Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 08.12.2005., 14:30   #1
Caine
Caine

Član od: 08.12.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 9
Lightbulb Pranje love na jednostavan način

Imam 2 stana. uređujući prvi-manji(65m), bankrotirao sam, no ostalo mi je još para za recovery. Sad mi je ostao veći (120m).
Prvi sam uređivao kao svoje vlasništvo, isplaćao sam pdv-a kao u priči.
Eh, sad bih otvorio doo i to onaj sa najviše registriranih opcija - od prodaje kokica do consultinga. Na tu foru bih kupio sve živo - auto, plazmu, uredio stan, sve živo...
Situacija: budući da bih ja kao privatno lice iznajmio sam sebi kao pravnom licu stan (ja bih bio direktor nove firme sa sjedištem u novom stanu koji je moj), ja bih plaćao porez utvrđen u općini, a država bi mi refundirala taj novac mojoj firmi kao ulaganje. Nadalje, ako bih registrirao tu firmu kao građevinsku (jedna od grana) i nemam nikoga zaposlenog, moja firma bi sama sebi izdavala fakturu za učinjeno (nemam niti jednog zaposlenog u firmi, sam sam i direktor, radnik, vodoinstalater, sve živo). Naravno, npr sa nekim majstorom bih pogodio posao, no to ne bih nikako prikazao.
I sada me interesira sljedeće:

Da li je to moguće? Da firma kojoj sam ja vlasnik unajmi kao pravno lice stan od mene kao od fizičkog lica, firma uredi stan građevinski, kupi auto, investira u čuda, ima jednog zaposlenog (mene), a nema prihoda...
Dakle, firma je aktivna i to sve, imala je ulaganja npr 50000 eura, sve dokumentirano i blabla.

Da li tako mogu urediti stan uz povrat poreza (pdv), kupiti auto na firmu uz normalnu stopu amortizacije, namještaj i čuda, dobiti povrat od najma love (povrat od čega kada mi firma nije ništa zaradila), sve bez pdv...?

Jel' netko o ovome razmišljao?

vjerujem da je :-)
Caine is offline   Reply With Quote
Old 08.12.2005., 23:11   #2
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 6.110
Default Odgovor na: Pranje love na jednostavan način

u RH su fizička i pravna osoba, a ne lice.
lica su u .....

Inače Kazneni zakon

Utaja poreza i drugih davanja

Članak 286.

Tko s ciljem da on ili tko drugi izbjegne potpuno ili djelomično plaćanje poreza, doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, drugih propisanih doprinosa ili davanja, daje lažne podatke o zakonito stečenim dohocima, o predmetima ili o drugim činjenicama koje su od utjecaja na utvrđivanje iznosa ovakvih obveza, ili tko s istim ciljem u slučaju obvezne prijave ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmet, ili druge činjenice koje su od utjecaja na utvrđivanje ovakvih obveza, koje je po zakonu dužan prijaviti, a iznos obveze čije se plaćanje izbjegava prelazi deset tisuća kuna,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Old 09.12.2005., 09:19   #3
ID
Registrirani korisnik

Član od: 17.05.2005.
Poruka: 246

Ako ima firmu i traži povrat pdv-a, da li je to kazneno djelo?
ID is offline   Reply With Quote
Old 09.12.2005., 15:33   #4
Caine
Caine

ok, možda nisam bio jasan, ali ništa prekršajno nisam naveo. samo se služim zakonom na način na koji meni paše.

inače, znaj jedno: kad čovjek nije kadar (što zbog znanja, što zbog neinformiranosti) uhvatiti se u klinč sa tematikom, odmah sve prebacuje na jezik, pravopis i sl...

Citat:
MASTER
u RH su fizička i pravna osoba, a ne lice.
lica su u .....

Inače Kazneni zakon

Utaja poreza i drugih davanja

Članak 286.

Tko s ciljem da on ili tko drugi izbjegne potpuno ili djelomično plaćanje poreza, doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, drugih propisanih doprinosa ili davanja, daje lažne podatke o zakonito stečenim dohocima, o predmetima ili o drugim činjenicama koje su od utjecaja na utvrđivanje iznosa ovakvih obveza, ili tko s istim ciljem u slučaju obvezne prijave ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmet, ili druge činjenice koje su od utjecaja na utvrđivanje ovakvih obveza, koje je po zakonu dužan prijaviti, a iznos obveze čije se plaćanje izbjegava prelazi deset tisuća kuna,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Old 09.12.2005., 16:49   #5
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 6.110

Citat:
ID
Ako ima firmu i traži povrat pdv-a, da li je to kazneno djelo?
pitanje je osnovanosti zahtjeva za povratom odnosno istinitosti sastavljenog poreznog izvješća temeljem kojeg se traži povrat. dakle kad bi se nekretnina koristila za stanovanje (i za najam za stanovanje) tada porezni obveznik ne bi imao pravo na uračunavanje tih ulaznih računa u pretporez!
ima negdje u zakonu korištenje sredstva društva za ne poslovne svrhe (ili je bilo)!

inače pojam "pranje novaca" predstavlja novac koji je stečen nelagalnom trgovinom ili općenito nezakonitim putem, stavljenjem u legalni tijek.

dakle primjer:
zaradiš na drogi 100.000 kn i taj novac uplatiš na nečiji račun, recimo putem kockarnice, i tada to postaje legalan novac, kojeg možeš dalje legalno pozajmljivati, ulagati, za njega kupovati druge stvari i slično.
Old 11.12.2005., 13:39   #6
matilda
Registrirani korisnik

Član od: 02.07.2004.
Poruka: 72

Caine, vraćam se na tvoj post #1.
Dakle, sve od navedenog je moguće u većoj ili manjoj mjeri, ali život na račun firme je moguć i legalan - odnosno trbaš se potruditi da bude. (dobro iščitati Zakon - jer rupa ima u svakom a pogotovo u našem)
Ono što bi tebi trebalo u takvom načinu poslovanja je računovodstvo - nađi neki servis, pa je i to trošak.
Možda bi ti sve to bilo unosnije, brže i jednostavnije raditi preko neke već postojeće firme d.o.o. - a... prijatelj, rođak i sl. Pa se lijepo ko ljudi dogovorite.
matilda is offline   Reply With Quote
Old 12.12.2005., 09:10   #7
Caine
Caine

ah, hvala matilda... upravo se i bavim time - traženjem rupa u zakonu. hvala i masteru na informaciji o kombinaciji posao/stanovanje, iako mislim da se ne bi nigdje prikazivalo da stanujem i radim u istom prostoru pa prema tome..
što se tiče pranja love, ok... u pravu je master, no ok, nećemo sada tražiti dlaku u jajetu...

knjigovodstveni servis je imperativ. samo da doumljujem te fore trebaloi bi mi 2 života.
ipak ću se sa njima savjetovati in vivo.
pozdrav
Old 13.12.2005., 16:10   #8
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 849

Svojevremeno sam se bavio sličnom idejom:

Firma registrirana za poslovanje nekretninama (kupoprodaja, iznajmljivanje i ostalo), kupi stan kao osnovno sredstvo, potpuno ga opremi i onda ga iznajmi meni.

Kod kupnje novog stana ušteda je prilična (npr. na cijeni 1700 EUR, cca 300 EUR, prilična ušteda na potrebnom kapitalu).

Uredno mi firma naplaćuje stanarinu, po nekom ugovoru o najmu.
Stan (osnovno sredstvo) se amortizira, te je dobit mala, a samim tim i porez nikakav.

Naravno, eventualni kasniji kupac bi morao platiti PDV (nisam siguran na koju osnovicu:
a) knjigovodstvena (teoretski 0, nakon full amortizacije)
ili
b) tržišna vrijednost u trenutku prodaje. .

Što mislite? Ja ne vidim ništa nezakonito.

Loša strana:
Nisam mogao smislit kako doći do kapitala kao firma bez potvrđenog boniteta.
Kao fizička osoba možeš dobit što hoćeš uz neku hipoteku, životno i sl., ali me je teta u banci kao firmu otkantala.

Update:
Pardon, nisam vidio dio Master-ovog posta
"(i za najam za stanovanje) ... za ne poslovne svrhe (ili je bilo)!"
Recimo da se to odnosi na namještaj, plazmu i ostalo, ali opet ostaje dosta.
A ako mi je poslovna svrha najam?
go is offline   Reply With Quote
Old 13.12.2005., 21:54   #9
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Poruka: 1.854

u zadnje vrijeme porezna uprava se okomila baš na firme koje su kupile (kompenzirale)stan... kupovina stana automatski znači rigoroznu kontrolu... inače po novom pravilniku o porezu na dobit svi predmeti kupovine koji služe krajnjoj potrošnji ne mogu se priznati pod trošak i ne može se odbiti pretporez... što znači da ako kupiš stan za iznajmljivanje ili sebi ili nekom drugom smatra se da je to krajnja potrošnja... kupovina stana kao poslovnog prostora može proći, s tim da imam informacije iz porezne da se spremaju oformiti komisije koje će fizički kontrolirati da li se stan koristi kao poslovni prostor ili ne... više o svemu ovome imaš na stranicama porezne uprave

http://propisi.porezna-uprava.hr/?id=b04d1

(4) Rashodima poreznog razdoblja ne smatraju se rashodi koji nisu u svezi s obavljanjem djelatnosti poreznog obveznika niti su posljedica obavljanja djelatnosti.
Old 13.12.2005., 22:01   #10
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Poruka: 1.854

imate još jedan zanimljiv članak na http://www.vjesnik.hr/html/2005/12/1....asp?r=gos&c=2

Opcije na temi

Pravila