Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 29.06.2011., 16:45   #481
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.932
Default Odgovor na: Kredit u švicarcima

Zibor nije gotovo pa nikakva referenca..na to slobodno zaboravi..nema te banke koja će se vezati za to.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 29.06.2011., 23:53   #482
ivgr
Registrirani korisnik

ivgr's Avatar

Član od: 03.08.2006.
Poruka: 473

zibor nema veze s ovim pitanjem. Samo je naveden kao primjer međubankarskog tržišta. na kraju krajeva niti ne postoji ZIBOR cijena CHFa ni EURa. Ignoriraj ga, nema utjecaja na smisao posta.
Old 30.06.2011., 13:34   #483
smrznuti
Registrirani korisnik

Član od: 08.11.2002.
Poruka: 241

dali ste primjetili da kada banka npr. poveća kamatu , pa ju nakon nekoga vremena opet smanji na istu razinu , da rata nije ista , nego malo veća.
pr:
kamata 5% - rata 400 , kamata 5,5% - rata 420 , kamata 6% - rata 440 ,
a onda smanje kamatu na 5,5% , a rata bude 424

to je sve zbog njihova algoritma izračuna rata
smrznuti is offline   Reply With Quote
Old 02.07.2011., 09:57   #484
Alen38
Registrirani korisnik

Član od: 02.07.2011.
Poruka: 2

Evo čitam ovaj zanimljivi forum već nekoliko dana i molio bih vas pomoć. Imam stambeni kredit u CHF i još jedan za mali autić)). Moram priznati da sve teže podnosim teret kredita iako oni nisu megalomanski. Stambeni kredit je na 110 000 CHF a zadnja rata mi je bila oko 4.130, 00 kn (a prva je iznosila oko 3180 kn)
Čitajući svoj ugovor uočio sam poprilične nelogičnosti te bih molio Vaš savjet.
Htio bih poslati prigovor banci na sljedeće točke mojeg ugovora:
-------------
Redovna kamatna stopa je tijekom postojanja obveze po ovom Ugovoru promjenljiva u skladu s promjenama tržišnih uvjeta a temeljem Odluke o kamatnim stopama ------- (ime banke) i na dan sklapanja ovog Ugovora iznosi 5,80% godišnje (slovima petcijelihosamdeset posto)

ili

Redovna kamatna stopa je tijekom postojanja obveze po ovom Ugovoru promjenljiva, utvrđuje se kao 3-mjesečni EUROIBOR uvećan za 2,00 p.p. (slovima: dvapostotnapoena) u skladu s važećom Odlukom o kamatnim stopama Kreditora, a na dan sklapanja ovog Ugovora iznosi *** godišnje (slovima:*** posto).
--------------------------------------------
po meni ove 2 točke Ugovora su totalno kontradiktorne
U Ugovoru se zaista nalaze samo *** odnosno nije upisana visina kamate.
Euroibor je oscilirao u zadnjih par godina od 3, nesto pa sve do samo 0,2%

Što mislite imam li šanse kakve ????

Unaprijed zahvaljujem
Alen38 is offline   Reply With Quote
Old 02.07.2011., 22:52   #485
Sandrin
Registrirani korisnik

Član od: 27.09.2007.
Poruka: 8

Postoje dvije mogućnosti o kojima se priča u svijetlu Grčkih dugova, te me interresira njihov utjecaj na kretanje tečaja EUR/CHF, odnosno vrijednost CHF prema kunama.

1. Otvoriti će se mogućnost izlaska iz eurozone za države koje procijene da im to više odgovara. Ako Grčka i ostali dužnici izađu da li će to ojačati euro?

2. Druga je priča da će se raspasti cijela eurozona, te će se sve države vratiti na svoje stare valute. Da li će tada kuna ponovno ostati vezana na DEM, te hoće li tada par DEM/CHF biti takav da vrijednost švicarca prema kuni bude manja nego sada.

Hvala!
Sandrin is offline   Reply With Quote
Old 03.07.2011., 20:26   #486
seljo
Registrirani korisnik

Član od: 03.04.2006.
Poruka: 230

evo nekih objektivnih analiza

http://www.moj-bankar.hr/Analize/Isplati-li-se-produljenje-otplate-stambenih-kredita-/328

i malo stariji o konverzijama svicaraca u eure
http://www.moj-bankar.hr/Analize/Kre...om-u-euro-/207

svi znamo da ne postoji kugla koja ce reci koliko ce sutra biti svicarac, ali bolje je imati neki info nego nikakav
seljo is offline   Reply With Quote
Old 03.07.2011., 21:10   #487
lucius
Registrirani korisnik

Član od: 05.01.2008.
Poruka: 1.708

Citat:
Sandrin View Post
Postoje dvije mogućnosti o kojima se priča u svijetlu Grčkih dugova, te me interresira njihov utjecaj na kretanje tečaja EUR/CHF, odnosno vrijednost CHF prema kunama.

1. Otvoriti će se mogućnost izlaska iz eurozone za države koje procijene da im to više odgovara. Ako Grčka i ostali dužnici izađu da li će to ojačati euro?

2. Druga je priča da će se raspasti cijela eurozona, te će se sve države vratiti na svoje stare valute. Da li će tada kuna ponovno ostati vezana na DEM, te hoće li tada par DEM/CHF biti takav da vrijednost švicarca prema kuni bude manja nego sada.

Hvala!
Da bi se ostvario bilo koji od ponuđenih scenarija potrebna je politička kriza, financijska nije dovoljna. Grčka je rješena budući je u eurozoni i neće se dozvoliti njen financijski krah.
Trenutno u EU nema te političke krize, a niti je na vidiku. Prema tome to su sve trenutno nemoguće varijante.
lucius is offline   Reply With Quote
Old 03.07.2011., 21:12   #488
lucius
Registrirani korisnik

Član od: 05.01.2008.
Poruka: 1.708

Citat:
seljo View Post
evo nekih objektivnih analiza

http://www.moj-bankar.hr/Analize/Isplati-li-se-produljenje-otplate-stambenih-kredita-/328

i malo stariji o konverzijama svicaraca u eure
http://www.moj-bankar.hr/Analize/Kre...om-u-euro-/207

svi znamo da ne postoji kugla koja ce reci koliko ce sutra biti svicarac, ali bolje je imati neki info nego nikakav
Nadamo se da će se Euro ipak oporaviti prema franku u neko dogledno vrijeme.
lucius is offline   Reply With Quote
Old 04.07.2011., 17:47   #489
ivgr
Registrirani korisnik

ivgr's Avatar

Član od: 03.08.2006.
Poruka: 473

Citat:
Alen38 View Post
Evo čitam ovaj zanimljivi forum već nekoliko dana i molio bih vas pomoć. Imam stambeni kredit u CHF i još jedan za mali autić)). Moram priznati da sve teže podnosim teret kredita iako oni nisu megalomanski. Stambeni kredit je na 110 000 CHF a zadnja rata mi je bila oko 4.130, 00 kn (a prva je iznosila oko 3180 kn)
Čitajući svoj ugovor uočio sam poprilične nelogičnosti te bih molio Vaš savjet.
Htio bih poslati prigovor banci na sljedeće točke mojeg ugovora:
-------------
Redovna kamatna stopa je tijekom postojanja obveze po ovom Ugovoru promjenljiva u skladu s promjenama tržišnih uvjeta a temeljem Odluke o kamatnim stopama ------- (ime banke) i na dan sklapanja ovog Ugovora iznosi 5,80% godišnje (slovima petcijelihosamdeset posto)

ili

Redovna kamatna stopa je tijekom postojanja obveze po ovom Ugovoru promjenljiva, utvrđuje se kao 3-mjesečni EUROIBOR uvećan za 2,00 p.p. (slovima: dvapostotnapoena) u skladu s važećom Odlukom o kamatnim stopama Kreditora, a na dan sklapanja ovog Ugovora iznosi *** godišnje (slovima:*** posto).
--------------------------------------------
po meni ove 2 točke Ugovora su totalno kontradiktorne
U Ugovoru se zaista nalaze samo *** odnosno nije upisana visina kamate.
Euroibor je oscilirao u zadnjih par godina od 3, nesto pa sve do samo 0,2%

Što mislite imam li šanse kakve ????

Unaprijed zahvaljujem
Alene,
neuobičajeno mi je da ti je u jednom ugovoru o kreditu navedeno oboje. Dodatno me čudi kako ti je kredit u CHF, a spominje se 3M EURIBOR(??) kao referenca za određenje visine kamatne stope jer on definira cijenu EUR-a. Po tome mi se čini kako im je ova odredba ostala iz šprance. No ako je uistinu kako si napisao, to nije tvoj problem več bančin pa je moje mišljenje da drugi citat detaljnije opisuje prethodni. Stoga je moje shvaćanje da bi ti kamata po ovom kreditu trabala iznositi oko (1,56+2) 3,56%, koliko to god izgledalo apsurdno obzirom na navedeno. Obrati se banci dopisom i traži od njih prilagodbu kamatne stope obzirom na kretanje EURIBOR-a i povrat viška plaćenog kao. Oni će se izmotavati(...), pa im spomeni kako ćeš zatražiti mišljenje i obratiti se HNBu (ovo ćeš, imam osjećaj, podosta pričekati i prije će ti pomoći ako je riječ o maloj banci koje ne vole kontrole nego velikoj koje manje ozbiljno doživljavaju HNB) i "zaprijeti" pokretanjem postupka pred nadležnim sudom. Dalje je već pitanje hoćeš li imati volje i živaca napraviti još i taj korak ako ti ništa od prethodnog ne pomogne...
Old 06.07.2011., 06:58   #490
Alen38
Registrirani korisnik

Član od: 02.07.2011.
Poruka: 2

IVGR hvala ti puno na savjetu, mislim da ču napisati dopis banci i pričekati njihov odgovor a onda kontaktirati i HNB.

Hvala još jednom.
Alen38 is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila