Naslov teme: Umjetnine
Poruka
Old 28.03.2015., 14:01   #16
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.176
Default Odgovor na: Umjetnine

Citat:
kagemusha View Post
ajde lola ti sigurno imas iskustva s umjetninama, podjeli neka.
Pa i ne bas. Ja bi kupovala ono sto je meni interesantno i zanimljivo. Mislim da je ulaganje u umjetnine u nas neisplativo ako je to logika koja stoji iza kupovine ili nazovimo ga kolekcionarstva. Trziste doslovno ne postoji, barem ne u nekom ocekivanom organiziranom smislu, a umjetnine doslovno vrijede koliko je tko za njih spreman platiti. Vredniji egzemplari su odavno razgrabljeni i udomljeni, a pojavljuju se dvojbene umjetnine poznatih hrvatskih slikara koje su prilicno precijenjene obzirom na formate i njihovu umjetnicku odnosno materijalnu vrijednost. Ono sto bi meni ferceralo su suvremeni autori koji ce mozda za 50 ili 100 godina biti zanimljivi siroj publici. Dakle, kad nas vise ne bude bilo. Ti radovi su dakako jeftiniji, no cijene variraju i nema nikakvog uredjenog trzista niti galerista koji bi poduprli fer vrednovanje umjetnina. I ponavljam, mene bi zanimalo ono sto je meni zanimljivo bez kalkulacija cije je i koliko ce to jednog dana moguce vrijediti. Ako vrijedi, vrijedi sada. Estetikom, duhom i emocijom. K tome kupovinom mladih zanimljivih autora podupire se rijetka domaca umjetnost, a u konacnici s vecinom od njih mozete popiti i kavu i podruziti se. A to je koliko god prozaicno zvucalo prilicna dodana vrijednost jer imate priliku neposredno spoznati kako je i zasto nesto nastalo. Gledano financijski i materijalno trebalo bi imati od svega pomalo jer ce vjerojatno neko od njih jednog dana "iskociti" i onda ce jedan, tek manji dio kolekcije, pokriti trosak cijelog ovog hobija. Na nekakvu izdasnu zaradu ili zgrtanje bogatstva, odmah slobodno zaboravite. To je specifican hobi za one koji imaju afintet prema estetici i umjetnosti opcenito.
Lola is offline   Reply With Quote