Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Crna Gora (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Jadransko brodogradiliste (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2489)

monteinvest 24.04.2006. 11:16

Jadransko brodogradiliste

Trenutno stanje

Sadašnja cijena akcije Jadranskog brodogradilišta Bijela (JBGD) kreće se od 8.90€ do 9.20€ i na ovom nivou nalazi se već dvije sedmice. Po cijeni od 9.00€ za akciju, tržišna kapitalizacija iznosi cca 14,500,000€. Nominalna cijena akcije JBGD iznosi 19.66€, odnosno kapital iznosi 31,6 miliona €. Brodogradilište je u 2004. godini za razliku od 2003. godine pozitivno poslovalo i ostvarilo je profit od cca 230,000€, dok je po podacima u prvih šest mjeseci 2005. godine ostvareno cca 192,000€ dobiti. Tender za privatizaciju JBGD raspisan je 30. januara 2006. godine, traje do kraja aprila mjeseca 2006. godine i do sada prema nezvaničnim informacijama niko nije otkupio dokumentaciju. Najveću cijenu akcija JGBD je dostigla novembra 2005. godine kada je iznosila oko 11.00€.

Procijena rasta

S obzirom na interesovanje mnogih ulagača, moglo bi se pretpostaviti da je sadašnja cijena akcije JGBD na relativno niskom nivou, i da bi predstojeći proces privatizacije pod uslovom da bude uspješan mogao podići ovu cijenu na veći nivo. Pozitivan uticaj na rast cijene akcije JGBD, mogla bi imati percepcija od strane mnogih ulagača, a prije svega investicionih fondova i dilerskih kuća iz Sloevnije i Hrvatske, da je akcija JGBD dobra akvizicija posebno na rok od tri do pet godina. Realno je za očekivati da bi cijena akcije JGBD mogla neposredno pred ili posle uspješno sprovedene privatizacije dosegnuti nivo od 12-13€.

Prednosti
• Pozicija na tržištu i sve bolji kanali prodaje tj. ulazak na strana tržišta
• Predstojeći proces privatizacije
• Vjerovatan interesovanje jednog broja institucionalnih investitora.

Rizici
• Mogući duži rok ulaganja
• Porast ponude koja će pratiti rast cijene

Vaernim 24.04.2006. 11:32

Odgovor na: Crna Gora - Jadransko brodogradiliste

Nevezano uz JGBD, da li možeš dati svoju procijenu potencijala rasta za JGPK?

Unaprijed zahvaljujem.

monteinvest 24.04.2006. 21:46

Jugopetrol je kao sto vjerovatno i sam znas bio novembra mjeseca oko 12 EUR. Ja sam ga kupovao juna mjeseca 2005. godine po cijeni od 3.30 do 3.80 EUR, a izasao sam iz njega po prosjecnoj cijeni od 11,35EUR.

Mislim da trenutacna cijena moze biti zanimljiva, posebno ukoliko ides na malo duzi rok ulaganja. Jer pri ovoj cijeni trzisna kapitalizacija je oko 27 miliona EUR, sto je za jednu naftnu kompaniju poput Jugopetrola malo.

Uz ovo pominje se mogucnost da ce Rusi pokusati da otkupe Jugopetrol od Helenica i da ce to sigurno podici cijenu. Ja mislim da ce cijena sigurno ici na gore, samo je pitanje u kom roku. Mozda ce za to trebati pola godine, mozda godinu, ali pretpostavljam da bi se mogla vratiti na nivo oko 11-12 EUR u roku od godinu do godinu ipo!

boriss_com 25.04.2006. 01:38

JGPK ide gore, na 12,00, za max 60 dana, pa Grci su Vladi placali po 23,00.
Sada ce im se Vlada revansirati jer im produyuje rok za izgradnju platforme kod Ulcinja po treci put. Grci moraju od malih akcionara ili/i fondova dokupiti dionice da bi imali kontrolni paket, a to nece moci ispod nominale od 14,70. Ako ga i budu prodavali Lukoilu, pa interes im je da cijena ide gore. Da se ne ponavljam da je to dokbra kompanija, imaju 40-tak pumpi u CG, 3 ogromna skladista /Lipice kod Kotora, Ribarevine kod Bijelog Polja i Luka Bar/, izgradnja samo jednog kao sto je kod B.Polja je oko 10 milE, imaju koncesije na istrazivanja nafte i gasa u CG podmorju. Vi sada racunajte koliko to vrijedi, nemoguce da su Grci bili glupi kada su placali Vladin paket po 23,00. Sada su trenutno blokirani, 2 puta nijesu imali vecinu za odlucivanje na Skupstini akcionara.Nesto mora vrlo brzo preduzeti vrlo brzo, ili da prodaju svoje dionice Rusima ili da dokupe. Licno moje akcije necu prodavati ispod nominale u sledecih 60 dana, ako ne dobijem tu cijenu u tom roku, ovu investiciju prebacujem u srednjorocne i moj izlaz je na 20,00. Imam sve argumente za ovaj moj stav, neke sam i naveo, a i pogledajte slicne kompanije u okruzenju...strpljenje, i opet strpljenje, sve ce to doci na svoje

Shogun 25.04.2006. 01:51

po kojoj cijeni se trži JGKB?
koja je po vama najveća negativnost kod jugopetrola?

boriss_com 25.04.2006. 01:57

Imas ga kupiti za 8,85-8,90.
Glavna negativnost u vezi JGPK:
kratkorocna sto niko ne zna strategiju Grka u vezi sa njim
dugorocno NEMA NEGATIVNOSTI
Zamisli samo kada potece plin iz podmorje, mislim da ce i Vlada gristi pristice sto je prodala po 23,00.
Mislim razmisli Vlada prodala svoj paket 2x vise od nominale, jel zna neko jos neki primjer iz okruzenja?
Mozda je prodala i nesto cega nije bilo u bilancama?
Razmisljaj o tom....?!

meho 02.06.2006. 23:55

Bijela, 29. marta - Interesovanje američkih brodarskih kompanija za remont brodova u Jadranskom brodogradilištu u Bijeloj, nastavlja se i u tekućoj poslovnoj godini. Jedan remontovani brod upravo je danas isplovio iz Bijele, a krajem prošle godine ovdašnji brodoremonteri odradili su dobar posao još na dva. Predsjednik borda direktora Stanko Zloković ne krije zadovoljstvo ali je, ipak, oprezan:- Činjenica da smo u ovoj godini remontovali još jedan američki brod dokaz je da su vlasnici kompanija čija su dva broda ovdje bila prošle godine - zadovoljni. Dobar posao je urađen i na brodu koji je isplovio danas, jer već imamo sasvim realne ponude i izuzetno ohrabrujuće nagovještaje da ćemo postati važan poslovni partner američkih brodara čiji su brodovi u Mediteranu, i tokom cijele ove godine.- No, znate, ovo je osjetljiva djelatnost. Svaki brod je, sportskim žargonom rečeno, kup utakmica. Omaneš li, makar u detalju- ispadaš! I moraš čekati neko drugo vrijeme, neku drugu šansu. U međuvremenu, gubiš mnogo! Inače, trenutno na remontu u Bijeloj nalazi se sedam brodova. Uskoro će stići još dva. Poslije osam godina "pauze", uploviće i jedan u vlasništvu kompanije sa Kipra. Prvi mjeseci 2006. su dobri, a dobra je, u poslovnom smislu, bila i prethodna 2005. Tender za privatizaciju Brodogradilišta raspisan je prije dva mjeseca i ostaje otvoren do kraja aprila, objašnjava Stanko Zloković. Imali smo interesovanja nekoliko respektibilnih kompanija koje su zahtijevale informacije u skladu sa pravilima i očekivanje je da će bar jedna od zainteresovanih, u narednih desetak dana, otkupiti tendersku dokumentaciju. Razgovarao sam nedavno i sa direktorom Agencije gospodinom Brankom Vujovićem i on me je obavijestio da otkupa dokumentacije još nije bilo, a ja sam lično uvjerenja da rok za zaključenje tendera treba produžiti ili - pak, u skladu sa Zakonom, raspisati novi, jer sve ozbiljne kompanije, prema mojim saznanjima, čekaju - 22. maj.

meho 22.06.2006. 20:43

U Brodogradilištu u Bijeloj zadovoljni: Obnovljena saradnja s Kipranima

Utorak, 20.06.2006

Herceg Novi -

Jadransko brodogradilište Bijela je, nakon osam godina, obnovilo saradnju s kiparskom kompanijom Unikom, pa se uskoro očekuje dolazak njihova dva broda.

- Na kraju mjeseca i u julu očekujemo dobru uposlenost svih kapaciteta - kazao je Petar Tušup, direktor marketinga Jadranskog brodogradilišta.

On je naglasio da su ugovoreni i poslovi za brod Genmar Progress, američke kompanije General Maritime, koja u svojoj floti im pedesetak brodova, najvećim dijelom na Mediteranu. Takođe, najavljen je i dolazak broda kiparske kompanije Oesterreichisher s kojom Brodogradilište Bijela ima jednogodišnji ugovor o saradnji.

Trenutno se u Bijeloj na remontu nalaze tri broda, a najveći obim posla očekuje se na brodu italijanske kompanije Bogazzi. U 2006. godini u Jadranskom brodogradilištu je remontovano tridesetak brodova, a poboljšanje u poslovanju i unaprjeđivanje remontnih procesa u Bijeloj se očekuje s privatizacijom, koja se očekuje uskoro, jer se tender za prodaju 63 odsto akcija zaključuje 28. juna.
/Republika, 12.00/

Serdar_Janko 18.07.2006. 07:46

Ruski metalski gigant OMZ razmatra mogućnost da se prijavi na ponovnom tenderu za privatizaciju brodogradilišta Bijela – saznaje Republika iz izvora bliskih Vladi i ovoj kompaniji

Interesovanje ruskih kompanija, u prvom redu OMZ-a, za kupovinu remontnog zavoda ''Arsenal'' i brodogradilišta ''Bijela'' izazvala je podozrenje pojedinih domaćih i evropskih posmatrača i analitičara, koji su nedavno na skupu “Crna Gora, Partnerstvo za mir, NATO”, ustvrdili da ''ima najava da Rusi žele da grade mornaričke baze na crnogorskom primorju''.
Međutim, sagovornik Republike kaže da je u pitanju biznis remontovanja brodova i da se ne može govoriti o mornaričkoj bazi.

meho 19.07.2006. 07:36

8.07.2006 - Rusi mjerkaju Bijelu
Ruski metalski gigant OMZ ozbiljno razmatra mogućnost da se prijavi na ponovnom tenderu za privatizaciju jadranskog brodogradilišta Bijela – saznaje Republika iz izvora bliskih Vladi i ovoj kompaniji. Prema najavama iz Vlade, novi tender za prodaju državnih 62,7 odsto akcija brodogradilišta biće raspisan najvjerovatnije u septembru Rusi su nezvanično interesovanje za Brodogradilište Bijela pokazali prije više od dvije godine, budući da tada nijesu uspjeli da kupe hrvatsko brodogradilište «Viktor Lenac». Međutim, sagovornik Republike ističe da su Rusi čvrsto opredijeljeni za kupovinu brodogradilišta u Mediteranu, u pa smatraju da je Bijela atraktivna kompanija zbog svog sjajnog geografskog položaja. - Prva želja Rusa je bilo vojno brodogradilište u Tivtu «Arsenal», ali su kasno saznali za tender. Sada je situacija sasvim drugačija, budući da je Piter Mank veoma blizu kupovine ove kompanije, pa je civilno brodogradilište na listi ruskih želja – kaže sagovornik lista, dodajući da će predstavnici OMZ-a u narednom periodu kontaktirati Vladu i rukovodstvo hercegnovske kompanije. Ruska inženjering grupa OMZ, koja je prošle godina imala prihod od 661 milion dolara, preuzela je prije dvije godine vlasništvo nad tri kompanije iz sastava češkog koncerna Škoda Holding, a prema najavama iz kompanije planiraju svoje širenje na zemlje Latinske Amerike i Indije. OMZ je inače najveća ruska kompanija iz oblasti teških mašinskih konstrukcija koja se specijalizovala za inženjering, izgradnju, prodaju i servisiranje svih vrsta mašina iz atomskih centrala, rudarske industrije, brodogradnje, kao i proizvodnju djelova mašina od raznih vrsta specijalnih čelika. Rusi su, svojevremeno za «Viktor Lenac» ponudili pet miliona dolara za akcije i planirali da zadrže 520 radnika i zaposle 130 novih, plate 40 odsto troškova stečajnog postupka od oko 500.000 eura. OMZ svoje proizvode plasira u više od 30 zemalja svijeta, a kompanija se od 2003. godine, kotira na Londonskoj berzi, a godinu kasnije proglašena je za najbolju rusku inženjersku kompaniju u izboru časopisa Finance. Osim OMZ-a, za kupovinu brodogradilišta zainteresovane su i francuske brodo-remontne kompanije.
Izvor: Republika

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 16:35 sati.