Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Investicijski fondovi (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Usporedbe fondova (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=3035)

WORlock 22.12.2003. 14:28

Usporedbe fondova

Da li mi moze netko reci malo vise o Dionickim i inim fondovima ciji se udjeli mogu kupovati u HR?
Sto me zanima? U koji fond, po Vasem misljenju, se isplati uloziti novac na rok od 6 mjeseci do 2 godine? Interesira me naravno samo prinos!
Koje su dobre i lose strane ovakvog ulaganja?
Treba napomenuti da ne posjedujem 100 000 Kn ili vise jer bi se tada odlucio za osobnog brokera ili sl.

Svi prijedlozi, predvidjanja, analize i sl. su dobrodosli.
Hvala unaprijed!

GoldenSurferFromCroatia 22.12.2003. 14:35

Mada nisam nikad ulozio u navedene fondove, jedino sam ulozio u ZB plus, no to nije pravi fond kakvog trazite. Mogu ti samo reci da trebas najvise paznje posvetiti na ulazne i izlazne naknade koje ponekad mogu pojesti cijeli iskazani prinos!

clusmas 22.12.2003. 14:50

WORlock

Horizont ulaganja ste naveli, zanima me koji prinos bi za Vas bio prihvatljiv?

soultaker 22.12.2003. 15:01

Pa čujte, jedino su ZB fondovi uspjeli 2002. godine zabrazditi u minus. Ne volim fondove baš zbog ovog što je surfer naveo.

Bez obzira na količinu novca, potražite osobnog brokera i sami odlučujte o svojim ulaganjima. Ne treba Vam neki minimalni iznos za trženje. (osim, opet, kod ZB brokera)

WORlock 22.12.2003. 16:28

Koliko sam vidio, ulazne naknade se krecu od 3 do 5 %,a prinosi su od 2-3% pa do 50%. Znaci da postoji mogucnost solidne razlike u postotcima?
Osobno bih bio zadovoljan i sa 15-20% (a tko ne bi?).

Manje-vise svi traze bar 100 000 za upravljanje portfeljom ili za obavljanje kupoprodaje u naruciteljevo ime. To je novac koji trenutno nemam. Ono sto imam slobodno (cca 25 000Kn) je za njih sitna lova s kojom se ne zele gnjaviti, a meni je premalo da slozim jedan isplativ i koliko-toliko siguran portfelj. Za 5-6 dionica bih svakom transakcijom gubio 2-3% samo na brokerske provizije. Jedino da se odlucim na jednu ili dvije dionice i igram dugorocno. (Svojevremeno sam na taj nacin popusio 40% ulozenog na Podravci i Istraturistu :-()

Znaci da ZB fondove ne preporucate? Sto je sa Victoria fondom? Ove godine nemaju nikakav prinos, da li to znaci da bi sljedece godine mogli rasti? Neki drugi?

Znam da su ovdje neki puno jaci igraci kojima fondovi nisu zanimljivi, ali nemam bas puno vremena za pracenje svih dogadjaja na burzi pa mi se ovakve mogucnosti cine zanimljivim.

Hvala na odgovorima, ali vas molim da mi ne persirate jer sam vjerojatno mladji od vecine vas.

Sam 22.12.2003. 18:25

Citat:

WORlock
Znaci da ZB fondove ne preporucate? Sto je sa Victoria fondom? Ove godine nemaju nikakav prinos, da li to znaci da bi sljedece godine mogli rasti? Neki drugi?

Znam da su ovdje neki puno jaci igraci kojima fondovi nisu zanimljivi, ali nemam bas puno vremena za pracenje svih dogadjaja na burzi pa mi se ovakve mogucnosti cine zanimljivim.

Hvala na odgovorima, ali vas molim da mi ne persirate jer sam vjerojatno mladji od vecine vas.
Ja bih na tvom mjestu prvo probao procijeniti koja je vjerojatnost da od 2004.g. dionice pocnu rasti na svj. trz. kapitala. Naime, ja ne mislim da bi trebale rasti - i iz tog razloga bih sad polako ulazio u bond_fondove - a tvoje misljenje moze biti drugacije pa ces recimo ulaziti u dionicke_fondove. Meni se svidja PBZ global kao fond...

papa, Sam

WORlock 23.12.2003. 11:41

Citat:

Sam
Ja bih na tvom mjestu prvo probao procijeniti koja je vjerojatnost da od 2004.g. dionice pocnu rasti na svj. trz. kapitala. Naime, ja ne mislim da bi trebale rasti - i iz tog razloga bih sad polako ulazio u bond_fondove - a tvoje misljenje moze biti drugacije pa ces recimo ulaziti u dionicke_fondove. Meni se svidja PBZ global kao fond...

papa, Sam
Nisam bas covjek za takve procjene, ali koliko svjetski trendovi utjecu na rast/pad cijena u HR? Da li investicijski fondovi u HR ulazu u vrijednosne papire sa nehrvatskih trzista? Ako ne ulazu u inozemne dionice nema smisla ocekivati da ce im se cijena kretati u skladu sa inozemnim trendovima.
OK, hvala na konkretnom prijedlogu.

virtualplayer 23.12.2003. 19:33

PBZ fondovi su ok. Min. ulozi 400 kn - 1000 eura, ovisno o tipu fonda.

Luka 29.12.2003. 00:29

Victoria

ulazna provizija: 5%
izlazna provizija: nema
upravljacka provizija: 3,5%

PBZ Global

ulazna provizija: nema
izlazna provizija: 0,5%
upravljacka provizija: 2%

S obzirom na visinu prinosa pojedinog fonda do sad i provizija koje uzimaju, kod kojeg se vise isplati uloziti novac? Namjeravam uloziti 10000-15000 Kn. u slijedecih godinu dana ili vise.

luk2 29.12.2003. 13:13

Moje osobno mišljenje je da se u Hrvatskoj jedino isplati ulagati u novčane fondove - za kratko vrijeme, nekoliko mjeseci, -iako ja to ne radim osobno- , a na duže vrijeme, dakle više od nekoliko mjeseci, samo u OBVEZNIČKE fondove.

Zašto

u ovih nekoliko godina koliko postoje u nas investicijski fondovi, obveznički fondovi su u svojem PROSJEČNOM prinosu premašili gotovo sve dioničke ili mješovite investicijske fondove-možda, čast iznimkama- ali u prosjeku je tako.

S druge strane, obveznički fondovi imaju mahom svi godišnji prinos 5 do 10 posto, a neki i malo viši -ponekad - npr. rba bonds prošle godine.
Sve u svemu, siguran i dobar prinos, sa valutnom klauzulom - bolje negoli u bilo kojoj banci sa štednjom na oročenju. I još kao prednost da se do novaca može doći u roku od 3 dana, recimo u slučaju da se želi hitno kupiti nešto dionica koje su pale na tržištu ili slično.

To su moja višegodišnja iskustva, a ne preporuka.

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 10:06 sati.