Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Gospodarstvo (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Stoljeće rata - za naftu... (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=944)

stallkerman 20.08.2004. 18:49

Stoljeće rata - za naftu...

F. William Engdahl
STOLJEĆE RATA
"Zašto Irak? Dvanaest godina poslije rata protiv Iraka iz 1991. i dvije godine poslije događaja od 11. rujna, Washington je okupirao Irak i time osigurao strateški položaj u središtu strateški najvažnijega geografskog dijela svijeta. Neki stručnjaci za naftu vjeruju kako su iračke zalihe nafte veće i od onih koje posjeduje Saudijska Arabija. Stoga je bilo jasno, unatoč pričama o demokratskim promjenama, da američke vojne snage u Iraku namjeravaju ondje i ostati. Kad je rat protiv Iraka završio, velikom je dijelu svijeta postalo jasno da je Washington time svoju vojsk postavio kao omču na sve ključne svjetske tijekove nafte, posebice one koje vode u Europu i u rastuće gospodarske divove na Istoku - Kinu, Indiju i Istočnu Aziju. Sjedinjene Američke Države zauzele su ključne položaje diljem svijeta, od Balkana, preko Uzbekistana do Kabula i Japanskog mora." (W. F. Engdahl u Pogovoru novome izdanju)

stallkerman 20.08.2004. 20:00

Odgovor na: Stoljeće rata - za naftu...

Nema razloga sumnjati, gledajući trenutno tržište, da je ključ u nafti i njenoj cijeni, koja je direktno ili indirektno moderator svih zbivanja. Pitanje je samo koliko će koje privrede snositi posljedice takvih eskalacija cijena, a vjerovatno neće sve isto, kao što nemaju ni isti upliv u generiranju i korigiranju zbivanja. “Obećana zemlja” u toj igri šaha oko nafte ima bijele figure,… Europa je ostala po strani, ... Chavez ( Washington pokušava skinuti "nacionalistu" sa vlasti u zemlji 5.izvoznici nafte), Irak (zbog ofanzive u Najafu i prijetnji naftovodu više nego prepolovljen izvoz od 1,5 mil barel), orkani u meksičkom zaljevu, Yukos (sa više strana se nude platiti njihov "dug"), popunjavanje američkih saveznih naftnih rezervi (povećane u odnosu na Europu koja ima obvezne rezerve za 90 dana), kineski privredni rast od 15% i 40% veći uvoz nafte u odnosu na 2003. (kojeg kinezi počinju usporavati bojeći se overheatinga),... su razlozi trenutnog "divljanja" cijene nafte, a u dobrom dijelu njih odlučujuću riječ ima upravo naftni establishment iz Texasa (“vječni gastarbajteri” u Washingtonu, koji, za razliku od skupljača znački, razglednica i salveta, radije po svjetskim bespućima skupljaju naftne izvore ). Ne može se oteti dojmu da je dio događaja upravo kontrolirano isprovociran, da se u trenu sve može preokrenuti u kontra smjeru, a kontrolirane cijene, ako se kontroliraju, mogu ići i dolje, … recimo netom pred izbore ..., uključujući i aprecijaciju $, dokle treba…i koliko treba .
Ako se prisjetimo tko je participirao u vlasti zadnji 25 godina, kao i Al-ovog poraza na Jeb-ovoj Floridi, očito je da nema nikakvih dvojbi i bilo kakvih dilema o korištenju svega raspoloživog u borbi za ovalni ured (“mother business of all businesses”).
Pravilo je da nema pravila, dva i dva su prema potrebi četiri, a nekad i nisu…ovisno o sposobnosti “uvjeravanja”. I tu sve teorije o tržištu padaju u vodu…

“Mora da sam puka…”

Jonas 21.08.2004. 10:45

Nafta je u centru svih zbivanja zadnjih stotinjak godina. Oba svjetska rata vodila su se zbog pristupa naftnim izvorima. Njemačka kao supersila nastala u drugoj polovini 19. stoljeća pokušavala je doći do svog dijela kolača. Stare imperijalne sile Britanija i Francuska trudile su se da im to onemoguće.

Ni danas nije ništa drugačije. Oni koji se danas bore protiv Amerikanaca, ne bore se za pravedan svijet, nego da zauzmu pozicije koje drže Amerikanci.

doktor_no_7 22.08.2004. 12:06

Citat:

Jonas
Ni danas nije ništa drugačije. Oni koji se danas bore protiv Amerikanaca, ne bore se za pravedan svijet, nego da zauzmu pozicije koje drže Amerikanci.

Tako je. To su najbolje pokazale Njemačka i GB kod rata u Iraku, besramno i očajnički ocrnjujući Amere, ne bi li im ovi udijelili koju mrvicu.

Meni je zanimljiviji ovaj dio o kontroliranoj cijeni. I ja mislim da je ovaj astronomski rast dobrim dijelom namjerno napuhan. Izbori su vrlo blizu, i Bush vjerojatno podilazi onima koji ga financiraju te oni sada ostvaruju ekstremne prihode. Kada dođe trenutak, ovaj nerealno nagli skok cijena sigurno će se ispuhati. Međutim, zalihe nafte se ubrzano smanjuju, i vjerujem da ćemo nedugo iza izbora opet gledati rast cijena.

Mirko 22.08.2004. 16:48

Citat:

doktor_no_7
Tako je. To su najbolje pokazale Njemačka i GB kod rata u Iraku, besramno i očajnički ocrnjujući Amere, ne bi li im ovi udijelili koju mrvicu.

Meni je zanimljiviji ovaj dio o kontroliranoj cijeni. I ja mislim da je ovaj astronomski rast dobrim dijelom namjerno napuhan. Izbori su vrlo blizu, i Bush vjerojatno podilazi onima koji ga financiraju te oni sada ostvaruju ekstremne prihode. Kada dođe trenutak, ovaj nerealno nagli skok cijena sigurno će se ispuhati. Međutim, zalihe nafte se ubrzano smanjuju, i vjerujem da ćemo nedugo iza izbora opet gledati rast cijena.

Slazem se doktore s Vama. Medjutim "kontroliranom" porastu cijena kumuju i drugi faktori. Pogledajte samo kako izgledaju budzeti gotovo svih evropslih vlada. Svi su vriti - rekli bi zgrebcani. Nimalo bolje nije ni u SAD. I dok se mi potrosaci zgrazamo na porastu troskova, ministri financija trljaju ruke. Veca cijena naftnih derivata, manji deficit u drzavnim blagajnama. Gotovo sve u drzavnoj politici vrti se oko punjenja blagajne, a pritom ima PDV sve vazniju ulogu. Za politicare je najvaznije da biracima ne moraju objasnjavati zasto placaju toliki (ukupni) porez na gorivo.

brazilac 23.08.2004. 10:30

A šta kažete na scenarij "povratka" Rusije ali ovaj put sa svojim rezervama nafte i plina za Evropu gdje već sada polako ali sigurno zauzima primat... mene zanima da li će tu i "lijepa naša" igrati ulogu (Janaf i Druzhba-Adria) :kava:

Mirko 23.08.2004. 12:22

Citat:

brazilac
A šta kažete na scenarij "povratka" Rusije ali ovaj put sa svojim rezervama nafte i plina za Evropu gdje već sada polako ali sigurno zauzima primat... mene zanima da li će tu i "lijepa naša" igrati ulogu (Janaf i Druzhba-Adria) :kava:

Nekome to bas nije po volji. Pogledaj samo neprestane napade na Druzbu Adria. Pogledaj odakle dolaze. Nejednom su se talijani zabrinuli za cistocu Jadrana. A o tankerima koji plove prema Trstu ni rijeci. "Zelene hlebince" zaista svatko iskoristava i vuce za nos.

nedeljko 23.08.2004. 15:06

Ja sam za transparentnost sa Talijanima da nema povećanje broja tankera koji plove Jadranom a ta transparentnost znači da oni smanje na polovicu broj brodova koji plove za njih a da druga polovica bude za nas. :p:

Ups, zaboravio sam na Slovence. :D

stallkerman 24.08.2004. 00:11

Jonas
"Ni danas nije ništa drugačije. Oni koji se danas bore protiv Amerikanaca, ne bore se za pravedan svijet, nego da zauzmu pozicije koje drže Amerikanci."

Naravno. I tata bi sine... ali nećemo valjda ispravljati svu nepravdu svijeta, možda malo pragmatizma ipak ne bi štetilo, ako se baš ne može zauzeti njihove pozicije, možda se da iskoristiti situacija...

"In the middle of difficulty lies opportunity." A.E.

Citat:

doktor_no_7
...

Da, to je zapravo najinteresantnije... ako se tome pridoda malo povjesnih podataka, onda to izgleda još zanimljivije. Npr. ako se uzme EUR/USD chart sa forexa unazad dvadesetak godina i pogleda kako se kreće pred US izbore (od Reagana pa do baby Busha), kao i derivacija cijene nafte..., pa se pridoda stari Greenspan (služio pod Nixonom, Fordom, Reaganom, Bushom -možda ih nešto povezuje?) koji je privremen zastoj uvelike vezao cijenom nafte i činio...uspješno, i.... eto veselja . Svemu treba dodati i važan psihološki moment i usmjeravanje očekivanja, koji mogu biti presudniji od brojki, a tu je stari nenadmašan (He once famously said: "If I seem unduly clear to you, you must have misunderstood what I said." . )

Chart sa forexa je poznat, "oil price chronology" je zanimljiv... može biti interesantno.

http://www.eia.doe.gov/emeu/cabs/chron.html

brazilac 24.08.2004. 10:51

Citat:

Mirko
Nekome to bas nije po volji. Pogledaj samo neprestane napade na Druzbu Adria. Pogledaj odakle dolaze. Nejednom su se talijani zabrinuli za cistocu Jadrana. A o tankerima koji plove prema Trstu ni rijeci. "Zelene hlebince" zaista svatko iskoristava i vuce za nos.

Talijani, šta reć više :thumbsdow

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 05:02 sati.