Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Nekretnine (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Procjenitelji nekretnina (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=4847)

MASTER 16.09.2008. 23:05

Procjenitelji nekretnina

Baš sam se susreo sa jednim pa slobodno mogu reći nesposobnim procjeniteljom nekretnine. Nakon prigovora o procjeni nekretnine čovjek se drži ko pijan plota o onome što je napisao. Ukratko skladište od 2200 m2 koje nosi solidnu godišnju rentu procjenio na 168k€ - što reći osim da je ili glup ili lud

Kakva su vaša iskustva sa procjeniteljima nekretnina. Ocjenjuju li oni nekretnine po vlasniku ili im je najedostavnije procjenjivati stanove od 50 m2 u velikim gradovima. Kako procjenju poslovne nekretnine - skladišne hale, pogone i slično?

auxilium 19.12.2008. 10:48

Odgovor na: Procjenitelji nekretnina

Uzmi drugoga i prije same procijene ga malo propitaj koliko to vrijedi .

dio 20.12.2008. 11:59

U pravilu, za procjenu nekretnine koja nije tipska trebalo bi napraviti troškovnik radova građenja, uvrstiti cijene za pojedine radove, dodati komunalnu opremljenost, oduzeti amortizaciju ukoliko se radi o postojećem objektu.

Za tipske objekte najčešće se uzima cijena građenja prema standardnoj kalkulaciji radova u građevinarstvu http://igh.hr/bilten/Standkalk.html, dodaje se cijena zemljišta, komunalna opremljenost.

Tržišna cijena nekretnine često nema veze sa vrijednošću nekretnine. Ukoliko se radi o nekretninama kojima se često trguje (stanovi, poslovni prostori) najjednostavniji način određivanja tržišne vrijednosti je statistika porezne uprave.

Dakle, za ovo skladište najvjerojatnije treba izraditi troškovnik.
Navedena cijena mi se čini mala čak i u slučaju neke najprimitivnije građevine tipa plastenik, staklenik i slično.

pochetnik 10.01.2009. 00:30

master, kupujem i za duplo od procjenjene ponude :) jesam fer, zar ne?
Ma uglavnom svi rade kako je dio napisao. Meni radili PBZ nekretnine i ZANE, prije jednom i Tresor Invest. Iz mog iskustva, može se manipulirati +- 20% ako se ide po vrijednosti zamjenske građevine, jer je tu jako sklizak teren, pogotovo kod procjene pozicie - mikrolokacije ( vrijednost zemljišta ). Kod kuća, pogotovo u sjevernom dijelu grada, unutarnje uređenje i oprema te uređenje okoliša, može dosezati i česo doseže više od građevinske vrijednosti same zgrade. Kod hala, tu bi trebalo ipak biti egzaktnije, ako se radi o hali bez neke specifične opreme kojom se kod procjene može manipulirati.

Mene zanima ima li netko iskustva kako se i koliko umanjuje vrijednost a) zemljišta i b) građevina ako iste nisu uredno upisane u vlasničke knjige. Naime, imam jednu vrlo vrijednu nekretninu - zemlju, koju sam kupio a nikako da rješim upis. Kupljeno od javnog poduzeća na javnom natječaju...ali ima problem s prijenosom.

uskok 10.01.2009. 05:18

[quote=dio;464760
Tržišna cijena nekretnine često nema veze sa vrijednošću nekretnine. [/QUOTE]

Tko ce pametan platiti vise od trzisne vrijednosti nekretnine, bez obzira koliko je novaca u nju ulozeno? Cemu sluzi procijena te, nazovimo, "prave" vrijednosti nekretnine ako je za prodaju, a ako nije onda je svaka procjena vrijednosti irelevantna? To je bona fide pitanje i biti cu zahvalan za svako objasnjenje.

Gogosh 10.01.2009. 10:07

I osobno sam se susreo sa takvim problemima. U mojoj okolici ima nekoliko kuća koje odskaču od ostalih (ruralni kraj), ali procjenitelji su ih procjenjivali po "tržišnoj" vrijednosti po ovom sistemu: ove tri kuće ne vrijede više od 50 k EUR svaka jer se u tom kraju kuće prodaju za 30 k EUR, iako su kuće nove, uređene i značajno odskaču od prosjeka za taj kraj. Jedna od tih kuća je mog prvog susjeda za koju je tražio 120 k EUR i na kraju nije prodao jer mu je nerealno srušena cijena. Da je netko od kupaca rekao: ja dajem za tu kuću 80 k EUR, rekao bih da je to bila stvar pregovora. Ali sa procjeniteljem se ne pregovara, već jednostavno prihvatiš procjenu ili je odbaciš.

Stoga mislim da je važno postići kompromis između "tržišne", tržišne i građevinske vrijednosti. A prava tržišna cijena jest ona za koju je kupac spreman platiti, a prodavač prodati.

ksx 12.01.2009. 22:43

Citat:

pochetnik (Post 466897)
master, kupujem i za duplo od procjenjene ponude :) jesam fer, zar ne?
Ma uglavnom svi rade kako je dio napisao. Meni radili PBZ nekretnine i ZANE, prije jednom i Tresor Invest. Iz mog iskustva, može se manipulirati +- 20% ako se ide po vrijednosti zamjenske građevine, jer je tu jako sklizak teren, pogotovo kod procjene pozicie - mikrolokacije ( vrijednost zemljišta ). Kod kuća, pogotovo u sjevernom dijelu grada, unutarnje uređenje i oprema te uređenje okoliša, može dosezati i česo doseže više od građevinske vrijednosti same zgrade. Kod hala, tu bi trebalo ipak biti egzaktnije, ako se radi o hali bez neke specifične opreme kojom se kod procjene može manipulirati.

Mene zanima ima li netko iskustva kako se i koliko umanjuje vrijednost a) zemljišta i b) građevina ako iste nisu uredno upisane u vlasničke knjige. Naime, imam jednu vrlo vrijednu nekretninu - zemlju, koju sam kupio a nikako da rješim upis. Kupljeno od javnog poduzeća na javnom natječaju...ali ima problem s prijenosom.

svaki ozbiljni kupac nece kupiti nekretninu koja nije upisana zemljisne knjige
jer vlasnistvo se dokazuje vlasnickim listom koji se dobiva u gruntovnici na nadleznom općinskom sudu

nije uzalud jedan od uvjeta da Hrvatska uđe u EU i to da se srede zemljišne knjige
isto tako nekretnina koja nije upisana ne moze se zaloziti i niti jedna banka nece dati kredit

kod nas je glavi problem to sto u socijalizmu to nije bilo bitno jer je bilo drustveno vlasnistvo i nakon rata je sve to drustveno trebalo pretvoriti u privatno i upisati vlasnike

medutim katastarski ured nije radio ni azurno ni savjesno a u gruntovnicu ne mogu upisati nista bez katastra

i sad su se pojavili tzv geodetski mafijasi tj geodete koje ce vam upisati nekretninu ali ispod 3000 kn necete proci

ja i dalje cekam i docekat cu da me drzava upise besplatno
ja novac ne dam geodetima zato jer netko tko radi u katstru i gruntovnici ne radi svoj posao, a svoju kucicu ionako ne mislim prodavati ni zaloziti

p.s. dal se jos netko sjeca akcije gruntovec
kad su priveli mnoge zemljisno knjizne referente zbog korupcije
i uknjdzbe preko reda
tresla se brda a rodio se mis

Marko Knežić 21.09.2016. 13:28

Citat:

auxilium (Post 464507)
Uzmi drugoga i prije same procijene ga malo propitaj koliko to vrijedi .

Bok, svima. Ima li netk za preporučiti kojeg procjenitelja ?

Marko Knežić 29.09.2016. 21:41

Nitko :(

go 29.09.2016. 23:43

Dobra spam fora. :-)

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 23:17 sati.