Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Investicijski fondovi (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Usporedbe fondova (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=3035)

Cartmann 24.05.2006. 11:02

Odgovor na: Investicijski fondovi

Citat:

čvarkožder
Za sve sljedeće fondove navodim PGP (za kojeg smatram da je najrealniji pokazatelj, unatoč svojim manjkavostima, jer govorimo o prinosima u prošlosti; uostalom nijedan fond ne garantira nikakve prinose u budućnosti).

ZB Euroaktiv 9,62%
ST Global Equity -4,69%

Ne vidim svrhu usporedbe PGP ZB Euroaktiva koji je osnovan 2004, i ST Global fonda koji je osnovan 2000. godine. Da je investitor u svibnju 2004. ulozio 100k Eur (+naknade) u umjesto u 15625 udjela u ST Global fondu umjesto u 100 udjela u ZB aktivu, danas bi imao 158600 Eur, umjesto 120720 Eur, znaci 38600 Eura više bi uprihodio ulaganjem u ST Global koji ima PGP -4.69%, nego ulaganjem u ZB aktiv koji ima PGP 9.62%. Zbog lakšeg izračuna nisam računao naknade, ali bitak je isti.

čvarkožder 24.05.2006. 11:35

Citat:

Cartmann
Ne vidim svrhu usporedbe PGP ZB Euroaktiva koji je osnovan 2004, i ST Global fonda koji je osnovan 2000. godine. Da je investitor u svibnju 2004. ulozio 100k Eur (+naknade) u umjesto u 15625 udjela u ST Global fondu umjesto u 100 udjela u ZB aktivu, danas bi imao 158600 Eur, umjesto 120720 Eur, znaci 38600 Eura više bi uprihodio ulaganjem u ST Global koji ima PGP -4.69%, nego ulaganjem u ZB aktiv koji ima PGP 9.62%. Zbog lakšeg izračuna nisam računao naknade, ali bitak je isti.

Ma, ok. Ali, isto tako možeš pronaći fond čiji je PGP mnogo veći od PGP-a nekog drugog fonda, ali u određenom (pa i dužem) razdoblju je ovaj drugi bio uspješniji.
Taj primjer sam naveo samo da pokažem da se ne može decidirano reći da su neki fondovi "najlošije moguće rješenje", a to je, valjda, rečeno na osnovu prošlih prinosa. Na osnovi budućih sigurno nije, jer nismo vidoviti.
Sve osim brojki, pa ma koliko one škakljive i podložne raznim interpretacijama bile, je čista subjektivnost i "rekla-kazala" sistem.

Cartmann 24.05.2006. 12:55

Paa, iako nismo vidoviti možemo obaviti research i proučiti način rada, odnosno dosadašnji princip rada fonda i procjeniti kretanje u budućnosti. Slažem se s kolegom Axijem da ZB fondovi ukazuju na "tromiji" nacin djelovanja, kao veliki socijalisticki konglomerati u kojima je velikom dijelu uprave radno mjesto osigurano, pa ne "talasaju", stoje na poslu tih 6-8h dnevno, obave sto imaju i odu kuci, bez zelje za rizikom koji bi mozda rezultirao iznad prosjecnim prinosom. "Pomalo i sigurno, hebe nam se".

ericson 24.05.2006. 13:09

Citat:

Cartmann

Neznam koliko je Pgp bitan.gledajuci da je zb euroaktivu imovina ove godine narasla sa 130 na 299 mil kuna i gledajuci graf, na 170 mil kuna imovine je ostvaren gubitak do 12 %. Dakle 57 % ulagaca u zb euroaktiv je ostvarilo gubitak od 0 -12% ulaganjem u taj fond, dok je trziste naraslo iznadprosjecno.

Erik 24.05.2006. 13:32

Priloženih dokumenata: 1
Citat:

čvarkožder
To je naravno točno. Ali, po kojem parametru onda uspoređivati?

Za fondove koji pretežno ulažu u HR dionice, bi bilo zanimljivo podijeliti ukupan prinos fonda od osnutka sa rastom indexa (CROBEX-a i VIN-a) u tom istom periodu.

Taj koeficijent bi bio prilično dobar pokazatelj uspješnosti fonda.

U attachementu je primjer za par fondova u odnosu na CROBEX.

axy 24.05.2006. 14:31

Cvarko, u tome i je problem s fondovima. Tesko je, pa i gotovo nemoguce naci pametan pokazatelj koji bi mogao definirati uspjesnost fonda jer ima previse parametara. Stoga, kao sto si rekao, treba uzeti vise pokazatelja i onda stvoriti vlastitu sliku i to bas takvu kao sto si rekao, _subjektivnu_, jer se ulaganje najcesce i vrsi na temelju subjektivnih, a ne objektivnih pokazatelja, pogotovo ulaganja dalje od najlikvidnijih oblika (novac+derivati novca) i drzavnih/municipalnih obveznica.

Misljenja sam da ce zbog plitkosti naseg trzista nasim fondovima koji ulazu na domace trziste i imaju unutra milijardu ili vise Kn biti sve teze i teze podnositi korekcije jer jednostavno imaju preveliku kolicinu novca koja je previse podlozna tumbanjima a mogucnost manevra i pretakanja sredstava je dosta mala. Isto tako, s obzirom na to da je korekcija dosta tesko pogodila vecinu fondova, jasno je da vecina fondova i dalje ulaze na nase trziste ukljucujuci i one koji po statutu imaju mogucnost ulaganja na trzista susjednih drzava. Ne vidim da je ijedan fond postigao neki veci rast zadnjih dana usprkos bumu u CG zbog osamostaljenja...

Sve u svemu, kao pocetniku u ovome sve mi je jasnije zasto "profi" ulagaci ne vole bas previse fondove... primarno, jer covjek ima srazmjerno malu mogucnost kontrole svog ulaganja, cak i na svom, "subjektivnom" nivou...

čvarkožder 24.05.2006. 14:50

Citat:

Cartmann
Paa, iako nismo vidoviti možemo obaviti research i proučiti način rada, odnosno dosadašnji princip rada fonda i procjeniti kretanje u budućnosti. Slažem se s kolegom Axijem da ZB fondovi ukazuju na "tromiji" nacin djelovanja, kao veliki socijalisticki konglomerati u kojima je velikom dijelu uprave radno mjesto osigurano, pa ne "talasaju", stoje na poslu tih 6-8h dnevno, obave sto imaju i odu kuci, bez zelje za rizikom koji bi mozda rezultirao iznad prosjecnim prinosom. "Pomalo i sigurno, hebe nam se".

Sve pet.:thumbsup:
Samo sam naveo da mislim da taj fond nije "najgore moguće rješenje" jer ima i lošijih. Što onda reći za fondmanagement Hypo banke ako su ovi najgori?
Daleko od toga da preporučujem ulaganje u bilo koji fond, pa tako i navedeni.

čvarkožder 24.05.2006. 14:59

Citat:

Erik
Za fondove koji pretežno ulažu u HR dionice, bi bilo zanimljivo podijeliti ukupan prinos fonda od osnutka sa rastom indexa (CROBEX-a i VIN-a) u tom istom periodu.

Taj koeficijent bi bio prilično dobar pokazatelj uspješnosti fonda.

U attachementu je primjer za par fondova u odnosu na CROBEX.

Ne vidim smisla uspoređivati fond koji od početka svog postojanja ulaže samo van Hrvatske s CROBEX-om. Ali, slažem se da uspoređujući taj fond s indeksima tržišta na koja ulaže ne dolazimo do bajnih prinosa. I, još jednom ponavljam, to nema veze sa činjenicom da ima i fondova s lošijim prinosima kod nas.
Ni fond Raiffeisen Active koji ulaže slično ZB Euroaktivu nema bolji PGP, a niti ovogodišnji prinos (minus!) od ovog drugog. Znači li to da su fond manageri Raiffeisena nesposobni? Ne bi se moglo tako reći gledajući uspješnost njihovih drugih fondova.

čvarkožder 24.05.2006. 15:07

Citat:

axy
Cvarko, u tome i je problem s fondovima. Tesko je, pa i gotovo nemoguce naci pametan pokazatelj koji bi mogao definirati uspjesnost fonda jer ima previse parametara. Stoga, kao sto si rekao, treba uzeti vise pokazatelja i onda stvoriti vlastitu sliku i to bas takvu kao sto si rekao, _subjektivnu_, jer se ulaganje najcesce i vrsi na temelju subjektivnih, a ne objektivnih pokazatelja, pogotovo ulaganja dalje od najlikvidnijih oblika (novac+derivati novca) i drzavnih/municipalnih obveznica.

Misljenja sam da ce zbog plitkosti naseg trzista nasim fondovima koji ulazu na domace trziste i imaju unutra milijardu ili vise Kn biti sve teze i teze podnositi korekcije jer jednostavno imaju preveliku kolicinu novca koja je previse podlozna tumbanjima a mogucnost manevra i pretakanja sredstava je dosta mala. Isto tako, s obzirom na to da je korekcija dosta tesko pogodila vecinu fondova, jasno je da vecina fondova i dalje ulaze na nase trziste ukljucujuci i one koji po statutu imaju mogucnost ulaganja na trzista susjednih drzava. Ne vidim da je ijedan fond postigao neki veci rast zadnjih dana usprkos bumu u CG zbog osamostaljenja...

Sve u svemu, kao pocetniku u ovome sve mi je jasnije zasto "profi" ulagaci ne vole bas previse fondove... primarno, jer covjek ima srazmjerno malu mogucnost kontrole svog ulaganja, cak i na svom, "subjektivnom" nivou...

Treba poštivati i one ulagače koji svjesno ulažu u fondove tipa ZB Euroaktiv, Raiffeisen Active ili Hi Growth jer žele ulagati na ta tržišta. Možda smatraju da im je imovina tamo sigurnija nego kod kuće ili iz bilo kojeg drugog razloga.
A, logično je da iskusniji ulagači ne žele ni u snu ulagati u fondove tog tipa jer sami vjeruju da mogu postići puno više od prinosa fondova.
A, oni "autsajderi" koji su uložili u neki fond, a da pojma nemaju gdje se ulaže njihov novac i koliki prinos je realno očekivati opet sami snose posljedice svojih (ne)razmišljanja.

Cartmann 24.05.2006. 15:14

Citat:

ericson
Neznam koliko je Pgp bitan.gledajuci da je zb euroaktivu imovina ove godine narasla sa 130 na 299 mil kuna i gledajuci graf, na 170 mil kuna imovine je ostvaren gubitak do 12 %. Dakle 57 % ulagaca u zb euroaktiv je ostvarilo gubitak od 0 -12% ulaganjem u taj fond, dok je trziste naraslo iznadprosjecno.

Negdje sam procitao da prilikom podizanja kredita u u ZABI postoji mogucnost povoljnije kamate ako se dio novca (od podignutog kredita) ulozi u zabine inv. fondove. Vjerujem da je to značajno utjecalo na povecanje kapitala u njihovim fondovima.

Citat:

ericson
Sve u svemu, kao pocetniku u ovome sve mi je jasnije zasto "profi" ulagaci ne vole bas previse fondove...

Kao potpuni početnik sam smatrao da nema smisla da trader-investitor ulaže novac u inv. fond. Ipak, u medjuvremenu sam zakljucio kako uz posao nema dovoljno vremena proucavati trziste, pa sam napravio diverzifikaciju tako da je dio portfelja otisao Flokiju i Purku, a s drugim djelovima se igram. Naravno, dio koji je isao u fond ima 25% prihoda, dio s kojim se igram ima otprilike toliko gubitka.

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 22:48 sati.