Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

lebzo 02.11.2016. 10:08

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Nafta tehnički još nije probila rastući....To je negdi oko 45,9$....dakle još ne izgleda loše...možda će danas nakon EIA reporta

Ovo što pišete da ne može još dugo na ovim cijenama uvijek me podsjeti na brodare i BDI....još uvijek se čeka preokret trenda. Sad je knjiga narudžbi brodova skoro prazna pa svi očekuju i tu okret....ali još nije....
Nadam se da griješim...

Ovo oko OPEC-a se pokrenulo i to je dobro. Međutim i nažalost samo se pokrenulo....
Jednostavno ne shavćam da je nekom bolje 4,2mil barela po 45$ od 4 mil. po 70$ ?!?
Ili da SA kojima najviše gori ne ponudi da će oni srezat za 750000 skupa s Rusima, ali da prilikom slijedećeg pada cijena ispod 50 režu Irak, Iran.
Znači po meni ima prostora, međutim kao da nema volje...

plavac 02.11.2016. 10:10

Citat:

uskok (Post 693036)

Da li po tvom mišljenu postoje rezerve nafte u svijetu koja se može profitabilno proizvesti u dovoljnim količinama da zadovolji svjetsku potražnju po cijeni od 30 do 40 američkih dolara po barelu?

Naravno da ne postoje, ispod 60$ dolara nikako....

red max 02.11.2016. 10:17

Mene ne bi čudilo da OPEC koordinirano namjerno održava cijenu tu negdje oko 45-52$.Niže od toga ne valja jer proračun strašno trpi na kraći i na duži rok,na postojećim cijenama puno proizvođača nije profitabilno,za capex da i ne govorimo,dok potrošnja u svijetu raste.
SA sa zaduživanjem ovako može još dugo vremena i to ostali znaju,zato ako nafta padne ispod zacrtane linije opet će intervenirat "ruka božja",neki član OPEC-a će izjaviti nešto bullish,npr da su spremni za rez i pregovore,npr Irački ministar i opet sve kreće nanovo...

https://www.youtube.com/watch?v=muF73GiqXoE

plavac 02.11.2016. 10:18

Cilj OPEC-a i Rusa je nafta na 55-60$, preko 60$ mislim da ne žele ići, još je rano za to, možda u 2018. god.
ali nije stvar da se oni ne mogu sada dogovoriti da srežu proizvodnju 2-3 mil. barela i dignu naftu na 70-80$, oni to ne žele, oni žele ići trenutno do 60$ gdje američki shale još uvjek nije profitabilan svuda i gjde dobar dio deepwatera nije profitabilan...

oni čak ne trebaju niti puno rezati ali je njima problem svima kada se jednom odrede kvote za svaku zemlju da će im to biti startne pozicije za idučih 5-10 god. i svi bi željeli startati sa višim brojkama...

red max 02.11.2016. 10:31

Citat:

lebzo (Post 693041)
Nafta tehnički još nije probila rastući....To je negdi oko 45,9$....dakle još ne izgleda loše...možda će danas nakon EIA reporta

Ovo što pišete da ne može još dugo na ovim cijenama uvijek me podsjeti na brodare i BDI....još uvijek se čeka preokret trenda. Sad je knjiga narudžbi brodova skoro prazna pa svi očekuju i tu okret....ali još nije....
Nadam se da griješim...

Ovo oko OPEC-a se pokrenulo i to je dobro. Međutim i nažalost samo se pokrenulo....
Jednostavno ne shavćam da je nekom bolje 4,2mil barela po 45$ od 4 mil. po 70$ ?!?
Ili da SA kojima najviše gori ne ponudi da će oni srezat za 750000 skupa s Rusima, ali da prilikom slijedećeg pada cijena ispod 50 režu Irak, Iran.
Znači po meni ima prostora, međutim kao da nema volje...

Nisu samo brodari ti koji čekaju preokret,ista je stvar sa željezom,bakrom,potashom,aluminijem.... svima je ista priča da su zbog Kine značajno povećali proizvodnju i sada se mnogi znoje,a pošto se brodovi,rudnici i bušotine ne stavljaju u funkciju preko noći nego je potrebno nekoliko godina,jasno je zašto ciklične industrije imaju te svoje dugotrajne cikluse kad cijene lete u nebo ili su ispod granice profitabilnosti.
Jedino rješenje tko se upušta u ovo jest da se kupuju najprofitabilniji i najsposobniji,takvi će preživjeti.

uskok 02.11.2016. 14:52

Citat:

plavac (Post 693042)
Naravno da ne postoje, ispod 60$ dolara nikako....

Hvala. Kolika bi bila cijena nafte na svjetskom tržištu da ne postoje dogovori i intervencije proizvođača u slobodnom tržištu i tko bi proizvodio naftu?

plavac 02.11.2016. 16:46

Nafta zahtjeva velika ulaganja i određeni dogovori su nužni, a o slobodi tržišta, to je širok pojam...
inače sve je to relativno, Venecuela je dobar primjer, rezerve nafte skoro največe na svijetu a proizvodnja skromna i na koljenima...

uskok 02.11.2016. 18:37

Citat:

plavac (Post 693066)
Nafta zahtjeva velika ulaganja i određeni dogovori su nužni, a o slobodi tržišta, to je širok pojam...
inače sve je to relativno, Venecuela je dobar primjer, rezerve nafte skoro največe na svijetu a proizvodnja skromna i na koljenima...

Za mene su reserve neke sirovine ekonomska a ne geološka kategorija i po tom obrascu sam bio u ekipi koja je izračunavala rezerve u rudnicima.

Drugim riječima, rezerve su ono što se može ekstrahirati i prodati uz profit ili barem bez gubitaka a sve ostalo su tzv "mineral inventory" tj zalihe koje mogu ali i ne moraju postati rezerve.

Dakle, rezerve su vrlo promjenljiv pojam koji raste i pada sa tržišnom cijenom sirovina. Zbog toga sam te pitao koja je momentalno realna cijena nafte koja bi bila formirana tržišnim mehanizmom ponude i potražnje?

Možda to pitanje nema smisla jer nema slobodnog tržišta? Ako je tako onda je sve moguće jer se cijena može manipulirati u širokom spektru od nama nepoznate cijene slobodnog tržišta pa sve do preko 100 dolara po barelu.

plavac 02.11.2016. 19:03

Po meni je to cijena između 60 i 80$, shale ispod 60$ nije večinom profitabilan, a deepwater često treba cijenu nafte na 80$ ili više dolara....

tako kada cijena bude rasla preko 60$ shale če povečavati proizvodnju ali taj obrat kada se recimo dogodi tokom druge polovice iduče godine, pitanje je koliki tempo rasta proizvodnje će shale imati i to sigurno neče biti 1 mil. barela godišnje kako je to raslo u godinama prije sloma 2014. godine...

tako da će u 2018. i 2019. cijena vjerojatno rasti ako ne dođe do recesije, a ako ista počne rasti prema 80$ proizvodnj bi mogla opet krenuti jače i iza 2020. godine opet slom cijene...

več iduče godine će se početi osječati manjak nafte iz novih nalazišta, a svake godine dalje još više zbog smanjenja ulaganja u istraživanje i bušenje, često su to jako skupi projekti koji se dugo razvijaju, a prirodni pad na postoječim poljima radi svoje....

ove godine dolaze u proizvodnju projekti od prije 2014. god. i nadoknađuju prirodnipad postoječih polja u proizvodnji...

Rusi kažu da iduče godine mogu dignuti proizvodnju nešto malo a u 2018. i 2019. god očekuju stagnaciju proizvodnje zbog prirodnog pada i smanjenih ulaganja...

uskok 03.11.2016. 04:58

"Oil prices plunged after a record 14.4-million barrel jump in U.S. crude supply, and they could continue to fall toward $40 a barrel or lower, unless OPEC and global producers make progress on a production deal".

http://www.cnbc.com/2016/11/02/falli...king-deal.html

Očito je da svjetski proizvodni kapaciteti daleko premašuju sadašnje potrebe za naftom. Jedina održiva politika je da proizvođači sa najnižim troškovima proizvodnje snabdjevaju svijetske potrebe. Nikakvi dogovori niti pokušaji manipulacije sa cijenom nisu trajno riješenje, ako zbog ničega drugoga a onda zbog toga jer se ih neki sudionici dogovora sigurno neće držati.

lebzo 03.11.2016. 09:11

Evo jučer ste svi mogli vidjeti ono o čemu tupim cijelo vrijeme....Svi, pa tako i u postu iznad spominju samo ogroman rast zaliha....
No, jučer sam čak i našao članak (konkretno na cnbc-u je bio) u kojem se navodi razlog, a to je povećanje uvoza za 2mil dnavno. Dakle 2*7 = 14 što daje upravo ovu brojku rasta.
Međutim nevjerojatno je kako to jučer u pola 4 niko nije gledao nego je nafta počela tonuti...

Moram priznati da ovi pregovori/dogovori po mom mišljenju u biti samo štete cijeni nafte jer se svi trude iscrpiti što više kako bi imali što bolju startnu poziciju....

Bez obzira na sve i dalje sam optimist glede dogovora pa ću u to ime zveknuti danas ne jednu nego četiri pive (i to iz uvoza ;-)))

plavac 03.11.2016. 09:37

OPEC Oil Deal ‘Imminent’: Iraq & Saudis Compromise?
http://blogs.barrons.com/emergingmar...is-compromise/

plavac 03.11.2016. 09:50

Meni i dalje to sa uvozom nafte u USA izgleda kao igra Saudijske Arabije koja taj uvoz može povečavati ili smanjivati po potrebi evo u ovom slučaju da bi urazumila recimo Irak i Iran...

nebitno, bitno je da su Saudijci odlučili da cijena ide gore i oni če to napraviti...

plavac 03.11.2016. 09:58

[quote=uskok;693108

Očito je da svjetski proizvodni kapaciteti daleko premašuju sadašnje potrebe za naftom. Jedina održiva politika je da proizvođači sa najnižim troškovima proizvodnje snabdjevaju svijetske potrebe. Nikakvi dogovori niti pokušaji manipulacije sa cijenom nisu trajno riješenje, ako zbog ničega drugoga a onda zbog toga jer se ih neki sudionici dogovora sigurno neće držati.[/QUOTE]

Sa cijenom nafte na 100$ proizvodni kapaciteti premašuju potrebe, ali sa cijenom ispod 50$ događa se suprotno tako da će se stvar sama iznivelirati između 50$ i 100$...

ali Saudijci za 2018. god. pripremaju prodaju djela svoje naftne industrije i oni žele već iduče godine cijenu nafte na 60$ da vide na čemu su, jer sa tom cijenom će se vidjeti kuda tržište ide, kako se ponašaju shale i deepwater, a i ne žele potrošiti devizne rezerve koje su godinama stvarali...

Lola 03.11.2016. 10:24

Citat:

plavac (Post 693112)
Sa cijenom nafte na 100$ proizvodni kapaciteti premašuju potrebe, ali sa cijenom ispod 50$ događa se suprotno tako da će se stvar sama iznivelirati između 50$ i 100$...

ali Saudijci za 2018. god. pripremaju prodaju djela svoje naftne industrije i oni žele već iduče godine cijenu nafte na 60$ da vide na čemu su, jer sa tom cijenom će se vidjeti kuda tržište ide, kako se ponašaju shale i deepwater, a i ne žele potrošiti devizne rezerve koje su godinama stvarali...

Planiraju prodaju djela svoje naftne industrije?

Pa onda tek ne bi više mogli kontrolirati cijenu, a očito je da to ne mogu ni sada.

I što bi im bila potreban cijena od 60 USD da ustanove na čemu su? Znaju oni to dobro i na 10 i na 50 i na 150 dolara.

Rast cijene na 60 usd će povećati marže, ali i ponovno početi povećavati investicije u sektor i to po cijenama višim od trenutnog prosjeka eksploatacije i onda će opet povećana ponuda djelovati na relativno anemičnu i predvidljivu potražnju i imamo situaciju gdje se kao i danas, vrtimo u krug. Dok se ne dogodi nešto jako bitno, nažalost neki novi veliki vojni sukob, novo "ledeno doba" ili se ne intenzivira globalni gospodarski rast, cijena će biti tu gdje jest.

Tako je i s proizvođačima nafte, jer oni zalihe vrednuju uglavnom po tržišnoj cijeni i dok ne bude snažnog rasta cijena koji bi "otvorio" profitne marže, ovaj sektor neće odbaciti neki natprosječan povrat. Tako da...."hvali more, drž se kraja".

red max 03.11.2016. 11:01

SA prodaje oko 5% Aramca,to neće zapravo ništa promijeniti.
Ali da i tih 5% znači puno za njihov budžet vidi se iz iz ovoga:

https://assets.bwbx.io/images/users/...k/v2/-1x-1.png

red max 03.11.2016. 11:04

Egypt Free Floats Pound, Raises Lending Rates to Spur Economy

http://www.bloomberg.com//news/artic...o-spur-economy

plavac 03.11.2016. 16:17

Iran Fails To Attract International Oil Companies - Oil Markets Daily
http://seekingalpha.com/article/4018...-markets-daily

uskok 03.11.2016. 17:58

Citat:

Lola (Post 693114)
Planiraju prodaju djela svoje naftne industrije?

Pa onda tek ne bi više mogli kontrolirati cijenu, a očito je da to ne mogu ni sada.

I što bi im bila potreban cijena od 60 USD da ustanove na čemu su? Znaju oni to dobro i na 10 i na 50 i na 150 dolara.

Rast cijene na 60 usd će povećati marže, ali i ponovno početi povećavati investicije u sektor i to po cijenama višim od trenutnog prosjeka eksploatacije i onda će opet povećana ponuda djelovati na relativno anemičnu i predvidljivu potražnju i imamo situaciju gdje se kao i danas, vrtimo u krug. Dok se ne dogodi nešto jako bitno, nažalost neki novi veliki vojni sukob, novo "ledeno doba" ili se ne intenzivira globalni gospodarski rast, cijena će biti tu gdje jest.

Tako je i s proizvođačima nafte, jer oni zalihe vrednuju uglavnom po tržišnoj cijeni i dok ne bude snažnog rasta cijena koji bi "otvorio" profitne marže, ovaj sektor neće odbaciti neki natprosječan povrat. Tako da...."hvali more, drž se kraja".

Saudijci teoretski mogu bitno utjecati na cijenu nafte iz dva razloga:
1. zato jer su potencialno najveći proizvođači i
2. jer posjeduju najveće količine jeftine nafte.

To mogu učiniti na dva načina:
1. da smanje svoju proizvodnju u tolikoj mjeri da se ponuda i potražnja na svjetskom tržištu balsnsira ili
2. da se dogovore sa ostalim svjetskim proizvođačima za zajedničku redukciju proizvodne u tolikoj mjeri da to bude učinkovito.

Izračunati realnu tržišnu cijenu nije nikakav problem. Samo treba znati svjetske potrebe i količine pojedinih kategorija nalazišta od onih najjeftinijih do onih najskupljih i vidjeti gdje je "cutoff".

A ti podaci su znani i dostupni.

plavac 03.11.2016. 18:42

Zanimljiv graf na temu - contango
http://product.datastream.com/dschar...action=REFRESH

red max 04.11.2016. 14:45

Citigroup upgrade GTE from neutral to buy,od 4.30 na 5c$.

uskok 04.11.2016. 17:31

Oni dolaze (jedan od mnogih grafita na zagrebačkim fasadama)

"Whether or not you believe in the climate change argument — doesn't matter. The fact is, renewables, alternatives, other energy resources are coming."

"After more than 35 years of lobbying for the best interests of the oil and gas industry, the Petroleum Services Association of Canada is opening its doors to wind, solar and other renewable energy companies".

http://www.cbc.ca/news/business/psac...mpaign_id=A100

plavac 04.11.2016. 17:38

Gran Tierra's Transformative Acquisition Leaves It Ready To Double In Value
http://seekingalpha.com/article/4018...y-double-value

geene 04.11.2016. 20:21

Citat:

red max (Post 693166)
Citigroup upgrade GTE from neutral to buy,od 4.30 na 5c$.

Ne znam kako tebi izgleda, ali meni izgleda kao da ćemo ići u test 2,6$ ( +/- koji cent).

Tamo će se odigrat koja stvar, a ako probije moj drugi ulaz je tek oko 2,4-2,45$.

red max 05.11.2016. 22:42

Citat:

geene (Post 693182)
Ne znam kako tebi izgleda, ali meni izgleda kao da ćemo ići u test 2,6$ ( +/- koji cent).

Tamo će se odigrat koja stvar, a ako probije moj drugi ulaz je tek oko 2,4-2,45$.

Bio sam na putu,(još sam doduše) ali da se javim ukratko,da GTE je sad na tom jakom sup do sad,na tim 2.60 razinama vjerojatno bi još malo zarona nafte izdržalo ali općenito ovo su ok leveli.
Meni je sad najzanimljive zašto je Citigroup objavio upgrade dan prije FI,i to buy,u trenutku kad je nafta u podmornica modu. :confused:
Sprema li se neko iznenađenje u FI?

dezus@ 05.11.2016. 22:45

Priloženih dokumenata: 1
kako se cini taj GTE ce bit i dolar nize

red max 05.11.2016. 22:50

Ako nafta završi opet na 30$ ili počnu vaditi vodu umjesto nafte ili CEO odleprša sa cashom kompanije sigurno hoće,to ti i ja mogu reći bez grafa.

dezus@ 05.11.2016. 22:50

Citat:

geene (Post 692236)
Ne postoji ' nikad ' na marketu:biggrin:

Što se 35$ tiče, na tu razinu sigurno neće u narednih 6 meseci...što se mene tiče.

blizu je :biggrin:
red a sto velis na 24.26$ :cool:

red max 05.11.2016. 23:11

Citat:

dezus@ (Post 693219)

Ne kažem ništa posebno,ako bude dobro,nemam ništa protiv,moje su dionice imale sasvim prihvatljive gubitke kod poslovanja na tim razinama za koje znamo da nisu trajale dugo.Jer svi tu gube.Iako su neki u puno boljoj situaciji zbog low cost proizvodnje,bilance i hedga dok drugi nemilice prže cash.

geene 05.11.2016. 23:15

Citat:

dezus@ (Post 693219)

Sto je blizu?
30$?:biggrin:
Mos' mislit..sa 44$ na 30$ u mjesec i pol..

red max 05.11.2016. 23:16

Citat:

red max (Post 693221)
Ne kažem ništa posebno,ako bude dobro,nemam ništa protiv,moje su dionice imale sasvim prihvatljive gubitke kod poslovanja na tim razinama za koje znamo da nisu trajale dugo.Jer svi tu gube.Iako su neki u puno boljoj situaciji zbog low cost proizvodnje,bilance i hedga dok drugi nemilice prže cash.

Iako ću ponovo napisati svoju prognozu,Brent je završio na 45.60,još može po meni 1$ niže i to je to,opet će ovi iz OPEC-a početi sa kokodakanjem kad to dotakne,možda se i varam,vidjet ćemo.

geene 05.11.2016. 23:21

Citat:

red max (Post 693216)
Bio sam na putu,(još sam doduše) ali da se javim ukratko,da GTE je sad na tom jakom sup do sad,na tim 2.60 razinama vjerojatno bi još malo zarona nafte izdržalo ali općenito ovo su ok leveli.
Meni je sad najzanimljive zašto je Citigroup objavio upgrade dan prije FI,i to buy,u trenutku kad je nafta u podmornica modu. :confused:
Sprema li se neko iznenađenje u FI?

Ne bih rekao da nas ceka neko ludo iznenadenje. Samo nek' oni fino sve stave u 'pogon' sto prije i bit cu zadovoljan. Sto se tice upgrade..nije mi City nesto po tom pitanju..opcenito sve ti up/ down grade su samo igrice..al' eto..i to je nekome bitno.
Ovih dana sam izvrtio nekoliko jeftinih dionica ( par small i neki large cap) pa cu stavit na strong buy temu uz koju rijec o njima.
Sto se GTE tice..ima on jos dosta do razine mog dokupa, no sto vise citam to mi vise odgovaraju ko firma i mislim da cemo se duze druziti.

plavac 07.11.2016. 12:37

Gran Tierra Energy Inc. Announces Third Quarter 2016 Results Highlighted by Successful Development and Exploration Drilling and Well Testing Results
https://finance.yahoo.com/news/gran-...110000732.html

red max 07.11.2016. 18:56

Nitko ne komentira FI?Osobno za GTE vrlo zadovoljan,ovaj od TGA mi pokvarili sa onim uzaludnim bušenjem,zbilja bi bilo bolje da se okane toga i krenu na akviziciju.
Ali čekam CC za konačan sud.

plavac 07.11.2016. 19:16

GTE lijepo skače, TGA baš i ne, CEO je opet izgleda rekao da je Kanada pravo mjesto gdje očekuje da TGA kupi proizvodnu firmu, proizvodnja im raste, ali investitori se boje akvizicije šta če kupiti i da li če biti dilutiranja...

geene 07.11.2016. 20:16

Citat:

red max (Post 693301)
Nitko ne komentira FI?Osobno za GTE vrlo zadovoljan,ovaj od TGA mi pokvarili sa onim uzaludnim bušenjem,zbilja bi bilo bolje da se okane toga i krenu na akviziciju.
Ali čekam CC za konačan sud.

Cekam da se vratim, odradim print pa polako jos jednom procitati svako slovo.
Ovako, nakon jednog citanja situacija mi izgleda dosta napetom. Nekako mi mirise da su se financijski stvarno rastegnuli i izgleda da od profita nista jos neko vrijeme ( prije 2q 2017 ne ocekujem nista previse dobro) no market ih vrednuje kroz perspektivu jer su povukli dobre poteze i stvari napreduju..polako, ali napreduju.
Cak mi se i svida kako su odradili hedge. No, svejedno..dok sam citao koju sve lovu ( i na koje nacine) moraju ulozit/ prikupljat i uz pogled na CF pa i cash na racunu...ostao mi je dojam da ce biti gusto. No, to je ovako na prvu...citanje uz preskakanje jer trenutno ne stignem.
Uglavnom..puno konkretniji stav imat cu kad ce i oni sami objavit kako stvarno stoje stvari po pitanju Petrolatine, a za to cemo morat cekati barem jos jedan kvartal.

red max 08.11.2016. 08:23

Da je nategnuto i da pretumbavaju stoji,ali ako im je za vjerovati(a za sad je sve išlo po planu) CF bi trebao pokrivati capex i dalje,što je fenomenalno s obzirom koliko su ambiciozni i kakve su cijene nafte.
Osobno mi ne bi smetalo da naprave još jedno dilutiranje dok god vidim da se stvari lijepo razvijaju.
Profit zaista nije bitan sada,niti ga očekujem,ovo je agresivna,grow kompanija i plodovi se beru tamo negdje krajem 2017/2018 g.

plavac 08.11.2016. 10:07

GTE ako uspije dignuti proizvodnju na oko 50.000 barela u 2018. god. i sa naftom na oko 60-70$ bi trebao vrijediti 8-10$ po dionici, imam dvocifreni broj dionica...

geene 08.11.2016. 10:31

Ma, to nije upitno plavac.
Poanta je da prežive do tada jer će u tom razdoblju imati iznimno velika kapitalna opterećenja. I glavno pitanje je hoće li imati dovoljno ukoliko dođe do neočekivanih problema ( a toga zna biti).
Ambiciozni jesu, kao što kaže red. I nadam se da će CF biti dostatan ( iako sam jako rezerviran po tom pitanju). Nije ni meni iznimno bitno da već sad pokažu profit, ali je bitno da se stvari poslože svakim kvartalom onako kako i kažu u CC-u ili 10Q jer inače...market je osjetljiv na ovakve priče. Daje ti kredit neko vrijeme, ali te brzo lupi po glavi ukoliko se vidi da baš ne ide razvoj situacije ruku pod ruku s izjavama.

No, kako bilo da bilo..ušao sam jednim dijelom( trocifreni broj, ako je to bitno) i dalje ću sačekati da se stvari malo razjasne. Zato, bez nervoze, ali na oprezu.

plavac 08.11.2016. 10:41

izjava CEO TGA sa CC;
"...we really have a clear plan to increase our production as we move into 2017. Our business development team is very active looking at opportunities in Canada and hope we can close on an acquisition of a production asset in the near future. I guess I’m far more optimistic now than I’ve been over the last two years."
http://seekingalpha.com/article/4020...nscript?page=4

TGA če dignuti proizvodnju iduče godine, program bušenja se nastavlja do kraja 2017. god., i očekuju da nešto kupe u Kanadi u "bliskoj budučnosti" što ne znam kako bi procjenio kada bi to moglo biti...

što se tiče te kupnje ja navijam za nju makar bilo i dilutiranja i moguče da cijena dionice i ne reagira pozitivno ali bi postigli smanjenje rizika na firmu i možda postigli iduče godine ukupnu proizvodnju od 20.000 barela što bi sa rastom cijene nafte bilo jako pozitivno za cijenu dionice....

naravno i TGA je rizična dionica ali isto kao i kod GTE radi se o mogučnostima rasta cijene dionice u 1-2 god. od preko 100%...

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 15:51 sati.