Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

1234567bc 24.08.2015. 19:57

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

prije svega diverzifikacija
bez obzira što se nešto čini turbo jeftino ne znači da i je
ako nafa ostane na ovim razinama par godina biti će tu svega samo dobiti ne.
glavno pitanje je dali je nafta ovje politički/manipulacijom spuštena ili za to postoji stvarni razlog ponuda/potražnja.... odgovor na to neznam pa se nebi niti kockao sa "svime" na naftu. bolje otići u kockarnicu pa sve na crveno ili crno vjerojatnost je slična

osobno imam solidnu izloženost naftašima i rudarima (gubitak je solidna) ali definitivno nebi stavio večinu portfelja u jedan sektor jednostanvo nema potrebe za tim jer market je teška manipulacija a nikad neznaš do kada će ga držati na nekom nivou.

pogledajte kako kompjutori danas pošišali one sa marginima i to na velikim blu chip dionicama gdje bi likvidnost treba biti najveća. samo je nestala kupnja 10-15 -20% niže gdje se pobralo vrhnje od margin calla

red max 25.08.2015. 11:45

Zanimljiva hipotetska računica,trenutni oversupply je oko 2M bpd po mišljenju mnogih analitičara.

Opec plasira na tržište oko 36 M bpd(od toga SA oko 10M bpd),po cijeni barela od 20$(ako bi došla cijena na te razine):

36 M bpd @ $20 is worth $263 billion per year

U slučaju rezanja 5M bpd i porast cijene na 100$ izgledalo bi ovako:

32 M bpd @ $100 is worth $1168 billion per year

Lijepa razlika.

Salamander 25.08.2015. 12:24

http://oilprice.com/Energy/Oil-Price...n-Mistake.html

Malo jednostavan pogled - zaboravlja i obnovljivce i plin i to da je shale postao uhodani biznis.

red max 25.08.2015. 12:33

Citat:

Salamander (Post 672490)
http://oilprice.com/Energy/Oil-Price...n-Mistake.html

Malo jednostavan pogled - zaboravlja i obnovljivce i plin i to da je shale postao uhodani biznis.

Obnovljivi izvori inače nemaju puno veze sa naftom nego sa el energijom.
Prirodni plin je taj koji je direktan konkurent alternativnim izvorima a i njemu će rasti potrošnja s obzirom da mu pada cijena a Kina sa ugljena najviše prelazi na plin.
Sumnjam i da je autor zaboravio na shale koji trenutno baš i nije neki biznis,samo iznosi tezu da ako OPEC i Rusija npr dogovorno smanje proizvodnju jer im novci očajnički trebaju na 20$ posebno(da popuste u chicken game) benefit bi bio puno veći nego da se drže dosadašnje taktike.
Ali naravno,OPEC računa na propast Shale industrije i Rusije eventualno.

plavac 25.08.2015. 16:01

Kupio danas prve količine STO (Statoil) po 14,58 $, kada padne za još jedan dolar kupujem opet , mislim da on odlično prati cijenu nafte, ne znam koja bi još opcija ili dionica bila interesantna za diverzifikaciju...

red max 25.08.2015. 16:30

Odustao si od Eni i OMV? :)
Imam i ja STO indirektno preko NORW ali razmisli o RDS.B,dividenda 7.5%,ne plaća se porez,cash flow bolji od konkurencije,dobro reagiraju na krizu,odličan downstream biznis,total debt više nego duplo manji od STO....

plavac 25.08.2015. 16:54

Citat:

red max (Post 672534)
Odustao si od Eni i OMV? :)
Imam i ja STO indirektno preko NORW ali razmisli o RDS.B,dividenda 7.5%,ne plaća se porez,cash flow bolji od konkurencije,dobro reagiraju na krizu,odličan downstream biznis,total debt više nego duplo manji od STO....

Kada je prvi put ove godine nafta došla blizu 40-45 $ onda sam uletio u Eni i OMV, ali oni i ne prate točno naftu, STO ju prati u stopu, a naravno interesiraju me i sugestije šta je još interesantno da ne bude sve u STO

kakva je to firma RDS.B, moram malo proguglati, jer sada sam kupio prvu količinu na cijeni nafte od 39,5 $, kada padne za još 3 $ opet bi išao u kupnju i tako dalje....

a vidio sam, naravno da sam čuo za njih, ali je zanimljivo da ne prate cijenu nafte kao STO, taj Royal Dutch Shell je tri puta veća od STO po tržišnoj kapitalizaciji...

Jumbo 25.08.2015. 16:57

Citat:

1234567bc (Post 672415)
prije svega diverzifikacija
bez obzira što se nešto čini turbo jeftino ne znači da i je
ako nafa ostane na ovim razinama par godina biti će tu svega samo dobiti ne.
glavno pitanje je dali je nafta ovje politički/manipulacijom spuštena ili za to postoji stvarni razlog ponuda/potražnja.... odgovor na to neznam pa se nebi niti kockao sa "svime" na naftu. bolje otići u kockarnicu pa sve na crveno ili crno vjerojatnost je slična

osobno imam solidnu izloženost naftašima i rudarima (gubitak je solidna) ali definitivno nebi stavio večinu portfelja u jedan sektor jednostanvo nema potrebe za tim jer market je teška manipulacija a nikad neznaš do kada će ga držati na nekom nivou.

pogledajte kako kompjutori danas pošišali one sa marginima i to na velikim blu chip dionicama gdje bi likvidnost treba biti najveća. samo je nestala kupnja 10-15 -20% niže gdje se pobralo vrhnje od margin calla

Dosta dobro objasnjeno.....iako mi nije jasan ulaz u naftase i rudare, kad sve to znas?
Nesto spekulativno do 2-3 % portfelja bi razumio, ali solidna izlozenost mi zvuci tu mač.

1234567bc 25.08.2015. 17:18

rudare i naftaše sam uzeo pred par godina
s obzirom da mi je strategija buy and hold uz naravno diverzifikaciju i reinvestiranje dividende nisam prodavo jer danas je ovako sutra onako (barem ja to tako vidim).
naravno bolje bi bilo da sam prodao samo ipak nemam kristalnu kuglu pa ne znam što će biti sutra.
sad će se javiti oni koji to sve kuže i objašnjavati kako je to sve bilo vidljivo iz aviona

plavac 25.08.2015. 17:28

Ja sam već 4 godine u turistima i oni su dobro odradili, LRH i dalje držim, ali već sam par puta ove godine pokušavao izaći van ali s obzirom da nemam iskustva i znanja, a kako svi kažu da su dionice vani skupe, pikiram sada na pad nafte i onda bi čekao, u Maestralima sam čućio 3 godine i na kraju se lijepo isplatilo....

a vidim da puno iskusniji kao recimo geene ima u biti istu strategiju...

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 14:49 sati.