Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

red max 25.11.2015. 10:14

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Izbacite uljeza:

http://im.ft-static.com/content/imag...413829caa5.img

RBC Capital Markets points out that the kingdom’s new leadership has had to draw down on its reserves and resort to borrowing to pay for high levels of social spending. FX reserves are down from $746bn in August 2014 to $647bn in September 2015.
While Saudi Arabia has led the group’s policy of intensifying output to fight competition from higher-cost rivals, such as US shale producers, it can argue that it has been one of the hardest hit by the double whammy of keeping its currency pegged to the dollar during the oil rout.
Is the Saudi dollar peg sustainable? “If they keep holding to this peg, they will have fewer and fewer revenues for their oil,” says Mr Quijano-Evans.

http://www.ft.com/cms/s/0/01bfeafa-9...#axzz3sUWJdTNL

SA nema više puno izbora,u članku jučer postanom piše da će na Brentu od 30$ mjesečno gubiti 18 milijardi dolara uz ovu potrošnju i ako ne devalviraju valutu.Šta će dobiti time?Dvije-tri godine "života" više...
A šta ako SA ne namjerava uništiti shale,jer je to nemoguće nego samo odgoditi i usporiti neizbježno.U tom slučaju nikako ne mogu dopustiti pad nafte ispod 40$ ali ni rast iznad 60$,govorim o WTI,shale će i dalje napredovati ali puno,puno sporije a SA će dobiti jedno desetljeće više.
Do tada će možda i potrošnja značajnije krenuti,ne zaboravite da je većina značajno smanjila CAPEX.

plavac 25.11.2015. 11:37

Znači SA je u kolovozu 2014. god. imala rezerve 750 milijardi dolara, u rujnu ove godine 650, znači 100 milijardi dolara manje, znaći iduće godine u rujnu bi mogli imati oko 500 milijardi dolara rezervi, znaći za dvije godine će izgubiti 1/3 svojih rezervi...
mislim da je to plafon i da je idući sastanak OPEC-a u lipnju iduće godine zadnja točka SA da se spasi ponora jer dolar raste a njihova valuta je već godinama vezana u dolar i to će teško ići dirati a to im dodatno troši rezerve i nafta se je sada stabilizirala na oko 40$ sa tendencijom da i padne još...

oni su pokazali da cijena nafte može značajno pasti i svi su naučili školu, i shale i deepwater, jednostavno nova ulaganja u skupe izvore nafte će se bitno smanjiti i to će njima donesti bar još 10 godina solidne cijene nafte na oko 70-80$....

uskok 25.11.2015. 12:27

Apropos nafte.

Kartelizacija slobodne trgovine može utjecati na cijenu nafte ali dugoročno ona ovisi o ponudi i potražnji. Na umu treba imati:
1. Nema nestašice nafte, dakle potencijalno je ponuda veća od potražnje.
2. Razvoj tehnologije ide na uštrb nafte. Sve više se koriste drugi izvori energije.
3. Svjet je globalno u recesiji što djeluje deflaciono na cijene sirovina. Dokaz: BDI već 6 godinu pada i pao je sa 10.000 na 500.

red max 25.11.2015. 13:01

Citat:

uskok (Post 678654)
Apropos nafte.

Kartelizacija slobodne trgovine može utjecati na cijenu nafte ali dugoročno ona ovisi o ponudi i potražnji. Na umu treba imati:
1. Nema nestašice nafte, dakle potencijalno je ponuda veća od potražnje.
2. Razvoj tehnologije ide na uštrb nafte. Sve više se koriste drugi izvori energije.
3. Svjet je globalno u recesiji što djeluje deflaciono na cijene sirovina. Dokaz: BDI već 6 godinu pada i pao je sa 10.000 na 500.

Stoji,ali:

1.Niske cijene povećavaju potrošnju:

http://www.edmunds.com/car-news/ford...september.html
According to AAA, we're enjoying the lowest average fuel prices since 2004, a statistic that was reflected in robust September sales of pickups like the Ford F-Series, and SUVs such as the Jeep Cherokee.
On the back of a strong sales industry we were able to achieve our best September sales in 15 years and our 66th consecutive month of year-over-year sales growth," said Reid Bigland, FCA head of U.S. Sales, in a statement. "Last month's sales strength was broad-based, with five FCA vehicles setting September sales records and two others posting their best monthly sales ever."

2.Razvoj tehnologije pokreće i gospodarstvo,time opet i potrošnju,nekad je to bio kotač,parni stroj ili internet,sutra će biti nešto drugo.
Bez razvitka novih tehnologija nema ni budućeg rasta ekonomije.

red max 25.11.2015. 13:07

Citat:

plavac (Post 678653)
Znači SA je u kolovozu 2014. god. imala rezerve 750 milijardi dolara, u rujnu ove godine 650, znači 100 milijardi dolara manje, znaći iduće godine u rujnu bi mogli imati oko 500 milijardi dolara rezervi, znaći za dvije godine će izgubiti 1/3 svojih rezervi...
mislim da je to plafon i da je idući sastanak OPEC-a u lipnju iduće godine zadnja točka SA da se spasi ponora jer dolar raste a njihova valuta je već godinama vezana u dolar i to će teško ići dirati a to im dodatno troši rezerve i nafta se je sada stabilizirala na oko 40$ sa tendencijom da i padne još...

oni su pokazali da cijena nafte može značajno pasti i svi su naučili školu, i shale i deepwater, jednostavno nova ulaganja u skupe izvore nafte će se bitno smanjiti i to će njima donesti bar još 10 godina solidne cijene nafte na oko 70-80$....

Meni čini da bi dno moglo biti 40$,ako padne ispod opet će brzo natrag.
Niže od toga bi značilo ubrzani raspad OPEC članica.

red max 25.11.2015. 13:28

Prodaja električnih automobila i hybrida pada u USA,osim Tesle :)

Pogledati graf iz članka.

The lowest gasoline prices in years are luring Americans back to gas-burning, lower-fuel-economy SUVs and battering electric vehicle sales -- that is all but Tesla. While sales of popular electric and gas-electric hybrids have plummeted, wealthy Tesla Motors loyalists continue to drive sales of the $75,000 Model S.
http://www.ibtimes.com/tesla-model-s...ug-car-2125907

go 25.11.2015. 13:37

Citat:

red max (Post 678649)
Izbacite uljeza:

Hvala na ideji red! :thumbsup:

Do sad su svi pegovi popucali pa ne vidim zašto ne bi i ovaj.
Izgleda da se USDSAR pozicija može otvorit na Oanda.com.

Još moram izvidjet kakav im je swap.

red max 25.11.2015. 13:42

Citat:

go (Post 678661)
Hvala na ideji red! :thumbsup:

Do sad su svi pegovi popucali pa ne vidim zašto ne bi i ovaj.
Izgleda da se USDSAR pozicija može otvorit na Oanda.com.

Još moram izvidjet kakav im je swap.

Viš,viš,i ja bi mogao malo zatrejdati to sa valutama :).
U svakom slučaju nisi prvi tko se toga sjetio pa pročitaj članak od jučer(ako već nisi) šta bi značilo za SA rušenje valute.
Oni uvoze praktički sve,od sirovina do radne snage,njihovi državljani ili ne rade ili su na državnim jaslama.Hrvati rade ko Japanci u odnosu na Saudijce... :thumbsup:

Lola 25.11.2015. 13:44

Citat:

red max (Post 678662)
Viš,viš,i ja bi mogao malo zatrejdati to sa valutama :).
U svakom slučaju nisi prvi tko se toga sjetio pa pročitaj članak od jučer(ako već nisi) šta bi značilo za SA rušenje valute.
Oni uvoze praktički sve,od sirovina do radne snage,njihovi državljani ili ne rade ili su na državnim jaslama.Hrvati rade ko Japanci u odnosu na saudijce... :thumbsup:

Ok za PEG i valutu, al što će to značiti za naftu?

VidovM 25.11.2015. 13:45

"Mene i dalje cudi ta "sigurnost" nekih komentatora u procjeni da je "oporavak" iza ugla." - what she said :biggrin:

Plavac, čudi me ta tvoja sigurnost u scenarij koji si si zamislio da će se odvit...možda samo krivo interpretiram tvoj način izražavanja ili jednostavno imamo drugačiju filozofiju pristupa istoj temi, ništa bitno...

Koji je cilj SArabije i zašto bi sad stali sa pumpanjem proizvodnje? Išli su u prilično skupu akciju protiv shale proizvođača, ali ne sjećam se da sam vidio vijesti da je došlo do bankrota nekih proizvođača. Sad odustati mi se čini suludo jer ne vidim da su išta postigli.
Brojni shale proizvođači su se hedgirali za 2015., 2016. bi im trebala biti pogubna...s druge strane zahvaljujući tehnologiji njihova cijena proizvodnje je poprilično pala, pa one grafove što smo Red i ja stavljali ovdje vjerojatno više ne treba gledati.
Isprva sam bio uvjeren da je ovo bitka koju Saudijci sigurno dobivaju, izbit će shalere iz cipela i 'hop' eto nas opet na $100+ nafte. Sad više nisam ni u šta siguran, možda treba samo pričekati još koji mjesec, a možda se usporedno počela odvijat druga priča o 'hlađenju' Kine i završetku commodities supercyclea.
http://si.wsj.net/public/resources/i...0825190613.jpg

http://www.indexmundi.com/commodities/

Činjenica da SA ima vezan tečaj za dolar već 30g mi ne znači da će to dovijeka trajati, svoju bilancu mogu sačuvati ako se 'odvežu'...pitanje je cijene naravno, hoće li doći do inflacije i kolike, socijlanih nemira i kolikih itd...

Kad pogledam višedesetljetne grafove cijene nafte pitam se zašto ne bismo idućih 10 ili 20g gledali naftu na cijeni od 30-50$?
BP Review str15.
Indexmundi Crude oil
Nigdje nije zapisana buduća cijena nafte.
Ulagati u commodities očito nije lako, uostalom i Buffett se više puta opekao i odustao od toga...

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 20:19 sati.