Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

Lola 25.08.2015. 17:51

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Citat:

plavac (Post 672551)
Ja sam već 4 godine u turistima i oni su dobro odradili, LRH i dalje držim, ali već sam par puta ove godine pokušavao izaći van ali s obzirom da nemam iskustva i znanja, a kako svi kažu da su dionice vani skupe, pikiram sada na pad nafte i onda bi čekao, u Maestralima sam čućio 3 godine i na kraju se lijepo isplatilo....

a vidim da puno iskusniji kao recimo geene ima u biti istu strategiju...

Taj tko ti je rekao da su vani dionice "skupe" relativno u odnosu na Hrvatsku, lagao te je. Prica se naravno moze poopciti i na Emerging market, a napose Kinu.

http://www.multpl.com/

plavac 25.08.2015. 18:07

U biti stalno se provlači neka teza da su dionice kod nas jako podcijenjene a vani skupe, zadnjih dana malo gledam i u SAD su dionice negdje na P/E 18-19, istina sada su nešto pale, a povjesni prosjek zadnjih 100 godina je valjda P/E 15, e sada koliko je to kod nas ne znam, ja sam ulagao samo u turiste i njih sam pratio a oni se više uspoređuju po EV/EBITDA, kod Valamara, LRH ili drugih je on oko 10-12, e sada činjenica je da su turističke firme kod nas i vlasnici svih nekretnina sa kojima upravljaju to isto nešto diže vrijednost,

ne razumijem se previše ali meni nafta izgleda kao prilika za neki naredni period od 1-2 god., Saudijska Arabija je pod pritiskom ostalih članica u OPEC da smanji proizvodnju a ona želi da se toj akciji pridruže i drugi kao recimo Rusija i sl., a činjenica je da ni Rusima ne cvjetaju ruže sa naftom na ovim razinama, tako da određeni zajednički interes postoji ali da li će se uspjeti usaglasiti 4.prosinca kada opet zasjedaju u Beču budemo vidjeli...

Goldman 25.08.2015. 19:48

Citat:

plavac (Post 672559)
ne razumijem se previše ali meni nafta izgleda kao prilika za neki naredni period od 1-2 god., Saudijska Arabija je pod pritiskom ostalih članica u OPEC da smanji proizvodnju a ona želi da se toj akciji pridruže i drugi kao recimo Rusija i sl., a činjenica je da ni Rusima ne cvjetaju ruže sa naftom na ovim razinama, tako da određeni zajednički interes postoji ali da li će se uspjeti usaglasiti 4.prosinca kada opet zasjedaju u Beču budemo vidjeli...

Ako te zanima iskljucivo cijena nafte ne kuzim zasto uopce kupujes dionice, onda kupi samu naftu.

Ako vec gledas dionice radje gledaj tko su najbolji/najefikasniji operateri s najboljim bilancama (sta ce narocito biti bitno u ovim uvjetima) ili one koji su najvise diskontirani.

Meni potpuno uzaludno izgledaju ove spekulacije gdje ce cijena nafte kratkorocno kada je bila iznad 120 su vrli analiticari i ostali vidovnjaci najvaljivali naftu na i preko 200$ i pricali o "peak oil" (proguglajte malo peak oil ako se ne sjecate) sada ispada da naftu nitko nece niti da mu je poklonis.

Na kraju ce biti kao i uvijek dugorocno ce oni koji su se preinvestirali, a narocito oni koji su to napravili u troskovno nepovoljne izvore bankrotirati proizvodnja ce pasti, a one kompanije koje budu prezivjele ce ponovno ubirati plodove svojih trzisnih pozicija...a u medjuvremenu ce trziste "fluktuirati". ;)

plavac 25.08.2015. 19:56

Pa u biti interesira me nafta, znam da imaju ti ETF-ovi, znam za XLE, ali ti etefovi imaju neke pomake i ne znam da li se u njima može ostati recimo 1 god., i slično, onda bi i u to uložio...

Goldman 25.08.2015. 20:14

Citat:

plavac (Post 672572)
Pa u biti interesira me nafta, znam da imaju ti ETF-ovi, znam za XLE, ali ti etefovi imaju neke pomake i ne znam da li se u njima može ostati recimo 1 god., i slično, onda bi i u to uložio...

Da sada sam bacio oko malo nema bas dobrih opcija za malog investitora da se direktno kladi na rast cijena nafte...svejedno oil stock etf mi izgledao kao bolja opcija kladjenja na oporavak cijena nafte od pobjedine dionice.

Ali osobno bi radje investirao u najefikasnije operatere s snaznim bilancama nego spekulirao kuda ce cijena nafte i zamarao se korelacijom.

plavac 25.08.2015. 20:23

Rekao si oil stock etf, to bi bio taj XLE ili ima još koji...

Sa STO sam krenuo, onda bi još nešto drugo, znači preporučuješ Exon Mobile, BP, RSD i slično ako sam dobro razumio...

Goldman 25.08.2015. 20:56

Citat:

plavac (Post 672576)
Rekao si oil stock etf, to bi bio taj XLE ili ima još koji...

Sa STO sam krenuo, onda bi još nešto drugo, znači preporučuješ Exon Mobile, BP, RSD i slično ako sam dobro razumio...

http://www.investopedia.com/articles...p-oil-etfs.asp

Stvarno nisam dovoljno "unutra" oil sektora da bi davao specificne preporuke nedavno sam s cca 10% minusa izasao iz jedne oil pozicije koju sam uzeo iz razloga koji nisu imali veze s cijenom nafte i koji su se odvili onako kako sam i mislio ali nisam predvidio ovakav crash nafte.

Ali napravio bi isto sta i uvijek radim ako mislim da je cijeli sektor podcijenjen uzeo bi jednog ili dva najveca igraca npr Exxon (jako dobro operativno vodjen, cvrsta bilanca) i RSD (fundamentalno medju povoljnijima) i onda bi odvojio vrijeme za detaljniju analizu manjih kompanija da vidim ako je moguce medju njima naci nekoga kandidata koji bi mogao opstati i povecati trzisni udio na ustrub nekih vecih igraca koji ce se morati povlaciti da bi osigurali likvidnost jer tu mozes naletiti na izvanserijske povrate.

plavac 25.08.2015. 21:21

Baš sam naletio na ovo;

Energy MLPs best buy since 2008, Deutsche Bank says

8/25/2015, 6:47 PM (Source: Seeking Alpha)
back

•A new report from Deutsche Bank says the perfect storm of bad news has driven energy MLPs down to the most compelling levels since the selloffs of 2008, and suggests three new MLP ideas for investors to consider.
•The firm says Energy Transfer Partners (ETP +1%) is very undervalued, trading nearly 35% off its peak with high single-digit distribution growth foreseen over the next few years; the company owns and operates ~35K miles of natural gas and natural gas liquids pipelines, and its Sunoco affiliate supplies motor fuel to independent dealers, stores, distributors and commercial customers.
•MarkWest Energy (MWE +0.9%) has a leading presence in many natural gas resource plays, and the firm thinks the company has outstanding interconnectivity to takeaway capacity, strong regional expertise, strong producer relationships, and views MWE as a solid buyout candidate.
•Deutsche Bank also likes MPLX ([MPLX]] +1.2%), the MLP formed in 2012 by Marathon Petroleum to own, operate and acquire pipelines and other midstream assets related to the transportation and storage of crude oil and refined products.

red max 25.08.2015. 22:11

Nema potrebe tu komplicirati,kakva korist ako dionica prati cijenu nafte ili ne?Tih par % će se sigurno iznivelirati s vremenom,bitno je odabrati dionicu koja može preživjeti ovo razdoblje jer ne možemo znati pouzdano koliko će trajati.
I to je to...kako bi stari prevarant Soros rekao....
"If investing is entertaining, if you're having fun, you're probably not making any money. Good investing is boring."

Goldman 25.08.2015. 22:15

Citat:

red max (Post 672586)
Nema potrebe tu komplicirati,kakva korist ako dionica prati cijenu nafte ili ne?Tih par % će se sigurno iznivelirati s vremenom,bitno je odabrati dionicu koja može preživjeti ovo razdoblje jer ne možemo znati pouzdano koliko će trajati.
I to je to...kako bi stari prevarant Soros rekao....
"If investing is entertaining, if you're having fun, you're probably not making any money. Good investing is boring."

:thumbsup:

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 21:07 sati.