Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

lebzo 02.11.2016. 10:08

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Nafta tehnički još nije probila rastući....To je negdi oko 45,9$....dakle još ne izgleda loše...možda će danas nakon EIA reporta

Ovo što pišete da ne može još dugo na ovim cijenama uvijek me podsjeti na brodare i BDI....još uvijek se čeka preokret trenda. Sad je knjiga narudžbi brodova skoro prazna pa svi očekuju i tu okret....ali još nije....
Nadam se da griješim...

Ovo oko OPEC-a se pokrenulo i to je dobro. Međutim i nažalost samo se pokrenulo....
Jednostavno ne shavćam da je nekom bolje 4,2mil barela po 45$ od 4 mil. po 70$ ?!?
Ili da SA kojima najviše gori ne ponudi da će oni srezat za 750000 skupa s Rusima, ali da prilikom slijedećeg pada cijena ispod 50 režu Irak, Iran.
Znači po meni ima prostora, međutim kao da nema volje...

plavac 02.11.2016. 10:10

Citat:

uskok (Post 693036)

Da li po tvom mišljenu postoje rezerve nafte u svijetu koja se može profitabilno proizvesti u dovoljnim količinama da zadovolji svjetsku potražnju po cijeni od 30 do 40 američkih dolara po barelu?

Naravno da ne postoje, ispod 60$ dolara nikako....

red max 02.11.2016. 10:17

Mene ne bi čudilo da OPEC koordinirano namjerno održava cijenu tu negdje oko 45-52$.Niže od toga ne valja jer proračun strašno trpi na kraći i na duži rok,na postojećim cijenama puno proizvođača nije profitabilno,za capex da i ne govorimo,dok potrošnja u svijetu raste.
SA sa zaduživanjem ovako može još dugo vremena i to ostali znaju,zato ako nafta padne ispod zacrtane linije opet će intervenirat "ruka božja",neki član OPEC-a će izjaviti nešto bullish,npr da su spremni za rez i pregovore,npr Irački ministar i opet sve kreće nanovo...

https://www.youtube.com/watch?v=muF73GiqXoE

plavac 02.11.2016. 10:18

Cilj OPEC-a i Rusa je nafta na 55-60$, preko 60$ mislim da ne žele ići, još je rano za to, možda u 2018. god.
ali nije stvar da se oni ne mogu sada dogovoriti da srežu proizvodnju 2-3 mil. barela i dignu naftu na 70-80$, oni to ne žele, oni žele ići trenutno do 60$ gdje američki shale još uvjek nije profitabilan svuda i gjde dobar dio deepwatera nije profitabilan...

oni čak ne trebaju niti puno rezati ali je njima problem svima kada se jednom odrede kvote za svaku zemlju da će im to biti startne pozicije za idučih 5-10 god. i svi bi željeli startati sa višim brojkama...

red max 02.11.2016. 10:31

Citat:

lebzo (Post 693041)
Nafta tehnički još nije probila rastući....To je negdi oko 45,9$....dakle još ne izgleda loše...možda će danas nakon EIA reporta

Ovo što pišete da ne može još dugo na ovim cijenama uvijek me podsjeti na brodare i BDI....još uvijek se čeka preokret trenda. Sad je knjiga narudžbi brodova skoro prazna pa svi očekuju i tu okret....ali još nije....
Nadam se da griješim...

Ovo oko OPEC-a se pokrenulo i to je dobro. Međutim i nažalost samo se pokrenulo....
Jednostavno ne shavćam da je nekom bolje 4,2mil barela po 45$ od 4 mil. po 70$ ?!?
Ili da SA kojima najviše gori ne ponudi da će oni srezat za 750000 skupa s Rusima, ali da prilikom slijedećeg pada cijena ispod 50 režu Irak, Iran.
Znači po meni ima prostora, međutim kao da nema volje...

Nisu samo brodari ti koji čekaju preokret,ista je stvar sa željezom,bakrom,potashom,aluminijem.... svima je ista priča da su zbog Kine značajno povećali proizvodnju i sada se mnogi znoje,a pošto se brodovi,rudnici i bušotine ne stavljaju u funkciju preko noći nego je potrebno nekoliko godina,jasno je zašto ciklične industrije imaju te svoje dugotrajne cikluse kad cijene lete u nebo ili su ispod granice profitabilnosti.
Jedino rješenje tko se upušta u ovo jest da se kupuju najprofitabilniji i najsposobniji,takvi će preživjeti.

uskok 02.11.2016. 14:52

Citat:

plavac (Post 693042)
Naravno da ne postoje, ispod 60$ dolara nikako....

Hvala. Kolika bi bila cijena nafte na svjetskom tržištu da ne postoje dogovori i intervencije proizvođača u slobodnom tržištu i tko bi proizvodio naftu?

plavac 02.11.2016. 16:46

Nafta zahtjeva velika ulaganja i određeni dogovori su nužni, a o slobodi tržišta, to je širok pojam...
inače sve je to relativno, Venecuela je dobar primjer, rezerve nafte skoro največe na svijetu a proizvodnja skromna i na koljenima...

uskok 02.11.2016. 18:37

Citat:

plavac (Post 693066)
Nafta zahtjeva velika ulaganja i određeni dogovori su nužni, a o slobodi tržišta, to je širok pojam...
inače sve je to relativno, Venecuela je dobar primjer, rezerve nafte skoro največe na svijetu a proizvodnja skromna i na koljenima...

Za mene su reserve neke sirovine ekonomska a ne geološka kategorija i po tom obrascu sam bio u ekipi koja je izračunavala rezerve u rudnicima.

Drugim riječima, rezerve su ono što se može ekstrahirati i prodati uz profit ili barem bez gubitaka a sve ostalo su tzv "mineral inventory" tj zalihe koje mogu ali i ne moraju postati rezerve.

Dakle, rezerve su vrlo promjenljiv pojam koji raste i pada sa tržišnom cijenom sirovina. Zbog toga sam te pitao koja je momentalno realna cijena nafte koja bi bila formirana tržišnim mehanizmom ponude i potražnje?

Možda to pitanje nema smisla jer nema slobodnog tržišta? Ako je tako onda je sve moguće jer se cijena može manipulirati u širokom spektru od nama nepoznate cijene slobodnog tržišta pa sve do preko 100 dolara po barelu.

plavac 02.11.2016. 19:03

Po meni je to cijena između 60 i 80$, shale ispod 60$ nije večinom profitabilan, a deepwater često treba cijenu nafte na 80$ ili više dolara....

tako kada cijena bude rasla preko 60$ shale če povečavati proizvodnju ali taj obrat kada se recimo dogodi tokom druge polovice iduče godine, pitanje je koliki tempo rasta proizvodnje će shale imati i to sigurno neče biti 1 mil. barela godišnje kako je to raslo u godinama prije sloma 2014. godine...

tako da će u 2018. i 2019. cijena vjerojatno rasti ako ne dođe do recesije, a ako ista počne rasti prema 80$ proizvodnj bi mogla opet krenuti jače i iza 2020. godine opet slom cijene...

več iduče godine će se početi osječati manjak nafte iz novih nalazišta, a svake godine dalje još više zbog smanjenja ulaganja u istraživanje i bušenje, često su to jako skupi projekti koji se dugo razvijaju, a prirodni pad na postoječim poljima radi svoje....

ove godine dolaze u proizvodnju projekti od prije 2014. god. i nadoknađuju prirodnipad postoječih polja u proizvodnji...

Rusi kažu da iduče godine mogu dignuti proizvodnju nešto malo a u 2018. i 2019. god očekuju stagnaciju proizvodnje zbog prirodnog pada i smanjenih ulaganja...

uskok 03.11.2016. 04:58

"Oil prices plunged after a record 14.4-million barrel jump in U.S. crude supply, and they could continue to fall toward $40 a barrel or lower, unless OPEC and global producers make progress on a production deal".

http://www.cnbc.com/2016/11/02/falli...king-deal.html

Očito je da svjetski proizvodni kapaciteti daleko premašuju sadašnje potrebe za naftom. Jedina održiva politika je da proizvođači sa najnižim troškovima proizvodnje snabdjevaju svijetske potrebe. Nikakvi dogovori niti pokušaji manipulacije sa cijenom nisu trajno riješenje, ako zbog ničega drugoga a onda zbog toga jer se ih neki sudionici dogovora sigurno neće držati.

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 21:03 sati.