Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

plavac 05.10.2016. 12:00

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Citat:

lebzo (Post 691947)
Čitajući komentare o kretanju cijene nafte, te analize raznih magova svako neutralan može zaključiti da trenutno (a tako je uvijek) postoje dvije skupine analitičara. Oni koji su bullish i po kojima nafta ide na 80 i oni koji su bearish i po kojima ista ide na 20. Dakle, stavovi istih su dijametralno suprotni i istna svaki navodi svoje argumente zbog čega je njegova teza ispravna.
Svaki od nas priklonit će se jednom stavu pokučšavajući objektivno sagledati argumente jednih i drugih....
No, ti svi analitičari se u u jednom slažu. A to je činjenica da se na 60$ shale vraća na velika vrata jer mu tu proizvodnja postaje profitabilna. (OK neki možda navedu neku drugu cijenu ali to je otprilike tu negdje).
Dakle, iako se oni svi u tome slažu (nigdje nisam pročitao drugačije mišljenje) da li je to stvarno tako...

Da bi ovo analizirali vratimo se malo u povijest kad se shale pojavio (otkrio). Cijena nafte je bila oko 100, padala do eventualno 80 i ulog u shale se pokazao kao dobra investicija. Pretpostavka je bila da je to "trajna" cijena nafte i ako dođe do nekih oscilacija na negativno to neće dugo trajati. No, svjedoci smo da je vrijeme reklo nešto drugo i da ronjenje nafte već traje par godina. Dakle, terija koja je izrasla na ovoj pretpostavci više ne stoji (da je shale isplativ). Drugim rječima da su oni koji ulagali u shale znali što ih čeka nikad tamo ne bi stavili ni novčića.

Ajmo uzet primjer iz stvarnog života....
Pretpostavimo da se meni otvorila prilika nabavke kave sa svim troškovima po šalici za 3 kn. U kafiću u kvartu ista se prodaje po 7 kn. Ja vidim da bi mogao zaraditi kupim poslovni prostor i krenem u biznis. Međutim gazda ovog drugog kafića vidi konkurenciju, a on ima tu privelegiju da nabavlja kavu po 1 kn.
Za par dana sruši cijenu šalice kave na 2 kn. Ja trpim i čekam no godine prolaze. Na kraju ja zatvaram birc i gazda polako vraća cijenu na 7 kn.
Pitanje za sve Vas ? Da li ja ponovno aktiviram birc zapošljavam ljude itd... ?

Ili primjer...
Recimo da živim na moru. Shvaćam da je kila srdele na tržnici 15 kn a mene sa svim troškovima bi ista koštala 10 kn. Kupim mrežu, kaić i svu opremu, krenem u ribolov i fino zarađujem. No jednog dana se pojavi koćarica koja isto tako lovi ribu i sruši cijenu iste na 8 kn. Trpim godinu dve no što onda ? Da li čekam da se kočarica makne pa da se ponovno aktiviram ili radije prodam i kaić i mrežu i lovu uložim u nešto drugo....

Dakle, poanta svega ovoga je Da li će se shale-ovci uistinu vratiti ?

Shale je unazad par godina rastao 1 mil. barela godišnje i došao negdje na proizvodnju od 4,5 mil. barela, neki kažu da nije prešao 4 mil. barela, sada je u padu, to je 5% svjetske proizvodnje, njegov rast godišnje je bio u okruženju nafte od 100$ i ultra niskih kamata, znači u okruženju nafte od 60$ i povečanju kamata mislim da će njegov ponovni "uzlet" biti jako skroman i sigurno neće moči zadovoljiti nedostatak nafte koji bi se već mogao početi osječati u 2018-2019. god. kada bi nafta mogla i u raspon od 70-80$...

jer ako nemamo recesiju na vidiku potražnja godišnje stabilno raste preko 1 mil. barela, a zadnje 2 godine su se bitno smanjila ulaganja u naftu što će od 2017. god. dovesti do toga da je veči prirodni pad nafte iz izvora u proizvodnji od dolaska novotkrivenih bušotina u proizvodnju...

red max 05.10.2016. 13:15

Citat:

plavac (Post 691951)
http://product.datastream.com/dschar...action=REFRESH

ovo je graf od Roberta Balana i svakako je zanimljiv, on kaže da se prostor za povoljan ulaz unaftu polako sužava i da cijene idu prema gore, ova tjedna izvješća o zalihama nafte u USA idu tome u prilog, a najbitnija stvar u tome je da se Saudijci nakon 2 godine ponovo vračaju na tržište kao glavni dirigenti cijene nafte, to se ne smije podcijeniti...

zašto sve ovo pišem, zato kada je cijena padala nitko nije očekivao da će pasti i ispod 30$ tako nitko sada niti ne očekuje da će do kraja godine na 60$...

Da stavimo i graf za zlato,srebro,minere,da vidimo da li će biti tako kako tvrdi.

Outlook from 29 Sept 2016: PMs, Miners still set for a rally until early October

https://staticseekingalpha.a.ssl.fas...2885986972.png

plavac 05.10.2016. 15:45

Reko je da će do kraja tjedna sve adaptirati tako da nije loše malo to popratiti, ja metale ne pratim...

plavac 05.10.2016. 16:47

Opet pad zaliha nafte u USA kada inače one sezonski rastu, tržište se oštro rebalansira, mislim da to bez Saudijaca ne ide a oni su odlučili da je dosta...

Brent je na 52$...ja mislim da je danas još rano za nešto prodati...

red max 05.10.2016. 16:52

GTE ima odličan promet,u sat i pol skoro milijun dionica,to bi bio prosječni volumen inače.

plavac 05.10.2016. 18:48

Commodities to struggle to regain stance in portfolios: JPM
http://www.reuters.com/article/us-co...-idUSKCN1251V2

Lola 05.10.2016. 22:35

Citat:

red max (Post 691966)
GTE ima odličan promet,u sat i pol skoro milijun dionica,to bi bio prosječni volumen inače.

Pravilo palca....nista ispod 3x daily nije znacajno!

Trazi se 5x, a 10x je prava stvar... pod uvjetom da nije radi rekalibracije (izlaska/ulaska) u indeks ili slicnog dogadjaja.

Lola 05.10.2016. 22:48

Citat:

plavac (Post 691954)
Shale je unazad par godina rastao 1 mil. barela godišnje i došao negdje na proizvodnju od 4,5 mil. barela, neki kažu da nije prešao 4 mil. barela, sada je u padu, to je 5% svjetske proizvodnje, njegov rast godišnje je bio u okruženju nafte od 100$ i ultra niskih kamata, znači u okruženju nafte od 60$ i povečanju kamata mislim da će njegov ponovni "uzlet" biti jako skroman i sigurno neće moči zadovoljiti nedostatak nafte koji bi se već mogao početi osječati u 2018-2019. god. kada bi nafta mogla i u raspon od 70-80$...

jer ako nemamo recesiju na vidiku potražnja godišnje stabilno raste preko 1 mil. barela, a zadnje 2 godine su se bitno smanjila ulaganja u naftu što će od 2017. god. dovesti do toga da je veči prirodni pad nafte iz izvora u proizvodnji od dolaska novotkrivenih bušotina u proizvodnju...

Citam danas sukus IEA monthly reporta i opet ti mogu ponoviti da prepojednostavljeno gledas na odnos ponude i potraznje.
https://www.iea.org/oilmarketreport/...currentreport/
Ti logicno razmisljas, ali neke varijable ne tretiras kao druge i onda se uvijek namece isti zakljucak. Nafta ce rasti?! A bas u tome jest kvaka, potraznja moze rasti, al ponuda nece ostati fiksna i ona se vrlo brzo akomodira novoj potraznji. Pogtovo kad cijena balansira cijelu stvar. Obzirom da su tri opcije u igri, rast, pad odnosno stagnacija, u najmanje 33% slucajeva bit ces u pravu.

Zelim reci, ako si dovoljno dugo u krivu, vrlo vjerojatno ce nastupiti razdoblje kad ces bit u pravu. Pitanje je koliko je to efikasno sa stajalista proteka vremena odnosno povrata.

plavac 06.10.2016. 09:39

Citat:

Lola (Post 691991)
Citam danas sukus IEA monthly reporta i opet ti mogu ponoviti da prepojednostavljeno gledas na odnos ponude i potraznje.
https://www.iea.org/oilmarketreport/...currentreport/
Ti logicno razmisljas, ali neke varijable ne tretiras kao druge i onda se uvijek namece isti zakljucak. Nafta ce rasti?! A bas u tome jest kvaka, potraznja moze rasti, al ponuda nece ostati fiksna i ona se vrlo brzo akomodira novoj potraznji. Pogtovo kad cijena balansira cijelu stvar. Obzirom da su tri opcije u igri, rast, pad odnosno stagnacija, u najmanje 33% slucajeva bit ces u pravu.

Zelim reci, ako si dovoljno dugo u krivu, vrlo vjerojatno ce nastupiti razdoblje kad ces bit u pravu. Pitanje je koliko je to efikasno sa stajalista proteka vremena odnosno povrata.

Unazad godinu i nešto u nafti plus od 15% je OK s obzirom da je u sredini tog perioda bilo i dno....

Lola 06.10.2016. 09:50

Citat:

plavac (Post 691996)
Unazad godinu i nešto u nafti plus od 15% je OK s obzirom da je u sredini tog perioda bilo i dno....

Ha mislim, mogao si neki dan na onom volumenu kupiti Twtr i zaraditi 10-tak i vise posto u par dana. Ili onaj AGX koji je netko od vas nedavno postao.

Čuj, onaj TGA si koliko se sjećam plaćao skuplje nego sto je danas?!

Al dobro, nije to toliko bitno... ti najbolje znaš sto si napravio, samo želim reci da Hrvatska strategija, buy & hold nije uvijek primjerena tamošnjim okolnostima. Tamo je tržište likvidnije i efikasnije i treba mu se znati prilagoditi, a ne obratno.

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 14:57 sati.