Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Svijet (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Nafta zvana Crude Oil (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1729)

Lola 09.02.2016. 23:32

Odgovor na: Nafta zvana Crude Oil

Mene zanima sto ti konkretno ocekujes od nafte i u kojem roku?

Znam da je tesko ponekad prihvatiti cinjenice koje predju u naviku. Nafta je uvijek bila nedostatan i oskudan resurs, a sad je, skoro pa najednom, ima previse?!

Nije samo nafta problem. Svi commoditiesi se ponasaju slicno. Zavrsio je big commodity cycle i imajuci to na umu nije bas realno ocekivati da ce 'odmah' zapoceti novi. Ekonomija i svijet se jako mijenaju i to treba imati na umu. Neke od najvecih firmi danasnjice prije desetak godina nisu postojale ili nisu kotirale na burzi, a danas su one bitni konstituenti indeksa, poput Googla, Amazona, Facebooka, Vise, Mastercarda, Netflixa, Tesle i sl. I americkog odnosno svjetskih gospodarstava.

Danas svega ima (dovoljno, vise-manje) za danu razinu potrosnje i ako nas zadesi nova globalna kriza i ne daj Boze globalna recesija, postoji znacajna mogucnost deflacijskog scenarija. Vec se desavaju globalni potresi, poput kontroliranih ili nekontroliranih devalvacija i za razliku od prosle krize, ova ne izvire neposredno iz financijskog sektora SAD-a i razvijenih zemalja, nego iz Emerging marketsa i njihovih rastucih fiskalnih i vanjskotrgovinskih odnosno platnobilancnih disbalansa i deficita sto zahtjeva ostru i bolnu prilagodbu nastaloj situaciji. U tom smislu, nafta, odnosno problem njezine cijene i ponude jest katalizator koji bi mogao ubrzano pokrenuti cijeli svijet u dugotrajnu deflacijsku spiralu. Kao i u svemu vezanom za ekonomiju, problem su ekstremi. Kako na gore, tako i prema dolje. Ako se oni ubrzo ne ispeglaju, mogli bi se suociti sa golemim gospodarskim problemima i recesijom kakvu smo u ne tako dalekoj proslosti vec gledali. Moguce i gorom. U suprotnom, imat cemo usporavanje sa 'softer landingom', koje ce za burze znaciti dugorocnu korekciju, ajmo to tako reci 'u granicama ocekivanja'.

t-m 09.02.2016. 23:59

pazite se krize u bankarskom sektoru , ako krenu još jače u korekciju , pokrenut će lavinu i drugih sektora .

uskok 10.02.2016. 01:02

Citat:

Lola (Post 682879)
Mene zanima sto ti konkretno ocekujes od nafte i u kojem roku?

Znam da je tesko ponekad prihvatiti cinjenice koje predju u naviku. Nafta je uvijek bila nedostatan i oskudan resurs, a sad je, skoro pa najednom, ima previse?!

Nije samo nafta problem. Svi commoditiesi se ponasaju slicno. Zavrsio je big commodity cycle i imajuci to na umu nije bas realno ocekivati da ce 'odmah' zapoceti novi. Ekonomija i svijet se jako mijenaju i to treba imati na umu. Neke od najvecih firmi danasnjice prije desetak godina nisu postojale ili nisu kotirale na burzi, a danas su one bitni konstituenti indeksa, poput Googla, Amazona, Facebooka, Vise, Mastercarda, Netflixa, Tesle i sl. I americkog odnosno svjetskih gospodarstava.

Danas svega ima (dovoljno, vise-manje) za danu razinu potrosnje i ako nas zadesi nova globalna kriza i ne daj Boze globalna recesija, postoji znacajna mogucnost deflacijskog scenarija. Vec se desavaju globalni potresi, poput kontroliranih ili nekontroliranih devalvacija i za razliku od prosle krize, ova ne izvire neposredno iz financijskog sektora SAD-a i razvijenih zemalja, nego iz Emerging marketsa i njihovih rastucih fiskalnih i vanjskotrgovinskih odnosno platnobilancnih disbalansa i deficita sto zahtjeva ostru i bolnu prilagodbu nastaloj situaciji. U tom smislu, nafta, odnosno problem njezine cijene i ponude jest katalizator koji bi mogao ubrzano pokrenuti cijeli svijet u dugotrajnu deflacijsku spiralu. Kao i u svemu vezanom za ekonomiju, problem su ekstremi. Kako na gore, tako i prema dolje. Ako se oni ubrzo ne ispeglaju, mogli bi se suociti sa golemim gospodarskim problemima i recesijom kakvu smo u ne tako dalekoj proslosti vec gledali. Moguce i gorom. U suprotnom, imat cemo usporavanje sa 'softer landingom', koje ce za burze znaciti dugorocnu korekciju, ajmo to tako reci 'u granicama ocekivanja'.

Sve stoji što si rekla.

Ja bi samo napomenuo, ako slučajno netko nije svjestan toga, da nafta danas više NIJE strateška sirovina. Prestala je to biti kada su mogućnosti njene proizvodnje nadmašile mogućnost rasta svjetske potražnje a to je otprilike kada se zahvaljujući tehnološkom napretku (fracking) postiglo da se ona može crpsti iz uljnih škriljaca.

To znači da u razmišljanju kuda ide cijena nafte treba izbaciti jednu nepoznanicu a koja to više nije. To je geopolitika, tj da se nafta može efikasno koristiti u svrhu političke ucjene. Hvala bogu da je tako, premda to ne znači da se tržište nemože kratkoročno manipulirati. Ustvari, uvjeren sam da će biti takvih pokušaja, no dobra vijest je da je to dugoročno neodrživo.

To pristalicama teorije urote neće biti drago ali moraju se priviknuti na novu realnost ako žele da se njihova mišljenja ozbiljno shvaćaju.

plavac 10.02.2016. 08:50

Lola, moj horizont ulaganja je trenutno do ljeta, LRH koji jedini imam na domačoj burzi čekam javnu ponudu od novog vlasnika koji bi se trebao znati do travnja mjeseca i ja izlazim, a naftu isto čekam do ljeta da se oporavi i onda idem van, i naravno očekujem cijenu oko 50$, ja sam svjestan da preko 60$ dolara neće više ni dugoročno jer su se pojavili novi neovisni izvori nafte....

u naftu sam počeo ulaziti na 43$ i na 30$ sam ušao do 80% sredstava, i naravno da sam sada nastavio ulaziti jer jedino tako sada sa ovako niskom cijenom mogu napraviti temelj za lijepu zaradu na ljeto sa cijenom između 40-50$...

ja sam svjestan da je bull market dugo trajao i da i tome mora doći kraj, ali najveći problem mi je Kina i to tamo ako pukne se bojim da će nas vratiti u moderno kameno doba...a cijeli svijet je već sada prezadužen i nitko ne zna kako će se boriti sa novom krizom...

plan je na ljeto izaći iz dionica i uložiti u nekretnine, stanovi u ZG ili neznam šta...

a što se tiče grafova to stoji, dezus@ se pokazao kao pravi znalac i to mi je pomoglo puno, ali ja za takve stvari nemam volje niti znanja i mislim da u tom smjeru neći ići...

uskok 10.02.2016. 13:14

@plavac...plan je na ljeto izaći iz dionica i uložiti u nekretnine, stanovi u ZG ili neznam šta...

Znači bježiš iz iluzije novca a jeli promišljaš na ulazak u pravi novac?

http://www.zerohedge.com/news/2016-0...gher-vengeance

VidovM 10.02.2016. 13:58

Citat:

plavac (Post 682887)
u naftu sam počeo ulaziti na 43$ i na 30$ sam ušao do 80% sredstava, i naravno da sam sada nastavio ulaziti jer jedino tako sada sa ovako niskom cijenom mogu napraviti temelj za lijepu zaradu na ljeto sa cijenom između 40-50$...

Citat:

plavac (Post 681939)
Naravno da nije još ništa dogovoreno, zato ide samo na 40$, a kada se dogovore onda ide na 60$, na 60$ shale će se stabilizirati ali neće biti više takvog rasta proizvodnje a deepwater će i dalje trpiti tako da će se tržište stabilizirati, ovako sa ovim sada cijenama već se nazirala nova kriza nafte kroz godinu ili dvije...

Svakih mjesec dana prognoza ide dolje za 10$, za koji mjesec ce i 30$ biti odlicna cijena ;)

http://www.bloomberg.com/news/articl...are-filling-up
BP is planning for oil prices to stay low for the first six months of the year and expects surplus production to only start diminishing when storage tanks fill up in the second half.
“We are very bearish for the first half of the year,” Chief Executive Officer Robert Dudley said at the IP Week conference in London Wednesday. “In the second half, every tank and swimming pool in the world is going to fill and fundamentals are going to kick in. The market will start balancing in the second half of this year.”

Global oil supply exceeds demand by as much as 1.7 million barrels a day, Igor Sechin, CEO of Russia’s largest producer Rosneft OJSC, said at the conference. The imbalance will probably ease by the end of this year and potentially become a supply shortfall of 700,000 barrels a day by the end of 2017, he said.

plavac 10.02.2016. 14:28

"Iran's oil minister said Tehran was ready to negotiate with Saudi Arabia, and the Kremlin's oil tsar Igor Sechin proposed producing countries reduce output by 1 million barrels per day, without saying whether non-OPEC member Russia would cut. "
http://www.cnbc.com/2016/02/09/oil-p...-expected.html

Čim nafta zaroni ispod 30$ odmah se javljaju štakori i cmizdre, Sečin nije bilo tko u Rusiji i njegov prijedlog da se reže 1 mil. barela ima smisla, nafta bi porasla do 50$ i tu bi se i dalje vrtila, 50-60$ a što je taman da svi proizvođači prežive, također i zemlje proizvođači, ali nekog ozbiljnijeg ulaganja u naftu nebude, a dalje će se tržište samo iznivelirati...

naravno on nije rekao da će Rusija sudjelovati sa svojim djelom od 100.000 barela ali nije rekao ni ne....

plavac 10.02.2016. 14:37

"Global oil supply still exceeds demand by as much as 1.7 million barrels a day, Igor Sechin, CEO of Russia’s largest producer Rosneft OJSC, said at the conference. The imbalance will probably ease by the end of this year and potentially become a shortfall of 700,000 barrels a day by the end of 2017, he said. BP expects to see “a faster tightening” than that, Dudley said."
http://www.bloomberg.com/news/articl...are-filling-up

VidovM 10.02.2016. 16:24

Vec sam stavio taj clanak dva posta iznad.
Iz njega mi je najzanimljivija ova recenica: "In the second half, every tank and swimming pool in the world is going to fill..."

To zvuci jako bearish pa mi nije jasno o kojem balancingu u drugoj polovici godine govori. Jos ce proizvodaci nafte prosvjedovati poput nasih mljekara pred koju godinu.

plavac 10.02.2016. 16:37

Crude futures jump on a surprise inventory draw
Feb 10 2016, 10:31 ET | By: Mohit Manghnani, SA News Editor [Contact this editor with comments or a news tip]

EIA Petroleum Inventories:

Crude -0.8M barrels vs. +3.6M consensus, +7.8M last week.

Gasoline +1.3M barrels vs. +0.4M consensus, +5.9M last week.

Distillates +1.3M barrels vs. -1.6M consensus, -0.8M last week.

Futures +2.8% to $28.73
http://seekingalpha.com/news/3096636...inventory-draw

komentari su da je napokon počelo padati, jedna lasta ne čini proljeće ali na 30$ mislim da se masovno smanjuje pumpanje...

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 15:07 sati.