Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Nekretnine (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Trenutno stanje na tržištu nekretnina (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=4675)

Gogosh 01.09.2008. 09:55

Odgovor na: Nekretnine

Citat:

dr.marko (Post 430024)
Hajd mi šapni gdje točno ima takvih stanova pa da odem rušiti cijenu gazdi koji će biti sretan da me vidi.;)

Evo naziru se prvi konkretni primjeri laganog pada cijene: u Osijeku, u Gupčevoj ulici, na žutoj novogradnji je istaknuta cijena od 1.099,00 EUR po kvadratu. Dakle, može još malo dolje. Ali ti stanovi dugo stoje prazni. Propadaju a nisu korišteni.

ziheraš 08.09.2008. 15:20

Odgovor na: Trenutno stanje na tržištu nekretnina

Hrvatsko tržište nekretnina u recesiji
http://www.poslovni.hr/91668.aspx
..mnogi će se otrijezniti,doduše ako ne sada onda na proljeće kada će uvidjeti na neće baš stranci odvajati za bivše štalice na obali po 100 k nečega..i ja očekujem korekciju od 20 % do 40 % do idućeg ljeta mada već i sad ima "dobrih popusta svugdje po HR".Naravno da sve ovisi i o kvaliteti izgradnje ili lokaciji,tako da ukoliko mi gatanje iz šalice kave dobro ide,možda konačno i ulovim koji dobar stan u Zg.po realnoj..
Po meni još uvijek je i biti će najam kvalitetnih ureda,kvalitetnih skladišnih prostora i kvadrati u trg.centrima extra profitabilni(odnos troškova izgradnje/cijene najma),tako da moguća korekcija neće polučiti gubitke najmodavaoca nego samo smanjiti profite..no živi bili pa vidjeli

Castro 27.09.2008. 10:18

Tržište nekretnina: oporavak za tri godine
http://www.slobodnadalmacija.hr/O-ku...7/Default.aspx

U trenutku dramatične situacije na zagrebačkom tržištu nekretnina, koja se ogleda u iznimno velikoj ponudi stanova u novogradnji i izostanku potražnje kao posljedicom visokih cijena u odnosu na slabu platežnu sposobnost kupaca, investitorima je teško usmjeriti pozornost na buduća ulaganja.

Do analiza i bavljenja prognozama pogotovo nije investitorima kojima je voda došla do grla jer su u projekte ušli s bankarskim kreditima koji su pristigli na naplatu prije nego što je realizirana prodaja stanova, pa su im sva nastojanja upravljena na golo preživljavanje.

Pitanje je stoga hoće li takvi investitori uopće, i u kojem broju, dočekati bolja vremena za svoju branšu. Jer, promjene na tržištu nekretnina, a time i bolja vremena za ulaganja u stanogradnju, uslijedit će, prema prognozama Milana Mlakara, direktora zagrebačke tvrtke “Colosseum”, za oko tri godine. Odražavat će se, kako drugačije, nego u vidu manje ponude i samim tim veće potražnje. No, bit će to bolja vremena samo za velike investitore, dok će financijski slabiji zbog povećanog rizika ulaganja barem privremeno otpasti.

Do usporavanja gradnje, stambene i poslovne podjednako, doći će prije svega uvođenjem reda u ne tako davnom “eldoradu” za ambiciozne i “sposobne” kojima se biznis zasnivao na avansima kupaca, za što se pobrinuo Zakon o prostornom uređenju i gradnji. Uza sve manjkavosti, njegove odredbe već su dale rezultata pa, primjerice, o dozvoli za gradnju ne treba ni razmišljati dok se ne ishoduju sve one potrebne za komunalnu infrastrukturu.

To, dakako, produžava pripremu i poskupljuje projekt, ali budućim stanarima jamči kvalitetnije uvjete stanovanja. Kako u isto vrijeme pretprodaja stanova ne može početi prije kompletnoga tehničkog pregleda objekta, te kupac ne može stan upisati kao svoje vlasništvo dok nije ishodovana uporabna dozvola za zgradu, to investitor, ako želi graditi, mora imati i uložiti vlastita (gotovinska ili kreditna) sredstva, podsjeća Mlakar, a to je veliki rizik i moći će ga podnijeti samo velike tvrtke.

Po ranijem zakonu, podsjetimo, kupac je stan kao svoju nekretninu mogao upisati u trenutku kad se zgrada našla pod krovom, a pretprodaja je počinjala dok zgrade nisu imale još ni temelje. Manjim investitorima dodatni je problem uvođenje licencija, jer puno manjih tvrtki neće kao do sada moći same graditi svoje objekte, nego će morati angažirati građevinska poduzeća s licencijama, a i to će im poskupljivati projekt. “Stanove će graditi onaj tko ima novac, a hoće li to biti manji investitori ovisi o veličini objekta i poslovnim bankama koje ih prate”, komentar je Branimira Živaljića, direktora splitske tvrtke “Božen-co”.

Unatoč licencijama, manje tvrtke ne moraju nužno odustati od gradnje, ako se preusmjere na obiteljske kuće (do 400 kvadrata) za tržište, ili malo veće u kojima bi prodavali etažirane stanove, kaže Živaljić, uz ocjenu da će u svakom slučaju tržište nekretnina na Jadranu uvelike ovisiti o ulasku Hrvatske u EU.

MASTER 27.09.2008. 10:28

Možda mi netko može potvrditi informaciju

Priprema se izmjena GUPa Zagreba za područje Robnih terminala na Jankomiru - te da se pripremaju na nivou ZG holdinga projekti koji bi se trebali realizirati negdje početkom 2011 godine, koji predviđaju izgradnju novog poslovno stambenog kompleksa na mjestu gdje su sada skladišta robnih terminala - koji bi svojom veličinom daleko nadmašio projekt Sesvete

ricardo 27.09.2008. 12:29

@Master,

prilicno vremena provodim prateci sta i gdje se gradi ili ce se graditi po HR. Prije kojih mjesec dva skopljen je ugovor za izgradnju jedne ili vise hala na podrucju Robnih terminala na Jankomiru. Tocan iznos ti ne bih vise znao reci ali bilo je prilicno m.
Ako grade hale onda ne znam kako ce graditi stambeno naselje ?? mada sve je moguce..

Twixer 29.09.2008. 16:38

Citat:

MASTER (Post 439445)
Možda mi netko može potvrditi informaciju

Priprema se izmjena GUPa Zagreba za područje Robnih terminala na Jankomiru - te da se pripremaju na nivou ZG holdinga projekti koji bi se trebali realizirati negdje početkom 2011 godine, koji predviđaju izgradnju novog poslovno stambenog kompleksa na mjestu gdje su sada skladišta robnih terminala - koji bi svojom veličinom daleko nadmašio projekt Sesvete

Ako ZG Holding bude postojao 2011 godine onda neće imati nikakvog smisla kupovati stan u Zagrebu

franciska 03.10.2008. 09:55

Molim vaš prijedlog i mišljenje:

Imam stan u Splitu gdje je trenutno cijena kvadrata najveća.
Da li je pravi trenutak da ga prodam za veći stan u Zagrebu, možda i okolici (gdje?), odnosno Puli, gdje je kvadratni metar puno jeftiniji.

guzowski 03.10.2008. 12:50

Ja bih napravio sljedeće. Prodao stan. Kupio eure kad padnu na 7,00 kn, što će se vjerojatno desiti kad MOL bude isplaćivao dioničare. U banci ispregovarao kamatu barem 5% i oročio. Kamata bi možda bila dovoljna za plaćanje podstanarstva. Pričekao godinu dana. Euro će sljedeće godine u ovo vrijeme biti barem 3% jači. Time je povrat na oročena sredstava 8%. Za godinu dana kvadrat stana u ZG će pasti oko 10% (trenutačno je fond neprodanih stanova 7.000). Tada bih počeo cimati prodavatelje novogradnji jer će mnogi već biti u velikoj gabuli. Recimo NIVOGRADNJA. Gradi zgradu u Prečkom i biti će gotova u rujnu 2009. Poznati su i kvalitetni graditelji. Sada traže za stan 1.900 E/m2. Kada bude gotova, računam da će biti jeftiniji tih 10%. Još kada bih se pojavio s kešom, sigurno bih srušio još koji postotak više. Prečko je u tramvajskoj zoni, opremeljno svim potrebnim službama i institucijama (škola,vrtić,igrališta,banka,dućani,šoping centar itd.). Ne, ne radim u Nivogradnji, već sam odrastao u Prečkom. Pratim tržište nekretnina i ovo je samo moje razmišljanje.

Mikey 03.10.2008. 17:45

Citat:

guzowski (Post 441570)
U banci ispregovarao kamatu barem 5% i oročio.

Fiksnu, ali ako kažeš da će tečaj KN/EUR biti takav nakon godinu dana, vjerovatno to znaju i bankari...

Mislim da imaš dosta nepoznanica u toj svojoj formuli, pogotovo zato jer stvari obično ne idu kako si ih čovjek zamisli pa bilo to i uza sve moguće analize i znanja...

Petar 04.10.2008. 18:08

Odgovor na: Komentari trgovanja

Citat:

Dude (Post 441925)
Evo da malo porazgovaramo koliko je tih 700.000.000.000$ pošto se dosta priča kako je to kap u moru. Prije nekoliko dana moj stari je kupio zemlju (poljoprivredno zemljište) u Sv. Križu Začretje (tko je od Zagreba išao prema Krapini zna gdje je to) dakle zemlja pokraj autoputa odnosno izlaz sa autoputa nekih 1 km. Cijena 5000 m2 23500kn dakle nekih 4,7 ili uzmimo oko 1$ - jako jeftino ali može se naći.
Sada malo za domoljube i ljubitele zemljišta, nekretnina... Površina republike Hrvatske je 56.542 km2 ili 56.542.000.000 m2 ovom gore računicom za poljoprivredno zemljište, zemljište veličine hrvatske koštalo bi cca 56B$ (56 milijardi dolara), dakle za ovih 700B$ moglo bi se kupiti zemljište veličine 12.5 površina hrvatske po ovoj gore cijeni. Znam da je računica prilično glupa, ali malo bolje vizualizira količinu novca o kojem govorimo, jer naši mali balkanski mozgovi baš i neshvačaju šta je to milijadra dolara. Small fish i WORlock molim računicu u bureke.

na tuškancu m2 košta 500€, koliko je po toj računici

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 13:52 sati.