Moj Novac -> Forumi

Moj Novac -> Forumi (http://www.mojnovac.net/forumi/index.php)
-   Poslovne financije (http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Otvaranje firme u Crnoj Gori (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=6340)

mahniti 20.01.2014. 13:05

Otvaranje firme u Crnoj Gori

EDIT: Kriva podgrupa, molim moderatora da pomakne ovo pod Gospodarstvo -- Poduzetništvo. Ispričavam se.

Pozdrav, što kažete na sljedeći način poslovanja (s obzirom na sve nepodnošljiviju poslovnu klimu u Hrvatskoj).

Imamo situaciju a)

Tvrtka registrirana u Hrvatskoj posluje s inozemstvom, plaća sve namete i isplaćuje plaću direktoru/jedinom zaposleniku ovdje. Da ne ulazim u detalje koji su većini poduzetnika ovdje poznati, ako radite legalno, u najboljem slučaju na kraju godine ćete iz firme 'izvući' nekih 65-70 posto prihoda, dakle troškovi su 30-35%.

Umjesto toga, ide situacija b)

Otvara se firma u Crnoj Gori, tamo se plaća uredno porez na dobit (znatno manji nego u Hrvatskoj), nakon čega se dobit isplaćuje poreznom obvezniku (fizičkoj osobi) u Hrvatskoj, koji plaća 12% poreza na dobit državi. Ukupni troškovi su oko 11% poreza i prireza u CG te 12% poreza ovdje, dakle 23%.

Meni se čini da je tu sve legalno i čisto, ali molim za mišljenja. Hvala.

adacta 20.01.2014. 13:20

Odgovor na: Otvaranje firme u Crnoj Gori

Sve je legalno i čisto, ali ima dodatnih troškova, povremenih putovanja, dodatnog knjigovodstva, izvještaja...

Najviše ovisi kojim se poslom baviš. Za konzultanta ili usluge savršeno, a za nekoga tko ima skladište i/ili proizvodnju loše.

Ukoliko su iznosi veći, možeš dobiti i boravište, pa ne plaćaš niti 12 %.

mahniti 20.01.2014. 13:24

Citat:

adacta (Post 624251)
Sve je legalno i čisto, ali ima dodatnih troškova, povremenih putovanja, dodatnog knjigovodstva, izvještaja...

Najviše ovisi kojim se poslom baviš. Za konzultanta ili usluge savršeno, a za nekoga tko ima skladište i/ili proizvodnju loše.

Ukoliko su iznosi veći, možeš dobiti i boravište, pa ne plaćaš niti 12 %.

Intelektualne usluge. Znam za dodatne troškove, računam na max dodatnih 2-3%.

Može više informacija o boravištu (u relaciji sa iznosima)? Thx.

adacta 20.01.2014. 14:40

Boravište dobiješ bez problema, ali potrebna je adresa (najam) poslovnog prostora.

Mislio sam da trebaš procijeniti trošak najma sa uštedom na porezu.

a i potrebno je da stvarno budeš dolje više od 180 dana godišnje.

Problemi bi mogli nastati da živiš u EU, a želiš (ne) plaćati porez.

mahniti 20.01.2014. 15:04

Citat:

adacta (Post 624258)
Boravište dobiješ bez problema, ali potrebna je adresa (najam) poslovnog prostora.

Mislio sam da trebaš procijeniti trošak najma sa uštedom na porezu.

a i potrebno je da stvarno budeš dolje više od 180 dana godišnje.

Problemi bi mogli nastati da živiš u EU, a želiš (ne) plaćati porez.

U principu nemam se namjeru seliti. Radije bih platio ovih 12% Hrvatskoj.

Znaš li možda štogod o PDV-u? Da li je tvrtka koja iz Crne Gore pruža int. usluge u inozemstvo dužna plaćati njihov PDV?

adacta 20.01.2014. 19:09

Nisam knjigovođa.

Isplati se platiti 200-300 hrk za 2 sata savjetovanja iz prve ruke.

To je najbrže i najeftinije.

mahniti 20.01.2014. 22:08

Citat:

adacta (Post 624323)
Nisam knjigovođa.

Isplati se platiti 200-300 hrk za 2 sata savjetovanja iz prve ruke.

To je najbrže i najeftinije.

Apsolutno. To ću i učiniti. Iako, ponekad je najveći problem pronaći dobrog savjetodavca. Vidio sam na netu par tvrtki koje su baš specijalizirane za otvaranje firmi u Crnoj Gori za nerezidente, pokušat ću s nekom od njih. Thx.

Lola 21.01.2014. 20:33

Citat:

mahniti (Post 624249)
EDIT: Kriva podgrupa, molim moderatora da pomakne ovo pod Gospodarstvo -- Poduzetništvo. Ispričavam se.

Pozdrav, što kažete na sljedeći način poslovanja (s obzirom na sve nepodnošljiviju poslovnu klimu u Hrvatskoj).

Imamo situaciju a)

Tvrtka registrirana u Hrvatskoj posluje s inozemstvom, plaća sve namete i isplaćuje plaću direktoru/jedinom zaposleniku ovdje. Da ne ulazim u detalje koji su većini poduzetnika ovdje poznati, ako radite legalno, u najboljem slučaju na kraju godine ćete iz firme 'izvući' nekih 65-70 posto prihoda, dakle troškovi su 30-35%.

Umjesto toga, ide situacija b)

Otvara se firma u Crnoj Gori, tamo se plaća uredno porez na dobit (znatno manji nego u Hrvatskoj), nakon čega se dobit isplaćuje poreznom obvezniku (fizičkoj osobi) u Hrvatskoj, koji plaća 12% poreza na dobit državi. Ukupni troškovi su oko 11% poreza i prireza u CG te 12% poreza ovdje, dakle 23%.

Meni se čini da je tu sve legalno i čisto, ali molim za mišljenja. Hvala.

A zasto ako je posao profitabilan ne isplacivati akontacije dobiti a biti prijavljen na minimalac? To je naravno pod uvjetom da je direktor i vlasnik, a iz tvog opisa da se naslutiti da nije. A mozda se s poslodavcem da nesto takvo dogovoriti.

mahniti 22.01.2014. 22:21

Citat:

Lola (Post 624523)
A zasto ako je posao profitabilan ne isplacivati akontacije dobiti a biti prijavljen na minimalac? To je naravno pod uvjetom da je direktor i vlasnik, a iz tvog opisa da se naslutiti da nije. A mozda se s poslodavcem da nesto takvo dogovoriti.

Ne razumijem, pričaš o poslovanju u Hrvatskoj ili o Crnoj Gori? Vlasnik je ujedno i direktor i jedini zaposlenik.

Lola 26.01.2014. 08:50

Citat:

mahniti (Post 624627)
Ne razumijem, pričaš o poslovanju u Hrvatskoj ili o Crnoj Gori? Vlasnik je ujedno i direktor i jedini zaposlenik.

U Hrvatskoj. Dakle, vlasnika-direktora na minimalac, a ako je firma profitabilna akontacije poreza na dobit koji je bitno manji od onog na dohodak. Pod uvjetom da se ne radi o obrtu nego nekom obliku javnog trgovackog drustva, d.o.o., d.d., komanditno itd.

Sa Crnom Gorom odnosno nasom poreznom mozes imati problema ako ostvaris bilo kakav oporeziv prihod kod kuce. Naime, tad ce ti se isplata tretirati kao dividenda u RH, a ako je znacajna, a ti k tome ostvaris bilo kakav dodatni dohodak ovdje, vjerojatno ces biti duzan podnijeti prijavu, no onda osnovica postaje zbroj svih ostvarenih dohodaka uz olaksicu umanjenja dohotka od dividende za neoporeziv iznos odnosno razliku u visinama porezne stope (i prireza) obzirom da drzave imaju sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. A to ti uopce ne bih pozeljela.

Istina, ti mozes otici u CG, podici lovu, donijeti je u RH i nista ne prijavljivati ovdje, no sve ima svoje koristi i rizike. Tada te jedino mogu klepiti ako puno trosis u duljem roku, stjeces nekretnine ili vrednije pokretnine, a nemas nikakav izvor prihoda... al dok oni do tog dođu, prođe pol života. Samo ih ne treba nicim ekstravagantnim izazivat.

mahniti 26.01.2014. 18:51

Citat:

Lola (Post 624966)
U Hrvatskoj. Dakle, vlasnika-direktora na minimalac, a ako je firma profitabilna akontacije poreza na dobit koji je bitno manji od onog na dohodak. Pod uvjetom da se ne radi o obrtu nego nekom obliku javnog trgovackog drustva, d.o.o., d.d., komanditno itd.

OK, dakle ti to ovako nekako zamišljaš.

Recimo da firma uprihodi 200000 kuna godišnje.

Vlasnika-direktora staviš na minimalac, dakle to je 2376 kn neto odnosno 3000 kuna bruto. To je nekih 26% izdataka (ja to sve gledam kao porez, mirovinsko, zdravstveno i ostalo, možda se netko neće složiti.)

Ovo što se tiče akontacija poreza na dobit, otpuno je nebitno da li plaćaš akontacije ili porez na dobit platiš odjednom, porez na dobit je u Hrvatskoj 20%.

Dakle računica je ova, bruto plaća: 12x3000, 36000 kuna. (od toga je tvoje 28512)

Ostane ti 164000 kuna. Na to platiš porez na dobit (32800 kuna) i ostane ti 131200 kuna.

Onda si možeš isplatiti tih 131200 kuna i na to moraš platiti još 12%, dakle to je 131200 - 15744 kn = 115456.

Dakle od svojih 200000 kuna tvojih je na kraju 28512 + 115456 = 143968, ugrubo si dakle platio nekih 28% poreza.

Naravno, da bi stvarno dobio realnu sliku ostaju još dodatni troškovi poslovanja tipa računovodstvo recimo nekih 12x1000 kn + PDV (ja plaćam toliko) 15000 kuna, pa godišnji izvještaj i još neki sitni troškovi koje ćemo zanemariti.

Također, što više zarađuješ, to je ta tvoja minimalac plaća manje bitna stavka. Da skratim priču, u praksi ti na kraju od svoje love možeš izvući nekih 67 - 68%.

E sad, to je sve OK. Ako ti je to OK.

Moja ideja je poslovati u Crnoj Gori, gdje su troškovi firme znatno manji (efektivnih 11% poreza na dobit plus 110 EUR mjesečno troškova za plaću direktora plus 100ak EUR mjesečno računovodstvo). Onda si isplatiš dobit kod kuće, i na to plaćaš (opet) 12%.

Dakle, na kraju umjesto da si platio nekih 32-33% raznih poreza, nameta i troškova, platio si nekih 23,24,25% poreza na novce koje si zaradio.

Citat:

Sa Crnom Gorom odnosno nasom poreznom mozes imati problema ako ostvaris bilo kakav oporeziv prihod kod kuce. Naime, tad ce ti se isplata tretirati kao dividenda u RH, a ako je znacajna, a ti k tome ostvaris bilo kakav dodatni dohodak ovdje, vjerojatno ces biti duzan podnijeti prijavu, no onda osnovica postaje zbroj svih ostvarenih dohodaka uz olaksicu umanjenja dohotka od dividende za neoporeziv iznos odnosno razliku u visinama porezne stope (i prireza) obzirom da drzave imaju sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. A to ti uopce ne bih pozeljela.

Ovaj zadnji dio, e pa to je dio oko kojeg nisam siguran, zato trenutno i razgovaram s nekoliko poreznih savjetnika. Nažalost nisam siguran da postoji netko tko ima dovoljno iskustva sa onim što meni treba.

Htio bih samo napomenuti da je zapravo problem u količini zarađene love. Netko tko zaradi 50000, 100000 ili čak 150000 kuna godišnje ima zapravo dosta dobre opcije u Hrvatskoj. Netko tko zarađuje puno više obično ima firmu sa podosta zaposlenih i to je sve onda druga priča. No ako si sam, i zarađuješ ozbiljne novce, jedini spas je JAKO kreativno računovodstvo. A nekome tko radi ozbiljan posao i tko želi raditi pošteno se s tim ne da zezati.

go 26.01.2014. 19:15

Ja mislim da se za 200k ne isplati zezat. Par puteva gore-dolje pojede RUC.
Inače, Rumunjska je u EU. :biggrin:

mahniti 26.01.2014. 19:23

Citat:

go (Post 625009)
Ja mislim da se za 200k ne isplati zezat. Par puteva gore-dolje pojede RUC.
Inače, Rumunjska je u EU. :biggrin:

Nisam rekao da je u mom slučaju riječ o 200k. To je bio samo primjer.

Što se tiče Rumunjske, ona ima 16% porez na dobit. To je definitivno previše da bi se isplatilo zezati.

Zemlje koje su zanimljive u nekoj blizini su Makedonija (10%), Bugarska (10%), Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%) i Crna Gora (9%).

Off-shore zemlje su također zanimljive. Čuo sam od više ljudi (pa i Presvetlog, ovdje na forumu), da off-shore poslovanje nije baš najbolja ideja danas, no uvijek svi nekako pretpostavljaju da ti je plan posve zamračiti zaradu. Ja bih htio da stvari budu legalne (dakle zaradim novce off-shore, isplatim si to kao dobit, platim u .hr porez na isplatu dobiti).

Ono što me plaši jest vrlo vjerojatna opcija da je u praksi bolje posve zaobići našu vrlo poreznu upravu nego prijavljivati bilo što. :/

Lola 26.01.2014. 22:04

Citat:

mahniti (Post 625012)
Nisam rekao da je u mom slučaju riječ o 200k. To je bio samo primjer.

Što se tiče Rumunjske, ona ima 16% porez na dobit. To je definitivno previše da bi se isplatilo zezati.

Zemlje koje su zanimljive u nekoj blizini su Makedonija (10%), Bugarska (10%), Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%) i Crna Gora (9%).

Off-shore zemlje su također zanimljive. Čuo sam od više ljudi (pa i Presvetlog, ovdje na forumu), da off-shore poslovanje nije baš najbolja ideja danas, no uvijek svi nekako pretpostavljaju da ti je plan posve zamračiti zaradu. Ja bih htio da stvari budu legalne (dakle zaradim novce off-shore, isplatim si to kao dobit, platim u .hr porez na isplatu dobiti).

Ono što me plaši jest vrlo vjerojatna opcija da je u praksi bolje posve zaobići našu vrlo poreznu upravu nego prijavljivati bilo što. :/

Idi u drzavu koja ima stabilnu fiskalnu politiku i vlast ili ostani ovdje. U CG ti bas ne cvate cvjece, pa da ne bi bilo nismo znali. Ovakve odluke trebale bi biti dugorocnijeg karaktera inace njihov ucinak moze biti dvojben.

A Češka, kolika je tamo stopa poreza na dobit? Nasla sam, 19%. Ne znam...

Sto se tice porezne, pozeljno ju je zaobici, al onda ne kupuj nekretnine, automobile, plovila, umjetnine i sve sto je znacajnije materijalne vrijednosti. I po mogucnosti ne trpaj vecu lovu u banke.

adacta 27.01.2014. 10:52

Mislim da je ovo najrealnije za izvesti : Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%)

Nije off shore, pa nisi sumljiv.

Vrhunski bankarski sustavi, sa online bankarstvom i niskim provizijama + online knjigovodstvo.

Isplatiš si dobit, platiš u .hr porez na isplatu dobiti i po zakonu je sve čisto.

Platiš manje poreza, a ne upadaš u oči.

Uz to još su ti i novci na računu strane banke,knjigovodstvo vodiš u Irskoj, pa te nije moguće prekontrolirati bez sudskog naloga i ovlaštenih prevoditelja

I radiš što više putnih naloga (locco )po RH.

mahniti 27.01.2014. 11:53

Citat:

adacta (Post 625049)
Mislim da je ovo najrealnije za izvesti : Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%)

Nije off shore, pa nisi sumljiv.

Vrhunski bankarski sustavi, sa online bankarstvom i niskim provizijama + online knjigovodstvo.

Isplatiš si dobit, platiš u .hr porez na isplatu dobiti i po zakonu je sve čisto.

Platiš manje poreza, a ne upadaš u oči.

Uz to još su ti i novci na računu strane banke,knjigovodstvo vodiš u Irskoj, pa te nije moguće prekontrolirati bez sudskog naloga i ovlaštenih prevoditelja

I radiš što više putnih naloga (locco )po RH.

Zahvaljujem. Gledam sve opcije, no svaka zemlja je priča za sebe i zahtijeva više dana ako ne i tjedana istraživanja dok poloviš sve pravne i ine začkoljice.

Ukoliko itko zna poreznog savjetnika ili neku sličnu pravnu/fizičku osobu koja ima iskustva sa prebacivanjem poslovanja iz .hr u neku drugu zemlju, bio bih zahvalan da mi ostavite kontakt.

adacta 27.01.2014. 15:18

Ja isto radim na tome.

Naime u Austriji njihov HABOR daje kredite sa 0,575 % kamate izvoznicima.

Poslovanje u RH, stvarno više nema puno smisla, a nikakve reforme se ne događaju, niti ima najava da ih se planira provesti.

Ono kaj meni najviše fali je isplata sa EBAY i PAYPAL servisa direktno na devizni račun firme.

mahniti 27.01.2014. 15:29

Citat:

adacta (Post 625077)
Ja isto radim na tome.

Naime u Austriji njihov HABOR daje kredite sa 0,575 % kamate izvoznicima.

Poslovanje u RH, stvarno više nema puno smisla, a nikakve reforme se ne događaju, niti ima najava da ih se planira provesti.

Ono kaj meni najviše fali je isplata sa EBAY i PAYPAL servisa direktno na devizni račun firme.

Ovo drugo kod nas nema šanse da proradi. Same banke nemaju odgovor zašto to ne radi. Iako sam čuo od nekih ljudi da su to uspjeli, nisam uspio odgonetnuti kako.

Osobno mi to zapravo ne treba, ja isporučujem fakturu stranoj kompaniji, obavim posao (int. usluge) i oni mi pošalju novac gdje god hoću. Trenutno je to d.o.o. registriran u Hrvatskoj, ali kao što i sam kažeš, poslovanje u RH nema puno smisla.

Otkad sam registrirao firmu (nekih 6 godina unazad) porezi su povećani (12% poreza na isplatu dobiti), vrlo je sužen manevarski prostor što se tiče priznatih troškova (automobil i reprezentacija su prestali biti priznati), preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit (još jedna genijalna ideja) do 5. u mjesecu. I sve to uz relativno visok corporate tax (20%) i suludo visoka davanja na plaće (28-110+%).

Jednom rječju, ajbok.

Nego, nisam se time previše bavio, ali možda tražiš nešto tipa 2checkout? https://www.2checkout.com/

adacta 27.01.2014. 22:09

preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit¸

Nevjerojatno,

ali sa ovime nikad nisam imao problema i svaki mjesec dobijem PDV natrag (izvozim preko 98 %).
HGK i avans poreza na dobit nikad ne plaćam, nego mi to referentica svaki puta odbije od povrata pdv-a

Neću više, ipak je tvoja tema...

mahniti 27.01.2014. 23:37

Citat:

adacta (Post 625109)
preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit¸

Nevjerojatno,

ali sa ovime nikad nisam imao problema i svaki mjesec dobijem PDV natrag (izvozim preko 98 %).
HGK i avans poreza na dobit nikad ne plaćam, nego mi to referentica svaki puta odbije od povrata pdv-a

Neću više, ipak je tvoja tema...

Tja, vjerojatno u tome i jest problem: posvemašnja nepredvidivost sustava. :(

mahniti 28.01.2014. 15:58

Inače, zadnjih par dana gledam Maltu, koja ima vrlo zanimljiv sustav oporezivanja. Corporate tax je ravnih 35%, no prilikom isplate dobiti dioničari imaju pravo na povrat 6/7 tog poreza.

http://www.anchor.com.mt/?corporate-...pany-tax-malta

mahniti 10.02.2014. 13:54

Vezano za sve navedeno u ovom threadu, bio bih jako zahvalan ako mi netko može preporučiti kvalitetnog poreznog savjetnika, pogotovo nekoga s iskustvom u gorenavedenoj tematici. Zahvaljujem.

cayman006 09.03.2014. 12:33

zaboravi crnu goru i otvori firmu u makedoniji. mislim da bi tamo mogao naći ono što tražiš. uvjerljivo najbolja porezna politika u regiji.

adacta 10.03.2014. 13:59

može li par konkretnih detalja ?

mahniti 10.03.2014. 14:48

Iskreno, odmaknuo sam se od regije i gledam tj. razgovaram s poreznim savjetnicima u zapadnijim zemljama, posebice Malti.

Veći mi je problem zapravo pronaći dobrog poreznog savjetnika u Hrvatskoj.

cayman006 10.03.2014. 15:25

ako ti je do zapada, tu su ponajbolji city of london, guernsey&jersey i gibraltar. kakva malta...kad je bal, nek je maskenbal.

mahniti 10.03.2014. 15:44

Citat:

cayman006 (Post 629459)
ako ti je do zapada, tu su ponajbolji city of london, guernsey&jersey i gibraltar. kakva malta...kad je bal, nek je maskenbal.

Malta ima efektivno najniži porez. Malo je kompliciran taj njihov sustav, ali na kraju ti je corporate tax efektivnih 0-5%, odn. 5-10% ako živiš od patenata i royaltyja.

cayman006 10.03.2014. 15:56

Citat:

mahniti (Post 629469)
Malta ima efektivno najniži porez. Malo je kompliciran taj njihov sustav, ali na kraju ti je corporate tax efektivnih 0-5%, odn. 5-10% ako živiš od patenata i royaltyja.

jesi li provjerio london, guernsey, jersey i gibraltar? provjeri još jednom.

mahniti 10.03.2014. 16:05

Citat:

cayman006 (Post 629473)
jesi li provjerio london, guernsey, jersey i gibraltar? provjeri još jednom.

Znam nesto o City of London i Gibraltaru, slabo poznam Channel Islandse. U svakom slucaju tesko ukupno porezno opterecenje za vlasnika firme moze biti manje od 0%. Ali provjerit ću još jednom, hvala.

cayman006 10.03.2014. 16:12

ti provjeri pa nas obavijesti što si odlučio da ne moramo mi provjeravati. nekoć je to bilo bez premca, a tu je i drugi niz faktora za koje se isplati dati 1% više. no možda je EU i to sasjekla, iako sumnjam da bi to englezi dopustili.

adacta 17.04.2014. 16:25

jeli kakva firma otvorena ?

mahniti 18.04.2014. 10:19

Citat:

adacta (Post 633943)
jeli kakva firma otvorena ?

Napravio sam preliminarne razgovore sa nekoliko odvjetnika u Malti, mogu podijeliti informacije ako je netko zainteresiran, PM-ajte me.

No, zbog određenih promjena trenutno mi nije prioritet otvaranje firme nego moja fizička osobnost i porezni tretman iste, tako da se sada bavim time :kava:

Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 23:32 sati.