PDA

View Full Version : Investicijski fondovi na tržištu bivše nam države

bambam
21.09.2004., 15:50
da sad ne gooooooglam cijeli dan mislio sam si da priupitam na brzinu: postoje li investicijski fondovi u Hrvatskoj koji se igraju na gore navedenim tržištima ili postoje li investicijski fondovi u BIH ili SiCG u kojima bi mi kao strani državljani mogli kupovati udjele.
Pozdrav,
Miro.

presvetli
21.09.2004., 16:35
Imaš u Sloveniji KD investment koji ulaže tamo. Kod nas su ti prisutni Fimini fondovi i KD-ova Victoria. U samoj Bosni imaš PIF-ove Big, Bonus, MI Group, i td, i td. (vidi www.sase.ba) U Republici Srpskoj imaš PIF-ove Zepter, Kristal (vidi www.blberza.com).
U CG imaš PIF-ove Moneta, Atlas Mont, Trend (vidi www.montenegroberza.com i www.nex.cg.yu/nex.html).
Tako otprilike.

zvo
21.09.2004., 22:55
A kako stoji s OTVORENIM investicijskim fondovima u drzavama ex-YU?

presvetli
21.09.2004., 23:09
Ej, ej! Nu...Polako. Dok ovo apsolviraju. Bit će to. Ima vremena.

zvo
22.09.2004., 20:55
Pa dobro, slovenci su otvorene investicijske fondove vec apsolvirali....

zvo
26.09.2004., 14:17
evo odgovaram sam sebi :-)
http://appsrv1.to-one.com/pls/b21web/vijesti.GetVijestDetails?p_vijest_ID=3665&p_nocache=64849

Walley
29.09.2004., 20:17
Svi odgovori su ti gore,Slovenski otvoreni nemogu kupovati u ex-jugi(osim u HR), od Hrvatskih su ti tamo Fima i KD, a otvorenih fondova u BiH,Srbiji i dalje dolje nema.

galeb
20.10.2004., 14:27
Slovenske vidi na www.vzajemci.com
KD je isto prisutan u nekim državama, koje si spomenuo http://www.kd-group.si/index.php?ndx=14&pid=14&id=325&cmd=lst&t=slo&f=organigram

Pomalo
12.12.2004., 22:11
"Zagrebačka Ilirika" ima otvoreni fond u ex-yu, pitajte direktno njih za daljnje informacije.
Pitao bih samo kratko da ne kopam po arhivi. Ulaganje u BiH kao fizička osoba, bez rodbine dolje.

cabo
12.12.2004., 22:37
koliko je meni znano Ilirikin fond investira cca 70% u Hrvatsku, 15% BIH i 15% u Srbiju.

ID
28.10.2005., 15:32
Svi odgovori su ti gore,Slovenski otvoreni nemogu kupovati u ex-jugi(osim u HR), od Hrvatskih su ti tamo Fima i KD, a otvorenih fondova u BiH,Srbiji i dalje dolje nema.

Da li još vrijedi da u SCiG nema otvorenih investicijskih fondova?

presvetli
28.10.2005., 15:43
Još uvijek.

zvo
28.10.2005., 19:28
CITAT:

Avala, prvi otvoreni investicioni fond u SRJ, osnovan je u januaru 2003.

vidi vise na:

http://www.kd-group.co.yu/index.php?ndx=11&pid=11&id=28&cmd=lst&t=&f=

presvetli
28.10.2005., 21:34
Nešto mi oko te Avale nije jasno. Nema statuta niti prospekta na stranici, a koliko je meni poznato, oni tek rade Zakon o investicijskim fondovima.
Po kojem zakonu su to osnovali?

zvo
28.10.2005., 22:39
Evo ti ovdje svi detalji i kontakt adresa:

http://directory.crnps.org.yu/detail.asp?id=11850

:)

presvetli
28.10.2005., 22:52
Dobarrr. :biggrin:

ID
20.08.2006., 14:29
Negdje sam pročitao da će uskoro u Srbiji početi sa radom prvi otvoreni invensticijski fondovi. Zanima me da li ćemo mi (kao strani državljani) moći legalno ulagati u njih i koje su eventualne prepreke?

Bokica
20.08.2006., 15:07
Zakon o invest fondovima stupa na snagu krajem decembra u Srbiji,pa se u prvim mesecima 2007 godine ocekuje da ce prvi fondovi krenuti sa radom.

Uskoro cu otvoriti poseban thread o tome,imam dosta nejasnoca i pitanja oko istih, a mi u Srbiji nismo imali mnogo iskustva sa njima...

EDIT: ispravka nije 2006 vec 2007god,Thanks to Nikolica

Nikolica
20.08.2006., 15:14
Zakon o invest fondovima stupa na snagu krajem decembra u Srbiji,pa se u prvim mesecima 2006 godine ocekuje da ce prvi fondovi krenuti sa radom.

Uskoro cu otvoriti poseban thread o tome,imam dosta nejasnoca i pitanja oko istih, a mi u Srbiji nismo imali mnogo iskustva sa njima...

Vjerojatno si mislio u prvim mjesecima 2007?

Bokica
20.08.2006., 15:20
Vjerojatno si mislio u prvim mjesecima 2007?

Naravno u 2007god :),lapsus je bio u pitanju..

tomomajstor
01.10.2006., 15:12
Ima li na tržištima regije brokerskih kuća koje vode privatne portfelje? Preporuke, minimalni iznosi, prinosi...?

netstrider
01.10.2006., 15:45
Ne spada ovdje, al ajde (danas je sunčan dan. :) ). Bilo bi dobro premjestiti u neku temu u podforumu Otvoreno.
Ima. Ovo pitanje bi dobio vrlo sličan odgovor da je pitanje bez riječi "regija". Toga ima svugdje.
1) Daj novac onome kome vjeruješ na upravljanje. Čovjeku, ne instituciji. Ako nema takvog, daj novac u fond kojim upravljaju ljudi kojima vjeruješ. U protivnom stavi novac u nekoliko banaka u koje vjeruješ (kao institucije). Ovo je vrlo važno, jer znam dosta priča kada su ljudi ostali bez novca tako što su ga dali nekome da im se "oplođuje".
2) po nekom mom rezonu, minimalni iznos je 1000-1500 eura. Sve ti ovisi. Neki ti neće uzeti ispod 100.000 eura za savjetovanje (to je i prag za Aureus Private fond)
3) Prinosi jako variraju.
4) Provizije isto jako variraju. Povezane su s 2) i 3). Generalno veći portfelj znači manju proviziju. S druge strane, što je provizija manja prinos je manji (izgleda nelogično dok se ne vidi kako tko radi. Ima jedan što ima proviziju 1%. Taj lik nije svjestan što znači činjenica da je dobio HOMS i SUNH u topu. ADRS je naravno prodan po 3.200 par dana prije nego je cijena prvi put probila otpor nakon više mjeseci i onda krenula dalje; ovo je ilustracija zašto naoko nelogično to uopće nije. Odgovor leži u ljudskoj prirodi).
5) Moj savjet je da ako nekome daš svoj novac na upravljanje paziš do toga što se radi. Ustvari, da ti bude stalo, jer će onda i njemu/njoj biti stalo i bit će pažljiviji/a, a to ti znači i veći prinos. Ono što je ljudima koji vode portfelj bitno je da im ne vadiš lovu van ako se tako niste prije dogovorili, jer im tako kvariš planiranje. I da imaš realna očekivanja, ali i da ako je nemaš s vremenom stvoriš realnu sliku marketa. Dosta ti je sve to individualno (npr. meni ako vidim da nema obostranog povjerenja stvar nema smisla). Suština svega je da ako se kužiš u market i imaš sat vremena dnevno vjerojatno možeš zaraditi više nego što netko drugi to može umjesto tebe. + sam sve kontroliraš. Zato, prije nego nekome daš novac, moj savjet je da barem probaš na papiru kako te ide solo. Svi smo mi dobri trejderi. Samo nas većina to još nije otkrila u sebi ili se time ne želi "zamarati". (a ako ne probaš, nije lako ni uspjeti)

tomomajstor
02.10.2006., 18:50
Hvala na odgovoru.

Stvar je da kod nas ulažem sam, više-manje uspješno. Na izvoru sam informacija, stekao neko iskustvo itd.

Ali za CG, Makedoniju, Srbiju itd. trebao bih potrošiti par tjedana vremena kojeg nemam da skužim što i kad kupiti. Budući da još nema investicijskih fondova u tim državama bilo bi lijepo kad bi ja dao pare brokerima ili nekom drugom, a oni s njima nek rade najbolje što znaju...

Kad bi kod nas postojao neki inv. fond koji ulaže samo u regiju odmah bih ga kupio. Prinosi bi morali biti veći nego što ih trenutno ima Aureus equity...

Shogun
02.10.2006., 18:54
Probaj Iliriku, navodno 15% uzimaju.

papak2
26.10.2006., 21:45
Pozdrav svima.

Neznalica bi investirala u fondove, čini se, dioničke. Molim Vas savjete za ulaganje 50.000.

Unaprijed hvala.

Shogun
26.10.2006., 23:23
Aureus
Fima equity
Activ Zaba
HPB dionički

Ovo su ti moje preporuke za fondove koje možeš kupiti iz hr, a prisutni su djelomično u regiji.

jataganac
30.10.2006., 10:45
Jesu li hrvatski otvoreni inv. fondovi jos uvijek ograniceni sa 10% izlozenosti na trzistima ex-Yu? Kako postici veci dio portfelja na tim trzistima bez samostalnog ulaganja?

Sam
30.10.2006., 10:52
Jesu li hrvatski otvoreni inv. fondovi jos uvijek ograniceni sa 10% izlozenosti na trzistima ex-Yu? Kako postici veci dio portfelja na tim trzistima bez samostalnog ulaganja?

HPB Dynamic nema ograničenja.

jataganac
30.10.2006., 10:57
zahvaljujem :-)