PDA

View Full Version : Crna Gora

Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

boriss_com
15.05.2006., 14:56
Evo prometi i promene za PIF ATLAS MONT

Datum Cijena Promjena Obim Promet
15.05.2006 0,0801 +7,37% 267.500 21.413,00
12.05.2006 0,0746 +3,90% 177.500 13.242,00

Da li sam bio u pravu?
Ici ce to jakoooo brzo na 0,10.

Nikolica
15.05.2006., 16:35

Da li sam bio u pravu?

Boris ja sam unutra, pe se nadam da si u pravu!?

SAJONAC
16.05.2006., 09:19

Da li sam bio u pravu?

Naravno da si u pravu, samo što je MIGF juče išao do 0.082 :)
Cijenu ATMO od 0.1 smo imali, kako vrijeme leti, pa ovo je već pola godine prošlo.

Da zaokružim komentar za ATMO. Ne sporim ti ja ni da je ATMO perspektivan, ni da ti imaš sensa za market, naprotiv. Samo što ima boljih prilika, pa i fondova. Drago mi je smo se usaglasili da je diskont bolji na MIGF I TREN.

Evo me tjeraš da se ponavljam, što ne volim: Pratio sam fondove još u fazi osnivanja, vjerovatno mnogo prije tebe, ili bilo koga sa ovog foruma. Maksimalnih 10% vaučera svi su uložili u EPCG. Znači, po učešću EPCG per share, nije Atlas bolji od bilo kojeg drugog fonda. Ostaje onda da su kriterijumi za fondove ostatkak porfelja, diskont i menadžment jer su po glavnom potencijalu, EPCG, svi jednaki. Diskont smo saglasni da je ATMO lošija varijanta, idemo dalje.

Po ostatku portfelja teško je reći da u trouglu ATMO/TREN/MIGF, ovaj prvi biva najbolji. Evo ti mala tabelica za npr JGPK ( i EPCG) koji je i po meni i po tebi jedna od najboljih hartija. Tablica je svedena na najjednostavniju, gotovo zdravo seljačku logiku-broj akcija iz porfelja na 5000 akcija. Vidjećeš da je ATMO opet najgori u trouglu. Sam računaj dalje, uz napomenu da MIG u svom portfelju ima i blue chipove poput Krke, Merkatora, Hemofarma...

broj akcija JGPK* ukupno akcija fond * JGPK/5000 akcija
MIGF 196,356 109,685,100 8.950896703
TREN 270,445.00 191,007,075 7.079449806
ATMO 220,812 209,509,650 5.269733399

broj akcija EPCG* ukupno akcija fond* EPCG/5000 akcija
MIGF 2,529,146 109,685,100 115.2912292
TREN 4,248,862.00 191,007,075 111.222634
ATMO 4,565,455 209,509,650 108.9557211

Što se menadžmenta tiče, u najmanju ruku je neozbiljno upoređivati KD i ATLAS. Vjerovatno si iz CG ili trguješ samo u CG, jer valjda je opšte poznato šta je KD. Radi se najjačoj regionalnoj fin. instituciji, ima ih i u Bugarskoj, Rumuniji. Pogledaj npr BIG U BiH ;) . U Hrvatskoj su također bili do sada najbolji, mada mislim da će Aureus biti broj jedan. Ako tražiš rivala za KD, to jedino može i biti Aureusinvest odnosno Floričić/Jeličić, dok se Atlas u toj komparaciji ne smije ni pojaviti.

Dr Saša Popović ?!? Slučajno poznajem čovjeka odlično, i u pravu si, radi se o vrhunskom intelektualcu i čovjeku. Sve najbolje za njega mislim. Ali koliko su profesori ( ne samo on) praktični I umješni na berzi, nisam siguran. I pod pretpostavkom da Saša jeste, u ATLAS-u se za sve pita samo jedan čovjek: Duško Knežević. A tebi je neko dao krive informacije, kao i to da oni imaju ikakve veze sa Pirejskom bankom. Jedina veza je što je Knežević prije dvije godine prodao Pirejskoj Atlas Banku Beograd.

BTW, najjača grupacija u CG je ona oko Eurofonda ( sviđali se oni meni ili ne), zatim CKB sa ekipom i firmama, pa onda ide Duško Knežević odnosno ATLAS Grupa.

boriss_com
16.05.2006., 09:26
Ok, ispalo je da smo se uglavnom oko svega slozili, dobili smo puno informacija, ukstili stavove... to je valjda i svrha ovog foruma.
Ne, nijesam iz CG, ali puno vremena zbog posla sam dole.
Na CG marketu trgujem oko 1.5 godinu.
I jos nesto:
Na crnogorskim berzama juče je ostvareno oko 715.000 eura prometa i to najviše zahvaljujući početku trgovine obveznicama za obeštećenje bivših vlasnika oduzete imovine. Na Montenegroberzi je prodato 350.750 ovih obveznica za 228.000 eura, ili 65 centi za jedan euro. Obveznice za restituciju tretiraju se isto kao i obveznice stare devizne štednje. Sa njima se mogu kupovati akcije iz portfelja države i državnih fondova, a bivši vlasnik oduzete imovine ili kupac koji zadrži ove obveznice ima pravo na novčano obeštećenje. Rok za trgovinu obveznicama na berzi je 8. april 2007. godine, i nakon toga roka svi koji su na berzi uz diskont kupili obveznice bivših vlasnika stiču pravo na isplatu obeštećenja u predviđenim polugodišnjim ratama. Fond za obeštećenje nedavno je donio odluku o emisiji 105 miliona obveznica za ranije vlasnike oduzete imovine nakon Drugog svjetskog rata. Bivši vlasnici koji žele novčano obeštećenje da unovče na berzi prvo moraju da idu u opštinsku komisiju za povraćaj koja im izdaje prvostepena rješenja. Sa rješenjem opštinske komisije, nakon što ono postane pravosnažno, bivši vlasnik obraća se Fondu za obeštećenje. U brokerskoj kući Oniks iz Budve koja je juče posredovala u prvoj trgovini obveznicama za restituciju, tvrde da postoji veliko interesovanje za ove hartije na tržištu. Direktor Oniksa Željko Drinčić je kazao da je u ovom trenutku teško prognozirati kako bi se cijene mogle kretati. Drinčić je rekao da je prva trgovina obavljena po 65 odsto od nominale, ocijenivši da je “reper za to bila cijena obveznica stare devizne štednje koje dospijevaju kasnijih godina”. Direktor Oniks brokera smatra da su obveznice za restitucija možda i atraktivnije “jer se brže može doći do veće količine”. Za razliku od starih štediša koji imaju uloge i od po nekoliko stotina eura, bivši vlasnici oduzete imovine posjeduju najmanje desetine pa i stotine hiljada eura obveznica.

boriss_com
16.05.2006., 13:03
Posto, sticajem okolnosti, jako dobro poznajem prilike u CG, iznijeti cu neke moje imperesije koje ce pomoci da se sve ovo bolje razjasni.
Kao sto znate 21.5. je referendum u CG:
- ako pobijedi suverenisticka opcija /vise od 55%/ sve sto je rekao SAJONAC o fondovima i njihovoj jacini manje-vise stoji, ali
- ako suverenisti budu imali manje od 55%, od "Eurofond i grupacije oko CKB" ce da leti perje sve do neba /sad ili u oktobru poslije parlamentarnih izbora/, zato, pored ostalog, predlazem Atlas.
Propratite samo ovu izjavu "Firme koje su dobre, biće dobre i u nezavisnoj Crnoj Gori i u zajednici - smatra Milojević, potpredsjednik za tržište istočne Evrope, Bliskog istoka i Afrike u brokerskoj kući Auerbach Grayson".
Znaci privatizacija kao proces ce se, naravno, nastaviti, ali ce iz nje biti odstranjeni neki jaki igraci, koliko pratim stampu to su poruke i opozicionog bloka.
Zato, ako su Ameri oprezni i uzimaju u obzir i tu mogucnost, zasto to ne bi cinili i mi /sitni investitori/.

boriss_com
18.05.2006., 08:46
Helenik se ne povlači
Podgorica - Nije namjera Helenik petroleum grupe da obustavi svoju investiciju u Crnoj Gori, rekao je juče “Vijestima” izvršni član Odbora direktora Mihael Mirijantis, povodom informacija u medijima da ta grčka kompanija razmišlja o povlačenju iz istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju. Grčki mediji prenijeli su u nedjelju da Helenik, većinski vlasnik kotorskog Jugopetrola, razmatra povlačenje iz tog stotine miliona eura vrijednog posla, jer navodno crnogorska Vlada nije spremna da usvoji novu regulativu za oblast nafte i gasa. Mirijantis je, međutim, potvrdio da postoje pitanja koja još nijesu riješena i da kompanija pregovara sa crnogorskom Vladom o istražnim aktivnostima u podmorju Jadranskog mora, gdje Jugopetrol i Helenik petroleum imaju koncesije na blokovima 1, 2 i 3. Jugopetrol i Helenik imaju koncesije na blokovima 1 i 2 (Prevlaka) ukupne površine 4,84 hiljade kvadratnih kilometara u odnosu 49 na prema 51 odsto, a na ulcinjskom bloku 3, čija je površina 3,93 hiljade kvadratnih kilometara, u odnosu 60 na prema 40. Ranije im je partner u poslu bila britanska kompanija Ramco energy, koja je zbog finansijskih problema svoj udio prošle godine predala Grcima. Rok za gradnju prve istražne bušotine, planirane u blizini Ulcinja, završen je 30. aprila, a Grci su nedavno od Vlade zatražili produženje. Na inicijativu investitora, Vladini predstavnici su do sada nekoliko puta prisustvovali Helenikovim prezentacijama svega što je urađeno u istraživanju nafte, u Atini, Podgorici i prije dva dana u Londonu. O zahtjevu za produženje roka, koji je ranije već dva puta prolongiran, Vlada tek treba da odluči. Kako je nedavno rekao ministar ekonomije Predrag Bošković, na prezentaciji u Podgorici u martu, britanska advokatska kuća Hogan&Hartson je predstavila nacrt novog zakona o nafti i gasu, čije odredbe sada analiziraju radne grupe Ministarstva. Crnoj Gori je potreban novi zakon u toj oblasti, s obzirom na to da je stari propis pisan u vrijeme dok je Jugopetrol bio državna kompanija.

DS
18.05.2006., 10:14
Gospodo pozdrav! Imam jedno pitanje - da li itko ima recent analizu dionica na Crnogorskom, može i druga ex YU tržišta sa glavnim pokazateljima (P/BV, P/E i tako to...).

niki
20.05.2006., 20:52
Investitori s kockarskim duhom ulagali su prosli tjedan u sve sto je povezano s Eurofondom, sutra odnosno sjutra ce se vidjet da li su bili u pravu.

Ako referendum prodje za neovisnot, najvise bi trebale profitirat Eurofond i Bjelasica.

Pevac
20.05.2006., 21:11
Za Eurofond razumijem, ali zašto Bjelasice? Zbog vlasničke isprepletenosti?

Koliko po tebi vrijedi rada?

niki
21.05.2006., 21:08
Preko 70% trzista drze vode iz Srbije, sa osamostaljenjem to bi se trebalo promjenit.

Bjelasica vrijedi ovisno o tome koliko ce uzeti trzista voda u CG.

boriss_com
21.05.2006., 21:59
56,3% Crna Gora je SUVERENA !!!!
Akcije sjutra EKSPLODIRAJU, iskoristite to sto crnogorci veceras slave pa ce sjutra biti mamurni.

clusmas
21.05.2006., 22:03
Pobedili smo, bit će bibera :) jel tako?

meho
21.05.2006., 22:04
finance-on.net

" Prvi neuradni rezultati kažejo na odcepitev Črne gore od Srbije

V Črni gori so se danes prebivalci odločali o osamosvojitvi republike. Volišča so se zaprla ob 21. uri. Prvi neuradni rezultati pa kažejo na odcepitev Črne gore od Srbije, poroča Beta. Predstavnik stranke za skupno državo Predrag Popović je po referendumu dejal, da je glede udeležbe očitna njihova zmaga. Medtem pa so pristaši osamosvojitve že pred razglasitvijo prvih izidov začeli proslavljati. Do 20.30 je glasovalo 86,7 odstotka oziroma okoli 420 tisoč volilnih upravičencev, poroča črnogorska tiskovna agencija Mina. Prvi neuradni rezultati bodo znani okoli 22. ure. Že zgodaj popoldne so Črnogorci dosegli potrebnih več kot 50 odstotkov udeležbe za veljavnost referenduma."

lilith
21.05.2006., 23:31
Pobedili smo, bit će bibera :) jel tako?

kud si ti nestao?

Pozdrav :)

Jeremije
22.05.2006., 07:11
Prema neslužbenim rezultatima za neovisnost 55.3% glasova, možda još i nije gotovo?

boriss_com
22.05.2006., 09:26
Jeste gotovo je, zar mislis da nije....
To je projekat EU i ne moze da propadne...

boriss_com
22.05.2006., 10:44
Danasnja "REPUBLIKA"|:
Ove godine u Crnoj Gori povećan obim saobraćajnih usluga
Bum u pomorskom saobraćaju
"Barska plovidba je u prvom kvartalu povećala broj prevezenih putnika za trećinu, dok je automobila više za polovinu u odnosu na isti period prošle godine."
Kao sto sam i rekao PUTE.

boriss_com
22.05.2006., 11:00
Gotovo je, pogledaj samo ovo:
EURO fond + 40,72%
MIG fond + 17,92%
INSM + 5,62%
Plantaze + 9,042%
BUDR + 6,98%

i to odmah po otvranju burze.

dabo1
22.05.2006., 16:49
Gotovo je, pogledaj samo ovo:
EURO fond + 40,72%
MIG fond + 17,92%
INSM + 5,62%
Plantaze + 9,042%
BUDR + 6,98%

i to odmah po otvranju burze.

Sve me podsjeća kao i kad je Hrvatska otvorila pregovore, Adris je bio skoro na 4.000, Ero na 2.300, a gdje je to sve danas.

baronx
22.05.2006., 17:46
hmmm....ako sad srbija krene zveckati oružjem, moglo bi bit belaja na burzi....

boriss_com
22.05.2006., 18:05
Srbija ima svojih problema, a i nema oruzja, nasrecu, vise...

shichich
22.05.2006., 18:40
U svakom slučaju,bilo je gusto;izrčunajte samo koliko je 1,3% od u ukupnog broja glasača-to je otprilike br. ljudi koji ima jedna prosječna zgrada u Zagrebu...zgodno;glavno da je sve dobro prošlo!

dabo1
22.05.2006., 20:20
Razlika je 1.600 glasova, s tim što još nisu objavljeni službeni rezultati i izbrojani svi glasovi, a unionisti ne priznaju ove rezultate tako da još nije sve gotovo.

boriss_com
22.05.2006., 20:37
Ne volim da sam sebe citiram, ali...
Jeste gotovo je, zar mislis da nije....
To je projekat EU i ne moze da propadne...
Nadalje, nove informacije:

BBC News
Evropska unija je čestitala Crnoj Gori na uspešno sprovedenom referendumu o nezavisnosti.

Koordinator spoljne i bezbednosne politike evropske dvadesetpetorice, Havijer Solana, pozvao je i Crnu Goru i Srbiju da se sada okrenu „pregovorima o daljim koracima”.

Na početku konferencije za štampu posvećene crnogorskom referendumu, Havijer Solana je uputio čestitke građanima Crne Gore.

„Želim da svim građanima Crne Gore čestitam na uspešnoj organizaciji referenduma koji je održan u nedelju. Stiče se utisak da je proces bio uredan.

Sve je teklo sasvim glatko i bez incidenata, i Evropska unija će u potpunosti uvažiti rezultat referenduma. Pozivam pristalice i suverenističkog i unionističkog bloka da učine isto”, rekao je Solana.

MISLITE DA CE SOLANA POVUCI IZJAVU !?
Ne bih se niposto kladio u to.
Sve ovo sluzi da se malo umire protivnici nezavisnosti i nista vise!

Nikolica
22.05.2006., 20:59
Nekorektno je ne primjetiti da je ovo jedini referendum na kojem je za DA moralo biti 55 % + jedan glas od izašlih na referendum, a njih ne smije biti manje od 50 % biračkog tjela. Razlike su zapravo puno veće nego što navodite?! Možda i jesam mrvicu subjektivan (ulažem u CG), ali mislim da svi zajedno možemo i trebamo Crnoj Gori poželjeti sve najbolje. I da se niti jedna od vaših crnih prognoza ne ostvari.

Fluid
23.05.2006., 08:48
Ja mislim da su izbori svršena stvar.

Ajmo se okrenuti tržištu i primijetiti koje bi dionice, pored ovih stalnih favorita, mogle profitirati od novih momenata?

boriss_com
23.05.2006., 12:26
Ja mislim da su izbori svršena stvar.

Ajmo se okrenuti tržištu i primijetiti koje bi dionice, pored ovih stalnih favorita, mogle profitirati od novih momenata?

Kraj. Konac. Кінець. Ende. The End. Le Fin. Commedia e finita. Amen.

Fluid
23.05.2006., 13:01
???

Boriss - komentar je više bio usmjeren na njegov drugi dio, a ne prvi ;)

axy
23.05.2006., 13:45
Nisu li u tom slucaju spekulanti zaradili a nisu zaradili samo dugorocni ulagaci?

Sve me podsjeća kao i kad je Hrvatska otvorila pregovore, Adris je bio skoro na 4.000, Ero na 2.300, a gdje je to sve danas.

boriss_com
23.05.2006., 14:35
ATMO
po portfelju cijena 0,160
cijena sa diskontom od 20% 0,128

neko ga je zablokirao na 0,10, no mislim bezuspjesno.

Nikolica
24.05.2006., 11:48
ATMO
po portfelju cijena 0,160
cijena sa diskontom od 20% 0,128

neko ga je zablokirao na 0,10, no mislim bezuspjesno.

Boris kako stoje drugi fondovi?

boriss_com
24.05.2006., 12:01
TREND i EUROFOND izmedju 0,15-0,16, nemam tablicu trenutno, ali je ovaj podatak "po sjecanju" tacan.
ATMO blokira menazdment istog preko svog brokera /CG broker/.
Providan manevar, cak i na ovako malom trzistu.
ATMO i pored njihove opstrukcije ide na 0,12 i to je neminovno.

Zeks
24.05.2006., 12:27
AGENCIJA ZA ENERGETIKU PONOVO TRAŽILA POJAŠNjENjA OD ELEKTROPRIVREDE
Uskoro skuplja struja

~EPCG godišnje gubi i šesnaest miliona eura električne energije
Građani Crne Gore treba da se spreme za udar na životni standard kada narednog mjeseca struja sa sadašnjih 4,2 za kilovat sat poskupi na 7,3 centa. U Agenciji za energetiku kažu da su u stalnom kontaktu sa predstavnicima Elektroprivrede te da su im tražili pojašnjenje u vezi određenih troškova i vrijednosti imovine. Prema njihovim očekivanjima, električna energija za domaćinstva će poskupjeti sredinom godine, odnosno najvjerovatnije u junu.
- Predstavnici Regulatorne agencije za energetiku tražili su pojašnjenja o određenim troškovima vezanim za opštinske takse. U tom dijelu došlo je do pomjeranja, ali ne bitnijih. Do kraja sedmice ćemo poslati odgovor - rekao je “Danu” izvršni direktor EPCG Srđan Kovačević.
Menadžment EPCG je početkom godine dopunjavao zahtjev za korigovanje tarifnog sistema. Kovačević se nada da će nakon toga biti priznati troškovi nacionalne elektroenergetske kompanije. Nije mogao da precizira kada bi trebalo da dođe do prvog u faznim poskupljenjima struje petogodišnjeg tarifnog puta.
Domaćinstva trenutno plaćaju kilovat po 4,2 centa, što kad se uračunaju sve dažbine iznosi 5,5 centi. Prvi talas pokupljenja predstavlja porast cijene od 42,2 odsto.
Kovačević je upozorio da krađa struje prouzrokuje ogromne gubitke električne energije u distributivnoj mreži.
- Uskoro ćemo imati precizne podatke u procentima o kolikim gubicima se radi - istakao je Kovačević.
Prema ranijim analizama, Elektroprivreda je zbog krađe struje godišnje gubila između sedam i osam miliona eura.
- Na godišnjem nivou bi taj iznos mogao biti i duplo veći. Gubici su najveći problem EPCG, a još nijesmo krenuli u pravi napad na kradljivce struje - rekao je Kovačević.
On očekuje da će kompanija kroz povećanje proizvodnje u svojim objektima uspjeti da obezbijedi dodatnih 400 do pola miliona kilovat časova električne energije.

mtrtnik
24.05.2006., 12:46
TREND i EUROFOND izmedju 0,15-0,16, nemam tablicu trenutno, ali je ovaj podatak "po sjecanju" tacan.
ATMO blokira menazdment istog preko svog brokera /CG broker/.
Providan manevar, cak i na ovako malom trzistu.
ATMO i pored njihove opstrukcije ide na 0,12 i to je neminovno.

Neznam odakle ti ove informacije da ATMO blokira menadzment
ali CG broker u zadnjih par dana skoro nije prodajo ATMO, danas
od 250 hiljade naNEX-u CG je prodao samo 10 hiljada. Slična je
situacija bila juče.

boriss_com
24.05.2006., 12:49
Za kupovinu akcija Plantaža, Telekoma Crne Gore, HTP Budvanska rivijera i Elektroprivrede na crnogorskim berzama zainteresovana su tri američka investiciona fonda Discovery Capital Management, Firebird Management i Raffles associates, potvrdio je juče za “Vijesti” Dejan Vasović, direktor Holder brokera.

Ukupna neto aktiva ova tri investiciona fonda je oko pet milijardi dolara. Neto aktiva Discovery Capital Management je 375 miliona dolara, Firebird Management 1,2 milijarde dolara a Raffles associatesa 3,4 milijardi dolara.

Holder broker je u saradnji sa Auerbach-Grayson animirao više američkih investicionih fondova, krupnih investitora, koji na crnogorskim berzama kupuju akcije naših dobrostojećih i perspektivnih firmi, kao što su Telekom, Plantaže, ali i drugih.

Američki investicioni fondovi investirali su u akcije i druge hartije od vrijednosti u Crnoj Gori, samo preko Holder brokera oko 11 miliona eura što je vidan doprinos realizaciji ukupne ekonomske politike, naveo je Vasović.

Direktor Holder brokera je istakao da je interesovanje za naše tržište veliko i da je on početkom ovog mjeseca zajedno sa predstavnicima američkih fondova i Auerbach-Graysona imao brojne sastanke sa Ministarstvom finansija, generalnim direktorima Telekoma, Plantaža, Elektroprivrede, Budvanske rivijere i još nekih preduzeća.

Radi se o snažnim fondovima, koje naš poslovni partner podstiče da ulažu svoj kapital u Crnu Goru. Oni su tokom posljednje posjete iskazali veliki interes, dodao je Vasović.

On je izrazio nadu da će “kao samostalna država demokratskim ambijentom i savremenom evropskom regulativom bitno Crna Gora stimulisati i podsticati strani kapital da bez rizika ulazi u zemlju”.

Očekujemo da će naše tržište kapitala i finansijsko tržište uopšte, značajno oživjeti i inostrani investitori sve više na njemu biti prisutni, zaključio je Vasović.

Direktor Holder brokera očekuje da će se mali i srednji biznis u Crnoj Gori brzim koracima razgranati, što će snažno djelovati na potencijalne inostrane investitore da uspješno šire poslovanje.

Vasović smatra da će i naši građani koji rade u inostranstvu stečeni kapital ulagati na berzama. U narednom periodu on očekuje da će i tržište kratkoročnih hartija oživjeti sa radom, i biti u funkciji servisa krupnih investicija na tršištu kapitala u državi, uz bankarske plasmane i kreditne aranžmane.

To je praksa i iskustvo malih a razvijenih država potvrdilo, a Crna Gora već stvorenom infrastrukturom koja će se još više osavremeniti i unaprijediti ima sve uslove da krene istim putem, tvrdi Vasović.

meho
24.05.2006., 19:17
Molio bi ako netko zna sta se dešava na CG marketu, da napise svoje misljenje. Poslije referduma su bili 3 odlicni!!! dani za sve dionice, danas osim PLAP, KAPG, TECG,.. i još par dionica, ostalo vrlo malo prometa!

monteinvest
24.05.2006., 19:41
Borise,

Stvarno si sjeo na ovaj Atlasmont sa svojim misljenjem bice 0.12, bice 0.12.

Evo i ja ti kazem da ce biti. Al nemoj da pises nesto tvrdoglavo kao mazga.

I ja mislim da ce TECG biti 7 EUR, ali ne smaram svaki dan!

COOLIRAJ MALO!!!!!!!!!!

boriss_com
24.05.2006., 20:22
OK kompa,
ako sam dosadan sa sve decke sa foruma jedno veliko CAO!

niki
24.05.2006., 20:48
Ostani borise! Sve je 5!

Nikolica
25.05.2006., 14:33
25.05.2006 - Euforija će splasnuti
Podgorica - Postreferendumska euforija na berzama i vrtoglav rast akcija kao što je to slučaj sa investicionim fondovima u Crnoj Gori ne može trajati dugo i ona će uskoro splasnuti - tvrdi za “Vijesti” Miroslav Jeličić, Splićanin koji godinama već ulaže novac na crnogorskim berzama i svakodnevno uživo prati šta se na njima dešava. - Mislim da će euforija splasnuti u narednih 10-ak dana pogotovo na akcijama fondova, i pretpostavljam na Budvanskoj rivijeri, Elektroprivredi i još nekim akcijama. Sa druge strane, dugoročnim ulaganjem u Crnu Goru mislim da ima prostora za ogromnu zaradu - ocijenio je Jeličić. On je istakao da je naše tržište kapitala “još uvijek plitko” i da se i sa “malo novca” može izazvati euforija na berzi koja cijene hartija značajno povećava. - Proteklih nekoliko dana gledao sam, na primjer, kretanje akcija HTP “Budvanska rivijera” gdje se radilo o veoma malim prometima od par hiljada eura. Dakle, bilo koji fond ili pojedinačni prodavac koji bi pokušao da proda sve akcije koje ima, i investira u neku drugu, vrlo bi teško to uradio. Euforija zbog sprovedenog referenduma ne može dugo trajati. Gledajući vrijednost neto imovine fondova, cijene akcija fondova već sada su najskuplje u regionu - rekao je Jeličić i kao primjer uporedio jučerašnje cijene i diskonte na akcije Eurofonda sa hrvatskih fondovima. Akcijama Eurofonda u ponedjeljak se trgovalo po 600 eura za vaučer, bilježeći rast od 40 odsto u odnosu na petak. Juče se akcijama ovog fonda trgovalo po prosječnih 580 eura za vaučer. Jeličić je istakao da su cijene akcija na berzama u Hrvatskoj skakale prilikom pristupanju pregovorima sa EU ili potpisivanju sporazuma o pridruživanju i saradnji, odnosno, da su se zadržavale na visokom nivou “u tom trenutku i par dana nakon toga”. - Nakon toga kratkoročno cijene bi padale, ali se nije mijenjao trend rasta. Jednostavno dugoročno nije moguće da cijene akcija dnevno rastu po 20 ili 30 odsto. Sprovedeni referendum će dugoročno na vašem tržištu kapitala sigurno dovesti velike igrače, razviće se finansijska industrija i zakoni će se prilagoditi onim u EU. Kada kažem dugoročno mislim na rok od dvije do pet godina u kojem očekujem drastičan rast - tvrdi Jeličić. On smatra da će privatizacija pljevaljskog Rudnika uglja i Termoelektrane uticati i na rast cijena njihovih akcija. - Dugoročno sva preduzeća koja egzistiraju na berzi imaju potencijal, ali se krucijalne stvari moraju rješavati. Sem otvaranja prema EU i valute koju već imate (eliminisan valutni rizik) potrebno je korporativno upravljanje u vašim kompanijama kojim će se u budućnosti bitno podignuti cijene akcija. Za sada toga nema, ni finansijski izvještaji preduzeća nijesu kvalitetni, niti se manjinskim akcionarima daju na uvid. Većina preduzeća još za prošlu godinu nijesu izdali finansijske izvještaje što bitno utiče na raspoloženje ulagača za firme - kazao je Jeličić. On je ocijenio, takođe, da se očigledno u Crnoj Gori završava jedna faza vaučerske privatizacije na tržišta i gledanje na cijenu akcija samo kroz njihovu nominalu.
Izvor: ND Vijesti

ChoChikun
26.05.2006., 21:01
Crvenila se Crna Gora danas. Da li je to gospodin Jeličić naložio prodavatelje s ovim izjavama ili im je referendum samo malo odgodio pad što je zahvatio sva tržišta?

znalac
02.06.2006., 09:29
Da li netko zna sto se desava sa KAP-om. Pokusavam ga kupiti vec par dana i nista. Odmah po pocetku trgovanja otide na dnevni limit i gotovo.

znalac
02.06.2006., 09:43
Usput da li tko ima knjigu dionica.

Nikolica
02.06.2006., 12:43
Da li netko zna sto se desava sa KAP-om. Pokusavam ga kupiti vec par dana i nista. Odmah po pocetku trgovanja otide na dnevni limit i gotovo.

Ja sam kupovao KAPG i nije bilo problema, doduše prije 3 mjeseca. Tko ti je broker.

Ako se dogovorimo mogu ti ja prodati. ;)

meho
02.06.2006., 13:43
Samostalna država Crna Gora predstavljaće veliki izazov američkim investitorima koji će u sve većem broju i obimu ulagati u crnogorsku privredu. Američki privrednici najviše interesovanja pokazuju za ulaganje na crnogorskom tržištu kapitala i za investiranje u turizam – ocijenjeno je u crnogorskoj Vladi Savjetnik potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i privredni razvoj Nada Medenica kazala je Republici da američke privrednike najviše zanima poslovni i privredni ambijent Crne Gore sa posebnim osvrtom na zakonsku regulativu i poresku politiku države. Medenica je bila član crnogorske delegacije, koju je predvodio potpredsjednik Vlade Branimir Gvozdenović, a koja je početkom sedmice bila počasni gost Američke privredne komore u Srbiji i Crnoj Gori na poslovnom ručku u hotelu «Hajat». - Amerikance je posebno interesovalo crnogorsko tržište kapitala i rad berzi, budući da su njihovi fondovi ozbiljno zainteresovani za kupovinu akcija Plantaža, Telekoma, Budvanske rivijere i Elektroprivrede – navela je Medenica. Prema njenim riječima, privredna delegacija Crne Gore je američkim privrednicima predstavila projekte grinfild ulaganja u oblasti turističke privrede. - Predstavili smo projekte izgradnje eksluzivnog hotelsko-turističkog naselja na površini od 500 hektara na Adi Bojani, turističke komplekse na Velikoj plaži, u Valdanosu, na Maljeviku, Buljarici, Lučicama, Jazu, Župi, Njivicama, izgradnja devet osnovnih marina, golf terena i akva parkova – objasnila je Medenica. Ona je istakla da je Amerikancima saopšteno da strane investicije imaju potpuno isti status, kao i domicilne. - Objasnili smo američkim privrednicima da je privatizacioni proces u Crnoj Gori u završnoj fazi, da je stepen zaduženosti Crne Gore po stanovniku najniži u regionu. Ukupni javni dug Crne Gore je za posljednje tri godine smanjen na 42,7 odsto BDP-a Rast bruto društvenog proizvoda 4,1 odsto, a inflacija je svedena na 1,8 odsto. Prema nivou stranih direktnih investicija per capita, Crna Gora je na trećem mjestu u kategoriji privreda u tranziciji, a na prvom u grupi tranzicionih zemalja koje nijesu članice EU – kazala je Medenica. Američka privredna komora predstavlja više od 160 stranih i domaćih kompanija članica, sa ukupnim investicijama u iznosu od pet milijardi dolara, koje zajednički zapošljavaju više od 55.000 ljudi u Crnoj Gori i Srbiji. Komora ima za cilj da promoviše poslovne principe i najuspješnija iskustva iz američkog biznisa, kao i odgovorna partnerstva sa američkim kompanijama, koja će, kroz trgovinu i investicije, doprinijeti ekonomskom razvoju zemlje.
Izvor: Republika

znalac
02.06.2006., 23:23
Ja sam kupovao KAPG i nije bilo problema, doduše prije 3 mjeseca. Tko ti je broker.

Ako se dogovorimo mogu ti ja prodati. ;)
Moze, moze.
Posalji mi na private ponudu.

meho
03.06.2006., 01:58
Ako netko zna vlasnicku strukturu JABD, molio bi da napise prvih 10 dionicara.
Posaljite mi na private!

Hvala unaprijed!!!

shichich
04.06.2006., 21:48
Ima li netko (borris com) možda povijesne podatke za CG indekse (da si složim graf) pa da ih stavi na forum!?Unaprijed hvala!

Nikolica
05.06.2006., 09:46
Opet blokiran KAPG. 10 % veća cijena od petka 5,25 € otišlo 21.000 kom. Gdje mu je kraj?!

SAJONAC
05.06.2006., 14:02
Ko je od moderatora izbrisao moju temu o KAPG ? Ne znam stvarno o čemu se radi, ali je KAPG kao što sam i prognozirao prije nekoliko mjeseci postao vodeća hartija u CG po prometima i prinosima.

Nikolica pita gdje mu je kraj ? Nek ti daju moderatori moje postove, pa izračunaj: 120.000 tona proizvodnje, cijena koštanja po toni maksimalno 1.800 USD, a prodajna na prosječnom nivou u 2006 ne može ići ispod 2.400 ( dostizala je i 3.000, trenutno oko 2.600).

Što se tiče bojazni odnosno dileme da li će biti pretvaranja duga u dionice, mislim da iz izjava menadžmenta NEDVOSMISLENO priizilazi da neće. Ljudi jasno rekoše samo nek potraje ova cijena aluminijuma, vratićemo kroz nju sve dugove. A još dok kroz poboljšanje tehnologije smanje cijenu koštanja na ispod 1.500 USD, mogu pravit na desetine miliona godišnje. Cash cow kakve nema nadaleko, i uz sadašnju cijenu ima smiješnu kapitalizaciju od oko 50 miliona EUR. Prihodi u 2006 će definitivno biti oko 300 miliona USD.

Ali nema veze, treba izbrisati temu, stvarno ne zavređuje pažnju.

presvetli
05.06.2006., 14:07
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?p=137792#post137792

Imaš nekih problema? Il' te euforija zdrmala?

SAJONAC
05.06.2006., 14:16
Problema ? E baš sam u problemima sa KAPG, izgubih velike pare, a tek ću da izgubim :)

Dobih poruku na mail (ne provodim baš mnogo vremena na forumu od obaveza) da nema teme sa Kapom više, a on na drugoj strani :eek:

Onda vidjeh da se komentira na stranici Crna Gora, pa logično pomislih da nije nešto u redu.

presvetli
05.06.2006., 14:22
Ajde, Ok. I ne dižite ljudi paniku bez potrebe. Biti će zarade, samo polako.

SAJONAC
05.06.2006., 14:33
Ma, u pravu si. Pokušavam dokupiti za prijatelja kojem vodim portfelj, i jedva sam na sto muka nešto uspio uhvatit.
Neko nestrpljiv ukuca dnevni maksimum i onda... Ali tako niko ne dobije količinu koju treba. Neshvatljivo

presvetli
05.06.2006., 14:40
Te odredbe o dnevnom minimumu i maksimumu od 10% su veoma opasna stvar, ko ugovor s vragom. Uopće ne razumijem zašto se to na nekim burzama koristi.

ChoChikun
05.06.2006., 14:44
Te odredbe o dnevnom minimumu i maksimumu od 10% su veoma opasna stvar, ko ugovor s vragom. Uopće ne razumijem zašto se to na nekim burzama koristi.

Dobro si na prvo mjesto stavio "minimumu". Još se nekako prežali što se ne može kupit, ali kad se ne bude moglo prodati.. :eek:

Ovi limiti i dodatno napaljuju ekipu, što bi Rambo Amadeus rekao: Limiti su turbo folk.

SAJONAC
05.06.2006., 14:55
Krajnje opasna stvar. Sjećam se slične situacije sa EPCG negdje u ovo doba prošle godine kada je od 1 otišla na 1.9. Riješenje je bilo da je NEX berza ukinula dnevno ograničenje za period od desetak dana.

Tada se cijena ako se dobro sjećam stabilizovala na razini 1.8-2, i promet je na tim cijenama iznosio nekoliko miliona eura. S druge strane dok je cijena kroz dnevne maksimume divljala, količine koje si mogao kupiti i prometi su bili mali.

hercegovac
06.06.2006., 09:57
E stvarno mi je opasno ovo tržište u Cg... kad kupuješ npr.kap nemoguće ga kupit jer ga malo ima , ili npr.neku drugu firmu... a zašto zato jer je "plitko" tržište u CG.
A šta mislite što će bit kad se pojavi malo veći istovar na nekoj firmi...hoće li biti toliki jaki kupac???? čisto sumjam da će se tada moći istovarit svak ko htjedne.....
Gledajte što se dešava sa telekomom....Američki fond se istovata i istovara jako veliku količinu...i cijena je konstanto oko 3,5 e ima više od pola godine...
Jednostavno nema velikog kupca!!! Jako jako plitko i opasno tržište...

boriss_com
06.06.2006., 13:25
Đukanović danas sa grupom investitora
Podgorica, 4. juna(Mina-Biznis) – Grupa svjetskih biznismena i finansijera, među kojima je kanadski milijarder Piter Mank, sastaće se sjutra sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem. U grupi investitora su i bivši premijer Kanade Brajan Malruni i britanski bankari i finansijeri Lord Jakob Rotšild stariji i Lord Natanijel Rotšild mlađi. Malruni je član Borda direktora Mankove kompanije Barik gold. Lord Natanijel Rotšild je član Borda direktora Mankovog Piem sikjuritisa koji se jedini prijavio za kupovinu tivatskog Arsenala, a i sa čijim predstavnicima crnogorska Vlada pregovara od kraja marta. Ti pregovori, koji su bili prekinuti uoči referenduma, biće nastavljeni ove sedmice, a moguće je da će biti i uspješno završeni. Mank planira da vojno brodogradilište pretvori u marinu za megajahte, i da na obližnjim lokacijama izgradi i hotelske komplekse, golf teren, galerije, butike, muzej i medicinski centar. On je za imovinu Arsenala i Doma vojske u Tivtu ponudio 3,2 miliona eura, a za socijalni program i ekološke intervencije oko 26 miliona. U pregovorima je do sada dogovoreno da PieEm Sekjuritis poveća minimalne investicije sa 50 na 106 miliona eura, a njihova ukupna ulaganja se procjenjuju na oko pola milijarde
Izvor: NJP Pobjeda

Da li neko zna ko je Jakob Rotšild ?!

I istog dana /kakva slucajnost/ i ovo:

Konstituisana Velika Loža Crne Gore

Podgorica, - Od strane postojećih regularnih masonskih loža sa teritorije Crne Gore (»Montenegro« , »Zora« i »Luèa Mikrokozma« ) konstituisana Velika Loža Crne Gore, kao ekskluzivna, suverena i nezavisna slobodnozidarska organizacija u državi Crnoj Gori.
Nakon što je 1993. godine u italijanskom gradu Riminiju osnovana prva crnogorska loža »Montenegro«, crnogorske lože su, u skladu sa opšte prihvaćenim slobodnozidarskim naèelima i pravilima, radile pod jurisdikcijom Regularne Velike Lože »Jugoslavija«, s obzirom na to da na teritoriji jedne meðunarodno priznate države može da djeluje samo jedna regularna velika masonska loža.
U skladu sa tim naèelima i pravilima, donesena je odluka i sproveden postupak osnivanja Velike Lože Crne Gore pod nadzorom Ujedinjenih Velikih Loža Njemaèke, kao majke lože slobodnozidarskog bratstva u Srbiji i Crnoj Gori, i uz snažnu podršku regularnih masonskih loža iz Evrope koje su bile predstavljene na posljednjoj Skupštini Regularne Velike Lože „Jugoslavija“, stoji u saopštenju koje je u ime Velike Lože potpisao Novak Jauković.

Sta mislite ko je je donio "plamen"?

Sada mi je iskreno zao Crnogorce.
Usli su u velike igre, a tomu nijesu ni najmanje dorasli.

Pogledajte malo spisak ljudi koji vode KAP: Daniil Osey, Dan Marian, Michael Franz, Sergey Pechenin, Adolf Zalcman; sve sama russka prezimena.

Mislite da ovo nema veze sa crnogorskom ekonomijom?!
Vidjecete vrlllooo brzo....

Vaernim
06.06.2006., 15:31
Izgleda da se TECG napokon pokrenuo, cijena na zatvaranju 3,75. :thumbsup:

boriss_com
06.06.2006., 21:57
22.5. "REPUBLIKA": (mozda je nekome promaklo)
Ove godine u Crnoj Gori povećan obim saobraćajnih usluga
Bum u pomorskom saobraćaju
"Barska plovidba je u prvom kvartalu povećala broj prevezenih putnika za trećinu, dok je automobila više za polovinu u odnosu na isti period prošle godine."
Trenutno 1,80, nominala 4,28. Pogledajte imovinu, prihod, mislim "value pick".
Sad kada je CG nezavisna, jedan od glavnih spoljnotrgovinskih partnera ce biti Italija, a jednina veza sa njom je PUTE i njeni brodovi.
Za ovu kompaniju se za sada interesiraju Hrvati i pogotovu Italijani.

Nikolica
07.06.2006., 19:02
Može li malo pojašnjenje.
Spominjete na Forumu, a i moj broker, famozno ograničenje od 10 % dozvoljenog koraka porasta cijene. Danas je npr. Budvanska Rivijera na zatvaranju bila 15 € što je više od 10 % u odnosu na jučer. U čemu je štos?

peka
07.06.2006., 19:11
Ograničenje od 10% vazi za kompanije koje se kotiraju (A i B lista).
Ostale, na slobodnom trzistu nemaju to ogranicenje

boriss_com
09.06.2006., 12:09
Po danasnjim cijenama diskonti na PIF-ove
ATLAS, MIG i TREND 40-60 %
Ostale ne pratim tako pazljivo.

boriss_com
10.06.2006., 09:08
Republika 10.06.2006.

Veliko interesovanje za nautičku destinaciju u Baru
Marina čeka upliv četiri miliona
Ekspanzija i visoka produktivnost nautičkog turizma rezultirala je da i marina u Baru postane interesantan investicioni cilj za domaće i strane finansijere. Barska marina je projektovana na 900 vezova u vodi i 250 na suvom, a danas je u funkciji oko šest vezova u vodi, i 100 na suvom. Za preostali dio posla, potrebna su investiciona ulaganja od četiri miliona eura.
- Postoji veliko interesovanje investitora iz zemalja EU, regiona, ali i naše države da ulažu u barsku marinu. Očekujemo da ćemo sljedeću sezonu dočekati sa potpuno završenom marinom - rekao je izvršni direktor AD ''Marina'' Vladimir Marvučić.
Pored osam gatova od kojih je većina privedena namjeni i pratećih objekata za potrebe nautičara, slijedi uređenje čitavog kompleksa marine u dogovoru sa strateškim partnerom.
Marina će, po planovima, dobiti atraktivan kultivisani izgled, uz hortikulturalni dio i šoping centar.
- Nakon što se završi tranzicioni proces, marina će najvjerovatnije kroz formu koncesije nastaviti poslovanje kao dovršen nautički centar, sa sadržajnom ponudom za nautičke turiste - očekuje Marvučić.
On ističe da barska marina ima sve predispozicije da bude lider među marinama na crnogorskom primorju i šire.
Prednosti barske marine su u tome što je na dobrom geostrateškom položaju - na raskršću puteva ekskluzivnih ljetovališta u regionu, Krfa, Dubrovnika, italijanskih destinacija, a prednost marine je i što je neposrednoj blizini centra grada.
- Za ovu sezonu, odlučili smo da kroz zakup damo neke kapacitete. Benzinsku pumpu je uzeo u zakup Europact iz Podgorice, koji će biti zadužen za opsluživanje plovila naftom i naftinim derivatima, kao i potrebnim proizvodima za mašinsko-tehničke svrhe. U pregovorima smo i oko izdavanja gatova i servisnog hangara - kazao je Marvučić.
Marvučić navodi da je posjećenost barske marine veoma zadovoljavajuća. Prema njegovim riječima, u marini su danas jahte iz Amerike, Rusije, evropskih zemalja.
On je podsjetio i da je nautički turizam veoma prosperitativna grana, pošto je prihod po procjeni stručnjaka 18 puta veći nego kod klasičnog turizma.
B. Boljanovi

Serdar_Janko
11.06.2006., 04:23
Montengro Market Report

Indeks akcija fondova Nex Montenegro berze NEXPIF skočio je novih 0,2 odsto na 10.616,17 poena, a pokazatelj vrijednosti odabranih dionica kompanija istog tržišta NEX20 0,6 odsto na 12.351,52 boda, dok je Montenegroberzin Moste nakon cijelog mjeseca rasta pao 0,3 odsto na 578,56 poena.

Nastavak rasta nekih kompanija predvodili su hercegnovska Boka i Kombinat aluminijuma Podgorica, čije su akcije skočile za polovinu, odnosno trećinu na oko 95 centi i 4,77 eura. Plantaže i Crnagoraput ne samo da su ispeglali prethodne gubitke, već i ojačali na sedmičnom nivou za polovinu na 88,16 centi i 1,93 eura.

Rudnik uglja Pljevlja dobio je, većinom nakon otvaranja ponuda za prodaju trećine njegovih akcija koje pripadaju državi uz imovinu Termoelektrane, 30 odsto i završio na 4,82 eura. Rudnici boksita jači su za 2,5 odsto na 3,59 eura, Telekom 0,8 odsto na 3,58.

Među onima koji su promijenili smjer i pali, lider je bila Ulcinjska rivijera, čiji je gubitak za pet dana iznosio 11 odsto na 9,1 eura. Brodogradilište je oslabilo devet odsto na 8,37 eura, Željeznica i Luka Bar po osam odsto na 1,57 eura i 86 centi, a Jugopetrol sedam odsto na 8,7 eura. Nešto slabije nego prethodne sedmice završile su i akcije Duvanskog kombinata na 49,51 centi, Budvanske rivijere na 13 eura, ŃTrebjese” na 60 i Elektroprivrede na 3,7 eura.

Hipotekarna je izgubila na Montenegroberzi gotovo trećinu vrijednosti akcije, koja sada košta 341 eura, a UTIP Crna Gora dobio čak 37 odsto na 77 centi.

Jedini fond koji je i ove sedmice nastavio da raste na oba tržišta, Euro fond, dobio je 13 odsto na Nexu, a 11 odsto na Montenegroberzi i završio na 572 i 564 eura za paket od pet hiljada akcija.

Moneta je ojačala na Nex-u tri odsto na 387,5 eura, a na Montenegroberzi pala pet odsto na 380. HLT i MIG su promijenili smjer i pali, prvi deset i 12 odsto na 248 i 241 eura, a MIG deset i jedan odsto na 450 i 445,5.

Atlas Mont je ojačao sedam i 12 odsto na 481 i 474,5 eura, a Trend pao dva i tri odsto na 563,5 i 557,5 eura. Sedmični promet je više nego prepolovljen na 2,2 miliona eura.

Serdar_Janko
11.06.2006., 04:32
”Don’t drink only water in future, but take some vine to fight against stomach and your common weakness.”--Timothy, The Bible

Water is fine, wine is divine.

Zar su ama bas svi zaboravili AD "Plantaze 13. Jul"?

Serdar_Janko
11.06.2006., 04:37
Zaboravih da postujem dijagram cijena i prometa:

http://www.vipbroker.cg.yu/graphs/e_hov_graph.php?hov_id=406

boriss_com
11.06.2006., 19:39
Po meni - precijenjena hartija.
Na CG marketu nema puno kvaliteta, pa i jedna osrednja firma ide na duplu cijenu nominale prije privatizacije.
Zar se niko ne pita ko ce na kraju balade platiti tu cijenu?
Imacete situaciju da se na privatizacioni teneder ne javi niko ko ce platiti toliku cijenu za jedan poljoprivredni kombinat.
Zemlju da kupi po toj cijeni, to DA, ali bez obaveze da tu proizvodi grozdje i breskve. Ima daleko unosnijih poslova !
Mislim za ovu hartiju i njenu privatizaciju sada je na ovoj cijeni pat pozicija.

boriss_com
12.06.2006., 09:07
DAN, 11.6.2006.

“Plantaže” probile plafon

Nelogično je i kretanje akcija Željeznice, koja se uporno vrti između 1,5 i 1,7 eura, kad se zna da je država ponovo preuzela pruge i električnu mrežu, tako da su privatnim vlasnicima preostale stanice i izraubovani vagoni i lokomotive. Igra cijena oko akcija Željeznice je, ipak, razumljivija nego kod KAP-a, jer je njihova nominalna vrijednost 15,34 eura, a ima nekoliko domaćih biznismena koji smatraju da bi se isplatilo ulagati u vozni park i preuzeti željezničke stanice.
Kod Plantaža, koje su juče probile istorijski maksimum i akcija skočila na 1,06 eura na berzi, odnosno duplo više od nominalne cijene, takođe bi moglo da se radi o mešetarenju. Bez obzira na to što je država Plantažama povećala vlasništvo uvođenjem u njihov posjed okolnog zemljišta kojim je upravljala Vojska i činjenice da je ova kompanija bila potcijenjena, to ipak ne ostavlja prostora za ovoliko povećanje cijena na berzama.

boriss_com
12.06.2006., 13:20
Na sajtu Agencije za privatizaciju i strana ulaganja izasao je poziv za prodaju Crnagoraputa /CPUT/, Vlada je odlucna da ove godine zavrsi privatizaciju svega osim Elektroprivrede, Luke i Plantaza, to ostaje za sledecu.
Iz vladinog plana privatizacije za 2006 ostalo je da se raspisu tenderi za:

"Nikšićka banka" AD, Nikšić
AD "Marina", Bar
"Barska plovidba", Bar
"Duvanski kombinat" AD, Podgorica
"Lovćen osiguranje", Podgorica
DOO "Montenegro bonus", Cetinje,

ove dvije poslednje nema u ponudi berzi.

ostalo su uglavno krsevi od firmi, kao npr:
HK "Željezara Nikšić" AD, Nikšić
"Institut crne metalurgije" AD, Nikšić

Izbor i nije bas preveliki. Ostalo je jos par dobrih prilika za zaradu +100% i nema vise....

Pevac
12.06.2006., 13:53
Hrvatska priznala Crnu Goru

'Želimo dobrosusjedske odnose i suradnju. Uvjereni smo da će Podgorica utvrditi ulogu Crne Gore u razdoblju rata protiv Hrvatske te se okrenuti budućnosti', poručila je Vlada RH.

ZAGREB - Vlada je priznala Republiku Crnu Goru kao suverenu i nezavisnu državu i predložila uspostavu diplomatskih odnosa između Zagreba i Podgorice.

Uz odluku o priznanju, Vlada je na sjednici u ponedjeljak usvojila i izjavu o odnosima Hrvatske i Crne Gore u kojoj izražava svoju spremnost razvijati s Crnom Gorom dobrosusjedske odnose i suradnju "na načelima ravnopravnosti i uzajamnosti, na crti pridruživanja euroatlantskim integracijama, te time doprinositi trajnom učvršćivanju suradnje između dviju država u interesu mira, stabilnosti i razvitka".

Vlada je izrazila uvjerenje da će Podgorica "utvrditi povijesne okolnosti, uzroke i ulogu Crne Gore u razdoblju rata protiv Hrvatske u nedavnoj prošlosti, te da će se na toj osnovi razvijati novi odnosi dobrosusjedstva i uzajamnog poštivanja i uvažavanja, okrenuti budućnosti i na dobrobit dviju država i njihovim građana".

Premijer Ivo Sanader rekao je na sjednici da Vlada traži od Crne Gore da vodi računa o hrvatskoj nacionalnoj manjini, kao i da očekuje rješavanje nekih pitanja, prije svega pitanja nestalih osoba.

Vlada je usvojila i izjavu o odnosima s Republikom Srbijom, u kojoj navodi da je primila k znanju činjenicu da je Republika Srbija sljednica državne zajednice Srbije i Crne Gore, sukladno Ustavnoj povelji državne zajednice.

U izjavi se, među ostalim, navodi kako Vlada očekuje da se proces razdruživanja bivše Državne zajednice SCG i uređenja međusobnih odnosa provede u konstruktivnom duhu, vodeći računa i o sukcesiji bivše SFRJ.

Sjednici Vlade prethodio je susret predsjednika Republike Stipe Mesića i premijera Sanadera u Banskim dvorima, na kojemu su sukreatori vanjske politike dogovorili da će Hrvatska priznati Crnu Goru.

"O tome smo postigli punu suglasnost, no to nije ni bilo upitno, jer poštujemo volju građana Crne Gore izraženu na referendumu", rekao je premijer nakon sastanka s predsjednikom.

Na sastanku se razgovaralo i o novim ambasadorima, jer čitavom nizu ambasadora istječe mandat ove godine ili je već istekao. "Zasad ne možemo govoriti o konkretnim imenima, a nešto više ćemo moći reći kada dobijemo agremane", rekao je Sanader nakon sastanka s Mesićem.

Evo, od danas se mi i Crnogorci družimo s pozicija suverenih i samostalnih država...

SAJONAC
12.06.2006., 14:18
Po meni - precijenjena hartija.
Na CG marketu nema puno kvaliteta, pa i jedna osrednja firma ide na duplu cijenu nominale prije privatizacije.
Zar se niko ne pita ko ce na kraju balade platiti tu cijenu?
Imacete situaciju da se na privatizacioni teneder ne javi niko ko ce platiti toliku cijenu za jedan poljoprivredni kombinat.
Zemlju da kupi po toj cijeni, to DA, ali bez obaveze da tu proizvodi grozdje i breskve. Ima daleko unosnijih poslova !
Mislim za ovu hartiju i njenu privatizaciju sada je na ovoj cijeni pat pozicija.

Mislim da si u pravu. Svaka čast njihovoj zemljurini i neka vrijedi ona oko 100 mil, ali na skromne prihode od 24 mil EUR firma ima kapitalizaciju od preko 150 mil Eura !!! Ne vidim ja tu neki dalji potencijal, pa sam danas fino istovarao ;)

A možda i griješim. Još sam davno isprodavao neke količine na 0.3999, pa vidi sad...

boriss_com
12.06.2006., 15:22
KAPG -2%, bitno smanjen obim trgovine
PLAP +10% ?!! noga jos uvek na gasu, neko ce ovo D E B E L O platiti, bute videli

Serdar_Janko
13.06.2006., 05:59
AD Plantaze INFORMACIJA O POSLOVANJU ZA 2005.godinu

http://www.montenegroberza.com/plapposlovanje05.htm

Ne zaboravimo da je cijena jedne akcije u Januaru 2005 bila svega 0.14 !

boriss, ubrajas li Plantaze u jednu od dobrih prilika za zaradu +100% ? SAJONAC, ne mozda, no griješis sigurno.

boriss_com
13.06.2006., 08:39
AD Plantaze INFORMACIJA O POSLOVANJU ZA 2005.godinu

http://www.montenegroberza.com/plapposlovanje05.htm

Ne zaboravimo da je cijena jedne akcije u Januaru 2005 bila svega 0.14 !

boriss, ubrajas li Plantaze u jednu od dobrih prilika za zaradu +100% ? SAJONAC, ne mozda, no griješis sigurno.

U januaru 2005 su i drugi bili jako podcijenjeni.
Mislim da su Plataze jako otisle gore, i da trenutno nijesu u grupi onih +100%. Na srednji rok /3 godine/, kao i kompletan CG market, svakako jesu.
Privatizacija se niti ne nazire, a cijena je vec otisla u nebo, a sve upucuje na to da ce ovo biti duuuggaa prica, za one sa dobrim nervima!
No ipak se morate zapitati ko ce platiti i ovu trenutnu cijenu za PLAP?
Ja ga ne vidim, atraktivnija su i isplativija, kao i sa manje rizika ulaganja u turizam, energetiku, marine...
Zatim, vina iz asortimana PLAP spadaju u losiju klasu 2* /od 5 mogucih/ i jako ce se tesko-nikako probijati na trziste EU, znaci ostaje Rusija, a tako ce joj biti konkurenti npr. portuglaska losija vina.
Po meni, po trenutnim cijenama, ja ne bih kupovao !

boriss_com
15.06.2006., 09:32
Vlasnici AUREUS INVEST-a d.o.o., Miroslav Jeličić-Purko i Kristijan Floričić o ulaganju u Crnu Goru u "Globusu" savjetuju ulaganje u CG.

Globus 9.6.2006.

Zanimljivo !

Vaernim
15.06.2006., 10:39
Vlasnici AUREUS INVEST-a d.o.o., Miroslav Jeličić-Purko i Kristijan Floričić o ulaganju u Crnu Goru u "Globusu" savjetuju ulaganje u CG.

Globus 9.6.2006.

Zanimljivo !

Oni su već duže vrijeme prisutni u CG, što je meni bio jedan od razloga da i sam uđem.

Shogun
16.06.2006., 01:59
Meni se čini da sada kada su se privatno i sa fondom nakrcali, zovu da nam mogu gotovo pokloniti "jeftine" crnogorske dionice. Jel' ima nešto gdje nisu prisutni? Već vidim Floričića kako mjeri sa lampom na zalihe rudnika boksita...:biggrin:

Malo šale....al' ovo za banke dobro zvuči, molim kojeg od postera na ovoj temi da mi preporuče koju banku po njihovom izboru, i zašto (naravno ako se može kupit').

boriss_com
16.06.2006., 07:43
- Crnogorska komercialna banka NAJVECA, NAJBOLJA u CG, najvjerojatnije je kupuje Rajfajezen banka /mada je i sada u stranom vlasnistvu Holandjani+Njemci/
- Podgoricka druga po velicini, vec je kupili Francuzi
- Atlas mont banka, u ekspanziji, borba za vlasnistvo, preko nje idu sve transakcije sa Rusijom, oni ce je na kraju i uzeti - osobno ovo je moj pick
- Hipotekarna preuzeli je Italijani ali je prati jakooo los imidz, ne bih savjetovao kupnju
- NLB Montenegro, kupili je Slovenci, dobra banka, fino organizirana u rangu Podgoricke

E, sad ima jedan problem, na trzistu nemozes kupiti niti akciju od gore pobrojanih, jer ih niko nece prodati !

mtrtnik
16.06.2006., 08:04
Zaboravili ste još ne Pljevaljsko banko, koja je od juče u vlasništvu konzorcija Atlas grupe i na Nikšićku koja je jedina u kojoj još država ima udjel.

boriss_com
16.06.2006., 08:26
Atlas je kupila Pljevlajsku /koja je radila iskljucivo u Pljevljima, gradu od 30.000 stanovnika i NIGDJE VISE/ samo zbog predstojece privatizacija Rudnika i Teremoelektrane /u kojoj ce, naravno, pobijediti Rusi/. Da bi bila sto blize svojim najboljim klijentima - opet Rusima. Ne bih ja tu Pljevlajsku uzimao za ozbiljno, to je za jednokratnu upotrebu.
Nisicka banka, slicna prica, recidiv komunizma - da svaki grad ima svoju banku, kako je u to vrijeme niksicka privreda bila vrlo jaka /Pivara, zeljezara i par kombinata/ to je i Niksic dobio svoju banku. Ima poslovni prostor i radi samo u Niksicu. Brat premijera Djukanovica Aco Djukanovic /najajaci mafiozo u CG/ je pokupovao sve njene dionice pred predstojecu privatizaciju, prica se da ce je kupiti neki Italijani.
Ove dvije nijesam ni pomenuo, jer kao sto vidite iz mnogih razloga nijesu ni vrijedne pomena !

mtrtnik
16.06.2006., 08:44
Nisam nikad gledao kako stoji Pljevalsjka banka ali Nikšićka nije bila loša u vremenu kad sam jo gledao. Naravni bilo je to prije dokapitalizacije od Aca. Inače čini mi se da Nikšićka ima i neke filijale van Nikšića ili su imali namen da ih otvore.
Šteta kod svih tih banka je naravno ta, da od boljih ne možeš kupit ni jedne akcije. Zbog toga ja ni nisam odlučio da ulažem u njih.

Fluid
16.06.2006., 10:11
Koji je plan za privatizaciju u 2007.g.?

boriss_com
16.06.2006., 10:41
Da prvo zavrsimo 2006.
Ove godine sve osim: Elektroprivrede, Luke Bar i Plantaza.
Ostalo SVE ide u privatizaciju.

Pimpf
16.06.2006., 10:45
za epcg nisam sigura ni za koja godina. u epcg-u sigurna neče ič u prodaja distribucja odnosno mreža, jer je to monopol i strategijski je važna za država. Od epcg če vlada prodat ono što se može privatizovat, pokoja elektrana, a ne epcg u cjelina. tako da pruziamnja postoječi epcg ne morate ćekat.

boriss_com
16.06.2006., 10:54
Moguce, mada kao su crnogorci krenuli u rasprodaju... cak i zemlju stancima prodaju, morace se iseljavati kako su krenuli

dddd
16.06.2006., 11:45
Zanima me u koje dionice u Crnoj Gori isplati se ulagati ?
Zanima me koji je postupak otvaranja računa (je isti kao u Hrvatskoj i Bosni) ?

netstrider
16.06.2006., 12:03
za epcg nisam sigura ni za koja godina. u epcg-u sigurna neče ič u prodaja distribucja odnosno mreža, jer je to monopol i strategijski je važna za država. Od epcg če vlada prodat ono što se može privatizovat, pokoja elektrana, a ne epcg u cjelina. tako da pruziamnja postoječi epcg ne morate ćekat.
Nisi u pravu. Koliko je meni poznato, oni se laganini pripremaju prodati i opskrbu i distribuciju (bez obzira što je to prirodni monopol; ne pitaj). Prijenos će ostaviti zato jer je tako dogovoreno nekim plulateralnim ugovorima (Atenski ugovor), mada njima ni to ne bi bija problem prodati (kad je bal, nek je masakr). E, da, mislim da će država zadržat i dio opskrbe i distribucije, famozni "komunikacijski vod" - nisam siguran je li tako dogovoreno u Ateni (ako tko ima inf, volija bi da mi javi na PM), ali je takva stvar u BiH, a sumnjam da će CG odudarat nešto od tog modela.
Ono što se može privatizirat - sam sebe negiraš, jer može se privatizirat baš sve.
Privatizacija većine elektrana EPCG je najavljena. Termoelektrana (kojih ima 999 u CG) je u ponovljenom procesu zbog omaške lani.

Pimpf
16.06.2006., 12:08
Bilo bi im pametno da ne prodaju sve ali ako oni hoče tako, nek im bude.

netstrider
16.06.2006., 12:29
Prijenos će ostaviti zato jer je tako dogovoreno nekim plulateralnim ugovorima (Atenski ugovor), mada njima ni to ne bi bija problem prodati (kad je bal, nek je masakr). E, da, mislim da će država zadržat i dio opskrbe i distribucije, famozni "komunikacijski vod" - nisam siguran je li tako dogovoreno u Ateni
Ako mene pitaš, bilo bi im pametno da ne prodaju ništa.

boriss_com
16.06.2006., 12:36
Ako mene pitaš, bilo bi im pametno da ne prodaju ništa.
Vesc su dosli u zonu u kojoj se vise nista, ali bas bas nista ne pitaju.

boriss_com
17.06.2006., 09:13
U PRILOG MOM MISLJENJU I OVA DVA NOVINSKA CLANKA:

Poslovodstvo KAP-a posljednji put poziva Sindikat na pregovore

Budućnost Kombinata u rukama štrajkačkog odbora

Štrajkačke vođe biće odgovorne ukoliko obustava prouzrokuje havarije. Radnici koji štrjakuju neće dobijati platu. Zaustavljanje Elektrolize mora izazvati posljedice
Podgorica, 16. juna - Poslovodstvo Kombinata aluminijuma posljednji put je danas pozvalo Sindikat ove kompanije da se vrate za pregovarački sto. To je jedini način da se dogovorimo o potpisivanju kolektivnog ugovora i isplati otpremnina. Najavljeni štrajk duboko nas brine. Ako se sprovede na način kako je najavio Sindikat to će imati ozbiljne posljedice na investicije, odnosno investicionu klimu u Crnoj Gori i ugroziće standard zaposlenih u KAP-u i standard njihovih porodica. To je danas na pres konferenciji saopštio član upravnog odbora KAP-a Milail Franc. Za sve posljedice koje izazove štrajk odgovoran će biti sindikat koji još jednom podsjećamo na Zakon i odredbu da minimum procesa rada određuje poslovodstvo a ne Sindikat. Oni po zakonu nemaju pravo da određuju ovaj minimum, koji smo mi odredili na 120 hiljada tona godišnje.
U Elektrolizi ne može postojati minimum procesa rada jer bi to izazvalo posljedice, odnosno ugrozilo kompletan proces, kazao je Igor Šćepović, direktor aluminijuma. Novo rukovodstvo KAP-a i danas je saopštilo da upravo Sindikat ne želi da pregovara. Od 27. aprila tri puta su ignorisali poziv poslovodstva da nastavimo razgovore i nijesu pokazali nikakvu inicijativu. Sindikat ne poštuje ni zakone Crne Gore ne priznajući da poslovodstvo donosi konačnu odluku o minimumu procesa rada. Zakon takođe nedvosmisleno zabranjuje bilo kakve postupke koji ugrožavaju zdravlje i bezbjednost zaposlenih ili mogu da dovedu do uništavanja imovine ili ugoržavanja životne sredine. Za sve takve posljedice biće odgovorni oni koji organizuju štrajk. Poslovodstvo KAP-a je učinilo sve da ne dođe do štrajka. U ovom momentu možemo samo da ih još jednom pozovemo na pregovore. Spremni smo za eventualni štrajk. Ni u jednom momentu nećemo povrijediti zakon - poštovaćemo ga do najmanjih detalja. To međutim znači da će oni koji organizuju štrajk morati da preuzmu bezuslovnu odgovornost za sve posljedice, kazao je Adolf Zalcman izvršni direktor KAP-a.

Privatizacija Termoelektrane i Rudnika uglja Pljevlja

Ponuda ruske EN plus grupe najbolja

Rusi za akcije Termoelektrane ponudili 45 miliona eura i 195,4 miliona eura investicija, za Rudnik pet miliona eura i 78,74 miliona eura investicija. Investicije u novi blok Termoelektrane 170,9 miliona eura

Podgorica, 16. juna - Ruska kompanija EN plus grup sa 66,08 bodova dala je najbolju ponudu za privatizaciju Termoelektrane i Rudnika uglja Pljevlja. To je večeras saopštila Tenderska komisija nakon što je napravila predlog rang liste ponuđača. Na drugom mjestu je holding Slovenačkih elektrana koji je dobio 57,16 bodova i ruski Belon sa 39,26 bodova.
Prvorangirana ruska kompanija za akcije Termoelektrane ponudila je 45 miliona eura a za investicije 195,4 miliona eura, za akcije Rudnika pet miliona eura, a za investicije u ovu kompaniju 78,74 miliona eura. Za investicije u novi blok TE EN plus je ponudila 170,97 miliona eura a nominalni kapacitet novog bloka predviđen je na 225 megavata, a puštanje u rad ovog bloka predviđen je do 2011. godine. Drugorangirana kompanija holding Slovenačkih hidroelektrana za akcije Termoelektrane ponudio je 16 miliona eura, a za investicije 572,4, za akcije Rudnika 4,6 miliona a za investcije 42,9 miliona eura, investicije u novi blok TE 330,36 miliona eura. Trećerangirana kompanija ruski Belon ponudio je 11 miliona eura za akcije TE i 207,5 miliona eura za investicije. Za akcije Rudnika ponuđen je milion eura, a za investicije 118,3 miliona eura a investicije u novi blok TE 157 miliona eura.
Kupac je obavezan da tri godine poštuje kolektivni ugovor i da najkasnije do 2012. godine postepeno dostigne ekološke standarde. Njegova obaveza je takođe da do 2012. godine ponudi Elektroprivredi hiljadu gigavat časova električne energije a od 2013. do 2020. godine se obavezuje da kupi do dvije hiljade gigavat časova godišnje ukoliko kupac ponudi. EN plus grupa je ponudila značajno smanjenje garantovanja otkupa električne energije i smanjenje količine od hiljadu gigavat časova godišnje do kraja 2009. godine. Ukoliko to odgovara EPCG može se tražiti i dalje smanjenje, odnosno ukidanje ove obaveze. Od 2010. prvorangirana ruska kompanija ne traži od Elektroprivrede obavezu da garantuje otkup električne energije iz TE Pljevlja. Prihvatili su i cijenu na Lajpciškoj berzi. Na taj način su značajno poboljšali uslove prodaje za Elektroprivredu. EN plus je naveo da bi ovu električnu energiju koristio za snabdijevanje KAP-a.
Ova rang lista ponuđača biće upućena Savjetu za privatizaciju na usvajanje.

Eto, sve se privodi kraju, Rusi su kupili polovicu CG.
Crnogorci su napravili gresku koju ce ispastati sledecih 50 godina.

Moje misljenje da u CG treba kupovati akcije van repro lanca: Rudnik uglja-Elektoprivreda-Rudnik Bosita-Kombinat aluminijuma-Eurofond. Sve ostalo moze, ali ovo niposto NE, za par mjeseci ce se vidjeti i zasto!

Serdar_Janko
18.06.2006., 05:25
Zbivanja na berzi
RASTU CIJENE AKCIJA VEĆINE CRNOGORSKIH KOMPANIJA

Nezavisnost dovodi strane investitore

Nakon izglasavanja nezavisnosti Crne Gore na referendumu 21. maja, na crnogorskom tržištu kapitala intenzivirana je trgovina, a cijene akcija većine kompanija i privatizaciono-investicionih fondova su porasle, što je potvrda da ozbiljni investitori našu državu smatraju sigurnim, stabilnim i atraktivnim područjem za ulaganja. Berzanska vrijednost akcija Jadrana iz Perasta porasla je 58 odsto, a po 50 odsto podgoričkog Kombinata aluminijuma i barske Marine. Rast vrijednosti oko 35 odsto zabilježile su akcije Plantaža i HTP Boke, oko 30 HTP Korala, 26 Budvanske rivijere, 20 odsto Ulcinjske rivijere...
- Izglasavanje nezavisnosti samo je bilo zeleno svjetlo za strane investitore da krenu da kupuju akcije crnogorskih kompanija, potvrda da je Crna Gora politički stabilna, uz sve ostale dobre ekonomske pokazatelje koje je imala za zdrav rast i razvoj tržišta kapitala, kaže analitičar Monte Adria broker-dilera Uglješa Vučinić. Na prezentacijama našeg tržišta kapitala održanim u aprilu u Sloveniji i Hrvatskoj naveli smo da su cijene akcija 14 najlikvidnijih kompanija i privatizaciono-investicionih fondova potcijenjene i pokazali analize tih diskonta, što se i potvrdilo. Rast cijena akcija većine kompanija nakon referenduma potvrdio je da su naše procjene bile tačne i da su čak investitori koji su tada kupovali do sada mogli zaraditi od 40 do 50 odsto. Rast cijena akcija nakon referenduma znači povećanje sigurnosti ulaganja u naše tržište kapitala, jer je Crna Gora postala stabilan politički region. Izglasavanje nezavisnosti uticalo je na takvo kretanje cijena, jer politička stabilnost jednog regiona zajedno sa zdravom ekonomskom situacijom znači da su ispunjeni svi optimalni uslovi da tržište kapitala može da funkcioniše, ističe Vučinić.
Analitičar Monte Adrie naglašava da je domaće tržište kapitala veoma privlačno za investitore, s obzirom na velike stope rasta berzanskih indeksa i jednostavnu proceduru trgovine. - Tržišta u zemljama u regionu - Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Rumuniji, čak i Bugarskoj, imala su niske stope rasta berzanskih indeksa i činjenicu da je privatizacija, u zemljama koje su obavile tranziciju završena, keže Vučinić. U Srbiji je sasvim drugačiji način trgovanja i veoma složena procedura ulaska na tržište i ogromna papirologija, što na neki način i odbija strane investitore. Crnogorsko tržište kapitala je najjednostavnije u pogledu ulaska kapitala i što se tiče kompletne biznis regulative.
Kada je riječ o snazi kompanija i njihovoj potcijenjenosti, analitičar Monte Adrie smatra da tu postoji veliki prostor za pozitivne pomake. - Analiza akcija 14 najlikvidnijih crnogorskih kompanija i šest privatizacionih fondova koje sektor za analizu Monte Adrie redovno prati, pokazala je da su one potcijenjene, što se i sada potvrđuje. Sve te kompanije su i dalje potcijenjene i nominalna vrijednost njihovih akcija ne treba da bude orijentir za ulaganje. Prilikom investiranja treba imati u vidu kolika je proizvodnja i prihod, određene firme, zatim djelatnost koju obavlja, ko njome upravlja i slično, kaže Vučinić. Pojašnjava da u 14 najlikvidnijih kompanija spadaju Plantaže, Jadransko brodogradilište, Kombinat aluminijuma, Rudnik uglja, Željeznice Crne Gore, Luka Bar, Budvanska i Ulcinjska rivijera, Jugopetrol, Telekom, Elektroprivreda, Rudnici boksita, Trebjesa i Institut “Simo Milošević”.
Analitičar Monte Adrie smatra da su privatizaciono -investicioni fondovi potcijenjeni, kao i vaučeri uloženi u njih. Rast cijena akcija privatizacionih fondova, izuzev HLT-a, direktno zavisi od rasta akcija Elektroprivrede koje u njihovim portfeljima učestvuju sa preko 50 odsto, pojašnjava Vučinić. Znači, rastom vrijednosti akcija Elektroprivrede povećava se realna vrijednost fondova. Isti je slučaj i sa kretanjem cijena akcija Budvanske rivijere koja je zastupljena u portfoliju svih fondova.
Veliki rast cijena akcija podgoričkog Kombinata aluminijuma Vučinić objašnjava činjenicom da ta kompanija realno vrijedi mnogo više nego što je njena tržišna kapitalizacija. - Hartija koja predstavlja predmet interesovanja mnogih investitora su akcije Kombinata aluminijuma koji ima godišnju proizvodnju preko 120 000 atona aluminijuma, kaže analitičar monte Adrie. Cijena tone aluminijuma raste na londonskoj berzi, a kapitalizacija ove kompanije je nešto preko 50 miliona eura. Zbog toga je Kombinat aluminijuma, koji ima ogroman prihod, potcijenjen.
Slovenci i Hrvati su do sada, uglavnom, investirali u Elektropivredu, Plantaže, Luku Bar, Jadransko brodogradilište, Telekom, Budvansku rivijeru i privatizaciono-investicione fondove. I američki i ruski investitori pokazali su interesovanje za ulaganje na crnogorsko tržište kapitala. Analitičar Monte Adrie podsjeća da je 14. i 15. maja, u Beogradu, održana konferencija o budućnosti tržišta kapitala na Balkanu, na kojoj je razgovarao sa američkim i ruskim investitorima. Oni smatraju da je crnogorsko tržište kapitala pogodno za investicije i zainteresovani su za kupovinu akcija Elektroprivrede, Kombinata aluminijuma i Telekoma.
- U nerednom periodu treba očekivati da će kao samostalna država s demokratskim ambijentom i savremenom regulativom, Crna Gora bitno stimulisati i podsticati strani kapital da bez rizika ulazi u zemlju, kaže izvršni direktor Holder brokera Dejan Vasović. Očekujem da će naše tržište kapitala i finansijsko tržište uopšte, značajno oživjeti i inostrani investitori sve više na njemu biti prisutni, što će se svakako odraziti i na kretanja cijena akcija na berzama, ističe Vasović. Smatram da će i naši građani koji rade u inostranstvu stečeni kapital ulagati na crnogorskim berzama. Nadam se da će i tržište kratkoročnih hartija od vrijednosti oživjeti i biti u funkciji servisa krupnih investicija na tržištu kapitala u državi, zajedno sa bankarskim plasmanima i kreditnim aranžmanima. To je praksa i iskustvo malih i razvijenih država potvrdilo, a Crna Gora, već stvorenom infrastrukturom koja će se još više osavremeniti i unaprijediti, ima sve uslove da krene istim putem.

Fondovi najbolji izbor

Najstabilnije akcije su akcije privatizaciono-investicionih fondova koji još trguju sa diskontom preko 50 odsto, kaže Uglješa Vučinić. Shodno tome, za investitore koji žele sigurnu dugoročnu investiciju najbolje rješenje je kupovina fondova. Smatra da može biti profitabilna akcija Elektroprivrede, KAP-a Telekoma i Budvanske i Ulcinjske rivijere.

Prvi dobitnici vlasnici akcija

Izglasanje državne nezavisnosti izazvalo je nagli rast cijena akcija na crnogorskim berzama, u čemu su prednjačili privatizacioni fondovi, Elektroprivreda, Plantaže, Budvanska rivijera i Kombinat aluminijuma, kaže Dejan Vasović. Među prvim dobitnicima u nezavisnoj Crnoj Gori su vlasnici akcija. Povećana tražnja za akcijama u ovom periodu definitivno je pokazala šta o privrednoj perspektivi nezavisne Crne Gore misle investitori koji na berzi ulažu sopstveni novac.

shichich
18.06.2006., 20:29
Evo malo gledam taj Obod Cetinje,s obzirom na trnutačni MCAP i činjenicu da je to ipak bio nekadašnji ind. gigant...čini mi se da imaju nekih dugova koje bi država pretvarala u dionice,zna li netko nešto više o tome,kakav im je prihod,dobit/gubitak!?

Serdar_Janko
18.06.2006., 22:29
BEOGRADSKI “EKONOMIST” O TRŽIŠTU KAPITALA U CRNOJ GORI

Čudo pod Lovćenom

Za razliku od Srbije, Crna Gora očigledno nema problema sa tržištem kapitla. Obje berze, Montenegro i NEX, dostigle su popularnost sportskih kladionica ili igara na sreću, a trgovanje hartijama od vrijednosti postao je najsigurniiji i najunosniji posao. I tek će biti, tvrde stručnjaci.
S druge strane, a takođe za razliku od Srbije, takozvanih kontroverznih preuzimanja, poput C marketa, Knjaza Miloša ili Večernjih novosti, nema. Zakoni o preuzimanju, hartijama od vrijednosti i investicionim fondovima, doniijeti su odavno i, uglavnom funkcionišu. Ne čame u parlamentu i ne “porađaju” se godinama, kao u Srbiji. Ukupna tržišna kapitalizacija crnogorskih berzi dostigla je 1,35 milijardi eura, što predstavlja čak 81 odsto bruto domaćeg proizvoda Crne Gore i tu državu, po tom kriterijumu, svrstava na prvo mjesto u regionu. Uz to, Crna Gora je odmah iza Hrvatske, ako se gleda odnos berzanskog prometa i BDP-a. Ne uključujući privatizacione transakcije, ostvreni promet u odnosu na BDP iznosi 12,2 odsto, što je čak četiri puta bolje nego u Srbiji (gdje promet u odnosu na BDP iznosi svega 2,9 odsto).

Otvoreno

Kad se to ima u vidu nije ni čudo što se za (malu) Crnu Goru (Crna Gora jes' malena al' je časna i postena) tvrdi da je najotvorenije tržište u regionu. Otvorenije čak i od Slovenije koja je već godinama članica Evropske unije, ili od Hrvatske koja će to vjerovatno postati prije Srbije i Crne Gore. Dobro je poznato da su iz ugla Evrope i Zapada, oba “oko u glavi”, politički nepogodno tlo. Referendum u CRnoj Gori, saradnja sa Hagom i status Kosova, samo su ključna neriješena pitanja. Znači, obje republike su u istom sosu. Šta li je to onda toliko izdiglo crnogorsko tržište kapitala? Mikro ili makroekonomija, ili pak odlučnost, Crne Gore, da zadrži domaću štednju, uz privlačenje stranog kapitala? Ili, možda, shvatanje političkih krugova da svoju budućnost nije dobro obezbjeđivati kupovinom firmi ispod žita. Srbija godinama ne može da se oslobodi priča da “krojači” zakona o tržištu kapitala odugovlače jer im nijesu potrebni domaći investicioni fondovi. Jer, na čelu stranih fondova, koji danas i kupuju to što vrijedi, kako “off the record” tvrde poznavaoci, upravo i jesu neki bitni, domaći biznismeni. Pa zašto, onda, da sami sebi prave konkurenciju?

Opcije

Kako bilo, Crna Gora je danas sa aspekta pravne sigurnosti, zakona, ali i, što je za kupce osobito važno (niske) cijene akcija, idealno područje za kupovinu, tvrdi u razgovoru za Ekonomist Zoran Đikanović, predsjednik Kmisije za hartije od vrijednosti Crne Gore.
Preduzeće sa ograničenom odgovornošću može se osnovati za četiri dana za samo jedan euro, za investicioni fond potreban je osnovni kapital od 500.000 eura, za akcionarsko društvo 25.000, a za banku pet miliona eura.
U Crnoj Gori se kapital ne oporezuje dok god je u biznisu. Uz to, ta država ima najniži pored na dobit preduzeća u regionu, devet odsto. Porez na kapitalnu dobit od prodaje vrednosnih papira za pravna i fizička lica je 15 odsto. U Srbiji je, pak, porez na kapitalnu dobit za fizička lica 20 odsto, a za pravna deset odsto. On se, međutim, u Crnoj Gori ne plaća ukoliko je ostvaren prodajom hartija koje je investitor u vlasništvu držao najmanje dvije godine, ili ako se iznos kapitalne dobiti reinvestira u hartije u roku od godinu dana od trenutka realizacije te dobiti. Dividenda se oporezuje samo jednom, prilikom isplate u novcu, a iznos dividende se ne uključuje u poresku osnovicu investitora. Ukoliko se dividenda isplaćuje u akcijama, onda se porez na dobit ne plaća što, naravno, stimuliše njeno reinvestiranje.
Prema Đikanovićevim riječima, Zakon o preuzimanju definiše obaveznost javne ponude, a potencijalni kupci moraju da ponude otkup svih sto odsto akcija. Poznato je da nedostatak takve odredbe u postojećem Zakonu o preuzimanju u Srbiji najviše “bode oči”. Zahvaljujući tome neke od najatraktivnijih srpskih firmi, p-oput Vitala, Luke Beograd, ili hotela “Moskva”, preuzete su sa minimalnom većinom. Jednostavno, koristeći pravo da daju ponudu za kupovinu akcija za 51 odsto kapitala, kupci u Srbiji stiču većinske pakete, bez ikakve obaveze da otkupe i ostale akcije. Kasnije se, naravno, prema malim akcionarima ponašaju kao da ih nema. Pri tom, u srpskom parlamentu već mjesecima stoji nova verzija zakona o preuzimanju prema kojoj je obavezna kupovina svih ponuđenih akcija tokom javne ponude.
Uglješa Vučinić, analitičar brokerske kuće Monte Adria, najjače među 12 aktivnih crnogorskih brokerskih kuća (prošle godine ostvarila oko 40 odsto ukupnog prometa) kaže da je sada pravi momenat za kupovinu akcija u Crnoj Gori. Atraktivne lokacije na kojima se nalaze kompanije posebno hoteli, luke i marine, te potcjenjivost njihovih akcija, dovoljno govori zašto, tvrdi Vučinić.
U prilog ovim optimističkim pogledima, na budućnost tržišta kapitala Crne Gore govore njegove nedavne prezentacije u Ljubljani i Zagrebu gdje su investitori pokazali (neočekivano) veliki interes za ovo područje i nedvosmisleno iskazali uvjerenje da njegov potencijal ni izbliza nije iskorišćen. Uostalom, samo slovenačke direktne investicije u Crnoj Gori prošle godine iznosile su više od 50 miliona eura, ne računajući tržište kapitala preko kojeg je ušlo najmanje toliko.
Na kraju, kad se govori o meteorskom usponu crnogorskog tržišta kapitala, ističe Zoran Đikanović, treba imati u vidu i makroekonomsku stabilnost. Prošlogodišnja inflacija u Crnoj Gori bila je 1,8 odsto, koliko i budžetski deficit, dok se za ovu godinu očekuje da inflacija neće preći dva odsto. Sve to, zajedno sa ostvarenim rezultatima, ukazuje na razvojne efekte tržišta, podsticanje kulture štednje i investiranja, ali i izmjeni stava ljudi o biznisu i stvaranju profita, smatra Đikanović.
Crna Gora je danas najotvorenije tržište kapitala u regionu: ukupna tržišna kapitalizacija iznosi čak 81 odsto crnogorskog bruto domaćeg proizvoda. Za godinu dana cijena akcija Elektroprivrede porasla je više od 15 puta, Luke Bar devet i po puta, a Budvanske rivijere blizu šest puta. Pa ipak, vrijeme rasta tek dolazi, poručuju stručnjaci!

NACIONALNA ZABAVA

Tržište u Crnoj Gori okuplja 150 miliona eura (držvnih) obveznica stare devizne štednje, akcije 220 kompanija i šest fondova. Samo fondovi i 14 najlikvidnijih kompanija čine dvije trećine tržišne kapitalizacije. Oko 20 odsto u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji čini Elektroprivreda, 12 odsto Telekom, a Plantaže sedam odsto. Uz to, uprkos snažnom prošlogodišnjem rastu, vrijednost većine akcija na berzama i dalje je potcijenjena, i to čak za više od 50 odsto. Akcija Elektroprivrede Crne Gore prošle godine porasla je za nevjerovatnih 1.535 odsto, Luke Bar 950, Budvanske rivijere 571, Jadranskog brodogradlišta 374, Plantaža 366 odsto... Za to vrijeme crnogorski berzanski indeks Moste oborio je rekorde u regionu i zabilježio rast od 450 odsto, a više od sto miliona eura stranog novca investirano je na crnogorsko tržište kapitala. Poređenja radi, indeks Beogradske berze porastao je 39 odsto, bukureštanske 29,5 odsto, zagrebačke 26, sofijske 30 odsto, a indeks ljubljanske berze čak je i opao (za 7,1 odsto).
Opterćeni pričama o crnogorskom separatizmu građani Srbije vjerovatno i ne znaju da na berzama u Podgorici mogu trgovati lakše nego na "svojoj", u Beogradu. Dovoljno je da nekoj crnogorskoj brokerskoj kući pošalju fotokopiju svog pasoša. To, naime, omogućava tamošnji Zakon koji ne predviđa nikakva ograničenja u obavljanju kapitalnih i tekućih transakcija sa inostranstvom. Rezidenti i nerezidenti mogu slobodno i bez ograničenja obavljati poslove, kupovati i prodavati hartije od vrijednosti. Vjerovatno su (i) zato direktne strane investicije prošle godine u Crnoj Gori dostigle značajnih 375 miliona eura. Po stanovniku, to je oko tri puta više nego što je ostvarila Srbija.

Serdar_Janko
18.06.2006., 22:40
Barska marina ima sve predispozicije da bude lider među marinama na crnogorskom primorju i šire. Prednosti barske marine su u tome što je na dobrom geostrateškom položaju - na raskršću puteva ekskluzivnih ljetovališta u regionu, Krfa, Dubrovnika, italijanskih destinacija, a prednost marine je i što je neposrednoj blizini centra grada.

Već za ovu godinu je predviđen početak realizacije završetka radova na infrastrukturi marine u Baru (završetak izgradnje gatova, lukobrana, produbljivanje marine, završetak infrastrukturnih pratećih djelatnosti). Kroz koncesioni aranžman sa strateškim partnerom ili postojećim privrednim subjektom treba obezbijediti ukupno oko 1,5 miliona eura za ove namjene, ali prethodno treba definisati vlasničku strukturu sa stanovišta odnosa sa javnim preduzećem za upravljanjem morskim dobrom Crne Gore, koje ne može obezbijediti značajniju akumulaciju za izgradnju marine u Baru. Izgrađeno je oko 65 odsto kapaciteta marine predviđenim projektom, a predviđeni period za izvođenje radova je 2007 .i 2008.godina. Prethodno je potrebno uraditi projektnu dokumentaciju za projekat sanacije i rekonstrukcije lukobrana ove Marine. Predviđeni broj vezova u moru je 250, na suvom 120, za potrebe građana Bara 300. Dužina operativne obale iznosi 1.305 metara. Ukupna površina marine 52.806 kvadratnih metara, servisni hangar 421 kvadratni metar.

[B]Veliko interesovanje za nautičku destinaciju u Baru

Ekspanzija i visoka produktivnost nautičkog turizma rezultirala je da i marina u Baru postane interesantan investicioni cilj za domaće i strane finansijere. Barska marina je projektovana na 900 vezova u vodi i 250 na suvom, a danas je u funkciji oko šest vezova u vodi, i 100 na suvom. Za preostali dio posla, potrebna su investiciona ulaganja od četiri miliona eura.
- Postoji veliko interesovanje investitora iz zemalja EU, regiona, ali i naše države da ulažu u barsku marinu. Očekujemo da ćemo sljedeću sezonu dočekati sa potpuno završenom marinom - rekao je izvršni direktor AD ''Marina'' Vladimir Marvučić.
Pored osam gatova od kojih je većina privedena namjeni i pratećih objekata za potrebe nautičara, slijedi uređenje čitavog kompleksa marine u dogovoru sa strateškim partnerom.
Marina će, po planovima, dobiti atraktivan kultivisani izgled, uz hortikulturalni dio i šoping centar.
- Nakon što se završi tranzicioni proces, marina će najvjerovatnije kroz formu koncesije nastaviti poslovanje kao dovršen nautički centar, sa sadržajnom ponudom za nautičke turiste - očekuje Marvučić.
On ističe da barska marina ima sve predispozicije da bude lider među marinama na crnogorskom primorju i šire.

- Za ovu sezonu, odlučili smo da kroz zakup damo neke kapacitete. Benzinsku pumpu je uzeo u zakup Europact iz Podgorice, koji će biti zadužen za opsluživanje plovila naftom i naftinim derivatima, kao i potrebnim proizvodima za mašinsko-tehničke svrhe. U pregovorima smo i oko izdavanja gatova i servisnog hangara - kazao je Marvučić.
Marvučić navodi da je posjećenost barske marine veoma zadovoljavajuća. Prema njegovim riječima, u marini su danas jahte iz Amerike, Rusije, evropskih zemalja.
On je podsjetio i da je nautički turizam veoma prosperitativna grana, pošto je prihod po procjeni stručnjaka 18 puta veći nego kod klasičnog turizma.

Serdar_Janko
18.06.2006., 22:43
Ne zaboravite fenomenalne mogucnosti za zaradu na akcijama Barske Marine

Barska marina ima sve predispozicije da bude lider među marinama na crnogorskom primorju i šire. Prednosti barske marine su u tome što je na dobrom geostrateškom položaju - na raskršću puteva ekskluzivnih ljetovališta u regionu, Krfa, Dubrovnika, italijanskih destinacija, a prednost marine je i što je neposrednoj blizini centra grada.

Već za ovu godinu je predviđen početak realizacije završetka radova na infrastrukturi marine u Baru (završetak izgradnje gatova, lukobrana, produbljivanje marine, završetak infrastrukturnih pratećih djelatnosti). Kroz koncesioni aranžman sa strateškim partnerom ili postojećim privrednim subjektom treba obezbijediti ukupno oko 1,5 miliona eura za ove namjene, ali prethodno treba definisati vlasničku strukturu sa stanovišta odnosa sa javnim preduzećem za upravljanjem morskim dobrom Crne Gore, koje ne može obezbijediti značajniju akumulaciju za izgradnju marine u Baru. Izgrađeno je oko 65 odsto kapaciteta marine predviđenim projektom, a predviđeni period za izvođenje radova je 2007 .i 2008.godina. Prethodno je potrebno uraditi projektnu dokumentaciju za projekat sanacije i rekonstrukcije lukobrana ove Marine. Predviđeni broj vezova u moru je 250, na suvom 120, za potrebe građana Bara 300. Dužina operativne obale iznosi 1.305 metara. Ukupna površina marine 52.806 kvadratnih metara, servisni hangar 421 kvadratni metar.

Veliko interesovanje za nautičku destinaciju u Baru

boriss_com
19.06.2006., 09:38
Mislim da su ti izvadci iz stampe /neke si ponovio x2/ vise nego bajati i vec su bili na ovom forumu.
A sto se tice MARB o tome sam pisao prije 2 mjeseca kao o dobroj investiciji kada je ona bila 1.50, tako da ti je i to "bajato".
Posto si nov ovdje, treba da znas da ovi ljudi odavde prate dosta stvari: Internet, novine, TV, skupljaju izvjestaje iz preduzeca, KHOV, CRPS..., tako da treba truda napisati nesto novo sto oni nijesu saznali...
Ako ima nesto novo OK, inace nas nemoj smarati sa starim informacijama!

shichich
19.06.2006., 13:42
istina,u marinu je trabalo ući po 1,5...sada je to već na cjienama koje opravdavaju postojeće prilike(nema se više mnogo toga za diskontirat)!?

boriss_com
19.06.2006., 13:55
Zato su jos uvijek PUTE relativno povoljni imajuci u vidu cijelu pricu o njima. /vidi prethodne postove/

SAJONAC
20.06.2006., 10:42
[QUOTE=Shogun] Već vidim Floričića kako mjeri sa lampom na zalihe rudnika boksita...:biggrin: QUOTE]

Hm, ovo sad vidjeh. Oćeš reći da ovi debeli prometi posljednjih dana Rudnicima boksita pripadaju Aureus ekipi ? Promet je iznosio preko 10% ukupnih dionica, a cijena je ostala ista.

Pimpf
20.06.2006., 10:45
Hm, ovo sad vidjeh. Oćeš reći da ovi debeli prometi posljednjih dana Rudnicima boksita pripadaju Aureus ekipi ? Promet je iznosio preko 10% ukupnih dionica, a cijena je ostala ista.

Ne brin, neče još dugo ostat ista. Ćeka se završetak nogometna prvenstva pa če stvari krenut svoja tokom. Drugime rečima, prema gore.

boriss_com
21.06.2006., 11:58
Crna Gora članica OEBSa

Crna Gora od danas će biti punopravna članica Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju. Stalni savjet OEBSa usvojio je prethodne sedmice odluku o prijemu Crne Gore u tu medjunarodnu organizaciju koja ce danas biti zvanicno verifikovana. To je prvo pristupanje Crne Gore nekoj medjunarodnoj organizaciji nakon sticanja nezavisnosti.

28.juna CG se prima u clanstvo UN

Fluid
21.06.2006., 13:36
Zato su jos uvijek PUTE relativno povoljni imajuci u vidu cijelu pricu o njima. /vidi prethodne postove/

Može li još malo detalja o toj firmi?

Koliko ja znam, firma je vrlo malo zadužena, dobro posluje, a posjeduje i vrijedne nekretnine. Kada su one zadnji puta revalorizirane? Da nije to možda ista priča kao i sa Tankerskom i Atlantskom plovidbom u RH?

boriss_com
21.06.2006., 13:47
Kao sto rekoh pogledaj prethodne postove.
Nemam sto dodati.

boriss_com
23.06.2006., 08:16
Izvadak iz VIJESTI 21.6.

MABA nabavila najveci pokretni lift za jahte na Jadranu.
/tekst+slike u prilogu/

boriss_com
24.06.2006., 10:53
JGPK i TECG, po meni hartije koje spadaju u CG TOP 5 stoje zablokirane i kontrolisane poslednjih 9 mjeseci. Evo i razloga zasto je to tako.

To se vjestacki odrzava da bi se veliki igraci, koji sada sele jedne te iste novce iz firme u firmu NEPOGRESIVO prateci proces privatizacije i ostvarujuci ogromne zarade, na kraju uplovili u mirnu luku /tecg, jgpk.../.

Crogorski "vladari iz sjenke" su mislili da ce privatizacija proci tiho, ali im je obican narod+stani sitni investitori /podkraj 2005/ pomrsili racune kapitalizacirajuci trziste do granice kada oni to svojim novcem nijesu mogli vise kontrolirati. Onda su se ONI dosjetili druge ideje - kontrola trzista, ovdje su upregli sve medije, profesore /sa "cuvenog" titogradskog Ekonomskog fakulteta, koji je uzgred budi receno rasadnik poluznanja+mediokriteta okicenog titulama koje sami fabrikuju/, djelatnike drzavne uprave i ministre.

Ova kontrola se ostvaruje na sledeci nacin:
- TECG: veliki akcionari /ameri/ prodaju po 3.5 a ostatak dobijaju u akcijama drugih preduzeca ili u kesu od "vladara", Agencija za telekomunikacije s vremena na vrijeme pusti pricu o novim operaterima mobilne i Interenta /a sve radi da od toga nista ne bude/, Njemce-Madjare se sve to ne tice, imaju 77% vlasnistva, a za zamjenu za cutanje bez ikakve kontrole izvlace ogroman profit
- JGPK: umanjivanje profita kroz naduvane ulazne fakture, prica o Montenegobounusu /drzavna kompanija koja od imovine ima fikus i faks/, fondovi koji se ne bune sto im neko izvlaci profit ispod nosa /za daleko manje stvari dizu neopisivu dreku/, otvaranje novih privatnih pumpi koje gorivu mogu kupovati SAMO i ISKLJUCIVO kod JGPK, drzava ne reaguje na ocito frizirane bilanse, stalno odlaganje istrazivanja gsa i nafte FINGIRANIM sporovima Vlade i Grka

To razlog sto Vlada ne da na uvid kupoprodajne ugovore jgpk, tecg, kap jer bi tek tada doznali da je sa imovinom ovih firmi vlada prodala i monopole i ko zna sta jos. Ili sto rece Nebojsa Medojevic - nije problem sto su prodate ovce /gradjani/ nego i torovi /monopol na trzistu/

Eto to bi bila prica o ove dvije firme, stavite njihove brojke na papir, pa cete vidjeti da su sadasnje berzanske cijene smijesne i nerealne.
Savjetujem kupovinu akcija ovih firmi za ulagace koji imaju strpljenja , za one druge /spekulante/ jos ima par neotkrivenih bisera - ali o tome drugi put.

monteinvest
24.06.2006., 11:30
Slazem se sa tobom, kad je u pitanju vrijednost navedenih akcija, pogotovo je to slucaj sa TECG. Pa u Crnoj Gori, sigurno nema kompanije koja moze napraviti ni priblizno jednak profit kao i TECG. A profit ce se iz godine u godinu samo povecavat, a samim tim akcije ce biti vrednije i vrednije.

Moj je trget za TECG na rok od godinu ipo 6-7 EUR, na rok od 3 godine 9-10 EUR!

Slazem se sa tobom i oko "Onda su se ONI dosjetili druge ideje - kontrola trzista, ovdje su upregli sve medije, profesore /sa "cuvenog" titogradskog Ekonomskog fakulteta, koji je uzgred budi receno rasadnik poluznanja+mediokriteta okicenog titulama koje sami fabrikuju/, djelatnike drzavne uprave i ministre". Ovo je vrlo dobra ocjena, naseg kadra. S obzirom na to da sam i ja zavrsio ekonomiju u PG prije par godina, mogu isto potvrditi. Imamo toliko mnogo strucnjaka, koji jedino znaju da pricaju i prenesu nesto sto im drugi kaze!!! A kad treba nesto konkretno da se uradi, onda se vracaju na teoriju liberalizma, slobode i druge price. A koliko su crnogorci slobodni to najbolje znam i ja sam. Pored toliko slobode, jedva smo dobili drzavu na referendumu.

A najbolje od svega da svi oni koji zagovaraju liberalnu ekonomiju rade u drzvnim institucijama i nikome ne pada ni na pamet da predje u privatni biznis!

U CG je najbolji privatni biznis raditi u drzavi i gospodariti informacijama koje se mogu dobro naplatiti!

Borise, a sta mislis o BUDR??

I koji ti je trgaet za PUTE na rok od 3-4 mjeseca???

boriss_com
24.06.2006., 11:51
Pri ulaganju u CG nijesam uopste razmisljao o turistickim preduzecima, pa tako ni o BUDR. No sa onim informacijama kojima sada raspolazem, mislim da je sadasnja kapitalizacija dosta velika, vise kao percepcija nekog buduceg vremena, nego sadasnjeg stanja stvari.
PUTE, 3-4 mjeseca je suvise kratak rok za prognoze na ovakvom trzistu, no siguran sam da ce ici na 4.00, ovo mi je jedna od omiljenih dionica na CG marketu i drzacu je 2-3 godine.

Sto se tice Ekonomskog fakulteta u PG i kadrova prof Vukotica /inace utemeljitelja samozvane "crnogorske skole ekonomije"/ i pozatog strucnjaka za "copy-paste" naucne radove, najbolju definiciju i opis te visokoskolske institucije je dao dr Oskar Kovac: "Ekonomski fakultet u Podgorici je najveci atnirazvojni i anticivilizacijski cin koji se odigrao u Crnoj Gori u poslednjih 20 godina", ocjena je data prije par godina.
Posto mi je posao skopcan sa susretima sa recenim "strucnjacima" mogu reci da je u pitanju FUNDAMENTALNO neznanje i elementarna neobavijestenost o mnogim stvarima. Sto se tice mog iskustva mogu pohvaliti ljude koji su zavrsili tehnicke fakultete u CG.

boriss_com
24.06.2006., 14:16
Pogledajte samo ovaj kic, nesto kao "turbo folk" u ekonomiji.
http://www.vukotic.cg.yu
Covjek nije izumio samo: vatru, tocak i barut.
Kakva pretencioznost, cak i za jednog crnogorca.
Poznat je i po budalastini da se zalaze za "predsednicki sistem", demokratija je za njega balast, samo mu noge vire iz d....a gdina Djukanovica. Kreator je crnogorske tajkunske privatizacije, "one man show" na ekonomskom fakultetu, kreator crnogorskog statistickog sistema za koji prije neki dan stucnjak MMF rece da nis ne valja. Mentor cijele plejade "mladih lavova" koji sjede na fakultetu, u bankama, berzama, i aminuju njegove gluposti, i od toga odlicno zive. Cast izuzetcima koje osobno poznam.
Inace Djukanovic ga je hapsio i zatvarao, negdje pocetkom 90-tih, kada je doticni podrzavao reformske snage Anta Markovica.
Clan oko 10 upravnih odbora i vladinih komisija. Jedan od vlasnika "Monte adria", najjaceg CG brokera.
Notorna neznalica i prodavac magle, koja hiperaktivnoscu i usiljenom duhovitoscu prikriva neznanje.
Ovo je moj subjektivni utisak iz par kontakata, montinvest ispravi me ako grijesim.

monteinvest
24.06.2006., 15:22
Ja ne bih ulazio u njegove profesionalne kvalitete odnosno u njegovo znanje. Mislim da je covjek obrazovan i da zna, barem za crnogorske uslove dosta.

I mislim da u tome i nije problem.

Mnogo je veci problem, sto je svojim djelovanjem isao na ruku odrredjenom broju pojedinaca i njihovim privatnim interesima, istovremeno zavrsavajuci sebi mnoge stvari i benefite, a da je citavo vrijeme bio na pozicijama na kojima je trebao da zastupa interese crnogorskog drustva.

Recimo samo da je izabrao savjetnika za privatizaciju Jugopetrola bez tendera a onda aminovao isplatu cca 3.000.000 DEM naknade istom savjetniku.

Recimo da je aminovao prodaju KAP, a da je cijena aluminijuma samo godinu dana nakon toga dosla na rekordni nivo. Mislim da su birali kada ce prodati KAP, nebi izabrali gori momenat sa aspekta cijene aluminijuma.

A da ne pricam kako su se pravila na berzi prilagodjavala interesima Monteadrie (citaj interesima njega samog) i grupe oko Monteadrie!

I jos mnogo, mnogo stvari koje su uradjene naopako!

I jos pored svega, da ga sad pitate zasto je to sve uradjeno, ladno bi vam rekao radi drustvenog ili drzavnog cilja! A sve sami goli licni interesi!!

P.S. A sajt mu je stvarno tehnoloski stariji od interneta, hahahahaha!!!!

monteinvest
24.06.2006., 15:22
Ja ne bih ulazio u njegove profesionalne kvalitete odnosno u njegovo znanje. Mislim da je covjek obrazovan i da zna, barem za crnogorske uslove dosta.

I mislim da u tome i nije problem.

Mnogo je veci problem, sto je svojim djelovanjem isao na ruku odrredjenom broju pojedinaca i njihovim privatnim interesima, istovremeno zavrsavajuci sebi mnoge stvari i benefite, a da je citavo vrijeme bio na pozicijama na kojima je trebao da zastupa interese crnogorskog drustva.

Recimo samo da je izabrao savjetnika za privatizaciju Jugopetrola bez tendera a onda aminovao isplatu cca 3.000.000 DEM naknade istom savjetniku.

Recimo da je aminovao prodaju KAP, a da je cijena aluminijuma samo godinu dana nakon toga dosla na rekordni nivo. Mislim da su birali kada ce prodati KAP, nebi izabrali gori momenat sa aspekta cijene aluminijuma.

A da ne pricam kako su se pravila na berzi prilagodjavala interesima Monteadrie (citaj interesima njega samog) i grupe oko Monteadrie!

I jos mnogo, mnogo stvari koje su uradjene naopako!

I jos pored svega, da ga sad pitate zasto je to sve uradjeno, ladno bi vam rekao radi drustvenog ili drzavnog cilja! A sve sami goli licni interesi!!

P.S. A sajt mu je stvarno tehnoloski stariji od interneta, hahahahaha!!!!

Serdar_Janko
25.06.2006., 01:03
istina,u marinu je trabalo ući po 1,5...sada je to već na cjienama koje opravdavaju postojeće prilike(nema se više mnogo toga za diskontirat)!?

Nominalna vrijednost marine Bar je oko 5,5 evra. Uskoro ce se ove hartije placati po mnogo visim cijenama. Da napomenem da su u petak, na Montenegro berzi akcije marine (MARB) isle po 3,7 evra.

Date Price Change
23.06.2006 3,7000 12,46%
22.06.2006 3,2900 4,44%
21.06.2006 3,1500 0,26%
20.06.2006 3,1417 26,17%
19.06.2006 2,4900 0,00%
16.06.2006 2,4900 0,00%
15.06.2006 2,4900 0,00%
14.06.2006 2,4900 -0,40%
13.06.2006 2,5000 0,00%
12.06.2006 2,5000 8,69%
09.06.2006 2,3000 0,00%
08.06.2006 2,3000 15,00%
07.06.2006 2,0000 0,00%
06.06.2006 2,0000 0,00%
05.06.2006 2,0000 14,28%

http://www.vipbroker.cg.yu/graphs/e_hov_graph.php?hov_id=585

Serdar_Janko
25.06.2006., 03:08
TRŽIŠTE KAPITALA POSTAJE SVE DINAMIČNIJE

Sto hiljada građana prodalo vaučere fondova

http://www.pobjeda.cg.yu/slike/93552.jpgOd početka 2002. godine do danas oko sto hiljada građana prodalo je vaučere koje je uložilo u privatizacione fondove tokom procesa masovne vaučerske privatizacije. Kada je završena MVP, privatizacioni fondovi su imali oko 240.000 akcionara građana, a danas 142.621. To znači da je oko 40,5 odsto početnog broja akcionara prodalo svoje vaučere u posljednje tri godine, što je posebno uticalo na berzanski promet.
Danas HLT ima najviše akcionara - 50.662, Euro fond 28.517, Atlas mont 20.690, Moneta 16.886, Trend 16.671 i MIG 9.195. Privatizacioni fondovi po podacima saopštenim protekle nedjelje u Privrednoj komori, imaju vlasništvo u velikom broju preduzeća. Moneta u 102 preduzeća, Trend 41, MIG 40, Atlas mont 22, Euro fond 18, HLT 14 ili ukupno 237 preduzeća. Nakon završetka MVP-a oni su posjedovali akcije u više od 200 preduzeća. Kasnije su međusobnim razmjenama i prodajama koncentrisali vlasništvo. Zbog nedostatka svježeg kapitala za investiranje od 2001. do 2004. godine fondovi su bili prinuđeni da preuzimaju aktivno učešće u upravljanju preduzeća, jer su pojedinačno bili najveći vlasnici kapitala. Investicioni fondovi su naročito prošle godine uspješno učestvovali na nekoliko međunarodnih tendera na kojima su izabrani kao najpovoljniji investitori. U narednom periodu, po mnogim očekivanjima, vrijednost akcija uloženih u fondove će se povećavati.
U odnosu na period nakon MVP-a, danas se akcijama gotovo svih preduzeća iz portfelja fondova trguje na berzama. To je još jedan doprinos stvaranju neophodnih preduslova za funkcionisanje tržište kapitala u Crnoj Gori. U posljednje dvije godine značajno je povećana trgovina akcijama fondova. Od ukupnog broja transakcija na crnogorskim berzama u toku prošle godine 45,8 odsto bile su trgovine akcijama fondova. Učešće vrijednosti trgovine ovim akcijama u ukupnoj na berzama je 9,49 odsto u prošloj godini. Od januara do maja ove godine ta vrijednost se povećala na 19,22 odsto. Za pet mjeseci ove godine trgovalo se akcijama fondova u blizu 11 miliona eura. Ovo pokazuje da fondovi dobijaju sve više na značaju. Oni imaju značajnu ulogu i u razvoju korporativnog upravljanja u preduzećima u Crnoj Gori. U određenom broju preduzeća fondovi imaju i većinsko vlasništvo, što znači da aktivno upravljaju poslovanjem tih preduzeća. Dosadašnja iskustva pokazuju da je uloga investicionih fondova kao manjinskih akcionara doprinijela i razvoju akcionarstva i korporativne kulture u upravljanju kompanijama. Naravno, ne mogu se zapostaviti i negativna iskustva. Naročito u situacijama kada ovi fondovi imaju dominantno odnosno većinsko vlasništvo. U posljednje dvije godine bilo je, s pravom, puno kritika na račun fondova. Mnoge stvari se ni do danas nijesu promijenile. Najviše se postavlja pitanje odgovornosti za "gazdovanje" kapitalom koji su im građani povjerili.
Iz iskustva u prošloj i ovoj godini može se izvući zaključak da će investicioni fondovi nakon perioda koncentracije vlasništva izlaziti iz dominantnog većinskog vlasništva u preduzećima. Nedvosmisleno je da će uloga investicionih fondova biti značajna u procesu završetka privatizacije državnih preduzeća - velikih sistema poput Elektroprivrede, Željeznice, Budvanske rivijere, Luke Bar... Plan privatizacije predviđa ubrzanu prodaju ovih sistema tokom naredne dvije godine. Sve ovo pokazuje da će ovi fondovi u budućnosti imati sve značajniji uticaj ne samo na berzanska kretanja, već i na rezultate u tzv. realnom sektoru privrede. Fondovi trenutno imaju većinsko vlasništvo u 33 kompanije u Crnoj Gori od kojih je najveći broj u oblasti turizma i trgovine. Uticaj fondova na kretanje u privredi ogledaće se uglavnom kroz porast broja zaposlenih u preduzećima, vlasništvu fondova, povećanje investicija - u okviru portfelja, ali i nekretnina. Naročito će se to vidjeti kroz strateška partnerstva sa investitorima, kako domaćim tako i stranim. Zato su investicioni fondovi posebno zainteresovani.
Nepodijeljene su ocjene, ne samo ekonomista nego i običnih građana, da Crna Gora još nema razvijeno tržište hartija od vrijednosti. Još je to simulacija ozbiljnog tržišta, kaže dr Dragan Lajović, direktor Fonda za razvoj. Vrijeme će pokazati koji su potfelji jaki a koji slabi. Ono što brine je nizak nivo korporativne kulture u Crnoj Gori. Treba samo pogledati kako izgledaju skupštine akcionara investicionih fondova. Na ove skupštine ne dolaze manjinski akcionari. Dio građana akcionara je nezainteresovan, a neki su i neinformisani. To što je veliki broj građana prodao vaučere znak je socijalnog stanja. Siromaštvo je direktno uticalo da ovoliki broj građana izađe iz fondova. Drugi mudro čekaju, kaže Lajović.

Vlasnici preko 20 odsto Elektroporivrede

Fondovi su vlasnici značajnog dijela velikih sistema. Oni imaju ukupno 20,16 odsto Elektroprivrede, a ostatak je državni kapital. Vlasnici su 28,16 odsto akcija Željeznice, 26,19 odsto Budvanske rivijere i preko 16 odsto Luke Bar. Predstavnici fondova učestvuju u upravljanju ovih za crnogorske prilike velikih sistema.

Otvoreni fondovi povećaće sitna ulaganja

Sa pojavom otvorenih investicionioh fondova u Crnoj Gori će se povaćati ulaganja "sitnih" investitora. Značajno će porasti štednja domaćih građana, što će stimulativno uticati na rast i razvoj tržišta kapitala. Razvoj fondova će doprinijeti većem ulaganju inostranih investitora. Na taj način fondovi bi trebalo da budu jedan od multiplikatora razvoja crnogorske privrede. Lajović kaže da fondovska industrija u svijetu ima toliko proizvoda da bismo potrošili ogromno vrijeme kada bismo ih nabrajali. U Crnoj Gori je to, međutim, svedeno na simboličan broj. Kad su u pitanju otvoreni fondovi, to znači da oni u svakom momentu moraju imati dovoljno aktive da u roku od 48 odnosno 72 sata isplate one koji izlaze iz fondova.

Na papiru vrijede 700, a stvarno 137 miliona eura

Nominalna ili vrijednost na papiru investicionih fondova u ovom momentu iznosi 700 miliona eura, ili blizu polovine bruto proizvoda Crne Gore u prošloj godini. Stvarna - tržišna vrijednost je mnogo manja. Tridesetog aprila ove godine ona je iznosila 137 miliona eura. Fondovi danas vrijede 20 odsto svoje nekadašnje nominalne vrijednosti. To takođe znači da su preduzeća prilikom procjene u periodu vlasničke transformacije generalno gledano bila precijenjena. Euro fond sada vrijedi 33 miliona eura, a nominalno je vrijedio 188 miliona eura, Trend 26,5 miliona-ranije 166, Atlas mont 24,6-nekada 90, HLT 23 (74), Moneta 16(97), MIG 14 a ranije 83,5 miliona eura.

Senator
28.06.2006., 22:05
Poštovani gospodine Boriss com pratim Vaše postove i date informacije u vezi poduzeća u Crnoj Gori, pa bih Vas molio da li imate informaciju o financijskom stanju Daido metala?

boriss_com
29.06.2006., 07:52
- gubitak EPCG 29 milE /po prvi put rezultat poslovanja, tako "transparentno" prikazan da se ja sjecam/
- iz Euromarket banke "nestalo" 1.1 milE
- u TECG se "suska" o pronevjeri od par milona
- strajk u KAP-u

U svoj toj guzvi MonteAdria broker /zna se ciji je to servis i za koga radi/ nemilice kupuje SVE, ali bas SVE!!! Da i "Vektra" se pojavljuje kao "spasilac" nekih preduzeca na nerazvijenom sjeveru!

Slucajno, u zemlji gdje "sve stima" ovoliko afera u 2 dana.
Lokalnim "vladarima iz sjenke" berza polako ali sigurno izmice kontroli, pa je ovo jedan od poslednjih pokusaja kontrole ovih market makera bez srednje skole.
Nadaju se DA CE CIJENE AKCIJA PADATI....pa ih oni povoljno kupiti.
Vec vidjeno - mislim, no cg narod je neobrazovan i ponovo ce prodavati svoje vaucere i akcije u strahu da sve ne izgube.

Imao sam zadovoljstvo da prisustvujem promociji knjiga "Principi mikroekonomije" Gregori Mankjua i "Analiza finansijskih izvjestaja" Dzordza Ruta u Podgorici, u prevodu na crnogorski jezik, urednik edicije je prof Sasa Popovic koji je imao ODLICNO izlaganje.
Covjek apeluje na Vladu da utice na preduzeca da daju tacke i azurne periodicne i godisnje izvjestaje, kako obicni akcionari ne bi bili "potencijalne zrtve trzista".

Ne volim sebe da citiram, ali 9.6., o istome napisah /nedostatku izvjestaja/, na postu Telekom CG:

"E, to BOGUMI neces naci.
Cijeli koncept je i napravljen da se van odredjenih krugova zna sto manje informacija, da bi se isti sto vise bogatili.
Znaci ostaje ti stara indijanska taktika "prati trag love" ili doslovno: kud Veskobar, brat Aco - tud i ja...."

Mikey
29.06.2006., 10:52
Zna li tko šta se događa sa Hipotekarnom bankom.Stranica im ne radi, ne znam dali je to privremeno ili su Talijani organizirali nešto bolje?

SAJONAC
29.06.2006., 12:39
Moram istaći pohvale na postove u zadnje vrijeme vezano za Vukotića/Monte Adriu i uopšte tu nakardnu/kvazi neoliberalnu i kobajage tržišno orijentiranu klapu.

Ljudi se deklarativno zalažu za tržišno poslovanje i individualizam, a kako djeluju u praksi ?

Pomenuta ekonomska škola oblikovala je nekolko državnih institucija, pa najlakše možemo na njima vidjeti kako sprovode Vukotićevu poznatu definiciju države "kao nezavisnog sudije u sportskoj utakmici".

Eto npr. Komisija za hartije od vrijednosti: Predsjednik Komisije je bivši direktor Monte Adrie, kuće koju je gle čuda osnovao Vukotić i koja je poznato po nizu prevara, manipulacija, torbarenju... i spisku zlodjela kraja nema. Poznat slučaj Slobodanke Grujičić kada su pomenutu siroticu ojadili sa dionicama BUDR, kupujući ih od nje na prevaru i u 20 minuta prodajući ih x6. Slučajno je kupac bila djevojka od Damjana Hoste, direktora MA !!!

Pa gdje je bio Vukotićev sudija tj. Komisija ? Nevjerovatno, ali mislim da je CG jedina država u kojoj se mogu predsjednik Komisjije i direktor ozloglašene brokerske kuće mogu vidjeti zajedno :eek:

Međutim, kao što Boris reče, kontrolu su počeli gubiti. Odnosno izgubili su je davno. Nekada se nije mogla zamisliti ni dionica ni kombinacija da oni ne učestvuju dominantno. A pogledaj sad: Izračunaj koje su dionice u ovoj godini rasle 100-200%, pa se osvrni na berzu malo unazad, ili uzmi knjige dioničara pa ćeš vidjeti da ih nema, prokleto ih nema nigdje. Njihovi pokušaji da javnim nastupima izazovu tržišna kretanja u "pravom smjeru" više ne pale. Može biti da sada imaju taktiku obaljivanja cijena koju je Boris naveo, nije prvi put da pokušavaju. Ali, ono tržište na koje se oni pozivaju ih je u finalu ponizilo i pobjedilo. Potezi Monte Adrie se sada prepričavaju kao anegdote, glupost granice ne poznaje. Zaboraviše ono što propagiraju: Tržište NE možeš pobijediti...

toyota
30.06.2006., 16:06
Imam jednu molbu. Jel ko zna kako se može doči do podataka na CG berzi kolika je bila dnevna ponuda (brojčano) neke hartije od vrednosti i kolika je bila ukupna tražnja. Hvala na odgovoru i puno pozdrava

Serdar_Janko
30.06.2006., 17:37
Imam jednu molbu. Jel ko zna kako se može doči do podataka na CG berzi kolika je bila dnevna ponuda (brojčano) neke hartije od vrednosti i kolika je bila ukupna tražnja. Hvala na odgovoru i puno pozdrava

Montenegro Berza

http://www.montenegroberza.com/PrometDnevni.htm

Nex berza

http://www.nex.cg.yu/contents/dnevni_e.html

noe
30.06.2006., 22:08
Ako misliš na količinu HOV na kupnji i prodaji treba ti pretplata na observersku stanicu. Mjesečno 117 eura (uključen PDV). Skupo, :mad: ali možda smanje ako bude više pretplatnika

mtrtnik
30.06.2006., 22:37
Moja najbolja investicija u CG do sada je bila observerska stranica.

noe
30.06.2006., 23:13
Ne kažem da se nije isplatila ali je skupo u usporedbi mostichom ili atm-om, a da ne spominjem beogradsku burzu gdje za 300 eura imaš pretplatu na godinu dana

skijas
01.07.2006., 07:09
Grci izgubili naftu i plin
Mislim, izgubiti takav posao....to je stvarno umijeće :furious:

VLADA ODBILA DA TREĆI PUT PRODUŽI ROK ZA GRADNJU PRVE NAFTNE BUŠOTINE U CRNOJ GORI

Grci izgubili milionski posao

Podgorica - Crnogorska Vlada je odbila zahtjev grčke kompanije Helenik petroleum da joj produži rok za gradnju prve naftne bušotine u blizini Ulcinja, saznaju ŃVijesti”.
Rok za gradnju bušotine, koji je Vlada već dva puta produžavala, završen je 30. aprila, tako da su Jugopetrol i Helenik izgubili koncesiju u više stotina miliona vrijednom poslu istraživanja nafte i gasa.
Vlada bi trebalo da na narednoj sjednici i formalno odluči o prekidu ugovora, odnosno konstatuje da je istekao.
Planirano je raspisivanje međunarodnog tendera za dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u podmorju, pa će Helenik i Jugopetrol imati š-ansu da se takmiče sa potencijalnim konkurentima. Prema nezvaničnim informacijama, u crnogorskom podmorju ima oko 1.500 milijardi kubnih stopa gasa, što je nivo koji je ekonomski isplativo eksploatisati i omogućava gradnju elektrane na gas.
Tender za dodjelu koncesija biće raspisan tek kada Zakon o geološkim istraživanjima, usvojen nekoliko godina prije privatizacije Jugopetrola, bude zamijenjen novim propisom iz te oblasti.
Grci su od Vlade u februaru tražili produženje roka za gradnju bušotine u takozvanom bloku 3 crnogorskog podmorja u blizini Ulcinja, kako bi ostali u do sada potencijalno najvrednijem poslu u Crnoj Gori.
Potpredsjednik Vlade Miroslav Ivanišević nedavno je obavijestio izvršnog člana Odbora direktora Helenika Mihaela Mirijantisa da je zahtjev neprihvatljiv, nazvavši gubljenjem vremena i dosadašnja produženja rokova (na koja je Vlada pristajala, iako to nije bilo predviđeno propisima, zbog privatizacije Jugopetrola i finansijskih problema Helenikovog i Jugopetrolovog partnera u istraživanju). Mirijantis je odgovorio da očekuje nastavak pregovora, ali mu ta želja, ipak, nije ispunjena.
Jugopetrol i Helenik imali su koncesije na blokovima 1 i 2 (Prevlaka) ukupne površine 4,84 hiljade kvadratnih kilometara u odnosu 49 naprema 51 odsto, a na ulcinjskom bloku 3, čija je površina 3,93 hiljade kvadratnih kilometara, u odnosu 60 naprema 40. Ranije im je partner u poslu bila britanska kompanija Remko enerdži, koja je zbog loših rezultata iz nalazišta u Irskoj upala u finansijske probleme, a svoj udio je prošle godine predala Heleniku.
Grci su pokušali da ubijede predstavnike Vlade da ponovo produže rok na prezentacijama svega što su do sada uradili, u Atini, Podgorici i Londonu.
Britanska advokatska kuća Hogan&Hartson je na jednoj od tih prezentacija predstavila nacrt novog zakona o nafti i gasu, čije se odredbe analiziraju u Ministarstvu ekonomije.
Troškovi istraživanja nafte u Crnoj Gori su od 1973. procijenjeni na oko 100 miliona eura. Da su Grci realizovali prvu bušotinu i pronašli naftu i gas, slijedila bi višegodišnja faza eksploatacije koja zahtijeva ulaganja od oko 300 miliona.

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=204875

boriss_com
01.07.2006., 09:41
Ostaje im promet od oko 130 milE i naravno izvlacenje enormene zarade iz CG

Serdar_Janko
02.07.2006., 03:13
Lijepo je mene djed govorio, da je svaka stopa ispod Lovcena 'sveta zemlja'. Nafta definitivno lezi u crnogorskom dijelu Jadranskog mora. Prije neku godinu britanski Sunday Times-a je objavio clanak o pronalasku velikog lezista nafte u Crnoj Gori. Rezerve nafte i gasa su takve, pisao je Sunday Times, da bi mogle snabdjevati cijeli Balkan i dio Italije. Bude li tako, 650 hiljada Crnogoraca postalo bi jedna od najbogatijih nacija na svijetu.

Crna Gora je jos 1998. usla u osnivanje zajednicke firme za istrazivanje izmedju crnogorskog "Jugopetrola" i enlgeske kompanije "Remco", ciji je izvrsni direktor vecinski vlasnik Stiven Remp. Remp ima dvojno drzavljastvo, americko i britansko, a bio je vlasnik 51 odsto, dok je "Jugopetrol" imao 49 odsto akcija.
Kad je vijest o otkricu nafte publikovana, Remp doputovao u Kotor i odsjeo u Hotelu "Marija", na par stotina metara od upravne zgrade "Jugopetrola". U crnogorskom Minsitarstvu privrede i energetike odmah su potvrdili vijest da su poslednja istrazivanja ukazala na postojanje velikog naftnog basena. I iz kotorskog "Jugopetrola", stiglo je zvanicno saopstenje - o postojanju naftnih izvora. Uprava "Jugopetrola" potvrdila je i da je sa partnerom iz Londona dogovorila instaliranje prve busotine. Dan kasnije, Remp je doputovao u Podgoricu na zvanicni sastanak sa predsjednikom Milom Djukanovicem, nakon cega je medijima upuceno jos jedno saopstenje.

http://www.ramco-plc.com/images/steve_monte.jpg
Steve Remp meeting with President Djukanovic of Montenegro

Steve Remp je tada bio izrazio speremnost da visestruko poveca ulaganja i predsjednika uvjerio da ce naci naftu i gas", pisalo je izmedju ostalog u informaciji iz Djukanovicevog kabineta. Optimisticke procjene tada je objavila i sama kompanija "Remco" na svom web sajtu (http://www.ramco-plc.com/montenegro.htm). Prema najnovijim nalazima strucnjaka, pise na sajtu, postoje nalazista sa tri do pet milijardi barela nafte i gasa. To je jednako jednom od najvecih nalazista kojima su se upravo Stephen Remp i kompanija "Remco" proslavili u Azerbejdzanu sredinom osamdesetih. Ovim nalazistem, od 4,75 milijardi barela nafte, on je kompaniju "Remco" pocetkom devedesetih doveo na njujorsku berzu, i ucinio vrlo mocnom i uglednom.
Remko Energy je koja je zbog loših rezultata iz nalazišta u Irskoj upala u finansijske probleme predaje svoj udio je prošle godine Heleniku. Dobro, ne bas ustupila "In February 2005, Ramco agreed to exchange its interests in all three of the above blocks for an option to rejoin the acreage, for an interest of up to 15%, after the first exploration well has been drilled. The obligations will be undertaken by Hellenic."

Vise nema odugovlacenja hocemo tender i prvu busotinu sa produkcijom!

http://www.ramco-plc.com/images/montemap04.gif

Kako je ovo san svih Crnogoraca da sjede u kafanama i nista ne rade, a da pare padaju sa neba (sala), siguran sam da ce tako i biti. NEKA VI JE SRECNA NAFTA, JUNACI ! :cool:

netstrider
03.07.2006., 09:14
Članak u biznis.hr-u: "Ruski tajkun Oleg Deripaska je kupnjom KAP-a, Rudnika boksita, Termoelektrane i Rudnika ugljena postao vlasnik crnogorskih kompanija koje ostvaruju više od 40 posto BDP-a". Nekako mi se čini da bi se ovdje ovi mogli i ujediniti kontra prodaje Elektrane. Šta kažu ljudi bliže izvoru informacija?

SAJONAC
03.07.2006., 10:11
Neko pita za Daido metal ? Bio sam nekad u tome, nisam više, ali ne što mislim da ne valja. Prodadoh u februara na 3.5 kada sam dosta toga rasprodao seleći novac u KAPG. Evo revizorskog, pa ko voli...

Jako je nelikvidno, iz prostog razloga što je free float ako se dobro sjećam jedva nekoliko procenata.

Senator
03.07.2006., 17:35
Ja sam taj gospodine Sajonac! Hvala Vam za date informacije i priloženo izvješće. U računu dobiti i gubitka je karakteristično za Crnogorska poduzeća da svi iskazuju drastično velike iznose u stavci "ostali poslovni rashodi", a šta se tu krije to je pitanje? pozdrav

boriss_com
06.07.2006., 10:40
Naslov iz Vecernjaka "Hot money će preplaviti tržište" u svijetlu preuzimanja Plive, procjene su da ce jedan dio novca zavrsiti i u CG jer "Potencijalne zarade na tržištima BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije izglednije su nego na domaćem tržištu."
CG daje za sada najbolju priliku za zaradu i ima prostora za jos rasta /otprilike kao Hrvatska prije 2 godine/, otpocinju pregovori sa EU, pocetkom 2007 prijem u STO, gospodarski rast, povoljna klima za ulagace.
Mislim da im je procjena ispravna, naravno da ce se veci dio reinvestirati u Hrtvatsku u npr. ADRIS ili ERNT

boriss_com
07.07.2006., 07:27
OVO MI SE CINI JAKO VAZNIM za TRZISTE KAPITALA:

REPUBLIKA SAZNAJE - Crna Gora uskoro i zvanično dobija odvojeni mandat za pregovore sa Evropskom unijom

Ka Evropi već u julu

Evropski komesar za proširenje Oli Ren ''snažno lobira'' da dokument Evropske komisije kojim je odobren novi mandat Crnoj Gori za pregovore sa EU bude usvojen prije sezone godišnjih odmora - saznaje Republika iz diplomatskih izvora u Briselu.
Prema zamisli evropskog komesara, novi mandat za Crnu Goru bi trebalo da bude usvojen već na prvoj narednoj sjednici Savjeta ministara evropske dvadesetpetorke, koja bi mogla da bude održana krajem ovog mjeseca. Ren će danas u Podgorici razgovarati o tome sa crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem, premijerom Milom Đukanovićem i ministrom za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropske integracije Gordanom Đurović.

toyota
07.07.2006., 12:09
Nešto Vas bih zeleo pitati. postoji u CG koji forum sličan ovome (odličan-sve pohvale) kde se mogu izmeniti informacije.Ako postoji ,molim za link.
Lp

Nikolica
07.07.2006., 12:16
Za CG ne znam, ali postoji u Srbiji koji je pokrivao i CG:

http://www.economy.co.yu/diskusije/viewforum.php?id=17

toyota
07.07.2006., 12:28
Nikolica puno hvala, a za ovaj link znam.

Serdar_Janko
08.07.2006., 06:26
Samo je trebalo da Peter vidi nestvarnu ljepotu, od vajkada znanu mojim Ceklinjanima, pa da se desi sto se desit moralo: Izgore Peter za Virpazarom ka Vladika za Lesendrom ....

http://www.saragosa.cg.yu/desimgs/Cg_s/skadarsko.JPG

EKSKLUZIVNO - Kanadski milijarder Piter Mank bacio oko na Skadarsko jezero

Marina u Virpazaru

Kanadski milijarder Piter Mank zainteresovan je da na obali Skadarskog jezera u širem rejonu Virpazara sagradi velelepni turistički kompleks, koji bi osim etno sela namijenjenog za super bogatu klijentelu, imao i mini marinu za jahte, sadržaje vezane za jezerski turizam i heliodrom – saznaje Republika.

Lokacije izgradnje velelepnog objekta se za sada drže u tajnosti, ali je prema pouzdanim saznanjima Republike, Mank tokom posjete Skadarskom jezeru, naročito bio oduševljen izgledom Virpazara i njegove okoline. Kao sasvim moguće lokacije za izgradnju takvih turističkih sadržaja, slove i rejoni sela Gornji i Donji Murići sa barske strane jezera, kao i Plavnica sa podgoričke strane.

Dobro upućeni kažu da bi eventualno objavljivanje lokacije izgradnje «Mankove hacijende», izazvalo veliku kupovinu zemljišta u priobalnom dijelu Jezera.

http://www.uom.cg.yu/srednja/slike/skadarsko2_v.jpg

Serdar_Janko
08.07.2006., 06:53
Crna Gora je uvijek bila sazdana od energije ljudi koji su je voljeli i koji su bili upuceni na njeni prostor, na razne nacine; bilo da su tamo rodjeni, bilo da su porijeklom odatle, da su njeni prijatelji ili da su jednostavno sudbinski vezani za nju. Ova mala drzava je, mozda, vise bila naklonjena drugima nego sto je samoj sebi. Zbog te svoje osobenosti, ona je ostala - mlada i zanimljiva. U njenim planinama uvijek se radjalo neko novo strijemljenje prema nebu ili pucini. U tom vijencu planina kao da je vjecno kljucala neka energija, bilo energija odbrane, bilo energija ljubavi i ljepote. Najbolje da vam freebikeri Sashav i Jone docaraju ono sto je vidio Peter Munk. Jone, dome, ka Andrica citam! Pogledajte, procitajte necete se pokajat ....

"Najlepše stvari na svetu su besplatne"

http://host.sezampro.yu/freebiking/Turoteka/2000/Jone_leto00/08_bar.htm

http://host.sezampro.yu/freebiking/Turoteka/2000/Jone_leto00/Images/skadarsko3.jpg
http://host.sezampro.yu/freebiking/Turoteka/2000/Jone_leto00/Images/skadarsko4.jpg
http://host.sezampro.yu/freebiking/Turoteka/2000/Jone_leto00/Images/skadarsko5.jpg

Ne zaboravite da ovjde mozete stic pravo iz Jadrana, jahtom uz Bojanu. Stoga prica o velikim slatkovodnim marinama na Plavnici i Virpazaru ima i te kako osnova u realnosti!

Serdar_Janko
08.07.2006., 08:38
OVO MI SE CINI JAKO VAZNIM za TRZISTE KAPITALA:

REPUBLIKA SAZNAJE - Crna Gora uskoro i zvanično dobija odvojeni mandat za pregovore sa Evropskom unijom

Ka Evropi već u julu

Evropski komesar za proširenje Oli Ren ''snažno lobira'' da dokument Evropske komisije kojim je odobren novi mandat Crnoj Gori za pregovore sa EU bude usvojen prije sezone godišnjih odmora - saznaje Republika iz diplomatskih izvora u Briselu.
Prema zamisli evropskog komesara, novi mandat za Crnu Goru bi trebalo da bude usvojen već na prvoj narednoj sjednici Savjeta ministara evropske dvadesetpetorke, koja bi mogla da bude održana krajem ovog mjeseca. Ren će danas u Podgorici razgovarati o tome sa crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem, premijerom Milom Đukanovićem i ministrom za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropske integracije Gordanom Đurović.

http://img82.imageshack.us/img82/4805/eumontenegro6yp.png

Politika ti je cudna rabota. Uz lagano ubrzanje sadasnjih trendova za 4 do 6 godina Crna Gora ce posatati zemlja obilja i blagostanja. Njena velicina cini prijem Crne Gore u skute Evrope bezbolnim procesom po EU. S druge strane prijemom Crne Gore u svoje okrilje EU bio bi dala izvanredan primjer drugima. Pametin ljudi na zapadu prepoznaju ogromni potencijal Crne Gore. Birajte Luksemburg ili Monako na na Balkanu. Neka bude sto biti ne moze!

boriss_com
08.07.2006., 09:59
Da, ovo je jako vazan momenat, juce sam iste postovao.
Drugo jako bitan momenta je prijam u STO - januar 2007.
Mislim da su se strasti i u CG smirile poslije referenduma, i da ce postici nacionalni pomirenje kad vide koje mogucnosti im se otvaraju.
EU od CG pravi primjer kako se moze dobro proci ako se slusa. Naravno to je tesko uraditi sa vecim zemljama, ali EU treba "dobar primjer" u regionu i ona ce ga napraviti!
Sve ovo ce se JAKO povoljno odraziti na trziste kapitala i njefov rast kako po obimu tako i po cijenama.
Jos jedan bitan podatak: u CG aktivno posluje 1.700 inozemnih firmi, samo u tekucoj godini je osnovano njih 500.

Serdar_Janko
08.07.2006., 18:10
Norvežani hoće da grade kaskadne elektrane u Crnoj Gori: vrijednost projekta oko POLA MILIJARDE eura

Struja iz Morače

Norveški elektroenergetski gigant Statkfart voljan je da, na bazi zajedničkog ulaganja sa EPCG, sagradi kaskadni sistem od četiri hidroelektrane na rijeci Morači. Preliminarna vrijednost projekta je iznad 400 miliona eura, a bio bi realizovan u roku od šest godina – saznaje Republika

Prema saznanjima Republike, predstavnici norveške kompanije su obišli lokacije na kojima je planirana gradnja hidroelektrana i bili su oduševljeni onim što su vidjeli.
Studija izvodljivosti se radi za sistem kaskadnih hidroelektrana na Morači: "Andrijevo" kod Manastira Morača, "Raslovići", "Milunovići" i "Zlatica" na potezu između Bioča i Podgorice, a kao poseban projekat se ističe izgradnja hidroelektrane na Komarnici.

Statkfart proizvodi preko 42 milijarde kilovat sati električne energije godišnje, i drugi je proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora u Evropi.

http://www.montenegro-reisefuehrer.de/specials/mai2003/moraca1.jpg

Serdar_Janko
10.07.2006., 05:12
http://www.rb-borsen.dk/Images/Logo_bloomberg.gif
Canadian Globe and Mail Reports: Peter Munk Working on Montenegro `Playground' for the Rich,

Bloomberg.com | Saturday Jun 10

Investing $700 million in Montenegro naval yard so it can be turned into a playground for Europe's elite!

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=10000082&sid=aZZnIJO5g_XA&refer=canada

Serdar_Janko
10.07.2006., 05:25
http://www.rb-borsen.dk/Images/Logo_bloomberg.gif
Canadian Globe and Mail Reports: Peter Munk Working on Montenegro `Playground' for the Rich

Bloomberg.com | Saturday Jun 10

Investing $700 million in Montenegro naval yard so it can be turned into a playground for Europe's elite!

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=10000082&sid=aZZnIJO5g_XA&refer=canada

Porto Adriatico

The Mediterranean and French Riviera are polluted and overcrowded, so he's come up with a proposal to draw Europe's wealthy, with their huge yachts, to the Montenegran port town of Tivat, he told the newspaper. Porto Adriatico, as he calls the project, involves construction of villas, condominiums, shops, restaurants and a casino at the naval yard where docks are already in place, the newspaper said.

Pitam se - da li ce buduca najezda mega jahti na Boku imati uticaja na poslovanje Marine Bar ?

Serdar_Janko
11.07.2006., 02:10
Privatizacija POSLEDNJE banke u CG

Podgorica, 9. jula - Crnogorska vlada, odnosno država, izlazi i iz vlasništva posljednje - Nikšićke banke. Proces privatizacije ove banke već je pokrenut. Očekuje se da tender bude raspisan u posljednjem kvartalu ove godine. Planom privatizacije predviđena je prodaja banke najvjerovatnoje krajem godine. Interesovanja za banku ima. Ne bih u ovom momentu mogao saopštiti kojom dinamikom će proces teći, ali su zainteresovane kako domaće, tako i strane kompanije, kaže Velimir Bogdanović, generalni direktor ove banke. Ima stranih banaka koje su jako zainteresovane za saradnju, ali i kupovinu paketa akcija Nikšićke banke, što je veoma dobro. Nedgovorno bi bilo da pominjem imena banaka i kompanija. Nedvosmisleno je, međutim, da je najbolji vlasnik onaj koji doprinosi ukupnom razvoju banke. To znači da je dobar investitor onaj koji obezbijedi zdrav kapital i permanentno ulaže u banku, što će je održati konkurentnom na tržištu. To takođe znači da obezbijedi potencijal da banka značajno učestvuje u ukupnom razvoju Crne Gore. Takav investitor je pravi. On ne dolazi da iznosi dio profita nego da ulaže u razvoj. Vjerujem da ćemo takvog i dobiti, kaže Bogdanović, dodajući da Nikšićka banka ne smije biti, jednostavno rečeno, puka udavača. Mora se uložiti u banku, ponuditi nove proizvode na tržištu i održati dobar odnos sa klijentima. Akcije Nikšićke banke na tržištu kapitala vrijede oko 50 odsto više nego što je njihova nominalna vrijednost. To je pokazatelj dobre pozicije banke. Smatram da banka ne mora da bude prodata po svaku cijenu, jer je njena pozicija na tržištu sasvim solidna. Ona konkurentski može da se nosi sa ostalim bankama. Kroz proces privatizacije treba, po mom mišljenju, dokapitalizovati Nikšićku banku. Kvalitetan kapital bi joj omogućio uspješan razvoj i očuvanje pozicije na tržištu Crne Gore. Nikšićka banka svojim kapitalom, podsjeća Bogdanović, najviše podržava privredu koja doprinosu ukupnom razvoju Crne Gore. Imamo i dobru saradnju sa državnim institucijama, koje su u funkciji razvoja naše države. Bilo bi dobro kada bi i nakon privatizacije ostalo tako. Država je trenutno vlasnik 17 odsto kapitala, a manji dio su akcije državnih fondova i Zavoda za zapošljavanje. Još oko 21 odsto akcija ove banke može biti predmet prodaje indirektno, jer je država vlasnik akcija kompanija koje su vlasnici banke. U Nikšićkoj banci trenutno nema većinskog vlasnika. Ima 135 akcionara, a privatne firme ukupno imaju i oko 30 odsto akcija banke.

Neurosinner
11.07.2006., 20:12
jeste se raspisali i naslikali svega i svačeg, a nigdje ne vidim post o tome da je TECG na 4,48...skoro sam na dupe pao, ja zaboravio totalno na ovu dionicu! :biggrin:

Serdar_Janko
11.07.2006., 20:31
jeste se raspisali i naslikali svega i svačeg, a nigdje ne vidim post o tome da je TECG na 4,48...skoro sam na dupe pao, ja zaboravio totalno na ovu dionicu! :biggrin:

Pa napisi brate. Ja ne mogu stic na 100 strana. Cijeli market je podivlja! Pogledaj Telekom, Luku Bar, Marinu Bar .... Ovo nije berza no pravi ELDORADO.

Vaernim
11.07.2006., 20:32

A i to da je TRNK danas otišla na 85 je prošlo bez komentara. Ja samo zadovoljno trljam ruke :biggrin:

Neurosinner
12.07.2006., 07:22
pa dobro, nije baš da je eldorado. eldorado je bila prošle godine. ove godine je jaki bull, tako bi ja to prije objasnio.
kao i kod nas, pliva je potegla cijeli market, siguran sam da ima ljudi koji misle da je viro pravi eldorado... ;)

netstrider
12.07.2006., 11:13
Pa napisi brate. Ja ne mogu stic na 100 strana. Cijeli market je podivlja! Pogledaj Telekom, Luku Bar, Marinu Bar .... Ovo nije berza no pravi ELDORADO.
Neuro, ovdje je Serdar_Janko u pravu. ELDORADO, pravi ELDORADO. (mislim da Janko neće shvatiti, ali ti ćeš, ako kažem da se ELDORADO piše isključivo velikim slovima). Jedina je caka što se ELDORADO više isplati.
Pozdrav,

net

boriss_com
12.07.2006., 12:05
Evo nekih cinjenica koje idu u prilog da ce se BULL nastaviti negdje do pred kraj godine:
- nezavisnost
- pocetak pregovora o stabilizaciji i pridruzivanju sa EU
- ocekivani prijem u STO krajem 2006/pocetkom 2007
- stabilna politicka i ekonomska situacija
- odlucnost Vlade da zavrsi zapocetu privatizaciju najkasnije do sredine iduce godine
- ove godine je prihod od privatizacije bio, do sada, samo 12 milE, znaci tek nas do kraja godine ocekuje ogroman priliv novca od privatizacije oko 250 milE
- stranci ulazu u nekretnine i tzv green field investicije
- stabilna valuta
- inflacija na nivou 2%
- rast svih relevantnih ekonomskih pokazatelja
- jos uvijek podcijenjene cijene akcija
- ocekivana mirovinska reforma i foriranje mirovinskih fondova
- skoro potpuno privatizovan bankarski sektor
- dobre ocjene investicione klime, sigurnosti ulaganja i privrednog rasta od strane relevantnih stranih ocjenjivaca
- skok cijena nekretnina i zemljista

Serdar_Janko
13.07.2006., 06:02
Da li je nakon referenduma na berzama uslijedila repriza prošlogodišnjeg ''buma''

Akcije će tek da ''polete''

Crnogorske berze reagovale su na državnu nezavisnost, pošto je na njima, od referenduma do danas, zabilježen vrtoglav rast cijena akcija, a time i berzanskih indeksa. Tako je ove sedmice na Montenegroberzi Indeks Moste bio za čak 50 odsto viši nego prije 21. maja

http://www.montenegroberza.com/images/moste-graph.jpg

Izvršni direktor Montenegroberze Dejana Šuškavčević kazala je za Republiku da za skok cijena, za par mjeseci, za pojedine hartije kao što su Plantaže, KAP, Luka Bar i slične, nema uporedivog primjera u okruženju.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Zoran Đikanović tvrdi za naš list da je rast indeksa nakon referenduma znak povjerenja u nezavisnu državu.

EKONOMIJA

Serdar_Janko
13.07.2006., 06:15
Wiener Börse Launches Cooperation with Montenegro Stock Exchange

(Vienna/Podgorica) Wiener Börse continues building its network in Southeast Europe and signed a cooperation agreement with the exchange in Montenegro today in Vienna. The agreement expresses the desire of the two exchanges to work together more closely in the future.

"The capital markets of Southeast Europe have an enormous potential," said Michael Buhl, member of the management board of Wiener Börse AG. The significance of the Southeast European capital markets has been recognized by Wiener Börse in the development of a separate Southeast European index. Since February 2006, Wiener Börse has been computing the Southeast European Index (SETX), which contains the 15 largest companies listed on the exchanges of Bucharest, Ljubljana, Zagreb and Sofia.

"Signing up this Memorandum is of special significance, not only for the Montenegro Stock Exchange, but also for the whole Montenegrin economy," stressed Dejana Suskacevic, Executive Director of the Montenegro Stock Exchange at the signing of the cooperation agreement. "Taking into account the knowledge and the experience of the Wiener Börse, we hope we will improve trade mechanisms that will contribute to the involvement of new trade materials on Montenegrin capital market and investment climate in Montenegro."

The Montenegro Stock Exchange has been growing steadily since it was founded ten years ago: Market capitalization at the end of May 2006 was approximately EUR 900mn, while average monthly trading volume was EUR 9 mn in 2006.

http://www.forum-ernaehrung.at/cms/wbag/news_einzel.html?channel=CH0006&docID=CMS1151567818331

Serdar_Janko
14.07.2006., 04:24
ZA SAMO TRI DANA NA BERZAMA PROMET OKO 3,8 MILIONA EURA

Skočile sve akcije

Protekla sedmica na crnogorskim berzama ili bolje rečeno tri radna dana dana, bili su jedinstveni po mnogo čemu, ali će najupečatljivije biti to što su sve akcije kojima se svakodnevno trguje skočile uz više rekorda u cijenama.

Promet za tri dana na obje berze bio je čak oko 3,8 miliona eura. Maksimalne cijene od početka trgovanja u Crnoj Gori ove sedmice su dostigli Elektroprivreda koja je išla do 3,99 eura, Budvanska rivijera 19,99, Telekom 4,51, Plantaže 1,6, Luka Bar 1,4, Trebjesa 95, Solana “Bajo Sekulić” dva eura, Barska plovidba 3,5, Marina Bar 4,5, Jadran Perast 4,4, Ulcinjska rivijera 12,5. Nominalnu vrijednost premašili su Budvanska rivijera i Trebjesa, a još od ranije Telekom, Plantaže i Jadran Perast.

Od privatizacionih fondova rekordno je poletio HLT fond čiji je vaučer prodavan i do 450 eura što je iznad njegove neto sadašnje vrijednosti. HLT trenutno ima oko 47.000 akcionara. Skočili su i Eurofond do 620 eura, Atlas Mont 560, Trend 650, Moneta 430 i MIG 510 eura. Cijene ovih fondova su i do 50 odsto niže u odnosu na neto vrijednosti.

Privatizacioni fondovi su u ovoj godini najtraženiji na crnogorskom tržištu kapitala, o čemu govori podatak da je na kupovinu njihovih vaučera od januara do danas utrošeno oko 15,4 miliona eura.

U ovom trenutku na tržištu kapitala postoji više verzija o razlozima za skok cijena - dolazak stranih kupaca i reinvestiranje novca od prodaje akcija, prije svega, Plantaža, ali i drugih kompanija, koje su prema mišljenju mnogih učesnika na tržištu, dostigle “plafon” za predprivatizacioni period. Ove sedmice na berzama su solidno rasle i akcije Jugopetrola do 10,5 eura, Jadranskog brodogradilišta na oko devet, Kombinata aluminijuma oko šest eura, Crnagoraputa 2,5, Rudnika uglja 4,48, Instituta Simo Milošević 98, Boksita 4,5, Duvanskog kombinata 46,7 centi.

dabo1
14.07.2006., 22:34
I u Hrvatskoj se neki fondovi trže po 50% nižoj vrijednosti od neto vrijednosti.

Pevac
14.07.2006., 22:51
Istina, ali za njihove fondove možeš vidjeti svaku dionicu koju imaju u portfelju za razliku od naših holdinga za koje nemaš pojma što još imaju, a što ne od imovine.

Osim toga, Crna Gora je tržište u nastajanju i tamo se tek očekuje pravi rast, pridruživanje EU, Nato, Cefta, WTO itd. Ja mislim da će se dolje zavrtiti uskoro velika para i zato razmišljam u posljednje vrijeme o investiranju na tom tržištu.

shichich
14.07.2006., 23:16
i tamo se tek očekuje pravi rast
Tamo je pravi rast već odavno prošao,neravo da će biti još ali ne "pravog rasta"!

Serdar_Janko
15.07.2006., 05:16
Tamo je pravi rast već odavno prošao,neravo da će biti još ali ne "pravog rasta"!

Fino se veli da jedna slika vrijedi 1000 riječi ali je nekima i to zalud. Ovaj dijagram prikazuje mjesečno kretanje indeksa MOSTE:

U zadnje 4 nedjelje imamo porast kapitalizacije crnogorskog marketa za fantastičnih 17% (sa 652 na 763 indeksna poena). I onda čujes zakljucak kako je "gotovo sa rastom" Zivi bili, pa vidjeli - sto ce se desit tokom ljeta a narocito s jeseni!

boriss_com
15.07.2006., 07:51
EKSKLUZIVNO - Bivši generalni sekretar Savjeta Evrope Valter Švimer za Republiku o prijemu Crne Gore u EU
Kandidatura krajem 2007.
Crna Gora bi mogla do kraja 2007. godine da postane zvanično kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ukoliko nastavi sa reformama i ispunjavanjem evropskih kriterijuma - ocijenio je za Republiku bivši generalni sekretar Savjeta Evrope, Valter Švimer.
- Crna Gora zaslužuje evropsku podršku u ovoj situaciji, pošto je pokazala političku i demokratsku zrelost na referendumu i sada joj treba pomoći na putu ka stabilizaciji i asocijaciji sa EU u prvom koraku, a zatim ka evropskim i transatlantskim integracijama – kazao je Švimer.

Filip Vujanović za Republiku o budućim privatizacijama
Slijede ponude za velike sisteme
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović ocijenio je za Republiku da očekuje, u ovoj i narednoj godini, nastavak pozitivnih makroekonomskih kretanja, ali i dobre ponude za preostale velike sisteme koji će biti privatizovani.

- Velike sisteme smo ostavili za sami kraj privatizacije. Sada ćemo imati sjane ponude za privatizaciju na našem primorju, kao i za velike sisteme koje ćemo ponuditi – kazao je Vujanović, i dodao da te privatizacije treba pažljivo osmisliti u realizaciji, kako bi dobili ne samo kapital, nego i snažne ekonomske partnere Crne Gore

boriss_com
15.07.2006., 08:02
BARSKA PLOVIDBA - uvecanje obima poslovanja

IQ
putnici +33%
automobili +50%

/I+II/Q
putnici +22%
automobili +45%

Izvor: Rade Radoman, direktor Agencije za putnicki saobracaj
prenio "DAN"

shichich
15.07.2006., 09:47
I onda čujes zakljucak kako je "gotovo sa rastom" Zivi bili, pa vidjeli - sto ce se desit tokom ljeta a narocito s jeseni!

Ne znam iz kojeg si konteksta izvukao tu "gotovo je s rastom",ja sam samo rekao da je PRAVI rast odavno prošao,što nije moj subjektivni dojam već činjenica-uostalom NEX20 i NEX PIF su bili na oko 2000 bodova u 2005.godini,u međuvremenu je moste povečan više od 4,5 puta(ti govoriš o nekakvih 17%,i rastu bez plafona)...cijene su još uvijek podcijenjene,imaju potencijala za rast i povećavati će vrijednost ali ni približno u onim postotcima kao do sada...ne znam iz čega si pročitao da ja prejudiciram nekakav pad!?Kako do da si toliki optimist sada kada je BUDR na 19,9,a bila je ipod 3eur,zašto onda nisi pisao ovo što sada pišeš,elektroprivreda 0,175...da ne nabrajam druge primjere

boriss_com
15.07.2006., 10:33
Po mojim informacijama rast protekle sedmice izazvali americki fondovi, njih zastupa HO. Za sada "igraju": Discovery Cap. Manag., Firebird Manag., ocekuje se ukljucenje jos jednog, jos veceg am. fonda. Ima najava za ukljucenje jos nekih fondova iz EU, ali to prvo treba da provjerim.
Izgleda da dolazi investicioni kapital, ne spekulativni kao do sada, sto daje stabilnost i likvidnost trzistu.

Senator
15.07.2006., 18:31
Isto tako rast su izazvali investitori iz Hrvatske koji skidaju sve po asku! Koji vam je target za PUTE? Meni osobno 5 do 6 eura do jeseni.

Serdar_Janko
16.07.2006., 01:18
Po mojim informacijama rast protekle sedmice izazvali americki fondovi, njih zastupa HO. Za sada "igraju": Discovery Cap. Manag., Firebird Manag., ocekuje se ukljucenje jos jednog, jos veceg am. fonda. Ima najava za ukljucenje jos nekih fondova iz EU, ali to prvo treba da provjerim.
Izgleda da dolazi investicioni kapital, ne spekulativni kao do sada, sto daje stabilnost i likvidnost trzistu.

boriss_com, ovo se tacno podudara sa informacijama koje sam dobio u ponedjeljak. Jedino moj izvor nije bio tako precizan ka tvoj, ali je jasno napomenut priliv institucionalnog novca iz Sjeverne Amerike, uz izglede za odrzanje i rast takvog trenda.

S obzirom na velicinu i sadasnju likvidnost crnogorskog trzista hartijama od vrijednosti, priliv znacajnih sredstava iz Amerike moze, za vrlo kratak period, ucinjeti cudo sa cijenama akcija.

Serdar_Janko
16.07.2006., 01:33
Kako do da si toliki optimist sada kada je BUDR na 19,9,a bila je ipod 3eur,zašto onda nisi pisao ovo što sada pišeš,elektroprivreda 0,175...da ne nabrajam druge primjere

Ih, a da pisa bi ja vama jos prije dvije godine no sam kupio komjuter tek prije 8 nedjelja.

moste povečan više od 4,5 puta(ti govoriš o nekakvih 17%,i rastu bez plafona)...cijene su još uvijek podcijenjene,imaju potencijala za rast i povećavati će vrijednost ali ni približno u onim postotcima kao do sada...

Neumijem ti rec dje si kamatni racun ucio, ali da si ga savlada - nijesi. Rast od 17% na mjesecnom nivou predstavlja rast od 6,58 puta (658%) na godisnjem nivou. Kako je 6,58 puta vise no 4,5 puta znaci da je trenutni trend predstavlja ubrzavanje rasta cijena u odnosu na 2005 i tvoja konstatacija da je "PRAVI rast odavno prošao,što nije moj subjektivni dojam već činjenica" mi se cini totalno nesuvislom. A tebe?

Uz to kad kazes da nesto "nije moj subjektivni dojam" onda gledaj da potkrejpis takvo stanoviste i relevantom informacijom. To doprinosi boljem sporazumijvanju i uvecava vrijednost ovog diskusionog foruma.

Uostalom sve ove poruke ostaju odje, pa cu te nedje s jeseni podstetit sto si pisa i da li si bio u pravu.

Zivjeli vi mene svi 100 godina!

Serdar_Janko
16.07.2006., 02:14
http://www.fbird.com/images/firebird_banner.jpg
Za one manje upucene da napomenem da Firebird fond upravlja sa novcanom masom od skoro 3 biliona dolara. Fokusirani su uglavnom na trzista u nagloj ekspanziji (uglavnom na prostorima bivseg SSSR-a i u istocnoj Evropi). Boze mili, kako dobro zvuci fraza 'emerging & exoic markets' - a crnogorski market to i jeste! Ovakvi dzinovi mogu dici orahovu ljusku od crnogorskog trzista visoko, jako visoko.

boriss_com, jel' sad malo jasnije zasto su svi izgledi da Plantaze idu na 2 evra? Jos ako znas da Ian Hague izuzetno cijeni 'Vranac' i trosi ga uz skoro svaki obrok ... ;)

Serdar_Janko
16.07.2006., 02:27
Samo je pitanje dana, ako ne i sata kad se americki fondovi potegnut za crnogroskim investicionim fondovima (PIF). Uradite table sa prometima za svaki od fondova i pomno pratite znacajniji porast obima trgovanja na bilo kojem od 5-6 pifova. Cim registrujete privi impuls - za njima braco !. I nemoj da poslije neko rece kako vi nisam reka na vrijeme ....

Serdar_Janko
17.07.2006., 02:52
Welcome to MONTENEGRO

Firebird Management LLC
152 West 57th Street, 24th floor
New York, NY 10019 USA
http://www.fbird.com/

http://www.fbird.com/images/section_image1.jpg

Neurosinner
17.07.2006., 07:29
Neumijem ti rec dje si kamatni racun ucio, ali da si ga savlada - nijesi. Rast od 17% na mjesecnom nivou predstavlja rast od 6,58 puta (658%) na godisnjem nivou.

ti očekuješ da se ovakav rast nastavi iz mjeseca u mjesec, cijele godine?

shichich
17.07.2006., 18:29
Ne znam što želiš postići sa tim neprekidnim objavljivanjem slika i bombastičnih naslova!?

Citat:
Serdar_Janko
Neumijem ti rec dje si kamatni racun ucio, ali da si ga savlada - nijesi. Rast od 17% na mjesecnom nivou predstavlja rast od 6,58 puta (658%) na godisnjem nivou.

To je bila i moja poanta ali se ne želim svađati(sa čovjekom koji stalno objavljuje slike-šarenih boja)!?

Serdar_Janko
18.07.2006., 00:45
Ne znam što želiš postići sa tim neprekidnim objavljivanjem slika i bombastičnih naslova!?)

Molim te budi malo precizniji pa reci koji te slika i naslov najvise iritiraju pa da ih sklonimo. Takodje i to, koji je naslov 'bombastičan' (ovo mi zvuci ka neki bombarder) i zasto?

To je bila i moja poanta ali se ne želim svađati(sa čovjekom koji stalno objavljuje slike-šarenih boja)!?

A da, jedna ti slika vrijedi ka hiljadu rijeci.

Serdar_Janko
18.07.2006., 00:46

Na neke akcije da, ali ne na Telekomu. :biggrin:

Serdar_Janko
18.07.2006., 06:35

NAKON PRAZNIKA NASTAVLJEN MILIONSKI PROMET NA BERZAMA

Akcije poletjele

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=206615

Akcije na crnogorskim berzama nastavile su da rastu i nakon praznika, a dio njih je dostigao nove rekordne vrijednosti. Nastavljen je i trend da se dnevni promet mjeri milionima, a indeksi su za dan rasli i do 40 odsto što se slično desilo samo tokom oktobra i novembra prošle godine.

boriss_com
18.07.2006., 15:27
SIGNAL 1
Danasnji promet obveznicama stare devizne stednje kojim se mogu kupiti akcije preduzeca koje jos nijesu privatizovani /nema ih jos puno velikih/ iz portfelja drzavnih fondova:
OB14 Obveznice devizne štednje sa rokom dospjeća 2014 0,6999 6,0400 0,6600 0,7000 1 102.505 71.743,25
OB15 Obveznice devizne štednje sa rokom dospjeća 2015 0,6999 6,0400 0,6600 0,7000 1 225.442 157.786,86
OB16 Obveznice devizne štednje sa rokom dospjeća 2016 0,6999 6,0400 0,6600 0,7000 1 265.195 185.609,98
OB17 Obveznice devizne štednje sa rokom dospjeca 2017 0,6995 5,9700 0,6600 0,7000 2 155.749 108.941,28

SIGNAL 2
Danas-za samo jedan dan, Duvanski kombinat Podgorica promet 40.000 EUR kao citav mjesec JUN ili MAJ npr.

SIGNAL 3
Izjava vicepremijera Gvozdenovina data u Beogradu na susretu sa americkim privrednicima:
- Nakon prodaje nekoliko hotela i završetka tendera za prodaju 60 odsto kapitala HTP Boka iz Herceg Novog i 51 odsto UTIP Crna Gora turistički sektor biće 100 odsto privatizovan. Do kraja godine biće privatizovano i preostalih 13 odsto državnog učešća u bankarskom sektoru. Uskoro će biti objavljeni tenderi za Željezaru Nikšić, Duvanski kombinat Podgorica i manjinski paket Crnagoraputa. U pripremi su strategije za privatizaciju Plantaža, Luke Bar, Železnice i Elektroprivrede - naglasio je Gvozdenović.

U planu za privatizaciju za 2006, najnoviji elaborat, koji je usvojio Odbor direktora DKP-a uradio je podgorički Ekonomski fakultet.

Evo jos nekih informacija koje mogu biti od koristi pri odlucivanju:

Dva prethodna tendera za prodaju 51,11 odsto DKP-a, koliko posjeduju paradržavni penzijski, Fond za razvoj i Zavod za zapošljavanje raspisana 2000. i 2003. godine su propala, jer se nije javio nijedan kupac. Interes su u to vrijeme pokazivali Japan tobako i engleski Galaher, čiji su predstavnici obilazili fabriku, ali su na kraju odustali zbog neregulisanog tržišta, viška zaposlenih i nepostojanja zakonskog okvira za poslovanje

Prva prepreka NEREGULISNO TRZISTE je vec otklonjena donijet je Zakon o duvanu i osnovana Agencija za duvan, ima jos "ulicnog sverca" ali u mnogi manjem obimu nego prije godinu dana npr.
Druga prepreka VISAK ZAPOSLENIH takodje otklonjena - SEGMENTACIJOM na "Duvankomerc" kome pripada prodaja, transport, skladištenje i održavanje, sa oko 800 radnika.
Otkup i prozivodnja-fabrika u posebnu cjelinu "Duvanski kombinat"-Podgorica koja sada ima oko 350 radnika optimum je oko 250.

Slicna fabrika u Indjiji je prodata za oko 27.5 milE Japancima.

Stoji da je firma u problemima i gubitcima, ali i da ima vrijednu imovinu, zemljiste, nekretnine i potencijalno dobar biznis uz strateskog partnera. FM i BAT nijesu po pricanju upucenih zainteresovani, za sada...
Nominala 1.31 E, sada na 0.48-0.50 E.

Serdar_Janko
19.07.2006., 07:50
PO BERZANSKOM PROMETU PODGORICA SE IZJEDNAČILA SA MNOGO VEĆIM TRŽIŠTIMA

Novi rekordi KAP-a Solane i fondova

Podgorica - Crnogorsko tržište kapitala ovih dana obara rekorde, a juče je promet dostigao čak 1,9 miliona eura. Time se crnogorsko tržište približilo po obimu trgovanja većim berzama u regionu i zemljama sa mnogo većim društvenim proizvodom i brojem stanovništva. Tako je, na primjer, u Beogradu promet juče iznosio oko 2,2 miliona eura, u Ljubljani 2,9 miliona. Daleko iza Podgorice po obimu trgovine su Sarajevo sa 740 hiljada, Banjaluka sa 400 hiljada, Skoplje sa 344 hiljade i Varaždin sa 1,45 miliona eura prometa.

Ukoliko se izuzmu neznatni minusi Boke, Budvanske rivijere i Oboda, rasle su gotovo sve akcije kompanija. Bilo je novih rekorda, tako da je Kombinat aluminijuma preskočio 6,5 eura, Solana je došla na tri eura, a plužinska Fabrika elektroda na sedam eura. Jugopetrol je, takođe, dostigao rekordnu vrijednost od 12,5 eura.

Kada je riječ o fondovima, izuzev HLT-a, svi drugi su rasli, a najviše Moneta, čiji je vaučer došao do skoro 500 eura. Rekord je ostvario i Eurofond čiji je vaučer u prosjeku koštao 684,5 eura. Rekordnu vrijednost ostvario je i MIG čiji je vaučer koštao 597, kao i Trend sa cijenom od 615 eura. Atlasmont juče je imao nepromijenjenu cijenu od 588 eura po vaučeru.

barbapapa
19.07.2006., 16:50
može neko,
ko je danas kupovao PUTE

Hans
19.07.2006., 17:28
Ima li netko podatke u vezi Luke Bar.
Molio bih tko ima informacije posto je tesko doci do podataka da iznese i usput ocjenu isplativosti ulaganja.
Hvala

barbapapa
19.07.2006., 17:57
18.07.2006 - U plusu nakom osam godina
Bar - Prvi put poslije osam godina AD Luka Bar je u 2005. poslovala pozitivno, sa profitom od 160.000 eura. Milionski gubitak koji je osvanuo u novinskim naslovima, zlonamjerno je plasiran podatak, jer se ne radi o gubitku iz poslovanja Luke. Isknjiženje imovine iz Luke na osnovu Zakona o morskom dobru, i dovođenje bilansnih pozicija u sklad sa Zakonom iskorišćeni su kao “gubitak”. Na osnovu ovakvih novinskih naslova, naši poslovni partneri bi mogli donijeti odluke na štetu i Luke Bar i Crne Gore - kazao je juče novinarima Miodrag Gvozdenović, izvršni direktor AD Luka Bar. Gvozdenović je ukazao da je Vlada preuzela obavezu vraćanja 80 miliona eura ino-kredita Luke, najviše kod Svjetske banke, dok je po osnovu Zakona o morskom dobru iz bilansa Luke izbrisana pozicija infrastrukture-obale i lukobran. - Zemljište ukupne vrijednosti 124 miliona eura je ranije izuzeto po istom zakonu - kazao je direktor Luke i dodao da je “razlika te dvije pozicije” upisana kao gubitak. - Zbog te imovine koja je kao kod ostalih naših luka trebala biti isknjižena još prije desetak godina, Luka Bar je sve ove godine imala nerealno visoke troškove amortizacije, jer je plaćala tuđu imovinu, što je pravilo gubitak. Ne želimo se kriti iza rezultata poslovanja, može sigurno i bolje i više, ali, mnogo okolnosti utiče da ovako funkcionišemo -istakao je Gvozdenović, dodajući da će ova i naredna godina biti značajno relaksirane za Luku, koja “nema problem likvidnosti, i redovno dijeli plate u punom iznosu, za razliku od mnogih kompanija”. U prvom kvartalu, kazao je Gvozdenović, lučke plate povećane su za 11 posto, a primljeno je i 24 pripravnika i 40 lučko-transportnih radnika. U osvrtu na poslovnu 2005, odnos prihoda i rashoda luke je “veoma povoljan, 25 odsto veći prihod po svim osnovama, a rashodi po svim stavkama niži za oko 17 odsto”. - Naši najvažniji budući projekti su modernizacija kontejnerskog terminala, za šta treba obnoviti mehanizaciju staru 30 godina, bolje povezati Luku linijama sa sabirnim centrima, te uspostaviti kontejnerske vozove do Temišvara i Budimpešte. TCT Port iz Engleske sa nama već radi studiju izvodljivosti za kontejnerski terminal. Modernizujemo i terminal Volujica za rasute terete - rekao je pored ostalog juče direktor Luke. Govoreći o investicijama Gvozdenović je istakao da se gradi skladište za južno voće za tranzit u zemlje okruženja, modernizuju se lučke dizalice, a bageriše se dno luke za prijem velikih PANAMAX brodova, što je važno je za poslove sa ugljem i kontejnerima. - Investicije u toku vrijede pet miliona eura -rekao je Gvozdenović.

ali ipak je u zadnoj sedmici iz 0,94 do 1,4

Iva19
19.07.2006., 18:06
Pozdrav,
zamolila bi vas gdje bi mogla pronaci informacije: kako mogu uloziti novac na burzu u Crnoj Gori (iz Hrvatske)
Hvala

rade44
19.07.2006., 18:38
Pozdrav,
zamolila bi vas gdje bi mogla pronaci informacije: kako mogu uloziti novac na burzu u Crnoj Gori (iz Hrvatske)
Hvala
nazovi podravsku banku i sve će ti objasnit.Oni sa njima rade ima 10-tak dana.

Fluid
19.07.2006., 22:29
nazovi podravsku banku i sve će ti objasnit.Oni sa njima rade ima 10-tak dana.

HPB 01/4805-005

Nije reklama, ali su prvi pokrenuli tržište i rade još od prošle godine, kada se po zakonu moglo početi sa takvim ulaganjima.

Serdar_Janko
20.07.2006., 05:50
PROFESOR BOŽO MIHAILOVIĆ ZA “VIJESTI” O NAGLOM SKOKU CIJENA NA BERZI

Treba biti oprezan

Podgorica - Profesor na Ekonomskom fakultetu u Podgorici i predsjednik Nadzornog odbora fonda Trend Božo Mihailović poručio je juče, komentarišući nagli skok cijena na berzi, da “treba biti oprezan u svakom momentu, pogotovo što promjene diriguju investitori koji su zaduženi da upale fitilj i izvedu krupne promjene”.

- Njihova snaga je narasla, i oni od ovoga imaju i grupni i kolektivni interes, imajući u vidu da rade na relativno zatvorenom tržištu koje je tek neznatno povezano sa širim okruženjem. Ja očekujem da će posle moje izjave preduzeti kontra radnje odnosno možda će dodati još malo plina da bi se vatra bolje rasplamsala, pa će to poslije da "utule", kao što znaju i umiju od ranije - kazao je Mihailović.

On je ocijenio da će se na crnogorskom tržištu kapitala u budućnosti selektivno rasti cijene akcija i da će se trend rasta nastaviti, ali da ne treba očekivati ni izuzetne skokove niti lomove.

Mihailović je podsjetio i da se na velikim svjetskim berzama za svega nekoliko sati dolazi do snažnog pada i rasta cijena akcija.
- Treba se postepeno navikavati da se može desiti da noćas zaspimo sa jednom vrijednošću akcija a sjutra se probudimo sa drugom vrijednošću. To nijesu samo finansijski lomovi nego i lomovi nerava učesnika na berzi - kazao je Mihailović.

On je ocijenio da su oscilacije na našem tržištu prisutne s vremena na vrijeme, ali i da je ovo prvi put da za vrijeme godišnjih odmora porastu cijene skoro svih akcija, što je neočekivano za veliki broj građana.

Prema njegovim riječima, do skora je znatan broj profesora na fakultetu učio studente da ne postoji tržište kapitala i tržište radne snage, nego samo tržište roba, pa smo dugo bili naviknuti da je tržište samo kuća, stan, zemlja i druge materijalne stvari.

- Sada je na nama da se prilagođavamo. Na našem tržištu kapitala u relativno kratkom periodu cijene svih akcija obično rastu, pa se zadrže na tom nivou ili eventualno dođe do blagog pada, ali u suštini do sada su bile samo pozitivne promjene. Jedan broj građana čak podiže kredite kod banaka da bi kupovao akcije - naveo je Mihailović.

On je podsjetio i da je specifičnost našeg tržišta kapitala i to da svi kupuju akcije sa samo jednim ciljem - kapitalna dobit kroz razliku u cijeni.

- Građani treba da se presaberu koliko im je dovoljno da zarade, pa onda na vrijeme idu u neku drugu djelatnost ili kupe nekretnine - poručio je Mihailović.
On je kazao i da na crnogorskom tržištu kapitala postoji još znatan broj preduzeća kod kojih postoji razlika između procijenjene vrijednosti i vrijednosti akcija koje se kotiraju na berzama.

- Kada je počela masovna vaučerska privatizacija, Trend je imao najveću cijenu vaučera od 50 eura, a ostali su imali 25,30 ili 40 eura. Danas, ispod 600 eura praktično nema cijene vaučera nijednog privatizacionog fonda. Ili Elektroprivreda koja je počela sa 20-ak centi, a sada je četiri eura, a ja se sjećam nekih analitičara koji su kada je preskočila euro savjetovali da se ne kupuju te akcije - istakao je Mihailović.

Serdar_Janko
20.07.2006., 05:54
BERZA JE SVE MANJE MOGUĆNOST ZA BRZU ZARADU

Ko kocka, neka popuni tikete

Crnogorsko tržište kapitala ovih dana bilježi rekordni promet, kao i cijene akcija. Akcije su postale tema na berzama, u taksiju, na ulici i u kafićima. Ponovo su se, kao prošle jeseni, svi odjednom zagrijali za berzu i vide je kao idealan način za brzu zaradu.

Valja imati u vidu da je akcija dugoročna hartija od vrijednosti. U ekonomskoj teoriji dugi rok je pet i više godina, a u praksi možda i upola kraće zbog tehnološkog ubrzanja. Zbog toga, nada u zaradu za mjesec dana, kakva se očekuje u mentalitetu Crnogoraca nije najsrećnije rješenje.

Berza se može igrati i poput kladionice, hvatati akcije neposredno prije naglog rasta, prodavati prije pada. Zbog sve više učesnika i nemogućnosti da se predvide događaji, rezultat je neizvjestan, kao i prilikom kocke, pa ko želi da tako igra bolje mu je da ispunjava tikete. Možda neko prođe bolje ako ima neku informaciju. Valja se, međutim, čuvati glasina "To sigurno ide na dva eura”, jer krajnju cijenu određuje ponuda i tražnja.

Na kursevima se uči da investitori ulažu u akcije koje drže najkraće pet godina, pri čemu se ulagači ne smiju obazirati na dnevne promjene cijene. Kada se tako ulaže, pravilo je i u svijetu, pa i kod nas je, da je na kraju, uz investiranje u više hartija radi smanjenja rizika, veoma mala vjerovatnoća gubitka.

Crnogorci su akcije dobili u vaučerskoj privatizaciji. Bile su ekstremno potcijenjene, i postojao je ogroman prostor za njihov rast. Kako rastu, prostor se smanjuje i polako dolazi vrijeme kada će se morati biti zadovoljan mnogo manjim prinosima. Na primjer, tržišta u Hrvatskoj i Sloveniji bilježe znatno manji rast, a neka čak i pad, a nas slična situacija očekuje za koju godinu, taman za onoliko vremena koliko kaskamo za tim državama.

Zbog toga, oprezno. Ne berzi se uvijek ne dobija i već postoje i gubici. Valja to istaći baš u ovom trenutku, kada akcije dostižu plafon.

Serdar_Janko
20.07.2006., 05:57
BUM NA BERZI: ZA 11 RADNIH DANA U JULU ČAK 15 MILIONA EURA PROMETA, SKORO SVE AKCIJE NASTAVILE DA RASTU

Niko ne zna plafon

Podgorica - Na crnogorskim berzama juče je ostvareno oko 3,1 milion eura, uz nove rekorde privatizacionih fondova, Kombinata aluminijuma, Rudnika boksita, Solane, Titeksa i Ulcinjske rivijere.

Da je povećano prisustvo stranih investitora na crnogorskom tržištu kapitala najbolje pokazuje podatak da je za 11 radnih dana jula ostvareno oko 15 miliona eura prometa.

Juče su nastavili da skaču Eurofond i Trend koji su išli do rekordnih 750 eura za vaučer, i MIG je dostigao maksimalnu vrijednost na 680 kao i Moneta 550. Atlas je prodavan po 600 eura a HLT na standardnih oko 415 eura. Na kupovinu vaučera privatizacionih fondova juče je potrošeno čak 750.000 eura.

Kombinat aluminijuma je rastao do 7,15 eura a Boksiti 5,5 što samo potvrđuje prognoze stručnjaka da je energetsko-rudarski sektor u Crnoj Gori u ovom trenutku najatraktivniji za ulaganja. Juče je rastao i Rudnik uglja do 4,8 eura.
Ulcinjska Solana takođe je išla do rekordnih 3,5 eura za akciju, zatim Titeks na euro i Ulcinjska rivijera do 14,99.

Konstatno najlikvidnije akcije i juče su bile glavna meta kupaca na berzi. Tako je na KAP potrošeno 212.000 eura, Boksite 163.000, Elektroprivredu 120.000, Plantaže 100.000, Luka Bar 94.000, Rudnik uglja 83.000 koliko i na Željeznicu, Telekom 76.000, Institut Simo Milošević 65.000 eura.

Što se tiče cijena skočili su Telekom na 4,7 eura, HTP Primorje 4,98, Hipotekarna banka 450, Mimoza dva, Bjelasica rada 12,8, Jugopetrol 12,9, Marina oko pet, Onogošt euro, Primorka 5,94, Barska plovidba 3,7, Prekookeanska 2,07, Jadransko brodogradilište do deset eura, Rudnik uglja 4,8, Luka Bar 1,4, Plantaže 1,55.

Na otprilike istom nivou kao juče ostali su Elektroprivreda oko četiri eura za akciju, Budvanska rivijera 19,78, Institut Simo Milošević 99,89, Trebjesa 89 eura, Željezara 1,49, Marina 4,79, Obod 21 cent.

Na tržištu kapitala juče nije bilo previše raspoloženih za komentare na aktuelna kretanja. Brokeri tvrde da je razlog za povećani promet i skok cijena, prije svega, dolazak stranih investitora, ali i da tome treba dodati i pojačanu trgovinu domaćih kupaca.

Na tržištu tvrde i da je teško predvidjeti kretanje cijena jer svaka brokerska kuća ima svoje investitore koji odlučuju do kojih su granica spremni da idu.

Zeks
20.07.2006., 06:47
Poslije propale prodaje akcija HTP-a ”Boka”
Ubrzaće novi tender

PODGORICA - Tender za prodaju HTP-a “Boka”, koji je ove sedmice proglašen neuspjelim biće ponovo raspisan, ali je neizvjesno da li će biti raspisan do kraja ove godine, ili početkom 2007.godine- saznaje Republika iz izvora bliskih Tenderskoj komisiji.
Tenderska komisija će ipak predložiti Savjetu i što brže raspisivanje novog tendera koji bi bio otvoren samo 45 dana.
Tender je u utorak proglašen neuspjelim, zato što dostavljene ponude nijesu zadovoljavale kriterijume, ciljeve i uslove nadmetanja, na osnovu odluke Tenderske komisije za turizam.
Za 59,45 odsto kapitala amsterdamska kompanija Mit Investment nudila je 15,1 milion eura uz obećanje da će uložiti još 30 miliona.
Hunguest hotels bio je spreman da plati 10,41 miliona eura, a za investicioni program 30 miliona, a Vektra 11,1 milion i 16 miliona ulaganja, dok je kompanija Samitsa britanskih Djevičanskih ostrva, čija je ponuda prethodno proglašena formalno neispravnom, nudila osam miliona i 20 miliona eura investicija. HTP “Boka”, inače, posjeduje hotele “Plaža”, “Tamaris” i “Igalo”.
Tenderska komisija je predložila Savjetu za privatizaciju da sa Normal tursom, kome je ranije prodat UTIP-ov hotel “Podgorica”, počne pregovore o zaključenju kupoprodajnog ugovora.
UTIP posjeduje u Podgorici hotele “Crna Gora”,” Ljubović” i “Zlatica”. Noramal je najavio da je spreman da plati 4,25 miliona eura i da u UTIP-ove hotele investira još 15,45 miliona.

shichich
20.07.2006., 06:49
Akcije su postale tema na berzama, u taksiju, na ulici i u kafićima. Ponovo su se, kao prošle jeseni, svi odjednom zagrijali za berzu i vide je kao idealan način za brzu zaradu.

Svi koji prate burzu znaju za onu priču sa Warrenom B. i čistačem cipela!
Nemoj se ljutit Jankec...ja mislim da će još neko vrijeme UP,hoću reći da još nije vrijeme za prodavati,ali ni za kupovati!?

hercegovac
20.07.2006., 09:25
Kao da gledam B&H tržište prije 2 god.....raslo raslo i bum...a sad sve 50% ispod maximuma, tako bilo i u Hr i u Slov., tako će da bude i u CG....

Pevac
20.07.2006., 09:31
Neće, neće. Ne brini. Pogeldaj malo makroekonomske podatke za CG, pa ih usporedi sa BiH i sve će ti biti jasno.

Ljubomora je opasna stvar. ;)

geene
20.07.2006., 10:47
Neće, neće. Ne brini. Pogeldaj malo makroekonomske podatke za CG, pa ih usporedi sa BiH i sve će ti biti jasno.

Ljubomora je opasna stvar. ;)
Nema to veze sa ljubomorom.Ne može ići samo prema gore.Nešto će pasti više,nešto manje.Događalo se to na većim,na manjim i na kojekakvim tržištima,pa će i na ovom.No to nije upitno.Upitan je trenutak kad će se to dogoditi.Zanosit se mišlju da toga neće biti je ništa drugo nego samoobmanjivanje.:thumbsup:

Carlo Ponti
20.07.2006., 12:39
Da se nad crnogorskim tržištem nadvila ogromna spekulativna pečurka, to se vidi golim okom i izdaleka. Kada će ona pući? To je, mislim, jedina prava tema za diskusiju.

Shogun
20.07.2006., 12:48
Kada (ako) prvi iz ekipe odluči da je dosta (kao u slučaju ERNT) i onda....to je bio vrh. Mada osobno (izdaleka) ne vidim neke veće razloge obzirom da se zna tko drži tržište dole, a dok je tu dobra pjesma trebalo bi i tamo biti OK.

Pevac
20.07.2006., 12:49
Ma naravno da će biti korekcije, ali dolazi i dalje svježa lova u pozamašnim količinama, a trenutni će volumeni privući i veće institucionalne investitore.

Ja sam ionako dolje dugoročno, a ne na par mjeseci.

Meni je smješan sveprisutniji jal, no to je valjda sastavni dio igre.

boriss_com
20.07.2006., 13:31
Dugorocno ZIME NEMA, a oscilacija ce biti, kao i miseva tj. berznaskih spekulanata na brzorastucim trzistima.
Znete li da je 1m2 zemljista u Boki dostigao cijenu od 700 E ?
I to Vam nesto govori.
Sledeci veci impuls +50-100% ocekujem pocetkom 2007, kada CG prime u WTO.
U CG su prisutni veci igraci na duge staze, pa sam jako miran.
Naravno da nema budala koje dizu kredite da bi kupili akcije ne bi pametni nis zaradili.
Budite mirni i spokojni i to ce se /kao i uvijek/ debelo nagraditi.

Nikolica
20.07.2006., 13:40
Mislim da svi znamo kupovati kada je tržište u zamahu. Korekcija je neminovna, svi mi to znamo.
Daleko je veći problem izaći na vrijeme i ja se toga zapravo najviše bojim - osobno teško držim keš, želim sve imati u dionicama.

boriss_com
20.07.2006., 13:47
Imamo isti problem sa kesom, vjerovatno ga i ti volis trositi pa ga sam od sebe krijes u dionice

Carlo Ponti
20.07.2006., 13:53
Znate li da je 1m2 zemljista u Boki dostigao cijenu od 700 E ? I to Vam nesto govori.

Koliko mi se odavde, iz Beograda, čini, rastući prihodi s tržišta nekretnina nesumnjivo su jedan od glavnih izvora spekulativnih ulaganja u Crnoj Gori. Pa bi zastišje na tom tržištu bilo pouzdan signal da sledi - verovatno dramatična -korekcija na berzi-burzi-borzi. Dragi Boriss, gde bi cena kvadrata u Boki mogla dospeti kratkoročno?

boriss_com
20.07.2006., 13:57
Dragi Boriss, gde bi cena kvadrata u Boki mogla dospeti kratkoročno?

Dolje Svedjanici, Novrezani, Englezi a narocito Rusi kupuju nemilice i ne pitaju za cijenu.
Taj novac ne ide na berzu jer se radi uglavnom o neobrazovanim, a samim tim nepoverljivim ljudima, to znam pouzdano.
Novac pristize na berzu 80% iz inozemstva.

Carlo Ponti
20.07.2006., 14:12
Znate li da je 1m2 zemljista u Boki dostigao cijenu od 700 E ? I to Vam nesto govori.

Koliko mi se odavde, iz Beograda, čini, rastući prihodi s tržišta nekretnina nesumnjivo su jedan od glavnih izvora spekulativnih ulaganja u Crnoj Gori. Pa bi zastišje na tom tržištu bilo pouzdan signal da sledi - verovatno dramatična -korekcija na berzi-burzi-borzi. Dragi Boriss, gde bi cena kvadrata u Boki mogla dospeti kratkoročno?

boriss_com
20.07.2006., 14:23
Trziste kapitala je ono sto smo vec vidjeli u SLO, CRO i dalje na istok, ide gore pa dolje, pa opet gore... ko ima strpljenja taj ce debelo zaraditi, ima mjesta i za spekulante i sve ostale. CG trziste ce na period do 3 godine ici jako gore i nema se tu sta diskutirat.
U CG trenutno bukti /ali bukvalno bukti/ jedno MNOGOOO vece trziste - NEKRETNINE, skokovi su mnogo veci, a i promet na berzi prema tim prometima lici na promet trafike naspram velike robne kuce.
Ljudi na moru prodaju gotovo sve i sele se na jeftiniji sjever drzave.
Ja sam poslednjih 3 mjeseca u CG, vi to ne mozete vjerovati.
Mislim da ce ova drzava da vrlo brzo da dozivi blagostanje.
Ove godine u gradjevinarstvu i ugostiteljstvu hvali oko 30.000 radnika !

Hans
20.07.2006., 22:09
Moze li netko dati komentar sto se tice EPCG,kako stoje,je su li u planu privatizacije

Serdar_Janko
21.07.2006., 20:05
Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ na naslovnim stranama u Sloveniji

Slovenci snimili skriveni rudni biser

PLJEVLJA - Stečajna uprava pljevaljskog Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“ saopštila je da su za kupovinu preduzeća zainteresovane četiri inostrane kompanije od kojih je jedna već otkupila tendersku dokumentaciju, Rudnik se, ipak, našao ove sedmice i na naslovnoj stranici slovenačkog poslovnog dnevnika Finance kome je vlasnik „Gradira“ Franc Riemer izjavio da će pobijediti u trci sa ruskim firmama, i kupiti Rudnik.

Upravnik Ratomir Stanić potvrdio je Republici da je dokumentaciju otkupila slovenačka firma „Gradir“ i da su za Rudnik zainteresovane još dvije ruske i kompanija iz Australije koja je iskazala interesovanje i za kupovinu Rudnika bakra u Majdanpeku.

- Osim kompanije „Gradir“ čiji su predstavnici protekle sedmice boravili u Pljevljima za kupovinu „Šuplje stijene“ interesuju se jedna australijska i ruske kompanije „NIK KOM“ i „Juž- Ural zoloto“ -rekao je Stanić dodajući da su i predstavnici tih kompanija takođe boravili u Pljevljima.

U tekstu slovenačkog lista Finance, „Šuplju stijenu“ su nazvali "skrivenim crnogorskim rudnim biserom" sa procijenjenim rezervama rude od oko 90 miliona tona, navodeći kako bi slovenački milijarder Riemer u razvoj Rudnika uložio oko 10 miliona eura.

Dnevnik Finance piše i da bi Riemer po osnovu ugovora o koncesiji „Šupljom stijenom“ upravljao 25 godina i da bi sa 400.000 eura kolika je početna cijena Rudnika bile isplaćene zaostale plate radnicima.

Stanić je rekao da nije upoznat sa Riemerovim izjavama, te da će o investicijama u Rudnik odlučiti potencijalni kupac. O ulaganjima će odlučiti svaki učesnik tendera koji bi iznos trebalo da navede u svojoj ponudi“, rekao je Stanić dodajući kako ugovor o koncesijama još nije potpisan te da su u toku konsultacije sa Vladom o mogućnosti da kupac Rudnika dobije koncesije na 20 do 25 godina.

- Tender za prodaju „Šuplje stijene“ otvoren je do 31. jula i u ovom trenutku ne znam ko će se sve od zainteresovanih prijaviti - rekao je Stanić.
Početna cijena „Šuplje stijene“ je 400.000 eura, a potencijalni kupac uz ponuđeni iznos za kupovinu dužan je da dostavi i Biznis plan razvoja preduzeća sa petogodišnjim investicijama.

Kupcima je ponuđena kompletna imovina Rudnika: oko 325.000 metara kvadratnih zemljišnog i oko 9.400 kvadrata poslovnog prostora u naseljima Gradac i Šula, cjelokupna oprema, zalihe rezervnih dijelova i repromaterijala i tehnička dokumentacija istražnih radova srednjoročne i dugoročne upotrebne vrijednosti. Rudnik „“Šuplja stijena“ je u stečaju od jula 2004. godine, a preduzeće ne radi od 1999. godine zbog dešavanja na Kosovu, jer je poslovalo u sklopu Rudarsko hemijsko metalurškog kombinata „Trepča“.

energ-tel
22.07.2006., 15:45
Moze li netko dati komentar sto se tice EPCG,kako stoje,je su li u planu privatizacije
U ovoj godini izraditi će se plana strategije privatizacije - http://www.agencijacg.org/4privatizacija/Planpriv2006-M1.doc
Privatizaciju EPCG će voditi - nadzirati "Evropska agencija za rekonstrukciju i razvoj". Strategija privatizacije vjerojatno će predložiti par variajnti. Od cijelokupne prodaje do dijelomićne prodaje i davanja u dugoročni najam (npr. 25 god.) hodroelektrana "Pive" i "Peručice".
U svemu je najbitnija čvrsta odluka vlade da se čitava privreda privatizira pa tako i EPCG. Ta odluka i održava ovakvu cijenu EPCG, za razliku od npr. "Elektroprivrede HZHB Mostar" koja je jeftinija ali za privatizaciju ne postoji politička volja, a vlasti u Sarajevu bi je htjele pripojiti "Elektroprivredi BiH" prije bitnih odluka, i ta trakavica će dugo potrajati.
Privatizacija EPCG bi mogla biti do kraja 2007.

Serdar_Janko
23.07.2006., 04:11
NEZAPAMĆENA SEDMICA NA BERZAMA, PROMET SKORO 10 MILIONA EURA UZ REKORDE FONDOVA I KOMPANIJA IZ RUDARSKO-ENERGETSKOG SEKTORA

Podgorica - Protekla sedmica na crnogorskim berzama bila je nezapamćena od kada je profunkcionisalo tržište kapitala, jer je ostvareno skoro 10 miliona eura prometa uz rekordne cijene privatizacionih fondova i više kompanija posebno iz rudarsko-energetskog sektora.

Ova sedmica, ali i period od 1. jula, podsjetili su na dešavanja iz oktobra i novembra prošle godine kada su akcije i promet rapidno rasli. Većina akcija sada je rasla od 10 do 50 odsto.

Iako je još sedmica ostala do kraja jula, promet u ovom mjesecu je već dostigao 17 miliona eura. Na tržištu kapitala tvrde da je razlog za povećanje prometa prisustvo stranih investitora, doduše manjih, ali i sve veće uključivanje u trgovinu crnogorskih građana.

U brokerskim kućama očekuju da će se tržište, ipak, stabilizovati jer poslije naglog skoka može da uslijedi i takav pad u prometu i cijenama, što je bio slučaj i prošle godine kada su se slične stvari dešavale. Brokeri, međutim, tvrde da privatizacioni fondovi i jedan broj crnogorskih kompanija značajno vrijede i da sadašnje cijene nijesu iznad realnosti, ali upozoravaju da padom prometa koji se ipak očekuje mora doći do korekcije cijena.

Izuzev HLT-a čiji je vaučer blago pao na prosječno 407 eura, ostali fondovi su ove sedmice ostvarili rekordne vrijednosti a rasli su od 15 do 45 odsto.Atlas Mont je oko 15 odsto do 645 eura za vaučer, Eurofond preko 20 odsto na 750, MIG oko 30 odsto do 672, Moneta 45 odsto na 620, Trend preko 20 odsto na prosječno 740 eura s tim da je išao do 800.

Skok fondova je bio logičan nakon rasta akcija kompanija iz njihovih portfelja, poput Plantaža, Jugopetrola, Budvanske rivijere, Luka Bar i drugih. I pored rasta kod tih kompanija, cijena fondova sada je najbliža njihovim neto vrijednostima koje su kod ozbiljnijih investitora glavni reper za ulaganja.

Rekorde su ove sedmice zabilježili i Kombinat aluminijuma, koji je skočio oko 35 odsto, na 8,2 eura, Rudnici boksita oko 45 odsto na sedam eura, Jugopetrola oko 20 odsto do 12,99, Ulcinjska rivijera oko 25 odsto do 15 eura.

Željezara je skočila trostruko na 95 centi, Primorka 45 odsto na sedam eura, Korali 72 odsto na čak pet eura. Vlasnici Korala su inače fondovi Atlas Mont i Trend koji sa povezanim firmama imaju preko 90 odsto akcija.

Značajno su rasli ulcinjska Solana na 3,9 eura, Rudnik uglja 4,94, Institut “Simo Milošević” do 117 eura, Duvanski kombinat na 53 centa, UTIP 89 centi, Marina Bar na oko pet eura, Barska plovidba 3,9.

Blago su skočili Pobjeda na 1,5 eura, Telekom 4,69, Luka Bar 1,38, Elektroprivreda četiri, Zetatrans 53 centa, Jadransko brodogradilište 10 eura, Titeks 1,39. Neznatno su pali Jadran Perast na četiri eura, Trebjesa 87, Boka 93 centa, Obod 21. Na kraju sedmice pala je i Budvanska rivijera na nešto ispod 19 eura. Budvanska rivijera je inače u posljednjem talasu rasta cijena prva počela da skače. Na istom nivou od prošle sedmice bili su Željeznica na oko 1,5 eura koliko i Plantaže. Prema sadašnjoj berzanskoj cijeni Plantaže ukupno vrijede 215 miliona eura što je trostruko više od procijenjene vrijednosti. Po istoj metodi vrijednost recimo KAP-a je 78 miliona eura.

Dešavanja na tržištu kapitala pokazuju da je ovaj sektor definitivno najinteresantniji a možda i najrazvijeniji dio crnogorske ekonomije sa najvećim prilivom kapitala i u koji je uključena većina punoljetnih građana. Od 1. januara do danas preko berzi je uloženo čak 93 miliona eura, i može se konstatovati da je sve to na neki način uticalo i na standard građana.

Serdar_Janko
23.07.2006., 18:44
moste povečan više od 4,5 puta(ti govoriš o nekakvih 17%,i rastu bez plafona)...cijene su još uvijek podcijenjene,imaju potencijala za rast i povećavati će vrijednost ali ni približno u onim postotcima kao do sada...

Neumijem ti rec dje si kamatni racun ucio, ali da si ga savlada - nijesi. Rast od 17% na mjesecnom nivou predstavlja rast od 6,58 puta (658%) na godisnjem nivou. Kako je 6,58 puta vise no 4,5 puta znaci da je trenutni trend predstavlja ubrzavanje rasta cijena u odnosu na 2005 i tvoja konstatacija da je "PRAVI rast odavno prošao,što nije moj subjektivni dojam već činjenica" mi se cini totalno nesuvislom. A tebe?

Uz to kad kazes da nesto "nije moj subjektivni dojam" onda gledaj da potkrejpis takvo stanoviste i relevantom informacijom. To doprinosi boljem sporazumijvanju i uvecava vrijednost ovog diskusionog foruma.

Uostalom sve ove poruke ostaju odje, pa cu te nedje s jeseni podstetit sto si pisa i da li si bio u pravu.

Zivjeli vi mene svi 100 godina!

CRNOGORSKO TRŽIŠTE KAPITALA U EKSPANZIJI

Berzanski indeksi su zadnjeg mjeseca zabilježili istorijske maksimalne vrijednosti. Indeks Montenegro berze dostigla je vrijednost 837,62 boda, čime je ostvario rast od 30 odsto na mjesecnom nivou ! Indeks Nove berze NEX20 je zabilježio rast od 22 odsto i 20. jula je iznosio 15.853,38 poena, a NEX PIF porastao je 37 odsto na 15.255,96 bodova.

netstrider
23.07.2006., 19:40
Neuro ti je sve lijepo rekao (osvrni se) osim jednog. Koje je bitno ne samo za poznavanje materije PIF-ova, nego općenito. Još je veći problem što je to temeljno ograničeno tumačenje nominalne vrijednosti na ovim prostorima, pa ću pokušati ukazati na to:
Nominalna vrijednost ima značaj. Jeste li ikad vidjeli poduzeće sa BV-om ili market cijenom 100xnominale?
A zašto?
-Normalno je da poduzeća dobit raspoređuju u nešto što nije neraspoređena dobit, u nešto što nisu rezerve. Mislim, neka stave sve te enormne rezerve u temeljni, pa ćemo vidjeti hoće li se tržiti 20 puta nominala. Postoje poduzeća koja se uvijek trže oko nominale, jer se jednostavno nominala podiže i spušta ovisno o rezultatima. Emisijom temeljnog kapitala/dobiti/nečega lako se spušta BV/nominala omjer. Također, neki old schooleri drže zbog toga nominalu kao nešto Wow. Jedini je problem što oni nemaju veze s bv-om i kako sve to skupa hoda u unutrašnjosti mehanizma. Pozdrav,

net

ps: (jedna domaća grupa), Trilogija jada narko grada, tko visoko leti...

boriss_com
23.07.2006., 20:33
Malo da smirimo euforiju, evo ovako stoje stvari:

Trzisna kapitalizacija CG marketa po nominali je 4.1 milijardu EUR
Sadasnja trzisna kapitalizacija je 1.6 milijardi eura, tj. 39% nominale
Trzisna kapitalizacija u Hrvatskoj je 54% presla nominalu, ajde da kazemo da ce to dostici i CG ali na tom putu od cca 2 godine je ceka:

Partnerstvo za mir, pregovori o stabilizaciji i pridruzivanju, donosenje novih zakona u skladu sa EU, prijam u MMF i WTO...

Zakljucak bi bio da ZIME NEMA za ulaganje u CG jer prostora za rasti ima - pgotovu za dobre kompanije.
Dajte malo strpljenja, vremena i bez zapaljivih postova, stvari idu svojim tokom.
Prognoziram jos jedan skok pocetkom septrembra, pa jos jedan pocetkom 2007i tada ce stvari biti postavljene na neke realne okvire i vise SVI koji uloze bilo gdje nece moci da zarade, neko ce poceti i da gubi... Trebace vise pameti nego sreca.
Naravno cijene dobrih kompanija /tecg, plap, .../ ce i dalje rasti i to jace nego do sada, ali neke kompanije ce trziste kazniti...

Nikolica
23.07.2006., 20:43
Siguran sam da nitko od nas nije došao ulagati u Crnu Goru na 1 ili 2 mjeseca, već ostvariti solidne (odlične) prinose u srednjoročnom razdoblju. I smatramo da možemo zaraditi više, nego na nekom od drugih tržišta u Regija, pa i od ulaganja u naša domicilnilna tršišta. Padova će sigurno biti, a i uspona.
Ja sam od onih nepopravljivih optimista koji ne vole prizivati loše stvari - pa tako i korekciju na tržištima kapitala. Čak mi i smeta što korekciju neki od naših dragih kolega i na ovom forumu redovno prizivaju - obrazlagajući želje dosadom. :thumbsdow

boriss_com
23.07.2006., 20:46
Neke velike korekcije po svemu sudeci nece ni biti.
Mozda 10% sto mozemo pripisati malim domacim ulagacima koji se tek uce trsistu kapitala i njegovim zakonitostima.

netstrider
23.07.2006., 21:28
Ispričavam se za post na pogrešnoj temi (kako Serdar_Janko stavlja neke velike slike, i... i iste postove na različite teme, stvari mi se pobrkaju; uoči da slika ima copyright preko pola slike, i da bi netko ukoliko poželi mogao zaprijetiti forumu tužbom zbog toga), post je bio namijenjen temi CG PIF-ovi.

Hans
24.07.2006., 09:55
Je li moguce pratiti za Crnu goru burzu u toku radnog vremena kao ZSEili VSE
hvala

Damian
24.07.2006., 10:20
www.nex.cg.yu

Sve ti tamo piše.

ChoChikun
24.07.2006., 17:56
Može mi netko poslati današnje transakcije RUPV?

Hans
26.07.2006., 16:34
Cini mi se da je lagano korekcija pocela.
Ovih par dana niko ne pise nista,pa bih volio misljenja sto se tice prometa i opcenito,je li vrijeme za dokup ili sacekati jos malo.
Hvala

boriss_com
26.07.2006., 22:10
U planu za privatizaciju za 2006, najnoviji elaborat, koji je usvojio Odbor direktora DKP-a uradio je podgorički Ekonomski fakultet.

Evo jos nekih informacija koje mogu biti od koristi pri odlucivanju:

Dva prethodna tendera za prodaju 51,11 odsto DKP-a, koliko posjeduju paradržavni penzijski, Fond za razvoj i Zavod za zapošljavanje raspisana 2000. i 2003. godine su propala, jer se nije javio nijedan kupac. Interes su u to vrijeme pokazivali Japan tobako i engleski Galaher, čiji su predstavnici obilazili fabriku, ali su na kraju odustali zbog neregulisanog tržišta, viška zaposlenih i nepostojanja zakonskog okvira za poslovanje

Prva prepreka NEREGULISNO TRZISTE je vec otklonjena donijet je Zakon o duvanu i osnovana Agencija za duvan, ima jos "ulicnog sverca" ali u mnogi manjem obimu nego prije godinu dana npr.
Druga prepreka VISAK ZAPOSLENIH takodje otklonjena - SEGMENTACIJOM na "Duvankomerc" kome pripada prodaja, transport, skladištenje i održavanje, sa oko 800 radnika.
Otkup i prozivodnja-fabrika u posebnu cjelinu "Duvanski kombinat"-Podgorica koja sada ima oko 350 radnika optimum je oko 250.

Slicna fabrika u Indjiji je prodata za oko 27.5 milE Japancima.

Stoji da je firma u problemima i gubitcima, ali i da ima vrijednu imovinu, zemljiste, nekretnine i potencijalno dobar biznis uz strateskog partnera. FM i BAT nijesu po pricanju upucenih zainteresovani, za sada...
Nominala 1.31 E, sada na 0.48-0.50 E.

Duvankomerc, segmentirani dio DKPG definitivno ide na tender, zvanicnik vlade izjavio da nece prodati ya manje od 3 milE. Interesovanje pokayali Roksped-Podgorica i Cane Subotic, na taj nacin ce se urediti trziste i DKPG osloboditi viska radnika, i pripremiti za privatizaciju.
Moji izvori kazu da kao jedan od najozbiljnijih kandidata kotira TDR, to je nacin da udje na regionalno tryiste jer je "izvisio" sa DIN-om i ne moze registrirati proizvodnju u N. Sadu. Takodje interesovanje pokazali Britanci, Japanci i Spanjolci. BAT i PM nijesu zainteresirani, bar za sada.
Na berzi cijena ida UP, i to i sada kada je cijeli market u laganoj korekciji.

KAPG, stanje se malo zaostrava, a rjesenje ce biti sledece: Rusi ce dati onoliko koliko su i mislili, radnici ce dobiti koliko su i trazili. Kako ? Pa Vlada ce dotirati razliku. Zasto? Idu izbori, ako se zaostri situacija mnogo prljavog vesa ce izaci u javnost (a to ne bi bilo dobro), bio bi to los singal stranim investitorima u sred procesa privatizacije. KAPG ce do kraja godine ici na 15.00 .

I PIF-ovi u padu, valja ih sada kupovati.

Korekcija nece dugo trajati (15 dana max) pa je pravo vrijeme za kupnju.

panzer
26.07.2006., 23:04
Korekcija nece dugo trajati (15 dana max) pa je pravo vrijeme za kupnju.

Koliko se ovaj zaključak može smatrati efikasnim?

boriss_com
26.07.2006., 23:15
Preostalih 25% drzavnog kapitala mora vrlo brzo biti privatizovano, to je stav Vlade, kao i savjetnika iz MMF, i to je JAKO CRVRST stav Vlade. Znaci faktor vrijeme - sve mora ici ubrzanim tempom, tako da se nema vremena za korekcije itd. Prije par dana kada su se u jednom gradu u unutrasnjosti CG zalili premijeru MDJ da ne mogu tako lako prodati-privatizovati neke fabrike on je rekao: "ne zanimame me, poklonite ih !", sastanak je bio zavrsen. Jos jednom skrecem paznju na faktor vrijeme, stvari se bitno ubrzavaju.
Na tome temeljim moju ocjenu da korekcija nece dugo trajati.

boriss_com
26.07.2006., 23:25
malo off topic , ali ne i nebitno:

Majkl Daglas i Ketrin Zita Dzons kupuju kucu na Balkanu koja ce biti dodata spisku njihovih luksuznih nekretnina u Njujorku, Los Andjelesu, na Bermudama, Majorki, Aspenu i Velsu - javlja britanski tabloid “Dejli ekspres”.
Zlatni par trenutno juri kucu u Crnoj Gori i, navodno, trazi savjet od crnogorskog princa Nikole, pariskog arhitekte.
- Kao sto neki ljudi sakupljaju umjetnine, mi sakupljamo kuce. Volimo arhitekturu - kaze Ketrin Zita Dzons.
Izvor britanskog casopisa tvrdi da Majklu i Ketrin “princ Nikola pomaze da pretvore oblast koja je puna baroknih palata i dvoraca u novi Monako”. Isti izvor kaze da se vjeruje da princ Nikola, osim sa parom Daglas - Zita Dzons, na istu temu pregovara sa ruskim milijarderom Romanom Abramovicem

boriss_com
27.07.2006., 19:21
KAPG, stanje se malo zaostrava, a rjesenje ce biti sledece: Rusi ce dati onoliko koliko su i mislili, radnici ce dobiti koliko su i trazili. Kako ? Pa Vlada ce dotirati razliku. Zasto? Idu izbori, ako se zaostri situacija mnogo prljavog vesa ce izaci u javnost (a to ne bi bilo dobro), bio bi to los singal stranim investitorima u sred procesa privatizacije. KAPG ce do kraja godine ici na 15.00 .

Kao sto rekoh - danas prvi Tim Vlade u sastavu: vicepremijer, ministri finansija i ekonomije, direktor direkcije za privatizaciju i strana ulaganja sastali se sa radnicima KAPa. Dogovoren novi kolektivni ugovor i jos par ustupaka radnicima, stvar ce "leci" u par dana. Radnici KAPa odabrali odlican tajming da nametnu svoje probleme i to ce im se isplatiti. Vidjecete kako ce proci radnici EPCG, Luke i ostalih neprivatizovanih preduzeca - NECE DOBITI NISTA.

Idemo dalje...

Senator
28.07.2006., 09:53
Pratili tko Crnagoraput, ja sam osobno kupio po 3 eura.

Fluid
28.07.2006., 11:00
Pratili tko Crnagoraput, ja sam osobno kupio po 3 eura.

Molim te, na temelju čega?

boriss_com
28.07.2006., 11:14
Molim te, na temelju čega?
Vjerovatno na temelju inercije, ide CPUT u privatizaciju pa ce ici cijena gore.
Ostali pokazatelji za ovo preduzece su blago receno katastrofalni. No, kada ih kupe Slovenci i za jedno 2-3 godine rijese visak radnika, obnove mehanizaciju, uposle novi menadzment i u CG pocnu graditi puteve bice ovo ODLICNA firma.
Ali treba cekati 2-3 godine...

rade44
28.07.2006., 11:47
koliko ce potrajati korekcija u CG?

boriss_com
28.07.2006., 11:54
Ne dugo max do sredine avgusta, mislim ni toliko

Paydox
28.07.2006., 11:56
koliko ce potrajati korekcija u CG?

Po danasnjim informacijama stanje se je ne samo smirilo, nego se poceo osijecati i blagi porast. Mislim da nemas razloga za zabrinutost, pace, ovo je prilika da se ukrcas po ovim relativno povoljnim cijenama koje sigurno neces docekati slijedeci tjedan.:thumbsup:

rade44
28.07.2006., 11:59
Po danasnjim informacijama stanje se je ne samo smirilo, nego se poceo osijecati i blagi porast. Mislim da nemas razloga za zabrinutost, pace, ovo je prilika da se ukrcas po ovim relativno povoljnim cijenama koje sigurno neces docekati slijedeci tjedan.:thumbsup:
Konkretno na šta si mislio?

rade44
31.07.2006., 12:54
zna li netko kako je danas sa budr,ulri,kapg,eurf,tecg?hvala!

Hans
01.08.2006., 19:32
LUKA BAR.
Zanimljiva dionica iako malo informacija s toga molim tko raspolaze podacima i procjeni isplativosti ulaganja ako moze da podijeli s nama ujedno i druge dionice koje su atraktivne za ulaganje
HVALA

boriss_com
01.08.2006., 19:43
Moras se malo vratiti i procitati sve postove pa ce ti sve biti jasnije.
Uglavnom smo pisali o svim dionicama

shichich
01.08.2006., 22:02
Zanimljiva dionica iako malo informacija
Ako za LUBU,kažeš,ima malo inf. onda neznam za koju cg kompaniju imaš uopće podataka?!;to je velika kompanija od strateškog interesa o kojoj se dosta piše u novinama i često se spominje u poslovnim vijestima!?

Polikarpov
05.08.2006., 23:51
Zna li netko vise, kakve probleme ima rudnik uglja Pljevlja sa stanarima okolnih kuca?
Navodno 24 obitelji blokiraju prilaz rudniku zbog nesredjenih imovinsko-pravnih pitanja?

meho
07.08.2006., 12:52
Ovu sedmicu obilježio je rast cijena većeg broja akcija i tu ne vidim ništa čudno. Štaviše, to se moglo i očekivati. Poslije prošlonedjeljnog pada berzanskih indeksa, koji je potpuno normalan i uobičajen za sva tržišta širom svijeta, i ne samo za ona u razvoju kao što je crnogorsko, pojačana tražnja je uticala da cijene krenu u pravcu u kojem smo do sada navikli. Trenutna tražnja je rezultat postojanja solidnog broja kompanija na tržištu koje dobro posluju i koje uvijek privlače pažnju investitora, kako velikih tako i malih. Takođe, i dalje postoje kompanije i fondovi čijim se akcijama trguje po cijeni nižoj od realne u ovom trenutku - kaže za “Vijesti” Slaven Popović broker u podgoričkoj Monte adriji. On tvrdi da je “svako preduzeće cjelina za sebe, pa se dešavanja u njima i očekivanja investitora u pogledu budućeg poslovanja istovremeno odražavaju na berzi”. - Najavljena privatizacija Instutita “Simo Milošević” ili dijela Ulcinjske rivijere i dešavanja na berzi koja su to propratila u vidu rasta cijena njihovih akcija, pravi su primjeri za to - dodao je Popović. On je rekao je broj kupaca iz dana u dan sve veći, kako stranih tako i domaćih. - Mislim da su strani investitori do sada i te kako osjetili pogodnosti ulaganja u Crnu Goru, koja im je, pokazalo se, pored odlične mogućnosti za zaradu, ponudila i najliberalniju zakonsku regulativu u regionu. U budućnosti ih očekujem još više. To je mnogo važno, a takođe i činjenica da su i ljudi u Crnoj Gori shvatili da berzu treba da posmatraju u svjetlu šanse za zaradu, a ne kao nešto što postoji odvojeno od njihovih života - rekao je Popović. On kaže da je sve teže davati neke sigurnije savjete u pogledu kretanja cijena akcija, jer su one znatno skočile i osjetno su veće nego prije samo godinu. - Međutim, očekujem da će se dani i događaji koji predstoje, a tu prije svih mislim na septembarske izbore, i te kako odraziti na tržište kapitala i da će stranih investitora u slučaju dobijanja jedne stabilne Vlade biti sigurno još više. Očekujem da će jesen biti burnija od ljeta - ocijenio je Popović.

meho
09.08.2006., 12:53
PODGORICA - Crna Gora ima povoljan geografski položaj, a imajući u vidu trend rasta poslova pomorske industrije u Mediteranu, značajne šanse za privlačenje direktnih stranih investicija mogu se tražiti, upravo, u pomorstvu – ocijenjeno je u Vladinoj Strategiji za podsticanje direktnih stranih investicija. U analizi potencijala Crne Gore, po sektorima, navodi se da naša država ima strateški položaj zbog dostupnosti glavnih mediteranskih pomorskih centara, odakle ima izvanrednu mogućnost povezivanja sa svijetom, pošto postoji direktna povezanost sa najvećim pomorskim centrima u Mediteranu: Betoia - Alžir, Izmir - Turska, Aleksandrija - Egipat, Kazablanka - Maroko, Banjas - Sirija, Haifa – Izrael... Podsjeća se i da je, do perioda sankcija, pomorska industrija bila jedan od nosioca kapitalnih priliva u Crnu Goru kroz tri značajne kompleksa: Luke Bar, Luke Kotor i Brodogradilišta Bijela, kao i dvije pomorske kompanije - Jugooceanija i Prekookeanska plovidba. - Luka Kotor od 2003. godine traži strateškog partnera kroz direktnu prodaju 58.39 odsto vlasništva. U procesu je tender za izgradnju turisticko-nautičkog centra Marina Kotor, tip investicije zajedničkog ulaganja procijenjena oko 8,5 miliona eura. Planom privatizacije planirana je izrada strategije razvoja i privatizacije Brodogradilišta Bijela i Luke Bar. U Brodogradilištu je pažnja usmjerena na povećanje produktivnosti, poboljšanje poslovnog planiranja i sistema kontrole, rješavanje problema viška radne snage i deviznog rizika – podsjećaju iz Vlade šta se sve planira sa ovim pomorskim kompanijama. Podsjeća se i da je izgrađen sistem kvaliteta, jer Luka Bar i Luka Kotor posjeduju međunarodne sertifikate ISO 9001 i ISO 9002. U analizi se navodi da se, zbog obima početnih troškova za investiranje, posebno mora uzeti u obzir da je ulaganje u pomorstvo izuzetno osjetljivo na politički rizik, na pitanja svojinsko-pravnih odnosa i razvijenost infrastrukture. U Strategiji piše i da će «mogućnost privlačenja stranih direktnih investicija u narednom peridu naročito zavisiti od privatizacije Luke Bar, jer luke predstavljaju ključni podsistem pomorske industrije, koji ubrazava protok roba, dovodi do povećanja otvorenosti privrede i stvaranja novih oblika usluga, kao i nove zaposlenosti». - Imajući u vidu današnje trendove (otvaranje manjeg broja većih luka, sa koncentrisanim i raznovrsnim uslugama), obezbjeđenjem modernih infrastrukturnih konekcija i povećanjem dodate vrijednosti, Luka Bar ima mogućnost da postane jedan od značajnijih lučkih centara u regionu – zaključuje se u sektorskoj analizi pomorstva, u Vladinoj Strategiji za podsticanje direktnih stranih investicija. Navodi se i da Crna Gora ima dugu tradiciju pomorstva, da je u Kotoru Fakultet za pomorstvo, gdje je od 1959. godine diplomiralo 4.550 studenata, 776 na pomorsko-nautičkom odsjeku, 1.108 na brodomašinskom, a 6.539 na pomorsko - ekonomskom odsjeku, dok su 1993. godine otvorene i postdiplomske sudije. - Cijena rada u pomorskoj industriji u Crnoj Gori je najniža u regionu. Kvalitetna radna snaga se često zapošljava na tržištima razvijenih pomorskih sila, u Malti, Italiji i Grčkoj, sa kojima Crna Gora ima tradicionalno dobre poslovne odnose – piše u Strategiji.
Izvor: Republika

ljubo78
09.08.2006., 15:34
Evo da i ja dam svoj doprinos(moja prva poruka na forumu). Ne mislite li da je HTP Boka jedna od podcijenjenih, gledajuci dugorocno? Ima li neko podataka sto tacno od zemljistai objekata imaju na poluostrvu Lustica, jer Rusi tamo kupuju i kupuju zemlju?

Polikarpov
10.08.2006., 13:03
Kako pise danasnja "POBJEDA"...

Quote:

CRNOGORSKI PREMIJER MILO ĐUKANOVIć PRIMIO, NA SVETOM STEFANU, MINISTRA RUSKE FEDERACIJE ZA VANREDNE SITUACIJE SERGEJA ŠOJGUA

Ruski partneri zainteresovani za ulaganje u kapitalne objekte

Formiranjem mješovitog međuvladinog komiteta za privrednu i naučno-tehničku saradnju biće stvorena pravna i organizaciona struktura za unapređenje različitih oblika bilateralne saradnje Crne Gore i Ruske Federacije

Podgorica, 8. avgusta - Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović primio je danas, na Svetom Stefanu, ministra Ruske Federacije za vanredne situacije Sergeja Šojgua, koji predvodi delegaciju svoje zemlje u službenoj posjeti Crnoj Gori.
Ministar Šojgu prenio je predsjedniku Vlade pozdrave ruskog rukovodstva i čestitke povodom uspješno sprovedenog referenduma u Crnoj Gori i spremnost Ruske Federacije za jačanje bilateralnih odnosa i svestrane saradnje sa Crnom Gorom. On je naglasio da u međusobnoj saradnji dvije zemlje postoje čvrste političke i ekonomske osnove, kao i istorijski korijeni, što čini da se sa optimizmom može gledati na budućnost rusko-crnogorskih odnosa.
Zahvaljujući na brzom priznanju nezavisnosti Crne Gore od strane Ruske Federacije, uspostavljanju diplomatskih odnosa i imenovanju privremenog šefa diplomatskog predstavništva Rusije u Podgorici, predsjednik Vlade obavijestio je ministra Šojgua o aktuelnim kretanjima u Republici, nakon sticanja nezavisnosti i u susret parlamentarnim i lokalnim izborima zakazanim za septembar ove godine. Premijer Đukanović upoznao je sagovornika o ekonomskoj saradnji u Crnoj Gori, ističući da će svi ključni makroekonomski pokazatelji i u ovoj godini biti poboljšani. Takođe, on je ministra Šojgua obavijestio da su prioriteti Vlade u narednom periodu intenziviranje napora ka priključivanju evropskim i evroatlantskim integracijama, kao i dalji razvoj odnosa sa prijateljskim zemljama među kojima Ruska Federacija zauzima jedno od najznačajnijih mjesta.
U razgovoru je izraženo zadovoljstvo prisutnim trendom jačanja političkog dijaloga i razvoja bilateralne saradnje. Konstatovano je da je u ekonomskoj sferi prisutan porast ruskih investicija, kao i dobro iskustvo sa ruskim partnerima u toj oblasti, te širenje veza na području obrazovanja, nauke i kulture, čime se bogatoj tradiciji dodaju novi sadržaji, primjereni savremenom trenutku. U kontekstu realizacije razvojnih planova Crne Gore, pozdravljen je interes ruskih partnera za ulaganje u kapitalne objekte, posebno u oblasti energetike, putne infrastrukture, pomorske i turističke privrede. Postignuta je saglasnost da se za potrebe Crne Gore, pod veoma povoljnim uslovima, pristupi zaključivanju sporazuma o iznajmljivanju jednog od najmodernijih protivpožarnih aviona Be-200.
Dvije strane su saglasne da treba formirati mješoviti međuvladin komitet za privrednu i naučno-tehničku saradnju, čime bi bila stvorena pravna i organizaciona struktura za unapređenje različitih oblika bilateralne saradnje.
Konstatovano je da približavanje Crne Gore evropskim integracijama, posebno Evropskoj uniji, u okviru evropske orijentacije šireg regiona, ne može biti prepreka intenziviranju svestranih odnosa i saradnje između Crne Gore i Ruske Federacije, već podsticaj razvoju savremenih odnosa i saradnje na ravnopravnim osnovama.
Predsjednik Vlade je odao priznanje Ruskoj Federaciji za rezultate koje postiže u oblasti društveno-ekonomskih reformi i privrednog razvoja, te u pogledu njene konstruktivne uloge u međunarodnim odnosima, što je došlo do punog izražaja i u procesu zaokruživanja državno-pravnog statusa Crne Gore, navodi se u saopštenju Vladinog biroa za odnose s javnošću.

Rusko odlikovanje Roćenu

Ministar Sergej Šojgu uručio je odlikovanje Ministarstva za vanredne situacije Ruske Federacije glavnom savjetniku crnogorskog premijera Milanu Roćenu. Roćen je odlikovan za doprinos humanitarnim aktivnostima, organizovanim u saradnji sa Ujedinjenim nacijama

zelko
11.08.2006., 22:30
Evo moj kum ima "dojavu" da ce ove dvije firme da explodiraju.Da cujemo prave znalce!

boriss_com
12.08.2006., 09:27
Ova prva sigurno hoce...5.67 je garantovano, ali mislim da ce se za 30 dana trgovati oko 8.00
za htp boku nijesam siguran, mislim da je i ova sadasnja cijena vise nego dobra

netstrider
12.08.2006., 12:04
A ja mislim da bi trebalo ili otvoriti svije teme ili pisati pod neku temu, jer ćemo inače imati puno ovakvih tema sa "2-3 posta dosta". Pozdrav,

net

marko78
12.08.2006., 14:20
Slazem se sa netsiderom, mislim da ce ovako forum brzo postati nepregledan. Mislim da postoji thread Crna Gora u kom ova prica lagano moze da se nastavi.

Moje skromno misljenje je da sve sto je vezano sa CGprimorjem, a pogotovu sa Bokom, kratkorocno mora da raste - pocev od nekretnina pa do ovakvih preduzeca. Takodje mislim da nece biti prevelikih potresa do neposredno prije izbora, a poslije toga ocekujem da ce se finisirati i prica oko Arsenala a onda i cijene poceti da rastu osjetnije...

mtrtnik
12.08.2006., 18:29
Osjetnije?! A šta je do sada bilo sa cijenama? Samo pogledaj rast na nedeljnem nivou. Po meni bi trebala sada jedna korekcija od 20-30% ali če težko pošto mi se čini da je previše novca na tržištu.

Hans
14.08.2006., 07:31
Moze li netko objaviti ako je dostupno stanje najvecih dionicara,mislim da bi bilo zanimljivo pogledati a ujedno i pomoci pri odluci kupnje dionica.
Takodjer od vas koji ste bolje upoznati sa situacijom misljenja o odabiru dionica pri kupnji.
Hvala

ljubo78
14.08.2006., 09:23
Mislim da je dojava dobra, a posebno, jer sam i ssam saznao da ce u septembru ici tender za Boku, sto znaci u jednoj nedjelji skok od 20%. Kako je i Vektra ukljucena u svu pricu, jos bolja atmosfera ce se stvoriti oko ove dionice, i do nove godine moze biti jedna od najlikvidnijih na CG berzama.

Marinac
14.08.2006., 10:28
Do sada su za BOKU najviše ponudili 0,98EUR po akciji, ali ima nešto novo oko toga s obzirom da se trguje po višoj cijeni

boriss_com
14.08.2006., 10:40
Moj "tip" je i dalje JAPE

monteinvest
14.08.2006., 10:44
Sta mislite o Barskoj??

Ove godine su zabiljezili znacajan rast prevezenih putnika i automobila. Imaju tri linije Bar-Bari, Bar - Ancona, Drac-Bari.

Cini mi se da je moguc dalji rast, vjerovatno na oko 4.5 - 5.00 EUR.

monteinvest
14.08.2006., 10:48
S obzirom na rezultate Telekoma CG u prva dva kvartala ove godine, godisnja dobit TECG bi mogla iznositi cca 30-35 miliona EUR.

S obzirom na sadasnju trz. kapitalizaciju koja iznosi cca 210 miliona EUR, ova se hartija stvarno cini jeftinom.

Jos kad se pogledaju drugi faktori, mislim da je zaista realno ocekivati i trocifreni rast na period od godinu ili dvije.

boriss_com
14.08.2006., 11:19
Barska je dobra firma sa puno vrijedne imovine, sa poslom koji ce se u buducnosti samo uvecavati, kratkorocno 5.00-6.00, ja sam je prebacio u dugorocne investicije.
TECG je super jeftin sada

noe
14.08.2006., 12:30
DKPG - uredno se skida ask po 1,00 jutros, do sada preko 59,000 komada.
Prognoze???
Velike su rupe na prodaje od 1,00 do 1,30 i opet od 1,30 do 1,50 ali je i slaba kupnja preko 0,90. Na koju će stranu?
Ima li kakvih tračeva tko bi se mogao pojaviti na tenderu?

boriss_com
14.08.2006., 13:08
DKPG smo i kupili kao srednjorocnu investiciju, ovoga puta ce privatizacija uspjeti jer su ispunjeni svi preduslovi, osim jednog, a i on ce uskoro....
Ko hoce moze ga sada prodati i zaraditi nesto i sta ce kupiti ..?
Ne vidim investiciju sa boljim potencijalom za rast, no ko hoce da presipa novac tek da nesto radi i to je OK. Pogledajte samo kako su se prodavale fabrike duhana u okruzenju, ne bih rekao da ce ovdje biti puno drugacije.
NO, izbor je individualan.
Moj izbor je STRPLJENJE

Traceva ima...zainteresovanih takodje, ali ne bih da postujem traceve

noe
14.08.2006., 13:15
Mislio sam više kratkoročna prognoza.Dokupio sam par tisuća jutros po 1,00 a mislim još pa sam u dilemi da li danas po 1,00, sutra po 0,9 ili sutra po 1,10:(
To me muči...
Ako ode i za pola prosjeka prodanih u regiji biti će to super zarada

boriss_com
14.08.2006., 15:34
Objavljen Javni poziv za ucesce na javnoj aukciji na kojoj æe se vrsiti prodaja cjelokupnog kapitala »Duvankomerc« DOO Podgorica, u vlasnistvu »Duvanskog kombinata« AD - Podgorica. Pocetna cijena 3 milE, rok 12.9.
Time se oslabadjaju plasmana, transporta, viska zaposlenih. Ostaju proiyvodnja i otkup sa skoro optimalnim brojem radnika.
Sa ovim novcem ce se pokriti nasledjeni gubici i dobicemo cistu situaciju.
Mislim DGPK ovih dana UP.

marko78
14.08.2006., 15:44
EPCG danas preko 400.000eura prometa, cijena 4.3 eura ili sam pogresno shvatio? Da li to znaci da je lagano krenula gore...

Marinac
14.08.2006., 15:46
Objavljen Javni poziv za ucesce na javnoj aukciji na kojoj æe se vrsiti prodaja cjelokupnog kapitala »Duvankomerc« DOO Podgorica, u vlasnistvu »Duvanskog kombinata« AD - Podgorica. Pocetna cijena 3 milE, rok 12.9.
Time se oslabadjaju plasmana, transporta, viska zaposlenih. Ostaju proiyvodnja i otkup sa skoro optimalnim brojem radnika.
Sa ovim novcem ce se pokriti nasledjeni gubici i dobicemo cistu situaciju.
Mislim DGPK ovih dana UP.

Koliko to iznosi po akciji?