PDA

View Full Version : HG spot d.d. (HGSP-R-A)

Monk
18.08.2004., 21:43
Nakon što završi preregistraciju u dioničko društvo, jedna od najvećih domaćih IT tvrtki namjerava pokrenuti postupak uvrštavanja u burzovnu kotaciju, te se početi širiti na regiju i EU.

Hrvoje Prpić, direktor HGspota, rekao je za Dnevnik kako bi proces uvrštenja trebao trajati oko dvije godine.

Prije preregistracije HGspot je podignuo iznos temeljnog kapitala sa 20 tisuća na pet milijuna kuna.

Preregistracija je, objašnjavaju u HGspotu, logičan i prirodan korak u kontinuiranom širenju tvrtke i njezina poslovanja, te zadnji korak do stvaranja uglednog hrvatskog poduzeća spremnog za ulazak u Europsku uniju.

Početkom ove godine HGspot je počeo otvarati poslovnice diljem Hrvatske, kojih je danas već 12. "Plan je da se do kraja 2007. otvori ukupno 50 poslovnica, čime bi se dodatno približili kupcima izvan Zagreba. Pokrilo bi se gotovo 60 posto hrvatskog pučanstva", rekao je Prpić.

Nakon 2007., kada bi već trebao biti uvršten na burzu i pokrivati većinu hrvatskog tržišta, HGspot bi se trebao početi širiti i na europska tržišta, ponajprije Sloveniju, Mađarsku, Austriju i Češku, najavljuje Prpić.

"Nakon ulaska u EU ne očekujemo pritiske izvana na naše tržište, pa ćemo se pokušati probiti na zapadna tržišta", prenosi Dnevnik riječi direktora HGspota.

Pa forumaši, kako komentirate, ovu vijest, te što mislite koliki će interes biti za ovu (možda) buduću dionicu?

Walley
19.08.2004., 04:42
To je sve ok, i dobra su oni firma, samo je pitanje zašto će tražiti izlazak na burzu. Treba im kapital?, za šta? Kolko vrijede? Tko je to procijenio? Po kojem ključu?. Evo ti Google danas na IPO i šta se desilo,morali su smanjiti cijenu sa 115 na 85 $ da počne IPO, i nemaju velike šanse da IPO prođe, još su rane otovrene od zadnjeg .com buma u USA. Možda je u Hr drugačije, ali po meni bi dečki trebali dati jasnu strategiju,cilj i vrijednost prije nego izađu na burzu. Daleko od toga da sam protiv,ali ipak su pare u pitanju.

Walley
20.08.2004., 01:44
Koji zajeb, sa 85 na 100$, sitnica od 20%.

pochetnik
06.07.2006., 11:01
koliko sam jučer negdje pročitao, dobili su odobrenje i spremaju se izaći uskoro. Zna li netko nešto više?

veno
06.07.2006., 11:07
http://www.nacional.hr/articles/view/25236/9/

markez
06.07.2006., 11:10
http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/vijest.2006-07-05.6974579315/?searchterm=hg-spot

Monk
06.07.2006., 12:52
HG spotu se odobrava prospekt o izdavanju 28.000 redovnih dionica ukupne vrijednosti 28 milijuna kuna, odnosno pojedinačne nominalne vrijednosti 100 kuna po dionici.

Konstantno svi bez grama mozga prenose ovo...dali je onda 280.000 dionica po 100 kn, ili 28.000 po 1000 kn nominala?

netstrider
06.07.2006., 12:58
Fali ti treća (koja je meni najlogičnija varijanta, no dobro) - emisija za 2,8 miljuna kuna.

Monk
06.07.2006., 14:36
Ne, mora emisija biti od 28.000.000,00 kuna.

HG spot će izdavanjem dionica povećati temeljni kapital sa nominalnog iznosa od pet milijuna kuna na 33 milijuna kuna

SUBJEKT 080179818 HG SPOT D.D.
TEMELJNI KAPITAL
5.000.000,00 HRK (kuna)

geene
06.07.2006., 14:40
I onda kažu da nulu ne trebaš pisati.:biggrin:

Pevac
06.07.2006., 14:44
A možda je emisija superpari, pa se 100 kn nominale plaća 1.000. Pitanje je što piše u procjeni?

Pepinho
06.07.2006., 15:23
Evo da i ja dam svoj mali doprinos. Prije neki dan razgovarao sam s frendom na kavi o svemu i svačemu (dionicama, kaldionici...) i kako je on na FER-u skrene tema slučajno na HgSpot. Pa mi frend ispriča priču o njihovim početcima,možda je malo nadopunjena ali temelj je ostao isti.

Priča počinje u Dugavama...
Naime, prije cca 10 godina, sadašnji vlasnici HgSpota pržili su djeci igrice na diskete i prodavali po kvartu za neku siću. Nakon koje godine osnivaju vastitu firmu u Zapruđu i započinju vlastiti posao u jednom malom podrumu prodavajući informatičku opremu. Kasnije se sele par ulica dalje u istom kvartu na malo veći prostor jer su sad imali prizemlje i podrum. Nakon godinu - dvije ostaju na istoj lokaciji ali otvaraju servis par blokova dalje. Kako je posao napredovao prodaju kasnije te 2 lokacije i prebacuju se u veliku zgradu pokraj HAK-a u Utrinama. Kako su već dosta rašireni u Hrvatskoj imaju tendenciju širenja prema van, a tu najprije mislim na Sloveniju.

netstrider
06.07.2006., 15:35
Lider 32: Ako vas, pak, zanimaju uspješni ljudi i njihovi životni recepti svakako pročitajte priču o liku i djelu Mensura Jašarevića, koji je preuzeo vodstvo HGspota.

Zvučiš kao netko iz HGspota. :)
tj. ta faza HGspota je bila prljava, blatnjava i mračna (i bilo bi najbolje da netko skenira članak da se ljudi i sami uvjere). Danas je to uspješna firma koju vodi Mensur Jašarević. I nije ništa posebno. Drže neki dio tržišta. I to bi valjda bilo to. Ne vidim kome bi taj dugo najavljivani IPO trebao koristiti osim onima koji su kao djelatnici dobijali dionice. Mislim, za ovo se znalo dvije godine. Tada sam se malo i razmišljao (ali otad ta ideja leži u nekim zabačenim papirima tik ispod one o uništenju planete Zemlje iz knjige "Vodič kroz galaksiju za autostopere"). Sada, može nešto poskočiti jer će raja imati para od Plive. Tako, ko i VIRO. Ali na long play ... razmislite o kupnji HOMS-a. HOMS! HOMS! HOMS!

HGspota. :)

Pozz

Cartmann
06.07.2006., 15:53
Priča počinje u Dugavama...Naime, prije cca 10 godina,

Kad se sjetim tih vremena i koji sam panj ispao. :) :(

Tad sam govorio "nema tu kruha, znas i sam da na lageru moras imati hrpu robe, nekoliko stotina tisuca kuna ti mora stati u poslu, a konkurencija je takva da ce marze ubrzo biti oko 10%, ako ne i manje, s cim se ne moze profitirati. Druga bi prica bila da prodajes s velikim virmama pa pokupis slag i na cijenama i na odrzavanju, ali kakva je ovjde situacija ti ne moram pricati, svaki dan me nazove najmanje 4-5 budala kojem klinac ne moze preci level u igri i salje i 3pm jer sam mu "sjebao zivot" i da "njemu nije lako pa mi je bolje da ga ne jeb.m". Onda moram u 9h navecer, umoran i znojan ici do njega njegovom klincu prelaziti level (nivo u igrici). A komp. su kvarljiva roba, tako reci nema kupca koji zbog neke gluposti ne nazove bar dvaput (ako i ima, neki zovu tisuce puta, svaki put kad mu se pojavi nova ikona). Lager moras odrzavati jer kad se pojavi nekakav popust na trzistu svi navale na 15tak komponenti od 600 na lageru, pa kad nestane tih 15tak pricaju okolo kako je firma u qrcu i nema nista na lageru. A lager prepun (stare) robe koja se nikad nece prodati ili u najboljem slucaju za 20% nabavne cijene. Kad na to dodas rjesavanje garancijskih kvarova (bar 10 ljudi dnevno ti prijete lomljenjem nogu) itd., bjezi od toga, tih 15tak k kn mjesecno (u prosjeku) je dosta u usporedbi s prosjecnom penzijom, ali ipak premalo za sjebati zdravlje i doci do trenutka kad se moze izici i posla i otici uzivati.

A vidi ih sad, uzivaju. :party: :pljesak:

axy
06.07.2006., 16:59
Kad se sjetim tih vremena i koji sam panj ispao. :) :(

Tad sam govorio "nema tu kruha, znas i sam da na lageru moras imati hrpu robe, nekoliko stotina tisuca kuna ti mora stati u poslu, a konkurencija je takva da ce marze ubrzo biti oko 10%, ako ne i manje, s cim se ne moze profitirati. Druga bi prica bila da prodajes s velikim virmama pa pokupis slag i na cijenama i na odrzavanju, ali kakva je ovjde situacija ti ne moram pricati, svaki dan me nazove najmanje 4-5 budala kojem klinac ne moze preci level u igri i salje i 3pm jer sam mu "sjebao zivot" i da "njemu nije lako pa mi je bolje da ga ne jeb.m". Onda moram u 9h navecer, umoran i znojan ici do njega njegovom klincu prelaziti level (nivo u igrici). A komp. su kvarljiva roba, tako reci nema kupca koji zbog neke gluposti ne nazove bar dvaput (ako i ima, neki zovu tisuce puta, svaki put kad mu se pojavi nova ikona). Lager moras odrzavati jer kad se pojavi nekakav popust na trzistu svi navale na 15tak komponenti od 600 na lageru, pa kad nestane tih 15tak pricaju okolo kako je firma u qrcu i nema nista na lageru. A lager prepun (stare) robe koja se nikad nece prodati ili u najboljem slucaju za 20% nabavne cijene. Kad na to dodas rjesavanje garancijskih kvarova (bar 10 ljudi dnevno ti prijete lomljenjem nogu) itd., bjezi od toga, tih 15tak k kn mjesecno (u prosjeku) je dosta u usporedbi s prosjecnom penzijom, ali ipak premalo za sjebati zdravlje i doci do trenutka kad se moze izici i posla i otici uzivati.

A vidi ih sad, uzivaju. :party: :pljesak:

Moje posve bezvrijedno misljenje: IT u smislu prodaje hardvera je gubitak vremena, i to cak i kada su u pitanju veliki sistemi jer se marze ruse samo da bi se "uslo". IT u smislu prodaje znanja je totalna koma, to je islo do prije 7-8 godina, sada je to teski prosjek. Jedino sto sljaka je ICT - dakle komunikacije + IT, a pricu o ISPovima i koje je tu klanje, novac i politika u igri, svi znamo.

U svakoj drzavi i svakom gradu postoji poneki "HG Spot" koji je uspio zahvaljujuci tome jer netko mora uspjeti da bi ta grana zivjela, odnosno zbog sposobnosti ljudi koji su radili, ulozenog obrtnog kapitala, vezama, ili nesto cetvrto. U prosjeku, iako je opce misljenje da je IT "super stvar" (misljenje bakica, susjeda koji je upravo kupio svoj prvi PC i laika), kad je pukao balon prije 6-7 godina, pukao je glasno i to je vrlo lijepo stiglo i do nas.

Jedino sto u toj igri ide i to donekle, je imanje debelih veza u gradskim i inim upravama (ne daj Boze drzavnim!), imanje veza u velikim firmama koje su jos uvijek lijepo centralizirane pa se ne inzistira previse na "vise ponuda" i stelanju posla, i to opet ne za nabavu hardvera, nego za usluge, razna fiktivna i nefiktivna "odrzavanja" mreza, infrastrukture itd.

Problem je jedino u tome sto je i to zarada krajnje prosjecna i rezervirana upravo zbog mita/korupcije/nepotizma za uzak krug ljudi i krajnje usporediva s nekim daleko laksim nacinima ulaganja, ako covjek vec ima novca za takav posao (nekretnine).

Sve u svemu, moj big thumbs down za bilo kakva IT ulaganja u danasnjem trenutku, kada se IT smatra u laickom svijetu necim sto je super i u cemu je "buducnost" a u praksi je sveden na popratni servis, nuzno zlo i uslugu koju treba marginalizirati ma kako bila bitna za cjelokupni poslovni proces.

Moorgate
06.07.2006., 17:04
Cim se bavi HG spot? Prodajom & servisiranjem hardware-a?

Rouge Trader
06.07.2006., 17:08
Da.

To uopće nije IT nego čista trgovina.
IMHO

Smallfox
06.07.2006., 17:11
Mislim da se spajaju sa tvrtkom "Senso", ali odakle ova vijest iz naslova teme?

Pacer
06.07.2006., 18:20
Evo da i ja dam svoj mali doprinos. Prije neki dan razgovarao sam s frendom na kavi o svemu i svačemu (dionicama, kaldionici...) i kako je on na FER-u skrene tema slučajno na HgSpot. Pa mi frend ispriča priču o njihovim početcima,možda je malo nadopunjena ali temelj je ostao isti.

Priča počinje u Dugavama...
Ovako nešto mogao ti je ispričati samo netko tko je danas na FER-u i hrani se lijepim pričama o počecima u garaži zbog vjere u vlastitu budućnost. Prodaja IT željezarije na ovim prostorima nije od jučer ili HGSpota, nego je od prvih osobnih računala, ima sad već i bliže 30 nego 20 godina tome. Svatko tko je to onjušio zna da takva lijepa priča ne pije vodu. (Kao što u priči o Appleu obično zaborave na trećega koji je financirao, četvrtoga koji je čvrstom rukom stvarao firmu, svi samo o Steve J. i W.) Bez mračne strane sile takve se stvari ne postižu.

Slažem sa s Axy-om o vrijednosti takvog posla, ali mislim da će drugačija percepcija u javnosti ipak pomoći da to bude u početku zanimljiva dionica naprosto zato što mi svoj IT balon još nismo imali, a kamo li ga izbušili.

Sasko
06.07.2006., 18:23
... da se nastavim na Pacera...

a znamo di su americke IT dionice u odnosu na svoj all time high

ja bi ipak da nam Atlantic dodje na burzu

axy
06.07.2006., 19:07
Slažem sa s Axy-om o vrijednosti takvog posla, ali mislim da će drugačija percepcija u javnosti ipak pomoći da to bude u početku zanimljiva dionica naprosto zato što mi svoj IT balon još nismo imali, a kamo li ga izbušili.

Meni se cini da kod nas tog balona nece niti biti. Prosla baba s kolacima.

Mogu reci da sam neka vrsta mini-samoproglasenog insidera u bransi (privatno radim na istoj poziciji kao Presvetli). Stanje IT-a kod nas je jako jadno, usprkos laznom sjaju koji probije jednom godisnje na WinDaysima. Pametnome je dovoljno vidjeti ankete o placi IT-jevaca koje je pocetkom godine radio Selectio (MojPosao), pa da se vide razlike u "sjaju" izmedju onoga sto prosjecni FERovac misli da ce dobiti kada zavrsi faks i svi se pocnu trgati za njegovo znanje Linuxa i onoga sto poslodavac objektivno nudi.

Osim u direktno-IT-razvojnim sredinama (ERNT, Siemens...) IT kod nas je doslovce na razini servisa ciscenja i management ga takvim percipira; van Hrvatske stanje je tek marginalno bolje.

Nemam nimalo lijepih rijeci za ulaganje u IT bilo kakve vrste kod nas, osim kada bi postojali ludi venture kapitalisti koji bi u Hrvatskoj isli u ulaganja u nanotehnologiju ili biorobotiku, kad bi imali ovdje nekoga tko ima plan oko toga.

Sve ostalo svodi se na:

- prodaj hrpu PCja i servera s produzenom garancijom, marza -5 - +5 %, kako bi se dobio posao, i onda se 3 godine natezi sa pokvarenim hardverom
- dovuci optiku, preotmi T-Comu uslugu i naplacuj promet (ovo ide najbolje - pogledati godisnji promet IT i ISP tvrtki u Hr)
- virtualni ugovori consultinga, odrzavanja i "odrzavanja", sklopljeni na vecerama-ruckovima-po vojnopolitickim linijama

Cca kao preprodaja krumpira, osim sto je preprodaja krumpira nesto zivlja, raznovrsnija, a meni osobno cak i zabavnija.

No, ja kao ogorcenik iz branse, definitivno (ili vjerojatno?) nisam meritoran govoriti o ovome.

markez
06.07.2006., 20:23
Da.

To uopće nije IT nego čista trgovina.
IMHO
Slažem se i dodajem kako je to trgovina koja očito donosi profit i firma raste, a vlasnici se bogate. Inače, ne bih baš situaciju oko izlaska HG-Spota na burzu izravno povezivao sa sličnim primjerima u svijetu, ni u pozitivnom niti u negativnom smislu. Da ipak budem malo određeniji, za razliku od npr. našeg aktualnog predsjednika Mesića kojega je (ne samo zbog toga) također teško povezati s bilo kime u bijelome svijetu, držim ovo dobrim potezom, kako zbog očekivanog širenja informatičke pismenosti i jačanja potražnje za raznim elektroničkim spravicama u Hrvata, tako i zbog imena i tržišne pozicije HG-Spota. "Želim vjerovati" (široko rasprostranjena poštapalica drugog unikatnog političara s ovih prostora, Ivice-Prce Račana) kako takva dionica može biti tražena roba na našoj burzovnoj bojišnici. Stoga, zaražen neizmjernim optimizmom aktualnog predsjednika Vlade Ive Sanadera (optimizma koji će se valjda jednom i realizirati, možda baš u slučaju HG-Spota), poručujem: "Prst gore!" :thumbsup: :flaster:

Pepi
06.07.2006., 23:20
Slažem se i dodajem kako je to trgovina koja očito donosi profit i firma raste, a vlasnici se bogate. Inače, ne bih baš situaciju oko izlaska HG-Spota na burzu izravno povezivao sa sličnim primjerima u svijetu, ni u pozitivnom niti u negativnom smislu. Da ipak budem malo određeniji, za razliku od npr. našeg aktualnog predsjednika Mesića kojega je (ne samo zbog toga) također teško povezati s bilo kime u bijelome svijetu, držim ovo dobrim potezom, kako zbog očekivanog širenja informatičke pismenosti i jačanja potražnje za raznim elektroničkim spravicama u Hrvata, tako i zbog imena i tržišne pozicije HG-Spota. "Želim vjerovati" (široko rasprostranjena poštapalica drugog unikatnog političara s ovih prostora, Ivice-Prce Račana) kako takva dionica može biti tražena roba na našoj burzovnoj bojišnici. Stoga, zaražen neizmjernim optimizmom aktualnog predsjednika Vlade Ive Sanadera (optimizma koji će se valjda jednom i realizirati, možda baš u slučaju HG-Spota), poručujem: "Prst gore!" :thumbsup: :flaster:

mislim da širiš djelomično točne informacije. g. račanu nije omiljena poštapalica "želim vjerovati" nego "želim da vjerujem". priznat ćeš da je to nešto sasvim drugo. i da baca novo svjetlo na izlazak HG spota na burzu.

Pacer
07.07.2006., 00:22
Meni se cini da kod nas tog balona nece niti biti. Prosla baba s kolacima.

Stanje IT-a kod nas je jako jadno, usprkos laznom sjaju koji probije jednom godisnje na WinDaysima.
.....
- virtualni ugovori consultinga, odrzavanja i "odrzavanja", sklopljeni na vecerama-ruckovima-po vojnopolitickim linijama

Cca kao preprodaja krumpira, osim sto je preprodaja krumpira nesto zivlja, raznovrsnija, a meni osobno cak i zabavnija.

No, ja kao ogorcenik iz branse, definitivno (ili vjerojatno?) nisam meritoran govoriti o ovome.
Mislim da miješaš percepciju, tipična greška IT-freakova. Ako je loše zaposlenicima, ne mora biti loše gazdama, čak bih rekao da to može biti upravo obrnuto. Jeftinija radna snaga, veća zarada. Ni auti se kod nas ne proizvode nego se samo marketira i servisira, pa...

A kaj se tiče krumpira, pa i tu funkcionira janjicarsko-vojnopolitička linija. Šifra Jambo.

Mislim, da se razmemo, ja se s tobom slažem, ali ovdje (na forumu/burzi) je nužna određena doza cinizma. Ja je nisam imao na Plivi, pa se pokušavam nagovoriti da je imam ovdje. Nije to ni izdaleka nešto slično, ali ako ne uložim u Adris jer je duhan, u Plivu jer je vode štetočine, u Končar jer samoupravljaju, u IT jer nije IT....šta ostaje?

MASTER
07.07.2006., 10:07
čitajući želje formaša za novim dionicama, ne mogu se oteti dojmu da mnogi još nisu shvatili da se ne kupuju dionice koje imaju većinskog vlasnika.

izlazak na burzu mora podrazumijevati i barem 25% dionica kojima se svakodnevno i slobodno trguje, bez utjecaja većinskih vlasnika. a takav slučaj nije niti kod plive.

inače glede ovog izlaza prodavača kondoma, čovjek samo kopira todorića

Slow
07.07.2006., 10:31
Istina, mislim da nema tu nekog prevelikog kruha. Eventualno kad bi M San izasao, oni rade malo ozbiljnije poslove.

Moorgate
07.07.2006., 11:40
Od rekla-kazala izvora mislim da je razlika izmedju atlantica i hgspota u tome sto ce kod atlantica vlasnistvo ostati kakvo je sada a vlasnici hgspota hoce cash out and leave

axy
07.07.2006., 12:13
Mislim da miješaš percepciju, tipična greška IT-freakova. Ako je loše zaposlenicima, ne mora biti loše gazdama, čak bih rekao da to može biti upravo obrnuto. Jeftinija radna snaga, veća zarada. Ni auti se kod nas ne proizvode nego se samo marketira i servisira, pa...

Jos jednom, ako se nesto prodaje s -5 do +5 % marze da bi se dobio posao, a volumeni su ogromni, na dugi rok ja tu vidim samo probleme, a cista kolicina prometa i obrt kapitala ono je sto spasava cijelu pricu.

mjasarevic
07.07.2006., 12:27
Na pocetku lijep pozdrav citateljima i svim autorima na siteu. Drago mi je da je tema HGspot pobudila barem malo interesa i da se o njoj pise, ali kako ima dosta "rekla-kazala" informacija, zelio bih razjasniti daljnje korake.

Takodjer cu pokusati, iskljucivo cinjenicnim prikazom, pojasniti prosle aktivnosti i rezultate, te objasniti buduce korake.

Hgspot je poceo doslovno iz garaze i sa jednim zaposlenikom u 1997. Tijekom 2003.g. gradi se zgrada u Utrinama i u 2004.g. ostvaren je priho od 240 mio kn. Tada vlasnici odlucuju razdvojiti vlasnicke i upravljacke funkcije, postavljaju Upravu i preoblikuju doo u dd.

2005.g. tvrtka ostvaruje ca. 300 mio kn prihoda, uz bruto dobit od 8 mio kn (revidirano izvjesce Ernst & Young), te radi na spajanju sa Senso Mikro grupom. Konsolidirani prihod bi iznosio oko 500 mio kn. U 2006 se tvrtke vlasnicki i spajaju, te je planirani prihod od 600 mio kn. Radi spajanja su provedene i ove zadnje odluke Hanfe i prethodna skupstina Drustva.

Daljnjim rastom poslovanja, ostvarivanjem "standardne" profitabilosti na nivou svjetske industrije, eudkacijom zaposlenika i drugim aktivnostima zelimo tvrtku uciniti financijski i poslovno interesantnom za ulagace. Tijekom 2008. g. zelimo ici na daljnje prikupljanje kapitala kako bi se tvrtka mogla jos brze i efikasnije razvijati.

Sadasnji vlasnici ce prodati samo jedan dio tvrtke, ali nikako nece u potpunosti izaci iz vlasnistva. Naravno da cemo tijekom 2008.g. na transparentan nacin prikazati rezultate poslovanja, viziju i misiju, potencijale sirenja i aktivnosti koje planiramo napraviti sa prikupljenim sredstvima. Tako da ce svatko od potencijalnih investitora imati priliku procjeniti atraktivnost ulaganja.

Nadam se da sam, bar djelomicno, uspio odgovoriti na nepostavljena pitanja te razjasnio sadasnju poziciju i planiranu buducnost.

S postovanjem,
Mensur Jasarevic
Predsjednik Uprave HGspot-a

Cartmann
07.07.2006., 12:43
Jos jednom, ako se nesto prodaje s -5 do +5 % marze da bi se dobio posao, a volumeni su ogromni, na dugi rok ja tu vidim samo probleme, a cista kolicina prometa i obrt kapitala ono je sto spasava cijelu pricu.

Istina, samo što -5% na papiru u praksi često bude preko +25%. :flaster:

Ili, npr. poglavarstvo placa racun u iznosu od 260 tisuca kuna za usluge odrzavanja inf. sustava, a u isto vrijeme imaju 8 stalno zaposlenih "IT strucnjaka" za odrzavanje tog istog sustava. Ali, to je vec OT. :)

Cartmann
07.07.2006., 12:50
Na pocetku lijep pozdrav citateljima i svim autorima na siteu. Drago mi je da je tema HGspot pobudila barem malo interesa i da se o njoj pise, ali kako ima dosta "rekla-kazala" informacija, zelio bih razjasniti daljnje korake.

Kako je forum u pravilu mjesto neformalnog nacina komuniciranja, mislim da bi mogli (kad uhvatite vremena) napisati nesto vise fin. podataka o poslovanju HG spota, naravno, ako ovaj komentar nije bio samo jednokratni posjet. Jer moram priznati da lijepo zvuci, ali previse podsjeca na press relase-a, dok sam zavrsetak vec "mirise" na blazu varijantu politickog pamfleta. :)

Pod fin. podacima, s obzirom da nisam nigdje uocio iste, mislim na klasicne podatke koje upisujete u TFI-POD odnosno GFI-POD, s naglaskom na knjigovodstvenoj vrijednosti, rastu prihoda i zaduzenja kroz odredjeno razdoblje, itd..

netstrider
07.07.2006., 12:51
Dobrodošao!
(jako cijenim kad se netko od gore "spusti" na našu forumašku razinu, makar i da ispriča vic).
I čisto zbog samih vlasnika, nadam se da ćete i tijekom 2006, a i 2007. god. na barem djelomično transparentan način prikazivati poslovne rezultate.
mjasarevic je napisao: "... te razjasnio sadasnju poziciju". Nisam siguran na koju se poziciju osnosi (ukoliko se radi o tržišnoj poziciji, trenutnoi odvojeni/konsolidirani dio tržišta koja drže HGspot i Senso je najbolje razjašnjenje koje se može dati u kojoj rečenici.).
Pozdrav,

net

Pacer
07.07.2006., 12:55
Točno, ali si zaboravio na vlastitu točku 3. gore. Uostalom, i najveće svjetske firme zarađuju veći dio od toga soft dijela (održavanje, usluge, consulting i kako to već sve ne zovu), a ne od gole željezarije, neke su čak sasvim prešle na to. Druga je stvar balkanska izvedba koja je uvjetovana okruženjem, i tu nema izbora.

A kad je riječ o marži - marža u odnosu na što? Na nabavnu cijenu? A što je u lancu prije te točke na kojoj se određuje nabavna cijena i jesi li siguran da oni koji prodaju s -5% marže nemaju interesa i u tom dijelu lanca prije te točke.

To sad već nema izravne veze s HGSpotom ni s profitabilnošću koju će, eventualno, vidjeti budući dioničari, samo nastojim da usmjerim dio tvoje pažnje na stvari koje nisu vidljive na prvi pogled. Žablja i sokolova perspektiva svaka imaju svoje prednosti i nedostatke.

HGSpot nije IT, nego trgovina. Ona ovisi o volumenu, odnosu cijena/vrijednost, marketingu i reklamama i imageu, održavanju, ekskluzivnim pravima uvoza, dealovima na tržištu s (prividnom) konkurencijom i štajaznam čemu sve ne. Koliko ja znam, višemanje sve informatičke firme koje su išle na široku potrošnju a njegovale inženjerski pristup su glatko propale. Bi li moglo biti drugačije?

Međutim, u percepciji širokih narodnih masa sve što ima veze s PC ili windows ili mobitel je IT. A iz tih redova dolaze ulagači.

lana
07.07.2006., 12:56
gosp. Jaserovic, a kada će vaše dionice izaći na burzu?

Monk
07.07.2006., 13:14
Pozdravljam g.Jašarevića (ako je to doista on), i želio bih dobiti odgovor na jedno tehničko pitanje: ide li emisija od 28.000 (nominala 1000kn) ili 280.000 (nominala 100kn) dionica?
Pozdrav

bluechip
07.07.2006., 16:45
Dobrodošao!
(jako cijenim kad se netko od gore "spusti" na našu forumašku razinu, makar i da ispriča vic).
I čisto zbog samih vlasnika, nadam se da ćete i tijekom 2006, a i 2007. god. na barem djelomično transparentan način prikazivati poslovne rezultate.

Potpuno se slazem i podrzavam g. Jasarevica da se i dalje javlja kako bi nas informirao :thumbsup: sto se tice izlistavanja na burzi nadam se da ce potaknuti i ostale slicne da slijede primjer HGspota. :)

Iako i sam spadam pod nezadovoljne i bivse njihove potrosace veselim se ovakvoj zelji da se i na tome poradi.

mjasarevic
07.07.2006., 18:43
Bilo je postavljeno nekoliko korektnih pitanja, pa bih odgovorio.

1) koji je trzisni udio HGspota?
Po istrazivanju IDC-a u 1Q2006 g. iznosi 11,6% za racunala, te u prodaji notebooka od 17,6%. Trzisne udjele po ostalim kategorijama je jako tesko tocno izracunati jer drzavna statistika uglavnom ne postoji. HGspot kao maloprodaja je veci za oko 50% od najblizeg konkurenta.

Zajedno sa Senso Mikrom, Hgspot cvrsto zauzima 2. mjesto medju IT prodavacima i distributerima.

2) financijska izvjesca?
Kako HGspot nije jdd nema obavezu javnog objavljivanja fin. izvjesca. Ovu praksu cemo promijeniti sa konsolidiranim fin. izvjescem za 2006.g. koje ce biti javno prezentirano, a u cilju upoznavanja financijske javnosti sa rezultatima poslovanja.

3) transparentan nacin prikazivanja podataka - Naravno da cemo to ciniti na taj nacin jer je to jedino ispravno, i to ne samo, u situaciji kada zelimo dobiti povjerenje ulagaca.

4)emisija je 280.000 dionica po 100 kn nominale, tj. ukupno 28 mio kn

5) " .. nezadovoljne i bivse njihove potrosace" - :( zao mi je na toj odluci

Lp

milken
07.07.2006., 19:12
tko im radi ipo. i kako će biti izveden

axy
07.07.2006., 19:22
HGSpot nije IT, nego trgovina. Ona ovisi o volumenu, odnosu cijena/vrijednost, marketingu i reklamama i imageu, održavanju, ekskluzivnim pravima uvoza, dealovima na tržištu s (prividnom) konkurencijom i štajaznam čemu sve ne. Koliko ja znam, višemanje sve informatičke firme koje su išle na široku potrošnju a njegovale inženjerski pristup su glatko propale. Bi li moglo biti drugačije?

Međutim, u percepciji širokih narodnih masa sve što ima veze s PC ili windows ili mobitel je IT. A iz tih redova dolaze ulagači.

Iznenadjuje me ovo sto si rekao, da HG spot nije IT nego trgovina. To je kao da kazes da su i farmaceutske tvrtke i proizvodjaci racunala i proizvodnja celika industrija, i da tu vrijede ista pravila.

axy
07.07.2006., 19:23
Istina, samo što -5% na papiru u praksi često bude preko +25%. :flaster:

Ili, npr. poglavarstvo placa racun u iznosu od 260 tisuca kuna za usluge odrzavanja inf. sustava, a u isto vrijeme imaju 8 stalno zaposlenih "IT strucnjaka" za odrzavanje tog istog sustava. Ali, to je vec OT. :)

To sto si rekao jedino je mjesto gdje u Hr u ITu lezi novac, osim za doslovce pet primjera koji zive od prodaje. Tu ne ubrajam kvartovske trgovine koje prodaju USB keyeve itd.

Cartmann
07.07.2006., 19:53
2) financijska izvjesca?
Kako HGspot nije jdd nema obavezu javnog objavljivanja fin. izvjesca. Ovu praksu cemo promijeniti sa konsolidiranim fin. izvjescem za 2006.g. koje ce biti javno prezentirano, a u cilju upoznavanja financijske javnosti sa rezultatima poslovanja.

Da se nadovežem, s obzirom da je ovo moje pitanje. Znam da HGspot nema obvezu javnog objavljivanja fin. izvjesca, jer da ima ne bih imao razloga postaviti ovo pitanje već bi ih sam pročitao. :)

Ne očekujem da prepisujete GFI-POD, vec pretpostavljam da imate pri ruci najbitnije fin. podatke koji prikazuju poslovanje HGspota.

Vjerujem da i sami znate na koje podatke mislim, knjigovodstvenu vrijednost te usporedba iste s cijenom dionice (koja kao što znamo trenutno iznosi 100kn), zatim kretanje prihoda kroz odredjeni period, tj. prihodi u npr. '03, '04 i '05, zatim EBITDA i dobit poslje oporezivanja, odnosno EPS, P/E te gotovina (operating cash flow).

Moze i dio ovih podataka, ovisno sto imate pri ruci, npr. samo prihod+dobit (poslje oporezivanja) kroz razdoblje bi vjerno prikazao % rasta HGspota. Ne treba biti konsolidirano, čisto neformalno.

bluechip
07.07.2006., 20:58
5) " .. nezadovoljne i bivse njihove potrosace" - :( zao mi je na toj odluci

Nisam bio dovoljno jasan.. Takva odluka je bila donesena u neka prijasnja vremena kada se, iz moje perspektive kao kupca, ignoriralo na odredene probleme vezane uz kvalitetu usluge i prodaje. Ovakvim komuniciranjem stjecem dojam da se stvari mjenjaju, na bolje svakako. :thumbsup: I kao sto sam napisao veseli me svaka takva inicijativa pa ce se i povjerenje kupaca poceti vracati. Samo tako naprijed :thumbsup:

Cekamo rezultate :)

zao mi je na OT

MASTER
07.07.2006., 21:25
kratka napomena
nakon odobrenja prospekta za izdavanje vrijednosnih papira privatnim izdanjem zabranjeno je putem medija do okončanja emisije komunicirati sa potencijalnim ulagačima

Cartmann
07.07.2006., 21:36
Nisam bio dovoljno jasan.. Takva odluka je bila donesena u neka prijasnja vremena kada se, iz moje perspektive kao kupca, ignoriralo na odredene probleme vezane uz kvalitetu usluge i prodaje. Ovakvim komuniciranjem stjecem dojam da se stvari mjenjaju, na bolje svakako. :thumbsup: I kao sto sam napisao veseli me svaka takva inicijativa pa ce se i povjerenje kupaca poceti vracati. Samo tako naprijed :thumbsup:

Posljednje vrijeme čujem dosta pozitivnih komentara na račun HGspota. Ja nikad nisam poslovao s njima tj. kupovao kod njih baš zbog mnogih kritika na njihov račun (na news grupama ga nazivaju "HGšrot"), ali kao što sam rekao u prvoj rečenici, kolege koji su odlučili poslovati s HGspotom kazu da su više nego zadovoljni profesionalnoscu i odnosom prema kupcima. Što u praksi znači da kad prodavač kaže "stići ce sutra", to i stigne sutra, ne za par tjedana, i to baš ono što je naručeno, a ne nešto 10-to, kao što je dugo bila praksa s (pre)prodavačima hardwarea u Hr.

bluechip
07.07.2006., 22:41
To je tocno. Primjerice prije 2-3 godine kada bih narucivao i podizao 20-tak razlicitih komponenti, sat cekanja, pa nakon izvikivanja imena tvrtki narucioca redovito bi falile 2-3 komponente. Onda slijedeci dan ponovno red-izvikivanje i dobijem ostatak. I to je tocno da im je wom maksimalno otezavao situaciju - osobno sam svakodnevno slusao prituzbe. Prosle godine sam bio prisiljen kupiti opremu i primjetio sam promjene na bolje, nema redova, nema dozivanja narucioca, sve naruceno dobiveno. Tako gledam kao bivsi/buduci? kupac.
Kao potencijalni ulagac smatram da su promjene dobro dosle i ako se nastave biti ce to potpuno drugaciji igrac na trzistu. Zato kao sto sam napisao jedva cekam rezultate nove uprave i njihovih aktivnosti. Ono sto me zanima je sto planiraju za 3-5 godina napraviti sa Hgspotom.

Molim moderatore da obrisu post ako smatraju da je off

Smallfox
09.07.2006., 15:52
Tada vlasnici odlucuju razdvojiti vlasnicke i upravljacke funkcije, postavljaju Upravu i preoblikuju doo u dd.

U tom trenutku dogadjaju se i po mom misljenju neki vrlo losi lomovi za tvrtku, npr. preusmjeravanje novca namjenjenog oglasavanju sa specijaliziranih informatickih novina mjesecnika na oglasavanje u sveprisutne opce medije gdje se uloženi novci raspres bez ikakvog stvarnog ucinka zbog nesrazmjerno jacih marketinskih kampanja telekom operatora i slicnih ....

Zanimaju me dvije stvari, pa molim g. Jasarevic za odgovor:
a) Ako se ne radi o prikupljanju novca za izlazak vlasnika, koje su konkretni koraci koji zahtjevaju takav priliv kapitala?
b) Zasto bas spajanje sa Sensom i koji su pozitivni ucinci osim povecanja trzisnog kolaca?

Ako dobijem odgovor molio bih odgovor bez PR floskula nalik (vizija i misija).

unaprijed hvala

Newguy
09.07.2006., 16:57
a) Ako se ne radi o prikupljanju novca za izlazak vlasnika, koje su konkretni koraci koji zahtjevaju takav priliv kapitala?
b) Zasto bas spajanje sa Sensom i koji su pozitivni ucinci osim povecanja trzisnog kolaca?

Vezano za Smallfoxova pitanja dodao bi još nekoliko:

a) Koje su očekivane opasnosti od konkurencije koja bi mogla doći u vidu stranih maloprodajnih firmi slične vrste, posebno nakon ulaska u EU (ne poznajem dovoljno dobro to područje, ali pretpostavljam da ako bi se tada otvorila vrata sličnim kompanijama da bi možda mogle ostvarivati povoljnije marže, radi ekonomije količine)?
b) Postoji li neki ciljni tržišni udio koji misle ostvariti, i ako da, onda u kojem roku i na koji način?

također zahvaljujem na odgovorima..ako ih dobijemo, naravno :)

jadran
10.07.2006., 09:49
čini mi se da je axe najbolje rezimirao situaciju u domaćoj (šrafciger) IT industriji. Osobno ne vidim koja bi bila vrijednost dionice firme koja (jedna od milijun) sastavlja računala ili ih uvozi. Trgovac (bez dodane vrijednosti) može na burzu samo ako je najbolji, najveći ili sa najduljim stažom (tipa Metro itd). Ostali nemaju komparativnih prednosti, pogotovo što svi nabavljaju robu iz istih azijskih izvora, pa tko će više spustiti cijenu.

Firme se poslovno uzdižu inovativnošću ili nečijom protekcijom (ili injekcijom kapitala). HG Spot se uzdigao financijskom injekcijom g. Pribičevića (Microline) što nema veze sa kvalitetom poslovanja ili inovativnošću. Koja je prednost domaćeg preprodavača pred HongKonškim koji ima direktan pristup do izvora robe, jeftiniju radnu snagu i reference kao sastavljanje IT opreme za Dell, HP itd (te mega-skladište u Beču)?

osobno bih puno radije vidio (i kupio) dionice domaće IT firme koja je napravila 'bolju mišolovku' kojom može konkurirati drugima, vani i ovdje

Newguy
10.07.2006., 12:15
................. što zapravo misle napraviti sa lovom od potencijalnog IPO-a, i kako? I kakvi se efekti od toga mogu realno očekivati?

doktor_no_7
10.07.2006., 12:45
S obzirom da se računala, komponente, software, ... malo češće kupuju od auta , kuća i slično, jasno je da mnogi od nas imaju pozitivna i negativna iskustva u nabavci te opreme. Također, imajući u vidu da je ovo investicijski forum, molio bih da ovdje ne radite pojedinačne mikroanalize usluga HGSpota.
U suprotnom, tema će se pretvoriti u "nezadovoljnog potrošača" ili "diskreditiranje konkurencije".
Budući da se gospodin Jašarević odvažio javiti na forum, siguran sam kako nam može pružiti kvalitetne informacije, ako ga svojom nekorektnošću ne otjeramo s foruma.
Stoga će ova tema biti podložna cenzuri nekorektnih poruka.
Ako imate potrebu negodovanja ili pretjeranog hvaljenja usluga HG Spota, otvorite si novu temu na nekom drugom dijelu foruma.

MASTER
10.07.2006., 13:26
Budući da se gospodin Jašarević odvažio javiti na forum, siguran sam kako nam može pružiti kvalitetne informacije, ako ga svojom nekorektnošću ne otjeramo s foruma.
Stoga će ova tema biti podložna cenzuri nekorektnih poruka.

Poštovani moderatori
i dalje stoji da se g Jašerević nije smio javiti s postom na ovom forumu pa svako daljnje pozivanje istoga da objašnjava efekte izdanja dionica je protuzakonito. prema tome spominjati nečiju nekorektnost dok taj isti krši zakon predstavlja kategoriju koja svakako ne pripada ovom forumu!:mad:

doktor_no_7
10.07.2006., 13:34
A bilo bi bolje da se uopće nije javio ?

Sve što može biti mjerodavno za buduću cijenu dionice ostati će, a sve ostalo NE !

Cartmann
10.07.2006., 13:40
Poštovani moderatori
i dalje stoji da se g Jašerević nije smio javiti s postom na ovom forumu pa svako daljnje pozivanje istoga da objašnjava efekte izdanja dionica je protuzakonito. prema tome spominjati nečiju nekorektnost dok taj isti krši zakon predstavlja kategoriju koja svakako ne pripada ovom forumu!:mad:

Ja podržavam odluku gosp. Jašerevića da učestvuje na ovom forumu i time podjeli svoja saznanja tj. svoje znanje s ostalim korisnicima.

zoki
10.07.2006., 14:08
obzirom da je HGSpot zadužen u visini 85% aktive (što je prestrašno), vrlo vjerojatno je to razlog izlaska na burzu. imaju dobre prihode i zaradu, ali im je book prilično nizak.

meni tako jako zadužene firme izgledaju kao da su pred stečajem što ovdje, vjerujem, nije slučaj.(s druge strane, možda je tako velika zaduženost uobičajena, makar sigurno nije normalna, stvar u takvim firmama) no ipak, meni to nikako ne može biti ozbiljno ulaganje.

ali, kako to kod nas biva, naći će se brdo zainteresiranih i nekoliko brokerskih kuća, pa će se rušiti Virov rekord od 17 sekundi. zaduženost tada neće nikome biti bitna.

axy
10.07.2006., 14:48
obzirom da je HGSpot zadužen u visini 85% aktive (što je prestrašno), vrlo vjerojatno je to razlog izlaska na burzu. imaju dobre prihode i zaradu, ali im je book prilično nizak.

meni tako jako zadužene firme izgledaju kao da su pred stečajem što ovdje, vjerujem, nije slučaj.(s druge strane, možda je tako velika zaduženost uobičajena, makar sigurno nije normalna, stvar u takvim firmama) no ipak, meni to nikako ne može biti ozbiljno ulaganje.

ali, kako to kod nas biva, naći će se brdo zainteresiranih i nekoliko brokerskih kuća, pa će se rušiti Virov rekord od 17 sekundi. zaduženost tada neće nikome biti bitna.

Mozda zbog velikih zaliha ili eventualno odgoda placanja u nekim vecim isporukama?

Kupujem godisnje vise miliona Kn ICT opreme i znam da iako moja firma placa unutar 4 tjedna po isporuci nepogresivo, za firme koje nama prodaju (HG Spot je jedna u lancu...) to iznosi u prosjeku od 3 do 5 mjeseci. Razlog je vlastita interna neorganiziranost i odnosi s dobavljacima: npr. narucis servere, notebooke, workstatione, ekrane, printere, neki specijalizirani hardver, i onda oni svoj rok isporuke od 30 dana probiju za jos 60, a ja fakturu ne potpisujem i ne placamo po fazama dok cijela narudzba nije u firmi. E, sad, da li su ICT dileri onda isto tako duzni svojim dobavljacima, ili im moraju platiti u odredjenom roku, to ovisi o dealu, ali bih rekao da je to sigurno manje od 3 do 5 mjeseci... i eto ti zaduzenosti.

Ako je tako, dok se masinerija vrti, zaduzenost nije toliko bitna, pogotovo kad je HRK na kratkoj uzdi Rohatinskoga. Zaduzenost se nikako ne moze povezivati sa stecajem, to bi bilo prejako pojednostavljivanje stvari. Ako si jako zaduzen, a dug se vraca i kapital obrce, mozes jos trostruko narasti, otplatiti dugove i jos napredovati dalje...

Najveci svjetski duznici su USA, UK, Njemacka, Francuska, Italija, Nizozemska i Japan. Da li ti se cini da su pred bankrotom? :thumbsup:

clusmas
10.07.2006., 15:07
Zole, krivo razmišljaš. Takav konzervativan stav ponekad šteti.

Stvar je vrlo jednostavna. Kad imaš tako velik rast, po ogromnim stopama, nemaš druge nego financirati taj ogroman rast ogromnim zaduženjima. Vjeruj mi banke vrlo dobro poznaju njihovu situaciju i ne bi one dozvolile zaduživanje preko granica samo tako. Znači potencijal postoji.

Želim reći, ne treba zaduženja gledati tako kritično, treba pogledati perspektivu.

1. Činjenica je da su osnivači poduzetnici iz slučaja, odnosno slučajni poduzetnici. Time ne želim umanjiti njihovu vrijednost, štoviše, treba im se nakloniti jer su zaradili lovicu, ali ni oni sami ne mogu pobjeći od činjenice da su poduzetnici iz slučaja, te da ovo sve što se odigravalo ne samo da nisu planirali, nego nisu ni sanjali. Jednostavno su pogodili vrijeme i mjesto. Kod nas imaš dosta primjera poduzetnika iz slučaja, npr. Kerum, Pevec itd. itd. Uglavnom, svaka čast i sretno u budućnosti.

2. Odlično je to što su osnivači uvidjeli kako nisu u stanju kvalitetno upravljati i prepustili upravljanje profesionalnom managmentu.

3. U budućnosti taj sektor očekuje konsolidacija, a dokaz tome je fuzija sa Sensom, to će se nastaviti. Sad će se širiti u regiju, onda će nastupiti konsolidacija u regiji, a nakon toga će neki globalni igrač sve to pokupiti i svi sretni i zadovoljni.

Ne treba se brinuti oko zaduženja, treba samo gledati stope povećanja prihoda u ovoj fazi. Ako su one 15 % i više na godišnjoj razini, ne treba previše brinuti.

Znači samo je pitanje vremena u kojem će se taj proces odvijati. Gotovo sam siguran da će sve to završiti u rukama nekog globalnog igrača.

Po pitanju ovih dječijih bolesti koje navodi axy, to je sasvim normalna stvar koja će sjesti na svoje mjesto, samo je potrebno vrijeme. Jako je opasan taj ogroman rast. Dječije bolesti su svakako posljedica tog rasta. Problem je i u kadrovima, naime, na hrvatskom tržištu rada nije moguće pronaći adekvatan kadar i onda naravno imaš uska grla gluposti protiv kojih jednostavno ne možeš.

MASTER
10.07.2006., 15:16
Problem je i u kadrovima, naime, na hrvatskom tržištu rada nije moguće pronaći adekvatan kadar i onda naravno imaš uska grla gluposti protiv kojih jednostavno ne možeš.
ovo je točno, na žalost i u ovome primjeru ali to će se tek vidjeti!

per0
10.07.2006., 15:56
ovo je točno, na žalost i u ovome primjeru ali to će se tek vidjeti!

Pa daj napisi u cemu je toliki problem s jasarevicem.

zoki
10.07.2006., 15:58
ja prvo radim analizu svakog dijela koji me zanima zasebno, a onda na kraju to sve spojim.

ako se pogleda to zaduženje i usporedi s ostalim firmama onda prilično iskače. no, ta usporedba s ostalim firmama je tek jedan dio analize. naravno da svaka firma ima svoju priču.

hgspot će biti prva firma takve vrste na našoj burzi pa me zato i zanimalo mišljenje ostalih o tom dugu.

obzirom da nemam nikakvih problema sa priznavanjem pogreške ili razmišljanja u krivom smjeru (ako se pokaže da ste u pravu), mogu reći da se većinom slažem s navedenim argumentima. ali, sigurno ćete se složiti da je uvijek bolje biti oprezniji nego srljati glavom bez obzira..

Superior
10.07.2006., 15:58

A recimo da on ulaže u druge dionice na hrvatskom tržištu kapitala a nama bi prodao svoje iz Hgspota.

MASTER
10.07.2006., 16:03
bez obzira što tko mislio o moralnom liku ekipe iz finagre, isti je navodno od tamo dobio nogu ( sporazumno su se razlišli) jer nije uspio raditi svoj posao dobro!

a ako ste pročitali rješenje HANFE vidjeti ćete da zahtjev nije bio uredan i vraćen je na doradu.

i konačno
samo pojavljivanje na ovom topicu i krešenje odredbi ZTVP predstavlja dovoljan razlog da se posumnja ne samo u menagerske sposobnosti nego i stvarnu stručnost

meni iskustvo govori da kad god se rade "greške u koracima" nakon toga slijedi i gubitak utakmice

unatoč svemu želim dioničarima i zaposlenicima HG spota da dobro posluju i da im rastu plaće a osobito neka nas izvjeste ako ponovno prodnađu kakav zgodni video uradak za kućnu upotrebu sa licima estrade

MASTER
11.07.2006., 01:01
www.aris2000.hr/izvjesca/hgspot2005.pdf

nije mi jasno za kaj im treba tih 28mil kn.

lana
11.07.2006., 15:14
malo sam im proučila FI i mogu ti reći da im tih 28 milja treba za održavanje likvidnosti:biggrin: ne izgleda baš situacija najbajnija:thumbsdow
1. odnos ukupnih prihoda i rashoda 2004/2005. pokazuje da su prisiljeni drastično rezati marže
2. Prihod raste po stopi od cca. 30% dok: zalihe (bruto i neto jednake :confused: :confused: nema škarta, reklamacija isl.) zalihe rastu 100%, amortizacija smanjena za duplo, kratkoročni krediti (za likvidnost) rastu duplo u odnosu na prethodnu godinu, kreditiranje od tuzemnih dobavljaća je izraženo u 2005. novca na računu ni za plaće...

rekao bi jedan moj znanac: dobro je ali nije dobro :thumbsdow

gazda
11.07.2006., 16:22
Bojim se da ne! Znam otprilike cijene po kojima nabavljaju robu i po kojima prodaju i sve te marže su vrlo tanke. Čitav taj glamoruzni biznis s "visokom" tehnologijom je vrlo neprofitabilan!
-HG spot je doživio expanziju prije par godina-slagajući komponente u pc-e kad su se marže kretale 300-400%,a sad im slijedi stagnacija i to je najbolje vidljivo po tome što su počeli svaštariti i prodavati bijelu tehniku-i veš mašine uskoro-i pokušavaju živjeti od klasične marže od 20-tak %,a uz to je teško očekivati neki veći rast profita

axy
11.07.2006., 17:03
-HG spot je doživio expanziju prije par godina-slagajući komponente u pc-e kad su se marže kretale 300-400%,a sad im slijedi stagnacija i to je najbolje vidljivo po tome što su počeli svaštariti i prodavati bijelu tehniku-i veš mašine uskoro-i pokušavaju živjeti od klasične marže od 20-tak %,a uz to je teško očekivati neki veći rast profita

Marze u nikakvoj prodaji kompjutorskih komponenti nikada nisu bile 300-400 posto a osobito ne u zadnjih 9 godina otkako je HG SPOTA. U dobrim vremenima prije toga bile su toliko bez zadnje nule.

gazda
11.07.2006., 18:11
Marze u nikakvoj prodaji kompjutorskih komponenti nikada nisu bile 300-400 posto a osobito ne u zadnjih 9 godina otkako je HG SPOTA. U dobrim vremenima prije toga bile su toliko bez zadnje nule.
-nisam ja niti napisao na prodaji-nego na slaganju pc-a slično kao m-san grupa

jadran
11.07.2006., 19:35
budućnost je u uslugama. Tu je marža onoliko koliko ti je netko spreman platiti a skladišta nema. A HG Spot će doživjeti što i ostale domaće firme koje su bile (ili će biti) na pravom mjestu u pravo vrijeme (Iskon npr., u budćnosti MSan, Globalnet, Lura) - preuzimanje od strane vanjskog igrača, te od zarade kupuješ brod i lezi na palubu (a za razonodu možeš malo i po upravnim odborima, kao izvjesna dama). Naravno, prije toga moraš stvoriti povoljnu klimu (čim veću cijenu) držeći predavanja o spektakularnom budućem razvoju (kao npr. Iskon, a sada i Pliva - izgleda da imaju iste PR priručnike)

Posao u Hrvatskoj će ionako voditi stranci jer se kod nas tokom niza godina iskristaliziralo nekoliko činjenica. Prvo osim faktora 'pravo mjesto u pravo vrijeme', ne poznajem firmu koja se uzdigla na znanju, inovativnošću, dobrim izumom ili uslugom koja konkurira najboljim vanjskim. Znači onoga što pokreće zapad kod nas se nalazi u tragovima. Drugo, niti u budućnosti ne vidim povoljniju situaciju (sa time da je svake godine 20% teže pokrenuti novi biznis). Kod nas na razvikanim natječajima za inovativni biznis (Ideja) pobjeđuje izum boljeg rezanja papaka kravama (no hard feelings autorima).

Zaključak, dobar biznis je otvoriti trgovinu sa jahtama jer ovi sadašnji i budući 'srećkovići' trebaju negdje uložiti novac dobiven od prodaje. Inovativni trend je započeo još prije šest godina - prva strana investicija u IT tehnologiju u Hrvatskoj završila je u jahti vlasnika.

krpa
11.07.2006., 20:00
Sve velike marke u PC business-u ne ostvaruju preveliku maržu. Prije par godina, dok je bilo još Compaq-a, imali su maržu reda veličine 3% pa PC-ima (globalni business u svijetu). Koliko je to još sada manje, govori nam podatak da je IBM prodao svoj PC business kinezima. Takodje, u superKonzumu, možete u košaricu staviti kruh, mlijeko i PC. A to puno govori. Kada je tehnologija masovna, val najveće zarade je već prošao negdje dalje (upravo je to ono što mući HgSpot).
Ono što ostaje kao pitanje: gdje je zapravo zarada. Preselila se u svijet jačih servera (sve potrebnijih), laptopa (stopa rasta prodaje u ovom segmenu je 30%) i usluga razne vrste.
Što od toga ima HgSpot? Samo laptop-e, ali nije niti najjeftiniji, niti jedini.
Pogledajte kako se razvija Msan: paletu prodaje proširio je sa PC-a, na servere, mrežne komponente, usluge razne vrste i određena direktna zastupstva raznih ICT komponenti (zašto je ovo bitno: jer na količinu dobiva veču maržu, nije isto kupiti 10,100,100000 komada nečega).
Mislim da HgSpot uvodeću bijelu tehniku ide u krivo. Ruše mentalni model u ljudima koji su stvarali godinama. Svima je poveznica u glavi HgSpot=Pc, ali i Pevec, Elektropromet,...=frižider. Tko će dakle, kupovati bijelu tehniku u HgSpot-u: ili bitno niža cijena (marža?) i veća kvaliteta ili ništa.

xperttrader
11.07.2006., 20:32
ne poznajem firmu koja se uzdigla na znanju, inovativnošću, dobrim izumom ili uslugom koja konkurira najboljim vanjskim. Znači onoga što pokreće zapad kod nas se nalazi u tragovima.

pa bilo je par firmi koje su imale "global reach"

npr;

Croteam, www.croteam.com

Playmedia (http://www.playmediasystems.com) bi vjerovatno imala uspjesan IPO na NASDAQ-u da se burza nije srusila 2000-te,

ali slazem se s tobom da takvih kompanija nemamo puno. No to nije samo problem Hrvatske nego cijele Europe, u jednom nedavnom broju RedHerringa gdje je tema bila 50 najzanimljivijih Europskih start-up kompanija, vise od 50% bilo ih je iz Izraela!???

axy
11.07.2006., 22:44
budućnost je u uslugama. Tu je marža onoliko koliko ti je netko spreman platiti a skladišta nema. A HG Spot će doživjeti što i ostale domaće firme koje su bile (ili će biti) na pravom mjestu u pravo vrijeme (Iskon npr., u budćnosti MSan, Globalnet, Lura) - preuzimanje od strane vanjskog igrača, te od zarade kupuješ brod i lezi na palubu (a za razonodu možeš malo i po upravnim odborima, kao izvjesna dama). Naravno, prije toga moraš stvoriti povoljnu klimu (čim veću cijenu) držeći predavanja o spektakularnom budućem razvoju (kao npr. Iskon, a sada i Pliva - izgleda da imaju iste PR priručnike)

Posao u Hrvatskoj će ionako voditi stranci jer se kod nas tokom niza godina iskristaliziralo nekoliko činjenica. Prvo osim faktora 'pravo mjesto u pravo vrijeme', ne poznajem firmu koja se uzdigla na znanju, inovativnošću, dobrim izumom ili uslugom koja konkurira najboljim vanjskim. Znači onoga što pokreće zapad kod nas se nalazi u tragovima. Drugo, niti u budućnosti ne vidim povoljniju situaciju (sa time da je svake godine 20% teže pokrenuti novi biznis). Kod nas na razvikanim natječajima za inovativni biznis (Ideja) pobjeđuje izum boljeg rezanja papaka kravama (no hard feelings autorima).

Zaključak, dobar biznis je otvoriti trgovinu sa jahtama jer ovi sadašnji i budući 'srećkovići' trebaju negdje uložiti novac dobiven od prodaje. Inovativni trend je započeo još prije šest godina - prva strana investicija u IT tehnologiju u Hrvatskoj završila je u jahti vlasnika.

S vecinom toga sto si rekao se slazem, a dio je recen nejasno, no mislim da bismo se mogli sloziti. Problem je definicije ovih "usluga" koje su lukrativne. Ako se radi o IT uslugama, to je pod velikim znakom pitanja. Iz vlastitog iskustva, kod nas se za istu uslugu, kada trazis vise ponuda, dobijaju iznosi koji se krecu do 800 % najnize ponude. Sto je najgore, ovaj koji je ponudio najnizu ponudu nije nuzno najlosiji! No, u takvoj situaciji cesto moze "najbezobrazniji" pobrati vrhnje, ovisno o kriterijima odjela nabave trazioca usluge.

Kako ce takve procese i postupak valorizirati trziste dionica, stvarno ne znam. Da li ce se raditi razne tehnicko-fundamentalne analize na dionicama dobijenih napuhivanjem i iza cega stoji nista?

Odavno su se rasplinuli snovi o tome kako mi imamo super mozgove koji samo traze afirmaciju i radna mjesta. Ima toga svuda. U Indiji i Kini ima cudo takvih i jos su jeftiniji. Je, daleko su i tesko se s njima sporazumijeva zbog kulturne barijere, ali su toliko jeftini da mozes naci nekoga tko ce s njima pricati pa da ih niti ne moras gledati...

Niti dana nisam radio u "hrvatskoj" firmi i na srecu, "hrvatski" management mi je nepoznanica, no nakon dosta iskustva u radu sa strancima, nemam velikih iluzija po pitanju sposobnosti njihovog managementa. Oni mozda dobro funkcioniraju kada rade u svojim domicilnim zemljama, no kada dodju ovdje, tu bude svacega. Doslovce svacega.

Ako se nesto gadno ne promijeni, bjezi od ITa koliko te noge nose... osim u neke spekulativne, kratke, hit and run izlete, ako ima indicija...

Superior
11.07.2006., 22:55
Drago mi je da smo se svi složili oko toga da "IT" ili "sklapanje kompova" i nije baš neki posao gledajući financijske rezultate! Mene recimo nije zadovoljavao a bio sam recimo "poslodavac" sam sebi pa eto provodim vrijeme s vama pokušavajući izvući nešto iz našeg tržišta kapitala.
Nego što smo s ulaganjem u HGspot? Ima li to uopće smisla?

axy
11.07.2006., 22:56
Što od toga ima HgSpot? Samo laptop-e, ali nije niti najjeftiniji, niti jedini.
Pogledajte kako se razvija Msan: paletu prodaje proširio je sa PC-a, na servere, mrežne komponente,

Klanje na trzistu servera ti je isto kao i za desktope, plus sto je cijena pala jezivo. Ove godine smo kupili sve nove servere iako su stari bili OK. Cijena je doslovce visestruko niza nego sto je bila 2003-4 kada je kupovan prvi batch.

Jedino gdje se moze ista napraviti jer ako je key account dobar, pa moze sa principalom dogovoriti kakav popust na "stalnost" kupovine.

Ajde, mrezna oprema jos kako-tako, a velike firme inzistiraju na ultraskupom i nepotrebnom Ciscu. Na par switcheva mozes lako spaliti sto ili dvjesto milja EUR. Problem je sto velike firme koje se tako ponasaju i koje nemaju vremena pustati sa lajne razne samozvane sysadmine i networkadmine da sto godina setiraju portove kod nas mozes nabrojiti na prste jedne ruke.

Notebooci su ti isto banana. Velike firme imaju sklopljene Global Agreemente na nivou kugle zemljaske :) za kupovinu IT opreme i ovlastenjaci ti moraju dati cijene po GA ako se pozoves na ugovor a firma ti je subsidiary onoga tko je sklopio GA.

Jedino, JEDINO sto bi nekako mozda islo su usluge, usluge mozes naplatiti jakim i velikim igracima, a njih je malo i imaju izvor van Hrvatske, rade po internim procedurama i cesto imaju interne IT odjele koji pokrivaju dosta posla, ili su vezani sa centralnim (Corporate) IT odjelom. Mislim da nije pitanje kako razviti IT u Hrvatskoj, nego a) kako dokinuti mentalitet da "to s kompjutor'ma moze raditi mali Jurica, od Pere susjeda sin, koji po cijeli dan igra igrice" b) kako razviti ostatak privrede, da postoji ikakva potraznja za IT uslugama. Ovo sto se sada dogadja je ispod nivoa IT scene koja je postojala u ex Yu u doba Sveta racunara i Sezam BBS-a Dejana Ristanovica, krajem osamdesetih godina proslog stoljeca...

Pacer
11.07.2006., 23:32
Drago mi je da smo se svi složili oko toga da "IT" ili "sklapanje kompova" i nije baš neki posao gledajući financijske rezultate! Mene recimo nije zadovoljavao a bio sam recimo "poslodavac" sam sebi pa eto provodim vrijeme s vama pokušavajući izvući nešto iz našeg tržišta kapitala.
Nego što smo s ulaganjem u HGspot? Ima li to uopće smisla?
Po broju postova na ovoj temi koja se i ne odnosi na dionicu, nego tek na to be dionicu, kao i po broju komentara npr. na KOEI koji se odnose na Končarevu financijski potpuno beznačajnu "proizvodnju" računala rekao bih da postoji neka psihološka potreba za ulaganjem u "IT sektoru". Izgleda da su glamurozne priče kod mnogih jače od stvarnosti.
Ovo sto se sada dogadja je ispod nivoa IT scene koja je postojala u ex Yu u doba Sveta racunara i Sezam BBS-a Dejana Ristanovica, krajem osamdesetih godina proslog stoljeca...
Nije. Danas činovnice u računovodstvima ne klamaju klamericama računovodstvene kartone na diskete (petinčne).
a) kako dokinuti mentalitet da "to s kompjutor'ma moze raditi mali Jurica, od Pere susjeda sin, koji po cijeli dan igra igrice" b) kako razviti ostatak privrede, da postoji ikakva potraznja za IT uslugama.
Nikako. Ta potražnja će se sama stvoriti kad kvaliteta informatike u firmi bude bitna za uspjeh (a ako ne bude tako onda te potražnje neće biti). Tako dugo dok je kvaliteta i kvantiteta janjetine važnija, IT usluge nisu važne.
Ako se nesto gadno ne promijeni, bjezi od ITa koliko te noge nose... osim u neke spekulativne, kratke, hit and run izlete, ako ima indicija...
Ni kafići i pizzerije nisu što su nekad bile. Tržište naprosto čini svoje - dok god je nešto natprosječno profitabilno, dolaze oni koji ruše cijenu dok ona ne padne na najnižu podnošljivu razinu. Zašto bi IT sektor po tome bio išta drugačiji od iznajmljivanja apartmana ili uzgoja krumpira. Čini mi se da je problem u nerealnim očekivanjima onih koji u to ulaze, a i generalno u tome da mnogi još ne mogu shvatiti da se od golog rada može (pre)živjeti, ali nikako i obogatiti. Za bogaćenje je potrebno još ponešto drugo.

dabo1
12.07.2006., 00:45
A recimo da on ulaže u druge dionice na hrvatskom tržištu kapitala a nama bi prodao svoje iz Hgspota.

To je i cijeli smisao transkacije. Rizik se prebacuje na druge dioničare, a većinski vlasnici su izvukli jedan realno mali dio, ali nominalno vrlo veliki. Ujedno ulaskom na tržište kapitala tvrtka može izdavati i druge vrijednosne papire (obveznice) i tako si banka smanjuje svoj kreditni rizik.
Tko zna kako su rađene dokapitalazacije tj. koliko su vlasnici stvarno kapitala uložili, te da li je u financijskim i revizorskim izvješćima uključena i zaduženost povezanih osoba.

MASTER
12.07.2006., 08:42
mislim da njih kreditira RBA i to vrlo konzervativno
nisam uspio naći nekretnine upisane na njihovo ime

gazda
12.07.2006., 09:02
Kakva marza na slaganju PCja, to eventualno ako posao dobave bivsi haaski zatvorenici i detronirani generali... i ako izmisle brand pa ga prodaju na sigurnom natjecaju...
... marzu na dijelove, na slaganje i sve ostale marze...

-ti baš zapeo za maržu-kao da te trgovkinje potkradaju stalno pa se stalno marže sjetiš
-ja sam htjeo reći da su suvlasnici iz HG spota počeli u jednoj garaži slagati pc-e i prodavati ih kad su najobičniji pc-i koštali 10-tak 000 kuna dok su danas takvi obični najjeftiniji oko 2500-3000kn(i prodaju ih samoposluge) i naravno da je HG spot tada doživio expanziju dok sada u promjenjenim prilikama i smanjenoj cijeni jako teško može ponoviti svoj rast i expanziju-gotovo nemoguće
-ovime završavam pisanje na HG spotu jer mi nije interesantno
-axy i daj nemoj više davit o marži

dado023
12.07.2006., 09:26
marže u prodaji su tako jadne(0-15%,za potrosne do 200%) da se za ispod 100milja(bruto) godišnje prometa upce ne isplati poslovati ili ak si privatni poduzetik tipa 2-3 zaposlena tada min 2milje..........stoga poučen vlastitim iskustvom ulaganjem u samu prodaju je neisplativ potez jer na servisu se vrti puno veći profit a HG bas i nije firma kojoj je primarni posao servis i održavanje bar koliko sam upoznat
Nastave li sa takvom politikom poslovanja nece daleko, jer nemaju ni brand ni agresivnu logistiku................

axy
12.07.2006., 14:53
-ti baš zapeo za maržu-kao da te trgovkinje potkradaju stalno pa se stalno marže sjetiš
-ja sam htjeo reći da su suvlasnici iz HG spota počeli u jednoj garaži slagati pc-e i prodavati ih kad su najobičniji pc-i koštali 10-tak 000 kuna dok su danas takvi obični najjeftiniji oko 2500-3000kn(i prodaju ih samoposluge) i naravno da je HG spot tada doživio expanziju dok sada u promjenjenim prilikama i smanjenoj cijeni jako teško može ponoviti svoj rast i expanziju-gotovo nemoguće
-ovime završavam pisanje na HG spotu jer mi nije interesantno
-axy i daj nemoj više davit o marži

Necu daviti, samo bih htio primijetiti da je kvartovskih trgovina bilo na stotine, a iskristalizirale su se 2-3 vece tvrtke na tim temeljima u cijeloj RH. Dakle, uspjeh nije zbog visoke cijene u to doba nego zbog neceg drugog.

p.s. Rijec "marza" si ti prvi spomenuo, ne ja.

lana
12.07.2006., 15:04
Zašto se svađate, svi i onako tvrdite isto, u IT-PC-TV-FRIŽIDER biznisu, marže su male, a konkurencija opaka.
Pitanje je što se očekuje od dionice, a ne od tržišta, evo ja mislim da on (HGSpot) pokušava skupiti nofce za likvidnost i da od nekog razvojnog deal-a tu nema govora.
Ipak sam mišljenja da će se u primarnoj emisiji isplatiti ući, ako bude kao sa VIROM onda bi se mogli ogrebati za brzi prinos od 5-10%, zar ne?

axy
12.07.2006., 17:08
Zašto se svađate, svi i onako tvrdite isto, u IT-PC-TV-FRIŽIDER biznisu, marže su male, a konkurencija opaka.
Pitanje je što se očekuje od dionice, a ne od tržišta, evo ja mislim da on (HGSpot) pokušava skupiti nofce za likvidnost i da od nekog razvojnog deal-a tu nema govora.
Ipak sam mišljenja da će se u primarnoj emisiji isplatiti ući, ako bude kao sa VIROM onda bi se mogli ogrebati za brzi prinos od 5-10%, zar ne?

Kada krepa TV ili frizider, zoves majstora koji samo dolazak naplati 150 Kn. "U kompjutore se svi razumiju", i prakticno isto se gleda na kucni PC i na mrezno-serverski sustav za 80.000 zaposlenika, posto oba mogu popraviti Perice i Josipi, sinovi od susjeda Marka.

MASTER
12.07.2006., 17:49
milo ovo je privatna ponuda za poznate dioničare ne za burzu!

pochetnik
25.07.2006., 18:54
Čitam ovaj forum i sve je ok, rasprava da li vrijedi ili ne vrijedi, ali jednostavno ima li neko informaciju KADA i GDJE se može predbilježiti za kupnju u IPO?
Pa ionako ćemo svi po svojoj savjesti odlučiti i na kraju plakati ili se smijati.
Molim nekoga tko ima informaciju o tome gdje se i kome javiti da ju posta ovdje...da to odradimo dok smo još mladi :) Hvala

MASTER
25.07.2006., 22:51
nema IPO, privatna emisija sa definiranim ulagačima unaprijed!

Turbolimač
26.07.2006., 10:34
kako saznah IPO se planira za 2008

Dude
26.07.2006., 11:12
Čitam ovaj forum i sve je ok, rasprava da li vrijedi ili ne vrijedi, ali jednostavno ima li neko informaciju KADA i GDJE se može predbilježiti za kupnju u IPO?
Pa ionako ćemo svi po svojoj savjesti odlučiti i na kraju plakati ili se smijati.
Molim nekoga tko ima informaciju o tome gdje se i kome javiti da ju posta ovdje...da to odradimo dok smo još mladi :) Hvala

Nitko nije gospodinu odgovorio na pitanje koje i mene zanima: KADA i GDJE se može predbilježiti za kupnju u IPO? :confused: (općenito ne samo HG SPOT)

MASTER
26.07.2006., 11:55
to piše u prospektu (općenito) a ovdje ne piše! a prospekt se javno objavljuje

MASTER
01.02.2007., 00:15
Mensur Jašarević napustio HGspot

Mensur Jašarević više nije predsjednik Uprave HGspota, a na tom mjestu od utorka 30. siječnja zamijenila ga je Alma Curl, investicijska savjetnica iz Zagreba.

Iako su promjenu na čelu tvrtke potvrdili u HGspotu, potpunu informaciju o promjenama u tvrtki objavit će naknadno.

Mensur Jašarević je od listopada 2004. godine bio na čelu najvećeg domaćeg maloprodajnog lanca računala i računalne opreme, a u Hgspot je došao s mjesta člana Uprave Atlantic Grupe.
http://www.business.hr/show.php?id=21297

bear
01.02.2007., 09:47
...koliko sam ja informiran, Prpić prodaje svoj udio u HG spotu, a kupac je dobro poznata osoba iz brokerskog miljea

Salamander
01.02.2007., 10:36
To bi možda značilo da bi ipak mogli vidjeti HGSpot ove godine na burzi.?

Damian
01.02.2007., 10:37
E da, i ja čujem da će ponovno epizoda "Fudo u borbi s cvjetovima zla". Valjda me ne lažu.

MASTER
02.02.2007., 09:00
ZAGREB - Tvrtka HGspot d.d., najveći hrvatski lanac trgovina potrošačkom elektronikom i osobnim računalima, promijenio je vlasničku strukturu i direktora.

Naime, Hrvoje Prpić, jedan od dvojice osnivača HGspota, prodao je svoj 35-postotni udjel u tvrtki grupi financijskih institucionalnih investitora, objavio je HGspot u izjavi za medije, te dodao da su ostali veliki dioničari zadržali svoje udjele. To su drugi utemeljitelj tvrtke, Saša Lončar, te Denis Ćejvan, vlasnik tvrtke Senso, nedavno pripojene HGspotu.

Promjene u vlasničkoj strukturi tvrtke rezultirale su promjenama u njezinoj Upravi, pa je Alma Curl imenovana za Predsjednicu uprave, izvijestio je HGspot. Kako je gospođa Curl donedavno radila kao druga osoba Dom Fonda, odnosno visokopozicionirana u investicijskoj kući Korifej, jasno je da je Prpićev udio kupila ta tvrtka.

Dosadašnji predsjednik Uprave, Mensur Jašarević, iz osobnih je razloga najavio izlazak iz Uprave u kojoj je proveo dvije godine.

Iz HGspota nisu objavili ostale detalje transakcije, ali su obećali objaviti ih kada kupoprodaja udjela bude okončana. Također su najavili i izlazak tvrtke na burzu, precizirajući da će se inicijalna ponuda dogoditi tek krajem ove ili početkom sljedeće godine.

HGspot su u podrumu jedne novozagrebačke zgrade osnovali Hrvoje Prpić i Saša Lončar 1994. godine. Već 2000. godine HGspot je na popisu 500 najboljih tvrtki prema Zavodu za poslovna istraživanja te među 400 najvećih prema podacima Fine. Danas imaju više od 300 zaposlenika i 30 trgovina.

http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/art-2007,2,1,HGspot_domFond,60778.jl

Vlasnici prvih 10 računa na kojima je ubilježena najveća količina vrijednosnog papira HGSP-R-A
Stanje na dan: 26.01.2007
Naziv vlasnika računa Mjesto
PRPIĆ HRVOJE ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB ZAGREB, HRVATSKA
LONČAR SAŠA ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
ĆEJVAN DENIS ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
JAŠAREVIĆ MENSUR ZAGREB, HRVATSKA
CRNKOVIĆ TOMISLAV ZAGREB, HRVATSKA
TKALEC KREŠIMIR ZAGREB, HRVATSKA
Grupa računa na kojima je uknjižena ista količina vr. papira

bear
02.02.2007., 09:35
Naime, Hrvoje Prpić, jedan od dvojice osnivača HGspota, prodao je svoj 35-postotni udjel u tvrtki grupi financijskih institucionalnih investitora, objavio je HGspot u izjavi za medije[/SIZE]

D.F. je kupac Prpićevog udjela, to i vrapci na grani već pjevaju

Stari medo
02.02.2007., 12:36
Rano su se sjetili s kompjutorima baviti...

poznavatelj
02.02.2007., 13:23
Rano su se sjetili s kompjutorima baviti...

Zato bi za IPO mogli pogoditi pravi timing iliti vrh tržišta. Tako će po visokim cijenama IPO-a omogućiti ostalima baviti se sve jeftinijim krompjuterima. :biggrin: :)

Uskoro: Prodajem 1 milijardu tranzistora za 1 krompir! :eek:

Kada bi se više ugledali na izvrsni i danas nedostižni Msan, sve bi puno bolje izgledalo. Danas je samo dobro (i malo bolje).:)

Financijski podaci sa stranica M san-a:
http://www.msan.hr/Default.aspx?tabid=193

Povijest HGspota:
http://www.hgspot.hr/povijest.aspx

Stari medo
02.02.2007., 13:32
Zato bi za IPO mogli pogoditi pravi timing iliti vrh tržišta. Tako će po visokim cijenama IPO-a omogućiti ostalima baviti se sve jeftinijim krompjuterima. :biggrin: :)

Ovo si pogodio u sridu.

bear
02.02.2007., 14:51
Kako je gospođa Curl donedavno radila kao druga osoba Dom Fonda, odnosno visokopozicionirana u investicijskoj kući Korifej, jasno je da je Prpićev udio kupila ta tvrtka

Aj da se kladimo da Dom (Korifej) nije kupac? Ja sve što imam stavljam na Interfinance.

MASTER
06.02.2007., 22:29
http://www.nn.hr/Pokaz.asp?dok=%2Foglasi%2F2007%2Fobavijest%2F17013 obavijest0000045%2Ehtml
(45)
Na temelju odredbe članka 256., članka 260.a i članka 277. Zakona o trgovačkim društvima, a u skladu s odredbom članka 11. st. 3. Statuta društva HG SPOT d.d. za proizvodnju, trgovinu i sluge (Društvo) te Odluke Nadzornog odbora Društva od 30. siječnja 2007., Uprava Društva donijela je 30. siječnja 2007. odluku o sazivanju
IZVANREDNE GLAVNE SKUPŠTINE

društva HG SPOT d.d. za proizvodnju, trgo­vinu i usluge, koja će se održati 9. ožujka 2007. u 12 sati, u prostorijama Društva u Zagrebu, Avenija Dubrovnik 46.
I. Dnevni red:
1. Otvaranje Glavne skupštine i utvrđivanje prisutnih i zastupanih dioničara
2. Donošenje odluke o izboru člana Nadzornog odbora Društva
II. PRIJEDLOG ODLUKE
Pod točkom 2 Dnevnog reda Nadzorni odbor predlaže donošenje sljedeće odluke:
Utvrđuje se da je gosp. Hrvoje Prpić, Zagreb, Havdićeva 22c, MBG: 2411971330004, član – zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Društva, podnio 18. siječnja 2007. ostavku na funkciju člana – zamjenika predsjednika Nadzornog odbora Društva, s učinkom od datuma potpisivanja ostavke, a s primjenom od izbora novog člana Nadzornog odbora koji će ga zamijeniti. Na temelju ove Odluke za člana Nadzornog odbora Društva bira se gosp. Krunoslav Lisjak, Franje Hermana 20, 10 000 Zagreb, MBG: 0604977320545. Mandat izabranog člana Nadzornog odbora traje do isteka mandata postojećih članova Nadzornog odbora. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja a primjenjuje se od upisa novog člana Nadzornog odbora u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu.
III. Poziv dioničarima
Pozivaju se svi dioničari HG Spot d.d. da su­djeluju u radu Glavne skupštine. Pravo sudjelovanja i korištenja pravom glasa na Glavnoj skupštini imaju dioničari – osobe upisane u registar kojeg vodi Središnja depozitarna agencija. Ako na Glavnoj skupštini dioničara koji je pravna osoba, zastupa član ili članovi uprave, dužni su predati kopiju izvatka iz sudskog registra. U slučaju da na Glavnoj skupštini dioničara zastupa druga osoba – opunomoćenik, opunomoćenik je dužan predati pisanu punomoć za zastupanje sa sadržajem iz članka 12. st. 3 Statuta Društva, na kojoj je potpis opunomoćitelja ovjerovljen kod javnog bilježnika.
Materijali za Glavnu skupštinu Društva, koji služe kao podloga za donošenje objavljenih odluka, bit će dostupni dioničarima na uvid od dana objave Glavne skupštine, u prostorijama Društva, Zagreb, Av. Dubrovnik 46, radnim danom od 9 do 13 sati.

HG SPOT d.d. Zagreb

istranin
06.03.2007., 17:46
(Varaždin, 6. ožujka) Danas je prvi dan trgovanja dioničkim društvom HG Spot d.d. Zagreb u Slobodnom tržištu Varaždinske burze. Navedeno društvo jučer je uvršteno na zatjev brokerske kuće Interfinance d.o.o. Zagreb.

Podaci o uvrštenim vrijednosnim papirima:

Kratica: HGSP-R-A
Točan naziv: HG SPOT D.D. ZA PROIZVODNJU, TRGOVINU I USLUGE
Adresa i sjedište : AVENIJA DUBROVNIK, 46 10010 ZAGREB
MB: 1069012
ISIN: HRHGSPRA0009
Temeljni kapital: 33.000.000,00 HRK
Broj dionica: 330.000
Nominalna vrijednost: 100,00 HRK
Ograničenja u raspolaganju dionicama: Dionice su uključene u SDA od 23.10.2006.
Podnositelj zahtjeva za uvrštenje: Interfinance d.o.o. Zagreb

Statut te financijsko izvješće navedenog društava za 2005. godinu te za prvih 9 mjeseci 2006. godine nalazi se u arhivi Burze.

Michelini
06.03.2007., 20:24
Uvijek sam se pitao kako sklapanje nekih multimedijalnih TV-a ili PC-a zove proizvodnjom, a sve to dolazi u HR u komponentama... po meni je to "trgovina u rukavicama" :)

Maric
06.03.2007., 21:17
A zasto su uopce isli na burzu?

Ako hoce izvesti nekakav IPO, onda se valjda dionice mogu bolje prodati potencijalim ulagacima uz visu razinu transparentnosti, dakle JDD, a ne ST.

Dude
07.03.2007., 10:28
A zasto su uopce isli na burzu?

Ako hoce izvesti nekakav IPO, onda se valjda dionice mogu bolje prodati potencijalim ulagacima uz visu razinu transparentnosti, dakle JDD, a ne ST.

Ja mislim da do IPO-a ovdje neće biti neke likvidnosti.

gazda
07.03.2007., 10:37
Vlasnici prvih 10 računa na kojima je ubilježena najveća količina vrijednosnog papira HGSP-R-A
Stanje na dan: 02.03.2007
Naziv vlasnika računa Mjesto
LONČAR SAŠA ZAGREB, HRVATSKA
ĆEJVAN DENIS ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
PRPIĆ HRVOJE ZAGREB, HRVATSKA
CRNKOVIĆ TOMISLAV ZAGREB, HRVATSKA
TKALEC KREŠIMIR ZAGREB, HRVATSKA
ŠUVELJAK MARIO ZAGREB, HRVATSKA
BELINA VEDRAN ZAGREB, HRVATSKA

Gilach
07.03.2007., 10:39
Uvijek sam se pitao kako sklapanje nekih multimedijalnih TV-a ili PC-a zove proizvodnjom, a sve to dolazi u HR u komponentama... po meni je to "trgovina u rukavicama" :)

Ne dolazi to u djelovima u HR nego imas no name tvornicu u Kini koja gotov proizvod salje za vise narucitelja koji samo gore nakelje svoj brand. Npr. dosta modela laptopa koje HG Spot zove Forcebook u USA mozes kupiti pod imenom Sager...

Copan
07.03.2007., 10:50
Ovdje se radi o tome da tvrtka neophodno treba sviježi kapital i zato je uvrstila dionice na burzu kako bi novo izdanje dionica (dokapitalizacija) bilo provedeno prodajom na burzi... puno sreće svim ulagačima u ovu dionicu...

Dobis
07.03.2007., 10:57
Ne dolazi to u djelovima u HR nego imas no name tvornicu u Kini koja gotov proizvod salje za vise narucitelja koji samo gore nakelje svoj brand. Npr. dosta modela laptopa koje HG Spot zove Forcebook u USA mozes kupiti pod imenom Sager...
pa da,isto kao i kod skutera,Baotian,Tin Mateo....ako imaš love naručiš količinu i oni pišu što god želiš.

goranbj
07.03.2007., 11:16
Slobodno tržište:
Financijska izvješća uz uvrštenje društva HG Spot d.d. Zagreb 7.3.2007
(Varaždin, 07. ožujka) Zbog sve većeg interesa za društvo HG Spot d.d. Zagreb (HGSP-R-A) nakon uvrštenja dionica u Slobodno tržište Varaždinske burze, pripremili smo elektronsku verziju dokumentacije zaprimljene prilikom uvrštenja (financijsko izvješće za 2005. godinu te statistički izvještaj poduzetnika za prvih devet mjeseci 2006. godine). Navedene datoteke možete preuzeti u PDF obliku na slijedećoj adresi:

http://www.vse.hr/kotacije/slobodno/hgsp/HGSP-2006-09-30.pdf
http://www.vse.hr/kotacije/slobodno/hgsp/HGSP-2005-12-31.pdf (28MB)

Copan
07.03.2007., 11:17
može na koliko hoće, ali ne vjerujem da će biti prodaje... bar ne još neko vrijeme...

Michelini
07.03.2007., 12:04

Znam za Laptope, ali za PC komponente nikad ne znaš što kupac želi.

perodegenero
07.03.2007., 13:17
Eto trgovine, krenulo ko blesavo...Baš me zanima kako je itko mogao donijeti neke relevantne zaključke na temelju dostupne dokumentacije. Ili netko zna puno više? Ili netko vješto lupo po ekranu...

Dude
07.03.2007., 13:53
Eto trgovine, krenulo ko blesavo...Baš me zanima kako je itko mogao donijeti neke relevantne zaključke na temelju dostupne dokumentacije. Ili netko zna puno više? Ili netko vješto lupo po ekranu...

Na 500kn, P/B je oko 3-3,5, P/E oko 23-25. Ovo je definitivno ko zadnji magarac. Ovi sa 300-350 su ljepo omastili brk. Jer sad već sigurno broje šuškave papiriće.

Možda su neki uzeli broj dionica prije dokapitalizacije.

poznavatelj
07.03.2007., 14:42
U godišnjem izvješću iz 2005. navedena je
dobit od 6,96 mil. kn ili 139 kn/dionici. Podatak se odnosi na upisani kapital od 5 mil. kn koji je vrijedio do 4.5.2006. Vidi Statut HG Spota.

Navedena dobit iz 2005. preračunata na današnji broj dionica iznosi 21,1 kn/dionici jer je danas upisani kapital 33 mil. kn. podijeljen u 330 tis. dionica.

Uočio sam još da
Nabavna vrijednost prodane robe do 9/2006. iznosi 198,6 mil. kn, dok ukupni prihodi do 9/2006. iznose 226,1 mil. kn. Ovo govori o malim maržama koje vladaju u trgovinama informatičkom opremom.

Porast prihoda kroz 9 mjeseci 2006. je 8,9%, dok je porast rashoda 12,7% sto je utjecalo na smanjenje dobiti.

Dobit bi trebala biti oko 5,15 mil. kn za 9 mjeseci 2006. ili oko 15,5 kn/dionici. U isto vrijeme 2005. dobit bi trebala biti 12 mil. kn a u godišnjem izvješću iz 2005. dobit prije poreza bila je 8,2 mil. kn. Zna li tko nešto više?

U svakom slučaju timing za izlazak na burzu je vrlo dobar za postojeće dodanašnje vlasnike. Ostalima puno burzovne sreće i proučavanja izvješća HG Spota.
http://www.vse.hr/kotacije/slobodno/hgsp/HGSP-2005-12-31.pdf
http://www.vse.hr/kotacije/slobodno/hgsp/HGSP-2006-09-30.pdf
http://www.vse.hr/kotacije/slobodno/hgsp/HGSP-Statut.pdf

Ovo nije poziv na kupnju ili prodaju dionica HG Spota.

Copan
07.03.2007., 16:32
Dokapitalizacija tvrtke u iznosu 28 mil. kn izvršena je unosom prava što se odnosi na procijenjenu!? vrijednost tvrtke Senso koju je akvizirao HG Spot... inače ova tvrtka procijenjena na 28 mil. kn je 2005. godinu završila sa 7 mil. kn gubitka... ovom dokapitalizacijom promijenjen je omjer zaduženosti, odnosno prikrivena je relativno velika zaduženost tvrtke koja je na kraju 2005. iznosila 86% za HG Spot (zaduženost Sensa bila je 88%)... Senso je i prvih 9 mj 2006. završio s gubitkom... trgovačke marže su sve niže, a kamate su u porastu što bi za ovu grupaciju moglo biti kobno s obzirom na velike iznose zaduženja... nedavno je jedan od osnivača prodao svoj udio nakon čega je promjenjena i uprava... trenutno ovdje ne vidim puno pozitivnih stvari osim ambicioznog plana nove uprave... no moram priznati da me nemalo iznenađuje ovakakv promet u prvom danu trgovine i nameče mi pitanje tko prodaje i zašto?... nemam namjeru kupovati ovu dionicu, bar ne dok ne vidim rezultate rada nove uprave, no čini mi se da oni koji kupuju na ovim razinama nemaju baš pravi uvid u cijelu situaciju pa im još jednom želim pono sreće...

vorDa
07.03.2007., 20:08
"Sa prvim dano 2003. godine otvorena je nova poslovna zgrada izgrađena na vrlo atraktivnoj lokaciji na Aveniji Dubrovnik 46, veličine 3.600 m2, s čime je počelo novo doba HGspota. Nakon useljenja počelo je ubrzano otvaranje poslovnica širom Hrvatske."

Krajem 2004.g društvo je preoblikovano u d.d. s temeljnim kapitalom 5M kn podjeljeno u 50.000 dionica nominale 100 kn. Šta je bilo s ovom zgradom i ostalim poslovnicama? One, očigledno, nisu bile unesene u početni kapital. U čijem je to vlasništvu.

Pozdrav

mirkoslav
07.03.2007., 23:09
Evo ovdje će Zadravec proći bolje nego na MIVu :)

Cijena dionice HGspota izvan svih realnih okvira
Renato Popović, London
redakcija@business.hr

(objavljeno 7.3.07 21:27)

„Psihodelija. Casino kapitalizam“ riječi su kojima je danas poznati hrvatski investitor, koji je želio ostati anoniman, opisao današnju trgovinu dionicom HGspota na Varaždinskoj burzi koja je, ostvariviši 4,2 milijuna kuna prometa, u prvom danu kako se s njom trgovalo porasla za 120 posto „zaustaviviši“ se na 675 kuna.

Kako je objavila Varaždinska burza od 12 do 13:45 sati sklopljeno čak 96 transakcija uz promet od gotovo 2,5 milijuna kuna. Prva ostvarena cijena bila je 305,02 kn, a cijena u 14:45 sati bila je 550,00 kuna. Dakle, zahvaljujući iznimnoj potražnji cijena HGspota je u manje od 2 sata trgovanja ostvarila rast od 80,31 posto. No, trgovanje se nastavilo pa je u jednom trenutku dionica „dotakla“ i 700 kuna.

Čak se i većina sudionika na forumima zgraža nad ovakvim trgovanjem, budući da su na Vraždinskoj burzi objavljena samo djelomična financijska izvješća za 9 mjeseci 2006. iz kojih je teško dobiti pravu valuaciju dionice.

„Svatko može lupati po burzi kao u kockarnici: veća, manja, bez ikakve valuacije i procjene. Današnje kretanje dionice nema veze s zdavom pameću“, zaključio je naš sugovornik. Prema njemu i najoptimističnije prognoze vrijednosti HGspota, ako ih usporedimo sa srodnim tvrtkama na tržištu idu do maksimalno 450 kuna po dionici, odnosno vrijednost tvrtke bi mogla iznositi oko 150 milijuna kuna. Na cijenu od 675 kuna Hgspot vrijedi astronomskih 222 milijuna kuna.

Ipak, Ratko Zadravec iz brokerske kuće ICF tvrdi da fundamenti nisu presudni u cijeloj priči. „Ova dionica vuče pažnju i predviđam za nju golemi interes i imajući u vidu segment tržišta u kojem se nalazi držim da ima ogroman potencijal“ kaže Zadravec.

Iako omjere kod ove dionice nije htio komentirati, pa tako ni moguću fer cijenu Zadravec ističke da je HGspot sigurno postao Javno dioničko društvuvjet je više od 100 dioničara i da će nakon 30.06. kada se prema zakonu bude morao uvrstiti u JDD kotaciju Varaždinske ili Zagrebačke burze svi izvješataji biti dostupni javnosti. „Iako zasad nemamo puno podataka, istaknuo da se fundamente može tumačiti na svakakve načine“, drži broker ICF-a i kao primjer ističe dionicu Petrokemije kojom se na burzi trgije po 234 kuna, iako ta dionica, kaže „ne da vrijedi nulu, nego je u minusu.“

Na burzi se međutim špekulira i da se radi o dirigiranoj trgovini s ciljem umjetnog podizanja vrijednosti dionice...

Vlasnička struktura poznata za dva dana

Iako se u burzovnim krugovima spekuliralo da je dionički paket HGspota od osnivača i bivšeg suvlasnika Hrvoja Prpića kupila kuća Interfinace, to ipak nije točno. Iako su bili u pregovorima na kraju su odustali, pa je na kraju dionički paket prodan uz posredovanje brokerske kuće ICF. Ratko Zadravec iz ICF-a nam je potvrdio da je za petak sazvana Skuština dioničara HGspota nakon koje će biti objavljeno tko su dioničari koji su kupili dionice u spomenutoj transakciji.

milken
07.03.2007., 23:17
mislim da je ovdje ifin pomutio poslove icf.

samo me zanima po kojoj će sad cijeni ići ipo.

mogli bi je sutra hvatati oko 400 a i to je skupo.

borg
07.03.2007., 23:29
Nevjerovatno je to kako se puno burzovnih analitičara "zgraža" nad promjenama cijena dionica, vrijednosnica ili tržišta kroz povijest...
Uvijek se love jednostavnih stvari znanih svima, dobivenih najčešće "elemetarnom matematikom" i guraju ih nam pod nos, nama "slijepima pored zdravih očiju"...
Na kraju mi se čine njihovi komentari kontradiktorni njihovoj struci, jer očito po njima cijena ne bi trebala odstupati od tih elementarnih parametara, a tada ne znam koliko bi javno nadmentanje a time i burza imala smisla...
Povijest ih uglavnom demantira, samo su nekako najglasniji prilikom rasta, ne znam zašto...:rolleyes:

Opet me vuče primjer, plaćao sam prije nekoliko godina grožđe na tržnici i po 6 puta više od današnje cijene... Zašto je tada vrijedilo više a okus je ipak ostao isti...!?:rolleyes:

Slažem se sa Zadravecom....

Dude
08.03.2007., 09:42
Evo ovdje će Zadravec proći bolje nego na MIVu :)

Cijena dionice HGspota izvan svih realnih okvira
Renato Popović, London
redakcija@business.hr

(objavljeno 7.3.07 21:27)

„Psihodelija. Casino kapitalizam“ riječi su kojima je danas poznati hrvatski investitor, koji je želio ostati anoniman, opisao današnju trgovinu dionicom HGspota na Varaždinskoj burzi koja je, ostvariviši 4,2 milijuna kuna prometa, u prvom danu kako se s njom trgovalo porasla za 120 posto „zaustaviviši“ se na 675 kuna...

Jedini komentar koji nije negativan (ova formulacija nije slučajna jer nemogu reći da je pozitivan nego u najboljem slučaju on nije negativan) dao je Zadravec iz ICF-a, a na kraju teksta se vidi i žašto.

Copan
08.03.2007., 10:04
vorDa:
Krajem 2004.g društvo je preoblikovano u d.d. s temeljnim kapitalom 5M kn podjeljeno u 50.000 dionica nominale 100 kn. Šta je bilo s ovom zgradom i ostalim poslovnicama? One, očigledno, nisu bile unesene u početni kapital. U čijem je to vlasništvu.

Neznam odkud ovakav zaključak i kakve veze imaju zgrade sa preoblikovanjem tvrtke iz d.o.o. u d.d.!? Zgrade su bile prije u imovini tvrtke pa su ostale i nakon preoblikovanja u d.d.

jadran
08.03.2007., 11:46
'hrvatski način' na putu razvoja tržišta kapitala se nastavlja. Prvo je 3% prodanih dionica uzrokovalo nerazuman rast (jer ipak je firma samo trgovina, jedna od bezbrojnih, nema dodane vrijednosti niti posebnosti kao npr Google koji neki spominju), i sada će preostalih 97% biti prodano po nerazumno visokim cijenama u startu. Čitaj: sa velikom šansom da padnu.

Di su sad svi oni koji se kunu u uporabnost i nužnost fundamentalne analize kod nas ;) To sve više liči na casino, ali su rezultati puno nepredvidljiviji (tj. nema risk managementa)

Meni se ipak čini da su mase jedva dočekale novo ime na burzi da se 'malo poigraju'. Ime firme i djelatnost tu nemaju utjecaja.

Naše će tržište kapitala prijeći put od relativno sigurnog za zaradu do puno riskantnijeg od vanjskih burzi.

A i izgleda da ćemo uskoro gledati financijski Big Brother: kako masa ljudi puši lovu radeći nešto o čemu ne znaju ništa.

majmun
08.03.2007., 12:34
Di su sad svi oni koji se kunu u uporabnost i nužnost fundamentalne analize kod nas ;)
Doći će do izražaja kad počnu padovi ;)

Copan
08.03.2007., 15:54
vidio sam danas na hg spot-ovim stranicama da na akciji imaju novi artikl....

prsluke za spašavanje...

vorDa
08.03.2007., 20:32
vorDa:
Neznam odkud ovakav zaključak i kakve veze imaju zgrade sa preoblikovanjem tvrtke iz d.o.o. u d.d.!? Zgrade su bile prije u imovini tvrtke pa su ostale i nakon preoblikovanja u d.d.

I sve je to stalo u 5M kn temeljnog kapitala?:eek:

Pozdrav

drazenni
08.03.2007., 21:07
Ako npr. kupiš ili izgradiš zgradu iz kredita, a može njena vijednost biti i 100mil kn, kapital (pogotovo temeljni) se ne mijenja. HGspot je gradio iz kredita što je i logično budući da je tvrtka koja se bavi trgovinom i mora imati i velika obrtna sredstva.

Sunije
09.03.2007., 10:20
Nije točno. Zgrada je rađena iz keša, pa si ti sad misli.
Ili malo prouči strukturu dogoročnih obveza.

Copan
09.03.2007., 10:30
vorDa

Copan

vorDa
I sve je to stalo u 5M kn temeljnog kapitala?

Neznam šta me tjera da komentiram ovu tvoju bljuvotinu, ali evo...
Jesi li se možda ikada upitao kako je financirana izgradnja ove zgrade? Da poznaješ osnove računovodstva nebi pisao ovakve stvari... dakle zgrada je financirana kreditnim sredstvima i samim tim njena vrijednost u aktivi bilance nije pokrivena protustavkom temeljnog kapitala već protustavkom obveze prema kreditnim institucijama... njena je tržišna vrijednost vjerovatno nešto veća od one po kojoj se vodi u bilanci... dakle postoji mogučnost revalorizacije i eventualno bi ta razlika vrijednosti mogla povećati temeljni kapital... no ako uzmemo u obzir način na koji je izvršena dokapitalizacija u iznosu 28 mil. kn... unosom tvrtke koja gotovo da i nema vrednije imovine i posluje s godišnjim gubitkom od 7 mil. kn cijela ova priča o nekretnini HG Spota nema apsolutno nikakvu važnost... čini mi se da kasniš na rasprodaju prsluka za spašavanje pa bi ti se valjalo požuriti jer si na brodu koji tone... usput možeš svratiti i na instrukcije iz računovodstva... živio i puno sreće...

Copan
09.03.2007., 10:55
Sunije
Nije točno. Zgrada je rađena iz keša, pa si ti sad misli.
Ili malo prouči strukturu dogoročnih obveza.

Na ovoj temi vas se baš skupilo... što i ne čudi s obzirom kako ste prošli na ovoj dionici...
Dakle zgrada je financirana kreditom to je sigurno, dokaze ti mogu poslati na private... čak i da je kako ti kažeš financirana "kešom" to ne mijenja puno na stvari jer je taj "keš" potekao od dobavljača većim dijelom i manjim dijelom od razlike u cijeni... ako kužiš računovodstvo onda znaš o čemu govorim... istina je da je tvrtka tih godina puno bolje poslovala, ali tada su i marže bile puno veće nego danas... danas su marže sve manje, a kamate na kreditna zaduženja (kojih ima poprilično) su sve veće... zato ova tvrtka nema više tako sjajnu perspektivu kao prije 3-4 godine i neće više tako brzo rasti... naravno tu je još jedan limitirajuči faktor - mogučnost širenja poslovanja... HR je već potpuno pokrivena i tu se vuće kolko se može, BiH i SRB... to su tržišta na koje je tvrtka orjentirala svoje daljnje širenje, no i tu je neizvjesno kako će se stvari dalje razvijati... stoga prije razmišljanja o kupnji ove dionice treba pričekati revidirana izvješća za 2006. i pogledati bar prve poteze nove uprave kako bi se vidjelo u kojem će smjeru ova tvrtka... prije toga je svaka kupnja čista lutrija sa prilično skupom srećkom koja i ne nosi neku veliku mogučnost dobitka... još jednom puno sreće svima koji se odluče...

goranbj
09.03.2007., 16:25
Kraj nagađanjima - ICF i Ingra ušli u HG Spot

Danas je na izvanrednoj skupštini HG Spota iz Nadzornog odbora zbog podnesene ostavke izašao Hrvoje Prpić, a u Nadzorni odbor je, uz Sašu Lončara i Denisa Ćejvana, ušao Krunoslav Lisjak, priopćeno je iz kompanije. Promjene u Nadzornom odboru društva posljedica su promjena u vlasničkoj strukturi koja se dogodila krajem siječnja ove godine, ulaskom investitora od kojih su najznačajniji otvoreni investicijski fond ICF Balanced, brokerska kuća ICF i Ingra. Iz HG Spota napominju kako institucionalni investitori u vlasničkoj strukturi drže preko 20 posto udjela. Ostatak vlasništva je u rukama fizičkih osoba, a to su dva većinska dioničara i ostale fizičke osobe, u najvećem broju zaposlenici firme.
Strategija Uprave HGspota je otvaranje prema financijskim tržištima kroz dokapitalizaciju izdavanjem nove emisije dionica tijekom godine, te izdavanje komercijalnih zapisa, stoji u priopćenju.
Nakon puštanja u trgovinu dionica HG Spota i dvodnevnog strelovitog rasta njihove vrijednosti danas se oko 13:30 cijena stabilizirala oko 580 kuna uz promet od pola milijuna kuna.
(pd)
http://www.poslovni.hr/36348.aspx

Copan
09.03.2007., 17:10
Ovo sam napisao ovdje u svom prvom postu na ovu temu 07.03.2007., 09:50
Ovdje se radi o tome da tvrtka neophodno treba sviježi kapital i zato je uvrstila dionice na burzu kako bi novo izdanje dionica (dokapitalizacija) bilo provedeno prodajom na burzi... puno sreće svim ulagačima u ovu dionicu...

... puno vas nije vjerovalo pa evo sad možete o tome čitati u izvješću sa skupštine:
Strategija Uprave HGspota je otvaranje prema financijskim tržištima kroz dokapitalizaciju izdavanjem nove emisije dionica tijekom godine, te izdavanje komercijalnih zapisa, stoji u priopćenju.

danguba
10.03.2007., 02:04
Zanimljivo je da je Ingra ušla u vlasničku strukturu. Maloprodaja elektronike, koliko sam upoznat, i nije baš njihov "core-business"...na Ingrinom webu se spominje i trgovina kao njihova djelatnost, ali opet je to pretpostavljam nešto skroz drugačije od onog što radi HG spot...

kakav bi mogao biti interes Ingre ovoj priči? Ukupno ICF, ICF balanced i Ingra imaju 35%, ako sam dobro shvatio. ICF balanced može do 10% po zakonu, pa minimalno 25% dijele ICF i Ingra.

zgtwo
10.03.2007., 12:02
Zanimljivo je da je Ingra ušla u vlasničku strukturu. Maloprodaja elektronike, koliko sam upoznat, i nije baš njihov "core-business"...na Ingrinom webu se spominje i trgovina kao njihova djelatnost, ali opet je to pretpostavljam nešto skroz drugačije od onog što radi HG spot...

kakav bi mogao biti interes Ingre ovoj priči? Ukupno ICF, ICF balanced i Ingra imaju 35%, ako sam dobro shvatio. ICF balanced može do 10% po zakonu, pa minimalno 25% dijele ICF i Ingra. E sinko nije to ništa čudno, nekad su se zgrade isporučivale po sistemu ključ u ruke, što je uključivalo sve pa čak i računala i programe. Radio sam u firmi koja je za Ingru tako isporučila cijelu jednu bolnicu u Rusiji. Još kakav core business. :thumbsup:
Ipak, mislim da je to prošlo svršeno vrijeme, mislim da je to danas drugačije, ali nikad se ne zna ...

Dude
10.03.2007., 12:59
E sinko nije to ništa čudno, nekad su se zgrade isporučivale po sistemu ključ u ruke, što je uključivalo sve pa čak i računala i programe. Radio sam u firmi koja je za Ingru tako isporučila cijelu jednu bolnicu u Rusiji. Još kakav core business. :thumbsup:
Ipak, mislim da je to prošlo svršeno vrijeme, mislim da je to danas drugačije, ali nikad se ne zna ...

Da i baš za to im treba firma koja se bavi maloprodajom rač. opreme koja uz to ima i vrlo niske marže pa znači da će ušteda na toj opremi biti vrlo mala ili nikakva, a i neće im HGspot prodavati robu bez ikakve marže. Onda tom logikom bi im bilo bolje kupiti cenemtare, betonare i sl.

Ingra je ovdje samo ICF-ov igrač zbog ograničene količine koju je sam ICF mogao kupiti od Prpića. Kad prodaju svoj dio, počet će prodavati i Ingrin udio tempom koji su već ionako definirali dogovorima/ugovorima sa ingrom.

U cjeloj priči je najbitnija zarada, jer su od Prpića kupili vjerojatno po 200-300 kn, a sad ekipi uvaljuju po 500-600. Nakon njihovog istovara koji će vjerojatno potrajati doći će do dokapitalizacije preko IPO-a i prebacivanja u višu kotacij burze.

sipovic
10.03.2007., 13:39
HG Spot im treba vjerojatno kao i lani Slatinska banka.
Eno ih na 4 mjestu SNBA sa cca 18M kuna u dionicama. Lani su to kupili za 10M.

Nekako me podjeća na taj scenarij. Core business ili ne, lijepu zaradu kupe na tom financijskom inžinjeringu.

zgtwo
10.03.2007., 13:52
Da i baš za to im treba firma koja se bavi maloprodajom rač. opreme koja uz to ima i vrlo niske marže pa znači da će ušteda na toj opremi biti vrlo mala ili nikakva, a i neće im HGspot prodavati robu bez ikakve marže. Onda tom logikom bi im bilo bolje kupiti cenemtare, betonare i sl.

Ingra je ovdje samo ICF-ov igrač zbog ograničene količine koju je sam ICF mogao kupiti od Prpića. Kad prodaju svoj dio, počet će prodavati i Ingrin udio tempom koji su već ionako definirali dogovorima/ugovorima sa ingrom.

U cjeloj priči je najbitnija zarada, jer su od Prpića kupili vjerojatno po 200-300 kn, a sad ekipi uvaljuju po 500-600. Nakon njihovog istovara koji će vjerojatno potrajati doći će do dokapitalizacije preko IPO-a i prebacivanja u višu kotacij burze.
Ma naravno ljudi, al' malo povijesti (i nostalgije).

MASTER
10.03.2007., 19:43
malo povežite povezanost ICF i Ingre pa ćete vidjeti da često ta dva tima idu skupa - konačno isti odvjetnici zastupaju jedne i druge

danguba
11.03.2007., 12:47
Priča se da je Hroje Prpić na burzi prodao ostatak svojih dionica, što bi moglo značiti da ICF i Ingra još nisu prodavali svoje dionice. Mislim da je gosp. Prpić dobro prošao što se tiče cijene dionica, a što namjeravaju ICF i Ingra, te koliki su njihovi targeti i investicijski horizont ćemo tek vidjeti...ICF balanced OIF još mogu zamisliti kao dugoročnijeg ulagača, ali ICF brokere i Ingru baš i ne...pitanje je i hoće li oni prodavati preko burze ili će tražiti nekog tko bi bio zainteresiran za ulazak u HG spot.

c/p sa Vecernjeg lista slijedi...

IT OPREMA Osnivač Hrvoje Prpić na burzi prodao ostatak dionica
Ingra novi suvlasnik HG spota

Jučer održana izvanredna skupština dioničkog društva HG spot d.d. napokon je razjasnila enigmu oko preuzimanja trgovačkog lanca IT opreme, HG Spota. Promijenjen je Nadzorni odbor, iz kojeg je izašao najveći pojedinačni dioničar Hrvoje Prpić, a postavljeni su predstavnici novih vlasnika - Saša Lončar, Denisa Čejvan i Krunoslav Lisjak.

Krajem siječnja, Hrvoje Prpić i još neki dioničari prodali su dionice otvorenom investicijskom fondu ICF BALANCED, brokerskoj kući ICF d.o.o., te INGRI, koja u zadnje vrijeme radi velike poslove, pa i akvizicije koje joj nisu dio “core businessa”. Institucionalni investitori danas u vlasničkoj strukturi HG spota d.d. drže preko 20 posto udjela.

Ostatak vlasništva je u rukama fizičkih osoba, a to su dva većinska dioničara te ostale fizičke osobe, uglavnom zaposlenici poduzeća. Dionice tvrtke nedavno su prvi put izašle na burzu i odmah su izazvale veliki interes ulagača. Iz pouzdanih izvora čuje se da je Hrvoje Prpić na burzi prodao ostatak dionica koji je još zadržao, a kupovali su ih uglavnom mali investitori.

Nakon rasta od preko 20 posto u danu, dionice su počele korekciju, pa očito ta dionica još traži svoju tržišnu poziciju. HG Spot, jedan od najvećih trgovačkih lanaca računalnom i elektroničkom opremom, ima temeljni kapital 33 milijuna kuna, a izdano je 330 tisuća dionica u nominalnom iznosu od 100 kuna.

http://www.vecernji.hr/home/manager/757780/index.do

hjk
11.03.2007., 13:23
evo malo prosjeka el. retailera u US:
Price / Earnings: 22.9
Price / Book: 4.7
Net Profit Margin (mrq): 3.0%
Price To Free Cash Flow (mrq): 84.4
Return on Equity: 16.1%
Total Debt / Equity: 0.3
Dividend Yield: 0.8%

jadran
12.03.2007., 10:57
želim svim uključenim sreću i prosperitet, ali meni to nekako ne liči na 'zdravi' način rasta hrvatskog tržišta kapitala. Malo ovi kopili od onih, malo oni digli cijenu pa brže-bolje prodaju, malo se vlasnik riješio svogg dijela (zašto ako vjeruje u svoju firmu). I koja je tu korist za razvoj biznisa i tržišta kapitala u RH?

Nadam se da će buduće prinove na našoj burzi ličiti više na uobičajena uvrštenja na stranim burzama.

Kod nas uvijek mora biti neki 'naš' put :(

Copan
13.03.2007., 17:53
Baš je lijepo uređeno FI za 2006. osim već spominjane dokapitalizacije sad je tu i revalorizacija imovine u iznosu 28 mil. kn... lijepo napuhana stavka kapitala i rezervi... po ovom bv je oko 218... eps je oko 24,33... sve u svemu odlično odrađena priprema za dokapitalizaciju koja je najavljena za kraj godine... tko voli nek izvoli...

ivek123
13.03.2007., 18:05
U tom sektoru ja cekam MSAN... :biggrin:

goranbj
10.09.2007., 14:14
HG SPOT d.d. - uvrštenje u Kotaciju JDD
(2007-09-10)

Dana 11. rujna 2007. godine, u Tržište dionicama javnih dioničkih društava biti će uvrštene redovne dionice HG SPOT d.d. iz Zagreba.

Trgovina predmetnim vrijednosnim papirima počet će u istog dana (11. rujna 2007. godine) pod burzovnim simbolom HGSP-R-A putem trgovinskog sustava BTS gdje se dosad trgovalo u sklopu Usporednog tržišta.

http://www.zse.hr/novosti/1065-07-HGSP_uvrstenje.doc

olujni
11.09.2007., 12:22
U tom sektoru ja cekam MSAN... :biggrin:

Evala meštre!
To je i meni napeto.
Bili su blizu za izlaska sa dionicama, a sada se šuška o obveznicama.
Znaš li šta o tome?

moebius
26.10.2007., 19:01
Vijesti iz Hrvatske 26.10.2007 14:26
HGspot: 20% viši prihodi u prvih 9 mjeseci
Ukupni su prihodi dosegnuli 271,6 milijuna kuna, dok je neto dobit skočila s lanjskih 2,5 na ovogodišnjih 20,1 mil. kuna

HGspot, trgovac računalima i informatičkom opremom, u prvih je devet mjeseci ove godine zabilježio 20% više prihode nego lani u istom razdoblju, saznaje se iz financijskih izvještaja koje je ta kompanija proslijedila Zagrebačkoj burzi (ZSE). Ukupni su prihodi tako dosegnuli 271,6 milijuna kuna, dok je neto dobit skočila s lanjskih 2,5 na ovogodišnjih 20,1 mil. kuna.

Uprava HGspota u objavi koja prati izvještaje objašnjava da je porast prihoda posljedica bolje prodaje na domaćem tržištu, a do kraja godine kompanija namjerava «ostvariti rast prihoda od prodaje na postojećim prodajnim mjestima od 10% u odnosu na prethodnu godinu.»

HGspot je, inače, samo u trećem kvartalu otvorio tri nova prodajna mjesta i to u Zadru, Rijeci te na zagrebačkom Žitnjaku. Ta bi prodajna mjesta iduće godine trebala generirati dodatnih 80 mil. kuna prihoda od prodaje, procjenjuju u Upravi.

Prihodi ostvareni u inozemstvu, koji čine vrlo mali udio u ukupnoj prodaji, su gotovo prepolovljeni u prvih devet mjeseci na samo 3,8 mil. kuna, a razlog tome je u «promjeni strategije nastupa na stranim tržištima». Na tim tržištima HGspot se sprema na «značajniji iskorak krajem 2008. godine.»

Kompanija godišnje proda oko 15 tisuća osobnih računala.

HGspot je u prva tri ovogodišnja kvartala zabilježio i porast troškova osoblja, zbog otvaranja novih prodajnih mjesta, ali i porast financijskih troškova zbog financiranja daljnjeg razvoja.

U sklopu 150 mil. kuna vrijednog programa izdavanja komercijalnih zapisa kompanija je u trećem kvartalu debitirala na tržištu dužničkih vrijednosnih papira emisijom 50 mil. kuna vrijedne prve tranše jednogodišnjih zapisa.

Dionicom HGspota u petak se na ZSE do 14 sati trgovalo u rasponu od 690 do 750 kuna što je očito reakcija na vrlo dobre rezultate kompanije jer se tom dionicom od sredine travnja uglavnom trgovalo u rasponu od 630 do 650 kuna. (Bankamagazin)

Posljednja izmjena: 26.10.2007 14:27

hjk
28.10.2007., 12:55
http://www.zse.hr/novosti/1317-07-HGSP_priopcenje.pdf
jel zna ko šta su knjižili u 1h kao ostale prihode?

Newguy
29.10.2007., 12:40
jel zna ko šta su knjižili u 1h kao ostale prihode?

Već pola sata pokušavam saznati istu informaciju:)

Zanimljiva je i ona rezervacija od 10 milja za neizvjesnu naplatu potraživanja

dayo
29.10.2007., 16:46
Već pola sata pokušavam saznati istu informaciju

i ja se pridružujem vojsci zbunjenih ... inače HGSP izgleda dosta zdrava tvrtka i relativno jeftina dionica:

EBITDA 26.608 t kn
EBITDA margin 9,80%

ROE 32,54%
ROCE 9,43%
ROA 9,21%

P/B 3,37
P/E 10,35
P/S 0,77

Newguy
30.10.2007., 10:19
P/B 3,37
P/E 10,35
P/S 0,77

Naravno ako bi se izuzela stavka ostalih prihoda, onda bi cijela stvar izgledala potpuno drugačije

seljo
30.10.2007., 11:05
A kad se izkonsolidira je gubitak....

dayo
30.10.2007., 11:14
A kad se izkonsolidira je gubitak....

Ako nije problem, molim te da objasniš tvrdnju.

Tailorpal
02.04.2008., 18:14
HG Spot povećao dobit 79 posto

Tvrtka HG Spot u prošloj je godini ostvarila više od 11 milijuna kuna neto dobiti, što je porast od 79 posto prema godini ranije. Ostvarena dobit u skladu je s planom, navodi se u financijskom izvješću tvrtke objavljenom na Zagrebačkoj burzi. Ukupni prihodi HG Spota lani su iznosili 395,3 milijuna kuna i porasli su 17,1 posto. Glavnina prihoda, više od 353,8 milijuna kuna ostvarena je na domaćem tržištu i taj je iznos za 9,9 posto veći nego u 2006. Prihodi od prodaje u inozemstvu smanjeni su pak 66 posto, na 2,7 milijuna kuna, a kao razlog u pojašnjenju poslovnih rezultata se navodi promjena strategije nastupa na stranim tržištima gdje se HG spot priprema na značajniji iskorak krajem 2008. godine. Do tada, napominju u tvrtki, fokus je na domaćem tržištu. Značajan rast bilježe ostali prihodi, za čak 827 posto, na 31,28 milijuna kuna te financijski prihodi, za 78,5 posto, na 7,2 milijuna kuna, no u izvješću se ne navode razlozi ovako velikog rasta. Ukupni rashodi HG Spota lani su pak povećani za 16,2 posto, na 383,6 milijuna kuna, uz rast poslovnih rashoda za 15,7 posto, na 373,98 milijuna kuna.
(Hina)

http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/HGSP-fin2007-1Y-NotREV-N-HR.xls

Mikey
15.10.2008., 20:08
Doista, što HGSP misli sa > 50 milijuna kn goodwilla?

Može eventualno kasnije umanjenjem istoga smanjiti poreznu osnovicu?

ivgr
15.10.2008., 20:12
Doista, što HGSP misli sa > 50 milijuna kn goodwilla?

Može eventualno kasnije umanjenjem istoga smanjiti poreznu osnovicu?

što su to preplatili? koga su kupili?

Mikey
15.10.2008., 21:06
Čitaj objavljeni FI za 2007 na ZSE.
Pripojili, kupili firme..

Monk
10.09.2009., 17:51
Gle sranja... (http://zse.hr/userdocsimages/novosti/1dPEzQxkO3FlvVJlUdIJxw==.pdf)
Nisu iskupili komercijalne.

sayes
10.09.2009., 19:00
Da vidimo sad fondove koji imaju HGSP_r-a kako će reagirati. Ima li ono ICF Balanced jednu gomilicu?

Tailorpal
10.09.2009., 19:31
Važeći podaci za uredovni dan 09.09.2009 .

HG SPOT D.D./REDOVNE DIONICE HGSP-R-A

Vlasnik/nositelj računa Stanje [%] Vrsta računa
1. LONČAR SAŠA 98.405 29,82 Osnovni račun
2. ĆEJVAN DENIS 39.922 12,10 Osnovni račun
3. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 31.335 9,50 Skrb. račun
4. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 30.392 9,21 Skrb. račun
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 24.509 7,43 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 20.000 6,06 Skrb. račun
7. ICF GRUPA D.O.O. 20.000 6,06 Osnovni račun
8. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 13.485 4,09 Skrb. račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 10.888 3,30 Osnovni račun
10. HRVATSKA POŠTANSKA BANKA D.D./KD VICTORIA FOND 5.957 1,81 Skrb. račun
Ukupno: 89,36

hjk
29.09.2009., 11:54
http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/prpic-hg-spot-propada-zbog-loseg-menadzmenta,57259.html

MASTER
29.09.2009., 12:33
ova izjava bivših vlasnika je dokaz nesposobnosti sadašnjeg načina upravljanja tvrtkama - pitanje je samo da li nekretnine stjecane po tržišnim vrijednostima ili nešto višim pa se nekome "otpremnina" zalijepila za prste

t-m
29.09.2009., 14:40
ova izjava bivših vlasnika je dokaz nesposobnosti sadašnjeg načina upravljanja tvrtkama - pitanje je samo da li nekretnine stjecane po tržišnim vrijednostima ili nešto višim pa se nekome "otpremnina" zalijepila za prste

slažem se ,danas sam pročitao ovu izjavu u novinama,jako velika greška menađžmenta ,nekretnine su dobre ako ih mogu financirati iz zaliha ali nikako iz tekućeg poslovanja ,to bi svak koji se bavi imalo ekonomijom mogao znati da će taki način upravljanja i poslovne odluke imati dalekosežne poslijedice na poslovanje i budućnost firme

Newguy
29.09.2009., 22:50
Mislim da je jedna rečenica iz teksta na seebizu ključna-novim menadžerima djelatnost HG spota jednostavno nije bila poznato područje. Kakvoga je iskustva Alma Curl imala sa istime, osim vjerojatno nekih teoretskih znanja?
No na tržištu sa opasnim i nevjerojatno dobro premreženim konkurentom (M San) tako nešto niti izblizu nije dovoljno.

Velika šteta, jer Prpić i ostali osnivači su stvarno napravili jedan od rijetkih velikih poštenih i uspješnih poduzetničkih projekata, bez ikakvog političkog zaleđa. Barem su dobro unovčili svoje vlasničke udjele.

Tailorpal
29.09.2009., 23:22
Vjerojatno bi i mi danas drugačije pisali da nije tu pomogla i recesija, smanjena potražnja za IT robom, televizorima, igricama.......Loš menađment dodatni udar. No, sad kaj je, tu je. Nadajmo se da se budu izkobeljali iz ove frke. Neko si sigurno već brusi zube da ih poklopa!?

Garibaldi
30.09.2009., 09:40
Velika šteta, jer Prpić i ostali osnivači su stvarno napravili jedan od rijetkih velikih poštenih i uspješnih poduzetničkih projekata, bez ikakvog političkog zaleđa. Barem su dobro unovčili svoje vlasničke udjele.

Ovo nije istina. MSan i HGSpot su imali političko zaleđe...duga priča koja seže na sam kraj devedesetih! To im je bio kick-start.

Newguy
01.10.2009., 09:23
Ovo nije istina. MSan i HGSpot su imali političko zaleđe...duga priča koja seže na sam kraj devedesetih! To im je bio kick-start.

Ma da? Klasična priča glasi da su počeli iz garaže, čak sam jednom upoznao tipa koji je bio s njima na samom početku pa su se razišli. Kasnije su imali dućan u zagrebačkom Središću, slabu konkurenciju, puno posla i dobro su radili i plaćali zaposlenike. Onda su uskoro krenuli graditi svoju zgradu u Utrinama, širiti se, a i konkurencija je jačala i imala je puno jače veze kada je riječ o državnim nabavkama, a izvorni osnivači su se povukli, novi management nije bio dobar ..

Stvarno ne znam tko im je iz politike pomogao na početku, na presudan način?

U svakom slučaju mislim da u Hr ima jako malo sposobnih menadžera, jer skoro sve uspješne firme imaju teško političko zaleđe. M San je najbolji primjer istoga.

MASTER
01.10.2009., 16:17

komunalni inspektor- jer im je dozvolio da rade dan i noć

Garibaldi
01.10.2009., 20:10
U svakom slučaju mislim da u Hr ima jako malo sposobnih menadžera, jer skoro sve uspješne firme imaju teško političko zaleđe. M San je najbolji primjer istoga.

Klasična priča stoji u samom početku, kasnije ima podosta sličnosti s Matićevom srećom i snom.

mesnica
03.10.2009., 14:31
Hmmm, ajmo se malo vratiti na početak kraja, a to je prodaja hgspota.

Zašto bi netko prodavao tvrtku koju je sam stvorio i koja odlično posluje, a sve samo zato da bi se počeo baviti uvozom parketa?

Ja vjerujem da su osnivači jako sposobni dečki koji su nanjušili da je hgspotu došao kraj.
Nova uprava se znala samo dodatno zaduživati i taj novac žurno trošiti (a kad trošiš nešto ostane i za onog koji plaća, klasika).

Vrlo česta posljedica lošeg izbora direktora. Direktor mora biti osoba koja poznaje struku, a ne samo financije ili ekonomiju. Poslove oko financija mora obavljati njegov pomoćnik, financijski menadžer. Svaka tvrtka koja počne naglasak stavljati na financije, crno joj se piše.

gtj
03.10.2009., 18:32
Ma da? Klasična priča glasi da su počeli iz garaže, čak sam jednom upoznao tipa koji je bio s njima na samom početku pa su se razišli. Kasnije su imali dućan u zagrebačkom Središću, slabu konkurenciju, puno posla i dobro su radili i plaćali zaposlenike. Onda su uskoro krenuli graditi svoju zgradu u Utrinama, širiti se, a i konkurencija je jačala i imala je puno jače veze kada je riječ o državnim nabavkama, a izvorni osnivači su se povukli, novi management nije bio dobar ..

Zašto su na početku imali puno posla? Zato što su robu prodavali po niskim cijenama, nižim od cijena preporučenih za krajnjeg korisnika. Dakle, dio veleprodajnog rabata su poklonili kupcu. A prosječni kupac računala i komponenata za računala, gleda samo cijenu i ide tamo gdje je mu jeftinije.
Na taj način su uništili dio konkurencije, a oni koji su htjeli i dalje preživljavati u tom poslu, bili su prisiljeni također spuštati cijene.

Takva politika cijena se na kraju vraća i trgovcu i kupcu. Kupac neizbježno dobiva lošu postprodajnu uslugu (servis), a trgovac propada jer je u međuvremenu zbog porasta obima posla, ali i vlastite samouvjerenosti, bio prisiljen širiti se, pretvara se u glomaznu mašineriju, i na kraju više ne može preživjeti od niskih marži koje je na početku poslovanja sam nametnuo.

Devedesetih godina su se svi čudili kako je moguće da je elektronika jeftinija u Zagrebu negu u Mediamarktu. Danas Mediamarkt uredno posluje i spominje se kao mogući kupac HGSpota.

Kako bilo da bilo, mora se priznati da su prvobitni vlasnici HGSpota napravili odličan posao prodavši svoje poduzeće u pravo vrijeme.

Mislim da se HGSpot i MSan ne mogu direktno uspoređivati, jer je prvi orijentiran uglavnom na maloprodaju, a MSan je isključivo veleprodaja. Tek kasnije je uz MSan osnovana i retail tvrtka, King, koja opet nije orijentirana na malog kupca, već na velike sisteme.

mesnica
03.10.2009., 18:40
Slažem se s gtj do zadnjeg pasusa. Jako dobra analiza

Msanu ide zato što ima stabilnog kupca koji ne pita previše za cijenu, državu.

The_Kid
03.10.2009., 22:55
Zašto su na početku imali puno posla? Zato što su robu prodavali po niskim cijenama, nižim od cijena preporučenih za krajnjeg korisnika. Dakle, dio veleprodajnog rabata su poklonili kupcu. A prosječni kupac računala i komponenata za računala, gleda samo cijenu i ide tamo gdje je mu jeftinije.
Na taj način su uništili dio konkurencije, a oni koji su htjeli i dalje preživljavati u tom poslu, bili su prisiljeni također spuštati cijene.

Takva politika cijena se na kraju vraća i trgovcu i kupcu. Kupac neizbježno dobiva lošu postprodajnu uslugu (servis), a trgovac propada jer je u međuvremenu zbog porasta obima posla, ali i vlastite samouvjerenosti, bio prisiljen širiti se, pretvara se u glomaznu mašineriju, i na kraju više ne može preživjeti od niskih marži koje je na početku poslovanja sam nametnuo.

Ovo je presimplificirano.

Točno je da su marže s vremenom postale preniske tj. smanjile su se bez obzira na politiku HG Spota. To se dešava sa svakom novom tehnologijom, prvo su marže visoke a kasnije padaju kako je sve više konkurencije u segmentu. Oni se jednostavno nisu prilagodili.

zitokombinat
04.10.2009., 00:37
Postoji li kakva prica vezana uz Skegrin fond i HGspot? Da li je mozda taj fond omogucio sirenje iz garaze u Srediscu, i da li je ugovor sadrzavao neke u konacnici vrlo nepovoljne odredbe po HGspot? Nesto sam nacuo ali ne znam je li utemeljeno.

MASTER
04.10.2009., 09:38
Vrlo česta posljedica lošeg izbora direktora. Direktor mora biti osoba koja poznaje struku, a ne samo financije ili ekonomiju. Poslove oko financija mora obavljati njegov pomoćnik, financijski menadžer. Svaka tvrtka koja počne naglasak stavljati na financije, crno joj se piše.
apsolutno točno - banke same predlažu izdvajanje biznisa sa nekretninama u posebnu firmu

drugim riječima - upravo ono što si rekao - oni se nisu bavili svojim temeljnim poslom nego kupovali nekretnine

to ipak potvrđuje tezu da nije dovoljno niti poželjno to što su naše banke radile. imaš nekretninu dam ti kredit, imaš posao financiraj ga sam. vrlo slično se događa danas pevecu, adriatici.net itd

problem je što bankari u hrvatskoj osim odobravanja kredita za kupnju nekretnina, pod predpostavkom da će cijene dalje rasti nisu imali niti jedan lukrativni biznis u koji su ulagali. i sada to je posljedica niske razvijenost proizvodnje kod nas, nasuprot praznim trgovačkim lancima

mesnica
04.10.2009., 11:07
... problem je što bankari u hrvatskoj osim odobravanja kredita za kupnju nekretnina, pod predpostavkom da će cijene dalje rasti nisu imali niti jedan lukrativni biznis u koji su ulagali. i sada to je posljedica niske razvijenost proizvodnje kod nas, nasuprot praznim trgovačkim lancima

Ma ne pretjeruj!

Pa zar kartice nisu vrlo vrlo lukrativan biznis ili možda kreditiranje penzića ili radnika s 100-200% iznosa plaće?
Na te solidne kamate dodaj bankarske provizije i "troškove opomena"!

Ne brini za banke, njihov biznis je vrlo dobar!

Nazad na hgspot ....

ja i dalje mislim da su dečki razvili krasan posao koji je funkcionirao dok su oni držali sve konce i poslovali s minimalnim troškovima (servis u podrumu, dućan u garaži).
Da ih nije smetala sjena msana i danas bi bili uspješni. Rast msana nije zasnivan na "normalnim" poslovima i njega nitko nije mogao pratiti, a hgspotovci su ga htjeli stići i to je to. Napravili najveću pogrešku!

I nakon toga su pokazali da imaju sjajne ideje.
PRODALI SU HGSPOT za krasne novce.
Svaka čast! (za razliku od onih bedaka koji su ga kupili)

MASTER
04.10.2009., 13:54
...........Ne brini za banke, njihov biznis je vrlo dobar!
Nazad na hgspot ....
..........
Svaka čast! (za razliku od onih bedaka koji su ga kupili)
kakva je razlika između bedaka koji su kupili biznis i onih bedaka koji su posudili novce tome biznisu?

berozivkovkovic
04.10.2009., 14:31

Dečki sorry kaj se miješam u vašu raspravu ali za informatički biznis vezan u hardware se zna već godinama da mora propasti. I propao je.
A HG spot je bio vodeća firma u toj branši.

I Matić sanu će doći crni petak je ovise o nabavama od države. A nekako mi se čini da će se proračun za 2010.g na tim stavkama rezati i to dramatično.
A i zagrizli su više nego što mogu progutati.
Korupciju također treba rezati :biggrin:

BobRock42
05.10.2009., 13:52
kakva je razlika između bedaka koji su kupili biznis i onih bedaka koji su posudili novce tome biznisu?

Pa to bi bar trebalo biti jednostavno:

Jedni nose mali rizik (banke), a drugi veliki (dionicari).
Jedni imaju nekretnine kao sigurnost, a drugi nemaju nikakvu sigurnost.

dudo81
05.10.2009., 22:58
Pa to bi bar trebalo biti jednostavno:

Jedni nose mali rizik (banke), a drugi veliki (dionicari).
Jedni imaju nekretnine kao sigurnost, a drugi nemaju nikakvu sigurnost.

Čuj, kad je bilo sve bajno nitko nije razmišljao o riziku. Banke jesu.

P.S. Nitko ni da spomene današnji default obveznice Škegrinih igrača.

hjk
16.10.2009., 14:23
slobodni pad. mcap 10 milja kuna.

Maos
19.10.2009., 12:46
poslovni.hr: Zagrebačka banka uspjela je pomiriti interese dioničara, Uprave i dobavljača (http://www.poslovni.hr/129619.aspx)

Riječ je o preokretu u riješavanju problema HG spota koji stiže nakon mjesec i pol dana različitih pokušaja da se napravi restrukturiranje HG spota na način kako je uprava tvrtke priopćila Hanfi. Kako doznajemo iz pouzdanih izvora, Zagrebačka banka, inače jedan od tri najveća dioničara tvrtki i najveći vjerovnik, je uspjela pomiriti suprostavljene interese dioničara i Uprave, te zadovoljiti i interes dobavljača...

megdan
08.11.2009., 01:14
NOVOSTI IZ HGSPOTA

Za sve one koji se sjećaju HGspotovih newslettera, neće biti nikakvo iznenađenje da su opet profunkcionirali. Ja sam Mihaela, i obavještavat ću vas o novostima i pogodnostima u HGspotu, nadam se, barem jednako dobro kao što ste navikli.
Dogodile se mnoge promjene u HGspotu. Nešto je ostalo po starom, nešto je posve novo, ali imamo i novo/staro... No, bez puno misterije, iako nikad nije rekao I'll be back, nego baš naprotiv, Hrvoje Prpić se vratio u HGspot. Doveo je i pojačanje - Gorana Češnovara, koji je postao predsjednik. Predsjednik Uprave, da ne pomislite nešto drugo, s obzirom da zadnjih dana svi žele biti predsjednici.
Sigurno vas zanima, a što to sve znači na vas, kupce. Za početak, imamo veliku rasprodaju u zagrebačkim poslovnicama Utrine i Jankomir, te u Rijeci, Osijeku i Splitu, za informaciju svima koji još nisu čuli. Ovo nije obična rasprodaja, uvjerit ćete se i sami. Popusti su doista osjetni i kreću se od 20 do čak 50%. Ako ste stavili nešto gotovine na stranu, a stvarno vam treba novi televizor, prijenosno računalo, hladnjak, perilica rublja..., ovo je pravi način na uštedite. Iskoristite priliku jer, još malo pa nestalo. Tablicu s popustima po grupama proizvoda možete naći na www.hgspot.hr kao i druge informacije o proizvodima, novosti i sl.
Naravno, uskoro vas očekuju noviteti na našim policama. Prema najavama u medijima, čini se da će i Hrvatska izaći iz krize, što će značiti da će opet biti prilike za dobar shoping. Pokušavali ste ne razmišljati o novotarijama koje vas uporno mame sa stranica časopisa, u reklamnim blokovima za vrijeme večernjeg filma, ali uzalud. Teško je odoljeti. Novi GPS, Tomtom GO 930 T vam je baš zapeo za oko, a i gledanje božićnih filmova bilo bi ugodnije kada biste pokraj sebe, uz kokice, imali i onaj fino dizajnirani Logitechov daljinac Harmony 885. No, bolja vremena dolaze, a mi smo spremni ispuniti sve vaše želje (dobro, možda vam ne možemo osigurati dobitak na lutriji, ali bit ćete zadovoljni, to je sigurno). Logitech Harmony 885, za možete kupiti za 949,00 kn, vidjet ćete, potpuno je opravdana investicija. Kako kažu kolege iz ureda, njime možete upravljati svemirom.

Toliko za danas. Do tipkanja, sljedeći petak.

Mihaela

berozivkovkovic
08.11.2009., 11:19
Ahahahaha, najbolji mi je ovaj dio gdje firma koja je praktički bankrotirala govori kako su pročitali u medijima da Hrvatska izlazi iz krize?

Živo me zanima odakle medijima takva pomisao? Ovo što trenutno radimo baš i ne ulijeva nadu. Kako bi rekao moj prijatelj Božo....."a zašto bi se mi uopće izvukli?":biggrin::biggrin:

Iako ne sporim da bi se HGspot mogao izvući...........jer Zaba baš ne bi voljela knjižiti otpis potraživanja.:p:
A možda se usput riješimo bepotrebnog uvoza bambusovog parketa (koja monstruozna ideja, bolje da smo tajlanđanke "uvozili") :thumbsup:

megdan
08.11.2009., 12:05
Mene je toliko dirnula ova Mihaelina poruka, da ću u ponedjeljak, odmah po otvaranju burze, nastojati kupiti bar jednu dionicu HG Spota. Pa koliko košta, da košta.

berozivkovkovic
08.11.2009., 16:31
Mene je toliko dirnula ova Mihaelina poruka, da ću u ponedjeljak, odmah po otvaranju burze, nastojati kupiti bar jednu dionicu HG Spota. Pa koliko košta, da košta.

Ti vidim voliš rizik, a ja odoh sutra uzeti bezičnog miša i tipkovnicu, doduše manja je i premija na rizik nego u tvom slučaju :biggrin::biggrin:

miroslaw
10.11.2009., 15:21
Pozdrav svim forumasima.

Ovo je moj prvi post.

O cemu se radi......

Pratim inace malo dionice, i razmisljam vec neko vrijeme da probam kupiti neke dionice, da vidim kako to funkcionira i slicno, i okusam malo srecu.

Uglavnom, uzeo sam uslugu PBZ Invest, prebacio nesto novaca tamo na racun, i pokuso sam kupiti dionice od HgSpota (HGSP-R-A), medjutim stalno mi kaze "zatvoreno trgovanje", i ne mogu kupiti dionice. Na sucelju od PBZ Invest sve druge dionice imaju zeleni simbol sa kvacicom, osim ove.

Nije mi jasno, sta to znaci, ne moze se trogovati sa dionicom HGSP-R-A?
A vidio sam i danas i jucer da se trgovalo (a opet i za jucer i za danas je pisalo da se trgovalo tocno u 13:00 - to netko unaprijed kupuje dionice, ili sta).....

Uglavnom, molio bi ako mi netko moze objasniti o cemu se to radi, da li se mogu kupiti, kako, i zasto mi to ne radi..........

Hvala.....

Nisam mislio da cu biti takav newbi, ali eto......biti ce bolje......

geene
10.11.2009., 15:23
Ovdje sve piše...
http://zse.hr/default.aspx?id=19380

berozivkovkovic
10.11.2009., 15:44
Ovdje sve piše...
http://zse.hr/default.aspx?id=19380

Ili se logiraš na poslovni i pitaš kolege Jamesa Knoxa i Conana Obriana kako se kupuje HGspot!
Oni će te sigurno znati uputiti. Možda to riješite i direktnom pogodbom? :biggrin:

megdan
15.11.2009., 19:30
Jutros na putu do posla slušam na radiju o petku 13. Nisam praznovjerna i ne vjerujem da će me baš danas zadesiti neka nevolja, nego me taj dan sjetio događanja od prije točno godinu dana. Na današnji dan (a nije bio 13., nego samo petak), godinu unazad, imali smo Dan sretnih kupaca i ja sam, kao i hrpa drugih ljudi kupila tada puno lijepih i korisnih stvari za 15% nižu cijenu. I bila sam jako zadovoljna jer sam predbožićni šoping tim potezom gotovo u cijelosti riješila. Ove godine je to još lakše, popusti idu i do 50%, a rasprodaja ne traje samo jedan dan, ali ne traje ni još dugo pa je krajnje vrijeme za kupovinu još neke zgodne stvarčice.
Tražeći u dućanu inspiraciju što da vam danas napišem i usput škickajući cijene, nisam mogla odoljeti kupovini. Kolega u maloprodaji me uvjerio kako mi treba uvijač za kosu za cijenu od 119 kn (a bila je 199 kn), s 3 posebna keramička nastavka, 2 brzine… - prodano. Nije me trebalo baš puno nagovarati. I poklon meni je riješen... I Bog je najprije sebi stvorio bradu, zar ne?!
No, dok još ima, svakako ću kupiti i brijaći aparat koji će me umjesto 799, sada koštati 559 kn i time riješiti poklon za tatu kojem nikad ne znam što kupiti jer mu ništa ne treba (kako kaže), a pravi je antikompjuteraš pa mi je izbor time drastično smanjen... Da vas ne ugnjavim cijelim obiteljskim stablom (koje je poveliko), nastavila sam sa šopingom, a preporučila bih i vama da dođete.

Sljedeći petak očekuje vas nešto posve drugačije. Ugodan vikend i do tipkanja...

Mihaela

MASTER
15.11.2009., 23:05

drago mi je da mihaela ima pozitivan učinak na investitore, pa i šire. zapravo bilo će interesanto vidjeti sasvim sigurno pozitivan učinak na dioničare kad ta dama pretvori u skoro vrijeme svoja potraživanja u dionice. zbunjenim individulanim investitorima to će dati još veći zamah, tako da će ponuditi upisati i sami nove dionice - zašto kupiti jefitno kad se može skuplje, a prodati nikada, jer te će dionice kad tad vrijediti - a tek ako se ponude povlaštene dionice, hg spot bi mogao imati problema isto kao i kad se prodaju naše državne obveznice, potražnja bi mogla biti dvostruka od ponude

megdan
19.11.2009., 14:29
drago mi je da mihaela ima pozitivan učinak na investitore, pa i šire.
Jebeš Mihaelu i njene igračke sa tri nastavka i dvije brzine... Ode dionica 100% u par dana, a meni promaklo :mad:

peropopara
19.11.2009., 14:34
Jebeš Mihaelu i njene igračke sa tri nastavka i dvije brzine... Ode dionica 200% u par dana, a meni promaklo :mad:

K'o da si jedini, plačem od muke što nisam uzimao na 21, ma barem na <30

Tailorpal
07.12.2009., 12:19
7. prosinac 2009.

Zaba odobrila financiranje HG Spota

Tvrtka HG Spot u kratkom priopćenju objavljenom na Zagrebačkoj burzi navodi da je dovršila pregovore sa vlasnicima 2. tranše komercijalnih zapisa.

Također se ističe da je Zagrebačka banka odobrila daljnje financiranje poslovanja tog društva. Podsjetimo, dionica HG Spota u petak je skočila čak 33,88 posto na zadnju cijenu od 62 kune.

(pd)

Ta dionica ide po onoj "Expect unexpected"

Smart
07.12.2009., 12:27
Interesantno je što je uprava poslala taj dopis u 09:30, a bez obzira na dopis trgovanje je blokirano! Nije mi jasno, što čekaju na ZSE, očitovanje!? Ako ne dobiju nikakvo očitovanje trgovanje je blokirano 2 sata, bla, bla ,bla... Pa, dobili su ga u 09:30, valjda je svima danas jasno zašto je cijena rasla! Za razliku od prošlog tjedna!?

Tailorpal
07.12.2009., 12:32
Valjda imaju neki interes ili "klijenta" pa puštaju dionicu da malo "o'ladi":cool:
Ne vidim drugi razlog.

Smart
07.12.2009., 16:49
HG Spot d.d. - rješenje HANFA-e o privremenoj obustavi trgovanja
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/ULPu6bwC5UJcFXCo7F8iPQ==.pdf

Smart
08.12.2009., 11:58
HG Spot d.d. - očitovanje na upit Zagrebačke burze

PREDMET:
Odgovor na upit u svezi novih i/ili promijenjenih materijalnih činjenica

Poštovani,
Nastavno na Vaš upit primljen dana 07. prosinca 2009.godine, te nastavno na našu Obavijest dostavljenu Vam istog dana, kao i sukladno Pravilniku o obustavi trgovanja dionicama na burzama u Republici Hrvatskoj (N.N. 114/2006. i N.N.55/2007.), ovim putem Vas obavještavamo da je dana 04. prosinca 2009. godine postignuta Nagodba s imateljima komercijalnih zapisa na način da će u mirnom postupku tijekom narednog perioda predmetni dug biti reprogramiran.

Nastavno na našu prethodnu današnju Obavijest u kojem se navodi kako je Zagrebačka banka d.d. odobrila daljnje financiranje poslovanja društva, ističe se kako je navedena banka izdavanjem bankarskih garancija omogućila opskrbljivanje maloprodajnih dućana društva.

Slijedom gore opisanih događaja postoji mogućnost da su isti utjecali na opisani rast dionica trgovačkog društva HG SPOT d.d. Zagreb.

S poštovanjem,
HGspot d.d. Zagreb
zastupan po direktoru
g. Goran Češnovar
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/abt6u1qpg7b5wQmWvdxZMQ==.doc

Čeka se pojašnjenje 'deala' sa Zabom
Navodno su Hypo, RBA i Erste potraživanja odgodili na godinu dana, a i ostali vlasnici komercijalnih zapisa su postigli dogovor sa Zabom

- Savjetnik Uprave, bivši suvlasnik HG Spota Hrvoje Prpić, kaže pak da će to objaviti tek na konferenciji za medije u srijedu. "Do tada nemamo komentara jer želimo sve aktere objavijestiti istodobno", ističe Prpić.

- Otvaraju trgovine, ali otpuštaju 100 radnika
HG Spot planira u utorak otvoriti svoje trgovine u Zagrebu, a do kraja tjedna svih 16 trgovina u Hrvatskoj kaže savjetnik Uprave Hrvoje Prpić. Dodaje da će kompanija prepoloviti broj zaposlenika. Trenutno ih ima 185, a planira ih zadržati 85. Uz Senso Plus, koji je već prodan, prodat će se još Senso Mikro i HG Nekretnine, dok će tvrtka kćer HG Računala biti likvidirana. Izvor blizak kompaniji tvrdi da je naručeno robe za 30 milijuna kuna, te da je Zagrebačka banka dala jamstva dobavljačima.
http://www.poslovni.hr/133982.aspx

Smart
09.12.2009., 13:48
Prpić htio preuzeti HG spot, kreće otvaranje dućana i otkazi
http://business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Prpic-htio-preuzeti-HG-spot-krece-otvaranje-ducana-i-otkazi

hrvac
09.12.2009., 16:10
INTERVJU TJEDNA 20.11.2009.
Gost: Hrvoje Prpić, savjetnik Uprave HG Spota.
http://www.kapital.tv/content/show/ContentId/8229 (http://http://www.kapital.tv/content/show/ContentId/8229)

Eto tek sad vidio,pa da podijelim s vama.

Marijan500
20.05.2010., 13:07
Što se to događa sa hgspotom...Pali su na 25kn...
Možda ide ključ u bravu?Ili se masa boji pa prodaje i uzimaju što mogu...Ali opet,to netko kupuje...

Poz...

Smart
20.05.2010., 13:21
Ja sam bio in, ali sam donekle na vrijeme pobjegao. Problem je po meni prihod koji je daleko ispod očekivanog i koji nije ni blizu dovoljan za financiranje svih obaveza. Sjećam se kad sam kupovao krajem 2009., bio je podatak, tj. Prpić je na nekoj lokalnoj televiziji najavio, da će u 2010. ostvariti cca. 350 mil kn prihoda, da bi na kraju ispalo da planiraju ukupno cca. 150 mil. Kad sam to negdje pročitao sredinom siječnja, odmah sam pobjegao iz dionice, a ako ćemo suditi po izvješću za 1Q/2010, izgleda da će i taj prihod za njih biti nedostižan!?

stipe
27.05.2010., 12:05
Prpićev interview:

http://www.rep.hr/vijesti/poduzetnistvo/intervju-hrvoje-prpic-mislio-sam-da-ce-s-hg-spotom-biti-puno-lakse/1697/

Tailorpal
16.07.2010., 12:27
HG Spot d.d. - obustava trgovanja

16.7.2010

Obavjestavamo vas da je, sukladno Pravilniku o obustavi trgovanja dionicama na burzama u Republici Hrvatskoj NN 114/06 i NN 55/07, doslo do obustave trgovanja i porasta cijene dionica HGSP-R-A.
O nastavku trgovanja biti ćete obavješteni.

Tailorpal
16.07.2010., 12:43
16. srpanj 2010.

Snažan rast isporuka osobnih računala u drugom kvartalu

Isporuke osobnih računala širom svijeta poskočile su u drugom tromjesečju za 22,4 posto zahvaljujući pojačanoj osobnoj i korporativnoj potrošnji na tehnologiju, pokazalo je izvješće tvrtke IDC.

Rast prodaje osobnih računala obično se smatra konkretnim znakom oporavka gospodarstva ali stopa rasta u drugom tromjesečju nešto je niža no što su prognozirali u IDC-u, očekujući da će dosegnuti 22,9 posto. Europa je zabilježila neočekivano snažan rast isporuka dok su SAD i Azija zaostali za očekivanjima, napominju u IDC-u. "Snažan skok osobne potrošnje u protekla dva tromjesečja očekivano je počeo usporavati dok je korporativna potrošnja i dalje u porastu", konstatirao je u službenom priopćenju analitičar IDC-a Bob O'Donnell.

"Očekujemo da će osobna potrošnja i dalje ostati zdrava ali će prema kraju godine usporiti dok će rast komercijalnog tržišta biti stabilniji i u sljedećih nekoliko godina održavati planirani ciklus zamjene računala". Isporuke osobnih računala blago su nadmašile očekivanja širom svijeta zahvaljujući zamjeni starih računala u kompanijama ali je prodaja prijenosnih računala zaostala za očekivanjima zbog posustajanja osobne potrošnje, tumače u IDC-u.

Među pojedinim regijama, europsko je tržište u drugom tromjesečju bilo neobično snažno zahvaljujući oporavku europskog gospodarstva i zamjeni računala u tvrtkama. U SAD-u i Aziji rast je bio slabiji no što su prognozirali u IDC-u.

Hewlett-Packard zadržao je poziciju vodećeg prodavatelja osobnih računala u svijetu, s udjelom u tržištu od 18,1 posto. Na drugom se mjestu ponovno našao Dell, s udjelom od 13 posto, čime je za dlaku nadmašio Acer, s tržišnim udjelom od 12,6 posto. Četvrto mjesto pripalo je Lenovu, s 10,2-postotnim tržišnim udjelom.

(Hina/pd)

Smart
16.07.2010., 15:26
Očito je ovo razlog ponovnog povjerenja investitora!? Hm, da budem iskren, sumnjao sam u ovako brz oporavak!? Svaka čast, ako je to zaista tako!

OPORAVAK
HGspot naglo se oporavlja uz nove Appleove proizvode

ZAGREB - Nakon što je potkraj prošle godine Hrvoje Prpić došao na mjesto savjetnika nove uprave HGspota na čelu s Goranom Česnovarom i uvođenjem potpuno novog načina poslovanja, poput osobnih savjetnika za svakog kupca i drugih novosti, HGspot je nakon dugog razdoblja počeo poslovati pozitivno.

Rezultat je to šestomjesečnih napora svih djelatnika i dodatna iskra koja će, vjeruju u HGspotu, dati novu energiju da nastave u smjeru povratka na stare staze uspjeha.

– Kad smo počeli s radom situacija je bila vrlo loša. Osim iznimno velikih gubitaka, moral je bio na vrlo niskoj razini, kvaliteta usluga vrlo loša, a ponuda proizvoda mala i zastarjela. Danas je situacija mnogo bolja, gubici su znatno smanjeni, likvidnost je vrlo dobra, a kvaliteta usluge je iznimna – zadovoljan je Prpić prvim pozitivnim pomacima u HGspotu (ZSE:HGSP-R-A).

A do prvih pozitivnih rezultata obavljeno je restrukturiranje kompanije.

– Prvo je trebalo smanjiti troškove i zaustaviti gomilanje dugova. Nakon toga, trebalo je vratiti likvidnost tvrtki kako bi se mogla kupiti nova, kvalitetna roba. Zatim je dug put, koji u pojedinim odjelima još traje, bilo uvođenje novih, efikasnijih procesa koji su omogućili da posao koji je do tada radilo 10 djelatnika, sada može obavljati samo četvero – kaže Prpić. Na internetskoj stranici www.hgspot.hr/info nabrojeno je 40-ak raznovrsnih akcija, u kojima je trebalo sinkronizirati jako puno ljudi i tvrtki, educirati prodajno osoblje.

– Te komplicirane akcije jako su pridonijele osjećaju da je HGspot ponovo najvažnija karika u informatičkoj industriji – ističe Prpić.

Ipak, glavni razlozi što je HGspot napokon počeo poslovati pozitivno su, ističu u kompaniji, otvorenje drugog kata prodajnog centra u zagrebačkim Utrinama i ponuda Appleovih proizvoda.

– Istodobno se poklopio i završetak šestomjesečnih pregovora s Appleom o prodaji njegovih proizvoda, što je bio glavni razlog naglog vraćanja povjerenja građana – kaže Prpić.

Mnogo pažnje u HGspotu pridaju i ekologiji, a nekoliko je novosti dosad neviđenih u Hrvatskoj HGspot uveo u poslovanje – ističe Prpić.

– Došli smo do zaključka da se ljudi teško odvajaju od starih katodnih televizora koji troše znatno više energije, zrače ljude i skupljaju prašinu, te da unatoč kupnji novih televizora stari uvijek nalaze svoje mjesto. Stoga smo odlučili dati popust od 10 posto svakome tko donese stari televizor s katodnom cijevi. Stari televizori su ekološki zbrinuti u suradnji s jednom tvrtkom, a ta je akcija do sada pridonijela uništenju 1,8 tona starih televizora – kazao je Prpić.

Druga zanimljiva usluga je kupnja uz kavu pri kojoj se može uzeti broj kao u banci, sjesti u kafić i kad se dođe na red obavlja se sva kupnja i podiže roba a da se ne napušta svoj stolac.

– Naime, naš će djelatnik "oboružan" iPadom doći za stol kupca, zajedno će proći proces kupnje i izbora proizvoda, nakon čega će djelatnik sve proizvode prikupiti i donijeti do stola. Tako kupac pri kupnji može pročitati novine, surfati internetom ili jednostavno popiti kavu i pretvoriti kupnju u izlazak – ističe Hrvoje Prpić.

Proces restrukturiranja je završen, sada ostaje samo upoznati kupce s novostima koje ih čekaju u poslovnicama, napominje Prpić.

O poslovnim rezultatima u HGspotu još ne žele govoriti, budući da je objava financijskog izvješća planirana za 20. srpnja.

Najveće nade u HGspotu polažu u dolazak u Hrvatsku glavnog Appleova aduta iPada do kraja ove godine.

– Vjerojatno najveći događaj bit će dolazak iPada u Hrvatsku koji će se u HGspotu moći kupiti već prvi dan. Naime, HGspot ima potpisan ugovor s Appleom o prodaji njegovih proizvoda, a iPad će, za razliku od iPhonea, biti distribuiran putem prodaje informatičke opreme, a ne putem telekom operatera. Osim toga, uskoro završavamo pregovore s jednom malom tvrtkom koja će upotpuniti našu ponudu malih, zanimljivih uređaja koje najčešće nalazimo na eBayu – zaključio je savjetnik uprave HGspota Hrvoje Prpić.
http://seebiz.eu/hr/tvrtke/trgovina/hgspot-naglo-se-oporavlja-uz-nove-appleove-proizvode,85440.html

DannyTRS
29.07.2010., 15:45
HG Spot: Gubitak u prvih šest mjeseci 12,83 milijuna kuna! Prihodi pali za 64,62 posto! (http://www.poslovnipuls.com/2010/07/28/hg-spot-gubitak-u-prvih-sest-mjeseci-1283-milijuna-kuna-prihodi-pali-za-6462-posto/)

Ne znam, s ovim zadnjim rezultatima....iskreno ja sam očekivao puno više od Prpića. Pazite samo kako su im prihodi drastično pali.

t-m
27.10.2010., 10:38
http://www.poslovni.hr/vijesti/hg-spotu-zbog-sukoba-banaka-ponovno-ozbiljno-prijeti-stecaj-161823.aspx

Smart
27.10.2010., 16:43
Dakle, još jedna runda ako postignu dogvor sa svim bankama!? :biggrin:

dudo81
27.10.2010., 23:51
Dakle, još jedna runda ako postignu dogvor sa svim bankama!? :biggrin:

ma to PBZ vraća dug za Hospitaliju. Cimanje...ko što su i oni imali od ZABA-e

ripero
28.01.2011., 11:00
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/IjNXYl8bXYf9fDNCh329Pg==.pdf

Ovo s opozivom revizora i imenovanjem novog je poprilično neozbiljno. Vrijedi li promjena takvog publiciteta? Što se uopće dogodilo?

dudo81
29.01.2011., 21:56
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/IjNXYl8bXYf9fDNCh329Pg==.pdf

Ovo s opozivom revizora i imenovanjem novog je poprilično neozbiljno. Vrijedi li promjena takvog publiciteta? Što se uopće dogodilo?

Banke su ziher stisnule, ioanko je to sad njihova prčija.

mimo
03.03.2011., 23:13
Prpić: HG Spot neće isplaćivati dividendu do 2017.

Uprava kompanije tvrdi da tvrtka stoji višestruko bolje nego lani ali da im je cijenu dionice, koja je ovaj tjedan pala na povijesno najnižu razinu, teško komentirati jer je primarno diktiraju spekulanti

HG Spot neće isplaćivati dividendu idućih barem pet do šest godina izjavio je za Poslovni dnevnik savjetnik Uprave kompanije Hrvoje Prpić. Naglasio je da riječ o njegovom osobnom mišljenju, a ne stavu Uprave ili kompanije.

“To je moj stav temeljen na službeno dostupnim podacima, a ne nekim internim informacijama. Držim da se dionica HG Spota još uvijek nalazi na previsokom nivou i da ona de facto ne bi trebala vrijediti niti kunu”, kaže Prpić. Dodaje da sve što se s tom dionicom sada odvija na burzi su spekulacije jer su vlasnici posljednji na redu za isplatu poslije radnika, dobavljača i vjerovnika. Prpićev je to komentar na naš upit o kretanju dionice HG Spota koja se u četvrtak u jednom trenutku spustila do 16,65 kuna da bi dan zaključila na 17,50 kuna.

kagemusha
04.03.2011., 01:19
izjavio je za Poslovni dnevnik savjetnik Uprave kompanije Hrvoje Prpić. Držim da se dionica HG Spota još uvijek nalazi na previsokom nivou i da ona de facto ne bi trebala vrijediti niti kunu”, kaže Prpić.
HEHEH
Za iskrenost ću mu je platiti dvije kune.:thumbsup:

Zeljo25
27.03.2011., 23:34
Poštovani kolege,

ima li tko od vas ovu dionicu?

Tailorpal
28.03.2011., 12:24
Ja imam nešto tih dionica već duže vrijeme i ne mislim ih prodavati uskoro makar čekao takeover....ili stečaj. Nije mi bitna stavka u portfelju. Pitaš u vezi čega...? Ima sigurno i drugih na forumu koji imaju tu dionicu.

Zeljo25
28.03.2011., 12:49
Jucer sam proucavao ovu firmu i pratim stanje. Jer mislim ulaziti kada se malo stabilizira stanje.

Vidim da jos uvijek imaju problema sa otplatom kredita i kamate i da ce zbog toga imati (kako oni kazu "negativnu dobit") i u 2011. godini.

Dosta su popravili poslovanje i likvidnost i potpisali ugovor sa Appleom. Uveli su dosta novosti u poslovanje jos bevidjenih u Hrvatskoj.

Smanjili su broj zaposlenih, itd.

Ali ako pogledamo broj zaposlenih/prihode ispada da svaki zaposlenik napravi 1 milijun kuna prohoda godisnje. A to mi izgleda kao dosta dobar rezultat.

Sto vi ostali misite ?

luka.os
28.03.2011., 12:52
kolega usporedite njihove cijene proizvoda sa ostalima iz branše

Zeljo25
28.03.2011., 12:53
Gospodine Taliopral,

Na kojim razinama ste ulazili u Hg Spot?

Tailorpal
28.03.2011., 15:11
Prosjek ulaza mi je 51,xx. S nešto dokupa mogu to dotjerati ali.......ne brine me.

obeligz
28.03.2011., 23:18
ja sam par po 1950 i ako bude još padala možda dokupim. držim da će isplivati unatoč svemu, jer neće se jvrj odreć tako lako uloženog..

Tailorpal
29.03.2011., 02:04
Po meni treba pričekati političku situaciju krajem lipnja (zejebi TA i FA) i nekoliko vijesti o pregovorima sa Mediamarktom i sl. pa da vidiš kud se leti......:eek:

Sasko
07.06.2011., 14:43
Evo kud se leti :-)

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/132132/Prpic-Stecaj-HGspota-je-neminovan.html

kagemusha
07.06.2011., 14:59
Evo na ZSE prijedlog stečaja podnesen, http://zse.hr/userdocsimages/novosti/otAmUa5FyRXlcm4T9MzTLQ==.pdf

Zeljo 25 jesi li jos unutra? Izgleda da je Axy pogodio u dan sa svojim komentarom.

Sasko
07.06.2011., 15:09
Evo na ZSE prijedlog stečaja podnesen, http://zse.hr/userdocsimages/novosti/otAmUa5FyRXlcm4T9MzTLQ==.pdf

Zeljo 25 jesi li jos unutra? Izgleda da je Axy pogodio u dan sa svojim komentarom.

Axy je insider :biggrin::biggrin:

Tailorpal
12.06.2011., 12:18
Čini se kao da je taj prijedlog za stečaj namješten samo da se pokupi što više dionica po nižoj cijeni.....:biggrin:

Nekolikolo dana to je dobro funkcioniralo:

10.6.2011 14,17
9.6.2011 13,06
8.6.2011 14,47
7.6.2011 12,58
6.6.2011 15,99
3.6.2011 16,10
2.6.2011 16,45

ricardo
12.06.2011., 13:41
Bilo je u Poslovnom objavljeno kako je stecaj predlozio mislim Micronis jer su se banke ili tko vec htjeli naplatiti/osigurati robom koju su isporucili dobavljaci.
I ja bih isto to napravio da meni netko uzme robu i kaze, naplatit cu se tvojom robom.

Nisi valjda i u ovoj dionici ??

Zeljo25
18.06.2011., 20:54
http://www.vecernji.hr/biznis/vjerovnici-hgspota-pretvaraju-potrazivanja-dionice-clanak-299139

stipe
20.06.2011., 10:43
odlazi Prpić

http://www.rep.hr/vijesti/tvrtke-i-trzista/hrvoje-prpic-napusta-hg-spot/3088/

Ilegalac
20.06.2011., 10:51
odlazi Prpić

http://www.rep.hr/vijesti/tvrtke-i-trzista/hrvoje-prpic-napusta-hg-spot/3088/

Jel to dobro ili loše?

pochetnik
22.06.2011., 12:29
kratkoročno dobro, uštedjeti će nešto novca od njegove plaće :)
dugoročno banana, jer je on bio zadnji kojeg je bilo briga - vjerovali ili ne. znam ga osobno, pa govorim iz prve ruke
ostale je briga, ali samo za svoju guzicu ( vjerovnike - samo za naplatu robe ), banke i kreditore po zapisima - samo da izvuku što je još moguće izvući a većinski dioničari ionako nemaju baš puno snage ni ideja. radnici će se sad početi buniti oko svojih prava i osobno, mislim da je jedini izlaz stečaj. Pevec sad radi, roba se prodaje, radnici dobiju plaću... kreditori i dioničari moraju shvatiti da je maca ( manageri koje su izabrali nakon Prpe ) popapala njihovu lovu - spalili je na krivim potezima, na svojim plaćama i autima...

sayes
22.06.2011., 15:49
Upravo tako. Pevec je još i originalan naspram HGspota. To je bio veliki dućan gdje je svaki mali majstor mogao kupiti po bagatelnoj cijeni ono što mu ne treba, a o čemu je sanjao još od malih nogu. Plus, što ga je žena smatrala manje vrijednim ako nije znao popraviti samostalno po kući manje popravke. "Znam ja i više od toga. Sad ću ti pokazat i dokazat!", i tako je sve krenulo. Plus što se klasični dućani ili gase ili mijenjaju lokaciju pa čovjek više ne zna što bi i gdje kupio. A Pevec je nudio jeftijiju robu za svakog pravog kućnog mastora, svrdlo za jednokratno upotrebu, odvijač za tri pokušaja i sl., ali dovoljno da se okušaš s vjerojatošću od 60% da ćeš uspijeti u naumu.
HGspot nudi ono što i svi drugi s tim što je prije imao puno više dućana (franšize) nego drugi pa se mislilo da je s cijenama prihvatljiviji. S vremenom su nahrupili online trgovine s jeftinijim cijenama, a potrošači, većinom, prije nego što išta kupe znaju na kojem taktu proizvod radi, na koliko volti i koliko milijuna tranzistora ima, a to više ni jedan trgovac s 3.200 kuna plaće u takvim trgovinama ne zna.
To što Prpić pumpa tzv. 3D trgovinu mi je jednako važno kao koje je boje tapet u online trgovini.
Stoga, čekajte HGspot na 2 (dvi kune) s nadom da ćenetko kupiti za 3 (tri kune). Naravno, to nema veze o vrijednosti trgovine, jer trgovine više nema. Postoje samo glupi vlasnici banaka (sorry, mora san reć) koji su dozvolili da im bezveznjaci s viškom gela u kosi prosipaju novce u tzv. projekte samo zato što se oni s idejnim vlasnicima i stvarnim djelomičnim (koji sada bjesomučno napuštaju brod koji je stvarno na dnu) vlasnicima znaju iz studentskih dana kad su pili vino iz kesice na nekom zidiću i raspravljali koga su sve htjeli opalit ali nisu imali hrabrosti. Tajna je zajednička, generacijska, ali je lova banke virtualna. Rekli bi u Dalmaciji: Gle Quarca.

t-m
02.08.2011., 11:13
http://www.poslovni.hr/vijesti/sasa-loncar-predlaze-ingrin-model-za-spas-hg-spota-184364.aspx

Lončar predlaže Ingrin model.