PDA

View Full Version : Petrokemija, Kutina (PTKM-R-A)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Tailorpal
07.09.2006., 14:52
Fluid:
""naš plin" sa Jadrana bio u startu skuplji jer je prolazio preko Slovenije (što mu naravno povisuje cijenu), a kada krene preko domaćeg plinovoda biti će jeftiniji (manja udaljenost, manji troškovi transporta)."

Mislim da je plin išao preko dvije države, Italije i Slovenije. To više neće.....za mjesec-dva!

perodegenero
07.09.2006., 14:52
Ma nemoj! A ti očito ne znaš po kom principu funkcionira koncesija! Koncesionar - INA - plati koncesiju za korištenje, a davatelj koncesije baš i nema neki uticaj na određivanje finalne cijene. Povuci paralelu sa vodom. Misliš da država određuje Todoriću cijenu Jamnice????????

Osim toga, najveći dio tih "vlastitih izvora" su u inozemstvu (Sirija, Jadran - ali ne hrvatske teritorijalne vode itd.). "Vlastiti izvori" su zato jer INA ima kontrolu nad njima. A ionako se to odnosi na sadašnji, trenutni potencijal. E sad, kad se veći dio Hrvatske plinificira, više će trošiti kućanstva a manje će ostajati za industriju. Ili će se više morati koristiti strani izvori?

beholder
07.09.2006., 15:04
pero nemoj se odmah žestiti.
a što misliš koliko ina plaća sada koncesije i koliko bi plaćala u tome slućaju? ovdje ti je u pitanju jako visoka politika koja se igra između INE i države već desetljećima...nije ovo tako prizemno kao tko je sa kim jeo u veroni.
čak ni arapi nisu tako glupi da su svoja polja prodali!

perodegenero
07.09.2006., 16:24
Naravno da je visoka politika u pitanju, ali upravo o tome se i radi - čim PTKM više nije državna, zabole ih za cijenu plina koja se isporučuje PTKMu. A cijena za plin je kod nas viša nego u okruženju.

Superior
07.09.2006., 16:28
PTKMu. A cijena za plin je kod nas viša nego u okruženju.

Bilo bi zanimljivo znati koliko plaćaju plin proizvođači umjetnog gnojiva u Ukrajini i Rusiji!

perodegenero
07.09.2006., 17:02
Vjerojatno manje, ali kvaka je u tome što je transport umjetnog gnojiva na veće daljine problematičan zbog transportnih troškova. Slično je i sa cementom, npr.

Čuo si da netko uvozi cement iz Rusije???

beholder
07.09.2006., 18:05
Bilo bi zanimljivo znati koliko plaćaju plin proizvođači umjetnog gnojiva u Ukrajini i Rusiji!

vjerojatno u rusiji čađare dobivaju plin badava jer su i one i plinski biznis još uvijek u putinovim rukama.
a gnjojivo nije ništa drugo nego oplemenjeni proizvod u odnosu na plin, pa tako rusi umjesto da prodaju samo plin, prodaju plin i gnojivo sa tim da je u gnojivu još sadržana i dodana vrijednost plina.

btw. u hrvatskoj je niža cijena plina nego u regiji, ali opet se vraćamo na ono da mi imamo 70% vlastitog plina...ili bi možda bilo poštenije da nas država sve odere po tržišnim cijenama 33 centa/m3...pa nek ina ostvari ekstraprofite, ptkm propadne i svi popušimo dvostruku cijenu plina?

bob rock
07.09.2006., 22:54
Pojednostavljena cijela priča o odnosu Petrokemije i Države:

1. PTKM kupuje plin po povoljnim uvjetima, što joj svakako stvara plus
2. PTKM ne dobiva dovoljno plina, što joj stvara još veći minus
3. Država će riješiti plinsku infrastrukturu (plinovodi i skladište Okoli) i privatizirati INU
4. Država će privatizirati PTKM
5. PTKM će kupovati plin po tržišnim uvjetima
6. PTKM će dobivati plina koliko god treba (od Mola)

Između ovih radnji ima još puno malih međuradnji, ali suština je takva i ne može biti drugačija. Zato PTKM ima veliku perspektivu i vrijednost kompanije rasti će porastom ukupnih prihoda. Vrijednost od 653 kune po dionici vjerojatno će (prema rezultatima 1H 2006) na kraju 2006. biti i 7-10% veća.

milant
08.09.2006., 09:47
Preuzeto sa jednog drugog foruma:

Analitičati u Petrokemiji vide potencijal i preporučuju kupnju dionica

Analitičati tržišta kapitala u Petrokemiji vide dobro ulaganje i investitorima preporučuju kupnju dionice.
Državnu najavu otpisa 231 milijun duga za plin iz 1999. godine u zamjenu za povećanje vlasničkog udjela s dosadašnjih 54,68 na 63,26% analitičati ocijenili kao uvod u skoru privatizaciju.
Inače, u brokerskim krugovima proširila se špekulacija da je za skok cijene odgovorna brokerska kuća Auctor koja je zajedno sa jednim od fondova iz vlasničke strukture Petrokemije krenula u kupnju dionica, navodno, namijenjenih Agrokoru. Iz Auctora te navode odbacuju i kažu da su dionice kupljene kao portfeljna investicija za razne klijente.
Unatoč, ostvarenom gubitku u prvih šest mjeseci, Wilim Klemen, direktor Erste vrijednosnih papira, smatra kako rast Petrokemije ima podlogu s obzirom na to njezin problem leži u nekontinuitetu proizvodnje u zimskim mjesecima, za što nije odgovorna Petrokemija.

Izvor: business

Tailorpal
08.09.2006., 23:33
Vlasnici prvih 10 računa na kojima je ubilježena najveća količina vrijednosnog papira PTKM-R-A
Stanje na dan: 01.09.2006

Naziv vlasnika računa Mjesto
HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU ZAGREB, HRVATSKA
SZIF D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
HPB D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
PBZ D.D./KAPITALNI FOND D.D. ZATVORENI INVESTICIJSKI FOND ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB ZAGREB, HRVATSKA
RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:
ZAGREBAČKA BANKA D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:

evo ušao još jedan HPB d.d.

Vlasnici prvih 10 računa na kojima je ubilježena najveća količina vrijednosnog papira PTKM-R-A
Stanje na dan: 08.09.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
CENTAR BANKA D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:

bob rock
09.09.2006., 11:40
Bilo bi zgodno napraviti analizu trgovanja za prošli i pretprošli tjedan i iz toga izvući zaključke.

Tailorpal
09.09.2006., 13:11
Imaš za pretprošli tjedan od 21.-25.08.06, za prošli tjedan još nema:
http://www2.fima.com/index.cgi?P=tra&L=e
Izaberi tjedan na Weekly report
Možda ima negdje drugdje........

bob rock
09.09.2006., 22:35
Evo rezultata jedne opširnije analize u kratkim crtama.

Zbirni pregled, po mjesecima ove godine.

Mjesec Promet Volumen Zaklj. cijena
01/06 * 6,1 M * 54.356 * 115,50
02/06 * 15,0 M * 101.569 * 150,00
03/06 * 18,0 M * 124.557 * 138,00
04/06 * 13,8 M * 99.887 * 136,00
05/06 * 7,9 M * 60.386 * 128,00
06/06 * 9,0 M * 72.864 * 136,00
07/06 * 10,0 M * 70.800 * 143,00
08/06 * 32,2 M * 195.539 * 187,00

Iz ovog pregleda uočava se da je tijekom 8. mjeseca došlo do značajnog povećanja volumena, prometa i cijene dionice. Ako pogledamo i prvih 6 trgovinskih dana 9. mjeseca, podaci su još upečatljiviji.

Mjesec * Promet * Volumen * Zaklj. cijena
1.9-8.9. * 24,6 M * 116.989 * 234,00

U samo 6 trgovinskih dana ostvareni su promet i volumen višestruko veći od nekih mjesečnih tokom godine, a do kraja mjeseca zasigurno će debelo biti nadmašen i rekordni 8. mjesec.
Dionica Petrokemije je i do sada bila jedna od najlikvidnijih dionica na hrvatskom tržištu, ponekad je ušla i u top 10, da bi 8. mjesec završila na 6. mjestu. Za očekivati je da će 9. mjesec završiti među 5 najlikvidnijih dionica, što je svakako pokazatelj velikog interesa, kako individualnih investitora, tako i fondova.
Što je uzrok ovakvom povećanju interesa? Rekao bih nekoliko faktora.

1. Realan pogled na poslovanje.
Shvatilo se da je poslovanje s negativnom nulom realnost i da u postojećem vlasničkom rasporedu snaga (Država većinski vlasnik) nije realno očekivati nikakve znatnije pomake na ni jednu stranu. Postoje problemi koji se svake godine pojavljuju, ali i pored toga poslovanje je stabilno i na negativnoj nuli.

2. Uočen veliki potencijal.
Uočeno je da Petrokemija iz godine u godinu raste u prodaji te bi ukupni prihod do kraja ove godine mogao preći 1,7 milijardi kuna. Kako se cca 50% prihoda ostvaruje izvozom, to je rezultat značajniji.

3. Privatizacija
Država je nedavno dug Petrokemije pretvorila u vlasnički udio. Time je Petrokemiju oslobodila velikog bremena i pretvorila u nisko do srednje zaduženu kompaniju, te joj otvorila mogućnost kreditiranja za unapređenje poslovanja. S druge strane tim je potezom Država nedvosmisleno krenula u pripremu privatizacije i realno je za očekivati da je privatizacija relativno blizu.

Po meni to su osnovni fundamentalni razlozi koji su doveli do značajne potražnje. Tehnički gledano, u vrlo kratkom roku, cijena je značajno rasla, gotovo iz dana u dan, uz vrlo male jednodnevne korekcije. Zašto nije bilo značajnije korekcije? Zato što je uočena velika potcjenjenost Petrokemije, čija bi se tržišna kapitalizacija kod privatizacije mjerila nivoom ukupnih prihoda, što bi s krajem 2005. značilo 653 kune po dionici, a krajem 2006. 7-10% više.

Iz svega navedenoga nameće se sljedeći zaključak:

Dionica Petrokemije jedna je od najperspektivnijih dionica na vrlo vrućem, gotovo pregrijanom hrvatskom tržištu. S velikom likvidnošću interesantna je i malim i velikim igračima. Očekujem nastavak pozitivnog trenda, a s nestankom Plive da postane jedna od perjanica na burzi.

Ilegalac
09.09.2006., 23:47
Sve si ti to lijepo napisao, ali si su to nažalost tvoji snovi koji se jako razlikuju od surove realnosti. Petrokemija uopće nije restrukturirano društvo niti se u stanju nositi sa konkurentima na tržišnim principima. Bez izravnih, a pogotovo prikrivenih državnih subvencija, ona nije u stanju profitabilno funkcionirati.

Osim toga, nema šanse da Petrokemija bude privatizirana još najmanje godinu i pol dana (za mandata ove vlade), a to ti znači da će se uskoro ovaj napuhani balonček nažalost ispuhati.

bubimir
09.09.2006., 23:53
kolega Ilegalac, sviđa mi se tvoje razmišljanje ako je legalno(i volio bih da si u pravu jer sam ovaj rast zadnjih dana "prespavao" a vidjelo se "iz aviona" da će rasti)..ipak, tržište izgleda ne misli tako.
zato željno čekam korekciju, ako ne pad cijene (jer ovo svakako nije "održivi" rast).
IMHO

geene
10.09.2006., 00:08
Znam,sad će opet izgledati da jedni napadaju,a drugi brane,ali ipak moram napisati nešto na ovu temu,jer vidim da se već spominju cifre 6xx.Kao prvo reći ću da ovu dionicom smatram srednje-rizičnim ulaganjem sa mogućim znatnim povratom,ALI u dogledno vrijeme i na primjeren način(ipak se treba dosta toga poklopiti).Nemam apsolutno ništa protiv rasta bilo koje dionice,ali..
PTKM je u;

- prvom polugodištu 2006 ostvarila gubitak u iznosu od 23,012 milijuna kuna, s 49,066 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2005 ostvarila dobit u iznosu od 21,517 milijuna kuna, s 48,398 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2004 ostvarila dobit u iznosu od 29,518 milijuna kuna, s 47,047 milijuna kuna amortizacije.

Vjerujem da se stanje nije mnogo promjenilo,pa se ni ne treba zanositi nekim ciframa i prikazivati sliku svakim postom sve ljepšu i ljepšu,no izgleda da je to glavna osobina većine ljudi.
21.8. PTKM 155kn
Danas cca.50% više.Na osnovu čega?Kalkulacije,špekulacije,poslovanje,ugovori, preuzimanje,prodaja,mali zeleni
ili nešto treće.Da li vrijedi?Vrijedi,jednog dana i više od ovoga,ali trenutno..Ne razumijem.50,60,100% u dan,dva ili tjedan i svima je to normalno.Ne drukam za pad.Drago mi je da ćete zaraditi,jer meni je isto zaradili ili ne (pa valjda je onda bolje ovo prvo).Malo sam..nema veze
Pozdrav.

milant
10.09.2006., 00:19
U redu je geene tvoje razmišljanje i zaista si u pravu, ali opet se vraćam na članak kojeg obavezno pročitaj http://www.poslovni.hr/20100.aspx i pogledaj plan poslovanja od 2006.-2010. godine. Puno je već toga rečeno, pa se možeš vratiti i unazad sa postovima i sve pročitati.

"Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja zaključila je kako nema tržišnih prepreka Vladinoj namjeri da potraživanja prema Petrokemiji u vrijednosti od oko 231 milijun kuna riješi povećanjem udjela u temeljnom kapitalu kutinske tvornice umjetnih gnojiva. Stoga se očekuje da će vrlo skoro i Vlada donijeti odluku o rješavanju Petrokemijinih dugovanja za plin, koja se "vuku" još od 1999. godine, a kojom će se udio države u toj tvrtki sa sadašnjih 54,68 posto povećati na 63,26 posto."

Isto tako moraš znati da će gubitak na godišnjoj razini biti sigurno smanjen jer su bile velike kamate koje je Petrokemija plaćala zbog tog duga, nekad čak i u visini godišnjeg gubitka.

Onako, uz put ima puno dionica čija je vrijednost skočila 50% u zadnjih par mjeseci, nekih koje se ja sjećam:

DDJH, KOEI, ADPL, LPLH...itd. Ne vjerujem da će kod nabrojenih više biti jeftine kupovine.

bubimir
10.09.2006., 00:35
..DDJH, KOEI, ADPL, LPLH...itd. Ne vjerujem da će kod nabrojenih više biti jeftine kupovine.
kod KOEI sigurno neće.. (ima jaki suport u području 555-560) i Fibonacci na 550 (za dogmatike).
za PTKM nije baš očito što će biti dok se ne smiri situacija (Fibonacci na 212 kn), ipak morala bi se vratiti bar unutar Bollingera..da nastavi neki normalni rast.

bob rock
10.09.2006., 00:36
Sve si ti to lijepo napisao, ali si su to nažalost tvoji snovi koji se jako razlikuju od surove realnosti.

Upravo suprotno. Trudim se, pisati argumentirano, korektno, surovu realnost.Tako i pristupam investiranju. A onda sanjam mnogo ljepše stvari od dionica.

A što se tiče korekcija. Pa ljudi moji korekcija je nešto najnormalnije i bez korekcija nebi ni tržište funkcioniralo. Pa potpuno je normalno da bude i korekcija na PTKM. Ne jedna nego X. I ja koji smatram da PTKM ide prema cijenam iznad 650 kuna priželjkujem korekciju. I normalno da će se desiti. Ali mislim da se neće desiti na sadašnjem nivou, jer je interes prevelik i mnogi korekciju priželjkuju da se ukrcaju na vlak koji ih je zaobišao. Na ovim nivoima korekcija može biti intraday, ili eventualno dvodnevna, ali svakako ne duboka i značajna. Bar ja tako mislim. Ali kako se ne smatram ni najpametnijim, a nisam ni vidovit, dozvoljavam da i nisam u pravu. Pustimo vremenu da pokaže istinu.

milant
10.09.2006., 00:39
Slažem se, mene često iznenadi preveliki rast i zapravo nisam miljenik brzog rasta. No, kako je tako je. Kad god sam postavio novi nalog za kupnju Petrokemije, svaki me dan preteklo, ali dobro bitno je da sam uletio prije.

bubimir
10.09.2006., 00:42
"korekcija može biti intraday"
..da, prošli tjedan sam u korekciji (četvrtak) kod PTKM vidio jaku kupnju tek na 220 kn (2xxx komada+5xx) s time da se nalog 5xx pod kraj dana pomaknuo na više (mislim 224-225)- iako govorim po sjećanju, bio je to definitvno trenutak kada su se veliki iskrcavali, čitaj lupali po BIDu, kada bi se nakupilo kupnje -za petak ne znam, čini mi se da je bilo mirnije..

veljaca
10.09.2006., 10:35
Ekipa zar ste zaboravili da su još prošle godine remont iz ljetnih mjesci prebacili na zimske? Daklem, prošle zime nije bilo zastoja proizvodnje! Ujedno prošle zime plin je bio isključen Diokiju, a ne Petrokemiji, dakle stvarno su gubitnici koji sada nisu znali zaraditi i kada je Država pomogla!!

milant
10.09.2006., 10:40
Ekipa zar ste zaboravili da su još prošle godine remont iz ljetnih mjesci prebacili na zimske? Daklem, prošle zime nije bilo zastoja proizvodnje! Ujedno prošle zime plin je bio isključen Diokiju, a ne Petrokemiji, dakle stvarno su gubitnici koji sada nisu znali zaraditi i kada je Država pomogla!!

Kako nije bilo zastoja proizvodnje prošle zime ako je remont prebačen iz ljetnih mjeseci u zimske? To naravno nije istina, upravo je bilo i točno se zna koliki su dnevni gubici upravo zbog tih zastoja i nedostatka plina.
Ovdje vidim da većina piše tek toliko da piše, pa se niti trudi nešto konstruktivno napisati.

Tailorpal
10.09.2006., 13:35
Bilo bi od vas ljubazno da se suzdržite od od osobnih kontemplacija bez argumenata. Tko nije upučen u ovu temu neka malo prolista prošlih 118 stranica!
Vijesti sa site-a Plinacro:
07.09.2006.

Što se plina tiče-nema zime!
Svi projekti na izgradnji i modernizaciji plinskog transportnog sustava su u završnoj fazi tako da će cjelokupan 75-barski sutav od Pule da Slavonskog broda profunkcionirati do kraja godine

U Plinacru je u srijedu 6. rujna održana otvorena sjednica Povjerenstva za plinofikaciju Hrvatske kojoj je predsjedao predsjednik Vlade Republike Hrvatske dr. sc. Ivo Sanader. Tom prigodom istaknuto je kako će se plinovod Pula-Karlovac u probni rad pustiti do 30. listopada, a do 18. prosinca i kompletan 75-barski sustav od Pule do Slavonskog Broda. Do kraja godine bit će završen i plinovodni sustav Baranje koji je odlukom Ministarsta gospodarstva, rada i poduzetništva iz druge, prebačen u prvu fazu izgradnje i modernizacije plinskog transportnog sustava. Tako će krajem ove godine biti završena prva faza plinofikacije i Hrvatska će, uz sadašnjih 1.675 kilometara plinovoda, dobiti još 500 kilometara novog transportnog plinskog sustava, rekao je predsjednik hrvatske Vlade dr. sc Ivo Sanader.
Obračajući se nazočnim predsjednik Uprave Plinacra Branko Radošević istaknuo je podatak kako će Plinacro ove godini u izgradnju i modernizaciju plinskog transportnog sustava uložiti 873 milijuna kuna od kojih će se najviše, u magistralne plinovode uložiti 716 milijuna kuna. Radošević je najavio da će Plinacro do sredine rujna Ministarstvu gospodarstva dostaviti dopunjeni plan ulaganja u plinski transportni sustav, a ulaganja u drugu fazu plinofikacije procjenjuje na 435 milijuna eura. U toj drugoj fazi 2007.-2011. predviđa izgradnju plinovodnog transportnog sustava Like i Dalmacije, Istre, magistralnog plinovoda Slavonski Brod-Donji Miholjac te međunarodnog plinovoda Donji Miholjac-Dravszerdahely.
Članovi Povjerenstva posebno su značajnim ocijenili plinovod Pula-Karlovac koji će omogućiti da se plin s plinskih polja Sjevernog Jadrana izravno transportira u Hrvatsku, te time, kako je istaknuto, okonča neprihvatljiva činjenica da se do sada u Hrvatsku plin transportirao preko Italije i Slovenije. To će omogućiti kako je zaključio prof.dr. Mirko Zelić, član Uprave INE da se ova zima, ne dođe li do nekih većih poremećaja, prebrodi bez većih problema. S novim količinama plina iz sjevernog Jadrana Hrvatska će psotati jedna od rijetkih europskih zemalja koja će potrebe za plinom zadovoljavati sa 70 posto vlastitog plina. Članovi Povjerenstva izviješteni su da su razgovori s Mađarima o novom dobavnom pravcu plina pri kraju. Uz to, u kontekstu potrebe energetske neovisnosti Hrvatske i diverzifikacije izvora Premijer je ponovio značaj izgradnje LNG terminala. Gdje će biti izgrađen, na Krku ili drugdje, manje je važno, neka bude bilo gdje u Hrvatskoj kako bi postala energetski neovisna, poručeno je s Povjerenstva. Na sjednici je otvoreno pitanje proširenja podzemnog skladišta plina Okoli, izgradnja novog skladišta Beničanci, te izdvajanja skladišta plina u posebnu tvrtku. Posebna radna skupina razmatra mogućnost tog izdvajanja i to treba biti gotovo prije druge faze privatizacije Ine, odnosno prije podnošenja javne ponude.
Nakon sjednice Povjerenstva kojoj su među ostalima nazočili ministrica Marina Matulović-Dropulić, ministar Branko Vukelić, ministar Ivan Šuker i ministar Ivica Kirin te poslovni partneri i izvođači Plinacra, dr. sc. Ivo Sanader pustio je u rad Sustav daljinskog nadzora i upravljanje transportnim plinskim sustavom, te 108 kilometara dug magistralni plinovod Slavonski Brod Kutina.

pluton
10.09.2006., 14:46
Meni se ne sviđaju 3 stvari kad razmišljam o PTKM:

1. ovisnost o državi da joj osigura plin (oprost duga čak smatram manje važnim)

2. upitna mogućnost ostvarivanja visokog profita

3. velika euforija oko ove dionice

Ono što mi se sviđa su veliki prihodi i njihov porast. Ali iz njihovih fin. projekcija vidi se da tek 2010. očekuju nekih 40-ak mil. kn dobiti, a meni je to predugo vremena da bi sad kupovao po ovoj cijeni. I k tome najmanje vjerujem u sposobnost naših političara.

Ono što stvarno upada u oči su visoki prihodi naspram trž. cijene, ali ako oni to u nekom razumnom periodu ne mogu pretvoriti u visoki profit onda je sve to đabe.

Zaista ne isključujem da se sve stvari dobro poslože i firma počne respektabilno poslovati, ali meni osobno je to preveliki rizik. Mogu razumjeti samo one koji sad kupuju jer imaju nekakve informacije iz prve ruke.

seljo
10.09.2006., 15:03
Koliko bi bio danasnji P/E kad bi odmah ostvarivali dobit koju si spomenuo?
Hvala

pluton
10.09.2006., 15:19
Koliko bi bio danasnji P/E kad bi odmah ostvarivali dobit koju si spomenuo?
Hvala

Uz cijenu od 230 kn nešto preko 14. I nije to tako loše.

Ali mene nejviše brine taj plin, njima treba plina za grijat jedan grad, a tko sad može dati garanciju na cijenu plina slijedećih 5-10 godina.

pluton
10.09.2006., 15:30
Nisam baš previše upućen u ovu dionicu nit sam je puno pratio pa vam više neću kvariti temu svojim postovima. Ovo što sam napisao je samo nekakvo moje mišljenje nezavisnog promatrača. Evo stvarno se nadam da sam ja preskeptičan pa da ta PTKM postane nekakav biser, ne samo da si ulagači zarade, već zato što je jedan od rijetkih velikih prozivođača kod nas pa je to onda dobro za cijelu zamlju. Isto to želim i za DDJH i ostale velike politikom uništene proizvodne sustave.

niki
10.09.2006., 22:02
Vec ranije pitah, ali bez odgovora. Valjda netko to zna.

Jednostavno, za proizvodnju gnojiva treba plin. Ako cijena plina raste to znaci da treba rast i cijena gnojiva. Nadam se da u Petrokemiji, nisu genijalci kao u brodogradilistima pa da dogovaraju cijene nekoliko godina unaprijed ne uzimajuci u racun rizik kretanaja cijene osnovne sirovine. U brodogradilistima su uvijek iznenadjeni porastom cijena celika, valjda nisu tako iznenadjeni u Petrokemiji s plinom.

Nasi seljaci su laki sa traktorima na cestama. Da li je cijena gnojiva koje Petrokemija prodaje u Hr trzisna ili socijalna?!
Ne mogu vjerovat da Petrokemija ima tako zaostalu tehnologiju da iz iste kolicine plina proizvede gnojivo skuplje nekoliko puta nego neki drugi proizvodjaci.
Moje gledanje na Petrokemiju je jednostavno. Poljoprivreda je nemoguca bez gnojiva, samo je stvar cijene tog gnojiva. Da li je ona trzisna ili socijalna?! Odnosno da li Petrokemija moze proizvest gnojivo koje je trzisno konkurentno uz trzisne cijene plina?! Pretpostavljam da netko to na forumu zna, ali se ne javlja....Ako je odgovor pozitivan, onda suti i kupuje. Ako je negativan, cudim se da se ne javlja. Imao je vec dobru priliku za rasprodat dionice.

Tailorpal
10.09.2006., 22:38
Niki, to je vec elaborirano na ovoj temi. Potrazi! Postoje razlicita misljenja. No, jedno ti je valjda jasno. Tko god bio dobavljac plina i po kojoj cijeni, hoda po zici zajedno sa velikim potrosacima i konkurencijom. Naime lako je prodati plin u zimi kad ga svi trebaju. No plin treba prodati i ljeti......a to je elemenat koji tjera obadvije strane na "razuman dogovor".
Nova bolja situacija sa plinifikacijom i alternativnim pravcima dobave (konkurencijom) daju Petrokemiji sigurnu budućnost.
Poljoprivreda i socijala su druga tema o kojoj više ili manje brinu vlade koje su na vlasti.
Treča je tema privatizacija i sposobnost budučeg vlasnika da nabavi plin ljeti a troši ga .....zimi Sad možeš možda i sam dati odgovor na tvoje pitanje ;)

niki
10.09.2006., 23:42
Niki, to je vec elaborirano na ovoj temi. Potrazi! Postoje razlicita misljenja. No, jedno ti je valjda jasno. Tko god bio dobavljac plina i po kojoj cijeni, hoda po zici zajedno sa velikim potrosacima i konkurencijom. Naime lako je prodati plin u zimi kad ga svi trebaju. No plin treba prodati i ljeti......a to je elemenat koji tjera obadvije strane na "razuman dogovor".
Nova bolja situacija sa plinifikacijom i alternativnim pravcima dobave (konkurencijom) daju Petrokemiji sigurnu budućnost.
Poljoprivreda i socijala su druga tema o kojoj više ili manje brinu vlade koje su na vlasti.
Treča je tema privatizacija i sposobnost budučeg vlasnika da nabavi plin ljeti a troši ga .....zimi Sad možeš možda i sam dati odgovor na tvoje pitanje ;)

Postavimo to ovako. Da li bi Petrokemija mogla podic cijene gnojiva koje izvozi vani desetak posto, a da bude jos uvijek konkurentna?! Navodi se da izvozi u Kinu i Ameriku. Cemu tako daleko?! Prijevoz joj proguta znacajno ev. dobit. Zasto sve ne prodaje u regiji?!
Osim gledanja fin. izvjesca, nadam se da ce se javit netko tko poznaje bit poslovanja.
Tko su glavni konkurenti Petrokemiji u regiji i Europi?! Kako oni posluju?!
Meni je osobno najbitnije pitanje tehnologije. Da li Petrokemija od iste kolicine plina proizvede jednaku kolicinu gnojiva kao i drugi?! Ako je to tako, onda je Petrokemija bingo!

bob rock
11.09.2006., 08:59
Zašto na ovim nivoima cijena (230 kuna) još nije realno očekivati korekciju, bez obzira na značajan porast?

1. Zato što je još uvijek diskont na očekivanu (realnu) cijenu u privatizaciji od 650-700 kn po dionici izrazito velik i to su mnogi shvatili.

2. Zato što mnogi priželjkuju korekciju, makar i malu, da uđu ili podebljaju poziciju.

3. Zato što su se neki preranim izlaskom, kapitalizirajući dobit, opekli, bezuspješno pokušavajući ući na nižim cjenama.

4. Oni koji ipak žele trajno izaći iz PTKM, već moraju imati u vidu novu uzdanicu, a kako je tržište vrlo visoko, teško je naći dionicu s potencijalom kakav ima PTKM.

5. Zato što se bliži rasplet s Plivom, očekuje se značajan dotok novca.

Jedini razlog koji bi išao u prilog korekciji je značajan porast u kratkom roku, što je nedovoljno i velika je vjerojatnost da će gornji razlozi kod investitora prevladati.

Stoga, očekujem nastavak uzlaznog trenda, možda nešto sporijeg nego zadnja dva tjedna, ali svakako čvrstog i jasnog. Jedino bi potpuni izlazak nekog velikog igrača (ali ne vjerujem da bi se netko trajno oprostio od PTKM na ovim nivoima) mogao zaustaviti rast cijene, ali samo privremeno. Mislim da se nivo trgovanja pomaknuo i da se više ispod 230 kuna dionica neće kupovati (iako bi mnogi, uključujući i mene htjeli).

elvar
11.09.2006., 10:09
recimo da cijela priča neće završiti još barem godinu i više...

recimo da dva fonda koja su ulazila i digla brzo cijenu sada dogovorno polako će izlaziti dok mi ostali pokupujemo od njih...

recimo da ostatak što im ostane brzo prodaju i time brzo sreuše cijenu što dovodi do panike (pogotovo ako to naprave kada izaše vijest da će vlada razmatrati PTKM tek xxx datuma)

recimo da nakon cijele panike ponovo krenu ulijetati...

i to je moguć scenarij, zato opreza nikad dosta

bob rock
11.09.2006., 10:50
recimo da cijela priča neće završiti još barem godinu i više...

recimo da dva fonda koja su ulazila i digla brzo cijenu sada dogovorno polako će izlaziti dok mi ostali pokupujemo od njih...

recimo da ostatak što im ostane brzo prodaju i time brzo sreuše cijenu što dovodi do panike (pogotovo ako to naprave kada izaše vijest da će vlada razmatrati PTKM tek xxx datuma)

recimo da nakon cijele panike ponovo krenu ulijetati...

i to je moguć scenarij, zato opreza nikad dosta

1. I ja mislim da će se priča postepeno razvijati, ne može biti riješena preko noći

2. Unutra je više velikh, i svak se boji svakog, nitko ne zna ko ga čeka iza zavoja. Ne vjerujem u dogovore, jer bi koordiniranih akcija obaranja bilo i do sada, a nigdje ih nije bilo (da ne kažemo da to ni ne smiju raditi)

3. Naravno opreza nikad dosta.

elvar
11.09.2006., 10:57
sviđa mi se odgovor, naravno nisam niti mislio na neki izričiti dogovor već neizrečeni (ako ja to mogu razmišljati onda isto to mogu i oni)...

slažem se da opreza nikad dosta ali isto tako mislim da u ovoj situaciji još uvijek postoji veća šansa za kratkoročni dobitak nego gubitak, dok dugoročni nema greške...

pluton
11.09.2006., 11:38
Dečki, moj vam je savjet s obzirom na vaše velike doze opreza. Zaobiđite Petrokemiju i onda ste godinama sigurni........od prinosa na neuloženi kapital.

Ovakvi komentari su blesavi. Ne želim biti uvredljiv ali ovo nema veze s ničim. I upravo zbog gomile ovakvih postova se i bojim kupiti PTKM.

Ako se već toliko trudite pisati o PTKM onda dajte pregled fin. parametara i usporedite PTKM sa sličnim firmama u regiji i svijetu. Projekcija budućnosti je isto OK ako se temelji na argumentima. Ako netko zna nešto o toj branši i tehnologiji, kako stvari stoje u svijetu, onda neka isto napiše.

Ali ovakvi komentati ko da su preuzeti iz Huga: "Nemojte kupiti Petrokemiju. I sigurno ćete pogriješiti! Ha! Ha!"

Stari medo
12.09.2006., 02:49
Nema tu greske. Buduci da se Todoric igra s tom dionicom, ne ocekujem neki drastican pad, a slazem se da se dugorocno zna. Jednom ce i ova cijena izgledati jako niska.

milant
12.09.2006., 08:48
Nema tu greske. Buduci da se Todoric igra s tom dionicom, ne ocekujem neki drastican pad, a slazem se da se dugorocno zna. Jednom ce i ova cijena izgledati jako niska.

Koliko si siguran da se Todorić igra sa ovom dionicom?

bob rock
13.09.2006., 14:11
Nakon realizacije dobiti manjeg dijela investitora i lagane korekcije, cijena se ustabilila na 220 kuna. Za bolje razumijevanje trenutne situacije evo parametara na cijeni 220 kuna:

BV=314; P/BV=0,70; D/BV=0,96; D/A=0,49; P/S=0,33;

Sve ovo prema izvješću za 2005, dakle prije pretvaranja duga od 231 milijun u vlasnički udio države.

Ilegalac
13.09.2006., 14:30
a multiple vezane na profitabilnost, povrat na aktivu i kapital, dakle one najvažnije, njih si zaboravio....ili ih nisi mogao izračunati iz poznatih razloga?

vorDa
13.09.2006., 14:47
a multiple vezane na profitabilnost, povrat na aktivu i kapital, dakle one najvažnije, njih si zaboravio....

Da je PTKM profitabilna sada bi se tržila po 3 booka, a ne 1/2.:)

Pozdrav

bob rock
13.09.2006., 14:52
Već sam dosta postova na tu temu napisao. Kod PTKM se ne kupuje sadašnjost, nego budućnost koja se očituje u prihodima od cca 1,7 milijardi kuna. Ali ako je potrebno, evo kako to izgleda u sadašnjosti i bližoj prošlosti. Gubitak 2004. bio 39 milijuna kuna, gubitak 2005. bio 29 milijuna kuna. Nema nikakvog razloga da bi ova godina bila bolja, dakle očekivanja su i ove godine 20-30 milijuna gubitka. S obzirom na veličinu aktive, a pogotovo prihoda, to je negativna nula. Ako netko voli računati negativne multiple, može.

bob rock
13.09.2006., 15:03
a multiple vezane na profitabilnost, povrat na aktivu i kapital, dakle one najvažnije, njih si zaboravio....ili ih nisi mogao izračunati iz poznatih razloga?

I još jedan dodatk. Profitabilnost je samo jedan od pokazatelja poslovanja, dakle ROA i ROE samo su dijelić mozaika koji oslikava firmu, nikako najvažniji. Pretpostavljam da bi većina investitora radije bila vlasnik firme (o financijskim efektima govorim) sa potencijalom kakav ima PTKM, gdje je ROA negativan, nego neke firmice sa pozitivnim pokazateljima i u apsolutno malim iznosima dobiti. Svakako će novi vlasnik PTKM znati potencijale pretvoriti u opipljive brojke.

Ilegalac
13.09.2006., 15:12
Da je PTKM profitabilna sada bi se tržila po 3 booka, a ne 1/2.

Da, da, kao i Adris naprimjer...:rolleyes:

milant
13.09.2006., 15:27
Ovisno o kojem je sektoru riječ.

Tailorpal
13.09.2006., 20:12
13.09.2006

Vukelić najavio poticaje za UNP i obnovljive izvore energije

Ministar gospodarstva Branko Vukelić izjavio je danas da iduće godine neće biti povećanja cijene prirodnog plina, kao ni povećanja cijena električne energije. Sve naše kalkulacije govore da nema potrebe za povećanjem cijena zemnog plina za 2007., te da nema povećanja cijena ni za HEP, kazao je Vukelić na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen projekt Inteligentna energija u Europi.
Ministar Vukelić je također istaknuo kako je učinjeno sve da tijekom ovogodišnje sezone grijanja ne bude problema s opskrbom prirodnim plinom.
Vukelić je također najavio da će Ministarstvo početkom listopada krenuti s projektom poticanja veće potrošnje ukapljenog naftnog plina (UNP), te raznim oblicima potpora poticati građane i ustanove da umjesto lož ulja koriste UNP.
Najavio je i cjelovit plan potpora i olakšica za korištenje obnovljivih izvora, primjerice solarne energije, kampanju energetske učinkovitosti u kućanstvima, kao i pilot projekt energetske efikasnosti u seoskim domaćinstvima i mogućnosti korištenja biomase i biopolina, te podsjetio da investitori najveći interes pokazuju za vjetroelektrane.
Udio obnovljivih izvora u Hrvatskoj trenutno je oko 0,5 posto, a namjera je u idućih četiri, pet godina taj udio udesetorostručiti, doći do udjela od 5, ili 5,5 posto, kazao je Vukelić.
(Hina)

Ilegalac
13.09.2006., 20:29
Profitabilnost je samo jedan od pokazatelja poslovanja, dakle ROA i ROE samo su dijelić mozaika koji oslikava firmu, nikako najvažniji. Pretpostavljam da bi većina investitora radije bila vlasnik firme (o financijskim efektima govorim) sa potencijalom kakav ima PTKM, gdje je ROA negativan, nego neke firmice sa pozitivnim pokazateljima i u apsolutno malim iznosima dobiti. Svakako će novi vlasnik PTKM znati potencijale pretvoriti u opipljive brojke.

A oprosti, koji je to potencijal Petrokemije? Ti misliš da će Petrokemija, jednom, ako bude preuzeta značajnije organski rasti ili raditi nove akvizicije. Nema šanse, ta je firma toliko devastirana iznutra i sa toliko problema da su potrebni veliki rezovi da bi se izvela na profitabilan put, naravno pod time mislim na poslovanje bez prikrivenih državnih subvencija. Osim toga ptkm ima najmanje 1.000 viška zaposlenih ljudi i stožer za obranu, a ti probaj istovremeno dati otkaz samo petorici ljudi, pa ćeš vidjet kad počnu prijetit da će pustiti amonijak van. Slažem se da bi PTKM trebalo pod hitno privatizirati, ali sa ovakvom ekipom unutra, država jedino može prodat firmu uz diskont, a ne premiju, a onda tvoje priče o 600 kuna padaju u vodu.

Inače, to zanovjetanje i snovi o visokim cijenama su me podsjetili na ekipu koja je drukala za Dioki kako će uskoro na 1.000. PTKM je na 20, 50, 100, pa čak i 150 kuna bila značajno podcijenjena i solidna priča za držanje na dugi rok, sada više ne izgleda tako.

Tailorpal
14.09.2006., 00:19
Nije on (Ilegalac) nikuda "ušao"......... Čak niti ne čita sve postove na temi kao gornju izjavu Vukelića na pr. Da je pročitao, ne bi napisao ono što jest! Svakome je jasno šta znače:

a) sigurnost dobave plina iz više pravaca kao trajno riješenje u budućnosti,
b) stabilna cijena plina na rok duži od 15 mjeseci
c) upravo to se i poklapa sa i stvara uvjete za privatizaciju koju je vlada najavila za PTKM u roku od 6 mjeseci.

Nakon privatizacije novi će se vlasnik pobrinuti i za višak radnika (pitanje je koliki je to broj ljudi?) a i "stožeri" nisu više što su bili. Da je kapital slušao "stožere", hm.... nebi ga više bilo nego oko nas samo srpovi i čekići, lopate.............:p:

bob rock
14.09.2006., 00:40
A oprosti, koji je to potencijal Petrokemije?
Osim toga ptkm ima najmanje 1.000 viška zaposlenih ljudi.

Najprije postavljaš pitanje, a onda i sam daješ odgovor.
Matematika otprilike kaže da kad ode tih najmanje 1000 ljudi viška, stvart će se najmanje cca 1000 ljudi * 7000 kn/mj * 12 mjeseci = 84 milijuna kuna dobiti više u odnosu na sadašnji rezultat. Samo na ljudima.

A što se tiče stožera. I HT je imao stožer, ljudi su se lancima vezali i hodali po gradu, svakih mjesec dana. Danas ih je 6000 manje nego prije tri godine.
I u TDZ-u su spavali mjesecima pa su sad na sudu.

Tailorpal
14.09.2006., 03:01
Informacija za one koji nisu gledali emisiju „Novac“ – Nova TV jučer navečer:

Izmedju ostalih, jedan od priloga bio je i o Petrokemiji. Nakon konstatacije da je dionica „hit“ na burzama i da je cijena dionica u posljednjih mjesec dana skočila za više od 30% to se povezuje s nedavnim spajanjem plinovoda do Kutine i budućim spajanjem trase Pula – Karlovac i t.d.....

U prilogu g. Mesarić, predsjednik Uprave, govori o uvjetima proizvodnje koja može biti optimalna i profitabilna tek nakon sigurne opskrbe plinom koja se upravo ostvaruje. Takodjer o konkurentnosti hrvatske poljoprivrede koja mora dostići europsku razinu prinosa. Da bi se postigla ta konkurentnost samo Hrvatskoj je potrebno godišnje barem jedan milion tona umjetnih gnojiva. Stvaranjem novih uvjeta poslovanja Petrokemija bi ubrzo trebala biti profitabilna firma. Nadalje, otpisom duga državi nikome se ne oduzimaju dionice nego se izdaju nove dionice u protuvrijednosti duga a iste će pripasti državi.
Autorica priloga napominje da bi do privatizacije trebalo doči iduće godine a kao „neslužbenu“ informaciju navela je da za kupnju Petrokemije već postoji najmanje desetak zainteresiranih firmi. Priznajem da sam bio iznenađen brojem zainteresiranih firmi. Valjda „neslužbeni“ izvori znaju o čemu govore.......

Ilegalac
14.09.2006., 09:19
Matematika otprilike kaže da kad ode tih najmanje 1000 ljudi viška, stvart će se najmanje cca 1000 ljudi * 7000 kn/mj * 12 mjeseci = 84 milijuna kuna dobiti više u odnosu na sadašnji rezultat. Samo na ljudima.

Papir trpi svašta, pa i ovakve uštede.

Ja mislim da PTKM neće u privatizaciju prije 2008., a i tada vjerojatno neće postići mnogo veću cijenu od trenutne tržišne. Meni je jasno kako je posljednji rast posljedica mnogo keša na tržištu, probuđenog i obnovljenog optimizma te nerealnih očekivanja. Tu negdje leži uzrok rasta Petrokemije.

Dakle, vjerojatno će i porasti na dulji rok, ali i o nekakvom potencijalu tamo mogu samo sanjati.

Tailorpal
16.09.2006., 00:31
Stanje na dan: 08.09.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
CENTAR BANKA D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnički račun:

Stanje na dan: 15.09.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
ŠKOJO FRANJO OSIJEK, HRVATSKA

A vi si sada mislite.......:rolleyes:tko ima informacije.

ides
16.09.2006., 20:50

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

A vi si sada mislite.......:rolleyes:tko ima informacije.
Prijatelju nemoraš se brinut zbog CEBE jer oni pod jednim skrbničkim vode više marginaša, malo su smanjili udjel pa šta :)

Tailorpal
16.09.2006., 22:10
Lako za CEBU, mislio sam na ulazak Škoje medju prvih deset na ovim nivoima cijene.:thumbsup:

Eric
16.09.2006., 22:27
A možda je bio blizu top 10 pa je uklizo bez da je kupio ijednu dionicu.

Shogun
17.09.2006., 02:23
Pa Škojo je tu otprije, bar bi ti Tail to trebao znati.

Pozdrav.

Stari medo
17.09.2006., 05:11
Pa Škojo je tu otprije, bar bi ti Tail to trebao znati.

Pozdrav.

Pouzdana je informacija da Skojo nije kupio. Po onome sto cujem dionice su podijeljene na manje skrbnicke racune.

Tailorpal
18.09.2006., 03:09
15.09.2006.

Plinacro na ZV-u
Posjetiteljima će Plinacro u paviljonu 10A na štandu 14A predstaviti plan izgradnje i modernizacije plinskog transportnog sutava Republike Hrvatske

http://www.plinacro.hr/novosti.asp

starecase
18.09.2006., 21:43
malo vjere u cadjaru... haha... sad ozbiljno..

MACD i EMA 9 imaju minimalnu divergenciju... iako je jos uvijek MACD iznad signala... money flow index se spustio na 71,23 i pokazuje negativni trend.. StochRSI ukazuje na oversold... a TRIX stagnira i uz korekciju koja je prisutna vec para dana... sto je valjda najpozitivnije u cijeloj prici.. iako je TRIX samo smoothing device... meni favorit nad obicnom EMA-om.. osobno signal za buy... premda me muci sto ce biti s MACD...

Tailorpal
19.09.2006., 11:03
'očeš da ti ja to velim seljački.....? PTKM bu rasla tak brzo kak bude P..... padala. Trust me?

pluton
19.09.2006., 18:22
Koliko će država dionica dobiti za otpis duga ?

Santa B.
19.09.2006., 18:33
malo vjere u cadjaru... haha... sad ozbiljno..

MACD i EMA 9 imaju minimalnu divergenciju... iako je jos uvijek MACD iznad signala... money flow index se spustio na 71,23 i pokazuje negativni trend.. StochRSI ukazuje na oversold... a TRIX stagnira i uz korekciju koja je prisutna vec para dana... sto je valjda najpozitivnije u cijeloj prici.. iako je TRIX samo smoothing device... meni favorit nad obicnom EMA-om.. osobno signal za buy... premda me muci sto ce biti s MACD...

Pitanje, al da me krivo ne shvatiš. Zar stvarno misliš da trendovi i signali mogu pomoći na ovakvom tržištu? Misli, jel ti je u praksi što pomoglo ili odmoglo?

starecase
19.09.2006., 20:16
kod PBZ-R-A mi je pomoglo dalo mi tocan signal za sell i to sam uspio na 1185.00

kada svi vec pricaju o tome kako se treba ukrcati na PTKM-R-A, signali govore isto, vec neko vrijeme, sada pogoditi kada ce biti najoptimalniji trenutak, zaista ne znam...

sto se tice da li smatram da TA funkcionira, mislim da da, stovise na manje razvijenijim trzistima bolje... sad da li TA uopce ima smisla je pitanje koje ne muci samo tebe i mene...

Peter Lynch "Charts are great for predicting the past"

tako da... zanimljiva tema, mislim da bi se mogao otvoriti topic... pitanje da li je fundamentalna analiza superiornija? i kako se formiraju cijene na burzi? ja bi rekao it's all about expectations...(ne kazem da su makroekonomska kretanja jedina koja odredjuju price movements, ali pokazano je da imaju utjecaja)

http://www.privateline.com/decibel/djia100year-log.gif

nazalost ne mogu naci growth rate USA u zadnjih 100 godina, ali ako uspijes, vidjet ces nesto zapanjujuce, ako ne nadji grahama, u njemu imas DJIA i GDP growth rate USA u zadnjih 100 godina (u biti od 197x neke kada je zadnji put revidirao intelligent investora). toliko samo o uloge makroekonomije na financial markets. sto postavlja pitanje, ako postoje business cycles a financijska trzista su dio tih ciklusa zasto onda ako govorimo o recesijama i ekspanzijama ne mozemo govoriti o istim (bull bear) na financijskim trzistima, zasto ako se zna da poslovni ciklus traje prosjecno 8 godina i znamo da financijska trzista reagiraju brze nego cijele ekonomije zasto ne mozemo govoriti o ciklusima i trendovima na financijskim trzistima? osobno mislim da mozemo, samo bih rekao da od toliko podataka, koje dobivamo dnevno na burzi, vecina je noise, jer ih je naprosto previse. TA nudi nekakav stupanj agregacije svih tih silnih podataka.

postoji nesto u makroekonomiji sto se zove self fullfiling prophecies... ocekivanja se uvijek mogu ugraditi u value add..ugradjuju se.. to je completely different subject... but still related...

pogotovo na nacin kako ljudi formiraju ocekivanja... adaptivno a ne racionalno.. a pogotovo ne perfect foresightom.. ja bi rekao da vecinu svega a tako i price movementa diktiraju bas adaptivna ocekivanja.. zasto ostali ocekuju sutra korekciju... zato sto je danas bila.. i onda opet asimetricne informacije... da ne duljim.. svakako zanimljiva rasprava... a na sve to se jos ukomponirati game theory...

ne dajem nikome savjet za buy hold ili sell... samo interpretiram sto grafovi kazu...

Tailorpal
20.09.2006., 00:33
Koliko će država dionica dobiti za otpis duga ?
Nešto više od 10%. Ukupno do cca 63% vlasništva u PTKM.
Sa stranica www.ina.hr:

Počele tlačne probe podmorskog plinovoda

Radovi na Projektu Sjeverni Jadran odvijaju prema planiranim rokovima. Upravo ovih rujanskih dana počele su tlačne probe na podmorskom plinovodu Ivana K – kopno Pula u dužini od 45 kilometara. Ispituje se i kopneni plinovod od obale do Terminala Pula, u dužini od 10 kilometara. Nakon obavljenih tlačnih proba cjevovoda slijedi tehnički pregled, a potom i dobivanje uporabne dozvole.

U kolovozu su počeli radovi na Terminalu Pula i blokadnoj stanici i oni se odvijaju prema planiranoj dinamici, što znači da bi bili dovršeni do početka ogrjevne sezone. Intenzivno se radi na polju Katarina koje bi trebalo uključiti u proizvodnju do kraja godine.
(s. n. –z.)

Stari medo
20.09.2006., 07:41
Nešto više od 10%. Ukupno do cca 63% vlasništva u PTKM.
Sa stranica www.ina.hr:

U kolovozu su počeli radovi na Terminalu Pula i blokadnoj stanici i oni se odvijaju prema planiranoj dinamici, [B]što znači da bi bili dovršeni do početka ogrjevne sezone. Intenzivno se radi na polju Katarina koje bi trebalo uključiti u proizvodnju do kraja godine.
(s. n. –z.)

da. vec sam prije dosta vremena rekao da ce "Mala gea" kasniti i to je sad nazalost obznanjena istina. to ne kvari samu opskrbu ptkm, barem za sad, ali poskupljuje plin sto bi sad vec pocelo spadati u pricu o INI.

Tailorpal
20.09.2006., 12:16
Stari Medo, da čitaš ovu temu, već davno si mogao pročitati da poskupljenja plina ne će biti bez obzira na veliku ili malu geu, predizborna je godina čovječe............U tom razdoblju niti poskupljuje plin niti išta drugo, možda dugovi države? Skupljaj snagu i dionice......
"the truth is the truth." being majority of one or more......

Stari medo
21.09.2006., 04:48
Stari Medo, da čitaš ovu temu, već davno si mogao pročitati da poskupljenja plina ne će biti bez obzira na veliku ili malu geu, predizborna je godina čovječe............U tom razdoblju niti poskupljuje plin niti išta drugo, možda dugovi države? Skupljaj snagu i dionice......
"the truth is the truth." being majority of one or more......

ocito se nismo razumjeli. indirektno sam ciljao na skuplji plin za INU i utjecaj na njezinu profitabilnost sto se vidi potpuno jasno na njezinim rezultatima. svake godine je u HR... nesto! Tako su i ostetili PTKM za milijardu kuna jer je bilo eto nesto lose u drzavi Hrvatskoj, a slucajno je to bila poljoprivreda... i ajmo umjesto davanja poticaja seljacima za gnojivo za koje nemamo novce otrgnuti milijardu od ptkm (sto je jasno vidi iz izvjesca Agencije za trzisno natjecanje). Nas vrli inventivni narod ima i za to mudru izreku: Preljevanje iz supljeg u prazno! valjda sam to dobro napisao. :) nemojte zamjeriti. nemam nista protiv nase drzave ni protiv seljaka.

bob rock
21.09.2006., 22:47
Dionica Petrokemije postala je jedna od najlikvidnijih dionica na hrvatskim burzama. Višemiljunski prometi postali su svakodnevica. Zadnji trgovinski dan s prometom ispod milijun kuna bio je 25.08. Takvu stabilnost likvidnosti pokazuje samo Pliva u jeku preuzimanja. To je vrlo važan podatak, i svim investitorima, posebno institucionalnim, značajan pokazatelj.
Velika potražnja svakako pokazuje da je potencijal Petrokemije prepoznat i za očekivati je da će se približavanjem privatizacije i tržišna cijena približavati očekivanoj, fer vrijednosti od 650-700 kuna po dionici.

Stari medo
22.09.2006., 02:38
to da ce se priblizavati svojoj hmm... fer vrijednosti je tocno, samo ti fali vremenski okvir. ;) u tom priblizavanju ce neminovno nekad i padati. ;) samo da drzava ne odluci opet biti poticajna (citaj: darezljiva) prema seljacima preko ptkm (ili samim radnicima). Kako rece Tail: izborna je godina. :rolleyes:

mich
22.09.2006., 10:00
potencijal Petrokemije je u niskom P/S od 0.3, koji uz NPM sektora od 4.7% daje P/E od 6.3. Potencijal je tim veći, jer Petrokemija može ostvariti i puno veće prihode, odnosno na sadašnju cijenu znatno smanjiti P/S i povećati ovaj potencijal niskog P/E. Redovna isporuka plina automatski smanjuje P/S, no ne treba zanemariti ni potencijal neobrađenih površina u Hrvatskoj koji bi u budućnosti također mogao utjecati na povećanje tržišta Petrokemije. To su prepoznali fondovi i krcaju se PTKM. Privatizacija će također povećati marže efikasnosti, no ne vjerujem da je trenutno u fokusu ulagača u PTKM. U prilogu emisije Novac na Novoj spomenuta su 10 zainteresirana kupca.

Pevac
22.09.2006., 10:17
Redovna isporuka plina automatski smanjuje P/S, no ne treba zanemariti ni potencijal neobrađenih površina u Hrvatskoj koji bi u budućnosti također mogao utjecati na povećanje tržišta Petrokemije.

A koliki je potencijal PTKM uz redovnu (tržišnu) cijenu plina?

Bez uvrede, ali ja mislim da je potencijal Petrokemije jedino u vašoj priči i bujnoj mašti, kad ste toliko vidoviti pa vidite ne samo ono čega nema, nego i ono čega neće ni biti.

P.S. Napiši koji je to sektor, navedi koje su to firme, pa ćemo vidjeti da li tvoje insinuacije o očekivanim niskom P/S i P/E piju vodu, jer zasad ja u svojim očekivanjima ne vidim ništa blizu tih vrijednosti.

mich
22.09.2006., 10:40
Samo sam rekao svoje mišljenje o očekivanjima i razloge ovakve likvidnosti PTKM. Nisam ja niti ulagači s foruma digli cijenu i ostvarujemo dnevne promete dionicama PTKM, tako da ti je komentar o bujnoj mašti krajnje pogrešno upućen. Nisam analitičar iako radim priručne analize kako bih prije velikih kupio dionice s potencijalom.

Evo ti linkovi pa istražuj:
http://www.efma.org/Members/Index.asp
http://biz.yahoo.com/ic/112.html

bob rock
22.09.2006., 10:49
A koliki je potencijal PTKM uz redovnu (tržišnu) cijenu plina?

Bez uvrede, ali ja mislim da je potencijal Petrokemije jedino u vašoj priči i bujnoj mašti, kad ste toliko vidoviti pa vidite ne samo ono čega nema, nego i ono čega neće ni biti.

P.S. Napiši koji je to sektor, navedi koje su to firme, pa ćemo vidjeti da li tvoje insinuacije o očekivanim niskom P/S i P/E piju vodu, jer zasad ja u svojim očekivanjima ne vidim ništa blizu tih vrijednosti.

Dragi Pevček, kad te već moderatori maze i ne brišu ovakve postove, netko ti mora odgovoriti.
Bez uvrede, očito je da je tvoj pogled na Petrokemiju na osobnom nivou i sve pozitivno što se s Petrokemijom dešava ili se piše, pa i gluposti, tebe jako frustriraju, što nije normalno.
S obzirom da ne vidiš ništa pozitivno u Petrokemiji pa onda valjda ni ne misliš investirati u nju, okani se i nje i teme, šteti ti zdravlju. Umjesto da se nerviraš čitajući gluposti vidovitih i ostalih, odi lijepo na bazene, okupaj se i uživaj. Pozdrav, Bob.

P:S Molim moderatore da poslije obrišu i moj i njegov post.

Pevac
22.09.2006., 10:49
To sam si i mislio. Ne možeš uspoređvati Petrokemiju sa Syngentom ili Du Pontom. To su kemijski konglomerati, koji se uglavnom bave proizvodnjom drugih kemikalija (tipa CHAG), a ne gnojidbenim materijalom.

A i ove sumarne statistike uglavnom sadrže profitabilne američke kompanije, pa ja ne bi s njima uspoređivao Petrokemiju. Nije to tako jednostavno, treba malo više istraživati, a ne sipati bezveze iz rukava.

starecase
22.09.2006., 10:52
meni ovo izgleda vise kao navijanje... pa ljudi ovo je burza a ne nogometna utakmica..

cinjenica je da PTKM-R-A likvidna dionica, da nije nebi bila u CROBEX (c) indexu...

isto je cinjenica da je izuzetno volatilna, mozda uzmem vremena pa i izracunam koliki joj je beta u zadnjih godinu dana, ali i ovako mogu tvrditi je iznad 1 zasigurno.

o vrijednostima, koliko zaista vrijedi, koliko ce vrijediti u to ne ulazim.

Pevac
22.09.2006., 11:02
P:S Molim moderatore da poslije obrišu i moj i njegov post.

A zašto bi brisali, pa pokušavano argumentirano raspravljati.

Argumenti, argumenti...

beholder
22.09.2006., 11:09
To sam si i mislio. Ne možeš uspoređvati Petrokemiju sa Syngentom ili Du Pontom. To su kemijski konglomerati, koji se uglavnom bave proizvodnjom drugih kemikalija (tipa CHAG), a ne gnojidbenim materijalom.

A i ove sumarne statistike uglavnom sadrže profitabilne američke kompanije, pa ja ne bi s njima uspoređivao Petrokemiju. Nije to tako jednostavno, treba malo više istraživati, a ne sipati bezveze iz rukava.

Kolega onda vi nama neukima objasnite, koji su to fantazisti i na temelju čega ulupali u PTKM samo u zadnji 5 dana preko 13 mil kuna?

mich
22.09.2006., 11:12

Naravno da ne mogu, ali mogu s Terra Nitrogen Company:
NPM: 5.46%
P/S 1.01
P/BV: 2.95

Terra Nitrogen Company, L.P., through its subsidiaries, engages in the manufacture and marketing of fertilizer products. It produces and distributes nitrogen fertilizer products, including ammonia and urea ammonium nitrate solution. The company produces anhydrous ammonia, which is the simplest form of nitrogen fertilizer and the feedstock for the production of other nitrogen fertilizers. It also produces urea ammonium nitrate solutions by combining urea solution and ammonium nitrate solution. The company sells its products primarily in the Central and Southern Plains and Corn Belt regions of the United States. Its customers include dealers, national farm retail chains, distributors, and other fertilizer producers and traders. The company was founded in 1991 and is based in Sioux City, Iowa. Terra Nitrogen Co. LP operates as a subsidiary of Terra Nitrogen GP Inc.

http://finance.yahoo.com/q/ks?s=TNH

Ti si taj koji sipa bezveze i iz rukava

Pevac
22.09.2006., 11:23
It also produces urea ammonium nitrate solutions by combining urea solution and ammonium nitrate solution. The company sells its products primarily in the Central and Southern Plains and Corn Belt regions of the United States.

To ti nije baš to. Nađi ih bar pet od čega tri moraju biti s prostora srednje i istočne Europe, a da nisu kemijski konglomerati. Tek onda možemo razgovarati o usporedivoj skupini.

I kako uspoređuješ profitabilnu i neprofitabilnu kompaniju. Po relativnim omjerima to nije moguće, osim prema pozitivnim multiplama. I što ti to govori o vrijednosti Petrokemije? Gotovo ništa.

Što misliš zašto je Vlada morala tražiti mišljenje regualatorne agencije za pretvaranje duga u vlasnički udjel?

Pa vjerojatno zato što EU ima stroga pravila vezana na neizravno subvencioniranje kompanija u državnom vlasništvu u odnosu na one privatne. Dakle, PTKM bez jeftinog plina ne može raditi profitabilno, a to je neizravna subvencija. Zamisli samo kako bi bilo da plaćaju tržišnu cijenu i koliki bi tek tada minus bio?

Možemo li se složiti oko ove tvrdnje ili sam ja glup i pričam gluposti?

mich
22.09.2006., 11:47
Dragi kolega Pevac
poštujem tvoje mišljenje da izbjegavaš ulaganje u PTKM zato što je gubitaš. Također poštujem i to da imaš određena očekivanja oko budućeg poslovanja, kao što ja, a očito i veliki ulagači koji ovih dana kupuju dionice PTKM imamo svoja očekivanja.

Ti misliš da će PTKM poslovati lošije jer će plaćati veću cijenu proizvodnje, a ja mislim da će poslovati bolje jer će iskoristiti svoj proizvodni kapacitet i ostvariti veće prihode.

Profitabilnu i neprofitabilnu kompaniju možeš uspoređivati tako da usporediš tržište koje imaju (u ovom slučaju uspoređujem prihode kompanije) i na njih reflektiraš pokazatelje efikasnosti. Naravno pri tome treba uzeti u obzir vremenski period i uvjete kad će određena kompanija postati profitabilna, pri tome unijeti diskont na trenutno poslovanje itd.
Naravno da se može pogriješiti, kao što se može pogriješiti kad uspoređuješ dvije profitabilne kompanije. Uvjek je bitno tržište i udjeli koje razne kompanije ili dobivaju ili gube.

Pevac
22.09.2006., 11:59
Ja sam ulagao u PTKM i imam namjeru opet, ali kad za to budu stvoreni neki objektivni preduvjeti te kad procjenim da će to biti dobar posao. Kratkoročne špekulacije me ne zanimaju.

Ja ne tvrdim da je Petrokemija značajno precijenjena, već da neki sudionici foruma stvaraju previsoka očekivanja tvrdeći kako ona vrijedi više od 600 kuna. Ja se s time ne slažem i mislim da je to najobičnije lupetanje.

Mene bi recimo zanimalo koliko bi iznosili godišnji troškovi poslovanja (odnosno gubitak) Petrokemije da ista plaća tržišnu cijenu plina. Vjerojatno više od 100 (možda i više od 200) milijuna kuna godišnje, a ta činjenica složit ćeš se baca potpuno drugačije svjetlo na ovu navodno fenomenalnu priču.

beholder
22.09.2006., 12:11
ali plin u idućoj godini neće ići gore, to je službeno iz vlade.
i mnogi zaboravljaju da hrvatska 70% plina dobiva iz vlastitih izvora, a što ti misliš da u državama bogatim naftom npr. iran, sirija i sl. da se tamo benzin njihovim građanima prodaje po 8 kn/l jer je to svijetska cijena???
btw. ovo je vrlo friški i provjereni podatak: ameri imaju velikih problema sa prirodnim plinom, nagomilali su si ga toliko da ga sada nemaju kome prodavati. a znate što to znaći? i dobro je za PTKM.

sappy
22.09.2006., 13:34
Ja sam ulagao u PTKM i imam namjeru opet, ali kad za to budu stvoreni neki objektivni preduvjeti te kad procjenim da će to biti dobar posao. Kratkoročne špekulacije me ne zanimaju.

Ja ne tvrdim da je Petrokemija značajno precijenjena, već da neki sudionici foruma stvaraju previsoka očekivanja tvrdeći kako ona vrijedi više od 600 kuna. Ja se s time ne slažem i mislim da je to najobičnije lupetanje.

Mene bi recimo zanimalo koliko bi iznosili godišnji troškovi poslovanja (odnosno gubitak) Petrokemije da ista plaća tržišnu cijenu plina. Vjerojatno više od 100 (možda i više od 200) milijuna kuna godišnje, a ta činjenica složit ćeš se baca potpuno drugačije svjetlo na ovu navodno fenomenalnu priču.

Pevac izgleda bi ti najradije opet ulagao u PTKM, ali bi to učinio na cijeni od 150 kn - otprilike...
Dok ti čekaš da se fundamenti poprave ode Petrica...
Drži se majstore...
:thumbsup:

slavmirko
22.09.2006., 15:33
Dečki,

Raspisali ste se o Petrokemiji, jeste li u životu odnijeli barem jednu vreću umjetnog gnojiva?
Znate li koje sve vrste postoje, čemu služe i kako se primjenjuju. Ako vam Željko Mavrović dođe na vlast, neće Petrokemija vrijediti ni jedne lipe.

beholder
22.09.2006., 16:26
Šaka isto kupuje tamo...samo što gnoji po noći da ga se ne vidi :)
proizvodni asortiman na:
www.petrokemija.hr
možete naručiti i kataloge :)

goranbj
22.09.2006., 23:15

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

HPB i PBZ zamijenili mjesta

Stari medo
23.09.2006., 03:00
Pevac izgleda bi ti najradije opet ulagao u PTKM, ali bi to učinio na cijeni od 150 kn - otprilike...
Dok ti čekaš da se fundamenti poprave ode Petrica...
Drži se majstore...

uopce ne mislim da ce se fundamenti nesto drasticno popraviti u sljedecoj godini, ali ce se dogoditi neke druge pozitivne stvari, a i ovako prostora za rast jos ima uz ovako "lose" fundamente. za sad ce vlak jos malo cekati u postaji...

Tailorpal
25.09.2006., 08:49
Vjesnik, danas:

UČKA/PULA - Predsjednik Mesić u nedjelju je boravio u Istri. Posjetio gradilište magistralnog plinovoda Pula-Karlovac koji će, kako je najavio predsjednik Uprave Plinacroa Branko Radošević, biti pušten u funkciju sredinom listopada. Obišao je i gradilište Istarskog ipsilona, te prisustvovao...........

Tailorpal
26.09.2006., 12:14
Ajdmo malo analizirati:
Prvi vlasnici PTKM trenutno su:
Skrbnički račun: HPB D.D. ZAGREB, HRVATSKA.....i t.d.

Prvi vlasnici HPB su trenutno:
HP D.D. ZAGREB, HRVATSKA
Zastupnički račun, zastupana osoba:
HZMO ZAGREB, HRVATSKA
CROATIA AIRLINES D.D. ZAGREB, HRVATSKA
HPB D.D. ZAGREB, HRVATSKA.......i t.d.

Znači firma u državnom vlasništvu skuplja dionice firme u državnom vlasništvu da poveča učešće države............ Ne bi čudilo da su iste osobe u nadzornim odborima te dvije firme!

Sam
26.09.2006., 13:10
Ajdmo malo analizirati:
Prvi vlasnici PTKM trenutno su:
Skrbnički račun: HPB D.D. ZAGREB, HRVATSKA.....i t.d.

Prvi vlasnici HPB su trenutno:
HP D.D. ZAGREB, HRVATSKA
HZMO ZAGREB, HRVATSKA
CROATIA AIRLINES D.D. ZAGREB, HRVATSKA
HPB D.D. ZAGREB, HRVATSKA.......i t.d.

Znači firma u državnom vlasništvu skuplja dionice firme u državnom vlasništvu da poveča učešće države............ Ne bi čudilo da su iste osobe u nadzornim odborima te dvije firme!

HPB - Skrbnički račun....

Tailorpal
26.09.2006., 13:40
HPB - Skrbnički račun....

U redu Sam. Baš zato to može biti bilo tko. No šta je onda na pr. :

"Zastupnički račun, zastupana osoba:
HZMO ZAGREB, HRVATSKA :confused:

Skrbnik skrbi, zastupnik zastupa.......;)

Stari medo
26.09.2006., 15:21
Ne samo da decki skupljaju nego i cine likvidnim i kontroliraju cijenu. Malo ih je Todoric iznenadio kad se umijesao. U svakom slucaju rade posao. A tko sjedi u nadzornim odborima... to je poznato iz aktualnih slucajeva.

Rouge Trader
26.09.2006., 16:05
Ne samo da decki skupljaju nego i cine likvidnim i kontroliraju cijenu. Malo ih je Todoric iznenadio kad se umijesao. U svakom slucaju rade posao. A tko sjedi u nadzornim odborima... to je poznato iz aktualnih slucajeva.

Kakav Todorić, daj molim te...

milant
26.09.2006., 16:12
Evo i mene zanima, ali iskreno, kakve Todorić ima veze s Petrokemijom?

gazda
26.09.2006., 16:17

-pa todorić se obogatio razvozeći cvjeće u vw bubi pa valjda je to cvijeće nečim zaljevao:biggrin: ureom ili npk-om?

prle69
26.09.2006., 16:22
Kakav Todorić???? Molim vas nemojte zbunjivati ljude.
Mislim da svi zamo kako todorić ulazi u vlasništvo neke kompanije - politički i uz dogovor a ne preuzimanjem dionica...
Uostalom ne vidim razlog zašto bi agrokoru trebala petrokemija koja nije core business.

Rouge Trader
26.09.2006., 16:26
Kakav Todorić???? Molim vas nemojte zbunjivati ljude.
Mislim da svi zamo kako todorić ulazi u vlasništvo neke kompanije - politički i uz dogovor a ne preuzimanjem dionica...
Uostalom ne vidim razlog zašto bi agrokoru trebala petrokemija koja nije core business.

Agrokor odkupljuje velik dio proizvodnje Petrokemije i uklapalo bi se to, ali sigurno neće kupiti to po ovim cijenama već samo kao kod Belja, PIK-a...

Stari medo
26.09.2006., 16:57

Agrokor trgovina je najveci distributer Petrokemijinih gnojiva... evo linka na stranicu PTKM (http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=52&cmd395=arch&archDt395=072005).

Evo jednog starog linka (http://www.vjesnik.hr/Pdf/2004%5C11%5C02%5C09A9.PDF#search=%22agrokor%20petr okemija%22) na takozvano neinteresiranje Todorica za PTKM.

Ovo NIJE preporuka, niti ce poboljsati poslovanje PTKM! Za sve ostalo pitajte decke iz Auctora. Todoricu jesu mili gubitasi za kunu, ali nece odbiti ni nesto malo skuplje dok god dobrano zaradi. Cinjenicama, ljudi, cinjenicama! Zivjeli!

starecase
26.09.2006., 17:03
po koliko je agrokor uluazio na belje??

geene
26.09.2006., 17:09
Nije on ni ulazio.Njemu je Belje gotovo pa poklonjeno.Ono što je trebao uložiti naspram onoga što je dobio ide itekako u njegovu korist.Cijena ti je mizerna,a počinje sa 1,no stvar je da iza toga broja nema ništa,čak ni nula.Pa ti sad vidi.

bob rock
27.09.2006., 16:47
Neizvjesnost oko preuzimanja Plive stavlja fundamente u drugi plan i investitori ne žure s kupovinom. I Petrokemija je u istom košu s ostalim dionicama. Raspetlja li se Pliva pozitivno, podcjenjenost Petrokemije ponovno će doći do izražaja. Do tada, pomalo skupljati od skeptičnih i nervoznih.

Pevac
27.09.2006., 18:33
Neizvjesnost oko preuzimanja Plive stavlja fundamente u drugi plan i investitori ne žure s kupovinom. I Petrokemija je u istom košu s ostalim dionicama. Raspetlja li se Pliva pozitivno, podcjenjenost Petrokemije ponovno će doći do izražaja. Do tada, pomalo skupljati od skeptičnih i nervoznih.

Ma koji crni fundamenti i podcijenjenost. Petrokemija je stigla do kud je stigla zahvaljujući velikim očekivanjima i nedostatku kvalitetnih domaćih i istovremeno likvidnih dionica za ulaganje. Po meni su očekivanja bila suviše visoka i zato sad cijena stagnira. Ja ti mislim da treba dosta volje i goriva da bi se ptkm u ovom trenutku značajnije digla, a toga trenutno baš i nema.

Tailorpal
27.09.2006., 18:53
Ma koji crni fundamenti i podcijenjenost. Petrokemija je stigla do kud je stigla zahvaljujući velikim očekivanjima i nedostatku kvalitetnih domaćih i istovremeno likvidnih dionica za ulaganje. Po meni su očekivanja bila suviše visoka i zato sad cijena stagnira. Ja ti mislim da treba dosta volje i goriva da bi se ptkm u ovom trenutku značajnije digla, a toga trenutno baš i nema.

Takav argumentiran stav sa velikom dozom poznavanja što će se događati sa Petrokemijom u idučih godinu dana treba samo pozdraviti :p: . Ulagači individualci i naročito institucionalci uvijek griješe i traže informacije na krivim mjestima ... :thumbsup:

Tailorpal
28.09.2006., 12:02
Plinacro - Novosti, 26.09.2006.

«Krenuo» tehnički pregled plinovoda Pula-Karlovac
Četiri dana pregledat će se II., III. i IV. dionica.

Danas su u poslovnoj zgradi Plinacra počeli poslovi tehničkog pregleda za II., III. i IV. dionicu magistralnog plinovoda Pula-Karlovac. Prema riječima Dubravka Kamenečkog, direktora Posebnih projekata Plinacra tehnički pregled potrajat će do petka 29. rujna kada će i taj dio posla koji prethodi izdavanju uporabne dozvole, biti završen. U uvodnom obraćanju brojnim izvođačima i predstavnicima nadležnih ustanova i tvrtki koje aktivno sudjeluju u poslovima tehničkog pregleda podsjetio je na ovogodišnja ostvarenja u provedbi plana izgradnje i modernizacije plinskog transportnog sustava te se zahvalio svima koji su dali svoj doprinos uspješnom završetku istinskog građevinskog pothvata. Uskoro se očekuje tehnički pregled I. dionice nakon čega će magistralni plinovod Pula-Karlovac dug 190 kilometara biti spreman za puštanje u rad. :biggrin:

Tailorpal
28.09.2006., 21:47
Vjesnik - Gospodarstvo
Petak, 15. rujna 2006.

Ispod granice velike zalihe plina i nafte?

Analize pokazale da su zalihe plina najmanje 1,5 milijardi prostornih metara plina
ZALAEGERSZEG - Zajednički veliki istraživački projekt na području hrvatske Slatine i mađarskog mjesta Zalata od oko 50 četvornih kilometara predstavili su u četvrtak u mađarskom Zalaegerszegu Mirko Zelić, član Uprave Ine i izvršni direktor Ina-Naftaplina, i Zoltan Aldott, član uprave Mola.
Naime, dosadašnje analize stručnjaka obje kompanije pokazale su da su ispod hrvatsko-mađarske granice zalihe od najmanje 1,5 milijardu prostornih metara plina a možda i nafte. No, Zelić je napomenuo da na kraju otkrivene zalihe često ispadnu puno veće od početno procijenjenih jer su geolozi vrlo oprezni u procjenama.
Dogovoreno je da će izrada prve zajedničke bušotine duboke 3400 metara početi za mjesec dana, u što će obje tvrtke uložiti ukupno pet milijuna dolara. Ta će bušotina biti gotova za 50 dana. Ovisno o njenim rezultatima odlučit će o nastavku istraživanja slijedećih godina, a iduća bušotina predviđena je u Hrvatskoj.
»Ako se otkriju komercijalno isplative zalihe nafte sva će se proizvodnja, kao i troškovi, dijeliti po pola neovisno o tome kolike su zalihe na kojoj strani«, kazao je Josip Križ, direktor Ininog Sektora istraživanja i novih projekata.
Ako se otkriju veće količine plina najavljena je i gradnja plinovoda i druge plinske infrastrukture.Aldott je istaknuo da visoke svjetske cijene nafte i plina, kao i ovisnost obje zemlje o uvozu tog energenta potiču nova istraživanja. Mol je pri tome više orijentiran na Rusiju i Kazahstan, a Ina na afričke i arapske zemlje. Kao strateški partneri žele pojačati zajednička istraživanja u inozemstvu pa planiraju zajednički nastup u Alžiru, Libiji, Egiptu te Siriji, Omanu i drugim srednjoistočnim zemljama.
Predstavnici Ine i Mola kazali su da je dobra suradnja tih dviju kompanija počela još 1957., a intenzivirana je nakon otkrića graničnog polja Barcs-Stari Gradac. Partneri su već obavili zajedničko seizmičko istraživanje područja Vizvar-Ferdinandovec, a nedavno su potpisali ugovor o zajedničkom razvoju mađarskog plinskog polja Vizvar Sjever koje će spojiti na hrvatski plinovod dok se hrvatsko plinsko polje s druge strane granice još istražuje.

BigBoss
29.09.2006., 08:58
Evo jedne vijesti iz 7 mjeseca .......

AGROKOR I DALJE NAVEĆI DOMAĆI KUPAC GNOJIVA
19. srpanj 2005

Petrokemija d.d. i Agrokor Trgovina d. d. potpisali su značajan Ugovor o dugoročnoj suradnji. On od 1. srpnja o. g. do 30. lipnja 2007. godine Agrokoru omogućuje godišnju isporuku 130.000 tona gnojiva. To je više od 10 posto godišnje proizvodnje. Boris Mesarić, predsjednik Uprave Petrokemije d.d. i Josip Jagušt, direktor Agrokor Trgovine d.d. izrazili su zadovoljstvo realizacijom dosadašnjih trogodišnjih ugovorenih obveza o isporuci 375.000 tona gnojiva. Agrokor tim činom na 250.000 hektara svojih i kooperantskih površina, bez uvoza, utječe i na povećanje potrošnje domaćih mineralnih gnojiva. Obje strane izrazile su uvjerenje da će se količine isporučenih gnojiva i povećati, posebno organiziranjem Agrokorove proizvodnje u susjednim zemljama, primjerice u SCG vezane uz uljarice. Mogući su i daljnji oblici suradnje posebno uz planiranu Agrokorovu stočarsku proizvodnju, tim više što je Petrokemija d.d. i poznati proizvođač dodataka stočnoj hrani.
www.petrokemija.hr

Tailorpal
29.09.2006., 10:52
Ako misliš da je Agrokor jedan od desetak zainteresiranih kupaca.....dobro došao! Osobno mislim da se tu radi prije o bečkoj vezi.......ne treba letit avionom, stigne se brzo i autom. Usput čovjek svrati do Pratera na Riesenrad pa u Sacher hotel na njihovu čuvenu tortu "zahericu".

vodoinstalater
29.09.2006., 22:07
Vlasnici prvih 10 računa na kojima je ubilježena najveća količina vrijednosnog papira PTKM-R-AStanje na dan: 29.09.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

Izgleda da su oba RBA skrbnika prodavala jer su pali za jedno mjesto u odnosu na prošli tjedan

jeremija
01.10.2006., 00:14
Razgovarao sam sa više ljudi iz Petrokemije i oni načelno nemaju ništa protiv privatizacije ako im za gazdu dođe netko sa poštenim namjerama i da plati poštenu cijenu a ne da mu se tvornica proda u bescjenje

Stari medo
01.10.2006., 07:35
Razgovarao sam sa više ljudi iz Petrokemije i oni načelno nemaju ništa protiv privatizacije ako im za gazdu dođe netko sa poštenim namjerama i da plati poštenu cijenu a ne da mu se tvornica proda u bescjenje

A sto oni misle koja bi bila postena cijena? I sto misle uciniti ako bude nepostena? :rolleyes:

Tailorpal
01.10.2006., 11:44
Za sve ljubitelje mineralnih gnojiva i čađi evo malo vikend zabave:

DO KRAJEM LISTOPADA PLINOVOD PULA-KARLOVAC U PROBNOM RADU
(gramatičke i stilske greške su izvorne, ne mogu ja mijenjati vladine izjave?!)

ZAGREB, 6. rujna 2006. (Hina) - Plinovod Pula-Karlovac u probni bi rad trebao biti pušten do 30. listopada, do 18. prosinca ove godine predviđeno je da u probni rad bude pušten kompletan 75-barski sustav od Pule do Slavonskog Broda, a do kraja godine bit će završen i plinovodni sustav Baranje, najavljeno je na današnjoj sjednici Vladina Povjerenstava za plinofikaciju održanoj u sjedištu Plinacro-a u Zagrebu.

Tako će krajem ove godine biti završena prva faza plinofikacije i Hrvatska će, uz sadašnjih više od 1.600 kilometara plinovoda, dobiti još 500 kilometara novog transportnog plinskog sustava, istaknuo je predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader.
Premijer je, nakon sjednice Povjerenstva, u Plinacro-u pustio u rad novi daljinski nadzor i upravljanje transportnim plinskim sustavom, te 108 kilometara dug magistralni plinovod Kutina-Slavonski Brod.

Samo u ovoj godini ukupna će ulaganja Plinacro-a iznositi oko 873 milijuna kuna, od čega će se najviše, 716 milijuna kuna uložiti u magistralne plinovode.

Članovi Povjerenstva posebno su značajnim ocijenili plinovod Pula-Karlovac koji će omogućiti da se plin s plinskih polja Sjevernog Jadrana izravno transportira u Hrvatsku, te time, kako je rekao Sanader, okonča neprihvatljiva činjenica da se do sada u Hrvatsku transportirao preko Italije i Slovenije.............."

Ostatak teksta možete pročitati na donjem linku. Koga interesira može i u mp3formatu na istom linku slušati uvodnu riječ predsjednika vlade!!

http://www.vlada.hr/default.asp?gl=200609060000007

Znači 18. prosinca možemo očekivati veliku feštu.......:thumbsup:

Mali dioničar
01.10.2006., 22:25
http://www.poslovni.hr/7866.aspx

Michelini
01.10.2006., 22:46
http://www.poslovni.hr/7866.aspx

Upravo gledam, znači li to da bi prvo mogla biti malena korekcija samo na toj dionici, odnosno priprema za ulazak?!

Stari medo
02.10.2006., 00:04
Manager.hr
01.10.2006 18:15

Energenti Optimistične najave energetskih stručnjaka uoči sezone grijanja zbog punih skladišta

Prva zima bez problema s plinom
Autor Zdravko CESAR

Ova će zima, po tvrdnjama energetskih stručnjaka, biti prva u kojoj se neće osjetiti nestašice plina. Mogući problemi mogli bi nastati samo u slučajevima ako se spoji nekoliko dana s vrlo niskim temperaturama, što bi moglo dovesti do smanjenja tlaka u cijevima i time otežane isporuke. No, građani sasvim sigurno ne bi smjeli osjetiti probleme jer su ionako posljednji na redu mogućih isključenja.

Prema riječima Nataše Vujec iz INA-Naftaplina, u podzemnom skladištu plina u Okolima spremljeno je oko 530 milijuna prostornih metara plina. Usporedbe radi, lani je u istom razdoblju u Okolima bilo spremljeno 504 milijuna.

Drugi je razlog za optimizam spajanje cjevovoda od plinske platforme Ivana koja crpi plin iz pdomorja sjevernog Jadrana s Pulom i dalje do Karlovca i Zagreba. Već ove jeseni taj će plinovod biti spojen i njime će Hrvatska iduće godine dobiti čak milijardu prostornih metara plina više.

I dalje, međutim, ostaje otvoreno pitanje cijene plina iako ministar gospodarstva Vukelić ističe da poskupljenja neće biti. No, u Europi je plin poskupio više od sto posto.
---------------------------

ne svidja mi se kad uz "sve ce biti dobro" ide i moguce objasnjenje sto i zasto ce biti ako ne bude.

@Michelini: nece biti nikakve promjene jer su te informacije vec dugo poznate cak i malim ulagacima. narucen clanak. amerikanci kazu da na farmi svi zaradjuju, samo svinje idu na klanje.

veritas
02.10.2006., 09:39
Naslov u Poslovnom je "lijep" no pročitavši članak stječe se sasvim suprotan dojam, a to je taj ( kako u jednoj rečenici i piše) da je Petrokemija visokorizično ulaganje i postavlja se pitanje što ju je donijelo na ovako visoke razine.:(

dixi
02.10.2006., 11:11
Agrokor ponovno zainteresiran za preuzimanje Petrokemije (http://www.poslovni.hr/23325.aspx)

...Naime vrlo glasne (odnosno toliko glasne, da ih gotovo svi čuli) špekulacije o tome da bi Agrokor ponovo bio zainteresiran za kupnju Petrokemije, s obzirom da je njegova Agrokor trgovina njezin najveći kupac, uzburkala je duhove....

milant
02.10.2006., 11:14
Umrtvljenje Plive nije umrtvilo i Podravku, koja je postizala visine od čak 460 kn. U poslovanju Podravke, barem koliko je poznato nije se ništa promijenilo što bi potaklo taj rast. Poredak najlividnijih dionica na tržištu vidimo da se nije izmjenio, no neke zanimljive postavke su ponovo uzete u obzir, koje su po svemu sudeći ostale zanemarene za sve ovo “bikovsko” razdoblje na tržištu. Tu prednjači Petrokemija! Ova dionica je cjenovno poprilično dugo “čamila” na razini od stotinjak kuna, prema pokazateljima poslovanja, mogli bi bez straha reći, opravdano! Naime, dugo spominjano restrukturiranje, “outsourceing” nematičnog poslovanja nikako da se dogodi. Problem opskrbe plinom nije riješen u potpunosti riješen, a šuškanja da Petrokemija kupuje plin za 13 centi, dok ga Ina kupuje za 30 centi od Ukrajine također ne ostavljaju previše nade da ova kompanija bi ikada mogla poslovati zdravo. Posebno kada se zna koliko ljudi radi u Petrokemiji i kako socijalna strategija zadržavnja čim većeg broja radnika nije održiva, ako znamo da se u Europi u tržišnim uvjetiam moguće je proizvesti jeftinije umjetno gnojivo. Uzimajući sve to u obzir čovjek zdrave logike zapita se što je moglo pokrenuti onaj rapidni rast Petrokemije koji je podigao cijenu ove dionice i do gotovo 240 kn!? Bez obzira na sve veći stupanj obrazovanja naših investitora i raspoloživih informacija o poslovanju kompanija i dalje su “tzv. preuzimačke informacije” najvažniji “driver”! Naime vrlo glasne (odnosno toliko glasne, da ih gotovo svi čuli) špekulacije o tome da bi Agrokor ponovo bio zainteresiran za kupnju Petrokemije, s obzirom da je njegova Agrokor trgovina njezin najveći kupac, uzburkala je duhove. Vrlo se brzo zaboravilo da je on svojevremeno nudio 20 USD po dionici (što je daleko ispod sadašnje tržišne cijene), a priča da bi državni paket dobio za 0 kn doista je nevjerojatna obzirom da ulazimo u izbornu godinu. No, iznenađenju nikada kraja, stoga tko zna što se može izroditi iz ove priče. Ali da u nekom eventualnom preuzimanju Petrokemija teško može postići sadašnje tržišne razine nije toliko teško dokazati bez obzira na visinu prodaje i samu činjenicu da se nalaze u sektoru naftno/kemijske industrije. Ozbiljniji pristup restrukturiranju i dovođenje kompanije u pozitivu bio bi znak oporavka i početak mogućnosti zdravog rasta, ali do tada Petrokemiju bi trebalo smatrati visokorizičnim ulaganjem. Odnosno, sve što visoko leti, moglo bi nisko pasti, no vrijedi i obrnuto.

bob rock
02.10.2006., 12:12
Ako pogledamo tko je potpisnik teksta u Poslovnom, a znamo da ZB fondovi nemaju Petrokemiju u portfelju, jasno je zašto je članak negativno nastrojen. I to nije prvi put. Dotični autor se s Petrokemijom "obračunavao" i na 100 kuna i zasigurno ni ovo nije zadnji put. Uz obavezu svakog novinara da piše objektivno, većina ih je krvava ispod kože i ne mogu odoljeti da ne ubace nešto u dnevnopolitičke ili "dnevnokapitalne" svrhe. Toliko o kvaliteti članka.

Tailorpal
02.10.2006., 15:56
Autor teksta (ne znam tko je?) niti me ne interesira..... jer nije uložio novac, očigledno............možda namjerava)
1. Neinformiran je o temi o kojoj piše, čak u osnovnim postavkama, vjerojatno je plačen po "kartici"
2. Njegove postavka "Problem opskrbe plinom nije riješen u potpunosti riješen......," (ne ispravljam sencencu jer je "copy/paste") ne stoji. Vjrojatno čovjek ne prati sve "sources" koji su mu dostupni. Reference su dostupne na ovom forumu ako ga interesira. Treba prelistati samo od 1 - 125 stranica!!!!
Kaj se tiče upotrebe "sourcing" iz mojeg riječnika evo primjera:

"A document (or organization) from which information is obtained
"the reporter had two sources for the story"
..........a moguće ima još manje "sources" od navedenog;) .

dixi
04.10.2006., 23:20
Članak iz novog Investitora:

bob rock
08.10.2006., 23:15
Rasplet s Plivom svi željno iščekuju. I na Petrokemiji se to zorno vidi. Prodaja koja je u jeku neizvjesnosti bila prilično agresivna do 210 kn, polako ali sigurno se povlači, a na kupnji se otpuštaju ručne kočnice i realno je očekivati da u novom pozitivnom ozračju dionica brže krene prema realnim vrijednostima od 650-700 kuna.

veritas
09.10.2006., 08:35
Rasplet s Plivom svi željno iščekuju. I na Petrokemiji se to zorno vidi. Prodaja koja je u jeku neizvjesnosti bila prilično agresivna do 210 kn, polako ali sigurno se povlači, a na kupnji se otpuštaju ručne kočnice i realno je očekivati da u novom pozitivnom ozračju dionica brže krene prema realnim vrijednostima od 650-700 kuna.
Ne mogu vjerovati da se ovako nešto ne briše. Koliko se sjećam PTKM ima u planu gubitak za ovu godinu od 93 mil kuna. Za treći kvartal rezultati još neće biti bajni, jer se gnojivo prodaje od desetog mjeseca. To znam jer sam sa sela. A dok dođu godišnji rezultati, bit će jaka zima i pitanje je dali će biti dovoljno plina i po kojoj cijeni. U petak je bilo u vijestima i na teletekstu da su na sastanku EU bili i Rusi i Ukrajinci i rečeno je da može biti problema sa isporukom plina u slučaju jake zime i ako se ne dogovori cijena.
Slažem se da dionica ima budućnost, ali to neće biti sutra.

bob rock
10.10.2006., 00:55
Ne mogu vjerovati da se ovako nešto ne briše. Koliko se sjećam PTKM ima u planu gubitak za ovu godinu od 93 mil kuna. Za treći kvartal rezultati još neće biti bajni, jer se gnojivo prodaje od desetog mjeseca. To znam jer sam sa sela. A dok dođu godišnji rezultati, bit će jaka zima i pitanje je dali će biti dovoljno plina i po kojoj cijeni. U petak je bilo u vijestima i na teletekstu da su na sastanku EU bili i Rusi i Ukrajinci i rečeno je da može biti problema sa isporukom plina u slučaju jake zime i ako se ne dogovori cijena.
Slažem se da dionica ima budućnost, ali to neće biti sutra.

Ti se tezama koje zastupam čudiš ko picek glisti, a onada na kraju i sam veliš da dionica ima budućnost. Tko spominje sutra?
BTW, bit će jaka zima? Indijanci već od ljeta skupljaju drva? Pravi si as!

vodoinstalater
11.10.2006., 08:51
Iz Jutarnje kronike Radio Zagreba I:
"Magistralni plinovod Pula-Karlovac pušten u probni rad prije predviđenog roka.
Poteškoća u opskrbi potrošača ove zime ne bi trebalo biti."

vodoinstalater
11.10.2006., 12:01
Čitave vijesti
http://www.hrt.hr/hr/audio_clip/
ili samo najava u privitku

dixi
11.10.2006., 22:17
Mesić nagoviještava dovoljno plina u dogledno vrijeme:

MESIĆ POSJETIO PLATFORME "IVANA A" I "IVANA K"

11. listopada - Predsjednik Stjepan Mesić posjetio je plinska i proizvodna polja te platforme "Ivana A" i "Ivana K" u povodu skorašnjeg završetka Inina plinofikacijskog projekta "Sjeverni Jadran". Projekt će omogućiti izravan dotok plina iz sjevernojadranskog podmorja do potrošača u Hrvatskoj te uvođenje plina u mjesta uz trasu magistralnog plinovoda Pula-Karlovac.

Predsjednik Mesić je u izjavi za novinare izrazio zadovoljstvo što su ulaganja rezultirala novim količinama plina. "Mi još nemamo dostatne količine plina, ali će se istraživanja sa sjevernoga preseliti na južni i srednji Jadran te će Hrvatska u dogledno vrijeme imati dostatno plina", rekao je Mesić.

Dodao je da će u kritičnim trenutcima trebati još uvoziti, ali je ustvrdio da se hrvatska energetika razvija u dobrom smjeru.
hrt

http://www.business.hr/show.php?id=14613

BigBoss
11.10.2006., 22:42
Rusija će isporučivati sav svoj plin Europi kroz Njemačku isključuju SAD...
Objavljeno u Vijestima na HRT2 u 21:30................................

Tailorpal
11.10.2006., 22:46
Vijesti HTV 2 večeras:

Tijekom susreta kancelarke Erkel i predsjednika Putina, Putin izjavio da će od Njemačke napraviti največeg europskog distributera plinom. Velik dio plina usmjerit će se prema Europi umjesto SAD. Nakon ranijih informacija da su SAD već pripremile maksimalne zalihe u podzemnim spremištima i o tamošnjem padu cijene plina, vjerojatno je to reakcija Rusije. Plin im je uz naftu največi izvor prihoda od izvoza i punjenja proračuna. Plina imaju, trebaju keš!

Posljedično, moglo bi se dogoditi da ove zime cijene plina budu ili stabilne ili u laganom padu. Naime večina država poučena iskustvima posljednjih godina sada stvara unaprijed velike zalihe plina.

Stari medo
12.10.2006., 04:11
Da se nadovezem, Tailorpal. Ova zima ce biti toplija od prosjeka. Za one zainteresirane neka posalju PM za mape i statisticke prognoze.

Tailorpal
12.10.2006., 15:15
Bit će plina sa svih strana.......

NADZORNI ODBOR AUSTRIJSKE NAFTNE KOMPANIJE POTVRDIO STRATEGIJU
OMV će proizvoditi 50 posto više nafte i plina do 2010.
Među glavnim strateškim odrednicama je i gradnja LNG terminala u Hrvatskoj
Više o tome na:

http://www.poslovni.hr/24247.aspx

bob rock
12.10.2006., 20:06

Rasplet s Plivom u dva čina upravo je stigao na naše tržište. U toku je prvi čin u kojem je postalo jasno da je Pliva preuzeta i ta neizvjesnost postala je prošlost. Investitori su pozitivno reagirali na ovu činjenicu i ručne kočnice su otpuštene. Naravno ručne otpuštaju oni koji mogu, oni koji imaju keša. Ostali će strpljivo sačekati drugi čin, u kojem će svoju vjernost Plivi konačno osjetiti u obliku šuškavih papirića. Ne treba dvojiti da će popriličan dio tih papirića ponovno završiti na tržištu. A ne treba biti i previše mudar da se shvati da će se u kratkom roku pojaviti velika količina svježeg novca, a nove robe, osim INE, nema ništa više nego je bilo. Zato je realno očekivati pozitivan trend.
Zašto ovo pišem na ovoj temi?
Zato što smatram da će na prilično ugrijanom hrvatskom tržištu investitori, pogotovo veliki, tražiti dionice sa potencijalom rasta na duži rok. U svakom slučaju Petrokemija je upravo takva, dionica sa velikom perspektivom. Sa stalnim povećanjem ukupnih prihoda, sa poboljšanom opskrbom osnovnom sirovinom, plinom, sa predstojećom privatizacijom, pred Petrokemijom su obećavajuća vremena. Stoga je realno za očekivati da će dionica, naravno ne preko noći, doći do ciljane privatizacijske vrijednosti 650-700 kuna.

gazda
12.10.2006., 20:57
Rasplet s Plivom u dva čina upravo je stigao na naše tržište. U toku je prvi čin u kojem je postalo jasno da je Pliva preuzeta i ta neizvjesnost postala je prošlost. Investitori su pozitivno reagirali na ovu činjenicu i ručne kočnice su otpuštene. Naravno ručne otpuštaju oni koji mogu, oni koji imaju keša. Ostali će strpljivo sačekati drugi čin, u kojem će svoju vjernost Plivi konačno osjetiti u obliku šuškavih papirića. Ne treba dvojiti da će popriličan dio tih papirića ponovno završiti na tržištu. A ne treba biti i previše mudar da se shvati da će se u kratkom roku pojaviti velika količina svježeg novca, a nove robe, osim INE, nema ništa više nego je bilo. Zato je realno očekivati pozitivan trend.
Zašto ovo pišem na ovoj temi?
Zato što smatram da će na prilično ugrijanom hrvatskom tržištu investitori, pogotovo veliki, tražiti dionice sa potencijalom rasta na duži rok. U svakom slučaju Petrokemija je upravo takva, dionica sa velikom perspektivom. Sa stalnim povećanjem ukupnih prihoda, sa poboljšanom opskrbom osnovnom sirovinom, plinom, sa predstojećom privatizacijom, pred Petrokemijom su obećavajuća vremena. Stoga je realno za očekivati da će dionica, naravno ne preko noći, doći do ciljane privatizacijske vrijednosti 650-700 kuna.

pa dobro kakve se to gluposti sve pišu? ako toliko smatraš da će čađara:thumbsdow vrijediti onda šuti i kupuj i kupuj,a ne na ovako glup i primitivan način nekoga nagovarati-totalno jadno za jednog dugogodišnjeg člana kao što je bob rok

Tailorpal
12.10.2006., 21:53
bob rock
".......Stoga je realno za očekivati da će dionica, naravno ne preko noći, doći do ciljane privatizacijske vrijednosti 650-700 kuna."

Od kuda si došao do ovog iznosa privatizacijske vrijednosti dionica PTKM....osim ako nije tajna :confused:

bob rock
13.10.2006., 01:00
bob rock
".......Stoga je realno za očekivati da će dionica, naravno ne preko noći, doći do ciljane privatizacijske vrijednosti 650-700 kuna."

Od kuda si došao do ovog iznosa privatizacijske vrijednosti dionica PTKM....osim ako nije tajna :confused:

S kompanijama iz branše, koje doduše posluju pozitivno, trguje se i preko 3 x BV (što se kod Petrokemije ne može primjeniti), i do 1,5 x P/S (što se itekako može primjeniti kod bilo koje firme). Pri ukupnom prihodu od 1,7 milijardi kuna i P/S od "samo" 1,00, ciljana cijena je 688 kuna. Više je nego očito da Petrokemija ima ogroman potencijal i uopće nije upitno da li će ga realizirati, već kada.

Cartmann
13.10.2006., 03:48
S kompanijama iz branše, koje doduše posluju pozitivno, trguje se i preko 3 x BV..

Koje su to kompanije iz branse?

Mozes li ih malo preciznije usporediti s PTKM, znaci podrucje na kojem prodaju, kapitalizacija, kupci,...

Stari medo
13.10.2006., 04:56

Mozes li ih malo preciznije usporediti s PTKM, znaci podrucje na kojem prodaju, kapitalizacija, kupci,...

Pridruzio bih se pitanjima Cartmanna i Tailorpala. Stvarno me zanima analiza, ako nije velika tajna. Zbog izvjesca sigurno nece rast.

mich
13.10.2006., 09:28
imaš na 122. stranici foruma (http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=870&page=122)nekoliko postova iz moje rasprave s Pevacem koji se tiču procjene vrijednosti Petrokemije.

mexomag
13.10.2006., 14:05
Napokon je pred nama zima u kojoj potrošači neće, kao godinama do sada, strepiti neće li ih usred najvećih hladnoća zadesiti nestašica prirodnog plina. To treba zahvaliti završetku dva vrlo važna plinovoda te velikom Ininu povećanju proizvodnje tog sve popularnijeg energenta na sjevernom Jadranu.
Plinacro je već završio gradnju i u probni rad pustio 199 kilometara dugačak magistralni plinovod od Pule do Karlovca, a do kraja listopada bit će gotov i Inin 45 kilometara dug podmorski plinovod od njihovih plinskih polja na sjevernom Jadranu do istarske obale te 10 kilometara dug kopneni plinovod do spoja s Plinacrovim plinovodom na terminalu kod Pule.
Tim će plinovodima do potrošača stići nužne dodatne količine plina koje je Ina osigurala povećanjem proizvodnje na sjevernom Jadranu. Konkretno, u veljači ove godine tvrtka Inagip, koju su osnovali Ina i talijanski ENI, na tim je poljima dnevno proizvodila 2,5 milijuna prostornih metara plina, a sada je proizvodnja gotovo udvostručena, na 4,3 milijuna prostornih metara.
Sve to treba zahvaliti velikim ulaganjima u plinske projekte te podršci Vlade svjesne važnosti tih velikih investicija. Plinacro je u gradnju plinovoda Pula-Karlovac uložio 90 milijuna eura, a Ina je s ENI-jem u projekt »Sjeverni Jadran« dosad uložila oko 700 milijuna dolara.
To je, međutim, bio temeljni preduvjet za osiguravanje dodatnih količina plina hrvatskom plinskom sustavu i sve brojnijim potrošačima.
Naime, dosad je Ina plin iz jadranskih polja zbog nepostojanja izravnog plinovoda morala do Hrvatske transportirati zaobilazno preko Italije i Slovenije, što je znatno povećavalo cijenu prijenosa. Osim toga, zbog ograničenih transportnih kapaciteta do Hrvatske nije ni stizao dio Inina plina proizvedenog na jadranskim poljima. Naime, postoji samo jedan plinovod za uvoz plina u Hrvatsku (kroz Sloveniju), a njegovi su kapaciteti već godinama nedovoljni. Zato je Ina morala manji dio svoje polovice jadranskog plina prodavati Talijanima jer ga nije mogla prebaciti do Hrvatske. Sada su takvi problemi prošlost pa ne čudi da je predsjednik Inine uprave Tomislav Dragičević najavio kako će građani ove zime sigurno imati dovoljno plina te ne moraju, kao prošlih godina, strepiti od redukcija.
Novi plinovodi i povećanje proizvodnje na sjevernom Jadranu omogućit će i uvođenje plina u tri županije i 28 gradova uz trasu magistralnog plinovoda Pula-Karlovac.

Manji problemi jedino s Petrokemijom i HEP-om
U slučaju velikih i dugih hladnoća, kad se potrošnja plina naglo povećava, te eventualnih problema s redukcijama uvoza ruskog plina, manji problemi u opskrbi mogli bi zadesiti jedino najveće potrošače - kutinsku tvornicu mineralnih gnojiva Petrokemiju i Hrvatsku elektroprivredu, na koje otpada gotovo polovica ukupne potrošnje u Hrvatskoj - ali te dvije tvrtke zbog velike potrošnje spadaju u velike potrošače koji po zakonu mogu birati od koga će kupovati plin. Sada više nema ni transportnih problema za njegovu dopremu jer će Ina svoj dio jadranskog plina dopremati plinovodom Pula-Karlovac, pa je ostao slobodan njihov godinama rezerviran kapacitet u plinovodu koji kroz Sloveniju vodi do Hrvatske.
Međutim, prema dosadašnjim najavama, nijedan od povlaštenih potrošača ne namjerava iskoristiti tu mogućnost jer im je plin koji im isporučuje Ina zbog već godinama nepromijenjene cijene neusporedivo jeftiniji od plina koji se prodaje na europskom tržištu.

Izvor Vjesnik

stallkerman
14.10.2006., 13:16
Napokon je pred nama zima u kojoj potrošači neće, kao godinama do sada, strepiti neće li ih usred najvećih hladnoća zadesiti nestašica prirodnog plina. To treba zahvaliti završetku dva vrlo važna plinovoda te velikom Ininu povećanju proizvodnje tog sve popularnijeg energenta na sjevernom Jadranu.
Plinacro je već završio gradnju i u probni rad pustio 199 kilometara dugačak magistralni plinovod od Pule do Karlovca, a do kraja listopada bit će gotov i Inin 45 kilometara dug podmorski plinovod od njihovih plinskih polja na sjevernom Jadranu do istarske obale te 10 kilometara dug kopneni plinovod do spoja s Plinacrovim plinovodom na terminalu kod Pule.
Tim će plinovodima do potrošača stići nužne dodatne količine plina koje je Ina osigurala povećanjem proizvodnje na sjevernom Jadranu. Konkretno, u veljači ove godine tvrtka Inagip, koju su osnovali Ina i talijanski ENI, na tim je poljima dnevno proizvodila 2,5 milijuna prostornih metara plina, a sada je proizvodnja gotovo udvostručena, na 4,3 milijuna prostornih metara.
Sve to treba zahvaliti velikim ulaganjima u plinske projekte te podršci Vlade svjesne važnosti tih velikih investicija. Plinacro je u gradnju plinovoda Pula-Karlovac uložio 90 milijuna eura, a Ina je s ENI-jem u projekt »Sjeverni Jadran« dosad uložila oko 700 milijuna dolara.
To je, međutim, bio temeljni preduvjet za osiguravanje dodatnih količina plina hrvatskom plinskom sustavu i sve brojnijim potrošačima.
Naime, dosad je Ina plin iz jadranskih polja zbog nepostojanja izravnog plinovoda morala do Hrvatske transportirati zaobilazno preko Italije i Slovenije, što je znatno povećavalo cijenu prijenosa. Osim toga, zbog ograničenih transportnih kapaciteta do Hrvatske nije ni stizao dio Inina plina proizvedenog na jadranskim poljima. Naime, postoji samo jedan plinovod za uvoz plina u Hrvatsku (kroz Sloveniju), a njegovi su kapaciteti već godinama nedovoljni. Zato je Ina morala manji dio svoje polovice jadranskog plina prodavati Talijanima jer ga nije mogla prebaciti do Hrvatske. Sada su takvi problemi prošlost pa ne čudi da je predsjednik Inine uprave Tomislav Dragičević najavio kako će građani ove zime sigurno imati dovoljno plina te ne moraju, kao prošlih godina, strepiti od redukcija.
Novi plinovodi i povećanje proizvodnje na sjevernom Jadranu omogućit će i uvođenje plina u tri županije i 28 gradova uz trasu magistralnog plinovoda Pula-Karlovac.

Manji problemi jedino s Petrokemijom i HEP-om
U slučaju velikih i dugih hladnoća, kad se potrošnja plina naglo povećava, te eventualnih problema s redukcijama uvoza ruskog plina, manji problemi u opskrbi mogli bi zadesiti jedino najveće potrošače - kutinsku tvornicu mineralnih gnojiva Petrokemiju i Hrvatsku elektroprivredu, na koje otpada gotovo polovica ukupne potrošnje u Hrvatskoj - ali te dvije tvrtke zbog velike potrošnje spadaju u velike potrošače koji po zakonu mogu birati od koga će kupovati plin. Sada više nema ni transportnih problema za njegovu dopremu jer će Ina svoj dio jadranskog plina dopremati plinovodom Pula-Karlovac, pa je ostao slobodan njihov godinama rezerviran kapacitet u plinovodu koji kroz Sloveniju vodi do Hrvatske.
Međutim, prema dosadašnjim najavama, nijedan od povlaštenih potrošača ne namjerava iskoristiti tu mogućnost jer im je plin koji im isporučuje Ina zbog već godinama nepromijenjene cijene neusporedivo jeftiniji od plina koji se prodaje na europskom tržištu.

Izvor Vjesnik

... jednostavno rečeno ako bude -10 C, Petrokemija staje...

bob rock
14.10.2006., 15:17
Stalno se vrtimo u krug. "Pozitivci" kao argumente navode blažu zimu i poboljšanu opskrbu, dok "negativci" navode jaku zimu i povlaštenu cijenu plina. I tako iz dana u dan.
Osobno smatram da gore spomenuti faktori, bez obzira koji i na koju stranu prevladaju, neće previše utjecati na poslovanje Petrokemije i da je gotovo sigurno da će i ovu, kao i svaku godinu, završiti s minusom od par desetaka milijuna kuna i to je za mene činjenica koju prihvaćam i to mi je polazna točka kod razmatranja budućeg perioda.
Ključna je stvar privatizacija. Nakon privatizacije sve će stvari doći na svoje mjesto, neće biti povlaštene cijene, ali će opskrba biti zagarantirana i uopće neće biti važno kakva je zima.
Kad će biti privatizacija? To nitko ne može znati, ali da je u planu i da se na tome radi to je nepobitna činjenica. Zato za Petrokemiju palac gore.

Cartmann
14.10.2006., 18:18
S kompanijama iz branše, koje doduše posluju pozitivno, trguje se i preko 3 x BV (što se kod Petrokemije ne može primjeniti), i do 1,5 x P/S (što se itekako može primjeniti kod bilo koje firme). Pri ukupnom prihodu od 1,7 milijardi kuna i P/S od "samo" 1,00, ciljana cijena je 688 kuna. Više je nego očito da Petrokemija ima ogroman potencijal i uopće nije upitno da li će ga realizirati, već kada.

Stalno se vrtimo u krug. "Pozitivci" kao argumente navode blažu zimu i poboljšanu opskrbu, dok "negativci" navode jaku zimu i povlaštenu cijenu plina. I tako iz dana u dan.
Osobno smatram da gore spomenuti faktori, bez obzira koji i na koju stranu prevladaju, neće previše utjecati na poslovanje Petrokemije i da...

Nigdje ne pise s kojim kompanijama iz branse si usporedio Petrokemiju.

bob rock
15.10.2006., 01:51
Nigdje ne pise s kojim kompanijama iz branse si usporedio Petrokemiju.

Pa Mich je već iznio neke podatke. Ako još nisi možeš to pogledati, a i od tebe očekujemo da napišeš i obrazložiš koju brojku, da konstruktivno doprineseš kvaliteti teme, da svi skupa bolje sagledamo situaciju. I nemoj se povlačiti s teme, samo piši što više, ali argumentirano. Manje pitaj, više nudi. Pretpostavljam da možeš bolje od dosadašnjih uradaka.

Cartmann
15.10.2006., 14:45
Pa Mich je već iznio neke podatke. Ako još nisi možeš to pogledati, a i od tebe očekujemo da napišeš i obrazložiš koju brojku, da konstruktivno doprineseš kvaliteti teme, da svi skupa bolje sagledamo situaciju. I nemoj se povlačiti s teme, samo piši što više, ali argumentirano. Manje pitaj, više nudi. Pretpostavljam da možeš bolje od dosadašnjih uradaka.

Napisao si:

"S kompanijama iz branše, koje doduše posluju pozitivno, trguje se i preko 3 x BV (što se kod Petrokemije ne može primjeniti), i do 1,5 x P/S (što se itekako može primjeniti kod bilo koje firme). Pri ukupnom prihodu od 1,7 milijardi kuna i P/S od "samo" 1,00, ciljana cijena je 688 kuna. Više je nego očito da Petrokemija ima ogroman potencijal i uopće nije upitno da li će ga realizirati, već kada."

..a moje pitanje je vrlo jednostavno, kako se zovu te kompanije?

Nema tu nikakve filozofije, prilikom usporedbe si uzeo par kompanija, trebas samo napisati njihova imena i to je to, ne shvacam cemu pametovanje????

ps. da ne duzim jer mislim da je svima ocito kako si napisao svoje pretpostavke i da nikakvu usporedbu nisi radio vec po principu "APP-ako prodje, prodje". Btw., imas index Agricultural Chemicals (http://biz.yahoo.com/ic/112.html) na US trzistu, samo ne znam koliko je realno usporedjivati te kompanije s Petrokemijom s obzirom na situaciju u kojoj svaka od njih posluje.

bob rock
15.10.2006., 16:29
Vidim da si duboko u temi. Molim te kad si već dao smjernice za neke kompanije, možeš li obrazložiti sljedeće:

samo ne znam koliko je realno usporedjivati te kompanije s Petrokemijom s obzirom na situaciju u kojoj svaka od njih posluje.

Nadam se da nije problem. Unaprijed zahvaljujem.

Cartmann
15.10.2006., 20:13
Vidim da si duboko u temi. Molim te kad si već dao smjernice za neke kompanije, možeš li obrazložiti sljedeće:

Nadam se da nije problem. Unaprijed zahvaljujem.

Mogu, spomenute kompanije posluju u sasvim drukcijim uvjetima nego sto je to slucaj s Petrokemijom te u skladu s tim usporedba nam ne moze prikazati realno stanje. Ali ako ste vi kolega napravili takvu usporedbu, nema razloga da je bez obzira na drukcije uvjete poslovanja usporedjenih kompanija ne publicirate na forumu. Mozda nekom i ta vasa usporedba pomogne.

bob rock
15.10.2006., 20:34
Dragi kolega, vrlo mi je drago da se trudiš dati konstruktivan doprinos temi, što je više nego vidljivo nakon tvoj konstatacije:

Cartmann:
"samo ne znam koliko je realno usporedjivati te kompanije s Petrokemijom s obzirom na situaciju u kojoj svaka od njih posluje."

Na moj obični upit možeš li pojasniti dotičnu konstataciju, potrudio si se obrazložiti, naveliko i široko te si nam svoje viđenje pojasnio:

Cartmann:
"Mogu, spomenute kompanije posluju u sasvim drukcijim uvjetima nego sto je to slucaj s Petrokemijom te u skladu s tim usporedba nam ne moze prikazati realno stanje."

Moram ti priznati da je širi puk koji čita ovu temu ipak znatno manje educiran nego ti. Stoga te ipak molimo da nam, makar u trećem pokušaju, daš neke brojkice i konačno objasniš zašto te brojke nisu usporedive s Petrokemijom. Željno očekujemo tvoj odgovor. Vjerujem da će nam svima koristiti. Unaprijed zahvaljujem.

Jay Lo
15.10.2006., 21:42
Ma mislim da se raspravljate oko stvari koje nisu toliko bitne, evo mojeg mišljenja , kopi sa teme Komentari trgovanja:

Nije Samodol blesav, ipak je on ( samo ) Sanaderov igrač, uputio je javnu poruku prije svega ulagačima Petrokemije da prestanu pumpati cijenu.
Zašto?
Pa vrlo jednostavno, Petrokemija je za razliku od Plive , Končara , Podravke ili sl. rak rana ove vlasti , te joj je u interesu što prije taj rak odstraniti.
Kako?
Pa sigurno neće " uvaliti " nekome ovaj propalitet od firme ako dionica dogura do 300 kuna.
Tko će kupiti po toj cijeni?
Poruka je jasna i nedvosmislena.

bob rock
15.10.2006., 23:36
Ma mislim da se raspravljate oko stvari koje nisu toliko bitne, evo mojeg mišljenja , kopi sa teme Komentari trgovanja:

Nije Samodol blesav, ipak je on ( samo ) Sanaderov igrač, uputio je javnu poruku prije svega ulagačima Petrokemije da prestanu pumpati cijenu.
Zašto?
Pa vrlo jednostavno, Petrokemija je za razliku od Plive , Končara , Podravke ili sl. rak rana ove vlasti , te joj je u interesu što prije taj rak odstraniti.
Kako?
Pa sigurno neće " uvaliti " nekome ovaj propalitet od firme ako dionica dogura do 300 kuna.

Samodol je puno i svega rekao, ali nikako to što ti iznosiš, od Petrokemije nije spomenuo ni P. Ti si lijepo pokušao svoje razmišljanje o Petrokemiji utrpati njemu u usta, što nije točno.
Za razliku od tebe (poštivam svačije mišljenje), ja mislim da bi se Sanader jako znojio da obrazloži razloge kome je poklonio Petrokemiju, ako je proda ispod BV.

Cartmann
16.10.2006., 01:17

Nitko, ostat ce u vlasnistvu drzave koja ce i dalje krpati rupe, radnici, odnosno glasaci ce biti zadovoljni jer imaju svoja radna mjesta i svi ce biti sretni. :biggrin:

bob rock
16.10.2006., 09:08
Dragi kolega, vrlo mi je drago da se trudiš dati konstruktivan doprinos temi, što je više nego vidljivo nakon tvoj konstatacije:

Cartmann:
"samo ne znam koliko je realno usporedjivati te kompanije s Petrokemijom s obzirom na situaciju u kojoj svaka od njih posluje."

Na moj obični upit možeš li pojasniti dotičnu konstataciju, potrudio si se obrazložiti, naveliko i široko te si nam svoje viđenje pojasnio:

Cartmann:
"Mogu, spomenute kompanije posluju u sasvim drukcijim uvjetima nego sto je to slucaj s Petrokemijom te u skladu s tim usporedba nam ne moze prikazati realno stanje."

Moram ti priznati da je širi puk koji čita ovu temu ipak znatno manje educiran nego ti. Stoga te ipak molimo da nam, makar u trećem pokušaju, daš neke brojkice i konačno objasniš zašto te brojke nisu usporedive s Petrokemijom. Željno očekujemo tvoj odgovor. Vjerujem da će nam svima koristiti. Unaprijed zahvaljujem.

Ne vidim da si odgovorio na postavljeno pitanje. Čekamo tvoja objašnjenja, u četvrtom pokušaju. Ne želim vjerovati da samo talambasaš, bez ikakva pokrića. Ili možda talambasaš? Popravi loš dojam koji ostavljaš!

baronx
16.10.2006., 09:15
kad već prozivaš cartmanna, bilo bi korektno da ti prikažeš TVOJ IZRAČUN vrijednosti PTKM (od 700 kn) jer ovako ispada obično navlačenje....a od privatizacije neće biti ništa ni ove ni iduće godine (izbori)....

Superior
16.10.2006., 09:18
I mene bi zanimalo koje su to firme s kojima si uspoređival Petrokemiju. Da vidimo malo tvoju "kemiju"! Nemoj držati podatke samo za sebe, daj da i mi malo zaradimo na Petrokemiji!

bob rock
16.10.2006., 09:57
kad već prozivaš cartmanna, bilo bi korektno da ti prikažeš TVOJ IZRAČUN vrijednosti PTKM (od 700 kn) jer ovako ispada obično navlačenje....a od privatizacije neće biti ništa ni ove ni iduće godine (izbori)....

Više puta sam na ovoj temi dao moj izračun vrijednosti PTKM. Ako do sada nisi čitao, možeš to sada, a i ne moraš, kako hoćeš.
Što se tiče privatizacije, nitko sa sigurnošću ne može tvrditi kada će biti pa tako ni ti. A i moje je mišljenje da je neće biti prije izbora. Ne vidim gdje je tu problem.

gazda
16.10.2006., 10:13
Više puta sam na ovoj temi dao moj izračun vrijednosti PTKM. Ako do sada nisi čitao, možeš to sada, a i ne moraš, kako hoćeš.
Što se tiče privatizacije, nitko sa sigurnošću ne može tvrditi kada će biti pa tako ni ti. A i moje je mišljenje da je neće biti prije izbora. Ne vidim gdje je tu problem.

bobe što bi bilo da si PTKM kupio po 60kn,a ne po 200-njak?:biggrin: koliko bi onda energije trošio na ovu temu? netreba pretjerivati u ničemu;)

bob rock
16.10.2006., 11:24
bobe što bi bilo da si PTKM kupio po 60kn,a ne po 200-njak?:biggrin: koliko bi onda energije trošio na ovu temu? netreba pretjerivati u ničemu;)

Možda matematika nije najtočnija, ali generalno si u pravu. Ne treba rasipati dragocjenu energiju. Lijepo vas pozdravljam.

Tailorpal
16.10.2006., 12:45
Vjesnik danas:
Ina ostvarila neto dobit od 892 milijuna kuna

http://www.vjesnik.hr/html/2006/10/16/Clanak.asp?r=gos&c=2

"............Za vrijednost naftne i plinske kompanije posebno su važne njene zalihe tih energenata. Zato je Ina lani u istraživanje i razradu naftnih i plinskih polja uložila 998 milijuna kuna, a novootkrivene zalihe procjenjuju se na 20,6 milijuna prostornih metara ekvivalntne nafte. Inače, lani su u Hrvatskoj i inozemstvu proizveli 1,13 milijuna tona nafte i kondenzata (lagane nafte). Kupcima su prodali 2,69 milijardi prostornih metara plina od čega su 1,1 milijardu kubika uvezli iz Rusije.
(Željko Bukša)

Cartmann
16.10.2006., 16:01
Ne vidim da si odgovorio na postavljeno pitanje. Čekamo tvoja objašnjenja, u četvrtom pokušaju. Ne želim vjerovati da samo talambasaš, bez ikakva pokrića. Ili možda talambasaš? Popravi loš dojam koji ostavljaš!

Bobe, svoju ozbiljnost si imao prilike pokazati, nazalost pokazao si neozbiljnost i time moj razgovor s tobom zavrsava.

Nemam se namjeru prepirati, ponajmanje s tobom. Prepustit cu stovanim forumasima da svak ponaosob donese zakljucak tko "talambasa".

jeremija
17.10.2006., 00:09
Imam nešto dionica PTKM i bilo mi je lijepo čitati optimistične najave Boba Rocka. Možda i je pretjerao ali je bar obrazlozio kako je došao do 700 kunića. Ti si Cartmanne uvijek govorio nešto protiv bez podrobnije analize. Svi znamo da je PTKM gubitas ali smo to znali i prije. govorimo o budućnosti.
Kad si već popljuvao Boba pokušaj bar argumentirano odgovoriti na pitanja koja je on tebe pitao i svima argumentirano obrazlozi zašto PTKM nema budućnosti. Ali argumentima a ne kao do sada.

BigBoss
17.10.2006., 00:20
Slažem se sa prijašnjim komentarom rasprava treba ići prema naprijed, a ne prema nazad, te dostaviti podatke kao potporu za komentar......
Evo trgovanja ovom dionicom u zadnjih 15 dana

16.10.2006 223,00 233,00 220,00 -4,29 6.644 1.497.224,96
13.10.2006 233,00 236,00 231,52 1,29 5.277 1.236.674,18
12.10.2006 230,03 238,97 226,00 2,19 6.049 1.408.209,41
11.10.2006 225,11 225,11 213,87 5,44 11.541 2.532.520,54
10.10.2006 213,50 213,87 210,01 1,16 1.505 318.301,86
09.10.2006 211,05 213,99 210,00 -0,68 2.079 439.556,78
06.10.2006 212,50 212,52 210,00 1,67 2.619 551.177,88
05.10.2006 209,00 209,00 206,00 0,48 2.164 448.635,61
04.10.2006 208,00 209,00 207,00 -0,95 457 95.383,00
03.10.2006 210,00 214,00 205,00 -2,05 2.918 608.309,34
02.10.2006 214,39 214,50 214,00 1,84 1.244 266.799,86
29.09.2006 210,52 214,84 210,50 -2,08 2.207 466.747,30
28.09.2006 215,00 215,00 209,00 4,82 4.084 872.371,20
27.09.2006 205,11 208,00 203,03 -1,88 2.236 459.526,74
26.09.2006 209,03 214,51 205,00 -2,55 6.690 1.404.754,72

Ukupno: 57.714 dionica ili 12.606.193,38 Kn
Što pokazuje da je prosječna cijena 218.42 Kn taj prosjek bi trebao biti jak support........

Pozdrav

Cartmann
17.10.2006., 02:41
Imam nešto dionica PTKM i bilo mi je lijepo čitati optimistične najave Boba Rocka. Možda i je pretjerao ali je bar obrazlozio kako je došao do 700 kunića. Ti si Cartmanne uvijek govorio nešto protiv bez podrobnije analize. Svi znamo da je PTKM gubitas ali smo to znali i prije. govorimo o budućnosti.
Kad si već popljuvao Boba pokušaj bar argumentirano odgovoriti na pitanja koja je on tebe pitao i svima argumentirano obrazlozi zašto PTKM nema budućnosti. Ali argumentima a ne kao do sada.

Nigdje nisam napisao da Petrokemija nema buducnosti, nisam vidovit, to ne mogu znati. Mozda za dvije godine dionica PTKM bude vrijedila 3x sadasnju vrijednost, a mozda i bude u stecaju pa investitori izgube sav ulozeni novac. Ja ne mogu znati sto ce biti, mogu samo pretpostaviti na temelju dosadasnjih pokazatelja. A to sam vec napravio i nemam namjeru svakom posebno ponavaljati zato sto je ovaj lijen citati, ili mu se ne svidja ono sto cita pa se pravi blesav.

Drugi razlog je sto pravila foruma ne dopustaju navodenje cijene, odnosno takvi postovi se brisu jer se smatraju navlacenjem, pa nema svrhe da pisem post koji ce biti obrisan.

Stari medo
17.10.2006., 05:36

Gazda izvrsno kaze. Da imam vremena napravio bih svoju analizu, ajde da ju ovime najavim, ali nemam, jednostavan razlog - sad mi se ne isplati. Cartmann je koliko se sjecam vrlo detaljno analizirao PTKM jos u ljetu. Nema smisla prepucavati se tko ima, tko nema, tko ce prvi etc. Ljudi vole priznanje za svoja djela. Tko ima, objavit ce i onda cemo komentirati. Steta je potrositi 2 stranice na prepucavanja, ukljucivoi ovaj moj komentar.

vodoinstalater
17.10.2006., 08:35
Ja samo primjećujem da onima kojima je PTKM bila skupa na 60 kn, podjednako je skupa i na 230 kn kao što će im biti skupa na 330 kn. A žal za propuštenom prilikom biti će sve veća.

Superior
17.10.2006., 08:52
Ja samo primjećujem da onima kojima je PTKM bila skupa na 60 kn, podjednako je skupa i na 230 kn kao što će im biti skupa na 330 kn. A žal za propuštenom prilikom biti će sve veća.

Eto meni je PTKM bila skupa na 60 kuna ali sam ju svejedno kupio. Skupa mi je i sad na 220 ali ju svejedno neću kupiti!

Cartmann
17.10.2006., 12:52
Gazprom i Mol grade plinovod koji zaobilazi Hrvatsku

Za hrvatsku nabavu plina ostaju projekti Nabucco, Interconector i Zapadnobalkanski koridor

OAO Gazprom, najveći svjetski izvoznik prirodnog plina, investirat će oko pet milijardi eura u proširenje Blue Stream plinovoda koji vodi prema zapadnoeuropskim državama, a prolazi kroz središnju i istočnu Europu. Gazprom će na projektu surađivati s mađarskim Molom, a zajednički planiraju do kraja ove godine pripremiti studiju izvedivosti projekta Blue Stream-2, priopćio je mađarski ministar gospodarstva Janos Koka u petak nakon sastanka s ruskim predsjednikokm Vladimirom Putinom i čelnicima Gazproma u Moskvi. Prema riječima izvršnog direktora Gazproma Alekseja Milera, plin će se transportirati preko Turske do Grčke i Italije, te vjerojatno Izraela, a razmatraju se i isporuke za Bugarsku, Rumunjsku, Mađarsku i Austriju. Godišnji kapacitet Blue Stream plinovoda danas iznosi oko 16 milijardi prostornih metara plina, a dovršen je 2001. godine. Prošle je godine njime transportirano pet milijardi kubičnih metara plina, dok bi se gradnjom drugog dijela kapacitet plinovoda do 2010. godine povećao na 24 milijarde prostornih metara.

Hrvatska pak još ne zna kojem će se točno međunarodnome koridoru u budućnosti priključiti. Prema Stevi Kolundžiću, savjetniku predsjednika Uprave Ine, mogući pravci dobave u budućnosti bi se trebali osigurati iz sjevernog Jadrana, završetkom projekta GEA, dodatnim uvozom iz Italije preko Slovenije te novim uvozom ruskog plina preko Mađarske do 2012. godine. No Inin stručnjak upozorava da su ti izvori nove dobave neizvjesni i nedostatni pa jedinom sigurnom opcijom ocjenjuje LNG projekt nakon 2012. godine...

Poslovni (http://www.poslovni.hr/24532.aspx)

dixi
17.10.2006., 13:36
Povećanje poljoprivredne proizvodnje povlači za sobom veću potrošnju gnojiva, zar ne, a u regiji mi je poznat samo jedan proizvođač

PRIPREME ZA UVOĐENJE BIODIZELA U ZET (http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=7874)
Biodizel umjesto dizela godišnje bi uštedio 4,4 milijuna kuna

- Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva najavilo je povećanje poticaja poljoprivrednicima za uzgoj uljane repice na nacionalnoj razini, a Grad Zagreb i Županija uključit će se u poticanje proizvodnje uljane repice za potrebe proizvodnje biodizela - rekao je Davor Jelavić...

Dude
17.10.2006., 13:41
Povećanje poljoprivredne proizvodnje povlači za sobom veću potrošnju gnojiva, zar ne, a u regiji mi je poznat samo jedan proizvođač

PRIPREME ZA UVOĐENJE BIODIZELA U ZET (http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=7874)
Biodizel umjesto dizela godišnje bi uštedio 4,4 milijuna kuna

- Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva najavilo je povećanje poticaja poljoprivrednicima za uzgoj uljane repice na nacionalnoj razini, a Grad Zagreb i Županija uključit će se u poticanje proizvodnje uljane repice za potrebe proizvodnje biodizela - rekao je Davor Jelavić...

Možda si ovo trebao staviti na IPKT, a ne na PTKM.

Tailorpal
17.10.2006., 13:46
Novinari su toliko svestrani da se najmanje razumiju u teme o kojima pišu. Ne obavijeste se baš uvijek o onome što je u tijeku pa stoga i nerazumjevanje mreže plinovoda. Na pr. evo informacije iz srpnja 2006.:

"Građevna dozvola za plinovod prema Mađarskoj do kraja godine12.07.2006. | Zagreb

Suradnja u području vezanom uz plin, koji postaje sve važniji energent budućnosti, na razvitku i gradnji plinskih transportnih sustava, sve je važnija. Najbolji dokaz za to su ovogodišnje napetosti vezane uz plin između Ukrajine i Rusije, a posljedice tih odnosa osjetile su gotovo sve europske zemlje - komentira manager.hr. Dugoročni partnerski odnosi koji su postavljeni memorandumom u skladu europskih direktiva o energetskoj politici dobivaju na važnosti zbog činjenica da su obje zemlje vezane samo uz jedan dobavni smjer za plin, što zacijelo utječe na sigurnost opskrbe građana. Povezivanje plinskih sustava dviju zemalja usko je vezano uz gradnju plinovoda Slavonski Brod-Donji Miholjac-Dravszerdahely u Hrvatskoj i plinovoda Bosanski Brod-Zenica-Ploče u Bosni i Hercegovini.
Gradnja tog plinovoda tek je prva faza iznimno velikoga projekta koji će prema procjenama stajati oko 250 milijuna eura - piše manager.hr. Među ostalim su projektima koji bi se uključili u gradnju plinske infrastrukture smjer Sarajevo-Ploče-Mostar, priključni plinovodi na planiranom i postojećem transportnom sustavu Derventa-Banja Luka-Prijedor i Šepak-Ugljevik-Brčko-Bijeljina, zatim prijevozni smjer Kladanj-Tuzla-Doboj-Bosanski Brod kao i podzemno skladište prirodnog plina u rudniku soli Tetima kod Tuzle.
Nadalje, Hrvatska ima samo jedan međunarodni dobavni smjer za plin, i to Rogatec-Zabok, kapaciteta 1,5 milijardu kubika plina godišnje, kojim dolazi plin iz Rusije. Upravo radi smanjenja ovisnosti o samo jednom dobavljaču u planu je gradnja dodatnoga međunarodnog pravca - Donji Miholjac-Dravszerdahely. Kako su za list potvrdili u tvrtki Plinacro, na tome se radi i već do kraja godine može se očekivati i zahtjev za izdavanje građevne dozvole. "
Izvor energetika-net.hr

dixi
17.10.2006., 14:03
Možda si ovo trebao staviti na IPKT, a ne na PTKM.

Istina, moglo je i tamo,...neke vijesti koleriraju sa više tema-što je slučaj i sa ovom

mexomag
17.10.2006., 15:47
Bit će plina ove zime

Ove zime za sve potrošače u Hrvatskoj bit će osigurane dostatne količine plina, pa ni za jednu kategoriju potrošača ne bi trebalo biti nestašica i redukcija, poručili su iz Ina Naftaplina.

ZAGREB - "Ove zime za sve potrošače u Hrvatskoj bit će osigurane dostatne količine plina, pa ni za jednu kategoriju potrošača ne bi trebalo biti nestašica i redukcija", rekao je Mladen Šourek Ina Naftaplina.

"Dovoljne količine plina za privredu i domaćinstva osigurat će se početkom rada plinovoda Pula-Karlovac, maksimalnom popunjenošću podzemnog skladišta plina Okoli, uvozom iz Rusije i crpljenjem iz domaćih kontinentalnih izvora", rekao je Šourek.

Prema njegovoj ocjeni, nastupajuća sezona grijanja bit će prva nakon nekoliko desetaka godina, u kojoj će biti osiguran visok stupanj sigurnosti opskrbe za sve potrošače.

Tijekom nje, na hrvatskom tržištu po prvi put će biti ponuđeno više od 3 milijarde prostornih metara plina, a ponuda će se povećati s lanjskih 500 do 520 tisuća prostornih metara na sat, na 580 do 600 tisuća, dodao je Šourek.

Problemi u opskrbi mogući su, kako je rekao, jedino u slučaju problema s uvozom iz Rusije, ili ako se dnevne temperature tijekom većeg broja dana spuste ispod minus 15 Celzijevih stupnjeva.

Potpuno stabilnu opskrbu, rekao je Šourek, hrvatski plinski sustav jamči do temperatura od minus 10 Celzijevih stupnjeva.

Izvor www.net.hr

dixi
17.10.2006., 16:22
Evo i prilog skice plinovoda

BigBoss
19.10.2006., 19:59
Izmislili gnojivo da smanje kiselost tla
Autor Zdravko STRIŽIĆ

KUTINA - Posebno priznanje HGK Županijske komore u Sisku, Zlatnu plaketu za inovativnost u poslovanju, dobila je kutinska tvornica Petrokemija, koja već godinama vlastito znanje ulaže u nove proizvode. Lani je na tržište plasirano novo mineralno gnojivo, ferdlomit granulirani i NPK 3,0-2,5-3,0.
Riječ je o gnojivu prilagođenom kiselim poljoprivrednim zemljištima, a u Hrvatskoj je takva gotovo polovica zemljišta. Zbog duge obrade i ispiranja tla su sve kiselija, pa je na njima prirod sve manji, a na nekima se više uopće ne može proizvoditi. U Petrokemiji je stoga formiran stručni tim agronoma, tehnologa i ekonomista, koji su se uhvatili u koštac s tim problemom.

Nakon dvije godine upornog rada nastao je fertodont granulirani, koji smanjuje kiselost, opskrbljuje tlo biogenim elementima, kalcijem i magnezijem te manjim količinama dušika, fosfora i kalija. Novo granulirano mineralno gnojivo za kalcizaciju jednostavno se upotrebljava, ekološki je prikladno, a cijena je fertodonta granuliranog prihvatljiva.

- To je samo jedan u nizu vlastitih proizvoda. Naši stručnjaci godinama rade na novim proizvodima jer odreći se razvoja značilo bi odreći se i budućnosti. Vlastito znanje počeli smo prodavati još 1992. godine, kada je po našoj tehnologiji sagrađena čađara u Iranu. Za naša tekuća gnojiva, koja smo predstavili u Bruxellesu, dobili smo više međunarodnih priznanja, a radimo i na novoj tehnologiji za proizvodnju čađe. Očekujemo da ćemo sljedećih godina konkurirati za ovo vrijedno priznanje HGK - rekao je predsjednik uprave Petrokemije Boris Mesarić.

Budući da je ferdolomit granulirani za naše uvjete poljoprivredne proizvodnje revolcionarni proizvod, predloženo je Ministarstvu poljoprivrede, vodnoga i šumskog gospodarstva da se kalcizacija tla uvrsti u program poticaja. Tim bi se postupkom, kažu stručnjaci Petrokemije, prinosi u Hrvatskoj osjetno povećali.

Izvor:Večernji List

goranbj
20.10.2006., 23:01
Stanje na dan: 20.10.2006
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

Toto
22.10.2006., 07:01
hmmm i ja bih volio čuti objašnjenje za tih 700 kuna po dionici koliko navodno Petrokemija sada vrijedi.ok,nizak P/S i P/B su valjani argumenti ali po meni tek kad Petrokemija počinje ostvarivati veću dobit a za to će se morati pričekati koja godina.Prema financijskom planu 2006-2010 u 2007. godini će dobit iznositi 829 000 kuna što je P/E od 647,i tek 2008. počinje ostvarivati značajniju dobit - P/E 26,8 što je prosjek za takve kompanije u svijetu.sa boljom perspektivom(pod uvjetom da sve bude onako kako su u Petrokemiji zamislili) i većim rastom dobiti(do 2010. 100%) ona će se trgovati sa određenom premijom ali 700 kuna je po meni previše.ipak, nije to google.dakle,vrlo vjerojatno će petrokemija dosegnuti tih 700 kuna samo time niste ništa rekli.iduće godine ili za 5 godina??imho!

Jay Lo
22.10.2006., 16:16
Pa evo ako ja mogu, mislim da Petrokemija ima budučnost samo ako dođe novi vlasnik koji će napraviti potrebne investicije i omogučiti profitabilniju proizvodnju.
A da bi taj novi vlasnik došao , potrebno je prodati većinski paket dionica , mislim da će cijena biti daleko od procijenjene knjigovodstvene ( na niže ).
I dalje mislim da će vlada pošto poto htjeti prodati ovu firmu , i da joj je u interesu niska cijena dionice kako bi ju što lakše prodala.

Cartmann
22.10.2006., 16:46
Pregledao sam sve postove koje je Cartmann napisao o PTKM da pronađem te analize koje je on napravio. Moram reci da nisam pronasao niti jednu jedinu korisnu informaciju. Uvijek samo napadanje i sve najgore ali bez ikakvih argumenata. ponavljam da imam dionice PTKM i želim ispravno zakljuciti što će se dešavati ubuduće. Zato smatram da je važno pisati s argumentima a ne s emocijama. Cini mi se da Cartmann radi upravo ovo drugo i da ima nesto osobno protiv PTKM. Bob rock je obrazlozio sve potencijale koje ima PTKM i neku ciljanu cijenu od 700 kuna.
Molio bi Cartmanna da još jednom da te svoje analize (možda ih je netko obrisao) i obrazloži zasto PTKM nema buducnosti. U suprotnom ja cu donijeti zaključak da Cartmann navlaći ljude da ne kupuju dionicu koja ima buducnost.
Unaprijed zahvaljujem Cartmannu.

Netko me je prozvao da reklamiram svoj blog, sto nema logike jer mi taj blog ne donosi nikakav profit, ali svejedno sam uklonio link.

Inace, link na petrokemiju (http://www.cartmann.com/2006/07/26/petrokemija-ptkm/).

Za razliku od uobicajenog nacina pisanja ("što bi bilo kad bi bilo" i "recimo(citaj : htio bi) da bude" tu sam se pokusao drzati cinjenica, npr.

- prvom polugodištu 2004. Petrokemija je ostvarila dobit u iznosu od 29,518 milijuna kuna, s 47,047 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2005. Petrokemija je ostvarila dobit u iznosu od 21,517 milijuna kuna, s 48,398 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2006. Petrokemija je ostvarila gubitak u iznosu od 23,012 milijuna kuna, s 49,066 milijuna kuna amortizacije.

..to nije moje misljenje, vec brojke, crno na bijelo, pa u skladu s tim ne prihvacam da ja pljujem po Petrokemiji, vec je pljuju rezultati njenog poslovanja koji se objavljuju na www.zse.hr (http://www.zse.hr).

Btw., kako primarno ulazem na US trzistu gdje ima preko 9000 dionica, imam nekakav svoj stock screener po kojem izabirem atraktivne dionice među tih 9000 ponudjeni. Gubitasi su u filteru.

P.S. da odgovorim i na ovaj drugi komentar, prije par dana sam napisao komentar od cca. 120 linija u kojem sam izmedju ostalog iznio svoju procjenu cijene ptkm u sljedece 2g., koja je pobrisana, pa sam zakljucio da nije dopusteno iznositi cifre. S cim se u neku ruku i slazem, to sam uradio samo zbog prozivki, i uzalud bacio pola sata na pisanje teksta koji je (sukladno pravilima) pobrisan.

jeremija
22.10.2006., 20:19
Netko me je prozvao da reklamiram svoj blog, sto nema logike jer mi taj blog ne donosi nikakav profit, ali svejedno sam uklonio link.

Inace, link na petrokemiju (http://www.cartmann.com/2006/07/26/petrokemija-ptkm/).

Za razliku od uobicajenog nacina pisanja ("što bi bilo kad bi bilo" i "recimo(citaj : htio bi) da bude" tu sam se pokusao drzati cinjenica, npr.

- prvom polugodištu 2004. Petrokemija je ostvarila dobit u iznosu od 29,518 milijuna kuna, s 47,047 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2005. Petrokemija je ostvarila dobit u iznosu od 21,517 milijuna kuna, s 48,398 milijuna kuna amortizacije.

- prvom polugodištu 2006. Petrokemija je ostvarila gubitak u iznosu od 23,012 milijuna kuna, s 49,066 milijuna kuna amortizacije.

..to nije moje misljenje, vec brojke, crno na bijelo, pa u skladu s tim ne prihvacam da ja pljujem po Petrokemiji, vec je pljuju rezultati njenog poslovanja koji se objavljuju na www.zse.hr (http://www.zse.hr).

Btw., kako primarno ulazem na US trzistu gdje ima preko 9000 dionica, imam nekakav svoj stock screener po kojem izabirem atraktivne dionice među tih 9000 ponudjeni. Gubitasi su u filteru.

P.S. da odgovorim i na ovaj drugi komentar, prije par dana sam napisao komentar od cca. 120 linija u kojem sam izmedju ostalog iznio svoju procjenu cijene ptkm u sljedece 2g., koja je pobrisana, pa sam zakljucio da nije dopusteno iznositi cifre. S cim se u neku ruku i slazem, to sam uradio samo zbog prozivki, i uzalud bacio pola sata na pisanje teksta koji je (sukladno pravilima) pobrisan.

Drago mi je da je Cartmann smogao snage i javio se na prozivku. Međutim kao i uvijek do sada pisao je u svom prepoznatljivom neargumentiranom selektivnom tonu tj. da izmanipulira forumase a ne objektivno.

1. Cartmann je do sada uvijek bio najžešci kriticar PTKM i posebno se okomio na one forumase koji su pisali pozitivno o PTKM. Ali svi su pozitivno pisali o budućnosti PTKM a ne o sadašnjosti. I vrapci na grani znaju kakva je sadašnjost ali je Cartmann radio upravo ono što je rekao za druge:" ne sviđa mu se što cita pa se pravi blesav".

2. I sada je posegnuo za istom forom ali si je ponovo zabio autogol. Od mora brojki i relevantnih pokazatelja sadasnjeg poslovanja ( ponovo o sadašnjem piše a pita ga se za procjenu buducnosti ) izvukao je baš ono što je htio a to je poslovanje u prvim polugodistima 2004, 2005 i 2006. što pokazuje negativan trend. Ako je već htio objektivno prikazati poslovanje za prvo polugodište 2006. onda je iz te iste tablice ( samo par redova dalje )morao uzeti i podatak o ukupnim prihodima što je sigurno i te kako važno. Ali budući da su prihodi konstantno u porastu i da su i u prvih 6 mjeseci ove godine porasli za otprilike 49 milijuna kuna i to prvenstveno na inozemnom tržištu to kroz njegovo filter pero ne može proci.

3. Cartmann si je na temi PTKM dao najviše truda i na toj temi pisao je višestruko vise nego na bilo kojoj drugoj temi. Za nekoga tko u PTKM ne vidi buducnost svog investiranja i za nekoga tko najveći dio svoje love investira u Americi vise je nego jasno da su posrijedi osobne frustracije čiji razlog samo on zna.

Sigurno nisam lijen a mislim da nisam ni blesav. Zato Cartmanne da bi dijelio moralne packe moraš i sam biti moralno čist.

Ponavljam da imam dionice PTKM i smatram da je forum mjesto na kojem se treba objektivno pisati da i mi mali investitori imamo prilike sagledati pravo stanje. I još usput da kazem da nisam preveliki stručnjak i da sam u PTKM ušao nakon razgovora s ljudima koji su na Hr burzama zaradili zaista velike novce.

studoš_zg
24.10.2006., 01:33
Mislim da kolega cartmann ne razumije (ili namjerno neće da razumije) jednu bitnu stvar.
Fundamentalna analiza kao i tehnička analiza su metode koje pomažu u idabiru dionice i vremena kupovanja.
Veliki udio u investiranju ima budućnost i percepcija mase. Ako ljudi misle da je PTKM dobra investicija iz raznoraznih subjektivnih razloga i kupuju je, ona će to zaista i biti.
PTKM leti na krilima odluke Vlade koja je od strateškog značaja za ovaj dio Europe i nnema šanse da ode u stečaj. To je isto kao da kažeš da će HEP u stečaj i više nećemo imati struje. Selektivan pristup ovoj dionici ne donosi nikome korist, a u ovo vrijeme kad su vijesti poznate, (oprost dugova, moguća privatizacija) može donijeti oportuni gubitak, jer ste mogli lijepo zaraditi. Savjetujem oprez ali nikako izbjegavanje ove dionice. Pozdrav.

Cartmann
24.10.2006., 02:27
Od 4945 registiranih clanova na ovom forumu faca doleti od nikud i svoj sveukupno treci napisani komentar zapocinje s;

Mislim da kolega cartmann ne razumije..

Forum ima skoro 5000 clanova, novopridošli kolega Studos uhvatite se nekog od njih, a ne samo cartmann ovo-cartmann ono. Evo sad su poceli dolaziti s poslovni.hr i ispunjavati registraciju za forum da bi mogli napisati "kolega cartmann ne razumije".

Inace, vrlo dobro razumijem da je netko kupio cca. 1000-2000kn dionica PTKM i sad panicno strazari na temi i juri naokolo diskreditirati one koji se usude kritizirati dionicu koju posjeduje.

Najtuznije u cijeloj prici je to sto takvi ne mogu shvatiti (zato sam i napisao da trguju s 1-2k kn (malim iznosima)) da je Petrokemija velika kompanija u pretezno snaznim rukama, te da natpisi na nekom forumicu nekih likova skrivenih iza nickova ne mogu podignuti niti spustiti cijenu niti za 0.0001% - ili, uzalud vam trud sviraci.

Cartmann
24.10.2006., 16:02
Cartman, kako nemas "koristi" od linkova ispod tvojeg potpisa, možeš ih opet maknuti jer nemaju veze s ovim forumom a kamoli s Petrokemijom osim tekstova koje prenosiš copy/paste :eek:

Mozes se i ti maknuti s ovog foruma i otici pumpati temu na poslovni.hr, jer ionako nista pametno nisi napisao osim sto copy/pasteas stare tekstove kako bi temu doveo na vrh.

Znam ja da bi ti rado usutkao neistomisljenike, ali hebiga, za to prvo moras postati diktator. :biggrin:

A kako, srecom po svih nas, to nisi, evo jos jednom - Petrokemija
(http://www.cartmann.com/2006/07/26/petrokemija-ptkm/)
:biggrin: ;)

Usput malo podataka o PTKM, izvor poslovno izvjesce objavljeno na www.zse.hr, bez provociranja sugovornika, rasprave gdje je bio '91, zasto ima link u potpisu, jel bolji hajduk il dinamo,..

Petrokemija ima 2,471,721 dionicu, a po posljednjem izvjescu (za prvih 6 mjeseci 2006) je ostvarila gubitak od 23,012,000 Kn (23 milijuna kuna).

23012000 / 2471721 = - 9,31 = ostvarila je 9,31kn gubitka po dionici

trzisna cijena dionice u ovom trenutku 230kn / 9,31 = -24,70.

Sto znaci da EPS nije 1,31 vec -9,31, a P/E -24,70. Sto je gubitak veci to je P/E manji, osobno ne racunam P/E kod gubitasa jer ne vidim neki smisao.

Knjigovodstvena vrijednost po dionici je 753,026,000 kn / 2,471,721 = 304.65 kn, dok je trzisna vrijednost dionice 230kn, sto daje price / book value - P/B = 0.75

Rouge Trader
24.10.2006., 17:10
Mozes se i ti maknuti s ovog foruma i otici pumpati temu na poslovni.hr, jer ionako nista pametno nisi napisao osim sto copy/pasteas stare tekstove kako bi temu doveo na vrh.

Znam ja da bi ti rado usutkao neistomisljenike, ali hebiga, za to prvo moras postati diktator. :biggrin:

A kako, srecom po svih nas, to nisi, evo jos jednom - Petrokemija
(http://www.cartmann.com/2006/07/26/petrokemija-ptkm/)
:biggrin: ;)

Usput malo podataka o PTKM, izvor poslovno izvjesce objavljeno na www.zse.hr, bez provociranja sugovornika, rasprave gdje je bio '91, zasto ima link u potpisu, jel bolji hajduk il dinamo,..

Petrokemija ima 2,471,721 dionicu, a po posljednjem izvjescu (za prvih 6 mjeseci 2006) je ostvarila gubitak od 23,012,000 Kn (23 milijuna kuna).

23012000 / 2471721 = - 9,31 = ostvarila je 9,31kn gubitka po dionici

trzisna cijena dionice u ovom trenutku 230kn / 9,31 = -24,70.

Sto znaci da EPS nije 1,31 vec -9,31, a P/E -24,70. Sto je gubitak veci to je P/E manji, osobno ne racunam P/E kod gubitasa jer ne vidim neki smisao.

Knjigovodstvena vrijednost po dionici je 753,026,000 kn / 2,471,721 = 304.65 kn, dok je trzisna vrijednost dionice 230kn, sto daje price / book value - P/B = 0.75

To zna izračunati i desetogodišnjak, umjetnost je stavljanja tih brojki u kontekst i usporedba s sličnim kompanijama.

Ako pogledaš istočno europske kompanije koje se bave istom proizvodnjom (Rumunjska, Bugarska, Poljska, Rusija) prosjek P/S je 1,4, a P/B je 2,5. Ako pogledaš zapadno europske kompanije prosjek P/S je 1,2 a P/B je 2,3.

Što se tiče plina tu priča ima dvije strane. Kapacitet plinovoda je premalen za otprilike 50% (trenutačno dobivaju 60.000, a za normalnu proizvodnju treba 90.000 m3/h) što uzrokuje neracionalnu proizvodnju. Kad bi se osigurala dovoljna količina plina i po većoj cijeni to bi djelovalo pozitivno na rezultate. Priča o gubitaku ima isto dvije strane: stranu o povlaštenoj cijeni plina ali ima i stranu o administrativnom odrađivanju cijene umjetnog gnojiva što je jedan od bitnih razloga za ogromne gubitke u prošlosti.

Da je management nesposoban...to je već po default-u u svim hrvatskim firmama. I da je rade gubitak je istina, ali treba malo razmisliti o potencijalu. Treba pitati ove gore čije prosjeke sam naveo koliko bi platili za petrokemiju?

I za kraj...
Najviše volim s...... koji se bahate s pričama da trguju u americi. Čisto me zanima kojim kanalima to radiš i kakvi su ti troškovi?

Shogun
24.10.2006., 17:47
Pitanje:
Dali ove firme koje imaju gorenavedene pokazatelje ostvaruju profit?

Rouge Trader
24.10.2006., 18:57
Za istočnu europu P/E prosjek je 14.7, za zapadno europske 20.5. Dakle da, ostvaruju profit.

Ovo je jedna od najkompliciranijih firmi za odredit neku okvirnu fer cijenu. Cijene plina su od cca 0.05 $/m3 u Rusiji do 0.19 $/m3 u SAD. Petrokemija ga dobiva po otprilike 0.10 $/m3. S druge starne postoje velike razlike u transportnim troškovima do najvećih svjetskih uvoznika u Aziji i Južnoj Americi.

Sad sve to treba uklopiti...

Toto
24.10.2006., 20:59
kad već uspoređuješ bolje usporedi profitne marže tih kompanija sa Petrokemijom.ovdje je već iznesen podatak da Terra Nitrogen Company ima NPM 5,46% (uz P/S od 1.01 i P/BV 2.95)dok bi Petrokemija 2010. prema fin. planu imala NPM od 1.9%.dakle, BVx3 ima opravdanje u većem NPM-u.

mališa
24.10.2006., 23:06
Večenji srijeda:
MINISTRI NA SJEDNICI U SISKU Vjerojatan novi natječaj za prodaju sisačke tvrtke
Vlada će odlučiti sutra o Valjaonici?
Autor Zdravko Strižić

SISAK - Oko 1230 zaposlenih i dva željezarska sindikata nestrpljivo očekuju sutrašnju sjednicu hrvatske Vlade u Sisku, koja bi mogla značiti korak u trajnom rješavanju položaja Valjaonice cijevi Sisak. Nakon što je poništen prvi natječaj za privatizaciju, očekuje se da će Vlada sutra raspisati novi s diskontnom cijenom.
Očekujemo drugi krug
- Očekujemo da će se postupak privatizacije okončati do kraja godine. Vjerujemo da će novi vlasnik poštovati ostvarena prava radnika iz nedavno potpisanog kolektivnog ugovora - kaže glavni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u Valjaonici Mato Somić.

- Svima nam je u interesu da se postupak privatizacije što prije završi. Zadovoljni smo uvjetima natječaja i vjerujemo da nema prepreka za drugi natječajni krug - rekao je povjerenik Hrvatskog sindikata metalaca Siniša Jurilj.

Ostaje 1209 radnika
Nakon neuspjelog prvog natječajnog kruga s nominalnom cijenom 405 milijuna kuna, u kojem je jedina ponuda odbačena jer nije bila potpuna, drugi bi krug mogao biti naznaka trajnog rješenja. I u ponovljenom će natječaju jedan od uvjeta ostati zadržavanje 1209 zaposlenih najmanje dvije godine te ulaganje u tvrtku novog vlasnika 100 milijuna kuna.

Ispis Pošaljite članak

Valjaonica na drugom natječaju na sniženju 75 posto
- Očekujemo da će Vlada na sjednici u Sisku prihvatiti prijedlog Fonda za privatizaciju o uvjetima drugog natečaja. Prijedlog je da diskont iznosi 75 posto, odnosno da se Valjaonica ponudi na prodaju za 101 milijun kuna - rekao je predsjednik uprave Valjaonice cijevi Sisak Damir Begović. To je potvrdio i predsjednik Nadzornog odbora Valjaonice Željko Nenadić, koji je rekao kako je Upravno vijeće Hrvatskog fonda za privatizaciju već odredilo sve uvjete drugog, diskontnog, natječaja. Kao predsjednik i Nadzornog odbora kutinske Petrokemije, Nenadić je spomenuo kako se na sutrašnjoj sjednici Vlade očekuje i odluka o dokapitalizaciji Petrokemije. U gradskoj upravi pak očekuju i raspravu o drugim aktualnim pitanjima gospodarskog i društvenog razvitka grada. Razgovarat će se u prvom redu o dodjeli državnog zemljišta na području Željezare za poduzetničke zone, rekonstrukciji Rafinerije nafte, gradnji autoceste Zagreb - Sisak i drugom.

Slow
25.10.2006., 12:15
Što se tiče plina tu priča ima dvije strane. Kapacitet plinovoda je premalen za otprilike 50% (trenutačno dobivaju 60.000, a za normalnu proizvodnju treba 90.000 m3/h) što uzrokuje neracionalnu proizvodnju. Kad bi se osigurala dovoljna količina plina i po većoj cijeni to bi djelovalo pozitivno na rezultate. Priča o gubitaku ima isto dvije strane: stranu o povlaštenoj cijeni plina ali ima i stranu o administrativnom odrađivanju cijene umjetnog gnojiva što je jedan od bitnih razloga za ogromne gubitke u prošlosti.

A koliko je cijena gnojiva vezana za udio na trzistu gnojiva?

kiko123
25.10.2006., 12:30
A jel onda nije riješenje dignuti cijenu gnojiva. Time ti se smanjuju narudžbe pa ti treba manje plina i imaš optimalniju proizvodnju. zar ne?

Rouge Trader
25.10.2006., 13:16
http://www.aztn.hr/slike/PETROKEMIJA.pdf

...Poduzetniku Petrokemija d.d. za nesmetanu proizvodnju potrebno je godišnje osigurati 650.000.000 do 700.000.000 m3 prirodnog plina. Za optimalno odvijanje proizvodnje poduzetniku je potrebno 90.000 m3 satne potrošnje. Međutim, kada isporuka plina padne na 60.000 m3 satne potrošnje, najprije dolazi do zastoja u proizvodnji amonijaka, a u kratkom vremenu nakon toga i obustave cjelokupnog proizvodnog procesa.
Tijekom obustave u zimskim mjesecima, zbog opasnosti od zamrzavanja poduzetnik mora održavati sva svoja postrojenja u tzv. „toplom stanju“ za što je potrebno 10.000 do 15.000 m3 na sat. Takvo održavanje postrojenja u cijelosti predstavlja gubitak, jer je za to vrijeme proizvodnja umjetnih gnojiva u potpunosti obustavljena...

Cartmann
25.10.2006., 14:49
A jel onda nije riješenje dignuti cijenu gnojiva. Time ti se smanjuju narudžbe pa ti treba manje plina i imaš optimalniju proizvodnju. zar ne?

Ne, iako su nedavno podignuli cijene. Podizanje cijena bi izazvalo negodovanje seljaka koji su ionako vec na rubu prosvjeda zbog jeftinijeg voca i povrca iz drugih krajeva (istocna Europa). Istina, to je onaj negativan dio ovisnosti o drzavi (zabrana podizanja cijena), ali je pozitivan dio (otpis dugova, povlastena cijena plina) ipak nedvojbeno veci.

Petrokemija nije otisla u stecaj/likvidaciju iskljucivo zbog svoje strateske vaznosti po fotelje politicara iz tog kraja, ali i iz cijele Hr, lako dodjemo do zakljucka da podizanje cijena nije opcija. Lakse je ovim principom, dok narod, bilo putem placanja skupljeg plina ili kroz drzavni proracun financira Petrokemijine gubitke, primjer, 2001. je petrokemija dugovala cca. 380 milijuna kuna drzavi (tj. Ini, ali je drzava preuzela dug), od toga joj je polovica odmah oprostena, a drugu polovicu je trebala vratiti u 10 polugodisnjih anuiteta s jednom godinom poceka. Nije uspjela vratiti niti prvu ratu, dapace, povecala je dug, pa se sad odlucilo zamijeniti taj dug od 226 milijuna kuna zamijeniti za udio u vlasnistvu tj. za 577.520 dionica po cijeni 400kn za dionicu. Iako se u to vrijeme (izrade plana) dionica PTKM trzila po 130kn. Ipak, iako je ocito da PTKM ovaj ionako napacen narod kosta iznimno mnogo, napacen narod s druge strane ima uzitak da je PTKM jedan od vecih izvoznika - izvozi u Italiju, Austriju, Bosnu,...ok, vecina toga sto izveze ne naplati vec kompezira s dobavljacima (najveci dobavljaci su joj iz Italije i Austrije). Neki ce reci da nisu Talijani i Austrijanci ludi da zagaduju svoje sume i trose novac iz budjeta na takve nerentabilne firme kad mogu mnogo jednostavnije kupiti gnjojivo ispod cijene od Petrokemije, ali... ;) :biggrin:

ps. ovim komentarom ne zelim reci da ce cijena ptkm padati, ali kako mi moderator brise sve postove s optimisticnim procjenama rasta cijene ptkm, ovaj put to necu navesti. ;)

Anthony Cash
25.10.2006., 15:02
Neki ce reci da nisu Talijani i Austrijanci ludi da zagaduju svoje sume i trose novac iz budjeta na takve nerentabilne firme kad mogu mnogo jednostavnije kupiti gnjojivo ispod cijene od Petrokemije

Oni su svoje šume odavno zagadili a sad je red na nama,tako je to ako želiš opstati.Mi se možemo nadati da ćemo i mi jednog dana takvu industriju preseliti u neku manje razvijenu zemlju od nas,tako to ide...
A ovo što vlada spašava firmu sigurno ti ne radi bez razloga,očito da ima nešto u toj Petrokemiji..

geene
25.10.2006., 15:11
Da,kao i u svim brodogradilištima,tekstilcima,agrarcima...i da ne nabrajam.To ti je sve samo socijalna primjesa.Nije nikome u interesu da umjesto što ih stalno sanira tj.to radimo mi,porezni obveznici da ih osposobe za tržišno natjecanje.Treba se na toj stavci jako poraditi,a ona je jako kompleksna i to nije ni malo lagan posao.Osnovni problem je taj što nitko od politički močnih i kadrih da učine takvo što upravo to i pokrenu.Ovako sa sanacijama i okrupljivanjem udjela od strane države možemo unedogled.Pričalo se o tome već jako mnogo.Kad smo kod spašavanja nebi ovo nazvao spašavanjem već...
da imaš pravo,vlada ima svoje razloge,a kao prvi bi naveo mir i glasovi.

Slow
25.10.2006., 15:11
A ovo što vlada spašava firmu sigurno ti ne radi bez razloga,očito da ima nešto u toj Petrokemiji..

Stozer za obranu Petrokemije?

mad
25.10.2006., 19:25
Sutra je dan D koji su svi duuugo čekali !!

26. listopada 2006.

Dnevni red:

1. Projekti od značaja za Sisačko-moslavačku županiju, Grad Sisak i druge jedinice lokalne samouprave na području Županije

1.01
Prijedlog zaključka u vezi s realizacijom projekata obnove, te nadogradnje i izgradnje objekata komunalne i socijalne infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije

1.02
Prijedlog zaključka u vezi s izgradnjom cestovne infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije

1.03
Prijedlog zaključka o prihvaćanju projekata vodnog gospodarstva na području Sisačko-moslavačke županije

1.04
Prijedlozi odluka i zaključaka u vezi s osnivanje poslovnih zona na području Sisačko-moslavačke županije

1.05
Prijedlog odluke o stjecanju udjela Republike Hrvatske u temeljnom kapitalu društva Petrokemija d.d., Kutina

...

baronx
25.10.2006., 19:52
ako se ovo sutra izglasa, ode PTKM gore….a sve ove rasprave nekoliko stranica unazad bit će mlaćenje prazne slame….svaka čast analizama i kontraanalizama, ali na tržištu je u velikoj većini slučajeva presudan psihološki moment koji potiče ulagače na djelovanje u jednom ili drugom smjeru, a sva ta silna prepucavanja na topicu više su zamorna i dosadna nego korisna

Billy
25.10.2006., 20:22
ako se ovo sutra izglasa, ode PTKM gore….a sve ove rasprave nekoliko stranica unazad bit će mlaćenje prazne slame….svaka čast analizama i kontraanalizama, ali na tržištu je u velikoj većini slučajeva presudan psihološki moment koji potiče ulagače na djelovanje u jednom ili drugom smjeru, a sva ta silna prepucavanja na topicu više su zamorna i dosadna nego korisna
Zasto bi trebala ici gore na ovo?
Oce cijena dokapitalizacije opet biti 400 kn po dionici?

baronx
25.10.2006., 20:38
psihološki moment…. PTKM ima svoje kupce koje uopće ne zanima trenutno poslovanje tvrtke…u zadnjih mjesec dana protrgovano je oko 95.000 dionica, a u zadnja 3 mjeseca 630.000 dionica….uopće ne sumnjam da će mnogi od njih reagirati kao da ovu vijest o pretvaranju dugova u vlasnički udio države prvi puta čuju :rolleyes: …što se tiče cijene po kojoj će ići dokapitalizacija, pretpostavljam da će biti po nominali, tj. 400 kn

ides
25.10.2006., 20:44
Nema šanse da se ne izglasa :)

mad
25.10.2006., 20:46
slažem sa sa Baronxom, sve je ovo mlaćenje prazne slame. Da nisu postavljeni limiti, odletila bi ona sutra opako, bez obzira na sam ishod sjednice... Pogledajte samo kako je tržište reagiralo na proteklih nekoliko vijesti !

BigBoss
25.10.2006., 21:35
Pobliže u pravilniku striktno stoji citat:
Odredbe ovog Pravilnika se ne primjenjuju u slijedećim slučajevima:
Objave javnosti redovnih i/ili izvanrednih informacija koje mogu utjecati na kolebanje cijena dionica predmetnog dioničkog društva.

Dakle ovdje je sve jasno ako postoji informacija, a ovdje postoji, stoga nema ograničenja trgovanja........ Pozdrav

Cartmann
25.10.2006., 21:43
Ameri kazu "buy on gossip, sell on news", ali slazem se da bi sutra trebala ici gore. Iako, kako je netko napisao, sanse da ne izglasaju su samo teoretske (onih 0.1% koje uvijek treba ostaviti), trebao bi biti rutinski postupak. U skladu s tim je danas cijena trebala znacajno porasti (vijest o ptkm na sjedinici vlade je jucerasnja), pa se ostavlja pitanje da li se radi (sto mi zvuci najvjerojatnije) o tome da je ovo izglasavanje vec uracunato u cijenu, ili vlasnici imaju neke druge ideje.

Btw., na oba foruma se sinoc urlalo "tko ziv tko mrtav sutra", "sutra ptkm leti na 700kn", "hoce li hanfa blokirati trgovinu ako sutra ode na 700kn" i sl. price, a PTKM cijelo jutro u minusu, pred kraj se vratila na jucerasnju razinu uz promet ispod prosjeka. Sto jos jednom potvrduje znanu cinjenicu da na cijenu PTKM ne utjece raspolozenje forumasa, kako neki zele prikazati, vec odluke velikih.

mad
25.10.2006., 22:13
I rast od 10% u jednome danu je značajan (bar je moje mišljenje). A puno je još love ostalo "slobodno" ...

florijan
25.10.2006., 22:44
I rast od 10% u jednome danu je značajan (bar je moje mišljenje). A puno je još love ostalo "slobodno" ...
pogledaj post 1948, dakle, u pravilniku stoji da u ovakvim slučajevima i sl. nije ograničeno...

Ilegalac
25.10.2006., 22:56
Ne razumijem na čemu vi temeljite svoje razmišljanje da bi PTKM trebala ići gore?

Pa to je prastara vijest koja je već mjesecima bila očekivana. Ja mislim da bi samo mogla ići dolje, kad Vlada ne bi napravila konverziju duga u equity.

Štoviše nisam siguran kako bi se knjigovodstveno popratila takva operacija i kakvi bi bili konačni efekti. Sve u svemu, ništa novo, PTKM je i dalje nekonkurentna i neprofitabilna. Ja čekam ozbiljniji zaokret, do tada je po meni PTKM na trenutnoj cijeni zrela za prodaju.

studoš_zg
26.10.2006., 00:35
Treba samo nadodati da je vijest već odavno ugrađena u cijenu. Kako novih vijesti nema.....sumnjam da će se nešto spektakularno dogoditi sutra.

Cartmann
26.10.2006., 15:01
www.business.hr (http://www.business.hr/)

Cijene za Petrokemiju i HEP još se ugovaraju

Ono što najviše muči Inu je cijena plina i odnosi s povlaštenim potrošačima, Petrokemijom i HEP-om, s kojima ni nakon višemjesečnih pregovora nisu ugovorene cijene za iduću godinu.

"HEP-u, Petrokemiji i Plivi ponudili smo kunu po prostornom metru plina i to je cijena od koje nemamo namjeru odstupiti. Za usporedbu, ponuđena cijena za Petrokemiju je 20 posto, a za HEP 13 posto veća od postojeće. To je podobna cijena, a oni nek se 'prestroje' u glavi", rezolutan je Zelić, koji naglašava da su Inine rezerve godinama obezvrjeđivane jer ih se poklanjalo Petrokemiji, Diokiju i rafinerijama koje neracionalno posluju, a takva politika se očito nastavlja.

Ina je prije tri mjeseca zatražila 40-postotno povećanje cijene za tarifne kupce koji sada plaćaju 1,07 kuna po prostornom metru plina, a odgovor države do danas nije došao. Cijena ruskog plina od 2000. porasla je 140 posto, a tarifni kupci sada plaćaju tek trećinu cijene uvoznog plina koji čini 40 posto ukupne potrošnje. Ina je izračunala da zbog velike razlike u cijeni iz uvoza Petrokemiji godišnje poklanja 360 milijuna kubika plina.

Tailorpal
26.10.2006., 15:55
INA požuruje ugovaranje cijene. Vidljivo je iz smanjena potrošnje plina za kučanstva (zbog neuobičajeno visokih temperatura), ukoliko se to još nastavi neko vrijeme, ove će zime biti manja realizacija prodaje - profita ostvarenog od prodaje plina.
Znači da se trenutno vrte u krug. Država kao vlasnik INA-e, pregovarat će sa Državom kao večinskim vlasnikom HEP-a i Državom kao večinskim vlasnikom Petrokemije da međusobno dogovore cijene plina......:rolleyes:
Nek Ina izvozi plin....

majmun
26.10.2006., 17:01
Vijesti iz Hrvatske 26.10.2006 13:04
Ina Naftaplin: HEP-u i Petrokemiji skuplji plinOvisno o tečaju dolara i tome računaju li se cijene u kunama ili dolarima, za HEP bi to bilo povećanje od 17, a za Petrokemiju 20-ak postoIna Naftaplin, najavili su čelnici tvrtke na konferenciji za novinare održanoj u četvrtak, povlaštenim će kupcima (Hrvatskoj elektroprivredi i kutinskoj Petrokemiji) aneksom ugovora o isporuci plina ponuditi cijenu od jedne kune po kubnom metru. Kako je pojašnjeno, ovisno o tečaju dolara i tome računaju li se cijene u kunama ili dolarima, za HEP bi to bilo povećanje od 17, a za Petrokemiju 20-ak posto.

Prema riječima voditeljice komercijalnih poslova Ina Naftaplina, Nataše Vujec, povećanje cijene povlaštenim kupcima donijet će Naftaplinu povećanje prihoda od 15 posto. U Ina Naftaplinu također tvrde kako će obje tvrtke uz tu cijenu imati zajamčene tražene količine plina kroz cijelu godinu. Za tarifne će kupce, odnosno za široku potrošnju, biti određena cijena 1,07 kuna po metru kubnom.

“Prodajne cijene za povlaštene kupce godinama su ispod razine koja Ini omogućava barem pozitivno poslovanje u plinskom biznisu”, kazao je član Uprave Ine akademik Mirko Zelić, dodavši kako je se Petrokemiji plin naplaćuje po tek 40 posto uvozne cijene za Inu Naftaplin, dok je HEP-ova cijena tek nešto viša, što tvrtki godinama donosi gubitke.

U Naftaplinu naglašavaju kako bi plin iz Sjevernog Jadrana čija isporuka počinje tijekom studenog, da ga umjesto povlaštenim kupcima mogu isporučiti na talijansko tržište, postigao trostruko višu cijenu nego na domaćem.
Naftaplin će ove i sljedeće godine proizvesti najmanje dvije milijarde metara kubnih plina što je proizvodnja na razini one iz 80-ih godina prošlog stoljeća kada su bilježene rekordni rezultati. Od toga je čak polovina plin s platformi koje se nalaze u Sjevernom Jadranu.

“Plinska polja u Sjevernom Jadranu ovih će dana dobiti uporabnu dozvolu, a u otprilike istoj je fazi i završetak plinovoda Pula-Karlovac čime se uspješno završava okosnica plinofikacije cijele Hrvatske», napomenuo je Zelić

Iz Naftaplina poručuju kako bi najkasnije do kraja ove godine Hrvatska energetska regulatorna agencija trebala donijeti odluke o tarifnim sustavima što bi trebalo ublažiti stalne rasprave o cijenama energenata. Ponovljeno je kako je tvrtka maksimalno napunila podzemno skladište plina u Okolima s 549 milijuna metara kubnih plina, što je 20 milijuna metara kubnih više nego lani čime se jamči sigurna opskrba plinom kroz cijelu zimu za sve potrošače. (Bankamagazin)

Xanadu
26.10.2006., 20:59
... poskupljenja plina će vjerojatno povući i povećanje cijene gnojiva. Što državi (misleći na naše seljake) baš i ne paše.

vodoinstalater
26.10.2006., 22:46
To je vrlo dobra vijest jer će ubrzati postupak privatizacije Petrokemije:thumbsup:

Cartmann
26.10.2006., 23:21
Stvarno svašta se može pročitati od pojedinih forumaša.

Poskupljenje plina je kao da bacis sidro utopljeniku iz svima jasnih razloga.

Poskupljenjem plina koji je Petrokemiji osnovno sredstvo za proizvodnju ce se povecati troskovi, a znamo da je u prvih 6 mjeseci ove godine Petrokemija poslovala s gubitkom od preko 23 milijuna kuna, sto ce dodatno povecati gubitke, odnosno petrokemija ce biti prisiljena povecati cijenu svojih proizvoda. A jasan zakon o elasticnosti potraznje nam kaze "veca cijena - manja potraznja", sto je u ovom slucaju jos izrazenije jer PTKM izvozi, a ako poveca cijene gotovih proizvoda za 15% (s obzirom da osnovni materijal za proizvodnju placa 20% vise), sigurno ce izgubiti dio kupaca, kad na to nadodamo cinjenicu da je Todoric prije par godina zelio kupiti ptkm po 120kn, ali je odustao jer je nasao dobavljace jeftinog gnjojiva kojeg moze ponuditi seljacima (drzava seljacima daje poticaj u obliku novca ili otkupljuje proizvode, ne daje im besplatno gnjojivo), jasno je da je ovo tj. moze biti jedan od najtezih udaraca na Petrokemijin prosperitet. Zato je i cijena danas pala preko 2.5%, usprkos pozitivnim vjestima o zamjeni duga za udio.

florijan
27.10.2006., 00:24
izgleda da još nisu svi vidjeli ovu važnu vijest, a stoji na službenim stranicama VLADE RH

SISAK, 26. listopada 2006. (Hina) - Vlada je na današnoj sjednici u Sisku poduprla plan izgradnje autoceste Zagreb-Sisak, preustroj i privatizaciju Sisačke željezare, moderniziranje Sisačke rafinerije, uređenje savskog plovnog puta do Zagreba.

Vlada će za izvedbu projekata komunalne i društvene infrastrukture u Sisačko-moslavačkoj županiji izdvojiti 450 milijuna kuna.

Vlada je prihvatila i prijedlog stjecanja državnog udjela u temeljnom kapitalu kutinske "Petrokemije" d.d. radi prebijanja duga državi od 241 milijun kuna pa bi državni udio porastao na 67,81 posto.
...
http://www.vlada.hr/default.asp?gl=200610260000017

beholder
27.10.2006., 00:32
neće proći to poskupljenje na vladi.

studoš_zg
27.10.2006., 02:02
Moram priznati da nikad nisam čuo za "zakon o elastičnosti".

Cjenovna i lučna elastičnost postoje, ali ovo....prvi glas.

studoš_zg
27.10.2006., 02:06
Sa najjednostavnijom marginalnom analizom se može doći do točke profitabilnosti Petrokemije, pod uvjetom da nema redukcije plina, a posebno ako PTKM ima cijenu plina manju od tržišne kao tvrtka od strateškog i skoro pa monopolističkog značenja kojem je država većinski vlasnik.

studoš_zg
27.10.2006., 02:15
Nije točna tvrdnja da će ako više proizvodi imati veće gubitke. Nije to matematika osnovnoškolskog tipa. Ako se postavi regresijska analiza proizvodnje Petrokemije, marginalna analiza fiksnih i varijablih troškova, prva derivacija će nam dati rezultat pri kojoj količini proizvodnje PTKM postiže točku rentabilnosti.
Sve više od toga je knjigovodstveni profit, a uz ocjenu financijskog stanja i cijene zaduženosti, može se doći i do ekonomskog profita.
Kako je PTKM monopolist kod nas, njegova marginalna kontribucija po prirodi stvari je veća, te će tako dostići točku profitabilnosti prije od bilo koje druge tvrtke na konkurentskom tržištu.
Ovo su elementarne stvari iz mikroekonomije. Neke bi trebalo poslati u školu ponovno. Pozdrav

Pevac
27.10.2006., 07:49
Ej, stari marginalna mikroekonomska analiza je teorija koja ima jako malo veze sa praktičnom stvarnošću, pogotovo ako se držiš ceteris paribus principa. Mi ipak živimo u stvarnome svijetu i nepobitno je da će povećanje cijene plina utjecati na pad cjenovne konkurentnosti Petrokemije. Drugim riječima, upitno je koliko će se prevaljivanje cijena na potrošače odraziti na pad prodaje, što uz rastuće varijabilne troškove direktno utječe na rast gubitaka.

Jasno je bilo da su cijene proizvodnih inputa PTKM-a na dugi rok bile neodržive, samo nije bilo jasno zašto su neki forumaši zloupotrebljavali ekonomsku logiku i stalno napuhavali procjene za ovu dionicu.

kiko123
27.10.2006., 10:49
Vi se svi pitate vrijeli li petrokemija sada 230kn. Pa jasno je da nevrijedi, ali će vjerojatno za godinu dana vrijediti i to čak 400 kn. E sad na burzi se kupuje budućnost firme, a ne njena prošlost i sadašnjost. Ako imaš zaradu od 50-100% godišnje to je dobro ulaganje, a jel to petrokemija nudi u godinu dana..., mislim da nudi.

Slow
27.10.2006., 10:49
Daj pustite cartmanna na miru. Ovo nije knjiga dionicara petrokemije nego forum gdje se trebaju cuti razlicita misljenja. Na topicu petrokemije ima takvih gluposti i suludog optimizma da cekam da samo jedan dan tailorpal (bez uvrede) i kompanjoni objave da su u brazilskim favelama poceli proizvoditi drogu od umjetnog gnojiva i podese svoje targete na 10.000,00 kn.

Nemam pojma kako su svi iznenadjeni povecanjem cijene plina za petrokemiju. Po mom misljenju,vrijeme ce pokazat da je diskont na trzisnu cijenu plina proporcionalan udjelu drzave u Ini.

BigBoss
27.10.2006., 10:53
Drži te se priče odnosno Petrokemije. Cartmann je nebitan i ne utječe na njezinu procjenu. On iznosi i brani svoje mišljenje što je potpuno legitimno raditi na forumu.

Čini mi se da je to i osnovni smisao foruma, a ne diskreditacija onih koji nisu na željenom mainstreamu.
Kada je pesimista oko tebe teže ti je za raditi probaj ti stvoriti nešto kada je oko tebe negativno razmišljanje, probaj samo igrati neki sport ako razmišljaš negativno nećeš daleko dogurati.....
Mnogo dionica je raslo a nema približni potencijal kao PTKM, kažu stvara gubitak ali da su na promet od preko milijardu Kn povećali cijenu od 10% kao u HEP-u onda nema gubitka i da se prisjetimo i HEP je bio gubitaš a sada ima profit preko pola milijarde Kn, ili da se pogon ne gasi preko zimskih dana jer ako ga ne koristiš gubiš dakle da je bila ravnomjerna isporuka plina nema veze što je visoka cijena plina.
Očekujem sve bolju klimu za PTKM i proizvodnju preko zimskih dana, zato sam i uložio u nju, rezultati će doći..... Pozdrav :biggrin:

jeremija
27.10.2006., 11:26
Mnogo dionica je raslo a nema približni potencijal kao PTKM, kažu stvara gubitak ali da su na promet od preko milijardu Kn povećali cijenu od 10% kao u HEP-u onda nema gubitka i da se prisjetimo i HEP je bio gubitaš a sada ima profit preko pola milijarde Kn

Kad bi PTKM povećala cijenu gnojiva 10% imala bi preko 100 milijuna dobiti.

Cartmann
27.10.2006., 11:40
Kada je pesimista oko tebe teže ti je za raditi probaj ti stvoriti nešto kada je oko tebe negativno razmišljanje, probaj samo igrati neki sport ako razmišljaš negativno nećeš daleko dogurati.....
Mnogo dionica je raslo a nema približni potencijal kao PTKM, kažu stvara gubitak ali da su na promet od preko milijardu Kn povećali cijenu od 10% kao u HEP-u onda nema gubitka i da se prisjetimo i HEP je bio gubitaš a sada ima profit preko pola milijarde Kn, ili da se pogon ne gasi preko zimskih dana jer ako ga ne koristiš gubiš dakle da je bila ravnomjerna isporuka plina nema veze što je visoka cijena plina.
Očekujem sve bolju klimu za PTKM i proizvodnju preko zimskih dana, zato sam i uložio u nju, rezultati će doći..... Pozdrav :biggrin:

:rofl: :rofl: :rofl:

Jadan, ne može ulagati ako na forumu pročita kritiku dionice koju posjeduje.

Svasta. :)

Jednom je jedan forumas pricao s kolegom (koji je sjedio pored mene) i zadao mu naloge za prodaju, a zatim otisao na forum i urlao "ova ide gore sigurno preko 700, ispod 600 je nedam ni materi!!! Ne slusajte navlakaca Cartmann, on zeli jeftino dokupiti, nemojte mu prodat, kupite dok jos mozete!!! Da sam gladan ne bi mu je prodao!! kupite dok je jos jeftino, kasnije ce vam biti zao, slusajte moje rijeci!!!!".

Na pm koji sam mu poslao s pitanjem "zasto", odgovorio je "ma to nikad ne radim nego mi je hitno trebao novac, zena, djeca,.." itd.

Zato sve ove "dobrocinitelje" koji zele ukazati u kvalitetu ptkm ne dozivljavam ozbiljno.

Naravno, to sto su oni u principu lopine (nerijetko i jedan forumas pod par nickova) ne znaci da se u odredjenom trenutku na ptkm ne moze zaraditi.

jeremija
27.10.2006., 12:07
Cartmanne sad si stvarno pretjerao. Da si trećerazredni moralni lik koji svoje frustracije liječi na drugima to je svima jasno ali dozvoliti si luksuz da većinu forumaša koji o PTKM pišu pozitivno nazvati lopinama to je stvarno previše. Razmisli o svom pravnom položaju nakon izrečenih uvreda

Tailorpal
27.10.2006., 12:10
cartman, visokoumno si obrazložio zašto cijena dionica PTKM-je raste, ako mi ne vjeruješ pogledaj prvi jednostavniji graf (a još je daleko od BV!). U tom si stilu pisao i kad je cijena bila ..... ne ću navoditi brojke, sve je u memorijama foruma. Ajd' pusti petricu i navedi još barem tri dionice na kojima si toliko "aktivno i stručno" angažiran.......Može i cppy/paste
:biggrin: Ako već iritiraš članove ovog foruma, pusti barem goste na miru!

the bull
27.10.2006., 12:11

E ako vam Cartmann gradi cijenu dionice na tržištu, tada postoji samo jedan zaključak, dionica je, da izvinete jadna.

Kako može biti dobra dionica kada tijekom zime nemaju svoju osnovnu sirovinu na određeni vremenski period. Ako i povećaju cijenu gnojiva, seljaci će izaći na ulice.

PTKM je jedino dobra ako uskoro ode u privtizaciju i to je to. Ostale priče sve zaboravite nađite radije firmu koja posluje sa dobitkom i u nju ulažite a nemojte napadati ljude ako vam skrenu pažnju na nešto što bi vam trebalo biti jasno na prvu.

PTKM JE GUBITAŠ

Tailorpal
27.10.2006., 12:17
the bull
"..........Ostale priče sve zaboravite nađite radije firmu koja posluje sa dobitkom i u nju ulažite a nemojte napadati ljude ako vam skrenu pažnju na nešto što bi vam trebalo biti jasno na prvu"

Članovima foruma je jasno prije nego "na prvu". Uloži pa onda komentiraj! Ili se javi poslije tri-četiri mjeseca..........

the bull
27.10.2006., 12:21
pa ne pada mi na pamet uložiti u ptkm. Ja radim i gledam gdje ću pametno uložiti, a nemam 1482 poruke na forumu, na žalost.

lebowski
27.10.2006., 13:59
Ne razumijem na čemu vi temeljite svoje razmišljanje da bi PTKM trebala ići gore?

Pa to je prastara vijest koja je već mjesecima bila očekivana.

Vijest jest očekivana, ali pitanje je koliko je uračunata u cijenu dionice PTKM. Je li taj iznos 20, 50, 100 ili 200 kuna per share? Imaš li tu informaciju?

Tailorpal
27.10.2006., 14:18
pa ne pada mi na pamet uložiti u ptkm. Ja radim i gledam gdje ću pametno uložiti, a nemam 1482 poruke na forumu, na žalost.
Pametno ulaganje je neprikosnoveno! Pogledaj grafove (osim ostalih i PTKM)
prije šest mjeseci pa možeš sam zaključiti šta je pametno ulaganje. Nadam se da si ušao prije.......barem godinu dana:thumbsup: Broj postova može pričekati do.....studenog 2007.

Cartmann
27.10.2006., 14:49
Cartmanne sad si stvarno pretjerao. Da si trećerazredni moralni lik koji svoje frustracije liječi na drugima to je svima jasno ali dozvoliti si luksuz da većinu forumaša koji o PTKM pišu pozitivno nazvati lopinama to je stvarno previše. Razmisli o svom pravnom položaju nakon izrečenih uvreda

Nisam napisao da su svi koji pisu pozitivno lopine, vec samo neki, a takvi se redovito prepoznaju kad napisam spomenuti dogadaj i panicno urlaju da su njihovi nalozi tajni i da ce me tuziti ako objavim imena. :)

Pametno ulaganje je neprikosnoveno! Pogledaj grafove (osim ostalih i PTKM)
prije šest mjeseci pa možeš sam zaključiti šta je pametno ulaganje. Nadam se da si ušao prije.......barem godinu dana:thumbsup: Broj postova može pričekati do.....studenog 2007.

Iako na Hr trzistu grafovi zaista nemaju ulogu kao na likvidnim trzistima, ajd za promjenu daj graf i objasni ga.

jeremija
27.10.2006., 15:41
Nisam napisao da su svi koji pisu pozitivno lopine, vec samo neki, a takvi se redovito prepoznaju kad napisam spomenuti dogadaj i panicno urlaju da su njihovi nalozi tajni i da ce me tuziti ako objavim imena. )

Tebe možda zabavlja pisati idiotarije i uz put praviti se blesav. Ali dokle ti to moderati žele tolerirati?
U prošlom postu napišeš toliko gluposti da ih valjda ni sam ne možeš svariti. Ali da ne ostane samo na tvom pukom lupetanju usporedi svoj prijašnji post koji sam citirao ranije i objasni sve boldano gore. Argumentirano!!!

studoš_zg
27.10.2006., 15:51
Ej, stari marginalna mikroekonomska analiza je teorija koja ima jako malo veze sa praktičnom stvarnošću, pogotovo ako se držiš ceteris paribus principa.

One uspješne tvrtke na našem tržištu se itekako služe svim postojećim alatima, zavodom za statistiku i podacima gdje god ih mogu dobiti, pa čak i vlastitim istraživanjem.
Ne čudi me vaš zaključak da to nema veze sa stvarnošću, pa do prije 15-tak godina nitko nije ni znao za to, jer je planska ekonomija vodila brigu o svemu.
Ja se sa mikro analizama srećem svaki dan na poslu a uvjeren sam da i PTKM koriste ekonometrijske modele u izobilju, ako ništa drugo, onda da bi došli do cijena svojih proizvoda.
Ceteris paribus služi samo na faksu da se studentima lakše može objasniti o čemu se radi, sa praksom nema veze.
Možda se u jednom dijelu mogu složiti sa vama, ali ne bi smjelo biti tako. Tvrtke koje se služe mikro modelima i analizama su u i te kakvoj konkurentskoj prednosti.:)
Pozdrav.

Tailorpal
27.10.2006., 16:21
Ajd' da imamo pri ruci prvih 10 za usporedbu nakon završetka trgovanja danas:
Stanje na dan: 25.10.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

Ugodan week-end :biggrin:

psiho patak
28.10.2006., 12:32
Stanje na dan: 27.10.2006

Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:
Skrbnički račun:

bob rock
28.10.2006., 15:28
Vidim da se neke ljudske kreature (čitaj Cartmann), zbog kojih sam izgubio volju aktivno učestvovati na ovoj temi, i dalje, uz blagoslov moderatora, zabavljaju na temi Petrokemija, pišući sve osim objektivno, pri tom vređajući dobar dio forumaša sa teme. Stoga ću se javljati povremeno i neću se ni slučajno upuštati u nikakve rasprave.

No, vratimo se temi. Odluka Ine o povećanju cijene plina digla je dosta prašine i pokušavaju se sagledati posljedice takve odluke.
Moje mišljenje je sljedeće:

1) Ova odluka donosi se upravo sada, kada Inu treba ušminkati za daljnju privatizaciju.

2) Povećanje cijene plina je sasvim normalna i očekivana stvar. Dapače, jednog dana Petrokemija će plin nabavljati po tržišnoj cijeni.

3) Povećanje cijene plina automatski će pratiti povećanje cijene gnojiva, koje je također Petrokemija prodaje po povlaštenim uvjetima, ispod tržišnih. Budući da Petrokemija ima kvalitetan proizvod i potpuno je tržišno pozicionirana, ne treba se bojati konkurencije, tim više što su uvozne kvote za gnojivo ograničene. Ako do povećanja dođe, 20% nije konačno, visina povećanja cijene stvar je pregovora i višestrukih kompromisa, u kojima Država mora iznaći optimalno rješenje (Ina, PTKM, seljaci, porezni obveznici, stožer za obranu, privatizacija...)

4) Ina osim što je zatražila povećanje cijene plina, garantira opskrbu neprekidno cijele godine. Ako se zna da je svake godine Petrokemija zbog nestašice plina stajala i po dva mjeseca, a da mjesec dana bez plina proizvodi direktni gubitak od 40-50 milijuna, lako je izračunati koliku korist Petrokemija dobiva konstantnom opskrbom.

Zaključak:
Sva zbivanja oko Petrokemije logičan su slijed i bolje da se dešavaju što brže i da se sama privatizacija obavi što prije.
Jednokratno povećanje cijena plina od xy% samo po sebi proizvelo bi negativan učinak za Petrokemiju. Međutim, negativan učinak povećanja cijene plina moguće je kompenzirati povećenjem cijene gnojiva i iz obje aktivnosti ne treba očekivati bitne financijske efekte ni na jednu stranu.
Iz poduzetih aktivnosti Petrokemija kao plus može izvući konstantnu opskrbu plinom što direktno donosi značajnu dobit.
U svakom slučaju mislim da su promjene dobrodošle i da Petrokemijin brod dobiva vjetar u jedra.

Ilegalac
28.10.2006., 15:51
Glavnina svjetske proizvodnje gnojiva smještena je u Kini. Ta proizvodnja iz godine u godinu raste i za očekivati je da će uskoro značajnije zakucati na vrata Europe. Ne znam da li postoje bilo kakvi elementi zaštite EU tržišta, ali čak i da postoje i primjenjuju se, barijere će se vremenom smanjivati, kao i kod EU šećerne industrije.

Kako gnojivo nije High-tech proizvod sasvim je evidentno da će možda već dogodine i domaće tržište preplaviti znatno jefitnije gnojiva iz zemalja u razvoju. Neću ulaziti u kvalitetu finalnih proizvoda jer mislim da to nije potrebno. U umjetnim gnojivima ne postoje mercedesi i fićeki već kvalitativno i normativno usuglašeni proizvodi sličnih kemijskih karakteristika.

Zato mislim da Petrokemija i nema neku blistavu budućnost, dapače očekujem daljnji pad i nazadovanje dok je netko, nadajmo se konačno i preuzme, ali to mora biti netko iz branše, a ne Todorić ili sličan lokalni igrač.

Što se tiče dobavljivosti plina, ne bih igrao niti na tu kartu jer dobavljivost jest bila ograničavajući faktor, ali ne u značajnoj mjeri. To je više bila priča kojom su upravitelji PTKM-a izvlačili poene kod vladajuće garniture iz Zagreba i skrivali vlastitu nesposobnost. Petrokemija ionako svake godine mora raditi uobičajeni remont, pa njezini instalirani kapaciteti nikad neće raditi punim pogonom 12 mjeseci.

Da ne duljim, ova je dionica odradila više manje rast koji je uključio sve pozitivne činjenice i okolnosti oko kojih se posljednjih mjeseci špekuliralo. Zato očekujem zadržavanje na ovoj razini cijene ili lagani pad u duljem roku. To će naprosto ovisiti o taktici izlaska vodećih dioničara iz dionice. Nadam se samo da će biti strpljivi i neće pohrliti svi van u isto vrijeme.

Tailorpal
28.10.2006., 17:15
Ilegalac, tvoj post u cjelini se temelji na izmišljenim predpostavkama odnosno tvojim nadama. Nije vrijedno puno o njemu pisati, dovoljno je samo pokazati da si započeo "glavninom svjetske proizvodnje gnojiva koje je smješteno u Kini" (?!)
Evo ti stoga informacije sa web stranica Petrokemije o zemljama u koje se gnojivo izvozi:
"PETROKEMIJA d.d. isporučuje proizvode visoke kvalitete koji zadovoljavaju zahtjeve kupaca. Ispunjavajući najstrože svjetske kriterije u pogledu kvalitete priozvoda Petrokemija d.d. izvozi na tržišta Italije, Slovenije, Njemačke, B i H, Španjolske, Kine, SAD-a i drugih zemalja."

Kako bi na ovoj temi i mi ostali bili bolje informirani, budi ljubazan pa nabroji kineske proizvođače gnojiva, kapacitete i zemlje u koje izvoze gnojivo. A ako znaš i razlog zbog kojeg Petrokemija izvozi u Kinu koja je, po tebi, prekrcana gnojivom?
Kako bi se uvjerljivo i odgovorno moglo pisati na nekoj temi treba ponešto i naučiti.

Tailorpal
28.10.2006., 17:31
Evo i podatka koji sam pronašao a može se isčitati o konkurentrnosti i rentabilnosti kineske proizvodnje gnojiva. Istina je da je Kina drugi svjetski proizvođač gnojiva ali treba uzeti u obzir sljedeće:

"China's fertilizer plants use 40 percent more energy per ton of production than plants using modern European and U.S. technology.............."
Više o tome ako nekog zanima na stranicama
http://www.chinacleanenergy.org/cpproject4.asp
Nije dakle čudno da Petrokemija.....izvozi u Kinu.

Ilegalac
28.10.2006., 17:56
China: World's Biggest Producer and Consumer of Fertilizer
2006-10-24 21:29:00 Xinhua
China has become the world largest producer and consumer of fertilizer, said the China Agricultural Production Means Circulation Association on Tuesday.
China produces about one third of the world fertilizer every year and consumes about 35 percent, said the association.
China uses 67 percent of its fertilizers on grain crops and nearly 50 percent of its grain produce comes from the use of fertilizers.
China is also a big importer and exporter of fertilizers. Statistics show that, in the January-September period, the country imported 7.71 million tons of fertilizer and exported 3.44 million tons.
Imports are expected to reach 12.5 million tons for the whole year and exports 4.5 million tons.
China produced 11.25 million tons of phosphate fertilizer last year and consumed 11.67 million tons, ranking first in the world on both counts.

Vidiš, a Indiju i Indoneziju nisam niti spomenuo, a njihova proizvodnja raste čak i relativno brže od kineske. Radi se o prljavoj industriji koju nitko ne želi u srcu Europe, a vjeruj mi neće proći još mnogo mjeseci kada će je i sami lokalci željeti izbaciti iz Kutine i RH.

Newguy
28.10.2006., 18:07
Radi se o prljavoj industriji koju nitko ne želi u srcu Europe, a vjeruj mi neće proći još mnogo mjeseci kada će je i sami lokalci željeti izbaciti iz Kutine i RH.

Čisto sumnjam-Petrokemija ima 2650 zaposlenih koji bi se inače zaposlili..gdje?

Ilegalac
28.10.2006., 18:32
Ako me sjećanje ne vara PTKM je prije nekoliko godina imala više od 5.000 zaposlenih, a nominala dionice iznosila je 1.000 kuna. Zahvaljujući sustavnom uništavanju kapitala odnosno ogromnim gubicima u proteklim godinama, stigli smo tu di jesmo u situaciju gdje država i dalje razvodnjava kapital, a vi se tome, što mi je totalni nonsens još veselite.

Ljudi će se već nekako snaći, kao što su se snalazili i do sada.

MAQ
28.10.2006., 20:45
Meni je jedino važno da je sada na trećem mjestu Bank of New York , a sve ostale mudrolije i naklapanja i ne pratim .

Ilegalac
28.10.2006., 21:02
Pa lijepo ti piše da se radi o skrbničkom računu, a iza njega se može skrivati bilo tko.

Ja mislim da i znam tko je iza njega i ako ćeš mi vjerovati na riječ, ne bih se pouzdao previše u upućenost tog vlasnika računa. Naime, netko lokalni je ubacio tog igrača unutra na nagovor. Znaš ono, pričam ti priču.

Da se ne prolijeva previše žuči, volio bih da se rasprava oko Ptkm ubuduće nastavi u konstruktivnijem tonu i da se pritom ne razvodnjava manje značajnim činjenicama. Bilo bi dobro i da se u nju uključe neke nove, možda pametnije glave koje imaju drugačije poglede na situaciju i budućnost ove firme.

clusmas
28.10.2006., 21:26
Ja mislim da i znam tko je iza njega i ako ćeš mi vjerovati na riječ, ne bih se pouzdao previše u upućenost tog vlasnika računa. Naime, netko lokalni je ubacio tog igrača unutra na nagovor. Znaš ono, pričam ti priču.

Ti misliš ili znaš? Nemaš pojma o pojmu i pričaš gluposti. Drugim riječima, koljega ne baljezgaj.

Ili napiši ime i prezime tog čovjeka, tvrtke ili grupe ljudi ili šuti.

noe
28.10.2006., 23:35
Meni je jedino važno da je sada na trećem mjestu Bank of New York , a sve ostale mudrolije i naklapanja i ne pratim .
Po čemu je to važno?
Prije 11 mjeseci bili su na drugom mjestu.

mauricije
28.10.2006., 23:41
Po čemu je to važno?
Prije 11 mjeseci bili su na drugom mjestu.

Možda je sadašnji drugi kupovao pa je zato ovaj treći.

Ilegalac
29.10.2006., 00:07
Ti misliš ili znaš?

Pa lijepo sam napisao da mislim da znam. I mislim da nema potrebe da i treći put ponavljam isto.

Ako ja pričam gluposti, ti nam onda napiši nešto pametno o Petrokemiji.

mauricije
29.10.2006., 00:13
Meni je najsumnjivije što na poslovnom.hr izlazi vijest o poskupljenju plina, još nepotvrđene, a nigdje nitko javno ne spominje da je Vlada potvrdila Odluku Agencije o otpisu duga kroz dokapitalizaciju. To puno govori i u prilog ide Petrokemiji.

Cartmann
29.10.2006., 02:10
Vidim da se neke ljudske kreature (čitaj Cartmann), zbog kojih sam izgubio volju aktivno učestvovati..

Čim cijena padne, a portfelj se stanji ili cak zacrveni započinje vrijeđanje neistomisljenika, lov na potplacene novinare, soroseve placenike i jalnuske diletante uz pokusaje pumpanja cijene te aktivno pumpanje teme pisanjem kilometarskih komentara bez iti jedne cinjenice.

Jasno mi je da su neki, tj. mnogi kupili ptkm ocekujuci znacajan rast cijene nakon objave odluke o zamjeni duga za udio, pa su sad ljutiti i zele na bilo kakav nacin bar pokusati potaknuti rast cijene, makar (nadam se) i oni u nekom zabacenom kutku mozga shvacaju da to nije moguce napraviti putem ovog foruma, ali s obzirom da ih nista ne košta...Kasnije se tješe da su svojim komentarima potakli bar jednog neodlucnog/potencijalnog kupca da kupi ptkm i time potpomogli rast cijene, a usput svađom izbacili nakupljene frustracije uzrokovane padom cijene i lošim vijestima.

Ipak, nitko nije veslo sisao da popuši priču kako je rast cijene osnovnog materijala za proizvodnju pozitivan, ta izjava je u rangu izjave da bi par teroristickih napada na hrvatskoj obali pomogle razvoju turizma i povecale cijene hotela na obali.

clusmas
29.10.2006., 03:33
Ako ja pričam gluposti, ti nam onda napiši nešto pametno o Petrokemiji.

Gle mikica, dana 22. 01. 2006. godine sam napisao (http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=110960&postcount=1380) što mislim o Petrokemiji.

Ono zbog čega sam reagirao je tvoj post u kojem tvrdiš odnosno misliš kako znaš tko je iza skrbničkog. Lijepo te molim, nemoj tako formulirati post, ili napiši ili šuti, bez obzira znao ili mislio. Na takav način se najlakše šire dezinformacije.

vodoinstalater
29.10.2006., 09:59
Jedna slika govori više nego tisuće napisanih riječi. Jer od samog početka ovog grafa stalno se ponavljaju ista katastrofična predviđanja a događanja ih demantiraju.

Ilegalac
29.10.2006., 11:04
A reci mi molim te što tebi ta slika govori?