PDA

View Full Version : Po šumama i gorama...

Rmpalija
05.05.2004., 19:17
Da li ne'ko od forumaša posmatra malo što se dešava na Brdovitom Balkanu.

Očito je da u nedostatku domaćih investicijskih prilika, iz dana u dan postaje sve teže na lokalnom terenu ušićariti, koju kunu oliti ojro. Nađe se na Balkanu (BiH, SiCG, Bugarska, Rumunjska, Grčka i šire) solidnih firmi (premda su mnoge od njih već sada za moje pojmove "preskupe").
Zanima me koje su vam eventualno zapele za oko i zašto (pogtovo s prostora bivše Juge).

Jako bi cijenio bilo kakva razmišljanja o pivarama, farmaceutici, cementarama, naftnim prerđivačima, al' svaki hint (o bilo kakvoj firmi) je dobrodošao.

Zanima me i koje metode i internetske izvore koristite prilikom pretraživanja balkasnkih "vrleti i klisura"?

lebowski
07.05.2004., 12:19
Mene ovo isto jako zanima. Zna li netko gdje je nova Bosna?!

Jonas
09.05.2004., 17:21
www.ekonomist.co.yu
www.economy.co.yu
www.seebiz.net
www.pincom.biz

branimir
09.05.2004., 22:50
prava zarada po meni je ipak pokretanje nekog posla od nule u Bosni ! Rizik je ogroman ,ali takva je i moguća zarada ! Svega im fali ali ni mi nismo bolji ! Palijo nemoj napuštati obećanu zemlju

Brdolija
13.05.2004., 09:47
Ima li tko kakvih informacija o poslovanju telekom firma na Balkanu?
Telekom Crne Gore, Telekom RS, Eronet, Telekom Srbije...
Kojima se od njih trguje na burzi i gdje je moguće pronaći neke informacije o njima???

Petar
13.05.2004., 22:07
Mogu vam reći jednu pametnu!!!!!!!
Kupujte zemljišta ali nemojte tražiti baš u Zagrebu otiđite malo u zaleđe ,Slav. Brod i drugi manji gradovi sa zasada dosta niskim cijenama zemljišta koje stalno rastu.Tu je prava lova.Zašt ići prijeko kad sve to imaš i ovdje.

igrac
13.05.2004., 23:23
Da li netko od članova foruma ima bilo kakva saznanja o razlogu popriličnog rasta na Sarajevskoj burzi u zadnja četiri trgovanja ?

Koga zanima može pogledati :

SASE (http://www.sase.ba/)

Liste trgovanja (http://195.222.35.226/KursneListe/KursListe2004/Maj_Svibanj.pdf)

Pozdrav svima

milken
20.05.2004., 01:08
ja vam poručujem da sve para bre date g.Horvatu da vam on to lepo uloži na berzu u beogradu ,i samo lezite i čekajte , a para ima da bude ko salate.

a poslije ekstraprofite koje izvučete iz srbije samo transferirajte u fiminu poslovnicu u njujorku gde će vam njihov broker da kupi sve akcije koje postoje na nasdaku ili vol stritu.
vi nema šta da radite , dajte pare onima koji znaju sa njima.
pa i oni pametno ulažu svoju uštedjevinu pa su je prepustili kvestusu .

FIGA Internešonal

Monk
20.05.2004., 14:18
Milkmenu, nisam shvatio šta želiš reći.
Imaš pojašnjenje?

clusmas
24.05.2004., 16:46
Udovički: U planu tenderi za tri banke
Beta
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Kori Udovički najavila je ubrzano restrukturiranje i privatizaciju bankarskog sektora, "čim se izvrši kadrovska popuna" u Agenciji za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka.
"U planu je raspisivanje tendera za privatizaciju tri banke - beogradske Jubanke i dve iz Vojvodine, Novosadske i Kontinental", rekla je ona u ekskluzivnom intervjuu agenciji Beta. Udovički je kazala da neće žuriti sa odlukama o ukidanju ili uvodjenju pojedinih administrativnih mera, kao što je odluka o obaveznom izdvajanju poslovnih banaka od 50 odsto nove devizne štednje na račun NBS. Novi guverner ne želi da procenjuje da li na tržištu u Srbiji ima mnogo poslovnih banaka ili ne, ali najavljuje još jaču kontrolu ovih banaka. Do kraja godine, prema njenim rečima, biće primenjena i odluka o povećanju kapitalnog cenzusa banaka sa osam na 10 miliona evra.

BlueSky
26.05.2004., 11:40
Refinery in Bosnian Serb entity prevented from selling oil in other entity

May 25, 2004 (BBC Monitoring via COMTEX) -- [Presenter] Another deadline has not been met. A month ago, the three prime ministers [the Bosnian prime minister and the prime ministers of the two Bosnian entities] agreed at a meeting on Mrakovica [near Banja Luka] that they would do everything in their powers to create a single market in Bosnia-Hercegovina. On that occasion, [Adnan] Terzic [prime minister of Bosnia-Hercegovina], [Dragan] Mikerevic [Bosnian Serb Republic prime minister] and [Ahmed] Hadzipasic [Bosnian Federation prime minister] set a deadline of 30 days for the Indirect Taxation Administration to propose legislation that would enable the [Bosnian Serb Republic] Brod oil refinery to sell its products on the territory of the whole of Bosnia-Hercegovina. Let us recall that creation of a single economic market is one of the conditions that the Bosnia-Hercegovina authorities need to meet, if we want to become a member of the European family.

[Reporter Gvozden Sarac] Although the deadline of 30 days was set for fulfilment of the legal requirements for uninterrupted sale of oil and oil derivatives from the Srpski Brod refinery to the whole of Bosnia-Hercegovina, which means that the deadline will expire in two days, nothing has been done with regard to this so far. The refinery says that it will suffer great losses because of this and that it is unimaginable that a company is not in a position to do undisturbed business in its own country. [Dusko Bogdanovic, deputy director of the Brod oil refinery, by phone] The obstructions against the sale of oil derivatives to the whole of Bosnia-Hercegovina have not been removed. We are hoping that this issue will be resolved by 27 [May], as agreed by the prime ministers on Mrakovica, and that the refinery will be able to sell its derivatives on the whole territory of Bosnia-Hercegovina. [Reporter] According to Prime Minister Dragan Mikerevic, only the [Bosnian] Serb Republic cares about the organization of the oil market and the resolving of the issue of placement of the Brod oil refinery products on the whole market of Bosnia-Hercegovina. [Dragan Mikerevic, Bosnian Serb Republic prime minister] The state of Bosnia-Hercegovina is in charge of the customs policy. Since we do want to have a single economic space, the Council of Ministers should take care about interests of the whole country and not only of one part of this country. We will discuss this issue very seriously, not only from the economic, but also from the political aspect. [Reporter] According to the [Bosnian] Federation Prime Minister Ahmed Hadzipasic, the Indirect Taxation Administration is responsible for the failure to fulfil the obligations from Mrakovica, as it did not prepare appropriate legislation, which is why they have been given a new deadline of 60 days. [Passage omitted]

Source: BHTV1, Sarajevo, in Bosnian/Croatian/Serbian 1700 gmt 25 May 04

BBC Mon EU1 EuroPol bt/nk

clusmas
01.06.2004., 17:29
vvvvvv

NBS: Objavljeni podaci o akcionarskoj strukturi banaka
Narodna banka Srbije je na svom sajtu objavila izveštaj o akcionarskoj strukturi i rezultatima 46 banaka u Srbiji. Podatke su dostavile same poslovne banke, a saglasnost za njihovo objavljivanje nije dala jedino Sosijete ženeral banka u SCG, dok je Raj banka najavila da će ih dostaviti nakon skupštine akcionara, navodi se u saopštenju. Sajt Narodne banke Srbije je http://www.nbs.yu
Narodna banka Srbije saopštila je i da su banke prvog dana isplate stare devizne štednje na ime obveznica Republike Srbije A 2004 i zaostalih rata iz prethodne dve godine isplatile oko 10,1 miliona evra.

branimir
01.06.2004., 19:27
bosna
Na segmentu redovnih emitenata najveći promet obavljen je sa dionicama "BH TELECOM DD" (BHTSR) u iznosu od 301.978,96 KM. Dionicama ovog emitenta se trgovalo po kursu od 13,48 KM po dionici.

Najveći porast vrijednosti imale su dionice "PRIVREDNA ŠTAMPA DD" (PVSTR) od 600% na 35 KM po dionici, dok je najveći pad zabilježen kod "STRUJA DD SARAJEVO" (STSAR) od -86,7% na 0,52 KM po dionici.

Na segmentu PIF-ova najveći promet ostvaren je sa dionicama "PIF PROF-PLUS DD SARAJEVO" (PRPFR) u iznosu od 244.125,50 KM. Najveći porast vrijednosti imale su dionice fonda "PIF FORTUNA FOND DD BIHAĆ" (FRTFR) od 4,76% na 4,11 KM po dionici, dok je najveći pad vrijednosti na današnjem trgovanju zabilježen kod fonda "PIF BIG DD SARAJEVO" (BIGFRK1) od -9,93% na 4,81 KM po dionici.

Vrijednost BIFX-a je pala za 152,41 indeksna poena na 2152,96 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja pad od 6,61%.

lebowski
01.06.2004., 22:06
Ide to još dolje. Nikad bolje!

clusmas
07.06.2004., 01:34
Ima li šanse kakve da Bogoljub pobedi ? Nisam pratio baš u zdanje vrijeme, ako netko ima kakav link na statistike u svezi-glede izbora u Srbiji nek posta link, također ako netko iz Srbije čita ovo nek napiše koji redak kako stoje stvari.

damodaran
06.05.2005., 13:18
Napisao Bh biznis
Thursday, 05 May 2005

Nadzorni odbor Sarajevske berze na sjednici održanoj u cetvrtak u Sarajevu imenovao je Almira Miricu, dosadašnjeg šefa sektora Nadzora trgovanja, za v.d. direktora SASE. Ovo je u razgovoru za portal Bh biznis potvrdio prof. dr. Muris Cicic, predsjednik Nadzornog odbora SASE.

Prema nezvanicnim informacijama, za smjenu starog i imenovanje novog direktora SASE glasalo je svih pet clanova Nadzornog odbora. Almir Mirica radi na berzi od njenog osnivanja u sektoru za Nadzor trgovanja. Upuæeniji u tržište kapitala u BiH tvrde da Mirica ima bezrezervnu podršku svih brokerskih kuca.
-------------

E sada jos da vidimo kako ce se ovo odraziti na trziste...

Monk
19.07.2005., 12:56
Radio sam neki pregled regije (ukratko), te sam izabrao neke dionice meni zanimljive. također tu je i pregled indeksa.
Stavio sam neki svoj pogled na situaciju u regiji, a i sumirao neka razmišljanja nekih autora iz JDD kotacije, nadam se da neće zamjeriti.
Probat ću staviti to sada na forum.
Napomena:ukoliko zamijetite neke greške, slobodno javite, mislim da sam imao nekih sitnica s brojem dionica.Hvala svima koji su pomogli s linkovima.
Sve financijske podatke i pokazatelje sam računao ručno i uzimao iz fin.izvještaja za 2004.
Evo ga:

hjk
19.07.2005., 13:10
bravo care, nisam stigo do detalja ali je za svaku pohvalu! o kvaliteti otom potom!
još kad bi stisnuo i linkove na važnije stranice...

Monk
19.07.2005., 13:14
bravo care, nisam stigo do detalja ali je za svaku pohvalu! o kvaliteti otom potom!
još kad bi stisnuo i linkove na važnije stranice...
Ma to je samo površni pregled bio, nisam imao vremena za nešto jače, ali bi ja rado. ;)
A čuj, za Srbiju najbitnije www.belex.co.yu
Na Crnogorske burze, Banjaluka i Sase.
I to je to.
E da i Bečki institut: www.wiiw.ac.at

hjk
22.08.2005., 10:21
Međunarodna agencija za određivanje kreditnog rejtinga Standard&Poors objavila je da je povisila dugoročni suvereni kreditni rejting Republike Srbije na BB minus (BB-) sa prethodnih B plus (B+), priopćila je u četvrtak Agencija za unapređenje investicija u Srbiji i izvoza -SIEPA.
S&P je istovremeno potvrdio dosadašnji kratkoročni rejting u kategoriji B, ocijenivši ujedno da su perspektive kreditne sposobnosti stabilne. (BAnkamagazin)

19.08.2005 08:18

Murjaki
17.10.2005., 20:17
Ko zna ko ce graditi BIH autoput i kad ce poceti gradnja? Ne zanimaju me investitori, samo gtaditelji - GP GZP?

hjk
14.02.2007., 17:52
Gužva za gradnju nove termoelektrane na Kosovu
I dok konačni status Kosova još nije riješen pojedine inozemne kompanije, najviše ih je iz SAD, pokazuju sve veće zanimanje za ulaganje u izgradnju termoelektrana kojima bi glavno gorivo bio ugljen. Prema neslužbenim procjenama na Kosovu bi se mogle izgraditi termoelektrane snage između 5 i 10 tisuća megawata. Vrijednost godišnje proizvodnje struje procjenjuje se na oko 3 milijarde eura godišnje. UNMIK je već objavio natječaj za izgradnju jedne termoelektrane, a prema neslužbenim informacijama najozbiljniji kandidati za dobivanje tog posla su američke kompanije.
UNMIK-ov natječaj odnosi se na modernizaciju već postojeće TE Kosovo A, te izgradnju još jedne termoelektrane Kosovo C kapaciteta 2.100 megawata i otvaranje novog rudarskog kopa. Rezerve ugljena na Kosovu procjene su na 15 milijardi tona, što je dovoljno za stogodišnju eksploataciju.
Prvi natječajni krug prošla su tri konzorcija u kojima su američke kompanije AES, Sencap, Washington Group International zajedno sa češkim CEZ-om, talijanskim Enelom, odnosno njemačkim EnBW, dok je njemačka kompanija RWE dala samostalnu ponudu.