PDA

View Full Version : INA - Industrija nafte d.d. (INA-R-A)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

da vidimo tko prodaje 29.5

Ako sam dobro zamijetio RBA je prodavala, a Zaba nešto povećavala, ostali
se nisu promijenili.

Ovo stvarno smrdi, mislim da će danas povući prema gore. Kako se je neko namlatio para ovih dana....

rObertO
29.05.2007., 09:40
I Sasko je kupovao jučer ... a to SIGURNO nešto znači :) ;) ...

Fidel
29.05.2007., 09:48
Mislim da ce Sasko jos danas malo pusiti...
Čekam na kupnji ..... negdje ispod..

25_crveno
29.05.2007., 09:56
Lock up za prodaju Ininih zaposleničkih dionica
Razdoblja zabrane trgovine ovisit će o godinama staža, a trajat će do godine dana

Definitivno se danas vračamo nazad. Neki su stvarno jeftino dokupili jučer. Ja nažalost nisam jedan od njih. :(

berozivkovkovic
29.05.2007., 09:57
Najveći udar na cijenu ( povodom vijesti o slobodnom raspolaganju dionicama )
je prošao. Slijedi stabilizacija i lagani rast. IMHO

Lijepo se lovilo u mutnoj vodi.:biggrin:

plavi23
29.05.2007., 10:10
Član od: 13.10.2005.
Poruka: 124 Odgovor na: INA - Industrija nafte d.d. (INA-R-A)

--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
čvarkožder
Nije li simptomatično da se baš sad, par dana prije isteka moratorija MOL-u na kupnju dionica INA-e, objavljuje vijest o odluci Vlade o (niskoj) cijeni po kojoj će radnici moći kupovati dionice INA-e?! Radi li netko opet nešto ispod žita?

pogodak u sridu !!!
kod nas nista nije slucajno.
pa moraju politicari napuniti dzep. nije im mnogo nacina jos preostalo.
jel se pitate ikad zasto se oni izlazu svemu onome cemu se izlazu?
za crkavicu od saborske place?
ma dajte.
sve je jasno i tako prozirno.
ovo su im zadnji trzaji.

Ovo zbilja jako smrdi , sve organizirano u medijima poput HTV , večernji itd masovni napad na cijenu i normalno mesnati se časte.

misterNo
29.05.2007., 10:21
Ovi što su u petak i ponedjeljak kupili 50mil ine po prosječno 30x0 kuna su budale koje ne čitaju novine i pojma nemaju šta se događa:rolleyes:

Primjetite bitnu razliku između ove situacije i svojevremeno Adrisa.
Adris je snažno i neobjašnjivo padao poprilično dugo dok nije izašla vijest da se mjenjaju redovne u povlaštene. Kod ine ide prvo vijest, pa onda pad.

Svakih nekoliko tjedana se nađe neka vijest na ini za istresanje naivaca.

IMHO

Dex1
29.05.2007., 10:22
Mislio sam da si vlada to neće moći dopustiti, zato sad stiže lock up. Rba skrbnički=mol player - imho - nemojte me zato odmah ubiti, volim zavjere :)

jope
29.05.2007., 10:52
jučer cijeli dan, na svim vijestima i u današnjim novinama, o tome kako drastično pada dionica INE. Danas bi moglo biti dosta malih paketića na strani prodaje...

Dex1
29.05.2007., 10:54
jučer cijeli dan, na svim vijestima i u današnjim novinama, o tome kako drastično pada dionica INE. Danas bi moglo biti dosta malih paketića na strani prodaje...

Daj bože :)
I još nešto, vidim da svi misle da su svi oni paketići po 22 kom od malih ulagaća iz ipo-a, e pa je ne mislim i tvrdim da nisu.

paolina
29.05.2007., 11:38
Kretanje cijena dionica Ine otkako su se intenzivirali njihovi pregovori s Vladom je, kako se čini, poslužilo kao najbolji argument za prizemljenje kako u tom segmentu, tako i u pogledu popusta pod kojim bi ostvarili pravo na kupnju. Inina dionica danas je, nakon dužeg razdoblja, naime, pala ispod 3000 kuna, odnosno išla je do 2850 kuna.
Izvor: Jutarnji.hr

Slažem se gospodine Dex
Pozdrav

xyz
29.05.2007., 11:40
Daj bože :)
I još nešto, vidim da svi misle da su svi oni paketići po 22 kom od malih ulagaća iz ipo-a, e pa je ne mislim i tvrdim da nisu.

Bravo, dex1 slažem se s tobom !!!

kenny
29.05.2007., 13:04
Samo da ne bude ponovni pad kada ljudi saznaju da Mol ne namjerava kupovati Inu ove godine.
Mnogi mali dioničari misle da ovu cijenu održava upravo to očekivanje, međutim, svim analitičarima (i onima iz mirovinskih fondova koji najviše kupuju) je jasno da Mol ove godine sasvim sigurno neće krenuti u preuzimanje Ine. Glavni razlog je taj što Vlada neće prodati svoj dio ove godine, a Molu se ne isplati skupljati ostatke na burzi jer tim postupkom bi samo prouzročio rast cijene, a ne bi uspio značajno povećati svoj udio u vlasništvu.
Ina vrijedi i mnogo više od 3000 kuna, a to će biti svima jasno nakon što vlada smanji svoj utjecaj na formiranje cijena nafte i pogotovo plina, a taj utjecaj se već smanjuje.

Dex1
29.05.2007., 13:13
Samo da ne bude ponovni pad kada ljudi saznaju da Mol ne namjerava kupovati Inu ove godine.
Mnogi mali dioničari misle da ovu cijenu održava upravo to očekivanje, međutim, svim analitičarima (i onima iz mirovinskih fondova koji najviše kupuju) je jasno da Mol ove godine sasvim sigurno neće krenuti u preuzimanje Ine. Glavni razlog je taj što Vlada neće prodati svoj dio ove godine, a Molu se ne isplati skupljati ostatke na burzi jer tim postupkom bi samo prouzročio rast cijene, a ne bi uspio značajno povećati svoj udio u vlasništvu.
Ina vrijedi i mnogo više od 3000 kuna, a to će biti svima jasno nakon što vlada smanji svoj utjecaj na formiranje cijena nafte i pogotovo plina, a taj utjecaj se već smanjuje.

Sve je to ok, ali večina malih dioničara nema po 200, 300, 1000 komada ine, tako da oni nisu uzrokovali pad.

kenny
29.05.2007., 13:19
Nema većina, ali imaju pojedinci ;)

http://www.vecernji.hr/home/manager/812256/index.do

cazo22
29.05.2007., 13:44
Zašto mislite da Mol mora biti jedini i isključivi kupac?Meni se čini da ruski kapital debelo ulazi u regiju i kupuje strateške resurse,energiju,rudnike željezare,aluminij i sl.

KaJaZnam
29.05.2007., 13:47
Moram reći da sam na informaciju da su se dogovorili sindikalci i vlada oduševio i odmah indirektno kontaktirao sindikat koji se borio za 20% na što sam dobio povratnu informaciju da dogovori traju još uvijek. Postoje dva sindikata i jedan doista jest prihvatio 5% + 1% za svaku godinu staža no drugi sindikat pregovara još uvijek i traže 10% i kako stvari stoje neće se dogovoriti tako skoro, tako da niš od povlaštenih dionica bivših i sadašnjih radnika INE, prema riječima jednog od rukovodečeg člana sidnikata, barem do početka srpnja.

A ove patke koje sada kruže medijima dolaze od strane MOLa ili šlekulanata poput nekih ovdje koji su prodali dionce po 3390kn i nadaju se kupovini od 2500kn. Neka se nitko ne osjeća prozvanim :)

kenny
29.05.2007., 13:56
Vlada prema Zakonu o privatizaciji Ine nema uopće obvezu da pregovara sa sindikatima, one ove pregovore može završiti u par dana ukoliko to želi i kako želi. Pregovori su samo znak dobre volje i predizbornog dobijanja poena gdje je god to moguće, a evo ti članak iz zakona:

Članak 8.

Vlada Republike Hrvatske donijet će odluku o načinu prodaje, cijeni, posebnim pogodnostima, vremenu prodaje i uvjetima prodaje dionica iz članka 4. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zaposlenicima.

mahatma
29.05.2007., 14:11
Zanima me da li se (barem okvirno) zna ili naslucuje kada ce vlada prodati svoj udio u INA-i?!
I ima li nekih naznaka da ce prodati sve ili ce zadrzati odredeni postotak (5, 10, 15 %)?!

kenny
29.05.2007., 14:31
Vlada je izrazila jasnu namjeru da namjerava zadržati 25 % + 1 dionicu do ulaska Hrvatske u EU.
Budući da u fond branitelja ide 7 %, a radnicima također 7 % dionica znači da preostaje 19 % dionica koje bi vlada mogla prodati Molu, a to znači da će Mol ostatak potreban za sticanje većinskog vlasništva morati potražiti od malih dioničara, radnika i drugih sudionika na tržištu.
Vlada bi ovih 19 % dionica najverovatnije mogla prodati u 2008. godini.

Evo šta kažu analitičari Erste banke:

As MOL has expressed more than once that its intent is to take over INA long-term, we expect this buyout to happen in the future, most likely with Croatia offering MOL the remaining 19% stake. We anticipate this event happening in 2008-09 - definitely not before. At present, the budget situation is favorable in the country and Croatia does not intend to continue the privatization immediately after closing the IPO process.

KaJaZnam
29.05.2007., 15:08
Istina u teoriji bi mogla, no samo u teoriji ;) tako da je ova patka bila pokušaj da se ruši cijena prije petka a zna se što je u petak ;)

bambam
29.05.2007., 15:14
Istina u teoriji bi mogla, no samo u teoriji ;) tako da je ova patka bila pokušaj da se ruši cijena prije petka a zna se što je u petak ;)

ja ne znam sto je u petak :(

kenny
29.05.2007., 15:21

Također posjedujem dionice Ine i nije mi ni najmanje cilj da nekoga plašim, već samo hoću da kažem da Ina vrijedi i više od ovih 3000 kn bez obzira hoće li se Mol odmah uključiti u kupovinu ili ne, i da ljudi nemaju razloga prodavati svoje dionice kada uvide da Mol još ne namjerava (ili nema mogućnosti) preuzimati većinski udio u Ini.

dk
29.05.2007., 15:21
ja ne znam sto je u petak :(

1. lipanj...

vjekoslav-antun
29.05.2007., 16:57
bambam, u petak je zaista 1. lipanj, ali i dan od kojeg a če Mol legalno na
burzi moči kupovati dionice INE. To če vjerojatn podiči cijenu INE.

jurex
29.05.2007., 17:18
Zašto mislite da Mol mora biti jedini i isključivi kupac?Meni se čini da ruski kapital debelo ulazi u regiju i kupuje strateške resurse,energiju,rudnike željezare,aluminij i sl.
uz upravljačka prava dana Molu kako bi izgledalo da neki drugi kupac od države ili drugih dioničara kupi 25%+1 dionicu?

mandragoran
29.05.2007., 18:00
uz upravljačka prava dana Molu kako bi izgledalo da neki drugi kupac od države ili drugih dioničara kupi 25%+1 dionicu?

Bez radničkih i braniteljskih dionica, na tržištu ima samo 17% dionica INA-e, pa je stoga na tržištu nemoguće skupiti paket od 25%+1 dionice sve dok i radničke i braniteljske dionice ne budu na prodaju.

Kada to uzmete u obzir, zapitajte se kojem igraču Vladin potez o lock up periodu za radnike zapravo najviše odgovara ;) ?

Feral
29.05.2007., 19:34
....zapitajte se kojem igraču Vladin potez o lock up periodu za radnike zapravo najviše odgovara ;) ?
Lock up period sprijecava da se trziste preplavi jeftino stecenim dionicama i tako srusi cijena (vidjeli ste sto je i sama najava deala sa radnicima napravila na trzistu). Ovaj potez najvise odgovara trenutnim vlasnicima dionica INE a ponajvise samoj vladi:
1. Drzava je najveci dionicar INE, nedavni gubici na trzistu su najvise pogodili drzavu koja je u biti najvise i izgubila.
2. Gubitak profita na INI koji podnose gradjani koji su kupili dionicu u IPO sigurno ne ide u prilog vladi tj njezinoj popularnosti kod ove populacije glasaca, pogotovo ne sada pred izbore i najavljeni IPO HTa.

Sto se MOLa tice oni bi vjerojatno cijenu vidjeli sto nize kako bi mogli postepeno povecavati udio no njihove je interes u koliziji sa vladinim.

mandragoran
30.05.2007., 11:54
Sto se MOLa tice oni bi vjerojatno cijenu vidjeli sto nize kako bi mogli postepeno povecavati udio no njihove je interes u koliziji sa vladinim.

To je standardna teorija, ali to nije ideja koju sam htio iznijeti jer mislim da je to samo pola istine.

Naime, ako MOL misli odmah kupovati, onda bi mu odgovarala što niža cijena, ali što mu to znači kada bi morao odmah dati ponudu za preuzimanje bez previše nade da će doći do natpolovične većine (jer nema dovoljno dionica na burzi)?

Međutim, ako MOL ne misli za sada kupovati na burzi, kao što su uostalom i rekli (pitaj Boga je li im za vjerovati, naravno, ali zato kažem ako), onda upravo njima odgovara da ni nitko drugi ne može skupiti kontrolni paket. Malim dioničarima to baš i ne odgovara. Ja nemam ništa protiv da se još neki veliki igrač pokolje sa MOL-om oko INA-e, a ti ;) ?

Zato mislim da je puna istina ovo: radi se o kompromisu Vlade i MOL-a koji malim dioničarima odgovara samo utoliko što neće biti potresa oko cijene dionice na burzi. Meni osobno to čak ni nije neki osobiti plus jer bih u slučaju pada cijene jednostavno bio dokupio - već sam počeo pa me prekinuše :( ...

82
30.05.2007., 13:36
Međutim, ako MOL ne misli za sada kupovati na burzi, kao što su uostalom i rekli (pitaj Boga je li im za vjerovati, naravno, ali zato kažem ako), onda upravo njima odgovara da ni nitko drugi ne može skupiti kontrolni paket. Malim dioničarima to baš i ne odgovara. Ja nemam ništa protiv da se još neki veliki igrač pokolje sa MOL-om oko INA-e, a ti ;) ?

Nekako sam mišljenja da MOL neće kupovati na burzi da ne diže cijenu; Ali si mislim OMV je kupovao MOL, pa ga je mađarska vlada blokirala na 10%. Možda bi mogao poćeti ulaziti u Inu da zagorča život MOL-u i onemogući mu priliku za 50% vlasništva...:confused:

mandragoran
30.05.2007., 14:00
Nekako sam mišljenja da MOL neće kupovati na burzi da ne diže cijenu; Ali si mislim OMV je kupovao MOL, pa ga je mađarska vlada blokirala na 10%. Možda bi mogao poćeti ulaziti u Inu da zagorča život MOL-u i onemogući mu priliku za 50% vlasništva...:confused:

Zašto ne? A zašto ne i onaj ruski insaj..., ovaj, Bože, investitor Rahimkulov? Međutoa, ako ne mogu skupiti kontrolni paket, a ne mogu, motivacija je sigurno puno manja :( .

WORlock
30.05.2007., 14:22
Ocekivanje treceg igraca iliti princa na bijelom konju je malo vjerojatno. Ugovorom je MOL dobio 25% + zlatnu dionicu koja je vise dijamantna nego zlatna. Zbog visokog sjaja te dionice nikome nije do ulaska u INA-u po podredjenim uvjetima. Vlada ce odluciti kada i kome prodati ostatak dionica, a za ocekivati je slican rasplet kao i sa HT-om. Strateski partner je i ostao strateski.
MOL zeli potpunu kontrolu, ali ce nju prije svega osigurati otkupom dionica od drzave pa tek onda na trzistu ako to bude smatrao potrebnim. Sanse za treceg igraca su vrlo male.
Smijesna mi je ova briga Polanceca za sudbinu dionice koja pada. Kao da je to prva dionica koja zbog ishitrene vladine odluke trpi posljedice. Brine se on vise za 40.000 zadovoljnih glasaca koji bi u slucaju pada postali nezadovoljni. :)

jurex
30.05.2007., 14:47
ma tih 40 000 ako je toliko malih s IPO i ostalo nisu njihova briga već braniteljski fond u kojem je pola milijuna populacije prema kojoj oni imaju poseban interes.

mandragoran
30.05.2007., 16:47
@WORlock:
Pa upravo to i pričam. Kako god bilo, tvrdim da ovo MOL-u višestruko odgovara, iako na prvi pogled ne izgleda tako. Sa preko 25% dionica na burzi bismo bar teoretski mogli doživjeti neki novi Actavis, ali sa samo 17% teško.

@jurex:
Ovo je zanimljiv pogled na situaciju i slažem se. Ne može se dozvoliti da radnici sruše vrijednost udjela braniteljima (a usput i nama i sebi samima) taman pred izbore.

jurex
31.05.2007., 00:25
u petak kad je počeo show boldani računi kupovali a prodavao nitko iz top 10.
1. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 5.180.367 51,8 Osnovni račun
2. ZAGREBAČKA BANKA D.D./HVB BANK HUNGARY ZRT, HUNGARY ZA RAČUN MOL ZRT, HUNGARY 2.500.001 25 Skrb. račun
3. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./FOND HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI 700.000 7 Skrb. račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D./CITIBANK N.A. 254.194 2,54 Skrb. račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 67.394 0,67 Skrb. račun
6. HPB D.D. 38.769 0,39 Skrb. račun
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 36.982 0,37 Skrb. račun
8. PBZ D.D. 23.247 0,23 Skrb. račun
9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 21.984 0,22 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 20.443 0,2 Skrb. račun
Ukupno: 88,43

berozivkovkovic
31.05.2007., 00:37
Dečki ne znam za vas ali ja se nadam prodavati dionice po 3.500 kn iza 01.06. Jer MOL može i ne mora kupovati, a nije jedini zainteresirani kupac ( kao što se vidi iz gornjeg posta ). Sama mogućnost da MOL može kupovati bi mogla ostale kupce učiniti jako nervoznima.

Bella
02.06.2007., 11:30
http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,6,1,razgovor_poltavcenko,76908.jl

Događaji dana

Georgij Poltavčenko: 'Dvije ruske tvrtke žele ući u privatizaciju Ine'
Piše: Vlado Vurušić
Foto: Tomislav Serdar
S hrvatskim dužnosnicima razgovarao sam o mogućem opsegu sudjelovanja tvrtki Lukoil i Gazpromneft u privatizaciji. Moguće je i osnivanje zajedničkog konzorcija

Georgij Poltavčenko, opunomoćeni predstavnik predsjednika Putina za Središnji federalni okrug i osoba iz najužeg kruga ruskog predsjednika, boravio je u Zagrebu na razgovorima s predsjednikom Mesićem, premijerom Sanaderom te ministricom vanjskih poslova Kolindom Grabar-Kitarović.

- Vrlo sam zadovoljan razgovorima s hrvatskim dužnosnicima. Cilj dolaska je opravdan. Glavna tema bio je daljnji razvoj gospodarske suradnje. Raspravljalo se o sudjelovanju ruskih naftnih tvrtki Lukoil i Gazpromneft u privatizaciji Ine. I to nije bila samo izražena želja nego smo razgovarali o mogućem opsegu tog sudjelovanja. Moguće je osnivanje zajedničkog konzorcija. Osim toga, Nexe grupa u Rusiji počinje gradnju velike cementare. A konačno su se na našem tržištu pojavili i vaši vinari...

Rusi su počeli nešto učestalo dolazit na ove prostore...

dRag00n
04.06.2007., 20:11
nekako mislim da je ovaj pad od -2.44% na relativno skromnom prometu (za inu) rezultat istresanja 'malih' potaknut prevelikim očekivanjima vezanih uz istek lock up perioda za mol. mislim da je dosta ljudi temeljilo svoje kalkulacije na nagađanjima kako će po isteku 01.06. mol brže bolje početi udarati po ini..

pošto se to nije dogodilo, strpljenje 'malih' popušta i fondovi ih čekaju na nižim razinama??

kontolog
04.06.2007., 20:47
Točno tako i ja nekako mislim. Nije se dogodila navala od strane MOL-a, a građevinci i Agrokor mlate blokade svaki dan. Onda bolje i malo izgubiti pa na brzaka okrenuti na ovima već spomenutima. Još kad pogledaš danas IPKK i do danas MIV sve ti je jasno. Mislim na njih jer su valjda jedini koji nisu bili u blokadi pa se moglo nešto trgovati.

Nevera
04.06.2007., 21:14
Pa koliko tih malih ima sa paketicima,stalno se cita prodaju mali kupuju fondovi.
Koda fondovi ne mogu stavljati paketice od 22 kom. i pomalo rusiti cijenu iz ovih ili onih razloga.
Bas bi volio viditi te male koji su kupili na IPO inu i sada su poceli kupovati IPKK ili sta vec,a vecina nezna niti sta je IPKK ( kao recimo ja).
DIonica je pod korekcijom ,radi znanih inih razloga i prevelikog ocekivanja koja nisu ostvariva barem za sada.

rover
04.06.2007., 21:28
kad je odluka o modelu podjele dionica radnicima?

kontolog
04.06.2007., 21:50
Bas bi volio viditi te male koji su kupili na IPO inu i sada su poceli kupovati IPKK ili sta vec...

Ja ne kažem da su to oni koji su kupili na IPO-u nego oni koji su kupili prije par dana dok je bila na cca 2800 kn čisto zbog špekuliranja. Očekivala se navala i skok na nekih 3500 kn ali pošto ništa od toga onda bolje vrabac u ruci nego znaš već šta.

Na kraju krajeva, ovo je samo moje mišljenje (čitaj utjeha ;) )

Latenight
05.06.2007., 08:53
Namjeravam kupiti Inine dionice za radnike i to najvjerojatnije 2 paketa. Zanima me kako je najbolje sve dionice prenijeti na sebe? Nekakav darovni ugovor? Isto me zanima, da li se takvim prijenosom dionica gubi pravo na dodatnu dionicu nakon godinu dana ili nema veze?

dRag00n
05.06.2007., 12:37
Pa koliko tih malih ima sa paketicima,stalno se cita prodaju mali kupuju fondovi.
Koda fondovi ne mogu stavljati paketice od 22 kom. i pomalo rusiti cijenu iz ovih ili onih razloga.
Bas bi volio viditi te male koji su kupili na IPO inu i sada su poceli kupovati IPKK ili sta vec,a vecina nezna niti sta je IPKK ( kao recimo ja).
DIonica je pod korekcijom ,radi znanih inih razloga i prevelikog ocekivanja koja nisu ostvariva barem za sada.

pa nisu valjda jedini mali investitori oni sa svojim paketićima još iz IPOa? velika većina onih koji su uzeli pakete i prebacili ih na vlasničke pozicije kod brokera su vjerojatno već i preprodali to što imaju..

a i čisto me zanima koji su to razlozi za korekciju ine, a da se nisu spominjali i prije? pad profitabilnosti? konkurencija? mislim da ako se pogleda trend u svijetu, profitabilnost energetskog sektora raste po vrlo visokim stopama, a to inu sa obnovom refinerija tek očekuje..

dRag00n
05.06.2007., 13:39
eto baš sam naletio i na članak koji se nadovezuje na gore navedeno..

http://www.poslovni.hr/44790.aspx

Dionice energetskih tvrtki diktiraju ritam tržišta
Analitičari u Japanu su izdvojili trend prelijevanja kapitala u commodity dionice
Nakon dosta vremena, nafta je ponovno počela diktirati ritam svjetskog tržišta. Nakon jučerašnjeg rasta dionica američkih naftnih kompanija, u današnjem su trgovanju u Japanu dionice energetskih kompanija, nakon jučerašnjeg približavanja cijene nafte dvotjednom rekordu, isto tako najviše porasle, a analitičari su izdvojili trend prelijevanja kapitala u commodity dionice koji će bez sumnje vršiti pritisak na podizanje opće razine vrijednosti tržišta. Uz to, HSBC Holdings je podigao svoju target cijenu dionicama Cnooca (+2,6%) i PetroChine (+2,1%) što je dalo dodatan impuls energetskim dionicama u regiji. Japanski Nikkei 225 je porastao 0,5 posto, a minimalno je porastao i Morgan Stanleyev MSCI indeks azijsko pacifičke regije.
Jučer su ponovno američki dionički indeksi bili na rekordnim razinama, prvenstveno zbog nafte, ali i povećanja rejtinga analitičara najvećem trgovačkom lancu na svijetu - Wal-Mart Stores. Dow Jones je porastao 0,06 posto, S&P 0,19 posto, a Nasdaq novih 0,17 posto.
Trend rasta cijena energetskih dionica će se bez sumnje zaokružiti na dnevnoj razini i u Europi. Najizgledniji dobitnici su, nakon rasta njihovih vrijednosnica u SAD-u, Eni i Technip. Sam početak trgovanja djeluje optimistično. Porasli su svi dionički indeksi europskih burzi koje su otvorile vrata. Pariški CAC 40 je porastao 0,08 posto, belgijski BEL-20 0,07 posto, frankfurtski DAX 0,15 posto, švicarski SMI 0,01 posto, a britanski FTSE 100 0,14 posto.

kenny
05.06.2007., 18:55
INA - Isplata dividende 15. srpnja
- Ina će isplatu dividende od 13,08 kuna po dionici izvršiti preko Središnje depozitarne agencije (SDA), počevši od 15. srpnja, izvijestili su iz Ine u priopćenju objavljenom preko Zagrebačke burze.
Dividenda će se isplatiti dioničarima koji su na dan 30. travnja ove godine bili upisani u Registru vrijednosnih papira izdavatelja Ine kao vlasnici, a koji se vodi kod SDA, navodi se u priopćenju.
Do 30. travnja dionice Ine prodalo je oko 15.000 dioničara koji nemaju pravo na isplatu dividende.

Padobranac
05.06.2007., 23:12
Iskreno me zanima što vi, dioničari INE, očekujete od ove dionice. Zbilja bih volio znati vaše mišljenje, jer sam i sam potencijalni dioničar (što znači da sada nisam, ali bih uskoro mogao biti - moji su roditelji radili u INI, a nemaju baš neku lovu viška za kupovinu dionica, pa bih tu ja mogao uskočiti). Meni se cijena u IPO-u činila previše nesigurnom (na kraju je ispalo odlično za one koji su ušli, jer se država odrekla ekonomske, i primijenila političku logiku), pa nisam ušao, onda mi se činila puno previsokom (kao što mi se i sad čini), pa opet nisam ušao, a sad mi se čini da bi moglo biti čak i dobro ući na račun staraca (-5% na 1690 kn, - 35% - koje imaju moji penzosi - izgleda dobro kako god okreneš), pa razmišljam o tome da uđem. Ono što me brine je sljedeće:
- ako ne bude ''lock up'' perioda, cijena odmah ode u P.M.!
- ako bude isti ''lock up'' period za sve djelatnike INE, po isteku istog cijena ode u P.M.!
- ako bude ''lock up'' period različit za djelatnike INE ovisno o stažu (između nekoliko mjeseci i godine dana), u cijelom tom periodu cijena ode u P.M.!
A kad će onda cijena ''up''? Kad svi radnici rasprodaju svoje paketiće? (a fala Bogu, ima tih radnika na desetine tisuća!), ili kad se moderniziraju rafinerije? (na kredit koji se mjeri u milijardama), ili kad se vrati taj kredit?, ili kad MOL odluči da mu se isplati preuzimanje?, ili kad Ameri napuste Irak, Iran, Palestinu, Siriju, Izrael i Kuvajt?, ili kad Rusi okrenu rakete prema Kini?, ili kad??????? Pa hebiga, Bože, kad vi mislite da će ta INA vrijediti više nego sada!? :eek:

dRag00n
06.06.2007., 02:54
pa mislim da bi iduće godine u ovo vrijeme sve trebalo sjesti na mjesto :biggrin:

ali ozbiljno, najizglednija varijanta je da će se ići na selektivni lock up ovisno o stažu i mislim da bi u tome slučaju fondovi morali biti dovoljno jaki da zaštite svoje ulaganje. naravno, mislim da će padova i oscilacija biti, ali u određenim 'kontroliranim' okvirima. i ako pretpostavimo da će se bar 20ak% radnika odlučiti zadržati svoje dionice i čekati rasplet situacije sa molom, mislim da situacija nije toliko alarmantna..

ljut
06.06.2007., 03:05
Pa hebiga, Bože, kad vi mislite da će ta INA vrijediti više nego sada!? :eek:

Kada netko pokusa uhvatiti 51%

xy
08.06.2007., 15:05
možda malo glupo pitanje, ali zašto tolko ekipe kupuje po 3 kom ?

Sam
08.06.2007., 15:16
možda malo glupo pitanje, ali zašto tolko ekipe kupuje po 3 kom ?

nemaju za 4kom

bubimir
08.06.2007., 17:39
pogledati prije prodaje (staviti vremenski okvir 1mj):
http://www.bse.hu/onlinesz/10004896.html?uio=4LONGV2VSXES2006R12L083401253930 QN02PZT05guest&ptype=STOCK&pticker=MOL

Mr. Chance
08.06.2007., 17:57
Iskreno me zanima što vi, dioničari INE, očekujete od ove dionice. Zbilja bih volio znati vaše mišljenje, jer sam i sam potencijalni dioničar (što znači da sada nisam, ali bih uskoro mogao biti - moji su roditelji radili u INI, a nemaju baš neku lovu viška za kupovinu dionica, pa bih tu ja mogao uskočiti). Meni se cijena u IPO-u činila previše nesigurnom (na kraju je ispalo odlično za one koji su ušli, jer se država odrekla ekonomske, i primijenila političku logiku), pa nisam ušao, onda mi se činila puno previsokom (kao što mi se i sad čini), pa opet nisam ušao, a sad mi se čini da bi moglo biti čak i dobro ući na račun staraca (-5% na 1690 kn, - 35% - koje imaju moji penzosi - izgleda dobro kako god okreneš), pa razmišljam o tome da uđem. Ono što me brine je sljedeće:
- ako bude isti ''lock up'' period za sve djelatnike INE, po isteku istog cijena ode u P.M.!
- ako bude ''lock up'' period različit za djelatnike INE ovisno o stažu (između nekoliko mjeseci i godine dana), u cijelom tom periodu cijena ode u P.M.!
A kad će onda cijena ''up''? Kad svi radnici rasprodaju svoje paketiće? (a fala Bogu, ima tih radnika na desetine tisuća!), ili kad se moderniziraju rafinerije? (na kredit koji se mjeri u milijardama), ili kad se vrati taj kredit?, ili kad MOL odluči da mu se isplati preuzimanje?, ili kad Ameri napuste Irak, Iran, Palestinu, Siriju, Izrael i Kuvajt?, ili kad Rusi okrenu rakete prema Kini?, ili kad??????? Pa hebiga, Bože, kad vi mislite da će ta INA vrijediti više nego sada!? :eek:

Očekujemo da padne.:p: Glupog li pitanja. Mi smo mazohisti volimo gubiti novce.
Ako padne do 2.500 dokup. Daj samo logično razmisli i pogledaj kolika je lova upucana od strane fondova, a mirovinci svaki dan imaju sve više love.

Stari banka mi je zaradila sve ovo (a vjerujem još i nekim drugim koji su imali dovoljno klikera i hrabrosti da uđu u IPO sa ili bez kredita) što trenutno imam u INI. Kredite vratio iz zarade i dionice čekaju. Vidimo se na 10 tisuća za koju godinu kada dobijemo većinskog.
A na INU uvijek možeš dobiti i margin i lombard pa ti ispadne kao cash i vrtiš opet bančine novce i na dionice INE na čeki.:cool:

pluton
08.06.2007., 23:26
Očekujemo da padne.:p: Glupog li pitanja. Mi smo mazohisti volimo gubiti novce.
Ako padne do 2.500 dokup. Daj samo logično razmisli i pogledaj kolika je lova upucana od strane fondova, a mirovinci svaki dan imaju sve više love.

Stari banka mi je zaradila sve ovo (a vjerujem još i nekim drugim koji su imali dovoljno klikera i hrabrosti da uđu u IPO sa ili bez kredita) što trenutno imam u INI. Kredite vratio iz zarade i dionice čekaju. Vidimo se na 10 tisuća za koju godinu kada dobijemo većinskog.
A na INU uvijek možeš dobiti i margin i lombard pa ti ispadne kao cash i vrtiš opet bančine novce i na dionice INE na čeki.:cool:

Možda Ina zaista i vrijedi toliko, ili ne vrijedi, ali to sad nema veze, a čini se da i općenito nema veze. Komentiram ovo jer sam stvarno zaintrigiran. Nisam znao da postoji perpetuum mobile! Ne treba nama uopće mirovinski sustav kad svatko može bez rizika zaradit koju milju na burzi i odmah u mirovinu. Nema rizika - kupiš bilo što i to raste. Fantastično! Jeftini krediti, jeftine dionice! Kupi! Kupi! Kupi!

Fluid
11.06.2007., 12:40

Mislim da ne možeš promašiti ako kupiš dionice za koje tvoji imaju pravo kao radnici INE. I ja imam jednog takvog i planiram ući. Jedino treba malo managementa da sve iskordiniraš ukoliko oni baš nisu vični burzovnim tehnikama jednom kada budeš prodavao te dionice.

Kamikaza
11.06.2007., 13:28
Ima li netko informaciju o novostima vezano uz dogovor vlade i sindikata? Jos uvijek je sve otvoreno ili se blizimo konacnom dogovoru?

niram
11.06.2007., 15:22
Čini se da su stvari gotovo dogovorene. radnici dobijaju 15-16 dionica po cijeni IPO-a plus 5% plus 1% po godini radnog staža. Sigurno će biti zabrane prodaje razvrstane po kategorijama vjerovatno na 3,6,9,.. mjeseci ovisno o godinama radnog staža. Navodno bi upis trebao biti gotov do 15.07.

dRag00n
11.06.2007., 15:35
te špekulacije su od prije poznate. dali ima što konkretno i provjereno? od kuda to da bi upis trebao biti do 15.07.?

niram
11.06.2007., 15:40
Ovo nisu špekulacije, vrijeme će pokazati!

Mr. Chance
11.06.2007., 19:02
Možda Ina zaista i vrijedi toliko, ili ne vrijedi, ali to sad nema veze, a čini se da i općenito nema veze. Komentiram ovo jer sam stvarno zaintrigiran. Nisam znao da postoji perpetuum mobile! Ne treba nama uopće mirovinski sustav kad svatko može bez rizika zaradit koju milju na burzi i odmah u mirovinu. Nema rizika - kupiš bilo što i to raste. Fantastično! Jeftini krediti, jeftine dionice! Kupi! Kupi! Kupi!

Pluton vrati se u crtic. Ne znam o cemu ti lupetaš. Jel sam ja govorio o nekoj "zicer" zaradi ili što. Nisi mi baš jasan. Uskočiš i pričaš gluposti.
Govorio sam da INA vrijedi i da je likvidna ili ti ne razumiješ hrvatski.
A osim dionica postoje dragi moj pluto i druge investicije i ulaganja (čak i unosnija od dionica trenutno, a bogami i sigurnija), ali treba raditi.
Koliko sam ja sebe razumio, a odlično se razumijem sa sobom (bar zasad) nigdje nema priče o zicer zaradama na dionicama, fondovima i sl. Pročitaj još jednom tekst, pa prevedi.
A INA mi je pogodak u sridu i trenutno čisti cash koji mi je banka zaradila (o tome stari pričam). A to je stvar procjene trenutka, a vjerojatno i djelomično sreće i hrabrosti (ili ludosti nazovi kako hoćeš) da se u to uleti u tom trenutku.

A da će vrijediti vrijediti će. Tržišna kapitalizacija INE je ogromna, potencijala i zainteresiranih ulagača ne nedostaje, a što bi trebalo više za up (ne kroz jedan dan, ja ti govorim o godinima, ali ako si za daytrade onda nemaš tu što tražiti, osim loviti ove povremene valove). I još nešto INA postaje i jedina naša firma koji će biti i ozbiljan regionalni igrač i to nešto vrijedi.
Ali kao i kod IPO-a ima gluhih i slijepih koji surfaju na volima trenutno popularnih dionica, a ima strpljivih koji na jednoj sve nadoknade.:cool:

Prvo je uz mnogo živciranja i utrošenog vremena, a drugo uz hladnu limunadu i bez živciranja i još radiš svoj osnovni posao, jer za to imaš vremena.:p:

Padobranac
11.06.2007., 19:20
Mr. Chance: ''Glupog li pitanja.''
A ti nisi čuo da nema glupih pitanja, samo glupih odgovora?
Kako je moje pitanje bilo ''kad vi mislite da će ta INA vrijediti više nego sada!?'', jel' bi ti pomoglo da ga ponovim, pa da ti ponovo razmisliš o odgovoru?
Nešto si mi negativno nabrijan, nema za tim potrebe - stay cool.:cool:

Kamikaza
11.06.2007., 20:08
te špekulacije su od prije poznate. dali ima što konkretno i provjereno? od kuda to da bi upis trebao biti do 15.07.?

Nema teorije da zavrse do 15.07. Konacni uvjeti nisu definirani, banka nosioc IPOa nije odabrana...sve se bojim da bi i to moglo zavrsiti kao i Ht...

dRag00n
11.06.2007., 20:39
Ovo nisu špekulacije, vrijeme će pokazati!

molio bih onda izvor informacije, ako nisu špekulacije? ili se radi o ranije predstavljenim grubim polančecovim smjernicama kako bi to sve skupa trebalo izgledati?

mislim da je to sve daleko od rješenog, tako da bih to ipak svrstao pod špekulacije, koliko god one izgledne bile..

Mr. Chance
11.06.2007., 21:32

Ja ti ponovljam tvoj tekst, čak sam i podebljao neke djelove i ne treba me učiti komunikacije, jer imam iza sebe hrpe seminara i naravno da na nekima govore da nema glupih pitanja, već samo glupih odgovora, ali kao u svemu ima i tu izuzetaka:
- glupo je kada na temi INA dioničare INE provokativno i bahato pitaš kada oni misle da će INA vrijediti više:p: (ili nije?)

- druga glupost, ako je to uopće istinita dilema kod tebe, je dilema da li kupiti dionice INE po cca 1.200 kn kad one kotiraju na burzi po cijeni od 2.900 u trenutku tvog pitanja i više (prodaj meni po 2.000 i nemaš lock up period i odmah si zaradio 800 kn po dionici ako te proganja ta dilema:biggrin: )

A 7% dionica neke firme (pogotovo INE za koju je postojao interes duplo veći i od njezine tadašnje vrijednosti od strane investitora) stvarno će opasno srušiti cijenu, taman da se pojave sve na tržištu. Pojest će ih fondovi (normalno po nešto nižoj cijeni) i neki od nas (ako bude dovoljno nisko - napisao sam ti svoju granicu).

A trenutno je daleko više toga u prilog rasta INE (dugoročnog) nego za pad.
Ako si trader normalno da to nije za tebe, osim da loviš eventualne valove.

I ostani i ti hladan u ove vruće dane. :cool:

Ja sam inače uvijek hladan što se tice dionica, ali me iritiraju jedino provokacije ovakavog i sličnog tipa kojih je bilo i prije IPO-a i poslije, a ima ih i sada, kao i ko Plive i drugih dionica. Ali to je stvar kulture.

pluton
11.06.2007., 22:06
A da će vrijediti vrijediti će. Tržišna kapitalizacija INE je ogromna, potencijala i zainteresiranih ulagača ne nedostaje, a što bi trebalo više za up (ne kroz jedan dan, ja ti govorim o godinima, ali ako si za daytrade onda nemaš tu što tražiti, osim loviti ove povremene valove). I još nešto INA postaje i jedina naša firma koji će biti i ozbiljan regionalni igrač i to nešto vrijedi.
Ali kao i kod IPO-a ima gluhih i slijepih koji surfaju na volima trenutno popularnih dionica, a ima strpljivih koji na jednoj sve nadoknade.:cool:

Prvo je uz mnogo živciranja i utrošenog vremena, a drugo uz hladnu limunadu i bez živciranja i još radiš svoj osnovni posao, jer za to imaš vremena.:p:

Tržišna kapitalizacija je ogromna ? Ako ti je to bitno, zašto onda ne kupiš Royal Dutch Shell, BP ili neku sličnu firmu? Iili bar neku rusku ? Ili Mol ? Ina se jedva ugura u TOP1000 europskih kompanija. Ako.

Tko garantira da će Ina postati regionalni igrač ? Po meni Ina može biti samo meta preuzimanja, osim ako ne nađemo naftu u Jadranu.

A to što mirovinci kupuju Inu, ne znači puno. Kupuju oni i svakakve državne papire jer im je to obveza. Ja bih više volio da se moja lova za mirovinu disperzira i na drugim tržištima. Koji je inozemni ulagač kupovao Inu u velikim količinama ?

I na kraju, ja nisam rekao da Ina ne vrijedi!!! Nego meni smeta što nema više pravih argumenata. Ina tu nije nikakva iznimka, samo je ona najeksponiranija.

WORlock
12.06.2007., 00:08
Sto se vi svi pjenite kad netko spomene trenutnu precjenjenost INA-e? Fundamentalno je precjenjena sto su pokazale analize svih investicijskih kuca, tj. ja ne znam niti za jednu koja je govorila o cijeni vecoj od 2500Kn?

Medjutim, zakon ponude i potraznje je nesto drugo. Ina je trazena roba jer nasi mirovinci NEMAJU gdje potrositi pare. Pa valjda je bolja INA po 3000 Kn nego Podravka po 630? I ovako su svi nakrcani sa istim dionicama jer NEMA drugih (u HR)!

To sto je netko zaradio 70% ili 100% na INA-i nije rezultat sposobnosti vec srece (i dobre predizborne volje) i mislim da bi trebali imati malo objektivnije misljenje o svom poznavanju trzista vrijednosnih papira, a ne konstantno pametovati. Postoje i druge dionice na ovom trzistu i sigurnije i perspektivnije i zahvalnije. Zasto svi smatrate ovu dionicu kao neko bozanstvo? :rolleyes:

kenny
12.06.2007., 01:06
Sto se vi svi pjenite kad netko spomene trenutnu precjenjenost INA-e? Fundamentalno je precjenjena sto su pokazale analize svih investicijskih kuca, tj. ja ne znam niti za jednu koja je govorila o cijeni vecoj od 2500Kn?

Debelo se varaš i ignoriraš, kao i većina onih razočaranih koji nisu sudjelovali u IPO-u, najbitniju činjenicu kod razloga fundamentalne precijenjenosti Ine, a to je da tek treba uslijediti liberalizracija cijena energenata kod Ine (naročito plina). A evo ti u prilogu jedna od analiza koja pobija tvoju izjavu, ili se smatraš stručnijim i od ERSTE bank analitičara.
P.S. u cijenu nije uračunat Energopetrol kao i dosta drugih stvari.

dRag00n
12.06.2007., 02:28

mislim da ovdje eventualna trenutna fundamentalna precjenjenost ne igra veliku ulogu. daleko veću težinu ima strateški potencijal ine, visoka (opravdana) očekivanja u budućnosti (rafinerije), deregulacija tržišta, naftna nalazišta koja prema nekim informacijama nisu u cjelosti navedena, borba oko većinskog vlasništva, infrastruktura...

naravno, ovo je samo moje mišljenje.

berozivkovkovic
12.06.2007., 09:27

Medjutim, zakon ponude i potraznje je nesto drugo. Ina je trazena roba jer nasi mirovinci NEMAJU gdje potrositi pare. Pa valjda je bolja INA po 3000 Kn nego Podravka po 630? I ovako su svi nakrcani sa istim dionicama jer NEMA drugih (u HR)!

To sto je netko zaradio 70% ili 100% na INA-i nije rezultat sposobnosti vec srece (i dobre predizborne volje) i mislim da bi trebali imati malo objektivnije misljenje o svom poznavanju trzista vrijednosnih papira, a ne konstantno pametovati. Postoje i druge dionice na ovom trzistu i sigurnije i perspektivnije i zahvalnije. Zasto svi smatrate ovu dionicu kao neko bozanstvo? :rolleyes:

Slažem se da je Ina statički gledano precijenjena, ali obzirom na sve ono što slijedi ( od preuzimanja do modernizacije rafinerija i sl. ) sigurno da nije. Uostalom na našem tržištu ima svega 5% dionica koje nisu precijenjene pa ne vidim smisla u isticanju samo jedne.
A volio bih vidjeti napisane te sigurnije i perspektivnije ( pa da možemo i o njima reći koju riječ - ili se radi o investitorskoj retorici? )
Da li je to građevinski sektor, turizam ili nešto treće?

xyz
12.06.2007., 11:37
Mudro zboriš berozivković.Inače kada je ina precjenjena ili neka tu lokalna firma to nije isto. InA ima svjetski potencijal a ne dva hrasta kao ova drvna industrija tipa brest ili što već god ..

xyz
12.06.2007., 11:47
Mudro zboriš berozivković.Inače kada je ina precjenjena ili neka tu lokalna firma to nije isto. InA ima svjetski potencijal a ne dva hrasta kao ova drvna industrija tipa brest ili što već god ..

WORlock
12.06.2007., 12:26
Debelo se varaš i ignoriraš, kao i većina onih razočaranih koji nisu sudjelovali u IPO-u, najbitniju činjenicu kod razloga fundamentalne precijenjenosti Ine, a to je da tek treba uslijediti liberalizracija cijena energenata kod Ine (naročito plina). A evo ti u prilogu jedna od analiza koja pobija tvoju izjavu, ili se smatraš stručnijim i od ERSTE bank analitičara.
P.S. u cijenu nije uračunat Energopetrol kao i dosta drugih stvari.
Ti imas problema sa engleskim?
DCF analiza daje fair vrijednost od 2620Kn i 12mjesecni target (veljaca 2008!) na 3030Kn i to u vrijeme kada je INA na trzistu bila oko 3000Kn! I sad nije precjenjena?!
To je istina vise od onih 2500 (za 150Kn :) ) koje sam spominjao zato sto su me analize interesirale prilikom izlistavanja na burzi. Poslije toga ih nisam pratio.
Navodi se i procjena na 3550Kn ako u naredne dvije godine dodje do sinergije sa Molom. To je vec poprilicno spekulativna opcija i nema previse veze sa fundamentima.

A u zakljucku pise:Based on the analysis we have prepared for the company, we think that INA is a fast
growing company with excellent opportunities in both the upstream and downstream
areas. Growth can also be boosted by improving regulations and cost cutting measures
at the company. However, it looks to us as though these growth opportunities are priced
in to the stock already. Therefore, we have a Hold recommendation for INA shares on
a stand-alone basis. We believe that the high liquidity on both the international and
Croatian markets (funds and private individuals have large amounts of cash after the sale
of Pliva shares) is also partly responsible for this high valuation. We set our 12-month
target price at HRK 3,030, the result arising from our DCF-based valuation.

Ako procitas moj post jos jednom - mozes pronaci sve sto pise u zakljucku. Sto su trenutno fundamenti, a sto utjece na cijenu dionice.

Kao sigurnije dionice mogu spomenuti velike banke i osiguravajuce kuce i jos neke iz prve kotacije, a za veci potencijal treba samo pogledati rast nekih dionica u ovoj godini koji premasuje rast INA-e za nekoliko puta.

pluton
12.06.2007., 12:41

Ma gle, uspoređivat firmu kao što je Ina sa firmom kao što je Brestovac stvarno nema smisla. I uopće ne vidim kakva bi tu trebala biti poanta. Ali među tim manjim firmama još se može naći dobrih prilika za one koji su voljni čekati. Kao što je već rečeno, drvna industrija je jedna od stvarno rijetkih koja ima izvozni suficit. Slično mišljenje imam i o nekim poljoprivrednim firmama koje bi tek trebale iskoristiti potencijale do i nakon ulaska u EU. Ima još nekoliko manjih firmi koje bi mogle briljirati, imam ih u razmatranju, a nisu vezane uz primarne djelatnosti nego zapravo prodaju "znanje" i imat će svoje tržište.

Ina, Podravka, banke, osiguravatelji, građevinari itd... ne vidim nekog realnog temelja za ogromni rast vrijednosti, sve je to već debelo odradilo svoje. I u usporedbi sa sličnim firmama vani nije više nikako jeftino. Dolazi polako i kod nas vrijeme kad će treba zasukati rukave, a onda će možda i neke druge stvari doći u fokus.

kenny
12.06.2007., 13:47
Ti imas problema sa engleskim?
DCF analiza daje fair vrijednost od 2620Kn i 12mjesecni target (veljaca 2008!) na 3030Kn i to u vrijeme kada je INA na trzistu bila oko 3000Kn! I sad nije precjenjena?!
To je istina vise od onih 2500 (za 150Kn :) ) koje sam spominjao zato sto su me analize interesirale prilikom izlistavanja na burzi. Poslije toga ih nisam pratio.
Navodi se i procjena na 3550Kn ako u naredne dvije godine dodje do sinergije sa Molom. To je vec poprilicno spekulativna opcija i nema previse veze sa fundamentima.

A u zakljucku pise:

Ako procitas moj post jos jednom - mozes pronaci sve sto pise u zakljucku. Sto su trenutno fundamenti, a sto utjece na cijenu dionice.

Kao sigurnije dionice mogu spomenuti velike banke i osiguravajuce kuce i jos neke iz prve kotacije, a za veci potencijal treba samo pogledati rast nekih dionica u ovoj godini koji premasuje rast INA-e za nekoliko puta.

Ti imaš problema s matematikom, a vidi ipak si skontao da je 3000 više od 2500, na tržištu koje je zrelo za dobru korekciju ovo je jedno od rijetko sigurnih ulaganja. Također, oni koji su upisali inu u IPO-u će dobiti jednu dionicu na 10 što nikako nije za zanemariti.
U ovoj analizi je zanemaren Energopetrol, ali i povećani utjecaj Jadranskog naftovoda, kao i naftovoda koji se tek planiraju izgraditi, kao i terminala za ukapljeni plin. Ovo su sve ogromni projekti u kojima će Ina imati vlasnički udio.

Pokaži nam sličnu analizu tih svojih podcjenjenih dionica, kakva ti je to usporedba s dosadašnjim rastom cijena dionica drugih firmi, pa i najveći početnik u ulaganju zna da dosadašnji rast ne određuje budući.

Naravno da će se moći uvijek naći firmi na kojima će se moći zaraditi više i brže, ali i uz više rizika. Ina je i po ovim cijenama sigurno ulaganje za veću količinu novca, a za mene je prinos od 20 - 30 % godišnje bez velikog rizika odlično ulaganje.

Mr Pink
12.06.2007., 16:57
Danas preko 20 milja prometa što čini zbroj trgovanja kroz skoro cijeli prošli tjedan.

WORlock
12.06.2007., 17:05
Ti imaš problema s matematikom, a vidi ipak si skontao da je 3000 više od 2500, na tržištu koje je zrelo za dobru korekciju ovo je jedno od rijetko sigurnih ulaganja. Također, oni koji su upisali inu u IPO-u će dobiti jednu dionicu na 10 što nikako nije za zanemariti.
U ovoj analizi je zanemaren Energopetrol, ali i povećani utjecaj Jadranskog naftovoda, kao i naftovoda koji se tek planiraju izgraditi, kao i terminala za ukapljeni plin. Ovo su sve ogromni projekti u kojima će Ina imati vlasnički udio.

Pokaži nam sličnu analizu tih svojih podcjenjenih dionica, kakva ti je to usporedba s dosadašnjim rastom cijena dionica drugih firmi, pa i najveći početnik u ulaganju zna da dosadašnji rast ne određuje budući.

Naravno da će se moći uvijek naći firmi na kojima će se moći zaraditi više i brže, ali i uz više rizika. Ina je i po ovim cijenama sigurno ulaganje za veću količinu novca, a za mene je prinos od 20 - 30 % godišnje bez velikog rizika odlično ulaganje.
Pricamo valjda o trenutnim vrijednostima dionica, a ne o targetima za godinu, dvije ili 10 :rolleyes:. Ako je meni 5-godisnji target za INA-u 10.000Kn - kakve to ima veze sa sadasnjom cijenom? Ti citaj sto hoces, ali je Ina I PREMA OVOJ ANALIZI fundamentalno precjenjena sto i ja tvrdim. Cak ocekujem da ce pocetkom 2008 cijena definitivno biti preko 3000 kako predvidjaju ovi iz Erste.
Potencijal. Naravno da ga ima, ali puno manje nego sto neki ocekuju. Ovi tvoji argumenti su smijesni. Pricas o infrastrukturnim i strateskim projektima koji ce se realizirati u sljedecim desetljecima, a benzin euronorme 4 uvozimo dok je u Europi na snazi euronorma 5.:thumbsdow
Svatko tko racuna na prinos od 20-30% na ovoj ili bilo kojoj drugoj dionici u godisnjem kontinuitetu je najblaze receno neozbiljan i nerealan. Povrat ulozenog kapitala u roku 3 do 5 godina mozes ostvariti samo na heroinu, kokainu i slicnim derivatima.
Nemam se ja potrebu opravdavati gdje i zasto ulazem svoj novac niti to ocekujem od nekog drugog. Tko zeli, moze pogledati sadrzaj mog portfelja u rubrici za to predvidjenoj pa neka proanalizira i usporedjuje.

kenny
12.06.2007., 19:45
Pricamo valjda o trenutnim vrijednostima dionica, a ne o targetima za godinu, dvije ili 10 . Ako je meni 5-godisnji target za INA-u 10.000Kn - kakve to ima veze sa sadasnjom cijenom? Ti citaj sto hoces, ali je Ina I PREMA OVOJ ANALIZI fundamentalno precjenjena sto i ja tvrdim. Cak ocekujem da ce pocetkom 2008 cijena definitivno biti preko 3000 kako predvidjaju ovi iz Erste.
Potencijal. Naravno da ga ima, ali puno manje nego sto neki ocekuju. Ovi tvoji argumenti su smijesni. Pricas o infrastrukturnim i strateskim projektima koji ce se realizirati u sljedecim desetljecima, a benzin euronorme 4 uvozimo dok je u Europi na snazi euronorma 5.
Svatko tko racuna na prinos od 20-30% na ovoj ili bilo kojoj drugoj dionici u godisnjem kontinuitetu je najblaze receno neozbiljan i nerealan. Povrat ulozenog kapitala u roku 3 do 5 godina mozes ostvariti samo na heroinu, kokainu i slicnim derivatima.
Nemam se ja potrebu opravdavati gdje i zasto ulazem svoj novac niti to ocekujem od nekog drugog. Tko zeli, moze pogledati sadrzaj mog portfelja u rubrici za to predvidjenoj pa neka proanalizira i usporedjuje.

Nije ni čudo da su ti moji argumenti smiješni kad ti nedostaje elementarno znanje o Ini, evo ti jedna informacija INA, od siječnja proizvodi benzin Euro IV kvalitete, a što se tiče infrastrukturnih projekata ne radi se o desetljećima već o par godina.
Energopetrol i udjel u Jadranskom naftovodu su sadašnjost, ali i početak liberalizacije cijena (uvođenje plivajućih trošarina, lagano povećanje cijene plina Petrokemiji), a sve to nije uključeno u ovoj analizi.
Nisam siguran da znam što si htio reći o povratu u 3 do 5 godina ali ako misliš da je to nemoguće jednostavno pogledaj cijenu u IPO-u i današnju, ili još bolje, cijenu za pola godine ;)

Mr. Chance
12.06.2007., 19:57
Tržišna kapitalizacija je ogromna ? Ako ti je to bitno, zašto onda ne kupiš Royal Dutch Shell, BP ili neku sličnu firmu? Iili bar neku rusku ? Ili Mol ? Ina se jedva ugura u TOP1000 europskih kompanija. Ako.

Tko garantira da će Ina postati regionalni igrač ? Po meni Ina može biti samo meta preuzimanja, osim ako ne nađemo naftu u Jadranu.

A to što mirovinci kupuju Inu, ne znači puno. Kupuju oni i svakakve državne papire jer im je to obveza. Ja bih više volio da se moja lova za mirovinu disperzira i na drugim tržištima. Koji je inozemni ulagač kupovao Inu u velikim količinama ?

I na kraju, ja nisam rekao da Ina ne vrijedi!!! Nego meni smeta što nema više pravih argumenata. Ina tu nije nikakva iznimka, samo je ona najeksponiranija.

Pa ti si stvarno lik iz crtica. Ja o hrvatskom tržištu i tržišnoj kapitalizaciji u odnosu na druge hrvatske tkzv. "perjanice", a ti na svjetsko tržište o kojem uopće nije bilo govora. Ja za razliku od tebe neću imenovati, niti javno podcjenjivati niti jednu dionicu, jer svako ima svoje argumetne za ulaganje.
Inace pročitaj majstora (gurua) Grahama i njegovo razmišljanje o visini tržišne kapitalizacije neke firme (normalno ne napuhanih balona po nekoliko BV, pa do nekoliko desetaka BV-a, a što INA nije).
A za razliku od tebe i nekih sličnih tipova nemam razloga biti nervozan.
Sav novac trenutno u INI je novac koji je zarađen isključivo novcem banke i to nije nikakav perpetum mobile, kao što ti hočeš prikazati, već isključivo procjena tadašnje situacije prije IPO-a i naravno kao i svugdje i doza sreće da su dečki iz vlade odlučili ići još nizže u IPO-u od gornje granice. I ne smatram da sam zbog toga previše pametan. Jednostavno u pravo vrijeme na pravom mjestu.
I za to me ne pere trenutna cijena, a buduća veća cijena je, u to sam poprilično siguran, zbog mnogo stvari, a to je kenny veoma dobra i objasnio, a i ja sam napisao, a ne da mi se ponavljati, je izvjesnija od velike većine dionica, a tu je još i 10% nagrade na kraju godine.
:cool: :cool: :cool:

sayes
12.06.2007., 20:13
I za to me ne pere trenutna cijena, a buduća veća cijena je, u to sam poprilično siguran, zbog mnogo stvari, a to je kenny veoma dobra i objasnio, a i ja sam napisao, a ne da mi se ponavljati, je izvjesnija od velike većine dionica, a tu je još i 10% nagrade na kraju godine.
:cool: :cool: :cool:

Znači na kraju godine još 10 posto u minus.:biggrin:

kenny
12.06.2007., 20:17

Iskreno, i ne zanima me opravdanje gdje i zašto ulažeš svoj novac.
Ovdje konstantno pljuješ po ovoj dionici, a kada si uletio i s pričom o debeloj precijenjenosti Ine i cijeni koja je samo rezultat pretjerane potražnje fondova, a druge dionice su podcijenjene, logično je da ti postavim pitanje o analizi tih podcijenjenih pitanja.

Mr. Chance
13.06.2007., 09:04
Znači na kraju godine još 10 posto u minus.:biggrin:

Priznajem duhovito, a vjerojatno i točno. Ali minus zbog vjerojatnog odnosa ponude i potražnje u tom periodu kada neki odluče dionice INE i prodati (tj. dosta njih) je trenutan, a veći broj dionica na mojem računa trajan.:p:

berozivkovkovic
13.06.2007., 10:22
Meni samo nije jasno zašto svi napadaju Vladu da nam je nešto poklonila. Pa nitko normalan ne ide u IPO sa maksimalnom cijenom. Moraš investitore nečim motivirati na upis. Pogledajte što su napravili ovi iz EHOSa i NEXEa.
Pa tko će im kupiti dionice samo zato da bi oni maksimalno zaradili. A gdje je tu naknada za investitora i njegov rizik?

Dex1
13.06.2007., 10:26
Meni samo nije jasno zašto svi napadaju Vladu da nam je nešto poklonila. Pa nitko normalan ne ide u IPO sa maksimalnom cijenom. Moraš investitore nečim motivirati na upis. Pogledajte što su napravili ovi iz EHOSa i NEXEa.
Pa tko će im kupiti dionice samo zato da bi oni maksimalno zaradili. A gdje je tu naknada za investitora i njegov rizik?

I samim tim su si napravili negativan image za sljedeće "burzovne" radnje tj. najvjerojatnije će biti izbjegavani od ulagaća.

Lojza
13.06.2007., 10:29
Nije mi jasno da ako dionica ine nije baš neka koje budale su jučer ulupale dvadesetak miliona i koliko je stotina pokupovano po 3--- u zadnjih par mjeseci .

Slow
13.06.2007., 10:44
To nista ne znaci ako ta "budala" ima puno vise miliona.

WORlock
13.06.2007., 14:16
Majko moja :eek:
I vi idete nesto komentirati!?
EHOS i NEXE nisu imali IPO (Javnu ponudu dionica) vec su se uvrstili u kotaciju burze, tj. izlistali su svoje dionice!

Kod IPO-a se obicno od strane kupca nudi kolicina i cijena bez gornjeg ili ikakvog limita. Prvo se namire oni sa visom ponudjenom cijenom i oni sa posebnom prednoscu i tako prema nizim ponudama.
Npr. neki mirovinski fond bi u tom slucaju mogao dati ponudu za kupnju 5000kom INA-e po cijeni od 2400Kn, a neki biseri sa ovog threada bi mogli ponuditi za kupnju 5kom po cijeni od 4000Kn. Prvo prodju ovi biseri pa tek onda ostali.

Na taj nacin bi drzava prikupila PUUUNO vecu kolicinu novca, a ovako je to poklonjeno gradjanima i fondovima (opet su to gradjani, ali neizravno). Radi se o cistom poklonu u promotivne predizborne svrhe. Dokaz tome je brza promjena dogovora sa sindikatima uzrokovana naglim (ne)ocekivanim padom dionica na trzistu i samim time nezadovoljstvo ulag(glas)aca.

Strasno, EHOS i INA!? I onda jos nesto komentirati!? :thumbsdow

berozivkovkovic
13.06.2007., 20:30
Čuj Warlock, na tvoju žalost ja dobro znam da EHOS i NEXE nisu raspisali IPO, samo sam govorio o razmišljanju koje kod naših vrlih izdavatelja prevladava. A to je nevjerovatna pohlepa za novcem i prikrivena prijevara ulagača koji su željni novih izdanja. Uostalom pročitaj si članak u današnjem Manager.hru o tome pa će ti biti jasnije.
A za Inu ne brini, biti će to sve u redu za nas koji smo je za razliku od tebe upisali.
Vidim da je i tebi glavna stvar svakog IPOa da netko prikupi jaako puno novca. Jer pisati da je država svojim građanima nešto poklonila može samo netko tko je jako neinformiran.
To je kao da kažeš da je država poklonila mirovinu nekom hrvatskom ratnom vojnom invalidu.:thumbsdow

axy
13.06.2007., 22:51

Znas li ti sto je to IPO?

pluton
13.06.2007., 23:07
@bero

Zašto građane dioničare Ine uspoređuješ s ratnim invalidima ? Ne vidim nikakvog smisla u toj analogiji, a i stvarno nije ok. Činjenica je da vlada kupuje što više glasova, na ovaj ili onaj način. Ako si pod time što si napisao mislio na to da su Inu izgradili građani HR svojim novcem, kao uostalom i sve ostale firme, onda su građani dionice trebali dobiti gratis.

Tko je kupio dionice Ine na IPO napravio je odličan potez, a tko je još k tome prodao na maks. još bolji. O tome uopće nema rasprave. Previše tu ljudi burno reagira, a ja sam, kao vjerojatno i Walock, samo preko Ine htio ukazati na to da je sve manje objektivne analize, a najpotcjenjenija dionica kod nas je trenutno RISK-R-A.

Erik
13.06.2007., 23:14
Za sad neću ništa brisati, ali upozoravam vas da ne vrijeđate sugovornike i ne spuštate raspravu na osobni nivo. Nekima malo fali da završe na provjeri.

berozivkovkovic
14.06.2007., 09:17
http://www.poslovni.hr/45580.aspx

vodoinstalater
18.06.2007., 19:29
INA Zlatna dionica godine

Business.hr/Hina
18.06.2007 16:30

INA je dobitnik Zlatne dionice i industrijske dionice godine u sektoru ostalo koja se dodjeljuje u organizaciji Zagrebačke burze, tjednika Lider, HRT-a i Kapital kluba.
Industrijsku dionicu godine u kategoriji hrana i lijekovi dobila je tvornica šećera Viro, a Dalekovod je dobitnik industrijske dionice u sektoru pomorstvo, promet, veze i gradnja.

Financijskom dionicom godine proglašena je dionica Croatia osiguranja, a turističkom Maistra.

Na svečanosti su dodijeljene i dionice desetljeća, a dionicom desetljeća proglašena je Pliva koja je i dionica desetljeća u kategoriji industrijske dionice. Financijska dionica desetljeća je dionica Zagrebačke banke, a turističkom dionicom desetljeća proglašena je dionica Plave lagune.
Hrvatskoj Vladi dodijeljena je posebna nagrada za doprinos razvoju hrvatskog tržišta kapitala, vezana uz prošlogodišnju uspješnu javnu ponudu dionica Ine.

rover
19.06.2007., 13:53
ni glasa više o dionicama za radnike INE, jel vlada i sindikati tako dobro šute ili stvarno nema informacija

marqox
19.06.2007., 14:18
Svi su zašutili. Nakon što se izašlo s onom viješću prije par dana, i nakon što je to imalo negativan efekt na dionicu, sad svi šute ko ribe.

Nevera
19.06.2007., 14:28
Pa nema se tu sta puno mudrovat, ko je kupio u vrijem IPO , dobro je zaradio i eventualno ceka povlastene dionice i razvoj situacije sa radnicima.
A i mol je u igri.

kenny
19.06.2007., 19:01
http://www.nacional.hr/articles/view/35465/3/

EKSKLUZIVNO: VELIKI OBRAT NA NAFTNOJ SCENI
Rusi ulaze u Inu umjesto MOL-a

ZBOG SUKOBA S Vladom RH oko cijena energenata Mađari su donijeli odluku o povlačenju iz Ine i prodaji svojih 25 posto dionica ruskoj državnoj kompaniji Gazpromneftu, koji u ovaj posao ulazi zajedno s Lukoilom

Prema neslužbenim informacijama hrvatska vlada i mađarska naftna tvrtka MOL ozbiljno pregovaraju o prodaji MOL-ova 25-postotnog udjela u Ini ruskoj državnoj kompaniji, vjerojatno Gazpromneftu, naftnom dijelu energetskog diva Gazproma. Otkad je u javnost procurila informacija da je MOL s haaškim optuženikom Ivanom Čemarkom sklopio predugovor o preuzimanju lanca benzinskih crpki Tifon, vrijedan 150 milijuna eura, u naftnim krugovima sve se češće čuje da će se Mađari povući iz Ine i svoj udio prodati Rusima. Kako se radi o potezu koji će u mnogočemu odrediti energetsku budućnost Hrvatske, čeka se političi dogovor, a on bi trebao biti postignut za vrijeme boravka ruskog predsjednika Vladimira Putina u Zagrebu, u nedjelju, 24. lipnja, na energetskom summitu jugoistočne Europe.

Ugovor između MOL-a i Čermaka drži se u tajnosti i još nije realiziran. MOL ne može bez suglasnosti Vlade RH kupovati konkurentske kompanije na tržištima na kojima je prisutna Ina. Kako doznaje Nacional, hrvatska je strana Mađarima prije četiri mjeseca dala zeleno svjetlo za pregovore s Ivanom Čermakom o preuzimanju Tifona. Glavni je uvjet bio da se MOL obveže da će Tifon početi od Ine kupovati gorivo kad se moderniziraju njene rafinerije. Riječ je o 250 tisuća tona naftnih derivata godišnje, koje je Tifon dosad nabavljao u inozemstvu.

Unatoč tom odobrenju, u MOL-u ozbiljno razmišljaju o povlačenju iz Ine. Visokopozicionirani izvor u Ini za Nacional je izjavio da je takav razvoj događaja vrlo izvjestan jer je MOL vrlo nezadovoljan odnosom Vlade prema Ini. Prvenstveno se to odnosi na Vladin pritisak da se cijene energenata drže na niskoj razini kako bi se na štetu profita kupovao socijalni mir. Vladina računica tu je sasvim jasna, ali u MOL-u su, sasvim logično, nezadovoljni takvom poslovnom politikom. S obzirom na vlasnički udio, primjerice, na svakih 100 milijuna kuna smanjene dobiti, 25 milijuna izgubio je MOL. U MOL-u znaju da bez većinskog vlasništva nad Inom ne mogu ništa napraviti. O povlačenju iz Ine počeli su razmišljati kad su shvatili da neće tako lako doći do većinskog vlasništva nad hrvatskom kompanijom. Dugoročno, udio od 25 posto ih ne zanima.

Stoga su počeli tražiti novu priliku a našli su je u Tifonu. Tifon drži 8 posto hrvatskog maloprodajnog tržišta naftnim derivatima, ima vrlo dobro locirane 33 benzinske postaje i jedini u Hrvatskoj prodaje goriva Euro V kvalitete čija se upotreba u zemljama EU propisuje tek 2009. Osim toga, Tifon je u raznim fazama realizacije gradnje 25 novih benzinskih postaja. S ukupno 58 benzinskih postaja Tifon će postati jači igrač u Hrvatskoj od austrijskog OMV-a, koji drži drugu tržišnu poziciju. Tifon je u prošloj godini ostvario 1,4 milijarde kuna prihoda, što je 26 posto više nego godinu prije.

Na prodaji 25 posto dionica Ine MOL će zaraditi velik novac koji će mu poslužiti za otplatu dobrog dijela kreditnih zaduženja kojima je financirao snažnu ekspanziju proteklih godina. Četvrtinu dionica Ine MOL je prije četiri godine platio 505 milijuna dolara. Danas, prema trenutačnoj cijeni na Zagrebačkoj burzi, taj udio vrijedi 1,3 milajardi dolara.

Ovo je zaista ekskluzivna vijest, ukoliko se potvrdi točnom. Teško je reći jeli ovo dobra ili loša vijest za Inu (pogotovo dugoročno), ali ukoliko budu željeli preuzeti većinski paket Rusima cijena sigurno neće biti preveliki problem.

Polikarpov
20.06.2007., 00:08
Kolika je dividenda na dionici INE?

dRag00n
20.06.2007., 02:36
stvarno je teško malo pretražiti temu? 13,08 kn.

Neurosinner
20.06.2007., 11:56
Hungarian MOL won't sell INA stocks
Wednesday, June 20, 2007 09:57:00 AM
Mol denied news in the Croatian press that it would sell its 25% stake in Croatian state owned oil company INA. MOL still considers INA as strategic investment.

Croatian weekly Nacional said that according to its information MOL is not happy with the pressure from the Croatian government, to keep fuel prices low, and there are serious talks about selling MOL's INA stake. According to the paper, the buyer would be Russian Gazpromneft, and the political decisions about the deal might be done during President Putin's next week visit.

But MOL denied the press information, said that its relationship with the Croatian company is very good, and INA is still a strategic investment for MOL.

portfolio.hu (http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=1&i=12164)

dRag00n
20.06.2007., 14:40
taj nacional je stvarno tračerska i senzacionalistička novina. skoro ko story :biggrin:

...zovem sda cijeli dan i nikako da se maknem od 5og mjesta u redu pa me zanima dali netko zna nešto više o isplatama dividendi po paketima koji nisu na naše ime, ali postoji ovlaštenje po punomoći (dakle bez napravljenog darovnog ugovora)?

Shogun
20.06.2007., 14:49
Možda to samo MOL pušta plaćene oglase...da misle prodavati.

Neurosinner
22.06.2007., 11:18
portfolio.hu (http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=1&i=12188)

Hungarian MOL announced share buyback program
Friday, June 22, 2007 09:24:00 AM
Board of Directors in Hungarian Oil and Gas Public Limited Company ("MOL") made a decision to develop a more efficient capital structure, the company announced today.

bubimir
22.06.2007., 15:37
bitno gornjeg napisa i:
"On the next AGM (in April 2008) the Board of Directors will ask for authorization of cancelling treasury shares and further share buybacks. However, the Board of Directors intends to maintain the flexibility to use treasury shares as an acquisition currency.

Besides improving the capital structure, MOL will continue to actively seek for further organic growth possibilities and acquisition opportunities"

MOL price explodes, Hungarian index on top
Friday, June 22, 2007 01:22:00 PM

Due to the skyrocketing of MOL, BUX was at its historical height, on 27,407 points mid-day, which is 2.3% higher than yesterday's closing price. In the region movements were mixed, PX fell 0.1%, while RTS went up 0.1% and WIG was up by 0.6%.

MOL did not raise this much for a long time. Today the company announced that it would buy back its own shares, which was followed by positive market reaction. When trading started again after the announcement, trading volume was HUF 21 billion and the price of MOL grew by 5.8%, to 25.580.
Hungary's MOL trading suspended
Friday, June 22, 2007 09:03:00 AM

The news came a few minutes ago, that trading of the stocks of Hungarian blue chip MOL was suspended before the opening of the trading.

možebitno vezano?-jedna stara vijest 12.06.2007 Teuta Franjković

Mol i Gazprom će razmijeniti dionice?
http://www.poslovni.hr/45334.aspx

bubimir
22.06.2007., 16:34
vjerojatno se radi o strateškom partnerstvu, na duži rok (analitičar smatra da će Mol svoj upstream biznis u Rusiji morati platiti upravo udjelom u kompaniji)

Portfolio.hu: Can a Russian oil company acquire a considerable holding in MOL in the near future? If the answer is yes, how?

Analyst: Russian oil companies (Lukoil, Gazprom, less likely Rosneft and others) can certainly get a considerable stake in MOL, as a payment for MOL's upstream expansion in Russia.

Depending on the direction of this expansion, oil OR gas, it might be either Gazprom or some oil company, like Lukoil, for example. Having said that, I doubt that Russians will get a control. Most likely a significant minority stake, 50% at most.
(comments by an analyst of another major investment bank, who talked to Portfolio.hu only on the condition of anonymity).

stihomir
22.06.2007., 21:42
stvarno je teško malo pretražiti temu? 13,08 kn.

Zaista mi nije jasno zasto uopce isplacuju ovoliko smijesnu dividendu.
Zasto nisu stavili 1 kn?
Katastrofa.

bubimir
23.06.2007., 01:04
izgleda da se ipak radi o obrani od preuzimanja:

KBC: takeover fears in Hungarian MOL
Friday, June 22, 2007 04:16:00 PM

"We now feel that the 10% buyback is due to takeover fears from the Russians" Péter Tordai, senior analyst of KBC Securities Magyarország wrote. Currently there is a 10% voting limit restriction but this might not fully save management from a takeover.The management has access to 23.7% of votes while OMV, the Rahimkulov family and a potential Russian oil company can combine their votes (maximum 30%) in order to remove MOL`s management and might split up the company in line with their interest.
..
http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=1&i=12201

Neurosinner
25.06.2007., 11:34
OMV holds now 18.6% of MOL (http://ots.euroadhoc.com/irmeldung.php?schluessel=OTA_20070625_OTA0002&ag=OTA)

bubimir
25.06.2007., 14:01
Uprava MOL-a trenutno ima dovoljno resursa za obranu od OMV-a, Rusi za sada nisu zainteresirani..

http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=1&i=12209

Rahimkulov sells 6.2% package in Hungarian MOL to OMV
Monday, June 25, 2007 09:20:00 AM

Another reading of the story is that there are only two players involved in the battle for MOL, namely OMV and MOL management, since Rahimkulov has in fact not been piling up MOL shares for a Russian oil company, as it was speculated before.

Crumarix
27.06.2007., 01:49
Ista tema , ali na hrvatskom......

OMV kupio dodatnih 8,6 posto dionica Mola za milijardu eura
26.06.2007 11:25
Prema najavama Mol će se oduprijeti OMV-ovom pokušaju preuzimanjaVodeća srednjoeuropska naftna kompanija OMV Aktiengesellschaft kupila je dodatnih 8,6 posto dionica Mola čime ukupno drži 18,6 posto dionica te mađarske naftne grupacije, javlja Poslovni dnevnik.

BEČ - Vodeća srednjoeuropska naftna kompanija OMV Aktiengesellschaft kupila je dodatnih 8,6 posto dionica Mola čime ukupno drži 18,6 posto dionica te mađarske naftne grupacije, javlja Poslovni dnevnik.

Prosječna cijena po dionici slična je onoj po kojoj se trgovalo što implicira ukupnu cijenu od jedne milijarde eura za spomenuti udjel.

Time austrijski div učvršćuje strateška nastojanja kako bi postao najjača energetska grupacija u ovom dijelu svijeta. Kupljene dionice bile su javno ponuđene, a za njih su se interesirali navodno i ostali ulagači.

U OMV-u su uvjereni kako je ovo dugoročno vrlo isplativo ulaganje koje će objema kompanijama učiniti samo dobro: dati im mogućnost širenja i rasta te sigurnost opskrbe. Isto tako u OMV-u smatraju da bi komplemenatrne snage obiju kompanija srednje Europe mogle biti kapitalizirane u više segmenata.

Kupnjom udjela u Molu, OMV dokazuje da ide ukorak sa svjetskim trendovima konsolidacije unutar svih sektora, pa tako i energetskog.

Do mogućeg preuzimanja većinskog udjela OMV će ipak teško doći, misle mađarski analitičari. Tako analitičar Peter Tordai iz KBC Securitiesa smatra da je sada Mol taj koji drži sve konce u svojim rukama i kako je gotovo sigurno da će se braniti od eventualnog pokušaja preuzimanja.

Prema njegovu mišljenju, Mol bi se trebao oduprijeti OMV-ovu pokušaju preuzimanja, i to tako što će uskoro emitirati dodatnih 15 posto novih trezorskih dionica (trenutno ih već drži 25 posto).

U slučaju da taj način odupiranja ne uspije, Tordai smatra da postoji opcija postavljanja protuponude od jedne ciparske kompanije koju bi financirala OTP banka.

Atilla Vago, analitičar u Concordeu, izjavio je kako bi ulagači stratešku suradnju mogli pozitivno ocijeniti, no da odbor Mola neće na kraju prihvatiti OMV-ovu ponudu. U Molu su prije izjavljivali kako svoj petogodišnji plan žele dosegnuti sami, a ne pomoću neke druge kompanije. Vago vjeruje i da će se Mol uspjeti obraniti od OMV-ove ponude jer je za njezino prihvaćanje potrebna većina od 75 posto glasova.

(TotalPortal)

mislim da je današnje trgovanje najlakše opravdati ovim člankom,namjerno nisam debljao interesantne stvari,ali :thumbsup: sve mi nekako " miriše na proljeće "....:thumbsup:

Shogun
27.06.2007., 03:13
I novinar Poslovnog olako prodaje Mol-ov udio Ine rusima u članku....

http://www.poslovni.hr/46514.aspx

kamenac
27.06.2007., 14:05
I novinar Poslovnog olako prodaje Mol-ov udio Ine rusima u članku....

http://www.poslovni.hr/46514.aspx

Boris Medvedev, zamjenik ruskog veleposlanika u hrvatskoj, odgovarajući na Merlićevo pitanje u Kontraplanu: "Ruske naftne tvrtke zasad ne razmišljaju o ulasku u Inu".

kenny
27.06.2007., 14:30
Boris Medvedev, zamjenik ruskog veleposlanika u hrvatskoj, odgovarajući na Merlićevo pitanje u Kontraplanu: "Ruske naftne tvrtke zasad ne razmišljaju o ulasku u Inu".

Nije baš bio takav odgovor, rekao je da on za sada nema takvu informaciju, što ipak nije isto.

kamenac
27.06.2007., 14:58
Nije baš bio takav odgovor, rekao je da on za sada nema takvu informaciju, što ipak nije isto.

Merlić pita: "Gospodine Medvedev, jesu li ruske tvrtke zainteresirane za privatizaciju Ine?"

Medvedev odgovara: "Zasad ne, zasad ne." (i onda dalje tumači Lukoilova ulaganja u jugoistočnoj Europi i planove)

Feral
27.06.2007., 16:25
Merlić pita: "Gospodine Medvedev, jesu li ruske tvrtke zainteresirane za privatizaciju Ine?"

Medvedev odgovara: "Zasad ne, zasad ne." (i onda dalje tumači Lukoilova ulaganja u jugoistočnoj Europi i planove)
Zasada ne ali u buducnosti ......?

Crumarix
27.06.2007., 17:05
Medvedev odgovara: "Zasad ne, zasad ne."

obzirom da je riječ o biznisu, NE znači DA,ili ne..ili možda:confused:

plavi23
27.06.2007., 20:50
Medvedev : Zasada ne!
Ali je odmah potom spomenuo Lukoil i njegove investicije u ovom dijelu .
Srbiju , Sloveniju itd. I ostavio dojam kako bi to trebalo zaokružiti.
Sjetit će se oni koji su gledali !

qfo
28.06.2007., 08:30
Ima li tko kakvih novosti vezanih za drugi krug privatizacije i povlaštenih dionica?

Ima li naznaka kada bi to trebalo početi?

mich
28.06.2007., 12:46
Mol počeo obranu kupnjom pet milijuna vlastitih dionica

http://www.poslovni.hr/46875.aspx

Hrvoje Stojić, analitičar HAAB-a, smatra da će uskoro morati doći do konsolidacije u naftnom sektoru

Mađarska naftna grupacija Mol objavila je kako je na Budimpeštanskoj burzi kupila pet milijuna vlastitih dionica što predstavlja 4,57 posto ukupnog kapitala. Cijena po kojoj su kupljene dionice kreće se oko 120,9 eura što cijelu transakciju vrjednuje s gotovo 605 milijuna eura. Ovom transakcijom Mol je postao vlasnik ukupno 8,3 milijuna dionica serije "A" što predstavlja 7,62 posto udjela te 578 dionica serije "C". Zakonski Mol može držati do 10 posto, odnosno 10,9 milijuna vlastitih dionica, što znači da ih može otkupiti još 2,6 milijuna.

Očekivan potez
Peter Tordai, analitičar u KBC Securities, izjavio je kako bi Mol uskoro mogao smanjiti svoju agresivnost kupnje dionica jer će mu pomanjkati sredstava. "Čak i ako pretpostavimo da su rastuće cijene nafte mogle doprinijeti s dodatnih 350 milijuna dolara tijekom proteklih nekoliko mjeseci, u Molovim rezervama teško da se nalazi više od 240 milijuna dolara", izjavio je Tordai. Ovo je, smatraju upućeni, bio poprilično očekivani potez za Mol koji se posljednjih nekoliko dana nalazi u svojevrsnom klinču s autrijskim OMV-om koji je pak nedavno izjavio kako se ne namjerava spajati s Mađarima. Szabolcs Ferenc, direktor korporativnih komunikacija Mola, izjavio je da prijedlozi OMV-a neće biti prihvaćeni te kritizira njihovu taktiku, tvrdeći pritom da kupnja udjela, a zatim poziv na pregovore ni u kom slučaju ne predstavlja "prijateljski" način. Pritom dodaje kako Austrijanci samo žele ukloniti svoju konkurenciju. Ekonomski analitičari tvrde da će Mol morati uprijeti sve svoje snage kako bi spriječio eventualno neprijateljsko preuzimanje OMV-a. Hrvoje Stojić, analitičar Hypo Alpe-Adria Bank smatra da Mol pasivnim dioničarima drži već više od 55 posto vlastitog udjela te da će stoga nastaviti biti uporni u izbjegavanju daljnjih ponuda.
Smatra međutim da će uskoro morati doći do konsolidacije u naftnom sektoru te kako će kompanije morati prekinuti natjecanje i započeti partnersku regionalnu suradnju. "I OMV i Mol žele biti vodeći u regiji i preuzeti što više distribucijskih mreža, no imati veliku regionalnu tvrtku za obje je kompanije sigurnije nego jedva opstajati kao patuljak na tržištu", izjavio je Stojić. Mol je stoga izgubio svaku daljnju nadu financijskog pojačavanja te je OTP banci iznajmio 8,8 milijuna dionica povećavši tako udio te banke na 9,1 posto. Nakon toga najavio je kako će do travnja iduće godine zatražiti od svojih dioničara da se odreknu dodatnih 10 posto dionica. OMV je s druge strane podigao svoj udio u Molu sa 10 na 18,6 posto i izjavio kako se nalazi u pregovorima o mogućem spajanju. OMV-u je austrijski investicijski fond Vienna Capital Partners prodao 6,2 posto udjela, koji ih je pak kupio prije od obitelji Rahimkulov.

Menadžment kontrolira
Ako Mol završi svoj program reotkupa dionica, kontrola koju drži sam menadžment kompanije povećat će se na 32,8 posto, OTP će držati 9,1 posto, Magnolia 5,5 posto, a BNP 8,2 posto. Taj bi udio trebao, smatraju stručnjaci, biti dovoljan ako Mol dođe u situaciju da se mora obraniti od neprijateljskih ponuda. Ako se pak dogodi da neki dioničar svoj udio poveća iznad 33 posto, prema mađarskim zakonima preostali udio mora biti stavljen na IPO što tom ponuđaču daje mogućnost da svoj udio poveća na većinskih 50 posto. Budući da su u Molu donedavno tvrdili da svoj petogodišnji plan žele dosegnuti sami, a ne pomoću neke druge kompanije, stručnjaci vjeruju kako će ta kompanija dati sve od sebe da spriječi da do takve situacije dođe.

Gyurcsány: Učinit ćemo sve da zaustavimo OMV
Mađarski premijer Ferenc Gyurcsány jučer je izjavio kako je OMV-ovo povećanje udjela sa 10 na 18,6 posto u Molu neprijateljsko. "Ne vidim ovaj potez Austrijanaca kao prijateljski korak prema nekom zajedničkom partnerstvu. Riječ je o čistom neprijateljskom pokušaju s predumišljajem preuzimanja Mola od strane kompanije koja se nalazi u većinskom vlasništvu Austrije. Mi ćemo u vladi učiniti sve da to zaustavimo", izjavio je Gyurcsány. Analitičari smatraju da je to još samo jedan primjer pokušaja konsolidacije koji dobiva svoje političke karakteristike iako je poprilčino jasno da se gospodarski ciklusi mijenjaju sami od sebe, a utjecaj politike samo pogoršava stvari.

http://www.poslovni.hr/img/ArticleImages/39686.jpg

http://www.poslovni.hr/img/ArticleImages/39687.jpg

mich
28.06.2007., 12:53
gornji članak je jako interesantan za INU, čija dionica trenutno trpi drugi krug upisa radničkih dionica.

prva stvar je da je MOL financijski slab i da bi sam mogao brzo postati meta preuzimanja, i zapravo je spajanje s OMV-om (koje ne odobrava vlada) zapravo pravi način izbjegavanja preuzimanja od Rusa.

druga stvar, bitna i za INU je da su regionalne naftne kompanije vrlo popularne i da se vrednuju prema distribucijskoj mreži. Zato bi kontrola nad INOM mogla postati vrlo važna za ishod u regiji.

Svi su postali mete za preuzimanje, cijene dionica rastu, sektor cvjeta...

rover
28.06.2007., 14:25
Ima li tko kakvih novosti vezanih za drugi krug privatizacije i povlaštenih dionica?

Ima li naznaka kada bi to trebalo početi?

do 01.07 je bila info prije, ali čisto sumnjam:confused:

kenny
29.06.2007., 11:20
STATISTIKA Cijene plina u europskim zemljama
Jedini držimo cijenu plina

http://www.vecernji.hr/home/manager/1094550/index.do;jsessionid=3B000D96D651258C663F60234FE353 03.2

Ovo je sve na teret Ine, eh da nije državne kontrole gdje bi sada bila cijena inine dionice, nije da priželjkujem skuplji život građana, ali ako cijena plina raste u svijetu logično je to svi osjete (barem je tako u tržišnoj privredi), posebno ne vidim razlog zašto bi Ina na svoju štetu isporučivala plin drugim kompanijama.

Materijalist
29.06.2007., 11:39
http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/crosco-kupio-ma111arski-rotary-drilling

čvarkožder
29.06.2007., 23:39
http://www.vecernji.hr/home/manager/1113012/index.do

Ove vijesti + jeftine radničke dionice...Hm, hm...

Mr. Chance
30.06.2007., 02:24
čvarko prijatelju, uvijek kada su za INU išle vijesti oprez, pazite na cijenu, MOL izlazi itd. cijena UP, netko želi iskrcavanje.
AZ mirovinski se opasno ukrcavao prošli tjedan, a s obzirom da mi je ekipa poznata i da nisu baš naivci ne vjerujem da "fulavaju".
Ovo mi više lici kao još malo istresimo dok se da. Rusi su na vratima, a INA primamljiva meta. Neka samo odustane MOL ima kupaca.

čvarkožder
30.06.2007., 02:42
Može biti. Ne bi bila prvi puta pila naopako...

bubimir
30.06.2007., 04:27
ova najnovija priča oko Balkana je samo jedan potez figura u Putinovoj šahovskoj igri sa EU (vidi projekte South Stream, Blue Stream i Nabucco), što znači da subjekti konsolidacije teško mogu gledati samo INU ili JNAF posebno:

MOSCOW TURNS ITS ATTENTION TO THE BALKANS
http://www.rferl.org/newsline/2007/06/5-not/not-280607.asp

South Stream project is another giant step in that direction. "I think it makes it much more complicated to find the backing for projects like the Nabucco pipeline"
"The EU strategy has also been frustrated by nuclear-free countries like Germany and Italy who are among the most heavily dependent on Russian energy to generate electricity"
"..and Hungary, which decided in March to back another Gazprom plan to extend Russia's Blue Stream pipeline under the Black Sea. According to the plan, Hungary would then serve as a hub to transport Russian gas to Europe. "
..onda nije čudno da je slijedilo ovo uplitanje OMV-a (izgleda malo su se zaigrali i da li su sada Talijani na redu -ENI)?

Dex1
30.06.2007., 16:52
Analitičari Haab-a su negdje tamo na oko 2300 kn pričali da je ina precijenjena do bola i savjetovali prodaju, tolko o njima.

čvarkožder
30.06.2007., 18:39
Isti analitičari (Hrvoje Stojić) su krajem prošle godine predviđali rast inv. fondova od 10-15% ove godine.

Nevera
30.06.2007., 21:58
Isti analitičari (Hrvoje Stojić) su krajem prošle godine predviđali rast inv. fondova od 10-15% ove godine.
Ima jos dosta do kraja godine , ko zna mozda covjek i pogodi :thumbsup:

ChoChikun
30.06.2007., 23:48
Mol će prodati udio u Ini? (http://www.vecernji.hr/home/manager/1113012/index.do)

Nagađanjima da Mol možda namjerava prodati svoj udio u Ini pridružili su se jučer i analitičari Hypo Alpe Adria banke. Preciznije rečeno, ugledni analitičari Hrvoje Stojić i Maja Barać prepričali su glasine s rubova nedavnog zagrebačkog energetskog summita, prema kojima Mol razmišlja o prodaji ili udjela u Ini ili plinskog dijela svojega biznisa.
Analitičari navodne da je u oba slučaja sasvim izgledan kupac ruski Lukoil. U Hypo grupi procjenjuju kako je ipak izglednije da Lukoil, koji je u regiji najavio investicije od više milijardi, od Mola kupi plinske poslove, pogotovu nakon što je Mol zatvorio svoje najveće domaće proizvodno polje te nakon najavljenog izlaska iz plinskih investicija.

Podsjetimo da je je Mol pod velikim pritiskom OMV-a koji je potrošio milijardu eura da bi se dokopao 18,6-postotnog udjela u Molu. Mađari su stoga morali potrošiti 605 milijuna eura da bi kupili oko 7 posto dionica za vlastiti trezor te tako spriječili daljnje jačanje OMV-ovi vlasničkih pozicija.

Ukratko, Mađari su neplanirano potrošili jako velik novac te će sada teško razmišljati o daljnjem okrupnjavanju udjela u Ini. Isplati li im se ostati na sadašnjoj razini?

čvarkožder
01.07.2007., 03:37
Ima jos dosta do kraja godine , ko zna mozda covjek i pogodi :thumbsup:

Čisto sumnjam. Prognozerima (analitičarima) najčešće nije do točne prognoze, nego do osobnih, ovakvih ili onakvih, interesa.

čiko
01.07.2007., 06:39
Ako MOL krene prodavati na ovim cijenama , to im je najbolje/najvise sto ce uhvatiti za INU.

Mr. Chance
01.07.2007., 13:45
Ako MOL krene prodavati na ovim cijenama , to im je najbolje/najvise sto ce uhvatiti za INU.

Čiko te kao da si pao s Marsa. MOL nije skupina od dva tri špekulanta koji će sad na burzu pa koliko uhvate. Oni će za svoj dio dogovoriti cijenu i riješiti na način kako to i pristoji takovim firmama, znači dogovorno. Stvarno smiješno razmišljanje da će MOL dionice prodavati preko burze bez prethodnog dogovorenog kupca za njihov udio. Svašta.
A onaj tko će to kupiti vjerojatno nije baš zainteresiran ostati samo na 25+1, već uzeti barem 50+1, a u kasnoj fazi i 75+1.

Mislim bez veze tu vodim rasprave, vjerojatno sa ljudima koji niti ne shvaćaju ništa osim sitnih dnevnih špekulacija i igrica, ali ne mogu odoljeti ovakovim naprosto smješnim napisima.
Dečki knjige u ruke inace ce vam burza dati po "25 po turu.":biggrin:

čiko
01.07.2007., 14:13
Alo strucnjak... cujemo li se... kako odoljevas ovom napisu?
Priznat ces da prosjecna cijena na burzi (recimo zadnja 3 mj) znacajno utice na zeljenu cijenu paketa koji bi prodavao MOL.

Mr. Chance
01.07.2007., 20:57
?!?! o cemu ti covjece pricas. Daj prevedi ovo što si napisao. Prosjecna cijena na burzi utjece na zeljenu cijenu paketa koji bi prodavao MOL (What? što ovo znači. Pa ti si stvarno s Marsa.) Stvarno nisam mogao odoliti ovom napisu da ga ne komentiram, jer on samo u tvojoj glavi ima neko značenje.:biggrin:

dio
01.07.2007., 22:25
Ako bi MOL i prodao veći paket na ovim cijenama, to može značiti samo da će cijena ići gore. Eventualno nepovoljno bilo bi tek ukoliko bi netko kupio po nižoj cijeni pogodbom, zatim dao javnu ponudu i onda uletili radnici pa počeli masovno prodavati u javnoj ponudi. Sami procijenite koliko je vjerojatan ovakav scenarij. Sve ostale opcije po meni vode ka većoj cijeni od sadašnje.
S obzirom na mogućnost otvaranja Jadransko Jonskog koridora i 5C koridora prespektiva INE je dugoročno neupitna.

marqox
02.07.2007., 17:47
Kopirano s To-One:

S realizacijom projekta prodaje sedam posto dionica Ine zaposlenicima kompanije pod povoljnijim uvjetima Vlada se nalazi u neobranom grožđu. Osim što još nije potpisan sporazum sa sindikatima Ine o konačnoj ponudi za zaposlenike, glavno državno operativno tijelo već duže vrijeme ne može se odlučiti koju banku da izabere kao agenta koji će provesti tehnički dio ovoga posla. Stoga je posve sigurno da će se finalizacija posla koji se trebao odvijati u lipnju prebaciti najranije na rujan.
Vlada je još u svibnju pozivnim natječajem kontaktirala s bankama da podnesu ponudu za ovaj posao. Na natječaj su se javile Zagrebačka banka, Raiffeisen banka te Erste i HPB banka zajedno. Za posao vrijedan pet milijuna kuna Raiffeisen banka poslala je ponudu na iznos nešto viši od pet milijuna kuna, HPB i Erste ocijenili su da posao vrijedi više od milijuna kuna, dok je Zagrebačka banka svoju ponudu zaokružila ravno na - 150 tisuća kuna. Po dobivanju ponuda iz tog prvog kruga u Vladi su, čuje se, ostali "konsternirani", posve svjesni da se Zaba nije vodila tržišnim parametrima nego je namjerno išla na dampiranje cijene. Naime, prva hrvatska banka već duže vrijeme nikako ne uspijeva pogoditi dobitnu kombinaciju u natjecanju za prestižne državne poslove, osobito one koje donose reference i izvan granica Hrvatske. Stoga je iz svoje ponude na 150.000 kuna posve isključila kategoriju isplativosti posla računajući da Vlada ne može ostati imuna na ponuđenu cijenu, a uz uvjerenje da ostale uvjete iz natječaja zadovoljava u cijelosti. Ipak, Vlada je uspjela izbjeći konačnu odluku u prvom krugu i to tako da je, pozivajući se na međusobnu neusporedivost ponuda u nekim dijelovima (uglavom zbog dosta općenitih uvjeta iz natječaja), zatražila njihovo poboljšanje i vratila ih na doradu ponuđačima.

Saznavši u međuvremenu kolika je bila ponuda Zagrebačke banke, Raiffeisen banka odlučila je kompeticiju na bankarskom tržištu dovesti do apsurda. Tako je njezina poboljšana ponuda glasila ravno - jednu kunu. To je Vladu stjeralo u kut neodlučnosti i drži je prikovanu tamo. Posve je svjesna da je donošenje odluke u ovom slučaju izvan svih granica poslovnog razuma i fer tržišnog natjecanja te da bi prihvaćanje ponude značilo da ona posredno odobrava takvu praksu, što nikako ne bi dobro odjeknulo u domaćim i međunarodnim poslovnim krugovima. Takav bi se postupak čak mogao tumačiti i kao "legalizacija" politike u kojoj konkurenti na kraju gotovo da plaćaju Vladi da bi od nje dobili posao. Jer sa stajališta profitabilnosti, bankama je posve isto - tražili od poslodavca 150.000 kuna ili samo jednu. Interno se takav posao tretira isključivo kao trošak. Stoga je Vladina taktika u ovom slučaju rastezanje. Dijelom se ona poklopila i s angažmanom ključnih ministara vezano uz akciju Maestro i s nekim drugim projektima, pa će to razvodnjavanje navodno biti iskorišteno za raspisivanje novoga natječaja za agenta u poslu prodaje Ininih dionica zaposlenicima.

Jesenski tajming pak ne ide na ruku ni Vladi ni zaposlenicima jer bi zbog ponude drugih atraktivnih dionica, osobito T-HT, ali i povećane ponude zbog prodaje zaposleničkih paketa Ine na burzi investitori mogli početi izvlačiti kapital iz postojećih investicija što će značiti i pritisak na snižavanje Inine burzovne cijene. S ponovljenim natječajem nešto je ipak utješno, u novom pokušaju banke će ipak realno vrjednovati posao. Inače, računa se da će prodaja paketa dionica zaposlenicima biti logistički prilično zahtjevan posao. Procjenjuje se da zbog tanke pravne osnove na kojoj počiva odluka o prodaji sam posao za agenta nosi i dosta rizika.

kenny
02.07.2007., 22:26
Medvedev: ‘Ruski naftaš Lukoil (možda) spreman ući u Inu’

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,7,2,ruske_investicije,80571.jl

dixi
03.07.2007., 20:52
Rijeka traži zatvaranje Inine rafinerije (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=fe6ad566-40f8-43bc-b880-896d4795e306)

Nevera
03.07.2007., 22:41
Rijeka traži zatvaranje Inine rafinerije (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=fe6ad566-40f8-43bc-b880-896d4795e306)
zanimljivo kako se toga sjete svakih četri godine.
da joj nije mjesto na toj lokaciji takorekuc u centru grada to stoji.
uzasno smrdi ujutro i navecer kada ispustaju neke plinove :confused: .
a i cjena nekretnina je znacajno jeftinija u tom dijelu grada
nesto se pricalo da je izvrsena obnova dijela pogona i da od selidbe za sad nista, a najvjerovatnije ni u skoroj buducnosti.

bubimir
03.07.2007., 23:01
imperija uzvraća udarac-Shell širi svoje tržište u Mađarskoj:

Shell starts natural gas marketing in Hungary
http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=2&i=12301

"Shell has been present in the dynamic Hungarian energy sector for more than 80 years and we are thrilled to start marketing natural gas here" said István Varga, Shell Hungary Country Chair.

"Hungary's gas market is growing and, for Shell, the start of gas marketing activities there is a further milestone in our broader strategy of expanding our presence in the pan-European gas market."

mich
04.07.2007., 09:37
I prodaja Ine Molova opcija za obranu od OMV-a?

http://www.poslovni.hr/47355.aspx

Propadnu li akcije s mađarskom vladom, prodajom udjela pribavio bi se kapital za obranu od preuzimanja
Jučer tijekom dana nijedna tvrtka nije željela službeno komentirati špekulacije da bi mađarski Mol, u pokušaju obrane od OMV-ova preuzimanja, mogao prodati svoj vlasnički udjel u hrvatskoj Ini. Ipak, s obzirom na učestale upite, iz Mola je u ranijim popodnevnim satima priopćeno da će tijekom večeri ili današnjeg dana javnosti poslati svoj stav o tim nagađanjima. Scenarij, međutim, nije nemoguć. Mol, naime, "skuplja" sva raspoloživa financijska sredstva kako bi bio spreman djelovati na tržištu radi obrane od OMV-ova preuzimanja. U tom smislu je i prodaja Ine, bilo vlastitim suvlasnicima, bilo konkurentima, jedna od opcija za pribavljanje živoga kapitala potrebnog za intervencije na burzi.
Otvoreni napad
Iako je Zoltan Hernadi, predsjednik Uprave Mola, gostujući nedavno na HTV-u izrijekom odbio takvu mogućnost, u međuvremenu su se okolnosti za Mol prilično promijenile - OMV je krenuo u otvoreni napad i Mol je prisiljen razraditi nove strategije. U prilog scenariju koji bi podrazumijevao izlazak strateškog partnera iz vlasništva Ine idu i višemjesečna nagađanja kako je Mol nezadovoljan odnosnom Vlade prema njemu, osobito neuspjehom u pregovorima oko okrupnjavanja njihova vlasničkog udjela izravnom pogodbom koju su htjeli realizirati istodobno s IPO-om. Mol, također, nije presretan ni s brzinom modernizacije rafinerija. U prilog takvoj potencijalnoj odluci Mola ide i primjena najjednostavnije matematika prema kojoj bi po trenutnoj burzovnoj cijeni dionice Ine Mol s prodajom 25 posto Ine utržio 7,4 milijarde kuna ili milijardu eura prihoda što nije zanemariv iznos ni sa stajališta potrebnoga živoga novca, ali ni s aspekta inicijalne Molove investicije u kupnju paketa od 25 posto plus jednu dionicu Ine.Na drugoj strani, akcije koje poduzimaju Mol i mađarska vlada zasad su okrenute drugim opcijama obrane od preuzimanja. Prema riječima mađarskog premijera Ferenca Gyurcsanyja koje prenosi budimpeštanski dnevni list Nepszabadsag, Vlada će svim raspoloživim sredstvima spriječiti mogućnost da austrijska energetska kompanija OMV preuzme mađarski naftni i plinski koncern.
Zoltan Hernandi i Tomislav DragičevićZakonska odredba
Budimpešta ispituje mogućnost uvođenja zakonske odredbe kojom bi se po uzoru na SAD vladi omogućilo da iz razloga povezanih s "nacionalnom sigurnošću" spriječi preuzimanje kompanija, vlada namjerava ispitati je li snažniji angažman austrijskog OMV-a u Molu uopće u skladu s propisima o zaštiti tržišnog natjecanja. Naime, sve je počelo kad je OMV krajem prošlog tjedna povećao udio u Molu s 10 na 18,6 posto nagovijestivši i mogućnost podnošenja ponude za spajanje dvije kompanije. Iako je generalni direktor OMV-a Wolfgang Ruttenstorfer izjavio da cilj njegove kompanije nije preuzimanje već "jačanje vlastite pozicije u Molu", Austrijanci su se u Bruxellesu već raspitivali kakav bi bio stav EU o eventualnom spajanju dvije kompanije, piše u tekstu u Nepszabadsagu. Istodobno, svoje je šanse za obranu Mola u Bruxellesu navodno propitivao i mađarski premijer.
(S. Vujisić Sardelić, D. Klobučar)

Neurosinner
04.07.2007., 10:17
By Balazs Penz
July 3 (Bloomberg) -- Mol Nyrt., the Hungarian refiner that's
fighting what the government labels a hostile takeover by OMV AG,
denied a report it may sell a stake in a Croatian refiner to
finance its share buyback.
``There's no need to sell any stake for financial reasons,''
Szabolcs Ferencz, a Mol spokesman said in an e-mailed response to
Bloomberg questions today. ``Mol's financial position remains one
of the strongest among regional oil and gas companies.''
Austrian newspaper Wirschaftsblatt reported today the company
may sell its 25 percent stake in Croatia's INA Industrija Nafte
d.d. and use the proceeds to buy back more shares.

marqox
04.07.2007., 17:16
Vlada i sindikati Ine dogovorili uvjete kupnje sedam posto dionica.

Referentna cijena dionica iznosit će 1.690 kuna, kao i kod dionica koje su građanima prodavane u javnoj ponudi.Radnici i bivši radnici Ine moći će dionice kupovati uz osnovni popust od pet posto, te još jedan posto po godini staža.
...
Razdoblje zabrane prodaje dionica (lock up) bit će okvirno od šest do 12 mjeseci, ovisno o godinama staža - radnici s duljim stažom imat će kraći period zabrane, a oni s kraćim stažom dulji period zabrane prodaje dionica.
U pregovorima je također definirano kome se priznaje pravo na otkup dionica - to su svi oni koji su bili zaposleni u Ini od 1963. godine, kada je Ina registrirana kao poduzeće za trgovinu naftom i plinom, osim radnika društava koja su se izdvojila iz Ine s imovinom, a to su Petrokemija i Dioki.
...
Link na cijeli članak business.hr (http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=15e4985e-07cd-401b-b706-25976d9b79c1)

rover
05.07.2007., 11:23
Nejasno je zašto nisu u igri Petrokemija i Dioki. Oni su bili u ini do 1994, a nisu se samavoljno odvojili nego ih je ina izbacila jer nisu bili dio core biznisa

Slow
05.07.2007., 13:29
Pa jel nisu upisivali svoje dionice?

MaxD
09.07.2007., 12:09
Sjela dividenda (račun u PBZ), idem na sladoled :-)

allsaints
09.07.2007., 12:17
biti će i za čevape
usput da li netko zna koliki postotak ljudi je prodalo svoje dionice kupljene u javnoj ponudi ?

kenny
09.07.2007., 13:22
Ukoliko se dobro sjećam prije mjesec dana je u večernjakovom menadžeru objavljeno da je na dan 31.05.2006 Ina imala 30 000 dioničara.

allsaints
09.07.2007., 15:14
računajući da ima i onih koji su je kupili i van javne ponude zanči da ih je dosta prodalo

paolina
10.07.2007., 13:22
INA d.d. - početak razradnih radova na naftnom polju Jazal i novo komercijalno otkriće u Siriji
(2007-07-10)

Nakon otkrića naftnog polja Jazal istražnom bušotinom Jazal-1 krajem 2006. godine te dobivanja odobrenja eksploatacijskog polja od sirijskih vlasti u ožujku 2007. godine, Uprava INA-e odobrila je „Plan razrade za naftno polje Jazal“.

Osim toga, 21. lipnja ove godine INA je Sirijskom ministarstvu nafte i mineralnih sirovina predala „Obavijest o komercijalnom otkriću“ za peto otkriće INA-e na Bloku Hayan, Sirija (polje Mustadira).
info ZSE
Pozdrav

kenny
10.07.2007., 19:47
INA: početak razradnih radova na polju Jazal i novo otkriće u Siriji

Početak proizvodnje s bušotinom Jazal-1 planiran je u rujnu ove godine uz početnu dnevnu proizvodnju od 300 prostornih metara

Uprava hrvatske naftne kompanije INA odobrila je plan razrade za naftno polje Jazal u Siriji, a nedavno je sirijskom Ministarstvu nafte i mineralnih sirovina predala i obavijest o komercijalnom otkriću za novootkriveno, peto polje na bloku Hayan (polje Mustadira), izvijestili su u utorak iz Ine.
U priopćenju, objavljenom na Zagrebačkoj burzi, navodi se da je nakon otkrića naftnog polja Jazal istražnom bušotinom Jazal-1 krajem prošle godine te dobivanja odobrenja eksploatacijskog polja od sirijskih vlasti u ožujku ove godine, Uprava Ine odobrila "Plan razrade za naftno polje Jazal". Pridobive rezerve nafte prema trenutnim procjenama iznose 1,42 milijuna prostornih metara.

Početak proizvodnje s bušotinom Jazal-1 planiran je u rujnu ove godine uz početnu dnevnu proizvodnju od 300 prostornih metara, s mogućnošću povećanja do 500 prostornih metara, ističu iz Ine.

Osim toga, dodaje se, INA je 21. lipnja ove godine sirijskom Ministarstvu nafte i mineralnih sirovina predala "Obavijest o komercijalnom otkriću" za peto otkriće INA-e na Bloku Hayan, Sirija (polje Mustadira). Obavijest je predana za plinsko-kondenzatna ležišta u formaciji Markada, karbonske starosti.

Do kraja ove godine INA planira pripremiti "Plan razrade za polje Mustadira" i započeti proizvodnju na polju na bušotini Mustadira-1, s početnom dnevnom proizvodnjom od 500 tisuća prostornih metara plina i 23 prostorna metra kondenzata.

Sukladno svojoj strategiji, INA nastavlja s istražnim i razradnim aktivnostima u Siriji s ciljem održavanja trenda povećanja proizvodnje i kapitaliziranja trenutnih prilika na tržištu u tom segmentu, navodi se u priopćenju. (Hina, Bankamagazin)

http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/ina-pocetak-razradnih-radova-na-polju-jazal-i-novo-otkrice-u-siriji

kenny
10.07.2007., 19:50
Potpisan sporazum između Vlade i sindikata Ine

Teoretski, na popisu onih koji imaju pravo na kupnju dionica Ine pod povoljnijim uvjetima, je oko 49 tisuća sadašnjih i bivših zaposlenika

Vlada i sindikati Ine potpisali su sporazum o definiranju uvjeta pod kojima će do 7 posto dionica Ine biti prodano sadašnjim i bivšim Ininim zaposlenicima, izvijestio je potpredsjednik Vlade Damir Polančec nakon današnjeg sastanka s predstavnicima triju Ininih sindikata. Sama prodaja, po Polančecu, dogodit će se najkasnije do konca rujna ove godine, a jedini model kupnje bit će jednokratna uplata. Pravo na povoljniju kupnju imat će sadašnji i bivši zaposlenici Ine d.d. i povezanih društava u kojima Ina ima većinsko vlasništvo.
Teoretski, na popisu onih koji imaju pravo na kupnju pod povoljnijim uvjetima, je oko 49 tisuća sadašnjih i bivših zaposlenika. Popis mora utvrditi Ina i mora ga potvrditi HZMO. Referentna cijena utvrđena je u iznosu istom kao u inicijalnoj javnoj ponudi, odnosno 1.690 kuna. Na tu cijenu se računaju popusti.
Pritom svi sadašnji i bivši zaposlenici imaju pravo na kupnju 8 dionica uz osnovni popust od 5 posto u odnosu na cijenu od 1.690 kuna, s tim da će svi zaposlenici koji su u radnom odnosu u Ina Grupi proveli više od jedne godine imati pravo na kupnju dodatnih 10 dionica, znači ukupno na 18 dionica. Njima uz osnovni popust od 5 posto, pripada i dodatni popust od 1 posto u odnosu na prodajnu cijenu, po godini staža.
Ako nakon prvog upisnog kruga ostane još dionica, svi zaposlenici s više od jedne godine staža imaju pravo na kupnju jednakog broja dodatnih dionica po cijeni od 1.690 kuna po dionici, bez ikakvih popusta. Da bi se izbjegle fluktuacije cijene dionica i poremećaji na tržištu kapitala, potpisnici sporazuma, rekao je Polančec, utvrdili su lock up periode u kojima se kupljene dionice neće moći prodavati.
Tako se predlaže da zaposleni koji su u radnom odnosu u Ina grupi proveli manje od godine dana kupljene dionice mogu prodati na tržištu kapitala nakon jedne godine. Oni koji imaju više od jedne, a manje od 10 godina staža, to mogu učiniti nakon 10 mjeseci, zaposlenici s radnim stažem između 10 i 20 godina nakon 8, a oni s više od 20 godina staža nakon 6 mjeseci. Ako bilo tko proda dionice prije, izgubit će pravo na sve popuste, tvrdi Polančec.
Sporazum sa vladom potpisali su predstavnici tri sindikata u Ini - Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Boris Majetić, Sindikata Ine i naftnog gospodarstva Božo Mikuš i Sindikata Inaš Maja Rilović. Prema sporazumu, kao referentna godina uzeta je 1963., pa će svi koji su od 31. prosinca te godine radili ili sada rade u Ini i njezinim pravnim prednicima, imati pravo na kupnju Ininih dionica po povoljnijim uvjetima. To pravo neće imati oni zaposlenici koji su bili u radnom odnosu sa poduzećima ili trgovačkim društvima koja su se izdvojila iz Ina Grupe, zajedno s temeljnim kapitalom, a to su Dioki i Petrokemija.
Pravo neće imati ni oni koji su radili u poduzećima koja su samovoljno izdvojila imovinu Ine iz Ina Grupe i s kojima Ina vodi sporove, a to su Beopetrol i Krajinapetrol.
(Hina)

http://www.poslovni.hr/48042.aspx

Crumarix
10.07.2007., 22:35
Pitanje, OFF topic..ili nije....

nekadašnji zakon o privatizaciji dozvoljavao je uposlenicima poduzeća , ustanova i javnih poduzeća koji nisu predviđeni da uđu u postupak privatizacije, da upišu dionice BILO koje tvrtke i na taj način ostvare popust.

Jeli taj zakon i dalje na snazi, i mogu li pojedinci koji nisu iskoristili to pravo ( kupnju s popustom na staž ) iskoristiti sada???

mirkoslav
11.07.2007., 08:34
Potpisan sporazum između Vlade i sindikata Ine

Evo i/na Businessu, gdje o tome piše Paško, koji ima INU...

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=9e1906f0-b93c-4971-8484-35cdd1aac279

Crumarix
11.07.2007., 10:51
Neponovljiv je....znači, ide Ina dole zbog vijesti koja je stara i prožvakana,pa se opet malo nakrcamo,pa se vraća nazad kao djurica,ah, baš volim valove...

Fluid
11.07.2007., 11:56
"Tako se predlaže da zaposleni koji su u radnom odnosu u Ina grupi proveli manje od godine dana kupljene dionice mogu prodati na tržištu kapitala nakon jedne godine. Oni koji imaju više od jedne, a manje od 10 godina staža, to mogu učiniti nakon 10 mjeseci, zaposlenici s radnim stažem između 10 i 20 godina nakon 8, a oni s više od 20 godina staža nakon 6 mjeseci. Ako bilo tko proda dionice prije, izgubit će pravo na sve popuste, tvrdi Polančec."

Po tome znači da onaj tko ranije proda dionicu može smatrati da mu je max. cijena 1690 kn, tj. eventualno može procijeniti koliko mu se isplati poštivati zabranu ==> tj. zabrana to stvarno nije???

Analitic
11.07.2007., 15:05
Zamolio bih kompetentne da mi pošalju svoje komentare na "špekulacije" da bi se cijena dionica petrola (onoga iz BiH) u skorije vrijeme trebala ujednačiti sa cijenom dionica INA-e. Napominjem da se radi o neprovjerenim informacijala al ako netko ima više info zamolio bih da pošalje komentare.

Kamikaza
11.07.2007., 21:44
Zamolio bih kompetentne da mi pošalju svoje komentare na "špekulacije" da bi se cijena dionica petrola (onoga iz BiH) u skorije vrijeme trebala ujednačiti sa cijenom dionica INA-e. Napominjem da se radi o neprovjerenim informacijala al ako netko ima više info zamolio bih da pošalje komentare.

Kada bi to znao odmah bi zakapario otocic na Maldivima...

foca
12.07.2007., 10:13
jučer cijena u londonu 520 USD. ( cca 2770 Kn )
danas bi moglo biti veselo.

Shogun
12.07.2007., 10:45
Previše čitaš poslovni-forum....:p:

bubimir
15.07.2007., 02:15
gornji članak je jako interesantan za INU, čija dionica trenutno trpi drugi krug upisa radničkih dionica.

prva stvar je da je MOL financijski slab i da bi sam mogao brzo postati meta preuzimanja, i zapravo je spajanje s OMV-om (koje ne odobrava vlada) zapravo pravi način izbjegavanja preuzimanja od Rusa.

druga stvar, bitna i za INU je da su regionalne naftne kompanije vrlo popularne i da se vrednuju prema distribucijskoj mreži. Zato bi kontrola nad INOM mogla postati vrlo važna za ishod u regiji.

Svi su postali mete za preuzimanje, cijene dionica rastu, sektor cvjeta...

..ne znam otkud ovaj podatak da je MOL financijski slab? Koliko znam on je u zadnje vrijeme imao i previše keša i glavni problem mu nije keš nego zakonska ograničenja držanja vlastitih dionica, stoga ih mora "posuditi" na čuvanje prijateljskoj firmi/fondu/banci koja mu na osnovu istih dionica posuđuje keš..

u ovom članku imaš graf MOL-ova 12-mj operating keš flow-a:
http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?cCheck=1&k=1&i=12399

neki analitičari čak misle da je kupnja vlastitih dionica dobar posao (pod uvjetom da cijena barela ne padne ispod 60$) i bez preuzimanja (companies that can be bought at a price-to-cash flow multiple being in the 6.0 to 7.0 range are cheap)
bilo bi zanimljivo ako netko zna cifru price-to-cash flow multiple za INU?

WORlock
15.07.2007., 13:15
..ne znam otkud ovaj podatak da je MOL financijski slab? Koliko znam on je u zadnje vrijeme imao i previše keša i glavni problem mu nije keš nego zakonska ograničenja držanja vlastitih dionica, stoga ih mora "posuditi" na čuvanje prijateljskoj firmi/fondu/banci koja mu na osnovu istih dionica posuđuje keš...
Nisi bas pratio sve vijesti pa procitaj ovo: http://www.stockhouse.ca/mediascan/news.asp?newsid=8806475
Ukratko:July 12 (Bloomberg) -- Mol Nyrt., the Hungarian oil refiner that may face a takeover bid from rival OMV AG, is seeking a 2 billion-euro ($2.8 billion) loan after it spent most of its available cash on buying back its shares.
Mol has spent $1.5 billion buying back its stock in the past several weeks, which analysts have said helps fend off a takeover bid. Mol Chairman and co-Chief Executive Officer Zsolt Hernadi said July 10 the company had about $1.5 billion of free cash before it started buying back stock.

bubimir
15.07.2007., 21:14
O.K. vijesti, komentara i analiza ima i previše -MOL je imao taj keš za akvizicije (perfekt)..npr. da je kojim slučajem uzeo kredit 2 biliona EUR za akviziciju neke druge firme, bio bi financijski jak, zar ne?
Recimo da mu se trenutno se najviše isplati „akvizicija“ vlastite tvrtke (navedeno u citiranom članku) zbog ubrzane konsolidacije u regiji i novonastale situacije..kupnja vlastitih dionica nije neuobičajena u ovom sektoru. OMV je više puta naglasio da mu nije cilj „neprijateljsko preuzimanje“ nego je to samo prvi korak zaštite, za slučaj „neprijateljskog preuzimanja“ od neke treće strane (Rusi?). Znači neka vrst „zajedničke obrane“ od trećeg. MOL reagira na način double-game igrača, troši novac na posao koji po nekim analizama smanjuje shareholder-value (kupnja trezora uz poništavanje dionica tek iduće godine), uzima kredite i čak tvrdi (po drugim analizama) da je to dobar posao na ovim nivoima cijene, P/E i P/CF. Meni je to bar malo čudno.
Možda oni u upravi MOLa ipak znaju što rade ili to rade u dogovoru s nekim trećim (ili su finacijski jači nego što se misli)?
ništa ne tvrdim, a još manje znam - samo hoću reći da mi zaključci tipa MOL nema love, neće kupiti INU i slične formule za široke mase nisu prihvatljive.
Mogu jedino zaključiti da će takve firme u regiji idućih mjeseci i godina biti najbolje mašine za proizvodnju keša..
i kako možemo znati da dio tog kredita nije namijenjen za NIS, INA i slično..;)

da li netko ima friške podatke za trenutne P/CF multiple (ili može izračunati) - (u 2005. P/CF 15,4 u 2006. 12,6 - izvor Fima, istovremeno ADRS je imao 12,9 i 11,4)?

Crumarix
15.07.2007., 23:45
hehe....MOL,OMV....rusi.... sve su to mašine za pravljenje novca, samo jadna INA nije...nemate baš pozitivno mišljenje o najačoj firmi u regiji,o njoj ovisi Hrvatska, a i regija.Ostali su igrači koji se ubacuju i žele kupiti bonbončić koji im naša glupava vlada želi pokloniti jer nezna sama kako da ga iskoristi,jer nema pametni kadar da ga podmetne u upravni odbor i nezna , općenito, ništa,nego rasprodati sve živo i neživo samo da dobije još jedan mandat i pokoji smješak nezadovoljnih penzionera.

H O R O R !!!!

I T-Com je poklonjen, i INA je poklonjena, i svi Hoteli su poklonjeni...i cijela država je u Ku.....R-A , zato jer smo glupi i tupavi,jer smo rođeni trgovci ( prodajemo i dušu ),a ne radnici,jer neznamo gospodariti nego samo šljakati ( pošteni), ili krasti - svi ostali.....

I ZATO JER NEZNAMO ČEKATI; VEĆ HOĆEMO SVE SADA ILI JUČER.....

zato ne vjerujemo nikome i zato sve prodajemo i nadamo se da će netko drugi to znati cjeniti bolje od NAS,

i zato prodajemo INU ispod cijene, a ne razmišljamo o tome da INA ima monopol u Lijepoj Našoj, na cijeloj obali i unutrašnjosti...i regiji...a to vrijedi !

gadi mi se razmišljati o ponudi koja je dogovorena sa radnicima...zašto bio oni imali pravo na privilegiju kupnje po smiješnoj cijeni u odnosu na tržišnu???
Pa i svi ostali radnici upisivali su dionice bez blagog pojma o tome koliko one vrijede na burzi ( koja, iskreno tada nije ni zaživjela ), po čemu su oni sada zaslužili povlašteni tretman???

ali opet sam zabrazdio....

poanta je da su sva ova razmišljanja previše smiješna, AKO razmišljamo kao PRAVI dioničari, dakle dugoročno.

Psi ( VLADE ) laju, a karavane prolaze....sve će doći na svoje .

geene
16.07.2007., 08:32
zašto bio oni imali pravo na privilegiju kupnje po smiješnoj cijeni u odnosu na tržišnu?

Ne možeš razmišljati samo sa jedne strane.
Zamisli da si ti jedan od radnika koji je 15-20 g. u firmi...kakav bi ti onda bio stav spram toga?
Ta praksa se relativno ustalila kod nas i teško da će radnici nadolazećih firmi spremnih na ' privatizaciju ' odustati od nje.
Ukupno gledano to je dosta velika količina dionica, ali kad gledaš pojedinačno, svaki od tih radnika je ' dobio ' siću.
Izdržite nadolazeću ' paljbu ', nema vam druge.

Mikey
16.07.2007., 08:49
Zamisli da si ti jedan od radnika koji je 15-20 g. u firmi...kakav bi ti onda bio stav spram toga?

Ne samo to, već su se u Jugi mnogi odricali i doslovno iz svojih plaća gradili poduzeća.
Naravno, bilo je to i neko drugo vrijeme.

Crumarix
16.07.2007., 09:29
Ne samo to, već su se u Jugi mnogi odricali i doslovno iz svojih plaća gradili poduzeća.
Naravno, bilo je to i neko drugo vrijeme.

jesu,jesu,...ali su isto tako kupili svoje dionice po nominali, s popustom,ali i mačka u vreći pa su ih torbari izigrali,ili im je firma propala ili pokradena,ili su bili nestrpljivi.... a ovi sada idu na 1000% sigurno,i samo to me boli,po čemu oni imaju tu privilegiju, a ostali koji su izgubili svu vrijednost na svojim dionicama mogu samo gledati i plakati....

daj im po tržišnoj cijeni,pa neka onda upisuju ako imaju muda,ili "viziju "....

a ako im vlada želi dodvoriti,neka im da 16.900 Kn u kešu ( ili razliku u cijeni do tržišne) i neka ih pozdravi,pa svi veseli !

plavi23
16.07.2007., 09:55
Idealni trenutak za napad na ina-u je u vrijeme podijele dionica zaposlenicima.
Broj slobodnih dionica je povećan dakle postoji i svrha napada , opća situacija je pesimistična dakle prodavači bi se mogli zadovoljiti i sa malim iznosima a MOL je pun keša ( kažu za vlastitu obranu ! ) .

bubimir
16.07.2007., 17:12
Hungary's MOL buys oil from Syria
Monday, July 16, 2007 10:37:00 AM
MOL has purchased 80,000 tons of crude oil from Syria, the new shipment arrived last weekend to the port of Omisalj, Croatia. The company is planning to buy 1.5 million tons of low sulphur oil per year, which corresponds to 11% of the total capacity of its Százhalombatta refinery.

bubimir
16.07.2007., 17:28
MOL se danas službeno očitovao o svojim planovima i strategiji do 2011.
http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?cCheck=1&k=1&i=12408
nisam stigao pažljivo pročitati sve, ali evo nekih najzanimljivijih dijelova:
"However, MOL has by no means given up any of its upstream or downstream acquisition plans (Russial oil fields, INA, Serbian acquisition targets) - on the contrary, the company is aiming to complete these acquisitions by 2010 or 2011. MOL has no plans to sell the 25% stake it owns in Croatian oil company INA."
hm:cool: NIS, INA gotovo do 2010..posebno je interesantna usporedna tablica (grafikon) rafinerijskih kapaciteta NIS-a, INE, te MOL-a i INE zajedno
..zanimljiv materijal za špekulacije i prognoze, tim više ako znamo da je podizanje novih rafinerija na području novih članica EU gotovo nemoguća misija(ekologija, zeleni,...
Mosonyi, MOL Hungarian Oil and Gas Co. chief admitted that MOL needs massive new acquisitions if it is to meet the targets of the strategy drafted in 2005.

MOL estimates that it will make USD 5.3 billion new investment between 2007 and 2010.The MOL release includes the following important new information:
(mjere za održavanje cijene dionice na nivou nepovoljnom za preuzimanje)
- 2011 EBIDTA target modified to USD 2.9 billion, as opposed to the earlier forecast of USD 3.5 billion for 2010
- The company is planning to continue the buyback of treasury shares
- At the next general meeting, the board of directors is planning to seek shareholder approval for withdrawing treasury stock
- Dividend rates may increase to 40% after 2008

..očito im cash flow neće biti problem:thumbsup:

mandragoran
16.07.2007., 17:29
Hungary's MOL buys oil from Syria
MOL has purchased 80,000 tons of crude oil from Syria, the new shipment arrived last weekend to the port of Omisalj, Croatia. The company is planning to buy 1.5 million tons of low sulphur oil per year, which corresponds to 11% of the total capacity of its Százhalombatta refinery.

Zamjerili se Rusima pa sad moraju naokolo :p: ?

bubimir
16.07.2007., 17:35
Zamjerili se Rusima pa sad moraju naokolo :p: ?
radi se o sirovoj nafti koja je kvalitetnija i skuplja od ruske (manje sumpora)

"While Syrian oil is more expensive than Ural type petroleum from Russia, it is also better quality, which translates into higher profits for MOL. The latter is expecting further new shipments in order to use raw material of optimum quality. However, “sweet" or low sulphur types of crude oil will account only 11% at MOL's Százhalombatta refinery

mandragoran
16.07.2007., 18:02
radi se o sirovoj nafti koja je kvalitetnija i skuplja od ruske (manje sumpora)

"While Syrian oil is more expensive than Ural type petroleum from Russia, it is also better quality, which translates into higher profits for MOL. The latter is expecting further new shipments in order to use raw material of optimum quality. However, “sweet" or low sulphur types of crude oil will account only 11% at MOL's Százhalombatta refinery

Đa, đa - do pred malo su trubili na sve strane o svojim genijalnim strateškim putevima nabave nafte od Rusije i kako su genijalno povoljne uvjete dobili, a sada kada su najavili da bi oni kupovali polja po Rusiji - štanga ;) . Pa malo i Putin svratio do ZG, pa malo JANAF priča i tako to - a di je tu Mađarska?

BTW, genijalna mi je i ova izjava:
Speaking of MOL's treasury share buyback program, Mosonyi said that the move had been approved as potential acquisition targets have become scarce,
WTF :eek: ??????? :p:

and MOL chose this avenue of returning accumulated cash supplies to shareholders. MOL is planning to continue the repurchases.

Zaboravili su samo pojasniti kojim shareholderima su tim potezom omogućili da dođu do svojeg keša: onima od kojih su kupili dionicu umjetno podižući cijenu, ili onima koji i dalje drže dionicu :biggrin: ? S jedne strane gledano, naravno da poništavanjem jednog broja dionica firme one koje preostaju dobivaju na vrijednosti - zato jer sada svaka preostala dionica predstavlja veći postotak vlasništva nad firmom. Međutim, s drufe strane, kada su te poništene dionice kupljene po umjetno podignutoj tržišnoj cijeni, onda firma u cjelini gubi na vrijednosti jer su previše platili te dionice koje su kupili.

Dakle, koliko onda vrijedi veći udio u manje vrijednoj firmi? Sve ovisi o tome koliko je novi udio veći, a koliko je firma manje vrijedna - a to baš i nije jednostavna računica. Jedino što se sa sigurnošću postiže tom taktikom je da postojeća Uprava čuva svoje fotelje od eventualnog preuzimanja, a sve drugo je vrlo upitno.

Sve u svemu, koja je poltronska bagrica ta Uprava MOL-a - ti bi se i u bilo kojoj hrvatskoj državnoj firmi snašli. Valjda im se zato i svidjela toliko ta naša INA :biggrin: .

bubimir
16.07.2007., 18:11
bez brige i za jedne i za druge-cijena više neće padati dok je kontrola u njihovim rukama, a vjerujem da jest nakon što su uložili silan novac..
kupnja trezora je kratkoročna mjera, dok ne počnu djelovati druge dvije:
"A continued buyback of treasury stock may provide short-term support for the share price, while plans to increase dividends and especially to withdraw treasury stock are especially good news for shareholders

pogledaj malo grafikon rafinerijskih kapaciteta - MOL, INA i NIS zajedno bi bili na trećem mjestu u CEE (iza Lukoil i PKN)

mandragoran
16.07.2007., 19:11
bez brige i za jedne i za druge-cijena više neće padati dok je kontrola u njihovim rukama, a vjerujem da jest nakon što su uložili silan novac..
kupnja trezora je kratkoročna mjera, dok ne počnu djelovati druge dvije:
"A continued buyback of treasury stock may provide short-term support for the share price, while plans to increase dividends and especially to withdraw treasury stock are especially good news for shareholders

Kontrola MOL-a je u rukama Uprave, a ne u rukama malih dioničara. U tome i jest problem - što si ta Uprava čuva fotelje, umjesto da radi u interesu svojih dioničara. To je na žalost često tako kod razjedinjene vlasničke strukture firme kao što je MOL-ova. A interes dioničara u naftaškom sektoru (a zapravo vjerojatno i šire) danas je ili rasti, ili se skupo prodati - jer inače prije ili poslije bivaš pregažen (pa onda još eventualno na kraju jeftino kupljen), a to nije dobro.

Otkupljivanje vlastitih dionica po umjetno povećanoj cijeni, pa onda poništavanje tih dionica, smanjuje ukupnu vrijednost firme, pa prema tome nije u interesu dioničara. Ali jest u interesu Uprave, s ciljem smanjenja atraktivnosti firme za potencijalnog preuzimatelja, odnosno čuvanja njihovih fotelja. Zato su i napisali da ne namjeravaju odmah poništiti te dionice, nego će najprije malo čekati da vide što preuzimatelji rade, iako su to malo drugačije zapakirali u riječi:
As regards the withdrawal and cancellation of treasury stock, this is a move MOL is not planning to execute immediately in order to give the company a measure of flexibility in management stock options.

Sve ovo i ne mora biti tako crno ako se radi o kešu koji firmi ionako nije bio potreban, iako se onda lijepo može isplatiti izvanredna dividenda i Bogu hvala - evo baš smo imali jedan takav primjer u našem dvorištu nedavno. Međutim, ako se je zbog zaštite vlastite fotelje zagrabilo i u kapital koji će firmi faliti u budućem razvoju, e onda je to malo ružno za budućnost firme.

S obzirom da je MOL u paketu s ovim odlukama prepolovio srednjeročne planove rasta, poprilično smrdi da se radi o ovoj drugoj opciji.

pogledaj malo grafikon rafinerijskih kapaciteta - MOL, INA i NIS zajedno bi bili na trećem mjestu u CEE (iza Lukoil i PKN)

Koliko vidim, bili bi na petom mjestu, a ne trećem, ali par mjesta gore-dolje nije toliko bitno. Što se rafinerijskih kapaciteta tiče, to je druga priča koja s gore spomenutim ponašanjem Uprave MOL-a baš i nema velike veze. Osim utoliko što svako ovakvo prosipanje keša firme čini bilo kakve buduće akvizicije, pa tako i njihove snove o petom mjestu, sve manje i manje izglednima jer, je li, love za te akvizicije ima sve manje.

Slow
17.07.2007., 09:55
Jedno razmisljanje o cijeni nafte u buducnosti:

The oil squeeze has just begun
Think the market is already tight? It's going to get tighter over the next five years under pressure from both the supply and demand ends. Here's why.
http://articles.moneycentral.msn.com/Investing/JubaksJournal/TheOilSqueezeHasJustBegun.aspx

kenny
17.07.2007., 10:42
Jako zanimljiva analiza, još bih dodao poznatu činjenicu da mnoge arapske zemlje prikazuju netočne podatke o svojim rezervama kako bi održale politički i ekonomski utjecaj, tako da velike naftne kompanije vrše vlastite procjene koje služe za internu upotrebu. A Saudijska Arabija se sve više suočava s problemom smanjenja iscrpka sa svog glavnog naftnog polja.
Nafte će biti i dalje, ali će se vaditi sa sve nedostupnijih mjesta što će povećavati troškove crpljenja, a time i cijenu barela sirove nafte u svijetu.

loser
18.07.2007., 10:26
Mol puca na Petrol, odustaje od povećanja udjela u Ini

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=2767dd58-a8d0-4dd0-9b32-cd2311655212

mandragoran
18.07.2007., 17:24
Mol puca na Petrol, odustaje od povećanja udjela u Ini

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=2767dd58-a8d0-4dd0-9b32-cd2311655212

Koju hrpu gluposti je taj MOL sposoban proizvesti po prosječnoj izjavi datoj u javnost, to je nešto nevjerojatno :p: ! Najprije bi INU, pa ne bi INU, pa bi Petrol, pa nisu baš sigurni, pa si na kraju kontaju kako bi bilo da niš ne kupe osim eventualno sebe. I onda i to ponište :biggrin: !

Javnost je njihovim izjavama totalno zbunjena, a INA se nešto polako budi iz sna. Hmmm...

kenny
19.07.2007., 10:04
Uspješna suradnja između MOL-a i INA-e rezultirala je otkrićem novog plinskog polja

MOL Hungarian Oil & Gas Plc. i hrvatska naftna kompanija INA Industrija nafte d.d. došli su do vrlo dobrih rezultata istražnim bušenjem u blizini mađarsko-hrvatske granice u Zalati u Županiji Baranya. To je prvi rezultat ugovora kojeg su dvije stranke potpisale u rujnu 2006. za zajedničku izradu istražne bušotine (ili više njih) u istražnom području Zalata (Mađarska) – Podravska Slatina (Hrvatska), s ciljem eksploatacije ugljikovodičnog potencijala Dravske potoline. Uspjeh postignut bušotinom Zalata-1 je prvi veliki rezultat strateškog partnerstava INA-e i MOL-a u istraživanju i proizvodnji ugljikovodika.

Točne rezerve ugljikovodika koje su nedavno otkrivene utvrditi će se nakon analize ležišta. Produktivna bušotina nalazi se u području koje je slabo istraženo što ovo otkriće čini još vrednijim jer otvara nove perspektive za istraživanje na tom prostoru. Stranke će dijeliti buduću proizvodnju u omjeru 50%:50%. Budući da u tom području nema proizvodne infrastrukture, za konačnu će razradu polja vjerojatno biti potrebni opsežni pripremni radova u trajanju od nekoliko godina.

Prva bušotina Zalata-1 završena je u prosincu 2006. na dubini od 3 515 m. Trenutno se u bušotini ispituje interval od 3 100 – 3 200 m. Od tri sloja za koja se predviđalo da sadrže plin, iz dva je plin već dobiven. Ispitivanjem je iz najdubljeg sloja dobiveno 62 000 m3 plina na dan uz nešto kondenzata. Nakon obrade, srednji sloj daje 337 000 m3 plina dnevno što je za mađarske prilike značajna količina.

Ugovor kojeg su stranke potpisale predviđa bušenje druge istražne bušotine na hrvatskoj strani, u slučaju pozitivnih rezultata prve. Opseg plinonosnih dolomitnih slojeva odnosno stvarna veličina ležišta i količina pridobivih rezervi plina tek će se utvrditi na temelju novih podataka bušenja, a u pripremi su i planovi za nastavak zajedničkog istraživanja.

U sklopu strateškog partnerstva između MOL-a i INA-e odvijaju se i drugi radovi u hrvatsko - mađarskom pograničnom području. U tijeku je procjena geofizičkih podataka snimljenih na području Vizvar – Ferdinandovac, a također se planira zajedničko snimanje seizmike na istražnom prostoru Novi Gradac – Potony.

http://www.zse.hr

bubimir
19.07.2007., 18:33
odličan članak u Poslovnom:
http://www.poslovni.hr/48935.aspx
izdvojio bih intervju sa g. Šternom, koji baca malo svjetla na čitavu zavrzlamu koja se u zadnje vrijeme plete oko MOL-a:
.. Nekadašnji predsjednik Uprave Ine Davor Štern, i danas iznimno dobro upućen u događanja u naftnoj industriji, komentirao je za Poslovni dnevnik kako je mogućnost da Mol preuzme udjel u Petrolu i Molovo moguće spajanje s Lukoilom samo dio procesa konsolidacije i okrupnjavanja koji traje već deset do petnaest godina. Kako kaže Štern, nije tajna da je konsolidacija ključ uspjeha, a spominjanje Petrola kao mete preuzimanja ili mogućeg partnera dio je Molove taktike odbijanja austrijskog OMV-a. Danas je Mol jednostavno zbog pritiska pod kojim se našao prisiljen povlačiti neke poteze koji se možda čine teško objašnjivim na prvi pogled.

Dvije mogućnosti Mola
Prema Šternu, Mol ima dvije mogućnosti za obranu. Prva je ta da se riješi dijela imovine koju posjeduje kako bi se financijski ojačao, a druga je mogućnost ta da se brzo širi, i u tom kontekstu se treba tumačiti želja za Petrolom. Partnerstvo s Petrolom odvratilo bi pažnju od Mola, smatra Štern. Upitan o razlozima usporavanja u procesu približavanja Petrola i Lukoila, Štern je ocijenio da je najveći problem u precijenjenosti Petrola, odnosno u visokoj cijeni kompanije u odnosu na dobit koju ostvaruje. Dodao je kako je cijeli proces bio očekivan jer je Rusima prirodno tržište i zaleđe upravo na ovom prostoru. "

kenny
22.07.2007., 23:54
HRVATSKA IMA MONOPOL NA PRODAJU NAFTE U BiH

Uvozom iz susjedne države, bez plaćanja carine, snabdijeva se čak 68 posto tržišta većeg entiteta. Federalno ministarstvo industrije i energetike će od nadležnih institucija zatražiti preispitivanje stanja uvoza nafte i naftnih derivata zbog zaključka da će zagrebačka "Ina" postati monopolni snabdjevač tržišta BiH ovim strateškim energentom, saznaje "Dnevni avaz".
Pojedine zemlje

U izvještaju o stanju energetskog sektora ukazuje se na problem primjene carinske tarife na uvoz nafte i naftnih derivata, a što ima veliki značaj na budžetske prihode i zaštitu potrošača.
- Kompanije iz pojedinih zemalja su favorizirane, pogotovo otkako se primjenjuju sporazumi o slobodnoj trgovini, te se gorivo faktički uvozi samo iz tih država, pošto se onda na njega ne plaća carina. S obzirom na to da su Rumunija i Bugarska postale članice EU, a zajedno su obezbjeđivale skoro četvrtinu uvezenog goriva u FBiH, jasno se zaključuje da će se sva nafta uvoziti iz Hrvatske - stav je Ministarstva industrije i energetike FBiH.
Benzinske pumpe

Tokom prošle godine uvoz nafte iz Hrvatske činio je čak 68 posto ukupnog uvoza ovog energenta u FBiH. Uz sve navedeno, Ministarstvo upozorava da su zalihe nafte i naftnih derivata minimalne "ili ih uopće nema".
Prema podacima Ministarstva industrije i energetike, u BiH postoji ukupno 881 benzinska pumpa, što je više nego što imaju Hrvatska ili Slovenija. Od toga, samo u FBiH maloprodaja naftnih derivata čini se posredstvom 535 benzinskih pumpi, a po broju objekata prednjače "Energopetrol", "Holdina", "Petrol BiH" i "OMV".

Famozni prag od 40 procenata

Za razliku od Ministarstva industrije, Konkurencijsko vijeće BiH se prilikom odobrenja vlasničkog preuzimanja "Energopetrola" od strane konzorcija "Mol - Ina" bavilo podacima o uvozu nafte u 2005. godini i to na nivou cijele BiH.
Prema tadašnjim dokumentima, zagrebačka "Ina" u veleprodaji i maloprodaji nafte nije dosegla prag od 40 posto učešća na tržištu, što je prag kojim se definira dominantan položaj na tržištu. U 2005. godini "Ina" je uvozila za 31,7 posto tržišta BiH, no očito je da se u međuvremenu stanje radikalno izmijenilo.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13793&Itemid=59

bubimir
23.07.2007., 00:33
ima u BiH još neriješenih stvari:

DOKUMENTI O NALAZIŠTIMA NAFTE U BiH U RUKAMA RUSA

Istraživanja za koja su korišteni i krediti Svjetske banke bila vrijedna milione dolara * Na četiri lokacije rezerve sirove nafte 50 miliona tona. Vlada RS s premijerom Miloradom Dodikom na čelu prilikom ...
... prodaje Rafinerije Bosanski Brod kompaniji "Zarubežnjeft" Rusima je ustupila i apsolutno svu dokumentaciju koja se tiče obimnih naftno-geoloških istraživanja u BiH, rađenih od 1973. do 1991. godine.
I dok se prašina digla zbog pitanja da li BiH, "Energoinvest" ili, pak, Rafinerija u Bosanskom Brodu polažu prava na vlasnički dio današnjeg Jadranskog naftovoda (Janafa), bez bilo čije reakcije ili upozorenja Dodik je poklonio ruskoj firmi više miliona dolara plaćene istraživačke projekte o postojanju nafte u BiH, piše Dnevni avaz.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13706&Itemid=2

bubimir
23.07.2007., 00:45
"..Iza agresivnih poslovnih planova OMV-a nesumnjivo stoji jedan od najvećih suvlanika OMV-a International Petroleum Investemenst Companny iz Abu Dhabija koji je još 2005. godine od uprave OMV-a zahtijevao snažnije širenje na tržištu evropskog jugoistoka. Paralelno s otkupom MOL-ovih dionica uprava OMV-a zatražila je suglasnost i podršku uprave MOL-a, ali umjesto očekivanog pristanka mađarska kompanija povukla je rizični potez daljnjeg zaduživanja kako bi odbranila nezavisnost.
Problem je međutim što je mađarski MOL od ranije opterećen visokim kreditima i što novo zaduživanje može biti vrlo rizično za razvoj kompanije.
To se najprije moglo odraziti na usporavanje razvoja i modernizacije sarajevskog Energopetrola za šta su MOL i INA obećali izdvojiti 75 miliona eura. Iako je od preuzimanja Energopetrola prošlo desetak mjeseci, investicije u modernizaciju Energopetrola još se ni ne naziru pa je samo pitanje dana kada će Vlada Federacije BiH zatražiti izvještaj o izvršenju obaveza preuzetih kupoprodajnim ugovorom

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13768&Itemid=2

hjk
23.07.2007., 18:58
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=aYjwn7IqTlHQ&refer=home

plavi23
28.07.2007., 19:43
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=fdab4b4b-3879-4046-b0f8-ef7adf717f64

plavi23
31.07.2007., 16:55
MOL kupio rafineriju i 30 pumpi kod Mantove u sj. Italijihttp://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?cCheck=1&k=1&i=12550

bubimir
31.07.2007., 21:36
vjerujem da ste već svi primjetili (osim slijepaca na burzi) da se već dugo (pa tako i danas) marljivo skuplja sve što postoji ispod 2900..

bubimir
31.07.2007., 22:53
možebitno vježbanje obrane..ipak su mirovinci unutra.A budući je MOL danas (konačno) pokazao svoju snagu i prave namjere (povećanje rafinerijskih kapaciteta u regiji), izgleda da će i zakucavanje prema dole postati aktualno..

"..Multiples suggest to us that MOL paid a fair price for IES. From strategic perspective, however, it is not yet obvious for us what synergies MOL sees with the Italian company which is relatively far from its existing downstream assets," KBC's Péter Tordai and Olena Kyrylenko said.

The noted that the planned capacity expansion was “seemingly reasonable", but given the relatively high gearing of IES (some 60%), according to KBC's preliminary information, “MOL might need to put further money into the Italian company."

"..The acquisition will boost MOL's refining capacity by 18% - disregarding the company's INA stake. In order to reach its 2010 strategic goal, MOL now needs to acquire further 2.5 mtpa capacity - and reach a majority shareholding in INA and, as mentioned above, carry out the capacity boost at IES. Based on MOL's statement, we estimate the purchase price to between EUR 600 m and EUR 700 m.

bubimir
04.08.2007., 00:04
ma gdje je INA nestala?(zar na 2. stranici sa Mundusom i SM 86)?

MOL je Tifon platio manje:
“Although MOL did not reveal the purchase price, the company told us that it was actually significantly lower than EUR 150m Croatian press speculated earlier," Péter Tordai of KBC said.

“Calculating with EUR 130 m only and assuming that the ongoing site development projects are at 50% readiness (this is pretty conservative, we believe since the company already owns these lands, a significant element of the total cost of a premium site) price per station would come at EUR 2.8m, which higher than typical retail site valuation of EUR 1.5-2.5 m, but not overly expensive given the above average throughput of these stations (4.2 million litre per annum versus INA's 3.0 mlpa)," Tordai added.

KBC Securities smatra ovo dobrim potezom (3. retail mreža u HR-iza INE i OMV-a,ali sa većim prometom od INE po stanici-kvalitetnije gorivo??-Hungary's MOL buys oil from Syria
MOL has purchased 80,000 tons of crude oil from Syria, the new shipment arrived last weekend to the port of Omisalj, Croatia. The company is planning to buy 1.5 million tons of low sulphur oil per year, which corresponds to 11% of the total capacity of its Százhalombatta refinery.While Syrian oil is more expensive than Ural type petroleum from Russia, it is also better quality, which translates into higher profits for MOL

With its 7% market share Tifon is the third largest retail fuel network in Croatia behind INA (some 55%) and OMV (some 10%).

“For such a big network in a fast growing country a premium in valuation is justified, in our view. Moreover, the deal also helps the company to optimize capital structure."

berozivkovkovic
05.08.2007., 11:16
Bubimire daj radije reci svoje mišljenje ( ovi članci mi nisu tako interesantni - sve sam to već pročitao ). Kako ti vidiš razvoj situacije.
:thumbsup: ili :thumbsdow

bubimir
05.08.2007., 13:41
nisam vidovit, mislim da je trenutno UP potencijal veći (loše vijesti su odrađene). Što se tiče dobrih vijesti i razvoja konsolidacije u regiji siguran sam da ćemo znati više kada se bude znalo tko će preuzeti NIS (NI Srbije, IPO navodno u 9.mj)
u međuvremenu dobra dionica za "parkiranje" keša na čekanju boljih prilika (slično kao i ADRS), mali prodaju, veliki skupljaju, mogućnost ugodnih iznenađenja velika.

bubimir
05.08.2007., 15:16
mali ispravak za IPO NIS-a (najbliži rok nije jesen, nego je početak 2008.), trenutno uzimaju kredite i mijenjaju zakone:

"Beograd -- Kredit od 372 miliona evra za planirane investicije NIS-a biće odobren do kraja avgusta:
Kreditno zaduživanje te kompanije će, kako je naveo, biti uključeno u novu ili izmjenjenu strategiju privatizacije koja ce biti osnova za izradu zakona o privatizaciji NIS-a.

"Zakon bi trebao da bude usvojen krajem septembra ili početkom oktobra, posle čega bi u oktobru mogao da bude nastavljen proces privatizacije", kazao je direktor NIS-a.

osim ako ih situacija u regiji "malo" ne ubrza:
OMV, MOL, Lukoil, a odnedavno i talijanski ENI bore se za prevlast nad naftnim tržištem srednje i jugoistočne Europe:

http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/umicevic-pocelo-zavrsno-preslagivanje-na-naftnom-trzistu-srednje-i-jugoistocne-europe

blumberang
06.08.2007., 10:33
Štern: Inu bi trebao zabrinuti Molov potez (http://www.poslovni.hr/50508.aspx)

...
Ako uzmemo u obzir prijašnje napise da je dogovor vrijedan 150 milijuna eura, dolazimo do vrijednosti pojedine benzinske crpke od 3 do 4 milijuna eura. Za usporedbu, Lotos je platio 1,8 milijuna po crpki za ESSO u kolovozu 2005., dok je OMV platio 2 do 2,4 milijuna eura po crpki za Aral u Češkoj prošle godine”, dodaje Buring. Iako se o cijeni samo spekulira, “postoji rizik da je Tifon preplaćen vjerojatno zato što je Mol trebao vrlo brzo nešto poduzeti da bi dokazao da su oni ti koji bi mogli imati aktivnu ulogu u konsolidaciji regije,” smatra Hrvoje Stojić analitičar Hypo Alpe-Adria Bank.
...

kenny
06.08.2007., 11:05
Štern pljuje po Ini odkako je smijenjen s mjesta generalnog direktora, prije IPO-a Ine on je bio jedan od onih koji su širili pesimizam za sudjelovanje u IPO-u i tako mnoge odvratili od kupovine paketa dionica Ine.

blumberang
06.08.2007., 14:30
Štern pljuje po Ini odkako je smijenjen s mjesta generalnog direktora, prije IPO-a Ine on je bio jedan od onih koji su širili pesimizam za sudjelovanje u IPO-u i tako mnoge odvratili od kupovine paketa dionica Ine.

Malo je onih koji su bili generalni direktori Ine, čovjek ipak zna nešto više od većine o tome kako firma funkcionira iznutra... Komentari su Stojićevi koji od samog početka nikako da dogura cijenu u "realne okvire", onako kako ju je on procijenio prije IPO-a i pri tome pogriješio za 100%. Kod procjene HT-a, recimo, uzeo je u obzir veliku potražnju i općenito stanje na našem tržištu.

kenny
06.08.2007., 15:28
Ne sumnjam ja u Šternovo poznavanje Ine, ali je znakovito da uvijek "udara" po Upravi, a smatram da je više grijeha u vođenju Ine napravljeno dok je on bio na čelu tvrtke.
Također i Stojić mi ide na neku stvar sa svojim procjenama, to su sve igrači u službi krupnog kapitala i njihove procjene za javnost uvijek treba uzeti s velikom rezervom.

Crumarix
10.08.2007., 00:09
INA D.D./REDOVNA DIONICA INA-R-A

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 5.180.367 51,80 Osnovni račun
2. ZAGREBAČKA BANKA D.D./HVB BANK HUNGARY ZRT, HUNGARY ZA RAČUN MOL ZRT, HUNGARY 2.500.001 25,00 Skrb. račun
3. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./FOND HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI 700.000 7,00 Skrb. račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D./CITIBANK N.A. 228.093 2,28 Skrb. račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 73.794 0,74 Skrb. račun
6. HPB D.D. 38.439 0,38 Skrb. račun
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 33.848 0,34 Skrb. račun
8. PBZ D.D. 28.353 0,28 Skrb. račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 23.066 0,23 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 22.196 0,22 Skrb. račun
Ukupno: 88,28

6. prodaje malo, a 7. i 9. skupljaju puno !:thumbsup:

plavi23
10.08.2007., 23:16
INA-in profit u padu . Malo su pridonijeli Mol-u da bi mogao sam kupiti svoje dionice, ali zar nebi trebalo biti obrnuto.!? http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=d1bc6170-2f10-4655-a170-5c7f9cbdb68a

Crumarix
11.08.2007., 02:59
Mislim da je ovo još jedna praćka iz novinskih redaka, par dana prije izvješća,panični podaci o gubicima...rasprodaja i veoma povoljna prilika za jeftini dokup !:rolleyes:

Živi bili pa vidjeli !:thumbsup:

ZNA SE tko živi od poreza, i ZNA SE kako mu treba lova...:biggrin:
- i baš bi oni sebi stezali pipu ?

malden
12.08.2007., 16:48
Mislim da je ovo još jedna praćka iz novinskih redaka, par dana prije izvješća,panični podaci o gubicima...rasprodaja i veoma povoljna prilika za jeftini dokup !:rolleyes:

Živi bili pa vidjeli !:thumbsup:

ZNA SE tko živi od poreza, i ZNA SE kako mu treba lova...:biggrin:
- i baš bi oni sebi stezali pipu ?

Nisam siguran da razumijem. Meni je clanak skroz u redu.

Prvo, clanak prenosi komentare MOL-ovog izvjesca, dakle informacije koje su pouzdane.

Drugo, prihodi su pali u odnosu na ranije a tko prica o gubicima?

Trece, malo tko se slaze da je dionica jeftina, (cak) i po cijeni od 2,800kn.

Cetvrto, sto je sporno u podatku da vlada svjesno umanjuje vrijednost firme primoravajuci ju da po netrzisnim cjenama prodaje svojih proizvode? ZNA SE ekipi je kvartalni porez koji plati INA + dobit koji ide u drzavnu kasu kap u moru u odnosu na efekte koje bi (prije izbora) imalo trzisno odredjivanje cjena derivata i plina. U 1Q 2006 platili su $11mln poreza a u 1Q 2007 $7 mln. Nasuprot efektima potencijalnog poskupljenja plina isporucenog industriji i kucanstvima, povecanoj cjeni benzina, lancanim posklupljenjima itd. to je muppet show. Osim toga to je strateska odluka, ne mozes to raditi tek tako.
INA-ina :) pipa im je manje bitna. Imali bi dobar razlog dopustiti INI odredivanje trzisne cjene energenata da bi (mozda) podigli cjenu dionice i dodatno razveselili populaciju pred izbore, a to ne rade. Osim sto bi i drzava kao vlasnik dobivala vise kroz dobit kompanije. Dakle oni ipak stezu pipu, i INA zbog toga pati, a onda i MOL. Zbog toga sto je vlada vecinski dionicar, a vlada ima potpuno drugaciji interes nego bilo koji privatni dionicar.

plavi23
14.08.2007., 14:20
Može li netko postaviti članak iz businessa o Kupnji Tifona kao MOL-ovoj taktici izvlačenja iz INA-e.
Unaprijed hvala !

berozivkovkovic
15.08.2007., 11:28
Vidim da Malden misli da malotko smatra Inu podcijenjenom, pa rekoh idem se javiti da vidi da nas ipak ima ( koji se usudimo to reći ), već dugo nisam napisao ni post na INI.

Iako sam prije dva mjeseca sve dionice Ine prodao ( osim upisanih paketa ) sada ponovo kupujem.
Nema logike da mirovinci puste Inu ispod 2.800kn.;)
Imho

Crumarix
15.08.2007., 14:36
Bojim se da nema logike ni da je netko kupuje iznad 2830.....

ps: ulaz mi je prosjek 2950....ajde dignite da se izvadim !

plavi23
16.08.2007., 11:07
Izvješće I-VI 2007 http://www.ina.hr/UserDocsImages/INA-fin2007-1H.pdf

plavi23
16.08.2007., 11:44
Evo i prvih komentara . http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/ina-ina-dobit-prepolovljena-u-prvih-sest-mjesec

plavi23
16.08.2007., 12:23
Po ovim cijenama od danas ( 2750 kn ) možda bi se i Mol-u INA činila primamljiva!? :rolleyes:

berozivkovkovic
16.08.2007., 12:57
Po mom mišljenju Vlada mora redefinirati svoju strategiju u odnosu na Mol i njegovo ponašanje unutar Ine. Krajnji je trenutak.
To što mađari rade je nedopustivo.
Nadam se da neće puno čekati, ipak Ina predstavlja kičmu hrvatskog gospodarstva.

hjk
16.08.2007., 13:17
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601095&sid=atOUPTqJMMjc&refer=east_europe

geene
16.08.2007., 13:33
Kakva je cijena u Londonu?

Mr Pink
16.08.2007., 13:36
http://www.londonstockexchange.com/en-gb/pricesnews/prices/system/detailedprices.htm?sym=US45325E2019USUSDIOB%20B1HJ KC8HINA

Sve loše vijesti su već izašle i po mom mišljenju već su bile debelo ukalkulirane u cijenu, tako da ne očekujem daljnji pad.

A to je očito bilo i poznato nekom majstoru koji je zadnjih mjesec dana uporno prodavao INU i stiskao cijenu na dole, ovo gledam kao definitivno dobru priliku za dokup !

mandragoran
16.08.2007., 16:16
Dragi kolege i kolegice, pogledajte stavku "Operativni novčani tijek prije promjena obrtnog kapitala", a onda primijetite koliko je od te cifre odgrizla stavka "(Povećanje)/smanjenje zaliha".

Zaključak? Sindrom "sakrij dobit u zalihe", od kojeg boluje recimo i Ericsson Nikola Tesla ;) . Pametnome dosta.

Na žalost, vjerojatno će i cijena k'o kod ERNT :thumbsdow - ne vjeruje raja u zalihe...

Crumarix
16.08.2007., 17:15
Ne vjeruje raja u ništa nego UP,UP i UP,...je...ga,a kad padne ,ni svi fundamenti ,ni izvješća ne pomažu.Danas sam prodao ( -6%),bojim se da neće stati ovdje,a nemam više živaca da čekam da naraste.

Oprostite mi ako sam pospješio trend...

plavi23
16.08.2007., 19:44
Malo i pozitivnih vijesti , nađu se samo ih treba čitati:

Imovina i ulozi raspoloživi na prodaju: 30.06.2006/2007= 358/928 milijuna kuna porast 159 %

Novac u banci i blagajni : 2006/2007=396/581 milijuna kuna porast 47%

Tu je negdje lova, nije pobjegla ali se ne vidi , ni to nije tako loše ako je uspiju sakriti i platiti manji porez . No bitno je da prihodi rastu pa neće ni oni moći vječno kratiti rezultate , mišljenja sam da će u 11 mjesecu slika biti puno bolja .
Kako bi rekli prognozeri čvrsto držati a tek kada nas liberaliziraju ili prodaju do kraja gdje će nam biti kraj . Što se tiče cijene ne isključujem jos malo klizanje dole pri darovanju radnika no pravima dobar signal za dokup.

pero82
17.08.2007., 11:32
I gotovo sam siguran da su bivsi i sadasnji zaposlenici INA-e jedan od razloga trenutnog trenda padanja dionica.
7% dionica je jako velik broj, recimo 700 000 komada istih. :)

No glavni "krivac" je Vlada koja donira po jednu dionicu na svakih 10 dionica kupaca u procesu IPO-a. :eek:

Mislim da se sada pomalo svi vec boje isteka perioda od godinu dana te nakon dobivanja te "zlatne" (kako za koga, onom tko ju dobiva njemu je zlatna :biggrin: ) dionice da ce burza biti preplavljena dionicama INA-e. To je alarmantno stanje, ali iako bi cijena mogla jos malo dolje...novine sada napuhuju price o tome kako dionica INA-e ide prema dolje, kako je u jednom trenutku cijena bila po 2712 kn...cak je taj slucaj zavrsio i na naslovnici u Vecernjaku!!! :mad: To ce jos malo utjecati na male investitore koji su izrazito podlozni utjecaju medija...ali ja sam nekako misljenja da ukoliko se priceka jos jedan "maleni" pad od nekih 200-tinjak kn po dionici da iza toga nastupa vrijeme za kupnju dionica INA-e jer je zarada od 20-ak % u mjesec dana gotovo zagarantirana.

Jednom sam vidio neciji avatar i pise nesto tipa: "Budi optimist zaradi na pesimistima" ili tako nesto...e pa kad svi budu prodavali jer su svoje zaradili iza toga nastupa jeftina kupnja od takvih "bježaš" i naša prilika zarade u kasnijem periodu.

Pozdrav.

plavi23
17.08.2007., 12:53
Mislim da dodatna dionica ne može utijecati na pad cijene više od -5% no darovanje radnika je nešto sasvim drugo jer u razgovoru sa njima već se vidi da je njihov glavni cilj zavrtiti novac na brzinu a kao što znate pravog lock out-a za te dionice neme jer mogu raspolagati odmah sa dionicama u protivno ostaju bez popusta koji mnogima neće predstavljati motivirajući faktor za držanje. No tako ti je to na burzi , netko prodaje a netko kupuje.

berozivkovkovic
17.08.2007., 13:17
Mislim da dodatna dionica ne može utijecati na pad cijene više od -5% no darovanje radnika je nešto sasvim drugo jer u razgovoru sa njima već se vidi da je njihov glavni cilj zavrtiti novac na brzinu a kao što znate pravog lock out-a za te dionice neme jer mogu raspolagati odmah sa dionicama u protivno ostaju bez popusta koji mnogima neće predstavljati motivirajući faktor za držanje. No tako ti je to na burzi , netko prodaje a netko kupuje.

Imaš li kakvo uporište ili link za ovo što tvrdiš? Koliko ja znam najavljeno je da će radnici imati lock-up period ovisno o stažu.

plavi23
17.08.2007., 13:27
Radnici će moći odmah raspolagati sa dionicama no za to ih se "kažnjava" oduzimanjem popusta na staž , dakle startaju sa 1690 KN . Ukoliko žele zadržati dionice i ne prodavati ih odmah ,dobijaju dodatne popuste, kako koji ovisno o stažu . Da bi ostvarili popuste svaki djelatnik će morati pričekati jedan vremenski period koji će također ovisiti o stažu. Što više staža kraći period.

No normalno nisam je Polančec stoga pričekajmo da to bude i službeno .

U međuvremenu jača kupnja i u Londonu , doduše na 500 dolara ali šta je tu je.

Bubuleja
17.08.2007., 13:30
Imaš li kakvo uporište ili link za ovo što tvrdiš? Koliko ja znam najavljeno je da će radnici imati lock-up period ovisno o stažu.

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=764&page=241

link na

http://www.poslovni.hr/48042.aspx

kaze

"Da bi se izbjegle fluktuacije cijene dionica i poremećaji na tržištu kapitala, potpisnici sporazuma, rekao je Polančec, utvrdili su lock up periode u kojima se kupljene dionice neće moći prodavati.
Tako se predlaže da zaposleni koji su u radnom odnosu u Ina grupi proveli manje od godine dana kupljene dionice mogu prodati na tržištu kapitala nakon jedne godine. Oni koji imaju više od jedne, a manje od 10 godina staža, to mogu učiniti nakon 10 mjeseci, zaposlenici s radnim stažem između 10 i 20 godina nakon 8, a oni s više od 20 godina staža nakon 6 mjeseci. Ako bilo tko proda dionice prije, izgubit će pravo na sve popuste, tvrdi Polančec. "

Znaci, radnici mogu prodavati ali gube popust

plavi23
17.08.2007., 13:51
U londonu bid na 470 dolara , sića , sića , dam samo da prodam e jesmo mi hrvati ...
Gdje nam je sad domoljublje kada treba malo stisnuti g.....

marqox
18.08.2007., 00:06
Posljednja vijest, za sve koji čekaju:

INA d.d. - kupnja dionica za sadašnje i bivše radnike

INA – Industrija nafte d.d. na svojoj web stranici objaviti će 18. kolovoza sustav kontrole podataka relevantnih za kupnju dionica INE po povlaštenim uvjetima za sadašnje i bivše radnike INA grupe.

Vogler
18.08.2007., 16:01
Posljednja vijest, za sve koji čekaju:

INA d.d. - kupnja dionica za sadašnje i bivše radnike

INA – Industrija nafte d.d. na svojoj web stranici objaviti će 18. kolovoza sustav kontrole podataka relevantnih za kupnju dionica INE po povlaštenim uvjetima za sadašnje i bivše radnike INA grupe.

http://www.ina.hr/zaposlenici/

marqox
18.08.2007., 20:14
http://www.ina.hr/zaposlenici/
Ima li još nekog kome staž tj. popust nije dobro obračunat?

plavi23
18.08.2007., 20:38
Treba to drmati malo jače , ovi mali nikako da prodaju! :rolleyes:
http://http://www.vecernji.hr/home/manager/2791868/index.do (http://www.vecernji.hr/home/manager/2791868/index.do)

berozivkovkovic
18.08.2007., 21:20
A u redu je Bubuleja, shvatio sam, ti misliš da su zaposlenici Ine sirotinja koja jedva čeka prodati dionice i tako se odreći velikog popusta koji im se nudi.

Ja mislim sasvim suprotno:biggrin:

Definitivno mislim da su radnici INE i te kako svjesni kako mogu dobro zaraditi ako čekaju, a definitivno ih većina njih nije sirotinja (kako kaže berozivkovkovic).

Isto tako ovo ipak nisu vremena pretvorbe i privatizacje (svima nama dobro poznata) kada su mnogi radnici prodavali dionice svojih firmi u bescjenje, jer su morali. Naravno da će uvijek biti onih koji će misliti da moraju ih prodati čim prije. Također sjećam se da je prije nekog vremena Večernji objavio kako većina građana koja je upisala INU nije ih prodala. Ja ih također još uvijek držim, jer više ću dobiti ako čekam bonusne dionice, nego ih sada prodam kad im je vrijednost pala, jer ću taj gubitak vrijednosti kompenzirati tim dvijema dionicama.

INA je strateška dionica i prije ili kasnije javit će se neko ko će ponuditi lijepu premiju za dionicu. Sjećam se samo Plive, za koju je većina govorila da ne vrijedi ni 500 kuna, ali onda su došla dva igrača kojima je ona vrijedlila ipak puno više...priča poznata da je ne ponavljam. Ali ljudski je da mi neke stvari na tržištu brzo zaboravljamo. Mislim da mi je greška sa Plivom bila dovoljna (prodao sam je, jer sam sebi rekao da fundamenti ne opravdavaju cijenu). Stoga strpljen spašen :) .... malo se raspisah...pjesnički, nemojte mi zamjeriti, jer samo iznosim moje subjektivno mišljenje

Shogun
18.08.2007., 22:14
Zaboravio si penziće kojima iskustvo govori "take money and run". Baš me zanima koliko su osigurani podatci o bivšim zaposlenicima (živim).

berozivkovkovic
18.08.2007., 22:22
Zaboravio si penziće kojima iskustvo govori "take money and run". Baš me zanima koliko su osigurani podatci o bivšim zaposlenicima (živim).

A ti bi se iznenadio koliki je postotak umirovljenika radije uzeo cijeli dug koji im je Vlada obećala isplatiti na poček, radije nego 50% duga u dvije rate ubrzano ( iako su u ti umirovljenici osjetno lošijeg imovinskog statusa od Ininih umirovljenika ).
Inače slažem se da će dio zaposlenika i umirovljenika Ine koji dobiju dionice po povlaštenim uvjetima htjeti prodati, ali ni izbliza koliko se priča i potencira od strane zainteresiranih ( a tu i tebe pribrajam ):biggrin:

Shogun
18.08.2007., 22:26
Da ja imam recimo 80 g. mislim da bi uzeo pinku i pogledao kamo to idu amrički penzići (havai? :biggrin: )

(Bome ne bi išao u one birtije na morenu što je Kalmeta otvarao jer možda bi izdržao dva šampanjca...:cool:

berozivkovkovic
18.08.2007., 22:28
Da ja imam recimo 80 g. mislim da bi uzeo pinku i pogledao kamo to idu amrički penzići (havai? ;) )

Bez zamjerke ali meni se čini da ti već razmišljaš kao da imaš 80g. A ja imam dosta takvih koji stvarno imaju 80g. ( za razliku od tebe koji vjerovatno nemaš 80g. ) i razmišljaju sasvim suprotno. Štede kao da će živjeti još 80g.:biggrin::biggrin:
Ne bih ni ja vjerovao da se nisam osobno uvjerio.

Dex1
19.08.2007., 10:13
Cijena sada (2600-2700) po meni nije nimalo povoljna za izlazak kad svi znamo da se sasvim lijepo trgovalo iznad 3000, radnici će prodavati ali ne u tim količinama koliko se pretpostavlja. Izvještaj je takav kakav je, a i neki su primijetili da je puno toga sakriveno u izvještaju. Ostaje puno prostora za poboljšanje koje će se u budučnosti morati dogoditi ako Ina želi ostati konkurentna i profitabilna. Uzimanjem onog velikog kredita IMHO daje nam na znanje da i oni misle tako.

plavi23
19.08.2007., 19:41
Malo da sumiramo :
gubitnici pri ovoj cijeni od 2600 su isključivo mali dioničari , prodaju se paketi itd,itd
dobitnici vlada ostaju joj dionice spremljene za nagradni fond ( čuvaj paket 1 god )
fondovi prilika za jeftin dokup

Ne mogu se oteti dojmu da je cijena dionice za radnike mogla startati sa 2000 ili 2200 kn tada bi sadašnja cijena bila i dalje iznad 3000 kn a radnici bi dobili iste iznose no ne ,namjerno se ruši cijena u prilog isključivo fondova koji se nagrađuju za strpljenje i poniznost s obzirom da neće sudjelovati u IPO-u HT-a već će kupovati na burzi.

Shogun
19.08.2007., 22:50
Ajd' živio ti meni sto godina.............

Crumarix
20.08.2007., 00:53
Cijena sada (2600-2700) po meni nije nimalo povoljna za izlazak kad svi znamo da se sasvim lijepo trgovalo iznad 3000, radnici će prodavati ali ne u tim količinama koliko se pretpostavlja. Izvještaj je takav kakav je, a i neki su primijetili da je puno toga sakriveno u izvještaju. Ostaje puno prostora za poboljšanje koje će se u budučnosti morati dogoditi ako Ina želi ostati konkurentna i profitabilna. Uzimanjem onog velikog kredita IMHO daje nam na znanje da i oni misle tako.

potpuno si u pravu....SAMO, mi nismo mirovinci, nama lova ne kaplje svaki mjesec,i nije ( barem meni ) nam interes umrijeti u INI,dok se "živi " u drugim dionicama.Dapače,neka ona bude ovako nisko,dok ne odradimo ostalo,pa se lijepo vratim u nju,pa ONDA neka krene.:thumbsup::biggrin:

Bubuleja
20.08.2007., 10:15
A u redu je Bubuleja, shvatio sam, ti misliš da su zaposlenici Ine sirotinja koja jedva čeka prodati dionice i tako se odreći velikog popusta koji im se nudi.

Ja mislim sasvim suprotno:biggrin:

Ne mislim ja nista, samo pojasnjavam situaciju.
Osim toga trazio si link.

Slow
20.08.2007., 10:40
Ne mogu se oteti dojmu da je cijena dionice za radnike mogla startati sa 2000 ili 2200 kn tada bi sadašnja cijena bila i dalje iznad 3000 kn a radnici bi dobili iste iznose no ne...

Kako si dosao do ove racunice?

Slow
20.08.2007., 10:42
Cijena sada (2600-2700) po meni nije nimalo povoljna za izlazak kad svi znamo da se sasvim lijepo trgovalo iznad 3000

Zasto bi ovo bilo sto znacilo?

rover
20.08.2007., 21:19
Marketinška agencija (najskuplja europska) koju sam spomenuo 2 months ago dobro je obavila posao, ispod 2700 je rezultat dosojan divljenja;)

Fluid
22.08.2007., 09:59
Bez zamjerke ali meni se čini da ti već razmišljaš kao da imaš 80g. A ja imam dosta takvih koji stvarno imaju 80g. ( za razliku od tebe koji vjerovatno nemaš 80g. ) i razmišljaju sasvim suprotno. Štede kao da će živjeti još 80g.:biggrin::biggrin:
Ne bih ni ja vjerovao da se nisam osobno uvjerio.

"Jee, bu to ostalo za decu, a ko bu se osim toga gnjavil sa brokerima. Ja za sebe imam dost."

Tako to ide... :biggrin:

rover
22.08.2007., 12:10
Po nekim procijenama do kraja 8 mjeseca dionie će dodirnuti dno ,a onda kreće kupovanje na veliko:)

Slow
22.08.2007., 17:10
Marketinška agencija (najskuplja europska) koju sam spomenuo 2 months ago dobro je obavila posao, ispod 2700 je rezultat dosojan divljenja;)

Koja i zasto?

Po nekim procijenama do kraja 8 mjeseca dionie će dodirnuti dno ,a onda kreće kupovanje na veliko:)

Cijim procjenama?

Feral
22.08.2007., 19:08
Da ovo nije ona: "Sto je babi milo to se babi snilo"?

Crumarix
22.08.2007., 22:28

dno na 2600, a onda kreće bušenje dna,u potrazi za skrivenim resursima,tu je INA jako dobra....:biggrin:

jurrica
23.08.2007., 09:50
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=731e4e7c-18cd-4957-b9db-0cd0c4ffd07d
Vele nije velika greška, ali se odgađa...
Meni se čini da za takve greške treba oko cca 3mjeseca :biggrin::biggrin:

Crumarix
23.08.2007., 10:24
prozirno do bola ( ne onog bračkog )....

nikos
23.08.2007., 10:48
He, fakat. :)

Zadnja rečenica i najvažniji razlog (naravno, zbog izbora):
"Zbog odgode izvjesno je da se prodaja sedam posto dionica Ine neće odvijati u rujnu nego tijekom drugog tjedna u listopadu, a time je izbjegnuto i preklapanje s IPO-om HT-a."

Berlusconni
23.08.2007., 11:40
Ovo stanje sa na burzi mi se nesviđa. Klizi lagano ali sigurno s velikim prometom. Ostaje pitanje ostati ili prodati?

axy
23.08.2007., 12:22
Mozda je ovo vrijeme da se podsjeti, nakon cca godinu dana, kako je fer vrijednost INE bez bajki prije ovog pada prihoda bila ispod 1300 Kn.

Dakle, ima tu jos mjesta za pad, duplo.