PDA

View Full Version : NLP - neuro-lingvističko programiranje

xperttrader
24.03.2004., 16:17
NLP tehnika već me duže vremena zanima, vani je već dosta rasprostranjena, a sad sam uvidio da i kod nas postoji tim ljudi koji se time bavi:

http://www.neuro-impuls.com/htm/pocetna.htm

Za one koji ne znaju copy/paste FAQ s njihovih stranica,
prije nego pročitate, moja saznanja su da se ne radi o nekoj "banana" tehnici, već o dosta ozbiljnoj metodi. Ako netko ima više saznanja, molim da napiše.
Evo faq-a:

Centar za učinkovita ljudska djelovanja

1. Što je Neuro-lingvističko programiranje?
2. Što znači “neuro-lingvističko programiranje”?
3. Što NLP omogućava?
4. Koji su ciljevi NLP-a?
5. Zašto sudjelovati na NLP treningu?
6. Tko treba sudjelovati na NLP treninzima?
7. Tko profitira od NLP-a i koje su mogućnosti?
Što je Neuro-lingvističko programiranje?

NLP ili Neuro-lingvističko programiranje je studija komunikacije, ljudskog ponašanja i procesa koji se odvijaju u njihovoj pozadini. Osobit naglasak stavlja na proučavanje uspješnosti i modeliranje izvrsnosti u ponašanju. U suštini ono istražuje što je to točno što nekog čini izvrsnim u onome što radi kao i načine kako da i vi postignete slične rezultate. NLP nudi vrlo praktične tehnike koje možete naučiti lako i jednostavno. Na taj način postat ćete bolji komunikator i ostvarit ćete učinkovitost na svim područjima vašeg života. Ono uključuje otkrivanje kako nesvjesne procese kreiranja izvrsnosti učiniti svjesnima i kako omogućiti svima da te procese stvaraju i dupliciraju. Na isti način NLP nam omogućava razumijevanje o tome kako se kreiraju ponašanja kako bi jednostavno i ugodno eliminirali ona ponašanja koja nam nisu više korisna i kako bi kreirali nova ponašanja koja će nas odvesti do željenog ishoda.

NLP se već godinama koristi u vodećim korporacijama i organizacijama u SAD-u i Evropi u svrhu poboljšanja međuljudskih odnosa, a globalno je priznato sredstvo postizanja uspjeha zbog prednosti koje pruža pri razvoju ljudskog potencijala.

Što znači “neuro-lingvističko programiranje”?

NEURO se odnosi na mozak…
…zato što svijet možemo opažati i iskusiti samo kroz naša osijetila, (koja su sastavni dio mozga; vid, sluh, njuh, okus, kinestetika) pomoću kojih ljudi stvaraju svoju stvarnost, svoju zbilju.
LINGVISTIČKO se odnosi na jezik…
…zato što iskustvo razumijemo, dajemo mu značenje i opisujemo ga jezikom, tj. govorom. NLP u potpunosti objašnjava strukturu i način kako jezik utječe na naše razmišljanje, kako oblikuje i mijenja naša raspoloženja i kako određuje naše ponašanje. U NLP-u je važnost govora istaknuta na dva načina; na vanjski način: ono što kažemo i što čujemo, i na unutarnji način: kako interpretiramo doživljaj i kako upotrebljavamo unutarnji dialog. Iz ovog proizlazi da je jezik zapravo sredstvo razumijevanja svijeta, a ne samo sredstvo komunikacije.
PROGRAMIRANJE se odnosi na unutarnje procese…
…zato što razmišljanje određuje sliku koju imamo o sebi i zato što upravlja našim ponašanjem. Većinu onoga što su ljudi sposobni učiniti (ili ne učiniti) izravno je povezano sa njihovim unutarnjim programima. Iz toga proizlazi da je postizanje bilo čega (a osobito onoga što se razlikuje od uobičajenog) zasnovano na našoj naprednoj vještini mijenjanja programa naših mentalnih procesa.

Što NLP omogućava?

Praktično razumijevanje kako mozak radi: kako ljudi misle, uče, motiviraju sami sebe i kako se mijenjaju. NLP tumači kako ljudi pristupaju informacijama i kako do njih dolaze, te kako se to odražava na njihovom ponašanju.

Ključ za otključavanje i riješavanje zagonetke kako ostvariti svoj potencijal razvijajući moć pozitivnog utjecaja na vlastita raspoloženja i stanja svijesti, te na isti način utjecati na rezultate svojih napora.

Znanje kako ljudi komuniciraju; načine na koje sebi ograničavaju, ili stvaraju širi opseg izbora, kontrole i uspješnog djelovanja.

Dinamičke metode kako nešto uspješno činiti, te kako korak po korak postići stanja svijesti u kojima se osjećamo puni pozitivnih izvora, samopouzdanja i snage. Te metode nam omogućuju postizanje željenih ishoda u bilo kojem području našeg života, čak i u onim područjima koja su se do sada doimala izvan naše kontrole i bez mogućnosti izbora.

Znanje i vještine koje NLP omogućava su primjenjive u bilo kojoj poslovnoj situaciji. NLP vam daje jednostavna znanja za unaprijeđivanje odnosa medu ljudima i vještine koje vam omogucavaju da saznate što vaši poslovni partneri misle. Također vam daje vještine za izlaganje prezentacija, vještine pregovaranja, tehnike za postavljanje ciljeva, odabiranje odgovarajuceg oglasnog materijala, motiviranje drugih, kreativno mišljenje, vodenje sastanaka i još mnogo toga.

Koji su ciljevi NLP-a?

· poboljšati komunikaciju osobe sa samom sobom i sa drugima,
· omogučiti ljudima učinkoviti pregovaranje u odnosima i dobivanje željenog ishoda,
· kreirati bolje osobne i profesionalne odnose,
· zamijeniti stare, beskorisne, stavove i ponašanja novim, boljim i korisnijim stavovima i ponašanjima,
· eliminirati stare obrasce ponašanja i ometajuća iskustava koja čovjeka sprečavaju da sebi stvori život kakav želi,
· trajno odstraniti fobije, strahove, anksioznost i panične atake,
· pomoći pri učenju kako kreirati izvrsnost u bilo kojem području života, SADA!
· dati ljudima potrebne tehnike, znanja i vještine za postizanje osobnog i profesionalnog uspjeha.

Zašto sudjelovati na NLP treningu?

Jeste lizainteresirani naučiti kako bolje komunicirati sa sobom i s drugima? Možda imate problema u nekim odnosima ili pri dobivanju onoga što želite? Jeste li zainteresirani za stvaranje boljih odnosa u svom životu, kako u osobnom, tako i u profesionalnom? Možda ste već umorni od starih ponašanja ili stavova i želite ih promijeniti jednom za svagda? Biste li voljeli riješiti se starih obrazaca i prošlih iskustava koja vas neprestano ometaju pri stvaranju vaših želja? Naučite eliminirati fobije, strahove, tjeskobu i panične atake. NLP vam može omogućiti kako da stvorite izvrsnost u bilo kojem području vašeg života, SADA!

Tko treba sudjelovati na NLP treninzima?

NLP treninzi prikladni su za učitelje, edukatore, terapeute, savjetnike, pregovarače, stručne suradnike, učenike, ravnatelje, rukovodioce, kao i sve one koji su zainteresirani za osobni razvoj ili poboljšavanje svojeg radnog učinka i djelovanja, kako na profesionalnom ili osobnom planu, tako i na planu pozitivnog utjecaja na druge.

Tko profitira od NLP-a i koje su mogućnosti?

· Svi sudionici treninga uče načine kako da postanu motiviraniji za postizanje svojih ciljeva i kako da ih s uspjehom ostvare.
· Rukovodioci i ravnatelji uče što motivira njihov kadar, te kako da uspješno rukovode svojim timovima u svrhu postizanja maksimalnih rezultata.
· Učenici u mladoj dobi uče kako steči stav prema životu koji se bazira na ekologiji, uspjehu i ljubavi.
· Učitelji, treneri i edukatori savladavaju nove paradigme učenja u svrhu razvijanja rapora i motivacije kod ljudi koje podučavaju. Oni uče specifične strategije učenja kako bi omogućili uspjeh kod svih “učenika”. Također uče tehnike za rukovođenje s tzv. teškim ljudima te tzv. nemotivirajućim okolinama.
· Savjetnici i stručni suradnici uče komunikacijske tehnike modelirane prema najvećim svjetskim komunikatorima. Ove tehnike omogućuju im dobivanje trajne promjene kod svojih klijenata.
· Terapeuti uče tehnike psihoterapije bazirane na uspješnosti, brzini, lakoći, i jednostavnosti uz maksimalizaciju ekologije prema klijentima, minimalizaciju napora i optimalizaciju učinkovitosti.

Obi-Wan
25.03.2004., 10:16
Ciao,

bio sam na njihovo jednodnevnom tecaju. Stvar mi se cinila super, ali su skupi (barem meni). U biti radi ti se o nauci manipuliranja s ljudima.

storm
25.03.2004., 10:24
Ciao,

bio sam na njihovo jednodnevnom tecaju. Stvar mi se cinila super, ali su skupi (barem meni). U biti radi ti se o nauci manipuliranja s ljudima.

obi 09:16 AM - pa šta ti se desilo?!?

gogo
25.03.2004., 10:35
pa imam nešto saznanja...

navodno se to pretvorilo u neku vrstu "religije" u Americi. Pročitao sam nekoliko knjiga od Anthony Robbinsa koji je dosta doprinjeo populariziciji navedene tehnike, a po meni je u nekim stvarima otišao i korak dalje.

Mislim da je NLP dobar samo ovisi tko ga i na koji način predaje.

Manipulacija? Ma manipulacija je sve živo, svaka reklama je manipulacija...

Pozdrav,
gogo

xperttrader
25.03.2004., 14:22
mene je zaintrigiralo time jer su neki high-profile traderi i hedge fund manageri posvjedočili kako im je upravo NLP dao potreban psihološki "edge".

koncepcija je zanimljiva, neznam baš dal je manipulacija dobra riječ, to je jednostavno preprogramiranje osobe. :)

zamislite spike:
"hej a da mi tebe malo isprogramiramo, najprije čemo te resetirati a onda ubaciti novi kod. " ili "Čuj stari imam novi patch za tvoj mozak, povećat ćemo ti toleranciju na idiote" Fora koncept. :)

gogo
25.03.2004., 14:38
pa probaj i javi nam kak je bilo :xyxthumb:

virtualplayer
26.03.2004., 22:24
Xpert, koliko znam kod nas se NLP-om bavio i ponešto o tome pisao psiholog i komunikolog Pavao Novosel. Koliko je kvalitetno to što je napisao ne mogu ocjeniti.
Inače, čitao sam nekoliko članaka na tu temu. Zanimljivo!

INIT
29.03.2004., 15:31
DAAAAAAAAAAAA; SVI ŽELIMO IZAĆI IZ MATRICE!!!!!!!

franciska
31.03.2004., 05:10
Slažem se sa Obi-Wanom. Upoznala sam NLP u Francuskoj. Kognitivno-behavior+ Reich+istok...+ puno novaca i mistifikacija. Trebali bismo se naučiti biti slobodni, a ne manipulativni.

zagreb
06.09.2004., 19:18
Ciao,

Odlična opservacija. Dodao bih još i legalan način 'hipnotiziranja', radi manipulacije.

passenger
06.09.2004., 21:21
Xpert, koliko znam kod nas se NLP-om bavio i ponešto o tome pisao psiholog i komunikolog Pavao Novosel. Koliko je kvalitetno to što je napisao ne mogu ocjeniti.
Inače, čitao sam nekoliko članaka na tu temu. Zanimljivo!
Dotični je gospodin, nažalost pokojni, tako samo na tragu jednako pokojnog dr. Rotkiewicza, nimalo manjom veličinom,gnostički prokazivao znakovit tračak Svjetla u Ništavilu institucije Scientološke crkve, kojoj NLP pripada.

traderhr
06.09.2004., 22:58
Ciao,

Zanimljiva stvar.. Čini se kao dobra investicija :)

koliko stoji jedan njihov seminar, tecaj, "obrada"?

a sta ako pokus krene u krivo smjeru?

mozda bolje ostat dalje od toga...

joga je čisto ok

pozdrav

Obi-Wan
10.09.2004., 12:26
Ja sam bio kod ovih...

http://www.neuro-impuls.com/htm/pocetna.htm

Gle, stvar funkcionira... kada je predavacica na kraju seminara pitala ekipu kako im se predavanje svidjelo, svi su bili odusevljeni, osim jednog lika koji je bio odusevljen s njom :)) U svakom slucaju, ona je sve te tehnike primjenila na nas, sto joj je i upalilo.

Ciao!

TRANSformacija
27.10.2004., 20:28
U biti radi ti se o nauci manipuliranja s ljudima.

Ja sasvim slučajno radim u Centru IMPULS, pa kad sam već naišao na forum rek'o da kažem nešto iz prve ruke.

Ako je uspješna komunikacija i kongruencija u ponašanju manipulacija, tada se u potpunosti slažem s tobom.

TRANSformacija
28.10.2004., 14:51
pa imam nešto saznanja...
navodno se to pretvorilo u neku vrstu "religije" u Americi. Pročitao sam nekoliko knjiga od Anthony Robbinsa koji je dosta doprinjeo populariziciji navedene tehnike, a po meni je u nekim stvarima otišao i korak dalje.

Mislim da je NLP dobar samo ovisi tko ga i na koji način predaje.

Slažem se s tobom Gogo - ovisi tko ga i na koji način predaje.

No, morat ću vas sve razočarati što se tiče prvog navoda - NLP nije "religija" ili "sekta" a ni "kult" - u Americi ili kod nas. Ja bio u Americi, učio od čovjeka koji je i osmislio metodologiju 70-ih i još uvijek je osuvremenjuje - i uvjerio se.

Radi se o metodologijama do kojih se došlo proučavanjem izvrsnih komunikatora i općenito uspješnih ljudi, onih koji su u određenim područjima bili the best.

Što se pak tiče "programiranja" - radi se o prepoznavanju određenih obrazaca kod nas samih i mogućnostima da ne mijenjajući stare pokrenemo i druge, koji će biti bolji za nas - dakle stvaramo izbor.

TRANSformacija
28.10.2004., 14:57
Trebali bismo se naučiti biti slobodni, a ne manipulativni.

Samo slobodan čovjek može odlučiti da li će "manipulirati" odnosno upravljati svojim postupcima i komunikacijom. Ako bismo nešto trebali naučiti, gdje je tu sloboda onih koje navodiš uz sebe, a koji možda nemaju potrebu koja tebe tjera - gdje je tu sloboda?

TRANSformacija
28.10.2004., 15:04
Dodao bih još i legalan način 'hipnotiziranja', radi manipulacije.

Svaka hipnoza je samo-hipnoza. Nitko se ne prepušta transnom stanju odnosno hipnozi, ukoliko sam to ne odluči. Prema tome svatko sam manipulira svojim stanjem. Osoba koja ti pomaže da uđeš u dublje stanje transa samo je ubrzivač u procesu.

Hipnoza = stanje transa. tj. prirodno stanje kada mozak radi na alfa valovima - stanje opuštenosti. Svaki puta kada se zadubiš u čitanje ili u gledanje filma ili voziš po autocesti i misli ti odlutaju - ulaziš u stanje transa.

TRANSformacija
28.10.2004., 15:10
Dotični je gospodin, nažalost pokojni, tako samo na tragu jednako pokojnog dr. Rotkiewicza, nimalo manjom veličinom,gnostički prokazivao znakovit tračak Svjetla u Ništavilu institucije Scientološke crkve, kojoj NLP pripada.

Mogu zaključiti da si upućen u gnosticizam, a i u instituciju Scientološke crkve. Sama činjenica da ja kao netko tko se bavi NLP-em nemam pojma o kojim osobama govoriš meni govori nešto. A tebi?

đonson
29.08.2008., 02:08
briljantan video koji će vam pokazati što se može s malo NLP-a i konverzacijske hipnoze.

http://www.youtube.com/watch?v=befugtgikMg

smrznuti
29.08.2008., 16:43
"Radi se o metodologijama do kojih se došlo proučavanjem izvrsnih komunikatora i općenito uspješnih ljudi, onih koji su u određenim područjima bili the best."

daj prvo definiraj uspješnog čovjeka da se uopće znamo ravnati koji nam je smjer