PDA

View Full Version : Kredit za početak posla

Nani
08.03.2004., 12:20
Dakle, treba mi info gdje je najbolje uzeti kredit za početak posla.Otvorila bi doo (veleprodaja,...) pa mi je potreban neki početni kapital. Ne bi išla na minimum nego sam mislila staviti bar 50.000 kn. Gdje, šta i kako?

branimir
08.03.2004., 15:33
veleprodaja a nemaš 50 000 kuna ! a čega ak se smije znat? oče ti isporuka od dana plačanja kasnit 2 mjeseca ? ak nemaš neku nekretninu a početnica si - zaboravi !! internet je drugčiji od života

INIT
10.03.2004., 15:48
Dakle, treba mi info gdje je najbolje uzeti kredit za početak posla.Otvorila bi doo (veleprodaja,...) pa mi je potreban neki početni kapital. Ne bi išla na minimum nego sam mislila staviti bar 50.000 kn. Gdje, šta i kako?

Zanimljivo! Kod nas svi uzimaju veće kredite kod samog kretanja u posao! I to kretanja u posao koji nije za početnike! Ne želim suditi tvoju ideju i sposobnosti, ali čini mi se da nemaš pojma o čemu pričaš! Da li si ikada u životu imala prilike biti sam svoj gazda i uz to ostvarivati profit? vjerojatno ne! Naime, mene interesira da li kod nas ljudi uopće poznaju ijedan drugi koncept početka poslovanja od uzimanja kredita ili smo svi mi Hrvati takvi megalomani da nas ne zanima sitan početak!
Ja bih ti preporučila da se na našem tržištu prvenstveno kloniš trgovine, ako nisi sigurna da prodaješ jedinstven proizvod u nekoj od tržišnih niša, a i onda ti je bolje da imaš maloprodaju koju ćeš uhodavati u veleprodaju! Je si li razmišljala o pokretanju nekog posla u kojem ćeš imati manje ulaganje? Jer vjeruj mi, nije riječ o temeljnom kapitalu već troškovima koji slijede, i koji bi te mogli primorati da zatvoriš posao prije nego si pošteno krenula raditi!

casus belli
10.03.2004., 16:14
Nani, nisam poduzetnik, no mislim kako je dobro početi skupljati info na sajtu ministarstva gospodarstva www.mingo.hr gdje je preseljena stranica nekadašnjeg ministarstva za mali obrt i poduzetništvo. Znam da su imali besplatne infotelefone za poduzetnike i obrtnike.

Također je tu i HBOR sa svojom stranicom www.hbor.hr, a mislim kako i na stranicama ministarstva financija - porezne uprave www.pu.mfin.hr, postoje brošure i informacije o poduzetništvu i obrtima.

Zatim možeš malo pročekirati i na ovom forumu prethodne teme, jer već su ljudi raspravljali o poduzetničkim problemima.

I last but not least, i u svojoj županiji, odnosno gradu provjeri da li postoji program za financiranje malog obrta i poduzetništva.

Pozdrav i sretno.

ljut
10.03.2004., 16:54
Nani, nisam poduzetnik, no mislim kako je dobro početi skupljati info na sajtu ministarstva gospodarstva www.mingo.hr gdje je preseljena stranica nekadašnjeg ministarstva za mali obrt i poduzetništvo. Znam da su imali besplatne infotelefone za poduzetnike i obrtnike.

Također je tu i HBOR sa svojom stranicom www.hbor.hr, a mislim kako i na stranicama ministarstva financija - porezne uprave www.pu.mfin.hr, postoje brošure i informacije o poduzetništvu i obrtima.

Zatim možeš malo pročekirati i na ovom forumu prethodne teme, jer već su ljudi raspravljali o poduzetničkim problemima.

I last but not least, i u svojoj županiji, odnosno gradu provjeri da li postoji program za financiranje malog obrta i poduzetništva.

Pozdrav i sretno.

Zaboravi sve navedeno. Država, a što je i normalno, ne sufinancira i ne pomaže trgovinu u što spada i tvoja veleprodaja.
Mislim da je nerealno otvarati veleprodaju ako nemaš početni kapital. Uostalom, što ćeš ti to veleprodavati s 50 k kuna?

casus belli
10.03.2004., 17:24
Zaboravi sve navedeno. Država, a što je i normalno, ne sufinancira i ne pomaže trgovinu u što spada i tvoja veleprodaja.
Mislim da je nerealno otvarati veleprodaju ako nemaš početni kapital. Uostalom, što ćeš ti to veleprodavati s 50 k kuna?

Ovdje govorimo o kreditiranju, a ne o sufinanciranju -> lova će se vratiti; uvećana za kamate.

Osobno znam za ljude koji su trgovinu proširili poduzetničkim kreditima svoje lokalne razine, tako da ne kužim o kakvoj zabrani sa strane države govoriš?

I što ste se okomili na njenu veletrgovinu i temeljni kapital? Izgleda kako bi' bilo bolje da nije ništa napisala o svom poslu...

casus belli
10.03.2004., 17:27
A tih 50.000 kn je lova koju će položiti na žirac kao temeljni kapital, koliko sam shvatila. Možda žena već ima prostorije, opremu i drugo potrebno za pokretanje biznisa. Pa ne planira otvoriti banku ili štedionicu?

A osim toga brojni su uspješni poduzetnici otvarali tvrtke sa miminalnim novcem na računu... :flaster:

INIT
10.03.2004., 19:11
Ovdje govorimo o kreditiranju, a ne o sufinanciranju -> lova će se vratiti; uvećana za kamate.

Osobno znam za ljude koji su trgovinu proširili poduzetničkim kreditima svoje lokalne razine, tako da ne kužim o kakvoj zabrani sa strane države govoriš?

I što ste se okomili na njenu veletrgovinu i temeljni kapital? Izgleda kako bi' bilo bolje da nije ništa napisala o svom poslu...

Nemojte krivo shvatiti oštre kritike! Posao je tema koja zahtijeva oštrinu inače, najblaže rečeno, popušiš!
Naime, iz iskustva znam što znači kretati u posao natrpan kreditima koje trebaš podmirivati redovito, a posao se treba uhodati!
Naime, uz imalo ekonomskog znanja, jednostavno je shvatiti da za povrat investicija u posao treba i do 5 godina da bi se počeo ostvarivati čisti profit!
Ako se kreće u kredit već zbog temeljnog kapitala, iz kojih će rezervi naša "poduzetnica" vući sve ostalo poput plaća, podmirivanja osnovnih računa poslovanja poput režija i računovodstva!
Nemojmo se zavaravati počinjanje posla zahtijeva VELIKO PROMIŠLJANJE!
Stoga smatram da svaka, čak i ovako oštra kritika, vrlo dobro dođe!
Bolje je krenuti pesimistično - tako ćemo manje prepustiti neugodnim slučajnostima!!!
Inače, ja našoj poduzetnici želim sve naj, naj, naj...i ako ima bilo kakvih drugih pitanja, mislim da će svi dati sve od sebe da joj ukažu na strane problema koje je ona možda propustila!!!

ljut
10.03.2004., 21:38
I...

Ne govorim o zabranama. Rekao sam da je sektor trgovine uglavnom izostavljen iz financiranja na svim razinama od HABORA do lokalnih zajednica.
Uostalom, potpuno mi je svejedno. Moja je kritika bila dobronamjerna. Dobro znam što je veleprodaja i znam koliki angažman sredstava iziskuje u uvjetima hrvatskog tržišta kada nitko ne plaća na vrijeme. Ne želim se svađati.

meg
01.04.2004., 17:10
Pa da, zaboravi da ce te drzava poduprijeti na bilo kojem nivou,osim ako si na podrucju od posebne drzavne skrbi, a i onda imas male sanse sa trgovimom. Trenutno ne postoji ni jedan aktivan program za bespovratna sredstva , postojeci programi su u komi, svi krediti su hipotekarni za iznose do 15.000€ a za one manje ti treba jedan kreditno sposobni jamac i dobar poslovni plan, a kriteriji su rigirozni. Sretno!!

Obi-Wan
01.04.2004., 20:13
Ciao!

Samo ideja... zasto ne otvoriti firmu na adresi iz podrucja od posebne drzavne skrbi, a raditi u ZG-u?

branimir
01.04.2004., 21:29
moguće , samo što su kontrole češće! Sve malo veće tvrtke kod nas sele se u ZG ! Evo i pevec postepeno odlazi u zgb.

franciska
15.04.2004., 04:13
O kojim hipotekarnim kreditima govorimo. Znam da se čeka linija sa smanjenom kamatom. Kriteriji su uistinu rigorozni. Da li netko zna o hipotekarnim kreditima bez jamaca itd,uz garanciju Croatia osiguranja? Meg, koji su to krediti do 15.000 eura? Hvala. F.

meg
15.04.2004., 16:06
Kod HBOR-a ti treba garancija HGA ili hipoteka, a kod neke od poslovnih banaka postoje namjenski poslovni krediti za nabavku opreme i obrtnih sredstava sa dva jamca do 10 ili 15.000 eura, pbz ili zaba nisam sigurna vise, najbolje provjei na netu, vise ne sjecam tko daje kakve uvijete, ali nista nije bajno, najmanje kamate su kod hbor-a 7 % , ako nemas posebne benificije.

franciska
17.04.2004., 02:56
Meg, hvala!

Vezano za program Poduzetnik 2 (ima dobar stari topic!) bit će objavljen natječaj za hipotekarne kredite s kamatom, čini mi se ispod 5%. Može se pitati kod CEPOS-a, MG i uredima za gospodarstvo gradova. F.

franciska
16.05.2004., 02:33
Mislim da je zadnja vijest da su ponovno aktivirane kreditne linije za žene. Pitajte u uredima za gospodarstvo lokalne uprave. Preduvjet: dobar poslovni plan. Ne odnosi se, čini mi se, na trgovinu, kafiće, igre na sreću i e-poslovanje. Dalje ne znam. Obrti i proizvodnja su ok. U svakom slučaju morate opisati okolnosti i vaše reference pa vidjeti. F.