PDA

View Full Version : Atlantska plovidba d.d. (ATPL-R-A)

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Rmpalija
27.01.2004., 12:50
Znam da će pitanje možda čudno zvučati, ali zanima što mislite ima li povećanje cijene dionice nekakvo logično objašnjenje, osim minimalne dobiti za ovu godinu (poslije škurih godina velikih gubitaka) i partnerstva s Hiltonom u Dubrovniku.

Ja ATPL e bi' platio nikako više od 30 kuna per share (barem zasad).

Volio bi' čuti vaša razmišljanja.

branimir
27.01.2004., 13:53
mislim da sama kompanija kupuje dionice i da uskoro kreće ESOP program . ja sam ju htio kupiti po 24 kune (čini mi se )prošle godine pa sam odustao !

Rmpalija
28.01.2004., 09:36
Točno je kompanja kupuje za ESOP, ali kol'ko sam ja vidio nedavano on su spremni radnicima prodati dionice po 30 i to na dugoročnu kredu(a tada su imali 10% tvrtke u "trezoru"). Pa se sada je pitam (ostavimo postrani malo na čas fundamente). Zašto bi' ja plaćao dionice 50 ili 60 kuna, ako ih neki dobivaju danas po 30 i to još na kredu pa ih prodaju primjerice meni (a premiju trpaju sebi u džep).

Zgodna igra, napišeš člančić u PT-u, sve divno, sve krasno da se iskrcaš?!

branimir
28.01.2004., 10:13
palijo el možeš napisat vlasničku strukturu ja svoje papjere ostavih u zgb. a snijeg me zatrpo :p !
Mislim da ti je prodaja po ESOPu 45 kuna radnicima ali bit će tu čudnih manevara ko u tankerskoj i brodospasu

Rmpalija
28.01.2004., 10:34
1.1. Vrsta i opis karakteristika dionica
Temeljni kapital izdavatelja u iznosu od 418.656.000,00 kuna podijeljen je na 1.395.520 dionica serije A, svaka nominalne vrijednosti 300,00 kuna.

2.5. Vlastite dionice
Izdavatelj može stjecati vlastite dionice samo iznimno i to u skladu sa Zakonom.
Na dan izdavanja ovog Prospekta Izdavatelj ima 198.909 vlastitih dionica. Ukupan nominalni iznos otkupljenih vlastitih dionica prelazi 10% temeljnog kapitala društva. Vlastite dionice stečene su s namjerom da se prodaju zaposlenima u grupi Atlantska plovidba d.d. kroz ESOP program. Vlastite dionice koje ne budu otuđene Izdavatelj će povući sukladno Zakonu o trgovačkim društvima.

Ukupan broj dionica Izdavatelja1.395.520100,00
Vlastite dionice 198.909
Ukupan broj glasova u Glavnoj skupštini 1.196.611
Broj dioničara s pravom glasa 4.141
Tri dioničara imaju 5% ili više od ukupnog broja glasova, i to: Hrvatski fond za privatizaciju, 349.606 dionica ili 29,22% od ukupnog broja glasova, Jadroagent d.d., 270.000 dionica ili 22,56% od ukupnog broja glasova i Croatia osiguranje d.d., 137.361 dionica ili 11,48% od ukupnog broja glasova.

Ne znam, gdje sam vidio taj podatak, ali sam siguran da negdje jesam i da je cijena po kojoj je uprava bila spremna ponuditi radnicima dionice je bila 30 kuna.

dancer
04.11.2004., 23:32
Što se to događa?
Zašto bi uskoro trebala skočiti na 380 kn? (čuo iz dva izvora, ne osobito pouzdana).
Budite oprezni.

presvetli
04.11.2004., 23:39
Joooj! Dancer, nemoj me izazivat!

ides
10.11.2004., 22:51
U Hypo-Alpe Daily Commentu (10.11.) se spominje neko preuzimanje lokalnih brodarskih kompanija povezanih s Atlantskom plovidbom. Jel neko zna o cemu se radi?
Jel se misli na preuzimanje Jadroplova?

znalac
22.11.2004., 10:57
Atlanska plovidba je uvjerljivo najaca hrvtska kompanija u sektoru suhih tereta.
Ima flotu od 15 brodova (2 nedavno kupljena za 50 mil. $). Ostali brodovi za teske terete i obalnu plovidbu nisu bitni na medunarodnom trzistu.

Za razliku od Jadroplova (ima samo handymax) od 15 brodova 7 je panamax tipa koji prevazaju otprilike 75.000 DDW za razliku od handymaxa od 45.000 DDW.
Dnevna vozarina za panamax brodove trenutno je otprilike 52000 $ dok je stvarni trosak otprilike 10.000 $ sto znaci da ce u iducoj godini na tih 7 brodova ostvarivati 40.000 $ dnevne zarade. Na ostalih 8 brodova trebali bi ostvarivati 15.000 $ dnevne zarade.
Iz toga je vidljivo da bi u iducoj godini mogli dostici 150 mil. $ ukupnog prometa i EBITDA zaradu od otprilike 100 mil. $.
Takoder atlanska u svojoj bilanci ne iskazuje porast vrijednosti brodova. Njeni brodovi trenutno na trzistu vrijede otprilike 280 mil. $ sto se nigdje ne prikazuje u bilanci.
Sve ovo je navedeno bez hotela koji ce takoder ostvarivati prihode u iducoj godini.

dancer
22.11.2004., 11:42
Hey Znalac,
Kolika je tvoja procjena vrijednosti po dionici?

igor
22.11.2004., 13:29
Znalac, možeš li reći, ako znaš, koliko dugo Atlantska ima te brodove i ako su novi kako su ih platili, tj. koliko od EBITDA zarade od 100 mil. bi išlo na servisiranje otplate brodova?

znalac
22.11.2004., 15:55
Brodovi za suhe terete se koriste u prosijeku od 25 do 30 godina sto znaci da ce atlanska u naredne 4 godine ostati sa istom flotom i slicnim prihodima i zaradom. U trenutku kada bude odrzavanje brodova neisplativo iste ce poslati u rezaliste ili prodati na trzistu.
Te starije brodove (4 panamaxa i 3 handymaxa) takoder trenutno mogu prodati na trzistu za otprilike 110 mil $, a isti se u bilanci vode kao najvise 20 mil. $ čime bi mogli pokriti i kupnju novih brodova.
Trenutno u svijetu nema brodogradilista koje moze isporuciti brod za suhe terete prije 2008. godine zbog cega ce na trzistu i dalje vladati nestasica i porast vozarina.
Takoder jako pozitivni moment je rast vozarina za tankere buduci da ista brodogradilista ujedno rade i tankere tako da jednostavno nema kapaciteta gdje bi se brodovi radili.

U slucaju da brodove daju u rezaliste takoder ce ostvariri velike profite zbog visokih cijena celika, tako da u tim brodovima samo celik vrijedi 50% trenutne vrijednosti broda.

Veliki dio zarade koristiti ce se za otplatu kredita koji su veliki, ali sama zaduzenost kompanije obzirom na stvarnu vrijednost flote je jos uvijek niska u usporedbi sa drugim svjetskim kompanijama u tom segmentu. Takoder trenutno su kamate na kredite u $ jako niske Libor+1 do 2%.

Kljucno kod ovih kompanija je da posluju na stranim trzistima zbog cega bi trebale pratiti trendove porasta vrijednosti slicnih kompanija u svijetu.

U slucaju preuzimanja atlanska bi trebala postici minimalnu cijenu od 1500 kuna cime bi imala trzisnu kapitalizaciju od 350 mil. $.

dancer
22.11.2004., 16:01
Što se to događa?
Zašto bi uskoro trebala skočiti na 380 kn? (čuo iz dva izvora, ne osobito pouzdana).
Budite oprezni.

Čini se da je gore navedena glasina bila više nego točna.

Pozdrav

znalac
22.11.2004., 16:08
Pitanje obzirom da firma radi esop po kojemu radnicima i managmentu nudi ukupno 15,5 % po cijeni dionice od otprilike 100 kuna koje su kupili cini mi se tijekom 4 mjeseca sa pravima.
Zbog toga isti trenutno prodaju na burzi po sadasnjim cijenama kako bi financirali kupnju preko esopa.
U svakom slucaju trenutno je obzirom na stvarnu vrijednost firme izuzetno isplativo uzeti ovu dionicu na rok od 6 do 12 mjeseci.

znalac
22.11.2004., 16:09
nego zasto se presvetli ne ukljuci u temu

a i rmpalija je stavio post po kojemu za ovu dionicu nebi placao vise od 30 kuna
pozdrav

igor
22.11.2004., 16:14
Hvala na iscrpnim informacijama, ako je to tako, odmah kupujem.

Ipak, nije mi jasno jedno: ako će, kako kažeš, Atlantska ostati i slijedeće 4 godine sa istim prihodima i rashodima, odkuda tako veliki predviđeni skok dobiti u odnosu na prošlu godinu.

Radi li se isključivo o povišenju cijena vozarina?

Mislim, ti spominješ cijenu od 1500 kn, a prošle godine je bila oko 20 kn, to je 75 puta razlike, sa istim brodovima?

znalac
22.11.2004., 16:26
Stvar je u tome da su gotovo cijelu ovu godinu vozili sa vozarinama iz prethodne godine koje su bile otprilike 3 puta manje nego ovogodisnje.
Kod suhog prevoza vecina ugovora o iznajmljivanju brodova se zakljucuje na rok od 1 do 2 godine tako da ce atlanska tek u iducoj godini ostvarivati prihode od povecanih vozarina.
Jadroplovu su ti ugovori isticali pocetkom ove godine tako da brodove iznajmljuje po znatno vecim vozarinama sto je uzrokovalo i vecom dobiti.

Inace atlanska bi i ovu godinu trebala zavrsiti sa cistom dobiti od 17 mil. $, i na to nadodaj amortizaciju i kamate pa ces doci do brojke od blizu 40 mil. $.

Kada bi atlanska kao i ostale nase brodarske kompanije iskazala realan porast vrijednosti brodova ostvarili bi ekstra dobit od dodatnih 130 do 150 mil. $.

Louis
23.11.2004., 00:40
Pitanje obzirom da firma radi esop po kojemu radnicima i managmentu nudi ukupno 15,5 % po cijeni dionice od otprilike 100 kuna koje su kupili cini mi se tijekom 4 mjeseca sa pravima

Nije po 100 nego po 70kn. Ali nije bitno.

Potaknut naglim rastom cijene početkom godine radio sam i ja neke analize Atlanske i općenito situacije u brodarstvu. Pomagali su mi moji dubrovački prijatelji inače zaposlenici. Došao sam do cifre od oko 2000 kn po dionici. Da me ne bi moje kolege i suborci forumaši popljucali nisam to ovdje iznosio. Zato mi je drago da je netko ( tko očito zna znanje) napisao onu cifru od 1500. Ne znam samo je li u njoj uračunat bivši hotel Imperijal na Pilama a uskoro (od veljače 2005.) Hilton. Po mojoj procjeni, a na osnovu onoga što su mi napričali, taj hotel vrijedi najmanje 50mil. dolara(normalno zavisi sve kako će poslovati, jer Pucić palace je vrijedio više na otvaranju nego što vrijedi danas).

presvetli
23.11.2004., 03:46
nego zasto se presvetli ne ukljuci u temu
Dečki, pa ovo je vaš playground!
Imate zanimljivu ideju, postavili ste teoriju i trebate izračunati varijablu očekivanja.
Samo naprijed, jednom sam i ja tako krenuo, i pokazalo se dobrim.
Nastavite dobar niz.
;)

znalac
23.11.2004., 09:30
U kalkulaciju cijene od 1500 kuna uracunati su samo brodovi bez hotela i nekretnina.

Inace jucer je index Water Transportationa u SAD-u nastavio rasti za daljnjih 3,56% (vidi yahoo finance), a kao sto sam prije navodio ove nase kompanije posluju u istim i slicnim segmentima na medunarodnom trzistu i za vjerovati je da ce poceti pratiti taj trend i trzisnu kapitalizaciju slicnih kompanija. Dobar dio kompanija u tom indexu registrirani su u Liberiji, kajmanskim otocima i slicnim drzavama a dionice im kotiraju na americkim burzama.

Lobisti nasih kompanija pokusvaju progurati zakon kojim se nebi placao porez na dobit za investicije cime zele izbijeci velika oporezivanja do kojih ce doci u iducim godinama nakon sto je ukinuta mogucnost ubrzane amortizacije.

Presvetli hvala na javljanju, ali obzirom na tvoju strucnost molio bi za tvoj komentar. Podaci o vozarinama, cijenama polovnih plovila, narudzbama novih brodova i starosti postojecih nalaze se na stranici www.maxmart.com.tw, a nase kompanije na svojim stranicama imaju prikazanu flotu sa kojom raspolazu.
Iz tih podataka vidljiv je preokret u ovoj grani industrije. Osobnog sam misljenja da zbog povecanja medunarodne trgovine (WTO i sl.) ova grana ce samo dobivati na vijednosti jer nema zamjenskog prijevoza osim brodova za tu veliku kolicinu proizvoda i sirovina koje se razmijenjuju. Ono sto je bila zeljeznica krajem 19 stoljeca u SAD-u biti ce brodovi u narednih 10- godina.

Unaprijed hvala

znalac
23.11.2004., 09:41
Takoder u temi strong buy spominjali ste firmu exel maritime koja sa 5 brodova starijih od 20 godina ima trzisnu kapitalizaciju od 300 mil. $ a ostvaruje godisnji prihod od otprilike 50 mil. $, a dohvatila je u jednom trenutku i 700 mil. $ pa me zanima usporedba sa nasim kompanijama.
O ovoj kompaniji detaljnije cu napisati u postu za Jadroplov buduci da je najavila izdavanje dionica i obveznic u vrijednosti od 200 mil. $ koji bi mogli biti iskoristeni za .....

Neurosinner
23.11.2004., 11:09
znalac, hoćeš mi molim te samo komentirati zaduženost i jadroplova i atlantske? po bilancama je to jako visoko u odnosu na aktivu, ali opet...kažeš da su brodovi u bilancama procjenjeni za 100 mil $ manje nego što vrijede? meni recimo atlantska ispada oko 580 kn, jadroplov 500 kn. toliko je toga sakriveno u podcjenjenim brodovima?

također, kako komentiraš uljanik plovidbu? tu su na 100 m od mene, i svaki dan im gledam onog bedaka od direktora. "impresionirao" me bio prošle godine sa izjavom da su kupili brodove u .hr brodogradilištima, makar su došli 5 mil $ skuplje nego da su ih negdje u aziji gradili...

nedeljko
23.11.2004., 11:31
također, kako komentiraš uljanik plovidbu? tu su na 100 m od mene, i svaki dan im gledam onog bedaka od direktora. "impresionirao" me bio prošle godine sa izjavom da su kupili brodove u .hr brodogradilištima, makar su došli 5 mil $ skuplje nego da su ih negdje u aziji gradili...

Ne brini se ti za direktora, konkretno ne mogu za njega ništa reći jer ni ne znam u kojem su hr brodogradilištu kupili brodove ali ako se radi ono što znam da se radi u jednom brodogradilištu i da je tamo nabavio te brodove ne vjerujem da "nije omastio svoj brk".
Stvar je u tome da to brodogradilište (neću navesti ime jer tu nisu čista posla pa bim mogao naj.....) nabavlja svu robu preko jedne privatne firme a marža na čelik iznosi 50% a na ostale sitnije stvari 200%. Zato ako sva naša brodogradilišta tako posluju nije ni čudo što su stalno u gubicima i biti će dok se taj lopovluk ne riješi.

mich
23.11.2004., 11:56
e znalče, svaka čast! digo si ovu dionicu danas. eto kolko malo treba da ljudi polude!

Tailorpal
23.11.2004., 12:29
Jedno od pravila: Ne trči za dionicom koja
je već u uzletu.......! Sutra već može biti
obratno a neki će se smijuljiti.

mich
23.11.2004., 12:36
smatram sebe dosta brzim u provjeri podataka, tako da ne vjerujem da su ovi koji danas kupuju išta stigli provjeriti... Sve što Znalac priča zvuči uvjerljivo i lijepo, no dopustite da sumnjam!

Neurosinner
23.11.2004., 12:46
1.100.000 kuna prometa. svaka čast, ovako se vidi koliko love stoji iza raznih nickova...
4300 komada se želi kupiti, 2738 bi se prodalo. reklo bi se- čisti :up: trend...

u 9:58 sam mislio kupiti, pojeli ste me u roku od sat i 45 minuta... :scared:

ides
23.11.2004., 13:00
Ja sam svoje već kupio prošli tjedan, a da imam para još bi. osobno čekam dionicu kad nakon jakog uzleta padne - što je bilo s Atlantskom sa 350 prije cca mjesec na nekih 280 prije tjedan dana, po koliko sam je ja tada kupio, isto sam napravio i s Jadroplovom - ubod na 150 poslije rasta na 200 kn, al evo ga vec opet blizu 200 danas. Uz to obe firme imaju dobre rezultate i u perspektivnoj su gospodarskoj grani.

Ispod 100% ne idem van :)

znalac
23.11.2004., 13:09
Mich vidim odredene sumnje. Mozes konkretno postaviti pitanja da odgovorim. Sto se tice vrijednosti brodova u bilancama njih ostle nase brodarske kompanije prikazuju uglavnom kao izvanredne prihode dok to sa Atlanskom nije slucaj.

znalac
23.11.2004., 19:10
Uljanik plovidba mi nije detaljno poznata, ali sa sigurnoscu mogu reci da su prosli izuzetno dobro u gradnji brodova u hr brodogradilistima. Naime drzava daje subvenciju od 10% vrijednosti brodova koji se grade u hr. brodogradilistima firmama poticuci ispunjenost kapaciteta, a vrijednostih tih brodova je najmanje porasla 30% od izlaska iz brodogradilista.

Sve kompanije ugovaraju gradnju brodova najmanje 1 do 2 godine unaprijed po unaprijed utvrdenim cijenama. Desilo se je da je nakon azijske krize i napada u Ney yorku doslo do smanjene potraznje za novim brodovima zbog cega su brodogradilista u svijetu trazila posao sto su svjetske brodarske kompanije znatno iskoristile i potpisale ugovore o gradnji brodova do 2007 po starim cijenama koristeci situaciju. U meduvremenu je doslo do pada $ i velikog rasta cijene celika a ugovorene cijene su ostale iste. Biti ce zanimljivo vidjeti koje ce gubitke po tim ugovorima ostvariti nasa brodogradilista. U cijeloj prici nasi domaci strucnjaci iz brodogradnje (veliki direktori) nisu znali prepoznati trendove na trzistu vec ih je prvenstveno interesirala popunjenost kapaciteta tako da mi je jako smijesno kada se na televiziji spominju osiguranje posla i pounjenost kapaciteta do 2009. godine.
Pitanje je samo tko ce pokriti te gubitke.
U svijetu se trenutno preprodaju slicni ugovori o gradnji brodova sa premijama od 50% u odnosu na ugovorenu cijenu sa rokovima isporuke do kraja 2006. godine.
Bravo direktori hrvatskih brodogradilista.

Primjer jesu dva broda koje je kupila tankerska plovidba od 02 i 03 godine za 45 mil. $ koji su isporuceni iz brodogradilista za 30 mil. $ i koji su vozili 2 odnosno 1 godinu i na tome ostvarili dodatni ekstra profit.

nedeljko
23.11.2004., 19:50
Znalac, vidim da si dosta upućen u naše brodarske firme a Tankerska ne daje financijska izvješća (za to bi trebala slijedit i neka kazna upravi), pa bi nam možda ti mogao nešto reći kako je sa njom.
Prije ovih tvojih posteva ja sam pikiral na Tankersku i čekao sam mali pad barem na 1100 kuna pa da kupim ali nakon ovog današnjeg grabanja za Atlanskom (i ja sam je pokušao ulovit početkom dana na 280 ali mi je broker kasno otvorio nalog tako da sam odustao) više nisam htio čekat nego sam ipak kupio po 1200.

znalac
23.11.2004., 20:06
Ne znam otkuda ti to da ne daju financijska izvjesca (nalazi se na cro sec), a malo konkretnije podatke imas u temi jadroplova gdje je dotaknuta i tankerska plovidba.

presvetli
23.11.2004., 20:42
Presvetli hvala na javljanju, ali obzirom na tvoju strucnost molio bi za tvoj komentar. Podaci o vozarinama, cijenama polovnih plovila, narudzbama novih brodova i starosti postojecih nalaze se na stranici www.maxmart.com.tw, a nase kompanije na svojim stranicama imaju prikazanu flotu sa kojom raspolazu.
Iz tih podataka vidljiv je preokret u ovoj grani industrije. Osobnog sam misljenja da zbog povecanja medunarodne trgovine (WTO i sl.) ova grana ce samo dobivati na vijednosti jer nema zamjenskog prijevoza osim brodova za tu veliku kolicinu proizvoda i sirovina koje se razmijenjuju. Ono sto je bila zeljeznica krajem 19 stoljeca u SAD-u biti ce brodovi u narednih 10- godina.

Unaprijed hvala
Zahvaljujem na komplimentima o stručnosti, makar ne mislim da sam nešto jako stručan, a o brodarstvu ne znam skoro ništa, i bilo koji moj komentar malo bi rekao.
Uspijem li pronaći vremena, baciti ću pogled. Procjene su svakako intrigantne uzmemo li u obzir sadašnje cijene, i sasvim je jedno kad neki forumaši ulete s forama tipa, "navodno, nije sigurno, ide gore i slično...", a sasma drugo kad se ovako argumentira. Samo nek nađem vremena.

ides
23.11.2004., 20:52
Znalac, vidim da si dosta upućen u naše brodarske firme a Tankerska ne daje financijska izvješća (za to bi trebala slijedit i neka kazna upravi), pa bi nam možda ti mogao nešto reći kako je sa njom.
Prije ovih tvojih posteva ja sam pikiral na Tankersku i čekao sam mali pad barem na 1100 kuna pa da kupim ali nakon ovog današnjeg grabanja za Atlanskom (i ja sam je pokušao ulovit početkom dana na 280 ali mi je broker kasno otvorio nalog tako da sam odustao) više nisam htio čekat nego sam ipak kupio po 1200.

Dobro si napravio, jer koliko sam čuo jedan su od najačih brodara kod nas, a čini mi se da im ide u prilog što je u zadnje vrijeme na tržištu na tankerima najveća zarada. Neka me neko ispravi ako griješim. Mislim da je realna cijena dionice oko 2.000 kn.

niki
24.11.2004., 00:08
Glupo pitanje?! Ne razumjem se puno pa moram pitat!

Zasto su vozarine do unazad dvije godine bile niske i zasto su sad narasle?!

Navodno da to ide u nekim ciklusima i da se brzo moze promjenit! Neka velika havarija, porast osiguranja....vise faktora moze utjecat na to!
U ovom trenutku svi brodari izgledaju jako dobro, ali je pitanje koliko dugo obicno traju takvi ciklusi?!?

Hugo Grotius
24.11.2004., 00:26
7 godina. Nije sigurno (nadam se da nisam iznervirao Presvetlog). Pitao sam istu stvar frenda iz te branše (nije neka faca ali meni kao totalnom laiku se čini da nešto zna) pa mi je upravo tom brojkom odgovorio. Pokušao mi je objasniti zašto, ali ili ga nisam razumio ili niti njemu nije sasvim jasno pa govori iz iskustva ili ono što je čuo od pametnijih. To je nešto (kako sam ja shvatio) kao prirodni ciklus tržišta (kao što se svakih nekoliko godina izmjenjuju tržište bikova i medvjeda na tržištu kapitala). To ne znači da odstupanja nisu moguća zbog raznih kriza i njihova domino efekta. Sad sam se sjetio da se tu pojavio Znalac, pa bi možda valjalo pričekati da se on javi za pravi odgovor. Javi se, javi se .... :)

niki
24.11.2004., 00:51
Pa s obzirom na gomilu gubitaka iza ranijih godina...kad im je lose (niske vozarine), stvarno je loooseee! Naravno vrijedi i obrnuto!

Problem je u tome sto se u danasnje doba (prenosim iz drugih struka) slicni ciklusi ubrzavaju!

Ne znam puno, pa pitam!

1. koliko traju takvi ciklusi

2. sto ih mjenja (izgradi se puno brodova ili se dogodi nesto)

3. iz cega se moze iscitat promjena cikulsa (broj novoizgradjenih brodova ili ...?)

4. i gdje smo sad; na pocetku...sredini ili kraju pozitivnog ciklusa?

Super bi bilo da je to 7 biblijskih godina!
Mozda je sad slicna situacija s Plivom, nema vise patenta na azitromicin i prelazimo na niske vozarine?!? Ili je Sanctura novi ciklus?!

nedeljko
24.11.2004., 08:59
Ne znam otkuda ti to da ne daju financijska izvjesca (nalazi se na cro sec), a malo konkretnije podatke imas u temi jadroplova gdje je dotaknuta i tankerska plovidba.

Imaš pravo, tražio sam na zse stranicama ali tamo ga nema pa sam svoj zaključak o isplativosti ulaska u ovu dionicu temeljio na podacima iz prospekta iz kojeg se vidi da je Tankerska za razliku od ostalih naših brodarskih kompanija poslovala pozitivno prošlih godina.

znalac
24.11.2004., 09:49
Prvo index Water Transportationa je nastavio rasti za daljnjih 1,08%.

Vozarine iskljucivo ovise o potraznji za brodovima odnosno kolicini trgovine koja se odvija u segmentu u kojima brodovi rade (tankeri, suhi teret, kontejneriski).

Do velikog porasta vozarina zadnjih godinu dana doslo je prvenstveno zbog velike potraznje iz Kine koja uvaza rekordne kolicine svih sirovina i nafte, a izvaza gotove proizvode. kao sto sam prije napomenuo za tu veliku kolicinu robe ne postoji drugi nacin kako bi se transportirala osim brodova.
Ta potraznja iz Kine uzrokovala je da se povecaju i cijene na ostalim morskim rutama tako da trenutno prevoz za Kinu nije niti kljucan.
Zbog slabih godina od 95 do 2003 brodarske kompanije nisu investirale u gradnju novih brodova i veliki broj brodova su dali u rezalista, a trgovinska razmjena se znacajno povecala tako da je doslo do nedostatka kapaciteta u svim segmentima morskog prijevoza.
Obzirom na trendove u svjetskoj trgovini i narudzbe novih brodova (nedostatak kapaciteta brodogradilista) gotovo je nemoguce da se taj nedostatak brodova nadoknadi minimalno do 2007. godine, a najvjerovatnije do 201o kada svi tankeri sa jednostrukom otplatom moraju biti zamijenjeni i kada ce se osloboditi kapaciteti brodogradilista.
Trenutno je u svjetskoj floti najveci udio starih brodova koji ce takoder morati u rezalista sto ce takoder uzrokovati nedostatak kapaciteta.
Sve ovo gore je izuzetno pozitivno za daljnji rast i stabilizaciju vozarina, a negativnosti jesu vezane za međunarodnu trgovinu odnosno svi rizici koje mogu dovesti do pada iste (ratovi, pad tecajeva, administrativne zabrane i sl).

Zakljucak je da ako medunarodna trgovina nastavi rasti odnosnu ukupan svjetski GDP nema nikakvog razloga za veci pad vozarina u narednom razdoblju.

dancer
24.11.2004., 10:02
Zahvaljujem na komplimentima o stručnosti, makar ne mislim da sam nešto jako stručan, a o brodarstvu ne znam skoro ništa, i bilo koji moj komentar malo bi rekao.
Uspijem li pronaći vremena, baciti ću pogled. Procjene su svakako intrigantne uzmemo li u obzir sadašnje cijene, i sasvim je jedno kad neki forumaši ulete s forama tipa, "navodno, nije sigurno, ide gore i slično...", a sasma drugo kad se ovako argumentira. Samo nek nađem vremena.

Ni ja ne znam puno o brodarstvu, ali sam čuo priče o velikoj vrijednosti Atlantske s obrazloženjima oko rasta vozarina, manjka brodova i slično, o čemu Znalac znatno opširnije piše.

Tada je cijena bila cca 180 kn. S obzirom da nisam bio siguran i kompetentan da procijenim stvarnu vrijednost AP napisao sam post u kojem sam jasno naznačio da je to samo glasina i da tražim savjet od onih koji o tome više znaju.

Procjena stvarne vrijednosti je tada bila 380 kn po dionici po podacima na 31.12.2003. Izgleda da se stvari u međuvremenu jako dobro razvijaju na tom tržištu.

I izgleda da sam ipak bio u pravu (nažalost jedva da sam nešto sitno AP-a kupio).

Pozdrav

znalac
24.11.2004., 10:05
Malo kasnije sam pogledao Baltic index na kojemu se nastavio veliki rast vozarina.
Za panamax brodove na 54000 $
Za handymax brodove na 31500 $
Capsize index za nase kompanije nije bitan jer nemaju takav brod.

Ovakvi pomaci su izuzetno rijetki u brodarskoj industriji sto sugerira veliki nedostatak kapaciteta.

Neurosinner
24.11.2004., 10:51
mislio si 5.400 za panamax, ne 54.000?!

http://www.maxmart.com.tw/f-e.htm

mich
24.11.2004., 11:14
www.maxmart.com.tw - kakva je to stranica? Zašto bi uzimao te podatke točnima? Za izradu takve web stranice meni treba 4 minute.

Ako može koji link s podacima gdje se može provjeriti išta od ovog?

znalac
24.11.2004., 11:46
Na ovoj stranici se prenasaju podaci sa baltic exchange indeksa (besplatno) koji je najrelevantiji za ugovaranje cijene najma brodova i visinu vozarina u suhom teretu. Mozete otici na njihove stranice i vidjeti sto ti indeksi znace i takoder besplatno se prijaviti na probni rok. Inace vecina stranih brodarskih kompanija kada daje poslovna izvjesca i kada predvidaju trendove koriste se podacima sa baltic exchanga.

Sto se tice visine indeksa ja sam to pretvorio u dnevni najam broda odnosno pomnozio sa 10.

mich
24.11.2004., 13:46
Kako komentirate osnivanje zrakoplovne tvrtke?

dancer
24.11.2004., 14:28
Loše.
To je dobra podrška turističkom poslu, ali vrlo loše s obzirom na rastuće troškove kerozina, visoke plaće pilota i sl. U pravilu mogu biti zadovoljni ako ostvare "pozitivnu nulu".

Međutim, sve ostalo je vrlo dobro, možda i odlično.

doktor_no_7
24.11.2004., 15:24
Nakon polugodišnjih izvješća i mene su zainteresirali Jadroplov i Atlantska. Bacio sam oko i na druge, ali nekako se izbor suzio na ove dvije tvrtke. Kako nemam osjećaj za tu industrijsku granu, uz dosta visoku razinu duga, do tada nije dolazilo u obzir da ih uzmem u razmatranje.
Mene kao investitora prvenstveno zanima profit, a dug i knjigovodstvena vrijednosti tek u drugoj iteraciji. Problem nastaje kada ne znamo kolika je realna dobit zbog izvanrednih prihoda/rashoda. Sada kad nam je znalac pojasnio razlog povećane profitabilnosti, i ako vjerujemo da to nije prenapuhano stanje (a ja vjerujem), onda brojke govore o cca 100 %-tnoj potcijenjenosti s obzirom na trenutni nivo cijena na našem tržištu kapitala.
Ne bih htio špekulirati o tvrdnjama znalca (potencijal vrijednosti brodova, trajanje visokih vozarina, preuzimanje, ...), jer mene ne zanima 2.000 kn, već mi je dosta 700-800 kn, odnosno 100 % na trenutnu vrijednost. Jednostavno, to je stil mog ulaganja u ovakve dionice.
Hvala znalac, jer da nisi nabacio ovako lijepu analizu, ja bih samo gledao i po ko zna koji put se čudio zašto cijena leti. Inžinjeri bi rekli, falila mi je ta "fizikalna slika".

E sad, da li kupiti Jadroplov ili Atlantsku ?
Po meni su oni tu negdje, i ne mogu točno odrediti tko je povoljniji. Odlučio sam se za Atlantsku, jer mrzim kad Država ima većinski paket, ili ako hoćete, tu se uvijek nešto zakomplicira. Nisam sujetan, već je to pokazalo dosadašnje iskustvo.

dancer
24.11.2004., 16:14
Jadroplov bi mogao prije skočiti, država je problem, ali ima naznaka da će sve biti O.K.
AP je odlična prilika, ali će do izražaja doći naknadno.
Ima li drugačijih mišljenja? Wellcomed !

znalac
25.11.2004., 11:16
Baltic index za panamax brodove porastao je za 200 poena na 5600. To znaci da se novi panamax brodovi na trzistu daju u najam po 56000 $ dnevno. Stvarni trosak za brodovlasnike takvih brodova je najvise 10.000 do 12.000 $ po danu dok je ostatak profit.
Obzirom na starost brodova Atlanske plovidbe oni iste mogu trenutno na rok od godinu do dvije davati u najam po otprilike 35000 $ cime su osigurani ti prihodi u navedenom razdoblju. Takoder imaju opciju i raditi na kratkorocnom trzistu gdje su cijene blizu 50000 $ po danu ali je i rizik veci.

Sto to znaci za 7 panamax brodova koje ima Atlanska plovidba?

Index Water Transportationa nastavio je rasti za daljnjih 1,52%.

piny
25.11.2004., 21:52
Atlant- Esop d.o.o., Dubrovnik, Od Sv. Mihajla 1, 321683 dionica (23,0511%)
Paktor d.o.o., Split, Hrvojeva 12/II, 212446 dionica (15,2234%)
Hrvatski fond za privatizaciju, Zagreb, Ivana Lučića 6, 140045 dionica (10,0353%)
Croatia osiguranje d.d., Zagreb, Trg Bana Josipa Jelačića 13, 137361 dionica (9,843%)
Atlantska plovidba d.d., Dubrovnik, Od Sv. Mihajla 1, 136226 dionica (9,7617%)
Floričić Kristijan, Pula, Pješćana uvala I ogranak 17, 18786 dionica (1,3462%)
Šmok Damir, Dubrovnik, Između polača 12, 9365 dionica (0,6711%)
INA-industrija nafte d.d., Zagreb, Avenija Većeslava Holjevca 10, 5744 dionica (0,4116%)
Transpetrol, Split, Spinutska 5, 4049 dionica (0,2901%)
Bahovec Srečko, Hvar, Vrboska, Zaglav bb, 2803 dionica (0,2009%)

Pazite Flokia kako podebljava!

ides
26.11.2004., 14:08
Atlant- Esop d.o.o., Dubrovnik, Od Sv. Mihajla 1, 321683 dionica (23,0511%)
Paktor d.o.o., Split, Hrvojeva 12/II, 212446 dionica (15,2234%)
Hrvatski fond za privatizaciju, Zagreb, Ivana Lučića 6, 140045 dionica (10,0353%)
Croatia osiguranje d.d., Zagreb, Trg Bana Josipa Jelačića 13, 137361 dionica (9,843%)
Atlantska plovidba d.d., Dubrovnik, Od Sv. Mihajla 1, 136226 dionica (9,7617%)
Floričić Kristijan, Pula, Pješćana uvala I ogranak 17, 18786 dionica (1,3462%)
Šmok Damir, Dubrovnik, Između polača 12, 9365 dionica (0,6711%)
INA-industrija nafte d.d., Zagreb, Avenija Većeslava Holjevca 10, 5744 dionica (0,4116%)
Transpetrol, Split, Spinutska 5, 4049 dionica (0,2901%)
Bahovec Srečko, Hvar, Vrboska, Zaglav bb, 2803 dionica (0,2009%)

Pazite Flokia kako podebljava!

Nije čovjek glup :)

dancer
10.12.2004., 11:47
Prošlo 1800 kom. po 330 kn u djeliću sekunde -1 kupnja (cca 600.000 kn prometa).

Bravo Veliki Igrač!

george
10.12.2004., 12:02
Jel' zna netko možda tko je ovaj Bahovec Srečko?

dancer
10.12.2004., 12:58
MOJ POST OD 04.11.2004.:

Što se to događa?
Budite oprezni.

pozdrav

nedeljko
12.12.2004., 19:27
U jučerašnjem Novom listu je Atlanska plovidba po treći put u zadnja dva mjeseca dala oglas zbog nedostatka radnika na brodu i traži časnike stroja, mornare, kormilare i brodske mehaničare. Nije valjda da će se morat uzimat Filipince na naše brodove jer neće biti dovoljno naših ljudi.

znalac
13.12.2004., 09:51
Kako je lijepo pao Baltic index (suhi tereti, a i za naftu nije drukčije). Trend nije dobar ali se očekuje stabilizacija.
Nema razloga za paniku dok se za Panamax brodove kreće preko 4000 i handymax preko 22000 sve je u redu.

znalac
14.12.2004., 01:39
Na temi za tankersku plovidbu spomenuo sam industije koje su najvise rasle. Medu njima su one za željezo, čelik i ugljen što bi se u narednim danima trebalo pozitivno odraziti na indeks suhih tereta.

bozo
14.12.2004., 12:28
ode ovo up!!!

desna ruka
14.12.2004., 12:33
Da se nisam jučer ukrcao... :yikes: :thumbsup:

tomica
14.12.2004., 13:51
Pošto ATPL kupuje hotele uz svoje poslovanje, da nije ADRIS bacio oko na njih, dobiš hotele plus par brodova koje lako utopiš na svjetskom tržištu, koje je gladno za tim prometalima (od kada se ne vidi drastičniji pad cijene nafte).

Da malo popljujem Busha: zar nije malo preočito da je cijena nafte tako naglo porasla, zar u tome nema svoje prste Bush da brže vrati ulaganja od ratovanja u Iraku, da prije pobjegne.

Mileni
14.12.2004., 13:54
I fino meni kaze prijatelj jucer: "Kupi ATPL...." I ja kupio.
:thumbsup:

doktor_no_7
14.12.2004., 22:31
Biće tu nešto. Samo da još malo uđe u uho investitorima, jer, ipak je ovo nešto novo.
Evo i prometi su postali milijunski.

dancer
15.12.2004., 09:21
Da li ste primjetili da u novinama nema ni slova o plovidbama? Da li se tu radi o cenzuri dok se veliki igrači ne ukrcaju ili o totalnom neznanju naših novinara?

mich
15.12.2004., 09:37
oboje - uvijek ista priča

bozo
15.12.2004., 09:37
bilo je neki dan u večernjem o uljaniku i novom brodu

mich
15.12.2004., 09:41
mislim da je dancer mislio na komentare s burze

Rouge Trader
15.12.2004., 10:44
Bio članak u jutarnjem prošli tjedan, ali bolje da nije bio. Napisana je gomila poluinformacija i zastarjelih podataka.

Neurosinner
15.12.2004., 11:07
ma bilo je jučer nešto u dnevniku...neki sitan podatak, totalno nesenzacionalan...tipa

ATLANTSKA PLOVIDBA NARASLA 1500%!!!!

ono, da se ni ne primjeti...

lilith
15.12.2004., 12:29
Prodaja je na 380, a tu je i zadnja transakcija. Gdje je kraj svemu ovome?

Zašto kraj????
Pa tek se počelo malo ozbiljnije trgovati dionicama brodara. Mislim da smo tek na početku.
:thumbsup:

dancer
15.12.2004., 13:04
Prodaja je na 380, a tu je i zadnja transakcija. Gdje je kraj svemu ovome?

na 700 kn???
pročitaj prijašnje postove od znalca

doktor_no_7
15.12.2004., 13:06
Malo nas je, al' nas ima. :)
Samo neka stanje na brodarskom tržištu u slijedećoj godini ostane ovako kako je, biće i više nego dovoljno.

ShooPack
15.12.2004., 13:29
Ova firma se meni jako sviđa. P/E oko 18, 2% čiste dobiti ide za plačanje ''obresti'', a marža jim je po mojim izračunima 16%.

p: imam

nedeljko
15.12.2004., 14:32
Utemeljena zrakoplovna tvrtka Dubrovnik Airlines; prvi letovi za Uskrs

Novoutemeljenu aviokompaniju Dubrovnik Airlines na današnjoj su konferenciji za novinare predstavili čelnici dubrovačke brodarske tvrtke Atlantske plovidbe i Zračne luke Dubrovnik Ante Jerković i Tonči Pejović. Tvrtka će se baviti zračnim čarterom i za početak će imati dva zrakoplova MD-82, svaki s po 164 mjesta.
Kako je istaknuto, u petogodišnjem planu tvrtka namjerava kupiti sedam aviona, a zapošljavat će 73 djelatnika, najvećim dijelom s dubrovačkog područja.
Pripremni poslovi već su u punome jeku, rekao je direktor dubrovačke zračne luke Tonči Pejović te se prvi letovi očekuju za uskrsne blagdane. Tvrtka već ima 20-ak zaposlenih, većinom stručnog osoblja, a uskoro bi se trebala zaposliti i četiri inozemna pilota budući da u Hrvatskoj nedostaje toga kadra.
Prva dva zrakoplova trebala bi biti kupljena od talijanske tvrtke Alitalije i svaki bi stajao tri milijuna dolara.
Kao razlog osnivanja te tvrtke navedeno je to što je Dubrovnik u prvom redu aviodestinacija. Promet preko dubrovačke zračne luke raste po stopi od 25 posto godišnje, a 43 posto sadašnjeg prometa ostvaruju inozemne kompanije. (15.12.2004., Hina,bankamagazine (http://www.bankamagazine.hr/pls/mzb/VIJESTI1.pregled_vijesti?jezik=HRV&vrsta=D#27911) )

bozo
15.12.2004., 16:42
Sve plovidbe idu gore samo tankersku netko prodaje za jeftinjak???
i kak mi se čini svi ti nalozi za prodaju idu od jedne strane

ides
15.12.2004., 22:55
Sve plovidbe idu gore samo tankersku netko prodaje za jeftinjak???
i kak mi se čini svi ti nalozi za prodaju idu od jedne strane

I ja sam baš zato danas popunio portfelj Tankerašima. Cuo sam da su najjači od svih. Pa i znalac kaže target price je 2500 kn :)

tomica
15.12.2004., 23:13
Koja je target price za Atlantsku plovidbu, neko je prijašnjem postu spomenuo da je iz nesigurnog izvora dočuo 385,00 kn/dionici. Ima neko drugu ideju ili informaciju. Hvala forumaši.............

lilith
16.12.2004., 00:13
Skromnih 800, za početak ;)

SPLIĆO
16.12.2004., 00:35
Ja se u petak ukrca na ovu plovidbu i sviđa mi se kako plovi ovaj brod :)
Koliki je target, zna li tko

tomica
16.12.2004., 09:06
Lilith iz Ri......
Skromnih 800, za početak

Može neki kratki opis takvog viđenja?

dancer
16.12.2004., 09:17
Lilith iz Ri......
Skromnih 800, za početak

Može neki kratki opis takvog viđenja?

Prvo pročitajte stare postove od znalca.

tomica
16.12.2004., 11:25
U prvim jutarnjim satima cijena ATPL-R-A na ZSE je 398,99, biće belaja (s tim da je JDPL prati u stopu).

matilda
16.12.2004., 11:29
Prošlo po 410.

dancer
16.12.2004., 11:40
PROVJERITE MICH-OVU TABELU NA ULJANIK PLOVIDBI:
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike) plovidbe.zip (3,9 KB, 73 views)

tomica
16.12.2004., 12:44
Matilda
Prošlo po 410.

Da ali i stalo po 410, gdi je forza.......

tomica
16.12.2004., 15:44
Ima neke proklete pravilnosti u ovom rastu.

16.12.2004. (promet 579160) porast na 400 (+5,00%)
15.12.2004. (promet 613885) porast na 381 (+4,39%)
14.12.2004. (promet 944851) porast na 365 (+7,35%)
13.12.2004. (promet 1.062017) porast na 340 (+3,03%)
10.12.2004. (promet 901621) porast na 330 (+1,54%)

I još interesantnije, sve je obavljeno u vremenskom intervalu od 10-12 sati na burzi.
Vidljivo je da i sa manjim volumenom u zadnje dane raste 5% uz 500.000,00 Kn, umjesto uz 1.000.000 Kn. Mislim ako neko akumulira, da to radi ciljano i kada mu nestane dionica na ponudi iznad dnevnog porasta od 5%, mislim da će stati.

mba
16.12.2004., 16:22
Što je po vašem sudu od firmi 'plovidbe' najisplativije za investirati s obzirom na sadašnju cijenu tj. na podcjenjenost dionice i s obzirom na potencijal? Molim i argumente!

bozo
16.12.2004., 16:37
pročitaj znalčeve prijašnje postove na atlanskoj, što se mene tiče best bay trenutno tnpl

mich
16.12.2004., 21:07
Što je po vašem sudu od firmi 'plovidbe' najisplativije za investirati s obzirom na sadašnju cijenu tj. na podcjenjenost dionice i s obzirom na potencijal? Molim i argumente!

svaka ima svoje čari. Izdvojio bih dvije: Jadroplov zbog dobrih poslovnih rezultata i skorog vlasničkog raspleta i Uljanik zbog očekivanih rezultata u narednom razdoblju i odlično obavljenoj obnovi flote.

lilith
17.12.2004., 00:12
Atlantska i Tankerska :)

mcandi
17.12.2004., 01:02
Pozdrav svima

mcandi
17.12.2004., 01:14
Atlanska plovidba prema riječima Uprave ovu godinu če završiti sa dobiti od oko 100 milijuna kn, što znači da minimalna cijena dionice je 500 kn a relna cijena je oko 1500 kn.

Zanimljivi su različiti pristupi oko povećanja flote Tankerske i Atlanske, Tnpl zamjenjuje stare s novim brodovima, dok atpl proširuje svoju flotu. Čudno da TNPL ne koristi potpuno ovo dobro stanje na pomorskom tržištu, zašto bi prodavao stare brodove kada mogu prevoziti terete do 2010. , pretpostavka je da u hrvatskoj nema dovoljno pomoraca, kao što je poznato iz oglasa jdpl ako se ne varam.

Iako će prepusti nešto prihoda i dobiti, ovu godinu ako ne gledamo jednokratni otpis (valjda će i ova dva nova broda za suhe terete uči u otpis) završiti s dobiti oko pola milijarde kn. Netko sakriva vrijednost poduzeća pametnom kupovinom novih brodova.

Minimalna vrijednost tnpl je oko 2000 kn, ali realna cijena je oko 6000 kn

Rouge Trader
17.12.2004., 09:09
Minimalna vrijednost tnpl je oko 2000 kn, ali realna cijena je oko 6000 kn

Nisi prvi koji spominje 6000. Možeš mi reći kako si došao do tih 6000, ja računam, a nikako da dobijem 6000? :D

medo
17.12.2004., 09:22
da čini se da ljudi ovdje barataju sa oprečnim informacijama
kolega znalac ima neke druge inf. molim komentar
hvala

SPLIĆO
17.12.2004., 10:07
Pozdrav svima,
ja sam zaslužan što je tankerska prošla 410, jer nisam moga odolit da se malo ne podebljam.
Aj sad kad sam tako fino riskira volia bi čut komentar znalca, a na nama je svakako da držimo malo cijenu. Ajde ljudi, tribam i ja šta zaradit :up:

medo
17.12.2004., 10:30
pa ako je tako splićo onda bi mi mogli voditi glavnu riječ i dizati atlantsku u nebo,
samo meni se ipak čini da ima i većih igrača (no hard feelings)
btw do kolko će danas, možda neka prognoza

desna ruka
17.12.2004., 10:37
Ako će proć ko Erikson svojedobno, meni se ne žuri... :kava:

ides
17.12.2004., 10:52
Pozdrav svima,
ja sam zaslužan što je tankerska prošla 410, jer nisam moga odolit da se malo ne podebljam.
Aj sad kad sam tako fino riskira volia bi čut komentar znalca, a na nama je svakako da držimo malo cijenu. Ajde ljudi, tribam i ja šta zaradit :up:

Tankerska je vec odavno prosla 410 :)

Pretpostavljam da si kupio Atlantsku, a sta trebas raditi, odgovor je nista, samo cekaj i ako im se planovi ostvare, nemas se razloga bojati.

Samo strpljenja

mba
17.12.2004., 10:57
Kako komentirate pad Baltic Freight Indexa, ako se negativni trend nastavi moglo bi doći do korekcije 'plovidbe'!?

ides
17.12.2004., 11:08
pa ako je tako splićo onda bi mi mogli voditi glavnu riječ i dizati atlantsku u nebo,
samo meni se ipak čini da ima i većih igrača (no hard feelings)
btw do kolko će danas, možda neka prognoza

A čuj, ne bi ja tako podcjenjivao snagu ovog foruma. Ima tu i ljudi s miljom pa i dvije kuna što se može vidjet i iz ankete. Prema tome ako jedan ili nekoliko takvih uleti u recimo atlantsku, i cijena bi mogla dodatno poskočiti.

No meni se postavlja jedno pitanje, recimo dionica Tankerske plovidbe ima puno manje na tržištu nego Atlantske iz razloga što 5 firmi u TNPL-u ima oko 80% vlasništva (pretpostavljam da te dionice nisu na tržištu) dok je to puno rascjepkanije u ATPL-u. Tko je po tom pitanju u prednosti odnosno potencijalu rasta cijene i zašto. Ima li koji znalac da riješi dilemu?

SPLIĆO
17.12.2004., 11:08
Joj, IDEŠ, sorry,
fala na korekciji. Naravno Atlantska je u pitanju.
Čuj, bilo bi dobro imat Tankersku po toj cijeni. :-)

znalac
17.12.2004., 23:08
Po osobnom misljenju ATPL iz razloga sto trenutno ne mogu napraviti dokapitalizaciju (za to im treba preko 75% glasova) unaprijed poznatom kupcu po nominali i sto netko moze relativno jeftino kupiti kontrolni udio od 25%.

Zanimljivi su novi dionicari u top 10. Nadajmo se da su to stranci jer ce u tom slucaju sigurno nastaviti kupovati.

Kod ove dionice kao i kod drugih plovidbi u osobnim kalkulacijama napravio sam znatno manju korekciju u fer vrijednosti u odnosu na JDPL zbog veceg rasta prihoda i ne iskazivanja realnih vrijednosti brodova.

Malo igranja ocjenama isplativosti ulaganja za navedene dionice:

ATPL Strong buy miljuneri iz rovinja im nece biti ravni
JDPL Hold Grk je vec milijarder a kiki samo miljuner
ULPL Strong buy dosta miljunera ali ne kao u rovinju
TNPL Strong buy u slucaju kupnje JDPL Strong Strong Strong buy (postaju svjetski igraci) miljuneri iz rovinja im takoder nece biti ravni

Decki samo drzite nema razloga da se ne ponovi situacija kao sa Ericsonom i TDR-om samo treba izdrzati.

Pozdrav,

mcandi
18.12.2004., 00:14
Ti takozvani budući milijuneri kod tnpl su već poznati, ostali igrači na tržištu drže sitan broj dionica, jer ih ni nema, od 600 000 dionica 500 000 drže dečki iz Amsterdama, a ostatak dečki iz Splita, možda je znalac jedan od njih - pozdrav znalcu -

Možda i tnpl krene u turizam i aviotransport turista, pa će biti novih milijunčića na obali, možda već i s 50 dionica - ali to je daleko -

znalac sigurno radi u controllingu u nekoj od plovidbi

lilith
18.12.2004., 00:57
A možda su ovi iz Amsterdama samo dijelovi Tankerske registrirani vani? :nemampoj:

ides
18.12.2004., 11:13
A možda su ovi iz Amsterdama samo dijelovi Tankerske registrirani vani? :nemampoj:

Pojavila se neka priča da je to istina, odn. da je to naša ekipa koja je registrirala 5 firmi vani iz nekih razloga, a ne da su vlasnici stranci. Ne znam koliko je to provjereno :confused:

Rouge Trader
18.12.2004., 20:40
Pojavila se neka priča da je to istina, odn. da je to naša ekipa koja je registrirala 5 firmi vani iz nekih razloga, a ne da su vlasnici stranci. Ne znam koliko je to provjereno :confused:

Pogledajte godišnje izvješče HAAB AG za 2001 god, tamo jasno piše tko su vlasnici tankerske. Skraćeno, što sam već napisao na TNPL temi, napravljen je MBO (Management Buy-Out) 2001 ili 2000 za 18 mil USD.

ranicic3
18.12.2004., 20:52
zašto nitko ne komentira " mba " o padu Baltic Fr Indexa

znalac
18.12.2004., 21:17
Iz razloga sto je uglavnom pao za capsize i panamax brodove dok je za handymaxe koji su u vecini nasih kompanija (osim ATPL-a koja je kupila 2 dodatna handymaxa) on i dalje stabilan.
Osobno ocekujem stabilizaciju i ponovni rast indeksa od ponedjeljka.

mate
19.12.2004., 13:54

A nego što si ti mislio?!
Tankerska je vlasnik svojih dionica preko 85%!!!

mich
20.12.2004., 11:50
500 kn zse

desna ruka
20.12.2004., 11:58
A prodaja na 800!

bozo
20.12.2004., 12:01
a ja budala par puta ulazio i izlazio i zaradio sitno , treba bit pohlepan

barbapapa
20.12.2004., 12:26
pa dečki gde vidite tu prodaju na 800?

Sa ozirom da nemate on line brokera?

desna ruka
20.12.2004., 12:29
Bilo par minuta pa ošlo.

nedeljko
20.12.2004., 12:39
pa dečki gde vidite tu prodaju na 800?

Sa ozirom da nemate on line brokera?

Pretplata na MOSTich Zagrebačke burze gdje se vidi prvih pet prodaja i kupnje.

mcandi
21.12.2004., 00:09
Može netko staviti 5 prodaja za atpl i tnpl, da vidimo šta se sutra sprema, izgleda da će stvarno biti javne ponude za tnpl, cijena će biti oko 2000 kn, mislim da je to značajno podcjenjeno prema vrijednosti prihoda koje će ostvariti nova flota koja je nastala samo u mjesec dana (dva broda za suhe terete + megatanker "Hrvatska" koji će biti gurnut ovaj tjedan, valjda neće potonuti)

moramo se pripremiti na najgore, izgleda da ću morati pričekati na svoj prvi milijunčić od tnpl - nada je bila da će ponuda biti bar na 3000 kn - vidjet ćemo

u ovu dionicu se isplatilo uložiti, možda dobijemo besplatnu avionsku kartu kao dioničari

desna ruka
21.12.2004., 11:10
Jel prošao možda nalog od 521, ako netko zna? Kasnije sam upalio mostić i vidim da je kupnja (sad već prošlost) niža.

Alex
21.12.2004., 11:13
Jel prošao možda nalog od 521, ako netko zna? Kasnije sam upalio mostić i vidim da je kupnja (sad već prošlost) niža.
zadnja cijena prošla - 545,00

branimir
21.12.2004., 11:16
521 - 4 komada , drugi nalog na kupnji

desna ruka
21.12.2004., 11:21
Hvala. Zaboravio sam ga "izgasit", ali kako stvari idu možda na kraju ni ne ispadne loše. :)

dancer
21.12.2004., 14:35
Netko se jako trudi da cijena Atlantske ne prijeđe 570 kn???
Svaki čas stavlja velike količine na prodaju po 570 kn, koje bi bez problema mogao prodati i po 580 kn, jer je prvi.

dancer
21.12.2004., 15:47
Netko se jako trudi da cijena Atlantske ne prijeđe 570 kn???
Svaki čas stavlja velike količine na prodaju po 570 kn, koje bi bez problema mogao prodati i po 580 kn, jer je prvi.

Da li netko zna kome ovo (pad cijene) koristi?
Ne čini mi se da se radi o redovnoj korekciji...
Da li netko ima ideju?

SPLIĆO
21.12.2004., 18:05
Evo smo danas malo niže nego jučer, hvala bogu za onaj jučerašnji skok, nego spada li ovo u redovnu korekciju ili osilira normalno. E sad je 477 pa 421 pa napeto čekam sutra.
Pozdrav ekipi ajmo malo gore s cijenom.

SPLIĆO
21.12.2004., 18:07
Pardon, 577 pa 521, pa nije za čudit se kad falim
Eto, što mi radi

desna ruka
21.12.2004., 18:09
IMO, zadnji realizirani od 521 nije relevantan, i to u četiri sata, "na paniku". Cijena se vrtila 540-550, što su po meni prave vrijednosti ovog dana.

Boki
21.12.2004., 19:11
za mene je normalno da svi brodari nakon ovolikog rasta u zadnje vrijeme dožive malu stagnaciju ili korekciju jer oni aktivniji igrači kojima vrag ne da mira su ušli u dionicu, ostali tjedan dana i zaradili 50 i više posto i sad idu van pa će ući u nešto drugo!

doktor_no_7
21.12.2004., 22:23
Ma kakvi. Ovaj pad na 521 kn je nasilno izazvan. Ili netko namjerno drži cijenu, ili se nekom jako jako žuri do svoje love.

nikos
21.12.2004., 23:26
Dubrovnik: 1. svibnja 2005. otvara se prvi hotel Hilton u RH
20.12.2004.
U Dubrovniku će 1. svibnja 2005. početi s radom prvi hrvatski hotel jednog od najpoznatijih svjetskih hotelskih lanaca Hilton, a riječ je o najstarijem dubrovačkom hotelu Imperial.
Nakon obnove, koja je u tijeku, Imperial će raspolagati sa 147 soba i apartmana i zapošljavat će 125 radnika. Cijena noćenja u Hilton Imperialu bit će od 175 eura na više.
To je danas u razgovoru s dubrovačko-neretvanskim županom Ivanom Šprljom i gradonačelnicom Dubravkom Šuicom kazao direktor hotela, nizozemski menadžer Jan Vijnen. Dodao je kako će hotel osim njega voditi još četiri inozemna menadžera koji će se u Dubrovniku zadržati oko godinu dana, a nakon toga će ih zamijeniti domaći stručnjaci. Nizozemski menadžer više od 35 godina radi u Hiltonu i vodio je hotele toga lanca u Ateni, Roterdamu, Džakarti, a u Dubrovnik je došao s mjesta menadžera Hilotna u Kopenhagenu.
Predsjednik Uprave dubrovačke brodarske tvrtke Atlantske plovidbe, većinskog vlasnika Hilton Imperiala, kapetan Ante Jerković, kazao je kako je na natječaj za radna mjesta prispjelo više od 500 molba.
Dubrovački Hilton Imperial osim sedam apartmana, među kojima je i predsjednički, imat će i 40 posebno uređenih apartmana-ureda.

bozo
21.12.2004., 23:42
znači kao dioničari atpl dobit ćemo luksuzno prenoćište, prijevoz avionom gdje god želiš, te mi još mogu recimo gnojivo jeftinije prevozit za lijepi nam afrički kontinent

tomica
22.12.2004., 00:01
Bozo ti si suvlasnik JDBA koja je više vezana na Šibensko područje, pa ne vidim kako možeš dobiti prenočište i prijevoz, osim gnojiva iz Kutine.

medo
22.12.2004., 01:25
ja se samo nadam da onaj pad neće imati i sutrašnji nastavak
blago me je šokirao
i sad što vi mislite na kolko da sutra krenemo u kupnju

thanx na svim iskrenim odgovorima

Superior
22.12.2004., 08:45
Bilo je za očekivati da će neki uzeti profit! Korekcija ce se desiti sa svim plovidbama. Pitanje je samo kada. A onda ispočetka!

dancer
22.12.2004., 09:19
Ma kakvi. Ovaj pad na 521 kn je nasilno izazvan. Ili netko namjerno drži cijenu, ili se nekom jako jako žuri do svoje love.

Namjerno se ruši cijena.

baronx
22.12.2004., 09:38
Prema saznanjima Vjesnika, Vlada je Zračnoj luci Dubrovnik naložila da se povuče iz projekta Dubrovnik Airlinesa, koji je osnovala s Atlantskom plovidbom. List tvrdi kako je Vlada ocijenila da projekt ne može zaživjeti, a prenosi i navodni plan po kojem bi se dug neimenovane domaće aviokompanije aerodromu prebio ustupanjem jednog zrakoplova. Isti list je svojedobno najavio kako će Atlantska kupiti udjel u Air Adriaticu, što je kasnije opovrgnuto. (Briefing, 22.12.2004)

lilith
22.12.2004., 09:40
Namjerno se ruši cijena.

Može li još koja info, please

Tko to radi?

dancer
22.12.2004., 09:48
Može li još koja info, please

Tko to radi?

Ne znam, ali sam vidio da se je po svaku cijenu išlo na rušenje cijene.

bozo
22.12.2004., 10:13
čuj možda su negdje kakve insiderske informacije, oprez

SPLIĆO
22.12.2004., 10:18
E pa ljudi šta se rušilo, rušilo se. Od danas idemo opet lagano gore. Vidjet ćemo iza 4 jesam li u pravu.

zoki
22.12.2004., 11:21
izgleda da se uljanik i atlantska nešto hlade, a tankerska je ludilo. no, to nije procjena za daljni rasplet već samo sadašnja situacija.

lilith
22.12.2004., 11:25
I Atlantska će biti ludilo, ako ne odmah, onda u kontinuitetu :thumbsup:

desna ruka
22.12.2004., 11:32
Ma ljudi, igrice se igraju sa plovidbama, sad je vrijeme za krcanje! :)

stallkerman
22.12.2004., 12:00
DUBROVNIK - Zračna luka Dubrovnik povlači se iz projekta nove zrakoplovne kompanije Dubrovnik Airlines koju je kao manjinski suvlasnik osnovala s dubrovačkom brodarskom kućom Atlantska plovidba.
Kako smo neslužbeno doznali iz Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, direktoru Zračne luke Dubrovnik Tonćiju Peoviću naloženo je da povuče osnivački ulog od 400.000 eura jer postojeća dokumentacija ne upućuje na zaključak da je riječ o projektu koji može zaživjeti.
Sama inicijativa, ali i Peovićeva odlučnost da osnuje zajedničku tvrtku s Atlantskom plovidbom, u Ministarstvu je, kako smo saznali iz krugova bliskih Nadzornom odboru dubrovačkog aerodroma, dočekana negativno.
Iz istih izvora doznajemo kako se navodno planiralo da se dug jedne domaće zrakoplovne kompanije prema dubrovačkom aerodromu podmiri prepuštanjem jednog zrakoplova, što bi Dubrovnik Airlinesu smanjilo troškove nabavke planirana dva zrakoplova.
Zanimljivo je da je nalog za povlačenje iz projekta Dubrovnik Airlines direktor zračne luke Tonći Peović dobio u Zagrebu na sastanku održanom u Ministarstvu samo dan prije nego što je novinarima predstavio projekt.

Vjesnik 22. prosinac 2004.

Dr.Strangelove
22.12.2004., 12:14
Guess who's back... 555 :thumbsup:

lilith
22.12.2004., 12:26
Očito je većini "skromnost" vrlina.

Diva
22.12.2004., 14:55
A jeste ulagači!!!!!!
ajmo mala korekcija i odmah panika, svi prodaju, a za dva dana će biti ko sa chromosom: joj prodo sam a sad odletilo gore.

Pa zar ovdje niko ne ulaže na period duži od 2-3 dana !!!

nikos
22.12.2004., 14:59
Izgleda da ne :) :) :) Prvo te navuku, a onda prodaju :)

teehee
22.12.2004., 15:02
nemoj tako divo moja divna. najlakše je bit dugoročni ulagač. kupiš, gledaš kako ti se razvija investcija, a radiš ništa. ljudi su aktivni i u tome nema ništa loše, čak dapače. e sad rezultati....., al bitno je da se trguje, bar brokeri imaju koristi.

bozo
22.12.2004., 15:06
ja sam jučer lijepo imo 60k prometa, danas 45k moj broker sigurno trlja prste

totALien
23.12.2004., 00:13
Nakon ova zadnja dva, vrlo živahna, dana sa plovidbama, moj prilog je ovaj mali citat iz članka danas objavljenog u novinama, a glasi:
"....uspio je drugi Grk - Peter Georgiopoulos. Njegova tvrtka General Maritime platila je 420 milijuna dolara za cijelu flotu kineske državne kompanije COFCO. Riječ je o 16 brodova za sipke terete.... Kako se Georgiopoulos dosad bavio samo tankerima, njegov je potez vrlo znakovit, jer potvrđuje uvjerenje da na tržištu suhih tereta slijedi dulje vrijeme stabilnih i vrlo visokih vozarina....."
Inače, autor je M. Žuvić, dugogdišnji pratitelj zbivanja u i oko pomorstva, kako domaćeg tako i globalnog. Zaključke izvedite sami, ali mislim da kvalitetne "plovidbe" nisu ni blizu rekle svoju konačnu riječ.

Damian
23.12.2004., 09:21
Evo i link za one koje zanima:
http://www.slobodnadalmacija.hr/20041222/ekonomija03.asp

dancer
23.12.2004., 09:24
Evo i link za one koje zanima:
http://www.slobodnadalmacija.hr/20041222/ekonomija03.asp

izvod:
"Kako se Georgiopoulos dosad bavio samo tankerima, njegov je potez vrlo znakovit, jer potvrđuje uvjerenje da na tržištu suhih tereta slijedi dulje vrijeme stabilnih i vrlo visokih vozarina. Zato nije čudno što prognoze za 2005. godinu govore o daljnjim velikim kupnjama rabljene tonaže, s obzirom na nemogućnost svjetske brodogradnje da zadovolji potrebe. Većina zemalja, poput Hrvatske, ima popunjene knjige narudžaba do 2008. ili 2009. godine, ali je naručeno iznimno malo bulk carriera, što će samo pojačati potražnju za tom vrstom brodova.U tome svjetlu treba gledati i na odluku iranske državne kompanije IRISL da u domaćem brodogradilištu Iran Shipbuilding & Offshore u Bandar Abbasu naruči čak šest panamax bulk carriera od po 75.000 tona s dvostrukim trupom, a u brodogradilištu Iran Marine Industrial u Bushehru još deset bulk carriera od po 53.000 tona. Ukupna vrijednost posla je 450 milijuna dolara, no problem je u tome što je riječ o novim pogonima s radnicima neiskusnim u tako velikim i zahtjevnim zahvatima.
Blagdani su inače uvelike umrtvili tržište, pa su i vozarine i za suhe i za tekuće terete zabilježile pad, premda ne odveć ozbiljan. Nije bilo ni značajnije prodaje brodova, a jedino vrijedi istaknuti da je grčki brodovlasnik Spyros Karnessis preprodao za 45 milijuna dolara tankere blizance "Bene" i "Baluni" koje je ove godine preuzeo od Brodosplit Plovidbe."

Damian
23.12.2004., 09:25
A možda je još zanimljivija vijest, također iz SD, iako već poznata, da je danas porinuće novog tankera za TNPL pod imenom "Hrvatska". Trebalo je biti u utorak, ali je pomaknuto zbog bure. Eto još razloga za veselje našeg najvećeg brodara... :)

znalac
23.12.2004., 10:14
Drago mi je da su i domaci listovi poceli prenasati informacije iz svijeta.
To je bit buduceg rasta vrijednosti ovih kompanija zato samo strpljivo.
Pozdrav,

desna ruka
23.12.2004., 11:14
Treba istaknuti činjenicu da dosad Atlantska ima većinom poslove po starijim, nižim vozarinama. Ne trebam vam govoriti kakvu će tek zaradu imati kad se u bilancama počnu pojavljivat najnovije vozarine. :thumbsup:

nikos
24.12.2004., 00:21
Novi brod u floti Atlantske plovidbe
23.12.2004.
Dubrovačka Atlantska plovidba preuzela je danas u kineskoj luci Jinzhou od švicarskog brodara Massocean S.A. brod Untervalden, nosivosti 45.300 tona, opremljen za prijevoz drveta.
Dužina broda je 190 metara, najveća širina 31 metar, ima četiri dizalice, a svaka može podići teret od 30 tona, izvijestili su iz Atlantske plovidbe.
Po kupoprodajnom ugovoru, brod će zadržati dosadašnje ime do sredine travnja 2005. godine kada ističe postojeći ugovor o najmu.
Uz kupnju tog broda Atlantska plovidba je sa Massoceanom dogovorila i kupnju broda Luzern izgrađenog 1997., nosivosti 45.269 tona. Primopredaja tog broda predviđena je u razdoblju od 1. veljače do 15. travnja 2005. godine.
Ukupna kupoprodajna cijena dvaju brodova je 50 milijuna dolara, oko 25 milijuna dolara svaki, doznaje se iz Atlantske plovidbe.

Hoće li i ovo pogurati malo prema 800 kn? :)

desna ruka
24.12.2004., 11:05
DUBROVNIK - Zračna luka Dubrovnik povlači se iz projekta nove zrakoplovne kompanije Dubrovnik Airlines koju je kao manjinski suvlasnik osnovala s dubrovačkom brodarskom kućom Atlantska plovidba.
Na kraju se pokazalo da je vijest netočna. Kažu da još nisu odlučili.

mcandi
24.12.2004., 13:13
Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka nije zabranilo Zračnoj luci Dubrovnik da bude suosnivač zračnog čarter-prijevoznika Dubrovnik Airline zajedno s dubrovačkim brodarom Atlantskom plovidbom, kako su to objavili neslužbeni izvori. Zračna luka Dubrovnik, zbog stalnog rasta prometa prema dubrovačkom području, odlučila se na sudjelovanje u osnivanju tvrtke za zračni prijevoz s temeljnim kapitalom od dva milijuna eura. Atlantska plovidba već je uložila milijun eura u taj projekt, a Zračna luka od države, većinskog vlasnika, očekuje blagoslov ulaganja nakon Nove godine.
Tonći Peović, direktor Zračne luke Dubrovnik, opovrgnuo je informacije da mu je Ministarstvo naložilo da povuče ulog Zračne luke Dubrovnik u osnivačkom kapitalu Dubrovnik Airlinea od 400.000 eura.

U Ministarstvu prometa rečeno nam je kako će se koordinacija obaviti nakon Nove godine i ako Ministarstvo odluči da izađemo iz projekta, mi ćemo svoj ulog vratiti i prepustiti ga Atlantskoj plovidbi.

mcandi
26.12.2004., 11:48
Izgleda da će atpl konkurirati croatia airlines, umjesto tankera airbus-ovi, umjesto uskih kabinica luksuzni hoteli, a možda i koji putnički brod padne kako je krenulo

Sve naj

desna ruka
26.12.2004., 20:26
Poigrao sam se s presvetlovim božićnim poklonom. Uz očekivan porast zarade i unatoč velikim dugotrajnim obvezama (koje njegova tablica "ne voli"), ATPL cijena je negdje oko 720.

ante
27.12.2004., 11:12
Poigrao sam se s presvetlovim božićnim poklonom. Uz očekivan porast zarade i unatoč velikim dugotrajnim obvezama (koje njegova tablica "ne voli"), ATPL cijena je negdje oko 720.

Our multiple comparison analysis shows that Atlantska Plovidba
(ATPL.ZA) still trades at some 20% discount to a local peer group, suggesting the next target of HRK 515. (17.12.2004).

Probaj s lijevom rukom.

mcandi
27.12.2004., 11:56
Imat će utjecaj sigurno, ali mislim da će biti za plovidbe pozitivan, treba sve to obnoviti

ShooPack
27.12.2004., 12:00
Meni se kod plovidba sviđa, barem sam tako pročitao u bilancama, da imaju dosta velike marže, da ne plačaju puno kamata od kredita, i da jim je P/E vrlo nizak. Pa i ostale priče, koje se događaju okolo nisu loše.

hustler
27.12.2004., 14:29
Paktor se iskrcao, a je li s malim brojem dionica guraju cijenu prema dolje za novi ukrcaj ili će se prebaciti na nešto bolje ?

virtualplayer
27.12.2004., 15:16
Imajući u vidu TA (često koristim RSI, Williams i MACD), cijena ATPL bi mogla još pasti (po mojem sudu max. za nekih 100-120 kn) u odnosu na sadašnje stanje - 455,00.
Zato smatram da će biti još prilika za kupnju. :cool:

desna ruka
27.12.2004., 15:32
Vidim da nisi gledao volumen koji konstantno pada, a današnji je desetina od zadnjeg dana. :)

virtualplayer
28.12.2004., 00:06
Volumen pada. No, to je, uz već navedene, tek jedan od indikatora. Jasno je da se cjelovita slika dobije pomnijom analizom (npr. 1 god, zadnja 3 mj.). Ali mislim da je iz ovog (uz nedavne dnevne vijesti) jasno da je došlo do korekcije, jer max. je u ovoj fazi bio 574. Mislim da bi moglo doći do daljnje korekcije na tržištu.
Inače, zanimljivo je da je došlo do određene korekcije i nekih drugih dionica (npr. JDPL, KABA, PBZ), ali to je tema za drugi topic.

desna ruka
28.12.2004., 10:30
Gle, dugoročno gledano je dionica u opasno uzlaznoj putanji, podsjeća na ERNT u najboljim danima. U jednom danu je dosegla do 577 i normalno je da je došlo do korekcije jer je bilo prerano i prebrzo. No to ništa ne govori o fer cijeni koja je daleko iznad 577. I ne znam odakle izvlačiš daljnji pad: jučer je volumen pao, a zaključna cijena je veća od najniže (kao što sam i rekao da će biti), dakle jučer se zbila promjena smjera. Ovo ćeš najbolje vidjeti na candlestick grafu i vidjet ćeš za jučer da je formiran hammer, klasični bullish signal.

A svi ovi oscilatori, RSI, MACD, stohastički itditd, meni govore drugu priču, da slijedi novi uspon.

Dakle, danas najvjerojatnije idemo gore. :thumbsup:

Superior
28.12.2004., 10:37
Gle, dugoročno gledano je dionica u opasno uzlaznoj putanji, podsjeća na ERNT u najboljim danima. U jednom danu je dosegla do 577 i normalno je da je došlo do korekcije jer je bilo prerano i prebrzo. No to ništa ne govori o fer cijeni koja je daleko iznad 577. I ne znam odakle izvlačiš daljnji pad: jučer je volumen pao, a zaključna cijena je veća od najniže (kao što sam i rekao da će biti), dakle jučer se zbila promjena smjera. Ovo ćeš najbolje vidjeti na candlestick grafu i vidjet ćeš za jučer da je formiran hammer, klasični bullish signal.

A svi ovi oscilatori, RSI, MACD, stohastički itditd, meni govore drugu priču, da slijedi novi uspon.

Usprkos padu vozarina?

desna ruka
28.12.2004., 10:50
Pretpostavljam da si pročitao na TNPL što je znalac prenio. To je vjerojatno točno za TNPL koja ima tankere i zavisi dosta o cijeni nafte, no nije relevantno za ATPL koja ne prevozi naftu već čvrste i rasute terete.

Diva
28.12.2004., 12:45
Atlantska plovidba: Neto dobit u 2004. godini 19,3 milijuna dolara

Dubrovačka Atlantska plovidba ove godine očekuje ukupni prihod od 93,5 milijuna američkih dolara, što je porast od 36 posto u odnosu na prethodnu godinu. Neto dobit bi trebala porasti za čak 251 posto, na 19,37 milijuna dolara.
Dobri rezultati su posljedica oporavka svjetskog brodarskog tržišta i porasta vozarina, dok je na poslovanje negativno utjecao rast cijena nafte budući da troškovi goriva iznose 12 posto ukupnih troškova, tumače u kompaniji.
Nastavak dobrog poslovanja očekuje se i u idućoj godini, u kojoj se očekuje rast ukupnog prihoda za petinu i rast neto dobiti za 57 posto.
U sklopu obnove flote Atlantska plovidba je prije nekoliko dana u kineskoj luci Jinzhou od dosadašnjeg vlasnika, švicarskog brodara Massocean iz Freiburga, preuzela brod Unterwalden, izgrađen 1996. godine. Brod je nosivosti DWT 45.300, opremljen je s četiri dizalice koje mogu podići po 30 tona tereta, a opremljen je i za prijevoz drva. S obnovom flote nastavit će se i u idućoj godini, i to ne samo kupnjom novijih polovnih brodova poput Unterwaldena, koji će prema ugovoru još nekoliko mjeseci zadržati staro ime, nego i s izgradnjom novih brodova.
Osim toga, kompanija će nastaviti širiti poslovanje na hotelijersku djelatnost. Uz ranije preuzeti dubrovački Grand Hotelu Imperial, Atlantska plovidba je ove godine preuzela i Hotel Grand na Lopudu i, u partnerstvu sa zagrebačkom Ingrom, dubrovački Hotel Lapad.(28.12.2004., Bankamagazin

desna ruka
28.12.2004., 12:58
Ova gornja vijest premašuje moja očekivanja za desetak milijuna kuna zarade kad sam izračunao cijenu od 720. Dakle, cijena je još veća (oko 780, ad-hoc izračun "iz glave"). :thumbsup:

matejko
28.12.2004., 13:07
godina cijena P/E
2004 455 5,876
2005 455 3,891
2004 570 7,361
2005 570 4,875

Superior
28.12.2004., 13:10
Postoji samo jedna mala opasnost, a to je da se ne preinvestiraju u širinu. Hoteli i avio kompanije. To bi jaču firmu moglo koštati glave!

virtualplayer
28.12.2004., 13:22
... I ne znam odakle izvlačiš daljnji pad: jučer je volumen pao, a zaključna cijena je veća od najniže (kao što sam i rekao da će biti), dakle jučer se zbila promjena smjera. Ovo ćeš najbolje vidjeti na candlestick grafu i vidjet ćeš za jučer da je formiran hammer, klasični bullish signal.

Zanimljiva prognoza, ali ne zanm na čemu je temeljiš, s obzirom na nastavak silaznog trenda. Netko se sanjka, a nema snijega! ;)

ShooPack
28.12.2004., 13:28
Tehnična analiza na VSE i ZSE baš ti ne pomaže. Dali znaš ti meni reči kdje se TA najviše upotrebljava i kdje je najučinkovitija?

Sam
28.12.2004., 13:40
Tehnična analiza na VSE i ZSE baš ti ne pomaže. Dali znaš ti meni reči kdje se TA najviše upotrebljava i kdje je najučinkovitija?

mogu ti ja reći - na najvećem tržištu ikad - FX.

papa, Sam

ShooPack
28.12.2004., 13:49
mogu ti ja reći - na najvećem tržištu ikad - FX.

papa, Sam

''dets vrajt'' u glavnom na razvijenim tržištima i to kod trgovanja sa valutama!

Za nerazvijeno tržište uopče ne dolazi u obzir! Možeš malo gledati promete SMA, EMA, a da bi na osnovu toga ulagali nije preporučljivo.

virtualplayer
28.12.2004., 14:53

Zašto misliš da ne pomaže na VSE i ZSE? Vjerojatno nisi napravio analize, pa iznosiš takvu ocjenu.
Za 8 dionica koje pratim i kojima trgujem, a za sve sam napravio iscrpne TA (kombinacija više indikatora u više vremenskih razdoblja s obzirom na različite vrijednosti parametara - na osnovu čega sam napravio tablicu prema kojoj se danas ravnam), indikatori su vrlo jasno pokazivali promjene buy i sell smjera. Pored toga vodio sam računa o kvartalnim izvještajima i slušao dnevne vijesti. No, da bi TA pokazivala jasne rezultate treba dobro podesiti parametre, i za to mi je trebalo određeno vrijeme.
TA sam koristio u trgovanju dionicama i u simulacijama kod FX-a. Danas mogu reći da sam zadovoljan onime što sam naučio i zaradio.
Svim članovima foruma želim uspješno trgovanje u 2005. godini ! :thumbsup:

ShooPack
28.12.2004., 15:23
Ili je to realizacija zarade, ili strah od posledica povlačenja zračne luke Dubrovnik iz projekta Dubrovnik airlines. Ako se sjetimo, početak osnivanja je i pokrenuo ''abnormalnu'' rast te dionice.

mcandi
29.12.2004., 00:47
Slažem se desno ruko, izgleda da je atpl dosegao dno s 410 kn, uprava kaže da će ove godine neto dobit biti preko 19 milja $, znači oko 110 milja kn, što znači da je realna vrijednost dionice oko 560 kn, ali prognoziraju rast dobiti od 57% (što znači da su izgleda dugoročno dogovorili vozarine, jer je rast prometa prognoziran samo 20%).

S tom rasti dobiti ako se ostvari vrijednost atpl slijedeće godine u ovo vrijeme će biti oko 880 kn, ako se pokrene i biznis s hotelima možda prođemo 1000-čicu kn.

Cijena za ukrcaj je sasvim ok., rizik je minimalan po meni, a i dolar će se oporaviti sljedeće godine.

Vidimo da ovih dana nije bilo većih igrača kod atpl, kad dođe neki osrednji opet ćemo imati dvoznamenkaste stope rasta.

Svima sve najbolje želim u 2005.

A tebi znalac neka ti se tnpl i ulpl barem poduplaju

mich
29.12.2004., 10:15
ustvari vezano je za sve brodare:

Konjuktura na pomorskom tržištu odrazIla se i na cijene dionica domaćih brodara
Vozarine skočile čak 250 posto
Autor Josip Bohutinski

Rast cijena dionica hrvatskih brodarskih kompanija obilježili su kraj ove godine na domaćem tržištu kapitala. Dionica Atlantske plovidbe, čija je najniža vrijednost ove godine bila 21,20 kuna, u jednom je trenutku dosegnula 577 kuna, Jadroplov je skočio s najnižih 18 na najviših 280 kuna, Tankerska plovidba sa 344 na u jednom trenutku čak 2200 kuna. Uljanik plovidba je godinu počela sa cijenom dionice od 205, a ovih dana je dosegnula najvišu razinu od 1770 kuna, a Lošinjska plovidba je udesetoručila cijenu svoje dionice sa 16 na najvišu razinu od 170.
Predsjednik Uprave Atlantske plovidbe kapetan Ante Jerković kaže da za skok cijena dionica brodarskih tvrtki, pa i dubrovačkog brodara, najviše zasluge ima konjuktura na svjetskom pomorskom tržištu koje se oporavilo od krize koja ga je držala sve do kraja 2003. godine. U ovoj godini vozarine su vrtoglavo skočile i nekoliko su puta više nego prije 2003. godine, a kako su one rasle, tako su i brodari ostvarivali sve bolje rezultate. Ante Jerković navodi da će Atlantska plovidba s rezultatima poslovanja koje će ostvariti u ovoj godini očistiti gubitke, koje je akumulirala u godinama krize svjetskog brodarstva. Vrijednost flote Atlantske plovidbe pritom je narasla na 300-injak milijuna dolara, dok je koeficijent zaduženosti ostao isti. Usto, dubrovački brodar je potpisao dva ugovora s korejskim brodogradilištem za gradnju dvaju brodova, u Kraljevici gradi četiri broda za potrebe obalne plovidbe, a flotu će ojačati i s još dva polovna broda, od kojih je jedan prošli tjedan već preuzet. Jerković ističe da je ukupna vrijednost tih investicija oko 160 milijuna dolara.

Iskorak u turizam
Osim uspjeha u temeljenoj djelatnosti, Jerković veći interes i povjerenje ulagača u dionice Atlantske plovidbe objašnjava i iskorakom te tvrtke u turističku djelatnost što je, prema njegovu mišljenju, kompatibilno s brodarskim investicijama. Imperijal Hilton će tako otvoriti svoja vrata u početku svibnja, a taj brodar je kupio još dva hotela na dubrovačkom području.

- Uz to, rastu dionica je pridonijelo i osnivanje zajedničke tvrtke Atlantske plovidbe i Zračne luke Dubrovnik, Dubrovnik Airline d.o.o. No cijena dionice naše kompanije ne bi trebala dalje rasti, odnosno trebala bi biti nešto niža - objašnjava Jerković.

U sljedećoj godini očekuje nešto lošije stanje na svjetskom pomorskom tržištu, no Atlantska bi sljedeće godine mogla ostvariti i bolje rezultate nego ove godine jer su ugovori za 2005. godinu sklopljni po ovogodišnjim cijenama. Na razini cijele ove godine u Atlantskoj plovidbi očekuju neto dobit između 17 i 18 milijuna dolara. A na ukupni porast vozarina u ovoj godini utjecao je, ističu analitičari, ponajprije ekonomski razvoj Kine. Pritom je na vozarine najviše utjecao veliki porast zapremine transporta ugljena s Pacifika na Atlantik. Tako su u posljednjih 12 mjeseci cijene prijevoza ugljena porasle više od 250 posto.

Rast i u sljedećoj godini
Za sljedeću godinu, pak, opet zahvaljujući kineskom rastu, neki analitičari predviđaju porast ukupne pomorske trgovine oko tri posto prema 2004. godini. Što se tiče odnosa ponude i potražnje, prema knjigama narudžbi svjetska flota će do kraja 2005. godine biti veća oko četiri posto. Iako će to približiti ponudu i potražnju, očekuje se da će vozarine ostati relativno visoke jer će i dalje biti manjak ponude. Nešto veća ponuda ipak će prouzročiti nešto veću nestabilnost na tržištu, koja će trajati, prema nekim procjenama, još najmanje u prvom tromjesečju sljedeće godine. Jedan pokušaj preuzimanja domaćih brodarskih kompanija je propao prije dva mjeseca, kada je Grk Willy Panayotides bacio oko na Jadropolov. On je tada ponudio cijenu od 44 kune po dionici, čija vrijednost sad dostiže na tržištu i 280 kuna. No nije uspio otkupiti više od 15-postotnog udjela. Ante Jerković kaže da bi na dalji rast cijene dionice Atlantske plovidbe mogle utjecati špekulacije.

- Mi znamo za razne ambicije oko preuzimanja, no od toga nema opasnosti jer je 70 posto dionica Atlantske plovidbe u rukama malih dioničara preko dva ESOP-a - poručuje Jerković.

Boki
30.12.2004., 18:21
Malo igranja ocjenama isplativosti ulaganja za navedene dionice:

ATPL Strong buy miljuneri iz rovinja im nece biti ravni
JDPL Hold Grk je vec milijarder a kiki samo miljuner
ULPL Strong buy dosta miljunera ali ne kao u rovinju
TNPL Strong buy u slucaju kupnje JDPL Strong Strong Strong buy (postaju svjetski igraci) miljuneri iz rovinja im takoder nece biti ravni

Decki samo drzite nema razloga da se ne ponovi situacija kao sa Ericsonom i TDR-om samo treba izdrzati.

Pozdrav,

jel možeš ovo malo "osvježiti" da vidimo kako sad razmišljaš po ovim cijenama :thumbsup:

baronx
05.01.2005., 13:08
Atlantska plovidba očekuje 251% veću neto dobit za prošlu godinu od prethodne, od $19,37 mil. Prihod dubrovačkog brodara trebao bi pokazati rast od 36% na $93,5 mil. Bolji rezultati objašnjeni su porastom vozarina na svjetskom tržištu, koji su amortizirali učinak rasta cijena nafte. Ove godine predviđaju novi visoki rast dobiti od 57%, dok bi prihode trebali povećati za 20%.....(Večernji list, str. 43)

desna ruka
05.01.2005., 14:22
Već stara dobro poznata vijest koju tržište ne vrednuje kako treba nažalost, tako da ATPL i nadalje ostaje debelo potcijenjena dionica.

dancer
05.01.2005., 14:30
Već stara dobro poznata vijest koju tržište ne vrednuje kako treba nažalost, tako da ATPL i nadalje ostaje debelo potcijenjena dionica.

Tako je i ostati će manje-više tako neko vrijeme.

1. Jadroplov,
2. Tankerska i
3. sve ostalo.

doktor_no_7
05.01.2005., 14:51
Kak' ste zgodni Vi Jadroplovci. Bojite se da će ATPL previše narasti prije nego se iskrcate, il' kaj ?

desna ruka
05.01.2005., 16:44
Nisi ni rekao, a eno ga... Želio bih ovom prigodom spomenuti volumen koji je već nekoliko dana u porastu, a današnji će biti treći ili četvrti najveći (ispravak navoda, povijest se piše: drugi) u povijesti. :thumbsup:

Shogun
05.01.2005., 19:43
Nisam Janez, ali....
1.Atlanska
2.Tankerska

tomica
06.01.2005., 01:07
Billy,
nova kola = 0 Kn, u tom slucaju bolje braniti ATPL na 500

Ti si vjerojatno jedini na ovom forumu ulazio u pet dionica sa po 100%, četiri dionice po 50%, i tri dionice po 30%, pa ti zero sume game ti je 50%.

tomica
06.01.2005., 01:10
Dancer,

ako nije tajna, koliko si stavio na JDPL (10k, 100k, 1.000k)?

dancer
06.01.2005., 16:59
Dancer,

ako nije tajna, koliko si stavio na JDPL (10k, 100k, 1.000k)?

Dosta, u skladu sa svojim uvjerenjem da je to kratkoročno najbolje. Poslije toga podebljavam ATPL i možda TNPL, zavisno od cijene.

Sve u skladu s onim što sam već napisao na ovom i Jadroplovom forumu.

I što tu nije u redu?

niki
07.01.2005., 21:37
Koliko vrijedi vanbrodarski dio?!

Da li je pametno sto rade diverzifikaciju posla?!?

znalac
07.01.2005., 22:14
Ja osobno neznam, a cini mi se da bi Louis mogao dati procjenu.
Mislim da je diverzifikacija u brodarskom segmentu dobra jer je to ciklička industrija u kojoj trendovi neće zauvijek stajati tako dobro.
Bitno je da se kompanija širi i da stvara dodatnu vrijednost (koristeći odlično tržište) slično kao i TDR. Vjerovatno da su taj novac uložili u dodatne brodove trenutno bi ostvarivali još veće profite (znatno veća profitna margina) ali i ovako je dobro.
P/E pokazatelj za brodarske kompanije je bitno niži nego za turističke tako da ukupno gledajući kompaniji možemo podići P/E pokazatelj u odnosu na druge kompanije iz industrije.
Na kraju najbitnije da kompanija nastavlja povecavati prihoda i dobit koji ubuduće neće biti vezani samo za vozarine, a u svim dosad iznesenim kalkulacijama taj turistički dio je zanemarivan tako da je to samo dodatni plus u ukupnoj vrijednosti kompanije.

Louis
08.01.2005., 00:54
1.5.2005. kad se otvori Hilton je ujedno i početak renesanse dubrovačkog hotelijerstva koje je dosad kuburilo s viškom kvalitetnih gostiju a manjkom ili lažnim kvalitetnim kapacitetima. Hilton će sa svojim načinom poslovanja postaviti nove standarde i pokazati Lukšiću i Štroku ko je gazda. Lukšiću je već pokazao preotevši mu šeficu prodaje iz hotela Argentina. Dali su joj plaću od 30000 kn mjesećno ali žena puni li ga puni. Tržište je Amerika 90 posto. U slučaju da to zakaže, lanci poput Hiltona imaju svoju marketing database od 20tak tisuća stalnih gostiju koje marketinškim akcijama usmjeravaju tamo gdje šteka prodaja. Nema zime za Hilton. Vrijednost procijenjujem na 50miljuna eura. 55 posto je vlasnik atlantska a ostatak je Hilton i radnici.
Hotel Lapad će biti po mojoj procjeni još profitabilniji od Hiltona jer je manje kategorije pa se može igrati s cijenama. Sa svojih 400 kreveta ide na masu. Još kad se pored njega dovrši gradska marina...Po meni vrijedi 20 do 25 miljuna eura.
Treći je hotel Grand na Lopudu. Stara otočna villa sa 50tak kreveta. Renovira se i bit će spreman dogodine. Da se mene pita ne bih radio od njega hotel nego bi ga uredio i cijelog rentao kao kuću s poslugom. Dnevni najam takve kuće je duplo veći nego svih soba u hotelu. Publike za to ima, manja je zajebancija a veća je fora. Procjena vrijednosti hotela Grand je 4 do 5 miljuna eura.

Vidi vidi, ja i niki imamo isti broj poruka:)

marinn
08.01.2005., 18:26
Hrvatski brodari sve više vrijede
Posljednjih tjedana, na domaćem tržištu kapitala se sve više trguje dionicama domaćih brodarskih kompanija koje su godinama bile zapostavljene u segmentu burzovnog trgovanja, a neke od njih nikada i nisu zaživjele kao likvidna, unovčiva burzovna roba. Razloga za to ima više, od slabog poslovanja, nedefinirane vlasničke strukture, loše situacije na svjetskom tržištu, čijem su poslovanju i konkurenciji uglavnom izloženi i sl.

Neki od njih su ipak u počecima likvidnijeg trgovnja na našem tržištu kapitala, tijekom 1996. i 1997. zabilježili i značajnije trgovanje poput Atlantske plovidbe, Jadroplova i Tankerske plovidbe dok se nekima uopće nije trgovalo do sada u nekom značajnijem volumenu kao što je slučaj sa Lošinjskom i Uljanik plovidbom. Međutim, tijekom 1999. i 2000. godine kada je većina naših dionica potonula duboko ispod svoje vrijednosti, više radi političke izolacija i tihih sankcija prema Hrvatskoj nego zbog nekih konkretnih razloga vezanih uz poslovanje, i dionice brodara su gotovo u potpunosti nestale iz trgovanja i tek sada doživljavaju svoj come back i cjenovno i količinski.

U zadnjih nekoliko tjedana dionicama navedenih brodarskih kompanija se trguje sve intenzivnije a cijene su sve više. Tako je dionica Atlantske plovidbe samo ovaj mjesec dobila preko 150 % a protrgovana količina u ovom mjesecu čini gotovo polovicu ovogodišnjeg prometa. Inače od početka godine cijena ove dionice je narasla gotovo 2.400 %.

Jadroplov je imao promet od gotovo 2.500 % ali uz dvostruko manji promet u odnosu na Atlantsku plovidbu čiji je promet bio oko 14 milijuna kuna.

Dionicama Lošinjske plovidbe se trgovalo u daleko manjim količinama, a porast cijene u prosincu je iznosio oko 59 %, a na razini ove godine oko 99 %, dok se Tankerskom plovidbom trgovalo po cijenama koju su od početka godine porasle preko 600 % a samo ovaj mjesec oko 78 %. Uljanik plovidba je dobila na cijeni ovaj mjesec preko 500 % ali od početka godine je teško reći koliki je porast obzirom da se ovom dionicom ranije nije niti trgovalo pa nema mogućnosti usporedbe.

Traženje novih prilika za ulaganje s jedne, nakon velikih skokova cijena dionica bivših fondova i drugih likvidnih dionica s jedne strane, te oporavak tržišta i rast vozarina na svjetskom tržištu s druge strane, za posljedicu imaju ovakav veliki interes za kupnju i porast cijena dionica brodarskih kompanija. Naravno, veliki volumeni su prisutne tek u zadnjih nekoliko tjedana, a ako se ovako nastavi ove će dionice učito postati sastavni dio likvidnog dijela hrvatskom tržišta kapitala umjesto povremenih sporadičnih pojavljivanja na burzovnim izvješćima.

niki
08.01.2005., 18:30
Vidis ti to!?! Cak smo se pojavili i u slicno vrijeme 2003.!

Razmisljam sve vise o dugorocnim ulaganjima nakon sto bude gotov TDR,nakupilo ga se je, recimo, podosta...

Iz te perspektive mi Atlanska izgleda o.k.! Kad prestanu vuc brodovi, tu je turizam i garaza, a donekle i zracni prijevoz...

Treba mi neko novo sidro portfelja...manji rizik, dugorocno dobra investicija koju trendovi nece previse ljuljat.

Umjece je odrzat zaradjeno!

beginner_25
11.01.2005., 13:32
Jedan clan obitelji ima odredjen broj dionica atlantske. Ali je on zagubio uopce papire o tom otkupu. Kako uopce saznati koliko dionica ima? Da li se moze obratiti direktno atlantskoj plovidbi ili to treba ici preko nekakve brokerske firme ili?? Ako se odlucim na prodaju dionica, kako to uopce prodati? I da li to prodati sada ili cekati jos neku vecu cijenu? Mislim da je u pitanju negdje oko 100 dionica koje su se tada otkupljivale. Mislim da je nominalna cijena tada bila 100DEM ili tako nesto.

A i inace imam nesto viska novaca, pa ako bih se htio malo igrati kupnje i prodaj dionica, preko koje brokerske kuce da to radim?

desna ruka
11.01.2005., 13:35
Što se tiče dionica Atlancke, zadrži ih, još će to gore ići u sljedećih par mjeseci. Za početnička pitanja postoji posebna tema "Za početnike".

ChoChikun
11.01.2005., 13:41
Ohoho, i vi mladi gospodine ste došli na naš brod? :hat1:

Već sam ja tu duže vremena..

Evo, nakon drugarske kritike zbili se junaci na kupnji. Nema ništa od vike, treba se samo postrojiti da zalutale ovčice vide put..

znalac
11.01.2005., 13:45
Obzirom na informacije iz Dubrovnika da uprava dioničare usmjerava na Paktor iz Splita iste je dobro obavijestiti o mogućnosti odabira i drugih brokera kako ne bi bili oštećeni prilikom prodaje.
Čini mi se da se ovdje trenutno dešava situacija kao i kod TDR-a prilikom izlaska na burzu kada je veliki broj radnika neupućen u trgovinu dionica iste prodavo relativno jeftino.

Postoji vjerovatnost da sama gore navedena brokerske kuća otkupljuje dionice
od ljudi koji su usmjereni kod njih vjerujući da kompanija vrijedi više.

ChoChikun
11.01.2005., 14:18
Paktor je brokerska kuća, sigurno?

To se događa uvijek kad neka dionica oživi i naglo skoči cijena, te radnici shvate da mogu doći do neke gotovine kojoj se nisu nadali. Mene tako moli prijatelj da mu prodam neke dionice, ako se može, i da bi bio zadovoljan s 1000 eura. Ali on uopće ne zna koliko vrijedi jedna dionica nego je zokružio iznos prema nekoj svojoj potrebi. Često radnici na takav način reagiraju ne razmišljajući koliko nešto vrijedi ili koliko bi moglo vrijediti.

I meni se više puta učinilo da su neka mutna posla. Evo danas netko uporno stavlja prodaju na 620 iako je sljedeća na, mislim 640. Tako je bilo i na nekim drugim razinama.

nedeljko
11.01.2005., 16:46
E, ja sam malo prerano izletio s jednim manjim dijelom iz TNPL-a (po 2900) i dokupio Atlansku jer sada predpostavljam da će Atlanska malo brže rasti.

Larb
11.01.2005., 18:40
Dvoumim se, ATPL ili ULPL. Koja ima veći potencijal rasta?

hazarder
11.01.2005., 20:41
Po svim pokazateljima ATPL je najtransparentnija brodarska dionica.

Sasko
11.01.2005., 20:44
istina, ali je isto tako cinjenica da ULPL trenutno nema vecinskog vlasnika :) . jos malo ...

plavusa
12.01.2005., 12:32
koliko ima ukupno kupnja i ukupno prodaja?
hvala

nikos
12.01.2005., 14:23
Prebirući po postovima ovdje, pokušao sam izračunati koliko bi ATPL realno vrijedila, ako uzmemo samo vrijednost brodova, hotela i ugovorenih brodova umanjeno za dugoročne obveze. Aeroplane i očekivanu dobit nisam računao.
Cifra je cca 2000 kuna po dionici bez uračunate dobiti :yikes:

To je već bilo spomenuto od strane Louisa i znalca tako da vjerujem da nisam rekao ništa novo, već samo podsjećam na podcijenjenost :D

bozo
13.01.2005., 10:15
The shipping sector continued to rally as Atlantska Plovidba screamed 23,2% higher to its fresh all time high of HRK 800. Currently Atlantska trades at a 29% premium to our intl peer group on P/S and P/BV multiple.
ovo je vijest sa to-one (hypo daily), nekome neodgovara ovaj rast

Marin
13.01.2005., 12:25
Evo sam i ja danas zaplovio :-) po prvi put na burzi. Dosta sam čitao o brodarima i kako vidim rast je neizbježan (predpostavka). Međutim moje pitanje je, ako mi tko može odgovorit približno, jer bi uložio i veći iznos koliko je predviđanje za atpl do kraja tromjesečja (naravno mišljenje)???
Hvala!!!

go,go,go!
13.01.2005., 19:40
Glasine:Atlantska plovidba isplatit ce dividendu.Moze li tko potvrditi?

predator
13.01.2005., 22:00
Dividenda ili ne, ja očekujem još 100% do proljeća.
Neka me netko ispravi ako misli da sam u krivu.

mcandi
13.01.2005., 23:17
bolje da ne isplate dividendu, neka kupe hotele u Crnoj Gori i Albaniji - to je sada super biznis

ne mogu fulati

ako netko iz Atlanske ovo čita neka razmisli o Crnoj Gori i Albaniji, poslije će Vam zapadnjaci i Grci sve pokupovati (u ime nas dioničara)

lilith
13.01.2005., 23:53
Ante Jerković (ATPL) poručuje dioničarima da će ove godine isplaćivati dividendu. :)

mcandi
14.01.2005., 00:00
Ako nije tajna lilith, gdje nam on to poručuje, najvjerojatnije će se udjeliti zarada koja se ostvaruje od garaža u Dubrovniku

znalac
14.01.2005., 00:01
Mislim da bi bilo bolje da je ne isplaćuju već da se fokusiraju na daljnji agresivan rast

mcandi
14.01.2005., 00:24
Dividenda će biti i onako sića, možda 10kn po dionici

ziheraš
14.01.2005., 00:27
Hilton se otvara 1. svibnja itd...itd...inače Dubrovnik je među top 10 destinacija na svijetu.Vlasnici prvih 10 računa od 20.11.2004:
ATLANT-ESOP d.o.o.
PAKTOR d.o.o.
HRV. FOND ZA PRIVATIZACIJU
CROATIA OSIGURANJE d.d.
ATLANTSKA PLOVIDBA d.d.
FLORINČIĆ KRISTIJAN
ŠMOK DAMIR
INAd.d.
TRANSPETROL
BAHOVEC SREČKO
Stanje na dan 7. 01.2005:
ATLANT-ESOP d.o.o.
A.P.-ESOP d.o.o.
HRV. FOND ZA PRIVATIZACIJU(CCA 10%-biti će na sjednici riječi o tome udjelu)
CROATIA OSIGURANJE d.d.
ATLANTSKA PLOVIDBA d.d.
FLORINČIĆ KRISTIJAN
skrbnički račun:
HVB SPLITSKA BANKA d.d.
ŠMOK DAMIR
INA d.d.
BJELOKOSIĆ NIKŠA

MOLIM KOMENTARE....

mcandi
14.01.2005., 00:45
Uvijek me zanimalo tko je ovaj Kristijan Florinčić, bilo gdje da pogledam u top 10 evo njega, frajer ima pola hrvatske - bogatiji od Todorića

evo ga u svim brodarima, evo ga u Adrisu tko zna gdje još........

nije valjda da si i ti na ovom forumu, frka za milijarde

lilith
14.01.2005., 00:53
Ako nije tajna lilith, gdje nam on to poručuje, najvjerojatnije će se udjeliti zarada koja se ostvaruje od garaža u Dubrovniku

Bilo na "Panorami" večeras

Sasko
14.01.2005., 08:07
Uvijek me zanimalo tko je ovaj Kristijan Florinčić, bilo gdje da pogledam u top 10 evo njega, frajer ima pola hrvatske - bogatiji od Todorića

evo ga u svim brodarima, evo ga u Adrisu tko zna gdje još........

nije valjda da si i ti na ovom forumu, frka za milijarde

ako se ne varam kiki je od plovidbasa u ATPL i ULPL.
a tamo gdje je on tamo sam i ja :D
covjek ocito ima nos

dancer
14.01.2005., 09:21
covjek ocito ima nos

I u Jadroplovu.
Stanje na dan: 07.01.2005

Naziv vlasnika raèuna Mjesto
Zastupnièki raèun, zastupana osoba:
DRŽAVNA AGENCIJA ZA OSIG. ŠTEDNIH ULOGA I SANACIJU ZAGREB, HRVATSKA
Skrbnièki raèun:
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D./FIAMA HOLDINGS S.A. ZAGREB, HRVATSKA
Zastupnièki raèun, zastupana osoba:
HZMO ZAGREB, HRVATSKA
HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU ZAGREB, HRVATSKA
JADROPLOV D. D. SPLIT, HRVATSKA
WILLIS CORROON ITALIA S.P.A. VENEZIA, ITALIJA
FLORIÈIÆ KRISTIJAN PULA, HRVATSKA
PAKTOR D.O.O. SPLIT, HRVATSKA
ANDABAKA IVICA ZAGREB, HRVATSKA
BARNJAK DAVOR SPLIT, HRVATSKA

ALI, PAZI OVO, U TANKERSKOJ NIJE ?!?!

Zaključak donesite sami...

dancer
14.01.2005., 09:22
I očigledno još ništa nije prodao !!!!

Damian
14.01.2005., 09:28
ALI, PAZI OVO, U TANKERSKOJ NIJE ?!?!

Zaključak donesite sami...

Možda nije imao više love? :D

I očigledno još ništa nije prodao !!!!

Eto vidiš...

Damian
14.01.2005., 09:30
No, šalu na stranu, nije isključeno da je u TNPL npr. na - 11. mjestu?! :)

branimir
14.01.2005., 10:46
covjek ocito ima nos

Ne znam za njegove ekstremitete ali čovjek je prodao 250 000 dionica jadroplova po 44 kune ! Trenutno je izgubio oko 85 000 000 milijuna kuna . E sad ako to nije promašaj godine ne znam šta je . :(

Rouge Trader
14.01.2005., 10:51
Ne znam za njegove ekstremitete ali čovjek je prodao 250 000 dionica jadroplova po 44 kune ! Trenutno je izgubio oko 85 000 000 milijuna kuna . E sad ako to nije promašaj godine ne znam šta je . :(

I ti si se spremao kupit i to poveću količinu na oko 40ak kn, pa ako sam dobro shvatio odustao! :D

krunos
14.01.2005., 10:52

Bilo bi bolje pratiti grka koji je pokrenuo ovu lavinu i zaradio tu lovu :D

branimir
14.01.2005., 10:59
ja sam kupovao po 35 kuna , pljuvali su me da kokadačem , govorili su da je rast prošao i kompanija je nikakva i bla,bla. Trebao sam kupiti 5000 komada po 50 kuna ali nisam i nisam zaradio 1 700 000 milja kuna djelomice i zbog flokija . Fino me je opekao , ono malo što sam imao prodao sam na prosječno 100tinjak kuna . Već sam rekao da sam prošle godine samo držao dionice koje sam kupio na početku godine da bih imao puno bolji rezultat .

Floki puno ti hvala , mnogo te volim

branimir
14.01.2005., 11:01
Bilo bi bolje pratiti grka koji je pokrenuo ovu lavinu i zaradio tu lovu :D

e vidiš ta ti stoji , maher ! ali da je dao JP po 75-100 kuna skupio bi bar 5 % više

s385
14.01.2005., 11:18
Hypo capital Market outlook:

Today's severe correction in prices should not come as surprise when
considering that Atlantska Plovidba yesterday traded at a striking 29% premium on our intl peer group average P/S and
P/BV multiples as well as an 11% above median EV/EBITDA. However, taking a cost of equity of 12.5%, sustainable ROE
of 40-45% and terminal growth rate of 2.5%, we get a P/BV of 4.0, which implies a target price of HRK 985 a share.

znalac
14.01.2005., 11:30
Malo u obranu gore navedenog.
On je na njima jako puno zaradio u kratkom vremenu (manje od 2 mjeseca), a tada kada je prodavo vozarine su se korigirale za više od 50% u manje od 2 mjesecu. Tada su bile i velike korekcije ostalih brodara u suhom teretu. Velika eksplozija i rast istih desio se od 9 mjeseca, a obzirom da je isti znacajno povecao svoje udjele u ostalim brodarskim kompanija sigurno je bio svjestan situacije i dodatno oplodio novac.
Također Branimire kako nisi primijetio da je on nakon prodaje otprilike 220.000 dionica ponovno povećavao poziciju u JDPL-u do određenih cijena što sugerira i mogućnost da je bilo nešto i ispod stola ili da je još u dogovoru sa njime.
Po mom mišljenju najgori potez je to što su ostale kompanije prodavale JDPL i ispod 20 kuna kada je situacija na tržištu bila najbolja, a najveći propust je kada je prodano 15% ATPL za 15 mil. kuna (20 mil. kuna sa pravima).
Na kraju gotovo sam uvjeren da nije došao grk da bi lobi domaćih brodara i dalje držali dionice jako nisko, tako da je za male dioničare jako dobar dolazak istog koji je uzdrmao domaći lobi.

dancer
14.01.2005., 11:43
Malo u obranu gore navedenog.
On je na njima jako puno zaradio u kratkom vremenu (manje od 2 mjeseca), a tada kada je prodavo vozarine su se korigirale za više od 50% u manje od 2 mjesecu. Tada su bile i velike korekcije ostalih brodara u suhom teretu. Velika eksplozija i rast istih desio se od 9 mjeseca, a obzirom da je isti znacajno povecao svoje udjele u ostalim brodarskim kompanija sigurno je bio svjestan situacije i dodatno oplodio novac.
Također Branimire kako nisi primijetio da je on nakon prodaje otprilike 220.000 dionica ponovno povećavao poziciju u JDPL-u do određenih cijena što sugerira i mogućnost da je bilo nešto i ispod stola ili da je još u dogovoru sa njime.
Po mom mišljenju najgori potez je to što su ostale kompanije prodavale JDPL i ispod 20 kuna kada je situacija na tržištu bila najbolja, a najveći propust je kada je prodano 15% ATPL za 15 mil. kuna (20 mil. kuna sa pravima).
Na kraju gotovo sam uvjeren da nije došao grk da bi lobi domaćih brodara i dalje držali dionice jako nisko, tako da je za male dioničare jako dobar dolazak istog koji je uzdrmao domaći lobi.

Slažem se, Floki zna što radi, sada je 7. po veličini udjela u Jadroplovu.
Kada je on u pitanju, kladim se da je na tome on definitivno zaradio.

desna ruka
14.01.2005., 12:14
Hypo capital Market outlook:
...
of 40-45% and terminal growth rate of 2.5%, we get a P/BV of 4.0, which implies a target price of HRK 985 a share.
Vjerojatno su uzeli u obzir i buduću očekivanu zaradu što je Atlantska i objavila. Moja osobna očekivanja su negdje oko 1212.

dio
14.01.2005., 12:24
Da sam ja naslijedio lovu kao Florinčić Kristijan, vjerojatno bi sada imao nekoliko desetaka hotela na Hawaiima. Čisto sumnjam da bi on nekome trebao biti uzor za investiranje.

znalac
14.01.2005., 12:27
A tko kaže da nema i nekoliko stotina ako je to kako ti kazes

urta
14.01.2005., 12:28
Njemu je tatica osigurao kapital u zlatno vrijeme pretvorbe dok je bio direktor Istarske banke i dok je Kutle haracio. Malac sada koristi ostavinu sto bolje moze.

Neurosinner
14.01.2005., 12:30
čuj dio, on je možda i naslijedio lovu. ali ju je multiplicirao već nekoliko puta. stari ga to sigurno nije naučio. također, nemojte se držati samo njegovog imena na listama dioničara. recimo, čuo sam da u uljanik plovidbi ima 10% kad se zbroje svi njegovi igrači :)

također, iz jadroplova je izašao sa 11 milja kuna, pa je kupio KOEI koji je danas na nekih 110%. ok, nije zaradio x8, ali je barem oplodio novac. možda i dalje misli da je KOEI sigurniji pick od brodara...

u svakom slučaj, maher je. vodite računa i o masi novaca s kojim mora upravljati. teško je tako izvesti ukrcavanje bez da sam sebi digneš cijenu. opet rekla-kazala, KOEI je kupio u dogovoru sa ostalim velikim dioničarima.

znalac
14.01.2005., 12:35
Ispada da mu je u zadnjih 12 mjeseci najmanje porasla vrijednost Adrisa ali i to se ispravlja.
Nego nacuo sam da ima i pakete u JDBA.

Ja ga pratim kuda on tuda i ja

Louis
14.01.2005., 12:36
Ajde ajde, šta je to sad. Floki nema ni 30 godina i prvečao je svoj portfelj za 200 puta u zadnjih 5. I sad ga treba sahranit. Ljudi kao floki i presvetli su zaslužniji za razvoj tržišta kapitala u Hrvatskoj više nego svi ministri financija zajedno. Da nema takvih ljudi i ti bi sad urta držao svojih 6 ipo iljada eura u banci ili bi uplačivao stambenu ko svaki pravi Hrvat. I nije florinčić nego floričić. A ko je on?
Pravi genije ali navodno ima dlakava leđa. Obrije ih ali dlake ponovo rastu i to naočigled. To ga jako smeta i navodno je izjavio da daje 6,9 posto portfelja adrisa onome tko ima dlakavija. E stani ..sad nisam siguran je li 6,9 ili 9,6 ali nema veze. Štaa...dobro, dobro...ima veze, 6,9. Nadalje... pun mu je kurac znalca i njegovih procjena, zatim presvetlog i njegovih tabela, rmpalije i njegovih poslastičarskih fantazija, te timija i njegovog pressclipinga u 5 i 53. Ljubomoran je i kaže da kad bi se on mogao tako rano dignit di bi mu bio kraj. E, i da kad Pacer kupi prvu dionicu onda dogodine slavimo obljetnicu. Prvu. Druge godine drugu, normalno. Također mi je priznao da mu se sviđa lilith i da bi najradije s njom negdje otputovao al se boji aviona, nema vozačku i nezna plivat. Zato ne može ni brodom. Također se boji da je možda lilith muško. Ako je, onda može i megi. Ako ne može megi onda ništa. :)
Oprosti F, ali moram ovako da i drugi vide da je to besmisleno.

lebowski
14.01.2005., 12:43
Lako se vama sprdat. Od svih vaših procjena sam se uživila a atlanska i dalje na 700. Kad će to znalac do 1000 ili 150 (tvoja procjena)?!

Sramota jedna, više ni 20% dnevno ne raste, pa kad će to, već sam rezervirao zemljište u Dubrovniku.

urta
14.01.2005., 12:48
Koja paljevina, a sto to tebe tako zulja? Pa nista lose ja o njemu nisam rekao, a koliko pratim forum nisu ni drugi. Njemu svaka cast, ali lova je dosla od tatice ma koliko mi sutjeli o tome. Ili pljuvali otrov poput tebe. A i nije samo lova u pitanju, ti to dobro znas, insider-ske informacije u pravo vrijeme cine genija na trzistu, ako je to jos popraceno politickim vezama u pravo vrijeme (dok je tatica bio aktivan) eto ti cuda od djeteta. Uostalom ovo i nije tema ovo topic-a.

Rmpalija
14.01.2005., 12:54
Ne radi se o tome.
Nego o nečijem špiglsamoodražavanju.
I nije bila presudna pamet već količina raspoloživog kapitala.

presvetli
14.01.2005., 12:58
Dosta kenj..a. Bavite se temom, a ne libidom.

Louis
14.01.2005., 12:59
Pa i nije baš kapital presudan. Evo da je netko kupio po 30 atlantsku za recimo 150.000,00 kn (što nije neki kapital) danas bi imao pola miljuna eura. Što već je kapital.

Pacer
14.01.2005., 13:42
Pacer kupi prvu dionicu onda dogodine slavimo obljetnicu

Vidim da me se spominje izvan konteksta i povoda. Samo ispravak pogrešnog navoda.

Pacer je prvu dionicu kupio negdje 1989 ("Croatia banka", prodao na vrijeme).

Drugu negdje prije ruske krize. Itd.

A da mi je portfelj mali, je. To valjda nije kazneno djelo.

Papa.

znalac
14.01.2005., 14:15
Ajmo ponovo o ATPL-u.
Ako su najave za isplatu dividende točne to znači da je počeo strah za održavanje trenutne vlasničke strukture. Pretpostavljam da uprava sada daje signale u smislu biti će dividende nemojte prodavati dionice.

hazarder
14.01.2005., 14:18
Nije potrebno nikoga nagovarati,kupovat će oni kad prijeđe 1000

ides
14.01.2005., 14:22
Ajmo ponovo o ATPL-u.
Ako su najave za isplatu dividende točne to znači da je počeo strah za održavanje trenutne vlasničke strukture. Pretpostavljam da uprava sada daje signale u smislu biti će dividende nemojte prodavati dionice.

Nećemo prodavat nego dokupljivat. U ponedeljak stiže lova na stol :)

go,go,go!
14.01.2005., 14:23
Fino rezoniras znalac,poznato je da je najbolja obrana od "neprijatelja" -
(pre)skupa dionica.
Btw nije dizanje cijene nego razmjena misljenja.

ziheraš
14.01.2005., 14:36
Htio bih se osvrnuti na buduću strategiju uprave društva atlantske.Budući da ne želim polemizirati za nešto što nisam stručan (vozarine itd...) mogao bi eventualno dati neki sud o budućim potezima što su i oni sami najavili. Naime kupujući hotele u top 10 destinaciji na svijetu potecijalni rast u toj turističkoj grani je vrlo velik.Budući da je Dubrovnik vrlo slabo povezan sa najvećim avio središtima u Europi logičan je potez da ta središta približe Dubrovniku sa direktnim letovima. Time bi postigli gotovo 300 dana popunjenost hotela u godini te na taj način ostvarivali velike profite u turističkoj branši.
Sada je idealno vrijeme za takva investiranja budući da su vozarine vrlo visoke i daj bože da se oduže u idućim godinama na tim razinama. Ako će biti takav scenario Atlantska plovidba je jedna od najperspektivnijih firmi u Hrvatskoj.Tu ne želim govoriti i na otvaranje direktnih linija sa Beogradom itd.(istok). To je moje skromno mišljenje ali želim dati primjer da excelzior radi oko 15 mil.$ prihoda.

Domagoj
14.01.2005., 20:47
Medju prvih deset se pojavio Bjelokosić Nikša, inače kapetan iz atlantske.
Vjerojatno zna čovjek što kupuje.