PDA

View Full Version : Slovenija

presvetli
18.01.2004., 02:08
Peter,
makar pitanje je upućeno svima, zanima me ima li nekih linkova za slovenska poduzeća gdje bih mogao pretraživati financijske rezultate, bilance, račune dobiti i cash flow?
Prije nekoliko godina postojala je takva stranica, a danas?
Jedino što sam našao, bio je mojdenar.com, međutim koliko mi se vidi, oni to naplaćuju. Ima li besplatno?

BlueSky
18.01.2004., 02:51
Također pitanje za upućene, kako se mogu kupovati slovenske dionice?

t-m
18.01.2004., 08:56
peter/kako stoje dionice /gg bled,i gorenjski sajam.dali se trguju.

Peter
18.01.2004., 09:38
Najbolji financijski link je sigurno www.finance-on.net.
Dionice gg Bled i Gorenski sejem ne koziraju na burzi. Imamo firmu Lip Bled ali slabo stoji, nema mnogo potencijala, zato osobno ne priporučujem.
Z trgovanje na SLO burzi pitaj nekog vašeg brokera ( ja kupujem kod vas preko Ilirike, provizija je ukupno oko 1-1,5% za transakciju).
Moram, da kažem, da je SLO burza u bikovskem trendu, tako da treba biti oprezan (i na dugi rok).

matejko
19.01.2004., 08:54
Zdravo,

GG Bled (GGBG) je sada na 1550 SIT - ali vrlo nelokvidna dionica.

Pozdrav!

t-m
19.01.2004., 09:38
hvala matejko.imam nešto tih dionica ,i gorenjskog sajma pa to moram riješiti.gorenje i dana-mirna sam već odavno riješio:hifive:

Pimpf
19.01.2004., 11:23
http://www.ljse.si/StrSlo/Trgovanj/Menu/tr_svp.htm

Klikneš na ticker i onda ti nudi podatke o trgovanju i zadnja raspoloživa financijska izvješća.

matejko
19.01.2004., 11:41
Evo još jedan sajt: dpp.delo.si
Ako vas interesira specifična dionica, javite!

Peter
19.01.2004., 12:28
matejko
Zdravo,

GG Bled (GGBG) je sada na 1550 SIT - ali vrlo nelokvidna dionica.

Pozdrav!

Peter:
Imaš pravo, promašio sam je. Sorry!

Heineken
07.04.2004., 09:00
ISTRA BENZ IZLAZI IZ OMV-A. Moze se procitati danas u Dnevniku.

Istra Benz naveliko kupuje udjele u prehrambenoj industriji (Droga, Kolinska).
Sasvim slucajno bio sam nazocan radnoj veceri u kojoj su dva clana uprave Kolinske i clan uprave Istra Benza-a u dogovarali "strategiju" preuzimanja.
Masnih brada, zajepurenih faca slozili su se da su "kurbe" iz Krekove banke (Raffieisen bank) glavni neprijatelji. Slijedio je dogovor oko cijene dionica i polozajima u buducem Nadzornom odboru, naravno.
Razne pikanterije, podmetanja osnova su za slaganje clanova Uprave i Nadzornog odbora.

JAO, JAO, JAO.
Balkanske li krcme!
Proslo mi je kroz glavu kako li se tek kod nas dogovaraju poslovi preuzimanja i sl.!!!

branimir
07.04.2004., 11:00
ima li tko tekstove o preuzimanju Francka i Kraša od strane Istrabenza. Ajde Slovenci malo i od vas info-a . heineken ako znaš cijenu preuzimanja bogat si čovjek

kzupanc
07.04.2004., 11:06
Malo prepozno ste začeli govoriti o Sloveniji. Tu je glavna zgodba verjetno že končana. Čakam še kakšen velik prevzem. Upam, da Hrvaško (kar se rasti cen delnic tiče) čaka kaj podobnega.

branimir
07.04.2004., 11:09
ima ko prijevod (prevzem ) , ni imaš kakvih linkova ? foruma radi

matejko
07.04.2004., 11:34
Od kuda sada preuzimanje Kraša i Francka? Prevzem = take-over. Jer neće biti nikakvog preuzimanja, neće ni biti nikakve cijene u preuzimanju (IMHO).
Kakve linkove tražiš?
Jedan vrlo OK za Sloveniju je seonet.ljse.si (bilance i godišnja izvješća).

branimir
07.04.2004., 11:36
a mojdenar.com el to šta valja ?

matejko
07.04.2004., 11:52
I ta sajt je OK.

kzupanc
23.06.2004., 10:53
Večernji list:
"Od 2001. godine, kada je Litva postala kandidat za Europsku uniju, indeks Talse iznosio je 150 bodova. Od tada je bio u stalnom usponu, a 2004. godine i u svibnju dosegnuo je čak 350 bodova.
Dakle, samo je indeks porastao u nekoliko godina za 141,1 posto, a neke od dionica u indeksu i po nekoliko puta. "

Dodam samo tole:
SBI20 (slovenski borzni indeks):
3.1.2001 1804,66
4.5.2004 4709,16
To je: +160%

Ampak Večernji list najde neko Litvo, ki je za Hrvate vsekakor lepši primer rasti kot sosednja Slovenija, a ne?
Se pa popolnoma strinjam, da podoben razvoj lahko pričakujemo tudi na Hrvaškem.

mich
23.06.2004., 11:15
koji su sektori u Sloveniji najviše rasli, gdje se na webu može doći do grafova slovenskih dionica zadnjih par godina

Pan
23.06.2004., 12:40
koji su sektori u Sloveniji najviše rasli, gdje se na webu može doći do grafova slovenskih dionica zadnjih par godina

Kotacija (http://www.kotacija.com)

presvetli
23.06.2004., 13:03

Publikum (http://www.publikum.si/slo/)
Imate grafove do pet godina.

mich
23.06.2004., 13:28
super hvala!

presvetli
23.06.2004., 13:38
Ampak Večernji list najde neko Litvo, ki je za Hrvate vsekakor lepši primer rasti kot sosednja Slovenija, a ne? Se pa popolnoma strinjam, da podoben razvoj lahko pričakujemo tudi na Hrvaškem.
Gotovo sam siguran da pisac teksta računa da je Hrvatima situacija u deželi popolnoma poznata.

presvetli
27.06.2004., 23:46
Od sutra dežela veže tečaj prema euru na 239,64 tolara uz mogućnost laganog klizanja gore i dolje, te započinje proces prelaska na euro zajedno s Litvom, Estonijom i Danskom.
Eto opet Litve. Sad ćemo vidjeti da li će naše novine tu vijest prenijeti s osvrtom na deželu ili će ponovo glavna usporednica biti Litva.? :)

walker
28.06.2004., 12:17
Ma 'svetli nisu oni mislili na, malu Baltičku zemlju, Litvu, već na Blitvu, zemlju s tisuću mogućnosti, zemlju blagostanja i varanja :thumbsup:

presvetli
28.06.2004., 12:23
Zemlju banaka i banketa.

bubimir
08.07.2004., 17:11
u kojoj ima i pametnih ljudi, dodao bih, od kojih se neki jako (pre)dobro kuže u naše tržište..
nisam VAm ništa novo rekao, ali vjerujte da se uvijek ponovo iznenadim "koliko"..recimo kad je u pitanju ERNT ili ZAPI (mislim na ljeto 2003)...

istranin
22.08.2006., 22:23
http://www.bljesak.info/modules.php?name=News&file=article&sid=34862

Sto mislite o ulaganju u slovenski telekom (10mj.) ?

shichich
23.08.2006., 00:03
Vidjet ćemo cijenu koja će se tražiti,biti će zanimljivo usporedtiti sa već referntnim telekom-benchmarkom u regiji(CEE),svakako će upotpuniti sliku!

pif kolektor
23.08.2006., 07:30
Ja neznam kako uopće neko može pomišljati ulagati u Sloveniju!?
Ipak tamo je prva bila privatizacija najviše su skoćile cijene u regiji baš me zanima koji to Slovenac navlaći ljude?

netstrider
23.08.2006., 08:57
Ja znam da ti puno toga ne znaš. Pa šta s tim?
-U Sloveniji ima boljih prilika na marketu nego na Hrvatskom likvidnom marketu. Činjenica da svi (Slovenci prvi) bježe od lokalnog marketa ukazuje na to da se tu može naći nešto. Druga logika je - nitko ne ulaže u Sloveniju, svi znaju cijene u regiji. Ako oni žele nešto prodati, morat će dat risk/profit adekvatnu cijenu za telekom. A telekomi nisu najjeftinija roba.
-Da sam u pravu možeš lako zaključiti po rastu Austrijskog indeksa zadnjih godina. Jednostavno nitko tu nije trgovao i cijene su tavorile kao na SASE. Nema tu neke pameti. Razlozi ovi i oni. Ne može sve biti jednako plaćeno, zato i trgujemo.
Dakle, moj savjet ti je da ne budeš ograničen. Jedno je bilo doći na market i pokupovati dionice jeftino, pa se nakon par godina time hvaliti (moja pretpostavka je da su kupljene fer i legitimno). Drugo je tražiti iglu u kutiji punoj igala u što će se ovo polako pretvoriti (izuzev možda onima koji se znaju sageti i skupiti ;) (Pozz meg.)), a baš zbog toga nije pametno biti ograničen.
Pozdrav,

net

pif kolektor
23.08.2006., 15:46
Onda kupuj kad ti tako kazeš ti si pametniji od mene ;)

netstrider
23.08.2006., 17:37
auf. meni je hladno u Sloveniji. A i ne znam strani jezik. Dok još Bosna nije preskupa ne kupujem, ali da neke stvari gledam, to jesam. Polako, kupovat ću posli još ovo malo gimnastike (da malo pojačam kupovnu moć). Hvala na savjetu. To da sam pametniji od tebe,... ne bi bija siguran. Ako bismo išli gledat da je pametniji onaj koji je više zaradija, sve što mogu je skinit kapu i reć: "Svaka čast".
Pozdrav,

net

shichich
23.08.2006., 20:53
Nije Slovenija za baciti,ako ništa drugo uvijek je bolje znati više,ima tamo poduzeća o kojima je dobro znati...a da su cijene posebno skupe-nisu,a oni su Uniji pa je zanimljivo vidjet kakve su cijene u Uniji;ustalom da je jedna regionalan burza koja okuplja sve kompanije bivše Yu ili šire,jel bi uzeo i slovenske kompanije u obzir(retoričko p.)?!npr kad se pitaš koliko vrijede ć.mlinovi,baciš oko na žiti ili mlinopek,mlinotest i sl. pa ti stvari budu jasnije;pitaš se koliko vrijedi marina bar pa vidiš šta kažu u portorožu...itd.

panzer
25.08.2006., 10:54
Od početka godine cijena dionica slovenskog telekoma porasla za 30% dok je na Telecomu RS taj iznos približno 22 %. Ove prve nisu još u zvaničnoj kotaciji LSE, ali je interesantno poređenje u pokretima cijene

netstrider
25.08.2006., 11:29
Što tek onda ide. Jesi uračunao dividendu u porast TLKM?
Pozdrav,

net

Mr.Kosty
27.08.2006., 21:35
Telekom če sa 1.10.2006 da ide u kotaciju. Koliko sam se ja razpitao cena če biti oko 70000 tolara (BV 45000). A očekuje se da bi porasla na 80 do 90 tisuča i to u roku od mesec dana. Potome očekuje se korak nazad ako se ne pojavi močan partner koji bi išao na ruku vladajučoj stranki.

Mr.Kosty
29.08.2006., 15:52
Telekom danas na sivome trgu oko 73000.

Prava bomba bio je Petrol danas u početku trgovalo se sa njime 118000 sit a na kraju je završilo oko 113000. Došli rusi Luk oil i več se stvara gužva oko Petrola.

Mr.Kosty
03.09.2006., 09:18
Petrol 01.09.2006 završio na 107.640 tolara. A zato se več 01.06.2006 trgovalo sa Telekomom i po 77.000 tolara. Isto tako je postala zanimljiva ZVTG (Osiguranje Triglav), koja je otišla i do 30.000 tolara.

netstrider
21.12.2006., 10:54
Može li mi netko reći nešto više o poduzeću DZS iz Ljubljane? (teško mi je prihvatiti činjenicu da se možda radi o zavodu za statistiku; teško jer to valjda nema ni u Norveškoj).

(s malim zakašnjenjem): Rekao bih da je Zavarovalnica išla špekulativno za dokapitalizaciju jer ne vidim što bi je netko toliko plaćao. Obzirom da je DDOR odgođen, lako da se odgodi i dokap jer dokap VROS i nije neka velika para.

Pitanje: Gdje mogu vidjeti vlasničke strukture firmi d.o.o. i dd u Sloveniji, na kojoj stranici?

balkan surfer
22.12.2006., 16:27
Može li mi netko reći nešto više o poduzeću DZS iz Ljubljane? (teško mi je prihvatiti činjenicu da se možda radi o zavodu za statistiku; teško jer to valjda nema ni u Norveškoj).

(s malim zakašnjenjem): Rekao bih da je Zavarovalnica išla špekulativno za dokapitalizaciju jer ne vidim što bi je netko toliko plaćao. Obzirom da je DDOR odgođen, lako da se odgodi i dokap jer dokap VROS i nije neka velika para.

Pitanje: Gdje mogu vidjeti vlasničke strukture firmi d.o.o. i dd u Sloveniji, na kojoj stranici?

evo:
http://icarus.dzs.si/index.php?menu_id=5&content_id=3&par_id=5

vlasnicke strukture nema na web-u, mozes samo da vidis top10 u godisnem izvjescu firme

mahal
22.12.2006., 16:56

To je Državna založba Slovenije,nekada je to bila državna založnička kuča,koja je izdavala mnoge zvanične publikacije,pre svega vezane uz državne institucije.
Danas je to u prvoj mjeri neke vrste holding,koji drži nekoliko simpatičnih udjela,prije svega većinski u press kuči Dnevnik,koja dosta dobro stoji.BV za 2005 ti je 5154 sit,dobit 364 sit per share,danas s njom nije bilo trgovanja, no cena je negdje oko 7000 tolara,što implicira PE 2005 od oko 19.Dionička struktura relativno stabilna,malo ko to prodaje,ako te interesira kupnja moraš imati strpljenja,rast uvijek dolazi u intervalima.Ako toga imaš onda investment u nešto tako kao DZS nije nužno glupost.

netstrider
24.12.2006., 17:57
Je, nužno je glupost dok je god toliko skuplji od Berkshirea (BRK na NYSE). Hvala na inf.
Pozdrav,

net

mahal
07.01.2007., 13:50
Nisam ni ja ljubitelj DZS,firma mi je premalo transparentna(mada je 5.1.2007 porasao za 10%), tesko ga je uspoređivati sa samim W.Buffetom.
Ako te stvarno zanima,info oko zatvorenih slovenskih investicijskih društava(ID),koji moraju do 2011 postati otvoreni fondovi.Kotiraju i sa 40% diskonta,drže slovenske i papire iz OECD zemalja.
Zanimljiva špekulacija sa umjerenim rizikom,treba naglasiti,da imaju pravo prve dve godine staviti kaznene provizije kod istupa iz fonda po dosadašnjoj praksi 10 i 5%(druga godina).
Info o stanju investicija:
http://www.nlb.si/images/osebne/nalozbe_vp/trgovanje/Investicijske_druzbe.pdf

Nisam dio financijskog sustava,post nije u smislu EPP-a.

Lep pozdrav,

MH.

netstrider
22.01.2007., 19:40
Citat ozi:
"Gradis iz Slovenije podigao tender dokumentaciju za Hidrogradnju.
Ima li neko vise informacija o Gradisu."

Može li netko dati link na kojemu se mogu gledati podaci poduzeća u Sloveniji (neki registar, da ima i d.o.o. firme)? Kako se vidi struktura vlasništva?
Unaprijed hvala,

net

bimbolin
22.01.2007., 20:27
Možda ovo:

http://www.gradis-skupinag.si/

Link na menuju LASTNIŠKA STRUKTURA

zboss2009
22.11.2007., 16:26
Jel se mogu negdje naći novija FI tipa «3 kvartal» ili možda «polugodišnja»?

Vidim da i u Sloveniji ima zanimljivih dionica...

Što mislite o:

ETOG?

(ovo je za FI iz 2006)

P/E 14,96
P/B 0,86
ROE 5,77%

ACLG?

(ovo je za FI iz 2006)

P/E 7,85
P/B 1,3
ROE 16,54%

franci
16.03.2008., 23:19
........
Može li netko dati link na kojemu se mogu gledati podaci poduzeća u Sloveniji (neki registar, da ima i d.o.o. firme)? Kako se vidi struktura vlasništva?
Unaprijed hvala,

net
Sigurno si več našao, ali ako ne, probaj preko Ajpes-a, Agencije za....
http://www.ajpes.si/

Trebaš se registrirati, ali samo sa korisničkim imenom i mail-om, dobivaš geslo i ulaziš.

Ako ne ide najbolje na slovenskom, onda.....bude malo teže ali probaj ovako :

Kad se logiraš na stranicu, gore , sasvim gore su aplikacije : klik na 5. po redu od lijeve strane i dolaziš u iPRS- Poslovni registar Slovenije, upišeš ime firme i klik na "išči"- traži i to je to. Od firmi sa tvojim imenom izabereš pravu i sa klikom na "družbeniki in poslovni deleži" ulaziš u evidencije ( javno dostupne) odnosno objavljene.
Kao primer navodim potrživanje za jednu od firmi, u kojoj je sve optimalno, a može biti i bez podataka, ako se struktura često menja

No, za početak je to to.

http://www.ajpes.si/prs/podjetjeSRG.asp?s=1&e=120455&id_sklopa=2

Ako link ne radi, onda ...ma jednostavno je ..recimo kad ulazite u iPRS, upišete ime firme, naprimer NEK i dobijete strukturu vlastništva Nuklearke , u kojoj ima HEP 50%....

A inače, dobro je i ako koga interesira neka firma pa neznate da li je d.o.o ili d.d ili ima i podfirmi, samo treba vam ime i --tu je !

amer
21.03.2008., 14:40
Franci iz NM, pa ti si original - gle odgovorio čovjeku nakon skoro godinu i pol. :biggrin:

Al OK, ovih dana i LJSE dobro bunari, pa možda nekom bude interesantno.

axe11
28.04.2008., 23:48
Imam jedno pitanje, neki dan sam dobio do znanja da posjedujem odredjeni broj dionica Modre Linije d.d. Koper, e sad koliko vidim tega podjetja ni več apak se zdej kliče Modra Linija Holding d.d. Koper :)) E sad koga ja mogu pitati tocno koliko te dionice vrijede te da li sam ja pretvorbom poduzeca u holding zadrzao isti broj dionica ili se to umanjilo/uvecalo itd? I jesam li dobro vidio da je cjena jedne dionice Holdinga 1,9 eura?

matematic
12.06.2013., 09:50
Triglav

Interesantan razvoj situacije na jucerasnjoj skupstini (http://www.triglav.eu/sl/odnosi_z_vlagatelji/porocila_in_objave/javne_objave/doc-seonet-52014), na protuprijedlog SODa (paradrzavni fond) izglasana dividenda 2€; Dubravko Stimac u NO; east capital ima oko 10%....

Veci udjeli sa pravom glasa na skupstini:

- HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d., Zagreb: število delnic in glasov 701.363, delež glede na vse glasovalne pravice 8,61%;
- Claycroft limited, Nicosia: število delnic in glasov 404.460, delež glede na vse glasovalne pravice 4,97%;
- Hrvatska poštanska banka d.d. – fiduciar, Zagreb: število delnic in glasov 336.203, delež glede na vse glasovalne pravice 4,13%;
- East Capital Balkan Fund: število delnic in glasov 297.508, delež glede na vse glasovalne pravice 3,65% in
- Poteza naložbe d.o.o. – v stečaju, Ljubljana: število delnic in glasov 252.370, delež glede na vse glasovalne pravice 3,10%.

Monk
12.06.2013., 10:00
biti će zanimljivo

matematic
15.06.2013., 12:20
Lasko

Evo jos jedne price koja prodajom mercatora(grupa ima oko 23%) i vjerojatno skorom prodajom delo+vecer (lasko grupa vecinski) moze postati zanimljiva prica. Banke idu u dokapitalizaciju, ciste se bilance, vecinski su vlasnici lasko grupe..
Neto dog ce i nakon gornjih prodaja ostati znacajan ali ebitda i 80% trzista ce zasigurno biti interesantni velikima, ali i za male na ovim cijenama moguce zanimljivo ulaganje. To kaze zdrav razum, vidjet cemo sto ce na to reci ukroceno slovensko ludilo.

Lola
15.06.2013., 14:08
Lasko

Evo jos jedne price koja prodajom mercatora(grupa ima oko 23%) i vjerojatno skorom prodajom delo+vecer (lasko grupa vecinski) moze postati zanimljiva prica. Banke idu u dokapitalizaciju, ciste se bilance, vecinski su vlasnici lasko grupe..
Neto dog ce i nakon gornjih prodaja ostati znacajan ali ebitda i 80% trzista ce zasigurno biti interesantni velikima, ali i za male na ovim cijenama moguce zanimljivo ulaganje. To kaze zdrav razum, vidjet cemo sto ce na to reci ukroceno slovensko ludilo.

Koliki je dugorocni/kratkorocni, ukupan dug Laskog?

Koliko iznosi EBITDA za posljednje tri godine? A koliki EV/Ebitda?

Koliki ce dug ostati u knjigama nakon prodaje dionica Mercatora?

Kolika je godisnja proizvodnja piva u hl; lasko + union?

Kolika je godisnja proizvodnja i prodaja (prihodi) Radenske, a koliko "vocnih sokova"; Frupi - ili kako se to vec sad zove?

Koliko po tebi vrijede Delo+Vecer, ako uopce imas neku ideju o njihovoj vrijednosti?

Unaprijed hvala.

matematic
16.06.2013., 00:18
Po sjecanju, ukupan dug lasko grupe oko 400 mil € (nakon mercatora oko 300), uglavnom kratkorocni financijski, banke rade reprograme tipa svakih pola godine do konacnog rjesenja slovenske tragedije. Kratkorocna imovina ispod 100 mil.

Pivo 2 mil hl ( na domacem cca 1.3 mil hl -75% trzista plus robne marke do 10%), voda 1 mil hl.

Ebitda okvirno 50 mil €, MCap 45 mil.

Hm, Delo grupa je koleteral (ne znam jel jedini) za hypo kredit od 65 mil, najtirazniji/utjecajniji su ali financijski to je mislim banana. Koliko vrijedi delo+vecer? Vecer se za nekih par mil nije uspjela prodat, neka iz cijele price izadju sa 30-40 mil obveza manje bili bi presretni mislim.

http://www.pivo-lasko.si/za-investitorje/objava/n/revidirano-letno-porocilo-pivovarne-lasko-dd-in-skupine-lasko-za-leto-2012-621/

Lola
16.06.2013., 00:36
Pa ovako cu vam reci kolega, PL moze vriiediti od 50-tak do 250 milijuna eura poslije placnja 300 milijuna eura duga. Dakle s dugom od 350-550 milijuna eura uvazavajuci pivarski biznis. I to gornji raspon postignutih cijena u slicnim transakcijama.

Tu je jos i voda, a na ostalo slobodno zaboravimo. Potencijal postoji, "vidi" mi se "procjenom palca" od deset do 30 eura po dionici. No, sve to treba pazljivo i detaljno rasclaniti i onda donositi preciznije i vjerojatno tocnije zakljucke. Dosta je toga tu povezano i kolateralizirano zbog duga, pa bih ja to kronoloski i opisno "prepricala" jos jednom.

Gospoda imaju prednost...slobodno izvolite. Svi su, komentarima, dobrodosli. :)

Nego, kako izgleda vlasnicka struktura?

Na kraju, moram napomenuti, da je dosta velik problem činjenica, da su prosle godine htjeli emitirati 8,7 milijuna novih dionica (koliki je čini mi se broj i postojećih) i prodati ih po 8 eura. Ne znam kome, postojecima ili nekom trecem, no to je dosta jak plafon za rast dijene koji sugerira na prvu loptu, da postoje brojni problemi koji obezvredjuju osnovni biznis te da se ne razmislja o prodaji kompanije. Tek pri njoj, stvari bi se vrednovale bitno izdasnije, vidi mi se.

No, kako dežela grca u problemima, nikad ne reci nikad... iako su PL i najveci vjerovnici (NLB&Gang) čvrsto slizani zajedničkim interesima i vlasništvom, pa su zapravo "partners in crime".

kagemusha
16.06.2013., 02:29
Tu je jos i voda, a na ostalo slobodno zaboravimo. Potencijal postoji, "vidi" mi se "procjenom palca" od deset do 30 eura po dionici.
Gospoda imaju prednost...slobodno izvolite. Svi su, komentarima, dobrodosli. :)

Nego, kako izgleda vlasnicka struktura?

Na kraju, moram napomenuti, da je dosta velik problem činjenica, da su prosle godine htjeli emitirati 8,7 milijuna novih dionica (koliki je čini mi se broj i postojećih) i prodati ih po 8 eura. Ne znam kome, postojecima ili nekom trecem, no to je dosta jak plafon za rast dijene koji sugerira na prvu loptu, da postoje brojni problemi koji obezvredjuju osnovni biznis te da se ne razmislja o prodaji kompanije. Tek pri njoj, stvari bi se vrednovale bitno izdasnije, vidi mi se.

No, kako dežela grca u problemima, nikad ne reci nikad... iako su PL i najveci vjerovnici (NLB&Gang) čvrsto slizani zajedničkim interesima i vlasništvom, pa su zapravo "partners in crime".

to genijalci iz uprave svake skoro godine hoce neku dokapitalizaciju ali ih vlasnici nikada ne izglasaju. odakle vlasnicima (slo bankama) pare jos i za to. upravi bi bilo lakse raditi kad bi im doslo malo love," ne pitaju za cenu".
bratuskova je neki dan za jutarnji rekla kako su otvoreni za prodaju ali ne nekim spekulantima koji bi zaradli na laškom nego nekom iz industrije.
zar nisu ukupni dugovi sada 370 miliona eur (bili oko nove godine sada mozda nesto manje)?
radenska vrijedi metodom palca i dva prsta oko 50 miliona eur. delo i vecer po meni zajedno 10 miliona. ostatak pivo.
evo struktura.
http://i1109.photobucket.com/albums/h422/kagemusha2/screenshot_2012-07-03_1744_zpsdccd38ef.png (http://s1109.photobucket.com/user/kagemusha2/media/screenshot_2012-07-03_1744_zpsdccd38ef.png.html)

matematic
17.06.2013., 09:35
Pa ovako cu vam reci kolega, PL moze vriiediti od 50-tak do 250 milijuna eura poslije placnja 300 milijuna eura duga. Dakle s dugom od 350-550 milijuna eura uvazavajuci pivarski biznis. I to gornji raspon postignutih cijena u slicnim transakcijama.

Tu je jos i voda, a na ostalo slobodno zaboravimo. Potencijal postoji, "vidi" mi se "procjenom palca" od deset do 30 eura po dionici. No, sve to treba pazljivo i detaljno rasclaniti i onda donositi preciznije i vjerojatno tocnije zakljucke. Dosta je toga tu povezano i kolateralizirano zbog duga, pa bih ja to kronoloski i opisno "prepricala"...

Stoji, prije eventualne prodaje treba ocistiti od Dela te naceti ili dogovoriti reprogram preostalih dugava. Kako je firma zbog poznatih problema vjerojatno malo i zapustena vjerujem da ce potenc kupac protresti capex i potrebe za radnim kapitalom.
Palac ti ne grijesi puno, sa ukrocenim ludilom i bez novih kostura iz ormara (sporovi i sl.), ocekujem 450-500 mil minus neto dug (sad nakon mercatora cca 200-250 mil) minus hitni capex minus dodatni radni kapital.
Dakle, 15-30€.;)

Lola
17.06.2013., 11:13
Stoji, prije eventualne prodaje treba ocistiti od Dela te naceti ili dogovoriti reprogram preostalih dugava. Kako je firma zbog poznatih problema vjerojatno malo i zapustena vjerujem da ce potenc kupac protresti capex i potrebe za radnim kapitalom.
Palac ti ne grijesi puno, sa ukrocenim ludilom i bez novih kostura iz ormara (sporovi i sl.), ocekujem 450-500 mil minus neto dug (sad nakon mercatora cca 200-250 mil) minus hitni capex minus dodatni radni kapital.
Dakle, 15-30€.;)

Sve to, ako do prodaje jednog dana i dodje. Navodim to samo kao činjenicu da se ne stekne dojam da je razanj već pripremljen, a zeko jos daleko u šumi.

matematic
17.06.2013., 13:23
Nije zgorega napomenuti iako mislim da je iz gornjega jasno da natjecaja nema.

Par crtica, koliko znam eu nije dopustio slo bankama dokapitalizacije dok nezavisni tim ne procjeni potrebe i uvide da se ne radi, medju ostalim, o subvencijama i narusavanju famozne trzisne utakmice.
Na tom tragu, dokapitalizacije dok u bilanci imas nestratesku imovinu za koju vjerojatno ima interesa ne cini mi se izgledno. Jednako neizgledno cini mi se da drzava otkupi te dionice od banka ili posredno dokapitalizira lasko.
Ludilo na stranu, status quo se cini neodrziv dok se prodaja strateskom cini najlogicniji korak za vecinu aktera. U tom smjeru su isle i neke nedavne izjave premijerke.

Btw, Mozda je bonus sto se izgleda i Sarajevska prodaje tako da imamo SLO,BIH i Kosovo u nekom paketicu..razmisljam naglas..

kagemusha
17.06.2013., 23:14
kako mi je ovo promaklo
Slovenija: Bratušek ne isključuje mogućnost isplate dijela plaća u obveznicama
http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/slovenija-bratusek-ne-iskljucuje-mogucnost-isplate-dijela-placa-u-obveznicama-242599

axy
18.06.2013., 09:30
kako mi je ovo promaklo

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/slovenija-bratusek-ne-iskljucuje-mogucnost-isplate-dijela-placa-u-obveznicama-242599

Odlicno! :biggrin:
A krajem prve godine kada bude trebalo razmisljati o placanju toga, neka uzmu iz stednje u bankama po ciparskom modelu.
Problem rijesen!

Lola
18.06.2013., 11:28
Odlicno! :biggrin:
A krajem prve godine kada bude trebalo razmisljati o placanju toga, neka uzmu iz stednje u bankama po ciparskom modelu.
Problem rijesen!

Da ne bi bilo rugala se sova sjenici.... nismo ni mi mnogo dalje od sličnog "blagostanja". :rolleyes:

kagemusha
18.06.2013., 11:37
Da ne bi bilo rugala se sova sjenici.... nismo ni mi mnogo dalje od sličnog "blagostanja". :rolleyes:

bar ce radnici sad zaradjivati i na kamati na obveznice. njima ce biti blagostanja. IOY(U) biti ce sredstvo placanja uskoro i u nas.

axy
18.06.2013., 12:42
bar ce radnici sad zaradjivati i na kamati na obveznice. njima ce biti blagostanja. IOY(U) biti ce sredstvo placanja uskoro i u nas.

Vec vidim torbare koji otkupljuju te papire po oglasnicima za 10 % nominale i nove Gurue koji uvjeravaju kako je to sljedeca najbolja stvar nakon sinergijsko-konverzijske Kongsberg stanice koja konvertira kolebljive zive u presretne mrtve.

Bit ce posla za Zimzija, jos jedan krug Kemoboje! :biggrin::cool:

matematic
02.07.2013., 12:14
Pokusali se Slovenci opet zaigrati i "testno" prenijeti lose plasmane na slabu banku prije nego gazde odobre. Nece ici.
Dalek je put od guzice do glave ali skratit ce im ga "mentori".

http://www.dnevnik.si/poslovni/novice/-se-rdeca-luc-evropske-komisije-za-zagon-slabe-banke

kagemusha
09.07.2013., 19:03
nisam znao da su igru talking Tom i talking Ben (oni glupi pas i macka koje udaras u stomak), smislili slovenci. skoro milijarda downloada.
procjenjuje se da su zaradlili 130 miliona eura (nisam ja procjenjivao).
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.outfit7.talkingtom&hl=hr

svaka cast. bit ce svi nasi zajedno nemaju 10 miliona downloada.

matematic
09.05.2014., 12:34
I ovo je Slovenija:

Na četrtletni ravni smo ustvarili za 141,2 milijona evrov presežka v trgovinski bilanci

Izvoz se je v prvem četrtletju letošnjega leta v primerjavi s prvim četrtletjem 2013 povečal za 6,1 odstotka na 5,59 milijarde evrov, uvoz pa se je zmanjšal za 1,3 odstotka na 5,45 milijarde evrov, je danes objavil Statistični urad RS.

Na rast izvoza je najbolj vplival povečan izvoz strojev in transportnih naprav ter kemičnih proizvodov. V tem obdobju se je najbolj povečal izvoz Slovenije v Hrvaško, Avstrijo in Nemčijo...
http://www.izvozniki.si/8802005/Dobra-novica-Slovenija-v-prvem-%C4%8Detrtletju-s-61--odstotno-rastjo-izvoza

matematic
09.05.2014., 12:49
Triglav

Interesantan razvoj situacije na jucerasnjoj skupstini (http://www.triglav.eu/sl/odnosi_z_vlagatelji/porocila_in_objave/javne_objave/doc-seonet-52014), na protuprijedlog SODa (paradrzavni fond) izglasana dividenda 2€; Dubravko Stimac u NO; east capital ima oko 10%....

Veci udjeli sa pravom glasa na skupstini:

- HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d., Zagreb: število delnic in glasov 701.363, delež glede na vse glasovalne pravice 8,61%;
- Claycroft limited, Nicosia: število delnic in glasov 404.460, delež glede na vse glasovalne pravice 4,97%;
- Hrvatska poštanska banka d.d. – fiduciar, Zagreb: število delnic in glasov 336.203, delež glede na vse glasovalne pravice 4,13%;
- East Capital Balkan Fund: število delnic in glasov 297.508, delež glede na vse glasovalne pravice 3,65% in
- Poteza naložbe d.o.o. – v stečaju, Ljubljana: število delnic in glasov 252.370, delež glede na vse glasovalne pravice 3,10%.

U zadnjih 15 dana skratio poziciju za pola, anualizirano oko 22% povrat na prodano, apsolutno sa dividendom preko 50%.
Ulazio sitno na 11.50, ozbiljnije oko 15 €..izasao 23-24.5

Ima jos prostora do moje procjene vrijednosti cca 30€, u slucaju privatizacije moguce cijene i preko 35 €.

matematic
03.06.2014., 07:44
Osrednji slovenski borzni indeks SBI TOP je s 24-odstotnim donosom v prvih petih mesecih letos četrti najdonosnejši delniški indeks med približno stotimi borznimi indeksi, ki jih spremlja poslovnoinformacijski portal Bloomberg. Analitiki nadpovprečno rast delnic pričakujejo tudi v prihodnje, zaupanje na trgu pa bi lahko načela ustavljena privatizacija.

SBI TOP je po podatkih Dunajske borze, ki je lastnica Ljubljanske borze, konec maja dosegel najvišjo vrednost po marcu 2011. Obseg trgovanja se je v prvih petih mesecih letos povečal za 61,6 odstotka, največ pa se je v prvih petih mesecih trgovalo z delnicami Krke, Heliosa in Zavarovalnice Triglav.

Lola
03.06.2014., 09:03
Osrednji slovenski borzni indeks SBI TOP je s 24-odstotnim donosom v prvih petih mesecih letos četrti najdonosnejši delniški indeks med približno stotimi borznimi indeksi, ki jih spremlja poslovnoinformacijski portal Bloomberg. Analitiki nadpovprečno rast delnic pričakujejo tudi v prihodnje, zaupanje na trgu pa bi lahko načela ustavljena privatizacija.

SBI TOP je po podatkih Dunajske borze, ki je lastnica Ljubljanske borze, konec maja dosegel najvišjo vrednost po marcu 2011. Obseg trgovanja se je v prvih petih mesecih letos povečal za 61,6 odstotka, največ pa se je v prvih petih mesecih trgovalo z delnicami Krke, Heliosa in Zavarovalnice Triglav.

Je to mogu zahvaliti mozda ponajvise nasim mirovincima i institucionalnim ulagateljima. Al dobro, oni bar imaju nesto povoljno i zanimljivo za ulaganje. Ili bolje receno... imali su. Sto ce i kako ce dalje biti, tek cemo vidjeti.

matematic
03.06.2014., 15:51
Je to mogu zahvaliti mozda ponajvise nasim mirovincima i institucionalnim ulagateljima. Al dobro, oni bar imaju nesto povoljno i zanimljivo za ulaganje. Ili bolje receno... imali su. Sto ce i kako ce dalje biti, tek cemo vidjeti.

Ne znam bas jesu samo nasi, ali obzirom da im slijedi nekoliko krupnijih privatizacija burzovnih kompanija - telekom,mercator,cinkarna,aerodrom....ne mislim da ce uz svjetski bull oni nizbrdo.

Lola
03.06.2014., 17:04
Ne znam bas jesu samo nasi, ali obzirom da im slijedi nekoliko krupnijih privatizacija burzovnih kompanija - telekom,mercator,cinkarna,aerodrom....ne mislim da ce uz svjetski bull oni nizbrdo.

Ne prodaje se to da bi se zaradilo, iako neke koristi za siru sliku bi trebalo biti.

Samo da te privatizacije ne budu ko u komšinice..... :rolleyes:

Lola
05.06.2014., 14:18
Unbelivable... :confused: Jedino ako nije neka zajebancija, fazon, šega ili šala?

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/predlazu-da-se-mercator-umjesto-prodaje-agrokoru-preoblikuje-u-zadrugu-273084

Heh, koliko god se tamo "pravili Englezi" i Europejci... Isti je to mindset, ko u nas... :rolleyes:

Jedna prigodna za sve one, bilo sa Zapadnog ili sa Istocnog, isto je sve to...

vVOUrPyNfh8

matematic
01.07.2014., 13:17
Koliko je Slovenija konkurentija od HR mozda i ovi podaci mogu docarati...

Lani so vse slovenske družbe po podatkih GZS ustvarile za 74,4 milijarde evrov prihodkov od prodaje, od tega z izvozom blaga in storitev 26,7 milijarde. Medletno so se prihodki, ustvarjeni z izvozom, povečali za 0,3 milijarde (medletno so lani prihodki na domačem trgu upadli za poldrugo milijardo evrov), v primerjavi s predkriznim letom 2008 pa za približno 12 odstotkov oziroma 2,8 milijarde evrov, še pokažejo izračuni GZS. Prihodki gospodarskih družb so se med letoma 2008 in 2013 skrčili za sedem odstotkov, v tem obdobju pa je delež izvoza zrasel z 29,7 na 35,9 odstotka.

Vse več izvoznikov

Tudi število slovenskih družb, ki izvažajo, se po podatkih GZS povečuje. Leta 2010 je na tujem trgu prihodke ustvarilo 14.073 družb, lani pa četrtina več oziroma 17.626. Tudi število družb, ki na tujih trgih ustvarijo večino (85 odstotkov) prihodkov, v času gospodarske krize iz leta v leto raste. Lani je bilo takšnih družb 3.791, kar je 74 odstotkov oziroma 1.616 več kot leta 2010.

http://www.izvozniki.si/8805255/Izvozniki-v-tujini-prodajo-za-41-odstotkov-ve%C4%8D-kot-pred-petimi-leti

matematic
24.11.2014., 21:14
Lasko

Nakon rasta sa 5 na 25€ evo i ovdje prica definitivno ide put privatizacije, nije da je ovo losa cijena i povrat :), ali kako mi ponestaje meta pricekam jos ovo pa izlazim.

Based on the non-binding offers received in the process of capital increase at Pivovarna Laško, d.d., the Management Board of Pivovarna Laško, d.d., confirmed on November 21, 2014, the shortlist of potential investors which are to be invited to continue to take part in the Pivovarna Laško, d.d., capital increase.
http://www.pivo-lasko.si/media-room/news/single-news/n/announcement-on-the-progress-of-the-capital-increase-procedure-at-pivovarna-lasko-dd-962/

Ovo ukljucenje DUTBa (aka slaba banka) je kljucno za transparentnost procesa i naglasak na dobroj cijeni a ne imaginarnim benefitima za kompaniju (citaj upravu):

On November 24, 2014, Pivovarna Laško, d.d., received a letter from the Bank Asset Management Company (Družba za upravljanje terjatev bank, d.d. - DUTB) dated November 21, 2014, by which we are informed by the DUTB that the major shareholders of Pivovarna Laško, d.d. reached consent on an agreement on joint sale of the Pivovarna Laško, d.d. shares, by which they will form a consortium of company shareholders.
http://www.pivo-lasko.si/media-room/news/single-news/n/announcement-on-the-intended-formation-of-a-consortium-of-sellers-964/

Lola
24.11.2014., 21:28
Nakon rasta sa 5 na 25€ evo i ovdje prica definitivno ide put privatizacije, nije da je ovo losa cijena i povrat :), ali kako mi ponestaje meta pricekam jos ovo pa izlazim.

Based on the non-binding offers received in the process of capital increase at Pivovarna Laško, d.d., the Management Board of Pivovarna Laško, d.d., confirmed on November 21, 2014, the shortlist of potential investors which are to be invited to continue to take part in the Pivovarna Laško, d.d., capital increase.
http://www.pivo-lasko.si/media-room/news/single-news/n/announcement-on-the-progress-of-the-capital-increase-procedure-at-pivovarna-lasko-dd-962/

Ovo ukljucenje DUTBa (aka slaba banka) je kljucno za transparentnost procesa i naglasak na dobroj cijeni a ne imaginarnim benefitima za kompaniju (citaj upravu):

On November 24, 2014, Pivovarna Laško, d.d., received a letter from the Bank Asset Management Company (Družba za upravljanje terjatev bank, d.d. - DUTB) dated November 21, 2014, by which we are informed by the DUTB that the major shareholders of Pivovarna Laško, d.d. reached consent on an agreement on joint sale of the Pivovarna Laško, d.d. shares, by which they will form a consortium of company shareholders.
http://www.pivo-lasko.si/media-room/news/single-news/n/announcement-on-the-intended-formation-of-a-consortium-of-sellers-964/

Za ovih 5x5. :thumbsup:

kagemusha
24.11.2014., 23:13

zar nije s 3.5 na 25.2 EUR:biggrin:

ja sam kako sad stvari stoje do nove godine potpuno out, pa makar sve orocio.
axy gdje si za savjet:)

matematic
25.11.2014., 10:18
Je oba ste u pravu 5x5 je 25 i trgovalo so donedavno i ispod 4:)...ali istine radi iako sam kupovao i oko 4 prosjek mi je nesto ispod 6,5€ tako da mi za x5 treba preuzimanje iznad 30€ per share...zasad cu se morat zadovoljiti sa x4.

Inace obzirom na javno raspolozive informacije uz blagi dokap od oko 70 mil €...(ako ga uopce bude jer konzorcij koji se formira moze odluciti da ide prodaja bez dokapa pa onda to kasnije kupac po potrebi naknadno odradi...uprava je bankama obecala svjeze novce pri restrukturiranju duga ali ona i nije bas u milosti trenutnih shareholdera)...cijena znacajno iznad 30 mi se cini malo vjerojatnom...iako kupac ce napraviti dubinsko snimanje pa sam utvrditi postoji li znacajan prostor za smanjenje troskova optimiziranjem dvije proizvodnje (union i lasko), boljom cijenom za Radensku, medijski dio...ali to je zasad van spoznaja dionicara vulgaris..

William O'Neil
25.11.2014., 21:01
Cestitam svima koji ste unovcili PLIR i odlicno zaradili. 2014 je definitivno bila godina PILR, ali sledeca 2015 godina bice u znaku druge pivare...dole juzno :rolleyes:

Nalazi se u MK, zove se Prilepska Pivara (ticker PPIV):citaj:

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?p=652424#post652424

:cugeri:

deep diver
26.11.2014., 10:50
Čestitam ekipi koja je otpratila i fino unovčila priču oko Laškog.

Osobno sam bio analizirao i mjerkao negdje na razinama oko 5-7, ali na kraju nisam ušao, dijelom i zbog toga što sam ušao u PPIV ranije na razinama oko 8000 pa nije bilo previše casha raspoloživo.

William O'Neil
09.12.2014., 23:20
Osobno sam bio analizirao i mjerkao negdje na razinama oko 5-7, ali na kraju nisam ušao, dijelom i zbog toga što sam ušao u PPIV ranije na razinama oko 8000 pa nije bilo previše casha raspoloživo.

dobar entry level :thumbsup: pa ti vec imas 147% profit gain u PPIV:cool:

Nadoknadices propustenu priliku u Lasko, ne brini :cugeri:

matematic
15.12.2014., 11:09
Malo o ovima koji su prema medijima predali neobvezujuce za Lasko..

Carlsberg: strange brew
How can Carlsberg reduce its dependence on Russia?

Alime? Salt on the rim? Celery stalk? No help at all. Crude oil and beer make an awful cocktail. Carlsberg, the Danish brewery mixed just such a drink without realising it when they bought out Scottish and Newcastle in 2008. The deal nearly doubled their position in Russia, an oil-dependent economy, by way of S&N subsidiary Baltika. Russia’s sharp tax increase on beer in 2010, which hit beer consumption, was bad enough. The collapse of oil prices and the rouble has made matters worse.

Russia represents a quarter of Carlsberg’s beer volumes and operating profits. It has about 38 per cent of the Russian market, double its nearest competitor. Yes, Asia has been performing much better, but as a proportion of overall profits it is only 22 per cent. It would have to grow much faster than it has recently to offset the damage from the eastern European division. Carlsberg, with an estimated €1bn of free cash flow this year and a healthy balance sheet, might need to buy another business in Asia or elsewhere to dilute the bitter brew they have in Baltika.

It could happen. The company has recently increased its ability to raise capital. The key shareholder in Carlsberg is its eponymous foundation, which owns a 30 per cent economic stake. Note that the company has a dual share structure: Class A shares with 20 votes each and Class B’s with two. The Carlsberg Foundation owns the former and some of the latter. But a change in the foundation’s charter last year means it could issue more equity without affecting its majority voting control. Berenberg believes that Carlsberg could, theoretically, issue equity up to €15bn (DKK108bn) in equity alone to finance an acquisition without the foundation losing control. With those funds several brewers globally are within reach.

Carlsberg management cannot afford to wait for last call. It already trades cheaply to its peers. Smaller Russian brewers have started to erode Baltika’s market share. In 2007, these smaller brewers had just 15 per cent. Their share is increasing: it is now 23 per cent, up from just over a fifth in mid-2013. Glasses, please!

matematic
14.04.2015., 09:43
Heineken dao najbolju ponudu i kupio Laško (http://www.dutb.eu/en/for-the-media/press-releases/213-strategic-investor-heineken-purchased-more-than-half-of-the-shares-of-pivovarna-lasko)

Na kraju je prica ipak otisla ocekivanim smjerom i u pripetavanju je Heineken (jedan od dva tkz strateska kupca, Carsberg se zbog problema u Rusiji povukao) ponudio nesto vise od par ozbiljnih PE fondova.

Konačna cijena 25,56 €, rekao bi u sredini ili mozda gornjoj polovini mog ocekivanog raspona. Blesava bankarska prica oko dokapa,odnosno kupnji kroz dokap, po ocekivanju otpada sto su fondovi prvi nanjusili. Heineken skuzio gresku i vratio sa novom ponudom bez dokapa uz pojacanu cijenu i prema nesluzbenim info nadmasio ostale za oko 1,5 € po dionici ili cca 15ak mil € boljom ponudom.

http://www.delo.si/gospodarstvo/podjetja/uradno-pivovarna-lasko-v-roke-heinekena.html

Grunf
23.04.2015., 15:54
U zadnjih 15 dana skratio poziciju za pola, anualizirano oko 22% povrat na prodano, apsolutno sa dividendom preko 50%.
Ulazio sitno na 11.50, ozbiljnije oko 15 €..izasao 23-24.5

Ima jos prostora do moje procjene vrijednosti cca 30€, u slucaju privatizacije moguce cijene i preko 35 €.

Mate, jesi li prodao i ostatak ZVTG?

Jer vidim da se cijena u međuvremenu približila ovih 30, nedavno je bila 29,80 EUR.

matematic
27.04.2015., 09:48
Mate, jesi li prodao i ostatak ZVTG?

Jer vidim da se cijena u međuvremenu približila ovih 30, nedavno je bila 29,80 EUR.

Da ZVTG j bila lijepa prica niskog rizika za gubitak glavnice, drugi dio sam prodao i prebacio onomad u PILR morao bi pogledat kad tocno. Jednostano potencijal na tadasnjim cijenama mi je bio znatno bolji.
Iako je sad dividendni prinos dobar pitanje je odrzivosti, na ovim cijenama trebali bi pokazati vecu sposobnost na regionalnim trzistima sto do sada bas i nije bio slucaj. Uglavnom misljenja sam bez privatizacije (a opet trabunjaju o strateskoj firmi) da smo blizu granica za izlaz..sto ne znaci da u vrijeme jeftinog novca ovo ne moze jos potegnuti.

Generalno ne znam bas sto bi u slo sad uzimao, mislim da sam tu odradio svoje.

matematic
11.11.2016., 09:07
Nakon mjeseci 'dubinskog snimanja' i ozbiljnih napora Panasonic se ipak povukao bez ponude, barem za sad.
Zanimljivo, vrlo znimljivo. Kombinacija trenutnog CEOa i vlasnicke strukture je moguce odigrala vaznu ulogu u toj odluci, pratimo.
http://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/presenetljivo-japonski-panasonic-ne-bo-povecal-lastniskega-deleza-v-gorenju.html

Lola
11.11.2016., 09:34
Zanimljivo.

Mislim kapitalizacijski mjereno ta firma ne izgleda skupa, zanemarimo li dugove i anemican rast. Al situacija u kojoj postoji jedan kupac koji je vec unutra i otpori u samoj kompaniji, ocito nisu dovoljno poticajni za neku novu pricu.

Ilegalac
10.05.2018., 13:08
https://www.reuters.com/article/gorenje-ma/chinas-hisense-bids-12-euros-share-for-slovenias-gorenje-idUSL8N1SG7U5

matematic
29.05.2018., 15:58
Da, evo ga danas je i sluzbeno objavljena ponuda za preuzimanje.
Dakle, jos jedno preuzimanje u SLO od strane svjetskog giganta, tri takmaca su pogurala cijenu prema vrlo pristojnim razinama. Trazilo je odredeni anagzman i organizaciju dionicara nakon sto je Panasonic pod cudnim okolnostima odustao ali evo isplatilo se.

http://www.poslovni.hr/strane-kompanije/kinezi-kupuju-gorenje-uz-iznenaujuce-visoku-ponudu-ali-imaju-dobar-razlog-341383

peropopara
29.05.2018., 21:24
SLO trziste dobro izgleda, dividendni prinos u prosjeku 5%, neke kao zvtg i 7%, bdp im raste 5%, pa im opet market uz izuzetak grvg manje vise miruje. Zakljucak - nemamo se kaj buniti i naricati nad sudbinom zse.