PDA

View Full Version : P/E ratio

Sam
10.12.2003., 11:58
Jel netko ima na podatke o kretanju P/E-a po granama ekonomije? Znaci - koliki je "normalan" P/E za tehnološke dionice, blue chip, prehrana...i sl?

papa, Sam

Rmpalija
10.12.2003., 12:05
Gdje u kojoj državi? I za koje grane?
I konačno:"Kol'ko si spreman platit'?"

Sam
10.12.2003., 13:33
Rmpalija
Gdje u kojoj državi? I za koje grane?
I konačno:"Kol'ko si spreman platit'?"

Za USA i HR.

Spreman sam platiti nista :D

papa, Sam

Rmpalija
10.12.2003., 13:39
Tol'ko ćeš i dobiti.

Ajd' daj bar ponudi neke od onih dionica s kojima "trenutno ne raspolažete"- naravno uz diskont pošto je upitno čije su ili bolje rečeno gdje će završit'.

Sam
10.12.2003., 14:07
Rmpalija
Tol'ko ćeš i dobiti.

Ajd' daj bar ponudi neke od onih dionica s kojima "trenutno ne raspolažete"- naravno uz diskont pošto je upitno čije su ili bolje rečeno gdje će završit'.

Mislim da forum nije zamisljen za ovakve rasprave. Ako znas odgovor na moje pitanje i zelis odgovoriti onda to i ucini - ovakvi komentari su bezveze i ne vode nikamo.

papa, Sam

Rmpalija
10.12.2003., 14:17
Ne znam o čemu pričaš, "ja komarce prašim".

Ak' sam te slučajno povrijedio, "Moje najdublje isprike"

Sam
10.12.2003., 14:25
Rmpalija
Ne znam o čemu pričaš, "ja komarce prašim".

Ak' sam te slučajno povrijedio, "Moje najdublje isprike"

Glupi komentari me nikada ne uvrijede :)

papa, Sam

pinter
10.12.2003., 15:03
Rmpalija je jedna vrlo interesantna osoba.Želio sam saznati nešto više o njemu i upitao " GOOGLE " ukucavši samo jednu riječ : rmpalija i još uvijek se valjam od smijeha . Ima trenutno 42 detaljna objašnjenja . Nadam se da mi ni on sam neće zamjeriti ,jer vjerujem da će crknut o smijeha kad pročita što se sve krije o njemu i kako " google " tumači pojam - rmpalija .

traderhr
10.12.2003., 15:08
ARO => P/E => 21, P/E (year ending 04) => 17
AMX => P/E => 14, P/E (year ending 04) => 12

ciene obie dionice ce ostvariti naimanje 30% rast u sljedecoj godini

pozdrav!

clusmas
10.12.2003., 15:10
Meni najzanimljiviji dio (http://www.bhdani.com/arhiva/89/hemon89.htm)

branimir
10.12.2003., 15:16
ma nemojte paliju ! pa vidi se da je on vrlo načitana i inteligentna osoba koja se na forum dolazi zabavaljat(čitaj :zahebavat gdje je h=j > 0 ) u vrijeme posla ! Budete ga natjerali da promjeni nick
Babo ne daj se

Rmpalija
10.12.2003., 15:20
Ma sve to ide u rok službe!

Nek se narod veseli, ionako metropolom vlada predblagdansko raspoloženje.

Rmpalija
10.12.2003., 15:23
Ajmo mi na temu.

Kad je Sam već pitao prosjeke za P/E ja ne bih to tako "u đuture".

Reci koje te konkreto zanimaju kompanije kod nas, pa možda nešto nađemo za džaba.

Online trader
10.12.2003., 16:19
Sam ovdje su ti podaci koje tražiš.Ako ti treba još nešto slobodno pitaj.Lijep pozdrav.

Rmpalija
10.12.2003., 16:32
Lijepo, samo nam priopći to je tvoj uradak ili si ga od nekud skinuo?
Pitam radi referenci i benchmarka.

traderhr
10.12.2003., 17:08
evo na ovoj stranici mozes pogledati statistiku za pojedinu granu ekonomije...

INDUSTRY CENTER (http://biz.yahoo.com/ic/index.html)

krunos
17.12.2003., 10:26
Online trader
Sam ovdje su ti podaci koje tražiš.Ako ti treba još nešto slobodno pitaj.Lijep pozdrav.

Ma ovo sve izgleda fino, ali me baš zanima kako su "doktori" uspjeli dobiti BETU cijelog tržišta koja iznosi 1,15 ... (zadnja kolona i zadnji red) ?? Opali prosjek, pa kud pukne....

Online trader
17.12.2003., 19:53
Beta za tržište u cjelini je uvijek 1 jer se bete ostalih vrijednosnih papira računaju u korelciji sa S&P 500 koji u financijskoj analizi predstavlja benchmark zbog toga jer se u njegovom sastavu nalaze najveće kompanije na USA tržištu pa prema tome kretanje toga indeksa predstavlja kretanje tržišta u cijelosti dok su ostale bete koje su navedene u tablici odnose na prosječno kretanje cijena dionica pojedinog industrijskog sektora u odnosu na cijelo tržište.

Sam
17.12.2003., 21:54
Online trader
Beta za tržište u cjelini je uvijek 1 jer se bete ostalih vrijednosnih papira računaju u korelciji sa S&P 500 koji u financijskoj analizi predstavlja benchmark zbog toga jer se u njegovom sastavu nalaze najveće kompanije na USA tržištu pa prema tome kretanje toga indeksa predstavlja kretanje tržišta u cijelosti dok su ostale bete koje su navedene u tablici odnose na prosječno kretanje cijena dionica pojedinog industrijskog sektora u odnosu na cijelo tržište.

evo sa net-a o beti...

Beta is a measure of how a particular stock's price moves relative to the market as a whole. It is usually described as a measure of volatility. There are individual stock betas and industry betas.

A beta of one indicates that the stock's price moves exactly with the overall market. For example, if the market goes up 20%, the stock price goes up 20%. Market down 10%, stock down 10%. This is, of course, calculated over a period of months and does not necessarily hold true on a daily basis.

A stock with a beta of more than one is more volatile than the market. If the market goes up, it tends to go up at a greater magnitude (i.e. market goes up 10%, stock goes up 15%). The higher the beta, the more volatile the stock. A beta of less than one indicates that the stock's price is more stable than the market (in general and over a long time period).

A beta for an entire industry would compare how the companies in that industry fare relative to the market. For example, high technology stocks, as a whole, probably have a higher average beta than one. In comparing stocks within an industry, it can be useful to know the industry beta and how a specific company compares to it. For example, if you know that the beta for telecommunications stocks was 1.3 and you found a company in that industry with a beta of 0.8, this would tell you that the company is not only less volatile than the market as a whole, but extremely stable compared to its industry -- which could be good or bad depending on whether you are looking for price stability or rapid price growth.

This is just a brief outline of what beta is and how it is used. For more information, I would have to send you to the library. Look up Capital Asset Pricing Model and Portfolio Management Theory in a good book on long-term investing.

veki
20.06.2005., 23:37
Mene zanima ako mi netko može primjerom izračunati i prikazati kako se računa P/E za bilo koju dionicu? Znam da ste vjerojatno to sve prošli, ali bih molio to. I na kraju odakle crpite podatke, ako sa ZSE koju brojku gledate? Evo bio bih puno zahvalan!

presvetli
21.06.2005., 01:53
P/E= cijena dionice podijeljena zaradom po dionici.
Dakle, dionica se trži po 100 kuna, a zarada po dionici iznosi 10 kuna. Znači da je P/E= 10.
Podataka ima posvuda. Novine, crosec, financijski izvještaji, publikacije, gdjegod...

mestar
21.06.2005., 02:39
omg, PE za cijelo trziste na oko 35? to je jednostavno bedasto...

veki
21.06.2005., 02:58
Evo još jedno pitanje: što je prilikom kupnje potrebno zapaziti osim P/E?

franciska
21.06.2005., 06:48
P/E= cijena dionice podijeljena zaradom po dionici.
Dakle, dionica se trži po 100 kuna, a zarada po dionici iznosi 10 kuna. Znači da je P/E= 10.
Podataka ima posvuda. Novine, crosec, financijski izvještaji, publikacije, gdjegod...

Takvu sam definiciju našla i u literaturi. Ali o kakvoj zaradi se radi, očekivanoj, već postignutoj, ukalkuliranoj. Koga P/E više zanima, kupca ili prodavača?
Da li je točno da je uvijek dobro da je P/E manji od 10?

WORlock
21.06.2005., 09:11
Takvu sam definiciju našla i u literaturi. Ali o kakvoj zaradi se radi, očekivanoj, već postignutoj, ukalkuliranoj. Koga P/E više zanima, kupca ili prodavača?
Da li je točno da je uvijek dobro da je P/E manji od 10?

E je vec postignuta zarada (dobit) i nema nikakve buduce projekcije, a P je trenutna cijena na trzistu.

Za P/E se cesto koriste sljedeca objasnjenja:
1. P/E je ocekivani broj godina nakon kojih ces ostvariti povrat ulozenog kapitala.
2. P/E je broj kuna koje si spreman uloziti da bi u sljedecoj godini dobio 1 (jednu) kunu.

Razumljivo je da P/E treba biti sto manji.
Koga P/E zanima? Ovaj i slicni koeficijenti se koriste kao JEDNOSTAVNI pokazatelji pojedinih dionica na trzistu. Pomocu njih je moguce usporedjivate kompanije koje djeluju u istim sektorima. Medjutim, ovaj pokazatelj NE SMIJE biti iskljucivi faktor za odabir neke dionice.

Koga vise zanima? Kupca ili prodavaca? Isto je da pitas koga vise zanima novac, zarada... Kupca ili prodavaca? Mislim da pitanje ipak nema smisla.

franciska
21.06.2005., 09:21
Želim izraziti svoju zavist!
Zavidim onim forumašima koji se slučajno nađu u isto vrijeme na forumu i onda jedan drugome odgovaraju i te konverzacije su zanimljive, a čak znaju imati i smisla.
Ta se sreća meni ne može dogoditi, zna svatko tko je u ovo rano jutro bio na forumu!
Iz svega proizlazi da su mi pitanja sitničava, sa čime se ne mogu složiti, jer je literatura jedno, a refleks na forumu nešto sasvim drugo.

franciska
21.06.2005., 09:34
Hvala ti WORlock, preduhitrio si me.
Sad mi se otvaraju potpitanja, ali neću iz gore navedenog pa ću valjda naći neki način do temeljitosti.

MEA
21.06.2005., 15:34
P/E može odražavati zaradu postignutu u proteklih 12 mjeseci i tada se naziva Ttm P/E (trailing tvelwe months) i on meni osobno malo znači. Značajniji mi je forwrd P/E odnosno omjer između trenutne cijene i očekivane buduće zarade. Ovaj potonji se i u svijetu uglavnom gleda.

(Primjer: što ti znači P/E od recimo 2 ako će ta ista kompanija dogodine poslovati sa minusom ili će zarada znatno opasti pa će forward P/E biti napr 35. Ta dionica može izgledati podcijenjena ali na burzi se gleda u budućnost (barem 6 mjeseci) a ne u prošlost).

(Na našem tržištu smo imali primjer PODR kojoj je P/E bio 1125 prije objave rezultata za 2004. a sada je on ako se nevaram negdje oko 13. Da si svoju odluku bazirao na P/E 1125 nikad ni u ludilu tu dionicu ne bi kupio. Ali ako se očekuje zarada koja će taj ratio svesti u razumne okvire u skoroj budućnosti naravno da ćeš ga ignorirati i kupiti dionicu. )

S druge strane pak imamo obrnutu situaciju napr Ttm P/E 120 ali zbog napr plasmana novog proizvoda na tržište očekuje se povećana zarada pa se procjenjuje da će forward P/E biti recimo 10.

Ja osobno preferiram PEG ratio koji mi je najmjerodavniji jer dionica sa P/E ttm od napr 110 te forward 50 još uvijek ne predstavlja precijenjenu dionicu ako se njezin očekivani rast u narednih 5 godina očekuje po stopi od napr 50 % godišnje. U konkretnom slučaju njezin bi PEG ratio bio 1 što je znak da ta dionica nije baš precijenjena već objektivno vrednovana. PEG < 1 predstavlja podcijenjene dionice.

PEG se izračunava tako da se PE podijeli sa očekivanom stopom rasta.

Monk
21.06.2005., 15:42
Lijep post Mea. Samo, ispravka, Podravka je imala za 2003 godinu eps oko 2kn.
Tako da P/E nije prelazio 100.

MEA
21.06.2005., 15:46
Lijep post Mea. Samo, ispravka, Podravka je imala za 2003 godinu eps oko 2kn.
Tako da P/E nije prelazio 100.

1125 je čini mi se bio podatak koji davao ZSE u svojim dnevnim izvješćima. Ne mogu se sjetiti zarade PODR u 2003 (podatke sam arhivirao i stvaio ad acta :)) ali mi se čini da je dobit PODR u 2003 bila simbolična i na granici pozitivne nule - no neka se nitko ne oslanja na moje "sjećanje" :biggrin:

Monk
21.06.2005., 15:54
1125 je čini mi se bio podatak koji davao ZSE u svojim dnevnim izvješćima. Ne mogu se sjetiti zarade PODR u 2003 (podatke sam arhivirao i stvaio ad acta :)) ali mi se čini da je dobit PODR u 2003 bila simbolična i na granici pozitivne nule - no neka se nitko ne oslanja na moje "sjećanje" :biggrin:
Zeznuo se ZSE, dobit je bila 10 milja kuna, pa je i eps bio ispod 2 kune.
Evo linka s Podravke:http://www.podravka.hr/investitori/elementi/godisnja_izvjesca/GI2003.pdf

WORlock
21.06.2005., 15:58
...Značajniji mi je forwrd P/E odnosno omjer između trenutne cijene i očekivane buduće zarade...
Jos kad bi kod nasih kompanija mogao predvidjeti zaradu u sljedecih mjesec dana... (PTKM, IGH, DLKV, PODR pa i PLVA... :biggrin: )

MEA
21.06.2005., 16:05
Jos kad bi kod nasih kompanija mogao predvidjeti zaradu u sljedecih mjesec dana... (PTKM, IGH, DLKV, PODR pa i PLVA... :biggrin: )

Na zapadu to rade analitičari koji su u tančine upoznati sa poslovanjem a i same kompanije davaju prognoze/planove za slijedeće razdoblje(a). Izračun sam po sebi i nije toliko kompliciran ako imaš sve podatke i pratiš eventualne nove ugovore te ako znaš strukturu troškova i prihoda.

veki
21.06.2005., 18:28
Ajde izračunaj PEG za Končar, Kamensko, PTKM, JDPL i INDG. Hvala!

MEA
21.06.2005., 18:54
Hoću alii ne besplatno pod uvjetom da mi ti daš sve potrebne podatke. Molim!

nevenb
21.06.2005., 19:12
Na zapadu to rade analitičari koji su u tančine upoznati sa poslovanjem a i same kompanije davaju prognoze/planove za slijedeće razdoblje(a). Izračun sam po sebi i nije toliko kompliciran ako imaš sve podatke i pratiš eventualne nove ugovore te ako znaš strukturu troškova i prihoda.

svaka normalna kompanija radi svoj poslovni plan i na osnovu njega se može izračunati.

kod nas nema ni planova, nama to ne treba, to je "socijalistička" izmišljotina.

imam sreću (ili nesreću) da radim sa jednom stranom firmom. kod njih je budžet (plan) svetinja. ako se odstupi previše od njega, preko dozvoljene tolerancje, a da to nije barem u natuknici predviđeno, (ili da nije tsunami) i nije predviđena ograda za nešto slično, tada lete glave, pa makar ta nepredviđena situacija donijela i veliki plus za firmu.
kod njih ne smije biti nepredviđenih situacija. nema veze što je firma zaradila, ako je bilo nepredviđeno i slučajno. ništa ne smije biti prepušteno slučaju. slučaj može otjerati firmu u stečaj.

bojim se da kod nas u malo kompanija to funkcionira, pogotovo u ovima na tržištu JDD. čast iznimkama, ali njih već svi tu ionako znaju

franciska
21.06.2005., 20:31

Zašto je Presvetli savjetovao da za početak treba probati investirati na našem tržištu, ako se ne može doći do relevantnih podataka i analiza. Da li vi to imate na Strong buy-u?
Inače, ja bih ti rado platila izračune, ali moraš sam naći podatke jer ja ne znam.

MEA
21.06.2005., 21:10
Zašto je Presvetli savjetovao da za početak treba probati investirati na našem tržištu, ako se ne može doći do relevantnih podataka i analiza. Da li vi to imate na Strong buy-u?
Inače, ja bih ti rado platila izračune, ali moraš sam naći podatke jer ja ne znam.

Franciska - u ovom poslu samo je jedno sigurno - nema sigurnosti ni egzaktnosti.
Savjet Presvetlog je na mjestu jer ako ćeš dobivati ili gubiti to kod nas ipak ide malo sporije (opet sve ovisi o pojedinoj dionici odnosno njezinoj beti (volatilnosti).

Do nekih podataka koji su bitni se ipak može doći pogotovo kod dionica iz prve kotacije te nekih iz JDD kotacije ili su ipak šire poznati.

Dionice za koje nemaš podataka nemoj ni razmatrati jer se radi o kockanju.

Ja sam u svom gore navedenom postu jasno naglasio "na zapadu" i "analitičari koji u tančine poznaju poslovanje pojedine kompanije" - kod nas je to nemoguće jer - podataka o rastu u idućih 5 godina jednostavno nema.

S druge strane treba imati na umu da su takvi podaci PROCJENA a ne STVARNI pokazatelji (mislim na očekivani rast) te više OČEKIVANJA i nadanja nego postotni iznos koji se ima sigurno desiti. Slijedom toga dionici se daje "kredit" da se trži po određenoj cijeni a ako ona objavom rezultata razočara pa se pokaže da nije EPS porasla za 30 % nego samo 15% budi sigurna da će u roku od isto toliko sekundi njezina cijena potonuti nadolje za barem toliki postotak.

PEG ratio se za večinu USA dionica može pronaći na webu (pod uvjetom da će kompanija poslovati pozitivno i da planira rast.

Izračun ponavljam nije kompliciran radi se samo o dodavanju i oduzimanju - podaci su ti koji nedostaju i meni i tebi/svima.

Plan nije uvijek ostvariv (ponekad se premaši a ponekad podbaci) ali se bez njega ne može poslovati odnosno bez njega se ponaša po principu "lako ćemo" ili "već ćemo vidjeti što će se dogoditi".

PEG ratio je da ovdje spomenem vrlo važan Growth investitorima ili još preciznije GARP (Growth At Reasonable Price) investitorima dok će napr. value investitori više pažnje obratiti na P/B , FCF, EV/FCF, EV/EBITDA, Dividend yield i tome slično.

Traderima je to manje bitno (osim ako sebi na daju "zakon" da će trgovati samo sa dionicama koje imaju kvalitetne fundamentalne pokazatelje).

veki
21.06.2005., 21:50
Hoću alii ne besplatno pod uvjetom da mi ti daš sve potrebne podatke. Molim!

Reci cijenu i koje sve podatke treba pribaviti!

MEA
21.06.2005., 22:20
Veki - OK sad ozbiljno - nemaš ti tih podataka niti itko iz navedenih poduzeća osim očekivanja. Pošto si već spomenuo JDPL a kako i sam dolazim iz pomorske firme pokušat ću ti ukratko objasniti kako stvari funkcioniraju kad se pravi plan za narednu godinu.

Komercijala (u kojoj sam i sam radio) uglavnom ima zadatak predvidjeti prihode za narednu godinu na osnovu očekivanja kretanja tržišta u narednom razdoblju. Ako ti je brod u Long period time charteru izračun ti je matematički točan jer je njegov prihod zagarantiran ugovorenom najamninom.

Kod brodova koji nisu u time charteru ali recimo prevoze teret iz COA (Contract of Afreightment ili po naški dugoročni ugovor o prijevozu istog tereta iz iste u istu luku situacija ti je također skoro 100 % jasna koliki će biti prihodi (ovisno koliko takvih putovanja brod može prevaliti u jednoj godini a i troškovi su ti manje više isti.

Ostaju brodovi na spot tržištu kojima se jednostavno zarada iz ove godine poveća za očekivani porast vozarina i dobio si prihode cijelog JDPL jer on drugih prihoda koliko ja znam nema.

Zatim se gleda da li će kompanija povećati flotu , kada će taj brod doći u operatiivu i koliku će on prihod ostvariti ili u suprotnom smanjiti.

Da li je kompanija u pregovorima za novi COA ili nije?
Da li stari ističe i kada?

Od tih se prihoda najprije odbijaju komercijalni troškovi (lučki, troškovi goriva, prolaza kanalima - Suez, Panama, Kielski kanal ukoliko će brodovi kroz njih prolaziti) ili tzv. varijabilni troškovi.
Njima se pridodaju troškovi rezervnih, dijelova, dokovanja (uvijek neki brod ide na dokovanje to se uvijek unaprijed znade pa čak i koliko će koštati), hrane za posadu, plaće zaposlenika, otplate kredita kojima je brod kupljen i osiguranje (koji su u stvari fiksni troškovi).

Prihodi minus troškovi jednako dobit.

(ako se u medjuvremnu nešto na tržištu desi ili nedaj Bože brod potone, well pa postoji rebalans ili pak debalans plana tokom godine (kao i kod budžeta države).
Ovo je najkraća verzija koju sam mogao izvesti i ne bi ju trebalo uzeti kao obrazac.

Dugogodišnji (5 god) plan je ipak neprecizniji ali recimo moja kompanija je imala plan da za 5 godina udvostruči flotu - na kraju se desilo da smo ju za 7 god utrostručili). Za to je postojala odluka, sve je k tome bilo usmjereno i samo oni iz poduzeća su znali da će firma za 7 god utrostručiti svoje kapacitete odnosno da k tome teži. Kad to znaš onda znaš i kako će ti se OTPRILIKE kretati prihodi/troškovi a tržište se uvijek pobrine da ti pomrsi račune što nam se na kraju i desilo.

Dok u svoju komapniju nismo uveli budžete za pojednini brod planirano od realiziranog je znalo odstupati 10-15 % pod uvjetom da nije bilo iznenadjenja na tržištu. Uvodjenjem obvezatnog budžeta postotak se bitno smanjio.

Sličan obrazac se može i primjenjuje na sve kompanije bitno je znati Kako poduzeće zarađuje (od čega) da li proširuje kapacitete ili ne, da li osvaja nova tržišta ili ne, da li mu konkurencija oduzima dio kolača ili ne....i poznavati strukturu troškova koji iz poslovanja proizilaze.

Recimo primjer ADRS-a tj oduzimanje licence za Marlboro je siguran znak da će prihodi biti manji za onih 7-8 % čini mi se koliko je isti sudjelovao u njemu ali isto tako i troškovi koji su bili potrebni da se taj Marlboro proizvede te proda će biti manji. Dakle to je sada poznato i lakše je izračunati prihod za 2006. no rijetko tko osim možda onih iz uprave su znali da tih prihoda neće biti u 2006 i narednim godinama.

Dobivanje DLKV ugovora na Islandu takodjer treba uzeti u proračun za 2006.

(nabacujem ove primjere samo kao orijentir Kako se u biti izračunavaju budući prihodi i ona iznenadjenja koja se pobrinu da se očekivanja ne ispune. A što se dogadja sa dionicom to sam već ranije napomenuo kad se ta očekivanja ne ispune.)

To doista nije teško zar ne?

veki
21.06.2005., 23:35
Pazite ovo imam pitanje: što znači kad je P/E negativan, što u tom slučaju, vjerojatno je duštvo poslovalo gubitkom??!!

veki
22.06.2005., 00:15
I još me nešto zanima: kada se uzima zarada po dionici za koji se period uzima, npr za 12 mjeseci 2004, za tri mjeseca 2005 ili? Nekako mi nije jasno, jer različiti su rezultati. Kod KOEI ste uzimali za prošlu godinu, a ova kako je s ovom?

mestar
22.06.2005., 01:52
kod njih je budžet (plan) svetinja. ako se odstupi previše od njega, preko dozvoljene tolerancje, a da to nije barem u natuknici predviđeno, (ili da nije tsunami) i nije predviđena ograda za nešto slično, tada lete glave, pa makar ta nepredviđena situacija donijela i veliki plus za firmu.
kod njih ne smije biti nepredviđenih situacija. nema veze što je firma zaradila, ako je bilo nepredviđeno i slučajno. ništa ne smije biti prepušteno slučaju. slučaj može otjerati firmu u stečaj.

ma to je bullshit. takva nefleksibilnost i neskretanje sa zadanog smjera je dobar nacin da tresnes u betonski zid. ili ta strana firma cisto na taj nacin kontrolira disciplinu srednjeg menadzmenta razbacanog po svijetu. (ili se mozda radi o gorili koja je dovoljno jaka da se tako ponasa)

detaljno planiranje buducnosti nikad samo po sebi nista ne znaci. moze sluzit kao neka vrsta motivacije, ili kao generator novih pristupa. npr. ja odlucim da cu sjedecih 12 mjeseci imati 60% povrata. da li mi taj plan nesto pomaze? ili mozda imam plan za povrat 8%. ocito da ce ti razni "planovi" dovesti do razlicitog pristupa, ali niti jedan me nece na caroban nacin uciniti efikasnijim.

ima nekih ideja o tome u knjizi "slack"... gotovo nista nije najefikasnije ako se drziz zadanog puta. ili primjer sa LTCM-om kad im prihodi nisu bili jednaki planiranima, pa su povecavali rizike.

pogotovo ti ne vjerujem da ce se netko u toj stranjskoj firmi zaliti ako se dese neplanirani prihodi. :)

eto, da se cak i dovezem na PE temu... brzi rast firme dozvoljava da i veci PE budu prihvatljivi. u onoj tablici je bio neki uikupni "planirani" rast cijelog trzista od 10-15%, a povijesno cijela ekonomija raste oko 2% godisnje. nesto tu ne stima.

mestar
22.06.2005., 02:10
kada se uzima zarada po dionici za koji se period uzima, npr za 12 mjeseci 2004,

neide bas direktno tebi, ali cesto u ovim pitanjima trazite neku sigurnost i cvrste definicije, tamo gdje sigurnost ne postoji.

ako ti firma daje izvjestaje jednom godisnje, onda niti nemozes uzeti drugu zaradu nego od te zadnje godine. sto se tice PE faktora sa zaradom u buducnosti, tu si vec nesiguran jer nitko nemoze predvidjeti buducnost. sto dalje to teze.

cak i za zavrsene godine, knjigovodstveno se cesto glancaju prihodi, prebacuju se iz jedne godine u drugu, sve zbog zelje da se rast prikaze sto ravnijim i sto sigurnijim.

analiticari su takodjer prica za sebe. za 10% njih se moze reci da doslovno apsolutno nista ne "proanaliziraju", nego samo kopiraju vec postojece... (vidi npr. knjigu "all about hedge funds", uvijek korisno uciti ekstremne situacije da bi se bolje razumijele normalne), a ovi koji objavljuju rezultate su gotovo uvijek u sukobu interesa tako da ce sve uljepsavati, i predvidjanja zarade ce biti manja nego sto stvarno izracunaju, tako da firma moze "premasiti ocekivanja"... (jednom izmjereno da, svjesno ili nesvjesno prosjecno umanjuju za 10% buduce prihode)

i uzmi jos i novinare, kojiima je isto u interesu uljepsavati, i bullshit terminologiju tipa "korekcija", kao da je prije cijena bila kriva, i sad je nekako "tocna", (i zasto korekcija trzista nikad nije slucaj kad cijene rastu?), ili "profit taking", koji uvijek objasnjava pad cijene, i zasto nikad ne cujemo o "loss takingu???").

i dakle, kad citas u novinama o projeciranom PE faktoru za sljedecu godinu, ta informacija prolazi kroz barem cetri koraka i svaki od njih dodaje neku distorziju...

uh, pretjerao sam... :)

mestar
22.06.2005., 02:13
Pazite ovo imam pitanje: što znači kad je P/E negativan, što u tom slučaju, vjerojatno je duštvo poslovalo gubitkom??!!

of kors. shit happens.

mestar
22.06.2005., 02:24
thanks MEA, dobro si opisao ove primjere planiranja.

Recimo primjer ADRS-a tj oduzimanje licence za Marlboro je siguran znak da će prihodi biti manji za onih 7-8 %
...
no rijetko tko osim možda onih iz uprave su znali da tih prihoda neće biti u 2006 i narednim godinama.

sumanjam da je itko iz uprave to znao "pod sigurno." mozda su ocekivali to da.

ne radi se tu samo o tih 7-8%. koliko ja kuzim, za sada TDR ima vise manje zacepljene kanale za konkurenciju, i ako se npr. malboro probije, mogli bi i drugi, zar ne?

u svakom slucaju, trenutni PE na 6 stvarno izgleda primamljivo... 16-17% prihoda godisnje, mljac mljac. :)

veki
22.06.2005., 02:25
Da li ti znaš kada se računa P/E za ovu godinu koje parametre uzimamo, za prošlu cijelu za prvo tromjesečje ove ili???

mestar
22.06.2005., 02:27
...me baš zanima kako su "doktori" uspjeli dobiti BETU cijelog tržišta koja iznosi 1,15 ...

:))))

mozda sve one kategorije zbrojene zajedno nisu cijelo trziste... mozda ima kategorija koje nisu ukljucene, ili mozda ima firmi koje nije bilo moguce kategorizirati.

veki
22.06.2005., 02:28
Evo recimo da si došao za ADRIS P/E = 6 trebao si uzeti trenutačnu cijenu od 3250 kn i zaradu po dionici za 12-2004 462,89. No zanima me što znači onda razdoblje 2005-03 Zarada po dionici u tromjesečju prethodne godine: 63,48
Zarada po dionici u tromjesečju tekuće godine: 66,90
Zarada po dionici kumulativno prethodne godine: 63,48
Zarada po dionici kumulativno tekuće godine: 66,90.

Eto, hvala unaprijed!

veki
22.06.2005., 02:30
Zašto se ne uzimaju zarade za prvo tromjesečje 2005 nego za 12 mjeseci 2004. godine?

mestar
22.06.2005., 02:36
evo sa net-a o beti...
A beta of one indicates that the stock's price moves exactly with the overall market. For example, if the market goes up 20%, the stock price goes up 20%. Market down 10%, stock down 10%.

This is, of course, calculated over a period of months

this is, of course, wrong. :)

istina, pisac je malo pojednostavnio, ali ovako kako je napisano zvuci da ova dionica tocno prati trziste. preciznije bi bilo reci da: "...ako market dnevno prosjecno fluktuira 10%, onda ce i beta 1 dionica dnevno prosjecno fluktuirati 10%"

mestar
22.06.2005., 03:19
"Ali o kakvoj zaradi se radi, očekivanoj, već postignutoj, ukalkuliranoj." (1)
"Koga P/E više zanima, kupca ili prodavača?" (2)
"Da li je točno da je uvijek dobro da je P/E manji od 10?" (3)
"što je prilikom kupnje potrebno zapaziti osim P/E?" (4)

super su ova pitanja jer istovremeno motiviraju, plase, i zabavljaju. :) (ne mislim to nimalo ironicno)

ajde, ajde, PE nije nista strasno, vjerojatno se i koristi iz glupih povijesnih razloga, umjesto da se koriste prirodniji postoci. npr. kao da dodjes u banku:

-kakvi su uvijeti za vezanu stednju na 3 godine?
-16 godina
-wtf???
-pa nakon 16 godina ce vam se duplirati novci, osim sto nije 16 godina nego nego prije oko 12 godina, jedino sto cete prve godine dobiti jednu sesnaistinu love vise
-wtf? moze to malo jednostavnije?
-moze, kamata je 6% godisnje

tako se moze i PE izreci, npr. sa postocima. PE 6 je oko 16.6%, (1/6) dakle, firma na tu cijenu dionice zaradi 16% godisnje.

ajd, dosta zajebancije... odgovori na pitanja:

1. da :)

2. iako se na prvi pogled cini da pitanje nema smisla (obje strane su u jednakoj situaciji), mozda ovakva svjeza perspektiva otkrije nesto novo. mozda razliciti pristupi asset alokacija uzrokuju drugaciju vaznost PE-a i drugih faktora. mozda netko tko koristi "100% u dionicama" strategiju koja je dosta rasirena drugacije gleda nego netko tko drzi pretezno gotovinu. za razmislit.

3. da. postoji korelacija izmedju PEa i dugorocnog povrata love, poprilicno jaka. vrijedi i za cijelo trziste. primjeri: kada je PE cijelog trzista bio manji od 12, nikada se nije desilo da prinos u sljedecih 10 godina bude negativan. u zadnjih 100 godina je bilo 14 godina da je u sljedecih 10 godina prinos bio negativan, npr. 1966 je PE cijelog trzista bio oko 24, i sljedecih 10 godina se zaradjivalo -3% godisnje. oko trecina svih godina u zadnjih 100 je imala PE faktor za cijelo trziste manji od 12. takodjer, nikada se nije desilo da je u godini gdje je PE faktor bio veci od 22, da je prinos u sljedecih 10 godina bio veci od 5% godisnje. (ove podatke vadim iz irrational exuberance, strana 186)

4. odgovor na ovo pitanje je preopsiran da bi stao u ovu marginu. doslovno, sva literatura koja ima ikakve veze sa biznisom, investiranjem, financijama, marketingom i sl (ukljucujuci i matematiku, statistiku, fiziku, etc etc), ti je odgovor na ovo pitanje.

mestar
22.06.2005., 03:35
Evo recimo da si došao za ADRIS P/E = 6 trebao si uzeti trenutačnu cijenu od 3250 kn i zaradu po dionici za 12-2004 462,89. No zanima me što znači onda razdoblje 2005-03 Zarada po dionici u tromjesečju prethodne godine: 63,48
Zarada po dionici u tromjesečju tekuće godine: 66,90
Zarada po dionici kumulativno prethodne godine: 63,48
Zarada po dionici kumulativno tekuće godine: 66,90.

moram priznati da nisam nista racunao neko sam k'o corava ovca uzeo brojku koju sam nedavno vidio na forumu.

pitanje ti je sasvim na mjestu, bolje uzet svjezije podatke. ajd da izracunamo:

za 2004: 3280/463 = 7.08

prvo tromjesjecje 2005: (ako pretpostavimo da nema sezonskih efekata, nisam pusac, ali pretposavljam da se trosi isto po ljetu i po zimi, isto zanemarujem sezonizam turizma) 3280 / (66.9 * 4) = 12.25

nemam poima odkud tolika razlka. mozda su jedno brojke prije poreza a drugo nakon?

mozemo i ovako probat... ako je prvo tromjesjecje naraslo 5%, mozda ce i cijela godina. onda PE ispada: 3280 / ( 463 * 66.9/63.48) = 6.66.

AKA, PE of the DEVIL! :)

mestar
22.06.2005., 03:51
Zašto se ne uzimaju zarade za prvo tromjesečje 2005 nego za 12 mjeseci 2004. godine?

znam da ZSE kad racuna PE (samo za prvu kotaciju) uzima svjezije podatke kad dobije izvjestaje.

npr. nakon prvog tromjesjecnog izvjestaja uzima se zarada iz 9 mjeseci iz prosle godine, i 3 mjeseca tekuce. kako ne postoji izvjestaj za "zadnjih 9 mjeseci u godini" oduzima se zarada prvog tromjesjecja prosle godine, od ukupne zarade prosle godine, pa se onda doda zarada tri nova mjeseca... to bi se isto moglo i napravit sa onim podacima od ADRSa koje si prenio:

3280 / (463-63+67) = 6.97 (pitanje da li su ove zarade istorodne)

--
Association for Removal of Appendix that is Reduntant: -R-A, aka. ARAR-R-A

mcandi
22.06.2005., 10:13
Da li ti znaš kada se računa P/E za ovu godinu koje parametre uzimamo, za prošlu cijelu za prvo tromjesečje ove ili???

daj ne komplicirajte izračun pe ratio, uzmeš dobit zadnja 4 kvartala i cijenu dionice i evo kolača

veki
22.06.2005., 14:18
Ne kompliciram nego tražim točnost...kao što si i primijetio i ljude je zbunilo. Ipak, sad razumijem i hvala na odgovorima svima (Mestru)!

prljaviharry
22.06.2005., 14:20
Kako se računa zarada po dionici, ako imamo redovne i povlaštene dionice?
...a te dionice imaju i različite cijene. Npr. ZABA?

presvetli
22.06.2005., 17:03
To jednostavno riješiš. Uzmeš vrijednost izdanog kapitala i podijeliš ga s nominalom onog roda dionice čija te vrijednost zanima.
S tim "novim" brojem dionica dalje radiš sve izračune.

borg
22.06.2005., 20:47
Evo sad kad smo načeli rasprave o fundamentalnim pokazateljima....mogli bi objasniti i ostale P/CF, EV/ EBITDA, P/S ...itd... te koji su od njih najvažniji za nas mali pri odlukama...

gagnant
22.06.2005., 22:38
Evo sad kad smo načeli rasprave o fundamentalnim pokazateljima....mogli bi objasniti i ostale P/CF, EV/ EBITDA, P/S ...itd... te koji su od njih najvažniji za nas mali pri odlukama...

Evo za početak od navedenih za mene jedan vrlo važan. P/CF (price/cash flow). Dakle cijena u odnosu na sam novčani tok, tj novac koji ulazi u kompaniju, što se uspije naplatit, grubo rečeno.
Tu je recimo Adris jak, jer često recimo sama dobit nema toliku snagu ako nema ulaza novca, koji omogućuje ulaganje u daljnju proizvodnju, plačanje dugovanja i druge investicije.

Erik
26.09.2005., 11:56
Evo jedno naizgled banalno pitanje, ali mislim da se u stvari uopće ne radi o jednostavnoj stvari.

Kako se računa prosječni P/E (tržišta, industrije, ili bilo kakve grupe dionica)?

Meni je palo na pamet nekoliko mogućih načina, ali bih pričekao da netko od iskusnijih i pametnijih forumaša odgovori. Da ne ispadne da izmišljam toplu vodu.

presvetli
26.09.2005., 15:21
Uzmeš željene dionice po grupama ili u cijelini, zbrajaš iznose i dijeliš. Možeš naravno izbacivati uljeze koji kvare izračun iz ovog ili onog razloga, ekstremne ili negativne rezultate.
Ne bih se previše zamarao pitanjem standarda, jer ga ovdje nema, tj. možeš reći da je najvjerodostojniji onaj model koji izbacuje najrealnije brojeve.

Erik
26.09.2005., 16:27
Ne bih se previše zamarao pitanjem standarda, jer ga ovdje nema, tj. možeš reći da je najvjerodostojniji onaj model koji izbacuje najrealnije brojeve.

Ovakav odgovor me uopće ne iznenađuje. Kao što sam rekao, meni je već palo na pamet 4-5 modela, ali vidim da svaki od njih ima određene nedostatke.

Uzmeš željene dionice po grupama ili u cijelini, zbrajaš iznose i dijeliš. Možeš naravno izbacivati uljeze koji kvare izračun iz ovog ili onog razloga, ekstremne ili negativne rezultate.

Ako sam dobro shvatio, to znači jednostavno zbrojiti sve pojedinačne P/E i podijeliti ih s ukupnim brojem dionica.

Uz svo dužno poštovanje, Presvetli, takav model mi se čini krajnje nelogičnim. Naime, ako nacrtamo graf funkcije P/E (E) vidimo da postoji diskontiuitet funkcije. Što to znači? Smanjivanjem vrijednosti E (uz fiksni P) P/E se povećava do beskonačnosti. Vrlo mali E jedne dionice može u potpunosti narušiti zakav izračun prosjeka. Još gore, prelazak E u negativne vrijednosti pomiče P/E iz plus beskonačno u minus beskonačno.

To znači da teoretski promjena dobiti od samo 2 lipe može značiti promjenu iz izuzetno velikog u izuzetno mali P/E.

Ukratko, ovakav model može izbacivati vrlo nerealne brojeve, pa bi se moglo reći da nije vjerodostojan.

presvetli
26.09.2005., 16:32
Zato i kažem da moraš isključiti ekstreme.

Erik
26.09.2005., 16:38
Evo dva modela koja se meni čine najboljima.

1. Izračuna se prosječni E/P po gornjem modelu, i onda se jednostavno izračuna 1/(E/P). Kod ovakvog modela nema diskontinuiteta funkcije (jer P ne može biti negativan). Osim toga, nije baš vjerojatno da će cijena težiti nuli, pa nema ekstremnih vrijednosti E/P koje kvare račun.

Nedostatak je (možda) u tome što svaka dionica, pa i ona najmanja po tržišnoj kapitalizaciji, kao i ona najnelikvidnija, jednako sudjeluje u računu.

2. Tržišne kapizalizacije svih dionica zbroje se, te podijele sa zbrojem dobiti svih dionica.

Ovo mi se za sada čini kao najbolji model.

Erik
26.09.2005., 16:44
Zato i kažem da moraš isključiti ekstreme.

U pravu si. No, moram priznati da mi se baš ne sviđa model u kojem proizvoljno uzimamo što jest, a što nije ekstrem, odnosno koju dionicu uključujemo, a koju ne.

Na kraju, možda je to stvar ukusa, ne tvrdim da su moji predloženi modeli bolji. Zanima me da li su i drugi razmišljali o tome i do kojih su zaključaka došli.

Erik
26.09.2005., 17:02
Ovaj problem počeo me mučiti kada sam vidio kako na yahoo izračunavaju prosječni P/E za pojedine industrije. Uzmimo za primjer industriju Publishing - periodicals.

http://biz.yahoo.com/p/728conameu.html

Dan je P/E za 10 dionica. Prema yahoo-u, prosječni P/E za industriju je 15,50.

Ako koristimo najjednostavniji model (koji je spomenuo Presvetli), dobijemo prosječni P/E = 46,59.
Ako isključimo ekstremne vrijednosti (najveći i najmanji P/E) i ponovno izračunamo prosjek, dobijemo 24,65.
Ako isključimo dvije najveće i dvije najmanje vrijednosti, dobijemo 21,40.
Ako koristimo metodu koju sam ja predložio (1 / prosječni E/P) dobijemo 12,38
Ako računamo median svih vrijednosti, dobijemo 19,94.

Kao što vidite, dobijene vrijednosti se drastično razlikuju ovisno o metodi koju koristimo.

presvetli
26.09.2005., 17:17
Odličan prikaz koliko ekstremi mogu poboljšati ili pokvariti sliku. Zato i ide komparacija: laž, velika laž, statistika. :biggrin:
Tvoj model mi se čini zanimljivo rješenje. Morao bih ga malo provrtiti da vidim kako diše.
No, ostaje ključ da bi za pravu sliku u biti trebalo ići od pojedinog slučaja do slučaja i eliminirati sve što na bilo koji način kvari ili nije vjerodostojno.
Opet, iz gornjih izračuna, može se izvući zaključak da je P/E najbliži realnoj brojci negdje blizu ili ispod 20. Tj, ovaj zadnji median.

Erik
26.09.2005., 17:24
Da, medijan se čini kao dosta dobro (a jednostavno) riješenje. On automatski isključuje sve ekstreme. No, on ne pravi razliku između 'težine' pojedinih dionica.

Da li je po tvome mišljenju bolji model koji vodi računa o tome koliko je 'teška' pojedina dionica (tj. kolika je njena tržišna kapitalizacija), ili onaj za koji su sve dionice jednake?

presvetli
26.09.2005., 17:33
Iskustvo mi govori da po pitanju prosječnog P/E više postoje razlike od tržišta do tržišta, a manje unutar tržišta, bila riječ o većoj ili manjoj kompaniji, većoj ili manjoj likvidnosti.
Kod nerazvijenih tržišta gdje je ukupna likvidnost usporedivo daleko manja, moguće je naći u pojedinom sektoru tzv. "neotkrivene" dionice, i tu se obično ostvaruju veći profiti. Mislim prije svega na tržišta kao što je naše ili susjedna. Na kraju priče, sve to dođe na svoje, unatoč većoj ili manjoj likvidnosti.

zoki
26.09.2005., 17:33
ja mislim da bi, kada bi uzeo sve dionice na tržištu i računao prosječni P/E, dobio teoretski točan, ali ne previše uporabljiv prosjek. sama ideja računanja prosjeka P/E služi da vidiš koji je prosjek tržišta i onda uspoređuješ s pojedinim dionicama. za tu upotrebu mene zanimaju P/E likvidnih dionica, s tim da izbacim extreme, kako je presvetli rekao.

kod nelikvidnih ima mnogo odstupanja i nepravilnosti što proizlazi iz samog razloga što su nelikvidne. a, extremi, bez obzira bile likvidne ili nelikvidne dionice zasigurno kvare račun. znači, likvidnost je najvažniji kriterij, a tržišna kapitalizacija po meni sasvim nebitan kriterij (ili ima nešto što nisam uzeo u obzir?).

konkretno, za ovaj primjer koji si dao ja bih izračunao prosječan P/E = 19,90 -> znači isto kao i median metoda. pri izračunu izbacio sam dva najveća i najmanji P/E, jednostavno mi se činilo da bi tako dobio najrealniju sliku. da bi se dobilo ovih 15,50 treba izbaciti tri najveća rezultata. ne vidim razlog takvom računanju.

no, kako ne ovisi sve o P/E, mislim da ne treba previše razbijati glavu oko toga. P/E je meni samo jedan dio u ukupnoj procjeni. mislim da je negdje na forumu već i bilo rasprave o tome koliko je upotrebljiv i važan P/E.

Erik
26.09.2005., 17:50
zoki: sama ideja računanja prosjeka P/E služi da vidiš koji je prosjek tržišta i onda uspoređuješ s pojedinim dionicama.

Da, ali također je vrlo korisno za usporedbu različitih tržišta.

Recimo, ako znamo koliko je P/E našeg tržišta, koliki Makedonskog, a koliki tržišta zemalja EU, onda možemo pretpostaviti koliko je otprilike na kojem tržištu još prostora za rast.

Erik
26.09.2005., 18:01
Evo jedan dosta zanimljiv tekst na ovu temu:

http://www.frbsf.org/publications/economics/letter/2002/el2002-16.html

netstrider
27.09.2005., 01:39
Taj P/E je popularizirao čovjek kojem ne bi bilo drago kad bi vidija šta se sve iz toga svega do danas naklepetalo.
P/E je jako teško izračunati. Koju ćeš P uzeti. Srednju danas, zadnju? srednju prošli tjedan? Srednju srednjih? Koji ćeš E uzeti?
Kakve ćeš korekcije raditi?
Recimo da se odlučiš za jednu (brojevi signifikantno variraju. sam P signifikantno varira u godinu dana).
Sad, za skup firmi... natrpaš nešto, urediš težinski. Ako si u stanju urediti težine, onda ti ništa dalje ne treba, jer znaš o industriji već dovoljno. OK, dobiješ skup brojeva. Pa ih urediš, usporediš s drugim skupovima brojeva. ...
i na kraju uz silne brojeve vidiš da ubiti ništa, ali ništa ne vidiš. Ili ti se barem tako čini. Dobro, vježba si malo računat, ajde, bar nešto.
Sve to traži gomilu aproksimacije i korekcije, (svaka ta korekcija zapravo je 1 fundament) i naravno, mora biti tako. Nema tu govora o nekim super uređenim polinominalnim funkcijama neosjetljivim na razne brojeve i uvjete. Ništa nije savršeno, pa tako ni P/E. Što ako je E nula? Pa koga briga što to teži tamo negdi daleko kad je E nula. Nije P/E kuharica.
Jedino što P/E meni govori je precijenjenost/podcijenjenost i to u pravilu tržišta. Kad bi se tržilo po srednjem P/E 20 ili više, takva burza bi morala pričekat na mene dok se malo ne sredi, ili bi posta antiinvestitor (upravo izmišljena riječ za onoga koji ulaže dugoročno, u fundamente koji ukazuju na pad. short sell ili opcije, štagod. ček, a kredit. hmm. da. :))
Srednji P/E 20-25 znači da ću postat šukundida taman kad firma uspije zaradit onoliko koliko san ja uložija. Ako sve ostane kako je po planu (mogućnost da se čitav svjetski market sruši kao kuća od karata postoji samo u holivudskim filmovima).
P/E ispod 10 označava potencijalno dobru kupnju.
P/E savjetujem uzeti 3 razdoblja zaredom, razdoblja od godinu dana. Manje od toga izgleda bezveze.

Dakle. Riječ je o jednom parametru koji je populariziran kako bi ljudi kroz analizu nekih važnih brojeva mogli vidjeti gdje otprilike stoje. Ništa revolucionarno. Ne bi mu pridava previše značaja. P/E 5 znači jeftino. P/E 22 znači skupo. Razlika između P/E 12 i 16 je vrlo mala. I sam P/E nije ništa. Mnogi fundamenti i drugi podatci, parametri (koji se ne daju ugurati u taj maleni P/E)... tek će pokazati zašto je razlika P/Ea tolika i je li opravdana. Primjetite, tad znamo mnogo više od običnog P/Ea. Tad znamo kakvi su subjekti, što možemo od njih očekivati. I kamo će intrinsična vrijednost firme i otprilike za koliko. Tada nam više ništa ne mora biti važno, osim po koliko ćemo kupovati i prodavati.

Svaka čast onima koji nalaze važnost između P/Ea 12 i 16, i ako uspiju trgovati i na tome dobro zaraditi. Mene to ne zanima, jer radije ću kupiti jednom izvrsnu firmu po dobrom diskontu na fer vrijednost i dobro zaraditi, nego 5 srednjih koje će ako sve odu u željenom smjeru možda dati isti takav prinos.
Ajd, neka Vam je dobar sutrašnji dan! :)

Erik
27.09.2005., 11:47
netstrader: P/E je jako teško izračunati. Koju ćeš P uzeti. Srednju danas, zadnju? srednju prošli tjedan? Srednju srednjih? Koji ćeš E uzeti?

Hehe, razmišljao sam ja i o tome i imam neke ideje, ali ne bi bilo fer da potpuno zatrpam topik. :) Ima tu i drugih početnika.

Pa ih urediš, usporediš s drugim skupovima brojeva. ...
i na kraju uz silne brojeve vidiš da ubiti ništa, ali ništa ne vidiš. Ili ti se barem tako čini.

Znam točno o čem pričaš. Tako sam se osjećao u početku. Ali sad već imam osjećaj da mi analize donose neke konkretne rezultate.

Dakle. Riječ je o jednom parametru koji je populariziran kako bi ljudi kroz analizu nekih važnih brojeva mogli vidjeti gdje otprilike stoje. Ništa revolucionarno.

Slažem se. Nemoj misliti da gledam samo P/E. Nije mi na kraj pameti kupovati dionice samo na temelju niskog P/E.

Zanimalo me jednostavno kako se računa prosječni P/E, recimo P/E nekog tržišta. Često sam pročitao da je P/E nekog tržišta toliko i toliko, a nigdje ne mogu pročitati kojom je to metodom izračunato.

Erik
28.09.2005., 11:35
Danas sam za domaću zadaću izračunao P/E tržišta (OK, ne naš cijelog tržišta, nego 75 uglavnom najlikvidnijih dionica) na 6 različitih načina.

Metoda 1 - simple average (zbrojimo sve pojedinačne P/E i podijelimo sa 75)
Metoda 2 - average w/o extrems (isključimo 10 najvećih i 10 najmanjih P/E)
Metoda 3 - median
Metoda 4 - market capitalization (tržišnu kapitalizaciju svih dionica podijelimo sa ukupnom dobiti svih firmi)
Metoda 5 - average E/P (1 / prosječni E/P)
Metoda 6 - average E/P w/o extrems (kao 5, ali bez ekstrema)

Za P sam uzeo zaključne cijene jučerašnjeg dana, a za E dobit za zadnja 4 kvartala.

Evo vrijednosti:

1) 18,64
2) 12,95
3) 12,25
4) 18,03
5) -221,47
6) 26,38

Dobijeni rezultati ne idu u prilog metodama 5 i 6, jer se dobijene vrijednosti čine prilično nerealnima.

Očekivano, metode 2 i 3 daju slične rezultate, kao i metode 1 i 4.

Sada ću izračunati prosječni P/E za ove 4 metode na datum 28.2 (par dana prije EU odbijenice), ali to već ide na drugi topik.

Erik
28.09.2005., 11:48
Ono što većinu investitora vjerojatno zanima je da li je početak pregovora već ukalkuliran u cijenu dionica i u kojoj mjeri. Odnosno, hoće li cijene opet dole ukoliko dobijemo odbijenicu, i koliko.

Nemoguće je naravno dati egzaktan odgovor na to pitanje, ali zanimljivo je usporediti prosječan P/E tržišta prije 6 meseci (pred početak korekcije) i danas.

Izračunao sam prosječan P/E za 75 (uglavnom najlikvidnijih) dionica koristeći 4 metode.

Metoda 1 - simple average (zbrojimo sve pojedinačne P/E i podijelimo sa 75)
Metoda 2 - average w/o extrems (isključimo 10 najvećih i 10 najmanjih P/E)
Metoda 3 - median
Metoda 4 - P/E with market capitalization (tržišnu kapitalizaciju svih dionica podijelimo sa ukupnom dobiti svih firmi)

Za P sam uzeo zaključne cijene jučerašnjeg dana, odnosno za 28.2, a za E dobit za zadnja 4 kvartala, odnosno dobit za 2004 godinu.

Evo vrijednosti:

. 28.2 27.9 promjena
1) 21,38 18,64 -14,70%
2) 11,71 12,95 9,51%
3) 11,86 12,25 3,18%
4) 18,13 18,03 -0,55%

Ako uzmemo prosjek te 4 metode, dobijemo promjenu od -0,64%, što znači da je prosječni P/E na gotovo potpuno istoj vrijednosti kao 28.2.

totALien
28.09.2005., 12:27
Matematičko pitanjce: što je to i kako se računa median!?

Erik
28.09.2005., 12:40
To ti je srednja vrijednost neke grupe brojeva u smisla da je polovica brojeva veće od mediana, a polovica manje.

Znači, ako imamo P/E za 75 dionica i njihov median je 12,25, to znači da točno 37 dionica ima P/E>12,25, 37 ih ima P/E<12,25, a jedna ima P/E=12,25.

Erik
28.09.2005., 16:00
Zamoljen sam da prikažem detalje svog izračuna za P/E tržišta. Evo excel file, možda će još nekog zanimati.

zoki
28.09.2005., 16:19
erik, po mojem odabiru dionica, prosječni P/E je 17,48. to je prema cijenama od jučer, a u izračunu je malo modificirani izbor dionica iz presvetlove tablice.

prema njegovim zapisima, 25.2 i 04.03 je prosječni P/E bio 25,14 odnosno 24,44. po tome ima lufta još preko 40% za cijelo tržište.

mislim da ti je velika razlika od mojeg zbog broja dionica koje si uzeo. smatram da naše tržište nema 75 dionica zadovoljavajuće likvidnosti za izračun. ja ih recimo imam 19 koje ulaze u račun (znači bez ekstrema).

što ostali fundamentalci kažu na ovu priču o prosječnom P/E? (odgovor može i na temi Za početnike, gdje je i počela rasprava, da ne smetamo ovoj temi)

zaboravio reći: presvetlova tablica po defaultu izbjegava gubitaše, pa i otud razlika

Erik
28.09.2005., 16:52
zoki, po kojem kriteriju određuješ ekstreme, odnosno isključuješ dionice?

Ako sam dobro shvatio, nisi uzeo potpuno iste dionice kao Presvetli. Zbog toga bi mogla biti određena razlika.

zaboravio reći: presvetlova tablica po defaultu izbjegava gubitaše, pa i otud razlika

Ako si ti uzeo u obzir gubitaše, a Presvetli nije, onda je jasno da to uzrokuje vrlo veliku razliku.

Erik
28.09.2005., 16:55
BTW, možeš uzeti moju zablicu i pobrisati sve dionice osim onih 19 (ili više) koje želiš zadržati. Naravno, moraš promijeniti broj ekstrema koji se isključuju (polje D1). Tako ćeš vidjeti kolika je promjena za tvoj izbor dionica.

zoki
28.09.2005., 16:56
ne, nismo se skužili. ja isto nisam uzimao gubitaše nego sam samo izbacio par dionica koje je on uzimao. trebao sam napisati da za razliku od tebe ja ne uzimam gubitaše (jer se koristim presvetlovom tablicom)

baš budem probao ovo s tvojom tablicom

Erik
28.09.2005., 17:05
ne, nismo se skužili. ja isto nisam uzimao gubitaše nego sam samo izbacio par dionica koje je on uzimao.

OK, to onda ne bi trebalo uzrokovati veliku razliku, ali neku malu možda da.

Billy
28.09.2005., 17:28
Zamoljen sam da prikažem detalje svog izračuna za P/E tržišta. Evo excel file, možda će još nekog zanimati.

Samo sam primjetio P/E ZVZD koji je negativan,
pa me malko cudi otkud ti to vuces parametre?

Evo npr. kod mene za jucerasnje cijene:

VLDS po meni P/E 39,83, a kod tebe je 6,27.

TNSA je kod mene 76,48, kod tebe 291,44,

...

U cemu je tajna?

Monk
28.09.2005., 17:31
Eriče, i za KOEI ti P/E nije dobar.
Dobit po dionici je oko 3kn.

Erik
28.09.2005., 18:33

Evo npr. kod mene za jucerasnje cijene:

VLDS po meni P/E 39,83, a kod tebe je 6,27.

TNSA je kod mene 76,48, kod tebe 291,44,

...

U cemu je tajna?

Dobit vučem sa CROSEC-a (JIK). Provjerio sam, dobit Validusa za zadnja 4 kvartala je 25,055 mil. kn. Broj dionica je 1.951.538. EPS je 12,84 kn. Cijena Validusa jučer je bila 80,51 kn.

Čini mi se da je P/E = 6,27 dobar izračun.

TNSA ću pogledati kasnije.

Erik
28.09.2005., 18:41
Eriče, i za KOEI ti P/E nije dobar.
Dobit po dionici je oko 3kn.

U pravu si, imao sam pogrešan broj dionica u bazi. Broj dionica nisam vukao sa JIK-a (kao ostalo podatke) nego prepisivao iz to-one časopisa. Moram provjeriti je li greška njihova, ili sam ja krivo prepisao.

Zahvaljujem!

Billy
28.09.2005., 18:44
OK, radis sa dobitima zadnjih 4 kvartala.
Ja uvjek uzimam godisnja izvjesca.

Mada opet mi nije jasno kako si uspio zvjezdu i u 2. mjesecu i u 9. imati negativan P/E.

Erik
28.09.2005., 18:49

Dobit ZVZD za ovu godinu (dva kvartala) je 9,3 mil kn, ali je u zadnja dva kvartala prošle godine ostvaren gubitak od preko 16 mil. kn.

jadran
29.09.2005., 02:04
P/E ratio je jedan od najbeskorisnijih podataka za odluku o trgovanju dionicom

bubimir
29.09.2005., 02:17
vidim da nas ima još koji ćemo sutra biti mamurni..rekao bih da je u ovakvim burnim trenucima (teških i brzih odluka) korisnije gledati svijeće nego P/E..

miato
29.09.2005., 10:01
Metoda 5 - average E/P (1 / prosječni E/P)

jel ovo tipfeller, ili?
E/P = 1 / (P/E) :)

milken
29.09.2005., 10:34
je zato je voren bafet sirotinja a nema 40 milijardi dolara.a ti ćeš daleko dogurati. preporučam ti ljubljansku burzu za ulaganje.tamo možeš svoje tehnike usavršiti.

Erik
29.09.2005., 10:55
jel ovo tipfeller, ili?
E/P = 1 / (P/E) :)

Pokušao sam srednju vrijednost P/E dobiti preko prosječnog E/P.

AVG (P/E) = 1 / [AVG (E/P)]

Međutim, dobijeni rezultati pokazuju da metoda nije dobra.

Jumbo
29.09.2005., 11:05
Erik, iako je tvoj trud hvale vrijedan, uzimanje zadnja 4 kvartala, a ne godišnji izvještaj je potpuno pogrešna tehnika, koja dovodi u totalnu zabludu, jer uz kompanije koje posluju kontinuirano imaš dosta kompanija koje najbolje rezultate ostvaruju kad pogode veliki posao, pa tako u jednoj godini imaju fantastičan 4. kvartal, a u drugoj 3.

Uz to ima dosta kompanija koje naštimavaju izvješća, tako da im godina završava sa ispeglanom cifrom.

Dat ću ti jedan primjer: U tvojoj tablici: Viadukt ima P/E 1,8, a realni P/E (za 2004. g.) je 28. Moraš priznati da to jako utječe na krajnji rezultat.

Jedini ispravan način je uzimati godišnji izvještaj.

Ne želim te obeshrabriti, jer je hvalevrijedan tvoj trud, samo pripazi na te sitnice.

Erik
29.09.2005., 12:20
Jumbo, hvala na komentaru. Slažem se da promatranje zadnja 4 kvartala ima određene nedostatke, ali mislim da ima i određene prednosti.

Ne moram ići dalje od Viadukta kojeg si sam spomenuo.

Evo kako se kretala dobit:

2004 god. (sva 4 kvartala) : 6,5 mil. kn
2q/2004 + 3q/2004 + 4q/2004 + 1q/2005 : 1,8 mil. kn
3q/2004 + 4q/2004 + 1q/2005 + 2q/2005 : 90,9 mil. kn

Nakon objave rezultata za 2. kvartal ove godine, cijena VDKT je u manje od mjesec dana skočila za više od 90%.

Vjerojatno je najbolje promatrati i jedno i drugo - i godišnji izvještaj i zadnja 4 kvartala.

gagnant
29.09.2005., 13:41
Ja bih se složio sa obojicom, dakle da se P/E može gledat iz više perspektiva. Kako u protekloj godini, tako u zadnja 4 kvartala, pa čak i u budućim kvartalim (projected P/E), s obzirom na ugovore, neke druge podatke i očekivanja.

presvetli
29.09.2005., 14:28
Ovakve (arogantne) izjave koje ne znače ništa, a bez dodatne argumentacije inače idu u brisanje, no nisam bio pri compu, rasprava ide dalje, pa ću samo kratko komentirati, iako je Milken već izrekao suštinu.
Mislim da je P/E za dugoročne investitore jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji kriterij kod razmatranja dionice i donošenja odluke. Ako ste kratkoročni investitor, kriteriji koje tražite su sasvim druge vrste i čak P/E ne morate niti gledati.
Rekao bih još ovo. Svoju cijelu investicijsku filozofiju, ako išta vrijedi, temeljim na zaključcima koji se na ovaj ili onaj način odnose na promišljanja koja uključuju taj koeficijent. On na krajnje jednostavan i svima blizak način pokazuje profitabilnost investicije koju gledate. Možete ga uključivati u brojne izračune, istraživati sektore, raditi statistike...ma silu toga.
Na najbrži mogući način uspoređivati sektore, tržišta, dionice.
Naravno, ne znači da će vam konkretan P/E mnogo reći. Podatak treba razumjeti i znati tumačiti.
Primjerice, znate koji je prosječan P/E u sektoru gdje gledate neku dionicu. Uzmite da u datome trenutku niti nemate njezin P/E, jer kompanija radi s gubitkom, no znate kolika joj je prodaja i znate da uprava radi na raščišćavanju situacije koja stvara gubitke. Imate još k tome i datu projekciju budućih prihoda. S takvim situacijama se u traženju dionica susrećem svaki dan.
Postoje kompliciraniji modeli analiza koji vam mogu dati odgovor što će se događati i kolike vrijednosti očekivati, no kod ovakvih situacija P/E će vam zdravoseljačkom metodom brzo dati odgovor da li je vaša potencijalna investicija u trenutku gledanja ispod ili iznad tako očekivane cijene.
Ako je ispod, a diskont se čini primamljiv, dati ćete si truda i krenuti u kopanje koje će vam dati jasniju sliku o ostvarivosti vaših očekivanja, gdje ćete uključiti i druge metode analize. Makar, treba i tada znati da će po svoj prilici market u cjelini uzimati kao temeljni koncept onaj broj koji će izbaciti P/E. Ovdje prije svega govorim o projiciranom, a ne sadašnjem.

Treba reći i još nešto, P/E je model koji treba usvojiti, jer koliko god danas kod nas i ne dolazi u tolikoj mjeri do izražaja, jer smo tržište u nastajanju gdje su potencijali koliko mogući, toliko i dubiozni, u biti imate proces u kome se plaća ulaznica za market. Takvo vrednovanje P/E model u mnogim situacijama čini teže čitljivim, pogotovo manje iskusnim investitorima, koji razumljivo nešto teže mogu razlučiti koliko je njihova promatrana projekcija ostvariva u budućnosti. Griješe i daleko iskusniji, no manje od ovih prvih.

Na kraju, ozbiljno investiranje, a pogotovo ono dugoročno se svodi na matematiku čiji je P/E sastavni dio, i zanemariti ga ili odbaciti je meni apsurdna izjava. Gradite neki portfolio godinama. Temeljem čega? Pa valjda brojeva. Ne znam kako netko može u tome zaobići nešto takvo kao P/E.

__________________________________________________ _________

Vezano uz raspravu o kvartalima i promatranju.
Možete slobodno uključivati i jednu i drugu metodu, i obje su ispravne, dok god se držite četiri kvartala za redom.
Međutim, problem nastaje kad tako dobivene podatke želite staviti u širi kontekst i raditi usporedbe. Ukoliko napravite izračun zadnja 4 kvartala za neku dionicu, morati ćete za cijeli sektor, ili cijeli market. Inače može, iako ne mora, doći do iskrivljenih rezultata radi nekih ciklusa koji zahvaćaju poslovna događanja u većim vremenskim razmjerima.
No, da ne zakompliciram, radili prema poslovnoj godini ili zadnja 4 kvartala, uspoređujte uvijek jednake vremenske cikluse za sve inpute koje istražujete.

jadran
29.09.2005., 16:52
Ovakve (arogantne) izjave koje ne znače ništa, ...

ova izjava znači točno ono što kaže. Iako je kratka, ne znači da je arogantna (istina je obično uvijek kratka). Na burzi je robovati iluzijama moguće samo na vlastitu štetu.

U doba Buffeta bili su značajno drugi uvjeti za investiranje. Danas je svijet previše kaotičan, previše je kontradiktornih i friziranih informacija da bi se moglo osloniti na P/E. Puno je kompanija koje imaju dobar P/E a godinama im ne raste cijena (i obratno). Ne želim detaljno obrazlagati tvrdnju, da ne zamaram općinstvo.

I Enron i Worldcom su neposredno prije kraha imali dobar P/E.

Poštovanje tebi, Presvetli.

P.S. za Milkena, tvrdnja je rezultat dugogodišnjeg iskustva mnogih, pa i moga (koje baš nije financijski neugodno)

Jumbo
29.09.2005., 17:10
No, da ne zakompliciram, radili prema poslovnoj godini ili zadnja 4 kvartala, uspoređujte uvijek jednake vremenske cikluse za sve inpute koje istražujete.

Upravo se sa ovom ocijenom ne slažem.

Kako kvartalno pratim izvještaje nagledao sam se doista smiješnih podataka.

Kod nekih dobit linarno prati prihode, a kod drugih skače kao pijani skakavac.
Neke kompanije u prva dva-tri kvartala prikažu ogromnu dobit, a u trećem ili četvrtom veliki gubitak, a neke potpuno obrnuto.
Većina njih u godišnjem izvještaju ispegla cifru da se vrti oko prošlogodišnje.

Kad se radi o velikim i ozbiljnim kompanijama, onda je gotovo zanemarivo dali gledamo 4 kvartala ili godišnji izvještaj, ali nažalost kod nas su takve tvrtke više iznimka, nego pravilo.

U pravilu prikazanu dobit ne prihvaćam kao gotovu stvar.
Iz poslovanja pokušavam izračunati realnu dobit društva, jer nerijetko menadžment umanjuje ili uvećava prikazanu dobit i zbog toga 4., a ponekad 3. kvartali drastično odskaču od prva dva.

Kad ću imati više vremena izračunat ću p/e za Erikovu tablicu, pa će biti svima jasnije o čemu govorim.

Erik
29.09.2005., 17:20
Većina njih u godišnjem izvještaju ispegla cifru da se vrti oko prošlogodišnje.

Znači li možda to da u kvartalnim izvještajima dobijamo čak realniju (neispeglanu) sliku nego u godišnjem izvještaju? Ispeglane cifre su ono što me najmanje zanima.

Jumbo
29.09.2005., 17:43
Da, ako za jednu kompaniju pratiš bar zadnjih 12 kvartala ili 3 godine i proučavaš stavku po stavku Bilancu, Račun Dobiti i Tok novca.
Tada možeš prepoznati sistem rada i doći do realnije dobiti.

Ne, ako pogledaš tu i tamo neki kvartalni izvještaj i fokusiraš se na dobit.

Da je to lako, svi bi bili bogataši, ali ti si na dobrom putu da uđeš u sistem.
Slijedi ti otprilike 1000 neprespavanih noći, ali da te utješim, jednom kad kreneš, to te toliko zarazi da nemožeš stati, pa nije niti približno toliko teško kako izgleda.

presvetli
29.09.2005., 17:53
ova izjava znači točno ono što kaže...
Pa koliko god bile istine kratke u svojoj suštini, traže argumentaciju. Ovo je forum, a ne crkva, a čak i u crkvi ima mjesta obrazlaganju dogme.

Ne mogu nikako prihvatiti tvrdnju o prolaznosti Buffetta, a uostalom čovjek je još živ i taj njegov BH sasvim dobro plovi na toj jednostavnoj filozofiji.
No, ako ste proučavali Buffetta i što je sve radio i s čime se sve susretao, vidjeli biste da je tu bilo mnogo toga više do li samo P/E. Prije bih rekao da je njegov lucidan um, uvijek volio pomalo mistificirati, pa su stvari vremenom prerasle u legende, ali i u konkretne brojeve koji nažalost zamućuju sliku o njegovu uspješnom putu.

Lako je samo reći da su E i WCOM prije sloma bile dionice s niskim P/E i time obrazložiti nevjerodostojnost metode. Postoji mnogo načina da se pronikne u trendove kretanja dobiti i prodaje i time anticipira recimo ono što se kod Enrona događalo. Uostalom, bilo je ljudi koji su rekli da s Enronom nešto ne štima dovoljno prije nego se firma urušila kao kula od karata. Spomenimo ovdje samo Altmana i njegov Z-index koji je na to ukazivao još dok je cijena bila visoko.
Da li time eliminiramo P/E? Po mome mišljenju ne. On nam u kontinuitetu nudi jedan matematički prikaz cijene kapitala koji plaćamo, koji vrednuje tržište, kada ga vrednuje, zašto ga vrednuje. Toliko odgovora dobivamo samo putem tog jednostavnog pokazatelja, da ne vidim način kako ga zaobići. On je tu, htjeli ili ne htjeli.
Ono oko čega vjerujem da se svi mogu složiti je da sam po sebi kao iznos, bilo ranijih ili budućih zarada, ne može i ne smije biti jedini ključ i okidač za investiciju, već faktor koji nam govori gdje se nalazimo u svojim analizama.
Napravimo li analizu dobro, pohvatamo li sve konce koje je potrebno, i izbjegnemo popeglano, onda nam taj P/E govori mnogo.

Ono čime se sada bavi Erik je odlična stvar i ja ga apsolutno podržavam u tome, jer ide dobrim putem. Taj put, istina mora imati svoje trajanje, da bi investitor mogao testirati svoje teorije, kako na Enronima, tako i na onim uspješnim kompanijama i kroz tako sticano znanje i iskustvo steći razinu gdje P/E više ne predstavlja mnogo više do li ono što odvijač znači mehaničaru. Puki alat, bez ikakve mistike, ni manje, ni više.
Upravo se sa ovom ocijenom ne slažem.
Neću sam sebi uskakati u usta, ali u određenoj mjeri se moram složiti s Jumbovom primjedbom.
No, recimo to ovako. Kod nas računovodstvena godina završava s 31.12. i najuputnije je promatrati brojeve s te pozicije, jer uistinu, nije nikakva tajna da uprave u velikoj većini vode politiku da svoje poslovanje prikazuju na toj razini. Opet, zadnja 4 kvartala su svakako novija informacija, nego li podatak star gotovo godinu dana. Potrebno je mnogo stvari zaključivati, ako nismo iz nekog razloga zadovoljni brojevima koje dobijemo.
S druge strane bare, gdje pratim dosta kompanija, računovodstvena godina završava onako kako si sama kompanija odredi. Zamislite sada tu šumu koju dobivamo. U istom sektoru, na istom tržištu s toliko kompanija. Oni se uglavnom oslanjaju na P/E zadnja 4 objavljena razdoblja i to tako funkcionira, jer drugačije ne bi niti moglo.
Dakle, stvari su prilično komplicirane i niti jedan model nije samo tako za uzeti.

netstrider
29.09.2005., 17:55
U doba Buffeta bili su značajno drugi uvjeti za investiranje. Danas je svijet previše kaotičan, previše je kontradiktornih i friziranih informacija da bi se moglo osloniti na P/E. Puno je kompanija koje imaju dobar P/E a godinama im ne raste cijena (i obratno). Ne želim detaljno obrazlagati tvrdnju, da ne zamaram općinstvo.
P/E je jedan od najvažnijih odnosa u svakoj industriji. Ali, presvetli ti je odgovorio, pa da se ne nadovezujem.
Ovo me muči. Od tebe kao nekoga ko je doista prošao svašta nisam očekivao ovako hmmmm. rečenicu. Koje je to W.E.B.ovo vrijeme? Traje li i danas ili se odnosi na period 60-tih godina.
Ovdje si rekao jednu veliku budalaštinu. Odkad su se ljudi skupljali kako bi razmijenili kukuruz i kumpir, pa to zamijenili papirićima kako ne bi trošili bez razloga na transport i ponekad im se pokvarila roba (zbog sunca/vlage/temp.), pa do budućih vremena neuronskih mreža, na Wall Streetu se u bitnom ništa nije promijenilo. Ama baš ovo što govoriš sam siguran da su govorili CIJELO B.ovo vrijeme. Od prvog dana tih blatnjavih farmera do danas. Ama, Ben G. je podigao P/E na ovu visinu. A kakvo je vrijeme Benovo? prva polovica 20. st?
Savjetujem da pročitaš kako je burza izgledala u prvim danima, i vidjet ćeš da to što pišeš stoji odonda do danas. Bez iznimke. Ako ne vjeruješ možemo se i okladiti.

ENRON nije imao nikakav P/E, to su svi znali, i svako normalan se makao od te firme na vrijeme. World.com je nešto malo drugačiji i nisam upoznat s pričom, on nije trebao imati problema sa Eom, kao ni danas. Dapače, mislim da će World.com u budućnosti opet postati jako ime (sve ovisi koliko će odvjetnici saveznih država tražiti).
P/E nije ono što oni objave u svojim izvješćima. P/E je ono što Jumbo izračuna.
Ako shvaćaš fundamentalno što taj apstraktni P/E jest, onda ti je valjda jasno zašto je on važan i zašto kupnja po stabilnom E (i predviđenom stabilnom ili rastućem E) vrlo vjerojatno daje dobre rezultate dok god ti taj P/E nije veliki (za mene je sve iznad 15 veliko).

Erik
29.09.2005., 18:59
Da je to lako, svi bi bili bogataši, ali ti si na dobrom putu da uđeš u sistem.
Slijedi ti otprilike 1000 neprespavanih noći, ali da te utješim, jednom kad kreneš, to te toliko zarazi da nemožeš stati, pa nije niti približno toliko teško kako izgleda.

Hvala, a što se tiče 'zaraze', mislim da sam već toliko bolestan, da mi nema spasa. ;)

jadran
29.09.2005., 22:13
netstrider i presvetli

Ono o čemu govorimo je trading a ne ekonomija.

Kažu da je vrhovni zakon tradinga biti profitabilan, ma koje metode upotrebljavao. Prema tome ako nekome pomaže P/E svakako je preporučivo da ga upotrebljava.

E sad konkretno gospodo, ako je vrhovni zakon biti profitabilan, onda nije bitno što govori P/E nego kako ga tržište protumači. A to više nema veze sa P/E nego sa psihologijom tržišta.

Ono što ja želim reći jest da velik broj dugogodišnjih tradera odbacuje P/E i niz sličnih parametara zbog prevelikog 'šuma' tj. nepouzdanosti informacija koje sačinjavaju iste. Nema konsenzusa kod tumačenja tih parametara, što znači da će traderi reagirati različito na iste brojeve. Samo taj razlog je dovoljan da P/E bude minoriziran po važnosti, jer je njegov ishod sve sličniji 'coin tossingu'.

Vezano uz primjedbu netstridera o istim uvjetima investiranja/tradinga, nažalost ne mogu se složiti sa tobom. Kada budeš duže na tržištu (osim domaćeg) to ćeš i sam iskusiti. Vrlo je poznato da je npr. Soros zarađivao ogroman novac prije 20-25 godina zbog toga što su bili drugačiji uvjeti na tržištu. Trendovi su bili jasni, čisti u definiciji i dugotrajni (i predvidivi). Trgovci su bili relativno malobrojni i svi vrlo educirani, svatko je znao kako će drugi reagirati (=postojani trendovi). Danas je tržište rastrzano, postoji cijeli niz interesnih grupa, profesionalaca, amatera, trendovi su kraći, nepostojani, tržište je postalo nepredvidivo, volatilno, ekonomija je međusobno zavisnija tj. povećao se broj nepoznanica.

Iste brige potvrdilo mi je više 'sessioned' trgovaca. Kao ishod, Soros više ne zarađuje kao prije (prošle godine je u kratkom roku izgubio 500mil USD na spekulacijama). To znači, nije Soros 'oglupavio' nego više ne pale iste fore.

Svakih nekoliko godina mijenjaju se uvjeti na tržištu. Ne grubo, nego vrlo sofisticirano. To je glavni razlog zašto mehanički sistemi trgovanja nemaju dugi vijek. Npr. na forex tržištu, način kretanja cijena deviza i ispoljavanja trendova promijenio se u zadnjih 3-4 godine, što je prisililo mnoge tradere/managere da promijene taktiku i iznova podese ili izmijene parametre. Glavni uzrok je velik broj ne-sofisticiranih trgovaca, koji su doprinijeli kaotičnosti kretanja cijena.

Isto se dešava sa tržištem dionica. Mislim da su jedino relativno nerazvijena i izolirana tržišta kao naša imuna na to.

P.S. vidim da ovdje ima dosta vrlo zagrijanih pojedinaca za trading. Najgore što budući trader može napraviti za svoju karijeru je da krene krivom cestom. Jer ako uvidi da je na krivom putu, prvo se mora vratiti natrag pa opet ispočetka drugim smjerom (a vrijeme ide)

Trading je egzaktna nauka i nema previše mjesta za mišljenja pojedinaca.

MEA
29.09.2005., 22:58
U tradingu P/E a i ostali pokazatelji doista imaju sporednu ulogu - više do izražaja dolazi teh. nego fund. analiza iako ju nikad ne smiješ izostaviti.

U daytradingu ti ne treba ništa osim likvidne dionice, razumnog ATR te b/a spreada - (meni su napr daytrading dionice YHOO, EBAY, AAPL, INTC i sl.) - u daytradingu ti rezultat može pokvariti samo nova vijest ili ne daj Bože halting što još nisam vidio kod ovih dionica).

Kod investiranja osobito dugoročnog ja bih gledao ina P/E i na PEG i na predviđeni rast i sve ono što uz to ide. No istina je da su trendovi skraćeni a visokorazvijena tehnologija od hit dionice u kratkom periodu vrlo lako napravi "laggard" dionicu koje je "zasjala kao repatica i isto tako nestala" - no u "tradicionalnim i sporokrećućim industrijama još uvijek je moguće pronaći duge i spore trendove gdje se dionica u najboljim slučajevima udvostruči u roku od 5 ili više godina godina - druga je stvar što bi mi kao traderi htjeli to preko noći.

(rekao bih da su obje strane u pravu ali jedan "igra u kupe a drugi u špade" pa je došlo do razmimoilaženja).

BTW Soros je do bogatstva došao shortirajući GBP uz ogroman leverage a nije naodmet pripomenuti da je ove godine kažnjen sa $ 320 Mil ako se dobro sjećam zbog insiderskog trgovanja negdje 1974 ili 1976)

Just my 2 cents :)

Jumbo
29.09.2005., 23:12
P.S. vidim da ovdje ima dosta vrlo zagrijanih pojedinaca za trading. Najgore što budući trader može napraviti za svoju karijeru je da krene krivom cestom. Jer ako uvidi da je na krivom putu, prvo se mora vratiti natrag pa opet ispočetka drugim smjerom (a vrijeme ide)

Trading je egzaktna nauka i nema previše mjesta za mišljenja pojedinaca.

Ovo je doista istina. Evo i zašto.

Prije par godina bi se u potpunosti s tobom složio da nam P/E ne treba.
Uostalom postoje dvije analize dionice: Fundamentalna i Tehnička

Ovdje svi branimo fundamentalni pogled na dionice, a on bi bez P/E-a bio besmislen.

Za tehničare dobit tvrtke, tj. E uopće nije važan, a kako si ti vrlo vjerojatno tehničar, mogu razumjeti tvoj stav da P/E nema puno smisla.

Kad sam se počeo baviti dionicama niti mene nije zanimala neka fundamentalna analiza, ali sam u prvih 6 mjeseci imao 30 % gubitka, ali kako sam po prirodi tvrdoglav, nisam odustao, nego sam odlučio promjeniti pristup.

Tad zahvaljujući Presvetlom, naučio sam kako izračunavati fundamente dionice i malo po malo počeo zarađivati. Evo, koristim priliku da mu se zahvalim.
Vjerojatno da sam na onaj način zarađivao 30-40 % godišnje, nikad nebi krenuo analizirati svaki papirić koji sam našao o kompaniji.

Tako je meni onih 30 % gubitka bio najbolji ulog u školovanje. Ti vjerojatno ostvaruješ dobit i zadovoljon si njom i nemaš potrebe gubiti noći i noći na dugotrajne analize.

Možemo zaključiti da postoje dvije vrste ulagača i konstatacija da je P/E bezpotreban ili da se bez njega ne može ulagati, ne stoje.

Malo više tolerancije i razumijevanja nebi nam škodilo.

gagnant
29.09.2005., 23:42
Možemo zaključiti da postoje dvije vrste ulagača i konstatacija da je P/E bezpotreban ili da se bez njega ne može ulagati, ne stoje.

Malo više tolerancije i razumijevanja nebi nam škodilo.

Slažem se Jumbo. Izgleda da je teško nekima nekad ne biti u pravu.
Ne znam kako bi tehničar reagirao da mu neko spomene da RSI, boolingerovu krivulju i sl. može objesit mačku o rep, jer bi na taj način svi bili bogati...

jadran
30.09.2005., 00:39
dečki, vaša su razmišljanja razumna. No, ja vam samo želim skratiti put.

Za uspjeh na burzi nije bitna niti tehnička niti fundamentalna analiza, već nešto treće.

Nevezano uz to, vrlo je teško pratiti i analizirati izviješća, parametre i vijesti za tisuće dionica - potencijalnih investicija, te donositi nekontradiktorne zaključke i to na redovitoj bazi (a to fond manageri moraju obavljati). Ako gledamo realno, jasno je da je to nemoguće kvalitetno raditi. Zato postoje kraći putevi.

No, profit je krajnji cilj i svatko ima pravo do njega doći kojim god (legalnim) putem želi. Evo malo tolerancije :)

Ako netko želi testirati da li je na pravom putu, neka se samo zapita da li je sposoban kvalitetno se uzdržavati od novca zarađenog na burzi, mjesec za mjesecom. Naravno, trgovanje pomoću insiderskih informacija (kao često kod nas) ne uključuje se u test.

ericson
30.09.2005., 01:17
Ne bih se slozio bas sa tvojim razmisljanjem Jadrane.Nikad , ali bas nikad nisam htio trgovati na osnovu informacija.Zdravorazumski je dovoljno da je zadnja informacija netocna.Najvece profite sam ostvario na dionicama koje su imale P/E ispod 2,rekord mi je da sam na jednoj dionici zaradio 34 puta, ne % nego puta.Pratio sam rast booka,usporedjivao je sa slicnim tvrtkama, vrednovao ljudske potencijale itd.Drzao sam je 5 godina i svakih tri mjeseca sam gledao fin. izvjesca i pratio u kojem smjeru ta tvrtka ide.Ono sto se zbiva u posljednjih par mjeseci, cini mi se vrlo lose.Radeci kratku analizu trzista primjecujem da se dosta trzi sa dionicama sa niskim odnosom P/BV i da te dionice imaju najveci rast, a istovremeno se radi o gubitasima koji godisnje gube i do 10 pa i vise % kapitala.Prije svega mislim na HOMS, Uljanik, SLMK,PTKM ,itd.Cast nekim iznimkama.
Ne kazem da se na takvim dionicama pojedinacno ne moze zaraditi, no mislim da je zbroj takvih transakcija u dugom vremenskom periodu jednak 0.Tvrtke koje dobro posluju cjenovno ne rastu .Zbog toga mislim da je trziste pri samom vrhu i da je sentiment na burzi okrenut prema kladjenju, a ne prema investiranju.Tvrtke koje imaju rast prihoda, rast dobiti, ako su konkurentne, ako uvode nove standarde, ako vrednuju i ulazu u znanje su one tvrtke u koje ulazem.Za nekoliko godina ce sigurno vrijediti vise nego danas bez obzira sto ce Del Ponte reci u ponedjeljak.Kao sto rece Kostolany:
Dovoljne su Vam dvije dionice na rok od 10 godina.

presvetli
30.09.2005., 01:24
Kao prvo, drago mi je da se konačno počelo diskutirati, i baš mi je žao što idućih dana neću biti u mogućnosti sudjelovati, nastavi li ova rasprava.

Hmm, trading?
Recimo da imam neko iskustvo od osam godina na burzama i toliko puta sam čuo tu riječ, ali baš da budem iskren, ne mogu reći da je poznajem. Ljudi koje poznajem u ovom poslu je veoma često upotrebljavaju i čini mi se da vrlo dobro znaju o čemu govore. Ja ne.
Za sebe mogu reći da sam investitor koji traži povoljne prilike, krca se i drži tako dugo, dok god matematika, a ovdje se ponovo vraćamo na taj P/E, iako nije samo to, ne kaže da sve to više nema smisla. Tek tada prodajem, prilično razočaran što sam uopće morao likvidirati poziciju oko koje sam potrošio toliko puno vremena, nekada mjesece, nekada godine, a biti će skoro i takav slučaj za koji sam potrošio i desetljeće.

Možda je zanimljivo spomenuti, ali izbjegavam kraćenje pozicija, iako vidim da je neka trenutna situacija overbought. Nemam interesa ni živaca za to, iako naknadno ispadne da sam mogao dobro dodatno zaraditi. Ovdje stavljam na prvo mjesto svoju komociju i prednost da mogu smireno promatrati proces. Ako sam dionicu detektirao kao jednu od onih s kojima se želim družiti više godina, dokle god priča kako ju vidim ima smisla, mogu samo dokupljivati. I još nešto. Dionice u koje ulazim na taj način, uvijek podrazumijevaju još jedan bitan kriterij, koji samo posredno dodiruje P/E. Bez da nakon svih provedenih analiza ne "obećavaju" zaradu od barem 2-3 puta, veoma rijetko manje, uopće ne trošim više vrijeme na njih, niti ih kupujem. Takvih je uvijek malo.

Meni se čini da je ovo jedini pravi put za mene, a i dobro je testiran,...

tomica
30.09.2005., 09:30
Stara narodna: sto ljudi sto čudi.

Najvažnije od svega je povrat. Ako si krenuo sa 10.000,00 Kn, moraš imati konstantan povrat na tih 10.000,00 Kn. Kada si početnik taj povrat je mali, kasnije povrat raste. Ako ulaziš u minus, stani, pročitaj par knjiga, razmisli, analiziraj i kreni dalje. I tako par puta dok krivulja ne krene prema gore. SAMO JE TO VAŽNO.

matematic
30.09.2005., 11:15
Ja sam u ovoj igri aktivno oko 2 godine. Imao sam srecu da sam na samim pocecima upoznao ericsona koji mi je pomogao ubrzati ucenje.Hvala!
Pomagao je i forum, pogotovo prije dvije godine kad je bilo manje clanova , sto je manje vazno, ali i vise argumenata, sto je mnogo vaznije.Opet hvala svima!

Takoder sam imao srecu da sam se ukljucio u vrijeme kad je na trziste izasla JDD kotacija sa mnostvom poduzeca koje trziste nije moglo brzo analizirati, pa je bilo prilika za svakoga pa tako i mene. U pocetku sam pokusao tehnicki doci do rjesenja, ali iako pomaze, nije mi davala potrebnu dozu sigurnosti i mirnoce. Fokusirao sam se na fundamente i trazio veliku potcijenjenost, upravo ono o cemu presvetli govori, 2 i vise puta.Za to treba vremena i strpljenja ali mogucnost greske je minimalna.Tu sam uzimao u obzir da je osim velike potcijenjenosti bitan i minimalan rizik gubitka vrijednosti.Ne kazu bezveze da je ovo umjetnost smanjenja rizika.

Da sam bio u pravu danas mi pokazuju cijene dionica koje su mi tada , zbog jakih fundamenata, upale u oko ERNT,IGH,DLKV..
Da ne bude sasvim van teme, P/E mi je bitan ali ne samo trenutni vec i anticipacija buduceg. A da bi anticipirao buduci P/E volim promatrati i P/S. Tu se na neki nacin moze povuci paralela sa PEG o kojem MEA govori.
Tu na S(sales,prihod od prodaje) gledam kao na "sirovinu za profit". Jednostavno obozavam ako S raste po nekim vecim stopama, recimo iznad 10% godisnje, jer bez sirovine nema profita.

Postavljam si jednostavna pitanja koja sugerira P.Lynch,koji vjeruje da pobjednika na trzistu odredjuje fundamentalna analiza poduzeca.A u njoj se sve nekako vrti oko rasta i profitabilnosti.

Keep it simple and stupid.

netstrider
30.09.2005., 11:17
Iste brige potvrdilo mi je više 'sessioned' trgovaca. Kao ishod, Soros više ne zarađuje kao prije (prošle godine je u kratkom roku izgubio 500mil USD na spekulacijama). To znači, nije Soros 'oglupavio' nego više ne pale iste fore.
Ali, pa naravno. Točno i sasvim točno. Problem je što se ne kosi s prethodno rečenim. Stvar se stalno mijenja, baš zato je kaotična. On se dobro snalazio neko vrijeme, a zašto ga danas više ne ide, kad on shvati vjerojatno će rezultati pokazati. Ponekad se mijenja brže, ponekad sporije, ponekad neki segment možeš eksploatirat duže, ponekad sporije. Dok je Soros mogao upravljati sistemima, bilo mu je lakše. Kad su ostali vidili šta radi, bilo je otprilike gotovo. Kad bi svi vidjeli što W.E.B. radi, i to odlučili primijeniti ti bi principi čak i tada ostali važiti.
Isto tako je stvar da analiza koju koristi presvetli i još neki pojedinci na forumu ostala od prvog dana burze do danas, a to nešto znači.
Naravno, lovcima na trendove koji stalno traže potvrdu možda ne znači puno. Svaka fora se brzo potroši. Problem je što je ovo malo više od fore. Može se čak primjenjivati i na te neotehničke zvjezdice, ali tada treba razumjeti patente, važnost, industriju, vidjeti razvoj buduće tehnologije, sama tržišta... a to je dosta teško, pa se ne isplati petljati s tim.

Ako si krenuo sa 10 000 kuna, najgore što ti treba je taj j. STALNI povrat. Zaboravite da postoji stalni povrat, pa nije ovo perpetuum mobile. Ako si krenuo s 10 000 kn, treba ti zdrav razum, biti pažljiv s onom 1 ili 2 dionice u koje upucaš novce, dakle, isto je kao da imaš 100 000 kn, osim što ne možeš više od toga diversificirat i što si manje informiran (pretp. HR burze). Trebaš staviti tamo gdje si vidio, izračunao, na osnovu 50 stvari zaključio da ćeš senzibilno, uz mali rizik za 5, a možda tek za 50 godina dobiti povrat na uloženo koji si zacrtao. Naravno, ako možeš sa 10 000 kn i uspješno špekulirati, svaka čast.

tomica napisao: Ako ulaziš u minus, stani, pročitaj par knjiga, razmisli, analiziraj i kreni dalje

Hmmm. Ti si od one sorte "bolje liječiti nego spriječiti". A dobro. Da bi postao uspješan trader morao bi jedno 10 godina živjeti u minusu.

definicija tradera, trejdera (imho):
trgovac. Dakle samo to. eto. trgovac (da, baš to. I ona teta što prodaje salamu u dućanu za mene je trader. teško je, ali isplati se razmisliti).

hiperhiper
30.09.2005., 11:48
Kao prvo, drago mi je da se konačno počelo diskutirati, i baš mi je žao što idućih dana neću biti u mogućnosti sudjelovati, nastavi li ova rasprava.

Hmm, trading?
Recimo da imam neko iskustvo od osam godina na burzama i toliko puta sam čuo tu riječ, ali baš da budem iskren, ne mogu reći da je poznajem. Ljudi koje
Možda je zanimljivo spomenuti, ali izbjegavam kraćenje pozicija, iako vidim da je neka trenutna situacija overbought. Nemam interesa ni živaca za to, iako naknadno ispadne da sam mogao dobro dodatno zaraditi. Ovdje stavljam na prvo mjesto svoju komociju i prednost da mogu smireno promatrati proces. Ako sam dionicu detektirao kao jednu od onih s kojima se želim družiti više godina, dokle god priča kako ju vidim ima smisla, mogu samo dokupljivati. I još nešto. Dionice u koje ulazim na taj način, uvijek podrazumijevaju još jedan bitan kriterij, koji samo posredno dodiruje P/E. Bez da nakon svih provedenih analiza ne "obećavaju" zaradu od barem 2-3 puta, veoma rijetko manje, uopće ne trošim više vrijeme na njih, niti ih kupujem. Takvih je uvijek malo.Meni se čini da je ovo jedini pravi put za mene, a i dobro je testiran,...

moram se sloziti da je tvoj pristup racionalan pametan i razradjen.
cijenim ljude koji svoje odluke donose na temelju egzaktnih cinjenica sto ti radis i ocito ti dobro ide. Ono sto nije uzeto u obzir jeste osobnost svakog aktera na burzi i iznos kojim raspolaze. posto ja raspolazem relativno malim iznosima i kao osoba sam previse nestrpljiv tvoj pristup bi za mene osobno bio totalno neprihvatljiv u ovom trenutku.zato se ja sad ponasam po onoj hit and run i nakon pocetnih neuspjeha u zadnje vrijeme mi je krenulo. u trenutku kad prijedjem odredjeni volumen novca koji imam na burzi napravit cu potpuno istu stvar. Pazljiva i detaljna analiza dionica i dugorocno parkiranje. za sada jos uvijek ne.

hiperhiper
30.09.2005., 11:50
eh da osobno ne razumijem kako bi netko mogao biti trejder 10 godina za redom
mislim da je to grozna sudbina kao da si na beskonacnom roller coasteru s kojeg nema silaska

jadran
30.09.2005., 14:13
eh da osobno ne razumijem kako bi netko mogao biti trejder 10 godina za redom
mislim da je to grozna sudbina kao da si na beskonacnom roller coasteru s kojeg nema silaska

ne groznija (niti stresnija) od recimo kumice na placu. I ona se trudi da svaki dan zaradi za kruh. A nekad ne ide. A nekad će joj tuča uništiti ljetinu, pa opet ispočetka. Mislim da je tvoj stav proizašao iz bivšeg socijalizma kod nas, gdje je posao bilo nešto sigurno, nestresno i neupitno, bez obzira na količinu truda pojedinca. No ako na posao gledaš iz perspektive (grubog) kapitalizma, onda trading nije ništa teži niti stresniji od većine današnjih radnih mjesta.

Ono što mene zanima, pošto vidim da je većina dugoročno orjentirana, koliki je vaš (ciljani) povrat godišnje.

To me baš zanima

vodoinstalater
30.09.2005., 15:20
Za 2005. godinu 150%

doktor_no_7
01.10.2005., 00:18
jadran, što se ti uopće miješaš u ovu temu, kada je očito da u tvojoj percepciji ulaganja fundamenti ne igraju presudnu ulogu. Ovako samo provociraš ljude.
Kada sam ovo izrekao, ne mogu a da ne konstatiram kako sam oduvijek mislio da je dobro educiran trader u puno boljoj poziciji od fundamentalca. Nažalost, većina nas (pa tako i ja) nije u poziciji da bulji kontinuirano u ekran za vrijeme trgovinskog dana, pa samim tim i ne mogu biti uspješni traderi.

Što se tiče P/E faktora, on je za mene Zakon. Od ulaganja na temelju visoke i postojane profitabilnosti neke tvrtke odstupao sam samo izletnički, i gotovo u pravilu kratkoročno.
Kada promatram taj EPS, koji je zaista veličina koja u sebi sadrži sve moguće "šumove" financijskog izvješća, onda uvijek paralelno uzimam i veličine koje otkrivaju te "šumove". Tu su mi najvažnij: S (prodaja), EBITDA, tekuća likvidnost, a tek na kraju dolazi BV (u korelaciji s dugoročnim dugom).
Kada se promatranje tako postavi, onda i ovo pitanje zadnja 4 kvartala gubi svoju misterioznost, jer EPS može biti čudan u nekom kvartalu, ali ne može pobjeći ovim drugim faktorima koji će otkriti da tu nešto ne štima.
Ipak, smatram da kod P/E treba uzeti duži period za razmatranje. Primjerice, ja uzimam prosjek zadnje dvije kalendarske godine i zadnja 4 kvartala.

Naravno da svaki način ulaganja ima svoje prednosti i mane. Jadan naš forumaš u svojoj knjizi je rekao: "treba biti bolji", i to je srž svega. Svaki trud u edukaciju i produbljenje svojih analiza učinit će ulagača boljim od drugih. Htjeli mi priznati ili ne, borimo se jedni protiv drugih, i meni je cilj da zaradim više a to znači da će netko drugi to morati platili. Želim biti bolji, bez obzira jesam li tehničar, fundamentalac, daytrader, ...

presvetli
02.10.2005., 19:26
Ono što mene zanima, pošto vidim da je većina dugoročno orjentirana, koliki je vaš (ciljani) povrat godišnje.

Po meni idealan bi bio svaki ostvaren iznad 20%, no mnogo zavisi i o samoj godini. Ako imamo razdoblje u kojem trziste tone, i manji plus bi bio pozitivan.
Zadnjih godina trzista u okruzenju ekstremno rastu, sto ce potrajati jos neko vrijeme, ali nakon toga...ne znam,...mozda na nekoliko godina odaberem i obveznice, ili budem prisiljen potraziti potcijenjene markete na drugim kontinentima. Gdjegod P/E pokaze niske brojeve.

mirkoslav
07.02.2006., 07:43
Mislim da je ovo pravi topic. Vjezbam malo izracune, pa ako netko ima podatke da mi samo potvrdi ili zanijece da sam sve ispravno shavatio. Npr racunam P/E za Medjimursku Banku (MMBA-R-A), cisto zato jer oni imaju objavljene podatke i za proslu godinu. Prvo, na jednom mjestu (Rast.hr) stoji podatak da su izdali 251.000 dionica, a u njihovom izvjestaju stoji da 319.750. Vjerovat cu ovoj brojci u njihovom izvjestaju, jer ovo su ipak samo stilske vjezbe :)

Ispada da je P/E = 5.79, dok PEG ispada negdje oko 0.52 (dobit u 2005 30.4M, a u 2004 27.2M). Jesam li u necem pogrijesio? Ili nesto previdio?

Osim toga dali grijesim ako uz ove podatke imam jos "samo" podatak o P/E sektora i da u stvari vec imam jedan sasvim dobar pokazatelj za ulaganje. Naravno, tamo gdje se tim podacima koliko toliko moze vjerovati. Ne mislim da je to dovoljno, ali puno vise nego nista kod nekavog nespekulativnog ulaganja?

Santa B.
07.02.2006., 10:19
[QUOTE=mirkoslav] a u njihovom izvjestaju stoji da 319.750. Vjerovat cu ovoj brojci u njihovom izvjestaju, jer ovo su ipak samo stilske vjezbe :)
QUOTE]

319750 je točan broj