PDA

View Full Version : Prognoza kretanja cijena stanova u Splitu

Barker
20.01.2009., 21:28
Za početak, pozdrav svim forumašima!!

Našao sam se u situaciji da mi je stan u Splitu gotovo nužan, no ipak ne toliko, pa bih molio za Vaša mišljenja glede kretanja cijena stanova u Splitu, posebice onih od 50-60 kvadrata, na boljim lokacijama, pritom bih želio ili blizu Marjana, ili uz južnu obalu grada.
Jasno mi je da je ponuda prostora u Splitu ograničena, novogradnja u tim područjima se svodi na par kuća sa nekoliko stanova godišnje, uz stalni pritok stanovništva iz okolnih mjesta, kao i sve veće ulaganje u takav tip nekretnina (barem je tako bilo do krize, sad se više ne zna tko pije, a tko plaća, barem se meni tako čini kad su stanovi takvog tipa u pitanju), što bi značilo da je potražnja rastuća, a ponuda stagnirajuća (jer su neki stanovi već prodani), što bi ravnotežnu cijenu pomaknulo na veću razinu. No, također mi se čini i kako je standard građana u permanentnom padu, sve je veća nesigurnost i sve je manje ljudi koji mogu iskeširati za bolji stan, a oni kojima je stan nužan u pravilu se zadovoljavaju gotovo pa bilo čime, te kupnju realiziraju kreditom.

Svaki prijedlog, viđenje, sugestija i objašnjenje je dobrodošlo...

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

franciska
21.01.2009., 12:31
Moje je mišljenje da u Splitu caruju nekompetentne agencije, da su lijeni i premalo angažirani, dobivaju 2% provizije za nikakav rad. To se naročito odnosi na njihov angažman prema prodavačima. Dakle, ti ćeš valjda kao kupac bolje proći. Ne vidim realne šanse da bi prodavači spuštali cijenu na navedenim lokacijama ispod 2800-3000 eura/m2.

Barker
21.01.2009., 12:48
Ne vidim realne šanse da bi prodavači spuštali cijenu na navedenim lokacijama ispod 2800-3000 eura/m2.

Otprilike takvu cijenu i ja smatram poštenom i realnom, no u praksi se traži 3500-4000e tamo što je debelo precjenjeno. Nadam se da ću naletjeti da nekome gori pod petama, pa spusti cijenu, drugačija (realnija cijena) je moguća jedino ako cijelom tržištu padnu cijene...

(Slučajno mi je prijatelj spominjao nekog svog rođaka koji takvu cifru (2800) traži za stan na Firulama, ali treba ga renovirati, 120kv je što je teško za prodati, a i lokacija je lošija odnosno gleda na bolnicu i AutoHrvatsku...)

spirou2
24.01.2009., 00:05
to onda nisu firule, već blatine ;)

slušaj...ako netko želi PRODATI stan...morat će spustiti cijenu i na 2500 EUR,ako ne i niže..

ali to moraš tražiti i gledati di je šta...

šta se ostalog tiče...sumnjam da će stanovima tu cijena padati jer je ponuda ograničena

ali, stanovi na lošijim lokacijama...jebate, na brdima traže po 100 000 EUR za pedesetak kvadrata...aha...kako da ne ;)

medjutim,to prodaje ekipa koja i ne želi prodat stanove

prilik abi mogla biti kad "investitorima" dodju prve rate kredita i kad banke zaprijete...nadam se da će oni eventualno spustiti svoje cijene

franciska
24.01.2009., 10:30
Scenario može biti i ovakav:

Ljudima trebaju stanovi (naročito mali) da bi počeli živjeti zajedno, osamostaliti se i sl.
Starijim osobama trebaju stanovi na nižim katovima...
Ako nemaju gotovog novca, niti mogućnost kredita, početi će iznajmljivati stanove dugoročno kako se to radi i u inozemstvu. Poduzetnici i financijaši uložit će u kupnju stanova i funkcionirat će u ulozi najmodavaca, eventualno i s mogućnošću prodaje/kupnje nakon izvjesnog vremena...

Dada
24.01.2009., 13:11
Scenario može biti i ovakav:

Ljudima trebaju stanovi (naročito mali) da bi počeli živjeti zajedno, osamostaliti se i sl.
Starijim osobama trebaju stanovi na nižim katovima...
Ako nemaju gotovog novca, niti mogućnost kredita, početi će iznajmljivati stanove dugoročno kako se to radi i u inozemstvu. Poduzetnici i financijaši uložit će u kupnju stanova i funkcionirat će u ulozi najmodavaca, eventualno i s mogućnošću prodaje/kupnje nakon izvjesnog vremena...

Mislis na ovo: http://www.slobodnadalmacija.hr/O-ku%C4%87o-mala/tabid/93/articleType/ArticleView/articleId/39099/Default.aspx

Dada
24.01.2009., 13:19
Moje misljenje je da ce do pada cijena doci na svim lokacijama, u ostalom vec smo zajahali val koji ide prema doli. Na gorim lokacijam se to vise odrazava, nego na boljima. Ja bi pricekala sa kupovinom, ili eventualno za stan koji mi se ucini zanimljivim ponudila 10% do 15% manje od oglasene cijene.

Barker
25.01.2009., 00:08
prilika bi mogla biti kad "investitorima" dodju prve rate kredita i kad banke zaprijete...

Kako znati kad je to?

Giambi
26.01.2009., 20:23
moze li mi netko odgovoriti koliko bi mogao realno
dobiti sada na tržištu za stan u kući od 120m kvadratnih.
stan je star oko 30godina i nalazi se u strožancu(podstrana) uz magistralu blizu hotela lav.negdje 100metara od mora.
stan ima poseban ulaz i vrt od otprilike 300m kvadratnih.
hvala na odgovorima.

franciska
27.01.2009., 00:17
Preporučam ti da kupiš splitski Mali oglasnik i usporediš nekretnine sa svojom. U oglasniku će pisati cijene nešto veće od realnih. Onda nazovi više agencija za nekretnine i pitaj za procjenu. Oni će dati cijene manje od realnih. Nađi se negdje u sredini.
Razmisli i o tome da li ćeš nekoj agenciji dati ekskluzivu da ti prodaje nekretninu, onda će se više potruditi. Inače ćeš doći u situaciju da ti sve agencije prodaju nekretninu što ima svojih mana.

Dada
27.01.2009., 17:26
stan je star oko 30godina i nalazi se u strožancu(podstrana) uz magistralu blizu hotela lav.negdje 100metara od mora.
hvala na odgovorima.

Ne moze ti nitko dati realan odgovor a da ne vidi stan i popratnu dokumentaciju.

Giambi
28.01.2009., 00:55
ma zanimalo me okvirno koliko se krecu cijene ako se netko
kuzi u splitske nekretnine.pratim uglavnom cijene za zagrebacko podrucje i tu se i razumijem nesto ali za jug bas i ne.
uglavnom upisan je u zemljisne knjige i vlasnistvo je cisto.
zanima me koliko bi recimo minimalno mogao dobiti ako mi
hitno zatreba lova.jos nije hitno ali uskoro tko zna pa se malo raspitujem

franciska
28.01.2009., 11:35
Nemoj se dovesti u situaciju da ti hitno zatreba novac. Sada ima malo kupaca.
Nazovi agenciju Benefit (imaju odličnu pravnu uslugu) i pitaj njihove agente okvirno za cijenu.

Giambi
28.01.2009., 14:54
hvala!

spirou2
28.01.2009., 14:56
Kako znati kad je to?

to je dobro pitanje...

mislim da ćeš saznati počmu li te zapljene...

prije 2 godine...zgradu investitora anića je zaplijenila HYPO banka i mogao si je kupitzi na dražbi

stanove nisu prodavali posebno...vidim da je ista stvr bila i sada sa salonom od Tomića..kao i AS mariom

doći će i stanovi na red..uvjeren sam...

pitanje je samo kada..a i koliko će ih biti..ovi koji su ranije okrenuli neke novce...možda i pokriju dugove i prodaju stanove kad se situacija oporavi...

ovi kojima će goriti pod nogama bi trebali spustiti cijenu,jer će inače ostati bez ičega...

to je nekakvo razumno razmišljanje...hoće li baš tako biti ..vidjet ćemo

spirou2
28.01.2009., 14:59
hvala na odgovorima.

u normalnim okolnostima bi mogla dobiti 1500 EUR za taj stan...
ali,kad priču okrenes na drugu stranu....to je 180 000 EUR za stan koji je star 30 godina....
po sadašnjim kreditnim uvjetima, to je sigurno rata od 10 000kn
sad razmisli ko ima plaću od 15 000 kn da si može priuštiti toliku ratu?

i želi li takav kupiti stan u strožancu koji se uz to nalazi u kući,a ne u zgradi...i želi ga platiti toliko?

lani bi ga sigurno prodala za tolike novce...ali sada...
stvarno ne znam...

ne bih te obeshrabrio...meni se osobno strožanac svidja, ali mislim da promet drastično pada i ako misliš da ćeš ga prodavati.... na vrijeme počni tražiti kupca

t-m
28.01.2009., 16:51
http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=102&View=Details&ItemID=47540

analiza RBA-pad od 40 % u kratkoročnom razdoblju.

spiderwoomen
28.01.2009., 21:25
[QUOTE=spirou2;

prije 2 godine...zgradu investitora anića je zaplijenila HYPO banka i mogao si je kupitzi na dražbi

stanove nisu prodavali posebno...[/QUOTE]

Jel se to odnosi na "plavu zgradu"? Ako da, mislim da nije bio hypo nego OTP. Bilo je tu svega.

Barker
28.01.2009., 21:59
Budući da nemam baš praktičnih iskustava, ali zato imam veliku želju za znanjem, da pitam kako/gdje saznati da će banka izvršiti ovrhu nad nekom nekretninom? Postoji li neka lista s mogućnošću uvida?

spirou2
29.01.2009., 14:03
Jel se to odnosi na "plavu zgradu"? Ako da, mislim da nije bio hypo nego OTP. Bilo je tu svega.

smio bi se zakleti da je bio hypo...a,koja je zgrada..ne znam tocno...

znam samo da sam se slucajno zatekao na sudu,kad je ovaj spomenuo da je sutra rocisegt u tom postupku...

nedovezano na sljedeci post...
zaista ne znam kako ces saznati da banka provodi ovrhu...jedino ako poznajes nekoga od tamo

ali,i kad banka započme ovrhu,ne mogu mu oduzeti kucu tek tako...
ide sudjenje...procjena duga (sa kamatama) i na kraju se objekt prodaje na javnoj dražbi, gdje uglavnom dostigne tržišnu cijenu

franciska
19.02.2009., 11:40
Što mislite, da li će u slijedeće dvije godine nastati još veća razlika u cijeni kvadrata između Splita i Zagreba. Npr. komparacija stana u centru Splita i stana jednake kvadrature u novoizgrađenim naseljima u Zagrebu i bližoj okolici?

go
20.02.2009., 11:25
... se objekt prodaje na javnoj dražbi, gdje uglavnom dostigne tržišnu cijenu

Malo morgen! Jesi kad bio?

Nassau
22.02.2009., 15:47
http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=102&View=Details&ItemID=47540

analiza RBA-pad od 40 % u kratkoročnom razdoblju.

Ne kazem da nece biti tako, ali pazljivije procitaj tekst do kraja i vidjet ces da autori tvrde upravo suprotno u zakljucku.
Vrlo vjerojatna devalvacija kune ce ubrzo dovesti do toga da ce se nosioci kredita naci u poziciji koju ameri zovu "under water" tj. da ce kuca ili stan koji otplacuju vrijediti manje denominirano u Eurima od kupovne vrijednosti, a s druge strane ce se kunski iznosi rate kredita povecati uz gotovo sigurno nepromjenjive place.
Nije tesko zakljuciti nakon toga u kojem ce se smijeru kretati cijene nekretnina...

t-m
22.02.2009., 16:05
Ne kazem da nece biti tako, ali pazljivije procitaj tekst do kraja i vidjet ces da autori tvrde upravo suprotno u zakljucku.
Vrlo vjerojatna devalvacija kune ce ubrzo dovesti do toga da ce se nosioci kredita naci u poziciji koju ameri zovu "under water" tj. da ce kuca ili stan koji otplacuju vrijediti manje denominirano u Eurima od kupovne vrijednosti, a s druge strane ce se kunski iznosi rate kredita povecati uz gotovo sigurno nepromjenjive place.
Nije tesko zakljuciti nakon toga u kojem ce se smijeru kretati cijene nekretnina...

pročitao sam ,a i nezanimaju me nekretnine tako da sam neutralan u tome,samo sam prenio tekst,dali će padati ili rasti vidjeti ćemo u idućem razdoblju,iako bih prije rekao da će doći do pojeftinjenja zbog trenutne situacije,u kojem omjeru :rolleyes:nebih znao.

a u Rijeci koliko sam upućen u stvari i nije baš blistava situacija,posebno u dijelovima koji su bili dosta ekspanzivni.

DollarLover
22.02.2009., 19:57
pročitao sam ,a i nezanimaju me nekretnine tako da sam neutralan u tome,samo sam prenio tekst,dali će padati ili rasti vidjeti ćemo u idućem razdoblju,iako bih prije rekao da će doći do pojeftinjenja zbog trenutne situacije,u kojem omjeru :rolleyes:nebih znao.

a u Rijeci koliko sam upućen u stvari i nije baš blistava situacija,posebno u dijelovima koji su bili dosta ekspanzivni.

Ma mora to pasti, umjetno su napuhali cijene. Gradjevinari u Splitu ipak pretjeruju. I ja sam u fazi kad moram rjesavati isto pitanje s početka teme... mislim da bi trebalo još pričekati neko vrijeme, sigurno će padati cijene.

franciska
22.02.2009., 22:11
Mislim da će Split ostati skuplji u odnosu na Zagreb zbog manje mogućnosti gradnje.

uskok
22.02.2009., 23:38
Mislim da će Split ostati skuplji u odnosu na Zagreb zbog manje mogućnosti gradnje.

To je u redu jer je Split "najlipsi grad na svitu" a svaka ljepota se dobro placa :).

Nassau
23.02.2009., 00:22
Omjer cijena kuce/renta i cijena kuce/primanja (kod amera) preuzeto sa: http://www.penguinsgoldenegg.blogspot.com/ za datum 21/02/'09
Ima i dobar i sazet komentar pa ga necu ponavljat.

meter
24.02.2009., 00:06
Za početak, pozdrav svim forumašima!!

Našao sam se u situaciji da mi je stan u Splitu gotovo nužan, no ipak ne toliko, pa bih molio za Vaša mišljenja glede kretanja cijena stanova u Splitu, posebice onih od 50-60 kvadrata, na boljim lokacijama, pritom bih želio ili blizu Marjana, ili uz južnu obalu grada.
Jasno mi je da je ponuda prostora u Splitu ograničena, novogradnja u tim područjima se svodi na par kuća sa nekoliko stanova godišnje, uz stalni pritok stanovništva iz okolnih mjesta, kao i sve veće ulaganje u takav tip nekretnina (barem je tako bilo do krize, sad se više ne zna tko pije, a tko plaća, barem se meni tako čini kad su stanovi takvog tipa u pitanju), što bi značilo da je potražnja rastuća, a ponuda stagnirajuća (jer su neki stanovi već prodani), što bi ravnotežnu cijenu pomaknulo na veću razinu. No, također mi se čini i kako je standard građana u permanentnom padu, sve je veća nesigurnost i sve je manje ljudi koji mogu iskeširati za bolji stan, a oni kojima je stan nužan u pravilu se zadovoljavaju gotovo pa bilo čime, te kupnju realiziraju kreditom.

Svaki prijedlog, viđenje, sugestija i objašnjenje je dobrodošlo...

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Imam ti starogradnju Ispod Tvrđave Gripe ulica Vrzov dolac prizemlje + vrt 30m2 + 30m2 parking.Potrebna adaptacija 2000Eura adaptiran po želji kupca 2500-3000 Eura 55 m2.Nije provedeno etažiranje

franciska
10.03.2009., 23:31
Gradi se poslovno stambeni kompleks na "mostu" preko puta gimnazije blizu pazara ispod tvrđave. Očekuje se da će metar kvadratni stambenog prostora iznositi 5.000 eura.
S druge strane, mislim da sam čula da će se graditi POS-ovi stanovi po 1.200 m2.
Znate li nešto o tome?

aspalathos
11.03.2009., 19:18
‘Contarini’ bedem luksuza (http://slobodnadalmacija.hr/O-kućo-mala/tabid/93/articleType/ArticleView/articleId/44745/Default.aspx)

...Stambeno-poslovna zgrada će zatvarati blok između kuće “Rismondo” na jugu i bivšeg Penzionog zavoda (Radiocentar Brodomerkur) na sjeveru, a zajedno s obnovljenim i dograđenim bedemom formirat će nove pješačke koridore između Hrvojeve ulice, “usjeka pruge”, Ulice kralja Tomislava i Pazara. Na ukupno 13.200 četvornih metara bruto površine gradit će se stanovi, trgovačko-uslužni i prostori javne namjene, te garaža.

Za stanogradnju koja će zauzimati prostor od drugog do šestog kata, namijenjeno je 4300 kvadrata koji će se rasporediti na 51 stan. Najmanji jednosobni imat će 34 kvadrata, a najveći peterosobni 260 kvadrata, no najviše će biti onih površine između 54 i 75 kvadrata. Investitori ovoga trenutka ne žele govoriti o njihovoj cijeni, ali neslužbene kalkulacije kazuju da neće biti niža od 5000 eura po kvadratu....

Još malo pa će srušit i Dioklecijanovu palaču, uz opravdanje da je oronula i nema građevinsku dozvolu, pa podić nove poslovno-stambene zgrade od betona i stakla.:rolleyes:
I još Kotarac ima obraza od Vlade tražit (http://www.slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/44878/Default.aspx) subvencije!:thumbsdow
Sramota šta rade od ovog grada!:mad:

POS-ovi stanovi u Splitu
(http://slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/44915/Default.aspx)

...Gradnja oko 200 POS-ovih stanova u Splitu na predjelu Kila mogla bi započeti krajem godine, najavio je splitski gradonačelnik Ivan Kuret u petak. Najviša cijena četvornog metra POS-ovog stana prema zakonu je 1.109,37 eura.

cibox
12.03.2009., 20:16
Mislim da če ove akcije koje provode RBA u suradnji sa građevinarima zapravo ubrzat pad cijena stanova. Trenutno RBA nudi najpovoljnije uvjete za kupnju stanova, znači onaj koji iz nekih razloga nije u suradnji sa RBA mora na tržištu ponudit još povoljniju cijenu kako bi uspio konkurirat i prodat stanove.
Ja mislim da je pad cijena stanova od nekih 30-40% realnost, a ne neka senzacija.

aspalathos
12.03.2009., 20:44
Kvadrati u Splitu ne poznaju krizu (http://www.slobodnadalmacija.hr/Dalmacija/Split/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/45613/Default.aspx)

Prostora za preokret, kako glasi i naziv akcije Raiffeisen banke sniženja cijena stanova od 10 do 29 posto, nema kad su u pitanju splitske novogradnje. Prema informacijama investitora koji trenutačno nude najviše stanova, cijene kvadrata neće se snižavati jer prodaja stanova ide odlično.

I dok u Zagrebu muku muče kako prodati (ili unajmiti) brojne nove stanove, u Splitu ne postoji takav problem. Dapače, naše je tržište vječno gladno novih kvadrata i sve što se ponudi - proda se.

Marina Wallner, vlasnica tvrtke “Elanija” koja na Žnjanu gradi ili priprema graditi čak deset objekata, kaže nam da se kod prodaje i dinamike realizacije novogradnja kod njih ne osjećaju poremećaji i zastoji.

- Ideja o prodaji stanova na akciji je dobra, ali je razlika između Splita i Zagreba golema. U metropoli se našlo oko 10 tisuća neprodanih stanova i to čak nema veze s krizom, nego s dinamikom izdavanja potrebnih dozvola, koje su se zahvaljujući gradonačelniku Milanu Bandiću mogle dobiti za 15 dana. U Splitu, s druge strane, već 20 godina uvijek vlada veliki interes za stanovima, jer se ne može zadovoljiti potražnja. Naši kupci normalno kupuju, jer nudimo razumne cijene od 1800 do 2500 eura po kvadratu, uz popust od deset posto na avansno plaćanje - kazala nam je Wallner, dodavši da su u zgradi koja će za mjesec dana biti dovršena prodana sva 33 stana.

U novom objektu od 160 stanova, koji će biti useljiv dogodine, već su prodane dvije trećine stanova, a pripreme za novu gradnju na Visokoj teku, kazala je, bez problema.

Problema s prodajom stanova nema ni Ivo Ora, vlasnik “Ora-monta”. Svi stanovi u njegove četiri zgrade na Sukoišanu imaju svojeg vlasnika, a vlada i veliko zanimanje za dva objekta na Firulama, gdje je u prvoj fazi planirano 78 stanova, a u drugoj 70.

- Cijenu stana određuje prije svega cijena zemljišta, koja u Splitu dostiže iznos od tisuću eura po kvadratu, kao i sama priprema za gradnju, pogotovo ako je u pitanju rušenje nekog postojećeg objekta. Ipak, nakon završetka prvog objekta od 78 stanova, čija gradnja počinje u travnju, osluhnut ćemo bilo tržišta i graditi onoliko kolika bude potražnja - najavljuje Ora.

Velik interes vlada i za dvije atraktivne lokacije - Dražanac i bedem Contarini, gdje “Dal-koning” planira stanogradnju - kaže Željko Krstičević, direktor tvrtke.

- Još nismo ni krenuli s prodajom, a interes je golem. Smatram da za svaku gradnju koja odskače iz osrednjosti nema straha za prodaju, jer vrhunske lokacije teško obaraju cijenu. Na ostalim, ne baš atraktivnim lokacijama, treba doći do njihove korekcije - drži Krstičević.

U prilog tvrdnjama kolega investitora o dobroj prodaji pridružilo se i “Dal-koningovih” 30 stanova na Pazdigradu, koji su prodani.

Nikola Jogunica, direktor tvrtke ‘Nitor’, koja na Brdima gradi zgradu ‘Bila idra’ s 51 stanom, kazao nam je kako ih je 80 posto prodano, te da zasad nema potrebe za snižavanjem cijena.

- Bio bih zadovoljniji da je prodaja bolja, misleći pritom na proceduru i uvjete kreditiranja kupaca. No, ako želimo potaknuti stanogradnju, najprije moramo sniziti cijene zemljišta i pripreme, dok s druge strane fali kvalitetnih urbanih lokacija za gradnju s pripadajućom infrastrukturom. Snižavanje cijene u ovoj situaciji znači samo sniženje vlastitog profita - kaže Jogunica, podržavajući akciju i pozvavši druge banke da se pridruže.

Nekako mi se čini da su lokalni "građevinski investitori" postali zabrinuti za svoj profit pa se u zadnje vrime često pojavljuju u medijima. Valjda se drže one kako 100 puta izrečena laž postaje istina.:thumbsdow
U ovom (nedvojbeno) plaćenom članku govori se o trendu koji se događao u zadnjih nekoliko godina, a naslov vrišti "stanovi se prodaju ka na traci" (sindrom Sanader na djelu?).
Gospodi nije u interesu da komentiraju sadašnjost, a kamoli malo daljnju budućnost di će se pokazat kako će stanje na tržištu biti daleko od bajnog za gore navedene. Istina je da su dosad stanovi bili rasprodani prije i nego bi uopće započeli zemljani radovi. Ovi sad govore o golemom interesu, a interes, tražena i realizirana cijena su jako različiti pojmovi.
Ne tako davno, kad je burzovna euforija bila na vrhuncu, hrabro se izjavljivalo kako će INGR uskoro glatko preko 100.000kn i tribalo bi šta prije iskoristit povoljnu kupnju. Svaka sličnost tržišta kapitala s tržištem nekretnina je slučajna i ovo nije poziv na kupnju stana u Splitu dok su cijene ovako "povoljne".;)
Neka samo laju, vrime će ih demantirat, samo polako...:p:

franciska
13.03.2009., 15:32
Izračunala sam da razlika između stana od 50m2 u Splitu prema Zagrebu mora biti najmanje 20.000 eura razlike.

Nassau
17.03.2009., 03:17
@ aspalathos

Potpuno se slazem.
Trenutno je najveci problem hrvatskog trzista nekretnina (potpuni) nedostatak kvalitetnih samostalnih analiticara koji bi trenutnu situaciju stavili u ciklicki kontekst i na taj nacin predocili obicnom puku da je i trziste nekretnina, kao uostalom i sva druga trzista, podlozno zakonitostima ponude i potraznje i da su sasvim normali ciklusi pada cijena kao sto su bili i ciklusi rasta.
Eto, ja garantiram da ce sigurno 9 od 10 ljudi koji su procitali taj (placeni) clanak u "Slobodnoj" progutat te cinjenice zdravo za gotovo bez imalo analiziranja ne shvacajuci da gradjevinskim investitorima nije uopce u interesu iznosenje realnog stanja i da su oni zadnji u nizu koje bi se trebalo slusati kod donosenja tako velike investicijske odluke kao sto je kupnja stana (narocito ako se treba uvaljat u kredit od 30 godina).
Da se gadna gabula sprema nasim gradjevincima u narednim godinama, ja sam i vise nego uvjeren, a evo i jedan zanimljiv clanak kojeg prenosi i Britanski "The Telegraph" pa ako nece nase novine to objavljivat' barem mozemo mi na forumu :cool:
http://www.marketoracle.co.uk/Article9386.html

cibox
18.03.2009., 14:59
Još jedno predviđanje.

Ne kupujte još stanove, cijene će pasti 40 posto! (http://www.javno.com/hr-profit/ne-kupujte-jos-stanove-cijene-ce-pasti-40-posto_243464)

DTrump
26.04.2009., 07:29
ako ljudi kupuju stanove po tim cijenama u Splitu onda su stvarno trknuti!!!!!!!!
no u demokraciji svatko ima pravo da bude trknut ( osobno bi volio jednog takvog da mu uvalim stan u centru Zagreba )

franciska
12.07.2009., 18:20
Kako sada stoji cijena stanova u Splitu?
Ima li kupaca?

franciska
08.11.2009., 10:00
Cijena stanova u Splitu stoji tako, da se uočava veći pad nego u Zagrebu.
Ako su cijene stanova u Splitu pale 30%, a u Zagrebu 10%, onda više ne stoji teorija da će Split biti uvijek skuplji od Zagreba jer se jednostavno nema gdje širiti i graditi.

BobRock42
09.11.2009., 13:49
Cijena stanova u Splitu stoji tako, da se uočava veći pad nego u Zagrebu.
Ako su cijene stanova u Splitu pale 30%, a u Zagrebu 10%, onda više ne stoji teorija da će Split biti uvijek skuplji od Zagreba jer se jednostavno nema gdje širiti i graditi.

Očeš reći da ako je nova cijena x = x - 30%, a nova cijena y = y - 10%, da je time dokazano da je x < y? Meni bar tako zvuči ta tvoja tvrdnja.

Uglavnom, ne vidim logiku da po tom padu cijena možeš zaključivati za cijene u budućnosti.

aspalathos
11.11.2009., 23:17
Počelo je svođenje cijena u realnije okvire, al mora to još dosta doli, ma šta pričali ovi iz agencije, građevinska mafija u gradu i sitni investitorčići.

Stanovi u Splitu pali i do 25 tisuća eura (http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/78344/Default.aspx)

Internetski portal za nekretnine crozilla.com na svojim je stranicama objavio podatak da je na godišnjoj razini cijena kvadrata stana u Splitu pala za 16,1 posto uspoređujući brojke iz listopada 2008. godine s onima proteklog mjeseca.
Prosječna cijena kvadrata stana tako je u listopadu 2008. iznosila 2584 eura, a u listopadu ove godine 2167 eura, što znači da je danas prosječna cijena manja za oko 417 eura. Uzmemo li za primjer stan površine od 60 kvadrata, ispada da će oni koji se sada odluče na kupnju u prosjeku proći jeftinije za ne baš zanemarivih 25 tisuća eura!
Što se tiče same prodaje, Službeni podaci Porezne uprave pokazuju da je još u 2008. godini u cijeloj Hrvatskoj počeo trend njezina pada, a u Splitu je ta brojka iznosila 44,9 posto u odnosu na 2007. godinu, a usporedimo li tu godinu s tekućom, prodaja je pala čak 53 posto.

Frane Magazinović, voditelj Odjela za nekretnine u tvrtki “Requiro”, smatra kako je spomenuti postotak pada prodaje stanova i na terenu vidljiv.
- Logično je da prodaja pada zbog recesije i povećanja kamata na stambene kredite od strane banaka, a mislim kako će se taj trend pada nastaviti i dalje. Međutim, ovaj podatak da je za 16 posto smanjena cijena kvadrata na godišnjoj razini čini mi se prevelik.
Prema mojim iskustvima, cijena stana je pala za nekih dva do tri, a maksimalno deset posto, ovisno o lokaciji. Mi uvijek nastojimo spustiti cijenu prodavatelja ako je uistinu nerealna, ali to još uvijek ide teško - smatra Magazinović.

Što se tiče kretanja cijena kvadrata po splitskim kvartovima, situacija je manje-više ista već neko vrijeme - atraktivne lokacije poput Bačvica, centra grada, Meja ili Zente još uvijek drže istu visoku cijenu, koja se za kvalitetne stanove kreće između tri i četiri tisuće eura po kvadratu, dok se u rubnim dijelovima grada (Brda, Ravne njive, Kocunar...) ipak osjeća taj pad cijena, tako da se polovni stan može naći već od 1800 eura, a novogradnje i noviji stanovi između 1900 i 2300 eura.

Da su cijene pale slaže se i Jasminka Talijančić, vlasnica Agencije za nekretnine “Ankora”, koja nam je dala primjer Skalica gdje se dvosoban stan od 60 kvadrata prodavao po 140 tisuća eura, a sad se može kupiti za 125 tisuća.
-Prije su jednosobni stanovi držali cijenu 2500-2600 eura po kvadratu, a sad su 2100, maksimalno 2300. Centar i dalje drži nerealnu cijenu, a novogradnje se prodaju, ma gdje bile, osim na Žnjanu zbog problema s infrastrukturom - kazala nam je Talijančić.

Smart
18.11.2009., 17:16
Počelo je svođenje cijena u realnije okvire, al mora to još dosta doli, ma šta pričali ovi iz agencije, građevinska mafija u gradu i sitni investitorčići.

Potpisujem!

Nick0007
28.04.2015., 15:47
Ukoliko netko zeli kupit, prodat ili iznajmit nekretnine, slobodno se obrati meni ili doticnom linku. Agencija od povjerenja i iskustva:)

ChoChikun
28.04.2015., 17:17
Kolike su provizije?

bepina
19.08.2015., 17:57
Još uvijek su prenapuhane cijene za Split.
Provizija, mislim, 3+3% (3od kupca+3 od prodavatelja):rolleyes:

Karamelizator
07.09.2015., 14:08
Dobro prodo .

http://www.pressreader.com/croatia/vecernji-list-hrvatska/20150907/281492160088169/TextView

Karamelizator
12.09.2015., 21:12
Kvadrat nove kuće u Gunji 2k ojra ,
u Šplitu mora da je dvajstpet aka dvacetpetca somića ,
kupujem po 8 i po na slijepo , ako je pri centru i a sertifikat , očekujem cepter set , delimano meč i osam noževa gratis , i dormejo svega i svačega na kubike a po dogovoru .