PDA

View Full Version : Zatezne kamate

INCA
12.03.2008., 22:55
Koliko često se moraju obračunavati zatezne kamate na neplaćene račune?

kolekcionar
21.08.2008., 10:31
Nikad.

Amra
13.09.2008., 22:56
Zatezne kamate se obično nikad ne zaračunavaju kupcima, jer će te ih na taj način sigurno izgubiti. Poslužite se drugim metodama za bržu naplatu svojih potraživanja. To što na svim računima piše "valuta plaćanja ____ dana, u slučaju ne izmirenja obaveza zaračunavamo zatezne kamate" je samo pusto slovo na papiru.

kolekcionar
15.09.2008., 12:01
Zatezne kamate se obično nikad ne zaračunavaju kupcima, jer će te ih na taj način sigurno izgubiti. Poslužite se drugim metodama za bržu naplatu svojih potraživanja. To što na svim računima piše "valuta plaćanja ____ dana, u slučaju ne izmirenja obaveza zaračunavamo zatezne kamate" je samo pusto slovo na papiru.

To ovisi o trznisnoj poziciji onog koji ih ima namjeru obracunavati.
Mi kod nekih roba zaracunavamo kod nekih ne.

Amra
15.09.2008., 22:27
To ovisi o trznisnoj poziciji onog koji ih ima namjeru obracunavati.
Mi kod nekih roba zaracunavamo kod nekih ne.

Slažem se sa Vama da to ovisi o tržišnoj poziciji prodavca, međutim ukoliko je on monopolist ili oligopolist u tom slučaju može zahtijevati i avansne uplate za isporuku robe. Kod nas u BiH zatezne kamate su doista rijetkost među malim i srednjim preduzećima.

kolekcionar
16.09.2008., 10:47
Da ok.
Ja sam govorio o hrvatskoj stvarnosti a za BiH ne znam.

oprezni
17.09.2008., 00:28
Koliko često se moraju obračunavati zatezne kamate na neplaćene račune?

Ako ih tvrtka želi obračunati na nenaplaćene račune onda to radi po stopi od 17 % godišnje (zatezne kamate na odnose iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovaca i osoba javnog prava), a zatezne kamate u ostalim odnosima su 14 % godišnje. To je propisano od 1.1.2008.

kolekcionar
17.09.2008., 11:09
Ako ih tvrtka želi obračunati na nenaplaćene račune onda to radi po stopi od 17 % godišnje (zatezne kamate na odnose iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovaca i osoba javnog prava), a zatezne kamate u ostalim odnosima su 14 % godišnje. To je propisano od 1.1.2008.

NIje to bas tako.
Zatezne kamate se obracunavaju na placene racune, a na neplacene u slucajevima kada se recimo vrsi obracun za potrebe suda tj. ovrhe do nekog dana ili informativno za firme.
Npr. ako je dug 1.000 kn, i firma plati tih 1.000 kn sa zakasnjenjem, tada vecina zatvara s tih 1.000 kn glavni dug i kasnije, netko jednom na mjesec, netko svakih 6 mjeseci, netko jednom na godinu, netko nikad, obracuna zateznu kamatu na zakasnjelu uplatu tog i drugih racuna.
Medjutim, slozenije i bolje za vjerovnika a i pravilnije bilo bi kada bi vjerovnik nakon primitka uplate od tih 1.000 kn izracuna pripadajucu kamatu, recimo 35,87 kn, nju zatvorio i ostatkom uplate zatvorio racun od 1.000 kn.
Dakle racun bi ostao otvoren za tih 35,87 kn koliko se kamata zatvorila.
Tako se radi kod ovrha.

Inace, sada se zatezna kamata odredjuje dvaput a godinu objavom u NN i ona i je za drugo polugodiste ista kao i za prvo =17% (za ove trgovacke odnose).