PDA

View Full Version : Zaštita položaja stana

franciska
29.01.2008., 22:54
Ovo nije financijska tema, no ako imate neka saznanja molim odgovor.

Kupili ste stan koji ste masno platili. Stan ima pogled, vidi se i cijelo nebo.
Ležite u krevetu i gledate zvijezde i mjesec.
Odjednom netko hoće nadograditi jednu zgradu koja se oslanja na vašu i zakloniti vam sve vidike. Dakle graditi na udaljenosti od 2-3 metra od vašeg stana. Što se može učiniti?
Onaj koji želi nadograđivati je Ministarstvo zdravstva. Da li imaju pravo na to?
Da li moraju tražiti suglasnost? Trebaju li u slučaju gradnje dati obeštećenje?

Hvala.

dio
29.01.2008., 23:26
Prije svega treba dobro pročitati smjernice iz prostornog plana općine koje govore o tome kolika je dozvoljena gradnja u smislu visine objekata, površine objekta u odnosu na površinu parcele, udaljenosti objekata od ruba parcela itd. Ukoliko zahvat nije u skladu s odredbama iz prostornog plana, vrlo lako ga je osporiti. Pritom treba paziti kada će biti javni uvid za lokacijsku dozvolu. Ministarstvo okoliša tj. županijski ured dužan je o tome obavijestiti susjede, no često se primjenjuje taktici oglašavanja u sredstvima javnog informiranja, da bi prošlo nezapaženo. Važno je napisati primjedbe u knjigu javnog uvida, te inzistirati na odgovoru.
Postoji još mnogo načina kako se može osporiti neka izgradnja, a vezane su za poznavanje niza propisa i zakona i ovise o konkretnom slučaju pa ih ne mogu nabrajati. Iz vlastitog iskustva rekao bih da je malo zahvata kojima ne bih našao manu i osporavao izgradnju, ako ne trajno, onda barem na duži rok.

Crumarix
29.01.2008., 23:36

Odjednom netko hoće nadograditi jednu zgradu koja se oslanja na vašu i zakloniti vam sve vidike. Dakle graditi na udaljenosti od 2-3 metra od vašeg stana. Što se može učiniti?
Onaj koji želi nadograđivati je Ministarstvo zdravstva. Da li imaju pravo na to?

Hvala.

Ako je Tehnika izvođač,ne brini za pogled,ni ti ni susjedi...dapače, imat ćete i bazen,a ležanje u krevetu s pogledom na zvijezde i mjesec se podrazumijeva...:biggrin:

franciska
30.01.2008., 01:15
Hvala na odgovorima.
Dio, svakako ću ići potražiti knjigu javnog uvida.

No, meni je nezamislivo kako uopće nekom padne na pamet zagorčat život drugome, uništiti mu nešto, zdravlje, imovinu. Ne znam...

dio
30.01.2008., 10:07
Ako je objekt u Splitu evo ti link za prostorni plan. Pročitaj pod "odluka....", zanimljivo štivo. Predlažem ti da okupiš grupu susjeda i primjedbe pišete zajednički (tako imaju veću težinu). Možete ih prethodno napisati i potpisati te donijeti na javni uvid i priložiti uz knjigu javnog uvida. Konzultirajte se sa stručnjacima.
http://www.split.hr/Prostorni_plan.htm

dio
30.01.2008., 10:10
No, meni je nezamislivo kako uopće nekom padne na pamet zagorčat život drugome, uništiti mu nešto, zdravlje, imovinu. Ne znam...

Velika većina ljudi to radi 24 sata dnevno, a posebno kada imaju priliku.

franciska
30.01.2008., 11:13
Dio, puno ti hvala. Postupit ću po tvojim uputama. Već sam razmišljala osnovati Društvo za brigu o našem kotaru. (za uređenje, održavanje i uljepšavanje). Ja sam na sjajnoj lokaciji i smeta me indolencija i javnih ustanova i građana.
Hvala ti na linku.

p.s. Imaš najljepši avatar na forumu :)

Dada
24.01.2009., 12:08

Hvala.

Znas li sta su rekli onima sta ce im hotel Marjan zakloniti pogled? "Ako ste kupili stan, niste kupili i pogled".
Ako ce ta nova zgrada biti u skladu sa urbanistickim planom, ne ostaje ti puno prostora za djelovanje.