PDA

View Full Version : U što uložiti

whitesnake
18.09.2007., 21:59
Pozdrav svima, ja sam ovdje novi.
Odmah da kažem da se i ne kužim puno.

Volio bih uložiti novac i to u Srbiju jer mislim da ce ekonomski biti sve jača.

U što ste vi uložili i što mi savjetujete.

Shogun
19.09.2007., 01:53
Ako te zanima piši na privat, ovako javno definitivno podcrtavam građevinski sektor u kojem ima još uvijek dobrih priča. Baci oko na sektore, i uz putare koje je Chaki naveo uključi i PZPP.

the_ferengi
19.09.2007., 09:55
Uzmi si par mjeseci vremena, dobro pročitaj i izanaliziraj što je napisano na ovom forumu, odi još na http://www.belex.co.yu/ , prouči i http://www.economy.co.yu/diskusije/viewforum.php?id=16 , pričekaj rasplet priče oko Kosova krajem godine i ... uleti.

lovac
19.09.2007., 22:09
Pričekaj da se tržište stabilizira. Kupi na rok od najmanje nekoliko godina.
Pazi se privatnih poruka i mailova, tu se skrivaju navlakuše, čini mi se da grupa ljudi kupi dionice pa zatim šalju mailove i poruke preporučujući te dionice.

Građevinski sektor bi trebao biti vrlo perspektivan.
Uzmi si par mjeseci vremena, dobro pročitaj i izanaliziraj što je napisano na ovom forumu, odi još na http://www.belex.co.yu/ , prouči i http://www.economy.co.yu/diskusije/viewforum.php?id=16 , pričekaj rasplet priče oko Kosova krajem godine i ... uleti.:thumbsup:

Alexandar
19.09.2007., 22:31
Gradjevinski sektor pre svega (no voditi racuna o obaveznom investiranju Kupca).

whitesnake
19.09.2007., 23:25
Hvala Vam svima na odgovorima!

Osim građ. sektora što mi još moglo rasti u idućih 3 do 5 god.
Nešto sam gledao AIK banku. Što mislite o bankama?

Pozdrav!

SAND
20.09.2007., 02:36
Na gradjevinu nemoj ici na ove koje su odradile tj. koje su poskocile sa cijenom imas jeftinih malo pogledaj da ne ispadne da ti predlazem.

AIKB je ok.

bojan
20.09.2007., 08:45
Pričekaj da se tržište stabilizira. Kupi na rok od najmanje nekoliko godina.
Pazi se privatnih poruka i mailova, tu se skrivaju navlakuše, čini mi se da grupa ljudi kupi dionice pa zatim šalju mailove i poruke preporučujući te dionice.

Građevinski sektor bi trebao biti vrlo perspektivan.
:thumbsup:

Živa istina. Prijatelj krenuo s dionicama i postao mi nekoliko e-mailova koje je dobio, i nevjerojatno kojim sredstvima se sve služe.
U zadnje vrijeme ionako analize i nisu nešto bitne, bitno je da sve raste, ima potencijal, iako u stvarnosti i nije baš tako. Mislim da su prevelika očekivanja, a realnost sasvim drugačija. Što znači dobra dionica, ako je skupa, a rezultati ne mogu opravdati cijenu.

Robin
20.09.2007., 10:46
Pozdrav svima, ja sam ovdje novi.
Odmah da kažem da se i ne kužim puno.

Volio bih uložiti novac i to u Srbiju jer mislim da ce ekonomski biti sve jača.

U što ste vi uložili i što mi savjetujete.

Jedan savjet:
Ovisi sa kojom količinom kapitala ulaziš u dionicu, ali nebi ti sugerirao da ulaziš u određenu dionicu sa manje sada ću bubnuti npr. 5.000€ i čak je i to jako malo.

Razlog: Naime u slučaju dokapitalizacije i moraš ići u Srbiju da radiš dokapitalizaciju (ako kupuješ preko brokera u Srbiji) Npr. to se meni dogodilo sa AIK bankom; ušao sam bezveze sa manje novca i onda me ispada da mi je skuplje otići do BG nego zarada na dokapitalizaicji, jer da napravim dokap. morao sam ićiuplatiit novce u Srbiju. Tako da nisam napravio dok. nego sam prodao dionicu.
Bilo bi dobro da su sve dokap. kao kod Soje dobiješ 40% na dionice i ne moraš ići u Bg he he.

Također:
Ulaganje u Srbiju mora biti prvenstveno dugoročno 2-3 godine! Barem po meni.

Nikolica
20.09.2007., 13:42
Jedan savjet:
...
Bilo bi dobro da su sve dokap. kao kod Soje dobiješ 40% na dionice i ne moraš ići u Bg he he.
...

Može li malo pojašnjenje - Soja, dividenda,...?

Robin
20.09.2007., 17:29
Može li malo pojašnjenje - Soja, dividenda,...?

Izvoli:

Izveštaj sa održane Skupštine akcionara - Soja protein a.d. Bečej

Na osnovu člana 25. stav 1. i 2. i na osnovu člana 33. stava 1., alineje 9. Ugovora o organizovanju "Sojaprotein" A.D. Bečej, na osnovu člana 64. Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata i člana 6. Pravilnika o sadržini i načinu izveštavanja javnih društava i obaveštavanju o posedovanju akcija sa pravom glasa Društvo objavljuje

IZVEŠTAJ O BITNOM DOGAĐAJU

Izveštaj o održanoj
VII redovnoj godišnjoj Skupštinui¨Sojaprotein¨A.D. Bečej

1. VII redovna godišnja sednica Skupštine ¨Sojaprotein¨ Akcionarskog Društva za preradu soje Bečej koja održana je 19.06.2007. godine u velikoj sali za sastanke ‘’Sojaprotein’’ A.D. u Bečeju sa početkom u 1400 časova.Sednici su prisustvovali akcionari, odnosno bili su predstavljeni akcionari sa ukupno 426.679 glasova što čini 55,41% od ukupnog broja glasova, tako da je Skupština imala kvorum za rad i odlučivanje.
2. Na sednici Skupštine ¨Sojaprotein¨ A.D. Bečej donete su sledeće Odluke:

...

5. Odluka o raspodeli dobiti;
Ovom Odlukom Utvrđeno je da se neto dobit ¨Sojaprotein¨A.D. Bečej ostvarena u poslovnoj 2006. godini u iznosu od 661.827.520,35 dinara raspodeli prema sledećem: u rezerve Društva deo od 5% dobiti u iznosu od 33.091.376,02 dinara, zaposlenima u »Sojaprotein«A.D. Bečej na ime učešća zaposlenih u dobiti Poslodavca iznos od 4.634.367,50 dinara, a da se preostali deo dobiti ostavrene u 2006. godini u iznosu od 624.101.776,83 dinara zadržava kao nerasporedjena dobit. Ukupna neraspoređena dobit »Sojaprotein«A.D. Bečej iznosi 1.292.744.562,91 dinara i sastoji se od nerspoređene dobiti iz prethodnih godina u iznosu od 668.642.786,08 dinara i dela dobiti ostvarene u poslovnoj 2006. godini u iznosu od 624.101.776,83 dinara koji se zadržava kao nerasporedjena dobit.

6. Odluka o povećanju osnovnog kapitala”Sojaprotein”A.D. iz iz neraspoređene dobiti;
Ovom Odlukom utvrđeno je da se za deo neraspoređene dobiti, u iznosu od 714.038.562,16 dinara, poveća osnovni kapital “Sojaprotein”A.D. Bečej izdavanjem 308.000 novih akcija VI emsije, bez nominalne vrednosti sa računovodstvenom vrednošću 2.318,30702 dinara. Pravo na besplatne akcije po osnovu ovog povećanja kapitala imaju akcionari Društva na dan donošenja Odluke o pvećanju osnovnog kapitala (19.06.2007.), a prema evidenciji izdatoj od strane Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti i to srazmerno njihovom učešću u postojećem osnovnom kapitalu Društva. Pojedinačnim Akcionarima Društva koji su stekli pravo na deo akcije iz III i V emisije akcija po osnovu povećanja kapitala iz neraspoređene dobiti, a koji su, na dan donošenja ove Odluke u Centralnom Registru depou i klringu hartija od vrednosti upisani na suvlasnički račun čiji je nosilac Društvo izvršiće se dodavanje delova akcija na koji su ostvarili pravo po osnovu povećanja kapitala iz neraspoređene dobiti VI emisijom akcija. Ukoliko se kod pojedinačnog akcionara na ovaj način sjedinenjem delova akcija stekne pravo na ceo broj akcija, ovaj stiče pravo na raspolaganje celim brojem akcija, saglasno članu 256. stav 2. Zakona o privrednim društvima. Osnovni kapital Društva nakon povećanja iznosi 2.499.134.969,95 dinara i podeljen je na ukupno 1.078.000 običnih akcija bez nominalne vrednosti sa računovodstvenom vrednošću 2.318,30702 dinara.

7. Odluka o distribuciji akcija”Sojaprotein”A.D. iz neraspoređene dobiti bez javne ponude;
Ovom Odlukom utvrđeno je da se po osnovu povećanja osnovnog kapitala iz neraspoređene dobiti izdaju akcije VI emisije u ukupnom obimu od 714.038.562,16 dinara, tj. 308.000 komada akcija bez nominalne vrednosti, a sa računovodstvenom pojedinačnom vrednošću od 2318,30702 dinara. Akcija VI emisije daje pravo na jedan glas u Skupštini Društva i jednaka prava kao i akcije prethodnih emisija Izdavaoca. Za svaku od postojećih 770.000 akcija prethodnih emisija emituje se 0,4 akcije VI emisije. Akcije VI emisije se rasporedjuju akcionarima koji su na dan donošenja ove odluke upisani u Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti kao akcionari Izdavaoca i to srazmerno učešću u postojećem osnovnom kapitalu Društva. Svaka akcija VI emisije daje pravo na jedan glas u Skupštini Društva i jednaka prava kao i akcije prethodnih emisija Izdavaoca i to pravo učešća u upravljanju i odlučivanju srazmerno broju akcija, pravo na srazmerno učešće u raspodeli dobiti Društva u obliku dividende, pravo na srazmerni deo stečajnog ili likvidacionog ostatka, pravo prvenstva upisa i uplate prilikom novih emisija akcija i druga prava i obaveze u skladu sa aktima Društva i Zakonom.

lovac
20.09.2007., 20:33
Živa istina. Prijatelj krenuo s dionicama i postao mi nekoliko e-mailova koje je dobio, i nevjerojatno kojim sredstvima se sve služe.
To sam bio pretpostavio jer su neki savjetovali i mene, prestali su kad su vidjeli da nisam veslo sisao, najgore je to šta izgleda da pojma nemaju o dionicama.U zadnje vrijeme ionako analize i nisu nešto bitne, bitno je da sve raste, ima potencijal, iako u stvarnosti i nije baš tako. Mislim da su prevelika očekivanja, a realnost sasvim drugačija. Što znači dobra dionica, ako je skupa, a rezultati ne mogu opravdati cijenu.

McCaan
20.09.2007., 23:32
Moj prijedlog: tvrtke vezane u energetski sektor!
Npr. MEOP.

Shogun
21.09.2007., 03:52
Probaj zapaziti da dionica ima rast prihoda...moguće i rast dobiti. To je ono što ti garantira prisutnost fondova i određenu likvidnost. Uoči npr. PRJM negativna poslovna dobit, ali dobar rast prihoda uz diperziranu vl. strukturu plus 20% firme prošlo neki dan. ja je nisam kupio, a niti mi se sviđa kada na 1kom ide 20%....ali možda je to tek početak (zapaziti udio u vlasništvu PRBN). Sektor-građevina.
Što se tiče energetskog sektora onaj rudnik uglja treba proučiti.

bojan
21.09.2007., 10:03
To sam bio pretpostavio jer su neki savjetovali i mene, prestali su kad su vidjeli da nisam veslo sisao, najgore je to šta izgleda da pojma nemaju o dionicama.

Da pojasnim malo. Mislim da je kod nekih dionica kupljena daleka budućnost s time da si kupio nešto što predviđaš, a nije sigurno da će i biti, a kada kupuješ unaprijed rizik je puno veći da će se to nešto stvarno i obistiniti. Zapravo, ti si u tom trenutku spreman platiti više za nešto što se tek treba dogoditi.
Budućnost nije izvjesna, možemo je samo pretpostaviti.
Zato spominjem da su neke dionice s belexa izuzetno precijenjene, čak više nego u Hrvatskoj.

Robin
21.09.2007., 16:57
Jeli tko promatra POBH?

Tay Mahal
22.09.2007., 01:29
Moj Predlog RTAR

Master1
22.09.2007., 01:46
Pa zna se u što. U MSE! :up:

Erik
22.09.2007., 17:22
Ovakvo nabrajanje nema mnogo smisla. Ukoliko dajete preporuku, potrudite obrazložiti ju malo bolje.

Erik
22.09.2007., 17:24

Na SJPT nije bila dokapitalizacija, nego raspodjela dobiti kroz emisiju novih dionica.

čiko
23.09.2007., 14:40
Na SJPT nije bila dokapitalizacija, nego raspodjela dobiti kroz emisiju novih dionica.

ili stock split :(

whitesnake
23.09.2007., 16:22
Planiram uložiti za početak 20 000 kn. Imam i rođake u Beogradu pa planiram da ih posjetim da malo izvidim situaciju kako se tamo živi.

U koju bi dionicu-e Vi uložili da ste na mom mjestu?
Postoji mogućnost da ulažem sa još par kolega pa bi se cifra za ulaganje mogla popeti i puno više.

Koje su po Vama zdrave tvrtke a da imaju mogućnosti za rast?
Po čemu će srbija biti poznata u izvozu za nekoliko godina, koji su njeni aduti?

dexxx
26.09.2007., 01:54
mislim da ce gradjevina,poljoprivreda,telekomunikacija biti dobitne grane za par godina...Cifru raspodeli na 5-7 akcija i stalno prati desavanja...Mislim da bi sad trebao iskoristiti ovu situaciju na belexu (letnja korekcija, kosovo u zavrsnim pregovorima-mada mislim da to ne bi trebalo imati uticaj ako se gleda na dugorocnije ulaganje npr. 1-3 godine-,
ht u hrvatskoj, domaci fondovi tek krecu da se osnivaju i prave strategije...) tako da mislim da vise nece biti ovakvih prilika za ulaske u ovoliko "podcenjene" hartije ...da ne bi ispalo da te navodim da uzmes neke odredjene hartije, prelistaj forume, proanaliziraj izvestaje, napravi neki uvid u celokupno stanje i pocni da kupujes...pozdrav

mikimaus
04.10.2007., 11:45
Pozdrav.
Neki prijatelji iz BG su mi savjetovali kupovinu akcija TELEFONIJE ,dali neko ima mišljenje o ovoj hartiji, navodno je u toku emisija novih akcija.
Molim savjet.
Hvala..

Mishel Platini
04.10.2007., 13:23
Ma j.... ti ovakvu državu, pa kod nas se ni presednik kućnog savjeta ne može izabrati legalno...Definitivno selim kapital na drugu stranu što i Vama savjetujem.
Sačuvaj me bože ovakve privatizacije...(BLPV,TLKM,NIRS,BIRA....itd.)
Odi kod nas bato... Srbija je majka :biggrin:
Isto sranje drugo pakovanje...
Pozdrav :)

SAND
04.10.2007., 13:36
Pozdrav.
Neki prijatelji iz BG su mi savjetovali kupovinu akcija TELEFONIJE ,dali neko ima mišljenje o ovoj hartiji, navodno je u toku emisija novih akcija.
Molim savjet.
Hvala..

Pogledaj prospekt telefonije pa onda donosi zakljucke o kupovini.Ako hoces trgovati prelistaj malo prospekte akcija na belexu. Definitivno ima najvise podcijenjenih.Ima boljih prilika od telefonije.

Kod ZSTV-Zastava uvecanje prihoda iz godine u godinu,najavljeni mnogi poslovi, cijena sigurno nece ostati na sadasnjem nivou.

čiko
04.10.2007., 13:42
Pozdrav.
Molim savjet.
Hvala..

Po meni jedna od najprecjenjenijih dionica na belexu. Iako se sire u regiji, investicije itd itd... za mene je vrlo skupa.
Evo sada im ide dokap po 13500. Bas me zanima hoce li uspjeti?

Mishel Platini
04.10.2007., 13:52
Pozdrav.
Molim savjet.
Hvala..
Pridruzcu se drugarima... Nisam misljenja da treba uzimati TLFN.
Zasto ucestvovati u dokapu kad za istu cenu mozes da je pribavis na berzi.
Uzgred nisam siguran, ali mislim da si zakasnio, tj. presek je odavno ustanovljen te sad traje upis plivilegovanih akcionara.
Znaci moj savet NE :cool:

mikimaus
04.10.2007., 14:37
Pozdrav :)

I tebi Mišel,i hvala za savjet.
Navodno su doboli dozvolu za trgovinu gasom a i dobili su neku nagradu kao preduzeće sa perspektivom, a jedan moj rođak inače jedan od direktora stavio je svu imovinu šire i uže familije pod hipoteku i uzeo dobru količinu, čak sam mu i ja posudio nešto pa rekoh da se i ja ukrcam na brod dok nije kasno još
Pozdrav.

Mishel Platini
04.10.2007., 14:48
I tebi Mišel,i hvala za savjet.
Navodno su doboli dozvolu za trgovinu gasom a i dobili su neku nagradu kao preduzeće sa perspektivom, a jedan moj rođak inače jedan od direktora...
E to ti sad ne znam... u komsiluku su mi. Ja u Brace Jerkovica oni u Kumodraskoj te o mrtvima i komsijama sve najbolje. :)
Ko ce ga znati, ovako gledano nebi ih kupovao pogotovo sto ima mnogo boljih prilika.

Miran88
04.10.2007., 16:16
TLFN: stvarno ti treba vrlo dobar razlog, da kupiš dionicu na 7 booka...

dexxx
05.10.2007., 02:35
za TLFN: vrlo perspektivna grana , firme u toj grani se jako brzo sire i rastu tako da je book kod njih relativna stvar a pogotovo kod TLFN koja prerasta iz perspektivne firme u giganta u toj privrednoj delatnosti ...pogotovo ako se hartija uzme na duzi period jer su poslovi a pri tom i prihod i dobit iz godine u godinu sve veci...Po meni nesto sto je vazno imati u portfelju , kao sto je vazno i sabiranje u matematici

mikisa
05.10.2007., 20:20
Šta preporučate od građevinskih firmi? Koliki im je P/E?

Tay Mahal
05.10.2007., 22:19
Pogledajte BNTS i RTAR....

Robin
07.10.2007., 17:15

Erik, u pravu si. Isprika što sam krivo napisao.

Mario_2006
09.10.2007., 23:44
GLBG -Galeb

Jos nije dotakao cijenu prije korekcije.

Sobzirom na stalno uvecavanje dobiti a kada se tome doda da se trend nastavlja

glbg ima odlican ulaz za investitore. I nije tako mnogo firmi koje rade na zdravoj

osnovi.

Tay Mahal
10.10.2007., 12:52
Pogledajte malo MOPOM ...

Croatian6
10.10.2007., 13:38
Mislim da sa Galebom treba prićekati,ići će to još dolje,u zadnja 4 dana tražnja sve skupa 300 komada. Svi nekako prićaju o tom Galebu (da nekažem da ga pumpaju) ali, nije to baš tako.

Croatian6
10.10.2007., 14:39
Pogledajte malo MOPOM ...

Evo ja sam ga pogledao. Nabroji mi bar 3 razloga zašto bi ga trebalo pogledati ili možda ćak uložiti u njega?

mikisa
10.10.2007., 16:20
Šta mislite o Dunavka veliko gradište ?

Tay Mahal
10.10.2007., 18:18
Evo ja sam ga pogledao. Nabroji mi bar 3 razloga zašto bi ga trebalo pogledati ili možda ćak uložiti u njega?

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/05/03/srpski/RG05050208.shtml

.

Shogun
10.10.2007., 23:13
Budite oprezni sa ovim montažama, puno veći rizik pruzimate na ovim visokim cijenama. Neka građevinar ima iza sebe barem dvije godine lijepog profita, u slučaju negativne poslovne dobiti zaslužuju diskont (npr. PRJM), ali kupovati na prihodima čini mi se riskantno za ovo tržište. Zasad u gore navedonoj ne vdim ni jedan fond a na forumu plasiraju priče da odavde dolazi procijena od 1000 eurića. Također ni u MNTZ ne vidim ni jedan fond, niti mi se sviđa panamera sa 7000kom jer u slučaju loših rezultata Bojan će se istresti samo tako, a vi se nećete ni snači.
Ne pričam sve ovo bez veze pogledajte malo istorijski MEOP kako je dionica reagirala na pad dobiti (a veliko povećanje prihoda) još se nije oporavila, ali ide prema tome. kupovao ju je mislim Aureus (HPB).
Još mi se najviše sviđa struktura kod GMON, mada je tu profitabilnost dosta pod utjecajem ostalih prihoda. Kod MNTZ mi se sviđa što postoji već. vlasnik jer iskustvo na ovim prostorima govori da one man show kod nas funkcionira odlično (usp. PODR i Agrokor).

Nemam ni jednu od navedenih, EGMN su neispravni fundamenti, ali mislim da je tamo fondova 'ko pljeve.

SAND
11.10.2007., 00:44
Evo ovako stvari stoje iz mog ugla sto se tice montaza:

Da se razumijemo necemo naci na trzistu niti jednu idealnu ali ima potencijala.

GMON mi se cini sasvim ok .
MNTZ Shogun:Kod MNTZ mi se sviđa što postoji već. vlasnik jer iskustvo na ovim prostorima govori da one man show kod nas funkcionira odlično (usp. PODR i Agrokor) Isto tako mislim.

BGMN Shogun je nije pominjao ali evo par rijeci. Od svih montaza bgmn mi se najvise dopada. Konstantno rade dobro i stabilno,nemaju zaduzenja.Mislim da treba investitori da obrate paznju na dionicu koja svake godine dijeli dividendu,nije ih mnogo na trzistu i to dovoljno govori da firma ima stabilnost.
Ove godine ce u bilansima imati uvecanje prihoda i dobiti sto je jako bitno a dosta ih je pogurao jedan objekat koji su radili na Novom Beogradu zove se FOB.Prije nekoliko dana bilo je veliko guranje na kupnji preko 2000 komada .To mi je skrenulo paznju pa sam provjerio, Akcijski Fond je trebao izbaciti svojih 2771 akciju. Ali resenje su povukli smatraju da to treba uraditi na vecoj cijeni.
Sobzirom da su bili jedna firma sa mntz planiraju ubaciti dodatni program grijanje i klime i eto ih minimum na visini prihoda mntz.
Nemaju vecinskog vlasnika stim sto u strukturi vlsnistva nisu upisane akcije BGMN koje ce se pojaviti u sledecem bilansu.
Zbog svega zavredjuje paznju .Podatke znam jer sam bio licno u firmi.

EGMN ima najgori PS a i dobit mi nije bas jasna otuda vjerovatno Shogunova sumnja u ispravnost podataka .Ako nesta znas Shogun postuj.Meni je zapao prinos za 2006 mislim da to ne moze biti toliko.

dexxx
11.10.2007., 02:47
Od montaza (koje su skoro sve krenule dobrano gore i za koje mislim da tek treba da pokazu ono sto se od njih ocekuje) mi se izdvajaju MNTZ i BGMN...PRJM je vec blizu nekog nivoa na kom bi mogla neko duze vreme da stagnira (puuuno je skocila zadnjih nedelja,skoro cak 6 puta) dok kod gore pomenutog dvojca vidim jos komotnog prostora za stabilan rast ( pogotovo kod BGMN i to iz vise pokazatelja : da, akc. fond je prosle nedelje povukao u poslednji cas svoje akcije i pustice ih na nekim visim nivoima od sadasnjih , zatim i oni ce poceti sa ugradnjom klima uredjaja i grejanja (sto je vrlo zahvalan posao- lepa zarada i velika traznja) i ako ste videli u prospektu MNTZ ogroman skok u prihodima u 2005 god. ( a to je posledica prosirivanja poslova firme na gore pomenutu ugradnju klima i grejanja ) , isto to bi i trebalo ocekivati i sa BGMN jer po najavama i oni krecu sa tim "prosirenim" sadrzajem poslova. I kao jos jedan argument bi naveo i jako sposoban menadzment na celu sa g-dinom Bojovicem.
Kod EGMN mi se isto ne svidjaju neki fundamenti kao kolegama, dok za GMON imam pozitivno misljenje za sada ali nemam neku viziju kojim bi tempom mogla gurati...Generalno za sve montaze vazi da su jos dosta podcenjene u odnosu na slicne firme sa okolnih razigranijih berzi i da ce ih, kako vreme odmice, i one dostizati po raznim pokazateljima i za par godina bi imale slicnije vrednosti raznih odnosa (p/e,p/b,eps...) Pozdrav

čiko
11.10.2007., 03:41
U sto uloziti?
U AGRC. Otkad je cijena pala ispod 5000, dokupljujuju: MV Investments, nekoliko poznatih ulagaca sa belexa, moderatori i moja malenkost.
Naravno , posebnu tezinu ima MV Investments (oko 400 kom dokupljeno) koji slove za najbolje poznavaoce prilika na belexu i lovce na najvece profite.

tsar
11.10.2007., 09:40
I sam sam vlastni poprilično mnogo dionica AGRC. Kupovao sam na malo višim nivoima. Naravno nadam se da će rasti do neba ali brine me (iako mi je čudno da uopšte posluju sa blokiranim računima) njihova blokada računa i to, da su im hapsili neke vodeće ljude (šta možda i nije loše).
Tako da oprez i skupite što više informacija prije nego što ulažete. I sretno svima:)

Croatian6
11.10.2007., 13:38
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/05/03/srpski/RG05050208.shtml

.

Kad već stavljamo linkove onda evo: http://www.belex.co.yu/prospekti/MOPO___.html

Pa malo pogledaj, ovo je dokument, a ne novine, po novinama je Rukavina jedno vrijeme bio bolji od Šukera

balk
11.10.2007., 14:47
U sto uloziti? Sto mislite o KOPB? PB mali, dobri fundamenti......niska cijena

Croatian6
11.10.2007., 20:49
U što uložiti?-Ja bih predložio Bip, u temi Bip sam objasnio i zašto.

Drasko
11.10.2007., 23:06
Mozda u NAVP...vreme ce pokazati...

SAND
12.10.2007., 01:36
Mozda u NAVP...vreme ce pokazati...

Mislim da dolazi vrijeme firmi koje se bave proizvodnjom alkoholnih i bezal.pica

stoga nema greske BIPB,NAVP Za BIPB su objasnjene neke stvari mnogo toga se promijenilo novi vlasnici su prionuli na svim nivoima.

NAVP- sektor koji preferira NAVP u hrvatskoj se subvencira po hektaru 12.000 eura godisnje(nije slucajno) , u Srbiji su te subvencije na znatno manjem nivou ,sasvim male, ali evo vec danima bruji televizija da ce priblizavanjem Evropi sektor dobiti na znacaju. Uz to da posjetim NAVIP nije samo proizvodjac vina vec i ostalih poznatih sa zastitnim znakom pica.

Da ne zaboravim ove firme se nalaze u Beogradu ,nije beznacajno,pozicioniranost je veoma vazna.

energent 01
09.11.2007., 21:01
OSAM ELEKTRANA VRIJEDIT ĆE 3,5 MILIJARDI EURA
Friday, 09.11.2007.
Odluka o izboru strateških partnera za gradnju osam hidro i termoelektrana u Federaciji BiH vrijednu oko 3,5 milijardi eura, bit će donijeta do kraja ovog mjeseca.Ovo je jučer najavio Vahid Hećo, ministar energetike, industrije i rudarstva FBiH, obrazlažući ...

... u Domu naroda federalnog Parlamenta informaciju o stanju energetskog sektora u FBiH.
On je rekao da će ova odluka odmah nakon toga biti upućena parlamentarcima koji bi o njoj trebali dati zadnju riječ, piše San. Sudeći prema podršci koju je projekt jučer dobio u Domu naroda, podrška za odluku, barem u ovom Domu, ne bi trebala doći u pitanje.
Hećo nije želio okrivati koji od planiranih objekata će dobiti da grade četiri odabrana potencijalna partnera, APET iz Austrije, Kaztrangas iz Kazahstana, EnBW Njemačka, te ČEZ iz Češke. Ministar je rekao da će se najvjerovatnije raditi o kombiniranom modelu po kojem će jedna ili više firmi dobiti pravo da učestvuje u gradnji jedne termo i jedne hidroelektrane
Kakva god odluka o tome da bude, prema modelu kojeg je Hećo jučer predstavio, strateški partneri će graditi objekte zajedno sa Elektroprivredom BiH i Elektroprivredom HZHB. Osnovni princip je da će svi objekti ostati u vlasništvu države, ali će za upravljanje nad njima između elektroprivreda i strateških partnera biti formirana zajednička firma u kojoj će svaka od strana imati po 50 posto glasova prilikom odlučivanja.

"Intrejdova" koncesija

Elektroprivrede će u ovaj projekt uložiti lokacije i potencijal, odnosno vodu i ugalj, a strateški partneri znanje, tehnologiju i, što je najvažnije, novac. Uložena sredstva vraćala bi se isporukama struje, a izgrađeni objekti bili bi garancija strateškim partnerima da će povratiti uložena sredstva.
Prema planu trebale bi se graditi hidroelektrane Ustikolina, Vranduk, Vrilo i Rmanj Manastir, koja će zbog protesta pravoslavne crkve ubuduće nositi ime Unac, te novi blokovi u termoelektrana Tuzla i Kakan), te termoelektrane Kongora i Bugojno. Hećo je naglasio da već sada FBiH nedostaje struje, te da će postojeće termoelektrane prestati sa radom do 2029. godine. Ako se ovi objekti počnu graditi u toku iduće godine, prvi megavati struje iz njih mogu se očekivati oko 2013. godine.
Ministar Hećo ponovo je naglasio da se ni jedan energetski objekat neće praviti ako se protiv njegove gradnje izjasni lokalna zajednica. On je, međutim, pozvao građane da shvate da je ovo veliki razvojni potencijal.
Hećo jučer ni jednom nije spomenuo pokrenuti proces dodjele koncesije "Intrade energiji" za gradnju tri hidrocentrale u gornjem toku rijeke Neretve. Međutim, govorea o objektima koji će se možda realizirati nekada u budućnosti, Hećo je naveo upravo i centrale koje želi da gradi "Intrade energija". Da li ovo znači da je Vlada odustala od dodjele koncesije, Hećo nije precizirao.

Magazinovićeve kritike

Delegat Šaša Magazinović jedini je kritizirao Vladin plan tvrdeći da je neozbiljno da se ide u gradnju ovolikog broja objekata, bez bilo kakve energetske strategije, jer se zbog toga može napraviti nepopravljiva šteta.

Pripajanje rudnika

Ministar Vahid Hećo poručio je jučer delegatima da će Vlada FBiH uskoro predložiti niz izmjena zakona kojim želi ubrzati proces pripajanja rudnika Elektroprivredi BiH i stvaranja jedinstvenog energetskog sektora u FBiH. Jedan dio ovih izmjena zakona odnosi se na mogućnost stvaranja koncerna i holdinga, ali i stvaranje mogućnosti da država preuzme na sebe obavezu vraćanja određenih dugova koje imaju rudnici prije svega za neuplaćene doprinose. Najavio je također i izmjene regulative koja reguliše rad upravljačkih struktura u javnim preduzećima jer, kako je rekao, sadašnji zakoni omogućavaju nadzornim odborima "da se sprdaju sa Vladom". Ponovo je također optužio i rukovodstvo Elektroprivrede BiH da je krivo za zastoj u procesu pripajanja rudnika, te je najavio skoru smjenu njenog aktuelnog direktora Envera Krese, piše San.

NO NAME
12.11.2007., 10:39
U koji sektor u Srbiji je, po vašem mišljenju, najbolje ulagati na srednji rok (1-2 godine). Građevinci, industrija, trgovina, nafta, telekom i nešto drugo?

Shogun
12.11.2007., 11:44
Građevinci, trgovina.

Erik
12.11.2007., 17:26
U sto uloziti?
U AGRC. Otkad je cijena pala ispod 5000, dokupljujuju: MV Investments, nekoliko poznatih ulagaca sa belexa, moderatori i moja malenkost.
Naravno , posebnu tezinu ima MV Investments (oko 400 kom dokupljeno) koji slove za najbolje poznavaoce prilika na belexu i lovce na najvece profite.

Čudno da nitko od njih nije htio kupovati po 2400 kada je mjesecima stajala ponuda nedirnuta.

McCaan
12.11.2007., 23:10
Ne pričam sve ovo bez veze pogledajte malo istorijski MEOP kako je dionica reagirala na pad dobiti (a veliko povećanje prihoda) još se nije oporavila, ali ide prema tome. kupovao ju je mislim Aureus (HPB).
.

Za mene je ovo pozitivno. Mislim da dionica nije reagirala na malu dobit (jer se ona inako može vrlo lako promjeniti) već je to bio rezultat općeg trenda na belexu. Par dobrih poteza (ako uprava tako želi) i da vidiš onda dobit. Dobro je da se prihod jako povećao.

tsar
13.11.2007., 09:48
Čudno da nitko od njih nije htio kupovati po 2400 kada je mjesecima stajala ponuda nedirnuta.

Kako je nisko ne bih se čudio da netko počne kupovati. Pa bila je već 6900 a sad je ...

Opet je pitanje jel to firma koja če biti interesantna fondovima kad krenu u napad na Belex.:rolleyes:

čiko
13.11.2007., 11:35

Sve je cudno i nista nije cudno na belexu. Kako se samo nemilo kupuju ove glupe banke i kont a VZAS, FIDL, AGRC, VDAV, MNTZ itd su mjesecima bili "nepozeljni" na cijenama visestruko manjim od danasnje.
Zbog nelikvidnosti iz proslosti koja je sad smanjena (ali ne i nestala) investitori a pogotovo spekulanti pazljivo biraju i kontinuirano prate jedni druge.
Kad tome dodas novi softwer za pretrazivanje crhova (koji ja nemam, nemojte me pitati) - dobijes sindrom krda koji se ispoljava svako malo. Zadnje sto ja znam je bilo na ALBS. Nitko nije htio paket AFa par dana a onda 21000 trzisnih naloga (!).
Nekad imam osjecaj da samo 5-10% investitora misli svojom glavom. Ostali prepisuju. A medju njima i neki navodni "jaci igraci".

tsar
13.11.2007., 11:52
Valjda je 10. decembar dan D. Kako čujem fondovi su u stanju spremnosti, samo da se riješi problem Kosova.

čiko
13.11.2007., 14:15
Valjda je 10. decembar dan D. Kako čujem fondovi su u stanju spremnosti, samo da se riješi problem Kosova.

E to meni nije jasno. Sta bi se trebalo rijesiti ili nerijesiti 10.12.?
Kosovo je odvojeno prije i poslije 10.12. Rata nece biti jer ga nema tko voditi a NATOiEU su tamo ionako. USA i nekolicina ce priznati Kosovo. Radikali ce popizdit pa ce se skulirat. EU je primio Srbiju u predvorje i vec im naveliko gledaju kroz prste. Rusi ih cuvaju a EU ih zeli jer bez njih nema mir u regiji. Kad se amortizira nezadovoljstvo (par mjeseci) nastavlja se srpski put u EU ...

tsar
13.11.2007., 15:12
Ja se samo nadam da će tako i biti. Ali je očigledno, da nema velikih igrača na Belexu za sad. Zato i je kako je.

amer
13.11.2007., 21:31
A šta kažete na ovo danas ? Prikupljanje jednih i drugih naoružanih na granici ?

dexxx
14.11.2007., 00:22
agrc bez sumnje...na ovoj ceni je vrlo vrlo povoljno,da nije situacija sa traznjom kao sto jeste, akcija bi nastavila daleko preko svog maximuma do sad (oko 6,800 din mislim da je bila) , a sada moze da se peca mozda i na 3,500....kada se neke stvari iskristalisu u firmi , eto njenog uzleta, ima velike potencijale...

tsar
16.11.2007., 11:27
Eto nas na 3500!! Gdje su sad pecaroši?:)

energent 01
20.11.2007., 21:07
Vlada FBiH izabrala strateske partnere za gradnju elektrana.

Komisija Ministarstva energetike FBiH izabrala je kompanije APET iz Austrije, ENBW iz Njemačke i "Kaztrangas" iz Kazahstana za strateške partnere s kojima će graditi elektroenergetske objekte. Češki energetski gigant – ČEZ ranije je odustao od učešća u ovim projektima. Strateški partneri su izabrani na osnovu prošlogodišnjeg javnog poziva za izražavanje interesa za gradnju po četiri hidro i termocentrale u FBiH, za koji je parlament FBiH u junu 2007. zatražio provjeru zakonitosti
http://www.ekapija.com/website/bih/page/139004

energent 01
22.11.2007., 16:40
NJEMAČKI ENBW STRATEŠKI PARTNER EPBIH

Thursday, 22.11.2007.

Vlada Federacije BiH, odnosno resorno Ministarstvo industrije, energije i rudarstva, pripremila je protokole o strateškom partnerstvu s nekoliko inostranih kompanija u izgradnji novih energetskih objekata u FBiH.
Prema dostupnim informacijama, lavovski dio ovog krupnog investicijskog kolača od preko 2,5 milijardi eura pripao je Nijemcima, odnosno tamošnjoj kompaniji EnBW Baden-Wurttemberg AG koja je izabrana za strateškog partnera na tri objekta: TE Tuzla (novi blok od 370 MW), RITE Bugojno (rudnik i dva termo bloka od po 300 MW) te na hidrocentrali na Uncu (dvije turbine od po 36 MW). Nijemci će dakle ukupno izgraditi postrojenja za proizvodnju više od 1.000 MW, što je puno više nego što će dobiti svi ostali inostrani investitori zajedno!

Tokom protekle godine, kada je Vlada FBiH javnim pozivom oglasila interes za izgradnju novih energetskih objekata, odziv inostranih kompanija bio je iznad svakog očekivanja: pristiglo je čak 38 ponuda među kojima je bilo i dvadesetak kompanija iz samog energetskog vrha. Medu njima bila je i ponuda EnBW-a, druge po veličini elektro-privredne kompanije u Njemačkoj, iza koje stoji golemo iskustvo u izgradnji i eksploataciji energetskih objekata.

Njima uz rame stajao je austrijski konzorcij APET sastavljen od četiri tamošnje kompanije s golemim finansijskim potencijalom i vrhunskim referencama u energetici i građevinarstvu. EnBW i APET izdvojili su se kao apsolutni favoriti pri čemu je APET bio u blagoj prednosti. Utoliko je veće iznenađenje izbor EnBW-a kao apsolutnog favorita i marginalizacija ostalih investitora kojima je Vlada FBiH ostavila samo mrvice.

Nacrt Protokola Vlade FBiH s EnBW-om (čiju kopiju objavljujemo) u potpunosti se oslanja na preporuke federalnog Parlamenta koji je ranije ustao protiv prodaje ili privatizacije elektroprivrednih kapaciteta i naložio uspostavu partnerskih odnosa s inostranim investitorima na principu zajedničkog ulaganja. Dakle, sve nove energetske objekte gradit će Elektroprivreda BiH u partnerstvu s inostranim investitorima, pri Čemu će izgrađeni objekti ostati u vlasništvu EPBiH dok će inostrani partneri uložena sredstva izvući preko isporuke električne energije. Drugim riječima, EPBiH će s inostranim partnerima osnovati privremenu zajedničku kompaniju - Joint Venture - koja će raditi onoliko dugo koliko bude trajao period povrata uloženih sredstava.
http://www.biznis.ba/index.php?optio...9961&Itemid=59

ruru
23.11.2007., 14:16
Sinter Uzice - SINT

Dreamer
14.12.2007., 22:38
Ajmo ljudi, ne skrivati adute... dajte bar neku polemiku pokrenite...

...s obzirom na situaciju sumnjam da bi vam škodilo malo likvidnosti... kakav je to forum kada nitko ne navija za svoje! :)

Dreamer
14.12.2007., 22:46
Sinter Uzice - SINT

Lijepi parametri:
PE 5,01
PB 0,69
ROE 13,83

Ali tržišna kapitalizacija 103.241.580 dinara - cca 1.3 milje EUR
Mala je to firma... neće u takve fondovi...

...i sam sam se prije palio na takve dionice... kao ja sam fundamentalni ulagatelj... otkrio sam što drugi nisu... šatro :rolleyes:

...ali na kraju mi je prinos tog dijela portfelja bio slabiji od onog likvidnijeg uz sve lijepe financijske koeficijente... a da ne kažem da u dužim razdobljima takvu dionicu ne možeš nit kupit nit prodat...

Alexandar
16.12.2007., 22:44
Vino Zupa npr.
PB ga malo rusi no ako Sales porastu a uz to i Earnings....

Shogun
17.12.2007., 18:45
Kupovati na ovoj valuaciji, bez podataka o rastu sales/earning na kilavom tržištu!? Rađe bi ulazio u neku akciju sa provjerenom pričom o rastu prihoda, a ima ih...

Shogun
19.12.2007., 03:54
Hvala na kolegi na informaciji, mada u odnosu na trenutnu situaciju i dalje mislim da je cca 20% precjenjena VINZ spada u grupu koju bih kupovao..

gp
19.12.2007., 11:30
bogme, Fima ProActive ko da vas je cula pa dokupljuje VINZ.

Shogun
19.12.2007., 16:41
Neće dovijeka, a onda bi VINZ mogla malo korigirati. Inače plan nije u potpunosti ispunjen...

Alexandar
20.12.2007., 14:10
U ovom trenu valja gledati npr MTBN a mozda i 'tvrdu' hartije tipa MTLC.
BTW gde se moze videt plan za VINZ a da nije samo usmeni info.

strbac
20.12.2007., 20:00
BTW gde se moze videt plan za VINZ a da nije samo usmeni info.

www.vinozupa.com/Image/Novosti/skupstina.jpg

piramida
11.01.2008., 14:26
Dali je kome poznato zašto je AGRC tako potonuo i ne oporavlja se ?
Cijena iz 5 mjeseca 6900 a danas 2750 ?

Shogun
11.01.2008., 14:53
Imaju veliku blokadu računa plus općenita korekcija, plus uhićenje jednog od suvlasnika, prodaja od fondova. Uglavnom brdo neg. vijesti. Dobar pick za hrabre špekulante, mislim da očekivani p/e je tu oko 5, prihodi veliki, ali i veličina blokade računa sugerira oprez.

SAND
12.01.2008., 20:42
Imaju veliku blokadu računa plus općenita korekcija, plus uhićenje jednog od suvlasnika, prodaja od fondova. Uglavnom brdo neg. vijesti. Dobar pick za hrabre špekulante, mislim da očekivani p/e je tu oko 5, prihodi veliki, ali i veličina blokade računa sugerira oprez.

Pogledajte sa kakvim sve nekretninama raspolaze AGRC ,mislim da u prospektu nije upisano dosta nekretnina. Kupili su mnoge firme cak i Seme Tamis eminentnu sjemenarsku firmu. Konstantno su ulagali u sirenje firme kroz kupovinu manjih iz sektora. Trenutna trzisna kapital. firme je visestruko podcijenjena.
Aktivnosti u firmi odvijaju se redovnim tokom .

Uopsteno na belexu ima dosta podcijenjenih firmi.

dexxx
15.01.2008., 00:58
Slazem se sa Sand-om,
mozda jedna od najpodcenjenijih firmi na belexu...
Treba malo rizikovati, mozda i cekati nesto duzi period ali mislim da ce se (kad se stvari iskristalisu i ispeglaju se blokade- neke cifre u blokadi su takoreci fiktivne jer su u njima garancije za poslove koje im se posle vracaju, a i dosta su firmi kupovali u zadnje vreme a koje nisu iskazane u prospektu) bar ucetvorostruciti na sadasnju cenu, tj. da bi p/b za ovakvu firmu, sa ovakvim potencijalom, trebao biti oko 2 minimum, (po proslogodisnjim ciframa Book je oko 5,500 rsd) tako da mi je neki target price izmedju 10k - 15k (naravno kada se kriza zavrsi i traznja automatski poraste)...Slazem se da rizik prevelike blokade postoji ali mislim da je odnos rizik-moguca isplativost apsolutno na strani da se udje u deal...vreme ce pokazati,pozdrav

tsar
15.01.2008., 09:15
Ohrabrujuće rijeći za dobro jutro:)
nakon dugog vremena nam i table juče lijepo izgledala...smanjila se ponuda.

Pozz

Mario_2006
15.01.2008., 13:04
Firma kao sto je AGRC ulozeni kapital sigurno ne moze propasti.Ocekivanja su bila velika i na cijeni 6000 rsd. e sada sto se sve poklopilo sa korekcijom i ocekivanjima sa Kosovom to je nesta drugo,mada Kosovo treba posmatrati kao izdvojenu cjelinu Srbija sada vodi pametnu politiku favorizujuci diplomatiju cak i kada bi Toma dobio predsjednicke izbore diplomatija ostaje dominantna.

Mislim da je racun AGRC bio krcat novcima sigurno ne bi iskupovali povoljno mnoge firme,jer ide po principu imas pare plati dobro, ovako su sve iskupovali veoma povoljno.

@dexx,na osnovu biznisa kojim se bave i na osnovu onoga sto posjeduju vremenom to moze doci na 15k. Stoji to da je u dvije-tri najpodcjenjenije firme.
To sa racunom postaje degutantno kad zazele da ga otkoce to ce i uraditi.
Sve obaveze se peglaju preko sestrinskih firmi.Degutantna je i prica uhicen jedan od suvlasnika itd... nije sigurno zbog nepravilnosti u radu agrc vec zbog sverca cigareta . Tal lik ima ogroman kapital i mislim da je dijelom u agrc da bi
vremenom svoj udio prodao po visestrukoj cijeni jer potencijal firme sa svim sto posjeduju i cime se bave je ogroman.
Mozda nema potrebe da nabrajam sta je sve u sastavu ove firme.