PDA

View Full Version : Perspektiva kraj 2007/početak 2008

franciska
14.09.2007., 14:14
Već je proteklo dosta vremena što smo radili anketu oko toga koja je burza u regiji najperspektivnija i gdje bi bilo dobro ulagati. Tad je nadmoćno vodila Banjalučka berza.
Kako su se na svim podforumima pojavili "opstruktori" ili "pesimisti", predlažem da ponovimo anketu.
Pokušajte se vratiti korak unatrag i imati na umu da su regionalne burze u razvoju. Također su zanimljivi politički momenti koji ih definiraju, a iznad svega resursi koji mogu biti konjukturni.
Važna je naravno i sama organizacija burze i njena prezentacija.
U anketu ću uključiti i hrvatski THT, jer možda ljudi imaju dilemu da li uložiti u Hrvatski Telekom, ili ipak ići u Regiju.
Možete glasovati za više opcija i anketa je javna.

Doboj
14.09.2007., 15:02
Obzirom na kretanja cijena od sredine 4. mjeseca, žestok diskont kod ZIf-ova,
relativno velika ulaganja koja tek predstoje, pokretanje naftne industrije, izgradnju mreže saobraćanica i neminovni rast sveukupne privredne aktivnosti ja glasam za BLSE

franciska
14.09.2007., 20:20
Slažem se, Doboju, s tobom. BLSE je sigurno, među ostalim, najjeftinija burza.
A sad ću malo tračati. Ima nekih forumaša koji stalno ruše BLSE, jer računaju da će onda ljudi (valjda po nacionalnoj osnovi) okrenuti se Beogradskoj burzi.
S druge strane (valjda opet po nacionalnoj osnovi) opstrukcije stižu i iz Federacije.
Kako je to paradoksalno: Srbiji bi trebala odgovarati ekonomski jaka RS, a Federaciji također razvoj cijele BiH.
Meni je Beogradska burza totalno skupa, a SASE jednostavno nečitljiva.
Što se tiče THTa razumijem da će građani koristiti povoljnosti, no ja ću se držati TLKM.

Doboj
14.09.2007., 21:43
Što se mene tiče, berzansko poslovanje i uopšte ekonomiju u potpunosti razdvajam od "nacionalnih dresova" i zaista ne mislim da je za Srbe sreća da Hrvatska bude zemlja sirotinje i bijede a isto važi i obrnuto. A ko ne shvata o čemu pričam očito je zalutao na forum.

franciska
16.09.2007., 12:59
Alen Greenspan predviđa slom burzi, jer je "strah daleko potentnija sila od euforije".
Treba li tako biti, trebaju li nas se ticati drugorazredni hipotekarni krediti u SAD i kod jedne male banke u Engleskoj?
Njihova su tržišta možda već zasićena, ova ovdje su još propulzivna, tako treba gledati.

Što se sve preko burze može raditi pokazuje "bin Ladenovska trgovina" gdje misteriozni investitor riskira gubitak od jedne milijarde dolara ukoliko Dow Jones Eurostoxx 50 indeks ne izgubi između jedne trećine i polovine vrijednosti do 21. rujna...

franciska
17.09.2007., 09:50
Doboj je objasnio vrlo koncizno zašto glasati za Banjalučku berzu. Kako vidim da vas je puno glasovalo za Makedonsku berzu, može li netko objasniti zašto je preferirate? Makedonska burza je imala svoje uspone prije ostalih u regiji, te se meni čini da je možda iscrpila svoje favorite i da nedostaje ulagača, ili se varam?

Boli
17.09.2007., 10:57
Doboj je objasnio vrlo koncizno zašto glasati za Banjalučku berzu. Kako vidim da vas je puno glasovalo za Makedonsku berzu, može li netko objasniti zašto je preferirate? Makedonska burza je imala svoje uspone prije ostalih u regiji, te se meni čini da je možda iscrpila svoje favorite i da nedostaje ulagača, ili se varam?

Jednostavno u pitanje su pozitivna ocekivanja za 2008/2009 kao:ulazak u NATO,oficijano definiranje datuma oko pregovora za ulazak u EU,najave ulaska sve vise stranih i domacih inv. fondova,nedovoljno inv.poznavanje vecine deonicara, kao i realna potcenjenost vecine firme u MK.Ocekivanja su da Makedonska berza ce doboti na tezini tek sredinom 2008,da ne govorimo sta ce biti nakon 2009.

franciska
19.09.2007., 13:28
Jako mi je drago koliko se glasača javilo za Makedonsku burzu. Ja nisam dioničar na toj burzi, no možda ću postati.
S druge strane, na mojoj, BLSE, stavila sam i obavijest o ovoj anketi i vidi se koliko je ljudi glasovalo. Ne bih rekla da neki ljudi ne vjeruju u Banjalučku berzu, već konstanto opstruiraju njene mogućnosti, a time stvaraju i defetističku klimu na podforumu.
Možda se ovo događa i zato što je BLSE prejeftina, pa padovi nastaju na malim količinama i tu se da manipulirati, dok ne znam da li na Makedonskoj burzi uopće ima dionica ispod 100 eura?

Adv.Lexy
19.09.2007., 20:47
Glasovala sam za MSE iz vise razloga, ali u njima necete naci lokal-patriotizam i navijanje za svoje.
1. NATO prijem. Ako nekome u regionu Zapadni Balkan treba prijem u NATO to je nama. Dobicemo konacno "sertifikat" da smo stabilna zemlja (ko da nismo). Za razliku od Hrvatske gde se prijem u NATO ne dovodi u takvu korelaciju. 17 godina ovde slusamo istu pricu. Investitori ne dolaze u Mk. zbog nestabilnosti i lose bezbednosti. Ulazak u NATO ne samo sto ce doneti dugo zeljenu sigurnost, nego resava i problem Makedonije u odnosu na Kosovo i strah od nekog iduceg "uvoza nove krize"
2. Politika Vlade. Ma kolko svi okolo (opozicija) trosi svoje glasne zice da svima objasni da vlada ne radi nista osven sto bilda svoj rejting, to nije tako. Mozda ne rade ogromne korake, ali bar su oterali onaj glupi mentalitet da nama niko ne treba i da su strane investicije i investitori neprijatelji koi misle nama zlo.
3. Rast ekonomije, ekonomske zone, najave za razvoj infrastrukture(putevi -autocesta prema Grckoj, regionalni putevi),
4. Dolazak stranih brendova, banke i sl. Jes da ovo ide i presporo i da su ove "porodilne muke" i preduge ali bas zato i pricamo o perspektivi i svetlu buducnost :)
5. Povecani nivo borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije.
6. U uporedbu sa Srbija, BiH(Srpska) i CGora, nemamo Kostunicu, ,Dejton i Dzukanovica......

Ispricavam se sto nisam dolovila svu poentu moje misli, ali za to je kriva moja slaba iz hrvatskog. ;)

mkacic
19.09.2007., 22:00
Molim Vas možete li mi ukratko opisati kako iz Hrvatske ulagati u burze u Bosni, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori?
Hvala!

Doboj
21.09.2007., 15:25
"6. U uporedbu sa Srbija, BiH(Srpska) i CGora, nemamo Kostunicu, ,Dejton i Dzukanovica......"

Ali imate 30 % Albanaca. I Kosovo u susjedstvu a dobiju li oni nezavisnost baš me interesuje ko je sledeći na redu za ostvarivanje "vjekovne težnje albanskog naroda da živi u jednoj državi" - kako rekoše na skupu u Tetovu u centru za kulturu "Iljo Antevski" - Miljaim Fejziu je profesor na državnom fakultetu - kakvi li su tek oni što nisu na državnim jaslama. Svašta je još Fejziu lupetao - po meni dovoljno da ga tužilaštvo malo upita za zdravlje.

Da ne bi bilo zabune - apsolutno podržavam ne mijenjanje granica na Balkanu i želim Makedoniji sve najbolje i u ekonomskom i u političkom smislu - ali malo je nezgodno bilo navesti onu tačku pod 6. i dati povod drugim da ponešto napišu.

Adv.Lexy
22.09.2007., 22:32
"6. U uporedbu sa Srbija, BiH(Srpska) i CGora, nemamo Kostunicu, ,Dejton i Dzukanovica......"

Ali imate 30 % Albanaca. I Kosovo u susjedstvu a dobiju li oni nezavisnost baš me interesuje ko je sledeći na redu za ostvarivanje "vjekovne težnje albanskog naroda da živi u jednoj državi" - kako rekoše na skupu u Tetovu u centru za kulturu "Iljo Antevski" - Miljaim Fejziu je profesor na državnom fakultetu - kakvi li su tek oni što nisu na državnim jaslama. Svašta je još Fejziu lupetao - po meni dovoljno da ga tužilaštvo malo upita za zdravlje.

Da ne bi bilo zabune - apsolutno podržavam ne mijenjanje granica na Balkanu i želim Makedoniji sve najbolje i u ekonomskom i u političkom smislu - ali malo je nezgodno bilo navesti onu tačku pod 6. i dati povod drugim da ponešto napišu.

Doboj.
Prvo nisu 30 vecu su 24.
Drugo. Rekla sam pod 1 prijem u NATO. Nakon prijema u NATO, Makedoniji nece biti uopste vezno dali je Kosovo nezavisno, autnomno, podeljeno ili sta ja znam kakvo. Moje licno ubedzenje je da ce Kosovo nakon 10.12 postati jos jedna mala Bosna u regionu zapadni Balkan. Dali ce se dogovor potpisati u Dejton ili ne nije bitno. No to je moje misljenje.
Druga stvar. Mk je prezivela i referendume za Ilirida, parvojske I II III itd deo.
Prezivela je rat(fingirani ili ne nije bitno rat je rat). Zelim reci da Miljaim Fejziju nije ni kamencic u cipeli u sporedbu sa ono sve sto je bilo.
I na kraju dva put isti film ne igra, tako da prica os ujedinjenju je samo prica.
Tacku 6 nisam dala samo da bi ovozmozila da i drugi nesto napisu, dala sam zato sto bar svakih 6 meseci od negde dodze neki makar i mali poziv za revidiranje Dejtona. Zato sam i rekla da BiH ima Dejton i u nijednom dugom kontekstu. Za ostela stvari ne komentiram da ne bi otvorila nove povode za pisanje. ;)

Doboj
23.09.2007., 00:56
"Miljaim Fejziju nije ni kamencic u cipeli u sporedbu sa ono sve sto je bilo."

Bojim se da nije baš tako, on je jedan od ideologa, "trovača" i organizatora a takvi likovi su obično najvažniji igrači mnogo je lakše naći stotinjak ludaka da pale, pucaju itd.

Ja se iskreno nadam da si ti u pravu i želim ekonomski i svaki drugi napredak Makedoniji.

Što se tiče Dejtona i njegove promjene - promjene će biti 100 % ali neće biti novih ratova i narušavanja bezbjednosne situacije u iole ozbiljnom obimu- takođe i to 100 %.

Adv.Lexy
23.09.2007., 14:23
Što se tiče Dejtona i njegove promjene - promjene će biti 100 % ali neće biti novih ratova i narušavanja bezbjednosne situacije u iole ozbiljnom obimu- takođe i to 100 %.

Daleko bilo,da opet bude rata, Nisam ni mislila na takav razvoj situacije.

franciska
24.09.2007., 21:03
"Miljaim Fejziju nije ni kamencic u cipeli u sporedbu sa ono sve sto je bilo."

Bojim se da nije baš tako, on je jedan od ideologa, "trovača" i organizatora a takvi likovi su obično najvažniji igrači mnogo je lakše naći stotinjak ludaka da pale, pucaju itd.

Ja se iskreno nadam da si ti u pravu i želim ekonomski i svaki drugi napredak Makedoniji.

Zašto misliš da će biti promjena 100%? Jedino vidim da Hercegovinu treba dati Hrvatima kao poseban kanton. Zar se ti ne bojiš prevelikih promjena?

Doboj
24.09.2007., 22:43
Franciska, ja sam na temi "Budućnost BiH" pokušao racionalno i sa argumentima izložiti svoje mišljenje ali sam posle mudrolija koje su pisali "Whitesox" i "Slow" odlučio da je to bespotrebno trošenje vremena i odustao. Uostalom kao i od Mišela kome je "petit" = tužbeni zahtjev - predmet spora ( ja ću pojesti diplomu ako je to tačno) i koji piše 5 postova dnevno od čega su 4,5 #"&%$#.

Do promjene Dejtona će doći a mišljenje ću kasnije napisati jer traži malo više vremena.

sugarsmoking
29.09.2007., 17:51
Molim Vas možete li mi ukratko opisati kako iz Hrvatske ulagati u burze u Bosni, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori?
Hvala!

Možeš preko HPB, HYPO, ILIRIKA, RBA i vjerojatno drugi ili direktno preko brokera iz zemlje gdje želiš investirati ......

makedonce
30.09.2007., 01:52
...
Prvo nisu 30 vecu su 24....

Prvo i osnovno. Nisu ni 30% ni 24%. Verovali vi ili ne, na oficijalnom popisu ispalo je da se kako Albanci izjasnili nesto vise od 18%. :eek:

Da, da. Upravo tako. Ovaj podatak je vise nego tacan. Ovo je jedna od informacije koja spada u domenu Drzavne tajne, samo u one "javne tajne".
Veliki broj gradjana Republike Makedonije koje zive u regionu od Mavrovo do Debar (zapadnji dio Makedonije) na ovaj popis je protiv svoje volje upisan kako Albanci.
Problem je u tome sto taj del Makedonije naseljava entitet Makedonci-Muslimani. To su ljudi koji se javno deklariraju kako drzavljani Republike Makedonije po nacionalnosti - Makedonce, a sa islamske veroispovesti.
Imao sam prilike da u ruke drzim dokument (original) na kome su jedna cjela porodica moji licni dugogodisnji prijatelji na oficijalni popis zavedeni kako Makedonci - Muslimani (jer se tako oni izjasnili), i da vidim drugi dokument (falsifikat) na kome ista ta porodica je upisana kako Albanci. Svi ostali podaci su bili isti osim nacionalnost i prezime od koje nedostaje krajna slova ***ovski, jer se oni upravo u to razlikuju od Albance (pr. albanski - Muamed, makedonce muslimani Muamedovski).
Tako je vestacki uvecan broj Albance u Makedoniju nasuprot smanjen broj Makedonce - Muslimane, Gorane, Srbe i druge entitete. Najveci postotak zloupotrebljene cine Makedonce-Muslimane, jer pored velike slicnost sa Albance, oni su u veliki broj nadvor od Makedonije pa kad je bio popis, jedan covjek je prijavljivao cjelu porodicu.
Na taj nacin, USA i EU su potvrdili ono sto su i sami znali da broj Albanaca u Makedonije nije vise od 20%. To je bio i jedan od uslova koji su izreceni na Albance, da fakticka situacija pokazuje razlicne vrjednosti od njihove tvrdnje. Upravo zato, oni su predupredjeni da je rat 2001 bio zadnje pokusaj destabilizacije regiona i aspiracije za velike drzave.
Taj proces je zavrsen. Globalna politika USA je stvaranje virtualnih partnera koji izvrsavaju njihove planove. Ovo sto se danas zbiva je obid (a znam da ce biti i ovj put uspjesan) da se unisti ono sto su stvorili. Odnosno, sad je doslo vreme da rasciste sa svog virtuelnog partnera jer im vise netreba. Deja Vu.
Jedan od mogucih scenarija za trajno resenje balkanskih problema je odlaganje skorasno resenje za Kosovo, sve dok se konacno Makedonija Albanija i Hrvatska ne prikljuce u NATO. Na taj nacin, obezbedilo bi se nemenjanje granica, Kosovo bi bilo potpuno nezavisno, a Srbija bi postala USA i EU best partner. Do tada, nisu iskljuceni povremeni veci i manji incidenti koji bi bili izduvni ventil za usijane glave, propalice i zakonski ogresene persone.
Ja mislim da je ovde kraj. A tamo gde nesto zavrsava - nesto drugo pocinje.
Pocinje jedan novi BOLJI period za celi region. Najveci benefit mislim da ce imati upravo Makedonija. I tako je previse dug ovaj post, ja bi samo hteo putem pitanja, da obrazlozim zasto sam glasao za Makedonija na ovoj anketi:

Dali znate koliko nove brokerske kuce i privatni investicijski fondovi su registrovane ovoj godini u MK i jos koliko ceka da dobije resenje za dejnost?

Laku noc.

Marlon
30.09.2007., 01:56
MSE. Manje više par forumaša su rekli šta je i kako je; ja lično sam triput veći optimista. Da pomognem, evo tabelica FI 2006 sa MSE kotacije, kvocijenti cena od prekjuče. Van kotacije uopće ne pitajte, skoro sve je daleko ispod book-a. :thumbsup:
11412
P.S. Šou zadnjih 9 meseci kad su neke firme x10-x30. Naravno, ima još kandidata...

apis
30.09.2007., 10:32

Gospodine Doboj mislim da ipak niste shvatili tacku 6.
Prvo: Jedini ugovor koji je bio potpisan i koji se sa uspehom sprovodi je Ohridski ugovor.Svi ostali ukljucujuci i Dejtonski su se u najmanjoj meri pokazali kao neuspesni, nefunkcionalni i predstavljaju kocnicu normalnog funkcionisanja jedne drzave, a samim tim i njene ekonomije koja je za nas bitna i predstavja svrhu ovog foruma.
Drugo:Reakciju amputirane noge(Kosovo) oseca i osecace onaj kome je amputirana(Srbija) a ne onaj koji to posmatra sa strane tako da taj proces nece imati nikakvih negativnih posledica po ekonomiju Makedonije.Naprotiv, ekonomska predvidjanja su u obrnutom smeru(mogu na private argumentovati)
Trece:Ohridskim ugovorom Makedonci nisu izgubili nista( to sada nekome mozda smeta) dok su Albanci dobili sva prava koja pripadaju svakom coveku u jednoj normalnoj drzavi.To je samo jedan od temelja za brze razvijanje ekonomije u 2008 g iako je ova vlada koju ja ne podrzavam(naprotiv) preduzela niz drugih koraka oko stabilizacije makedonske privrede.
Zato i zbog mnogo vecih razloga sto ja nisam uspeo da navedem, POZIVAM SVE INVESTITORE da investiraju na MSE kao jedna od najprofitabilnijih i najperspektivnijih inajsigurnijih berzi u regionu

franciska
30.09.2007., 10:52
Vrlo su mi zanimljive ove analize makedonske političke situacije kao i privrede i mogućnosti financijskog tržišta.

No, sad ću reći nešto u prilog Banjalučke berze. Upravo radi političkih okolnosti u okruženju (Kosovo) i radi sredjivanja političkih instituta u BiH, vrlo je moguće da će Republika Srpska biti nagrađena poticajima u ubrzanom razvoju industrije, privrede i infrastrukture, a kako bi se amortizirala situacija u kojoj bi srpski entitet u cjelini na koncu osjećao uskraćenost. Jasno je da samo ubrzanim razvojem privrednih, financijskih i društvenih reformi cijela regija može ići naprijed i može se tada govoriti o stabilizaciji na političkom, nacionalnom i konstitutivnom planu.
Stoga ja mislim da se BiH, poglavito RS, neće naći u izolaciji kad se govori o pristupnim strategijama, već će, čak što više biti stimulirana. Jedan od pokazatelja bit će veća živost na Banjalučkoj berzi koja pokriva vrlo interesantne tvrtke i sustave, a o cijenama ne treba ni govoriti da su najjeftinije u regiji.

Adv.Lexy
30.09.2007., 20:13
Prvo i osnovno. Nisu ni 30% ni 24%. Verovali vi ili ne, na oficijalnom popisu ispalo je da se kako Albanci izjasnili nesto vise od 18%. :eek:

Da, da. Upravo tako. Ovaj podatak je vise nego tacan. Ovo je jedna od informacije koja spada u domenu Drzavne tajne, samo u one "javne tajne".

Ma prema drzavnih tajni USA, Elvis Presley je jos ziv i najveovatno zivi na svom rancu zajedno sa Clarcom Gabelom i John Wayne.

Vrlo su mi zanimljive ove analize makedonske političke situacije kao i privrede i mogućnosti financijskog tržišta.

No, sad ću reći nešto u prilog Banjalučke berze. Upravo radi političkih okolnosti u okruženju (Kosovo) i radi sredjivanja političkih instituta u BiH, vrlo je moguće da će Republika Srpska biti nagrađena poticajima u ubrzanom razvoju industrije, privrede i infrastrukture, a kako bi se amortizirala situacija u kojoj bi srpski entitet u cjelini na koncu osjećao uskraćenost. Jasno je da samo ubrzanim razvojem privrednih, financijskih i društvenih reformi cijela regija može ići naprijed i može se tada govoriti o stabilizaciji na političkom, nacionalnom i konstitutivnom planu.
Stoga ja mislim da se BiH, poglavito RS, neće naći u izolaciji kad se govori o pristupnim strategijama, već će, čak što više biti stimulirana. Jedan od pokazatelja bit će veća živost na Banjalučkoj berzi koja pokriva vrlo interesantne tvrtke i sustave, a o cijenama ne treba ni govoriti da su najjeftinije u regiji.
Ova analiza je po meni sasvim na mestu. Sudeci po onome sto najavljuje EU i OON(ma koliko bilo glupo), da nezavisnost Kosova nije presedan nego iznimak(????) koi se nece vise ponavljati i da je to posledica procesa raspada SFRJ, jasno je da ta odluka nece vaziti za RS. A kako najbolje zadrzati taj entitet u BiH osim na nacin koi Franciska opisuje gore.

franciska
30.09.2007., 22:10
Izvrstan avatar, Lexy! :)

locky
02.10.2007., 17:25
Franciska,
izgleda, da smo previše emocionalno vezani na neka tržišta ili možda i dionice, pa ne razmišljamo previše racionalno. Sva ova očekivanja oko približavanja EU čine mi se preuranjena jer to izgleda još daleko. Prvo treba puno političke volje za to a kako vidim stvari idu u suprotnom pravcu. Jer trenutno izgleda, kao da se želi smanjiti i broj ućesnika na berzi kao i sama tržišna kapitalizacija. Netransparentno i brzo se žele prodati uticajne i kapitalsko jake firme, bez obzira na posledice za male dioničare. Tu i fondovi ne reaguju ili igraju svoju samo njima jasnu igru.
Verovatno grešim u mom videnju stanja na BLSE ali po uspjehu (kriv sam sam, jer nisam izašao kada je trebalo,ali ko je to znao?) ta mi je berza izašla zadnja na balkanskom teritoriju i kad se malo oporavi stanje, idem u susedstvo. Trebaće vremena, da se stanje berze rehabilitira i to nas košta para. Svaki dan. I tako razmišljaju i drugi pa su otišli. A novi će tražiti motiv i barem mali osječaj sigurnosti. Nadam se, da grešim ali do danas svaki dan je bio lošiji. Lepi pozdrav i puno snage za tvoju aktivnost i u buduće.

franciska
03.10.2007., 13:52
Locky,
hvala ti na ovom postu. On je vrlo razborit.
No, razmisli malo.
Može li si Republika Srpska dopustiti pad burze? Burza je za RS prevažno političko pitanje i odraz i izraz autonomije. Stoga vjerujem da će stanje ponovno krenuti na bolje.
Inače ne dvojim da u RS ima utjecajnih i kapitalno jakih firmi, kao što očekujem privredni i gospodarski zamah. Pozdravljam te, F.

Shabz
03.10.2007., 14:07
Može li si Republika Srpska dopustiti pad burze?

Nije ovdje u pitanju šta RS može ili ne može dopustiti. U pitanju je šta radi da to ne doupsti, a trenutno je gore nego da ne rade ništa. Uspjeli su sa par poteza uništiti povjerenje u berzu koja je još početkom godine izgledala daleko bolje (a po nekim aspektima je i sada daleko bolja) od SASE. Trenutno se vlasti u RS ponašaju tako kao da im berza znači manje nego i ulazak u EU (a pošto im ulazak u EU manje znači nego zove li im se policija Policija RS ili nekako drugačije - mislim vladi - onda se može vidjeti dokle su došli). S druge strane u Federaciji kao da su došli boljševici na vlast, tako se odnose prema ekonomiji, privatizaciji i svemu ostalom. Dok se ne promjeni vlast, mislim da nema puno mjesta perspektivi tržišta u BiH.

boriss_com
03.10.2007., 20:28
Zelim samo dati par podataka u vezi situacije u CG:

15.10. potpisivanje Sporazuma o pridruzivanju sa EU
izvjesno donosenje novog Ustava sa 2/3 vecinom u parlamentu
izvjesni tenderi za JABD, INSM, NIPO, LOVO itd do kraja tekuce godine
stabilna Vlada i relaksirana politicka situacija
zivo trziste nekretnina i najbolja turisticka sezona za poslednjih 20 godina
dosta veliki suficit budzeta
odpocinjanje rada mirovinskih fondova
CG je jedina zemlja exYU koja nema problem sa manjinama
velika stednja stanovnistva koja ce se polako prelivati u fondove
zavrsena reforma bankaskog sektora koji je 95% u rukama stranaca
najave izgradnje auto puta i velikh turistickih kompleksa /Trigrant, arapski investitori.../
.....
malo su "izmiksani" politicki i ekonomski faktori, no sve gore napisano je nesporno.

Doboj
07.10.2007., 00:27
Gospodine Doboj mislim da ipak niste shvatili tacku 6.
Prvo: Jedini ugovor koji je bio potpisan i koji se sa uspehom sprovodi je Ohridski ugovor.Svi ostali ukljucujuci i Dejtonski su se u najmanjoj meri pokazali kao neuspesni, nefunkcionalni i predstavljaju kocnicu normalnog funkcionisanja jedne drzave, a samim tim i njene ekonomije koja je za nas bitna i predstavja svrhu ovog foruma.
Drugo:Reakciju amputirane noge(Kosovo) oseca i osecace onaj kome je amputirana(Srbija) a ne onaj koji to posmatra sa strane tako da taj proces nece imati nikakvih negativnih posledica po ekonomiju Makedonije.Naprotiv, ekonomska predvidjanja su u obrnutom smeru(mogu na private argumentovati)
Trece:Ohridskim ugovorom Makedonci nisu izgubili nista( to sada nekome mozda smeta) dok su Albanci dobili sva prava koja pripadaju svakom coveku u jednoj normalnoj drzavi.To je samo jedan od temelja za brze razvijanje ekonomije u 2008 g iako je ova vlada koju ja ne podrzavam(naprotiv) preduzela niz drugih koraka oko stabilizacije makedonske privrede.
Zato i zbog mnogo vecih razloga sto ja nisam uspeo da navedem, POZIVAM SVE INVESTITORE da investiraju na MSE kao jedna od najprofitabilnijih i najperspektivnijih inajsigurnijih berzi u regionu

Kolega "Apis" , čini mi se da ovo vodi u pravcu nekog imaginarnog sukoba na relaciji Skoplje - Banjaluka.
Zato ću pažljivo pisati-
termin "normalna država" ne treba upotrebljavati jer je potpuno imaginaran.
"Dejtonski " sporazum je ostvario baš SVE što je njime i bilo predviđeno, a da li je Švajcarska normalna država ili Saudijska Arabija ili Kina ili .... to je već filozofija - normalna je ona u kojoj stvari funkcionišu na zadovoljavajućem nivou - u BiH je trenutno problem nastao oko vrlo čudnih i ponekad smiješnih zahtjeva tzv " međunarodne zajednice". Tako da vaše ocjene o "Dejtonu" u najmanju ruku nisu baš realne niti argumentovane.
Pod dva - o reakcijama na eventualno nezavisno Kosovo - iskreno se nadam da ni neće doći do te situacije i da nećemo morati na terenu provjeravati u kom će pravcu krenuti sledeća operacija "oslobađanja vjekovnih albanskih prostora" - uglavnom, imamo pit bula u susjednom dvorištu pa ako ga amerikanci puste onda ćemo da vidimo koga će da ujede.

pod tri - ove insinuacije "nekom možda smeta što makedonija nije ništa izgubila" nisam baš shvatio - ili ti misliš da ja jedva čekam da Makedonci nešto izgube - koji bi to moj motiv bio - apsolutno ne razumijem.

I na kraju , realno i vrlo sigurno i na BLSE i MSE ima dosta bisera i pravih poklončića pa bi najbolje bilo loviti te bisere i na jednoj i na drugoj berzi.

Doboj
07.10.2007., 00:34
Franciska,
izgleda, da smo previše emocionalno vezani na neka tržišta ili možda i dionice, pa ne razmišljamo previše racionalno. Sva ova očekivanja oko približavanja EU čine mi se preuranjena jer to izgleda još daleko. Prvo treba puno političke volje za to a kako vidim stvari idu u suprotnom pravcu. Jer trenutno izgleda, kao da se želi smanjiti i broj ućesnika na berzi kao i sama tržišna kapitalizacija. Netransparentno i brzo se žele prodati uticajne i kapitalsko jake firme, bez obzira na posledice za male dioničare. Tu i fondovi ne reaguju ili igraju svoju samo njima jasnu igru.
Verovatno grešim u mom videnju stanja na BLSE ali po uspjehu (kriv sam sam, jer nisam izašao kada je trebalo,ali ko je to znao?) ta mi je berza izašla zadnja na balkanskom teritoriju i kad se malo oporavi stanje, idem u susedstvo. Trebaće vremena, da se stanje berze rehabilitira i to nas košta para. Svaki dan. I tako razmišljaju i drugi pa su otišli. A novi će tražiti motiv i barem mali osječaj sigurnosti. Nadam se, da grešim ali do danas svaki dan je bio lošiji. Lepi pozdrav i puno snage za tvoju aktivnost i u buduće.

Možda je dio problema i u odabiru akcija koje se kupuju.

npr. u ovom periodu od 3. mjeseca UNFC je ostvarila rast od 80 % , dobar primjer je i žitopromet Bijeljina itd.
Ja sam npr. na SVBN za 50 dana imao rast 400 % - e takve stvari i nije baš lako doživjeti na drugim tržištima ( razvijenim , Evropskim ) tako da je sad malo nezgodno kukati što su neke visoko likvidne akcije pale za oko 30 %.

atami
07.10.2007., 11:51
a moze li neko da objasni kako iz makedonije ulagati na ostale berze u regionu

Doboj
07.10.2007., 13:40
a moze li neko da objasni kako iz makedonije ulagati na ostale berze u regionu

Stvarno nisam dovoljno kompetentan , ali bi možda najbolje bilo uporediti brokerske kuće koje trguju na MSE i uporediti sa brokerski kućama na berzi koja te interesuje. Onaj broker koji trguje na obje berze bi vjerovatno mogao da ti da odgovor.

Marlon
12.10.2007., 00:40
Upute za MSE:
Trgovati na MSE je veoma lako, treba vam 2 kopije od pasoša overene kod notara.
Jednu za brokera, drugu za banku.
Nije potrebno Vaše prisustvo, sve odradite sa 2 telefonska poziva i 2 pisma.
Telefon brokera kojeg odaberete imate ovde http://www.sec.gov.mk/e/participants.htm

Banka mora biti Stopanska ili Komercijalna.

Čest običaj je da se sve uradi preko iste banke, recimo Komercijalna. I banka i broker.
Kod Komercijalne Banke telefon zaduženog lica za otvaranje računa i svim informacijama kojeg trebate je 389 2 3107532, 389 2 3213277, Elizabeta. elizabetac@kbnet.com.mk
I normalno, pozdravite je od mene :thumbsup:
Šalu na stranu, veoma je lako i za par dana već trgujete kao da ste ovde.

Ako negde zaglavite, kontaktirajte me na private, nije meni teško, odradim administraciju (koje ustvari nema) :thumbsup:

mikisa
12.10.2007., 09:42
Sase je već dugo u crvenom, morat će se početi oporavljati pred kraj godine!!!!

hjk
30.11.2007., 18:27
http://www.economist.com/finance/displaystory.cfm?story_id=10136509

kingich
30.11.2007., 19:39
dok se ne rijesi pitanje Kosova ne idemo nigdje....cijela regija

Zivac
02.12.2007., 11:49
http://www.economist.com/finance/displaystory.cfm?story_id=10136509

Odlican tekst kao i vecina iz economist-a. Jedna od teza China nadomjesta USA izvoz time sto ima veci domestic demands. Da nije i povecanjem izvoza u EU. Odnosno da li Kina moze da bude ranjena napromjenu odnosa euro-yuan.