PDA

View Full Version : Pitanja i odgovori

Pages : [1] 2 3

samba
07.09.2007., 14:50
Posto su u zadnje vreme novi forumasi poceli da postavljaju mnogo pitanja,kako ne bi gusili druge teme,mozemo ovde da probamo kako ce to da funkcionise.
Molio bih da dajemo iskrene odgovore.:)

milton
08.09.2007., 01:39
Dobra ideja samo ne vidim svrhu .Mene u principu nervira gotovanski odnos.Dodjes na forum procitas par postova metnes pare,sacekas malo i postanes milioner.Ovo je pre svega ozbiljan posao i trazi celog coveka 24/365 dana .Ovde i naizgled nebitne sitnice nekad mogu doneti preokret posle koga pada u vodu sav ulozen trud a bogami i novac.Zato svako od nas treba biti oprezan i sto je najvaznije treba sam svojom glavom donositi odluke.Svi mi smo imali i pravilne i pogresne procene sto je i normalno jer smo ipak samo ljudi.Zato onaj ko ne zeli da se zamara,nema zivce za ovaj stresan posao neka ide u fondove zato su ih i izmislili.Zato postoje i finansiski savetnici da za odredjenu naknadu brinu tudju brigu.Jer lako je pametovati i deliti savete kad ne postoje nikakve posledice po onome ko deli savete.Zato svima porucujem pamet u glavu i upamtite da kad je novac u pitanju leva ruka ne veruje desnoj.
Razmisljajte,analizirajte ucite na svoje greske a jos bolje na tudje,potrudite se malo jer zadovoljstvo je vece kad sami uspesno obavite posao.

P.S. Jubilarni 100 post. Nadam se da Vas nisam previse gnjavio u proteklih nekoliko meseci.

kronja
09.09.2007., 09:32
kako uletit dolje mimo hpb-a ,a da nemam problema s hrvatskim zakonom?

Magdalena
10.09.2007., 23:26
Aj vaka edno glupo prasanje od mene.
Zosto koga kupuvam akicii i koga ke mi dadat izvestaj za trguvanje, toa sto se zima posle tri dena od trguvanjeto mi zimaat mnogu poveke od 1.74% kako sto mi vikaat deka e taksata.
Primer 1. Kupuvam 20 akcii nekoja firma. Odam da si go zemam toa listeto i tamu mi pisuva
18 akcii * xxx cena
1 akcija * xxy cena
1 akcija * xxz cena
i na site tri (akcii) transakcii ja plakam po 150 den berzanska taksa.
Mnogu pederska rabota za 18 akcii 150 den pa uste 3000 den za 2 akcii.

Vi se slucuva i na vas vakvo nesto.

mihail
10.09.2007., 23:48
Zosto koga kupuvam akicii i koga ke mi dadat izvestaj za trguvanje, toa sto se zima posle tri dena od trguvanjeto mi zimaat mnogu poveke od 1.74% kako sto mi vikaat deka e taksata.
Primer 1. Kupuvam 20 akcii nekoja firma. Odam da si go zemam toa listeto i tamu mi pisuva
18 akcii * xxx cena
1 akcija * xxy cena
1 akcija * xxz cena

Ovako Magdalena. Broj dionica pomnozhena sa cenom je iznos od kojega se uzima 0,8% provizije, 0,6% berzanske takse i 0,137% takse za CDHV. Ili ukupno oko 1,54% od ukupnog iznosa (broj dionica * kupovne cene dionice).

Pozdrav!

zaremlad
10.09.2007., 23:48
18 akcii * xxx cena
1 akcija * xxy cena
1 akcija * xxz cena

Aj cekaj da gi vidam izvestaite...

Ivi
10.09.2007., 23:54
18 akcii * xxx cena
1 akcija * xxy cena
1 akcija * xxz cena

Magdalence eve vaka da ti objasni dada, berzanskata taksa iznesuva 0.6% no ne pomalku od 150,00 denari, po transakcija se razbira, taka da ako kupuvash akcii koj imaat mala vrednost i se malku na broj mozesh na eden nalog da platish i dobra suma dokolku se izvrsheni poveke transakcii( za sekoja ke ti bide naplateno poedinechno)
Kaj brokerskite kuki e razlichno i zavisi od politikata na istite no i tamu vo najgolem broj sluchai e 1% no ne pomalku od 150,00 den. Vo nekoj brokerski kuci diri i min. provizija e 300,00 t.e. 500,00 den, no tuka po pravilo se odnesuva na celiot nalog.
Se nadevam deka sega ti e pojasno,
Pozdrav

milton
11.09.2007., 00:07
Evo tarifnika

Komisiona taksa za makedonska berza

Akcii
Do 500.000, oo den . 0,6%
/no ne pomalku od 150,oo den ./

Od 500.001,oo – 1.000.000,oo 0,4%

Od 1.000.001,oo – 5.000.000,oo 0,2%

Preku 5.000.001,oo 0,1%

Drzavni obvrznici

Za drzavni obvrznici 0,25%

Komisiona Taksa za centralniot depozitar za hartii od vrednost

Komisiona taksa za posreduvanje na transakciite 0,1375%

LMAO
11.09.2007., 13:12
MPK = AVGn x K1 + (Mx(TS/5)) x K2 ?!?

I ja imam jedno pitanje.

Ako je to prava formula za dobivanje nove baze meni nije jasna . Molim nekoga od forumaša, da mi pomogne ovo shvatit .

Hvala

Marlon
11.09.2007., 13:16
I ja imam jedno pitanje.

Ako je to prava formula za dobivanje nove baze meni nije jasna . Molim nekoga od forumaša, da mi pomogne ovo shvatit .

Hvala

Ajde druže, možeš i sam. Ono su ti ponderi, ukupan broj akcija, srednja cena u n dana.
Mx je još jedan ponder.

Blade Runner
11.09.2007., 13:31
Ako moze pojasnuvanje za Mx?
blagodaram

Konstantin
11.09.2007., 15:57
Imam prasanje.
Dali postoi razlika(i dokolku ima vo sto e/se) okolu toa dali na berza trguva fizicko ili pravno lice?
Dali ke imam razlika vo davacki, statut i slicno ako akciite gi kupam vo svoe licno ime ili mozam da gi kupam vo ime na mojata firma.

denikos
12.09.2007., 02:08
Dali nekoj znae sto tocno se slucuva so akcionerite vo drustvo sto odi vo stecaj a potoa se likvidira?

dimges
12.09.2007., 09:01
Dali nekoj znae sto tocno se slucuva so akcionerite vo drustvo sto odi vo stecaj a potoa se likvidira?

..mislish sto se slucuva so AKCIITE ?;
treba da se vidi sto stana so firmo sto otidoa vo stecaj a figuriraa na berza, mislam deka nekoj uste figuriraat, ima i razlicni vrsti stecai, likvidacii;
Tipo, Oteks...

atami
13.09.2007., 23:32
moze li neko da mi kaze nesto vise o fondovima. MP Asset , Fisher i ostali
Ima li neki sajt gde mozemo da vidimo ko su oni, osnivaci, njihove strategije, jesu li otvorenog tipa ili i sl.
Postali su dosta aktuelni, pa bi bila zahvalna ako neko moze kaze

LMAO
14.09.2007., 01:06
moze li neko da mi kaze nesto vise o fondovima. MP Asset , Fisher i ostali
Ima li neki sajt gde mozemo da vidimo ko su oni, osnivaci, njihove strategije, jesu li otvorenog tipa ili i sl.
Postali su dosta aktuelni, pa bi bila zahvalna ako neko moze kaze

MP ASSET je Slovenački fond:
http://www.medvesekpusnik.si/en/mp.asp?Path=195,201

FISHER je Makedonski kolko ja znam je prilično nov .

denikos
14.09.2007., 01:27
..mislish sto se slucuva so AKCIITE ?;
treba da se vidi sto stana so firmo sto otidoa vo stecaj a figuriraa na berza, mislam deka nekoj uste figuriraat, ima i razlicni vrsti stecai, likvidacii;
Tipo, Oteks...

Tocno na toa i mislev firmi ka ohim-ges

Nemos
14.09.2007., 11:28
Molim da mi neko pojasni gdje mogu da vidim strukturu akcionara preduzeća kojima se trguje na Makedonskoj berzi. Hvala!

zoraxe
14.09.2007., 11:33
Nisi morao otvarati novu temu...
Idi na : http://www.cdhv.org.mk/5posto.htm
tamo imas sve vlasnike sto imaju vise od 5% akcija.

Mr.Cash-2510
21.09.2007., 05:09
Dali bi neko bio tako dobar i dao bi mi neki info u vezi MZT Hepos Skopje?

Dali vredi cuvati ove dionice ili cena 6100den. je pogodno vrijeme prodaje????

Hvala unapred!

homer_mkd
25.09.2007., 12:14
[QUOTE=broker13;314620]Dali bi neko bio tako dobar i dao bi mi neki info u vezi MZT Hepos Skopje?

cuvaj!

Mr.Cash-2510
25.09.2007., 13:10
[QUOTE=broker13;314620]Dali bi neko bio tako dobar i dao bi mi neki info u vezi MZT Hepos Skopje?

cuvaj!

Hvala druze!

Ali do kad bi se trebalo cuvat?!
Mislim ako imas neka saznanja ako ne ... Hvala ipak:(

homer_mkd
25.09.2007., 14:29
[QUOTE=homer_mkd;316163]

Hvala druze!

Ali do kad bi se trebalo cuvat?!
Mislim ako imas neka saznanja ako ne ... Hvala ipak:(

videces sam!
ono sto znam iz prve ruke jest da firma je konkurentna na stranom trzistu, sto znaci da je proizvodnja iskjlucivo za izvoz; znam i to da tamo svako radi svoj posao; da stalno rade na neke inovacije. retko da se neko resi da proda svoje akcije. svako ima svojih 5 minuta slave, sacekaj malo.

88888888
26.09.2007., 10:31
Jas sam novi na forumu pa imam malo vise nedvoumica koje akcije je najbolje da kupim i zasto.
Mislim se izmegdu Alkaloida ,Metalec,Komercijalne,Toplifikacije i Makpetrola . Pa bih zamolio starije clanove da malo pomognu , sto je dobro kupiti na krtke staze a sta na dugacke
Unapred Hvala

vikser
26.09.2007., 11:38
Jas sam novi na forumu pa imam malo vise nedvoumica koje akcije je najbolje da kupim i zasto.
Mislim se izmegdu Alkaloida ,Metalec,Komercijalne,Toplifikacije i Makpetrola . Pa bih zamolio starije clanove da malo pomognu , sto je dobro kupiti na krtke staze a sta na dugacke
Unapred Hvala

...........sve nabrojane dionice su ti long term.....ako bi hteo nesto osetiti od njih:)

Adv.Lexy
26.09.2007., 12:10
...........sve nabrojane dionice su ti long term.....ako bi hteo nesto osetiti od njih:)

E sad mu jos reci one short-term i slika ce biti potpuna.

igorce
26.09.2007., 12:15
zorahe ako si ti toliko pametan zasto nisi ti tad kupio pa onda da pricas,a inace to sam rekao posto mislim da ima druge deonice sto ce brze ici UP nego mzt hepos mozda ce i oni up ali ne kao na primer grannit,uslugi...

alex_mkd
26.09.2007., 12:20
Unapred Hvala

Sve sta si nabrojao su ti dobre dionice. Ali sve je to na dugi rok, nista spekulativno kod njih. A zasto ne razmislis o Ferspedu. Neznam koliko pratis dogadjaje, ali tamo se vodi sudski sport. Mislim da se moze dionica uzeti i na ispod 260.000 ali treba da prodje malo vreme (trenutno 300.000). Inaci mislim da je Sterjo velika riba i da ga nece moc srusit, jel ako ode Fersped ode pola MSE v nepovrat. I jos nesto razmisli o ZPKO. To ti je i dosta cenovno pristupacno.

Ako gresim nek me stariji clanovi isprave.

pozdrav

P.S. To je moje misljenje, sta ces da kupis je tvoja odluka.

zoraxe
26.09.2007., 13:05
Mozes videti i temu Razotkrivamo portfelje, kako bi video ko je gde investirao svoj novac, pa na bazi toga da odlucis....I opet, krajnja je odluka - tvoja.
:)

oscar
27.09.2007., 20:54
nikako da nađem post gdje je bilo priće oko bazne cijene.
molim nekog,da nešto više kaže na ovu temu.

samba
27.09.2007., 22:39
nikako da nađem post gdje je bilo priće oko bazne cijene.
molim nekog,da nešto više kaže na ovu temu.

Ako nisi mislio na posebnu temu "bazna cena" koja je na strani 5,onda mozes da probas na ZPKO,post 488 i jos 2-3 drugih.

makedonce
28.09.2007., 00:19
Ako nisi mislio na posebnu temu "bazna cena" koja je na strani 5,onda mozes da probas na ZPKO,post 488 i jos 2-3 drugih.

Ohooo, druze, pa ja opet vidim tvoje ime na ovaj forum.
A kako to pise ispod "registrirani korisnik"? :p:

Dobro dosao nazad druze.
Ako stvarno si pod prismotrom moderatora onda pazi sta pises. Nemoj da ti ukinu nick pa da moras preci na Rumba, Cha Cha, Waltz.

Mislim da si se vratio tacno na vreme jer pred nas je jedan veoma zanimljiv period.
Jos jednom zelim dobrodoslicu nazad u "bandu" :grouphug: pa idemo dalje, a kome smetamo nek nas uvjek ovako skupa gledaju.

ps vidi kako smo svi ljepi, u sve boje, jel tako kolega CMYK?
pss a kako smo izdrzljivi najbolje zna kolega Terminator. :thumbsup:

Minister
28.09.2007., 00:25

Pa gde si ti?;)

alisia
28.09.2007., 00:37
e bash sam te htela pozvati "Saaaaaaaaamba javi seeeee!
Drago mi je shto si tu

zoraxe
28.09.2007., 10:35
I meni je drago da se Samba vratio.Moze se nauciti puno toga od njegovih postova.:thumbsup:
Dobro nam dosao natrag u skupinu! :);)

samba
28.09.2007., 10:53
[QUOTE=makedonce;317660]Ohooo, druze, pa ja opet vidim tvoje ime na ovaj forum.
A kako to pise ispod "registrirani korisnik"? :p:

Dobro dosao nazad druze.
Ako stvarno si pod prismotrom moderatora onda pazi sta pises. Nemoj da ti ukinu nick pa da moras preci na Rumba, Cha Cha, Waltz.

Mislim da si se vratio tacno na vreme jer pred nas je jedan veoma zanimljiv period.

Dobro vas nasao:biggrin::thumbsup:

Ispostavilo se da je nekad mnogo bolji drzati jezik za zubima i ne iznosite bas sve pred svima.Znas ti a znaju i ostali forumasi da sam oduvek bio pobornik da forumasi koriste samo jedan nick i to je bio jedini razlog sto se nisam opet registrirao pod nekim drugim nickom.Imas pravo oko perioda koji nam prestoji,treba razmisljati i nositi odluke sa hladnom glavom,gde investirati a gde prodati,jer verujte dolazi period kao stvoren za spekulante,zato drugovi i drugarice,pripremimo dobro nase vijuge i pocnimo sa deljenjem informacija,normalno korisnih.;)

NITA_n
28.09.2007., 16:18
kupiv ICNF na 500 a denes e 400 hahahahahaha losa ivesticija.Ama izgleda sega ke dokupuvam da se uprosecam ili ne?
ako moze nekoj da mi pomogne.

dimges
28.09.2007., 18:11
kupiv ICNF na 500 a denes e 400 hahahahahaha losa ivesticija.Ama izgleda sega ke dokupuvam da se uprosecam ili ne?

>> ima i druga solucija, ako prodadesh po 400 i kupish nekoj drugi akcii koj vo isto vreme padnale 20% a ti se poperspektivni

samba
28.09.2007., 18:15

Ne znam sto da ti kazam,odlukata e samo tvoja,no ne gledam deka ke napravis nekoja golema rabota ako brkas procent na edna ista akcija,da ne bide posle,kako rece eden forumas,mislam deka bese Marlon,"pobeze vam berza drugovi:biggrin:"mozda bi bilo podobro da kupis akciii od nekoja druga poperspektivna firma,dosta ke ti pomogne ako odis na tema"najperspektivnije dionice" ili "sta smo danas kupili i prodali".:)

oscar
28.09.2007., 21:31
jedna stvari mi nikako ne izađe iz glave ovih dana!?!??
Kako če se odraziti MSE i ostale berze u regionu ako se zakomplicira
situacija oko rešavanja kosovskog pitanja.
Mislim,da tu treba računati na sve moguče,što se može odraziti i na berzama.

nikotin
28.09.2007., 22:33

Kolega moj savjet ti je da dokupish istu kolicinu kao na 500 den!!!
Stime bi dobio srednju vrednost 450!! I ondak sascekaj ninija
on ce sigurno u oktombru da pokumi se sto se prodaje do 550, a mozda da i 600 jer toliko je placao do maja meseca od kad je nestao do pre dve sedmice!!!
Ovo ti moj savjet hoces prihvati hoces ne!! Ali ICN ti je za 400 den dzaba :biggrin: ovo je dopuna ako imas vishak pare kupi i mnogo vishe na ovih cenama :)

samba
28.09.2007., 22:45
jedna stvari mi nikako ne izađe iz glave ovih dana!?!??
Kako če se odraziti MSE i ostale berze u regionu ako se zakomplicira
situacija oko rešavanja kosovskog pitanja.
Mislim,da tu treba računati na sve moguče,što se može odraziti i na berzama.

Da druze,sve opcije su u igri i sve je moguce,medzutim ja se ne bi previse zamarao oko resavanja statusa protektorata i kako ce se to odraziti na berzama u regionu,uzimajuci u obzir da su veliki fondovi i multinacionalne kompanije iz zapadnoevropskih i uopste svetskih zemalja(da ih ne redim po imenu),vec debelo prisutni u celom regionu i jos uvek ne prestaju sa investicijama,a ipak moramo priznati da oni pre nego odluce da ozbiljno udzu negde,imaju sigurno malo vise informacija od nas(obicnih).;)

Boli
29.09.2007., 00:21
Da druze,sve opcije su u igri i sve je moguce,medzutim ja se ne bi previse zamarao oko resavanja statusa protektorata i kako ce se to odraziti na berzama u regionu,uzimajuci u obzir da su veliki fondovi i multinacionalne kompanije iz zapadnoevropskih i uopste svetskih zemalja(da ih ne redim po imenu),vec debelo prisutni u celom regionu i jos uvek ne prestaju sa investicijama,a ipak moramo priznati da oni pre nego odluce da ozbiljno udzu negde,imaju sigurno malo vise informacija od nas(obicnih).;)

Druze tu si sasvim u pravu,dodao bih da nista se nece desiti osim pojedinih malih incidenata samo kako katalizator negativne energije.
Kosovski politicari dobro znaju realnost ali moraju glumiti zbog vlastiotg elektorata,resenje protektorata nece se poceti resavati pre 2009 odnosno nakon ulaska MK i AL u NATO,do tada bice povuci potegi....

Marquis de Kizo
29.09.2007., 19:29
Neznam dali na nekogo mu padnalo vo oci, no ima mnogu razliki pomegu izvestaite za ist den na trguvawe sto gi dava MSE i Quotestation.
Na primer za den 28.90.2007g-BESK:

1. MSE: Beton Skopje 48.887,11 -0,24 48.500,00 49.697,00 49.697,00 48.501,00 49.697,00 44 2.151033

2. Quotestation: Besk 1.42% 49697.00 44 2151033

Ima li logicno objasnuvawe za ova?

Pozdravi

BET-MAN
29.09.2007., 19:39
Neznam dali na nekogo mu padnalo vo oci, no ima mnogu razliki pomegu izvestaite za ist den na trguvawe sto gi dava MSE i Quotestation.
Na primer za den 28.90.2007g-BESK:

1. MSE: Beton Skopje 48.887,11 -0,24 48.500,00 49.697,00 49.697,00 48.501,00 49.697,00 44 2.151033

2. Quotestation: Besk 1.42% 49697.00 44 2151033

Ima li logicno objasnuvawe za ova?

Pozdravi
Jas mislam deka greskata e vo quotestation, posto tamu e zavedena maksimalnata cena na trguvanje od petokot, a na MSE si e tocno posto toa e sredna cena. Inace ako primeti se drugo e isto...

MK amater
01.10.2007., 00:53
Moze li nam neko objasniti pojmove: P/BV, P/S1, P/S2, P/E?
Preciznije, koji je od njih najvazniji u Marlon-ovoj analizi: http://www.mojnovac.net/forumi/attachment.php?attachmentid=11412&d=1191109977

Pretpostavljam da je "Коефициент цена/книговодствена вредност по акција" (kod http://www.mse.org.mk/webfuncs/FinRatiosMK.asp) jednak P/BV kod Marlon-a. Sto manji odnos, to perspektivnija akcija.
A sta je sa P/S1, P/S2, P/E?

Marlon
01.10.2007., 00:58
S1 su prihodi od djelatnosti, S2 su S1+ostali prihodi.

penzioner
01.10.2007., 01:04
Ja bih se nadovezao .....ako promatrate MK firme kroz odnos P/B nećete nesto puno saznati jer mislim da je kod dosta firmi book value fiktivan, tj. management se iz petnih zila trudi da bas i ne prikaze realno imovinu firme (aktivu), a sto se tice ulaganja u vrijednosne papire oni se vode po "cost" načinu a ne po trznoj vrijednost..a o revalorizaciji imovine se i ne razmislja....sve u svemu "promisljeno" s price to book ratio!

zoraxe
01.10.2007., 17:01
Da vas pitam kada CDHV izbacuje novi izvestaj o akcionerima iznad 5%?
Hvala

Andrej
01.10.2007., 17:04
Vec je izdat za 01.10.2007
http://www.cdhv.org.mk/Dokumenti/5posto_011007.pdf

dimges
01.10.2007., 20:49
Vec je izdat za 01.10.2007
http://www.cdhv.org.mk/Dokumenti/5posto_011007.pdf

>>>tolko frke oko CEVI a nema nikog u 5%
..mislim da je Nini nesto dokuoio u ICNF ?

Andrej
02.10.2007., 10:17
>>>tolko frke oko CEVI a nema nikog u 5%
..mislim da je Nini nesto dokuoio u ICNF ?
Pa ja moje oko FZC 11 Oktomvri rekao sam vec odavno. Jedini problem je u akcionerskoj strukturi. Dok se to nerascisti mislim da nece biti neki seriozni investitor. By the way tvrtka radi odlicno. Citaj KAPITAL i videcesh ko kupuje, a ko prodaje.
:thumbsup:
pozdrav,

alisia
02.10.2007., 10:52
Molim za vashe mishljenje , izashao mi stan koji trazhim vec dugo vreme , bash takav kakav trazhim, ali kako da sad prodajem akcije , izgleda nije im vreme, shta bi mi cenjeni forumashi preporucili , da li da ja bolje uzmem kredit za stan ili da prodajem akcije

Cecillon
02.10.2007., 10:58
Molim za vashe mishljenje , izashao mi stan koji trazhim vec dugo vreme , bash takav kakav trazhim, ali kako da sad prodajem akcije , izgleda nije im vreme, shta bi mi cenjeni forumashi preporucili , da li da ja bolje uzmem kredit za stan ili da prodajem akcije

I da nisi na berzi, zasto bi uopce stan iskeshirala?

Andrej
02.10.2007., 10:58
Uzmi kredit i uzivaj. Jedino gledaj da kredit nema proviziju za predvremeno vracanje kredita. Tako da kad cene dionice budu popovoljnije, prodaj i vrati kredit.
E sada tu imash zagubu od 2-3% proviziju za isplatu, oko 15.000 MKD notar za zalog i to je to.
Ovo je moj prijatelj uradio a ti sada sam/a reshi.
pozdrav,

Marlon
02.10.2007., 10:59
Pametno. Ja sam uzeo kredit.

renns
02.10.2007., 11:00

moje skromno misljenje, cuvaj akcije. Akcije prodaj najranije prolece 2008. Kasnije ces isplatiti kredit pre vremena, i jos ostane za reinvestiranje. Naravno, ovisi o tome gde si ulagala/o.

PRETORIAN_MK
02.10.2007., 11:02
Kredit sad, pa posle kad skoce akcije prodas i zatvoris kredit pre vremena i odak se pokrijes kamatu sa porastom akcija a us to i zaradis. Ovo je sve normalno ako akcije koje imas porastu, a ko idu down ?!?!?!?!!? Boze moj......

Adv.Lexy
02.10.2007., 11:03
a ko idu down ?!?!?!?!!? Boze moj......
Cuba ili Paragvaj....one i tako i tako ne traze vizu za macedonian citizens.

zoraxe
02.10.2007., 11:05
One way ticket tot he moon.:)

penzioner
02.10.2007., 11:16

Ljudi se mogu obogaditi samo radom tudjih ruku za sebe i radom tudjih novaca za sebe-osnovni princip radne i financijske poluge-LEVERAGE.
Nikada nista nećemo postići da marljivo stedimo i tada glavnicu investiramo, znači KREDIT-tudji novci moraju odraditi za nas ako zelimo postići izvanredne financijske rezultate u zivotu i na burzi.....
Ovog puta nećemo o rizicima i prinosima....
Niti jedan se s Forbes 100 nije zaparkirao tamo radom svojih ruku i svojom akumuliranom ustedjevinom....iz ovoga izuzimamo nasljednike gdje se spominjani proces zbio ranije generacijama.
Znaci-kupnja stana da imas milione-----KREDIT!
pozz

warrior
02.10.2007., 11:31
Ljudi se mogu obogaditi samo radom tudjih ruku za sebe i radom tudjih novaca za sebe-osnovni princip radne i financijske poluge-LEVERAGE.
Nikada nista nećemo postići da marljivo stedimo i tada glavnicu investiramo, znači KREDIT-tudji novci moraju odraditi za nas ako zelimo postići izvanredne financijske rezultate u zivotu i na burzi.....
Niti jedan se s Forbes 100 nije zaparkirao tamo radom svojih ruku i svojom akumuliranom ustedjevinom....iz ovoga izuzimamo nasljednike gdje se spominjani proces zbio ranije generacijama.
pozz

Potpisujem svako slovo, novac treba raditi za nas, ne mi za novac. Samo pametno i - strpljivo.

alisia
02.10.2007., 13:09
hvala na odgovorima, i ja sam bila za kredit ali ipak se dvoumila i bojala, ali to je to ...

erik05
02.10.2007., 13:14
Pa potpuno se slažem sa tim. I ja sam pred 2 godine imao novac za stan ali sam se rađe sa banko dogovorio, da mi oni kupe stan(100% kredit) a ja čitav novac uložim preko njih na berzo. Samo inf. da ti kažem novac sam uplemenitio za x8. Ako ne bi to uradio nebi imao kredita ali isto tako ne bi imao više od možda "10 000" EUR.
Tako da se rizk dugoročno uvjek isplati.
Lp

penzioner
02.10.2007., 13:41
Pa potpuno se slažem sa tim. I ja sam pred 2 godine imao novac za stan ali sam se rađe sa banko dogovorio, da mi oni kupe stan(100% kredit) a ja čitav novac uložim preko njih na berzo. Samo inf. da ti kažem novac sam uplemenitio za x8. Ako ne bi to uradio nebi imao kredita ali isto tako ne bi imao više od možda "10 000" EUR.
Tako da se rizk dugoročno uvjek isplati.
Lp

e vidis, ja sam prije 4 godine iskeshirao za stan 100000 eura i to mi je najgori potez u mom zivotu kojeg u tom momentu nisam bio svijesan, a danas kad netko hoće dati cash za rjesavanje stambenog pitanja dobijem ospice....
Tada sam poceo citati financijske knjige na moju sreću, pa danas mogu biti i u pidzami do podne...osim ako mi se ne pije kava na kakvoj suncanoj terasi...
ovo ne isticem u smislu samohvalisanja jer nemam potrebu, vec na svom zivotnom iskustvu govorim o VELIKOJ POTREBI ZA CJELOZIVOTNIM FINANCIJSKIM OBRAZOVANJEM, kako bi mladi ljudi koji su poceli s investitorskom karijerom shvatili da se treba obrazovati i učiti jer su danas greške skuplje no ikad...

warrior
02.10.2007., 14:48
Ja nisam imao tu nesreću da sam keširao lovu za stan, dapače kupih stan nedavno - 110% na kredu, ak me razmeš... Moj je problem u ta doba, 2002-2004, bio previše opreznosti uslijed niske educiranosti, što je uzrokovalo inicijalno nepovjerenje i predrasude u naše burze i konačno odustajanje. Srećom, i opet uslijed educiranja, ponovo sam tu, nimalo statično, od proljeća2006-te.
Zato recimo, kako god dio ljudi tumačili razloge i smisao IPO-a HT-a (politički, socijalno i povjesno nepravedan i slično), on sam će uvelike pridonijeti interesu građana u financijske instrumente i mogućnosti koje one pružaju. Interesantno na tu temu je i to da je sve više predavanju o efikasnom upravljanju kućnim budžetom, a da su rezervacije za prisustvovanje istima bukirano po nekoliko mjeseci...

axy
02.10.2007., 15:17
pozz

Da li tvoj savjet jednako funkcionira u uvjetima suprotne konjukture kada je npr. na burzi godinama korekcija, inflacija je visoka, kamatne stope su 16 a ne 6 %?

warrior
02.10.2007., 15:41
Da li tvoj savjet jednako funkcionira u uvjetima suprotne konjukture kada je npr. na burzi godinama korekcija, inflacija je visoka, kamatne stope su 16 a ne 6 %?

Ne. Jer će do tad kredit već biti otplaćen. Više-manje. Iz dobiti koja će se oploditi u međuvremenu dok se ne uđe u uvjete suprotne konjukture, kroz obavezni prijelazni period i kada to bude kroz taj isti prijelazni period vidljivo i ptičicama na grani da treba mjenjati uvjete pristupa financijskim instrumentima u nadolasku uvjeta suprotne konjukture.

penzioner
02.10.2007., 18:12

odgovorio ti covjek iznad, zato se i citaju knjige...sada se moze procjeniti trend marketa za narednih par godina, a takve procjene su iznosili u vise navrata i vodeći svjetski analizicari glede JIE marketa
ili mislis da ce sekuritizacija "crnačkih" kredita u USA naglo se preliti na MSE?

kronja
03.10.2007., 17:22
pozdrav

planiram uci na Makedonsko trziste preko innova broker
moze li mi netko reci jesu li ok?imate li iskustva s njima?
zamke?

Marquis de Kizo
03.10.2007., 22:52
Pitanje za Hrvatske prijatelje.

Kako stoje stvari sa HT -om ?

tunafish
03.10.2007., 23:03
Pitanje za Hrvatske prijatelje.

Kako stoje stvari sa HT -om ?

Dosta dobro, po najavama i analizama moralo bi biti fino, a cini se da bi se i na mse marketu mgao naci dobar dio dobiti od utrzka ht-a!

NITA_n
03.10.2007., 23:49
Jos jedno Pitanje za Hrvatske prijatelje.ako moze :-)
Cuo sam nesto na HTV dnevnik, nesto oko Hrvatski telekom ali nisam imao puno vremena da cujem sve,pa ako moze mi neko reci sta se desava.I kada hrvatcke invetitore vraticese na MB
PS izvinete za mojot slab pravopis

NITA_n
03.10.2007., 23:53
hfala

Anica
04.10.2007., 00:12
oscar
Citat:

anica zdravo!
ako ti nije teško,molimte,da mi kažeš kako stoje stvari na betonu i stilu?takođe želim ćuti tvoj stav oko METC.
Nedostaju mi tvoji komentari na ovim temama i očekujem tvoj savijet i odgovor.
Puno hvala Oscar

Anica
Citat:
korekcija:
Beton down pick 38.000,00
Makstil down pick 585,00
Metalec down pick 6.700,00
Metalec je napuhani Zvezin balun.
Lijep pozdrav

oscar
Citat:
vjerujem ti Anice,da imaš pun k... takvih pitanja ali
svejedno sam očekivao malo drugčiji odgovor.
ako se ostvare tvoje prognoze pojestću ovaj monitor ispred sebe!
lp Oscar:eek:

Anica
Citat:
Nadam se samo da nije u pitanju 21 inchni CRT model :thumbsup:

urban
04.10.2007., 00:46
Zdravo....Bi Ve zamolil da napishete neshto za Karnomak od Porodin ako neshto znaete.........Se zboruva za vlez na grcki kapital.....a klanicata e vo stecaj kolku sto znam......molam za izdrzani komentari

Marlon
04.10.2007., 00:49
Zdravo....Bi Ve zamolil da napishete neshto za Karnomak od Porodin ako neshto znaete.........Se zboruva za vlez na grcki kapital.....a klanicata e vo stecaj kolku sto znam......molam za izdrzani komentari

Porodinska klanica je bila u stecaju do 2001, kad je Karnomak kupio istu. Znaci Karnomak nije u stecaj. Ima vlasnika i ubrzo proradi kako treba.

Marlon
04.10.2007., 00:55
...
korekcija:
Makstil down pick 585,00
Metalec down pick 6.700,00 ...

A kad? Ove korekcije ili decembar ili leto iduce godine?

penzioner
04.10.2007., 02:33
Pitanje je bilo kamo ce investitori s novcem nakon HT-a?

Hrportfolio je ponudio odgovor...

http://www.hrportfolio.com/anketa.php?site=anketa

obratite paznju kamo ide 58,96%

dimges
04.10.2007., 08:27
Pitanje je bilo kamo ce investitori s novcem nakon HT-a?

Hrportfolio je ponudio odgovor...

http://www.hrportfolio.com/anketa.php?site=anketa

obratite paznju kamo ide 58,96%

>> mislish kamo ce fondovi s novcem ?

> mozda ce kupovati apartmane u Bugarskoj i Albaniji (nesto i u Ohridu)??

warrior
04.10.2007., 10:45
Na zse je euforija. Koja je i mene potpuno iznenadila. Probila je ATH. Očekuje se eksplozija cijene dionica HT-a. A ostale dionice lete doslovno. I još je tu nekoliko IPO-a zanimljivih, Veterina i Atlantic prije svega. I još jedna firma zanimljiva koja izlazi na tržište - Optima telekom operater, pa dokapitalizacija Jadranske banke, pa jedna granitna karakterna čvrstoća burze općenito, koja ako ima korekciju, to liči na zdravu tržišnu korekciju. Pa nikakvih većih afera tima RITE na blse, ili RNAF. Ili Fers. Pa...
Što hoću reć? Puno je novih ljudi na tržištu kapitala u Hrvatskoj, koji ako i izađu iz HT-a, neće 100% izaći na regionalna tržišta kapitala jer nisu za to spremni. A to znači da će na ovaj ili onaj način lova ostati u Hrvatskoj. Što će prepoznati i ajkule koje su možda povukle sav ili dio sredstava sa mse zbog HT-a, misleći da će se nakon što okrenu lovu na HT, vratiti se brzo na mse. Hm, prvo, nisam siguran da je razlog korekcije na mse taj, ili bar nije primaran. Drugo, zse je naprosto i hit, ali i djeluje strahovito stabilno, sigurno, legalno, gotovo dominira scenom u regiji. Ajkule to znaju, kao i to da je puno više novopočenih ljudi sa dosta love koju su brzo zaradili..., što ih moguće čini ranjivima. Mnogima će to biti privlačnija i lakša opcija... A stabilnost i legalitet dodatno privlači i mnoge strane fondove jako.
Puno bih još mogao, ali suma sumarum, da ne duljim, više nisam siguran u tako brzi i masovni povratak Hr love na mse. Palac gore s druge strane za mse je da je to po meni daleko najperspektivnija scena u regiji, i da ova korekcija nema veze sa HR investitorima. Živi bili pa vidjeli. :)

BET-MAN
04.10.2007., 11:48
oscar
Citat:

anica zdravo!
ako ti nije teško,molimte,da mi kažeš kako stoje stvari na betonu i stilu?takođe želim ćuti tvoj stav oko METC.
Nedostaju mi tvoji komentari na ovim temama i očekujem tvoj savijet i odgovor.
Puno hvala Oscar

Anica
Citat:
korekcija:
Makstil down pick 585,00
Lijep pozdrav

Mene bas interesuje obrazlozenje ovih korekcija. Evo vec duze smo u korekciji a svi spomenuti su daleko od minimuma navedenog ovde...

Andrej
04.10.2007., 11:54
Mene bas interesuje obrazlozenje ovih korekcija. Evo vec duze smo u korekciji a svi spomenuti su daleko od minimuma navedenog ovde...
i meni interesuje jel ima neko logicno objasnuvanje oko vako iznetih stavova.
Ja osim rat na Kosovu ili neki shamar za MK iz EU i NATO nevidim neki drugi logicki odgovor.
LP,

ProFit
04.10.2007., 13:27
moja dijagnoza;
za manju korekciju je Avgustovski UP "odgovoran", a za produzetak i dubinu ove korekcije su FONDOVI ...
vidite kako su nadmudrili "iskusne" sa ulaskom nad/pod 5% (za 1 mesec profit od 100%)... : ))) ...FONDOVI su dosli ovde zaraditi, a to se desi kada kupe jeeeeftinoo i priodati skupo (na sto kraci rok)... sta i oni rade... tako da sve dok se ne isprazne "strasljivi mali dionicari" ovo ce trajati, e onda radi uporedbe ce mo se prebrojati %tualno "kolko nas je kojia" na MSE... a dali ce neko od nas i koloko moze ($$$) iskoristiti ovo stanje zavisi od nase "individualne moci za dokup"... : )))
ps: mislim da nisam napiso nista novo, samo sam imao par minuta slobodnih iskoristit...

samba
04.10.2007., 13:43

Druze,kada ga na startu nisi dobio,tesko da ces sada dobiti neko verodostojno objasnjenje,jer ono ne postoji,kako ne vidis da ima samo navodzenje vode na svoju njivu.

BET-MAN
04.10.2007., 14:29
Druze,kada ga na startu nisi dobio,tesko da ces sada dobiti neko verodostojno objasnjenje,jer ono ne postoji,kako ne vidis da ima samo navodzenje vode na svoju njivu.
Zato sam i pitao, ne zbog mene...;)

Akcijas
04.10.2007., 15:38
...FONDOVI su dosli ovde zaraditi, a to se desi kada kupe jeeeeftinoo i priodati skupo (na sto kraci rok)... sta i oni rade...

Mene zanima koliki je njima taj "sto kraci rok", je li nastupio? I kome ce oni prodavati brdo njihovih akcija na tako plitkom trzistu a da sami sebi ne obore cenu. Sigurno ne kafekuvaricama (mada brokeri mogu to odraditi, ali nema toliko kafekuvarica) ili nama "smart investorima sa foruma :cool:" jer i mi zelimo da prodamo skupo i zaradimo. Ostaju preuzimaci, ali sa njima nije lako.

Andrej
04.10.2007., 15:39

Evo jas sam pitao samo za mene :biggrin:
Ali odgovor nece bit jel samo u kriznom stanju (shta nikada nece desiti) moze biti te koreckije.
pozdrav,

samba
04.10.2007., 16:43
Evo jas sam pitao samo za mene :biggrin:
Ali odgovor nece bit jel samo u kriznom stanju (shta nikada nece desiti) moze biti te koreckije.
pozdrav,

Ma ne verujem da bi se i u kriznom stanju to dogodilo,a mozda su oni to samo sanjali ili ko ce ih znati....ccccc....pusta zelja,sta ces.:rolleyes:

samba
04.10.2007., 16:46

Znam da si to znao i da nisi pitao zbog tebe,ali nije lose da i ostali saznaju.:)

Andrej
04.10.2007., 16:53
Depeche Mode
Title:
Dream On

don aljosha
04.10.2007., 17:10
Dobro si nas spustila Anice na 6.700.- Ja mislim,
da si ti zaboravila jedinicu ispred toga, dakle 16.700.- metc .
Pozdrev našoj Anici iz dežele. A sada mi još, molim te kaži
do gde če da se sroza tete, pa da podvučem crtu.
Sretno i opušteno svima!

ProFit
04.10.2007., 17:47
Mene zanima koliki je njima taj "sto kraci rok", je li nastupio? I kome ce oni prodavati brdo njihovih akcija na tako plitkom trzistu a da sami sebi ne obore cenu. Sigurno ne kafekuvaricama (mada brokeri mogu to odraditi, ali nema toliko kafekuvarica) ili nama "smart investorima sa foruma :cool:" jer i mi zelimo da prodamo skupo i zaradimo. Ostaju preuzimaci, ali sa njima nije lako.

"sto kraci rok" se odnosi na visoko rizicne dionice (perspektivne), ... ;)

buduci da sada kupuju spustajuci cenu doci ce period kada ce njihov interes biti da cene odu UP i oni ce radit na tome naravno sa pravovremenom kupnjom malih kolicina na visoku cenu... tada ce mo mi biti sretni kako je to neko taj dan podigo UP dionicu... da bi dosao jedan perioda slabog rasta i ...

samba
04.10.2007., 18:20
Pitanje upuceno do kolege iz Hrvatske,kako je prosao prvi dan prodaje dionica HTelekoma,imate li vec neke rezultate i slicno.

Sardinas
04.10.2007., 22:00
Pitanje upuceno do kolege iz Hrvatske,kako je prosao prvi dan prodaje dionica HTelekoma,imate li vec neke rezultate i slicno.

Trgovanje počinje sutra.Danas je pao sistem kod SDA,biće teško se registrirat
prvih dana

Ivi
05.10.2007., 01:07
Anica
Citat:
korekcija:
Makstil down pick 585,00
Lijep pozdrav

Igraj mala/i svoju ljepu igricu, igracemo i mi al ne verujem da ce ti se dopast ritam. :)

zaremlad
05.10.2007., 17:52
Anica
Citat:
korekcija:
Makstil down pick 585,00
Lijep pozdrav

Steta, ostade monitor od 21" citav.

dimges
05.10.2007., 17:53
Anica
Citat:
korekcija:
Makstil down pick 585,00
Lijep pozdrav

Igraj mala/i svoju ljepu igricu, igracemo i mi al ne verujem da ce ti se dopast ritam. :)

>> pa vjerojatno nece toliko pasti, jednostavno ovi koji su kupili Beton na 45 - 50.000 odrzavace cjenu, ali nije to to; vrijeme je da se berza stabilizira kao i sve ostale svijetske berze; cak mislim ako se naparavi analiza ekonomije, mislim da bi drzava gdje bi rast dionica bio duze vrijeme 100% godisnje, dospijela u strahovitu recesiju, stala bi prodaja auta, nekretnina....
..kad su akcije bile stabilnije, prodavali su ljudi akcije da kupe stan, auto..
..kad je doslo ono ludilo sve se promenilo; sad kazu povecala se prodaja automobila ( ali od svibnja i berza se dosta smirila)...

Adv.Lexy
05.10.2007., 21:40
Pitanje.
Ima li neko ko trguje preko neku od novih brokerskih kuca u Skopje. (publikum, Senzali ona treca).
Imate li nekakva iskustva,tarifnik i sl.
Tnx

Terminator_Sk
05.10.2007., 22:44
>> pa vjerojatno nece toliko pasti, jednostavno ovi koji su kupili Beton na 45 - 50.000 odrzavace cjenu, ali nije to to; vrijeme je da se berza stabilizira kao i sve ostale svijetske berze; cak mislim ako se naparavi analiza ekonomije, mislim da bi drzava gdje bi rast dionica bio duze vrijeme 100% godisnje, dospijela u strahovitu recesiju, stala bi prodaja auta, nekretnina....
..kad su akcije bile stabilnije, prodavali su ljudi akcije da kupe stan, auto....kad je doslo ono ludilo sve se promenilo; sad kazu povecala se prodaja automobila ( ali od svibnja i berza se dosta smirila)...

:)Sada prodavaju stanove i automobile, uzimaju kredite i kupuju akcije . Sto mozda i nije tako lose ako mudro investiraju. Sledstveno, prodaju akcije, kupuju nove automobile i stanove, placaju porez, stimulira se agregatna potraznja i na koncu svi sretni i zadovoljni. O, drugoj strani medalje necemo sada iz tehnickih razloga ;)

MKD977
06.10.2007., 02:28
Molim za info, gde mogu da vidim book za sve ostale kompanije koje ne pripadaju na ofiijalnom marketu?
Zahvaljujem.

Marlon
06.10.2007., 02:33
www.sec.gov.mk, al treba dosta kopati. Kod nekih je book sakriven čak u tromesečju.
Al pogledaj to sa vedre strane, možeš i brokericu proverit kad joj je rođendan pa da ispadneš top frajer i da je iznenadiš cvećem :p:

Sherif
06.10.2007., 10:51
..kad su akcije bile stabilnije, prodavali su ljudi akcije da kupe stan, auto..
..kad je doslo ono ludilo sve se promenilo; sad kazu povecala se prodaja automobila ( ali od svibnja i berza se dosta smirila)...

80% od prodaju automobila je kredit i lizing, tako da ne vjerurem da su to pare iz berze, kao drugo prodaja auta je ziva zaguba i pojacivanje deficita (MK jos uvek ne proizvodi automobila), sto se tice nekretnine svaki pametan zna da to je novi investiciski raj, tek kad MK dobije pokanu za NATO i EU. Onda imamo novi projekat za gasifikaciju, novi naftovod AMBO i ostale infrastrukturne zahvate. Recesija scenarijo se nece dogoditi bar jedno 10 godina, tako da bez brige...

margot
07.10.2007., 11:29
Molim nekog koji bolje poznaje MKberzu, da mi odgovori šta da napravim sa akcijama UNI banke.Da jih prodam, pa da kupim Pelagoniju.

Ivi
07.10.2007., 12:41
Molim nekog koji bolje poznaje MKberzu, da mi odgovori šta da napravim sa akcijama UNI banke.Da jih prodam, pa da kupim Pelagoniju.

Sporedbeno so UNI banka, ZPKO ima mnogu pogolem potencijal za rast kako akcija i nema da pogreshish dokolku istata ja imash vo tvoeto portfolio.
Sepak proanaliziraj gi malku i sam/sama ovie akcii, pa donesi odluka.
Pozdrav

samba
07.10.2007., 20:24

Ako imas bar nekakvu zaradu u UNI,onda mozes prodati i kupiti ZPKO,nema promasaja,a ako nemas nikakve zarade ili si u minusu onda sacekaj neko vreme,sigurno ce UNI ici min. + 20-30%.Ipak je ovo samo moje misljenje a odluka je samo tvoja.:)

Minister
07.10.2007., 21:34
Ako imas bar nekakvu zaradu u UNI,onda mozes prodati i kupiti ZPKO,nema promasaja,a ako nemas nikakve zarade ili si u minusu onda sacekaj neko vreme,sigurno ce UNI ici min. + 20-30%.Ipak je ovo samo moje misljenje a odluka je samo tvoja.:)

I ja nameravam da prodam Uni kad bude opet doshla na 3700-3800. E kolko ce tada biti ZPKO, niko nezna> Uni je bar dokazala da ne zeli ispod 3k

Sherif
07.10.2007., 21:53
I ja nameravam da prodam Uni kad bude opet doshla na 3700-3800. E kolko ce tada biti ZPKO, niko nezna> Uni je bar dokazala da ne zeli ispod 3k

Jaka kapitalna zaguba, potrebno je bar 4 godina da se ocisti od losih plasmana.
Tako da moja preporuka je na slednom zaletu da je se otarasis...

TIBET
07.10.2007., 23:22
Ve molam, dali nekoj od vas znae DETALNO da mi ja objasni postapkata za prenos na akcii od roditel na dete.

Vo moeto semejstvo odamna imame napraveno eden vakov transfer, no tie lugje koi togas ja zavrsija celata postapka sega se vo stranstvo, pa nemozam da gi kontaktiram.

Znam deka koga se ostava od roditel na dete, ne se plakja danok bidejki e prvo nasledno koleno.

Zatoa, uste ednas Ve molam, da mi pomognete, kako najbrzo i najevtino da ja zavrsime ovaa postapka.

p.s. dali e ista postapka ako se ostava samo del, a ne site akcii.

Vi blagodaram.

flexi
08.10.2007., 00:13
Napravi dogovor za podarok i vo CDHV. Linkot podole ti objasnuva podetalno.

http://www.cdhv.org.mk/podarok.htm

4te
08.10.2007., 00:47

Svi koji su bar malo iskusniji znaju da je na MSE zaista tesko predvideti na bazi realnih finansiskih pokazatelja trend pojedinih akcija.
VREME je faktor koji ne sme da bude zanemaren. A u tom kontekstu vetar duva u grb ZPKOa. Realno je ocekivati oko 25-30% u sledecih 25-30 dana.

pa sad ti vidi dal ces da igras il ces da gledas:confused:

makanaki
08.10.2007., 10:46
Ja nisam bas iskusam u ovom poslu. Imam velikih problema u komunikaciji sa brokerskom kucom. Kako Vi komunicirate sa brokerskom kucom i sa brokerom. Nakon sto popunim nalog i uplatnicu, ja nemogu da uspostavim kontakt sa njima nikako. Neznam dali je moj nalog sproveden, ako nije zasto nije, ako jeste neznam dali treba da doplatim ili je ostao neki deo na moju smetku ( koji ne uplacuju nazad). Na telefonske pozive ne odgovaraju. Dali Vi komunicirate samo sa jednim istim brokerom i kako?
Hvala?

Adv.Lexy
08.10.2007., 11:32
Ja nisam bas iskusam u ovom poslu. Imam velikih problema u komunikaciji sa brokerskom kucom. Kako Vi komunicirate sa brokerskom kucom i sa brokerom. Nakon sto popunim nalog i uplatnicu, ja nemogu da uspostavim kontakt sa njima nikako. Neznam dali je moj nalog sproveden, ako nije zasto nije, ako jeste neznam dali treba da doplatim ili je ostao neki deo na moju smetku ( koji ne uplacuju nazad). Na telefonske pozive ne odgovaraju. Dali Vi komunicirate samo sa jednim istim brokerom i kako?
Hvala?
Kao da vidim sebe u tvom postu. Cini se da se to desava svima koi su pocetnici a nisu od onih koi kao ulaze kod brokera puni para.

samba
08.10.2007., 11:52
Hvala?

Menjaj brokera ili brokersku kucu pod hitno.

penzioner
08.10.2007., 12:10

ili dodji brokeru s puno para:), nemoj nositi po malo, uzmi sve odjednom.

zoraxe
08.10.2007., 12:23
Dobro, hajde preporucite nekog ko je onako usluzljiv, ko odgovara na telefon i ko je u svako vreme spreman objasniti vam neke stvari.
:)

Adv.Lexy
08.10.2007., 12:28

ili dodji brokeru s puno para:), nemoj nositi po malo, uzmi sve odjednom.
Nije sve u promeni. Ima nesto u ovo sto penzioner kaze, mada i tu je question mark.

Promena ne znaci da ce naredna kuca biti bolja. Svi imaju isti tretman narocito prema onih investitora (koj ovde neko naziva kafekuvaricama, amaterima i sl).

A ako treba da idem kod nekog brokera sa 15-20 000 evra da bi on bio fin prema meni, da prica sa mnom, d ami da telefon ili da mi posalje meil kako bi znala jeli kupio ili ne akcije, svaka cast pravi profesionalizam.

Pretpostavljam ovde ima brokera i sada citaju u gundzaju ali to je to.

Pare i sise ocigledno da su to konstante koje prodzu svugde pa i na berzi(brokeri).

makanaki
08.10.2007., 12:28
Dali smem da promen brokera tek tako posto sam potpisao neki ugovor sa brokerskom kucom

Adv.Lexy
08.10.2007., 12:30
Makanaki, Makedonija e slobodna zemja, mozes da pravis se sto ne se kosi so zakonite. A promenata na brokerot e najmalku srpotivno na zakonite.
Smeni go oko da ne ti trepne ako ne ti se dopaga.
Samo prvo najdi si nov, da ne ostanes bez nieden.
kako bese ona
Kopaj nov, ne plukaj vo stariot bunar.:thumbsup:

dimges
08.10.2007., 12:32
..Pretpostavljam ovde ima brokera i sada citaju u gundzaju ali to je to.

Pare i sise ocigledno da su to konstante koje prodzu svugde pa i na berzi(brokeri).

..a sto treba kod brokeriCE ??

makanaki
08.10.2007., 12:35
Kako ostanatite sorabotuvaat so brokerskite kuci, barem da znam koe e normalno odnesuvanje, za da znam sto me ocekuva na drugo mesto

BET-MAN
08.10.2007., 12:36
Pa valjda pare i muda:biggrin:

dimges
08.10.2007., 12:38
Dali smem da promen brokera tek tako posto sam potpisao neki ugovor sa brokerskom kucom

..mozes da imas dogovore s vise kuca, mozes da imas i kupovne i prodazne naloge za iste akcije ( sam sa sobom da trgujes)

Adv.Lexy
08.10.2007., 12:39
Procitaj Marlona malo gore pa ces znati sto treba kod brokerice. Cvece (ali ne iz cvecare),bajadere i mnogo sharma. :thumbsup:

dimges
08.10.2007., 12:43
Procitaj Marlona malo gore pa ces znati sto treba kod brokerice. Cvece (ali ne iz cvecare),bajadere i mnogo sharma. :thumbsup:

slazem se da treba pocastiti i proslaviti dobitak, pa i na ruletu kad dobiju ostave napojnicu krupijeu..

penzioner
08.10.2007., 12:48
Znam da ovo nije commercial board, ali pocetnicima u investiranju bi preporucio Innovo brokers. Kako sam i ja jednom bio pocetnik na MSE, ljudi su prema meni bili korektni, komunikativni i dapače u nekim stvarima bolji od mojih domaćih na ZSE.
Mozda je u tom poanta sto nisam niti rezident niti kafekuvarica, ......već penzioner:biggrin:, ali vrijedi probati zar ne?

dimges
08.10.2007., 12:53
Pa valjda pare i muda:biggrin:

..ovo ti treba ako kupujes problematicne akcije, da ih ne imenujem

dirty old man
08.10.2007., 13:01
Hvala?

Druže, ima edna kuća koja od se srce ne ti ja preporačuvam - KB broker. Se ova sto go imaš napišano možeš da go iskusiš kaj niv. Neljubezni se do besvest, na momenti i vulgarni i apsolutno telefonski nedostapni. Ako nekoj drug ima slični iskustva baš bi sakal da gi spodelime, koj znae možda i ke se popravat!

makanaki
08.10.2007., 13:04
Bas ne sakav tolku da gi ocrnam javno, ama toa mi se slucuva bas tamu-KB Broker, pa zatoa sto i drugi imaat slicni iskustva so niv i treba da se "pofalat", koj znae moze ke se popravat.

dirty old man
08.10.2007., 13:09
A zošto bi gi kriele? Pa tie debelo zarabotuvaat na našite investicii i mora da se ponašaat ljubezno, vo najmala raka. Baš bi bilo interesno da doznaeme so koi provizii se raboti na drugite regionalni berzi i kakov e tamu odnosot broker - stranka.

dimges
08.10.2007., 13:13
A zošto bi gi kriele? Pa tie debelo zarabotuvaat na našite investicii i mora da se ponašaat ljubezno, vo najmala raka. Baš bi bilo interesno da doznaeme so koi provizii se raboti na drugite regionalni berzi i kakov e tamu odnosot broker - stranka.

..i jas se slagam za KMB broker; a ima edna druga rabota, brokerite kako i advokatite , (ne do toj stepen) se kolegijalni, ne diskutiraat za negativnoto kaj kolegite, pa zaklucokot treba sekoj klient sam da si go napravi..

Marlon
08.10.2007., 13:26

Tačno tako. Ne treba bajadera, može cveće, ali najvažnije uvek osmeh i lepa reč. Jer i brokeri su ljudi.

MKD977
08.10.2007., 14:04
Tačno tako. Ne treba bajadera, može cveće, ali najvažnije uvek osmeh i lepa reč. Jer i brokeri su ljudi.

Upravo tako. Malo da razbijem monotoniju, hteo bi pofalim svoju brokersku kucu i naravno svoj broker.
Poceo sam preko Investbroker (nalazi se u zgradu MSE) i nemam bas ni jednu primedbu do sada. Poceo sa jedva 3k eur, da ispitam puls, pa vrlo brzo preko njih ulozio sve sto sam planirao da stavim na berzu. Uvjek, UVJEK, dobijem telefonski info koji mi je potreban, cak sto vise jos od samog pocetka imam i sluzbeni i privatni broj svog brokera pa mogu da ga zovem i kad nije na posao.
Dobro, mozda smo vec i razvili takav - prijateljski odnos, mada znam da tamo i drugi klijenti su veoma zadovoljni.
Kako je kolega Marlon rekao, mora nesto i da ponudis za da drugo dobijes.
Ipak onaj normalan covjecki odnos i zlatne rjeci otvaraju i zelezne porte, pa mora da naucimo da se ljepo ponasamo bilo kuda i bilo kad.
Zato, toplo preporucujem da kontaktiras Investbroker i da potrazis brokera Meto, Zoki ili bilo ko drugi iz te brokerske kuce.
Pozdrav.

Adv.Lexy
08.10.2007., 14:38
Znam da ovo nije commercial board, ali pocetnicima u investiranju bi preporucio Innovo brokers. Kako sam i ja jednom bio pocetnik na MSE, ljudi su prema meni bili korektni, komunikativni i dapače u nekim stvarima bolji od mojih domaćih na ZSE.
Mozda je u tom poanta sto nisam niti rezident niti kafekuvarica, ......već penzioner:biggrin:, ali vrijedi probati zar ne?
Pravo po srijedi gospodine penzioner.
12 points goes to Penzioner.
:thumbsup:

Samo jos jedna mala anegdota.
Kad sam se prvi put javila (april 2007) prvo u STBanka - posto tamo sam cuvala pare, neprijatni zenski glas telefonom mi je reko
"Pa gospogo Vie ne znaete sto se slucuva ovde. Nema sansa Vie da trguvate preku nas, javete se nekade kon krajot na slednata godina"

U KB-broker pitali su me
"Imate dogovor ili ste nov klient"
"Nov"
"Ne rabotime so novi" - ni prijatno ni nisto.

ProFit
08.10.2007., 16:50
lose iskustvo sam imo sa ALTA VISTA brokerima oni su mi nesto "glumeli ludilo"...
ostali su bili generalno korektni,
mogu da izdvojim fersped broker, naravno moj odnos je principielno korektan, i nisam bijo "nov" kad je bila ona top guzva...

ps: da cujem od nekoga iskustvo sa Fershped brokerom...?

Ivi
08.10.2007., 17:26

Ja bih dodala BRO-DIL . Sasvim solidna brokerska kuca, brokeri ljubazni i uvjek dostupni. :thumbsup:

itan14
08.10.2007., 17:39
Ja sam u KB Brokeru, ali sam valjda od "povlastenijih" jer znam nekoliko ljudi tamo licno, pa zbog toga odgovaraju na tel, cell, i mail. I jas sam cuo istu pricu kao Adv. Lexy od mnogo ljudi, ali sta da radim, meni je OK tamo :-)

taki
08.10.2007., 18:14
lose iskustvo sam imo sa ALTA VISTA brokerima oni su mi nesto "glumeli ludilo"...
ostali su bili generalno korektni,
mogu da izdvojim fersped broker, naravno moj odnos je principielno korektan, i nisam bijo "nov" kad je bila ona top guzva...

ps: da cujem od nekoga iskustvo sa Fershped brokerom...?

Jas rabotam so Alta Vista, deckite se top super se. A vo guzvite koga bea nekade ne ni primaa luge, a tuka vo Alta Vista jas duri i dobri nalozi staviv.
Taka da sekoj so svojata sreka i sekade vo sekoja brokerska kuka se slucuva po nekogas da ne uspeeme da stavme nalog denta koga sakame po posakuvanata cena.

Sherif
08.10.2007., 19:45
U ostalom broker i nije toliko bitan. Bitno je kako ga tretiras... Koverat ispod mase je najbolje resenje.

flexi
08.10.2007., 19:54
Da be posle da idat reklami i za najkorumpiran broker :)

Mr.Cash-2510
08.10.2007., 20:50
Jas rabotam so Alta Vista, deckite se top super se. A vo guzvite koga bea nekade ne ni primaa luge, a tuka vo Alta Vista jas duri i dobri nalozi staviv.
Taka da sekoj so svojata sreka i sekade vo sekoja brokerska kuka se slucuva po nekogas da ne uspeeme da stavme nalog denta koga sakame po posakuvanata cena.

Taki jas seuste rabotam so Alta Vista, i barem tri pati vlegov vo konfrontacija radi nesvatlivi greski od tipot ima nalog za prodazba na TETE na 7300 a toj ne uspeal ili taa ne uspeala... a akciive stignaa do 7497, nalogot daden nedela dena i jas poradi toa seuste sum akcioner vo TETE :)

A da ne raskazuvam za kupovnite nalozi!!!?
Mozam samo eden sovet da ti dadam nikogas nemoj drugarceto Rade da go poslusas za posledna najvisoka cena po koja treba da kupuvas, pr. OHB mu davam nalog do 9250 a toj ili taa (JULIJANA) mi veli da stavime do 9300 na toa jas im velam ne za da ne izleze toa da bide prva a ne posledna cena, i po nekolku minutno ubeduvanje deka nema da bide taka jas popustam i pogodi sto...:eek:
akciite od OHB gi dobiv po cena od 9300 + provizii itn.

Za ova mozam roman da napisam ama da vi dadam prostor i na ostanatite :biggrin: !

Adv.Lexy
08.10.2007., 21:05
U ostalom broker i nije toliko bitan. Bitno je kako ga tretiras... Koverat ispod mase je najbolje resenje.
With all due and respect, ama zatoa tapkame vo mesto.:thumbsdow

Konstantin
08.10.2007., 21:12
Taki jas seuste rabotam so Alta Vista, i barem tri pati vlegov vo konfrontacija radi nesvatlivi greski od tipot ima nalog za prodazba na TETE na 7300 a toj ne uspeal ili taa ne uspeala... a akciive stignaa do 7497, nalogot daden nedela dena i jas poradi toa seuste sum akcioner vo TETE :)

A da ne raskazuvam za kupovnite nalozi!!!?
Mozam samo eden sovet da ti dadam nikogas nemoj drugarceto Rade da go poslusas za posledna najvisoka cena po koja treba da kupuvas, pr. OHB mu davam nalog do 9250 a toj ili taa (JULIJANA) mi veli da stavime do 9300 na toa jas im velam ne za da ne izleze toa da bide prva a ne posledna cena, i po nekolku minutno ubeduvanje deka nema da bide taka jas popustam i pogodi sto...:eek:
akciite od OHB gi dobiv po cena od 9300 + provizii itn.

Za ova mozam roman da napisam ama da vi dadam prostor i na ostanatite :biggrin: !
Za ova ke prajme muabeto koga ke bide teteks 12000 ke im bides blagodaren.

Sala na strana.
Ljubazni brokeri. Ja jos nisam video takve.
Ja imam ugovor sa Innovo. Nisu ljubazni, ne govore mnogo,ali nije me ni previse briga sto osim koju rec ne pricaju mnogo sve dok moji nalozi prolaze onako kako treba.
Cesto se desi da sacekaju dan - dva da bi uzeli na nizu cenu a ne samo da realiziraju nalog.
Cisto profesionalno, nadam se da ce tako i ostati, sto manje pricamo, a vise poslujemo.

Terminator_Sk
08.10.2007., 21:29
Za ova ke prajme muabeto koga ke bide teteks 12000 ke im bides blagodaren.

Sala na strana.
Ljubazni brokeri. Ja jos nisam video takve.
Ja imam ugovor sa Innovo. Nisu ljubazni, ne govore mnogo,ali nije me ni previse briga sto osim koju rec ne pricaju mnogo sve dok moji nalozi prolaze onako kako treba.
Cesto se desi da sacekaju dan - dva da bi uzeli na nizu cenu a ne samo da realiziraju nalog.
Cisto profesionalno, nadam se da ce tako i ostati, sto manje pricamo, a vise poslujemo.

Moji brokeri su najbolji. Em pricaju, em su ljubazni, em dobro rade. Evo, javno ih pozdravljam :thumbsup:

BET-MAN
08.10.2007., 21:35
Da budem iskren, ja sam sa mojim brokerima vec 4 godine u druzbi i nekako kad sam pocinjao i oni su tada bili rookies, tako da smo izgradili odnos koji je sasvim cool. Ali, moj savet je da se ne daje puno ovlascenja brokeru, uvek jasan cilj i direktni nalog kupnja ili prodaja. Ako pocnes da oklevas, pa da pitas njih, onda ode sve u m....

Adv.Lexy
08.10.2007., 21:37
Moji brokeri su najbolji. Em pricaju, em su ljubazni, em dobro rade. Evo, javno ih pozdravljam :thumbsup:
Kad porastem bicu kengur.

nikotin
08.10.2007., 21:40

Svako sa svoju pricu :) Meni je sve ovo omoguceno sa altavista broker tako da pozdravljam sve njih!!!!! Nikad mi nisu naneli nikakvu shtetu!!! A i ljudi pa i razmislite malo nemozemo svi da prodamo u isti dan kolicinu od 1000 komada kad je na bid kolicina od 100 komada!!! Al u svakom slucaju hvala njima sto su nam omogucili da zaradimo!!!!

aco
08.10.2007., 22:56
Broker13, potpisujem svaku tvoju rec za Altavista broker. Potpuno isto iskustvo sa "drugarceto Rade".
Tamo postujem samo Stoleta, ali on radi samo za prijatelje i velike igrace.
Zelim probati TB broker. Ima li ko kakvo iskustvo sa TB broker.

django
08.10.2007., 23:11
Zanima me šta mislite o Ohridskoj i Tutunskoj banci. Analizirajući fundamentalne pokazatelje za te dvije banke može se zaključiti da su one definitivno potcijenjene u odnosu na banke u regionu ali cijena je u zadnje vrijeme čak u blagom padu. Zanimo me Vaše mišljenje o tome
Pozdrav

MPinvest
09.10.2007., 00:33
Svako ima svoja iskustva i dobra i lośa. Trgujem preko viśe kuća i kao domicilni i kao nerezident. Ponekad trgujem i preko Alta Vista i nisam imao lośeg iskustva. Sve zavisi sto se od brokera oćekuje.
Pozdrav!

Domni
09.10.2007., 01:06
Epa ima od loso poloso...Ova e od moj poznanik vo Bitola.
Ima nalog za prodazba na akciite na povisoka cena vo TTK Broker, no resil da gi prodade denes po poniska, hitno im trebale pari.. Odi vo TTK Broker, zatvoreno, brokerkata na pat, zamena nema. Na prasanjeto koga ke se vrati odgovaraat od bankata-pa izgleda za dva dena(sreda). Zamisleta akciite rezervirani, pa ne moze da si gi prodade:eek: moze ama ne denes, po 2 dena:biggrin:
Od tamu odi vo BitolaBroker (epa ima samo 2. brokeri, tolku se), ke prodava od drugite akcii..trebaat pari. Prostorija 1x1, a vo nea 15klienti. Najneljubezno sto moze,nikakva privatnost( 14 ostanati ti visat nad glava so podzinati usti)...KATASTROFA:thumbsdow:doh::udrijace:

dimges
09.10.2007., 09:55
Epa ima od loso poloso...Ova e od moj poznanik vo Bitola.
Ima nalog za prodazba na akciite na povisoka cena vo TTK Broker, no resil da gi prodade denes po poniska, hitno im trebale pari.. Odi vo TTK Broker, zatvoreno, brokerkata na pat, zamena nema. Na prasanjeto koga ke se vrati odgovaraat od bankata-pa izgleda za dva dena(sreda). Zamisleta akciite rezervirani, pa ne moze da si gi prodade:eek: moze ama ne denes, po 2 dena:biggrin:
Od tamu odi vo BitolaBroker (epa ima samo 2. brokeri, tolku se), ke prodava od drugite akcii..trebaat pari. Prostorija 1x1, a vo nea 15klienti. Najneljubezno sto moze,nikakva privatnost( 14 ostanati ti visat nad glava so podzinati usti)...KATASTROFA:thumbsdow:doh::udrijace:

Jas neznam zosto uslugata prodavanje na pomala vrednost akcii (na primer do 3000 EU), po fiksna cena odredena od klient, ne se vovede vo site pogolemi filiali na Bankite, da ima 1 salter ?; tuka nema nikakov problem; ova bese najavuvano za obvrznicite, pa duri ni toa ne e ovozmozeno; so toa bi se rasteretile brokerite, da rabotat na rad so pokrupni klienti koj ne brzaat i prodavaat ili kupuvaat so promenlivi cene, vo dogovor so brokerot..

samba
09.10.2007., 21:02
Zanima me šta mislite o Ohridskoj i Tutunskoj banci. Analizirajući fundamentalne pokazatelje za te dvije banke može se zaključiti da su one definitivno potcijenjene u odnosu na banke u regionu ali cijena je u zadnje vrijeme čak u blagom padu. Zanimo me Vaše mišljenje o tome
Pozdrav

Tacno druze,dobro si procenio i jedna i druga banka su potcenjene, sa druge strane one su dosta likvidne i odlicno rade.Jedini razlog sto im je cena dionice bila u blagom padu je zato sto je pad zahvatio celu berzu.I Tutunska i Ohridska banka,imaju jos dosta prostora za rast,ipak ja malo vise verujem Francuzima,pa zato dajem blagu prednost Ohridskoj banci.:)

Čehinja
10.10.2007., 10:30
Bila sam na Ohridu prekrasno je, vino je odlično, najbolji prijatelj mi je Makedonac- di češ bolje zemlje za ulagati.:luxhello:

Zanima me kako je kao nerezident mogu ulagat. Moram ici preko neke hrv. kuće ili mogu stupiti u kontakt direktno sa mak. brokerima i fondovima. Može kakav link na makedonske inv.fondove. Tnx

Marlon
10.10.2007., 17:44
Zanima me kako je kao nerezident mogu ulagat. Moram ici preko neke hrv. kuće ili mogu stupiti u kontakt direktno sa mak. brokerima i fondovima. Može kakav link na makedonske inv.fondove. Tnx

Trgovati je veoma lako, treba vam 2 kopije od pasoša overene kod notara.
Jednu za brokera, drugu za banku.
Telefon brokera kojeg odaberete imate ovde http://www.sec.gov.mk/e/participants.htm

Banka mora biti Stopanska ili Komercijalna.

Čest običaj je da se sve uradi preko iste banke, recimo Komercijalna. I banka i broker.
Telefon zaduženog lica za otvaranje računa i svim informacijama kojeg trebate je 389 2 3107532, 389 2 3213277, Elizabeta. elizabetac@kbnet.com.mk
I normalno, pozdravite je od mene :thumbsup:
Šalu na stranu, veoma je lako i za 4 dana već trgujete kao da ste ovde. :thumbsup:

Dino07
10.10.2007., 20:20
Ima li neko listu trgovanja za danas (pdf fajl)? Mse link mi ne radi a nisam dobio report niti na e-mail... Hvala unapred!

Dino07
10.10.2007., 20:29
Ima li neko listu trgovanja za danas (pdf fajl)? Mse link mi ne radi a nisam dobio report niti na e-mail... Hvala unapred!

UPS! Pako je veccc to objavio na "Komentari Trgovanja".
Hvala Pako!
Pozdrav!

Marquis de Kizo
10.10.2007., 21:48
Znae li nekoj sto se slucuva so Skopski Pazar ?

dimges
10.10.2007., 21:57
....i Ohridska banka,imaju jos dosta prostora za rast,ipak ja malo vise verujem Francuzima,pa zato dajem blagu prednost Ohridskoj banci.:)
..francuzi su koliko se sjecam ponudili svima ~8700mkd ??; e sad neki su se napravili pametni i htjeli su preko leba pogacu...tocno, banka se siri i razvija, sada su akcije 9.000mkd, mozda ce se jos dici; ALI one "budale" koje su dobile po 8.700mkd su ispali mozda mnogo pametniji ako su novac odmah "ubetonirali" i slicno !!

n3xu5
11.10.2007., 16:49
Hitno potrebna informacija. Dali u Nemackoj postoji pandan nasem (makedonskom) CDHV-u, i ako ima koja je to institucija? Ako je vec ima, dali i tamo postoji obaveza za objavljivanje svih akcionara sto poseduju vise od 5% akcija?
Hvala vam puno unapred! :)

Marlon
12.10.2007., 01:31
Trgovati je veoma lako, treba vam 2 kopije od pasoša overene kod notara.
Jednu za brokera, drugu za banku.
Telefon brokera kojeg odaberete imate ovde http://www.sec.gov.mk/e/participants.htm

Banka mora biti Stopanska ili Komercijalna.

Čest običaj je da se sve uradi preko iste banke, recimo Komercijalna. I banka i broker.
Telefon zaduženog lica za otvaranje računa i svim informacijama kojeg trebate je 389 2 3107532, 389 2 3213277, Elizabeta. elizabetac@kbnet.com.mk
I normalno, pozdravite je od mene :thumbsup:
Šalu na stranu, veoma je lako i za 4 dana već trgujete kao da ste ovde. :thumbsup:

Vidi, majku mu, zaboravio! Nije potrebno Vase prisustvo, sve odradite sa 2 telefonska poziva i 2 pisma.
Ako negde zaglavite, kontaktirajte me na private, nije meni tesko, odradim administraciju (koje ustvari nema) :thumbsup:

Mikey
12.10.2007., 09:26
Dali broker za strance obustavlja i uplaćuje porez možda ili ne?

Gavril.
12.10.2007., 13:43
Dali broker za strance obustavlja i uplaćuje porez možda ili ne?
Ako ste stranac porez na dobit mozete uplatiti u vasu zemlju ili u mkd.Broker vam moze uplatiti u ujp.Da pojasnim porez se mora platiti ili u mkd. ili u vasoj drzavi,to ne vazi za drzavljane R.Hrvatske oni ne placaju porez na dobit kod njih,a ne moraju ni kod nas.

NITA_n
14.10.2007., 22:02
ako moze edna proekcija na RZIT za edna godina kako bi stoela.Se razbira pretpostavka.
I dali vredi da se kupat na 570.00
fala

mk_trejader
14.10.2007., 23:35
Ako ste stranac porez na dobit mozete uplatiti u vasu zemlju ili u mkd.Broker vam moze uplatiti u ujp.Da pojasnim porez se mora platiti ili u mkd. ili u vasoj drzavi,to ne vazi za drzavljane R.Hrvatske oni ne placaju porez na dobit kod njih,a ne moraju ni kod nas.

pa bas i neznam dali je tako, treba se pogledati megudrzavni ugovor za dvojno oporezivanje, a inace po zakonu o kap dobit nerezidenta porez se placa, i obaveza da ga plati je na banku koja vodi custody (rezident mora prijaviti nerezidenta u poreskoj), a placa se na kamate, dividente, profita , autosrkim pravama , uslugama ... al opet, treba se pogledati drzavni ugovori ...

Marlon
14.10.2007., 23:43
ako moze edna proekcija na RZIT za edna godina kako bi stoela.Se razbira pretpostavka.
I dali vredi da se kupat na 570.00
fala

Pregledaj FI te firme i prolistaj topic. Ja bih rado opalio ovde, al nesto mi je preskupa.

Adv.Lexy
15.10.2007., 12:33
Koi se onie BIKF 100.00

Dino07
15.10.2007., 13:42
BIKF = Текстил Елма Прилеп
Koi se?! Ssto se ?!

AlPro
15.10.2007., 13:43
Koi se onie BIKF 100.00

BIKF stoi za Biljana Konfekcija iz Prilep. Sega se vika Tekstil Elma Prilep. Porano Biljana Konfekcija bila edna od pogolemite konfekcii vo Prilep. Sega e privatizirana i novite sopstvenici go smenija imeto vo Tekstil Elma.

Gavril.
15.10.2007., 16:36
BIKF stoi za Biljana Konfekcija iz Prilep. Sega se vika Tekstil Elma Prilep. Porano Biljana Konfekcija bila edna od pogolemite konfekcii vo Prilep. Sega e privatizirana i novite sopstvenici go smenija imeto vo Tekstil Elma.Biljana bese edna od najgolemite predilnici za pamuk vo SFRJ,koja imase zaedno so noviot pogon Politeks okolu 8000rabotnici, a strateski proizvod im bese CIK-CAK higienska vata.Sega ja imaat srbi i rabotat dobro a del od pogonite gi kupi Vitaminka.

Adv.Lexy
16.10.2007., 00:35
ZPKO ili CEVI pitanje je sada drugovi i drugarice, samoupravljaci!!!

Molim, help, kako bi razresila ovu hamletovsku dilemu.

BET-MAN
16.10.2007., 01:21

Evo da ja prvi ponudim odgovor. Posto CEVI nisam nesto puno analizirao, a i malo sam sumnjicav u pogledu ovakvih HIT dionica, ja bih isao na safe varijanti, a u svakom pogledu potencijalnoj, t.j. ZPKO...

Gavril.
16.10.2007., 01:22

Ja imam i jednu i drugu dionicu da sam na vasem mestu sada ne bi kupio CEVI,to je samo moje mislenje.

penzioner
16.10.2007., 02:07

Na ovakvo pitanje ce ti svaki forumas dati odgovor u korelaciji sa stanjem svoga porfolia. Evo, ja cu ti reći da si pitanje formulirala tako dobro da svaki ponudjeni odgovor ce biti dobitan ili kako bi narod rekao NEMA GREŠKE:)
ove dvije o kojima se dvojiš su WIN WIN situacija!!!

Master1
16.10.2007., 03:10

Zavisi dali ke odis na kratok rok ili ne. I dvete se dobri, ama ZPKO e poperspektivna. Cevi mi e premnogu skapa i mi smeta sto dominantniot sopstvenik na 50,6% od Cevi e vo stecaj.

n3xu5
16.10.2007., 04:08
Zavisi dali ke odis na kratok rok ili ne. I dvete se dobri, ama ZPKO e poperspektivna. Cevi mi e premnogu skapa i mi smeta sto dominantniot sopstvenik na 50,6% od Cevi e vo stecaj.

dobra smeska druze,CEVI skapa???...znaes sto e SKAPA AKCIJA??Eve ti prosto,najprosto:akcija koja ima previsok odnos momentalna prodazna sprema nominalna ili realna cena...e sega kaj ja najde bas CEVI za skapa, pa taa e najpotceneta na celata MSE.momentalna prodazna 4600, nominalna 3100...a realna cena?epa 100.000.000 evra vrednost na firma podeleno na 491.000 akcija=priblizno 200 evra..pa ti vidi.
ne velam deka ZPKO e losa akcija,naprotiv, tocno e deka imas WIN-WIN situacija i kaj dvete,ama moe mislenje e deka CEVI povece ke pokaze vo sledniot period bas poradi ovie cenovni razliki koi sto gi spomenav.

pozdrav

AlPro
16.10.2007., 06:02
dobra smeska druze,CEVI skapa???...znaes sto e SKAPA AKCIJA??Eve ti prosto,najprosto:akcija koja ima previsok odnos momentalna prodazna sprema nominalna ili realna cena...e sega kaj ja najde bas CEVI za skapa, pa taa e najpotceneta na celata MSE.momentalna prodazna 4600, nominalna 3100...a realna cena?epa 100.000.000 evra vrednost na firma podeleno na 491.000 akcija=priblizno 200 evra..pa ti vidi.
ne velam deka ZPKO e losa akcija,naprotiv, tocno e deka imas WIN-WIN situacija i kaj dvete,ama moe mislenje e deka CEVI povece ke pokaze vo sledniot period bas poradi ovie cenovni razliki koi sto gi spomenav.

pozdrav

Neznam kako ti gi gledas rabotite, ama nominalna vrednost si e nominalna vrednost. Realna cena, hmmmmmmm, valjda toa e pazarnata kako sprotivstaveno dejstvo na ponudata i pobaruvackata. Sepak i nasata MSE e pazar, neli?

Nominalnata vrednost kaj sekoja postprivatizirana firma se opredeluvala od oko, bukvalno. Togasniot kapital na firmata (eheee nekade 1990 godina) se delel so nekoja cifra sto od oko se opredeluvala. Za polesno presmetuvanje na brojot na akcii (kapital/nominalna vrednost) site opredeluvale nekakvi "lesni" brojki, za polesno delenje. Ako ne si zabelezal dosega vo sekoj nedelen ili mesecen izvestaj na MSE stoi i nominalnata vrednost i taa najcesto e 1 DM ili EU, 10 DM ili EU, 100DM ili EU, 1.000DM ili EU, itn int int. Sekako, ima i so MKD (100, 1.000, itn).

E sega, za realnata, ti uporno forsiras nekoj iznos od 100.000.000EUR. Neznam od kade toj podatok (vo bilansite go nema), i zosto bas toj. Zosto da ne 200.000.000 EUR? Za mene nema razlika. Spored pazarot, momentalno firmata vredi 36.700.000EUR (otprilika). Spored bilansite (31.12.2006) 42.400.000EUR oti knigovodstvenata vrednost na akcijata (31.12.2006) e 5.311 MKD.

Se gleda oddaleku deka ja favoriziras ovaa akcija. Nema problem za toa, ama ne siri nepotvrdeni informacii. Ostavi malce pazarot i negovata "nevidliva" raka da gi resi site situacii. Se vo svoe vreme.

Pozdrav,

AlPro
16.10.2007., 06:06

Zavisi kolku sakas da vlozis, na koj rok i kolkav rizik si spremna da prifatis. Za iznosot i vremeto na vlozuvanje ti si znaes. Za ova tretovo, odberi si: sakas hamlet ili omlet poveke. :p:

Pozdrav

apis
16.10.2007., 09:00

U cevi navodno ulazi Tomic(bivsi vlasnik Balkan stila).Megjutim problem su 51% akcije u vlasnistvu drzave.Ako uspe da se dogovori oko njih onda svako ko se natovario proci ce dobro, jer on ipak zna ovaj biznis.Jos je svojevremenu konstruirao(postavio) jednu mini liniju u hladnoj valjaonici dok je bio njen vlasnik.Ako se ne dogovori...........neznam
Oko ZPKO neznam nista i nisam kompetentan da dam sud ili informaciju

Adv.Lexy
16.10.2007., 09:27
Hvala svima na dobrim komentarima i interesantnim odgovorima.
Moju sam odluku rekla brokeru malo pre, a kad se realizira objavicu na topik "Sto smo danas kupili".

dimges
16.10.2007., 09:28
Neznam kako ti gi gledas rabotite, ama nominalna vrednost si e nominalna vrednost. Realna cena, hmmmmmmm, valjda toa e pazarnata kako sprotivstaveno dejstvo na ponudata i pobaruvackata. Sepak i nasata MSE e pazar, neli?

Nominalnata vrednost kaj sekoja postprivatizirana firma se opredeluvala od oko, bukvalno. Togasniot kapital na firmata (eheee nekade 1990 godina) se delel so nekoja cifra sto od oko se opredeluvala. Za polesno presmetuvanje na brojot na akcii (kapital/nominalna vrednost) site opredeluvale nekakvi "lesni" brojki, za polesno delenje. Ako ne si zabelezal dosega vo sekoj nedelen ili mesecen izvestaj na MSE stoi i nominalnata vrednost i taa najcesto e 1 DM ili EU, 10 DM ili EU, 100DM ili EU, 1.000DM ili EU, itn int int. Sekako, ima i so MKD (100, 1.000, itn)................. Ostavi malce pazarot i negovata "nevidliva" raka da gi resi site situacii. Se vo svoe vreme.

Pozdrav,

..bi dodal okolu Nominalnite vrednosti..
..i tie se promenlivi, no na mnogu mesta uste figuriraat starite nominalni vrednosti od 1990..
1. vo nekoj firmi ima vlozuvanja, a vo nekoj ima otuguvanja, hipoteki...
2. nastana i inflacija, posebno vo delot na nedviznostite, 1 DM = 1 EU,
so trend da odi i ponataka, a i ne samo na nedviznostite tuku i na uslugite koj sepak se implementiraat vo opremata
..mislam deka e potrebno da se izvrsi na 31.12 edna revizija na "Nominalnite vrednosti" i da se dade vo EU, a za tie sto nema podatoci i se od 1990 da ostanat prikazani vo DM, za da ne se pravi zabluda

Adv.Lexy
16.10.2007., 09:34
Nominalnata vrednost barem onaa kaj akciite na nasava berza mi se cini deka nema vrska.
Plus malku deluva neseriozno koga ke vidite deka 1/3 akcii imaat prijaveno nominalna vrednost vo DM.
Se toa treba da se koregira i da se postavi vo normalni vremenski ramki i da soodvetstvuva na uslovite koi vladeat denes.

penzioner
16.10.2007., 09:56
nominalna vrijednost nema nikakvu prakticnu funkciju niti znacaj
to je samo proizvod dijeljenja kapitala s odredjenim brojem akcija
postoje i akcije bez nominalne vrijednosti
na tu informaciju oko nominale uopce ne bih obracao nikakvu paznju

dirty old man
16.10.2007., 16:30

A kakvo je Vaše mišljenje o knjigovodstvenim vrijednostima, realne ili naštimane?

zoraxe
16.10.2007., 16:32
A kakvo je Vaše mišljenje o knjigovodstvenim vrijednostima, realne ili naštimane?

Zavisi o kojo firmi je rec.Ima i takvih i takvih. Mada moje skromno misljenje je da veci deo ovih drugih!:(:mad:

penzioner
16.10.2007., 16:47

Zamislite sebe u poziciji vlasnika ili managementa firme u trenutnim okvirima zakonodavstva i trzista kapitala u Makedoniji te stanju korporativnog upravljanja po firmama,,,,, sto i kako biste VI radili pa cete odma dobiti odgovor:biggrin:

Samurai Jack
16.10.2007., 22:40

tacno.
ali ako uzmemo u obzir kvantitet i kvalitet(???) 'kafekuvarica' koju trguju na mse, onda svatas da sto je veca razlika izmedzu nominalna i pazarna cena (naravno u korist nominale!) to je firma bolja!!!:):):):)
ova slusam svaki dan, kako nominalna vrednost e neznam sta i kako firma vredi puno samo zbog to!!!!

ali kad bolej razmislim to i nije tako lose:biggrin:

p.s.
penzioner puno pozdrava tebi!!! sekogas imas korektni, precizni i odmereni javuvanja...
Respect!!!

Samurai Jack
16.10.2007., 22:42
Zamislite sebe u poziciji vlasnika ili managementa firme u trenutnim okvirima zakonodavstva i trzista kapitala u Makedoniji te stanju korporativnog upravljanja po firmama,,,,, sto i kako biste VI radili pa cete odma dobiti odgovor:biggrin:

mislim da ovo mogu da razberu ljudi koj se ikad nasli u tom ulogu...:thumbsup:

zaremlad
17.10.2007., 11:26
Jer neko pokusao da primeni BEX formulu na MSE?

Adv.Lexy
17.10.2007., 16:28
17.10.2007
Се прекинува тргувањето со акциите издадени од Македонска банка АД Скопје

Согласно член 38 од Правилата за тргување на Македонската берза АД Скопје, а по добиеното известување за донесеното Решение од Народната банка на Република Македонија бр.6535 од 16.10.2007 година со кое е укината дозволата за основање и работење на Македонска банка АД Скопје, се прекинува тргувањето со акциите издадени од Македонска банка АД Скопје со шифра на тргување МКБ.

Sto sakaat da kazat avtorite, so ova???

edit.
Go promasiv topikot. Moderatorot neka go prefrli na temata. Tnx.

n3xu5
18.10.2007., 17:05
Sto se sluci deneska so berzata???Utroto prodolzi rasotot i posle..???:( kakov pad,ne mi se veruva!!Gi znae nekoj pricinite za ova?Auuu ne pak korekcija:)
pozdrav

penzioner
20.10.2007., 13:28
http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2007,10,18,croatia_airlines,94714.jl

Koja literatura za edukaciju o berzi???
Obavezna literatura prije Buffeta za investiranje na berzi je link iznad:)

vikser
20.10.2007., 18:32
http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2007,10,18,croatia_airlines,94714.jl

....ovo je vec postirano cini mi se i na stilu.....i sve je tacno ako uzmemo u obzir pohlepa ljudi i ako je analiziramo kao novinarski komentar......ovo isticem jer nije svaki put bas tako jer ima jos podosta podcijenjenih dionica koji il su inertni il se dobro igraju kako bi oni "veci " kupili ili dokupili......primera radi Zito Polog koja nije se trzila i od 3000 dosla 7500 sto je jos niska granica......tako da i nije sve kako tamo pise mada ima i velike istine....:(

django
21.10.2007., 22:35
Zanima me ako neko može da mi odgovori, da li po makedonskom zakonu o hartijama od vrijednosti postojeći akcionari imaju pravo preče kupovine ukoliko većinski vlasnik želi da uradi dokapitalizaciju

dimges
22.10.2007., 08:04

..ipak, u Hrvatskoj postoji neki zakon..drzava je stopirala transakcije. A vratimo film u Makedoniji, kako je KMB skocila u kratko vreme s 1.700mkd na 10.000mkd, posle su da zataskaju stvar uradili denominaciju 1:5; Hari Poter je uradio 3 -4 vrlo sumnjiva bloka, s cjenama od po 30% < ili > od momentalne trzisne cjene; a gdje su otesle te pare ?;logicno je da Blok ne sme da prodje dok ne pocisti povoljnije ponude sa Burze, ali u MSE Blok je bio kriminalni alat za trpanje novaca, po meni partiski reket...
..ko je*e manjinske akcionare, pa i KMB koja je bila sa nekoliko aktivnih akcionara ( u stvari sve je to bila Brankova druzba, koja se zatim skupila u Pivari da proslavi predsednicki mandat); a n.pr. u Hrvatskoj je ~ prije 5godina zatvoren direktor Istarske banke kad je svojevremeno (uime banke) kupio na burzi ( ispostavilo se kasnije sopstvene akcije po visokoj cjeni), a uhicen je kad su odmah potom akcije naglo pale.
Ovaj drzavno - burzovni kriminal je mnogo opasniji od spekulativnog, a u svijetu se kaznjava i zloupotreba insiderskih informacija, bila je vec jedna afera i na MSE (crni ponedeljak, studeni 2006, KMB) ali nitko nije odgovarao...

penzioner
22.10.2007., 10:47
da li u Makedoniji postoji udruzenje malih akcionara koje bi radilo na stićenju interesa istih?

Adv.Lexy
22.10.2007., 10:52
da li u Makedoniji postoji udruzenje malih akcionara koje bi radilo na stićenju interesa istih?
Postoi zdruzenie "Akcioner" koe poveke se grizi za pravata na rabotnicite akcioneri. Kolku e efikasno ne znam, znam deka od vreme na vreme davaat besplatni soveti i slicno.

Kamensky777
22.10.2007., 11:43
Sta kazu top berzanski analiticari kao vas? Tko prodaje, a ko kupuje u Komercijalnoj Banci???

zoraxe
24.10.2007., 11:26
Da pitam koji su ovi Elmar Stip i sta rade? Cena 31 denar???:eek::eek:

ProFit
24.10.2007., 11:38
interesno... : ))

Mercedes" za Mladenci
Po povod praznikot Mladenci i Denot na proletta, sopstvenikot na privatnata televizija "Robi" Robert Dimitrov na svojata sestra Žan Žanina Stojanova, direktor na AD "Elmar" od Štip, i podari najnov tip "mercedes
Po povod praznikot Mladenci i Denot na proletta, sopstvenikot na privatnata televizija "Robi" Robert Dimitrov na svojata sestra Žan Žanina Stojanova, direktor na AD "Elmar" od Štip, i podari najnov tip "mercedes avtomatik", vreden nad 70.000 evra. Spakuvaniot "mercedes" bratot i go podari vo krugot na fabrikata.
Podarokot, kako što reče včera Dimitrov, e blagodarnost od bratot kon sestrata za uspešnata rabota na "Elmar", kade Dimitrovi se glavni akcioneri, no i za razvojot na kabelskata televizija koja, osven vo Štip, svoja mreža ima i vo Skopje, Bitola i vo nekoi drugi gradovi.
(J.T.)

zoraxe
24.10.2007., 11:48
Kako da tumacim ovo? Dzabe sto su AD, kad rade kao DOOEL, ili da ipak gledam razvojne potencijale ove firme (a koje su to ne znam!)?:confused::confused::confused:

msemk
24.10.2007., 15:27
Taj Robert Dimitrov ili kablovska "Robi" je ustvari gazda i "kablovske "Telekabel" u Skoplju koja pokriva 50% od Skoplja.

zoraxe
24.10.2007., 15:38
A-HA. A so sto se zanimava gorespomenatava firma-Elmar?

urban
26.10.2007., 23:54
03.10.2007., 22:46 #76
urban
Registrirani korisnik

Član od: 27.07.2007.
Poruka: 22 Odgovor na: Pitanja i odgovori

--------------------------------------------------------------------------------

Gavril.
27.10.2007., 00:07
A-HA. A so sto se zanimava gorespomenatava firma-Elmar?

Elmar ne se zanimava so nisto.Najgolemi akcioneri se nekolku postari stipski gospoda koj rabotele tamu.Elmar ima povece delovni prostori ,magazini zagradezni materijali,stanovi vo Bitola ,Stip ,Skopje golem prostor kaj kvantaski koj predhodno bese stovariste za gradezi i taka...lugeto zi ziveat od mnogu dobra kirija sve mu e izdadeno.

Gavril.
28.10.2007., 19:10
Elmar ne se zanimava so nisto.Najgolemi akcioneri se nekolku postari stipski gospoda koj rabotele tamu.Elmar ima povece delovni prostori ,magazini zagradezni materijali,stanovi vo Bitola ,Stip ,Skopje golem prostor kaj kvantaski koj predhodno bese stovariste za gradezi i taka...lugeto zi ziveat od mnogu dobra kirija sve mu e izdadeno.
Se izvinuvam na site ova sto go napisav vazi za Turtel Stip.

bigmouth
28.10.2007., 20:05
Cijenjeni forumasi,

zanima me kako trgovati na MSE (ali ne preko HPB) i koju proceduru je potrebno izvrsiti.

Unaprijed hvala

BM

Igor MKD
29.10.2007., 17:16
Pozdrav svim ucesnicima i citaocima ovog foruma.
Pratim ovaj forum 7-8 meseci od kada i trgujem na MSE. Kako nisam mogao da doprinesem , nisam lupetao po cenjenom forumu. Verovatno i u buduce ovo ce biti ''moja tema" .
Molio bi za sledeci odgovor: dali Granit ima obvezu,ima li sankcija ako ne sprovede odluku od Aprila ove god. za dokup sopstvenih akcija?

Unapred puno hvala.

igorce
29.10.2007., 22:57
ako moze da mi kaze nekoj so sto se zanimava ohrid turist i dali pod nejzina kapa e mozebi galeb od ohrid???

fala odnapred

skills
29.10.2007., 23:56
ako moze da mi kaze nekoj so sto se zanimava ohrid turist i dali pod nejzina kapa e mozebi galeb od ohrid???

fala odnapred

Ohrid Turist e Akcionersko dru{tvo za ugostitelstvo, turizam i trgovija. Ova akcionersko dru{tvo go usvoi procesot na privatizacija spored modelot na otkupuvawe akcii od site vraboteni. Vo ova AD se vraboteni 230 rabotnici i menaxeri. Osnovna dejnost na ovaa kompanija e smestuvawe i ishrana na gosti i turisti. Ova e edna od najgolemite ugostitelski ku}i vo Makedonija so kapacitet od 1.200 komercijalni legla, 2 avto-kampa "Qubani{te" i "Andon Dukov", 4 restorani, 3 hotelski kompleksi: Hotel - "Desaret", hotel - "Orce Nikolov" i hotel - "Palas". Vo sostav na "Ohrid Turist" rabotat i ~etirite restorani: "Letnica", "Orient", "Biqanini Izvori" i Ostrovo - "Sveti Naum", vo Ohrid. Razvojnite celi na "Ohrid Turist" kompanijata da gi doopremi postoe~kite objekti, da se vovedat novi sodr`ini za rekreacija i zabava, opremuvawe na kongresni sali. No strate{ka cel na dru{tvoto e da se nastapi nadvor od zemjata na berzite za turizam vo Zapadno-Evropskite i Isto~no-Evropskite zemji. Na{eto gostoprimstvo, sekoj gostin go ~uvstvuva vo sekoj moment i vo sekoj prostor. Menaxerskiot tim sostaven od 7 ~lena upravuva so ovaa golema turisti~ko-ugostitelska kompanija. Nivnata cel e da se razviva biznisot vo toj pravec {to }e rezultira so {to pogolem broj gosti vo nivnite ugostitelski objekti. "Ohrid Turist" e akativno vklu~en vo site pozna~ajni kulturni, muzi~ki i sportski nastani i manifestacii, kako {to se "Ohridsko Leto", "Balkanski Festival na ora i igri", "Seminarot za Makedonski jazik" i "Ohridski Maraton" vo Plivawe. "Ohrid Turist" za go sledi svetskiot na~in na pla}awe na uslugite, go prifa}a pla}aweto so kreditnite karti~ki: Viza, Dajners kard i Amerikan Ekspres.

skills
30.10.2007., 00:24
03.10.2007., 22:46 #76
urban
Registrirani korisnik

Član od: 27.07.2007.
Poruka: 22 Odgovor na: Pitanja i odgovori

--------------------------------------------------------------------------------

Marlon
13.08.2007., 23:45

Karnomak iz Porodina
Porodin je selo kod Bitolja. Pre oko 7000 godina stari su ziveli u ovim krajevima, pravili kipove, kuce i ostale predmete, pa su to seljaci nalazili na nivama, lomili, ugradjivali u kuce, bacali. Dok im neko nije reko da je to najstarije i najvece neolitsko naselje u Evropi, pa odjednom niko nije nista nalazio, po brdama su poceli da se motaju sumnjivi tipovi sa najmodernijom 007 elektronikom, a seljaci da kupuju traktore, renoviraju kuce i farme.
Kako su stari znali, Porodin ima odlican "geostrateski" polozaj, vodu, plodnu zemlju pa su to videli i svi ostali da je dobro, pa i ZPKO, pa ovde podigli svinjarske, zivinarske, nojeve i sta ja znam kakve farme. E sad, jedna od tih je Karnomak.
Karnomak bi ostao u zaborav da nije nekim cudom totalno iznebuha drzava oslobodila 9970 ultrajeftinih dionica po 1 eur i bacila na burzu, pa se to od 1-7 juna razgrabilo. A ondak, gle cuda, niko to nece da kupi; a bilo je na prodaji cak i po ceni od 300 den/share. Koga sam poslao da pita sta je tamo, nije se javio. FI nema ni za lek. Dionicka struktura nepoznata. Zona sumraka. Ono sto su mi rekli je da su tamo krave kao brontosaurusi, rastu kao lude i daju potok mleka i vagon mesa. Na dan.
Da se vratimo faktima. 12.07.2000 Pocinje da radi Karnomak. 28.11.2000 preuzima staru "Porodinsku Klanicu", pokriva to i produzuje da radi do dana danasnjeg. Ima ukupno 166.237 dionica nom. 1 eur i niko ne prodaje osim onih "nesretnih" 9000. E sad ako nekim cudom uspemo da dobijemo FI i vidimo da farma ne vredi 166K eur nego 1.6M eur i razgrabimo dionice, opet ostaje problem, kome ces druze to da prodajes.
Moj osobni Blackjack favorit, cuveni Karnomak iz Porodina! :thumbsup:

Čehinja
30.10.2007., 11:46
Postoje li kod trgovanja u Mak. jos neki troškovi osim brokerske provizije, burzovne naknade i depozitarne naknade. Sta je sa porezima? Placaju se oni u Mak. ili u Hrv.? Postoje li jos neka davanja koja se placaju u Hrv. Sta je sa prijenosom novca na racun u Mak.?

igorce
30.10.2007., 21:01
fala skills se gleda deka si informiran samo ako mozes da mi kazes uste nesto kolku akcii ima ovaa firma i dali delat dividenda poso pola od ovie ugostitelski objekti im se za nikade a koj znae dali i ke gi renoviraat poso sekoja godina se zbori deka se renoviraat a nema nisto od toa znaes kako e ima edna pesna: "dust in the wind, all we are is dust in the wind"...

fala uste ednas!!!

xman
31.10.2007., 00:04
01.11.2007 ima trgovanja na mse ili ne?

Dino07
31.10.2007., 00:27
01.11.2007 ima trgovanja na mse ili ne?

da

n3xu5
31.10.2007., 05:51
a zasto da nema..??:-? normalno da ima:)

Adv.Lexy
31.10.2007., 11:14
Zadusnica(Den na mrtvite) e pa misli deka ne se raboti.

MOJO JOJO
31.10.2007., 14:48
Zadusnica(Den na mrtvite) e pa misli deka ne se raboti.

uh,ovo danas je bilo dan zombija,tek za dan mrtvih :eek:

Adv.Lexy
31.10.2007., 15:35
Ma ajde veceras je Hallowen, uzivajte.

MOJO JOJO
31.10.2007., 18:01
pre bih da hiberniram,recimo do Nove godine...al kad ti kazes,hajde da ludujemo ove noci...

Ivi
31.10.2007., 22:21
Postoje li kod trgovanja u Mak. jos neki troškovi osim brokerske provizije, burzovne naknade i depozitarne naknade. Sta je sa porezima? Placaju se oni u Mak. ili u Hrv.? Postoje li jos neka davanja koja se placaju u Hrv. Sta je sa prijenosom novca na racun u Mak.?

Imash porez na kapitalni dobit koji iznosi 12% na 70% ostvarenog profita ili u apsolutni iznos 8,4%, al to ne morash platit u MK. Imash izbor tvoju zemju il MK.

Triglav
31.10.2007., 22:29
Imash porez na kapitalni dobit koji iznosi 12% na 70% ostvarenog profita ili u apsolutni iznos 8,4%, al to ne morash platit u MK. Imash izbor tvoju zemju il MK.

E da je barem tako i kod nas u sloveniji

Ivi
31.10.2007., 22:39
E da je barem tako i kod nas u sloveniji

A kako je kod vas Triglave?

zaremlad
31.10.2007., 22:55

Od 2008 10% na 100% dobiti.

RakitnicaInvest
07.11.2007., 14:25
Дали некој ќе сака да ми каже каде можам да го видам бројот на обични акции на компаниите кои котираат на берза? Ги има ли некаде сите на едно место? Некој линк?

mk_trejader
07.11.2007., 14:53
Дали некој ќе сака да ми каже каде можам да го видам бројот на обични акции на компаниите кои котираат на берза? Ги има ли некаде сите на едно место? Некој линк?

www.cdhv.org.mk

Akcijas
08.11.2007., 13:34
Moze li mi neko dati poslednji podatak o trgovinskom deficitu Makedonije u %BDP?
Hvala!

mk_trejader
08.11.2007., 13:55
Moze li mi neko dati poslednji podatak o trgovinskom deficitu Makedonije u %BDP?
Hvala!

www.stat.gov.mk

my moon
10.11.2007., 15:53
Ne znam dal je pitanje off ili on topic ili pak middle of the topic ( prerošljao sam Makedniju podforum i nisam našao na slično začetu temu); zanima me ugrubo mišljenje o reflektiranju kosovske krize te čarkanja unutarnjih sukoba u Makedoniji na kretanje dionica MSE- a. kod ( kratkotrajnog) dolaska srpskih radikala na vlast moje mezimče Maksil je roknulo poprilično. Sada sam obilato u jednoj drugoj makedonskoj dionici, na duge staze , tako da sam spreman pričekati i krizu ili dvije, no ipak iz opće kulture želio bih znati "insajderska" mišljenja, ponavljam, o reflektiranju kosovskog problema i ponovno začetih čarki unutar Makedonije. Hvala

Adv.Lexy
10.11.2007., 17:14
Kosovo se na Mk reflektira isto kao i na sve ostale zemlje regiona. Znaci ne puno, ali za one koje zele loviti u mutno, Kosovo je dezurna tema na koju mogu pricati da je Makedonija u opasnosti i sl.
Carkanja unutar zemlje bilo ih je i bice ih, ali nakon zadnje policiske akcije ja bi se seriozno zapitala dali bi se igrala "terorista" u Mk.
U principu Mk. je sasvim normalna i stabilna zemlja, bezbednosno stanje je Ok, politicka situacija relativno stabilna. Tipicna zemlja za ovaj region. Problem je sto nekome to ne odgovara pa ajde malo saljemo pricu da su oni tamo pred raspada, pa saljemo slicice pijanih majmuna u uniformama sa puskama u ruku, pa onda idemo malo po beli svet i lajemo kako ljudi u Mk, nemaju identitet, ime, nacionalnost i sl. i kad sve zbrois....dobijes ovo sada. :)

my moon
10.11.2007., 18:40
Hvala na odgovoru :)
Prošli smo sve to, Makedonija na svu sreću najzbezbolnije. Aktivisti, teroristi, idealisti, ili kako se sve zovu potencijalni podrivači kapilanih tokova prisutni su svugdje, i po meni, potrebno je izgraditi trezven stav prema tomu ( inače bi napr.Izrael bio turistički a i inače mrtva zemlja), dakle kao prirodan ciklus socijalizacije društva, koji praktički nikada ne prestaje. Dionioca mi je i geostrateško i politički unutar Makedonije čak i povoljno smještena, poprilično u grčkom vlsništvu, pa neka fermentira :)

Adv.Lexy
12.11.2007., 16:31
Dilema #2

Sto je jeftinije?
ICNF na 375 ili JA80 na 999?

samba
12.11.2007., 16:35
Dilema #2

Sto je jeftinije?

Ako cemo iskreno i jedna i druga su jeftine,tako sto nikako ne mozes da pogresis.:)

vikser
12.11.2007., 18:34
Dilema #2

Sto je jeftinije?

jeftine su.....jeste...al cekaj .....ne igraj tamo di NINI igra i nemoj s njega saditi krompire osim ak nisi usla tamo prije njega:)

orlandinjo
12.11.2007., 23:09
Dali neko ima file u excelu ili zipano na raru makedonske dionice u nazad dvije godine,stim da ima cijenu otvaranja,minimalnu,maximalnu i cijenu zatvaranja i količinu dionica potrgovanih i promet ?
Bio bi mu jako zahvalan!
Naravno mogao bi dobiti savjet koje dionice da kupi!

nikotin
15.11.2007., 21:06
Sta se ovo deshava sas kjubi????? Uveliko rushenje cene :confused: Jer to ponovo neki scenario il ponovo nenajavljeni split????:thumbsdow

nikotin
15.11.2007., 21:27
Dilema #2

Sto je jeftinije?
Ovo drugo ti jevtinije moje mishlenje za sad obrazlozicu u ponedeljak kad dobijem info

Mon27
18.11.2007., 14:43
Ljudi,

Imam dokument u kojem QBE je dodelio ( !!!) svim zaposlenima u QBE-Makedoniji po 200 akcija ali australiskih!!! ( 8,04 A$8,04) jod 2003 godine!!!
Sve u cilju da zaposleni postaju kao neki vlasnici u QBE Grupaciji, s tim da oni dobijaju besplatan kredit za ove akcije.
Objasnjenje je da je QBE Insurance Group Limited osnovao Australian TRUST koji cuva ove akcija za i u ime zaposlenika overseas employees ??
Posto je sada momentalna vrednost ovih akcija 32,06 A$, kako je moguce da se sa ovim akcijama trguje kada mi nemamo pravo da ucestvujemo na stranim berzama???

vikser
19.11.2007., 22:19
evo vam jedno vrlo prostog pitanja ......
koje je vase misljenje oko toga da na svim Balkanskim burzama su poceli da igraju pojedinci sa podosta love....dal to smeta fondovima na globalnim razinama i hocu da pokazu ko je "glavan" i naterati pojedince u njihovim kucama il posrijedi nesto sasvim drugo sto je uzrok korekcije??????

ps..ocekujem Vasih komentara i odgovora:confused::thumbsup:

LJUC
19.11.2007., 22:35
Suprotno ,jedva cekaju da ga iskoriste!

samba
19.11.2007., 22:48
evo vam jedno vrlo prostog pitanja ......
koje je vase misljenje oko toga da na svim Balkanskim burzama su poceli da igraju pojedinci sa podosta love....dal to smeta fondovima na globalnim razinama i hocu da pokazu ko je "glavan" i naterati pojedince u njihovim kucama il posrijedi nesto sasvim drugo sto je uzrok korekcije??????

ps..ocekujem Vasih komentara i odgovora:confused::thumbsup:

Tesko da pojedinci mogu da ugroze fondove druze,ipak mislim da je jedan od glavnih razloga pada gotove svih berza u regiji,priblizavanje datuma za finalnog resenja protektorata kosovo,zato nema nove investicije u celu regiju,oprezni su investitori i cekaju da vide ishod(mada po meni nece biti nikakvog ishoda,niti ce kosovo dobiti nezavisnost sledecih 10 godina),jer je sve to povezano,mislim da se vrte jedne te iste pare na svim berzama u nasoj regiji i veoma je moguce da nastavi ovaj trend pada na berzama sve dok ne pocne pristizati novi i sveziji kapital,iskreno se nadam da to mozemo ocekivati pocetkom 2008-me.:)

BET-MAN
19.11.2007., 23:11
Tesko da pojedinci mogu da ugroze fondove druze,ipak mislim da je jedan od glavnih razloga pada gotove svih berza u regiji,priblizavanje datuma za finalnog resenja protektorata kosovo,zato nema nove investicije u celu regiju,oprezni su investitori i cekaju da vide ishod(mada po meni nece biti nikakvog ishoda,niti ce kosovo dobiti nezavisnost sledecih 10 godina),jer je sve to povezano,mislim da se vrte jedne te iste pare na svim berzama u nasoj regiji i veoma je moguce da nastavi ovaj trend pada na berzama sve dok ne pocne pristizati novi i sveziji kapital,iskreno se nadam da to mozemo ocekivati pocetkom 2008-me.:)
Ja ne bih toliko potcenio pojedince, ili t.z. obicne ljude, naspram fondova, ako uzmemo u obzir da samo kod nas u MK ima 2 milijarde eura depozita u bankama. Zamisli sta bi se desilo ako samo 50% tih para izadje napolje, a to moze da se realno desi kad ljudi shvate da i pored niskih kamata u bankama, od 01.2008 drzava ce oporezivati i dobijene kamate. Onda ce se stvarno vise isplatiti ljudima da ili direktno ili preko fondova ulazu svoje pare na berzi, umesto da ih cuvaju u banci. Jedino da berza samo jos malo zalici na berzu, posto ovo danas i nije neka berza, uzimajuci u obzir sta se desava i pored dobrih rezultata skoro svih dobrih kompanija...

samba
19.11.2007., 23:32
Ja ne bih toliko potcenio pojedince, ili t.z. obicne ljude, naspram fondova, ako uzmemo u obzir da samo kod nas u MK ima 2 milijarde eura depozita u bankama. Zamisli sta bi se desilo ako samo 50% tih para izadje napolje, a to moze da se realno desi kad ljudi shvate da i pored niskih kamata u bankama, od 01.2008 drzava ce oporezivati i dobijene kamate. Onda ce se stvarno vise isplatiti ljudima da ili direktno ili preko fondova ulazu svoje pare na berzi, umesto da ih cuvaju u banci. Jedino da berza samo jos malo zalici na berzu, posto ovo danas i nije neka berza, uzimajuci u obzir sta se desava i pored dobrih rezultata skoro svih dobrih kompanija...

Ma ne potcenjujem ja pojedince druze,pogresno si me razumeo,pitanje Viksera je bilo dali pojedinci mogu da posmetaju ili da ugroze fondove.Opet kazem da pojedinci ne mogu nikako ugroziti fondove zato sto da pretpostavimo i da se desi tvoj scenario(sto nije nemoguce),budi siguran da ce ogromni procenat te mase ljudi,prvo otici u fondove da uloze svoje pare,najvise od neznanja pri investiranju,tako kazu i svetska iskustva.

vikser
19.11.2007., 23:39
Ma ne potcenjujem ja pojedince druze,pogresno si me razumeo,pitanje Viksera je bilo dali pojedinci mogu da posmetaju ili da ugroze fondove.Opet kazem da pojedinci ne mogu nikako ugroziti fondove zato sto da pretpostavimo i da se desi tvoj scenario(sto nije nemoguce),budi siguran da ce ogromni procenat te mase ljudi,prvo otici u fondove da uloze svoje pare,najvise od neznanja pri investiranju,tako kazu i svetska iskustva.

......ispravka ....dal pojedince sa malo vise love i koji imaju il imace veci postotak na burzi i dal to smeta fondovima koje hocu da ih natjeraju boldirano.....malo sam ga preformulirao i mislim da je sada jasnije......il dal odgovara menadzerima odredjene firme vise pojedinaca ili manji broj fondova

vikser
19.11.2007., 23:52
Prije svega, vidim razlog u ispuhivanju golemih nerealnih očekivanja od zarada na dionicama. Osim toga, pojavilo se na tržištu puno špekulanata koji su očekivali zaradu preko noći i na taj način poremetili odnos ponude i potražnje.

Nitko zasad ne može procijeniti jesu li golemi padovi vrijednosti dionica dobra prilika za kupnju ili kriza tek čeka rasplet. To je u sferi vračanja, kažu brokeri i menadžeri fondova. Ovih dana pojačan je pritisak na fondove za isplatu udjela, a njihovi minusi, ako na ovome stane, mogli bi biti 10-ak posto. S obzirom na dobre rezultate tijekom godine, fondovi će i ovu završiti u debelom plusu.
......bas sam o ovome govorio ....netko pomrsio racune.....thanks dimges

J.B.G.
20.11.2007., 01:26
Opet se prica vraca na staru boljku. Kad ce se ovo stabilizirati.Sta je uzrok i sl. Ma i ja ne mislim da su fondovi sve mocni i da su samo oni krivi za ovaj "nekontrolisan" pad berze. Cak sta vise, i oni vec gube lovu i evo izlaze sa natpisima nemojte prodavati dionice i sl. Imam vise primjera. Ma i oni su meni se cini pomalo zbunjeni. Oni bi da to pada ili stagnira do razine koju oni hoce. E malo morgen. Neka stave i doljnju barijeru. I kod nekih forumasa sam to primjetio. Neka pada super ali ne ispod .......Znaci prvo oni, drugi su tzv. mali investitori koji "kad se slozne ruke spoje"...Kad spojim investicije nekoliko ljudi u mojoj bas blizini eto ti miliona eura. Sutra da objave da je MKD u NATO-u ode ovo tamo gdje je bilo za minimalan period vremena. Velikom broju ljudi nije mjesto na berzi(velikoj kolicini para).Jednostavno nas mentalitet da se zbogatimo preko noci. Ko ce bolan cekat januar? Trece, opca situacija u regionu, ajmo svi na godisnji odmor dok ne prodje 25.11. ili 10.12. kako da ne. Cetvrto, famozni HT (nepotrebno objasnjavati, mnogo para u igri i ne bas ocekivana situacija tj. razvoj dogadjaja)
Kad sam poceo ulagati PRVO su me naucili da ulozim samo ono sto mi je visak. I da dodje do najnepozeljnije situacije(krah) nasa djeca ce nasljediti nesto sto smatramo da vrijedi. A mislim da se svi slazemo da ogroman broj dionica na ovim cjenama vrijede. Bar meni tako rekose strucnjaci. Dosta.
Opet se prica vraca na staru boljku. Kad ce se ovo stabilizirati. Ma i ja ne mislim da su fondovi sve mocni i da su samo oni krivi za ovaj "nekontrolisan" pad berze. Cak sta vise, i oni vec gube lovu i evo izlaze sa natpisima nemojte prodavati dionice i sl. Imam vise primjera. Ma i oni su meni se cini pomalo zbunjeni. Oni bi da to pada ili stagnira do razine koju oni hoce. E malo morgen. Neka stave i doljnju barijeru. I kod nekih forumasa sam to primjetio. Neka pada super ali ne ispod .......Znaci prvo oni, drugi su tzv. mali investitori koji "kad se slozne ruke spoje"...Kad spojim investicije nekoliko ljudi u mojoj bas blizini eto ti miliona eura. Sutra da objave da je MKD u NATO-u ode ovo tamo gdje je bilo za minimalan period vremena. Velikom broju ljudi nije mjesto na berzi(velikoj kolicini para).Jednostavno nas mentalitet da se zbogatimo preko noci. Ko ce bolan cekat januar? Trece, opca situacija u regionu, ajmo svi na godisnji odmor dok ne prodje 25.11. ili 10.12. kako da ne. Cetvrto, famozni HT (nepotrebno objasnjavati, mnogo para u igri i ne bas ocekivana situacija tj. razvoj dogadjaja)
Smatrm da je veliki broj dionica na ovim razinama ispod prave vrijednosti, pogotovo poslije izlaza devetomjesecnog f. izvjesca, i prenapuhanost nisam uopce uzeo o obzir(nadam se da se u tome slazemo). Barem tako kazu eksperti.:thumbsup:

Adv.Lexy
30.11.2007., 15:56
Ponedelnik 08.59
RZUS po 800 ili STIL po 400?

Aj help?

Andrej
30.11.2007., 15:59
Ponedelnik 08.59

Aj help?

50% / 50% ;)

dirty old man
30.11.2007., 16:03
Ponedelnik 08.59

Aj help?

Baby, i ti im se prikluči na Marlon i Anica?:cool:

Have a nice weekend.

D_MKD
30.11.2007., 23:28
Dali nekoj ima fi za Skopska pivara ili bilo kakvo info? Kolku % ima Sveto?