PDA

View Full Version : AD FZC 11 Oktomvri Kumanovo

Pages : [1] 2

zoraxe
24.08.2007., 16:26
Vidim da ova tema nije prisutna, a mislim da je vredna rasprave.
Nominalna je 100 DM, dugo vreme nije bila na berzi, a prosle nedelje su u jednoj transakciji kupljene 99 akcije po ceni od 4.000 den. ili promet od 396.000 den. Ove nedelje su opet bili predmet trgovanja i to u 2 transakcije su kuplene 181 akcija, opet po 4.000 den. ili promet od 724.000 den.
Inace vise od 50% akcija su u vlasnistvu banke Eksport-Import koja je u stecaju, a ostatak su u rukama radnika.
Fabrika proizvodi cevi i profile, pocinkovane, dobro rade jos uvek i dobro su prosli tranzicijsku krizu. Radili su cevke za gasovod u Makedoniji, a sada imaju i dobre dilove u Nemackoj.
Komentari........

Andrej
31.08.2007., 15:37
Evo drugovi link za FI 2006 u kome Grant Torthon ne izrazava svoje mislenje. www.sec.gov.mk/./objavi2007/152/FZC11Oktomvri_godisen.pdf
Imaju spor oko sopstevnosti dionica koji formiraju mnozinski paket, depoziti koji su u Export Import banku koja je u stecaju i nisu izdojene rezervacija po osnovu ostecenja.
Firma dobro radi, ali imaju krupne nereshene sporove sa neki njemci oko sopstvenosti, nenaplaceni potrazivanja iz kupce itn itn.
Mozda je bila koja transakcija za 1.000.000 MKD ali neznam koliko sve ovo vredi. Ja nisam ZA, nego protiv ove dionice. Nedopada mi se izveshtaj za FI 2006 i mislenje revizora. A ako radi neko u tinsini nediraj ga i ostaj coveka da radi i dalje. :)

dimitri20030807
31.08.2007., 15:41
Nisam proverio knjige, ali prijatelj mi je rekao da knjigovodstvena vrednost firme je negde 5.700 den (neznam oficijalno). Firma dobro radi, vecina proizvodstva ide za izvoz (mislim negde oko 80-85%), zato sto oni imaju proizvode koje druge (citaj IGM Kavadarci) firme to ne proizvode u MKD a i sire (cevi velikih profila i debljine).
Jedino nesto sto usporava firmu je paket od 50% koji ima Eksport-Import Banka, druga Smilenskog, koja je u stecaju. Znaci, treba se vidjeti koji su poverioci i kome bi taj paket pripao nakon zavrsetka stecajne procedure. Ako ima neko takve informacije bilo bi dobro da podeli na forumu.

Molim za komentar i od drugih forumasa, osobito od Anice ako prati ovu dionicu....

zoraxe
31.08.2007., 15:54
Mislim da da ova firma ima potrazivanja i to velika od Eksport-Import banke. Mislim da trgovanje ovom akcijom je svojevidna igra kojom bi porasla vrednost akcije koje drzi banka, kako bi mogli biti isplaceni duznici, a samim tim i ovo preduzece.Sta mislite?

zoraxe
31.08.2007., 15:57
Plus, zaboravio sam pomenuti, ali po nekim mojim informacijama ima brdo radnika (citaj: akcionera), koji bi bili voljni prodati i po 1.500 den. Prosecno jedan radnik mislim da ima oko 100-150 akcija. Najverovatnije nisu upuceni kako da to urade, a mozda im i rukovodstvo zabranjuje (plasi ih otpustanjem).

dimitri20030807
31.08.2007., 16:08
Po tu cenu nemozes dobiti ni jednu akciju, to ti kazem sa garancijom, mozda po cenu od 3000-4000 den.

zoraxe
10.09.2007., 11:47
Poceli radnici na veliko da prodaju svoje akcije.Kad culi da moze, a treba im lova, retko da je ostao neko ko nece da proda.Ostali su samo oni koji su dali da neko drugi upravlja nihovim akcijama, a to je Nemac!!! - koji nije dosao 3 godine u Makedoniji).
Kako pratim dogadjaje, cena pada, i to konstantno, zbog velike ponude.
Nesto se suska da neki fond ulazi u igru, ali to je sve neoficijalno!
A kad fond (ako ga ima) otkupi akcije radnika, vrlo verovatno da ce i cena ici UP.

Pretorian
10.09.2007., 13:33
Inace vise od 50% akcija su u vlasnistvu banke Eksport-Import koja je u stecaju, a ostatak su u rukama radnika.
........

par reci oko export import. slucaj smilenskog je u toku, portfolio njegovog knejezevstva pred samog ambisa je bio izuzetno dobar, kad se stecaj njegovog knezevstva objavio tvrtke kde je imao 50 ili nesto vise procenata su produzili radite izuzetno sve do momenta kad su Banke i ostale doveritelje gde je on imao deonice ovih tvrtka kao hipotekarni zalog aktivirali svoje hipoteke i sve ode vraga. Pogledamo sta se samo dogodilo Zito Bitola, krasna tvrtka po svim parametrima preko vece u jedan dan postane pepeo, hranila ona monopolom svu juzni deo. Problem nije sada jel tvrtka vredna ili ne, neg jel smilenski zalozio nekde il ne jer se videlo i kad tvrtka radi dobro banke su vise zainteresovane za stecajne mase nego produzite dobar hod tvrtke. Po promeni vlade doveritelji su odlozili aktivacije hipoteke na kratko.

Drugi problem je da sa odobrenje narodne banke makedonije on izvea(trgovao) i zalozio dobar deo kapitala u stranim zemljama, taka da vise ni registar MK zaloga nije merilo jer tvrtka hipotekarna.bog

zoraxe
10.09.2007., 13:48
U p...m.... sta naprica covece???
Ja nisam bio svesan ovoga uopste. Tolko mi je poznavanje....
Znaci moze cela tvrtka sa oko 1500 zaposlenih da ode u k...c
U p... m.....

mk_trejader
10.09.2007., 17:47
tvrtka ima 1000 radnika, za sad radi bez problema, imaju tenderic za hidrosistem zletovica (nekih 37 km), mogu da rade gasovod, izvoz profila, al dio struktura je malo (vise) komlikovana. Posedjuju 150 ha zemlje sa gas i zeljeznickom prugom, nesto je zalozeno za kratkorocni kredit KMBa (valjda) i nekih %% u KIB. Bila je frka sa depozitima u ExIM, 50% u dio ExIma, a takodje sa ratom zaglaveni nekih 15000 tona robe kod Smedereva ...kad se sveto rezervira (otera u gubitak) book je 3200 ...Ostaje risk dio strukture i sve posledice koje mogu da budu od takve strukture ....

Hana
13.09.2007., 03:00
Jel neko ima informaciju ko je juche kupio tako veliku kolichinu?

dimitri20030807
13.09.2007., 09:27
Neznam koliko je spekulacija, ali ja sam cuo da Bajrus, lokalni boss d..... ulazi i ovde

zoraxe
13.09.2007., 09:46
Ja sam cuo da kupuj onaj privatni fond MAK ASSET, ali ciji je taj fond pojma nemam!
Inace prosek je da svaki radnik ima oko 100 akcija, a direktori (menadzeri) imaju i vise.

zoraxe
13.09.2007., 11:16
Opa bato! Poceli smo na 4.000, pali na 3.020, a sada opet raste, sa momentalnom od oko 3.600 den. Cini mi se da taj sto kupuje (koji i da je) je vrlo zainteresovan da duboko udje u ovu firmu.

zoraxe
13.09.2007., 15:02
Suska se suska da i drug Minco ulazi u igru. Danasnji rast 10% a na kraju dana niko ne prodaje??? :eek:
Gde vodi ovo?

Adv.Lexy
13.09.2007., 15:07
Suska se suska da i drug Minco ulazi u igru. Danasnji rast 10% a na kraju dana niko ne prodaje??? :eek:
Gde vodi ovo?
Pa ti si Kimahobovac, ti reci nama kuda ovo vodi.
Ajde prosetaj malo kroz Carsiju, pa javi.

zoraxe
13.09.2007., 15:13
Pa ti si Kimahobovac, ti reci nama kuda ovo vodi.
Ajde prosetaj malo kroz Carsiju, pa javi.

Da ali berza i brokeri su u Skoplju!
:)

dimitri20030807
13.09.2007., 17:16
Zoraxe, a da slucajno nemas neku nasledjenu akciju od roditelj, bake ili deke ili neke cvecarke, pa ovde tako zestoko se zalazes za rast ove dionice, koja mozda vredi, ali je ipak ovde dosta mutno, i ima dosta ne rasciscenih stvari

taki
13.09.2007., 18:46
Ide ova akcija up!
Tek sad je pocelo :p:

dil121
13.09.2007., 19:53
Evo i ja cu se ukluciti u ovaj razgovor.
Definitivno potvrdzeno da su usli neki fondovi.

taki
13.09.2007., 20:09
Sta ima veze Minca sa ovoj firmi ???
Sta mislite jel je ok da se ulazi na 3700?
Molim vas za pomos

Pretorian
13.09.2007., 20:16
Sta ima veze Minca sa ovoj firmi ???
Sta mislite jel je ok da se ulazi na 3700?
Molim vas za pomos

prolistaj ranije postove.

Adv.Lexy
13.09.2007., 21:48
Zoraxe, a da slucajno nemas neku nasledjenu akciju od roditelj, bake ili deke ili neke cvecarke, pa ovde tako zestoko se zalazes za rast ove dionice, koja mozda vredi, ali je ipak ovde dosta mutno, i ima dosta ne rasciscenih stvari

A tebe mutno na sto asocira, na lov ili na oprez?:eek:

popeco
13.09.2007., 21:52
Neznam koliko je spekulacija, ali ja sam cuo da Bajrus, lokalni boss d..... ulazi i ovde

bajrus ne kupuva, definitivno e nekoj drug

samba
13.09.2007., 22:00
bajrus ne kupuva, definitivno e nekoj drug

Tacno,nije gospodin Bajrus sigurno,samo daj da objasnimo ljudima da ne bi doslo do zabune,da je Bajrush covek a ne neka strana firma:biggrin:,morao sam da ovo javno kazem,posto sam dobio nekoliko pitanja na pp,dali znam koja je ova firma sto kupuje, odakle je i sl.:)

dil121
13.09.2007., 23:01
Cuo sam da firma je u vlasnistvo grci. Tako da verovatno ne bi oni ulazili i razvijali firmu ako ima nepovolnost od sopstvenicku strukturu.
Vrlosu bile aktivni u priprema za olimpiski igri u atini, olompiski fakel su napavili takozde.
Firma je pravi izbor da se zaradi nesto za krarko vreme dok traje ova stagnacija(korekcija)
Sretno

popeco
13.09.2007., 23:04
imas greska taa firma se vika iskra

alisia
13.09.2007., 23:08
Ma ne drzite me za rec, ali ja sam cula da je ovo vec Mincova sopstvenost,isto preporuceno mi je da tu ulazim, ali nisam mogla dobiti neki konkretan info....

Master1
14.09.2007., 04:10
Firmata e preku 50% sopstvenost na Eksport Import Banka A.D. - vo stecaj, poranesnata banka na M.Smilenski koj e vo zatvor i cie sudenje go sledime denovive. Inaku FZC ne e isto sto i Iskra Kumanovo, tie se dve razlicni firmi so razlicni proizvodni programi. Vo Iskra sopstvenik e Grk i Iskra go pravese fakelot za Olimpijadata vo Atina, a kolku sto mi e poznato, ke go pravi i fakelot za Peking (sto i ne e mnogu bitno vo ovaa prikazna, no go pisuvam bidejki gledam deka gi mesate dvete firmi). FZC e dobra firma, preku 70% od proizvodstvoto i odi za izvoz. Pokraj "obicni" cevki, gi proizveduva i onie so najgolem dijametar sto se koristat za gasovodi i naftovodi. Imaat dve fabriki vo Kumanovo i edna vo Grcija. Gi imaat site mozni svetski atesti za kvalitet i slicno. Problem vo momentot e stecajnata postapka na nivniot mnozinski sopstvenik i sudskata postapka na gazdata MS. Pretpostavuvam deka tie 50.2% vo FZC koi gi poseduva Eksport Import Bankata ke se prodavaat mnogu skoro i vo paket za da se podmirat doveritelite na bankata megju koi drzavata e najgolemiot.

zoraxe
14.09.2007., 10:37

Potvrdjujem da imam ovu akciju u portfelju (kao naslestvo). I to dosta dobru kolicinu. :)
Moje otvaranje ove teme je bas bilo iz tog razloga, da vidimo jeli ova akcija vredi ili ne. I nikad nisam pisao sa namerom da ubedim nekoga da ih kupi. Ko hoce da kupuje nek izvoli, ali ja ih ne prodajem! Ima dosta drugih radnika koji su raspolozeni za to.
I molim vas bez uvrede. Ne spominjite cvecarke, ne budite sarkasticni. :thumbsdow

Pozdrav svima and be cool :cool:

Miss Titan
14.09.2007., 11:24
Samo oprezno radnici spemaju ogromne kolicine na prodaju....preko nekoliko brok. kuca!

n3xu5
17.09.2007., 12:35
svaki dan +10%...sta se desava...radnici prodaju na veliko, neko kupuje na veliko...wooow!!Ono sto ja znam je da su radnici prodavali i po 45€ na ruci a sada ide 3 dana zaredom na +10% i cena od 73€ na berzi...hahaha..a do kad ce ovako videcemo!Samo jos jedno:ako se resi spor oko akcija koje poseduje ExIm banka na g.M.S.(u stecaju) ova akcija ce da ide UP UP UP,AND SKY IS THE LIMIT!:)a mozda je i vec tako...

Miss Titan
17.09.2007., 18:55
svaki dan +10%...sta se desava...radnici prodaju na veliko, neko kupuje na veliko...wooow!!Ono sto ja znam je da su radnici prodavali i po 45€ na ruci a sada ide 3 dana zaredom na +10% i cena od 73€ na berzi...hahaha..a do kad ce ovako videcemo!Samo jos jedno:ako se resi spor oko akcija koje poseduje ExIm banka na g.M.S.(u stecaju) ova akcija ce da ide UP UP UP,AND SKY IS THE LIMIT!:)a mozda je i vec tako...

Mozda nisi pratio danasno trgovanje:
Kupci:
61 4.100,00
32 4.020,00
207 4.017,00
80 3.700,00
40 3.653,00
Prodaja:
4.398,00 30
4.399,00 128
4.400,00 99
4.418,00 490
Zadnja cena:4100
Pocelo je na max 4418 i izdisalo na 4100. Na 4100 prije zarvaranja proslo 1000 dionica!
Limit je vec tu i nije sky i nije ni 10%, moja preporuka ti je da ne napuhavas dionicu koja vec izdisuje!

Master1
18.09.2007., 02:11
Ke bide haos koga ke se ponudat tie 50,6% sto gi ima Eksport Import Bankata - vo stecaj.

dimitri20030807
18.09.2007., 06:20
Ke bide haos koga ke se ponudat tie 50,6% sto gi ima Eksport Import Bankata - vo stecaj.

I ja mislim da je FZC dobra kompanija, ali bas zbog ovih 50,6% kod EI banke se nisam odlucio da kupim akcije. Ova kolicina je prevelika da bi se omogucilo da cena ide gore u neku blisku buducnost.

"bik"
18.09.2007., 10:08
I ja mislim da je FZC dobra kompanija, ali bas zbog ovih 50,6% kod EI banke se nisam odlucio da kupim akcije. Ova kolicina je prevelika da bi se omogucilo da cena ide gore u neku blisku buducnost.

50.6 te % za koj zboruvas sigurno nema da bidat ponudeni na Berzata za da padne cenata na akcijata. Ova portfolio sigurno ke bide ponudeno i kupeno od nekoj strateski investitor koj ke vleze vo FZC kako dominanten sopstvenik. Proveri dali Toic od "Balkan Stil" veke ne se interesiral za ovaa kompanija ili eden stranski investitor koj veke uspesno raboti vo Makedonija.

Premnogu e dobra kompanijata i eftina akcijata za da ne se ocekuva nejzin rast.

zoraxe
18.09.2007., 10:17
50,6 % dionice ove tvrtke je u kolicini 248 446. Ukupna kolicina dionica je oko 491 000.
I ja mislim da ova kolicina i nije tako velika. 1991 godine fabrika je bila procenjena na oko 50-60 milijuna DM, a opsto je poznato da je ta procjena bila 2-3 puta manja od relane vrednosti, sto znaci oko 120-150 milijuna DM. Po meni, ovo preduzece sada vredi oko 100M Eura, sto znaci oko 200 eura po akciji. Na dugom roku mogla bi dostici i 300. Ko zna...
Pozdrav

zoraxe
24.09.2007., 17:05
Da vas pitam koliko vredi kompanija koja ima godisnji prihod od 70.000.000 eura???:eek: Samo pitam, jer nije mi naj jaca strana....
Koliko od tog prihoda mi moglo da bude profit?
I da ne bi bilo zablude odakle mi podaci... FZC proizvodi 70.000 tona svojih proizvoda (godisnje), koji u proseku se prodaju po oko 1.000 eura po toni.
I ne zelim da pumpam ovu dionicu (iako je imam u portfoliju), samo zelim znati njenu pravu vrednost.
I potvdjeno mi je da g-din Bajrush kupuje...kao i neko drugi (ko,ne znam).
Pozdrav:)

cmyk
24.09.2007., 17:19
usporedi sa ovom: http://www.blberza.com/berzanova/trgovanje.aspx?hartijaID=413

prihodi za 2006 30 mio eura, prihodi za 1. pol. 2007 23 mio eura. kapitalizacija 23 mio eur.

CEVI prihod 2.253.557.000,00 MKD što iznosi 36 mio eur a kapitalizacija je 32 mio,

znači, CEVI ima 20% više prihoda od UNFC a košta 40% više. (imati i u vidu da če UNFC u 2007 napraviti 50 - 100% više prihoda nego u 2006 što več indiciraju i polugodišnji rezultati)

mk_trejader
24.09.2007., 20:34
Da vas pitam koliko vredi kompanija koja ima godisnji prihod od 70.000.000 eura???:eek: Samo pitam, jer nije mi naj jaca strana....
Koliko od tog prihoda mi moglo da bude profit?
I da ne bi bilo zablude odakle mi podaci... FZC proizvodi 70.000 tona svojih proizvoda (godisnje), koji u proseku se prodaju po oko 1.000 eura po toni.
I ne zelim da pumpam ovu dionicu (iako je imam u portfoliju), samo zelim znati njenu pravu vrednost.
I potvdjeno mi je da g-din Bajrush kupuje...kao i neko drugi (ko,ne znam).
Pozdrav:)

Instaliran kapacitet 300 000 tona (stara i nova fabrika), godisnja proizvodnja 30 000 tona (10% instaliranog kapaciteta) .... Bajrus ne kupuje ... aktiva : zemlja 110ha sa gasovodom i zeleznicom ... i opet - Bajrus ne kupuje ! :)

botovski
25.09.2007., 21:12
Tacno, tvrtka je propala, nema perspektiva, niko ne kupuje nejzine dionice (svaki dan to sto prodze po 300k eura je fiktivno, to su monopoly money).... aaaa... stvarno neznam sta drugo da kazem kako bi spustio cena i da dokupim jos puno vise na 3500 mkd :p

n3xu5
25.09.2007., 23:13
samo dodjite do kumanova i vidite kakva je fabrika FZC,i sta sve poseduje, molim vas...i tada procenite realnu vrednost akcije,moje misljenje je da vredi i 300 eura po deonici, ali to ce vreme da pokaze.FZC je gigant, najveci na balkanu po dejnosti, proizvodi i prodaje u stranstvo...bilansi nisu tacni, nastimovani su i ne prikazuju realnu sliku, zato i revizori nisu mogli da dadu nikakvu ocenu za firmu(da,toliko je bio los:). kada sve to prodje i se sredi,i tih 50,6% budu u pravim rukama, ova firma ce biti na pravi put i samo ce ici ka oblacima,verujte mi. 4000den???smesno za firmu poput FZC.

Pozdrav svima.

mk_trejader
26.09.2007., 00:52
samo dodjite do kumanova i vidite kakva je fabrika FZC,i sta sve poseduje, molim vas...i tada procenite realnu vrednost akcije,moje misljenje je da vredi i 300 eura po deonici, ali to ce vreme da pokaze.FZC je gigant, najveci na balkanu po dejnosti, proizvodi i prodaje u stranstvo...bilansi nisu tacni, nastimovani su i ne prikazuju realnu sliku, zato i revizori nisu mogli da dadu nikakvu ocenu za firmu(da,toliko je bio los:). kada sve to prodje i se sredi,i tih 50,6% budu u pravim rukama, ova firma ce biti na pravi put i samo ce ici ka oblacima,verujte mi. 4000den???smesno za firmu poput FZC.

Pozdrav svima.

Ne bih se slozio da su nastimani bilansi, jednostavno manageri ocekuju naplate depozita i dionica koi su imali u ExIm banci, a takodje da se resi pitanje propalog materijala (oko 15 K tona) ... moze se uraditi prosti model FI da se sve to rezervise (minusrati zabjeleske aktivi) i dodati kap gubitak ... i nakon toga probati analizirati firmu ... mozda su nastimani oko profita, al to je to ... moraju i menageri zaraditi, nije to greh

xman
26.09.2007., 14:45
Evo vam i web stranica :

http://www.fzc11oktomvri.com.mk/

cmyk
26.09.2007., 14:59
E N G I N E E R I N G

PROJECTING, MANUFACTURING, MONTAGE

Still Constructions:
• the company is able to project, manufacturing, and monting,
any type of welded still constructions
• all welds are performing by atested welders
• the welds are controled by radiography techique,
from for that, high competend and technically equiped team

--
kakve su to mirne odnosno spokojne konstrukcije? :)

zoraxe
26.09.2007., 15:09
Evo ti bre na makedonskom:
И Н Ж Е Н Е Р И Н Г

ПРОЕКТИРАЊЕ, ПРОИЗВОДСТВО, МОНТАЖА

Челични конструкции:
• компанијата е оспособена да проектира, произведе и монтира
секаков вид на заварени челични конструкции
• сите завари се изведуваат од атестирани заварувачи
• заварите со контролираат радиографски
од за тоа високо-стручна и технички опремена екипа

cmyk
26.09.2007., 15:14
bilo bih dobro da im neko javi da imaju grešku na sajtu...

Blade Runner
26.09.2007., 15:16
javeno

balkan*star
02.10.2007., 19:02
http://www.hszletovica.com.mk/proekt.htm
Постапката за избор на изведувачот на работите е целосно завршена и за изведувач на работите од Пакет 3: Зафати и водоснабдителни цевководи, е избран ФЗЦ"11 Октомври" во конзорциумот со "Бетон" и "Гранит" – Македонија.

http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/356352/index.html

Нов цевковод до РЕК „Битола“

На 17 август во близина на с. Драгарино свечено беше предаден во употреба новиот цевководен систем од Стрежево до РЕК-Битола, кој ќе го снабдува комбинатот со сирова вода неопходна за технолошкиот процес на производство на електрична енергија.

Со ова беше извршена замена на 26 години стариот цевковод кој поради специфичните карактеристики на водата во битолското подрачје, за 25 проценти ја изгуби својата пропусна моќ, и во последните неколку години детерминираше одредени проблеми во снабдувањето со сирова вода на РЕК-Битола.

Поради тоа, како што нагласи директорот на РЕК-Битола, Милчо Лутовски, во согласност со менаџерскиот тим на Електростопанство на Македонија, раководството на РЕК одлучи да се изгради нов цевководен систем , кој ќе започнува од главниот канал на хидросистемот Стрежево кај село Драгарино и ќе завршува во РЕК-Битола. На тој начин за подолг временски период ќе се реши прашањето со снабдување на комбинатот со сирова вода.

Изградбата на новиот цевковод од Стрежево до РЕК-Битола започна на 22 јули 2002 година и деновиве беше успешно доведена до својот крај, благодарение на ангажманот на раководниот тим на РЕК-Битола, како и навремено извршената експропријација и стручен надзор од страна на одговорните служби во РЕК-Битола.

Новиот цевководот е долг 15 километри и 613,492 метри нагласи Лутовски при свеченоста за пуштање во работа на цевководот и неговиот капацитет изнесува 650 литри сурова вода во секунда, со што во целост ги задоволува потребите на РЕК-Битола. Тој е изработен од челични цевки со 812,8 милиметри и заштитен од внатрешната и надворешната страна, во согласност со сите важечки светски стандарди.

За разлика од стариот, новоизградениот цевководен систем завршува со една водозафатна градба, таканаречена паткин клун, со капацитет од 5.000 метри кубни вода, што РЕК-Битола го прави независен потрошувач во однос на останатиот дел на индустријата и градот Битола нагласи Лутовски

Производител на опремата и Главен изведувач на работите на новиот цевковод беше ФЗЦ "11 Октомври" од Куманово, а вкупната вредност на целиот проект изнесуваше околу 8 милиони евра.

РЕК како објект работи веќе 26 години, а ние размислуваме да го продолжиме векот на траење на РЕК и за наредните 25 години. Тоа го направивме уште мината година со поставувањето на камен темелникот на копот БродГнеотино, што сега го правиме и со снабдувањето на РЕК со вода за непречено работење во иднина нагласи генералниот директор на ЕСМ Панде Лазаров при свеченото пуштање во работа на новиот цевковод кај с. Драгарино.

Во својата оценка за значењето на пуштањето во употреба на новиот цевковод на релацијата с. Драгарино РЕК-Битола, генералниот директор на ЈП "Стрежево", Илиос Вилос изјави: Сега снабдувањето на РЕК со сурова вода ќе се одвива преку нова траса, а досегашниот цевковод кој одеше преку Довлеџик, сега станува алтернативен. Додека новиот цевковод работи, на стариот цевковод ќе можат да се вршат сите репарации, и обратно. На тој начин двојно е зголемена доверливоста и сигурноста на системот за снабдување на РЕК со вода, па овој цевковод има улога на објект од витално значење за РЕК-Битола.

Koliko ja znam ovo je jedini kapacitet ovog tipa u jugoistocnu evropu, a najaveni projekti gasifikacija(prsten oko Skoplja, do TEC negotino, do Gostivar-kao nacin prebivanja ruskog duga),kao i AMBO (oko 1 mlrd eur), cevkovod Zletovica(tender vec dobijen), samo u makedoniju, kao i realna podcjenjenost daleko ispod knjige, zainteresovanost mk tajkuna, spominju se i neki ukrajinci, ostavlja prostor za rast od najmanje 200 eur.

n3xu5
02.10.2007., 21:44
druze balkan star, postujem tebe i tvoje mislenje i drago mi je da i ti se slazes da ova firma ima ogromnu buducnost.Kao sto sam rekao, realna je mozda 2-3 puta manja od knjigovodstvene...nadajmo da se da ce se uskoro resiti problem sa onih 50,6% akcija i tada nema da ima nista protiv ove firme da ide samo UP.Ko je to shvatio taj je vec kupio i trlja ruke, a oni drugi,koji shvate kasno,samo se gledati stare postove i zaliti za propustenu priliku.

Ja sam iz Kumanova i kazem vam, ovu akciju prodaju samo radnici kojuma je bilo potrebno neki kesh da pokriju neke dugove,svadba,stanbeno pitanje itd(a i neki samo zato sto su mogli da imaju u ruci pare koju celi zivot nisu videli na jedno mesto-5,10 hiljada eura), a oni drugi su vec shvatili kakvo zlato poseduju i samo cuvaju to.

pozdrav svima, osobeno do onima koji poseduju ovu akciju i one koje ce poslusati moje mislenje i sto pre dokupiti barem mali delic ove ZLATNE koke po ceni PRAVE koke:)

balkan*star
03.10.2007., 01:51
druze balkan star, postujem tebe i tvoje mislenje i drago mi je da i ti se slazes da ova firma ima ogromnu buducnost.Kao sto sam rekao, realna je mozda 2-3 puta manja od knjigovodstvene...nadajmo da se da ce se uskoro resiti problem sa onih 50,6% akcija i tada nema da ima nista protiv ove firme da ide samo UP.Ko je to shvatio taj je vec kupio i trlja ruke, a oni drugi,koji shvate kasno,samo se gledati stare postove i zaliti za propustenu priliku.

Ja sam iz Kumanova i kazem vam, ovu akciju prodaju samo radnici kojuma je bilo potrebno neki kesh da pokriju neke dugove,svadba,stanbeno pitanje itd(a i neki samo zato sto su mogli da imaju u ruci pare koju celi zivot nisu videli na jedno mesto-5,10 hiljada eura), a oni drugi su vec shvatili kakvo zlato poseduju i samo cuvaju to.

pozdrav svima, osobeno do onima koji poseduju ovu akciju i one koje ce poslusati moje mislenje i sto pre dokupiti barem mali delic ove ZLATNE koke po ceni PRAVE koke:)

Druze vjerovao sam u cevi(mislio sam samo do 6-7000 i nisam hteo izaci od nekih drugih mojih voljenih dionica) al kad sam dobio i informacije iz prve ruke nema dileme...Sad odprilike znam da je ovo nesto kao novi makstil prije god dana.Kapacitet i potencijal ogroman, radi sa zaradom i kad se radnici ociste(vec su se ocistili 80.000 dionica ostaju jos nekih 40.000 da se ociste i sa ovim obimom uskoro idemo), prodaju samo radnici a direktori cuvaju.A kad se malo bolje izanalizira mislim da je ovo neprocjenljivo blago kao zpko - my favorite :)

n3xu5
11.10.2007., 16:13
VREDNO JE OBELEZITI:

CESTIT PATRONI PRAZNIK OVE FIRME!!!MNOGO USPEHA U SLEDECEM PERIODU, U TO NE SUMNjAM UOPSTE...FZC FOREVER!!!

POZDRAV

drama
13.10.2007., 20:50
Druze vjerovao sam u cevi(mislio sam samo do 6-7000 i nisam hteo izaci od nekih drugih mojih voljenih dionica) al kad sam dobio i informacije iz prve ruke nema dileme...Sad odprilike znam da je ovo nesto kao novi makstil prije god dana.Kapacitet i potencijal ogroman, radi sa zaradom i kad se radnici ociste(vec su se ocistili 80.000 dionica ostaju jos nekih 40.000 da se ociste i sa ovim obimom uskoro idemo), prodaju samo radnici a direktori cuvaju.A kad se malo bolje izanalizira mislim da je ovo neprocjenljivo blago kao zpko - my favorite :)

vkupno izdadeni 491000 akcii - 50.6% EI banka = 240 000 slobodni
pominaa do sega okolu 80000 akcii, uste kolku ima kaj rabotnicite i koj ima pogolema kolicina od okolu 3-4% od kompanijata???

balkan*star
15.10.2007., 12:42
:eek::eek::eek::thumbsup:
15000 dionica proslo ili oko 1.100.000 eur ?!?
letimo prema gore
Kupnja
310 4.600,00
50 4.501,00
400 4.500,00
14 4.450,00
5 4.410,00
Prodaja:
/

samba
15.10.2007., 12:58
Bogami ovo postaje ozbiljno,jeste li jos uvek sigurni da je Bajrush u igri.:rolleyes:

zoraxe
15.10.2007., 13:05
kad ja kazem da ovo vredi min. 200 eura, a po slobodnoj proceni i 300, neki ljudi mi se smeju....
kad se iscisti akcionarska knjiga od radnika sa SSS, bice dosta veselo.
:)

Master1
15.10.2007., 13:06
Naslusnav deka ocekuvaat polos FI od lani. Ima nekoj informacii?

n3xu5
15.10.2007., 13:08
evo vas jedan domaci zadatak....

oko ~100.000.000 € realna vrednost firme, 491.000 broj akcija...dakle...znate sta da radite sad...:) koka je danas otkrila jos 1 zlatno pero, a ko videlo otpocetka da je zlatna,blaze njemu:)

pozdrav i nek ve necudi ovo sto se desava,bice jos:)

Master1
15.10.2007., 14:07
evo vas jedan domaci zadatak....

oko ~100.000.000 € realna vrednost firme, 491.000 broj akcija...dakle...znate sta da radite sad...:) koka je danas otkrila jos 1 zlatno pero, a ko videlo otpocetka da je zlatna,blaze njemu:)

pozdrav i nek ve necudi ovo sto se desava,bice jos:)

Nemam podatok za tolkava vrednost na firmata. Kolega, molam daj link ili info od kade ja imas prevzemeno procenkata?

zoraxe
15.10.2007., 14:19
1991 godine firma je procenjena na oko 60 mil. DM.Namerno je bila podcjenjena kako bi je radnici mogli kupiti.Podcjenjenost iz te godine je bila oko 3 a mozda i 4 puta, sto znaci da je u to vreme vrednost bila oko 180 do 240 mil DM. OTPRILIKE! Ako uzmemo u obzir da je doba tranzicije uspesno prebrodena, ova firma najmanje vredi koliko i te 1991 godine sto znaci 90-120 mil.eura. A to je i book valjda, ha? Pa onda primer P/Bv=2 i ...racunajte.
Pozdrav

n3xu5
15.10.2007., 14:49
Nemam podatok za tolkava vrednost na firmata. Kolega, molam daj link ili info od kade ja imas prevzemeno procenkata?

mozda malo insajderstva?:biggrin:Zoraxe vas je dao odgovore..,tako stvari stoje:eek::eek::eek::thumbsup:

popeco
15.10.2007., 15:00
Bogami ovo postaje ozbiljno,jeste li jos uvek sigurni da je Bajrush u igri.:rolleyes:

so sigurnost tvrdam deka bajrush nema nisto so fzc

Snajper
15.10.2007., 15:11

Добро?
Кој Ви е овој Бајруш?

Иначе, шо е ова со ФЗЦ?
Мене ми ги препорача брокерот уште пред еден месец и влегов со убава количина....
Јас лично до 6000 да отиде сум задоволен...
а ова шо го слушам за х 3 или х 4,5 ми звучи малце нереално.

Такви очекувања имам за ОХИС...ама овде....
не знам баш???????

zoraxe
15.10.2007., 15:52
Lepo sto si usao.:)
Bajrush je....ne smem mnogo da pricam o njemu, mozda me prebije ko sto je prebio jednog novinara u sred Kumanovu u kafeu i nikom nista.:). Ima covek pare (u proslosti malo dilao), Albanac po nacionalnosti, poseduje pola grada (Kumanovo) i to...
Inace za ono x3, x4 mozda je i nerealno.Tacno na kratak rok nerealno je.Ali ako uzmemo duzi period 1 godinu, 2 ili 3 i nije tako nerealno. Znate svi sta se je desilo sa ostalim akcijama u prolece ove godine (primer x 20), a CEVI su usli na berzu u avgustu!
Sve zavisi koliko si spreman da cekas.:) Ako mozes cekati godinu dana,ok, ake ne opet ok.Svakako ces biti u +. Pitanje je koliko?
A radnici koji su prodali, kajace se vrlo brzo, a kako mi u Kumanovu kazemo: "Posle je..nja nema kajanja".:biggrin:
:thumbsup:

ProFit
15.10.2007., 17:51
15.10.2007
FZC Kumanovo so 1,1 milion evra promet na Berzata

Nastan na denot deneska na Berzata, definitivno e prometot so akcijata na FZC 11 Oktomvri od Kumanovo, čija što akcija se prodade za 69,2 milioni denari ili 1,1 milioni evra. Se prodadoa 15.584 akcii vo 248 transakcii. Prosečnata cena na ovaa akcija porasna za 5,5% i dostigna 4.439 denari. Prodadenata količina akcii pretstavuva 3% od glavnicata na kompanijata. Očigledno deka borbata pomeѓu nekolkute zainteresirani investitori vo kumanovskata fabrika za cevki se razgoruva, ako zememe predvid deka minatata nedela prosečnoto dnevno trguvanje so ovaa akcija beše 15,7 milioni denari, a nedelata pred toa samo šest milioni denari. Kapital veќe pišuvaše deka pokraj Hrvatskata poštenska banka, koja najverojatno kupuva za smetka na pogolem hrvatski kupuvač, golem interes za ovaa fabrika navodno pokažuva i srpskiot biznismen Goran Tomiќ, poranešen prv čovek na Ladna Valavnica i Polukonti, koi se sega vo sopstvenost na Arcelormital.
Posle akcijata na FZC najtrguvani akcii deneska bea na Arcelormital (HRM) so 35,7 milioni denari (580.000 evra) i porast na prosečnata cena od 1,8%. Na oficijalniot pazar najgolem promet imaa akciite na Komercijalna banka, so 18,16 milioni denari i Alkaloid so 16,2 milioni denari.
(Total)

samba
15.10.2007., 20:49

Druze ja isto znam da nema nista i to me raduje,hteo sam samo da vidim dali jos uvek ima takvih koji u to veruju,zato sto su bili sigurni da on kupuje.;)

n3xu5
15.10.2007., 22:55
ko i da je samo da nije Bajrus...znamo svi sta se je desilo sa TT Kumanovo,takozvani Monopol...kupio upravljacki paket i toliko, posle to niko nije ni hteo da kupi,akcije pale na smesne sume..onaj koji je prodao tada - zbogatio se,onaj koji nije..:(

najnovija informacija: vrvni menadzment ove firme je odrzao mali sastanak sa radnicima u krugu fabrike i ih je upoznao sa najnovijim okolnostima, kako firma radi odlicno, kako sada ima mnogo projekta koji ce se uskoro realizitati i da NE PRODAJU AKCIJE, i ako vec zele da prodaju, ondak to da ne bude nista ispod 100 eura!!!
Mozda se je to i odrazilo danas na trgovanje, proslo je sta je proslo do 4600den (neko mozda je znao ovo informaciju i kupio sve sto ima u ponudi-znajuci sta ce da se desi)i posle - NEMA...mozda su radnici poslusale svoje direktore i da samo oni koji moraju prodati radi neke dugove,to ce da bude cela prodaja...vreme ce otkriti gle lezi zec:)
Ali ako vec sutra ima neka prodaja, dobro bi bilo to da se pokupu,ne?:)

pozdrav

dil121
16.10.2007., 03:47
IGM Trejd e akcioner u 11 Oktomvri. Ne znam dali sada kupuje kad se razmrdala dionica ali da su prisutni to sigurno.
I evo jedno pitanje za poiskusnji clanovi. Sta ce biti sa dionica sto posedjue Eksport-Import
Banka? Koji su varijanti na raspolaganje?

zoraxe
16.10.2007., 09:45
IGM Trejd e akcioner u 11 Oktomvri. Ne znam dali sada kupuje kad se razmrdala dionica ali da su prisutni to sigurno.
I evo jedno pitanje za poiskusnji clanovi. Sta ce biti sa dionica sto posedjue Eksport-Import
Banka? Koji su varijanti na raspolaganje?

Kad se sve sredi oko banke, mislim da ce sve biti u rukama Vlade, t.e. Narodne Banke. Valjda ce oni resavati sta ce raditi sa "svojim" akcijama? Mozda ce traziti strateskog investitora (koji i sada mozda kupuje) koji ce kupiti u bloku vecu kolicinu, a mozda ce ih pustiti i na berzi (po meni nepovoljno scenarijo)-zato sto kao sto znamo, velika ponuda-pada cena.
Na kraju krajeva, kad se i to sredi, optimisti ce trljati ruke.:)
U vezi govora, sto ja znam tamo tog direktora, valjda i on krije i nece da kaze radnicima koja je prava vrednost firme. :mad:Zasto, samo on zna! On je rekao MINIMUM 100 eura! Znaci realno mnogo vise.:thumbsup:
Pozdrav ;)

Adv.Lexy
16.10.2007., 09:50
...
U vezi govora, sto ja znam tamo tog direktora, valjda i on krije i nece da kaze radnicima koja je prava vrednost firme. :mad:Zasto, samo on zna! On je rekao MINIMUM 100 eura! Znaci realno mnogo vise.:thumbsup:
Pozdrav ;)
Kladim se da je direktorov kupovni nalog za CEVI postavljen na nekih 5900 MKD. :eek:

zoraxe
16.10.2007., 09:59
Zasto kupovni na 5900? Valjda bi on kupio jeftinije ako moze?

penzioner
16.10.2007., 13:31
kontrolirano trgovanje, tocno prodje kolko treba za sutra +10%
Marlone legendo, jesam li u pravu?

Marlon
16.10.2007., 13:50
Kao i uvek, druže moj! :thumbsup:

zoraxe
16.10.2007., 15:41
kontrolirano trgovanje, tocno prodje kolko treba za sutra +10%
Marlone legendo, jesam li u pravu?

Kao i uvek, druže moj! :thumbsup:

Drugovi daj recite mi nesto vise o tome. :)
Mislim, shvatam poentu, prodaje se samo toliko kolko da sutra ide +10%, ali mi nije jasno kako se moze kontrolirati ako ima vise prodavaca (na primer 20). I naravno KO TO KONTROLIRA TRGOVANJE?
Aj molim vas spodelite svoje male tajne sa nama.
Hvala vam :thumbsup:

penzioner
16.10.2007., 16:45
nije nikakva tajna, netko ocito upravlja prodajom akcija kada prolazi tocno toliko koliko treba da se promeni bazna cena. O svemu ne znam nista samo vidim da postoji nekakav management iznosenja akcija na prodaju, da se ne iznose i ne "trose" uzalud kad se vec sutra mogu na+10%...dakle radnici vise po mom misljenju nisu stado vec su organizirani ili da upotrebim grublju rijec "kontrolirani"...
Nemam nikakvih insajd informacija osim ovo malo logike:)

Terminator_Sk
16.10.2007., 19:06
A jesi li primetio dekadnu piramidicu na kupovnoj strani kod RZLV? :)

drama
17.10.2007., 13:16
lepe cifre danas, i kolicina i cena

zoraxe
17.10.2007., 13:21
lepe cifre danas, i kolicina i cena

Reci druze drama kako stoje stvari?
Pozdrav ;)

drama
17.10.2007., 13:24
vol oko 6400 dionica na max, prodaja nema

dimges
17.10.2007., 14:20
Drugovi daj recite mi nesto vise o tome. :)
Mislim, shvatam poentu, prodaje se samo toliko kolko da sutra ide +10%, ali mi nije jasno kako se moze kontrolirati ako ima vise prodavaca (na primer 20). I naravno KO TO KONTROLIRA TRGOVANJE?
Aj molim vas spodelite svoje male tajne sa nama.
Hvala vam :thumbsup:

..>> mozda iza tih 20 prodavaca ustvari stoji Jedan prodavac..

zoraxe
17.10.2007., 14:23
..>> mozda iza tih 20 prodavaca ustvari stoji Jedan prodavac..

Nije mi verno da su radnici toliko organizirani i da iza svih njih stoji samo jedan. Vise mi se cini da je taj jedan na vreme kupio vecu kolicinu i da sada trguje sam sa sobom.:confused:

dimges
17.10.2007., 15:57
Nije mi verno da su radnici toliko organizirani i da iza svih njih stoji samo jedan. Vise mi se cini da je taj jedan na vreme kupio vecu kolicinu i da sada trguje sam sa sobom.:confused:

...> pa mozda i to, to je nesto poznato kod MKB, OHB......i drugih, s ciljem odrzavanja, dizanja ili spustanja cjena..

Blade Runner
17.10.2007., 19:46
Aj istrguvajte vie megju sebe 3-4mil.€:biggrin:
+mozebi najlikvidna akcija na MSE(poslednive 30dena)
pozdrav

dimges
17.10.2007., 20:00
Aj istrguvajte vie megju sebe 3-4mil.€:biggrin:
+mozebi najlikvidna akcija na MSE(poslednive 30dena)
pozdrav

> vo pravo si, ne e megusebno trguvanje bidejki ima kupovna cena (koga prodavaat sami na sebe nema ni ASK ni BID, samo trguvanje)..no mozno e da e eden ili poveke koordinirani prodavaci

dimitri20030807
18.10.2007., 01:02
Nemoj da se i ovde desi nesto slicno kao kod Makedonske Banke, samo na drugi nacin sa onih 50,6%????????????????????????

Blade Runner
18.10.2007., 03:48
Zvuci deka ne si zapoznaen so MB.
CEVI se nesporedlivo drug slucaj,a akciite na svinjarot ke gi dila drzavata,no najverovatno na doveritelite.A najgolem doveritel e kompanija registrirana vo Frankfurt na ime:Herr Green aus Mazedonien.:thumbsup:

zoraxe
18.10.2007., 09:38
Zvuci deka ne si zapoznaen so MB.
CEVI se nesporedlivo drug slucaj,a akciite na svinjarot ke gi dila drzavata,no najverovatno na doveritelite.A najgolem doveritel e kompanija registrirana vo Frankfurt na ime:Herr Green aus Mazedonien.:thumbsup:

Ili kod nas dobro poznat kao Mr. Baldinger. Covek kojeg nema zadnje tri godine u Kumanovu i Makedoniji.

Blade Runner
18.10.2007., 10:28
Neznam koj e boldiraniot,a covekot na koj sto mislev e cesto vo Sk,
cak sta vise on je njihov zastitnik:biggrin:

zoraxe
18.10.2007., 10:41
A kako se zove taj na koga si mislio, sto je cesto u Skoplju? Ako ne zelis spodelite sa svima prati mi na p.p. Hvala
p.s. Onaj koga sam ja boldirao je bio ovlasten od vise radnika i direktora da ih zastupa, t.j. on ima dogovore koji sada ne mogu biti raskinuti jer za to je potrebna saglasnost dviju strana, a on nije tu.:thumbsdow:mad: Tako sada svi koji su otstupili svoje akcije ne mogu trgovati njima. Koliko akcija je blokirano na taj nacin stvarno mi nije poznato. Mozda imate i neki pravni savet?

Adv.Lexy
18.10.2007., 10:42
A kako se zove taj na koga si mislio, sto je cesto u Skoplju? Ako ne zelis spodelite sa svima prati mi na p.p. Hvala
p.s. Onaj koga sam ja boldirao je bio ovlasten od vise radnika i direktora da ih zastupa, t.j. on ima dogovore koji sada ne mogu biti raskinuti jer za to je potrebna saglasnost dviju strana, a on nije tu.:thumbsdow:mad: Tako sada svi koji su otstupili svoje akcije ne mogu trgovati njima. Koliko akcija je blokirano na taj nacin stvarno mi nije poznato. Mozda imate i neki pravni savet?
Imamo, ali nek se radnici jave u moj ured.
Ni kod babe nema dzabe.

zoraxe
18.10.2007., 11:02
Imamo, ali nek se radnici jave u moj ured.
Ni kod babe nema dzabe.

U redu ostavi mi ti broj telefona, ja cu ga preneti, pa oni kako zele. Ako se saglase dogovorite se vi medjusobno. Ja od toga i onako nemam nista.:)

zoraxe
18.10.2007., 11:26
Danas CEVI na +10%. ODLICNO!!!

balkan*star
19.10.2007., 10:22
Na pola puta smo od targeta ;)
Kupnja:
110 6.151,00
25 5.603,00
374 5.602,00
39 5.601,00
400 5.600,00
Prodaja:
5.800,00 89
5.888,00 67
5.990,00 255
5.999,00 276
6.000,00 1.815

zoraxe
19.10.2007., 10:50
Balkane, Balkane... A koji ti je tebi target,a? Daj kazi da i tebe malo "prevaspitam". Po tvojim recima uvidjam da je vrlo nizak. C C C C. Pocekaj do Nove Godine.Bar do Nove Godine, pa onda cemo proslaviti. :party: :cugeri:

taja
19.10.2007., 10:54
A Zoraxe, koji je po tvome target do nove godine, šta misliš?

zoraxe
19.10.2007., 11:05
10.000.Samo do Nove Godine 2008.
min 18.000 do 2009.

n3xu5
19.10.2007., 13:17
U potpunosti se slazem sa drugom Zoraxom, i jos jednom se potvrdjuju moji reci da su CEVI ubedljivo najperspektivnija dionica na Makedonskoj berzi.Kad sam vam govorio da kupujete na 3500-4000 den, oni koji su me tad poslusali-zbogatili su se do sada, oni koji nisu...jos im nije kasno-nek udju sta pre, ima jos puta ugore ova zlatna koka:)

pozdrav svima

n3xu5
24.10.2007., 19:53
Денеска акцијата на ФЗЦ оствари највисок процентуален раст на цената во споредба со сите најликвидни акции на берзата. Нејзината просечна цена денеска беше 5.531 денар и беше за 5,3% повисока од цената во понеделникот. Со актуелизацијата на прашњата за гасификација на земјата оптимизомот на инвеститорите за таа акција ќе продолжи да расте заради тоа што таа компанија е единствен производител на цевки за таа намена во земјава.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 24.10.2007 12:46:39

pozdrav,idemo UP kao i uvek:)

BERZA
24.10.2007., 22:25
ZNA LI NEKO KOLIKO AKCIJA IMA PIOM I KOJA JE NJIHOVA CENA...

Ivi
24.10.2007., 23:45
ZNA LI NEKO KOLIKO AKCIJA IMA PIOM I KOJA JE NJIHOVA CENA...

PIOM ima 28380 prioritetni kumulativni akcii

kirek2
25.10.2007., 13:12
5800 deneska!!!! ne e loso! :) mala svetlina.....

n3xu5
25.10.2007., 13:26
da ne bese ovaa korekcija, do sega ke bese nad 6000 den...ali ke bide,koga togas:)

pozdrav

kurto
26.10.2007., 21:54
Rabotnicite prodavaa po 30-40 akcii.Denes imase cisti nalozi po 150-200.Prodavaat i drugi ? Ke ima korekcija?

pozdrav

samba
26.10.2007., 23:01
Rabotnicite prodavaa po 30-40 akcii.Denes imase cisti nalozi po 150-200.Prodavaat i drugi ? Ke ima korekcija?

pozdrav

Da,ke ima,ali pozititivna,druze kurto dobrodosol i neka e so sreka prviot post.;)

Makedionikus
26.10.2007., 23:11
Zdravo do site:)
Dali smetate deka segasnata cena e povolna za vlez?

pozdrav

samba
26.10.2007., 23:16
Zdravo do site:)
Dali smetate deka segasnata cena e povolna za vlez?

pozdrav

Apsolutno da,citaj gi site prethodni postovi,ajde da ne ispadne deka e samo kurto privilegiran,druze Makedionikus i tebe neka ti e so sreka prviot post.;)

kurto
26.10.2007., 23:17
So sreka.Jas vo ponedelnik izleguvam.Na prodazna ima nasobrano dosta na 6.000

kurto
26.10.2007., 23:19
I KURTO e so golemo K

Pozdrav

samba
26.10.2007., 23:26
:confused:

Gavril.
26.10.2007., 23:36
I KURTO e so golemo K

Pozdrav

:eek:

n3xu5
27.10.2007., 04:33

Druze kurto ako ti trebaat itno pari, prodadi nesto sitno, ali veruvaj koga ti vikam deka ke ide uste UP...moja licna prognoza e 10.000 den do Nova Godina pa sega ti vidi...

Rabotnicite prodavaat po 30-40,no tie imaat prosek po 100-150 akcii...menadzerite(direktorite) imaat prosek 250-300 akcii, ako vi treba vakvo info, no ne e mnogu bitno toa koj kolku prodava..

pozdrav

Adv.Lexy
27.10.2007., 12:31

Na zdravje parite, za arno i ubavo da si gi trosis.
Kurto so golemo K. :thumbsup:

kurto
31.10.2007., 19:53
Ne me svativte ozbilno, deka sum nov na forumov,neli?
Parite ne gi trosam ,ke gi cuvam pak da kupam na 4.500
Se gledame vo petok!

botovski
31.10.2007., 21:57
Lelele pukna ova, brzo site prodavajte, ojde ova ne se vraka vise!!! kurto so malo k site ne predupredi ama nie ne go slusavme - ama se zaebavme, gotovo jas vise ne igram na mse se ke prodadam i ke si igram na fliperi od sega...
C c c svasta ima na forum

n3xu5
01.11.2007., 02:39
Se gledame vo petok!

kurto so malo ili golemo k...aj te molam...onaka ...please...ne go tupi covece...
Ako si prodal ok, cekaj pak da padne na 4500den za da kupis (ako imas sreca ali tesko).Ne ne' zamaraj so toa "neli vi rekov ova ona"...cela berza e u korekcija i sega ti se najde da ni kazuvas deka sme trebale da prodademe a?Pa ako e toa rabotata, ne samo CEVI, nego site akcii sto gi imame u portfolio treba da gi prodademe a?I uste nesto...akcijata na CEVI padna za SAMO 10%, a nekoi imaat pad od 30-40%, taka da ne zboruvaj za padovi i prodazbi sega..jas ti kazav-ovaa akcija ke ide i do 200 pa duri i 300 evra na dolg rok, a ti ako si prodal i neuspees da si kupis pak tesko si se zaebal ali toa vremeto ke ti go pokaze,nemora ja da ti go kazuvam..so sreca..ke ti treba.

pozdrav do site drugi strplivi kolegi:)

zoraxe
01.11.2007., 10:34

I KURTO e so golemo K

Pozdrav

Se gledame vo petok!

:doh::udrijace::furious::thumbsdow::udrijace:
Se gledame. Od preku ulica. Ti na edna, nie na druga strana. A pomegju nas godini.

mk_trejader
01.11.2007., 11:14
Se gledame vo petok!

skapo ...

kurto
01.11.2007., 22:28
Potvrdjujem da imam ovu akciju u portfelju (kao naslestvo). I to dosta dobru kolicinu. :)
Moje otvaranje ove teme je bas bilo iz tog razloga, da vidimo jeli ova akcija vredi ili ne. I nikad nisam pisao sa namerom da ubedim nekoga da ih kupi. Ko hoce da kupuje nek izvoli, ali ja ih ne prodajem! Ima dosta drugih radnika koji su raspolozeni za to.
I molim vas bez uvrede. Ne spominjite cvecarke, ne budite sarkasticni. :thumbsdow

Pozdrav svima and be cool :cool:

Poleka no sigurno ti se topi nasledstvoto

zoraxe
02.11.2007., 11:17
Ma idi bre u tri.... :biggrin: Kako moze nesto da se topi koga doprva ide zima. Ke se natalozi pak toa, ne se sekiraj, ima vreme.

n3xu5
02.11.2007., 17:04
Kade si kurto, nesto go nema tvojot nalog na 4.500 denari a???Si gi prodade akciite sega kupi si gi pak po ista cena,ako uspees i tolku, zasto se gleda deka tolku ti sece okolu akcii i berza..
A naseto nasledstvo ili investicija ke si dojde na svoe,ne se sekiraj, nie sme sigurni vo toa.

pozdrav

Adv.Lexy
02.11.2007., 17:10
Poleka no sigurno ti se topi nasledstvoto

Za nase prijatelje sa hrvatsko-slovenackog govornog podrucja prevod Kurtinog posta.

"Kako sam se za***o sto nisam si kupio CEVI kad su svi dodze mi da si pojedem ono sa malim k"

:thumbsdow

samba
02.11.2007., 17:14
[QUOTE=Adv.Lexy;335638]Za nase prijatelje sa hrvatsko-slovenackog govornog podrucja prevod Kurtinog posta.

"Kako sam se za***o sto nisam si kupio CEVI kad su svi dodze mi da si pojedem ono sa malim k"

Odlicna korespodencija,savrseno.:biggrin::thumbsup:

kurto
02.11.2007., 23:14
Ne e loso.
Od 250 gi napraviv 300
Posto ne mi gi ostavile vo nasledstvo moram da se macam na sitno.
Samba prevedi da ne se macam

n3xu5
02.11.2007., 23:25
kako be kurto od 250 na 300...iiii covece ti si CAR!!! Ti skinuvam kapa covece, na tarot li gledas, na grav li, na grasok mozda, ali tacno znaes koga ke bide max UP i posle koga ke bide max DOWN a??Kupi - prodaj finta a...super,svaka cast!!!Ama daj spodeli gi tie informacii na vreme pa i nie da se zbogatime kako tebe,ne si fer stvarno...

pozdrav
(sarkazam i ironija vkluceni,gratis od mene)

kurto
02.11.2007., 23:31
kako be kurto od 250 na 300...iiii covece ti si CAR!!! Ti skinuvam kapa covece, na tarot li gledas, na grav li, na grasok mozda, ali tacno znaes koga ke bide max UP i posle koga ke bide max DOWN a??Kupi - prodaj finta a...super,svaka cast!!!Ama daj spodeli gi tie informacii na vreme pa i nie da se zbogatime kako tebe,ne si fer stvarno...

pozdrav

Pregledaj gi:
1. postovite
2. datite
3. cenite

i ke ti stane jasno

vikser
02.11.2007., 23:58

pozdrav

homicus ovo kurtinaitis sorry kurto ojacao za ~20%....nemojte mi zameriti....danas je petak:biggrin:

n3xu5
02.11.2007., 23:59
jasno mi e mene uste prv pat koga te vidov tuka druze, mlatis prazna slama, neli ke cekas da padnat na 4.500 pa togas da si gi kupis pak a?Ti kazav deka nema da docekas-DA!!N si ni docekal, zdravo si se zaebal,i sega ti e krivo..nego pateticni se lugjeto sto dremat pred PC i samo strakaat po tastatura od koja mozat da izlezat sekakvi teski gluposti i ic da ne im dreme posle za toa(internet je cudo).Socuvaj si gi "kvalitetnite postovi" za sebe ti se molam, ne ne' zamaraj so gluposti.I prodolzi da cekas do 4.500 ok?Ako ti imas 250 ili 300 akcii od CEVI jas sum Dedo Mraz.Mozebi imas 2...3 eventualno, no i vo toa se somnevam.

pozdrav

jove_yu
03.11.2007., 13:40
Malkucka neutralno ama dosega ne postirano.

Od pocetokot na agresivnoto trguvanje so 11 Oktomvri na cena od 3000-3500,eden od najgolemite kupuvaci na ovaa akcija e edno posiroko semejstvo sopstvenik na edna revizorska kukja.Poradi ugledot i doverlivosta nema potreba od iminja a i ne se vo nikakva funkcija dokolku bi gi imale. Lugjeto izlegoa so dosta akcii od druga kompanija"povtorno nema potreba imeto na kompanijata". I sedea na dosta golema suma pari so koja kupija ogromna kolicina na akcii vo 11 Ok

Branjenjeto na cenata na ovaa kompanija ke zavisi kolku sredstva imaat preostanato na sekoj obid od ostanatite igraci da ja namalat cenata. Megjutoa se gubi na zdiv, imeno, kolku e povisoka cenata na akcijata potesko se brani bidejki poveke pari se potrebni.Toa go znaat kontra igracite.

Tip. So eden decko tesko izlegoa na kraj i najgolemite tajkuni vo MK,so solidna prethodna baza na akcii vo takvata kompanija. Pri vakvoto branenje na cenata a posle i trkata im nanese nekolku godisni steti pri povlekuvanjeto na operativen kes od kompanite. Sega vo vakva situacija ne e vo prasanje samo eden decko tuku nekolku... pozdrav

Prota
05.11.2007., 23:14
Malkucka neutralno ama dosega ne postirano.

Od pocetokot na agresivnoto trguvanje so 11 Oktomvri na cena od 3000-3500,eden od najgolemite kupuvaci na ovaa akcija e edno posiroko semejstvo sopstvenik na edna revizorska kukja.Poradi ugledot i doverlivosta nema potreba od iminja a i ne se vo nikakva funkcija dokolku bi gi imale. Lugjeto izlegoa so dosta akcii od druga kompanija"povtorno nema potreba imeto na kompanijata". I sedea na dosta golema suma pari so koja kupija ogromna kolicina na akcii vo 11 Ok

Branjenjeto na cenata na ovaa kompanija ke zavisi kolku sredstva imaat preostanato na sekoj obid od ostanatite igraci da ja namalat cenata. Megjutoa se gubi na zdiv, imeno, kolku e povisoka cenata na akcijata potesko se brani bidejki poveke pari se potrebni.Toa go znaat kontra igracite.

Tip. So eden decko tesko izlegoa na kraj i najgolemite tajkuni vo MK,so solidna prethodna baza na akcii vo takvata kompanija. Pri vakvoto branenje na cenata a posle i trkata im nanese nekolku godisni steti pri povlekuvanjeto na operativen kes od kompanite. Sega vo vakva situacija ne e vo prasanje samo eden decko tuku nekolku... pozdrav

Danasnji zavrsetak CEVI-a:
Kupovni
5515
...
...
Prodaje nema

Jove, jos li stojis na stanovistu da se cjena brani?
Neznam kako bi se cena branila kad niko ne prodaje.
To bi se prijatelju mozda moglo dogoditi na 8000.
A na ove razine imamo samo 10% gore, pa 10% gore itd.

jove_yu
05.11.2007., 23:46
Danasnji zavrsetak CEVI-a:
Kupovni
5515
...
...
Prodaje nema

Jove, jos li stojis na stanovistu da se cjena brani?
Neznam kako bi se cena branila kad niko ne prodaje.
To bi se prijatelju mozda moglo dogoditi na 8000.
A na ove razine imamo samo 10% gore, pa 10% gore itd.

Prota.
Nema sto da dodadam.Apslolutno golemo vo pravo si , mozes na prognozava sto ja dade kredit ako ti fali za uste 100% zarabotka. Gore bese cisto info za lugjevo rekla kazala, zaboravi "rekla kazala e" :).

ps. ne se strekaj od klucni zborovi za google napraveni "branenje cena" i slicno za ok firma se raboti,seriozno! normalno na fondcinjata e domasnata zadaca da probaat da ja odrabotat.Iskreno mene mi e drago sto se najde MK Sopranovi da im izbie edna "sestka" za dzvakanje. se najdobro!

Prota
11.11.2007., 20:50
Decki prodajemo vec cevi u Kini, ne?
Setio sam se na ovu vest(od 03.2007), pa resio sam da vas malo podsetim.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=75825

NITA_n
15.11.2007., 18:16
BILTEN ZA CELIK NA REPUBILIKA MAKEDONIJA
Od neodamna vo oktomvri izleze prviot bilten za celik.Go izdava MInisterstvo za ekonomija i USAID.Paraleno so biltenot e formirano i KOORDINATIVNO TELO.
"Ve izvestuvame deka zaradi potrebite od redefiniranje, menuvanje i ponatamosno sledenje na sproveduvanje na Akcioniot plan od Nacionalnata programa za rekonstruiranje na celicnata industrija, formitano e Koordinativni telo vo sostav:
1) Ministerstvo za ekonomija,g.Vencislav Arsov, Drzaven sovetnik na Sektor Industrija i dr.Borka Spasovska Gerasimovska Rakovoditel na ODDel za celik
2)Mitalstil Skopje- g.Kulkarni direktor, Risto Naumov finansov direktor
3)Makstil Skopje -aLEKSANDAR Panov direktor, Mitko Kocovski direktor na Sektor Ekonomija
4)IGM Kavadarci direktor Ilija Gecev
5)FZC 11 Oktomvri Kumanovo direktor Slobodan Bogdanovski"
Vo brosurava prestavena e Nacionalnata strategija za rekonstruiranje na celicnata industrija naRM i deluva dosta ambiciozno.I prestaveni akcioni planovi za 2008 godina na gornive firmi.
P.S.ja imam samo pecatenata verzija na biltenot a ako ja najdam eletronskata verzija na biltenot ke ja podelam sekako so vas

mk_trejader
16.11.2007., 18:06
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=70685D33E938B143B60FE8B051AA88C 5

dspin
17.11.2007., 13:27
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=70685D33E938B143B60FE8B051AA88C 5

Želiš reći da će FZC dobit ugovor za te cijevi?

n3xu5
17.11.2007., 16:56
Želiš reći da će FZC dobit ugovor za te cijevi?

FZC vec radi tamo....

kirek2
27.11.2007., 11:27
auuuuuuuuu sta je ovo danas 4312 ?!?!?!!?!??!
dajte molimte a/b!

zoraxe
27.11.2007., 11:30
Ma nista.Smesno. Vestacki spustaju cenu kako bi dokupili. A mozda su i radnici pomalo zaboravili na obracanje direktora povodom praznika 11 oktobra?

samba
27.11.2007., 13:08
auuuuuuuuu sta je ovo danas 4312 ?!?!?!!?!??!
dajte molimte a/b!

Nista dramaticno,jedini razlog za ovaj pad dionice,je to sto i FZC nije imun na ova desavanja na berzi,nista drugo!

Konstantin
27.11.2007., 14:43
Nista dramaticno,jedini razlog za ovaj pad dionice,je to sto i FZC nije imun na ova desavanja na berzi,nista drugo!

Nije samo to razlog.Postoi jos jedan. Ima ljudi koi jos nisu kupili dovoljno CEVI.

ProFit
27.11.2007., 14:52
jos dobar deo slobodnih dionica su u nesigurne, slucajne dionicare kao i u radnike... za neke od nas to je dobra prilika... cena odlicna za dokup, a kad krene burza UP... :)

Konstantin
27.11.2007., 15:05
jos dobar deo slobodnih dionica su u nesigurne, slucajne dionicare kao i u radnike... za neke od nas to je dobra prilika... cena odlicna za dokup, a kad krene burza UP... :)

Valjda i CEVI ide up. Prica proslog meseca je bila da do kraja godine `07, CEVI bice blizu 10.000 ali nakon ovog "on-going earthquake" sacekacemo malo.

jove_yu
27.11.2007., 15:28
Prolistajmo o prodaji onih 51% Cevi koji su zaglaveni u stecajnoj masi sta kaze eks guverner Trpevski, mislim da je u kapital..bice to dougorocno, veoma. Vlasnicka struktura se nemoze uspostavite jos duze vreme, postaje pitanje jer sada zatvorimo novac kroz godine ili upotrebiti ga na naredni ugorni trend mse...

ProFit
27.11.2007., 18:32
Prolistajmo o prodaji onih 51% Cevi koji su zaglaveni u stecajnoj masi sta kaze eks guverner Trpevski, mislim da je u kapital..bice to dougorocno, veoma. Vlasnicka struktura se nemoze uspostavite jos duze vreme, postaje pitanje jer sada zatvorimo novac kroz godine ili upotrebiti ga na naredni ugorni trend mse...

heh, ne slazem se da sad zatvaramo novac za duze vreme... jer ova firma radi i producira profit, i rast dionice od predvidenih 10 000-12 000...
a kad se bude razmrsilo stecajni postupak onda ce i ekstra skok biti + onih ~10 000... ;)

kurto
27.11.2007., 19:21
Prvi put sam usao na 4.400 pa je pala na 3.600. Izasao na 5.900
Drugi put usao 5.000-5.300 i cekam opet up ali evo, docekao 4.300
Mislim da svi koji znaju da CEVI vrede nemaju vise municije.
Ima li sanse za dividendu?

mk_trejader
27.11.2007., 22:47
Prvi put sam usao na 4.400 pa je pala na 3.600. Izasao na 5.900
Drugi put usao 5.000-5.300 i cekam opet up ali evo, docekao 4.300
Mislim da svi koji znaju da CEVI vrede nemaju vise municije.
Ima li sanse za dividendu?

dividenta? nema teorije ... kod CEVI se kupuje potencijal koi Moze da bude nakon resavanje problem EXIM banke .... nenadzment nece ni pomisliti da djeli dividentu NBRM jer i je nema puno ... 100k eura na 491000 dionice ... menadzment svoju dividentu (ili popularnije bonus) naplacuje avansno ... takodje treba imati u predvid da radi na grani rentabilnosti sa 30% kapaciteta, tako da bilo kakva dividenta moze remetiti likvidnost ...

zoraxe
28.11.2007., 10:41
Ovako, posto su 51% dionica blokirani, jeli moze neko sa na primer 20% dionica da sazove vanrednu skupstinu i da ceo menadzment ode u k....c ? Ili i sad kad su blokirane dionice ima neki sto pretstavlja tih 51%?

why
28.11.2007., 10:47
znae nekoj dali potpisaa za prodazba na akciite od kib?

zoraxe
28.11.2007., 11:06
Da da. I oni ke gi prodavaat, t.e. site sto imaat nad 5% u KIB. Sica 320.000 Evra.

magnetik
10.12.2007., 22:55
Interesen natpis za FZC 11 Oktomvri Kumanovo vo utresno Vreme (11.12.2007)VTORNIK.

n3xu5
11.12.2007., 02:33
Sto i da e, veke znam:)

Anica
11.12.2007., 03:10
Sto i da e, veke znam:)
e pa jesi li čuo da idu u stečaj?

Prota
11.12.2007., 03:33
Opa...Evo ko treba da kupuje CEVI...

n3xu5
11.12.2007., 07:34
e pa jesi li čuo da idu u stečaj?

Anice PLEASE... OMG FFS STFU and GTFO ok???

Siris se kao bolest....kao tumor..sad si se pojavija i kod CEVI...sta ti k*rac znas o CEVi a?? -NISTA!!!Zato, odj*bi..

zivorad
11.12.2007., 09:37
Aj dobro jutro i od mene,
Sefte se ukljucuju, nadam se deka ne e kasno neli, a i nadam se deka ke me primite u druzinu na jasnovidci, i svakojaki prognozeri .
So pamet i znanje ke bese sobrano u vas, bre bre bre, ali ako svak ima pravo na svoju glupost neli. I daj ne spekulirajte stecaji, ovo, ono, preteski zborovi sa toj,
ok za pocetak mislu deka e dosta

zoraxe
11.12.2007., 10:05
Sefte se ukljucuju, nadam se deka ne e kasno neli, a i nadam se deka ke me primite u druzinu na jasnovidci, i svakojaki prognozeri .
So pamet i znanje ke bese sobrano u vas, bre bre bre, ali ako svak ima pravo na svoju glupost neli. I daj ne spekulirajte stecaji, ovo, ono, preteski zborovi sa toj,

Druze, daj pomalce slengovi...:biggrin:

mk_trejader
11.12.2007., 10:16
Interesen natpis za FZC 11 Oktomvri Kumanovo vo utresno Vreme (11.12.2007)VTORNIK.

mozes kratko ?

Patern
11.12.2007., 10:56

Aj dobrodosja :biggrin: ... dobrodoshol ... dobrodoshao na forum.

zivorad
11.12.2007., 11:15
Vazi druze zoraxe, samo ne mie tolko jaka strana srpsko-hrvatski kako tvoja :)
A mislu deka ipak se razbiramo neli.
A da FZC ni bese muabet neli, strasno dobra fabrika, i zlatna koka
A toj novinarcinja od Vreme, hm , sto vikav Kimahobovci ( neli zoraxe ) otkrile "Vrucu vodu ", Kupbalt=Baldinger=Smilenski=20 milioncinja minimum

zoraxe
11.12.2007., 11:37
Novinari su najveci olosh u ovoj zemlji (Makedoniji), misle da sve znaju, a kad otkriju nesto sto nisu znali, za njih je to skandal, udarna novost, najsvezije informacije itd.
CEVI su OK, naravno da mogu i bolje, ali bice vremena.

Konstantin
11.12.2007., 11:43
Denesno "Vreme" za CEVI. (http://i19.tinypic.com/8gei1s9.jpg)

zoraxe
11.12.2007., 12:33
Jedan j.b..i natpis i berza odma reagira. Koliko li je onaj novinarcic para uzeo?
c c c c c c c
Pusti prilog, cena pada, ja pokupim jeftinije, platim novinara. Dobro razradjena varijanta.

drama
11.12.2007., 12:35
Jedan j.b..i natpis i berza odma reagira. Koliko li je onaj novinarcic para uzeo?
c c c c c c c
Pusti prilog, cena pada, ja pokupim jeftinije, platim novinara. Dobro razradjena varijanta.

jesi li cuo da idu u stecaj:biggrin: Anica Mojnovac je stecajni upravnik

Anica
11.12.2007., 12:59
jesi li cuo da idu u stecaj:biggrin: Anica Mojnovac je stecajni upravnik
Ma nema veze, samo sam htijela pokazati malome mzipariksu da nije lijepo i da ne vrijedi biti neljubazan sa "viješticom" Anicom. Cevi su dapače lijepa dugoročna...
P.S. Inače, ono malo trgovine danas i nije tako loša stvar za prodavaoce. Slobodno si nabave nove dionice na ~<3.000,00.

Konstantin
11.12.2007., 13:20
P.S. Inače, ono malo trgovine danas i nije tako loša stvar za prodavaoce. Slobodno si nabave nove dionice na ~<3.000,00.

Kolku BESK sto si nabavija na ~<30.000,00.

;)

xman
11.12.2007., 14:00
Kolku BESK sto si nabavija na ~<30.000,00.

;)

Ima još vremena i za to....

Terminator_Sk
11.12.2007., 14:09
Ili FERS na 150 000.... ;) Ali nije to bitno, vazno je da kruzi kapital i svi da budu zadovoljni od retardiranih cvecara , pa do jos debilnijih podmitljivih novinara...:biggrin:

Konstantin
11.12.2007., 14:48
Ima još vremena i za to....
Po taa logika ima vremena, mozeme so sigurnost da kazeme deka CEVI eden den nema ni da bide fabrika. Normalo ima jos vremena za toa ali je izvesno. :confused:

dimitri20030807
11.12.2007., 15:49
c c c c c c c

Zoraxe nemoj plakati, nauci trgovati. Kad je islo UP, usta su ti se cepala, a sada kao da si pojeo stipcu.
Prvo, bez razlike sto se neslazem sa Anicom za mnogo stvari (osim za Mavrovo i za ovu firmu), ona je u pravu, i kaze da firma vredi ali na duze staze(po meni min. x7). Pa niko ne zeli da kupuje dionicu iznad book-a, a da se pritom povezuje sa sudskim sporom, za koji nema resenje bar u skorije vreme. Bez razlike sto mislim da ce firma raditi super nakon zavrsetka tog sudskog spora, mislim da kod nas se mogu desiti namestaljke i u 90-oj minuti, i da sve ode u bestraga. U ovo vreme cena izmegju 4000-5000 je top cena za fondove i vece igrace, posto ispod toga je sve bozji dar i oni u ovo vreme su spremni da rizikuju po tu cenu, a sve iznad je za njih dobar rizik, i ne zele da se opeku kao kod Mavrova

zoraxe
11.12.2007., 16:22
Zoraxe nemoj plakati, nauci trgovati. Kad je islo UP, usta su ti se cepala, a sada kao da si pojeo stipcu.
Prvo, bez razlike sto se neslazem sa Anicom za mnogo stvari (osim za Mavrovo i za ovu firmu), ona je u pravu, i kaze da firma vredi ali na duze staze(po meni min. x7). Pa niko ne zeli da kupuje dionicu iznad book-a, a da se pritom povezuje sa sudskim sporom, za koji nema resenje bar u skorije vreme. Bez razlike sto mislim da ce firma raditi super nakon zavrsetka tog sudskog spora, mislim da kod nas se mogu desiti namestaljke i u 90-oj minuti, i da sve ode u bestraga. U ovo vreme cena izmegju 4000-5000 je top cena za fondove i vece igrace, posto ispod toga je sve bozji dar i oni u ovo vreme su spremni da rizikuju po tu cenu, a sve iznad je za njih dobar rizik, i ne zele da se opeku kao kod Mavrova

Halo druze! Pa gde vidis suze? Ja samo pljujem po onim nepismenjacima koji idu gde ide stado. A ja znam trgovati, ne brini, i nemoj suditi po mojoj aktivnosti i komentarima na forumu. Od kud znas sta ja radim? I za mene je ovo dobro cena, za ulaz, a ne za izlaz. Slazemo se da vrede na duzi period, mozda i srednji..., ali ono iznad book-a???
Hajde pozdrav ;)

micomk
13.12.2007., 20:27
Сопственоста на ФЗЦ „11 Октомври“ - недефинирана
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1277&ArticleID=82086

balkan*star
13.12.2007., 21:38
Danas +4,96% ..
Polako se stvari oko sopstvenosti rasplicu.
Eksport import u stecaj nije vise vlasnik mnozinskog udela.
U zadnjih godinu dana:
Фка за цев.11Октомвр Куманово
Минимална цена 3.020
Максимална цена 5.950
Број на трансакции 2.906
Истргувана количина 135.214
Промет во денари 602.980.737,00
Cjena u zadnjih godinu dana nikad nije bila ispod 3000...

sharkoon
13.12.2007., 22:56
Danas +4,96% ..
Polako se stvari oko sopstvenosti rasplicu.
Eksport import u stecaj nije vise vlasnik mnozinskog udela.
U zadnjih godinu dana:
Фка за цев.11Октомвр Куманово
Минимална цена 3.020
Максимална цена 5.950
Број на трансакции 2.906
Истргувана количина 135.214
Промет во денари 602.980.737,00
Cjena u zadnjih godinu dana nikad nije bila ispod 3000...

nisam bash siguran... % izveshtaja od 01.12
http://www.cdhv.org.mk/Dokumenti/5posto_011207.pdf
je isti kao i do sada: 50,62
i zasad ne vidim kako bi se to promenilo :nemampoj:

sekula
13.12.2007., 23:07
promenilo se...
prodali su radnici
kupili:
Gorgi Jovanov 8185
zveza bank 2064
Qwest investments ltd 1194 (poteza)
mak assets ( fond mkd) 1057
Andrej Vernik slo 1044
Abanka slo 1000
itd itd

micomk
14.12.2007., 19:58
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1278&ArticleID=82137

balkan*star
14.12.2007., 20:21
Interesantno je to da prihodi fabrike od 15mil eur su iskorisceni za kupnju nejzinih dionica , sto znaci kad se sve rascisti one 51% nisu vlasnistvo ni eksport import ni kubpal gmbh...vec vlastite dionice FZC-a
Book 0,6
Prihodi 2006: 36 miliona eura:eek::thumbsup:
Prihodi 2005: 30 miliona eura

vikser
14.12.2007., 20:27
Interesantno je to da prihodi fabrike od 15mil eur su iskorisceni za kupnju nejzinih dionica , sto znaci kad se sve rascisti one 51% nisu vlasnistvo ni eksport import ni kubpal gmbh...vec vlastite dionice FZC-a

nisam in....bar u momentu.....al kako kazu ljudi koji poznaju f/ku rijekli da su do sad dionice prodavali penzioneri i siromahi radnici....nitko drugi.....znaci vrijedi i mnogo vise nego sto obicni investi znaju:thumbsup:

ps.....nemam nikakve matematicke analize......post je baziran na ljudstvo i njihova rijec o biznisu koji ima F/ka

balkan*star
14.12.2007., 20:31
http://www.sec.gov.mk/./objavi2007/152/FZC11Oktomvri_godisen.pdf

jove_yu
14.12.2007., 21:08

ako ova e vistina i segasniot menadzment dobie pravo da raspolaga so 51% od akciite otkako ke se resi stecajniot problem(duri i na kratko od nekolku godini kolku sto nalaga zakonot za HV za sopstveni akcii na svoi ime i svoja smetka) ke bide cirkus, bidejki krivicni posledici nema da postojat po menadzmentot , osvrt kako se praznela fabrikata sekojdnevno so iznesuvanje skapoceni masini slicno odvivanje na rabotite palevski/nastovski famord.

Vreme: 11 okt-fzc."Освен тоа, машината за производство на цевки и профили од 5 милиони евра била пренесена во Грција со изговор дека ќе се формира заедничко претпријатие меѓу македонската и грчката страна. Оттогаш на машината и се загубила трагата".

da se nadevame na najdobro!

dimges
14.12.2007., 22:06
ako ova e vistina i segasniot menadzment dobie pravo da raspolaga so 51% od akciite otkako ke se resi stecajniot problem(duri i na kratko od nekolku godini kolku sto nalaga zakonot za HV za sopstveni akcii na svoi ime i svoja smetka) ke bide cirkus, bidejki krivicni posledici nema da postojat po menadzmentot , osvrt kako se praznela fabrikata sekojdnevno so iznesuvanje skapoceni masini slicno odvivanje na rabotite palevski/nastovski famord.

Vreme: 11 okt-fzc."Освен тоа, машината за производство на цевки и профили од 5 милиони евра била пренесена во Грција со изговор дека ќе се формира заедничко претпријатие меѓу македонската и грчката страна. Оттогаш на машината и се загубила трагата".

da se nadevame na najdobro!

>> i za ovo ce posle strani manjinski investitori u FZC da se zale protiv Makedonske vlade a ne sme da preduzme nista protiv grka, isti slucaj kao OKTA, makedonska vlada kriva za monopol, kriva za krsenje monopola, kriva za lose gorivo.. ..tzw grupni "fuck in brain"
..kad niko nema testesteron da im udari malo Drakona..

zivorad
14.12.2007., 23:18
Aj be lugje se toa so plasira vo vreme , reket novinarot Bozinvski ( c'msle, poznat u Kumanovo) , se epteen stari , da ne kazam bajati info. Taa linija za cevki so e podarena na grkot , e use vo vremeto na sozijalizmot, taka da i knigovodstveno e vekje otpisana (nestala u akciji ) tie 15 mil. se macji kashalj u sporedba so uste na kolku mnogu milioni ne im se znae tragot, imalo za site na na vremeto, a bogami i bajagi ostanalo da se trosi vo periodot na tranzicija .Ima podatok deka vo socijalistickiot period koga fzc e rabotel so poln kapacitet nekade 60000-80000 toni/god,trakata (materijal za izrabotka na cevki ) e kupuvana za 1, a prodavana za x5 do x8 , kako gotov proizvod. Pa sega vie racunajte kolku toa godini i kolku toa pari se pravelo :)

balkan*star
15.12.2007., 11:29
http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=589&ArticleID=13405

Борба за акциите на ФЗЦ 11 Октомври
Кој купува во кумановската фабрика за цевки?
Неофицијалните информации се дека интерес за кумановската фабрика за цевки неодамна покажал и српскиот бизнисмен Горан Томиќ, во македонската јавност познат како поранешен прв човек на Полуконти и Ладна Валавница, дел од некогашната Железарница, кои потоа ги продаде на индискиот Митал стил. Во игра се и други познати бизнис имиња

Изминативе две недели на Македонската берза се случува вистинска борба за акциите ФЗЦ Куманово. Минатата недела цената растеше секој ден со максимален плафон, и за само една недела цената порасна за над 40% и во понеделникот се тргуваа по цена од 4.800 денари по акција.
Информациите на “Инвестор” велат дека во ФЗЦ тивко влегуваат приватните хеџ фондови, зад кои стојат познати бизнис имиња од Македонија и Србија. Неофицијалните информации се дека интерес за кумановската фабрика за цевки неодамна покажал и српскиот бизнисмен Горан Томиќ, во македонската јавност познат како прв човек на Полуконти и Ладна Валавница, дел од некогашната Железарница, кои потоа му ги продаде на индискиот Митал стил. Засега имињата на оние ои купуваат се само во зонатат на шпекулациите, бидејќи хеџ фондовите немаат обврска да ги соопштат имињата на клиентите во чие име купуваат.
Но, едно е сигурно. Дека оној кој купува акции од ФЗЦ знае точно колку тие вредат и спремен е да ризикува за да дојде до нив. Ф-ката за заварени цевки и профили од Куманово е еден од најзначајните производители на челични цевки во Југоисточна Европа и е веќе препознатливо име на светските пазари. Тоа е една од најстарите македонски фабрики кои постои речиси половина век и кој зад себа има долга историја на докажан квалитет. Цевките и профилите кои ги произведува ФЗЦ имаат широка употреба, од изградба на гасоводи и цевководи, па се до градежната индустрија. Значи бизнис потенцијалите се огромни, иако сега компанијата работи само со околу 30% од капацитетот. ФЗЦ момнетално е ангажирана и изградбата на гасоводниот систем во Куманово, како и на изградба на цевководот на хидросистемот Злетовица. Она што е спорно во целиот случај е што доминантен сопственик на ФЗЦ е Експорт Импорт банката, која неколку години е во стечај. Не треба да се занемари фактот дека дека моментално во тек е судскиот спор против Љубе Трпески и Методија Смиленски, најголемиот сопственик на Експорт Импорт банката, за проневерите од кои НБМ, односно државата е оштетена за 40 милиони долари. Во такви околности, многу лесно би можело да се случи државата да ја продава ФЗЦ Куманово. Тоа би било можно сценарио ако државата одлучи да си ги наплати побарувањата од стечајната маса на Експорт Импорт. Во тој случај цената на акцијата би можела да оди нагоре. Но, спорна ситуација во целата работа е и извештајот за минатата година на ревизорската куќа Грант Тортон, во која ревизорите одбиле да дадат мислење за состојбите во која се наоѓа ФЗЦ.
Според проценките од 1991 година, ФЗЦ е проценета на околу 60 милиони марки. Вкупниот број на акции на ФЗЦ неофицијално изнесува 491 илјада.

Купбал само во берзанската трансакција за купување на ФЗЦ а.д. фигурира како сопственик на ова профитабилно кумановско претпријатие. На крајно сомнителен начин, под притисок од експремиерот Георгиевски, за само 5 милиони американски долари беше купен контролниот пакет акции од ФЗЦ а.д. Куманово, фирма што вреди најмалку 200 милиони американски долари. Номиналниот сопственик на Купбал, Фридрих Балдингер, никогаш по купувањето на ФЗЦ Куманово не се појави да види што купил. Во негово име со фирмата управуваше Јован Андонов - Реган, а на извршните функции останаа Миле Цветановски и експратеникот од СДСМ, Слободан Богдановски Кана...
http://www.forum.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=172&EditionID=81&ArticleID=2422&Page=2

momentalni m.cap=30 mil eur => fzc = rz uslugi :eek::biggrin:
Znaci mozda i ima jos dionica sa potencijalom za rast kao sto je bio makstil, tj. x10..
fzc radi sa 30% kapaciteta, a prihod za 2006 im je:2.253.557.000 den ili preko 36 mil eur
Kad bi radio sa bar 70% kapaciteta prihod fzc-a bio bi veci od prihod makstila

Adv.Lexy
15.12.2007., 13:15
Imate denes vo vreme za FZC. Za kopanite sto ja vodat firmata i sl. Me mrzi da go baram za postiranje ovde.

ZLAMIJA
15.12.2007., 13:30
Imate denes vo vreme za FZC. Za kopanite sto ja vodat firmata i sl. Me mrzi da go baram za postiranje ovde.

Eve jas ke go napram za tebe. Da ne se macis ti:biggrin:
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1279&ArticleID=82195

Master1
16.12.2007., 02:55

Sekoj den vo Vreme ima po nekoj tekst protiv FZC i protiv menadzmentot tamu. Toa se neozbilni i naracani tekstovi. Gi pisuva Z.Bozinovski a gi objavuva pod drugo ime. Inaku Z.B. e novinarot-svetski rekorder po krivicni prijavi za kleveta, lezese i vo zatvor. Da gi ostavime na strana tie gluposti.
Realno gledano, FZC ("Cevi") e potceneta vo momentot. Spred tehnologijata sto ja ima, menadzmentot koj ja vodi, strucnjacite sto rabotaat vo FZC, kapacitetot na proizvodstvo, godisniot promet i potencijalot za rast sto go ima, vo slednite 12 meseci cenata bi mozela da mu porasne za x 2 do x 2,5 od segasnata vrednost. Glaven problem se onie 50,6% sto se zaglaveni vo stecajot na Eksport-Import bankata (poveke ima vo poranesnite postovi na ovaa tema).
Licno ne sum vlezen vo CEVI, no imam namera. Ke cekam uste nekoj den, "vestive" od Vreme dodatno da ja srusat cenata za sto podobra dokup.:cool:

Master1
16.12.2007., 03:04
Sto se odnesuva do menadzmentot na FZC, tie se ili premnogu cesni, ili premnogu naivni, stom dozvolija Smilenski taka da gi izraboti. Ne ja kupija fabrikata koga mozea, koga gen.dir. bese pratenik vo Sobranieto na RM, a podocna imaa uste nekolku sansi za partnerstvo so seriozni kompanii od nadvor. Seto toa go propustija i naivno dozvolija da gi kupi Smilenski za smesni pari koi za edna godina gi vrati x 5.
Sto se odnesuva do strucnosta, ne veruvam deka nekoj na Balkanot ima podobar inzeneski tim vo oblasta vo koja se. FZC e monopol na Balkanot za proizvodstvo na bezsavni cevki so sekakvi dijametri, duri i za onie koi se koristat za naftovodi i gasovodi, gi imaat site mozni atesti po site povazni svetski standardi...

dimitri20030807
16.12.2007., 03:29
Sekoj den vo Vreme ima po nekoj tekst protiv FZC i protiv menadzmentot tamu. Toa se neozbilni i naracani tekstovi. Gi pisuva Z.Bozinovski a gi objavuva pod drugo ime. Inaku Z.B. e novinarot-svetski rekorder po krivicni prijavi za kleveta, lezese i vo zatvor. Da gi ostavime na strana tie gluposti.
Realno gledano, FZC ("Cevi") e potceneta vo momentot. Spred tehnologijata sto ja ima, menadzmentot koj ja vodi, strucnjacite sto rabotaat vo FZC, kapacitetot na proizvodstvo, godisniot promet i potencijalot za rast sto go ima, vo slednite 12 meseci cenata bi mozela da mu porasne za x 2 do x 2,5 od segasnata vrednost. Glaven problem se onie 50,6% sto se zaglaveni vo stecajot na Eksport-Import bankata (poveke ima vo poranesnite postovi na ovaa tema).
Licno ne sum vlezen vo CEVI, no imam namera. Ke cekam uste nekoj den, "vestive" od Vreme dodatno da ja srusat cenata za sto podobra dokup.:cool:

tehnologija - prosek
menadzment - ispod proseka
strucnjaci - dobri i iskusni
kapacitet - ne iskoriscen
godisni promet - slab
potencijal kao fabrika - veoma velik

Ako se nagje resenje za onih akcija (50,6%), ovo vam je novi STIL t.j. min x 7 book

dimitri20030807
16.12.2007., 03:33
I jos nesto za rubriku "dali ste znali":
- prvu masinu za pranje vesa u bivsoj Jugoslaviji je uragjena bas u CEVI, ali pametni Slovenci (Gorenje) otkupio patent, i ostalo crno gvozgje u Kumanovu. Opet se desila ona prica Makedonci daju paprike, a Slovenci ajvar.

Miss Titan
16.12.2007., 11:01
Interesantan fakt je to da i prvi razuznavac se licno a i pojedini clanovi obitelji(Mijalkova Milka-mamica) debelo utankirali ovde.Kad si na takvu poziciju imas puno vise informacija...

Master1
16.12.2007., 13:40
Citat: tehnologija - prosek,menadzment - ispod proseka,kapacitet - ne iskoriscen,godisni promet - slab

Kolega, molim odgovor na nekoliko pitanja:
- ako im je tehnologija prosecna, ko onda ima na Balkanu bolju ?
- ako je menadzment ispod proseka, kako su onda stvorili i odrzali takvu kompaniju?
- dali zaista mislis da je 36 mil.Eura slab godisnji promet, ako je m.cap. kompanije 30 mil.Eura? Narocito ako se zna da je vecinski vlasnik u stecaj, i samim tim je onemoguceno FZC- u vece iskoriscavanje proizvodnih kapaciteta (ucesce u vecim svetskim tenderima, avansiranje vece proizvodnje i sl.).

Master1
16.12.2007., 13:48
Interesantan fakt je to da i prvi razuznavac se licno a i pojedini clanovi obitelji(Mijalkova Milka-mamica) debelo utankirali ovde.Kad si na takvu poziciju imas puno vise informacija...

To moze biti dobra vest a i ne mora. Zavisi kada je usao i kada namerava izaci. A najvise sta mu je u planu. Mozda ima nameru da preuzme FZC?
Koleginice, dali mozda znate gde je drugde usao, kojim se drugim dionicama isto tako dobro natankirao i kada?

Terminator_Sk
16.12.2007., 15:39
To moze biti dobra vest a i ne mora. Zavisi kada je usao i kada namerava izaci. A najvise sta mu je u planu. Mozda ima nameru da preuzme FZC?
Koleginice, dali mozda znate gde je drugde usao, kojim se drugim dionicama isto tako dobro natankirao i kada?

Master1, poceo si mnogo da pitas, a to nije dobro. Makedonski glavni igraci su vec in , pa prema tome gde ima i dima, tamo ima i...;)

dimitri20030807
16.12.2007., 19:12
Citat: tehnologija - prosek,menadzment - ispod proseka,kapacitet - ne iskoriscen,godisni promet - slab

Kolega, molim odgovor na nekoliko pitanja:
- ako im je tehnologija prosecna, ko onda ima na Balkanu bolju ?
- ako je menadzment ispod proseka, kako su onda stvorili i odrzali takvu kompaniju?
- dali zaista mislis da je 36 mil.Eura slab godisnji promet, ako je m.cap. kompanije 30 mil.Eura? Narocito ako se zna da je vecinski vlasnik u stecaj, i samim tim je onemoguceno FZC- u vece iskoriscavanje proizvodnih kapaciteta (ucesce u vecim svetskim tenderima, avansiranje vece proizvodnje i sl.).

Prijatelju, ja nemam ama bas nista protiv fabrike, i ako vidis da sam i sam napisao da je buducnost super ako se sve zavrsi brzo i kako treba sa onih 50%. Ali ako si bio u CEVI videces da je 36mil., nista u uporedbi koliko ona stvarno vredi, posto ovo je jedna od najpodcenjenije fabrike u MKD. Prema tome po mene mislim da je trenutacni prihod slab. A oko menadzmenta, nemam dodatnih komentara, a ti ispitaj sam ko je sve u menadzmentu. Po meni dobar menadzer je ne onaj koji ce odrzati firmu, nego onaj koji ce za 16 god. uraditi da bude bar 8 puta vrednija nego sto je bila.

mk_trejader
16.12.2007., 19:15
Prijatelju, ja nemam ama bas nista protiv fabrike, i ako vidis da sam i sam napisao da je buducnost super ako se sve zavrsi brzo i kako treba sa onih 50%. Ali ako si bio u CEVI videces da je 36mil., nista u uporedbi koliko ona stvarno vredi, posto ovo je jedna od najpodcenjenije fabrike u MKD. Prema tome po mene mislim da je trenutacni prihod slab. A oko menadzmenta, nemam dodatnih komentara, a ti ispitaj sam ko je sve u menadzmentu. Po meni dobar menadzer je ne onaj koji ce odrzati firmu, nego onaj koji ce za 16 god. uraditi da bude bar 8 puta vrednija nego sto je bila.

nazalost moracemo da sacekamo za resenje onih 51% ... do tak, fabrika se mora odzavati ....

btw .. neko je spomenuo besavne cevi ... FZC proizvodi samo savne cevi .. i profili

n3xu5
17.12.2007., 01:58
podrzujem sve postove i diskusiju oko CEVI...sada nemam vremena da kazem moje mislenje, ali bice ovih dana...pogledajte moje prethodne postove i znace te :)
A Z.B. sta jede GO*NA za CEVI to je druga stvar,...sreca da njega niko ne slusa:)

pozdrav svima

Master1
17.12.2007., 03:43
Master1, poceo si mnogo da pitas, a to nije dobro. Makedonski glavni igraci su vec in , pa prema tome gde ima i dima, tamo ima i...;)

Dobro je kolega, cak i odlicno. Ako je to sve istina ( a jeste), onda bolju reklamu za MSE ne mozemo da zamislimo. Cim su nasi decission makeri usli toliko i jos uvek su na MSE, onda je jasno da pretstoji svetla buducnost nasoj drzavici i MSE.:thumbsup:

Adv.Lexy
17.12.2007., 09:52
n3xu5, ne budi siguran da ZB niko ne slusa.Ljudska glupost ti je samo jedna od dve stvari u univerzunu koi su beskrajni. Zaprepastices se kad vidis koliko ima neiformiranih koi misle da su likovi kao ZB, Fokus i Mladenov alfa i omega i da su oni izvor prave istine.
Zato kad vidis takav narucen ZB tekst - Oprez.

micomk
19.12.2007., 18:10
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1282&ArticleID=82403

kirek2
20.12.2007., 09:48
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1282&ArticleID=82403

site napisi za FZC se vo Vreme, malce cudno, ama ovie od Media Print Makedonija ne se nesto zainteresirani za ovaa storia! Da ne se nameracil Velija na CEVI??? Ili pak toj Maj....t bozinovski dobil provizija od Tomic da ruga za da ja butne cenata!

zivorad
20.12.2007., 11:13
Abe Cm'sle ( Zoran Bozinovski) ne raboti bez provizija. E sega ako ne daes ke pisuvam, ako daes nema da pisuvam , a moze i druga varijanta , koa textot go raboti za poznat kupuvac: togas ako daes ke pisuvam, ako ne daes nema da pisuvam, taka da on bez pari ne raboti ama bash nisto. A da inace pazljivo gi citav textovite, i tolku mu se nesredeni, haoticni, sakam kazam neznam recam, so sila raztrzanje kori, taka da po se izglea, use nema poznat kupuvac.
Jebiga samo ke gi kaci akciite na FZC ( nikoj be vise ne nudi po 4.000 , siete cekaat UP )

balkan*star
20.12.2007., 20:20
Abe Cm'sle ( Zoran Bozinovski) ne raboti bez provizija. E sega ako ne daes ke pisuvam, ako daes nema da pisuvam , a moze i druga varijanta , koa textot go raboti za poznat kupuvac: togas ako daes ke pisuvam, ako ne daes nema da pisuvam, taka da on bez pari ne raboti ama bash nisto. A da inace pazljivo gi citav textovite, i tolku mu se nesredeni, haoticni, sakam kazam neznam recam, so sila raztrzanje kori, taka da po se izglea, use nema poznat kupuvac.
Jebiga samo ke gi kaci akciite na FZC ( nikoj be vise ne nudi po 4.000 , siete cekaat UP )

Nemoj tako anica je rekla da ce kupiti na 3000, pored ostalih crnih bisera kao da ce fersped na 150.000 :biggrin:

Marlon
20.12.2007., 20:55
Nemoj tako anica je rekla da ce kupiti na 3000, pored ostalih crnih bisera kao da ce fersped na 150.000 :biggrin:

Pa malo smo joj i kod Betona i Stila pomrsili računicu. :biggrin:

Adv.Lexy
20.12.2007., 21:15
Ja moje cekam na 2999. Samo se mislam da stavam eden nalog za sekoj slucaj na 3001, da ne mi gi zeme Marlon na 3000. :confused:

Terminator_Sk
20.12.2007., 21:16

Ne mari za nju, jerbo ovih dana gruva makedonske specijalitete sa izrazitim visokim stepenom gusta.:biggrin:
A za CEVI nema zime, buducnost je svetla :thumbsup:

Sto bi rekao Bora Corba: " Ispod cevovoda i sahta, plovi moja braon jahta":)

samba
20.12.2007., 21:22
A,koja vam je ta Anica :biggrin::p:,ja poznajem jednu,kojoj se metak zaglavio u cev(CEVI),pa je sada zovem "puska neispucana".;)

Terminator_Sk
20.12.2007., 21:25
mala korekcija:
stihovi su bili : " preko cevovoda i spod shahta plovi moja braon jahta"
A preko CEVI mozete kupiti i jahticu druge boje, na primer bele ;)

LJUC
10.01.2008., 21:23
*Vreme* i dajle analizira dugogodisnji spor oko vlastnistva FZC:
Во двојната улога на Туше Гошев се кријат и двојни добивки
Гошев беше министер за правда во Владата на Бранко Црвенковски од 1992 до 1994 година. Познавачите велат дека не случајно токму тој се јавува како застапник на ФЗЦ и на „Купбал“ бидејќи на дланка ги има речиси сите структури во судските кругови. Неговото застапување на двете фирми само докажува дека раководството на ФЗЦ има интерес „Купбал“ да го добие судскиот спор и управувачкиот пакет акции. Доказ за ова е што на рочиштата меѓу „Купбал“ и Експорт импорт банка, освен Гошев, се појавува и финансискиот директор на ФЗЦ Чедомир Петрушевиќ и покрај тоа што фабриката не е вклучена во спорот. За дел вработени во ФЗЦ нејасно е зошто раководството на ФЗЦ толку инсистира управувањето да припадне во рацете на „Купбал“.
Сепак, поради судскиот процес меѓу „Купбал“ и Експорт импорт банката во стечај, Народната банка на Македонија не може да ги наплати побарувањата. Со тоа, сопственоста на фабриката се уште останува недефинирана, а раководството забранува влез за сите оние што не се вработени. Поранешниот гувернер Љубе Трпески веќе изјави дека токму акциите што сега вредат околу 20 милиони евра биле причина тој да падне во немилост на одредени политички структури.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1298&ArticleID=83451
@balkanstar
Jeste mozda razmisljali koja je bolja varijanta za malog dinicara ?Da Narodna Banka naplati
zalog,ili mozda da *Kupbal* dobije spor?

n3xu5
10.01.2008., 22:08
*Vreme* i dajle analizira dugogodisnji spor oko vlastnistva FZC:
Гошев беше министер за правда во Владата на Бранко Црвенковски од 1992 до 1994 година. Познавачите велат дека не случајно токму тој се јавува како застапник на ФЗЦ и на „Купбал“ бидејќи на дланка ги има речиси сите структури во судските кругови. Неговото застапување на двете фирми само докажува дека раководството на ФЗЦ има интерес „Купбал“ да го добие судскиот спор и управувачкиот пакет акции. Доказ за ова е што на рочиштата меѓу „Купбал“ и Експорт импорт банка, освен Гошев, се појавува и финансискиот директор на ФЗЦ Чедомир Петрушевиќ и покрај тоа што фабриката не е вклучена во спорот. За дел вработени во ФЗЦ нејасно е зошто раководството на ФЗЦ толку инсистира управувањето да припадне во рацете на „Купбал“.
Сепак, поради судскиот процес меѓу „Купбал“ и Експорт импорт банката во стечај, Народната банка на Македонија не може да ги наплати побарувањата. Со тоа, сопственоста на фабриката се уште останува недефинирана, а раководството забранува влез за сите оние што не се вработени. Поранешниот гувернер Љубе Трпески веќе изјави дека токму акциите што сега вредат околу 20 милиони евра биле причина тој да падне во немилост на одредени политички структури.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1298&ArticleID=83451
@balkanstar
Jeste mozda razmisljali koja je bolja varijanta za malog dinicara ?Da Narodna Banka naplati
zalog,ili mozda da *Kupbal* dobije spor?

Ova pa nesto idiotot Zoran Bozinovski sere nesto po novini, aj sto sere nego sto jade gomna(svoite)...dzabe mu e sve, nemoze da ja butne cenata...samo treba da go doznaeme honorarot za koj toj gi jade gomnata, sitna paa mora da e,zasto covekot e do gusa u dugovi...epa jadi be ZB, jadi gomna za sitna para,koga moras...
A so akciite, sto i da se sluci, povolno ke bide i od togas akcijata ke nema nikakvi precki da odi samo up...
A ZB nikogas nema da prestane da jade gomna,a veke neviknal na niv,odamna.

LJUC
10.01.2008., 22:29

Време, број 1269, 10.01.2008

КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ ИЛИ НЕЕТИЧКО ОДНЕСУВАЊЕ?

Мери Јордановска

mk_trejader
10.01.2008., 23:01
Ova pa nesto idiotot Zoran Bozinovski sere nesto po novini, aj sto sere nego sto jade gomna(svoite)...dzabe mu e sve, nemoze da ja butne cenata...samo treba da go doznaeme honorarot za koj toj gi jade gomnata, sitna paa mora da e,zasto covekot e do gusa u dugovi...epa jadi be ZB, jadi gomna za sitna para,koga moras...
A so akciite, sto i da se sluci, povolno ke bide i od togas akcijata ke nema nikakvi precki da odi samo up...
A ZB nikogas nema da prestane da jade gomna,a veke neviknal na niv,odamna.

Stvarno neznam sto te vozbuti textot, koga istiot e najrealen text bilo koga napisan vo "Vreme". Izlozenoto e 100% tocno, Cupbal ima spor so ExIm - fakt, NBRM ima zalog - fakt, menadzmentot normalno naviva za Cupbal - fakt (mozda ne ti e jasno zosto menadzmentot naviva za Cupbal ??? )... e sega ako mozes ovie raboti da gi povrzes ke ti stane jasno deka sto pobrzo ke se zavrsi ova triagolna misterija toa e sekako golem plus za malite akcioneri, a uste povazno e KOJ ke bide pobednik vo cela ova situacija ... daleku ne se soglasuvam deka "...sto i da se sluci, povolno ke bide i od togas akcijata ke nema nikakvi precki da odi samo up..." ... mozda ke zvuci banalno ali licno mislam deka vo slucajov e mnogu podobro da NBRM stane nov dominanten sopstvenik i ke bide primorena da go prodade delot ... e posle toa moze da se pocne da se zbori za up & down ...

n3xu5
10.01.2008., 23:13

Време, број 1269, 10.01.2008

КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ ИЛИ НЕЕТИЧКО ОДНЕСУВАЊЕ?

Мери Јордановска

dobra smeska....

LJUC
10.01.2008., 23:30
Stvarno neznam sto te vozbuti textot, koga istiot e najrealen text bilo koga napisan vo "Vreme". Izlozenoto e 100% tocno, Cupbal ima spor so ExIm - fakt, NBRM ima zalog - fakt, menadzmentot normalno naviva za Cupbal - fakt (mozda ne ti e jasno zosto menadzmentot naviva za Cupbal ??? )... e sega ako mozes ovie raboti da gi povrzes ke ti stane jasno deka sto pobrzo ke se zavrsi ova triagolna misterija toa e sekako golem plus za malite akcioneri, a uste povazno e KOJ ke bide pobednik vo cela ova situacija ... daleku ne se soglasuvam deka "...sto i da se sluci, povolno ke bide i od togas akcijata ke nema nikakvi precki da odi samo up..." ... mozda ke zvuci banalno ali licno mislam deka vo slucajov e mnogu podobro da NBRM stane nov dominanten sopstvenik i ke bide primorena da go prodade delot ... e posle toa moze da se pocne da se zbori za up & down ...

Potpolno se soglasuvam deka e podobro NBRM da go aktivira zalogot i da pocne da se rascistuva ovaa dolgogodisna siruacija.NBRM ke gi prodade po pazarna vrednost,a poveke pravni eksperti smetaat deka toa moze da go stori
duri i sega.Moe mislenje r deka se ceka da zavrsi sudenjeto na eks-guvernerot
Trpevski ,pa da pocne da se odmotuva klopceto

mk_trejader
11.01.2008., 00:45
Potpolno se soglasuvam deka e podobro NBRM da go aktivira zalogot i da pocne da se rascistuva ovaa dolgogodisna siruacija.NBRM ke gi prodade po pazarna vrednost,a poveke pravni eksperti smetaat deka toa moze da go stori
duri i sega.Moe mislenje r deka se ceka da zavrsi sudenjeto na eks-guvernerot
Trpevski ,pa da pocne da se odmotuva klopceto

Momentalno nemozat da prodadat bidejki se vo sopstvenost na Exim i postoi zabrana za bilo kakvi dejstvija so niv (trgovski i netrgovski prenos, zalog itd) .. treba da se resi sudskiot spor (t.e. pravosilna odluka od sudot), NBRM da go aktivira zalogot ...

roko
11.01.2008., 10:50
fzc ide u stecaj ?

mk_trejader
11.01.2008., 10:55
fzc ide u stecaj ?

ne

n3xu5
11.01.2008., 23:43
fzc ide u stecaj ?

ti ke se samoubies???

dimitri20030807
12.01.2008., 02:53
I ja sam cuo nesto oko stecaja, na taj nacin najlakse ce se resiti vlada RM od postojeceg rukovodstva komunjara

mk_trejader
12.01.2008., 04:14
I ja sam cuo nesto oko stecaja, na taj nacin najlakse ce se resiti vlada RM od postojeceg rukovodstva komunjara

trziste cjevi i nije bas jednostavno ... a i zakon nedozvoljava tek tako stecaj ... duze pare nekom - ne ... blokirani racun - ne .... i kako bi oni stecaj potegli?

dimitri20030807
12.01.2008., 04:27
Salim se za stecaj, ali veruj bice turbulencije u ovu firmu, to je sigurno

ProFit
12.01.2008., 09:18
Salim se za stecaj, ali veruj bice turbulencije u ovu firmu, to je sigurno

toga tipa "turbulencije" zanci i profit za nas ;), naravno (a)ko si siguran...

ps: kao sto vidim ima nas... :biggrin:

mk_trejader
12.01.2008., 12:19
dok se ne resi status ExIm Banke nece biti nista ... samo se molite da bi "komunjarski direktori" ne opljackaju firmu ... po meni 98% da to nece uraditi ...

ProFit
12.01.2008., 13:53
dok se ne resi status ExIm Banke nece biti nista ... samo se molite da bi "komunjarski direktori" ne opljackaju firmu ... po meni 98% da to nece uraditi ...

kad dosada nisu opljackali nece ni sada,... ne od patriotskih vec od licih...
ps: kazu puno bezvezno dosadno kod Jorgo Kuka, nebi niko da ga druzi u zindanu... :biggrin:

n3xu5
12.01.2008., 14:04

ajde kazi mi bar jedan nacin kako bi "komunjarski direktori" opljackali firmu???Menadzeri FZC-a, kakvi i da su, odrzali su kompaniju zivu, josuvek radi dobro, a pogledaj druge firme u Makedoniji (a pogotovo u Ku-vo) od slicnih razmera kako su prosli...Iskra=Milano-Bajrus, Zitomel=Bajrus, Kiro Fetak=stecaj, CIK=stecaj itn, itn....moje mislenje je da ne bi trebali pljujati po menadzment FZC-a

pozdrav

vikser
12.01.2008., 17:32
ajde kazi mi bar jedan nacin kako bi "komunjarski direktori" opljackali firmu???Menadzeri FZC-a, kakvi i da su, odrzali su kompaniju zivu, josuvek radi dobro, a pogledaj druge firme u Makedoniji (a pogotovo u Ku-vo) od slicnih razmera kako su prosli...Iskra=Milano-Bajrus, Zitomel=Bajrus, Kiro Fetak=stecaj, CIK=stecaj itn, itn....moje mislenje je da ne bi trebali pljujati po menadzment FZC-a

pozdrav

...malo se vise raspitaj koja je pozadina sve te firme...........pa nije valjda da taj lokalni mangup ima toliko pameti...........sve se zna .....al.....dharma:mad:

Del Boy
17.01.2008., 20:05
Pozdravljam! Pratim ovaj forum vec 2 godine,kvalitet postova je zadnjih 10 meseci vrtogavo padao,kultura se izgubila negde usput,a informacije su sve redze i redze. Zato sam odlucio participirat konstruktivno dajuci samo informacije i analize,bez pritom da navijam i nabijam. So long plonkers!

MPinvest
17.01.2008., 20:08
Dobro nam dośo

Del Boy
17.01.2008., 20:18
Sto se tice fabrike Shavni cevi,moj info(osoba koja je sto puta spominjana na ovoj temi) kaze da je cena momentalna super,brzi rast i ne ocekuje jer FZC ima vecinski vlasnik koji ne prodaje ovaj rudnik zlata. Da pridodam da su Austrijanci ali i Francuzi bili u poseti fabrici i nisu mogli da veruju da negde u Makedoniji na brdovitom balkanu neko spaja cevi svih razmera po duzini(ovo pisem jer tako u Evropi cevi spajaju jedino jos dve-tri firme) kvalitet izrade je extra a na to i cena konkurentna. FZC posluje izvanredno.Znam puno vise toga al za pocetak je dosta.

LJUC
17.01.2008., 21:06
Slucajno sam naletio na ovaj info koji indiektno govori da firma koja sprovodi gasifikaciju Kumanova JP Kumanovo-Gas htela bi da izbegne FZC i zakon !
Јавното претпријатие „Куманово - Гас“ за една година и два месеца поставило 4.960 метри цевки. Од нив 3.500 се полиетиленски Фи -159, а останатите челични Фи -90 во должина од 1.460 метри.
„Куманово - Гас“ и локалната власт досега вложиле околу 850.000 евра за проектот гасификација на градот што почна во апил 2006 година кога и се формираше претпријатието. Поставувањето на цевките почна на 8 ноември.
“Преговараме со Министертвото за економија да ја промени одлуката донесена во 1990 година каде децидно стои дека сите цевки за гасоводната мрежа мора да бидат челични. Со оглед на новите достигнувања, сметаме дека полиетиленот е поевтин материјал и не се потребни поголеми вложувања за одржување на мрежата“, изјави директорот на ЈП „Куманово Гас“ Момчило Мирчевски.
Ако се промени одлуката за употреба на полиетиленски цевки, додаде Мирчевски, би требало да се намалат трошоците и за натамошните приклучоции на домаќинствата и установите. Според него, за стан со површина од 100 метри квадратни цената на приклучоците просечно ќе изнесува 2.500 евра. Претпријатието планира на домаќинствата да им овозможи исплата на 10 месечни рати за приклучоците.
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=913&ArticleID=47758

Del Boy
17.01.2008., 21:29
Tacno,ali ce za koju godinu isti taj fini gospodin stedisa narodni dusebriznik Mircevski da popravlja te polietilenske...децидно стои дека сите цевки за гасоводната мрежа мора да бидат челични. Robin Hood zeli,narodu svome da kruh podjeli...

zivorad
18.01.2008., 01:12
Aj i jas malku da se nadovrzam so moite skromni poznavanja za fzc.
Blagodarejki na enormniot rast na celik vo mesec Januari, (30-50 Euro/ton) , i najavite za pogolemi skokovi vo Fevruari, po se izgleda nema da ima zima za FZC. Se slozuvam so Del dek fzc e zlatna koka , ja bi ja narekol Uspan Dzin, no problemot e u neinvesticija u svez pamet im fali "Know-how", drug problem e prevrabotenost i neefikasnot i toa u najgolem del u nesustinski delatnosti ( ishrana, odrzuvanje, obezbeduvanje, vnatresen transport itd itd ), a pak od druga strana ( malku pofalba) gi imaat( ne samo so gi imaat nego i se pridrzuvat do niv ) site mozni sertifikati za izvoz po cel svet,nemaat nikakvi pogolemi obvrski sprema nikoj ( site ino krediti se vrateni ),osven tekovni na domasnite banki, i....., dosta za pocetok.
A da," kumanovo -gas", hm so da kazam dobra investicija za perenje pari, ili kako vikaat "videla zaba konj se kova pa i taa dignala noga", sea polietilenski cevki im teknalo hm, kako mali dzokica zamislja stvari, daj boze neka gresham ali po se izgleda mi lici na mrtvo rodence, ili use ednata od mnogu promaseni investicii ,( barem celicnite cevki ne se zagaduvaci na pocvata, za razlika od polietilenski ) i pod uslov da stojat prazni

mk_trejader
18.01.2008., 05:47
Sto se tice fabrike Shavni cevi,moj info(osoba koja je sto puta spominjana na ovoj temi) kaze da je cena momentalna super,brzi rast i ne ocekuje jer FZC ima vecinski vlasnik koji ne prodaje ovaj rudnik zlata. Da pridodam da su Austrijanci ali i Francuzi bili u poseti fabrici i nisu mogli da veruju da negde u Makedoniji na brdovitom balkanu neko spaja cevi svih razmera po duzini(ovo pisem jer tako u Evropi cevi spajaju jedino jos dve-tri firme) kvalitet izrade je extra a na to i cena konkurentna. FZC posluje izvanredno.Znam puno vise toga al za pocetak je dosta.
FZC nema vlasnika (vecinskog) u tome jeste problem. Skupstine nije bilo zadnjih 6 god. (sem onih za zavrsne racune).

ove godine svoje ucesce na trgu cjevi najavljuje IGM Kavadarci (Gecev) i to sa savnim (pocinkovanim) cjevima f.120 ... uz to kako se kompanija razvija zadnjih 6-7 godina, nije cudno da zauzme lidrsko mjesto ...

ProFit
24.03.2008., 18:16
hmm, :rolleyes:
nemase deneska nikoj so dobro srce i mila dusicka da ni prodade nekoja ceFka deneskaa... :)

ProFit
02.04.2008., 12:12
odose ceFke, ko nije uspio do sad natankati... vidjamo se negde nakaj 4000 p anagore... :biggrin:

LJUC
02.04.2008., 16:32
odose ceFke, ko nije uspio do sad natankati... vidjamo se negde nakaj 4000 p anagore... :biggrin:
Ma ne valja ovo,zahebao nas PM tada ,30% za 15 dana ne moze se covek opustiti onako po tvome laganooo:party:

n3xu5
02.04.2008., 18:03

kako kako....4000???/ hahahahah druze pa i sam znas da je to smesna cena...
ako udjemo u NATO...vidimo se na 14.000!!!

NE zaboravite, nominalna cena akcije je 3100 den, a ta cena je od pre 15 godina....

Ko voli, nek izvoli, jos uvek je jeftino....

pozdrav

ProFit
02.04.2008., 18:29
kako kako....4000???/ hahahahah druze pa i sam znas da je to smesna cena...
ako udjemo u NATO...vidimo se na 14.000!!!

NE zaboravite, nominalna cena akcije je 3100 den, a ta cena je od pre 15 godina....

Ko voli, nek izvoli, jos uvek je jeftino....

pozdrav

hehe idemo lagano pijanoo,... :biggrin: ...sad smo na 4000 sakam kazamm... a ti buuuh na 14 000... :biggrin:

n3xu5
08.04.2008., 21:53
KO JE DANAS PRODAO CEVI ZA 3030 den?????????????

JAOOOOOOOOO KAKO SU MI UTEKLE AKCIJEEEEEEE UBICU SE.........NISAM SE NADAO DA JE NEKO TAKO OCAJAN I DA MU TOLIKO TREBA PARA....:)

pozdrav svima!!!

Terminator_Sk
08.04.2008., 22:30
Jebi ga, blize se veliki praznik. Nekom sirotanu mozda treba lova za farbanje jaja i svecanu trpezu....

n3xu5
09.04.2008., 01:06
Jebi ga, blize se veliki praznik. Nekom sirotanu mozda treba lova za farbanje jaja i svecanu trpezu....

jeste, neko je bio ocajan...ali ja se nerviram zasto ja nisam bio toliko ocajan da ih kupim kad vec mi daje za dzabe..:( ja se nadam na sledecu priliku ovih dana...ajde jos neko od onih ocajnih bez para...nek se nadje nek se smiluje...dacu mu i 3040 ako treba :):):)

pozdrav!!!

Adv.Lexy
09.04.2008., 01:18
nedzipet ili kako i da ti e nikot, sto pola saat se zalis ne gi kupi ne gi kupi. Stavi nalog ko mene na 2999 i cekaj. nema da te boli glava dali e nekoj ocaen ili ne.
Ili bidi fraer ko profit pa zbiraj se sto ti se nudi ispod 3500 (mislam deka on gi sobira).

rabotava mi lici "od biraca....."
;)

Blade Runner
09.04.2008., 01:24
;)

sepak,berza ne e mesto za ebacista:biggrin:

ProFit
09.04.2008., 01:30
nedzipet ili kako i da ti e nikot, sto pola saat se zalis ne gi kupi ne gi kupi. Stavi nalog ko mene na 2999 i cekaj. nema da te boli glava dali e nekoj ocaen ili ne.
Ili bidi fraer ko profit pa zbiraj se sto ti se nudi ispod 3500 (mislam deka on gi sobira).

;)

priznavam imam delumna vina, no za zal ne za site... i jas ne ocekuvav a brokerot mi se sitnicel... taka da utre sum pak tuka parkiran... ovdeka vise nisto ne se znaee... :biggrin: utre ke gi ima site tri gidisni vreminja!?

ps: Adv. relaaxxx, ...edinstveno nesto e jasno, a toa e deka nema sansi da ti projde 2999... :biggrin:

n3xu5
01.07.2008., 04:33
da je ovo normalna drzava i normalna berza sad bi cevi bile min 100+evra, svaki mesecni target je ispunjen, radi se turbo i kako se ono kaze: "nema odmora dok traje obnova" i u praksi je stvarno tako...niko za sad ne ide na odmor, kad se zavrsi posao tada moze, tako kazu:)

videcemo sta ce biti...ajde pozdrav drugovi

drama
16.07.2008., 22:27
bez komentar

http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=8AA69B372F59D442B402C00049B80D39

n3xu5
20.09.2008., 17:21
bez komentar

http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=8AA69B372F59D442B402C00049B80D39

slucajno se najdov tuka na CEVI, pa ne mi e jasen linkot za drama?? Mene ne mi izleguva nisto...aj help?

pozdrav,

n3xu5
21.09.2008., 22:21
KONECNO DOBRI VESTI!!!

Neznam dali ova kako informacija bese na nekoi od vestite, mozebi sum propustil, ama pred nekoj den doznav deka sudskiot spor vo koj direktno bese vklucen konktrolniot paket akcii na fabrikata e ZAVRSEN i akciite sega se vo sopstvenost na drzavata (NBRM). Vrabotenite vo fabrikata mislam deka imaat podneseno zalba zasto smetaat deka tie akcii se na fabrikata zasto taa imase pari (12M EUR) vo ExIm Banka, no vo sporot im imaat receno deka tie pari treba da gi dobijat od stecajnata masa, koja za zal ja nema (ili e mala). Kako i da e, sehga Grujo ima istoriska sansa da go popravi ona sto go ima napraveno 200x godina koga bese minister za finansii pri sto M.Smilenski ja kupi fabrikata prakticno od parite na samata fabrika ( koja mu ima dadeno pari za nabavka na traka za proizvodstvo koja nikogas ne e nabavena, tuku M.S. gi ima iskoristeno za kupuvanje na kontrolniot paket akcii na fabrikata...smesno neli?)

Treba da ocekuvame Grujo da gi ponudi 50,6% od akciite na fabrikata na nekoj stranski investitor koj za brzo vreme ke ja digne fabrikata koja raboti vo dobivka so samo 30% od nejziniot kapacitet ( okolu 50.000 T, a kapacitetot e 150-180K T).

Momentalno cenata na akcijata e 1.400 den...spored mene, ovaa cena e smesna i ja pravi edna od najpotcenetite akcii na berzata.

pozdrav

Master1
22.09.2008., 01:52
Dokolku e tocna taa informacija i dokolku se sprovede tender za prodazba na kontrolniot paket na CEVI, ke se vidi realnata vrednost na firmata. Spored mene, znaejki ja mnogu dobro firmata, managementot, proizvodite i sertifikatite sto gi ima, CEVI e momentalno edna od najpotcenetite na MSE. Zlatna kokoska.

ProFit
22.09.2008., 02:20
ni ja nema ovu informaciju, jer nemam dobre linkove u Kumanovu...

mada poznato je da sam trubijo da kupujem... kontinuirano :)
i uvatijo prosek negde 2200 den... naravno da gajim VEEELIKA ocekivanja od CEVI ;)

Master1
22.09.2008., 13:11
Prema mojim informacijama od danas, jos uvijek nista nije resavano glede onih 50.6% koji se nalaze u stjecajnoj Eksoprt-Import banci. Sve je moguce, cak i da radnici i management dobiju kontrolni paket jer im nedostaje manje od 2%.

n3xu5
22.09.2008., 18:30
Prema mojim informacijama od danas, jos uvijek nista nije resavano glede onih 50.6% koji se nalaze u stjecajnoj Eksoprt-Import banci. Sve je moguce, cak i da radnici i management dobiju kontrolni paket jer im nedostaje manje od 2%.

Druze spor je resen, slusaj mene...samo nekom to ne odgovara da se kaze u javnost...

Kako i da je, vreme ce reci svoje, pa videcemo ko je bio u pravu! :)

pozdrav!

drama
22.09.2008., 18:40
slucajno se najdov tuka na CEVI, pa ne mi e jasen linkot za drama?? Mene ne mi izleguva nisto...aj help?

pozdrav,

bese fotografija od tabla vo fabrikata kade sto pisuvase FZC 11-ti oktomvri Kumanovo - Jugoslavija so stari tel broevi itn. Kako vremeto da bese zastanato negde 1988 godina :thumbsup:

eve najdov

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=563AAEE2855287488B10AF29A9321BFA