PDA

View Full Version : Mittal Steel (HRM)

Pages : 1 [2]

Gavril.
03.10.2008., 15:04
Dobra cena za dokup,danas uzeo 1200komada:thumbsup:

Terminator_Sk
03.10.2008., 15:12

Gavril, ti si izgleda najvise u cashu - u , a? Pun si ko brod... :cool:

Marlon
03.10.2008., 15:14

Svaka čast majstore, al mislim da ipak treba da ga pustiš malo da rokne još, vidiš da ljudi imaju muku i daće na bilo kojoj ceni.

Gavril.
03.10.2008., 15:15
Gavril, ti si izgleda najvise u cashu - u , a? Pun si ko brod... :cool:
Ma nisam pun prodao sam KMB.nisam mogao da propustim ovu priliku.:biggrin:

Terminator_Sk
03.10.2008., 15:18
Ma nisam pun prodao sam KMB.nisam mogao da propustim ovu priliku.:biggrin:

Opasan si ti igrac, nema zezancije ... Dnevno radis ceo obrt na berzi... Poceli brokeraji da se otimaju za tobom ..

Gavril.
03.10.2008., 15:19
Svaka čast majstore, al mislim da ipak treba da ga pustiš malo da rokne još, vidiš da ljudi imaju muku i daće na bilo kojoj ceni.

Radnici ne prodaju,fondovi ne prodaju,a ja kupujem da uprosecim cenu i cekacu....cekacu....meni se ne zuri:thumbsup::thumbsup:

lovec
03.10.2008., 15:34
Kako stvari teku imaces jos nekoliko prilika da dobro uprosecis !

Marlon
03.10.2008., 15:38
Kakvo je ovo smešno kolo, kod mojih brokera prodali HRM da kupe KMB i Granit.

Gavril.
03.10.2008., 15:59
Kakvo je ovo smešno kolo, kod mojih brokera prodali HRM da kupe KMB i Granit.
Ko rizikuje dobija,ali ja ovde ne vidim rizik.Tako su govorili iza mavrovo kad sam kupovao na 800 pa sam ga prodao 2350 za sest meseca:cool:

Gavril.
03.10.2008., 16:03
Vazno je da firma radi i imace najvecu dobit za 2008god.A cena je pala ispod nominale.

samba
03.10.2008., 16:44
Ko rizikuje dobija,ali ja ovde ne vidim rizik.Tako su govorili iza mavrovo kad sam kupovao na 800 pa sam ga prodao 2350 za sest meseca:cool:

Tako je,dobro uradzeno druze;),pusti pametnjakovice,oduvek ih je bilo!!!

magnetik
03.10.2008., 18:06
Масовни отпушања во македонските металуршки компании
[Масовни отпушања во македонските металуршки компании]

Бројни отпуштања на работници имало од компаниите “Макстил“, “Миталстил“, “Скопски легури“ и “Фени“,објави Нетпрес.
Според нивни информации од понеделник повеќе нема да одат на работа 550 работници од “Миталстил“, 600 работници од “Макстил“ и 700 од “Скопски легури“. Отпуштања имало и во “Фени“ и во “Силмак“ од Јегуновце, тетовско.
А во кавадаречки “Фени“ за уште вчера испратиле на принуден одмор 190 работици.
Причината за овие отпуштања е драстичното намалување на цените на фероникелот, феросилициумот и силиконманганот на светските берзи.
Економски експерти се загрижени за Македонија е фактот што токму оваа индустриска гранка е најголем извозник во земјава, но и учествува со најголем процент во бруто домашниот производ на државата.
Од Министерството за финансии немаа никаков коментар за овој проблем, со образложение дека прво мора да се провери дали се точни информациите, а второ тие не можеле да влијаат на намалувањето на цената на фероникелот и силиконмангалот на светските берзи.
Денеска минстерот за економија Фатмир Бесими е во посет на кавадаречки “Фени“.

Se nadevam deka e spekulacija, a ako ne e ?!?:smokekot::doh::weeping:

OKA
04.10.2008., 00:12
Radnici ne prodaju,fondovi ne prodaju,a ja kupujem da uprosecim cenu i cekacu....cekacu....meni se ne zuri:thumbsup::thumbsup:
Naravno druze, tako mlad i poletan, a vec si preshao u dugorocne investitore. Pametno, pametno, samo napred, lijepo se ti uprosjechi... :thumbsup:

Gavril.
04.10.2008., 13:45

Бројни отпуштања на работници имало од компаниите “Макстил“, “Миталстил“, “Скопски легури“ и “Фени“,објави Нетпрес.
Според нивни информации од понеделник повеќе нема да одат на работа 550 работници од “Миталстил“, 600 работници од “Макстил“ и 700 од “Скопски легури“. Отпуштања имало и во “Фени“ и во “Силмак“ од Јегуновце, тетовско.
А во кавадаречки “Фени“ за уште вчера испратиле на принуден одмор 190 работици.
Причината за овие отпуштања е драстичното намалување на цените на фероникелот, феросилициумот и силиконманганот на светските берзи.
Економски експерти се загрижени за Македонија е фактот што токму оваа индустриска гранка е најголем извозник во земјава, но и учествува со најголем процент во бруто домашниот производ на државата.
Од Министерството за финансии немаа никаков коментар за овој проблем, со образложение дека прво мора да се провери дали се точни информациите, а второ тие не можеле да влијаат на намалувањето на цената на фероникелот и силиконмангалот на светските берзи.
Денеска минстерот за економија Фатмир Бесими е во посет на кавадаречки “Фени“.

brojnih otpustanja nece biti u makstil i mitalu,naprotiv makstil je zaposlio jos 190 radnika a mital radi punom parom.to ti je druze samo pritisak na vladu da im ne poskupi struju i ostavi slobodan uvoz,isto je juce na tv a1.prvi covijek fenija rekao da to traze od vladu.ko ima um i razum kupovace po ovim bagatelnim cenama sa diskontom od 80%,ko nema takav i ce ostati jel tako MARLONE:biggrin:

Marlon
04.10.2008., 14:09
Tako je stari!
Ja sam malo lakomiji za zaradom, pa ću malo niže, al uglavnom slažemo se! :thumbsup:

jove_yu
05.10.2008., 05:52

kuva se polako u krug sindikalaca (bez stvaranje panika) mozda bude veoma dugacka pauza za svi radnika normalni trend u celicane svaki kjosak sveta, jos nismo poslozili banke a sada i celicane...
http://www.istockanalyst.com/article/viewiStockNews+articleid_2679651.html

dimges
05.10.2008., 12:53
" Old Danas, 04:52 "

.. vie III smena rabotite ?? ...

David MK
05.10.2008., 21:33
Ko se kladi da ce Mittalov FI za 2008 biti najbolji do sad???
Ipak momentalna situacija izgleda :
smanjen broj radnika za 137 sa tendencijom do 240-250 do kraja godine.
U IX.2008 prodato 8.000tx650-660 za t ( VII i VIII po 27.000-rekord i po rekordnoj ceni 770-800 za m/ton). Ocekuju ponovni osetljivi rast prodaje sredinom Q1 2009. Nova mittalova strategija koju je poceo primenjivati krajem 2007 u Europi ocekuje se da pocne nositi rezultate sledece godine .( retail prodaja=AMDS Sistem Arcelor Mittal direct sell).
HRM vec pripremljeno za koriscenje gasa. Od fevruara-marta koristece jeftiniju struju od "RZ Uslugi" od 13 do 15 Mega . Ostatak 37m kapaciteta( nekih 22-25M) ide cika Minci.
Nije sve tako crno ali ima puuuno sivila. MK je ipak na ovoj planeti i normalno je da oseti ( manje ili vise) globalnu krizu.
U ovoj globalnoj situaciji normalno je da ce ova grana prva pasti ali i prva porasti, sto znaci da na kratki rok ( 3-6meseci) moguce su velike oscilaciije . Posebno kad se uzme da je free float relativno malen i daje mogucnosti za velike spekulacije . Na ovoj ceni je HRM kojih 55-60mil a slobodne dionice vrede cirka 6-6,5milEura.

Master1
12.12.2008., 13:06
Hoce li danas ispod 100,00 ?

SteleRules
12.12.2008., 13:08
Hoce li danas ispod 100,00 ?

JA sam na 60. A ti?

Master1
12.12.2008., 13:17
JA sam na 60. A ti?

I ja sam tu negde.:biggrin:

OKA
16.12.2008., 00:52
Ko se voli (gorko) nasmijati i shto nauchiti, nek si ponovi mittalsko gradivo od posta 244 pa sve do 250. Klasika!

Terminator_Sk
16.12.2008., 12:11
Po ceni od 100 per share Mittal vredi makar ne proizvodio nista. Dobra investicija za buducnost...

Master1
16.12.2008., 16:15
Teska godina ja ceka metalskata industrija. Segasnata cena gi anticipira problemite koi ke nastanat vo 2009 godina. Mnogu verojatno e ponatamosno pagjanje na cenata na "metalcite" zatoa sto malkumina od niv se spremni da podnesat rabotenje so zaguba. Otpustanja i zatvoranje na pogonite kaj nas veke zapocnaa (Bucim, Feni...). Vo uslovi na svetska recesija, namalena ili nikakva kreditna podrska za realnata ekonomija, pad na cenite na metalite, golemite kompanii kako Arcelor-Mital se prinudeni na drasticni merki na stedenje, otpustanje na rabotnici i zatvoranje na pogoni, pred se vo zemji kade sto sindikatite imaat pomala ili nikakva mok. Uste poloso scenario e celosen krah na takvite metalurski dzinovi...Se e mozno, osobeno ako propadnat proizvoditelite na avtomobili vo SAD, i nekoi od svetskite brodograditeli, koi se i najgolemi kupuvaci na proizvodite na metalurzite...
P.S. Kako argument sto moze da se sluci so nasite metalurzi, dovolno e da se vidi Kremikovci vo Bugarija....

David MK
16.12.2008., 19:32
Ne moze da se pravi sporedba so Kreminkovci koe e isklućok od site możni pravila i propisi i kako takvo ke bide zapiśano vo analite na " Dosie X" ( so Lada Toljati).Kreminkovci nikogas nebeśe vo vistinsko vladenie na nieden sopstvenik iako se promenija nekolku gazdi!!
Pozdrav.

Gavril.
17.12.2008., 15:55
Teska godina ja ceka metalskata industrija. Segasnata cena gi anticipira problemite koi ke nastanat vo 2009 godina. Mnogu verojatno e ponatamosno pagjanje na cenata na "metalcite" zatoa sto malkumina od niv se spremni da podnesat rabotenje so zaguba. Otpustanja i zatvoranje na pogonite kaj nas veke zapocnaa (Bucim, Feni...). Vo uslovi na svetska recesija, namalena ili nikakva kreditna podrska za realnata ekonomija, pad na cenite na metalite, golemite kompanii kako Arcelor-Mital se prinudeni na drasticni merki na stedenje, otpustanje na rabotnici i zatvoranje na pogoni, pred se vo zemji kade sto sindikatite imaat pomala ili nikakva mok. Uste poloso scenario e celosen krah na takvite metalurski dzinovi...Se e mozno, osobeno ako propadnat proizvoditelite na avtomobili vo SAD, i nekoi od svetskite brodograditeli, koi se i najgolemi kupuvaci na proizvodite na metalurzite...
P.S. Kako argument sto moze da se sluci so nasite metalurzi, dovolno e da se vidi Kremikovci vo Bugarija....

ako...ako...ako...lujgeto nemaat pari ke berat caj nema da kupuvaat apcinja alkaloid ke propadne...ako...drzavata nema pari granit nema da gradi ke propadne...ako...lugeto nemaat pari nema da jadat flips vitaminka ce propadne ...bankite ke propadnat se ke propadne ,ke propadnes i ti.daj vlozi nekoja akcija vo mojata firma imam rekicka,malku zemja ,ribnik,malku kravi,ovci,kokoski nikogas nema da propadnam...ako...ne zavrni dozd se e zaludno ke nema hrana,zatoa baraj nesto drugo na nekoja planeta...gledas deka ovde se sprema;NOV SVETSKI POREDOK!:thumbsdow

OKA
17.12.2008., 23:20
Uf, oshtro je pao bre ovaj Mittal. Zajebano je to da je pao 20 puta, sa 20 na 1 euro, relativno na malim kolicinama i sa "malo" novaca. Izgleda da ce trebati puno, puno vishe love i tko zna koliko godina da se vrati na stare staze! Ali, izdrzat cemo. Ako je mogla Sonja TAT da tako brzo pronadje nove budale, valjda ce i dionica Mittala...

David MK
18.12.2008., 00:58
Pa uskoro ce naci mene hehe staro/novu budalu!! Moram mu Oka uzvratiti ljubav!! Dosad je on meni 16 puta uzvratio , moram mu se odduziti!

SteleRules
19.12.2008., 22:33
Danas nema HRM na izvjestaju. U cemu je problem?

David MK
20.12.2008., 00:08
Danas nema HRM na izvjestaju. U cemu je problem?

Nije bilo transakcije. Prodajni su izvan "vidnog polja" a i kupovni isto.

Master1
21.12.2008., 23:11

Na zalost bio sam u pravu...ArcelorMital Makedonija su otpustili kuci sve radnike i kompletno zaustavili proizvodnju u oba pogona, i u CRM i u HRM.

David MK
23.12.2008., 04:12
Auuu za...je...bo nas indijac!!! Pokupio pare , radnike na ulicu, stavio kljuc na firmu a on.. on kod Kineza na śoping!! Sramota!
Nadam se da su svi shvatili da je ovo gore śala ali ovaj link ispod nije!
http://research.scottrade.com/public/markets/news/news.asp?docKey=100-353h8074-1&section=headlines

Master1
24.12.2008., 01:08
Auuu za...je...bo nas indijac!!! Pokupio pare , radnike na ulicu, stavio kljuc na firmu a on.. on kod Kineza na śoping!! Sramota!
Nadam se da su svi shvatili da je ovo gore śala ali ovaj link ispod nije!
http://research.scottrade.com/public/markets/news/news.asp?docKey=100-353h8074-1&section=headlines

Na zalost, nije sala.
http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=2&eventId=3493
Запрено е производството во Арчелор Митал
недела, 21 декември 2008, 18:29
Ескалира состојбата во металната компанија Арчелор Митал, дел од некогашната Железара. По објавата на АЛФА пред неколку дена – дека на принуден одмор се испратени околу 700 работници, денеска се дознава дека всушност сите машини во компанијата се исклучени и производството во двата погона е целосно запрено. Од близу илјада вработени, на работа се само уште чуварите, десетина работници од службата за техничко одржување и неколкумина од комерција. Сите други се испратени на принуден одмор.
Според информациите на Алфа од работниците, индиските газди ги испратиле дома до февруари идната година, а не е исклучено оние работници кои се ангажирани со договори, по истекот на принудниот, воопшто и да не бидат вратени на работа.

Но индиските газди и натаму молчат за запирањето на производството и праќањето на работниците дома. Ниту од синдикатот на вработените во Арчерол нема одговор што ќе се случи во вработените и како синдикалната организација ќе ги заштити нивните права.

Единствено се огласи синдикалниот лидер на металната индустрија, Пеце Ристевски. Во сета оваа состојба, за успех си го препишува тоа што работниците се на принуден, а не се отпуштени од работа.

Со последниве случувања во Арчерол Митал, бројот на вработени во металната индустрија кои се испратени на принуден одмор, во последниве два месеца се искачи на 2700, што ги оправдува песимистичките прогнози на бизнисмените дека економската криза допрва ќе има сериозни последици врз нивното работење.

GAVRIL MKD
05.06.2009., 20:58
Od slobodnih 1.000.000.dionica oko 500.000dionica su platene od 600-1500den.Niko vise nema na ovu cenu osim onih koje se vrte oko 40.000komada koje su kupene od 56-91den.a kad oni se svrte jos dva tri puta......

jove_yu
06.06.2009., 19:44
Od slobodnih 1.000.000.dionica oko 500.000dionica su platene od 600-1500den.Niko vise nema na ovu cenu osim onih koje se vrte oko 40.000komada koje su kupene od 56-91den.a kad oni se svrte jos dva tri puta......

i da je 1 milijarda dolara dobit tesko obicni deonicari bi nesto dobili,indijac je sjajno poslozio ne samo hrm mk nego sve svoje tvrtke deo imperije da odliv novaca iz firmi budi lagan i da uvek nekome duzi, a duzi vlastite firme napolje naziv Limited a ne AD ono sto firma je pod kljuc je druga prica.

balkan*star
06.06.2009., 22:28
Aj pogledni go vistinskiot mital:
http://www.finviz.com/quote.ashx?t=mt
vidi gi fundamentite na toj i kazi mi koj i zasto bi kupil vo nasava drumska birtija so ne raboti, sto ima 10 pati polosi fundamenti i ne deli dobivka(ako ne go racuname odlivot na kapital preku dolgovi prema vistinskiot)
Isto zemi vo obzir(ako si gledal kniga) ima edno 500 radnici so po 1000-4000 akcii, sto ako na 20 im tekne da sitnat ke se vrati mitalov do 30 denari.
:)

Master1
11.06.2009., 12:34
Odavno nismo videli vecu kolicinu Mittal-a na prodaji odjednom. Juce ponudjeno nesto manje od 18.000 RZLE i PZLV. Cini se da je prodavac fond. Do sada prodato vise od 40% po fiksnoj ceni od 100,00. Toliko od cekanja da padne cena...

Master1
11.06.2009., 13:06
Prodata cela danasnja kolicina RZLE, ukupno 9.280 kom.

Master1
25.06.2009., 13:28
Sta se desava sa dionicama RZLE? Vec duze vreme sve se kupuje sto se ponudi, odmah i po svaku cenu... Znam da je trenutno veoma jevtina, ali...Sprema li se mozda reaktiviranje pogona RZLE ili sta drugo pozitivno pa je toliko trazena?

bingo80
25.06.2009., 20:14
Mislim da prodaju radnici koji ode kao tehnoloski visok.Kao sto sam cuo ostao je pogon iscisten bez ljudi.Svi koi su radili otisli su kao tehnoloski visok ili prebaceni su u CRM. To najverojatno znaci da se pogon sprema za prodaju. Vec pola godinu kruze muabete za prodaju na Makstil, vrti se u muabete i za Thyssen Krupp.Kruzi prica i za prodazba oba pogona i za zainteresiranost Mittala da kupi zelezaru u Smederovo od US Steel.
Mislim da je jasno da Mittal ne planira ponovo da radi ovaj pogon. Cuje se da se sprema i redovna zamena generalnog direktora. Opet na celo u Skopje dolazi Indiec. Mozda on ima neke druge planove?

kukomah
26.06.2009., 12:53
Mislim da prodaju radnici koji ode kao tehnoloski visok.Kao sto sam cuo ostao je pogon iscisten bez ljudi.Svi koi su radili otisli su kao tehnoloski visok ili prebaceni su u CRM. To najverojatno znaci da se pogon sprema za prodaju. Vec pola godinu kruze muabete za prodaju na Makstil, vrti se u muabete i za Thyssen Krupp.Kruzi prica i za prodazba oba pogona i za zainteresiranost Mittala da kupi zelezaru u Smederovo od US Steel.
Mislim da je jasno da Mittal ne planira ponovo da radi ovaj pogon. Cuje se da se sprema i redovna zamena generalnog direktora. Opet na celo u Skopje dolazi Indiec. Mozda on ima neke druge planove?

Do koje razine bi onda mogla doči cijena RZLE, ako dođe do prodaje?

money2
26.06.2009., 21:56

Ovo sto pricas nema blage veze.
Radnici i penzioneri su prodali akcije jos prije 2 godine.
Mittal vec ima zeljezaru u Smederevo mozes vidjeti na njegovom sajtu.
A to da ce prodati Makstilom kad je vec ulozio 10 milijuna nema VEZE.
Ciste gluposti HRM radi koliko ima narudzbe a CRM je duplo bolji!
:p:

bingo80
26.06.2009., 22:54
Ovo sto pricas nema blage veze.
Radnici i penzioneri su prodali akcije jos prije 2 godine.
Mittal vec ima zeljezaru u Smederevo mozes vidjeti na njegovom sajtu.
A to da ce prodati Makstilom kad je vec ulozio 10 milijuna nema VEZE.
Ciste gluposti HRM radi koliko ima narudzbe a CRM je duplo bolji!
:p:

Mittal ima tri zelezare na Balkanu.Zenica (Bosna), Galati (Romanija) i ova dva Skopska pogona. Zelezara u Smederevo je jos na listu zelje ali nista cudno da nabrzo bude i preuzemanje.

HRM ne radi i tesko da ce proraditi narednu godinu dana. On je pogon bez radnike.Svi su na prinudni odmor vec od Maja a od Septemvri ode svi kao tehnoloski vishok. Inzinerski kadar je vec otisao.
CRM je druga prica.Mislim da je zlatna koka(na podugim stazama).Spored mojim informacijama vec radi sa 80-90% od ukupni kapacitet.

kukomah
27.06.2009., 12:12
Mittal ima tri zelezare na Balkanu.Zenica (Bosna), Galati (Romanija) i ova dva Skopska pogona. Zelezara u Smederevo je jos na listu zelje ali nista cudno da nabrzo bude i preuzemanje.

HRM ne radi i tesko da ce proraditi narednu godinu dana. On je pogon bez radnike.Svi su na prinudni odmor vec od Maja a od Septemvri ode svi kao tehnoloski vishok. Inzinerski kadar je vec otisao.
CRM je druga prica.Mislim da je zlatna koka(na podugim stazama).Spored mojim informacijama vec radi sa 80-90% od ukupni kapacitet.

Sta onda to znači za HRM i njegovo cijeno na burzi u naredni godini ili dvije?

Master1
29.06.2009., 12:42
Nitko ne zna sto ce biti kroz par godina, ali zna se tacno za HRM sta je sada i sto je bilo prosle godine:
- prihodi u 2008 oko 150 mil.Eura, veci za 12% u odnosu na 2007.
- cista neto dobit u 2008, oko 2,5 mil.Eura.
- najveci deo dugovanja mu je prema "povezanim subjektima" (Mittalove kompanije?).
- trenutna pazarna kapitalizacija: 21,4 mil.Eura.

Sto se tice CRM-a, proslu je 2008 godinu zavrsio sa debelim minusom od 6.3mil.Eura i puno manjim prihodima u odnosu na 2007 i u odnosu na HRM. Pri tom, pazarna mu je kapitalizacija oko 32 mil.Eura.

kukomah
05.09.2009., 15:25
Kakva je trenutna situacija oko RZLE in RZLV? Sta se događa tamo?
Da li sta oba pocela raditi ili ne?

bonbona
05.09.2009., 22:53
Mozemo polako kupovati tu akciju jer za neki mesec ce se metalna industrija poceti konsolidirati a prema tome i cene akcije,mada nas ceka najbolnije razdoblje u ekonomiji ovih par meseca u ponovoj istoriji:(:rolleyes:

bingo80
06.09.2009., 11:37
RZLE ovu godinu je radio samo oko jedan mesac negde oko maja.Pogon je sada zatvoren.Svi su radnici otisli ko tehnoloski vishok sa opredelenu nadoknadu. Oko ponovo startovanje ovog pogona ne mogu nista da kazem tocno, imam neke informacije da moguce startovanje bude iduce godine.
RZLV ovu godinu nije radila samo u Januari.Od tada radi neprekidno do sada. Spored mojim informacijama sada rade sa priblizno maksimalno proizvodstvo.

money2
15.09.2009., 21:51
NE RADI NISTA!

bosko007
24.09.2009., 03:47
sutra 10% up

Da ne gledash na gravcinja :confused:.

bosko007
24.09.2009., 16:47
sutra 10% up

Bravo majstore cista 10, a utre sto ke bide.

why
24.09.2009., 20:32
od cela makedonska metalurgija, izgleda najvise vredi onoj so ne raboti(barem ne pravi zagubi kako koga raboti):biggrin:

Металуршката индустрија не очекува брзо враќање на старата заработувачка
Мишко Иванов Коментари (0)
24.09.2009 18:40

Најмалку две години ќе бидат потребни за челичната индустрија да се опорави од светската криза. Еден од најголемите извозници во земјата, „Макстил“, очекува тешки времиња за овој бизнис и догодина.

„Па ние сме заклучно со месец август, со незначителен негативен резултат, но тоа се должи првенствено на финансиската интервенција, што нашиот принципал „Дуферко“ го прави“, вели Митко Кочовски, „Макстил“.

За рудниците во Македонија кризата поминува, но сепак ќе биде потребно време за брзо враќање на старата заработувачка.

„Стабилизација на цените се очекува, и не очекуваме дека ќе има такви големи пикови како порано. Нема да има ни огромни зголемувања на цените, но не и огромни падови“, рече Николајчо Николов, „Бучим“.

„Кога куќата се руши, тоа се случува за многу брз период како што беше и со оваа криза, а куќа не се гради за еден ден, или за толку кратко време колку што требаше да биде срушена. Значи по моето мислење, би требало да пројдат најмалку две до три години, до кога ние ќе почнеме навистина да излегуваме од економската криза“, изјави Максим Прохоров, „Саса“.

И покрај првичниот оптимизам, сега ниту странските консултанти не можат точно да одговорат, дали најлошото помина.

„Се надевам да“, вели Шејн Ример, „Еуростратеџик“, Лондон.

Луѓето од челичарскиот бизнис тврдат дека рецесијата била погубна за нив и затоа и сугерираат на власта под итно да им помогне. Бараат намалување на цената на струјата и на гасот, но и на цените на железничкиот транспорт.

„Последните месеци ситуацијата се подобрува. Очекувам и во наредниот период доколку движењето во развиените економии продолжат во позитивна насока, тогаш и во Македонија тоа да се одрази“, рече Фатмир Бесими, министер за економија.

mitre
25.09.2009., 02:31
od cela makedonska metalurgija, izgleda najvise vredi onoj so ne raboti(barem ne pravi zagubi kako koga raboti):biggrin:

Металуршката индустрија не очекува брзо враќање на старата заработувачка
Мишко Иванов Коментари (0)
24.09.2009 18:40

Најмалку две години ќе бидат потребни за челичната индустрија да се опорави од светската криза. Еден од најголемите извозници во земјата, „Макстил“, очекува тешки времиња за овој бизнис и догодина.

„Па ние сме заклучно со месец август, со незначителен негативен резултат, но тоа се должи првенствено на финансиската интервенција, што нашиот принципал „Дуферко“ го прави“, вели Митко Кочовски, „Макстил“.

За рудниците во Македонија кризата поминува, но сепак ќе биде потребно време за брзо враќање на старата заработувачка.

„Стабилизација на цените се очекува, и не очекуваме дека ќе има такви големи пикови како порано. Нема да има ни огромни зголемувања на цените, но не и огромни падови“, рече Николајчо Николов, „Бучим“.

„Кога куќата се руши, тоа се случува за многу брз период како што беше и со оваа криза, а куќа не се гради за еден ден, или за толку кратко време колку што требаше да биде срушена. Значи по моето мислење, би требало да пројдат најмалку две до три години, до кога ние ќе почнеме навистина да излегуваме од економската криза“, изјави Максим Прохоров, „Саса“.

И покрај првичниот оптимизам, сега ниту странските консултанти не можат точно да одговорат, дали најлошото помина.

„Се надевам да“, вели Шејн Ример, „Еуростратеџик“, Лондон.

Луѓето од челичарскиот бизнис тврдат дека рецесијата била погубна за нив и затоа и сугерираат на власта под итно да им помогне. Бараат намалување на цената на струјата и на гасот, но и на цените на железничкиот транспорт.

„Последните месеци ситуацијата се подобрува. Очекувам и во наредниот период доколку движењето во развиените економии продолжат во позитивна насока, тогаш и во Македонија тоа да се одрази“, рече Фатмир Бесими, министер за економија.

se e laga i prevara rasprasajse dobro i ke vidis deka mak stil sekoj den otkupuva 50tina sleperi staro zelezo plus uvozot od srbija,kosovo,ukraina a mital stvori golema zaliha predhodno gi ispusti vrabotenite i ne e glup da gi placa koga toa go moze drzavata .ne raboti a firmata e vo dobivka.ke prorabot za brzo vreme:)

kukomah
25.09.2009., 15:20
kaj si bosko?:biggrin:

Kažite mi, šta se događa sada sa ovu dionicu? Koji je uzrok, za ovaj rast dionice?

dirty old man
25.09.2009., 15:30
Kažite mi, šta se događa sada sa ovu dionicu? Koji je uzrok, za ovaj rast dionice?

Pump and dump :kava:

bosko007
25.09.2009., 16:37
kaj si bosko?:biggrin:

Sam bog go isprati megu nas gresnici da ne usmeri na prav pat.
Kako i sekogas taka i denes na MSE nema nikakva logika. Dali metalite i celikot denes porasnaa na svetskite berzi. Dali M.J. ima nov potparol? Sto stana so stariot? Toa se samo del od prasanjata koi zasluzuvaat odgovor, a jas ednostavno go nemam.
Bravo majstore sekoja cest gagjash raboti sto se tesko logicni. Mozesh li da udrish edna prognoza za RZ vo slednata nedela ako stigne nad 300 den. da gi prodadam ako sum gi kupil >400.
Vistinsko osvezuvanje na forumov. Sto kaza sve pogodi pa makar toa bilo i pocetnicka sreka :thumbsup:.

bosko007
25.09.2009., 16:41
Pump and dump :kava:

Edinstveno logicno objasnuvanje, no ............
Don Mitre dali ke se zadrzime na nivo ili ke odime dump -30%.

mitre
25.09.2009., 17:15
Edinstveno logicno objasnuvanje, no ............
Don Mitre dali ke se zadrzime na nivo ili ke odime dump -30%.

kako prvo do site forumasi da znaat zasto jas vo smetkovodstvo se razbiram malku povece,deka favorit na berzava treba da bide zpko.no sto se slucuva?evo primer sa pocetnici:ALK bese 15000,grnt 3000,tplf 19000,mkpt 160.000 itd....hrm bese 1540,crm isto,rzus 1780,stil 890 pa tresmetajte koj kolku padnal i kolku ripnal a ovie poslednive imaat pomalku slobodni akcii isto taka ne se kontrolirani od nivnite gazdi.momentalna realna cena na stil e 350den,na hrm crm 500na uslugi nad 600.ps.nemoj ova nekoj da go svati kako pumpanje zasto mse na raboti po p/b p/e tuku samo po logika,ionaka site firmi se stimaat kako sto sakaat menadzerite smetkovoditelite samo gi ispolnuvaat zelbite.vo sekoja normalna zemja koga firma gradi,kupuva akcii itd..vo zavrsna smetka se smeta kako dobivka so sto na akcionerite im se zgolemuva vrednosta na akciite ili se deli dividenda,no kaj nas se deli dividenda realna samo na fakom,,,pogodete zasto????:biggrin:

bosko007
25.09.2009., 17:25
kako prvo do site forumasi da znaat zasto jas vo smetkovodstvo se razbiram malku povece,deka favorit na berzava treba da bide zpko.no sto se slucuva?evo primer sa pocetnici:ALK bese 15000,grnt 3000,tplf 19000,mkpt 160.000 itd....hrm bese 1540,crm isto,rzus 1780,stil 890 pa tresmetajte koj kolku padnal i kolku ripnal a ovie poslednive imaat pomalku slobodni akcii isto taka ne se kontrolirani od nivnite gazdi.momentalna realna cena na stil e 350den,na hrm crm 500na uslugi nad 600.ps.nemoj ova nekoj da go svati kako pumpanje zasto mse na raboti po p/b p/e tuku samo po logika,ionaka site firmi se stimaat kako sto sakaat menadzerite smetkovoditelite samo gi ispolnuvaat zelbite.vo sekoja normalna zemja koga firma gradi,kupuva akcii itd..vo zavrsna smetka se smeta kako dobivka so sto na akcionerite im se zgolemuva vrednosta na akciite ili se deli dividenda,no kaj nas se deli dividenda realna samo na fakom,,,pogodete zasto????:biggrin:

Spored taa logika kolku li bi skoknale Makosped, RZ Ugotur, Kjubi, Teteks .....

mitre
25.09.2009., 17:37
Spored taa logika kolku li bi skoknale Makosped, RZ Ugotur, Kjubi, Teteks .....

i niv ke im dojde redot.

magnetik
25.09.2009., 18:03
Mitre sekoja cest na entuzijazmot i logikata, ova sto se slucuva so mital vo mkd vo razvienite so tradicija berzi i drzavi se vika bankrot ili propast, e ovde dodeka ima prosta investitorska bagra ke ima i + 10 i + 20% sekojdnevno dodeka piramidata ne se strusi i najalcnite ostanat so prst u gaz.t, ako taka im treba berza ne e za sekogo izgleda lekcijata ne e naucena, a za smetkovodstvo tesko e da se zbori vo kompanii bez prihodi i rabota, zatoa berzata koja isto taka e alcna za pari treba da gi zastiti i trgne investitorite od ovie crni dupki, ama toa nema da se sluci zatoa so tamu ima interes. Ali denes bev svedok na najglupaviot cin vo mojata berzanska istorija. Srednovecna licnost prodade nekoj akcii od alkaloid i kmb koj na vremeto gi kupil po visoki ceni za da se namesti na listata na cekanje na ovie firmi. Koga go prasav zasto go pravi toa koga vo alk i kmb ima barem devidenda i firmite rabotat solidno so potencijal za rast, a vamu nema nisto i zgora na se ne se vo pogon, odgovorot bese " ke ima igranka, da gi dupliram pa alk i kmb ke si gi kupam povtorno na poniski ceni od ovie zasto ovie ke pagale , a zelezariite ke rastele. Bravo bese mojot odgovor, a sto drugo koga ne sum sigurem vo mkd moze da se sluci i ova se e mozno. Kapa im simnuvam na site koj ke izlezat so zarabotka od ovie akcii.:thumbsup:

mitre
25.09.2009., 20:04
Mitre sekoja cest na entuzijazmot i logikata, ova sto se slucuva so mital vo mkd vo razvienite so tradicija berzi i drzavi se vika bankrot ili propast, e ovde dodeka ima prosta investitorska bagra ke ima i + 10 i + 20% sekojdnevno dodeka piramidata ne se strusi i najalcnite ostanat so prst u gaz.t, ako taka im treba berza ne e za sekogo izgleda lekcijata ne e naucena, a za smetkovodstvo tesko e da se zbori vo kompanii bez prihodi i rabota, zatoa berzata koja isto taka e alcna za pari treba da gi zastiti i trgne investitorite od ovie crni dupki, ama toa nema da se sluci zatoa so tamu ima interes. Ali denes bev svedok na najglupaviot cin vo mojata berzanska istorija. Srednovecna licnost prodade nekoj akcii od alkaloid i kmb koj na vremeto gi kupil po visoki ceni za da se namesti na listata na cekanje na ovie firmi. Koga go prasav zasto go pravi toa koga vo alk i kmb ima barem devidenda i firmite rabotat solidno so potencijal za rast, a vamu nema nisto i zgora na se ne se vo pogon, odgovorot bese " ke ima igranka, da gi dupliram pa alk i kmb ke si gi kupam povtorno na poniski ceni od ovie zasto ovie ke pagale , a zelezariite ke rastele. Bravo bese mojot odgovor, a sto drugo koga ne sum sigurem vo mkd moze da se sluci i ova se e mozno. Kapa im simnuvam na site koj ke izlezat so zarabotka od ovie akcii.:thumbsup:
A sto mislis ti vo komercijalna nema igranka?Jas velam deka najgolemata e tamu.Mital nema nikogas da propadne,objasnimi zasto da propadne,koga ne raboti a ima pogolema dobivka od alk i kmb.Ni edna Laksminova zelezarija nema da propadne zasto on go kontrolira 70% celikot vo cel svet.Ne se vika ovoj JANDRE:cool:

why
25.09.2009., 21:51
A sto mislis ti vo komercijalna nema igranka?Jas velam deka najgolemata e tamu.Mital nema nikogas da propadne,objasnimi zasto da propadne,koga ne raboti a ima pogolema dobivka od alk i kmb.Ni edna Laksminova zelezarija nema da propadne zasto on go kontrolira 70% celikot vo cel svet.Ne se vika ovoj JANDRE:cool:

Zosto da propadne koga ne raboti! bas taka! aj site firmi neka ne rabotat, taka niedna nema da propadne, po tvojov recept!

magnetik
25.09.2009., 21:54
www.sec.gov.mk/UserFiles/AssociationsRegistry/MonthReports/2229/Годишен извештај за деловно работење-ХРМ.pdf

www.sec.gov.mk/UserFiles/AssociationsRegistry/MonthReports/2230/Годишен извештај за деловно работење ЦРМ.pdf

Mitre brokerce nafurano ako si pismeno ke zaklucime tuka i ke vidis deka mitalite za malo prste ne moze da im se fatat na alk i kmb, sosema e obratna rabotata ovie rabotat so zaguba za 2008, a vo 2009 ne rabotat, pa jas neznam kogo zamjavas dali mene ili sebe. Sto se odnesuva do Indiecot mislis deka na globalno nivo dobro pominuva, proizvodstvoto mu e desetkuvano, a 2007 Mitre mozda ke se povtori za nekoj 20-30 godini po performansi, taka da slobodno otpisi gi makedonskite mitali za naredni 10 godini ako do togas i gi zadrzi ili mozda ke gi pretvori vo pogoni za odgleduvanje na pecurki. Sto se odnesuva do Jandre poveke nemam sto da diskutiram ovaa godina lopovot ke ima okolu 5-6 miljona evra prihodi taka da moze da mu pozavidat mnogu firmi, a akciite dobro gi srediv vo netrgovinski transfer koj go realizirav vo indeksot na 2000 taka da toa e toa. Ako ti gori pod noze ne mora tuka ti i tvojata brokerska kuka da glumite ludilo. Vpocem informaciite so dobivkite na mital ti se cista utka pa od tuka moze da pocneme da diskutirame.

bosko007
25.09.2009., 22:24
Sto se odnesuva do Jandre poveke nemam sto da diskutiram ovaa godina lopovot ke ima okolu 5-6 miljona evra prihodi taka da moze da mu pozavidat mnogu firmi, a akciite dobro gi srediv vo netrgovinski transfer koj go realizirav vo indeksot na 2000 taka da toa e toa.

Ako ti gori pod noze ne mora tuka ti i tvojata brokerska kuka da glumite ludilo. Vpocem informaciite so dobivkite na mital ti se cista utka pa od tuka moze da pocneme da diskutirame.

Magnetik se spogodi so Jandre ili im gi ostavi na vnucite :).
Od kaj znaes deka Mitre ima brokerska kuka. Mozebi znaes koja e taa ........ ?

mitre
25.09.2009., 22:32
jas ne go napadnav alk koga od 2300den dojde na 5500.znaes deka nad milion akcii imaat vrabotenite?sto ke se sluci ako tie pocnat da prodavaat toa se teski milioni evra,sega vi e krivo zasto rzlinata odat gore e pa koj vi e kriv zasto ne kupuvate imajte m**a.

magnetik
25.09.2009., 22:51
Ne be Mitre ne se lutam, jasno kazav, koj ke izleze od ovie zagubari i ke ostvari dobivka, kapa simnuvam i mu cestitam. Ne sum superioren sum zagubil sum dobil, vremetraenjeto na moeto prisustvo vo berzata mi dade moznost dnoto da go docekam so kes , ne bese na 1600-700, ama okolu 2000 dobro se natovariv. Vo edna dve kade sum vlezen od 2006-2008 tamu sum totalno nelikviden sum imal utki ali i vo rizik odev taka da od nekoj koj gi realizirav dobro se ofajdiv, vo poveketo veke e ok,taka da krizave pominuva, ostavi tragi ama barem za mene ne bese bolno kako za nekogo, bidejki vo poveketo se iscistiv na 5500-6500 indeks/ Priznavam deka se lutam no ne na uspehot, se lutam na pausalni i nevistiniti iskazi koj mozat da se pobijat dokolku ja poglednes www.sec.gov.mk.:thumbsup:

mitre
28.09.2009., 13:42
hrm 3600kupovni na 218 prodazba 0

slavica63
28.09.2009., 17:25
Moze da dobijam odgovor na prasanjeto :
- Dali HRM (RZLE) e taa sto voopsto ne raboti , sto gi izbrkaa rabotnicite i sto stavija kluc na vrata ?

mitre
28.09.2009., 17:54
Moze da dobijam odgovor na prasanjeto :
- Dali HRM (RZLE) e taa sto voopsto ne raboti , sto gi izbrkaa rabotnicite i sto stavija kluc na vrata ?

da taa.no ima dve novini.prvata e deka arcelor mital vo koja spaga i hrm i crm gi aktivira site pogoni vo svetot,zasto povece od polovina mu bea zatvoreni.se ocekuva pocetokot na oktomvri da bide i ovde otvoren zasto topla valalnica e povrzana so ladna.vtorata e deka saka minco da ja kupi firmata(duferko)

bingo80
28.09.2009., 18:09
da taa.no ima dve novini.prvata e deka arcelor mital vo koja spaga i hrm i crm gi aktivira site pogoni vo svetot,zasto povece od polovina mu bea zatvoreni.se ocekuva pocetokot na oktomvri da bide i ovde otvoren zasto topla valalnica e povrzana so ladna.vtorata e deka saka minco da ja kupi firmata(duferko)

Topla valavnica nije povrzana sa Ladnom i nemaju nikakvu vezu.Topla pripada Makstilu. PZLE ili Polukonti ili HRM proizvodi surovinu za Ladnu valavnicu ali sada kada ne radi, za Ladnu surovina stize iz drugih zelezara Mittalu u Evropi.
HRM ovu godinu je radila samo oko mesec dana i svi su radnike ispustene kao tehnoloski visok. Nema nikakvih sansi da ona proradi ovu godinu. Za da proradi prvo mora da se donesu radnike (videcemo bilo kakv oglas u vesniku) a onda i da pocne da se priprema linija koja ne radi vise od 6 meseca.Taj proces je veoma dugacak i doznace se bilo sto ako se poce sa bilo kakvom aktivnost. Spored mojim informacijama ne ocekujem da ova linija proradi do prolece sledecu godinu. I zato i nije mi poznato toliko interovanje za ovu deonicu. Ako ima neko drugih informacija neka slobodno kaze.

jove_yu
29.09.2009., 17:13
Topla valavnica nije povrzana sa Ladnom i nemaju nikakvu vezu.Topla pripada Makstilu. PZLE ili Polukonti ili HRM proizvodi surovinu za Ladnu valavnicu ali sada kada ne radi, za Ladnu surovina stize iz drugih zelezara Mittalu u Evropi.
HRM ovu godinu je radila samo oko mesec dana i svi su radnike ispustene kao tehnoloski visok. Nema nikakvih sansi da ona proradi ovu godinu. Za da proradi prvo mora da se donesu radnike (videcemo bilo kakv oglas u vesniku) a onda i da pocne da se priprema linija koja ne radi vise od 6 meseca.Taj proces je veoma dugacak i doznace se bilo sto ako se poce sa bilo kakvom aktivnost. Spored mojim informacijama ne ocekujem da ova linija proradi do prolece sledecu godinu. I zato i nije mi poznato toliko interovanje za ovu deonicu. Ako ima neko drugih informacija neka slobodno kaze.

restart 2011+ ako se ukrainci nepremisle zahteva mittala.+ da se cena legure isplati

David MK
29.09.2009., 17:24
nisam neki fan Mitala ( ne u ovom momentu, ali bio sam bio!!) ali ja sam malo drugacije nacuo. "postoi mogucnost restarta jos u ovoj godini" ako na to dodam Mitalove "bulish" izjave oko cena proizvoda i buducnosti onda je sve moguce .
IMHO

SteleRules
01.10.2009., 01:19
Zadnji rast metalaca RZLE(LV) je rezultat cetiri cinjenica:

Prva, je globalnog karaktera.
Ekonomsi ciklus metalne industrije u svjetskim razmerima krece se od 6 do 9 godina. Ovaj put ne samo sto se finansisika kriza poklopila sa ekonomskim ciklusom svjetske metalne industrije, nego pospesila i njen intenzitet. Rezultat toga je opce poznat - Manje novca, manje gragevinskih radova u svjetu, manje proizvodnje metalnih proizvoda, manje proizvodnje automobile itd., i analogno, manje potraznje za metalima. Ali, to razdoblje je na koncu ili ekonomski ciklus metalne industrije je u razdoblju kasne depresije - rani rast i mozemo ocekivati da ce u period koji sljedi doci do postepeno poboljsanje uslova za poslovanje i povecanje potraznje za metalima. Pogoni koji su zatvoreni ili su radili na granici rentabiliteta (profitsabilnosti) pocinju da se spremaju za restart.

Druga cinjenica je isto tako globalna.
Ona se odnosi na ulogu Archelora na svjetskim razinama po pitanju ponude metalnih proizvoda i formiranje njihovih cjena. Kompanija pokriva 70 kvocjenta svjtske ponude proizvoda tog profila. Ako je to tako onda cjena proizvoda na svjetsku razinu ovisi iskljucivo od uslova u kojim posluje Arcelor. Drugim recima cjena proizvoda diktira Archi, i niko drugi. Cak i kada se poboljsaju ostali fundamenti koji uticu na poslovanje i ostvarivanje profila u tvrtki kao sto je Archi, onda nije nemoguce da ona ne povecava proizvodnju i pocne sama kreirati bolje prilike jer je za to dovoljno mocna, koristeci politiku poslovanja i politiku cjena da bi postigla dovoljnu razinu potraznje i postepeno povecanje sjena.
Glavna karakteristika tvrtki koje se nalaze u tesku industriju, a koji su velicine i profila kao Archelor je to sto ona NE povecava obujam proizvodnje zbog rastecih cjena metala jer svako povecanje proizvodnje preko izgradnje novih kapaciteta, dopunsko aktiviranje postojecih kapaciteta, izgradnju infrastructure itd., uzrokuje znatno povecanje troskova za proizvodnju koji je glavniu cinilac smanjenja profitabilnosti. Ostvarivanje vece profitabilnosti postize preko diktiranja cjena i uvjeta poslovanja na trzistu.

Treca cinjenica je lokalna.
Nasi mitali su sitna boranija u pogledu globalne politike Archelora. ali u svakom slicaju sa dobrim potencijalom. Indijac je kupio RZLV i RZLE za oko 6 milja eura. u vrjeme kad su oni bili staro gvozdje i u vrjeme kad je ekonomski ciklus metlne industrije bio u razdoblju rana ekspanzija. Nakon toga, sa restartiranjem pogona vidjelo se da ipak to nije staro gvozdje i da je vazno ko diktira uvjete na trzistu metala na svjetskoj razini. Onda je ekonmski ciklus usao u razdoblje krize i depresije sto je uzrokuvalo da se pogoni zatvorei i obujam proizvodnje smanje, a cjena dionice da se svede na minimum (65 den), razinu koja je imala u vrjeme preuzimanja. Kako se uvjeti poboljsavaju u okruzenju tako ocekivanja za restartiranje pogona postaju sve realniji, sto utice na ocekivanja da ce cjena dionice dobiti pozitivan trend.

Cetvrta cinjenica je subjektivna.
Prema prometima koje RZLE(LV) ostvaruju moze se zkljuciti da nije rec o nekom ozbiljnom invjestitorom vec da je to neka lokalna banda koja na bazi konckarskih principa kupuje dionice. Objasnjenje koje daju ovakve structure invjestitora koje kupuju par stotinjak komada su sljedeci:
- Ako sve dionice rastu onda je red i na RZLE(LV), zatim,
- Ako RZLE(LV) najvise su pali od svih dionica, red je jednom i one da porasnu, bar jedno 200% do 300%, ako ne i vise! Ili
- Cuo sam da su Mile i Cile koupili po 500 komada pre pet dana, mora da imaju neku informaciju, cupi cu i ja 300 komada, pa sto bude, itd.

Master1
01.10.2009., 12:54
Oni koji znaju sto rade, s razlogom kupuju RZLE, KMB, ZPKO, SBT i slicne blue-chip dionice. Oni gledaju ne samo trenutne fundamente kompanija vec i ocekivanja u blizoj u daljoj buducnosti. Malo je takvih dionica u regiji a sve ih je manje i vani...Ostali koji nisu tako familijarni sa TA i FA, dovoljno je da prate one koji znaju i da na vreme udju u voz.... i da ipak procitaju i koju knjigu i da nauce barem osnovne stvari o ulaganju...jer burza ipak nije kockarnica...

Master1
14.10.2009., 19:41
Danas ponovo pocisceno sve sa prodaje. Sutra +10%? Stil je vec 390,00 a RZLE samo 309,00...

hammster
15.10.2009., 01:10
jeste ali stil radi proizvodi,a rzle je zatvorena(bar za sada).ali sad je takav optimizam,i dionice od propale TAT stedionice da ima i to bi se kupovalo:)).mislim da sutra ide rzle 10 % up bar da stigne rzlv na 326(danas nisu ga hteli)

Master1
20.10.2009., 13:56
Stil radi ali sa dugovima i zagubom. RZLE je prosla krizu bez denara gubitka.
Danas RZLE istrgovano: 12.082 kom., prosek je 301,00 denara sto je ispod bazne od skoro 328,00 den. Najvise je pohvatanih na spavanju na 296,00 i 300,00, ali ima dosta i iznad toga. Jos uvijek ima nesto malo prodavaca na 350,00 i 360,00.

Master1
20.10.2009., 13:57
Zagubom=gubitcima

RakitnicaInvest
28.10.2009., 12:45
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=63446&kategorija=6

Blade Runner
28.10.2009., 14:06
netpress vs bloomberg

ArcelorMittal slid 2.3 percent to 23.93 euros after the world’s largest steelmaker reported operating income plus depreciation, impairment expenses and exceptional items for the third quarter of $1.59 billion. That missed the $1.78 billion median estimate of 15 analysts compiled by Bloomberg.

hammster
30.10.2009., 17:34
evo ga i mital usao u zelenu zonu.profit od 900miliona zbog drzavne olaksice.koristio 50 posto kapaciteta a sada se ocekuje do 70%.valjda ce otvoriti i nasu fabriku ovde
evo link
http://total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=19538

Miss Titan
30.10.2009., 22:13
makedonski mital nema veze sa ovaj tekst gore, nit drzavne olaksice nit nicega.on cak ne ni radi i bilda zagube i dalje nit je planirano u skoru buducnost da proradi.

hammster
31.10.2009., 21:43
ako ste procitali tekst od linka videcete da je za svetski mital.zato i kazem valjda(nadam se) ce otvoriti i nasu fabriku ovde.hvala

Master1
02.11.2009., 12:02
Svakako da ce da proradi. Ne bi gazda Mittal postao i ostao nedostizni broj 1 u svetu metala ako kupuje zeljezare koje mu bildaju gubitke. Upoce ne sumnjam u njihovu odluku da privremeno stave u mirovanje ovu njihovu zlatnu kokosku. U kriznoj godini to su ucinili sa puno vecim zeljezarama u puno ozbiljnijim drzavama. Znaju oni sta rade. Nije Mittal balkanska piljara, ne daj Boze...

Master1
17.11.2009., 13:57
Ukupno 2126 kom. ponudjeno danas i odmah sve pokupovano...

Master1
23.11.2009., 14:11
Danas prodato RZLE 500 kom. na dozvoljenom minimumu od 189,00. Interesantno...

n3xu5
23.11.2009., 16:13
na 150 moze da vlezeme a? :D

Master1
23.11.2009., 16:38

Vo ovoj moment 150,00 ne izgleda taka nedostizno kako do pred nekoj den...

Master1
27.11.2009., 11:43
Mittali su osobito popularni zadnjih dana. Danas sve pokupovano na max. ceni.

dil121
30.11.2009., 12:28
Vo sabotnoto izdanie na dnevnik ima oglas za pribiranje ponudi za nabavka na el. energija a kupuvacot e Arcelormittal. Kolicinata sto ja baraat e za prvo tromesecie a za narednite e opciona. Na krajot na oglasot stoi nabavuvac HRM.
Dali ova znaci deka dvata mittala nabavuaat el. energija preku HRM ili CRM uopste nema potreba posto i ne raboti.

Master1
30.11.2009., 12:40
Vo sabotnoto izdanie na dnevnik ima oglas za pribiranje ponudi za nabavka na el. energija a kupuvacot e Arcelormittal. Kolicinata sto ja baraat e za prvo tromesecie a za narednite e opciona. Na krajot na oglasot stoi nabavuvac HRM.
Dali ova znaci deka dvata mittala nabavuaat el. energija preku HRM ili CRM uopste nema potreba posto i ne raboti.

I CRM imase takov oglas nekolku dena prethodno...Toa bi trebalo da znaci deka i CRM i HRM ke rabotaat vo Q1/2010...

dil121
30.11.2009., 12:52
Greska se izvinuvam vo oglasot stoi CRM

Master1
07.12.2009., 13:54

Nadam se da cemo uskoro, a mozda vec i u toku ove sedmice, doci na 150,00 za HRM i CRM.:thumbsup: Danas veca ponuda od potraznje kod oba Mittala....

n3xu5
07.12.2009., 18:07
Nadam se da cemo uskoro, a mozda vec i u toku ove sedmice, doci na 150,00 za HRM i CRM.:thumbsup: Danas veca ponuda od potraznje kod oba Mittala....

druze ako mi veruvas, mudata ke si gi izedam sto ne vlegov na 70 den...takvata moja glupost nikogas vo zivot nema da si ja prostam...ali jebi ga...sega
na 150...daj sta das :)

dil121
09.12.2009., 13:57
Simptomaticno e sto uste nema objaveno ni eden izvestaj za 2009. Po moi informacii od firmata redovno isprakaat izvestai do KHV ali na stranata gi nema. Ova moze i ne e slucajno ako se znae deka HRM vo 2009 rabotela samo 2 meseci, a CRM raboti so poln kapacitet i imaat ivesticija vo nova oprema.
E sega koga ke bidat objaveni izvestaite bi bilo interesno da se vidi kako toa ke vlijae na cenite. DAli ke odat paralelno ili konecno ke se pojavi jaz.

Master1
09.12.2009., 14:09
Interesno e sto zelezarite stanuvaat se poatraktivni. Duri i Goldman Sachs gi smeta za takvi:

Goldman Sachs lifted its rating on U.S. steel makers to attractive from neutral, citing the sector's underperformance as welll as the emergence of "incrementally positive data points. Steel and scrap prices in the U.S. have bottomed in our view, Chinese prices are rising, inventories remain low, a weak dollar has brought the U.S. close to being a net exporter, and we expect better industrial and auto demand in 2010," the broker said. It added U.S. Steel /quotes/comstock/13*!x/quotes/nls/x (X 44.23, -0.52, -1.16%) to its conviction buy list and said its favorite stocks are Steel Dynamics /quotes/comstock/15*!stld/quotes/nls/stld (STLD 17.42, -0.09, -0.51%) , AK Steel /quotes/comstock/13*!aks/quotes/nls/aks (AKS 19.29, -0.40, -2.03%) and Nucor /quotes/comstock/13*!nue/quotes/nls/nue (NUE 42.31, -0.68, -1.58%) , while it removed Freeport-McMoran Copper & Gold /quotes/comstock/13*!fcx/quotes/nls/fcx (FCX 76.27, -2.42, -3.08%) from its conviction buy list

dil121
09.12.2009., 14:21
Pa toa najverojatno e poradi najavenata ofanziva za izgradba iobnova na zeleznicata vo Amerika. Zelezarite toplo gi preporacuva i Buffet i ako ne se lazam toj i samiot najavi golemi vlozuvanja vo toj sektor.
A deka toa e dobar biznis ukazuva i faktot sto nitu edna zelezara ne dobi drzavna pomos iako baraa.

kukomah
03.12.2010., 09:37
Pozdrav!

Kakva je trenutno situacija sa HRM i CRM? Da li oba rade?
Kakve prognoze?

kukomah
09.01.2011., 22:35
Pozdrav!

Kakva je trenutno situacija sa HRM i CRM? Da li oba rade?
Kakve prognoze?

nema nikog da komentira??

bingo80
10.01.2011., 01:38
HRM ne radi od aprila 2009, nema ni najave da ce da proradi narednih 5 godina.
CRM radi, manje-vise bez problema, ima i neke investicije, najavljene su i vece investicije za ovu i narednu godinu.

kukomah
10.01.2011., 09:47
HRM ne radi od aprila 2009, nema ni najave da ce da proradi narednih 5 godina.
CRM radi, manje-vise bez problema, ima i neke investicije, najavljene su i vece investicije za ovu i narednu godinu.

Sta onda to znači za cijenu dionice HRM? Zašto je onda cijena CRM, koja radi, više ili manje jednaka sa cijenom HRM?

A zašto ne rade HRM? Zbog manje potražnje ili nešto drugog?
Da li ima mogučnost, da ide HRM u bankrot i da zgubim sav novac kojeg sam investirao u HRM?

Master1
10.01.2011., 14:19
Sta onda to znači za cijenu dionice HRM? Zašto je onda cijena CRM, koja radi, više ili manje jednaka sa cijenom HRM?

A zašto ne rade HRM? Zbog manje potražnje ili nešto drugog?
Da li ima mogučnost, da ide HRM u bankrot i da zgubim sav novac kojeg sam investirao u HRM?

RZLE(HRM) i RZLV(CRM) su vlasnistvo Mittal Steel-a, najveceg svetskog proizvodjaca celika.
Karakteristika Mittal-a je sirenje akvizicijama u "dobra" vremena svetske ekonomije i kracenje troskova pa cak i "konzervisanje" citavih proizvodnih kapaciteta u "losa" vremena. Da bi ih zatim restartirali neokrnjene krizom. Tim nacinom rada oni su nadvladavali i zatim jevtino kupovali svoje konkurente koji su radili i stradali tokom svetskih ekonomskih kriza.
Kad je svetska ekonomska kriza 2008 uzela maha, oni su u 2009 godini to isto uradili i sa RZLE i sa RZLV. Od zadnjeg financijskog izvjesca obeju kompanja, vidi se da one prakticno nemaju dugova prema dobavljacima, i da je njihovo kreditiranje i poslovanje u najvecij meri vezano za kompanije koje su isto tako vlasnistvo Mittal-a("povezani subjekti"). Oporavkom svetske ekonomije, rastom cena celika i vecom potraznjom celika i celicnih proizvoda, stvorili su se preduslovi za restartiranje i rad punom parom RZLE i RZLV. Pre par meseci imalu su tender za nabavku elekricne energije za 2011 godinu za RZLE i RZLV, sto bi trebalo za znaci da je u planu njihovo restartiranje i veca proizvodno angazovanje.
Cene po dionici i RZLE i RZLV su trenutno skoro iste, s tim sto RZLV ima skoro duplo vise dionica od RZLE.

betmen
12.01.2011., 01:08
znachi le definitivno ne rabti a lv raboti so pola kapacitet. a toa shto kupuvaat struja nema vrska. sekoja godina imaat tender a troshat samo 30 % od 2008 navaka i ne se lazete deka sega odma ke im trgne. prvo treba da vrabotat luge,2008 otpushtija se od le i pola od lv.

Master1
12.01.2011., 13:39
@Betmen
Zelezarite vo svetot, a veruvam i kaj nas, ovaa godina ke bidat glaven hit. Otkako zavrsi svetskata ekonomska kriza, na red se investicii za koi treba zelezo i proizvodi od zelezo. Nema razvoj bez zelezo. Mittal e svetski igrac broj eden. Vo sostojba e vakvi "mali" pogoncinja preku nok da gi aktivira do 100% iskoristenost kako sto i gi zatvori...Imaat plasman, imaat pari, imaat znaenje, a dolgovi kon nadvoresni subjekti skoro i da nemaat...mene seto toa mi e sosema dovolno. Ne bi me iznenadilo ako vo skoro vreme se resat da odat i na 100% sopstvenost vo HRM i CRM...

bingo80
12.01.2011., 19:18
znachi le definitivno ne rabti a lv raboti so pola kapacitet. a toa shto kupuvaat struja nema vrska. sekoja godina imaat tender a troshat samo 30 % od 2008 navaka i ne se lazete deka sega odma ke im trgne. prvo treba da vrabotat luge,2008 otpushtija se od le i pola od lv.

HRM definitivno ne radi od 2009-te, i svi ljudi su tada otpusteni iz posla.
Nije tacno da CRM radi sa pola kapacitet. Neznam od kade ti je taj podatak da trose samo 30% struje, mislim da je skroz netocan. I nije tacno da su otpustile pola vrabotene,otisli su oko 100 ljudi i to one sto su bili 2- 3 god. pred penzioniranje. Imam informacije da lansku godinu imaju rekord u proizvodnju na pocinkovani i plastificirani lim od kad CRM postoi od sedamdesetih. To znaci da investicije proteklih godina vec su donele pozitivni stvari.

Master1
04.02.2011., 11:44
@Betmen
Zelezarite vo svetot, a veruvam i kaj nas, ovaa godina ke bidat glaven hit. Otkako zavrsi svetskata ekonomska kriza, na red se investicii za koi treba zelezo i proizvodi od zelezo. Nema razvoj bez zelezo. Mittal e svetski igrac broj eden. Vo sostojba e vakvi "mali" pogoncinja preku nok da gi aktivira do 100% iskoristenost kako sto i gi zatvori...Imaat plasman, imaat pari, imaat znaenje, a dolgovi kon nadvoresni subjekti skoro i da nemaat...mene seto toa mi e sosema dovolno. Ne bi me iznenadilo ako vo skoro vreme se resat da odat i na 100% sopstvenost vo HRM i CRM...

Nesto mnogu interesno se sprema ovdeka. Denes kupcite se posebno raspolozeni:

Купување...
Количина Цена
5.000 150,00
500 144,00

Продавање...
Цена Количина
160,00 249
163,00 48
165,00 55
167,00 300

Трансакции...
Цена Количина Време Вредност
163,00 35 09:58:35 5.705,00
157,00 10 10:20:59 1.570,00
157,00 800 10:20:59 125.600,00
156,00 4.990 10:20:59 778.440,00
156,00 200 10:21:06 31.200,00
160,00 249 10:34:11 39.840,00
160,00 251 10:35:45 40.160,00

Master1
04.02.2011., 11:47
Sve je vise kupaca, a prodavaca ni za lek...

Купување...
Количина Цена
500 157,00
1.000 156,00
5.000 150,00
500 144,00

Продавање...
Цена Количина
160,00 64
163,00 48
165,00 55
167,00 300

betmen
05.02.2011., 17:53
Ajdeeeeeeeeeeeee,pali gi za da si prodadesh. Ne rabotiiiiiii LEEEEEEE ,neznam shto ne e jasno .Znachi nema vraboteni i koga ke pochne prvo ke treba da vraboti 300-400 iskusni luge ili da obuchi novi. Sega za sega nema najava za pochnuvanje so rabota . A toa deka rekordno proizvodstvo ima LV neznam kaj e prochitano.I ne e tochno,informiraj te se tochno a ne od ulica.

Master1
07.02.2011., 00:00
Ajdeeeeeeeeeeeee,pali gi za da si prodadesh. Ne rabotiiiiiii LEEEEEEE ,neznam shto ne e jasno .Znachi nema vraboteni i koga ke pochne prvo ke treba da vraboti 300-400 iskusni luge ili da obuchi novi. Sega za sega nema najava za pochnuvanje so rabota . A toa deka rekordno proizvodstvo ima LV neznam kaj e prochitano.I ne e tochno,informiraj te se tochno a ne od ulica.

Kolega, mnogu se lazes ako mislis deka so komentari na forumov ti ili jas ili nekoj drug, moze da ima licen benefit, vo smisol da izlaze nekogo i da mu prodade "mu.. za bubrezi". Fakt e deka nekoj intenzivno kupuva RZLE, fakt e deka za kuso vreme RZLE pa duri i RZLV, imaa natprosecen rast vo sporedba so drugite na MSE, fakt e deka RZLE nema novi zadolzuvanja vo izminatite krizni godini, fakt e deka RZLE dolzi samo na firmi sopstvenost na istiot gazda Mittal, fakt e deka cenata na celikot vo svetot raste so vrtoglava brzina, fakt e...Ima mnogu pozitivni raboti okolu biznisot so celik...Nesto mnogu interesno se slucuva i so nasive RZLE/RZLV, a sto e toa, mislam deka brzo ke otkrieme...

betmen
07.02.2011., 11:06
Da,da i fakt e deka samo tri brokerski kuki gi igraai i deka se utepaa od fkrstuvanje. I proshetajte eden den da vidite shto raboti vo zelezara .samo makstil so namaleni plati na vrabotemite za 30 % i LV so 60 % od vrabotenite shto bea vo 2008 .

Master1
07.02.2011., 12:35
Kolega betmen, berzata vo najgolem broj situacii anticipira, reagira 6 pa i poveke meseci odnapred pred nesto da se sluci. Toa znaci deka tie sto sega kupuvaat RZLE vo golemi kolicini, verojatno imaat nekoi soznanija koi drugite gi nemaat, za nesto pozitivno sto ke se sluci vo bliska idnina, a pri toa gi zimaat predvid i momentnite fakti sto prethodno gi napisav. Ako si ti od onie sto kupuvaat otkako ke bide objavena nekoja vest koja site ja znaat, obicno znaci deka si zadocnil i deka ne ti bega sudbinata na "bagholder".

bingo80
07.02.2011., 18:19
Da,da i fakt e deka samo tri brokerski kuki gi igraai i deka se utepaa od fkrstuvanje. I proshetajte eden den da vidite shto raboti vo zelezara .samo makstil so namaleni plati na vrabotemite za 30 % i LV so 60 % od vrabotenite shto bea vo 2008 .

Za prvu recenicu ne mogu da komentisam, zasto neznam nista o tome.
Za drugu recenicu: Ako pogledas realno stvari onda vidices da u krugu zelezare ne radi samo Topilnica (ruske gazde, ne pamtim ime firme) i ne radi HRM. Drugo sve radi, cak je proradila i KOGEL(znam da je ona sada novi dobavuvac pare za CRM(za druge pogone neznam)).
Za trecu recenicu: znam da su plate bile namalene u Makstilu(neznam procent) i mislim da su predvreme penzionisane one radnike sa staz od 3-4 godine pred penziju isto ko sto je napravila CRM. Ono sto sada CRM radi spored tebi sa 60% pomalo ljudi nego 2008 je samo prednost, zasto i so namalen broj radnika ima veco proizvodstvo. Cvrsto stojim na moju informaciju sto sam preneo pred neki post da proslu godinu proizvodstvo plastificiranog i pocinkovanog lima je bilo najvece. Isto mogu da ti kazem da u januar ove godine su imali ponovo mesecni rekord u proizvodstvo plastificiranog lima.
Oko startovanja ili prodazbu HRM nemam nikakvih informacija.

Samo da kazem da ne posedujem nijednu akciu u HRM ili CRM

money2
17.02.2011., 22:26
Ovo cudo HRM uopce ne radi.
CRM radi i to izvezuje valane limove.

Master1
08.08.2011., 18:12
Svaka cast ko je danas kupio na 108,00. Malo ali dobro....
Nadam se da ce sutra ici isto ili nize...

Цена Количина Време Вредност
116,00 250 11:17:00 29.000,00
109,00 100 12:49:23 10.900,00
108,00 400 12:51:53 43.200,00
108,00 500 12:55:45 54.000,00
108,00 500 12:59:37 54.000,00

n3xu5
08.08.2011., 18:48
i od mene jedno SVAKA CAST!!!

Master1
15.08.2011., 11:55
Veke so denovi uporno se sobira RZLE cela kolicina sto ke se ponudi pod 110,00.
Slicno se sluciva i so "majkata" MT na svetskite berzi - tolku e padnata poslednive nekolku nedeli sto e vistinski dijamant na ovie ceni...
Kolku i da e vo aut vo monetot, jasno e deka bez metalurgija nema napredok...
I da se vratam na RZLE - sekogas koga i pagjala cenata do ova nivo, naesen za kuso vreme letala so +50% pa i mnogu poveke.

dil121
29.04.2013., 12:05
Nedavno sam cuo da RZLE odi u likvidacija. Mozda neko zna nesto vise. Navodno razlog je zbog toga sto ne rade vec duze vreme i resili da smaje administrativne obaveze.

Master1
29.04.2013., 14:27
Nedavno sam cuo da RZLE odi u likvidacija. Mozda neko zna nesto vise. Navodno razlog je zbog toga sto ne rade vec duze vreme i resili da smaje administrativne obaveze.

Bas suprotno od toga. U najgorim godinama za zeljezare, ona nije radila i nije stvarala troskove. Zasto bi je likvidirali kad bi mogli lijepo da je prodaju, ako im ne treba...

Zagorkiko
17.12.2013., 14:19
sto mu bubnjeva
25 den. komad
mislim da je tolko i krumpir na piaci

tuna_again
17.12.2013., 14:52
sto mu bubnjeva
25 den. komad
mislim da je tolko i krumpir na piaci

krompir is on the up 30 den per kg sa tendencijom za rast:)

Zagorkiko
17.12.2013., 14:58
secam se davne 2006 kad sam poceo trgovati bila je 22 den.
a samo nekoliko meseca masnie stigla do mislim 1580 =negde oko 25 eura
sta se moglo
se sa taj novac kupiti u market

Wall street
04.02.2014., 09:46
Mitalci ne se razocaruvajte za brzo vreme doagjaat mnogu pozitivni vesti za HRM I CRM.

bingo80
04.02.2014., 19:13
Mitalci ne se razocaruvajte za brzo vreme doagjaat mnogu pozitivni vesti za HRM I CRM.

Da si reko ovo samo za CRM da te razumem... izlaze retko neke informacije, svi su ok recimo... gleda se da dobro guraju u ovu tesku situaciu...

ali ne mogu a da te ne pitam... sta moze biti pozitivno za neku fabriku sto ne radi 4 godina, mislim da nema niti jedan vraboten i najverojatno nikad nece ni da proradi?

Master1
05.02.2014., 11:30
Da si reko ovo samo za CRM da te razumem... izlaze retko neke informacije, svi su ok recimo... gleda se da dobro guraju u ovu tesku situaciu...

ali ne mogu a da te ne pitam... sta moze biti pozitivno za neku fabriku sto ne radi 4 godina, mislim da nema niti jedan vraboten i najverojatno nikad nece ni da proradi?

Ke proraboti stom ke projde svetskata kriza na zelezarnicite, i stom povtorno ke imaat cena nejzinite proizvodi. Sega e konzervirana da ne pravi zagubi. Nedvizniot imot i masinite se na svoeto mesto, nikoj ne gi odnel nitu gi rashoduval. Naprotiv, konzervirani se i cekaat podobri vreminja. Na ova cena od pola evro/akcija, cenata na objektite i opremata na RZLE, bez biznisot koj e vo miruvanje vo momentot, berzata gi ceni na 6 mil.evra... ili 6,5 pati pomalku od cenata na teatarot pokraj Vardar, na primer.

Premier
05.02.2014., 11:47
Nemoj slucajno potcenjivati teatar taj velicanstveni nevijeni projekat.....taj vredi / moze vredeti bash onoliko koliko neko zeli da recimo finansira razne kampanje, izbore ili napuni offshore racune...pa sad vidi koliko koshta, kakva fabrika :biggrin:

Master1
05.02.2014., 12:19
Nemoj slucajno potcenjivati teatar taj velicanstveni nevijeni projekat.....taj vredi / moze vredeti bash onoliko koliko neko zeli da recimo finansira razne kampanje, izbore ili napuni offshore racune...pa sad vidi koliko koshta, kakva fabrika :biggrin:

Pa ko je taj neko, gospodine premijer? B.C. iz Miami-a?

Premier
05.02.2014., 12:36
:biggrin:...bas taj sto to radi, koji i da je ?!

Master1
05.02.2014., 18:00
:biggrin:...bas taj sto to radi, koji i da je ?!

Pitaj...nekoga tko sve vidi i sve zna...valjda imas nekog takvog...

Premier
05.02.2014., 19:17
...nesto kao "oci shiroko zatvoreni" :biggrin:

Zagorkiko
06.02.2014., 15:24
a sto sega kao Rusite
koga ke zavrsat vo Bosna
ke dojdat vo Makedonija
ili vo paket ke odi =D

Wall street
13.02.2014., 10:55
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33049

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33048

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33047

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33046

Bubastys
13.02.2014., 15:29
Nema normalnog coveka koji bi ovde kupio novu emisiju. Nisi valjda loco? Emisija se radi da bi se otplatio dug prema dominantnom dionicaru. To ce oni sami sebi vratiti novac.

alooo
13.02.2014., 15:59
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33049

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33048

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33047

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33046

sada vidimo koliko je stvarna vrednost ove kompanije
307 denara po dionici

drvodelac
13.02.2014., 17:48
sada vidimo koliko je stvarna vrednost ove kompanije
307 denara po dionici

da, sada vidimo,
vidimo kako reaguje trg (citaj neobrazovani investitori) na javne informacije.

Bila je davno 20den, pa vise od 1.500den, pa skoro godinu dana niko nije hteo da kupi po 30den, a danas vise nema na prodaju.
Ko zna, mozda sutra opet bude x3 nominalne :biggrin:

Master1
13.02.2014., 18:21
Ne rade oni ovo samo zbog zabave.
Sigurno vec imaju kupca za dionice CRM i HRM po toj cijeni od 5,11 eura.
Skoro deset puta vecoj od njihove sadasnje vrijednosti na MSE!
HRM ce inkasirati 37,5 mil.eura
a CRM cak 68 miliona eura!

alooo
13.02.2014., 22:50
Ne rade oni ovo samo zbog zabave.
Sigurno vec imaju kupca za dionice CRM i HRM po toj cijeni od 5,11 eura.
Skoro deset puta vecoj od njihove sadasnje vrijednosti na MSE!
HRM ce inkasirati 37,5 mil.eura
a CRM cak 68 miliona eura!

idemo na 200 denara

Wall street
04.03.2014., 14:58
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33302

Master1
04.03.2014., 18:09
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=33302

Se oporavuva. Od zaguba vo 2012 vo dobivka vo 2013 godina. Izgleda ke ja saniraat i ke prodolzi so rabota. Ili ke ja prodadat za dobra para.
Zelezarite vo sve tot, denes vo zeleno. sutor od Kina denes e + 24% :eek:
...sme videle i pogolemi dnevni rastovi kaj nasive RZLV i RZLE...no i padovi...

OKA
04.03.2014., 18:38
Mital napushta skupi Zapad,
MKD (i teritoriji tog tipa)
je (su) top destinacija za optimizaciju troshkova.
Josh kada pocnu dijeliti dividendu...
eto mene na kupnji!
Crni Woody Allen humor.

tuna_again
12.11.2014., 13:38
CRM HRM vezhite se polechemo

tuna_again
13.11.2014., 13:57
Koj si znae si znae... za dva dena 40%

i RZLV (CRM) ke ide samo sto nema prodazni :thumbsup:

n3xu5
13.11.2014., 14:15
Abe da, od 1.800 denari padna na 1 denar i sega koga bidna 2 denari ( posle 7 godini ) site vikaat imam 100% rast :)

Tragi-komedija :)

tuna_again
13.11.2014., 14:20
Valjda zavisi od toa koj koga si kupuval

Inaku ne ni znaev deka nekad bila 1800:eek: ali dobro e da se ima vo perspektiva

Ke se vrati valjda do 50-60 ;)

tuna_again
14.11.2014., 13:32
Se zagreva i tuka, epten ke bide interesno. hrm+crm 15 transakcii i promet iznad 900k

Master1
14.11.2014., 13:41
Se zagreva i tuka, epten ke bide interesno. hrm+crm 15 transakcii i promet iznad 900k

Mrtov konj kloca.

tuna_again
14.11.2014., 13:54
Jas bi ostavil market da si kaze . Mozda si u pravo ali da pochekame.

Od koga pratam berza ne sum videl milionski promet kaj ovie dve

dimges
14.11.2014., 14:13
Abe da, od 1.800 denari padna na 1 denar i sega koga bidna 2 denari ( posle 7 godini ) site vikaat imam 100% rast :)

Tragi-komedija :)

ima, ama toj što kupil po 1 denar :biggrin: