PDA

View Full Version : Kosovo i buduće stanje u regiji

Pages : [1] 2

gollum007
27.07.2007., 08:58
Pretraživač mi nije našao ni jednu sličnu temu,približava se jesen i otvaraju se novi frontovi na raznim poljima društvenih djelatnosti pa me zanimaju moguća predviđanja događaja na tom planu.Evo kod nas se već spremaju razna poskupljenja osnovnih potrepština,rastu kamate na kredite u švicarcima,a govorilo se i o skorom odvajanju Kosova Srbi su nešto prijetili bojkotom u ime toga,danas zovu frendove Ruse da im gase požare.Konkretno me zanima što nam može donijeti odvajanje Kosova od Srbije ako do njega dođe ovih mjeseci?

gollum007
29.07.2007., 21:47
Jučer u nacionalu 28.07 2007
Ako Srbija posrne, onda će i cijela regija"

Washingtonu ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je da Srbija spremna za davanje najšire moguće samouprave pokrajini Ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je da Srbija spremna za davanje najšire moguće samouprave pokrajini Proglašenje neovisnosti Kosova poništilo bi demokratski napredak koji je posljednjih godina postigla Srbija i izazvalo nestabilnost u regiji. Rekao je to jučer u Washingtonu ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić prije sastanka s američkom državnom tajnicom Condoleezom Rice, dodajući kako bi napredak koji je Srbija ostvarila bio će poništen ako dođe do nezavisnosti pokrajine.

«Ako Srbija posrne, onda će i cijela regija", izjavio je Jeremić "Kod pitanja Kosova, jedini odgovoran način za napredak jest da dvije strane strpljivo rade zajedno sa SAD, EU i Rusijom i drugim međunarodnim čimbenicima kako bi našli rješenje za budući status Kosova, kompromisno rješenje koje će biti prihvatljivo za sve nas", rekao je Jeremić te ukazao na spremnost Srbije za davanje najšire moguće samouprave pokrajini Kosovo, međunarodna jamstva za očuvanje kulturne i vjerske baštine, kao i za zaštitu ljudskih i manjinska prava za sve stanovnike Kosova, uključujući stvaranje uvjeta za povratak raseljenih. "Srbija je spremna i sposobna postići povijesni kompromis s kosovskim Albancima", rekao je Jeremić.

uskok
30.07.2007., 02:30
Jučer u nacionalu 28.07 2007
Ako Srbija posrne, onda će i cijela regija"

"Srbija je spremna i sposobna postići povijesni kompromis s kosovskim Albancima", rekao je Jeremić.

Ad 1. Prvo je pitanje sto se podrazuumjeva pod pojmom "regija". Drugo bez obzira sto ta "regija" znaci vrlo je prepotentno tvrditi da je Srbija toliko vazna i mocna da o njenoj sudbini ovise sudbine drugih do te mjere ako ona "posrne" da ce svi "posrnuti".

Ad 2. Pitam se da li su Srbi zaista spremni u svom parlamentu prihvatiti da 80-tak poslanika govori albanski a svi ostali to moraju prevedeno na srpski slusati dan za danom dok zbog demografske nuznosti albanski ne postane glavni jezik Skupstine?

gollum007
30.07.2007., 07:31
Slažem se zato potičem raspravu to će se uskoro dogodit ,a moguće se i promjene,više neće biti sve isto?A drugi post je copy iz nacionala.

the_ferengi
30.07.2007., 16:16
Čini mi se da naši investicijski fondovi kao jedan od motora likvidnosti cijele regije (mi smo za zapad još uvijek balkan - dakle BiH, Srbija, CG, Makedonija i mi) usporavaju ritam ulaganje u regiju i šire se na nova tržišta - Azija, Južna amerika itd.

Ako dođe do nereda na Kosovu, to bi uz Srbiju imalo utjecaja i na susjedne države (npr. CG) a naročito na one gdje ima 30-40% albanskog stanovništva (Makedonija), prema tome uslijed paničnog povlačenja investitora, poslije Belex-a padali bi kao kruške Moste/NEX i MBI20... Naši investicijski fondovi se pri tom nebi dobro proveli (valjda zato i pojačano diverzificiraju u zadnje vrijeme)... Po meni - panika bi se prelila i kod nas. Turizam u HR bi bio također ugrožen, jer što zna nekakav prosječan anglosaksonac gdje je Kosovo a gdje Split ili Dubrovnik - sve je to tamo negdje na brdovitom i mračnom balkanu...

Kosovo je, po meni, ključni faktor političke nestabilnosti u regiji, koji može znatno utjecati na sva regionalna tržišta kapitala. Zato osim na P/E i P/B i jednim okom budno motrit' što se tamo događa...

franciska
31.07.2007., 17:22
S druge strane, može se i ovako gledati: Neka vrsta uvjetovane samostalnosti, odgođene za 20 godina. To će privući investitore na ova tržišta.

gollum007
31.07.2007., 23:11
S druge strane, može se i ovako gledati: Neka vrsta uvjetovane samostalnosti, odgođene za 20 godina. To će privući investitore na ova tržišta.

Pozlatile ti se riječi,al kolko će se moći napraviti kad kosovo bude pod USA patronatom,kakva korist puno od toga,pa mislim da će se stanje u regiji poljuljati srbi sami po sebi sad su cool ali će se tržište drukčije počet ponašati kao što kaže THE _FERENGI nekako ovih mjeseci fondovi se nemogu stabilizirati ako barel nafte poraste ko što se priča,iran ima svoje mušice Ameri ulaze na Balkan dolazi u pitanje naša uložena lova valjda nećemo mahat bjelim gačama na štapu,treba uloviti taj trenutak ,a to je ljudski nepredvidivo??

gollum007
23.09.2007., 18:41
Na Kosovu se nekaj kuha samo niko tomu ne pridaje važnost????

Mikey
23.09.2007., 19:22
Evo, ovo sam nabacio na drugoj temi, ali vidim da imamo i ovdje nešto...
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=315384&postcount=169

pand
24.09.2007., 13:29
Na Kosovu je, dakle, taj ciklus počeo, na njemu se isprobavao i stvarao novi državotvorni ambijent, u kome Srbija i danas, dve decenije kasnije, tavori i leluja. Na Kosovu se taj tragični krug i - zatvara.

Zatvara, ali kad??? Nece se on jos uskoro zatvoriti, a rekao bih i dugorocno gledano taj se krug nece zatvoriti, nazalost. Uvijek ce jedna strana (ova ili ona) biti nezadovoljna i teziti da ostvari neke svoje ciljeve. To je tako. I kad se donese odluka o konacnom statusu to nece biti konacno. Osim ako se rjesavanju ovog problema ne pristupi pazljivo i polako, a u to ne vjerujem.

Pozdrav !!!

franciska
24.09.2007., 21:47
Pozlatile ti se riječi,al kolko će se moći napraviti kad kosovo bude pod USA patronatom,kakva korist puno od toga,pa mislim da će se stanje u regiji poljuljati srbi sami po sebi sad su cool ali će se tržište drukčije počet ponašati kao što kaže THE _FERENGI nekako ovih mjeseci fondovi se nemogu stabilizirati ako barel nafte poraste ko što se priča,iran ima svoje mušice Ameri ulaze na Balkan dolazi u pitanje naša uložena lova valjda nećemo mahat bjelim gačama na štapu,treba uloviti taj trenutak ,a to je ljudski nepredvidivo??

Zasto dolazi u pitanje nasa lova? Bijele gace, sto pod tim mislis? Dati visoku autonomiju na duže vrijeme i odgoditi svrseni cin, cini mi se prihvatljivo i za stabilnost u regiji? Moze se i dogoditi da dođe do samostalnosti Kosova, onda treba ucvrstiti RS.

gollum007
25.09.2007., 12:30
Kad i u RS dolazi u pitanje njezin status ,kaj nije bilo govora o pripojenju institucija RS BIH sistemu??

gollum007
28.09.2007., 08:27
Garda cara lazara se opet javlja oni bi u boj,bojim se da ti luđaci neće samo tako prepustit teritorij ????

franciska
28.09.2007., 15:36
Nadam se da će RS radi vlastite ekonomske stabilnosti pristupiti pregovorima oko policije i slično, također utišati extremne nacionaliste.

Doboj
07.10.2007., 02:12
Garda cara lazara se opet javlja oni bi u boj,bojim se da ti luđaci neće samo tako prepustit teritorij ????

Ti "luđaci" ( ta nekakva garda , Srbi , srpska država) će isto tako rado prepustiti teritoriju Albancima kao što su Hrvati prepustili Srbima , Rusi čečenima ; Gruzijci Osetima itd.

Nije problem reći - Srbi otećemo vam Kosovo jer smo trenutno politički, vojno, ekonomski ... jači - po onoj narodnoj "sila boga ne moli" , ali tvrditi da je to pravedno , normalno ... e to je već smiješno.
Ne postoji primjer u prošlosti , ni jedan jedini, da je nekoj članici UN-a ili ranije Društva naroda oteto 15 % teritorije.

Prsti
08.10.2007., 01:39
Kosovo bilo je i bicice srpsko ali mene me sekira Evropa so Oli i Skracozi uste edna vakva budala i otide Evropa u K.....

čvarkožder
08.10.2007., 08:18
Kosovo bilo je i bicice srpsko ali mene me sekira Evropa so Oli i Skracozi uste edna vakva budala i otide Evropa u K.....

Nisam izdržao, a da ne primijetim da te Europa zaista jako sekira. Barem sudeći prema kvaliteti pravopisa i sposobnosti izražavanja. Take it easy.;)

Doboj
08.10.2007., 19:32
Očito je da kolega "Prsti" dolazi iz Makedonije, pa je malo teško kombinovati više jezika, ma koliko bili slični.

carlo gambino
09.10.2007., 20:31
ma kosovo je vec rjeseno pitanje.
samo je pitanje tko prihvaca realnost,ili jos sanja...

gollum007
15.11.2007., 13:09
Zna se ko je Guzda!

franciska
18.11.2007., 22:10
Vidjet ćemo Kosovo u odnosu na Belgiju...

Boban Šarčević
21.11.2007., 23:44
Nadam se da će RS radi vlastite ekonomske stabilnosti pristupiti pregovorima oko policije i slično, također utišati extremne nacionaliste.Zar ne misliš da je malo nerealno očekivati da će Srbi mirno gledati kako im odlazi Kosovo i prodati guzu u RS radi vlastite ekonomske stabilnosti, mislim ... ipak smo na Balkanu. Ako Albanci mogu imati 2 države, zašto nebi Srbi ? :udrijace:

lovac
25.11.2007., 20:12
Prema podacima iz 1981.g. Kosovo ima oko 13% srpskog stanovništva, Albanci 77%.

franciska
27.11.2007., 10:25
Zar ne misliš da je malo nerealno očekivati da će Srbi mirno gledati kako im odlazi Kosovo i prodati guzu u RS radi vlastite ekonomske stabilnosti, mislim ... ipak smo na Balkanu. Ako Albanci mogu imati 2 države, zašto nebi Srbi ? :udrijace:

A zar ti misliš da je meni jasno zašto Kosovo mora biti neovisno?
Prema Ustavu iz 74. Kosovo je imalo status autonomne pokrajine, a ne republike. Mislim da iz toga proizlazi jedna komotna konfederacija sa Srbijom.

gollum007
27.11.2007., 12:28
A zar ti misliš da je meni jasno zašto Kosovo mora biti neovisno?
Prema Ustavu iz 74. Kosovo je imalo status autonomne pokrajine, a ne republike. Mislim da iz toga proizlazi jedna komotna konfederacija sa Srbijom.

:eek: onda nebu dobro.

uskok
27.11.2007., 13:28
Legitimitet je uvijek jaci od legaliteta, pogotovo legaliteta propale drzave, To sto je Kosovo bila autonomna pokrajina a ne republika je normalno kad se uvidi kakva je bila Jugoslavija drzava. Samo ime kazuje da je to bila zajednica slavenskih naroda na jugu Europe, dakle drzava sa rasnim predznakom, Apsurd da je 700.000 Crnogoraca imalo svoju republiku i bilo priznato kao narod (iako ih mnogi Srbi smatraju nista vise nego jednim od srpskih plemena) dok je 2 miljuna Siptara bilo samo "narodnost" (moze li mi tko objasniti taj pojam??) govori o neodrzivom ustroju te bivse drzave koja je zato i morala propast. Dakle, bez obzira na legalitet i kvalifikacije na temu narod i narodnost Siptari ce uspostaviti vlastitu nezavisnu drzavu, jer ce 90% stanovnistva Kosova legitimitetom svoga broja i narodne volje uciniti ono sto zeli bez obzira na misljenje bilo koga ukljucivsitu tu i Velike sile.

franciska
27.11.2007., 16:46
Nemoj da ti velim tko je to govorio u ex-yu da su konstitutivni narodi, a ne republike...
I osim toga, nije li opasno početi s takvom praksom, to može povući lavinu u cijelom svijetu...
A zapravo se čudim Srbima što im se da gnjaviti s tim problemom do vječnosti.
Ona Jovanovićeva stranka je tu najracionalnija, dati Albancima Kosovo, ali zagarantirana sva prava Srbima na Kosovu. Tako, kako je i počelo još prije 30 godina (pričaju) Albanci će jedini na Balkanu uspjeti imati dvije države...

gollum007
27.11.2007., 16:59
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=101818

franciska
27.11.2007., 17:06
E pa Srbi traže i policiju, to je smješno.
Nek im ponude zajedničku obranu granica i rok za neovisnost na 20 godina.

Boki
28.11.2007., 03:21
Mislim da tu nema nikakve šanse osim nezavisnosti, previše je dolje prekipilo u narodu i mislim da će oni ići na to pa i po cijenu rata (kojeg neće sigurno biti IMO). I to oni žele ono što se kaže "sad a ne odmah" tako da nećemo još dugo čekati na rasplet.

gollum007
28.11.2007., 11:24
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=102026

franciska
28.11.2007., 17:09
Hrvatska, ako je pametna, neće među prvima priznati neovisnost Kosova.
Srbija, ako je pametna, će zabraniti djelovanje paravojnih snaga i tzv. garde cara Lazara.

Boban Šarčević
28.11.2007., 17:10
Legitimitet je uvijek jaci od legaliteta, pogotovo legaliteta propale drzave, To sto je Kosovo bila autonomna pokrajina a ne republika je normalno kad se uvidi kakva je bila Jugoslavija drzava. Samo ime kazuje da je to bila zajednica slavenskih naroda na jugu Europe, dakle drzava sa rasnim predznakom, Apsurd da je 700.000 Crnogoraca imalo svoju republiku i bilo priznato kao narod (iako ih mnogi Srbi smatraju nista vise nego jednim od srpskih plemena) dok je 2 miljuna Siptara bilo samo "narodnost" (moze li mi tko objasniti taj pojam??) govori o neodrzivom ustroju te bivse drzave koja je zato i morala propast. Dakle, bez obzira na legalitet i kvalifikacije na temu narod i narodnost Siptari ce uspostaviti vlastitu nezavisnu drzavu, jer ce 90% stanovnistva Kosova legitimitetom svoga broja i narodne volje uciniti ono sto zeli bez obzira na misljenje bilo koga ukljucivsitu tu i Velike sile.
...Da je valjala nebi propala, a za koga je bila, bijaše odlična...ili Stoj disi, jer za disi nisi

franciska
28.11.2007., 17:17
Crna Gora ima višestoljetnu državotvornost i jednu državu.
Postoji država Albanija, a i postoje aspiracije o Velikoj Albaniji. To se vidi i kad su nemiri u Makedoniji.
Znam da su Albanci na Kosovu do sedamdesetih trpili jednu segregaciju i jasna su mi njihova očekivanja, no jednako mi je jasno da za određenu srpsku populaciju mora biti frustrantno izgubiti Kosovo. To je ona populacija koja je odrastala uz Kosovski mit, pa i uz činjenicu da se na sjeveru Kosova nalaze srpski manastiri, a nije na odmet dodati i rudna bogatstva.

Kad bi Srbi donekle pristali na neovisnost Kosova, oni mogu ispregovarati sigurnost zemljišnih posjeda u vlasništvu Srba i udjela u resursima, osiguranje kulturne baštine pod nadzorom Unesca i naravno sva moguća ljudska i građanska prava, a možda i na određenom teritoriju osigurati i autonomiju.
U tom smjeru bi se moglo dalje pregovarati sa EU, Amerikom i Rusijom.

Boban Šarčević
28.11.2007., 17:18
Hrvatska, ako je pametna, neće među prvima priznati neovisnost Kosova....Ne samo to, nego što prije u NATO, što prije u EU....

uskok
29.11.2007., 07:18
Znam da su Albanci na Kosovu do sedamdesetih trpili jednu segregaciju i jasna su mi njihova očekivanja, no jednako mi je jasno da za određenu srpsku populaciju mora biti frustrantno izgubiti Kosovo. To je ona populacija koja je odrastala uz Kosovski mit, pa i uz činjenicu da se na sjeveru Kosova nalaze srpski manastiri, a nije na odmet dodati i rudna bogatstva.

Srbi su se u proslosti masovno izseljavali iz Kosova. Pod vodstvom patrijarha Arsenija Crnojevica poceo je njihov exodus u Vojvodinu. Dakle, Srbi su izgubili jedan teritorij ali su zato dobili drugi. U svakom slucaju prosli su bolje nego Hrvati koji su izgubili Bosnu. Prije provale Turaka velika vecina stanovnistva Bosne bili su krscani a od toga daleko najbrojniji su bili katolici. Pravoslavaca je bilo mnogo manje i oni su se u stvari sirili skupa sa Osmanlijama. Osmanlijsko carstvo nije bilo u ratu protiv krscana per se nego protiv Pape, dakle katolika. Dok su se Hrvati povlaciti iz Bosne, Srbi su se naseljavali i skupa sa prebjezima na Islam postali vecina sanovnistva Bosne.

gollum007
29.11.2007., 19:52
NATO dovlači snage na sjever Kosova
Business.hr/Hina
29.11.2007 18:34
Pročitaj komentare(0)
NATO-ove snage na Kosovu (KFOR) poslale su pojačanje na sjever te pokrajine uz granicu sa Srbijom, dan nakon neuspjeha pregovora o neovisnosti Kosova u austrijskom Badenu.

Postrojba sa 90 vojnika iz američke sastavnice na Kosovu službeno je preuzela dužnost u logoru Nothing Hill, na kratkoj svečanosti kojoj je prisustvovao zapovjednik KFOR-a, francuski general Xavier Bout de Marnhac.

"Vjerujemo da je KFOR posvuda prisutan i da je spreman svakog trenutka reagirati na svaku prijetnju", kazao je general De Marnhac na svečanosti.

stallkerman
04.12.2007., 21:18
Sprema se odgovor na nezavisnost (http://www.b92.net/info/vesti/u_fokusu.php?id=24)

Vladika Artemije: Delovati preventivno

Za episkopa raško-prizrenskog Vladiku Artemija potezi koje je najavio Vuk Jeremić nisu dovoljni. On u izjavi za B92 kaže da treba delovati preventivno, napraviti neke poteze i pre eventualnog proglašenja nezavisnosti i to na nekoliko načina.

"Organizovati masovne demonstracije u Beogradu i drugim gradovima za očuvanje Kosova u granicama Srbije, da se pokaže da to nije stvar jednog vladike ili jednog političara nego da je to stvar čitavoga naroda, pa onda, recimo, bolje je zatvoriti granicu, administrativnu liniju, probe radi, pre proglašenja, pa onda, zašto da ne, jedna privremena mobilizacija od tri dana svih, recimo, vojnih obveznika u cilju provere, spremnosti, hitnosti i tako dalje, nikome ne objavljujemo rat ali pokazujemo da nas ima“, rekao je Artemije.

NATO: Loše poruke iz Srbije (http://www.b92.net/info/vesti/u_fokusu.php?id=24&start=0&nav_id=274948)

Artemije: Vojne vežbe i mobilizacija

Episkop SPC Artemije smatra da najave reakcija političara Srbije o tome šta će preduzeti u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova ne dolikuju jednoj suverenoj državi.

Episkop raško-prizrenski ocenio je za Danas da najave političara u Beogradu i državnog vrha Srbije, tipa "nećemo priznati", "proglasićemo nevažećom", "borićemo se svim pravnim i demokratskim sredstvima", "vojsku nećemo slati na Kosovo" i slične, podstiču Albance da krenu putem jednostranog proglašenja nezavisnosti, jer, kako kaže, "nemaju čega da se plaše".

Vladika Artemije predlaže da se zatvore administrativne granice Kosova prema Srbiji na tri dana za putnike, robu i drugo i da se pozove posmatračka misija zemalja-članica Šangajske organizacije za saradnju (u kojoj su Kina, Rusija, Indija, Pakistan).

On takođe smatra da treba da se pozovu na mobilizaciju svi vojni obveznici Srbije, pod vidom provere spremnosti i edukacije, na tri dana, kao i da se organizuju vojne vežbe u oblastima blizu Kosovu, uz učešće nekih posmatrača iz Šangajske organizacije za saradnju.

Treba, prema mišljenju episkopa Artemija, takođe izvesti masovne demonstracije u Beogradu i ostalim gradovima Srbije, da se shvati koliko je Srbima stalo do Kosova, a na tome bi morala da se angažuje i Srpska pravoslavna crkva.

Time bi se, kako za Danas objašnjava vladika Artemije, "efikasno preventivno delovalo i uticalo da odgovorni razmisle pre donošenja odluke o proglašenju nezavisnosti Kosova i Metohije".

On smatra da, u slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti, važi pouka "bolje sprečiti, nego lečiti". "Sve pomenute aktivnosti bile bi besmislene i neefikasne posle eventualnog proglašenja nezavisnosti", kaže on.

"Često se čuje s najvišeg državnog vrha: 'Srbija nije za rat'; 'Srbija neće ratovati'. Slažemo se da Srbija nije za rat, ali mora da misli na legitimnu odbranu, bez obzira na to ko je osvajač. Uostalom, sve što budemo preduzimali dan posle, ostaće besplodno...", navodi vladika Artemije.

&

Artemije&Srbija do Tokija (http://sh.wikipedia.org/wiki/Image:SouthEast_Europe_1878.jpg)

uskok
05.12.2007., 02:43
Sto ako Srbija ucini sve sto je Artemije rekao i jos vise a Albanci usprkos toga proglase nezavisnost kao su naumili?

gollum007
05.12.2007., 07:44
Onda su Srbi u bananu ko i 1389.kad je Knez Lazar izgubio od Turaka i pustio ih u midlle Europu

dio
05.12.2007., 09:14
U slijedećih 20 godina zasigurno se neće ništa promijeniti ili pametno dogoditi na Kosovu. Pola Evropskih država ima slične probleme, pa nikom ništa. Kada se postizborna halabuka stiša, sve će biti kao i prije. I tako u nedogled. Ništa od nezavisnosti.

Ma hajte prije će se odvojiti Vojvodina nego Kosovo.

Boban Šarčević
07.12.2007., 01:33
...Zapad riskira da se “proces osamostaljenja Kosova dogodi bez nadzora, uz moguće nasilje koje bi izazvalo novu krizu na Balkanu....http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2007,12,6,status_Kosova,100904.j ...a kako je nama? ...šta mi riskiramo?

uskok
07.12.2007., 04:37
...Zapad riskira da se “proces osamostaljenja Kosova dogodi bez nadzora, uz moguće nasilje koje bi izazvalo novu krizu na Balkanu....http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2007,12,6,status_Kosova,100904.j ...a kako je nama? ...šta mi riskiramo?

Zavisi sto mislis pod pojmom "nama". Evo da ti "naskim" jezikom odgovorim sto o tome osobno mislim. Ako zivis u Srbiji to je cisto drugacije nego ako zivis u Hrvatskoj. Hrvatska cak i ne granici sa Kosovom i "nama" (u Hrvatskoj) veci je problem BIH koja je politicki totalno nesredjena zemlja. Na Kosovu stanje je mnogo jasnije. Kosovo je osim Slovenije bio etnicki najcisci teritorij bivse Juge. Kada 90% stanovnistva jednog koherentnog teritorija odluci na nezavisnost nitko ih nemoze sprijeciti u njihovoj nakani, bez obzira koliku glavobolju to zadaje zainteresiranm "medjunarodnim cimbenicima" ukljcivsi tu i velike sile.

gollum007
07.12.2007., 08:23
RIBLIŽAVANJE KONSENZUSA
EU počeo približavati stajališta o Kosovu
U usporedbi sa srpnjem, kad su u raspravama o Kosovu stajališta 27 država članica EU-a bila bitno različita, danas su "sve bliža".

Hina
Foto: arhiva

Države članice Europske unije počele su približavati stajališta o rješenju složenog kosovskog pitanja, rekao je danas njemački veleposlanik u Londonu Wolfgang Ischinger, koji predstavlja EU u posredničkoj trojci za Kosovo.

U usporedbi sa srpnjem, kad su u raspravama o Kosovu stajališta 27 država članica EU-a bila bitno različita, danas su "sve bliža", rekao je Ischinger.

Trojka (EU, SAD, Rusija) u ponedjeljak će članove VSUN-a izvijestiti o 120 dana posredovanja između Beograda i Prištine o konačnom statusu Kosova, o kojem će isti dan raspravljati i Ministarsko vijeće EU-a u Bruxellesu.

"Nitko ne može ustvrditi da se moglo učiniti išta drugo s imalo drukčijim ili boljim ishodom", rekao je Ischinger.

Njemački je diplomat također jasno osudio prekjučerašnju izjavu Aleksandra Simića, savjetnika srbijanskog premijera Vojislava Koštunice, da je u obrani teritorija neke zemlje "rat legalno sredstvo".

"Potpuno se protivim toj izjavi. Smatram da je tu riječ o jasnu kršenju čvrstih obveza o neposezanju za nasiljem koje je preuzeo sam srbijanski predsjednik" Boris Tadić, izjavio je novinarima njemački veleposlanik.

"Nedopustivo je da se jedna od strana u prijeporu tako izražava, čak i prije objave izvješća trojke", dodao je.

Mikey
07.12.2007., 09:26
Mene zabrinjavaju izjave nekog visokog savjetnika u Srbiji, da je ukratko rečeno i rat moguć.
Bilo jučer u SR medijima.

Također i izjave predsjednika Tadića pred izvjesno vrijeme...također rat u pitanju.

Reklo bi se da je sve to potiho, skromno i stidljivo iskazano, ali poziva na izniman oprez.

Mikey
07.12.2007., 11:22
Mene zabrinjavaju izjave nekog visokog savjetnika u Srbiji, da je ukratko rečeno i rat moguć.

Djelomični demanti, ako se to tako uopće i može nazvati.
http://www.beta.co.yu/default.asp?h=akt,sr&prikaz=1745808

stallkerman
07.12.2007., 18:41
Sto ako Srbija ucini sve sto je Artemije rekao i jos vise a Albanci usprkos toga proglase nezavisnost kao su naumili?

... između varijante a) toatalnog rata i varijante b ) " bez brige ...neće se ništa desiti", kao uvijek u životu, najčešće se stvari odvijaju između po scenariju c), kojeg svi tumače kao upravo ono što su predvidjeli... Artemije (začudu nije lik sa slike koji je visok, zgodan i plav... već ljutiti patuljak u poodmaklim godinama) ... koji kao " Minos strašan, zubima režeć stoji na pragu ondje grijehe ispitiva, sudi i šalje, repom pravdu kroji.” (http://www.kosovo.net/images/koncul2007_v02.jpg) i njegovi puleni su u stanju činit čuda kada se iznivelira nivo IQ-a i razine krvi u alkoholu... i bez obzira na protivljenje onih koji misle drugačije...

"Mozda bi idealno bilo da se rukovodioci i zaposleni u crkvi organizuju u udarnu brigadu i smesta navale na NATO kao primer ostalima. Koristi ovog poduhvata bi bile neprocenive za Srbiju."
(Biberkopf, 4. decembar 2007 09:29)

"Čitam ovo verbalno čudo od Artemija, pa ne mogu da verujem. Ja, kao vojni obveznik, treba da budem mobilisan i da marširam sa puškom na Kosovo, a Artemije će da stoji sa strane i na bubnju da izvodi koračnicu. E, neće moći. Uzmi ti, pope Artemije, automat (na to ste mnogi vi iz SPC već i navikli), pa u juriš. A mene izostavite - mene više od Kosova zanima kada ću moći bez vize da odem u Pariz."
(ilija vukelic, 4. decembar 2007 09:49)

"Meni je konacno stigla viza i ja odo, u jednom pravcu, da zivim kao sav normalan svet.

Zbogom Simicu, Kostunico, Ilicu, Palmo, Nikolicu, Jovanovicu, Vucicu, zbogom Miskovicu i Srpska elito. Idite ratujte, otimajte, monopolisite, lazite... a ja odo da me greje neko drugo, normalnije i toplije sunce.

Zbogom!"
(Doktor nauka, 5. decembar 2007 13:09)

"Alo bre Simicu,
ja se dogovaram sa drugaricom Lizom da idem kod nje u Pariz za Novu godinu a ti bi da nam namaknes cokule pa u rov! Umesto Trijumfalne kapije, Jelisejskih polja, Sanzelizea, Luvra . . . da gledam pijane oficire koji me guraju u smrt zarad vasih promasenih ideala, srusenih mitova, bezmozgaske politike i vecne slave NE HVALA!!! Da posteni momci ginu i krvare a da se vasi sinovi voze u dzipovima, setaju cice i prave pare ??? Pustite bre jadnu omladinu da zivi, nismo nigde putovali, nismo nista videli i iskusili. Domovina je tamo gde je dobro!!!!! A ovo sve je jako daleko od dobrog, a sto je najstrasnije moze da bude i mnogo gore.
PS: Odsluzio sam vojsku u kasarni, bio jedan od najboljih vojnika, al' cik nek mi dodje neko na vrata da me vodi negde ! ! !"
(28-ogodisnjak, 5. decembar 2007 15:20)

"ne znam samo ko ce da ide u taj rat.
Nakon cetri-pet izgubljenih ratova, ovaj poziv mi deluje smeshno.
Evo ja preporuchujem da na Kosovo polje krenu i Simic i vladika Artemije sa svojim popovima i Vucic, Koshtunica i svi oni, pa nek se bore do mile volje. Ja znam za koju stranu cu da navijam!"
(shumadinac, 5. decembar 2007 13:03)

"Ja pregovaram sa mojim nemackim partnerom o sledecem trogodisnjem planu i problemima koji nam predstoje, upalim juce tv i pogledam......dakle, ne mogu da verujeeeem! Hocemo li se vise probuditi iz ovog sna?"(laki, 5. decembar 2007 12:52)

… no nikad se ne smije podcijeniti ljudsku glupost …od nje je veći samo svemir (možda)…jer ima Artemije odgovor za sve…

… a što se tiče Kosova, nove mape su već isprintane… nije pitanje da li , već kada ?... I sigurno je da će do neovisnosti doći (proglasit će je Ameri, a ne Albanci), sa ili bez pristanka Putina, zapravo jedine ozbiljne kočnice… u slijedećih par tjedana, najkasnije par mjeseci… ako bih se kladio...

gollum007
07.12.2007., 23:20
Ovo čini čuda Artemiji http://www.youtube.com/watch?v=A-aJrx_MX6c
tolko su jaki da i traktore dižu,održavaju takmičenja,pogledajte do kraja,al još su na nogama!:eek:

Boban Šarčević
08.12.2007., 01:42
Zavisi sto mislis pod pojmom "nama". Evo da ti "naskim" jezikom odgovorim sto o tome osobno mislim. Ako zivis u Srbiji to je cisto drugacije nego ako zivis u Hrvatskoj. Hrvatska cak i ne granici sa Kosovom i "nama" (u Hrvatskoj) veci je problem BIH koja je politicki totalno nesredjena zemlja. Na Kosovu stanje je mnogo jasnije. Kosovo je osim Slovenije bio etnicki najcisci teritorij bivse Juge. Kada 90% stanovnistva jednog koherentnog teritorija odluci na nezavisnost nitko ih nemoze sprijeciti u njihovoj nakani, bez obzira koliku glavobolju to zadaje zainteresiranm "medjunarodnim cimbenicima" ukljcivsi tu i velike sile. ...živim u Splitu,Hrvatska, gdje stranka na vlasti ostaje tamo gde jeste zahvaljujući glasovima iz Bosne koja je očigledno totalno nesredjena zemlja (možda nije dovoljno etnički čista) , pa ako Kosovo pukne , a Srbija napusti atlantsku prču o EU, NATO,Amerika ( kao Bijelorusija) i okrene se Putinu koji jača svoje pozicije, pa počnu konflikti na jugu Srbije ,pa onda Bosna, pa turistička sezona (od koje živim) ode u p.m. a ja se vratim u Italiju gdje sam proveo 12 godina od 93' pa na dalje, jer ovde nema kruva ako pleme tvoje nije na vlasti; "naški" ili "vaški", isto to je prika. ... ali neće valjda....

Boban Šarčević
08.12.2007., 02:17
... ali sve je to ok kada cirkam Salice Salentino Rosso 2004 i slušam Burial - Distant Lights ....grrrr

Mikey
08.12.2007., 17:20
Tuča Srba i Rikerovog obezbjedjenja (http://www.banjalukalive.com/Region/Region/Tucha_Srba_i_Rikerovog_obezbjedjenja__200712077212/)

franciska
08.12.2007., 21:08
...ja se vratim u Italiju gdje sam proveo 12 godina od 93' pa na dalje,

Možeš li malo ispričati kako ti je bilo živjeti u Italiji?
Ja sam živjela u Francuskoj, a moj sin bi volio da se vratimo u Pariz, ili da živimo u Italiji, jer smo talijanske provenijencije.

Boban Šarčević
08.12.2007., 23:50
Možeš li malo ispričati kako ti je bilo živjeti u Italiji?
Ja sam živjela u Francuskoj, a moj sin bi volio da se vratimo u Pariz, ili da živimo u Italiji, jer smo talijanske provenijencije.... svaka čast talijanima ( preko 40% svedske kulturne baštine je na teritoriju Italije) imaju kulturu življenja dugu par milenija, ali francuska je "zakon"...ima tamo jedan osijećaj za socijalno koji je vrlo izražen!... i puno puno ljepote..

Sase d grejt
09.12.2007., 02:44
Vojna nema da ima.
Resenie nema da ima.
Situacija nagorno karabah.
Se znae deka balkanot treba sekogas da krcka.
Na kaubojcite im odgovar, na kazacite uste poeke za da si ja odmeruvaat silata od vreme na vreme so ovie prvive, dodeka pak evropjanite koloniziraat.

stallkerman
09.12.2007., 13:08
... deka se znae ...ista stara priča... svjetlo u balkanskoj krčmi bi se na kratko moglo i ugasiti... ... sasvim slučajni opiti... (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=12&dd=08&nav_category=78&nav_id=275643)

btw., vidjet će se slijedećih dana koliko su nečija javna obećanja o nenapuštanju navedenih tržišta iskrena...

Rookie
12.12.2007., 09:34
Nije valjda da sam ja jedini cuo jucer u autu na radiju, evo pokusavam ciejlo jutro pronaci tu vijest, da su norvezani registrirali prolazak ruske flote koja je krenula za mediteran. Kazu da ce biti 16.01 u mediteranu i da je to ko "regularna vojna vjezba". U istim vijestima su rekli da je srbija pocela slati pozive za vojnu vjezbu a republika srpska najavila referendum i prijapajanje Srbiji ako KOsovo proglasi neovisnost.
Pa nije valjda da nisu izdrzali ni 5 godina bez rata????

Je li iko drugi cuo ovo ili sam ja sanjao

Prota
12.12.2007., 15:20
Sad dolazi vrjeme, gde ce svako meriti svoga .*****, ali posigurno nece biti nista od rata. To je vec jasno kao dan.
Sve ce zarvsiti samo sa "merjenjem".
I to pretpostavljam ubrzo.
Pozdrav.

:thumbsup:

gollum007
05.01.2008., 21:16
http://www.independent.ie/world-news/beware-the-exotic-holidays-that-come-with-a-danger-alert-1258391.html

stallkerman
12.01.2008., 15:47
Endgame in Kosovo (http://www.nytimes.com/interactive/2007/12/08/world/europe/20071209_KOSOVO_FEATURE.html#)

NYT - U.S. and Germany Plan to Recognize Kosovo (http://www.nytimes.com/2008/01/11/world/europe/11kosovo.html)

Mikey
01.02.2008., 11:48
@Šešelj
Суђење "Великоj Србиjи" (http://www.glassrpske.com/485/5805.html)
Glas Srpske

uskok
01.02.2008., 13:36
]@Šešelj
Суђење "Великоj Србиjи" (http://www.glassrpske.[/INDENT]com/485/5805.html)
Glas Srpske

U tome je problem haskog suda. Sude idejama (ma koliko one mogu biti nakaradne) a to je onda Inkvizicija. To se vec dogodilo Hrvatskoj kada je obranbeni rat proglasen "zlocinackim pothvatom". Iza toga, u stvari, stoji jedna druga ideja a to je ideja versajskog poretka koja je ustolicena za Balkan nakon 1. svjetskog rata. E sada, tu se neki mali narodi usudjuju mjesati u poslove velikih pa oni djele packe. No sve je to kratkotajno i uskoro ce se utopti u nebulozi nove Europe.

Mikey
01.02.2008., 17:00
Ja sam sit toga i neću se više dovoditi u nepriliku da se s nekima raspravljam.
To je mržnja i sve loše.

Evo, slobodno virni na http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=370395&postcount=1248
pa nadalje...

Boli me briga šta ko misli kad ionako nema smisla...

Jači ima prava i to je to.
Ali uvijek ima ono "ali" ako dođe preko glave...ubojstva familije, rušenje kuće koju se cijeli život gradilo i sve to, ljudima ionako onda postane maltene svejedno i spremni su na sve.

Bilo je neki dan na TV o Gojku Šušku....đabe uopće misliti o tome...

uskok
01.02.2008., 19:20
Dodatak na moj gornji post. Naravno da smatram da treba suditi pojedincima za zlocine, pa to vrijedi i za sve aktere nedavnog rata na Balkanu ako za to ima vjerodostojnih dokaza. Ono sto me zabrinjava je prosirenje osobne odgovornosti na cijelo drustvo ili jedan segment tog drustva (vojska, politicka uprava i sl). Namjere su prozirne. Za razliku od osobne odgovornosti, kolektivna krivnja nema ogranicenje ljudskog zivota, ona moze trajati u nedogled i s time se onda politicki manipulira.

Primjera u povijesti ima bezbroj. Njemacka kao narod jos uvijek stenje pred krivnjom za zlocine II. svjetskog rata pa je usprkos toga sto je ekonomski golijat ona u stvari u medjunarodnoj politici patuljak. Politicki cilj pobjednika je postignut. Njemacka je kao znacajan faktor izbrisana sa scene medjunarodne politike. Dobra je samo kao izvor financijskih sredstava za sadasnje i buduce vojno-politicke projekte pobjednika II. svjetskog rata.

Jasno da je bilo zlocina i na pobjednickoj strani toga rata ali oni su individualizirani. Tu nema kolektivne krivnje, pa cak i za zlocine izvrsene nad civilnim stanovnistvom (je li to sukus terorizma ?) upotrebom atomskog oruzja na japanske gradove Hirosimu i Nagasaki.

Mikey
02.02.2008., 01:30
Evo da malko i ovdje zapišem:

Malo povjesti, činjenica i novosti:

http://www.youtube.com/watch?v=r6MrZ4UUU4o
Slobodan Milošević - govor u skupštini Srbije povodom donošenja ustava 25.06.1990. godine.

-obratiti pažnju na rečenicu koja završava sa:
"...Pitanje granica Srbije je otvoreno političko pitanje."

Što će reći, ako bi se Juga konfederalizirala za što su drugi narodi bili, Srbija ne pristaje samo na granice koje ima u federacijskom obliku već misli i pretendira i na ostale krajeve (pretpostavljam, podrazumjevaju se barem svi oni sa srpskim stanovništvom)

Također, na kraju se spominju i Kosovo i Vojvodina.(Ponovno ujedinjenje same Srbije)

Poanta glasi:
I mi ostali smo trebali pretendirati pa od Srbije tražiti svoje udjele.Siguran sam da bi se mirno raskusurali i svima bi bilo mnogo lepo.

Naravno, Slobodan napominje da ćemo svi u federativnoj i demokratskoj Jugoslaviji biti jednaki i istih prava.
Osim što je Srbija eto malo pretendirala na tuđe teritorije, a ne zaboravimo da Jugoslavija nije nikada bila republika sa 100 % srpskim stanovništvom niti su Srbi jedini narod Jugoslavije.

Nadalje, Dodik ovih dana traži za Republiku Srpsku upravo to...konfederacijski sistem (to jest ma kako se to zvalo danas) gdje RS ima pravo da se otcjepi ako to poželi.
Naravno i otcjepljenje mora imati neke svoje razloge, ali vjerujem da njih Srbima ne nedostaje.

E sad, zašto su narodi Jugoslavije htjeli konfederacije?
Pretpostavljam da to nije bilo iz čistog mira ili razbribrige.

Ako ćemo pak krenuti čak i od Kraljevine Jugoslavije (prva Jugoslavija;
http://sh.wikipedia.org/wiki/Kraljevina_Jugoslavija) jasno je da su granice krojile mahom velike sile odnosno mi sami.
Unitarizam također.
Uglavnom, puno krvi i komplicirano do bola.

Prema tome, nek je nama "ljudima", ratova i vojski kad drugačije ne znamo.

Ja sam svoje obrazlaganje završio.Razbio sam i pročistio neke nedoumice koje sam imao do sada.Naučio, ponovio gradivo.

Naposljetku...istina je da je vrijedno to znati sve skupa i razumjeti.
Isto tako s druge strane istina je i da sve to skupa i nema nekog prevelikog smisla.
Primjer ovog posljednjeg je i Europa.

hvala na pažnji...
ćao, goodbye, pozdrav!

Mikey

isto ovo:
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=370634&postcount=1263

ziheraš
13.02.2008., 13:42
Ovo zvuči dosta poznato..http://www.hrt.hr/teletext/?str=155-01

gollum007
13.02.2008., 13:51
JOŠ JEDNA BALVAN REVOLUCIJA,mi smo se izvukli ,neznam kak će opet oni,s obzirom da su Rusi nadlijetali Američke nosače,situacija je malo složena ,izgleda da se bore Ameri i Rusi za prevlast na Kosovu,bez obzira na nove balističke rakete.

stallkerman
15.02.2008., 10:43
...kao što se dalo pretpostaviti... stvari su se počele kuhati... radikali zakazuju milionski miting za nedjelju kada se očekuje proglašenje nezavisnosti... neki bi demonstrirali ispred slovenskog veleposlanstva (valjda neće i ispred Merkatora)... neki mediji prenose vijest o eksploziji u S.Mitrovici (http://www.blic.co.yu/hronika.php?id=30567)... huškači dolaze na svoje... još par pijanih budala u gomili i za tren stvari mogu krenuti u neželjenom smjeru...

uskok
15.02.2008., 13:22
Znam, znam, nesto sto je legalno ne mora biti legitimno i to je upravo slucaj sa Kosovom. Kosovo je legalno dio Srbije a Srbija kao svaka drzava ima svoju vojsku kojoj je prva duznost braniti integritet zemlje. To smo mi ucinili sa Olujom i nema logicnog razloga da to ne ucini i Srbija. S druge strane, ako 90% stanovnistva jednog teritorija ne zeli biti dio maticne drzave to je njihovo legitimno pravo koje im nitko nemoze uzeti. Ergo, legimitet je na strani Kosovara a legalitet na strani Srbije. Biti ce zanimljivo vidjeti kako ce se ta politicka dihtomija rijesiti, drugim rijecima pitanje je da li je osnovno ljudsko pravo da biras i budes biran jace od drzavnih zakona i medjunarodnog legalnog poretka?

Mikey
15.02.2008., 14:11
Ne znam, imam šmek da Kosovo JOŠ neće dobiti odnosno proglasiti nezavisnost jer je previše strana u igri.
Prevelik je to klinč.Kuha, a moglo bi lako i eksplodirati.

U zadnjim trenucima velike sile će zauzdati uzde.

Uglavnom, prevelik mi je to klinč.
Ako i bude suprotno od ovoga što kažem to će očito izazvati još veći jaz i neprijateljstvo u europskom i svjetskom poretku.

gollum007
15.02.2008., 19:49
http://www.bhbusiness.ba/kosovo-proglaava-nezavisnost-u-nedelju-u-17-sati

franciska
16.02.2008., 13:05
Uskok, zašto misliš da su aspiracije Albanaca na Kosovu legitimne? Pravo naroda na odcjepljenje moglo bi se onda primijenjivati u nizu slučajeva.
Jasno mi je da svjetska zajednica želi kazniti Srbiju za genocid. Neka im nametnu reparacije. Konfederalizaciju Srbije s Kosovom kao zasebnom republikom i unutar nje osiguranu autonomnost Srba.

čvarkožder
16.02.2008., 13:59
Netko mi je rekao da su Kosovo i Vojvodina Ustavom iz 1974. (ili nekim drugim dokumentom) dobili ista prava tipa samoodređenje i odcjepljenje kao i bivše republike i da je ovo njihovo traženje nezavisnosti s te strane sasvim u redu. Zna li netko nešto više o tome?

P.S. Izgleda da je Europljanima i drugima sad počelo dolaziti iz guzice u glavu da bi ako priznaju Kosovo mogli imati problema sa svojim manjinama kod kuće...:eek:

ChoChikun
16.02.2008., 15:35
Netko mi je rekao da su Kosovo i Vojvodina Ustavom iz 1974. (ili nekim drugim dokumentom) dobili ista prava tipa samoodređenje i odcjepljenje kao i bivše republike i da je ovo njihovo traženje nezavisnosti s te strane sasvim u redu. Zna li netko nešto više o tome?

I Mesić je to reka onom srpskom podpresjedniku Vlade na onoj nekoj ćakuli o Balkanu, tako da nema panike zbog stvaranja presedana.

franciska
16.02.2008., 15:40
Vojvodina i Kosovo su imali status socijalističkih autonomnih pokrajina, a ne status socijalističkih republika. Trebalo bi vidjeti gdje je razlika.
Nakon Badinterovog rješenja, pravo na otcjepljenje potpisale su sve republike osim Srbije, čak i Crna Gora iz tog vremena. Pravo tada nije bilo ponuđeno bivšim autonomnim pokrajinama.

MASTER
16.02.2008., 18:00
To smo mi ucinili sa Olujom i nema logicnog razloga da to ne ucini i Srbija. S druge strane, ako 90% stanovnistva jednog teritorija ne zeli biti dio maticne drzave to je njihovo legitimno pravo koje im nitko nemoze uzeti. Ergo, legimitet je na strani Kosovara a legalitet na strani Srbije.

da jedino kaj 1981 godine je sastav bio stanovništva drugačiji na kosovu, srbi i crnogorci su morali iseliti

naime - paradox je europskih političara u tome izgleda da ne razumiju da republika kosovo je posljedica etničkog čišćenja - da bez obzira što su albanci preživjeli na kosovu, i što su srpske vojske činile u bosni, činjenica da tamo na kosvou više nema srba kojih je nekada tamo bilo

prema tome nema niti legaliteta niti legitimiteta

konačno, zašto stvarati novu državu koja niti ekonski niti politički nema budućnost - pa kaj mislite da će se sa kosovskom putovnicom moći bez vize ući u npr Sloveniju?

Nadam se da u RH neće!

ili je to naprosto cilj - da svi sa Kosova tamo i ostanu jer sa svojim pasošom će moći možda putovati u Albaniju i Makedoniju

Vojvodina i Kosovo su imali status socijalističkih autonomnih pokrajina, a ne status socijalističkih republika. Trebalo bi vidjeti gdje je razlika.
Nakon Badinterovog rješenja, pravo na otcjepljenje potpisale su sve republike osim Srbije, čak i Crna Gora iz tog vremena. Pravo tada nije bilo ponuđeno bivšim autonomnim pokrajinama.
Federalizam [uredi]

Osim komunističke vlasti, osnovna karakteristika Druge Jugoslavije bila je federalističko državno uređenje. To je bila prva promjena koja je uvedena u odnosu na Kraljevinu Jugoslaviju, još ožujka 1945. kada je Sporazumom Tito-Šubašić usvojeno ime Demokratska federativna Jugoslavija (koja je pak još formalno bila monarhija i država parlamentarne demokracije). Na federativnom uređenju inzistirala je KPJ još od početka Narodnooslobodilačkog rata, a AVNOJ od 1942.

Postojalo je šest republika: Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora i Makedonija, te dvije autonomne pokrajine u sastavu Srbije: Vojvodina i Kosovo. Tako je realizirana koncepcija o federalističkom preustroju zajedničke države, koju su u Prvoj Jugoslaviji zastupali HSS i Federalistički blok, uz jedini izuzetak da su oni tijekom 1930-ih predviđali sedam federalnih jedinica, sa Vojvodinom.

Ustav je tijekom postojanja Druge Jugoslavije često bio mijenjan: potpuno novi tekstovi ustava donošeni su 1946, 1963. i 1974, a u međuvremenu je bilo mnogo amandmana. Generalni je trend bio ka sve većoj samostalnosti republika i pokrajina, što se pokazivalo također i u decentralizaciji SKJ. U Ustavu iz 1974, iako je bio pisan vrlo kompliciranim, neprozirnim jezikom ideologije samoupravnog socijalizma, republikama je bilo priznato pravo na samoopredjeljenje do samootcjepljenja (ne i autonomnim pokrajinama), pa je tako Jugoslavija normativno (iako nejasno) postala konfedercija.
http://hr.wikipedia.org/wiki/SFRJ#Federalizam

čvarkožder
16.02.2008., 18:27
Sad sam se sjetio. Nije mi taj netko rekao da prema ustavu iz 1974. SAP-ovi imaju pravo na samoodređenje do otcjepljenja kao i republike, nego nalaz Badinterove komisije. Master i drugi?

uskok
16.02.2008., 19:24
Postoji nesto sto se zovu ljudska prava koja su kodificirana nizom svjetskih dokumenata pocevsi sa "Deklaracijom prava covjeka" UN. Takav kodeks je inividualna kategorija za razliku od legalnih zakona jedne drzave (kakav drukcije moze biti zakon nego legalan?) koji su kolektivna kategorija, to jest ugovor na temelju konsenzusa gradjana. Bilo je drzava koje su legalisticki bile vrlo sredjene (i jos sada ih ima) ali nisu svojim zakonima postovale osnovna ljudska prava. Primjer: Juznoafricka unija za vrijeme apartheid rezima. U zaista demokratskoj drzavi se nemoze dogoditi da jedno od osnovnih ljudskih prava nije sankcionirano ustavom. Takvo jedno osnovno pravo je da covjek bira i bude biran u politicke strukture vlasti. Kosovari su to svije pravo vec nekoliko puta jasno izrazili pa ce iz tog aspekta njihovo proglasenje nezavisnosti biti legitimno.

Tu je sada irelevantno kako je doslo do toga da je bivsa srpska zemlja sada 90% naseljena nesrpskim zivljem, premda treba imati na umu da je na Kosovu uvijek bila znacajna komponenta albankog etniteta. Ja se ne slazem s Masterom da je do toga doslo etnikim ciscenjem, ako se pod time podrazumjeva akt politicke prisile, nego visestoljetnim trendom koji je motivirao Srbe da napuste te krajeve (to je druga prica). Paralelu tome imamo u "etnickom ciscenju" Bosne od hrvatskog stanovnistva. I tu je visestoljetni trend izseljavanja Hrvata iniciran turskim osvajanjima doveo do toga da je nekad vecinsko stanovnistvo postalo manjinsko.

Svatko tko misli da medjnarodna zajednica priznaje nezavisnost Kosova da bi kaznila Srbe za recentna nedjela se duboko vara, premda idiotsko oduzimanje statusa autonomne pokrajine od strane milosevicevog rezima nimalo nije pomoglo da se srpsko stanoviste uvazi u o ocima medjunarodnih cimbenika. U visokoj politici se ne donose odluke na temelju emocija nego na temelju hladne logike i politickog kalkuliranja. Cinjenica je da se podrska nezavisnosti Kosova donosi nevoljko, jer ona predstavlja vrlo opasan presedan. Nakon kosovskog ormara moze se dogoditi da se pocinju otvarati vrata i ostalih ormara Europe (i svijeta). Ako do toga dodje mnogi ce kosturi poceti padati van. Baskija, Skotska, Walles, belgijska dihtomija, Sjeverna liga Italije i t.d...

Ipak, nema se kuda. Bolje je postivati ljudska prava nego donesene zakone, jer oni se mogu i moraju mjenjati kako covjecanstvo napreduje. S druge strane ljudska prava su svemirska konstanta. Pravo na zivot i slobodu se nemoze mjenjati, ono je vjecno i sakcionirano od onoga tko zna mnogo vise od nas obicnih ljudi.

uskok
16.02.2008., 21:25
Jos jedna paradoksalna reperkusija proglasenja kosovske nezavisnosti. BiH nece priznat Kosovo jer ce to sprijeciti bosansko-hercegovacki Srbi. U isto vrijem oni prijete da ce se Republika Srpska odvojiti od BiH ako Kosovo proglasi nezavisnost. Kako moze netko u isto vrijeme traziti vlastitu nezavisnost i takvu istu nezavisnost braniti nekom drugom narodu?

Jos nesto, je li vam upalo u oci da ce Amerika prva priznati nezavisnost Kosova, dok je u nasem slucaju bila zadnja koja je priznala Republiku Hrvatsku. Paradoksi, paradoksi... ili mozda nisu?

čvarkožder
16.02.2008., 21:28
Uskoče, lijepo si to napisao s filozofsko-humanističkog stajališta.
Na žalost, niti SAD niti Rusija (koje su ipak najvažnije po ovom pitanju - Eu ne zna što bi sama sa sobom, a kamoli po ovom i sličnim pitanjima) ne razmišljaju na taj način. Sve se svodi na interese i mislim da će Kosovo još dugo vremena biti bure baruta s kratkim fitiljem jer velikima tako odgovara. Balkan je očito još uvijek jedno od svjetskih žarišta na kojemu velike sile iskušavaju jedna drugu i igraju se "Rizika". Već sto godina smo plodno tlo za igranje rata Hansa, Sama, Georgea, Francoisa, Giuseppea, Borisa i sličnih razigranih dječaka.

čvarkožder
16.02.2008., 21:31
Jos jedna paradoksalna reperkusija proglasenja kosovske nezavisnosti. BiH nece priznat Kosovo jer ce to sprijeciti bosansko-hercegovacki Srbi. U isto vrijem oni prijete da ce se Republika Srpska odvojiti od BiH ako Kosovo proglasi nezavisnost. Kako moze netko u isto vrijeme traziti vlastitu nezavisnost i takvu istu nezavisnost braniti nekom drugom narodu?

Jos nesto, je li vam upalo u oci da ce Amerika prva priznati nezavisnost Kosova, dok je u nasem slucaju bila zadnja koja je priznala Republiku Hrvatsku. Paradoksi, paradoksi... ili mozda nisu?

Čitao sam da su bosanski muslimani apsolutno protiv priznanja Kosova, dapače da nikad uopće nisu ni razmišljali o tome. Netko iz njihove vlade je to rekao.
Što se tiče Amerikanaca, tu paradoksi nisu bitni. Važni su im (kao i uvijek) samo interesi i pragmatizam.

MASTER
17.02.2008., 00:47
Sad sam se sjetio. Nije mi taj netko rekao da prema ustavu iz 1974. SAP-ovi imaju pravo na samoodređenje do otcjepljenja kao i republike, nego nalaz Badinterove komisije. Master i drugi?

pokrajne su bili društvno politčke zajednice u federaciji, a republike države - vidi ustav sfrj - mislim čl 5 i 6

Ja se ne slazem s Masterom da je do toga doslo etnikim ciscenjem, ako se pod time podrazumjeva akt politicke prisile, nego visestoljetnim trendom koji je motivirao Srbe da napuste te krajeve (to je druga prica).
nije više stoljetno - već tamo negdje od kraja sedamdestih - dakle u proteklih 30 godina u dvadesetom stoljeću

što se tiče pokrajna kao dijelova nakadašnej SR Srbije bitno je naglasiti da SR Srbija nije bila federacija, ta da SAP su imali status društveno politčke zajednice sa posebnim pravima u državi SR Srbiji, a što je proizlazilo iz odredbi ustava SFRJ - kako je ustav SFRJ prestao postojati tako je prestala i obveza SR Srbije za postojanjem SAP

meni je to jasno kao dan

mislim da ovdje nije riječ o kategorijama prava naroda već prava država - naime Albanci sa Kosova nemaju nikavih političkih, ekonmskih i drugih sveza sa Albancima u Albaniji

teško je zamisliti da će Srbija dozvoliti da se u nju ulazi sa putovnicom Kosova

i isto tako ne legitimno je da EU glumi policajca u Europi - takvo što nije predviđeno niti jednim aktom EU

politička odluka pojedinih država koje su u sastavu EU, niti mogu niti obvezuju recimo druge članice EU - recimo Bugarsku i Rumunjsku - koje problemu pristupaju vrlo oprezno!

gollum007
17.02.2008., 19:19
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=63960ccc-7d9b-4416-bdb7-15f3219c7899&ref=lastadd

pluton
17.02.2008., 21:22
Komentara je puno, a čini se da zapravo nitko nema rješenja za ovu situaciju.
Neovisno Kosovo je opasan presedan i strah za mnoge, ali nitko nema alternativnog rješenja.

Pričati sad o nekakvoj legitimnosti je promašeno. Ovo je sad gotova stvar. Ja se nadam da će se izbjeći otvoreni rat. Gotovo sam siguran da Srbi u tom slučaju gube i da su toga vjerojatno svjesni, ali ne treba precjenjivati razum.

Na čijom je strani pravda ? Srbi bi se sad mogli pozivati da je pravda na njihovoj strani da nije bilo Miloševićeve politike prema Kosovu. Ovako, teško.

U svakom slučaju za...ano.

stallkerman
17.02.2008., 21:40
09.12.2007.
btw., vidjet će se slijedećih dana koliko su nečija javna obećanja o nenapuštanju navedenih tržišta iskrena...

Incidenti ispred ambasada SAD i Slovenije, demoliran Mekdonalds (http://http://www.blic.co.yu/politika.php?id=30816) ... valjda još nisu naišli na Merkator...
...a tek je 20h...

"Policija je rasterala demonstrante ispred američke ambasade u Beogradu nakon kratkog sukoba u kom je bilo povređenih, kasnije večeras incidenti su zabeleženi i ispred ambasade Slovenije, a grupa demonstranata je demolirala i Mekdonalds na Terazijama.

Više stotina, većinom mladih ljudi sa navijačkim obeležjima, protestovalo je ispred američke ambasade proglašenja nezavisnosti Kosova, a oko 19 časova su zabeleženi i prvi veći incidenti. Grupa od oko 600 ljudi sukobila se sa policijom, nezvanično se saznaje da je jedan pripadnik žandarmerije povređen, a kako javljaju beogradske televizije navijači su nasrtali, bacali kamenice, flaše i druge predmete i na novinarske ekipe koje su izveštavale o protestu. Okupljeni su bacali i baklje i kamenice ka zgradi ambasade, slomljeno je nekoliko prozora, a demolirano je i nekoliko automobila. Prema poslednjim informacijama povređeno je 12 osoba.

Zgradu ambasade najpre je obezbeđivalo nekoliko desetina policajaca u opremi za razbijanje demonstracija, koji su oko 18 časova dobili brojno pojačanje. Tada je sprečen i pokušaj nasilnog ulaska u zgradu ambasade.
Ranije danas jedan od vođa navijača Partizana, koji se predstavio kao Pele, pozvao je demonstrante da drže pod blokadom američku ambasadu sve dok SAD "ne vrate Kosovo Srbiji". On je pozvao okupljene na mirne proteste i da ne "prave probleme" policajcima koji obezbeđuju američku ambasadu.

Učesnici su nosili zastave Srbije i parole „Kosovo je Srbija“, „Ne damo Kosovo“, „Spasi Srbiju i ubi se, Koštunice“, „Ubij, zakolji, da Šiptar ne postoji“, skandirali ime bivšeg lidera bosanskih Srba i haškog optuženika Ratka Mladića i pevali patriotske i pesme posvećene Kosovu.

Na zgradi Ambasade Slovenije u Beogradu večeras su razbijeni prozori, razvaljena su vrata i skinute su slovenačka i zastava Evropske unije. Akteri incidenta su učesnici protesta koji je danas popodne održan ispred zgrade Amabasade SAD, čiji se deo okupio kasno popodne ispred slovenačke ambasade, u Pariskoj ulici.
Demonstranti su gađali kamenicama policiju, koja je pokušla da zaštiti zgradu ambasade, a posle policijske intervencije su se razbežali.
Policijski kordon postavljen je na kraju Knez Mihajlove ulice prema Kalemegdanu, a jake policijske snage raspoređene su i u Vasinoj ulici. Kako javlja Studio B, ekipa ove televizije je napadnuta i uništena im je kamera na Trgu Republike. Večeras su napadnute i ekipe RTS i B92.

Manje grupe demonstranata su tokom večeri prolazile centrom Beograda, usput su lomili saobraćajne znake, semafore i prevrtali kontejnere, a demolirali su i Mekdonalds na Terazijama.

Protesti su organizovani u Novom Sadu, Nišu i Banjaluci, gde nije bilo većih incidenata."

... situacija za investiranje nije blistava, reklo bi se eufemistički...vidjet će se slijedeći tjedan, dva koliko će se odraziti i na okolna tržišta...ali za sada stvarno ne izgleda ništa ohrabrujuće...

Vogler
17.02.2008., 21:53
Evo, neka ostane zapisano za povijest, a budućnost...ionako će doći

17. 02. 2008.
USVOJENA DEKLARACIJA O NEOVISNOSTI
Kosovo je neovisna i suverena država!

Skupština Kosova u nedjelju je u Prištini aklamacijom usvojila deklaraciju o neovisnosti te pokrajine od Srbije. Za deklaraciju o proglašenju neovisnosti Kosova izjasnilo se oko 16.00 sati aklamacijom 109 albanskih zastupnika. Zastupnici kosovskih Srba nisu bili nazočni sjednici.
"Od ovog trenutka Kosovo je neovisna i suverena država", izjavio je Hashim Thaqi na izvanrednoj sjednici.

Kosovski premijer Hashim Thaqi i kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu istaknuli su u nedjelju, govoreći na izvanrednom zasjedanju kosovske Skupštine, kako je Kosovo od danas slobodno, ponosno i neovisno, a da je današnji dan novi početak izgradnje multietničkog Kosova koje će poštivati sve demokratske standarde.

"Kosovo je danas ponosno, neovisno i slobodno", istaknuo je premijer Thaqi, podsjetivši na sve žrtve koje su dale generacije na Kosovu kako bi došlo do današnjeg dana.

"Kosovski građani nikada nisu bili jedinstveniji nego danas, a potpora izvana nikada veća", kazao je Thaqi zahvalivši se na međunarodnoj potpori.

"Danas postajemo dio demokratskog svijeta, stvorili smo okružje za demokratsko Kosovo", kazao je kosovski premijer istaknuvši da je zadaća Kosova jamčiti jednaka prava svim etničkim zajednicama na Kosovu i stvoriti mehanizme da te zajednice mogu imati ravnopravnu poziciju te stvoriti uvjete da Kosovo bude država svih njegovih građana, zemlja s jednakim šansama za sve, uz toleranciju, napredak i solidarnost.

Kosovski premijer, koji je tijekom obraćanja kosovskom parlamentu kraći dio govora izrekao i na srpskom jeziku obrativši se tako kosovskim Srbima, kazao je da pred Kosovom stoje i veliki izazovi realizacije zajedničke europske vizije, razvoja gospodarstva i približavanja europskim integracijama, kao i unapređivanja života svih njegovih građana.

"Neka današnji dan bude novi početak", rekao je Thaqi najavivši da će Kosovo izgraditi svoje institucije i raditi u bliskoj suradnji s međunarodnom zajednicom. On je istaknuo kako će misija Europske unije pomoći Kosovu u tome i nadgledati provedbu Ahtisaarijeva plana za Kosovo.

Želim uvjeriti susjedne zemlje da će Kosovo raditi na dobrosusjedstvu i prijateljstvu, kazao je kosovski premijer istaknuvši još jednom da "Kosovo jest i biti će multietničko društvo" koje će funkcionirati poštujući demokratske standarde i bez bilo kakve diskriminacije njegovih građana.

Kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu kazao je obraćajući se zastupnicima kosovske skupštine, kako su se "generacije žrtvovale za današnji dan". "Proglašavamo svoju neovisnost uz naše prijatelje koji su bili uz nas ranije, a biti će i dalje, a sjećamo se majki i očeva koji su žrtvovali svoju djecu da Kosovo bude slobodno. Spominjemo se prvog kosovskog predsjednika Ibrahima Rugove, Adema Jašarija koji je žrtvovao svoj život za neovisno Kosovo i mnogih drugih", kazao je kosovski predsjednik.

Sejdiu je istaknuo kako je današnji dan znak za izgradnju nove budućnosti, a da su glavne obveze u tome primjena Ahtisaarijeva plana i usvajanje Ustava koji se na njemu temelji.

"Kosovo će graditi zemlju u bliskoj suradnji s međunarodnom zajednicom i poštujući demokratske standarde", naglasio je kosovski predsjednik.

Neovisnost Kosova je konačni raspad Jugoslavije
Kosovski premijer Hashim Thaqi u subotu je potvrdio da će Kosovo u nedjelju proglasiti neovisnost, što bi trebalo označiti konačni raspad bivše Jugoslavije.

Sjednici prisustvuju svi najviši kosovski državni dužnosnici i međunarodni predstavnici na Kosovu, a izvanredno zasjedanje počelo je obraćanjem predsjednika kosovske Skupštine Jakupa Krasniqija.
U kasnim poslijepodnevnim satima, predsjednik Kosova Sejdiu, premijer Thaqi i predsjednik parlamenta Krasniqi potpisat će ustavnu deklaraciju o nezavisnosti.

Nova državna zastava
Skupština je u nedjelju poslijepodne, na svojem izvanrednom zasjedanju, prihvatila i prijedlog nove državne zastave Kosova.
Nova zastava ne sadrži nacionalne simbole, već se na plavoj podlozi, istoj kao na zastavi Europske unije, nalaze obrisi države Kosova sa šest žutih zvijezda iznad njih.

Usvajanjem odluke o zastavi završeno je izvanredna sjednica Skupštine Kosova, kojom je Kosovo proglašeno neovisnom državom pod službenim nazivom Republika Kosovo.

Zastava u kosovskom parlamentu

Još se u 18 sati očekuje svečano potpisivanje deklaracije, koju će potpisati tri najviša kosovska dužnosnika, predsjednik Fatmir Sejdiu, premijer Hashim Thaqi i predsjednik Skupštine Jakup Krasniqi.

Istodobno, nekoliko desetina tisuća građana slavi na ulicama glavnoga grada Prištine, a proslava neovisnosti protječe u mirnom i dostojanstvenom ozračju.

Građani Prištine i drugih kosovskih gradova i mjesta već su prijepodne počeli proslavljati najavljeno proglašenje neovisnosti, a pridružili su im se i brojni Albanci iz Makedonije i Albanije.

Odmah nakon što je Skupština Kosova usvojila deklaraciju o neovisnosti, u Prištini, a kako javljaju elektronički mediji, i u drugim gradovima na Kosovu, počelo je veliko slavlje. Ulice su prepune građana.

Mediji u Prištini javili su da se u kasnim večernjim satima očekuje i dolazak albanskog premijera Salija Berishe kako bi osobno čestitao kosovskim dužnosnicima i građanima. Mediji također najavljuju da bi prva država koja će priznati neovisno Kosovo mogla biti Irska.

Priština se priprema nastaviti manifestacije povodom proglašenja neovisnog Kosova svečanim koncertom filharmonije, koji će se održati u dvorani "1. listopad" u Prištini i velikim koncertom najpoznatijih kosovskih estradnih zvijezda na središnjem gradskom Trgu majke Tereze.

Očekuje se da će se kosovski predsjednik Sejdiu i premijer Thaqi nešto prije ponoći obratiti građanima na Trgu majke Tereze. Nakon toga je predviđen vatromet koji će označiti i završetak organizirane proslave proglašenja neovisnog Kosova.

(HINA)

Mikey
17.02.2008., 22:19

http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=370797&postcount=108
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=370795&postcount=1290

Boban Šarčević
18.02.2008., 12:41
...Nova državna zastava

Nova zastava ne sadrži nacionalne simbole, već se na plavoj podlozi, istoj kao na zastavi Europske unije,
nalaze obrisi države Kosova sa šest žutih zvijezda iznad njih.:confused:

...6 žutih zvijezda, šta to simbilizira?

čvarkožder
18.02.2008., 14:08
Šest nacija koje žive na Kosovu.

Boban Šarčević
18.02.2008., 17:51
...Avganistan je prva zemlja koja je priznala neovisnost Kosova, koja je jučer proglašena u Prištini.

...http://xs4.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=02&dd=18&nav_category=640&nav_id=285277

uskok
18.02.2008., 20:12
Šest nacija koje žive na Kosovu.

Pogodak "u sridu". Glavno da nije zelena sa crnim orlom koji "jasi" belog.

Jones Dow
18.02.2008., 23:44
Rasprostranjenost Albanaca i Srba na Kosovu.

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/44434000/gif/_44434453_kosovo_alban_serb_map416.gif

MASTER
19.02.2008., 00:18
dobro da je netko stavio ovu kartu

nego nije li tu malo i (1/2) Makedonije?

MASTER
19.02.2008., 00:31
The nationalists who rule the Basque country, a region of 2m people in northern Spain, want to hold an independence referendum in October. José Luis Rodríguez Zapatero, Spain’s Socialist prime minister, has already warned the regional government that such a move would be considered illegal, as the Spanish constitution forbids secession.

The different languages spoken in Spain, which include Galician, Basque and Catalan as well as Castilian Spanish, have become a proxy for the battle for regional self-government.

Nationalists in Catalonia and the Basque Country see the promotion of their languages as a key instrument to build a “national identity” distinct from Spain.
http://www.ft.com/cms/s/45e7fe6c-de6e-11dc-9de3-0000779fd2ac.html

MASTER
19.02.2008., 00:37
Die Außenminister der EU haben keine gemeinsame Haltung zur Unabhängigkeit des Kosovo gefunden. Einig ist man sich nur darin, dass jeder Mitgliedstaat dies selbst entscheiden kann. Einem Entwurf zufolge sollen die Mitgliedstaaten selbst entscheiden, "in Übereinstimmung mit nationalen Praktiken und rechtlichen Normen, ihre Beziehungen mit dem Kosovo aufzubauen". Für Spanien machte Außenminister Miguel Angel Moratinos klar, dass Madrid einen unabhängigen Kosovo nicht anerkennen werde. Frankreich erkannte die Unabhängigkeit des jüngsten Staates als erstes EU-Land an.

Außenministerin Ursula Plassnik hat die Anerkennung durch Österreich angekündigt. "Für Österreich werde ich der Bundesregierung vorschlagen, dem Herrn Bundespräsidenten vorzuschlagen, mich zu ermächtigen, das Anerkennungsschreiben zu verfassen", sagte Plassnik. Ebenso wollen Deutschland, Italien und Großbritannien den neuen unabhängigen Staat anerkennen. Griechenland will das vorerst nicht. Athen werde zu einem späteren Zeitpunkt entscheiden, sagte die griechische Außenministerin Dora Bakoyannis.

* » Lesermeinung: Soll Europa den Kosovo anerkennen?

Russland droht

Der slowenische Außenminister und amtierende EU-Ratsvorsitzende Dimitrij Rupel erwartet, dass viele Staaten für die Unabhängigkeit des Kosovo sein werden. "Jeder Mitgliedsstaat kann tun, was er will", sagte Rupel am Montag in Brüssel zum Auftakt der Beratungen.

Unterdessen bezeichnete Rumäniens Präsident die Unabhängigkeitserklärung des Kosovo als "illegal". Russland droht mit der Unterstützung separatistischer Bewegungen: Sollte der Kosovo als unabhängiger Staat anerkannt werden, habe man das Recht seine Politik gegenüber einseitig ausgerufenen Staaten zu ändern, insbesondere auf dem Gebiet der früheren Sowjetunion. EU-Politiker betonten, dass der Kosovo ein Fall "sui generis" ist, der sich nicht mit anderen Nationalitätenkonflikten vergleichen ließe.

* » Kommentar: Die Feuerprobe am Balkan

USA nehmen diplomatische Beziehungen auf

Die USA haben den Kosovo als unabhängigen Staat inzwischen offiziell anerkannt. Dies teilte Außenministerin Condoleezza Rice in einer am Montag veröffentlichten Stellungnahme mit. Rice zufolge habe US-Präsident George W. Bush positiv auf den Wunsch des Kosovo reagiert, diplomatische Beziehungen aufzubauen. "Die Kosovaren sind nun unabhängig. Das ist etwas, was wir lange befürwortet haben", sagte Bush während eines Besuchs in Tansania.

* » Bilder: Serbische Proteste gegen Kosovo

Serbien: UN müssen "dringend reagieren"

Der serbische Präsident Boris Tadic hat den UNO-Sicherheitsrat aufgefordert, dringend zu reagieren und den "einseitigen und illegalen Akt der Trennung des Kosovo von Serbien" zu annullieren. Das serbische Parlament hat bei einer Sondersitzung am Montagabend die Unabhängigkeit des Kosovo für nichtig erklärt und damit eine entsprechende frühere Entscheidung der Regierung bestätig

http://www.kurier.at/nachrichten/132462.php

MASTER
19.02.2008., 00:43
Stranke: Slovenija naj ne hiti s priznanjem Kosova

Slovenske parlamentarne stranke so dan po razglasitvi neodvisnosti Kosova opozorile, da Slovenija ne bi smela hiteti s priznanjem Kosova, temveč bi morala najprej pozorno spremljati dogajanja na območju. LDS in NSi pa sta še izrazila mnenje, da mora Slovenija glede priznanja Kosova delovati usklajeno z ostalimi članicami Evropske unije.

http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,396,272386

uskok
19.02.2008., 01:10
Prilozena karta rasprostranjenosti Albanaca na Kosovu pokazuje da Srbija nije danas izgubila Kosovo vec mnogo ranije. Nad njom bi se trebao zamisliti svaki Hrvat jer i mi smo zemlja izrazito niskog nataliteta. Ne dopustmo da se i nama desi Kosovo.

Frend
19.02.2008., 01:10
U tome je problem haskog suda. Sude idejama (ma koliko one mogu biti nakaradne) a to je onda Inkvizicija. To se vec dogodilo Hrvatskoj kada je obranbeni rat proglasen "zlocinackim pothvatom". Iza toga, u stvari, stoji jedna druga ideja a to je ideja versajskog poretka koja je ustolicena za Balkan nakon 1. svjetskog rata. E sada, tu se neki mali narodi usudjuju mjesati u poslove velikih pa oni djele packe. No sve je to kratkotajno i uskoro ce se utopti u nebulozi nove Europe.

Dodatak na moj gornji post. Naravno da smatram da treba suditi pojedincima za zlocine, pa to vrijedi i za sve aktere nedavnog rata na Balkanu ako za to ima vjerodostojnih dokaza. Ono sto me zabrinjava je prosirenje osobne odgovornosti na cijelo drustvo ili jedan segment tog drustva (vojska, politicka uprava i sl). Namjere su prozirne. Za razliku od osobne odgovornosti, kolektivna krivnja nema ogranicenje ljudskog zivota, ona moze trajati u nedogled i s time se onda politicki manipulira.

Primjera u povijesti ima bezbroj. Njemacka kao narod jos uvijek stenje pred krivnjom za zlocine II. svjetskog rata pa je usprkos toga sto je ekonomski golijat ona u stvari u medjunarodnoj politici patuljak. Politicki cilj pobjednika je postignut. Njemacka je kao znacajan faktor izbrisana sa scene medjunarodne politike. Dobra je samo kao izvor financijskih sredstava za sadasnje i buduce vojno-politicke projekte pobjednika II. svjetskog rata.

Jasno da je bilo zlocina i na pobjednickoj strani toga rata ali oni su individualizirani. Tu nema kolektivne krivnje, pa cak i za zlocine izvrsene nad civilnim stanovnistvom (je li to sukus terorizma ?) upotrebom atomskog oruzja na japanske gradove Hirosimu i Nagasaki.

Evo malo kasnim ali ipak se moram osvrnuti na ovaj tekst. Ovo je zapravo jedno od rijetkih mjesta gdje se uopće može pročitati ovakav tekst, postavlja se pitanje zašto nitko nikad u medijima nije napisao ovakvo nešto, pa eto ako i nije točno neka postoji i to mišljenje, ali zato da je Hrvatska izvršila agresiju da smo zločinci, ubojice, silovatelji milione i milione puta. Pa čovjek bi se zapitao zašto se neko od hrvatskih "inteleltualaca" , akademika, profesora nije potrudio objaviti tekst, članak, ili smo stvarno u takvoj medijskoj blokadi da se to niti ne može? Ipak dole u potpisu je link koji govori da postoji nada da će neko ipak objaviti i neke činjenice o tom ratu, a onda će ih možda sadomazohistični Hrvati prihvatiti jer su točne i istinite. P.S. Snimite kako je složena "Kratka geneza sukova ABiH i HVO"

Newguy
19.02.2008., 09:17
Prilozena karta rasprostranjenosti Albanaca na Kosovu pokazuje da Srbija nije danas izgubila Kosovo vec mnogo ranije. Nad njom bi se trebao zamisliti svaki Hrvat jer i mi smo zemlja izrazito niskog nataliteta. Ne dopustmo da se i nama desi Kosovo.

Apsolutno se slažem sa uskokom. Mislim da sam nedavno negdje pročitao da ako se nastave ovakvi demografski trendovi, da će nas do 2050 biti upola manje. Onda bi se stvarno moglo reći da će nas netko izje.. kao što su uostalom Albanci izje.. Srbe na Kosovu.

Negativni natalitet je problem sa kojim se još niti jedna europska zemlja nije adekvatno suočila..no svejedno, žalosno je što ne radimo ništa barem u smislu toga da nam svaki treći student ne studira izvan Hrvatske. Hrvatska politika je jako pasivna što se vitalnih nacionalnih interesa tiče (izuzevši neku općenitu težnju ka ulasku u EU i NATO, o čemu bi se itekako moglo razgovarati i opširnije)-ako je netko gledao Latinicu jučer, vezano za pad Bosanske Posavine, o toj pasivnosti je jučer govorio i Ante Prkačin.

leviplohin
19.02.2008., 11:58

Nama neće, ali našim unucima hoće, i nitko na ovom svijetu to ne može spriječiti. Dapače, to se i potiče. Mi starosjedioci na ovim prostorima smo i vojska i oružje osvajačima. Njima ne treba više ratovati!

gollum007
19.02.2008., 12:08
Evo oni su zbilja zaluđeni glavno je da se niš ne radi svi na ulice od rada se ne živi,uporno stoljećima,a od toga nikakvog rezultata .
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=124871

Vogler
19.02.2008., 14:12
Malo (crnog)humora:

http://www.vecernji.hr/home/felix/3003921/showPhotoSerie.do?fotoIndex=18

Mikey
19.02.2008., 14:36
http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=8844
Kako Bora vidi situaciju na Kosovu.

Ja bi ipak pozvao ovim putem na oprez, dostojanstvo i mir, jer neredi i nemiri sigurno po nekakvom mom logičkom mišljenju neće donjeti nikome ama baš ništa dobra.
Situacija je delikatna, ali ljudi se trebaju dobro zamisliti što i kakve su im želje za naredno životno razdoblje.
Neminovno je da će Srbija sljedom te njihove odluke krenuti jednim putem.

Rookie
19.02.2008., 14:54
Ne dopustmo da se i nama desi Kosovo.

Malo sam sada zbunjen gore si navodio paradokse i osamostaljenje Kosova kao posljedicu temeljnog ljudskog prava koje iznad svega. A sada govoris da ne dopustimo da se i kod nas to desi. Da li tu aludiras da nekome ne dopustimo da se razmnozava ili kada se razmonzi da mu uskratimo neka druga prava :rolleyes:

Online trader
19.02.2008., 17:58
Ako su se Albanci mogli odcijepiti od srbije i proglasiti neovisnu državu onda bi prema tome modelu i Hrvati u Hercegovini i srednjoj Bosni imali puno pravo odcijepiti se od BIH i proglasiti hrvatsku republiku Herceg-Bosna. Proglašenjem Kosova neovisnom državom napravljen je presedan koji će Europu skupo koštati i čije će posljedice osjećati daleko u budučnost. Na žalost Europa je previše opijena svojim europeizmom i " povijesnim uspjehom " o ostvarenju sna o " ujedinjenoj " Europi da bi toga postala svjesna a kada postane svjesna tada će biti kasno. Pozdrav.

franciska
20.02.2008., 00:18
Ne mogu vjerovati. Nikolić izjavio, ako Hrvatska prizna Kosovo i Srbi u Hrvatskoj mogu tražiti svoju državu.

matematic
20.02.2008., 01:09
Ako su se Albanci mogli odcijepiti od srbije i proglasiti neovisnu državu onda bi prema tome modelu i Hrvati u Hercegovini i srednjoj Bosni imali puno pravo odcijepiti se od BIH i proglasiti hrvatsku republiku Herceg-Bosna. Proglašenjem Kosova neovisnom državom napravljen je presedan koji će Europu skupo koštati i čije će posljedice osjećati daleko u budučnost. Na žalost Europa je previše opijena svojim europeizmom i " povijesnim uspjehom " o ostvarenju sna o " ujedinjenoj " Europi da bi toga postala svjesna a kada postane svjesna tada će biti kasno. Pozdrav.

Heh, kad se malo pogleda povijest nastajanja EU, od Lige naroda, Zajednice za ugljen i celik, preko Euroatoma...do danas...moze se zakljuciti da je vecina europljana gadno namagarcena ovom neizbjeznom farsom zvanom EU.
Sretno kosovarima, ali bojim se da je Europa opet namagarcena.

stallkerman
20.02.2008., 12:25
NATO blokirao granicu (http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2008/02/080220_kosovo_border.shtml)

"...Zatvaranjem granice severni, mahom Srbima naseljeni deo severnog Kosova, odsečen je od Srbije.

KFOR je saopštio da će granični prelazi, za prvo vreme, biti zatvoreni 24. sata.

Dopisnik BBC-ija u Prištini kaže da bi akcija KFOR mogla da razbesni kako kosovske Srbe tako i zvanični Beograd.

Akcija KFOR-a usledila je posle više incidenata koji su se dogodili u utorak.

Srbi sa severa Kosova su, naime, tokom protesta protiv proglašenja nezavisnosti pokrajine, zapalili carinske punktove UNMIK-a na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak. ..."

gollum007
20.02.2008., 12:48
Moguća je i ova opcija
http://www.albanian.com/community/index.php?option=com_poll&task=results&id=43&mosmsg=Th

Mikey
20.02.2008., 13:11
Ne znam, imam šmek da Kosovo JOŠ neće dobiti odnosno proglasiti nezavisnost jer je previše strana u igri.
Prevelik je to klinč.Kuha, a moglo bi lako i eksplodirati.

U zadnjim trenucima velike sile će zauzdati uzde.

Uglavnom, prevelik mi je to klinč.
Ako i bude suprotno od ovoga što kažem to će očito izazvati još veći jaz i neprijateljstvo u europskom i svjetskom poretku.

Klinč je sve veći i veći.

Upozoravam narode da budu maksimalno razboriti jer ako stvari jednom odu predaleko sigurno je da se neće dobro završiti.
Zaista u zadnje vrijeme nemam svoje mišljenje o Kosovu, o pravednosti ili nepravednosti takve odluke, ali je logički gledano, gotovo sigurno da će Srbija ako sukobi eskaliraju ispaštati daleko više nego usljed samog čina "proglašenja nezavisnosti".
To netreba zaboraviti.Samim time ispaštat će i Balkan, kao i narodi šire.

Treba biti jako, jako oprezan, razborit i prije svega odlučan za mir.
U suprotnom, mislim da toga mnogi nisu niti svjesni, Balkan može eksplodirati i dalje nego što možemo pretpostaviti.
Dosta njih spominju treći svj. rat.
Nebi bilo dobro i nebi koristilo nikome.Najmanje Srbima.

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=87503

Online trader
20.02.2008., 13:44
Srbiji u ovome trenutku odgovara eskalacija sukoba i daljnja destabilizacija regije jer bi na taj način dokazala kako kosovari nisu u stanju pružiti potrebnu dozu sigurnosti kosovskim Srbima i zbog toga sjeverni dio Kosova nastanjen Srbima izdvojiti i pripojiti matici Srbiji. Najave 3 svj.rata su čiste gluposti,ako do njega nije došlo kada je NATO bombardirao Srbiju do njega sigurno neće doći ni sada. Danas se svjetski rat između globalnih sila više ne vodi oružjem, u prošlosti se to pokazala preskupom opcijom već novcem, tržištem i ekonomijom. Na kraju krajeva novac pokreće svijet. Ali da će doći do destabilizacije regije i lokalnih sukoba to će sigurno doći, sebe osobno smtaram zadrtim euroskeptikom i protivnikom EU i priznanjem Kosova kao neovisne države EU je a da toga nije ni svjesna posijala sjeme razdora i nesigurnosti i unutar vlastitih članica. Sada još samo fali da Irci ponovo počnu tražiti pripajanje Sjeverne Irske Irskoj, Baski i Katalonci proglašavanje neovisne države unutar Španjolske itd. Srbija više nema što izgubiti, oni su nakon svih tih izgubljenih ratova, sankcija, bombardiranja i sada gubitka Kosova toliko u banani da im gore više ne može biti a takavi protivnici su najgori. U svakom slučaju mir na tome prostoru Balkana je daleko kao i Pluton od Sunca. Pozdrav.

Mikey
20.02.2008., 14:22
Ne bih se složio u potpunosti s tobom O. traderu.
-Imaju oni što za izgubiti.
-IIIWW je moguć upravo radi svega toga.Gledajuć ukupnu svjetsku situaciju.

Upravo zato treba biti iznimno oprezan i razborit.

whitesox
20.02.2008., 14:48
Srbiji u ovome trenutku odgovara eskalacija sukoba i daljnja destabilizacija regije jer bi na taj način dokazala kako kosovari nisu u stanju pružiti potrebnu dozu sigurnosti kosovskim Srbima i zbog toga sjeverni dio Kosova nastanjen Srbima izdvojiti i pripojiti matici Srbiji. Najave 3 svj.rata su čiste gluposti,ako do njega nije došlo kada je NATO bombardirao Srbiju do njega sigurno neće doći ni sada. Danas se svjetski rat između globalnih sila više ne vodi oružjem, u prošlosti se to pokazala preskupom opcijom već novcem, tržištem i ekonomijom. Na kraju krajeva novac pokreće svijet. Ali da će doći do destabilizacije regije i lokalnih sukoba to će sigurno doći, sebe osobno smtaram zadrtim euroskeptikom i protivnikom EU i priznanjem Kosova kao neovisne države EU je a da toga nije ni svjesna posijala sjeme razdora i nesigurnosti i unutar vlastitih članica. Sada još samo fali da Irci ponovo počnu tražiti pripajanje Sjeverne Irske Irskoj, Baski i Katalonci proglašavanje neovisne države unutar Španjolske itd. Srbija više nema što izgubiti, oni su nakon svih tih izgubljenih ratova, sankcija, bombardiranja i sada gubitka Kosova toliko u banani da im gore više ne može biti a takavi protivnici su najgori. U svakom slučaju mir na tome prostoru Balkana je daleko kao i Pluton od Sunca. Pozdrav.

Poanta je šta odgovara U.S.A. i Rusiji ?
Logikom tvoga razmišljanja ni RH nije terebala da bude samostalna!! da se nekom ne zamjera ma tko hebe slobodu i pravo.Što se mene osobno tiče povjest se ponavlja,kako su ga dobili ratom tako su ga i izgubili :cool:

uskok
20.02.2008., 14:52
Malo sam sada zbunjen gore si navodio paradokse i osamostaljenje Kosova kao posljedicu temeljnog ljudskog prava koje iznad svega. A sada govoris da ne dopustimo da se i kod nas to desi. Da li tu aludiras da nekome ne dopustimo da se razmnozava ili kada se razmonzi da mu uskratimo neka druga prava :rolleyes:

Pa rekao sam, Hrvatska ima iznimno mali natalitet i to je opasnost da u buducnosti postanemo manjina u vlastitoj zemlji. Dakle, treba povecati natalitet. To je jedino rijesenje. Nikakvih drugih primisli nemam u vezi toga. U politici tvoje je ono sto mozes obraniti, jer i legalitet i legitimitet se mogu pogaziti od jacega.

Online trader
20.02.2008., 15:35
Ne bih se složio u potpunosti s tobom O. traderu.
-Imaju oni što za izgubiti.
-IIIWW je moguć upravo radi svega toga.Gledajuć ukupnu svjetsku situaciju.

Upravo zato treba biti iznimno oprezan i razborit.

Dragi moj Mikey a što još mogu izgubiti? Izgubili su sve ratove na Balkanu, preplavljeni su izbjeglicama iz HR i Bosne, sada su ostali bez Kosova, Crna gora ih je napustila, za vrijeme NATO bombardiranja gospodarstvo im je popušilo više od 20 mlrd. dolara i potrebne su ogromne injekcije stranog kapitala da bi se pokrenulo i restrukturiralo, u EU i NATO neće ući ni za 20 godina ako nakon ovoga i budu htjeli ući. Oni jedino što još mogu izgubiti su životi vlastitih ljudi kojin će ginuti u tim sukobima i to je to. A komentare o nekom IIIWW i globalnoj kataklizmi nemam namjeru komentirati jer nitko zbog nekog Kosova neće ići u globalni rat. Pozdrav.

Online trader
20.02.2008., 15:51
Poanta je šta odgovara U.S.A. i Rusiji ?
Logikom tvoga razmišljanja ni RH nije terebala da bude samostalna!! da se nekom ne zamjera ma tko hebe slobodu i pravo.Što se mene osobno tiče povjest se ponavlja,kako su ga dobili ratom tako su ga i izgubili :cool:

HR je za vrijeme bivše Juge bila federativna republika dok je Kosovo imalo autonomiju ali samo za vrijeme Juge dok je ranije kroz povijest uvijek bilo sastavni dio Srbije. A imati autonomiju i biti federativna republika nije isto. Zato normalno kada je ta država prestala postojati da je HR proglasila neovisnost koja joj je po pravu i pripadala. Ali Srbija kao država nije prestala postojati i tu je bitna razlika. S druge strane ako ćemo ići logikom da u svakoj državi ukoliko neka nacionalna manjina na određenom području ima većinu ima pravo da se s vremenom odcijepi i proglasi neovisnost ispada da su i hrvatski Srbi imali pravo i na svoju paradržavu u RH tzv.Krajinu. :eek:Upravo zbog različitog tumačenja ovog poteza smatram da je proglašenjem neovisnoti Kosova napravljen presedan koji će imati dugoročne posljedice pogotovo u Europi. Pozdrav.

gollum007
20.02.2008., 17:49
http://www.slobodnaevropa.org/content/Article/1022684.html

Mikey
20.02.2008., 18:11
Slažemo se mi O.traderu, samo se ti žuriš pisati... ;)

Kosovo vrlo lako može biti fitilj.
Ima tu jako mnogo stvari mimo Kosova, ali ako je pritom sunčina kao sada i sve je suho ko barut (čitaj: plodan teren za takvo nešto) i mala iskra je dovoljna pa da se sve za tren pretvori u buktinju.

Pozivam na mir i pozivam ljude da na druge načine teže onome za što misle da je ispravno.
Nasilje može donesti još više nasilja, a to ne može biti dobro.

Mogu se izgubiti dragocjene godine života, sami životi, novac i sve što vam padne na pamet.

Također, dobiti nešto na silu i bez većinskog svj. odobravanja (ili bez većine svj. vojnih sila) je također po meni nešto kao utopija odnosno ako ćemo slobodno reći, praktički nemoguće.
(Nisam stručnjak za takve situacije, ali otprilike izgleda da je tome tako)

Naglasio sam već da je Kosovo prevelik klinč gdje se svijet uhvatio ukoštac.

Mikey
20.02.2008., 19:22
HTV1, Otvoreno, danas u 22:30
Tema o Kosovu.

dio
20.02.2008., 20:50
Nisam se nadao da će se sve odvijati tako brzo i tako lako.

Srbija se odrekla Kosova to je sada sasvim jasno, a ovo malo halabuke je tu da nekima bude lakše.

Ipak mislim da Kosovo nema nikakve šanse da se razvije u demokratsku, uređenu državu. Njihova jedina šansa je da se pridruže Evropi i otvore burekđinjice po svim većim gradovima. O vlastitoj privredi mogu samo sanjati desetljećima, pa i dulje.

P.S. nemam ništa protiv Albanaca, dapače, u različitim životnim prilikama (JNA, posao) imao sam odlične odnose s njima.

dio
20.02.2008., 21:07
Sjeverni dio Kosova u kojem pretežno žive Srbi trebaju vratiti Srbiji i to bi im bio vrlo mudar politički potez.

franciska
20.02.2008., 23:14
To je Tuđman odavno predlagao.

ziheraš
20.02.2008., 23:22
Koliko god se ne slagao sa Tuđmanom,činjenica da smo se riješili Srba kao pretpostavku za dugoročno riješavanje pitanja faktora nestabilnosti u državi, ovih dana doživljava pravu pozitivnu dimenziju ma koliko god to zvučalo neljudski i nehumano.

uskok
20.02.2008., 23:28
Ipak mislim da Kosovo nema nikakve šanse da se razvije u demokratsku, uređenu državu. Njihova jedina šansa je da se pridruže Evropi i otvore burekđinjice po svim većim gradovima. O vlastitoj privredi mogu samo sanjati desetljećima, pa i dulje.

Ovo je nevjerojatna tvrdnja. Sjecam se kada su Japanska roba bili jeftini i neukusni suveniri. Sjecam se da su govorili kako drzave nasljednice Jugoslavije nemaju sansu jer su premalene. Danas Japanci proizvode najbolje automobile a Slovenija je duplo napredovala u odnosu na stanje koje je bilo u Jugi. Mnogi ljudi nemogu shvatiti da biti malen nije hendikep i nedostatak. Nemogu shvatiti da ljudi imaju kapacitet ucenja, pa neko tko je danas neznalica sutra moze biti naobrazovan covjek.

Kosovari su, sticajem prilika sto su bili sikanirani u Jugoslaviji, razvili izvanrednu radnu etiku a to je najvaznije. Kosovo ce prosperirati.

uskok
20.02.2008., 23:45
Upravo zbog različitog tumačenja ovog poteza smatram da je proglašenjem neovisnoti Kosova napravljen presedan koji će imati dugoročne posljedice pogotovo u Europi. Pozdrav.

To je dobar presedan jer je u duhu 21. stoljeca. Devetnaesto i 20. stoljece su bila stoljeca ideologije i ratova. Danas ulazimo u stoljece globalizacije i slobodne trgovine a za to ne trebaju velike drzave, imperiji i vojska nego znanje i radna etika. Danas se ne citira Lenjin i njemu slicni nego Mr. Buffett. Konacno ce se sve neprirodne drzavno-politicke aglomeracije poceti raspadati (Joj da me cuje Garibaldi i njemu slicni drzavotvorci!) pa kad stvorimo svijet bez velikih i malih doci ce vrijeme prosperiteta.

Ako su u povijesti gradovi-drzave mogle dobro zivjeti (Atena, Dubrovnik, Venecija) onda nema razloga da danas to isto nije moguce malim pa i najmanjim drzavama (kao recimo Monako).
Da je americki gradjanski rat drucije zavrsio danas bi nam svima bilo lakse, ukljucujuci samim Amerikancima. Ne bi se osjecali pozvanima da budu svjetski poicajci i da vode iscrpljujuce ratove.

Boban Šarčević
21.02.2008., 01:53
Koliko god se ne slagao sa Tuđmanom,činjenica da smo se riješili Srba kao pretpostavku za dugoročno riješavanje pitanja faktora nestabilnosti u državi, ovih dana doživljava pravu pozitivnu dimenziju ma koliko god to zvučalo neljudski i nehumano.

....čista petica, anzi pet plus!!!!

sa malim podpitanjem o pozitivnoj dimenziji: riješavanje pitanja faktora nestabilnosti u državi, jeli to misliš na nivou ideje o srpstvu ili o fizičkoj eliminaciji srpstva:confused:

Mikey
21.02.2008., 08:49
Zanimljivo u Otvorenom.

Potvrđuje i nadograđuje moje stavove vezano uz sve sudionike emisije.

Najgluplji i najbanalniji primjeri gluposti su:
-mi ćemo priznat, ali ne još (hr kretenizam)
-pusti narod nek se ispuca (da policija dobije po picci, potvrđuje moju tezu)
-naslađivanje (u manjem obimu, ali ipak kontraproduktivno)
-eurozaluđenost (mi idemo u EU, mi smo u Nato, mi ovo...mi ono...)

Kako kažu u Srbiji, bitno je, a ja kažem još jednom potreban je izniman oprez jer je Nikolić dobio toliko i toliko glasova, danas se očekuje 2 milijuna ljudi u BG na ulicama...

Newguy
21.02.2008., 09:11
Mislim da nema prevelikih opasnosti oko izbijanja vojnih sukoba-ako je online trader aludirao na to, i to prije svega zato što je Srbima još svježe u sjećanju bombardiranje od strane NATO-a-koje bi se vrlo lako ponovilo kada bi povukli takav potez.

Srbi itekako imaju što za izgubiti, jer u sukobu samo sa zračnim snagama NATO-a mogu samo izgubiti, a dobiti neće ništa. A da će Rusi intervenirati vojno i sukobiti se sa Amerima-to je totalna glupost-u krajnjoj liniji oni nisu tu da bi pomogli Srbima već sebi-pogledajte samo cijenu po kojoj su kupili NIS od Srbije.

No ova će regija bez stalne prisutnosti stranih vojnih snaga uvijek biti nestabilna-i mislim da je ukidanje vojnog roka u takvoj situaciji od strane Hrvatske bilo ravno nacionalnoj izdaji. Profesionalne brigade su okosnica svake vojske, ali da stvarno dođe do rata, nije mi jasno tko bi čuvao našu granicu koja je abnormalno duga prema Bosni i Srbiji.

dio
21.02.2008., 09:42
Ovo je nevjerojatna tvrdnja. Sjecam se kada su Japanska roba bili jeftini i neukusni suveniri. Sjecam se da su govorili kako drzave nasljednice Jugoslavije nemaju sansu jer su premalene. Danas Japanci proizvode najbolje automobile a Slovenija je duplo napredovala u odnosu na stanje koje je bilo u Jugi. Mnogi ljudi nemogu shvatiti da biti malen nije hendikep i nedostatak. Nemogu shvatiti da ljudi imaju kapacitet ucenja, pa neko tko je danas neznalica sutra moze biti naobrazovan covjek.

Kosovari su, sticajem prilika sto su bili sikanirani u Jugoslaviji, razvili izvanrednu radnu etiku a to je najvaznije. Kosovo ce prosperirati.

Paralela između Japana i Kosova ti je vrhunska. Skoro pa ti ga dođe na isto.:idea:

Nažalost ovaj američki eksperiment najviše će osjetiti stanovnici Kosova kada se osvijeste od euforije i počnu pitati "što ćemo sad"? "Ćivša, nona al nas naguziše ameri".

Treba platiti državni aparat, nema više šverc-komerc, nema vode, nema struje, nema pomoći, nema hrane. Samo kuku lele.

Online trader
21.02.2008., 10:57
Mislim da nema prevelikih opasnosti oko izbijanja vojnih sukoba-ako je online trader aludirao na to, i to prije svega zato što je Srbima još svježe u sjećanju bombardiranje od strane NATO-a-koje bi se vrlo lako ponovilo kada bi povukli takav potez.

Srbi itekako imaju što za izgubiti, jer u sukobu samo sa zračnim snagama NATO-a mogu samo izgubiti, a dobiti neće ništa. A da će Rusi intervenirati vojno i sukobiti se sa Amerima-to je totalna glupost-u krajnjoj liniji oni nisu tu da bi pomogli Srbima već sebi-pogledajte samo cijenu po kojoj su kupili NIS od Srbije.

No ova će regija bez stalne prisutnosti stranih vojnih snaga uvijek biti nestabilna-i mislim da je ukidanje vojnog roka u takvoj situaciji od strane Hrvatske bilo ravno nacionalnoj izdaji. Profesionalne brigade su okosnica svake vojske, ali da stvarno dođe do rata, nije mi jasno tko bi čuvao našu granicu koja je abnormalno duga prema Bosni i Srbiji.

Da će doći do nekog velikog vojnog sukoba, do toga sigurno neće doći (barem ne u dogledno vrijeme) ali do sporadičnih sukoba u vidu podmetanja bombi, paljenja automobila, uništavanja imovine bilo srba bilo albanaca to će se sigurno dešavati. Čim se malo promijeni globalni odnos snaga, nešto slično kao u 90-ima kada je propao istočni blok do novog rata će sigurno doći. Pitanje je samo vremena. A Srbi su namjerno NIS prodali Rusima po tako niskoj cijeni jer računaju na veći angažman Rusije na području Balkana ako ne zbog « bratske» ljubavi prema braći, onda bar zbog ljubavi prema vlastitom kapitalu. Pozdrav.

Online trader
21.02.2008., 11:07
Paralela između Japana i Kosova ti je vrhunska. Skoro pa ti ga dođe na isto.:idea:

Nažalost ovaj američki eksperiment najviše će osjetiti stanovnici Kosova kada se osvijeste od euforije i počnu pitati "što ćemo sad"? "Ćivša, nona al nas naguziše ameri".

Treba platiti državni aparat, nema više šverc-komerc, nema vode, nema struje, nema pomoći, nema hrane. Samo kuku lele.

Slažem se s tobom, ovo me podsjeća na Izrael i Palestinu kada su se Židovi konačno povukli sa Zapadne obale i prepustili Palestincima da si sami urede i srede državu za što su se godinama borili a oni umjesto da je srede i organiziraju počeli se međusobno boriti i ubijati zbog borbe za vlast i moć. Danas je najlakše nekome dati državu ali državu treba organizirati i voditi a to je već problem, pogotovo za nekoga tko je debelo ogrezo u kriminal i šverc i ne zna raditi ništa drugo doli toga. Pozdrav.

Mikey
21.02.2008., 12:41
http://www.economy.co.yu/diskusije/viewtopic.php?pid=118609#p118609

I ovdje ima zanimljiva priča....

Počinje sa.... i ja duboko verujem da svi mi ovde zelimo najbolje nasoj drzavi... (ako link nije na post, koristite "find")

Evo kako će postupiti Austrijanci...
Austrijanci ne rade dok ne prođe miting (http://www.biznisnovine.com/cms/item/stories/sr.html?view=story&id=3301)

školstvo...
Škole danas ne rade zbog mitinga (http://www.biznisnovine.com/cms/item/stories/sr.html?view=story&id=3298)

Da sve nije jednostavno kako nekima izgleda mislim da potvrđuje ovo:
RUSI VEĆ NA KOSOVU?! (http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=30412&sectionId=37)

Online trader
21.02.2008., 14:54

http://www.vecernji.hr/newsroom/news/bih/3017982/index.do

panzer
21.02.2008., 15:15
Pa nije loša ova demokratija.
Danas svako govedo ima svoju organizaciju i računa se za relevantan izvor kojeg štampa citira.

analiza
21.02.2008., 16:20
Ispičavam se ali mi je ovo jako zanimljivo:

Komunalne službe najavljuju da su sve pripremile za današnji protest ispred Narodne skupštine i da će posle razilaska građana brzo srediti grad.

gollum007
21.02.2008., 16:39
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=125618

dio
21.02.2008., 17:43
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/bih/3017982/index.do

Meni taj Tanjug izgleda stvarno jadno, kao neka skupina mentalno retardiranih.

Boban Šarčević
21.02.2008., 19:10
Poligraf - 20.02.2008. Milan St. Protić http://www.b92.net/tv/poligraf/

ziheraš
21.02.2008., 19:14
Tko prima RTS ,ima prijenos skupa iz Beograda.Ikonografija poznata,parole poznate..doduše,imam dojam da je sve to van očekivanja.Kusturica se busa na bini kao mladi paun..ceo svet protiv Srba..nevjerovatno.

t-m
21.02.2008., 20:23
KGB -zajedno sa srbima dijeli kosovo.

www.net.hr

gollum007
21.02.2008., 21:13
A kaj je ovo????
http://www.net.hr/vijesti/svijet/page/2008/02/21/0358006.html

dio
21.02.2008., 21:38
Baš gledam RTS. Dobra glazba, trebalo je snimati. Bolje Srbima ide pjevanje od ratovanja. Meni se čini da bi ratovali samo Dodiki i Nikolići koji su se prekasno sjetili da napune džepove.
Inače cijela predstava je dobila peticu za režiju. Dobro se izmjenjuju toplo-hladno kadrovi. Možda je i Kusturica tu unio dio svog režiserskog znanja.
Evo upravo je stišalo jednog što reče "jeste spremni da krenemo na Kosovo". Kraj prenosa. Baš šteta, počeo sam pamtiti melodije pjesama o Kosovu.:)

Uh samo da mi POA nakon ovog ne napaketira pedofilstvo i pornografiju. Odoh čistiti kompjuter.

ziheraš
21.02.2008., 22:13
A jesi čuo onu što peva između ostalog o svetim srpskim gradovima Kumanovu,Skopju..i moru gdje se srpska zora kupa..a svi u kadru nostalgični..totalno bolesno:thumbsdow

stallkerman
21.02.2008., 23:21
Neredi i pljačke u Beogradu, Incidenti na ulicama, pronađeno ugljenisano telo u ambasadi SAD (http://www.blic.co.yu/politika.php?id=31358)

"Večeras je u ambasadi SAD pronađeno ugljenisano telo, međutim još uvek nije utvrđen pol preminule osobe, javila je televizija B92. Pre početka, za vreme i posle mitinga protiv secesije Kosova i Metohije dogodilo se više odvojenih incidenata u kojima su grupe izgrednika napale zgrade ambasade zemalja koje su priznale Kosovo. U ambasadi SAD u požaru su dva sprata. U Urgentnom centru primljeno je 88 poveđenih, od toga je 21 policajac. Uglavnom su svi lakše povređeni, a samo dvoje ima teža nagnječenja grudnog koša...

shoe salesman
22.02.2008., 00:35
A jesi čuo onu što peva između ostalog o svetim srpskim gradovima Kumanovu,Skopju..i moru gdje se srpska zora kupa..a svi u kadru nostalgični..totalno bolesno:thumbsdow

najbolje mi je što je minutu prije te pisme o srpskoj zemlji skopju i moru, protojerej filozofirao kako nema nikog ko može da kaže da srpski narod nije miroljubiv:biggrin:
a onda u sred pesme stih : "...ako ćeš mi ih dirati (il nećeš dati, tako nešto, odnosi se na srpske zemlje) ljuto ćemo se poklati...!"
mnogo bre miroljubivo, nema šta :rolleyes:

Crumarix
22.02.2008., 00:53
Ta manite ih...:biggrin:

gollum007
22.02.2008., 07:36
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=viewArticle&code=NAZ20080219&articleId=8132

Newguy
22.02.2008., 09:23
Online trader: Slažem se s tobom, ovo me podsjeća na Izrael i Palestinu kada su se Židovi konačno povukli sa Zapadne obale i prepustili Palestincima da si sami urede i srede državu za što su se godinama borili a oni umjesto da je srede i organiziraju počeli se međusobno boriti i ubijati zbog borbe za vlast i moć. Danas je najlakše nekome dati državu ali državu treba organizirati i voditi a to je već problem, pogotovo za nekoga tko je debelo ogrezo u kriminal i šverc i ne zna raditi ništa drugo doli toga. Pozdrav.

Slažem se sa implikacijama na Kosovo o kojima govoriš, u odnosu na ovo što si napisao, ali se ne slažem sa samim tekstom-naime priča oko Izraela i Palestine je malo složenija, jer Palestinci imaju 2 milijuna izbjeglica kojima Izraelci ne daju da se vrate u svoje domove, Izraelci se nisu povukli sa svih teritorija sa kojih su se obavezali povući (recimo Golanska visoravan koliko se sjećam), uzeli su si najbolji dio zemlje..a da ne govorimo da ih nije bilo u toj zemlji više od tisuću godina, i onda su radi interesa svjetskih sila dobili državu. Plus to što dobivaju silnu pomoć iz SAD-a-tako bi čak i Hrvatska mogla napredovati.

No da bi Palestinci mogli biti jedinstveniji..mogli bi-iako teško je graditi jedinstvo u zemlji gdje se nalaze pod stalnom vojnom okupacijom i izolacijom, uz strahovito siromaštvo i ogroman broj izbjeglica.

Online trader
22.02.2008., 10:54
Online trader:

Slažem se sa implikacijama na Kosovo o kojima govoriš, u odnosu na ovo što si napisao, ali se ne slažem sa samim tekstom-naime priča oko Izraela i Palestine je malo složenija, jer Palestinci imaju 2 milijuna izbjeglica kojima Izraelci ne daju da se vrate u svoje domove, Izraelci se nisu povukli sa svih teritorija sa kojih su se obavezali povući (recimo Golanska visoravan koliko se sjećam), uzeli su si najbolji dio zemlje..a da ne govorimo da ih nije bilo u toj zemlji više od tisuću godina, i onda su radi interesa svjetskih sila dobili državu. Plus to što dobivaju silnu pomoć iz SAD-a-tako bi čak i Hrvatska mogla napredovati.

No da bi Palestinci mogli biti jedinstveniji..mogli bi-iako teško je graditi jedinstvo u zemlji gdje se nalaze pod stalnom vojnom okupacijom i izolacijom, uz strahovito siromaštvo i ogroman broj izbjeglica.

Iako je malo off topic, točno je da je situacija između Izraela i Palestine u nekim segmentima drugačija od one na Kosovu. Golansku visoravan Izraelci nisu oduzeli Palestini već Siriji u Šestodnevnom ratu 1967 godine i ne bih se baš složio da tamo Židova nikada nije bilo. Bilo ih je samo što nisu imali svoju državu do poslije 2. svjetskog rata kada su je uz blagoslov SAD-a stvorili. Ali da jesu oteli zemlju, jesu. Pozdrav.

Newguy
22.02.2008., 12:01
Slažem se, opaska je bila malo offtopic. No i Izraela i samostalnog Kosova ne bi nikada bilo da nije bilo SAD-a, to je najvažniji poučak iz obje priče.

Vogler
22.02.2008., 12:44
http://www.svevijesti.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=585&Itemid=194

Kosovo kao pokretač dugotrajnog procesa prekrajanja granica na Balkanu ?

Alen
22.02.2008., 12:53
Kad je već Kosovo izgubljeno, bar da se obnovi garderoba...

Kosovo za patike (http://www.youtube.com/watch?v=5VWZoKWBYXE)

carlo gambino
22.02.2008., 14:53
Kad je već Kosovo izgubljeno, bar da se obnovi garderoba...

Kosovo za patike (http://www.youtube.com/watch?v=5VWZoKWBYXE)

hahaha ovo je super........
svoj grad unistavaju..... a mislim stvarno.

Vogler
22.02.2008., 16:16
Retorika ili uvod u nešto daleko gore od toga ?

"Ruski predstavnik u NATO-u Dmitrij Rogozin izjavio je da bi Rusija mogla "primijeniti silu", budu li NATO i Europska unija "izazivali" UN u vezi s Kosovom.
"Prihvati li Europska unija danas jedinstveno stajalište i prekorači li NATO svoj mandat na Kosovu, te će organizacije izazvati Ujedinjene narode, pa ćemo i mi onda polaziti od činjenice da trebamo primjenjivati grubu silu koja se zove oružana sila, da bi nas se poštovalo", izjavio je Rogozin na videokonferenciji iz Bruxellesa. Glasnogovornik ruske diplomacije Mihail Kaminin rekao je da "Rusija žali zbog nasilja u Beogradu", ali je odgovornost prebacio na zemlje koje su priznale jednostrano proglašenje neovisnosti Kosova." - http://vijesti.hrt.hr/content/view/41526/11/

"Svakome tko se sjeća tadašnjih poruka i scenarija Gazimestana krv se ledi u žilama.
Voja Kalašnjikov i Toma Grobar oživjeli su duh balkanskog kasapina na istom mjestu odakle je prije nepuna dva desetljeća njihov idol dao do znanja cijelom svijetu da kreće u krvavi pir', piše Avaz u posebnom komentaru podsjećajući kako je i Slobodan Milošević mitinzima počeo svoj ratnički pohod.
Komentator Avaza izražava nadu kako će svijet tu opasnost ovoga puta prepoznati i spriječiti ponavljanje povijesti." - http://www.tportal.hr/fset.html

P.S.
"Kalašnjikov" i "Grobar" vode Srbiju u "bolju budućnost".
Prestrašno.

Boban Šarčević
22.02.2008., 22:19
....Poligraf - 21.02.2008.: Antonela Riha i Zaharije Trnavčević http://www.youtube.com/watch?v=ykkUYBwF70I&feature=user

gollum007
22.02.2008., 22:44
http://www.rtl.hr/vijesti/prikaz/14037/

Vogler
22.02.2008., 23:33
http://www.youtube.com/watch?v=BMRZjeYHKaU&feature=related
Poligraf - 7.2.2008.- Antonela Riha i Čedomir Jovanović

"...Srbija ruska provincija...Podla i podmukla pučistička politika Koštunice..."

P.S.
Brutalno iskren Jovanović - svakako pogledati !

player
23.02.2008., 02:23
Joj, ovi Srbi su stvarno zabavni, bar se covjek nasmije citajuci komentare. Ovaj mi se totalno dopao:biggrin::biggrin::biggrin:

Pet, 22/02/2008 - 17:57 — Anoniman (nije verifikovan)
Sinoc sam iz revolta zbog otetog Kosova prebio decu, najurio zenu, zadavio komsijinu macku, silovao komsinicu, zapalio kentejner, prevrnuo parkiran auto i opljackao banku. Ne verujete da je to bilo iz revolta? Keve mi, tako je bilo, evo pitajte i Aleksandra Vucica, on mi je svedok...

uskok
23.02.2008., 04:20
"Gora stvar od biti americki neprijatelj je biti americki prijatelj". Tko je to rekao? Nitko drugi nego Henry Kissinger u trenutku iskrenosti.

Nije li cinjenioca da su Srbi za razliku od nas Hrvata u dva predhodna svjetska rata bili na strani pobjednika, dakle i Amerike? Sto zato imaju. Izdaju saveznika, cijim zalaganjem su izgubili dio svog drzavnog teritorija.

U casu druge velike tragedije povezane uz Kosovo (prva je bila Kosovska bitka sa Turcima) parafrazirao bi mudrost Svetog Pisma: "Kada patnje dostignu vrhunac, veseli se jer je izbavljenje blizu". Za Srbiju to izbavljenje je u pravcu suprotnom od onoga koji pokazuje prema EU. U stvari, ja si nemogu zamisliti kako Srbija uopce moze postati clanica Unije ako ne prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu sto ona nikada ne ce uciniti.

Dakle, Srbija ima priliku "spasenja", to jest da zaboravi EU i udje u orbit druge velesile na Istoku. Ne treba zaboraviti da Sovjetski Savez nije Rusija. U stvari smrt SSSR-a je rodjenje jake Rusije, najvece zemlje na svijetu sa ogromnim potencijalom ekonomskog razvoja zahvaljujuci prirodnim bogatstvima. Rusija ce kao saveznik uvijek biti pouzdanija od zapadni sila. Mi Hrvati koji nezaustavljivo ulazimo u "zapadni" krug imati cemo jos prilike to iskusiti.

1918. Radic je rekao: "Ne idite ko guske u maglu". Mislio na maglu Jugoslavije. Mi smo iz nje, hvala Bogu, nakon pola stoljeca izasli da bi usli u drugu jos vecu - europsku.

Newguy
23.02.2008., 09:10
U zadnjem broju lidera treba pročitati kolumnu Višnje Starešine. Ukratko, kaže da su Albanci i prije više od deset godina znali da će biti samostalni, ali da je to znao i Milošević, i da je njegov cilj bio širenje Srbije na zapad, u smislu Bosne.

Isto tako kaže da je pitanje odcjepljenja Republike Srpske pitanje vremena, ali da zapad to još ne smije učiniti da ne bi ispali neprincipijelni.

Moram reći da dijelim njeno mišljenje i držim da je takav scenarij vrlo vjerojatan.

Prepreka dijeljenju Bosne je uvijek bio rizik stvaranja muslimanske države na tlču Europe, ali ako će u sastavu te države biti i hrvatska manjina, onda se i ta forma može zadovoljiti. I u tom slučaju i scenariju će u cijeloj priči najviše nadrljati ponovo Hrvati-jer je glupošću Tuđmanove politike omogućeno preseljenje ogromnog broja bosanskih Hrvata u Hrvatsku, čime smo nepovratno izgubili prijašnji broj stanovništva na tim prostorima, sa čime smo opet drastično oslabili svoju pregovaračku poziciju.

Naravno da je tada trebalo zbrinuti i određeni broj izbjeglica, ali ipak, glavni dio bosanskih Hrvata je ovdje došao iz drugih razloga-trbuhom za kruhom, vječnom težnjom da se živi u Hrvatskoj, povlačenjem od strane rođaka koji su se već smjestili ovdje..

dk
23.02.2008., 09:29
što bi Srbi rekli, Republika Srpska nikada neće biti samostalna država...

dogovor nije takav...

gollum007
23.02.2008., 09:46
http://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20080222_3118194_60100958.php#video_60100958

t-m
23.02.2008., 11:14
što bi Srbi rekli, Republika Srpska nikada neće biti samostalna država...

dogovor nije takav...

RS je stvorena sa ciljem da se jednog dana pripoji srbiji,Kosovo je izgubljeno nepovratno,sve negativne stvari ovog stanje će se prenijeti na BiH.:thumbsup:

Online trader
23.02.2008., 12:10
"Gora stvar od biti americki neprijatelj je biti americki prijatelj". Tko je to rekao? Nitko drugi nego Henry Kissinger u trenutku iskrenosti.

Nije li cinjenioca da su Srbi za razliku od nas Hrvata u dva predhodna svjetska rata bili na strani pobjednika, dakle i Amerike? Sto zato imaju. Izdaju saveznika, cijim zalaganjem su izgubili dio svog drzavnog teritorija.

U casu druge velike tragedije povezane uz Kosovo (prva je bila Kosovska bitka sa Turcima) parafrazirao bi mudrost Svetog Pisma: "Kada patnje dostignu vrhunac, veseli se jer je izbavljenje blizu". Za Srbiju to izbavljenje je u pravcu suprotnom od onoga koji pokazuje prema EU. U stvari, ja si nemogu zamisliti kako Srbija uopce moze postati clanica Unije ako ne prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu sto ona nikada ne ce uciniti.

Dakle, Srbija ima priliku "spasenja", to jest da zaboravi EU i udje u orbit druge velesile na Istoku. Ne treba zaboraviti da Sovjetski Savez nije Rusija. U stvari smrt SSSR-a je rodjenje jake Rusije, najvece zemlje na svijetu sa ogromnim potencijalom ekonomskog razvoja zahvaljujuci prirodnim bogatstvima. Rusija ce kao saveznik uvijek biti pouzdanija od zapadni sila. .

Srbima za gubitak Kosova nije kriva niti Amerika, niti Rusija, niti EU već ISKLJUČIVO oni sami sebi u obliku Miloševićeve nacionalističke politike koja je Srbiju dovela tu gdje je. Ali hebiga teško je doći i reći sami smo se zahebali već je uvijek lakše drugoga okriviti za vlastite probleme i sebe prikazivati kao žrtve nekog novog svjetskog poretka, nismo ni mi imuni na te boljetice ali u drugim segmentima. Umjesto da je rješio probleme u svome vlastitom dvorištu Milošević je išao ratovati po Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni da bi mu se na kraju to kao bumerang vratilo u glavu. Sila rađa silu a srbima se to vratilo na najgori mogući način. Njihovo « spasenje» ne leži niti u savezništvu s rusjiom,niti nekom drugom svjetskom silom već u osviještenju o vlastitoj odgovornosti i ulozi u prethodnim ratovima i okretanje prema rješavanju tekućih gospodarskih problema i povećanju životnog standarda a ne stvaranju mitova i potpirivanju nacionalističke mržnje. Pozdrav.

"Mi Hrvati koji nezaustavljivo ulazimo u "zapadni" krug imati cemo jos prilike to iskusiti.

1918. Radic je rekao: "Ne idite ko guske u maglu". Mislio na maglu Jugoslavije. Mi smo iz nje, hvala Bogu, nakon pola stoljeca izasli da bi usli u drugu jos vecu - europsku.

U cijelosti potpisujem.:thumbsup:

stallkerman
23.02.2008., 12:49
http://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20080222_3118194_60100958.php#video_60100958

... sve to dokazuje, kao i prošlotjedna dešavanja, ono o čemu se javno, glasno ne priča, ali "svi sve znaju"...o mogućim pripremama za vanredno stanje... policija nije stigla reagirati?... iako je bilo sasvim jasno, a nije niti bilo teško predvidjeti što će se dogoditi kada se okupi sto dvjesto tisuća ljudi, a nije da ne piju... imali su i upozorenja i zahtjeve za osiguranje od diplomatskog zbora u Beogradu... stanari su vidjeli policiju kako se sklanja i stoji sa strane... alibi imaju svi... rasturala su djeca, a ekipa je bila na Molebanu u hramu Svetog Save... predsjednik države se sklonio u susjednu državu (strah od državnog udara? Đinđićeve sudbine? ili samo ispričnica za nedolazak na neugodan test?)... posebno je indikativan stav predsjednika vlade koji je naveo da su mladi branili međunarodno pravo... kao što nije slučajno na ruskoj državnoj televiziji spomenut Đinđić (http://it.youtube.com/watch?v=7rJkTDSqjEI&feature=user) i njegovo zasluženo ubistvo...ruski predstavnik u NATO-u Dmitrij Rogozin izjavio je u petak da bi Rusija mogla "primijeniti silu"...oglasio se vrlo oštro i Putin... (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=02&dd=23&nav_id=286111)... koliko je to paradna retorika - zahvalnica za NIS i kupovanje jeftine karte za EU ... a koliko lagana priprema za vanredno stanje i prsti FSB-a ... vidjet će se vrlo brzo...

dio
23.02.2008., 16:16
..oglasio se vrlo oštro i Putin......

"U konačnom rezultatu, to je batina sa dva kraja, a drugi kraj će ih jednom udariti po glavi", rekao je Putin.

U našem dnevniku reklo je "mač s dvije oštrice".

E sada mi stvarno nije jasno što je rekao ili možda postoje dva proizvoda, jedan za Srbiju, a drugi za Hrvatsku. Srbi se više boje batine, a Hrvati mača. :eek:

Politika rules.....

gollum007
23.02.2008., 16:50
Nostradamus Code - World War III

Nostradamus Code - World War IIINa stranicama portala Nostradamus Online objavljena su zanimljiva prorocanstva za razdoblje u koje smo upravo ušli, od 2007. do 2012. godine. Autori stranice, ali i knjige koju reklamiraju, tvrde kako ce, prema zapisima koji se pripisuju Nostradamusu to razdoblje biti “vrijeme nevolja” puno ratova, ocaja i zla, ali i nade i obecanja. Naime, clanovi Talijanske nacionalne knjižnice prema toj su stranici u svibnju 2004. u Rimu otkrili rukopise slavnog proroka Michela de Nostradamusa (1503-1566). Rukopise je navodno Nostradamusov sin poklonio Papi Urbanu VIII (1568. – 1644.), da bi nakon njega gotovo cetiri stoljeca ležali sakriveni u rimskim arhivima. Zapise je istražio dr. Michael Rathford koji je pomocu tehnike za dešifriranje koju je nazvao Nostradamusov kod i na temelju svog tumacenja napisao knjigu koja se zove Nostradamusov kod: Treci svjetski rat. U njoj se opisuju aktivnosti Osame Bin Ladena, teroristicki napadi na SAD, nuklearno razaranje Rima i sukobi SAD-a s Iranom odnosno Sjevernom Korejom. Pomocu Nostradamusovog koda Rathford je utvrdio da otkriveni spisi izmedu ostalog, opisuju i razdoblje koje slijedi, te kljucne sudionike u njemu poput Osame Bin Ladena.

Poglavlje koje se odnosi na razdoblje od 2007. do 2012 (po njegovom tumacenju) opisuje kako ce se neki ‘ludi vodja’ s Bliskog istoka domoci nuklearnog oružja i njime napasti Europu. Jedna ce bomba završiti u istocnom dijelu Sredozemnog mora i zatrovati floru i faunu. Europske zemlje pokušat ce intervenirati, medutim, vodja ce upotrijebiti ostatak svoga nuklearnog arsenala u napadu na druge dijelove Europe, osobito Italiju.

No, uza svu ludost i moc koju posjeduje, taj celnik još nije onaj pravi Antikrist kojeg tako cesto u svojim prorocanstvima spominje Nostradamus, vec njegov prethodnik i pomocnik koji ce mu tek pripremiti i olakšati dolazak. Prema rukopisima, razdoblje koje slijedi biti ce obilježeno i prirodnim katastrofama poput potresa i vulkana, te klimatskim promjenama koje ce izazvati suše i glad. Prirodne nepogode, prije svega potresi i poplave, osobito ce snažno pogoditi Sjedinjene Države. U nastojanju da se suoci s katastrofama SAD ce bankrotirati. Koristeci tešku situaciju Antikrist ce preuzeti vlast u Aziji i na Bliskom istoku. Sve to zajedno – strah, suše, glad, neprijateljstva, poplave i potresi, ludaci i teroristi – konacno ce dovesti, barem prema Rathfordu, do Treceg svjetskog rata. Sve u svemu ulazimo u pravo “vrijeme nevolja”. Gdje naci nadu i obecanja koje spominje autor teško je zakljuciti iz uvoda, no vjerojatno postaje jasnije onima koji naruce spomenuti bestseler.

http://www.youtube.com/watch?v=11iCmzGnOI8&feature=related

uskok
23.02.2008., 18:44
RS je stvorena sa ciljem da se jednog dana pripoji srbiji,Kosovo je izgubljeno nepovratno,sve negativne stvari ovog stanje će se prenijeti na BiH.:thumbsup:

Tocno tako - kreativna dekonstrukcija umjetno stvorenih drzava, sve u duhu 21. stoljeca.

BANJA LUKA - Narodna skupština Republike Srpske u četvrtak kasno navečer usvojila je rezoluciju kojom se odbacuje jednostrano proglašenje neovisnosti Kosova i kojom se prijeti raspisivanjem referenduma o statusu Republike Srpske ako veći broj zemalja članica Ujedinjenih naroda, prije svega Europske unije, prizna Kosovo.
»Ako veći broj članica UN-a, prije svega EU-a, prizna ovako proglašeno Kosovo, Narodna skupština Republike Srpske smatra da bi time bio uspostavljen nov princip i praksa u priznavanju prioritetnog prava na samoodređenje do razdruživanja«, navodi se u rezoluciji te naglašava da u tom slučaju »parlament Republike Srpske ima pravo da stav o svom državnopravnom statusu utvrdi putem neposrednog izjašnjavanja na referendumu«. [Hina]

gollum007
23.02.2008., 18:50
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=aed85a94-ff91-4b6b-9868-5f366c3c99c8&ref=lasta

dio
23.02.2008., 19:35
@gollum007

Sinko ajde oladi malo.
Smanji doživljaj. Izađi na zrak. Nije ovo forum za tebe.

dio
23.02.2008., 19:38
Meni je ove dvije cure ustvari jako žao. Ovo njihovo "pokajanje" govori u kakvo stanje su razni Miloševići, Košćunice i Šešelji doveli svoj narod.
Narod je u potpunosti izgubio samopoštovanje i trebat će im pedeset godina da počnu živjeti kao ljudi. Puno više trajati će moralna obnova Srbije od one gospodarske.

http://www.youtube.com/watch?v=0wxJ3GfjG5U

uskok
23.02.2008., 21:02
Meni je ove dvije cure ustvari jako žao. Ovo njihovo "pokajanje" govori u kakvo stanje su razni Miloševići, Košćunice i Šešelji doveli svoj narod.
Narod je u potpunosti izgubio samopoštovanje i trebat će im pedeset godina da počnu živjeti kao ljudi. Puno više trajati će moralna obnova Srbije od one gospodarske.

http://www.youtube.com/watch?v=0wxJ3GfjG5U

Budimo posteni. Nema to veze sa Srbijom nego sa ruljom, fukarom ili kako se to zove u engleskom govornom podrucju "mob mentality". U istoj situaciji, kada vlast namjerno daje mig da se u politicke svrhe moze, razbijati, paliti i krasti to bi se dogodilo u svakoj drzavi. Pokusaj ostaviti odkljucane banke bilo gdje u svijetu pa ces vidjeti sto ce se dogoditi.

dio
23.02.2008., 21:20
Ja se ne sjećam da se u Hrvatskoj za vrijeme demonstracija razbijalo i kralo, dapače na nekima sam u vrijeme rata i bio uz izraženu domoljubnu atmosferu, a rekao bih čak da je ugođaj bio pomalo i svečarski.

Zapravo je to kompleksan osjećaj koji mi je teško opisati ali sigurno nije razbijački.

Pljačke je bilo u ratu u pohodima "junaka" nakon prolaza gardijskih brigada, ali to je ipak bitno drugačija situacija od demonstracija, a gotovo redovna je pojava svugdje u svijetu.

U Americi je pljačke u demonstracijama bilo, u skladu s njihovom kulturom, to smo vidjeli na televiziji, ali Amerika ipak nije "svaka država".:)

uskok
23.02.2008., 21:31
Cinjenica da su srpske vlasti dale mig da se u politicke svrhe moze razbijati, paliti i krasti je bila presudna. Da su bili protiv toga i da je policija vrsila svoju duznost toga ne bi bilo. Nevjerojatno je kako drzava moze biti neefikasna kada joj to odgovara

dio
23.02.2008., 21:37
Slažem se, ali treba imati samopoštovanja da se ne pljačka, ako je motiv dolaska bilo nešto drugo, a naročito domoljubni motiv. To je stvar samopoštovanja koje su ljudi izgubili, to je ključna riječ u svemu. Ni kanibali ne grizu uvijek kada im se ukaže prilika.:) Pratio sam cijeli dan prijenos na RTS-u (ne dangubim, paralelno nešto drugo radim) i jasno je bilo što će se dogoditi, s jedne strane nezainteresiranost stanovnika Beograda (uobičajeni promet gradskim ulicama do samog početka mitinga), dok su se s druge strane na autocesti slagale kolone autobusa iz ruralnih krajeva. Ovi su tu radi "podizanja tenzija". Prijevoz naravno besplatan.

whitesox
24.02.2008., 00:53
HR je za vrijeme bivše Juge bila federativna republika dok je Kosovo imalo autonomiju ali samo za vrijeme Juge dok je ranije kroz povijest uvijek bilo sastavni dio Srbije. A imati autonomiju i biti federativna republika nije isto. Zato normalno kada je ta država prestala postojati da je HR proglasila neovisnost koja joj je po pravu i pripadala. Ali Srbija kao država nije prestala postojati i tu je bitna razlika. S druge strane ako ćemo ići logikom da u svakoj državi ukoliko neka nacionalna manjina na određenom području ima većinu ima pravo da se s vremenom odcijepi i proglasi neovisnost ispada da su i hrvatski Srbi imali pravo i na svoju paradržavu u RH tzv.Krajinu. :eek:Upravo zbog različitog tumačenja ovog poteza smatram da je proglašenjem neovisnoti Kosova napravljen presedan koji će imati dugoročne posljedice pogotovo u Europi. Pozdrav.

Zašto je onda Milošević ukidao ako nije imala osnove državnosti ili šta već.Na kraju su imali nekakvu granicu u čijem obimu su i priznati?
Koliko se sjećam Srbima je i davana automomija ali su sve odbili ili izigrali ali sad su manjina pa nemaju što ni tražiti!

Vogler
24.02.2008., 01:14
Nostradamus Code - World War III

Moguć napad USA na Rusiju od 2012. do 2015.
23.02.2008.

www.svevijesti.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=657&Itemid=194

Sjedinjene Američke Države biće u stanju da u periodu od 2012. do 2015. unište ruske strateške nuklearne snage nenuklearnim preventivnim napadom, smatra Konstantin Sivkov, potpredsjednik Ruske akademije za geopolitičke probleme.
"Smatram da je mogućnost vojne prijetnje sada veći nego ikad prije", rekao je Sivkov agenciji Interfaks.
On tvrdi da su zapadni vojni eksperti nedavno počeli razgovore o mogućnosti napada na Rusiju i aneksije njene teritorije.

"Predviđeno je da se Rusija podijeli na tri dijela, i to tako što će zapadni dio ići Evropskoj uniji, centralni dio i Sibir SAD i istočni dio Kini. To je samo ugrubo rečeno," rekao je on i iznio tvrdnju da ruske oružane snage neće biti u stanju da se uspješno odupru agresiji.

"Konvencionalne vojne snage ne mogu kako treba da ispunjavaju svoje dužnosti u regionalnom ratu, kao što je bio Veliki patriotski rat, čak ni u teoriji", rekao je on.

On je dodao da je potencijal vojske, čak i ako se rasporedi, limitiran, čak i u lokalnim ratovima. "Jedini faktor koji sada ometa SAD jeste nuklearni arsenal", rekao je on.

(Svevijesti.ba/Srna)

uskok
24.02.2008., 01:30
Priznanje Kosova od mnogih drzava, medju njima i nekih najutjecajnijih, je svakako presedan utoliko sto je potvrdjen principa suvereniteta naroda nad principom suvereniteta drzave. Drzava je insitucija jednog naroda i njen legitimitet prestaje onoga casa kada ta institucija ne sluzi vise tom narodu. Srpska drzava nije sluzila interesima Kosovara i oni su je na svom teritoriju, gdje su vecina, ukinuli proglasivsi nezavisnost Kosova.

Princip da je suverenitet naroda iznad suvereniteta drzave, koja je samo institucija naroda i nista vise, nije od danas ali je do sada rijetko primjenjivan i priznavan od ostalih drzava iz ocitih razloga.

Austrougarska se nije mogla odrzati jer je izgubila legitimitet vis-a-vis slavenskih naroda Monarhije. Da nije doslo do 1. svjetskog rata mozda bi ideja trijalizma, to jest pokusaj da se vrati legitimitet drzavi uspjela, jer teoretski nema prepreke da multinacionalna drzava ne bi mogla funkcionirati. U praksi, nazalost to nije tako. Uvijek se nadje neki narod koji zeli biti vise nego primus inter pares i to eventualno dovodi do destrukcije drzave. Iako je Austrougarska bila daleko najbolja multinacionalna drzava ona se iz tog razloga ipak nije mogla odrzati. Istini za volju, tu je puno pomogao rat, i zemlje pobjenice nisi imale previse interesa da se ona nakon rata odrzi.

Ostale multinacionalne drzave kao SSSR, Cehoslovacka i Jugoslavija bile su mnogo gore u tom pogledu jer su se bazirale na hegemoniji "vodeceg"" naroda i nije cudo da ih je pomela povijest. U svakom slucaju, zivimo u zanimljivim vremenima, jer presedani imaju nezadrzivu tedenciju da su pocetne tocke razvoja drustva gdje se ono odvaja u novom pravcu.

Da su multinacioalne drzave izgubljen slucaj vidimo na primjeru BiH. Pred nosom imamo dajtonsko nedonosce gdje je glavni (najbrojniji) narod koji se do jucer borio da mu se vjera prizna kao nacionalnost u bivsoj Jugi sada cuvar "svetoga grala" novozacetog multinacionalnog unitarizma u srcu Europe. Nije slucajno da je po mnogim analiticarima BiH veci problem nego Kosovo, i ne bi se cudio da se obistine Dodikove rijeci: " BiH je prolazna a RS je stalna kategorija".

t-m
24.02.2008., 02:33
bit će u bih svašta ,toga ljudi nisu svijesni,malo me čudi politika RH da olako svaća neke stvari,kvalitetna politika mora imati strategiju u idučih 20 godina.
uzmite primjer RS to je čista etnička tvorevina koja postoji ,svidjelo se to kome ili ne ,a vrlo dobro znamo kako je stvorena,

uskok
24.02.2008., 06:05
Moguć napad USA na Rusiju od 2012. do 2015.
23.02.2008.

www.svevijesti.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=657&Itemid=194

Sjedinjene Američke Države biće u stanju da u periodu od 2012. do 2015. unište ruske strateške nuklearne snage nenuklearnim preventivnim napadom, smatra Konstantin Sivkov, potpredsjednik Ruske akademije za geopolitičke probleme.
"Smatram da je mogućnost vojne prijetnje sada veći nego ikad prije", rekao je Sivkov agenciji Interfaks.
On tvrdi da su zapadni vojni eksperti nedavno počeli razgovore o mogućnosti napada na Rusiju i aneksije njene teritorije.

"Predviđeno je da se Rusija podijeli na tri dijela, i to tako što će zapadni dio ići Evropskoj uniji, centralni dio i Sibir SAD i istočni dio Kini. To je samo ugrubo rečeno," rekao je on i iznio tvrdnju da ruske oružane snage neće biti u stanju da se uspješno odupru agresiji.

"Konvencionalne vojne snage ne mogu kako treba da ispunjavaju svoje dužnosti u regionalnom ratu, kao što je bio Veliki patriotski rat, čak ni u teoriji", rekao je on.

On je dodao da je potencijal vojske, čak i ako se rasporedi, limitiran, čak i u lokalnim ratovima. "Jedini faktor koji sada ometa SAD jeste nuklearni arsenal", rekao je on.

(Svevijesti.ba/Srna)

Neznam koja je svrha te dezinformacije. Amerika je bankrotirana. Treba joj 2 milijarde dolara dnevno da se odrzi solventna. Izgubili su rat u Vijetnamu, a vrijeme ce pokazati da su ga izgubilli u Iraku i Afganistanu. "Boj ne bije svijetlo oruzje, vec boj bije srce u junaka".

gollum007
24.02.2008., 07:57
Bondsteel – drugo ime Kosova
Od bombardiranja Srbije i Kosova do danas, amreičke naftne tvrtke intenzivno su ulagale u naftna postrojanja uz Kaspijsko more. Iz ove baze, na najučinkovitiji mogući način, SAD kontroliraju najveću prijetnju svojoj ekonomiji...

Mjesecima prije bombardiranja Srbije, 1999.g., američki je pukovnik Robert L. McClure u stručnom javnom biltenu inženjerijske uprave američke vojske objavio planove izgradnje mreže vojnih baza duž granice Makedonije i Kosova.

U lipnju iste godine inženjerijske su postrojbe američke vojske na nekoliko lokacija počele izgradnju infrastrukture i objekata onoga što danas predstavlja najveću američku vojnu bazu izvan SAD.

Srce ove vojne infrastrukture baza je Bondsteel na Kosovskoj strani granice u blizini Uroševca. Na mjestu nekadašnjih oranica, na 1.000 hektara, izgrađena je najsuvremenija američka vojna baza u kojoj svakodnevno radi preko 7.000 vojnika.

U bazi je izgrađeno 25 kilometara prometnica i preko 300 zgrada, provučeno je 84 kilometara optičkih vodova, a ograđena je s 14 kilometara dugom ogradom od betona i zemljanih nasipa. Baza je izgrađena i po strogim urbanističkim pravilima, sa središnjim dijelom, djelom za rad i stanovanje, kao mali grad sa sportskim dvoranama, igralištima, restoranima, kapelicama, knjižnicama, kino dvoranama i kako se amrički vojni izvori sami hvale, najopremljenijom klinikom u Europi.

Bondsteel dnevno potroši 600.000 galona vode, električne energije kao grad od 25.000 stanovnika (po američkim statističkim standardima). Restorani u bazi dnevno proizvedu 18.000 obroka.

Prema planovima američke vojske, Bondsteel se i dalje gradi kako bi postao zamjena i za najveću zrakoplovnu bazu u Europi, talijanski Aviano. Trenutno prije završetka tog proširenja, u bazi je smješteno 55 helikoptera Black Hawk i Apache.

Mrežu vojnih baza projektirala je i održava je tvrtka Brown & Root Services Corporation čiji su uposlenici razvojačeni vojni časnici (njih 1.000), a same radove izvodi 1.700 pripadnika za te namjene posebno oformljene inžinjerijske brigade i 7.000 građevinaca Albanaca s Kosova. U bazi je uposleno dodatnih 5.000 Albanaca na poslovima održavanja.

Davne, naoko protokolarne i beznačajne, izjave američkih dužnosnika otkrivaju namjenu mreže vojnih baza na Kosovu i u Makedoniji.

Lipnja 2001.g. Američki ministar obrane Donald Rumsfeld objasnio je, kako su tada prenjeli mediji, vojnicima u Bondsteelu koliku ulogu igraju u ekonomskoj strategiji SAD.

"Koliko mnogo trošimo za obranu. Mi ne trošimo, mi ulažemo u vas. Vi ovdje, vi ste ekonomska snaga SAD."

Mjesec dana kasnije, George W. Bush posjetio je trupe na Kosovu i po povratku u SAD odobrio dodatnih 1,9 milijardi dolara "ulaganja" u mrežu baza.

Danas takve izjave poprimaju mnogo ozbiljniju dimenziju od pukog protokolarnog obraćanja vojnicima na zadaći daleko od domovine. Teza kako su amerikanci inicirali bombardiranje Srbije kako bi došli do Kosova i tu izgradili Bondsteel i mrežu baza oko nje poprima sve više smisla.

Iz ove baze, na najučinkovitiji mogući način, SAD kontroliraju najveću prijetnju svojoj ekonomiji: put kaspijske nafte.

Od bombardiranja Srbije i Kosova do danas, američke naftne tvrtke intenzivno su ulagale u naftna postrojanja uz Kaspijsko more. U američkim starteškim planovima ovaj je naftni put jedino dugoročno rješenje i alternativa bliskoistočnoj i srednjoistočnoj nafti. Možda, dugoročno gledano, rješenje ne samo SAD-u nego mnogo više i Europi.

Američka agencija za trgovinu i razvitak (US Trade & Development Agency - TDA) financirala je studiju izvodivosti i tehničku studiju za tvrtku AMBO (Albania, Macedonia, Bulgaria Oil) izgradnje Transbalkanskog naftovoda.

Naftovod bi zaobišao Srbiju i na taj način ostao drugi naftni put od Kaspijskog jezera do Europe. (Drugi u odnosu na ruske namjere i planove).

Blacksteel daje dovoljno mogućnosti i prostora nadzora i nad ruskim i nad američkim naftnim putem. Nije ni čudo zašto je onda u njega uloženo nekoliko milijardi dolara.
[url]http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirnije.asp?id=15490&rub=vjesniknas[/url
http://www.pincom.biz/knjiznica/dokumenti/izbor230208.pdf]

gollum007
24.02.2008., 08:26
http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirnije.asp?id=15490&rub=vjesniknas
http://www.pincom.biz/knjiznica/dokumenti/izbor230208.pdf

dio
24.02.2008., 10:48
Navedeni kompleks je tamo od 2000. godine i ovo nije nikakva novost. To da se radi o "najsuvremenijoj vojnoj bazi" je notorna glupost što je iz priloženih fotografija jasno i laiku. To je vojni kamp izgrađen za potrebe KFOR-a, a ovakav bi mogao u budućnosti koristiti kao lijepi regrutacijski centar u kojem će se Kosovari pripremati za dobro plaćen posao u Iraku, Iranu ili gdje to bude trebalo. Ionako neće imati za kruh, pa će im svaki posao dobro doći.......
Puno zanimljivija će biti "borba" za prevlast na Kosovu između Amerike i Evrope. Ja kao pobjednika vidim Evropu jer im nikako ne odgovara rupa na tepihu od Engleske do Indije.

A razne dodike i kvazirepublike Evropa bude posaližala u pet minuta kada za to dođe vrijeme.

dio
24.02.2008., 11:25
Kosovska blatnjara "najmodernija u Evropi" vidi ovdje:

http://maps.google.com/maps?q=http://bbs.keyhole.com/ubb/download.php?Number=936303&t=k&om=1

Online trader
24.02.2008., 13:50
Zašto je onda Milošević ukidao ako nije imala osnove državnosti ili šta već.Na kraju su imali nekakvu granicu u čijem obimu su i priznati?
Koliko se sjećam Srbima je i davana automomija ali su sve odbili ili izigrali ali sad su manjina pa nemaju što ni tražiti!

Iz istog razloga zašto je vodio ratove u HR i Bosni, Milošević je tada bio na vrhuncu svoje moći i bahat, umišljen i prepotentan mislio je da može cijeli svijet da vuče za muda što mu se na kraju obilo o glavu. Među hrvatskim Srbima je bilo političara koji se zagovarali da svoje pitanje rješavaju unutar HR države ali to je bilo oprečno Miloševićevim ratničkim planovima i na vrijeme su smaknuti i na njihovo mjesto postavljeni podobni koji su ih uveli u rat i na kraju odveli tamo gdje su ih odveli. Naravno oni ni dan danas neće priznati da su zavedeni i na kraju izdani već će im uvijek HR država za sve biti kriva. Pozdrav.

Online trader
24.02.2008., 14:49
Priznanje Kosova od mnogih drzava, medju njima i nekih najutjecajnijih, je svakako presedan utoliko sto je potvrdjen principa suvereniteta naroda nad principom suvereniteta drzave. Drzava je insitucija jednog naroda i njen legitimitet prestaje onoga casa kada ta institucija ne sluzi vise tom narodu. Srpska drzava nije sluzila interesima Kosovara i oni su je na svom teritoriju, gdje su vecina, ukinuli proglasivsi nezavisnost Kosova.

Princip da je suverenitet naroda iznad suvereniteta drzave, koja je samo institucija naroda i nista vise, nije od danas ali je do sada rijetko primjenjivan i priznavan od ostalih drzava iz ocitih razloga.

l

Iako ovo što ću sada reći smatram prilično smjelim; Europa je priznavši Kosovo samostalnom državom a da toga nije ni svjesna posijala sjeme nečega što bi je kroz određeno vremensko razdoblje ( ne želim ga ograničavati dužinom ) moglo koštati vlastite opstojnosti kako nje tako i nacionalnih država koje je čine. Nešto slično kao što je krah burze 1929 i početak Velike depresije omogučilo Hitleru da se 1933 domogne vlasti i nekoliko godina kasnije Europu uvede u svjetski rat.
U strukturi stanovništva najvećih europskih država muslimani i arapi imaju već značajan utjecaj koji će se protekom vremena samo povećavati. Europa stari i gotovo sve europske države imaju ogromne probleme sa natalitetom koji je poprimio već zabrinjavajuće razmjere.
To je činjenica koju nikakve populacijske mjere više ne mogu promijeniti. Protekom vremena ( već sam ranije napisao da se neću ograničiti dužinom toga vremena ) taj problem i stopa pada autohtonog stanovništva će se samo eksponencijalno povećavati u korist muslimana i arapa koji su poznati kao narodi sa izrazito velikom stopom nataliteta što bi u konačnici dovelo do toga da bi muslimani i arapi u europi mogli postati većina a autohtoni krščanski narodi manjina.
Ako je točno to što tvrdiš da je suverenitet naroda veći od suvereniteta države moglo bi se desiti da jednostavno dođe do ukidanja nacionalnih država u ovom obliku kao što ih danas poznajemo i stvaranjem brojnih malih država gdje će muslimani i arapi imati većinu. Kosovo je najbolji primjer i mini model kako se s populacijskom politikom može postati većina na određenom teritoriju i kasnije odcijepiti i proglasiti samostalnom državom bez obzira što je taj teritorij kroz povijest pripadao drugoj državi.
Ako Kosovari mogu reći da Srpska država više ne koristi njihovim ineteresima i uzeti si za pravo da osnuju vlastitu državu tko onda može garantirati da jednog dana Turci u Njemačkoj ne dođu i kažu da Njemačka država više ne služi njihovim interesima i uzmu si za pravo da na teritoriju Njemačke gdje će jednog dana činiti većinu proglase nekakvu mini Tursku pozivajući se upravo na primjer Kosova koji je Njemačka službeno priznala i tome modelu dala legitimnost.
Znam da će većina sada reći da je taj scenarij nemoguć i u zoni SF-a ali dovoljno se sjetiti nedavnih nereda u Parizu koje su uglavnom radili muslimanski imigranti i pitanje je vremena kada će do njih opet doći. Ili terorističkih napada u Londonu koje nisu izveli « uvezeni» teroristi već muslimani koji su rođeni i odrasli u Engleskoj. Iako EU smatram umjetnom tvorevinom davanje neovisnoti Kosovu je izrazito opasan presedan kojeg Europa nije svjesna ali koji će ja u budučnosti itekako skupo koštati. Isto kao što je Hitler govorio da stalno ponavljana laž jednom postaje istina tako će i stalno ponavljanje presedana jednom postati pravilo. Pozdrav.

dio
24.02.2008., 22:29
Točno je to što kažeš i baš zato sam i ja već nekoliko puta napisao da se problem Kosova neće riješiti za još 20 godina. Potezati će se to pitanje kako kome bude trebalo i tako u nedogled.

shoe salesman
25.02.2008., 00:17
hm... s obzirom da i presedane i pravila pišu moćnici, pitam vas komu će se njemačka opravdavati što će "mini tursku" ugasiti u krvi ako treba?
komu se britanci opravdavaju za sj. irsku?
da je kosovo dio ruskog teritorija, mislite da bi bilo neovisno?

uskok
25.02.2008., 04:12
Iako ovo što ću sada reći smatram prilično smjelim; Europa je priznavši Kosovo samostalnom državom a da toga nije ni svjesna posijala sjeme nečega što bi je kroz određeno vremensko razdoblje ( ne želim ga ograničavati dužinom ) moglo koštati vlastite opstojnosti kako nje tako i nacionalnih država koje je čine. Nešto slično kao što je krah burze 1929 i početak Velike depresije omogučilo Hitleru da se 1933 domogne vlasti i nekoliko godina kasnije Europu uvede u svjetski rat.
U strukturi stanovništva najvećih europskih država muslimani i arapi imaju već značajan utjecaj koji će se protekom vremena samo povećavati. Europa stari i gotovo sve europske države imaju ogromne probleme sa natalitetom koji je poprimio već zabrinjavajuće razmjere.
To je činjenica koju nikakve populacijske mjere više ne mogu promijeniti. Protekom vremena ( već sam ranije napisao da se neću ograničiti dužinom toga vremena ) taj problem i stopa pada autohtonog stanovništva će se samo eksponencijalno povećavati u korist muslimana i arapa koji su poznati kao narodi sa izrazito velikom stopom nataliteta što bi u konačnici dovelo do toga da bi muslimani i arapi u europi mogli postati većina a autohtoni krščanski narodi manjina.
Ako je točno to što tvrdiš da je suverenitet naroda veći od suvereniteta države moglo bi se desiti da jednostavno dođe do ukidanja nacionalnih država u ovom obliku kao što ih danas poznajemo i stvaranjem brojnih malih država gdje će muslimani i arapi imati većinu. Kosovo je najbolji primjer i mini model kako se s populacijskom politikom može postati većina na određenom teritoriju i kasnije odcijepiti i proglasiti samostalnom državom bez obzira što je taj teritorij kroz povijest pripadao drugoj državi.
Ako Kosovari mogu reći da Srpska država više ne koristi njihovim ineteresima i uzeti si za pravo da osnuju vlastitu državu tko onda može garantirati da jednog dana Turci u Njemačkoj ne dođu i kažu da Njemačka država više ne služi njihovim interesima i uzmu si za pravo da na teritoriju Njemačke gdje će jednog dana činiti većinu proglase nekakvu mini Tursku pozivajući se upravo na primjer Kosova koji je Njemačka službeno priznala i tome modelu dala legitimnost.
Znam da će većina sada reći da je taj scenarij nemoguć i u zoni SF-a ali dovoljno se sjetiti nedavnih nereda u Parizu koje su uglavnom radili muslimanski imigranti i pitanje je vremena kada će do njih opet doći. Ili terorističkih napada u Londonu koje nisu izveli « uvezeni» teroristi već muslimani koji su rođeni i odrasli u Engleskoj. Iako EU smatram umjetnom tvorevinom davanje neovisnoti Kosovu je izrazito opasan presedan kojeg Europa nije svjesna ali koji će ja u budučnosti itekako skupo koštati. Isto kao što je Hitler govorio da stalno ponavljana laž jednom postaje istina tako će i stalno ponavljanje presedana jednom postati pravilo. Pozdrav.

OT, ovo sto si rekao je ziva istina i svakako ne spada u SF nego u realnost. Ali sto nam je ciniti? Nikakve administrativne mjere nemogu kompenzirati za nasu (europsku) slabost neodrzivog nataliteta. Buduci da za scenarij kakav ti vidis (i ja takodjer jer se s tobom u potpunosti slazem) treba vremena nadam se da ce ljudsko drustvo u medjuvremenu evoluirati u pozitivnom pravcu gdje ce drzava kao krovna institucija jednog naroda postati irelevantna.

Ako zaista postignemo globalnu slobodnu trgovinu (globalni transfer znanja i informacija vec je manje-vise postignut) doci cemo u taj bolji svijet gdje nitko nikoga ne ce ugrozavati. Trgovina je jedina ljudska djelatnost meni poznata koja je "win-win" situacija, jer obije strane moraju biti zadovoljne da se "deal" materijalizira. Sve ostalo su konflikti interesa i konfrontacija. Zato obozavam trznicu pa ako zivis u Zagrebu pozivam te na kavu na Dolcu. Tu se zaista osjecam "doma".

dk
25.02.2008., 07:21
nije mi jasno što se toliko zgražate... ne vidim bitnu razliku između priznanja ostalih ex yu država i kosova...

gollum007
25.02.2008., 08:44
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=adef56b0-9f72-472f-a408-57a9c28511e5&ref=lastadd
Austrijski Srbi zbog Kosova izazvali nerede u Beču
Business.hr/Hina
25.02.2008
Tijekom održavanja skupa više tisuća Srba koji su u nedjelju poslijepodne prosvjedovali protiv proglašenja neovisnosti Kosova došlo je do izgreda u kojima su ozlijeđena dva pripadnika redarstvenih snaga, izvijestila je policija.

Prosvjedi Srba protiv neovisnosti Kosova održani su u nedjelju i u austrijskom gradu Salzburgu te u Ženevi u Švicarskoj.

Pet tisuća prosvjednika, prema policiji, a 10.000 prema organizatorima, koji su došli iz nekoliko austrijskih gradova, okupili su se na Trgu heroja, u središtu austrijske prijestolnice uz povike "Ne damo Kosovo".....

Problemi se ne riješavaju na ulici razbijanjem ......

gollum007
25.02.2008., 11:22
http://business.hr/Default2.aspx?ref=lastcomm&ArticleID=f67bf113-6ec3-4adb-a990-e8734ade

Neovisno Kosovo poduprla moćna regionalna narkomafija"
Business.hr/Hina
25.02.2008 07:42
Ruski veleposlanik pri NATO-u Dmitrij Rogozin u nedjelju je izjavio kako je proglašenje neovisnosti Kosova poduprla moćna regionalna narkomafija, neizravno ustvrdivši kako je izdvajanje Kosova iz Srbije rezultat američkog imperijalizma.

U TV interviewu Rogozin je ponovio i rusko upozorenje kako bi priznanje Kosova moglo ohrabriti separatiste diljem svijeta, uzevši kao primjer tursku manjinu u Njemačkoj koja bi, kako je rekao, jednog dana mogla zatražiti neovisnu državu pod imenom poput "Berlinosovo", "Abrikosovo" ili "Kokosovo".

Ustvrdio je i kako događaji oko Kosova pokazuju da se Rusija ne može osloniti na međunarodno pravo i da mora održavati snažnu vojsku, ali je naglasio kako nema namjeru intervenirati silom da bi se izborila za svoje gledište..............................

Gogosh
25.02.2008., 11:49
Na primjer: Srbi su od davnih godina Albance s Kosova držali nepismenom sirotinjom. No, pogledajmo malo razvijenije krajeve (ako hoćete, dovoljno je ostati na prostorima bivše države), gdje obrazovane, zaposlene osobe imaju jedno, dvoje, a maksimalno troje djece. Nemaju vremena niti novaca za održavanje deseteročlane obitelji. Dakle, moglo bi se zaključiti da je cjelokupna politika prema Albancima s Kosova bila pogrešna. Albanci su stvorili demografsku većinu na tom prostoru i sad što je -tu je.

Prota
25.02.2008., 13:33
Posto se razvila interesantna diskusija, zeleo bih da podelim moju viziju oko Kosova.
Opet i opet postavljam si pitanje zasto je Amerika sa svojim parterima iz EU toliko forsirala neovisnost Kosova? –To je, kazu unikatni sljucaj. Bla, bla, bla.
Lici mi na pricu za male dece…
A mislim da ima dva razloga to. Prvi je zato sto su Albanci iz celoga sveta (jer funkciuniraju pljemenski), a narocito Albanska mafija to dobro platila zapadnjacima. Oni su zapravo s miljardima dolarima date zapadnjacima kroz zadnjih 15-20 godine kupili neovisnost Kosova.
Drugi je razlog zbog produzetka rata na bliskom istoku. Moje je misljenje da ako republikanac McCain pobjedi na izborima za predsjednik USA naredno sto ce biti, je rat sa Iranu. Zato Amerika mobilise sve moguce “saveznike”. Zato ce zemje Jadranske grupe po svaku cjenu biti pozvane u NATO u Aprilu. Ijako mogu reci da na primjer Albanija i Makedonija ne ispunuju ni elementarnih preduslova za ulaz, oni ce ipak uci.. Jednostavno Zapadu treba vise “zivoga mesa” za rat. (neznam dali ste pratili prije dve nedelje kad su Kanadske vojnike iz NATO sustava trazili pomoc u Afganistanu, jer se vatra tamo mnogo razgorjela? Bila je to prava frka medzu clanicama ko ce da posalje pomoc. Normalno niko nije hteo. Njemci su to izricito odbili. Itd, itd..)
U ovom kontekstu i Kosovo. Oni samo kao posebna drzava mogu da salju svoje vojnike vani. A posto su Kosovari poznati da se “radzaju” za Kalasnjikovima, da je rekordnih 70% populacije nezaposljena, da imaju iskustvo u rata i de ne misle mnogo svojom glavom, oni su mislim pravi izbor Zapada. Bice tamo pravi “ulov topovskoga mesa”.
I mislim da jos u “prvi krug regrutacije”, kad bi Premijer Taci pozovao svih zainteresiranih da se na neki nacin oduzze Zapadu sto je podrzao njihovu neovisnost (naravno i za dobru placu u dollarima), prijavice se za rat (citaj mirovne misije), mnogo vise ljudi nego li sve ove tri zemlje Jadranske grupe zajedno. Dalje mozemo pretpostaviti sto ce biti…

Pozdrav,

Online trader
25.02.2008., 14:30
Vidiš moje mišljenje u ulozi SAD-a u proglašenju nezavisnosti Kosova je bitno različito od tvoga ( što ne znači da ga kao takvo ne poštujem ). Srbija je od svih zemalja komunističkog bloka ostala vjerni saveznik Rusije a Rusija je u posljednih nekoliko godina zahvaljujući visokim cijenama energije i Putinu ponovo na putu da postane globalna vojna i ekonomska sila.
Taj utjecaj ide toliko daleko da Rusija cijelu Europu drži u šaci budući da Europa ovisi o ruskom plinu što je Putin prije nekog vremena i demonstrirao kada je u sred zime zamrznuo isporuke plina kao tobože zbog nesuglasica s Ukrajinom. Raspadom SSSR-a na globalnom planu je SAD ostao neprikosnovena sila koja si je uzela ulogu globalnog policajca da mimo odluka UN i Vijeća sigurnosti se miješa gdje hoće i gdje stigne a da joj nitko za to ne smije prigovoriti.
Uzmi kao primjer rat u Iraku koji je proveden protivno svih normi međunarodnog prava. Uloga globalnog policajca se SAD – u toliko omilila da im jačanje Rusije i nova prijetnja bipolarne podjele svijeta nikako ne odgovara tako da nekim neizravnim potezima nastoje Rusiju politički destabilizirati. Opće poznata stvar je da se rusija na svome južnom i istočnom djelu sastoji od pokrajina koje također poput Kosova teže samostalnosti i nezavisnoti.
To su isključivo pokrajine sa isključivo muslimanskim stanovništvom gdje rusa osim vojske gotovo da i nema. Priznavanje Kosova je odličan način na koji se Rusija može politički destabilizirati budući da se i te pokrajine sada mogu pozivati na primjer Kosova i zahtjevati odvajanje od Rusije i proglašenje nezavisnosti što bi rusiju ponovo uvuklo u unutar političke sukobe budući da rusija tako nešto nikada neće prihvatiti. Iskreno briga Amere za Kosovare, briga njih za pola zemaljske kugle.
Oni su toliko prepotentan i egocentričan narod da su dovoljni isključivo sami sebi. Njih ostatak svijeta zanima onoliko koliko se nafte može naći ispod njegove površine i tada njihova ljubav prema demokraciji i ljudskim pravima završava.
Dok koristiš njihovim interesima dobar si, čim te više ne trebaju hebo si ježa. Što misliš tko je bio najbliži Sadamov saveznik za vrijeme Iransko-Iračkog rata i tko mu je na kraju krajeva omogućio razvoj biološkog oružja da bi ga na kraju proglasili diktatorom i krenuli u rat protiv njega?
Jel mi vjeruješ da SAD financijski više nije u stanju voditi rat nekih većih razmjera, oni avanture i pustolovine u Afganistanu i Iraku nisu mogli isfinancirati iz vlastitog džepa već su se za njih morali zadužiti na međunarodnom financijskom tržištu. Ako želiš to ti mogu argumentirano i dokazati ali to bi bio preveliki off topic. Pozdrav.

carlo gambino
25.02.2008., 16:21
PROTA to tvoje misljenje o samostalnosi kosova je toliko neinteligentno da mi se neda sad o tvom postu komentirati...
kosovo je neovisno:
1. tamo je 95% albanaca
2. nema drugog riješenja
3. srbi su odavno izgubili kosovo.(kao sto su izubili u ratu u hrvatskoj,u BiH,kao sto su izgubili crnu goru........ i tako dalje)

a amerika i sve vece zemlje su priznale kosovo da se granica odredi i da se sa tom pricom sto prije zavrsi... i da se krene dalje...
a ne da se vraca u proslost i sivilo kuzis naprjed a ne nazad.....

Prota
25.02.2008., 23:14
He, he, Carlo, malo tko moze da shvati vakvo neintelegentno mislenje sada…
Zato sam i rekao da je to moja vizija oko Kosovu.
A ono o sto ti pises, to pise i u novinama kolega. I mislim da, ne uvjek ono sto pise u novinama je upravo tako.

Boban Šarčević
25.02.2008., 23:26
PROTA to tvoje misljenje o samostalnosi kosova je toliko neinteligentno da mi se neda sad o tvom postu komentirati...
kosovo je neovisno:
1. tamo je 95% albanaca
2. nema drugog riješenja
3. srbi su odavno izgubili kosovo.(kao sto su izubili u ratu u hrvatskoj,u BiH,kao sto su izgubili crnu goru........ i tako dalje)

a amerika i sve vece zemlje su priznale kosovo da se granica odredi i da se sa tom pricom sto prije zavrsi... i da se krene dalje...
a ne da se vraca u proslost i sivilo kuzis naprjed a ne nazad........važno je da su Srbi izgubili, zar ne?... i da je tvoje mišljenje inteligentno!

carlo gambino
26.02.2008., 01:07
...važno je da su Srbi izgubili, zar ne?... i da je tvoje mišljenje inteligentno!

a tvoje je super mega inteligentno.....
ili imas i ti neku svoju pametnu ideju, pa zbog ovakvih vasih ideja i vracanja na stare spike smo tu di jesmo...
jer vrjeme je za napredak i rad,a ne za besposličarenje i pričanja o teorijama kako je cjeli svjet protiv srbije ili sta ti ja znam.....

Prsti
26.02.2008., 16:29
kosovo je neovisno:
1. tamo je 95% albanaca
2. nema drugog riješenja

a ne da se vraca u proslost i sivilo kuzis naprjed a ne nazad.....

Napred:
Baskija, S irska, Cecenija, Kvebek, Irak na tri dela, Tibet, Katalonija Skotcka, pazi sega- BiH so srpska i hrvatcki dio ondak Istra, Z. Makedonija, Vojvodina, Sanzak, C. Gora, Ukraina, Gruzija, Azerbezan,...
Samo je vreme u pitanje. :mad:

carlo gambino
26.02.2008., 19:00
Napred:
Baskija, S irska, Cecenija, Kvebek, Irak na tri dela, Tibet, Katalonija Skotcka, pazi sega- BiH so srpska i hrvatcki dio ondak Istra, Z. Makedonija, Vojvodina, Sanzak, C. Gora, Ukraina, Gruzija, Azerbezan,...
Samo je vreme u pitanje. :mad:

dobro, mislim, sta je sad ovo neki dječji forum ili......
pa ti sigurno neznas ni na karti naci sve te drzave koje si napisao,a ne kakva je situacija tamo...

franciska
26.02.2008., 19:11
U većini tih zemalja ili regija nije izvršeno etničko čišćenje, niti ideja odcjepljenja ima potporu 90 % stanovništva.
Ponovit ću da je Tuđman predlagao podijelu Kosova na sjeverni i južni dio, a to je bila i smjernica ozloglašenog pisca Dobrice Čosića.

gollum007
26.02.2008., 20:53
U Banjoj Luci opet neredi i razbijanje zbog Kosova .Republika Srpska sad pokušava odcjepljenje i pripojenje Srbiji.
Nadam se da neće uspjeti, ali ako BiH pukne po velikom šavu na dvoje (daytonska granica), onda bi se Hrvatskoj mogla priključit čitava Federacija. To je dvosjekli mač.
S jedne strane dobro, veći teritorij, više naroda, dobri odnosi sa islamskim zemljama (više od 1 milrd. ljudi), masu poslova, prodaja vode glavni biznis, :) i sl. Ali tu je i opasnost od socijalne bombe, jer masu ljudi u BiH su čista sirotinja bez posla i primanja, pa još prijetnja od radikalnih islamista i sl.
Nadam se da će BiH ipak ostati cjelovita, ali nije 100% sigurno.

Prsti
26.02.2008., 23:04
dobro, mislim, sta je sad ovo neki dječji forum ili......
pa ti sigurno neznas ni na karti naci sve te drzave koje si napisao,a ne kakva je situacija tamo...

Pa covece ti neznaes sto e drzava sto e region, a sto teritorija...

Boban Šarčević
26.02.2008., 23:06
U Banjoj Luci opet neredi i razbijanje zbog Kosova .Republika Srpska sad pokušava odcjepljenje i pripojenje Srbiji.
Nadam se da neće uspjeti, ali ako BiH pukne po velikom šavu na dvoje (daytonska granica), onda bi se Hrvatskoj mogla priključit čitava Federacija. To je dvosjekli mač.
S jedne strane dobro, veći teritorij, više naroda, dobri odnosi sa islamskim zemljama (više od 1 milrd. ljudi), masu poslova, prodaja vode glavni biznis, :) i sl. Ali tu je i opasnost od socijalne bombe, jer masu ljudi u BiH su čista sirotinja bez posla i primanja, pa još prijetnja od radikalnih islamista i sl.
Nadam se da će BiH ipak ostati cjelovita, ali nije 100% sigurno.

...oćeš da se širiš? sad je trenutak! udri! .... za ove ostale: evo kako se to

radi http://www.youtube.com/watch?v=blI1fnR_i_4&feature=user

Boban Šarčević
26.02.2008., 23:30
...A zašto ne bi nastavili da plaćamo? ...ima se , može se, http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=02&dd=26&nav_category=640&nav_id=286519

carlo gambino
27.02.2008., 01:01
sigurno ima u srbiji neki forum za vas ......
pa kod vas je dobila veliku večinu stranka kaoja javno podupire šešelja i kaže da je knin srpski hahaha...
a ti samo slušaj dobru srpsku i objektivnu propagandu....

carlo gambino
27.02.2008., 01:13
http://www.youtube.com/watch?v=RbkwgDrZKYI

ovo je novi video KOSOVO za računare haha

Vogler
27.02.2008., 13:22
http://www.svevijesti.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=799&Itemid=194

Rusi prijete atomskom bombom zbog Kosova

dio
27.02.2008., 16:10
Uspjeli ste mi ubiti volju za pisanjem i na ovoj temi.

OK. Ide treći svjetski rat.

A ja na kavu.

Prsti
27.02.2008., 16:11
http://www.svevijesti.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=799&Itemid=194

Svi mi znamo da Rusija nece to uciniti.
Znamo da samo Ameri moze to uciniti.

Prota
27.02.2008., 16:32
...jačanje Rusije i nova prijetnja bipolarne podjele svijeta nikako ne odgovara tako da nekim neizravnim potezima nastoje Rusiju politički destabilizirati. Opće poznata stvar je da se rusija na svome južnom i istočnom djelu sastoji od pokrajina koje također poput Kosova teže samostalnosti i nezavisnoti.
To su isključivo pokrajine sa isključivo muslimanskim stanovništvom gdje rusa osim vojske gotovo da i nema. Priznavanje Kosova je odličan način na koji se Rusija može politički destabilizirati budući da se i te pokrajine sada mogu pozivati na primjer Kosova i zahtjevati odvajanje od Rusije i proglašenje nezavisnosti što bi rusiju ponovo uvuklo u unutar političke sukobe budući da rusija tako nešto nikada neće prihvatiti. Iskreno briga Amere za Kosovare, briga njih za pola zemaljske kugle. ....

Opet idem sa jednu “neintelegentnu” tezu, zapravo isto ono za koje sam pre neki dan pisao, samo u ublazenij formi, a kao odgovor nekih kolega.
Kolege forumasi postavlja se pitanje zasto Rusija radi sada ovo?
Zato, sto ce se preko primera Kosovo destabilizirala jedna velika Rusija? He, he . (Ona je btw s Cecenijom jos odavno pokazala da nece nikada dopustiti bilo kojim separatistima da se odvoje). Pa zar vi jos mislite da mi (primer kosovo) mali sicusni balkanci mozemo promenuti geografiju svjeta?
Ne prijatelji.
Russija ovo radi iz ocaja. Ona ovo radi upravo iz suprotnog razloga od onaj, koji je izneo kolega online treader.
Rusima zapravo bas ih briga za Srbiju ili za ko bilo drugi, kao ustvari i uvjek u povjesti. Sada su oni stvarno uplaseni. Evo i zasto, u dvije recenice:
Pitacu vas, koji je glavni cilj i top tema 21stoljeca? Odgovor je NAFTA.
Nafta ima u Rusiju i mnogo vise ispod Rusije, t.j. u centralnoj Aziji narocito u Iranu.
Amerika (sa svojim EU parnerima) tamo vec kontrolisu sve, osim Irana. Zato sam pisao o tome da Amerika hoce da zavrsi sve otvorene teme u Europi i da ceo svoji potencijal, sa svim mogucim saveznicima nasoci prema Istoku, zapravo prema Iranu. A kada osvoje i Iran, Rusi bi onda mogli da se hvale da su jaki ili da imaju nafte samo pred zemjama iz Afrike, recimo.
Zato njima to nikako ne odgovara. Rusi to znaju i sada zele ustvari uraditi krizu u Europu, pa upotrebiljavaju Srbiju kao Trojanski konj da bi (I nuklearkama ako treba) destabilzirali siri Balkan i Europu, koja sada itekako mora biti ujedinjena za novi angazman na Istoku… Samo sto mucenicka Srbija to nemoze da vidi. Pa s jedne strane primili istinsku nepravdu od Europu sa Kosovom, a sada evo, stavljene su opet u bubanj od Ruse, itd, itd.

MASTER
27.02.2008., 22:58
nisam baš siguran da se Rusija boji neovisnosti Kosova radi svojih unutranjih prilika

to je naprosto pitanje timeinga

ono čemu Kosovo služi trenutno dobro i Rusiji i SAD, jest da puštaju tzv EU birokrate da stvaraju dvostruka mjerila koja će onda neiminovno netko primjeniti u EU

niti Rusiji niti SADu ne odogvara jaka EU - naprotiv podjeljena EU odgovara svima pa čak i Kini - mislim da je nepotrebno elaborirati da ustrojstvo EU je gotovo identično SFRJ a to se raspalo - zašto - pustimo razloge - ali to ne hoda -

usporedite mentalitet političara EU - isto kao i vođe nesvrstanih - fali im samo još ideja o bratstvu i jedinstvu europskih naroda i zasjedanje EU parlamenta u Jajcu

nedvojbeno da globalzacijom Američka politika ne može poštivati usvojeni međunarodni poredak. ne poštuje ga niti Kina jednio se osim ekonske ekspanzije nije krenulo na kolonijalnu. čim Rusija ojača - a to će biti za koju godinu bit će malih Kosova i po Istočnoj Europi, Africi i Aziji koliko hoćeš

da ne bi mislio netko da ja mislim da se velike sile bi trebale tako ponašati kako se ponašaju - naportiv

ali kako god povijest govori da su Hrvati morali dobiti državu jer su na to imali pravo i da nisu ništa nikome uzeli, to će se isto vrlo vjerovatno dogoditi sa Srbijom - i oni će imati svoju državu jer na nju imaju pravo - stanovnici Kosova nikada nisu imali niti imaju pravo na državu

konačno netreba zaboraviti da je Telekom Srbije kupio Talijanski, a da su baliste na Kosovu tijekom II svj rata poticali talijanski fašisti isto kao i veliku Albaniju

naivno je razmišljati da Kosovo može postati neovisno samo jer je zasjedao parlament u Prištini, pa su donijeli i deklaraciju o neovisnosti

daleko je to od istine

a Slovenija je duplo napredovala u odnosu na stanje koje je bilo u Jugi. Mnogi ljudi nemogu shvatiti da biti malen nije hendikep i nedostatak.
a di ti živiš :pljesak::pljesak::pljesak:

Mikey
28.02.2008., 09:39
...usporedite mentalitet političara EU - isto kao i vođe nesvrstanih - fali im samo još ideja o bratstvu i jedinstvu europskih naroda i zasjedanje EU parlamenta u Jajcu...

Jelji, a dalji ti razumeš koji je ustroj od esade? :biggrin:

Pa i oni su zbuksani kao što smo i mi u Jugi bili, ili?

Online trader
28.02.2008., 10:19
niti Rusiji niti SADu ne odogvara jaka EU - naprotiv podjeljena EU odgovara svima pa čak i Kini - mislim da je nepotrebno elaborirati da ustrojstvo EU je gotovo identično SFRJ a to se raspalo - zašto - pustimo razloge - ali to ne hoda -

usporedite mentalitet političara EU - isto kao i vođe nesvrstanih - fali im samo još ideja o bratstvu i jedinstvu europskih naroda i zasjedanje EU parlamenta u Jajcu

Upravo si naveo glavni razlog zašto sam protiv ulaska HR u EU i zašto je EU samo velika preslika bivše Juge koja je dugoročno osuđena na propast. Cijeli tvoj post u potpunosti potpisujem.:thumbsup:

franciska
28.02.2008., 10:19
Nikako se ne može usporediti ustroj SAD-a i Jugoslavije.

Online trader
28.02.2008., 10:25
Jelji, a dalji ti razumeš koji je ustroj od esade? :biggrin:

Pa i oni su zbuksani kao što smo i mi u Jugi bili, ili?

SAD je za razliku od federativne Juge, konfederacija država gdje svaka savezna država ima svoju policiju, svoje zakone, svoje poreze, svoje vlastite političke institucije itd. Jedino su obrana i još neke stvari na saveznom nivou.

franciska
28.02.2008., 10:34
Osim toga Jugoslavija je bila sastavljena od povijesnih naroda sa svojom državotvornošću koji su prerasli u nacije.

Mikey
28.02.2008., 10:51
Daj, daj, daj...kaj soliš pamet...
U suštini je sve to jedno te isto.
Od šume ne vidjet drveta, jelda...

Kao što i EU hoće biti...
Samo mi pametni moramo se ići pripajati.

Zato postoji Nato, KFOR, UNFOR i ostala zafrkancija...da nam bude bolje...

Kao će nam netko drugi pomoć u životu, a posebno time što smo glupani na 2 i kredite volimo do neba.
Jeah!

MASTER
28.02.2008., 16:07
SAD je za razliku od federativne Juge, konfederacija država gdje svaka savezna država ima svoju policiju, svoje zakone, svoje poreze, svoje vlastite političke institucije itd. Jedino su obrana i još neke stvari na saveznom nivou.

pa i SFRJ je bila Ustavom 1974 uređena konfederativno

ovo osobito jer su delegati u Vijeću republika i pokrajina u saveznoj skupštini 6x30 i 2x20 imali pravo veta a morali su glasati prema preopruci svojeg republičkog parlamenta (koji se sastojao od tri vijeća: društveno političkog, općina i udruženog rada)

SAP su bile interesne zajednice unutar SR Srbije i nisu bili konstiutivni element SFRJ

to naime osobito proizlazi iz odredbi ustava SFRJ kojim je određeno da granice između republika određuju republike međusobnim dogovorom. granice pokrajna su bile određene ustavom SR Srbije, a SAP nisu imale ustave nego statute

uskok
28.02.2008., 20:44
Uskoro jedna ambasada manje u Hrvatskoj ?

"Koštunica je ponovio da neće biti normalizacije odnosa sa zemljama koje priznaju Kosovo, kao i da Srbija razmišlja o poduzimanju jačih diplomatskih mjera protiv tih zemalja, s obzirom na reakciju javnosti i svijeta, ali da je zasad odlučeno tek da se iz tih zemalja povuku srpski veleposlanici, a da se razmatraju i druge mjere, poput podizanja tužbi protiv njih pred međunarodnim i domaćim sudovima." Hina.

Prota
28.02.2008., 21:13
Uskoro jedna ambasada manje u Hrvatskoj ?

"Koštunica je ponovio da neće biti normalizacije odnosa sa zemljama koje priznaju Kosovo, kao i da Srbija razmišlja o poduzimanju jačih diplomatskih mjera protiv tih zemalja, s obzirom na reakciju javnosti i svijeta, ali da je zasad odlučeno tek da se iz tih zemalja povuku srpski veleposlanici, a da se razmatraju i druge mjere, poput podizanja tužbi protiv njih pred međunarodnim i domaćim sudovima." Hina.
Ovo lici na samounistenje.
I kod nas u MK se za ovo prica, ali mislim da Srbi blefiraju. Nije Srbija toliko jaka da bi se tako ponasala.
Koliko brze shvate realnost Kosova, toliko bolje i za njima i za regiju.

MASTER
28.02.2008., 22:28
koštunica nije faktor - politka mu je bez cilja

Boban Šarčević
29.02.2008., 09:37
...a ko će to da plati :confused: http://youtube.com/watch?v=PilBQ9nq-Rk

Vogler
29.02.2008., 12:26
Tek toliko da se zna koja nam buduća "veselja" donosi neovisno Kosovo.

PRODUBLJENE ETNIČKE BRAZDE

Kosovski sindrom trese separatiste u Europi

Neovisno Kosovo zapalilo je fitilj separatizma u Europi, ali i šire. U stanju pripravnosti, države s potencijalno eksplozivnim manjinskim grupama bruse nacionalističku retoriku i odbijaju priznati neovisnost najmlađoj članici zavađene obitelji balkanskih država. Od amputacije teritorija strahuju Španjolska, Cipar, Gruzija i Moldavija, signal za uzbunu odzvanja u BiH, Rumunjskoj, Bugarskoj, Slovačkoj i Moldaviji, a na uvjerljivosti su dobili i scenariji o osamostaljenju Škotske, Korzike, Južnog Tirola i podjeli Belgije na Valoniju i Flandriju

U 45 država na prostoru od Urala do Atlantika stišće se više od 80 naroda i čak 307 nacionalnih ili etničkih manjina. Drugim riječima, svaki sedmi Europljanin pripadnik je manjinske zajednice, a njegova prava regulirana su zakonima države u kojoj živi.

No poput kosovske iznimke u međunarodnom pravu, pojedine europske države odstupaju od europskih normi. Grčka tako svoje Turke svrstava u muslimansku manjinu, bez nacionalnog predznaka, te im uskraćuje i pripadajuću lepezu prava – od postojanja kulturno-jezičnih društava do pozitivne diskriminacije. A da 'nema ničeg radikalnijeg od pregovaranja o identitetu jednog naroda', poručili su pak Makedonci svojoj vladi na masovnom prosvjedu u Skoplju, nezadovoljni pregovorima o nazivu države koji se vode upravo pod pritiskom Grčke.

Identitet naroda počiva na konkretnim interesima, pa tako i pripadnost nacionalnim manjinama raste u razdobljima kada se otvaraju svijetle perspektive za budućnost. U Rusiji je 1989. godine registrirano 840.000 Nijemaca, da bi se deset godina kasnije Nijemcima smatralo čak pet milijuna građana. U Vojvodini prvi zajednički potez dotad razjedinjenih mađarskih političkih stranaka bio je pokretanje inicijative za dobivanje mađarskog državljanstva - netom uoči pristupanja te zemlje Europskoj uniji. Pragmatični su i Moldavci rumunjskog predznaka ili bez njega, koji u redovima pred rumunjskim veleposlanstvom strpljivo čekaju na državljanstvo Europske unije.

Nacionalne manjine na Balkanu svedene su pod zajednički nazivnik 'destabilizirajući faktor', pri čemu se etničke linije produbljuju, s neizvjesnim ishodom po opstanak postojećih granica. Težnje za neovisnošću ili pripojenje matičnim državama karakteriziraju i one manjine koje uživaju zaštitu prava na izražavanje i njegovanje nacionalnog identiteta te političku zastupljenost.

EU je jasno naglasila 'da se ne dozvoljavaju promjene granica u Europi', rekao je njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier. U zajedničkoj izjavi povodom usvajanja kosovske Deklaracije o neovisnosti, EU stavlja do znanja da je Kosovo zbog svoje povijesti poseban slučaj, 'a ne model za međunarodno pravo ili iskrivljeno tumačenje međunarodnog prava'.

Članice EU-a nisu u stanju postići jedinstveni stav o neovisnosti Kosova, pa odluke o priznanju ostaju na volju pojedinim državama članicama. Britanski ministar vanjskih poslova David Miliband pokušao je zaobići podijeljenost EU-a kada je u pitanju Kosovo, naglasivši da je EU po tom pitanju pokazala 'jasno vodstvo'. Slovenski šef diplomacije Dimitrij Rupel bio je još neuvjerljiviji, rekavši da je 'EU još jednom preživjela test jedinstva'. No iako su Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija brzo priznale Kosovo, novu državu zasad neće priznati najmanje pet članica EU-a, čije su manjine kosovskim presedanom dobile krila.

Stavu o manjinama kao 'bogatstvu različitosti' zasigurno ne pridonose radikalni Baski u Španjolskoj, državi koja je među prvima u EU objavila da neće priznati Kosovo. Baskijska separatistička grupa ETA najavila je da će njene buduće akcije ovisiti o situaciji na Kosovu. Cilj ETA-a je osloboditi Baskiju od španjolske okupacije i stvoriti neovisnu, socijalističku baskijsku državu, a u njezinim terorističkim akcijama dosad je izgubljeno oko 800 života. S obzirom na ozbiljnost situacije, španjolski ministar vanjskih poslova Miguel Angel Moratinos čak je pokušao uvjeriti kosovske čelnike da odgode Deklaraciju o neovisnosti do vremena poslije parlamentarnih izbora početkom ožujka.

ETA je izjavila da je Kosovo postupilo sukladno 'svom pravu na samoopredjeljenje', a druga baskijska separatistička stranka, Aralar, poručila je da je kosovska deklaracija 'lekcija u zaštiti prava' manjina. Baskijska regionalna vlada, koja planira održati referendum o neovisnosti u listopadu, priopćila je da je kosovska deklaracija 'lekcija koju treba slijediti' u rješavanju 'konflikata identiteta'. Katalonska ljevičarska stranka napominje da deklaracija uspostavlja 'važan presedan', a desni centar poziva Madrid da prizna Kosovo jer inače 'pokazuje ili da je u strahu, ili da joj demokracija nije na umu'. Josep-Lluís Carod-Rovira, čelnik republikanske ljevice, zatražio je da se referendum o neovisnosti Katalonije održi do 2014.

Krvavi sukob ciparskih Turaka i Grka

Izjavom ciparskog ministra vanjskih poslova Erata Kozakou-Marcoullisa da Cipar 'nikada neće priznati' neovisnost Kosova, otočna država prva je razobličila mit o jedinstvenoj Europi. Na dan proglašenja kosovske Deklaracije o neovisnosti, dotadašnji ciparski predsjednik Tassos Papadopoulos izgubio je bitku za novi mandat u prvom krugu izbora, što je dalo nadu svima koji se nadaju da bi se taj podijeljeni otok s milijun duša mogao ujediniti kompromisnim dogovorom Grka na jugu i Turaka na sjeveru.

Novi predsjednik, komunist Dimitris Christofias (61), prihvatljiv je Turcima koji su na četvrtini teritorija otoka 1983. proglasili neovisnost Turske Republike Sjeverni Cipar. Ciparski Turci, čiju državu priznaje samo matična Turska, pokazali su pomirljivost glasajući na referendumu za ujedinjenje s ostatkom otoka pod upravom Grka, koji su odbacili ujedinjenje s turskim dijelom otoka na istom referendumu 2004. godine. Nekoliko mjeseci kasnije, njihova Republika Cipar postala je članica EU-a, a granicu između dva dijela otoka, ograđenu bodljikavom žicom, nadgleda UN. EU se nada da će Christofias uspjeti obnoviti pregovore između zavađenih strana, ali nakon priznanja Kosova ciparski Turci, u najboljem slučaju, neće biti raspoloženi za velike kompromise.

Mađari u Rumunjskoj

Rumunjski predsjednik Traian Basescu nazvao je kosovsku deklaraciju 'nezakonitim činom', a čak 357 od 384 zastupnika u rumunjskom parlamentu glasalo je protiv priznanja neovisnosti Kosova. Bukurešt se ne želi zamjeriti ni Rusiji ni susjednoj Srbiji, no interni problem predstavljaju vrlo otvorene težnje za neovisnošću tamošnje mađarske manjine. 'Neovisnost Kosova je presedan koji bi trebale slijediti sve EU države s etničkim manjinama', izjavio je Bela Marko, predsjednik Demokratske zajednice Mađara u Rumunjskoj (UDMR), stranke koja drži mjesta u Europskom parlamentu zahvaljujući osvajanju više od šest posto glasova na izborima početkom prošle godine.

UDMR traži brisanje termina 'ujedinjena država' iz rumunjskog ustava, bolje obrazovanje za Mađare i povrat mađarske crkvene imovine, konfiscirane 1918. godine. Da je opasnost od odcjepljenja Mađara itekako stvarna potvrđuju i zahtjevi radikalnog krila UDMR-a, Mađarske građanske zajednice, koja traži autonomiju istočne Transilvanije i jačanje veza s Mađarskom.

Iako se Bugarska izričito ne protivi priznanju Kosova, predsjednik Georgy Parvanov jasno je naznačio da njegova zemlja neće priznati Kosovo bez zajedničkog stava EU-a. Samo uz garanciju zaštite ljudskih prava i provedbu Ahtisaarijevog plana Bugarska će razmotriti uspostavu diplomatskih odnosa s Kosovom, rekao je Parvanov, ne precizirajući kakve garancije očekuje. Osim što se našla u rascjepu između najvećih zemalja EU-a koje su prve priznale Kosovo i Rusije, s kojom je nedavno ušla u 10 milijardi eura vrijedan projekt plinovoda, Sofija strahuje od jačanja separatističkih težnji turske manjine.

U Bugarskoj živi oko 700.000 Turaka, koji zahtijevaju da turski jezik postane drugi službeni jezik u Bugarskoj i osnivanje Turskog sveučilišta. Tamo se nalazi i oko 200.000 muslimana slavenskog porijekla, koji su zastupljeni u parlamentu na listi Stranke prava i slobode, ali nemaju status etničke manjine.
Na ozbiljnost situacije u Bugarskoj upućuje i težina izjave tamošnjeg šefa diplomacije Ivaila Kalfina, koji je upozorio da neovisno Kosovo može destabilizirati regiju i potaknuti jačanje separatističkih grupa u regiji, pri čemu nije isključeno ni nasilje.

I Slovačka, čiji se tvrdi nacionalisti godinama obrušavaju na mađarsku nacionalnu manjinu, strahuje od širenja separatizma iz Prištine na sjever. Upravo je rasistička retorika lansirala u političku orbitu Jana Slotu, čelnika Slovačke nacionalne stranke (SNS), koji je bez treptaja izjavio da su 'Mađari rak u tijelu slovačke nacije'. Slota je jedan od najpopularnijih političara u Slovačkoj, na čijem jugu Mađari čine čak oko 10 posto ukupnog stanovništva.

Mađare u Slovačkoj predstavlja Stranka mađarske koalicije, a napetosti kontinuirano rastu otkad je ta stranka izgubila mjesto u vladi prije dvije godine. Mnoge etničke grupe u Slovačkoj, uključujući Rome, opstaju u mirnom suživotu, ali sukobi ipak povremeno eskaliraju. Na vrhu liste mađarskih zahtjeva je poboljšanje obrazovanja, a plan vladajuće koalicije da se u udžbenicima pojave isključivo slovački nazivi gradova i mjesta izazvao je žestoke kritike među Mađarima. Najcrnji scenarij za Bratislavu je novi mađarski ustanak sa zahtjevom za neovisnošću ili pripojenje s Mađarskom, pa je ministar vanjskih poslova Jan Kubis naglasio kako 'Slovačka ne vidi način da prizna Kosovo'.

Silvana Srdoč
petak, 29.2.2008.

samba
29.02.2008., 14:45
[QUOTE=Vogler;381831]Tek toliko da se zna koja nam buduća "veselja" donosi neovisno Kosovo.

PRODUBLJENE ETNIČKE BRAZDE

Kosovski sindrom trese separatiste u Europi

Neovisno Kosovo zapalilo je fitilj separatizma u Europi,

Pa to je i bila glavna cilj Amerima :rolleyes:

panzer
29.02.2008., 14:50
Ta gospođica se nije potrudila da prepiše kako treba.

Transdnjestrija neće nikad biti država niti će je rusi uzeti pod svoju zaštitu. Na Kipru se već par godina priča o zajedničkim opcijama Juga i Sjevera. Turci u Bugarskoj nisu zainteresovani za samostalne jedinice i nemaju pravu političku elitu isto kao i Pomaci koji su još slabije organizovani.

Ovakvim tekstovima autorica samo pokušava da ide na ruku Koštunicama.

uskok
29.02.2008., 19:06
Tek toliko da se zna koja nam buduća "veselja" donosi neovisno Kosovo.

Neovisno Kosovo zapalilo je fitilj separatizma u Europi, ali i šire.

Kosovo nije zapalilo fitilj separatizma jer on vec odavno postoji. Zacne se onoga trenutka kada se stvori multinacionalna drzava koja nije bazirana na jednakopravnosti. Da li ce se, na primjer, Quebec odvojiti od Kanade ovisi samo o volji naroda te provincije i njegovoj procjeni da li im se to isplati ili ne. Kosovari su procijenili da im se to isplati pa su se odvojili od Srbije. Medjunarodni faktori tu igraju ulogu utoliko da mogu pomoci ili odmoci u tom procesu ali ga nemogu zaustaviti. 21. stoljece ce biti obiljezeno procesom ostvarivanja nacionalnih prava kao sto je 20. stoljece bilo obiljezeno procesom ostvarivanja prava covjeka. Nacija nije nista drugo nego skup pojedinaca koji imaju neka zajednicka stremljenja bazirana na zajednickoj povijesti, kulturi i obicajima, pa da bi se u potpunosti ostvarila prava covjeka nuzno je da se ostvare i prava naroda.

Boban Šarčević
29.02.2008., 19:52
Kosovo nije zapalilo fitilj separatizma jer on vec odavno postoji. Zacne se onoga trenutka kada se stvori multinacionalna drzava koja nije bazirana na jednakopravnosti. Da li ce se, na primjer, Quebec odvojiti od Kanade ovisi samo o volji naroda te provincije i njegovoj procjeni da li im se to isplati ili ne. Kosovari su procijenili da im se to isplati pa su se odvojili od Srbije. Medjunarodni faktori tu igraju ulogu utoliko da mogu pomoci ili odmoci u tom procesu ali ga nemogu zaustaviti. 21. stoljece ce biti obiljezeno procesom ostvarivanja nacionalnih prava kao sto je 20. stoljece bilo obiljezeno procesom ostvarivanja prava covjeka. Nacija nije nista drugo nego skup pojedinaca koji imaju neka zajednicka stremljenja bazirana na zajednickoj povijesti, kulturi i obicajima, pa da bi se u potpunosti ostvarila prava covjeka nuzno je da se ostvare i prava naroda.

...poštujem njihovu težnju za slobodom, ali usporedbe između Quibeka i Kosova ne drže vodu iz jednostavnog razloga što je na Kosovu svaki peti građanin pismen, destruktivni su ( pale manastire i crkve), netrpeljivi prema drugim etnijama, ali to valjda i nije nešto novo na ovim prostorima.

....upravo gledam fotografije od 22.04.2008.http://www.b92.net/info/galerija/index.php?nav_category=111&start=54 i pitam se čime su bili izazvani kada u to vreme nije bilo više niti Miloševia, ni srpske milicije i vojske?

franciska
29.02.2008., 20:18
Izgleda da će Hrvatska do 15. ožujka priznati Kosovo.

uskok
01.03.2008., 03:14
...poštujem njihovu težnju za slobodom, ali usporedbe između Quibeka i Kosova ne drže vodu iz jednostavnog razloga što je na Kosovu svaki peti građanin pismen, destruktivni su ( pale manastire i crkve), netrpeljivi prema drugim etnijama, ali to valjda i nije nešto novo na ovim prostorima.

....upravo gledam fotografije od 22.04.2008.http://www.b92.net/info/galerija/index.php?nav_category=111&start=54 i pitam se čime su bili izazvani kada u to vreme nije bilo više niti Miloševia, ni srpske milicije i vojske?

U demokraciji vlada pravilo, jedan covjek jedan glas i tu se ne gleda naobrazba. Bio doktor nauka ili nepismeni kopac grobova svi imaju ista prava. Niti se gleda dali je netko pametan ili glup, niti dobar i karakteran ili los i podmukao. Rijesenje: zamijeni demokraciju, za nesto bolje.

carlo gambino
01.03.2008., 20:10

srpska vojska nikad nije palila i ubijala civile?
u srebrenici 6000 mrtvih pa sta bi se onda trebalo reci za srpski narod??
znas koliko slika unistenih crkva, kuca protjeranih od strane srpske vojske ima ....

Boban Šarčević
01.03.2008., 21:16
...pa može se reći da je Republika Srpska bazirana na genocidu, ali da to ne opravdava događaje na Kosovu do 22.03 2004.

Kako je bilo na kavi?

Vogler
02.03.2008., 18:04
Nezavisnost Kosova može pojačati probleme u BiH

Upozorenje direktora američkih obavještajnih službi...
02.03.2008.

U svom posljednjem svjedočenju u Senatu, krovni direktor svih američkih obavještajnih službi Majkl Mekkonel (Michael McConnell) najavio je da će situacija na Balkanu ostati nesređena i ove godine.

Inače, njegovo istup pred senatskim Odborom za obavještajne djelatnosti redovno je godišnje svjedočenje u kojem američka obavještajna zajednica podnosi izvještaj Kongresu o potencijalnim prijetnjama po nacionalnu sigurnost.

Razlog za situaciju na Balkanu proizlazi iz proglašavanja kosovske nezavisnosti i pogoršanja međuetničkih odnosa u BiH.

- Proglašenje nezavisnosti Kosova može potaknuti sukob sa Srbima na sjeveru Kosova, te izazvati reakcije iz Beograda. Međuetničko nasilje koje bi dovelo do intervencije NATO saveza je moguće, posebno ukoliko Srbi budu vršili provokacije kako bi blokirali vlasti u Prištini, nasilje bi se moglo proširiti na susjedne zemlje - tvrdi Mekkonel.

Status Kosova je riješen, albansko manjinsko stanovništvo u Makedoniji i jugu Srbije vjerojatno će nastaviti tražiti veću autonomiju, a tamošnji albanski ekstremisti bi mogli pokušati iskoristiti javno nezadovoljstvo za nasilne akcije nižeg intenziteta kako bi tražili ujedinjenje s Kosovom.

Srbijanski dužnosnici, pak, kažu da neće vojno intervenirati na Kosovu, ali upozorili su da će politički i ekonomski odgovoriti na proglašenje nezavisnosti Kosova, što bi vjerojatno moglo usporiti privredni razvoj Kosova.

Proglašenje nezavisnosti Kosova može pojačati probleme u BiH, gdje su srpski čelnici pozvali na javne proteste.

Fundamentalne razlike između bošnjačkih i srpskih čelnika u BiH vidljive su u temeljnoj strukturi multietničke države, uz sve glasnija nacionalna retorička neslaganja, što je onemogućilo provođenje većine reformi neophodnih da se BiH održi stabilnom zemljom na putu ka jačoj povezanosti s EU i NATO-savezom.

- Prosuđujemo da je u 2008. godini mala mogućnost da će doći do međuetničkih sukoba, osim ako bosanski Srbi, odnosno entitet RS ne pokušaju odvajanje od BiH. Svako nasilje će pojačati pritisak na snage SAD i EU u regiji da pomognu u toj situaciji - zaključio je Mekkonel.

Autor: Agencije

franciska
02.03.2008., 22:02
A nitko se ne pita kad će Hrvati dobiti svoj entitet?

Vogler
02.03.2008., 23:01

A što bi, predvođeni ovako "sposobnim i poduzetnim" liderima, mogli dobiti ?
Čevabdžinicu ?

http://mojabih.com/index.php?option=com_content&task=view&id=284&Itemid=57

carlo gambino
03.03.2008., 01:37
...pa može se reći da je Republika Srpska bazirana na genocidu, ali da to ne opravdava događaje na Kosovu do 22.03 2004.

Kako je bilo na kavi?

ma ne republika srpska,nego sve "vojne akcije" u hrvatskoj,BiH,i na kosovu je izvrsena agresija i genocid prema civilima......
http://www.natelki.net/video/5800/negdje-u-srbiji

eto vidis to je tipicna provokacija "kako je bilo na kavi".
koje propale i trule fore imas hahahaha.

Boban Šarčević
03.03.2008., 04:11
Smanji doživljaj ! :cool: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=02&nav_category=640&nav_id=287301

carlo gambino
03.03.2008., 14:55
jer su se desavale prestrasne stvari u hrvatskoj za vrjeme rata to da susjedi srbi koji su cjeli zivot se znali sa hrvatima u vukovaru i drugim gradovima cinili najveca zvjerstva. ubijali ljude koje znaju cjeli zivot. to se ne zaboravlja.
i nemoj ti meni smanji dozivljaj.
bolje smanji ti dozivljaj.
i citaj tu poznatu srpsku propagandu koju vam daju da citate i vjeruj u sta god hoces.

Boban Šarčević
03.03.2008., 16:52
Bitno: Vlada će obezbediti stabilnost investitorima

.... On je najavio da će Vlada Srbije nadoknaditi materijalnu štetu ambasadama koje su oštećene u protestima nakon jednostranog
proglašenja nezavisnosti Kosova i
da to pokazuje da je u Srbiji bezbednost ljudi i imovine zagarantovana. http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=03&nav_category=11&nav_id=287420

...aj da vidimo!

Boban Šarčević
03.03.2008., 17:38
...uspavljiva doba ja vas volim: http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1078&page=13

MASTER
03.03.2008., 18:44

Pa Milanović hoće te ljude izbacit iz Ustava RH, a ti pitaš za entitet - e stvarno me razočarala:thumbsdow

franciska
03.03.2008., 19:17
Ne znam je li to onaj Milanović koji je pobijedio na izborima :)

MASTER
03.03.2008., 19:49
jeee, i preuzeo odgovornost za vladu - faca

Vogler
03.03.2008., 21:24
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/international/3025828/index.do -
"Kosovski Srbi oteli prugu na sjeveru, Albanci očekuju reakciju KFOR-a"

P.S.
Nekako me ovo podsjeća na njihove "nestašluke" po Hrvatskoj: balvani na cestama, velike hrpe kamenja na željezničkim prugama...

Da li je ovo nagovještaj početka (novog) oružanog sukoba s KFOR-om i, što je još bitnije, kako će na sve to reagirati Rusija (uobičajenom retorikom ili vojnom silom) ?

Boban Šarčević
03.03.2008., 22:32
Put:
"Rođen sam u zadnjem vagonu
na pruzi za jug
nije bilo mesta za mene
dan je bio vreo a put dug...

I bio sam svugde
i radio sam svašta
svako mi je bio dobar drug
na svom sam dlanu tražio tajnu
video sam samo besnu oluju...

Pričao sam priče o brdu,zlatu
svoje sam telo video u blatu
moj duh sada slobodno šeta
videćeš ga na putu za jug..." Cane

Boban Šarčević
04.03.2008., 01:14
Društveni razvoj teško se vari : http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=02&nav_category=640&nav_id=287277

"... Međutim, prema njegovim rečima, sve to se mora obaviti uz potpuno poštovanje kosovske vlade i teritorijalnog integriteta Kosova. ":)

t-m
04.03.2008., 10:41
Pa Milanović hoće te ljude izbacit iz Ustava RH, a ti pitaš za entitet - e stvarno me razočarala:thumbsdow

nastavili li ovim smijerom izbaciti će sebe iz hemisvere ,nikog on nemore izbacit iz ustava a naj manje hrvate koji ne žive u hrvatskoj,(nadam se da je svatio glupost koju je napravio u vrijeme izborne kampanje),

Boban Šarčević
04.03.2008., 18:14
Poligraf 03.03.2008. Piter Fejt interview http://www.youtube.com/b92

gollum007
04.03.2008., 23:38
http://danas.org/content/Article/1046203.html

Svakodnevni incidenti na Kosovu koji su, prema oceni mnogih analitičara, rezultat pokušaja dela vlasti u Beogradu za uspostavljanjem paralelnih struktura, otvaraju put ubrzanom podrivanju bezbednosti.

Dok su međunarne snage na Kosovu zabrinute zbog svakodnevnih nemira na severu Kosova, koji uključuju eksplozije, paljenje UNMIK-ovih kontrolnih punktova, oružani napad na kancelariju UN u Kosovskoj Mitrovici, "preuzimanje" kontrole nad prugama na severnom Kosovu od strane Železnica Srbije, sukobe sa predstavnicima Kfora i KPS-a, i napuštanje kosovskih institucija, pomoćnik ministra za Kosovo Vuko Antonijević na Kosovu ne vidi ništa do mirnih i opravdanih protesta Srba:

carlo gambino
05.03.2008., 00:56
ej Boban Šarčević koji dio tebi nije bio jasan. NEMOJ MI SLATI NIŠTA NA PRIVATNE PORUKE. jesi razumio.
ne moram čitati tvoje komentare sve što imaš za reči napiši ovdje.ok.
i molim moderatora da mi pokaze kako da blokiram ovog Bobana.