PDA

View Full Version : MK News

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

bosko007
20.11.2009., 14:17
Interesno e da se vidi kako razmisluvaat 70-80% od lugeto koi gi zaglavija svoite pari na MSE i koi se podlozni na novinarski patki.

Pricina za menjavanje ime.
Dobro e da go smenime imeto zosto ke skokne berzata do 10.000 pa ke si gi povratam parite sto mi gi sobraa nekoi lopovi vo 2007 god. Ne deka jas sum glup tuku vlasta e kriva sto ne menjava ime pa taka nemozam jas da se povratam. Samo da smeni ime i ete napliv na stranski investitori. Vo meguvreme Jas ke si kupam Mittal na 900 den. i ke gi prodadam na 2000 den. i dodatno ke zarabotam. Sto e tolku tesko da se smeni ime koga site na TV toa ni go preporacuvaat.

Razocaruvanje :
Dobro e smenivme ime trgna berzata nagore stignav me do 7500. Vreme e da si kupam Mittal na 900 den. za da zarabotam uste nesto. Nemam pari no ke pozajmam za Mittal. Dobro e pozajmiv i kupiv. Sranje pocnavme da toneme. Pa neli smenivme ime? Zosto sega povtorno toneme? Neli sme vo NATO i na pat za EU. Pa sto ke pravam so moite Mittali sega.

Izlez :
Nema vise sto vladata da smeni, zosto smeni se od nejze sto se barase. Vreme e jas nesto da promenam kaj sebe. Gledam TV pederi se vo moda, ke se trtam i ke zemam pari. Na pocetok mi bese bolno, no se naviknav i sega ne me boli, no ne mi e lesno. Bitno e deka pocnuvam da gi vrakam parite zagubeni na berza. No pak problem. Bash koga najmnogu mi odese. Nemozam da si gi naplatam pobaruvanjata od pederite. Sto da smenam sega :confused::confused::confused:.

Preporaka :
Vnimavajte scenarioto e realno

Jumbo
20.11.2009., 14:52
Evo ja nisam Makedonac, ali nikako ne mislim da trebaju pristati na promijenu imena.
Mislim da trebaju pokušati ispuniti sve druge uvijete za članstvo u EU i to naglasiti EU povjereniku, a što se tiče imena reći o tome ćemo naknadno raspravljati. Ne smije se busati: Mi ne damo ime Makedonija, nego se praviti da su spremni na sve kompromise, ali u stvari čvrsto se držati svog stava. S druge strane EU traži od svake buduće članice da ispunjava kriterije za članstvo i ako ih MK ispuni, ostat će jedino Grčki veto zbog imena, a ime države nije kriterij za članstvo, pa što mislite kome će se tada EU prikloniti.
Što se tiče Turske, nju najveće države u EU ne žele i normalno da će podržati Grčki veto.

Dakle MK se treba dodvoriti velikima u EU, a onda će oni (koji ionako ne vole Grčku) napraviti pritisak na GR.

bosko007
20.11.2009., 14:59
Evo ja nisam Makedonac, ali nikako ne mislim da trebaju pristati na promijenu imena.
Mislim da trebaju pokušati ispuniti sve druge uvijete za članstvo u EU i to naglasiti EU povjereniku, a što se tiče imena reći o tome ćemo naknadno raspravljati. Ne smije se busati: Mi ne damo ime Makedonija, nego se praviti da su spremni na sve kompromise, ali u stvari čvrsto se držati svog stava. S druge strane EU traži od svake buduće članice da ispunjava kriterije za članstvo i ako ih MK ispuni, ostat će jedino Grčki veto zbog imena, a ime države nije kriterij za članstvo, pa što mislite kome će se tada EU prikloniti.
Što se tiče Turske, nju najveće države u EU ne žele i normalno da će podržati Grčki veto.

Dakle MK se treba dodvoriti velikima u EU, a onda će oni (koji ionako ne vole Grčku) napraviti pritisak na GR.

Vistinski post. Toj e i spored mene vistinskiot pat :thumbsup:.

ProFit
20.11.2009., 15:29

eeeh vidis druze ukoliko istinski mi ispunimo sve te uvjete onda je bolje i da ne udzemo u EU ... :biggrin:

isto tako ako ispunimo uvjete onda $udstvo... , $pomenici, i ostali sitni miLJoncici nestadose iz dzepova nasih presvetih... a cemu bi onda ko Vlado u Vladu kad nema miLJocica... :rolleyes:

ps: teoretski lepo receno od tebe, al u praksi je malce drukcije...

Del Boy
20.11.2009., 15:48

Rezime i tacka. :thumbsup:

Jumbo
20.11.2009., 16:29
ps: teoretski lepo receno od tebe, al u praksi je malce drukcije...

Teoretski i praktički, ako ne ispunite osnovne preduvjete za članstvo, onda vam Grčka može ponuditi da se zovete i Država Makedonija-gospodar cijeloga Balkana, pa ćete biti tamo gdje jeste.

Ja definitivno nisam neki Eurofil, ali činjenica je da ispunjavanje uvjeta ide u korist malim ljudima, a neide u korist lopinama u vrhu vlasti, pa onda takvi i guraju u prvi plan ime.

samba
20.11.2009., 21:41
Teoretski i praktički, ako ne ispunite osnovne preduvjete za članstvo, onda vam Grčka može ponuditi da se zovete i Država Makedonija-gospodar cijeloga Balkana, pa ćete biti tamo gdje jeste.

Ja definitivno nisam neki Eurofil, ali činjenica je da ispunjavanje uvjeta ide u korist malim ljudima, a neide u korist lopinama u vrhu vlasti, pa onda takvi i guraju u prvi plan ime.

E ovo je vec konstatacija za pohvalu:pljesak:,samo dzaba sto si je ti shvatio druze,kada je masa ne razume,:rolleyes:

P.S.Ne znam da li si cuo za zadnji uvjet od Eu upucen Makedoniji za potpuno ispunjavanje dobrosusjedskih odnosa,ili sa drugim recima,badava si ispunio 8 uvjeta kada nisi 9-ti !?

dimges
21.11.2009., 10:23
http://ohridnews.com/index.php?mod=13&kat=18&id=17079

znaci dovolno e da go iskopame zlatoto na kral Persej, ne ni treba ni EU ni MMF..:biggrin:.. znaci udri na kopanje..:p:

Titan
21.11.2009., 20:11
Spekulacija da GR MK su postojani kontakt vec nedelju dena se obestinila, nece biti veto
u Aprilu Icland Macedonia pocinju pregovre.

http://www.time.mk/read/NONE/aba755c64c/index.html

Mene raduje da na politicki dobrim vestima, kupovali MK institucionalce koji su puni kesa(ovo do prosle nedelje nisam znao) i to neke od njih banaka lol, a nece plasirati u economy,a zele na burzi.lol

urban
21.11.2009., 22:18
Spekulacija da GR MK su postojani kontakt vec nedelju dena se obestinila, nece biti veto

Mene raduje da na politicki dobrim vestima, kupovali MK institucionalce koji su puni kesa(ovo do prosle nedelje nisam znao) i to neke od njih banaka lol, a nece plasirati u economy,a zele na burzi.lol

Makedonskiot narod na ova veli :Raduj se magare do zelena treva.......ako do togas ne umre....

dimges
22.11.2009., 11:33

..dosta se penite so 07.12...
1. imeto e samo formalna pricina za Veto, Grcija saka da ne stavi u cekalna so Srbija, isto kako za bezvizniot rezim, pa od koga imavme biometriski pasosi...

2... a sto i ako zapocneme pregovori ??..ajde filmot nazad, kako bese so NATO euforijata, :thumbsup: HV, Hrvatska vleze vo NATO a posle sepak Hv :thumbsdow

3.. ako tuka na Balkanot belosvetskite moknici resat da vlezat vo nekoja firma, lokalnata anusolizacka vlast ke najde nacin da gi pritisne duri i dominantnite sopstvenici da ja prodaat firmata po cena sto ja nudi moknikot..
.. kako bese so prodazbata na hrvatskite banki na strancite ?.. se sekavam za gazdata na Osjecka banka koj ne sakase da ja prodade bankata, go uapsija poradi prodazba na fudbaler od negoviot fudbalski klub, imase nekoe vreme na hrvatska TV..posle se turi i toa pod tepih..
.. najdov na net nesto, http://feral.audiolinux.com/tpl/weekly1/article_sngl.tpl?IdLanguage=7&NrIssue=1174&NrSection=1&NrArticle=17804, ama dobro se sekavam deka Bankata padna vo zagubi bidejki Vlasta otvoreno gi pottiknuvase dolznicite da NE vrakaat dolgovi na taa banka, a sudot ne dozvoluvase Izvrsuvanja...
(a takvi raboti ima i den denes, u 21 vek, n.pr. A1 ne plaka dolg na stamparija i taa moze da padne vo stecaj.. duri ke se javi Velija da ja kupi :eek: .. a go imase i so Swedmilk istiot obid..

.. inaku jas licno ocekuvam :thumbsup: na akciite, ama samo tamu kade sto lokalnite oligarsi koj gi drzat firmite so << od 51% koga ima opasnost od vlez na stranec vrsat pumpanje na istite za da go odvratat.. koga toj ke ustukne, nastanuva pak :thumbsdow

Titan
22.11.2009., 13:48
..dosta se penite so 07.12...
1. imeto e samo formalna pricina za Veto, Grcija saka da ne stavi u cekalna so Srbija, isto kako za bezvizniot rezim, pa od koga imavme biometriski pasosi...

2... a sto i ako zapocneme pregovori ??..ajde filmot nazad, kako bese so NATO euforijata, :thumbsup: HV, Hrvatska vleze vo NATO a posle sepak Hv :thumbsdow

3.. ako tuka na Balkanot belosvetskite moknici resat da vlezat vo nekoja firma, lokalnata anusolizacka vlast ke najde nacin da gi pritisne duri i dominantnite sopstvenici da ja prodaat firmata po cena sto ja nudi moknikot..
.. kako bese so prodazbata na hrvatskite banki na strancite ?.. se sekavam za gazdata na Osjecka banka koj ne sakase da ja prodade bankata, go uapsija poradi prodazba na fudbaler od negoviot fudbalski klub, imase nekoe vreme na hrvatska TV..posle se turi i toa pod tepih..
.. najdov na net nesto, http://feral.audiolinux.com/tpl/weekly1/article_sngl.tpl?IdLanguage=7&NrIssue=1174&NrSection=1&NrArticle=17804, ama dobro se sekavam deka Bankata padna vo zagubi bidejki Vlasta otvoreno gi pottiknuvase dolznicite da NE vrakaat dolgovi na taa banka, a sudot ne dozvoluvase Izvrsuvanja...
(a takvi raboti ima i den denes, u 21 vek, n.pr. A1 ne plaka dolg na stamparija i taa moze da padne vo stecaj.. duri ke se javi Velija da ja kupi :eek: .. a go imase i so Swedmilk istiot obid..

.. inaku jas licno ocekuvam :thumbsup: na akciite, ama samo tamu kade sto lokalnite oligarsi koj gi drzat firmite so << od 51% koga ima opasnost od vlez na stranec vrsat pumpanje na istite za da go odvratat.. koga toj ke ustukne, nastanuva pak :thumbsdow

Tacno je da posle ulaska HR u Nato berza nije reagirala znacajno. I mene jasno da ne treba. Ali sta da radimo sa nasim Makedoncima cija je logika obrnuta a glupost logike je previse mocna.

Ako u jednoj zemji min 15% su na burzi onda kada stigne dobra vest stampedo koje na racunama u bankama ima 2 miliarde eura ili 10% od toga je 200m on navali na losu logiku.

Ono sto me iznenadelo je da Maked. institucionalci razmislaju slicno, kada govorim od Institucinalcima ne mislmi na fondove koje i da ne postoje, vec
na osiguranje, saving house,banke, mirovinske koji mogu imati zabrane gde plasiraju novac.

ProFit
22.11.2009., 23:19
Tacno je da posle ulaska HR u Nato berza nije reagirala znacajno. I mene jasno da ne treba. Ali sta da radimo sa nasim Makedoncima cija je logika obrnuta a glupost logike je previse mocna.

Ako u jednoj zemji min 15% su na burzi onda kada stigne dobra vest stampedo koje na racunama u bankama ima 2 miliarde eura ili 10% od toga je 200m on navali na losu logiku.

Ono sto me iznenadelo je da Maked. institucionalci razmislaju slicno, kada govorim od Institucinalcima ne mislmi na fondove koje i da ne postoje, vec
na osiguranje, saving house,banke, mirovinske koji mogu imati zabrane gde plasiraju novac.

vise nego jasno je da direkne ekonomski koristi Makedonija nece imati od ulaska u NATO al ipak mislim da je pogresno Hrvatski ulazak u NATO uporediti sa Makedonskim...
- Postojanje Hrvatske i Hrvata nitko ne porice, dok za Makedoniju je to veliki problem. Nit Buragarska nit Grcka ne priznaje bit Makedonaca... Vidite i Srbija to isto cini...Albanci su 25-30% od stanovnistva, itd itd...
To sve cini drzavu nesigurnu i nestabilnu,...
a ako ova sigurnost bide dovoljna da mi investiramo % koji zbog nesigurnosti smo cuvali u devize, i strani investitori znaju da nije ovo tumbuzija vec NATO clanica oseti ce se bezbednijim dovoljno da ta glupost poboljsa kolko tolko ekonomiju pa i MSE index... ovo mozemo debatirati al vise sa aspekta psihologije ... :)

dimges
23.11.2009., 00:13
vise nego jasno je da direkne ekonomski koristi Makedonija nece imati od ulaska u NATO al ipak mislim da je pogresno Hrvatski ulazak u NATO uporediti sa Makedonskim...
- Postojanje Hrvatske i Hrvata nitko ne porice, dok za Makedoniju je to veliki problem. Nit Buragarska nit Grcka ne priznaje bit Makedonaca... Vidite i Srbija to isto cini...Albanci su 25-30% od stanovnistva, itd itd...
To sve cini drzavu nesigurnu i nestabilnu,...
a ako ova sigurnost bide dovoljna da mi investiramo % koji zbog nesigurnosti smo cuvali u devize, i strani investitori znaju da nije ovo tumbuzija vec NATO clanica oseti ce se bezbednijim dovoljno da ta glupost poboljsa kolko tolko ekonomiju pa i MSE index... ovo mozemo debatirati al vise sa aspekta psihologije ... :)

priznanje granica je jedino vazno; a ko garantira Hrvatskoj ili Albaniji da ne moze doci do unutrasnjih nemira, bilo socijalnih bilo etnickih ?... Nato moze zastititi drzavu clanicu samo od vanjskih non-NATO drzava, a od unutarnjih nemira ne.

dimges
23.11.2009., 09:25
ova e malku staro, sega go vidov :

Новите акции - извор на финансирање
Компаниите во Македонија, покрај кредитите како основен извор на финансии, треба што почесто да ги користат емисиите на нови хартии од вредност, што сега се случува многу ретко.

Според Марина Кавракова, претседателка на Комисијата за хартии од вредност, секоја компанија, освен преку банкарски кредит, се очекува во иднина да зајми повеќе пари и од инвеститори преку емисија на обврзници и да го зголеми капиталот со издавање акции. Предностите на акциите, според неа, се големи во услови на рестриктивна монетарна политика и скапи кредити.

Ова беше посочено на завчерашната промоција на Прирачникот за издавање хартии од вредност, кој треба на компаниите да им помогне полесно да го разберат целиот процес на издавање хартии од вредност, од донесување одлука до обезбедување на потребното одобрение од Комисијата за хартии од вредност, по што може да почне нивната продажба.

Прирачникот е изработен во рамки на проектот кој има за цел да ги поттикне акционерските друштва на емисии на хартии од вредност. Проектот го реализираат Комисијата за хартии од вредност, Меѓународната финансиска корпорација, дел од групацијата на Светска банка (ИФЦ) и Секретаријатот за економски прашања на Швајцарија.

..PRVO menadjerite na firmite da prestanat so perenje pari i kradenje :mad:, da davaat DIVIDENDI > od Bankarska kamata , POSLE neka razmisluvaat za Novi emisii
.. kako ocekuvaa da se kupuvaat Novi emisii koga od Berzata se napravi Bingo, ne samo kaj nas, tuku i na svetsko nivo

ProFit
23.11.2009., 11:45
ova e malku staro, sega go vidov :

Новите акции - извор на финансирање
Компаниите во Македонија, покрај кредитите како основен извор на финансии, треба што почесто да ги користат емисиите на нови хартии од вредност, што сега се случува многу ретко.

Според Марина Кавракова, претседателка на Комисијата за хартии од вредност, секоја компанија, освен преку банкарски кредит, се очекува во иднина да зајми повеќе пари и од инвеститори преку емисија на обврзници и да го зголеми капиталот со издавање акции. Предностите на акциите, според неа, се големи во услови на рестриктивна монетарна политика и скапи кредити.

Ова беше посочено на завчерашната промоција на Прирачникот за издавање хартии од вредност, кој треба на компаниите да им помогне полесно да го разберат целиот процес на издавање хартии од вредност, од донесување одлука до обезбедување на потребното одобрение од Комисијата за хартии од вредност, по што може да почне нивната продажба.

Прирачникот е изработен во рамки на проектот кој има за цел да ги поттикне акционерските друштва на емисии на хартии од вредност. Проектот го реализираат Комисијата за хартии од вредност, Меѓународната финансиска корпорација, дел од групацијата на Светска банка (ИФЦ) и Секретаријатот за економски прашања на Швајцарија.

..PRVO menadjerite na firmite da prestanat so perenje pari i kradenje :mad:, da davaat DIVIDENDI > od Bankarska kamata , POSLE neka razmisluvaat za Novi emisii
.. kako ocekuvaa da se kupuvaat Novi emisii koga od Berzata se napravi Bingo, ne samo kaj nas, tuku i na svetsko nivo

KHV i se e mozno...
ti znaci velis namesto megusebno sto si gi delat miLJOnite tebe da ti podelat istoo aaa... ama si smesen, pa ne se ludiii... :biggrin:

Titan
23.11.2009., 17:24
jedno je jasno
Kako nasa burza stagnira vec 2 nedelje a zapadni trg ide svaki dan u zeleno

p/e je sve veci izmedzu nasi i strani trg.

imamo p/e 6 MK

dok je na zapadu a vec i na istoku rusija kina a bogami i gde se sprema gradzanski rat :biggrin:

p/e 25

to je razlike od prosecnih 4 puta ili 400%

rekorderi su bitolcani zpko sa p/e 2:biggrin:

Slovenac1
23.11.2009., 18:13
jedno je jasno
Kako nasa burza stagnira vec 2 nedelje a zapadni trg ide svaki dan u zeleno

p/e je sve veci izmedzu nasi i strani trg.

imamo p/e 6 MK

dok je na zapadu a vec i na istoku rusija kina a bogami i gde se sprema gradzanski rat :biggrin:

p/e 25

to je razlike od prosecnih 4 puta ili 400%

rekorderi su bitolcani zpko sa p/e 2:biggrin:

To što si napisao ti jasno govori, da očito makedonske dionice nisu zanimljive za strani kapital. Tačka.

Miss Titan
23.11.2009., 18:22
trebalo bi i da preracuna koliki je p/e na zagubu zpko od 3 miljona eura.
a dovoljno je da pogledno malo severnije kod beogradzana kako stoje stvari p/e i p/b kod njih a o bosanca i da ne pricamo:
http://www.belex.rs/trgovanje/racia
beogradska pivara BIP se trguje na p/e=1,54 i p/b=0,23
http://www.belex.rs/trgovanje/hartija/dnevni/BIPB
Nego mene interesuje kakav ce se uragan desiti kad strane napumpane berze pocnu padati?
A sto kazete o srpsku zamenu za granit sa p/e=2,18 i p/b=0,41. Napomena srbija je 5 puta veca od mk.Neverujete?Poverujte:
http://www.belex.rs/trgovanje/hartija/dnevni/NPRD

Znaci:
BELEX 15 na danasnji dan prosek: p/e=8,90 p/b=0,83
Makedonski MSE10: p/e=19,5

Titan
23.11.2009., 19:22
Vise sam te ocekivao slikom putina nego feminen nick ali ti si ili ljevo ili desno:biggrin: navika is telekoma
Jel to onaj BIP koj se trebao zatvorite 2007 zbog gradezenje nove fabrike a ukupni sales imovine mu ove god 600m dinara a obaveze ove godine 9 tok 900m a tek za konkurencij grant :biggrin:

da si malo bar bio pametan skuzio bi da u indeks sa p/e 10 nije za ocekivati naci zdravu tvrtku sa 1 ili 2 al sta ces.

nego reci ti meni kako si uspe naci mse p/e20:biggrin:

Miss Titan
23.11.2009., 19:32
abe druze opusti se malo jes da si luzer, ali nije li malo paranoicno da mislis da ako se ne slaze sa tobom da je ista osoba? ispada da na forumu su ovde samo ti i putin???
1korak:
odi na ovu stranu
http://www.mse.com.mk/Statistics.aspx?MenuId=4
2korak saberi p/e omjera 10 firmi koje ulaze u MSE i podeli ih na 10 eto tako
sa beton na p/e=34,alkaloid na 15,4, makpetrol na 18,58 i stil na 55,7, toplifikacija na 14, kakav prosek planiras da dobijes 3?
i prosek je veci no sto sam izracunao al kad me vuces za jezik...
nije mi jasno jesi li to rekao da su srbi u svoj indeks 15 firmi nema nijednu koja vredi pa zato im je nizak pe i pb, ah ah ah bravo

Titan
23.11.2009., 19:52
abe druze opusti se malo jes da si luzer, ali nije li malo paranoicno da mislis da ako se ne slaze sa tobom da je ista osoba? ispada da na forumu su ovde samo ti i putin???
1korak:
odi na ovu stranu
http://www.mse.com.mk/Statistics.aspx?MenuId=4
2korak saberi p/e omjera 10 firmi koje ulaze u MSE i podeli ih na 10 eto tako
sa beton na p/e=34,alkaloid na 15,4, makpetrol na 18,58 i stil na 55,7, toplifikacija na 14, kakav prosek planiras da dobijes 3?
i prosek je veci no sto sam izracunao al kad me vuces za jezik...
nije mi jasno jesi li to rekao da su srbi u svoj indeks 15 firmi nema nijednu koja vredi pa zato im je nizak pe i pb, ah ah ah bravo

Jesi ti bio na tel sa putina sto se ljutis , jesi pisao u muski rod(pogreske)sto se ljutis :biggrin:

gore boldirano je najbolje do sada mislio sam da je book tel. ali vidis imalo i averaga u p/e :biggrin:

a ono za 15 firmi je da nisi mogao povezati nijednu stvar u vezi p/e bip a u srodstvo indeksa.

dimges
23.11.2009., 19:58
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=55544

Правата на малцинските акционери се злоупотребуваат

..ova nema vrska, tie ne ni stanale akcioneri vo CDHV...
tuku sto stanuva so pravata na malcinskite akcioneri :confused:

suzana
25.11.2009., 00:23
Ни вето ни преговори

Од преспанската средба меѓу Груевски и Папандреу се очекува да отвори процес што до јуни 2010 година би ни овозможил да почнеме преговори за членство

Грција во декември нема да стави вето за почеток на преговорите за членство меѓу Македонија и ЕУ. Наместо вето и ново „сценарио Букурешт“, кое сакаат да го избегнат по секоја цена, европските лидери ќе решат одлуката за почеток на преговори со Македонија да биде донесена во наредните месеци, тврди европски дипломатски извор.

Комесарот за проширување Оли Рен во понеделникот ја поздрави средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија.

- Мислам дека е добар знак што двете држави сериозно се ангажираат во преговорите. Јасно е дека нашата препорака за преговори е силно охрабрување за решавање на спорот за името. И, се разбира, јас би сакал да видам дека Европскиот совет ја усвојува нашата препорака за почеток на преговори со ПЈРМ - рече Оли Рен.

Со ова комесарот го искажа задоволството на ЕУ што конечно присуствуваме на одмрзнување на односите меѓу двете земји, прв чекор за воопшто да може да се размислува за решение во догледно време. Истовремено, во Брисел сметаат дека премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу в петок нема да дојдат до решение за спорот со името, но средбата може да биде почеток на конструктивен процес што во наредните неколку месеци ќе го симне од дневен ред долгогодишниот проблем меѓу двете земји.

Дипломат во Брисел ги оценува за нереални очекувањата на некои европски кругови дека Груевски и Папандреу може на оваа средба да договорат име за државата и да утврдат агенда според која ќе се решаваат останатите прашања од спорот - оние за идентитетот или тие за употребата на новото име.

- Во политиката не се случуваат чуда. Сега е важно да се види ангажман од двете страни, да се види реална, а не само декларативна волја за решавање на спорот, да се изгради доверба. Само така може да се влезе во вистински преговарачки процес, со медијаторство на ОН, кој ветува резултат - тврди европскиот дипломат.

И покрај петочната средба, на 7 и 8 декември Македонија не треба да очекува преговори за членство, но ни вето. Грчката позиција дека е неопходно да се реши спорот пред да се утврди кога преговорите би можеле да почнат има речиси целосна поддршка кај членките на ЕУ. Како доказ за тоа дипломатите ги цитираат изјавите на поддршка упатени на македонска адреса. Во сите изјави на земјите се вели дека поддржуваат почеток на преговорите со Македонија, но дека очекуваат спорот со името да биде решен. Тоа е јасен сигнал, според дипломатските правила, дека нема да и' о свртат грбот на Грција затоа што Македонија смета дека грчкиот став е кон неа неправеден и тоа упорно го повторува.

Декемврискиот министерски заклучок за Македонија не е финализиран, но неговиот нацрт веќе е во оптек. Доколку петочната средба испрати сигнал на подобрена добрососедска клима и реална надеж дека спорот ќе се решава без да се губи време и без нови епизоди на национализам, европскиот заклучок ќе биде конструктивен.

- ЕУ во тој случај ќе го прими на знаење извештајот на ЕК и нејзината препорака за преговори со Македонија, но ќе додаде дека одлуката за старт на тие преговори ќе биде донесена во наредните месеци. Потоа, во уште еден пасус, ќе се поздрави или средбата меѓу двајцата премиери или, со поопшт речник, ќе се поздрави подобрената атмосфера меѓу двете земји и волјата за решавање на спорот - велат во Брисел.

Дипломатот со кој разговаравме е уверен дека ЕУ нема да дозволи европскиот декемвриски заклучок да биде подлога за националистички потези од страна на радикалните кругови во Македонија. Ваквите потези до неодамна во Грција беа толкувани како провокации, а на Македонија и'донесоа имиџ на земја што не е добрососедски настроена. На оваа линија е и Европскиот парламент кој, иако смета дека со Македонија треба да почнат преговори, утре во Стразбур треба да изгласа резолуција за Балканот во која македонската влада ќе биде повикана да избегнува потези и изјави кои може негативно да влијаат врз односите со соседот.

Светлана Јовановска
Наша дописничка од Брисел

dimges
25.11.2009., 08:13
Банките ја платија кризата
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A9F03737696C504DBE0E3A0E5DD2464F
.. e pa neka si gi namalat platickite i bonusite.. ili kamatite na Depozitite.. a vo 50-60', tatkomi bese sluzbeno vo Italija, togas vlasnikot na Depozitot i plakal na Bankata negativna kamata, za cuvanje na parite ( doma ne bilo sigurno, Mafijata nemilosrdno pljackosuvala)

jove_yu
25.11.2009., 18:30
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4928768,00.html

DW kaze da je novo ime dogovoreno, premijeri MAk i GR ce to samo saopstiti nakon sredbe ovog tjedna. Upotreba se usaglasava.

ProFit
25.11.2009., 18:35
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4928768,00.html

DW kaze da je novo ime dogovoreno, premijeri MAk i GR ce to samo saopstiti nakon sredbe ovog tjedna. Upotreba se usaglasava.

a naslov :biggrin:

Решението за името е на дофат!?

Bubastys
25.11.2009., 20:21
Mislim da Mr. Titan pravi osnovnu greshku, a to je da p/e racuna sa sadashnjim cenama, a sa profitom od proshle godine. Ako pogledate Bloomberg i analize kompanija sa DJ, p/e se racuna na osnovi kvartalnih rezultata i projekcija za profit u TEKUCOJ godini. Dakle, ZPKO je klasican primer zavodjenja sa p/e na osnovu "e" iz 2008, jer je u 2009 u gubitku, pa p/e je nemoguce i izracunati.

Tako da, lepo je gledati kako su kompanije poslovale u proshlosti, ali ono sto nas treba vise da zanima je kako ce poslovati U BUDUCNOSTI.

Titan
25.11.2009., 21:44
Mislim da Mr. Titan pravi osnovnu greshku, a to je da p/e racuna sa sadashnjim cenama, a sa profitom od proshle godine. Ako pogledate Bloomberg i analize kompanija sa DJ, p/e se racuna na osnovi kvartalnih rezultata i projekcija za profit u TEKUCOJ godini. Dakle, ZPKO je klasican primer zavodjenja sa p/e na osnovu "e" iz 2008, jer je u 2009 u gubitku, pa p/e je nemoguce i izracunati.

Tako da, lepo je gledati kako su kompanije poslovale u proshlosti, ali ono sto nas treba vise da zanima je kako ce poslovati U BUDUCNOSTI.

da ne si se logirao pogresnim nickom?:biggrin:evo opet putina i njegove likove skoluje se presmetnju booka p/e. svi koji su bili na post tel. ganjaju me do iluzije kao support daju jednome drugome :biggrin::biggrin: . podeljena licnost

Evo putine ako sumnjas da je moja kalkulacija za zpko p/e gresna onda evo direktno iz bloomberga i ovo je uzeto ukupno sa dionice pioma trebalo bi znatno biti nizi. Posramotio si se na post tel. sada opet produzavas.Sto ces bas na ovu deonicu ona je commodity kao i zlato:biggrin:

ZPKO:MS Zemjod Komb Pelagonija Bitola
Industry: Agricultural Operations

06:53 Macedonia Currency: MKD

Price3,850.000 Change28.000 % Change0.733 Bid3,655.000 Ask3,708.000 Open3,850.000
Volume30 High3,850.000 Low3,850.000 52-Wk High (10/15/09)5,490.000 52-Wk Low (12/26/08)2,263.000 1-Yr
Return61.223

FUNDAMENTALS

Shares (Millions)0.237 Market Cap (Millions)1,072.687 Earnings1,267.056 Price/Earnings3.039 Relative P/EN.A. ROE9.778
Last Dividend ReportedN.A. Dividend Yield (ttm)N.A. Rel. Dividend YieldN.A. 90-Day VolatilityN.A. Beta vs. N.A.

SECTOR COMPARATIVE RETURNSCOMPANY PROFILE

Zemjodelski Kombinat Pelagonija Bitola raises crops.
ZPKO:MS :IND
mutual fund NAVs are updated at the close of every market day; all prices are in the local currency; Time is ET.

Earnings data from Bloomberg and Zacks Investment Research

Trotter Trading
25.11.2009., 23:13
25.11.2009 14:17:11 Нетпрес

“Немам очекувања дека на таа средба ќе ги решиме напластените проблеми, нерешени 18 години, но, очекувам дека таа средба ќе даде еден позитивен импулс во нашите односи“, рече денеска премиерот Груевски по повод петочната средба
со Папандреу.

dimges
26.11.2009., 01:11
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=AEA770A2D7BCE946B3706DB8BD95455 A

Најдено е решение за името?

... ova me potseka so starite dobri vreminja, koga vo 70'te vo SFRJ se otpocna Ekonomskata Reforma, no so naglasok so dolg rok na resavanje ( pa treba mnogu mandati da se isteraat)......

Master1
26.11.2009., 21:07
Karl Bildt veceras iznenadno stigao u Skopje, i vrlo ce vjerojatno nakon susreta sa Gruevskimi i otici. Nesto se kuha ili je to "samo" pritisak/ubedjivanje makedonskog premijera, uoci sutrasnjeg susreta Gruevskog i Papandreua u Prespi?

zoraxe
26.11.2009., 22:08
Karl Bildt veceras iznenadno stigao u Skopje, i vrlo ce vjerojatno nakon susreta sa Gruevskimi i otici. Nesto se kuha ili je to "samo" pritisak/ubedjivanje makedonskog premijera, uoci sutrasnjeg susreta Gruevskog i Papandreua u Prespi?

"SAMO" "obicni" susret... :mad: Dosao da vrsi pritisak, naravno.
A bilo najave da ce sutra mozda i on otici na susret, samo ne znam sta ce tamo raditi...mozda ide na pecanje :p:

Titan
26.11.2009., 22:22
J... ceo svet kaze iz insidera da smo promenili ime samo mi Makedonci pojma nemamo. Servirace nam i to sutra popodne.

Sta nam vredi indeks na 6000 kada smo izgubili ono sto smo cuvali 20 god.
AKo ime i identitet misle da ne vrede, onda bar da se ima pocit za ovih brojku od 20 godina .

A onos sto vredi vredece bez nato i eu. i to jake visine

urban
26.11.2009., 23:44
J... ceo svet kaze iz insidera da smo promenili ime samo mi Makedonci pojma nemamo. Servirace nam i to sutra popodne.

AKo ime i identitet misle da ne vrede, onda bar da se ima pocit za ovih brojku od 20 godina .

Boze,kakvi gluposti.
Mal se popust i popust osrov vo srceto na Balkanot????
Si go procita li postot odkoga go napisa??????:eek:

dimges
27.11.2009., 00:48
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=8CAB187E1B18004D85D5C4D6DB218B2D

Не ја провоцирајте Грција!

Македонската влада треба да избегнува било каква реторика и активности, кои може да имаат негативен ефект врз односите со соседот. Неодамнешното воспоставување политички односи со Косово е еден таков пример, се вели во предлог-резолуцијата.

:confused::mad:
nekoj loso prevel ili ovie od Evropskiot Parlament izmisluvaat nesto ??.. pa pod nivni pritisok bese priznavanjeto na Kosovo a vednas ja pozdravija i Demarkacijata .. ova sega ne go razbiram ili novinarite nashi nesto utnale ?

bosko007
27.11.2009., 04:16

Ne zaebavaj. Ni vetija index 13.000 ako se samoukineme :(. Jebi ga prosta masa lesno se laze.

dimges
27.11.2009., 08:40
Ne zaebavaj. Ni vetija index 13.000 ako se samoukineme :(. Jebi ga prosta masa lesno se laze.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FC7577C55CE83943841A7CE9357BF1BA

ЕК одби да ја коментира оцената на Дојче банк за Грција
Juzno-tuznive sosedi se dolzni " ko Grci", ama toa ne im preci da pokazuvaat sila... dodeka ne gi izbrkaat od EU poradi dolgovi... No za zal, tie se majstori vo Ucenuvanje so golemiot Ruski interes za pomorski bazi vo Egejot.. stalno cuvaat vo rezerva teroristicka grupa sto ke frli nekolku bombi pred americka ambasada i studenti koj ke protestiraat..
Ironijata e sto ne ucenuvaat i nas a site EU fondovi ke odat preku Grcija.. jas mislam deka glavniot motiv na Blokiranjeto i ucenite ne e imeto tuku pritisokot da se napravi EU voz vo koj ke bide i Srbija iako taa ne saka vo NATO.. do togas ke si igraat ku*tasak so problemot so imeto, antikvizacija i slicno. USA i Evropa pak pritiskaat so priznavanje na Kosovo, no tuka ima i drugi blokadi vo samata EU.. Spanija .. ( i Grcija blokirase dolgo vreme no po dogovor so Srbija formalno popusti i go prizna Kosovo..) .. i taka ke ni pravat nam Mapet show i ponataka, cekaj koga ke gi otvarame poglavijata..:biggrin:

Titan
27.11.2009., 12:35

Vidis Bole nekome gore ko replicirao prija da smo samoukinuti, ali vidimo kako dan zavrsi, za sada je pocetak euforije samoukinuca; zadnji put nije moglo stati skoro mjesec dana. :thumbsup: za samoukinuce, vise nas raduje zeleni indeks.

dimges
27.11.2009., 19:10
http://www.vecernji.hr/vijesti/seljak-bivsi-revolucionar-postat-ce-novi-predsjednik-urugvaja-clanak-57775

zoraxe
27.11.2009., 19:40
Nema napredka u pregovorima. Grčka ostaje na svojim maximalističkim stavovima po pitanju imena, identiteta i jezika....
JBG

http://forum.com.mk/_tools/article/13007/view

dimges
27.11.2009., 19:47
Nema napredka u pregovorima. Grčka ostaje na svojim maximalističkim stavovima po pitanju imena, identiteta i jezika....
JBG

http://forum.com.mk/_tools/article/13007/view

ista pesma kao sa Viznom liberalizacijom, ceka se da voz dodje iz Srbije...( a Srbija koci voz s Kosovom :biggrin:)

trpce
27.11.2009., 21:47
davam opklada eka grcka nema da ne blokira na 7 dekemvri

Trotter Trading
27.11.2009., 23:01
27.11.2009

Nakon sastanka u Vineni, nema napretka u sporu oko imena.

Nema napretka u grčko-makedonskih pregovora,
izjavio je premijer Nikola Gruevski odmah nakon susreta s grčkim kolegom George Papandreou.

makedonce
30.11.2009., 14:35
Падна визната бариера за Македонија

http://www.time.mk/read/0813ee74e2/d3a8f6de66/index.html

bonbona
30.11.2009., 14:59
Red vožnje u EU

2010. Hrvatska ulazi u EU.

2014. U EU ulaze i Makedonija, BiH, Turska, Albanija, Kosovo, Srbija i Crna Gora.

2016. Zapošljava se prvi naš čovek u administraciji EU-a.

2018. Prvi naš čovek u administraciji EU-a zapošljava svoju, ženinu i kumovu rodbinu, kao i članove porodice najbližih komšija, a i neke ljude iz svog rodnog kraja.

2019. Naši već čine 10% administracije EU.

2021. Udeo naših u administraciji je 60%. EU administracija povećava plate tri puta, uvodi fleksibilno radno vreme i južnoslovenske jezike kao službene.

2022. Zbog stresa, 90% članova EU administracije je na bolovanju.Najviše bolovanja beleži se u razdoblju od 15.6. do 15.10. i od 15.12. do 15.1. Bolesnici su viđeni po Mediteranu, na Baliju i Alpama,
gde se o trošku EU leče od stresa. Zakonom se uređuje da EU snosi najveći deo troškova lečenja bolesnih. Do njihovog povratka na posao zapošljavaju se novi radnici.

2024. Broj Balkanaca u EU administraciji je 90%. Makedonci na referendumu ponovo odbacuju euro.

2025. Dolazi do rezanja troškova i otpuštaju se čistačice, kuvari, vozači - svi do jednog belgijski državljani. Udeo Balkanaca u EU administraciji dostiže 99,3%.

2026. Srbija dobija nove kredite EU-a, među kojima i onaj za uzgoj dudovog svilca i ćubastog gnjurca. Hrvatsko predsedništvo okončava šestomesečni mandat. Crna Gora uspešno okončava proces
privatizacije.

Od Jula 2028. predsedavanje Unijom preuzima Beograd.

2028. Nemačka u Februaru istupa iz Evropske unije. Mesec dana kasnije to čine Francuska i Finska, a do kraja godine, za vreme albanskog predsedavanja i Velika Britanija, Belgija, Danska, Švedska,
Holandija, Luksemburg, Italija, Španija, Portugal, Austrija,Češka, Litvanija, Letonija, Estonija, Grčka i Slovenija.
Sve ove zemlje uvode rigorozne vize za državljane zemalja EU-a.

Anastasija
30.11.2009., 16:44
Red vožnje u EU

2014. U EU ulaze i Makedonija, BiH, Turska, Albanija, Kosovo, Srbija i Crna Gora.

2018. Prvi naš čovek u administraciji EU-a zapošljava svoju, ženinu i kumovu rodbinu, kao i članove porodice najbližih komšija, a i neke ljude iz svog rodnog kraja.

2021. Udeo naših u administraciji je 60%. EU administracija povećava plate tri puta, uvodi fleksibilno radno vreme i južnoslovenske jezike kao službene.

2022. Zbog stresa, 90% članova EU administracije je na bolovanju.Najviše bolovanja beleži se u razdoblju od 15.6. do 15.10. i od 15.12. do 15.1. Bolesnici su viđeni po Mediteranu, na Baliju i Alpama,
gde se o trošku EU leče od stresa. Zakonom se uređuje da EU snosi najveći deo troškova lečenja bolesnih. Do njihovog povratka na posao zapošljavaju se novi radnici.

2024. Broj Balkanaca u EU administraciji je 90%. Makedonci na referendumu ponovo odbacuju euro.

2025. Dolazi do rezanja troškova i otpuštaju se čistačice, kuvari, vozači - svi do jednog belgijski državljani. Udeo Balkanaca u EU administraciji dostiže 99,3%.

2026. Srbija dobija nove kredite EU-a, među kojima i onaj za uzgoj dudovog svilca i ćubastog gnjurca. Hrvatsko predsedništvo okončava šestomesečni mandat. Crna Gora uspešno okončava proces
privatizacije.

2028. Nemačka u Februaru istupa iz Evropske unije. Mesec dana kasnije to čine Francuska i Finska, a do kraja godine, za vreme albanskog predsedavanja i Velika Britanija, Belgija, Danska, Švedska,
Holandija, Luksemburg, Italija, Španija, Portugal, Austrija,Češka, Litvanija, Letonija, Estonija, Grčka i Slovenija.
Kako ne te mrzi da pisuvas???

Terminator_Sk
30.11.2009., 17:26
Red vožnje u EU

privatizacije.

:thumbsup: ajde ajde aj cestito vizna liberalizacija.... Nema veke cekanje vizi i slicni shikaniranja...

mk_trejader
30.11.2009., 17:48
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=37876

nije samo sengen pao ...

ProFit
30.11.2009., 18:21
sad su banke na potez olaksati malo realnom sektoru... od komsija Rumunija je najgore prosla posvemu izgleda... Turske banke vec pocele i sektor poceo se relaksovati...
...
Гувернерот на НБРМ Петар Гошев денеска на прес-конференција истакна дека каматата се намалува од 9 на 8,5 проценти и додаде дека натаму ќе се следат движењата за да се види дали има простор за мерки од овој вид.
Тој информира дека од 1 јануари ќе се укине и одлуката со која банките требаше да одвојат задолжителен депозит кај Народната банка доколку растот на кредитите за населението надмине 11 проценти. - Ваква мерка повеќе не е потребна со оглед на тоа што растот не е повеќе од 50, 60 проценти каков што беше кога е донесена одлуката, додаде Гошев, кој очекува наредната година растот на кредитите да биде 6,5 проценти.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=37876

jove_yu
01.12.2009., 01:07
Dosta vazna vest sutrasne novine, da se Makedonija dvizi prema datum za pocetak pregovora, a ne veto i to iz usta najupcenog.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=506A61E26634B84A91E52C16971ABCFB

Terminator_Sk
01.12.2009., 10:20
Sto znaci, ko proda sada magarac :)

Premier
01.12.2009., 11:27
....vo Juni 2010 :mad: ...ili....

Premier
02.12.2009., 13:19
Najnovo !!!

"Grcija so poddrshka za pristapnite pregovori na Makedonija za vlez vo EU, bez reshenie za imeto....izjava na Dimitris Drucas...shto ne znaci nereshavanje na sporot." :thumbsup:

Slovenac1
02.12.2009., 13:26
Najnovo !!!

"Grcija so poddrshka za pristapnite pregovori na Makedonija za vlez vo EU, bez reshenie za imeto....izjava na Dimitris Drucas...shto ne znaci nereshavanje na sporot." :thumbsup:

Pa logično, Grčka može svaki trenutak blokirati Makedoniju kad god zaželi u fazi pregovora sa EU koji če trajati nekoliko godina (na sličan način kao Slovenija Hrvatsku).

jove_yu
02.12.2009., 13:39
Najnovo !!!

:thumbsup:

Master1
02.12.2009., 14:40
Pa logično, Grčka može svaki trenutak blokirati Makedoniju kad god zaželi u fazi pregovora sa EU koji če trajati nekoliko godina (na sličan način kao Slovenija Hrvatsku).

Svaki i najmanji, makar i protokolarni ustupak Grka u odnosu na Makedoniju, je izuzetno pozitivna promena u odnosu na pre....

Master1
02.12.2009., 14:41
Potrebno je vreme da bi se javnost u Mk i uGrckoj pripremila na promene i omeksavanje tvrdih stavova obeju strana...

jove_yu
02.12.2009., 14:48
MAK Burza je bila +2.4 % ovog jutra i bez informacije da Grcka nece blokirati MK za EU,sto znaci da se neko veliki postarao za ovo umesto bankrotirani mladi fond mendzercici iz kafene dogovora.

Trotter Trading
02.12.2009., 16:26
Ovo je bila prava poruka

Drucas: Nezamislivo je da Makedonija dobije datum bez rješenja za imena

Ovo je prava poruka koju je saopstio zamjenik ministra vanjskih poslova
Grčke, iako je ranije saopćio A1 TV da "Grčka daje podrsku Makedoniji
bez rješenja za imena? "

A i Milososki je pred sat vremena rekao da nema napredak oko spora

Master1
02.12.2009., 18:56
Upravo je u toku press konferencija iz Brisela.

dimges
02.12.2009., 21:18
Upravo je u toku press konferencija iz Brisela.

ma imam jas odlicna ideja, ama ne sum Premier:biggrin:.. Najpametno e da gi stavime ovie pregovorite vo Miruvanje , znaci NE deka ja otkazuvame Agendata i deka ke se baraat novi sojuzi ( Turkey, Iran..etc..), tuku da pocekame da se konsolidira ekonomski Grcija, a ne da ja Ucenuva EU so Vetoto sprema Makedonija :rolleyes:..a vsusnost kupuva vreme kaj narodot.. znaci isto kako sto imase miruvanje za vreme na izbori.. pa ako gi resat ogromnite dolgovi (dolzen si ko Grcka) nema da imaat pricina za blokiranje , ako ne gi resat moze ke gi izbrkaat od EU, pa togas i nema da mozat da ni stavat Veto..:biggrin:

micomk
03.12.2009., 12:32
Папуљас: Mоже да се повтори сценариото од Самитот во Букурешт
Претседателот на Грција, Каролос Папуљас во интервју за Прашко право предупредува од можноста околу спорот за името со Македонија дека може да се повтори сценариото од Самитот во Букурешт кога Грција стави вето за влезот на Македонија во Алијансата.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117049

dimges
04.12.2009., 14:21
abe kakva EU.. ne e toa za nas, i ne samo za nas.. pa dosta clenki na EU ne da gi ispolnuvaat ni postojnite ni novite uslovi..
http://www.vecernji.hr/vijesti/za-izgubljenju-ili-ostecenu-prtljagu-vlaku-odsteta-1285-eura-clanak-61126
. kolku sto znam vo Blgarija uste ne vazi Kasko osiguruvanje od drugite EU drzavi..nikako da prestanat da kradat koli.. a i na mnogu nasi luge vo hoteli im se ukradeni i pari i pasosi..za voz da ne zboruvame
.. a za vo Romanija znam koga na nas graganin vo kupe od spalna mu ukradoa torbica za okolu pojas, za moment ja zakaci od vnatre na prozorot koj bese otvoren, vozot trgnuva, od dolu ripa Romanecot, so raka preku prozor ja faka torbicata, paga dolu na peronot, se trkala nekolku pati od padot, potoa bega.. dovaga kondukterot, nasiot graganin nema ni karta ni pasos, go drzat duri i vo policija, posle go pustaat peski sred nok da odi vo ambasad da mu dadat nova isprava i pari da se vrati doma..
..kaj nas posebno e interesna relacijata za Kicevo, vozot se kamenuva za da se odvratat patnicite od vozot i da patuvaat so divi taxisti.. neka im davaat slemovi na patnicite sto sakaat da sedat do prozor, moze patuvanjeto od Skopje do Kicevo da se nudi preku turisticki agencii kako avanturisticko patuvanje vo stilot na Indijana Jones, plus da se povrze so poseta na arheoloski lokacii ( i kupuvanje artefakti od divi kopaci) ima da bide vistinska atrakcija.. beter od patuvanjeto po dvorcite na Drakula..:biggrin:

ProFit
04.12.2009., 17:55
vest godine je da su otvorena vrata bacila, nece moci sisati i muzti jadne ovce kao ranije!!!

nece biti vise vise odece i obuce iz susednih zemalja koja je ostala u magacine jos od proslogodisnjeg totalnog rasprodajnog popusta... :biggrin:
ili onaj tekstil iz Turske specijalno u podrum i podstepenisni prostor proizveden, sa koncima od masine donesen ( gde prodavacke ovde secu konce) i prodaju nam po cenama... :)))
nema vise zavriisiiii sisanje... :p:
ps: ne go pogodi nekoj na forum ova ?? :biggrin:

zoraxe
06.12.2009., 01:00
vest godine je da su otvorena vrata bacila, nece moci sisati i muzti jadne ovce kao ranije!!!

nece biti vise vise odece i obuce iz susednih zemalja koja je ostala u magacine jos od proslogodisnjeg totalnog rasprodajnog popusta... :biggrin:
ili onaj tekstil iz Turske specijalno u podrum i podstepenisni prostor proizveden, sa koncima od masine donesen ( gde prodavacke ovde secu konce) i prodaju nam po cenama... :)))
nema vise zavriisiiii sisanje... :p:
ps: ne go pogodi nekoj na forum ova ?? :biggrin:

druze aj malo pojasni.... :confused:

samba
07.12.2009., 16:42
POPUSHIONA DO BALCAKA :thumbsdow:thumbsdow

Брисел:За датумот ЕУ дури во март!

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија се успеаја денеска во Брисел не успеаја да ги донесат заклучоците за Македонија. Во нацрт-документ се поздравуваат направените реформи, но се додава дека од Советот ќе зависи препораката на Европската Комисија за започнување на преговорите. “За прашањето околу одредување датум ќе се вратиме повторно на Самитот во март 2010 година“, се вели во еден од параграфите на нацрт-заклучоците за Македонија. Во истиот документ се потсетува суштинското значење на добрососедските односи, како и значењето за наоѓање прифатливо решение за двете страни за името под закрила на Обединетите Нации. Но и овие заклучоци кои се движат во насока на одложување на одредувањето датум до самитот во март, не се очекува да ги усвојат министрите за европски прашања, бидејќи во Советот на амбасадорите не се согласиле за вклучување на делот за Македонија. “Овие заклучоци не се усвоија и преминуваат за одлука на европскиот самит“, се вели во документот. Параграфот за Македонија со ова автоматски преминува во надлежност на лидерите на државите и владите на ЕУ кои се состануваат на 10 и 11 декември во Брисел. Доколку тие најдат заеднички јазик да ги усвојат овие предложени нацрт – заклучоци за Македонија во рамките на разгледувањето на стратегијата на Европската Комисија за проширување, тоа ќе значи дека максималната очекувана одлука ќе биде одложување за во март на одредувањето датум за почнување на преговорите.

micomk
08.12.2009., 21:39
Се заканува ликвидација на неколку инвестициски фондови?
http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=15916

ProFit
08.12.2009., 23:58
neznam zasto kao svi smo nesto zbunjenji i :udrijace: zbog ove situacije :doh: ??
ko je ovde ocekivao da cemo dobiti datum??

problem je u tome sto mi nemamo dovoljno $$ :idea: $$ :p:

goran.t
09.12.2009., 03:06
grcija e vo kriza...
ke ima li rasprodazba na stopanska banka,zito luks,okta,titan,................
ima nekoja logika za stopanska banka ad skopje, dominanten sopstvenik e grckata nacionalna banka, mozebi ke im trebaat svezi pari :))

ProFit
09.12.2009., 09:49
grcija e vo kriza...
ke ima li rasprodazba na stopanska banka,zito luks,okta,titan,................
ima nekoja logika za stopanska banka ad skopje, dominanten sopstvenik e grckata nacionalna banka, mozebi ke im trebaat svezi pari :))

taka e, edna od trite najgolemi "nasi" banki e Grckata Nacionalna Banka... nazdravje... :cugeri:
tie se mnooogu popametni otkolku sto "kazuvaat na vesti" i na preden plan im se nacionalnite interesi (ne za reklama). Nikogas nema da prodadat sto zgrapcile vo Makedonja,... ;)

dimges
09.12.2009., 10:41
taka e, edna od trite najgolemi "nasi" banki e Grckata Nacionalna Banka... nazdravje... :cugeri:
tie se mnooogu popametni otkolku sto "kazuvaat na vesti" i na preden plan im se nacionalnite interesi (ne za reklama). Nikogas nema da prodadat sto zgrapcile vo Makedonja,... ;)

..sigurno, zatoa sto nasata vlast ne smee nikakvi kontroli da im prai pa si perat pari kolku im e keif... da ne zboruvam , gledav u Pivara vlegue kola so diplomatski tablici.. u Hrvatska im pustaat Trudova inspekcija i na stranski firmi, pa koga ke gi nacekaat na UO ili NO a da ne se prijaveni pljustat kazni.. a kaj nas vo Gevgelija go kidnapiraa novinarot u grckata fabrika (koga imase strajk) zosto slikal od nadvor, nasata policija ko so vrzani race..:biggrin:
..dali nekoj gi proveruval trosocite sto gi pravat grckite firmi vo MK za razni uslugi , se e napumpano i odi preku drugi fiktivni grcki ili ostrovski firmi, nashi rabotaat a kajmakot go zbiraat drugi... pa posle nema dividenda..

bosko007
28.04.2010., 03:31
Eve eden moron ni smisli ime na jazikot.
Odsega natamu jazikot ke ni se vikal македонски/macedonian, a ke go izgovarame "makedonski slesh macedonian" za da ne se navredele "makedonskite grci". I toa otogash natamu ke se pisuvalo sekogas zaedno nikako odeleno. Duri i rezolucija vo ON ke se donese za sekogash slepeno da se izgovara. Go slusam i ne mi se veruva. Odlepil covekov 100%. Neznam kako ne mu teknalo mesto "/" da iskoristi "-"; "_" ili "*". Zagradi (({}[])) i taka ne ni prifakaat no dolna crta_ zosto ne. Zamisli kolku podobro zvuci "македонски_macedonian" sekogash ke se izgovara slepeno "makedonski dolna crta macedonian". Lepota od ime.
A grkot karsi nego i ova ne mu go prifaka bidejki se mesalo so jazikot na koj toj govorel "grcki" i terminot trebalo da napravi jasna distinkcija od imeto na negoviot jazik.
Kako ovoj Frckovski eden den ne se razbudi so ideja da se prekrsti Frckovski/moron i pobara od nas obicnite smrtnici da go povikuvame sekogash slepeno.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=1FA4D3709350A041BA7353C2A5B29F7 8

Se prasuvam samo kolku pari sobra od zurkata vo INEX Gorica?

Titan
28.04.2010., 21:36
Svako vidi pitanje imena nekako po svoje:)

Prijatelj Slove. zadnji tjedan lupa ko lud po jednoj tvrtki iz mbi10 kazi da je cekao 2 god da premijer se resi raspisati referendum konecno mu se zelja ostvarila mada bi on glasao protiv, kaze da narod ce sigurno glasati sa vise od 60 % za promena imena.

Prota
03.06.2010., 01:28
Jedna izuzetno dobra debata, osobito za ono malo VMROvce ovde, tz. patrioti, koji se udaraju u grudi i kazu nedamo ime. Isto vazi i za SDSM-ovce jer su to isti gov..
Obe partije su zapravo ista matrica. A cilj im je cediti ovog glupog naroda do posljedne kapi krvi. Smjesni ste i vi ovdje koji se lozite na njih.
Skocite direktno na 34.20 min. (zanemarivsi dvoje sitnih politicara) da cujete covjeka koji nije politicar, vec samo ex visoki administrativac. Dimcovski. traje do 43.00 min.
Gledajte ovo jedan, dva, tri puta ako treba.

http://media.a1.com.mk/members/prikazi80WM.php?klip=vesti/vestia2.wmv&naslov=Internet TV

:hat1:

Titan
07.06.2010., 14:36
VMROvce ovde, tz. patrioti, koji se udaraju u grudi i kazu nedamo ime. [/url] TV

:hat1:

Evo danas ovaj Italij. diplomata kaze da smo poceli siriti noge kako bi porodili pocetak pregovora.

http://www.time.mk/read/1f4f90ff02/d0a60051d0/index.html

sama vlada na danasnje press sa istim pretstavnikom eu pocela pricati kako je u zadnjih mjesec tajno sirili noge i to direktno sa grcima bez posrednike i to usrecilo eu do orgazma

http://www.time.mk/read/1f4f90ff02/4a1601fbb8/index.html

samba
13.08.2010., 12:30
Македонија со имиџ на ризична земја за инвестиции
Александар Момировски Коментари (0)

12.08.2010 19:25

Со случаите без разрешница, со години заглавени во судовите, како криминалот во „Телеком“ Македонија остава впечаток дека е ризична земја за инвестирање.

Експертите коментираат дека одолговлекувањето на судските постапки за дела за кои има докази за незаконско работење е недозволиво за земја на која очајно и требаат странски инвестиции.

„Сите овие постапки или незапочнати, или тие кои се започнати, а се чуваат во фиока не се процесуирани, оставаат впечаток дека нема клима за справување со корупцијата и криминалот во Република Македонија или се работи за селективност при постапувањето. Тоа во секој случај е лош имиџ и тоа ги заплашува странските инвеститори“, вели Љубица Рубен - адвокатска фирма „Менс Легис“.

Зошто се толерира криминалот во „Телеком“ тежок 24 милиони евра праша вчера лондонски „Економист“. Неделникот пишува дека овој случај во Македонија половина деценија е отворен предмет што е изненадувачки факт.

Има тенденција случаи на очигледна корупција да останат неиспитани или нерешени, заклучува „Економист“, додавајќи дека земјава е во групата редовно критикувани држави за пасивната судска власт.

Кривични пријави за незаконски договори заработија четворица поранешни странски директори во „Телеком“ на чело со Атила Сендреј. Иако доказите им беа сервирани на тацна, домашните власти се уште немаат ниту еден приведен за случајот.

„Тој криминал верифициран е дека постоел, дека е направен тој криминал и пренесени се тие документи до обвинителството. Јас не знам што чека обвинителството, зашто не ги процесуира“, рече Симе Груевски, поранешен директор во „Телеком“.

Од Основниот суд 1 каде се водат кривичните постапки велат дека истрагата се уште трае и по осомничените се трага со меѓународна потерница.

Со криминалот во „Телеком“ со години наназад се занимаваа медиумите. Надлежните институции се вклучија многу подоцна, дури откако странски ревизори утврдија дека во компанијата се работело незаконски. Од ваквата состојба најголеми штети трпат граѓаните кои поради монополот добиваат високи сметки за телефон.

Во матните зделки во „Телеком“ беа посочени и трансакции со кои кај македонската Влада се лобирало за добивање одредена регулатива на пазарот и други бенефиции.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126324

Titan
14.09.2010., 14:23
Oppa..nema, nema pa niko drugi nego БАНКИ МУУН po 1 put

Deutsche Welle: There will be consultation talks on Macedonia’s name, says UN secretary general

http://www.focus-fen.net/index.php?id=n230350

Titan
14.09.2010., 15:27
Oppa..nema, nema pa niko drugi nego БАНКИ МУУН po 1 put

Deutsche Welle: There will be consultation talks on Macedonia’s name, says UN secretary general

http://www.focus-fen.net/index.php?id=n230350

Danas sve se menja u minut

Grcija otkazala se od ERGA OMNES upotreba jednok imena za svugde i prihatila Republika Vardarska Makedonija za everything esle.

http://www.time.mk/read/39cc21c274/e69f5107dc/index.html

Slovenac1
14.09.2010., 15:56
Danas sve se menja u minut

Grcija otkazala se od ERGA OMNES upotreba jednok imena za svugde i prihatila Republika Vardarska Makedonija za everything esle.

http://www.time.mk/read/39cc21c274/e69f5107dc/index.html

Da, mnogo toga se radi u tihoj diplomaciji. Mislim da dolaze bolji dani za Makedoniju, što znači da je sad optimalno vrijeme za kupovinu dionica.

why
14.09.2010., 16:04
eve prenel i Dnevnik...

Грција се откажала од ерга омнес

Грчката влада се согласила новото меѓународно име на земјава да не биде за севкупна употреба, тврди грчкиот весник „То Парон“ во последното продолжение од серијата текстови во кои, и покрај демантите, инсистира дека посредникот Метју Нимиц уште во јули доставил предлог до двете страни. Весникот, познат по објавување сензационалистички информации, истакнува дека јулскиот предлог што Грција веќе го прифатила, го содржи името „Република Вардарска Македонија“, а опсегот на неговата употреба не е „ерга омнес“, како што инсистираше Атина. Иако со тоа е задоволено едно од главните барања на властите во Скопје, тие се' уште не одговориле на понудата од Нимиц, се тврди во текстот.

Изданието се прашува како владата на Јоргос Папандреу мисли да го брани ваквото решение, со оглед на тоа што битно отстапува од декларираната грчка позиција за име со географска одредница за севкупна употреба, и констатира дека ваква формула многу тешко ќе помине во грчката јавност. За своите тврдења „То Парон“ и натаму се повикува на информации добиени од средба на делегација на Европската народна партија со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, која се одржала неодамна во Њујорк. Како поткрепа, весникот ја користи и изјавата на претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, дадена по минатонеделниот состанок со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Брисел, дека „сега е време за решение“. Наведувајќи дека Вашингтон е нестрплив да види решение до Самитот на НАТО во ноември во Лисабон, текстот цинично заклучува дека со ваков исход и советниците на Папандреу (видливите и навидливите) покажуваат оти „добро“ си ја вршат работата (н.з. алузијата е за тајната дипломатија што, според тврдењата, Папандреу му ја доверил на Алекс Рондос, дипломат со одлични американски врски). Останува да се види каква ќе биде реакцијата на опозициската Нова демократија и на нејзиниот лидер Андонис Самарас и, пред се', на грчкиот народ, завршува текстот.

И македонското и грчкото министерство за надворешни работи уште минатата недела, кога „То Парон“ го објави првиот текст од оваа серија, демантираа дека посредникот Нимиц доставил предлог во јули. Премиерот Никола Груевски вели дека шпекулациите од грчка страна ќе зачестат во пресрет на локалните избори кај соседот закажани за во ноември.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1E1DD07004D2E74C88FB994661829D90

samba
17.09.2010., 11:34
Атина не отстапува од „црвените линии“ за името

Атина, 17 септември 2010 (МИА) - Нема нов предлог од медијаторот Метју Нимиц, ниту пак се водат тајни преговори за прашањето за името, а нема ни отстапки од националните „црвени линии“. Позициите на Грција за решавање на проблемот се добро познати - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави вчера во грчкиот Парламент заменик министерот за надворешни работи Марилиза Ксенојанакопулу.

- Исцртавме црвени линии и остануваме на нив. Грчката позиција е силна бидејќи има поддршка од големо мнозинство од политичките сили во Парламентот. Сметаме дека „ерга омнес“ со географска одредница е конструктивна и фер позиција која им овозможува на двете земји да живеат во мир една покрај друга и ја отвора европската перспектива на ПЈРМ, рече Ксенојанакопулу одговорајќи на пратеничко прашање.

Признава дека Владата на Јоргос Папандреу била под силен притисок, особено минатата година по препораката на Европската комисија за почеток на преговорите со Македонија за членство во ЕУ. На тоа, како што посочи, било одговорено со „агресиван дипломатија“ и со иницијатива на Папандреу за средби со македонскиот премиер Никола Груевски за подобрување на билатералните односи.

Тврди дека Атина ги убедила партнерите во ЕУ, НАТО и ОН дека од грчка страна има полтичка волја за изнаоѓање решение, и затоа, според неа, притисокот сега бил насочен кон Скопје кое, како што вели, треба да преземе неопходни чекори и да се заложи повеќе во преговорите што се водат во ОН за затворање на проблемот.са/9:15
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=76990955&lId=1&pmId=501

sticky fingers
19.09.2010., 03:52
Nego, razlog zasto ovako kasno postiram je jedna iznenadna vijest koju sam cuo na TV Sitel :
Sa velikom radoscu je Latas, megafon vladajuce stranke, objavio da je Draza Mihajlovic na putu rehabilitacije sa strane Angloamerikanaca. Ta je tema zahvatila pola termina nocnih vijesti, sa pridodatom vaznoscu kao da smo dobili datum za pregovore sa EU. Obicno Sitelove vijesti odma premotavam dalje, ali kada sam vidjeo sliku najpoznatijeg cetnika u Latasovim vijestima, nisam mogao da odolim i ne pogledam do kraja. Portparol Vlade ( Latas ) je sa slascu govorio kako je Draza spasavao engleske padobrance i kako je prvi zapucao na Hitlera, mnogo pre Titovih partizana. Hm.. a kako mozes da volis srpske cetnike, a istovremeno pljuvas Grke, sa druge strane ? A ovi se vole i zeljeli da podjele MK sredinom '90-ih i konacno se graniciti ? Jao, previse konfuzno je ovo, boli glava.
Dakle, konacna potvrda za sve one koji su sumnjali : glavni grad Gruje & Family je Beograd !
Znaci, imam pitanje za sve investitore :
Dali bi investirali u drzavi/berzi gde vladajuca stranka svrsava na Drazu Mihajlovica ? Ne, iskreno, molio bih za odgovor. A da bude najgore, BC je jedina seriozna alternativa ovima. Uzas je moja furka !!

Menadzerica
19.09.2010., 13:48
Nego, razlog zasto ovako kasno postiram je jedna iznenadna vijest koju sam cuo na TV Sitel :
Sa velikom radoscu je Latas, megafon vladajuce stranke, objavio da je Draza Mihajlovic na putu rehabilitacije sa strane Angloamerikanaca. Ta je tema zahvatila pola termina nocnih vijesti, sa pridodatom vaznoscu kao da smo dobili datum za pregovore sa EU. Obicno Sitelove vijesti odma premotavam dalje, ali kada sam vidjeo sliku najpoznatijeg cetnika u Latasovim vijestima, nisam mogao da odolim i ne pogledam do kraja. Portparol Vlade ( Latas ) je sa slascu govorio kako je Draza spasavao engleske padobrance i kako je prvi zapucao na Hitlera, mnogo pre Titovih partizana. Hm.. a kako mozes da volis srpske cetnike, a istovremeno pljuvas Grke, sa druge strane ? A ovi se vole i zeljeli da podjele MK sredinom '90-ih i konacno se graniciti ? Jao, previse konfuzno je ovo, boli glava.
Dakle, konacna potvrda za sve one koji su sumnjali : glavni grad Gruje & Family je Beograd !
Dali bi investirali u drzavi/berzi gde vladajuca stranka svrsava na Drazu Mihajlovica ? Ne, iskreno, molio bih za odgovor. A da bude najgore, BC je jedina seriozna alternativa ovima. Uzas je moja furka !!

Mali moj, ja ti se puno ne razumjem u politiku, ali svaka alternativa ovog rezima je bolja, makar i gospon BC i njegovi novi decki. Iskreno vjerujem da ce da razvlaste ovu decurliju, jer sa njima nema buducnosti . Na zalast, ali tako je.:(

n3xu5
19.09.2010., 15:10

e ova e toa sto ne ebe poslednive 20 god. Ne e toa sto BC e edinstvenata seriozna alternativa na NG, tuku toa sto LUDJETO TAKA MISLAT.

Menadzerica
19.09.2010., 15:59
e ova e toa sto ne ebe poslednive 20 god. Ne e toa sto BC e edinstvenata seriozna alternativa na NG, tuku toa sto LUDJETO TAKA MISLAT.

Ma cini mi se da sa politickom smenom sledi i bolja biznis klima. Ako dobiju na izborima eto nas na 5000 tisuca. Ovako, nema investicija, nema EU, nema NATO. Jedino ima pun ... spomenika , lavova, bikova... Cujem sada ce i neke vostane figurice. To je verovatno recept za izlaz iz ekonomske krize :thumbsup::biggrin:

milton
19.09.2010., 16:10
Ako uspes da nateras narod da trazi spas kod njegovog prethodnog dzelata,znaci da si ti puno gori dzelat od njega.

Menadzerica
19.09.2010., 16:17
Stvarno ne mogu da vas razumem ???## Znaci bolje je gledati sve te spomenike, mostove, fontane, muzeje pune kiceraja nego graditi nove puteve, elektrane, fabrike ...

Realno, aktuelna situacija u Makedoniji je crno / bela. Na zalost, ljudi kazu da nemate 3 cu opciju.

bosko007
19.09.2010., 17:06
Stvarno ne mogu da vas razumem ???## Znaci bolje je gledati sve te spomenike, mostove, fontane, muzeje pune kiceraja nego graditi nove puteve, elektrane, fabrike ...

Realno, aktuelna situacija u Makedoniji je crno / bela. Na zalost, ljudi kazu da nemate 3 cu opciju.

Biznis klimata vo MKD e realno daleku podobra otkolku vo 2005/2006 god. Ima samo par firmi (Fersped, Makpetrol, KMB . . .) koi ne se ucheni na pazarna konkurencija i realno pripagjaat na druga strana. Biznisite realno im se zagrozeni i kreiraat klima na strav. Imaat jaki mediumi zad sebe i toa go koristat. Sega zasileni so Ramkovki ja igraat klucnata bitka "Sve ili nisto".

Nelikvidnosta na pazarot (kako sto nekoi ja percepiraat biznis klimata) e trend vo cela Evropa, a posebno na Balkan i za toa ne e kriv samo N.G.

politicka pretpostavka za MKD vo slednite 5 god.
Decata na Grujo vrska nemaat. 3 raboti kje utnat ama 1 kje pogodat. No so penzionerite na Branko air nema da vidime. Oni nisto ne rabotat i samo spletki pravat. Branko e politicki velemajstor, no ima mnogu opashki zad sebe koi tesko ke gi skrie. Klucot na slednata Vlada e vo Rufi Osmani. Negovite 5-6 pratenici na slednite izbori 2012 godina ke odlucat koj kje bide premier. No on e poblizok do Nikola Gruevski. Taka sto za site onie sto gradat strategija vrz baza na politicki indikatori neka go zemat Gruevski za fiks.

P.S.
Treta opcija DA, no Branko ne e opcija.
VMRO i SDSM namerno ja demoraliziraat javnosta za da ne se odlivaat glasovi na drugi partii. HRABROST i PAMET e nesto sto od sekogash falelo na ovie prostori.

n3xu5
19.09.2010., 17:37
Biznis klimata vo MKD e realno daleku podobra otkolku vo 2005/2006 god. Ima samo par firmi (Fersped, Makpetrol, KMB . . .) koi ne se ucheni na pazarna konkurencija i realno pripagjaat na druga strana. Biznisite realno im se zagrozeni i kreiraat klima na strav. Imaat jaki mediumi zad sebe i toa go koristat. Sega zasileni so Ramkovki ja igraat klucnata bitka "Sve ili nisto".

Nelikvidnosta na pazarot (kako sto nekoi ja percepiraat biznis klimata) e trend vo cela Evropa, a posebno na Balkan i za toa ne e kriv samo N.G.

Decata na Grujo vrska nemaat. 3 raboti kje utnat ama 1 kje pogodat. No so penzionerite na Branko air nema da vidime. Oni nisto ne rabotat i samo spletki pravat. Branko e politicki velemajstor, no ima mnogu opashki zad sebe koi tesko ke gi skrie. Klucot na slednata Vlada e vo Rufi Osmani. Negovite 5-6 pratenici na slednite izbori 2012 godina ke odlucat koj kje bide premier. No on e poblizok do Nikola Gruevski. Taka sto za site onie sto gradat strategija vrz baza na politicki indikatori neka go zemat Gruevski za fiks.

P.S.
VMRO i SDSM namerno ja demoraliziraat javnosta za da ne se odlivaat glasovi na drugi partii. HRABROST i PAMET e nesto sto od sekogash falelo na ovie prostori.

RUFI???

a moze vaka: Brat Ljube+LDP+Imer Selmani+narod = koj gi ebe Grujo i Branko?:thumbsup:

milton
19.09.2010., 18:02

P.S.

Koja crna biznis klima koji bakraci.Namesto pazarnu imas partisku ekonomiju.Ne mozes ucenjivati kompanije da oddrade posao a da im platis kad budes imao.Ako traziz povrat DDV-a rasture te inspekije.Ne moze drzava zadnje dve godine ziveti na pozajmice.Racun cemo prije ili kasnije platiti (ja se iskreno nadam ranije).
Zdravstvo,obrazovanje,spoljna politika sve otislo do k..r.a.
Albanski glasovi su tolko kolko su a kako ce raspredeliti izmedju albanskih stranaka ,dali ce Rufi imati 2 ili 5 poslanika,ne menja ko ce biti pobednik kod makedonskih stranaka.U proteklih 20god. svako je bio sa svakim u koalicii.
Kad imas dva zla biras koje je manje.Tako je bilo proteklih 20god. a izgleda da ce biti i dalje.
Jedino da se narod opameti pa kad izadje na glasanje zaokruzi na listicu sve partije i jasno im da na znanje da mu je doslo preko k..c. i od jednih i od drugih

Titan
19.09.2010., 19:19
mora se u velikoj nuzdi sta ce se, kako nije uspelo ubedzivanje sa velikim gradzevinskim poslovima sada se zove BC upomoc da proda 2k mincove putem politikke :biggrin::biggrin::biggrin: Strip comedy!

samba
19.09.2010., 22:01
Biznis klimata e sega podobra a.???????????????????????????????????????????
ALLOOOOOO...pa vakva izjava moze da kaze samo nekoj sto ima 2 grama mozok ili e pod impresivna euforija od figuretkive niz centarot na Skopje(posebno od dvata najnovi LAVCETA- KIBORZI pred stara avtobuska:confused::confused:.....a so KONJOKRADCIVE na vlast nema da ima ni nato ni eu ni podobra biznis klima,nisto be nema da ima...sve odnesoa u pm :mad::mad::thumbsdow,koj i da dojde posle bandava ke bide sigurno podobar.....ajde be ne zasluzuva komentari,Milton ubavo ja opisa celata situacija vo negoviot post pogore.

sticky fingers
20.09.2010., 02:13
Polako, dame i gospodo, ne kazem da nema nikog osim Gruje i BC, postoje pametne i progresivne individue, ali na zalost ne predstavljaju ozbiljnu snagu koja ce biti treci put ili tako nesto. Mnogo bih volio da sam demantiran u ovome i da mi neko pokaze da postoji seriozna treca linija kao alternativa klosarima iz obe najvece stranke kod nas. Ali dok imas drzavnu sluzbu bezbednosti koja ne vjeruje mnogo u MK bez Srbije, dok imas veliku masu naroda koji misli da je Putin svemoguci, koji misli da se na zapadu dogodila nacionalizacija tokom krize i da je socijalizam u svijetu konacno pobjedio...tesko sa trecom opcijom.
Iskreno, nadam se da nisam u pravu.

bosko007
20.09.2010., 20:27
Biznis klimata e sega podobra a.???????????????????????????????????????????
ALLOOOOOO...pa vakva izjava moze da kaze samo nekoj sto ima 2 grama mozok ili e pod impresivna euforija od figuretkive niz centarot na Skopje(posebno od dvata najnovi LAVCETA- KIBORZI pred stara avtobuska:confused::confused:.....a so KONJOKRADCIVE na vlast nema da ima ni nato ni eu ni podobra biznis klima,nisto be nema da ima...sve odnesoa u pm :mad::mad::thumbsdow,koj i da dojde posle bandava ke bide sigurno podobar.....ajde be ne zasluzuva komentari,Milton ubavo ja opisa celata situacija vo negoviot post pogore.

Nikakvi fakti samo prazni zborovi i gluposti. . . . . . . . .
Spomenicite se krivi sto sme tolku nepismeni ili mozebi Grujo........
Do koga ke se lazeme so NATO i EU. Pa neka kazat Bugarite, Slovencite, Hrvatite kolku EU/NATO im pomognale za da ja prebrodat krizata. Ili mozebi berzata kaj niv pomalku za 2% padna poradi faktot sto se clenki na EU. Pa bugarite 2 godini glava nemozat da krenat, a berzata kje ja ukunat so dekret.

Ako nesto se sporeduva treba da se sporeduva vo isti edinici merki (2005/06 : 2008/09).

1. Ako gi sporedish revidiranite f.i. na 10 kompaniii od MBI10 2005/2006 godina so revidiranite f.i. 2008/2009 ke vidish deka i prihodite a i profitot na site 10 skoro bez isklucok se drasticno zgolemeni.

2. Ako gi sporedish parite sto gi izvlekuva drzavata od firmite na osnov danoci se drasticno namaleni. Ova go zboruvam od licno iskustvo kako sopstvenik na firma. Sakash zemi go personalniot danok koj e namalen za 50% ili danokot na dobivka koj e namalen za 33%. Lani danok na dobivka bese 0. Pridonesite od plata se minimalno namaleni.

3. Eden ton administrativni proceduri se ukinati ili uprosteni. No administracijata ostana i ponatamu nepismena i tromava.

Ova se samo del od faktite. Sto se odnesuva do dolgot na drzavata kon stopanstvoto toj e zgolemen. Toa ne e problem samo na ovaa vlada toa e globalen problem na site vladi vo svet. Na kraj Beton/Granit moze i da ne se lakomat po vladinite tenderi i ke imaat pomalku pobaruvanja. No vo sekoj slucaj eden den ke im se plati. Dolgot nema da zastari.

Na ovaa drzava i falat menadzeri so vizija od tipot na Minco Jordanov. Covekot i vo vreme na kriza se proshiri vo vinarstvoto, zemjodelie, gradeznistvo, novinarstvo, sport i.t.n. Zosto li na Minco ne mu smeta Grujo, pa toj bese SDSM minister. Pa neli i za nego biznis klimata e losha.
Biznis klimata e losha samo za Andreja Josifovski koj neznae sto so Makpetrol(citaj Telma). Lukoil/Okta mu go sobraa 1/2 pazar.
Za Hari Kostov koj e tolku uspeshen sto nemoze edna dokapitalizacija da napravi.
Za Sterio Nakov koj ne e ucen po zakon da raboti i samo cisterni sonuva (citaj Alfa).
Za Ramkovski (citaj A1) koj samiot nema evidencija kolku pari dolzi i kade sve dolzi, a za drzavni dolgovi zboruva sekoja vecer.

Okolu inspekciite ne bi sakal da komentiram bidejki e glupavo da se komentira. Sto im e rabota da rabotat ako ne da kontroliraat. Pa do 2006 pola firmi ne znaeja sto e PDD-GI obrazec iako bese zakonska obvrska da go podnesuvaat. Pa firmite konecno svatija deka danocite se za da se plakaat, a ne da se prikrivaat.

P.S.
Kamcev i familijata namerno gi izostaviv bidejki za niv biznis klimata ne e dobra tuku odlicna.
Ova e moj stav. Fakti. Brojki. Ne mora da se slozish, no bi sakal da napisesh nekoja brojka, a ne samo da parafrazirash. Ekonomija e merliva kategorija zad koja stojat brojki, a ne samo pukash vo prazno.

ex...
20.09.2010., 22:24
Bole , ne sporim da ima puuno istine u tvom postu , istina je da se sve reforme sprovode kad nije SDSM na vladi ali .. ti ovo opisa ko da u MK med i mlijeko tece. Realnost je negde po sredini . Sto se tice EU i NATO ... na njih gledam kao na nuzno zlo. Mozda nije najbolje biti IN ali je jos gore biti OUT. Ak imas firmu ( a jos ako si exporter) onda znas o cemu pricam.
Pozdrav

sticky fingers
20.09.2010., 22:31
Spomenicite se krivi sto sme tolku nepismeni ili mozebi Grujo........
Do koga ke se lazeme so NATO i EU. Pa neka kazat Bugarite, Slovencite, Hrvatite kolku EU/NATO im pomognale za da ja prebrodat krizata. Ili mozebi berzata kaj niv pomalku za 2% padna poradi faktot sto se clenki na EU. Pa bugarite 2 godini glava nemozat da krenat, a berzata kje ja ukunat so dekret.
se za da se plakaat, a ne da se prikrivaat.

Ova e moj stav. Fakti. Brojki. Ne mora da se slozish, no bi sakal da napisesh nekoja brojka, a ne samo da parafrazirash. Ekonomija e merliva kategorija zad koja stojat brojki, a ne samo pukash vo prazno.

Druze Bosko, sve je ovo u redu sto si napisao. Samo, jedno pitanje, radi se o brojevima znaci :

Koliko ima investicije Bugarska i Rumunija u zadnjih 4 godina po glavi stanovnika ? Usporedi to sa MK. Iskreno, mrzi me da sada trazim sad po internetu, ali vjerujem da ce te brojke zaprepastiti. E sad, kako ne bi se mnogi latili ovakve statistike, pronalazi se neprijatelj u liku BC, traze se anticki koreni, izmisljaju se neprijatelji i izdajice ( Lj.Boskovski, B.Gerovski..) i upotrebljavaju sumnjivi likovi ( Latas, Janko, Milenko..) koji ce da mute vodu kako ne bi vidjeli da je zdravstvo u kolapsu, da je drzava najveci duznik i krivac za nelikvidnost i da je MK ubedljivi rekorder po nezaposlenosti i da nam drzavu vode deca koja neznaju si ni nos izbrisat, ali to ti je, svaki narod ima vlast koju zasluzuje. Ali brojke nisu najgore, najgore je to sto retorika, stavovi, komentari "prerodbenika" neodoljivo podsecaju na Milosevicevu Srbiju tokom '90 ih. A oko gradnje, nemojte zaboraviti da kada su Staljin i Hitler dosli na vlast prvo sto su uradili na polju ekonomije, osim otimacine kapitala, je bilo gradnja - putevi, monumentalni spomenici.. pritom govoreci kako prethodna vlast nije nista izgradila. Zvuci poznato ? Sta ce ti brojke kada je jedan Latas glasnogovornik Vlade? Pa njega bi u nekoj normalnoj zemlji stavili u lancima i dali bi mu krunu, ali u sobi sa gumenim zidovima.

I jos jedna mudrost : nemozes pasti vise od onoga koji je uvjek bio iznad tebe . Pad sa 10-te stepenice je bolniji od pada sa prve. Zato clanice NATO-a vise boli kriza nego nas, moj Bole. Ako nekome trebaju precizne brojke da bi dosao do zakljucka da smo crna rupa u okolini, onda ja cu mu malo pomoci - koliko je pao DJ, a koliko je pao MBI10 ? Eto, i brojke su protiv nas. Opet me mrzi da racunam koliko je tacno bio pad MBI i DJ ,ostavljam to onima kome treba ju precizne brojke da bi dosli do sustine.
No hard feelings :)

samba
21.09.2010., 00:27

P.S.
Kamcev i familijata namerno gi izostaviv bidejki za niv biznis klimata ne e dobra tuku odlicna.

Sakas brojki i fakti a?..ok

Direktni stranski investicii za edna godina vo zemjite okolu nas koi sto ne se clenki na EU i toa vo SREDINA NA SVETSKA KRIZA

ALBANIJA-cca 3,3 milijardi evra

KOSOVO -cca 1,1 milijardi evra

SRBIJA - cca 7,5 milijardi evra

samo za sporedba-MAKEDONIJA -cca 120 MILIONI evra :eek::confused::rolleyes::confused::confused:
...posto mnogu sakas brojki,mozes sam da presmetas kolku e toa po glava na zitel ?!

.....za ostanatite nasi komsii koi se clenki na EU podobro i da ne gi vidis brojkite!

........PA SEA TI VIDI KOJ PUKA U PRAZNO, PARAFRAZIRA I LUPA GLUPOSTI !!!!!!!

milton
21.09.2010., 00:41
@bosko007

Ovo je isto kao da covek gleda MTV1 ili kao da slusa Latasa,Milenka i onog Tomica.
Moras pod hitno izvaditi te tvoje "portokalove" naocare dok je vreme.
Bora Corba ima jedan stih koji kaze ovako "teoretski lepo zvuci al je malo drukcije u praksi" sto je jednako na ovu tvoju portokalovu rapsodiju.
Nije bitno sto su odredjene dazbine procentualno smanjenje kad je baza od koje se racuna procenat prosirena.
Posto volis brojke usporedi budzete od 2005 pa do sad i videces da je u ove portokalove godine otisao jos jedan budzet kao ovaj zadnji.Gde su otisle te silne milijarde eura.
Gde su te silne "jamb u najavi" investicije.Ali bitno je da su Bunardzici 1,2,3 spremni.
Mogu ovde sad da nabrajam do jutra i da napisem roman velik kao "Rat i Mir" pod naslovom"Kako nas portokal iscedio"

"Portokal Prikazuje" i"Lopata film" kazu da je jedna osoba kriva za sve sto ne valja u ovu drzavu u zadnjih 20godina,ali ujedno zaboravlja de je od tih 20god. cak 9god. oni bili u poziciji da urade nesto.

Ovaj narod je jako strpljiv cak i previse ali polako shvata kvaku.

Ne moze NG svoju i nesposobnost svog obdanista da zatskriva vecito iza BC.
Nije BC tako velik.

bosko007
21.09.2010., 00:51
Druze Bosko, sve je ovo u redu sto si napisao. Samo, jedno pitanje, radi se o brojevima znaci :

Koliko ima investicije Bugarska i Rumunija u zadnjih 4 godina po glavi stanovnika ? Usporedi to sa MK.
I jos jedna mudrost : nemozes pasti vise od onoga koji je uvjek bio iznad tebe . Pad sa 10-te stepenice je bolniji od pada sa prve. Zato clanice NATO-a vise boli kriza nego nas, moj Bole. Ako nekome trebaju precizne brojke da bi dosao do zakljucka da smo crna rupa u okolini, onda ja cu mu malo pomoci - koliko je pao DJ, a koliko je pao MBI10 ? Eto, i brojke su protiv nas. Opet me mrzi da racunam koliko je tacno bio pad MBI i DJ ,ostavljam to onima kome treba ju precizne brojke da bi dosli do sustine.
No hard feelings :)

Se obiduvam samo politickite diskusii da gi nasocam kon realni ekonomski pokazateli(broevi).
Mislam deka forumov vo nedostatok na svezi vesti i novi informacii pocna da zabeguva na lizgav politicki teren koj na nas sitni akcioneri ne ni nosi nisto dobro. Iskreno i apstinirav nekoe vreme poradi ovaa nekreativnost. Ponovo se javiv pri "blokot na STB" i pri pojavata na "OKA manipulatorot".
Osekjam celo vreme kako da se postavuva nekoja dilema "Branko ili Grujo". I jas javno zastanuvam zad pomaloto zlo "Grujo", a ako Minco formira partija ili nekoj mu ponudi da bide premier jas sum so nego (Iako sum akcioner na Beton/Makstil i nisto arno nemam videno od M.J.). Jas ne ja branam vladata samo tvrdam deka e najdobra sto sme ja imale dosega od site ostanati vladi na ekonomski plan. Branko dosega imase 3 mandati i nisto dobro ne pametam sto srabotil (osven Ramstor koe 100% negovo delo, TAT ne mu go prepisuvam).

Sto se odnesuva do sporedbata MKD - Bugarija.
1. Bugarite imaat daleku posposobni i poobrazovani ljuge ( citaj menageri).
2. Investicii najcesto nosat menagerite, a ne vladata.
3. Najgolem del od stranskite investicii se vo nedviznosti, a ne vo fabriki.
4. Za Makedonija nikoj vo svet ne cul. Pa taka i da saka da ne najde ne ke moze. Dodeka Bugarija e drzava so istorija, dijaspora, car .... (taka sto onie reklamni kampanji na CNN se odlicna rabota po nas)............

MBI indexot mi e omilena tema za diskusija. Negovata vrednost nema nikakva vrska so MKD biznis klimata ili ekonomskata sostojba vo MKD. Toj edinstveno ima vrska so razvojot na fondovskata industrija kaj nas i vo sosetstvoto. Toj momentalno e na tolku niski granki sto i samite lokalni direktori se dovolni da go sprecat od ponatamosen pad. Stom ke zivne fondovskata industrija na Balkanot odime ponovo na 7000. Mozebi ke cekame 2-3 godini no za tie pari vredi da se ceka. No togash nikoj nema da zboruva za spomenici, politika, EU/Nato tuku samo pari ke se brojat. I pazi togash pak Grujo i negovite pajtasi ke bidat na vlast.

Jas ne bi gi sporeduval MBI10 so DowJones, no kje napravam edna sporedba megju MKD i edna pobliska zemja clenka na EU/NATO, Bugarija. No vo ist konteks bi gi spomnal Grcija, Slovenija. Pa ti mozebi kje mi objasnish koja e pridobivkata na Sofix od clenstvoto vo EU/NATO.

MBI10 sega:2200 max2007=10057 pad za 79%
Sofix sega:392 max2007=1952 pad za 80%

P.S.
Koga kje ja otkrieme ovaa misterija za Sofix mislam deka kje ni se razjasni i sudbinata na MBI10. Se slusame vo nekoi poubavi vreminja.

bosko007
21.09.2010., 01:13
@ Samba, @Milton.
Povtorno nema brojki. Se meshaat babi i zabi, no kako sakate nemam namera da sporam samo ukazuvam deka premnogu politizirate, a od toa nema potreba.
Ako iznesuvate brojki iznesete ekonomski pokazateli 2004-2006 vo sporedba so 2007-2009. Ne sum "advokat na Grujo" no stvarno se preteruva so politika. Pa na Branko brojkite vo investicii se mizerni.
Samba soodnosot megju Srbija i MKD i vo 2003,04,05,06 bile isti.
Pa i vo bivsha YU, MKD ni od daleku ne bila na nivo so Srbija, HR, Slovenija, BH.
I vo 2016 godina koga vo MKD ke dojde dvoecot "Branko-Velija" na vlast soodnosot ke ostane ist.
Ako sporedish so Kina brojkite ke bidat uste podrasticni.

Srbija ima svetski prvaci vo odbojka, kosarka, tenis, rakomet i.t.n, a nas ne nema nikade i za toa li Grujo e kriv.

Pamet, ljuge, menadzeri toa ni fali.

bosko007
21.09.2010., 01:24
@ Samba, @Milton.
Cesen titov pionerski zbor kje glasam za SDSM.
Velija za premier, Branko direktor na A1. Ili kako sakate.
Samo ako moze poveke ekonomija, vistinski berzanski analizi, a pomalku politika i partiski stavovi.

P.S.
Se predavam.

milton
21.09.2010., 02:27
@ Samba, @Milton.
Samo ako moze poveke ekonomija, vistinski berzanski analizi, a pomalku politika i partiski stavovi.

P.S.
Se predavam.

Evo opet iskrivena slika.Ako nisi za NG automatski si za BC.Malo pazljivije procitaj to sto sam napisao i shvatices da te ja ne teram da glasas za SDSM. Ili pak kazem da su bili bolji.

Ja jos pamtim sta je bilo 95god i ne mora neko da mi pere mozak 5 puta na dan,sta i kako je bilo 95god.

Taj neko je dosao na vlast da to popravi a ne da radi isto sto je radio njegov prethodnik a u nekim stvarima cak i gore od njega.

Ekonomija je jedna jako osetljiva bilka. Pises da investicije nose menageri a ne vlada.To je tacno ali je vlada ta koja stvara biznis klimu.Znaci ne moze biti investicija ako vlada ne stvori ambient.
Ambient se ne stvara kad na svim mestima postavis poltrone i nesposobnjakovice koji su stigli tamo gde su samo zato jer imaju knjizicu a nemaju kicmu,a glavu koriste samo da bi mogli otici kod berbera.

Nemoj potcenjivati svoj narod kad kazez da nam fali pamet i da su Bugari obrazovaniji.

Znaci da sumiram i da ne zamaram vise sebe,tebe i ostale. Za ove skoro 5 god. nedovoljan (1).Isto kao i prethodni kandidat.

Ali svako ima pravo na svoje misljenje.Imati svoje misljenje u ovim vremenima moze da bude skup sport.

samba
21.09.2010., 02:32
@ Samba, @Milton.

P.S.
Se predavam.

Kakvi pusti analizi,kakvi bakraci vo ovaa situacija,znaes li ti uopste vo koj film si vlezen be strucnjak???...ako stvarno go mislis tos sto go pisuvas,togas nemam ideja koj moze da ti pomogne:rolleyes:

P.S So srekja:thumbsup:

sticky fingers
21.09.2010., 10:33
Sto se odnesuva do sporedbata MKD - Bugarija.

MBI indexot mi e omilena tema za diskusija. Negovata vrednost nema nikakva vrska so MKD biznis klimata ili ekonomskata sostojba vo MKD.

Jas ne bi gi sporeduval MBI10 so DowJones, no kje napravam edna sporedba megju MKD i edna pobliska zemja clenka na EU/NATO, Bugarija. No vo ist konteks bi gi spomnal Grcija, Slovenija. Pa ti mozebi kje mi objasnish koja e pridobivkata na Sofix od clenstvoto vo EU/NATO.

MBI10 sega:2200 max2007=10057 pad za 79%
Sofix sega:392 max2007=1952 pad za 80%

P.S.
Koga kje ja otkrieme ovaa misterija za Sofix mislam deka kje ni se razjasni i sudbinata na MBI10. Se slusame vo nekoi poubavi vreminja.

Druze Bosko, molim te procitaj ovo :
1. Grci, Slovenci, Bugari.. mogu bez problema da investiraju na stranskim berzama, a ti kao Makedonac izvan EU i NATO ne smes.
2. Grci, Slovenci, Bugari..koji za tebe nemaju nikakav profit sto su do sada u EU i NATO - kupuju nase banke, a ne mi njihove. Shvacas situaciju ?
Meni dovoljno da shvatim prednost biti u EU nego li biti na "nicijoj zemlji" .
3. Da, u pravu si, mozda nema MBI mnogo veze sa biznis klimom, ali i SOFIX onda nema veze sa bugarskom i EU biznis klimom, ali si ipak napisao. Mislis da 1% razlike u padu dokazuje nasu prednost pred Bugarima ? Ako na primer, DAX padne vise od berzanskog indexa Mauritanije, dali znaci da je Njemacka u losijem stanju nego li ova "simpaticna" africka drzava?
Zato, manimo se brojke, vidi koliko je narod siromasan kod nas i koja je perspektiva. I Bugari su siromasni, ali imaju izlaz. Koji je nas izlaz ili alternativa NATO i EU ? Sev.Koreja, Venecuela, Rusija ? To je ono strashno, sto nas svi koji do sada bili na vlasti drzali i drze u kaljugi, a u kaljugi je mutno, a u mutnome se lakse lovi. To je veca katastrofa nego da ti index padne 95% .
Za jedno si u pravu, fale nam sposobni menadzeri, ali ovakva situacija ne stvara mnogo prilike za to. Cast izuzetcima, ali nije dovoljno.

sticky fingers
21.09.2010., 12:36
[QUOTE=sticky fingers;522233]Druze Bosko, molim te procitaj ovo :
1. Grci, Slovenci, Bugari.. mogu bez problema da investiraju na stranskim berzama, a ti kao Makedonac izvan EU i NATO ne smes.

Izvinite na lapsuzu, mislio sam izvan MK.

bosko007
21.09.2010., 13:19
Anketa na Bloomberg:
Vidi majkata "KRIZATA ZAVRSHILA".
:eek::eek::eek:Kuku i EU se raspagja i toa so 75%. Pa nie makedoncite sme 95% za EU. Pa kaj kje odime sega kutrite nie. Ostanavme dezorientirani. Bez cel. Bez izlez? Alternativa nema. So Kina, Rusija, Korea po default ni e zabraneta druzba. A da fatime nekoj pat kako Turcija, pa tie i vo kriza imaat 10% rast? Gluposti? Ostanavme slepci. Sega, narod bez cel najarno e da se samoponishti.
Baba mi veleshe : "Taman se fativme na oro tapanot se skina".
Jebiga ne sme nie krivi sto EU se raspagja. Koj bi mozel toa da go predvide?

http://www.time.mk/read/26fab6e4fa/d20be22d55/index.html

sticky fingers
21.09.2010., 16:52
Anketa na Bloomberg:
Vidi majkata "KRIZATA ZAVRSHILA".
:eek::eek::eek:Kuku i EU se raspagja i toa so 75%. Pa nie makedoncite sme 95% za EU. Pa kaj kje odime sega kutrite nie. Ostanavme dezorientirani. Bez cel. Bez izlez? Alternativa nema. So Kina, Rusija, Korea po default ni e zabraneta druzba. A da fatime nekoj pat kako Turcija, pa tie i vo kriza imaat 10% rast? Gluposti? Ostanavme slepci. Sega, narod bez cel najarno e da se samoponishti.
Baba mi veleshe : "Taman se fativme na oro tapanot se skina".
Jebiga ne sme nie krivi sto EU se raspagja. Koj bi mozel toa da go predvide?

http://www.time.mk/read/26fab6e4fa/d20be22d55/index.html

A, nije fer da krijes da se EU vec raspada, pa da mi ovde brbljamo kako je EU nasa pozeljna destinacija, neznajuci za ovo raspadanje. Drugi put na vrijeme da nas upozoris o ovakvim stvarima.
Stvarno, nekoliko nas pisali ovde da je perspektiva MK u EU, kad ono..pocelo raspadanje. A Turcija ima 10% rast, Kongo moze u 2011 da ima 28% rasta, a mi samo kao papagaji : EU,EU... Vidi koliko ima jos razvijenijih regiona u svijetu. Jos samo da Amerika i Engleska postanu zemlje proleterske..
Sorry, necemo vise o EU i NATO.

Menadzerica
21.09.2010., 19:19
Zivio Drug Tito i pokret Nesvrstanih. To je interesantno drustvo : Egipat, Indija, Zimbabve, Etiopija, Burkina Faso, Niger.. Jebote, mogla bi i neka strana investicija kapnuti .

samba
21.09.2010., 20:30
Zivio Drug Tito i pokret Nesvrstanih. To je interesantno drustvo : Egipat, Indija, Zimbabve, Etiopija, Burkina Faso, Niger.. Jebote, mogla bi i neka strana investicija kapnuti .

:biggrin::thumbsup:

sticky fingers
22.09.2010., 11:22
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6028046,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb

Da smo dosada resili pitanje politickog kursa i usli u isto jato gde su vec Slovenija, Bugarska, Grcka.. ne bi smo bili potencijalni ucesnici u novom prekrojavanju Balkana. Samo bi sa strane pijuci uzo :) i posmatrali budale kako se otimaju za teritorije i trejdaju narode. Ovako, neko drugi pijucka i posmatrace kako se koprcamo da ne udjemo u potencijalno prekrojavanje granica u srpskoj reziji i albanskoj produkciji. EU ce biti kostimografija, imat cemo sarene kostime, ako nista drugo.
Dzenlmentsvo nas unistilo, nismo si sami dozvolili da udjemo u evroatlantske intergracije prije Srbije, oni su ipak Big Brother, zar ne ?

bosko007
22.09.2010., 13:34
Glupaci frlaat pari vo veter. Pa po bogu lugje dali ste normalni. Kriza e. Biznis klima nula. Spomenici milijarda. Partiski vojska hara po firmi. Danocni kazni. NatoEu ni na povidok. Ostanavme crna dupka vo Evropa, a tie pari frlaat. Garant gi ukrale parite stom vaka lesno gi frlaat. KRETENI da se lincuvaat poradi rusenje na biznis klimata vo MKD. Ramkovski i Kabranov uste vecer na ti raspnat na vesti.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E537E16964860447B75AE459E6E3D195
http://www.makfax.com.mk/116704

sticky fingers
22.09.2010., 14:16
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E537E16964860447B75AE459E6E3D195

Da, ovo je za pohvalu, posebno ako je sa svojim kapitalom i trudom ucinjeno.
Nego..koliko zaposlenja su doneli spomenici ? :(

I jos 2 pitanja, stvarno ako moze neko naci logiku :

1 . Imajuci kompaniju za proizvodnju autobusa ( FAS 11 Oktomvri), u vremenu kada je MK rekorder po najnizoj sumi investicije, kada se trose velike sume narodnog novca za spotove i kampanje za privlacenje investitora kod nas..zasto se autobusi, i to dvokatni narucuju iz Kine :eek: a potom se spas trazi u Ukrajini kod sumnjivog biznismena :( ?? Kako cemo mi da privlacimo strance kada ni sami ne kupujemo domace proizvode ? Ima li neko logican odgovor na ovo ?
2. Zasto se ne investira se nit euro u koridor Istok-Zapad koji je istovremeno trn u oku Srbije i Grcke ? Ispada da je trn u oku i nase vladajuce garniture, ali i bivsima je bilo, nazalost. Imamo slicne interese sa ova nasa 2 susjeda ili cista koincidencija je nemanje interesa za povezivanje sa Bugarskom i Albanijom ?

Nazovite me paranoikom, ali zar ne mislite da neko preko nerazvijanja putne i zeljeznicke mreze istok - zapad, preko antikvizacije i konstantno prepucavanje sa EU diplomatima..zeli da izolira Makedoniju ? I da ex-prestionica sa severa opet odlucuje za nas ?

sticky fingers
22.09.2010., 14:32
Nije bas MK news, ali je Balkan news :http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DD1B23ACB0F0BE44A9F9A2916EFAE211

Ovako se to radi !!

bosko007
22.09.2010., 15:46
Nije bas MK news, ali je Balkan news :http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DD1B23ACB0F0BE44A9F9A2916EFAE211

Ovako se to radi !!
Mislish na ova.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AD26D34ED34FEF4193F3BF04CEDC9D68
Mislish na bul.Srbija koj e pri kraj.
Ilindenska e super, a tolku mnogu protesti, novinarski plukanja, potpaluvanja na strasti.
Sekoja cest za Koce sto gi izdrza site tie omalovazuvanja i go istera proektot do kraj.
Pa ajde realno kazi koga vo Skopje se gradelo povekje? Na sekoj cekor tarabi duri i grdo izgleda.

Ova mi doagja sega na pamet. Ova leto sto sum pominal.
=>
Lakavica-Negotino 30 km rekonstruiran pat.
Radovish-Strumica vo gradba.
Kozuf(info TV ne sum pominal), patot preku Kozjak, Stracin-Kratovo rekonstruiran, Tetovsko se rekonstruira, Valandovo, Tabanovce-KU ......

Edno prasanje koga drug pat vo MKD se izgradilo povekje od 1990 god. navamu. Smetaj infrastrukturni proekti pocnati i zavrseni pod edna vlast. Mozebi kje gi ispishes na forumov pa site da gi procitame

P.S.
Koja propagandna masinerija. Kolku povekje zema sila ovaa propaganda tolku sum poubeden deka Gruevski mozebi i ne e tolku losh. Kako da slusam vesti na AlfaTV. Pa tie novinari od kancelarija ne izlegle. Vesti prevzemaat od Makfaks i Reuters. Milioni i milijardi za niv se isti brojki. Prihodi od dobivka ne razlikuvaat. A kreiraat javno mislenje, biznis klima, politicki ambient.

bosko007 ekspert-pljukac po makedonski novinari i kontra fan na B.C..

sticky fingers
22.09.2010., 17:04
Lako je graditi kada ne placas za to. Pitaj Granit koliko im drzava placa. A ako ovo sto si pomenuo moze parirati projektima koji se grade u Srbiji i Albaniji, onda vjeruj mi to je razlog za jos veci pesimizam.
I molim vas, dajte vec jednom prestanite sa BC, mislim znamo ko je on, ali nemozete se vecno pravdati da je on bio gori. Ok, evo priznajem, BC je bi najveci lopov, ali ako je tako, zasto ga ne uhapse vec jednom ?? Ja cu prvi cestitati na hapsenju BC. Ajde, imaju kao fakte, argumente da je pokrao drzavu - zasto ga ne uhapse ? Pa bas zato sto nisu nista gradili nisu vise na vlasti, bili smo protiv njih ( SDSM ). A sta imamo sad, kopiju Srbije za vrijeme '90-ih ? I Milosevic je gradio, govoreci kako komunjarski birokrati nisu nista gradili pre njih. I u pravu je bio, sto se tice toga. Ali sjecamo se i cjenu za taj populizam koju su Srbi platili. Mi smo izgleda taj dio oko placanja propustili.
Znaci konacno oko gradnje : ono sto prerodbenici grade, nije dovoljno da pokriju katastrofalnu losu vanjsku politiku i to sto MK polako zalikuje na SR Jugoslaviju. I nedovljno grade, neke rekonstrukcije lokalnih puteva nemogu se meriti sa gigantskim projektima Albanije, recimo. I nemojte jos jednom da mi pomenete BC-a ili kako ovi bivsi nisu nista gradili, neukusno je vec. Ovi su dobili mandat da rade i stvaraju, a ne da kukaju kako je BC upropastio drzavu, pa eto ovi toliko mogu. Ovo je navreda za nas intelegentne, da se neko cijelo vreme vadi na jednog covjeka - BC. Ili kako se kaze, onaj ko nema buducnost i viziju, hvata se za istoriju ( antika, vrijeme SDSM..)

Del Boy
22.09.2010., 17:08
Kozuf(info TV ne sum pominal), patot preku Kozjak, Stracin-Kratovo rekonstruiran, Tetovsko se rekonstruira, Valandovo, Tabanovce-KU ......

Sve same autostrade. :biggrin:

sticky fingers
22.09.2010., 17:09
ovo zadnje je bio poslednji komentar na ovu temu, necu vise komentirati postove u stilu:
" mi ipak nesto gradimo" , "oni su bili veci lopovi", "ne treba nam EU, vidite da propada.."

Previse se ipak ispolitizovalo sve ovo,a posto boli me sturac za obe partije prestacu sa politikom, iako politika je nezibezna kada je berza u pitanju, ali dosta je. Dovoljno je receno sa svake strane.

samba
22.09.2010., 17:18

:biggrin: A SHAMAC -SARAJEVO i BRCKO- BANOVICI A?:biggrin:

bosko007
22.09.2010., 18:05

Ima i eden aerodrom. Tav go gradi :biggrin:.
Bez zaebancija klima nikad bolja :).

bosko007
22.09.2010., 18:17
ovo zadnje je bio poslednji komentar na ovu temu, necu vise komentirati postove u stilu:
" mi ipak nesto gradimo" , "oni su bili veci lopovi", "ne treba nam EU, vidite da propada.."

Previse se ipak ispolitizovalo sve ovo,a posto boli me sturac za obe partije prestacu sa politikom, iako politika je nezibezna kada je berza u pitanju, ali dosta je. Dovoljno je receno sa svake strane.

Pa jas toa celo vreme go zboruvam BATALI POLITIKA COVECE.
A vie pak ista ploca EU, NATO, SPOMENICI, EU, NATO, SPOMENICI, EU, NATO, SPOMENICI, MILOSEVIK(toj e ponov).

Ako te sfativ :
1. Branko e gjubre. Lopov. Katastrofa. Ne go sakame nazad.
2. Grujo e podobar od Branko i Ljubco. Najdobar do sega. No ne dovolno dobar.
3. Sakame nov premier uste podobar od Grujo. No ne SDSM bidejki od niv nisto dobro ne vidovme, a imaa dovolno shansi. Mozebi Minco Jordanov. Ili nemu slicen.
Jas sum 100% slozen so ovoj zaklucok.
A predlog zaklucokot go stavam na glasanje.
Pa drugari forumasi mozeme da pokreneme akcija i da kandidirame nov premier. Ne mi teknuva na nekoj posposoben od Minco.

Eve i nesto za ubav kraj (iskreno se nadevam) .

http://www.youtube.com/watch?v=OOHRU2JvKxo&feature=related

sticky fingers
22.09.2010., 18:40
Sve je to ok, druze Bosko, osim u drugoj tacki gde se apsolutno ne slazem, cak mislim obrnuto ,ali necemo politizirati sada.
A oko premijera.. glasam za Premier League:thumbsup:
Tacnije, sir Alex Ferguson.

apis
22.09.2010., 18:58
Sve je to ok, druze Bosko, osim u drugoj tacki gde se apsolutno ne slazem, cak mislim obrnuto ,ali necemo politizirati sada.

Anceloti......... I reci tvom prijatelju da je Jordanov jos i najgori, duplo golo.
Pisac ovog reda je bivsi idelopoklonik g-dina Jordanova

why
22.09.2010., 19:21
@bosko007

Ovo je isto kao da covek gleda MTV1 ili kao da slusa Latasa,Milenka i onog Tomica.
Moras pod hitno izvaditi te tvoje "portokalove" naocare dok je vreme.
Bora Corba ima jedan stih koji kaze ovako "teoretski lepo zvuci al je malo drukcije u praksi" sto je jednako na ovu tvoju portokalovu rapsodiju.
Nije bitno sto su odredjene dazbine procentualno smanjenje kad je baza od koje se racuna procenat prosirena.
Posto volis brojke usporedi budzete od 2005 pa do sad i videces da je u ove portokalove godine otisao jos jedan budzet kao ovaj zadnji.Gde su otisle te silne milijarde eura.
Gde su te silne "jamb u najavi" investicije.Ali bitno je da su Bunardzici 1,2,3 spremni.
Mogu ovde sad da nabrajam do jutra i da napisem roman velik kao "Rat i Mir" pod naslovom"Kako nas portokal iscedio"

"Portokal Prikazuje" i"Lopata film" kazu da je jedna osoba kriva za sve sto ne valja u ovu drzavu u zadnjih 20godina,ali ujedno zaboravlja de je od tih 20god. cak 9god. oni bili u poziciji da urade nesto.

Ovaj narod je jako strpljiv cak i previse ali polako shvata kvaku.

Ne moze NG svoju i nesposobnost svog obdanista da zatskriva vecito iza BC.
Nije BC tako velik.

NAJNOVO: ,,Груевски не го сакаат во Њујорк?!,,

http://www.time.mk/read/c7a1fce725/c5d0f9f03f/index.html

William O'Neil
22.09.2010., 23:48

Mivka, straslivec, buljas, beskicmenjak...kako li da se narece ova govedo? i site ostanati drugari od drustvo (Mile, Stavre, Ice, Djole, Konj....) :thumbsdow

bosko007
23.09.2010., 00:20

Znaci pak nema konsenzus. Jebi ga!!
Ferguson e za traktori, nie birame premier.
Ne se slazesh, al ipak nema brojke. OK. Pljuvanje bez cifre.
Togash Grujo ostanuva fiks.
Pa so srekja. Ako vie velite KRIZA, onda stvarno KRIZA. Sitkajte lugje dodeka e vreme. Grujo e fiks za 2011. Razdeli pa vladaj!

bosko007
23.09.2010., 00:33

Dobro e AlfaTV. Siguren izvor. Direkno ima info od Ban Ki Mun. Sterjo broadcast prikazuva. + ? ! na kraj za da ne gi tuzat. Dnevnik skolo. A Pekabesko sto gradi 10 mil. EUR. fabrika nema na vesti :biggrin:.

Menadzerica
23.09.2010., 00:36
Znaci pak nema konsenzus. Jebi ga!!
Ferguson e za traktori, nie birame premier.
Ne se slazesh, al ipak nema brojke. OK. Pljuvanje bez cifre.
Togash Grujo ostanuva fiks.
Pa so srekja. Ako vie velite KRIZA, onda stvarno KRIZA. Sitkajte lugje dodeka e vreme. Grujo e fiks za 2011. Razdeli pa vladaj!

Coef. 1:100 Wanna bet ?

bosko007
23.09.2010., 00:42
Lugje stvarno loshi vesti od MKD. Prodavajte dodeka ima ubava cena. MSE so Grujo nema niskogash da ja bide. A Grujo ostanuva premier uste 5 god.
Nemoj da kazete ne sum vi kazal. Branko so Sterio i Ramkovski vo jato moze da stigne do poshten poraz.

bosko007
23.09.2010., 00:44
Coef. 1:100 Wanna bet ?

100 za kogo? Grujo ti e 1:1 !

milton
23.09.2010., 01:10

Ma nemoguce.
Mora da je Crvenko opet sjebo stvar.Prvo je sjebo ovu blizu okolinu,pa zatim Evropu a evo sad pustio pipke i u USA.
Ispada da je ovaj Crvenko najaci frajer u svetu. Kakav Obama kakav Putin kakvi bakraci Makedonci opet vladaju svetom kao onomad Aleksandar.
Sad jos Pasko da sakupi stvari koje je Crvenko koristio dok je bio mali i eto prilike za novi muzej.A moze ce i neki spomenik da izadje nikad se ne zna.

Ili je mozda agenda naseg Gruja prepuna pa nema vremena da se bakce tamo po Americi dok ovde posao ceka.
Poceli su sa stranim investicijama,produzili sa otvaranjem lokalnih puteva a naredni korak je ici po kucama kao u onom skecu K-15,jer kad neko gradi kucu to je investicija a zna se ko je zasluzan za investicije ovde kod nas.I kad kupis nesto kod kuce zna se ko je opet zasluzan za to.

A i sta ce tamo.
Njemu je nezgodno,toliko lopata je proslo kroz ruku izasli zuljevi, a treba da se covek rukuje tamo.Nije u redu.
Na stranu sta ce nabiti komplekse svim prisutnim tamo koji nisi nikad uzeli lopatu u ruku.

sticky fingers
23.09.2010., 01:47
Druze Bosko, pa malo li smo cifre do sada napisali ovde i prepucavali ? Kazem ti, brojke su cudna stvar. Evo i dokaza :

Za 2009g. GDP per capita :
China $ 3,687
Makedonija $ 4,516
Turkey $ 8,248
Germany $ 40,873
USA $ 46,436

izvor : World Bank

Pohvalio si Turke da su imali 10% rast, tako ? Stvarno, to je za pohvalu. Izracunaj sada koliko ce njima trebati da stignu Njemacku, a potom USA ? A USA i Njemacka odamno nisu imali takav impresivan rast od 10%. Dali znaci da Turkey ima mocniju ekonomiju od USA i Germany ? Znaci, ako Bangladesh u 2011 ima rast od recimo 12.5%, a EU samo 2.3%, znaci da se EU raspada ida je bolje zivjeti u Bagladeshu ?? Ovo su "pastirske"matematike, nemoj ih i ti koristiti.
A Chinu sam boldirao kako bi svi oni koji misle da China je nesto vise od holivudske price vide koji je standard Kineza. Naravno, po ukupnom GDP su medju prvima, ali ima ih 1.2 mlrd. stanovnika. Treba to prehraniti, zadovoljiti..Bice i oni jednom prava velesila, to je nesporno, ali jos uvjek njihova ekonomija dobija impuls ( cashhhh) od USA i raspadnute EU - Germany, UK, France..A i neko mora ipak da placa americke dugove, China je najbolji kandidat, ima da poslusno rade i cute dok Ameri trose i uzivaju. Da, imaju Kinezi ogromni suficit, imaju to i arapski seici. Ali da nije bilo zapadnoga kapitala i pocetne investicije - China bi bila sada North Corea. A kao sto rekoh, dobar dio suficita sluzi kako bi Ameri uzivali ( USA bonds ).
Hm, zaboravio sam u ovome eseju MK, koja u odnosu per capita sa Kinezima stojimo 1:1.22 za nas, ali u odnosu GDP nominal - 1:532 !! za Kineze. Tako da i ono malo prednosti sto imamo per capita se topi pred onolikom razlikom u ukupnom GDP. Pu, ni od kineza nismo bolji :) . A odnos EU:China GDP nominal je 12,455,979 : 4,909,280 ( u milionima USD ).
Dakle, EU ima cca 2.5 veci GDP od toliko hvaljene Chine. A EU se raspada.

A sad jedno pitanje bez brojke - da ili ne :
1. MK ima najvecu stopu nezaposlenosti u regionu?
2. MK ima najmanje investicije po glavi stanovnika ?

Ako nije bilo dovoljno brojeva u ovom ponocnom postu, mogu ja i vise. Ali trazim pomoc za zadnja dva pitanja, mozda ce neko pomoci da izvadi brojke za MK i usporedi sa susjedima ? Ili Ex-YU drzavice ?

PS
Sir Alexa Fergusona nemozemo uporedjivati sa pastirima, ovaj moze do Kraljice kad god oce, a pastir nemoze ni do Clintonove.

Titan
23.09.2010., 01:51
Mark MObiusov fond koji ima sredstva od vise 42 milijardi $ otvorio racun i deponirao zamasnu lovu u nekoliko Balkanskih zemalja za ulaz u deonice, primarni interes Balkan bez GR TR nabrojacu 1 zemju deponenta<BG, to je ono sto bi podiglo svotu burze regiji a ne SL HR ili MK a mi i dalje bistrimo politiku o premiera, stalno pijani opozicioner itn.

bosko007
23.09.2010., 02:31
Mark MObiusov fond koji ima sredstva od vise 42 milijardi $ otvorio racun i deponirao zamasnu lovu u nekoliko Balkanskih zemalja za ulaz u deonice, primarni interes Balkan bez GR TR nabrojacu 1 zemju deponenta<BG, to je ono sto bi podiglo svotu burze regiji a ne SL HR ili MK a mi i dalje bistrimo politiku o premiera, stalno pijani opozicioner itn.

Posteno. Drugarce priznavam kriv sum, no sto kje prais razbijam opozicioni front sam. Kolku i da zvuci nerealno, dobro zvuci. I jas da imam milijarda $ kje si ja kupam cela MSE so se fondovi, no bez menageri.
Super razbi barem monotonija:).

sticky fingers
23.09.2010., 09:47
Vi stvarno mislite da mozete pricati o berzi, a izostaviti politiku ?? Na akcije ne uticu odluke politicara, mjere Vlade, intervencije Centralnih banaka.. ????????? Da ne spominjem vanredne situacije, vojne konflikte, neizvesnost na politickoj sceni, izbori... Ako ti u okolini izbije vojni konflikt ili drzavni udar recimo, mozes se slikati sa niskim P/E tvojih dionica. Ili ako si prezaduzen kao Grcka. Ili ako imas vanredne izbore od kojih ce zavisiti buduci strateski kurs tvoje drzave. Ili..
Evo vam jedan link ( materjal u pdf je preveliki za attachment) da vidite kako Ameri gledaju na povezanost US Government, GDP, Debt, Stocks, Bonds.. Samo pazite, pominju se politicari ovde. http://feedproxy.google.com/~r/InfectiousGreed/~3/64oWMeyNRfw/us_government_d.html
A o teskim milijardama koje se vrte na Balkanu, vec godinu dana slusam tu pricu . Ne kazem da nije istina, samo nadam se da ce od svih tih prica bar jedna postati istinita. A tada, sve ono sto smo pisali do sada nece biti bitno vise. Pogotovo ako se dobro istovarimo i cash-iramo i odemo na Kubu. Ko zna, sve je moguce.

PS
Cudna stvar, i kada je BC bio na vlast, stavljali su me i opozicioni front. Hebi ga, malo kritike vlasti i ides u opozicionu partiju, a to je zlo, zar ne ? Eh, zlatni socijalizam, gde su se svi slagali sa KPJ, nije bilo opozicione kritike, svi sretni..

BET-MAN
23.09.2010., 09:56
PS
Cudna stvar, i kada je BC bio na vlast, stavljali su me i opozicioni front. Hebi ga, malo kritike vlasti i ides u opozicionu partiju, a to je zlo, zar ne ? Eh, zlatni socijalizam, gde su se svi slagali sa KPJ, nije bilo opozicione kritike, svi sretni..
Nije tvoj slucaj cudan, ipak je najbolje da si vecita opozicija zar ne?:biggrin:
Nego sta da kazu svi oni (a verujem da se znaju koji su), koji su u onoj najboljoj godini za MSE drukali kako je ovaj nas Grujo revolucionar i da cemo tek sada videti prosperitet, a sada pljuju po njemu....:thumbsdow

ShefketRamadani
23.09.2010., 10:30
Mark MObiusov fond koji ima sredstva od vise 42 milijardi $ otvorio racun i deponirao zamasnu lovu u nekoliko Balkanskih zemalja za ulaz u deonice, primarni interes Balkan bez GR TR nabrojacu 1 zemju deponenta<BG, to je ono sto bi podiglo svotu burze regiji a ne SL HR ili MK

veli:Mobius further announced that in addition to Hungary and Bulgaria, he is considering shares in Poland, the Czech Republic, Russia, and Romania.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=116943

p.s. tekstov e star,ama ne tolku mnogu,Daj ponov link i normalno so druga sodrzina :thumbsup:

bosko007
23.09.2010., 10:34
Nije tvoj slucaj cudan, ipak je najbolje da si vecita opozicija zar ne?:biggrin:
Nego sta da kazu svi oni (a verujem da se znaju koji su), koji su u onoj najboljoj godini za MSE drukali kako je ovaj nas Grujo revolucionar i da cemo tek sada videti prosperitet, a sada pljuju po njemu....:thumbsdow

Bice on opet revolucionar, pa govedo, pa opet revolucionar, pa opet govedo . . .
Sve zavisi od toa kako se dvizi MSE.

why
23.09.2010., 10:39
MSE paga tri godini, znaci...

sticky fingers
23.09.2010., 11:04
Bice on opet revolucionar, pa govedo, pa opet revolucionar, pa opet govedo . . .
Sve zavisi od toa kako se dvizi MSE.

Prosle godine je MBI bio u porastu, pa opet nije bio revolucionar. A nije ni govedo, on je pastir . Govedo je onaj koji ga je tako nazvao, i to " U ime naroda" .

samba
23.09.2010., 11:14
BOSKO 007 ZA PREMIER,GRUJO ZAMENIK, KEC U KEC :luxhello: :biggrin:

Titan
23.09.2010., 11:43
veli:Mobius further announced that in addition to Hungary and Bulgaria, he is considering shares in Poland, the Czech Republic, Russia, and Romania.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=116943

p.s. tekstov e star,ama ne tolku mnogu,Daj ponov link i normalno so druga sodrzina :thumbsup:

Da ima teksta na netu onda ne bi mogao uradit sto zeli. To sto je u tekst radi se + Enlarged EU . On ti je tamo pre ulaska te zemje u EU.
Klasifikacija Balkana i Sub Balkan exc. Greece Turkey. Balkanov index nije pratio ostale EU index u zadnji 1 god. depricirao sa decoupl. od skoro -30%, mozda nest sledi a mozda i cista slucajnost.

sticky fingers
28.09.2010., 19:28
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9C5E6DB7794BB644A16420B052F0D645

Dakle, Rusi dolaze. Dobro je da ce konacno u MK uci cjev. Loso je sto ce to biti ruska cjev, a dosada se niko nije usrecio sa ruskim cjevima u..
Gasifikacija ce donjeti dosta benefita za MK i to je super.
Ali ako nasa vlada preferira ruski gasovod pre Nabuka, onda se vidi koji je geopoliticki kurs MK. A glavna se bitka u svijetu bije oko naftovoda i gasovoda. Lijepo je piti naftu i gas iz obe cjevi, ali nakraj moras da izaberes jednu, da ne bi ostao bez ijednu.
Imamo : NATO skepticizam, glumljenje pregovore kako bi se ulazak u EU i NATO odlagao, pa imamo M.Trenevskog za NATO ambasadora, imamo Latasa koji ne moze da prezali Drazu M., imamo anti Albanske i kvazipravoslavne strukture koje su cudno povezane sa vladajucom strankom, svi se do jednog pale na Putina..
Previse koincidencije ima ovde, da covjek pomisli da ovi "nasi" vise vjeruju u Mother Russia nego sami Rusi. Do sada se pokazalo da je biranje saveznicke- angloamericke strane pravilna stvar, nadam se da "nasi" na vlasti imaju to u predvid.

mk_trejader
28.09.2010., 20:21
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9C5E6DB7794BB644A16420B052F0D645

Dakle, Rusi dolaze. Dobro je da ce konacno u MK uci cjev. Loso je sto ce to biti ruska cjev, a dosada se niko nije usrecio sa ruskim cjevima u..
Gasifikacija ce donjeti dosta benefita za MK i to je super.
Ali ako nasa vlada preferira ruski gasovod pre Nabuka, onda se vidi koji je geopoliticki kurs MK. A glavna se bitka u svijetu bije oko naftovoda i gasovoda. Lijepo je piti naftu i gas iz obe cjevi, ali nakraj moras da izaberes jednu, da ne bi ostao bez ijednu.
Imamo : NATO skepticizam, glumljenje pregovore kako bi se ulazak u EU i NATO odlagao, pa imamo M.Trenevskog za NATO ambasadora, imamo Latasa koji ne moze da prezali Drazu M., imamo anti Albanske i kvazipravoslavne strukture koje su cudno povezane sa vladajucom strankom, svi se do jednog pale na Putina..
Previse koincidencije ima ovde, da covjek pomisli da ovi "nasi" vise vjeruju u Mother Russia nego sami Rusi. Do sada se pokazalo da je biranje saveznicke- angloamericke strane pravilna stvar, nadam se da "nasi" na vlasti imaju to u predvid.

cime se ti sine drogiras ???

otrjezni se i procitaj ljepo sta lupetas ....

nabuko .. huh

sticky fingers
29.09.2010., 09:47
Evo otrjeznio se posle terevenke... Znaci:

Citaj malo bolje prije svakog reply-ja i pronadji sustinu onoga sto mislis da je lupetanje, Putinu moj. U svijetu postoje malo veci interesi nego li samo da ti udje ruska cijev. Bugari su to iskusili kada su hteli dvocjevku, a ruski covjek ( Mislim da je bio S.Stanisev ali nisam 100% siguran tako da mozes da stavis ovo ime pod "lupetanje") je malo popushio. A nije samo gasovod u pitanju, ali treba citati pre nego se postira, zar ne ? A Nabuko..on ustvari nije toliko bitan sada za nas, a dali ce nekad biti u opticaju, i to niko nezna, bitno je dali MK gleda na istok ili na zapad, to je poenta mog ranijeg "lupetanja". Ja licno sam da svi gasovodi u okolini prolaze odavde, pa da se ofajdimo. Samo nekako ispada da svaki put kada neko pokusa da vodi ljubav sa Rusima ili sa njihovim cjevima, nesto se neugodno desi. Znaci, rezime je da gasovod kao gasovod je ok, samo ja bih licno zeljeo da MK vec jednom odredi kurs svoje vanjske politike, a dok se to ne odredi Nabuko na papiru vise vrijedi nego prava ruska cijev u zadnjicu. Ili da uprostim jos vise: bolje bez gasovoda a pravi geostrateski kurs nego li gasovod i cekati pomoc od majke Rusije . Nazalost, mislim da kod nas postoje samo dve opcije iako cu da ponovim da teoretski svi gasovodu su ok i da je gaspormov s time sto je realniji puno bolji. Ali teoretski i za drugu drzavu u drugoj situaciji itd...
To je moje mislenje i mozda i gresim, ustvari nadam se da gresim i da cemo imati i gasprom ovde i za sada dalekoga Nabuka i biti u angloamerickoj alijansi. Ali nekako mislim da nemozemo sve imati.
Imam pravo na svoje mislenje i gledanje stvari iz svojeg ugla ili sve sto ne odgovara gazpromu je lupetanje ? Tako i Putin i nas "pastir" pljuju oponente kada se dogodi da neko se ne slaze sa njihovim gledistima. Zato, pravac USA pa makar i sa utopijskim Nabukom i bez ruskih cijevi, ako vec nemoze oba dve.

why
29.09.2010., 11:26
Mozocite na studenata vojna sugeriraat Obama da ja pikne Makedonija vo NATO vo noemvri ili nabrgu po samitot:

http://csis.org/files/publication/100917_Bugajski_WesternBalkans_WEB.pdf

Henri Kisinger i Zbignew Bzezinski vo akcija. Na USA ne i odgovara Makedonija da ostane ,,another useful frozen country for Russian authorities,,(strana 83). Kisinger i Bzezinski, mozocite na strategijata sto uspea da go srusi socijalizmot i Sovetskiot sojuz, se vo bordot i sovetnici na CSIS, ,,institutot,, od vcerasnite vesti, koj predlaga nacini za resavanje na sporot so Grcija

http://csis.org/about-us/board-trustees
http://csis.org/about-us/counselors

sticky fingers
29.09.2010., 11:45
Druze Why, imas iskren aplauz za ovaj post. To je upravo ono sto pricam cijelo vrijeme, sad je vrijeme za velike odluke, savjeznici ili oni drugi. Nadam se da ce MK uci u NATO prije nego sto cudne individue koji bi trazili izlaz kod nesvrstanih i kod Rusa dobili vecu vlast. Tek kada budemo na sigurnome necu biti paranoik, a onda mogu gazprom da investiraju milijarde $ kod nas, iako to mogu i sada, samo Rusima ne vjerujem, eto. Ali neki to ne razumjeju, a eto, H.Kisinger, Why, Sticky Fingers i te kako to znaju. Ako ljubitelji gazproma i SSSR ( prepoznace se gospoda koji ovde salju komentare "ala Breznjev" ) zele da MK bude "another usefull frozen state", mogu da idu u North Corea, tamu ce imati razumjevanje za njihove stavove i nece tamo biti Sticky Fingersa da "lupetaju".

PS
I NATO je shit i pod velom demokracije forsira diktaturu, to i mala djeca znaju, ali dok ne bude MK sposobna da sama formira vojni savez i diktira svjetsku politiku :) , onda idi sa trendom. Trend is your friend, kazu.

Prof. Josef
29.09.2010., 11:56
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=94C8A8BCE8E564439A10F6A75C278064

:biggrin:

И од инвестицискиот фонд „Иново“ велат дека сега е вистински момент за купување акции во македонските компании, кои покажуваат добри резултати, но оти треба да се врати интересот на странците за нашиот пазар. „Акциите на домашните компании навистина се евтини и затоа треба да се купува. Ние како фонд сега само купуваме, а не продаваме. Покрај акциите на Комерцијална, ’Алкалоид‘, интересни се и акциите и на ’Топлификација‘, на ’Макпетрол‘, а и ’Телеком‘ секогаш е актуелен. Моментно има знаци на подобрување во економијата. Но, на пример, позитивниот сигнал дека во вториот квартал има раст од 0,4 отсто вчера не се одрази на Берзата.

Tolku golemo tresenje gluposti, navlekuvanje itd, mislam deka nema ni vo Zimbabwe

sticky fingers
29.09.2010., 12:22
Ako ljubitelji gazproma i SSSR ( prepoznace se gospoda koji ovde salju komentare "ala Breznjev" ) zele da MK bude "another usefull frozen state", mogu da idu u North Corea, tamu ce imati razumjevanje za njihove stavove i nece tamo biti Sticky Fingersa da "lupetaju".

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4D9FE2D79E2DD248B18D2AC7563D2B4C

Isto potpisujem ono sto je ovde napisano. Ovakvih http://en.wikipedia.org/wiki/Eduard_Limonov vec ima kod nas i su u malo vecem broju nego sto to dobri ukus dozvoljava.

mihail
30.09.2010., 14:37
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4D9FE2D79E2DD248B18D2AC7563D2B4C

Isto potpisujem ono sto je ovde napisano. Ovakvih http://en.wikipedia.org/wiki/Eduard_Limonov vec ima kod nas i su u malo vecem broju nego sto to dobri ukus dozvoljava.

Ovo www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4D9FE2D79E2DD248B18D2AC7563D2B4C
je ovo: "Мебел од фантазијата за Музејот на ВМРО
Владата нарача мебел од фантазијата, тежок 820.000 евра, за ентериерно уредување на Музејот на ВМРО и на Музејот на ...".
Jesi htio to postirati?:confused:

sticky fingers
30.09.2010., 23:14
Ovo www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4D9FE2D79E2DD248B18D2AC7563D2B4C
je ovo: "Мебел од фантазијата за Музејот на ВМРО
Владата нарача мебел од фантазијата, тежок 820.000 евра, за ентериерно уредување на Музејот на ВМРО и на Музејот на ...".
Jesi htio to postirati?:confused:

Nije bilo to, ali ovo je bolje :)
Neznam kako je to ispalo, evo pokusat cu ponovo : http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8619F17041A39D4B83CC00DB4155878B&arc=1
Radi se o kolumni Aleksa Bukarskog u "Dnevniku" koji opisuje mentalno zdravlje mnogih nasih sunarodnika i ukazuje na opasnost od osjecaja inferiornosti u odnosu na ostale narode, a to proizvodi radikalizam u stilu Limonova. Aludira na one individue koje bi zeljeli cvrstu ruku i koji misle da demokratija nije za nas ovde.
Ako i ovoga puta ne uspe, radi se o kolumni u broju "Dnevnika" od 28.09

mihail
01.10.2010., 17:10
Nije bilo to, ali ovo je bolje :)
Neznam kako je to ispalo, evo pokusat cu ponovo : http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8619F17041A39D4B83CC00DB4155878B&arc=1
Radi se o kolumni Aleksa Bukarskog u "Dnevniku" koji opisuje mentalno zdravlje mnogih nasih sunarodnika i ukazuje na opasnost od osjecaja inferiornosti u odnosu na ostale narode, a to proizvodi radikalizam u stilu Limonova. Aludira na one individue koje bi zeljeli cvrstu ruku i koji misle da demokratija nije za nas ovde.
Ako i ovoga puta ne uspe, radi se o kolumni u broju "Dnevnika" od 28.09

O.k. Hvala.
pozdrav!

Titan
04.10.2010., 17:17
Sta je bre ovo, cela regija je - ili mali + ovo zavrsilo +1.5. Ime se dogoborilo pa kabinet ne saopstava vjest il se neko zajebava,trosi porodicni novac.:biggrin:

Prof. Josef
09.10.2010., 11:46
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128463

Refreshment

Najbolje bi bilo da vlada podeli ovaj novac svih gradjana Makedonije pod jedini uvjet da taj novac bude ulozen kao depozit i nasih banaka, sa rocnosti od najmanje 1 godinu.

Tako bi podigli nivo stednje za neki 10%, i savki gradjanin bi bio u plusu oko 8-9% jer placace drzavu 1,3% a dobice 8,5% do 10% zaradu. :D

Izvinjavam se jos jednom za moj losi srpski/hrvatski/dalmacijski/bosanski/montenegranski/predkarpatski jezik.

ex...
09.10.2010., 18:32
Stiglo i DVD!! (PDV) . Ovog puta Grujo odresio kesu, vracao i povece iznose!!
Eh da mi je samo znati dali je krenulo na bolje ili opet neki predizborni blabla ...???????

why
09.10.2010., 20:05
Stiglo i DVD!! (PDV) . Ovog puta Grujo odresio kesu, vracao i povece iznose!!
Eh da mi je samo znati dali je krenulo na bolje ili opet neki predizborni blabla ...???????

400 m $ od MMF so 1,3%!!! zdravi ekonomski politiki!!! j*bote, svet pliva u novcu, bice para i da se isplati i Granit i Beton i DDV i da se smanji zaduzenje vlade u blagajnickim zapisima sa 4,5%, pa ce i bankovne kamate na kredite i depozite josh padati! valjda ce se tada deo depozita presaltati u dionice, neke dividende vech sada su vece od kamata na depozite, zapise i obveznice

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/zaemot-od-mmf-ke-bide-spas-od-opasni-zadolzuvanja

ex...
09.10.2010., 23:24
Sve zavisi kamo ce vlada s tim parama ali jedno je sigurno -likvidnost sustava bice znatno bolja a tada agregat kesa cini svoje.
P.S . Ovoga puta su i velike ribe dobile po koji mil. od povrata PDVa.

ex...
09.10.2010., 23:33
Najvaznije je to da se sad drzava ne mora zaduzivati kod banaka putem obveznica a time se kod banaka smanjuje mogucnost plasmana u "safe heaven" sa sigurnim prinosom .
rezultat- smanjenje kamata i povecana kreditna aktivnost , ukratko jos para!!!

BET-MAN
10.10.2010., 12:40
Najvaznije je to da se sad drzava ne mora zaduzivati kod banaka putem obveznica a time se kod banaka smanjuje mogucnost plasmana u "safe heaven" sa sigurnim prinosom .
rezultat- smanjenje kamata i povecana kreditna aktivnost , ukratko jos para!!!
Jos samo da drzava (citaj: Grujo), odluci da iskoristi ovaj as...

samba
10.10.2010., 13:39
Jos samo da drzava (citaj: Grujo), odluci da iskoristi ovaj as...

...ma da da :rolleyes:ako se dan po jutru poznaje,ja mislim da on ima plan kako da spizdi te pare, prvo ce dati prioritet staro-novom paklenom planu za podizanje kraljevske hramove, pa raznorazne kicerajske skulpture i naravno xxxxxx spomenika za mnoge znane i neznane "junake".:thumbsdow

Prota
10.10.2010., 18:13
Dvije recenice su me jako zamislile..…

"Makedonija je prva zemlja koja Međunarodni monetarni fond daje kreditnu liniju od 400 milijuna eura s niske kamatne stope."
i
"Ugovor u iznosu od 400 milijuna eura je pet puta više od kvote koja zemlja ima na raspolaganju u Fondu."

:confused::confused:

Dali je Vlada vec dogovorila novo Ime? Prodaje li se neko drzavno blago ili?
Mnogi su sigurni da nesto stoji iza ovoga. Nije moguce da je Makedonija prva zemlja u necemu...; da dobjemo pet puta više eura od kvote na rasoplaganju itd.
Bice zanimljivo :biggrin:

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128477
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=65760

Idemo :up:

Prof. Josef
10.10.2010., 20:45
Pokraj osvezuvanjeto od 400 mil, imame i 150 mil za razonoda :D

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=65799

bosko007
10.10.2010., 22:15
Dvije recenice su me jako zamislile..…

"Makedonija je prva zemlja koja Međunarodni monetarni fond daje kreditnu liniju od 400 milijuna eura s niske kamatne stope."
i
"Ugovor u iznosu od 400 milijuna eura je pet puta više od kvote koja zemlja ima na raspolaganju u Fondu."
:confused::confused:

Idemo :up:

Pokraj osvezuvanjeto od 400 mil, imame i 150 mil za razonoda :D

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=65799

Lugje pa toa se krediti. Nekoj treba da gi vrakja.
Neznam zosto tolku radosti.

BET-MAN
10.10.2010., 22:53
Lugje pa toa se krediti. Nekoj treba da gi vrakja.
Neznam zosto tolku radosti.
So 1.3% kamata???? Ne znam dali toa seuste se narekuva kredit:biggrin:

bosko007
11.10.2010., 01:45
So 1.3% kamata???? Ne znam dali toa seuste se narekuva kredit:biggrin:

Plus LIBOR, EURIBOR i.t.n.
Pazi molimte nekoj ni dava kredit od 1,3% a nie kje se razmisluvame :biggrin:.
Ima tuka nesto sto se krie.
I STB ma ELEM mu dade 30 mil.EUR kredit so segasni 5% kamata koja za 3 godini kje bide 7,5%.

Prof. Josef
11.10.2010., 19:46
Prasajte go Manev od Ilirika dali ovie 400+150 mil eur se za raduvanje.

I nikako da razberam kako seuste opstojuvaat ovie nasi fondovi.
Kazuvaat deka imaat 2000000 eur
Postojat prosecno po 2-3 godini
Vlegoa na nivo na MBI od nad 3000

Mene ovie brojki ne mi pravat nikakva logika, koi im se vrabotenite, po kolku plata im davaat (si delat megu sebe), kolku potrosija na visokokvaliteten promotiven materijal, i kako seuste imaat pari (i energija) da opstojuvaat?

Slovenac1
14.10.2010., 19:08
http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=30&vId=77709244&lId=2&title=MACEDONIA+-+FOREIGN+AFFAIRS+

sticky fingers
15.10.2010., 11:35
http://www.time.mk/read/af71e5c219/605b554ce6/index.html

Dobro je sto ce se graditi nesto normalno, konacno.
Lose je..ustvari nije lose nego meni cudno sto osim za vreme realsocijalizma kod nas, i u posljednih 20 god. niko ne obraca paznju na Koridor 8 ( istok-zapad), koji bi nas rasteretio od oske sever-jug i od eventualne blokade od "Atinjana" sa juga. Smenjuju se pratenici, premijeri, predsednici.. imamo jugonostalgicare, pa anticke Makedonce.. mnoge cirkuske scene smo vidjeli, a zajednicko svim cirkuzantima do sada je : neinvestiranje i nemanje interesa za Koridor 8 :confused: Mislim, ako je vec pozeljno kod nas mrziti Grke, onda najvise bismo im nastetili ako investiramo u Koridor 8, a ne sa antickim figurama pred onu real soc.gradjevinu u kojoj je smestena nasa vlast. Ili sa spomenikom nekog antickog ratnika pred crkvu ?? Boze prosti im, paganstvo uzvraca udarac hriscanstvu na ovim prostorima.
Da se vratimo Koridoru 8. I ne samo koridor, nego nema povezivanja izmedju istoka i zapada ove nase male drzavice. Nema pruge Tetovo-Strumica, recimo. I to je slucajno, pretpostavljam, ili se stvarno nema novca za to? Ili neko zeli jednostavno samo jednu liniju - sever jug ?
Sve ovo slucajno ili.. ? Mislim da namerno neobracanje paznje od svih vlasti do sada ovom Koridoru 8 , zasluzuje vecu paznju od nas ostalih.

dimges
18.10.2010., 15:01
pa ima pruga i do Kičevo ( a Bugarija izgradi pred 90g i do Ohrid tesen kolosek), ima i do Kočani mislam, ama treba da se održuva.. baška Grcija sabotira, ne postoi ekspesen voz Atina Pariz, so voz od Skopje u Solun stigaš duri u 13h... Na vremeto, vo YU, imaše inicijativa da se prodolži prugata od Kičevo do Ohrid no upravata na avtotransportno pretpriatie Galeb Ohrid go spreči toa. :mad:. sega pred nekoj mesec čitav deka decata na divite taxisti so kamenja go soprele vozot za Kičevo. :eek:. da ne im konkurira na divite taxi... pa neznam što čekaat, neka udrat i na avtobusite, pa i na privatnite avtomobili :biggrin:, se toa ne e potrebno..ima Taxi vo izobilie :thumbsup:...

dimges
18.10.2010., 16:18
eve ušte eden železnički biser ..
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2CC965A127D1B04FB86C8C309A5F1D03

Три часа чекале локомотива

sticky fingers
19.10.2010., 13:47
http://www.time.mk/read/fbd83f17b3/b523dbcc6e/index.html

Ovaj je definitivno prolupao.
Kao da citam onog ludaka iz Irana, Ahmadinejada

ProFit
20.10.2010., 00:28

to znaci da namerno trosi svoj kredit, i adio mare... idemo sledeci kurban :D

mihail
20.10.2010., 13:26

reci, bar, zashto.
za one koji ne zanaju.

sticky fingers
20.10.2010., 14:37
Oni koji neznaju, nece ni znati ikad. Ako se pretstavnik jedne suverene drzave ponasa kao baba iz komsiluka koja misli da su svi protiv nje i da je svijet nepravjedan, onda tesko nas. Te poruke koje je odvazni Horhe poslao "kurvi vavilonskoj" mozemo pricati u polupijanim razgovorima kad se sretnemo u nekoj od lokalnih birtuza, tipa :" evropa nas mrzi ali mi cemo izdrzati, jaci smo od njih" ili " EU ce se raspasti, eto Rusija ce nas spasiti" ili " ma znaju li oni ( EU, NATO, Vatikan..) ko smo mi, najstariji narod na planeti i malo dalje, pa mi smo V vekova izdrzali pod Turcima, i ovo cemo.." i tako dalje. Ako postovani Pretsjednik tek sada otkriva da je svijet jedno nepravjedno mesto, onda opet - tesko nas. Medjunarodna politika se zasniva na interesima, a ne na kuknjave da smo mi u pravu, ali eto, drugi na smrze. I nije bitno ovde dali je Horhe u pravu, evo ja mu priznajem da je pravu. Ali dok Makedonci kukaju, Grci ostvaruju svoje ciljeve. To ti je isto kao u fudbalu/nogometu, dosudio sudija penal protiv tebe, a penala objektivno nema, protivnik odglumio. Sta ces raditi, kukati naokolo i gubiti vrijeme ili produziti dalje kako bi zabio gol ? A isti taj Horhe je pretsednik drzave koja isto nije poznata kao oaza demokratije. Ili nisam u pravu ? I Ahmadinejad je u pravu kada kritikuje zapadnjake, to ne sporim, ali nasao se ko da prica. U ovome zadnjem je poenta mog zadnjeg posta.

milton
20.10.2010., 16:07
Radja li se se polako drugi nebesni narod.
Onaj prvi sa slicnom drzavnom politikom i vokabularom njegovih narodnih poslanika
videli smo kako je zavrsio.
Sada je izgleda na nas red.

Pametan covek uci na tudje greske.

Jumbo
20.10.2010., 17:46
Radja li se se polako drugi nebesni narod.
Onaj prvi sa slicnom drzavnom politikom i vokabularom njegovih narodnih poslanika
videli smo kako je zavrsio.
.[/B]

Neznam na koje ti misliš...švabama su ionako zapadnjaci prodali priču...ako na njih misliš.
Jedini "nebesni" narod su Izraelci i oni jako dobro prolaze...samo imaju dosta jakog zaštitnika.
Evo u zadnje vrijeme taj isti zaštitnik se malo zauzeo i za vas, pa možda i vi prođete kao "nebesni narod".

BET-MAN
20.10.2010., 19:25
Neznam na koje ti misliš...švabama su ionako zapadnjaci prodali priču...ako na njih misliš.
Jedini "nebesni" narod su Izraelci i oni jako dobro prolaze...samo imaju dosta jakog zaštitnika.
Evo u zadnje vrijeme taj isti zaštitnik se malo zauzeo i za vas, pa možda i vi prođete kao "nebesni narod".
Taj nebesni narod o kome pricas se sam stiti, posto on ustvari i upravlja sa onima koji ga stite, tako da defacto i ne postoji nebesni narod. A mi, mi smo daleko od neba, vise smo blizi ten feet under nego li nebu...

samba
21.10.2010., 11:36

Ma nije siromah prolupao,jadnik samo ispunjava puste zelje fireru,i nemoj se zamarati objasnjavanjem onima koji "kao" ne znaju zasto je takav govor stetan za Makedoniju,jer te sigurno nece razumeti.

sticky fingers
21.10.2010., 12:02
Evo dobrog drustva za nas:

http://www.time.mk/read/2fe1ab4fe8/701c9e57dc/index.html

Ovo bi trebalo da ide na World news, ali previse odgovara zadnjim postovima. Naime, stvara se nova ekipa u gradu, ko udje zadnji - magarac :biggrin:

grim de witt
21.10.2010., 15:37
Ako se pretstavnik jedne suverene drzave ponasa kao baba iz komsiluka koja misli da su svi protiv nje i da je svijet nepravjedan, onda tesko nas. Te poruke koje je odvazni Horhe poslao "kurvi vavilonskoj" mozemo pricati u polupijanim razgovorima kad se sretnemo u nekoj od lokalnih birtuza, tipa :" evropa nas mrzi ali mi cemo izdrzati, jaci smo od njih" ili " EU ce se raspasti, eto Rusija ce nas spasiti" ili " ma znaju li oni ( EU, NATO, Vatikan..) ko smo mi, najstariji narod na planeti i malo dalje, pa mi smo V vekova izdrzali pod Turcima, i ovo cemo.." i tako dalje. Ako postovani Pretsjednik tek sada otkriva da je svijet jedno nepravjedno mesto, onda opet - tesko nas. Medjunarodna politika se zasniva na interesima, a ne na kuknjave da smo mi u pravu, ali eto, drugi na smrze.

Ni ja ne bih ovo bolje rekao. A tek da kojim slučajem nema onih "grkofila" Fuerea-Muerea koji vrše pritisak na ove naše partijske bagre na vlasti i u opoziciji da ponešto i urade, tek tada običan čovek u Makedoniji ne bi video bela dana.

Titan
21.10.2010., 16:19
Rasmusen danas iznenadno u GR UN dispatcuje tekstove a mi moramo ponovo iskusit motiku.

Will Macedonia Join NATO?
Mark Leon Goldberg

October 20, 2010

Mark Leon Goldberg

Category: Security

Topics: Macedonia, NATO, NATO SUMMIT

As I noted last month, Greece and Macedonia traded barbs at the United Nations General Assembly over the terribly pedantic dispute over the name of the country formally known as the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM). As inane as a dispute over the the name of a country may sound, it has had very real world consequences over the years. Greece blocked Macedonia’s NATO bid in 2008, and is currently blocking potential Macedonian entry into the EU.

With the NATO summit coming up in Lisbon next month, this seems to be a good time to revive prospects that Macedonia may enter the alliance. Sally McNamara and Morgan L. Roach make the convincing argument that Macedonia deserves to join NATO:

Having been a primary consumer of security in the past, Macedonia has quickly made the transition to being a provider of security, both regionally and globally. Although Skopje does not enjoy the benefits of NATO membership, it has advanced NATO’s core mission of providing for the collective defense. Macedonia was a critical staging area for the NATO intervention in Kosovo and provided a safe haven for over 360,000 Kosovars during the conflict.[3] Macedonia continues to provide logistical coordination and support for the Kosovo Force mission.

One of the most impressive acts of good faith by Macedonia has been its robust participation in the NATO mission in Afghanistan. Despite having a population a fifth the size of Greece’s, Skopje has deployed more troops than Athens has to Afghanistan. Maintaining a commitment of 240 troops, Macedonia is one of the largest per capita contributors to the mission, providing security at NATO headquarters in Kabul.[4]

There’s more. But the point is, the case for Macedonian ascension to NATO is strong on the merits. (The same can be said of joining the EU.) Still, after 18 years, the name dispute shows little sign of resolution. Macedonia is trapped in NATO ascension limbo. Why not just let them in?
http://www.undispatch.com/macedonia-and-nato

OKA
21.10.2010., 18:25
Prvo da se Mjanmarishemo, pa ondak u EU i OTAN...
http://www.time.mk/cluster/83dc19506e/mjanmar-go-smeni-imeto-nacionalnoto-zname-i-himnata.html

milton
21.10.2010., 19:22

Mislio sam na nase komsije.Kad cujem ovakvu retoriku kao ovu naseg Goleta
to je isto kao da slusam Slobu pre desetak godina.Ovaj zakasneli patriotizam ne sluzi nicemu,osim bacanje prasine u ocima gradjana kojima ne mozes pruziti ekonomski prosperitet.
Uvek je lakse pronaci krivca u nekom drugom nego imati doblest i priznati da si sam sjebao stvar.
Samo da bi imao doblest moras biti velik kao covek.Ova jadna zemlja nazalost to odavno nije imala.

sticky fingers
21.10.2010., 20:52
I mi smo kao Mijanmarci prevratom vec promjenili identitet. Ne verujete ? Epa ovako : preko noci smo postali anticki Makedonci, Hunzi nam postali braca po krvi , promjenjeno je ime najveceg aerodroma, na glavnom trgu u glavnom gradu sprema se kolosalni spomenik A.Makedonskog/Velikog, sprema se spomenik antickog vojnika okrenut prema crkvi, najvecem stadionu promenjeno je ime u Filip II..sta jos? Ne pamtim dali ima jos nesto, ali i ovo je dovoljno. Cisto da se zna da je nama promenjen identitet silom, ali malo prikrivenije, ipak. Mijanmarci su to bar muski ucinili, kako treba, preko noci, a ne ovako, da se Premijer pravda da su svi Makedonci isti, kao nema razlike, bla,bla...
Zakljucak, silovan je slovenopravoslavni benchmark Makedonaca i ubacen anticko paganski. Sv. Kliment je zamenjen sa paganinom i diktatorom.
Ostaje jos jedno pitanje : kako to da oni koji nece da potpisu Antidiskriminatorski zakon koji se odnosi na homoseksualce, dakle onaj koji mrzi homoseksualce, s druge strani slavi jednu kulturu naklonjenu homoseksualcima (anticku) i postavlja spomenik poznatog homica ( A.Velikog) na glavnom trgu u glavnom gradu ?? Da ne ispadne ona situacija : " Drz'te lopova ! " ? Znate o cemu mislim .

PS
Nisam vatreni pravoslavac, da me neko ne razume pogresno. Nisam ni mrzitelj antike, ali mi vec imamo identiteta i meni je bilo komotno s tim, samo ne volim zamenjivati ostale slovenske narode sa Hunzima. Mislim, ma hajde.. I ako je neko pritajeni homoseksualac, neka kaze javno, ne ovako da se krije iza antike.. Nije muski :biggrin:

sticky fingers
21.10.2010., 21:06
Mislio sam na nase komsije.Kad cujem ovakvu retoriku kao ovu naseg Goleta
to je isto kao da slusam Slobu pre desetak godina.Ovaj zakasneli patriotizam ne sluzi nicemu,osim bacanje prasine u ocima gradjana kojima ne mozes pruziti ekonomski prosperitet.
Uvek je lakse pronaci krivca u nekom drugom nego imati doblest i priznati da si sam sjebao stvar.
Samo da bi imao doblest moras biti velik kao covek.Ova jadna zemlja nazalost to odavno nije imala.

Druze, da znas koliko si u pravu. Nesto slicno sam napisao u postu iz 16.05.2010g. na Bez cenzure :
Za kraj, dobro e da imame entuzijasti koi veruvaat deka vo EU se zivee poloso odkolku vo Rusija na primer, deka nie sme zacetnici na belata rasa, deka sme centar na svetot i deka A.Veliki kaj i da e ke dojava na bel konj da ne odvede vo resavackata bitka. Cisto da znaeme nie ostanatite kako ne treba. Vidovme kako si pominaa slicnite na niv vo Srbija vo tekot na '90 te. Steta sto kaj nas ne se nauci taa lekcija, a bevme vo prvite redovi na taa predstava pod imeto : "usponot i propasta na velikosrpskite idei". Da, i tie vikaa "jest cemo korenje" samo da ne popustat pred rasipaniot kapitalisticki zapad.. Na kraj i korenja, i teritorija odzemena i pak molat za EU.

sticky fingers
22.10.2010., 01:51
hahahaha http://www.time.mk/read/523687a708/76813873fc/index.html

hehehehe http://www.time.mk/read/523687a708/2d20abd83e/index.html

Ovo me podsjeca na Monthy Pythonov skec : Dead Parrot ! Kada J.Cleese ulazi u prodavnici da vrati mrtvog papagaja koji mu je prodavac ( Terry Jones) prodao kao zivog i zdravog, i jos ga prodavac ubedjuje da je papiga u redu, nije mrtva nego spava..i mice se.. hahahhahahaha
Evo ga: http://www.youtube.com/watch?v=npjOSLCR2hE

Ne, ipak je ovo je previse, ovi su bolji od Monthy Pythona. Do pre nekoliko minuta Pythonovci su mi bili naiomiljeniji, ovo je vec za South Park. Uvrnuto . Necu vise pricati protiv "prerodbenika", this is too much. Ubili me humorom, pridruzujem im se. Samo ako neko pisne protiv njih sada :biggrin:

Konacno smo savili kicmu :(

matematic
22.10.2010., 14:11
Tuzno je u sto se pretvorio ovaj dio Balkana. Sve same stare i junacke nacije, pocevsi od Hrvata nadalje, a vecina skoro kruha gladna, popuno nesposobni da stvorimo uvjete za drzavni i osobni razvoj.

Zanimljiva je rasprava ali ne znam koliko je svrsihodna, dajte radje mi iskomentirajte ovo, cini mi se vaznije za strane investitore:

Macedonia should keep the peg of its denar currency to the euro as it serves well the country’s economy well, Prime Minister Nikola Gruevski said.

The government is analyzing expert opinions for a change in the denar/euro exchange rate and it is not rejecting them completely but at this moment there is no need for the peg to be changed, Gruevski said in a statement on Thursday. He did not elaborate.

Prota
22.10.2010., 15:17
dajte radje mi iskomentirajte ovo, cini mi se vaznije za strane investitore:
Biznis zajednica hoce slobodni kurs denara, a Vlada, da denar jos uvjek stoji pricvrsten za juro. Tako ce i biti dok je ova Vlada na vlasti, 1eur = 61.5 den.
Neki predlazu kao i u C.Goru, da euro bude oficijalna valuta.

Titan
22.10.2010., 19:51
Nije bitno sto to vlada i Vlado misle :biggrin: misle, a sto biznis zajednica, situacija sta ce biti je kristalna kao suncan dan. Izvor http://nbrm.gov.mk/ za oni koje znaju protumaciti za svih ostali postoje investicioni savetcni MK , cfa i sve ostalo koji vrse naplate da pokazu sto je kristalno a sto metalno.

sticky fingers
23.10.2010., 14:58
U Mk postoji mit o jakom uvoznom lobiju. Izgleda da nije samo mit. Njima odgovara jak denar, izvoznicima naravno ne. Dali treba MK da olabavi denar - iskreno neznam (iz CFA jos nisu javili tacan odgovor :)), kad bi imali automobilsku industriju, imali izvoz gotovih proizvoda pa recimo da USA i Japan budu tvoji direktni konkutenti, onda drzi teorija da se denar oslabi. Najbitnije je da sama drzava odluci koji ce biti osnovni stubovi ekonomije - izvoz; turizam; poljoprivreda.. Ako nam izvoz nije glavni target, onda neznam dali ce slablenje MKD imati toliko znacaja. I koliko bi trebalo da oslabi ako vec treba da idemo u tom pravcu? Ja sam do pre neko vreme bio za oslabljenje denara po primjeru na srpskog dinara, ali znajuci nas narod da na sama pomisao na jacanje kursa eur/mkd , svi ce pobacati denare u kontejner i hteti eure. Srusicemo ga mnogo vise nego sto bi bilo normalno. A mozda i ne, neznam. Ali znam da ova tema zasluzuje diskusiju i dobro je sto je drug matematic ovo potencirao kako bi pobjegli od zacarane politicke diskusije ovde. Mozda treba ovo biti i tema/podforum nazvan "devalvacija denara" ili sl. Ali toliko ima novosti i "bisera" u politici, toliko se malo desava u ekonomiji.. I dok je tako, tj dok su politicari glavne pop stars kod nas, do tada ce oni diktirati i stanje na berzi i stanje u ekonomiji. Ekonomske teorije ne drze mnogo vode ovde gde je sve nekako iskriveno : na dobre vijesti cijene kompanija padaju na berzi; desni konzervativci - demohristijani imaju crvenu boju i sire populizam i ulogu drzave u ekonomiji; levi soc.demokrati imaju plavu boju i stite krupan biznis cija osnova lezi u kriminalnoj privatizaciji.. Kad imamo sve ove nelogicnosti, logicne teorije i komentari gube na vaznosti, nazalost. Kod nas su pogresni (nesposobni i nezreli) ljudi na bitnim pozicijama i stvaraju atmosferu gde priznate ekonom.teorije mogu da se slikaju. Cak i priznata tzv.republikanska skola u Chicagu-USA, ne bi imala svoj komentar ovim devijacijama ovde. A jos kad imas populaciju i veliki broj gubitnika koja smatra da je toliko pametna da ne treba nista u zivotu uciti i smije se svakim pokusajima za dodatnu edukaciju tipa CFA i sl. onda imas "dobitnu kombinaciju". Ali uvjek postoji utjeha da negde u Africi ili Aziji postoje drzavice koje imaju goru ekonom.politiku od nas i veci broj jadnika koj misle da sve znaju.
Rezime: pitanje o sudbini MKD zasluzuje vecu paznju i ne postoji jedan tacan odgovor tipa da ili ne. Kao sto se stalno diskutira na temi o japanskom jenu - dali Japancima odgovara i dalje slabi Yen ili vec su se promjenile prilike ka pravcu jacanje Yena koji bi stvorio nove prednosti za Japan..

mk_trejader
23.10.2010., 16:35
U Mk postoji mit o jakom uvoznom lobiju. Izgleda da nije samo mit. Njima odgovara jak denar, izvoznicima naravno ne. Dali treba MK da olabavi denar - iskreno neznam (iz CFA jos nisu javili tacan odgovor :)), kad bi imali automobilsku industriju, imali izvoz gotovih proizvoda pa recimo da USA i Japan budu tvoji direktni konkutenti, onda drzi teorija da se denar oslabi. Najbitnije je da sama drzava odluci koji ce biti osnovni stubovi ekonomije - izvoz; turizam; poljoprivreda.. Ako nam izvoz nije glavni target, onda neznam dali ce slablenje MKD imati toliko znacaja. I koliko bi trebalo da oslabi ako vec treba da idemo u tom pravcu? Ja sam do pre neko vreme bio za oslabljenje denara po primjeru na srpskog dinara, ali znajuci nas narod da na sama pomisao na jacanje kursa eur/mkd , svi ce pobacati denare u kontejner i hteti eure. Srusicemo ga mnogo vise nego sto bi bilo normalno. A mozda i ne, neznam. Ali znam da ova tema zasluzuje diskusiju i dobro je sto je drug matematic ovo potencirao kako bi pobjegli od zacarane politicke diskusije ovde. Mozda treba ovo biti i tema/podforum nazvan "devalvacija denara" ili sl. Ali toliko ima novosti i "bisera" u politici, toliko se malo desava u ekonomiji.. I dok je tako, tj dok su politicari glavne pop stars kod nas, do tada ce oni diktirati i stanje na berzi i stanje u ekonomiji. Ekonomske teorije ne drze mnogo vode ovde gde je sve nekako iskriveno : na dobre vijesti cijene kompanija padaju na berzi; desni konzervativci - demohristijani imaju crvenu boju i sire populizam i ulogu drzave u ekonomiji; levi soc.demokrati imaju plavu boju i stite krupan biznis cija osnova lezi u kriminalnoj privatizaciji.. Kad imamo sve ove nelogicnosti, logicne teorije i komentari gube na vaznosti, nazalost. Kod nas su pogresni (nesposobni i nezreli) ljudi na bitnim pozicijama i stvaraju atmosferu gde priznate ekonom.teorije mogu da se slikaju. Cak i priznata tzv.republikanska skola u Chicagu-USA, ne bi imala svoj komentar ovim devijacijama ovde. A jos kad imas populaciju i veliki broj gubitnika koja smatra da je toliko pametna da ne treba nista u zivotu uciti i smije se svakim pokusajima za dodatnu edukaciju tipa CFA i sl. onda imas "dobitnu kombinaciju". Ali uvjek postoji utjeha da negde u Africi ili Aziji postoje drzavice koje imaju goru ekonom.politiku od nas i veci broj jadnika koj misle da sve znaju.
Rezime: pitanje o sudbini MKD zasluzuje vecu paznju i ne postoji jedan tacan odgovor tipa da ili ne. Kao sto se stalno diskutira na temi o japanskom jenu - dali Japancima odgovara i dalje slabi Yen ili vec su se promjenile prilike ka pravcu jacanje Yena koji bi stvorio nove prednosti za Japan..

Najvise MK izvozi na EU, a najvise uvezuje energetiku (naftu, struju, gas) ... nafta i gas se placa u USD ... zasto ne zakace MKD na USD nego na EUR ?

sticky fingers
23.10.2010., 21:30
Najvise MK izvozi na EU, a najvise uvezuje energetiku (naftu, struju, gas) ... nafta i gas se placa u USD ... zasto ne zakace MKD na USD nego na EUR ?

Bilo je nekih teorija zagovara da kod nas neko namerno ne investira u energetiku i odgovara mu neiskoriscavanje energetskih kapaciteta i prisiljenost na uvoz struje ponajvise. Neko ovde dobro zaradjuje od tog uvoza. Eto uvoznog lobija koji i nezna sta bi sa izvozom i slabljenjem denara. Bilo je interview u jednom nedeljniku od covjeka koji je radio u ovom sektoru i koji se izricito tvrdi ovo sto sam gore pomenuo. Zaboravio sam mu ime, nije bitno to, ali ostaje da se svi zapitamo dali smo stvarno taoci malobrojne elite koja se bogati na nas racun i na racun buducnosti ove drzave?

sticky fingers
25.10.2010., 11:06
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8D801995D9C5B14E9E1A0A6F4E1B0226

Konacno pritisnuti uza zid. Bas me interesira kakvu ce bajku za decu smisliti nasi politicari sada - zadnje je bilo da mozemo uci u NATO sa referencom FYROM, a kasnije pregovarati za konecni naziv drzave. Pre toga su zasmijavali svijet sa fix idejom nazvana "konsenzus minus jedan", sto znaci da se eliminira grcki glas u NATO-u. Ali dok nas narod guta sve ove gluposti, zasto da se ne pokusa sa novom pricom? Sigurno ce uspjeti kod nas, a svijet nek se smije i dalje, ko ih shisha..:cool:

dimges
27.10.2010., 10:36
nova priča, ( a možda je i istina ??) je da Slovenija planira da kidne iz EU..:) . znam da mnogi neće u EU ( Norveška, Švicarska):nono: , da mnogi neće euro ( UK, Švedska,Danska, Belgija a sad i Poljska, Češka, Estonija.. :nemampoj:. ustvari samo 16 država ga koristi )...
.. ipak ima dosta interesantnih stvari, Slovenija zbog štednje ne plaća članarinu OOUN a sad razmišlja da umesto Italijanskog vazduhoplovstva najmi Hrvatsko da kontroliše Slovenačko nebo...:p:

Slovenac1
27.10.2010., 14:37
nova priča, ( a možda je i istina ??) je da Slovenija planira da kidne iz EU..:) . znam da mnogi neće u EU ( Norveška, Švicarska):nono: , da mnogi neće euro ( UK, Švedska,Danska, Belgija a sad i Poljska, Češka, Estonija.. :nemampoj:. ustvari samo 16 država ga koristi )...
.. ipak ima dosta interesantnih stvari, Slovenija zbog štednje ne plaća članarinu OOUN a sad razmišlja da umesto Italijanskog vazduhoplovstva najmi Hrvatsko da kontroliše Slovenačko nebo...:p:

Ma molim te lepo ne pričaj gluposti

verakis
27.10.2010., 15:50

pa s kojeg si ti planeta, ne mogu da vjerujem koje budalaštine

why
27.10.2010., 16:12
,,Кредитниот рејтинг од негативен во стабилен

Агенцијата „Фич“ денеска објави дека кредитниот рејтинг на Македонија се подобрува од негативен во стабилен. Рејтингот е подобрен врз основа на високата фискална дисциплина, стабилноста на јавните финансии, ниското ниво на јавниот долг, како и обновувањето на девизните резерви на едно стабилно ниво.

„Македонија во сите тие сегменти, како и во општите услови за водење бизнис според „Фич“ е подобрена и тоа се сегментите што ги наведува како силни страни на проценката на рејтингот на Макеоднија“, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Според него, подобрувањето на рејтингот е исклучително добра позитивна вест што покажува дека напорите на Владата и на сите субјекти во Македонија да се подобрат економските услови, да се стабилизира економијата и меѓународните рејтинг агенции како што е „Фич“ веќе тоа го нотираат.

Подобрувањето на рејтингот, според министерот за финансии, е значаен сигнал за инвеститорите, како и за намалувањето на трошоците при евентуално издавање во иднина на еврообврзницата.

„Тоа е значаен сигнал за инвеститорите во светот, за инвеститорите што ја следат земјата. Оние што сакаат да инвестираат секоја ваква промена на рејтингот која го подобрува во стабилен покажува дека земјата е добра дестинација за инвестиции“, истакна министерот Ставрески.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129372

why
27.10.2010., 16:19
Државата на фирмите им исплати голем дел од повратот на ДДВ
Мишко Иванов Коментари (3)
25.10.2010 18:57
Зоран Ставрески

Денеска државата на фирмите им исплати голем дел долгот по основ на повратот на ДДВ. Стопанственици за А1 тврдат дека денеска на сметките легнале најголем дел од парите, но сепак велат дека останал неисплатен делот за август.

А1 вчера објави дека државата само по основ на поврат на ДДВ должи речиси 40 милиони евра, министерот Ставревски и денеска тврди дека владата не должи ништо по овој основ.

„Уште еднаш ви потврдувам и би било добро да го објави вашата Телевизија ова што ќе го каже министерот за финансии и она што го добивате од Министерството за финансии, обврските по ДДВ се исполнуваат кон фирмите во законски предвидениот рок од 30 дена. Заклучно со септември сите обврски по ДДВ се исплатени“, изјави Зоран Ставревски, министер за финансии.

Буџетот според Ставрески е во добра кондиција - и во септември вкупните буџетски приходи биле поголеми за 1,6% од планираните.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129272

,,Од Македонска банка за поддршка на развојот најавуваат намалување на каматата на кредитот од ЕИБ од шест на 5,5 проценти. Од МБПР велат дека оваа камата ќе биде фиксна за целиот период на отплатата. До банките преку кои се дистрибуира оваа кредитна линија се испратени анекси на договорите за кредитирање, кои ги потпишале и се очекува деновиве да ги вратат во МБПР, по што ќе почне да се применува намалената камата од 5,5 проценти.,,

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=2154&ArticleID=150733

40 m evra povrat na DDV isplaten, zemeni 200 m od Svetska Banka, smaleni kamatite za krediti za stopanstoto od EIB, pokacen rejtingot vo stabilen, potvrden double dip, nazad nema, najteskoto za ekonomijata pomina

why
27.10.2010., 16:23
Евтините кредити стануваат уште поевтини, а ќе бидат и подостапни. Откако Владата увиде дека не оди така лесно одобрувањето на кредитната линија од Европската инвестициона банка, реши да олабави.

Каматата ја намали од шест отсто на 5,5 отсто и таа ќе биде фиксна за сите години на отплата, но она што е уште поинтересно е тоа што овие кредити ќе им бидат достапни и на големите индустриски капацитети, со над 250 вработени. Има и уште една новина, а тоа е што 100 отсто од средствата за овие заеми исклучиво ќе се влечат од кредитната линија од ЕИБ, а не како досега 75 отсто од парите беа на ЕИБ, а со 25 отсто мораа да учествуваа комерцијалните домашни банки, преку кои се одобруваа евтините кредити. Од Македонска банка за поддршка на развојот велат дека направиле измени во договорите со банките, а дел од нив се согласиле и веќе ги потпишале анексите. Банкарите, пак, велат дека ќе ги потпишат овие договори, бидејќи нема што да изгубат, а ќе имаат уште една можност овие средства да им ги стават на располагање и на големите фирми.

По олабавувањето на условите за оваа кредитна линија, од МБПР очекуваат поголем интерес од компаниите. „Имаше многу приговори од големите македонски компании, зашто и тие не можат да аплицираат за овие заеми, сега со измените на условите и тие ќе можат да конкурираат за кредитите од ЕИБ.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4155AB29B3106C4BAD5CFAD2E01CE8DF

ex...
27.10.2010., 18:39
"40 m evra povrat na DDV isplaten, zemeni 200 m od Svetska Banka, smaleni kamatite za krediti za stopanstoto od EIB, pokacen rejtingot vo stabilen, potvrden double dip, nazad nema, najteskoto za ekonomijata pomina"

Ma reko meni GRAV ( tetovac tropr..dac) jos pre mesec dana!!Kakve tehnikalije kakvi fundamenti i ostale fibonacijeve izmisljotine!!! Sutra svi na pijacu- i "bidajte" Tetovac"!!
Pozdrav i veselo trzenje!

samba
27.10.2010., 23:01
Abe nie Svajcarija sme stanale???:rolleyes:

mk_trejader
28.10.2010., 01:40
Abe nie Svajcarija sme stanale???:rolleyes:

aha, i vodno na alpi ke zalicat :D

why
28.10.2010., 09:43
,,Сосиете Женерал купува уште една банка во Македонија?!,,

http://vecer.com.mk/?ItemID=7CA60A81B9062E43B3904B4718574122

uste TTK i SBT ostanaa na prodazba. kolku i da lici na spekulacija, dobro zvuci! A tek ovoj optimizam:

,,- До 2015 година ќе се фокусираме на кредитирање на население и фирми и сакаме да го зголемиме нашиот сегашен волумен на кредитирање за 350 насто - потенцира менаџментот на Банката.,,

350 nasto ej, za 4 godini!?! treba godisno po 70% da zgolemuvaat kreditiranje za teoretski da postignat. sepak, toa e dokaz samo za edno: svetot e pun so evtini pari!!! i samo e prasanje na vreme koga pak ke ja otkrijat MSE so bluechipovi so dividendi od 4 do 15 %

mk_trejader
28.10.2010., 10:35
.... toa e dokaz samo za edno: svetot e pun so evtini pari!!! ....

... i pun so drzavni dolgovi, osobeno onoj preko bare :)

why
28.10.2010., 10:45
se znae kako gi resavaat drzavnite dolgovi preku barata: so pecatenje novi dolari. govno se izbija govnarskom puskom...cel? dilutacija na dolarot kon drugite valuti, pad na negova vrednost, zgolemuvanje konkurentnost na USA proizvodi na svetski pazar, osiromasuvanje na stedaci i drzaci na dolari...a akcii i surovini toa go sledat so svoj rast

mk_trejader
28.10.2010., 10:48
se znae kako gi resavaat drzavnite dolgovi preku barata: so pecatenje novi dolari. govno se izbija govnarskom puskom...cel? dilutacija na dolarot kon drugite valuti, pad na negova vrednost, zgolemuvanje konkurentnost na USA proizvodi na svetski pazar, osiromasuvanje na stedaci i drzaci na dolari...a akcii i surovini toa go sledat so svoj rast

inflation export ... poecatenje na dolar = novo zadolzuvanje. i koj na kraj ke gi kupuva ? t.e. do koga ke se kupuva americkiot dolg. vecnost ne postoi u praksa ...

why
28.10.2010., 10:50
nesto slicno pravi i Evropa, i ete ti valutna vojna. rezultat: puno pari za se i sesto, ete na primer

ЕБРД му одобри на Свети Стефан 37 милиони евра
28 октомври 2010, 07:28
Извор: вијести
Будва

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) и одобри на компанијата од Будва „Адриатик пропертис“ 37 милиони евра кредит за завршување на реконструкцијата на Свети Стефан, пренесува „Вијести“.

dale 37 milioni evra kredit za rekonstrukcija na eden prdez mesto. tolku e mcap na eden makpetrol ili edenipol granita vo momentov, na primer

sticky fingers
28.10.2010., 12:57
Druze Why, sve ovo sto si napisao je super, samo nije dovoljno za apsolutni optimizam. Ne bih sada dodavao koje su sve negativne stvari kod nas koji ce nas kostati stajanjem u mesto dok ostali susjedi grabe napred. Sve je super fino ovo sa popustanjem kreditne politike i razmrdavanje ekonomije i biznisa, samo ova ekspanzivna fiskalna politika u pravcu povecanih javnih neproduktivnih rashoda sadasnje Vlade nece izaci na dobro. Bacanje dragocenog novca na neproduktivne projekte, prevelika administracija koju treba odrzavati, onda neminovni propast PIOM-a..Sve ovo su time bombs koje ce eksplodirati u ne tako dalekoj buducnosti i cije ce posledice osjetiti neka buduca vladajuca garnitura. I mi, naravno. Nesto slicno kao Grcka, Karamanlis je trosio i kupovao socijalni mir u stilu "udri brigu na veselje", pa sad Papandreu treba da gasi pozar. S obzirom da mi nikad ne ucimo od tudjih gresaka, mislim da imamo jasan scenario za nas. Ali kako ne bi mislili na provaliju u koju jurimo, imamo zategnute politicke odnose na relaciji vmro:sds ; makedonci:albanci ; patrioti:predavnici..

why
28.10.2010., 13:29
se blizi izbor na nov guverner, i bidejki ke bide nekoj blizok do vmro, mozno e uste pogolema kreditna relaksacija da sledi, i eventualno politiki od tipot na ,,meki budgetski ogranicuvanja,, kako americkite. americkite dolgovi realno se servisiraat i so novi otpecateni pari, toa mi bese poentata gore. slicno e vo turcija sto ima 10% godisna inflacija no i 10% godisen rast meren vo dolari

why
28.10.2010., 13:54
eve i Vreme pisuva za Ohridska...

Охридска банка ќе купува други банки

Охридска банка планира да го зголеми своето учество на македонскиот банкарски пазар од сегашните 6,5 на 10 проценти до 20015 година, а според некои информации тоа ќе го направи преку купување банка во Македонија. Директорот на мрежата на банки на Сосиете женерал и претседател на Надзорниот одбор на Охридска банка Жан Дидие Реиње не ја потврдува директно оваа информација со образложение дека е од доверлив карактер, но вели дека одблизу се следат сите можности, не само во Македонија, туку и во регионот. Исто толкување дава и претседателката на Управниот одбор на Охридска банка, Јитка Пантучкова, која најавува поагресивно кредитирање од следната година бидејќи, како што вели, не верува во сценариото дека тогаш ќе се случи втор бран на кризата, па според неа, кредитирањето во државата нема да опаѓа, туку забрзано ќе расте. - До 2015 година ќе се фокусираме на кредитирање на населението и на фирмите и сакаме да го зголемиме нашиот сегашен волумен на кредитирање за 350 проценти. Охридска банка во првите девет месеци од годинава има забрзан пораст и на кредитите и на депозитите Ние во целост го користиме депозитниот потенцијал за кредитирање и не го чуваме како пасивен. Бидејќи апетитот за кредитирање се зголемуваат, користиме и дополнителни средства од Сосиете женерал - вели Пантучкова. Таа објаснува дека во првите 10 месеци од годинава кредитирањето на банката се зголемило за 30,4 проценти во однос на крајот на минатата година, што е за четирипати повеќе од банкарскиот просек, а депозитите пораснале за 26 проценти, што е трипати повеќе од порастот во државата. Од банката информираат дека постојано им растат ненаплатените кредити и тие сега изнесуваат 5,5 проценти од вкупнодадените кредити. - На ниво на банкарски систем нефункционалните кредити изнесуваат 10 проценти, а стратегија на групацијата Сосиете женерал е секоја банка да има понизок процент од процентот на нефункционални кредити на ниво на економија - вели Реиње. Планот на Охридска банка е годинава да ја заврши со профит од три милијарди евра, а според првите луѓе на банката, тоа е лесно остварливо, бидејќи во првите девет месеци профитот изнесува 2,3 милијарди.

ete im ja SBT, i onaka nema ni direktor sega, em nitu asalni akcioneri, nitu na zk akcii vo SBT NBRM neznae sto da im pravi

sticky fingers
28.10.2010., 13:59
Ali ako je sve tako lijepo, zasto trziste ne reagira ?

why
28.10.2010., 14:41
vo ovoj moment se reagira na visoka div i nisko pe(ama potvrdeno so kvartalni). znaci TEL, KMB, MTUR. Replek uste 2-3 dena ke bide nepoznato sto napravil godinava, ama nekoj veke odamna tovara, Granit sekogas lazat do kraj godina dodeka ne vidis godisen so vlezen profit od stranstvo kako nekakov prihod. Za spekulacii seuste nema pari, dodeka TEL ne se kaci na 550, ili KB na 3500.

why
28.10.2010., 14:49

,,Кина критикува за неконтролирано печатење долари,,

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=A72546C73303EF498C1C2D24177C923 D

sticky fingers
28.10.2010., 15:00
vo ovoj moment se reagira na visoka div i nisko pe(ama potvrdeno so kvartalni). znaci TEL, KMB, MTUR. Replek uste 2-3 dena ke bide nepoznato sto napravil godinava, ama nekoj veke odamna tovara, Granit sekogas lazat do kraj godina dodeka ne vidis godisen so vlezen profit od stranstvo kako nekakov prihod. Za spekulacii seuste nema pari, dodeka TEL ne se kaci na 550, ili KB na 3500.

To je sasvim u redu. Ali uzmimo Grnt : imaju projekte koje nekoliko puta su nadjacale Mkt cap. Granita. Onda imamo banke ispod booka.. KMB ce imati privatnu ponudu na 3500 mkd, zasto se jedva cijena dvizi prema gore ? Zasto sada neko ne pokupi sve do 4000 recimo ? Siguran sam da i 4000 mkd nije losa cijena za KMB. A za Granit, ne vjerujem da ima puno kupca kod nas koji kupuju onda kada Grnt objavi FI. Kod nas je sve stihijno, FA i TA nista ne znace ovde. A to je tako zato sto je trziste na aparatima i jedva dise. Dali i kada ce biti reanimacija, neznam, ali do tad sve ono sto bi pokrenulo razvijene berze kod nas nece imati efekta. Mrtav covjek na nista ne reagira. I da rezimiram, nije problem u kompanijama, problem je u tome sto sama drzava, a s time i berza kao njena senka ne ulivaju poverenje kod investitora.
Ali ostaje moje uverenje da onaj ko sada skuplja nece zazaliti, pa nek propadne i sama berza ako zeli. Cisto instinkt mi kaze, ali i on zna da laze. Ups, evo rime :)

dimges
29.10.2010., 10:14

se misli deka akciite na svetsko nivo se pravoproporcionalni so USA $, no ne sekogash... a 2007 ??:confused:

why
29.10.2010., 11:18
se misli deka akciite na svetsko nivo se pravoproporcionalni so USA $, no ne sekogash... a 2007 ??:confused:

akciite vo USA i surovinite generalno rastat koga dolarot paga

why
03.11.2010., 16:13
Ставрески: Исплатени се сите побарувања по основ на фактури и поврат на ДДВ

Скопје, 3 ноември 2010 (МИА) - Заклучно со вчера државата ги има исплатено сите доспеани долгови по основ на фактури, а заклучно со 15-ти октомври е извршен поврат на сите средства по основ на поврат на ДДВ, рече вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на прес-конференцијата одржана по средбата со Сојузот на стопански комори на Македонија.

Неговото тврдење го поддржа и претседателот на ССК Златко Калеников кој рече дека и нивните анкети направени за интерна употреба покажуваат дека државата ги намирила сите барања по основ на фактури и поврат на ДДВ што биле доставени до Министерството за финансии.

Калеников посочи дека е можно околу 20 отсто од барањата да се останати во разни министерства, но повторно нагласи дека се што стигнало како барање до Министерството за финансии е веќе исплатено.

Одговарајќи на новинарско прашање, вицепремиерот Ставрески истакна дека заклучно со вчера државата намирила во маса на пари околу сто милијарди денари по основ на поврат на ДДВ и на доспеани фактури за фирмите во Македонија.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=78288817&lId=1&pmId=504

sticky fingers
03.11.2010., 16:23
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=19AF2BB2E91CEA408487DCC177481C72

no comment

why
03.11.2010., 16:37
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=19AF2BB2E91CEA408487DCC177481C72

no comment

pa neli velija ke mu gi kupese kompirite za da gi prodava u Hedis?!? Ili mu gi zel pa ne mu gi platil?

sticky fingers
03.11.2010., 16:41
pa neli velija ke mu gi kupese kompirite za da gi prodava u Hedis?!? Ili mu gi zel pa ne mu gi platil?

Ma sve je to ista banda, fali i nama jedan 5-ti Oktobar pa da onda svi razmisle dobro pre nego sto pocnu da zajeb... narod.
Ili jos bolje Bukurest '89, od tada im je na bolje krenulo .

Del Boy
03.11.2010., 18:41
Ставрески: Исплатени се сите побарувања по основ на фактури и поврат на ДДВ

Скопје, 3 ноември 2010 (МИА) - Заклучно со вчера државата ги има исплатено сите доспеани долгови по основ на фактури, а заклучно со 15-ти октомври е извршен поврат на сите средства по основ на поврат на ДДВ, рече вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на прес-конференцијата одржана по средбата со Сојузот на стопански комори на Македонија.

Неговото тврдење го поддржа и претседателот на ССК Златко Калеников кој рече дека и нивните анкети направени за интерна употреба покажуваат дека државата ги намирила сите барања по основ на фактури и поврат на ДДВ што биле доставени до Министерството за финансии.

Калеников посочи дека е можно околу 20 отсто од барањата да се останати во разни министерства, но повторно нагласи дека се што стигнало како барање до Министерството за финансии е веќе исплатено.

Одговарајќи на новинарско прашање, вицепремиерот Ставрески истакна дека заклучно со вчера државата намирила во маса на пари околу сто милијарди денари по основ на поврат на ДДВ и на доспеани фактури за фирмите во Македонија.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=78288817&lId=1&pmId=504

Sta zna dete sta su 1,63 milijardi eura?!?!? :biggrin:

ProFit
03.11.2010., 20:40
Жестоки обвинувања од Сојузот на стопански комори до НБРМ
03.11.2010 - 17:57 | Бизнис
Гувернерот Гошев е во спрега со банките и големите фирми, затоа каматите не паѓаат. Жестоки обвинувања од претседателот на Сојузот на стопански комори до првиот човек на Народната банка.

Банките, вели, се однесуваат како лихвари, додека стопанството мака ...

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/zestoki-obvinuvanja-od-sojuzot-na-stopanski-komori-do-nbrm

Slovenac1
06.11.2010., 13:05
http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=30&vId=78363962&lId=1&title=%d0%9c%d0%90%d0%9a%d0%95%d0%94%d0%9e%d0%9d%d 0%98%d0%88%d0%90+-+%d0%9d%d0%90%d0%94%d0%92%d0%9e%d0%a0%d0%95%d0%a8% d0%9d%d0%90+%d0%9f%d0%9e%d0%9b%d0%98%d0%a2%d0%98%d 0%9a%d0%90

Znači opet ništa od EU in NATO, baš me zanima da li to stvarno samo Grci stopiraju sa imenom ili to stanje baš odgovara političkoj eliti u Makedoniji.

William O'Neil
06.11.2010., 13:25
http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=30&vId=78363962&lId=1&title=%d0%9c%d0%90%d0%9a%d0%95%d0%94%d0%9e%d0%9d%d 0%98%d0%88%d0%90+-+%d0%9d%d0%90%d0%94%d0%92%d0%9e%d0%a0%d0%95%d0%a8% d0%9d%d0%90+%d0%9f%d0%9e%d0%9b%d0%98%d0%a2%d0%98%d 0%9a%d0%90

Znači opet ništa od EU in NATO, baš me zanima da li to stvarno samo Grci stopiraju sa imenom ili to stanje baš odgovara političkoj eliti u Makedoniji.

Stopiraju i Grci i Makedonci; ni Gruevski ni Papandreu ne ide u prilogu da se spor resi sad. Resenje ostace za neka bolja vremena.

dimges
06.11.2010., 15:18
Stopiraju i Grci i Makedonci; ni Gruevski ni Papandreu ne ide u prilogu da se spor resi sad. Resenje ostace za neka bolja vremena.

.. imeto NE e problem... Identitetot E ...http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3DE530478ADDB84F9B0A158F9688794D
:cugeri:

..za da se podobri situacijata na vinoproizvoditelite , ke ima sega nov slogan... koj vino ne pie toj zeni ne ljubi = gay:biggrin:

sticky fingers
07.11.2010., 20:58
.. imeto NE e problem... Identitetot E ...http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3DE530478ADDB84F9B0A158F9688794D
:cugeri:

..za da se podobri situacijata na vinoproizvoditelite , ke ima sega nov slogan... koj vino ne pie toj zeni ne ljubi = gay:biggrin:

Ovo je za bez cenzure ali moze i ovde:

Znate li sta radi grcki virus u vasem kompjuteru ??

Menja imena programa i fajlova :biggrin:

Slovenac1
09.11.2010., 16:53
Sve što kaže Ivanov je ok i večina je na strani Makedonije, ali realno gledano ovo može potrajati još 10 godina:
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=78464078&lId=2&pmId=501

why
09.11.2010., 17:05
Sve što kaže Ivanov je ok i večina je na strani Makedonije, ali realno gledano ovo može potrajati još 10 godina:
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=78464078&lId=2&pmId=501

pih, izdrzali smo mi 5 veka pod turcima, sta je to za nas...

dimges
10.11.2010., 08:20
pih, izdrzali smo mi 5 veka pod turcima, sta je to za nas...
.. i pre toga 7-8 veka pod rimljanima...:biggrin:

sticky fingers
10.11.2010., 09:16
.. i pre toga 7-8 veka pod rimljanima...:biggrin:

I 20 godina mucne tranzicije pod uigranom ekipom (parom) DPMNE & SDS

Ode mi mladost u senci bezkrajne tranzicije :(

dimges
10.11.2010., 09:59
I 20 godina mucne tranzicije pod uigranom ekipom (parom) DPMNE & SDS

Ode mi mladost u senci bezkrajne tranzicije :(

.. a vizni teror ?? .. nije prestao, ovo je samo liberalizacija turistickog putovanja a ne i sloboda kretanja, zaposljavanja i prebivanja, ono sto su sad pokrenuli Rumunjski Romi protiv Francuske ... dobro, sad smo im i mi udarili 1 kontru :biggrin:, proterana je gradjanka nemacke, udata za kriminalca iz RM...:mad:

sticky fingers
11.11.2010., 11:06
Citao danas kolumnu u "Dnevnik" i kolumnist ( Zarko Trajanoski) je ukazao na jedan interesantan fakt kako nas zove Evropska Narodna partija gde clanuju "prerodbenici" i koje ime drzave stoji iznad slike cenjenoga nam premijera.

Evo pogledajte sami, kliknite na mapu gde je MK i pozdravice vas ponosni premijer drzave FYROM :
http://www.epp.eu/

A ovo pise u opisu nase vladajuce partije : " "Nikola Gruevski is the Prime Minister of FYROM."

PS
Da ne pomisli neko da navijam za BC i ostalu kvazi opoziciju , mislim da svi oni igraju sibicarenje sa nama u stilu "gde je lopta" ili gde su pare u nasem slucaju. Ne bi me zacudilo da oni zajedno jednog dana broje "tesko"zaradjeni novac od naroda.
Ustvari i ja bih tako :)

BET-MAN
11.11.2010., 11:21
Citao danas kolumnu u "Dnevnik" i kolumnist ( Zarko Trajanoski) je ukazao na jedan interesantan fakt kako nas zove Evropska Narodna partija gde clanuju "prerodbenici" i koje ime drzave stoji iznad slike cenjenoga nam premijera.

Evo pogledajte sami, kliknite na mapu gde je MK i pozdravice vas ponosni premijer drzave FYROM :
http://www.epp.eu/

A ovo pise u opisu nase vladajuce partije : " "Nikola Gruevski is the Prime Minister of FYROM."

PS
Da ne pomisli neko da navijam za BC i ostalu kvazi opoziciju , mislim da svi oni igraju sibicarenje sa nama u stilu "gde je lopta" ili gde su pare u nasem slucaju. Ne bi me zacudilo da oni zajedno jednog dana broje "tesko"zaradjeni novac od naroda.
Ustvari i ja bih tako :)
A vidi koja mail adresa stoji iza imena Vlatka Gjorceva:biggrin:

sticky fingers
11.11.2010., 11:57
A vidi koja mail adresa stoji iza imena Vlatka Gjorceva:biggrin:

hehe, ne daju mu da koristi sluzbenu partijsku mail adresu, jos je mali pa mora poceti sa yahoo, pa hotmail.. Mora da se zna red, nemoze tek tako :biggrin:

bosko007
13.11.2010., 01:46
Cudni raboti se slucuvaat denovive. Moite omileni biznis likovi (Ramkovski i Manev/Ilirika) sklucile zdelka da ja opismenat makedonskata prosta masa "kako se investira vo Avstrija". Prvo odi Index Edukacija, a potoa reklama Ilirika fondovi.
Neznam samo od koi pari toj Manev se reklamira? Do koga kje knizi zagubi? Koi rezultati gi pokaza? Daj mi 1000 den. vo 2007 do 2011 ke ti gi napravam 50 :). So koe lice se pojavuva pred javnosta i dava edukativno - ekspertski mislenja koga toj e eden od najgolemite grobari na MSE. Se sekjavam na 16.10.2009 koga za 1 cas gi sreza akciite na MSE za 20%. Od togash sonce ne ne ogrea.
Da ne zboruvam deka kje otvora fond Ilirika Gold MKD. Ako ima nekoj sto uste cuva zlato neka go prodava vednash. Zosto Manev pocnuva da kupuva zlato.
Neznam zosto Slovencite uste go cuvaat. Baba mi da ja stavat podobri rezultati kje pokazese.
Tesko na MSE stom Manev i Ramkovski kje ne educiraat. Se dodeka Slovenija i Hrvatska ne zakrepnat (2012 godina) nie sonce ne gledame.

P.S.
Manev vadi parite od Brazil, Argentina, Indonezija, Turcija, Mexiko, Germanija, Mongolija, tamu ima golemi zverki. Ne si ti za tamu. Stavi gi vo banka pogolemi prinosi kje imash. + nema rizik od zaguba. Ako sakash kakov takov rizik kupi po nekoja akcija od balkanskive banki.

Titan
14.11.2010., 20:15
tuzno ali istinito ova kampanja pocela loviti guske u magli , sve vise bake i deda culi su pricu da mogu dobit povrat 20% pa i 40% u MK deonice umesto 6% na depozite u banci, a i neki instituciona. razmisljaju isto...

p.s
Niko nije iskomentirao zadovoljs. izbora u grckoj gde Papandreu potrzio a narod dao mandat da produzi resi sve problema ukljuc; Financiski Kiparski ...mozda i MK

2010 Lisbon summit November 19 - November 20, 2010

sticky fingers
15.11.2010., 19:50
http://www.time.mk/read/3f6cd816f7/1f96958525/index.html

Pocelo je...

why
16.11.2010., 20:55
Инвестиции од милијарда евра за изградба на патишта

Проектот опфаќа вкупно 380 километри пат низ државата и треба да биде финализиран кон средината на следната година. Концесионерите ќе имаат осум години за изградба на патиштата, а ќе можат да ги користат во следните 35 години. Се очекува изградбата на патиштата концесионерите да ги чини над милијарда евра.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=79292&kategorija=2

http://www.makfax.com.mk/#234088/investicii_od_milijarda_evra_za_izgradba_na_patish ta

http://www.time.mk/read/34f885d52b/5bb87eb070/index.html

breee, ama se razletaa milioni, milijardi

Titan
24.11.2010., 12:08
p.s
Niko nije iskomentirao zadovoljs. izbora u grckoj gde Papandreu potrzio a narod dao mandat da produzi resi sve problema ukljuc; Financiski Kiparski ...mozda i MK

http://macedoniaonline.eu/content/view/16926/2/

dimges
25.11.2010., 22:12
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=67668 :confused::rolleyes:

sticky fingers
26.11.2010., 09:55
http://www.time.mk/read/ca42a3087b/3fbeb32aa0/index.html

Kakav bombastican naslov. A procitajte obavezno zadnju recenicu koju je ovaj Britanac rekao.
Nego indikativno je da vladin portparol (Latas) stavlja ovaj naslov " Makedonija e vo prednost sto ne e vo evrozonata".

A i jedno pitanje za publiku: Zasto prerodbenici i SPS Milosevica imaju iste prijatelje ( Latas i Lj.Ivanov) i imaju isti muzicki ukus - Ceca?

Pogledajte glasilo Vlade (Vecer ) s kim ide u humanitarne akcije :(

dimges
26.11.2010., 10:31
http://www.time.mk/read/ca42a3087b/3fbeb32aa0/index.html

Kakav bombastican naslov. A procitajte obavezno zadnju recenicu koju je ovaj Britanac rekao.
Nego indikativno je da vladin portparol (Latas) stavlja ovaj naslov " Makedonija e vo prednost sto ne e vo evrozonata".

A i jedno pitanje za publiku: Zasto prerodbenici i SPS Milosevica imaju iste prijatelje ( Latas i Lj.Ivanov) i imaju isti muzicki ukus - Ceca?

Pogledajte glasilo Vlade (Vecer ) s kim ide u humanitarne akcije :(

..drzi vodu... zasto Srbija ima vishe stranih investicija od Hrvatske ?? pa proizvodnja se seli iz EU... jedino su neki jaki japanski brendovi ushli u EU da bi se n.pr. njihovi automobili prodavali unutar EU bez carine (sklapaju neshto u EU...)

sticky fingers
26.11.2010., 10:57
..drzi vodu... zasto Srbija ima vishe stranih investicija od Hrvatske ?? pa proizvodnja se seli iz EU... jedino su neki jaki japanski brendovi ushli u EU da bi se n.pr. njihovi automobili prodavali unutar EU bez carine (sklapaju neshto u EU...)

Od kada je Hrvatska u EU ?
A Srbija ima vece trziste i (valjda) bolju geostratesku poziciju i jeftiniju radnu snagu.
Sklapaju "nesto" u EU ? A da sporedimo kolike su ukupne investicije u EU drzave u odnosu na ne-EU clanice u Evropi ?
A vec 2/3 Evrope je u EU. Pogledajte Rumunija kolike investicije ima. Ali to naravno nije bitno posto je nama Bjelorusija target, a Lukasenka vec imamo ovdje.

dimges
26.11.2010., 12:44
Od kada je Hrvatska u EU ?
A Srbija ima vece trziste i (valjda) bolju geostratesku poziciju i jeftiniju radnu snagu.
Sklapaju "nesto" u EU ? A da sporedimo kolike su ukupne investicije u EU drzave u odnosu na ne-EU clanice u Evropi ?
A vec 2/3 Evrope je u EU. Pogledajte Rumunija kolike investicije ima. Ali to naravno nije bitno posto je nama Bjelorusija target, a Lukasenka vec imamo ovdje.

Hrvatska jos nije u EU, ali vec ima inkorporirano EU birokratiju i visoke place, vece nego puno clanica EU...
a ulazak u EU znaci i puno ogranicenja i kvote u proizvodnji... Slovenija vec placa ceh nekonkurentnosti.. nemaju para da plate clanarinu u OUN :eek:

sticky fingers
26.11.2010., 13:01
Uf, jadni Slovenci. Prema tome mi smo puni cash-a, da im damo malo za clanarinu ? :)

dimges
26.11.2010., 15:10
ne gi sporeduvam so nas, tuku so niv samite pred EU period... posebno pred vlez vo evrozona..

sticky fingers
26.11.2010., 15:55
Porodilne muke pri ulasku u novi sistem menadziranja ekonomije u EU zoni. Niko ne kaze da tamo tece samo med. Ima i pokvarenog mlijeka malo, ali to je borba. Treba sve to uskladiti, mehanizam treba da proradi, treba vremena i zivaca za sve to. I problemi su dio ekonomije. USA us non-stop u problemima, a upravljaju svijetom. Da rezimiram, gde ima akcije, ima i problema. Najgore je kad nema akcije nego postoji stagnacija. Mi svakako nismo u akcionom filmu.

bosko007
26.11.2010., 16:58
Nikoj ne go iskomentira cirkusot vo A1, a tolku mnogu ekspekti za politika.
Drugar Velija ni pod drvo ni pod kamen. U stranstvo bara zastita od EU. Ako moze da bide osloboden od DDV i personalec. Od danok na dobivka sam se oslobodil.
Neznam samo cija idea beshe cirkusot. Na Brane ili na Velija.
Zal mi e za Borjan, Mladen, Biljana, Gerovski . . . . . . Sekerinska, Jani, Gordan, Tito, Novi Tito, Ljube lugjeto se blamiraa dodeka "golemite sefovi" se zaebavaa na nivna smetka.
Site bea vo A1 da ja branat, a Velija i sinovite gi nema. Cudno ne? Kako moze komsijata da go saka mojot dvor povekje od mene.
E Brane, Brane mora mnogu da si ocaen stom so Velija si fatil rabota.
Se nadevam deka Grujo konecno ke se spravi so Velija i vise nema da se pazari so ovoj seljak.

dimges
26.11.2010., 17:28
Velija e macka so 9 zivoti... jas se somnevam deka e trojanec, samo na B.C. mu odgovara bidejki vo sprotivno i nego treba da go zamenat so nekoj pomlad i pochist ...
..tuku dobro da moze da ja prekinat serijata Lisjata Pagaat :thumbsdow, em berza ke se oprai em fudbal da moze da se gleda...:biggrin:

dimges
26.11.2010., 21:11
Velija e macka so 9 zivoti... jas se somnevam deka e trojanec, samo na B.C. mu odgovara bidejki vo sprotivno i nego treba da go zamenat so nekoj pomlad i pochist ...
..tuku dobro da moze da ja prekinat serijata Lisjata Pagaat :thumbsdow, em berza ke se oprai em fudbal da moze da se gleda...:biggrin:
Dilemata mi e si ima li sdsm poslushna televizija ili Velija si ima poslushna partija :eek:
..Procitani se ko Bukvar...imaat dolga istorija.. ama galamat i ne davaat drug zbor da kaze..
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=10671
26.07.2002 00:00
Зачинот „Тузот“ станува жртва на преметката на власта со А1
Власта се пресметува со А1 преку бизнис притисоци врз сопственикот на телевизијата. Во ек е најголемата хајка против производот на фирмата „Стратус“ зачинот „Тузот“, и тоа со штимувани наоди дека солта во зачинот не е јодирана.

Многу е интереснен фактот што медиумите на несудениот премиер Рамковски и несудениот претседател Керим не обрнаа внимание на фактот дека новинарот е осуден поради Владо Бучковски. Веројатно оставјќи на нивните гледачи (читатели) да им проработи условниот рефлекс на кој се истренирани и да мислат дека судот ја штити актуелната власт. Ако се знае дека најголемиот број судии се избрани токму во времето на СДСМ со политички критериуми, можно е ова да е уште една ујдурма на опозицијата. Која ги има под контрола и судовите и новинарите во огромно мнозинство. Една од причините што до 1998 година Македонија не упати барање за членство во ЕУ е токму тоа за наводната реформа на судството да се изврши без контрола на ЕУ. Како и фамозната приватизација, се разбира. А колку беше добра реформата на судството што тогаш ја направи СДСМ чувствуваме сите.
.. i nema kraj..