PDA

View Full Version : MK News


Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11

Adv.Lexy
23.12.2007., 21:57
n3....a sto ima vrska cenata na mlekoto so vladata.
neli cenata ja diktiraat proizvoditelite i pazarot?

n3xu5
23.12.2007., 23:45
n3....a sto ima vrska cenata na mlekoto so vladata.
neli cenata ja diktiraat proizvoditelite i pazarot?

a koj gi diktira proizvoditelite i pazarot??

vikser
23.12.2007., 23:52
n3....a sto ima vrska cenata na mlekoto so vladata.
neli cenata ja diktiraat proizvoditelite i pazarot?

n3xu5
a koj gi diktira proizvoditelite i pazarot??


..........zacarani krug:biggrin:

Adv.Lexy
24.12.2007., 00:09
a koj gi diktira proizvoditelite i pazarot??
Nemoj da mi kazes deka vladata go vika svejganjecon i mu vika utre mlekoto 55 den. :eek:

n3xu5
24.12.2007., 00:13
Nemoj da mi kazes deka vladata go vika svejganjecon i mu vika utre mlekoto 55 den. :eek:

vlada VLADA...toa treba da znaes.

Adv.Lexy
24.12.2007., 00:33
Nema sansi.
Da se prasuva vladata cenata na mlekoto ke paga, ne za drugo malata Anastazija so sto se hrani...so mleko normalno.
:)

n3xu5
24.12.2007., 00:52
off topic....eeee Lexy maaaa...bravisimo, 1 den si pomlada od mene na forumot a imas 2,5x poveke poraki ...hahahaha bravo, dobro zavrsena domasna zadaca:)

mk_trejader
24.12.2007., 09:58
vlada VLADA...toa treba da znaes.

a na pazarot vladee PAZAR

dimges
24.12.2007., 11:10
mlekoto vo tetrapak e 55 den...ke bide i poveke...

za vikser: gledao sam film davno,davno i postujme pesmu bajage,normalno:)

pozdrav

..>>zavisi koe mleko i zavisi kade..ima i poskapi delovi na gradot. kade sto ziveat
drzavni sluzbenici (t.n.r optimisti ili paraziti) i penzioneri so debeli penzii, tamu e se poskapo, a treba i uste poskapo da bide...

samba
24.12.2007., 18:07
Партиските лидери се усогласуваат за преостанатите отворени прашања
--------------------------------------------------------------------------------


Скопје, 24 декември - Лидерите на најголемите партии од власта ВМРО-ДПМНЕ и ДПА и од опозицијата СДСМ и ДУИ, попладнево во Клубот на пратениците во Скопје одржуваат нова средба во уште ден обид да се усогласат за преостанатите отворени прашања важни за ЕУ и НАТО интеграцијата.

Претседателите на четирите партии, Никола Груевски, Мендух Тачи, Радмила Шекеринска и Али Ахмети, според најавите, ќе расправаат за четири од 18-те закони со знакот на ЕУ, како и петте развојни закони, кои не беа усогласени на последната лидерска средба минатиот четврток.

Станува збор за законите за енергетика, за градба и градежно земјиште, за лустрација, за концесии и законот за јавно-приватно партнерство. Се очекува да се разговара и за собранискиот Деловник.

Донесување закон за употреба на јазиците и социјален пакет за жртвите од конфликтот во 2001 година се прашања на кои ДУИ инсисира да се најде решение.

Премиерот Груевски викендов изрази надеж дека денешната средба ќе биде успешна и оти ќе се изнајдат решенија за преостанатите прашања.

- Не бегаме од ниедна тема, секој на која тема сака да разговара, ние сме подготвени. Оваа средба ќе биде продолжение на предходните две кои беа прилично успешни. Ни останаа уште неколку работи да ги довршиме и се надеваме дека како што започнавме така и ќе продолжиме, повеќе или помалку ќе излеземе со некаков успех од таа средба и тоа е добро за земјата, особено сега кога се мери нашето работење во секој детаљ, сега пред влезот во НАТО, изјави премиерот Груевски викендов по посетата на Посебното основно училиште „Иднина“.

Во изминатите два месеца власта и опозицијата постигнаа договор за рекомпонирање и закон за Комитетот за односи меѓу заедниците, за докомплетирање на Судскиот совет, за Законот за јавен обвинител и Советот на обвинители, како и за 14 законски проекти од Агендата за ЕУ и НАТО интеграциите.

###

samba
25.12.2007., 18:16
Собранието на Република Македонија едногласно ја донесе одлуката за формирање на Националниот совет за евроинтеграции.

Советот ќе има 17 членови, по тројца од власта и од опозицијата, по функција членови се и претседателите на собраниските комисии за европски прашања и за надворешна политика. Во Советот има и по еден претставник од Кабинетот на претседателот на државата, од Владата, од МАНУ, ЗЕЛС, Центарот за евроинтеграции и демократија, од ЗНМ, стопанските комори и синдикатот.

За претседател на Националниот совет за евроинтеграции е избрана Радмила Шекеринска од СДСМ.

Целта на Советот е политичките субјекти навремено да ги исполнат политичките критериуми нотирани во извештајот на Европската комисија, за Македонија да добие покана за членство во НАТО и датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Претходно, Илинка Митрева од СДСМ, од името на Партијата го поздрави формирањето на Советот за евроинтеграции, нагласувајќи дека тој требало да биде донесен многу порано. Таа искажа задоволство што е предвидено претседателот на Националниот совет за евроинтеграции да биде од редовите на опозицијата.

Неждет Мустафа од ОПЕ забележа на тоа што во Советот нема претставник од ромската заедница.

Неговата забелешка ја поддржа независниот пратеник Есад Рахиќ, кој рече дека во Декадата на Ромите можеби било добро и Неждат Мустафа да биде член на Советот и побара во иднина да се има малку повеќе слух за припадниците на помалите етнички заедници.

Претходно, на денешното продолжение на 92-та седница Собранието го избра независниот пратеник Ѓорѓи Оровчанец за нов член на Комитетот за односи меѓу заедниците.

Оровчанец во Комитетот доаѓа на местото на пратеникот Томе Даневски од ВМРО-ДПМНЕ кој претходно се повлече.

Оровчанец, претходно во говорот пред пратениците истакна дека докомплетирањето на Комитетот треба што поскоро да биде завршено бидејќи е ставено на агендата за НАТО.

- Ако Комитетот за меѓуетнички односи сме го предвиделе во Уставот сакале или не тој мора да работи и да постои, како и да даде очекувани резултати во интерес на нашите интеграции, рече Оровчанец нагласувајќи дека доколку биде избран во Комитетот ќе се залага за интересот на сите граѓани без давање приоритет на партиската и етничката припадност.

Тој посочи дека ќе се труди со својата работа во Комитетот да се избегне пазарењето во интерес на надминување на тензиите и промовирање на соживотот.

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Рафиз Алити нагласи дека со предложените измени во Комитетот за меѓуетнички односи се прави нов распоред на силите, бидејќи сега владејачките партии ќе имаат помалку членови од опозицијата.

- И во поранешниот состав на Комитетот, како и сега, владејачките партии имаа четири члена, а опозицијата три. Со промената на еден член од Комитетот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ со член од опозицијата ќе се смени и составот на Комитетот во полза на опозицијата, рече Алити.

micomk
26.12.2007., 00:03
http://www.idividi.com.mk/biznis/Makedonija_biz/414346/index.html
КХВ одзеде дозвола за работа на двајца брокери

Комисијата за хартии од вредност им ја одзеде дозволата за работа на двајца брокери, едниот вработен во брокерската куќа „Алта Виста Брокер“ АД Скопје, а другиот во „Бро Дил“ АД Скопје.

dimges
26.12.2007., 10:40
http://www.idividi.com.mk/biznis/Makedonija_biz/414346/index.html
КХВ одзеде дозвола за работа на двајца брокери

Комисијата за хартии од вредност им ја одзеде дозволата за работа на двајца брокери, едниот вработен во брокерската куќа „Алта Виста Брокер“ АД Скопје, а другиот во „Бро Дил“ АД Скопје.

..>ova ne mi e jasno; verojatno so akcijata ne se trguvalo dolgo vreme, inaku sistemot ne bi ja primil transakcijata..znaci ako saka berza da spreci vakvi ekcesi treba da uvede limit i za tnr. "slobodno" formiranje na ceni, pa sistemot ke gi blokira i niv..
..ima i drugo, transakcii so mnoogu pomala cena od poslednoto trguvanje, bese toa vo septemvri mislam so MKbanka...; znaci treba MERILO, dali ke bide MAX 5:1 ili 10:1, a za dole 1:5 ili 1:10, ama meriloto da vleze vo sistem...
..a sto praime pak so vonberzanska trgovija so akcii ?? tamu moze da se izbegnuva i danok na kapitalna dobivka; patem koga sme kaj toa Hrvatska se uste ne ja uvede, moze i nema, a mnogu pred nas ke vleze vo EU, a nie od 01.08 startuvame i so danok na stedni vlogovi i toa so individualni danocni prijavi ???

kirek2
26.12.2007., 10:47
..>ova ne mi e jasno; verojatno so akcijata ne se trguvalo dolgo vreme, inaku sistemot ne bi ja primil transakcijata..znaci ako saka berza da spreci vakvi ekcesi treba da uvede limit i za tnr. "slobodno" formiranje na ceni, pa sistemot ke gi blokira i niv..
..ima i drugo, transakcii so mnoogu pomala cena od poslednoto trguvanje, bese toa vo septemvri mislam so MKbanka...; znaci treba MERILO, dali ke bide MAX 5:1 ili 10:1, a za dole 1:5 ili 1:10, ama meriloto da vleze vo sistem...
..a sto praime pak so vonberzanska trgovija so akcii ?? tamu moze da se izbegnuva i danok na kapitalna dobivka; patem koga sme kaj toa Hrvatska se uste ne ja uvede, moze i nema, a mnogu pred nas ke vleze vo EU, a nie od 01.08 startuvame i so danok na stedni vlogovi i toa so individualni danocni prijavi ???

MZLE cisto perenje na pari!!!

yogini
26.12.2007., 11:47
dimges,
odlozili su odluku o placanju personalnog poreza na prihode od orocenih depozita za fizicka lica za 2009.

Value
26.12.2007., 15:52
MZLE cisto perenje na pari!!!

Pa ako e perenje na pari sto im se krivi brokeritite, neka go resat toj sto perel pari!

btw na brokerot ne mu e rabota (a i ne smee!!!) da go sovetuva klientot vo vrska so negovata transakcija.

nikotin
26.12.2007., 16:34
Pa ako e perenje na pari sto im se krivi brokeritite, neka go resat toj sto perel pari!

btw na brokerot ne mu e rabota (a i ne smee!!!) da go sovetuva klientot vo vrska so negovata transakcija.

A ako e klientot do tolku nepismen i glup!!!! Ne mu e mestoto na mse!!!!

nikotin
26.12.2007., 16:36
U sekoj slucaj alta vista se prekrasni i ova sigurno e igra na nekoj golem prevarant nisto poveke. Nemozam i nema sansi nikogas da poveruvam deka se e potegnato od nivna strana, tvrdam deka se ova e necija igra, a sekoja cest na taa osoba sto ja ima iskoristeno dobrinata i doverbata od strana na altavista!!1

dimges
26.12.2007., 16:51
dimges,
odlozili su odluku o placanju personalnog poreza na prihode od orocenih depozita za fizicka lica za 2009.
..odlozili su jer ne znaju sto ce s grdnim prijavama, baska ima ljudi kojima je blokirana orocena stednja u MK banka..???
..ali zato ostaje na snazi da svako mora da se povlaci u UJP za prijavljivanje smjesne dividende koju daju pojedine firme, umjesto da se porez automatski odbije, pri isplati...

samba
26.12.2007., 16:57
На крајот на 2007 стапката на невработеност 34.8, БДП повисок за 5.1, производството за 4.2, а платите за 3.7 отсто
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 26 декември - Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ја објави публикацијата со показателите на македонската економија во 2007 година.

- Стапката на невработеност до крајот на годинава се очекува да достигне 34,8 отсто. Вкупната работна сила ќе изнесува 907.000 лица од кои 591.000 вработени, а 316.000 невработени, додека од вкупното население над 15 годишна возраст, 44,3 отсто е неактивно, рече на прес-конференција директорот на Заводот Благица Новковска.

Просечната нето плата се проценува на 14.314 денари што во однос на лани претставува пораст од 5,9 проценти. Ако се земат предвид трошоците на живот, додаде Новковска, се очекува реалните нето плати годинава да се зголемат за 3,7 отсто.

Според анализите на Заводот, Бруто домашниот производ за 2007 година бележи реален пораст од 5,1 отсто во однос на 2006, индустриското производство се очекува да биде поголемо за 4,2 процента, а обемот на надворешно-трговската размена ќе изнесува 8,5 милијарди долари.

- Извозот ќе биде зголемен за 41,5 отсто, а зголемувањето на увозот се очекува да изнесува 35,7 проценти. Салдото на размена ќе биде негативно и ќе изнесува 1,7 милијарди долари. Покриеноста на увозот со извоз ќе биде 66,6 отсто, истакна Новковска.

Цените на производителите на индустриски производи за 2007 година во однос на лани се очекува да бидат повисоки за 1,6 отсто. Цените на мало, според проценките, се повисоки за 2,6 проценти, а како резултат на нивното движење, трошоците на живот бележат пораст од 2,1 отсто.

Оваа година разговорите од фиксни телефони ќе се намалат за 8,6 отсто, а од мобилните ќе се зголемат за 77,6 проценти.

Земјоделското производство во однос на лани се очекува да биде намалено за 5,1 отсто, а вкупната продукција на житни и индустриски растенија ќе се намали за 8,3 проценти.

Статистичките податоци покажуваат дека Македонија во 2007 година ја посетиле 535.085 туристи што претставува зголемување за 7,1 отсто од лани. Бројот на странските туристи е зголемен за 12,9 отсто, а на домашните за 3,2 процента.

На крајот од годинава население на Македонија ќе брои 2,045 милиони лица, а природниот прираст ќе биде помал за 19,9 отсто во однос на 2006 година.

Директорот Новковска информира дека ДЗС во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање изготви и публикација со статистички податоци за животната средина. - Со оглед дека станува збор за многу значаен документ, ова ќе биде редовна активност на Заводот и ќе се реализира со двегодишна динамика, истакна Благица Новковска.

ProFit
26.12.2007., 17:51
Raket drzava drzavni slizbenici/raketari kafici diskoteki i 1$2$3$4$ i na site polinja od biznisot na edno selo so mnogu semafori... : )))

SIN1
26.12.2007., 20:25
Čini se neki pozitivan trend nakon dosta vremena, nisu veliki prometi, ali nadam se da će početak 2008 na dosta bolje...

Pozdrav strpljivima

micomk
26.12.2007., 21:59
79 луѓе добија дозволи за инвестициони советници
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87855

AlPro
27.12.2007., 10:40
Promovirani prvite investiciski sovetnici vo Makedonija
http://www.sec.gov.mk/mak/vest.asp?id=179

dimges
27.12.2007., 12:41
Promovirani prvite investiciski sovetnici vo Makedonija
http://www.sec.gov.mk/mak/vest.asp?id=179

...a ke gi osiguruva li nekoj od "sovetnicka" greska, kako lekarite sto ke se osiguruvaat od lekarska greska ??

dimges
27.12.2007., 17:12
eve sto e transparentnost http://www.glasistre.hr/?2912bd7c00be3c19dc3b336b8f2a8ed5,TS,3052,,16359,, 206116,

a nie moze da se pofalime so ovahttp://www.mse.org.mk/mk/vesti_nastani/vest_nastani.asp?kade=front#vest3435

penzioner
27.12.2007., 18:10
eve sto e transparentnost http://www.glasistre.hr/?2912bd7c00be3c19dc3b336b8f2a8ed5,TS,3052,,16359,, 206116,

a nie moze da se pofalime so ovahttp://www.mse.org.mk/mk/vesti_nastani/vest_nastani.asp?kade=front#vest3435

samo da dodam , nakon nove godine ce biti omoguceno i domaćim ulagacima investiranje vani,, obratite paznje na hrvatske brodare, gore spomenuta uljanik plovidba ima (ruku na srce uz neke vanredne prihode) PE ratio 3,52 (preuzeto s site-a abacus brokera, lijen sam bio sam racunati) a projekcija je nastavljanja potraznje indije i kine za za dry bussinesom, te odrzavanja visokog rasta, a ponuda i potraznja dry brodskog prostora ce se izravnati tek krajem 2009, znaci visoke vozarine jos neko vrijeme, a ne moram vam govoriti sto to znaci za hrvatske brodare koji u inozemstvu zaradjuju svoj kruh svakodnevni:)

samba
27.12.2007., 18:17
Црвенковски: Името поважно од НАТО
27.12.2007

Бранко Црвенковски

Ако изборот на крај биде НАТО или промена на името, ние ќе застанеме во одбрана на името, вели претседателот Бранко Црвенковски во интервјуто за телевизија „Алсат М“ што ќе се емитува вечерва.

Според него, доколку Грција стави вето на приемот на Македонија во НАТО, тоа би значело грубо кршење на времената спогодба од 1995 година и веќе овој документ нема да биде во сила, ниту за Република Македонија.

Црвенковски оценува дека притисокот за изнаоѓање решение е обостран и врз Македонија и врз Грција.

Притисок сега се прави на двете страни, кон нас се прави притисок да бидеме поконструктивни спрема Грција, а кон Грција се прави притисок таа да не го искористи можното вето, вели претседателот Црвенковски.

samba
27.12.2007., 18:20
Српски бизнисмен ја купува Велешка топилница


27.12.2007
Швајцарската фирма „Минеко“ на српскиот бизнисмен Мики Аксентиевиќ, ја купува Велешка топилница.

Аксентиевиќ веќе ги откупил побарувањата од поголемите доверители „Фершпед“ и „Технометал“. За тоа го известил и стечајниот управник на топилницата.

Неофицијално, тој денеска станал сопственик и на делот кој го има „Комерцијална банка“, „Макпетрол“ и „Ветекс“.

Аксентиевиќ важи за човек близок на Чедо Петров, чија фирма „Инвестас“ е поранешен сопственик на топилницата.

Пред повеќе од пет месеци А1 објави, дека фирмата „Инвестас“ сака повторно да ја купи фабриката. Им понудува на доверителите, во непосредна спогодба да им плати 760.000 евра, што е 10% од вредноста.

Понудата тогаш беше отфрлена како несериозна, сега се поизвесно е дека фирмата „Инвестас“ на Петров си ја враќа фабриката, која пред пет години ја турна во пропаст.

Оваа вест денеска ја разбранува велешката јавност. Еколошките друштва од градот остро се спротивставија на рестартирањето на топилницата.

Тие нема да дозволат отворање на фабриката без никој да не ги праша велешани за тоа.

Реакции пристигнаа и од општина Велес, градоначалникот Аце Коцевски ја повика владата да најде инвеститор кој ќе изгради нова топилница на безбедно место, надвор од градот.

Во трите децении работа на топилницата, според многу истражувања, Велес беше еден од најзагадените градови на Балканот.

samba
28.12.2007., 16:49
Auuuu...sega ke staneme glavna turisticka destinacija,koga ke navalat stranci,pa koga ke se razmrda berzata,leeeleeee,kaj ke ni bide krajot.;)

Пронајдени штитови на кралот Деметриј

Пронајдените штитови на кралот Деметриј кај селото Бонче, се највалидниот доказ дека на овие простори постоела Mакедонската држава.

Според археологот Душко Темелковски, кој ги пронајде штитовите, странските археолози кога ги виделе, па дури и грчките, без сомневање прифатиле дека се работи за македонски штитови.

„Нашите колеги кои беа дури и од Грција овие наоди и нивното презентирање од наша страна беше прифатено можна најкоректен начин, онака како е нормално, се прифаќа и од нивна страна дека на оваа територија, која тогаш не постоела границата денешна, била Македонија“, изјави Душко Темелковски, археолог.

Беше презентирана и книга за штитовите. 150-те делови од нив се наоѓаат во музејот во Охрид. Кога ќе се реставрираат, за прв пат во светот ќе може да се види како комплетно изгледал штитот на македонската фаланга.

Делови од нив се уште има кај мештаните од селото Бонче.

„Тие ги кријат, не сакаат да ги дадат, не од аспект дека некаде сакаат да ги продадат во странство, туку се плашат ако ги кажат да не имаат некакви последици“, додаде Темелковски.

Се претпоставува дека во Бонче и на врвот Висока над селото, можно е да се наоѓа четвртата престолнина на Македонија, градот Пелагонија.
„Индициите за постоењето на Пелагонија, значајниот град Пелагонија не се без основа, независно дали е тоа локалитетот Висока или некој друг локалитет на овој простор“, вели Бранислав Ристески, Институтот за старословенска култура.

Според експертите, држава итно треба да оддели средства за истражување на овој локалитет, кој може да го даде крунскиот доказ за нашиот идентитет.

samba
28.12.2007., 22:45
Aj pa od kaj znaes,moze i ke ni trgne.:biggrin:


Црвенковски: 2008-ма да биде година на единство, соработка, меѓусебно разбирање и заеднички успеси
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 28 декември - Идната 2008-ма нека биде година на единство, соработка, меѓусебно разбирање, година на заеднички напори и заеднички успеси. Кавгите и поделбите да ги заборавиме и да ги оставиме зад нас. Скарани и поделени не можеме ништо. Заедно, можеме се, порача претседателот Бранко Црвенковски во денешното обраќање по повод Новогодишните празници.

Неговата визија за 2008, како што рече, е Република Македонија да биде цврста, единствена, членка на НАТО и со отпочнати преговири со ЕУ.

- Идната година да ја паметиме по мир и напредок, по побогат живот и помалку сиромаштија, по благодет за сите наши граѓани и за целиот наш народ. Човечки е да се верува, човечки е да се надеваш, но исто така човечки е и да се сработи тоа што се посакува, истакна Црвенковски.

Според него, за време на претстојните Новогодишни и Божикни празници, не се сведуваат само сметките, туку се соочуваме и со постигнатото и со самите себе.

- Но ова е и време на нови надежи, желби и верба дека ќе биде многу подобро. Денови кога се посветуваме на најблиските, на своите семејства, на оние што ги сакаме и што сакаме да не сакаат, нагласи претседателот Црвенковски и додаде дека никогаш не треба да се заборават хендикепираните, изнемоштените, сиромашните и напуштените лица.

Шефот на македонската држава им упати желби за мирни и спокојни денови на војниците на Република Македонија во Авганистан, Ирак и Босна и Херцеговина.

samba
29.12.2007., 22:00
Собранието на Република Македонија со 59 гласа за, еден воздржан и 22 против го донесе Буџетот за 2008 година.

Собранието со 59 гласа за и шест против го усови и Законот за извршување на Буџетот на Република Македонија за 2008 година.

Претходно во амандманската расправа по Предлог буџетот за 2008 година Владата прифати дваесетина амандмани од кои некои целосно, а некои делумно, додека Собранието изгласа само еден, со што тие станаа составен дел на Буџетот, додека во амандманската расправа по Предлогот за донесување на закон за извршување на буџетот за 2008 не беше усвоен ниту еден амандман.

Вкупната маса на пари во Буџетот за 2008 година изнесува 2,2 милијарди евра и тој е нависок досега. Во него вкупните приходи се на ниво од 128.740 милиони денари, а вкупните расходи се во износ од 134.280 милиони денари. Притоа буџетскиот дефицит е планиран во износ од 5.540 милиони денари, што претставува 1,5 процент од БДП.

Ова ниво на дефицит е резултат на планираниот дефицит на основниот Буџет во износ од 2.845 милиони денари (0,8 отсто од БДП), дефицитот на Фондот за патишта во износ од 1.292 милиони денари (0,3 отсто) и дефицитот по основ на задолжувања на буџетските корисници за пооделни проекти во износ од 1.353 милиони денари (0,4 отсто).

Буџетот е конципиран врз основа на проектираните основни макроекономски индикатори за 2008 година, Програмата на Владата на РМ, утврдените таргети во аранжманите со ММФ и Светска Банка, како и врз основа на реализацијата на Буџетот на РМ во текот на 2007 година.

Во структурата на вкупните приходи во Буџетот за 2008 година, даночните приходи и придонесите учествуваат со 107.287 милиони денари односно 83,3 отсто.

Во структурата на вкупните расходи продолжува трендот на зголемување капитални инвестиции присутен во последните неколку години, изразен преку зголемување на нивното учество како во вкупните расходи на Буџетот, така и во Бруто домашниот производ.

Планираните капитални расходи за 2008 година воглавно ќе бидат наменети како поддршка на реализацијата на проектите во образованието, во здравството, во патната инфраструктура, во полицијата, во Царината, во слободните економски зони, за купување амбасади, за капитални инвестиции во областа на културата, за изградба на спортски сали и игралишта, за реконструкција на казнено поправни домови...

Собранието со 58 гласа за, и шест против вечерва го усвои и Законот за изменување и дополнување на Законот за персонален данок на доход, а со 57 гласа за и еден воздржан и Законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на добивка. Со измените, како што кажа министерот за финансии Трајко Славески, за една година се одлага оданочувањето на каматата на штедните влогови кое требаше да стапи на сила на 1-ви идниот месец.

ProFit
31.12.2007., 13:52
no comment,... ima dosta receno... ;)

INVESTITOR NA GODINATA: ZORE TEMELKOVSKI

Megi go postigna investiciskiot megakoš

Vladata treba da sozdava potrajni uslovi za investitorite, za da se namalat šansite za t.n. državen reket vrz stopanstvenicite, so koj tie stanuvaat zavisni od ќefot na nekoj minister, službenik ili lokalen sudija


Go poznavaat kako Megi, a minatata godina se pretstavi kako megainvestitor vo Makedonija. Po prodažbata na „Inospektar“ na MiA Baverdži, Zore Temelkovski e sovetnik za strategiski investicii i razvoj na kompanijata i raboti na prašanja povrzani so finansiskiot menadžment. Otkako go donese svetskiot brend „Jafa“, negoviot investiciski pat prodolži so „Svedmilk“, „Tetovo tabak“, „Ilina“... Ovoj poranešen uspešen košarkar izvede svoevidna investiciska „trojka“ vo košot na domašnata ekonomska žed za investicii. Aktiven e i kako lobist za makedonskite evroatlantski aspiracii. Temelkovski e semeen čovek, tatko na trojca sinovi. Edniot diplomiral vo SAD, drugiot privršuva na Štuloviot univerzitet, a najmaliot od sedum godini se obiduva da stane teniser. Temelkovski e donator i pomagač na mnogu proekti za razvoj na lokalnata zaednica.

* „Svedmilk“ dade značaen investiciski beleg na 2007 godina. Vo uslovi koga evropskiot kapital se pointenzivno se seli na Istok, kako uspeavte vo ona što se' pomalku i' uspeva na Vladata - da donesete renomiran stranski investitor? Koi bea vašite aduti?

- „Svedmilk“ e umešen spoj na domašni investitori, stranski fondovi i kapital. No, za da stigneme do Švedska, imaše ekonomska i pazarna postepenost. Najprvin „Inospektar“ stana del od biznisot na MiA Beverdži, go vnesovme svetskiot brend „Jafa“ vo Makedonija, semejniot biznis go transferirav vo del od korporativnoto upravuvanje so mladi, angažirani menadžeri. Potoa go formiravme timot na domašnite investitori što go zgrapčija mojot bonitet vo NLB Tutunska banka, ja dobivme poddrškata od lokalnite vlasti, ja počuvstvuvavme gladta za stranski investicii vo Makedonija. Znaevme deka ima slobodni pari vo investiciskite fondovi i trgnavme da gi ubedime studenite Šveѓani da ja odmrznat Makedonija za poddrška na idei i proekti. Bev ubeden deka ќe uspeeme. Aduti? Parite i ideite nemaat granici. No, pred fondovite od tipot na „Svetvant“ ne možete da nastapuvate so evtini balkanski trikovi.

* Imaat li poddrška domašnite investitori od Vladata ili se ostaveni sami na sebe?

- Vo princip, jas sum protiv podelba na domašni i stranski vložuvači. Uslovite za vložuvanje treba da bidat podednakvo motivirački i za strancite i za makedonskite investitori. Vladata ne smee da sozdava privilegirani uslovi za oddelni kompanii ili korporacii. Vo momentot koga počnale so rabota vo Makedonija i stranskite kompanii stanuvaat domašni i tie ne smeat da imaat kolonijalistički odnesuvanja vo zemjava, diktati za privilegii pod koi mora da dejstvuva makedonskata Vlada. Neka se prašaat dali istoto toa bi možele da go napravat vo nekoja od zemjite na Unijata od kade što doaѓaat. Ako se od svetski i evropski destinacii, kade što se uvažuvaat zakonot i redot, treba podednakvo da gi počituvaat pravilata na igra vo Makedonija, kako i ovdešnite kompanii, zašto site zaedno sme del od globalniot pazar. No i domašnite investitori ne može da bidat plačkovci što pred sekoja svoja investicija sakaat malku od državnoto mleko. Taka ili idejata im e iluzija, ili parite im se somnitelni ili ne se osposobeni za pazarna konkurencija i žilavost. Od druga strana, Vladata treba da sozdava potrajni i se' pomalku promenlivi uslovi za investitorite. Samo taka ќe se namalat šansite za t.n. državen reket vrz stopanstvenicite, za tie da stanuvaat zavisni od ќefot na nekoj minister, državen službenik ili lokalen sudija.

ANTIBUGARSKI SINDROM

* Minatata godina go kupivte „Tetovo tabak“. Kakvi se vašite razvojni planovi za ovaa kompanija?

- „Tetovo tabak“ beše propadnat pogon i ja deleše sudbinata na špekulativnite i kriminalni igri vo biznisot so tutun. Na lokacijata vo Tetovo ќe bide izgraden moderen trgovski centar. Jas sum protiv skopjanizacijata na biznisot, monopolot na postojnite trgovski centri koi gi napravija naemninite basnoslovni. Decentralizacijata i vo ovoj biznis trgnuva od bitkata za potrošuvačite od ovoj region i od Kosovo. Pred „Tetovo tabak“, MiA Beverdži vleze i vo proizvodstvo na voda vo zapadna Makedonija.

* Imavte golemi investicii i vo Bugarija, pa lesno e da napravite komparacija kade polesno se raboti - tamu ili ovde?

- Vo Bugarija sum prisuten poveќe od edna decenija. Biznisot go razvivav ne samo vo vložuvanjata tuku i vo gradenjeto doverba so novata elita vo taa zemja, neoptovaren od istoriskite temi ili predrasudite so koi se vospituvani generacii vo dvete zemji. Koga ne znaat kako da te omalovažat, velat - Megi ima bugarski pasoš. Dali e toa ravenstvo so patriotizmot? Nemam bugarski pasoš. No imam vlez vo tvorečkite, političkite i vo delovnite krugovi vo sosedstvoto i ne velam deka e lošo da se bide lobist vo dvete nasoki. Mora da se oslobodime od antibugarskiot sindrom. Da si odgovorime na prašanjeto zošto se čeka za bugarski pasoš, dali zatoa što e mnogu poveќe evropski od makedonskiot? Kakvo e toa političko alibi na Crvenkovski, koga javno se prašuvaše - bevme pred Bugarija, kade sme sega? Zarem vo toa nema istoriska vina, edna neodgovorna vladejačka garnitura koja beše zarobenik na tesnite intersi na del od oligarhijata što ne poznavaše drug pazar, osven severniot. Neoptovaren, pred edna decenija na moite togašni političari im sugerirav deka ogromnite pari dobieni od blokadite, biznismenite treba da gi investiraat i vo togašnata slaba bugarska ekonomija i vo štotuku počnatata privatizacija kaj istočniot sosed. Ako toa go napravevme pred 15 godini, ќe imavme i struja i priklučok kon energetskite koridori, a možebi i zaedno ќe vlezevme vo EU.

SINDIKALNI „BIZNISMENI“

* Takanarečenite „golemi firmi“ vo Makedonija ne napravija nikakov isčekor vo biznisot. Zaradi nedostig na proekt, ili nivnata „golemina“ e samo Poptemkinovo selo izgradeno so pomoš na partiska elita?

- Procesot na privatizacija na činija im gi dade golemite firmi na nekoi nesposobni menadžeri. Mislejќi deka cel život ќe bidat pod zdolništeto na političarite, na državni jasli, bez osposobeni menadžerski timovi. Nim najlesno im beše da gi donesat kompaniite pod stečaj, da gi odnesat parite vo stranski banki, nadvor od zemjata. Nikogaš ne izvadija pari od svojot džeb za da se borat da gi oplodat. Ne gi ni osposobija kompaniite da se transformiraat za nekoi podobri vreminja. Naprotiv, nivnata logika beše - uništi go „Godel“, ќe zastarat krivičnite gonenja vo fioka na obvinitelot ili sudijata i izbegaj vo Kumanovo. Likvidiraj gi „Slavija“, „Centro“, pa pobegni vo Avstrija. Ruiniraj go ohridskoto hotelierstvo i prodavaj magla deka samo što ne stignal „Radison“ vo Ohrid. Ili poglednete ja najnovata megaafera so GP Mavrovo. I po 17 godini na promeni, nekoj si poigruva so instituciite na sistemot, so Berzata, a del od brokerite se vlezeni vo mašinerijata na manipulacijata so akcionerskiot kapital... Najnoviot biser se zakanite na del od makedonskite biznis-bosovi što se odnesuvaat kako sindikalci. Graѓanite treba da im ja plaќaat skapata struja za da može tie da letuvaat na Bahami. Potoa baraat partiski glasnogovornici da gi štitat. Na kraj i' se zakanuvaat na Vladata deka ќe gi zatvorat kapacitetite za proizvodite što imaat najvisoka profitabilnost na svetskite berzi, zatoa što mislat deka profitot treba da im bide neokolonijalistički vo Makedonija. Menadžerite i pretpriemačite, so demagogija od socijalizmot, stanuvaat sindikalni vodači vo zaštitata na sopstvenite profiti. Ne se tie što se grižat za rabotnicite. Dali taka bi koketirale ako Sindikatot ili Vladata gi natera rabotnicite da baraat povisoki plati od gazdite na tie privilegirani kompanii? Nekoi od niv bea naučeni deka so evtina struja možat skapo da profitiraat, izmislenata slobodna ekonomska zona da ja koristat za šverc na nafta i cigari kon Kosovo, deka DDV namesto da bide državno, stanuva nivno privatno bogatstvo?!

* Kako čovek so golemo iskustvo vo biznisot, kako ja ocenuvate biznis-klimata vo zemjava?

- Bez efikasna i dobro platena administracija, sudstvo, katastar, regularni i regulirani davački kon državata, ednakvi uslovi za konkurencija na pazarot, teško ќe može da se očekuva poagresivno investiranje. Ovaa Vlada najavi brzi ekonomski promeni. Nekoi od merkite se poznati, no se' ušte ne se dovolno prakticirani. Najavite za regulatorna gilotina na propisite, primenata na principot na molčenjeto na administracijata što ќe znači pozitiven odgovor, pobrzo registriranje kompanii i namalenite danočni zafaќanja, se dobri potezi. Meѓutoa, zagrižuvački se golemite budžetski rashodi i zafaќanja od stopanstvoto. Nema država koja može da izdrži tolkavi budžetski transferi vo socijalata. Može da gi razberam luѓeto bez rabota, no ne sakam da prifatam deka nekoj e registriran kako nevraboten vo Biroto, a 30 otsto od rabotnata sila e angažirana na divo ili nad 50 otsto od opštestveniot proizvod da se sozdava preku sivata ekonomija.LEGALIZACIJA NA DONACIITE

* Dali politikata se' ušte e vo dominantna sprega so partiskiot biznis, odnosno dali može da se uspee vo biznisot bez politički grb?

-Pominav niz site fazi na partisko-vladini pritisoci i ispostavuvanje smetki pred i po izborite. Denovive so moite partneri zaklučivme deka za slednite izbori javno ќe promovirame svoj ekonomski interes i preku esnafskata komora ќe lobirame za negova realizacija. Partiite što ќe zastapuvaat takva opcija ќe može da smetaat na donacii od specijalno formiraniot fond so ramnopravno raspredelen izboren denar za site što ќe vlezat vo parlamentot, spored kriteriumite na DIK. Takov fond, po pravilo, ќe se formira od profitot ili od dividendata i ne smee da odi samo za pobedničkata partija ili koalicija. Toa bi trebalo da bide eden od receptite ili zapadnite modeli vo finansiranjeto na partiite, za legalizacija na donaciite i otčet za niv. Ako sekoja firma go napravi toa, preku Centralniot registar i izveštaite za Berzata, sekoj ќe ima uvid koja partija kolku dobila i kolku potrošila.

* Bevte pratenik i aktiven vo politikata. Dali Vam politikata vi pomogna ili vi odmogna vo biznisot?

- Vo vremeto koga jas vleguvav vo politikata, taa beše dominantna vo biznis-ambientot, a vleguvavme i vo fazata na privatizacija. Treba da se bide neiskren ako se kaže deka ne se profitira od vlasta. No, mojot biznis ne beše del od državnite jasli i od transakciite so budžetskite pari i tenderi. Od politikata naučiv deka emociite i strasta ne se karakteristiki na sposoben menadžer. Jas često bev i alibi za golemite i valkani biznisi. Imeto mi beše del od konstruiranite aferi... Koga vlegov vo politikata, javno rekov deka sum sreќen i bogat čovek. Beše eres toa da se misli, a kamoli da se kaže, a sakavme da sozdademe nov sistem na kapitalistički normi i standardi. Kako da sakavme da ostaneme siromašni za da bideme podložni na manipulacija? Bev raspnat na stolbot na sramot zašto političarite i nesposobnite menadžeri ili pretpriemačite, bliski na vlasta, se plašea od samostojni luѓe... Jas ne pripaѓav nitu na togašnata nitu, pak, na segašnata „familija“, kako što vlasta i opozicijata meѓusebno se obvinuvaat. Izgradiv kuќa i fabrika vo moeto maalo, vo mojata Kisela Voda. I toa beše mojata lojalnost kon luѓeto so koi kontaktirav za vreme na izborite. Nekoi od niv i denes rabotat so mene ili za del od delovnite prijateli i partneri. Koga vleguvav vo biznisot, znaev deka nema prosperitet ako ostaneš vo semejnite krugovi ili lokalen igrač. Od makedonskata tranzicija izlegov so ubeduvanje deka zamrznuvanjeto na kapitalot vo stranstvo ne e nitu ekonomski, ušte pomalku patriotski poteg. Veruvav vo sebe i vo svojata država, bev ubeden deka po 17 godini stagnacija i po periodot na prvobitnata akumulacija za makedonski sostojbi, ќe se soočime so globalizacijata na kapitalot i pazarot za golemite korporacii.

* Vie ste golem pomagatel na sportot i donator na razni manifestacii. Toa e rezultat na vašiot altruizam ili i na svesta deka biznisot mora da ima uloga vo lokalnata zaednica?

- Ja prisvoiv kako svoja deviza narodnata pogovorka - rakata što dava nikogaš ne se suši. I dovolno e. Ako kažam poveќe toa ќe bide evtino profiterstvo pred javnosta. Kako vernik poseben odnos imam kon crkvata i MPC.

* Od košarkarskite denovi vo Kumanovo i vo Skopje vi ostana prekarot Megi. Bevte pretsedatel na KSM, vo vreme koga košarkata gi imaše svetlite denovi, i sponzor na ženskiot tim „Inospektar“. se vraќate li vo slobodnoto vreme na košarkata?

- Na ovaa vozrast i so moite kilogrami ne sum za košarka. Sega uživam vo malite nešta - da ispijam čaj so Serž vo Starata čaršija, da bidam vo „Hajd park“, poznatoto kafule i klub na Ѓutla sproti ambasadata na SAD. Sakam da se nervirame so Trifun koj ќe pobedi na partija šah, da se nadmudruvame za skopskite šemi i politiki. Zadovolstvo mi e da sum vo Ohrid i vo Vevčani, da gi neguvam ličnite prijatelstva. So drugarite od detstvoto se družime na sabotna škembe-čorba po skopskite meani. Mi nedostiga eden od trojcata partneri, poznatiot Ѓoš, so kogo so godini ja imavme noќnata tura na laf-muabet na skopskiot kej.

Drag spomen - prvoto cede na Toše

* Ne zboruvate nikogaš za luѓeto na koi ste im pomognale. Javnosta ne znae deka vie go finansiravte prvoto cede na Toše Proeski, vo vreme koga toj ja počnuvaše svojata kariera.

- Koga zagina Toše, go pobarav prvoto cede na koe e ispišana blagodarnosta za mene i za „Inospektar“ po izleguvanjeto na negoviot muzički prvenec. Se setiv na negovata rečenica: „Megi, doprva ќe se gordeeš so mene“. I navistina, toj e gordost na ovaa zemja, zaštiten znak ne samo na estradata tuku i na humanosta. Posleden pat go sretnav proletta na skopskiot aerodrom, na razminuvanje. So šeretska nasmevka mi dofrli: „Neli ti kažav deka ќe se gordeeš so mene“. I zamina. Pred edna decenija bev pokrovitel na „Ohridski trubaduri“. Togaš pobedi Toše. Ušte togaš mojot prijatel Koprov za nego veleše deka e novata ѕvezda na Makedonija. Taka i se sluči.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3E52C43072051D4DBA955673945CD944

MPinvest
31.12.2007., 19:21
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88020

Владата и рафинеријата „ОКТА“ денеска постигнаа спогодба за порамнување на долгот. Вкупниот долг на Македонија кон рафинеријата изнесува 94 милиони долари, а според владиниот портпарол Боцевски, „ОКТА“ се согласила да и бидат префрлени 40 милиони долари.

„Со спогодбата за порамнување обезбедена е неопходната писмена согласност од странскиот инвеститор за измена на спецификациите за квалитетот на нафтените деривати во Република Македонија, обврска којашто произлегува од договорот за купо-продажба, во прифатливи временски рокови“, изјави Ивица Боцевски, портпарол на Владата.

„Во спротивно, доколку Република Македонија еднострано ги воведеше новите стандарди за квалитетот на нафтените деривати, ќе беше должна според анексот „Д“ од договорот, во целост да му ја надомести претрпената штета на странскиот инвеститор, а за што е предвидено да решава исто така арбитражата во Париз“, рече Боцевски.

Рафинеријата со спогодбата се обврзала да и префрли на земјава и 20% од акциите на нафтоводот Солун-Скопје.

Во вкупниот долг од 94 милиони долари, 53 милиони се главен долг, 16 милиони долари камати и 25 милиони долари нови побарувања по основ на договорот за купопродажба од 2004-та до денес.

vikser
01.01.2008., 16:20
...........evo ....toliko je bilo od gerile i opasnoga li rata:):eek::thumbsup:


http://www.net.hr/novac/page/2007/12/30/0051006.html

mihail
01.01.2008., 22:17
...........evo ....toliko je bilo od gerile i opasnoga li rata:):eek::thumbsup:


http://www.net.hr/novac/page/2007/12/30/0051006.html

Dobro je ako se ratovi ovako brzo reshavaju - jednom izjavom.

Pozdrav!

Prota
02.01.2008., 02:17
Od 01.01.2008:

Slovenija na kormiloto na EU;
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=913806755C745C4D93CC5775A1CB72DA

Hrvatska vo Sovetot za bezbednost na ON
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8F82D26B34400B48A12E04E69CAD1E16

Ovo su izusetno dobre novosti!
Epa prijatelji hajde pokazite se sad koliko stvarno mozete doprineti za bolju buducnost ovog naseg zajednickog regiona, tz. Balkan.

:thumbsup:

ProFit
02.01.2008., 10:02
Dobro je ako se ratovi ovako brzo reshavaju - jednom izjavom.

Pozdrav!

sta s navalijo sa ratom... :biggrin:

kaj vidis ti rat da bi tvrdijo da se nemoze tako brzo resit...?? ...daj nam argumente, mi ovde ga nevidimo... !!

ako si siguran reci...!?, :rolleyes:

1> imas druga ratnika!?...
2> il ti ces ratovati !? ...
3> il si ga samo finansiro...?

ps: ne provociram, vec trazim bilo kakav argumet druze, argument..!! :thumbsdow

mihail
02.01.2008., 11:35
sta s navalijo sa ratom... :biggrin:

kaj vidis ti rat da bi tvrdijo da se nemoze tako brzo resit...?? ...daj nam argumente, mi ovde ga nevidimo... !!

ako si siguran reci...!?, :rolleyes:

1> imas druga ratnika!?...
2> il ti ces ratovati !? ...
3> il si ga samo finansiro...?

ps: ne provociram, vec trazim bilo kakav argumet druze, argument..!! :thumbsdow

Za ni jedno od tvojih pitanja nemam pozitivan odgovor. Rat je vidio drug vikser i reshio ga je jednom izjavom ".......evo ....toliko je bilo od gerile i opasnoga li rata", a ja sam samo reagirao. Ni ja ga ne zhelim ali budimo realni mnogo je navijanja i stvaranja nerealne atmosvere na forumu. Mislim da to nije u redu i zato sam reagirao, da prijatelji sa foruma budu malo oprezniji. Zar ti se ne chini da nam je forum u zdnje vreme neshto chudan? Gde su nam ostali prijatelji koji su ranije bili aktivni? Zar ne mislish da bezhe od foruma koji vishe ne zadovoljava ni minimalne kriterije?

Pozdrav svima i koji pishu i koji samo chitaju i onima koji su reshili da apstiniraju za neko vreme dok ne postanemo malo boli!

mihail
02.01.2008., 11:36
Pardon, malo bolji.

vikser
02.01.2008., 11:45
Za ni jedno od tvojih pitanja nemam pozitivan odgovor. Rat je vidio drug vikser i reshio ga je jednom izjavom ".......evo ....toliko je bilo od gerile i opasnoga li rata", a ja sam samo reagirao. Ni ja ga ne zhelim ali budimo realni mnogo je navijanja i stvaranja nerealne atmosvere na forumu. Mislim da to nije u redu i zato sam reagirao, da prijatelji sa foruma budu malo oprezniji. Zar ti se ne chini da nam je forum u zdnje vreme neshto chudan? Gde su nam ostali prijatelji koji su ranije bili aktivni? Zar ne mislish da bezhe od foruma koji vishe ne zadovoljava ni minimalne kriterije?

Pozdrav svima i koji pishu i koji samo chitaju i onima koji su reshili da apstiniraju za neko vreme dok ne postanemo malo boli!

......druze .....ocito nisi citao postova prije ovaj pa nisi skuzio ni ovaj....vikser nikad nije vidio rat ....mada nekad je pisao za psihu i psihozu od imena rat i teoriju da se mozda moze desiti......ovaj post koji pominjes je u kontekstu tome da od rata nema ama bas nicega:):thumbsup:

mihail
02.01.2008., 12:09
......druze .....ocito nisi citao postova prije ovaj pa nisi skuzio ni ovaj....vikser nikad nije vidio rat ....mada nekad je pisao za psihu i psihozu od imena rat i teoriju da se mozda moze desiti......ovaj post koji pominjes je u kontekstu tome da od rata nema ama bas nicega:):thumbsup:

Ni ja nisam rekoa da che rata biti. Jedino sam reagirao na tvoju rechenicu koja je bila napisana u stilu: evo ko je rekao rat, nema rata, hajde ljudi ulozhite svoje pare na berzu, hrvati samo shto nisu. Sa tom psihozom se ja ne slazhem i zato sam reagirao. Dajte ljudi nemojmo iznositi tekstove sa lazhnom nadom da je sve u redu. Ni ja ne verujem da che rata biti ali berza pada i na mnogo manje zakane nego shto je rat. Znate ono: novac je ko srna, bezhi i na najmanji shum.

Pozdrav!

dimges
02.01.2008., 12:29
Ni ja nisam rekoa da che rata biti. Jedino sam reagirao na tvoju rechenicu koja je bila napisana u stilu: evo ko je rekao rat, nema rata, hajde ljudi ulozhite svoje pare na berzu, hrvati samo shto nisu. Sa tom psihozom se ja ne slazhem i zato sam reagirao. Dajte ljudi nemojmo iznositi tekstove sa lazhnom nadom da je sve u redu. Ni ja ne verujem da che rata biti ali berza pada i na mnogo manje zakane nego shto je rat. Znate ono: novac je ko srna, bezhi i na najmanji shum.

Pozdrav!

..> IMA velika razlika izmedju berzantskih crnoberzijanaca i pravih investitora...ovi drugi dodju, odrese kesu i kupuju...eto otisle mlekare, KIB...itd...
.. e sada drugi je problem sto u nekim solidnim firmama ne dolaze investitori, dali su akcije naduvane ili jednostavno to su pre-veliki zalogaj, a pravi investitor nece da ulazi dok se ne iskristalizira situacija u firmi, on nece da ulazi ako nemoze da uzme 51%.....

vikser
02.01.2008., 12:36
Ni ja nisam rekoa da che rata biti. Jedino sam reagirao na tvoju rechenicu koja je bila napisana u stilu: evo ko je rekao rat, nema rata, hajde ljudi ulozhite svoje pare na berzu, hrvati samo shto nisu. Sa tom psihozom se ja ne slazhem i zato sam reagirao. Dajte ljudi nemojmo iznositi tekstove sa lazhnom nadom da je sve u redu. Ni ja ne verujem da che rata biti ali berza pada i na mnogo manje zakane nego shto je rat. Znate ono: novac je ko srna, bezhi i na najmanji shum.

Pozdrav!

ocito da ti moram dati malo pojasnjenja.....znaci prvi clanak odnosi se da Kosovari vole i hoce da Hrvati tamo investiraju(Slovenci su vec dole)...i da oni sa Kosova kako kazu dobro ce voditi brigu za kapital i proizvode koje ce uci na Kosovo........to znaci da i sami Kosovari znaju da nece biti rata(mozda poneki kontrolirani incident)......znaci od sva ta bojaznost vise od mijesec dana i pisanja za koje kakvo vojno stanje eto za srijecu u novoj vidi se da nema nicega......Nisam nikad rekao da ljudi ulazu u burzu ak nemaju pojma o tome naprotiv vec sam u nekoliko svojih postova indirekno navestio da se mane one "kavekuvarice " koje ne znaju za burzu i dionice jel moze se desiti da lako izgube a samo mala vijerovatnoca da igrom srijece il slucajnosti nesto zarade.....i na kraju neponovljiva je 2007.....al zato za ovu koja sad smo je poceli trositi ...najbolje je na startu uhvatiti pozicije....jer ovaj januar ti je mijesec pozicionoranja............a mozda i grijesim:rolleyes:

Blade Runner
02.01.2008., 12:45
´mozda,mozda´ & Laki Pingvini :biggrin:

srekni praznici,dobro zdravje i sreka vo novata godina
pozz:thumbsup:

mihail
02.01.2008., 12:48
ocito da ti moram dati malo pojasnjenja.....znaci prvi clanak odnosi se da Kosovari vole i hoce da Hrvati tamo investiraju(Slovenci su vec dole)...i da oni sa Kosova kako kazu dobro ce voditi brigu za kapital i proizvode koje ce uci na Kosovo........to znaci da i sami Kosovari znaju da nece biti rata(mozda poneki kontrolirani incident)......znaci od sva ta bojaznost vise od mijesec dana i pisanja za koje kakvo vojno stanje eto za srijecu u novoj vidi se da nema nicega......Nisam nikad rekao da ljudi ulazu u burzu ak nemaju pojma o tome naprotiv vec sam u nekoliko svojih postova indirekno navestio da se mane one "kavekuvarice " koje ne znaju za burzu i dionice jel moze se desiti da lako izgube a samo mala vijerovatnoca da igrom srijece il slucajnosti nesto zarade.....i na kraju neponovljiva je 2007.....al zato za ovu koja sad smo je poceli trositi ...najbolje je na startu uhvatiti pozicije....jer ovaj januar ti je mijesec pozicionoranja............a mozda i grijesim:rolleyes:

o.k. svako chita i misli svojom glavom. ja nechu pojashnjavati.

pozdrav!

samba
02.01.2008., 12:53
E,dobro e sto na kraj se razbravte:p: MAKE LOVE,NOT WAR :biggrin::thumbsup:

penzioner
02.01.2008., 13:26
za sada ide sve po planu:)
sjecate se priča o likvidnosti, domačoj akumulaciji...povlacenju investitora i praktički mrtvom tržistu...
mozda sam malo dosadan...
ali sve ovo sto se dogadja je puno puta najavljivano pa cak i na forumu...
i danasnji promet akcija od 217k eura se uklapa u tu sliku...
ali optimizam ostaje...
u Hrvatskoj preskupim gradjevinarima su izgleda danas poceli rezati krila..
ili se varam?
uz moj optimizam za MSE jos cu jednom reći da mislim da će MSE rasti selektivno
a ne vise na juriššššš kao u partizanskim filmovima ,, jer ima preskupih stvari na MSE,,,

Darior
02.01.2008., 13:47
Nadam se da se varas za gradjevinare, bar za HDEL :biggrin:

ProFit
02.01.2008., 14:46
ako bum napravili analizu po sektorima, ...po energetike, bum bili gradzevinari i ZIK .... onda koj sektor su najskuplje dionice...!? ...pomnozi s prosperitetom sektora...

evo i info iz RH...

MINUS CROBEXA
U Novu građevinari ušli kao najveći gubitnici
Autor/izvor: Igor Prstec
Nakon sedmodnevne uzastopne pozitivne serije Crobexa kojom je završila, za burzu, njene članove, ali i ulagače, i više no uspješna 2007. godina, prvi dan trgovanja Nove 2008. godine svojim jutarnjim predznakom ipak poziva na oprez.
Jer jutarnji minus domaćeg dioničkog indeksa i nešto slabiji interes ulagača, što se najbolje vidi na nešto slabijem početnom prometu, pokazuju da se spomenutom serijom tržište ponovno lagano pregrijalo te da, bez neke značajnije fondovske podrške koja bi preokrenula jutarnje stanje, prvi dan trgovanja u 2008. godini klizi prema minusu.

No, takav rasplet događaja ne predstavlja iznenađenje, štoviše može samo ukazivati na pripremanje terena većih ulagača za masovniji ulazak u, bez sumnje, već odabrana izdanja. Taktiziranje razinama ulaska ne bi trebalo uplašiti ulagače jer se većina analitičara slaže u ocjeni da će domaće tržište u prvoj polovici godine ponovno rasti po većoj stopi od očekivane godišnje.

Danas je ponovno prvo izdanje i po likvidnosti i po promjeni cijene Tisak (TISK-R-A) koji približavanjem novoj pozitivnoj blokadi nastavlja izraženu pozitivnu seriju iz minule godine. Već je ujutro premašena razina od 1500 kuna čime se prilično izgledan čini i novi ATH Tiska.
U negativnom su se teritoriju danas našli građevinari, od kojih je zasad najlikvidniji IGH (IGH-R-A) koji se održava na 14.000 kuna, a slijedi Dalekovod (DLKV-R-A) koji se ujutro odvojio od 1700 kuna. Tehnika (THNK-R-A) padom gotovo do 11.000 kuna slijedi sektorski trend.

n3xu5
02.01.2008., 15:11
kako je pocela nova godina, nije na dobro...ovako cemo 1 napred 1 nazad sve tamo do Maja meseca, kada Nato ke nam reci NE (mozda i DA??:) ) i tada idemo opet po makedonskom oru 3 napred 1 nazad:)

penzioner
02.01.2008., 15:17
kako je pocela nova godina, nije na dobro...ovako cemo 1 napred 1 nazad sve tamo do Maja meseca, kada Nato ke nam reci NE (mozda i DA??:) ) i tada idemo opet po makedonskom oru 3 napred 1 nazad:)

sve informacije se na berzama saznaju puno prije nego po novinama, portalima , kafanama...ili konkretno

NATO...poziv da ili ne???

ako je skupstina pocetkom aprila .... na berzi ce se to osjetiti (mislim sentiment) u februaru ili martu jer uvijek ima nekoga blize vatri koji mora iskoristiti buduću odluku, a kad vijest postane javna ....onda vise nije vijest:biggrin:

n3xu5
02.01.2008., 15:25
ma ne bre stari, to ce biti povuci potegni sa grckom i niko nece znati sta ce da se desi...dali cemo okrkati veto od grcke, dali cemo uci sa privremenim imenom ili uopste necemo uci, to niko nezna, pa ni oni sto to trebaju da odluce:) videcemo...
A zaboravio sam..berza ce ici mnogo down po mome mislenju tamo na pocetak februara, kada ce opet Kosovo probati proglasiti nezavisnost(mislim 10.02) a otkako to ce da se resi(mislim, otkako ce biti neovisno Kosovo) tada cemo idi Up zbog novog pazara i plasmana za "novu drzavu"...ali sve u svoje vreme...ocekuje nas buran i interesantan period godine:)
pozdrav

globalinvest
02.01.2008., 16:09
kako je pocela nova godina, nije na dobro...ovako cemo 1 napred 1 nazad sve tamo do Maja meseca, kada Nato ke nam reci NE (mozda i DA??:) ) i tada idemo opet po makedonskom oru 3 napred 1 nazad:)

Glupava konstatacija!!!!!!!Zasto, od poveke aspekti:

1.2007 prv berzanski den vo januar prometot bese mizerni 7milioni denari, pa toa ne spreci da imame 100% up vo 2007 na cel mbi10, zgolemuvanje na 600,700-1000% na nekoi akcii (stil,rzus,tete, granit), znaci uspesna berzanska godina

2.Slovenija ne e slucajno presedavac na EU, ona ima zadaca ovaj turbulenten period da go isturka mnogu mirno na balkanot bez pogolemi potresi, pred se dobrite vrski so bivsite ju republiki i ugledot sto go ima.

3.Nezavisno Kosovo=Makedonija vo NATO

4."Strancite" odnosno stranskite fondovi, odnosno slovenecki i hrvatski fondovi, koi nazalost se glavni market makeri, i po mene golemi p.... nema da dozvolat da zagubat pari!!

samba
02.01.2008., 16:57
„ОКТА“ и натаму ќе произведува нафтени деривати контра европските стандарди.:thumbsdow Владата попушти за да ја искомпензира штетата што треба да ја плати по судската пресуда во Париз.
Се договори со Грците да им го пролонгира рокот за уште 18 месеци. Рафинеријата ќе продолжи да пушта во промет бензини со послаб квалитет. Новата спогодба за порамнување на долгот власта ја објави вчера.

„Со спогодбата за порамнување обезбедена е неопходната писмена согласност од странскиот инвеститор за измена на спецификациите за квалитетот на нафтените деривати во Република Македонија, обврска којашто произлегува од договорот за купо-продажба, во прифатливи временски рокови“, изјави на 31 декември 2007-ма Ивица Боцевски, портпарол на Владата.

„Во спротивно, доколку Република Македонија еднострано ги воведеше новите стандарди за квалитетот на нафтените деривати, ќе беше должна според анексот „Д“ од договорот, во целост да му ја надомести претрпената штета на странскиот инвеститор“, додаде Боцевски.

Вкупниот долг на Македонија кон „ОКТА“ изнесува 94 милиони долари. Според владиниот портпарол Боцевски, „ОКТА“ се согласила да и бидат префрлени 40 милиони долари.

Владата го изгуби спорот пред судот во Париз. „ОКТА“ со спогодбата за порамнување се обврзала на Македонија да и префрли и 20% од акциите на нафтоводот Солун-Скопје.

Поради слабиот квалитет на бензините рафинеријата веќе го изгуби косовскиот пазар.

samba
02.01.2008., 16:59
Поскапеа патарините за лесни возила:thumbsdow


02.01.2008
Патарините за лесните возила поскапеа во просек за пет денари, а за автобусите, шлеперите и полутоварните возила со приколка се намалија за 20% до 30%.

Одлуката за менување на цените на патарините стапи во сила вчера, а според новиот ценовник за лесни возила, на делницата Скопје-Петровец-Скопје се плаќа 40 денари.

На патарините меѓу Тетово и Гостивар новата цена е 30 денари, додека возењето по делницата Куманово-Миладиновци и обратно чини 60 денари.

Патарината на делниците Петровец-Велес, Велес-Градско и Скопје-Тетово останува непроменета.

Патарината сега наместо врз основа на цената на нафтените деривати, се пресметува според должината на делницата помножена со фиксниот износ на надоместокот за изминат километар автопат, кој изнесува 2,5 денари.

samba
02.01.2008., 18:08
Aпропо муабетот за Косово,нели?.B]

[B]"Vojska neće u besmislene ratove"

2. januar 2008. | 14:17 -> 15:56 | Izvor: Beta, Tanjug
Beograd, Preševo -- Boris Tadić izjavio je da će u budućnosti Vojska Srbije "uvek biti upotrebljavana u skladu sa domaćim i međunarodnim pravom".


Boris Tadić (FoNet, arhiva)
"Nikada više naše vojnike nećemo gurati u besmislene ratove" rekao je Tadić, tokom obilaska Kopnene zone bezbednosti na jugu Srbije. U bazi Mađere kod Preševa, komandant Četvrte brigade Kopnene vojske pukovnik Milosav Simović podneo je predsedniku Tadiću raport o bezbednosnoj situaciji duž administrativne linije sa Kosovom.

"Ima mnogo ljudi koji žele da Srbija ponovo srlja u rat, u nova nasilja, što bi nas, na kraju, dovelo do gubitka Kosova i novih ljudskih žrtava - to ova vlast ova demokratija u Srbiji neće činiti", rekao je Tadić.

Srbija, prema njegovim rečima, ne želi da bude izvor novih nestabilnosti, već naprotiv, želi da doprinese ukupnoj stabilnosti u regionu i Evropi.

Sa predsednikom Srbije, vojnike u bazama posetili su i ministar odbrane Dragan Šutanovac, načelnik generalštaba general-potpukovnik Zdravko Ponoš i komandant Kopnene vojske general potpukovnik Mladen Ćirković.

Bezbednosna situacija u zoni odgovornosti Četvrte brigade Kopnene vojske je dobra, ali postoji opasnost da je naruše pojedinci i manje grupe, ukazao je pukovnik Simović referišući šefu države.

Četvrta brigada Kopnene vojske sa 11 baza u zoni bezbednosti obezbeđuje 117 kilometara administrativne linije prema Kosovu.

"Kosovo može biti razlog nestabilnosti"

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da je stanje na jugu Srbije mirno, ali da je Kosovo jedna od najosetljivijih zona u Evropi koja može biti razlog nove nestabilnosti.

"Važno je da budu donete odluke koje donose mir i stabilnost i to očekujemo i od albanskih kolega i od međunarodne zajednice", rekao je Tadić nakon obilaska vojnih i žandarmerijskih baza u kopnenoj zoni bezbednosti u opštini Preševo.

Tadić je rekao da će Srbija braniti svim diplomatskim sredstvima teritorijalnu celovitost i integritet i da je vojska Srbije u dobrom stanju i spremna da ispuni sve zadatke.

Upitan kako će Srbija reagovati u slučaju samoproglašenja nezavisnosti Kosova, Tadić je rekao da je međunarodno pravo i Rezolucija 1244 i vojnotehnički sporazum iz Kumanova temelj odbrane suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

"Na osnovu Rezolucije 1244 i vojnotehničkog sporazuma uvek smo u stanju da angažujemo oružane snage, uz saglasnost glavnokomandujućeg međunarodnih snaga - u ovom slučaju komandanta Kfora - što ćemo poštovati", rekao je Tadić.

On je naveo da je "u neprekidnom kontaktu" sa svim međunarodnim bezbednosnim strukturama i da ministar odbrane Srbije kontaktira sa svim ministarstvima odbrane u Evropi, a načelnik Generalštaba sa kolegama sa druge strane administrativne linije na Kosovu.

"Nećemo voditi rat koji je sukob sa svetom, ali smo spremni da reagujemo u skladu sa međunarodnim principima i da izađemo na položaj i štitimo stanovništvo u skladu sa međunarodnim propisima", naglasio je Tadić.

penzioner
02.01.2008., 21:30
KOSOVO
A.Popović: Austrijski stav nije iznenađenje
Autor/izvor: SEEbiz / Tanjug
Ministar za energetiku Aleksandar Popović izjavio je danas da najava austrijskog kancelara Alfreda Guzenbauera da će njegova država "među prvima priznati nezavisnost Kosova" nije iznenađujuća, istakavši da je Beč u sličnim situacijama, uvek, na isti način, iskazivao "svoj stav prema Srbiji.

"Izjava kancelara Guzenbauera da Austrija neće samo posmatrati, da će biti među prvim državama koje će priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova za Srbiju je potpuno očekivana", kazao je Popović Tanjugu.

"Uvek u istoriji", dodao je ministar, "kada je Srbija bila u sličnim prilikama, Austrija je postupala na način na koji to sada najavljuje kancelar Guzenbauer".

"Austrija je uvek na isti način iskazivala svoje 'prijateljstvo' prema Srbiji", podvukao je Popović.

Guzenbauer je u intervjuu bečkoj agenciji APA rekao da "Austrija neće sedeti u prvim redovima i gledati šta drugi rade", dodajući da će zasigurno biti među onima koji će o tom pitanju imati jasan stav i pokazati kuda se ide.

maktri
03.01.2008., 02:05
A kako tumacite ovu vest ???
Jel pocinje polako “zurka”,ili je neki kosovar slucajno razneo srpsku banku?

02.01.2008 09:49
Експлозија се случи ноќеска во експозитурата на Комерцијална банка од Србија во Драгаш, во јужниот дел на Косово.

n3xu5
03.01.2008., 04:20
A kako tumacite ovu vest ???
Jel pocinje polako “zurka”,ili je neki kosovar slucajno razneo srpsku banku?

02.01.2008 09:49
Експлозија се случи ноќеска во експозитурата на Комерцијална банка од Србија во Драгаш, во јужниот дел на Косово.

vi rekov deka ke bide belja...utre ova ke se odrazi na berzata i toa DOWN:(( abe dok ne se resi ova Kosovsko prasanje nema golem Up na MSE...toa ni e realnosta..aj valjda ke bide nekogas:)

pozdrav

samba
03.01.2008., 17:48
Исплатени 40 милиони долари за „ОКТА“


03.01.2008


Вицепремиерот Зоран Ставревски и министрите за финансии и за економија Трајко Славески и Вера Рафајловска на 31 декември ja потпишале спогодбата за исплата на 40 милиони долари или 27 милиони евра за рафинеријата „ОКТА“.

Средствата се исплатени, со што е испочитувана одлуката на арбитражниот суд во Париз во врска со тужбата на ЛП Балканика за договорот за продажба на акции на рафинеријата.

„Со спогодбата нема камати од долгови, туку имаме извршно судско решение за долг на Република Македонија, според одлука на арбитражниот суд во Париз. Во моментот нема што ЛП Балканика да побара, затоа што ги расчистивме сите прашања кои претставуваа нивен проблем“, изјави денеска во Собранието министерот за финансии Славески.

Според Славески, постигнато е оптимално решение во момент кога државата имала средства целосно да го исплати долгот според договореното во спогодбата, со што се покажала како држава која го почитува меѓународното приватно право.

Тој подвлече дека првата опција во врска со „ОКТА“ била да не се постапува по обврските кои произлегуваат и да не се плаќа пресудениот износ.

„Но, тоа би значело дека секој ден тече камата. Долгот на Република Македонија се зголемуваше секој ден за 10.000 долари. Доверителот ЛП Балканики можеше во секој момент да побара од меѓународните институции да си го наплати долгот со заплена на имот на Република Македонија“, појасни министерот за финансии.

По завршувањето на божиќните празници, најави Славески, експертски тимови на двете страни ќе почнат разговори за неколку прашања околу цената на нафтените деривати, особено на бензините, како и за ревизија на договорот од 1999 година, кој според министерот за финансии, во некои одредби не е во корист и во интерес на земјата.

„Партнерот разбира дека Република Македонија треба да се ослободи од една обврска која долго време и претставуваше проблем, а тоа е обврската да се набавува 500 тони мазут годишно“, рече Славески и најави дека деновиве ќе бидат ставени на увид на јавноста сите документи од 1999 година поврзани со ОКТА заклучно со договорот потпишан на 31 декември 2007 година.

Тој информира дека потсети дека неколку дена претходно, од државниот буџет е вратена идентична сума средства за ЕВН односно од добиените 225 милиони евра при продажбата на ЕСМ, вратени се 22,5 милиони евра.

„Средствата се исплатени од буџетот на Република Македонија. Во буџетот нема посебна ставка за таква намена, но за извршни судски решенија, според законот можете да исплатите од сите вишоци на средства кои ги имате во дадениот момент“, појасни министерот за финансии.

Што се однесува до квалитетот на горивата, потенцира Славески, „ОКТА“ во целост до крајот на годината ги задоволи условите и правилникот за квалитет на дизел горивата.

„За мазутот „ОКТА“ не можеше да одговори во моментот на барањата согласно правилникот за дозволеното количество сулфур, а истото се однесува и на бензините. Сметаме дека е оправдано да се даде извесен временски период да се завршат инвестициите, со што ќе се постигнат

samba
03.01.2008., 17:49
Исклучена струјата во „Силмак“


03.01.2008Во комбинатот „Силмак“ од пладне е исклучена струјата. За попладне е свикана прес-конференција на извршниот директор на „Силмак“.МЕПСО претходно побара од Регулаторната комисија за енергетика дозвола да го исклучи „Силмак“ од електромрежата.

Согласно Законот за енергетика, МЕПСО од 1 јануари годинава нема обврска да го снабдува „Силмак“ со струја, бидејќи повеќе не е тарифен потрошувач.

Вицепремиерот Зоран Ставрески утре ќе разговара со претставници на „Силмак“.

Владиниот портпарол Ивица Боцевски изјави дека очекува конструктивен и продуктивен дијалог за кој, како што рече, јавноста ќе биде информирана.

„Владата е во континуиран дијалог со бизнис заедницата, вклучувајќи го и „Силмак“. На утрешната средба мислења ќе разменат двете страни“, рече денеска на прес-конференција Боцевски.

Владата, додаде тој, останува на одлуката големите производители да го користат ТЕЦ Неготино во определен период.

n3xu5
03.01.2008., 17:58
Ранети припадници на полициските “Тигри“


Најмалку двајца полицајци се ранети во пукотница кај средното државно училиште “Коце Металец“ кај бензиската пумпа на Макпетрол во скопската населба Автокоманда пред околу половина час. Се шпекулира дека во оружениот инцидент бил ранет уште еден полицаец.

МВР ја потврди информацијата и додаде дека од цивилно возило во движење со огнено оружје било пукано во џип во кој се превезувале припадници на специјалната полициска единица “Тигри“. Засега од полицијата немаат точна информација за бројот на ранети полициски специјалци.
Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 03.01.2008 16:18:05

samba
04.01.2008., 16:44
Makedonsko-grcka sredba na krajot na januari

[04.01.2008] Ministerot za nadvoresni raboti Antonio Milososki vo Gostivar najavi deka sredbata so Metju Nimic ke se odrzi kon krajot na ovoj mesec i oti makedonskata strana ke bide pretstavena na ministersko nivo.

Zasega ne se znae dali i Grcija ke participira na sredbata na takvo nivo.

'Mozeme da zboruvame za podrobnosti, bidejki imame jasna pozicija. Imeto na Makedonija mu se dopaga na celiot svet, osven na edna drzava. Podgotveni sme so drzavata na koja ne i se dopaga naseto ime da razgovarame na bilateralna osnova i da vidime sto e toa sto gi zagrizuva. Nie nemame sto da krieme. Sekoj narod ima pravo da go koristi svoeto ustavno i izbrano ime i imame namera da go odbranime so argumenti', istakna ministerot Milososki za vreme na posetata na Gostivar.

Vo odgovor na novinarsko prasanje dali Makedonija ke vodi defanzivna politika vo pregovorite, Milososki naglasi deka 'Makedonija nikogas ne sozdavala problemi kon svoite sosedi, a najmalku kon Grcija'.

'Tie sekogas miluvaat da zboruvaat za dobrososedstvo, no za niv imame poraka: Nema podobar poteg od toj da mu go priznaete imeto na pomaliot sosed', podvlece Milososki.

Odgovarajki na prasanja povrzani so ocekuvanjata na nadvoresno politicki plan, ministerot Milososki istakna deka 'ovaa ke bide godina na predizvici i uspesi za Republika Makedonija, pred sé vo odnos na nasite NATO aspiracii'.

'Vo odnos na regionalnite prasanja najmnogu ne zagrizuva i najgolemo vnimanie ke ni odzeme resavanjeto na konecniot status na Kosovo. Nie ke se obideme da go dademe nasiot pridones za sozdavanje edna prijatelska okolina za resavanje na ova prasanje. Kako partner na NATO zemjite i zemja domakin na logistickiot centar na KFOR i NATO ke se trudime da ja dademe nasata maksimalna poddrska', objasni Milososki.

Za aktuelnata sostojba i najavite za konstituiranje na instituciite vo Kosovo, vo pogled na demarkacija na granicata, Milososki rece deka od novata kosovska Vlada ocekuva odgovornost i pocituvanjeto na megunarodno priznatite granici i teritorijalniot integritet na sekoj subjekt vo nasiot region.

Sefot na diplomatijata prisustvuvase na utrinskata liturgija vo crkvata 'Sveta Petka' vo Gostivar, po sto zamina vo seloto Zubovce, kade sto ja poseti farmata za noevi 'Straus” i razgovarase so zitelite na ova gostivarsko selo.

samba
04.01.2008., 16:59
Divljacive izgleda vrakaat za Brodec:mad::thumbsdow


Објавен идентитетот на убиениот полицаец во Автокоманда, двајцата повредени надвор од животна опасност
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 4 јануари - Зоран Марковски, роден 1967 година од село Миладиновци е полицаецот кој беше убиен во вчерашниот оружен напад кај бензиската пумпа на Макпетрол во скопската населба Автокоманда. Во нападот беа ранети уште двајца полицајци кои се хоспитализирани во Ургентниот центар и се надвор од животна опасност.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котески за МИА изјави дека полицијата се уште трага по напаѓачите кои вчера од возило во движење пукале од автоматско оружје врз џипот во кој се превезувале припадници на Единицата за специјални задачи.

Возилото марка „опел вектра“ од кое било пукано вчера е најдено во месноста Економија на влезот во Арачиново. Во возилото е пронајдено и автоматско оружје кое заедно со автомобилот е земено за вештачење.

Vlatko_MK
04.01.2008., 22:09
Скопје, 4 јануари (МИА) - Владата на осумте големи потрошувачи на струја им понуди 1.250 гигаватчасови електрична енергија годишно по цена од 75 евра за мегаватчас.

- Тоа е цена што минимално ги покрива трошоците на ЕЛЕМ и на ТЕЦ Неготино и минимална цена што можеше Владата да им ја понуди на големите потрошувачи како помош за нивното функционирање, изјави вицепремиерот Зоран Ставрески по завршувањето на преговорите со претставниците на големите потрошувачи што се одржа во Владата.

Тој истакна дека на денешната средба големите потрошувачи само ја прецизирале цената на електричната енергија што по први јануари годинава ја плаќаат со новите договори за добавување на слободниот пазар и оти до вторник им се остава рок да ги направат калкулациите дали понудената цена од Владата ќе им одговара. Од деветте големи потрошувачи само Силмак досега нема склучено договор за набавка на струја на отворениот пазар.

- Понудената цена од Владата е за 10 до 20 отсто пониска од договорите за набавка на електрична енергија што ги имаат склучено големите добавувачи со нивните снабдувачи. Во вторник ќе имаме уште една средба на која дефинитивно ќе ги знаеме нивните ставови и ќе се знае кој од нив ќе потпише договор со МЕПСО и ЕЛЕМ за продажба на електрична енергија, рече Ставрески.

Според него, доколку само една или две компании склучат договор за набавка на струја од ЕЛЕМ и ТЕЦ Неготино, неготинската термоцентрала ќе произведува струја колку што ќе биде потребно за нив. Во тој случај Регулаторната комисија за енергетика ќе треба да направи нови калкулации за цената на понудената струја. Доколку никој не прифати да се снабдува со струја од ЕЛЕМ и од ТЕЦ Неготино, вишокот на струја ЕЛЕМ ќе го понуди на отворениот пазар за што претходно ќе треба да стапат во сила одредени измени на Законот за енергетика.

Одговарајќи на новинарско прашање за процентот со кој овие фирми учествуваат во Бруто домашниот производ, вицепремиерот Ставрески истакна дека тие имаат значајно учество во БДП, но додаде дека тие можат профитабилно да работат и со договорите за набавка на електрична енергија што ги има склучено на слободниот пазар.

Цената на понудениот мегаватчас од Владата според вицепремиерот Ставрески исклучиво ќе зависи од цената на мазутот и доколку таа расте ќе расте и цената на електричната енергија и обратно.вј/са/16:35

samba
06.01.2008., 16:56
Дома > Македонија


Еден приведен за нападот врз специјалците06.01.2008 15:17
Приведено е едно лице под сомнение за кривично дело „тероризам“ во оружениот напад во четвртокот, во кој еден полицаец беше убиен, други двајца ранети.

Како што денеска соопшти Министерството за внатрешни работи, приведен е А.С (36) од Тетово, кој во саботата бил изведен пред истражен судија и изречен му е притвор од 48 часа.

Со полициската истрага е утврдено дека А.С го продал возилото од кое се уште непозната вооружена група го нападна полицискиот џип со припадници на специјалната единица „Тигри“.

Полицијата го пронајде возилото марка „Опел Вектра“ непосредно по оружениот напад што се случи во четвртокот попладне во скопската населба Автокоманда.

„Утврдено е дека возилото, кое биле увезено од Словенија, А.С во декември 2007 година, по претходен договор го продал на повеќе лица од Скопје, чии идентитет засега не е познат. Со вештачењето е утврдено дека токму тоа возило било користено при извршениот оружен напад “ додаде Котевски.

Во нападот беше убиен припадникот на специјалните полициски единици Зоран Марковски (40), а други двајца полицајци беа ранети.

Полицијата соопшти дека ги презема сите мерки за пронаоѓање и пасење на сите инволвирани во нападот врз полицајците.

J.B.G.
07.01.2008., 21:15
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88242

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88247

Daskal_pro
07.01.2008., 22:43
Makedonija ke da bude clanica NATO-a, to je znao i Nostradamus pre mnoooogo godina. :thumbsup::biggrin:

Za grke :thumbsdow:p::p:

Niste u pravo kad nas gnjavite ceo svet zna da Aleksandar NIJEI NIKAD NEKE DA BUDE grk

Pa zdosadili su, puf

xman
08.01.2008., 00:48
DOMAĆE FINANCIJSKO TRŽIŠTE
Apex kapital pokreće prvi fond
U drugoj polovini siječnja na domaćem financijskom tržištu bit će pokrenut novi dionički fond pod nazivom Apex Omega investicijski fond. Po riječima fond menadžera Gorana Guteše, riječ je o dioničkom fondu s fokusom ulaganja na domaće i tržišta kapitala jugoistočne Europe - Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine

"Očekujemo u drugoj polovini siječnja početak rada fonda i upis prvih klijenata", kaže Guteša. To je prvi fond Apex kapitala. Kako ističe Guteša, daljnji planovi vezani za osnivanje novih fondova ovisit će o zahtjevima klijenata Apexa. Društvo za upravljanje investicijskim fondovima Apex kapital dobilo je u petak od Hanfe rješenje kojim se odobrava osnivanje tog fonda. (H)

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=34705

ProFit
08.01.2008., 10:06
Nesto su mi oprezno skromni komentari ovih par dana(!?) do 02.2008 ... pa kad zavrsi prolece uporedicemo ih... ;)


Berzata mirna, investitorite vo isčekuvanje

Za godinava se predviduva deka postoi prostor za porast na cenite, osobeno kaj dobrite kompanii
Zasega nema ni golem pad ni porast na cenite, pa može da se konstatira deka sostojbata na Berzata stagnira. Vaka poznavačite gi opišuvaat prvite tri dena od godinava od rabotenjeto na Makedonskata berza. Pazarot na kapital raboteše so namalen promet.

Brojkite govorat deka vo prvite tri dena na makedonskiot pazar na kapital bil ostvaren vkupen promet od 98,8 milioni denari, od koi 22,3 milioni denari otpaѓaat na tri blok-transakcii, a 76,4 milioni denari se dolžat na redovnoto trguvanje. Vo petokot berzanskiot indeks MBI-10 imaše pad od 1,85 otsto vo sporedba so posledniot den na trguvanje na berzata vo minatata godina.

„Vo prvite tri dena na berzata nemaše ni pad ni porast na cenite na akciite. Se trguvaa mali količestva akcii, taka što praktično pazarot stagnira. No, bitno e što cenite na dobrite kompanii se održuvaat na isto nivo kako i minatata godina“, objasnuva Kire Mitrevski, direktor na „Invest broker“. Spored nego, namaleniot promet e voobičaen za ovoj period od godinata, pa zatoa i ne može da bide reper za toa kako ќe se dviži berzanskoto rabotenje i prometot vo godinata pred nas.

Mitrevski veli deka se očekuva pazarot poveќe da zaživee nekade vo vtorata polovina od januari ili početokot na fevruari. „Praznicite ќe pominat, a investitorite, i domašnite i stranskite, veќe ќe mora da se prestrojat i ќe počnat da vložuvaat“, veli Mitrevski, dodavajќi deka dopolnitelen faktor za segašnata stagnacija se i podgotovkata na završnite smetki i reviziite kaj fondovite, koi se najgolemi investitori na našata Berza.

Za toa kako ќe se dviži pazarot na kapital godinava ovoj iskusen broker veli ne saka da prognozira, bidejќi Berzata e mnogu čuvstvitelna i sekoja biznis-informacija može preku noќ da gi promeni sostojbite. „Sepak, mislam deka postoi prostor za porast na cenite i toa osobeno kaj dobrite kompanii. No, toa ќe bide blago zgolemuvanje. Onoj golem porast što go imaa akciite vo minatata godina nema da se povtori“, smeta Mitrevski. Možnost za golem rast kaj akciite na odredeni kompanii postoi dokolku za nekoja od niv se pojavi želba kaj odredeni investitori za prezemanje, pa naglo da počnat da se kupuvaat tie akcii. „No takvi kompanii ima ušte malku“, veli direktorot na „Invest broker“.

Sašo Drakulovski, broker vo „NLB Tutunska broker“ i investicionen sovetnik, veli deka Berzata sega e mirna i nema pogolem promet i pogolemi oscilacii na cenite na akciite. Sepak, prometot vo petokot beše povisok od prethodnite dva dena na trguvanje.

„Site se vo isčekuvanje što ќe bide so Kosovo i so očekuvaniot vlez na zemjava vo NATO. Isto taka, mora da se zeme predvid deka ova se nerabotni denovi za mnogu od kompaniite, taka što na Berzata pozasileni aktivnosti se očekuvaat od idnata nedela“, pojasnuva Drakulovskii. Spored nego, ovaa mirna situacija na Berzata e voobičaena za ovoj period od godinata.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=43D2CA0FDE634E49AA9054C56177324D

Vlatko_MK
08.01.2008., 12:19
Претседателството на Европската унија го отвора “македонското“ прашање, пишува денеска грчкиот весник “Имерсија“. Меѓу приоритетите на Словенија, која е на чело на ЕУ од 1-ви јануари годинава, е европскиот пат на Македонија. Така, коментира грчкиот весник, македонското прашање се покренува во унијата, и тоа во момент кога Атина е исправена пред важна дилема заради поканата на Македонија во НАТО.

На средба со новинари поканети во Љубљана, словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека Македонија ја следи Хрватска во приближувањето кон ЕУ. Постојано, пишува “Имерсија“, Јанша ја нарекуваше државата со уставното име.

Според словенечкиот премиер, Владата во Скопје завршила многу добра работа и ги придвижила реформите. Тој потенцира, се вели во текстот на грчкиот весник, дека европскиот пат на Македонија, што стои во место од 2005 година, треба да продолжи и тоа е приоритет за словенечкото претседателство.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 08.01.2008 09:58:33

samba
08.01.2008., 16:08
Бензините поскапуваат за 2, дизелот за 1,5 денар08.01.2008 13:38
Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за два, а на дизелот за 1,5 денари од литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница.

Со оваа одлука се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,66, односно за 2,69%.

Новата цена на МБ-96 ќе изнесува 70,50 ден за литар, БМБ-91 ќе се продава за 67, ЕУРОСУПЕР-95 за 67,50, а ЕУРОСУПЕР-98 за 68,50 денари за литар.

Дизелот-Е (III) ќе чини 61, а Екстра лесното (ЕЛ) 50 денари за литар.

За 0,878 денари за килограм се зголемуваат и малопродажните цени на мазутите М-1 и М-2. Новата цена на мазутот М 1 е 28,582, а на М 2 - 28,558 денари за килограм.

Daskal_pro
08.01.2008., 17:11
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88036

Daskal_pro
08.01.2008., 17:28
Dobro, barel nafta bese 25-30 dolari, a nekoi koi dobro go poznavaa pazarot vo svetot prognoziraa deka ke dojde do 80 dolari nekako izgledase deka toa e nevozmozno ama. Koga stigna do 80, istite luge prognoziraa deka ke bide 100$, i ete pak dojde. Sega ima glasini deka ke bide 200$. Sto, ke cekame da rabotime za da se provozime dvapati niz grad so avtomobil. Sto mislite sto e spasot za ovaa situacija. I kako taa ke vlijae na MSE. Koj ke profitira od ova:
OKTA?
Makpetrol?
Brilijant???
Blagoj Gorev???
LCD Limited!!!???
Fersped?? J
Jaka 80??? i.t.n. ili... , nekoi od ovie ne se na MSE no...

ProFit
10.01.2008., 09:34
Makedonija e pristojno mesto za biznis

MAKEDONSKITE BANKI SE PODGOTVENI ZA BRZIOT RAZVOJ

Bernard Kenig, prv generalen direktor na Ohridska banka - Sosiete ženeral grup

Važno e političarite i od vlasta i od opozicijata da imaat konsenzus i jasna vizija za idninata za da može od nadvor da se dobie pozitiven vpečatok za zemjata


Ubavite pejzaži i toplinata na luѓeto bila presudna za Bernard Kenig da dojde vo Makedonija na funkcijata prv direktor na Ohridska banka. Nekolkupati doaѓal vo 2006 godina, a od 2007 živee vo Makedonija. Ima mnogu prijateli, ne samo biznismeni, tuku i političari i luѓe od bankarstvoto. Ljubopiten e da doznae što poveќe za istorijata, običaite i za tradicijata na zemjava. Makedonskata kujna veќe mu e omilena, a denovive gi naučil našite božikni adeti i bil na liturgijata vo hramot „Sveti Kliment Ohridski“.

- Sarmite mi se slabost. Ajvarot go probav ušte koga rakovodev so bankata na „Sosiete ženeral“ vo Slovenija, no ne znaev deka e makedonski proizvod. Imate kvaliteten zelenčuk, dobri salati i, sekako, ohridska pastrmka. Ima mnogu restorani što podgotvuvaat tradicionalni jadenja i so niv služat soodvetni, odlični vina.

* Posetivte li nekoi od manastirite i od arheološkite lokaliteti?

- Ne tolku kolku što bi sakal. Ohrid i Skopje gi naučiv mnogu dobro. Gi posetiv Prespa, pa preku Galičica zastanav malku i vo Sveti Naum. Sum bil vo Bitola, Struga, Vevčani, Resen, vo Kavadarci probav nekolku vina, a mi ostavija ubav vpečatok Mavrovo i crkvata „Sveti Pantelejmon“ na Vodno, kako i starata železnička stanica vo Skopje, koja e spomenik na zemjotresot. Ja vidov i prekrasno naslikanata džamija pomeѓu Tetovo i Gostivar. Ako vpečatocite za ubavinite na Makedonija treba da gi kažam so eden zbor toj e - grandiozno.

* Što najmnogu Vi se dopaѓa, a što Vi preči?

- Mnogu mi se dopaѓa miksot na različni kulturi, raznolikosta što e rezultat na bogatata i interesna istorija. Mi preči otpadot na ulicite vo nekoi gradovi.

* Što treba da se napravi, osobeno vo biznisot, za da se dobližime do standardite vo razvienite zemji?

- Makedonija e navistina blizu do standardite vo razvienite zemji. Dopolnitelno, treba da se namali nevrabotenosta, da se podobri socijalnata zaštita i da se reformira administracijata. Smetam deka vo delovnata sredina treba da se zgolemat opštestvenata odgovornost i transparentnosta.

* Dali politikata mnogu se meša vo biznisot?

- Bitno e deka relaciite pomeѓu industrijata i finansiskiot sektor se postaveni vrz pazarna osnova i tuka nema mesto za politika. Inaku, mešanjeto na politikata vo biznisot vo odredena mera e prisutno sekade. Spored mene, ovde e važna sposobnosta na političarite da imaat jasna vizija za idninata na zemjata i da se držat do takvata orientacija. Ako e možno, ušte podobro e da postoi konsenzus so opozicijata za takvata vizija za da može od nadvor da se dobie pozitiven vpečatok za zemjata, neophoden za da dojdat stranski investitori.

* Vo koi oblasti Makedonija ima dobri razvojni potencijali?

- Smetam deka osven počnatite investicii vo industrijata za avtomobilska oprema i za proizvodstvo na lekovi, odličen potencijal ima vo zemjodelstvoto. Taa industrija dosega ne beše razviena, iako gi ima site neophodni uslovi.

* Bidejќi ste dolgogodišen menadžer, imate li sugestija kako može da se da se podobri životniot standard?

- Treba da se podigne nivoto na vrabotenost, porastot na BDP da dostigne 7 procenti i da se ovozmoži soodveten pristap do finansiite za zgolemenite potrebi što gi diktira takviot porast. Vladata da prodolži da go podobruva ambientot za privlekuvanje stranski investitori. Od moite klienti slušam deka administrativnite barieri se se' ušte visoki, iako pri vleguvanjeto na „Sosiete ženeral“ nemavme nikakvi teškotii. Makedonija e na eden vid raskrsnica i e pred značajni predizvici na svojot pat kon Evropa. Važno e deka makedonskiot finansiski sistem soodvetno može da odgovori na potrebite za porast na industrijata i toa vo uslovi koga na meѓunaroden plan uslovite za pristap do parite se pozategnati.

* Smetate li deka se potrebni promeni vo bankarskiot sektor?

- Za razlika od generalnoto mislenje što go slušam po mediumite, smetam deka bankarskiot sektor se razviva vo odlična nasoka. Vo minatata godina imaše značajno namaluvanje na kamatnite stapki, vo uslovi na porast na referentnite stapki vo evrozonata, najmalku za dva procentni poena. Ne znam dali takviot trend go predvizika vlezot na „Sosiete ženeral“, no mislam deka počna so najavata deka vleguva vo Makedonija. Sekako, ima prostor za podobruvanje - vo pristapot kon klientite, uslugata treba da bide brza, uslovite transparentni, treba da se zbogati ponudata na proizvodi i na uslugi i da se podobri načinot na odobruvanje zaemi.

* Imate li poraka za Vašite kolegi-bankari i za guvernerot?

- Na kolegite im posakuvam uspešna godina, znaejќi deka godinava konkurencijata ušte poveќe ќe se zasili. Profitabilen i zdrav bankarski sektor e uslov za zdrava ekonomija. Na guvernerot i na negoviot tim mu čestitam za profesionalizmot vo rabotata, so ogled na specifičnata situacija so koja se soočuva.

INTERESNO E VO ZEMJA NA INTENZIVNA MODERNIZACIJA

Rodžer Oskarson, direktor na „Svedmilk“


Makedonskite kompanii do neodamna ne bea pritisnati od konkurencija za da go podobruvaat proizvodot spored svetskite standardi. No, sega konkurencijata ќe gi natera da se moderniziraat Golemite promeni i dinamičniot razvoj, spored Rodžer Oskarson, generalniot menadžer na „Svedmilk“, go pravat interesen životot vo Makedonija. Toj e vo zemjava od početokot na minatata godina. So prijatelite saka da pie kafe na terasite na skopskite kafulinja, kade što e razdviženo i veselo, no žali što vremeto go dozvoluva toa samo nekolku meseci vo godinata. Gi zapoznal makedonskite običai, a mu se dopadnala i ovdešnata kujna.

- Mi se dopaѓa što sekogaš na makedonskata trpeza ima mnogu vidovi jadenja. Germanskata kujna, na primer, e poznata po obilnata porcija, no ako sakate da probate različni jadenja, treba da barate od nekogo na masata, što ne e baš prijatno. Ovde ima mnogu jadenja što vie gi narekuvate „meze“, pa može da se probaat poveќe vkusovi.

* Kakov vpečatok Vi ostavija Makedoncite?

- Razlikata pomeѓu Makedoncite i luѓeto od Švedska, od kade što poteknuvam, e što ovde ima silna ekspresija na emocii. Makedoncite se topli i slobodno gi iskažuvaat svoite čuvstva. Vo Švedska luѓeto se pozatvoreni i emociite ne gi iskažuvaat tolku otvoreno. Edna od razlikite može da se vidi na ulica. Koga vo Makedonija ќe se sluči mal soobraќaen incident, vozačite izleguvaat od avtomobilite i se karaat, okolu niv se sobiraat minuvači i se sozdava mala drama. Se čeka policija i soobraќajot e otežnat. Vo Švedska luѓeto vo svoite avtomobili čuvaat formulari, koi pri eventualna nezgoda samo gi popolnuvaat i potoa odat vo osiguritelnite kompanii. Nikogaš nema kavga, nitu doaѓa policija. Toj što ne saka da go potpiše formularot se smeta za vinoven. Sistemot, ve uveruvam, funkcionira.

* Obično strancite se oduševeni od ovdešnite prirodni ubavini. Kakov e Vašiot vpečatok?

- Od mestata što sum gi posetil, mnogu mi se dopaѓa Ohrid - ezeroto, Trpejca... Makedonija može da bide mnogu interesna turistička destinacija, no ne e otkriena. Zatoa i' e potrebna promocija. Jas gi donesov moite roditeli i prijateli. Bea oduševeni od Ohrid, a nikogaš ne čule deka takvo nešto postoi kako turistička ponuda.

* Pri kupuvanjeto zemjište nekoi investitori se soočuvaa so teškotii. Se sudrivte li Vie so administrativni barieri?

- Imaše malo zadocnuvanje so startot na fabrikata, no nemavme teškotii. Imavme poddrška od Vladata i od opštinata na čija lokacija se naoѓa fabrikata. Bitna e poddrškata na sistemot. Vo sekoja zemja, bez ogled dali e razviena, ima proceduri. Na primer, koga vo Švedska sklučuvate dogovor, potreben vi dokument od edna stranica, vo Britanija od pet, vo SAD od 20, a site se razvieni zemji. Vo Makedonija treba što pobrgu procedurite da se usoglasat so tie vo Evropskata Unija. Vi velam, tokmu intenzivnata modernizacija na patot kon EU ja pravi zemjata interesna za živeenje.

* Može li da sozdademe proizvod konkurenten na svetskite pazari?

- Neposredno po početokot na proizvodstvoto, vidovme deka ni se neophodni dogovori so ušte farmeri, zašto pobaruvačkata na našeto mleko e pogolema od pretpostavenata. Bidejќi planirame da proizveduvame poveќe mlečni proizvodi, a veќe sklučivme dogovori za izvoz vo Bugarija, Kosovo i vo Grcija, mora brgu da nabavime ušte mleko. Za kvalitetni proizvodi vo koja bilo industrija, pottiknuvački faktor e konkurencijata. Stranskite investitori se važni, no tie doaѓaat da napravat profit. Pridobivka za makedonskata ekonomija se novite vrabotuvanja, sovremenite znaenja i iskustvoto što go nosat. Makedonskite kompanii do neodamna ne bea pritisnati od konkurencija za da go podobruvaat proizvodot spored svetskite standardi. No, sega konkurencijata ќe gi natera da se moderniziraat i da go podobrat proizvodstvoto.

* Stravuvate li deka kosovskiot problem ќe se odrazi vrz našata ekonomija i Vašiot biznis?

- So rešavanjeto na kosovskoto prašanje sekako deka ќe ima nekakvi promeni vo regionot. No, ne veruvam deka toa e se odrazi na ekonomskiot napredok i na biznisot vo Makedonija. Pazarot funkcionira nadvor od politikata. Našata kompanija e makedonska, so švedska tehnologija, i ne e optovarena so meѓuetnički problemi ili so politika. Multikulturniot i multietničkiot način na živeenje e veќe usvoen vo Makedonija, site sakaat da odat kon EU i vo toa e i ubavinata na živeenjeto tuka.

Ida Protuger
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5A699407F1B1C843AB6F197172BF73DE

ProFit
10.01.2008., 14:29
PO NAJAVENOTO SRPSKO EMBARGO

Ќe se ofajdime li debelo od Kosovo?

Makedonija ne treba da sedi so skrsteni race, tuku agresivno da raboti na strategija za toa kako bi se vodela nova ekonomska politika kon Kosovo vo presret na rešavanje na statusot na pokrainata i očekuvanoto srpsko embargo za nezavisno Kosovo. Možnosta Srbija barem privremeno da ja zapre trgovijata so Kosovo izminative nedeli na golemo se najavuva vo zapadniot pečat. Britanskiot ekspert Tim Džuda, vo včerašnoto intervju za „Vreme“, najavi deka Makedonija ќe bide klučnata trgovska alka dokolku Kosovo se najde pod srpska trgovska blokada. Bez razlika kolku e izvesna ili neizvesna nezavisnosta na našiot pomal sosed, parametrite vo odnos na trgovijata meѓu Kosovo i Makedonija, kako i ogromniot energetski potencijal na kosovskata teritorija, bi trebalo da bidat dovolen signal za dvete strani da ja prodlabočat ekonomskata sorabotka, komentiraat ekspertite. Naftata, hemiskite sredstva i detergentite, lekovite, zemjodelskite proizvodi, ambalažiranata voda, alkoholnite i bezalkoholnite pijalaci se našite glavni aduti vo trgovskata razmena so Kosovo, koe od Makedonija rečisi sekoja godina uvezuva proizvodi vredni poveќe od 200 milioni dolari. Od druga strana, pak, Makedonija od Kosovo uvezuva proizvodi vredni ne poveќe od 15 milioni dolari. - Ima stavovi deka Kosovo e država vo raѓanje, i nie mora da gradime dobri odnosi so niv. Treba da rešime dali sakame na 70 procenti od našata severna granica da imame prijatel ili neprijatel. Srbija ni e istoriski bliska, no ako ni se tolku prijateli, zošto ne ne poddržuvaat vo sporot so Grcija, zošto ne ni ja priznavaat crkvata? Nie od 1999 godina imame golem izvoz na zemjodelski proizvodi vo Kosovo i, ako Srbija im stavi embargo, logično e deka nie ќe ja popolnime prazninata - smeta magister Vasko Naumovski od univerzitetot „Njujork“ vo Skopje. Pričina poveќe da se razmisluva za strategija so koja Makedonija bi imala pristap do ogromniot energetski potencijal vo kosovskite naoѓalištata na jaglen. Malata geografska oddalečenost, mestopoložbata na našata zemja, železničkata i patnata infrastruktura se pogodnosti što Makedonija mora da gi iskoristi i vo trkata za kosovskiot jaglen, velat ekspertite. Spored nekoi naši eksperti, vo dogovor so severniot sosed Makedonija može da ja reši potencijalnata energetska kriza so investiranje vo izgradba na kusata pruga so koja TEC „Oslomej“ ќe se povrze so kosovskite baseni jaglen za koi postojat proceni deka raspolagaat so rezervi dovolni za nekolku veka. Ekspertite smetaat deka ova e izdržan predlog, ako se zeme predvid deka strujata proizvedena od lignitot e najevtina, vednaš po strujata dobiena od hidropotencijalite. Vo Makedonija vo tekot na izminatite godini imalo poveќe inicijativi i predlozi kako da se iskoristi jaglenot na Kosovo. Ušte vo 1980-tite godini, za vreme na poranešna Jugoslavija, imalo proekt za izgradba na poveќe bloka termocentrali na Kosovo, od koja edna bi bila i za potrebite na Makedonija. Slična inicijativa imalo i pred dve godini. Trajče Čerepnalkovski, bivšiot direktor na Makedonskiot elektroprenosen sistem, predložil del od parite od privatizacijata na ESM (225 milioni evra) da se izdvojat tokmu za vakva investicija. Domašnite poznavači smetaat deka vakva investicija e dobra ideja, so ogled na deficitot na jaglen vo drugite zemji na Balkanot. - Lignitot što go ima na Kosovo e mošne povolen za upotreba. Strujata što se dobiva od nego e evtina. Uvoz na jaglen vo Kosovo ili pak nekoja investicija tamu e dobra opcija, ako nekoj saka da ja realizira - veli Konstantin Dimitrov, profesor na Mašinskiot fakultet vo Skopje. Spored ekspertite, za eksploatacija na kosovskiot jaglen ne e potrebna golema investicija, tuku pregovaračka moќ. - Transportot bi se vršel so železnica. Treba samo da se izgradi pruga od okolu 20 kilometri so koja direktno bi se nosel lignitot do TEC „Oslomej“. Problemot e vo drugo, so kogo ќe pregovarate za vakov proekt, so KFOR, so kosovskata vlada ili pak so srpskata vlada - veli Boro Rutevski, pretsedatel na Združenieto na energetičari na Makedonija.

I. B. - V. N.

ProFit
10.01.2008., 14:49
09.01.2008 17:58

ERSTE Analiza dioničkih tržišta u regiji - Hrvatska skupa
Favoriti Erstea T-HT i Ingra
Autor Snježana MLINAREVIĆ

Grupa Erste banke objavila je opsežnu analizu i slijedom toga preporuke koje će dionice u široj regiji biti najusnosnija ulaganja za prvi kvartal 2008. godine.
Tržišta zemalja centralne i istočne Europe (CEE) po njima su perspektivnije od zapadnih jer će potrajati još neko vrijeme dok ne oslabi hipotekarna kriza, a njezin utjecaj na gospodarstva CEE regije je ograničen. Gospodarstva regije i dalje pokazuju impresivan rast unatoč pogoršanim globalnim gospodarskim izgledima, a i veći je optimizam stanovništva.

Erste i dalje u telekom sektoru favorizira HT. Trgovina dionicama HT-a odvija se po nižoj cijeni s obzirom na cijenu dionice podijeljenu sa zaradom predviđenu u 2008. (P/E 2008e) u usporedbi s konkurentima iz srednje i istočne Europe, unatoč najboljoj neto marži u razredu (predviđa se 27 posto u 2008.). Uz atraktivnu dividendu od šest do sedam posto HT je unosna investicija.

Hrvatsku ocjenjuju kao zemlju koja je postala skupa, ali je većina tvrtki počela širenje u regiju. Mogući pobjednik u ovoj sve većoj potrazi za rastom mogla bi biti Ingra u infrastrukturi, očekuje se dobro poslovanje Atlantske plovidbe. U preporukama nema Ine (favoriti Unipetrol i Lotos). Očekuju rast Podravke.

samba
10.01.2008., 15:49
СДСМ: Договорот склучен со ОКТА е криминален


Договорот склучен со ОКТА е криминален , штетен и коруптивен зашто со него владата презела обврска рафинеријата во иднина да ги зголеми производните цени на сите нафтени деривати што таа ги произведува- обвини денеска опозициската СДСМ.

„Двата договора со ОКТА и двата потпишани од владите на ВМРО-ДПМНЕ и предизвикуваат штета на РМ и нејзините граѓани, а во исто време добивка на ОКТА во износ од 1 милијарда и 200 милиони долари. И тоа не е се, со новиот ново-годишен договор со ОКТА владата на ВМРО-ДПМНЕ презела обврска, ОКТА во иднина да ги зголеми производните цени на сите нафтени деривати кои таа ги произведува“, Игор Ивановски, СДСМ.

Експресна рекреација од владата, сметаат дека членот на новиот договор со окта за кој СДСМ тврди дека е основа за корупција е стар.

И покрај тоа што владата сите три документи од договорот со ОКТА ги стави да бидат јавно достапни на интернет очигледно е дека на претставниците на СДСМ нешто не им е јасно, или не сакаат да им биде јасно, рече Боцевски.

samba
10.01.2008., 15:52
МНР: Нема нов визен режим со Албанија, само се применува Законот за престој и движење на странци
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 10 јануари - Нема воспоставување нов визен режим меѓу Македонија и Албанија, ниту пак со некаква владина одлука се менува визната политика кон оваа земја, соопшти денеска македонското Министерството за надворешни работи.

Со ова, како што се наведува во соопштението, МНР сака да ги демантира информациите кои се пласираат во јавноста во врска со македонско-албанската визна политика.

- Не се воспоставува нов визен режим меѓу Македонија и Албанија туку само се уредува начинот на издавањето на македонските визи. Визите, согласно новиот Закон за престој и движење на странци кој стапи во сила на 1 јануари оваа година, отсега па натаму ќе се издаваат само во македонските амбасади и конзулати, а тоа важи за сите држави со кои Македонија има визна политика. Ваквата норма е во согласност со препораките на Европската Комисија, а е дел и од условите за визните олеснувања со земјите членки на ЕУ и за процесот на натамошна визна либерализација, укажува МНР.

Надлежните институции, стои во соопштението, се должни да постапуваат согласно Законот за престој на странци кој е усвоен од страна на Собранието во мај минатата година. МНР нагласува дека Законот бил усвоен без ниту еден глас против и затоа критиките на одредени пратеници ги оценува како обид за политичка манипулација на јавноста.

- Зачудува што некои пратеници кои воопшто не се произнеле, ниту дале забелешки по Законот додека истиот бил во собраниска постапка, денес, по седум месеци од неговото усвојување, ја критикуваат извршната власт за неговата примена. Доколку се бара каква било измена или дополнување на овој Закон, Собранието на Република Македонија е вистинската адреса за такви иницијативи, се посочува во соопштението од МНР.

Министерството за надворешни работи истакнува и дека се залага за што полесна визна политика со сите соседи, но со почитување на билатералните спогодби и принципите на ЕУ.

- Во таа насока, жалиме што во 2007 година Албанија еднострано се повлече од билатералната Спогодба за взаемни патувања. Обновувањето на оваа билатерална Спогодба и натаму е дел од политичките консултации на двете министерства за надворешни работи чиј последен состанок на стручно ниво се одржа на 14 декември минатата година во Тирана. На состанокот, албанската страна уште еднаш беше известена за усвоениот Закон за престој и движење на странци од страна на македонското Собрание. Македонската делегација искажа очекување дека Владата на Албанија ќе ја разгледа можноста за укинување на влезните такси за сите граѓани на Македонија, без каква било дискриминација. Истовремено беше подвлечена важноста на плановите за што поскоро отворање на нови гранични премини меѓу двете држави со што значително би се олеснил протокот на луѓе, се вели во соопштението.

МНР напоменува и дека Спогодбата за малограничен промет меѓу Македонија и Албанија од 1997 година се уште е во сила и оти таа овозможува поминување на границата само со пропусници, а се однесува на граѓаните кои живеат во пограничниот појас во широчина од 30 километри, што ги опфаќа пограничните општини.

dil121
11.01.2008., 15:04
12 компании доставија понуди за изградба на хидроцентрали

Дванаесет компании, седум домашни и пет странски, доставија понуди за добивање концесија за изградба на 28 мали хидроцентрали. Компаниите понудија вкупно 58 локации за изградба на хидроцентрали на сливовите на реките Вардар, Црн Дрим и Струмица.

“Немаме забелешки околу тендерот. Не учествувавме на минатиот тендер. Доставивме понуда за една локација на Маркова Река“ вели Никола Ќурчинов од скопската компанија “Омега“.

Најмногу понуди достави австриската “Енерџи зутербум“, за 24 локации, италијанската Ковер достави 8 понуди, а македонските компании доставија во просек по 3 понуди.

Словенска “Потеза“ излезе со 4 понуди, “Елтек“ од Скопје со три понуди, МЗТ Пумпи од Скопје со 2 понуди, “Фидко“ од истиот град со 3 локации, Германската Пи Си Си со 2 понуди, Ингмарк од Скопје со 3 понуди и Технички гасови со една понуда.

Во септември, минатата година беше објавен Меѓународен оглас за прибирање на понудите за концесија, за 28 мали хидроцентрали.
Основни критериуми за тендерот се вкупната инсталирана моќност до пет мегавати, како и додатокот на еднократниот придонес.

Ова е втор тендер за давање концесии за изградба на хидроцентарали . Во првиот пакет беа понудени вкупно 60 локации.

Кои компании ќе ја добијат концесијата за изградба на хидроцентарли се очекува да се знае идната недела, кога ќе биде завршена евалуацијата на понудите.


Автор на веста: Нетпрес

kirek2
11.01.2008., 15:10
Dali nekoj spomnuvase deka Metalec ke ucestvuval na tenderov ili jas sum pomesal nesto?

samba
11.01.2008., 15:29
Види ги бе сега и шугиве :confused:


Албанија ја нарече Македонија „БЈРМ“
Макфакс

11.01.2008 11:25
Албанската национална телевизија синоќа ја нарече Македонија со референцата „БЈРМ“, како револт на одлуката визите наместо на граница да се издаваат во Тирана.

Како што јави дописникот на Макфакс, Албанската национална телевизија синоќа имаше коментар за најновата одлука на македонското министерството за надворешни работи, при што не го користеше уставното име на Македонија, туку кратенката БЈРМ.

Притоа коментаторот на Албанската телевизија, констатираше дека со одлуката визите да се издаваат во Тирана, најмногу ќе загуби Македонија на економски план.

Останатите албански медиуми оценуваат дека двата соседи ќе најдат одредено решение за олеснување на визниот режим, но повеќето од нив ја обвинуваат Македонија за некоректност кон Албанија.

Албанските туристички оператори во својата реакција нагласија дека дури 80% од нив работат со Македонија.

kirek2
11.01.2008., 15:34
eeeee kaj dojde svetov, i nie pocnavme vizi da voveduvame, svasta :)
neka vidat malce redici!

samba
11.01.2008., 15:37
Американски план за името – по ФИРОМ во НАТО
--------------------------------------------------------------------------------

„Грција да не стави вето на приемот на Македонија во НАТО под привременото име на букурешкиот самит на алијансата, а прашањето за името да се затвори до ратификацијата на пристапниот договор во грчкиот парламент“. Тоа според медиумите во Атина е новиот американски план со кој би се остварила стратешката цел на администрацијата на Џорџ Буш – целата јадранска група да влезе во НАТО, но и во исто време и би се одредила временска рамка за решавање на разликата за името. Владата на Караманлис, според грчките медиуми, е под силен американски притисок да го прифати овој план и да не стави вето во април. Дипломатски извори велат дека пораките кои Вашингтон континуирано ги праќа до владата во Атина се да се почитува привремената спогодба која не и дозволува на Грција да го блокира влезот на земјава во меѓународни организации под привременото име. Не се открива што му пренел американскиот амбасадор во Грција Спекхард на премиерот Караманлис на минатонеделната средба. Во отсуство на официјално соопштение, од кабинетот на Спекхард изјавија дека политиката на сад не се променила - Македонија да влезе во НАТО под името поранешна југословенска република Македонија. Прашањето е до која мерка американската администрација може да изврши притисок, како што тврдат медиумите во Грција, за Караманлис да се откаже од намерата за вето и да остави прашањето за името да се реши во периодот до ратификацијата на пристапниот НАТО документ.

„Мојата претпоставка е дека ова е малку веројатно. Овојпат имаме грчка влада која прави тоа што го мисли. Владата кажа дека е подготвена на компромис, мислам тоа што премиерот Караманлис и шефицата на дипломатијата го велат имплицира сериозна политичка цена за државата, бидејќи сигурен сум дека знаете дека значаен процент – добар или лош, не велам дека е тоа добро или лошо, но е факт дека голем процент од грчката популација, особено во грчка Македонија, е против каков било компромис кој вклучува име Македонија. Затоа, мислам дека Караманлис направи храбар потег и бидејќи тоа го стори мислам дека тоа е крајната точка до каде може да оди.“

Грчката влада веќе неколку седмици молчи и не дава никакви изјави или коментари за прашањето за името.

LJUC
11.01.2008., 17:57
UJP iznosi statisriku da svaki 15-ti gradjanin Makedonije ostvaruje prihod izmedju
ostalog na berzi i clanstvom u upravnim odborima.Tako je 5% Makedonaca zaradilo oko 360mil. EUR. za protekli period.19000 gradjana prijavilo oko 14mlrd.den ,a smatra se da jos 27000 nisu prijavilii ekstra zaradu od 8mlrd

Пет отсто Македонци заработиле 361 милион евра

Мери Јордановска

Секој петнаесетти работоспособен граѓанин, освен плата, заработува и од хонорари, тргување со акции на берза, дивиденди и членување во управни одбори. Врз таа основа, пет отсто од граѓаните заработиле околу 22 милијарди денари или 360 милиони евра, говорат последните податоци на УЈП. Ова се однесува на податоците од годишните даночни пријави (ГДП) што во целост ги сумираше Управата за 2006 година, додека трае рокот за ГДП за минатата година. Сепак, точната бројка за тоа колку граѓани остваруваат приходи надвор од платата не може да се знае, затоа што станува збор за привремени приходи, а голем дел од нив земаат пари на рака. Според последните податоци, повеќе од 19.000 граѓани ја намириле обврската и пријавиле колку заработуваат надвор од платата - станува збор за 14 милијарди денари. УЈП во меѓувреме утврдила дека уште 27.000 граѓани не ја намириле законската обврска и дека требало да пријават екстра-приходи од 8 милијарди денари. Со оглед на тоа што во државата има повеќе од 700.000 работоспособни граѓани, значи дека секој петнаесетти граѓанин заработувал на берза, преку авторски агенции, управни одбори, дивиденди и така заработиле милијарди... Неофицијалните бројки, сепак, се многу поголеми затоа што сите граѓани не ги пријавуваат приходите за да не плаќаат данок, а нема механизам за да се утврди колку од нив се даночни обврзници. За сите оние што нема да ги пријават годишните приходи следуваат прекршочни пријави, по што освен долгот ќе треба да платат и глоба. Освен тоа, Управата проверува и дали податоците во ГДП се вистинити односно дали кореспондираат со реалните приходи на обврзникот. На оваа основа, годинава беа „фатени“ неколку лекари, поранешна судијка, бизнисмени, но не и директорот на УБК, Сашо Мијалков, кого опозицијата го обвини дека располага со неоданочени средства. Од УЈП велат дека се задоволни од бројот на поднесени годишни даночни пријави, а годинава очекуваат бројот да се зголеми за 40 отсто. - Во 2005 година годишни даночни пријави поднеле околу 15 илјади лица, а за 2006 година 19.447. Оваа година очекуваме бројката да се зголеми за 40 отсто. Рокот за поднесување е 15 март, но ги повикуваме граѓаните да не чекаат до последниот ден како минатата година, туку навреме да ги намират обврските - вели Весна Новаковиќ, портпаролка на УЈП. Обврска да пријават приходи остварени во 2006 година имаат сите граѓани, освен тие што земале само плати, пензии и други приливи што во текот на годината веќе се оданочени со персонален данок. Од УЈП не соопштуваат кои функционери ќе бидат први на мета за испитување на имотот откако ќе ја поднесат даночната пријава за 2007 година. Медиумите веќе побараа во јавноста да се обелоденат пријавите на функционерите, како што е практика во некои други држави, но од УЈП одбија да го сторат тоа со образложение дека станува збор за деловна тајна. Податоците се обелоденуваат дури откако УЈП ќе подготви даночно решение за лице кое не пријавило приходи и затаило данок.

Долг список на оние што не пополниле даночна пријава

На листата на оние што не ја пополниле или неточно ја пополниле годишната пријава се и голем број новинари, професори, естрадни уметници. Оданочени беа речиси сите професори на Правниот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, како и голем број новинари што заработувале илјадници евра преку хонорарни ангажмани, продукции или спонзорства. Хонорарите воопшто не го пријавија многу естрадни ѕвезди, меѓу кои Игор Џамбазов, Илија Псалтиров, Есма Реџепова, Владо Јаневски, Елена Ристеска, Ристо Самарџиев. На тој начин тие избегнувале на државата да и плаќаат персонален данок на доход. Посебна категорија се надриписарите, кои се водат како невработени, заработуваат пари со вршење разни услуги, а не плаќаат данок.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1299&ArticleID=83508

LJUC
11.01.2008., 18:05
Dobro bi bilo da Uprava sortira prijave i izadje sa realnom sumom koliko njih je prihodovalo od
berze,tacnije kolko prijava ima za *kapitalna dobivka*.

Vlatko_MK
12.01.2008., 14:32
Букурешт, 11 јануари (МИА) - Романскиот претседател Трајан Басеску изјави денеска дека Романија безрезервно го поддржува приемот на Македонија, Албанија и Хрватска во НАТО.

Басеску ова го изјави по денешната средба со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер во Букурешт, само неколку месеци пред самитот на врвот на НАТО, што ќе се одржи во романскиот главен град во април.

- Романија безрезервно го поддржува проширувањето на НАТО со Македонија, Албанија и Хрватска, нагласи Басеску.

Изјавата на Басеску е дадена во контекст на коментарите што вчера ги даде Шефер, дека 27-те земји-членки ќе одлучат во следните неколку седмици за тоа дали Македонија, Хрватска и Албанија да добијат покани за членство во НАТО на самитот во Букурешт.

Генералниот секретар на НАТО денеска пристигна во Букурешт за да се запознае со подготовките за престојната средба на врвот на Алијансата која ќе се одржи од втори до четври април.

Vlatko_MK
12.01.2008., 15:18
Dali nekoj spomnuvase deka Metalec ke ucestvuval na tenderov ili jas sum pomesal nesto?

Tocno, malku e nejasno ova. Vo Juni 2007 bea dostaveni 102 ponudi za 60-te lokacii za izgradba na MHEC, a Metalec ucestvuvase so dve ponudi.

http://economy.gov.mk/MEKEnergetika/?ItemID=3AE52F28EC82E94AA374C6126FF176CB

Sega se spomnuvaat 12 kompanii koi dostavile ponudi za 28 MHEC, a Metalec ne se ni spomnuva. Ako nekoj znae nesto povekje, bi bilo super da objasni...:confused:

Asteriks
12.01.2008., 16:06
Tocno, malku e nejasno ova. Vo Juni 2007 bea dostaveni 102 ponudi za 60-te lokacii za izgradba na MHEC, a Metalec ucestvuvase so dve ponudi.

http://economy.gov.mk/MEKEnergetika/...74C6126FF176CB

Sega se spomnuvaat 12 kompanii koi dostavile ponudi za 28 MHEC, a Metalec ne se ni spomnuva. Ako nekoj znae nesto povekje, bi bilo super da objasni...

Heloooo, ovo su nove lokacije, nemaju veze sa one u prvom krugu, da je ponudio Metalac i dobijo jos koju lokaciju sada bi imao 2+koliko bi dobio u vtori krug ponude za nove lokacije.
U prvi krug dobili su Metalac Prilep,Granit, itd.
Ovo su bile ponude neovisne od prvog kruga.

samba
12.01.2008., 17:50
Pocivajte vo mir heroi Makedonski.:(

11 загинати при уривање на хеликоптер на АРМ[12.01.2008] Хеликоптер Ми-17 денеска околу пладне се урна во селото Блаце, кај Катланово. Во несреќата нема преживеани. Во хеликоптерот најверојатно имало 11 луѓе.

ProFit
14.01.2008., 10:14
Nov hrvatski fond na Berzata

Hrvatskiot investiciski fond „Apeks omega“ ќe trguva so akcii na Makedonskata berza. Ovoj fond vo početokot od mesecov dobi dozvola za rabota od Hrvatskata agencija za kontrola na finansiskite uslugi.

Goran Guteš, fond-menadžer na „Apeks kapital“, koja e osnovač na otvoreniot fond, izjavi deka ќe vložuvaat na poveќeto berzi vo regionot,

- Ќe investirame na Zagrepskata, kako i na drugite brzorastečki pazari kako što se Makedonija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Bugarija i Romanija, a ne e isklučeno da počneme da vložuvame i vo zemjite od Istočna Evropa - veli Guteš.

Toj istakna deka portfolioto na fondot ќe zavisi od političkite rizici vo ovie zemji. Spored nego, ako se vloši političkata situacija vo Srbija poradi nerešeniot status na Kosovo, fondot ќe gi nasoči svoite pari na drugi pazari.

samba
14.01.2008., 17:17
:confused: 500 хектари необработена земја кај Пепелиште
500 хектари, толкава површина обработливо земјиште кај неготинското село Пепелиште никој не ја работи. И додека земјата лежи необработена, селаните се без работа.

Еден од нив е Томе Петровиќ, сопственик е на четири трактори и комбајн. Но, механизацијата му е за џабе, оти нема земја, а државата не му дава под наем.

„500 хектари земја можат да ја работат 50 души млад кадар што е сега под Завод, кои така земаат зелени картони. Зошто така да земаат зелени картони? Дај му пет хектари, да се обработи земјата“, рече Томе Петровиќ, земјоделец од село Пепелиште.

„И за државата корист и за нив. Ќе се качи вработувањето и народот ќе биде благодарен. И државата ќе има доход од тоа. Кога се работи, никој нема да има штета“, вели Петровиќ.

Пред осум години државата го доделила земјиштето под закуп на неготинската заболекарка Верица Малиминова, сопственик на земјоделскиот комбинат „Пепелиште“. Но, оттогаш оваа површина ниту мотика видела, ниту трактор влегол во неа, вели Томе.

„Цели фирми си земаат преку ноќ. Ова се е мое, ќе ми работат други, јас ќе бидам газда. Не може така да биде газда, тоа да си го ликвидираат од умот. Газда треба да работи. Земјата не сака политика, сака добра мотика во рацете“, рече Томе Петровиќ.

Да се раскине договорот со Малиминова, да им се подели земјата на селаните. Така ќе се реши невработеноста во селото, бараат жителите на Пепелиште.

„Чекаме социјално, таму ќе одиме, ќе ни дадат по една илјадарка, дури срамота е што одиме. Тоа е гревота и жално. Треба малку Министерството да размисли на кого дава земја и што поскоро треба да ни ја подели земјата“, изјави Ацо Атанасов, земјоделец од село Пепелиште.

„2008-ма дојде, ние уште не можеме да добиеме, не земја, одговор. Што е тоа толку тешко? Можеш - не можеш или давам - не давам“, вели Стојче Лазарев, земјоделец од село Пепелиште.

Земјоделскиот инспекторат утврдил дека селаните се во право. Му препорачал на Министерството за земјоделство да го раскине договорот со Малиминова, оти нејзината фирма ниту го обработувала земјиштето ниту имала механизација ниту, пак, вработени.

Сега на потег е Министерството. Ако го послуша инспекторатот, Пепелиште ќе се спаси од замирање, вели Томе.

„Ако сака да работи, нека му дадат пет декари, зошто да лежи? Ем вработен, нема да кука, ќе работи за државата, државата со него. Ќе се гордееме еден со друг. Ќе има и мали дечиња. Сега велат, не се женам, нема што да работам“, додаде Петровиќ.

Тој е оптимист дека конечно ќе биде исправена неправдата и дека земјиштето ќе дојде во вистински раце.

Prof. Josef
14.01.2008., 20:41
Енормно расте цената на становите во Македонија. Земено во просек ако лани квадратен метар во центарот на Скопје чинел од 800 до 1000 евра сега е до 1300 евра. Ова практично значи дека за една година цената е зголемена за 20 до 30 отсто.

Растечкиот тренд, упатени во градежниот бизнис го објаснуваат со аспирациите на земјава кон ЕУ и НАТО. Се прогнозира дека ако во април Македонија добие датум за преговори за членство во Алијансата цените на недвижнините ќе пораснат за дури 40 отсто.

- Ако земјава добие датум за преговори моето верување е дека ќе имаме драстичен скок наеднаш оти се претпоставува дека ќе има странски инвестиции така до април е правото време да се инвестира во недвижнини – изјави Слободан Митревски од агенцијата за недвижнини Асторија.

Во споредба со некои европски градови становите во Скопје чинат приближно исто. На пример во центарот на Берлин може да се купи квадрат за околу 1000 евра. За изнајмување пак на празен стан од 50 квадратни метри се плаќа по 400 до 500 евра. Кога ќе се споредат податоците, велат вработените во агенциите, во Скопје становите се скапи. Најатрактивни за продавање во моментот се старите станови- важат за посигурна инвестиција.

- Поскапи се старите станови затоа што новите не можат да достигнат цена поради неможноста да се преведе купопродажниот договор од едно на друго лице - вели Сашо Поп Христов од агенцијата Хелинес.

Статистичките податоци покажуваат дека последниве месеци продажбата на станови е зголемена. Се купуваат најмногу на кредит. Граѓаните се жалат:

- Пред 5 месеци купував стан и навистина е многу скапо, преку 1200 евра.

- Цените се европски. За нашиот стандард се многу скапи.
Растечкиот тренд на цените на недвижнините во метрополата не ги следи и другите градови во земјава. Во поголем дел од нив, кои се помалку развиени цената не се сменила со години, дури и се намалува.

Vlatko_MK
15.01.2008., 21:50
Во НАТО, освен Грција, нема ниту една друга држава со резерви, но креваат рамена околу спорот за името

Извор - Утрински Весник
Дописник - Слободанка Jовановска

Брисел - Извештајот на НАТО за Македонија се' уште циркулира со ознаката „строго доверлив“, но оцените на дипломатите кои се запознати со неговата содржина се дека, ваков каков што е сега, речиси гарантира покана за членство на нашата држава во Алијансата.

Во него ќе стои дека Македонија постигнала завиден напредок во реформите во петте области што ги бара Алијансата, така што единствена пречка ќе остане спорот околу името со соседна Грција. Неформалната оцена во НАТО е дека Македонија малку заостанува во постигнувањата во однос на Хрватска, но е понапред од Албанија, што во крајна линија и не е толку важно, бидејќи генерално условите за членство ги исполнува.

Моментално, освен Грција, веќе нема ниту една друга држава со сериозни резерви кон приемот на Македонија, но во НАТО креваат рамена околу спорот за името, очигледно форсирајќи ја прво поканата, а потоа евентуалното решение на проблемот. Според дипломатски извори, сите разговори за Македонија во НАТО, па и надвор од него, се претвораат во разговори за спорот околу името и очекувањата се дека кон крајот на јануари и во февруари ќе се зголемува притисокот да се најде излез од проблемот.

Единствени забелешки што можат да ни се упатат е немањето судски епилог за инцидентите за време на последните избори, додека за преостанатите обврски од политичкиот дијалог во Брисел се подготвени да замижат, бидејќи процените се дека сега ДУИ го кочи договарањето, па доволно ќе биде да се види дека Владата има конструктивен пристап кон проблемот, а решението да се почека.

Денес во Брисел хрватскиот премиер Иво Санадер ќе биде прв лидер од Јадранската група кој ќе реферира пред Северноатлантскиот совет и ќе ја брани хрватската кандидатура, а идната среда тоа ќе го стори нашиот премиер Никола Груевски, заедно со министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, и министерот за одбрана, Лазар Еленовски. Во февруари веќе се договара и посета на претседателот Бранко Црвенковски на НАТО и на ЕУ, неколку дена пред министерскиот состанок на НАТО, на кој формално ќе се навести на каков исход може да се надева нашата земја во Букурешт.

Vlatko_MK
16.01.2008., 11:32
Бизнис форум со македонски иселеници

Скопје, 16 јануари (МИА) - Во организација на Министерството за економија денеска во Скопје ќе се одржи бизнис форум со македонските иселеници.

Форумот, како што најави Министерството за економија, ќе го отвори министерката за економија во оставка Вера Рафајловска, а ќе се обрати и премиерот Никола Груевски. Презентации ќе одржат министерот за странски инвестиции Глигор Ташковиќ и директорот на Агенцијата за инвестиции Виктор Мизо.

Целта на Бизнис форумот е македонските бизнисмени да го претстават својот пат на успехот, но и своите визии за инвестирање во Република Македонија. На Форумот ќе учествуваат претставници на иселениците од САД, Канада, Австралија, Велика Британија, Швајцарија, Германија, Белгија, Данска, Холандија, Шведска, Австрија, Словенија, Турција и Франција, како и претставници на еминентни компании од Македонија. бак/са/8:50

Prof. Josef
16.01.2008., 12:45
Бизнис форум со македонски иселеници

Скопје, 16 јануари (МИА) - Во организација на Министерството за економија денеска во Скопје ќе се одржи бизнис форум со македонските иселеници.

Форумот, како што најави Министерството за економија, ќе го отвори министерката за економија во оставка Вера Рафајловска, а ќе се обрати и премиерот Никола Груевски. Презентации ќе одржат министерот за странски инвестиции Глигор Ташковиќ и директорот на Агенцијата за инвестиции Виктор Мизо.

Целта на Бизнис форумот е македонските бизнисмени да го претстават својот пат на успехот, но и своите визии за инвестирање во Република Македонија. На Форумот ќе учествуваат претставници на иселениците од САД, Канада, Австралија, Велика Британија, Швајцарија, Германија, Белгија, Данска, Холандија, Шведска, Австрија, Словенија, Турција и Франција, како и претставници на еминентни компании од Македонија. бак/са/8:50

:eek: Do kad ce Vere biti ministarka?:biggrin::biggrin::biggrin:

OKA
16.01.2008., 16:22
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=45616&context=naslovnica&web_page_id=main_page
http://www.zse.hr/

Gasmaske spremi!!!
Atooooomski s leva!

samba
16.01.2008., 17:04
Бизнис форум со македонски иселеници

Скопје, 16 јануари (МИА) - Во организација на Министерството за економија денеска во Скопје ќе се одржи бизнис форум со македонските иселеници.

Форумот, како што најави Министерството за економија, ќе го отвори министерката за економија во оставка Вера Рафајловска, а ќе се обрати и премиерот Никола Груевски. Презентации ќе одржат министерот за странски инвестиции Глигор Ташковиќ и директорот на Агенцијата за инвестиции Виктор Мизо.

Целта на Бизнис форумот е македонските бизнисмени да го претстават својот пат на успехот, но и своите визии за инвестирање во Република Македонија. На Форумот ќе учествуваат претставници на иселениците од САД, Канада, Австралија, Велика Британија, Швајцарија, Германија, Белгија, Данска, Холандија, Шведска, Австрија, Словенија, Турција и Франција, како и претставници на еминентни компании од Македонија. бак/са/8:50


VENI,VIDI,ne mozam da kazam i VICI,zatoa sto izgubiv vreme,kratko receno ova bese identicno kako i minatite nekolku slicni prezentacii,od koi zaklucokot bese-OD NIKOGO NISTO KONKRETNO,ili so drugi zborovi povtorno ja slusnavme nam dobro poznatata gasterbajtersko-ohrabruvacka fraza koja glasi(ZA MOJTA MACEDONIJA,AKO TREBA CE DAAM I 10 DOLARA),i normalno na krajot od Vladata imase bezbroj ke,ke,ke,ke,ke,ke........:thumbsdow

Vlatko_MK
16.01.2008., 17:41
:eek: Do kad ce Vere biti ministarka?:biggrin::biggrin::biggrin:

Pa neli ima otkazen rok od 30 dena! :p:

kirek2
16.01.2008., 18:04
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=45616&context=naslovnica&web_page_id=main_page
http://www.zse.hr/

Gasmaske spremi!!!
Atooooomski s leva!

Ako zaduva veterov nadole nakaj Makedonija,
ke bide interesno!

samba
16.01.2008., 18:24
Груевски: Рафајловска си оди од лични причини, реконструкција на Владата и предвремени избори не се во план :rolleyes:
--------------------------------------------------------------------------

Скопје, 16 јануари - Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека оставката на министерката за економија Вера Рафајловска е од лични причини и оти за тоа не постоеле политички притисоци.

- Како што веќе објави мојот кабинет, можам да потврдувам и јас дека оставката на министерката Рафајловска е од лични причини. Таа во изминативе година и половина даде значаен придонес во работата на Владата, но ние мора да ги почитуваме нејзините лични причини и да ја прифатиме оставката, изјави премиерот Груевски на маргините од Бизнис форумот со стопанствениците од дијаспората и од Македонија што се одржува во Скопје.

Одговарајќи на новинарско прашање дали оставките на министрите за економија Вера Рафајловска, за локална самоуправа Абдураман Мемети и на заменик-министерот за внатрешни работи Рефет Елмази, значи мини-реконструкција на Владата, Груевски рече дека тоа не е во план.

Тој ги демантира наводите дека уште еден министер од економскиот сектор на Владата се подготвува да даде оставка.

Груевски негира и дека се планираат предвремени избори. На новинарско прашање дека пратениците од НСДП и од ДПА веќе размислуваат за предвремени избори и за изгласување одлука за самораспуштање на Собранието, тој рече дека е добро тие да размислуваат, но оти тој не планира предвремени избори.

- Во овој момент јас сум сконцентриран на спроведувањето на Програмата на Владата, како и на исполнувањето на главните цели на Македонија - добивање покана за полноправно членство во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и не планирам никакви предвремени избори, рече премиерот Груевски, истакнувајќи дека со ниту еден пратеник од неговата или од која било друга партија досега не разговарал за организирање предвремени избори.

LJUC
16.01.2008., 19:25
Метеж пред банкарските шалтери. Новото законско решение, според кое секој граѓанин и секоја фирма треба да имаат трансакциска сметка во банките, создаде нервоза кај клиентите.

„Со часови се чека во ред за една сметка да се плати, стварно не се организирани. Едно половина час сигурно. Многу долго, повеќе од 30 минути“, велат граѓаните.

Според новите правила од законот за платен промет, од 1 јануари сите граѓани и фирми мора да поседуваат по една трансакциска сметка во банката со која имаат какви било деловни релации - по основ на картички, штедни книшки, кредити, плати, пензии.

Еве што значи трансакциската сметка - секој одлив или прилив на пари прво ќе мора да мине низ оваа сметка, а потоа да заврши на книшка, рата за кредит или за картичка. Граѓаните генерално не знаат зошто се случува оваа реформа.

„Има некои промени, наместо штедни, некои трансакциски книшки даваат. Нешто сум информирана“, изјавија граѓаните.

Според банкарите, овие измени драстично ќе го променат досегашниот концепт на работење. Клучниот епилог од воведувањето на трансакциските сметки е да се обезбеди присилна наплата на долговите што еден клиент ги има по кој било основ.

Новиот модел треба да ја поедностави работата со клиентите, да го фаворизира работењето со картички, а да го намали протокот на кеш пари. Ваквиот концепт, според банкарски толкувања, веќе е европска пракса.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88617

dimges
16.01.2008., 19:46
Метеж пред банкарските шалтери. Новото законско решение, според кое секој граѓанин и секоја фирма треба да имаат трансакциска сметка во банките, создаде нервоза кај клиентите.

„Со часови се чека во ред за една сметка да се плати, стварно не се организирани. Едно половина час сигурно. Многу долго, повеќе од 30 минути“, велат граѓаните.

Според новите правила од законот за платен промет, од 1 јануари сите граѓани и фирми мора да поседуваат по една трансакциска сметка во банката со која имаат какви било деловни релации - по основ на картички, штедни книшки, кредити, плати, пензии.

Еве што значи трансакциската сметка - секој одлив или прилив на пари прво ќе мора да мине низ оваа сметка, а потоа да заврши на книшка, рата за кредит или за картичка. Граѓаните генерално не знаат зошто се случува оваа реформа.

„Има некои промени, наместо штедни, некои трансакциски книшки даваат. Нешто сум информирана“, изјавија граѓаните.

Според банкарите, овие измени драстично ќе го променат досегашниот концепт на работење. Клучниот епилог од воведувањето на трансакциските сметки е да се обезбеди присилна наплата на долговите што еден клиент ги има по кој било основ.

Новиот модел треба да ја поедностави работата со клиентите, да го фаворизира работењето со картички, а да го намали протокот на кеш пари. Ваквиот концепт, според банкарски толкувања, веќе е европска пракса.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88617

Da, no Evropska praksa e i drzavata DA SI GI PLAKA svoite dolgovi, a ne da gi pravi budali doveritelite, eve n.pr. Ohis ( a ima i mnogu drugi slucai), drzavata duri ne dozvoluva izvrsuvanja na hipoteki; e pa ako saka da go prodava ( a se odnesuva kako gazda) NEKA si gi plati dolgovite , a ne da imame vestacko sprecuvanje na stecai i drugo..

p.a.t.o.r
18.01.2008., 14:51
МАКЕДОНИЈА

Во документ на НАТО наведено дека влезот на Скопје во Алијансата не е поврзан со решавање на спорот за името


Нема никаква поврзаност меѓу решавањето на спорот на Атина и Скопје за името и присоединувањето на ФИРОМ кон евроатлантските институции. Ова се вели во документ на НАТО за проширување на Алијансата пред одлуките кои ќе бидат донесени на 2 април, годинава, на средбата на врвот на НАТО во Букурешт, Романија, објавува во своето денешно издание грчкиот весник “Елевтерос типос”.

“Текстот во документот е подготвен на ниво на постојани претставници (амбасадори на земјите членки на НАТО) и денес треба да биде одобрен од Советот на Алијансата.
За прв пат врвот на НАТО, кој е заинтересиран само за проширувањето, прави отстапка по прашањето за името“, се вели во текстот.

Според весникот, изминатата 2007 година била одбележана со спорот меѓу Скопје и Атина, кој сеуште не е решен и покрај одредениот напредок при средбите меѓу двете држави под агендата на ООН. “Елевтерос типос“ пишува дека присоединувањето кон евроатлантските институции предполага регионална соработка и добрососедски односи, па поради тоа се смета за многу важно да се постигне конструктивна позиција за навременото решавање на спорот.
Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 18.01.2008 13:34:37

LJUC
18.01.2008., 19:41
Македонците се најсиромашни од сите бивши ЈУ републики

Од север кон југ значително се намалуваат цените во трошоците за живот во главните градови на бивша Југославија. Со исклучок на Скопје, кое е убедливо најевтин град во “конкуренција на поранешна СФРЈ“, цените во останатите градови не се разликуваат многу. Но од друга страна пак просечните заработки не се така изедначени. Додека во ноември, лани, еден белграѓанин дома носел во просек околу 450 евра, еден загрепчанин заработувал двојно повеќе, а еден жител на Љубљана пак дури и повеќе од тоа, односно околу 1.000 евра. Во Сараево, просечно месечната заработка се движи околу 400 евра. Во Подгорица е исто како и во Белград, а најмалку пари заработуваат во Скопје, едвај 300 евра.
Ова во своето денешно изданите го објавува српскиот дневен весник Вечерње Новости.

СТАНОВИ

Цените за изнајмување на станови се неизедначени, не само од еден до друг главен град, туку и во самите градови. Така двособен стан во центар на Белград може да се изнајми и 350 евра месечно, но не се ретки ниту газдите, кои за истата квадратура бараат и 700 евра. Пресудна е локацијата, но и комодитетот.
Слично е и во поранешните ЈУ републики. Стан под наем е најскап во Љубљана. Таму простор од околу 50 метри квадратни може да се изнајми за 600 до 700 евра месечно. Над 50 квадрати простгор пак достигнува и до 1.000 евра месечно.
Во Загреб таков стан се наоѓа од 350 евра во центарот на градот, до 600 евра во стариот дел од градот. Во Сараево цената е од 300 до 500 евра. Меѓу 400 и 500 евра се движат цените во Сараево, додека во Скопје, дури и на најдобрата локација, киријата не преминува 250 евра.

ПРЕВОЗ

Ретко нешто евтино со што белграѓани може да се пофалат е цената на билетот во градскиот превоз. Таму еден билет чиниоколу 30 евроценти. Во Скопје пак чини 50 евроценти, во Сараево 75, а во Загреб 90 центи. Во најбогатиот град од поранешна ЈУ, Љубљана, градскиот превоз чини 80 евроценти. Во Словенија со градски превоз дозволено е да се возат и домашни миленици, а еден билет за нив чини пола евро, исто колку и за багаж.
Такси превозот пак најевтин е во Подгорица, каде цената е 30 евроценти за километар. Нешто поевтино е во Скопје, околу 40 евроценти, а во Белград и во Сараево околу половијна евро. Еден такси километар во Загреб чини речиси едно евро, но затоа пак стартот е 3 евра. Слични цени, како во главниот град на Хрватска, има и такси превозот во Љубљана.

ЕСПРЕСО

Белград, во споредба со главните градови од поранешна Југославија, отскокнува со цените за провод. Таму најниска цена за едно еспресо е 1,5 евра. Во останатите градови од бившата ЈУ, најскапото еспресо е 1,5 евра. Ова кафе е најевтино во Љубљана и во Сараево, каде чини најмногу до 1 евро.


Автор на веста: Нетпрес

Minister
18.01.2008., 19:55
Nova Makedonija so nov gazda?

dimges
22.01.2008., 10:41
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=01&dd=22&nav_id=281569

...Putin pritisce EU ??

glasnoGOVORNIK
22.01.2008., 13:46
Ljudi pa sta ocekujete da bude sa MKBurza kad vidite sto se desava svugde...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88794

ovo nije vest samo za MKD nego za ceo region

dimges
22.01.2008., 17:58
Ljudi pa sta ocekujete da bude sa MKBurza kad vidite sto se desava svugde...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88794

ovo nije vest samo za MKD nego za ceo region

...>> ne e samo problem so berzite...cela svetska ekonomija e naopaku...vestacki e nametnata nekoja besmislena trgovija so isti proizvodi po sistemot ja tebe ti mene, a so porastot na trosocite na transportot toa nema da se trpi... i na lihvarstvoto so evroto ke mora da mu dojde kraj....ima i polosi varianti, USA vo dlaboka recesija kako 30-te a EU da se rasprsne kako balon od sapunica, nemoze vecno nekoj vo EU da se pravat umni so razni fondovi vo drzavite kandidati i slicni dalaveri...
..globalno zemeno premnogu ima trgovci, posrednici i spekulanti na smetka na proizvoditeli i kreativci...

ZLAMIJA
22.01.2008., 18:44
Nova Makedonija so nov gazda?

Aham :thumbsup: Minco Jordanov e noviot gazda vo Nova Makedonija. Se najavuva deka saka da ja prerodi Nova Makedonija i deka ke gi soberi site novinari koj sto znacat nesto vo Makedonija na edno mesto. Neka mu e so srekja :biggrin:

Miss Titan
22.01.2008., 20:44
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88813

Застрелан осомничениот за убиство на полицаецот во Автокоманда
Маја Јовановска


22.01.2008 19:17
Кордон вооружени полицајци со автоматски пушки го обезбедуваат местото во селото Арачиново каде што попладнево е убиен Насер Небија. Застрелан е при обид за негово апсење.

31-годишниот арачиновец пружил отпор и пукал кон полицајците, по што е убиен, соопшти МВР.

Во Арачиново тензично. Жителите очи во очи се гледаа со маскираните специјалци. Не сакаа да кажат што се случувало при апсењето, но затоа нивните политички лидери гневни на полицијата, се заканија.

„Јас знам дека во Скопје се кријат многумина со потерници, во Кондово, секаде се кријат и никој не ги апси. Изгледа целта им е во Арачиново, меѓутоа од утре ќе имаме друг курс. Ќе слушнете, од утре ќе видите“, изјави Музафер Бисими, градоначалник на Арачиново.

„Акција што се употребувала и во минатото. Секоја акција позади себе има жртви. Значи, убиениот од страна на полицијата не е прв пример, особено овде, изгледа Арачиново е како иницијална каписла“, рече Сафет Незири, пратеник во Собранието.

Небија беше осомничен дека на 3 јануари во Автокоманда го уби Зоран Марковски, припадник на специјалната единица „Тигри“. Полицијата по него трагаше од септември 2006-та.

Тогаш избегал од Идризово, каде што одлежувал 10-годишна казна затвор за силување на две малолетни девојки, грабежи и разбојништва.

vikser
23.01.2008., 00:03
22.01.2008 19:55

Нова гасна централа ќе се гради во Скопје за да се намали недостигот на струја. Се работи за стар проект на Владата вреден над 200 милиони евра.

На тендерот што ќе се објави во февруари ќе се бара стратешки партнер кој ќе поседува 49% од објектот. 51% или главниот збор во раководењето ќе го има државата преку ЕЛЕМ.

Се предвидува капацитетот да биде со моќност од 300 мегавати. Струјата ќе биде клучниот производ, но се планира и производство на топлинска енергија.

Изградбата треба да финишира во текот на 2010-та. Поставеноста на сопственичката структура го диктира и степенот на инвестиции во новата централа.

Партнерот на Владата ќе треба да се согласи дека произведената струја најпрвин ќе се нуди за продажба во Македонија по пазарни цени. Обврска на соинвеститорот е и да обезбеди гас за производството.

Според експертите што ги консултираше А1, токму во овој дел се доведува во прашање моделот по кој државата бара партнер за гасната централа.

Стручњаците велат дека е многу тешко да се најде компанија која ќе инвестира многу пари во објект кој нема да биде во нејзина сопственост.

На територијата на главниот град проект за изградба на гасна централа веќе турка „Скопска топлификација“ заедно со руски „Синтез“. Помал таков објект во комплексот „Железарница“ веќе гради и „РЖ услуги“.


ps.....za one koji ne razumeju cirilicu http://www.aleksa.org/vucko/jsvucko.html http://www.uni-bonn.de/~manfear/cyrlatencoder.php

ProFit
23.01.2008., 01:13
jago Bush, mu tekna... :)

Буш за итно усвојување мерки за стимулирање на економијата

Американскиот претседател Џорџ Буш изјави денеска дека на домашната економија, на која и се заканува сериозно забавување на активностите, итно и е потребен пакет мерки за стимулација вреден околу 140 милијарди долари. - Усвојување на новиот пакет е наш најбитен економски приоритет, рече Буш пред новинарите во Белата куќа, по состанокот со економските советници и министерот за финансии Хенри Полсон. - Нашата економија има солидна основа, но постојат подрачја кои навистина загрижуваат, додаде Буш и ги пренесе очекувањата на своите советници и експерти дека економијата на САД ќе забележи раст оваа година, но со позабавено темпо отколку во изминатите неколку години, а дека постои и „ризик на опаѓање“. Рамката на стимулативниот пакет за „поддршка“ на економијата, во висина од еден отсто од бруто домашниот производ или приближно 140 милијарди долари, треба да го сочинуваат даночни олеснувања за стопанствениците и потрошувачите, посочи Буш и го повика Конгресот „што поскоро“ да го усвои. Пакетот треба да вклучува „директни и брзи даночни олеснувања за американскиот народ“, рече Буш укажувајќи дека цените на куќите се намалуваат, а дека нафтата поскапува. Американската администрација го разгледува планот што би вклучувал даночно олеснување од 800 долари за поединци, а од 1.600 долари за домаќинство, како и даночни олеснувања за инвеститорите.

ProFit
23.01.2008., 01:15
Uoči otvaranja američkih burzi jutros američka Središnja banka smanjila je još jednom kamatnu stopu na kratkoročne zajmove i to za čak 0,75 posto – potez koji se promatra kao nastojanje da se stimulira američko gospodarstvo i zaustavi prodaja dionica na burzama širom svijeta. Ovime je kamatna stopa spuštena na razinu od 3,5 posto.

U priopćenju Središnje banke kaže se da se ova mjera poduzima u svjetlu sve "slabijih" ekonomskih prognoza i postroženih zajmovnih uvjeta koji sputavaju biznise. U posljednja dva dana burze dionica širom svijeta bilježe ubrzani pad vrijednosti, kako ulagači strahuju da bi usporeno američko gospodarstvo moglo izazvati potrese u mnogim zemljama koje trguju sa Sjedinjenim Državama.

ProFit
23.01.2008., 01:17
Na svjetskim burzama cijene dionica padaju

22/01/2008

Burza u Frankufurtu, 21. siječnja 2008
U prvim satima trgovanja na burzama u Aziji i Australiji zabilježen je znatan pad vrijednosti dionica, nakon jučerašnjih gubitaka koji su posljedica zabrinutosti da američkoj ekonomiji prijeti recesija. Vrijednosti dionica u Australiji, Kini, Hong Kongu, Japanu, Singapuru, Južnoj Koreji i Tajvanu bila je danas manja za 4 do 6 posto.

Jučer su dionice na europskim, azijskim i južnoameričkim burzama izgubile vrijednost u rasponu od 3 do 7 posto. Bio je to najveći gubitak vrijednosti u jednom danu u više posljednjih godina.


George Soros
Američki milijarder i filantrop George Soros upozorio je da se svijet nalazi pred najozbiljnijom financijskom krizom od drugog svjetskog rata. Direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominique Strauss-Kahn situaciju je nazvao 'ozbiljnom', rekavši da sve razvijene zemlje osjećaju posljedice usporavanja ekonomskog rasta u Sjedinjenim Državama.

Predsjednik George Bush uputio je Kongresu prijedlog o paketu stimulativnih mjera u vrijednosti od 145 milijardi dolara, kako bis e spriječila recesija. Paket mjera predviđa dodatno sniženje poreza kako bi se intenziviralo trošenje, te time spriječila recesija.

Američke burze su jučer bile zatvorene zbog državnog blagdana; stručnjaci očekuju dodatni pad vrijednosti dionica kada se ujutro burze otvore.

samba
23.01.2008., 12:34
Светската политичка и бизнис елита во Давос ќе расправа за економските проблеми --------------------------------------------------------------------------------

Женева, 23 јануари - Опасноста од рецесија во САД и заканите за можна криза поради недостиг на вода и храна, последица на климатските промени, ќе бидат главни теми на Светскиот економски форум (СЕФ), што денеска започнува во швајцарскиот туристички центар Давос.

Државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, е прва на списокот од повеќе од 2.500-те политички лидери и бизнисмени од 88 држави кои ќе учествуваат на петдневната средба на СЕФ, што оваа година ќе се одржува под мотото “Силата на заедничките иновации“.

Вкупно 27 претседатели и премиери, како и 113 министри ќе учествуваат на Форумот. Меѓу нив се јапонскиот премиер Јасуо Фукуда, кој во јули ќе претседава на средбата на високо ниво на Г-8, британскиот премиер Гордон Браун, претседателот на Израел Шимон Перес и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо.

Бил Гејтс, претседателот на „Мајкрософт“, сер Хауард Стрингер, главниот и одговорен директор на „Сони корпорејшн“ и Невил Исдејл, претседателот на „Кока-Кола“ се меѓу бизнисмените кои ќе учествуваат на Форумот.

Генералниот директор на Светската трговска организација, Паскал Лами и генералниот директор на Светската здравствена организација, Маргарет Чан, се само двајца од бројните претставници на меѓународни организации, што ќе учествуваат во работата на СЕФ.

jove_yu
23.01.2008., 14:24
.

vikser
23.01.2008., 14:29
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 22 јануари (МИА) - Комисијата за хартии од вредност одлучи да и издаде дозвола на Централна кооперативна банка АД Софија, Република Бугарија да даде понуда за откуп на обичните акции издадени од Силекс Банка АД Скопје.
Како што соопшти денеска Комисијата, понудата за откуп на акции се однесува за 183.388 обични акции на Силекс банка. Централна кооперативна банка АД Софија се обврзува да ги откупи хартиите од вредност по цена од 4.791 денари. На вчера одржаната седница Комисијата за хартии од вредност дадени се дозволи за работа на две брокерски куќи и тоа „Пеон брокер“ АД Скопје и „Мој Брокер“ АД Скопје.
„Пеон брокер“ е регистрирана со основна главнина од 76.022,75 евра во денарска противвредност, поделена на 4.650 обични акции со номинална вредност од 16,3488 евра по акција. Директор на Пеон брокер АД Скопје ќе биде Биљана Аризанкова.
„Мој Брокер“ има основна главнина од 80.000 евра во денарска противвредност, поделена на 8.000 обични акции со номинална вредност од 10 евра по акција. Со оваа брокерска куќа ќе раководи Димче Панов. Двете куќи Согласно член 94 од Законот за хартии од вредност, како членки на пазарот на капитал ќе купуваат и ќе продаваат хартии од вредност по налог и за сметка на клиентот, ќе дејствуваат како покровители при котација и ќе имаат можност да вршат инвестициско советување.
Комисијата за хартии од вредност на седницата издаде и согласност Горан Марковски да биде именуван за директор на Дирекцијата за вршење услуги со хартии од вредност на Комерцијална Банка АД Скопје, а Ѓорѓи Палевски да биде директор на Поштел брокер АД Скопје. Беа издадени и четири дозволи за работење на брокер.
Одлучено е и 13-тата по ред обука на кадри за работа со хартии од вредност (брокери) да се организира за најмногу 200 кандидати. За сите заинтересирани кои сакаат да ја следат обуката, КХВ дополнително ќе објави соопштение во дневниот печат и на својата веб страна во кое ќе бидат прецизирани условите и термините

.......DHARMA:biggrin:

vikser
23.01.2008., 14:36
http://www.mse.com.mk/en/public_offerings/public.asp ......a na oficijalnom sajtu mse nema nista.....hebiga profesionalci......mozda dace kad se stvar okonca:mad::thumbsdow

micomk
23.01.2008., 21:47
Раст на вредноста на акциите на евопските берзи
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=28510&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

globalinvest
24.01.2008., 11:31
http://utrinski.com.mk/?ItemID=1E2DEAB52DA91A4C977B0F6115AD2BED

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=C8CCCBFA349F38499FBD62AF323BDDC 3

Del Boy
24.01.2008., 15:59
Societe Generale Uncovers Massive Fraud!!!
Додека остатокот од светот секое утро се буди со страв дали дента берзите воопшто ќе постојат, Сосиете Женерал се обидува да се справи со 4,9 милијарди евра тешка измама.

Втората по големина измама во историјата на финансиската индустрија е направена од само 1 трговец на акции, кој веќе го признал делото, кое доведе до забрана за тргување со акциите на компанијата на париската берза.

Заради загубите банката беше приморана да подигне 5,5 милијарди евра во "итен капитал" со цел нивно покривање и спречување на понатамошни загуби поврзани со хипотекарната криза во САД.

Банката во текот на викендот открила дека трговецот тајно правел големи влогови, над неговиот дозволен лимит, вложувајќи на повеќе европски берзи.

За случувањето бил известен и гувернерот на Банката на Франција, а освен што трговецот е отпуштен, без работа останале и неговите директори и супервизори кои требало да ги следат неговите активности. И самиот претседател на одборот на банката ја понудил својата оставка но таа била одбиена.

"Трансакциите со кои е направена измамата се доста едноставни, меѓутоа се скриени користејќи екстремно софистицирани и разновидни техники,' изјавил првиот човек на Сосиете Женерал.

Тој ги уверил инвеститорите дека подигнатиот капитал ќе биде повеќе од доволен да ги компензира загубите од измамата и дека нема сомнение дека банката ќе се врати од кризата и ќе го продолжи долгогодишниот тренд на профитабилност.

Mr.Cash-2510
24.01.2008., 16:43
Dobre vjesti iz sveta :)
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=28552&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

dimges
24.01.2008., 16:44
More da im go pustime onoj so mustakite da im ja zatvori bankata....ist e u faca ko brakata Dalton, samo treba za nego da se najde Lucky Luk da go vdomi kade sto treba..

LJUC
24.01.2008., 17:18
Optimizam u Davosu;
Глобална опасност нема, но изненадувања не се исклучени
Давос 2008
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Давос 2008

Тема која преовладува на годинешнава средба на Светскиот економски форум во швајцарскиот Давос е кризата на финансиските и пазарите за акции. Какво решение нудат експерите за надминување на кризата?

Бизнис елитата е единствена. Нема патент решение за глобалната финансиска криза, но неколку рецепти за економијата има. Поранешниот шеф на Сименс Клаус Клајнфел, денеска во управниот одбор на американскиот алуминиумски концерн Алкоа одговорен за оперативната трговија истакнува „Мислам дека рецептот што постои секогаш е истиот. Да се унапредува конкуренцијата, ова значи и натаму да се вложува во флексибилноста и постојано да се внимава на курсот на иновации. Тоа од секогаш било една од најсилните страни на германската економија и се надевам секогаш ќе остане.“

Без паника
И Јирген Гросман, новиот шеф на најголемиот германски снабдувач со енергија РВЕ размислува во иста насока - „Мора да ја одржуваме структурата на трошоците и нашата конкурентност, тогаш сигурно повторно ќе се воспостави берзанскиот успех. Тоа што одвреме на време постојат коректури е добро и правилно. Кога има бура за време на патувањето се вели, првата рака за бродот, втората за морнарот. Треба да видиме да ги доведе во ред нашите бродови, да го одржиме курсот. Само без паника. Паника е најлошото. Потребно е трезвено да се анализира ситуацијата, и мислам дека посилни ќе го надминеме периодот.“

Препорачливо е да се искористи трендот
Сепак, според атмосферата во Давос и натаму ќе има непријатни изненадувања. Последиците од кризата со недвижнини во САД сеуште не се надминати. Се заканува натамошна амортизација на билансите. Претседателот на упрвниот одбор на Бостон Консалтинг Груп, Ханс Паул Биркнер на германските претрпијатија им советува да го искористат трендот на ниски курсеви на акциите во светот и да откријат кои фирми би можеле да се покажат погодни за преземање „Јас би погледнал кој покажува слабост и кој би можел да биде интересен како кандидат за преземање. “

Оптимизам и на исток и на запад Падот на берзитеBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Падот на берзите Дека постои опасност од светска рецесија, во тоа не верува никој во Давос. Американските шефови на претпријатија како Дејвид о’ Рејли од енергетскиот концерн Шеврон се залага да се употребат силите за само оздравување на економијата и оптимиситички да се гледа напред. Дека кризата нема да се прошири оптимисти се и Кина и Индија. Шефот на кинескиот телекомуникациски гигант Чајна Мобајл, Ванг Џијанху смета „…..дека кинеските економски цели и ситуацијата на финансискиот пазар ќе останат стабилни и ќе имаат позитивно влијание во светот.“

Да се замижи и едноставно да се мине низ кризата - тоа е мотото на многу учесници во Давос. Сите ги прифаќаат моменталната коректура на пазарот. Дали американската централна банка со нејзиното намалување на каматните стапки ќе може да придонесе за долгорочно смирување на пазарите - ова и натаму контроверзно ќе се дискутира.

samba
24.01.2008., 18:20
Се погодија државниве секретари:biggrin:


Кривична пријава за државниот секретар во Министерството за одбрана за фалсификување диплома
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 24 јануари - МВР до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против С.Љ. (53), актуелен државен секретар во Министерството за одбрана поради постоење основано сомнение дека во октомври 2006 година при вработување на работното место државен советник во Министерството, приложила фалсификувано уверение за завршен VII-степен - Економски факултет во Белград, Република Србија.

МВР соопшти дека од досега извршените проверки во персоналното досие на пријавената е утврдено дека таа во октомври 2006 година, со намера да се вработи на работно место државен советник во Министерството за одбрана приложила фалсификувано уверение од 1993 година наводно издадено од Економски факултет во Белград за завршено високо образование - VII-степен. Пред поднесување на наведените документи за вработување, осомничената претходно кај судски преведувач извршила превод на уверението, а потоа извршила и нотарска заверка.

СВР Скопје по добиеното сознание дека С.Љ. била именувана на функцијата државен советник врз основа на фалсификувано уверение за завршено високо образование, преку Интерпол Белград изврши оперативни проверки за валидноста на уверението. Добиеноно е известување дека уверението бр. 216/84 од 21 април 1993 година на нејзино име не било издадено од страна на Економскиот факултет во Белград, информира МВР.

samba
24.01.2008., 18:22
За Европската комисија прифатливи измените на Законот за енергетика
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 24 јануари - Mакедонска делегација предводена од вицепремиерот задолжен за економски систем Зоран Ставревски денеска во Брисел на состанок со претставници на Европската комисија ги образложи измените и дополнувањата на Законот за енергетика.

Владиниот портпарол Ивица Боцевски за МИА изјави дека претставниците на Европската комисија во целина ги прифатиле предложените измени од Владата на Законот за енергетика и се изјасниле дека тие се во согласност со европските диркетиви.

Тоа, како што вели, посебно се однесува на делот кој што предизвика најголемо внимание во јавноста односно во делот на признавањето на техничките, но не и на комерцијалните загуби со кои се соочува ЕСМ-ЕВН дистрибутерот на електрична енергија во РМ.

- Претставниците на ЕК ја прифатија и динамиката на постепената либерализација на енергетскиот сектор во Република Македонија што почна годинава кога на пазарот на електрична енергија излегоа големите потрошувачи. Очекуваме во текот на наредната недела предложените измени во Законот за енергетика да се најдат пред Собранието на Република Македонија, истакна Боцевски.

Во составот на македонската делегацијата беа и претставници на други инсистуции при Владата и при институционалниот систем на Република Македонија задолжени за енергетиката.

samba
24.01.2008., 18:25
DEZELA NAPADA :thumbsup:


Кацин: Македонија што поскоро во ЕУ
--------------------------------------------------------------------------

Брисел, 24 јануари - Словенечкиот европратеник и известувач на пратеничката група АЛДЕ за Македонија Јелко Кацин вчера во Брисел пред Одборот за надворешна политика на Европскиот парламент рече дека е важно што поскоро да почнат преговорите за присоединување на Македонија кон ЕУ, и за тоа да се определи датум.

- Се надевам дека наскоро македонскиот ќе стане официјален јазик на ЕУ, и тоа токму под тоа име, не поинакво што некои соседни земји би сакале да го применуваат, рече Кацин, нагласувајќи дека последниот круг од преговорите околу името меѓу Грција и Македонија се уште не донел решение, но оцени дека е поттикнувачка изјавата на посредникот на ОН, дека преговорите биле конструктивни.

- Би сакал и Димитриј Рупел, претседавачот со Советот на министрите за надворешни работи, да биде исто толку ентузијастичен кон Македонија, како што е кон Србија. Уште повеќе, би сакал пред почетокот на разговорите за укинување на визите за државјаните на Србија, тоа да биде сторено и за државјаните на Македонија..“, рече Кацин и додаде дека македонската Влада сторила многу на тоа поле, а и веќе воведе биометриски пасоши.

- Верувам дека Македонија и нејзините државјани тоа го заслужуваат, рече Кацин во Брисел.

dimges
25.01.2008., 08:19
Societe Generale Uncovers Massive Fraud!!!
Додека остатокот од светот секое утро се буди со страв дали дента берзите воопшто ќе постојат, Сосиете Женерал се обидува да се справи со 4,9 милијарди евра тешка измама.

Втората по големина измама во историјата на финансиската индустрија е направена од само 1 трговец на акции, кој веќе го признал делото, кое доведе до забрана за тргување со акциите на компанијата на париската берза.

Заради загубите банката беше приморана да подигне 5,5 милијарди евра во "итен капитал" со цел нивно покривање и спречување на понатамошни загуби поврзани со хипотекарната криза во САД.

Банката во текот на викендот открила дека трговецот тајно правел големи влогови, над неговиот дозволен лимит, вложувајќи на повеќе европски берзи.

За случувањето бил известен и гувернерот на Банката на Франција, а освен што трговецот е отпуштен, без работа останале и неговите директори и супервизори кои требало да ги следат неговите активности. И самиот претседател на одборот на банката ја понудил својата оставка но таа била одбиена.

"Трансакциите со кои е направена измамата се доста едноставни, меѓутоа се скриени користејќи екстремно софистицирани и разновидни техники,' изјавил првиот човек на Сосиете Женерал.

Тој ги уверил инвеститорите дека подигнатиот капитал ќе биде повеќе од доволен да ги компензира загубите од измамата и дека нема сомнение дека банката ќе се врати од кризата и ќе го продолжи долгогодишниот тренд на профитабилност.

..> KOJ ke go plati ovoj CEH ??..Francija>, filialite na Societe ?, .site banki ?

:confused:

Daskal_pro
25.01.2008., 08:44
Ke mora da si se pomirat deka nekoj se nasol popameten i gi nasednal. Vo idnina ke si vnimavaat poveke i toa ti e. Mislam deka Societe brzo reagirase i po celava atmosvera ne se prezasegnati. 5milij. EU kolku i da nas ni izgleda pregolema cifra za banka od rangot na Societe mozebi e seriozna no ne e ubistvena. Ke go pokrijat tie toa.
Od kogo?
Site po malku.

dimges
25.01.2008., 09:45
Ke mora da si se pomirat deka nekoj se nasol popameten i gi nasednal. Vo idnina ke si vnimavaat poveke i toa ti e. Mislam deka Societe brzo reagirase i po celava atmosvera ne se prezasegnati. 5milij. EU kolku i da nas ni izgleda pregolema cifra za banka od rangot na Societe mozebi e seriozna no ne e ubistvena. Ke go pokrijat tie toa.
Od kogo?
Site po malku.
>>ne e malku, 5.10^9 , kazaa nekade 40% od kompanijata ??, taka razbrav...

penzioner
25.01.2008., 10:05
>>ne e malku, 5.10^9 , kazaa nekade 40% od kompanijata ??, taka razbrav...

godisnji netto prihod banke, ako je PE 10 znači konzumirao je desetgodisnju dobit, pa procjenite....iz ZSE već vade pare i donjeli odluku za dokapitalizaciju u visini štete

dimges
25.01.2008., 11:02
godisnji netto prihod banke, ako je PE 10 znači konzumirao je desetgodisnju dobit, pa procjenite....iz ZSE već vade pare i donjeli odluku za dokapitalizaciju u visini štete

>> vo sustina ne se raboti za izmama tuku pogresno rabotenje...no ima takvi primeri nasekade, a sto da kazeme deka i NBM cuvase USA$ a dolarot izgubi 40% i poveke, pa smesno doaga koga vo poltickiot marketing okolu OKTA zboruvaat za zgolemuvanje na nekoj trosoci izrazeno vo USA $ , takugere i Kina drzese do skoro golemi depoziti vo USA$..
..a interesno deka vo pocetokot na paganje na USA$ nasite banki i menuvacnici se "branea" od graganite sto sakaa da gi zamenat dolarite vo eura so golema razlika megu kupovna i prodazna cena na USA$, pa nekoj si gi zamenuvaa dolarite vo Grcija...
..ima mnogu i drugi budalastini i vo svetskata finansiska i ekonomska politika, ne samo kaj nas...

Daskal_pro
25.01.2008., 15:06
http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16292
Kako i da e veruvam deka ke se izvlecat i ke prodolzat ponatamu uspesno da rabotaat. Sepak toa e vtorata banka po golemina vo Francija so silen kapitel i kredibilitet vo svetot, a kako sto moze da vidite vo post-ot imaat do 0,8miljEU godisen neto profit sto ne e i malku.

samba
25.01.2008., 16:54
Валас: Норвешка сака што побргу да ја види Македонија во НАТО
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 25 јануари - Норвешка силно ја поддржува интеграцијата на Македонија во НАТО и сака да ја види како полноправна членка што е можно побргу. Нејзиното членство во Алијансата е од исклучителна важност за стабилноста на регионот. Се надеваме дека Самитот во Букурешт ќе заврши со проширување, но останува на земјите да ги исполнат реформите и критериумите, рече државниот секретар во норвешкото Министерство за надворешни работи Елизабет Валас по денешната средба со нејзиниот македонски колега Игор Илиевски.

Валас истакна дека особено се цени напредокот што Македонија го направила во текот на последните неколку месеци, поради што се охрабрува со тоа темпо да се продолжи и во иднина. За нив е важен и придонесот што Македонија го дава во мировните мисии, но и поддршката на македонската јавност во однос на зачленувањето на Македонија во Алијансата.

Норвешка смета дека прашањето за разликите меѓу Скопје и Атина во врска со употребата на уставното име на Република Македонија не е поврзано со македонската интеграција во Алијансата.

- Ова прашање не е поврзано со НАТО, но ние ја охрабруваме Македонија да продолжи со добар и пријателски дијалог со Грција, додаде Валас.

Таа посочи дека покрај поддршката што Норвешка ја дава за членство во НАТО, ја подрржува Македонија и на нејзиниот пат кон Европската унија, пред се со билатералната проектна помош за усогласување на македонското законодавство со европското, како и исполнување на стандардите на ЕУ.

Ваквата помош што Македонија ја добила минатата година изнесувала 6,7 милиони евра, појасни државниот секретар во македонското МНР Илиевски и додаде дека норвешката колешка го информирала оти таа ќе остане на истото ниво и во текот на оваа година.

На средбата, покрај за поддршката на Норвешка за македонските евроатлански интеграции се разговарало и за унапредување на билатералните односи, оценети од двајцата државни секретари како исклужитело пријалтелски без меѓусебни проблеми, со особен акцент за зајакнување на економската соработка.

- Разговаравме за заокружувањето на правната рамка за односите меѓу двете земји, особено за финализирањето на договорите за избегнување на двојното оданочување и заштита на инвестициите. Договаравме и соработка во областа на културата, образованието и науката, рече Илиевски.

Тој појасни дека од таа соработка е и помошта од Норвешка за реализација на проектот за дипломатска академија во МНР.

ProFit
25.01.2008., 18:12
;) ...

Poštovani,
Želim Vas obavijestiti da na hrportfolio.com portalu možete pratiti trgovanje uživo sa SVIH REGIONAOLNIH BURZI te smo time prvi portal u Hrvatskoj koji omogućuje takvu uslugu!

BLSE-Banjalučka burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=BLSE&site=dionice_all)

BSE-Beogradska burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=BSE&site=dionice_all)

SASE-Sarajevska burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=SASE&site=dionice_all)

MSE-Makedonska burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=MSE&site=dionice_all)

MNSE-Montenegro burza (http://www1.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=MNSE&site=dionice_all)

NEX-Crnogorska burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=NEX&site=dionice_all)

LJSE-Ljubljanska burza (http://www.hrportfolio.com/dionice_all.php?burza=LJSE&site=dionice_all)

volk
26.01.2008., 14:21
Heritage Foundation ranks Macedonia: first in Europe and second worldwide regarding monetary freedom

Macedonia has been ranked first in Europe and second worldwide regarding monetary freedom by The Heritage Foundation and The Wall Street Journal. The score of 91,1 also places Macedonia in the first place among countries of Central and South Eastern Europe, as well as first in the Western Balkans.

The country has jumped to its current position from 20th worldwide and 7th in Europe in 2006, and as low as 70th worldwide in 2003. Monetary freedom and stability make investment, savings, and other longer-term plans easier to make. Inflation in Macedonia has averaged 2.3% in the period 2005-2007.

"Monetary freedom is to market economics what free speech is to democracy," says the Heritage Foundation. "Free people need a steady and reliable currency as a medium of exchange and store of value. Without monetary freedom, it is difficult to create long-term value."

Monetary freedom, which combines a measure of price stability with an assessment of price controls, is one of the ten components measuring overall economic freedom, along with business, trade, fiscal, investment, financial, and labor freedom; freedom from government; freedom from corruption; and property rights. Scores on these components comprise the Index of Economic Freedom, which measures and ranks 161 countries worldwide.

AlPro
26.01.2008., 15:25
Dali moze link od ovoj podatok. Na oficijalnata stranica stojat drugi podatoci: http://www.heritage.org/index/country.cfm?id=Macedonia

volk
26.01.2008., 16:00
Heritage Foundation ranks Macedonia: first in Europe and second worldwide regarding monetary freedom

http://www.freshplaza.com/news_detail.asp?id=14990

Od sajtot na Heritage:

Index 2007 Europe
http://www.heritage.org/research/features/index/chapters/pdf/index2007_RegionB_Europe.pdf

2007 Index of Economic Freedom
http://www.heritage.org/index/downloads/Index2007.pdf

LJUC
27.01.2008., 22:03
Kazu da kad procitas u novinama vec je kasno:

Словенци го преземаат „Трансшпед“

Скопје /27/01/ 19:12

Големата словенечка транспортно логистичка групација „Виатор и Вектор“ објави преземање на компанијата „Трансшпед“, како прв чекор на амбициозен план за влез на македонскиот пазар.

Договорот за формално преземање со кој групацијата „Виатор и Вектор“ ќе стане сопственик на 99 отсто од македонската компанија „Трансшпед“ ќе биде потшишан во понеделник во Скопје.

Оваа информација за Макфакс ја потврди претседателот на Управниот одбор на „Виатор и Вектор“Зденко Павчек, кој вечерва пристигна во Скопје.

„Ова е само прв чекор за влез на нашата групација во Македонија. Наскоро планираме инвестиција во производството, автобускиот превоз и во други области“, изјави Павчек.

Тој наведе дека преговорите за преземање на „Трансшпед“.траеле една година, а одби да соопшти за колкава сума станува збор.

„Виатор и Вектор“ поседува 32 компании во повеќе држави во средна и источна Европа. Словенечката компанија има 2,700 вработени, а во 2007 година остварила приходи од речиси 280 милиони евра.

http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=99079&NrIssue=567&NrSection=10
Jel zna neko o kojoj kompaniji se radi?

volk
27.01.2008., 23:02
Mozda je to ova kompanija Transped Makedonija AD Strumica.... nisam siguran :)

http://www.strumicaonline.com/TranspedMakedonija/infoen.html

penzioner
28.01.2008., 03:09
evo kako razmisljaju Srbi o drugom krugu izbora
izvor-ekonomist "Kosovski gambit"

Kada se kaže da politička konfiguracija (raspored snaga) ostaje posle ovih izbora onakva kakva je bila i pre, to znači da će Boris Tadić pobediti na ovim izborima. Za to ima nekoliko indikatora. Boris Tadić je kandidat koji ima sposobnost da mobiliše onaj deo biračkog tela koji je 2000. godine na izborima glasao protiv Miloševića. Znatan deo tog biračkog tela se pasivizovao ubrzo posle 5. oktobra. On se aktivira samo ukoliko u javnosti postoji percepcija da bi snage koje su poražene 5. oktobra mogle ponovo da se vrate na političku scenu.

Ta percepcija je obično vidljiva i snažna baš kada dođu predsednički izbori. Na parlamentarnim izborima ta percepcija je slaba zato što je način na koji se dolazi do vlade po karakteru drugačiji. To znači sledeće: ukoliko na izborima ne pobedi neka stranka koja barem jednim delom brani one političke vrednosti zbog kojih je srušen Milošević 2000. godine, to još uvek ne znači da će na vlast doći neko ko je pripadao Miloševićevom režimu pre 2000. godine. Na predsedničkim izborima to ne važi: ukoliko na njima ne pobedi kandidat koji je barem jednim delom na liniji onih političkih vrednosti zbog kojih je srušen Milošević, to znači da će na vlast doći neko ko je pripadao Miloševićevom režimu.

To se najbolje videlo na predsedničkim izborima 2004. godine. U prvom krugu Tomislav Nikolić je osvojio nekih 80.000 glasova više od Tadića. A onda je Tadić u drugom krugu uvećao svoje biračko telo za više od 100 odsto i pobedio Nikolića sa 270.000 glasova razlike. Takvu vrstu mobilizacije Tadić može da postigne, jer je u sukobu sa Nikolićem on taj koji brani političku tradiciju 5. oktobra.

Nije glavna dilema: Kosovo ili Evropska unija, nego - Srbija u Evropskoj uniji ili Srbija u izolaciji
Da su uspavani glasači koji su 2000. godine glasali protiv Miloševića spremni na mobilizaciju kada osete da je neophodno da se brani ono što je postignuto 5. oktobra - videlo se i 12. marta 2003. godine, kada je ubijen premijer Đinđić, kao i 9. maja 2007. godine kada je Nikolić izabran za Predsednika Skupštine Srbije. Iako tada nije bilo izbora koji bi mogli da zabeleže koliko je građana spremno da glasa za vrednosti 5. oktobra, odnosno protiv povratka starog režima, atmosfera u javnom mnjenju je jasno ukazivala na to da bi na nekim hipotetičkim izborima građani masovnije podržali bilo koga ko bi mogao da spreči povratak u 1990-e.

Konačno, u prilog prognozi da će pobediti Tadić ide i činjenica da danas ima više dobitnika tranzicije nego pre četiri godine. Javna potrošnja koju Vlada Srbije uvećava od 2001. godine omogućila je znatom delu stanovništva da obnovi svoje pokućstvo i poboljša životni standard. Tačno je, doduše, da stanovništvo teško sastavlja kraj s krajem, ali to samo zato što više troši. Kada vam je plata 40 evra (kolika je bila 2000. godine) i kada nemate gde da se zadužite (što je bio slučaj 2000. godine) da kupite novi bojler, nećete puno ni trošiti.

Suprotno, kada vam je plata 350 evra i kada na sve strane možete da dignete potrošačke kredite, trošićete preko mere. Građani znaju da blagodeti potrošnje i boljeg života nije doneo Tomislav Nikolić, već neko ko je srušio režim čiji je Nikolić bio pripadnik.

mady
28.01.2008., 03:24
Ti si stvarno nepopravljivi penzić- klasa optimist, svaka ti dala (na vladu naravno mislim):pljesak:

mady
28.01.2008., 03:26
a fino sam ti govoril da se obveznica treba lovit :devil:

OKA
28.01.2008., 15:00
Albanskata vlada ke go tuzi „Granit”
Albanija ke go tuzi makedonskoto gradezno pretprijatie „Granit” bidejki ne e pocituvan dogovorot so albanskata vlada za izgradba na nekolku mostovi. Stanuva zbor za izgradba na mostovite Kuks - Morina, kako del na avtopatot Drac - Kuks. Sluzbenici na Ministerstvoto za transport i vrski vo Tirana tvrdat deka, spored vremenskiot rok od dogovorot so ova pretprijatie, mostovite trebalo da bidat izgradeni do fevruari godinava, dodeka realnosta pokazuva nesto sosema drugo. - Ne samo sto se uste ne se zavrseni, tuku treba uste mnogu rabota. Najloso e sto od pred tri nedeli, koga imase golomrazica i sneg, nema nitu eden pretstavnik ili rabotnik od ova pretprijatie na rabotnoto mesto - naglasuvaat od Ministerstvoto za transport i vrski dodavajki deka za dve godini e zavrseno samo 10-15 procenti od rabotata.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=22463&kategorija=7

samba
28.01.2008., 15:21
Западниот Балкан главна тема на денешната средба на министрите за надворешни работи на ЕУ
--------------------------------------------------------------------------------

Брисел, 28 јануари - Ситуацијата во Западен Балкан ќе биде во центарот на вниманието на дводневната средбата на министрите за надворешни работи на Европската унија во Брисел, што ќе се одржи во рамките на Советот за општи прашања и надворешни односи на Унијата.

Како што јави бугарската агенција БТА, повикувајќи се на извори во Европската комисија, утрово е предвидено шефовите на дипломатиите на ЕУ да разговараат за ситуацијата во Пакистан, на Блискиот Исток, особено Појасот Газа, состојбите во Судан и Кенија, како и оспоруваната нуклеарна програма на Иран.

За односите со државите од Западен Балкан, како централна тема на Советот, ќе се расправа за време на работниот ручек на министрите.

Во тие рамки ќе бидат разгледувани односите со Србија, вкучувајќи ги и веќе стапените во сила визни олеснувања и преговорите со Белград за целосна либерализација на визниот режим за српските граѓани. Изворите за БТА соопштиле дека еврокомесарот а проширување Оли Рен силно го поддржува таквиот предлог.

Инаку, претставниците на ЕК се воздржале од прогнози дали за време на одржувањето на Советот може да биде потпишан договорот за стабилизација и асоцијација со Србија. Рен цврсто се заложил за потпишувањето на договорот за стабилизација и асоцијација, но само под услов Србија да исполни некои услови, од кои главниот е целосна соработка со Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг, јавува БТА.

За вечерва е предвидена средба на „тројката“ на ЕУ, составена од претходниот, сегашниот и следниот ротирачки претседател на ЕУ со српска делегација. Делегацијата на Белград ќе ја предводи министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ.

Претставниците на Европската комисија соопштиле дека на дневен ред на Советот засега не е предвидено да се најде прашањето за Косово, но тие не ја исклучуваат таа можност, со оглед на актуелноста и карактерот.

На средбата на министрите веројатно ќе се расправа и за проблемот во врска со Заштитниот еколошко-риболовен појас, објавен од страна на Хрватска. Европската комисија досега во неколку наврати го повика Загреб да ја преразгледа одлуката, која ја доведува Хрватска во судир со Словенија и Италија.

LJUC
28.01.2008., 22:44
ЦЕФТА овозможи двојно зголемување на македонскиот извоз

Скопје, 28 јануари (МИА) - Македонскиот извоз во земјите членки на ЦЕФТА минатата година речиси двојно го надмина увозот, достигна околу 900 милиони долари што е за 300 милиони повеќе во однос на 2006, а трговската размена бележи суфицит од преку 350 милиони долари, беше истакнато на денешниот брифинг во Стопанската комора на Македонија.

Со влегувањето во ЦЕФТА, пазарот на кој може да се пласираат домашните стоки без царински ограничувања се зголеми за 15 пати и има над 30 милиони потрошувачи.

- ЦЕФТА е исчекор на Македонија во она што значи регионална соработка, но и во однос на евроатлантските процеси. Со прилагодувањето кон регионалните пазари, нашите компании практично се подготвуваат за европскиот пазар, истакна Крум Ефремов од Министерството за економија.

Како мала економија треба да се бориме за поголема либерализација зашто тоа, рече Ефремов, е во интерес на домашните фирми.

Љубица Нури од Стопанската комора посочи дека пред стапувањето во ЦЕФТА, македонското стопанство беше исплашено од конкуренцијата во регионот.

- Очигледно дека македонската економија издржа, но останаа стравовите кај компаниите од сертифицирањето на производите кои се уште подлежат на преиспитувања и дополнителни контроли при извозот, нагласи Нури.

Таа смета дека за надминување на актуелните проблеми што произлегоа од ЦЕФТА е неопходна современа логистика, посебно во делот на царината.

- Царинските испостави мора електронски да се поврзат, но нужна е и електронска обработка на податоците. ЦЕФТА ја наметнува и потребата од поефикасна соработка на царинските служби во сите земји опфатени со Договорот, рече Нури.

Според неа, Комората остана на својот дециден став дека Македонија не треба да се плаши од асоцирањето во ЦЕФТА и дека создавањето заеднички пазар во регионот е вистинска потреба на стопанството.

Македонското стопанство во земјите од Западен Балкан лани пласираше над една третина од вкупниот извоз, а увезе помалку од 12 отсто. Во однос на остварениот суфицит, предничи Србија со најголем обем на размена од 974 милиони долари. Извозот изнесува 573 милиони, а увозот 400 милиони. Суфицитот достигна 173 милиони долари.

Според податоците од Државниот завод за статистика, суфицит од 47,5 милиони долари Македонија реализира и со Хрватска, како и со БиХ со која има позитивна трговска размена од 50 милиони долари.

Значаен трговски партнер е и Косово. Македонија лани од извоз реализира 214 милиони евра што е 15,8 отсто од вкупниот увоз на покраината. Косово, пак, во земјава пласира 14,8 милиони евра или 11,07 проценти од вкупниот извоз.

Prota
28.01.2008., 23:21
Albanskata vlada ke go tuzi „Granit”

Ovaj post stovanog kolege Oka, lici mi malo zocest.
:devil:

Jel nisi bio ti kolega Oka Betonac? :p:

J.B.G.
29.01.2008., 00:53
Albanskata vlada ke go tuzi „Granit”
Albanija ke go tuzi makedonskoto gradezno pretprijatie „Granit” bidejki ne e pocituvan dogovorot so albanskata vlada za izgradba na nekolku mostovi. Stanuva zbor za izgradba na mostovite Kuks - Morina, kako del na avtopatot Drac - Kuks. Sluzbenici na Ministerstvoto za transport i vrski vo Tirana tvrdat deka, spored vremenskiot rok od dogovorot so ova pretprijatie, mostovite trebalo da bidat izgradeni do fevruari godinava, dodeka realnosta pokazuva nesto sosema drugo. - Ne samo sto se uste ne se zavrseni, tuku treba uste mnogu rabota. Najloso e sto od pred tri nedeli, koga imase golomrazica i sneg, nema nitu eden pretstavnik ili rabotnik od ova pretprijatie na rabotnoto mesto - naglasuvaat od Ministerstvoto za transport i vrski dodavajki deka za dve godini e zavrseno samo 10-15 procenti od rabotata.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=22463&kategorija=7

Македонија се задолжи со 280 милиони евра во Светска банка


Македонија во наредните четири години ќе добие 280 милиони евра од Светска банка, соопшти министерот Зоран Ставревски по средбата со регионлниот координатор за Југоисточна Европа на Светска банка, Џејн Артемиџ.

175 милиони долари ќе се искористеле на реализација на четири проекти. За изградба на регионални и локални патишта ќе бидат издвоени 100 милиони долари.+nekoliko desetina miliona projektovanih u budjetu za 2008 godinu.

samba
29.01.2008., 16:29
Продолжување на политичкиот дијалог, реформите и позитивната атмосфера, порака од амбасадорите на Словенија и на Франција
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 29 јануари - Да продолжат политичкиот дијалог, реформите и постоечката позитивна атмосфера. На добар пат сте и посакуваме 2008 година да биде продуктивна и година на успех. Имате две големи прашања кои треба да ги исполните - поканата за членството во НАТО и дата за почеток на преговорите со ЕУ и за дијалогот за визниот режим.

Ова го порачаа амбасадорите на Словенија и на Франција во Македонија, Ален Бергант и Бернар Валеро и евроамбасадорот Ерван Фуере, откако денеска премиерот Никола Груевски, заедно со вицепремиерите Зоран Ставревски и Габриела Коневска-Трајковска и министрите за надворешни и за внатрешни работи Антонио Милошоски и Гордана Јанкуловска, ги презентираа резултатите кои се постигнати во процесот на пристапување на Македонија во ЕУ.

Вицепремиерката Коневска - Трајковска ги информираше новинарите дека на средбата во организација на Амбасадата на Република Словенија, по повод преземањето на претседателството со ЕУ, ги презентирале приоритетите и агендата од Акциониот план за 2008 година. За Коневска - Трајковска средбата била многу добра прилика за да се презентира и имплементацијата на Националната програма, за направениот прогрес, а во врска со ЕУ агендата и тоа реформите поврзани со судството, со јавната админситрација и реформите кои навлегуваат антикорупциските политика.

- Јасно е потенцирано дека политичкиот интерес, ќе биде на второ место, а секогаш државниот интерес ќе има приоритет, се во насока на ЕУ агендата, изјави Коневска - Трајковска.

Милошоски изрази надеж дека актуелниот претседавач со ЕУ Словенија и идниот Франција, годинава ќе ги забележат историските чекори на Македонија кон евроатлантските интеграции. Одговарајќи на новинарско прашање кога се очекува да завршат преговорите за целосно ослободување од визниот режим, шефот на македонската дипломатија нагласи дека прво треба да се почне со преговори, а со оглед на тоа што Македонија има исполнето повеќе релевантни критериуми, се очекуваат преговори колку е можно побргу. Сепак, посочи Милошоски, зависи и од Европската комисија. Тој се надева дека ќе пристапат кон ова прашање со истиот ентузијазам и амбиции, како и Македонија.

- Мнозинството од членовите во Европскиот Парламент и Парламентарниот комитет јасно изјавија дека нема ништо плус или минус за една земја на нејзиниот пат кон евроинтеграциите. Билатералните прашања нема да бидат земени предвид и не се дел од Копенхагенските критериуми, така што се надеваме дека таквата позиција на Европскиот парламент ќе остане принципиелна и цврста, како што беше и во минатото, изјави министерот Милошоски, одговарајќи на новинарско прашање дали спорот за името со Грција ќе претставува пречка за добивање покана за членство во НАТО и за почеток на преговори со ЕУ.

- Ако продолжи моменталниот тренд тоа би бил доволен аргумент за Европската комисија во есенскиот извештај да предложи дека земјата треба да премине на следното ниво од преговорите, потенцира Фуере по средба. Тој порача дека колку побрзо земјата и политичките лидери ќе продолжат со реформите, толку побргу ЕУ ќе биде во можност да предложи следно ниво во процесот на приклучување. Во наредниот месец Владата и политичките лидери, подвлече Фуере, ќе имаат можност да ги остварат реформите, а Парламентот да направи се што е можно да ги усвои сите закони и секако заедно со Владата да овозможи нивна ефективна имплементација.

На средбата се поздравени напорите и подготовките на Македонија за либерализација на визниот режим, како што се биометриските пасоши, зајакнувањето на механизмите за интегрираното гранично управување. Фуере ја најави и посетата на еврокомесарот за внатрешни работи Франко Фратини на Скопје за три недели, а ќе се разговара за либерализација на визниот режим.

Францускиот амбасадорот Валеро, чија земја од 1 јули ќе го преземе претседавањето со ЕУ од Словенија, изрази задоволство од билатералните разговори меѓу Атина и Скопје, со посредство на медијаторот од ОН Метју Нимиц.

- Последната средба во Охрид беше уште еден чекор во овој процес, што целосно го поддржуваме, и се надеваме дека на следната ќе има уште поголем напредок и двете страни ќе постигнат заедничко прифатливо решение, изјави Валеро во врска со спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Амбасадорот на Словенија Ален Бергант, информира дека в петок на 1 февруари шефот на словенечката дипломатија Димитриј Рупел ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија. Рупел, покрај со својот домаќин - македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, ќе се сретне и со претседателот Бранко Црвенковски, собранискиот спикер Љубиша Георгиевски и со премиерот Никола Груевски, а ќе разговара и со евроамбасадорот Ерван Фуере.

samba
30.01.2008., 17:55
Двојни стандарди на ЕУ кон Македонија :thumbsdow
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје - Европската Унија промовира непринципиелна политика на двојни стандарди со која го руши сопствениот кредибилитет – се реакциите во Скопје по одлуката на Брисел да и понуди на Србија брз воз кон членство во ЕУ. Откако Белград доби перспектива да добие кандидатски статус, без малку преку ноќ, без инсистирање на строгите ЕУ - критериуми низ кои мораа да поминат Македонија и Хрватска, властите во Скопје очекуваат еквивалентни правични одлуки и за другите земји во регионот. За Македонија, конкретно, тоа би значело - да не мора да чека датум за преговори до крајот на годинава туку да го добие уште на јунскиот самит на унијата. Ако концесиите продолжат само за една земја, политиката на условување која ги движеше балканските демократии напред, веќе нема да има никакво значење во другите држави – пораките на Рен и Солана ќе немаат тежина.Еврокомесарот за проширување Оли Рен(Buljashot) немаше конкретен одговор на прашањата за непринципиелноста што ја демонстрира Брисел.

Прашање за комесарот Рен: Одлуката донесена денеска многумина ја гледаат како политика на двојни стандарди на ЕУ, најпрво како ваша политика, јас да бев Македонец или од друг дел од регионот ќе бев фрустриран од фактот дека Србија полесно ги добива работите, отколку другите држави пред неа? Тука исто така се поставува морално прашање - која е вашата порака до граѓаните кои велат дека Србија секогаш го добива она што го сака?

- Откако Србија ќе направи цврст и сигурен напредок кон европските вредности и стандарди тоа ќе му помогне на целиот регион да напредува кон ЕУ, под услов и другите земји да го постигнат истото ниво на напредок. ако Хрватска направи добар напредок во преговорите за членство тоа нема да биде издвоено од другите земји, туку напротив тогаш Хрватска ќе претставува мерило за другите држави од западниот Балкан. Така што ние не сме во натпревар на победници и губитници, туку сме во позитивен натпревар во кој државите може да си помагаат една на друга во напредокот - одговори Рен.

Додека Брисел речиси безусловно ги отвора вратите за Србија, Македонија ги добива истите пораки – без реформи и консензус - нема датум за преговори.- Ако сегашниот моментум продолжи тоа ќе и даде доволно аргументи на ЕК во есенскиот извештај да предложи земјата да напредува во наредната фаза - преговорите за членство – изјавува претставникот на ЕУ во РМ Ерван Фуере.

- Атмосферата во Брисел и во Европскиот парламент каде го презентирав напредокот на Македонија во ЕУ интеграциите значајно се зголеми во позитивна смисла, така што позитивната атмосфера не е само охрабрување, туку и дополнителен услов што ќе и олесни на Македонија годинава да ги исполни своите цели – нагласува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Откако утре во Белград ќе ги отвори преговорите за укинување на визите со Србија, еврокомесарот за правда Фратини дури потоа кон средината на февруари доаѓа во Македонија за да го стартува дијалогот за либерализација на визниот режим.

Prota
30.01.2008., 19:04
Albanskata vlada ke go tuzi „Granit”


„Granit“: Albanija nema da ne tuži!

:p::devil::p:
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1310&ArticleID=84257

makedonce
30.01.2008., 21:12
Lep pozdrav, staro drustvo.

Kako je? Dali ste vec nadminuli pesimizam ili Vas mozda jos muci?
Ajde nasmejte se malo, jer se taj osmjeh Vama vraca. Ne zaboravite - zivot je ogledalo.

Evo stizu ljepe vjesti. Ne, ne iz cvjecare kako to drugi rade. Cvecara je trgovina a ja imam info direktno od proizvoditelja. Kazu, bice dobra berba, jer su danas u jednoj "N.eP.oznatoj" notarskoj kancalariju u Skoplju zasejali vrlo kvalitetno sjeme.

Dosli iz Bozje zemlje da bi posejali Aluminium u Skoplje. Vidis kako to tajno oni rade. Pa naravno ako znamo da je ovo proletna sejidba. A planiraju i ljetnu i esensku. Pa planiraju sejati i druge blagorodne metale preko Gostivara se do Ohrida. Vrlo su oni sposobni. Znaju koja zemlja daje najbolji plod. Pa ko je verovao i cekao, preko indirektne izvore, dobice svoje nagrade.

Uzivajte, radost tek sljedi.

mihail
30.01.2008., 22:15
Двојни стандарди на ЕУ кон Македонија :thumbsdow
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје - Европската Унија промовира непринципиелна политика на двојни стандарди со која го руши сопствениот кредибилитет – се реакциите во Скопје по одлуката на Брисел да и понуди на Србија брз воз кон членство во ЕУ. Откако Белград доби перспектива да добие кандидатски статус, без малку преку ноќ, без инсистирање на строгите ЕУ - критериуми низ кои мораа да поминат Македонија и Хрватска, властите во Скопје очекуваат еквивалентни правични одлуки и за другите земји во регионот.

To je samo mrkva koja se daje Srpskom narodu da bi Tadich pobedio 03.02. o.g. Dal che pobediti? Sachekajmo josh malo. Ali prema tome shto se daruju veliki darovi, chini se da situacija nije bash idealna za EU.

Pozdrav!

ProFit
31.01.2008., 10:30
"gospoda" cirkuzanti, naravno seljacki primitivci povelele... !!, vie odat na grupna rspaljotka vov prepolnui zatvori... valjda ke gi zipuvaat... :biggrin:

APSENjA ZA STEČAJNATA POSTAPKA NA CENTRO

Priveden eks zamenik - ministerot za pravda
Zoran Stojankiќ, poranešniot zamenik -minister za pravda, kako stečaen upravnik na Centro zaedno so ostanati trojca stečajni sudii, uspeal da i nanese šteta na firmata od nad 10 milioni evra
Poranešniot zamenik-minister za pravda Zoran Stojankiќ, i do skorešen aktuelniot stečaen upravnik na Centro i firmite Tehnika, Žitomel, Iskra i nekolku pomali drugi pretprijatija, včera popladne beše uapsen od policijata za pronevera od nad 33.5 milioni denari.
Stojankiќ, protiv koj se podneseni krivični prijavi za zloupotreba vo službata i prečekoruvanje na ovlastuvanjata, beše predaden na istražen sudija, od koj, spored najavite do zatvoranje na vesnikot, se očekuvše da mu bide odreden 30-dneven pritvor.

Negoviot advokat Dimitar Dangov, včera ne dade izjava, objasnuvajќi deka toa ќe go stori po završuvanjeto na razgovorot na negoviot klient pred istražniot sudija.

Stojankiќ se somniči so podnesena krivična prijava od finansiskata policija deka so pomoš na ostanati trojca stečajni sudii, koi postapuvale vo stečajnata postapka za Centro uspeale da go ograbat Centro.

Identitetot na stečajnite sudii, spored raspoložlivite informacii, finansiskata policija zasega nema da go soopštuva bidejќi seto toa bilo vo interes na istragata.

Spored informacii dobieni od Finansiskata policija, zasega bilo uspeano da se obezbedat dokazi za grabežot vo Centro, no predistražnata postapka vo slučajov se proširuvala i na stečaite vo drugite firmi, kade site osomničeni zaedno gi vršele istite nezakonski dejstvija.

Imeno, spored informaciite na Ministerstvoto na finansii, Stojankiќ vo periodot od 30.10.2002 pa se do 22.05.2006 godina, zloupotrebuvajќi ja svojata službena položba kako stečaen upravnik, sprotivno od zakonot, zarabotil ogromna finansiska korist, koja dopolnitelno ќe se procenuva.

So isplata na neosnovani pobaruvanja vo stečajnata postapka i prikažuvanje na neosnovani trošoci gi oštetil doveritelite na Centro istovremeno Stojankiќ ja uništil, prikril i oštetil verodostojnosta na knigovodstvenata dokumentacija i na delovnite ispravi. Dodatno bile uništeni i knigi i spisi za prihodite i rashodite, sostojbata na kapitalot, sredstvata i obvrskite, nalozi za plaќanje, fakturi, dogovori, finansiski kartički, godišnite bilansi i druga dokumentacija vrz osnova na koja se evidentira finansiskoto rabotenje na stečajniot dolžnik.

Toj, na ovoj način, uspeal da nanese šteta na stečajnata postapka na Centro od okolu 33,5 milioni denari. Zarabotenite pari Stojankiќ gi podigal vo gotovina.

Za celiot period dodeka bil prv čovek za stečajot na Centro so nenamiruvanje na dolgovite kon doveritelite go zgolemil dolgot na firmata vo stečaj po osnov na kamati vo iznos od nad 10.000.000 evra.

Aleksandar SRBINOVSKI

Mr.Cash-2510
31.01.2008., 11:28
http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16320

Jos nesto o Granitu!

samba
31.01.2008., 16:46
Датум за преговори со ЕУ и безвизен режим, главни цели на Националниот совет за евроинтеграции --------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 31 јануари - Добивање датум за преговори во текот на оваа година и олеснување, односно укинување на визниот режим се главните цели за чие остварување ќе се стреми Националниот совет за евроинтеграции при Собранието на Република Македонија, кој денеска ја одржа својата прва седница.

Советот, според планот што го усвои денеска, ќе работи во најголем дел на следењето на главните приоритети за членство во Европската унија и нивното остварување во рамките на институциите на државата, ќе даде помош тие да се подготват за добивање преговори, но и на почетокот на секоја година на Собранието ќе му доставува план, односно список на закони кои Собранието ќе треба да ги усвои, а се однесуваат на усвојувањето на законодавството на ЕУ. За таа цел ќе се одреди еден посебен ден кога Собранието ќе разгледува и донесува само закони со знакчето на Европската унија.

Претседателката на Националниот совет Радмила Шекеринска е оптимист дека Македонија има реални шанси да ги оствари зацртаните цели.

- Денешната прва седница покажа дека Макаедонија ја научи лекцијата и оти знаеме низ консензус да понудиме вистински решенија. Приоритетите на Националниот совет се добивањето датум за преговори и почнување на процесот на укинување на ограничувачкиот визен режим. На седницата доминираше дух на консензус и желба Македонија да оди напред. Се надевам дека така ќе биде и во иднина и ќе ги надминеме слабостите и конфронтациите, рече по завршувањето на седницата претседателката на Националниот совет Радмила Шекеринска и додаде дека за таа цел треба да се искористат и позитивните тонови и атмосфера за проширување што владее во Брисел.

Со цел Советот да може да даде насоки за остварување на овие стратешки цели, по доаѓањето на еврокомесарот Франко Фратини во Македонија, кој треба да каже кога Македонија би можела да отпочне со преговори за либерализација на визниот режим, како и по добивањето на приоритетите за Македонија од Европската комисија, ќе се одржат седници на кои ќе се разгледуваат овие прашања и ќе може да се чујат мислењата на сите членови.

Советот одлучи да не донесува заклучоци со мнозинство, туку со консензус по сите прашања по кои тоа е можно, за што се заложија сите членови кои се јавија за збор. Доколку за одредено прашање нема да може да се постигне консензус, тоа ќе се разгледува на наредна седница со можност за усогласување на ставовите. Ако и тоа не се направи ќе бидат забележани и различните ставови од мнозинските. За заклучоците и препораките ќе можат да гласаат само претставниците од политичките партии застапени во Парламентот, а не и останатите членови, кои сепак можат да го изнесат ставот на групата која ја претставуваат и тој да биде забележан.

Вицепремиерката за евроинтеграции Габриела Коневска-Трајковска истакна дека Секретаријатот за евроинтеграции во Владата ќе дава помош во работата на Советот, така што навремено ќе го известува за сите активности, за тековната состојба и за евентуалните промени. И таа смета дека Советот може да даде голем придонес во европските интеграции на Македонија, особено, како што рече, што 2008 година се смета за клучна во реализацијата на тој процес.

Членовите на Советот се согласни дека остварувањето на овие две посочени цели може да се направи и преку зајакнување на политичкиот дијалог, кој пак, исто така, е еден од критериумите за евроинтегрирањето. Со негово јакнење, како и постигнувањето консензус за по државата исклужително значајни прашања, Македонија ќе прати порака дека е земја зрела за да ги отпочне преговорите, е ставот на Тито Петковски од НСДП.

За амбасадорот на Словенија во Македонија Алан Бергант самиот состав на Комисијата во која има претставници на разни политички партии, на невладиниот и стопанскиот сектор, на Синдикатот, медиумите, Владата, како и на научните кругови, е показател дека консензусот е можен и оти тој е најважен за остварувањето на поставените цели. - Особено ми е драго што во Мкаедонија се формираше овој Совет токму во времето на претседателствувањето на Словенија со Европската унија.

За поефикасна работа, Советот ќе кани домашни и странски авторитети од областа на која ќе расправа, како и министри од ресорот кој е клучен во дадената област.

Шекеринска по средбата изјави дека Македонија треба да го надомести загубеното време и да создаде и реализира нова шанса, што може да го направи со упорна работа. За неа одлуката Србија да биде првата земја од Западен Балкан со која Европската унија ќе ги започне преговорите за укинување на визниот режим е резултат на изгубеното време, иако Македонија како земја кандидат требало да биде прва, но и на политичка одлука. Сепак, таа смета дека самото отпочнување на процесот не значи и укинување на визниот режим, бидејќи секоја земја треба да ги исполни критериумите.

LJUC
31.01.2008., 19:10
Evo i nas guverner preuzima mere za zastitu od rizicnih kredita:


Седница на Советот на Народната банка на Република Македонија

Скопје, 31 јануари

Советот на Народната банка на Република Македонија на денешната седница разгледа повеќе прашања од својот домен на работење.
Советот донесе неколку подзаконски акти:

- Со Одлуката за управување со валутниот ризик се пропишува методологијата за управување со валутниот ризик, како ризик од загуба поради промена на меѓувалутните курсеви. Согласно со оваа Одлука, банките се должни да воспостават систем за управување со валутниот ризик и да донесат политика и соодветни процедури за идентификување, мерење, следење и контрола на валутниот ризик. Изложеноста на валутниот ризик, мерена како однос на агрегатната девизна позиција и сопствените средства на банка, се намалува од 50% на 30% од нејзините сопствени средства. Банките се должни на дневна основа да ја следат изложеноста и да бидат усогласени со лимитите на изложеност на валутен ризик;

- Со Одлуката за управување со кредитниот ризик, како ризик од загуба поради неможноста за измирување на обврските од страна на клиентот, се пропишува начинот на класификација на кредитната изложеност на банка спрема поединечен клиент. Притоа, банката е должна да изврши класификација на клиентот во една од петте категории на ризик: "А", "Б", "В", "Г", "Д". Во зависност од тоа во која категорија на ризик е класифициран клиентот, банката е должна да изврши исправка на вредност, односно да издвои посебна резерва, на следниот начин:
- За клиент класифициран во категоријата на ризик "А", банката врши исправка на вредност, односно издвојува посебна резерва од 0% до 10% од износот на побарувањето;
- За клиент класифициран во категоријата на ризик "Б", банката врши исправка на вредност, односно издвојува посебна резерва од 10% до 25% од износот на побарувањето;
- За клиент класифициран во категоријата на ризик "В", банката врши исправка на вредност, односно издвојува посебна резерва од 25% до 50% од износот на побарувањето;
- За клиент класифициран во категоријата на ризик "Г", банката врши исправка на вредност, односно издвојува посебна резерва од 50% до 75% од износот на побарувањето;
- За клиент класифициран во категоријата на ризик "Д", банката врши исправка на вредност, односно издвојува посебна резерва од 75% до 100% од износот на побарувањето.
Оваа методологија е во согласност со Меѓународните стандарди за финансиско известување. Одлуката пропишува и минимум стандарди кои треба да ги воспостават банките за управувањето со кредитниот ризик;

- Со Одлуката за консолидирана супервизија на банките се пропишува предметот на консолидираната супервизија и начинот на изработка на консолидираните финансиски и супервизорски извештаи на банкарската група. Консолидираната супервизија е важна бидејќи ризиците на кои се изложени членовите на банкарската група во своето работење многу лесно можат да се пренесат на останатите членови на групата. Заради тоа е потребно да се воспостават адекватни системи за управување со ризиците на ниво на целата банкарска група.

Советот на Народната банка беше информиран за најновите макроекономски движења.


Кабинет на гувернерот

samba
31.01.2008., 21:11
„Сосиете женерал“ ќе ја преземе „Русбанка“


31.01.2008
Директорот на француската банка „Сосиете женерал“ Даниел Буто изјави дека неговата финансиска корпорација на 11 февруари ќе ја преземе руската банка „Русбанка“, пренесе денеска агенцијата „Прајм-Тас“ од Париз.

Буто прецизира дека станува збор за финансиска институција, која по бројот на филијалите, е втора по големина во Русија.

Првиот човек на „Сосиете женерал“ изјави дека и натаму ќе остане на директорската позиција во, како што нагласи, сложени услови, кога банката се соочува со загуби од приближно 5 милијарди евра.

Буто ги демантираше гласините за можно преземање на „Сосиете женерал“ од страна на водечката француска банка „БНП Париба“, потсетувајќи дека таквите нагаѓања се повторуваат речиси 12 години.

Тој, за вториот канал на националната телевизија, нагласи дека „Сосиете женерал“, која е втора по силина комерцијална банка во Франција, може да остане самостојна и во најскоро време ќе го зголеми капиталот и „ ќе го обнови сопствениот развој“.

„И покрај огромните загуби, позициите на банката остануваат силни“, рече Буто на кого вчера административниот совет на банката му укажа доверба и го овласти и натаму да ја извршува раководната функција.

Оптимизмот на Буто околу иднината на банката го потврди и француската министерка за финансии Кристин Лагард која изјави дека докапитализацијата на „Сосиете женерал“ е на врвот на приоритети и дека „банката нема да мора да се поврзува со никого“.

samba
01.02.2008., 17:35
Рупел: Македонија има добри можности годинава да почне преговори со ЕУ :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 1 февруари - Постојат добри можности оваа година Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ, изјави словенечкиот министер за надворешни работи и претседател на Советот на Унијата за општи прашања и надворешни односи Димитриј Рупел денеска по средбата со шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.

Рупел користејќи ги истовремено и уставното име на земјава и референцата ПЈРМ потенцира дека Словенија како пријателска земја и актуелен претседавач со ЕУ дава големо значење на соработката со Македонија како идна членка на ЕУ, и и препорача да го почитува начелото на единство, солидарност и флексибилност на ЕУ, принцип кој се почитува кај членките во Унијата.

Милошоски потенцирајќи дека Словенија како претседавач со ЕУ во својата агенда на високо ниво го има проширувањето на Унијата, изрази задоволство и од фактот што поддршката за Македонија доаѓа во момент кога очекува да добие датум за почнување на преговорите за членство во ЕУ.

- За таа цел РМ и во изминатите месеци, но и во оние кои доаѓаат ќе вложува големи напори. Направивме големи реформи, усвоивме многу реформски закони кои се однесуват на правосудството, на реформите во полицијата, на јавното обвинителство, борбата против корупцијата, како и децентрализацијата, рече меѓу другото министерот Милошоски.

Добар аргумент пред земјите - членки на ЕУ, според неги е и фактот што над 90 проценти од македонските граѓани се за интегрирање на Република Македонија во ЕУ. Милошоски нагласи дека политичкиот консензус е демонстриран со формирањето на Националниот совет за европски интеграции, а е предводен од лидерот на парламентарната опозиција. За граѓаните на Република Македонија од големо значење, потенцира шефот на македонската дипломатија, е што поскоро да се почнат преговорите за визна либерализација.

- Како земја исполнивме многу критериуми. Македонија се чувствува подготвена да влезе во преговорите за визна либерализација и истата да ја постигне во најскоро можно време, рече Милошоски, изразувајќи надеж дека за време на посетата на еврокомесарот Франко Фратини на Скопје ќе има конкретни иницијативи од Европската комисија за целосна визна либерализација.

Милошоски нагласи и дека Република Македонија очекува на Самитот на НАТО во април во Букурешт да ја добие поканата за членство, заедно со Хрватска и Албанија, затоа што ги има постигнато сите релевантни критериуми.

На новинарско прашање зошто го користи називот ПЈРМ кога Република Словенија ја има признато Република Македонија под уставното име, Рупел одговори дека ги употребувал и двете, како што рече, варијанти.

- Овде сум како словенечки министер за надворешни работи, но и претседател на Советот на ЕУ за општи прашања и надворешни односи на ЕУ, каде што важат одредени правила и јас морам да се придржуван кон нив, појасни Рупел.

Прашан за различните изјави што ги дава во однос на решавањето на прашањето за името во контекст на интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО, односно дека тоа мора да се реши сега затоа што во март би било предоцна, што е спротивно на неговите претходно изнесени тврдења оти името не е услов, Рупел потенцира дека неговото лично мислење не е значајно.

- Не знам дали март е предоцна, но факт е дека на Самитот во Букурешт ќе се донесат значајни одлуки. Посакувам ПЈРМ односно сите три земји од Јадранската група да станат членки на НАТО. Во овој миг не е актуелно ниту моето мислење како словенечки министер за надворешни работи. Словенија не е таа што донeсува одлуки, туку е само една од државите која учествува во одлучувањето на сите земји - членки во ЕУ, истакна шефот на словенечката дипломатија.

Не мислам дека името е главен проблем во моментот, тоа не стои во ниту еден документ, рече Рупел, но, како што додаде, следејќи ги дискусиите во НАТО и во ЕУ јасно е дека тоа е важно прашање за една или можеби две држави, што може да биде од есенцијално значење при донесување на одлуката.

- Словенија притиска и ги убедува другите држави колку што може, но не е супер сила и не може да ги замолчи сите други, истакна Рупел.

Во врска со неговата изјава дека Србија ќе влезе во ЕУ две години по Хрватска, новинарско прашање беше каде е Македонија, според него, која како држава е многу понапред во евроатлантските процес. Министерот Рупел одговори дека ЕУ сака целиот Западен Балкан да прифати и да добие европска перспектива.

- Формално гледано во овој момент, на прво место е Хрватска која е доста напредната во своите преговори, втора е колку што знам ПЈРМ, која е кандидат, но се уште нема датум за преговори, но Словенија и ЕУ настојуваат таа што побргу да го добие тој датум, потенцира словенечкиот министер за надворешни работи и претседател на Советот на ЕУ за општи прашања и надворешни односи Димитриј Рупел.

Во однос на косовското прашање, тој рече дека ставот на Словенија е оти Косово е европски проблем и одговорност на ЕУ.

samba
01.02.2008., 17:37
Почна изградбата на ЕРА Сити Скопје, најголемиот деловен и забавен центар во регионот :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 1 феврари - Со симболично поставување на камен темелникот од страна на премиерот Никола Груевски, словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел и претседателот на групацијата ЕРА Гвидо Омладич, денеска на Скопскиот саем почна изградбата на ЕРА Сити кој треба да биде најголем и најсовремен деловен, трговски и забавен центар во регионот.

Како што истакна премиерот Никола Груевски во наредните пет години за изградбата на ЕРА Сити ќе бидат вложени околу 150 милиони евра и ќе се отворат 800 нови работни места.

Денеска почна изградбата на деловната зграда која ќе биде со површина од 33.600 метри квадратни, ќе има десет ката и три подземни гаражи, а потоа ќе следи изградбата на трговскиот центар за храна и други намени од 85 илјади метри квадратни, трговски центар од 22 илјади метри квадратни за други намени, како и 5.000 паркинг места.

Министерот за надворешни работи на Словенија Димитриј Рупел истакна дека Словенија во Македонија досега вложила 120 милиони евра и оти словенечките инвестиции секојдневно се зголемуваат. Тој нагласи дека со словенчки инвестиции во Македонија досега се отворени околу 2.500 работни места и вети отварање на уште 1.000 нови работни места за годинава. Според него во Словенија во минатата година се бележи зголемен увоз на стоки од Македонија за 32 отсто. Словенија, како што рече, е голем поддржувач на Македонија, земја со која има заедничка историја и заедничка европска иднина.

samba
01.02.2008., 17:39
Хрватски „Агрокор“ влегува во Македонија со почетна инвестиција од 40 милиони евра :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------

Скопје, 1 февруари - Хрватската компанија „Агрокор“ годинава ќе почне да ги гради двата откупни пункта за земјоделски производи во Струмица и Росоман. Станува збор за инвестиција од околу 40 милиони евра, а во реализацијата на проектите мал акциски удел ќе има и Владата.

- Пунктот во Струмица ќе почне да се гради во периодот мај/јуни, а треба да профункционира идната година. Ќе откупува овошје и зеленчук главно од индивидуални производители. За пет години се очекува откупот да достигне 100.000 тони земјоделски производи само од Струмичко што е речиси половина од вкупната продукција во овој регион, изјави премиерот Никола Груевски по денешната средба со извршниот потпретседател на концернот Љерка Пуљиќ.

Откупот, најави Груевски, ќе стартува во март идната година. На почеток, ќе се откупуваат домати, пипер, краставица, зелка и млад компир, но тенденцијата е да се зголемат и асортиманот и количините.

Согласно бизнис проекциите на Агрокор, пунктот во Струмица ќе прерасне во агроберза.

Според Груевски и Пуљиќ, изградбата на пунктот во Росоман каде ќе се откупува само овошје, треба да почне до карјот на оваа и почетокот на идната година. Подготовителните активностите ќе привршат есенва.

Изразувајќи задоволство од соработката со Владата, Пуљиќ истакна дека ова е прва директна инвестиција на „Агрокор“ во Македонија. Таа смета дека најголема придобивка од изградбата на откупните пунктови ќе биде унапредувањето на македонското земјоделство во однос на квалитетот, стандардизацијата и атрактивното пакување на производите.

- Приоритет ќе биде зголемување на производството, подобрување на квалитетот, имплементирање стандарди и пласман на пазарите во регинот и Европа каде „Агрокор“ е веќе присутен, нагласи потпретседателот на концернот.

Македонија има капацитет да произведува култури кои во одреден период од годината ги нема секаде и затоа, порача Пуљиќ, мора да се вложува посебно во градинарство под стакленици и пластеници, како и во обука на земјоделците.

- Субвенциите треба да се вложат, пред се, во производство на култури што ги бара европскиот пазар, а Македонија има огромен потенцијал за тоа, рече Пуљиќ.

Осврнувајќи се на идните бизнис планови, Пуљиќ рече дека „Агрокор“ размислува да ги интензивира своите активности и во македонската месна индустрија. - Размислуваме кој би бил вистинскиот начин за влез во овој сектор. Веројатно гринфилд инвестицијата ќе биде најдобрата опција, напомена Пуљиќ.

На новинарско прашање дали Владата презема нешто во врска со поскапувањето на прехранбените производи, премиерот Груевски одговори потврдно. - Размислуваме за такво нешто, ако има ќе ве информираме, рече Груевски.

ShefketRamadani
02.02.2008., 11:11
mislam deka so kilometarski copy-paste postovi go truete forumov.
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=36612

samba
02.02.2008., 13:12
Груевски и Тачи се договорија за визите
--------------------------------------------------------------------------------

Премиерот Груевски попушти за визите за албанските државјани под притисокот на коалициониот партнер Тачи. По синоќешната средба во владата со лидерот на ДПА Груевски отстапи од имплементацијата на законот за престој на странци.. Еден час пред законот да влезе во сила повлечена е одлуката албанските државјани од денеска да мораат да вадат визи во македонската амбасада во тирана. Министерот Милошоски чии службеници до вчера се бранеа дека проевропскиот закон мора да важи за сите земји, сега ја менува реториката:


- Се работи за технички предуслов но и за политичка волја да се стигне до еден послободен визен режим кој ќе се договара за време на меѓусебната посета, има добра комуникација на ниво на кабинети на премиери на двете држави и врз основа на тоа мислам дека се постигнуваат такви позиции и се работи во таа насока.

Нема објаснување зошто до измената во законот со која се преоѓа на безвизен режим со Албанија што треба да се усвои во владата а потоа да помине и во парламентот,не важи актуелната законска обврска за вадење на визи за албанските граѓани во Тирана. Боцевски тврди дека не се прекршува законот:


- Ќе се одложи примената се додека не стапи во сила спогодбата.И покрај најавите на Тачи за брзо потпишување на спогодбата за безвизен режим во владата не откриваат кога тоа ќе се случи. Се очекува спогодбата да ја потпишат Груевски и Бериша во тирана во текот на месецов. Опозициските партии критикуваа.


- Потврда на кризата што постои во коалицијата во моментов и на несериозната политика што ја води Владата без кормилар. Секој си прави што сака.

- Најапсурден чекор што оваа влада до сега го има сторено.

За дипломатите не е спорно правото на владата да предложи безвизен режим со Албанија но тие го критикуваат начинот на кој се однесуваше владата - непотребно конфузно се реши прашањето откако се проценија штетите во односите со соседна Албанија со првичната одлука за воведување на визи,која се смени во последен момент.

J.B.G.
02.02.2008., 17:11
Италијанска фирма најави вложување од 60 милиони евра

Италијанската корпорација „ЦПЛ Конкордија“ сака да инвестира 60 милиони евра во енергетскиот сектор во Македонија. Таа е заинтересирана за гасификација на општините, градење фабрики за рециклирање на градскиот смет и ветерници со моќност од еден до три мегават-часови. Претседателот на компанијата Роберто Касари вчера ги презентира можностите и активностите на „ЦПЛ Конкордија“ пред претставници на Владата, локалната власт, бизнис-секторот и експерти од областа на енергетиката.

- Сакаме да видиме какви можности за инвестирање нуди Македонија. Се' уште го анализираме пазарот и немаме конкретно решение. Го презентираме она што го работиме во Италија за да видиме дали има простор да го реализираме тука - изјави Касари.

ЦПЛ покрај во Италија вложува и во Грција, Романија, Алжир и во Аргентина. Покрај гасификацијата како главна дејност, италијанската компанија работи и на системи за искористување обновливи извори на енергија, ветрогенератори и на проекти за енергетска ефикасност.

(Г.Р.)

J.B.G.
02.02.2008., 17:12
„Ера сити“ треба да стане најголем и најсовремен деловен, трговски и забавен центар во регионот

Деспина Трајковска

Со поставувањето камен-темелник за изградба на деловна зграда, претседателот на управата на словенечката групација „Ера“ Гвидо Омладич вчера го означи почетокот на проектот „Ера сити“ - Скопје на Скопски саем, вреден 150 милиони евра, кој треба да се реализира во наредните пет години. Поставувањето на темелите, всушност, го означи првиот чекор од проектот „Град во град“, односно изградба на деловна зграда која ќе биде прв објект во рамките на повеќенаменскиот комплекс, кој на посетителите ќе им овозможува широка палета дејности и намени на едно место. Деловната зграда, која ќе биде со површина од 33.600 квадратни метри, ќе има десет ката и три подземни гаражи. По неа ќе следува изградбата на трговскиот центар за храна и други намени од 85 илјади квадратни метри, трговски центар од 22 илјади квадратни метри за други намени, како и 5.000 паркинг-места. Во комплексот на посетителите ќе им се нуди широка палета дејности како што се мултикино, ресторани, велнес-центар, ќе се продава мебел, алати, апарати за домаќинство и сето тоа лоцирано во мегамаркет. Трговскиот центар со мегамаркетот ќе биде во централниот дел на „Ера сити“ - Скопје.

„Ера сити“, секако, е приоритетен проект на групацијата „Ера“, која работи повеќе од 50 години, за која проценетата висина на сите инвестициони вложувања за следните пет години изнесува приближно 150 милиони евра, што ќе ги реализира преку партнерства, а истовремено ќе отвори можност за околу 800 нови работни места“, истакна Омладич, кој се надева дека почетокот на градбата ќе отвори нови деловни можности и истовремено ќе ги поврзува стопанските интереси на Македонија, Словенија и Европската унија. За премиерот Никола Груевски, кој беше присутен на свечениот чин заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и неговиот словенечки колега Димитриј Рупел, проектот „Ера сити“ е со повеќенаменско значење не само за Скопје, туку и, воопшто, за државава. „Тоа е една од најголемите странски инвестиции од осамостојувањето на Македонија. Мултинаменскиот комплекс ќе привлече и повеќе препознатливи брендови што ќе придонесе за имиџот на нашиот главен град и на државата во целина“, истакна Груевски, кој посочи оти новиот словенечки проект е уште еден доказ, пред се', за пријателските односи меѓу Македонија и Словенија. Министерот за надворешни работи на Словенија Димитриј Рупел истакна дека Словенија вложила досега во Македонија 120 милиони евра и оти словенечките инвестиции секојдневно се зголемуваат. Тој нагласи дека со словенечки инвестиции во Македонија досега се отворени околу 2.500 работни места и вети отворање на уште 1.000 нови работни места за годинава. Според него, во Словенија во минатата година се бележи зголемен увоз на стоки од Македонија за 32 отсто. Словенија, како што рече, е голем поддржувач на Македонија, земја со која има заедничка историја и заедничка европска иднина. Проценето е дека „Ера сити“ ќе стане најголем и најсовремен деловен, трговски и забавен центар во регионот.

Mr.Cash-2510
03.02.2008., 20:12
Novina iz nedeljnog vesnika Kapital!

U Makedoniji ulazi Americki Fond, t.z. FMG Funds preko Mak Asset Management, otkupljujuci 30% !
Takogje bi otvorili i svoji fond .
Inace ovaj fond je prepoznatljiv po tome sto je prvi americki fond koji je usao u Rusiji 1995, Kini 1998, Indiji 2002, a sad ke u Makedoniji!

Idu dani bure i oluje! :cool::thumbsup:

Adv.Lexy
03.02.2008., 23:23
Cestito staro-novog pretsednika. CeSID kaze od 90% prebrojanih B.Tadic 50.4%. Znaci nece biti brza nezavisnost Kosova a s time i jos malo gore dole na nasu burzu. Posot eto u Vreme nasi berz.savjetnici i analiticari tvrde da je Kosovo najbitnije za nasu MSE.

tunafish
04.02.2008., 00:26
Ja nekako mislim da će sutra ipak značajno gore, temeljem ovih izbornih rezultata u Srbiji, i to mislim ne samo mse već cjela regija.

good investment
04.02.2008., 02:23
Ja nekako mislim da će sutra ipak značajno gore, temeljem ovih izbornih rezultata u Srbiji, i to mislim ne samo mse već cjela regija.

mislim da si sasvim u pravu

good investment
04.02.2008., 02:24
„Ера сити“ треба да стане најголем и најсовремен деловен, трговски и забавен центар во регионот

Деспина Трајковска

Со поставувањето камен-темелник за изградба на деловна зграда, претседателот на управата на словенечката групација „Ера“ Гвидо Омладич вчера го означи почетокот на проектот „Ера сити“ - Скопје на Скопски саем, вреден 150 милиони евра, кој треба да се реализира во наредните пет години. Поставувањето на темелите, всушност, го означи првиот чекор од проектот „Град во град“, односно изградба на деловна зграда која ќе биде прв објект во рамките на повеќенаменскиот комплекс, кој на посетителите ќе им овозможува широка палета дејности и намени на едно место. Деловната зграда, која ќе биде со површина од 33.600 квадратни метри, ќе има десет ката и три подземни гаражи. По неа ќе следува изградбата на трговскиот центар за храна и други намени од 85 илјади квадратни метри, трговски центар од 22 илјади квадратни метри за други намени, како и 5.000 паркинг-места. Во комплексот на посетителите ќе им се нуди широка палета дејности како што се мултикино, ресторани, велнес-центар, ќе се продава мебел, алати, апарати за домаќинство и сето тоа лоцирано во мегамаркет. Трговскиот центар со мегамаркетот ќе биде во централниот дел на „Ера сити“ - Скопје.

„Ера сити“, секако, е приоритетен проект на групацијата „Ера“, која работи повеќе од 50 години, за која проценетата висина на сите инвестициони вложувања за следните пет години изнесува приближно 150 милиони евра, што ќе ги реализира преку партнерства, а истовремено ќе отвори можност за околу 800 нови работни места“, истакна Омладич, кој се надева дека почетокот на градбата ќе отвори нови деловни можности и истовремено ќе ги поврзува стопанските интереси на Македонија, Словенија и Европската унија. За премиерот Никола Груевски, кој беше присутен на свечениот чин заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и неговиот словенечки колега Димитриј Рупел, проектот „Ера сити“ е со повеќенаменско значење не само за Скопје, туку и, воопшто, за државава. „Тоа е една од најголемите странски инвестиции од осамостојувањето на Македонија. Мултинаменскиот комплекс ќе привлече и повеќе препознатливи брендови што ќе придонесе за имиџот на нашиот главен град и на државата во целина“, истакна Груевски, кој посочи оти новиот словенечки проект е уште еден доказ, пред се', за пријателските односи меѓу Македонија и Словенија. Министерот за надворешни работи на Словенија Димитриј Рупел истакна дека Словенија вложила досега во Македонија 120 милиони евра и оти словенечките инвестиции секојдневно се зголемуваат. Тој нагласи дека со словенечки инвестиции во Македонија досега се отворени околу 2.500 работни места и вети отворање на уште 1.000 нови работни места за годинава. Според него, во Словенија во минатата година се бележи зголемен увоз на стоки од Македонија за 32 отсто. Словенија, како што рече, е голем поддржувач на Македонија, земја со која има заедничка историја и заедничка европска иднина. Проценето е дека „Ера сити“ ќе стане најголем и најсовремен деловен, трговски и забавен центар во регионот.
a jel se mozda zna ko je izvedzivac poslova:thumbsup:

LJUC
04.02.2008., 03:33
Interesantna ideja:
МОЖНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТРАНСПАРЕНТНОСТА НА АКЦИОНЕРСКИТЕ КНИГИ

Идеја за јавно објавување на сите акционери
.....се размислува во иднина да се дозволи секој заинтересиран да може да изврши увид во целокупната сопственичка структура на одредена фирма пред да донесе одлука дали ќе купи акции во таа компанија.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1BE34C65F2687A4DA5D55136B11032F6

dimges
04.02.2008., 08:57
Interesantna ideja:
МОЖНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТРАНСПАРЕНТНОСТА НА АКЦИОНЕРСКИТЕ КНИГИ

Идеја за јавно објавување на сите акционери
.....се размислува во иднина да се дозволи секој заинтересиран да може да изврши увид во целокупната сопственичка структура на одредена фирма пред да донесе одлука дали ќе купи акции во таа компанија.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1BE34C65F2687A4DA5D55136B11032F6

...za malite akcioneri ima uste nesto povazno, da moze (barem koga nema guzva) koga ke dojdes kaj broker, barem vo razumno vreme (10.15 do 11.15h) vednas da go pusta nalogot, a ne da go ostava za utre...(sudirot na interesite so t.n.r. prijatelite na brokerite), a uste podobro malite akcioneri da moze na salter da gi davaat nalozite, bestnet da odi na golem monitor, ako nalogot e za aktivna ponuda moze vednas da odi..... pred 4 godini, koga pocnuvase berzata, nemase problem vednas da odi nalogot..

samuil
04.02.2008., 09:20
UFFFFFFF, a koj e toj broker sto ostava nalozi za utre?
:mad:

lebza
04.02.2008., 09:50
Agrokor ulaže 40 milijuna eura u Makedoniju. Velikom investicijom u Makedoniji Agrokor planira povećati proizvodnju povrća i osigurati plasman makedonskih poljoprivrednih proizvoda.
Hrvatski koncern Agrokor izgradit će u Makedoniji dva otkupna centra za oko sto tisuća tona poljoprivrednih proizvoda koji će se prodavati u regiji i u Europi.

Cjelokupnom investicijom od 40 milijuna eura planira se i povećanje proizvodnje povrća pod staklenicima i plastenicima, izjavili su u petak u Skoplju, makedonski premijer Nikola Gruveski i potpredsjednica Agrokora Ljerka Puljić.

Izgradnja otkupnog centra u Strumici, koji će prerasti u agroburzu, počet će u svibnju ove godine i već početkom sljedeće godine trebalo bi početi s otkupom povrća. Agrokor namjerava povećavati otkup svake godine i za pet godine doći do količine od 100 tisuća tona robe.

Agrokor će zajedno s makedonskom Vladom krajem ove godine početi izgradnju i otkupnog centra za voće u Rosomanu, u trokutu između Velesa, Prilepa i Kavadaraca.

Ljerka Puljić je izjavila da Agrokor, uz investicije od 40 milijuna eura, jamči i siguran plasman makedonskih poljoprivrednih proizvoda, te modernizaciju i širenje proizvodnje povrća, posebice pod staklenicima i plastenicima.

Susretu makedonskog premijera Nikole Gruevskog i potpredsjednice Agrogora Ljerke Puljić nazočio je i hrvatski veleposlanik u Makedoniji Ivo Kujundžić.

http://www.javno.com/hr/profit/clanak.php?id=120033

penzioner
04.02.2008., 11:48
ići će i tender za autocestu Pristina -Skopje, oprostite ako je repost...zna li neko nesto o tome?

J.B.G.
04.02.2008., 11:57
Косово ќе гради автопат кон Македонија

Привремената влада на Косово во идната недела ќе распише тендер за изградбата на автопат од Приштина кон Македонија, јавија приштинските медиуми.

- Косово и Македонија во блиска иднина ќе бидат поврзани со автопат и со два нови гранични премина што ќе ги поврзуваат Гнилане со Куманово и Рестелица со Гостивар. Тие ќе бидат изградени по прогласувањето на статусот на Косово - рече министерот за транспорт на Косово, Фатмир Љимај, на вчерашната средба со својот македонски колега Миле Јанакиески.Тој добил ветување од Јанакиески дека, во случај на српско ембарго кон Косово, Македонија нема да го оштети косовскиот пазар.

globalinvest
04.02.2008., 14:25
http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=99967&NrIssue=574&NrSection=20
toa zanci srbite go dadoa kosovo nazalost, i nema vojna zatoa belex se zdive denes, a toa znaci i mse ke odi na zeleno

eve go belex koj ne veruva
http://www.belex.co.yu/

dimges
04.02.2008., 16:39
http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=99967&NrIssue=574&NrSection=20
toa zanci srbite go dadoa kosovo nazalost, i nema vojna zatoa belex se zdive denes, a toa znaci i mse ke odi na zeleno

eve go belex koj ne veruva
http://www.belex.co.yu/

>>> nema vrska, uste poloso..sega ke dojde onaa izreka od Konfucie, kako da se svrtis zadnikot ti e odpozadi..kako raste Belex, MSE ke paga zatoa sto kapitalot od tuka ke odi tamu.. ili drugi se sexaat nie zatrudnuvame, kako koga 1995 Belgija ni uvede nam vizi poradi vojnata bo BiH....

Daskal_pro
04.02.2008., 17:21
>>> nema vrska, uste poloso..sega ke dojde onaa izreka od Konfucie, kako da se svrtis zadnikot ti e odpozadi..kako raste Belex, MSE ke paga zatoa sto kapitalot od tuka ke odi tamu.. ili drugi se sexaat nie zatrudnuvame, kako koga 1995 Belgija ni uvede nam vizi poradi vojnata bo BiH....

Prijatelce ocigledno te zafatil bran na pesimizam poradi neocekuvanoto malo trguvanje deneska(posle pobedata na Tadic), samo edno da znaes, kamo sreka se da otide tamu,a znaes zosto? Zatoa sto ne moze premnogu dolgo da ostane tamu, edas mora se da se vrati nazad:biggrin:. Za zal ne e sekogas momentot koga jas i ti sakame toa da bide, no toa ti e. Mora da bideme strplivi i srekata da ja cekame, taa ponekogas doaga tivko i vo moment koga najmalku ocekuvame, a ne koga spremno ja cekame. Toa ti e stara berzanska finta.

LJUC
04.02.2008., 17:50
kako da se svrtis zadnikot ti e odpozadi..kako raste Belex, MSE ke paga zatoa sto kapitalot od tuka ke odi tamu.. ili drugi se sexaat nie zatrudnuvame
Nama i ne treba puno,dovoljno je da se vrate oni koji su i ranije investirali na MSE.Poznaju market analize su uradzene,mogucnost manipulacije na ovakvom plitkom trgu im odgovara 1mil EUR na dan je sasvim dovoljno za rast.Dobro kaze
BladeRuner u tom smislu MSE je kao plavusa!Korekcija je odradila svoje tako da i
za najkonzervativnog ulagaca moze da vidi da je discount najmanje 30%.Analize
koje je radio nas kolega zboss2009 sa naseg foruma ukazuju na to da je ratio P/E
za Makedoniju najbolji na ovim prostorima
Prema svim ovim podacima (bez banaka, osiguranja i luzera; bez KAPG-a u CG i JPESR-a u F. BIH), uspoređujući po P/E od najjeftinije prema najskupljoj:
1. Makedonija 18,16
2. Srbija 20,14
3. Hrvatska 25,4
4. Federacija BIH 27,76
5. Crna Gora 32,74
6. R. Srpska 43,41
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=363427&postcount=77
Ciklus MSE nije jos ni na sredini tako da je moje skromno misljene da imamo jos
prostora za rast.
Pozdrav

samba
04.02.2008., 17:54
Зголемените цени ги уплашија граѓаните04.02.2008 15:54
Ќе има ли инфлација? Цените растат, стандардот останува ист. Владата порачува, дека нема простор за страв, граѓаните уплашени од секојдневното зголемување на цените.

„Поскапено е се, треба државата да гледа за тие со мали пензии. Чувствуваме поскапување и тоа многу, на зејтинот, брашното, месо, млеко“, велат граѓаните.Стравуваат и продавачите, велат, слабо ни оди, граѓаните немаат пари.

„Се жалат немаат пари. Кога ќе дадат пензија два-три дена има после нема“, изјавија продавачи.

Сопствениците на маркетите тврдат, дека цените скокаат секојдневно, тешко било да се каже процент на поскапувањата.

Бранот поскапување никако да запре. По прехранбените производи, се најавува зголемување и на цената на струјата и парното греење.

Топлификација Скопје веќе достави барање до Регулаторната комисија за зголемување на цената на повеќе од 20%.

Можна е повисока цена на струјата, откако новиот енергетски концепт на владата помине во Парламентот. Се уште никој не прави анализи, барем така јавно кажуваат.

Премиерот Груевски денеска смируваше, инфлацијата во 2008-ма ќе ја задржиме на проектираните 3%.

„Наскоро ќе излеземе со нешто, но не треба да се очекуваат спектакуларни резултати во тој поглед“, рече Никола Груевски, претседател на владата.

Најдрастично е зголемувањето кај маслата за јадење, а скок се очекува и на прашоците за перење.

Експертите апелираат, владата да интервенира за ублажување

samba
05.02.2008., 14:10
Протест на стечајците во Скопје
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 5 февруари - Здружението на работници со над 25 години работен стаж и нерешен социјален статус денеска ќе протестираат пред Собранието и пред Владата на Република Македонија.

Тие бараат средба со премиерот Никола Груевски на која би се разговарало за нивниот проблем, односно за решавање на нивниот статус со донесување закон со кој би добивале месечен паричен надоместок преку Агенцијата за вработување до следно вработување.

Претседателот на Здружението Стојан Стојанов вели дека испратиле писмено барање за средба до Владата, но оти немаат повратен одговор.

- На ваков чекор се решивме бидејќи гледаме дека и покрај нашите барања да разговараме и да најдеме некое решение за нашиот проблем немаме повратен одговор, вели Стојанов.

Стојанов изјави дека утринава автобусите со кои се тргнати стечајните работници на протести се сопрени и не им е дозволено да дојдат во Скопје. Поради тоа според него, работниците пеш се тргнати за Скопје. Стојанов тврди дека за најавениот протест било известено Министерството за внатрешни работи како што налага законот.

Според најавите, протестите ќе траат се додека не се реши нивниот проблем.

Стечајците веќе неколку месеци живеат во шатори пред Собранието на Република Македонија.

ProFit
05.02.2008., 14:18
SK Center News,
centar Skopjla je blokiran... ako imate posla racunajte na "cinjencu" ili ako letite morati ici sporednim ulicama van centra grada, ... haos... :(

volk
05.02.2008., 15:20
Македонија 48-ма според ризикот од кредитен крах


Македонија е меѓу првите 50 пазари во развој што ќе платат највисока цена во случај светот да биде погоден од кредитна криза.

Ова се проценки на независната меѓународна консултантска куќа Oxford Analytice, која објави индекс на глобален кредитен слом за 2008 година, во кој се вклучени 137 пазари во развој.

Македонија на оваа листа на ризик од глобален кредитен крах е на 48-мо место.

Од земјите во регионот, најголем ризик има за Хрватска, која е на четврто место, Романија е на седмо место, Словенија е десетта, Босна и Херцеговина 34-та, Србија 50-та.

Од европските транзициски лидери, најмал ризик се поврзува со Полска, која е на 75-то место.

Од друга страна, Летонија, Турција, Унгарија, Хрватска и Либан се државите кои најмногу ќе ги почувствуваат потресите на финансиските пазари.

Ранг листата на потенцијалниот кредитен крах го мери фискалниот и дефицитот во размената со странство, зависноста од увозот на нафта, уделот на приватните кредитори во долгот, отплата на долговите во тековната година и брзината на растот на кредити.

Во Индексот на Oxford Analytice не се рангирани најразвиените светски сили и финансиските оф-шор центри.

dimges
05.02.2008., 16:54
Македонија 48-ма според ризикот од кредитен крах


Македонија е меѓу првите 50 пазари во развој што ќе платат највисока цена во случај светот да биде погоден од кредитна криза.

Ова се проценки на независната меѓународна консултантска куќа Oxford Analytice, која објави индекс на глобален кредитен слом за 2008 година, во кој се вклучени 137 пазари во развој.

Македонија на оваа листа на ризик од глобален кредитен крах е на 48-мо место.

Од земјите во регионот, најголем ризик има за Хрватска, која е на четврто место, Романија е на седмо место, Словенија е десетта, Босна и Херцеговина 34-та, Србија 50-та.

Од европските транзициски лидери, најмал ризик се поврзува со Полска, која е на 75-то место.

Од друга страна, Летонија, Турција, Унгарија, Хрватска и Либан се државите кои најмногу ќе ги почувствуваат потресите на финансиските пазари.

Ранг листата на потенцијалниот кредитен крах го мери фискалниот и дефицитот во размената со странство, зависноста од увозот на нафта, уделот на приватните кредитори во долгот, отплата на долговите во тековната година и брзината на растот на кредити.

Во Индексот на Oxford Analytice не се рангирани најразвиените светски сили и финансиските оф-шор центри.

Ne veruvam vo ovaa ocenka...mozebi ja baziraat na potresite sto ke gi osetat Makstil, Feni, Silmak... no od tie giganti air nema, rabotnici rabotaat ( si go gubat zdravjeto) za mala plata a gazdite si gi poolnat djebovite na smetka na eftina struja; ako zaprat ovie fabriki mozebi ke treba vreme rabotnicite da se snajdat, no Makedonija ke NEMA ENERGETSKI problemi; a rabotnocite lesno moze da se prekfalifikuvaay vo zemjodelieto koe sega e trend , posebno so rastot na cenata na hranata...

LJUC
05.02.2008., 17:41
Evo kako razmislja prof. Ekonomskog fakulteta u Skoplju Vanco Uzunov vezano
za investicije u regiji
Македонија ќе има ќар ако Србија економски просперира

Нашите бизнисмени имаат само позитивни зборови за победата на прозападниот Тадиќ

Нина Нинеска- Фиданоска

Може да биде само добро за македонската економија ако нашиот северен сосед Србија тргне на успешен економски пат, што станува се' поизвесно откако на претседателските избори победи прозападно ориентираниот Борис Тадиќ. „Ако Србија тргне на добар пат и доживее економски развој, тоа ќе биде добро за нашата држава. Имено, за изминативе 17 години на транзиција, ние се' уште најнмногу сме врзани за тој пазар. Не успеавме да го замениме со друг“, вели професорот на Правниот факултет во Скопје, Ванчо Узунов. „Ако таму дојдат инвестиции, тие сигурно ќе сакаат да се прошират во регионот, па и во Македонија. Ако ништо друго, тогаш сигурно наши фирми ќе се јават како кооперанти на големите светски компании“, објаснува овој експерт. Според Узунов, не треба да се залажуваме дека во кој било случај ние би можеле да и' ги земеме потенцијалните инвеститори на Србија. „Подобро е инвеститорите да дојдат кај нив, отколку во Полска или во Чешка, на пример. Ако расте српската економија, тоа сигурно ќе значи зголемување на пазарот за македонските производи“, објаснува овој експерт.

И бизнисмените имаат само позитивни зборови за победата на Тадиќ. Илија Гечев, сопственик на „ИГМ трејд“ од Кавадарци вели дека сега за нашиот северен сосед ќе станат реалност сите инвестиции што ги најавија земјите од Европската унија. Имено, ако минатата година нивните вложувања изнесуваа околу 5 милијарди евра, сега се очекува тие двојно да се зголемат. „За Македонија која има огромен извоз во Србија и како држава со која имаме најголем суфицит, тоа ќе се одрази многу позитивно“, вели овој бизнисмен. Инаку, Македонската берза вчера не реагираше на изборот на Тадиќ за претседател на Србија.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2F6142148C526443A247613375741B3D

samba
05.02.2008., 18:28
Кушнер: Франција е за зачленување на Македонија во ЕУ и во НАТО :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------

Париз, 5 февруари - Франција е за зачленување на Македонија во ЕУ и во НАТО, нагласи шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер по денешната тет-а-тет средба во Париз со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

Кушнер, како што јави известувачот на МИА, истакна дека Франција е подготвена да работи со Македонија за нејзино интегрирање во ЕУ и во НАТО.

- Македонија, која е пријателска земја на Франција, е вистински пример во еден тежок регион, регионот на Балканот, рече францускиот министер за надворешни работи.

Двајцата министри оценија дека Франција и Македонија отсекогаш имале добри односи на доверба. Нема прашања по кои не се согласуваат, а има многу работи кои ги поврзуваат двете земји затоа што имаат заеднички цврсти интереси, истакнаа Кушнер и Милошоски.

Министерот Милошоски изразувајќи задоволство од денешните разговори потврди дека односите меѓу Македонија и Франција се многу добри. Уште еден канал за комуникација, додаде тој, е Организацијата на франкофонијата каде Македонија од неодамна е член. Тоа, како што рече, ги збогатува односите меѓу двете земји.

- Во однос на проширувањето на НАТО и поканите во Букурешт го истакнавме нашето очекување Македонија да биде поканета затоа што заслужува, за тоа што го давала, го дава и ќе го дава во иднина и ќе го зголемува својот придонес во НАТО-мисиите и во споделбата на одговорност со останатите земји-членки на Алијансата, истакна Милошоски.

Во однос на ЕУ, пак, посочи шефот на македонската дипломатија, Македонија очекува за време на француското претседателство со постигнатите резултати и со убедливи реформи да им овозможи на своите пријатели да донесат одлука за почнување на преговорите за членство.

Тој нагласи дека Франција е земја во која Македонија има не само партнер, туку и пријател.

- Нашите врски се политички и економски, но имаат и стабилна историска основа. Она што останува во иднина е ваквите политички односи да бидат следени со еден поинтенезивен економски дијалог и што повеќе француски директни инвестиции во Македонија, посочи министерот Милошоски.

На средбата станало збор и за визната либерализација меѓу двете земји и за состојбата во регионот, пред се за изборите во Србија и за случувањата во врска со Косово. Уште еднаш е потврдено дека Македонија е фактор на стабилност во регионот и модел кој може да служи за пример.

samba
05.02.2008., 18:34
Претседателот Црвенковски побара поддршка за Македонија од првите луѓе на земјите членки на НАТО :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------

Скопје, 5 февруари - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, во пресрет на НАТО Самитот што во април годинава ќе се одржи во Букурешт, до првите луѓе на 26-те земји членки на НАТО, упати писма во кои ги запознава со напредокот што Македонија го оствари и остварува во исполнувањето на критериумите за членство во Алијансата.

Како што информира кабинетот на претседателот, во писмата, тој, од земјите членки бара целосна и безрезервна поддршка за Македонија да стане рамноправен член на НАТО.

Претседателот Црвенковски упати писма до претседателите на САД Џорџ Буш, на Франција Никола Саркози, на Германија Хорст Келер, на Унгарија Ласло Шојом, на Чешката Република Вацлав Клаус, на Полска, Лех Качињски, на Словачка Иван Гашпарович, на Португалија Анибал Кавако Силва, на Романија Трајан Басеску, на Турција Абдула Ѓул, на Естонија Томас Хендрик Илвес, на Словенија, Данило Тирк, на Бугарија, Георги Парванов, на Исланд Олафур Рагнар Гримсон, на Италија Џорџо Наполитано, на Летонија Валдис Затлерс, на Литванија Валдас Адамкус, на Грција Каролос Папуљас.

Македонскиот претседател испрати писма и до британската кралица Елизабета Втора, до кралицита на Данска Маргарет Втора и на Холандија Беатрикс, до кралевите на Белгија Алберт Втори, на Шпанија, Хуан Карлос Први, на Норвешка Хералд Петти, до големиот војвода на Луксембург, Хенри, како и до генералниот гувернер на Канада Микаела Жан.
- Моето уверување е дека Република Македонија постигна импресивни резултати. Изгради модерно демократско и мултиетничко општество, во кое различноста е предност, а не хендикеп. Успеавме да изградиме модерна држава, која почива на владеењето на правото, на толеранцијата и на меѓуетничкиот соживот, која е лидер во регионалната соработка, која продуцира стабилност и безбедност. Успеавме значително да го унапредиме и економскиот амбиент во земјата, се вели во писмото на претседателот Црвенковски.

Тој нагласува дека Македонија во изминатиот период се однесува и дејствува како да е член на НАТО.

- Република Македонија рамноправно со земјите членки, учествува во мировните мисии во Авганистан, Ирак, Босна и Херцеговина и е логистика на силите на КФОР. Македонија постигна импресивни резултати во реформите на безбедносниот сектор, и ве уверувам, успешно ќе ги исполни преостанатите поставени услови неопходни за добивање покана за членство во НАТО, стои во писмата на претседателот Црвенковски.

Тој укажува дека ова е исклучително важен период за Македонија за објективно вреднување и валоризирање на нејзините постигнувања, на резултатите од реформските процеси и на исполнетоста на критериумите за членство. Во писмата искажува уверување дека Алијансата нема да дозволи да се реализираат заканите од страна на Република Грција за, како што стои, евентуална блокада на приемот на Република Македонија во НАТО зашто станува збор за билатерален спор, за наметнување на еден непринципиелен услов кој воопшто не е во критериумите за членство во Алијансата.

- Поканата за Република Македонија, но и за останатите држави од Јадранската група, ќе биде од неизмерно значење во насока на натамошна и конечна стабилизација на регионот, за негов натамошен просперитет. Длабоко сум уверен дека на тој план ќе ја имаме како и досега, вашата и поддршката на вашата земја, стои во писмата на претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски до челните личности на 26-те земји членки на НАТО.

Во писмото, пак, до грчкиот претседател Каролос Папуљас, се искажува подготвеност и искрени намери, двете земји во конструктивен дух да продолжат активно да бараат решение за прашањето за кое долги години се водат преговори под покровителство на ОН.

- Севкупните билатерални односи, како и регионалните перспективи на нашите народи и држави, не смеат да бидат заложници на едно прашање за кое нашите две земји имаат различни позиции, стои во писмото на Црвенковски до грчкиот претседател Папуљас.

samba
05.02.2008., 18:38
Добро е,пукаме од сите страни и тоа со различен арсенал ;)


Мајкл Ли: Ако ги исполни задачите за 2008, Македонија ќе премине во следната фаза од евроинтеграцијата :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------

Скопје, 5 јфевруари - Европската унија има јасна визија дека иднината на земјите од Западен Балкан e во Унијата бидејќи тоа е во интерес и на ЕУ и на земјите од регионот, како и за нивната стабилност, безбедност, просперитет. Процесот на проширување затоа продолжува, а зекоја земја-кандидат мора да ги исполни потребните критериуми кои ќе и овозможат да демонстрира капацитет да биде рамноправен член во заедницата и да ги преземе правата и обврските од членството.

Тоа го истакна генералниот директор на Директоратот за проширување на Европската комисија Мајкл Ли на денешното предавањето во Скопје на тема „Перспективите на процесот на проширување во 2008 година: Кои се следни чекори“. Тој притоа посочи дека Република Македонија постигна значаен прогрес во рамки на процесот на проширување за што говори кандидатскиот статус меѓу другото.

Ли истакна дека од Македонија се очекува да исполни осум клучни краткорочни и долгорочни приоритети кои се однесуваат на квалитетот на политичкиот живот, одржливо досие на реформите и нивното спроведување во пракса во правосудството, унапредувањето на државната администрација преку воспоставување систем на кариера заснован на заслуги и вработување односно намалување на невработеноста преку отворање нови работни места и пораст во економијата.

Покрај овие клучни области, дополнителни напори од Македонија се очекуваат во продолжување на спроведувањето на Охридскиот договор и процесот на децентрализација.

- Праговите што Република Македонија треба да ги постигне ќе се дефинираат следниот месец во Брисел, а треба да се реализираат до крајот на 2008 година. Доколку тоа се случи, односно биде констатирано во извештајот за напредокот на Европската комисија Македонија во текот на 2008 година ќе премине во наредната фаза од процесот на проширување, рече Ли.

За таа цел, како што истакна, Европската унија ќе и помага на Македонија и ќе ги следи овие процеси за што, како што наведе, во периодот од 2008 до 2010 година ќе издвои помош од 200 милиони евра за државата.

Тој најави и иницијативи со кои овие залагања на Европската унија ќе станат повидливи, а таа ќе ужива поглем кредиблитет кај населението на Македонија како што се Договорот за олеснување на визниот режим и претстојниот почеток на преговорите за целосна либерализација на визниот режим.

На прес-конференцијата по предавањето, одговарајќи на новинарско прашање дали спорот со името ќе биде проблем за евроинтеграцијата на Република Македонија, Ли рече дека Европската унија јасно има кажано оти тоа е билатерално прашање што Скопје и Атина треба да го решат во меѓусебни преговори што се водат под покровителство на Обединетите нации.

- Ние им даваме силна поддршка и ги охрабруваме двете земји да продолжат со преговорите кои треба да резултираат со заедничко прифатливо решение, рече Ли.

Што се однесува до процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, Ли рече дека земјата ќе биде вклучена во рамки на петтото проширување на Унијата појаснувајќи дека насоките што ќе и бидат дадени на Македонија во Брисел во март треба да ги направат уште појасни чекорите што треба да ги направи во текот на 2008 година.

Што се однесува до прашањето на либерализација на визниот режим, генералниот директор на Директорот за проширување при ЕК подвлече дека намерата на дијалогот што треба да почне со посетата на Франко Фратини, потпретседателот на ЕК, треба да се воспостават принципите што треба да се исполнат за да се оствари либерализацијата, а се однесуваат на сите земји од регионот.

- Реално е дека ќе ги исполниме сите услови за 2008 година да биде историска година за нас, рече вицепремиерот Габриела Коневска - Трајковска во однос на очекувањата за добивање датум за преговори во текот на 2008 година.

Вицепремиерот Габриела Коневска - Трајковска запрашана кога Македонија ќе ги исполни овие услови истакна дека се надева оти тоа ќе се случи во текот на оваа година. Таа појасни дека од четирите предуслови за либерализацијата на визниот режим останува да се заокружи системот на интегрирано гранично управување, како и отворањето на визниот центар.

- Владата е подготвена да го отвори дијалогот и ако се биде како треба се надеваме до крајот на оваа година да добиеме позитивно решение, рече Коневска - Трајковска, по предавањето на Мајкл Ли.

popeco
06.02.2008., 09:52
Лондонската „Џонсон Мети“ вчера го објави првиот конкурс за прием на работници, односно раководни лица. Конкурсот е за четири лица, менаџер за човечки ресурси, менаџер за логистика, процесен инженер и проектен администратор, при што се бараат високостручни лица со соодветно работно искуство. Во објавениот конкурс кандидатите се замолуваат да не контактираат по телефон, туку да аплицираат само по електронски пат. По американската „Џонсон контролс“, која веќе стартува со работа во „Бунарџик“, лондонската компанија „Џонсон Мети“ е втора што во оваа економска зона најави гринфилд-инвестиција. Стартот на изградбата на фабриката е најавен за овој месец.

Бордот на „Џонсон Мети“ лани кон крајот на ноември донесе одлука за инвестиција во земјава, вредна 100 милиони фунти или околу 150 милиони евра. Според тогашната изјава на еден од директорите на компанија Колин Џефри, во првата фаза ќе се вложат 55 милиони евра, а фабриката ќе почне со работа во 2009 година. Ќе бидат вработени од 150 до 200 лица. Тој најави дека постои интерес, не само за гринфилд-инвестиции туку и за преземање компании од хемискиот и од фармацевтскиот сектор во земјава

Vlatko_MK
06.02.2008., 12:04
Скопје, 6 февруари (МИА) - Меѓународниот совет на инвеститори (ICI) вечер ќе го одржи Петтиот годишен собир, на кој почесен гостин е премиерот Никола Груевски, кој ќе им се обрати на странските инвеститори.

На собирот е најавено присуство на околу 400 странски инвеститори од земјава и од регионот, како и високи претставници на Владата, на дипломатскиот кор и на меѓународни организации.

По повод Петтиот годишен собир, претседателот на ICI Аристидес Влахос ќе му ја предаде на премиерот Груевски Белата книга на странски инвестиции, т.е. најновите предлози на странските инвеститори за подобрување на инвестициската и економската клима во Македонија.

Меѓународниот совет на инвеститори е основан во 2002 година од 11 еминентни странски инвеститори. Советот сега има 35 члена, претставници на странски компании, инвеститори во земјава. Странските инвестиции на сите членки на ICI изнесуваат околу 80 отсто од вкупниот странски капитал вложен во Македонија.

samba
06.02.2008., 19:00
Словенија ќе ги зајакнува капацитетите на Македонија за преговори со ЕК
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 6 февруари - Министерот за траспорт и врски на Македонија Миле Јанакиески и словенечкиот министер за транспорт Радован Жерјав денеска во Скопје потпишаа протокол за соработка со кој се предвидува интензивна обука за вработени од македонското ресорно министерство во Словенија за подигнување на нивниот капацитет за преговори со претставници на Европската комисија, односно побрзо завршување на поглавјата од областа на транспортот кога преговорите ќе почнат.

- Со протоколот се предвидува Македонија да добие словенечка помош при имплементација на дигиталните тафографи, задача која треба да се спроведе до 2010 година, рече по потпишувањето на протоколот министерот Јанакиески.

Министерот Жерјав истакна дека Словенија со задоволство ќе и помогне на Македонија побрзо да го изоди својот пат кон ЕУ.

- Македонија успешно чекори кон Европската унија. Критериумите за зачленување се јасни и јас сум уверен дека земјата многу брзо ќе ги исполни, истакна словенечкиот министер за транспорт.

На средбата се разгледувал начинот како Словенија го решила прашањето за субвенции на желеничкиот сообраќај, а се разговарало и за развојот на авиосообраќајот.

Министерот Јанакиески го информирал Жерјав дека во текот на наредниот месец ќе биде објавен и тендерот за давање на двата македонски аеродроми под концесија, како и дека Македонија веќе ги има донесено законите за усогласување со регулативата на ЕУ, кои биле предвидени за 2007 и 2008 година.

samba
07.02.2008., 16:24
Црвенковски: Грција членството во НАТО сака да го злоупотреби за решавање билатерален проблем
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 7 февруари - Претседателот Бранко Црвенковски, кој денеска ја посети првата генерација на Академијата за обука на судии и јавни обвинители, изјави дека Грција своето членство во Алијансата сака да го употреби за решавање на нејзин билатерален проблем и нагласи дека Македонија ќе биде конструктивна и флексибилна како и во повеќе наврати досега. Не смета дека САД ја имаат променето позицијата во однос на Македонија, а за одлуката на самитот на НАТО во Букурешт рече дека следните три до четири недели се клучен период.

- Република Македонија изминатиот период покажа и конструктивност и флексибилност во повеќе наврати, почнувајќи од менување или прецизирање на некои одредби во нашиот Устав, менувањето на државното знаме, па дури ако говориме за самите преговори или разговори со посредништво на Нимиц, со прифаќањето на предлогот од октомври 2005 година. Ние сме подготвени на ист начин и во наредниот период да учествуваме во тие разговори. Ние сме заинтересирани повеќе од кој било друг, вклучително и од Грција, да се најде решение и да прекине употребата на оваа анахрона кованица ПЈРМ, но во барањето на решение, се разбира, дека ќе водиме како и досега сметка за нашите национални и државни интереси, да не заборавиме нашето уставно име е тесно поврзано со нашиот национален идентитет. Тоа е и наша обврска и наше право да го имаме секогаш во предвид кога учествуваме во тие разговори, истакна шефот на државата.

Тој не чувствува промена во позицијата на Вашингтон во врска со името, додавајќи дека САД во секоја пригода потенцираат дека нивниот однос кон уставното име на Република Македонија останува непроменет. - Значи за САД нашата земја е Република Македонија. Тие го признаа нашето уставно име и на тој план нема никакво колебање или враќања на некакви претходни позиции. Нема промена во нивната поддршка за упатување покана за членство во НАТО до Република Македонија, се разбира, и до другите земји-членки на Јадранската група, рече Црвенковски.

Во врска со изјавата на премиерот Костас Караманлис дека Македонија треба да прифати компромис за да излезе од изолацијата, претседателот нагласи дека сите се свесни дека тоа не е точно.

- Грчката позиција не се потпира на солидарност на другите членки на Алијансата и на Унијата, туку се потпира на еден единствен факт, дека како членка на НАТО и на ЕУ има право на вето. Тоа е нивниот не најсилен, туку единствен аргумент. РМ не е изолирана, туку се соочуваме со една фактичка ситуација каде Грција своето членство во Алијансата сака да го употреби или злоупотреби за решавање на еден нејзин билатерален проблем со една земја, во случајот Република Македонија, која е кандидат за членство, истакна Црвенковски.

Не сакајќи, како што рече, хипотетички да разговара за позицијата на Македонија ако Грција активира вето за прием во НАТО, тој рече дека треба да се почека што ќе се случи, но смета дека влегуваме во клучен период.

- Сосема е јасно дека одлуката нема да падне во Букурешт на 3 и 4 април, дека следните три или четири недели се периодот во кој се обликуваат одлуките, се договара сценариото и редоследот на работите што ќе бидат решавани во Букурешт, рече Црвенковски.

Поради тоа оценил дека сега е вистинскиот момент да го упати писмото до претседателите и шефовите на државите до земјите-членки на Алијанасата за да ги потсети на се што Македонија постигнала во изминатиот период, на учеството во меѓународните мировни мисии, на регионалниот контескт во кој се наоѓа државата и развојот на настаните што се очекуваат во врска со Косово. Целта на неговото писмо била и да ги потсети дека упатувањето на покана за членство во Алијанасата не е битно само за Македонија, туку и за Алијанасата и за целиот регион.

samba
07.02.2008., 16:26
САД негираат дека ќе дадат нов предлог за името :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------------

Вашингтон, 7 февруари (МИА) - Американската влада ги демантираше тврдењата на грчкиот печат дека ќе излезе со нов предлог за решавање на разликите во врска со името меѓу Република Македонија и Грција.

- „Нема таков предлог“, изјави за Гласот на Америка на македонски јазик Чејс Бимер, претставник за печат во Европското биро на Стејт департментот, коментирајќи ги наводите на грчкиот весник „Катимерини“ дека американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на претстојната средба со грчката колешка Дора Бакојани на 14 февруари во Вашингтон ќе и претстави предлог што содржи сложено име за Македонија за употреба во односите со Грција и во меѓународните организации, додека уставното име би се користело во билатералните односи со други држави.

Бимер вели дека американскиот став е непроменет. - Го поддржуваме процесот на Нимиц, и натаму ги поттикнуваме двете страни да изнајдат спогодба за спорот околу името во рамки на разговорите со посредство на ОН. Ќе поддржиме секаков компромис на кој страните ќе се договорат.

Тој не очекува спорот околу името да биде пречка за евентуалната покана за Македонија на самитот на НАТО во Букурешт.

- Не сметаме дека овие разлики треба да ги попречат аспирациите на Република Македонија натамошно да се интегрира во евроатлантската заедница.

Но, Бимер не сакаше да коментира каков би реагирале САД на евентуалното вето од страна на Грција, со образложение дека се работи за хипотетичка ситуација.

OKA
07.02.2008., 16:38
Amerikanskite razuznavaci ocekuvaat nemiren Balkan
07.02.2008 15:15
Amerikanskite razuznavacki sluzbi ocekuvaat deka situacijata na Balkanot vo 2008 ke bide „nemirna” poradi proglasuvanjeto na nezavisnosta na Kosovo i oti albanskite separatisti vo Makedonija i jugot na Srbija potoa ke pocnat da vrsat pritisok za obedinuvanje so Kosovo, stoi vo izvestajot sto do amerikanskiot Senat go podnese direktorot na Nacionalno razuznavanje na SAD, Majk Mekkonel.
„Ocekuvame deka situacijata na Balkanot ke bide nemirna, so ogled na vleguvanjeto na kampanjata na kosovskite Albanci za nezavisnost vo zavrsna faza i so vlosuvanjeto na megjunacionalnite odnosi vo Bosna i Hercegovina”, stoi vo godisniot izvestaj za zakanite vo svetot, dostaven do Odborot za nadvoresna politika na Senatot.
Mekkonel, koj ja predvodi sluzbata sto rakovodi so 16 amerikanski razuznavacki agencii i sluzbi vo ramkite na razni ministerstva, potsetuva deka liderite na kosovskite Albanci planiraat da proglasat nezavisnost „kon pocetokot na 2008 godina”.
„Toj poteg bi mozel da dovede do konfrontacija so Srbite vo severniot del na Kosovo i odmaznicki merki na Belgrad, no odlaganjeto na nezavisnosta bi mozelo da predizvika zestoka reakcija na albanskite ekstremisti na Kosovo”, stoi vo izvestajot.
Poradi toa, procenuva Mekkonel, mozno e deka vo pokrainata po proglasuvanjeto na nezavisnosta da dojde do „megjuetnicko nasilstvo koi bi predizvikalo intervencija na megjunarodnite sili predvodeni od NATO”, a nasilstvoto bi mozelo da se prelee i vrz „sosednite zemji”.
„Kako i da se resi statusot na Kosovo, albanskoto malcinstvo vo Makedonija i vo juzna Srbija verojatno ke prodolzat da baraat uste pogolema avtonomija, a albanskite ekstremisti ke se obidat da go iskoristat nezadovolstvoto na javnosta i nasilstvata vo pomal obem, za da dobijat poddrska za obedinuvanje so Kosovo”, se naveduva vo dokumentot.
Koga stanuva zbor za reakcijata na Srbija, vo tekstot se iznesuva deka Belgrad nema voeno da intervenira vo Kosovo, no oti ke primeni ekonomski i politicki merki koi, spored procenkite na amerikanskite razuznavaci, bi mozele da go zacvrstat otporot na kosovskite Srbi i da go zakocat ekonomskiot razvoj na pokrainata.
Sustinskite razliki megju liderite na Bosnjacite i Srbite okolu strukturite na BiH, prosledeni so zaostrena retorika, gi blokiraa poveketo reformi neophodni za priblizuvanjeto na zemjata kon NATO i EU, no moznosta od megjuetnicki nasilstva e mala, osven dokolku Republika Srpska ne prezeme cekori kon otcepuvanje, ocenuvaat amerikanskite razuznavaci vo delot na dokumentot dostapen za javnosta.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=89427

dimges
07.02.2008., 17:28
Amerikanskite razuznavaci ocekuvaat nemiren Balkan
07.02.2008 15:15
Amerikanskite razuznavacki sluzbi ocekuvaat deka situacijata na Balkanot vo 2008 ke bide „nemirna” poradi proglasuvanjeto na nezavisnosta na Kosovo i oti albanskite separatisti vo Makedonija i jugot na Srbija potoa ke pocnat da vrsat pritisok za obedinuvanje so Kosovo, stoi vo izvestajot sto do amerikanskiot Senat go podnese direktorot na Nacionalno razuznavanje na SAD, Majk Mekkonel.
„Ocekuvame deka situacijata na Balkanot ke bide nemirna, so ogled na vleguvanjeto na kampanjata na kosovskite Albanci za nezavisnost vo zavrsna faza i so vlosuvanjeto na megjunacionalnite odnosi vo Bosna i Hercegovina”, stoi vo godisniot izvestaj za zakanite vo svetot, dostaven do Odborot za nadvoresna politika na Senatot.
Mekkonel, koj ja predvodi sluzbata sto rakovodi so 16 amerikanski razuznavacki agencii i sluzbi vo ramkite na razni ministerstva, potsetuva deka liderite na kosovskite Albanci planiraat da proglasat nezavisnost „kon pocetokot na 2008 godina”.
„Toj poteg bi mozel da dovede do konfrontacija so Srbite vo severniot del na Kosovo i odmaznicki merki na Belgrad, no odlaganjeto na nezavisnosta bi mozelo da predizvika zestoka reakcija na albanskite ekstremisti na Kosovo”, stoi vo izvestajot.
Poradi toa, procenuva Mekkonel, mozno e deka vo pokrainata po proglasuvanjeto na nezavisnosta da dojde do „megjuetnicko nasilstvo koi bi predizvikalo intervencija na megjunarodnite sili predvodeni od NATO”, a nasilstvoto bi mozelo da se prelee i vrz „sosednite zemji”.
„Kako i da se resi statusot na Kosovo, albanskoto malcinstvo vo Makedonija i vo juzna Srbija verojatno ke prodolzat da baraat uste pogolema avtonomija, a albanskite ekstremisti ke se obidat da go iskoristat nezadovolstvoto na javnosta i nasilstvata vo pomal obem, za da dobijat poddrska za obedinuvanje so Kosovo”, se naveduva vo dokumentot.
Koga stanuva zbor za reakcijata na Srbija, vo tekstot se iznesuva deka Belgrad nema voeno da intervenira vo Kosovo, no oti ke primeni ekonomski i politicki merki koi, spored procenkite na amerikanskite razuznavaci, bi mozele da go zacvrstat otporot na kosovskite Srbi i da go zakocat ekonomskiot razvoj na pokrainata.
Sustinskite razliki megju liderite na Bosnjacite i Srbite okolu strukturite na BiH, prosledeni so zaostrena retorika, gi blokiraa poveketo reformi neophodni za priblizuvanjeto na zemjata kon NATO i EU, no moznosta od megjuetnicki nasilstva e mala, osven dokolku Republika Srpska ne prezeme cekori kon otcepuvanje, ocenuvaat amerikanskite razuznavaci vo delot na dokumentot dostapen za javnosta.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=89427

..pa ne mozat sami nisto albanskite ekstremisti da napravat, mozebi bas ovie tajni sluzbi (koj davaat procenki) se tie koj ja kreiraat situacijata vo regionot..

ProFit
07.02.2008., 17:37
FIMA holding širi poslovanje na tržišta Kazahstana i Makedonije

Grupacija FIMA planira ove godine širiti poslovanje na tržišta Kazahstana, Makedonije, Crne Gore i Kosova. U tijeku je osnivanje brokerske kuće u Kazahstanu, a također se radi na osnivanju ureda FIMA FAS, FIMA-ine tvrtke fokusirane na investicijsko bankarstvo i financijsko savjetovanje u Makedoniji, Kosovu i Bosni i Hercegovini podtvrdili su iz FIMA-e. Kada su u pitanju financijski rezultati, većina članica sustava ostvarila je, prema navodima iz FIMA-e dvoznamenkaste brojke rasta prihoda, ali ipak nisu dali konkretne brojke. Kad je u pitanju dobit neke članice grupacije su ostvarile troznamenkasto povećanje koje iz FIMA-e objašnjavaju povoljnim kretanjima na tržištu kapitala. S obzirom na... [više] (http://www.poslovni.hr/69743.aspx)

Daskal_pro
07.02.2008., 17:50
Amerikanskite razuznavaci ocekuvaat nemiren Balkan
07.02.2008 15:15
Amerikanskite razuznavacki sluzbi ocekuvaat deka situacijata na Balkanot vo 2008 ke bide „nemirna” poradi proglasuvanjeto na nezavisnosta na Kosovo i oti albanskite separatisti vo Makedonija i jugot na Srbija potoa ke pocnat da vrsat pritisok za obedinuvanje so Kosovo, stoi vo izvestajot sto do amerikanskiot Senat go podnese direktorot na Nacionalno razuznavanje na SAD, Majk Mekkonel.
„Ocekuvame deka situacijata na Balkanot ke bide nemirna, so ogled na vleguvanjeto na kampanjata na kosovskite Albanci za nezavisnost vo zavrsna faza i so vlosuvanjeto na megjunacionalnite odnosi vo Bosna i Hercegovina”, stoi vo godisniot izvestaj za zakanite vo svetot, dostaven do Odborot za nadvoresna politika na Senatot.
Mekkonel, koj ja predvodi sluzbata sto rakovodi so 16 amerikanski razuznavacki agencii i sluzbi vo ramkite na razni ministerstva, potsetuva deka liderite na kosovskite Albanci planiraat da proglasat nezavisnost „kon pocetokot na 2008 godina”.
„Toj poteg bi mozel da dovede do konfrontacija so Srbite vo severniot del na Kosovo i odmaznicki merki na Belgrad, no odlaganjeto na nezavisnosta bi mozelo da predizvika zestoka reakcija na albanskite ekstremisti na Kosovo”, stoi vo izvestajot.
Poradi toa, procenuva Mekkonel, mozno e deka vo pokrainata po proglasuvanjeto na nezavisnosta da dojde do „megjuetnicko nasilstvo koi bi predizvikalo intervencija na megjunarodnite sili predvodeni od NATO”, a nasilstvoto bi mozelo da se prelee i vrz „sosednite zemji”.
„Kako i da se resi statusot na Kosovo, albanskoto malcinstvo vo Makedonija i vo juzna Srbija verojatno ke prodolzat da baraat uste pogolema avtonomija, a albanskite ekstremisti ke se obidat da go iskoristat nezadovolstvoto na javnosta i nasilstvata vo pomal obem, za da dobijat poddrska za obedinuvanje so Kosovo”, se naveduva vo dokumentot.
Koga stanuva zbor za reakcijata na Srbija, vo tekstot se iznesuva deka Belgrad nema voeno da intervenira vo Kosovo, no oti ke primeni ekonomski i politicki merki koi, spored procenkite na amerikanskite razuznavaci, bi mozele da go zacvrstat otporot na kosovskite Srbi i da go zakocat ekonomskiot razvoj na pokrainata.
Sustinskite razliki megju liderite na Bosnjacite i Srbite okolu strukturite na BiH, prosledeni so zaostrena retorika, gi blokiraa poveketo reformi neophodni za priblizuvanjeto na zemjata kon NATO i EU, no moznosta od megjuetnicki nasilstva e mala, osven dokolku Republika Srpska ne prezeme cekori kon otcepuvanje, ocenuvaat amerikanskite razuznavaci vo delot na dokumentot dostapen za javnosta.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=89427

Seto toa ke zgasne dokolku Makedonija vleze vo NATO vo April. Svetot so toa ke kaze NE:nono:na site tie ovie planovi koi i ne se nisto novo, ke ja zastiti so toa celovitosta na drzavite vo regionot. Se razbira dokolku ima zelba za toa. Ako Hrvatska, Makedonija i Albanija ne vlezat vo alijansata toa ke bide znak za pocetok na ovoj proces koj recisi sigurno ke zavrsi so tazen kraj tuka vklucuvaji ja i Bosna so Republika Srpska. Zatoa mili moi Evropa i Svetot vo April so nivniot odgovor ke kazat mnogu za idninata na regionot. Dali se svesni za toa tie si znaat.

Prota
07.02.2008., 22:28
Preuzeti post kolege Jones Dow-a:

Evo u moru loših vijesti i jedna malo bolja od prije 20-tak dana.

Citat:
www.citywire-fmi.com
ING plans Balkan fund
Published: 17:37 Monday 14 January 2008
By Danielle Levy, European Funds Reporter

ING Investment Management is planning to capitalise on investment opportunities in the Balkans with the launch of a new fund.
The ING Invest Balkan fund, a sub-fund which forms part of the ING (L) Invest Sicav, is set to be launched on 21 January.
It will be managed at ING Investment Management Greece, by CIO George Koufopoulos and Andreas Levantis.
The fund seeks to invest in equities and other transferable securities issued by companies based in or trading in the region.


:thumbsup:

homer_mkd
08.02.2008., 15:04
http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=100644&NrIssue=578&NrSection=20

makedonija - grcija 1:0 ????!!!!????

samba
08.02.2008., 15:33
Шпански инвеститори заинтересирани да градат ветерници во Штип
--------------------------------------------------------------------------------

Штип, 8 февруари - Шпанската фирма „Ивал“ во соработка со македонската групација „Виста“ ќе ја мерат јачината на ветерот во Штип, а потоа ќе градат фарма на ветерници.

Претставникот на „Ивал“, Жозе Марине Де Клар потенцира дека тие веќе имаат изградено ветерници во Србија, Црна Гора, Романија, Полска и Бугарија.

- За десет дена ќе започнеме да ја мериме јачината на ветерот, а потоа ќе ги утврдиме локациите за изградба на ветерници, изјави Де Клар.

Во зависност од резултатите од мерењето на ветерот инвеститорот ќе вложи средства за изградба на ветерници.

Градоначалникот на општина Штип Панде Сарев вели дека не е изненаден од посетата на странските инвеститори.Тој додава дека ова е четврта делегација која е заинтересирана за изградба на ветерници во овој град.

glasnoGOVORNIK
08.02.2008., 15:33
хехе дада!!!тако јеее!!!

samba
08.02.2008., 15:44
Бусек: Македонија, Хрватска и Албанија ќе добијат конкретна порака од самитот на НАТО во Букурешт
--------------------------------------------------------------------------------

Вашингтон, 8 февруари - Македонија, Хрватска и Албанија на претстојниот самит на НАТО, што ќе се одржи во април во Букурешт, ќе добијат конкретна порака во однос на поканата за членство во Алијансата, изјави специјалниот координатор на Пактот за стабилност во Југоисточна Европа Ерхард Бусек на панел-дискусијаta посветена на случувањата во ЈИЕ, која се одржа синоќа во Меѓународниот научен центар „Вудро Вилсон“ во Вашингтон.

Иако статусот на Косово во изминатиот период се наметнува како најактуелно прашање во регионот, сепак Бусек напомена оти постојат и други прашања на кои треба да им се обрне големо внимание, како што се уставните измени во Босна и Херцеговина и случувањата во Македонија.

- Проблемот на БиХ е поголем од проблемот на Косово и тој ќе трае подолго. Како спорно прашање се појавува и името на Македонија, нејзиниот јазик и статусот на нејзината црква, како и границата на оваа земја со Косово, која се уште не е дефинирана на најдобар можен начин, додаде Бусек.

На дебатата присуствуваше и генералниот-секретар на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Хидо Бишевиќ, кој напомена дека најголемата промена за Косово ќе биде пренасочување на вниманието и енергијата од етничките прашања кон зацврстувањето на демократската влада и институции во согласност со меѓународните стандарди.

- Србија и Косово ќе продолжат да живеат еден до друг, секој со свој устав, но ќе мораат да соработуваат и РЦЦ ќе им помогне, рече Бишевиќ.

Тој изрази надеж дека акциониот план што Србија го усвои во случај Косово да прогласи независност, нема да предизвика тензии во регионот.

Бусек напомена оти би било мошне опасно доколку Србија ја напушти преговарачката маса во момент, кога, како што рече, „нејзиното општество е длабоко поделено во однос на косовското прашање“.

Евроатлантската перспектива е единственото решение за регионот на Југоисточна Европа, заеднички констатираа Бишевиќ и Бусек на дебатата, која беше фокусирана на актуелните промени и достигнувања во развојот на демократијата во ЈИЕ, во пресрет на трансферот на надлежнотите од Пактот за стабилнот на РЦЦ во Софија кон крајот на овој месец.

samba
08.02.2008., 18:32
Opaaaaa..... ;)

Куку: Ќе мора да се либерализира нафтениот бизнис

08.02.2008 16:50
Андреј Куку


Македонија како земја кандидат за Европската Унија, сакала или не ќе мора да го либерализира нафтениот бизнис, да дозволи да се увезуваат квалитетни горива и порачаа на владата руските инвеститори од „Лукоил“ во земјава.

„Македонија е земја кандидат за влез во ЕУ, јас сум уверен дека тоа е веќе неповратен процес и во Македонија ќе бидат усвоени европските стандарди“, изјави Андреј Куку, „Лукоил“.

Иако, неодамна државата дозволи бесцарински увоз на квалитетниот дизел 5, одлуката практично не може да се спроведе зошто Регулаторната комисија не дава цени по кои ова гориво треба да излезе на пазарот.

Ваквиот начин на регулација на нафтениот бизнис, според руските инвеститори, не е добар за конкуренцијата.

„Само конкуренцијата во бизнисот и квалитетот на горивата треба да ги одредуваат цените на пазарот“, рече Куку.

На оваа ситуација на пазарот веќе реагираа и експертите и импортерите на возила кои објавија, дека поради лошиот квалитет на горивата, просечно за 50%, е зголемен бројот на дефекти кај автомобилите.

samba
09.02.2008., 17:58
Црвенкови-Штајнмаер: Официјален став на Германија е дека Македонија треба да добие понана за НАТО :thumbsup:
--------------------------------------------------------------------------

Минхен, 9 декември - Ние потполно ја разбираме, не само националната вредност на кандидатурите на трите држави кои аплицираат за членство во НАТО, Македонија, Хрватска и Албанија, туку и регионалниот фактор. Знаеме дека постои проблем со името, бидејќи една земја-членка на Алијансата го потегнува тоа прашање, но официјалната позиција на Германија е дека државите од А3 Групата треба на Самитот во Букурешт да добијат покана, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнамер на средбата во Минхен со македонскиот претседател Бранко Црвенковски.

Тој истакна дека сите три држави се многу блиску, всушност готови со исполнувањето на критериумите за членство, и се надева дека во наредните неколку недели ќе ги довршат неопходните реформи и обврски кои се пред нив.

Шефот на германската дипломатија потенцираше дека стратешки е важно за НАТО дополнително да го зајакне своето присуство на Балканот.

На прашањето какви се шансите до април да се постигне договор во преговорите за името, претседателот Црвенковски одговори дека тие траат веќе 15 години и не би можело тоа сега да се реши за две недели.

- Станува збор за нашиот идентитет. Ние направивме серија отстапки за крупни национални прашања, и повеќе не може. И по тоа прашање имаме целосно државно единство. Ние ќе продолжиме да преговараме, но немаме мандат како политичари понатаму да правиме отстапки за нашиот национален и културен идентитет, категорично одговори шефот на македонската држава.

Македонскиот претседател кој во Минхен учествува на 44. Конференција за безбедносна политика, на маргините на собирот имаше средба и со турскиот премиер Реџеп Тауп Ердиган, кој уште еднаш му го пренесе децидниот став на Турција дека местото на Македониа е во НАТО.

Како што информира специјалниот известувач на МИА од Минхен, претседателот Црвенковски денеска треба да се сртене и со американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс. На средбата ќе присуствува и македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски, кој, исто така, учествува на Минхенскиот форум.

micomk
12.02.2008., 00:13
За фирмите со проблеми -стариот Закон за платен промет
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D95C78953152544781F3DAC1245C0FCC

samba
12.02.2008., 12:18
Милошоски ќе разговара со Кондолиза Рајс за интеграцијата на Македонија во НАТО и за името
--------------------------------------------------------------------------------

Отава, 12 февраури - Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

- Ќе разговараме за нашата интеграција во НАТО, за состојбата во Косово и регионот и за настаните во Авганистан. Во Вашингтон малку повеќе ќе се осврнеме и за билатералниот спор со Грција, најави министерот Милошоски пред заминувањето за САД.

Средбата, јави известувачот на МИА од Отава, била планирана пред неколку дена за време на молитвениот појадок во Вашингтон.

- Очекувавме и добивме позитивен одговор и тоа не радува. Ќе ги отвориме сите теми кои ја засегаат Македонија, нашите национални интереси и интеграцијата во НАТО, додаде шефот на дипломатијата.

На разговори кај Рајс в четврток доаѓа и грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Средба Милошоски - Бакојани ќе нема, зашто не е планирана и временски не е изводлива.

- Во секој случај ние сме таму за да ги претставиме позициите на Република Македонија кои се добро познати и ја очекуваме и понатаму поддршката од Вашингтон во секој поглед, изјави Милошоски.

Шефот на дипломатијата замина за Вашингтон од Отава каде што вчера имаше средби со канадскиот министер за надворешни работи Максим Берние, со Лори Хоун, парламентарен сектетар во Министерството за одбрана на Канада, со спикерот на Долниот дом Питер Миликен и со претставници на Канадско-македонската интерпарламентарна група. Канада уште еднаш ја потврди поддршката за членство на Македонија во НАТО, а за Отава, како што истакна по средбите Милошоски, спорот за името е веќе апсолвирано прашање.

micomk
12.02.2008., 16:59
НАТО и Европа и откажуваат поддршка на Атина
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=23430&kategorija=1

Прифатени измените на Законот за платен промет, 15.000 луѓе се спасија од губење на работното место
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=23471&kategorija=2

ProFit
13.02.2008., 10:13
mislam deka treba porelaksirano... :)
premnogu vnimamenie na NATO, i vlezot i...
dokolku ne vlezeme vo NATO sto ke se sluci, nisto bitno od "ekonomska" gledna tocka,... samo od psiholoska gledna tocka ke izgledame kako ponesigurna, no ne ponesigrna za investiranje od Srbija, BiH, Albanija...

hmm dali sme nie tolku nesposobni da si gi resavame rabotite tuka vo nasiot trijagolnik!!??,... ili nemame samodoverba i verba vo nasive tuku ocekuvame od nekoj "faktor" toa da go resi...

edno e sigurno vo slednite 2 godini ke si dojde toa sto e nase,... mislam na Profitot od MSE... ;)

Free bet
13.02.2008., 10:21
Bravo za tebe shto ti se dreme dve godini vo mesto...

Inaku se potvrdi deka psiholoskiot faktor e najvlijatelniot za nashava berza, definitivno.

ProFit
13.02.2008., 10:41
Bravo za tebe shto ti se dreme dve godini vo mesto...

Inaku se potvrdi deka psiholoskiot faktor e najvlijatelniot za nashava berza, definitivno.

ako na nasive seljaci da ne strizat, togas voopsto ne ni treba vlez voo NATO !!!!

...za prvpat minatata godina toa javno im go kazaa selanite; sakame pat da ni se asfaltira koj gi ebaaa SD/VM -ofcite rekoa... zzatoa mislam deka dve godini nema da ima dremenje!!! :) ;)

samba
13.02.2008., 19:01
English | Shqip


Login
миа НАСЛОВНА миа ТИКЕР миа ФОТО миа ФОНО миа ВЧЕРА миа МИА миа ПРОЕКТ
Конференција „Еден совет, малку пари и многу, многу пријатели“
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 13 февруари - Македонија во наредните месеци треба интензивно да работи на исполнување на клучните цели што во март ќе и ги постави Европската комисија. Ќе треба да покаже конкретни и опипливи резултати за Европската комисија да има доволно докази и да биде во позиција да предложи приближување кон ЕУ, оценија учесниците на конференцијата „Еден совет, малку пари и многу, многу пријатели“, што се одржува во Скопје.

- Во ноември, декември и почетокот на јануари покажавме дека сме добри кампањци и оти за кратко време можеме да испорачаме и резултати, а тоа ги охрабри и нашите европски пријатели да бидат поотворени за можноста за почеток на преговори во 2008 година. Но, нема време за губење. Во последните 30 дена Македонија е опуштена и вратена во стариот лош филм дека има време да ги реализира обврските кои произлегуваат од процесот за интеграција во Европската унија, рече Радмила Шекеринска, претседател на Националниот совет за европска интеграција и лидер на СДСМ во воведното обраќање на првата пленарна сесија.

На конференцијата во организација на Македонскиот центар за европско образование и Фондацијата „Отворено општество Македонија“, таа посочи дека со формирањето на Националниот совет за европска интеграција е направен голем исчекор, а со тоа и Собранието се отвора кон другите што имаат што да кажат на овие теми, а се создава и нова култура за прашањата за евроинтеграции.

Патрик Паке, шеф на Политичкиот и информативен сектор во мисијата на ЕУ во Македонија порача дека клучните приоритети на претпристапното партнерство треба да бидат мошне добро подготвени во следните шест месеци за Европската комисија да има доволно докази и да биде во позиција да предложи приближување на земјата кон ЕУ.

Според Паке, Европската комисија е охрабрена од првите резултати, но, како што рече, има одредени приоритети кои треба да се реализираат во следните месеци. Во март, најави тој, ќе бидат дадени клучните цели кои треба да се реализираат во шестмесечниот период што претстои.

- За да имате добро и успешно лобирање мора да имате добри конкретни и опипливи резултати кои треба да се испорачаат наредните месеци. Само тогаш лобирањето ќе има влијание, е пораката од Паке.

Нагласувајќи ја поддршката за македонската Влада амбасадорот на Шпанија во Македонија Хозе Мануел Пас и Агуерас порача дека децентрализацијата и зајакнувањето на граѓанското општество е клучниот фактор за интеграцијата на земјата во ЕУ.

Ференц Кекеши, амбасадор на Република Унгарија во Македонија, осврнувајќи се на искуствата на неговата земја во процесот на евроинтеграциите нагласи дека е потребен политички дијалог за европските прашања.

- Не треба само да се прифати тоа што го нуди Брисел односно законодавството на ЕУ, туку потребно е навистина да се дискутира, рече меѓу другото амбасадорот Кекеши.

Прашањето на евроинтеграцијата на Македонија е судбинско прашање кое не може да биде монополизирано од никого. Тоа е прашање на иднината на сите граѓани на Република Македонија, рече Владимир Милчин, извршен директор на Фондацијата „Институт отворено општество“.

Според него, Владата треба да покаже капацитет за перманентно партнерство определено од заедничката цел и интерес.

Милчин потенцира дека невладиите организации играа битна улога во напорите Македонија да ги преброди сите кризи и во справувањето со сите проблеми со кои беше соочена државата и општеството.

- Македонија успеа да ја сочува вредноста на мултикултурното општество, а успеа да ја развие и вредноста на децентрализацијата, рече Милчин.

Шефот на мадридската Канцеларија на Европскиот совет за надворешни односи Хозе Игнасио Торебланка, меѓу другото, порача дека преговорите со Европската унија за членство ќе бидат тешки, а во некои моменти дури и фрустирачки.

samba
13.02.2008., 19:06
Поевтинуваат и дел од млечните производи
--------------------------------------------------------------------------------

Поевтинуваат дел од млечните производи - кашкавалот, павлаката и кајмакот. Големите трговци најавија дека до крајот на неделата ќе ја намалат цената и кај путерот и дел од кондиторските производи. Здружението на трговци се задоволни како се одвива поевтинувањето на храната. Сепак во континуираниот раст на цените на ја исклучуваат можноста од манипулација на пазарот.


- Во многу мала мера може имало манипулација на пазарот,но многу влијаеја и поскапувањето на енергенсот и сушата - вели Соња Тасевска.


Трговците бараат производителите поактивно да се вклучат во намалувањето на цените на храната бидејќи како што велат товарот паднал само на нив.


- Ги разбирам малите трговци кои заработуваат само од основните продукти, ние може да ја компензираме загубата, се надевам поактивно ќе се вклучат и производителите - вели Петар Динковски, Веропулос.


- Сите поскапувања се поради најавената промена на цена од дистрибутери и производители - вели Лазар Поповски од СП Маркет.


Од Владата најавија дека од утре ќе стартува исплата на 1000 денари што државата ги одвои за 7 илјади најзагрозени семејства од поскапувањата на храната. Владината мерка за ублажување на ценовниот шок стартување вчера. Поевтинување имаше само кај супермаркетите. Малите трговци кои имаат најголемо учество во пазарот, храната ја продаваа по стара цена.

samba
15.02.2008., 16:20
Бакојани: Патот на Македонија до НАТО и ЕУ минува низ заеднички прифатливо решение
--------------------------------------------------------------------------------

Вашингтон, 15 февруари - Патот на Македонија до НАТО и Европската унија минува низ заеднички прифатливо решение, изјави шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани, по синоќешните средби во Вашингтон со високи функционери на Стејт департментот.

Грчкиот министер за надворешни работи, како што јави грчката новинска агенција АНА-МПА, се сретна со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, заменик-државниот секретар Џон Негропонте и потсекретарот за политички прашања Николас Барнс.

- Имав три успешни средби со раководството на Стејт департментот. Разговаравме главно за прашањето на Скопје, но и за косовското прашање и проблемите во пограничниот регион. Тоа беше можност за една искрена и верувам потврдна размена на гледишта. Имав прилика целосно да го изложам ставот на Грција, особено за името на ПЈРМ и европскиот просперитет. Оттогаш процесот продолжува, преговорите продолжуваат. Ние сме во очекување на предлогот од Нимиц, изјави Бакојани по завршувањето на разговорите.

Во врска со спорот со Македонија таа рече оти на средбите не било дискутирано за конкренти предлози за името.

- На масата не беше ставено никакво име. Беше изнесена само суштината. Дискутиравме за суштински прашања, додаде Бакојани.

Таа изјави оти не е „ниту оптимист, ниту песимист“ во однос на решевањето на спорот и нагласи оти се уште во тек се консултациите.

Бакојани на средбата со Рајс ги изнела и можните опасности, кои био настанале по очекуваната декларација за прогласување на независноста на Косово.

Шефот на грчката дипломатија изрази загриженост дека признавањето на независноста на Косово од други европски земји и од САД може да создаде опасен преседан за сепаратисти во други делови на светот, вклучувајќи го и Северен Кипар.

- САД не сметат дека прогласувањето независност на Косово ќе создаде преседан, изјави портпаролот на Стејт департментот Шон Меккормак.

samba
15.02.2008., 16:24
Ajdeeee,uste nepriznati,prvi pocnavme da gi primame.,kao bezbednost,ti rekov mi rece:rolleyes:

Средба на Јанкулоска со косовскиот министер за внатрешни работи
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 15 февруари - Министерката за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска денеска ќе го прими министерот за внатрешни работи на Косово, Зенун Бајазити.

На средбат, Јанкулоска и Бајазити ќе разменат информации за безбедносната состојба во регионот во пресрет на конечното решавање на статусот на Косово, а ќе разговараат и за продолжување и продлабочување на досегашната соработка меѓу двете министерства.

Како што е најавено, Бајазити ќе ја информира Јанкулоска и за актуелната ситуација во Косово, пред најавеното прогласување независност.


(15.02.2008)

Monk
15.02.2008., 16:27
Nadam se da će do srijede pasti i prvo priznanje od strane SAD-a.

samba
15.02.2008., 16:33
Nadam se da će do srijede pasti i prvo priznanje od strane SAD-a.

a sto bas do sredu?

Monk
15.02.2008., 16:37
da što prije riješimo to i idemo dalje...

samba
15.02.2008., 16:47
da što prije riješimo to i idemo dalje...

tako je druze,samo pozitivno;)

Monk
15.02.2008., 16:53
Je, slažem se.

LJUC
15.02.2008., 17:50
Pa ovi nasi Albanci daju izjave da ce USA priznati Kosovo samo 20min. posle 17 .

vikser
15.02.2008., 17:54
..........ma ne ..........istoga dana ce ih priznati (vrijemenska razlika)......a oni 20 min su kako bi obavijest stigla:eek::biggrin:........(jao sto brzi golubovi imaju ovi kosovari)

urban
16.02.2008., 18:37
Vo sekoj slucaj nezavisnoto Kosovo e dobra rabota......Barem sega se znae deka Srbite se pobedeni na site polina sto e super za regionot.......
cestita nezavisnost na Kosovo!!!!!!

Adv.Lexy
17.02.2008., 00:29
Vo sekoj slucaj nezavisnoto Kosovo e dobra rabota......Barem sega se znae deka Srbite se pobedeni na site polina sto e super za regionot.......
cestita nezavisnost na Kosovo!!!!!!

Kako moze da za region bude super nesto, ako jedan od vecih igraca u regionu je porazen. Nije 1990 da se jos tako razmislja.
;)
Iskreno nisam najubedzena da je Srbija porazena, naplati ce oni ovo mnogo bolje nego mi Democratic ispred RM
:mad:

Terminator_Sk
17.02.2008., 01:01
MA bolje i DR Makedonija nego kao ovi pozitivci :)

http://www.youtube.com/watch?v=v2-xnmsq3Vg

Daskal_pro
17.02.2008., 12:24
MA bolje i DR Makedonija nego kao ovi pozitivci :)

http://www.youtube.com/watch?v=v2-xnmsq3Vg

Covece ne mozam da veruvam sto se vidov na snimkava. So kogo sme nie komsii.... lele....:doh:

Ne znam dali da placam ili da se smeam:p:

urban
17.02.2008., 14:18
Navistina ne ste fer.......Pa ova istoto moze da se snimi i kaj nas vo pomalite mesta...
Mnogu e pogresno generaliziraneto na rabotite......
I pokrsj sve mnogu sreka za Nezavisno Kosovo.

Stabilno Kosovo-stabilen region.....Slaba Srbija -miren region....

Terminator_Sk
17.02.2008., 14:21
Navistina ne ste fer.......Pa ova istoto moze da se snimi i kaj nas vo pomalite mesta...
Mnogu e pogresno generaliziraneto na rabotite......
I pokrsj sve mnogu sreka za Nezavisno Kosovo.

Stabilno Kosovo-stabilen region.....Slaba Srbija -miren region....


Nesto ti logika slaba strana:biggrin:

Trebase da napises samo Golema Albanija - miren region

urban
17.02.2008., 14:24
Navistina ne ste fer.......Pa ova istoto moze da se snimi i kaj nas vo pomalite mesta...
Mnogu e pogresno generaliziraneto na rabotite......
I pokrsj sve mnogu sreka za Nezavisno Kosovo.

Stabilno Kosovo-stabilen region.....Slaba Srbija -miren region....

dimges
17.02.2008., 15:54
Nesto ti logika slaba strana:biggrin:

Trebase da napises samo Golema Albanija - miren region

> na sto mislis pod Golema Albanija...severna Albanija do Tirana, Kosmet, Sandjak, juzna C.Gora i Z.Makedonija ??
..

JORGO
17.02.2008., 16:33
Za nas je bitna Stabilna Makedonija, sa velikom ili malom albanijom, slabom ili jakom Srbijov svejedno.

Terminator_Sk
17.02.2008., 18:46
> na sto mislis pod Golema Albanija...severna Albanija do Tirana, Kosmet, Sandjak, juzna C.Gora i Z.Makedonija ??
..

Za drugo ce malo da pocekaju :biggrin:

Daskal_pro
17.02.2008., 18:56
[QUOTE=urban;377420]Navistina ne ste fer.......Pa ova istoto moze da se snimi i kaj nas vo pomalite mesta...
Mnogu e pogresno generaliziraneto na rabotite......
I pokrsj sve mnogu sreka za Nezavisno Kosovo.

Prijatelce, bez razlika od koja nacionalnost si, ne mislam nisto loso, no fakt e deka malku poveke edukacija na site ni e potrebno, pa mozebi i nema da bide vaka kako sto e. Mozebi togas ke bideme POZITIVNI tamu kaj sto treba, a NEGATIVNI isto taka kaj sto treba. Logikata e vo edinstvoto, a ne vo podelbite. Navistina dosta e od granici, pa i tamu kaj sto gi nemase da gi dostavime i kako gluvci vo kafez da ostaneme kaj sto sme - katastrofa. Dajte bre da se otvorime i konecno neka proraboti biznis logikata, a koga stomakot e sit svetot navistina izgleda poubavo neli...

BET-MAN
17.02.2008., 19:21
Navistina ne ste fer.......Pa ova istoto moze da se snimi i kaj nas vo pomalite mesta...
Mnogu e pogresno generaliziraneto na rabotite......
I pokrsj sve mnogu sreka za Nezavisno Kosovo.

Stabilno Kosovo-stabilen region.....Slaba Srbija -miren region....
Mnogo srece za svaku nezavisnu drzavu koja takva postane prema medjunarodnom pravu i zakonima itd, itd. Ovako, bas cekam da vidim kakve ce posledice ovo imati za one druge regione gde ima iste slucajeve (Baskija, Kurdi i sl.).
U svakom slucaju, ne znam bas dali nezavisnost Kosova garantuje na nekakav nacin stabilnost regiona - cisto sumnjam, a s druge strane, ekonomski jake drzave u regionu garantuju stabilnost sigurno, sto znaci da jaka Srbija, Hrvatska, Slovenija, Crna Gora i Makedonija ce garantirati i prosperitet i stabilnost, tako da ti misla nije bas u redu. Za svadju je potrebno dvoje, tako da ne moze samo Srbija biti krivac za sva s**nja u regionu u poslednjih 15 godina...

ProFit
17.02.2008., 20:42
kolegi ne se zamarajte, sevo ova e rezirano... tocno se znae sto ke se slucva...
... nie na balkanot ke se svrtime kon biznisot, ...i ke rabotime za sebe ne za tie sto im e "biznis" politikata... ;) :biggrin:

JORGO
17.02.2008., 20:51
Tuku denovive MSE ke pagja i pagja, vreme za kupuvanje

dil121
17.02.2008., 21:00
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=29564&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

Daskal_pro
17.02.2008., 21:44
Hebi ga nepopravljiv optimista sam, mislim da svako drvo moze da postane kaval, ako pozeli normalno:biggrin::biggrin::biggrin:

Se slozuvam so tebe, sekoj ako saka moze da bide civiliziran. Samo nekako me razocaraa albancite, pogotovo od Makedonija ne zatoa sto ne sakam da se raduvaat na nezavisnosta ili sl. tuku pokazuvanjeto na vistinskoto lice koe poveke lici na raduvanje vo Bagdat ili nekade vo Avganistan odosto na zapad. Tie nekako gledaat vo Evropa, a sedat vo Bliskiot Istok. Se nadevam deka nema da se obvistini narodnata: Volkot go menuva krznoto ama tabietot ne!!! Za zal gledajki sto se slucuva vo Tetovo i Skopje mislam deka i vo ovoj slucaj nasite umni predci ke bidat vo pravo.:thumbsdow:nono:

Da se nadevame na najdobroto, a toa e menuvanjeto na tabietot za da ne ispadne posle deka vo Tanusevci, Aracinovo.... ili kade uste se ne se puka po svadbi, a ginat nevini luge(od site strani), ili mozebi i ke naprednat kako nekoi vo Bagdat i Avganistan pa ke pukaat po svadbi so zolji.

P.S. Ajde bre luge da mrdneme eden cekor ponapred vo civilizacijata i da izlezeme od Divjastvoto. (MISLAM NA PROSTACITE OD SITE NARODI NA BALKANOT KOJA SEKOJA RADOST JA GLEDAAT NIZ PRIZMA NA ORUZJETO-SE NADEVAM DEKA VASETO VREME KONECNO KE ZAVRSI)

Daskal_pro
17.02.2008., 21:49
Se slozuvam so tebe, sekoj ako saka moze da bide civiliziran. Samo nekako me razocaraa albancite, pogotovo od Makedonija ne zatoa sto ne sakam da se raduvaat na nezavisnosta ili sl. tuku pokazuvanjeto na vistinskoto lice koe poveke lici na raduvanje vo Bagdat ili nekade vo Avganistan odosto na zapad. Tie nekako gledaat vo Evropa, a sedat vo Bliskiot Istok. Se nadevam deka nema da se obvistini narodnata: Volkot go menuva krznoto ama tabietot ne!!! Za zal gledajki sto se slucuva vo Tetovo i Skopje mislam deka i vo ovoj slucaj nasite umni predci ke bidat vo pravo.:thumbsdow:nono:

Da se nadevame na najdobroto, a toa e menuvanjeto na tabietot za da ne ispadne posle deka vo Tanusevci, Aracinovo.... ili kade uste se ne se puka po svadbi, a ginat nevini luge(od site strani), ili mozebi i ke naprednat kako nekoi vo Bagdat i Avganistan pa ke pukaat po svadbi so zolji.

P.S. Ajde bre luge da mrdneme eden cekor ponapred vo civilizacijata i da izlezeme od Divjastvoto. (MISLAM NA PROSTACITE OD SITE NARODI NA BALKANOT KOJA SEKOJA RADOST JA GLEDAAT NIZ PRIZMA NA ORUZJETO-SE NADEVAM DEKA VASETO VREME KONECNO KE ZAVRSI)

Pa da moze i nie na MSE da zarabotime po nekoja paricka za mirni penzionerski denovi;)

urban
18.02.2008., 00:11
Stvarno ti se cudim sto gubis vreme da mu odgovoris :rolleyes: Ode on da gleda vatromet i jede tortu :biggrin:

Zarem site Makedonci se :Golemi Srbi:,zarem taka mislite????????:eek:
Barem Hrvatite me razbiraat,,,,,No nema vrska,,,
,Kosovo se resi i sega na red e NATO,a nasiot vlez tamu ke se sofpadne so objavuvaneto na dosta dobrite FI za 2007 godina taka da rastot na berzata ke bide mnogu normalen.......
Da go pocekame april i da uzivame vo zeleniloto nasekade okolu nas......:thumbsup:

samba
18.02.2008., 00:30
Zarem site Makedonci se :Golemi Srbi:,zarem taka mislite????????:eek:
Barem Hrvatite me razbiraat,,,,,No nema vrska,,,
,Kosovo se resi i sega na red e NATO,a nasiot vlez tamu ke se sofpadne so objavuvaneto na dosta dobrite FI za 2007 godina taka da rastot na berzata ke bide mnogu normalen.......
Da go pocekame april i da uzivame vo zeleniloto nasekade okolu nas......:thumbsup:


Taka te sakam be urban,pozitivec 100%:thumbsup:

P.S.Ke zaboravev,kakvi golemi Srbi be,ne se zaebavaj:confused:

dimges
18.02.2008., 01:37
ubavo si prognozirate, ama mene me plasi sto i Crobex pocnaa da go povrzuvaat so kosova...:confused:

mihail
18.02.2008., 01:44
Na HRT1 se moglo za kratko videti kako se Albanci spremaju da slave u Zagrebu - civilizovano. Dali je tako bilo mogli bi nam potvrditi prijatelji iz Zagrba. Zashto je to tako tamo a ne i u Makedoniju, to se trebamo i mi malo zamisliti i zapitati.

Pozdrav!

dimges
18.02.2008., 01:54
na kraj ke ispadne problemot ne e vo kosovo tuku tuka...

ProFit
18.02.2008., 10:00
optimizam... !!??

PAZAROT NA KAPITAL SE RAZDVIŽUVA


Kokičinja najava za berzanskata prolet!


Nedelava, "vinovni" za zgolemeniot berzanski promet bea bugarskata kompanija Euroins, koja za 7,35 milioni evra go kupi Makošped osiguruvanje i Eurositi konsalting, koj za 435.000 evra stana gazda na 148 akcii na AD Makedonska berza


Makedonskata berza, nedelava, što izmina konečno se razdviži. Proletnoto zaživuvanje go najavi posledniot nedelen promet od 11,3 milioni evra. Toj vo odnos na prethodnata sedmica e pogolem za tri pati. "Vinovna" za zgolemeniot promet na berzata e bugarskata osiguritelna kompanija Euroins, koja za dominantniot paket-akcii vo Makošped osiguruvanje plati 7,35 milioni evra. Prodažbata beše ... >>>> (http://vecer.com.mk/?ItemID=B43DCB4ACE6F294F9D8D68909C699162)

http://vecer.com.mk/?ItemID=B43DCB4ACE6F294F9D8D68909C699162

ProFit
18.02.2008., 14:44
optimizam... :) :thumbsup:

Srbija nema da ja prekine isporakata na struja kon Kosovo


Srbija deneska oficijalno soopšti deka nema da ja prekine isporakata na struja kon Kosovo, po objavuvanjeto na nezavisnosta na Kosovo.

Albanija pak od deneska ja započna isporakata na električna energija kon Kosovo. Kako što javuvaat albanskite mediumi, Albanija do ponedelenik ќe isporačuva 3 milioni kilovat časovi dnevno.

Ako Srbija ja prekine isporakata na struja kon Kosovo ќe nastrada i Makedonija oti MEPSO pogolemoto količestvo struja go prenesuva preku srpskiot dalnovod.

Ako Srbija ja prekine isporakata na struja Makedonija planira da ja aktivira elektrocentralata “Negotino“.

ProFit
18.02.2008., 17:40
eve eden primer koj moze da posluzi za komparacija... :biggrin:

Bosanski znaminja se palat vo Banja Luka, kamenuvana ambasadata na Germanija


Poveќe od 1.000 demonstranti se sobrale deneska napladne vo glavniot grad na Republika Srpska, Banja Luka, za da izrazat nezadovolstvo poradi ednostrano proglasenata nezavisnost na Kosovo.

Demonstrantite, od koi najgolemiot broj se studenti, se sobrale pred studentskiot centar “Nikola Tesla“, po što zaminale kon ploštadot “Trg Kraina“. Tie veele srspki znaminja i peele srpski narodni pesni.

Tolpata luѓe, koga stignala na ploštadot, zapalila nekolku znaminja na Bosna i Hercegovina. Potoa demonstrantite trgnale kon zgradata na ambasadata na SAD, no bile sprečeni od policiski kordon vo obidot da i prijdat. Sepak nasobranata tolpa uspeala da se probie do germanskata ambasada, koja ja kamenuvale. Vo incidentot nemalo povredeni, no bila predizvikana golema materijalna šteta.

Bosanskite mediumi izvestuvaat deka kordon od specijalna policija uspeal da gi spreči demonstrantite da se približat do objektot na Vladata na Republika Srpska.

Policiskiot nadzor vo Banja Luka deneska značitelno bil zasilen. Paralelno so demonstraciite, se održuva i sednica na parlamentot, a se očekuva i vonredna sednica na koja ќe bide upateno službeno baranje za nezavisnost na Republika Srpska.

samba
19.02.2008., 13:33
Нимиц треба да го објави најновиот и според најавите последен предлог за името
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 19 февруари – Специјалниот посредник на Обединетите нации во грчко-македонските преговори за името Метју Нимиц, денеска на средба во Атина со преговарачите на двете земји Никола Димитров и Адемантиос Василакис, треба да го претстави неговиот најнов предлог за надминување на 17-годишниот спор околу употребата на уставното име на Република Македонија.

Предвидено е на почетокот на денешната рунда преговори, која е продолжение на охридската средба од 21 јануари, да присуствува и шефицата на грчката диломатија Дора Бакојани. Засега нема официјална потврда за содржината на предлогот на Нимиц, кој се најавува и како последен.

Медиумите и во Македонија и во Грција деновите шпекулираа со можни варијанти, кои формално не беа потврдени ниту во Њујорк, ниту во Вашингтон, како ни во Скопје, ни во Атина.

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во пресрет на денешната средба изјави дека македонскиот државен врв е обединет во пристапот и тактиката по прашањето за името. - Не би одел во подробности, но би сакал да подвлечам дека Македонија има за цел да остане во пријателство со Грција, да влезе во НАТО, а притоа да ги зачува нашите национални интереси, изјави вчера Милошоски.

Портпаролот на грчката Влада Теодорос Русопулос, пак, изјави дека и позицијата на Атина е „кристално јасна“. - Се наоѓаме на средина на патот до изнаоѓање заедничко прифатливо решение, рече Русопулос.

Денешната средба на преговорачката тројка се одржува неколку дена по минатонеделните разговори во Вашингтон на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција со државниот секретар на САД Кондолиза Рајс, која побара од двете страни да покажат конструктивност и да го искористат процесот што го води Нимиц за конечно затворање на прашањето.

Официјалната позиција што веќе подолг период ја застапува Република Македонија во преговорите за решавање на спорот е т.н. двојна формула - едно име што ќе се договори за билатерална комуникација со Грција и уставното име за преостанатиот дел од светот.

Грчки владини претставници, пак, во последните неколку месеци во повеќе наврати изјавија дека Грција како решение за проблемот би можела да прифати сложено име што би го содржело зборот Македонија, но кое би се користело и за меѓународна употреба, а не само за билатерална комуникација. Официјална Атина во „пораките“ до Скопје се закани и со блокада на приемот на Македонија во НАТО.

Грција речиси две децении го оспорува правото на Република Македонија да се именува со своето уставно име со образложение оти тоа изразува територијални претензии кон истоименета северна грчка провинција. Поради противењето и притисоците од Атина, приемот на Република Македонија во ОН на 8 април 1993 година, со кој по осамостојувањето се потврди нејзиниот меѓународно-правен субјективитет, беше направен под привремената референца "поранешна југословенска република Македонија".

По приемот во ОН, од Македонија и Грција беше побарано да почнат разговори за надминување на разликите околу името. Двете земји под покровителство на Светската организација почнаа разговори со посредство, прво на Сајрус Венс, а потоа и на Метју Нимиц. Разговорите се уште траат. Во изминатите години беа споменувани неколку формални и неформални предлози кои не беа прифатливи или за едната или за другата страна.

Република Македонија досега има воспоставено дипломатски односи со повеќе од 160 држави во светот, а нејзиното уставно име го имаат признато над 120, меѓу кои и три постојани членки на Советот за безбедност на ОН - САД, Русија и Кина.