PDA

View Full Version : MK News

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

ProFit
07.11.2007., 14:32
Vladata nema da se žali vo Pariz

Vladiniot portparol Ivica Bocevski veli deka pravnite eksperti ja sovetuvale Vladata da ne se žali bidejќi nemalo povreda na arbitražnata postapka

Makedonskata država nema da se žali na odlukata na Arbitražniot sud vo Pariz za otštetata što treba da ja plati za Okta, bidejќi nema seriozna povreda na postapkata. Vladiniot portparol Ivica Bocevski včera informiraše deka vaka pravnite eksperti ja sovetuvale Vladata.

Spored nego, nov moment e što naskoro ќe počnat razgovori so menadžerskiot tim na rafinerijata Okta okolu otštetata, no Bocevski ne sakaše da precizira so koi argumenti ќe nastapi Vladata vo pregovorite. Toa ќe bilo dopolnitelno odlučeno na slednata vladina sednica.

-Pred Okta ќe bidat prezentirani poveќe argumenti na Vladata, no pravnite eksperti sovetuvale da nema nematerijalni kompenzacii - veli Bocevski i dodava deka so razgovorite ne znači deka državata ja priznava svojata greška.

Toj ne preciziraše koga ќe bide održana prvata sredba, no, naglasi deka toa najverojatno ќe se sluči do krajot na mesecot. Dolgot na državata kon Okta e nad 50 milioni dolari i plus kamati, za što Vladata planira da obezbedi pari od budžetot za idnata godina.
Spored Bocevski na včerašnata redovna vladina sednica, na dneven red ne bila stavena liberalizacijata na pazarot na električna energija.

(V.Ma.)

volk
08.11.2007., 01:56
ЗА 2,6 МИЛИОНИ ЕВРА

Јорданов стана газда и на Црвени Брегови

Сопственикот на Макстил и на ЗИК Вардар од Градско од неодамна стана газда и на земјоделскиот комбинат Црвени Брегови од Неготино. Јорданов од претпријатието Жито Вардар го купи за 2,6 милиони евра. Генералниот директор на Жито Вардар Ристо Ташев вели дека Јорданов купил 1.700 хектари плодно земјиште, околу 300 хектари лозови насади, 60 хектари под вишни и друг имот. Јорданов на работа ги задржал сите педесетина вработени. Единствено фирмата за кокошки и понатаму останува сопственост на Жито Вардар од Велес.

http://vecer.com.mk/?ItemID=8DEF36F033F441499AEFAF87AA4D9297

mk_Katerina
09.11.2007., 10:16
НОВО МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАНИЕ

Македонија - најразвиен европски економски регион

Престижниот меѓународен институт за транспортен менаџмент и го додели на Македонија признанието "Најдобар европски економски развоен регион" за 2008 година. Ова признание доаѓа по рангирањето на земјава, како четврта по реформите во светот од страна на Светската банка и пофалбите за економскиот напредок во извештајот на Европската комисија.

Според директорот на Агенцијата за директни странски инвестиции, Виктор Мизо признанието е уште една потврда дека реформите што ги спроведува Владата се во вистинска насока.

- Со ова признание Институтот директно ги повикува неговите членки (17.500 производители и сервисери од транспортната индустрија во светот) да ја земат предвид Македонија при носењето на нивните одлуки за инвестирање. Тие во текот на идната година ќе вршат кампања за промоција на Македонија и бесплатно ќе ги претставуваат инвестиционите можности на автомобилската индустрија во нашата земја - истакна Мизо.

Признанието се доделува само во оние години кога некој регион навистина ја заслужува. Откако е формиран Институтот пред 30 години доделени се многу признанија меѓу кои и на Баварија, неколку градови во Велика Британија, како и американските држави Џорџија и Канзас.

На "Invest Macedonia" признанието свечено ќе и биде врачено на официјална церемонија на 26 овој месец во Лондон.

(С.Бл.)

William O'Neil
09.11.2007., 14:46
ЗА 2,6 МИЛИОНИ ЕВРА

Јорданов стана газда и на Црвени Брегови

Сопственикот на Макстил и на ЗИК Вардар од Градско од неодамна стана газда и на земјоделскиот комбинат Црвени Брегови од Неготино. Јорданов од претпријатието Жито Вардар го купи за 2,6 милиони евра. Генералниот директор на Жито Вардар Ристо Ташев вели дека Јорданов купил 1.700 хектари плодно земјиште, околу 300 хектари лозови насади, 60 хектари под вишни и друг имот. Јорданов на работа ги задржал сите педесетина вработени. Единствено фирмата за кокошки и понатаму останува сопственост на Жито Вардар од Велес.

http://vecer.com.mk/?ItemID=8DEF36F033F441499AEFAF87AA4D9297

Eve uste eden dokaz deka prehramebenata industrija e fast-emerging sektor...pokraj gradeznistvoto. znae minco kade da investira :thumbsup:
ova e samo pottik za ZPKO, koj e na:
P/B=1,1;
P/E=18,5;
multiplikator P/B*P/E=20,35:eek:

Zlatna akcija.:thumbsup:

Value
09.11.2007., 15:11
ova e samo pottik za ZPKO, koj e na:
P/B=1,1;
P/E=18,5;
multiplikator P/B*P/E=20,35:eek:

Zlatna akcija.:thumbsup:

Bratce da ne si utka nesto so matematikava :confused::confused::confused:

William O'Neil
09.11.2007., 15:35
Bratce da ne si utka nesto so matematikava :confused::confused::confused:

ne be druze, ne sum utka.

book: 11.896
last: 13.300
obicni: 236.827

eve presmetaj si sam. jas presmetuvam spored bilans na sostojba 2007-Q2. a tek koga ke izleze bilans na uspeh za Q3...:eek::thumbsup:

zoraxe
09.11.2007., 15:46
Sto pokazuva gorenavedeniot multiplikator P/B*P/E=20,35 ???

ProFit
09.11.2007., 16:09
Todorić kupuje turski Migros, a želi i u Rusiju
09.11.2007 10:24
Prema informacijama Business.hr-a, Agrokor kupuje veliki turski trgovinski lanac Migros Türk, za koji su mediji objavili da vrijedi 2,7 milijardi dolara, a ujedno pregovara o ruskom lancu Ramenka, teškom milijardu dolara.
>>> Objavljeno u tjedniku 8. studenog
Koncern Agrokor natječe se za kupnju tvrtke Migros Türk, najveći maloprodajni lanac u Turskoj s podružnicama u Azerbajdžanu, Kazahstanu, Kirgistanu, Bugarskoj i Makedoniji, a pregovara i o kupnji ruskog trgovačkog lanca Ramstore.

Osim ovog velikog i značajnog proboja Agrokora na tržišta regije i središnje Azije, kupnja Migros Türka povezana je s mogućim izlaskom na tržište Rusije.
Naime, sve donedavno je Koc Holding, koji je većinski vlasnik Migros Türka, bio suvlasnik i ruske tvrtke Ramenke koja upravlja s više od 60 trgovačkih objekata različitih formata pod nazivom Ramstore. Joint-venture partneri u Ramenci Ltd. bile su turske kompanije Koc Holding i Enka Holding Investments.
Koc Holding bavi se različitim biznisima, a prema strategiji vlasnika objavljenoj u lipnju ove godine odlučeno je da se riješi maloprodaje.
Agrokor je potvrdio priopćenjem da je još 5. studenog predao neobvezujuću ponudu za kupnju većinskog udjela u turskoj kompaniji.

warrior
09.11.2007., 16:39

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=4091

Akcijas
09.11.2007., 16:51

Neka te ne bune ti odnosi, nista od toga ne vredi na Balkanu. Jedino pali ono zbog cega se duuugo lezi u US, a to je trgovanje na insajderskoj informaciji.

dimges
10.11.2007., 09:17
Neka te ne bune ti odnosi, nista od toga ne vredi na Balkanu. Jedino pali ono zbog cega se duuugo lezi u US, a to je trgovanje na insajderskoj informaciji.

..kod nas kvazi novine nonstop objavljuju kvazi "insajderske" informacije radi potpaljivanja burze, a neretko to rade i upravni odbori - odluke o kupovanju ili prodaji vlastitih akcija

Akcijas
10.11.2007., 12:29
Vidim da nisi nacisto sa insajderstvom. Kad se neka informacija objavi onda vise nije insajderska, a ponajmanje kad to

objavi upravni odbor. To je onda "cenovno cuvstvitelna informacija" bez obzira dali odbor nesto mulja ili ne. Trgovanje na

racun informacije pre no sto bude javno objavljena je trgovanje na insajderskoj informaciji.

Recimo da ja znam da je Alkaloid za neki revolucionarni lek dobio "FDA approval" za veliko US trziste i trgujem 2-3 dana pre no sto odbor objavi informaciju i cena ode u nebesa. To mi donese laki i brzi profit, ali isto tako mi moze, ako zivim u US, lako i brzo doneti na vrata SEC (Securities and Exchange Commission), pa umesto u Club Med na letovanje odoh ja u Hotel "Siva Resetka". A iz Makedonije mozes samo u Club Med.:thumbsdow

ProFit
13.11.2007., 10:04
Gradežnicite godinava vo stranstvo srabotile 61,6 milioni evra

Gradežnata operativa od Makedonija vo periodot januari - septemvri godinava vo stranstvo izvršila raboti vo vkupna vrednost od 3.788.525.000 denari (61,6 milioni evra) što e za 126,3 otsto poveќe vo sporedba so istiot period lani. Vkupnata vrednost na dogovorenite raboti vo stranstvo iznesuva 5.304.383.000 denari (86,2 milioni evra), što e za 62 otsto poveќe od istiot period vo 2006 godina. (MIA)

homer_mkd
13.11.2007., 13:15
makedonija so sreden rizik za stranski investicii - ako vam nesto znaci

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86115

ProFit
13.11.2007., 16:39
ubao ubao... :thumbsup:
Vienskata berza ja prevzema Ljubljanska berza?!

Vienskata berza (Boerse Wien) e zainteresirana da prevzeme mnozinski udel vo Ljubljanska berza, potvrdi pretsedatelot na upravata na vienskiot berzanski operator Hajnrih Šaler.
“Borese Wien saka da vospostavi regionalen berzanski pazar na koj bi sorabotuvale lokalnite berzi, prenesuvaal slovenečkite mediumi.
Duri i ako akcionerite na Ljubljanskata berza ne se podgotveni za prodažba, Viena e zainteresirana za partnerska sorabotka za vtemeluvanje na zaednički regionalni pazari na hartii od vrednost vo sredna i istočna Evropa”, dodava Šaler.
“Celta na regionalniot pazar ne e vospostavuvanje samo na edna berza vo regionot. Zamisleno e sekoja zemja da ima sopstvena, organizaciski nezavisna berza koja potoa bi sorabotuvala so ostanatite berzi vo regionot na podračjeto na tehnologijata, organizacijata na trguvanjeto i zaednički peoizvodi”, objasnuva pretsedatelot na upravata na Boerse Wien.
Vienskiot operator veќe e povrzan so berzata vo Budimpešta, a sorabotuva na partnerska osnova i so berzata vo Bukurešt, a zainteresirana e i za kupuvanje na udel odnosno za partnerstvo i so berzata vo Sofija.
“Ako se odluči za kupuvanje na udel vo Ljubljanskata berza, Boerse Wien svojata ponuda ќe ja dostavi na početokot na 2008 godina, a možebi i vo januari”, najavi Šaler.
Cenata na akcijata za Ljubljanskiot berzanski operator ne ja otkriva, no napomnuva deka ponudata na skandinavskiot berzanski operator OMX od poveќe od 125 evra od akcija očigledno bila preniska. Akcionerite vo januari ja odbija ponudata na OMX za prevzemanje vo vkupna vrednost od 4,2 milioni evra.
Za Ljubljanskata berza pokraj Avstrijcite, seriozno se zainteresirani i berzite od Varšava i od Atina i skandinavskiot operator, Interes isto taka pokažale i Germanskata i Milanskata berza.

(Total)

samba
13.11.2007., 17:31
[QUOTE=ProFit;340038]ubao ubao... :thumbsup:

MSE je sledeca,odma posle Ljubljanske:biggrin:

vikser
13.11.2007., 17:36
[QUOTE=ProFit;340038]ubao ubao... :thumbsup:

MSE je sledeca,odma posle Ljubljanske:biggrin:

..ma sta ce vam to.....onda cemo morati ovaj forum zatvorit ....kako ne bi doslo do curenja isajderskih informacija:eek::cool::p:

ProFit
13.11.2007., 18:00
ProFit
ubao ubao...

[quote=samba;340058]
MSE je sledeca,odma posle Ljubljanske

..ma sta ce vam to.....onda cemo morati ovaj forum zatvorit ....kako ne bi doslo do curenja isajderskih informacija:eek:

onda cemo private forum otvorit... :) ...a zatvorit cemo kafanu gde ce curiti pivo, vino, rakoja i informacija... :cugeri:

idemo lagano pijanoo... :sing:

dimges
13.11.2007., 20:19
Vidim da nisi nacisto sa insajderstvom. Kad se neka informacija objavi onda vise nije insajderska, a ponajmanje kad to

objavi upravni odbor. To je onda "cenovno cuvstvitelna informacija" bez obzira dali odbor nesto mulja ili ne. Trgovanje na

racun informacije pre no sto bude javno objavljena je trgovanje na insajderskoj informaciji.

Recimo da ja znam da je Alkaloid za neki revolucionarni lek dobio "FDA approval" za veliko US trziste i trgujem 2-3 dana pre no sto odbor objavi informaciju i cena ode u nebesa. To mi donese laki i brzi profit, ali isto tako mi moze, ako zivim u US, lako i brzo doneti na vrata SEC (Securities and Exchange Commission), pa umesto u Club Med na letovanje odoh ja u Hotel "Siva Resetka". A iz Makedonije mozes samo u Club Med.:thumbsdow

vidim da ti nisi nacisto sta je insajderska informacija;
to je informacija dobivena od nekog iz upravnog odbora i to informacija o potezima koji se planiraju u vezi burze...prodaja ili kupnja vece kolicine akcija, preuzimanja i slicno...
..informacija o planiranju poslova nema veze s burzom, a cesto nije nikakva tajna; to sto U.O. to objavljuje na web strani MSE je obaveza za ucesnike na oficijalnom trgovanju; ostali ne objavljuju nista, cak manje firme ne mozes provjeriti niti u 5% svakog 1 u mesecu..
.. a ova informacija koju je konkretno objavio ALK kao da je smanjila cjenu akcija ??

ProFit
14.11.2007., 10:46
MSE e na "obrabotka", ocekuvame (po)realni FI...!!?? :)

Промовиран првиот прирачник за корпоративно управување

Македонската берза, поддржана од Меѓународната финансиска корпорација и американската Агенција за меѓународен развој, вчера го промовира Прирачникот за корпоративно управување во македонските акционерски друштва. Станува збор за прва публикација од ваков вид објавена во Mакедонија. Издавачите изразија надеж дека овој прирачник ќе биде корисна алатка за компаниите од приватниот сектор и за владините институции. УСАИД и ИФЦ веќе неколку години активно работат на промоција на корпоративното управување во земјава.
....
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3BA9220F48C8534EA0035EA848CD3A9C

ProFit
14.11.2007., 11:03
drugari akcioneri i gradeznici, srekna 2008 godina... :thumbsup:

Za Demir Kapija-Smokvica - 155 milioni evra

Za doizgradba na delnicata Demir Kapija - Smokvica se potrebni 155 milioni evra, sredstva što ќe bidat obezbedeni del od budžetot i od Fiskalnata strategija na državata za 2007 - 2009 godina, a ostatokot ќe go finansiraat Evropskata komisija, Evropskata investiciona banka i ministerstvoto za nadvorešni raboti na Grcija. Tokmu za finansiskite aspekti na proektot včera vo Skopje se održa koordinativen sostanok na koj stana zbor za odobruvanjeto na dogovorenite 155 milioni evra.

- Doizgrabata na Koridorot 10 ќe ovozmoži vospostavuvanje moderna transportna ruta što ќe go povrze regionot so Centralna i Istočna Evropa, ќe obezbedi pobliska i efikasna sorabotka meѓu Makedonija i Grcija, ќe dade pottik za gradežniot sektor što ќe dovede do pobrz ekonomski rast i novi vrabotuvanja. Proektot ќe pretstavuva konkreten dokaz deka našiot pat kon EU ne se sostoi samo od politički i legislativni obvrski što treba da gi završime, tuku e i poddrška za zgolemuvanje na životniot standard i ekonomskite performansi - izjavi vicepremierot Gabriela Konevska-Trajkovska na otvoranjeto na sostanokot koj potoa se odvivaše zad zatvoreni vrati.

Za odobruvanje zaem, makedonskoto Ministerstvo za finansii počnalo pregovori so EIB, a Sekretarijatot za evropski prašanja zaedno so Fondot za magistralni patišta podgotvile aplikacija za grant od Grčkiot plan za ekonomska obnova na Balkanot što do krajot na ovoj mesec treba da gi odobri noviot Komitet na ovoj regionalen plan vo Atina. So ovie aktivnosti se sozdadeni uslovi za vlez vo poslednata faza od proektot - izrabotka na glaven proekt i tenderska dokumentacija za izbor na izveduvač na rabotite i nadzorot.

globalinvest
14.11.2007., 11:43
makedonija so sreden rizik za stranski investicii - ako vam nesto znaci

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86115

mnogu dobra ocenka za makedonskata ekonomija, i za mse ama koj da procita toa....:))kaj nas pobitno e ako vozacot na direktorot im kaze nesto:0

mihail
14.11.2007., 16:47
MSE e na "obrabotka", ocekuvame (po)realni FI...!!?? :)

Промовиран првиот прирачник за корпоративно управување

Македонската берза, поддржана од Меѓународната финансиска корпорација и американската Агенција за меѓународен развој, вчера го промовира Прирачникот за корпоративно управување во македонските акционерски друштва. Станува збор за прва публикација од ваков вид објавена во Mакедонија. Издавачите изразија надеж дека овој прирачник ќе биде корисна алатка за компаниите од приватниот сектор и за владините институции. УСАИД и ИФЦ веќе неколку години активно работат на промоција на корпоративното управување во земјава.
....

Svi koji su prochitali link za "utrinski" i komentar na taj tekst ispod neka prochitaju i ovo (izvor liderpress):

FARMACEUTSKA INDUSTRIJA
Krka povećala prodaju i dobit za četvrtinu

Slovenska farmaceutska tvrtka Krka u prvoj polovici ove godine povećala je prodaju na razini Grupe za 25 posto, čime je ostvarila 82,3 milijardi tolara ili 343 milijuna eura prihoda i 12,4 milijardi tolara ili 52 milijuna eura neto dobiti, 23 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Dobit iz poslovanja iznosila je 79 milijuna eura

Na konferenciji za novinare generalni direktor Jože Colarič izjavio je da su dobri rezultati poslovanja posljedica povećane prodaje na vanjskim tržištima, na kojima Krka prodaje 85 posto proizvoda.

Najveći rast prodaje na godišnjoj razini, a i najveći udio u ukupnoj prodaji otpada na područje istočne Europe, gdje vodeće tržište predstavlja Ruska Federacija. Po značaju zatim slijede tržišta srednje i zapadne Europe, te prekomorska tržišta, prenosi Bankamagazine.

Autor komentara tvrdi da Krka ima godishnji promet od 60 miliona eura i oko 8 miliona eura profit i da je takva Krka ovih dana kupljena za 97 miliona eura od neke nemachke farmacevtske kompanije. Gornji tekst pokazuje da shpekulacije nemaju kraj!

Ja nemam akcije u Alkaloid.

Pozdrav!

micomk
14.11.2007., 20:22
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86178

premijer
14.11.2007., 21:30
Svi koji su prochitali link za "utrinski" i komentar na taj tekst ispod neka prochitaju i ovo (izvor liderpress):

FARMACEUTSKA INDUSTRIJA

Slovenska farmaceutska tvrtka Krka u prvoj polovici ove godine povećala je prodaju na razini Grupe za 25 posto, čime je ostvarila 82,3 milijardi tolara ili 343 milijuna eura prihoda i 12,4 milijardi tolara ili 52 milijuna eura neto dobiti, 23 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Dobit iz poslovanja iznosila je 79 milijuna eura

Na konferenciji za novinare generalni direktor Jože Colarič izjavio je da su dobri rezultati poslovanja posljedica povećane prodaje na vanjskim tržištima, na kojima Krka prodaje 85 posto proizvoda.

Najveći rast prodaje na godišnjoj razini, a i najveći udio u ukupnoj prodaji otpada na područje istočne Europe, gdje vodeće tržište predstavlja Ruska Federacija. Po značaju zatim slijede tržišta srednje i zapadne Europe, te prekomorska tržišta, prenosi Bankamagazine.

Autor komentara tvrdi da Krka ima godishnji promet od 60 miliona eura i oko 8 miliona eura profit i da je takva Krka ovih dana kupljena za 97 miliona eura od neke nemachke farmacevtske kompanije. Gornji tekst pokazuje da shpekulacije nemaju kraj!

Pozdrav!
Gornji tekst samo pokazuje da si ili ti jedan od spekulanata ili nisi dobro procitao i razumeo celu stvar. KRKA vredi preko 4 milijarde eura a ne 97 milijuna.:biggrin: I zao mi je sto nemas akcije!:(

vikser
14.11.2007., 22:01
Gornji tekst samo pokazuje da si ili ti jedan od spekulanata ili nisi dobro procitao i razumeo celu stvar. KRKA vredi preko 4 milijarde eura a ne 97 milijuna.:biggrin: I zao mi je sto nemas akcije!:(

......ma bice Vas.......evo prvi put a da vas premijer kaze i prizna istinu nesto dobro a nema politicku pozadinu:biggrin:

ProFit
15.11.2007., 00:45
vrti suci toa ti e... :( :biggrin:

Fondot za patišta izbra poskapa ponuda za rekonstrukcija na Magistralniot pat M- 6
--------------------------------------------------------------------------
Fondot za patišta ja izbra Mavrovo inženering da go gradi magistralniot pat M-6, iako ponudata na ovaa firma e najskapa meѓu pette koi učestvuvale na objaveniot tender. Za da ja završi rabotata, Fondot na Mavrovo treba da mu plati poveќe od 7 milioni evra. Ponudite na gradežnite firmi Pelagonija, Granit, Alpini i Pelagonija Strumica se značitelno poevtini.

Kako e izbrana najdobrata ponuda? Iako Kanal 5 dojde do dokumentot so koj Fondot za patišta ja izvestuva firmata Mavrovo inženering deka e najpovolen ponuduvač, od Fondot prvičniot odgovor beše deka procedurata za izbor se ušte e vo tek. Potoa se premislija i odgovorija deka za slučajot postoi žalbena postapka i krajniot zbor ќe go ima vtorostepenata vladina komisija bez da odgovorat po koi kriteriumi prvično e izbrana kompanijata Mavrovo inženering.

Finansiranjeto na patnata infrastruktura vo zemjava e od budžetski pari, stranski donacii ili kofinansiranje. Spored preporakite na Evropskata Unija treba da postoi i finansiranje preku sistem na investiranje i koncesii.

(14.11.2007)

mihail
15.11.2007., 03:18
Prochitaj komentar ispod ovog teksta:

ili:

Датум: 14.11.2007 09:00:01
Neka im dadea sovet na kompaniite vo MK da bidat dovolno korektni i da gi informiraat graganite za precenetosta na makedonskite kompanii na Makedonskata berza.Imeno, germanskata farmacevskata kompanija koja denovibe ja kupi Slovenkiot gigant-KRKA, imase isti karakteristiki kako nasiot Alkaloid, so 60 milioni evra godisen promet i okolu 8 milioni evra profit, pa e kupen za 97 milioni evra. Pazete nasiot Alkaloid denes na berza se ceni na 265 milioni evra.Bezobrazno i ludo........

i ovo:

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=5389

pa reci jasam li ja shpekulant ili onaj koji je komentirao na tekst u utrinskom vesniku!

Pozdrav!

dimges
15.11.2007., 09:35

ili:

Neka im dadea sovet na kompaniite vo MK da bidat dovolno korektni i da gi informiraat graganite za precenetosta na makedonskite kompanii na Makedonskata berza...... milioni evra.Bezobrazno i ludo........

i ovo:

pa reci jasam li ja shpekulant ili onaj koji je komentirao na tekst u utrinskom vesniku!

Pozdrav!

ako mislis na knjigovodstvenu vrednost ( situacija zadnji revizorski izvestaj)
onda su precenjene skoro sve atraktivne kompanije , a da ne govorim za banke; tu je i faktor investicija od zadnjeg revizorskog izvestaja do danas;
medjutim postoje i drugi elementi, a to je trzisna cena koja nema veze sa realnoscu; napravio bi paralelu sa nekretninama ( nije to bez veze, nekretnine su i u kapitalu svake firme), cjene nekretnina su tako razlicite, u relativno malom regionu, pa i u samoj drzavi; takodje postoji i inflacija u "cvrstoj" valuti, u Eu; znaci, moj zakljucak je da ako su kompanije u regionu nabildane, onda su nabildane i nekretnine; nemoze 1m2 da bude u Makedoniji 2 puta vise nego u Bugarskoj, a za Hrvatsku da ne govorimo; ne mislim na izuzetke, nego na prosjek; takodje u nijednoj analizi firmi sa kotacija,ne moze biti prikazana vrijednost "brenda";
tvrdo "spustanje " na zemlju moze nastati ako Evropski i svjetski investitori zaobidju cjelu regiju i kupuju u trecim zemljama; ne treba zaboraviti da ce kad tad to moci i domaci; ono sto sam maloprije napomenuo za nekretnine u Bugarskoj je rezultat toga da su Bugari poceli nakon dobijanja slobodnog kretanja da investiraju u nekretnine u inozemstvo, n.pr. Grcku..
..ali, tu su i investitori iz Rusije koji nisu za podcenjivanje; tamo gdje oni ulaze ( zasada nekretnine) cjene vrtoglavo rastu; naime Rusi su opeceni prijevarom
marka = euro, kao i strmoglavim padom USA $ pa zele da zatvore novac u
neku sigurniju vrednost; pogledajte samo koliko su za 6 god. skocile nekretnine na Cipru, sada Montenegro...
..tocno je da investitor nemora da kupi Alkaloid vec moze lekove iz Indije, ali to nije to; to je kao usporedjivati europski i Indiski auto, posebno sto se EU stiti od Indiskih i Kineskih proizvoda mnogo vise nego USA..
pitanje je dokle ??

vikser
15.11.2007., 09:42

ili:

Neka im dadea sovet na kompaniite vo MK da bidat dovolno korektni i da gi informiraat graganite za precenetosta na makedonskite kompanii na Makedonskata berza.Imeno, germanskata farmacevskata kompanija koja denovibe ja kupi Slovenkiot gigant-KRKA, imase isti karakteristiki kako nasiot Alkaloid, so 60 milioni evra godisen promet i okolu 8 milioni evra profit, pa e kupen za 97 milioni evra. Pazete nasiot Alkaloid denes na berza se ceni na 265 milioni evra.Bezobrazno i ludo........

i ovo:

Pozdrav!

na ovakvom marketingu bi pozavidio i onaj mali Hitlerov marketing manageer kad je pocinjao rat sa Poljskom.:rolleyes:....i usao u anale historije a sta je radio otkrilo se poslije 20 godina......ovo tvoje je mnogo prozirno............
ps. a tko koji covijek se vodi po nadimku berza

vikser
15.11.2007., 09:57

ili:

i ovo:

Pozdrav!

sinula mi ideja.....jel ti si taj koji nije imao dionice u ALK?.....ak je tako onda je cista stvar i znamo na cemu smo.......decko hoce kupit dionice na nizoj razini t.j sto jeftinije:biggrin:

The Economist
15.11.2007., 10:05
moj zakljucak je da ako su kompanije u regionu nabildane, onda su nabildane i nekretnine; nemoze 1m2 da bude u Makedoniji 2 puta vise nego u Bugarskoj, Kada ? U 1996 god ? Updatiraj info !

dimges
15.11.2007., 10:13
Kada ? U 1996 god ? Updatiraj info !

..mislim na cjene novih gradnji, (apartmani na Crnom moru), a lokaciski faktor je druga stvar...
..a citao sam skoro da je i u RH akcija za obaranje neprirodnih cjena stanova
http://www.jutarnji.hr/istra_i_primorje/clanak/art-2007,11,13,pos_rijeka,97934.jl

... i meni nije nista jasno, s jedne strane neka recesija a s druge strane cjene osnovnih proizvoda goriva i energije idu
:thumbsup:

The Economist
15.11.2007., 10:29
Cjene m2 nekretnine u Bugarskoj su skocile iznad 200% u zadnjih godina-dve (Britanci i ostali drzavljani EU), visoke cjene m2 u Hr su posebna prica, a moja prognoza je da ce u narednu godinu (2008) cjene m2 nekretnina u MK rasti vise nego MBI-10 index na MSE.

Max 11
15.11.2007., 10:44

FARMACEUTSKA INDUSTRIJA

Pozdrav!

Molim da tekstove koje citirate citate do kraja.u istom tekstu jasno stoji koliko vredi Krka:

Trenutačna vrijednost Krke je 2,2 milijarde eura, izjavio je za Delo Colarič, dodajući da se protivi prodaji u sadašnjem trenutku i da će cijene Krkinih dionica rasti. Colarič je također naglasio da se, poučeni iskustvima nekih drugih manjih farmaceutskih kompanija u regiji, uprava protivi uvrštavanju Krkinih dionica u kotaciju Londonske burze jer tako želi smanjiti mogućnost preuzimanja od strane neke međunarodne kompanije, ali da ne isključuje mogućnost izdavanja Krkinih globalnih potvrda o vlasništvu (GDR).

ProFit
15.11.2007., 10:57
Cjene m2 nekretnine u Bugarskoj su skocile iznad 200% u zadnjih godina-dve (Britanci i ostali drzavljani EU), visoke cjene m2 u Hr su posebna prica, a moja prognoza je da ce u narednu godinu (2008) cjene m2 nekretnina u MK rasti vise nego MBI-10 index na MSE.

rast nekretnina u MK po mojoj proceni ocekuje se 2009 godine, ...
2008 je OTAN i promocija stabilne/sigurna MK, ...
2009 prica o stabilnoj MK i pripreme za EU datum, i tek onda pocinje rast nekretnina...

mihail
15.11.2007., 14:45

Ovo je post br. 227 na temi Alkaloid od kolege J.B.G. :
"Jedno si u pravu. Ima spekulaci. To sto si ti postiro je jedna od njih.
Ne zamjeri"

Zhao mi je shto nisi razumeo poentu!

Pozdrav!

mihail
15.11.2007., 14:54
sinula mi ideja.....jel ti si taj koji nije imao dionice u ALK?.....ak je tako onda je cista stvar i znamo na cemu smo.......decko hoce kupit dionice na nizoj razini t.j sto jeftinije:biggrin:

Vikser, znam da nije lako razumeti makedonski jezik. Mislio sam svima ukazati na mozhne spekulacije a eto dozhiveo sam da je neko mene nazvao shpekulantom. Ispade ko a.d. na MSE. Shto bolji rezultate imaju to loshiju cenu na berzi dobiju! Tako i sa mnom. Ja ukazujem na shpekulaciju vi meni - ti si shpekulant! Zahvaljujem.

Ipak,

Pozdrav svima!

vikser
15.11.2007., 15:30
Vikser, znam da nije lako razumeti makedonski jezik. Mislio sam svima ukazati na mozhne spekulacije a eto dozhiveo sam da je neko mene nazvao shpekulantom. Ispade ko a.d. na MSE. Shto bolji rezultate imaju to loshiju cenu na berzi dobiju! Tako i sa mnom. Ja ukazujem na shpekulaciju vi meni - ti si shpekulant! Zahvaljujem.

Ipak,

Pozdrav svima!

.....sorry nisam te nazvao spekulantom vec htio da vidim koji je tvoj cilj i tvoja zelja...a kako sam ja razumeo krka je za oko ~100000000 skuplja nego alk..to ti je decko farmacija i nikad za nju ne postoje granice jer je to najdohodovnija ozakonjena grana:)

sale mk
15.11.2007., 16:07
.....sorry nisam te nazvao spekulantom vec htio da vidim koji je tvoj cilj i tvoja zelja...a kako sam ja razumeo krka je za oko ~100000000 skuplja nego alk..to ti je decko farmacija i nikad za nju ne postoje granice jer je to najdohodovnija ozakonjena grana:)

Go pocituvam ova.Eden od osnovnite fundamenti:)
P.S ova ne e za vo news posto ima luge sto istovo go znaat i steta sto ne si go stavil vo Alkaloid:thumbsup:

Kiko22
15.11.2007., 21:12
Objavili bilanse Prilepska Pivara,Okta,Kjubi,RZ Tehnicka kontrola,Usje,itd.

cmyk
15.11.2007., 21:28
.

vikser
15.11.2007., 23:58
Objavili bilanse Prilepska Pivara,Okta,Kjubi,RZ Tehnicka kontrola,Usje,itd.

ako tko moze mi pustiti web adresu di su FI Q3 gore spomenute firme.....hvala

mihail
16.11.2007., 01:51
Probaj ovde Vikser:http://www.sec.gov.mk/mak/RegistarSoObjavi.asp?godina=2007

Pozdrav!

samba
16.11.2007., 17:18
Mozda ce neko naci koju korisnu informaciju,ovo je spisak prvih 200 najuspesnijih firmi u Makedoniju.

http://www.eurobc.com.mk/download/vk_lista_najuspesni_2006.xls

ProFit
17.11.2007., 11:07
Nagli oporavak na SASE i LJSE
Nakon izrazito pesimističnog tjedna, Sarajevska burza se danas naglo oporavila, pri čemu su indeksi BIFX i SASX-10 zabilježili skokove veće čak od 4 posto. BIFX je tako u zadnjem radnom danu ovog tjedna ojačao 4,26 posto, a SASX-10 za 4,62 posto. Najlikvidniji je bio BH Telecom s 233.559 KM prometa, uz jaki rast cijene od 3,37 posto. Nagle skokove zabilježile su i dionice Bosnalijeka (6 posto), Energopetrola (8,9 posto), te Hidrogradnje (7 posto). U Banja Luci je BIRS oslabio 0,47 posto, dok su FIRS i ERS 10 završili u plusu od 0,06, odnosno 0,48 posto. U Beogradu pak sasvim drugačija situacija, pa je tako Belex 15 potonuo 3,38 posto, a Belex line 2,07 posto. Metals banka je ostvarila najveći promet u iznosu od 63,2 milijuna dinara, ali je završila u laganom minusu od 0,08 posto. Veće padove je bilježio bankarski sektor, pa je tako AIK banka skliznula 1,39 posto, Agrobanka 2,85 posto, a Privredna banka Beograd 5,54 posto. U Ljubljani se nakon dugotrajne korekcije, konačno dogodilo olakšanje ulagača. SBI 20 je danas tako skočio 2,11 posto, a SBI TOP 2,06 posto. Krka je ostvarila najveći promet u vrijednosti 2,6 milijuna eura, a u stopu je prati Istrabenz s 2,4 milijuna. Makedonski MBI 10 je potonuo 2,94 posto, dok se crnogorski MOSTE popeo laganih 0,17 posto.

dimges
17.11.2007., 11:38
a sto je s Hrvatskom burzom ??; da ne cekaju oni rezultat danasnje tekme ??; a ako Hrvatska danas chekira avionske karte za euro 2008, onda ce pak sigurno pasti burza u Engleskoj (ona milijarda & gubitka )

..raduje me sto se sarajevska berza dignula, citajte sto je neki guzonja iz USA napisao :

http://www.mia.com.mk/portal/page?_pageid=113,160569&_dad=portal&_schema=PORTAL&VestID=30187559&prikaz=3

ProFit
17.11.2007., 12:17
Analiza: Tmurni oblaci nad Zagrebačkom burzomDopunjeno!

Petak je za Zagrebačku burzu, iz ovih ili onih razloga, zaista bio crni. Cijena dionice HT-a završila je na 343,55 kuna uz 24,2 milijuna kuna prometa, a trgovanje se odvijalo po cijenama između 335,02 i 350,95 kuna. Crobex je pao čak 2,99 posto.

Broj autoriteta koji upozoravaju na špekulativni balon na Zagrebačkoj burzi sve je veći, a nedavno im se pridružio i guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski. Učestale najave korekcije praćene suzdržanošću fondova koji skupljaju likvidna sredstva pripremajući se za dokup dionica kada "dovoljno" pojeftine, zaista su do korekcije i dovele. "Gospodari novca" tako su još jednom pokazali da će tržište prije ili kasnije formirati cijenu kako oni odluče.

Među dionicama čija cijena je korigirana nalazi se i HT. Tijekom prošlog tjedna dionica HT-a na Londonskoj burzi pojeftinila je 1,40 posto, dok je UK indeks sektora mobilnih telekomunikacija lansiran čak 6,32 posto. Ako pogledamo mjesec dana unazad, indeks sektora mobilnih telekomunikacija lansiran je 10,76 posto, dok je cijena THTC GDR-a korigirana 6,25 posto unatoč izvrsnim poslovnim rezultatima.
....
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=3f4be5ee-37c8-4e4c-8a57-1e2e19bce124&open=sec

J.B.G.
17.11.2007., 14:47
Analiza: Tmurni oblaci nad Zagrebačkom burzomDopunjeno!

Da to juzni vjetrovi nisu zapuhali i raznjeli oblake malo sjeverozapadnije:confused:

globalinvest
19.11.2007., 09:27
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=17761&kategorija=2

globalinvest
19.11.2007., 10:32
http://www.idividi.com.mk/biznis/Makedonija_biz/408550/index.html

ProFit
19.11.2007., 19:51
js go ja...
Biznis konferencija Portorož: Makedonskite biznis proekti interesni za investitorite

Na prestižnata biznis konferencija (Poslovna Conferenca Portoroz) koja tradicionalno ja organiziraat slovenečkiot finansiski vesnik Finance i Ekonomskiot fakultet od Ljubljana i koja pretstavuva najvažen biznis nastan vo Slovenija, 12 makedonski kompanii gi pretstavija svoite biznis proekti.
Na ovoj prestižen nastan, na koj Makedonija beše prezantirana kako zemja-destinacija za slovenečkite investitori, a pretstaveni bea proekti od oblasta na turizmot, nedvižnini, kozmetička industrija i zemjodelie koi imaat potreba od strateški partneri koi ќe im pomognat vo ponatamošen razvoj.
Kako što velat od AAG konsultantskata kuќa koja raboteše na ovoj proekt, za makedonskite kompanii imalo mnogu zainteresirani investitori. Najgolem interes bil pokažan za proektot za Ski-centarot “Kožuv”, za proektot za proizvodstvo na organska kozmetika i za proektot za Aerodromot.
Pokraj slovenečkite kompanii na ovaa prezentacija kako zainteresirani kompanii se javija nekolku investiciski fondovi i investitori od Izrael i Turcija, velat od AAG, a dosega samo vo našata kuќa se javija okolu 10 kompanii koi gi razgleduvaat možnostite za investiranje vo Makedonija.
Pred početokot na konferencijata beše održana i trkalezna masa na koja pretstavnici od Makedonija se sretnaa so slovenečkite kompanii na koi im beše prezentirana biznis klimata vo Makedonija.
(Total)

J.B.G.
19.11.2007., 20:06
js go ja...
Biznis konferencija Portorož: Makedonskite biznis proekti interesni za investitorite

Na prestižnata biznis konferencija (Poslovna Conferenca Portoroz) koja tradicionalno ja organiziraat slovenečkiot finansiski vesnik Finance i Ekonomskiot fakultet od Ljubljana i koja pretstavuva najvažen biznis nastan vo Slovenija, 12 makedonski kompanii gi pretstavija svoite biznis proekti.
Na ovoj prestižen nastan, na koj Makedonija beše prezantirana kako zemja-destinacija za slovenečkite investitori, a pretstaveni bea proekti od oblasta na turizmot, nedvižnini, kozmetička industrija i zemjodelie koi imaat potreba od strateški partneri koi ќe im pomognat vo ponatamošen razvoj.
Kako što velat od AAG konsultantskata kuќa koja raboteše na ovoj proekt, za makedonskite kompanii imalo mnogu zainteresirani investitori. Najgolem interes bil pokažan za proektot za Ski-centarot “Kožuv”, za proektot za proizvodstvo na organska kozmetika i za proektot za Aerodromot.
Pokraj slovenečkite kompanii na ovaa prezentacija kako zainteresirani kompanii se javija nekolku investiciski fondovi i investitori od Izrael i Turcija, velat od AAG, a dosega samo vo našata kuќa se javija okolu 10 kompanii koi gi razgleduvaat možnostite za investiranje vo Makedonija.
Pred početokot na konferencijata beše održana i trkalezna masa na koja pretstavnici od Makedonija se sretnaa so slovenečkite kompanii na koi im beše prezentirana biznis klimata vo Makedonija.
(Total)

Bio je plan Grujevski da predstavlja MKD, ali eto:
http://www.pkp.si/:thumbsup:

dimges
19.11.2007., 23:45
http://www.vecernji.hr/home/manager/2956672/index.do

micomk
20.11.2007., 01:38
МАКЕДОНСКО-РУСКА БИЗНИС КОМОРА

Слалом на нашите градежници во Сочи

Министерството за транспорт треба да направи напори да ги здружи градежниците бидејќи на таков начин ќе имаат шанса да добијат работа на проекти за изградба на инфраструктурата за Зимските олимписки игри

Македонските градежни компании само здружени би можеле да добијат работа на проекти за изградба на инфраструктурата за Зимските олимписки игри што во 2014 година треба да се одржат во рускиот град Сочи. Со сегашната кондиција во која се наоѓаат, македонските градежници самостојно не се во состојба да конкурираат на руски пазар на кој веќе се присутни српски, австриски, но и градежни компании од други европски земји. Ова на вчерашната трибина на Македонско-руската стопанска комора го посочи Љупчо Атанасовски од скопски "Адинг", кој побара од Министерството за транспорт и врски да направи напори да ги здружи македонските градежни компании, бидејќи на таков начин ќе имаат шанса да добијат работа на големи проекти на рускиот пазар, посебно во провинциските градови.

- Сега само "Маврово" има развиена оператива и неколку помали фирми што би можеле да работат во Русија. Мораме да го искористиме фактот што рускиот пазар се шири и има се повеќе работа за градежните компании - нагласи Атанасовски.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=786C601AE0788446A8F718EBFEE39FBF

micomk
20.11.2007., 02:09
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D51DAE1FEC0B83478D4AF0D9C3320541

dimges
20.11.2007., 14:55
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/Izbori_2007/2957425/index.do?

Neznam dali se raboti za Predizboren marketing na Sanader ili za Razlicni arsini na EU; nam ni uvedoa uste od 01.01.07 poreza kapitalna dobivka a od 01.01.08 i na stedni vlogovi, po preporaka na EU ???; a sto e so Hrvatska koja e na cekor do EU ??

" Kako je i najavio, predsjednik HDZ-a Ivo Sanader ponovno se uključio u predizbornu kampanju. Iako je bilo najavljeno da će govoriti o programskim smjernicama stranke, njegov prvi javni nastup nakon smrti oca nije mogao proći bez kritika najvećih protivnika.

Višednevni pad vrijednosti dionica na Zagrebačkoj burzi povezao je, između ostalog, s najavom uvođenja poreza na kapitalnu dobit. "

J.B.G.
20.11.2007., 15:29
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/Izbori_2007/2957425/index.do?

Neznam dali se raboti za Predizboren marketing na Sanader ili za Razlicni arsini na EU; nam ni uvedoa uste od 01.01.07 poreza kapitalna dobivka a od 01.01.08 i na stedni vlogovi, po preporaka na EU ???; a sto e so Hrvatska koja e na cekor do EU ??

" Kako je i najavio, predsjednik HDZ-a Ivo Sanader ponovno se uključio u predizbornu kampanju. Iako je bilo najavljeno da će govoriti o programskim smjernicama stranke, njegov prvi javni nastup nakon smrti oca nije mogao proći bez kritika najvećih protivnika.

Višednevni pad vrijednosti dionica na Zagrebačkoj burzi povezao je, između ostalog, s najavom uvođenja poreza na kapitalnu dobit. "

Nema nikakvog marketinga. Sanader je protiv, a oporba za porez na K.P. Ali i da ga uvedu to ne moze prema analizama da zazivi prije 2009 godina. Po mome nama uticaja na trenutni pad njihove berze:thumbsup:

ProFit
20.11.2007., 15:50
samo za one koji su smenili mislenje kad su videli "val" od dobra dionica na 4000 pa ne vredi ni 1200 ... I.G. rastečki pazari... ;)
:p: ko mi bese ono obeco posudit 1000 denara???...

INTERVJU: ALEKSANDAR MANEV, DIREKTOR NA „ILIRIKA FUND MENADžMENT“

Ќe investirame i na berzite na Aziskite tigri, vo SAD i vo EU

Vo koi akcii? Kolku pari da se vložat? Koga da se povlečat? Ovie prašanja se živa maka za makedonskite graѓani što samostojno igraat na berzata. Toa brzo ќe se smeni, bidejќi do krajot na mesecov se očekuva početok na rabotata na prvite otvoreni investiciski fondovi „Ilirika Jugoistočna Evropa“ i „Ilirika global rastečki pazari“, koi veќe dobija odobrenija za rabota. So minimalen vlog od 1.000 denari graѓanite ќe možat da kupat udel vo fondovite i potoa da zaboravat na sekojdnevnite proverki na berzanskite indeksi i na dviženjeto na vrednosta na akciite, bidejќi toa za niv ќe go pravat stručni lica. Ovaa novina na makedonskiot pazar beše dovolen povod za razgovor so Aleksandar Manev, izvršen direktor na društvoto za upravuvanje so fondovi „Ilirika fund menadžment“.
u Kako ќe možat graѓanite da investiraat preku fondovite so koi upravuva vašeto društvo?

- Postapkata e ednostavna. Site domašni i stranski pravni i fizički lica ќe možat da se steknat so dokumenti za sopstvenički udel vo fondovite samo so popolnuvanje baranje i pristapnica. Minimalniot vlog e 1.000 denari, dodeka nema limit na maksimalnite iznosi na vlogovite. Vrednosta na poedinečniot dokument za udel, koj spored zakonot pretstavuva hartija od vrednost, vo fondovite ќe bide sto denari. Rešivme da bide niska granicata na minimalniot iznos što bi se investiral preku fondovite za da bideme dostapni za site graѓani. Investiranjeto ќe se vrši preku smetki vo NLB Tutunska banka, koja e depozitna banka i čuvar na imotot na fondovite. Investitorite svoite pari ќe gi vložuvaat direktno na smetka vo Tutunska banka. Društvoto za upravuvanje so fondovi „Ilirika fund menadžment“ nema nikakov direkten kontakt so parite. Nie samo ќe gi plasirame sredstvata. Se razbira, investitorite možat da gi povlečat parite vo sekoe vreme.
u Kakva investiciska politika ќe ima „Ilirika Jugoistočna Evropa“, a kakva „Ilirika global rastečki pazari“?
- Dvata fonda se otvoreni akciski fondovi. Iako so strategijata i politikata na investiranje e odredeno del od imotot na fondovite da se vložuva vo obvrznici i kratkoročni hartii od vrednost, težišteto na vložuvanjeto e vo akcii. Sredstvata od fondot „Ilirika Jugoistočna Evropa“ ќe se plasiraat na finansiskite pazari vo zemjite od poranešna Jugoslavija, Avstrija, Češka, Ungarija, Bugarija, Grcija, Turcija i Rusija. Investiciskata politika za fondot „Ilirika global rastečki pazari“ predviduva 55 otsto od sredstvata da se vložuvaat na pazarite izbrani vo visokorazvieni zemji kako što se SAD, Japonija, Anglija i zemjite od EU. Del od ovie sredstva ќe se investira i na pazarite vo zemjite poznati kako Aziski tigri. So investiciskata politika za ovoj fond se ostava prostor maksimalni 45 otsto od sredstvata da se vložuvaat i na pazarite vo zemjite od poranešna Jugoslavija. Rešivme da počneme da rabotime so dva otvoreni fonda so različna investiciska politika za investitorite da imaat izbor. Pa taka, „Ilirika Jugoistočna Evropa“ e fond za vložuvači što sakaat diverzifikacija na portfolioto i pogolemi prinosi so malku pogolema stapka na rizik. Dodeka „Ilirika global rastečki pazari“ e za vložuvači što se zainteresirani za pomali prinosi, no i za pomala stapka na rizik.
u Kakvi se iskustvata so fondovite što gi upravuva „Ilirika“ vo drugite balkanski zemji? Kakva zarabotka može da očekuvaat investitorite?
- „Ilirika“ e grupacija što postoi 12 godini i e sto otsto slovenečka kompanija. Prisutna e vo zemjite od poranešna Jugoslavija i vo Romanija, a od idnata godina i vo Bugarija. Vo Hrvatska upravuvame so tri otvoreni, dodeka vo Slovenija so deset otvoreni fonda. Iskustvoto pokažuva deka sme najuspešni vo Hrvatska, kade što fondot „Ilirika Jugoistočna Evropa“ za tri i pol godini ostvari prinos od 220 otsto. Toa znači deka za vloženi 1.000 denari investitorite zarabotile 2.200 denari. Našiot najuspešen fond vo Slovenija od početokot na 2007 godina dosega ostvari dobivka od 50 otsto.
u Što ќe dobijat graѓanite i kako ќe vlijae vrz ekonomijata pojavata na prvite otvoreni investiciski fondovi?
- Pojavata na fondovite ќe bide dopolnitelen stimul za kompaniite što kotiraat na berzata. Što se odnesuva do graѓanite, iskustvata pokažuvaat deka poveќe od 85 otsto od investitorite vo zapadnite zemji vložuvaat preku investiciski fondovi. Toa e taka bidejќi na toj način dobivaat stručno upravuvanje so portfolioto, diverzifikacija na rizikot i pomali provizii na trguvanje. Kako društvo za upravuvanje so fondovi nie imame možnost vo uslovi na negativni ciklusi na domašnite i lokalnite pazari da gi vložuvame parite na drugi pazari na kapital. Na toj način imame širok prostor za operiranje so kapitalot vo interes na zgolemuvanje na prinosite na našite investitori, so što se namaluva rizikot pri investiranjeto.
u So kolkav imot očekuvate da raspolagaat fondovite i koga ќe počnete so investiranje?
- Prognozite se deka fondovite ќe raspolagaat so kapital od pet do deset milioni evra. Inaku, očekuvame da bideme operativni do krajot na ovoj mesec.

V.N.

Konstantin
20.11.2007., 16:31
Se razbira, investitorite možat da gi povlečat parite vo sekoe vreme. u [I]

ИНСТРУКЦИИ ЗА ПОПОЛНУВАЊЕ И ПРАЌАЊЕ НА БАРАЊЕ ЗА ОТКУП НА ДОКУМЕНТИ ЗА УДЕЛ

Сопственикот на документи за удел има право да бара откуп на сите или одреден број удели во Фондот. Вредноста на поединечен удел се исплатува без одбитоци.

Сопственикот на документи за удел, согласно член 25 став 5 од Законот за инвестициони фондови, не може да го користи правото на откуп на документи за удел во рок од една година од денот на објавување на првиот јавен повик за купување на документи за удел во Фондот, освен во следните случаи:

Во случај на елементарна непогода на сопственикот на документи за удел (поплава, пожар, и сл.);
Во случај на потреба од болничко лекување на сопственикот на документи за удел или на член на неговото потесно семејство;

Nesto ne mi e jasno. Dokolku nekoj znae nesto poveke za ova bi bilo interesno da se procita.
On vika deka moze da se zemat parite bilo koe vreme a kaj niv na sajtot vika drugo?

penzioner
20.11.2007., 16:47
MMF u Makedoniji predviđa gospodarski rast od pet posto
Business.hr/Hina
20.11.2007 15:07
Pročitaj komentare(0)
Međunarodni monetarni fond objavio je da su makedonski gospodarski pokazatelji ove godine bili snažni, predviđajući da bi gospodarski rast u toj zemlji u ovoj i idućoj godini trebao dosegnuti pet posto.

Fiskalna pozicija dalje jača, međunarodne rezerve rastu, dok kamatne stope središnje banke ostaju niske. Unatoč višim cijenama hrane, prosječna stopa inflacije trebala bi ostati niska na oko dva posto u ovoj te ubrzati na tri posto u 2008. godini, istaknuo je MMF.

Vladin proračun za 2008. sačuvat će makroekonomsku stabilnost. Unatoč ambicioznom planu smanjenja poreza na dohodak i korporativnog poreza, te selektivnom smanjenju PDV-a s jedne i povećanoj potrošnji na mirovine, gradnju cesta i obrazovanje, kao i povećanje plaća vladinih dužnosnika s druge strane, proračun ne bi trebao prekoračiti ciljani manjak od 1,5 posto BDP-a, smatra MMF.
Nastavi čitati
Oglas:

Makedonska je vlada provela i mnoge strukturne reforme i zajedno sa središnjom bankom dostavila Europskoj središnjoj banci i Europskoj komisiji na razmatranje revidirani zakon o središnjoj banci kojim se jamče solidni standardi njezine politike i potkrepljuje vladina opredijeljenost za očuvanje neovisnosti središnje monetarne institucije, navodi MMF.

Skoplje se uhvatilo u koštac i s financijskim problemima u energetskom sektoru pa će od siječnja sljedeće godine veliki korisnici podmirivati svoju potražnju za energijom po tržišnim cijenama, što će ukloniti potrebu za subvencioniranjem distributera MEPSO-a.

micomk
20.11.2007., 19:42
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=9288&mid=303&tabId=1&tabindex=0

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=9291&mid=303&tabId=1&tabindex=0

penzioner
21.11.2007., 13:44
Ima li ova vijest iz Hrvatske veze s MSE?

Investicijski fondovi u mjesec dana izgubili do 15 posto

Niti jedan dionički i mješoviti fond nije ostvario pozitivan rezultat u proteklih mjesec dana, u kojem je većina bruzi zabilježila pad, a Crobex pao za 14,79 posto. Najveći pad od 14,64 posto zabilježio fond koji je do ovog pada imao najboljim ovogodišnji prinos, Prospectus JIE.

yogini
21.11.2007., 14:29
ima tamo neka Anica G.

xman
21.11.2007., 14:46
ima tamo neka Anica G.

To je TA

samba
21.11.2007., 16:41
To je TA

ALELUJA.;)

xman
21.11.2007., 16:42
ALELUJA.;)

Ma ne mislio sam na Tehničku Analizu....:biggrin:

samba
21.11.2007., 16:46
Ma ne mislio sam na Tehničku Analizu....:biggrin:

Isto i ja.:biggrin::thumbsup:

yogini
21.11.2007., 17:30
Samba,
dobro je. znamo svi vec o kome se radi. slomi je ova MSE.
a ti vidim, puno se trzas oko TA.

samba
21.11.2007., 17:48
Samba,
dobro je. znamo svi vec o kome se radi. slomi je ova MSE.
a ti vidim, puno se trzas oko TA.

yogini druze,gresis,ne znaju ni 10%,to se treba non-stop ponavljati jer je opasnost uvek prisutna,isto kao i korov,ti ga iskorenis a on opet proniko,zato se i treba kako kazes "trzati".;)

popeco
21.11.2007., 19:43
stotuku objavija na sitel speciality chemicals company Johnson Matthey ke investira 100 milioni evra vo makedonija.

sto mislite kade ke gi investiraat tie pari ??????

ProFit
21.11.2007., 20:26
stotuku objavija na sitel speciality chemicals company Johnson Matthey ke investira 100 milioni evra vo makedonija.

sto mislite kade ke gi investiraat tie pari ??????

Johnson Matthey ovih dana je u Skopje sa konsultantskim timom i menadzmentom projekta, koi je pretrpeo izmene zbog tehnoloskog procesa... (od Mr USA ... )
proekt u slobodnoj zoni gradit cese u tri faze, 100 milyona kosta ukupna investicija... ovih dana sledi i poseta Granitu... ;)

ps:(a bas sad u J Controlsu pukla Ei instalacija i pozar... :( )

ProFit
22.11.2007., 20:27
ova investicija meni daje puno vise nade, i za kemisku industriju... :rolleyes:

„Džonson Meti“ vleguva vo Bunardžik so 70 milioni evra?

Britanskata kompanija za proizvodstvo na avtomobilski katalizatori, „Džonson Meti“ ќe investira nad 70 milioni evra vo izgradba na fabrika vo slobodnata ekonomska zona Bunardžik, vo blizinata na Skopje i vo nea ќe otvori 700 novi rabotni mesta. Ova denes beše glavna tema vo makedonskite pišani i elektronski mediumi. I pokraj toa što nekoi od niv veќe izlegoa so soznanija deka odlukata za investiranje vo Makedonija, rakovodstvoto na britnaskata kompanija im ja soopštilo včera na makedonskite vlasti, vladiniot portparol Ivica Bocevski za “Total“ ne sakaše da ja potvrdi informacijata deka Britancite ispratile pismo so nameri do Vladata. Neoficijalno, Total doznava deka do Vladata se ušte nema stignato nikakva odluka na britanskata kompanija koja vo mart ovaa godina potpiša Memorandum za razbiranje so Premierot Gruevski.
Poznavačite govorat deka se golemi šansite Makedonija da stane 46-ta zemja vo koja „Džonson Meti“ ima svoja fabrika. Najgolemi nejzini aduti vo trkata so ušte nekolku zemji od regionot, meѓu koi i Polska, Češka, Hrvatska i Ungarija se evtinata rabotna sila, niskite danoci, raznite beneficii kako i važnata strategiska pozicija na slobodnata zona Bunardžik.
Eventualnata izgradba na fabrikata bi bila gotova vo 2009 godina, a celokupnoto nejzino proizvodstvo bi bilo nameneto za izvoz na stranskite pazari.
„Džonson Meti“ e kompanija za proizvodstvo na katalizatori za avtomobili kako i precizno izrabotieni metalni delovi so godišen prihod od 6,5 miljardi evra, neto profit od 210 milioni evra i nad osum iljadi vraboteni.
(Total)

penzioner
23.11.2007., 12:29
Najviše se moglo zaraditi ulaganjem na Makedonskoj burzi
Bojan Bajgorić Šantić
bojan.santic@business.hr
23.11.2007 11:21
Pročitaj komentare(0)
Usporedba burzovnih indeksa iz država s područja bivše Jugoslavije pokazuje kako je ove godine najbrže rasla Makedonska burza, čiji index je od početka godine porastao preko 108 posto.

Ovaj indeks izgubio je preko 18 posto vrijednosti u korekciji koja je startala 10. listopada kad je imao 9438,18 bodova, a situacija na Kosovu dodatni je teret na leđima tog indeksa koji je ipak zabilježio najveći ovogodišnji rast.

Drugo mjesto zauzima Crna Gora čiji burzovni indeksi NEX20 i MOSTE imaju porast od 76,07 odnosno 71,16 posto., dok je treća u regiji slovenska burza čiji indeks SBI20 je prilično dobro odolio korekciji, te je njegov ovogodišnji rezultat 68,44 posto.

J.B.G.
25.11.2007., 00:21
24.11.2007 19:34
Со предлог - буџетот за 2008 година, се зголемуваат капиталните инвестиции. Ќе бидат на ниво од 5,9% од бруто домашниот производ.

Изразено во бројки, Владата за капитални расходи одвојува вкупно 350 милиони евра, за изградба на патна инфраструктура, реформи во здравството, царината, реконструкција на мостови.

„Во патната инфраструктура во Фондот за патишта, се планирани инвестиции од 4,6 милиони денари, од кои 500 милиони денари се за локални патишта, 200 милиони денари за инвестиционо одржување и 3.900 милиони за започнатите инвестиции на повеќе делници во РМ“, изјави Ивица Боцевски, портпарол на Влада.

„Капитални инвестиции преку Министерството за транспорт и врски, во износ од околу 700 милиони денари и тоа за реконструкција на мостови, санација на свлечишта, водоснабдителни-канализациони системи, како и за железничката инфраструктура“, додаде Боцевски.

ZLAMIJA
25.11.2007., 01:15
Се очекува во вторник Бордот на Џонсон Мети да ја потврди конечната одлука за инвестирање во Македонија. Инвестицијата ќе биде многу поголема отколку што претходно се говореше - околу 100 милиони фунти. Тие решија да пренесат во Македонија и бизниси од други делови во светот, и тоа уште во првата година од нивното работење ќе резултира со извоз на нивни производи од Македонија од 650 милиони долари во 2009 и над една милијарда долари во 2010. До третата година ќе достигнат околу 3,5 милијарди долари извоз, што драстично ќе ја смени економската слика за Македонија. Има најави од други компании кои соработуваат со Џонсон Мети дека до крајот на јануари ќе донесат одлука за инвестирање во Македонија...

Sega od sevo ova ke vidime so ke ispadni. Do sega praksata kazvase deka sekoj se fali za svojot "uspeh" i na krajot nisto od toa. Ako se ostvari seto toa, togas to ke bidi odlicna investicija :)

jove_yu
25.11.2007., 11:31
I bez niv proekcijata veke e 6%, posledniot kvartal 7% Megjuna.Monetaren fond e iznenaden sega izleguva so koregirani parametri.

privatnite investitori od stranstvo a osobeno portfolio menadzerite na Hrvatskite, Slovenski..... i ostanatite stranski fondovi treba da ocekuvaat mala zaguba ( se nadevame mala).........dokolku makro indikatorite prodolzat da se razvivaat vaka

globalinvest
25.11.2007., 13:34
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=18268&kategorija=10
nakratko pametnite kupuvaat i molcat, drugite prodavaat

popeco
25.11.2007., 14:26
Се очекува во вторник Бордот на Џонсон Мети да ја потврди конечната одлука за инвестирање во Македонија. Инвестицијата ќе биде многу поголема отколку што претходно се говореше - околу 100 милиони фунти. Тие решија да пренесат во Македонија и бизниси од други делови во светот, и тоа уште во првата година од нивното работење ќе резултира со извоз на нивни производи од Македонија од 650 милиони долари во 2009 и над една милијарда долари во 2010. До третата година ќе достигнат околу 3,5 милијарди долари извоз, што драстично ќе ја смени економската слика за Македонија. Има најави од други компании кои соработуваат со Џонсон Мети дека до крајот на јануари ќе донесат одлука за инвестирање во Македонија...

Sega od sevo ova ke vidime so ke ispadni. Do sega praksata kazvase deka sekoj se fali za svojot "uspeh" i na krajot nisto od toa. Ako se ostvari seto toa, togas to ke bidi odlicna investicija :)

edna rabota ne mi e jasna koga ke gradat fabrika i koga ke stignat da proizvedat roba za 650 milioni vo 2008 i koi se tie biznisi sto ke gi donesat od drugite strani na svetot ?

Blade Runner
25.11.2007., 14:31
povtorno lazat,a?:biggrin:
од 650 милиони долари во 2009 :p:
pozz

Mr.Cash-2510
26.11.2007., 01:27
Malku zastarena novina objavena vo "Biznis"!
Formiran Klaster za Drvbna Industrija i pretsedatel e profesor na Sumarskiot Fakultet Nacko Simakoski.

Ova moze da oznaci nova era drvnata industrija bidejki glavna cel e voveduvanje evro-standardi i CE-oznaki na proizvodite kako dokaz za Evropskiot kvalitet!
I sekako podobruvanje na izvozot.

Moze da bide dobra rabota neli :)!

ProFit
26.11.2007., 14:33
;)
KRITIKA NA GRČKITE ZAKANI SO VETO
„Ekonomist“ saka da ne vidi vo NATO i vo EU
Britanskiot nedelnik „Ekonomist“ objavi komentar vo koj go osuduva stavot na Grcija deka samoto postoenje na država narečena Makedonija pretstavuva zakana za nejzinoto kulturno nasledstvo. - Grčkata nervoza za vakvi mitski kontroverzii beše porazbirliva vo početokot na 1990-tite godini, koga celata idnina na Južen Balkan beše zagrižuvački nepredvidliva. No, makedonskite radikali malku možat da povlijaat vrz segašnata vladina politika. Zemjata gi smeni znameto i ustavot za da gi smiri grčkite stravuvanja. Vladata vo Skopje e svrtena kon napred, kon ramni danoci, informatičko opštestvo i privlekuvanje stranski investicii, pri što, paradoksalno, golem del doaѓa od Grcija - pišuva „Ekonomist“. Vo komentarot se spomenuvaat i masovnite proteruvanja na Makedoncite od Grcija po vojnata vo 1949 godina, kako i menuvanjeto na preziminjata na preostanatite Makedonci vo Grcija i ograničuvanjata pri školuvanjeto. „Ekonomist“ ocenuva deka se ušte se čeka državnik što ќe ja rasturi tezata deka drevnata istorija treba da bide rešavački faktor vo segašnosta i deka, ako nekogaš imalo kralstvo narečeno Makedonija, denes može da postoi samo edna država ili oblast pod toa ime. - Prifaќanjeto na makedonskoto baranje za členstvo vo NATO i vo Evropskata Unija ќe go smeni raspoloženieto vo celiot region, a Grcija ќe ima ogromna polza od prosperitetot i stabilnosta na Balkanot - se zaklučuva vo komentarot na „Ekonomist“.

makedonce
26.11.2007., 18:21
Фершпед купува 100 вагони и 50 камиони

Најголемата шпедитерска компанија во Македонија “Фершпед“ ќе земе под лизинг 100 специјални железнички вагони, а во блиска иднина и 50 камиони, поради зголемениот обем на работа.

Како што информираат од “Фершред“, зголемен бил обемот на работа на полето на превоз на масовни товари во насока на пристаниште Солун - Македонија - Косово и обратно, како и останатите соседни земји.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 26.11.2007 15:01:43

Adv.Lexy
27.11.2007., 11:06
Индустриското производство во Македонија во октомври годинава е зголемено за 23,9% во однос на просечното производство од 2005 година.

Ова го соопшти Заводот за статистика во Скопје, додавајќи дека индустриското производство во октомври 2007 во однос на претходниот месец е поголемо за 6,7%, а во споредба со октомври лани пораснало за 10,5%.

Најголем растеж во октомври во однос на просекот од 2005 година бележи производството на капитални производи и тоа од 75,1%, како и производството на интермедијарни производи, освен енергија кое пораснало за 51,6%, додека намалување од 1,9% има во секторот енергија.

xman
27.11.2007., 11:45
Dukat preuzima makedonsku Ideal Šipku
Ideal Šipka d.o.o. druga je po veličini mljekara na tržištu Makedonije, osnovana 1997., tržišni je lider u proizvodnji sireva, godišnje prerađuje oko 30 milijuna litara mlijeka i proizvodnju bazira na domaćoj sirovini
Mliječna industrija Dukat i tvrtka Ideal Šipka d.o.o., jedna od najznačajnijih kompanija za proizvodnju i preradu mlijeka u Makedoniji, potpisali su krajem prošloga tjedna niz ugovora usmjerenih na preuzimanje Ideal Šipke od strane Dukata. Ovim će ugovorima u sastav Dukata ući proizvodni pogon mljekare Ideal Šipka iz Bitole, a nakon ispunjenja određenih uvjeta, između kojih i dobivanje suglasnosti od strane Vijeća za konkurentnost Makedonije. To će biti peti pogon Dukata uz četiri proizvodna pogona u Zagrebu, Bjelovaru, Somboru (Srbija) i Gradačcu (BiH). Cilj strateškog partnerstva Dukata i Ideal Šipke jest realizacija strateških odrednica razvoja poslovanja Dukata širenjem poslovanja na nova tržišta i jačanjem tržišnih pozicija na području jugoistočne Europe, navodi se u priopćenju. Ovom suradnjom Ideal Šipka dobiva strateškog partnera već prisutnog na tržištu Makedonije, koji će ulaganjima omogućiti razvoj primarne proizvodnje i povećanje otkupne baze mlijeka te daljnji rast Ideal Šipke na makedonskom i inozemnim tržištima. Dukat danas zauzima 40 posto udjela na hrvatskom tržištu, vodeći je otkupljivač mlijeka, a od svibnja ove godine u sastavu je Lactalis grupe, druge po veličini mliječne grupacije u svijetu te vodeće europske mliječne grupacije. Ideal Šipka d.o.o. druga je po veličini mljekara na tržištu Makedonije, osnovana 1997., tržišni je lider u proizvodnji sireva, godišnje prerađuje oko 30 milijuna litara mlijeka i proizvodnju bazira na domaćoj sirovini. Uz značajan plasman mlijeka i mliječnih proizvoda na tržištu Makedonije, Ideal Šipka plasira svoje proizvode na tržištu Kosova, Albanije, Hrvatske i Australije.
(Hina)

dimges
28.11.2007., 00:42
http://www.seebiz.eu/hr/closing-bell/zse/burza-povratak-u-negativno-podrucje!,3115.html

skills
29.11.2007., 22:00
http://www.vlada.mk/Documents/EVN.pdf
:) nije bas tako lose

William O'Neil
30.11.2007., 00:30
Словенечкиот конзорциум „Феро инвест“ и „Турбо Институтот ДД“ од Љубљана ќе градат пет мали хидроцентрали, три на Горнобеличките извори кај Струга и две на Летничките извори кај Охрид.
“Меѓу десетте пријавени на тендерот, нивната понуда е избрана како најповолна”, истакна денеска директорот на Меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“, Бранко Трпчевски.
Словенеците ќе вложат четири милиони евра во изградбата на овие хидроцентрали. На Горнобеличките извори ќе се добие моќност од 1,5 мегавати и 0,7 мегавати на Летничките извори.
Хидроцентралите треба да бидат завршени за 12 месеци, а 20% од профитот ќе и припадне на „Проаква“, која стопанисува со овие извори.
Хидроцентралите на словенечкиот конзорциум ќе му се издадат на користење - Горнобеличките на 20 години и Летничките на 30 години.
(Тотал)

micomk
30.11.2007., 20:28
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86751
odime sprint.

micomk
30.11.2007., 20:39
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=18694&kategorija=2

n3xu5
30.11.2007., 22:56
aleluja deneska se dogovorija liderite nesto...steta utre nereboten den pa da vidime sto efekt ke ima na berzara:)

ajde ke pocekame do ponedelnik hehehehe...ke ima efekt ama negativen:( Makedonija, zemja na cuda.

pozdrav

why
01.12.2007., 15:18
konecno dobri vesti, od koi moze da se zakluci deka nekoi stranski investitori ja ocenuvaat bezbednosnata situacija za nekriticna:
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=144262&idg=7&idb=2236&rubrika=Makedonija
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=144259&idg=7&idb=2236&rubrika=Makedonija
tuka e i prodazbata na ideal sipka na dukat, i najverojatno obezbedenite 68% za vlez na milestone vo KIB

why
01.12.2007., 16:22
imalo uste: Vooduseveni sme sto doagame vo Makedonija.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0F70C86F7A811344944131BBA7A5C455
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1AD21E1805131D42AD0E68546C5B5B8B
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B3D5396F5789EA439417ED75C17E138E

micomk
01.12.2007., 22:29
Меѓународната заедница го поздрави напредокот постигнат на вчерашната лидерска средба
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26862&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

penzioner
05.12.2007., 15:31
Makedoniji zbog Kosova prijeti nestašica struje
Business.hr/Hina
05.12.2007 13:50

Provede li Srbija u djelo prijetnju o gospodarskoj blokadi Kosova, Makedonija će se suočiti s nestašicom električne struje, prenose makedonski mediji upozorenja stručnjaka za energetiku.

Makedonija se opskrbljuje strujom dalekovodom kojim je preko Kosova povezana sa srpskim gradom Nišom, što znači da bi srpska blokada Kosova narušila makedonsku elektroopskrbu tom rutom.

Stoga Makedonija mora tragati za novim izvorima opskrbe, posebno za siječanj i veljaču, upozoravaju stručnjaci.
Makedonski operater elektrodistribucijske mreže MEPSO (Makedonski Elektro Prenosen Sistem Operator) svjestan je ozbiljnosti situacije ali nema službenih najava o tome na koji način makedonske vlasti namjeravaju otkloniti prijetnju energetske krize, zaključuje skopski dnevni list "Dnevnik".

Energetski stručnjaci polaze od pretpostavke da Srbija neće službeno zatvoriti dalekovod kapaciteta 400 kV budući da Atenski sporazum iz 2005. zabranjuje poduzimanje takvih mjera. No, u Skopju strahuju od "neočekivanih tehničkih defekata" koje neće biti moguće otkloniti u duljem vremenskom razdoblju.

Isporuke električne struje iz Bugarske ne bi mogle u potpunosti nadoknaditi izostalu opskrbu iz Srbije te bi bilo nužno obustaviti rad u tvornici željeza Silmak u Jegunovcu, predviđaju makedonski mediji.

dimges
05.12.2007., 16:33
http://www.vecernji.hr/home/manager/2967133/index.do

LJUC
07.12.2007., 13:45
ВЕЧЕР: Данок на камата на штедните влогови ќе се плаќа од 2009 година

Владата одлучи наплатата на данокот на заштедите да ја пролонгира за една година, а новина е и тоа што концептот на рамен данок ќе се применува и кај микро-претпријатијата што ќе плаќаат данок од добивка на вкупниот остварен приход во текот на годината со стапка од 1,5 процент

Оданочувањето на каматите на штедните влогови што граѓаните ги имаат депонирано во банките се пролонгира за една година. Наместо од 1 јануари 2008, данок на камата на заштедите ќе се плаќа од 1 јануари 2009 година. Вака вчера одлучи Владата, која на последната седница предложи неколку измени во даночната сфера.

Кај Законот за данок од добивка станува збор за данок што го плаќаат странските инвеститори во Македонија, во согласност со договорите за избегнување на двојно оданочување. Овој данок може да претставува проблем само за инвеститори што доаѓаат од земји со кои немаме склучено договори за избегнување на двојно оданочување, како што е на пример Грција со која, досега не се пристапило кон потпишување на таква спогодба. Во случајот на Австрија од која има инвестори во земјава, таква спогодба е потпишана во септември, а наскоро ќе биде ратификувана од парламентите на двете земји. Владата со овој предлог постепено врши релаксација со бришење на некои ставки на кои се плаќаше данокот. Тој останува за основните ставки, а Владата предлага да се избришат надоместоците по овој основ за приходот остварен од наем на подвижни и недвижни добра во земјава, за приходот во форма на награди што се доделени на натпревари во земјава доколку приходот од секој натпревар ја надминува денарската противвредност од 500 евра, како и за приходите од технички, административни и други услуги.

Новина што Владата ја предлага е оданочувањето на микро-претпријатијата што остваруваат вкупен приход не повисок од три милиони денари годишно, да се врши на вкупниот годишен приход со стапка од 1,5 процент. Постојното решение што требаше да стапи во сила од 1 јануари идната година, беше паушално оданочување во неколку скали на овие претпријатија. Но, во договор со мисијата на ММФ, Владата одлучи концептот на рамен данок да го примени и кај микро-претпријатијата. Измени во Законот за персонален данок од доход се предлагаат и кај оданочувањата на фирмите за ангажирање на волонтери. За ангажирање на стручни кадри како волонтери, нема да се плаќа персонален данок на доход на надоместокот на трошоците кои тие ќе ги примаат за исхрана, за превоз до и од местото на волонтирање, за службени патувања и за обука.

LJUC
07.12.2007., 13:51
УТРИНСКИ ВЕСНИК: Од млекар, Живко Радевски ќе стане пекар

БИТОЛА - Поранешниот менаџер на битолската млекарница, Живко Радевски, заинтересиран е да ја купи најголемата мелничка индустрија во државава - „Жито Битола“. Откако по продажбата на млекарницата првиот млекар беше тргнат од кормилото на ИМБ, сега сака да стане пекар.

„Кој не е заинтересиран за ’Жито Битола‘. Тоа е објективно голем залак. Се прават некои комбинации, но колку е тоа реално изводливо, бидејќи се продава во целина. Сепак, не е само да се купи комбинатот туку треба да се рестартира, да се понуди инвестициона програма“, рече Радевски во телефонскиот разговор.

Откако пропаднаа сите обиди „Жито Битола“ да го рестартира производството, Одборот на доверители реши на 11 декември конечно да одлучи на кој начин ќе се продава имотот. Почетната цена изнесува 7.330.000 евра. Од нив имотот на комбинатот е проценет на 5.600.000 евра, а 1.700.000 евра е имот на ТТК банка, своевремено добиен преку хипотека. „Одборот на доверители има намера на домашен и на меѓународен тендер да го понуди комбинатот. Допрва ќе се знае дали ќе оди на лицитација или со затворени понуди. Едно е јасно и договорено во текот на стечајната постапка 90 проценти од имотот - силосите, мелницата, погоните за бело печиво ќе се продаваат како техничка целина“, вели стечајниот управник Никола Јанковски. Доверителите побаруваат 12 милиони евра, од кои само вработените 1,6 милиони евра. „Од собраните средства ги исплативме трите последни плати. Во тек е прибирање пари за исплата на неискористените годишни одмори и придонесите за пензиско за последните три години. Другите побарувања ќе се намират процентуално како за сите доверители така и за вработените“, вели Јанковски. За 350-те пекари се' уште не е извесно дали новиот газда ќе ги врати на работа. За да биде зачуван имотот од кражби, ангажирана е само чуварската служба.

„Жито Битола“ падна под стечај минатата година. Поради големи загуби во работењето, не можеше да им ја исплати пченицата на земјоделците ниту, пак, трошоците за струја. Тогаш бугарски бизнисмен беше заинтересиран да инвестира во мелничкиот комбинат, но бараше државата претходно да ги намири долговите. Работата на „Жито Битола“ последните години ја потресуваа повеќе скандали. Поранешниот директор Петар Илиев ги злоупотреби стоковните резерви складирани во овдешните силоси за што судот му наложи на државата да и' плати казна од 1.000 евра.

J.B.G.
07.12.2007., 14:21
Шефер: НАТО ќе дејствува решително против секое насилство во Косово
--------------------------------------------------------------------------------

Брисел, 7 декември (МИА) - Генералниот секеретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска предупреди дека Алијансата решително ќе дејствува против евентуални насилства на Косово.

- Продолжувањето на ангажманот на НАТО за безбедноста во регионот е од клучно значење. Ќе дејствуваме решително против секој кој ќе прибегне кон насилство, изјави Шефер, отворајќи ја средбата на министрите за надворешни работи на 26-те земји-членки на НАТО во Брисел.

Најважна тема на средбата е Косово и се поголемата веројатност покраината да прогласи независност.

Според извори во НАТО, министрите за надворешни работи се едногласни дека НАТО треба да остане на Косово.

КФОР брои 17.000 лица, а дополнителни баталјони од британски и италијански војници се подготвени да пристигант на Косово, доколку биде неопходно.

Министрите денеска ќе се обидат да заземат едиснтвена позиција во однос на евентуалното прогласување независност на Косово.

- Како и да се развива процесот за статусот, Косово треба да остане место, каде косовските Албанци, Срби и народите од сите други етноси можат да живеат заедно и без страв. Ние сме решени да ја одиграме својата улога во тоа, изјави Шефер.

Шефовите на дипломатијата на Алијансата ќе разговараат и за процесот на проширување на НАТО, како и за операција во Авганистан, која е под командата на Алијансата, а ќе се сретнат и со рускиот и со украинскиот министер за надворешни работи, во рамките на заседанијата на Советот НАТО-Русија и Комисијата НАТО-Украина. гп/сп/11:53

dimges
07.12.2007., 23:36
mislam deka sega zasega nema sansi za vojna....da imase Jadranskata trojka pod itno vonredno ke ja primea vo Nato....no ima ekonomski turbulencii poradi skokot na naftata
( sto donekade se kompenzira so padot na US$), kreditna kriza a od druga strana inflatoren skok na cenite na prehranbenite produkti i energensi....

Gavril.
08.12.2007., 00:51
Ko ce ratovati sto puta sam pitao?Gadzace srbi kfor-a kamenjem ili ce pljukati po njih?

penzioner
08.12.2007., 00:56
Grčka Makedoniji uvjetuje promjenu imena ako želi u NATO
Ines Sabalić, Bruxelles
07.12.2007 19:44

Jedna od najvrućih tema na današnjem sastanku ministara vanjskih poslova NATO zemalja postala je želja Grčke da Makedonija pod svaku cijenu promijeni ime. Ime bi se trebalo uskladiti s grčkim željama prije summita Sjevernoatlantskog saveza u Bukureštu na proljeće, kad bi Makedonija i Albanija, zajedno s Hrvatskom, trebala dobiti pozivnicu za članstvo.

Grčka je napravila ogroman pritisak na druge članice, i traži da vlada u Skopju pokaže kako razumije što su "dobrosusjedski odnosi" i "stabilnost" na Balkanu, time što će promijeniti ime svoje zemlje, koje Grčku vrijeđa, jer je Makedonija ime njihove povijesne sjeverne pokrajine. Grci predlažu imena poput Gornja Makedonija, Sjeverna Makedonija, Makedonija-Skopje, dok je Makedoncima prihvatljivo isključivo Republika Makedonija.

Nekoliko desetaka grčkih novinara došlo je u Bruxelles, na sastanak šefova NATO diplomacije, isključivo zbog ove teme, koja je u Grčkoj postala najvažniji politički problem, možda takav da bi čak, kažu neki grčki kolege, mogla pasti i vlada!

Adekvatan problem je i u Makedoniji. Što se tiče europskih zemalja, od kojih je ogromna većina priznala Makedoniju pod njenim logičnim imenom, one se uglavnom ugibaju pritisku Grčke, jer im se ne da ulaziti u spor. Jedino državna tajnica Condoleeza Rice, smatra da ne treba posve pristati na grčki zahtjev, i stoji iza odluke Amerike koja je Makedoniju priznala pod tim imenom.

Prota
08.12.2007., 01:05
Makedoniji zbog Kosova prijeti nestašica struje
Business.hr/Hina 05.12.2007 13:50
Ines Sabalić, Bruxelles

Kolega, sta treba ovo da znaci, sa tvojih apokalipticnih poruka!?
:thumbsdow

penzioner
08.12.2007., 01:09
Kolega, sta treba ovo da znaci, sa tvojih apokalipticnih poruka!?
:thumbsdow

:)...pise ti cije su poruke....ja sam optimista:)

Gavril.
08.12.2007., 01:12
necemo ni struju,imamo svece,necemo ni nato,necemo ni srbiju,ni kosovo nista nam nije vazno, jer vazno je da se mi volimo jel tako???

alisia
08.12.2007., 01:15
izgleda da nato ocajnicki hoce Makedoniju i bice

Gavril.
08.12.2007., 01:33
izgleda da nato ocajnicki hoce Makedoniju i bice

Zasto nije mi jasno svi vole Makedoniju:biggrin:

Marlon
08.12.2007., 01:36
Zasto nije mi jasno svi vole Makedoniju:biggrin:

Mislim da jedan od razloga zna i poštovani cmyk... :p:

dimges
08.12.2007., 10:18
evo poruke sa CROBEXa
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/2969329/index.do

samba
08.12.2007., 15:23
"F O R O G"=Bivsa Otomanska Republika Grcka.Ovo je novi predlog sa Makedonske strane,za promenu imena Grcke.Ako cemo iskreno,predlog je izdrzzan,jer oni su to i bili.;)

Adv.Lexy
08.12.2007., 16:09
Ines Sabalić, Bruxelles

Jedna od najvrućih tema na današnjem sastanku ministara vanjskih poslova NATO zemalja postala je želja Grčke da Makedonija pod svaku cijenu promijeni ime. Ime bi se trebalo uskladiti s grčkim željama prije summita Sjevernoatlantskog saveza u Bukureštu na proljeće, kad bi Makedonija i Albanija, zajedno s Hrvatskom, trebala dobiti pozivnicu za članstvo...

Ima li neko informacije dali Norveska ima burzu i kako ona radi.

ProFit
08.12.2007., 16:32
BusinessWeek: Austrija ponovo osvaja Balkan

Hina
07.12.2007 16:14
Pročitaj komentare(3)

Austrija, čije su banke, telekomunikacijske kompanije i graditelji među prvima otkrili poslovne prilike u bivšem istočnom bloku nakon 1990. godine, sada predvodi po ulaganjima u europsku najrizičniju regiju, koju čine balkanske države bivše Jugoslavije i Albanija, piše BusinessWeek.
...
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=5f57637a-cadb-424f-83c0-76ba723b66a4&open=sec

LJUC
08.12.2007., 23:17
@Adv.Lexy
U Norveskoj radi Oslo berza , link www.oslobors.no Osnovana daleke 1819g. ,uvela porpuno el.trg.1999g.Radi od 09.00-16.30.Pored dionica radi sa opcijama i fjucersima.S obzirom na to da je Norveska bogata naftom(treca u EU) i plinom-druga u EU naravno da se najvise trguje tim papirima.Indeks je OBX i sasroji se od 25 najlikvidnijih kompanija.Najvecu tezinu u indeksu zauzimaju sledece komp. StatoilHydro -STL, Telenor -TEL, Orkla -ORK, DnB NOR -DNBNOR, Norsk Hydro -NHY …itd.Mcap za 2006g je oko 2.5milijardi norv.kruna.
Medzutim ljudi u skandinavskim zemljama najvise rrguju preko Office Max-a OMX koji je najveci burzovni operater u Skandinaviji i sire.Ta nordijska grupacija poseduje Kopenhagen,Helsinki,Stocholm,Riga,Vilnus,Talin,Isl and,Oslo(10%),i deo Americke burze.Za preuzimanje OMX-a takmicili se Dubai berza (4 mlrd dol.) i NASDAQ.Na nasim prostorima imali su nameru kupovinu Ljubljanske berze.
Ako si pitala u nekom drugom kontekstu onda forget it.
Pozdrav

dimges
09.12.2007., 13:24
evo kako je u Hrvatskoj
http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/art-2007,12,8,mali_ulagac12,101077.jl

http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/art-2007,11,27,mali_ulagac11,99669.jl

Adv.Lexy
09.12.2007., 14:29
Ima li neko informacije dali Norveska ima burzu i kako ona radi.

Jedna od najvrućih tema na današnjem sastanku ministara vanjskih poslova NATO zemalja postala je želja Grčke da Makedonija pod svaku cijenu promijeni ime. Ime bi se trebalo uskladiti s grčkim željama prije summita .

@Adv.Lexy
U Norveskoj radi Oslo berza , link www.oslobors.no Osnovana daleke 1819g. ,uvela porpuno el.trg.1999g.Radi od 09.00-16.30.Pored dionica radi sa opcijama i fjucersima.S obzirom na to da je Norveska bogata naftom(treca u EU) i plinom-druga u EU naravno da se najvise trguje tim papirima.Indeks je OBX i sasroji se od 25 najlikvidnijih kompanija.Najvecu tezinu u indeksu zauzimaju sledece komp. StatoilHydro -STL, Telenor -TEL, Orkla -ORK, DnB NOR -DNBNOR, Norsk Hydro -NHY …itd.Mcap za 2006g je oko 2.5milijardi norv.kruna.
Medzutim ljudi u skandinavskim zemljama najvise rrguju preko Office Max-a OMX koji je najveci burzovni operater u Skandinaviji i sire.Ta nordijska grupacija poseduje Kopenhagen,Helsinki,Stocholm,Riga,Vilnus,Talin,Isl and,Oslo(10%),i deo Americke burze.Za preuzimanje OMX-a takmicili se Dubai berza (4 mlrd dol.) i NASDAQ.Na nasim prostorima imali su nameru kupovinu Ljubljanske berze.
Ako si pitala u nekom drugom kontekstu onda forget it.
Pozdrav

Pitala sam u kontekstu u kome je gdin Penzioner postirao vest da Makedonija nece u NATO ako ne promeni ime prema zelji grcke.
Norveska u tom kontekstu je fin primer, a vidim da im i burza ide dobro.
Oni ne samo sto nisu clanice EU, nego odbijaju sve pokane EU da se prikluce toj organizacii.
Pre neki dan je i ovde bila izjava premijera, da ako neko misli da ce Makedonija uci u NATO/EU "so skrshena kichma" toa nema da se sluci.
Mozda ce ici malo teze, ali na kraju krajeva sto kaze jedan moj prijatelj
"Sunce ce sutra opet izaci"
(sa ili bez nato)

cmyk
09.12.2007., 18:41
ne znam, šta vam vaši političari obečavaju sa Natom. ali neće biti ništa od toga nego da čete trebati kupovati američko oružje, vojsku če vam potpuno specializirati (čitaj napravit če vam je nesposobnom da brani teritorij vaše zemlje), ako se istuče dvije članice Nato (npr. Albanija i Makedonija), majka če samo posmatrati (mislim da ne može ništa napraviti). Nato je purely biznis sa oružjem, veča sigurnost je farsa. imat če EU svoju vlastitu vojsku uskoro, to je jedina alternativa.

(ali se lijepo čuje Nato, sa pjeskom u očima raja čeka na taj nesretni dan)

Touch Down
09.12.2007., 18:51
ne znam, šta vam vaši političari obečavaju sa Natom. ali neće biti ništa od toga nego da čete trebati kupovati američko oružje, vojsku če vam potpuno specializirati (čitaj napravit če vam je nesposobnom da brani teritorij vaše zemlje), ako se istuče dvije članice Nato (npr. Albanija i Makedonija), majka če samo posmatrati (mislim da ne može ništa napraviti). Nato je purely biznis sa oružjem, veča sigurnost je farsa. imat če EU svoju vlastitu vojsku uskoro, to je jedina alternativa.

I jos ce majka povecati zalihe svog topovskog mesa za njene fronte :(

vikser
09.12.2007., 19:57
I jos ce majka povecati zalihe svog topovskog mesa za njene fronte :(

.........nazalost:(.......al je to cista istina:mad:...........no svakako prvi dvije godine mora NATO pokazati "dobrocudnost" i baciti malo love kako ne bi ih odma izmarsirali iz naseg dvorista kao sto su uradili neke zemlje clanice Nato-a.......pa ajmo svi mi balkanci iskoristiti to.....pa onda bice lakse suprostaviti se:rolleyes::thumbsup:

Max 11
09.12.2007., 20:06
Draga advokatce, Norveska ti uopste nije primer za komparaciju. Zemlja koja ima takvu ribarsku flotu i tolika nalazista nafte i gasa kao i najveci hidroenergetski potencijal u Evropi nikad nema potrebe uci u EU . Zasto ogranicavati kvotama ulov ribe, davati profite od nafte u fondove u Briselu i imati problema sa imigrantima? Uostalom imali su jednom referenum po tom pitanju pa nije prosao. Balkan je nesto sasvim drugo...

BET-MAN
09.12.2007., 20:12

Mi vec kupujemo americko oruzje, mi vec imamo potpuno specijaliziranu vojsku (bez obzira koliko bila sposobna), normalno je da majka gleda sa strane ako se dvije clanice potuku, nije valjda da ce stati na jednu stranu, njena uloga je da uopste ne dodje do tuce. NATO za nas nije veca sigurnost za bezbednost nego za surovi opstanak ove drzave (iako ni sam ne znam dali vredimo dovoljno da bi imali drzavu). Zato se kod nas lepo cuje NATO...

jove_yu
09.12.2007., 20:15
Svajcarcite gi gasnat peckite na profitabilniot Feni poradi noviot pazaren model na kupuvanje na struja. Nema poveke struja so 70% diskont.

hmmm:rolleyes:....interesen berzanski ponedelnik za nekoi kompanii

J.B.G.
09.12.2007., 20:20
Majka barem moze isprasiti djecicu po guzi.
Pogotovo ako su djeca mala i jadna.

Ofajdice se NATO od prodaje oruzja Makedoniji. To ce im popraviti FI.:)

Touch Down
09.12.2007., 20:34
Majka barem moze isprasiti djecicu po guzi.
Pogotovo ako su djeca mala i jadna.

Ofajdice se NATO od prodaje oruzja Makedoniji. To ce im popraviti FI.:)

S tim da ce problem naplate rijesit ko Turci za vrijeme 5 sto. vladavine ! :)

dimges
09.12.2007., 21:30
Svajcarcite gi gasnat peckite na profitabilniot Feni poradi noviot pazaren model na kupuvanje na struja. Nema poveke struja so 70% diskont.

>> i neka gi gasne !!; kaj go zemaa Feni za badijala, so godini na grb na cel narod drpaa pari - djabe struja, nasle pa zasle..

Adv.Lexy
09.12.2007., 21:53

Zalostna je istina da u ovom momentu(godinama unazad) politicari NATO podrazumevaju samo kao bezbednost i nisto drugo.
Ljudi misle da kad udzemo u NATO vise nece biti problema sa susjedima, terorista i tolko.
Nisto vise nisto manje. Kupnja oruzja, clanarina za NATO i slicne stvari, to ti je spansko selo za 4/5 zemlje. Nadamo se da ce amerikanci izgraditi neku bazu bilo gde da malo i mi iskoristimo. :)
A da i NAto je prvo skalilo na putu prema EU toliko.

i naravno kad udzemo u nato upupup...

Adv.Lexy
09.12.2007., 21:55

Mislis Svajcarcite gi gasat peckite vo Silmak?
Ili sme gledale razlicni vesti. :)

NITA_n
10.12.2007., 00:36
svajcarcite doagat da pregovaraat so vladata vo vrska so zakonot i povlastenata cena.No na sitel (vladinata televizija) objavija deka deka vladata nemala da popusti pred bilokakov pritisok , znaci se poizvesno e deka ke gi isklucat pecite i ponatamu znete..............

samba
10.12.2007., 00:40
svajcarcite doagat da pregovaraat so vladata vo vrska so zakonot i povlastenata cena.No na sitel (vladinata televizija) objavija deka deka vladata nemala da popusti pred bilokakov pritisok , znaci se poizvesno e deka ke gi isklucat pecite i ponatamu znete..............

Bas taka.:thumbsup:

kirek2
10.12.2007., 09:08
svajcarci (francuz potocno) se gazdi na silmak tetovo! FENI Industris nema teorija da zatvori vo ovoj moment, momentalnata cena na FeroNikelot e 300pati povisoka od taa na granicata so rentabilnost 8000 dolara ton, sega e 24000! Pa vie videte kolku se onu u kar! Cisto informativno, gazda vo FENI e Izrealec, CEO mu e Grk, a nasiot Mihajlo ima tamu okolu 10-15%! Mnogu kes e vo ogra! Steta sto ne se trguva so ovaa akcija! Definitivno ke bide vo top 3 kompanii vo Makedonija!

lebza
10.12.2007., 09:20
Kako vidim ljudi na forumu razmišljaju da ulaskom u NATO zemlja će napokon biti zaštićena od susjeda. To je točno, ali ne i bit....
Za malog dioničara je bitnije to što će tim potezom zemlja biti sigurna od unutarnjih nereda...Jel ko će tada smijeti da u zemlji radi gluposti..To je po mome mišljenju dobit od ulaska zemlje u Nato...Takvim potezom će Makedonija dobit "člansku iskaznicu" da je zemlja za sigorno ulaganje...
Također, oko situacije na Kosovu, osobno ne vjerujem da će doći do rata tamo...Ali jednom Englezu, Nijemcu...je Kosovo, Makedonija malte ne sve isto....Čim nema velikh stranih investitora jasno da burza ne može rasti....

Adv.Lexy
10.12.2007., 09:57
Zakonot uste ne e donesen, a vo sekoj moment postoi i onaa procuena varijanta, na sred sednica vladata so amandman da intevenira vo zakonot.
Amandmanot bi glasel :
"Zakonot za energetika stapuva na sila od (da receme) 01.01.2009"
I site pozicioni ofci, ke kliknat zeleno i zakonot ke pomine i site ke bidat srekni i veseli.
;)

mk_trejader
10.12.2007., 10:13
svajcarci (francuz potocno) se gazdi na silmak tetovo! FENI Industris nema teorija da zatvori vo ovoj moment, momentalnata cena na FeroNikelot e 300pati povisoka od taa na granicata so rentabilnost 8000 dolara ton, .....!

rentabilnost je 16000 ... sa starom cjenom na struju i novom cjenom na rudu i transport ...

Marlon
10.12.2007., 14:06
Jedna te ista vest, dva načina prezentiranja:
Dnevnik, strana 15
Конечен крах :eek: на преговорите за Косово
Меѓународната тројка што изминативе четири месеци се обидуваше да им помогне на Белград и на Приштина да најдат решение за статусот на Косово, во извештајот до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, признаа дека не успеале.

Jutarnji
Danas se i službeno završava proces pregovora između Srbije i kosovskih Albanaca, koji je vođen pod okriljem međunarodne trojke. Predstavnici međunarodne trojke (EU, SAD, Rusija) već su u petak podnijeli izvješće glavnom tajniku UN-a u kojem su zaključili da nikakav dogovor između Beograda i Prištine nije postignut zbog nepremostivih razlika između dviju strana.

ccc :thumbsup:

BET-MAN
10.12.2007., 14:09
Dnevnik, strana 15
Конечен крахна преговорите за Косово
Меѓународната тројка што изминативе четири месеци се обидуваше да им помогне на Белград и на Приштина да најдат решение за статусот на Косово, во извештајот до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, признаа дека не успеале.

Jutarnji
Danas se i službeno završava proces pregovora između Srbije i kosovskih Albanaca, koji je vođen pod okriljem međunarodne trojke. Predstavnici međunarodne trojke (EU, SAD, Rusija) već su u petak podnijeli izvješće glavnom tajniku UN-a u kojem su zaključili da nikakav dogovor između Beograda i Prištine nije postignut zbog nepremostivih razlika između dviju strana.

ccc
Ajde sad svi grupno:weeping::weeping::weeping::weeping:
posto se raspade Makedonija

ProFit
10.12.2007., 14:21
Ajde sad svi grupno:weeping::weeping::weeping::weeping:
posto se raspade Makedonija

daj ritamm zalopojkee ??? :biggrin:

ProFit
10.12.2007., 14:26
Dnevnik, strana 15
Конечен крах :eek: на преговорите за Косово

....

ccc :thumbsup:

drug Marlon (pazi samo Tita sam oslovijo sa drug do sada) nisam te pogresno razumeo ne? nisi ocekivao drugi ishod ne?? :)

Marlon
10.12.2007., 14:28
drug Marlon (pazi samo Tita sam oslovijo sa druga) nisam te pogresno razumeo ne? nisi ocekivao drugi ishod ne?? :)

Eh, da može stari da vidi koji smo mu kupus od zemlje napravili... :thumbsup:

BET-MAN
10.12.2007., 14:31
daj ritamm zalopojkee ??? :biggrin:
http://www.youtube.com/watch?v=AHFiJfJS3pw
Eto ti ritam, a i spot lici na nasu zemlju kakva ce da bude od 01.2008, ma kakva berza, kakvi bakraci...

dimges
10.12.2007., 15:55
rentabilnost je 16000 ... sa starom cjenom na struju i novom cjenom na rudu i transport ...

...http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=34FA43F57D6FB34A8428108B73D0AB10

sto ce sada pasti, cjena nafte ili euro ???

Mr.Cash-2510
10.12.2007., 16:06
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5E5439AB9654D44A964F65494803D868

Dobra vijest za sve mlekarne!

mk_trejader
10.12.2007., 16:17
...http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=34FA43F57D6FB34A8428108B73D0AB10

sto ce sada pasti, cjena nafte ili euro ???

nafta .... danas 88$ za barel ... dolar ce da pada, ovih dana FedRes objavljuje novu kamatnu stopu ....

samba
10.12.2007., 18:42
Today the international community's deadline for the final attempt to hammer out a negotiated solution to the problem of Kosovo's future expired. The international "troika" overseeing talks between Kosovo Albanians, who want independence from Belgrade as soon as possible, and Serbs, who are only willing to grant a greater degree of autonomy, delivered their report on the talks' failure to the U.N. Security Council. The breakdown has raised fears of renewal of violence in the region. But while tensions are indeed rising, there are sound reasons why the worst case scenarios — including new conflict in the Balkans — probably will not be realized.
Ovo zadnje mi se dopada.:thumbsup:

dimges
10.12.2007., 18:45
nafta .... danas 88$ za barel ... dolar ce da pada, ovih dana FedRes objavljuje novu kamatnu stopu ....

..>> ako je tako, onda nafta dosta ide :thumbsdow ..prema eurovalutama

..p.s. gledao sam prije neki dan neku stariju emisiju HRT iz Columbije, cjena benzina 15 lipa/ litar!!!!..pa nije onda cudno bilo da voze po 1000km da bi stigli u gradic gdje je rudnik zlata da kupe 1 zlatan prsten, jer su tamo jeftiniji

mk_trejader
10.12.2007., 22:51
..>> ako je tako, onda nafta dosta ide :thumbsdow ..prema eurovalutama

..p.s. gledao sam prije neki dan neku stariju emisiju HRT iz Columbije, cjena benzina 15 lipa/ litar!!!!..pa nije onda cudno bilo da voze po 1000km da bi stigli u gradic gdje je rudnik zlata da kupe 1 zlatan prsten, jer su tamo jeftiniji

Chavez - best frend Columbijaca :)

opasan deal .... crno za bjelo :)

micomk
10.12.2007., 22:58
http://www.sitel.com.mk/vesti_detmk.asp?ID=22732&kategorija=Економија

dimges
10.12.2007., 23:46
napokon ... hvala k@#!%^#

..kraj kompenzacija ce za MK trziste biti jak udarac, ne samo za Ohis, vec i za Singov imperij i mnoge druge imperije u provinciji.......problem Kosovo je prema ovom udarcu pi**in dim..
.. a gledam ja na Ednooki u zadnje vrijeme dosta o Singu..

vikser
10.12.2007., 23:51
..kraj kompenzacija ce za MK trziste biti jak udarac, ne samo za Ohis, vec i za Singov imperij i mnoge druge imperije u provinciji.......problem Kosovo je prema ovom udarcu pi**in dim..
.. a gledam ja na Ednooki u zadnje vrijeme dosta o Singu..

......jel to onaj lokalni sherif Zingo.....kako sam shvatio.....ne brinite vi za njega .....on nije bio Titov pionir vec Titov suradnik:biggrin:.......osvezice se on za kratkog li vrijemena.........a mozda osvijezi i nas:)

4te
11.12.2007., 02:11

ovo kratkorocno nije dobro bas za period koji vecina investitora sanja i ceka.
Al je i te kako dobro za buducih investitora u 2008 jer nestace iz listinga nekoliko Blak Jack-ova.:rolleyes:

nikotin
11.12.2007., 02:59

Joj ljudi pa koliko dugo ja cekam ovi nashi smrdljivci da srede ovaj platni promet!!!! Ajde valjda ce uskoro da ide i platni promet u zemlji sa bankovnim garancijama!!!! Pa ko zna i ko hoce da radi ce da radi ko nece nek trpi za hleb!!!! DOsta je bilo prevaranata!!!Doshlo i njima kraj!!!!:biggrin:

ProFit
11.12.2007., 08:41
Joj ljudi pa koliko dugo ja cekam ovi nashi smrdljivci da srede ovaj platni promet!!!! Ajde valjda ce uskoro da ide i platni promet u zemlji sa bankovnim garancijama!!!! Pa ko zna i ko hoce da radi ce da radi ko nece nek trpi za hleb!!!! DOsta je bilo prevaranata!!!Doshlo i njima kraj!!!!:biggrin:

znam kompanije koje uopste nisu radili sa $ , mozes raditi al isplatu od sundzera do Porshe'a ali $ nikako ... :biggrin:
ps: pravo me iznenadili ovi nashi... :rolleyes:

dimges
12.12.2007., 16:46
hoce li ovo doci i u MK ?

http://www.vecernji.hr/home/manager/2971773/index.do

dimges
12.12.2007., 16:48
a ovo ?http://www.vecernji.hr/home/manager/2971019/index.do

LJUC
12.12.2007., 17:16
Fondovi u MK koji su startali pre oko 20-tak dana nisu niti doziveli rast.
Jedan je oko -2%,a drugi je oko 0.
Ipak treba reci da im se imovina povecava,ali to je posledica primanja novih uplata jer su jos na pocetku.

ProFit
13.12.2007., 10:21
veli Azevskii... :)

Biznismenite so duša go čekaat NATO

Stranskite investitori koi se' ušte se dvoumat, po eventualnata pokana ќe stanat mnogu poraspoloženi za vložuvanje

NINA NINESKA-FIDANOSKA

Makedonskite biznismeni so duša ja čekaat pokanata na državava za vlez vo NATO, prašanje za koe ќe se rešava vo april idnata godina. Tie se ubedeni deka stranskite investitori koi sega se' ušte se dvoumat okolu vlezot vo Makedonija, togaš ќe stanat mnogu poraspoloženi za vložuvanje, bidejќi zemjava ќe ja dobie potrebnata bezbednosna garancija. Našite stopanstvenici najavuvaat deka vo toj slučaj i samite ќe gi proširat planiranite investicii i biznis vo svoite kompanii, što nesomneno ќe donese novi vrabotuvanja. Biznis-elitata vo zemjava tvrdi deka očekuvaniot vlez vo Alijansata za makedonskata ekonomija ќe znači najmnogu od se' što dosega bilo prezemeno za nejzino zaživuvanje.

„Pokanata za členstvo vo NATO za nas bi bila nastan broj eden, mnogu poznačaen od site drugi raboti što bi možele da i' se slučat na Makedonija. Nie mnogu pati dosega sme kažale deka klučna pričina za nemanjeto stranski investicii vo zemjava e bezbednosnata sostojba“, veli za „Utrinski vesnik“ prviot čovek na Stopanskata komora, Branko Azeski. Spored nego, točno e deka Makedonija mora da završi ušte mnogu obvrski na domašen plan, koi isto taka sigurno se golema pričina za otsustvoto na stranski investitori. No, duri i site tie da se ispolnat, ako imame nesredena bezbednosna sostojba, ne možat da se postignat nikakvi efekti.

„Našite očekuvanja od vlezot se mnogu visoki. Mislam deka Makedonija veќe ima sozdadeno ekonomska struktura, odnosno odlični kompanii vo gradovite, koi rabotat spored site evropski standardi i koi možat regionalno da ja povlečat ekonomijata napred“, potencira Azeski.
....
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=145353956063E944AFA4A54CA68D769F

J.B.G.
13.12.2007., 12:34
Hrvatski fondovi zasad ostaju u Srbiji i Makedoniji

Igor Medić
igor.medic@business.hr
13.12.2007 09:51
Pročitaj komentare(1)

Hrvatski institucionalni ulagači optimistički su raspoloženi uoči raspleta kosovske krize i, za razliku od drugih inozemnih ulagača koji u strahu od urušavanja tržišta panično rasprodaju svoje dionice u Srbiji i Makedoniji, uglavnom to ne čine.
>>> Objavljeno u tjedniku 6. prosinca

Potvrđeno je i da su pojedine belgijske, njemačke i švicarske kompanije i banke odustale od ulaska na srbijansko tržište zbog potencijalnog produbljenja krize i mogućeg izbijanja novog rata između Albanaca i Srba nakon očekivanog proglašenja kosovske nezavisnosti nakon 10. prosinca. U najgorem scenariju zbivanja kriza izazvana proglašenjem kosovske neperzavisnosti mogla bi se, osim na Makedoniju, preliti i na BiH, u kojem slučaju ni hrvatsko tržište kapitala ne bi bilo pošteđeno negativnih utjecaja. Čini se da ta neizvjesnost ne zabrinjava previše hrvatske institucionalne ulagače, među kojima prednjače otvoreni investicijski fondovi.

Nastavi čitatiOglas:

Zoran Ilić, direktor Ilirika Investmentsa, naglašava da je riječ o tržištima u razvoju s perspektivom rasta te ne vidi razlog za povlačenje.

"Kapital je kao zec, čim osjeti opasnost pobjegne u šumu, međutim, percepcija analitičara za ta tržišta, osobito Makedoniju, dugoročno gledano vrlo je pozitivna", napominje Ilić. "Tamo smo dionice kupovali vrlo povoljno i nema razloga da sada jeftino prodajemo", pojašnjava.
Ilirika u tom dijelu regije ima uloženo po pet posto od ukupne imovine svojih dvaju fondova (Ilirika Jugoistočna Europa i Ilirika JIE Balanced), a njeni fond menadžeri smatraju da nisu izloženi velikom riziku u slučaju eskalacije sukoba.

"Fondovi su, za razliku od malih ulagača, dugoročni igrači i ne brinu ih toliko povremene korekcije, nego ih gledaju kao prilike za dobru kupnju, pogotovo za kompanije koje imaju kvalitetne fundamentalne pokazatelje poslovanja", smatra Ilić.

Procjene rizika

Hrvoje Japunčić, predsjednik Uprave KD Investmentsa, smatra da se kosovska kriza primarno odražava na tržištima Srbije, djelomično BiH, Makedonije i Crne Gore, dok hrvatsko "osluškuje" razvoj situacije.

"Ipak na tim tržištima unatrag nekoliko mjeseci vidljivo je povlačenje dijela investitora. Fondovi KDa mali su dio imovine uložili u dionice tamošnjih tvrtki koje imaju dugoročniju perspektivu rasta, neovisnu o političkim turbulencijama", ističe Japunčić.

Kristijan Floričić, predsjednik Uprave Aureus Investa, bio je vrlo oprezan te nije želio jasno odgovoriti hoće li, u strahu od krize, njihovi fondovi povlačiti novac uložen u Srbiji i Makedoniji.

"Rizici se moraju mjeriti iz dana u dan, teško mi je ovoga trenutka reći kako će se situacija na kraju rasplesti", kazao je Floričić, pojasnivši da "mora biti optimist zbog prirode posla kojim se bavi".

U Partner kapitalu smatraju da je kriza zapravo šansa za hrvatske ulagače, ali i da će se kriza rasplesti na miran način i uslijedit će rast cijena, što je prilika za zaradu. Procjenjuju da je to dobra prilika za dugoročne ulagače, odnosno fondove koji imaju kapital, jer imaju šansu iskoristiti korekciju na tržištu. Analitičari Partner kapitala smatraju da tržište jugoistočne Europe, osobito Makedonije, Srbije i Crne Gore, ima potencijala, a osobito zanimljivi sektori za ulaganje su građevinarstvo i financijska industrija.
Fima na oprezu

Snage NATO-a, drže, dodatni su jamac koji neće dozvoliti eskalaciju krize.

Prema riječima fond menadžera Danijela Miletića iz Fime (fondovi Fima Maximum i Fima Equity), oni u ovome trenutku pažljivo prate razvoj situacije te ne namjeravaju ni kupovati niti prodavati.

"Oprezni smo, ali ne i zabrinuti, očekujemo mirno rješenje krize", kazao je Miletić. Fima Global Invest je, inače, ulagao u Makedoniji, Srbiji i BiH, no nisu nam željeli otkriti koliko su novca točno uložili. Kazali su samo da je njihov fond Fima Maximum "dosta izložen".

Miletić smatra da je riječ o kratkoročnoj krizi kakve su i ranije izbijale te da nema razloga za uzbunu ni povlačenje s tih tržišta. "Fundamentalni pokazatelji tamošnjih kompanija nisu se promijenili, nego samo oni politički, no to je prolazno", uvjeren je Miletić.
Ivan Rajnpreht, predsjednik Uprave Ceba Investa kaže da njihov fond nije mnogo novca uložilo u regiju, no da ono što jest nemaju namjeru povlačiti.

Opasnost ukalkulirana

"Malo smo smanjili svoje pozicije, ali nema riječi o znatnijem povlačenju", kazao je. I on, kao i ostali sugovornici, vidi potencijala u sektorima poput građevinarstva, financija te prehrambene industrije.

Silvana Milić, analitičarka PBZ Investa ističe da zbog ove situacije ne bi trebalo biti većih iznenađenja. "Razrješavanje statusa Kosova nije novi događaj, već je otprije poznat te bi već trebao biti ukalkuliran u cijene dionica", istaknula je Silvana Milić.
Direktor brokerske kuće Rast Mladen Ostrički optimist je i vjeruje u skori oporavak tržišta, iako ističe da procjene drugih inozemnih ulagača govore da je u ovom trenutku cijela regija pod povećanim rizikom.

samba
13.12.2007., 17:46
Macedonia's economic growth should reach 5 pct this year, next year - IMF
he International Monetary Fund said Macedonia's economic performance has been strong and growth this year and next should reach 5 pct.
The fiscal position continues to strengthen, international reserves are increasing, and central bank interest rates remain low. Despite higher food prices, average inflation should stay low, at around 2 pct this year and 3 pct in 2008, the IMF said.

The government's budget for 2008 will safeguard macroeconomic stability. Despite ambitious plans to cut personal and corporate income taxes, make selective cuts in VAT, increase spending on pensions, public investment in roads and education, and government wages, the budget should deliver the deficit target of 1.5 pct of GDP, the IMF said.

Many structural reforms are also being implemented. The government and central bank have submitted their revised central bank law to the European Central Bank and to the European Commission for review. The new law strengthens the financial soundness of the National Bank of the Republic of Macedonia, and reaffirms the government's commitment to safeguarding the bank's independence, the IMF said.

The energy sector's financial problems are also being addressed. Starting from January, large electricity users will purchase all their needs at market prices, which will remove the need for a budget subsidy to MEPSO, the electricity transmission company

samba
13.12.2007., 17:59
Dobro e,ke ne bide;)

Скопје, 13 декември - Лидерите на најголемите политички партии од власта и опозицијата денеска, на средба во Клубот на пратениците во Скопје, постигнаа согласност околу докомплетирањето на Судскиот совет и за донесување на законите што се приоритетни за ЕУ.

Претставниците од владејачките партии, како што истакна потпретсетаделот на ДПА Имер Селмани, одлучиле да го поддржат предлогот на претседателот Бранко Црвенковски - Насер Ахметагиќ да биде избран за последен член на Судскиот совет. Исто така се договориле со опозицијата да ги усогласат законите што се приоритетни за ЕУ и тие да бидат донесени во првата работна недела во јануари.

Одлучено е нова лидерска средба да се одржи на 21 декември, а дотогаш работни групи од партиите да работат на допрецизирање на законите за ЕУ.

На средбата присуствуваа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ, Никола Груевски, Радмила Шекеринска и Али Ахмети, додека ДПА ја претставуваа потпретседателот Имер Селмани и генералниот секретар Имер Алиу.

На агендата на разговорите беа и Деловникот на Собранието, како и останатите пет од шесте закони за кои премиерот Никола Груевски инсистираше да се донесат до Нова година. Станува збор за законите за енергетика, за градба и градежно земјиште, за лустрација, за концесии и законот за јавно приватно партнерство. Шестиот, Законот за пензиско и инвалидско осигурување, беше донесен на вчерашната собраниска седница.

Претседателите на политичките партии на последната средба одржана на 30 ноември постигнаа договор за законите за Комитетот за односи меѓу заедниците, за Јавното обвинителство и за Советот на јавни обвинители, по што Собранието едногласно ги усвои

ProFit
13.12.2007., 18:00
kolku metri kvadratni ima tuka Granit !? ... ajde airlija rabota... :)

Izraelska firma ja kupi Alumina
------------------------------------------------------------------------
Luksuzen hotel, trgovski centar i delovna zgrada ќe gradi kompanijata Gazit-Gloub od Izrael na lokacijata na koja sega se naoѓa skopska Alumina. Za ovaa cel vo zemjava ќe vložela 100 milioni evra, objavi Sitel.
Kompanijata za izraelskite mediumi soopšti deka planira da izgradi trgovski centar so površina od 60.000 kvadratni metri, a zaedno so hotelot i zgradata so kancelariski prostor, objektite ќe dostignat 90.000 kvadratni metri.
Po četiri neuspešni tenderi, Gazit-Gloub go kupi imotot na Alumina, bez nikakvi obvrski kon fabrikata vo stečaj, dolgovite i rabotnicite. Za toa plati 19 milioni evra. Od ovie pari ќe se pokrijat site dolgovi na nekogašnot aluminiumski gigant.
Namesto za proizvodstvo, kako vo minatoto, sega lokacijata ќe posluži za izgradba na ušte eden uslužen kompleks vo glavniot grad.
Neoficijalno, poznavačite velat deka slična sudbina go očekuva i sosedot na Alumina, ušte eden golem proizvoditel od vremeto na SFRJ, a sega vo stečaj, fabrikata za mebel Treska.
(Total)

samba
13.12.2007., 18:11
Ovo su veoma dobre vesti za nas region.

Конечно крај на долгата институционална криза во Европската Унија, која настана по неуспешните референдуми во Франција и Холандија за донесување на европскиот устав.

Лидерите на 27-те земји членки на унијата ставија потпис на Лисабонскиот договор, документ со кој се врши голема реформа на институциите на Европската Унија.

Унија ќе има претседател со пет годишен мандат, со што ќе се замени сегашниот шест-месечен ротациски систем на раководење. Унијата ќе добие и многу помоќен шеф за надворешни работи.

Се намалува бројот на еврокомесарите, Европската Комисија ќе има 17, наместо досегашните 27 евро-комесари.

Одлуките во иднина ќе се донесуваат со мнозинство, а не едногласно како што беше случај досега и тоа во 50 области во кои се вклучени и правната и полициската соработка, образованието и економската политика.

Консензусот и понатаму ќе биде потребен за надворешната политика на унијата, одбраната, социјалните прашања, даноците и културата.

Со „договорот од Лисабон“ се утврдуваат и правата на граѓаните на ЕУ - слободата на говорот и на вероисповест, но и правото на заштита на образование, колективни договори и чесни и праведни услови за работа.Сенка на историскиот чин за ЕУ фрли одлуката на британскиот премиер Гордон Барун, да не присуствува на самата церемонија на потпишувањето.

Браун настојува да задржи дистанца кон ЕУ и со одбивањето да ја потпише декларацијата за поддршка на заедничките симболи на унијата - знамето и химната.

со „Лисабонскиот договор“ Европската Унија на подолг рок ќе се стабилизира, како урамнотежена структура на поделен национален и наднационален суверенитет.

Останува отворена можноста, во иднина унијата да прерасне во европска федерација со повеќе централизирана политичко-економска и воена власт.

J.B.G.
13.12.2007., 19:42
Џонсон Мети“ со почетна инвестиција од 55 милиони евра и околу 200 вработувања
--------------------------------------------------------------------------------

Скопје, 13 декември (МИА) - Почетната инвестиција на британската компанија „Џонсон Мети“ во земјава ќе биде 55 милиони евра и околу 200 вработувања, а во наредните години се очекува значително зголемување на инвестицијата.

Ова денеска го изјавија премиерот Никола Груевски и Џефри Колин, претставник од „Џонсон Мети“, по средбата во Владата на која е разговарано за деталите поврзани со инвестицијата.

Премиерот Груевски рече дека Владата е подготвена да помогне во сите фази на подготовка и оти компанијата ќе ги добие сите поволности што ги нуди законот.

- Како Влада сме подготвени да помогнеме во сите фази на нивните подготовки. Засега имаме доста добра сорабтока и се надевам дека овој нивни план ќе биде реализиран со точност, рече премиерот Груевски.

Џефри Колин истакна дека првата фаза на инвестиција ќе биде во автомобилската индустрија и оти нивниот бизнис план во наредните седум до 10 години содржи значително зголемување на инвестицијата.

- Македонија е нашиот фокус на инвестирање во автомобилската, хемиската и фармацевтската индустрија во следните години, рече Колин и додаде дека нивните очекувања се дека оваа прва транша претставува иницијална инвестиција.
Причината зошто решиле да инвестираат во Македонија, според Колин, се одредените даночни олеснувања, економијата со ниски трошоци и стратешката положба на земјата.

Изградбата на објектот треба да започне во февруари следната година, а во април-мај 2009 година компанијата треба да стартува со производство. бак/паг/15:02

micomk
13.12.2007., 20:40
“Еуро Еквити Инвест Фонд” e деветтиот инвестициски фонд во Македонија
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=9561&mid=303&tabId=1&tabindex=0

MPinvest
13.12.2007., 21:28
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87309

MPinvest
13.12.2007., 21:30
Брокерската куќа на Стопанска Банка доби забрана за работа во рок од 30 дена

Брокерската куќа на Стопанска Банка доби забрана за работа во рок од 30 дена. Комисијата за хартии од вредност ја санкционираше оти не побарала согласност за ново назначениот директор откако била разрешена претходната директорка.

Воедно комисијата за хартии од вредност ја одобри и првата емисија на должнички хартии од вредност на Прокредит Банка. Банката ќе издаде 5000 обврзници со вкупна вредност од 300 милиони денари. Каматната стапка ќе изнесува 8,4 % годишно. Прокредит Банка ги издава обврзниците за да обезбеди финансиски средства кои ќе ги пласира во кредити. Ова е прва емисија на корпоративни обврзници што ја издава една банка во Македонија.

BET-MAN
13.12.2007., 21:31
Брокерската куќа на Стопанска Банка доби забрана за работа во рок од 30 дена

Брокерската куќа на Стопанска Банка доби забрана за работа во рок од 30 дена. Комисијата за хартии од вредност ја санкционираше оти не побарала согласност за ново назначениот директор откако била разрешена претходната директорка.

Воедно комисијата за хартии од вредност ја одобри и првата емисија на должнички хартии од вредност на Прокредит Банка. Банката ќе издаде 5000 обврзници со вкупна вредност од 300 милиони денари. Каматната стапка ќе изнесува 8,4 % годишно. Прокредит Банка ги издава обврзниците за да обезбеди финансиски средства кои ќе ги пласира во кредити. Ова е прва емисија на корпоративни обврзници што ја издава една банка во Македонија.
Da, vec su kupljene od strane NLB Tutunska...

Sase d grejt
13.12.2007., 23:22
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87309

Lele Gevgelija ce da bude kak Monte Karlo.
Moze Bogdanci kak Monako.
Pa dajte drugarice i drugovi malce poozbilno.

Mr.Cash-2510
14.12.2007., 12:32
Времен прекин на тргувањето со акциите издадени од Металец АД Прилеп

Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје достави допис до Македонската берза АД Скопје во кој се наведува дека друштвото Металец АД Прилеп до ЦДХВ доставил барање за спроведување на корпоративно дејство на поделба на акции.

Берзата беше известена од страна на ЦДХВ дека е донесена одлука од Собранието на акционери на Металец АД Прилеп за поделба на акциите во сооднос 1:12, при што ќе дојде до промена на номиналната вредност на една акција од 51,13 евра на 4,26 евра и зголемување на бројот на издадени акции од 25.997 акции на 311.964 акции.

Од тие причини, заради спроведување на корпоративното дејство, ЦДХВ од Берзата побара прекин на тргувањето со акциите на Металец АД Прилеп во периодот од 17.12.2007 до 19.12.2007 година.

Имајќи го предвид наведеното, Ве известуваме дека во периодот од 17.12.2007 година (понеделник) до 19.12.2007 година (среда) привремено ќе биде запрено тргувањето со акциите издадени од Металец АД Прилеп, со берзанска кратенка МЕТЦ. Тргувањето со овие акции ќе продолжи на 20.12.2007 година (четврток).

Molim da neko ovo preradi iz cirilice u latinici!

ProFit
14.12.2007., 12:58
Времен прекин на тргувањето со акциите издадени од Металец АД Прилеп

....

Molim da neko ovo preradi iz cirilice u latinici!

Vremen prekin na trguvanjeto so akciite izdadeni od Metalec AD Prilep

Centralniot depozitar za hartii od vrednost AD Skopje dostavi dopis do Makedonskata berza AD Skopje vo koj se naveduva deka društvoto Metalec AD Prilep do CDHV dostavil baranje za sproveduvanje na korporativno dejstvo na podelba na akcii.

Berzata beše izvestena od strana na CDHV deka e donesena odluka od Sobranieto na akcioneri na Metalec AD Prilep za podelba na akciite vo soodnos 1:12, pri što ќe dojde do promena na nominalnata vrednost na edna akcija od 51,13 evra na 4,26 evra i zgolemuvanje na brojot na izdadeni akcii od 25.997 akcii na 311.964 akcii.

Od tie pričini, zaradi sproveduvanje na korporativnoto dejstvo, CDHV od Berzata pobara prekin na trguvanjeto so akciite na Metalec AD Prilep vo periodot od 17.12.2007 do 19.12.2007 godina.

Imajќi go predvid navedenoto, Ve izvestuvame deka vo periodot od 17.12.2007 godina (ponedelnik) do 19.12.2007 godina (sreda) privremeno ќe bide zapreno trguvanjeto so akciite izdadeni od Metalec AD Prilep, so berzanska kratenka METC. Trguvanjeto so ovie akcii ќe prodolži na 20.12.2007 godina (četvrtok).

volk
14.12.2007., 15:12
Словенечки “Метеорит“ ќе ја купи битолската фабрика “Монтинг“

Одборот на доверители на Монтинг АД Битола во стечај, донел одлука за прифаќање на понудата на словенечки “Метеорит“ за купување на недвижниот имот на оваа битолска фабрика која повеќе години не е во функција.

Метеорит е водечка словенечка компанија за проектирање, производство и изведба на челични профили и конструкции, која за недвижниот имот на Монтинг АД Битола понуди 1,8 милиони евра.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=19664&kategorija=2

Izgleda Metalec ke ima konkurencija vo delot na celicni konstrukcii.

ProFit
17.12.2007., 09:35
Za četiri meseci „Telekom“ dvojno go zgolemi brojot na korisnici na ADSL

Za nepolni 4 meseci otkako „Makedonski telekomunikacii“ gi namali cenite na uslugata ADSL, brojot na korisnici porasnal za rečisi 100 otsto. Pred da se korigiraat cenite, vo septemvri kompanijata imala 20.000 korisnici na ADSL, a po namaluvanjeto ima vkupno 44.000 pretplatnici na ADSL. Znači, „Telekom“ pridobil 24.000 novi korisnici za četiri meseci, što e rekord ako se ima predvid deka brojkata e zgolemena dvojno.

Od kompanijata velat deka porastot na korisnici na ADSL se dolži na site možni aspekti, odnosno dobrata ponuda koja e prisposobena na različnite potrebi na graѓanite, kvalitetot na uslugata i prifatlivite ceni. Spored nadležnite od „Telekom“, graѓanite podnednakvo se interesiraat kako za ADSL- paketite, taka i za ponudata koja pokraj širokopojasen Internet vklučuva i personalen kompjuter.

No, eden od glavnite faktori za porastot na pretplatnici, e i nagradnata igra koja predizvikuva golem interes. Taa započna na 5 noemvri i ќe trae do 27 dekemvri, a glavnata nagrada e avtomobil „ford mondeo“, što može da go osvojat site koi ќe sklučat nov dogovor za Maks ADSL-internet paket. Pokraj „ford mondeo“, sekoja nedela „Telekom“ dodeluva i 32 LCD- televizori. Izvlekuvanjeto na dobitnikot na avtomobilot ќe bide na 27 dekemvri. (V.G.)

why
17.12.2007., 10:39
Mala anketa: koj ke bide pojak vo NATO: SAD ili Grcija? ke ne pokani li SAD bez smena na ime, ili Grcija ke stavi veto? Prasanjeto e znacajno- kojnae kolku ke padnat akciite ako ne vlezeme vo NATO naskoro? Ionaka site regionalni investitori sega se uplaseni od Kosovo, uste ova im fali, a za domasnite panicari da ne zboruvame.

Adv.Lexy
17.12.2007., 10:41
Why, mislam deka imas sustinska greska vo dilemata.
Koj ke bide pojak SAD ili Grcija(EU) zosto se cini deka po poslednata sredba vo Portugalija EU(so cesni isklucoci) zastana(la) zad Grcija.
1993 pretsedavac na EU - Potrugalija, (lisabonska) Deklaracija za promena na imeto na RM.
2007 pretsedavac na Eu - portugalija, povik za kompromis (od mak. strana) za imeto na RM.

why
17.12.2007., 10:55
ok, dilemata SAD ili EU e uste postrasna po makedonskite akcii

why
17.12.2007., 11:01
eve betonskite akcioneri mislat nema da vlezeme

Adv.Lexy
17.12.2007., 11:02
Dokolku znaeme vistinski da se organizirame kako drzava i luge i ne bi bila tolku strasna taa dilema. Mozebi vo pocetokot ke bide tesko no ponatamu ako nie samite si gradime opstestvo i zakoni koi ke ni nosat progres i ekonomski razvoj nema pricina za strav.
Ama za toa treba luge so vizija i so OO.

why
17.12.2007., 11:07
zboram za eventualna depresija kaj rajata i investitorite, tuka nema vlijanie organizacija ili drugi prasanja, tuku stravot od bezbednosna neizvesnost i nestabilnost koja bi traela podolku oskolku sto moze da pretpostavime

ProFit
17.12.2007., 11:17
nema tuka nisto strasno so biznisot, ... Kaj grcite sme go dale pod kirija gzo* i nikade ne figuriraat kako neppozelni vo nasiot sistem tie se faci...!!?? za seto toa da bide taka sekoj vikend vo kolona vo redica cekame kulturno na nivnata granica za da im kesirame $$ neknji ja imase matematikata na kanal5... : )))
Skopska faca e toj sto bil vo Grcka na more (iako go dupcele tamu grckite cigani i seljaci...) Taka da ednas godisno gi finansirame site ovie Grcki problemii... pa ti vidi posle toa OKTA, Cementarnica, Alfa banka, Ote, itd itd... sega veke e docna, sega mu cucis na cicoo... :cool:

Adv.Lexy
17.12.2007., 11:47
Ja sam u grckoj bila 3 puta. Zadnji put 1996, kad sam zamolila jednu grkinju u Solunu da me slika pored beazkule. Kad me je pitala odakle sam, ja sam joj rekla From Macedonia. Glupaca je zelela da mi baci kameru, a ja sam joj rekla "Solun is ours". Pobegla je.

:)

dirty old man
17.12.2007., 12:17
Ja sam u grckoj bila 3 puta. Zadnji put 1996, kad sam zamolila jednu grkinju u Solunu da me slika pored beazkule. Kad me je pitala odakle sam, ja sam joj rekla From Macedonia. Glupaca je zelela da mi baci kameru, a ja sam joj rekla "Solun is ours". Pobegla je.

:)

I jas ne sum bil odamna tamu, niti mi se ide. Samo da se nadovrzam na tebe, zadniot pat koga bev vo Hellass, na granica me prašuva carinikot kade idam, jas onaka bez ni trunka razmisluvanje ili želba za provokacija mu velam "vo Solun". Koga popizde čičeto... nema Solun, Thessaloniki e toa! Malku faleše da me vrati i od togaš navistina gi zamraziv.

P.S. Koga glupačata pobegnala od tebe, mora nešto mnogu da ja isplašilo... :biggrin: I bez lutenje te molam.:)

Adv.Lexy
17.12.2007., 12:51
....

P.S. Koga glupačata pobegnala od tebe, mora nešto mnogu da ja isplašilo... :biggrin: I bez lutenje te molam.:)

zaboraviv da kazam deka bevme 5 drugarki na izlet.:biggrin:

kirek2
17.12.2007., 14:06
a nie da gi zezneme grcive po naski. da smenime ime kako sto sakaat, da vlezeme vo Nato i posle pak da si go vratime MAKEDONIJA! Toa bi bilo tipicno po nase! Da im napravime edna kec u dva pobeda :) toa ke gi napizdi jako, ama koj gi ebe!

makedonce
17.12.2007., 15:55
Ukrainski multimilijarder ulazi u Beton.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=19807&kategorija=2

dil121
18.12.2007., 04:45
Се подготвува теренот за влез на конкуренција во железничкиот сообраќај. Освен државната железница, патнички и товарен сообраќај ќе можат да вршат повеќе компании.

Токму товарниот сообраќај е атрактивен за фирмите, особено за оние кои своите стоки ги превезуваат со железницата. Тоа ќе им го олесни бизнисот. Наместо да и плаќаат на железницата, превозот сами ќе го вршат.

Правилникот за старт на конкуренцијата е веќе подготвен. Се чека на Агенцијата за железнички сообраќај, од каде ќе се добиваат лиценци за работа. Според информации на А1, дел од домашните компании веќе се подготвуваат, прават анализи и пресметки за влез во овој бизнис.

Неодамна МЖ се подели на два дела - Инфраструктура, што останува во раце на државата, и Транспорт, што треба да се приватизира. Интерес за купување на овој високо профитабилен дел со транспорт на тешка стока веќе пројавија повеќе домашни, но и странски компании.

Сега се отвора нова можност, фирмите да влезат во овој бизнис без да го купат транспортниот дел. Ова, според познавачите, ќе влијае на интересот кај компаниите за купување на транспортниот дел што произлезе од Македонски железници.

globalinvest
18.12.2007., 11:56
mnogu se zborase deka priemot vo NATO mnogu ke bide pozitiven za MSE?neznam zasto vo tolkava mera no eve
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=19831&kategorija=7

dimges
18.12.2007., 16:30
mnogu se zborase deka priemot vo NATO mnogu ke bide pozitiven za MSE?neznam zasto vo tolkava mera no eve
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=19831&kategorija=7

..>>jas mislam se e relativno, naprimer bacuska e sega najgolem ekonomski gigant vo svetot, a toj mnogu ne go mirisa NATO

AlPro
19.12.2007., 14:40
Новост
Наскоро промоција на првите инвестициски советници во Република Македонија

На 26 декември 2007 (среда), Комисијата за хартии од вредност ќе ги промовира првите инвестициски советници во Република Македонија.
Настанот ќе се одржи во Хотел Холидеј Ин,сала Милениум 2,Скопје со почеток во 12:30 часот.
Откако успешно ја завршија Првата обука што ја организираше Комисијата за хартии од вредност, кандидатите ќе добијат Уверение за положен стручен испит за инвестициско советување.
Токму, инвестициските советници како експерти од оваа област ќе ги советуваат клиентите при купување и продавање акции и обврзници, со цел правилно да ги инвестираат своите средства.
Од 123-те кандидати кои ја следеа Обуката за инвестициско советување, стручниот испит го положија 79 лица. Ова е нова професија на пазарот на капитал во нашата земја.
На манифестацијата, ќе биде промовиран и ,,Водич за разбирање на инвестициските фондови “ што ја изработи Комисијата за хартии од вредност во соработка со USAID.

------------------------

Novost
Naskoro promocija na prvite investiciski sovetnici vo Republika vo Republika Makedonija.

Na 26 Dekemvri 2007 (sreda), Komisijata za hartii od vrednost ke gi promovira prvite investiciski sovetnici vo Republika Makedonija.
Nastanot ke se odrzi vo Hotel Holidej In, sala Milenium 2, Skopje so pocetok vo 12:30 casot.
Otkako uspesno ja zavrsija Prvata obuka sto ja organizirase Komisijata za hartii od vrednost, kandidatite ke dobijat Uverenie za polozen strucen ispit za investicisko sovetuvanje.
Tokmu, investiciskite sovetnici kako eksperti od ovaa oblast ke gi sovetuvaat klientite pri kupuvanje i prodavanje akcii i obvrznici, so cel pravilno da gi investiraat svoite sredstva.
Od 123-te kandidati koi ja sledea Obukata za investicisko sovetuvanje, strucniot ispit go polozija 79 lica. Ova e nova profesija na pazarot na kapital vo nasata zemja.
Na manifestacijata, ke bide promoviran i "Vodic za razbiranje na investiciskite fondovi" sto ja izraboti Komisijata za hartii od vrednost vo sorabotka so USAID.

dimges
19.12.2007., 21:46
Новост
Наскоро промоција на првите инвестициски советници во Република Македонија

На 26 декември 2007 (среда), Комисијата за хартии од вредност ќе ги промовира првите инвестициски советници во Република Македонија.
Настанот ќе се одржи во Хотел Холидеј Ин,сала Милениум 2,Скопје со почеток во 12:30 часот.
Откако успешно ја завршија Првата обука што ја организираше Комисијата за хартии од вредност, кандидатите ќе добијат Уверение за положен стручен испит за инвестициско советување.
Токму, инвестициските советници како експерти од оваа област ќе ги советуваат клиентите при купување и продавање акции и обврзници, со цел правилно да ги инвестираат своите средства.
Од 123-те кандидати кои ја следеа Обуката за инвестициско советување, стручниот испит го положија 79 лица. Ова е нова професија на пазарот на капитал во нашата земја.
На манифестацијата, ќе биде промовиран и ,,Водич за разбирање на инвестициските фондови “ што ја изработи Комисијата за хартии од вредност во соработка со USAID.

------------------------

Novost
Naskoro promocija na prvite investiciski sovetnici vo Republika vo Republika Makedonija.

Na 26 Dekemvri 2007 (sreda), Komisijata za hartii od vrednost ke gi promovira prvite investiciski sovetnici vo Republika Makedonija.
Nastanot ke se odrzi vo Hotel Holidej In, sala Milenium 2, Skopje so pocetok vo 12:30 casot.
Otkako uspesno ja zavrsija Prvata obuka sto ja organizirase Komisijata za hartii od vrednost, kandidatite ke dobijat Uverenie za polozen strucen ispit za investicisko sovetuvanje.
Tokmu, investiciskite sovetnici kako eksperti od ovaa oblast ke gi sovetuvaat klientite pri kupuvanje i prodavanje akcii i obvrznici, so cel pravilno da gi investiraat svoite sredstva.
Od 123-te kandidati koi ja sledea Obukata za investicisko sovetuvanje, strucniot ispit go polozija 79 lica. Ova e nova profesija na pazarot na kapital vo nasata zemja.
Na manifestacijata, ke bide promoviran i "Vodic za razbiranje na investiciskite fondovi" sto ja izraboti Komisijata za hartii od vrednost vo sorabotka so USAID.

.. koj ke gi plaka ovie sovetnici ?
..ke znaat li zosto zemaat plata ??

AlPro
20.12.2007., 01:41
.. koj ke gi plaka ovie sovetnici ?
..ke znaat li zosto zemaat plata ??

Investitorite ke gi plakaat sovetnicite. Znaci sekoj sto saka da investira, moze da angazira sovetnik.
Site ke znaat zosto sovetnikot zema plata bidejki plata = sovet. Kolku podobar, postrucen i poazuren sovet, tolku pogolema plata (ili nadomestok, provizija). Pogolem prihod za investitorot = pogolema plata za sovetnikot.

Investiciskite sovetnici mozat da rabotat, megu drugoto, vo Drustva za investiciono sovetuvanje, Drustva za upravuvanje so (investiciski, privatni, penziski, itn) fondovi, itn...

Ah da, so noviot predlog zakon se predlaga nov naziv za ovie strucnaci: Portfolio Menadjeri.

jove_yu
20.12.2007., 01:46
Investitorite ke gi plakaat sovetnicite. Znaci sekoj sto saka da investira, moze da angazira sovetnik.
Site ke znaat zosto sovetnikot zema plata bidejki plata = sovet. Kolku podobar, postrucen i poazuren sovet, tolku pogolema plata (ili nadomestok, provizija). Pogolem prihod za investitorot = pogolema plata za sovetnikot.

Investiciskite sovetnici mozat da rabotat, megu drugoto, vo Drustva za investiciono sovetuvanje, Drustva za upravuvanje so (investiciski, privatni, penziski, itn) fondovi, itn...

Ah da, so noviot predlog zakon se predlaga nov naziv za ovie strucnaci: Portfolio Menadjeri.

jel ima istina u to da su skoro svi pali na ispit pa posle se bunili da ispit bio tezak, onda Sec morao progledati kroz prste pa rekli "Ma dobri ste vi bili niste pali tako vam je samo izgledalo"

makedonce
20.12.2007., 02:19
jel ima istina u to da su skoro svi pali na ispit pa posle se bunili da ispit bio tezak, onda Sec morao progledati kroz prste pa rekli "Ma dobri ste vi bili niste pali tako vam je samo izgledalo"

Nemogu da potvrdim ili demantiram to sto si ti pitao-odgovorio, samo bi nadopunio tvoj post.
Znam da i na ovaj forum ucestvuju aktivno/pasivno nekoliko novi investicioni savjetnici, pa zato i koristim priliku da im se obratim.
Najpre, cestitke svima koji su ucestvovali i zavrsili ovaj trening.

Oni su odradili prvi deo posla i presli u jednu visu kategoriju. Mada, za razliku od drugog posla, ovde je najbitnija prakticna obuka, jer posledice nisu samo po njima. Odgovornost koju nose je vrlo velika. Implementirati u praksu ono sto su naucili je jedan tezi zadatak pogotovo u ovakve uslove. Ipak, dobro je sto ova kategorija (educiranih savjetnika) pocinje sa radom na MSE jer koristeci njihove usluge, smanjuje se investiciski rizik.
A kako sam i na drugo mesto rekao, koliko platis toliko nazad dobijes. To je cjena uspjeha.
Pozdrav i Srecno.

vikser
20.12.2007., 02:32
Nemogu da potvrdim ili demantiram to sto si ti pitao-odgovorio, samo bi nadopunio tvoj post.
Znam da i na ovaj forum ucestvuju aktivno/pasivno nekoliko novi investicioni savjetnici, pa zato i koristim priliku da im se obratim.
Najpre, cestitke svima koji su ucestvovali i zavrsili ovaj trening.

Oni su odradili prvi deo posla i presli u jednu visu kategoriju. Mada, za razliku od drugog posla, ovde je najbitnija prakticna obuka, jer posledice nisu samo po njima. Odgovornost koju nose je vrlo velika. Implementirati u praksu ono sto su naucili je jedan tezi zadatak pogotovo u ovakve uslove. Ipak, dobro je sto ova kategorija (educiranih savjetnika) pocinje sa radom na MSE jer koristeci njihove usluge, smanjuje se investiciski rizik.
A kako sam i na drugo mesto rekao, koliko platis toliko nazad dobijes. To je cjena uspjeha.
Pozdrav i Srecno.

evo ti pitanje kroz primjera....... idem ja kod nekog savijetnika u septembru i dam njemu 50000eura i kazem da za tri mijeseca hocu da imam dobitak od recimo 20%.......platim za uslugu koja je dogovorena recimo 5% od ukupne sume...........i eto dodje 20 decembar i ja ostvarim zagubu od 30%

pitanje .......sto u tom slucaju?.........jel ce mi savijetnik vratiti onih 5% sto sam mu dao i platiti mi dopunu zato sto me je grijesno savijetovao........il .....pojela maca....pa bude ono .....ajmo slijedeci:eek:

ps....svaka cast deckima za naobrazbu i trening sesije.........al to je po meni "prodali ti OO za bubrege".......

ps.2 nije mi cilj da nekoga naljutim vec moje subjektivisticno glijedanje na to........a mozda i grijesim........dapace ak imaju neko insajderko info sto je po zakonu kaznjivo

Marlon
20.12.2007., 02:41
Postati investicijski savjetnik na kursu je isto kao i postati neurohirurg na dvonedenljnom seminaru u Ohridu.
Ajme majko moja ako mi takav vodi portfolio, ha ha ha :thumbsup:

vikser
20.12.2007., 02:43
Postati investicijski savjetnik na kursu je isto kao i postati neurohirurg na dvonedenljnom seminaru u Ohridu.

............bravo:thumbsup:.......vidis kako "matematicki" si skratio moj prijethodni post u dvije recenice:thumbsup::biggrin:

makedonce
20.12.2007., 02:55
evo ti pitanje kroz primjera....... idem ja kod nekog savijetnika u septembru i dam njemu 50000eura i kazem da za tri mijeseca hocu da imam dobitak od recimo 20%.......platim za uslugu koja je dogovorena recimo 5% od ukupne sume...........i eto dodje 20 decembar i ja ostvarim zagubu od 30%

pitanje .......sto u tom slucaju?.........jel ce mi savijetnik vratiti onih 5% sto sam mu dao i platiti mi dopunu zato sto me je grijesno savijetovao........il .....pojela maca....pa bude ono .....ajmo slijedeci:eek:

ps....svaka cast deckima za naobrazbu i trening sesije.........al to je po meni "prodali ti OO za bubrege".......

ps.2 nije mi cilj da nekoga naljutim vec moje subjektivisticno glijedanje na to........a mozda i grijesim........dapace ak imaju neko insajderko info sto je po zakonu kaznjivo

Razumeo. Potpuno si u pravu. A nije to slucaj samo ovde.
Primer1: Kako moze Notar da zaveri kupoprodazni dogovor vredan vise nego kapitala koji posedjuje? Koliko ljudi NOTARSKI kupili stan pa preko noci ostali bez njega?
Primer2: Ides kod lekara, kazes neosjecam se dobro molim za pregled.
OK, on pogleda i kaze: uzmi taj i taj lek, di kuci i kontrola nakon 7 dana.
Kad se jedva dovuces nakon 3 dana natrag u doktorsku rezidenciju on tebe saceka sa vec spremno alibi: pa dobro, ovaj ljek tvoj organizam ne podnosi bas dobro, ajmo sad probat sa ovaj novi". :eek:
p.s. ovo je primer iz prakse.

Razlika izmedju ova dva primjera je: Jeftino je sve sto se kupuje sa novac.

Neverujem da postoji zastitni mehanizam od individualne savjetnike, notare i druge sl. profesije. Kad je rec o udruzenja, tu se mozda moze razviti neki sistem sa deponiranje kapitala u cilj "stecajna masa". Sacekajmo da nam praksa pokaze.

vikser
20.12.2007., 03:10
Razumeo. Potpuno si u pravu. A nije to slucaj samo ovde.
Primer1: Kako moze Notar da zaveri kupoprodazni dogovor vredan vise nego kapitala koji posedjuje? Koliko ljudi NOTARSKI kupili stan pa preko noci ostali bez njega?
Primer2: Ides kod lekara, kazes neosjecam se dobro molim za pregled.
OK, on pogleda i kaze: uzmi taj i taj lek, di kuci i kontrola nakon 7 dana.
Kad se jedva dovuces nakon 3 dana natrag u doktorsku rezidenciju on tebe saceka sa vec spremno alibi: pa dobro, ovaj ljek tvoj organizam ne podnosi bas dobro, ajmo sad probat sa ovaj novi". :eek:
p.s. ovo je primer iz prakse.

Razlika izmedju ova dva primjera je: Jeftino je sve sto se kupuje sa novac.

Neverujem da postoji zastitni mehanizam od individualne savjetnike, notare i druge sl. profesije. Kad je rec o udruzenja, tu se mozda moze razviti neki sistem sa deponiranje kapitala u cilj "stecajna masa". Sacekajmo da nam praksa pokaze.

vidi ovako ......mozda u ove kasne sate i ja se uplinjem u nesto sto nikad nece biti moj domen al........to moze biti dobro samo u jednom slucaju i nikako drugacije (moje misljenje)........ak je taj/ta neki dobar savijetnik onda nadje investe il mentore koje ce otvoriti neki fond koji mora da se osigura u drzavi i koji ce mi garantirati dobit minimum 1% vise od najvise kamatne stope neke banke za to vrijeme dok sam dao novac.....e sad od taj procenat pa nagore......"moj savijetnik" moze dobiti 10% od cistog mog dobitka................e ako se tako igra onda ja mu prvi dajem moj novac.....al necu nikad dati "da budem slijedeci" il da mu ja sa svojim novcem placam stecanje njegovog iskustva i njegove grijeske...................neznam mozda i grijesim:biggrin:

micomk
20.12.2007., 03:15
Берзите од регионот заеднички ќе привлекуваат инвеститори
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9E4397FF71E6E04D9CBD9A209116FC07

why
20.12.2007., 10:37

Obukata ne traese dve nedeli, tuku 5 meseci, cetiri dena nedelno, nad 280 casa i po fond na casovi bese poobemna od magisterski studii. Ispitite traeja 4 meseci. Ako ste bile spremni da vlozite 9 meseci od vasiot zivot, ke ste dobiele i vie, zatoa ne go potcenuvajte tugjiot trud. Generalno, se slozuvam deka bez praksa diplomata e ko sekoja druga diploma - teoretska osnova za deluvanje i rabotenje.

Marlon
20.12.2007., 10:53
Obukata ne traese dve nedeli, tuku 5 meseci, cetiri dena nedelno, nad 280 casa i po fond na casovi bese poobemna od magisterski studii. Ispitite traeja 4 meseci. Ako ste bile spremni da vlozite 9 meseci od vasiot zivot, ke ste dobiele i vie, zatoa ne go potcenuvajte tugjiot trud. Generalno, se slozuvam deka bez praksa diplomata e ko sekoja druga diploma - teoretska osnova za deluvanje i rabotenje.

Majko moja, čak 5 meseci, auuu. :biggrin:
Al neka, treba početi od negde, možda i izađe neko dobar.

why
20.12.2007., 11:10
sam si znaes deka si 5 meseci se na se na berza. a na obukata odea i nekolku domasni milioneri, koi istite gi napravile za nekolku godini na berza, znaci imaat od tebe poveke staz.

why
20.12.2007., 11:11
da nema zabuna, zboram za milioneri vo evra

Marlon
20.12.2007., 11:18
sam si znaes deka si 5 meseci se na se na berza. a na obukata odea i nekolku domasni milioneri, koi istite gi napravile za nekolku godini na berza, znaci imaat od tebe poveke staz.

Moj staž nisam ni s kim merio, upoređivanje nije fer.
Znanje je znanje, a diploma je diploma.
Taj kurs je bio za diplomu.
Ko veruje u suprotno, jaka mu duša, a bogme i portfolio.

Adv.Lexy
20.12.2007., 11:39
Ja sam pre godinu i po dana kad su kursevi poceli upoznala dvojcu nadeznih kandidata sa invvest. savjetnike.
obojca su isli na kurs po engleski jezik u skoli jedne moje prijateljice.
Jedan je citao engleski "Aj vant tu sej maj nejm iz Bla Bla"
drugi kad je pisao pisao je d umesto the, sori umesto sorry itd itd.....

Nisam sigurna dali su oni u kategoriju koju je Jove spomenuo, ali iskreno sa 5 mes. kursem tesko.
Why. nemoguce je dobiti znanje na razini magisteriuma za samo 5(ili 9meseci). Ni ovde ni bilo gde. (osim na FON/EU-RM)
Ako cemo tako, ja sam stazirala 24 meseca da bi dobila pravo da polazem pravosudni ispit. ispiti su trajali godinu dana i opet imam situacije u koje se sama sebe upitam dali mogu reci za znam SVE sto mi je potrebno????

why
20.12.2007., 11:40
diploma e uslov za zakonsko obavuvanje dejnost ,,investiciono sovetuvanje,, i ,,upravuvanje so fondovi,,.

dimges
20.12.2007., 11:43

..> kompletno promasena rabota..aj da vidam koj ke gi angazira.. imase i na Ekonomski fakultet " Virtuelna" berza , nekoj studenti ostvarija "virtuelna" zarabotka i dobija nagradi, lesno bese togas koga berzata odese samo UP !!

why
20.12.2007., 11:48
adv.Levy, zborev za fond na casovi. dobro znaeme, deka nasite magisterski kandidati retko i da odat na casovi. za razlika od toa, predavanjata za sovetnici bea sekogas masovno poseteni, i vo golem del slusatili bea berzanski igraci, pa vo najvrukite berzanski meseci-mart, april, maj, avgust, septemvri- mavavme na berza, trcavme po brokeri i banki, pa na predavanja, pa na ispiti. ne sakam nekoj da go devalvira seto toa.

Adv.Lexy
20.12.2007., 11:50
Daleku od toa da se devalvira necii trud, no ne treba ni da se glorificira.
Jas rekov deka ne se soglasuvam samo za toa deka imaat nivo na magisterski.
Inaku sekoja cest za toj sto ima sertifikat (ili kako i da se narekuva tocno).

Marlon
20.12.2007., 11:54
Why, čestito diploma! :thumbsup:

Adv.Lexy
20.12.2007., 11:55
Why, čestito diploma! :thumbsup:
Dur ne pocasti nema cestito. :biggrin:

why
20.12.2007., 11:58
ke castam koga ke mi pomine registracijata vo sec za duf i fond, pokaneti se site Fala za cestitkite, da vi se vrati i na vas

Ivi
20.12.2007., 12:13
adv.Levy, zborev za fond na casovi. dobro znaeme, deka nasite magisterski kandidati retko i da odat na casovi. za razlika od toa, predavanjata za sovetnici bea sekogas masovno poseteni, i vo golem del slusatili bea berzanski igraci, pa vo najvrukite berzanski meseci-mart, april, maj, avgust, septemvri- mavavme na berza, trcavme po brokeri i banki, pa na predavanja, pa na ispiti. ne sakam nekoj da go devalvira seto toa.

Ne bi se slozila so tebe deka postdiplomcite ne gi sledat predavanjata , ili pak mozebi mojata generacija beshe iskluchok????????/
A vo odnos na vashite predavanja i trudot shto ste go vlozile , neznam zoshto tolku se navredi, nikoj ne ni rece daka ne ste vlozile trud tuku deka so kurs od 5 meseci ne moze da se ocekuva nekakva senzacija vo odnos na spremnosta za pravenje analizi, a ushte pomalu deka izlegoa kvalitetni analitichari.
Praksata e golema rabota momce, toa od lichno iskustvo ti go zboruvam.
Sekoja cest za iskluchocite, ako voopshto vo momentov gi ima.
p.s. Cestito diploma, vikaj na pijachka :thumbsup:

zoraxe
20.12.2007., 12:21
Licno, meni taj "kurs" izgleda primamljivo i zelio bih da dobijem tu diplomu. Svaka diploma ima svoju vrednost, mada je u pocetku malo korisna i treba praksa. Ako neko ima iskustvo sa berzom recimo u zadne 2-3 godine, a sad ima i diplomu, to svakako nije za potcenjivanje. A ako se je sad ispilio, dzabe mu je diploma.
Kad budem imao vremena u zivotu mozda bi posetio kurs od 9 meseci. Samo me interesuje kolko kosta ta diploma, t.j. kurs?
Pozdrav i cestitke za why.

LesterMKD
20.12.2007., 12:22
Adv. Lexy, sekoja cest na polozeniot pravosuden ispit i na pokazanata zagrizenost za licenciranite investicioni sovetnici, no spiningot od tvoja strana za tezinata na pravosudniot ispit ne drzi.
Potrebno e samo 2 godini raboten staz na pravni raboti za da se steknes so pravo da polagas pravosuden ispit. Ispitite ne traat cela godina, tuku maximum 6 meseci, odnosno 3 sesii.
Ako si dobar i kvaliteten pravnik istiot ke go polozis vo maximum 2 sesii.
Ispitot za investicioni si imase svoja tezina, kako so intenzitetot na predavanjata, taka i so tezinata na ispitnite prasanja. Dali ke izlezat kvalitetni kadri za rabota kako portfolio manageri e prasanje na sposobnosta na lugjeto i bezmilosniot pazar na kapital.
Gresno e da gi generalizirate rabotite i ti i marlon. Ako sakate da ocrnite nekogo ili da gi omalovazite negovite dostignuvanja, pravete go toa na drugo mesto i nasocete ja vasata zavist kon nekoja druga profesija. Ostavete gi lugjeto da se pokazat sto i kolku naucile "od dvonedelnata obuka vo Ohrid".
Pozdrav

samba
20.12.2007., 12:30
A da kazevte nekoja novost za Makedonija:confused:,aj gitla na bez cenzura,pa tamu pukajte se za diplomi i edukacija.:mad:

why
20.12.2007., 12:34
Povtoruvam deka na obukata odea i nekolku domasni milioneri vo evra, koi istite gi napravile so nekolkugodisna praksa i analizi na kompaniite i trguvanjeto na makedonskata berza, i samoinicijativno proucuvale domasna i stranska literatura, vesnici, sajtovi, i najvazno e deka istoto i denes go pravat, i odat po akcionerski sobranija, i ponekade menjaat upravni odbori, i veke upravuvaat milionski sumi, i ke se trudat da gi pravat tie raboti se dodeka se megu zivite, zatoa sto osetile sto e uspeh i glavno rabotat driven by success.

mihail
20.12.2007., 12:39

Dali ste za to vreme imali i praktichnu nastavu kako uzdignuti a zatim unishtiti berzu?

Pozdrav!

Adv.Lexy
20.12.2007., 12:40
Adv. Lexy, sekoja cest na polozeniot pravosuden ispit i na pokazanata zagrizenost za licenciranite investicioni sovetnici, no spiningot od tvoja strana za tezinata na pravosudniot ispit ne drzi.
Potrebno e samo 2 godini raboten staz na pravni raboti za da se steknes so pravo da polagas pravosuden ispit. Ispitite ne traat cela godina, tuku maximum 6 meseci, odnosno 3 sesii.
Ako si dobar i kvaliteten pravnik istiot ke go polozis vo maximum 2 sesii.
Ispitot za investicioni si imase svoja tezina, kako so intenzitetot na predavanjata, taka i so tezinata na ispitnite prasanja. Dali ke izlezat kvalitetni kadri za rabota kako portfolio manageri e prasanje na sposobnosta na lugjeto i bezmilosniot pazar na kapital.
Gresno e da gi generalizirate rabotite i ti i marlon. Ako sakate da ocrnite nekogo ili da gi omalovazite negovite dostignuvanja, pravete go toa na drugo mesto i nasocete ja vasata zavist kon nekoja druga profesija. Ostavete gi lugjeto da se pokazat sto i kolku naucile "od dvonedelnata obuka vo Ohrid".
Pozdrav

Prv post kako MSE(denovive) golem obrt mal promet.
Izvini ama nitu e nekoj ocrnet nitu e nekoj omalovazen.
Generaliziranjeto go imas kaj sebe,a zavista po pravosudniot ispit jas ne mozam da ti ja popravam.
Vprocem samiot si kaza, kvalitetni kadri ke izlezat kako rezultat na nivnata rabota, a ne na forumov ili ispitite.
Ustvari, da ne se prepozna be ti u angliskiot?????:eek:

vikser
20.12.2007., 12:44
.......ljudi moji ........pa daj bre cistitajte ljudima diplome i ostavite da ljudi rade i steknu iskustvo........................za neko vrijeme ak se neko pokaze i garantuje sa nesto opipljivo mozda ce i netko od nas postati njihov klijent........bum vidjeli:thumbsup:

ps......najvijerovatnije i medju njih imace netko tko je pamijetan i tko ce evoluirati u dobrog savijetnika
ps......il otvorite novu temu .....il poslusajte sambu

why
20.12.2007., 12:48
Dali ste za to vreme imali i praktichnu nastavu kako uzdignuti a zatim unishtiti berzu?

Pozdrav!

nekoi do nas si imaat prakticna nastava sekoj den, osobeno sto pola od sovetnicite se i brokeri po brokerskite kuki. berzata ne e unistena, tuku e koregirana poradi politickata kriza na balkanot i naduenosta na nekoi akcii.

LesterMKD
20.12.2007., 12:49
Naprotiv, nemam zavist za pravosudniot, go poloziv uste vo 2005 godina.
Kursevite angliski gi zavrsiv uste vo osnovno, sigurno ne sum bil kaj tvojata prijatelka.
I ne znam od kade zakluci deka jas generaliziram nesto.
Ne sakav da se pretvori ovaa diskusija vo nepotrebno gubenje na vreme. Izvini ako te navrediv so bilo sto.
Pozdrav koleske pravnicke :thumbsup:

why
20.12.2007., 13:01
.......ljudi moji ........pa daj bre cistitajte ljudima diplome i ostavite da ljudi rade i steknu iskustvo........................za neko vrijeme ak se neko pokaze i garantuje sa nesto opipljivo mozda ce i netko od nas postati njihov klijent........bum vidjeli:thumbsup:

ps......najvijerovatnije i medju njih imace netko tko je pamijetan i tko ce evoluirati u dobrog savijetnika
ps......il otvorite novu temu .....il poslusajte sambu

za makedonija...mi izgleda kako da stranskite investitori vo posledno vreme sakaat se ili nisto- celi kompanii kupuvaat nasproti politickata kriza-SAVA TABAK, TRIGLAV-VARDAR, IMB, IPB, SILEKS BANKA, POSTENSKA BANKA, NASTO, BUCEN KOZJAK, JOHNSON METI, JOHNSON CONTROL, KABLI NEGOTINO, denes vo Kosovo Nlb si kupil 26% vo Kazabank po opciski dogovor od Faktor banka. OVA SE INVESTICII VO POSLEDNIVE DVA MESECI!!! nasproti toa, malite vlozuvaci vo fondovite-MPBalkan, FIMA si gi baraat parite, pa fondovite prodavaat i na MSE, sto e demokratski, neli. Da sme zivi i zdravi!

vikser
20.12.2007., 13:06
za makedonija...mi izgleda kako da stranskite investitori vo posledno vreme sakaat se ili nisto- celi kompanii kupuvaat nasproti politickata kriza-SAVA TABAK, TRIGLAV-VARDAR, IMB, IPB, SILEKS BANKA, POSTENSKA BANKA, NASTO, BUCEN KOZJAK, JOHNSON METI, JOHNSON CONTROL, KABLI NEGOTINO, denes vo Kosovo Nlb si kupil 26% vo Kazabank po opciski dogovor od Faktor banka. OVA SE INVESTICII VO POSLEDNIVE DVA MESECI!!! nasproti toa, malite vlozuvaci vo fondovite-MPBalkan, FIMA si gi baraat parite, pa fondovite prodavaat i na MSE, sto e demokratski, neli. Da sme zivi i zdravi!

eto vidis Tutunska danas kupila il kupice i 30% dionice od prokredit banke:biggrin::thumbsup:

mk_trejader
20.12.2007., 13:25
eto vidis Tutunska danas kupila il kupice i 30% dionice od prokredit banke:biggrin::thumbsup:

obveznice ... gresan oglas su dali

Andrej
20.12.2007., 14:01
obveznice ... gresan oglas su dali

Fakti!!
ProCreditBank izdaje 5.000.000 EUR obvrznice, prve u MK, sa 8,4% kamate p.a i 36 meseci dostasuvanje. Kupuje NLB Tutunska Banka all inclusive.
Ako ovo izadje na market bice dobra prilika za mirovinske fondova i ostale institucionalne investitore.
LP,

jove_yu
20.12.2007., 14:41
Skopje, Belgrade, Zagreb, Ljubljana stock exchanges sign Partnership Memo

Skopje, December 20 (MIA) - Macedonian, Belgrade, Zagreb and Ljubljana stock exchanges signed Thursday in Skopje a Partnership Memorandum valid through 2009.

The document, signed by chief executive directors of the Macedonian and Belgrade stock exchanges, Ivan Steriev and Gordana Dostanic respectively, and members of the Zagreb and Ljubljana stock exchanges' boards, Melita Marceta and Andrej Sketa respectively, represents an announcement for closer cooperation in the field of promoting the regional securities market, international promotion of regional issuers of securities and products. It also envisages further development of regional financial instruments, services, as well as coordinated development and institutionalization of cooperation.

As stated at the signing ceremony, the memorandum's primary goal is to enable further development of the regional and national securities' markets, meeting the needs of institutional and individual investors, brokerage houses and other financial mediators and issuers of securities.

"One of the main goals is to develop a concept of regional financial instruments, with a focus on regional and international attention towards region's values. This has been enabled, because development of regional securities' markets is at an approximately same level, but with a different tempo", said Macedonian Stock Exchange director Ivan Steriev.

According to him, the memorandum would enable the organization of joint promotion of national markets and issuers of securities, development of a joint Internet website, along with periodical reports on achieved results of national markets.

Moreover, these stock exchanges expect in 2008 the launch of a regional index on general price trends of all regional stock exchanges, as well as regional index of securities' prices.

Signatories announced that an invitation would be send to stock exchanges in Bosnia&Herzegovina and Montenegro to join the project.

mk_trejader
20.12.2007., 14:54
Fakti!!
ProCreditBank izdaje 5.000.000 EUR obvrznice, prve u MK, sa 8,4% kamate p.a i 36 meseci dostasuvanje. Kupuje NLB Tutunska Banka all inclusive.
Ako ovo izadje na market bice dobra prilika za mirovinske fondova i ostale institucionalne investitore.
LP,

inace nisu prvi sa obveznicama u MK, a i kamata je dobra i mislm da NLB nece to izbaciti na trg ... mozda bi preustupila svom penziskom

vikser
20.12.2007., 15:00
[QUOTE=jove_yu;356799]Skopje, Belgrade, Zagreb, Ljubljana stock exchanges sign Partnership Memo

Skopje, December 20 (MIA) - Macedonian, Belgrade, Zagreb and Ljubljana stock exchanges signed Thursday in Skopje a Partnership Memorandum valid through 2009.

...........i ovdje nema slucajnosti........zato pitanje je samo vrijemena kad cemo pricati ovdje za havaji kubu rio.........pa mozda i burndi il ugandu:)

ps.......bogatstvo dolazi tokom vrijemena;)

Andrej
20.12.2007., 15:02
inace nisu prvi sa obveznicama u MK, a i kamata je dobra i mislm da NLB nece to izbaciti na trg ... mozda bi preustupila svom penziskom

Ja mislim da je prva korporativna obvrznica u MK, jel svi ostali su iz drzave. Ima sada neku inicijativu da i Opshtine izdaju obvrznice za projekte - ulice, parkove itd.

dimges
20.12.2007., 15:56
[QUOTE=jove_yu;356799]Skopje, Belgrade, Zagreb, Ljubljana stock exchanges sign Partnership Memo

...........i ovdje nema slucajnosti........zato pitanje je samo vrijemena kad cemo pricati ovdje za havaji kubu rio.........pa mozda i burndi il ugandu:)

ps.......bogatstvo dolazi tokom vrijemena;)

..>> nista se ne zna, da ne bude situacija kao sa mlijekom, ja pijem Hrvatsko, jeftinije i od domaceg i od srpskog..

mk_trejader
20.12.2007., 16:00
Ja mislim da je prva korporativna obvrznica u MK, jel svi ostali su iz drzave. Ima sada neku inicijativu da i Opshtine izdaju obvrznice za projekte - ulice, parkove itd.

Alkaloid i Arkada su vec izdali ... moze se proveriti na cdhv sajtu

Andrej
20.12.2007., 16:06
Alkaloid i Arkada su vec izdali ... moze se proveriti na cdhv sajtu
Jel moze link. Trazio sam ali nisam mogao da nadgem na sajtu www.cdhv.com.mk
pozdrav

Mr.Cash-2510
20.12.2007., 17:01
Novi zakon za Investicijske fondove u vladinoj proceduri

Osnovne karakteristike novog zakona je obavezno licenciranje drustva i fondova, odvojenost imovine fond od imovine drustva za upravljanje, javnost i nadzor radjenja.

Prema Ministarstvu finansija, osnovni principi prema koima se zasniva Zakon su diverzifikacija rizika pri ulaganju, veca sigurnost investitora u ulaganju paricnih sredstava, profesionalno upravljanje ulozenim sredstvima i mobilizacija kapitala preko pribiranja ustedjevine, kako malih tako i velikih investitora.

Novi Zakon se ocekuje da bude donesen u prvog kvartala 2008.

Znaci znate proceduru:
1. Vlada
2. Parlament- gde se aminuje novi zakon ako uopste prodje Vladu!!!;)

mk_trejader
20.12.2007., 17:18
Jel moze link. Trazio sam ali nisam mogao da nadgem na sajtu www.cdhv.com.mk
pozdrav

www.cdhv.org.mk

Hartii od vrednost - Pregled - .... i strana ne radi .. :) kad proradi izaberi od 1987 godinu do danas i trazi obvrznici ....

drama
20.12.2007., 18:28
www.cdhv.org.mk

Hartii od vrednost - Pregled - .... i strana ne radi .. :) kad proradi izaberi od 1987 godinu do danas i trazi obvrznici ....

strana im ne radi vec 15 dana

micomk
21.12.2007., 02:41
http://www.sitel.com.mk/vesti_detmk.asp?ID=22973&kategorija=Економија

AlPro
21.12.2007., 03:55
http://www.sitel.com.mk/vesti_detmk.asp?ID=22973&kategorija=Економија

Istata vest samo od Kanal5:
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=27419&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

dimges
21.12.2007., 11:44
nemam Evropu, ali posto volim cokolade, bas me zanima ovaj danasnji blok, o cemu je rec ??

vikser
21.12.2007., 11:51
nemam Evropu, ali posto volim cokolade, bas me zanima ovaj danasnji blok, o cemu je rec ??

....i ja sam isto pitao u kupnju /progaju.........jel nini prodaje?......ako je tako jel ce prijeliti novac u drugu dionicu il povlaci se sa burze:confused:

nikotin
21.12.2007., 19:11
„Та неа”: Извештајот на НАТО за Македонија е позитивен
21.12.2007 16:23

Извештајот на НАТО за членството на Македонија во Алијансата е позитивен, пишува денеска грчкиот весник „Та неа”.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87650

Adv.Lexy
21.12.2007., 21:37
„Та неа”: Извештајот на НАТО за Македонија е позитивен
21.12.2007 16:23

Извештајот на НАТО за членството на Македонија во Алијансата е позитивен, пишува денеска грчкиот весник „Та неа”.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87650

Go ispusti najvazniot del od vesta.

Citiram:

Според истите извори, се зголемува веројатноста Грција да биде присилена да стави вето на членството на Македонија.

why
21.12.2007., 21:46
Go ispusti najvazniot del od vesta.

Citiram:

Според истите извори, се зголемува веројатноста Грција да биде присилена да стави вето на членството на Македонија.

bravo za mokta za selektiranje najvazni detali. kako i da e, narednive meseci ke bidat meseci na opasno ziveenje

micomk
22.12.2007., 01:59
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=207CD0CA0EDB774CB77B268549AB6375
Берзата во нови простории
да ја одбележат преселбата, посакувајќи си во 2008 година уште побериќетна берзанска година

samba
22.12.2007., 14:05
Русија вети дека ќе го блокира одобрението на ОН на независноста на Косово
21/12/2007

Инсистирајќи на продолжување на разговорите помеѓу Белград и Приштина, Русија вели дека ќе стави вето на секоја резолуција на Советот за безбедност на ОН која ја поддржува независноста за Косово.
(Ројтерс, АФП, Ксинхуа, Блиц, Б92, Nine O'clock - 21/12/07; AП, ДПА, ФТ, Интернешнал хералд трибјун, Еуроњус, РФЕ/РЛ, БИРН, Б92, Бета - 20/12/07)

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров (десно), се состана со шефот за безбедност на ЕУ, Хавиер Соланa, претходно овој месец. Во четвртокот (20-ти декември) Лавров рече дека Русија ќе го обелодени новиот предлог за статусот на Косово ако Запад се согласи на нови разговори. [Getty Images]

Русија ќе ја блокира секоја резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се одобрува независност за Косово, предупреди министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, во интервјуто за руски весник објавено во петокот (21-ви декември).

„Ако биде претставена одлука со која се одобрува еднострано прогласената независност на Косово (во Советот за безбедност), сигурно ќе има вето“, рече министерот за весникот Времја новостеи.

Тој го изјави ова два дена по седницата зад затворени врати на Советот за безбедност за Косово, која заврши без договор.

Tехнички, сé уште дел од Србија, косовското 90-процентно етничко албанско мнозинство бара независност, додека Белград нуди широка автономија во српските граници.

Останувајќи на ставот дека Косово не може да остане во неизвесност, САД и повеќето земји-членки на ЕУ го поддржаа предлогот на поранешниот специјален претставник на ОН, Марти Ахтисари, кој препорачува доделување меѓународно надгледувана независност за покраината.

По неуспехот на разговорите што следеа, предводени од тројката ЕУ-САД-Русија, водачите во Приштина сега се очекува да ги преземат работите во свои раце. Западните нации сигнализираа подготвеност да ја признаат еднострано прогласената независност, која Косово најверојатно ќе ја објави во следните недели.

Поддржувајќи ја Србија, Русија сепак инсистира на тоа дека разговорите мора да продолжат додека не биде постигнат договор.

„Ако партнерите од Запад го прифатат продолжувањето на преговорите, Русија веќе подготви план кој ќе ги содржи понатамошните чекори што ќе овозможат постигнување на генерално прифатливо решение за статусот на Косово“, белградскиот весник Блиц го цитираше рускиот претставник во тројката, Александар Ботсан-Карченко, во петокот. Но, тој не даде детали за „конкретните мерки“ содржани во тој план.

Додека членовите на Советот за безбедност се поделени во своите позиции за иднината на Косово, ЕУ јасно ги стави на знаење своите намери да игра водечка улога во напорите за решавање на проблемот и преминување на планот на Ахтисари. Водачите на блокот од 27 нации минатата недела се согласија да испратат административна, судска и полициска мисија на ЕУ во Косово, на местото на УНМИК.

Но, некои членки на ЕУ изразија противење на признавањето на независноста за Косово без одобрение од ОН.

Романскиот парламент во четвртокот одобри декларација во која повикува на продолжување на разговорите помеѓу Белград и Приштина и самит на ЕУ за прашањето на статусот на Косово, како и за евроатланската интеграција на Западен Балкан.

Во меѓувреме, словенечкиот министер за надворешни работи, Димитриј Рупел, чија земја ќе го преземе ротирачкото претседателство на ЕУ од Португалија на 1-ви јануари, го спомена Косово како еден од главните приоритети на претстојното шестмесечно претседателство на неговата земја.

Рупел ја истакна потребата ЕУ и Косово „да се согласат за тоа што треба понатаму да се стори“. Министрите за надворешни работи на ЕУ, според него, ќе се состанат на 28-ми јануари на разговори околу „акциониот план“ за правната и полициската мисија на Унијата за Косово. Ако не постигнат консензус, прашањето ќе биде ревидирано на вонредниот состанок на министрите на ЕУ.

„Ако [Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН] 1244 е доволно добра за воено присуство, би требало да е добра и за цивилна мисија“, рече Рупел, мислејќи очигледно на српките и руските тврдења дека мисијата на ЕУ во Косово би била нелегална.

samba
22.12.2007., 14:09
Evo i prevod.:)

Rusija obećava blokirati prihvaćanje neovisnosti Kosova od strane UN-a
21/12/2007

Ustrajavajući na nastavku razgovora Beograda i Prištine, Rusija kaže kako će staviti veto na svaku rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se podupire neovisnost Kosova.
(Reuters, AFP, Xinhua, Blic, B92, Nine O'clock - 21/12/07; AP, DPA, FT, International Herald Tribune, Euronews, RFE/RL, BIRN, B92, Beta - 20/12/07)

Ruski ministar vanjskih poslova Sergei Lavrov (desno) razgovora s visokim predstavnikom EU za vanjsku politiku i sigurnost Javierom Solanom ranije ovog mjeseca. Lavrov je u četvrtak (20. prosinca) izjavio kako će Rusija predstaviti novi prijedlog za status Kosova, ako Zapad pristane na dodatne razgovore. [Getty Images]

Rusija će blokirati svaku rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se prihvaća neovisnost Kosova, upozorio je ministar vanjskih poslova Sergei Lavrov u intervjuu ruskom listu koji je objavljen u petak (21. prosinca).

"Ukoliko se (u Vijeću sigurnosti) iznese odluka o prihvaćanju jednostranog proglašenja neovisnosti Kosova, sigurno će biti veta", izjavio je ministar dnevniku Vremya Novostei.

Njegova izjava objavljena je dva dana nakon zatvorene sjednice Vijeća sigurnosti o Kosovu koja je završena bez dogovora.

Tehnički još uvijek dio Srbije, albanska većina na Kosovu koja čini 90 posto stanovništva traži neovisnost, dok Beograd nudi široku autonomiju unutar granica Sbrije.

Tvrdeći kako Kosovo ne može ostati u neizvjesnosti, Sjedinjene Države i većina zemalja članica EU podupiru prijedlog bivšeg posebnog izaslanika UN-a Martti Ahtisaaria kojim se preporučuje dodjeljivanje pokrajini međunarodno nadzirane neovisnosti.

Nakon što razgovori koji su potom uslijedili, a koje su vodila trojica EU, Sjedinjenih Država i Rusije, nisu donijeli dogovor, čelnici u Prištini sada će, kako se očekuje, preuzeti stvari u svoje ruke. Zapadne zemlje signalizirale su spremnost na priznanje jednostranog proglašenja neovisnosti koje bi Kosovo moglo objaviti idućih tjedana.

Podupirući Srbiju, Rusija međutim ustrajava na nastavku razgovora dok se ne postigne sporazum.

"Ukoliko partneri sa Zapada prihvate nastavak pregovora, Rusija je već pripremila plan koji sadrži sljedeće korake koji će omogućiti postizanje opće prihvatljiva rješenja statusa Kosova", izjavio je u petak ruski predstavnik u trojici Aleksandr Botsan-Kharchenko, prenosi beogradski dnevnik Blic. Međutim, Botsan-Kharchenko nije iznio detalje o "konkretnim mjerama" iz tog plana.

Budući da su članovi Vijeća sigurnosti podijeljeni u svojim stajalištima o budućnosti Kosova, EU jasno je stavila do znanja kako kani igrati vodeću ulogu u naporima na rješavanju problema i krenuti ka provedbi Ahtisaarieva plana. Čelnici 27-člane Unije složili su se prošlog tjedna uputiti na Kosovo administrativnu, pravosudnu i policijsku misiju sa 1800 članova koja će zamijeniti sadašnji UNMIK.

Međutim, neke zemlje članice EU izrazile su protivljenje priznavanju neovisnosti Kosova bez odobrenja UN-a.
Rumunjski parlament usvojio je u četvrtak deklaraciju u kojoj se poziva na nastavak razgovora između Beograda i Prištine i na summit EU o pitanju statusa Kosova i euroatlantske integracije zapadnog Balkana.

U međuvremenu, slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, čija će zemlja 1. siječnja preuzeti predsjedanje rotirajućim predsjedništvom EU od Portugala, naveo je Kosovo kao jedan od glavnih prioriteta predstojećeg šestomjesečnog predsjedanja njegove zemlje.

Rupel je naglasio potrebu da se EU i Kosovo "dogovore što raditi dalje". Ministri vanjskih poslova, kazao je, sastat će se 28. siječnja kako bi razmotrili "akcijski plan" za pravosudnu i policijsku misiju Unije na Kosovu. Ako ne uspiju ostvariti konsenzus, to pitanje bit će ponovno razmotreno na izvanrednom sastanku ministara EU.

"Ako je [Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a] 1244 dovoljna za vojnu nazočnost, onda bi trebala biti dovoljna i za civilnu misiju", kazao je Rupel očito misleći na tvrdnje Srbije i Rusije kako bi misija EU na Kosovu bila nezakonita.

samba
22.12.2007., 19:51
Расте оптимизмот кај македонските граѓани :thumbsup:

Македонците се оптимисти за наредната година – дури 42 проценти од граѓаните изјавиле дека наредната година ќе биде подбра од оваа – ваквите резултатите од истражувањето на „Брима Галуп интернешнл“ не ги следат светските тенденции кои покажуваат драстично намалување на оптимизмот кај граѓаните – уште повпечатлива е разликата и за подобрувањето на економската ситуација – очекувањата во светски размери се разочарувачки за разлика од минатата година , но кај Македонците нема вакви осцилации во расположението. :up:

Сепак, Македонците не се најдоа на листата на топ оптимисти – на врвот на 10-те најоптимисти се Хонг Конг , па Косово, Колумбија, Нов Зеланд, Венецуела. На спротивната страна како најпесимистички земји се Сенегал, Грција, Италија, Чешка. Во анализата на светските показатели стравот дека невработеноста ќе се зголеми битно влијае дали луѓето се изјасниле оптимистички за економскиот развој или не. Во Македонија оптимизмот не е пропорционален со очекувањата дека невработеноста ќе се намали наредната година.

Од аспект на мирот во светот – Американците и Канаѓаните се најзагрижени дека 2008-ма ќе биде проблематична година. Жителите на Источна и Централна Европа веруваат дека ќе биде мирна година.

dimges
23.12.2007., 11:31
ma sad i da ide sve gore za 20 - 50% to i nije UP, nego inflacija, pogledajte koliko je otisla UP hrana, mleko svaki dan nova cjena, a uskoro ce i struja tako, pa opet sve UP...
..ispada da je bolje prodati akcije i,kupiti hranu i smestiti u magacin, umjesto da kupis akcije kombinata , mlijekara...

n3xu5
23.12.2007., 12:03
ma sad i da ide sve gore za 20 - 50% to i nije UP, nego inflacija, pogledajte koliko je otisla UP hrana, mleko svaki dan nova cjena, a uskoro ce i struja tako, pa opet sve UP...
..ispada da je bolje prodati akcije i,kupiti hranu i smestiti u magacin, umjesto da kupis akcije kombinata , mlijekara...

DOLE VLADA,...:) samo ja cekam press konferecijata koga ke izlezat i ke kazat: go poskapnavme lebot!!!(aplauz) ... mlekoto stana 1€ litar!!(aplauz)...zejtinot ke go napravime 2€ za litar!!!(aplauz)...ke nemame struja za Nova Godina!!!(jeeeee..) ke go promenime imeto vo FUCKING MACEDONIA i MOZDA togad ke vlezeme vo NATO i EU...(standing ovations...)

ja kazem...DOLE VLADA!!! Katastrofalni se....

dimges
23.12.2007., 12:12
DOLE VLADA,...:) samo ja cekam press konferecijata koga ke izlezat i ke kazat: go poskapnavme lebot!!!(aplauz) ... mlekoto stana 1€ litar!!(aplauz)...zejtinot ke go napravime 2€ za litar!!!(aplauz)...ke nemame struja za Nova Godina!!!(jeeeee..) ke go promenime imeto vo FUCKING MACEDONIA i MOZDA togad ke vlezeme vo NATO i EU...(standing ovations...)

..> a sto moze bilo koja vlada i vo bilo koja drzava da napravi protiv inflacija predizvikana od skok na nafta na svetsko nivo, skok na psenica na svetsko nivo i skok na mleko na svetsko nivo ???
..pa istoto e i vo Hrvatska, tuku samo se zadolzuvaat i izvezuvaat so dotacii...dojde situacija da kupuvam mleko Dukat od Hrvatska po 44mkd a na nase swismilk da bide 58mkd...
..rabotata e dieta, a ne ceka drasticen pad na cenite na se sto e luksuz i nefunkcionalno (vklucuvajki i HV sto ne nosat nikakov prinos )

n3xu5
23.12.2007., 12:24
a sto mislis dimges, dali koga cenite na svetskite berzi ke padnat, dali i cenite na ovie produkti ke padnat i kaj nas??ne bidi naiven...gi "zgolemija" platite a za inflacijata i poveke od 10% poskapa potrosuvacka kosnicka nikoj ne kazuva ni zbor...a kako sme trgnale...naebavme:)
pozdrav

Blade Runner
23.12.2007., 13:02
...a kako sme trgnale...naebavme:)
pozdrav

:p:.....baras kolektivna odgovornost?....
zbori vo licno ime i dupi poveke:biggrin:(vo kolektivnoto naebuvanje)

p.s. mlekoto e 44den i sto ima vrska so vladata?

vikser
23.12.2007., 15:04

......vidi film Profesionalac i postuj pijesmu Bajage:biggrin:.......

n3xu5
23.12.2007., 16:39
:p:.....baras kolektivna odgovornost?....
zbori vo licno ime i dupi poveke:biggrin:(vo kolektivnoto naebuvanje)

p.s. mlekoto e 44den i sto ima vrska so vladata?

mlekoto vo tetrapak e 55 den...ke bide i poveke...

za vikser: gledao sam film davno,davno i postujme pesmu bajage,normalno:)

pozdrav