PDA

View Full Version : Poredjenje BH Telecom i JP Elektroprivreda

maldini
27.06.2007., 10:44
Moze li neko ko ima vise podataka da pojasni kako to da BHT ima dobit 160 miliona KM, a JPESR oko 5 miliona ako se ne varam i to prvi put ove godine poslije rata?
Kada se usporedi vrijednost ove dvije kompanije ispadne da JPESR ima najmanje 5 puta vecu vrijednost od BHT,a dobit oko 30 puta bolja kod BHT?!?
Dobro, znam da su ulaganja u JPESR puno velika, ali i BHT je morao imati ulaganja.
Da li sada ovo znaci da je kod JPESR rukovodstvo nesposobnije ili nesto drugo?

Ako moze malo komentara na ovu temu....

Shabz
27.06.2007., 11:33
Moze li neko ko ima vise podataka da pojasni kako to da BHT ima dobit 160 miliona KM, a JPESR oko 5 miliona ako se ne varam i to prvi put ove godine poslije rata?
Kada se usporedi vrijednost ove dvije kompanije ispadne da JPESR ima najmanje 5 puta vecu vrijednost od BHT,a dobit oko 30 puta bolja kod BHT?!?
Dobro, znam da su ulaganja u JPESR puno velika, ali i BHT je morao imati ulaganja.
Da li sada ovo znaci da je kod JPESR rukovodstvo nesposobnije ili nesto drugo?

Ako moze malo komentara na ovu temu....

Ne znam kako porediti ove dvije totalno različite djelatnosti. Oprema koju firme koriste je totalno različita, kod Elektroprivrede imaš građevine (hidro i termo elektrane, dalekovode i slično) što kod Telekoma ne igra apsolutno nikakvu ulogu. Telekom zahtijeva daleko veće investicije da bi ostao konkurentan, pogotovu kod mobilne telefonije (ovo će se BH Telekomu žestoko osvetiti kad tad). Mislim da nema pretjerano puno smisla, jer je karakter djelatnosti drugačiji, što bitno utiče na niz faktora - amortizaciju, troškove poslovanja (Elektroprivreda je izložena varijacijama na tržištu inputa - goriva). Ukratko, ne možeš ih porediti na taj način.

kenny
27.06.2007., 11:51
Usporedba ti nema smisla, to je poređenje krušaka i jabuka, a nije bilo ni potrebno otvarati novu temu, ovo pitanje si mogao postaviti na temi Sarajevska burza.

maldini
27.06.2007., 12:59
Pa interesuje me usporedba cisto iz razloga sto BHT ima puno vecu dobit nego JPESR.

Kako do sada JPESR nije mogao ostvariti barem upola toliku dobit?

Ima li neko podatak koliko je investirano u JPESR, a koliko u BHT?

Shabz
27.06.2007., 13:04
Pa interesuje me usporedba cisto iz razloga sto BHT ima puno vecu dobit nego JPESR.

Kako do sada JPESR nije mogao ostvariti barem upola toliku dobit?

Ima li neko podatak koliko je investirano u JPESR, a koliko u BHT?

Veliki dio stvarne dobiti JPESR se u bilansu uspjeha pojavi kao amortizacija (oko 150 miliona KM iste). A koliko je investirano u JPESR je dobro pitanje. Bile su dosad dvije ili tri faze projekta Power (čini mi se da je treća trenutno aktuelna). Ali nema egzaktnog podatka koliko je investirano. Vjerovatno jako puno.

Nije moguće realno porediti kompanije ovako različite djelatnosti, nema smisla usporedba.

maldini
27.06.2007., 14:23
Dobro, znam da je tesko porediti kompanije razlicitih djelatnosti, ali me je interesovalo odnos ulozenog u ove kompanije i odnos dobiti, cisto malo radi analize.