PDA

View Full Version : Stopanska Banka AD Skopje - STB

Pages : [1] 2 3

Mak_Boy
13.06.2007., 08:36
Mislim da je ova akcija mnogo aktuelna, prosjle nedjele u petak i u ponedeljak su prosli oko 25000 akcije juce isto tako bila je aktuelna sa porastom sa 10%. Glavni akcioner je Grcka Nacionalna Banka ili NBG Grup koja pregovara za spoja sa Alfa Banka isto tako is Grcija.

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=7450&mid=303&tabId=1&tabindex=0
ili

Националната банка на Грција и Алфа банка преговараат за спојување

Националната банка на Грција (НБГ) и Алфа банка, кои работат и во Македонија, ги разгледуваат можностите за поврзување, а плановите во таа насока се поддржани од грчките власти, пишува атинскиот весник Елефтеротипија.
Со спојувањето на двете банки би бил создаден конзорциум со капитал од повеќе од 35 милијарди евра кој ќе го поддржи зголемувањето на грчките инвестиции во Источна и Југоисточна Европа и на Блискиот Исток. Елефтеротипија наведува дека грчките инвестиции на Балканот на крајот на минатата година изнесувале 14 милијарди евра.
НБГ и Алфа банка, покрај Македонија, имаат свои операции и во Бугарија, Романија, Турција, Украина и во Полска.
Доколку плановите бидат реализирани, тоа веројатно ќе значи и спојување на Стопанска банка Скопје и на македонскиот огранок на Алфа банка.
Sta mislete o ovoj banci

globalinvest
13.06.2007., 08:43
banka je uzas, neljubazni personal, lose kredite (prevare), jak marketing, pumpaju novac nadvor od drzave i prijave dobivku ko semkari, a za akciju neznam.

BET-MAN
13.06.2007., 09:18
banka je uzas, neljubazni personal, lose kredite (prevare), jak marketing, pumpaju novac nadvor od drzave i prijave dobivku ko semkari, a za akciju neznam.

Slazem se skoro sa svim, banka sigurno nije uzas, posto bi je oni prodali da je tako, a u vezi kredita, personala i sve ostalog navedenog, maksimalno si u pravu.

Mak_Boy
13.06.2007., 12:41
Dali nekoj znae kolku kolicina pomina od stopanska banka skopje gledam deka se se trguvalo so +10% od baznata cena

MPinvest
13.06.2007., 13:10
4961 x 832mkd

Mak_Boy
14.06.2007., 20:41
Pomina golema kolicina denes i skoro site akcii se trguvaa na cena koja e +10% od baznata za utre imame nova bazna cena i se nadevam i povisoka cena.

nikotin
14.06.2007., 20:52

Globalinvest nisi uopste u pravo!!!!!!!!
Ja sam komintent stopanske banke skoplje, radnici su ok, banka radi fenomenalno!!!!!
Mnogo ali veruj mnogo puta bolje od komercijalne!!!!!!
A to ce se dokazati u narednih godina do dve
a to da sakrivaju novac nije tacno jer neznam tacno koje godine je bilo kad je stopanska bila u finansijski kolaps i drzava je pozajmila novac da bi spasila bankrot!!! A grci su preuzeli sa te obaveze prema drzavi i mislim da su sve ove godine vracali taj novac. Mislim da je ova godina zanji deo pozajmice vracen drzavi!!!! OVO ti je 100 % tacno Pitanje je samo na vrijeme kad ce stopanska pokazati svoje!!!! P. S. Pitaj Bisheva slobodno :biggrin: :biggrin: :biggrin:

samuil
14.06.2007., 23:07
U potpunosti se slazem. Banka je top. Ne samo zato sto sa ja klient tamo nego i uopste u komunikaciji se vidi enorman napredak. Uostalom preko 90% kredita automobilsi,stanben OK i ostalo idu preko STB i Tutunska. U vezi poslovanja sa fizica lica mislim da je banka broj 1 u MKD. Iskazujem sopstvena iskustva sto nemora da se odnosi na ostale lorisnike. U sustini ocekujem top poslovanje u narednih par godina.

mk_invest
15.06.2007., 08:21
U potpunosti se slazem. Banka je top. Ne samo zato sto sa ja klient tamo nego i uopste u komunikaciji se vidi enorman napredak. Uostalom preko 90% kredita automobilsi,stanben OK i ostalo idu preko STB i Tutunska. U vezi poslovanja sa fizica lica mislim da je banka broj 1 u MKD. Iskazujem sopstvena iskustva sto nemora da se odnosi na ostale lorisnike. U sustini ocekujem top poslovanje u narednih par godina.

Mislim da nisi u pravu. Po broju izdatih mikro kredita (auta, i mikrobiznis) broj jedan banka u MK je ProCredit. Bar tako pise u NBRM izvestaju.
A za stambene kredite info ti je tacan. Ali to nista ne govori kakva je banka.
To znaci da imaju agresivnu politiku na taj dio trga.
Dok su se veliki igraci; KMB i NLB vise fokusirali na Mid Size i na velike korporacije, STB je izgubila taj trg i sada igra sa stanovnistvem.
Ali ja veliki potencijal u tu banku nevidim.
Osim to sto vecina grckih kompanija rade preko nje. (OKTA, USJE, PIVARA, COSMOFON itd). Ustvari od toga proizlazi i njihov pozitivan trend u rastu.

money lover
15.06.2007., 08:27
Ja mislim da ne poznajem osobu koja nema jedan ili vise potrosackih kredita, OK kredit, neku od VISA Star, Vero i slicne kreditne kartice iz Stopanske Banke Skopje. Dionice nemam, iako mi je zao sto nisam kupovao kad je bila oko 620-650.

money lover
15.06.2007., 09:13
Mislim da nisi u pravu. Po broju izdatih mikro kredita (auta, i mikrobiznis) broj jedan banka u MK je ProCredit. Bar tako pise u NBRM izvestaju.
Dok su se veliki igraci; KMB i NLB vise fokusirali na Mid Size i na velike korporacije, STB je izgubila taj trg i sada igra sa stanovnistvem.
Osim to sto vecina grckih kompanija rade preko nje. (OKTA, USJE, PIVARA, COSMOFON itd). Ustvari od toga proizlazi i njihov pozitivan trend u rastu.

Dakle ovako:

2005 STB Skopje krediti stanovnistvo 139.8 Mil. EUR, Procredit bank 1.64 Mil EUR

2005 STB Skopje korporativni krediti 181.7 Mil. EUR, Procredit Bank 46 Mil. EUR.

Sa ovim podatcima nemam namjeru da kazem da je Procredit losa banka, naprotiv imam visoko misljenje o ovoj instituciji, ali usporedba sa Stopanskom Bankom Skopje je smijesna, pogotovo kad su u pitanju rezidencijalni korisnici. Molio bih sve koji zele objaviti lazne podatke da imaju u vidu da dematiji istih oduzimaju dragoceno vrijeme. HVALA.

Podatci za sve dostupni iz Godisnjih FI:
http://www.stb.com.mk/docs/GIzvestai/2005.pdf
http://www.procredit.com.mk/WBStorage/Files/Annual_report2005.pdf

P.S. Podatci su iz 2005 zato jer novi za 2006 jos nisu objavljeni.

mk_invest
15.06.2007., 09:19
Dakle ovako:

2005 STB Skopje krediti stanovnistvo 139.8 Mil. EUR, Procredit bank 1.64 Mil EUR

2005 STB Skopje korporativni krediti 181.7 Mil. EUR, Procredit Bank 46 Mil. EUR.

Sa ovim podatcima nemam namjeru da kazem da je Procredit losa banka, naprotiv imam visoko misljenje o ovoj instituciji, ali usporedba sa Stopanskom Bankom Skopje je smijesna, pogotovo kad su u pitanju rezidencijalni korisnici. Molio bih sve koji zele objaviti lazne podatke da imaju u vidu da dematiji istih oduzimaju dragoceno vrijeme. HVALA.

Podatci za sve dostupni iz Godisnjih FI:
http://www.stb.com.mk/docs/GIzvestai/2005.pdf
http://www.procredit.com.mk/WBStorage/Files/Annual_report2005.pdf

MISLIM DA NISI RAZUMEO. CITAJ KAKO JE NAPISANO.
REKAO SAM PO BROJU IZDATIH KREDITA. Citaj puzljivo.
Procredit nemoze se usporedjivati sa STB ali oni kreditiraju mikro biznis.
Procredit spada u srednje banke a STB je velika.

money lover
15.06.2007., 09:33

Citaj samuilov post na koji si ti reagirao - on sam kaze da 90% rezidencijalnih kredita (stambeni, automobilski, potrosacki) ide preko njih. Hocemo se igrati sada doskocica ili cemo biti malo ozbiljni. Nemam vremena da trazim podatke o broju izdatih kredita pa te molim da ti to objavis posto posjedujes te podatke. I ponavljam NE POSJEDUJEM dionice STB.

Mak_Boy
15.06.2007., 10:00

Mislam deka ne si vo pravo. Samo na Makstil Stopanska Skopje mu dade kredit za rabota od 20 mil evra. Toa kazuva deka se raboti za mokna finansiska institucija. I spored mene e poveke od pozitivien podatok, kako za STB taka i za Makstil koja kompanija za da dobie takov golem kredit treba solidno da e analizirana, a so toa sto toj kredit mu e odobren znaci i deka Makstil e dobra kompanija so pozitiven trend vo rabotata.

mk_invest
15.06.2007., 10:14
Znaci po broju izdanih kredita za 2006 broj jedan je Procredit, pa ondak dolazi IK banka pa na trecem mestu je Stopaska banka Skopje. NAPOMENA: Stopanska banka kada izracunava ukupni broj izdanih kredita uzima u obzir i one sa Kreditnik Karticama. Ova je informacija iz uzih bankarskih krugova.
Ovde stavljam tacku na moju diskusiju oko Stopanske.
I na kraju napomena NE POSEDUJEM STB dionice samo zelim konstruktivnu diskusiju.

money lover
15.06.2007., 10:22
Dobro je sto si stavio tacku ali nisi dao nijedan relevantan izvor sem ono "uzih" bankarskih krugova. I opet mi je ostalo nejasno o cemu ti ustavri pricas. Poceo si raspravu sa samuilom oko plasiranih kredita gradjanstvu, a zavrsio i poentirao sa brojem izdatih kredita malim i srednjim firmama. Kao broj kredita Procredit u svom izvjestaju navodi 14601. Za STB nemam tacan podatak ali GARANTUJEM da je puno vise od toga ukoliko racunaju kreditne kartice.

money lover
15.06.2007., 10:50
Eto, nasao sam i taj podatak iako nemam informacija iz "uzih" bankarskih krugova:

So porast od 67% kreditite na naselenieto dostignaa sostojba od
133 milioni evra na krajot na 2005 godina. Toa e celosno vo linija so strategijata na NBG Grupacijata i politikata na SB. Vo 2005 godina,
Bankata odobri 38 iljadi novi krediti na naselenieto vo vrednost
od 70 milioni evra, {to e za 38% pove}e otkolku vo 2004 godina.
Iako, potro{uva~kite krediti seu{te dominiraat vo portfolioto
na Bankata, SB uspea da izgradi zna~itelno nivo na stanbeni krediti
i pokraj ograni~uva~koto vlijanie na niskata kupovna mo} na
makedonskite doma}instva. Ovie visoko obezbedeni krediti se
zgolemija za 53% i dostignaa vrednost od 29 milioni evra.
Sepak, najgolema ekspanzija zabele`aa sostojbite na kreditnite karti~ki koi porasnaa za nad 200% vo 2005 godina. Ovoj rast be{e voden od golemiot porast na brojot na izdadeni kreditni karti~ki. Vo samo dve godini, SB izdade 37 iljadi Viza Star i Viza Vero - prvite kreditni karti~ki na makedonskiot pazar.

Ovo iznad je odlomak iz STB godisnjeg FI. Link dostupan na gornjim postovima.

Mislim da je sad vrijeme ako zelis da nastavis diskusiju (iako si stavio tacku) da das neki relevantan podatak za ono sto si dosada tvrdio.

samuil
15.06.2007., 12:15
Dakle da zavrsimo.
Prosta matematika 38.000 kredita + 37000 kreditnih krartica je punooooooo vise od 14061 prokreditovih. Odlicna alaliza bazirana na podatke a ne na "informcije".
Ako pricamo o kolicini novca. No coment.;)

mk_invest
15.06.2007., 12:21
Sve ce vam biti jasno kada izadju reporte sa 2006 god. Sve je to sto pricate iz 2005.

money lover
15.06.2007., 12:25
Ok, cekamo izvjestaje za 2006.

Akcijas
16.06.2007., 11:47
Moze li mi neko reci je li ovo priblizno tacno uz cenu od 880MKD za obicnu i 1520 za prioritetnu:
P/B = 3.47
P/E = 20
RoE = 18.7%

Mak_Boy
17.06.2007., 11:38
Dali nekoj ima nekoja informacija dali veke se spoja mnozinskiiot akcioner vo Stopanska Skopje, NBG so Alfa banka. I dali ke se izvrsi spojuvanje na Stopanska Skopje i Alfa Banka Makedonija po avtomatizam

nikotin
18.06.2007., 11:40
DANAS PONOVO 13 000 komada :eek:
Jer zna mozda neko ko to kupuje?????
I sta se desava sa ovu deonicu????

Mak_Boy
18.06.2007., 11:54
Na kraj 9700 akcii od eden investitor po cena 850, toa e mnogu nesto se krcka tuka se nadevam na pozitivno

nikotin
18.06.2007., 11:57
Na kraj 9700 akcii od eden investitor po cena 850, toa e mnogu nesto se krcka tuka se nadevam na pozitivno

9700 * 850 = 8 245 000 den ; pa vajda nece na negativno :p:
Ako neka budala investirala 135 000 eura ondak mislim da stom je steko te pare u zivotu da nije bash nenormalan :biggrin: :up: :luxhello: :cugeri:

Mak_Boy
19.06.2007., 10:04
I denes po 850 pocna, koga ge se realiziraat prodaznite nalozite koi sedat na berza po 850 koja e naredna cena.

nikotin
19.06.2007., 12:08
I denes po 850 pocna, koga ge se realiziraat prodaznite nalozite koi sedat na berza po 850 koja e naredna cena.

890 den

nikotin
20.06.2007., 17:40
Tu se neshto interesantno deshava jer ima neko nekakvu informaciju??????
Hvala unapred !!!:thumbsup:

mk_invest
21.06.2007., 08:35
Nikotin, Samo su tvoji postovi na ovu dionicu. Znam da hoces da ide up, ali sacekaj, sada je vreme korekcije. Bice boljih dana. (sada kupuj ako imas interes od ove dionice i ako mislis da je ova cena niska)
Ne opterecuj formum sa pitanjima : jer ima neko nekakvu informaciju??????
Kad bi neko imao sigurno bi spodelio sa nama, zato je i forum.
Nisam nista lose mislio samo mala kritika.

globalinvest
26.06.2007., 11:09
koliko je neto dobit za 2006?

Mak_Boy
26.06.2007., 12:09
koliko je neto dobit za 2006?

Стопанска банка Скопје ја заврши минатата година со рекорден раст на нето-добивката од 320%, на 775.128 денари, наспроти добивката од 184.295 денари забележана во 2005 година, се вели во финансискиот извештај на банката објавен во дневниот печат.
Депозитите на клиентите на Стопанска банка се зголемиле за околу 100%. Лани Стопанска банка ја завршила со депозити во вредност од 5,74 милиони, а во 2005 година вредноста на депозитите на клиентите изнесувала 2,77 милиони денари.
(Тотал)

mk_trejader
26.06.2007., 12:16
Стопанска банка Скопје ја заврши минатата година со рекорден раст на нето-добивката од 320%, на 775.128 денари, наспроти добивката од 184.295 денари забележана во 2005 година, се вели во финансискиот извештај на банката објавен во дневниот печат.
Депозитите на клиентите на Стопанска банка се зголемиле за околу 100%. Лани Стопанска банка ја завршила со депозити во вредност од 5,74 милиони, а во 2005 година вредноста на депозитите на клиентите изнесувала 2,77 милиони денари.
(Тотал)

ove brojke su u 000 den ...

Mak_Boy
26.06.2007., 14:07
(Тотал)

Iznosite se dadeni vo iljadi denari

Mak_Boy
28.06.2007., 08:15
Стопанска банка АД Скопје ги намали каматните стапки за кредитирање на мали деловни субјекти за 1%. Со тоа каматите на најголемата банка во земјава станаа најконкурентни за овој пазарен сегмент. Станува збор за долгорочни, краткорочни и револвинг кредити до 50.000 евра обезбедени со хипотека со што Стопанска банка дава поддршка за засилување на инвестициониот циклус и кај малите деловни субјекти.
На секоја компанија и е потребна поддршка од стабилна и сериозна банка. Стопанска банка, согласно со зацртаната политика, нуди можности со кои ги поддржува идеите, умешноста и знаењето. Како банка која е пред се ориентирана кон потребите на своите клиенти, покрај долгорочните кредити, Стопанска банка ги прошири и прилагоди кредитните производи во согласност со потребите на малите бизниси. Почнувајќи од Инстант и Експрес кредитите кои се со едноставна и брза процедура и без хипотека и залог, па се до кредитните линии со револвинг принцип, за премостување на краткорочните ликвидносни проблеми, потоа класичните краткорочни кредити и инвестициони кредити за финансирање на проекти со можност за грејс-период. Сите овие кредити се со флексибилно обезбедување, адаптирани на можностите на клиентот.
Стопанска банка исто така нуди целосна поддршка за работењето на деловните субјекти од аспект на платниот промет во земјава и странство, депозитите за пласирање на вишокот на ликвидни средсва, кредитните картички и слично.
Големиот број клиенти потврдуваат дека Стопанска банка е сигурен партнер кој може да го поддржи растот на малите бизниси во Македонија. Посебна погодност е едноставната процедура за добивање на микро кредитите, како и преземањето на одобрените средства за само неколку дена.

(Тотал)

globalinvest
29.06.2007., 13:25
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=75F469BC604AD145A89C7576E471002C

Mak_Boy
29.06.2007., 14:09
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=7778&mid=303&tabId=1&tabindex=2

mk_invest
03.07.2007., 09:00
Dobro je sto si stavio tacku ali nisi dao nijedan relevantan izvor sem ono "uzih" bankarskih krugova. I opet mi je ostalo nejasno o cemu ti ustavri pricas. Poceo si raspravu sa samuilom oko plasiranih kredita gradjanstvu, a zavrsio i poentirao sa brojem izdatih kredita malim i srednjim firmama. Kao broj kredita Procredit u svom izvjestaju navodi 14601. Za STB nemam tacan podatak ali GARANTUJEM da je puno vise od toga ukoliko racunaju kreditne kartice.

ИК Банка најдобра банка во Македонија за 2007 година
Извозна и Кредитна Банка АД Скопје е добитник на признанието “Најдобра банка во Р.Македонија за 2007 година “.
Ова признание секоја година го доделува магазинот “Finance Central Europe” од Лондон, а ИК Банка е победник во категоријата на средни и мали банки со што се потврдува успешноста во нејзиното работење како средна по големина банка во земјата.
Банките беа рангирани според активата, капиталот, остварениот профит, РОА и РОЕ од кои показатели се издвои и се награди најдобрата банка.
Активата на ИК Банка заклучно со 31.12. 2007 година изнесувала 5,19 милјарди денари, а во првите шест месеци од 2007 година би требало да достигне преку 6 милјарди денари. Капиталот и резервите на крајот на 2006 изнесувале 1,01 милјарди денари, а остварениот нето-профит бил 153,3 милиони денари. Со завршетокот на првите шест месеци од оваа година би требало таа бројка да се надмине.
Резултатите од ова рангирање ќе бидат објавени во месец октомври во специјалното издание на “FCE`s Top South East Europe Bank Rankings 2007” кое традиционално се дистрибуира до сите значајни институции, организации и компании во Југоисточна Европа и светот.

money lover
03.07.2007., 09:35
A sta ovo treba dokazati da je Procredit izdala vise kredita od Stopanske banke Skopje? Ili nesto drugo. Molim te napisi gdje sam ja to rekao da je Procredit (ili nedaj boze IK Banka koju btw nisam ni spomenuo) losa banka? Ne, ja sam se samo osvrnuo na tovoje blebetanje i gluposti "iz pouzdanih bankarskih izvora" da je Procredit izdala vise kredita od STB i NISTA VISE OD TOGA. Znaci neki ljudi stvarno ne znaju kada je dosta. Budimo malo strpljivi i sacekajmo godisnje izvjestaje za 2006 (Procredit je vec objavila svoj) a za to vrijeme evo tebi nesto za citanje koje je UISTINO i povezano sa temom na koju smo polemizirali:

По повод издавањето на 100.000-а ВИЗА кредитна каритчка, Стопанска банка- Скопје доби универзален сертификат од ВИЗА Интернационал, кој се доделува секоја година.
По тој повод за сите редовни корисници на ВИЗА кредитните картички, Стопанска банка воведе новина, односно можност секој имател на кредитна картичка да добие уште една бесплатна дополнителна картичка за членовите на семејството, како и можност за бесплатно годишно членство.
За да им обезбеди дополнителни придобивки на своите корисници и повеќе да го стимулира безготовонскиот промет, Стопанска банка промовираше и голем број на нови и подобрени услови за ВИЗА кредитните картички.

mk_invest
03.07.2007., 09:57
A sta ovo treba dokazati da je Procredit izdala vise kredita od Stopanske banke Skopje? Ili nesto drugo. Molim te napisi gdje sam ja to rekao da je Procredit (ili nedaj boze IK Banka koju btw nisam ni spomenuo) losa banka? Ne, ja sam se samo osvrnuo na tovoje blebetanje i gluposti "iz pouzdanih bankarskih izvora" da je Procredit izdala vise kredita od STB i NISTA VISE OD TOGA. Znaci neki ljudi stvarno ne znaju kada je dosta. Budimo malo strpljivi i sacekajmo godisnje izvjestaje za 2006 (Procredit je vec objavila svoj) a za to vrijeme evo tebi nesto za citanje koje je UISTINO i povezano sa temom na koju smo polemizirali:

По повод издавањето на 100.000-а ВИЗА кредитна каритчка, Стопанска банка- Скопје доби универзален сертификат од ВИЗА Интернационал, кој се доделува секоја година.
По тој повод за сите редовни корисници на ВИЗА кредитните картички, Стопанска банка воведе новина, односно можност секој имател на кредитна картичка да добие уште една бесплатна дополнителна картичка за членовите на семејството, како и можност за бесплатно годишно членство.
За да им обезбеди дополнителни придобивки на своите корисници и повеќе да го стимулира безготовонскиот промет, Стопанска банка промовираше и голем број на нови и подобрени услови за ВИЗА кредитните картички.

Pa eto ti :"iz pouzdanih bankarskih izvora". Dobio si i oficijalno, kad meni ne vjerujes. A i ja nikad nisam rekao da je STB losa banka, ali da ne vredi toliko to mislim da je tacno.

money lover
03.07.2007., 10:18
Znaci po broju izdanih kredita za 2006 broj jedan je Procredit, pa ondak dolazi IK banka pa na trecem mestu je Stopaska banka Skopje. NAPOMENA: Stopanska banka kada izracunava ukupni broj izdanih kredita uzima u obzir i one sa Kreditnik Karticama. Ova je informacija iz uzih bankarskih krugova.
Ovde stavljam tacku na moju diskusiju oko Stopanske.
I na kraju napomena NE POSEDUJEM STB dionice samo zelim konstruktivnu diskusiju.
Ko ovdje izvrce teze sada? Molim te odgovori mi jel to sad reteriras od svog stava? Pa ti si meni replicirao da ne mislis na sumu nego BROJ izdanih kredita i da ja ne znam citati...:eek: Ja sam reagirao na tvoje informacije prvo o sumi, onda o broju izdanih kredita. Sta sad hoces da kazes? Sta je oficijalno, da je Procredit izdala vise kredita? Ili IK Banka izdala vise kredita od STB? Ne razumijem? Ili nesto drugo? Ili ces sad pricati da si ustvari mislio na nesto drugo kad si napisao ovo:
MISLIM DA NISI RAZUMEO. CITAJ KAKO JE NAPISANO.
REKAO SAM PO BROJU IZDATIH KREDITA. Citaj puzljivo.
Ili ovo:

E sad izjasni se sta ti USTVARI STVARNO mislis (ili ne mislis) da bi dalje diskutirali. :rolleyes:

globalinvest
03.07.2007., 10:37
u svaki slucaj oni nesto kuvaju, pre par godina objavili su zagubu, pa jedan put dobit od 80 000eur, a sada ni manje ni vise 12mil eur.oni nesto muvaju.By the way nominalna je 200 denara.

Mak_Boy
03.07.2007., 13:05
u svaki slucaj oni nesto kuvaju, pre par godina objavili su zagubu, pa jedan put dobit od 80 000eur, a sada ni manje ni vise 12mil eur.oni nesto muvaju.By the way nominalna je 200 denara.

Nema so da muvaat od banka so zastaren poredok so mnogu vraboteni napravia profitabilna banka. vo prvite godini koga ja kupi NBG Grcija imase mnogu zagubi i dolgovi. Ali normalno sekade kade ima gazda po odredeno vreme rabotite odat vo pozitivna nasoka. Nominalna cena e 210 den ama ima na 17 mil akcii zatoa imaat niska cena. Brojot na cakcii e golem bidejki vo sekoj grad vo makedonija imaat minimum 1 razviena felijala. Od site banki vo mk imaat najrazviena mreza na banki.

mk_trejader
03.07.2007., 19:33
a sto vam je toliko vazno ko je izdao vise broj kredita??? ocenujete nonperfoming risk kreditnog portfolia STB-ja??? ja na to ne bih gubio vrjeme ....

mk_invest
04.07.2007., 09:57
4.7.2007
Блок трансакција

Ве известуваме дека ја објавуваме блок трансакцијата со акциите на:

Стопанска банка АД Скопје
Шифра: СТБ
Вид на ХВ: обични акции
Пазарен сегмент: Редовен пазар – Јавно поседувани друштва
Номинална вредност: 201,10 денари
Количина: 107.940
% од основната главнина: 0,61%
Цена по акција (во денари): 750,00
Вредност на трансакција (во денари): 80.955.000,00

putnik
04.07.2007., 23:56
a sto vam je toliko vazno ko je izdao vise broj kredita???
ocenujete nonperfoming risk kreditnog portfolia STB-ja??? ja na to ne bih gubio vrjeme ....

Kako nije vazan broj izdanih kredita ;)))
Daj majke ti, molim te prevedi ovaj donji izraz i reci jel znas ko pretumbava ove paketice, i ja bi mozda trgovao!?

mk_trejader
05.07.2007., 19:26
Kako nije vazan broj izdanih kredita ;)))
Daj majke ti, molim te prevedi ovaj donji izraz i reci jel znas ko pretumbava ove paketice, i ja bi mozda trgovao!?

ma nemoj to, ProCredit je bolja ... a i Sileks je potencijalna ... ;)

Mak_Boy
12.07.2007., 11:43
Ima dosta trguvanje denes i porasnata e cenata. Dali mozi nekoj da isorati lista na istrguvani akcii za denes. Fala

Ivi
12.07.2007., 12:10
Ima dosta trguvanje denes i porasnata e cenata. Dali mozi nekoj da isorati lista na istrguvani akcii za denes. Fala
10:24:29 СТБ 850,00 34 28.900,00 250645
10:24:29 СТБ 850,00 50 42.500,00 250646
11:13:41 СТБ 870,00 26 22.620,00 250743
11:21:23 СТБ 880,00 69 60.720,00 250758
11:21:23 СТБ 880,00 185 162.800,00 250759
11:21:23 СТБ 880,00 46 40.480,00 250760
11:27:57 СТБ 880,00 54 47.520,00 250783
11:27:57 СТБ 880,00 146 128.480,00 250784
Izvoli

Rich_Girl
12.07.2007., 12:12

10:24:29 СТБ 850,00 34 28.900,00 250645
10:24:29 СТБ 850,00 50 42.500,00 250646
11:13:41 СТБ 870,00 26 22.620,00 250743
11:21:23 СТБ 880,00 69 60.720,00 250758
11:21:23 СТБ 880,00 185 162.800,00 250759
11:21:23 СТБ 880,00 46 40.480,00 250760
11:27:57 СТБ 880,00 54 47.520,00 250783
11:27:57 СТБ 880,00 146 128.480,00 250784

Mak_Boy
12.07.2007., 12:15
Bas ste super fala na site

Mak_Boy
17.07.2007., 18:38
Se smena baznata cena, utre ke bide zesko. A poradi maliot promet minatata nedela dovolni se mal broj akcii za da se menuva baznata cena, taka da so 2 do 3 iljada akcii ke se menuva baznata cena ovaa nedela. Prethodnite nedeli za promena na baznata cena trebase 12 do 15 iljadi akcii.

Sandman
19.07.2007., 16:10
Кредитирањето на фирмите и граѓаните зголемено за 51%
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8074&mid=303&tabId=1&tabindex=0
а СТБ како најголема банка во Македонија има голем дел од колачот

Sandman
19.07.2007., 16:17
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=75F469BC604AD145A89C7576E471002C
Вчера од СТБ си го доплатија милончето евра заостанат долг од 2006 г. по основ данок на добивка. Знаци само ова ако го рачунаме данокот е 18% на милион то ти е добивка од 18 000 000 само за доплатеното милионче а посто има 17 000 000 акции значи добивка од евро и нешто по акција само од доплатеното.:confused: :eek:

nbalto
19.07.2007., 18:19
Вчера од СТБ си го доплатија милончето евра заостанат долг од 2006 г. по основ данок на добивка. Знаци само ова ако го рачунаме данокот е 18% на милион то ти е добивка од 18 000 000 само за доплатеното милионче а посто има 17 000 000 акции значи добивка од евро и нешто по акција само од доплатеното.:confused: :eek:

Nije danok na dobit vec DDV (PDV), to znaci placeni troskovi iz prosle godine i manja dobit za tekucu godinu.

Mak_Boy
19.07.2007., 19:58
Tromesecen izvestaj za 2007
http://www.sec.gov.mk/objavi2007/133/I%20Tromesecje%202007%20Stopanska%20Banka%20AD%20S kopje.pdf
p.s. uste podobri rezultati

tino097
20.07.2007., 13:07
Slusam mnogu spekulacii za ovaa banka. Pred nekoe vreme se spomenuvase deka vrednosta na akciite ke odi do 2500-3000 denari.

Sprema trguvanjata koi se slucuvaa vo izminatiot period mi deluva kako dosta interesna moznost za investiranje. Posebno informaciite deka bankata se osloboduva od dolgovite kon drzavata i priftabilnoto rabotenje. Pa me interesira koi se stavovite i predviduvanjata vo odnos na ovaa akcija.

Mak_Boy
25.07.2007., 09:42
Slusam mnogu spekulacii za ovaa banka. Pred nekoe vreme se spomenuvase deka vrednosta na akciite ke odi do 2500-3000 denari.

Sprema trguvanjata koi se slucuvaa vo izminatiot period mi deluva kako dosta interesna moznost za investiranje. Posebno informaciite deka bankata se osloboduva od dolgovite kon drzavata i priftabilnoto rabotenje. Pa me interesira koi se stavovite i predviduvanjata vo odnos na ovaa akcija.
Ovaa akcija sekojdnevno se trguva, i belezi postepn rast. Od druga strana se stremi da se iscisti od obvrskite prema drzavata. Spored mene ovaa e dobra akcija i poradi toa sto postoi moznost za spojuvanje na dvete grcki banki Alfa i NBG. NBG e najgolem akcioner vo STB a i alfa si ima svoi feliali vo Makedonija pa mozno e spojuvanje i vo Makedonija. Dali nekoj ima nekoja ponova informacija za spojuvanjeto vo Grcija.

Sandman
28.07.2007., 18:04

Iako mnogu raboti poslednava nedela odat vo prilog na ovaa akcija 2500-3000 po akcija e mnoogu. Ne gi gledaj prioritetnite niv nominalna mu duplo od obicnite. Vrvot baraj go na ne poveke od 1400 :)

Mak_Boy
30.07.2007., 16:10
Iako mnogu raboti poslednava nedela odat vo prilog na ovaa akcija 2500-3000 po akcija e mnoogu. Ne gi gledaj prioritetnite niv nominalna mu duplo od obicnite. Vrvot baraj go na ne poveke od 1400 :)
Posledna najvisoka cena denes 1070 :eek: nova bazna cena kolicina od 3000 akcii so e ova do kade ke odi. Ajde ako ima nekoj nesto inf. neka kazva koja e plafon cena za STB

tino097
31.07.2007., 13:25
Eve i denes so 10% t.e cenata dostigna 1125 denari so istrguvani okolu 3000 akcii. Pa ke bidi intereseno da se vidi do kade ke odi

RookieM76
04.08.2007., 19:47
ajde vashe mislenje, ja dignaa cenata na 1230 i odma ja spushtija na 1110.Sto e fintata ???

Mak_Boy
05.08.2007., 17:59
ajde vashe mislenje, ja dignaa cenata na 1230 i odma ja spushtija na 1110.Sto e fintata ???
Epa prijaltelce nekoj si kupi na 730 i na 1200 ima dobar profit. Takvite se malce i za kratko taa korekcija na cenata ke zavrsi. Prvpat baznata cena ke vlijae pozitivno na STB so toa sto nema da dozvoli da slezi mnogu. Taka da ke odi nagore za brzo, stom se potrosata tie eftino kupeni akcii.

machine
07.08.2007., 21:47
Epa prijaltelce nekoj si kupi na 730 i na 1200 ima dobar profit. Takvite se malce i za kratko taa korekcija na cenata ke zavrsi. Prvpat baznata cena ke vlijae pozitivno na STB so toa sto nema da dozvoli da slezi mnogu. Taka da ke odi nagore za brzo, stom se potrosata tie eftino kupeni akcii.

Ja mislim da ova banka radi vrlo dobro. Kad izadje 6-mesecni FI bice jako interesantno. Trenutno kupuju vece kolicine na nisku cenu a na red su dosli i prioritetne. Nemojmo zaboraviti kredit sa Makstil-a. Koja druga banka ima takav ugovor?

RookieM76
07.08.2007., 23:34
KB veke go izvadi 6mesecniot izvestaj , koga bi ocekuvale Stopanska da gi objavi svoite rezultati za 6mesecnoto rabotenje i sto mislite dali da kupuvame za 1100den po akcija???

tino097
08.08.2007., 14:29
KB veke go izvadi 6mesecniot izvestaj , koga bi ocekuvale Stopanska da gi objavi svoite rezultati za 6mesecnoto rabotenje i sto mislite dali da kupuvame za 1100den po akcija???
pa jas veke kupiv, sega samo cekam da odi nagore :)

Ivi
08.08.2007., 19:35
pa jas veke kupiv, sega samo cekam da odi nagore :)
Se shuska probazba na bankata, Grcite ja izvadija od dolgovi i sega sakaat da si go dobijat zasluzenoto. :)
Druga rabota nekoj cudni klienti vleguvaat so denovi, samo mnogu pametno go pravat toa, za da se natovarat na dobra cena.
Bez gajle cenata ke odi nagore. :thumbsup:

mnogu_pari
09.08.2007., 00:30
Se shuska probazba na bankata, Grcite ja izvadija od dolgovi i sega sakaat da si go dobijat zasluzenoto. :)
Druga rabota nekoj cudni klienti vleguvaat so denovi, samo mnogu pametno go pravat toa, za da se natovarat na dobra cena.
Bez gajle cenata ke odi nagore. :thumbsup:

Grci banku dobilli cistu, bez dugova (dugove je preuzela drzava, i ona i servisira). Oni su dobro razradili biznis i su veoma jaki i likvidni. (T-com, vecina budzetara, cosmofon i druge jake firme su u STB). Rast je ocekivan i nije nimalo neverovatan.

P.S. Nemam akcije u STB

balkan*star
12.08.2007., 19:22

Knigovodstvena vrednost:259 denara
Vise od 4 puta iznad knjige.

National Bank of Greece 73,04%
International Finance corp 10.80%
EU bank for reconstruction & development 10.80%
Ukupno: 94.65%

Klasicno napuhivanje.
Nemam drugi komentar.

machine
13.08.2007., 16:22

Klasicno napuhivanje.
Nemam drugi komentar.

Gde si video taj podatak o knigovodstvenu vrednost ove deonice?
I jeli to za 2006 ili 2007??
Knjiga je jedno a stvarnost je druga!
Znas li ti da ova banka izdaje 1500 kredita na dan!

balkan*star
13.08.2007., 17:15

Klasicno napuhivanje.
Nemam drugi komentar.

Gde si video taj podatak o knigovodstvenu vrednost ove deonice?
I jeli to za 2006 ili 2007??
Knjiga je jedno a stvarnost je druga!
Znas li ti da ova banka izdaje 1500 kredita na dan!

Evo ti i ti da vidis pa preracunaj:
http://www.sec.gov.mk/./objavi2007/133/Godisen%20revidiran%20za%202006%20Stopanska%20Bank a%20AD%20SKOPJE.pdf
Ukupni kapidal / broj dionica : 259 denara
To je podatak za 2006 naravno.Jos nisam cuo da neko racuna knjigovodstvenu za godinu koja se nije zavrsila.
Izdaje 1500 kredita na dan?! Pa sta! To je njen posao.
Ovo je na vise od 4 x knjigovodstvene vrednosti najskuplja banka u mk a sigurno i u regiji, a sigurno nece je neko preuzimati.Vidi akcionersku strukturu.Radi se o klasicnom napuhivanju.
STB Skopje ukupno dionica:17687624~ to ti je m. cap od oko 350 mil eura!
Komercijalna skopje m cap:250 mil eura(jos na prodaji..)
Tutunska banka skopje m.cap:138 mil eura
Pa sad ti vidi dal banka vredi 4 i vise knjige sa akcionerskom strukturom "sve je reseno", osim ako nisu nasle dijamante i naftu ispod neke filijale :biggrin:
PS. Ne posedujem dionice u bankama.

The Economist
14.08.2007., 09:53
Ovo je na vise od 4 x knjigovodstvene vrednosti najskuplja banka u mk a sigurno i u regiji, a sigurno nece je neko preuzimati.Vidi akcionersku strukturu.Radi se o klasicnom napuhivanju.
Pa sad ti vidi dal banka vredi 4 i vise knjige sa akcionerskom strukturom "sve je reseno", osim ako nisu nasle dijamante i naftu ispod neke filijale :biggrin:
PS. Ne posedujem dionice u bankama.Za p/b omjer u regiji dovoljno je otvoriti web strane ostalih berze i svako moze da vidi kako najbolje banke stoje (p/b STB ni oddaleko nije najvisi), a sto se tice impakta akcionarske strukture, broj izdatih kredita i poziciju na trziste na cenu dionice, slobodno napravi uporedbu sa Makstilom - resena akc.struk., p/b 14, a cena u nebesa i jos vise. Resena akc.struktura samo znaci da u buducnost profit ce se izvlaciti preko visoke dividende.

machine
14.08.2007., 12:15
Evo ti i ti da vidis pa preracunaj:
http://www.sec.gov.mk/./objavi2007/133/Godisen%20revidiran%20za%202006%20Stopanska%20Bank a%20AD%20SKOPJE.pdf
Ukupni kapidal / broj dionica : 259 denara
To je podatak za 2006 naravno.Jos nisam cuo da neko racuna knjigovodstvenu za godinu koja se nije zavrsila.
Izdaje 1500 kredita na dan?! Pa sta! To je njen posao.
PS. Ne posedujem dionice u bankama.

Vrlo si duhovit!
Evo ti jos jedan podatak za STB.
Ova banka poseduje kompjuterski sistem TZ. Globus-o finansiskim radovima.
Taj sistem su implementirali prije 2 god i nema nijedna banka tako nesto u MK.
Kostao je nekoliko mil. eura!!!
Ima razvijeno e-banking i transfer na pare sa USA (Bank of Amerika).
E sad ti vidi jeli napuhano?
I zasto ljudi se guzvaju ispred banke?
Ali sporedba sa 2006 i 2007 bice velika razlika u svim koeficientima.

mk_trejader
14.08.2007., 12:29
Vrlo si duhovit!

Dovoljno pogledati rezervacije koja banka radi da bi bila stabilna .... mislim da umesto pare drzati na 1-y depozitnu knizicu bolje kupiti STB ... sigurnost je ista a profit nesto veci ....

TTomas
14.08.2007., 12:33
Vrlo si duhovit!

Sidzimo na zemju.
Ovo je zavrsena stvar. Grci su kupili jeftino ovu banku i sada samo izvlace dobit. Taj cuveni skup Globus su kupili od samih sebe i na taj nacin ispumpali banku (sta skupje to bolje za njih). A evo i sto sada nameravaju:
Banke u Turskoj, Grckoj, bugarske i Makedonije ce spojiti na jedan jedinstven kompjuterski sistem u Grckoj (jedan server jedna baza). IT sektor u Makedoniji ce ostati samo na administratore. Naplacivati debelu rentu mesecno i na taj nacin ispumpavati dobit. A ovaj Globus i serveri koji sada imaju (Turn Off). Oni su odradili svoje :-)

balkan*star
14.08.2007., 12:39
Vrlo si duhovit!

Pa sta ako imaju.Komercijalna i Tutunska nemaju ni kompjutere ili mozda su to neke male filijale u meksiku? Tvoje misljenje je da Stopanska vredi kako ove dve banke zajedno? Na ovu cenu - skoro da!:eek:
hahah
Posedujem samo dionice sa realnim potencijalom za rast.
Samo jos jedna napomena:
Dobitak komerc banke do 30.06.07:
640.104.000 ili 10 mil eur
PS. Ne posedujem dionice u bankama

Mak_Boy
14.08.2007., 22:08
Pa sta ako imaju.Komercijalna i Tutunska nemaju ni kompjutere ili mozda su to neke male filijale u meksiku? Tvoje misljenje je da Stopanska vredi kako ove dve banke zajedno? Na ovu cenu - skoro da!:eek:
hahah
Posedujem samo dionice sa realnim potencijalom za rast.
Samo jos jedna napomena:
Dobitak komerc banke do 30.06.07:
640.104.000 ili 10 mil eur
PS. Ne posedujem dionice u bankama

Kako presmeta deka STB vredi kako KMB i tutunska

Euro
15.08.2007., 08:12
Na kraju krajeva, i KMB i STB su ok kao banke, a sto se tice njihovih dionica, smatram da STB moze ici jos malo UP, za razliku od KMB koja i na ovim razinama je too high.....

machine
21.08.2007., 13:36
Na kraju krajeva, i KMB i STB su ok kao banke, a sto se tice njihovih dionica, smatram da STB moze ici jos malo UP, za razliku od KMB koja i na ovim razinama je too high.....

Ja se slazem s tobom.
Ova je dionica na duge staze i bice kretanje pred Decembra i ove i TNB. (zbog dividende)
Neznam sta je ispalo oko konverzije prioritetne STBP za ovu deonicu u obicne?
Ali izgleda da Grci kupuji pre nego sto daju neku informaciju o FI.
Tako je prodat blok sa Strumica tabak 103000 deonica.
Ovaj period do Septembra je samo za skupljanje!!!

Mak_Boy
23.08.2007., 10:59
STB izdade 6 mesecen izvestaj nesto kolku KMB pa sega koj ima pogolem potencijal ocenete

machine
23.08.2007., 13:41
Koji je k/p za sutra?

Silvester
23.08.2007., 19:25
Koji je k/p za sutra?

izvoli STB:

nema kupnje

prodaja
1.013,00 2.673
1.020,00 1.163
1.025,00 389
1.040,00 192
1.050,00 330

Moja prognoza
:up:

rodman82
23.08.2007., 19:59
izvoli STB:

nema kupnje

prodaja
1.013,00 2.673
1.020,00 1.163
1.025,00 389
1.040,00 192
1.050,00 330

Moja prognoza
:up:

losa prognoza :biggrin:
se kontris na pazarot ............za brzo vreme 900 gen...........:cool:

Mak_Boy
23.08.2007., 20:04
Pazarot e promenliv. Ako gleads na rezultatite od rabotata na bankata togas nema sto da se prognozira, odgovorot e UP. Ne e se vo pazarot nekoj namerno rusi cena za da si kupi na niska. Po ovoj izvestaj za prvoto polugodie mislam deka nema da odi poveke nadolu.

Silvester
23.08.2007., 23:25

... Videcemo... ;) Moja prognoza nije bila na bazi ponude i potraznje.

Sandman
24.08.2007., 00:25

FI e OK. Ako ja padnat cenata dobro e da se fati toj voz. Sigurno ke se vrati barem na 1200 za mnogu brzo. I 1013 ne e loso. :thumbsup:

tino097
24.08.2007., 14:00
Pazarot e promenliv. Ako gleads na rezultatite od rabotata na bankata togas nema sto da se prognozira, odgovorot e UP. Ne e se vo pazarot nekoj namerno rusi cena za da si kupi na niska. Po ovoj izvestaj za prvoto polugodie mislam deka nema da odi poveke nadolu.
pa soliden profit imaat prema FI i logicno bi bilo rezultatot da e :up:

InvestInc
24.08.2007., 18:38
Delim misljenje da ce uskoro doci ponovo na 900, pa ce biti povoljnije za kupnju.

Mak_Boy
26.08.2007., 11:07
Eve uste edna sporedba pomegu STB i KMB kade se zemeni vo predvid rashodite vo prvoto polugodie, kade edna od pogolemite stavki e rezerviranite sredstva(pari) za krediti. KMB ima pogolema dobivka no STB ima poveke izdadeni krediti sto znaci deka so vrakanjeto na kreditite ostvarenata dobivka ke e uste pogolema.

KMB
Administrativni trosoci -488.259
Amortizacija -88.067
Rashodi za sumnitelni I sporni pobaruvanja -241.635
Trosoci za kursna razlika -978.138
Ostanati trosoci -153.615
VKUPNO -1.949.714

STB
Administrativni trosoci -283,400.00
Amortizacija -126,504.00
Rashodi za sumnitelni I sporni pobaruvanja -409,322.00
Trosoci za kursna razlika -1,451,123.00
Ostanati trosoci -317,473.00
VKUPNO -2.587.822

Razlika 638.108

apis
26.08.2007., 16:54
Dekompozicijata na osnovnive paramatri i postavuvanje vo spordbena forma sepak spored mene doveduvaat do poinakov zaklucok
Imeno: od stavkata za somnitelni i sporni pobaruvanja se gleda deka efikasnosta na KMB i organiziranosta na kadarot i rakovodstvoto e daleku pogolem, odnosno so pomala aktiva se sposobni da ostvarat pogolem neto profit a so toa i direktnata korist koja akcionerite ja imaat zatoa sto e pogolema stapkata na povratok na akcionerskiot kapital.
Stapkata za trosocite jas bi ja zemal kako integralna i kako takva mislam deka samo bi ja potvrdila tezata deka vo slucajot so STB se raboti samo za zgolemuvanje na obemot na rabotenje(plasmani), a koga se raboti samo vo pravec na zgolemen obem na plasmani bez zgolemuvanje na efikasnosta na menadzmentot sekogas rezultira so zgolemen broj na neefikasni plasmani, rezervacija na sredstva kon NB vo visina na neefikasnite plasmani.
Seto toa vo ekstremna (daleka) sostojba doveduva do namaluvanje na vkupnata efektiva na bankata, i nemoznost ponatamu da se ostvaruva neto profit samo so zgolemuvanje na obemot.
Sepak ova e samo moe subjektivno mislenje, sigurno e deka e STB dobra banka deka nivniot menadzment itekako vodi smetka za site ovi i drugi raboti no od brojkite sto gi dadovte proizleguva toa sto pogore go napisav

Mak_Boy
27.08.2007., 13:00
Delim misljenje da ce uskoro doci ponovo na 900, pa ce biti povoljnije za kupnju.
Mislam deka korekcijata na cenata zavrsi, denes nad 5000 akcii pominaa posledna cena 1025.

Ventilj
28.08.2007., 17:33
Mislim da dolazi vreme za jedan siguran rast ove dionice. Juce su prosle 5036 dionice. Banka radi odlicno. Imala je jedan odlican sestmesecni FI. Ali ono sto mislim da je najbitnije je to sto je u julu prosao jedan blok od 107 940 dionica kupljenih na ceni od 750 denara. A kupila ih je HPB Invest D.D. Zagreb. Ovaj fond, samo za usporedbu, kupovao je Granit na 560 denara, a sada Granit je 2500. Kupovali su i Prilepsku pivaru na 20000, a sada je 50000. Mislim da ovo nesto znaci i da nas ceka uzbudljiv septembar.:thumbsup:

Mak_Boy
30.08.2007., 14:03
Nova bazna cena ogromna kolicina nad 5000 akcii nesto ovde se slucva ima nekoj informacija

nikotin
30.08.2007., 16:15
Nova bazna cena ogromna kolicina nad 5000 akcii nesto ovde se slucva ima nekoj informacija
DA ima premnogu akcii na pazarot i momentalno e interesna za individualcite poradi toa sto e edna od najevtinite akcii na berzava megju bankite nishto poveke!!!! Si ja dostigna pravata cena tuka ke tapka ushte dolgo:thumbsup:

Mak_Boy
15.09.2007., 20:48
Стопанска банка најдобра банка во Македонија според Euromony
Реномираниот британски магазин за меѓународни финансии, пазари и институсии Euromony и додели на “Стопанска банка” АД Скопје признание за најдобра банка во Македонија “Awards for Exelence 2007” за Централна и Истоачна Европа.
Експерскиот тим на “Euromony” и ја додели оваа награда “Стопанска банка” врз основа на повеќе критериуми како што се: широко распростанетата мрежа од 58 експозитури, развиена дистрибутивна платформа, банка со најголем капитал и резерви, највисок ROE и ROA по оданочување, највисоко пазарно учество во кредитирањето на населението, воведување на услуги со електронско банкарство и континуирани иновации и развојни проекти.
Банката исто така има водечка улога во земјата во промовирањето на принципите на одговорното корпоративно управување како дел од севкупната стратегија на банката.
Успехот на “Стопанска банка” АД Скопје како членка на финансиската групација НБГ “Национална банка” од Грција, се должи на примената на највисоките светски стандарди за добро корпоративно управување и банкарско работење и определбата да се биде поблиску до клиентите. Со примената на софистицираниот систем ГЛОБУС “Стопанска банка” стана прва банка во земјата која што ги извршува и евидентира финансиските трансакции во реално време.
Традицијатa, искуствотo и знаењетo, но и изградената доверба, се причина повеќе Стопанка банка АД - Скопје да биде прифатена од клиентите и меѓународните институции како сигурна, динамична и иновативна банка, препознатлива по современитe банкарски производи и по модернитe филијали.
(Тотал) :)

RookieM76
16.09.2007., 20:26
dali nekoj go ima 6mesecniot izvestaj za 2007 na STB,da go sporedime so KB???

Mak_Boy
17.09.2007., 08:19
dali nekoj go ima 6mesecniot izvestaj za 2007 na STB,da go sporedime so KB???
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=3764&page=8
Post 79

machine
22.10.2007., 00:44
Fakat da je STB sa Stilom napravila najbolji ugovor o kreditu vredan 22 Mil.Eura ove godine. Forsiraju se obicne deonice koje ih ima mnogo, a manje prioritetne koje su malo!
Pa ko sada ljudi veruje u naduvane baloone kao sta su Kvas, Tete itd....
Fakat da se rade filmove umesto FI.

Sandman
27.10.2007., 00:27
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=00185E0D16139142926369016F0E3A51

Mak_Boy
30.10.2007., 10:38
Ima pari vo ovaa banka za site vo Makedonija ;)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=EEEB382CE0F7934AA26F7958B3C49319

dim
30.10.2007., 14:44
Dali moze nekoj da mi kaze dali se isplati na ovaa cena da se kupu,i od prilika do kade bi mozela da otide vrednosta na akciata.Fala

samba
30.10.2007., 17:00
Dali moze nekoj da mi kaze dali se isplati na ovaa cena da se kupu,i od prilika do kade bi mozela da otide vrednosta na akciata.Fala

Po moja procenka da, i toa kako se isplati na ovaa cena,mislam deka realnata vrednost na akcijata, vo maksimalen rok od 6-7 meseci bi trebalo da dostigne okolu 25 evra.:)

vikser
30.10.2007., 20:03
Po moja procenka da, i toa kako se isplati na ovaa cena,mislam deka realnata vrednost na akcijata, vo maksimalen rok od 6-7 meseci bi trebalo da dostigne okolu 25 evra.:)

......tu si negde....al ce to biti ranije i to ce biti treci peron za up....kako bi se malo mogli odmoriti...(1300/61.2=21.25).....2-3 mijesec a zatim ciklicno up:)

igorce
30.10.2007., 20:44
danasnja cena je 941 ako ne gresim al mislim da ce jos malo down pa onda...

ne uzimaj od nikoga nista zdravo za gotovo?!

dimges
05.11.2007., 12:17

..pa akcijata bese veke mislam ~1350 mkd, vo vreme na prviot boom (kraj na april)..

money2
05.11.2007., 13:20
Kada je konverzija Prioritetne akcije u obicne? STB P uskoro?

Mak_Boy
05.11.2007., 13:26
..pa akcijata bese veke mislam ~1350 mkd, vo vreme na prviot boom (kraj na april)..

25 x 61.5 = 1537 den. malce si ja zgresil matematikata. Isto taka najvisoka cena na akcijata koja ja dostignala STB e 1232 den. pak si zgresil nesto. Ako e ne namerno ok ali ne e dobro ako e tendenciozno.

Pozdrav

Solar
05.11.2007., 19:01
Stopanska Banka ja aktivirala hipotekata nad Ohis vo vkupen iznos od 3 mil evra i so toa stanuva sopstvenik na fabrikata. Sega STB e taa koja ke go organizira tenderot i ke incashira tolku kolku i pokazala matematikata na kamata na kamata!
Sto se odnesuva do konverzijata 2 obicni za 1 prioritetna e poveke od sigurno za posle nova godina. Spored noviot zakon za Banki najmnogu moze da cuva 10% od vkupniot broj na akcii kako prioritetni a i nominalnata n prioritetnite e 400 den za razlika od obicnata od 200 den.
Tendencijata na brisenje na prioritetnite se potvrduva i kaj Komercijalna banka.
Toa znaci deka prioritetna akcija od 1500 den e zivo dzabe pogotovo ako se znae kakov potencijal ima Stopanska banka i kolku profit imaat vo prvite 9 meseci godinava...

vikser
05.11.2007., 19:17
Stopanska Banka ja aktivirala hipotekata nad Ohis vo vkupen iznos od 3 mil evra i so toa stanuva sopstvenik na fabrikata. Sega STB e taa koja ke go organizira tenderot i ke incashira tolku kolku i pokazala matematikata na kamata na kamata!Sto se odnesuva do konverzijata 2 obicni za 1 prioritetna e poveke od sigurno za posle nova godina. Spored noviot zakon za Banki najmnogu moze da cuva 10% od vkupniot broj na akcii kako prioritetni a i nominalnata n prioritetnite e 400 den za razlika od obicnata od 200 den.
Tendencijata na brisenje na prioritetnite se potvrduva i kaj Komercijalna banka.
Toa znaci deka prioritetna akcija od 1500 den e zivo dzabe pogotovo ako se znae kakov potencijal ima Stopanska banka i kolku profit imaat vo prvite 9 meseci godinava...

jel to znaci da onaj milion koji treba leci u Ohisu ode pravo u Stopanskoj Skoplje:)

machine
05.11.2007., 19:23
Cuje se da konverzija prioritetne akcije u obicne je vec sledece kod STB, posle konverzije kod Invest banke. A book te akcije je iznad 2000 den.

money2
05.11.2007., 21:28
Stopanska Banka ja aktivirala hipotekata nad Ohis vo vkupen iznos od 3 mil evra i so toa stanuva sopstvenik na fabrikata. Sega STB e taa koja ke go organizira tenderot i ke incashira tolku kolku i pokazala matematikata na kamata na kamata!
Sto se odnesuva do konverzijata 2 obicni za 1 prioritetna e poveke od sigurno za posle nova godina. Spored noviot zakon za Banki najmnogu moze da cuva 10% od vkupniot broj na akcii kako prioritetni a i nominalnata n prioritetnite e 400 den za razlika od obicnata od 200 den.

Koliko je tacno book ove akcije? -Prioritetne

money2
20.11.2007., 15:57
E sad je ovo Blue Chip dionica!

dimges
21.11.2007., 09:00
sega STB kako sopstvenik na Ohis pak treba da plaka dolgovi na Ohis...

samba
21.11.2007., 15:35
sega STB kako sopstvenik na Ohis pak treba da plaka dolgovi na Ohis...

Nema zima za niv druze,imaat da platat i za 10 Ohisa.;)

money2
25.11.2007., 21:22
Ma druze kakav Ohis kakve besmislice...
Vidi ti dibit i P/B ove akcije, konverziju i istalo.
Sta je QBE u sporedbi sa STB- sitnica!

money2
04.12.2007., 15:24
OK kredit za 7,9% kamata 6 meseca od juce!
To moze samo STB!!!
Prihodi ove banke bicu veoma veoma visoki ove godine.
A dionice 850 i 1350 ---dzabe!

dim
05.12.2007., 09:27
http://vest.com.mk/default.asp?id=144355&idg=7&idb=2238&rubrika=Makedonija

Mak_Boy
07.12.2007., 15:34
Izvestajot za treto tromesecje.

http://www.sec.gov.mk/objavi2007/133/Tromesecno%20izvestuvawe%20za%20SB_tret%20kvartal_ %2030%2009%202007.pdf

Me interesira presmetki dali mozi nekoj da presmeta koeficientite se ovaa hartija koja po oviie izvestai e bez pari

Future_rising
07.12.2007., 15:40
Na prekjucerasnjom skupu akcionara reseno je da se o dividendi za obicne akcije raspravlja na sledecem skupu, koji je zakazan relativno brzo u februaru. Inace iz poverljivih izvora znam da hpb vec pregovara za prodaju svog (poveceg) paketa, ali ne po manjoj ceni od 1760!!! denara po akciji. Znam da ova cena izgleda nerealno ali to su mi rekli.

brebric
09.12.2007., 21:54
Na prekjucerasnjom skupu akcionara reseno je da se o dividendi za obicne akcije raspravlja na sledecem skupu, koji je zakazan relativno brzo u februaru. Inace iz poverljivih izvora znam da hpb vec pregovara za prodaju svog (poveceg) paketa, ali ne po manjoj ceni od 1760!!! denara po akciji. Znam da ova cena izgleda nerealno ali to su mi rekli.

a koji racun HPBa ????
skrbnicki rn smo mi svi koji radimo preko HPBa
To znaci da HPB ne moze prodati bez naseg znaja ili mozda nekeog dogovora da otkupe od nas "malih" i prodaju u komadu :thumbsup:

why
10.12.2007., 12:10
spekulacijata e za hpb invest sto ima kupeno akcii po 750 denari od strumica tabak, poradi sto strumica ima profit

money2
17.12.2007., 21:09

Najverovatnije je da je to cena Prioritetne akcije STB-a i to je veoma veronatno.

samba
17.12.2007., 21:21
Najverovatnije je da je to cena Prioritetne akcije STB-a i to je veoma veronatno.

Hmmmmm....nekako mi je to premalo za prioritetnu,ako bude neka konverzija,nista cudno da ta cena bude i za obicnu.;)

money2
17.12.2007., 21:54
Upps moja greska 107.940 obicne akcije je prodala Strumica tabak na HPB.
Ako je ta cena za obicnu akciju kolika bi ondak bila Prioritetna?

vikser
17.12.2007., 21:56
..........matematicki dolazi...X2:biggrin:

samba
17.12.2007., 21:58

Pa nikako ispod 50 eura za dionicu.

money2
17.12.2007., 22:02
S obzirom na cisti dobitak od 13,15 MIL. EURA moguce je sve!

samba
17.12.2007., 22:05
S obzirom na cisti dobitak od 13,15 MIL. EURA moguce je sve!

Ja bih rekao,ne da je samo moguce,vec je i ocekivano.;)

money2
17.12.2007., 22:09
Pitam se samo kada?

MPinvest
17.12.2007., 22:32
Pitam se samo kada?

Q1 2008

nino
18.12.2007., 08:06
Mislim da je moguca konverzija prioritetnih u obicne akcije. Ali naravno odnos konverzije za sada ostaje tajna.

dimges
18.12.2007., 15:37
tesko grk da ti da dividendu, tako je bilo i s pivarom, a cementara je drugo, tamo imaju holandske manire, samo sto nas guse (gore stare gume)

Future_rising
03.01.2008., 21:54
Ako uporedimo cenu stopanske i komercijalne, dostigli bi isto nivo kada bi stopanska bila 1400 denara, nominalna x 7. Ali sa odlukom o podeli dividende u februaru cena ce skociti, jer ce prema mojim informacijama dividenda biti oko 180 denara po akciji.:thumbsup:

vikser
03.01.2008., 22:43
Ako uporedimo cenu stopanske i komercijalne, dostigli bi isto nivo kada bi stopanska bila 1400 denara, nominalna x 7. Ali sa odlukom o podeli dividende u februaru cena ce skociti, jer ce prema mojim informacijama dividenda biti oko 180 denara po akciji.:thumbsup:

...........al najvijerovatnije za prioritetne dionice....obicne manje:rolleyes:

ps.....nista od ovog nije zdravo za gotovo ......osim da dionica i te kako vredi:thumbsup:

good investment
04.01.2008., 10:55
:Ako uporedimo cenu stopanske i komercijalne, dostigli bi isto nivo kada bi stopanska bila 1400 denara, nominalna x 7. Ali sa odlukom o podeli dividende u februaru cena ce skociti, jer ce prema mojim informacijama dividenda biti oko 180 denara po akciji.:thumbsup:

sta ima veze sta je NOMINALNA x 7.ne kazem da ne vredi dionica ali kakvu ulogu ima tu NOMINALNA?????????????????

STONE
05.02.2008., 23:26
Postovani,

Jel imate info kojeg februara je skupstina,

Unapred Zahvaljujem

samba
05.02.2008., 23:40
Postovani,

Unapred Zahvaljujem

31-og fevruara:biggrin:,salim se druze;),pa gde si ti,nema te vec duuuuugo,da se nisi ozenio:p:
P.S.Sutra dobijas info

samba
06.02.2008., 11:49
Postovani,

Unapred Zahvaljujem

Rekli su da jos nemaju tacan datum,ali ce se sigurno odrzati u drugu polovinu fevruara.

4te
07.02.2008., 00:37
Definitivno ove godine trebalo bi biti isplacena dividenda a razloga za to su tri.
Cisti proffit ove godine je oko 15 miliona eura sto mu dodje oko 80-90 den po dionici.
Prosle godine potpisani su sa grckom bilateralni sporazumi o ukidanju duplog oporezivanja sto sad omogucava da izvucena dobit za koju je vec placen porez ( od bednih 10 %) moze se slobodno preliti u grcku bazu. Zbog toga ce debelo iskoristiti i vlasnici dionica cementare Usje, STTB, Okta i druge grcke firme.
Pritisak ostalih vecinskih dionicara ( EBRD & Co )
Nije nerealno da cena ode vrlo brzo na vise od 1500den.

dimges
07.02.2008., 11:09
Definitivno ove godine trebalo bi biti isplacena dividenda a razloga za to su tri.
Cisti proffit ove godine je oko 15 miliona eura sto mu dodje oko 80-90 den po dionici.
Prosle godine potpisani su sa grckom bilateralni sporazumi o ukidanju duplog oporezivanja sto sad omogucava da izvucena dobit za koju je vec placen porez ( od bednih 10 %) moze se slobodno preliti u grcku bazu. Zbog toga ce debelo iskoristiti i vlasnici dionica cementare Usje, STTB, Okta i druge grcke firme.
..pa bila je cjena u IV ili V/2007 mislim do 1450mkd ??

volk
07.02.2008., 12:35

Kada su potpisani ti sporazumi?!
Na 06.12.2007 su ovo izjavili iz Vlade:
...овој данок може да претставува проблем само за инвеститори кои што доаѓаат од земји со кои РМ нема склучено договори за избегнување на двојно оданочување, како што е на пример Грција со која, како што вели, од познати причини досега не се пристапило кон потпишување на таква спогодба.
ovo je link (http://www.vlada.mk/Informacii/Dekemvri2007/i6-12-2007b.htm)

A ovo je inicijativa SKM-a za ukidanje dvojnog oporezivanja, od 15.12.2007 link (http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=0&EditionID=890&ArticleID=46073)

vikser
07.02.2008., 13:16
..pa bila je cjena u IV ili V/2007 mislim do 1450mkd ??

.....max cijena je bila~1250.......i projekcija je trijebala biti kao sto sam nekad "davno" postirao al hebiga....globalna kriza obuhvatila i ovu dionicu.....u svakom slucaju good share.....:thumbsup:

MIA-SK
03.03.2008., 11:13
Dali Stopanska deleshe dividenda za 2006 godina? Zaklucno so koj datum na trguvanje vo 2007 godina sleduva dividenda za 2006?

money2
24.03.2008., 22:40
Skupstina 27.03.2008 u 12,00 h!

Makedionikus
28.03.2008., 00:13
СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ(27.3.2008)
По одржана годишна седница на Собрание на акционери

Акционерите на Стопанска банка АД – Скопје на денешната 17-та седница на Собранието на акционерите ја усвоија годишната сметка за 2007 година. Банката во 2007 година оствари бруто добивка од 1.118.714 илјади денари (18.3 милиони евра) по македонски сметководствени стандарди односно 1.202.481 илјади денари (19.6 милиони евра) по меѓународни сметководствени стандарди. Ваквата добивка резултираше со стапка на поврат на капиталот од 24%.

Вкупната актива на Банката достигна износ од 897,2 милиони евра што претставува годишен пораст од 31%. Вкупните депозити достигнаа ниво од 707,1 милион евра што претставува пораст од 31,2 % во однос на претходната година, во рамките на кои депозитите на население изнесуваат 441,5 милиони евра или годишен пораст од близу 40%, а депозитите на правни лица достигнаа ниво од 265,6 милиони евра односно годишен пораст од 19%.

На крајот на 2007 година приближно 1 милион граѓани имаа отворено сметка во Стопанска банка АД – Скопје или во просек Банката го опслужуваше повеќе од половина од населението со што стана финансиски партнер на секое семејство во земјата. Ова претставува признание за Банката дека ги разбира потребите на своите клиенти и дизајнира производи согласно нивните потреби. Истовремено, ваквото признание воспоставува обврска за понатамошна континуирана грижа за потребите на клиентите и нудење на извонредни и квалитетни услуги.

Стопанска банка АД – Скопје
27.03.2008 година

vikser
28.03.2008., 00:18

Акционерите на Стопанска банка АД – Скопје на денешната 17-та седница на Собранието на акционерите ја усвоија годишната сметка за 2007 година. Банката во 2007 година оствари бруто добивка од 1.118.714 илјади денари (18.3 милиони евра) по македонски сметководствени стандарди односно 1.202.481 илјади денари (19.6 милиони евра) по меѓународни сметководствени стандарди. Ваквата добивка резултираше со стапка на поврат на капиталот од 24%.

Вкупната актива на Банката достигна износ од 897,2 милиони евра што претставува годишен пораст од 31%. Вкупните депозити достигнаа ниво од 707,1 милион евра што претставува пораст од 31,2 % во однос на претходната година, во рамките на кои депозитите на население изнесуваат 441,5 милиони евра или годишен пораст од близу 40%, а депозитите на правни лица достигнаа ниво од 265,6 милиони евра односно годишен пораст од 19%.

На крајот на 2007 година приближно 1 милион граѓани имаа отворено сметка во Стопанска банка АД – Скопје или во просек Банката го опслужуваше повеќе од половина од населението со што стана финансиски партнер на секое семејство во земјата. Ова претставува признание за Банката дека ги разбира потребите на своите клиенти и дизајнира производи согласно нивните потреби. Истовремено, ваквото признание воспоставува обврска за понатамошна континуирана грижа за потребите на клиентите и нудење на извонредни и квалитетни услуги.

27.03.2008 година

............jao.........ja eto rijesio sutra sve prodati....a ti ovo.......pa sutra poslije tvog izvjesca pasce opet na 300 denara.......a do pre bio radosan da cu prodati na ~750:(:eek::biggrin:

samba
28.03.2008., 00:24

27.03.2008 година

Svaka cast:thumbsup::pljesak::hat1:

Makedionikus
28.03.2008., 00:27
............jao.........ja eto rijesio sutra sve prodati....a ti ovo.......pa sutra poslije tvog izvjesca pasce opet na 300 denara.......a do pre bio radosan da cu prodati na ~750:(:eek::biggrin:

Izvini sto se mesham vo stipki:...............:thumbsup::)

kirin
28.03.2008., 13:43
Стопанска банка оствари раст на бруто добивката од 31,2%
На крајот на минатата година приближно еден милион граѓани имале отворено сметка во Стопанска банка
“Ова претставува признание за Банката дека ги разбира потребите на своите клиенти и дизајнира производи согласно нивните потреби. Истовремено, ваквото признание воспоставува обврска за понатамошна континуирана грижа за потребите на клиентите и нудење на извонредни и квалитетни услуги”, соопшти Стопанска банка.
На 17-та седница на Собранието на акционери е усвоена годишната сметка за 2007 година. Минатата година Банката остварила бруто добивка од 1,1 милиони денари (18,3 милиони евра) по македонски сметководствени стандарди, односно 1,2 милиони (19,6 милиони евра) по меѓународни сметководствени стандарди. Добивката резултирала со стапка на поврат на капиталот од 24%.
Вкупната актива на Банката достигнала износ од 897,2 милиони евра што претставува годишен пораст од 31%. Вкупните депозити достигнале ниво од 707,1 милион евра што е пораст од 31,2% во однос на претходната година. Депозитите на население изнесуваат 441,5 милиони евра или годишен пораст од близу 40%, а депозитите на правни лица достигнале ниво од 265,6 милиони евра, односно годишен пораст од 19%.
(Toтал)

money2
30.03.2008., 23:48
Pravo dividende imaju samo prioritetne akcije do 09.04.2008!
Datum isplate 21.04.2008!!!

vikser
30.03.2008., 23:56
...........odakle info........i jel to za sve godine kumulativno za koje nisu dali..........:confused:.......t.j da skratim,kolika ce biti denda:confused:

kirin
31.03.2008., 12:31
Sto se sluci so STB ??? 26% UP

dimges
31.03.2008., 13:03
da pospekuliram malku, neso ne im e po kef moze na komsiive politickata situacija pa da ne ja prodavaat bankata ...

Mak_Boy
01.04.2008., 09:44

27.03.2008 година

ps. Za dividenta vo ova OFICIJALNO soopstenie nisto ne e spomnato, a dali ke ima i za koj mozi da kazi nekoj koj bil na sobranieto na akcioneri. Ne spekulirajte po tolku :)

money2
02.04.2008., 21:09
Stopanska banka -Skopje ke izvrsi isplata na dividenda po prioritetni akcii za 2007 g. vo bruto iznos od MKD 34,50 po akcija.

Se izvestuvaat site imateli na prioroteni akcii deka Stopanska banka AD -Skopje ke izvrsi isplata na dividenda za prioritenite akcii za 2007 godina vrz osnova na sledniot dividenden kalendar:
-Datum na presek na akcionerskata kniga spored koja se opredeluva listata na akcioneri koi imaat pravo na dividenda za 2007 g. e 14.04.2008.
-Posleden den na trguvanje so pravo na dividenda e 09.04.2008
-Prv den na trguvanje bez pravo na dividenda e 10.04.2008
-Datum na isplata e 21.04.2008 g.
Dividendata ke se isplati vo vid na ednokratno plakanje na datumot na isplata vo filojalite i ekspoziturite na Stopanska banka-Skopje.

dimges
05.04.2008., 20:22
..smesna denda ...~130.000Eu... a 70% dominanten sopstvenik...:confused:

money2
06.04.2008., 19:01
Denda je u iznosu kao TPLF ili GRNT ali s obzirom na cenu dionice 1300 je veoma primamljiva.
Iznos cena uz dobitak je veoma velik. TPLF je 13000 a GRNT 1800, a denda ce biti cca 35 MKD.

magnetik
06.04.2008., 19:19
Denda je u iznosu kao TPLF ili GRNT ali s obzirom na cenu dionice 1300 je veoma primamljiva.
Iznos cena uz dobitak je veoma velik. TPLF je 13000 a GRNT 1800, a denda ce biti cca 35 MKD.

Ako e taka togas otfrli ja sbt i kupi replek. Replek ima ubedlivo naj jaka devidenda procentualno so pazarnata vrednost na akcijata.
SBT ima i drugi prednosti osven devidendata od 35 den. za prioritetnata akcija.

dimges
06.04.2008., 19:40

..sto e 35mkd sprema 1300 ??...2.7%..a toa e Prioritetna akcija...
..ima druga rabota, STB ima samo 227.000 prioritetni akcii, smesno e , rabotata e kade odi dobivkata, dali se reinvestira ili ??

money2
06.04.2008., 19:59
Naredne 2 Subote ST Banka ne radi zbog instalacije novog softvera!
Jeli sad vidljivo nesto, uz novog softvera veci ja dobitak, to se vec dokazalo!

dimges
06.04.2008., 20:10
Naredne 2 Subote ST Banka ne radi zbog instalacije novog softvera!
Jeli sad vidljivo nesto, uz novog softvera veci ja dobitak, to se vec dokazalo!

>> vazno nie nisto nemame od nivnata dobivka... a ne e mnogu podobro ni kaj drugite banki... oni si natepaa debeli plati a na malite akcioneri nisto ne davaat
.. sistem Pivara...

emilijanomk
08.04.2008., 13:24
Zdravo na site,:xyxwave:
(Prvo amater sum vo akcionerstvoto)
Imam prioritetni akcii vo stopanska banka kupeni na 1800denari po akcija sega gledam vo godisniot izvestaj profitot na bankata e zgolemen za 30% pa neli bi trebalo toa da vlijae na prioritetnite akcii vo pozitivna smisla?ne mi e jasno kako moze drugi poslabi banki da imaat 3-4 pati pogolema vrednost na akciite vo odnos na ovaa stabilna i mnogu profitabilna banka.Dali mislite deka vo dogledno vreme ke povratam del od zagubata?:udrijace:Pomos???:Hail:

samba
08.04.2008., 15:36
Imam prioritetni akcii vo stopanska banka kupeni na 1800denari po akcija sega gledam vo godisniot izvestaj profitot na bankata e zgolemen za 30% pa neli bi trebalo toa da vlijae na prioritetnite akcii vo pozitivna smisla?ne mi e jasno kako moze drugi poslabi banki da imaat 3-4 pati pogolema vrednost na akciite vo odnos na ovaa stabilna i mnogu profitabilna banka.Dali mislite deka vo dogledno vreme ke povratam del od zagubata?:udrijace:Pomos???:Hail:

Dobrodosol druze:thumbsup:,kako prvo ne si zgresil,zatoa sto si vlozil pari vo sektor kade sto ne moze ili pak ne bi trebalo da ima ekstremni turbulencii na akcijata,sporedbeno so drugite sektori,znaci imas dobar fundament,i sigurno ke ti se isplati na malku podolg rok.Toa sto e profitot zgolemen a paralelno na toa ne davaat soodvetna dividenda e odluka na samata banka,navodno pogolem del od dobivkata ke go reinvestiraat vo obnovuvanje na softverski aplikacii i razni drugi"sio mi ga djuro"vlozuvanja.Eve sega ke si dobies kakva-takva dividenda so sto sigurno ke povratis mal del od zagubata,i na kraj edinstveno sto ti ostanuva e da cekas da se stabilizira cela berza(kako i site nie ostanati forumasi),a licno mislam deka nema da cekame dolgo na toa.:)

Prof. Josef
08.04.2008., 15:44
Dobrodosol druze:thumbsup:,kako prvo ne si zgresil,zatoa sto si vlozil pari vo sektor kade sto ne moze ili pak ne bi trebalo da ima ekstremni turbulencii na akcijata,sporedbeno so drugite sektori,znaci imas dobar fundament,i sigurno ke ti se isplati na malku podolg rok.Toa sto e profitot zgolemen a paralelno na toa ne davaat soodvetna dividenda e odluka na samata banka,navodno pogolem del od dobivkata ke go reinvestiraat vo obnovuvanje na softverski aplikacii i razni drugi"sio mi ga djuro"vlozuvanja.Eve sega ke si dobies kakva-takva dividenda so sto sigurno ke povratis mal del od zagubata,i na kraj edinstveno sto ti ostanuva e da cekas da se stabilizira cela berza(kako i site nie ostanati forumasi),a licno mislam deka nema da cekame dolgo na toa.:)

Sio mi ga djuro mislam deka im e najgolemiot trosok na godisno, mesecno pa i dnevno nivo. Ne mozev da poveruvam ama so tek na vreme i so ogled na brojnosta na kandidatite izgleda ce da e taka. Stanuva zbor za muabetot dega Bisev vrabotuva faci diplomirani vo Solun so mito od 8000 evra vo sektorite vo koi najmnogu se pie kafe (pr. rizici) i deka ne garantira za dolzinata na dogovorot za rabota. Znaci covek ako e dobar poltron verojatno ke ostane dosta dolgo i ke si gi povrati ovie 8000. Dobro e koga celta gi opravduva sredstvata. Ne deka sakam da plukam po bankava ama vo momentov uste me drzi antihelenisticko raspolozenie.:p:

vikser
08.04.2008., 15:56
..........radi odlicna kamatna stopa kamate Helenic man non stop upumpava novi i jos vise novac u MKD.....pomalo ga prate janezi.....ispumpava preko novih softverski posao:rolleyes:......al..............bez brige .......malo zakasnilo (radi celokupnost situacije).......... mozda i do kraja godine dolazi proekcija STB ;)

drama
08.04.2008., 17:51

Dobredojde na forumov,
Zal mi e sto uste od pocetok si izgubil nekoj dinar, se nadevam ne si vlozil mnogu, sepak te sovetuvam prvo da pocnes da citas malce strucna literatura pred da napravis nekoj sleden cekor. Tamu i ke dobies odgovor na del od tvoite prasanja. Moe mislenje e deka ke povratis del od zagubata, sepak na visoka cena si gi kupuval... A sto se odnesuva na profitot na Stopanska sk, ne e momentalno reper za zgolemuvanje na vrednosta na akcijata....

money2
20.04.2008., 21:05
Sio mi ga djuro mislam deka im e najgolemiot trosok na godisno, mesecno pa i dnevno nivo. Ne mozev da poveruvam ama so tek na vreme i so ogled na brojnosta na kandidatite izgleda ce da e taka. Stanuva zbor za muabetot dega Bisev vrabotuva faci diplomirani vo Solun so mito od 8000 evra vo sektorite vo koi najmnogu se pie kafe (pr. rizici) i deka ne garantira za dolzinata na dogovorot za rabota. Znaci covek ako e dobar poltron verojatno ke ostane dosta dolgo i ke si gi povrati ovie 8000. Dobro e koga celta gi opravduva sredstvata. Ne deka sakam da plukam po bankava ama vo momentov uste me drzi antihelenisticko raspolozenie.:p:

Neznam za tvoje raspolozenje ali STB je najveca i najprofitnija banka u MK!
Uskoro kad se pojavi Book ove akcije doci ce stvari na svojem mjestu.
U ekonomiji nepostoi nacionalizam, pare su pare. To sa softverima neko gleda kao ispumpavanje neko kao investiciju, ali fakti su da se svaki softver updejtuje kao i kod T-mobile, Cosmofon, T-home, NLB, itd.

vikser
20.04.2008., 21:08
Neznam za tvoje raspolozenje ali STB je najveca i najprofitnija banka u MK!
Uskoro kad se pojavi Book ove akcije doci ce stvari na svojem mjestu.
U ekonomiji nepostoi nacionalizam, pare su pare. To sa softverima neko gleda kao ispumpavanje neko kao investiciju, ali fakti su da se svaki softver updejtuje kao i kod T-mobile, Cosmofon, T-home, NLB, itd.

..................fakat:thumbsup:................. ....al ne za toliki novac:thumbsdow

ps ....... kad bi ja bio gazda mozda cu i duplo vise platiti softver............pa zato i nisam:biggrin::thumbsup:

TTomas
22.04.2008., 10:21
Sta mislite o masovnom povlacenje racuna odavde i otvaranje u mk banke. Da koristime makedonski proizvodi :-)

globalinvest
22.04.2008., 10:24
veke storeno :thumbsup:

Del Boy
22.04.2008., 10:25
Sta mislite o masovnom povlacenje racuna odavde i otvaranje u mk banke. Da koristime makedonski proizvodi :-)

U koje makedonske? UNI BANKA :biggrin: ili NLB :biggrin: ili CAPITAL :biggrin: ili SOCIETE GENERALE :biggrin: ???

ProFit
22.04.2008., 10:31

ja sam sve iscistijo, nemam vise nista u ovu Grcku nacionalnu banku... :)
taj sto i dalje tamo ulaze nek se srami... :thumbsdow naravno ako je to moguce u sadasnje vreme...:biggrin:

vikser
06.05.2008., 17:35
...........jel tacno i istinito info koji sam dobio danas da kod STB-Sk su zaustavljena placanja iz zemje dzipsija Grcke i da vlasnik Nacionalna banka Grcke ne doliva svezi kapital u svoju kci u Makedoniji......mada joj vrlo bolji uslovi oplodivanja i kreditiranja u Mk nego u Gr......ak neko ima neko info il zna nesto vise o tome nek spodeli snama......thanks

dimges
06.05.2008., 17:55
...........jel tacno i istinito info koji sam dobio danas da kod STB-Sk su zaustavljena placanja iz zemje dzipsija Grcke i da vlasnik Nacionalna banka Grcke ne doliva svezi kapital u svoju kci u Makedoniji......mada joj vrlo bolji uslovi oplodivanja i kreditiranja u Mk nego u Gr......ak neko ima neko info il zna nesto vise o tome nek spodeli snama......thanks

>> ne mora da doliva, neka ne odliva...nesto u medijima ne vidim i ne cujem onog brkatog sto zatvara banke, pritajio se...

vikser
06.05.2008., 18:06
>> ne mora da doliva, neka ne odliva...nesto u medijima ne vidim i ne cujem onog brkatog sto zatvara banke, pritajio se...

............trese se fotelja..........kad je dosao uzeo je iz teleshopa pa se sada boji da ne ispadne:rolleyes::biggrin:

money2
06.05.2008., 22:47
Jel ja to dobro vidim profit Q1=5,3 mil eura!!!
Ovi iz STBa su vise nego Zidovi. Ma fakat sve uzimaju ali nista ne daju!

money2
29.05.2008., 22:58
Ne znam ko prodaje na ove cene ali profit za 3 mesjeca sa 5 Milijuna EURA, je jako jako perspektivno i sigurno.
Naime STB je vec implementirala novi softverski sutav i ocekuje se profit da bude sve veci i veci.

magnetik
07.07.2008., 14:14
Банки и финансии
Euromonеy: Стопанска банка најдобра банка во Македонија
Стопанска банка АД – Скопје е избрана за најдобра банка во Македонија за 2008 година од страна на британскиот финансиски магазин Euromonеy.
Наградите за најдобрите од банкарскиот сектор се базираат на постигнувања врз основа на севкупни перформанси, извонредни услуги кон клиентите, иновативни производи, примена на врвни стандарди на корпоративно управување и лидерство во финансискиот сектор.
Ова престижно признание, Стопанска банка го добива по втор пат, откако во 2007 година исто така беше прогласена за најдобра банка во Македонија од страна на Euromonеy.
Стопанска банка 2007 година ја заврши со со добивка пред оданочување од 19,6 милиони евра, што е за 53,4% повеќе од претходната година. Со ова успеа да оствари над 24% поврат на просечен капитал и 2,5% поврат на просечни средства. Банката опслужува повеќе од половина од населението во земјата што ја прави финансиски партнер на секое семејство во земјата.
Наградата од Еuromony, која беше доделена на свеченост одржана во Виена на 01 Јули, за менаџерскиот тим на Стопанска банка АД – Скопје претставува заслужено признание за доброто работење и вложениот труд за задоволување на потребите на клиентите, но претставува и особен предизвик за континуирана примена на Европските вредности и стандарди во работењето.
(Toтал)

money2
18.07.2008., 20:37
Q2=?
Koliki ce biti profit Q2=?

Future_rising
20.07.2008., 21:19
Sve sto je ispod 900 za ovu banku je jeftino i realno dobra investicija, a tek one prioritetne....

money2
13.08.2008., 22:13
Sve sto je ispod 900 za ovu banku je jeftino i realno dobra investicija, a tek one prioritetne....

Q2=689.000 hiljada den. t.j. 11 mil. eurica!!!
U momentu u MK nema bolje kompanije od STB (posle Telekoma razumese).
A kurs ove dionice su sada: djabe!

dimges
27.08.2008., 23:53
Ja mislim da ne poznajem osobu koja nema jedan ili vise potrosackih kredita, OK kredit, neku od VISA Star, Vero i slicne kreditne kartice iz Stopanske Banke Skopje. Dionice nemam, iako mi je zao sto nisam kupovao kad je bila oko 620-650.
>> pa evo ti sada , navali...

samba
01.09.2008., 10:41
Atomski s leva,Grci napadaju:biggrin:...hebote kakav je ovo rast danas:thumbsup:

money2
04.09.2008., 20:27
Grci su napali sa visim kamatama, al bogme ce se ofajditi sa dobitkom, Q2=11 miliona eura!!! Nije sala za ovu dionicu.
STB je definitivno najjaca baka u MK, neznam zasto KB broker forsira nihovu dionicu za KMB i drze dionicu na razinu koju njima odgovara a ne trzistu?

Prof. Josef
30.10.2008., 17:19
Балканските филијали на грчките банки на Балканот ќе останат без капитал?

Грчката централна банка ги повика комерцијалните банки да престанат да даваат капитал во филијалите ќерки на Балканот, за да можат да бидат финансирани домаќинствата и компаниите, кои не се во состојба да си ги отплатат кредитите, соопшти грчкото радио Скај.
Гувернерот на банката, Јоргос Провопулос со своето писмо ги повика големите банки да го зголемат акционерскиот капитал до крајот на првите шест месеци на наредната година, за да можат полесно да работат.
Сепак тоа нема да влијае врз работењето на Стопанска банка АД Скопје која е во сопственост на Национална банка на Грција. Од банката за Тотал изјавија дека продолжуваат да ги изведуваат сите активности во својата дејност и притоа остваруваат ефективна соработка со своите стратешки партнери IFC, EBRD и NBG. Како и досега, на сите клиенти кои поднесуваат барања за кредит и кои ги исполнуваат кредитните критериуми, банката ќе им одобрува кредитна поддршка.
Од Алфа банка во Македонија не успеавме да го добиеме коментарот на оваа препорака од грчкиот гувернер.
Истражувањето на агенцијата “Капа рисрч“ во весникот “Вима“ покажува, дека Грција ја доживува најголемата криза во последните 15 години. Од него станува јасно, дека повеќето Грци, над 70%, стравуваат најмногу од поскапувањето на животот, од невработеноста и од состојбата на економијата.
Според анкетираните, проблемите се првенствено од финансиски карактер. Една третина од нив сметаат дека државата нема да може да се справи со кризата.
Инфлацијата во Грција тргна нагоре, а економистите алармираа дека во државниот буџет се формирала црна дупка во висина од 1,3 милијарди евра поради забавување на приходите во тековната сметка.
Економската криза ќе биде тема на денешното заседание на грчката влада. Освен мерките за заштита на ниските слоеви во грчкото општество, кабинетот ќе ја разгледа опасноста од економската дестабилизација “во триаголникот Истанбул-Софија-Букурешт“, соопшти атинскиот весник “Елефтерос типос“.
За петок е закажано разгледување на мерките за заштита од глобалната економска криза во грчкиот парламент.

(Тотал)

Ne znam kolku e ova OK ama kako i da e dobro e.:eek:

TRTKO
30.10.2008., 17:36
kako e sega da imas pari vo stopanska banka ako im tekne na grcive da gi povlekuvaat

Stealth
31.10.2008., 01:43
>> Ja mislim da ne poznajem osobu koja nema jedan ili vise potrosackih kredita, OK kredit, neku od VISA Star, Vero i slicne kreditne kartice iz Stopanske Banke Skopje....
Ja bi kao najtaze clan ovog foruma zelio da dam malu dopunu:
Jeste, u prethodna dva meseca (aug-sept) od podnetih 19, odobrili mi 15 potrosackih kredita (kreditiranje na naselenie za kupuvanje roba od 'partnerski' prodavnici na STB)
Ali u oktobru od podnetih 8, odobrili samo 2

Ili su poceli naglo da mi dolaze nekvalifikovani klienti za kredit, ili su u STB odjedanput promenili kriterij 'ispunjava uslove'......
U svakom slucaju nesto se cudno desava :thumbsdow

ProFit
31.10.2008., 09:20
Ja bi kao najtaze clan ovog foruma zelio da dam malu dopunu:
Jeste, u prethodna dva meseca (aug-sept) od podnetih 19, odobrili mi 15 potrosackih kredita (kreditiranje na naselenie za kupuvanje roba od 'partnerski' prodavnici na STB)
Ali u oktobru od podnetih 8, odobrili samo 2

Ili su poceli naglo da mi dolaze nekvalifikovani klienti za kredit, ili su u STB odjedanput promenili kriterij 'ispunjava uslove'......
U svakom slucaju nesto se cudno desava :thumbsdow

nema tu nicega cudnoga... :) vidis da je bankarski sistem ne u drugom stanju vec u trecem... i to je to o cemu se prica po svetu... osven ako nisi poverovo nasoj vladi... :biggrin: :cool:

england1
31.10.2008., 11:00
Prva je stopirala kreditiranje ALFA banka, a evo sad cujem i Stopanska Skopje, znam da je i NLB Tutunska za oko 50% smanjila kreditiranje u ovom mesecu. Ne radise o nekim serioznim problemima ovih banaka, vec oprezno ponasanje u turbulentnim danima u kojih zivimo. Problem likvidnosti se polako uvukao i u nas bankarski sektor, i ovo je normalna reakcija. Prvi su reagirali bas oni koj i treba, a to su grcke i slovenecke banke. Verovatno cuvaju pare i salju po potrebi u domovinu.
videcemo kakav ce biti nastavak. Dali slede i KMB i SBT, koji sada za sada jos kreditiraju punom parom (ovo ne vazi za SBT koji novac cuva u Narodnoj banci).
A kad se setim kako je vakva krizna vremena koristio stari Jakim. he he he
U svakom slucaju profitiraju oni koji imaju cash.

dimges
31.10.2008., 11:32
kako e sega da imas pari vo stopanska banka ako im tekne na grcive da gi povlekuvaat

>> odma im gi nacionalizirame kompaniite, barem ima eden kup...:biggrin:

Jumbo
31.10.2008., 11:42
Prva je stopirala kreditiranje ALFA banka, a evo sad cujem i Stopanska Skopje, znam da je i NLB Tutunska za oko 50% smanjila kreditiranje u ovom mesecu. Ne radise o nekim serioznim problemima ovih banaka, vec oprezno ponasanje u turbulentnim danima u kojih zivimo. Problem likvidnosti se polako uvukao i u nas bankarski sektor, i ovo je normalna reakcija. Prvi su reagirali bas oni koj i treba, a to su grcke i slovenecke banke. Verovatno cuvaju pare i salju po potrebi u domovinu.
.

NLB je upravo dokapitalizirao Tutunsku sa 10,8 mil Eura i sada taj novac, koji u Tutunskoj mogu do 10 puta multiplicirati kroz kredite će vratiti u Sloveniju?

england1
31.10.2008., 11:49
Ne bi trebalo. nema logike. Ali fakt je da su digli rucnu na kreditiranje, i to ne samo oni. cuvaju cash.
a vidi KMB ti daje vise od 7% ako orocis denare na 1 mesec. To ti sve govori.

Jumbo
31.10.2008., 13:12
Ne bi trebalo. nema logike. Ali fakt je da su digli rucnu na kreditiranje, i to ne samo oni. cuvaju cash.
a vidi KMB ti daje vise od 7% ako orocis denare na 1 mesec. To ti sve govori.

7 % na mjesec dana govori puno:

-banka može plasirati po boljoj kamati a ima potražnju a nema novaca
-ne vjeruje da će proći dokap iz kojega bi dobila jeftiniji input
-očekuje se pad tečaja denara prema euru....

Terminator_Sk
31.10.2008., 13:15

Ovo zadnje brisi iz svih kalkulacija, kombinacija i analiza .... jer do toga nece doci...

Master1
31.10.2008., 13:18
@ Jumbo
Cash postaje sve skuplji. I to ne samo u Mk...
By the way kolega, je li tacno da ce kuna devalvirati? Nesto sam nacuo, ali...

OKA
31.10.2008., 13:36

...i glavni razlog, banka se plashi navalice na shaltere pa mora sada placati shtedishama ovaj "reket" od kamata na depoe, kako oni ne bi povukli shtednju! Da je tako govori i nikada manji spread izmedj aktivne i pasivne kamate u RM, u korist pasivne svakako!

OKA
31.10.2008., 13:38
Ovo zadnje brisi iz svih kalkulacija, kombinacija i analiza .... jer do toga nece doci...
Tako je. Bitce sitnog plivanja kursa, ali projektovane devalvacije ni, sigurno najmanj do sredine kvartala 2/2009.

lovec
31.10.2008., 22:39
Pomeranja kursa jednstavno mora biti.
I pre svetskih finansiskih turbulencija platna bilanca Makedonije je bila u velikom deficitu. 4 Q ce doneti jos veci deficit.
Razlog 1 - Glavni nosioci deviznog priliva Stil, Mital, Feni rudnici i sl. ce drasticno smanjiti priliv deviza zbog smanjene potraznje i niskih cena metala.
Razlog 2 - Finansiska nesigurnost u svetu i ocekivano povecanje nezaposlenosti vec pocinju da smanjuju kolicinu deviza od doznaka gastajbajtera, a to je bio iznos koj je dosad dobro pokrivao debalans u trgovinskom bilansu.
Razlog 3 - U ovakvoj situaciji u svetu direktnih stranih investicija ce u 2009 biti vrlo malo.

Narodna Banka ce naravno intervencijama pokusati da zadrzi kurs, ali i to ima svoj kraj. Oekujem za koji par meseci (kada ce po meni biti i glavni udar na Wall Street) vece pomeranje kursa i to manje verovatno devalvacijom (sto je kod naroda vrlo nepopularno ).

Slicno se vec desava u Srbiji gde je euro od 80 vec otisao +10% za mesec dana i pored intervencije NB.
Jedino sto moze donekle to amortizovati je niska cena nafte u duzem periodu sto moze donekle popraviti platnu bilancu.

dimges
01.11.2008., 00:28
ako dodje do znatnog plivanja kursa onda nije rec o recesiji, a i burza gubi smisao

David MK
01.11.2008., 01:54
Pomeranja kursa jednstavno mora biti.
I pre svetskih finansiskih turbulencija platna bilanca Makedonije je bila u velikom deficitu. 4 Q ce doneti jos veci deficit.
Razlog 1 - Glavni nosioci deviznog priliva Stil, Mital, Feni rudnici i sl. ce drasticno smanjiti priliv deviza zbog smanjene potraznje i niskih cena metala.
Razlog 2 - Finansiska nesigurnost u svetu i ocekivano povecanje nezaposlenosti vec pocinju da smanjuju kolicinu deviza od doznaka gastajbajtera, a to je bio iznos koj je dosad dobro pokrivao debalans u trgovinskom bilansu.
Razlog 3 - U ovakvoj situaciji u svetu direktnih stranih investicija ce u 2009 biti vrlo malo.

Narodna Banka ce naravno intervencijama pokusati da zadrzi kurs, ali i to ima svoj kraj. Oekujem za koji par meseci (kada ce po meni biti i glavni udar na Wall Street) vece pomeranje kursa i to manje verovatno devalvacijom (sto je kod naroda vrlo nepopularno ).

Slicno se vec desava u Srbiji gde je euro od 80 vec otisao +10% za mesec dana i pored intervencije NB.
Jedino sto moze donekle to amortizovati je niska cena nafte u duzem periodu sto moze donekle popraviti platnu bilancu.

Nije da sporim ali mislim da nece biti promene kursa.( iako trebali bi bar malo relaksirati denar, i to jos mnogo mnogo ranije).
Lovec sto se prvog razloga tice- gle cuda !! tu ce se deficit cak i smanjiti!!! Od sredine 8 meseca uvoz surovina neophodnih za metalce smanjen pa sasvim prekinut a izvoz jos uvek ide. Tako ce biti sve dok se zalihe gotovih proizvoda ne potrose.
Arbajterskih je doznaka za oko 8%manje od prosle godine ali to i nije tako strasno jer su devizne rezerve povecane a i vanjski dug je smanjen.
Hteo bih da napomenem da se najveca preuzimanja,spajanja i akvizicije desavaju u vreme najvecih kriza. Tada se najlakse natisce na manjeg ili istiskuje mali dionicar is firme.
Sto se tice Amera i ja ocekujem jos jedno ronjenje , dublje od zadnjeg dna samo sto ja to ronjenje ocekujem nesto ranije a to bi ronjene (za mene)oznacilo pocetak novog ciklusa sto se burza tice, realni sektor je sporiji , njemu treba vise vremena da potone ali i da izroni.
Fakt je da vec par dane neko carsijom siri vest da ce kurs u MP3 , cak se pominje i precizna cifra ali mislim da je to samo pritisak oponenta.
Pozdrav!

money2
10.11.2008., 21:05
Apsolutno naljbolji Q3 za ovu banku.
Nema zime za Stopansku Banku.

money2
09.12.2008., 20:09
Novih 25 milijuna eura u prometu!

OKA
09.12.2008., 21:21
Novih 25 milijuna eura u prometu!
Ti su milijuni vec davno utrosheni na Mincha i ostale potrepshtine. Hochu rechi da je vest bajata!

mihail
10.12.2008., 01:30
koji je to po redu subordiniran kredit?

Pozdrav!

money2
17.03.2009., 21:53
Jel to fondovi su izasli iz STB-a?

Blade Runner
18.03.2009., 11:30
od 01.01.2009 do denes ~22.000 akcii x ~3€ = site fondovi na svetov:biggrin:
ili ja promasi bankata:p:

pozz

money2
27.03.2009., 21:24
Nemam ja nis s bankom ali vidjet ces uskoro nemoj se uzjuravat!

David MK
27.03.2009., 21:40
neko izasao neko usao , nego gde je godiśnji FI?! Imaju li oni neki rok ?

Nomads
30.03.2009., 21:48
Dali nekoj znae sto se slucuva so STB. Ocekuvanjata se deka ke objavi rekordna dobivka. Dali se odrza Sobranie?

Nomads
30.03.2009., 21:50
Po moe se raboti za edna od najpotcenetite akcii vo momentov. Ke bide interesno kolkava dividenda ke podelat godinava

D_MKD
30.03.2009., 22:13
Po moe se raboti za edna od najpotcenetite akcii vo momentov. Ke bide interesno kolkava dividenda ke podelat godinava

Potceneta Da, no dividenda, NE
Ova e moja pretpostavka

dimges
30.03.2009., 22:46
Potceneta Da, no dividenda, NE
Ova e moja pretpostavka

dava, ama STBP... 2%

D_MKD
30.03.2009., 23:09
dava, ama STBP... 2%

Imaat obvrska da davaat na prioritetnite.. Mojot post se odnesuva na Obicni akcii.

money2
01.04.2009., 19:55
Bice jaka denda ove god

deki001
04.04.2009., 09:45
Znae li nekoj koga e sobranieto na bankata

magnetik
04.04.2009., 20:51
29.04.2009 v0 9.30 casot, vo sedisteto na sb skopje - GTC.

money2
08.04.2009., 19:44
DIVIDENDU mozete videti na:http://www.stb.com.mk/docs/zb/sobranie_7.%20Odluka%20za%20raspredelba%20na%20div idenda%20na%20prioritetni%20akcii%202008.pdf

David MK
09.04.2009., 00:23
Auuu jakoo, nisam znao da smo prvi izumili vremensku masinu!!

Врз основа на член 26............ bla bla ... Собранието на акционери на Стопанска банка АД-Скопје, на седницата одржана на 29.04.2009 година донесе

ОДЛУКА

neznam forumaśi koju vam danas datu pokazuje vaś kalendar ali kod mene piśe 09.04.2009.

Pitao bih nekoga ko je dobro pravno "nabildan" - nije li ovo każnjivo?
Jasno je meni da je svaka odluka odbora unapred "izglasana" ali ovo je viśe nego smijeśno!
A śta ako istog dana bukne pożar i niś od " akcionerko sobranie"?

dimges
09.04.2009., 09:29
Auuu jakoo, nisam znao da smo prvi izumili vremensku masinu!!

Врз основа на член 26............ bla bla ... Собранието на акционери на Стопанска банка АД-Скопје, на седницата одржана на 29.04.2009 година донесе

ОДЛУКА

neznam forumaśi koju vam danas datu pokazuje vaś kalendar ali kod mene piśe 09.04.2009.

Pitao bih nekoga ko je dobro pravno "nabildan" - nije li ovo każnjivo?
Jasno je meni da je svaka odluka odbora unapred "izglasana" ali ovo je viśe nego smijeśno!
A śta ako istog dana bukne pożar i niś od " akcionerko sobranie"?

pa kod njih je dominantna situacija, AS je formalnost.. a nisu ni u Oficijalni Pazar gde se trazi Transparentnost...ustvari ovde su providni ko Bukvar...:biggrin:

Nomads
31.05.2009., 12:23
Realno najpotcjeneta akcija na MSE. Nije moguce da najveca banka u MK vredi koliko njen ukupan dobit za 2007 i 2008 g.
Najbolji primer za deformitet berze posle panicne oluje prosle godine

Nomads
31.05.2009., 12:25
BTW. Dobit iz 2007 i 2008 godine je bio 99% reinvestiran.

Nomads
31.05.2009., 12:53
Deonicka kniga u momentu - t.e veci deo od nje(naziv vlasnika i broj akcija).
Interesantno je dali ce familijal Mijalkovi (vladajuca u MK) zgolemiti svoj udeo u banci.

NATIONAL BANK OF GREECE S.A. 12.752.870
EUROPEAN BANK FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPMENT 1.885.860
INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION 1.885.860
СТОПАНСКА БАНКА-АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО 137.805
SALINK LIMITED 98.810
АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО “ЖИТО СТРУМИЦА“ 84.090
ОКТА РАФИНЕРИЈА НА НАФТА АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО 19.150
САШО МИЈАЛКОВ 15.278
ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО,ТРГОВИЈА НА ГОЛЕМО И МАЛО И УСЛУГИ УВОЗ-ИЗВОЗ ПОП-94 ВАНЧО ДООЕЛ 13.330
ЕВРОПА - АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ФАБРИКА ЗА ЧОКОЛАДИ ВАФЛИ И БОНБОНИ 10.480
PROSPEKTUS INVEST DOO U IME I ZA RACUN FONDA PROSPEKTUS JUOISTOCNA EVROPA 10.080
РУМЕНА КИМОВСКА 10.000
АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ЗА ОСИГУРУВАЊЕ ЕУРОЛИНК СКОПЈЕ 5.000
"МАКСТИЛ" АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТРГОВИЈА СО ПРОИЗВОДИ ЗА ЦРНА МЕТАЛУРГИЈА 4.190
RAIFFEISEN BROKERS D.O.O 4.000
АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ЗА ОСИГУРУВАЊЕ ВАРДАР 2.160
НЛБ ТУТУНСКА БАНКА АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО-СКОПЈЕ 1.804
ZVEZA BANK RZZOJ 880
ВЛАДИМИР МИЈАЛКОВ 845

Nomads
03.06.2009., 23:50
Finance Central Europe:

RESULTS FOR STOPANSKA BANKA AD SKOPJE
RANKING IN SOUTH EAST EUROPE

By assets position 82
By capital strength position 95
By gross profit position 65
By ROA position 52
By ROE position 25

RANKING IN MACEDONIA
By assets position 1
By capital strength position 1
By gross profit position 2
By ROA position 5
By ROE position 2

The Best Bank in Macedonia 2009 - Stopanska Banka AD Skopje, Skopje,
Macedonia

The Best Bank in Macedonia by Assets Strength 2009 - Stopanska Banka
AD Skopje, Skopje, Macedonia

The Best Bank in Macedonia by Capital Strength 2009 - Stopanska Banka
AD Skopje, Skopje, Macedonia

mk-invest
04.06.2009., 02:43
Čoveče, odmori malo :molitva:

Banka je top. Al pusti da dionica odradi svoje, kao i ostali.

Peace V

Nomads
04.06.2009., 07:14
Čoveče, odmori malo :molitva:

Banka je top. Al pusti da dionica odradi svoje, kao i ostali.

Peace V

Samo sam hteo preduprediti naivce koje jos prodaju na ovoj cjeni. Al vidlivo je da ima vise predatora na ovom forumu.

bosko007
04.06.2009., 10:41
Samo sam hteo preduprediti naivce koje jos prodaju na ovoj cjeni. Al vidlivo je da ima vise predatora na ovom forumu.

Bravo, sekoja cest. Humano. Predatori eden ton ima ke se naviknes na niv, no ne se otkazuvaj :thumbsup:.

bosko007
30.10.2009., 13:08
Mozebi pricina za denesniot rast ne e izlezot na Amerika od recesija tuku izlezot na devetmesecniot fin. izv.
Eve koja banka e ubedlivo najdobra vo MKD. Komercijalna ima samo edna stavka pogolema od STB i toa "trosoci za vraboteni".

http://www.sec.gov.mk/default.aspx?item=rassociations&subitem=rassociationdetails&display=both&year=2009&itemid=2308

Mnogu mi e krivo sto ne si dokupiv vcera na dzabe cena, no e..ga ne stignuvaat pari za sve :).

dimges
30.10.2009., 15:02
koj ima, n.pr.DC10 (deset maloletni deca) i 30.000mkd, moze odma da otvori utre 10 depoziti pcelka (10x 3.000mkd), utre se dobiva bonus po 600mkd od sekoj depozit pcelka, znaci odma ke dobie 6.000mkd :p:.... baska sto od Grujo si zima za DC2, DC3, DC4 i nataka (programa mnugudetno semejstvo) ;)

kostolani
01.11.2009., 00:27
Fundamenti kako STB retko se naogjaat na MSE (P/E, P/S, P/B)

Nomads
01.11.2009., 01:12
Na 30.9.2009 ukupna aktiva banke je bila nesto iznad 1.035 mil. eura sto cini porast od 6,6 u sporedbi sa kraja 2008. Ukupno kreditno portfolio je 757 mil. eura...

Depoziti gradzanstva su porasli za 11,6% te stigli na nivo od 812 mil. eura, sto cini 29,8% market share.
Dobivka pred odanocenja za prvih 9 meseci je 12,1 mil. eura i je najveca od svih fin. institucija u Makedoniji.

Garantni kapital banke je 158 mil. eura, sto zajedno sa dobivkom cine ukupnu kapitalnu snagu od 170 mil. eura.

Integralni tekst danjasnjog intervjua je na linku:

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=10309150229&id=9&setIzdanie=21825

Anastasija
24.04.2010., 14:57
Zdravo
11.900.000 evra cist prihod. Dividenda =0
Celata dobivka vleguva vo traen kapital na bankata.
Losa mnogu losa preporaka za novite i stari investitori.
Pozdrav

Bubastys
25.04.2010., 23:32
Anastasija,

Apsolutno se slazem. Postoje dve kompanije na berzi koje imaju jako puno slicnosti, a to su STB i OKTA. Naime:
Obe imaju izvanredne fundamente
Obe su dominantno grcki kapital
Obe ne daju ni 5 para za manjinske dionicare.

To je to.

bosko007
28.04.2010., 01:57
Sto ke bide so nasata najgolema banka? Sekoj den vo crveno uste malku i vo minus ke otide :). Koj ke banknotira poprvo Grcija i STB prasanje e sega?

Eve nekolku predviduvanja:

-Grckite obvrznici se "gjubre".
http://www.seebiz.eu/hr/novcano-trziste/obveznice/standard-_-poor%27s-grcke-obveznice-su-smece,75823.html

-Grcija gi rushi svetskite berzi.
http://www.seebiz.eu/hr/burze/svjetska-trzista-grcka-porusila-indekse-s-obje-strane-atlantika,75803.html

I vidi im pamet? So kogo nie pregovarame? Pa so ovie ni Merkel nemoze na kraj da izleze, a kamo li Makedonija.
"Ne sakale pomos od MMF sakale grantovi od EU pak".
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8FD414FD220FAE4AA43752B72CC55F97

grim de witt
07.05.2010., 16:50
Kako se nepovoljno razvija situacija sa grčkim dugom, moglo bi da se desi da NBG proda STB pre nego što KMB dobije većinskog vlasnika.

STB je po svim parametrima bolja a na sadašnjim cenama ima manju kapitalizaciju (57 miliona evra prema 94 miliona KMB).

bosko007
07.05.2010., 20:49
Kako se nepovoljno razvija situacija sa grčkim dugom, moglo bi da se desi da NBG proda STB pre nego što KMB dobije većinskog vlasnika.

STB je po svim parametrima bolja a na sadašnjim cenama ima manju kapitalizaciju (57 miliona evra prema 94 miliona KMB).

Ne se ludi sega da ja prodadat koga nemozat da postignat cena.
Plus taa "kapka od pari" nema nisto da smeni okolu nivnata sostojba.
Inace NBG vo 2009 godina imase kjar od 1 milijarda EUR, a STB na ovaa cena e bagatela. Samo za 3-4 godini kje se vrati na nivo od 2007 god. a toa e 6 pati povekje od sega. Samo koj ima nervi da ceka. A kolku e bankata zdrava zboruvai faktot deka:
Na Beton mu imaat dadeno garancija od 25 mil.EUR.
Na Tav mu imaat dadeno garancija od 20 mil.EUR.
Na ELEM kredit 30 mil.EUR.
Da ne go spomnuvame Makstil (koj iskreno neznam so koe tempo go vrakja dolgot poradi krizava).
Jas ne poznavam nitu edna druga banka vo MKD sto moze da gi izdvoi ovie pari.
Ke padnat dosta zrtvi dodeka ne se stabilizira panikata na berza i ne e na odmet da se dopolni portfolioto na ovie cenovni nivoa. Mislam deka akcijava ama ich ne e rizicna. Samo e malku kockarska i mosne kontrolirana.
Vo celava ovaa rabota samo ne mi e jasno "Kako bi mozele da go povlecat kapitalot" kako sto tvrdat nekoi novinarcinja.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122909

why
07.05.2010., 21:17
...kako i od sekoja banka na svetot...so eden edinstven SWIFT

Titan
13.05.2010., 13:57
Ne se ludi sega da ja prodadat koga nemozat da postignat cena.

Kaj ce Bole oni prodavat kada 43% Makedonskog GDP prodze kroz nje i % raste svake godinee, suprotnoo ludaci spremaju kupovati MK banke bar jedna je u pipline,za kaj pumpaju book toliko godina:biggrin:

grim de witt
13.05.2010., 14:24
Ja ne znam zašto neko od tri velika akcionara ne lupne jedan kupovni nalog na 600 denara i da pokupuje sve što je ostalo na free float-u, pa da posle mogu na miru da krenu da isplaćuju dividendu.

bosko007
13.05.2010., 14:56
Ja ne znam zašto neko od tri velika akcionara ne lupne jedan kupovni nalog na 600 denara i da pokupuje sve što je ostalo na free float-u, pa da posle mogu na miru da krenu da isplaćuju dividendu.

Dividenda ne im celta. Mislis deka nie sto sme <5% sme im precka za dividenda?
Pa vidi koj rast na prihodi go imaat vo poslednite 4 godini poradi toa sto gi ostavaat site pari vo bankata. A kakvi ke bidat posledicite od ovaa nivna strategija ke se vidat za 3-4 godini. Samo sporedi gi poslednite 3 godini so Komercijalna banka i sve ke ti bide jasno :thumbsup:.
STB ja ostavi Komercijalna zad sebe 2 skali. Neka dava Hari dividendi, nagradi, bonusi kje go vidime za 3 godini ako ne ja prodade bankata ili ne dojdat SDSM na vlast.
A STB iako se dominantni grcite rabotat bez problemi. Kaj sto burgija nemoze, tamu para bushi. Gi vrzaa skoro site pogolemi firmi za niv vo poslednive 2 godini.

bosko007
13.05.2010., 15:01
Kaj ce Bole oni prodavat kada 43% Makedonskog GDP prodze kroz nje i % raste svake godinee, suprotnoo ludaci spremaju kupovati MK banke bar jedna je u pipline,za kaj pumpaju book toliko godina:biggrin:

Titane druze na sto tocno mislish. Daj nekoj nov info pa da dokupam nesto na 230.

rambovski
13.05.2010., 16:25

Ne e vo plan za prodavanje, strategija na NBG e da ja razvivat dopolnitelno rabotata nadvor od Grcija bidejki tamu e se vo banana. Sega vleguvaat agresivno vo Turcija.

why
14.05.2010., 12:03
Boleee, evo STB na 200!!!

why
14.05.2010., 12:10
ima i na 199

Master1
14.05.2010., 13:06
Bole - fakjac na padgjacki nozevi....

bosko007
14.05.2010., 18:26
Boleee, evo STB na 200!!!

ima i na 199

Bole - fakjac na padgjacki nozevi....

Cekao 5 dena i na kraj uhvatio 100 komada. I to na 200. Nisam znao da ce biti josh :biggrin:.
A i nisam bio kod kuci da prikupim ostatak. Idem u ponedeljak so novi nalog od 100 kom. na 190 den. :biggrin:. I tako sve dok ne postanem dominantan. Mozda da nesto bude i po 150 den.

ShefketRamadani
28.07.2010., 14:53
http://sec.gov.mk/regassociations/ad_poi/default.aspx?item=obrasci&subitem=sudski_postapki&action=details&itemid=11879
:devil::biggrin:

Barsa
28.07.2010., 15:24
Sto znaci ova? Da ne ima nekoj podetalni info za ovoj spor?

Titan
28.07.2010., 18:38
Sto znaci ova? Da ne ima nekoj podetalni info za ovoj spor?

serka :biggrin:

kazu da tuzba nije ni serozna radi se od jednom mladicu koga su 2008/9 uhvatili za pranje para u vrednost od 30 m eura imao par racuna i prebacivao novac koje su se slivale iz US na drugih svetskih accounta. Mozda je jos u corci. Pa sada kao njegova tvrtka tuze.

Vise me brine to sto NLB ne obavjlja svoju tuzbu i vrednost

ShefketRamadani
28.07.2010., 21:59
eve kolega,27mil.
Otide zgradata:biggrin:,ke ja napravat gooolema prodavnica za televizori:biggrin:

http://sec.gov.mk/regassociations/ad_poi/default.aspx?item=obrasci&subitem=sudski_postapki&action=details&itemid=11880

kazi sea,sto zborat za ovaa.

pozz

Titan
29.07.2010., 00:19
eve kolega,27mil.
Otide zgradata:biggrin:,ke ja napravat gooolema prodavnica za televizori:biggrin:

http://sec.gov.mk/regassociations/ad_poi/default.aspx?item=obrasci&subitem=sudski_postapki&action=details&itemid=11880

pozz

Uff... bole ovo je stvarno seriozno za NLB, sta su cekali do sada da objave.
Nece nista ostati kada stigne tuzbe iz Hypo i ostali iz Sweeda
Ovo treba zatvoriti ziro racun u banci a ne prodat deonice nlb .

ProFit
29.07.2010., 09:59
eve kolega,27mil.

pozz

PLAZA DOO - Tetovo?? e trgovskiot centar sto bese vo plan da se pravi na placot na Tetovo Tabak - ( Madzarite )...!??