PDA

View Full Version : RITE Gacko - procjena vrijednosti

Pages : [1] 2

Pavlek
03.06.2007., 15:45
Zadnjih mjesec dana je potrošeno tone i tone postova na RITE Gacko, cijenu, utjecaj na tržište, psihologiju ulagača i ne znam što sve ne.

Međutim, gotovo nitko se nije pozabavio pokušajem procjene koliko bi dionica RITE Gacko uistinu trebala vrijediti (nekakva fer vrijednost dionice). Najčešće se spominje famozna cijena od 1KM jer je to jedini broj koji je netko publicirao (Deloitte). Međutim, po meni je to potpuno pogrešno jer to samo govori kolika je trenutačna knjigovodstvena vrijednost kompanije. Ta cijena znači da kada bi danas likvidirali kompaniju, isplatili sve vjerovnike - to je vrijednost koja bi ostala dioničarima. I zato je to besmisleno jer je najvažniji dio vrijednosti RITE upravo u budućnosti.

S obzirom da je ovo financijski forum, predlažem da napokon budemo konstruktivni i probamo (forumaši) napraviti fer procjenu vrijednosti RITE. Naravno, ovo zahtjeva da se javljaju samo oni ljudi koji doista mogu doprinjeti - koji mogu dati nekakve konkretne brojeve, a da iza svakog broja stoji čvrst argument. Konačno, procjena fer vrijednosti ne mora imati nikakvog utjecaja na tržišnu cijenu, ali mislim da bi svi bili zadovoljniji kada bi barem imali feeling koliko RITE zaista vrijedi (bez obzira što kaže tržište).

Moj doprinos nažalost ne može biti prevelik. Otprilike mogu predložiti postupak kako vrednovati RITE, ali ne znam brojke. Elektro sektor mi je jedna velika nepoznanica, pa ne mogu sam raditi analizu, ali to i je glavna prednost ovog foruma jer sam vidio da neki ljudi znaju dosta o ovome. Ako možemo iskombinirati znanje 10ak forumaša, mislim da bi mogli dobiti odličan rezultat.

Pa krenimo. The Ugovor su vjerojatno pročitali svi i u njemu se mogu naći najvažnije stvari potrebne za analizu fer vrijednosti. Krećemo od kraja. Zna se da će do 2013. godine biti izgrađene termoelektrane kapaciteta 660 megawata energije te će se obnoviti postojeća od 300 megavata.
Ono što treba napraviti je procjenu kolika će biti izlazna cijena el. energije 2013 godine i kasnijih godina. Procjeniti kolika će količinski iznositi prodaja električne energije - dnevno, mjesečno, godišnje. Napraviti nekakvu okvirnu procjenu marže u proizvodnji el. energije. Na temelju ovih podataka može se doći do okvirne vrijednosti firme 2013 godine. Kada se dođe do ovih brojeva (a kao što možete vidjeti, ovo nije jednostavan posao i male razlike u brojevima mogu značiti velike razlike u konačnici), onda se trebamo vraćati na sadašnjost. S obzirom da je investicija ogromna, treba procjeniti modalitet i intenzitet vraćanja kredita jer će kamate značajno opterećivati poslovanje sljedećih 10-15 godina... Tu će se pak trebati pozabaviti sa financijskom konstrukcijom - koliko daje CEZ a koliko RITE i sl. Nakon što se napravi i ovo, još preostaje procjeniti poslovanje od 2007-2013 godine... Kada se i to završi, odredimo diskontnu stopu i dobijemo današnju aproksimaciju fer vrijednosti RITE-a. Naravno, postoji još niz međukoraka i sitnica, ali o tome ćemo s vremenom.

Nažalost, ovo je dosta težak posao, ali baš na ovome možemo vidjeti da li su forumaši sposobni i željni napraviti jedan ovakav podvig ili ne.

Komentari, prijedlozi, ideje, brojke?

netstrider
03.06.2007., 18:19
Ajdmo ovako, koliko po tebi vrijedi weather derivative za kišu za Stockholm, ali ne standardni, nego jedan nestandardni s dospijećem u 2015. godini?
Znaš li koliko postoji fluktuacijskih varijabli koje utječu na ovo:
-vremenske prilike (teža eksploatacija kopa zbog npr. promjene vodotoka/vodostaja)
-Kyoto protokol i provedba
-približavanje BiH Evropskoj uniji
-Dodik i njegova politika
-Politika svih ostalih zemalja u širem okruženju
-rukovodstvo ČEZ-a
-zakoni u RS
-Ugovor. Kojeg vjerujem nije pročitao gotovo nitko (ono što smo pročitali nije ugovor), no to nije ni bitno jer oni sažeci sadržavaju sve bitno više-manje
-zakonska regulativa
-proces
-Najvažnije, cijena električne energije
... (možeš ih smisliti do sutra)

Raspon vrijednosti koje mogu simulirat je ogroman. Ne, perverzan. To je kao da ti netko kaže evo ti 200 miljuna eura i reci mi koliko se dobro osjećaš kad pogledaš što bi napravio kroz idućih 5 godina.
Dakle, da je bilo moguće napravio bih ti analizu u svom domenu, ali ja čak ne mogu izračunati ni ČEZ-ov minimalni povrat za koji sam siguran da su ga izračunali. Nedostaju podaci samog postrojenja. Generalno lakše ti je otići helikopterom u Gacko i tražiti ih da ti daju svu dokumentaciju, ali gotovo sam siguran da oni ovo nisu izračunali. A da će ČEZ dati vani brojeve tek tako,... 0 bodova.
Dakle, stvar je još složenija.

Ako hoćeš nešto simplificirano, evo ti prijedlog. Uzmi elektranu koja se danas trži po nekoj cijeni. Pretpostavi po koliko će se tržiti u 2015. godini (barem prve 2 godine rada su ti na nuli jer vraćaš relativno velike kredite. Kako će inflacija, svjetski rat i cijena struje izgledati ne znam, znam samo da će struja tada biti dosta skuplja nego danas). Pretpostavi koliko će zaraditi sve do tada, tada to oduzmi konsekutivno unatrag (odričeš se ukamaćivanog povrata u zadnjih 7 godina). Kad sve to izračunaš vidjet ćeš da ova računica od 1 KM/dio ima smisla. Jedini je problem što je nesigurnost -1/+9 KM (izražena apsolutno).
Pozdrav

Pavlek
03.06.2007., 18:37
Pa naravno da tu postoji 1000 ako ne i više varijabli koje značajno utječu.

Ali ako imas izbor zabiti glavu u pijesak i reci to se ne moze napraviti ili ipak probati nesto iskonstruirati koliko god da je to manjkavo, ja uvijek mislim da je bolje ici drugim putem.
Mogu ti navesti uz sve tvoje još barem 20 razloga zbog kojih ta analiza ne bi bila potpuna i kompletna. Ali ideja je da "na kraju dana" izadju neke konkretne brojke i da svatko sam vidi koliko što želi vrednovati i koliko kojem scenariju vjeruje.
Dok god se nitko neće htjeti time malo pozabaviti ćemo i dalje ostati na pričama da RITE vrijedi "tvojih" 1KM u rasponu od 0 do 10 KM. Jedni će tvrditi da je realna cijena 1KM jer su čuli tu cifru u novinama. Drugi će reći da RITE vrijedi 1.5 milijardi eura * 49% što ispada oko 4KM. Ali ove sve brojke su ukratko - "bullshit".

Radije bih vidio jednu lošu analizu nego nikakvu. Radije bih napravio 100 pretpostavki koje su na klimavim ili nikakvim nogama, nego rekao da se to ne može napraviti. I gledao kako jedan dan raste 10%, a drugi dan pada 10%. A kada smo kod 10%, toliki je otprilike udio RITE u BIRS-u pa tek zato mislim da neki pokušaj analize ima smisla...

lomu
04.06.2007., 09:41
A da za početak ubacimo one činjenice koje bi mogle biti od prilike realne u budučnosti:

- ponestanak električne struje u EU i cijelom svijetu i zagotovo poskupljenje cijene
- približavanje BiH EU-ju i zbog toga poštovanje Kjotskog sporazuma koji drastično ograničuje osobito Termoelektrarne
- upravljanje elektrarnom i rudnikom pod vlastništvom ČEZ-a , firme koja planira ambicijoznu ekspanziju u največeg svetskog proizvođača i distributora na svijetu
- zbog zagrijavanja više nepredvidljivog vremena ( ekstrema )

Debela_Berta
04.06.2007., 09:43
Čekaj sad Net, prvo pričaš koliko varijabilnih ima i koliko je složen proces vrednovanja, pa si onda naveo primer za jednostavniji model do 2015 (gde ti je terminal value za posle?), onda kažeš 1KM po deonici ima smisla uz varijaciju 1/+9 KM?
I da svako od nas odradi ovde proper FCFF i diskontuje stopom za koju se svi unapred složimo, nikad nebi dobili ni približno isto. Lepo si rekao da fondovi ovde vode glavnu reč. Koji je model vrednovanja najbolji? Ko je u pravu?
U uslovima ovolike neizvesnosti, ne znam šta će se desiti in the short run. Pratim tvoj savet, kupio sam ovu akciju i ne razmišljam o njoj narednih 5-10 godina.
Fundamenti: jak strateški partner, velike rezerve uglja, ogromna potreba za energijom čija će cena rasti, ugovor, ispostavilo se nije toliko loš po male akcionare koliko smo mi ovde špekulisali da jeste. Meni je to dovoljno inputa za strong buy.

netstrider
04.06.2007., 11:25
Stvar treba gledati ovako kako to lomu prikazuje, skoncentrirati se na ono što znamo. Neizvjesnosti su ovdje velike.
Btw, po pitanju RITE si teško mogao pratiti moj savjet, jer je moj savjet pri 0,35 KM bio -ne kupuj-. Kad bi se netko i suprostavio tom mišljenju uvijek sam imao jokera za izlazak, kartu koja kaže RTEU je jeftiniji. Jer, RTEU je bolja elektrana, dosta bolje vođena proteklih godina, a po karakteristikama su vrlo slične. RITE i jeste dan Česima jer je bio trn. No, ovo neće riješiti sve probleme. Npr. hipotetski problem oko RITE je kako to RNAF misli dobit udio u JANAF-u ili kompenzaciju bez da HEP dobije udio u RITE. HEP ne želi udio u TE Gacko (jer je elektrana vođena 20 godina, tj. do kraja životnog ciklusa s ni blizu potrebnim održavanjem i maltene je više trošak) nego struju iz RITE, i to potražuju dosta, mislim da je danas prešlo 8 TWh.
Hipotetska je i činjenica da ukoliko se ovo rješenje pokaže dobrim treba uzeti u obzir da vjerojatno već prije toga Dodo po nekom boljem modelu može isto napraviti za RTEU, lako vjerojatno i s jačim partnerom (RWE-om). A elektrana je bolja. Dakle jednadžba kupnje RITE kaže - opet će teško ispasti bolje nego za RTEU. (Gacko i Ugljevik su blizu i inovacije koje Česi uvedu u Gacko ući će ti u Ugljevik).
Ne pada mi napamet kupovati ove firme po ovim cijenama (nikad ih nisam kupio), to bi bilo otprilike kao kupovati ČEZ po njegovoj trenutnoj cijeni (profit je manji, no rizik je daleko manji). S tim, uoči da je i jedan Enron imao misiju postati najveća el.en. kompanija na svijetu i to su uspjeli na vrlo kratko vrijeme i po tržišnoj kapitalizaciji. ČEZ bi si postavio manji cilj da to ima smisla, ali ako znaš da je od 10 najvećih svjetskih kompanija većina iz Evrope (ČEZ tu ne spada), bit će ti jasno zašto je cilj visoko uperen. Inače, približavaju se u top10 kompanija na svijetu, ali to će potrajati još neko vrijeme. Stabilne kompanije (prvenstveno mislim na ENEL, RWE, no i na SUEZ) će jako teško prestići svojim ugljenarskim programom i mislim da su menadžeri koji su sebi pumpali bonuse rastom i akvizicijama toga nekako i svjesni.
Pozdrav,

net

de6ter
04.06.2007., 11:47
Stvar treba gledati ovako kako to lomu prikazuje, skoncentrirati se na ono što znamo.

Dobro si rekao, na ono što znamo. A što znamo? Znamo da je ugovor za RITE potpisan, znamo da je ČEZ partner, da akcionari nisu oštećeni, znamo procjenu vrijednosti od strane Delloita, znamo da je modernizacija dio ugovora, znamo da je dugoročno sigurana investicija, struja može samo poskupiti. Što znamo za RTEU? ako znaš nešto konkretno osim samo mogućeg scenarija po svom mišljenju, molim te podijeli. A kratkoročno, čim krenu naznake kraja korekcije, još isplativija. Po mome mišljenju - Rite će puno lakše od 1.5KM doći do 2.4 (gdje je i bila pri jako velikim prometima) nego što će druge akcije napraviti u istom razdoblju ( RNAF na 3, EDPL na 7 - što su odprilike slični prinosi).

Mikey
04.06.2007., 22:13
Ma ne, Net vas opet promućurno filozofski zeka-peka i vodi oko malog prsta...pitajte ga za EDPL pa ćete vidjet kako će sve znat do u zadnji atom.

Generalno je ipak jasno da bi RITE kao i akcionari načelno trebali profitirati.
Sve ostalo možete pitat u CEZ i u Narodnoj Skupštini RS.
Iliti što će reć: niti oni još sve 100 %-tno ne znaju, a ne da će netko sa strane znat.

Također, trenutno nje vidim mjesta za takvu analizu, osim ako niste baš takav entuzijast, freak, revizor ili kakav slični lumen i raspolažete sa par milijuna nečega što bi baš svom silom htjeli upucati u RITE.

netstrider
04.06.2007., 22:34
de6teru, kupi si LJUB, to ti je dugoročno sigurnija investicija (neobično je što ovo nitko ne komentira, situacija je još bolja nego u RITE), a eto imaš i bolju mogućnost zarade.
RTEU je fundamentalno jeftiniji, a mislim da je i Mikeyu jasno da je Dodi teže bilo uvalit RITE nego RTEU nekome. I dosta nepotrebnije. (nisu Slovenci slučajno prvi došli da hoće RTEU)
ps, ako baš hoćeš što znamo o RTEU, ja znam više o RTEU nego o RITE. To što ti znaš su neki ugovori koji su nadogradnja i koji čine da znaš otprilike isto u apsolutnom, a mnogo manje u relativnom omjeru onoga što se da znati. Sve su to slojevi, dđemperi neizvjesnosti koje na sebe navlačiš. Imaš i dodatan sloj propusnosti kapitala prema najnižoj strukturi, sloj upravljanja. Neda mi se. sale zna. sumnjam da nedeljko, gagn. i ostali koji su nešto pokušali staviti na papir ne znaju o čemu pričam. Dakle, oni koje zanima i trebaju znati, znaju.
A za vas pijane plota, računajte da je KPMG posao obavljao 5 godina i da u njihovom radu leži mnogo bolje iskustvo od onoga što su napravili u Deloitteu. Naravno, svatko s par miljuna KM je ovo promjerio, jer su stvari definirane, a za ostale, igrajte se, šta drugo. Sumnjam da će netko u narednih godinu dvije doći i reći RITE vrijedi toliko i toliko. Prije će biti da je dobar teren za igranje na kretanju krivulje gore dole. Pozdrav,

net

Zeks
04.06.2007., 22:56
Sve procjene su bazirane na postojecim kapacitetima TE, tako da kod vrednovanja ovih novih investicija to ne bi trebalo previse uzimati u obzir.

Procjenitelji naravno nisu procjenjivali rezerve uglja ni kod RTEU ni kod RITE, sto je kljucno pitanje.

Prema svim novijim geoloskim istrazivanjima, procjenjene rezerve uglja su daleko vece u Gacku nego u Ugljeviku.

Cinjenica da CEZ ne bi ulazio u investiciju vrijednu 1,46 milijardi EUR da nije siguran u profitabilnost ove investicije tj. da nije siguran da ce vrijednost investicije metodom diskontovanja novcanih tokova biti puno veca od 1,46 milijardi EUR inicijalne investicije.

Debela_Berta
05.06.2007., 11:56
Da, a imali su jato advisora od Deloitta preko Erste-a itd

cesco
06.06.2007., 10:33
Dobro si rekao, na ono što znamo. A što znamo? Znamo da je ugovor za RITE potpisan, znamo da je ČEZ partner, da akcionari nisu oštećeni, znamo procjenu vrijednosti od strane Delloita, znamo da je modernizacija dio ugovora, znamo da je dugoročno sigurana investicija, struja može samo poskupiti. Što znamo za RTEU? ako znaš nešto konkretno osim samo mogućeg scenarija po svom mišljenju, molim te podijeli. A kratkoročno, čim krenu naznake kraja korekcije, još isplativija. Po mome mišljenju - Rite će puno lakše od 1.5KM doći do 2.4 (gdje je i bila pri jako velikim prometima) nego što će druge akcije napraviti u istom razdoblju ( RNAF na 3, EDPL na 7 - što su odprilike slični prinosi).

Ajde ljudi zaspali ste na ovu temu a vrlo je aktualna jer izgleda da je malo stao taj pad RITE na nekih 1.5km po kojoj cijeni razmisljam da i udem...Od svih postova na ovoj temi moram reci da se slazem sa de6ter-om, i stvarno ne vidim daljni razlog pada cijene ove akcije, sve pokazuje da bi sada trebalo stagnirati malo jer je cijela burza opala sto se prometa tice, a onda u nadogledno vrijeme sa povecanjem prometa na burzi povecanje i cijena najaktualnijih akcija medu kojima je definitivno RITE..

Rafter
06.06.2007., 22:00
I ja mislim da RITE ne može ispod 1.50.Mislim da je osnovni razlog pada taj što su se neki fondovi(prvenstveno EINP) morali po zakonu osloboditi većeg broja akcija RITE i čim se to završi mislim da će RITE vrlo brzo ići gore po 10% do neke cijene koja je optimalna za sadašnji momenat (po meni oko 3.00)

Nemos
07.06.2007., 14:51
Rafter,

fondovi uopšte nisu prodavali RITE, EINP pogotovo.
http://www.efbl.org/studenti/milang/index.php?dir=&sort=date&order=asc
Pogledaj pa ćeš vidjeti da EINP nije prodao ni jednu jedinu akciju. Da su oni navalili da prodaju, RITE danas ne bi bio ni 1 KM.

bolence
07.06.2007., 15:29
Nemos, mislis da bi EINP dao RITE na prodaju samo tako, iz vedra neba?? Cak i ako dodje do toga, ici ce preko nekih blok poslova, vjeruj mi. Nisu oni ni malo naivni.

Nemos
07.06.2007., 15:44
Naravno da ne bi. Ako su pametni (vidi šta KRIP radi sa RNAF).
Nisi razumio šta sam htio reći. Rafter kaže da je pad RITE rezultat toga što ga se, navodno, oslobađaju fondovi, pa je prevelika ponuda.
Ja samo pokazujem da to nije tačno. RITE je pao bez ikakvog učešća fondova u tome. Da su fondovi prodavali, bilo bi još gore.

Yuppie
07.06.2007., 16:47
Nemos, mislis da bi EINP dao RITE na prodaju samo tako, iz vedra neba?? Cak i ako dodje do toga, ici ce preko nekih blok poslova, vjeruj mi. Nisu oni ni malo naivni.

Fondovi nemaju pravo raditi blok poslove

RioMare
07.06.2007., 18:51
Rafter,

fondovi uopšte nisu prodavali RITE, EINP pogotovo.
http://www.efbl.org/studenti/milang/index.php?dir=&sort=date&order=asc
Pogledaj pa ćeš vidjeti da EINP nije prodao ni jednu jedinu akciju. Da su oni navalili da prodaju, RITE danas ne bi bio ni 1 KM.

Evo, duze vremena citam postove a nikako da se prijavim na forum, pa evo naizad malog povoda :)

Zanima me par stvari. Da li se moze vjerovati podacima u ovom linku i ako su tacni, ko onda obara cijenu RITE!? Jer, vidio sam prodajne naloge za
preko 100 000 akcija!

Pozdrav Nemosu i svim forumasima!

Rafter
07.06.2007., 21:44
Hvala Nemos za ovaj link.
U pravu si za RITE,mada sam pretpostavljao da se radi o EINP.Stvarno mi nisu jasne ovolike prodajne količine po ovim cijenama.Čak su čini mi se uplašili i potencijalne kupce da kupuju kad vide koliko ih prodaje.

Rafter
07.06.2007., 21:52
Riješava ga se većinom Zepter,a s obzirom na male promete nije zanemarljivo.

Zeks
08.06.2007., 07:18
SAD: U ČISTOM UGLJENU JE ENERGETSKA BUDUĆNOST

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=12685&Itemid=59

Guardian
08.06.2007., 13:25
Da istina je da ZPTP prodaje.

Pogledajte malo starije datume na qulazzovim tablicama i vidjećete ko je šta prodavao!

olujni
10.06.2007., 16:23
Termoelektrane su definitivno u trendu za cijelu evropu.
ENERGETIKA! Prva grana ulaganja!

milioner
11.06.2007., 17:17
Ugovor o ulaganju ČEZ-a u RiTE?
Greška ili posao decenije?!

http://www.novireporter.com/look/reporter/nr_article.tpl?IdLanguage=11&IdPublication=2&NrIssue=222&NrSection=6&NrArticle=2658

bolence
11.06.2007., 17:23
Ugovor o ulaganju ČEZ-a u RiTE?
Greška ili posao decenije?!

http://www.novireporter.com/look/reporter/nr_article.tpl?IdLanguage=11&IdPublication=2&NrIssue=222&NrSection=6&NrArticle=2658

ovo je staro kao Grcka

p.s. da dodam i da je onaj pasus pod nazivom "investicije ni na vidiku" ocajno napisan. Spekulise se da CEZ ulaze samo 212 miliona a da ce ostalo biti kreditna zaduzenja NERS-a uz garanciju CEZ-a ili pozajmica CEZ-a... Neka gospoda iz NR-a razmisle o tome sta pisu, i ako imaju ideju kako doci do dodatne milijarde bez garancije neke ogromne firme neka nam je predstave :) Mogu zaloziti citavu redakciju pod hipoteku i opet ce im faliti jedno milijardu eura :)

netstrider
11.06.2007., 17:44
OT: Neka moderatori obrišu kad premjeste mahin post sa SASE gdje je objasnio princip djelomične konsolidacije na primjeru RITE.

ne budi smiješan, miljarda je manje od mjesečne plaće.

(sad me malo, pa nisam siguran, ali ako je miljarda ono s tri nule, teško da sam u krivu).

RioMare
16.06.2007., 19:15
Sta ce biti s kucom!?...sto bi rekli u "maratoncima":)

Guardian
16.06.2007., 20:15
Moderatori obrišite prethodni (a i moj post) je ovo već postoji...., samo što novi član ne pazi dovoljno...

Zeks
17.06.2007., 19:07
http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=12965&Itemid=2

Guardian
17.06.2007., 19:33
Više nego zanimljivo!
Vlada tvrdi da nije privatizovala gacko, a česi da su ga preuzeli!

Prema tom ambicioznom planu, „ČEZ“ je planirao da do 2009. godine investira sedam milijardi eura u preuzimanje energetskih firmi iz centralne i istočne Evrope. Jedan od prvih koraka ka tom širenju učinjen je nedavno ulaskom u Gacko.

Spartanac
17.06.2007., 20:20
Pozdrav

Vezano za temu pred nama mogu vam reći samo da je poskupljenje struje neminovnu u cijeloj BiH pa i šire.Energetske kompanije će morati ulagati u proizvodne kapacitete više nego prije i mijenjati planove razvoja starije od 3 godine.Npr. po jednom instaliranom megawatu u hidrocentrali potrebno je minimalno milion KM.Prosjek.Vezano za obnovljive izvore energije ( u BiH hidrocentrale , vjetropolja , minihidrocentrale ) ulagamnja nije teško osigurati.Vjerujte uvijek se nađe neko izvana tko je zainteresiran.Ja osobno bi više volio da kod nas ulažu Španjolci i Francuzi nego Česi i neki drugi.Nemam ništa protiv Čeha ali ipak mišljenja sam da su kompanije iz Zapadne Europe moćnije i financijski i kadrovski.Njemačka je planirala u najkraćem mogućem roku izgraditi 27 TE , te uložiti i u alternativne izvore tj. obnovljive koliko je to moguće.Vjerujem da će Njemačke kompanije naći interesa za kupnju nekih naših hidrocentrala i termoelektrana kao i za ulaganja u nove projekte.Njemačka ima 18 kompanija koje se bave prijenosom električne energije a mi imamo jednu koja ima monopol i koju država , vidi čuda , neće nikako prodavati.Koliko god mi htjeli strana ulaganja radi novih radnih mjesta trebala bi relevantna tijela ove države utjecati da se poštuju najviši ekološki standardi.Kakve koristi ćemo imati od desetaka TE i HE ako nam unište životnu sredinu i klimu i ako to mi i danas sutra naša djeca osjetimo na svojoj koži.Činjenica je da mi nismo financijski jaki (i bivša YU je morala dizati kredite vani da bi gradila TE i HE) da sami radimo neke investicije.Npr. EP HZ HB je napravila prvu hidrocentralu u BiH nakon skoro 20 godina.Sada pravi drugu a u planu ima još jednu HE i jednu TE (obje u Tomislavgradu).EP BiH ima u planu 1-2 TE i 8-9 HE.EP RS ima u planu 1-2 TE i 1-8 HE.Komotno za novi nam grb državni možemo izabrati sliku TE ili HE.Priličilo bi a himna bi nam bila "preko brda i dolina , hidrocentrala i termoelektrana prostire se država mala".

Ovo je moje osobno mišljenje i ispričavam se unaprijed ako sam slučajno povrijedio nečija osjećanja jer mi to nije bio cilj.Cilj mi je samo dati svoje mišljenje o navedenoj temi.

bolence
17.06.2007., 23:36
Guardian, pazi, vlada jeste rekla da nece ici u privatizaciju ali je cinjenica da ce CEZ imati 51% NERS-a. Posto se radi o jako velikom zahvatu za koji RS tranutno nije sama sposobna mislim da nije bilo puno manevarskog prostora za vladu. Ukoliko se oni budu drzali onoga sto su nam prezentovali ja cu biti sretan.
poz.

Guardian
17.06.2007., 23:37
Nema EPRS, već drugi!

powermax
18.06.2007., 13:55
ovo izgleda na korupciju

cesco
18.06.2007., 14:28
Sta se desilo sa RITE u zadnjih sat vremena trgovanja naglopala 8 %...kako je to moguce?cijelo vrijeme je na 1.60KM i onda dode nalog na prodaju od 50 komada na 1.46 i cijena se odma spusti na 1.46 zbog tog malog ostatka??nekuzim...

bolence
18.06.2007., 14:34
Sta se desilo sa RITE u zadnjih sat vremena trgovanja naglopala 8 %...kako je to moguce?cijelo vrijeme je na 1.60KM i onda dode nalog na prodaju od 50 komada na 1.46 i cijena se odma spusti na 1.46 zbog tog malog ostatka??nekuzim...

bio je kupovni nalog od 11100 komada na 1.45 i neko je prodao po toj cijeni, sta da se radi, popustili yivci :p:

poydrav

duno1
18.06.2007., 14:39
Ma sve su to plitki prometi, korekcija,... Stvarno ne smemo gledat na dnevnim nivojima, pošto če živci otič u p.m.
Sigurno je nešto: za period od 3 mjeseca svi ovi, koji sada kupuju biče na velikim zaslužcima. Još ako ide dole, još na večim... Al ne zna se, koliko če bit prodaje niže.

Zeks
22.06.2007., 15:33
Tehnicka analiza RITE

http://tehnickaanaliza.blogger.ba/

dragon
22.06.2007., 17:46
pise CEZ:

Within the scope of the establishment of a joint venture for a project to construct a new power plant Gacko II, modernize the present power plant Gacko I and expand mining in an adjacent mine, which will supply both plants with its production, CEZ Power Company and the Serbian power company ERS have signed an implementation agreement in Gacko.

The implementation agreement was signed by Martin Roman, Chairman of the Board of Directors and CEO of CEZ, Vladimir Schmalz, director of the mergers and acquisitions section of CEZ, Pantelija Dakic, CEO of ERS, and Vlastimir Savicic, director of Gacko power plant in the presence of Milorad Dodik, Prime Minister of the Republic of Serbia (Bosnia and Herzegovina). At the same time a symbolic foundation stone of the new power plant Gacko II was tapped.

„The planned investment into the construction of the plant in Bosnia and Herzegovina is another step towards the fulfilment of our vision of becoming the leader in the elekctricity market in Central and Eastern Europe. The final sum will also represent the highest-ever foreign investment of a Czech firm, as well as it is the largest direct foreign investment that has flown into the Republic of Serbia in Bosnia and Herzegovina up to now,“ said Martin Roman, Chairman of the Board of Directors and CEO of CEZ.

Under the implementation agreement, the investment of the present power plant Gacko I and the coal-mine into NERS joint venture is governed as a contribution on the part of ERS (assessment will be carried out on December 31, 2007) and,further, an increase in the fixed capital to EUR 400m as a contribution on the part of CEZ. The investment into the Gacko project will reach ca EUR 1.4bn and it will be financed by project funding. Its final structure will be known at the turn of this and next year.

Investments into a new modern power plant with a planned capacity of 600 – 700 MW in the same locality and into expansion of the adjacent coal-mine will be made by the medium of NERS, where CEZ has a 51 % share. The future investment should amount to EUR 1.4bn (roughly 38bn CZK). It is the largest foreign investment in Bosnia and Herzegovina, which should bring development of the entire region.

Whithin its foreign expansion, CEZ Power Company has already succeeded in Bulgary, by acquisition of three distribution companies and Varna power plant, in Romania, by acquisition of the majority stake in the distribution company Electrica Oltenia. Last year CEZ Group´s production portfolio was enlarged by two Polish power companies Elcho and Skawina.

Guardian
22.06.2007., 19:07
Ovo sa Republic of Serbia je prejako!

UNIQUE
23.06.2007., 11:05
BANJALUKA - Nakon što je na skupštini akcionara Rudnika i Termoelektrane „Ugljevik“ 12. juna prihvaćena informacija o sporazumu o nameravanom razvoju energetskog sektora u RiTE sa britanskim „AES elektrikom“, za samo četiri dana trgovanja na Banjalučkoj berzi, akcije RiTE „Ugljevik“ pale su za 32,3 odsto.

Tako je, kao i u slučaju sa potpisivanjem ugovora sa ČEZ o privatizaciji RiTE „Gacko“, ova informacija na Berzi izazvala reakciju investitora i pad akcija RiTE „Ugljevik“. Sporazumom se, inače, izražava namera u mogućem učestvovanju AES u sanaciji postojeće i gradnji nove TE „Ugljevik“ i razvoju postrojenja za eksploataciju uglja. Potpisan je 1. marta, a skupština akcionara ga je razmatrala tek 12. juna.

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=6628

salenacionale
23.06.2007., 23:35
Moram priznati da je ljepše sa strane gledati cijelu priču oko RITE jer nisam unutra, ali sve to utiče na cjelokupna dešavanja na berzi, pa se ne smije zanemariti...

Može li neko pojasniti sljedeću stvar: RITE u NERS unosi 204 mil EUR, što će činiti 49%, a 51% uplaćuje ČEZ u novcu (dovoljno da se obnovi sadašnji kapacitet koji je u stvarno lošem stanju, op.a.). Nova elektrana će se praviti kreditnim zaduženjem NERS-a kod samog ČEZ-a ili neke druge bankarske institucije, čime će i sadašnje RITE postati debelo zadužene ili će ČEZ kontrolisati daleko više od početnih 51%. Ako se NERS zadužuje za pravljenje Gacko 2, mene zanima gdje je tu INVESTICIJA? 1,4 mlrd investicije??? ili 1,4 mlrd DUGA, od čega će 49% biti na plećima RITE?

bolence
23.06.2007., 23:47
Moram priznati da je ljepše sa strane gledati cijelu priču oko RITE jer nisam unutra, ali sve to utiče na cjelokupna dešavanja na berzi, pa se ne smije zanemariti...

Može li neko pojasniti sljedeću stvar: RITE u NERS unosi 204 mil EUR, što će činiti 49%, a 51% uplaćuje ČEZ u novcu (dovoljno da se obnovi sadašnji kapacitet koji je u stvarno lošem stanju, op.a.). Nova elektrana će se praviti kreditnim zaduženjem NERS-a kod samog ČEZ-a ili neke druge bankarske institucije, čime će i sadašnje RITE postati debelo zadužene ili će ČEZ kontrolisati daleko više od početnih 51%. Ako se NERS zadužuje za pravljenje Gacko 2, mene zanima gdje je tu INVESTICIJA? 1,4 mlrd investicije??? ili 1,4 mlrd DUGA, od čega će 49% biti na plećima RITE?

Garanciju lil pozajmicu ce dati CEZ a pocetni omjer nece biti mijenjan na osnovu te pozajmice. To ti sve pise u dokumentu koji smo dobili iz holdinga a potpisao ga Pantelija Dakic. Naravno da ce to biti veliko zaduzenje ali ce kao rezultat imati ogroman kapacitet na trzistu gladnom energije i u svjetlu rastucih cijena.
poz.

Zeks
24.06.2007., 00:03

Podrazumijeva se da su CEZ i Vlada RS tj. njihovi konsultanti radili analizu isplativosti investicije. NPV tj. net present value metodom se uvrdjuje neto sadasnja vrijednost buducih novcanih tokova tj. svih priliva i odliva po osnovu ulaganja. Dakle, oni su u analizu sigurno ukljucili i sve odlive po osnovu otplate kredita i pored toga, zakljucili da je ova investicija veoma isplativa.

To ne moze prouzrokovati promjenu omjera 51:49%. To je ocigledno ako se zna da sva te potencijalne kredite moze da vraca samo NERS d.o.o. tj. CEZ 51% i RITE 49%. Stvar je po ovom pitanju vise nego jasna.

Berta
24.06.2007., 00:32
Treba uzeti u obzir i da ce ovde lepo posao da odradi finansijska poluga, tj leverage. Jos kad uzmemo u obzir i da je poslovni levridz jako visok, to jest udeo fiksnih troskova naspram varijabilnih visok, ukupan levridz (operativni * finansijski) rezultirace time da ce mali % skoka u prihodima rezultirati velikim % skoka neto dobiti.
Inace ovo i jeste stabilna industrija gde je vece zaduzivanje opravdano.
Nije CEZ dzabe ovde dosao - traznja za strujom je velika, rude ima za narednih 500 godina.
A sto je neko ranije pomenuo, mislim Zeks - manjinske akcionare niko nista nije pitao ni u a.d. pa nece ni u d.o.o.-u.
Bice sigurno borbe izmedju Ceha i ERS-a i nacina skidanja kajmaka, ali je jedno sigurno - kajmaka ce biti, inace nebi ni jedni ni drugi ulazili u bilo kakvu pricu.
Moje misljenje je da je sigurno prenaglaseno ako smatramo da je RITE bio uzrok ovakvog pada berze od sredine aprila.
Cisto ekonomski gledano, ovo ulaganje ce povecati vrednost firme, to jest pita ce se uvecati. E sad, mi koji smo manjinski akcionari nadamo se i da cemo mi imati koristi od toga. Moje misljenje je da hocemo. Prvo, prema ovom gore sto sam napisao, vrednost firme ce sigurno biti veca a i neka veca politicka jeba ovde nikome ne odgovara. CEZ sigurno ne zeli da zbog Gacka izgubi kredibilitet, jer je ovo sto se tice njegovog imidza veliki probni balon prvo za Kolubaru a posle i za Kosovo.
A i vlada RS eniteta (nadam se da sam se pravilno izrazio, da opet nebi bilo jedno 35 politickih postova) bi bila veoma glupa da sjebe sebi rejting pred nova ulaganja u naftu, zeleznice, puteve itd i otera druge investitore.
Pozz
DB

Guardian
24.06.2007., 01:01
U pravu si ti, ali netransparentnost je osnovna osobina njihovog rada, pa prema tome, nisam siguran da je tu sve čisto, jer da jeste, ne bi radili ovako kako rade. Sve završe i onda objave, ne možeš se ni žaliti...

Nego odgovori mi na privat message, koju sam ti odavno poslao, ako imaš vremena...

Berta
24.06.2007., 01:59
Guardiane izvini menjao sam kompjuter, nisam uspeo da zadrzim stari nick Debela Berta, kontrolisem sada private messages a tamo nema nista, verovatno se promenom nicka sve izgubilo.
Jel mozes opet da ponovis tu poruku pa cu odgovoriti. Hvala i pozz
DB

Analitic
25.06.2007., 15:53
Kad bi RiTE po vašoj procjeni trebao krenuti gore i kad bi mogao dosegnuti cijene iz 4. mjeseca?

trte mrte
25.06.2007., 16:54
Pa danas je isao gore. Cijenu iz 4. mjeseca mozda dosegne u septembru-oktobru, a ovo MOZDA zato sto jos nisu objavljeni detalji ugovora sa CEZ-om.

dungdung
01.07.2007., 10:58
Ocekujemo uskoro rast i to solidan.Mislim da ce iza svega izaci jedna dobra namjera vlade i da ce to uticati na stabilnost i porast cijene RITE.

Zeks
04.07.2007., 22:13
Skidanje akcija ERS-a uznemirilo male akcionare

BANJALUKA, 4. JULA (SRNA) - Ministar privrede, energetike i razvoja Republike Srpske /RS/ Rajko Ubiparip rekao je danas da je skidanje akcija preduzeća iz sistema Elektroprivrede RS /ERS/ sa Banjalučke berze, i to u dva navrata, dovelo do pometnje i uznemirenosti kod malih akcionara i stvorilo sumnju u regularnost poslovnih poteza ERS-a.

Ubiparip je u saopštenju za javnost podsjetio da su akcije preduzeća iz sistema ERS-a konstantno rasle sve dok Banjalučka berza nije skinula akcije RiTE Gacko sa tržišta hartija od vrijednosti 14. maja, odnosno RiTE Ugljevik 12. juna, što je uvelo pometnju među malim investitorima.

Ova dva datuma u neposrednoj su vezi sa potpisivanjem sporazuma o zajedničkom ulaganju ČEZ-a, ERS-a i RiTE Gacko, odnosno sporazuma sa AES Elektrik limitid o namjeravanom ulaganju u energetski sektor u Ugljeviku.

"Razlog za ovakvo postupanje Banjalučke berze je, po njihovom mišljenju, nedovoljna informisanost javnosti i malih akcionara o sporazumima sa Češkom elektroprivredom /ČEZ/ i AES Elektrik limitidom", navodi se u saopštenju.

Nakon 2,5 godine pregovora sa ČEZ-om osnovano je preduzeće "Nove elektrane RS" /NERS/ sa 51 odsto kapitala u vlasništvu ČEZ-a i 49 odsto u vlasništvu ERS-a.

"Dogovoreno je da se u prvom kvartalu 2008. godine NERS-u kao članica pridruži i RiTE Gacko čiji bi ulog zajedno sa postojećim ulogom ERS-a iznosilo ukupno 49 odsto kapitala NERS-a. NERS bi preuzeo i stvorene obaveze RiTE Gacka na dan 31. decembra 2007. godine koje bi zajedno sa novčanim ulogom ČEZ-a činile 51 odsto kapitala NERS-a", pojašnjava Ubiparip.

RiTE Gacko će pravno opstati i nakon unosa sredstava u NERS, s tim što će se preregistrovati u finansijski holding tako da će svi sadašnji akcionari RiTE Gacka to ostati i dalje.

"Imaće i svoje predstavnike u organima upravljanja preko kojih će uticati na poslovnu politiku NERS-a, a dobit će dijeliti sa ČEZ-om u omjeru 49 prema 51 odsto i skladu sa strukturom kapitala. Mali akcionari će imati svoje predstavnike u organima upravljanja NERS-a srazmjerno svom udjelu u kapitalu RiTE Gacko", tvrdi Ubiparip.

On je istakao da "primjedbe da izbor strateškog partnera nije izvršen na transparentan način i da se finansiranje ovog projekta moglo obezbijediti putem dokapitalizacije nisu osnovane".

Ubiparip je odbacio navode o spajanju RiTE Gacko i NERS-a jer to nije izvodljivo po zakonu.

"Budući da društvo ograničene odgovornosti, kakvo je NERS, može imati najviše 30 članova, u pretpostavljenom spajanju RiTE Gacko sa NERS-om broj članova bi premašio 2000", rekao je Ubiparip.

Ubiparip je proizvoljnim insinuacijama nazvao često plasiranu tezu prema kojoj mali akcionari u RiTE Gacko nemaju koristi od ulaganja u NERS i prema kojoj im je oduzeta imovina sa kojom će u budućnosti raspolagati ČEZ kao dominantni vlasnik u NERS-u.

On je podsjetio i da će Skupština NERS-a sve bitnije odluke donositi tročetvrtinskom većinom koja praktično znači konsenzus ERS-a i ČEZ-a.

Zeks
04.07.2007., 22:20
Divjak: Neodgovorno ponašanje Vlade RS u RiTe "Gacko"

BANJALUKA, 4. JULA /SRNA/ - Predsjedavajući Transparensi internešnela BiH Boris Divjak izjavio je danas da se Vlada Republike Srpske /RS/ neodgovorno ponašala u slučaju Rudnika i Termoelektrane /RiTE/ "Gacko", gdje su ugrožena prava građana putem PIF-ova, kao i direktno malih akcionara.

"Ponašajući se ovako, Vlada krši Ustav RS i sve principe dobrog upravljanja koji su poznati u svijetu, a kod prihvaćeni i ratifikovni, bilo da je riječ o konvencijama UN-a ili pravilima korporativnog upravljanja", rekao je Divjak novinarima u Banjaluci, u pauzi okruglog stola o temi "Korporativno upravljanje u javnim preduzećima".

Divjak smatra da se Vlada na ovaj način ponaša kao "vlasnik, a ne kao neko ko upravlja kapitalom koji je državno vlasništvo", ističući da je riječ o "privatizovanju kapitala i to ne od strane Vlade RS, već od strane nekoliko individua".

Prema njegovim riječima, ovakvim potezom Vlade RS već su vidljive kosekvence u vidu gubitka nekoliko milijardi KM na tržištu kapitala i odlaska brojnih investitora sa tržišta RS, jer nisu spremni da posluju u ovakvim "netransparentnim uslovima".

"Postoji način da Vlada RS pokaže da je voljna da se drži principa korporativnog upravljanja, a to je da vrati situaciju nekoliko koraka unazad", naglasio je Divjak, dodajući da bi se, prije svega, dobra volja pokazala time što bi se objavili dokumenti o RiTE "Gacko" sa ČEZ-om, koji su i dalje "državna tajna, odnosno tajna nekoliko pojedinaca u vlasti".

Divjak je rekao da, ukoliko bi Vlada pokazala te dokumente i pustila ih u pravnu raspravu, a ima naznaka da je spremna da to učini, mogao bi biti pronađen izlaz iz postojeće situacije.

"Ukoliko bi Vlada nastavila da prikriva te dokumente, mislim da bi signal javnosti bio jasan, kao i stranim investitorima i RS bi pokazala da je gori dio BiH", rekao je Divjak.

On je rekao da je identičan stav o ovim pitanjima imala većina učesnika ovog okruglog stola.

"Nama ne ostaje ništa drugo nego da na ovakvim javnim tribinama ukažemo da se u ovoj državi ne poštuje privatno vlasništvo, kapital, tržište kapitala i institucije RS, te da kršenje dolazi od strane Vlade RS", istakao je Divjak.

Okrugli sto u Banjaluci o temi "Korporativno upravljanje u javnim preduzećima" organizovala je nevladina organizacija Transparensi internešnel uz podršku Banjalučke berze i Međunarodne finansijske korporacije IFC, članice grupacije Svjetske banke.

Zeks
04.07.2007., 22:32
Vlada će akcionarima dostaviti informacije

BANJALUKA, 4. JULA (SRNA) - Predstavnik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Živković izjavio je da će Vlada nastojati da ostvari veću komunikaciju sa Banjalučkom berzom i da svim akcionarima budu dostupne informacije.

Živković je rekao da su svi pomaci kapitala na Banjalučkoj berzi rezultat pregovora Vlade sa strateškim partnerima u vezi sa privatizacijom RiTE "Gacko".

"Time je Vlada praktično doprinijela i izvjesnosti i vrijednosti akcija, koje postoje u RiTE Gacko 1", izjavio je Živković danas novinarima u Banjaluci u pauzi okruglog stola "Korporativno upravljanje u javnim preduzećima kao preduslov razvoja tržišta kapitala".

Upitan da li je Vlada RS odgovorna za pad akcija na Banjalučkoj berzi, Živković je rekao da na svim tržištima kapitala postoji rast i pad akcija zavisno od određenih okolnosti.

Okrugli sto su organizovali nevladina organizacija "Transparensi internešnel", Banjalučka berza i Međunarodna finansijska korporacija IFC, članica grupacije Svjetske banke.

Guardian
04.07.2007., 23:21
Ministrima se lagano tresu gaće!

Mislim da ni Dodik ni ministri još nisu svjesni koliko je skupa marka stranog investitora!!! To je njihov osnovni problem, jer ako otjera strane ivestitore sa berze otjerao je sve strane investitore koji su namjeravali ulagati u RS. Ostaje im samo jedna šansa, a to je ovakvo muljanje, kao što rade sa rite i rteu!

Mislio sam da je ministar Ubiparip dobar lik, jer je u prvim nastupima na TV-u imao korektne i odmjerene izjave (za razliku od prethodnika), ali sad se pokazalo da je bijedan i jadan i da sa onakvim stvarima (oktivljivanjem BL Berze za pad cijena akcija) pokušava skinuti ljagu sa sebe...
Tužba protiv vlade je neminovna, mislim da će advokati imati pune ruke posla!

Zeks
04.07.2007., 23:33
“Čez” snabdeva Kosovo strujom

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=07&dd=04&nav_id=253918

Guardian
05.07.2007., 00:37
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

A RS (MH Holding) svu svoju struju prodaje po 18 eura!!!

Ovo je nečuveno!

bolence
05.07.2007., 00:42
Sta necuveno, pa sta ti mislis zasto HETR ima onolike gubitke :)

I ne brini, nije bas 18, razlika ide u neciji dzep. (kolika ne zna se)

Mikey
05.07.2007., 07:42
Zato postoje i neke naznake "dopisa i mišljenja" sa zadnje sjednice KHOVRS.

trte mrte
05.07.2007., 08:28
Sada ce ministar Ubiparip da izadje i izjavi da je struja iz RS losijeg kvaliteta, pa je zato jeftinija.:rolleyes:

Wiz-Dinero
05.07.2007., 09:51
sad treba izvrsiti pritisak na vladu ( kao vecinskog akcionara) ,a i na MENADZMENT ELEKTRO PRIVREDE ,da objasne malim akcionarima ... ZASTO SE STRUJA IZVOZI PO TOLIKO NIZIM CENAMA( KO JE LUD? )...

Guardian
05.07.2007., 10:12
Struja se prodaje EFT-u!

trte mrte
05.07.2007., 10:31
Ispada da ni struju ne znamo prodati kako valja. Kriminal.

Wiz-Dinero
05.07.2007., 10:37
dobro da preformulisem pitanje! ZASTO SE STRUJA PRODAJE EFTu PO NIZIM CENAMA?

aj pravimo se glupi,kao ne znamo:)

Guardian
05.07.2007., 11:23
Drugo pitanje!

Zašto je EFT gradio tunel Bilećko jezero - Fatničko polje (mislim da su uložili oko 20-25 mil KM, možda i manje) i za to dobijaju koncesiju na 7 ili 10 godina... Zašto EPRS nije sama finansirala svoje projekte...

Postoji jedna riječ, koja se zove dokapitalizacija, i to je čudo, šta se sve može uraditi sa tom rječju!

Zeks
05.07.2007., 14:46
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

A RS (MH Holding) svu svoju struju prodaje po 18 eura!!!

Ovo je nečuveno!

Ako CEZ prodaje Kosovu po 90 eura za Mwh, onda moze da si zakljuci koliki je to potencijal za rast prihoda u ERS odnosno RITE.

Naravno, treba imati u vidu da ce se trend rasta cijena elektricne energije nastaviti u narednom periodu.

Analitic
05.07.2007., 15:23
Moram priznat da su mi živci pri kraju jer većinu mog skromnog portofolija čini RiTE, a informacije o RiTE-u su sve samo ne jasne. A cijena laganini klizi dolje...

Zeks
05.07.2007., 22:59
http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=7635

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13398&Itemid=59

Analitic
06.07.2007., 12:24
Ispravite me ako griješim :
- RiTE zajedno sa ERS ima 49% vlasništva u NERS-u
- NERS bi izgradnjom drugog bloka TE trebala udvostručiti svoje kapcitete.
(a da ne spominjem potražnju za el. energijom)
E sad pitanje : ne bi li iz svega ovoga vrijednost dionica RiTE, trebala rasti? ili makar ne padati ovoliko?
Ako je odgovor ne, molim pojašnjenje zašto ne?

Guardian
06.07.2007., 13:14
Utrostručiti!!!

Sa 330 megavata na oko 1000!

Zeks
07.07.2007., 22:52
http://www.dnevnik.co.yu/modules.php?name=News&file=article&sid=25950

Zeks
09.07.2007., 23:43
http://www.vladars.net/lt/novosti.php?c=novost&id=3447

Guardian
10.07.2007., 01:14
Ovaj ministar definitivno nije normalan. Okriviti BL Berzu za pad cijena akcija je stvarno debilizam. Pa kad je sve tako dobro, što se javno ne objavi ugovor.

Ili što nisu išli u a.d. po lakšem principu:
1. Ostaje odnos 49:51 nakon dokapa
2. Kako? Emisija akcija, prvo upis postojećih akcionara do iznosa koliko oni hpće (kladim se da ne bi uplatili više od 10 miliona eura), ostatak ide u dokap čeza da se oni namire na svojih 51%. Tako se dobilo da manjinski akcionari sad imaju od 10 do 15% novog preduzeća, a ers od 35 do 39%. Čez ima 51%. Sve ostalo isto kao u d.o.o.
3. Ovo je jednostavnije, nego onako u d.o.o.

Ali zašto nisu to uradili. Ovako u d.o.o ers ima 49% uprave, a u a.d. ne bi imali. Ovako mogu raditi šta hoće (i jedni i drugi, prilikom odlučivanju o tarifama struje koja će se prodavati nakon podmirenja potreba rs), a u a.d. to ne bi mogli. Ovako će ners životariti (nakon otplata kamata na kredit (ako je kredit 1.000.000.000 eura kamatu nemožeš naći ispod 7 do 8%, rata u prvoj godini, nakon grace perioda sa nekom manjom kamatom, je preko 80.000.000 eura!!!), a gdje su ostali troškovi...
Tarife po kojima će čez i ers kupovati viškove biće taman tolike da ners posluje na pozitivnoj nuli.

I šta u ovom slučaju dobijamo. Državno preduzeće 100% dobija sve, rite gacko ništa, ili pak neku siću, kad se isplati dividenda.

Drugi dio, rekli su da će ers i čez kao vlasnici (ALO ko je ovdje vlasnik ers ili a.d. Rite Gacko) dijeliti viškove 50:50, i prodavati ga kako hoće. Pa kad bolje razmislimo da se vidjeti da ako struja ide vlasnicima, trebalo bi ići čez-u i a.d. Rite Gacko-u i oni bi trebali prodavati struju. E samo da ide ovako, ovo bi bila savršena stvar za rite gacko, jer bi sigurno ostvarivao puno puno veće prihode i neto dobit nego prije, ali ovako nema ništa!

Nadam se da ima neko ko se slaže sa mojim mišljenjem...

penzioner
10.07.2007., 02:05
Nisam se javljao na topiku, ali sad koristim priliku da se osvrnem...
Ugovor Vlade RS i Čez-a je mene kao malog investitora stopirao u daljnim ulaganjima na BLSE iz vrlo jednostavnog razloga.
Politicari su napravili ugovor po kome je malim dionicarima ostalo bezvrijedno poduzece, a sve sto vredi je ulozila u novo poduzece s stranim partnerom...
Osim toga meni je i los signal kao investitoru da se imovina izknjizi iz a.d. u d.o.o.
Zasto nije izvrsena dokapitalizacija od strane ČEZ-a ? Ovako su moja ocekivanja iznevjerena pa vise nemam povjerenja u Vladu RS pa kresem pozicije gdje doticna institucija odlucuje!!!!
A vidim da nisam usamljen jer je iz Mcapa BLSE isparilo milijardu eura sto sigurno za RS nije mala para!
Dakle,Guardiane i ostali, po meni ste u pravu sto negodujete na ovakve stetne ugovore, slazem se s Vama ....
....jedino nisam siguran da Vasi "Vladari"znaju kakvu su medvjedju usugu napravili trzistu kapitala i da li razumiju osnovne principe akcionarstva????
Ovako mi se cini da izjedaju vlastitu supstancu...
Poz

filozof
10.07.2007., 22:48
Da se osvrnem samo na ove milijarde maraka sto su isparile sa BL burze...to sto domaci spekulanti opet "pale vatru" o tome kako dolazi jesen...kraj godine...investitori se vracaju...postizanje novih maksimuma...to su price za ovčice.
Samo po prici od meni poznatih ljudi, nema vise toliko ni zelje ni nade za tim trzistem!
Dao vam/nam Bog pa da bude kako vi kazete...ali bojim se da toga vise nece biti kao sto je bilo...ni Slovenci nam nece pomoci.:p:

trte mrte
11.07.2007., 00:51
Ne treba ni paliti vatrice. Bitno je samo da se ne dese neke nove "gluposti". I najavljeni ulazak Delte u RS pokazuje da regionalni veliki igraci zele steci bolje pozicije prije ulaska svjetskih velikih igraca.

Ako krene proizvodnja u RNAF, TLKM pametno ulozi svojih 50mil Eura, stabilizuje se stanje sa RiTE i RTEU, bice opet solidnih zelenih talasa.

Samo ne vise one naivnosti kakva je vladala na BLSE.

Doboj
11.07.2007., 10:37
Apsolutno se ne slažem sa Filozofom, u RS nikad nije bilo više gotovog novca za investiranje. Tu prvenstveno mislim na Vladu RS. Sve do sada je budžet muku mučio kako pokriti najosnovniju socijalu a sada praktično pokušavaju naći adekvatne projekte a novca ima. Izgradnja autoputa kroz RS, koridor Vc su primjera radi sami dovoljni da poprave bilanse kod većine građevinara ( putara) a što je bitnije znače ubrozgavanje novca u privredu pa time posredno i u potrošnju. Pa Telekomu je sad dovoljno da samo ne radi gore- bolje ne mora i automatski je bolji bar za onaj dio koji je isplaćivao POST i koji je država dijelila na razne donacije, stipendije i slično. Konkretan primjer je aktivnost "EFT" u Stanarima ( bez komentara oko STNR) - od kada su oni stigli plate su duplo veće, lokalni mali preduzetnici u velikoj mjeri vrše snadbijevanje i sitne servisne usluge - posljedica je da je u naselju od par hiljada ljudi za godinu dana uduplan broj malih preduzetnika i zaposleno barem dodatnih 30 % ljudi, skočile su cijene nekretnina a tek treba da počne izgradnja termocentrale na kojoj će raditi oko 3 000 ljudi.
Ovo sad prebacite na makro plan pa sami zaključite.
Da li će biti želje za ovim tržištem to je lako zaključiti i apsolutnom laiku.
O svim mogućnostima koje u RS nisu iskorištene moglo bi se napisati bar nekoliko knjiga. Samo u Doboju u zadnjih 4 mjeseca je aktivirano više turističke ponude nego u 5 godina posle rata.
Ovde se jednostavno stvari kreću na bolje a i kretanje indeksa na BLSE u odnosu na tržišta regiona prosto mami nove investitore.
O političkoj situaciji koja je sad navodno nešto nestabilna, zategnuta ... je apsurdno pričati - pa ko mi to može navesti period kada je ovde bilo stabilnije i "mirnije" od 1991. pa do danas?

Analitic
11.07.2007., 11:59
Ajd" recimo da ta tvoja priča stoji, iako je ovo forum o RiTE-u ti si nam "donio" cjeloviti prikaz stanja u RS. Međutim, nisi ni riječi rekao o RiTE i mućki koja je tu napravljena.BTW cijena i dalje lagano pada.
I to je trenutno jedina stvar koja mene brine a predpostavljam i većinu malih dioničara.

Guardian
11.07.2007., 12:04
EFT stanari, 3000 ljudi u izgradnji a 800 na direktno u termoelektrani nakon završetka...

mala ispravka....

coja
11.07.2007., 12:47
I to je trenutno jedina stvar koja mene brine a predpostavljam i većinu malih dioničara.

Sinoc je Dodik gostujuci na RTRS rekao da sto se tice RiTE Gacko, mali dionicari ne treba da brinu, samo treba da sacekaju zavrsetak investicije, pa ce vidjeti da su dobro ulozili. Sad da li mu vjerovati ili ne, ostavljam vama da sami procjenite. Takodje je rekao da ovo sto se podigla prasina oko RiTE nije bilo nista drugo do visestruko naduvavanje cijene od strane berzanskih spekulanata koji sada najvise i kukaju u medijima (vjerovatno misli na MonteKristo i sl).

Trigger
11.07.2007., 12:51
Ostaje mi samo da cekam, jer sam kupovao po 1.85, zato cu mu vjerovati:biggrin: !

poz

Lexington
11.07.2007., 12:52
U cijeloj prici oko RITE je sigurno da ce neko jednoga dana (za 5,10 ili 15 godina) odlezati svoje, ili ce vlada naj...ti nakon sudskih sporova!

ferrari
11.07.2007., 13:58
koja vlada na balkanu je naj....nakon sudskog spora?

Doboj
11.07.2007., 14:29
Analitic
Registrirani korisnik

Član od: 22.06.2007.
Poruka: 8 Odgovor na: RITE Gacko - procjena vrijednosti

--------------------------------------------------------------------------------

Ajd" recimo da ta tvoja priča stoji, iako je ovo forum o RiTE-u ti si nam "donio" cjeloviti prikaz stanja u RS. Međutim, nisi ni riječi rekao o RiTE i mućki koja je tu napravljena.BTW cijena i dalje lagano pada.
I to je trenutno jedina stvar koja mene brine a predpostavljam i većinu malih dioničara

RITE nisam naročito komentarisao jer se ne smatram kompetentnim - već sam ranije na forumu napisao da nisam ekonomista i to je i razlog što relativno rijetko pišem.
Jedan usputni komentar - ako pogledaš top 10 akcionara u zadnjih mjesec dana na RITE je KD i Hypo kastodi dokupljivao niko od prvih 10 nije prodavao.
I još nešto ( sa ovim ću navući bijes većine ali ipak) jeste li zapazili da oko telekoma sve prođe čisto , odlična cijena, ugovorne obaveze za sada potpuno ispoštovane ... a RITE, neki tvrde i nafta industrija - nešto kilavo i sumnjivo.
Realan problem za Vladu RS je što je Telekom mlada i lijepa cura za udaju pa prosaca ima a naftni sektor i RITE pa i Ugljevik su nešto sasvim treće.
Koliko sam ja upoznat sa situacijom izbor je bio ili te navedene subjekte "udati" nekom stranom poslovnom partneru ili ih neke odmah a neke uskoro zatvoriti.
Svako od nas ko investira bi volio da je sa ČEZ-om stvoreno novo AD a ne doo pa da je i dogovoreno listanje ČEZ na BLSE ali je veliko pitanje koliki je bio manevarski prostor u pregovorima.
Pošto ja o tom poslu i pregovorima malo šta znam - ako je ugovor nepovoljan onda neko treba snositi posljedice A) ako je nezakonit onda i smjene i krivični postupak, B) ako je u pitanju neznanje onda hitno promjena odgovornih.

GUARDIAN - nisam se dobro izrazio - 3000 će raditi na izgradnji a oko 800 u eksploataciji TE.

ferrari
11.07.2007., 14:42
vi mislite da je briga vladu za manjinskim akcionarima

oblak
11.07.2007., 15:08
mene zanima samo kakvi su pogledi dugorocno? Kakva su vasa predvidjanja za godinu dvije???

Doboj
11.07.2007., 15:28
Evo jedan interesantan podatak
http://81.93.74.18/berzanova/statistika.aspx?hartijaID=1074

Uz malo matematike - u periodu od 01.06.2007. do 11.07.
RITE stoji ovaku
strani kupci 411311
strani prodavci 257011
BILANS 154300 su stranci više kupili nego što su prodali.
Isti podaci za zadnjih 8 dana su još bolji pokazatelji šta se očekuje za godinu dvije
strani kupci 48534
strani prodavci 22166
BILANS 26368 - više od duplo je veća kupovina od prodaje

ferrari
11.07.2007., 15:30
stvarno nije covjek pametan za rite, velika nepoznanica

Zeks
11.07.2007., 15:50
Evo jedan interesantan podatak
http://81.93.74.18/berzanova/statistika.aspx?hartijaID=1074

Uz malo matematike - u periodu od 01.06.2007. do 11.07.
RITE stoji ovaku
strani kupci 411311
strani prodavci 257011
BILANS 154300 su stranci više kupili nego što su prodali.
Isti podaci za zadnjih 8 dana su još bolji pokazatelji šta se očekuje za godinu dvije
strani kupci 48534
strani prodavci 22166
BILANS 26368 - više od duplo je veća kupovina od prodaje

Ovo su sustinske informacije.

Postavlja se pitanje zasto bi stranci kupovali akcije RITE koji ne vrijedi nista.

Zakljucak je da stranci istovremeno pljuju i kupuju RITE po bagatelnim cijenama. Kratkih rukava naravno ostaju domaci sitni neinformisani ulagaci koji podlijezu ovoj sistematskoj kampanji i u panici prodaju akcije.

Vjerovatno ce ti isti stranci kroz neko vrijeme poceti da pricaju da to i nije tako netransparentno, ali ce tada za znacajan broj malih akcionara biti prekasno.

Mishel Platini
13.07.2007., 12:49
Rite 0... neda narod rite.

panzer
13.07.2007., 13:51
Zaslužio si "čestitiku"

Osim jednog vezanog za telecom Srbije, imaš ukupno 85 rečenica u 100 postova.

Mishel Platini
13.07.2007., 14:07
Kratko jasno i koncizno...
jer kad ja uhvatim da razmatram, analiziram, sam sebi ispadnem dosadan.
Btw to je onaj zakljucak koji izvuces za sekund.
Vidis promet, gap, niko ne popusta, znas da se radi o likvidnoj akciji...
Moze jos mnogo toga da se izvuce, al ovo je uglavnom na prvu loptu.
Evo ovde par prosto prosirenih, tek da popravim prosek koji je nesto bolji od tvog. :p:

Analitic
16.07.2007., 13:08
Kako su prestali komentari o RiTE tako je i promet totalno stao.
Ozbiljno razmišljam o rješavanju RiTE-a iz mog skromnog portofolia i ulazak na nešto drugo.

Mishel Platini
16.07.2007., 13:21
Kako su prestali komentari o RiTE tako je i promet totalno stao.
Ozbiljno razmišljam o rješavanju RiTE-a iz mog skromnog portofolia i ulazak na nešto drugo.
:eek:
0 ma neda narod RITE :biggrin:
Ja svojih 7000 nedam... a ne :thumbsup:

Analitic
17.07.2007., 14:59
Konačno se nešto počelo dešavati na RiTE, mislim što se tiče trgovanja, iako skromno. Al bolje išta nego ništa. Ipak već dva dana trgovanje 0 a danas čak i sićušni rast :-)

Analitic
20.07.2007., 13:19
Cijeli ovaj tjedan se kupuje RiTE po 1,25 relativno malim nalozima od par 1.000KM ima li itko išta novo vezano za RiTE jer mi trgovanje RiTE u ovom tjednu izgleda kao lagano trpanje, al s manjim nalozima da ne bi digao cijenu.

Mishel Platini
20.07.2007., 13:40
Ne kupuje se malim nalozima....
Na 1,25 stoji udica i to kakva od 20.000 komada.

ferrari
20.07.2007., 13:55
danas na malim a juče na većim nalozima

Zeks
22.07.2007., 07:53
Gacko čeka start najveće investicije u RS

Savičić: Akcionari će ostvariti profit

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=8736

Batboy
22.07.2007., 10:52
Gacko čeka start najveće investicije u RS

Savičić: Akcionari će ostvariti profit

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=8736

Fino upakovano, nema šta ...........

Mishel Platini
22.07.2007., 11:17
A sa novim energetskim berzama u
St. Peterburgu http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/showthread.php?p=115957
i Pragu http://www.b92.net//biz/vesti/svet.php?yyyy=2007&mm=07&dd=18&nav_id=255740
Nema zime za RITE :)

Mishel Platini
31.07.2007., 12:26
O sampione sampione....
Ko to ide ko to gazi nama rite na 1,6 nadolazi :biggrin:

oblak
03.08.2007., 09:17
TI BiH optužuje Dodika zbog privatizacije u RS-u
Sarajevo nastoji dokazati da su Dodik i njegova vlada umiješani u mutne poslove
Banjolučki ured međunarodne organizacije za borbu protiv korupcije Transpatency Intentional, čiji je predsjednik Boris Divjak, jedan je od najžešćih kritičara gospodarske politike Vlade Milorada Dodika. U Sarajevu političari i mediji Dodika kritiziraju zbog političkih i gospodarskih poteza. Rijetko tko u Sarajevu odobrava prodaju Telekoma Srpske Telekomu Srbije, skoru prodaju naftnih poduzeća ruskoj tvrtci Njeftegazinkor, ugovor Elektroprivrede RS s ČEZ-om za gradnju nove termoelektrane u Gacku.. U Sarajevu nastoje dokazati da je Dodikova vlada, i on sam, umiješana u mutne i nezakonite poslove s različitim stranim ulagačima. Jedan od kritičara ekonomske politike Milorada Dodika u Republici Srpskoj je Boris Divjak koji je prije rata živio u Zagrebu. Diplomu ekonomista stekao je školovanjem u Velikoj Britaniji i Austriji. Divjak kaže kako je Transparency International nedavno organizirao okrugli stol na kojemu su izrečene kritike Dodikovoj vladi prije svega na način na koji planira privatizaciju rudnika i termoelektrane Gacko. Navodno je Dodik ČEZ-u u bescjenje prepustio imovinu Rudnika i termoelektrane Gacko kako bi bilo formirano poduzeće Nove elektrane Srpske u kojemu bi kontrolu imala češka elektroprivreda. “Tragično je kako su mjerodavne institucije kao što su Komisija za vrijednosne papire RS, Banjolučka burza ili Središnji registar vrijednosnih papira RS saznali od Konkurencijskog vijeća BiH o izboru strateškog partnera za gradnju nove termelektrane u Gacku”, rekao je Divjak za sarajevski tjednik Slobodna Bosna dodavši kako je to učinjeno bez natječaja. Problem su mali dioničari Rudnika i termoelketrane Gacko koji imaju 35 posto vlasništva i njih se nastoji prevariti, tvrdi Divjak dodajući kako ih Dodik ništa nije pitao kada je i njihov vlasnički udjel uložen u novo poduzeće s ČEZ-om. “To što Vlada RS radi je kršenje prava na privatno vlasništvo”, upozorava Divjak tvrdeći kako su se protiv Dodikova posla s ČEZ-om u Gacku izjasnili Komisija za vrijednosne papire RS, Banjolučka burza, Središnji registar vrijednosnih papira RS i Služba glavne revizije RS. Divjak je ustvrdio kako je netransparentan Dodikov posao s ČEZ-om u Gacku, ali i privatizacija naftne industrije RS. Direktor Transparency Internationala u BiH tvrdi kako Njeftegazinkor nije potpuno u državnom vlasništvu nego samo 40 posto u vlasništvu državnog poduzećaZarubježnjeft, a ostatak je u vlasništvu trojice pojedinaca.
Divjak je pak rekao kako u suradnji s uredom Transparency Internationala u Moskvi nastoje otkriti tko su ti vlasnici, a postoji mogućnost da su oni i iz BiH. Tvrdi kako su pojedine institucije RS ustvrdile da je dokaz za
“predaju imovine Rudnika i termoelektrane Gacko” pad tržišne kapitalizacije na Banjolučkoj burzi te da je za iznos pada narasla vrijednost dionica ČEZ-a. Direktor TI BiH kaže kako je neprihvatljivo formiranje zajedničkog poduzeća s ČEZ-om od njegova ulaganja i imovine Rudnika i termoelektrane Gacko jer je to poduzeće u državnom vlasništvu samo 65 posto, dok je ostatak od 2600 u rukama malih dioničara. Smatra se kako će njima ostati bezvrijedna imovina tog poduzeća, a da će sve vrijedno biti u sastavu novog poduzeća. Sumnjivo je, kaže Divjak, što se novo poduzeće formira kao društvo ograničene odgovornosti u kojemu će presudnu kontrolu imati ČEZ. Tvrdi kako je u sklapanju posla s češkom elektroprivredom Dodik zaobišao Direkciju za privatizaciju RS te da mu nije dostavio informacije o pojedinostima ugovora unatoč pozivu na Zakon o dostupnosti informacija. Direktor TI BiH tvrdi da ga je premijer RS nakon upozorenja zbog netransperantnih ugovora optužio za rušenje vlasti i države. Tvrdi kako je Dodik prijetio i glavnom revizoru RS Boški Čeki te da ga želi smijeniti. Dodao je kako mu je Čeko priznao da je zabrinut za svoju egzistenciju jerse suprostavio Dodiku. S padom kapitalizacije na Banjolučkoj burzi zbog Dodikova posla s ČEZ-om, kako tvrdi Divjak, strani značajni ulagači povukli su se s tržišta kapitala RS jer su shvatili kako privatno vlasništvo nije zaštićeno. “Pozitivni učinci s početka godine sada su poništeni, čak unazađeni, i burza i dalje pada. Samo u energetskim poduzećima u posljednja dva i pol mjeseca pad je veći od 1,3 milijarde eura, a Dodik odgovornost prebacuje na instituciju Banjolučke burze”, kaže Divjak.

Doboj
03.08.2007., 09:50
Ovo je tekst iz "Slobodne Bosne" (što dovoljno govori o objektivnosti i istinitosti) već objavljen na bizbis.ba.
Da je telekom , Gacko, naftna industrija prodata Malezijcima, Irancima i Saudijcima ne bi ni "Slobodna Bosna" ni iko u Sarajevu imao primjedbi.
Najbolje da se više držimo ekonomije a manemo politike - pogotovu sarajevske.

mikimaus
03.08.2007., 09:58
Ovo je tekst iz "Slobodne Bosne" (što dovoljno govori o objektivnosti i istinitosti) već objavljen na bizbis.ba.
Da je telekom , Gacko, naftna industrija prodata Malezijcima, Irancima i Saudijcima ne bi ni "Slobodna Bosna" ni iko u Sarajevu imao primjedbi.
Najbolje da se više držimo ekonomije a manemo politike - pogotovu sarajevske.

Ma kakva politika,u ostalom nije ji bitno ima li politike ako je i pola od ovih tvtdnji tačno,pa je.... može li se u RS (kod nas) OBAVITI I JEDNA USPJEŠNA PRIVATIZACIJA,izgleda da ne može.:thumbsdow

Doboj
03.08.2007., 10:04
Šta je tačno problem sa npr. privatizacijom telekoma?

Zeks
03.08.2007., 10:08
Ma kakva politika,u ostalom nije ji bitno ima li politike ako je i pola od ovih tvtdnji tačno,pa je.... može li se u RS (kod nas) OBAVITI I JEDNA USPJEŠNA PRIVATIZACIJA,izgleda da ne može.:thumbsdow

Ovo su sve pausalne ocijene, bez ijednog ozbiljnijeg argumenta.

Po toj logici RITE bi trebao da vrijedi 0, a danas je na 1.35. Ponude skoro da i nema.

mikimaus
03.08.2007., 13:47
Ovo su sve pausalne ocijene, bez ijednog ozbiljnijeg argumenta.

Po toj logici RITE bi trebao da vrijedi 0, a danas je na 1.35. Ponude skoro da i nema.

:confused: A zar nije ozbiljan argument cijena od 1,35 / sjećam se vremena kad se trgovalo preko 2 km/???

Zeks
03.08.2007., 13:59
:confused: A zar nije ozbiljan argument cijena od 1,35 / sjećam se vremena kad se trgovalo preko 2 km/???

Pogledaj druge likvidne firme kojima je vrijednost takodje prepolovljena, a nisu imale tzv. netransparentnu privatizaciju.

mikimaus
03.08.2007., 15:54
Pogledaj druge likvidne firme kojima je vrijednost takodje prepolovljena, a nisu imale tzv. netransparentnu privatizaciju.

Malo je privatizovanih firmi čija je privatizacija bila transparentna,znam jednu firmu koja je pošteno privatizovana,krenula sa radom,pokazala rezultate i min.finansija joj nije odobrilo reprogram dugova,blokiralo račun i gura u stečaj ne brineći se za sudbinu 150 radnika koji bi ostali bez solidnih primanja.

Trigger
03.08.2007., 16:13
@mikimaus

KOJA JE TO FIRMA, AKO NIE TAJNA?

mikimaus
06.08.2007., 09:53
@mikimaus

KOJA JE TO FIRMA, AKO NIE TAJNA?

MIP Prijedor.,i nije jedini primjer...

Guardian
06.08.2007., 11:36
Unfc, metl, jllc, utsc...

Finac
06.08.2007., 13:42
Unfc, metl, jllc, utsc...

UNFC - jedna od bojih privatizacija U RS (ako ne i najbolja). Malo koja firma je prebacila svoju realizaciju od "pre rata", a oni ne samo da su "prebacili", vec i uvecali nekoliko puta. Postali treci izvoznik u RS.
Cekamo samo jos i novu liniju za proizvodnju cevi kapaciteta 400,000 tona da pokaze "svoje zube"... :biggrin:

Note: 1,000 tona = 1 mil. KM prihoda (okvirno, +/- u zavisnosti od cene inputa - "steel"), pa dalje sami racunajte, procenjujte, ponderisite, kalkulisite, etc.!

Guardian
06.08.2007., 14:22
Za ovu godinu najavljuju preko 100.000.000 KM prihoda.

gugu
08.08.2007., 09:44
Skladištenje ugljičnog dioksida potaknut će iskorištavanje ugljena
http://www.poslovni.hr/50764.aspx

ferrari
08.08.2007., 10:25
Za ovu godinu najavljuju preko 100.000.000 KM prihoda.

a koliko rashoda najavljuju?

Guardian
08.08.2007., 10:44
To nije bitno, jer ova firma još nekoliko godina neće objavljivati velike dobitke, baš iz razloga što imaju velike fin. rashode (koji potiču iz kamata po kreditima koje su uzeli radi dogradnje postrojenja...).

Ovo je dugoročna, a ne špekulantska akcija.

ferrari
08.08.2007., 11:52
To nije bitno, jer ova firma još nekoliko godina neće objavljivati velike dobitke, baš iz razloga što imaju velike fin. rashode (koji potiču iz kamata po kreditima koje su uzeli radi dogradnje postrojenja...).

Ovo je dugoročna, a ne špekulantska akcija.

...tako da se očekuje da će akcionari osjetiti prve pozitivne efekte u osvit 22. vijeka...

Finac
08.08.2007., 14:50
...tako da se očekuje da će akcionari osjetiti prve pozitivne efekte u osvit 22. vijeka...

Pa, ne bi se bas reklo po danasnjem trgovanju UNFC da ce se tako dugo cekati. Pogledaj koliko je danas bilo burno na traznji po 1.33, a zavrsilo je na 1.38. Kada se nacne ovaj "paketic" na 1.40 (citaj: sutra) i "sica" na 1.50, onda ponude vise i nema.

Tako da ne mora bas da se ceka 22. vek da bi se videli efekti. Efekti su tu, pogotovo za one koji su strpljivo skupljali po 0.85. :p:

ferrari
08.08.2007., 15:06
a koji su kupovali po 2,40?

splinter
08.08.2007., 15:18

Nesto nisi shvatio! Ljudi pisu o UNFC, a ne o Rite!

Molio bih moderatora da prebaci postove koji nisu vezani za ovu temu "RITE Gacko - procjena vrijednosti" na odgovarajucu!

pozz

Finac
08.08.2007., 15:21

Prijatelju, znam da je omasena tema o kojoj smo pisali (treba da bude na "metalcima", a ne ovde), pa pretpostavljam da mislis na cenu RITE-a od 2.40, a ne UNFC koji nije presao 1.51 (jos). Mi smo ovde malo raspravljali o UNFC, a ne o RITE, ali jbga.

Sve ostale komentare o ovome preneti na temu kojoj pripada ("Metalci u RS")...

Tacka!

Dreamer
08.08.2007., 16:38
Ajde kad se već priča o UNFC na temi RITE da spomenem i jednu zanimljivost...

RITE će i u 2007. imati prihod od cca 100 mil. KM u svojoj dobroj tradiciji...
UNFC će u 2007. također imati prihod od cca 100 mil. KM

A sad usporedimo market cap. za obje firme...

RITE 490 mil. KM
UNFC 36 mil. KM
:eek:

P.S. za neupućene, market cap. je ukupna tržišna vrijednost firme, tj. ukupan broj akcija društva pomnožen cijenom jedne akcije...

ferrari
08.08.2007., 17:35
aktiva UNFC 77 mil
aktiva RITE 421 mil

eto odgovora

mada...hm uvijek ima neki 'mada'

kad bi uzeli u obzir istrosenost osnovnih sredstava Gacka tj amortizaciju, isto bi puno manje vrijedilo

a taj UNFC se čini stvarno dobra firma mada podaci nisu korektni (na BLSE piše 5 zaposlenih?????)

Doboj
08.08.2007., 20:29
a taj UNFC se čini stvarno dobra firma mada podaci nisu korektni (na BLSE piše 5 zaposlenih?????)

AUUUUUUUUUUU, "Ferari" pohvalio neku akciju, sutra možemo očekivati cunami ili neku sličnu katastrofu.

ferrari
08.08.2007., 20:48
a ne mozes sve akcije tj. firme ni pratiti...(ni na jednoj a kamoli više berzi)...

Guardian
08.08.2007., 22:43
Nekad moraš!

Prebaci skraćene bilanse unfc-a za godinu unazad pa ćeš vidjeti broj radinka...

Mislim da je sad oko 500.

Sivi
13.08.2007., 22:46
http://eurobroker.ba/srp/arhiva.php?vid=551&strana=0

Zeks
16.08.2007., 12:15
Polugodišnja dobit češkog ČEZ-a veća 26,8 posto

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=53ed683a-877c-40f3-a802-82c96bc772ae&ref=lastadd

coja
16.08.2007., 12:20
Влада РС о електроенергетској проблематици

БАЊАЛУКА, 16. АВГУСТА (СРНА) - Влада Републике Српске (РС) разматраће данас више питања везаних за електроенергетску проблематику као што су набавка енергената за потребе Рудника и термоелектране (РиТ) "Гацко" и РиТ-е "Угљевик".

Биће размотрен и начин поступања представника капитала Мјешовити холдинг "Електропривреда РС" у органима НЕРС ДОО Гацко и Приједлог одлуке о измјенама и допуна Статута овог предузећа.

Doboj
17.08.2007., 10:53
Kad vidim kako Đukanovićevi eksperti privatizuju RITE Pljevlja mi smo dobro prošli
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2780&page=15
a vidimo i dragi nam Monte Kristo u toj priči.

I Dodik je danas prozborio koju o RITE
http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=13168&meni=2

Mastermind
20.08.2007., 20:41
BANJALUKA, 20. avgusta 2007. (Beta) - Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je danas da RS nije izgubila vlasništvo nad Termoeletranom Gacko, već je kapital tog preduzeća samo udružila za češkim "Čezom".

On je novinarima na Mrakovici kod Prijedora rekao da se Vlada RS protivi privatizaciji elektroenergetskog sektora, navodeći da umesto prodaje treba ojačati i povećati državni kapital u Elektroprivredi RS.

Dodik je istakao da Vlada RS želi da formira elektroenergetski sistem koji će moći da funkcioniše, dodajući da u proteklom periodu nije bilo ulaganja u ovaj sektor.

Premijer RS danas je učestvovao u radu konferencije o konceptu razvoja elektroenergetskog sektora u ovom entitetu.

Bice to dobro, bice to dobro...

Guardian
20.08.2007., 21:16
Ja tebe ne razumjem, ti kao umiruješ investitore???

Ovo što je dodik izjavio stoji, ali samo da RS nije izgubila vlasništvo, čak je i dobila dodatnih 10%, ali mali akcionari su izgubili..., u tome je problem...

Mastermind
20.08.2007., 22:53
Nemam ja sta koga da umirujem...
Prosto...
I oni posredno preko holdinga poseduju tu firmu. (NERS)
Svi su dugorocno na dobitku.

Batboy
20.08.2007., 23:03
Ja tebe ne razumjem, ti kao umiruješ investitore???

Ovo što je dodik izjavio stoji, ali samo da RS nije izgubila vlasništvo, čak je i dobila dodatnih 10%, ali mali akcionari su izgubili..., u tome je problem...

Dodo nam je opet bio na TV-u večeras. Kaže da ne spava kako treba i da liježe i ustaje razmišljajući o RS. Pričao je i naravno o suši i sl. zaj...acijama, kaže da ne može uticati. Spominjao je RNAF i kako vlada ima siću za otplatiti, i kako je ako sam ga dobro razumio, da će sve biti lijepo i bajno.

antrax
20.08.2007., 23:23
Dodo nam je opet bio na TV-u večeras. Kaže da ne spava kako treba i da liježe i ustaje razmišljajući o RS. Pričao je i naravno o suši i sl. zaj...acijama, kaže da ne može uticati. Spominjao je RNAF i kako vlada ima siću za otplatiti, i kako je ako sam ga dobro razumio, da će sve biti lijepo i bajno.

Da,sve je zvučalo kao bajka!:biggrin:
Ima da RS vaskresne kao jedan od azijskih finansijskih rajeva!:biggrin:

Guardian
21.08.2007., 00:27
Sve je to fino, ali on misleći najbolje o rs radi najgore, a pri tome je ubijeđen da radi najbolje...

Problem je što je okupio oko sebe dosta loših likova koji ga savjetuju... i dešavaju se ovakvi ugovori koje niko ne vidi..., jer to su zahtjevi stranih partnera koje su našli direktnom pogodbom...

Isto bi on mogao napraviti i sa Zers, naći neki JV ili nešto slično..., a šta onda..., onda tek nema poštovanja privatnog kapitala... Ali ipak se nadam da se to neće desiti i da se poslije ovoga opametio...

cesco
24.08.2007., 13:13
Evo napokon se dizu sve veci prometi na RITE i kao sto vidimo polako ali ipak raste napokon...i jel se to meni cini ili prodaje uopce nema samo kupnje? ;)

olujni
25.08.2007., 03:03
A super ti je ta kupnja.
Svima se gadi i pogledati na kojim smo razinama.
Dodo će morat malo pripaziti da se ne istrčava više...

Zeks
25.08.2007., 15:31
CEZ U OBNOVU I IZGRADNJU TERMOELEKTRANA ULAŽE 3,6 MILIJARDI EURA

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=14811&Itemid=59

Zeks
25.08.2007., 16:13
CEZ u užem krugu za modernizaciju rumunjske elektrane

http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/cez-u-uzem-krugu-za-modernizaciju-rumunjske-elektrane

Zeks
30.08.2007., 15:54
ČEZ planira da kupi 10 odsto MOL-a?

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2007&mm=08&dd=30&nav_id=261371

cesco
30.08.2007., 17:41
a sta se desava sa RITE, nikako da se penje kak bi se trebala...nek sa bar vrati na nekih 1.8km...

Zeks
30.08.2007., 21:03
Svi će profitirati od RiTE Gacko

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=11889

Zeks
05.09.2007., 20:12
Češka kompanija zainteresovana za dokapitalizaciju EPCG

Češka elektroenergetska kompanija ČEZ zainteresovana je za dokapitalizaciju Elektroprirede Crne Gore u koju bi uložila između 400 i 500 miliona eura.

Na taj način bi postala najveći manjinski akcionar i imala u posjedu oko 30 odsto akcija crnogorske elektroenergetske kompanije.

trte mrte
05.09.2007., 22:53
Svi će profitirati od RiTE Gacko

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=11889

"Električna energija nije socijalna kategorija, već roba koja se mora platiti. Vlada RS mora da sačini bazu podataka socijalnih kategorija koje ćemo subvencionisati, odnosno koji će plaćati struju po nižim tarifama, kaže ministar privrede, energetike i razvoja RS Rajko Ubiparip."

O ovome sam govorio negdje nedavno. Znači da ide poskupljenje struje (što je odlično za Elektroprivredu), a "jeftinu" struju će dobijati samo ugrožene kategorije. Nadam se da će Vlada i tu jeftinu struju da obezbjeđuje iz svog učešća u vlasništvu. Uz najavu mogućeg poskupljenja i od preko 15% ovo je sjajna vijest.:cool:

duno1
06.09.2007., 08:40
U Austriji je elektrika poskupila ovog tjedna za 10%! Nešto ovako ne pamti se.

Zeks
10.09.2007., 16:30
Evo ga jos jedan u nizu "analiticnih" clanaka iz federalnih medija na temu razaranja RITE odnosno BLSE.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=15301&Itemid=58

ferrari
13.09.2007., 11:25
“Patriot”: Jedan od tih, kako kažete, sumnjivih Vladinih poslova svakako je i onaj oko Termoelektrane Gacko, odnosno aranžman sa “Čezom”, jer do kraja nije jasno šta je potpisano, pod kojim uslovima i kakva je to nova firma napravljena. Kakva su vaša saznanja o tom poslu, da li ste od Vlade tražili odgovore i šta je odgovoreno?

Divjak: Da, mi smo nakon dva okrugla stola, na kojima smo suočili stručnu javnost sa predstavnicima vlasti, došli u pat-poziciju u kojoj predstavnici i ministarstva i Vlade nisu mogli da daju odgovore na vrlo specifična pitanja tog slučaja. Mi smo, prije svega, tražili da se Vlada transparentno ponaša u energetskom sektoru s obzirom na ogroman pad akcija na berzi u čitavom spektru energetskog indeksa berze za deset najjačih preduzeća, gdje su, naravno, i sva ova koja sada idu u netransparentnu privatizaciju.

Drugo, tražili smo da se objave podaci zašto je u RiTE Gacko došlo do prodaje kapitala putem direktne pogodbe kada se moglo ići na mnogo drugih načina prodaje, pa i emitovanjem akcija preko berze, da ne govorimo o međunarodnom tenderu kojim se pozivaju ugledne firme da pokažu interes za privatizaciju bilo RiTE Gacko, bilo ostatka sektora.

Zatim, došlo je do iznenadne transformacije RiTE Gacko, koje je bilo akcionarsko društvo, u društvo sa ograničenom odgovornošću i to je ono što je, možda, najspornije u svemu. Naime, niko nije objasnio tadašnjim akcionarima šta se u stvari dešava tim pretvaranjem iz jednog u drugi oblik– da li oni nestaju sa spiska akcionara, da li im se imovina oduzima, konfiskuje, nacionalizuje, da li je to pljačka privatne imovine, a jeste, ko vodi poslove za njihov račun, zašto oni nisu u stanju da odlučuju?! Oni ne samo da nisu bili upoznati da će se taj proces privatizacije desiti već uopšte nisu bili upoznati sa uslovima o kojima je Vlada očito direktno pregovarala sa preduzećem “Čez” iz Praga.

Ovakvi pokušaji, kojih zaista nema mnogo, protivustavna su kategorija jer se radi o narušavanju prava nad privatnim vlasništvom, odnosno oduzimanju privatnog vlasništva. To je kao kada bi vam vlada oduzela kuću, ili situacija u kojoj se zapitamo zašto bih ja imao svoj stan kada mi ga vlada može konfiskovati i dati ga bilo kome. Hoću da kažem da je krađa akcija isto što i krađa kuća, stanova i sl.

Ono što Vlada u najkraćem roku mora da odgovori jeste koje je to uslove dogovarala sa “Čezom”, da li su oni obavezujući, na koji način će se pravično obeštetiti sadašnji akcionari, šta je uopšte sa pravom malih akcionara u sistemu koorporativnog upravljanja u RS, da li se oni pitaju, da li imaju ikakva pozitivna prava koja su zagarantovana međunarodnim standardima koorporativnog upravljanja ili jednostavno to što neko ima dio vlasništva u nekom preduzeću ne daje nikakva prava u smislu upravljanja tim preduzećima.

Ono što je u svemu tome izuzetno sporno jeste da se Vlada ponaša kao vlasnik, dakle – Vlada jednako vlasnik, a ne Vlada jednako upravljač državnim kapitalom. RiTE Gacko i RiTE Ugljevik su državni kapital, što znači, vaš, moj kapital. To nije kapital koji pripada Vladi RS, već je Vlada trenutno, pošto je izabrana na izborima, određena kao neko ko postavlja upravne odbore da upravljaju tim kapitalima, a nikako da bude vlasnik.

Ta bahatost vlasti kad govore da je to njihovo, Vladino preduzeće, nonsensi su koji krše različite ustavne kategorije.

Doboj
13.09.2007., 12:57
Ovo postaje zanimljivo - Ferari danas puca teškom artiljerijom.
"Naime, niko nije objasnio tadašnjim akcionarima šta se u stvari dešava tim pretvaranjem iz jednog u drugi oblik– da li oni nestaju sa spiska akcionara, da li im se imovina oduzima, konfiskuje, nacionalizuje, da li je to pljačka privatne imovine, a jeste, ko vodi poslove za njihov račun, zašto oni nisu u stanju da odlučuju?! Oni ne samo da nisu bili upoznati da će se taj proces privatizacije desiti već uopšte nisu bili upoznati sa uslovima o kojima je Vlada očito direktno pregovarala sa preduzećem “Čez” iz Praga. "

U citiranom dijelu , sem tačaka i zareza sve ostalo je netačno, tendeciozno i sa vrlo lošoim namjerama navedeno.

Bila je skupština akcionara , niko nije glasao protiv odluke o poslu sa "ČEZ"-om , pa ni predstavnici fondova.
Akcionari RITE zadržavaju svoje suvlasništvo u današnjem preduzeću koje postaje suvlasnik novog pravnog subjekta.
Da je urađeno trapavo i da po investitore i berzu formiranje doo nije poželjno to je apsolutno tačno - ali iz te činjenice ovde se ispreda čitava katastrofa.
Tuci dalje "Ferari" , danas imam vremena.

Mishel Platini
13.09.2007., 16:55
Jedan od tih, kako kažete, sumnjivih Vladinih poslova svakako je i onaj oko Termoelektrane Gacko, odnosno aranžman sa “Čezom”, jer do kraja nije jasno šta je potpisano, pod kojim uslovima i kakva je to nova firma napravljena.
Nakon svega vise nista nije sporno sta je i pod kakvim uslovima potpisano.
To "sta je i pod kojim uslovima'' je vise posledica ne razumevanja ''sta sad kad je potpisano pod tim uslovima''.
Upravo mnoge sumnje odatle vode poreklo.
Jednostavno, iz svega ''potpisanog'' proizilazi da su manjinski akcionari dobili duplu apstarkciju kompanije u koju su ulozili novac. Oni nisu imali ''snage'' da se odupru tom ''sporazumu'' jer je bilo kasno, delom zato sto u pocetku nisu imali predstavu o opciji koja je na stolu (sto ide na dusu vlade koja je tajilaa a iz razloga sto ju je na to prisilio CEZ upravo zato da ga nebi ''napali'') a delom zato sto snazno na tome nisu ni insistirali. (jesu kad je vec bilo kasno -mada ne vidim da su podnete neke tuzbe kakvu smo iimali recimo sada kada je u toku preuzimanje holandske bankarske grupacije ABN Amro kojim su manjinski sprecili prodaju dela imovine te banke u US)
Dakle kad kupujemo RITE mi ne kupujemo TEGacko (direktno) no indirektno, zato sto RITE AD poseduje udele u sada novoj kompaniji NERS-u.
Dakle NERS radi, vas briga za racio RITE jer RITE kao TE ne postoji. Postoji kancelarija koja sada ima udeo u tamo nekom NERS-u iz koga generise profit.
RITE vam je Berkshire Hathway (kamo srece) koji ima tamo neke akcije (ovde udele jer je NERS d.o.o) Coca Cole.
Eto to su potpisali sa CEZ-om da li vam je sad jasnije? :(

ferrari
14.09.2007., 08:47
doboj, ne pravi se pametan

gacko neće preko 1,20 u sljedećih godinu dana (ako ne izmjene vid ovog joint venturea ili neku drugu bitnu stavku iz ovog ugovora), to je valjda svima jasno!

mislim da će ravnotežna cijena biti oko 1-1,10 KM dok se ne vidi šta i kako

špekulanti će se povući, likvidnost opasti

to je najvjerovatniji scenario, ukoliko mutanti iz vlade nešto ne promijene pod 'pritiskom' javnosti

Doboj
14.09.2007., 10:04
doboj, ne pravi se pametan

gacko neće preko 1,20 u sljedećih godinu dana (ako ne izmjene vid ovog joint venturea ili neku drugu bitnu stavku iz ovog ugovora), to je valjda svima jasno!

mislim da će ravnotežna cijena biti oko 1-1,10 KM dok se ne vidi šta i kako

špekulanti će se povući, likvidnost opasti

to je najvjerovatniji scenario, ukoliko mutanti iz vlade nešto ne promijene pod 'pritiskom' javnosti

Ja mislim da će barem na 1,21 i to za najmanje 11 mjeseci :) - kakve ti stvari pišeš po forumu to je za rubriku " vjerovali ili ne " .

Zeks
18.09.2007., 10:00
ČEZ želi u partnerstvo sa EPS-om

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=09&dd=18&nav_id=263995

milioner
18.09.2007., 10:27
Intervju-Milekić: ERS priznaje grešku za RITE

http://www.capital.ba/intervju-milekic-ers-priznaje-gresku-za-rite-gacko/#more-319

Zeks
18.09.2007., 10:30
Intervju-Milekić: ERS priznaje grešku za RITE

http://www.capital.ba/intervju-milekic-ers-priznaje-gresku-za-rite-gacko/#more-319

Capital: Posao sa ČEZ-om ne ostavlja takav dojam?

Milekić: Sigurno da može biti bolje i više sa stanovišta informisanja malih akcionara.
Ova situacija u vezi Gacka i organizovanja preduzeća u kojem investitora ulaže sredstva i mi imovinu je pokazala da je došlo do male zabune i da je trebalo možda više informacija i prethodne pripreme. Jednostavno da smo trebali i mi i ljudi koji rade na tržištu kapitala učiniti dodatne napore da bi akcionari bili blagovremeno upoznati.
Samo zbog jedne neblagovremene informisanosti došlo je do pada akcija na berzi kada je u pitanju RITE Gacko. Doduše poklopilo se i sa ukupnom situacijom gdje je došlo do pada akcija na berzi u RS i okruženju. Iz ovoga smo svi izvukli pouku da učimo i blagovremeno informišemo akcionare.

Capital: Kako komentarišete tužbu investicionih fondova protiv ERS?

Milekić: Ne bih posebno komentarisala tužbu fondova. Ja ne vidim da smo mi išta proceduralno pogriješili, niti da je tužba fondova osnovana. Evo ostavićemo sudu da odluči. Nezavisno od toga mislim da ni fondovi ni mali akcionari neće biti oštećeni. Ovo je dobra investicija, vrijeme će pokazati da je njihov ulog u RITE Gacko bio dobar.
Sama činjenica da akcije više ne padaju pokazuje da je to bila jedna neupućenosti i da situacija ne stoji tako loše.

Zeks
21.09.2007., 12:54
DODIKOV STRUJNI UDAR

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=15807&Itemid=59

DANI: Šta se dešava sa Termoelektranom Gacko? Dioničari su se bunili zbog Vaše odluke da ČEZ-u poklonite tu termoelektranu, a fondovi iz RS-a su također najavili tužbe.

UBIPARIP: Republika Srpska ima dve termoelektrane koje su izlazne snage po otprilike 300 megavata. Nažalost, te termoelektrane su dosta stare, građene su davno i sa stanovišta sadašnjih zahteva u mnogim segmentima ne ispunjavaju ni tehničke ni ekološke standarde. Stoga je Vlada RS-a pokrenula inicijativu da za proizvodne objekte vezane za termoenergetske izvore nađe strateške partnere. Iz tih razloga je u Gacku pronađen strateški partner, to je češka elektroprivreda ČEZ i s njima je potpisan ugovor kojim je predviđena izgradnja nove termoelektrane izlazne snage 600 megavata, te sanacija i revitalizacija postojeće termoelektrane i otvaranje novog rudnog kopa. To je prilično visoka investicija, koja se kreće negde oko 1,4 milijarde eura. Vlada RS-a nema ta sredstva i planira da ta sredstva ostvari na način da postojeći rudnik i termoelektranu sa svim sredstvima, pravima i obavezama unese u novu firmu koja se zove Nove elektrane Republike Srpske, a ČEZ će u toj protuvrednosti, do 51 posto, uneti novčanih sredstava. To će biti ta kritična masa sredstava koja će omogućiti nova zaduženja da bi se jedan veliki investicioni projekt kakav je ovaj doveo do kraja. Znači u tih 49 posto u Novim elektranama Republike Srpske su i Vlada RS-a i mali dioničari Rudnika i termoelektrane Gacko, koji će ostati i u ovoj novoj firmi, ali sada samo sa jednim manjim učešćem u ukupnom projektu.

DANI: Ali ta nova firma je društvo ograničene odgovornosti u većinskom vlasništvu ČEZ-a. Tu nema dioničara niti njihovih prava.

UBIPARIP: Jeste, ali su mali dioničari u tih 49 posto. Znači, oni će učestvovati u izgradnji novog energetskog objekta i posle četiri godine, kada taj objekt bude sagrađen, oni će učestvovati u podeli dobiti i svih pozitivnih efekata koje će jedan takav projekt doneti. Mi smatramo da u tom slučaju pozicija malih dioničara nije ugrožena i da će oni zajedno s češkom elektroprivredom i Vladom RS-a učestvovati u izgradnji novog objekta i kasnije uživati u plodovima pozitivnih efekata koji će se kasnije pojaviti.

Zeks
21.09.2007., 13:12
Tužba protiv ERS I RITE Gacko

http://www.capital.ba/tuzba-protiv-ers-i-rite-gacko/

Mishel Platini
21.09.2007., 22:22
Ima tu ''finih'' argumenata, samo se bojim da ce biti onako kako Drzava kaze.
- sudovi ce da sude kako ministar pravosudja zapovedi -

Zeks
21.09.2007., 23:11
Ima tu ''finih'' argumenata, samo se bojim da ce biti onako kako Drzava kaze.
- sudovi ce da sude kako ministar pravosudja zapovedi -

Samo podizanje tuzbe nije losa stvar za BLSE.

Medjutim, ova tuzba mi djeluje dosta neubjedljivo.

dudo81
21.09.2007., 23:27
brisat

GoranM
22.09.2007., 00:05
Da li imamo pravnike na forumu?Dobro bi bilo cuti strucno misljenje o ovoj tuzbi a ne samo nagadjanja.Iskreno mislim da ovi fondovi nisu nimalo naivni,sjetite se sta rade sa naftom.

Guardian
22.09.2007., 01:11
Ne znam, ja sam ovdje našao podosta finih argumenata da se utiče na promjenu načina organizacije posla sa ČEZ-om.

Mishel Platini
22.09.2007., 11:15
Samo podizanje tuzbe nije losa stvar za BLSE.

Medjutim, ova tuzba mi djeluje dosta neubjedljivo.
Ne znam, ja sam ovdje našao podosta finih argumenata da se utiče na promjenu načina organizacije posla sa ČEZ-om.
@Zeks - po cemu si ti zakljucio da tuzba izgleda ne ubedljivo? :cool:
@Guardian - nema sta da se utice na promenu organizacije posla sa CEZ-om
Tuzba je u svom petitu (tuzbenom zahtevu - predmetu spora / ugovor) jasna.
Nema nikakve promene organizacije. Ide se na (trazi se) ponistenje ugovora, vracanje na pocetak. Nema ugovora, nema posla. - dakle trazi se ponistavanje odluke donesene na skupstini u maju.

Pa se u obrzlozenju petita ide sa...
- Zato sto o pocetku pregovora i dogovaranju manjinski nisu bili upoznati...
- skupstina je zakazana za tad i tad, dogovor (o kome niko nije bio obavesten) je stavljen na glasanje a da ugovor nije ni prilozen pre sednicu... tako da se akcionari sa istim nisu mogli ni u poznati...

.
.
.
.
i jos milion malih stvari koji bi trebalo da uticu na sud da ponisti odluku skupstine iz maja, tj. da se raskine ugovor, i uradi ponovna procena imovine. :thumbsup:

Zeks
22.09.2007., 11:51
i jos milion malih stvari koji bi trebalo da uticu na sud da ponisti odluku skupstine iz maja, tj. da se raskine ugovor, i uradi ponovna procena imovine. :thumbsup:

To bilo odlicno, ali je malo vjerovatno.

Bez obzira na ishod spora, RITE sa trenutnom kapitalizacijom ispod 200 miliona EUR je odlicna investicija.

U samoj tuzbi je navedeno da je inicijalno ulaganje u RITE iznosilo 529 miliona tadasnjih USD. Naravno, pri tome treba imati u vidu i velike zalihe uglja ciji je ce znacaj u buducnosti sve vise rasti.

Zeks
22.09.2007., 11:58
@Zeks - po cemu si ti zakljucio da tuzba izgleda ne ubedljivo? :cool:

Okvirni ugovor sklopljen jos u decembru, a fondovi nisu reagovali. Fondovi takodje nisu reagovali ni na Skupstini akcionara u maju.

Postavlja se pitanje sta su cekali do sada, ako je sve bilo tako ocigledno. Zasto se tada nisu pozivali na proceduralna pitanja i trazili odlaganje Skupstine akcionara?

Prica iz tuzbe o tome da RITE odlicno posluje u ovom momentu je smijesna. Kapaciteti su zastarjeli, remont je sve skuplji i duzi i bez strateskog investitora tesko da bi RITE jos dugo mogao ovako da funkcionise.

gorangoran
22.09.2007., 12:25
Okvirni ugovor sklopljen jos u decembru, a fondovi nisu reagovali. Fondovi takodje nisu reagovali ni na Skupstini akcionara u maju.

Kako da reaguju kad im nije bio dostupan cjeli sporazum,fino u tuzbi pise da ni do danas nije dostupan dodatak2,4,5,6 a i ovo sto su dobili je na srpskom jeziku iako je u ugovoru navedeno da je u ugovoru engleska verzija obavezujuca,kako da se izjasne o necemu ako nisu uopste upoznati sa onim oko cega treba da se izjasne,ovim je direktno prekrsen zakon o preduzecima 248 clan sto je dovoljno da se sporazum proglasi nistavnim

Zeks
22.09.2007., 13:49
Kako da reaguju kad im nije bio dostupan cjeli sporazum,fino u tuzbi pise da ni do danas nije dostupan dodatak2,4,5,6 a i ovo sto su dobili je na srpskom jeziku iako je u ugovoru navedeno da je u ugovoru engleska verzija obavezujuca,kako da se izjasne o necemu ako nisu uopste upoznati sa onim oko cega treba da se izjasne,ovim je direktno prekrsen zakon o preduzecima 248 clan sto je dovoljno da se sporazum proglasi nistavnim

Kao pravni osnov tuzbenog zahtjeva navode se clanovi 103. i 109. Zakona o obligacionim odnosima, kao i clanovi 407. i 415. Zakona o preduzecima. Ovdje ne pominju clan 248. Zakona o preduzecima.

gorangoran
22.09.2007., 14:34
Komplet soprazum nije stavljen na uvid ostalim akcionarima i do danasnjeg dana je ostao tajan,tako da se zastupnik fondova nije mogao izjasniti na skupstini o sporazumu odnosno ostao je uzdrzan........kako da se fondovi izjasne o sporazumu kad je jedan njegov dio ostao skriven od ociju akcionara,ovim je prekrsen direktno statut drustva isto tako prekrsen je clan 248 zakona o preduzecima po kojem svaku tacku dnevnog reda o kojoj ce skupstina da odlucuje,uz objavljeni dnevni red,moraju biti prilozeni matrijali odnosno predlozi odluka,fakticki oni su stavli na razmatyranje i usvajanje sporazum a da taj sporazum nisu predocili ostalim akcionarima odnosno predocili su samo jedan dio sporazuma dok je drugi dio ostao tajan

Doboj
23.09.2007., 00:34
Prvo , malo je nerealno ovako komplikovanu tužbu i pokušati analizirati i komentarisati u roku od par sati.
Onako na prvu - tužbeni zahtjev je u startu postavljen maksimalistički što bi na kraju tužioce moglo koštati gubitka spora a 100 % je sigurno da će sudija koji dobije ovaj predmet dobro da se preznojava i kakvu god presudu donese ne gine mu žalba Okružnom sudu. Znači pred nama je jedan duuug sudski spor.
Da je tužilac barem kao alternativu postavio zahtjev za kompenzacijom/ obeštećennjem možda je postojala šansa za van sudskim poravnanjem ili bi bar lakše dobio presudu u svoju korist.
Pošto sud odlučuje o meritumu , pitanje je da li će on recimo zauzeti stav da je dostavljanje kopije ugovora na srpskom jeziku ikakav argument za poništavanje sporazuma sa "ČEZ" - om - ja mislim da nije jer taj argument stoji samo ako bi se dokazalo da postoji razlika između srpske i engleske varijante.
U dijelu u kome se u tužbi kaže da se predstavnik akcionara ( sadašnjih tužilaca ) požalio na kašnjenje materijala i zbog toga UZDRŽAO od glasanja , tužena strana će odmah postaviti kontra argumentaciju da se i za par dana mogla vidjeti suština ( Formiranje NERS i stvaranje holdinga od sadašnjeg RITE) i da je nejasno zašto on tada nije glasao protiv.

U dijelu tužbe gdje tužilac kaže da je potezom tuženog "izgubljeno sigurno pravo na dividendu do 2013" je apsolutno netačna tvrdnja jer je većinski akcionar koji je sklopio ugovor sa ČEZ isto tako mogao eventualnu dobit usmjerini na razne strane a dividendu ne isplatiti ni za 10 godina ( Primjeri hidroelektrana).

U suštini za svaki pasus bi se mogla naći i dosta dobra kontraargumentacija , ovo je jako komplikovan predmet, ali bi trebalo satima kucati na forumu da bi se sve navelo.

Jasno je da postoje elementi kršenja određenih pravnih akata ( Statut i pojedini zakoni) ali da li su oni takvog obima da bi sud zaključio da je sklopljeni pravni posao zbog njih neophodno poništiti odnosno usvojiti tužbeni zahtjev to je veliko pitanje. Iznenađujući je amaterski pristup u obrazlaganju tužbe gdje se kaže ako bi se sporazum ostvario ERS bi mogao bilo kad odlučiti da likvidira "društvo" - tuženi a to je praktično država i sad kontroliše minimalno 75,000002 % akcija tako da i sad praktično može izvoditi razne "egzibicije" a i objašnjavanje na skoro pola stranice kako članovi uprave Društva nisu u prethodnom periodu svoje funkcije koristili u interesu društva ima jako malo ( praktično nikakve) veze sa konkretnim tužbenim predmetom.

Doboj
23.09.2007., 00:39
Komplet soprazum nije stavljen na uvid ostalim akcionarima i do danasnjeg dana je ostao tajan,tako da se zastupnik fondova nije mogao izjasniti na skupstini o sporazumu odnosno ostao je uzdrzan........kako da se fondovi izjasne o sporazumu kad je jedan njegov dio ostao skriven od ociju akcionara,ovim je prekrsen direktno statut drustva isto tako prekrsen je clan 248 zakona o preduzecima po kojem svaku tacku dnevnog reda o kojoj ce skupstina da odlucuje,uz objavljeni dnevni red,moraju biti prilozeni matrijali odnosno predlozi odluka,fakticki oni su stavli na razmatyranje i usvajanje sporazum a da taj sporazum nisu predocili ostalim akcionarima odnosno predocili su samo jedan dio sporazuma dok je drugi dio ostao tajan

Zakon o preduzećima potpuno "ispada iz igre" jer kaznene odredbe za njegovo kršenje obuhvataju skoro isključivo novčane kazne za pravne subjekte i odgovorna lica u preduzeću, sem u dva slučaja koja se tretiraju kao krivično djelo a to su čl. 422 lažni bilansi i čl. 423 Zloupotreba procene gdje su predviđene i zatvorske kazne.

Iz tih razloga tužilac nema nikakvu mogućnost da uopšte uvodi ovaj zakon u konkretni slučaj jer njime ni teoretski ne može ishoditi poništavanje odluke akcionara.

Mikey
23.09.2007., 11:19
Glas Trebinja
http://www.glastb.com/arhiva/961/komentar.htm

Da li je zaista trebalo ići na pravljenje akcionarskog društva, već je deplasirana priča. Ministar privrede, energetike i razvoja u Vladi RS Rajko Ubiparip misli da je pravljenje akcionarskog društva a i dokapitalizacija suva teorija...

- To jednostavno u našim uslovima nije bilo izvodljivo. Da se u našim uslovima finansira jedan takav projekat od 1,4 milijarde, na takav način, bilo je nerealno. Gužva koja se digla oko malih akcionara neopravdana je. NJihovo procentualno učešće od cirka 20 odsto, ostaće definisano i u tako velikom projektu. Da se išlo na dokapitalizaciju, što su neki predlagali, onda bi učešće tih malih akcionara bilo svedeno na minimum. Znači njihova priča u tom segmentu sigurno ne stoji... Ja sam uvjeren da je Vlada RS ispoštovala sve zakonske procedure oko donošenja odluke o unosu sredstava u novu firmu.

Da bi direktnije ukazao na realije iz poznatog koteksta, Rajko Ubiparip je podsjetio da je RiTE bila u lošoj situaciji, da je 2003. godine trebalo biti zatvorena. Razlozi su bili i finansijski (dug od 10 miliona) i ekološki.

To se radi ovako:

Otprilike
1.Poziv strateškim partnerima na dokapitalizaciju
2.Na Skupštini akcionara izglasa se: Izuzimanje strateškog partnera od Ponude za preuzimanje ukoliko pređe >25-1 akciju (tu potrebnu većinu vjerujem da imaju samostalno RS, FPIO i povezani.)
3.Omogućavanja dokapitalizacije i malim akcionarima (ne krši se pravo da se i njima omogućuje dokapitalizacija)

Naravno, mali akcionari neće dokapitalizirati za 1 miljardu eura, ali time nebi bilo DEFINISANO njihovo ućešće. :mad:

Sve drugo je koliko za sada shvaćam stvari i svijet, čisto prodavanje magle.

trte mrte
23.09.2007., 14:42
.
Kakav god da bude ishod tužbe, dobro je da su Fondovi pokazali zube Vladi RS. :biggrin:

To isto bi trebali da urade i u vezi sa podjelom dobiti u preduzećima ERS, bez obzira što je ona trenutno minimalna, kao i da prisile Vladu RS da struju prodaje po cijenama isti kao na EU tržištu, a onda neka iz ostvarene dobiti kompenzuje ugroženi dio stanovništva i privrede.

Glupo je da lokalni tajkuni u RS dobijaju pomoć u vidu mizernih cijena električne energije.:mad:
Nadam se da će se fondovi odlučiti da izganjaju svoja prava i u ovom dijelu.:cool:

Doboj
23.09.2007., 18:03
Apsolutno se slažem da je po budućnost berze i načine budućeg postupanja Vlade dobro što su fondovi podnijeli tužbu bez obzira na njen ishod.

Guardian
23.09.2007., 20:58
Ovaj Ubikonj nije normalan...

Za ovakve izjave u razvijenim zemljama se dobija otkaz i poziv za sud...

Batboy
24.09.2007., 00:16
Ovaj Ubikonj nije normalan...

Za ovakve izjave u razvijenim zemljama se dobija otkaz i poziv za sud...

Da, al' u razvijenijim zemljama.....

trte mrte
24.09.2007., 12:56
Da, al' u razvijenijim zemljama.....

A sta, jel mi treba da ga sacekamo u mraku? Kada vec nismo razvijeni...:cool:

Zeks
28.09.2007., 10:37
RITE Gacko: Lijep primjer lošeg korporativnog upravljanja

Autor ove prezentacije zakljucuje slijedece:
Vecinski akcionar je ispoljio veliki stepen nerazumijevanja korporativnog upravljanja, ali izgleda da je on ipak spreman na kompromis.

http://www.capital.ba/rite-gacko-lijep-primjer-loseg-korporativnog-upravljanja/

Mishel Platini
28.09.2007., 11:08
Izdvojio bih... :cool:

http://i155.photobucket.com/albums/s291/milosobrenovic/rite.png

Zato bi bilo dobro izabrati neku od sledecih varijanti :cool:

http://i155.photobucket.com/albums/s291/milosobrenovic/gacko.png

Guardian
28.09.2007., 11:20
Čestitam Mišel... (po prvi put...)

Mishel Platini
28.09.2007., 11:33
Čestitam Mišel... (po prvi put...)
http://i155.photobucket.com/albums/s291/milosobrenovic/hatoff.gif

Mishel Platini
01.10.2007., 17:18
Ide li ko tamo. Ima zanimljivh tacaka na dnevnom redu.

http://i155.photobucket.com/albums/s291/milosobrenovic/skupstina.png

Zeks
03.10.2007., 09:44
Milorad Dodik: Nudim Hrvatskoj energetski savez

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=2d61bc40-56ff-4835-be65-04111e96e5f7

Mishel Platini
03.10.2007., 14:29
Kad ce da proradi onaj ekonomski u BL.
Stranica site-a im blokirana 2 godine.
Zar tamo 1. oktobra ne idu na fax?
Zeksoni - ja danas isturih RITE na 1.04 - da neznas ko se danas izleti sa 17.250 da kupuje RITE na 1.09?

Trigger
03.10.2007., 19:09
@ Mishel Platini

Nije dve godine, vec dva mjeseca. Pokazi malo postovanja. I prestani se kurciti!
Faks se renovira, pa nam i server trenutno ne radi. Po nekim najavama u narednih 10 dana ce proraditi. 15.10. pocinju predavanja.

Zeks
09.10.2007., 07:08
Jagma za crnogorskom strujom

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=249774

GG
09.10.2007., 18:35
Prijedlog Dnevnog reda za VI (šestu) sjednicu Skupštine akcionara, objavljen u dnevnim novinama ''Glas Srpske'' od 28.09.2007. godine, dopunjava se sa novom tačkom Dnevnog reda broj sedam (7), gdje tačka 7. prethodnog Dnevnog reda postaje tačka osam (8) Dopunjenog Dnevnog reda.

Tačka sedam (7) glasi:
7. Razmatranje i usvajanje Odluka:
a) o štetnosti ulaganja imovine i prestanka redovne djelatnosti Društva,
b) o poništavanju Odluke o usvajanju Sporazuma o provedbi između ČEZ a.s.
i MH ''Elektroprivreda'' RS Trebinje i ZP R i TE Gacko, A.D. Gacko i
c) o poništavanju Odluke o usvajanju Izvještaja o procjeni vrijednosti
uloga ZP R i TE Gacko, A.D. Gacko u stvarima i pravima u nove elektrane

Kako komentirate ovu promjenu u dnevnom redu sjednice skupštine dioničara.

Iako neznam ništa detaljnije ovo mi zvuči poprilično interesantno.

Pozdrav

GG

ferrari
09.10.2007., 19:38
Prijedlog Dnevnog reda za VI (šestu) sjednicu Skupštine akcionara, objavljen u dnevnim novinama ''Glas Srpske'' od 28.09.2007. godine, dopunjava se sa novom tačkom Dnevnog reda broj sedam (7), gdje tačka 7. prethodnog Dnevnog reda postaje tačka osam (8) Dopunjenog Dnevnog reda.

Tačka sedam (7) glasi:
7. Razmatranje i usvajanje Odluka:
a) o štetnosti ulaganja imovine i prestanka redovne djelatnosti Društva,
b) o poništavanju Odluke o usvajanju Sporazuma o provedbi između ČEZ a.s.
i MH ''Elektroprivreda'' RS Trebinje i ZP R i TE Gacko, A.D. Gacko i
c) o poništavanju Odluke o usvajanju Izvještaja o procjeni vrijednosti
uloga ZP R i TE Gacko, A.D. Gacko u stvarima i pravima u nove elektrane

Kako komentirate ovu promjenu u dnevnom redu sjednice skupštine dioničara.

Iako neznam ništa detaljnije ovo mi zvuči poprilično interesantno.

Pozdrav

GG

daj bože

golf
09.10.2007., 20:20
Ovo zvuci dobro ali ne zaboravimo da drzava kontrolise vecinski paket akcija(65+10 procenata penzioni fond) pa prema tome ovo bi moglo ostati samo na prijedlogu jer malo mi je nelogicno da oni koji su sklopili ovaj dil sada glasaju protiv njega..a pretpostavljam da bi to bi moglo berzu okrenuti drugom pravcu

golf
09.10.2007., 20:26
Vjerovatno su ovu tacku i progurali mali akcionari..

Zeks
09.10.2007., 20:46
Vjerovatno su ovu tacku i progurali mali akcionari..

Sama cinjenica da se ova tacka stavlja na dnevni red je pozitivan pomak.

http://www.blberza.com/v2/ObjavaNS.aspx?idDoc=5411

panzer
09.10.2007., 21:07
DODIK: Stvar je sljedeća: termoelektrana Gacko napravljena je prije 40 godina, nikad nije rekonstruirana, osim redovnih ili izvanrednih remonta. Tehnologija je takva kakva jest. Tražio se najbolji mogući način da se tamo otvori perspektiva novih investicija, pa smo prije godinu dana angažirali stručnjaka koji je obavio procjenu i rekao da kapital koji tamo imamo vrijedi oko 205 miliona eura. Prihvatili smo da češka tvrtka ČEZ donese 220 miliona eura, a mi unesemo taj kapital, dakle da ga ne privatiziramo, nego ga unesemo u zajedničku tvrtku. Prihvatili smo da mi kao vlada damo koncesiju za novu tvrtku, da se otvore novi kopovi, s tim što će ČEZ dati garancije za investicije - milijardu i 400 miliona, da se sagradi nova termoelektrana.

Ako se ti zaključci na skupštini usvoje onda ovo gore dolazi u pitanje i jedna ugovorna strana gubi kredibilitet.
I kako će se ČEZ ponašati nakon toga jer je potrošio godinu dana na ovo?

Zeks
09.10.2007., 21:23
Ako se ti zaključci na skupštini usvoje onda ovo gore dolazi u pitanje i jedna ugovorna strana gubi kredibilitet.
I kako će se ČEZ ponašati nakon toga jer je potrošio godinu dana na ovo?

Sumnjam da ce se ova prica sa CEZ-om raskinuti.

Moguce da je i drzava napokon uvidjela da joj ova netransparentnost kod JV sa CEZ i prica sa RNAF ne ide u prilog i pokusava da se nadje nacina da barem djelimicno postuje proceduru u cilju otkalanjanja negativnih efekata.

panzer
09.10.2007., 21:40
Mali dioničari odnosno fondovi na skupštini glasaju za raskid sporazuma, ali pošto su mali to se ne usvoji tako da to dođe na isto.
Hoće li zbog toga dobrovoljno povući tužbu ili će je morati povući zato jer je procedura ispoštovana. I šta bi se desilo kada bi u procesu dobili tužbu, kakva je mogućnost da traže materijalnu odštetu. Izgleda da se i na ovom polju mora voditi politička borba.

golf
10.10.2007., 03:05
Ne vidim zbog cega bi morali povlaciti tuzbu ako raspolazu sa argumentima koji mogu doprinijeti da istu dobiju..

Shabz
10.10.2007., 09:04
To sigurno neće proći na skupštini. Ovim će mali dioničari dobiti mogućnost da traže otkup dionica jer se ne slažu sa odlukom, što je možda ono na šta fondovi idu...

Doboj
10.10.2007., 10:13
To sigurno neće proći na skupštini. Ovim će mali dioničari dobiti mogućnost da traže otkup dionica jer se ne slažu sa odlukom, što je možda ono na šta fondovi idu...

Ovo ima logike, slažem se.

cmyk
10.10.2007., 16:42
neka mi neko kaže, zašto im treba 1,46 mrd EUR za jednu TE kad bih se moglo za taj novac da se izgradi tri takve TE?

Guardian
11.10.2007., 15:04
Neko je jedno vrijeme poredio RITE i Tigad iz pirota, kao rite je dobro isto koliko i tigar..., ali bilo bi..., da ovo stoji u ugovoru...

sahec11
11.10.2007., 20:38
Beri Skupština Rite Gacko :
http://investitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1262&Itemid=49

ferrari
16.10.2007., 22:34
šta mislite koliko bi iduće sedmice bila cijena RITEa da se na skupštini sad u petak odbije ugovor sa ČEZom?

VM
16.10.2007., 22:42
0.65 KM jer bi onda postala aktuelna zastarjelost TE, nemogućnost otvaranja novih rudnih kopova, itd. itd :)

Guardian
17.10.2007., 00:09
Ne, ne ne....!

Onda bi se fino raspisao novi tender za novog strateškog partnera, kome ne bi bila prodata termo elektrana, već koji bi napravio dokapitalizaciju firme i u postojeću firmu unio dio sredstava...

Naravno, cijena bi u tom slučaju debelo porasla...

Shabz
17.10.2007., 09:12
Osim što nema ni teoretske šanse da se to desi. To bi uništilo cijeli sistem ERS, zbog toga što bi ČEZ naplatio penale.

milioner
17.10.2007., 10:37
intervju: Mladen Ivanić, predsednik PDP-a i predsedavajući Doma naroda Parlamenta BiH

http://www.patriotmagazin.com/ ; 15.10. 2007.

Treba se nadati. Međutim, imamo sličnu situaciju i sa “Čezom”, sa kojim je takođe krajnje netransparentno potpisan ugovor, o kojem niko, osim premijera, koji ga je potpisao, ne zna ništa. Krenule su tužbe protiv RS, imamo još jedan netransparentan posao, a sve se završava na nadi!?

Iz tog posla sasvim je vidljivo da se oni koji su pripremali ugovor nisu prebacili na nove okolnosti. Nove okolnosti su da je Termoelektrana i rudnik Gacko akcionarsko društvo, koje ima svoju strukturu upravljanja i da se u svemu tome moraju uvažavati interesi malih akcionara. Očito je da nisu bili adekvatno tretirani i da je to proizvelo problem.

Ono što sam ja shvatio jeste da je realizacija tog ugovora svakako odgođena, tako da je tu ostavljen prostor da se pravno sve zaokruži i bude u skladu sa normama.

Inače nisam zagovornik direktnih pregovora sa kupcima, već smatram da daleko više treba raspisivati tendere, javne pozive. Privatizacije koje sam ja vodio kao predsjednik Vlade uvijek su bile na tenderima.

ferrari
19.10.2007., 13:43
Osim što nema ni teoretske šanse da se to desi. To bi uništilo cijeli sistem ERS, zbog toga što bi ČEZ naplatio penale.

ne bih tako bio siguran, zato što niko nije vidio šta je zapravo potpisano

uostalom, šta se danas desilo na skupštini:confused:

VM
19.10.2007., 15:44
Odbijen zahtjev za poništenje sporazuma sa ČEZ-om (http://www.capital.ba/odbijen-zahtjev-za-ponistenje-sporazuma-sa-cez-om/#more-1219)

Većinski akcionar RITE Gacko, kojeg je predstavljao ministar privrede, energetike I razvoja RS Rajko Ubiparip glasao je protiv Usvajanja odluke o štetnosti ulaganja imovine i prestanka redovne djelatnosti Društva.

ikar
19.10.2007., 17:14
bas neobicno...

adio blse, sto se mene tice. zahvaljujuci uletu na ptrl na 1.17 izvuci cu se cak uz minimalnu dobit. pravi trenutak da se napusti ova dolina suza...

Wiz-Dinero
19.10.2007., 17:39
\@ikar

zivio...sve najbolje :)
pusti nas da se igramo na BLSE

Mikey
24.10.2007., 11:31
Transparency International BiH angažirat će sudstvo zbog Gacka (http://investitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1317&Itemid=56)

Konačno da se netko pozabavi ovime i sličnim makinacijama.

...
Inače, obično su sve vladajuće garniture (starosjedilaca) manje ili više krive zajedno za stanje kakvo je u RS.

Ništa drugačije nije niti u HR.
Jedni druge kao nešto prozivaju (HDZ i SDP) pa se smjenjuju na vlasti ali nas uglavnom dobro debelo i smišljeno muzu i uživaju što još uvijek ima budala koje ih podržavaju.

Ustvari, duboko u njima siguran sam da se velika većina njih sprda i čudi kako je to uopće i moguće, da ima toliko blentona koji ih već godinama podržavaju.

Naravno, ima se tu još štošta za nadodati, ali bit je rečena.

Wiz-Dinero
24.10.2007., 15:03
bez obzira na sve....danas sam nesto malo uzimao rite,cisto zbog osecaja ...cena mi je povoljna

smurph
24.10.2007., 15:06
Malo dobrih vijesti???

http://www.capital.ba/na-vidiku-dogovor-fondova-sa-vladom-rs-o-rite-gacko/

lomu
24.10.2007., 15:53
Da isplatit če ti book value a to je 1 KM .

Baš fino boga mi !!

Trigger
24.10.2007., 15:59
Lomu, gore biti ne moze... dobro je da se barem prica o tome...

Trigger
24.10.2007., 17:09
Formira se Radna grupa za rješavanje spora oko RITE Gacko

http://www.capital.ba/formira-se-radna-grupa-za-rjesavanje-spora-oko-rite-gacko/#more-1385

Schlager
24.10.2007., 17:30
"Kada god sam mogao rijesiti problem,ja sam ga rijesio,a kad sam vidio da ne mogu rijesiti,osnivao sam komisiju za rjesenje tog problema i ta stvar nikad nije bila rijesena"

Winston Churchill

gorangoran
24.10.2007., 17:44
juce na teletekstu rtrs je bila vjest da je svjetska banka i mmf zatrazio od vlade RS da objelodani ugovore o privatizaciji energetskog sektora,dodik sinoc gostovo na tv srbije emisija oko.. puna mu usta bila investitora,berze,razvoja......sinos u amplitudi na atv onaj zivkovic iz dodigove stranke spomenuo kako lajcek rusi ekonomiju i izaziva nestabilnost kako se to vidi na berzi koja od njegovih odluka je u padu,............inace u politickim krugovima se uveliko prica da su ovo bile samo prve mjere,probne i da bi lajcek mogao donjeti drugi val mjera,tu se spominje oduzmanje elektroprivrede RS i formiranje zajednicke korporacije znaci prenos na nivo bih savjet ministara,isto tako zeljeznice i poste,ovo su najve a o tome se prica i po sarajevskim medijima

Zeks
24.10.2007., 20:27
nace u politickim krugovima se uveliko prica da su ovo bile samo prve mjere,probne i da bi lajcek mogao donjeti drugi val mjera,tu se spominje oduzmanje elektroprivrede RS i formiranje zajednicke korporacije znaci prenos na nivo bih savjet ministara,isto tako zeljeznice i poste,ovo su najve a o tome se prica i po sarajevskim medijima

Prethodni visoki predstavnik Schwarz-Schilling je prosle godine prilikom privatizacije Telekoma imao nedvosmislen stav po ovom pitanju. Po njemu (u po aneksu 9) samo transportna korporacija je u nadeleznosti BIH, a sve ostalo gore navedeno je u nadleznosti entiteta.

31.08.2006 - bh biznis

Schwarz-Schilling: Prodaja Telekoma Srpske u skladu s Dejtonom

Visoki predstavnik za BiH Christian Schwarz-Schilling odbacio je juče ocjene Adnana Terzića, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, da je privatizacija telekom operatera po Dejtonskom sporazumu u nadležnosti države, a ne entiteta.

Terzić je u nedavnom pismu Schwarz-Schillingu kazao da telekome treba da prodaje država, zahtijevajući formiranje komisije za javna preduzeća u skladu s odredbama Aneksa 9 Dejtonskog sporazuma.

Schwarz-Schilling je Terziću odgovorio da Aneks 9 predviđa osnivanje komisije koja ima zadatak da “ispita osnivanje javnih korporacija BiH koje bi upravljale zajedničkim javnim sredstvima, kao što je upravljanje u oblasti komunalnih djelatnosti, energije, poštanskog saobraćaja i komunikacija”.

Visoki predstavnik u pismu ističe da se u tekstu Aneksa pravi razlika između transportne korporacije koja je osnovana po samom Aneksu 9 i drugih korporacija koje RS i FBiH, kao strane, mogu osnovati prema modelu transportne korporacije za upravljanje, između ostalog, poštanskim i komunikacijskim resursima.

Iako su se RS i FBiH potpisivanjem Aneksa 9 dogovorile o formiranju transportne korporacije, osnivanje bilo koje druge javne korporacije, ističe Schwarz-Schilling, ostavljeno je kao mogućnost daljeg dogovora strana, napominjući da član 3 Aneksa 9 eksplicitno predviđa da strane “mogu odlučiti da osnuju” takve korporacije.

“Ovo se ne može tumačiti kao nametanje obaveze stranama. Pored toga, koliko nam je poznato, strane nisu postigle tu vrstu dogovora u pogledu infrastrukture telekoma. Stoga, nepostojanje dogovora o osnivanju korporacije za telekomunikacije teško da može biti kršenje Aneksa 9, koji ostavlja široke diskrecione mogućnosti stranama”, istakao je Schwarz-Schilling.

On je, takođe, naveo da su pitanja koja se odnose na to koji nivo vlasti u BiH je nadležan za privatizaciju telekoma, zapravo pitanja za Ustavni sud BiH. “Ukoliko smatrate da je ovo pitanje potrebno iznijeti pred Ustavni sud BiH, na Vama je da to uradite, s tim da imate u vidu ekonomske posljedice za BiH”, stoji u pismu koje je Schwarz-Schilling uputio Terziću., prenose Nezavisne novine.

Zeks
24.10.2007., 20:48
juce na teletekstu rtrs je bila vjest da je svjetska banka i mmf zatrazio od vlade RS da objelodani ugovore o privatizaciji energetskog sektora,dodik sinoc gostovo na tv srbije emisija oko.. puna mu usta bila investitora,berze,razvoja......sinos u amplitudi na atv onaj zivkovic iz dodigove stranke spomenuo kako lajcek rusi ekonomiju i izaziva nestabilnost kako se to vidi na berzi koja od njegovih odluka je u padu,.

Ocigledno da i Dodik i ovi oko njega pocinju da uvidjaju da bez nekih konkretnijih koraka tesko mogu da privuku nove investitore na BLSE, a pogotovo poslije ove frke sa Lajcakom.

Vjerovatno u tom svjetlu treba tumaciti i danasnji sastanak sa fondovima vezano za RITE.

Zeks
25.10.2007., 09:22
Formira se Radna grupa za rješavanje spora oko RITE Gacko

http://www.capital.ba/formira-se-radna-grupa-za-rjesavanje-spora-oko-rite-gacko/#more-1385

U gore navedenom tekstu se kaze i ovo:
Fondovi su najmanje zainteresovani za ovu mogućnost jer ipak se radi o izlasku iz energetskog sektora, a ne odgovara ni ČEZ I Elektroprivredi jer bi u tom slučaju morali obezbijediti velika novčana sredstva koja se procjenjuju na 100 do 160 miliona maraka. CAPITAL.ba

Ako ove cifre podijelimo sa ukupnim brojem akcija malih akcionara mozemo da zakljucimo da se realna vrijednost RITE u ovom momentu procjenjuje u rasponu od 1.31 KM do 2.10 KM po akciji, dok je cijena na berzi juce bila 0.782 KM.

Wiz-Dinero
25.10.2007., 10:14
znaci...ako je to istina,dobro sam ja kupio jucer :)

lomu
25.10.2007., 10:34
Ljudi, ova isplata je po mojem mišljenu najoptimistička varijata, ali ako bi Dodik to uradio mislim da bi kupio nešto slobode in tišine za neko vrijeme , možda i koji glas na novim izborima.
Mnogo je para ali jeb.. ga, zanli su Česi šta su ono to dobili :)

splinter
25.10.2007., 11:14
bez obzira na sve....danas sam nesto malo uzimao rite,cisto zbog osecaja ...cena mi je povoljna

Extra feel:thumbsup:!!
I ja sam imao istu namjeru i iz istog razloga, al' manjak kesa:(......
Naravno, nadam se da ces se extra uplusati i pocastiti raju:cool:

pozz

Zeks
10.11.2007., 15:51
ČEZ gradi reaktore u Rumuniji

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2007&mm=11&dd=10&nav_id=271692

Zeks
13.11.2007., 20:57
Riješićemo spor IF sa RiTE Gacko

http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=5&vijest=6249

Doboj
13.11.2007., 21:25
Ovo je istorijska ( povijesna - ako vam je draže ) izjava. Ubiparip dao javnu izjavu koja je pozitivna po tržište kapitala i u kojoj, za divno čudo , nema nikakve odvale za kakve je on stručnjak.
Ja se ne mogu sjetiti da je u zadnjih pola godine izjavio bilo šta što nije izazvalo čuđenje ili gorak osmijeh.
U svakom slučaju bi se i priča o "RITE" konačno mogla završiti na obostrano zadovoljstvo.

Wiz-Dinero
14.11.2007., 09:59
i ode rite - 10 :) !!! Toliko o UBIPARIPU i njegovom pozitivnom delovanje na trziste kapitala...

naravno,malo se shalim...i ja sam vec ranije cuo slicnu vest...da ce se RITE resiti puno bolje za male akcionare nego kad je u pitanju prvobitni SPORAZUM!

cena sto pada,pada zbog crvenog trenda...meni ne smeta...ja sam danas dokupio rite po povoljnoj ceni ( moje misljenje) ...

gorangoran
14.11.2007., 10:18
da pade -10% uz promet 804km,vise se ni ovce nedaju sisati tako lako

Doboj
14.11.2007., 10:42
Ma samo neka oni navlače u crveno , ja ću današni dan iskoristiti za analizu i odabir meta.
Prethodnih 14 dana sam super prošao sa ovim "dole-gore" zemljotresom. A kome sutra i prekosutra ne bude do kupovine jer je "skupo" , "nesigurno" itd. , sam je sebi kriv.

Trigger
15.11.2007., 15:29
Aj sto juce RITE ode -10%, ali stvarno mi nije jasno zasto danas? Pa cim bude bilo kakva dobra vijest (a ona od juce nije bila losa, priznacete), svi u krdo i niz brdo...ne kontam, majke mi...

P.S.
Sad ce mi neko odgovoriti "Ne kontas, zato sto si Trigg":biggrin::biggrin::biggrin:

poz

bong sao
15.11.2007., 20:05
Možda jer sam ja kupio? :) šalim se ,nisam! :)

malac
29.11.2007., 18:43
ČEZ pod istragom tajnih službi i odjeljenja za korupciju

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=17422&meni=5

zbir
22.12.2007., 09:27
Iako je već bilo riječi i na drugim temama o Dodikovoj izjavi od sinoć, evo i ovdje.
Dakle, Dodik je izjavio da je CEZ tokom pregovora Vlade (i CEZ-a) sa malim akcionarima izrazio spremnost da ODMAH isplati male akcionare po cijeni od 1.60 KM po akciji!
Ostaje da mu vjerujemo ili ne. Mora se priznati da je sinoć djelovao prilično iskreno i otvoreno. Doduše, mislim da on i nije pretjerano upućen u priču sa RITE i da mu je ova cifra 'natuknuta' bez opsežnije analize od strane nekog ko i vodi te pregovore (Ubiparip pretpostavljam).
U inače veoma interesantnoj emisiji Dodik je pokušao (i uglavnom uspio) da popravi loš medijski utisak koji je ostavio u prethodnom periodu. Ipak, ukoliko se ova izjava pokaže kao neosnovana (i neistinita), mislim da će nepovratno biti propuštena prilika da se vrati povjerenje u ozbiljnost Vlade u vezi sa ovim značajnim poslom.

Zeks
26.12.2007., 16:32
Prihvaćena informacija o aktivnostima sa ČEZ-om

On je dodao da su najvjerovatnija moguća rješenja da Češka elektroprivreda od PIF-ova otkupi njihove akcije ili da se sa ČEZ-om vidi mogućnost da preduzeće “NES” umjesto društva sa ograničenom odgovornošću postane akcionarsko društvo, kako bi PIF-ovi imali direktno učešće u radu i upravljanju ovog preduzeća.

Ubiparip ocjenjuje da će rješenje biti pronađeno do kraja januara 2008. godine, kako bi svi učesnici u ovom projektu bili zadovoljeni.

http://www.capital.ba/prihvacena-informacija-o-aktivnostima-sa-cez-om/#more-3464

whitesox
28.12.2007., 09:43
http://www.energetika-net.hr/vijesti/3792

Evo malo dobrih vjesti za dioničare RITE.Ipak taj ČEZ nije "mačiji kašalj"

Zeks
03.01.2008., 09:16
ČEZ OSNIVA KOMPANIJU U BiH
Thursday, 03.01.2008.

Češka elektroenergetska kompanija ČEZ uskoro će u Bosni i Hercegovini osnovati vlastitu kompaniju ČEZ BiH.Menadžer ČEZ-a za BiH Josef Hejsek kazao je kako će se nova kompanija baviti ...

... istim djelatnostima kao njen osnivač, a to su proizvodnja i trgovina električnom energijom. Prema njegovim riječima, postupak osnivanja firme je na početku, a trenutno se radi na dobijanju dozvola za osnovnu djelatnost, proizvodnju električne energije, unutrašnju trgovinu, te uvoz i izvoz. Što se tiče proizvodnje, Hejsek je naglasio da će se firma baviti poslovima koje ČEZ već radi, a to su proizvodnja u nuklearnim elektranama, hidroelektranama, zatim termoelektranama, te proizvodnja iz obnovljivih izvora, piše Oslobođenje.

"U februaru 2008. godine firma bi trebala početi raditi, a sjedište ČEZ-a BiH biće u Sarajevu", rekao je Hejsek. On je istakao kako će ova kompanija poslovati sa svim elektroprivredama u BiH, te će raditi one poslove koje zahtijeva tržište Evrposke unije (EU).Prema riječima Hejseka, cilj ove kompanije je učešće u elektroenergetskim projektima, i to sa partnerima iz oba bh. entiteta.Hejsek je istakao kako u Republici Srpskoj ČEZ već ima ugovorene poslove, dok u FBiH do sada nisu imali projekta za ulaganje koji bi bili interesantni za obje strane.On je dodao da ČEZ neće ulaziti u projekte privatizacije u BiH.

trte mrte
04.01.2008., 22:44
TI BiH: Sporazumom sa ČEZ-om prekršeni zakoni i ustavna prava građana

Transparency International BiH (TI BiH) dostavio je danas Vladi RS preliminarnu analizu pravnih i ekonomskih posledica ulaganja ČEZ a.s. u Nove Elektrane Republike Srpske.

Analizu je sačinio ekspertni tim TI BiH na osnovu dijela ugovorne dokumentacije dostavljene od strane Vlade RS, 28. novembra 2007.g. u Banjoj Luci, i ostalih javno dostupnih dokumenata. Sve pojedinosti ovog aranžmana, sadržane u aneksima ugovora, Vlada RS nije bila spremna da stavi na uvid niti objelodani, stoji u saopštenju TIBiH.

U saopštenju dalje stoji da je prema mišljenju Transparency International BiH, a to se navodi i u stavovima drugih nezavisnih tijela (Komisije za hartije od vrijednosti RS), inicijalna pogreška Vlade RS je mjenjanje oblika organizovanja društva „RiTE Gacko"a.d. iz najtransparentnijeg oblika (akcionarsko društvo) u manje transparentan (društvo sa ograničenom odgovornošću), bez prethodne saglasnosti Skupštine i ne obavještavajući akcionare Društva, zbog čega je naknadno i usledila tužba akcionara prema Vladi RS.

Sklapanjem Sporazuma sa ČEZ-om, prekršeno je nekoliko zakonskih i podzakonskih akata (uključujući Zakon o preduzećima RS i Statut Društva), kao i osnovna pravila funkcionisanja tržišta kapitala, što je kasnije dovelo do poremećaja na ovom tržitu (pad cijena akcija ovog preduzeća na svega 48% od prethodne maksimalne cijene , kao i značajnog smanjenja broja transakcija i prometa na BLSE elektroprivrednih preduzeća i privatizaciono investicionih fondova, čije većinsko učešće u portfelju čine akcije ovih preduzeća).

Veliki dio primjedbi upućenih Vladi RS odnosi se na manjkavosti u postupku procjene vrijednosti kapitala Društva na dan 31.12.2006.g. Naime, nije se procjenjivao kapital Društva, već samo njegova imovina, sa ciljem da se Društvo i ostali akcionari oštete - procjenitelj se nije osvrnuo na rezultate poslovanje Društva, već je samo minimalno korigovao knjigovodstvenu neto vrijednost društva, ignorišući vrijednost poslovanja Društva iznad vrijednosti njegove imovine. Predviđena procjena koju RiTE treba unijeti u novo društvo čini prosti zbir procjenjenih dijelova imovine preduzeća, a ne procjenu samog preduzeća koja u sebi sadrži i tržišnu premiju (goodwill), što je 2,7 puta manje od tadašnje tržišne vrijednosti preduzeća prema cijeni akcija na banjalučkoj berzi.

Ignorisanjem tržišne cijene šalje se nedvosmislena poruka postojećim i budućim investitorima da cijena akcija ovog preduzeća ne predstavlja njegovu vrijednost, nego 'država' putem procjenitelja, arbitrira o njegovoj vrijednosti, u ime akcionara RiTE koji su imovinu kupovali po mnogo većoj cijeni. Sam izbor revizorske kuće (Delloite Touche d.o.o Beograd) koja je izvršila procjenu i sačinila Izvještaj nije bio u skladu sa Zakonom o preduzećima, obzirom da ovu procjenu može da vrši samo ovlašteni procjenitelj sa liste sudskih vještaka.

Takođe, koristi od ovog aranžmana koje bi trebale biti u vidu većeg zapošljavanja radnika, nisu uočljive u dokumentu. Nova tehnologija predviđena Sporazumom ne podrazumjeva nova radna mjesta, a po Sporazumu se vidi da postoji plan premještanja radnika iz postojeće termoelektrane, a zatim daljeg smanjenja kapaciteta.

Sporazumom je predviđen i niz pogodnosti za stranog partnera, kojima mu se za period od narednih 15 godina obezbjeđuje monopolska pozicija i mogućnost sticanje ekstra profita, dok su visina i tempo njegovog ulaganja pomenuti samo deklarativno i nemaju obavezujući karakter, niti su garant sigurnosti radnicima preduzeća.

Ekonomske analize ekspertnog tima TI BiH pokazale su da je bilo puno ekonomičnije ići na proces dokapitalizacije ovog uspješnog preduzeća, i na taj način osigurati sredstva za njegovo dalje poslovanje. Transparency International BiH još jednom poziva nadležne institucije da se izjasne po pitanju koristi koje ovakav aranžman obezbjeđuje privrednom subjektu ili nacionalnoj ekonomiji, a koje iz predate doumentacije nisu uočene.

http://intermezzo.ba/latn/?page=4&kat=2&vijest=6871

meho
14.01.2008., 13:37
Prvo ročište po tužbi RiTE Gacko - ČEZ održaće se 25. janura
Objavljeno u kategoriji:Ekskluzivno, Tržište kapitala

BANJALUKA, Ministar privrede, energetike i razvoja RS Rajko Ubiparip rekao je da je za 25. januar zakazano ročište po tužbi investicionih fondova protiv Elektroprivrede RS i RiTE Gacko.

http://www.capital.ba/prvo-rociste-po-tuzbi-rite-gacko-cez-odrzace-se-25-janura/

Zeks
21.01.2008., 22:13
Nagodba sa Česima

Visoka delegacija Češke elektroprivrede najvjerovatnije u četvrtak dolazi u Banju Luku, kada postoji mogućnost da se sastanu s predstavnicima Vlade RS i PIF, kako bi se pokušalo pronaći rješenje, prihvatljivo za sve, prije sudskog ročišta, zakazanog za 25. januara, u vezi sa sporom oko ulaganja u RiTE Gacko, kaže za "Fokus" ministar privrede, energetike i razvoja RS, Rajko Ubiparip.

- Čini mi se da i kod čeških partnera postoji raspoloženje da se brzo pronađe dogovor sa PIF-ovima, u vezi s njihovim zahtjevima. Da li je to varijanta, koja je za nas nepovoljnija, da ČEZ od fondova otkupi akcije, što bi značilo dokapitalizaciju, ili da preduzeće Nove elektrane RS transformišemo u akcionarsko društvo, a ne u društvo s ograničenom odgovornošću, ostaje da se vidi - kaže Ubiparip.

Milenko Đaković, direktor Bors Invest fonda, jednog od fondova koji su, nezadovoljni ugovorom o ulagnju u RiTE Gacko, podnijeli tužbu protiv Elektroprivrede RS i RiTE Gacko, kaže da će doći na sastanak, ako bude pozvan, jer vjeruje da je ovaj problem za sve bolje rješavati mimo sudskog spora, koji je posljednja opcija.

- Najpovoljniji ishod bio bi da se priča vrati na početak, odnosno da se formira akcionarsko društvo, a ne d.o.o. kao što je planirano. Drugi opcija bila bi traženje optimalne cijene, koja bi akcionarima nadoknadila nanesenu štetu - kaže Đaković.

On naglašava da su fondovi više od svih strana u sporu zainteresovani da što prije dođe do njegovog rješenja, ne samo zbog rudnika i termoelektrane, već i zbog tržišta kapitala u RS.

- Ako se problem ne riješi korektno prema akcionarima, tržište kapitala u Srpskoj teško će se oporaviti - uvjeren je Đaković.

Prvo ročište po tužbi investicionih fondova Euroinvestment, BLB Profit, Bors invest i Cepter, protiv Elektroprivrede RS i RiTE Gacko, zakazano je za petak u Osnovnom sudu Trebinje.

Fondovi smatraju da su sklapanjem sporazuma sa Česima o ulaganju u RiTE Gacko narušena prava malih akcionara, koje zastupaju, obezvrijeđeni njihovi ulozi i izgubljeno povjerenje investitora u tržište kapitala Republike Srpske.

Ministarstvo privrede, energetike i razvoja RS i ČEZ nastoje da izbjegnu sudski spor kojim se traži poništavanje sporazuma i procijenjene vrijednosti stvari i prava koje će RiTE Gacko unijeti u novo preduzeće NERS.

Nakon višemjesečnog ignorisanja kritika investicionih fondova, krajem prošle godine s malim akcionarima već je održano nekoliko sastanaka, ali konačan dogovor nije postignut.

Zeks
24.01.2008., 19:44
Odgođen sastanak investicionih fondova i ČEZ-a

BANJALUKA, Za danas najavljeni sastanak predstavnika Češke Elektroprivrede (ČEZ), Elektroprivrede RS, RITE Gacko, Vlade sa investicionim fondovima nije održan.

Sastanak je odgođen za ponedeljak ili utorak, jer nisu došli predstavnici Češke elektroprivrede, rekao je za capital.ba Miljkan Pucar advokat investicionih fondova u tužbi protiv Elektroprivrede RS zbog načina ulaganja ČEZ u RITE Gacko.

“Iz Kabineta ministra privrede RS obavješteni smo da predstavnici ČEZ nisu doputovali i da se sastanak održi naredne sedmice, pretpostavljam u Banjaluci. Iz ovog razloga će i za sutra najavljeno prvo ročište na sudu u Trebinju po tužbi četiri investiciona fonda biti odgođeno“, istakao je Pucar.

Sitni
25.01.2008., 17:21
Ovi menedzeri fondova so pravi selebajzari, kukavice... usrali so se!!

Stvarno imajo veliki respekt do CEZa i vlade. :doh:

geder0vec
25.01.2008., 17:54
Bazični problem kod prodaje rite ,i rite-u je u tome što državni dio nije bio prodat putem IPOi odmah iza toga dokapitalizacija preče kupovine.

VM
28.01.2008., 13:30
Da li ovaj današnji pojačani interes za RITE Gacko ima veze sa sastankom predstavnika fondova, CEZ-a i Vlade RS? Naravno, nije to neki promet, ali ipak znatno odskače od prometa na drugim dionicama. Pregledao sam podatke o trgovanju dionicama RITE-R-A. Posljednji put je promet bio veći od današnjeg još tamo "davnog" 24. avgusta prošle godine :)

Najavljeno je da bi sastanak mogao biti održan u ponedjeljak (danas) ili utorak. Ima li neko informacija o tome?

Zeks
04.02.2008., 20:19
ČEZ ponudio otkup akcija

Češka energetska kompanija ČEZ ponudila je investicionim fondovima u RS, sa kojima se spori oko projekta u Rudniku i termoelektrani (RiTE) Gacko, poboljšanu ponudu za otkup akcija u tom preduzeću, ali je fondovi, kako tvrde, neće prihvatiti.

ČEZ je 1. februara preko beogradske brokerske kuće "Synergy Capital" banjalučkim fondovima - "Zepter", "Euroinvestment", "Bors" i "BLB-profit" dostavio ponudu za otkup akcija po 1,30 KM po akciji.

"Iako postoji uzlazna putanja kada je riječ o njihovim ponudama, cijena od 1,30 KM za nas je i dalje neprihvatljiva. 'Bors' i dalje ostaje pri cijeni koju smo iskazali u odštetnom zahtjevu, a to je 2,44 KM po akciji", kazao je Milenko Đaković, direktor Društva "Bors invest".

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=19527&meni=5

Doboj
04.02.2008., 22:26
Ovo je svakako napredak i pozitivna vijest u slučaju "RITE".

Meni je malo nenormalno da se kurs "RITE" kreće oko 1,17 a da "ČEZ" nudi otkup po 1,30 ????

geder0vec
05.02.2008., 12:08
E dobro je,sada če prevagnuti argumenti i ko je više u pravo taj če se skuplje prodati !Glavno je ,da je čez sjeo za pregovarački sto.

Wiz-Dinero
05.02.2008., 21:38
cinjenica je da je CEZ podigao ponudu za 55% sa 0.8 na 1.3 km!nije malo...mogu oni i bolje :) ! ice ta punuda jos gore...u to sam ubedjen

Zeks
05.02.2008., 21:46
Rajko Ubiparip: Biće riješen spor oko projekta u Gacku

Dogovor Vlade RS i češke kompanije ČEZ sa investicionim fondovima koji su ih tužili zbog modela ulaganja u izgradnju drugog bloka Rudnika i Termoelektrane (RiTE) Gacko biće postignut do početka realizacije tog projekta 31. marta, tvrde u Vladi.

On je kazao da je upoznat sa ponudom ČEZ-a za otkup akcija od četiri banjalučka investiciona fonda u RiTE Gacko, navodeći da je to samo jedno od mogućih rješenja spora. Ubiparip je podsjetio da se, pored toga, razmatraju i opcije spajanja RiTE Gacko i "Novih elektrana RS" d.o.o., zajedničkog preduzeća ČEZ-a i "Elektroprivrede RS", odnosno dokapitalizacija postojećeg gatačkog preduzeća.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=19560&meni=5

Mikey
05.02.2008., 22:04
Što se komplicira od nemila do nedraga.

Trebalo je jednostavno dokapitalizirati kapitalom, omogućiti i postojećim akcionarima RITE da imaju pravo kupnje i to je to.
Možda bi i tu postojala poneka zamka ili stvar za riješiti, ali to bi bilo to.

Neš ti kad oni znaju kako treba.
Pa što ne pitaju Komisiju za HOV kako treba?

Blamaža, otezanje i bedastoće.

gorangoran
12.02.2008., 09:14
Što se komplicira od nemila do nedraga.

"Hrvatska elektroprivreda" (HEP) spremna je da se uključi u izgradnju novog termoenergetskog objekta u Gacku ukoliko joj RS prizna trećinu vlasništva u postojećem Rudniku i termoelektrani Gacko (RiTE), kaže Jerolim Novak, direktor Sektora za zajednička ulaganja HEP-a.

Novak navodi da HEP već deset godina bezuspješno pregovara s "Elektroprivredom RS" (ERS) u vezi s priznavanjem njihovih prijeratnih ulaganja u RiTE Gacko procijenjene vrijednosti oko 400 miliona maraka.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=19742&meni=5