PDA

View Full Version : Kosovo

balkan*star
20.05.2007., 19:23
Zna li neko koje kompanije su perspektivne i imaju veliki potencijal u Kosovu. Kada ce se formirati burza i ima li neka regulativa...

Miran88
22.05.2007., 13:33
Evo, ovo je stvarno dobro pitanje ! To i mene več poduže vremena zanima. Vjerjojatno čemo morati malo i pričekati, da se riješi status Kosova (sa očekivanom nezavisnošču), ali ovo bi moglo biti sledeća zlatna koka na Balkanu. Ako ima netko kojekakve informacije - neka samo slobodno javi.

samba
01.06.2007., 22:15
Tacno je da je resavanje statusa Kosova veoma bitan za ekonomiju i stranih ulaganja,medzutim mislim da za momentalno stanje u protektoratu se mnogo malo zna.Na primer mene je dosta iznenadilo to da je proces privatizacije pred samom kraju,naime 90% drzavnih kapaciteta je vec privatizirano.Glavnu ulogu vode Slovenci koji su usli u najznacajnijih sektora kao sto su:bankarstvo,osiguranje,telekomunikacije,gradzevi nu itd.Amerikanci su lideri u malo krupnije infrastrukturne objekte.Analiticari kazu da potencijalni iduci investitori treba da ulazu svoj novac u elektro-energetiku,zato sto u Kosovo ima najvece rezerve ugalja i lignita u Evropi.Zamislite ovo,njihove rezerve ugalja mogu da se eksploatiraju narednih 16 vekova.
Inace Makedonija je najveci izvoznik u protektoratu,2006-te izvoz je iznosio 257 miliona eura,sto i nije tako lose.Realno je ocekivati da ce se sa resavanjem statusa dogoditi ogroman ekonomski bum.Kao sto su mi rekli berza tamo jos nije aktivna ali da im je u planu i da vec uveliko rade na to.Ako neko ima jos neku informaciju,neka slobodno napise.
Pozdrav.

Miran88
04.06.2007., 12:21
Evo, znamo otprilike iste stvari. Recimo ovo, da se je Telekom SLO već ubacio na Kosovo...Privatizacija na Kosovu se već odvija neko vrijeme (jasno, kad su Ameri blizu), ali za sada mali igrači ovdje nisu imali šta raditi. To se sve odvija na nekim višim nivoima. Ključni trenutak za male investitore bit će otvaranje burze, a do tada bi bilo dobro znati barem imena kompanija, ko se čime bavi, kakva je vlasnička struktura, barem neke osnovne detajle...

ManjeJeVise
13.08.2007., 23:12
Ne mogu sve burze odjednom. Ako krene burza u Albaniji i još Kosovo, onda Istra i Vojvodina, pa još jedna u CG.....

...... bit če lepa dekada!? :biggrin:

Larb
20.08.2007., 01:26
Ovo sa ugljenom i lignitom je interesanto. Ima li tko još kakve informacije koje firme se bave time, kako stoje ulaganja u te grane i slično...

markoC5
20.08.2007., 10:46
...a jel postoji neki datum ili rok za otvaranje burze u Prištini..

alisia
01.09.2007., 01:37
Ovo sa ugljenom i lignitom je interesanto. Ima li tko još kakve informacije koje firme se bave time, kako stoje ulaganja u te grane i slično...

Ma nema tamo josh nishta za ulaganje, ali bice: :rolleyes:

alisia
01.09.2007., 01:38

Ne, ja se raspitivala ne postoji josh takav datum

Boli
03.09.2007., 00:03

Sve dok se ne resi status nema nista od toga,moja prognoza da ce se desiti ne pre 2010 godine :(

petarpg
24.09.2007., 19:06
sacekacemo

wall st
26.09.2007., 11:04
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601095&sid=a2ZP5AaqjD8U&refer=east_europe

samba
10.12.2007., 17:44
Today the international community's deadline for the final attempt to hammer out a negotiated solution to the problem of Kosovo's future expired. The international "troika" overseeing talks between Kosovo Albanians, who want independence from Belgrade as soon as possible, and Serbs, who are only willing to grant a greater degree of autonomy, delivered their report on the talks' failure to the U.N. Security Council. The breakdown has raised fears of renewal of violence in the region. But while tensions are indeed rising, there are sound reasons why the worst case scenarios — including new conflict in the Balkans — probably will not be realized.
Ovo zadnje mi se dopada.:thumbsup:

Zvijerko
11.12.2007., 09:37
Pozdrav svima!

mislim da je definitivno nerealno očekivati brzo formiranje burze i prosperitet tamošnjeg gospodarstva. trenutna situacija nikako tome ne ide u prilog...realna je stagnacija. vjerujem da ćemo morati još dugo čekati -rekao bih slobodno još narednih ?? godina.

nažalost njihova me sadašnja situacija podsjeća na našu-u Slavoniji koja se odigravala do kolovoza 1991. na kraju dana sve to ovisi o politici i inozemnim utjecajima na politiku zemlje.

nadajmo se miru jer samo ono donosi dobro, prosperitet i na koncu otvaranje novih burza u regiji:):)

uskok
12.12.2007., 23:08
Pozdrav svima!

mislim da je definitivno nerealno očekivati brzo formiranje burze i prosperitet tamošnjeg gospodarstva. trenutna situacija nikako tome ne ide u prilog...realna je stagnacija. vjerujem da ćemo morati još dugo čekati -rekao bih slobodno još narednih ?? godina.

nažalost njihova me sadašnja situacija podsjeća na našu-u Slavoniji koja se odigravala do kolovoza 1991. na kraju dana sve to ovisi o politici i inozemnim utjecajima na politiku zemlje.

nadajmo se miru jer samo ono donosi dobro, prosperitet i na koncu otvaranje novih burza u regiji:):)

Koliko ja poznajem Siptare, oni uvijek imaju novaca. Prvo, njihov stil zivota je manje rasipnicki od nasega, drugo oni su se osjecali da uvijek zive u tudjoj zemlji od koje se nisu nadali nicemu dobrom pa su se pouzdavali u vlastite snage i trece skloni su sivoj ekonomiji gdje se moze dobro zaraditi. Zato, smatram, da su njihove "unutarnje rezerve" vece nego sto mi mislimo i mogli bi se iznenaditi kada taj novac izadje na svjetlo dana.

Zivac
14.12.2007., 20:32
Koliko ja poznajem Siptare, oni uvijek imaju novaca. Prvo, njihov stil zivota je manje rasipnicki od nasega, drugo oni su se osjecali da uvijek zive u tudjoj zemlji od koje se nisu nadali nicemu dobrom pa su se pouzdavali u vlastite snage i trece skloni su sivoj ekonomiji gdje se moze dobro zaraditi. Zato, smatram, da su njihove "unutarnje rezerve" vece nego sto mi mislimo i mogli bi se iznenaditi kada taj novac izadje na svjetlo dana.

Tocno. Imao sam susjeda Albanca sa Kosova u Pragu prije koju godinu. Skroman neka ekipa sa njime, siromasi u svakom pogledu. Nakon sto sam se odselio procitah da je covjek mafioz prve A klase koji je vrtio silne pare od raznih poslica. Po izgledu, stanovanju i ostalom skoro socijalac slucaj gori od mene u to doba.

samba
24.12.2007., 17:14
Kosovo: pat-pozicija

Nepomirljivi svjetske agencije procjenjuju da će se pitanje odnosa beograda i prištine rješavati u bruxellesu nakon predsjedničkih izbora u Srbiji
Kompromisa nije bilo na vidiku, pa je izgledno da će se problem pokrajine/ države rješavati u EU-u, gdje Rusa nema
Vijeće sigurnosti UN-a nije uspjelo premostiti duboke podjele između Beograda i Prištine, javile su zapadne novinske agencije nakon održane zatvorene sjednice o Kosovu, predviđajući da će to pitanje, nakon ruskog blokiranja Vijeća sigurnosti, preuzeti Europska unija.

Reuters je prenio, pozivajući se na neimenovanog europskog dužnosnika, da koraci prema neovisnosti Kosova zasnovani na planu Marttija Ahtisaarija, izvjesno je, neće biti poduzimani idućih dana, nego za nekoliko meseci.

"Radimo na koordiniranom nizu akcija koje će obuhvatiti EU, NATO i kosovske vlasti, a koje bi se odvijale u iduća dva-tri mjeseca", izjavio je ovaj diplomat, dodavši da će se voditi računa o predsjedničkim izborima u Srbiji sljedećeg mjeseca. Podsjetivši kako je Rusija prije blokirala rješenje zasnovano na Ahtisaarijevu planu, američki AP predviđa da će, ako Moskva bude nastavila s 'kočničarskim ponašanjem', pitanje Kosova zapasti u nadležnost EU-a. Jedan europski diplomat je rekao AP-u da su netom održanom sjednicom "okončane diskusije VS UN-a" te da će "ovo pitanje preuzeti EU u veljači, nakon održanih predsjedničkih izbora u Srbiji".

U izvješćima iz UN-a, agencije su naglasak stavile na ocjenu europskih diplomata da je teško očekivati "komprimos u posljednjem trenutku". Beograd i Priština su sučelili stavove pred Vijećem sigurnosti, pri čemu ni jedna strana nije pokazala znakove popuštanja, izvijestio je AP.

"SAD i ključne zemlje EU-a su zajednički priopćili da su stavovi ostali nepomirljivi, a Rusija je podržala Srbiju u zahtjevima za daljnjim pregovorima o autonomiji", naveo je AP. Njemačka agencija DPA je također istaknula da nije bilo mnogo znakova kompromisa, što nije iznenađenje. "Najizgledniji scenarij za budućnost predviđa proglašenje kosovske neovisnosti koju će priznati pojedine zemlje, uključujući SAD i balkanske susjede", navodi DPA.

gollum007
01.01.2008., 14:58
http://www.net.hr/novac/page/2007/12/30/0051006.html

samba
02.01.2008., 16:24
Austrija će među prvima priznati neovisnost Kosova

Austrijski kancelar Alfred Guzenbauer ponovio je da će njegova zemlja među prvima priznati neovisnost Kosova,napomenuvši da će Austrija zasigurno biti među onima koji će o tom pitanju imati jasan stav i pokazati kuda se se ide.

samba
02.01.2008., 16:39
U.N. envoy expects Kosovo solution in first quarter --------------------------------------------------------------------------------

Helsinki, January 2 - U.N. special envoy Martti Ahtisaari said on Tuesday he believed the status of the breakaway Serbian province of Kosovo would be decided in the first quarter of 2008.

"I hope and believe the solution will come during the first quarter of the year," Ahtisaari said.

"What it will look like is another question."

Kosovo's 2 million Albanians are expected to declare independence in the first months of 2008. Belgrade is telling Serbs in Kosovo to ignore such a move, raising the prospect of an ethnic partition of the province.

Ahtisaari told Reuters at a Finnish Defense Ministry reception that not much was happening on the Kosovo question at the moment because the United Nations Security Council could not agree on the issue.

The Security Council has been hamstrung by a division between Western and Muslim states, which are ready to see Kosovo go independent, and Russia, which backs Serbia. Belgrade has been willing to offer only autonomy for the province.

Ahtisaari said he was not disappointed by the lack of progress in the Security Council. "Nothing surprising has happened."

samba
04.01.2008., 16:32
Koštunica: EU mora birati između Kosova i Srbije

"DOŠLI smo do točke kada Europska unija mora izabrati želi li za svog partnera cijelu i međunarodno priznatu Srbiju ili pak želi stvarati nekakvu kvazidržavnu tvorevinu na srpskom teritoriju", poručio je srpski premijer Vojislav Koštunica.

28. siječnja EU će morati izabrati: potpisivanje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom ili slanje europske misije na Kosovo "kako bi se pod pritiskom SAD-a počeo provoditi odbačeni Ahtisaarijev plan o nadziranoj neovisnosti Kosova, odnosno otimanju dijela srpskog teritorija". Ako se odluči za ovo potonje, poručuje Koštunica, parafirani SSP koji je EU potpisala sa Srbijom prošle jeseni bit će stavljen izvan snage.

"Jedno s drugim ne može ići; EU ne može 28. siječnja istodobno raskomadati Srbiju i s nama potpisati Sporazum", ističe Koštunica, s kojim se slaže većina srbijanskih čelnika.

amer
25.01.2008., 14:05
Koštunica: EU mora birati između Kosova i Srbije

"

"Jedno s drugim ne može ići; EU ne može 28. siječnja istodobno raskomadati Srbiju i s nama potpisati Sporazum", ističe Koštunica, s kojim se slaže većina srbijanskih čelnika.

Jedno s drugim če ići. Na Kosovu najviše investirali su Ameri. Sad slijedi Europa. Ako neko ima info oko otvaranja berze na Kosovu molim da obavezno javi !

uskok
10.02.2008., 17:37
Buduci da je neovisnost Kosova gotova stvar, zanima me kako EU misli integrirati te dvije suverene drzave. Je li moguce da u okviru EU postoje drzave koje ne priznaju jedna drugu?

axy
10.02.2008., 17:44
Da li samo ja vidim ovdje da je samostalnost Kosova ogroman presedan?

uskok
10.02.2008., 21:38
Nisi jedini, priznanje Kosova je veliki presedan sa nesagledivim posljedicama. Medjutim, sve je moguce. Primjer Tajvana snazne ekonomske sile sa preko 21 miljuna zitelja pokazuje da jedna drzava moze egzistirat ako ju ne priznaju velika vecina drzava i ako nije clan UN.

samba
10.02.2008., 22:07
Nisi jedini, priznanje Kosova je veliki presedan sa nesagledivim posljedicama. Medjutim, sve je moguce. Primjer Tajvana snazne ekonomske sile sa preko 21 miljuna zitelja pokazuje da jedna drzava moze egzistirat ako ju ne priznaju velika vecina drzava i ako nije clan UN.

Primer sa Tajvanom ti je dobar,medjutim da ne zaboravimo da Tajvan nije bio zavistan od osnovne zivotne potrebe(struja,voda,nezaposlenost,nikakve proizvodnje...),dok je u protektoratu sve ovo prisutno.Nazalost,mislim da ce kod Kosova biti obrnuto,postace clan UN za 2-3 godine,priznace je vecinu drzava,a ekonomija ce joj biti na nezavidnom nivou.
Sve vise verujem,da ovaj dosada nevidjeni presedan u istoriji,nije uopste slucajan, i da je ovo samo jos jedno perfektno smisljeno scenario velikih rezisera,za njihove potrebe i planove u koje ja ako cemo iskreno,ne vidim ama bas nikakvu svetlu buducnost.:rolleyes:

Miran88
12.02.2008., 13:51
Hej, govorimo o burzi na Kosovu ! Nakon proglašenja nezavisnosti, valjda će se nešto početi odvijati. Možda čak vrlo brzo...

samba
12.02.2008., 23:15
Hej, govorimo o burzi na Kosovu ! Nakon proglašenja nezavisnosti, valjda će se nešto početi odvijati. Možda čak vrlo brzo...

Dobro bi bilo druze,kada bi to moglo tako lako:),medzutim realnost nam kaze nesto drugo,da jos min. 2 godine necemo to gledati.

uskok
15.02.2008., 05:10
Priblizava se cas, izgleda da ce u nedjelju KOSOVO postati KOSOVE.

samba
15.02.2008., 15:29
Priblizava se cas, izgleda da ce u nedjelju KOSOVO postati KOSOVE.

..nesto si propustio..РЕПУБЉИК,REPUBLJIK,mnogo brate vole da to izgovaraju:biggrin:

samba
15.02.2008., 23:26
http://www.youtube.com/watch?v=0L_Nc7e7Nv8

Miljan
17.02.2008., 13:26

Postovani,
Vec duze vreme pratim vas forum, po sam hteo nesto da prokomentarisem. Inace ja sam student IV godine Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.

Verovatno ce odgovor Srbije na nezavisnost Kosova biti neka vrsta sankcija Kosovu, kao i pritisak na Crnu Goru, Bugarsku i Grcku da ne priznaju Kosovo i tako blokiraju bilo kakvu trgovinu. Priznacete da Albanija i Makedonija nisu tako atraktivni. Nemojte pogresno da me shvatite.

Ja se nadam da nasa vlada nece uraditi pogresne poteze i da nece dozvoliti da investitori pobegnu od Srbije.

Nadam se i da Hrvatska nece priznati nezavisnost Kosova, jer, koliko se secam i ona je imala problema sa srpskom manjinom i tzv. Republikom Srpskom Krajinom.

Sva ova desavanja negativno (finansijski) uticu na ceo Balkan, a ne samo na Srbiju.

S'postovanjem,
Miljan

samba
17.02.2008., 14:24
Postovani,
Vec duze vreme pratim vas forum, po sam hteo nesto da prokomentarisem. Inace ja sam student IV godine Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.

Verovatno ce odgovor Srbije na nezavisnost Kosova biti neka vrsta sankcija Kosovu, kao i pritisak na Crnu Goru, Bugarsku i Grcku da ne priznaju Kosovo i tako blokiraju bilo kakvu trgovinu. Priznacete da Albanija i Makedonija nisu tako atraktivni. Nemojte pogresno da me shvatite.

Ja se nadam da nasa vlada nece uraditi pogresne poteze i da nece dozvoliti da investitori pobegnu od Srbije.

Nadam se i da Hrvatska nece priznati nezavisnost Kosova, jer, koliko se secam i ona je imala problema sa srpskom manjinom i tzv. Republikom Srpskom Krajinom.

Sva ova desavanja negativno (finansijski) uticu na ceo Balkan, a ne samo na Srbiju.

S'postovanjem,
Miljan

Miljane druze,svakako da imas pravo na svoje misljenje,ali bez uvrede ili nemoj me pogresno shvatiti,medzutim moje je misljenje da si trebao da sacekas bar jos nekoliko godina sa tvojom analizom,cisto da bi drzala vodu i bila malo vise atraktivnija;)

Miljan
17.02.2008., 14:58
Miljane druze,svakako da imas pravo na svoje misljenje,ali bez uvrede ili nemoj me pogresno shvatiti,medzutim moje je misljenje da si trebao da sacekas bar jos nekoliko godina sa tvojom analizom,cisto da bi drzala vodu i bila malo vise atraktivnija;)

Postovani Samba,

Hvala na savetu.

Kako rece cuveni Teodor Levit: "Budućnost pripada ljudima koji uočavaju mogućnosti pre nego što one postanu očigledne"

S'postovanjem,
Miljan

samba
17.02.2008., 19:04
Realnost druze,realnost !!!

franciska
17.02.2008., 19:14
Srpska krajina je samu sebe proglasila i to nakon izazivanja rata. Nije postojala kao takva po Ustavu iz 74. Kosovo je postojalo kao samostalna autonomija prema navedenom Ustavu.
Drugo je kakve sve posljedice mogu proizaći iz ovog akta nezavisnosti Kosova. U globalnim uvjetima i ovdje u regiji. Nadam se da burze regije neće biti destabilizirane.

gollum007
17.02.2008., 19:31
Neredi su u Beogradu ko zna što nosi novi dan?????

samba
17.02.2008., 22:12
Neredi u Beogradu
Prosvjednici su kamenovali američko i slovensko veleposlanstvo, blokirali promet u središtu grada. Na meti su im bili novinari i građani među kojima ima i ozlijeđenih. Stradala je i policija.
U Ulici kneza Miloša - najprometnijoj beogradskoj ulici tijekom popodneva promet su blokirali navijači Crvene Zvezde i Partizana. Njih 600-njak u večernjim satima nasrnulo je na policiju prilikom čega je nekoliko policajaca ozlijeđeno. Beogradska Televizija Studio B javila je da je ozlijeđenih bilo i među civilima.
Nakon što su prosvjednici bakljama, metalnim šipkama i kamenjem počeli gađati zgradu veleposlanstva, u pomoć policiji stigao je poseban odred policije koji ih je udaljio. Tada su krenuli s demoliranjem automobila u blizini zgrade Veleposlanstva. Lomili su semafore i prevrtali kontejnere po ulici.
Prosvjednici su kamenjem razbili prozore na slovenskom veleposlanstvu te skinuli zastavu EU-a s te zgrade, javila je Radio-televizija Srbije.
Kako javlja agencija Beta, riječ je o prosvjednicima - među kojima je najveći broj navijača - koje je policija ranije potisnula ispred zgrade američkog veleposlanstva.
Prosvjednici su razbježali nakon intervencije policije. No, kako javljaju agencija Beta i televizija Pink, prosvjedi su se nastavili u središtu grada, u blizini Skupštine Srbije.
Prema izvješću RTS-a, u sukobima ispred američkog veleposlanstva ozlijeđena su tri policajca, napadnuta je novinarska ekipa te tv kuće kojoj je onemogućeno snimanje.
Prosvjednici, koji kažu da ih je "organizirala otadžbina Srbija", prijete da neće lako otići s ulica te da će danonoćno blokirati promet.
Okupljeni nose zastave Srbije i parole Kosovo je Srbija, Ne damo Kosovo, ali i Spasi Srbiju i ubij se, Koštunice" Ubij, zakolji, da Šiptar ne postoji, te skandiraju ime bivšeg haškog optuženika Ratka Mladića i pjevaju pjesme posvećene Kosovu.
Okupljenima se obratio predsjednik Udruženja otetih, zarobljenih i ubijenih na Kosovu Simo Spasić, koji je izjavio da se radi o spontanom okupljanju kako bi se izrazilo nezadovoljstvo zbog toga što je "Amerika Albancima dala državu".
Prosvjeda je bilo i u Nišu, gdje je nevladina organizacija Udruženje boraca iz ratova od 1990. i 1999. dala potporu srbijanskoj vladi i srpskom narodu na Kosovu u obrani teritorijalnog integriteta i suvereniteta, te minutom šutnje odala počast stradalim borcima i, kako su rekli, "međunarodnom pravu i pravdi koji su na primjeru Kosova i Metohije pokopani".
Od državnog vodstva Srbije zatraženo je preispitivanje odnosa s Europskom unijom "koja Srbiji na nezakonit način otima Kosovo i Metohiju", a Udruženje je novo okupljanje zakazalo za ponedjeljak poslijepodne.
Srbijanski premijer Vojislav Koštunica najavio je u svom obraćanju javnosti da će srbijanska vlada s parlamentarnim strankama idućih dana organizirati "mirne prosvjede", a ranije su i radikali najavili da će - u slučaju da to ne učini vlast - sami organizirati prosvjedne skupove.
Predsjednik Srbije Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica i zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić dogovorili su se da se u najkraćem mogućem roku održi sjednica Skupštine Srbije povodom jednostranog proglašenja neovisnosti Kosova.

Ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić prenio je službeno stajalište srbijanske vlade o neprihvaćanju jednostrano proglašene neovisnosti Kosova i zatražio od veleposlanika i šefova diplomatskih misija akreditiranih u Beogradu da vlade njihovih zemalja ne priznaju odluku o jednostranom proglašenju kosovske neovisnosti.
Kordon policije spriječavao je prosvjednike da dođu do veleposlanstva SAD-a

Miljan
18.02.2008., 00:47
Molim malo paznje,

U Beogradu je protestovovala mala grupa huligana. Taj kancer srpskog drustva (tih 600 ljudi, a Beograd ima preko 2.000.000 stanovnika) nema podrsku ni od koga. Ja sam ih na forumu pozvao da, ako su hrabri idu u Pristinu. Ali to su kukavice i nikako ne predstavljaju uzorak srpski. Policija ih je vec dosta pohapsila.

Molim sve ljude na razum.

Dozvolite mi kratko zapazanje: Ko god prizna Kosovo deklarisa ce sebe zauvek kao srpski neprijatelj i obrnuto.

Molim vas, ja nikoga ne mrzim, samo volim svoju zemlju, kao vi vasu.

S'postovanjem,
Miljan

uskok
18.02.2008., 03:08

S'postovanjem,
Miljan

Ja mislim da hoce i to iz dva razloga. Prvi je cinjenica da Hrvatska ne vodi samostalnu vanjsku politiku i da ce pod pritiskom Amerike i EU biti motivirana da to ucini. To je sramotni razlog, ali to je neminovna posljedica medjunarodnih odnosa gdje mali narodi nemogu puno utjecat na ngativni trend globalizacije. Da se razumijemo, globalizacija nije negativna per se, ona je moralno neutralna i ima i pozitivnih aspekata kao sto je transfer znanja i slobodnija trgovina.

Drugi razlog je principijelan. Vecina Hrvata gleda na proglasenje nezavisnosti Kosova kao zadnji stadij (nadajmo se?) raspada Jugoslavije a ne kao odcjepljenje jedne srpske pokrajine. Jugoslavija je bila federacija naroda. Svi narodi su imali svoje republike osim Kosovara. Kosovari su po svim kriterijima narod. Imaju svoj jezik, tradiciju, kulturu, povijest i svijest o vlastitoj samobitnosti. Prema tome, jedna zemlja kao sto je bivsa Jugoslavija koja je postala nelegitimna jer nije imala podrsku svih svojih naroda morala se raspasti. To nije prvi slucaj. Tim putemsu su otisi Austro-Ugarska, Cehoslovacka Sovjetski Savez da nabrojim samo neke. Drzava per se je prolazna kategorija (tko to ne vjeruje neka prolista geografske atlase proslih vremena) a narod je stalna kategorija, kao sto je to pravilno primjetio Dodik kada je prokomentirao odnos BiH i Republike Srpske.

gollum007
18.02.2008., 07:12
Molim malo paznje,

U Beogradu je protestovovala mala grupa huligana. Taj kancer srpskog drustva (tih 600 ljudi, a Beograd ima preko 2.000.000 stanovnika) nema podrsku ni od koga. Ja sam ih na forumu pozvao da, ako su hrabri idu u Pristinu. Ali to su kukavice i nikako ne predstavljaju uzorak srpski. Policija ih je vec dosta pohapsila.

Dozvolite mi kratko zapazanje: Ko god prizna Kosovo deklarisa ce sebe zauvek kao srpski neprijatelj i obrnuto.

S'postovanjem,
Miljan
:eek:I mi volimo svoju svoju domovinu,al nemogu zaboravit što su tvoji prethodnici učinili Vukowaru i još čine dolje u ime tvoje domovine,svi takvi pokušaji završavaju tako.Sve se vrača sve se plača,neznam u ime čega toliko zla,kaj nemate drugog posla .

uskok
18.02.2008., 08:53
Molim malo paznje,

Dozvolite mi kratko zapazanje: Ko god prizna Kosovo deklarisa ce sebe zauvek pkao srpski neprijatelj i obrnuto.

S'postovanjem,
Miljan

Sigurno je da 600 huligana ne predstavlja Srbiju. Bez brige, u Zagrebu koji je pola manji od Beorada sigurno ih ima vise.

Ti si razuman covjek i vjerujem ti da nikoga ne mrzis, medjutim tvojai izjava da "ko god prizna Kosovo deklarisa ce sebe zauvek kao srpski neprijatelj" me zabrinjava i nadam se da to nije stav svih razumnih ljudi u Srbiji.

Svaki razuman covjek mora shvatiti da se u zivotu dobiva i gubi. Srbija je izgubila Kosovo iz jednostavnog razloga sto na tom teritoriju zivi narod koji ne priznaje srpsku vlast i izeli vlastitu drzavu. Srbija nije izgubila samo Kosovo, izgubila je i Grcku koja je nekada bila u sastavu Dusanovog carstva. I nije ona nikakva iznimka. Kroz povjest Hrvatska je igubila mnogo vise a ako pogledas kartu nekadasnje Madjarske vidjeti ces da su onii izgubii vise od 50% teritorija.

Srbija nije samo gubila nego i dobivala. Vojvodina, koja nikad nije bila srpska zemlja i gdje su se Srbi poceli naseljavati od kada je Marija Terezija odlucila da se taj kraj Austro-Ugarske kolonizira sada su tu vecinsko stanovnstvo. Prema tome, ako je Vojvodina srpska zbog vecine srpskog pucanstva onda je isto tako Kosovo od Kosovara jer su oni na teritoriju gdje zive vecina. Ustvari, Kosovo je etnicki mnogo homogenije nego Srbija, Hrvatska, Crna Gora ili Makedonija.

Oslobodite se cobanskog pogleda na svijet da "gdje ima srpskih grobova tamo je Srbija". Ta nam je parola svima koji nemamo izbora nego da zivimo jedan uz drugoga donjela mnogo zla.

Miljan
18.02.2008., 09:49
Postovani,

Izvinjavam se sto se nisam pazljivo izrazio. U Srbiji vlada ovakvo misljenje: Ko prizna nezavisnost Kosova je srpski neprijatelj i obrnuto.

Ja sam svestan da vecina zemalja koja bude priznala Kosovo ce to uciniti jer mora, a ne zato sto hoce.

Ne zelim da polemisem o istoriji. Niko u moje ime nije ubijao. Ja smatram da zlocine nisu pravili ni Srbi ni Hrvati vec kriminalci i bolesni umovi. Kao sto su sva deca andjeli, tako su kriminalci djavoli - oni nemaju naciju.

S'postovanjem
Miljan
(cobanski pogled na svet)

K.S. Kosovka nacija? Prvi put cujem. Znam za Albance.

gollum007
18.02.2008., 16:25
Postovani,

Izvinjavam se sto se nisam pazljivo izrazio. U Srbiji vlada ovakvo misljenje: Ko prizna nezavisnost Kosova je srpski neprijatelj i obrnuto.

Ja sam svestan da vecina zemalja koja bude priznala Kosovo ce to uciniti jer mora, a ne zato sto hoce.

Ne zelim da polemisem o istoriji. Niko u moje ime nije ubijao. Ja smatram da zlocine nisu pravili ni Srbi ni Hrvati vec kriminalci i bolesni umovi. Kao sto su sva deca andjeli, tako su kriminalci djavoli - oni nemaju naciju.

S'postovanjem
Miljan
(cobanski pogled na svet)

K.S. Kosovka nacija? Prvi put cujem. Znam za Albance.

Ovo je Hr. forum o NOVCU na kojem između ostalog imamo raznih tema o kojim a razmjenjujemo mišljenja nadam se da tvoje članstvo ovdje nema za cilj samo razmjenu političkih informacija i da ti nismo SAMO rame za plakanje.

samba
18.02.2008., 18:02
Afganistan
Francuska
Italija