PDA

View Full Version : Metalec AD Prilep

Pages : [1] 2 3 4 5

balkan*star
15.05.2007., 20:24
O ovoj smo dionici vec pricali u forumu Metalci u mk, ali sad mislim da zasluzuje malo vise analize i svoj forum...
1.SLO fondovi su vec in sa nekih 15%(to su kupili na 4000-4700mkd)...ali to je sa booka pre nekih 5-6dana(danas su prosle:1028dionice,juce:754dionica:eek: ) To znaci da u samo 2 dana prosli 7,47% !!!)...ako ima neko book molimo ga da postuje!
2.Jel neko procitao "Dnevnik" 12/13tog maja:Javna berzanska aukcija dionica koje poseduje fond za penzisko i invalidsko osiguranje, koja ce poceti sa 28.05.07!Tu je prodaja 2146 akcija METC-a to je,,, 8,25% firme sa pocetnoj prodaznoj ceni od 63,76euro...!
3. http://www.metalecprilep.com.mk/
(pazljivo pretrazite sajt)!
4. Vidi attachment
5.Nema dominantnog vlasnika
-32,98% Metalotehnika DOO Uvoz Izvoz Novo Lagovo Prilep
-8,92% Energomarket Eksport import Skopje
(ovo su podatci sa cdhv 01.05.07)
6.Bid Ask (nema prodaje) poslednja:4300, prosek:4183
МЕТЦ Металец Прилеп
kupci:
70 4.101,00
551 4.100,00 !
20 3.700,00

7. Bice tuce. Vidimo se za nekih 10tak dana.
:thumbsup:

MKMETC101015 МЕТЦ Обични акции Nom: 51,13 EUR Ukupno obicne: 23851
Назив на емисија:МЕТАЛЕЦ ПРИЛЕП ОБИЧНИ
MKMETC120015 МЕТЦ1 Приоритетни кумулативни акции
Nom:51,13 EUR Ukupno prioritetne:2146

balkan*star
15.05.2007., 20:41
http://www.metalecprilep.com.mk/index_m.htm

Pazarna kapitalizacija- danas ovo sve vredi:1,7mil euro
:biggrin:

balkan*star
15.05.2007., 20:47
Proizvodi - Idni proekti (radi samo na mk)
Според урбанистичкиот план Слободната Економска Зона ќе биде лоцирана во рамките на Металец-Прилеп;
Со вкупна површина на урбан блок од 300 000м2;
Од кој површина под објекти 162 083м2;
Во Слободната Економска Зона ќе функционираат над 50 капацитети;
Ќе се обзбедат 2000 нови вработувања;
Поволности и предности

Тоа ќе биде јавна, либерализирана, ниско-даночна и безцаринска зона;
Корисниците ќе бидат ослободени во голема мера од данокот на промет, даноци на добивка, данок на имот за период од 10 години, царини и др;
Корисниците ќе бидат ослободени од плаќање на надоместоци, такси и други давачки во врска со користењето на градежното земјиште.
Слободната економска зона ќе соработува со повеќе зони во светот, а во светот постојат над 5000 Слободни Економски Зони и над 43 000 000 вработени

Назад

Ветерна енергија

Изработка на столбови за ветерници со различен капацитет
Назад

Мали хидроцентрали

xman
16.05.2007., 14:54
Evo ovako...
-u martu istrgovano 5832 dionice (cijena od 3100- 4100)
-u aprilu istrgovano 1914 dionice (cijena od 3500-4300)
-do sada u maju cca 5300 dionice (cijena od 3800-4600)
-ukupno 13046 komada
glavni dioničar ne rasprodaje, a ima 32,98% dionica ili 7866 komada....
-sve zajedno daje 20912 komada....

Ukupan broj redovnih 23 851 komad...a povlaštene 2146 fonda za penzijsko osiguranje...
Po meni slobodno još cca 3000 komada, a nakon toga slo fondovi ako su unutra mogu raditi što hoće s dionicom, sami sebi prodavati i dizati cijenu u nebesa....

Izvještaj za 2006 nemamo, ali procjene govore o 300 mil MKD prihoda...p/s 0,4...p/bv cca 0,55...QI 2007 prihodi 90 mil MKD...najave do kraja godine 400 mil MKD....
Pozdrav!!!

balkan*star
16.05.2007., 17:12
Danas Metalec 7%up sa istrgovanim 1226 dionica a to su 5.14% firme.
:thumbsup:

sharkoon
17.05.2007., 01:19
Izvještaj za 2006 nemamo, ali procjene govore o 300 mil MKD prihoda...p/s 0,4...p/bv cca 0,55...QI 2007 prihodi 90 mil MKD...najave do kraja godine 400 mil MKD....

Zdravo svima, vidim da je metalac zasluzzno dobio "temu"
Evo 2006-te u kratkim crtama:
Prihodi: 264 mil MKD ~ 4.3M eur
Dobitak: 125 ilj MKD
Kapital(book): 186 mil MKD ~ 3M eur
Broj radnika: 2005-233; 2006-244
p/b:0.64 (na zadnju danashnju cenu od 4.600)
uzzivajte :thumbsup: :cool: !!

cunami
17.05.2007., 21:38
Xman, lijepo si postavio ovu teoriju o broju slobodnih akcija u opticaju.
Danas protrgovano 880 komada, uskoro ćemo vidjeti da li ti teorija drži vodu, a nadam se da drži.

Pozdrav...

xman
17.05.2007., 22:31
Moze li netko od kolega iz MK mozda nabaviti knjigu dioničara...

Pretorian
18.05.2007., 15:39
svaki se prosli dan trguje jakim procentualnim kolicinama 3-5% tvrtke u jedan dan. Jer to radnici znaju nesto sto mi ne pa ljudi prodaju a mi tuca! Jer ovaj procent trgovanja ide na ovaj nacin kad neko hoce da izadje.Normalno je da da se kolicina smanjava kako dani idu, jer niko nece da proda na 10-15% procentulne promeni takih kolicina.
Nemoj ispati ona Titova, radnicka klasa je znanje imanje :) pa ostanemo s nekoliko magarca blizu mariova,samo na kojoj ceni. Ima dosta prilepcana is metalne industrije sto me cudi zasto se nisu ukrcavali ovde do sada. ali vidimo mi to skoro.
Kako vidim neko se potrudio nakitio post sa palceve gore, 4 zvezda izvestaje i sve ono sto ide u accessories.

cunami
18.05.2007., 21:10
Pretoriane, tvoj mi je oprez razumljiv. Pokušavam ovu dionici i kompaniju gledati realno i kritički, ali za sada jedino što vidim su pozitivne stvari a to su:
a. perspektivna grana industrije
b. dobre reference
c. dobar 3q2006 i 1q2007 izvještaj iz kojega se vidi stalni rast prihoda a nadam se da će i na smanjenju rashoda još poraditi
d. 200 000m2 zemljišta pored Prilepa na kojem planiraju (ili već imaju) slobodnu ekonomsku zonu (vidi http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/7488.pdf)
e. dionice doslovce razgrabljene u 3 i 4 mjesecu ove godine
f. tržišna cijena dionice još uvijek ispod dosta ispod Bv-a a rast u ovoj godini cca 50% što i nije tako puno u odnosu na cijeli market

Negativne strane mogu se svesti prije svega na indicije:
1. pitanje što ako je izvještaj lažiran i stanje u komapniji puno gore nego se prikazuje
2.pitanje tko prodaje tolike količine ako je komapnija tako dobra?

Molio bih ako ima netko informiraniji da nadopuni gornje dvije liste pa da svi znamo na čemu smo.
Osobno vjerujem da Metalec vrijedi više i da će sa vremenom vrijediti sve više.

I za kraj jedno teoretsko pitanje: ako sutra (ili jednog lijepog dana) objave vijest da je BMW, Mitsubishi ili neka druga svjetska korporacija zakupila prostor ekonomske zone Prilep, kolika će biti vrijednost dionice Metaleca.

PS ovo zadnje je samo pretpostavka ili nije uopće nemoguća

Pozdrav

xman
18.05.2007., 23:41
Pretoriane, tvoj mi je oprez razumljiv. Pokušavam ovu dionici i kompaniju gledati realno i kritički, ali za sada jedino što vidim su pozitivne stvari a to su:
a. perspektivna grana industrije
b. dobre reference
c. dobar 3q2006 i 1q2007 izvještaj iz kojega se vidi stalni rast prihoda a nadam se da će i na smanjenju rashoda još poraditi
d. 200 000m2 zemljišta pored Prilepa na kojem planiraju (ili već imaju) slobodnu ekonomsku zonu (vidi http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/7488.pdf)
e. dionice doslovce razgrabljene u 3 i 4 mjesecu ove godine
f. tržišna cijena dionice još uvijek ispod dosta ispod Bv-a a rast u ovoj godini cca 50% što i nije tako puno u odnosu na cijeli market

Negativne strane mogu se svesti prije svega na indicije:
1. pitanje što ako je izvještaj lažiran i stanje u komapniji puno gore nego se prikazuje
2.pitanje tko prodaje tolike količine ako je komapnija tako dobra?

Molio bih ako ima netko informiraniji da nadopuni gornje dvije liste pa da svi znamo na čemu smo.
Osobno vjerujem da Metalec vrijedi više i da će sa vremenom vrijediti sve više.

I za kraj jedno teoretsko pitanje: ako sutra (ili jednog lijepog dana) objave vijest da je BMW, Mitsubishi ili neka druga svjetska korporacija zakupila prostor ekonomske zone Prilep, kolika će biti vrijednost dionice Metaleca.

PS ovo zadnje je samo pretpostavka ili nije uopće nemoguća

Pozdrav
Je slažem se, a onda možemo postaviti pitanje ako je Metalska industrija Varaždin tako dobra, a znamo da jeste zašto je menadžment prodao na 7000HRK,a dionica danas na 13500HRK...veliki neće niti ulaziti ako ne mogu dobiti velike količine na prodaji....
I to sve u nepuna 3 mjeseca....
Razbijao sam glavu zašto bi menandžmet prodavao ako je dobro, ali s tim se ne treba previše opterečivati....ima mnogo razloga zašto netko prodaje dionicu...
Pozdrav!!

balkan*star
19.05.2007., 14:06
!..Radnici su prodavali uveliko svoje dionice u makstil na 60-80 den, kod betona skopje i rukovodstvo i radnici prodali svoje dionice do 8000 dinara...dal to znaci da su oni znali da nesto ne valja ili fondovi su znali da radnici nista ne znaju..a to sto prolaze velike kolicine metalca iz prilepa to je dobar znak...Znaci da se cena ne dize spekulantski vec tu neko ulazi..Kad pociste fondovi ovih dionica onda ce biti tuca za dionice koji ce piom(fond za penzisko osiguranje) aukciski prodavati to ce biti za 15tak dana.A nakon toga...Mislim da je metalec jedna od perspektivnijih dionica u ovom momentu.Mozda se neko ne slaze ali ako je neko veliki investitor kao sto se deklarise nek uzme knjigu i vidi ko je unutra, ako oni koji su unutra misle da metalac vrijedi to mislim da su vasa mishlenja izlisna ovdije.

jas
24.05.2007., 00:56
Zdravo,
Ovo je jako perspektivna i u momentu podcjenjena dionica. Glasine su i da je moguce doci i do prodazbe fabrike. Plate radnicima su redovite, a biznis ide nagornim trendom. Pretstoi i "Suncani grad" a svakako da tu ima jako puno posla za Metalac i njegovih suncane sisteme. Tekom proslog mjeseca usli su Zveza, HPB, Poteza, bugarski fondova... Ocekujem skori rast, najmanje x2.:cool:

Pretorian
24.05.2007., 17:53
Zdravo,
Tekom proslog mjeseca usli su Zveza, HPB, Poteza, bugarski fondova... Ocekujem skori rast, najmanje x2.:cool:
:rolleyes: ova deonica se netrguje od proslog mjeseca, a analize fondova koje su gore izlistane su na trzistu vec 3 god, i sad najednom u jednom mesecu svi in?. Ima sam priliku razgovarati sa nekim ljudima iz gore pomenutih fondova, kad oni kupuju to rade dosta organizovano megjusobno, a mnogim instancima rukovodstvo firme je direktno u dogovor snjima(grant,mkst,topl.ppv.), tako da su bas usli svi odjedanput mozda je malo ambiciozno. Svi ovi fondovi su ovde da zarade ne putem prodaja deonica nazad na fizickih lica nego na drugim gigantima, radi ovo je njima stabilnost deonica najbitnjija a ne i cena. Vec su odvojene solidne kolicine novca da se dokupje na vecim cenima kod recimo maks, grnt,kako bi se istoriski prikazivala stabilnost deonica, malo me zacudi da ce ono kaubojski uci onako kako si opisao.a ne zaboravi da se metalac trgovao na marginima 3-7% celokupne vrednosti firme u jedan dan, a sta to po mene znaci napisao sam negde prje.. bilo bi fino da neko stavi neki papir brojkama tvrtke malo vecih vremenskim horizontima pa to mi sami uverimo o perspektivnost...a sto se tice slicnim metalskim preduzecima imah i jos koj su dobar buy,ali ovo gore sve na juris?

Cecillon
24.05.2007., 18:02
:rolleyes: ova deonica se netrguje od proslog mjeseca, a analize fondova koje su gore izlistane su na trzistu vec 3 god, i sad najednom u jednom mesecu svi in?. Ima sam priliku razgovarati sa nekim ljudima iz gore pomenutih fondova, kad oni kupuju to rade dosta organizovano megjusobno, a mnogim instancima rukovodstvo firme je direktno u dogovor snjima(grant,mkst,topl.ppv.), taka da su bas usli svi odjedanput mozda je malo ambiciozno. Svi ovi fondovi su ovde da zarade ne putem prodaja deonica nazad na fizickih lica nego na drugim gigantima, radi ovo je njima stabilnost deonica najbitnjija a ne i cena. Vec su odvojene solidne kolicine novca da se dokupje na vecim cenima kod recimo maks, grnt,kako bi se istoriski prikazivala stabilnost deonica, malo me zacudi da ce ono kaubojski uci onako kako si opisao.a ne zaboravi da se metalac trgovao na marginima 3-7% celokupne vrednosti firme u jedan dan, a sta to po mene znaci napisao sam negde prje.. bilo bi fino da neko stavi neki papie brojkama tvrtke malo vecih vremenskim horizontima pa to mi sami uverimo o perspektivnost...bog

To je svakako treba imati u vidu i bit pazljiv...trg je mali.

balkan*star
28.05.2007., 22:05
Sobranije je na 30.05.2007.Mozda ide neko tamo?

cunami
28.05.2007., 23:12
Sobranije je na 30.05.2007.Mozda ide neko tamo?

Ja ne, malčice mi je predaleko ali nadam se da će biti neka dobra duša koja će podijeliti dojmove sa nama. U svakom slučaju bit će zanimljivo s obzirom da je vlasnička struktura preokrenuta naglavačke.

xman
01.06.2007., 12:24
Evo da ne pišemo malo na temi metalci, a malo ovdje....nastavit ću ovdje...

DRUSTVO ZA PROIZVODSTVO, GRADEZNISTVO,
TRGOVIJA I USLUGI ATA METALOTEHNIKA DOO UVOZIZVOZ
DOOEL NOVO LAGOVO PRILEP DOOEL
32,98 MKMETC101015 Ordinary Shares
ZVEZA BANK RZZOJ 12,39 MKMETC101015
Ordinary SharesFOND ZA PENZISKO I INVALIDSKO OSIGURUVANJE NA
MAKEDONIJA
100,00 MKMETC120015 Priority Cu

xman
01.06.2007., 12:29
Skupština nije održana 30.05. bit će održana za 2 tjedna...

Ifo
01.06.2007., 12:43
Ja stvarno ne mugu da vidim zashto favorizirate ovu firmu?!

Value
01.06.2007., 13:42
Ja stvarno ne mugu da vidim zashto favorizirate ovu firmu?!

ima neke stvari koji takvi kao tebi jednostavno ne mogu da ih vide...

potrudise malo vise druze Ifo!!!

balkan*star
01.06.2007., 14:08
Kao sto sam i rekao samo Zveza je vec in sa vise od 12%!!!A gde su ostali fondovi koje jos nemozemo da vidimo jer imaju manje od 5%.Sad mislim da ukupno imaju iznad 25%.I to na razinama iznad 4000 denara...

Ifo
01.06.2007., 16:02
ima neke stvari koji takvi kao tebi jednostavno ne mogu da ih vide...

potrudise malo vise druze Ifo!!!

Hvala VALUE na informaciju...ali! Ako ja iznesem neke informacije o tome da je firma "umrena investicija" onda ce me svi nazvati shpakulantom.
I onda pocinje konflikt......
Fovoriziranje neke firme preko foruma.....moze prochi samo na amaterskim ulagacima 200 Eur until 400 Eur.
Hvala puno value na tvoj reply i od sada cu das obracham posebne vaznosti MT-P

cunami
03.06.2007., 03:03
Hvala VALUE na informaciju...ali! Ako ja iznesem neke informacije o tome da je firma "umrena investicija" onda ce me svi nazvati shpakulantom.
I onda pocinje konflikt......
Fovoriziranje neke firme preko foruma.....moze prochi samo na amaterskim ulagacima 200 Eur until 400 Eur.
Hvala puno value na tvoj reply i od sada cu das obracham posebne vaznosti MT-P

Druže Ifo, gle... na prvoj stranici lijepo su nabrojani neke moguće prednosti i nedostatci ove akcije. I lijepo piše poziv svim ostalim da nadopune listu (i pozitivnu i negativnu) svojim informacijama i mišljenjima.
Tako isto i ti. Ako misliš da firma ne vrijedi ili da ne vrijedi koliko se trenutačno trži daj argument. Ako imaš neke indicije i pretpostavke opet iznesi a to što če se netko sa tobom slagati ili ne slagati i uči u konflikt, pa to i jest bit ovog foruma zar ne.
Samo nemoj druže Ifo počet sa rečenicom : rekao mi neki čovjek prekjučer da to ne vrijedi ni 3000.

Eto.... pucaj :biggrin:

xman
05.06.2007., 10:08
Jel to netko jučer uzeo sve povlaštene?

al x
05.06.2007., 10:53
Da, neko je uzeo celi paket na cenu od 3900. Sada pitanje je ko je to uzeo:)

balkan*star
08.06.2007., 19:13
Dok se ostale dionice korigirale u crveno, korekcija metalca jos ide u zeleno.5500 zadnja danas.A kad korekcija prodze 10000 min dodze.Polako polako sva se ponuda cisti...3900 mmm i nije bio fond radi nekih administrativnih gluposti.I jos bolje! :biggrin:

xman
12.06.2007., 13:28
Evo dobio sam informaciju o skupštini....14.06.2007. u 12 h....

cunami
13.06.2007., 01:15
Evo dobio sam informaciju o skupštini....14.06.2007. u 12 h....

Ajde da vidimo tko je glavni kuhar.
Zadnjih dana ( i tjedana) interesantno trgovanje , ne baš na malim volumenima. Pokušano je rušenje cijene ali ne baš uspiješno. Netko je očito dobro zapeo da pokupi sve što može.

balkan*star
16.06.2007., 10:49
Осумнаесет странски и домашни компании се заинтересирани за изградба на мали хидроцентрали во земјава. Доставија 102 понуди за 60-те локации што владата ги даде на тендер.

Со силно полициско обезбедување понудите беа доставени кај Комисијата сместена во хотелот „Континентал“.

„Имаме понуди кои што се пристигнати после рокот и тие согласно процедурата нема да се разгледуваат“, изјави Јасна Иванова Давидовиќ, претседател на Комисијата.

Оние што конкурираат, интересот за изградба на мали хидроцентрали, го објаснуваа со тоа дека станува збор за мала инвестиција која брзо се враќа, особено што мали хидроцентрали што ќе се изградат имаат загарантирана повисока цена по која ќе ја продаваат струјата, за разлика од постоечките.

„Регулаторната комисија на државата има изготвено тарифник, се знае точно колку е откупната цена, на кој начин, таканаречената блок-тарифа, струјата, ќе ја продаваме во мрежа по познати цени“, вели Сотир Пановски, „Металец конструкции“.
Во овој пакет владата нуди локации на реките Црн Дрим, Струмица и Вардар. Ова се првите 60 локации од вкупно 400, колку што ќе се понудат на тендер.

Кој од понудувачите ќе гради, ќе се знае за два месеци.

Осумнаесет компании, најголем дел домашни, доставија 102 понуди за изградба на 60 мали хидроцентрали во земјава, за што тендерот беше објавен во февруари годинава. Вчера, по завршувањето на рокот за доставување на понудите, беше извршено нивно јавно отворање, кое траеше до доцните попладневни часови. По нивна евалуација, комисијата ќе изврши избор на најповолниот понудувач. Според правилата на тендерот, најмногу ќе се вреднува понудената цена за концесискиот надомест.

При вчерашното отворањето на понудите, Јасна Иванова - Давидовиќ од Министерството за економија констатира дека неколку понуди пристигнале по утврдениот рок и тие не се земени предвид.

Според тендерските правила, една компанија можеше да достави понуда за една или за повеќе локации за изградба на мала централа на вода. За најголем број локации - 22 понуди достави конзорциум од „Гранит“, „Турбоинститут“, „Феро инвест“ и „Топлификација“. Потоа, меѓу другите, за 16 локации понуда беше доставена од „Енерги котер бау“, за осум локации поднесоа понуди КО-ВЕР од Италија и „Дуфенерџи“, седум понуди се од словенечката „Бистрица“, шест, исто така, од словенечката БНА, пет од „Оекстром“, три од „Кометал лимитед“, за по две локации се заинтересирани „Металекс“ од Кавадарци, МЗТ „Пумпи“ од Скопје, „Тинг“ од Кочани и „Металец конструкции“ од Прилеп. Понуди за по една локација имаат доставено „Хидроекоинженеринг“ од Скопје, ГРОФ ДООЕЛ, „Електролаб“ - Скопје и „Џек ДООЕЛ“ од Виница.

Шеесетте мали хидроцентрали треба да се градат на сливовите на реките Вардар, Струмица и Црн Дрим. Нивната поединечна инсталирана моќ е до пет мегавати, а концесијата на водите ќе биде за период од 20 години. Ова е првиот тендер за изградба на мали хидроцентрали, од вкупно најавените 400, за кои Владата по одредена годишна динамика, до 2009 година, ќе објавува тендери. Компаниите кои конкурираа на тендерот треба да имаат вкупен обрт на средства во последните две години не помал од 500 евра на киловат-час инсталиран капацитет.

По 15 години најави и заложби, но и подготовка на конкретна документација, идејата за изградба на мали хидроцентрали, конечно, добива шанса за реализација. Станува збор за прв јавен оглас за мали централи. Се проценува дека со вкупно производство на струја од сите 60 централи ќе се задоволат над 10 проценти од домашните потреби за електрична енергија. (М.Т.)
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=6DDEE0191192564C857B48BE048138D4

To sto sam pisao u mojih prvih postova vidimo da danas sa ovim otpada skepticizam nekih kolega(a vidimo i koja je potraznja-ponuda metalca...Idemo dalje!...)
20k 31.12.07

cunami
16.06.2007., 20:50
Oprosti druže, može li kratki prijevod za nas sa slabijim makedonskim (samo u par crtica). Da se radi o par rečenica još bi nekako i slovkao o čemu se radi ali ipak je tekst oveći.

bosko007
17.06.2007., 03:36
Oprosti druže, može li kratki prijevod za nas sa slabijim makedonskim (samo u par crtica). Da se radi o par rečenica još bi nekako i slovkao o čemu se radi ali ipak je tekst oveći.

Metalec ucestvuje na tender za male hidrocentrale za dvije lokacije.
Moj hrvatski i nije tako dobar.

jas
17.06.2007., 09:26
Zdravo svima. Zelim i tu uloziti neki euric. Sta mislite, sta i kada ocekujete da ide gore ? Dali zbilja vredi shopingovati na 6 tisoc?

Insomnia23
18.06.2007., 15:25
Zdravo svima. Zelim i tu uloziti neki euric. Sta mislite, sta i kada ocekujete da ide gore ? Dali zbilja vredi shopingovati na 6 tisoc?

Zdravo na site! Jas se izvinuvam no mojot hrvatski ne e voopsto dobar, taka da... Makedonski ke bide!
Sekako deka e dobro da se investira vo ovaa kopanija. Da bidam poprecizen, vrednosta na akciite na istata bea prilicno podceneti vo minatoto, a ova sto se slucuva sega e samo ocekuvana korekcija na toj fenomen. 5871 denari po akcija, spored mene e seuste mala cena koja vo idnina ke se zgolemi uste poveke. Ova go kazuvam rasuduvajki vrz baza nekoi veke postoecki informacii koi sto se pusteni vo javnosta, no i na nekoi koi seuste ne se "vo eter."

Prvo, kako sto veke nekoj napisa pogore, Metalec ucestvuvase na tenderot za hidrocentrali odrzan vo Skopje denovive. Dvete lokacii za koi firmata konkurirase se neoficijalno veke dobieni. Konurencijata za istite bese mnogu mala i poslaba od ponudata na Metalec, a vo eden od slucaite i voopsto ja nemase.
Vtoro, Metalec Prilep potpisa dogovor za gradenje na mostovi vo ALbanija vo vrednost od 5 milioni evra.
Treto, kompanijata e vo pregovori so seriozen partner za prosiruvanje vo Drac - Albanija, t.e. za zaednicko nastapuvanje vo gradenje pristaniste vo ovoj grad i ponatamosno zaednicko funkcioniranje na istoto.
Cetvrto, Metalec ke raboti i na podgotovkite (vo oblasta na gradeznickite raboti) za Olimpiskite Igri vo London 2012.
Petto, the free zone (slobodna ekonomska zona) e veke pred realizacija, so mnogubrojni stranski investitori koi se zainteresirani za vlozuvanje vo istata.

Zatoa, veruvam deka idninata na kompanijata e poveke od dobra, t.e. odlicna. Prosiruvanjeto na kapacitetite e neminovno, a zgolemuvanjeto na proizvodstvoto i aktivnostite isto taka. Seto toa ke dovede i do ostavaruvanje na perspektivite i strategijata na firmata, sledstveno realnata vrednost ke odi po nagoren trend, sto znaci sekoe evro investirano vo Metalec denes, ke vredi mnogu poveke od 1 evro vo idniata sto doaga.

Pozdrav na site....

cunami
18.06.2007., 18:16
Drug Insomnia, lijepo od tebe da si sa nama podijelio informacije i još jednom potvrdio perspektivu Metaleca. S obzirom da si možda bolje informiran možeš li reći koju riječ više o skupštini koja je trebala biti održana 14.6. te o mogućem preuzimanju?

Insomnia23
18.06.2007., 19:46
Drug Insomnia, lijepo od tebe da si sa nama podijelio informacije i još jednom potvrdio perspektivu Metaleca. S obzirom da si možda bolje informiran možeš li reći koju riječ više o skupštini koja je trebala biti održana 14.6. te o mogućem preuzimanju?

Zdravo....
Cunami, kolku sto znam na 14 Juni se odrza sobranieto na akcioneri vo prostoriite na kompanijata.... Plus, od komentarite na nekoi od novite investitori bev informiran deka istoto e odrzano vo najdobar red i se smeta za dosta uspesen sostanok. Novite akcioneri se mosne zadovolni od dosegasnoto rabotenje i od strategijata za vo idnina prezentirana vo Metalec na 14ti Juni...., sekako vidlivo i od faktot deka tie luge i investiraa golemi pari kupuvajki akcii na Metalec...
Sto se odnesuva do moznoto prevzemanje na kompanijata veruvam deka ova e pravo vreme za eden od Evropskite giganti da se prosiri i vo Makedonija, so sto bi bil i megu prvite koi go napravile toa. Mislam deka nema potreba da komentiram deka prvite sekogas gi iskoristuvaat okolnostite najpozitivno... Isto taka, toa bi bilo od golem interes za Metalec kako kompanija, za site veke postoecki akcioneri, za Makedonskata ekonomija i se razbira za firmata koja bi se prosirila vo Prilep....
Na kraj, gi spodeluvam sive ovie informacii zaradi faktot deka tokmu vakvite forumi se oformeni so cel da se zgolemi transparentnosta i da im se pomogne na site stranki vkluceni vo situacijata (Metalec, akcionerite, i moznite investitori).....

Pozdrav za site! Cunami, se nadevam deka ti odgovoriv na prasanjeto:)

balkan*star
19.06.2007., 18:02
Шифра на хв Опис на хв Нај. куп. количина Нај. куп. цена Нај. прод. цена Нај. прод. количина Последна цена Просечна цена Прос. промена Истргувани хв
МЕТЦ Металец Прилеп 159 6.100,00 / / 6.100,00 6.075,61 203,86 41
159 6.100,00
40 6.000,00
40 5.600,00
Prodaje nema :thumbsup:

xman
25.06.2007., 12:46
Organizacija Akcii %
ATA Metalotehnika 7.867 30,2612
Zveza Bank Rzzok 3.665 14,0978
Abanka Vipa D.D. 1.320 5,0775
Probanka D.D. Maribor 816 3,1388
Poteza, borzno posrednicka druzba 594 2,2849
Metalotehnika 481 1,8502
AC Nalozbe D.D. 300 1,1540
Hrvatska Postenska Banka D.D. 145 0,5578
KD BPD Borznoposrednicka Drzba 128 0,4924

Stanje 12.06.2007.

balkan*star
25.06.2007., 18:50
27.06.07 SREDA - Slovenac u upravni odbor Metalca.
Informacija iz prve ruke 100% tacna.
Momci pratite li trgovanje sve se rusi samo ovi idu gore i to sva se ponuda cisti i ne pitaju za cenu(stranci intenzivno kupuju)...a tek kad ostali pozelene sta ce biti...
Eh kad sam pisao na 4100 da bi se to vreme vratilo sve bih ovdije...

cunami
25.06.2007., 20:43
Ha, ha, već mi neugodno pisat na ovoj temi. Izgleda da ju osim balkan stara, xmana i mene nitko živ ne ferma. A cijena raste li ga raste. Danas je ponovo bilo jedino ugodno osvježenje na MSE za mene.
Pretpostavljam de će se cijena par dana vrtiti oko 6500 MKD a onda na slijedeću stepenicu (nadam se ) prema gore. Dosadašnje kretanje cijene unatom korekciji i prodaja=ZERO zbilja bude optimizam u ovim vrućim, crvenim danima.

P.S. Izgleda da je Xman dobro procijenio prije nekih mjesec dana količinu slobodnih dionica na tržištu. Što se do sada moglo ugrabiti , ugrabilo se.

dimitri20030807
25.06.2007., 23:30
Jedan dodatak,

Neznam koje su godiste auto dizalice koje Metalac poseduje, i koliko su amortizovane, ali trzisne cene takvih u novoj varijanti su sledece:

1. 15t = 160.000 Eur.
2. 30t = 225.000 Eur.
3. 32t = 225.000 Eur.
4. 80t = 600.000 Eur.
5. 7 t = 90.000 Eur.

Ukupno = 1.300.000 Eur.

Neka vrede 40-50%, to je 550.000 do 650.000 Eur., a gde je i drugi vozni park

Pozdrav,

ProFit
26.06.2007., 03:23
Jedan dodatak,

Neznam koje su godiste auto dizalice koje Metalac poseduje, i koliko su amortizovane, ali trzisne cene takvih u novoj varijanti su sledece:

1. 15t = 160.000 Eur.
2. 30t = 225.000 Eur.
3. 32t = 225.000 Eur.
4. 80t = 600.000 Eur.
5. 7 t = 90.000 Eur.

Ukupno = 1.300.000 Eur.

Neka vrede 40-50%, to je 550.000 do 650.000 Eur., a gde je i drugi vozni park

Pozdrav,
evo jedne od dizalica (KATO) koju poseduje metalac :biggrin: http://img207.imageshack.us/my.php?image=kato2xb4.jpg model negde 70tih mislim da je 80 tonska... ;)

balkan*star
26.06.2007., 08:29
Vrednost metalca na danasnju 6500 je:25997dion*6500/61.5: 2.74 mil euro.
heheh ako neko zna potcenjenuju dionicu u ovom trenutku neka postira.
Sklopljeni ugovori,godisni prihodi od preko 400mil denara, mehanizacija, zemljiste u posed preduzeca , perspektivni biznis,a uzmemo li u predvid tender za hidrocentrale a i veternice koje ce se uskoro graditi( http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DA4D4BDFA57568428001BE57021161C1 ) slobodna ekonomska zona,pr-vo suncanih kolekora(upotreba kojih stimulira mk vlada sa subvencijama do 300eur),a i najbitnije nedefinirana vlasnicka struktura t.j. rat u toku...
www.metalecprilep.com.mk/idnpro_m.htm
Jedan mi je revizor rekao kako RZ Usluge(prihod za 2006:230mil denara) na trenutacnu cenu od 10eura->(15mil eur) po procenjenoj vrednosti u ovom trenutku su preduzece iz ranga Metalca Prilep(godisni prihodi vise od 400mil denara..).
Imacu konkretnije podatke za 15tak dana pa postirucu tada..

xman
28.06.2007., 12:21
27.06.07 SREDA - Slovenac u upravni odbor Metalca.
Informacija iz prve ruke 100% tacna.
Momci pratite li trgovanje sve se rusi samo ovi idu gore i to sva se ponuda cisti i ne pitaju za cenu(stranci intenzivno kupuju)...a tek kad ostali pozelene sta ce biti...
Eh kad sam pisao na 4100 da bi se to vreme vratilo sve bih ovdije...

Slovenac ušao u upravni odbor....:)

magnetik
02.07.2007., 15:33
sostojba 01.07.2007 centralen depozitar

ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО И МОНТАЖА НА МЕТАЛНИ
КОНСТРУКЦИИ МЕТАЛЕЦ А Д УВОЗ-ИЗВОЗ ПРИЛЕП

ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ГРАДЕЖНИШТВО,
ТРГОВИЈА И УСЛУГИ АТА МЕТАЛОТЕХНИКА ДОО
УВОЗ-ИЗВОЗ ДООЕЛ НОВО ЛАГОВО ПРИЛЕП ДООЕЛ
30,26 MKMETC101015 Обични акцииZVEZA BANK RZZOJ 15,84 MKMETC101015 Обични акцииABANKA VIPA D.D. 5,67 MKMETC101015 Обични акции

magnetik
02.07.2007., 22:23
Компании
Три словенечки и една австриска банка купија 25% од “Металец”
Неколку словенечки и една австриска банка на Македонската берза купија над 25% од капиталот на фабриката за челични конструкции "Металец“, плаќајќи околу милион евра.
Последните два месеца акциите на „Металец“ на берзата растеа и од 3.000 достигнаа цена од 7.400 денари по една акција.
Според распределеноста на капиталот прилепската фирма "Металотехника" останува доминантен акционер со 35%, „Звеза Банк“ од Австрија поседува 15%, а 10% имаат три словенечки банки од кои две од Љубљана и една од Марибор.
До промена дојде и во управниот одбор на директори на "Металец". Досегашниот борд од шест се намали на четири членови, каде сега има и претставник на австриската банка. Нов директор на фабриката е Сузана Симоноска, на местото на Јандре Здравески кој останува во директорскиот борд.
Главна дејност на фабриката е производството на челични конструкции, а паралелно се работи и на неколку развојни проекти. „Металец“ произведува и продава сончеви колектори, а е направен и прототипот за користење на енергијата на ветерот.
„Металец“ ги испитува геотермалните води, а ги истражува можностите за производство на биодизел како алтернативно гориво. Со консултација од германски експерти, засадени се и неколку корени од азиското растение Мисконтус за производство на етанол.
(Тотал)

cunami
03.07.2007., 00:48
Auuu, što je lijepo u ovim trenutcima imati Metalec.
Rekao bih da rodeo tek počinje :)

balkan*star
04.07.2007., 17:29
Evo potvrdu na to sto sam pisao(post broj:39)->
До промена дојде и во управниот одбор на директори на "Металец". Досегашниот борд од шест се намали на четири членови, каде сега има и претставник на австриската банка.
Board of Directors:

Zdraveski Aleksandar (Non-executive & President)
Zdraveski Jandre (Non-executive)
Gabrijelcic Ales (Non-executive)
Simonoska Suzana (Executive)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=91C4ECAFB8017741A7304FC9C5281DD6

Pored metalnih konstrukcija, hidrocentrale, veternjace, posed 300.000m2 za free economic zone, pa sad i ovo:

„Металец“ произведува трска за биогориво

Прилепската фирма „Металец“ почна експериментално производство на билката „мискантус“, од која се произведува еколошко гориво.

Директорот Јандре Здравески вели дека опитот го прави за да докаже дека во Пелагонија има поволни почвени и климатски услови за масовно производство на оваа азиска култура.

- Имаме намера трската „мискантус“ да го замени тутунот на прилепските ниви. Зедовме десетина садници и ги посадивме во дворот. Тие засега успешно виреат. Со посебна технологија од билката се произведува еколошко гориво етанол. Остатоците се користат за греење како брикети. Од хектар треба да се добијат најмалку пет тони етанол и 10 тони брикети. Растението е долгогодишно и вегетира 20 години со едно расадување - објаснува Здравески.

За идејата дознале во Светската банка, од каде што покажале интерес за следење на тестот и за понатамошно масовно производство и преработка.

Новина во „Металец“ се и сопственичките промени. Неколку словенечки и една австриска банка купија 25 отсто од капиталот на оваа фирма за производство на челични конструкции, за што платија 1,2 милион евра.

(Љ.М.)

Insomnia23
04.07.2007., 22:38
Zdravo na site,

Ova sto se slucuva vo Metalec e dosta dobro. Mislam, ovaa e edna od retkite kompanii koi imaat stabilen rast vo tekot na izminatiov period na tguvanje na Makedonskata berza, sto spored mene e dosta dobro:)..., ili mozebi ne???

By the way, dali moze nekoj da mi kaze koj e ovoj hrabar Slovenec koj e izbran za nov direktor vo Bordot na Direktori na Metalec Prilep? Mislam, od kade mu e taa hrabrost na toj covek da ja prifati ovaa odgovorna funkcija? Mozebi e iskustvo vo prasanje....?

Pozdrav

magnetik
06.07.2007., 16:04
ova fura ne prestanuva 7.800 se trazi ali e tesko da se najde

balkan*star
11.07.2007., 20:35
Zadnja cena 8050.

Ivi
11.07.2007., 22:55
Pogledajmo Metalca malo iz blizine
Akcionerska struktura:
-ATA METALOTEHNIKA 30,26%
-ZVEZA BANK RZZOJ 15,84 %
-ABANKA VIPA D.D. 5.67%
FI 2006 nerevidirani
Net Profit 125000.00 den
BV 7157,00 den
ROA 0,03
ROE 0,06
EPS 5,00 den
P/BV 1.09
P/S 0,79
P/E 1631,98
A evo pogledajte kako stvari stoje i prvom tromesecju http://www.sec.gov.mk/mak/RegistarSoObjavi1.asp?id=96&godina=2007

magnetik
11.07.2007., 23:02
balkan*star Zadnja cena 8050.

Sto prognozirate za ovaa akcija, kade i e palafonot .

dimitri20030807
11.07.2007., 23:12
moja prognoza je 5 do 6 puta veca od nominalne vrednosti, koja je 51,13 eura

Ivi
12.07.2007., 00:50
moja prognoza je 5 do 6 puta veca od nominalne vrednosti, koja je 51,13 eura
na kojoj osnovi bazirash tu tvoju prognozu

cunami
12.07.2007., 02:02
Ivi, moze protupitanje?
Koliko moze vrijediti m2 buduce ekonomske zone Prilep?

balkan*star
12.07.2007., 06:52
Iz nekih racunica kojih sam video trenutacno realna je vrednost 20000.
Procitaj sve postove iz pocetka pa shvatices sto sve poseduje metalac prilep.
Trenutacno ukuno 25997 dionica X 8050 = 3.37 mil euro
Racunaj mehanizacija, posed zemlje 300000m2 planirano za slobodnu ekonomsku zonu,perspektivan biznis i rapidno veci broj poslova, novi clan managementa iz Zveza bank, ucesce na tenderu za male hidrocentrale kao samostojan ucesnik javio se za 2 hidrocentrale, a kao podizvodzac ce raditi i veliki dio od planiranih 60(rezultati tendera trebaju biti kroz 15tak dana...tad mislim da ce metalac biti puno interesantniji),suncane kolektore, veternjace..mozda i biogorivo,slucajno sam video da poseduju i dionice u nekoliko AD-ja...pogledaj dio knjigu komerc banke:Metalec 1365...
Dioknjiga komerc bank 21.05.07 red br:131:
http://www.mojnovac.net/forumi/attac...3&d=1180699318
Fondovi jos skupljaju sve sto se nudi..

Ivi
12.07.2007., 08:57
Ivi, moze protupitanje?
Koliko moze vrijediti m2 buduce ekonomske zone Prilep?
Vredi onoliko koliko si spreman platit :)

cunami
12.07.2007., 09:27
Vredi onoliko koliko si spreman platit :)

:)
Ne znam baš da bi ovakvo zemljište mogao dobiti po principu pijace, daj što daš ili nedam ti više nego što je susjed prekoputa prodao svojih 100m2.
Ovakvi malo veći komadi zemljišta u blizini većig gradova( balkan star navodi da Metalec ima 300.000m2 a ja sa iskopao da negdje piše 300 a negdje 200 tisuća) u principu su već davno pokupovani za sitnu paru i čekaju da se za velike pare prodaju kad krene zgradnja supermarketa, poslovnih hala i ostalih čudesa. Tada (a to nije tako daleka budućnost) će vrijednost m2 biti 5,10 x od današnje pa ti to pomnoži sa Metačevih 200.000 ili 300.000 m2 i računaj Bv. Da ne duljim, i balkan star ti je u postu iznad naveo većinu ostalih potencijala.

Pozdrav

magnetik
12.07.2007., 16:26
Denes, onie 70 sto stoe so denovi na 8.250,00, izgleda deka na fraerot mu prekipe i gi upuka se do 7.500,00, alal da mu e nema sto, nervozen decko. Mislam deka na 9.000,00 ke se krsi pred ocekuvaniot investicionen ciklus koj go ocekuvame, a vo taa bura treba da se isfura do kaj 15.000,00. Inace mnogu raboti ke zavisat od 6-mesecje, a za krajot mislam deka sigurno ke gi nadmasat onie planirani 4 mil. evra profit . Moj komentar deka vo segasni uslovi na trgovija ovaa firma e potceneta za minimum 50 % od momentalnata cena na berza i vo momentov treba da e nakaj 12.000,00 , u perspektiva za nekoj 3-5 meseci od sega bi trebalo da bide od 20.000,00 do 25.000,00. Ovaa procenka ja temelam na nekoi fakti koi prethodno i vo tekot na ovoj mesec bea izneseni na forumot i mediumite kako i vo finansiskite izvestaii za ovaa kompanija.

xman
12.07.2007., 16:46
BILANS NA USPEH NA
METALEC KONSTRUKCII DOOEL
VO PERIODOT OD 01.01 DO 31.12.2006

Red.
broj Pozicija AOP 2006 godina

1. Prihodi od osnovnata dejnost 260 68.984.418
2. Rashodi od osnovnata dejnost 261 69.226.256
2a. Materijalni tro{oci (263+264+265) 262 66.544.293
Tro{oci za surovini i drugi materijali 263 -
Nabavna vrednost na prodadenite stoki264 -
Uslugi 265 66.544.293
2b. Tro{oci za vraboteni (267+268) 266 253.249
Neto plati i nadomestoci 267 151.295
Tro{oci za danoci, socijalno i penzisko osiguruvawe i sli~no 268 101.954
2v. Amortizacija i vrednosno usoglasuvawe na dolgoro~nite sredstva 269 38.450
3. Prihodi od drugi aktivnosti 270 467.326
4. Rashodi od drugi aktivnosti 271 -
5. Vonredni prihodi 272 -
6. Vonredni rashodi 273 -
7. Dobivka pred odano~uvawe
(260+270+272) - (261+271+273) 274 225.488
8. Zaguba pred odano~uvawe
(261+271+273) - (260+270+272) 275 -
9. Danok i pridonesi od dobivkata 276 33.823
10. Dobivka za finansiskata godina
(274-276) 277 191.665

xman
12.07.2007., 16:48
BILANS NA USPEH NA AKCIONERSKOTO DRU[TVO
METALEC A.D. PRILEP NA 31.12.2006 god
(vo iljadi denari)
Pozicija AOP Tekoven period

Prihodi od proda`ba 032 257.182

Ostanati operativni prihodi 033 7.623

Promeni na zalihite vo gotovi proizvodi i proizvodstvoto vo tek 034 (5151)

Sopstveni proizvodi upotrebeni i kapitalizirani vo pretprijatieto 035 -

Potro{en materijal i siten inventar 036 (134.089)
Tro{oci za vrabotenite 037 (62.741)
Amortizacija i revalorizacija na amortizacija 038 (4.916)
Ostanati operativni rashodi 039 (39.761)
Nabavna vrednost na trgovski stoki 040 (10.981)

Dobivka/zaguba od operativno rabotewe (AOP 032-040) 041 7.169

Finansiski prihodi 042 -
Finansiski rashodi 043 (7.022)

Dobivks/zaguba pred odano~uvawe
(AOP 041+042+043) 044 147

Danok od dobivka 045 22

Dob/zag. od red. rab. vo odano~uvawe
(AOP 044-045) 046 125

Malcinski interes 047

Neto dob/zag. od redov. aktivnosti 048 125

Vonredni prihodi 049
Vonredni rashodi 050

Neto dob/zag. (AOP 048+049+050) 051 125

Ivi
12.07.2007., 17:09
Ne znam baš da bi ovakvo zemljište mogao dobiti po principu pijace, daj što daš ili nedam ti više nego što je susjed prekoputa prodao svojih 100m2.
Ovakvi malo veći komadi zemljišta u blizini većig gradova( balkan star navodi da Metalec ima 300.000m2 a ja sa iskopao da negdje piše 300 a negdje 200 tisuća) u principu su već davno pokupovani za sitnu paru i čekaju da se za velike pare prodaju kad krene zgradnja supermarketa, poslovnih hala i ostalih čudesa. Tada (a to nije tako daleka budućnost) će vrijednost m2 biti 5,10 x od današnje pa ti to pomnoži sa Metačevih 200.000 ili 300.000 m2 i računaj Bv. Da ne duljim, i balkan star ti je u postu iznad naveo većinu ostalih potencijala.

Pozdrav
A gde je to napisano s moje strane da Metalac ne vredi, molim te Cunami reci mi, upisane su rezultati iz nerevidiranog FI-ja za 2006 , i pishe ako se ne varam pogledajmo metalca iz blizine, shta si ti prokuzio i kako protumacio , nije vec moja stvar. A sto se tice zemlishta to je bila mala shala, jer necu da spekuliram cifrima.
Uz puno poshtovanje,
Pozdrav

FR
12.07.2007., 17:15
zdravo

več neko obdoblje pratim balkansko regijo, jer sem več par godina aktivni investitor u svim regijami ex-yu. nisu bila loša vremena, i znam da če još biti boljhih vremena nego ovih par zadnjih mjeseci

ovaj metalec mi je padnuo na oko, u zadnjih par dana, čitam vaše postove na ovu akciju,....

može neko da posreduje i bilans stanja za 2006 godinu, pa možemo ozbiljno da vidimo koliki je domet ove dionice/akcije, jer samo kroz izkaz uspjeha slika nije baš sasvim čista.

brana je vrlo perspektivna, ali ako ima kompanija i realnog premoženja (tako znane poslovne nepotreba sredstva koja se može prodat ili u njih investirat (govorim o 200 ili 300 k m2 na kojem se kao planir slobodna ekonomska cona) ova dionica zna biti hit o ovoj ili idučoj godini

hvala

slovenac

balkan*star
12.07.2007., 17:20

Pozdrav

300.000m2 bar tako pise na sajt metalac prilep:
www.metalecprilep.com.mk/idnpro_m.htm

"Според урбанистичкиот план Слободната Економска Зона ќе биде лоцирана во рамките на Металец-Прилеп;
Со вкупна површина на урбан блок од 300 000м2;
Од кој површина под објекти 162 083м2;
Во Слободната Економска Зона ќе функционираат над 50 капацитети;
Ќе се обзбедат 2000 нови вработувања; "

Refresirali su i sajt pa sad su napisali ovo:
Развојната стратегија на Металец А.Д. е следната:

Слободната Економска Зона (СЕЗ) - е сеуште во континуитет и подготовка; Металец А.Д. Прилеп чека подршка од локалната власт на Прилеп и централната власт на Република Македонија.
Алтернативната енергија е иднината на Металец:
сончева енергија: континуирано се работи на доусовршување и производство на сончеви колектори. Владата на Република Македонија индиректно искажа подршка на овој проект со финансиската подршка дадена на секој што ќе вгради ваков систем во својот дом.
ветерна енергија: подготовките се завршени и компанијата е во очекување на најавените концесии од страна на Владата на Република Македонија.
хидроенергија: во соработка со Техничкиот Факултет од Битола веќе изработивме програми за две мали хидро централи и учествувавме на неодамна одржаниот тендер за истите. Очекуваните резултати од тендерот се повеќе од позитивни.
биодизел: АД Металец Прилеп врши експерименти со енергетското растение Мисканус (доста познато во светот на производителите на биодизел).
геотермални води: во почетна фаза.

http://www.metalecprilep.com.mk/

short-long
12.07.2007., 17:23
kao sto sam napisao na strani "metalci u makedoniji" 28.03.07 pre nego sto se "metalec AD prilep" tema otvorila,citat:

"Zdravo svima, nov sam na ovaj forum, pratim vec neko vreme i lepo je videti investitore da razmenjuju svoja misljena sa dokazima i diskusirati o berzama.
Metalec Prilep izgleda solidna firma i sa market cap od ispod 2 mil. i obrt iznad 5 mil. eura izgleda kao poklon svojim akcionerima.(I sve ostalo kao nekretnine i slobodna ekonomska zona)
Delatnost im je dosta zanimljiva, uostalo poceli su da prave od pred godinu dana i solarne panele koje su dosta atraktivne pogotovo za u Grckoj gde se na veliko sad grade fabrike za solarnu energiju, stimulirane iz EU(50% nepovratni kredit). To je zbog zatvaranja nuklearne centrale kozloduj-a u bugarskoj pre nego sto je usla u EU, odakle se veliki deo struje uvozilo u Grckoj. Nadamo se da se Metalec dobro prilagodi i u tom segmentu.
Market cap od 10 mil. eura zvuci realan za ovu firmu iako su pokazali mali profit prosle godine. Srecno svima koji su usli u firmu, looking long and strong

P.S. moj Price Target je cca. 20000 denara u roku od 6-12 meseca",

tako i sad hteo bi da razmenim svoje misljenje sa novijim podacima koje postoje o ovoj firmi i da potvrdim moju prognozu:

broj akcija: 23851
cena: 7800 den
kapitalizacija: 3,025,000 euro
prognoza za prihode 2007 po njihovom izvestaju na http://www.sec.gov.mk/mak/RegistarSoObjavi1.asp?id=96&godina=2007 : 400 miljiona denara = 6,504,000 euro =

P/S: 0.46
EPS: 17.69 den (prvi qvartal net profit 422,000 denara/ 23851 akcija)
P/E: 1,348 (sa net profit 5% od totatlni obrt P/E bio bi 10 sto po mom je dosta realno da bude)

kao firma koja je u razvoj sa perspektivni biznis koji vec funkcionise super (zadnja vest je da su probno posadili uljnu repu za proizvodnju biodizela), dobra aktiva, plac od 200,000m2, vise podatke na: http://www.metalecprilep.com.mk/ , potvrdjujem svoja prognoza za minimum 20,000 den po akciju za 5-8 meseca to jest market cap od cca 8 mil eura ili P/S od 1.2

Do your own DD (due dilligence), looking long and strong, pozdrav svim akcionerima i ne zaboravite: patience is a virtue.

ovo je samo moje misljenje, u nikom slucaju preporuka za kupnje ili prodaje akcije. Sva misljenja su dobrodosla.

Ivi
12.07.2007., 17:27
evo na kratko(u 000) opet nerevidirani FI 2006
Total assets
386597
Total liabilities
200401
Book Value
186196
x man ce verovatno biti fin i ispostirati u razvienoj formi :)

magnetik
12.07.2007., 22:29
Videte, o.k e da se zadrzime i diskutirame okolu finansiskite izvestaii od 2006, mislam deka mozat da bidat merilo za firmata, ama za ovaa firma konkretno 2006 e istorija, firmata ima sosema nov koncept i target a i starite celi ne se otfrleni, izvrsena e korenita sistematizacija i na vakva firma treba da se gleda vo perspektiva, zatoa ako bordot go nadmasi zacrtaniot profit za ovaa godina od 6 mil. evra, i takov profit i kapital kakov sto go ima, firmata sigurno treba da ima pazarna kap. od 15 mil, a toa e po 500 evrona na kraj od godina.

short-long
13.07.2007., 16:52
magnetik, sve e ubavo ova sto go vikas ali samo so cifrata ne se buni 6,500,000 evra e prihod ne e profit...koa toa bi bilo profit so koeficient P/E (cena prema dobivka) od 20 sto e prosek na razvienite berzi vo zadnive 30+ godini togas metalec bi bil 130 milioni evra, sto e 335,000 denari po akcija...sto ne e nevozmozno vo idnina.
Mozda i toj den ke dojde da metalec stvarno ima profit od 6,5 mil. evra ama toa bi bilo koga site novi raboti i proekti sto gi iniciira da se realiziraat i za nekolku godini ako uspeat...bingo!!!
Ali toa e samo optimisticko pretpostavuvanje, vo momentov ako se fokusirame na realnosta pak e dosta dobro pozicionirana firmata so dobri rezultati od 6.5 mil. prihodi sto kako sto imam i predhodno komentirano so min. 5% profit sto e 325,000 evra * 20 P/E = cca 7 mil. evra kapitalizacija/ 23851 izdadeni akcii = 18,000 den po akcija, sto mislam deka vo momentov e tolku vredna.

I najdobroto e sto samo kako biznis vo momentov e tolku vredna a ne so ostanatite nekretnini i novi proekti.http://www.mojnovac.net/forumi/images/smilies/smile.gif
Za ponatamu treba da go sledime razvojot i rezultatite na firmata pa sekoj da si resi dali ke prodolzi da bide akcioner ili dali ke najde drugo mesto poatraktivno da investira...

balkan*star
13.07.2007., 22:48
A mozete izracunati i ovako... 2 hidrocentrale koje ce izgraditi koliki cu prihod / god nositi.
Rezultati tendera:avgust 2007

balkan*star
17.07.2007., 19:59
Kupnja
30 8.150,00
68 8.100,00
11 8.051,00
20 8.002,00
30 7.500,00
Prodaja:
8.250,00 28
8.500,00 10
Promena:+196denara

short-long
18.07.2007., 16:14
balkan*star, problem je u tome sto u kupnji moze da postoje sve 23851 akcija firme i na cenu od 10,000-20,000 denara ali kupac ih nece dobiti nikad...kompanija se ne prodaje!, tako da mislim da ne treba zamarati se sa svakodnevnih malih transakcija..."look at the forest not in the wood" kako kazu.
Po mom misljenu male tranzakcije koje se desavaju svakodnevno su od malih investitora (spekulanti) koji sa kratkorocni profit od 10-20 % su zadovoljni ili od nekih ljudi, primer: mozda zaposleni u firmi koji su vec godinama imali te akcije kao poklon koji u momentu im trebaju pare za odmor ili nesto slicno.
A oni koji imaju veliki deo kompanije su tu usli dugorocno i nije im u glavi da izadju nego rade na realizacija svojih proekata koje mogu da im donesu mnogo vise kontinuiranog profita godinama, nego prodajanje svoje akcije.
Citat:
Kupnja
30 8.150,00
68 8.100,00
11 8.051,00
20 8.002,00
30 7.500,00
kao sto vidite u kupnji su se naredili vise ljudi nego za u prodaju ali mislim da nece se realizirati po tim cenama
Prodaja:
8.250,00 28
8.500,00 10

haha... izgleda smesno ali posle ovih 38 akcija na koju cenu mislis da se moze kupiti jos akcija? i koliko? use your imagination....ja sam stavio prodaja na 20,000 denara idem na odmor, pa kad se vratim ako su prodate je ok ako ne...patience is a virtue...:cool:

short-long
18.07.2007., 16:41
a kao sto vidim na danasnju listu vec je zadnja cena 8,500, oni koje hoce da kupe dizu konstanto cenu samo da bi usli u firmu, izgleda da ih vata nervoza:eek: ...skociti u voz kad ubrza je malo tesko...tkt tktk tktktkttk...choo chooo!!!! a skociti iz voza pre nego sto stigne na stanicu od 20,000 moze da boli;)

balkan*star
18.07.2007., 20:36
balkan*star, problem je u tome sto u kupnji moze da postoje sve 23851 akcija firme i na cenu od 10,000-20,000 denara ali kupac ih nece dobiti nikad...kompanija se ne prodaje!, tako da mislim da ne treba zamarati se sa svakodnevnih malih transakcija..."look at the forest not in the wood" kako kazu.
Po mom misljenu male tranzakcije koje se desavaju svakodnevno su od malih investitora (spekulanti) koji sa kratkorocni profit od 10-20 % su zadovoljni ili od nekih ljudi, primer: mozda zaposleni u firmi koji su vec godinama imali te akcije kao poklon koji u momentu im trebaju pare za odmor ili nesto slicno.
A oni koji imaju veliki deo kompanije su tu usli dugorocno i nije im u glavi da izadju nego rade na realizacija svojih proekata koje mogu da im donesu mnogo vise kontinuiranog profita godinama, nego prodajanje svoje akcije.
Citat:
Kupnja
30 8.150,00
68 8.100,00
11 8.051,00
20 8.002,00
30 7.500,00
kao sto vidite u kupnji su se naredili vise ljudi nego za u prodaju ali mislim da nece se realizirati po tim cenama
Prodaja:
8.250,00 28
8.500,00 10

haha... izgleda smesno ali posle ovih 38 akcija na koju cenu mislis da se moze kupiti jos akcija? i koliko? use your imagination....ja sam stavio prodaja na 20,000 denara idem na odmor, pa kad se vratim ako su prodate je ok ako ne...patience is a virtue...:cool:
A

MisterM
18.07.2007., 23:18
joj i ovde li si
balkane druze
ti me ocito kopiras:P
ljudi manite te se te 10% gledajte dugorocno ova akcija je zlatno jaje ko je ima nema zime

balkan*star
19.07.2007., 13:02
joj i ovde li si
balkane druze
ti me ocito kopiras:P
ljudi manite te se te 10% gledajte dugorocno ova akcija je zlatno jaje ko je ima nema zime

Ovo je tvoj prvi post ovde i ja tebe kopiram? E bas si me slatko nasmijao!
Verojatno od depresije u kojoj si pao zbog telekoma(a predupredio sam te) ili od ovih vrucina nesto je poremeceno u tvojoj glavi.
Vidi ko je otvorio ovu temu i kada...
A ako hoces videti moj identitet mozes videti akcionersku strukturu( baraj iznad 1%).
Pozdrav i ohladi glavu.
shortlong: Otvorio sam ovu temu na dan kad je pocelo 4100denara, postavio sam target 20000...odakle ti to sto pises neznam?Do 20000 ne mrdam a kad se to desi vidjetcemo sa sto sve ce se metalac baviti pa mozda cu sacekati i jos ako to procenim..Pre nego sto pises nesto procitaj prethodne postove na temu.Nikad nisam pisao da je ovo short term dionica za spekulacije vec stabilna sa progresivnim rastom i sa osnovom zasto raste!

balkan*star
19.07.2007., 13:39
Jos jedna napomena:
~30% Fondovi
~30% Metalotehnika
~15% Investirori koje licno poznajem i koje nema sanse da prodaju

~25% "slobodnih" dionica..(neko ce na 10000 neko na 15000 a neko na 20000)

cmyk
19.07.2007., 14:08
koliki je prihod METC za 2006? ne mogu pronači fin. izvještaja a na forumu protekli postovi ponešto konfuzno napisano.

Cecillon
19.07.2007., 14:25
Jos jedna napomena:
~30% Fondovi
~30% Metalotehnika
~15% Investirori koje licno poznajem i koje nema sanse da prodaju

~25% "slobodnih" dionica..(neko ce na 10000 neko na 15000 a neko na 20000)

Pazi onih 30% Fondovi, kad ce oni izlazit, to je pravo pitanje.

rodman82
19.07.2007., 14:30
edinstvena akcija koja ne e vlezena vo korekcija.......ke bide i toa. Target 20 000 smesno...samo da prasam koj normalen kupuva metalec vo vrv koga ima tolku fiksovi vo korekcija od 20-70%.

Od 5000 do 8000 mnogu pametnetno se kreva so mali kolicini, samo problemot e so ova bildanje e so mal obem na trgovija, tolku dobro tempirano so ne e precka nitu baznata cena....dobra rabota zavrsija nekoi fonda, sekoja cest, samo neznam na koj ke gi prodavaat :eek:

cmyk
19.07.2007., 14:45
do neke mjere se slažem sa kolegom rodmanom. zbilja, u regiji ima metalnih proizvođača sa p/s om < 0,4 (za FI 2006) a prihodi im se povečavaju preko 30% godišnje. a planovi su ipak samo planovi...

magnetik
19.07.2007., 14:51
cmyk
do neke mjere se slažem sa kolegom rodmanom. zbilja, u regiji ima metalnih proizvođača sa p/s om < 0,4 (za FI 2006) a prihodi im se povečavaju preko 30% godišnje. a planovi su ipak samo planovi...

Samo sto metalec ne e metalo proizveduvac, nego i nesto povece od toa......:thumbsup:

cunami
19.07.2007., 14:55
Balkan star, druže , svaka čast tvom doprinosu na ovo temi ali o Metalcu se počelo pričati i prije nego si otvorio ovu temu i tamo je short long napisao svoje mišljenje. Metalac se spominjao na temi Metalci u makedoniji, a otvarač te teme je ciljao prije svega na Metalec.
Eto, čist tako da se zna.... :)

cmyk
19.07.2007., 14:58
Samo sto metalec ne e metalo proizveduvac, nego i nesto povece od toa......:thumbsup:

da, i Metal Banja Luka je nešto više nego trgovina sa metalom i umjesto da radi svoju osnovnu djelatnost oni iznajmljivaju svoje hale za tenis i squash. :p:

cunami
19.07.2007., 15:10
da, i Metal Banja Luka je nešto više nego trgovina sa metalom i umjesto da radi svoju osnovnu djelatnost oni iznajmljivaju svoje hale za tenis i squash. :p:

Cmyk, mislim da je usporedba Metalca i MTLB nebo i zemlja. Jedina sličnost su im potencijalno vrlo vrijedne nekretnine (zati imam i MTLB) i pra dva slova u imenu. :biggrin:

cmyk
19.07.2007., 15:34
100% čista ironija :p:

balkan*star
19.07.2007., 16:14
Balkan star, druže , svaka čast tvom doprinosu na ovo temi ali o Metalcu se počelo pričati i prije nego si otvorio ovu temu i tamo je short long napisao svoje mišljenje. Metalac se spominjao na temi Metalci u makedoniji, a otvarač te teme je ciljao prije svega na Metalec.
Eto, čist tako da se zna.... :)
Tacno, spominjalo se ali cena je mesicima bila prvo na 4900 pa onda na 3900 pa opet do 4100 i nazad.Nije samo da pogodis pravu dionicu, bitan je i tajming.
;)
(shortlong:prvi post 28.03.07:poslednja cena:4900)
(balkan*star:prvi post:15.05.07:poslednja cena 4300..prosek 4183.. nakon dva meseca 8500).

MisterM
19.07.2007., 16:17
svaka cast svima sta ste otvorili ovu temu ja samo hocu da mi neko kaze kad da prodam
hvala unapred:P

magnetik
19.07.2007., 16:27
cmyk
100% čista ironija

Nema veze, u pravo si, najbolji si ,ti kako sto zboris taka e ........metalec ne vredi moze da se stavi u ist kos so MTLB... Nema sto, mnogu dobar analiticar si , imas komplimenti od mene "CMYK", samo produzi taka .......

balkan*star
19.07.2007., 16:50
Evo drugovi rezultati tendera malih hidrocentrala: (Total danas)
[url]http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8082&mid=303
Pozdrav.

balkan*star
19.07.2007., 16:58
Evo drugovi rezultati tendera malih hidrocentrala: (Total danas)

Конзорциумот составен од Гранит, Топлификација, Фероинвест и словенечки Турбоинститут добија 15 локации за изградба на мали хидроцентали. Локациите се наоѓаат на реките Треска, Крива река, Пчиња, Црна Река, Брегалница, Осјница и Црн дрим. Конзорциумот поднесе барање за 22 локации но Комисијата во Министерството за економија по евалуацијата на понудите на овој конзорциум додели само 15 локации.
На последната Владина седница донесена е одлука за поделба на 41 локација на 17 компании. Од Министерството за економија велат дека по извршената евалуација на 101 понуда за локации за изградба на мали хидроцентрали, доделени се помалку од локациите кои беа предмет на тендерирање. Нема објаснување зашто другите локации останаа недоделени. Од Министерството за економија соопштуваат дека другите локации ќе се нудат повторно на тедер и ќе влезат во вториот пакет на локации.
По една локација добија скопската компанија Електролаб и Италијанската Ко Вер Енерџи. ПЦЦ од Германија доби 10 локации, Металец од Прилеп две локации, Словенечка Потеза четири локации Дуфенерџи од Луксембург пет локации и Енерџи Зотер од Австрија добитри локации.
Компаниите имаат право на забелешки на валдината одлука. Тие треба да ги разгледаат одлуките и да ги приложат своите забелешки.
Малите хидроцентрали според тендерските правила треба да имаат инсталирана моќност до пет мегавати. Понуди доставија 18 компании.
Компаниите кои ќе потпишат договор ќе треба за три години да ја изградат хидроцентралата.
Струјата од малите хидроцнетрали ќе се продава по повисока цена.
(Тотал)
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8082&mid=303&tabId=1&tabindex=0
Evo cekali smo i docekali!
Pozdrav.

cmyk
19.07.2007., 17:11
....Германија доби 10 локации, [B]Металец од Прилеп две локации, Словенечка Потеза четири локации Дуфенерџи ....

Poteza??

a kolika je vrijednost tendera ukupno?

cunami
19.07.2007., 17:36
Fin su dio klača ugrabili, nema što. Pridružujem se pitanju cmyka, zna netko koje su pare u igri ?

balkan*star
19.07.2007., 17:45
http://www.vlada.mk/Informacii/Fevruari2007/i14-2-2007.htm
Објавен првиот тендер за изградба на 60 мали хидроцентрали
Министерството за економија денеска во домашните и странските медиуми го објави јавниот оглас за давање концесија за вода за производство на електрична енергија во 60 мали хидроцентрали на сливовите на реките Вардар, Струмица и Црн Дрим.
Концесијата се доделува за производство на електрична енергија согласно моделот ДОБТ што значи Проектирање, Изградба, Оперирање и Трансфер. Концесијата ќе се даде за период од 20 години, а поединечната инсталирана моќ на секоја од овие хидроцентрали е до пет мегавати. Ова е првиот јавен оглас за изградба на мали хидроцентрали од вупно 400 колку што најави Владата дека треба да се изградат. Локациите се идентификувани и се проценува дека тие можат да задоволат над 10 проценти од сегашните потреби за електрична енергија.
На огласот што е објавен за 60-те мали хидроцентрали може да се јават домашни и странски правни и физички лица, а можат да конкурираат за една или за повеќе локации. Еден од условите за учество на тендерот и за домашните и за странски понудувачи е тие во последните две години да имаат вкупен обрт не помал од 500 евра по киловат инсталиран капацитет. Странските понудувачи треба да достават и ревизорски извештај од реномирана ревизорска инститиуција регистрирана за вршење на ревизија.
Критериум при вреднување на доставените понуди, кои треба да стигнат до Министерството за економија најдоцна до 14 јуни годинава, ќе биде највисоката понудена нето вредност на вкупните концесиски надоместоци. Отворањето на понудите ќе биде на 15 јуни оваа година.

Imamo sledece podatke:
do 5MW. 1MW=1000KW
Recimo da je metalec uzeo 2 hidrocentrale od po 2MW

Sad imamo ovaj podatak:
What is the average cost of building a hydroelectric project?

According to the U.S. Department of Energy (DOE), based on 21 hydroelectric plants that commenced operation during 1993, the average capital cost for construction was $2,000 per kilowatt (kW) of capacity. These projects ranged in size from 125 kW to 32.4 megawatts (MW), averaging 4.81 MW of capacity.

I dolazi racunica:
4MW t.e. 4000KW x 2000$ = 8.000.000 $

cmyk
19.07.2007., 20:11
imam ja nešto manje brojke (http://www.inforse.org/europe/success/SU_H_EST.htm)

ok, npr. da imaju sveukupno od 4 - 10 MW.

ako je donja grana cost of building 1000 EUR/kW a gornja 1500 EUR/kW, to znači 4000*1000 = 4mio a gornja grana 10.000 * 1500 = 15 mio eura investicija. znači od 4 do 15 mio investicija.

4 - 10 MW kapacitete za HE znači od 8 do 30 GWh godišnje proizvodnje

cijena prodanog 1 MWh u najboljem primjeru je 30 eura ali tu ne znamo po koliki cijeni če ovo oni prodati jer vjerovatno kao koncesionari imaju neke obaveze prema Republiki Makedoniji (???) i neče postiči tržišnu cijenu (jeste i do 70 eur/MWh ali u špicama, average 30 eura/MWh)

znači, ako uzmemo da bude avg cijena pro MWh 10 do 30 eur (ta če se u budučnosti sigurno i povečavati), godišnji prihodi bih bili: 8.000x10 - 30.000x30 = 80.000 eur do 900.000 eur

neka me neko ispravi, ako sam u izračunu gdje pogriješio. ali 50 godina u najlošijem scenariju a najboljem 16 godina da se dođe do povratka ulaganja. cijena pro MWh če se za razdoblje i povečavati, pa če biti pay off sigurno nekoliko krači. ali ipak, ne prije nego 5 godina. a treba ukalkulirati i troškove finansiranja pa onda trajanje realizacije izgradnje (nekoliko godina?). kako god, ova investicija je very very long term, nema nikakve potrebe po euforiji.

balkan*star
19.07.2007., 20:25

ako je donja grana cost of building 1000 EUR/kW a gornja 1500 EUR/kW, to znači 4000*1000 = 4mio a gornja grana 10.000 * 1500 = 15 mio eura investicija. znači od 4 do 15 mio investicija.

cijena prodanog 1 MWh u najboljem primjeru je 30 eura ali tu ne znamo po koliki cijeni če ovo oni prodati jer vjerovatno kao koncesionari imaju neke obaveze prema Republiki Makedoniji (???) i neče postiči tržišnu cijenu (jeste i do 70 eur/MWh ali u špicama, average 30 eura/MWh)

znači, ako uzmemo da bude avg cijena pro MWh 10 do 30 eur (ta če se u budučnosti sigurno i povečavati), godišnji prihodi bih bili: 8.000x10 - 30.000x30 = 80.000 eur do 900.000 eur

neka me neko ispravi, ako sam u izračunu gdje pogriješio. ali 50 godina u najlošijem scenariju a najboljem 16 godina da se dođe do povratka ulaganja. cijena pro MWh če se za razdoblje i povečavati, pa če biti pay off sigurno nekoliko krači. ali ipak, ne prije nego 5 godina. a treba ukalkulirati i troškove finansiranja pa onda trajanje realizacije izgradnje (nekoliko godina?). kako god, ova investicija je very very long term, nema nikakve potrebe po euforiji.

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=23503&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

Наместо на 60 локации мали хидроцентрали ќе се градат на 41
--------------------------------------------------------------------------------

Осум компании ќе градат мали хидроцентрали на 41 локација низ земјава. Владата ја објави ранг листата на прво рангираните од тендерот на кој во пакет се нудеше изградба на 60 мали централи.
На листата на компании кои ќе добијат концесија над водите на реките Црн Дрим, Струмица и Вардар се прво рангираната Ко-Вер Енергија од Италија која ќе гради на 1 локација, германската ПЦЦ СА на 10, прилепската фирма Металец Конструкции ќе инвестира во 2 мали хидроцентрали, најмногу дури на 15 локации ќе гради мешаниот домашно странски конзорциум, Дуфенерџи-Луксембург на 5, австриската Енерџи Зотер 3, со 4 локации е Потеза од Словенија и Електролаб од Скопје ќе гради една хидроцентрала.
По истекот на рокот за жалби на прво рангираните компании Владата ќе им понуди концесиски договор, по што фирмите треба да изготват студија за електраните. Ако се оди според планираното изградбата на хидроцентралите ќе стартува кон крајот на годината, а за три години треба да отпочнат со производство на енергија. 19-те локации кои не беа доволно атрактивни ќе се понудат во пакет од 25 локации на нов тендер. За струја од малите хидроцентрали е донесен тарифникот, а производителите ќе имаат и загарантиран откуп.
Владата, пак утре јавно ќе ги отвора понудите на компаниите заинтересирани за неготинската термоелектрана.

Pa ako je tako zasto ondak toliki interes? Odavno nije bila ovakva tuca investitora u Makedoniju!Ako je tako kao sto ti kazes bolje im da pare uloze u banku..ha al ne vidi samo ko je sve dobio koncesiju, google-aj malo pa vidjet ces kolika je profitabilnost ovog biznisa i zasto su se svi ovi javili na tender, racunica ti je bezveze.S obzirom da se radi o energiju iz hidropotencijala tarifa je veca tj drzava placa prema tarifniku puno vise, inace jedine obaveze su da nakon 20god vrate hidrocentrale u posed drzave ili produzenje koncesije sa rentom...

Anica
19.07.2007., 21:16
CMYK/RGB,
Da se ne ponavljam. Otprilike to je to. Upravo sam bila isporučila Post Event klijentu na MK hidrotemi. Najoptimističniji scenarij povratka uloženoga novca kod MK hidroteka je 7 godina. To znaju svi hidroinvesti i to zapravo jeste klasični long, long term. Koji se sa strane core businesa anticipira na cijene dionica tek za nekih, ajde recimo, 5 godina. Sekundarni efekti, kao na pr. zarade Granita od gradnje hidroteka jesu izvjesni, no apsolutno u drugom planu.

balkan*star
19.07.2007., 21:17
http://209.85.129.104/search?q=cache:4NaIQoDbS7IJ:www.energie-cites.org/db/xanthi_140_en.pdf+hydro+plant+annual+income&hl=en&ct=clnk&cd=3
(strana 3)
A evo ti i jedan tipican primer:
Mini hidroelectric plant Hanthi Greece:
Total investment: 2.344 milion euro
Annual income:312.500euro
Annual production:5.200.000kWh
312.500 x 17 = 5.31mil euro
14% povratak kapitala /god
S obzirom na povlascenu cenu i nize troskove u Makedoniju... moze i iznad 15%.

balkan*star
19.07.2007., 21:35
Tako je Anice imamo istu racunicu.Povratak kapitala kroz 7god ili ~15% god. Nije drama al nije ni tako lose.
Sto se tice cene dionice ne baziramo se samo na hidrocentralu... pa to nisu ni poceli graditi... firma posluje odlicno sa svojim osnovnim biznisom(metalne konstrukcije) ima veliki posed zemlje, mehanizacija, hidrocentrale ce biti za 'dzeparac',, a danasna vrednost preduzeca:3,56mil eura.

balkan*star
23.07.2007., 11:52
Juuuuuuu, pocistili svu ponudu na 9000.

Kupnja:
3 9.001,00
40 9.000,00
13 8.453,00
30 8.150,00
30 8.000,00

Prodaje: nema

Proslo:63 dionica, prosek:9000denara.

magnetik
23.07.2007., 16:57
balkan*star
Juuuuuuu, pocistili svu ponudu na 9000.

Kupnja:
3 9.001,00
40 9.000,00
13 8.453,00
30 8.150,00
30 8.000,00

Prodaje: nema

Proslo:63 dionica, prosek:9000denara

Odlicno, samo koj bese onoj sto upuka na 8150 8 akcii, sampijon...............

balkan*star
23.07.2007., 17:12
Odlicno, samo koj bese onoj sto upuka na 8150 8 akcii, sampijon...............
131 dionica proslo na 9000den, a 8 na 8150, ocito da momci znaju sta rade i kako da odrzavaju cenu da ne poleti...
A slucajno nasao sam i interesantan interview sa ex-exective managera metz-a:
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce570.pdf/08_13_intervju.pdf

I jos jedna interesantna vest:
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2006/sonce628.pdf/36_37_biznis.pdf

magnetik
23.07.2007., 19:00
short-long
magnetik, sve e ubavo ova sto go vikas ali samo so cifrata ne se buni 6,500,000 evra e prihod ne e profit...koa toa bi bilo profit so

So zakasnuvanje, jas se izvinuvam zaradi nenamernata greska vo tekstot, taa cifra treba da e prihod, ali ostatokot od tekstot ostanuva nepromenet..

balkan*star
25.07.2007., 09:35
Evo jos neke vesti iz arhive:
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103853&idg=6&idb=1563&rubrika=Makedonija
Митцубиши се интересира за зоната на Металец
Јандре Здравески, директор на "Металец" вели дека проектот за слободната економска зона во Прилеп ќе биде презентиран во декември во Лондон, на светската конференција за слободни зони, но и досега 26 светски компании се интересирале за условите за ра

По промоцијата на проектот за слободна еконска зона, Дирекцијата за слободни економски зони од прилепски Металец бара да го достави проектот со потребната документација, откако Министерството за транспорт и врски го потпиша проектот. Се чека изјаснувањето од локалната самоуправа, вели Јандре Здравески, директор на "Металец", според кој проектот е заглавен во децентрализацијата.
Во меѓувреме, менаџерскиот тим со свои експерти ја забрза меѓународната презентација, по што 26 светски компании се интересираат за условите за соработка. Меѓу нив е и јапонски Митцубиши за центар за столбови за ветерници, две грчки фирми за храна, две американски компании за метална и тешка индустрија, малезиска, турски фирми, како и германски круп, тврди Здравески.
Пректот на слободна економска зона на Металец во декември ќе биде презентиран на светската конференција за слободни зони во Лондон. Наскоро проектот ќе го разгледа регионалната комора, по што ќе се изјаснат прилепските советници. Здравески е убеден дека Прилеп ќе има слободна економска зона, а градот ќе биде бизнис дестинација. За слободната економска зона на 200.000 метри квадратни, со можност за двојно проширување ќе чини 15 милиони евра. Досега Металец вложил 200.000 евра и имот до 5 милиони евра.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=56901
„Митсубиши“ уверена на заедничка соработка со „Металец“
Златка Пурковиќ

13.01.2006
Јапонската фирма „Митсубиши“ е уверена дека прилепскиот „Металец“ е квалитетна фирма и ќе одговори на барањата за заедничка соработка која предвидува производство на челични столбови и агрегати за ветерната енергија.

Ова е заклучок од денешната средба на претставници меѓу двете фирми по што би следел договор во кој ќе се прецизира соработката.

„Наше е да исполниме цена, квалитет, услови и рокови и таа зделка се надевам дека ќе се движи некаде над 4-5 милиони евра“, изјави Јанаре Здравески, директор на „Металец“.

Зделката на „Металец“ би му овозможила работа за рок од една година.

„Македонија има големи можности и ние би сакале да соработуваме, затоа што има висок квалитет на производите, ниска цена“, рече Ујру Шиничиро, комерцијален сектор на „Митсубиши“.

Првата фаза од производството ќе биде наменета за бугарските партнери, а во втората фаза четирикратното зголемено производство ќе биде наменето за египетскиот пазар.

До март ќе се знае дали Мицубуши ќе гради фабрика во Македонија
--------------------------------------------------------------------------------

Дали „Мицубиши„ ќе гради фабрика во Македонија ќе се знае до крајот на март годинава. Дотогаш Бордот на директори на компанијата ќе одлучи дали ќе инвестира во изградба на нова фабрика во Македонија или во Данска, Бугарија, Романија и Турција. Претставниците на компанијата деновиве престојуваа во земјава сондирајќи ги условите за водење бизис. Тие ја посетија и прилепската компанија „Металец„ со која веќе соработуваат. Јандре Здравевски директор на „Металец„ вели дека Јапонците биле задоволни од условите. Најголемиот дел од забелешките биле упатени на високите фискални давачки и големите транспортни трошоци. „Тие се спремни да градат фабрика во Прилеп само ако „Металец„ добие третман на слободна економска зона„, вели Здравевски. „Металец„ е пред потпишување на договор со јапонската фирма „Мицубиши„ за изградба на челични столбови и агрегати за производство на струја. Договорот е вреден околу седум милиони евра. „Металец„ ќе произведе 3.000 тони челична конструкции за ветерници кои се наменети за бугарскиот пазар. Во втората фаза „Металец„ ќе произведува за египетскиот пазар заедно со својот јапонски партнер. Претставниците на „Мицибиши„ ја посетија и Агенцијата за странски инвестиции каде се интересирале за генералните услови за водење бизнис во земјава.
Тотал

http://www.biznisonline.com.mk/mk_mk/vesnik_20070704/fbi_FBI/52602.html
20.07.07 Biznis:
Словенец во Бордот на „Металец” -Прилеп!
„Металец” - Прилеп за првите три месеци во оваа година забележа раст на приходите од 161 насто во однос на истиот период лани. Според раководството, обезбедена е работа до крајот на оваа година и фирмата се соочува со недостиг на капацитети за задоволување на сите нарачки.
Активностите во земјата и склучените зделки во Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Грција беа забележани и од инвеститорите на македонската Берза.
Така, странските инвеститори, меѓу кои се Звеза банка од Австрија, Абанка од Словенија, Пробанка од Марибор, Хрватска поштанска банка, Потеза од Словенија и АЦ Наложбе од Словенија, заедно со индивидуални словенечки инвеститори веќе поседуваат над 25 проценти од акциите на фирмата. Интересот на странските инвеститори за компанијата беше презентиран и на годишното собрание на „Металец”- Прилеп, на кое за член на Одборот на директори беше избран Алеш Габријелчич од Словенија. Негова основна функција ќе биде приближување на компанијата кон словенечките финансиски институции заради финансирање на развојот на фирмата. За истата цел, веќе се водат прелиминарни преговори со заинтересирани стратешки инвеститори, кои би влегле во „Металец”, и кои на голема врата би го внесле Металец во глобализационите текови, што ја зафатија и оваа дејност.

dimitri20030807
28.07.2007., 00:41
Toa sto kompanijata ke investira vo elektrani, koi kako sto vikate ke se isplati po nekolku godini, e samo uste eden dokaz deka firmata ima vistinska razvojna strategija, dobar menadzerski tim koj dobro gi ima proceneto svoite sposobnosti i moznostite na fabrikata, i po mene cena od 9.000 den. po akcija vo momentot e samo 30-35% od realnata vrednost.
Isto taka vo momentot firmata METALEC e edinstvenata firma za celicni konstrukcii na teritorijata na R.Makedonija koja raboti uspesno i koja ima obezbedena postojana rabota. Drugite kompanii od dejnosta koi vo minatoto znacea mnogu povece od METALEC (ISKRA od Kumanovo tesko obezbeduva rabota poradi napustanje na kvalitetniot kadar od firmata i FAKOM od Skopje isto taka so golemi problemi) sega se daleku zad METALEC.

ProFit
28.07.2007., 00:57
Toa sto kompanijata ke investira vo elektrani, koi kako sto vikate ke se isplati po nekolku godini, e samo uste eden dokaz deka firmata ima vistinska razvojna strategija, dobar menadzerski tim koj dobro gi ima proceneto svoite sposobnosti i moznostite na fabrikata, i po mene cena od 9.000 den. po akcija vo momentot e samo 30-35% od realnata vrednost.
Isto taka vo momentot firmata METALEC e edinstvenata firma za celicni konstrukcii na teritorijata na R.Makedonija koja raboti uspesno i koja ima obezbedena postojana rabota. Drugite kompanii od dejnosta koi vo minatoto znacea mnogu povece od METALEC (ISKRA od Kumanovo tesko obezbeduva rabota poradi napustanje na kvalitetniot kadar od firmata i FAKOM od Skopje isto taka so golemi problemi) sega se daleku zad METALEC.

druze,
slazem se sa tvojom konstatacijom da kompanija momentalno ima dobru razvojnu strategiju, ali procena za ostale konkuretske firme ti je "navijacka" :) ...
Radiosam sa sve tri pomenute kompanije i znam kapacitete i mogucnosti, a
posebno isticem Fakomov kapacitet sa momentalno slabom razvojnom strategijom... :)

dimitri20030807
28.07.2007., 01:38
Posto vidim da si "radio" sa sve tri pomenute kompanije, evo ti jedna dobra informacija o kapacitetima koje one imaju:
1. Najveci kapacitet proizvodnje teske celicne konstrukcije (kao ostale dve zajedno mozda i veci) ima ISKRA iz Kumanova. U najboljim godinama je dostizala kapacitet (kad su gradili FENI) 30.000 do 32.000 tona godisnje. To je kapacitet koje ostale su mogli da sanjaju, i jos uvek da pozeljkuju bar jos neko duze vreme. A ako si radio sa ISKRA-om onda znas da je to bila medju top 3 firme u bifsoj Jugoslaviji u toj bransi, tako da to koliki je kapacitet FAKOM-a i da je veci, molim te nemoj da mi pricas.
2. Nazalost ISKRA je prodata posto zasto, najveca hala za bednih 650.000 Eur, a pod krovom od 25.000 m2 se nalaze linije za masinsko zavarivanje koje i sada vrede citavo bogatstvo. Za ostale proizvodne hale (jos 4 i necu govoriti).
Za jednu stvar si u pravu, da navijam za METALAC, ali sa razlogom posto sam navijac i MILAN-a, a kao sto znas on je sampionski tim, i mislim da pocetno slovo nije jedino zajednicko izmedju ove dve institucije.

ProFit
28.07.2007., 09:38
Posto vidim da si "radio" sa sve tri pomenute kompanije, evo ti jedna dobra informacija o kapacitetima koje one imaju:
1. Najveci kapacitet proizvodnje teske celicne konstrukcije (kao ostale dve zajedno mozda i veci) ima ISKRA iz Kumanova. U najboljim godinama je dostizala kapacitet (kad su gradili FENI) 30.000 do 32.000 tona godisnje. To je kapacitet koje ostale su mogli da sanjaju, i jos uvek da pozeljkuju bar jos neko duze vreme. A ako si radio sa ISKRA-om onda znas da je to bila medju top 3 firme u bifsoj Jugoslaviji u toj bransi, tako da to koliki je kapacitet FAKOM-a i da je veci, molim te nemoj da mi pricas.
2. Nazalost ISKRA je prodata posto zasto, najveca hala za bednih 650.000 Eur, a pod krovom od 25.000 m2 se nalaze linije za masinsko zavarivanje koje i sada vrede citavo bogatstvo. Za ostale proizvodne hale (jos 4 i necu govoriti).
Za jednu stvar si u pravu, da navijam za METALAC, ali sa razlogom posto sam navijac i MILAN-a, a kao sto znas on je sampionski tim, i mislim da pocetno slovo nije jedino zajednicko izmedju ove dve institucije.

nesto ti se nije dopalo ovo "radio" ili si po prirodi ljut kad neko gleda na stvari nesto razlicitije od tvojeg...!!?? :biggrin:

balkan*star
28.07.2007., 11:02
Ako najpesimisticki pogledamo samo na posjed Metalca-a za kojeg znamo:
200.000m2 posed gradezne zemlje x 25eur = 5 mil eur
Mehanizacija = 800.000 eur
Hale, oprema(alat, masine i zalihe), upravna zgrada = 1 mil eur
Dionice u Komerc bank 1365 x 150 eur = 200.000 eur
Ukupno = 7mil eur

7mil eur ~ 17000 denara po dionicu
(ovo je samo gola vrednost prilepskog Metalca, ako ne racunamo da imaju pune ruke posla dobre reference, godisnji prihod od preko 6mil eura, razvojnu strategiju, hidroelektrane, proizvodnja suncanih kolektora , biodizela I veternjace…)
A ako vidimo koliko se cene dionica ostalih MSE kompanija baziraju na iducih ocekivanja, mozemo se nadati na bar x2 od 17000, na srednji rok, misljenja?

magnetik
06.08.2007., 14:37
I ovde pocnuva boooommmm!!!!!! Vo slednata nedela od 10.000 - 11.000

cunami
06.08.2007., 16:41
A ti to konstatiraš sa nekim razlogom, imaš neki info, ili ispucavaš onak - ajmo braćo u isti rog puhati ?
Nemoj se ljutiti, ali čisto da znam...

magnetik
07.08.2007., 14:42
cunami
A ti to konstatiraš sa nekim razlogom, imaš neki info, ili ispucavaš onak - ajmo braćo u isti rog puhati ?

O.k, eve denes e postaven kupoven na 8500 so 205 akcii, mislam deka ova nesto kazuva, pozdrav.

balkan*star
08.08.2007., 11:36

Pa nije li dovoljno to da su fondovi uvecali svoj udio:

01.08.07:

Zveza:16,86
Abanka:5,72
Metalotehnika:30.26

01.07.07

Zveza:15.85
Abanka:5,67
Metalotehnika:30,26

To da fondovi jos kupuju puno govori.Sto se tice jucerasnog naloga cekaju da se skupi kolicina da ne dizu cenu sa malim kolicinama jer tako nista nisu uradili...
, a broj slobodnih dionica se smanjuje i smanjuje..

dimitri20030807
11.08.2007., 13:57
Ocigledno nemogu doci do neku kolicinu na cenu izmedju 8500-9000. Mora biti bar nekih 20 do 30% up. I sami smo na forumu zakljucili da ova dionica ima vrednost od bar 18.000, a kad ce je dostici to ce pokazati polugodisnji FI.

cunami
11.08.2007., 17:13
Slično stanje kao na ZPKO. Cijena stagnira ali to je samo prividno. Vjerujem da kupaca ima ali su svjesni da trenutno nemogu kupiti znatniju količinu a da cijena ne skoči + 20-30%. Također znaju da je interes za trading manji preko ljeta pa strpljivo čekaju naivce (ili one kojima lova hitno treba) za prodaju na ovim razinama. Kada se prometi na burzi intenziviraju porasti će i cjena Metaleca ( i ZPKO-a). Zapravo čini mi se da se trežište već probudilo samo je fokus još uvijek na perjanicama STIL, PPIV i još nekim.
Pozdrav

cunami
14.08.2007., 22:55
Prenosim današnji post dotičnog don Aljoše sa foruma economy...

Vikseru šta ti znaš o navodnim fondovima koji bi trebali( ili več jesu danas) krenuli u Makedoniji. Dali je između
ostalih interesantan i Teteks( prema današnjoj ceni valjda jest?) Metalec prilep u prvih 6 meseci povečao prihod za više
od 100 % prema lani. Ako podpišu biznis sa Feni onda stvarno može da ode do 15.000.-(do kraja godine) Molim te malo komentiraj.
Pozdrav i hvala unapred.

Nisam primjetio da je izašlo 2Q izvješće za Metalec, da li ga je netko uspio skinuti ?
Spominje se posao sa Feny Industry, ima li tko info više o tome? Balkan star, ti si ovako dosta informiran ? :)

balkan*star
15.08.2007., 08:56
Prenosim današnji post dotičnog don Aljoše sa foruma economy...

Vikseru šta ti znaš o navodnim fondovima koji bi trebali( ili več jesu danas) krenuli u Makedoniji. Dali je između
ostalih interesantan i Teteks( prema današnjoj ceni valjda jest?) Metalec prilep u prvih 6 meseci povečao prihod za više
od 100 % prema lani. Ako podpišu biznis sa Feni onda stvarno može da ode do 15.000.-(do kraja godine) Molim te malo komentiraj.
Pozdrav i hvala unapred.

Nisam primjetio da je izašlo 2Q izvješće za Metalec, da li ga je netko uspio skinuti ?
Spominje se posao sa Feny Industry, ima li tko info više o tome? Balkan star, ti si ovako dosta informiran ? :)

Ovo je odgovor viksera:
ok...za komentare pare ne uzimam:)))))))......ma salim se....ovako znaci ,fondovi vec prije nekoliko mjeseca su usli u teteksu ali to su bili fondovi penziskih osiguranja(znaci dravni) u svakom slucaju teteks je jos dosta interesantan na ove granice osobito za fondova ona dva koja vec mislim da su poceli raditi i jos dva koja treba da se oforme stabilna firma sa pedigreom koja moze mnogo toga jos da ponudi i iznenadi.....steta sto ja sam out zato sto novac mi je preko bio potreban za drugu stvar ali ako zadrzi bar jos mijesec dana ove granice +-5% bicu opet in....sto se tice metalca imam neko info ali ne mogu sa sigurnosti reci zato sto ovo bice samo moj licni komentar.....firma je bila odlicna ali bivso rukovodstvo ju je upropastilo a sada sa novim rukovodecem timu a i osobito dobrih rezultata poslovanja u zadnje vrijeme i na sve to dodaj ulazak fondova u metalcu mislim da ce ova akcija realno ici up mada mislim da ce cijena akcije po mojim cistim pretpostavkama ici jos jedno 30% up......max 200eurica ......i sta ce ti fondova ako si polupametan igraj sam veci ti procenat ostaje i to u svom dzepu:)))))))))))A ovo je moj odgovor:
Bio sam u Albaniju prije desetak dana i licno sam video i uverio koliko i sta radi ova nasa "firmica".Nesto sitno sam i dokupio na ovim razinama, kad sam video da neko je odjednom sa jednim nalogom kupio 205 dionica pa planiram da pogledam i dio knjigu i raspitacu se oko Feni-ja, tako da za nekoliko dana nadam se da cemo imati i nesto konkretnije.
PS Moj target je deleko iznad 200eurica...
Pa samo vrednost hidrana je toliko po m.cap, a gde je ostala imovina i poslovi...strpljivost je potrebna za veliku zaradu a za 30% mozes na bilo koju dionicu zaraditi, ovo nije 30% dionica.

vikser
15.08.2007., 11:23
Ovo je odgovor viksera:
ok...za komentare pare ne uzimam:)))))))......ma salim se....ovako znaci ,fondovi vec prije nekoliko mjeseca su usli u teteksu ali to su bili fondovi penziskih osiguranja(znaci dravni) u svakom slucaju teteks je jos dosta interesantan na ove granice osobito za fondova ona dva koja vec mislim da su poceli raditi i jos dva koja treba da se oforme stabilna firma sa pedigreom koja moze mnogo toga jos da ponudi i iznenadi.....steta sto ja sam out zato sto novac mi je preko bio potreban za drugu stvar ali ako zadrzi bar jos mijesec dana ove granice +-5% bicu opet in....sto se tice metalca imam neko info ali ne mogu sa sigurnosti reci zato sto ovo bice samo moj licni komentar.....firma je bila odlicna ali bivso rukovodstvo ju je upropastilo a sada sa novim rukovodecem timu a i osobito dobrih rezultata poslovanja u zadnje vrijeme i na sve to dodaj ulazak fondova u metalcu mislim da ce ova akcija realno ici up mada mislim da ce cijena akcije po mojim cistim pretpostavkama ici jos jedno 30% up......max 200eurica ......i sta ce ti fondova ako si polupametan igraj sam veci ti procenat ostaje i to u svom dzepu:)))))))))))A ovo je moj odgovor:
Bio sam u Albaniju prije desetak dana i licno sam video i uverio koliko i sta radi ova nasa "firmica".Nesto sitno sam i dokupio na ovim razinama, kad sam video da neko je odjednom sa jednim nalogom kupio 205 dionica pa planiram da pogledam i dio knjigu i raspitacu se oko Feni-ja, tako da za nekoliko dana nadam se da cemo imati i nesto konkretnije.
PS Moj target je deleko iznad 200eurica...
Pa samo vrednost hidrana je toliko po m.cap, a gde je ostala imovina i poslovi...strpljivost je potrebna za veliku zaradu a za 30% mozes na bilo koju dionicu zaraditi, ovo nije 30% dionica.

nisam hteo komentirati metalca na ovome forumu jel neznam a i nemam puno reci oko njega....ovo moje misljenje koje ste postirali je samo moje licno mislenje na info koji ja imam sto ne mora biti tacno...onih 30% sam samo licno pretpostavioi na najmanji rizik t.e dobitak koji kod njega se ocekuje.....za ostalo primam vase informacije koje mislim da su mozda tacnije zato sto vjerovatno malo vise poznajete ovu dionicu i problematiku...pozdrav:thumbsup:

FR
16.08.2007., 14:44
Više manje ste svi upravu:
1.) iz oficielnih krugova: prihodi iz redovnog poslovanja 30.06.07 +112% napram istog perioda 2006. (ako ne verujete, začekajte koji dan, pa da vidite bilanse koje če objaviti na MSE pagu)
neto zarada: malo iznad pozitivne nule, a u istom periodu 2006 g bila je gubital -12 mio, u istom pravcu i visini se kreta i EBIT i EBITDA.
2.) Posao sa Fenijem je u zaključnom krugo pogajanja
....
I sa obzirom da imajo cca 200.000 m2 zemljišta, blizu odnosno na duhvat željezničke pruge, dejstvo da su dobili koncesiju za 2 male HC, da su dobili posao u Albaniji, da je menagment dobar (nisu tajkuni ili neki prljavi političari, nego stari privatnici koji so sve u životu ustvarili sa svojim vlastitim rukama)..onda možete da ustvarite mnenje oko ove komapnije odnosno akcija METC.

Moja prognoza, do kraja godine minimalno 50% gore, stvarna vrednost visoko iznad 200EUR...Na kraju: ako dobiju posao sa FENIjem...bolje da ne pričam koliko je stvarno vrijedna jedna akcija METC.

PS: vlastnik sam METC i još ga kupujem. strong BUY

TTomas
16.08.2007., 17:19
Moja prognoza da fondovi napadaju u ponedeljak :-)

Marlon
16.08.2007., 18:46
Fondovi UVEK pocinju u ponedeljak :)
Nisi reko koji...

FR
17.08.2007., 09:45
oko uzmeš u obzir kapitalizacijo METC, mislim da nije baš mamac za neke fondove, više za pojedince i asset mang. kompanije, koje ulažu previdnije nego fondovi, što je u tom slučaju još bolje. kao što rekoh prije u postu, čekajte na FI za prvo polovino 2007, pa da vidimo reakciju..verujem da če bit na gore.
pozdrav

NITA_n
17.08.2007., 10:09
bid/ask? fala

Silvester
17.08.2007., 10:25
5 8.300,00
5 8.200,00

8.699,00 60
8.700,00 58
8.850,00 49
9.000,00 80
9.300,00 81

TTomas
17.08.2007., 11:49
Graph 01.04.2007-16.08.2007

balkan*star
19.08.2007., 14:08
Ovo ce biti interesantna nedelja za METZ :thumbsup:

short-long
23.08.2007., 15:24
mislim da je korekcija i konsolidacija metalca pri kraju bez mnogo prodavaca i kupca (pogotovo zadnjih dva dana nema ikakve tranzakcije) i od sledece nedelje kad se interes opet probudi za value companies up we go:cool:....misljenja?

magnetik
23.08.2007., 16:10
Utre sme na diskontinuiran pazar ( dvojce)....................

magnetik
24.08.2007., 13:32
Se izvinuvam, zaradi greskata.Ocigledno denes ne bese na 2.

don aljosha
03.09.2007., 14:28
Pozdrav od "izvesnog don aljoše" sa economy foruma(inače Slovenac)
metalec če ako se ostvari podpis sa feny da odleti na neviđene visine.
Iz pouzdanih izvora znam da su pregovori pri kraju. A što se tiče rezultata
za prvo polugodište, oni su fenomenalni( više od 100% povečana dobit)i
bit če objavljeni u najskorije vreme. lepo je biti akcioner metc-a slažete
li se ?

djonibravo
04.09.2007., 10:32
Don Aljosa,

dobre su ti ove informacije, imas li mozda koa je bilanse. I ja sam cuo, da je dobit metalca 2 put veca, kao u ista doba lani.

Ako sklope sve ugovore (grcka, albanija, saudi ...), bit ce na kraj godine cak do tri pouta veca. A to je istina. Prijedlog: kupnja!

djonibravo
04.09.2007., 10:41
Pozdrav,

to sto si napisao je istina, i podatci jesu lazirani ali u minus. Znaci dobit im je jos veca koliko se prica. To je fakt. Pogledaj koncentraciju vlastnistva. Mislis, da su ljudi ludi, a osobito Zveza bank. Pa CAK IM JE COVJEK U BORDU!!!! Mislis da nisu pravili analize.

Znaci imas podatke, da jim prihod raste, cujes za dobit, znas za zemljiste, cujes za nove projekte, koji su stvarno jaki (po nekim procjenama do 25 mio EUR), Zveza u bordu, iznenadna konsolidacija vlastnistva, i ti jos pitas dali je to sve istina.
PP DB

bilbil
04.09.2007., 10:45
Pozdrav,

to sto si napisao je istina, i podatci jesu lazirani ali u minus. Znaci dobit im je jos veca koliko se prica. To je fakt. Pogledaj koncentraciju vlastnistva. Mislis, da su ljudi ludi, a osobito Zveza bank. Pa CAK IM JE COVJEK U BORDU!!!! Mislis da nisu pravili analize.

Znaci imas podatke, da jim prihod raste, cujes za dobit, znas za zemljiste, cujes za nove projekte, koji su stvarno jaki (po nekim procjenama do 25 mio EUR), Zveza u bordu, iznenadna konsolidacija vlastnistva, i ti jos pitas dali je to sve istina.
PP DB

Pa gde si ti dosad bio, radio samo za sebe:confused:, a sad treba da i mi radimo za tebe:cool:

djonibravo
04.09.2007., 10:57
ako imas nesto konstruktivno da kazes kazi, nemam je vremena za tebe.

Znaci tako to ide,u tome je fora. Sada znam kako radis, na to uopste nisam pomislio direktore i kralju foruma.

koliko sam dosad pratio mislio sam da je sve to malo ozbilnije, zato sam se uclanio u forum.. izvini sto sam novi kralju. Pitat cu te kraj godine!!!

don aljosha
04.09.2007., 11:54
Ljudi polako, čemu buka i galama. Ko ne vjeruje u metalec neka ga ne kupi ili neka ga proda.
Ja znam istinu, ja jesam u Zvezi bank, dakle ne brinite i kupujte.

botovski
04.09.2007., 13:02
eto neko ga proda na 8400den, 400 komada :) al to nisam ja

Cecillon
04.09.2007., 13:45
Ljudi polako, čemu buka i galama. Ko ne vjeruje u metalec neka ga ne kupi ili neka ga proda.
Ja znam istinu, ja jesam u Zvezi bank, dakle ne brinite i kupujte.

Sta si ti u Zvezi?

don aljosha
04.09.2007., 13:51
Sta si ti u Zvezi?

pa vezni igrač, to ti je ko Luka Modrić u Dinamu:p:

Cecillon
04.09.2007., 13:59
pa vezni igrač, to ti je ko Luka Modrić u Dinamu:p:

Pa objasni jos ti kolegama forumasima, da to nije fond niti neka udruga, vec je to mnostvo slovenski ulagaca under custody. Da se ne prepadaju svaki put, kad se poveca ili smanji njihov udio.
Ja sam to vec davno objasnio al niko ne cita starije postove.

P.S. Koji Modric, znam samo za Dejota Savicevica, kad je on prestao, izgubila se romantika.:)

don aljosha
04.09.2007., 14:12
Pa objasni jos ti kolegama forumasima, da to nije fond niti neka udruga, vec je to mnostvo slovenski ulagaca under custody. Da se ne prepadaju svaki put, kad se poveca ili smanji njihov udio.
Ja sam to vec davno objasnio al niko ne cita starije postove.

P.S. Koji Modric, znam samo za Dejota Savicevica, kad je on prestao, izgubila se romantika.:)

Pa trebali bi da čitaju, ali mi "zvezni" igrači jesmo udruženi, Malo nas je, al smo jaki.
Pa ne misliš da bi tek tako došli do svog čovjeka u bordu.

P.S. A za Modriča pitaj učiteljicu!!!!!!!1:confused:

Cecillon
04.09.2007., 14:22
Pa trebali bi da čitaju, ali mi "zvezni" igrači jesmo udruženi, Malo nas je, al smo jaki.
Pa ne misliš da bi tek tako došli do svog čovjeka u bordu.

P.S. A za Modriča pitaj učiteljicu!!!!!!!1:confused:

Prvo: no comment

P.S. Pitao Mamica, kaze da takvog vise nema, prodano.

Insomnia23
04.09.2007., 14:23
Ne se razbiram mnogu vo fudbal, no znam deka don aljosa e eden od klucnite igraci za Metalec....:P
Inaku, za Metalec mislam deka predstoi dosta dobar period, zaradi faktot sto kako sto veke bese kazano ima dosta povolni dogovori koi se pred potpisuvanje. Od sigurni izvori znam deka ovaa nedela se ocekuva potpisuvanje na dogovor so Albanska kompanija za izrabotka na del od fabrika za metalni cevki vo Saudiska Arabija, kade Metalec e pod-izveduvac na edna od najgolemite i najpoznati firmi vo celicnata industrija - Danieli Group od Italija.
Plus, kompanijata e vo konstantni pregovori so odredeni Grcki kompanii za aktivnosti koi bi gi izvrsuvala vo Grcija i preku tie kompanii vo drugi drzavi niz svetot.
Na kraj, kompanijata ke preceka eksperti (ovozmozeni od Holandskata Ambasada vo Makedonija) za celosna reorganizacija i restruktuiranje so sto bi se namalile dosega visokite nepotrebni trosoci, a i bi se zgolemila efikasnosta na proizvodstvoto. Pokraj toa, Metalec raboti i na dobivanje na ISO standardot veke podolgo vreme i se ocekuva da go dobie pri krajov na godinata.
I uste edna informacija koja e od dosta golema vaznost e faktot deka Metalec e vo faza na ekspanzija na svoite proizvodstveni kapaciteti, t.e. investira vo kupuvanje i instalacija na nova oprema so sto bi doslo do znacitelno zgolemuvanje na proizvodstveniot kapacitet na firmata.

Znaci, imajki gi vo predvid ovie fakti, mislam deka mislenjeto na don aljosa e opravdano i izdrzano.... taka da i mojata preporaka bi bila: BUY!!! A ako nekoj od vas ne veruva vo metalec (kako sto posoci aljosa) neka ne kupuva, podobro za tie sto veruvaat vo firmata:)...

Pozdrav

don aljosha
04.09.2007., 14:37
Što se tiče METC sve je rečeno. Pustite malo vremena, opustite se i uživajte!
Samo bih zamolio one koji sad kupuju na moju prreporuku, da me ne zaborave
kad budu prodavali. Užasno volim čevape...

A što se tiče Modrića, duboko bih bio razočaran ako ga prodaju.Mislim da bi mi čak srce puklo.
Lakše bi prebolio pad Metc-a.

Anica
04.09.2007., 14:41
Otpisala sam Metalca onoga trena kad je poštovani Mincho Jordanov zalupio vrata prilepskom kvaziboos-u. Andreji Zdravevskom.
A sad i ovi pioniri iz dežele. Dječak od 26 godina i Upravni odbor!? Ma, vrtić pravi...
Na ivici mi je Black Jacka, no prilepčanac stvarno dobro radi takozvani marketing velikog ničega!

Magdalena
04.09.2007., 14:52
Otpisala sam Metalca onoga trena kad je poštovani Mincho Jordanov zalupio vrata prilepskom kvaziboos-u. Andreji Zdravevskom.
A sad i ovi pioniri iz dežele. Dječak od 26 godina i Upravni odbor!? Ma, vrtić pravi...
Na ivici mi je Black Jacka, no prilepčanac stvarno dobro radi takozvani marketing velikog ničega!
Cujem da se sledeceg uragana u meksickom zaljevu nazvati Anica (izvanredno posto su ove godine na slovo D).

Zivio drug Minco.:eek:

Insomnia23
04.09.2007., 14:53
Pa dobro, pocituvana Anica,

Djecak od 26 godina u Upravni Odbor vredi mnogu poveke od mnogu vozrasni luge koi bi bile na istoto mesto. Ne e vazno kolku e vozrasen, vazna e negovata sposobnost i nacin na rabotenje i naoganje na delovni i drugi partneri. Mislam deka toj barem zasegu uspeva vo toa.

A sto se odnesuva do Minco Jordanov, mislam deka znaeme koj e i do koga ke bide.....

No sepak toa e tvoe mislenje....

Pozdrav

don aljosha
04.09.2007., 15:03
Ja bi hteo još da kažem kako se u "deželi" sa velikim poštovanjem govori o gospođi
Anici. Pozdravljam vas, ali za Metc ipak slušajte nas.

dimitri20030807
04.09.2007., 15:11
Anice, zasto ti je METC tolika bodlja u oku, ima neki posebni razlog za to, ili .....

Pretorian
04.09.2007., 15:16

Ulagaci postaju sve nervoznije, malo im para a mnoge tvrtke gde hoce da udzu,a ono od gde hoce da izadze ne ide onamo gde zele,a ono gde hoce da udzu nece da stane, pa moraju kvariti sebi ljetni odmor . nista licno ali postaje duhovito . oprosti za rimu, malo poezije.

undermk
04.09.2007., 16:55
Sta bi rekli stranci na ovih cene dionica? Valjda: The business is more then just a game with numbers!

METC defintivno :thumbsup:

cunami
04.09.2007., 17:06
Drugari, baš mi je bilo lijepo ovih dana dok se za metalec nije ni čulo a ja dokupljivao u miru. Ali ne, vi napeli svim silama dokazati da Metalec vrijedi i da mora ići gore. Pa sada ti dokupljuj.... :(

MisterM
04.09.2007., 17:35
imas 400 na 8200 tako da nemoj plakati.
ja za sutra pustio nalog za dokup vec 3 put
u metalcu gledam idninu tako da ko zeli kupiti idninu dobro dosao u drustvo.
ko zeli da gleda film jao boli glava zasto nisam nek ne kupuje.
pozdrav svima i visoku amplitudu.

djonibravo
04.09.2007., 18:49
Bravo insomnia23 i aljosa tkv. done,

smo jos niste napomenuli, da ima covjek od saveznih agenata u bordu 35 godin (i ne 26), kao sto je anica primjetila.

BUY!!!

balkan*star
04.09.2007., 21:10
Dioknjiga metza nam kaze da to najverojatnije prodaje N.J. zadovoljan zarade najverojatnije x2 ili Makedonski Telekom.
Sto se tice zveza bank ona je u proslom mjesecu nastavila kupnjom na %~8500 i podebljala svoj udio:
1.09.07
Zveza:17,894%
1.08.07
Zveza:16,86%
:thumbsup: Polako ali sigurno

undermk
05.09.2007., 01:20
Doktore be aman so akcionerskive knigi. Oladi malo :)

dimitri20030807
05.09.2007., 01:47
Stvarno se cudim sta toliko pokusavamo da kazemo ljudima da je firma super. Cuti i kupuj, to je najbolje moto

dimitri20030807
10.09.2007., 12:35
kad treba izaci polugodisnji FI, dali neko mozda zna?

don aljosha
10.09.2007., 12:53
Rezultati izlaze uskoro. Ali ja ti iz prve ruke kažem, da su rezultati iz poslovanja za više od 100% bolji
od lanjskih. Pored toga ima niz ljepih vijesti oko poslova za budučnost. Čitaj malo starije postove.
Čuti i kupuj te sretno!

warrior
10.09.2007., 12:58
Ne znam ljudi, tu je eventualno stvarno moguće samo skupljanje, prometi su dnevni od 5-8 K €. Tanko

Insomnia23
10.09.2007., 16:48
kad treba izaci polugodisnji FI, dali neko mozda zna?

Polugodisni izvestaj e najdobar do sega.... i konecno e vo pozitiva:) Naskoro ke izleze na www.sec.gov.mk

balkan*star
10.09.2007., 18:34
Pa sto mislis zasto radi sa minimalnom zaradom a godisnji su prihodi oko 400 milijuna denara?! Ako bolje proanaliziramo izvestaj vidjetcemo da uvecavaju rezerve za prvo tromesecje za 20 mil denara..Ima puno toga prije zadnje crte gde je napisan cist profit!Prihodi su u firme cerke kao Metalec konstrukcii koja je konkurirala i dobila na tender malih hidroelektrana, a 100% vlasnistvo metalec ad prilep... a to samo znaci da je firmica ova puno bolja nego sto mi mislimo! :thumbsup:

Marquis de Kizo
10.09.2007., 19:32
Pa sto mislis zasto radi sa minimalnom zaradom a godisnji su prihodi oko 400 milijuna denara?! Ako bolje proanaliziramo izvestaj vidjetcemo da uvecavaju rezerve za prvo tromesecje za 20 mil denara..Ima puno toga prije zadnje crte gde je napisan cist profit!Prihodi su u firme cerke kao Metalec konstrukcii koja je konkurirala i dobila na tender malih hidroelektrana, a 100% vlasnistvo metalec ad prilep... a to samo znaci da je firmica ova puno bolja nego sto mi mislimo! :thumbsup:

Dobri se, uste samo da mu gi platat na vrabotenite pridonesite za penziski staz i personalen danok na drzavata za najmalku 10 godini nanazad i ke bidat uste podobri.
Inaku neto platite ne se golemi, no gi isplakaat redovno.

Insomnia23
10.09.2007., 22:50
Dobri se, uste samo da mu gi platat na vrabotenite pridonesite za penziski staz i personalen danok na drzavata za najmalku 10 godini nanazad i ke bidat uste podobri.
Inaku neto platite ne se golemi, no gi isplakaat redovno.

Pa dobro, da firmata ima zaostanat dolg za pridonesi.... No, strategijata na kompanijata e da gi pokriva nekoi od veke postoeckite zaostanati dolgovi. Od prva raka mozam da kazam deka neplatenite pridonesi se zaradi faktot sto drugi pogolemi dolgovi se pokrieni od kompanijata. So drugi zborovi, kompanijata imase mnogubrojni dolgovi sprema stari doveriteli, zakasneti plati itn koi denes ne postojat. Taka da.... logicno e da se razmisli i uvidi deka pridonesite sledat. Inaku kompanijata ima plan za reprogramiranje na pridonesite podrzan od fondot za Zdravstvo na Republika Makedonija. Znaci, povtorno od prva raka.... sledi i toa!!!:)
A da bideme realni, znaeme kakva e situacijata vo Makedonskata ekonomija. Znaci site onie tekovni problemi so koi se srekavaat makedonskite firmi, ne ja zaobikoluvaat ni ovaa kompanija. Zatoa treba da znaeme deka vo Prilep od nekoi 30 ina aktivni kompanii vo minatoto, denes samo 5 ili 6 se seuste profitabilni i uspesni. Edna od niv e i Metalec (pokraj Prilepska Pivara, Vitaminka, Mermeren Kombinat i ajde Tutunski Kombinat - iako za posledniot e diskutabilno). Znaci, ovoj uspeh na Metalec e sepak golem i vazen, i ne treba da bide zanemaren, neli?

Pozdrav

Marquis de Kizo
10.09.2007., 23:26
Pa dobro, da firmata ima zaostanat dolg za pridonesi.... No, strategijata na kompanijata e da gi pokriva nekoi od veke postoeckite zaostanati dolgovi. Od prva raka mozam da kazam deka neplatenite pridonesi se zaradi faktot sto drugi pogolemi dolgovi se pokrieni od kompanijata. So drugi zborovi, kompanijata imase mnogubrojni dolgovi sprema stari doveriteli, zakasneti plati itn koi denes ne postojat. Taka da.... logicno e da se razmisli i uvidi deka pridonesite sledat. Inaku kompanijata ima plan za reprogramiranje na pridonesite podrzan od fondot za Zdravstvo na Republika Makedonija. Znaci, povtorno od prva raka.... sledi i toa!!!:)
A da bideme realni, znaeme kakva e situacijata vo Makedonskata ekonomija. Znaci site onie tekovni problemi so koi se srekavaat makedonskite firmi, ne ja zaobikoluvaat ni ovaa kompanija. Zatoa treba da znaeme deka vo Prilep od nekoi 30 ina aktivni kompanii vo minatoto, denes samo 5 ili 6 se seuste profitabilni i uspesni. Edna od niv e i Metalec (pokraj Prilepska Pivara, Vitaminka, Mermeren Kombinat i ajde Tutunski Kombinat - iako za posledniot e diskutabilno). Znaci, ovoj uspeh na Metalec e sepak golem i vazen, i ne treba da bide zanemaren, neli?

Pozdrav

Pozdravi,

Navistina, realna slika na situacijata. Voopsto ne se somnevam deka pretstoi svetla idnina za Metalec, posebno ako dojde do podolgorocna sorabotka so Feni. Mene samo malku me zbunuvaat dve raboti:

1. Zosto na mestoto na dosegasniot uspesen direktor e donesena Suzana(go zaboraviv prezimeto) od Sterna-Vodostopansko pretprijatie koe mnogu neslavno zavrsi vo dolgovi ?

2. Zosto prometot so akciite na Metalec e tolku slab?

Se najdobro

Insomnia23
10.09.2007., 23:56
Pozdravi,

Navistina, realna slika na situacijata. Voopsto ne se somnevam deka pretstoi svetla idnina za Metalec, posebno ako dojde do podolgorocna sorabotka so Feni. Mene samo malku me zbunuvaat dve raboti:

1. Zosto na mestoto na dosegasniot uspesen direktor e donesena Suzana(go zaboraviv prezimeto) od Sterna-Vodostopansko pretprijatie koe mnogu neslavno zavrsi vo dolgovi ?

Se najdobro

Znaci,

Vo mediumite imase eden mal propust. Site kazaa deka g-ga Suzana Simonovska e stavena za izvrsen direktor na Metalec na mestoto na Jandre Zdraveski. Megutoa toa ne e vistina. G-dinot Zdraveski bese neizvrsen direktor na Metalec i seuste e. Izvrsniot direktor koj bese zamenet od pozicijata bese Angele (ne go znam prezimeto), koj navistina rabotese vo sprotivost na dobroto na kompanijata i zatoa bese i razresen. A G-gata Simonovska bese dolgo vreme vrabotena vo Sterna i taa vsusnost ja nasledi firmata veke prezadolzena. Zatoa, mislam deka vo toj slucaj ne stanuva zbor za nejzino neangaziranje ili nesposobnost tuku zaradi drugi faktori koi mi se donekade poznati megutoa ne e mestoto za toa.
A sto se odnesuva do trguvanjeto. Pa toa e jasno. Akciite na Metalec se malku i site onie sto vo momentov poseduvaat akcii, spored mene ne sakaat da gi prodavaat i zatoa nema trguvanje i promet. Mozebi ocekuvaat podobri vreminja za nivnite akcii a mozebi i sakaat dolgorocno da bidat prisutni vo kompanijata.... who knows.....:biggrin:
Se nadevam uspeav barem malku da odgovoram na prasanjeto!
Pozdrav

dimitri20030807
13.09.2007., 12:15
Sta bi sa polugodisnjim izvestajem. Medju prvih su dali tromesecni, a sada sa polugodisnjim kasne. Dali to kalkuliraju, kako bi neko dokupio ono sto se nudi po ovu cenu, ili ...... Dali je za ocekivanje BOOOM, ili DOWN

don aljosha
13.09.2007., 12:46
Sta bi sa polugodisnjim izvestajem. Medju prvih su dali tromesecni, a sada sa polugodisnjim kasne. Dali to kalkuliraju, kako bi neko dokupio ono sto se nudi po ovu cenu, ili ...... Dali je za ocekivanje BOOOM, ili DOWN

Ja sam rezultate dobio(nezvanične al iz prve ruke), tako da znam. Ne znam pak zašto jih još
drže za sebe. Očekuje se split akcije radi male emisije , mada ja mislim da bi bolja stvar bila dokapitilizacija. Cijena če svakako iči gore, tako da je na ovom nivou svakako strong buy.
Sretno:thumbsup:

Insomnia23
13.09.2007., 12:51
Pa ne znam sto se slucuva so polugodisni izvestaj. Od sigurni izvori mi kazaa deka veke e dostaven do Komisijata za Hartii od Vrednost, pa mozebi tie kasnat so objavuvanjeto na polugodisniot izvestaj na nivnata web strana.... Kako i da e mozam da kazam deka net income za Metalec zaklucno so 30. Juni e 228 iljadi denari (sosem dobar broj dokolku e sporeden so istiot indikator za istiot period vo izminatata godina - 12 580 iljadi denari).
Pozdrav

dimitri20030807
13.09.2007., 12:56
Cifra je mala, ali ako su servisirali neka stara potrazivanja, onda to je sasvim OK, i za ocekivanje je da izadje na vidiku t.j. do kraja godine prava odnosno realna cena koja po meni je negde oko 20.000 den.

machine
14.09.2007., 13:23
Pozdravi,

Se najdobro

Ja bi odgovoril na 2 ta tocka od prasanjeto!
Dodeka Energomarket (Aco i Blagojka) gi prodavaa akciite imase trguvanje i kupuvaa fondovite (bankite) i investitorite. Sega otkako se oslobodi od glavninata Energomarket bankite se zdobija so posakuvaniot procent mnogu brzo!
Sega ednostavno se ceka na rezultati FI.
Toa go cekaat i investitorite za pogolem vlez!

magnetik
24.09.2007., 14:21
Deneska pominaa okolu 500 akcii od 8000 do 8200, ovde nesto se sprema.

don aljosha
24.09.2007., 14:31
Deneska pominaa okolu 500 akcii od 8000 do 8200, ovde nesto se sprema.

Pa druže Magnetik, ako čitaš postove, mi stalno ponavljamo čuti i kupuj.
27.9. ide skupština, rezultati su "jaki" tako da nema druge nego :thumbsup:
samo opušteni

VladoG
24.09.2007., 14:49
Склучени трансакции на 24.09.2007
Време Шифра
на хв Цена Количина Вредност Идентиф. бр.
на трансак.
10:44:54 МЕТЦ 8.199,00 10 81.990,00 280977
10:44:54 МЕТЦ 8.199,00 30 245.970,00 280978
10:48:11 МЕТЦ 8.000,00 50 400.000,00 280984
11:17:02 МЕТЦ 8.195,00 363 2.974.785,00 281084
11:18:46 МЕТЦ 8.199,00 20 163.980,00 281096
11:18:46 МЕТЦ 8.199,00 4 32.796,00 281097
11:53:12 МЕТЦ 8.199,00 12 98.388,00 281261

Neko je pokupio 363 komada samo sto se pojavija, ostanatite transakcii bea positni, ali nekoj dobro se nasladi :)

VladoG
24.09.2007., 17:41
misliš kade ili krade? :biggrin:

Kako i da e, dobivme dobri analizi od Anica barem vo periodov odkako sum priklucen, megjutoa ja nema veke nekoe vreme. Nema veze za METC mu veruvam na don aljosa i ke gi cuvam ovie akcii barem do nareden izvestaj.
Pozdrav

VladoG
24.09.2007., 17:54
Pa druže Magnetik, ako čitaš postove, mi stalno ponavljamo čuti i kupuj.
27.9. ide skupština, rezultati su "jaki" tako da nema druge nego :thumbsup:
samo opušteni

Done :) cekamo te sa svezu i navremenu informaciju sa skupstine.

Pozdrav

don aljosha
24.09.2007., 19:53
Balkan star, Ja se ipak nadam, da si dosta dokupiojer se bojim,da polako
izmiče vrijeme za đabe nabavku. Sretno svima koji su uspjeli da uđu.
Sa skupštine ču vam javiti sve vijesti. Samo opušteno!!!!!!!!!!!!!!

djonibravo
24.09.2007., 21:55
Dragi Insomnia,

misliš na 228 hiljadi!!!! Znači dobit metaleca je 228 hiljadi denari.

A sto se tice prometa, i na tete ga nije bilo, pa možda i na nekim drugim "blue chip" papirima. Metalec je strong buy, bravo done,

lp

oscar
24.09.2007., 22:57
sory a kad je skupština?

Cecillon
24.09.2007., 23:05
... ali mi "zvezni" igrači jesmo udruženi, Malo nas je, al smo jaki.
Pa ne misliš da bi tek tako došli do svog čovjeka u bordu.:

Koga taj covek pretstavlja?

don aljosha
25.09.2007., 09:01
Koga taj covek pretstavlja?

Ja predstavljam isključivo sebe i nekolicinu prijatelja iz "Zveze bank":cool:

Insomnia23
25.09.2007., 10:06
Dragi Insomnia,

misliš na 228 hiljadi!!!! Znači dobit metaleca je 228 hiljadi denari.

lp

Da, dobivkata e 228 iljadi, sto sepak ne e mnogu, no e pregolema pozitivna promena ako se sporedi so negativata od 12 580 iljadi koi Metalec gi imase zaklucno so Juni minatata godina.
Kako sto gledam, Komisijata za Hartii od Vrednost seuste gi nema objaveni finansiskite izvestaii na Metalec za prvoto polugodie od 2007, a veke finansiskiot sektor vo Metalec (kako sto dobro sum informiran) veke e vo izrabotka na finansiskite izvestai za prvite 9 meseci od godinava. Kako i da e, mislam deka e dovolno fer od moja strana da gi stavam vo attachment tuka.... barem zasega...:biggrin:

Pozdrav

Cecillon
25.09.2007., 10:19
Ja predstavljam isključivo sebe i nekolicinu prijatelja iz "Zveze bank":cool:

Mislim na coveka u bordu, ti si taj?

VladoG
25.09.2007., 10:20
Znae nekoj broj na akcii na METC?
Fala

don aljosha
25.09.2007., 10:26
Mislim na coveka u bordu, ti si taj?

Ne!!!!!:eek:

don aljosha
25.09.2007., 10:29
Ja nisam u bordu ja sam u "brodu" zvanom Zveza bank. Nekakav p.r.
Pozdrav

Cecillon
25.09.2007., 10:37
Ja nisam u bordu ja sam u "brodu" zvanom Zveza bank. Nekakav p.r.
Pozdrav

Dobro, onda napiši da Zveza bank nema nikakve veze sa bordom METC i da je ovaj pretstavnik grupe prijatelja "iz dežele".

don aljosha
25.09.2007., 10:50
Ne mogu to napisati, kad nije istina. Zašto se ti Cecillone plašiš Zveze bank.
Ustvari zašto ti smeta Zveza?

Cecillon
25.09.2007., 10:54

Znam ja dobro sta ja ZVEZA BANK, al momche ti neznas, da oni nemaju svog pretstavnika u bordu METC, nit ih to zanima. Taj momak pretstavlja ljude koji kupuju akcije METC preko ZVEZA BANK custody. P.r. bi to trebao znati.

don aljosha
25.09.2007., 11:00
Znam ja dobro sta ja ZVEZA BANK, al momche ti neznas, da oni nemaju svog pretstavnika u bordu METC, nit ih to zanima. Taj momak pretstavlja ljude koji kupuju akcije METC preko ZVEZA BANK custody. P.r. bi to trebao znati.

Pa dragi Cecillione to smo rasčistili več prije nekoliko tjedana:confused:
Zveza bank je obična banka i brokerska kuča preko koje trgujemo!
Malo me podcjenjuješ, pa čak i vrijeđaš. Ali neka, neču ti uzeti za zlo.
Nadam se da si sa nama na brodu "metc", to je jedino važno.:thumbsup:

magnetik
25.09.2007., 14:14
Insomnia23
Da, dobivkata e 228 iljadi, sto sepak ne e mnogu, no e pregolema pozitivna promena ako se sporedi so negativata od 12 580 iljadi koi Metalec gi imase zaklucno so Juni minatata godina.
Kako sto gledam, Komisijata za Hartii od Vrednost seuste gi nema objaveni finansiskite izvestaii na Metalec za prvoto polugodie od 2007, a veke finansiskiot sektor vo Metalec (kako sto dobro sum informiran) veke e vo izrabotka na finansiskite izvestai za prvite 9 meseci od godinava. Kako i da e, mislam deka e dovolno fer od moja strana da gi stavam vo attachment tuka.... barem zasega...

Pozdrav
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike) bilans na uspeh 2007.pdf (710,7 KB, otvoreno

Po ovoj finansiski rezultat Metalec treba da vivne . Momentalniot mcap na Metalec e ednakov so prihodite koi gi imaat za sestmesecno rabotenje:pljesak:,sto ke bide na devetmesecje , a da ne razmisluvame za krajot od godinata:party:. Kako sto trgnale ke se nadminat i samite sebe:pljesak::pljesak:

VladoG
25.09.2007., 14:17
Znae nekoj broj na akcii na METC?
Fala

?????????????????

magnetik
25.09.2007., 14:25
okolu28ooo

xman
25.09.2007., 14:43
?????????????????

Ono što mene iznenađuje je da ljudi ulažu u neku akciju, a da ne znaju ni koliko akcija ima, a pogotovo da ne znaju ili se nisu potrudili pročitati na ovom forumu gdje to isto mogu pogledati...
Bar je do sada 5 puta napisano gdje se može vidjeti koliko koja firma ima akcija, ali evo za sve one koji nemaju vremena:

http://hv.cdhv.org.mk/pregled.asp

pa upišeš metalec u nadonje polje...naravno na čirilici...
početni datum staviš 1987...

VladoG
25.09.2007., 14:51
Ono što mene iznenađuje je da ljudi ulažu u neku akciju, a da ne znaju ni koliko akcija ima, a pogotovo da ne znaju ili se nisu potrudili pročitati na ovom forumu gdje to isto mogu pogledati...
Bar je do sada 5 puta napisano gdje se može vidjeti koliko koja firma ima akcija, ali evo za sve one koji nemaju vremena:

http://hv.cdhv.org.mk/pregled.asp

pa upišeš metalec u nadonje polje...naravno na čirilici...
početni datum staviš 1987...

Pa probav, ali ne dobivam nisto za METC. OK eve dobiv, mozebi pogresen period vkucuvav.

magnetik
25.09.2007., 15:01
ne go otvarase, tocno.

ima tocno 25997 sto ke rece po 8200 mcap 3.470.000 evra, a prihodi za sestmesecno rabotenje 3.025.000 evra.

xman
25.09.2007., 15:09
Pa probav, ali ne dobivam nisto za METC. OK eve dobiv, mozebi pogresen period vkucuvav.

U polje ključna riječ upiši МЕТАЛЕЦ....а почетни датум стави 1987 годину

VladoG
25.09.2007., 15:09
ne go otvarase, tocno.

ima tocno 25997 sto ke rece po 8200 mcap 3.470.000 evra, a prihodi za sestmesecno rabotenje 3.025.000 evra.

Odlicno e, zgolemeni prihodi od prodazba prosledeno so naluvanje na finansiski rashodi kako i obvrski za kratkorocni krediti. Jako ke se gazi ovde :)

Pozdrav

VladoG
25.09.2007., 15:16
U polje ključna riječ upiši МЕТАЛЕЦ....а почетни датум стави 1987 годину

OK fala, veke dobiv izgleda barav so pogresna godina.

don aljosha
25.09.2007., 15:59
Meni je baš super što učite nove članove gdje mogu vidjeti osnovne podatke o firmama.
Ali ovi podaci stvarno djeluju nevjerovatno. Dakle,da rezimiramo.
Metc je još uvjek jako jako jeftin, a ako se uzme u obzir sklapanje poslova koji
su pred podpisivanjem onda bi cijena stvarno mogla da odleprša.
Preporučujem strong buy!!!!!!!!!

Insomnia23
25.09.2007., 16:31
Very strong BUY I would say...
Dogovorite koi sto bea neodamna najavuvani se poveke od blisku do konecno potpisuvanje :) a toa e informacija od dosta doverlivi izvori. Metalec ke raboti i za SIEMENS vo Dubrovo (stolbovi za dalekovodi), a isto taka e pred potpisuvanje na dogovor za gradenje na edna benzinska pumpa na LUKOIL vo Prilep i uste dve vo Skopje. Pokraj toa, kompanijata potpisa i uste eden dogovor so nekoja Kosovska firma. Site ovie dogovori se nesto pomali vo sporedba so onie koi se od pogolemo znacenje za nas ovde, no sepak igraat golema uloga za ispolnuvanjeto na kapacitetite na firmata i za likvidnosta na istata. Cenite za sekoja od navedenite se..... pa da receme EVROPSKI:):P
I na kraj, koga sme veke kaj kapacitetite, kako sto me informiraa, Metalec konecno prevzema aktivnosti vo vrska so prosiruvanjeto na svoite kapaciteti. Kako sto znam Turska kompanija e veke vo pregovori so Metalec za snabvduvanje na masinerija so koja bi se zgolemil kapacitetot i uslovite za rabota na kompanijata.
Pa.... don_aljosha... bi sakal uste ednas da se soglasam so tebe.... "Cestitam na site sto mozea i kupija akcii od Metalec `za dzabe`" - sledi golem rast......:)
Pozdrav na site i Prijaten Den....

Cecillon
25.09.2007., 16:39

Pa kako nije istina, kad si to napisao i sam u sledecem postu?

djonibravo
25.09.2007., 21:36
Dragi cecilone,

suti, i kupuj metc, mene svi ovi podatci zadovoljavaju!!! hvala insomnia i done.
strong buy i za mene.

oscar
25.09.2007., 22:26
ima li šta od ugovora sa feny ?

Insomnia23
26.09.2007., 01:58
Kolku sto znam, mislam deka seuste nemaat odgovor za feny, no ponudata e veke predadena i preliminarnite prgovori se zavrseni... pozitivno

Cecillon
26.09.2007., 10:30
Dragi cecilone,

suti, i kupuj metc, mene svi ovi podatci zadovoljavaju!!! hvala insomnia i done.
strong buy i za mene.

Ti mi kazes, da sutim...:confused:
Kako sam napisao, za sve nas je dobro, da se fakti ne shvacaju krivo. Malo mi je vec muka od postiranja krivih informacija.
A sto se samog METC tice, nikad nisam napisao, da je to losa firma i da nema potenciala.

don aljosha
26.09.2007., 14:56
Ja sam mislio, da če metc jače skoknuti danas. Neka do kraja tjedna sigurnih 9.000.-
Sretno svima pogotovo tebi Cecillone.

Cecillon
26.09.2007., 15:47
Sretno svima pogotovo tebi Cecillone.

Hvala, sretno i tebi.

oscar
26.09.2007., 21:14
koliki book ima Metc ?

cmyk
26.09.2007., 23:45
7270

dimitri20030807
27.09.2007., 09:12
Danas se nesto desava u METC ili ne?

don aljosha
27.09.2007., 10:06
Danas se nesto desava u METC ili ne?
Danas sastanče, javit ču čim doznam šta se dešava. Ali u svakom slučaju
budučnost pred nama je ružičasta:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup :
To če se več danas odraziti na burzi:cool:

VladoG
28.09.2007., 10:18

Ima li nekoja sveza informacija?

edo1809
28.09.2007., 10:36

Ima, ima nova informacija, samo čekamo, da se ljudi dokupe ili da prodaju pa če tek tada da podele sa nama.

don aljosha
28.09.2007., 12:09
Ima, ima nova informacija, samo čekamo, da se ljudi dokupe ili da prodaju pa če tek tada da podele sa nama.

Ništa novo, na razpolaganju su vam sve informacije, i ako vam to
nije dosta da kupujete akcije metc-a onda odmah prestanite
razmišljati i lijepo stavite novce u banku:cool:

Insomnia23
28.09.2007., 21:15

Zdravo na site!

Pa da, normalno deka ima novi informacii vo vrska so Metalec. Spored mene bi bilo cudno dokolku nema:biggrin:
Vo ovoj slucaj ne stanuva zbor za nekoi podobreni finansiski indikatori i karakteristiki, tuku informaciite se od nefinansiski karakter,
no sepak mosne vazni.
Prvo, Metalec konecno uspea da se reorganizira i da ja podgotvi celosnata dokumentacija za da bi se zdobil so ISO standardot, nesto sto do sega
kompanijata go nemase kako svoj asset. Megutoa, kako sto bev dobro informiran, firmata uspea vo toa, i veke od Ponedelnik ke izvrsi uplata
za zdobivanje so toj standard:) Vtoro, Metalec ke usestvuva (i ima golema verojatnost deka ke go dobie) tenderot za izgradba
na 145 sportski sali koi se finansirani od strana na Vladata na Republika Makedonija. Toa bi bilo dobar priliv na finansiski sredstva
na konto na firmata.
Treto, no sepak vazno, e faktot deka naskoro (mislam vo Ponedelnik) ke dojde do sredba na Bordot na Direktori
na Metalec. Pa, dokolku zemime vo predvid deka dosegasnite "broad guidelines" postaveni od strana na ovie luge
bea dosta uspesni, jas VERUVAM deka i naredniot sostanok ke rezultira so sustinski, perspktivni i dosta znacanji
odluki za idninata na kompanijata i sekoj investitor.
E sega, dokolku ovie (i site veke poznati informacii) ne se dovolni za da Ve ubedat deka Metalec e dobra razvojna
investicija (koja bi prerasnala vo stabilna i uspesna firma), togas bi se soglasil so don_aljosa... ima i drugi alternativi
za investiranje na vasite pari... normalno so pomal return:p:

Pozdrav na site i prijaten vikend!

putnik
29.09.2007., 01:23
jas sakam da prasam sve pumpace od gevgelije do triglava ako se mogu staviti na ask jer bih rado kupio.
cene seveda....4500, ampak tudi rado lahko i 4000 placam.
p.s. kupujem sve.

mihail
29.09.2007., 03:05
"Metalec ke usestvuva (i ima golema verojatnost deka ke go dobie) tenderot za izgradba
na 145 sportski sali koi se finansirani od strana na Vladata na Republika Makedonija."

Gde je objavljen taj tender? Informaciju, ako imash?
Pozdrav!

Insomnia23
29.09.2007., 15:29
"Metalec ke usestvuva (i ima golema verojatnost deka ke go dobie) tenderot za izgradba
na 145 sportski sali koi se finansirani od strana na Vladata na Republika Makedonija."

Gde je objavljen taj tender? Informaciju, ako imash?
Pozdrav!

Tenderot bese objaven vo Makedonski dneven vesnik - Dnevnik...
Pozdrav

Boštjan
04.10.2007., 07:24

Zdravo,

Dakle ima nešto novo na ovom sastanku ili nema, traže se dobre vjesti.:confused:

don aljosha
04.10.2007., 08:24
Zdravo,

Dakle ima nešto novo na ovom sastanku ili nema, traže se dobre vjesti.:confused:

Dobrih vijesti koliko hočeš:thumbsup:Bit če objavljene sljedeči tjedan zajedno sa rezultatima
:cool:

4te
04.10.2007., 10:17
Aj da se malo preispitam(o) oko metalca :

1. Posjed zemle ........... izvrsno
2. Razvojni plan ............... izvrsno
3. Posjed objekata ............ izvrsno
4. Posjed mehanizacije ....... zadovoljavajuce
5. Menadzment ................. izvrsno
6. Nadolazeci poslovi ......... izvrsno
7. Trend biznisa u mk ......... izvrsno
8. Inostrano trziste ............ odlicno
8. Podsticaj vlade .............. odlicno
9. Finansije ....................... sve bolje i bolje

ako ne sutra il prekosutra, onda preko preko sutra mora ovo da ide :thumbsup:

Boštjan
04.10.2007., 22:59
Možete li me malo podučiti, šta je to down pick i šta je to Zvezin balon (citat od Anice;Metalec down pick 6.700,00 Metalec je napuhani Zvezin balun). Znam ja šta je mislila s tom da je napuhan balon ali šta je to Zveza?

Izvine mom neznanju, stranac i neznalica, jebi ga pa pitam, da ne bude uvek tako.

drama
05.10.2007., 00:02
Možete li me malo podučiti, šta je to down pick i šta je to Zvezin balon (citat od Anice;Metalec down pick 6.700,00 Metalec je napuhani Zvezin balun). Znam ja šta je mislila s tom da je napuhan balon ali šta je to Zveza?

Izvine mom neznanju, stranac i neznalica, jebi ga pa pitam, da ne bude uvek tako.

moi mali savjet druze Bostjan

postosi neki tjedan na citanje stariih postova na svih temama i malo strucne literature pa ondak stavi tvoj novac na burzi

samo savjet
pozdrav

mihail
05.10.2007., 01:39
Tenderot bese objaven vo Makedonski dneven vesnik - Dnevnik...

Hvala Insomnia23.
Pozdrav!

BET-MAN
05.10.2007., 10:40

S maksimalnim postovanjem onoga sto je Drama rekao/rekla konkretan odgovor tvog pitanja bi bio; Metalec down pick=da ce da padne do 6.700, ne moze da pada vise od toga i da je dobro da se kupi na tu cenu, a Zvezin ti je ZVEZA BANK jedan od vecih investitora na MSE, potrazi na webu za vise informacija...

Pozdrav i dobro dosao/la na forum i na MSE.

Alan Ford
05.10.2007., 11:04
S maksimalnim postovanjem onoga sto je Drama rekao/rekla konkretan odgovor tvog pitanja bi bio; Metalec down pick=da ce da padne do 6.700, ne moze da pada vise od toga i da je dobro da se kupi na tu cenu, a Zvezin ti je ZVEZA BANK jedan od vecih investitora na MSE, potrazi na webu za vise informacija...

Pozdrav i dobro dosao/la na forum i na MSE.

Da rascistimo nesto. Cesto upotrebljavate ZVEZA BANK pa sam osetio potrebu da razjasnim nesto.
ZVEZA nije FOND investitor na mse, vec je ona BANKA preko koje slovenski gradjani kao pojedinci kupuju dionice u Makedoniji.

BET-MAN
05.10.2007., 11:07
Da rascistimo nesto. Cesto upotrebljavate ZVEZA BANK pa sam osetio potrebu da razjasnim nesto.
ZVEZA nije FOND investitor na mse, vec je ona BANKA preko koje slovenski gradjani kao pojedinci kupuju dionice u Makedoniji.
De facto on se vodi kao investitor, a da ne objasnjavam ono sto si ti objasnio, rekao sam da proveri na web-u. Hvala ti evo na objasnjenju i pozdrav.

TTomas
05.10.2007., 11:28
Svaki investitor ulaze svoj novac tamo gde racuna da ima potencijal za najvise zarade. Da je Metalec napuhani balon je samo misljenje jednog clana ovog foruma, bez ikakvih obrazlozenja ili finansiskih dokaza. Mozete svi otvoriti sta je taj jedan clan govorio u proslosti i bice vam sve jasno. Nista nevajla na MSE sem STIL, BETON i Minco :-)

don aljosha
05.10.2007., 12:39
Svaki investitor ulaze svoj novac tamo gde racuna da ima potencijal za najvise zarade. Da je Metalec napuhani balon je samo misljenje jednog clana ovog foruma, bez ikakvih obrazlozenja ili finansiskih dokaza. Mozete svi otvoriti sta je taj jedan clan govorio u proslosti i bice vam sve jasno. Nista nevajla na MSE sem STIL, BETON i Minco :-)

Svako ima pravo da kaže što god zaželi, ja znam, da je gospođa Anica jako cijenjena,
i da njezini komentari gotovo uvjek piju vodu. Tu kod Metc-a ima nekih osobnih problema,
pa je možda malo subjektivna. Puno toga je rečeno na temu Metc-a, mislim da dovoljno
za svakoga da sam zaključi, dali da uđe ili ne. Malo strpljenja ljudi, bit če
za sve nas dobro. Opušteno:cool::cool::cool::thumbsup:

djonibravo
05.10.2007., 20:06
Draga Anica,

sa puno ljubavi do tebe i postovanja, ali ipak moram da ti kazem nesto:

To sto ti imas licne zamjere oko metalca, jer su tvoji ljudi nekada davno izasli, to ne znaci da ce metalac biti na kraju "2000".

Ako zelis, da nama sada uturis tvoje misljenje, psoto si do sada bila vecino u pravu, pa da tankas metc na 6700, i tata bi to radio.

I TETE je bio preko 7000, pa je pao na 5900, danas 6150 ... to je ipak berza!!!!! To ne znaci da je TETE u kurcu!!! Malo veci down-pick, zar ne!!!

Ako METC padne past ce zbog cijelokupne depresije na MSE, ali sutra dan "sky is the limit"!!!

To sto done aljosa ne iznosi nekakve informacije sa borda, to ne znaci da jih nema. Licno sam proverio sto su insomnia i done iznjeli na forum ... tako je istinito, da cak vise i ne sumjam da su obadvojica vrlo bliski upravljanju metc.

Cinjenica je da su rezultati odlicni za metc, cinjenica je da se promet na poslovanju dize i to ne za 20 ili 30 % nego za 200 posto!!! Ako je istina sto kazes anice, zasto su ga onda Zvezasi (pa bilo ko su) kupovali.

Ako mislite da su napumpali cijenu, da bi izasli, pa ljudi vi ste amateri, kako da izadju sa 15 posto kompanije regularno preko marketa. Samo da podsjetim ukupni promet nekoliko mjeseci nije vise od 300 akcija. I to sve oni vrlo dobro znaju, i jos drze i drze i drze. Sta ako ima je interes, posto imaju clana u bordu, da jos podignu firmu!!!
Nije se dosad desilo, da bi neorganizirani, pojedinacni ulagaci imali svog clana u bordu!!! brem u makedoniji ne, ako jih ne bi interesirao posao, ili traze strateskog partnera. Nek podsjetim tih ima miljon: TRIMO (slo), Strabag, .... Dalje mislite da bi drzali tu frmu bez ikakve veze i znanja da metc ima potencial??? ja mislim da bi ti investitori radje usli u teteks tada kad su usli u metc i do sad zaradili od prilike 200%!!!

DOBRO RAZMISLITE LJUDI, I NE PANICIRAJTE ZBOG POVREMNSKE KISE NA MSE!!! SUTRADAN, CEMO KUPOVATI SUNCANE NAOCALE, TO SAM SIGURAN!!!

a CINJENICA DA NEMA JOS INFORMACIJA SA BORDA, to je bio samo bord direktora in ne javna cinjenica. Mozda su se cak dogovorili nesto pa ne zele jos da izlaze sa informacija. Ja mislim, da ce se oni jos napapti kcija metc.

Za kraj jos jedna cinjenica, i da su kupovali akcije do 5500, sto sumjam zbog kolicine, mislite da bi njima bilo dosta izlaz na 9000... sumjam, tu ima drugih slatkisa!!!

I za one sto neznate sta je zveza: nije samo custody racun, verujte!! zveza kupuje i za ozbiljne strateske investitore on demad. ko bi to bili samo custody racuni onda bi imala i KD (slovenian fond) i POTEZA malo vise, jer 2 mio slovenaca, najvise radi u makedoniji preko zadnjih dvaju fondova ili brokerskih kuca!!!zapmntite!!!

Licno mislim, da je u igri dill o kupnji citavog metc, zato je malo informacija ... samo trebaju preko marketa da kupuju, ljudi a to se zna da d0 15000, 16000 brzo ide,

SJECAS LI SE EUROPE!!!

Anice, i ja tebe volim

cmyk
05.10.2007., 22:54
vlasništvo Metalec u %

4/2007
ALEKSANDAR ZDRAVESKI 5,38 MKMETC101015 Obični akcii
ENERGOMARKET ACE 12,58 MKMETC101015 Obični akcii
METALOTEHNIKA DOO 32,98 MKMETC101015 Obični akcii
5/2007
METALOTEHNIKA DOO 32,984 MKMETC101015 Obični akcii
ENERGOMARKET ACE I BLAGOJKA DOO 8,926 MKMETC101015 Obični akcii
6/2007
METALOTEHNIKA DOO 32,98 MKMETC101015 Obični akcii
ZVEZA BANK RZZOJ 12,39 MKMETC101015 Obični akcii
7/2007
METALOTEHNIKA DOO 30,26 MKMETC101015 Obični akcii
ZVEZA BANK RZZOJ 15,84 MKMETC101015 Obični akcii
ABANKA VIPA D.D. 5,67 MKMETC101015 Obični akcii
8/2007
ZVEZA BANK RZZOJ 16,86 MKMETC101015 Obični akcii
ABANKA VIPA D.D. 5,72 MKMETC101015 Obični akcii
9/2007
METALOTEHNIKA DOO UVOZ 30,261 MKMETC101015 Obični akcii
ZVEZA BANK RZZOJ 17,894 MKMETC101015 Obični akcii
ABANKA VIPA D.D. 5,6698 MKMETC101015 Obični akcii
10/2007
ZVEZA BANK RZZOJ 17,89 MKMETC101015 Obični akcii
ABANKA VIPA D.D. 5,76 MKMETC101015 Obični akcii

cmyk
05.10.2007., 23:08
MCAP = 3.377.878,84 €

METALOTEHNIKA 1.020.119,41 €
ZVEZA 604.302,52 €
ABANKA 194.565,82 €

micomk
06.10.2007., 02:36
Idni proekti
http://www.metalecprilep.com.mk/index_m.htm

Cecillon
08.10.2007., 14:31
I za one sto neznate sta je zveza: nije samo custody racun, verujte!! zveza kupuje i za ozbiljne strateske investitore on demad. ko bi to bili samo custody racuni onda bi imala i KD (slovenian fond) i POTEZA malo vise, jer 2 mio slovenaca, najvise radi u makedoniji preko zadnjih dvaju fondova ili brokerskih kuca!!!zapmntite!!!

Ajde napiši, ko su ovi strateški investitori on demand u METC.

dimitri20030807
09.10.2007., 12:37
Vreme je ovde da se proda, nema vise snage za UP

mk_trejader
09.10.2007., 12:54
Ajde napiši, ko su ovi strateški investitori on demand u METC.

poreska uprava AD Skoplje ???

don aljosha
09.10.2007., 12:54
Vreme je ovde da se proda, nema vise snage za UP

Pa da ti kupiš?:thumbsup: lukav si ti Dimitrije:cool:

Cecillon
09.10.2007., 13:11

Vruce, vruce...

MisterM
09.10.2007., 17:33
ma svi vi to prodajte ja4u pokupiti
boli me uvo joj

don aljosha
09.10.2007., 18:42
ma svi vi to prodajte ja4u pokupiti
boli me uvo joj

I mi trebamo još koji %:cool: Samo opušteno ljudi:thumbsup:

Dino07
09.10.2007., 23:37
Dobrih vijesti koliko hočeš:thumbsup:Bit če objavljene sljedeči tjedan zajedno sa rezultatima
:cool:

... bolje da ih bude ssto brzze jer se inacce lako mozze desiti da je Dimitri u pravu.

Marquis de Kizo
09.10.2007., 23:45
I mi trebamo još koji %:cool: Samo opušteno ljudi:thumbsup:

Don Aljosha, covece, divim se tvojoj upornosti i optimizmu.
Ako slucajno ispadne po tvom, imas rucak u Prilepu, iako nemam nijednu akciju u Metalcu.:)

don aljosha
10.10.2007., 09:16
Ljudi nitko vas ne zadržava da prodate...

LMAO
10.10.2007., 13:07

Molim objasni malo zašto spominjaš poresku upravu(imot??)?

Navodno svi poslovi idu preko Metalec inžineringa, a mama ima blokiran račun.

HVALA?

mk_trejader
10.10.2007., 13:28
Molim objasni malo zašto spominjaš poresku upravu(imot??)?

Navodno svi poslovi idu preko Metalec inžineringa, a mama ima blokiran račun.

HVALA?

Pa navodno mi pricamo za Metalec a ne Metalec Inzinering .....

LMAO
10.10.2007., 13:39
Pa navodno mi pricamo za Metalec a ne Metalec Inzinering .....

Ovde nešto smrdi , kupaca nema ...
I šta je sad sa ovom poreskom upravom ?! :confused:

mk_trejader
10.10.2007., 13:43
Ovde nešto smrdi , kupaca nema ...
I šta je sad sa ovom poreskom upravom ?! :confused:

Nekoliko puta se pricalo o tome ...
Poreska uprava je konfiskovala dio oopreme METC zbog neplacenih poreza ... to je konstatirao revizor u FI 2006 godine ... kako je sad neznam, ali dok nevidim revizore za 2007 godinu za mene vazi 2006 godina ... ko hoce nek kupuje nek prodaje ja samo da kazem sto znam

don aljosha
10.10.2007., 14:12
Ne znam zašto sad plašite narod sa vestima od prošle godine?
Sada je situacija sasvim drukčija, radi se jako dobro, rezultati
su takvi kakvi jesu, poslovi za buduče su potpisani, šta jo hočete?
Prodajte ako ste se stisli, bit če kupaca ne brinite.

Pretorian
10.10.2007., 14:26
bonitet metalc i njim bliznim racunima je skoro prosao filter ministarstvo pri tenderom o hidro.licienci.necemo i neznamo o tome koji je potencijal tvrtke bio da bi dobio iznenadujuci 2 lokacije.pogledamo drustvo okolo koi su apliciralo.

Insomnia23
10.10.2007., 16:08
Nekoliko puta se pricalo o tome ...
Poreska uprava je konfiskovala dio oopreme METC zbog neplacenih poreza ... to je konstatirao revizor u FI 2006 godine ... kako je sad neznam, ali dok nevidim revizore za 2007 godinu za mene vazi 2006 godina ... ko hoce nek kupuje nek prodaje ja samo da kazem sto znam

Kako sto sum dobro informiran, Upravata ima "konfiskuvano" del od infrastrukturata na Metalec. Vsusnost, upravata ja imase odzemeno halata pokraj proizvodstveniot kapacitet na Metalec. Megutoa, toa e objekt sto ne e vo funkcija, i vsusnost ne e doizgraden. Objektot datira od mnogu odamna i site ovie godini istiot e nefunkcionalen. Znaci, proizvodstvoto na Metalec ne e nikako popreceno od ovaa postapka.
Pokraj toa, UJP izvrsi procena na ovoj objekt na mnogu pomala vrednost od ona sto vo realnost vredi, i celata procedura e stopirana (legalno i pravno). Znaci, ne moze da se kaze deka e izvrsena konfiskacija na toj nefunkcionalen objekt.... bidejki situacijata ne e seuste razresena!:)

Pozdrav na site...