PDA

View Full Version : Eksluzivno

ozi
25.04.2007., 17:41
NA SJEDNICI VLADE FEDERACIJE ZAKAZANOJ ZA SUTRA 25.04.2007 TACKA DNEVNOG REDA GLASI.

DONOSENJE ODLUKE O PONISTENJU TENDERA ZA PRIVATIZACIJU ENERGOINVESTA I HIDROGRADNJE SARAJEVO.

kmajs
25.04.2007., 18:16
a koji su razlozi ovoga. Mozda ne nude dovoljno, ali ako se ovo stvarno desi to će za BIH i njihovo gospodarstvo značiti jedan ogroman korak unazad.
kapital će pobjeći i eto onda belaja

pozdrav..

maho
25.04.2007., 18:44
Ne za gospodarstvo BiH, nego samo za gospodarstvo F(p)ederacije BiH...

Znamsve
25.04.2007., 18:49
Na dugom je to štapu sve! :p:

Zar vas ova igra oko Hidrogradnje i Energoinvesta ne podsjeća na "igrice" oko privatizacije Energopetrola! Što je vama, ljudi, zar ste toliko naivni!?? :rolleyes:

Isto će biti i kod ove dvije firme - kada se uski političko-interesni lobiji do vrha "natovare", slijedi brzinsko "peglanje situacije", samo što su mali, panični dioničari već poodavno napunili džepove tih dušebrižnika i napustili tim koji "dobija"! ;)

Već viđeno - ništa novo! :biggrin:

maho
25.04.2007., 19:12
NA SJEDNICI VLADE FEDERACIJE ZAKAZANOJ ZA SUTRA 25.04.2007 TACKA DNEVNOG REDA GLASI.

DONOSENJE ODLUKE O PONISTENJU TENDERA ZA PRIVATIZACIJU ENERGOINVESTA I HIDROGRADNJE SARAJEVO.

Zato su se cijelu ovu sedmicu istovarali iz ove dvije firme :doh:
Mora da je neko nekome :saptac: ili je bilo :phone:

ozi
25.04.2007., 19:17
Zato su se cijelu ovu sedmicu istovarali iz ove dvije firme :doh:
Mora da je neko nekome :saptac: ili je bilo :phone:
Naprotiv ja mislim da su se oni utovarali i to dobro..

Graph
25.04.2007., 19:21
Da bi se neko istovario neko se trebao utovariti - jedno bez drugog ne moze
sudeci po volumenima ili su se ovi mali dionicari dobro oparili ili ulaze malo veci igraci...obzirom na promjenu vl. strukture ipak je izgleda rijec o ovim drugim...a dok su oni utovaraju, cemu briga.....razlozi ponistenja ako je istina mogu biti svakojaki...ipak treba se pripaziti pustenih supljih prica....

ladjo
25.04.2007., 19:33
svjedoci smo bili da su se natovarali do maximuma.
i danas su sve pomeli sto su ljudi nudili na prodaju, ni jednog kako treba kupovnog naloga nije bilo na sistemu...dakle jasno je...

osobno sam uvjeren da ce se tender ponistiti, jer po informacijama koje sam procitao u novinama SAN je receno sljedece: tender ce biti ponistne i za ENISR I HDGSR, jer pocetna bilansa treba da se mijenja, zato sto sve vrijednosti firme nisu unesene...dakle po knjigama treba jos imovine dodati...sto se naravno pozitivno odrazava na cijenu citave firme pa tako i dionica.
ja sam duboko uvijeren u ovo, i ovog cu se drzati, sve dok se ne privatizira firma..sasvim sigurno necu padat na jeftine price...
moj stav, a sad svako ima pravo na svoje glediste...nek nam je sa srecom:thumbsup:

Graph
25.04.2007., 19:58
samo easy...znamo svi da su i u jednom i drugom spomenutom slucaju trenutni direktori zajedno sa ortacima/radnicima otvoreno izrazili namjeru da privatiziraju doticne firme - poznavajuci nasu "trgovacku sposobnost" sigurno je ne/namjerno sakriveno puno toga....mislim da su pred nama dani istine...pogledajmo joj zajedno u oci

:grouphug:

energent 01
25.04.2007., 20:19
trebaju unijeti i dugove i potrazivanja kojih nije malo,zatim posebno kod enisa neke njegove udjele u drugim kompanijama.zato svjetska banka isto trazi da se dug enisa od 12 mil.$ prema njoj pretvori u dionice jer ocito vidi dobru korist.

Feral
25.04.2007., 20:46
svjedoci smo bili da su se natovarali do maximuma.
i danas su sve pomeli sto su ljudi nudili na prodaju, ni jednog kako treba kupovnog naloga nije bilo na sistemu...dakle jasno je...

osobno sam uvjeren da ce se tender ponistiti, jer po informacijama koje sam procitao u novinama SAN je receno sljedece: tender ce biti ponistne i za ENISR I HDGSR, jer pocetna bilansa treba da se mijenja, zato sto sve vrijednosti firme nisu unesene...dakle po knjigama treba jos imovine dodati...sto se naravno pozitivno odrazava na cijenu citave firme pa tako i dionica.
ja sam duboko uvijeren u ovo, i ovog cu se drzati, sve dok se ne privatizira firma..sasvim sigurno necu padat na jeftine price...
moj stav, a sad svako ima pravo na svoje glediste...nek nam je sa srecom:thumbsup:
Meni je jasna tvoja strategija no ona nece pomoci da Hidrogradnja ne potone kada vijest bude objavljenja (ili cak ranije, kad je trziste prihvati kao provjerenu). U svakom slucaju eto prilike za dokup jer ce firma prije ili kasnije biti privatizirana a uz to ima dobar outlook.

energent 01
25.04.2007., 20:49
vrlo moguce da ce te firme ici na prodaju putem berze,zato se fondovi i pripremaju sa kesom.vidjecemo uskoro!!

Znamsve
25.04.2007., 20:50
E tek tada bi bio "dernek"!

energent 01
25.04.2007., 21:09
zbog sramnih dostavljenih ponuda, prijedlog ce biti za prodaju putem berze i na taj nacin se moze postici nekoliko puta veca prodajna cijena.

damodaran
25.04.2007., 22:19
Sutra ce biti zanimljivo pratiti cijenu Hidrogradnje.
Ako je Ozi u pravu sutra ce biti potvrda te informacije...

on-right
25.04.2007., 22:23
Ako bude po Hečinom idu obe firme na berzu pa šta bude sa dionicama ali i sa radnicima, toliko o njihovoj brizi za radnike. Ima tu još ministara i drugih stranaka pa ćemo vidjeti ko će imati večinu kada budu glasali.

ozi
25.04.2007., 22:32
Ako bude po Hečinom idu obe firme na berzu pa šta bude sa dionicama ali i sa radnicima, toliko o njihovoj brizi za radnike. Ima tu još ministara i drugih stranaka pa ćemo vidjeti ko će imati večinu kada budu glasali.
Nisi u pravu ovo nije Hecina odluka vec izgradjeni stav vlade da se dosta toga dalo u bescijenje i da je vrijeme da se predje na trzisno poslovanje.Ja ih licno podrzavam i mislim da su u pravu.A to je dobro i za nas dioniicare.

energent 01
25.04.2007., 22:39
jata priprema kes,fondovi pripremaju kes,aktiva i Qvt fund pripremaju kes....mislim da se odluka vec zna..

Bond_007
25.04.2007., 22:39
Sada se vidi zašto su austrijanci kupovali ...

amer
26.04.2007., 02:02
Znači ipak je Ozi bio u pravu glede poništenja tendera. Ja se ovdje pred svima onda moram izvinuti za kritiku izrečenu Oziju, jer ničim ipak nije prognozirao pad dionice, a eto čovjek je u pravu. Ali treba naučit iz prakse: nakon te informacije Ozija vidjeli smo pad ENISR, a onda euforiju. Historija se ponavlja (bar ponekad).

GrabMan
26.04.2007., 09:16
je nikad nisam sumnjao u Ozijeve informacije iako me je ovaj info o poništenju tendera za HDGR zaista šokirao! nadam se da to neće napraviti, bila bi to iskra koja će zapalit vatru SASE-u! svaka čast Ozi, keep up the good work!:thumbsup:

bit će ovo interesantan dan na SASE, možda jedan od najinteresantnijih u ovoj godini, dan kada će sve naglavu ili obrnuto...

Znamsve
26.04.2007., 09:22
Ma bit će dan kao i svaki drugi! :)

Hidrogradnja će se privatizirati, na ovaj ili onaj način - svejedno! ;)

IME
26.04.2007., 09:46
Pitanjce
Ako se hidrogradnja bude privatizovala putem berze po kojoj ce se cijeni nuditi dionice, hoce li sve dionidce ponuditi po istoj cijeni ili ???

Blitzkrieg
26.04.2007., 10:20
ma mislim da će to ići na način kao i Pliva u RH.

Ako se ne varam...

kenny
26.04.2007., 10:25
Ne vjerujem u privatizaciju ovih firmi putem burze.
Vladi je u prvom redu cilj zadržavanje radnika i razvoj firmi, a privatizacijom na burzi ne bi ništa dobili.
Ostao bi i dalje stari kriminalni menadžment, a zbog najvjerovatnije rascjepkanog vlasništva i dalje nitko ne bi imao većinski paket te ne bi ni mogao značajno utjecati na uprave ovih firmi.
Ako i bude poništenja, mislim da je glavni razlog to što je došla nova vlada koja ima neke svoje ideje o privatizaciji ovih firmi.
Za same firme mislim da je bolje da ih prodaju za 1 km, ali nekom većem poduzeću, nego da ostane ovakvo stanje.

marsonia
26.04.2007., 10:26
Ako se poništava privatizacija, scenarij Plive otpada.... Usput Pliva nije bila u većinskom vlasništvu države u trenutku kada je Barr ulazio.

maho
26.04.2007., 11:08
Današnji bonus je ispunjen. Odoše u -10 %..

Bond_007
26.04.2007., 11:55
26.04.2007 - Sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH
Sarajevo • FTV

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH bi na sjednici zakazanoj za danas u Sarajevu trebao razmatrati Prijedlog zakona o dopunama Izbornog zakona BiH, kao i Prijedlog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o konkurenciji BiH i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o industrijskom vlasništvu. Trebala bi biti razmatrana i inicijativa za pokretanje javne kampanje protiv iskorištavanja radnika -nacrno- i utvrđivanje liste poslodavaca koji na taj način zapošljavaju radnike.

Ne vidim nigdje riječi o poništenju tendera.

kmajs
26.04.2007., 12:09
ja gledao jučer Heću na FTV koji kuka kako se premalo nudi za ove firme a ako je suditi po cijenama na burzi one vrijede puno, puno više te ako ponude ne budu veće kaže on da će tražiti poništenje.

moze on traziti ponistenje ali je pitanje da li ce ga dobiti.

postoji mogućnost da je sve ovo patka..

kagemusha
26.04.2007., 12:25
pa izgleda da i jeste tako a kad komisija mora donjeti konacnu odluku za pobjednika na tenderu, sutra?

Graph
26.04.2007., 12:36
ko je macka, ko je mis, ko ce kuci praznih dzepova.....take it easy ljudi....

izgleda da su po ponudi prosli radnici sa ortacima :).....vlada sebi ne smije dozvoliti ponavljanje slucaja Energopetrol... svakako je dovoljno negativnih slika koje se odavde salju u svijet......nista od obaranja tendera, ja ne vjerujem u to......ukoliko zaista i bude.....budite strtpljivi....na prste mozemo nabrojati one koje zaista vrijede, HDGSR I ENISR su jedne od tih......

ozi
26.04.2007., 15:30
HOĆE LI VLAHOVLJAK I DRINO BITI SMIJENJENI? Ispis
Thursday, 26.04.2007.

ImageVlada će poništiti tendere za prodaju državnog kapitala u Energoinvestu i Hidrogradnji; moguće smjene generalnih direktora; kakav su dogovor postigli SDA i Stranka za BiH. Od privatizacije velikih i ...

... uspješnih sarajevskih kompanija „Energoinvesta“ i „Hidrogradnje“, bar za sada nema ništa.
Gotovo je sasvim izvjesno da će Vlada Federacije BiH poništiti tendere za prodaju državnog kapitala u ovim firmama. Razlozi leže u određenim propustima proceduralne naravi, ali i novim saznanjima koje u dobroj mjeri mijenjaju i procjenu imovine i kapitala u „Energoinvestu“ i „Hidrogradnji“. Ministarstvo industrije, rudarstva i energetike, na čijem čelu je Vahid Hećo, zauzelo je čvrst stav da se tenderi ponište, a s njim se slaže i najveći broj ostalih federalnih ministara. Za sada je teško prognozirati kako će dalje ići proces privatizacije dvije sarajevske kompanije, a upućeniji smatraju da novi i izmijenjeni tenderi neće biti raspisani prije ljeta. Naši izvori kažu da su u toku i opsežne analize rada Energoinvesta i Hidrogradnje koje rade ekspertni timovi SDA i Stranke za BiH. Takodjer saznajemo da se analizira i rad generalnog direktora Hidrogradnje Mehmeda Drine i generalnog direktora Energoinvesta Džemaila Vlahovljaka.
- Vrlo su moguće smjene njih dvojice, gotovo izvjesne, a više će se znati nakon što analize njihovog rada budu okončane. – kaže naš izvor.

Dvije političke stranke su postigle i dogovor, pa će SDA kandidovati budućeg direktora Hidrogradnje a Stranka za BiH direktora Energoinvesta.
Prenio Biznis.ba

ozi
26.04.2007., 15:38
Prije pola sata Vlada izglasala odluku o ponistenju tendera za Energoinvest i Hidrogradnju.

IME
26.04.2007., 15:42
Kako li ce se to odraziti na kretanje cijene dionica

Miran88
26.04.2007., 15:50
Dobro,sad bar znamo gdje smo...konačno su i Bosanci shvatili da ne smiju prodajati svoje blago za džabe. To je pozitivna odluka, znao sam da neče Hidrogradnju prodati po 8km, pa nisu takvi baksuzi...Kad se stvari smire, obje firme če se ponovno evaluirati po -nadam se- normalnim ekonomskim kriterijima i tada če se znati da im nominalna nije 12 km, nego mnogo više. Tako da na srednji rok sve ide gore.

marsonia
26.04.2007., 15:56
Odlične vijesti, ako su direktori sakrivali podatke to može biti samo dobro, jer je vrijednost veća (možda i puno). Valja ponovo u kupnju.

Znamsve
26.04.2007., 16:01
Odlične vijesti, ako su direktori sakrivali podatke to može biti samo dobro, jer je vrijednost veća (možda i puno). Valja ponovo u kupnju.

A direktore i ortake u zatvor, bio bi red . . . :)

IME
26.04.2007., 16:08
Lijepo vas je cuti stvarno, kad procuri informacija da ce se prodati po 8 KM svi kazu "treba kupovati", a sad kad kazu nece nikako prodati opet svi "treba kupovat", i jos kad je bilo blizi se otvaranje tendera "treba kupovat"
Najbolji ste
PS Nemoj da se ko naljuti zbog ovoga

GrabMan
26.04.2007., 16:17
e ljudi moji vi stvarno niste normalni ako je ova vjest dobra za vas! to je nešto najgore što se moglo dogodit! nakon ovog nijedan ozbiljan ulagač neće se javljati na tendere u BH! i ima i pravo, ja bi tužio vladu pred nekim međunarodnim sudom i tražio naknadu svih troškova x 10 , vuku ljude za nos par mjeseci i dan prije odluke im kažu odjebite! ovo će izazvat lavinu, sutra slovenci imaju praznik, a sase neće radit do četvrtka!! nikad više moje pare u ove firme!

guru
26.04.2007., 16:18
....u toku i opsežne analize rada Energoinvesta i Hidrogradnje koje rade ekspertni timovi SDA i Stranke za BiH....

ovo što čitam je mislim vrhunac balkanizma odnosno dokaz da je BiH ne banana država nego trula jabuka država

Miran88
26.04.2007., 16:19
He, brate, samo ti prodaj...Ali moraš da čitaš šta ljudi kažu - a to jest da su ove firme podcijenjene debelo. Mi smo to znali i pre 3 mjeseca , a sad je to i Vahidu proradilo. Šta misliš: kad čuješ sa strane vladnih dužnosnika, da je neka firma podcijenjena - to je razlog za prodaju ? Samo izvoli.

IME
26.04.2007., 16:24
U pravu si miran al kako ce se to odraziti na plasljive dionicare na berzi?
uz dobar pritisak oborice cijene da ne kazem u pola, i za dionice koje sad prodas za par dana kupis duplo vise. O tome se radi a ne o stvarnoj vrijednosti hidrogradnje koja je sigurno neupitna

ribar
26.04.2007., 16:29
o kakvoj vrijednosti ti govoris, reci jedan posao koji je ona radila a koji ima neki veliki značaj, hdgsr zivi na staroj slavi, firma ce dobiti buduće poslove u bih i sire i na tome pociva ova cijena a ne na nekim vrijednostima, Enisr je tu puno puno bolji od hdgsr.. cijena ce pasti ali ne zaboravimo, najvise se radilo od 22-30KM i većina velikih koji se trenutno nalaze u prvih 10 je usla na ovim cijenama, i ovo ce za njih biti idealna situacija za dokup mislim da je situacija ne tako dramaticna kao sto je neki prikazuju

Graph
26.04.2007., 16:32
....u toku i opsežne analize rada Energoinvesta i Hidrogradnje koje rade ekspertni timovi SDA i Stranke za BiH....

ovo što čitam je mislim vrhunac balkanizma odnosno dokaz da je BiH ne banana država nego trula jabuka država

koliko god i moju investiciju ova odluka trenutno pogadja i koliko je god drzava neuredena podrzavam ponistenje tendera prije nego da ove dvije firme daju bilo kome pa i radnicima budzasto i po bilo kojoj cijeni....

Miran88
26.04.2007., 16:37
U tom slučaju i ti češ biti jedan od onih koji če uzrokovati bespotrebnu lavinu. Mislim, sve ovo je tako smješno...Zna se da su firme dobre, velike, imaju poslove, ali ljudi ko majmuni, prodaju sve glavom bez obzira i spuštaju cjenu (več podcjenjenih firmi) još niže. *ebi ga, to je burza, a i tako možeš ostvariti profit. U svakom slučaju, mnogo neiskusnih igrača če s ovim otiči sa tržišta za par godina, ako ne i zauvijek. SASE treba još dosta vremena, da postane normalno tržište kapitala, a ne kladionica , a i ulagači moraju da se nauče strpljenja.

Miran88
26.04.2007., 16:41
koliko god i moju investiciju ova odluka trenutno pogadja i koliko je god drzava neuredena podrzavam ponistenje tendera prije nego da ove dvije firme daju bilo kome pa i radnicima budzasto i po bilo kojoj cijeni....

I mene je pogodilo, ali neču je prodati samo zato što masa prodaje. I imaš pravo - za ekonomiju države BiH to je bila najbolja moguča odluka. Nije nikakve potrebe, da se takve firme prodaju ispod cijene. Pa možda če se strani investitori uplašiti , ali ko ih *ebe. Doči če oni več opet i iskrcati za ove stvarčice pravi novac.

marsonia
26.04.2007., 18:34
Stranci su ovdje zbog para, a ne sentimenta. Gdje namirišu novce eto ih ponovo.
Ako netko misli da ne ide vrijeme za dokup onda može misliti samo dvije stvari:
1. Da će sutra na 100KM pa je kasno.
2. Da će u stečaj.

...u svim ostalim slučajevima ide vrijeme dokupa što god neki apokaliptičari mislili.

Sve mi govori da je ovdje puno špekulanata koji su do Praznika rada očekivali 50KM, pa sada šire pesimizam, jer nisu zadovoljni.

Znamsve
26.04.2007., 20:20
Hećina privatizacija: Energoinvest i Hidrogradnja bez kupaca

Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela je Odluku o obustavljanju procesa privatizacije tvrtke “Energoinvest” d.d. Sarajevo do okončanja postupka utvrđivanja vrijednosti imovine koja se privatizira.

Agenciju za privatizaciju u FBiH (APF) Vlada je zadužila poništiti javni poziv za prodaju državnog kapitala “Energoinvesta”.

Vlada je donijela i Odluku kojom je zbog "izuzetno niske ponuđene cijene" neuspješnom proglašena izravna pogodba za prodaju državnog kapitala tvrtke “Hidrogradnja” d.d. Sarajevo.

26.4.2007.

http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirnije.asp?id=13315&rub=vjesniknas

Znamsve
26.04.2007., 20:27
Hećina privatizacija: Energoinvest i Hidrogradnja bez kupaca

Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela je Odluku o obustavljanju procesa privatizacije tvrtke “Energoinvest” d.d. Sarajevo do okončanja postupka utvrđivanja vrijednosti imovine koja se privatizira.

Agenciju za privatizaciju u FBiH (APF) Vlada je zadužila poništiti javni poziv za prodaju državnog kapitala “Energoinvesta”.

Vlada je donijela i Odluku kojom je zbog "izuzetno niske ponuđene cijene" neuspješnom proglašena izravna pogodba za prodaju državnog kapitala tvrtke “Hidrogradnja” d.d. Sarajevo.

26.4.2007.

http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirnije.asp?id=13315&rub=vjesniknas

Ovce će izgleda ipak na šišanje, zato pastiri - U PRIPRAVNOST! :biggrin:

novak2005
27.04.2007., 00:10
Ovce će izgleda ipak na šišanje, zato pastiri - U PRIPRAVNOST! :biggrin:

Pastiri oprez, šišajte oprezno !!!

Zašto pastiri nemaju posla u Makedoniji?

sefal
27.04.2007., 00:19
Zato sto im je (vjerovali ili ne) drzava gora od nase!!!

ozi
27.04.2007., 00:23
Pastiri oprez, šišajte oprezno !!!

Zašto pastiri nemaju posla u Makedoniji?
Sacuvaj ovu poruku godinu dana dok pastiri stignu u makedoniju pa ces vidjeti.

novak2005
27.04.2007., 00:39
Zato sto im je (vjerovali ili ne) drzava gora od nase!!!

Makedonska burza nije imala korekciju kao SASE i BLSE , već je u vrijeme korekcije rasla.

novak2005
27.04.2007., 00:41
Sacuvaj ovu poruku godinu dana dok pastiri stignu u makedoniju pa ces vidjeti.

Predviđaš Makedonskoj burzi godinu dana rasta ?

energent 01
27.04.2007., 09:31
Privatizacija “Hidrogradnje” i “Energoinvesta” vraćena na početak
Rubina ČENGIĆ

26.04.2007 18:42

SARAJEVO - Federalna vlada juče je odlučila da na početak vrati privatizacije "Hidrogradnje" i "Energoinvesta".

"Dosadašnji tok privatizacije nije pokazao da bi bili ostvareni zadati ciljevi u ovim privatizacijama", rekao je premijer FBiH Nedžad Branković.

Ministar industrije, energetike i rudarstva FBiH Vahid Hećo kaže da za "Energoinvest" Sarajevo nije stigla nijedna konkretna ponuda. Tvrdi da su ponude za privatizaciju sarajevske "Hidrogradnje" bile neprihvatljivo male jer se vrijednost 69,75 državnog kapitala u ovoj firmi procjenjuje na oko 49,3 miliona KM.

"Cijene dionica 'Hidrogradnje' na berzi su tolike da bismo mi sada, ako bismo ih prodavali pojedinačno, dobili oko milijardu KM. A da se u ovom procesu direktne pogodbe pojavio kupac koji nudi ovih procijenjenih 49,3 miliona KM mi bismo to i prihvatili", objasnio je Hećo.

U okviru pogodbe tursko-slovenačko-hrvatski konzorcij i radnici "Hidrogradnje" ponudili su cijenu od devet miliona KM i ulaganje od 14,7 miliona. "Konel" iz Hrvatske za "Hidrogradnju" je ponudio 13,5 miliona KM i ulaganje od 43 miliona KM, a "Integral" iz Laktaša 15,15 miliona KM i 20,1 milion KM ulaganja.

"'Hidrogradnja' je još ime na ovim prostorima i jedina ima reference za gradnju velikih objekata", ističe Hećo.

Tvrdi da za "Energoinvest" nije stigla niti jedna ponuda.

"'Kapis' iz Celja je postavio pitanja o 'Energoinvestovim' potraživanjima od Iraka, o 12 miliona dolara duga prema Svjetskoj banci, a i o stanju pravnih postupaka o imovini 'Energoinvesta' u Hrvatskoj", precizirao je Hećo.

Dodao je da je o ovom dugu prema Svjetskoj banci izvijestila i Međunarodna finansijska korporacija.

"Svojevremeno je i bivši premijer FBiH Ahmet Hadžipašić dopisom zatražio isknjiženje 'Energopetrolovih' pumpi u Hrvatskoj iz imovine 'Energoinvesta'", objašnjava Hećo.

Ističe da se iz ovog dalo zaključiti da je Upravni odbor Agencije za privatizaciju FBiH napravio propuste u definisanju početnog bilansa "Energoinvesta" Sarajevo.*

AF: Nudio jednu marku za "Hidrogradnju"
Za privatizaciju "Hidrogradnje" bio je zainteresovan i inovator iz Zenice Mirad Hadžiahmetović.

"On je kao kupovnu cijenu ponudio jednu KM, a i za investicije je također ponudio jednu marku", kaže ministar energetike FBiH Vahid Hećo.

Direktor Agencije za privatizaciju FBiH Enes Ganić podržava odluku Vlade FBiH.

"Ova vlada ima nešto drugačiji koncept privatizacije od bivše koja je utvrdila principe privatizacije ove dvije firme. Nema smisla prodavati 'Hidrogradnju' za male pare nekom ko bi je mogao, kao 'Dukat' u Hrvatskoj, kasnije prodati za stotine miliona", rekao je Ganić.

GrabMan
27.04.2007., 09:45
Za privatizaciju "Hidrogradnje" bio je zainteresovan i inovator iz Zenice Mirad Hadžiahmetović.

"On je kao kupovnu cijenu ponudio jednu KM, a i za investicije je također ponudio jednu marku", kaže ministar energetike FBiH Vahid Hećo.

:rofl: :rofl: :rofl: e ovaj Hađi je legenda! da mi ga je upoznat pa koju pametnu izmjenit....

energent 01
27.04.2007., 09:45
Plan federalnog premijera Nedžada Brankovića

Brze ceste izgraditi novcem od privatizacije telekoma

Kritične dionice od Sarajeva do Tuzle, od Lašve do Donjeg Vakufa te od Stoca do Neuma

Federalni premijer Nedžad Branković u razgovoru za "Dnevni avaz" najavio je plan da bi Vlada FBiH od novca dobivenog privatizacijom telekoma mogla početi izgradnju brzih cesta na nekoliko ključnih dionica. Branković je istakao kako je, pored projekta izgradnje autoputa na koridoru 5C, neophodno unaprijediti putnu komunikaciju na magistralnom nivou.
- Cesta od Sarajeva ka Tuzli nije cesta kojom se vozi, nego kojom se provlači, dionica od Lašve preko Travnika do Donjeg Vakufa više nije magistralna cesta nego gradska ulica - kaže premijer.
Prema njegovim riječima, u okviru tog plana je i dionica od Stoca do Neuma.
- Svi hoćemo na vlastitu obalu vlastitim putem, a sada se na toj dionici, koja je proglašena magistralnom, ne može mimoići automobil s biciklom. To su ceste koje spadaju u javnu infrastrukturu i Vlada ima obavezu da ih izgradi.
Samo za ova tri najvažnija pravca nam treba oko milijardu i po maraka. Vrijednost našeg kapitala u telekomima zavisi od tržišta i ne mogu reći kolika će ona doista biti - kaže Branković.
Međutim, kako saznaje naš list, Branković se nada da bi novcem koji bi bio dobiven privatizacijom telekoma mogla biti zatvorena finansijska konstrukcija za ove tri dionce.

T. LAZOVIĆ

Najprometnija dionica

Branković ima plan i za autoput na koridoru 5C i kaže kako želi završiti onaj do Zenice.
- To je najprometnija dionica i od naplate putarina na njoj i iz drugih izvora možemo graditi autoput do Mostara, koji je svima u interesu - kaže premijer.

Prioritetni putevi

500 do 600 miliona KM potrebno za dionicu Sarajevo - Tuzla.
500 miliona KM potrebno za put od Lašve preko Travnika.
200 do 250 miliona KM potrebno za put od Stoca do Neuma.

--------------------------------------------------------------------------------

energent 01
27.04.2007., 09:47
ja mislim da cemo se prvo igrati malo elektrosektorom,pa onda ide osiguranje i fds,pa telecom,pa tek onda enis i hidro.