PDA

View Full Version : Komercijalna banka Skopje - KMB

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

dimges
04.10.2011., 16:37
:party:
Cuyd_w_U-QU

OKA
04.10.2011., 16:49
Bez obzira na povremene, fiktivne oporavke trga koji slede, ja osobno mislim da je onaj tko je danas prodao KMB, dobro prodao! Obzirom na to da globalno dno dna, ne treba ocekivati prije kraja 2012!

mihail
04.10.2011., 17:45
na vremeto, pred krizata, SG ne znaeshe shto pravi nivniot broker so parite od taa banka. pred okolu mesec dena istoto im se sluchi i na UBS. a ovie nashive, znae li nekoj shto pravat?!
pozdrav!

rambovski
04.10.2011., 18:49
na vremeto, pred krizata, SG ne znaeshe shto pravi nivniot broker so parite od taa banka. pred okolu mesec dena istoto im se sluchi i na UBS. a ovie nashive, znae li nekoj shto pravat?!
pozdrav!

diler, broker, trejder, market mejker ....
ima golemi razliki.. tie sto go napravija toa bea trejderi a ne brokeri
nasive ne se vo moznost toa da go pravat (za srekja)

mihail
04.10.2011., 19:53
ova e postot od
30.09.2011., 21:24 #174 na kolegata Titan za NLB Tutunska banka:

Juce je Fitch dotukao "Majku" tako da ni ovi MK chimps se nemogu nadat na 3ca sreca, jedva cekam ono pismo koje treba SEc da objavi sto su to sada sjebali. Cak i da se resi " Majka" na prodaj sto bi ostalo za prodaj... ako umesto kesa u bilance imate recimo "mlado vino" kolicine 5xxxx hektalitara procjenjeno na 70dina(sada je prodaja 23) nedaj boze da prestanu ove tvrtke da placaju imace Slovenci vino za 3 generacije;par linju bevrig...jedna mlekara reklamirana po cjeni od 9m(pogledajte sudska potrzanja dali je 9 ili >); procjenjivanje nekretnina u centru grada 1200-2500 >eura kv2 a i na ta kolaterala plasirana jaka kreditna linija sl. Ja dok sam plutao u ovu deonicu nisam mogao vjerovat dali je ovo neko namerno radio ili je neznanje u pitanju, jer da radite procjenu na nekretnine kao commercial za kolateralu na par put vise umesto kao kmb stb na 3x<onda presudite sami.....A da je bilo pokusaj neuspesnih prodaj Nlb u proslost bilo ,to neko na forum mora da zna pak ne izvoli da kaze istinu a ja bi nadopunio ono sto znam ali 1 necu nikako.

koi se tie shto toa go pravat? kako i da gi imenuvame, kako shto veli nashiot narod, otishol konjot u rekata.
pozdrav!

Slovenac1
04.10.2011., 21:01
Bez obzira na povremene, fiktivne oporavke trga koji slede, ja osobno mislim da je onaj tko je danas prodao KMB, dobro prodao! Obzirom na to da globalno dno dna, ne treba ocekivati prije kraja 2012!

Ne verujem u to, do nekog rešenja ili propada mora doči mnogo pre

OKA
04.10.2011., 21:11
Ne verujem u to, do nekog rešenja ili propada mora doči mnogo prePocni vijerovati! Reshenje situacije jeste propad, ali propada nema jer ga elite stalno odlazu nekim privremenim reshenjem. Tako da, ipak, realnije je ocekivati dno dna krajem 2012. Shto opet nema nikakve veze sa proracanstvima i ostalim vradzbinama. Jednostavno, elite josh nisu ugovorile nacin propada, a mozda i ne mogu, pa im u tome pomognu socijalni nemiri, revolucije i ostale pizdarije.

pinkyg
04.10.2011., 21:12
Ne verujem u to, do nekog rešenja ili propada mora doči mnogo pre
Covekov misli na 21.12.2012, ama tamu ima 3 mozni resenie barem koklu sto jas najdov
1. Celosen potop ako ova se sluci ke ja snema zemjava voopsto, t.e. se pocnuva od pocetok(ova e po mene samo 1% vozmozno).
2. Kje ne posetat nekoi vonzemaljci 9%
3. Zavsuva eden ciklus, znaci zavrsuva eden vid zivotna dimenzija i pocnuva drug vid na zivotna dimenzija. 90%

Inaku ovaa kriza izgleda kje potrae malku podolgo kje mora cel svet da plati toa sto zapadniot svet si trosese malku povekje .....

rambovski
04.10.2011., 22:41
Ili ce svet proasti - ili ce oni koji sad imaju muda da kupuju biti "top" kasnije

market-maker
05.10.2011., 01:14
Ma sta se zalite na ovu cenu imate dividendni prinos od cca 7%, i to za 7 meseci, prema meni to je dobra investicija, valjda znate da je danasna prodaja bila pod pritiskom SECa, i ovo je dobra cena ali ipak mozda je bolje da se malo saceka da se trziste stabilizira, i onda opet navali na kupnju.
I ajmo malo pozivo i da je smak sveta imamo vise od godinu dana, zivite srecno!!!!

Ilegalac
05.10.2011., 09:04
Ma sta se zalite na ovu cenu imate dividendni prinos od cca 7%, i to za 7 meseci, prema meni to je dobra investicija, valjda znate da je danasna prodaja bila pod pritiskom SECa, i ovo je dobra cena ali ipak mozda je bolje da se malo saceka da se trziste stabilizira, i onda opet navali na kupnju.
I ajmo malo pozivo i da je smak sveta imamo vise od godinu dana, zivite srecno!!!!
Nisam pratio, zasto ih je SEC pritisnuo i tko je zapravo prodavao dionice odnosno tko to cini vec duze vrijeme, ruseci pritom cijenu?

pinkyg
06.10.2011., 13:07
Bankava izgleda napravila vo 3q nekoi losi plasmani.

Ocigledno e vekje deka izvestajot za 3q kje bide mnogu los, sudejki po obemot na trguvanje i postojanoto smaluvanje na cenata na akcijata.

rambovski
06.10.2011., 13:39
Bankava izgleda napravila vo 3q nekoi losi plasmani.

Ocigledno e vekje deka izvestajot za 3q kje bide mnogu los, sudejki po obemot na trguvanje i postojanoto smaluvanje na cenata na akcijata.

ne e toa. Izleguva edna firma so 4-5000 akcii zaradi oskudacija...
skoro izleze veke. uste malku se ostanati..

pinkyg
06.10.2011., 21:52

Tie kolicini se istrguvaa vo poslednte 3 dena, 2000+ 04.10.2011 900+ 05.10.2011 i 2000+ 06.10.2011 znaci za 3 dena, ja kazuvam za polovina od avgust i cel septemvri.Komercijalna vo toj period e so najgolem promet, znaci zboruvam za malku pogolem period.
Ama kako i da e kje mora da cekame minimum do 31.10.2011 za kvartalot, pa da vidime sto navistina se slucuva.
Vo 2q knigovostvenata sostojba vredese 3950 otprilika +-, mozebi strancive gi povlekuvaat kapitalot od komercijalna da zarkpat nekoj dupki od globalnava rasprodazba, ke vidime. :biggrin:

market-maker
07.10.2011., 00:28

nije bitno ko izlazi i ja sam cuo to, imali su 5000 dionica i novi vlasnici firme resili su prodati, bitno je da i nalikvidniju dionicu na mse izgubila vrednost 7 % za jedan dan, pitam sta sa ostalim dionicama na mse :(

Magnificent
12.10.2011., 12:36
Interesantna je pozicija KMB a u sledecim sudbonosnim vremenima za bankarstvo. U Makedoniji imamo Ohridsku i Tutunsku banku cije majke bi rado prodale sto se moze prodati, i skoro propalu stopansku bitolj koju niko nece. situacija sa Stopanskom Skopje je isto neizvesna zbog pozicije majke NBG u Grckoj. Znaci otprilike sve je na prodaju, a prodaje se i Komercijalna .
Dali moze Komercijalna da se javi kao kupac? ili eventualno spasilac.
sto bi znacilo eventualni propast NBG za nasu stopanski skopje?
Ne spominjem malu boraniju banaka koje bi eventualna sistemska kriza banaka u istocnoj europi i najvise pogodila.
Analize govore da u celoj europi sledi proces spajanja i akvizicije u bankarskom sektoru

KMB ako se dobro postavi, moze da izvuce i najvecu korist od ove situacije, kao najveca banka u makedoniji sa najboljim rezultatima.
Tu su jos i Turci koji imaju kesa i vrebaju priliku, a nacuo sam da se interesuju i za KMB .
videcemo...

dimges
12.10.2011., 12:51
može da ne e se do kriza tuku ima i bahatost poradi monopol, no denes vo 8h vo 2 filiali na KMB bankomatite ne rabotat - prazni, podračje od G.Petrov do kanal u Karpoš, a možno e i tamu da bil prazen; posebno kaj nas u naselba pred edna prodavnica go izvadija bankomatot ušte pred 5-6 meseci i ne stavija drug pa sega treba + ušte tolku da pešačime ili da se pali kola i da se odi vo n.Aerodrom (tamu parking treba da platiš) ili Avtokomanda da čekaš pola saat; narod može trpi ama jas veće gi vadam parite od tamu i vo drugi banki gi stavam... imaat KMB monopol, plaćanje na RTV pretplata i dividenda od Telekom, no toa ne e razlog da gi trpam..:mad:
..ne e ova baš of Topic, ako poveće luge počnat da razmisluvaat ovaka, će gi zdrmnat malku... ili ne , muva ne gi laze :biggrin:

Magnificent
12.10.2011., 12:58
Svaki monopol je u biti los, pa tako i monopol Komercijalne u Makedoniji. Ali jedina konkurencija Tutunska i Stopanska su u gadnim problemima zbog poslovanja NLBa i NBGa. A Tutunska i zbog velikih domacih problema.

Ilegalac
12.10.2011., 14:27
Svaki monopol je u biti los, pa tako i monopol Komercijalne u Makedoniji. Ali jedina konkurencija Tutunska i Stopanska su u gadnim problemima zbog poslovanja NLBa i NBGa. A Tutunska i zbog velikih domacih problema.

Koji monopol? Ajde ti malo prouči još jednom materiju, prije nego što nastaviš pisati gluposti na ovom topicu.

Magnificent
12.10.2011., 15:45
Monopol u Makedoniji imaju tri vodece banke ili velike banke Komercijalna Stopanska i Tutunska, da budem jasniji. Stopanska Skopje i Tutunska imaju probleme ne po svojoj krivici, u tome i vidim da je pozicija Komercijalne u najmanju ruku ,,interesantna,,

Ilegalac
12.10.2011., 16:04
Monopol u Makedoniji imaju tri vodece banke ili velike banke Komercijalna Stopanska i Tutunska, da budem jasniji. Stopanska Skopje i Tutunska imaju probleme ne po svojoj krivici, u tome i vidim da je pozicija Komercijalne u najmanju ruku ,,interesantna,,

E tu si već preciznije opisao situaciju. Recimo da je to Oligopol, iako je manje važna forma odnosno naziv takve tržišne situacije. Vezano na interesantnost KMB-a, ne bi se do kraja složio s tobom. Mislim da je u ovome trenutku najvažnije koja je banka najbolje kapitalizirana, jer i Tutunska i Komercijalna su posljednjih godina isplaćivale dobit i emisijom novih dionica razvodnjavale kapital, dok STB to nije činio. Pritom ne ulazim u međusobni odnos STB-a i NBG koji može proizvesti štete po STB, no koliko se ja sjećam listajući Revizorski izvještaj, tamo nije bilo značajnijih transakcija u tom smislu.

Dakle, ona banka koja drži najjaču kapitalnu poziciju i ima dovoljne rezerve da preživi krizu, a da to ne utječe (barem ne značajno) na njezin tržišni položaj, to je po meni najinteresantnija i ajmo to tako reći "najbolja" banka. Također, pristup novom i jeftinom kapitalu je bitan čimbenik za daljnje poslovanje, a nisam baš siguran da KMB u tom smislu najbolje kotira među spomenutima. No, da ne prejudiciramo događanja i špekuliramo, vidjet ćemo što će se dalje dešavati, iako gledajući na kapitalne zahtjeve većine europskih banaka, nije realno očekivati nove akvizicije i kupovinu banaka u MK od strane postojećih regionalnih igrača, već od ulagača izvan Europe. No i to je zasad tek predmet osobnih razmišljanja i nekih špekulacija. Po meni su i TNB i STB mnogo otvorenije i pripremljenije za posredno preuzimanje nego KMB za direktno. Vidjet ćemo...

Magnificent
13.10.2011., 10:43
Komercijalna je uspela u vreme najvece krize da privuce 15.000.000 eur sa novom emisijom, i da prebaci jos 15.000.000 eur od neto dobit od 2010 god. Tako da imaju 30 miliona eura. Drugo je pitanje dali su pametni da to iskoriste u ovim vremenima.
Pokazali su da mogu da nadju novac ako treba, a ako se secate interes za novu emisiju dionica je bio mnogo veci nego ponuda.

Ilegalac
13.10.2011., 12:57
Komercijalna je uspela u vreme najvece krize da privuce 15.000.000 eur sa novom emisijom, i da prebaci jos 15.000.000 eur od neto dobit od 2010 god. Tako da imaju 30 miliona eura. Drugo je pitanje dali su pametni da to iskoriste u ovim vremenima.
Pokazali su da mogu da nadju novac ako treba, a ako se secate interes za novu emisiju dionica je bio mnogo veci nego ponuda.

Ma sve je to tocno, ali istodobno su isplacivali dividendu, a mi ne znamo je li uplata kapitala od strane East capitala bila uvjetovana takvim ili slicnim buducim povratom. Gledaj, NBG je formirao nedavno SPV (Special Investment Vehicle) od kcerki na prostoru SE Europe vjerovatno iz dva razloga. Prvi, da te banke lakse i jeftinije prikupe kapital na trzistu, ako matica jos strada odnosno da u slucaju defaulta matice, ostane relativno zdrava i dobro kapitalizirana imovina u posebnoj diviziji za prodaju. U tom smislu STB ima svoju vrijednost jer sam prilicno siguran da ju je lakse "utopiti" u takvom, regionalno pozicioniranom paketu (odnosno skuplje), nego kao samostalnu banku koja posluje iskljucivo u Makedoniji.

Slovenac1
13.10.2011., 22:40
Ma sve je to tocno, ali istodobno su isplacivali dividendu, a mi ne znamo je li uplata kapitala od strane East capitala bila uvjetovana takvim ili slicnim buducim povratom. Gledaj, NBG je formirao nedavno SPV (Special Investment Vehicle) od kcerki na prostoru SE Europe vjerovatno iz dva razloga. Prvi, da te banke lakse i jeftinije prikupe kapital na trzistu, ako matica jos strada odnosno da u slucaju defaulta matice, ostane relativno zdrava i dobro kapitalizirana imovina u posebnoj diviziji za prodaju. U tom smislu STB ima svoju vrijednost jer sam prilicno siguran da ju je lakse "utopiti" u takvom, regionalno pozicioniranom paketu (odnosno skuplje), nego kao samostalnu banku koja posluje iskljucivo u Makedoniji.

Dividende je bilo za cca 7 mio EUR. Dok banka posluje kao što posluje (sa 20 mio EUR profita) nema nikakvih problema. Rekao sam ja da je cena 2650 super za kupovinu...

dirty old man
13.10.2011., 23:15
Dividende je bilo za cca 7 mio EUR. Dok banka posluje kao što posluje (sa 20 mio EUR profita) nema nikakvih problema. Rekao sam ja da je cena 2650 super za kupovinu...

I ja kažem isto, ali vidim da posječuješ MSE samo jednom sedmično... vidi kakva je cjena danas :)

england1
14.10.2011., 09:22
cena nema veze sa poslovanjem Komercijalne banke, vec kao i za sve dionice u svetu zasluzna je panika i strah koji vladaju zbog eventualnog bankrota Grcke i uticaja na ostale Europske banke- zemlje.
Tako je i u Makedoniji, dok je ovakva situacija sa Grckom i cena ce biti ovakva, ako se sve resi pozitivno smejacemo se kako je cena mogla da bude toliko niska, a ako se desi katastrofa sa Grckom onda...

pinkyg
15.10.2011., 13:12
Evo i KMB se javila u istom danu sa istim izvješčem:

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29469

Ovi kao da su se dogovarali, sunce im garavo.

Od ovaa informacija moze li da kazeme sega deka segasnava cena(2950) e mnogu dobra i deka padot od 3750 do 2900 ne bese tolku slucajna i zavisise od strancite, tuku bas ovaa info ja imale tie sto si gi sitnaa akciite po povisoka cena.

dimges
15.10.2011., 14:47
Od ovaa informacija moze li da kazeme sega deka segasnava cena(2950) e mnogu dobra i deka padot od 3750 do 2900 ne bese tolku slucajna i zavisise od strancite, tuku bas ovaa info ja imale tie sto si gi sitnaa akciite po povisoka cena.
interesen dil e ako imas akcii od kompanija XX, sitni gi koga se dobro kotirani, tuzi gi , koga é padnat kupi si gi poeftino + debel baksis ke ti ostane...
neznam samo ako gi tuzele za 7 mil eur kolku platile sudski taksi ??, dali e proporcionalno, so procent ili ima eden fiksen maximum ??

p.s. na vremeto gledav eden sto se raspravase, imal akcii od komunjarskata Stopanska banka, koga taa se podeli na KMB i STB izbral ( ili go ubedile ) da mu bidat na STB... so vreme KMB ripnaa mnogu vo odnos na STB pa toj se rasprava deka mnogu pari izgubil... no ova e moze nesto drugo...

Titan
15.10.2011., 16:51
Nemojte mjesat tuzbe KB i TNB. To su 2 razlicna svjeta. Slovencima je isporucen racun.

Jumbo
16.10.2011., 01:17
Nemojte mjesat tuzbe KB i TNB. To su 2 razlicna svjeta. Slovencima je isporucen racun.

Koliko vidim po tvojim tekstovima TNB je najgore od najgoreg...ali nije sve tako crno u MK....bar po tebi; recimo Granit je zlatna koka. Pa vidiš tom Granitu je TNB posudila pare...znači Ako laže koza, ne laže rog!

Svojevremeno je OKA i još neki ocrnjivali Komunu da je pred stečajem, da će dioničari sve izgubiti i sl.
Tad sam OKU pitao da li će se ispričati ako se ustvrdi da nije u pravu....ispostavilo se da nije bio u pravu.
Baš me zanima da li ćeš se ti ispričati ako se ispostavi da je TNB sasvim OK banka i da je sve tvoje crnilo bilo potpuno krivo i navođenje na krivi put?

Titan
16.10.2011., 14:09
Koliko vidim po tvojim tekstovima TNB je najgore od najgoreg...ali nije sve tako crno u MK....bar po tebi; recimo Granit je zlatna koka. Pa vidiš tom Granitu je TNB posudila pare...znači Ako laže koza, ne laže rog!

Svojevremeno je OKA i još neki ocrnjivali Komunu da je pred stečajem, da će dioničari sve izgubiti i sl.
Tad sam OKU pitao da li će se ispričati ako se ustvrdi da nije u pravu....ispostavilo se da nije bio u pravu.
Baš me zanima da li ćeš se ti ispričati ako se ispostavi da je TNB sasvim OK banka i da je sve tvoje crnilo bilo potpuno krivo i navođenje na krivi put?

Odgovor na topic NLB.:biggrin:

Bubastys
27.10.2011., 23:44
Imam problem da interpretiram 9-mesecni bilans KMB: kaze -5% vs. 2010, ali -22% vs. BP 2011. Koja je brojka relevantnija za procenu uspeha na kraju 2011?

rambovski
28.10.2011., 00:56
Imam problem da interpretiram 9-mesecni bilans KMB: kaze -5% vs. 2010, ali -22% vs. BP 2011. Koja je brojka relevantnija za procenu uspeha na kraju 2011?

bilansot e -4% vo odnos na 2010 zatoa sto:

za 22 % se pogolemi losite plasmani vo odnos na lani
za 8 % se pogolemi prihodite od kamati
za 9 % se pogolemi prihodite od provizii
za 1% se namaleni trosocite

Jumbo
28.10.2011., 01:17
Rezultat je dobar. Očekujem kod svih banaka najproblematičniji 3Q, a KMB ima tek nešto manju dobit, uz značajno povećanje rezervacija za moguće gubitke

ex...
28.10.2011., 02:38
nije lose. Najlepse je da je porasla dobit od kamatarenja i provizija ("core" im dobro ide) a istodobno daje naznake da se povecala aktivnost na "ulici".
P.S. samo da ne kemijaju nesto sa tim losim kreditima .

dimges
28.10.2011., 07:53
nije lose. Najlepse je da je porasla dobit od kamatarenja i provizija ("core" im dobro ide) a istodobno daje naznake da se povecala aktivnost na "ulici".
P.S. samo da ne kemijaju nesto sa tim losim kreditima .

.. mislis kreditot za izborna kampanje , SDSM ke go vraka Limburga meseca ?? :biggrin:

rambovski
28.10.2011., 10:21
rezultat je super.... top... ako ovako ostane Bv na kraju godine ide od 3.500 na 3.900 den. to sto je net profit 4% manji je nebitno ako imate u vidu da je EPS oko 10 eura sa trenutnim rezultatom. A to mu dodze oko 18% return z godinu. bolje ne moze od ovoga

Bubastys
29.10.2011., 13:43
Nisam tako odushevljen. Priznajem da mi je laknulo kad sam video da nema nekog drasticnog inzenadjenja, ali je rezultat svakako ispod ocekivanja.

Ja sam vec napravio projekciju na EPS za 2011 na 546MKD, kamo srece da me prijatno iznenade. ROE mi tako ispada 13,9%, sto je ispod ocekivanja.

Ne zaboravimo da sada KMB ima 200K+ dionica vishe, tako da se dobit deli na vishe delica. Nije mi bas jasno zasto su pravili sec. offer ako nisu imale super-profitabilne projekte u planu. Ispada da se naknadno skupljen novac reinvestira sa manjom stopom povrata nego u ranijim godinama, doista nelogicno.

No, cak i sa ovim rezultatima, cjena dionice ne bi trebala biti ispod 3400. Medjutim, ukoliko se biznis pod hitno ne oporavi, menadzment treba dobro obrazloziti zasto bi dionicari odobrili reinvestiranje dobiti.

Magnificent
29.10.2011., 16:33
Tacno, sakupili su pare a nema neki posebni rezultat. Ali kad vidim rezultate ostalih banaka, ovo je ipak najbolji ubedljivo.
Valjda u ovakvim vremenima to je maksimum.

Kad sam video horor u Stopanskoj Bitolj....

Jumbo
29.10.2011., 23:24
Cekaj vi stvarno ne znate za šta su skupljali novac? Ma koji crni novi plasmani. Pogledajte šta se događa s bankama vani
Rezultat je odličan iako mislim da su premalo odvojili u rezervacije

glasnoGOVORNIK
31.10.2011., 15:29
Novca su skupljali jer kupili su novu zgradu u strog centar grada (kod konja) :biggrin:

hint - Prazna zgrada kod parking MT... :)

grim de witt
03.11.2011., 11:01
Koliko se ja sećam, iz šestomesečnog izveštaja KB penzionog fonda, i oni su imali oko 2 miliona evra u grčkim obveznicama. Milion od toga će morati da bude otpisan, tako da će na kraju godine prinos možda čak i da ode u minus.

OKA
03.11.2011., 11:29
Koliko se ja sećam, iz šestomesečnog izveštaja KB penzionog fonda, i oni su imali oko 2 miliona evra u grčkim obveznicama. Milion od toga će morati da bude otpisan, tako da će na kraju godine prinos možda čak i da ode u minus.Upravo tako. A mozda i sve otpishu, tko zna!? Ovisi o razvoju situacije sa Grckom.
Eto, toliko o tome da su privatni penzijski efikasniji i profitabilniji od starog, drzavnog. Jedan poteg "velikih" fond managera i 1,00 euro penzije, umijesto u 1, 30, pretvori u 0,87.

rambovski
03.11.2011., 11:51
ako ima grckih obveznica ne treba otpisivati 50% to je sigurno i to je obaveza samo za banke iz zemlje clanica EU jer svi koji izvrse otpis onda dobiju "socijalnu" od ECB-a, ali ako grcija proglasi bankrot onda se otpise sve.. znaci sve ili nista u ovom slucaju

OKA
03.11.2011., 11:59
U pravu si, ali ostaje otuzna istina da je g-sn Janko nakrcao 2 milijuna junk papira u konzervativni penzijski. Shto je svakako jedan od nejrespektabilnijih blijesavih potega u povijesti MKD financija.

why
03.11.2011., 12:08
gde bi bila mse da je tih 2 m ubacio u granit mtur i slicno? kad se uzme u obzir fakt da od 120tak m eura imovine, svega 4-5 m eura je ulozeno u mk dionice

dirty old man
03.11.2011., 14:11
U pravu si, ali ostaje otuzna istina da je g-sn Janko nakrcao 2 milijuna junk papira u konzervativni penzijski. Shto je svakako jedan od nejrespektabilnijih blijesavih potega u povijesti MKD financija.

Pitam se samo, jeli bi momak mogao završit isto ko i njegov brat Georgi (direktor Fonda za zdravstveno osiguranje), kada je prije par godina sproveden policijskim lisičinama...

OKA
03.11.2011., 16:36
Pitam se samo, jeli bi momak mogao završit isto ko i njegov brat Georgi (direktor Fonda za zdravstveno osiguranje), kada je prije par godina sproveden policijskim lisičinama...Hmm, da, razumijem pitanje, ali na osnovu cega!? Trzio covjek bondse zemlje clanice EU-zone, suglasno prospektu fonda. Pokushao biti pametniji od svih fondista na Balkanu... Osobno, da sam hijerarhiski iznad takog fondiste, on bi vec bio bivshi... To je...

Jumbo
03.11.2011., 16:52
Hmm, da, razumijem pitanje, ali na osnovu cega!? Trzio covjek bondse zemlje clanice EU-zone, suglasno prospektu fonda. Pokushao biti pametniji od svih fondista na Balkanu... Osobno, da sam hijerarhiski iznad takog fondiste, on bi vec bio bivshi... To je...

He-he...... svojevremeno smo pričali o sigurnosti ulaganja u dionici i u obveznice

OKA
03.11.2011., 16:55
He-he...... svojevremeno smo pričali o sigurnosti ulaganja u dionici i u obvezniceJesmo, eto recimo, osobno, vjerujem samo u MKD bondse. I to one ne duze od 2 godine. Sve ostalo je ili junk, ili ce to biti, ili je prinos, i kapitalni i kamatni, mizeran, hahahahaha...Macedonia forever!!!

pinkyg
09.11.2011., 12:14
Некогаш во убавите времиња кога сите акции беа down овие акции ја одржуваа сами MSE, ама и тие го изгубија здивот изгледа.
Си изглегоа странциве, си продадоа тие што им требаа пари за ликвидност, и тие 5000 акции что беа наследени си се шитнаа.
3q по сите тукашни членови добар резултат, ама сите изгледа ги превидоа лошите % од лошите пласмани од 1 и 2 q, па дури и намалувањето на % во 3 q не помага да има поволна слика за инвеститорите.

Последниве денови тргувањето е повеќе од слабо(да не кажам очајно), 1000 акции што е некоја долна граница за тргување одамна не е надминато, така што по мене ќе почекаме уште малку подолго додека се крене индексот на Македонската берза, за жал на сите нас.

Slovenac1
09.11.2011., 12:37
Uffff da li može bar latinicom da se piše?

dirty old man
09.11.2011., 12:44
Uffff da li može bar latinicom da se piše?

Ništa zanimljivo za pročitati. Poruka je: ajmo srušiti KMB još više.

rambovski
10.11.2011., 20:46
67,000 akcii denes blok = 3 % od KMB
nekoj nekakvo info !?!?!

The Economist
10.11.2011., 23:32
Opet Slovenci preko Inova spakovali kofere, i pavac dezela.

OKA
10.11.2011., 23:40
Opet Slovenci preko Inova spakovali kofere, i pavac dezela.Josh 3 mio eura manje na MSE-u.

Slovenac1
11.11.2011., 00:56
Josh 3 mio eura manje na MSE-u.

Kako manje? Neko je prodao, a neko kupio za 3 mio EUR

Slovenac1
11.11.2011., 00:58
Opet Slovenci preko Inova spakovali kofere, i pavac dezela.

Da, ti koji prodaju prodajavaju u cijeloj bivšoj Jugi samo ako nadju kupce za pakete dionica. Nema para, kriza je u deželi...

OKA
11.11.2011., 00:59
Kako manje? Neko je prodao, a neko kupio za 3 mio EURProdavaoc ne kani rabiti lovu od prodaje KMB-a na MSE-u. Kuzish!?

Slovenac1
11.11.2011., 01:19
Prodavaoc ne kani rabiti lovu od prodaje KMB-a na MSE-u. Kuzish!?

Normalno, ali zato nije 3 mio EUR manje na MSE nego je na MSE jednako love kao prije. 3 mio out, 3 mio in, neto rezultat nula.

dimges
11.11.2011., 08:00
na MSE je sad - 3 milke casha a +3 milke papira ... e ima sada na MSE + x% od 3Milke od dende, ako ih kupac spi*ka na MSE :biggrin:

OKA
01.12.2011., 18:06

Комерцијална Банка по шести пат прогласена за банка на година во Македонија според магазинот "The Banker"
(The Banker: Komercijalna, MKD banka godine, 6-ti put, zaredom!)

Четврток, 01 Декември 2011 14:33

Комерцијална банка по шести пат е прогласена за Банка на годината од интернационалниот магазин "Тhe Banker".

Како што информира Банката, наградите за најдобри банки во светот се доделени на 30.11.2011 година во Лондон.

Прогласувањето на најдобрите банки во светот се врши врз основа на поврат на средствата на акционерите, статегиски предности во однос на конкурентите и проценти на пораст на капитал, актива и нето-профит.

http://www.time.mk/cluster/3c6b4349c6/index.html

dirty old man
01.12.2011., 21:15

Комерцијална Банка по шести пат прогласена за банка на година во Македонија според магазинот "The Banker"
(The Banker: Komercijalna, MKD banka godine, 6-ti put, zaredom!)

Четврток, 01 Декември 2011 14:33

Комерцијална банка по шести пат е прогласена за Банка на годината од интернационалниот магазин "Тhe Banker".

Како што информира Банката, наградите за најдобри банки во светот се доделени на 30.11.2011 година во Лондон.

Прогласувањето на најдобрите банки во светот се врши врз основа на поврат на средствата на акционерите, статегиски предности во однос на конкурентите и проценти на пораст на капитал, актива и нето-профит.

http://www.time.mk/cluster/3c6b4349c6/index.html

OKA, vječiti negativac na MK forumu, počeo sa hvalospjevima? Hmmm

Bubastys
01.12.2011., 22:21
Pokazatelji su toliko pozitivni, a trzishna cjena toliko niska, da je doista teshko pronaci razloga za kupovinu bilo koje druge dionice na MSE. Da imamo normalno efikasno trzishte, ova dionica ne bi bila nikako ispod 5K den.

OKA
02.12.2011., 00:40
OKA, vječiti negativac na MK forumu, počeo sa hvalospjevima? HmmmNisam ja. The Banker, je!
P.S. Tebi cu prvom javiti kad nakon 4 godine, budem kupio prvu dionicu na MSE-u. OK?

ex...
02.12.2011., 01:00
P.S. Tebi cu prvom javiti kad nakon 4 godine, budem kupio prvu dionicu na MSE-u. OK?[/QUOTE]

al si nam "ciklican":)

dirty old man
02.12.2011., 11:26
Nisam ja. The Banker, je!
P.S. Tebi cu prvom javiti kad nakon 4 godine, budem kupio prvu dionicu na MSE-u. OK?

OK OKA. U medjuvremenu molim te daj mi neki "hint" koje papire da prodam u narednih par dana, kako ne bih potonuo još dublje no što je Mariana Trench. Hvala.

OKA
02.12.2011., 11:45
OK OKA. U medjuvremenu molim te daj mi neki "hint" koje papire da prodam u narednih par dana, kako ne bih potonuo još dublje no što je Mariana Trench. Hvala.Mariana, Mariana, kak si lijepa, duboka i slana.
Prodavati!? Bilo koje. Po mogucnosti poceti sa manje likvidnim papirima.

why
14.12.2011., 13:07
ako su blokovi za SKP u oba pravca opet prosla preko Komercijalne, to je 160 m eura prometa t.e. oko pola milion eura brokerske provizije

dirty old man
14.12.2011., 16:49
ako su blokovi za SKP u oba pravca opet prosla preko Komercijalne, to je 160 m eura prometa t.e. oko pola milion eura brokerske provizije

Prema njihovom tarifniku, u slučaju blok-transakcije, tarifa se posebno dogovara sa učesnicima blok-transakcije. Samo da se zna. I mislim da ovaj blok neka neki poseban uticaj na ionako veoma pozitivno poslovanje KMB-a.

why
16.12.2011., 20:18
Македонскиот банкарски систем стабилен и во иднина
16.12.2011 - 15:13:36
Македонскиот банкарски систем стабилен и во иднина
Банкарскиот систем во земјава засега се покажува како отпорен на негативните влијанија однадвор особено на кризата што ја тресе еврозоната.

Различните стрес-тестови спроведени во банките во Македонија покажале дека капитализраноста на банкарскиот систем е задоволителна, односно при ниту едно сценарио, адекватноста на капиталот не се намалува под законскиот минимум од осум отсто.

“Ликвидноста е на исклучително високо ниво, солвентноста е одлична, што дава сигурност дека банкарскиот сектор може да ги издржи ударите и да продолжи со нормални кредитни активности, дури и при најлоши сценарија во еврозоната“, изјави гувернерот на Народна банка Димитар Богов по денешната седница на Комитетот за финансиска стабилност.

Богов вели дека поради моменталната состојба нема потреба од зголемување на каматните стапки.

“Но, при поостри сценарија, зависно од притисокот кој што би го имале на девизниот пазар, ќе реагираме соодветно“, додава гувернерот.

Во соопштението од состанокот на Комитетот се наведува дека активата и кредитите на банките се зголемуваат, но со побавно темпо во однос на претходниот квартал.

Најзастапениот ризик во работењето на банките, кредитниот ризик, се зголеми, што може да се согледа преку забрзаниот раст на нефункционалните кредити и растот на изложеноста во најризичната категорија “Д“. Сепак, ризиците од влошувањето на квалитетот на кредитното портфолио се ублажуваат, имајќи ја предвид целосната покриеност на нефункционалните кредити со исправката на вредноста и посебната резерва, се вели во соопштението од НБРМ.

Автор на веста: Нетпрес

Значи банкарскиот систем има целосна покриеност на нефункционалните кредити со исправката на вредноста и посебната резерва, голема ликвидност, и висока стапка на адекватност на капитал

Ова вчера го напомена и вицегувернерката Анита Бежова во презентација пред Словенечко Македонскиот Бизнис Клуб. веровали или не, беше убедлива дека Македонија може да оствари 3% раст на БДП во 2012

bladeruner
08.01.2012., 15:55
Pokazatelji su toliko pozitivni, a trzishna cjena toliko niska, da je doista teshko pronaci razloga za kupovinu bilo koje druge dionice na MSE. Da imamo normalno efikasno trzishte, ova dionica ne bi bila nikako ispod 5K den.

Mislim da kod KMB postoji i realan politicki rizik. Aktualna vlast im moze zamjeriti da su u predizbornom periodu bez ikakve ekonomske logike finansirali opoziciju, odnosno dali kredit od miliun eura opoziciji koji bi po meni mogao biti naplacen samo u slucaju da se ta opozicija dokopa vlasti. Da ne pominjem i to da je glavni izvrsni direktor bivsi premijer iz redova sadasnje opozicije.
E sada, kakvo je stanje u Makedoniji sadasnja vlast bi mogla pomisliti da se isplati rizik za destabilizaciju domace ekonomije,jer bi zauzvrat dobitak bio lisavanje opozicije od potencijalnih finansijera, i mogla bi da krene protiv KMB sa dozvoljenim i poludozvoljenim sredstvima(a bogami kakva nam je opozicija mogla bi da upotrebi i nedozvoljena sredstva)

Slovenac1
09.01.2012., 11:18
A za tri meseca opet dividendica u visini najmanje 7% na trenutačnu cenu dionice...

Bubastys
09.01.2012., 16:26
Mislim da kod KMB postoji i realan politicki rizik. Aktualna vlast im moze zamjeriti da su u predizbornom periodu bez ikakve ekonomske logike finansirali opoziciju, odnosno dali kredit od miliun eura opoziciji koji bi po meni mogao biti naplacen samo u slucaju da se ta opozicija dokopa vlasti. Da ne pominjem i to da je glavni izvrsni direktor bivsi premijer iz redova sadasnje opozicije.
E sada, kakvo je stanje u Makedoniji sadasnja vlast bi mogla pomisliti da se isplati rizik za destabilizaciju domace ekonomije,jer bi zauzvrat dobitak bio lisavanje opozicije od potencijalnih finansijera, i mogla bi da krene protiv KMB sa dozvoljenim i poludozvoljenim sredstvima(a bogami kakva nam je opozicija mogla bi da upotrebi i nedozvoljena sredstva)

Ako krenemo da nabrajamo firme koje su (ili su bile) bliske sa opozicijom, lista bi bila jako dugacka: KMB, BESK, STIL, SPAZ, FERS, MTUR...

bladeruner
12.01.2012., 23:40
Ako se dobro secas isti taj FERS je imao problema sa vlascu(oduzeli im dozvolu za rad ili tako nesto). Mogu samo da pretpostavim sta su sve obecali i koliko su platili za povratak dozvole

Bubastys
18.01.2012., 00:12
Fino je pocela da raste ova nasha KMB, i to na, bar za MSE, solidne kolicine, sto upucuje da se ne radi o nekom glupom navlachenju. Vraca se optimizam, malo po malo.

Slovenac1
18.01.2012., 12:13
Fino je pocela da raste ova nasha KMB, i to na, bar za MSE, solidne kolicine, sto upucuje da se ne radi o nekom glupom navlachenju. Vraca se optimizam, malo po malo.

Logično, očekiva se dobar rezultat za 2011 i dobra dividenda

The Economist
19.01.2012., 18:24
Da su mogli vec bi preuzeli nesto. Ali nemojte zaboraviti da je HK bio minister policije i premijer u jednom periodu.Ko zna sta i za koga ima ponesto u njegovom sefu. Nije on naivcina kako sto su neki ispali.

dimges
23.01.2012., 11:33
http://money.mnogoo.mk/mk/articles/Banki/kako-bankite-pravat-pari-od-nishto ..:cool:

Magnificent
23.01.2012., 23:42
Danas nije bilo kolicine na prodaju. Polako stizemo do 3.000. Pa Onda Mali rast do dividende. Ako u medjuvremenu ne bude opet neko s.... Sa grcima.

Magnificent
26.01.2012., 09:49
Од 2006 до 2011 година вкупните штедни влогови пораснале од 1,9 на 3,4 милијарди евра, а заштедата на населението се зголемила од 1,1 на 2,5 милијарди евра. Бројките ни се фрапантни. Сите, ама баш сите штедиме в банка. Иако третина од населението живеат во сиромаштија, штедните влогови во банките и во штедилниците во изминативе пет години се зголемувале во просек за 233 милиони евра годишно. Според Народната банка, стабилноста и релативно високото ниво на ликвидност на банкарскиот систем во земјава се должат токму на високиот степен на стабилност на депозитната база на банките.
Просечно, секој Македонец има по 1.500 евра во банка, во штеден влог. Тоа е навистина многу, ако се знае дека воопшто не вложуваме пари во ништо останато.

Magnificent
27.01.2012., 19:06
Комерцијална банка АД Скопје известува дена неревидираниот Биланс на состојба, неревидираниот Биланс на успех за периодот 01.01-31.12.2011 година и Коментарот на неревидираниот Биланс на успех ќе бидат објавени на СЕИ Нет на 30.01.2012 година во 14:00 часот.

Ocekujem opet dobar rezultat. iako je vreme najvece krize u EU, mislim da ce Komercijalna opravdati ocekivanja dionicara i napraviti dobar rezulatat i isporuciti deivedendu naravno.

William O'Neil
27.01.2012., 23:24
Од 2006 до 2011 година вкупните штедни влогови пораснале од 1,9 на 3,4 милијарди евра, а заштедата на населението се зголемила од 1,1 на 2,5 милијарди евра. Бројките ни се фрапантни. Сите, ама баш сите штедиме в банка. Иако третина од населението живеат во сиромаштија, штедните влогови во банките и во штедилниците во изминативе пет години се зголемувале во просек за 233 милиони евра годишно. Според Народната банка, стабилноста и релативно високото ниво на ликвидност на банкарскиот систем во земјава се должат токму на високиот степен на стабилност на депозитната база на банките.
Просечно, секој Македонец има по 1.500 евра во банка, во штеден влог. Тоа е навистина многу, ако се знае дека воопшто не вложуваме пари во ништо останато.

Ova e trigerot moj prijatele...koga ke trgne stampedoto, golem del od naselenieto ke gi povlece parite od bankite i strplivo ke cekaat pred brokerskite kuki da kupat akcii. Kako vo 2007 :)

dimges
30.01.2012., 13:14
:danas u 14.00 je najavljeno objavljivanje rezultata, a zašto sada KMB:thumbsdow .. insideri ??:confused:

OKA
30.01.2012., 15:35
Jebem mu sve'ca. Kad kazesh 14:00, onda neka bude 14:00. Eto, zato nasha MSE nije na nivou ni Banjalucke.

OKA
30.01.2012., 16:19
Cetvrtinu bureka manje ove godine,
23.270.536,00 EUR 2010 vs. 17.655.837,00 EUR 2011
= minus ~25%!

Slovenac1
30.01.2012., 17:16
Ništa tragično, povečali su se gubici zbog otpisa za 500 mio den, ali su povečali i rezervacije za 900 mio den

dimges
30.01.2012., 18:11
Ništa tragično, povečali su se gubici zbog otpisa za 500 mio den, ali su povečali i rezervacije za 900 mio den

500 milki je nekvalitetan izborni plasman ??:mad:

bosko007
30.01.2012., 19:56
Odlicen rezultat! Najdobar do sega! Samo da ne gi nagradat direktorite so 6 milioni. Namaleni skoro site rashodi, a site prihodite zgolemeni.
Nemam akcii vo Komercijalna.

money2
30.01.2012., 20:09
bice denda vise od 240 den/akc.

OKA
30.01.2012., 20:13
...Namaleni skoro site rashodi, a site prihodi zgolemeni...Da, fine tendencije, svakako. Ali, dividenda lako moze biti manja i do ~30% od proshlogodisnje, iliti oko 150,00 denara per share, shto na aktualnoj cijeni od 2.750,00 denara odradi skromnih ~5,5% dendnog prinosa*.
* izracun vrijedi za firme, za pucanstvo umanjiti prinos za adekvatni porez.

Slovenac1
30.01.2012., 20:40
Da, fine tendencije, svakako. Ali, dividenda lako moze biti manja i do ~30% od proshlogodisnje, iliti oko 150,00 denara per share, shto na aktualnoj cijeni od 2.750,00 denara odradi skromnih ~5,5% dendnog prinosa*.
* izracun vrijedi za firme, za pucanstvo umanjiti prinos za adekvatni porez.

Skromnih? A gde u svetu imaš puno bolje dividende?

Magnificent
30.01.2012., 22:10
Po analogija, dividenda bi trebala da bude kao pretprosle godine, sto znaci ne manje od 180 den. Bruto. Naravno moze I manje, Ali moze I vise.
Za mene je bitnije da su svi parametri kako treba, rastu I prihodi od kamate I provisions. A prijatno me iznenadilo da su namalili trosak za plate.

dimges
30.01.2012., 22:18
Skromnih? A gde u svetu imaš puno bolje dividende?

a gde ima 8 i kusur % kamate na stanbeni kredit ??.. pa normalno KMB nije u projektu " kupi kuka kupi stan" :(

Bubastys
30.01.2012., 23:55
Ocekivali smo neshto bolje rezultate, ali je ipak daleko od neke (cuvaj boze) tragedije.

Cak i sa ovim rezultatima, povrat se drzi oko 14-15% godishnje, sto je opet najbolje na MBI 10.

Ono sto me licno nervira je, zashto su pobogu pravili emisiju, ako nisu imali hiper-profitabilne projekte??? Ovako ispada kao da su novac bacili u toksicne zajame, te uzaludno razvodnili dionicarski kapital.

Medjutim, ne zaboravimo da je upis toxic assets uglavnom knjigovodstvena disciplina. Pretpostavljam da su osjetili da je ove godine dobra prilika da se to uradi. A poshto je to sad i oficijalno uradjeno, ostaje hiperoptimisticka prognoza za 2012. Jer, realno, svi prihodi znacajno rastu. A iz licnih izvora cujem da su davanje kredita jako zaoshtrili, shto znaci da ce se u narednom periodu oshtecena sredstva smanjiti na minimum.

Vjerojatno je u ovom tromesecju prime time za kupovinu.

Inace dividenda cjenim da ce biti oko 190 MKD (+- 5%), sve iznad toga bilo bi prijatno iznenadjenje.

Magnificent
31.01.2012., 00:56
Ocigledno da je nova emisija bila samo da se poboljsa adekvatnost kapitala, I nis vise.
Kad su napravili ovolike rezervacije za 2011, naravno da I ja ocekujem rekord u 2012.
Bitno je da sve raste, a da se troskovi smanjuju.

OKA
31.01.2012., 01:06
Skromnih? A gde u svetu imaš puno bolje dividende?Jebesh svet! Mi nismo svet! Mi smo 100 godina nazad! Pravo je pitanje: Zashto bi netko rizikovao kapital kupujuci MKD dionicu koja izdenda 5,5%, kad u MKD banci moze bez rizika dobiti 10% (included: tax free)?

england1
31.01.2012., 09:56
Evo citam li citam FI KMB, i za mene je najimpresivnije da su namalili rashode od kamata za 8%, a depoziti na klienti su povecani za 13%. hehehe. sjajno.
Inace depoziti su stigli do 1 milijarda i 88 miliona eura. hihihi.

pinkyg
31.01.2012., 11:03
Kako bese formulata za presmetuvanje na vrednosta na akcijata ???? (po kniga ne po berza)

ovaa li e ???
Akcionerski kapital godinava od izvestajot e 9526085 / Број на акции
2.279.067 * Номинална вредност 1.000 МКД

ili druga bese formulata ????

Ako ne e ovaa molam nekoj da ja objavi ako ne e nekoja golema tajna.

red max
31.01.2012., 11:07
Tako je nebitno jel dividenda 5 ili 8%.Ja sigurno ne ulažem u Makedonske dionice samo zbog dividende.To sigurno nije bilo presudno.

Slovenac1
31.01.2012., 11:22
Jebesh svet! Mi nismo svet! Mi smo 100 godina nazad! Pravo je pitanje: Zashto bi netko rizikovao kapital kupujuci MKD dionicu koja izdenda 5,5%, kad u MKD banci moze bez rizika dobiti 10% (included: tax free)?

Dividenda je jedini motiv ulaganja u dionice?

red max
31.01.2012., 11:34
Dividenda je jedini motiv ulaganja u dionice?

Nekima očito jest,mirovinskim fondovima recimo,jer zašto bi inače kupovali telekome.

Titan
31.01.2012., 11:52
wealth-building or income investing
Those who invest in dividend stock's are exchanging there own wealth for income.

Jer se neko seca ova poslovice. Ja bi da banka sacuva cjeli dobit i ne samo ova vec svaka sa normalni return.

Bubastys
31.01.2012., 22:10
Kako bese formulata za presmetuvanje na vrednosta na akcijata ???? (po kniga ne po berza)

ovaa li e ???
Akcionerski kapital godinava od izvestajot e 9526085 / Број на акции
2.279.067 * Номинална вредност 1.000 МКД

ili druga bese formulata ????

Ako ne e ovaa molam nekoj da ja objavi ako ne e nekoja golema tajna.

Dionicarski Kapital/ukupni broj dionica u prometu

Par opaski: momentalni dionicarski kapital ce se smanjiti posle podele dividende. Ukoliko firma reshi da otkupi deo svojih dionica, te ih povuce is,prometa, knjgovodstvena cena preostalih dionica ce proporcionalno porasti (momentalno KMB nema napravljeno otkup)

pinkyg
01.02.2012., 11:16
Deneska pak 2650, izgleda pak nekoj namerno ja butka cenata(so ogled deka godisniot izvestaj ne e tolku los) ili ima pak nesto sto go znaat samo Hari i kompanija pa oni si ja butkaat cenata kako vo septemvri, iako kolicinite denovive se objektivno mali.

Magnificent
02.02.2012., 10:10
Bar neki fond u MK ostvaruje pozitivne rezultate. KB Prvo Penzisko se dobro drzi.

Остварениот просечен годишен принос на Задолжителниот пензиски фонд за периодот од 31.12.2008 - 31.12.2011 година изнесува 6,86 %*.

Magnificent
03.02.2012., 10:35
Komercijalna opet namalila kamate. Na normalnim berzama ovo je odlican signal za ulazak u dionice. Tako da stanje sada je sledece, ako orocis novac u KMB na 12 meseci za eur dobijes 3,10% za denare 5,4%. A ako kupius dionicu KMB za 4 meseca dobijes 7% dividendu.
31.01.2012 - Намалување на дел од пасивните каматни стапки ….

Почнувајќи од 01.02.2012 година Банката ќе изврши намалување на дел од пасивните каматни стапки за население и правни лица и тоа:

Намалување на дел од каматните стапки за денарски штедни влогови и на дел од каматни стапки за девизно штедење за валутите ЕУР, УСД, АУД, ГБП и ЦАД;
Намалување на каматните стапки на денарски депозити по видување и тековни сметки во денари на правни лица, на девизни депозити по видување и тековни сметки во странска валута на правни лица (за сите видови валути) и на орочените денарски депозити на правни лица.

Почнувајќи од 11.01.2012 година, Народна банка на Република Македонија ја намали каматната стапка на задолжителната резерва во денари што ја плаќа на банките од 2,0% на 1,0%.

Bubastys
03.02.2012., 11:26
Komercijalna opet namalila kamate. Na normalnim berzama ovo je odlican signal za ulazak u dionice. Tako da stanje sada je sledece, ako orocis novac u KMB na 12 meseci za eur dobijes 3,10% za denare 5,4%. A ako kupius dionicu KMB za 4 meseca dobijes 7% dividendu.
31.01.2012 - Намалување на дел од пасивните каматни стапки ….

Почнувајќи од 01.02.2012 година Банката ќе изврши намалување на дел од пасивните каматни стапки за население и правни лица и тоа:

Намалување на дел од каматните стапки за денарски штедни влогови и на дел од каматни стапки за девизно штедење за валутите ЕУР, УСД, АУД, ГБП и ЦАД;
Намалување на каматните стапки на денарски депозити по видување и тековни сметки во денари на правни лица, на девизни депозити по видување и тековни сметки во странска валута на правни лица (за сите видови валути) и на орочените денарски депозити на правни лица.

Почнувајќи од 11.01.2012 година, Народна банка на Република Македонија ја намали каматната стапка на задолжителната резерва во денари што ја плаќа на банките од 2,0% на 1,0%.

Magnificientno. Svaka cast na brzoj opaski! Kako to menja mmatematike, j...e. Prakticki sve kamate padaju za 10%, sto znaci da COE pada za 10%, sto znaci da cjena dionica (treba) porasti za 10%... Bash da vidimo koliko mjeseci ce trebati nashem uspavanom trzishtu da skonta.

Kako mi je milo em drago sto se pokazuje da svi mi koji smo igrali na kartu dionice (vs. depoziti) smo bili u pravu. Hehehehehe :biggrin:

why
03.02.2012., 11:44
Komercijalna i Tutunska su puni kesha, primer samo Komercijalna drzi 500 miliona eura u keshu i zapisima, a 700 m eura su krediti. Obe banke neznaju vishe sta s novcima, neche da rizikuju u nepouzdane kredite, i ne trebaju im novi depoziti-nemaju s njima sshto raditi, kad su vani kamate kod stranih banaka 1-2%, u blagajnickim zapisima 4%. Ocekujem da to snagje i Trufuna u Eurostandard, i TTK i ostale manje banke koje josh uvek daju neopravdano visoke kamate stedishima. Nepotrebno ulaze u interest risk, bildaju bilanse, daju kredite sa risik faktorom vecim nego margina, i kad tad ce im se to lupiti o glavi, preko nenaplacenih kredita, rezervacije i annual loss.

The Economist
03.02.2012., 13:30
Bar neki fond u MK ostvaruje pozitivne rezultate. KB Prvo Penzisko se dobro drzi.

Остварениот просечен годишен принос на Задолжителниот пензиски фонд за периодот од 31.12.2008 - 31.12.2011 година изнесува 6,86 %*.

Jeste, duri iznenadjujuce dobro, ali NLB Novi Penziski Fond ostvario 8,80% p.a za zadnje 3 godine, e to je jos bolje.
Ali losa je struktura njihovih ulaganja, od ukupno EUR Mio 121 sredstva, u akcije na MSE-u su ulozili samo nepunih EUR Mio 4. Sa druge strane mozda je tako bolje za osigurenike, da bi ulozili vise novca na MSE-u, prinos bi sigurno bio nizi kako sto su se stvari odvijali zadnjih tri godina, ali ipak dobro je da od ovog stanja spored mene nemoze biti gore pa oni mogu ulagati samo vise na MSE sto bi oznacilo i vise likvidnosti.

The Economist
03.02.2012., 13:37
Moze se puno saznati o jednoj banci, a posebno o njenim dominantnim dionicara ako analizirate struktura depozita i kredita, a posebno visine pasivnih kamatnih stopa.
Imeno, ako pogledate banke koje nude najvece pasivne ks i analizirate njihove FI videcete da ili imaju problema sa kapitalom, ili visoke zagube, ili da njihovi glavni dionicari imaju odregene probleme pa se nemogu posvetiti dokapitalizacii banaka. Tako da jedini izlaz za opstojavanje i zadrzivanje pazarnog ucestva je sabiranje veoma skupog domaceg kaptala, sto sa druge strane dopunski smanjiva profitabilnost te banke, a pravi i generalne distorzije na celom finansiskom trzistu.

Magnificent
04.02.2012., 16:55
Nlb tutunska ima onaj zlatni depozit, koji su dosta reklamirali, koji daje vecu kamatu nego ako novce orocis u KMB ili stopansku skopje, sto znaci da ili imaju potrebu od svezeg novca, ili imaju profitabilnije projekte kao svedmilk, mia beverigis ili jumajlija i sl. Svako neka sam oceni.

money2
05.02.2012., 21:31
MACEDONIA ULAZI U NATO U MAJU!

Master1
05.02.2012., 21:39

Odkud sad pa to?

Magnificent
05.02.2012., 21:44
Znao sam.

Slovenac1
06.02.2012., 10:36

Takve postove smo čitali i pre Bukarešte.... Može li neki argument?

dirty old man
06.02.2012., 11:10
Takve postove smo čitali i pre Bukarešte.... Može li neki argument?

Nema argumenata, ostaju samo naše želje i nadanja. Ali ipak možemo očekivati neki pomak prema gore sve dok ne bude jasan ishod iz Chicago-a, a tek onda sledi:

a. stampedo; ili
b. korekcija

dimges
06.02.2012., 11:17
Nema argumenata, ostaju samo naše želje i nadanja. Ali ipak možemo očekivati neki pomak prema gore sve dok ne bude jasan ishod iz Chicago-a, a tek onda sledi:

a. stampedo; ili
b. korekcija

ovo pod b sledi u svakom slučaju, samo što ako bude ulaz u Otan onda će da bude jače izraženo zbog kratkotrajnog stampeda :biggrin:

Slovenac1
06.02.2012., 11:22

a. stampedo; ili
b. korekcija

Zašto bi se uopšte nadali ulazku u Nato, kad zvanično zasad Grčka ostaje kod svog Veta? Ne verujem u pomak na gore zbog praznih nadanja o NATU, imamo iskustva sa Bukareštom

dirty old man
13.02.2012., 11:07
Valjda opet gospodin sam sebe nagradio bonusima:

http://www.seinet.com.mk/default.aspx?docID=30140

dimges
13.02.2012., 15:48
Valjda opet gospodin sam sebe nagradio bonusima:

http://www.seinet.com.mk/default.aspx?docID=30140

dobro je ako mu isplaćuju bonus u hv, bar će da daje dendu

dirty old man
13.02.2012., 16:15
dobro je ako mu isplaćuju bonus u hv, bar će da daje dendu

Me mrzi da baram, ali ako ne se lažam gospodinot pred nekolku godini dobivaše po 1000 kom. a sega po 2000. Dali nekoj znae od koi izvori bankata gi obezbeduva ovie akcii? Imaat sopstveni ili možda kupuvaat na berza za da mu gi dadat na ovoj u raka?

BET-MAN
13.02.2012., 16:38
Me mrzi da baram, ali ako ne se lažam gospodinot pred nekolku godini dobivaše po 1000 kom. a sega po 2000. Dali nekoj znae od koi izvori bankata gi obezbeduva ovie akcii? Imaat sopstveni ili možda kupuvaat na berza za da mu gi dadat na ovoj u raka?
Mislim da ne daju bonus u HV, kupuje covek lepo na berzi:biggrin:

Bubastys
13.02.2012., 17:25
Covek investirao svoj teshko steceni kapital u dionice, shta ima loshe u tome?

Zadnji put kad smo komentirali njegov shopping, mislim da je bilo na 3200, par dana pre nego je stigla objava da East Capital ulazi sa 10M EUR.

Bash da vidimo kakvo nas prijatno iznenadjenje sada ceka.

PS. njegovih 100K EUR su pomestili cjenu za skoro 10% u roku od 5 dana.

Magnificent
14.02.2012., 17:54
Mislim da je g-din. Kostov prosle godine kupio dionice po 3.600 ili 3.700, nakon sto su nordijci usli u banku.
To sto je i sada kupio dionice tek nakon sto su objavili FI, govori samo da je KB jedna odgovorna banka sa odgovornim rukovodstvom.
Da ne bude da ih samo hvalim, mislim da treba da malo razmisle za ,,otkup sopstvenik dionica,, za da reguliraju cenu na neko normalno nivo, za banku kakvu misle da rukovode.
U svakom slucaju pozitivan signal za sve dionicare KMB. U svakom slucaju sa proslogodisnjim dionicama, mislim da je covek ulozio oko pola miliona eura u svoju banku sto je stvarno pozitivna vest.

grim de witt
14.02.2012., 20:10
Aman više sa tim "direktor kupio akcije"! Lepo piše da ih je STEKAO, najverovatnije na osnovu menadžerskog ugovora.

Ako je Hari, ili bilo koji direktor firme sa MSE, stvarno kupio akcije svojim parama, ja ću da odsečem ku-ac.

Jumbo
14.02.2012., 20:21
Aman više sa tim "direktor kupio akcije"! Lepo piše da ih je STEKAO, najverovatnije na osnovu menadžerskog ugovora.

Ako je Hari, ili bilo koji direktor firme sa MSE, stvarno kupio akcije svojim parama, ja ću da odsečem ku-ac.

Ne moraš se brinuti....pa nije valjda lud da troši pare na gluposti :biggrin:

BET-MAN
14.02.2012., 22:36

Ne znam dali si iz MK ili ne, ali bukvalni prevod saopstenja kaze da ih se stekao, sto na makedonskom moze da znaci i da ih je kupio...

BET-MAN
14.02.2012., 22:39
Da bi se neko stekao sa akcijama neke firme, ta firma mora da ima svoje akcije, pa da deli managerima od tih akcija, ili da poveca ukupni broj akcija. Kao sto znamo, KB nema vlastitih akcija, a isto tako nije bilo ni povecanja ukupnog broja, TAKO DA... (ali uvek moze i da pogresim)

dimges
14.02.2012., 22:49
ima 101 način da se steknu akcije...poklon , kompenzacija itd...

BET-MAN
15.02.2012., 00:15
ima 101 način da se steknu akcije...poklon , kompenzacija itd...
Pricali smo o konkretnom slucaju g. Kostova...

Bubastys
15.02.2012., 00:18
http://www.sec.gov.mk/regassociations/ad_poi/default.aspx?item=obrasci&subitem=promena_sopstvenost&action=details&itemid=16914

Kupio, trgovski prenos, 5+2=7K dionica

dimges
15.02.2012., 02:15
http://www.sec.gov.mk/regassociations/ad_poi/default.aspx?item=obrasci&subitem=promena_sopstvenost&action=details&itemid=16914

..pa sramota je da ne kupi, pitaj ga koliki mu je mesečni L.D. ??...

.. ako se ja pitam, po naredbi bi svi iz takvih monopolskih firmi sa debelim platama trebali bi po 10-15% od plate svaki mesec da ulažu u kupovinu akcija svoje firme...:mad:

grim de witt
15.02.2012., 11:09

Znam da njemu taj novac ne znači ništa, ali za mlađe forumaše deluje inspirativno kad godišnje kapne dividenda od 21.000 evra :)

Takođe, Žile ALK će ove godine za svojih 91.000 akcija da dobije neto dividendu od ~250.000 evra, ali rekord će izgleda i dalje da drži Done MTUR, koji će za svojih 87.000 akcija da dobije ~280.000 evra.

Bubastys
15.02.2012., 16:55
Znam da njemu taj novac ne znači ništa, ali za mlađe forumaše deluje inspirativno kad godišnje kapne dividenda od 21.000 evra :)

Takođe, Žile ALK će ove godine za svojih 91.000 akcija da dobije neto dividendu od ~250.000 evra, ali rekord će izgleda i dalje da drži Done MTUR, koji će za svojih 87.000 akcija da dobije ~280.000 evra.

Slazem se za sve osim za to da im novac nishta ne znaci. Znaci im, i te kako, samo u rzlicitom smislu nego meni i tebi.

Slovenac1
17.02.2012., 11:48
Zanimljivo kako svaki dan raste KMB. Da li je to samo zbog dividende koja se očekuje da bude ista kao i prošle godine ili je nešto drugo?

Master1
17.02.2012., 12:55
Zanimljivo kako svaki dan raste KMB. Da li je to samo zbog dividende koja se očekuje da bude ista kao i prošle godine ili je nešto drugo?

Cista spekulacija. Kao i svake godine u ovo vreme, nakon sto je cena oborena, ona se pumpa da bi se privukli novi igraci kojima se prodaje sa profitom koji je veci od ocekivane dividende. Uzima "dividenda" pre vremena. :)

dirty old man
17.02.2012., 13:58
Malo sam čeprkao na SEI-NET, vezano za broj akcija koje gosn. Kostov ima u svoj portfolio.

Evo kako stvari stoje:

- u izvještaju o broju akcija koji posjeduje svaki od članova UO i NO (stanje 02.12.2009) navodi se podatak da Hari ima 3000 kom.

- 05.02.2010 on se stekao sa još 618
- 09.02.2010 još 347
- 16.02.2010 još 35
- 07.03.2011 još 1000
- 13.02.2012 (ovaj zadnji transfer) još 2000

ili ukupno 7000

Indikativno je da je gospodin uvjek kupovao na početku godine, vjerojatno investirao svoj krvavo stečeni bonus koji se još mora dodatno uvećati za dividendu na količine koje je kupio.

Još je indikativnije to da je u prošlosti nagrađivao sam sebe sa po 1000 komada, a ove godine duplirao cifru. I ja bih volio dobiti duplu dividendu u odnosu na prošlu godinu, makar je reinvestirao na puno većim cjenama po akciji no što to radi gosn Kostov.

Na zdravlje!

Master1
17.02.2012., 14:56
Cini se da KMB sto procentno financira Sterjovu Tv Alfa. Skoro svakih 5 min emituje se jedna te ista reklama KMB tamo, plus spozoriranje utakmica, kvizova i slicno. KMB vec godinama nema niti jedne reklame niti u jednoj drugoj TV ili bilo kojem drugom mediju. Ima samo na Alfa TV i to svaki dan po vise puta.
Zanime me dali opzicijski SDSM vraca na vreme kredit od par miliona eura koji je dobio uoci proslih izbora, a ako ne, dali je aktivirana hipoteka na njihovu imovinu koja je zalog za kredit.

dimges
17.02.2012., 18:14
vratiće kad dođu na vlast, ali i tada ne money nego ministarsku fotelju:biggrin:

why
18.02.2012., 00:11
kako i da e , od 2650, do 3100 toa e 15% kjar, pa dali se pari od bonus ili od gjavolot, bole me ona stvar...

Master1
22.02.2012., 11:07
KMB - jos na otvaranju krenulo je zestoko istresanje.

3.175,00 90 09:59:06 285.750,00
3.171,00 30 09:59:06 95.130,00
3.170,00 300 09:59:06 951.000,00
3.170,00 200 09:59:06 634.000,00
3.170,00 15 09:59:34 47.550,00
3.170,00 365 10:01:01 1.157.050,00
3.172,00 200 10:03:57 634.400,00
3.171,00 200 10:03:57 634.200,00
3.170,00 10 10:03:57 31.700,00
3.170,00 200 10:03:57 634.000,00
3.170,00 30 10:03:57 95.100,00
3.170,00 360 10:04:10 1.141.200,00

Slovenac1
22.02.2012., 11:10
da,da istresanje, a nema nijedne ponude ispod 3300. Ide ovo gore...

Master1
22.02.2012., 11:21
Naravno da ide. Nasi "strucnjaci", tzv. fond manageri, pobrinuce se za to. Svatko treba sam da odluci dali ce njih pratiti i cekati dendu KMB od 6-7%, ili ce uci u dionice sa mnogo vecim potencijalom za rast.

dirty old man
22.02.2012., 11:30
Samo jedno moje opažanje: u istom razdoblju u kojem je MBI10 porastao za 10%, KMB je porasla za 20% (a njenih +20% su najzaslužniji za onih +10%). Sve dok ne vidimo značajniji pomak kod ostalih čimbenika berzanskog indexa, praktički možemo govoriti o istresanju KMB.

why
22.02.2012., 11:40
Samo jedno moje opažanje: u istom razdoblju u kojem je MBI10 porastao za 10%, KMB je porasla za 20% (a njenih +20% su najzaslužniji za onih +10%). Sve dok ne vidimo značajniji pomak kod ostalih čimbenika berzanskog indexa, praktički možemo govoriti o istresanju KMB.

pre bih rekao lansiranje KMB...koje lansira dalje sve ostale, zbog povecane likvidnosti i psihologije rasta, koji se prvo desio Komercijalnoj

Master1
22.02.2012., 11:46
To je pravo objasnjenje, uzeo si mi reci iz usta kolega why...

The Economist
22.02.2012., 12:13
Dve stvari imace veliki utjecaj na KMB:
1. Iznos dividende za 2011 - ako je ispod lanjske, a moguce je, manji profit za 2011, dokapitalizacija
2.FI Q1 2012, ako je bolji od lanjskog, to bi mozda bio bufer za potencijalno lose vesti iz tocke 1.
Sa danasnjih cena div yield je 5.68% (neto div za 2010), sto je ipak dobar prinos za 2 meseca ulozenog novca.
Ali ipak, sa obzirom na moje pretpostavke iduci rast bi mogao biti veoma,veoma ogranicen (range 2900 - 3250).

why
22.02.2012., 12:32
Dve stvari imace veliki utjecaj na KMB:
1. Iznos dividende za 2011 - ako je ispod lanjske, a moguce je, manji profit za 2011, dokapitalizacija
2.FI Q1 2012, ako je bolji od lanjskog, to bi mozda bio bufer za potencijalno lose vesti iz tocke 1.
Sa danasnjih cena div yield je 5.68% (neto div za 2010), sto je ipak dobar prinos za 2 meseca ulozenog novca.
Ali ipak, sa obzirom na moje pretpostavke iduci rast bi mogao biti veoma,veoma ogranicen (range 2900 - 3250).

bid je veoma zdrav, i uglavnom sa skrivenim kolicinama da bi se primamili prodavci da isture misleci da su kupci manji. a 5,68% je dvaput vechi prinos od prinosa 30 godishnjeg bonda, plus PE je 6,65 iliti povrat novca za 6,65 godina, sto je izvrsno cak i na ovaj manji profit za 2011.

why
22.02.2012., 12:43
prva lasta na 3200...

Slovenac1
22.02.2012., 12:49
Neobično jaka je tražnja po dionicama KMB, još pre mesec dana niko nije hteo da kupi po 2700. Veoma zanimljivo.

The Economist
23.02.2012., 01:26
Mene vise interesira prodaja, neko prepakuje ili izvlaci cash

BET-MAN
23.02.2012., 10:27
Iskustvo pokazuje da je kod KMB sve nekako unapred dogovoreno...

glasnoGOVORNIK
23.02.2012., 10:27

Toa ti e eden ist covek na dvete strani... samo od prodazna kako stransko pravno lice a od kupovna kako domashno fizicko lice se pojavuva znaci pod A :biggrin:

pinkyg
24.02.2012., 11:29
kolku e denes bid/ask ??

Bubastys
24.02.2012., 12:03
kolku e denes bid/ask ??

http://www.bloomberg.com/quote/KMB:MS

Anastasija
24.02.2012., 12:41
kolku e denes bid/ask ??

72 3.205,00
52 3.205,00
13 3.200,00
100 3.200,00
500 3.175,00
150 3.170,00
620 3.123,00
81 3.123,00
30 3.060,00
100 2.900,00
Цена Количина
3.249,00 46
3.250,00 100
3.330,00 100
3.353,00 59

Slovenac1
24.02.2012., 14:03
Da li možda KMB raste zbog mogučeg rešenja oko imena Makedonije?

n3xu5
24.02.2012., 17:45

da, spor je vec resen. (http://www.njuz.net/grcka-ce-priznati-naziv-makedonija-za-100-evra-mesecno/)

:biggrin:

The Economist
24.02.2012., 18:28
Po meni ime u ovoj fazi nema veze sa rastom KMB-a, niti pa MSE-a, u pitanje ja preljevanje generalnog optimizma sa americkih i europskih trzista na regionalnim ukljucujuci i MSE, a i svakako ocekivanja dividende i relativno dobri div yield koji sledi za nepuni dva meseca.

Titan
24.02.2012., 21:32

Sasvim suprotno, neka ime potraje,ali nece Chicago je za 2 mjeseca.Kao strani investitor gde jos mozes naci tjecaj kao sto je MK, Unleve. sektor kao sto ima samo u Saudisko Arabij (Ona je zatvoreni market stranci to nemogu kupit isto kao sto je bila MK pre 2007, kada je NRBM zamrzla sve strane ulaganja.).

Samo MK vlada je dovolno luda da ti garantira tjecaj svake godine u zadnje 20. Dok ostali tjecaji pretrpe promene i do 40% u par mjeseca, da ne pricam o equity. E sada ako ti tjecaj u EUR ili USD pojede 40% profit ondak ti dzabat Njemacki ili US equity i da su p/e 2 a slucajno su blizu 20 i jos raste exp. Ja sam ti jednom rekao blagosiljaj sebe sto si neki novac umesto u SL ulozio u MK. Slovenija zelela ili ne ide u Bronzeno doba, a stoga i jedna nadezna nacija 90'tih.

dirty old man
05.03.2012., 15:24
Oficijalno: dividenda 200 den. po akcija

OKA
05.03.2012., 15:34
Oficijalno: dividenda 200 den. po akcijaNije loše, nije loše... Repriza prošlogodišnje dende. Daklem, za fizička lica netto 180,00 denara i godišnji prinos od 5,6%, na cijeni dionice od 3.200,00. Dosta ispod prinosa denarskog depozita, ali to je to, moglo je i gore biti... Daj što daš...

Bubastys
05.03.2012., 19:41
Ne da nije loshe nego je jako ohrabrujuce.

Naime, KMB je imala princip 30% Payout : 70% Plowback. No, sa ovom dendom se odnos pomjestio na 42%:58%. T.j., pokazali su sens i isposhtovali investitore, time sto su zadrzali proshlogodishnju dendu i pored smanjenog profita. Sto upucuje na trend postepenog povecanja dende, kao ultimativni cilj drushtva. Nice.

Titan
05.03.2012., 21:28
Onako eci. peci.. pec.., 50%dobit ide u deonicarske ruke :biggrin:, svaka cast !!! Meni osobno krivo sto nisam IN.

Magnificent
06.03.2012., 10:19
E ja sam unutra, i dividenda i sve je odlicno, ali cena nece mnogo da raste, jer kako vidim jos traje masovna prodaja od strane Hrvatskih i Slovenackih fondova.
Ali kako kazu, dok nekom ne smrkne , drugom ne svane.

n3xu5
06.03.2012., 20:45
presek = ?

Slovenac1
06.03.2012., 21:01
E ja sam unutra, i dividenda i sve je odlicno, ali cena nece mnogo da raste, jer kako vidim jos traje masovna prodaja od strane Hrvatskih i Slovenackih fondova.
Ali kako kazu, dok nekom ne smrkne , drugom ne svane.

A ko kupuje?

Slovenac1
06.03.2012., 21:02
presek = ?

9.april zadnji dan sa dividendom

n3xu5
07.03.2012., 09:35
9.april zadnji dan sa dividendom

10X

Magnificent
14.03.2012., 11:06
Македонците лани штеделе 1,5 милијарда евра

Според анализата на депозитните бази кај трите најголеми банки Комерцијална банка е со најдобри резултати во две категории. Прво има најголема база на орочени депозити од населението. Значи лани населението најчесто ја одбирало Комерцијална банка за депонирање на своите заштеди. Таа банка , според официјалните извештаи, на крај на минатата година имала 36,65 милијарди денари (600 милиони евра) – орочени депозити од население. Во споредба со 2010 година нејзината депозитна банка пораснала за 5,9 милијарди денари (речиси 100 милиони евра) што претставува раст од 19 отсто. Вкупната депозитна база на Комерцијална банка лани изнесува 66 милијарди денари (над 1 милијарда евра) и бележи раст од 8 милијарди денари во споредба со 2010 година.

Стопанска банка лани од домаќинствата имала орочени 33,5 милијарди денари (544,7 милиони евра). Во споредба со 2010 година нејзините депозити од населението пораснале за 2,9 милијарди денари односно за 9,5 отсто. Вкупните депозити на таа банка (депозитите на населението, на фирмите од сите дејности со исклучок на банките, на финансиски друштва, на државата, на нерезидентите и на непрофитните организации) лани изнесуваат 57,7 милијарди денари, а орочените депозити на населението во нив учествува со 58 отсто.

НЛБ Тутунска банка лани имала орочени заштеди од население во износ од 22,5 милијарди денари. Тоа изнесува 49,1 отсто од сите депозити во банката од своите коминенти, со исклучок на другите банки. Оваа банка во 2011 година бележи минимално намалување на својата депозитна штедна база од населението во споредба со 2010 година. Лани таа сума изнесувала 400 милиони денари помалку од 2010 година, кога била 22,9 милијарди денари.

Magnificent
22.03.2012., 18:42
Комерцијална банка – најдобра банка во Македонија
четврток, 22 март 2012, 16:27
[Комерцијална банка – најдобра банка во Македонија] "Комерцијална банка" по деветти пат е прогласена за најдобра банка во Македонија годинава.
Изборот го направи магазинот "Global Finance", кој веќе 19 години ги обелоденува имињата на најдобрите банки во 192 држави во светот.
"Комерцијална банка" има најдобри перформанси врз основа на критериумите како пораст на активата, профитабилност, услуги за клиенти, стратегиски односи, конкурентски услови и иновации.

"Global Finance" ги избра и најдобрите банки по региони. Во Централна и Источна Европа најдобра е "Raiffeisen Bank", во Западна Европа и Латинска Америка - "Santander", а во Северна Америка – "JP Morgan Chase".

dimges
22.03.2012., 20:22
a zato danas
KMB 3.055,82 -0,32% :biggrin:

valejunior
22.03.2012., 21:33
Комерцијална банка – најдобра банка во Македонија
четврток, 22 март 2012, 16:27
[Комерцијална банка – најдобра банка во Македонија] "Комерцијална банка" по деветти пат е прогласена за најдобра банка во Македонија годинава.
Изборот го направи магазинот "Global Finance", кој веќе 19 години ги обелоденува имињата на најдобрите банки во 192 држави во светот.
"Комерцијална банка" има најдобри перформанси врз основа на критериумите како пораст на активата, профитабилност, услуги за клиенти, стратегиски односи, конкурентски услови и иновации.

"Global Finance" ги избра и најдобрите банки по региони. Во Централна и Источна Европа најдобра е "Raiffeisen Bank", во Западна Европа и Латинска Америка - "Santander", а во Северна Америка – "JP Morgan Chase".
Svaka cast za najbolju malkedonsku banku ,samo napred ,jos jednom dokazujete da ste top u Makedoniju i u regionu.

dimges
25.03.2012., 00:49
http://www.vecernji.hr/biznis/islamska-banka-bez-kamata-stize-hrvatsku-clanak-390432

e ovo je najbolja banka ...

pinkyg
29.03.2012., 12:12
Dividendata e na 09.04.2012 a akcijava pagja kako luda vo momentov e 2900,nekoe info zosto pagja bas pred dividenda ??????

rodman82
29.03.2012., 12:38
Dividendata e na 09.04.2012 a akcijava pagja kako luda vo momentov e 2900,nekoe info zosto pagja bas pred dividenda ??????

Prodaju oni sto su ocekivali denda 280 den:mad:

BET-MAN
29.03.2012., 13:39
Prodaju oni sto su ocekivali denda 280 den:mad:
Presek je ranije, prosao je pa zato pada...

dimges
29.03.2012., 13:45

Член 3
Последен ден на тргување со право на дивиденда за 2011 година, е 09.04.2012 година.

..

aman od Forumot, samo dezinformacii, so nedeli ne se utvrdi kolku e tocno denda na TEL, sega Presekot na KMB go otkrivame...

.. a zasto nekoj prodava e druga pesna, politika, prepakuvanje (od shuplje u prazno) i slicno :biggrin:

dirty old man
29.03.2012., 13:47

??? presek je 9 aprila.

BET-MAN
29.03.2012., 16:59
??? presek je 9 aprila.
Sorry, pomesao sam loncice;)

OKA
29.03.2012., 17:27
Sorry, pomesao sam loncice;)...ko i uvijek!

Bubastys
29.03.2012., 18:05

Pada zato sto je projekcija dobiti za 2012 -30% od 2011. U prevodu, ako se to ostvari, dividenda za 2012 bi bila oko 140 den.

Licno mi je teshko povjerovati u takav scenario, mislim da su suvishe obazrivi, ali da vidimo. Na polovici godine bi trebalo biti jasnije.

BET-MAN
29.03.2012., 18:16
...ko i uvijek!
Sta je majstore, stao sam ti na neki zuljcic? Ja bar znam da priznam kad gresim, nemam ovoga u dzepu pa i pogresna informacija koja se negde u glavi zaljepila je sasvim normalna. Koliko vidim, posto si ti neka kombinacija Nostradamusa, miss Cleo i Saseta Faktor X, kod tebe nema prostora za gresku. A mozda je to i od onog holivudskog vina, kazu da deluje cudno...

OKA
29.03.2012., 18:27
Sta je majstore, stao sam ti na neki zuljcic? Ja bar znam da priznam kad gresim, nemam ovoga u dzepu pa i pogresna informacija koja se negde u glavi zaljepila je sasvim normalna. Koliko vidim, posto si ti neka kombinacija Nostradamusa, miss Cleo i Saseta Faktor X, kod tebe nema prostora za gresku. A mozda je to i od onog holivudskog vina, kazu da deluje cudno...Duboko se ispricavam, dobio sam ovih dana, pa sam malo svadljiv. Procice me. Ispricavam se josh jednom!

dimges
30.03.2012., 00:47
Pada zato sto je projekcija dobiti za 2012 -30% od 2011. U prevodu, ako se to ostvari, dividenda za 2012 bi bila oko 140 den.

Licno mi je teshko povjerovati u takav scenario, mislim da su suvishe obazrivi, ali da vidimo. Na polovici godine bi trebalo biti jasnije.

..mislim ima nešto povezano, MPT:thumbsdow, KMB:thumbsdow, jedino se ALK drži
...

Prota
04.04.2012., 21:48
MSE pada radi smanjivanje likvidnosti ove dionice.
Zasto? Uplasili se dividentasi radi otpisa imovine bivse M.Tabak u vrednosti od ~10mil. eura. A sto ako KMB to proda? (a prodace sigurno) -Dobice extra 10mil.eura profit za 2012.
Ali zasto ja pisem ovo? evo vam gratis info:
U toku e 6. tender za OHIS-u, koji zavrsava za 1.5 mjesec. Ovaj put je sa najboljim uslovima za prodaju i najnizu cjenu. Vec ima 5 stranih kompanija koji su zainteresovani, a dvoje su vec podigli tendersku dokumentaciju, stvar koja se nikad pre nije dogodila. Jel znate koliko je duzan OHIS prema KMB? Punih 6mil. eura. Tako KMB je najveci doveritelj u OHIS-u, a ovaj novac je jos od vremena Jorga otpisan u KMB. Prodaja OHIS-a (koja je veoma moguca ovoga puta) znacila bi jos dodatnih 6.mil. na kontu KMB za 2012.

:up:

Jumbo
10.04.2012., 11:33
I KMB i TNB će imati puno bolji rezultat za 2012. od najavljenog....ne znam da li će tada to dignuti cijenu, ali teoretski sada bi bilo dobro vrijeme za kupnju.

smoki
10.04.2012., 13:38
Ne bi rekol deka ke ima dobri rezultati, kako sto me informira stabot prvite kvartali kaj bankite se razocaruvacki!!! Prv pat po bankite so minusni bilansi za prviot kvartal.

Jumbo
10.04.2012., 14:00
Ne bi rekol deka ke ima dobri rezultati, kako sto me informira stabot prvite kvartali kaj bankite se razocaruvacki!!! Prv pat po bankite so minusni bilansi za prviot kvartal.

Pričekajmo da ih vidimo....uskoro će. Iako budimo realni, ne vjerujem da će i jako dobar ili jako loš rezultat imati veze s cijenom na burzi.

Magnificent
10.04.2012., 14:31
Tacno prvi kvartal bice ocajan, jer su tako odlucili.
Ali isto je tacno da ce kraj godine biti bolji od ove i za KMB i za TNB.

dimges
10.04.2012., 16:39
neznam dali e taka kaj site banki, ama KMB včera vo Ohrid ni naplati provizija za smetki za komunalii (lokalni komunalii, so smetki na firmite vo KMB)...od sega KMB e pomnožena od mene so 0 :mad:

smoki
10.04.2012., 18:41
Tacno prvi kvartal bice ocajan, jer su tako odlucili.
Ali isto je tacno da ce kraj godine biti bolji od ove i za KMB i za TNB.

Aj neka bide taka kako sto pisuvas, samo neznam zasto ni si pisao prje da ke I kvartal biti ocajan, nego sada od kad se novina prosirava. Svi cutu i hocu da istovare banke sta prje......svaka cast za optimizam tvoj da ke na kraju banke biti bolje od prosle godine, samo objasni kako to banke planiraju da odrade bolji rezultat kada za takvo nesto nema teoriju, aj mozda je ti imas?

Magnificent
10.04.2012., 18:56
Nisam rekao sve banke, vec KMB i TNB. Stikla je kod banaka u rezervacijama. A to se stima po potrebi.

Titan
10.04.2012., 21:57
:biggrin: bajadera topic.

Magnificent
10.04.2012., 22:42
Domacica.

dimges
11.04.2012., 20:09
neznam dali e taka kaj site banki, ama KMB včera vo Ohrid ni naplati provizija za smetki za komunalii (lokalni komunalii, so smetki na firmite vo KMB)...od sega KMB e pomnožena od mene so 0 :mad:

denes vo Ramstor ne mi primija kartica od KMB, navodno KMB imala problemi...morav da odam so kola 1km do najbliskiot bankomat, da dignam pari i da platam na blagajna so keš :mad: ... normalno deka KMB ke :thumbsdow na MSE, nešto e trulo tamu :confused:

dirty old man
11.04.2012., 20:26
denes vo Ramstor ne mi primija kartica od KMB, navodno KMB imala problemi...morav da odam so kola 1km do najbliskiot bankomat, da dignam pari i da platam na blagajna so keš :mad: ... normalno deka KMB ke :thumbsdow na MSE, nešto e trulo tamu :confused:

Kolega, daj malku ozbilnost vo tvoive postovi. Navistina te počituvam ama toa deka KMB e trula zatoa što u Ramstor ne im funkcioniral POS terminalot, e smešno. Pa što da kažam jas što pred nekoj den imav iskustvo so eden star vampir, vraboten na šalter vo edna od filijalite na Komercijalna? Tipot 5 minuti naplatuvaše 2 smetki! Pa računa, pa preračunuva, lugjeto se nerviraat itd. Maksimalno loš imiđ za bankata! I što sega? I jas sum akcioner na KMB, i jas se raduvam na dividendata što ke mi legne na smetka za 2 nedeli ;) , ama i jas (priznavam) sakam da odi akcijata nadole za eftino da si dokupam. Ama ne so vakvi smešni izjavi. Se nadevam ne se lutiš, pozdrav. :)

Jumbo
11.04.2012., 20:28

A reci to si otisao na bankomat Kmb.....i tamo je bilo para? Cudno? Covjek bi ocekivao da banka u problemima prvo ne puni bankomate

Inace ja sam iz Hrvatske, pa znam da u Ramstoru ima bankomata, tako da mi je cudno da ti to ne znas i da si morao ici kolima?

dimges
11.04.2012., 21:25
A reci to si otisao na bankomat Kmb.....i tamo je bilo para? Cudno? Covjek bi ocekivao da banka u problemima prvo ne puni bankomate

Inace ja sam iz Hrvatske, pa znam da u Ramstoru ima bankomata, tako da mi je cudno da ti to ne znas i da si morao ici kolima?

ne taj Ramstor u centru, Ramstor Novo Lisice

..drugo, svaki Ponedeljak ujutro, a možda i svaki radni dan, desilo mi se dva puta, do 9-10h bankomati KMB nerade :mad:

dimges
11.04.2012., 21:29
Kolega, daj malku ozbilnost vo tvoive postovi. Navistina te počituvam ama toa deka KMB e trula zatoa što u Ramstor ne im funkcioniral POS terminalot, e smešno. Pa što da kažam jas što pred nekoj den imav iskustvo so eden star vampir, vraboten na šalter vo edna od filijalite na Komercijalna? Tipot 5 minuti naplatuvaše 2 smetki! Pa računa, pa preračunuva, lugjeto se nerviraat itd. Maksimalno loš imiđ za bankata! I što sega? I jas sum akcioner na KMB, i jas se raduvam na dividendata što ke mi legne na smetka za 2 nedeli ;) , ama i jas (priznavam) sakam da odi akcijata nadole za eftino da si dokupam. Ama ne so vakvi smešni izjavi. Se nadevam ne se lutiš, pozdrav. :)

..a nekolku pati nasabajle da ne raboti nieden bankomat na KMB , se do 9-10h ??..mi se ima slučeno 2-3 pati..
.. a što stana so provizijata za smetkite za komunalii, lokalen Ohridski gangsteraj ili nova politika na KMB ?? ..im pišav na kontakt stranata ušte včera, čekam odgovor !!

Titan
11.04.2012., 21:53
:biggrin: bajadera topic.

Jer niko ne cita vjesti za sukob NBRM-KMB. Interesantno je da dosta banke podrzavaju politiku, a KMB i jos jedna je protiv. Ovo je pocetak rata centralne banke .... Mislim osobno da su skuzili game kako neke banke rade dar mar po bilancima.

„Комерцијална“ до Богов: Непримерно е НБРМ да употребува квази политички формулации

Објавено: 10.04.2012 18:06

„Комерцијална банка“ АД официјално се обрати до гувернерот на Нардоната банка на Република Македонија, Димитар Богов, како реакција на „непримерното соопштение од кабинетот на гувернерот на НБРМ по повод прес-конференцијата на потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски, во врска со најновите мерки од надлежност на НБРМ,“ се вели во писмото потпишано од главниот извршен директор, Хари Костов.

Во него се потсетува на содржината од соопштението во кое кабинетот на гувернерот напиша „дека НБРМ остава на јавноста да процени дали г-нот Јовановски е загрижен за негативните ефекти од најновите мерки на НБРМ врз каматната стапка на депозитите на граѓаните или, пак, за нивното влијание врз намалувањето на профитот на деловната банка во која извршува висока раководна функција“ и се вели дека со ова непринципиелно се мешаат „функциите и изјавите на г-нот Зоран Јовановски.“

„Комерцијална,“ укажува дека Јовановски одржа прес-конференција како потпретседател на СДСМ, искажувајќи ставови на oваа партија во врска со најновите мерки на НБРМ и додава оти тој не е овластено лице на Банката да дава изјави во јавноста.

„Кога Комерцијална банка ќе сака да даде свое мислење и изјава во врска со кои било мерки или состојби, тоа ќе го направи јавно, транспарентно, од свое име и преку за тоа овластено лице,“ се вели понатаму во обраќањето на Банката до гувернерот на НБРМ.

Покрај ова, „Комерцијална“ потсетува дека, „најновите, условно речено, системски мерки на НБРМ ќе имаат еднакво влијание на скоро сите банки во Р.Македонија“ и затоа е „непримерен и недозволив ставот на НБРМ ефектот од овие мерки да го оценува од аспект на евентуалното намалување на профитот на една банка.“

„Ценејќи ја уставната и законската поставеност на НБРМ, укажуваме дека е недозволиво во јавната комуникација, при објаснување на донесувањето на одредени мерки, НБРМ да употребува квази политички формулации какви што беа презентирани во последното соопштение од кабинетот на гувернерот на НБРМ,“ се вели на крајот од обраќањето на „Комерцијална.“
http://www.time.mk/read/NONE/21dbabac4c/index.html

The Economist
11.04.2012., 21:57
Ode banka, ljudi povlacite novac, bankomat im ne radi 2 sata, a zamislite poceli naplacivati i provizije, garant su gotovi. Jaooj !
Trebaju poceti prakticirati islamsko bankarstvo, a?

dimges
11.04.2012., 23:41
Ode banka, ljudi povlacite novac, bankomat im ne radi 2 sata, a zamislite poceli naplacivati i provizije, garant su gotovi. Jaooj !
Trebaju poceti prakticirati islamsko bankarstvo, a?
.. na račun od 60mkd naplatiti 25mkd provizije je piratsko bankarstvo :mad: .. a komunalna firma ima račun upravo u KMB ...

Jumbo
11.04.2012., 23:54
.. na račun od 60mkd naplatiti 25mkd provizije je piratsko bankarstvo :mad: .. a komunalna firma ima račun upravo u KMB ...

Slične stvari se događaju u HR. Meni su znali još tamo 2001-2002 i PBZ i ZABA naplatiti kretensku proviziju za neki mali račun, nekad čak duplo veću nego što je iznos računa....recimo ti si plaćao 1 € i naplatili ti 0,4 € provizije.....to je 40 %, ali je to i dalje 0,4 €....jeftinije žvakaće ili 1 kondom iz kutije jeftinih kondoma.

Recimo ove banke u HR nisu propale ni tada, a ni kasnije....u tih 10-tak godina su povećale aktivu nekoliko puta, a dobit 10 puta. Sumnjam da su dioničari bili zabrinuti zbog mojih provizija :biggrin:

zoraxe
13.04.2012., 16:20

donese banka odluku da je provizija, na primer 2% od iznosa, ali i da je minimum 25 den. .... pa ako se tebi svidi placaj kod njih, ako neces i ne moras... sto vise prihoda u KB veca dividenda nekome :biggrin: ... sreca pa sam video u jednoj filijali (ekspozituri) da je sluzbenica lepo objasnila coveku da mu se ne isplati da placa racune kod njih :biggrin:

inace, sta reci na slobodu menjanje kamatnih stopa? (ovo vec nije KB) reklmiraju se na primer da za detsku stednju daju 8,5% godisnje... uplatim ja 70.000 eura u denarima i oni posle 10 dana namale kamatu na 7% .... :thumbsdow

dimges
13.04.2012., 19:15
donese banka odluku da je provizija, na primer 2% od iznosa, ali i da je minimum 25 den. .... pa ako se tebi svidi placaj kod njih, ako neces i ne moras... sto vise prihoda u KB veca dividenda nekome :biggrin: ... sreca pa sam video u jednoj filijali (ekspozituri) da je sluzbenica lepo objasnila coveku da mu se ne isplati da placa racune kod njih :biggrin:

inace, sta reci na slobodu menjanje kamatnih stopa? (ovo vec nije KB) reklmiraju se na primer da za detsku stednju daju 8,5% godisnje... uplatim ja 70.000 eura u denarima i oni posle 10 dana namale kamatu na 7% .... :thumbsdow

pa to je to,znači doneli su odluku na mala vrata, a nije službenica upozorila suprugu...
računaj sad kad počnu da povlače plate i penzije iz KMB, vratiće im se kao bumerang...:mad:

galeb mkd
14.04.2012., 12:13
KMB da propadne, bankomatot ne rabotel, pa ako e toa merilo togas UNI banka trebase odamna kluc na vrata da stavi, nivnite bankomati poveke ne rabotat otkolku sto rabotat, ve slusam i ne mi se veruva, hahahahah... a toa sto e banka na godinata - 10 godini po red toa ne se vazi neli, koi ulicni spekulacii, ccc...

Magnificent
14.04.2012., 22:54
KMB da propadne, bankomatot ne rabotel, pa ako e toa merilo togas UNI banka trebase odamna kluc na vrata da stavi, nivnite bankomati poveke ne rabotat otkolku sto rabotat, ve slusam i ne mi se veruva, hahahahah... a toa sto e banka na godinata - 10 godini po red toa ne se vazi neli, koi ulicni spekulacii, ccc...

Kolega, sarkazam je sve to.
Ne se sekiraj, svi znaju znacaj Kmb za makedonski bankarski sektor.

dimges
15.04.2012., 11:12

..bankata nema da propadne, premnogu e golema...ama imame evidenten pad ušte pred presekot :mad:

n3xu5
17.04.2012., 20:31
..bankata nema da propadne, premnogu e golema...ama imame evidenten pad ušte pred presekot :mad:

ne mi se bara nazad po stranava, ke moze nekoj da mi kaze koga e presekot?

fala.

dimges
17.04.2012., 21:28
sorry...presekot beshe 09.04.2012...

dimges
18.04.2012., 13:08
dobra zabeleska ima vo eden post, mislam kaj telekom, na ovie mali pazari nema logika... eve sega ALK :thumbsdow od 05.04 a presek uste ne e...
.. vsusnost kaj glavniot siten pazar na MSE se raboti za prepakuvanja (od shuplje u prazno :biggrin:)

dimges
25.04.2012., 17:18
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/532722_2961970564322_1113324520_31983850_206841487 5_n.jpg

bev pred nekoj den da platam radio difuzna taksa...prazno, muvi brkat, porano se čekaa redici ... počna nešto da mi drobi da sum gi plakal site smetki preku nivna transakciska , pomala bila provizijata... a vaka odam kaj mi e poblisku i BEZ provizija gi plakam :biggrin:

galeb mkd
25.04.2012., 20:26
Pravo da ti kazam vo pravo bila sluzbenickata vo KB ama ti ne si ja razbral. Jas vo bankata ne sum vlegol so meseci, zatoa sto nemam potreba. Zosto? Zatoa sto site transakcii gi pravam od doma, preku internet banka, odnosno e-banka (smetki, uplata na kreditna karticka, PP50, PP30 itn.) i zatoa ne mi naplatuvaat niakva provizija. Na salter odam edinstveno ako sakam da vnesam devizi ili podognam devizi (za toa seuste nema devizen bankomat). Inaku za tvoja informacija dokolku RDT (radiodifuzna taksa) ja platis na salter vo bankata zemaat mislam 15 den provizija kako i skoro site drugi banki (nekoj i poveke), no dokolku ja platis preku e-banka togas provizijzta e samo 4 den. Informiraj se pred da siris spekulativni informacii. Zatoa nema guzva vo bankata bidejki site lugje (jas veke 5 god.) pocnaa da koristat e-banka.

dimges
26.04.2012., 00:32
nema vrska...se plaka provizija duri i za traen nalog... za RTV pretplata , so kesh plakanje plativ 25mkd provizija... za drugi komunalii imam poblisku vo drugi banki bez nikakva provizija a nesto moze i na naplaten punktovi koj se vo blizina... a guzva imase do neodamno, do minatiot mesec... no se razbira toa e politika na sekoja banka, normalno e da ne sakaat da se zamarat za sitni uplati .. no ima druga rabota, tie sto dobivaat penziii na transakciska a ne gi prefrlaat na stedna kniska dobivaat minorna kamata... e tie ako migriraat vo druga banka ke se oseti

smoki
26.04.2012., 14:54

Da se citiram samiot zatoa sto eve i potvrda za gore kazanoto od pred nekoe vreme. 5 miljona evra zaguba za prvo tromesecie:
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=30499

OKA
26.04.2012., 15:08
Da se citiram samiot zatoa sto eve i potvrda za gore kazanoto od pred nekoe vreme. 5 miljona evra zaguba za prvo tromesecie:
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=30499Pa recimo, drug crveni, se, Maks, nije mogao nacuditi konstataciji (vidi topic "Dno MKD dionica 2012", epizoda "Superhik uzvraca udarac") o loshim prognozama profitabilnosti MKD tvrtki o.g.
Sada je malo jasnije, ne!?
P.S.1. Dakako, neki sektori, totalno izvozno orijentiranih tvrtki, ce lakshe podnijeti sve pizdarije.
P.S.2. Dodajmo i info o danasnjem kresanju rejtinga triju slovenackih banaka...
http://www.seebiz.eu/moodys-smanjio-kreditne-ocjene-nlb-u-nkbm-u-i-abanci/ar-33173/

BET-MAN
26.04.2012., 17:10
Ajmo malo ozbiljnije sa analizama, ipak ne trebamo gledati samo donji red izvestaja...

Nemam ovu akciju, i ne mislim da branim nikoga (sto vishe, ne postujem management nikako), ali u prvom kvartalu prijavljuju rast prihoda u svakom pogledu, a smanjenje administrativnih rashoda.

JEDINI problem ovog izvestaja je korekcija zbog nekog losheg plasmana, koji je one time only. Ukoliko se ovo ponavlja u kontinuitetu, onda mozda i mozemo da pricamo o problemu, ovako, ostaje da se saceka drugi kvartal...

Anastasija
26.04.2012., 18:25

:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow

Titan
26.04.2012., 19:27
Mutno.... tamnica niko nezna ko radi koga, dok Hari svjetlo ne upali.:biggrin:

U NBRM nema financijski nit 1/2 pismeni ljudi,zao mi je sto moram ovako vredzat . Zar ne vidis sta nekih od ostale banaka rade u ranking vlastitog creditnog portf. i to uvek prodze kod NBRM i deonicare, ali zato je Guverner proslog tjedna priredio "Festival Kapitala". Odrzace se 02.07.2012 Basel 2 da vidimo broj banaka ko ce imat kapitalna adekv >10. Po mojim racunima prag prolaze samo 2-3.

Jer tebi ostala neka deonica ove banke.

Sta ima ovde od iznenadzenja,sada stize novi zahtev za dokap. Ovo je solidni gubitak, trebalo bi jos gore bit .Te rezervacija su od prosle godine.... Ja lajem kao gluvi pas,alu nekrivim nikoga osim revizora on je imao duznost ka deonicarima pripremit izvesce po zakonu nrbm da proveri sve kreditne kartice i njihove klasifikacije pre nego je menadzm reportirao. Nemoze se menadzment nijedne banke nadat da ce dzubre izspod tepiha postati zlato i dobit. Sada je na potez Bogov,jos nije sve izvadio.

Tu je Dime nesto pisao o abnormalnim taxama pri platnom prometu vlastitim klijentima. To je ziva istina koja traje ukupno 6 mjeseci ,dali su to koregirali to neznam ali platilu su kozom. Ajmo junaci upotrebit dendu necemo mi na 1500den recimo kao za start.

Slovenac1
26.04.2012., 20:42
A ipak je neko dobro kupovao danas, videčemo da li če se ova supa i pojesti tako vruča kao što se skuhala...

Balboa
26.04.2012., 23:14
rec je o zgradi makedonija tabak, koju su rezervirali u Q1, cca 600 milja (pogledajte izvestaj za 2011 i plan poslovanja za 2012). Ovo se ocekivalo, nije strasno, ebit i ebitda su u porastu, ipak dobit/zaguba je papir, da bi pokazali cash flow bila bi sasvim drugacija slika ....

Titan
27.04.2012., 00:09
A ipak je neko dobro kupovao danas, videčemo da li če se ova supa i pojesti tako vruča kao što se skuhala...

Sta je samo Gdin Sterev i supruga uplatio za ljeto 2012.

rec je o zgradi makedonija tabak, koju su rezervirali u Q1, cca 600 milja (pogledajte izvestaj za 2011 i plan poslovanja za 2012). Ovo se ocekivalo, nije strasno, ebit i ebitda su u porastu, ipak dobit/zaguba je papir, da bi pokazali cash flow bila bi sasvim drugacija slika ....

Inace ti ta rezerv.sine nesto manje o 500m. nije bas 600. ИЛ 52396, КП 11998, e ta ti djevojka oko 1000 ili slovima milijardu den nikada nije usla nit sad u rezervacije meni to falilo duze vrjeme. Zaboravi sve ovo nije problem jedino u to.

dirty old man
27.04.2012., 12:18
Legla dividenda.

enki
27.04.2012., 13:33
Sta je samo Gdin Sterev i supruga uplatio za ljeto 2012.

Inace ti ta rezerv.sine nesto manje o 500m. nije bas 600. ИЛ 52396, КП 11998, e ta ti djevojka oko 1000 ili slovima milijardu den nikada nije usla nit sad u rezervacije meni to falilo duze vrjeme. Zaboravi sve ovo nije problem jedino u to.

Ти користиш Google Translate или некоја finite state machine ти ги склопува мислите?
Од време на време ама баш ништо не те разбирам.
Ако тоа ти е целта тогаш си ја исполнил.

Поздрав

Titan
27.04.2012., 22:20
Ти користиш Google Translate или некоја finite state machine ти ги склопува мислите?
Од време на време ама баш ништо не те разбирам.
Ако тоа ти е целта тогаш си ја исполнил.

Поздрав

У ред. Поздрав.

Magnificent
08.05.2012., 09:51
Ne mogu da nadjem Stopansku pa evo ovde.

Стопанска банка ги намали денарските камати

Стопанска банка - Скопје постојано работи на унапредување на финансиската поддршка што ја обезбедува за малите и за микрокомпаниите. Во таа насока ги намали редовните каматните стапки во денарска валута на 10 отсто годишно, променлива за рамковни лимити, долгорочни и инвестициски кредити, во зависност од приходите на правното лице. „Со намалување на денарските каматни стапки, Стопанска банка им нуди поголема можност на малите бизниси да го искористат својот потенцијал и да го прошират својот бизнис“, информираат од банката. (Ек.Р.)

Magnificent
08.05.2012., 15:52
Податоци за органи на управување

Комерцијална банка АД Скопје известува дека Г-н Хари Костов, Главен извршен директор и Претседател на Управниот одбор, се стекна со 1.000 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје.
Објавено на: 08.05.2012 13:21:52

Jumbo
09.05.2012., 10:56

Комерцијална банка АД Скопје известува дека Г-н Хари Костов, Главен извршен директор и Претседател на Управниот одбор, се стекна со 1.000 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје.

E da taj zna kako mu banka stoji nebi se ovako za..bo, kukavna mu majka.

pinkyg
09.05.2012., 11:44

Од каде кај него толку акции кога вчера(08.05.2012) се истргуваа само 498 акции, или овие акции се купени пред тоа а сега само се објавува веста.

Titan
09.05.2012., 14:04
Jer ima neko info koliko je novac nagrade podigao Hari ova i prosle godine ukupno. Jer blizu, manje ili vise od 1miliona eura ?

Magnificent
11.05.2012., 12:45
evo nove nagrade,a u kontekst da Nemci planiraju kupnju Komercijalne Beograd. I naravno i posle ove nove nagrade KMB ce jos dublje zagnjuriti. Neko se tome raduje a neko pati.

Magnificent
11.05.2012., 12:47
11.05.2012 - Награда од Deutsche Bank AG

Како признание за исклучителниот квалитет во работењето со меѓународни плаќања, Комерцијална банка АД Скопје и оваа година е добитник на наградата Deutsche Bank`s 2011 Straight – Through Processing (STP) Excellence Award. Оваа награда е особено значајна бидејќи директната обработка на плаќањата (STP) има голема улога во намалувањето на трошоците во глобалното трансакциско банкарство, особено значајно во денешно време. Во соопштението од Deutsche Bank AG, која е глобален лидер во оваа област, се истакнува успешноста на тимот од Комерцијална банка кој работи на оваа проблематика со постигната исклучително висока стапка на STP кај трансакциите во меѓународниот платен промет. Со оваа награда Комерцијална банка АД Скопје ја продолжува лидерската улога во следењето и примената на најновите банкарски трендови и технологии.

zoraxe
26.05.2012., 14:02
25.05.2012

According to the Chapter 6 of the Listing Rules, we are publishing the following price sensitive information
Management Board Data

Komercijalna Banka AD Skopje informs the public that Mr. Hari Kostov, Chief Executive Officer and President of the Board of Directors, acquired 1.000 common shares issued from Komercijalna Banka AD Skopje.

OVO PO DRUGI PUT ???

n3xu5
26.05.2012., 15:52
25.05.2012

According to the Chapter 6 of the Listing Rules, we are publishing the following price sensitive information
Management Board Data

Komercijalna Banka AD Skopje informs the public that Mr. Hari Kostov, Chief Executive Officer and President of the Board of Directors, acquired 1.000 common shares issued from Komercijalna Banka AD Skopje.

OVO PO DRUGI PUT ???

nema nema, pa ke si se pocasti covekot so 1000ce...:thumbsup:

n3xu5
26.05.2012., 16:02
25.05.2012

Management Board Data

OVO PO DRUGI PUT ???

po X-ti put :biggrin:

rambovski
26.05.2012., 16:18
Aj neka dozavrsi rabota Hari.. pa da se pocastime kako lugje so KB po 2.000-2.500

Jumbo
26.05.2012., 21:29
Aj neka dozavrsi rabota Hari.. pa da se pocastime kako lugje so KB po 2.000-2.500

Ne vidim razloga za takva ogranicenja. Ako je Tnb mogla do 1650, a s obzirom na odnos kapitala i dobiti Tnb/Kmb 1,5-1,7 naprema 1, cijena Kmb bi komotno mogla do 1000 denara......uostalom na toliko sam je prvi put kupovao, a kako mi kaze jedan dobar poznavatelj prilika kod vas cijene nece gore dok se krug na zatvori.

dirty old man
26.05.2012., 21:49
Ne vidim razloga za takva ogranicenja. Ako je Tnb mogla do 1650, a s obzirom na odnos kapitala i dobiti Tnb/Kmb 1,5-1,7 naprema 1, cijena Kmb bi komotno mogla do 1000 denara......uostalom na toliko sam je prvi put kupovao, a kako mi kaze jedan dobar poznavatelj prilika kod vas cijene nece gore dok se krug na zatvori.

De mi reci molim te, kada si kupovao po 1000. Jel u vrijeme Ante Markovića?

A još i ovo: svatko tko ima 1000-2000 komada TNB može je raditi kako mu god volja. Takav "sitniš" kod KMB već nije neki faktor u kreiranju cjene.

rambovski
27.05.2012., 00:03

Nerealno je ocekivati da toliko ide dole... ima vise razloga
1. Prevelika je i prelikvidna i ulazi po prospekt fondovima
2. Daje dividendnu ... koja prva ide pre svih
3. Najveci deo losih plasmana je prosao
4. Akcionerska struktura je bez dominacije
5. Moguce preuzimanje
6. Od Q3 opet ide u jak profit
7. Management trudi se da P ne ide u PM

n3xu5
27.05.2012., 05:26

malku e neozbilno da se kaze deka KMB moze da odi do 1.000.

Zemi si za sloboda da me citiras so ovoj komentar bilo koga vo idnina. :thumbsup:

OKA
27.05.2012., 22:24
Štovani gospod Rambo,

na sedam pitanja imate jedan tačan odgovor. Vama nedostaje fokus i strpljenje, a Vašem partneru hrabrost da se suoči sa zajednickim problemima. Sačuvajte pozitivan stav o poslovnoj suradnji...

1. Prevelika je i prelikvidna i ulazi po prospekt fondovimaRelativno i subjektivno je tvrditi da je prevelika i prelikvidna!
2. Daje dividendnu ... koja prva ide pre svihTacno!
3. Najveci deo losih plasmana je prosaoNajteze tek dolazi!
4. Akcionerska struktura je bez dominacije So what!?
5. Moguce preuzimanjeZaboravio si na diskreciono pravo guvernera. Bogov, hm, hm, zero shanse da KMB "padne"!
Koliko josh on ima od mandata, pet, shest godina...!?
6. Od Q3 opet ide u jak profitDaj boze! Nashli su naftu pored keja!?
7. Management trudi se da P ne ide u PMManagament, t.j. BANKA se trudi da udomi tih tisucustoiosmanaest uposlenika, umijesto 328 stvarno potrebnih.
I zbog tog ju treba nagraditi titulom "NAJBOLJA MKD NARODNA KUNINJA 2012"

Jumbo
28.05.2012., 00:03

6. Od Q3 opet ide u jak profit

He-he jes ti to greškom napisao Q3 ili znaš, što i ja znam?

Kako god, što ćemo s Q2?

Šalu na stranu, ja nisam rekao da očekujem KMB na 1000, nego da tvoje očekivanje pada ne treba zaustaviti na 2000. Da je netko napisao da očekuje KMB na 5000, ja bi ga pitao zašto ograničava. Svaki veliki pad i veliki rast je iracionalan. Kakav je smisao definirati veličinu iracionalnosti?

rambovski
28.05.2012., 02:13
Q2 = 0

rambovski
28.05.2012., 03:12
Štovani gospod Rambo,

na sedam pitanja imate jedan tačan odgovor. Vama nedostaje fokus i strpljenje, a Vašem partneru hrabrost da se suoči sa zajednickim problemima. Sačuvajte pozitivan stav o poslovnoj suradnji...

Relativno i subjektivno je tvrditi da je prevelika i prelikvidna!
Tacno!
Najteze tek dolazi!
So what!?
Zaboravio si na diskreciono pravo guvernera. Bogov, hm, hm, zero shanse da KMB "padne"!
Koliko josh on ima od mandata, pet, shest godina...!?
Daj boze! Nashli su naftu pored keja!?
Managament, t.j. BANKA se trudi da udomi tih tisucustoiosmanaest uposlenika, umijesto 328 stvarno potrebnih.
I zbog tog ju treba nagraditi titulom "NAJBOLJA MKD NARODNA KUNINJA 2012"

Kako ste dosli do zakljucak da meni nedostaje fokus i strpljenje ?! A i vasa tvdnja da je moji sedam razloga (ne pitanja) pogresno ?!
Ajmo redom jos jednom s moji "pogresnim" razlozima i vasim prosvetljenjem !
1. Da je prevelika i prelikvidna i ulazi po prospekt fondovima
vas odgovor : Relativno i subjektivno je tvrditi da je prevelika i prelikvidna!
??? Koja demagogija je ovo, pa nismo retardi covece....a kad bi bili opet je fakt da je najveca i najlikvidnija na MSE... cak i likvidnija od tvojih bondsa
2. tacno..
3. Ja mislim da je proslo ... ti mislis da nije ... e sad neznam dal mislis zdog globalnog stanja ili nesto drugo... jer moj lokal info inside misli da je (a nije kafe kuvarica)
4. So what ?! Ovde priznajem da mozda si u pravu... mozda je irelevantno
5. Opet demagogija ... Bogov... i to
6. Nisu nasli naftu pored keja... vec nasli nesto drugo ... pored keja ... i na drugim lokacijama
7. Poenta je bila da menadgeri kupuju ... naveliko...i to je fakt... a tvoja tvrdnja o radnicima !? slozicu se... donegde...

ZLAMIJA
18.07.2012., 11:30
Mozi nekoj da mi kazi kolku vkupno akcii se izdadeni za prodazba od Komercijalna Banka na Makedonskata berza?

Anastasija
19.07.2012., 18:52
Mozi nekoj da mi kazi kolku vkupno akcii se izdadeni za prodazba od Komercijalna Banka na Makedonskata berza?

Вкупен износ на основната главнина 2.279.067.000,00 денари
Број на издадени акции
-обични акции 2279067
-приоритетни акции 0
Номинална вредност на акциите 1.000,00 ден

ZLAMIJA
19.07.2012., 22:15
Вкупен износ на основната главнина 2.279.067.000,00 денари
Број на издадени акции
-обични акции 2279067
-приоритетни акции 0
Номинална вредност на акциите 1.000,00 ден

Znaci od prilika doagja deka vrednosta na bankata e 90 mil evra
Aktivata na KMB zaklucno со 31.12.2011 е 1,1 milijardi evra.
Koga ke se vidat i ostanatite parametri dobivka/pazarna vrednost, promet/pazarna vrednost.... mi se cini deka ovaa akcija e daleku podceneta.. ako sum greska neka me popravi nekoj:)

sale mk
19.07.2012., 23:10
Se e PODceneto na mse,samo za onie koi imaat kesanovic vo momentov,a tie sto imaat ne se zainteresirani.Ce ostane se taka dodeka nekoj stranec ne se okokori da vleze vo nekoja firma e duri togas vo dva dena cenite ce bidat za dva dena X 2..