PDA

View Full Version : Zagrebačka banka, Zagreb (ZABA-R-A, -P-A)

Pages : 1 [2] 3

mandragoran
19.10.2007., 15:37
Da se nadovežem na geene, Zaba i sa Varaždinskom županijom, a mislim i sa gradom Varaždinom ima Cash Pooling. A mandragoranu bi rekao da nemože cash pooling i slične stvari svrstavati u tromjesečne izvještaje, to su ugovori koji traju godinama. U tromjesečna izvješća možeš staviti izvanredni prihod u iznosu 195 milijuna kuna obeštećenja od strane grada Zagreba.

Zahvaljujem na informaciji kamo se svrstava cash pooling, ali 'ajde da i ja tebe malo prosvijetlim: ako je stanoviti ugovor potpisan prije 31.06.2007., onda je vjerojatnije da je već uračunat u trenutnu cijenu dionice koja je BTW od početka godine poprilično porasla. Osim toga, u tom slučaju su već po tom pitanju počeli dobivati neke prihode i u prvom polugodištu, a ti prihodi se onda već vide u postojećem polugodišnjem izvješću, ili (recimo u slučaju počeka) se to barem vidi kao dugoročno/kratkoročno potraživanje u aktivi. Dakle, opet je vjerojatnije da je to već apsolvirano u cijeni.

Zato lijepo pitam što je od navedenoga nastalo u prvom, a što u drugom polugodištu, a kad smo već kod toga, kada se neka vijest/informacija citira na forumu, red bi bio i staviti link na izvor informacije pa se onda makar iz samog izvora može iščitati i datum objavljivanja informacije.

P.S. Eh, da - da ne bi ispalo da imam nekih zlih namjera glede ove dionice, vlasnik sam dosta dionica ZABA-R-A.

Dude
19.10.2007., 16:05
Zahvaljujem na informaciji kamo se svrstava cash pooling, ali 'ajde da i ja tebe malo prosvijetlim: ako je stanoviti ugovor potpisan prije 31.06.2007., onda je vjerojatnije da je već uračunat u trenutnu cijenu dionice koja je BTW od početka godine poprilično porasla. Osim toga, u tom slučaju su već po tom pitanju počeli dobivati neke prihode i u prvom polugodištu, a ti prihodi se onda već vide u postojećem polugodišnjem izvješću, ili (recimo u slučaju počeka) se to barem vidi kao dugoročno/kratkoročno potraživanje u aktivi. Dakle, opet je vjerojatnije da je to već apsolvirano u cijeni.

Zato lijepo pitam što je od navedenoga nastalo u prvom, a što u drugom polugodištu, a kad smo već kod toga, kada se neka vijest/informacija citira na forumu, red bi bio i staviti link na izvor informacije pa se onda makar iz samog izvora može iščitati i datum objavljivanja informacije.

P.S. Eh, da - da ne bi ispalo da imam nekih zlih namjera glede ove dionice, vlasnik sam dosta dionica ZABA-R-A.

Daj mi objasni kako ćeš izračunati dobit iz cash poolinga u određenom razdoblju kada neznaš koliki su prometi u računima unutar cash poolinga bili u tom razdoblju, koliko su bila zaduživanja odnosno kreditiranja, koliko kamata na odobrene minuse i sve ostale usluge unutar cash pooling i to sve samo za jedan subjekt, a ZABA ih ima puno.

mandragoran
19.10.2007., 17:41
Daj mi objasni kako ćeš izračunati dobit iz cash poolinga u određenom razdoblju kada neznaš koliki su prometi u računima unutar cash poolinga bili u tom razdoblju, koliko su bila zaduživanja odnosno kreditiranja, koliko kamata na odobrene minuse i sve ostale usluge unutar cash pooling i to sve samo za jedan subjekt, a ZABA ih ima puno.

Već sam ti napisao. Ne zanima me dobit od cash poolinga jednog subjekta, nego samo informacija da li bi ukupna dobit banke mogla rasti, ili padati s obzirom na to ima li novih ugovora, ili nema, te da li su neki klijenti eventualno otišli, ili su još tu.

Ako taj cash pooling (ili bilo koji drugi bankarski proizvod) za tog bančinog klijenta već funkcionira neko vrijeme, njegove učinke već vidim u računu dobiti i gubitka banke za one periode od datuma kada je dotični klijent banke uzeo tu uslugu naovamo. Nema veze što ne vidim njega pojedinačno, ali je on svoj pozitivni učinak na dobit banke već počeo činiti i vjerojatno je da će i u budućnosti činiti sličan učinak, osim ako taj klijent banke ima vrlo neredovito poslovanje. Dakle, ako se ne radi o novim ugovorima, ta je informacija već prožvakana.

Porast dobiti banke od zadnjeg poznatog izvješća će učiniti samo novi ugovori. Ako novih ugovora nema, za očekivati je da će dobit ostati na starim razinama, a ako novih ugovora ima, onda imamo pozitivnu vijest.

Nije mi jasno što je tu tako komplicirano - čini mi se da iznosim vrlo očite stvari.

Dakle, otkad su informacije o ugovorima ZaBe koje su iznesene - jesu li nove, ili su stare i prožvakane?

geene
19.10.2007., 19:37
Jedan dio informacija je ovdje..

http://www.zaba.hr/info/abo/news/habo_news.htm

Za ostale info...svatko ima svoje izvore.
Što se tiče porasta cijene...dobar dio je bio zaslugom dokapitalizacije ( nemojmo zaboraviti, po meni jedna od najpoštenijih dokapitalizacija ).
Da, ugovaraju se novi poslovi.U to nemoj sumnjat...vidi trend u poljednje vrijeme:). ' Zaboravili ' smo i na sklopljen posao sa Zagrebačkim holdingom ( tramvaji ) i od toga će kapnut koja kuna.
No, dobro...nećemo sad cjepidlačit.
Stvar je u tome da je kod banaka jako teško doći do konkretnijih podataka i izračuna vrijednosti nekih, nama zanimljivih podataka. Za takve stvari ipak treba biti puno bliže izvoru. Nastojim sagledati stvari koje tek nadolaze ( jedna od njih je i BASEL 2 ) i mnoge banke će se naći na nepoželjnom teritoriju.
U europskoj uniji se velika pažnja usmjeruje na procjene rizika ( o tome je i riječ u B2 ) dok je kod nas jako malo zastupljena kvalitetna procjena rizika i krediti se znaju dijeliti svakome i za svašta. No, kao šta sam rekao..taj dio poslovanja postaje sve manje važan ( kamatni prihodi )...osjetno je jak prelazak na sve vrste financijskih usluga kao glavni izvor prihoda. Tu vidim mjesto samo za dvije banke ( koje kotiraju i njima se trži ) dok je kod ostalih veliki problem to što zauzimaju jako mali dio tržišta, raširenost poslovnica, bankomata...općenito financijska moć im je ograničena.
Budimo realni. Istina, kod njih možemo očekivati nešto veće skokove ( kao jedan od razloga na koji igraju dosta njih je preuzimanje ).
Zaba je trenutno na razinama koje su neatraktivne za veliki broj ulagača ( mislim na cijenu ), jedan od razloga je i to što neće biti preuzimanja, mali ff, teško je zavrtiti par krugova i nasanjkat koga stigneš, no kad se situacija pogleda ' izdaleka ', jasno je vidljivo da se na ovoj dionici moglo ( i moći će se ) lijepo zaraditi. Dovoljno je imati dosta strpljenja i zanemarivo malo znanja u usporedbi sa većinom trenutno ' atraktivnih ' dionica.
Cijena je trenutno kontrolirana, no strplivi će biti nagrađeni.

mandragoran
19.10.2007., 20:43
Jedan dio informacija je ovdje..

http://www.zaba.hr/info/abo/news/habo_news.htm

Za ostale info...svatko ima svoje izvore.

Sve je to u redu, znam i ja za tu stranicu, ali cijelo vrijeme želim istaknuti da je većina informacija koje si naveo stara više mjeseci, odnosno starija od 31.06.2007., pa je stoga vjerojatno već ukalkulirana u cijenu. Interesantne su eventualno samo nove vijesti.

Zapravo, mislim da kod ove dionice ni sve te vijesti zajedno nisu bitne jer svi sve znaju, a brojke same govore još i više od svega toga, ali fali jedan ključan detalj. Veliki igrač koji će cijenu dionice podići na razine isporedive sa PBZ-om. Neće to učiniti hrpe malih, kao što nisu učinile ni na drugim dionicama, nego treba netko velik. Nazire li se takav?

geene
29.10.2007., 19:41
Devetomjesečna dobit banaka porasla 18%
Banke su do kraja rujna zabilježile 3,17 mlrd kuna dobiti

Pa ti sad vidi...:) ( nije nikome namjenjeno..ja to onako..)
Sad samo treba znat koliko ZABA sudjeluje u ukupnoj aktivi Hr banaka i koliko sudjeluje u dobiti i znat će se približno stanje, no...sve će to biti sutra poznato.

Pozdrav.

P.S. Vidim da su neki tek sad vidjeli agregirani FI

jurrica
30.10.2007., 17:13
Izašlo izvješće na ZSE

"Banka je u prvih devet mjeseci 2007. ostvarila dobit prije oporezivanja od 1.049,3 mln kuna te neto dobit od 849,7 mln kuna. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine neto dobit je viša za 37,5%. Na rezultat poslovanja Banke utjecala je izvršena dokapitalizacija Banke i jednokratne transakcije. Imovina Banke povećana je za 11,5% u odnosu na kraj 2006. godine i sa 30.09. iznosi 78,2 mlrd kuna uslijed rasta plasmana klijentima. Depoziti klijenata dosegli su krajem rujna iznos od 50,7 milijardi kuna.
Nakon provedene dokapitalizacije kapital i rezerve iznose 11,3 milijardi kuna i povećani su za 64,2% u odnosu na kraj prethodne godine, uz adekvatnost kapitala od 18,9%."

mba
30.10.2007., 17:22
Vrlo dobro, šteta što je danas izašlo izvješće :)

Ukupan prihod iznosi 2.381,3 mln kn, što predstavlja porast od 27,5% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U strukturi poslovnih prihoda, neto prihod od kamata sudjeluje s 61,6%, neto prihod od naknada i provizija s 24,4% te ostali prihodi i tečajne razlike s 14% učešća. Ostvareni neto kamatni prihod veći je za 214.0 mln kuna (17.1%) od ostvarenja istog razdoblja prethodne godine pri čemu se 46,7% kamatnog prihoda i 46,9% kamatnog rashoda odnosi na poslovanje sa stanovništvom. Neto prihod od provizija i naknada ostvaren je u iznosu od 580,0 mln kn što je 32,3% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Neto prihod od naknada povećan je za 141,6 milijuna kn, a povećanje je uglavnom rezultat rasta prihoda od platnog prometa u zemlji i inozemstvu, kartičnog poslovanja, paketa, usluga investicijskog bankarstva te upravljačkih i brokerskih usluga.

dayo
30.10.2007., 17:46
Izvanredni prihod ostvaren u kvartalu iznosi 101 m kuna. Ako je isti knjižen u potpunosti s osnova prodaje zemlje Gradu, ispada da su prihodovali samo 50% kupoprodajnog iznosa ... usudio bih se reći da nas još puno lijepih stvari čeka do konca godine.

Dude
30.10.2007., 17:52
Dakle ovako - http://www.zse.hr/financ/ZABA-fin2007-3Q.xls

Povećanje dobiti: sa 618.042.000 na 849.729.000 ili 37,49%
Povećanje ukupnih prihoda: sa 1.867.400.000 na 2.381.300.000 ili 27,5%
Povećanje prihoda od kamata: sa 2.369.489.000 na 2.871.272.000 ili 21,18%
Povećanje aktive u ovoj godini: sa 70.162.907.000 na 78.248.204.000 11,52%
Povećanje kapitala i rezervi (odnodno knjgovodstvene vrijednosti) u ovoj godini: sa 6.861.410.000 na 11.267.390.000 ili 64,21% - dijelom dokapitalizacija.

Sve u svemu odlično izvješće, koje će morati imati utjecaj na cijenu jer ZABA polako postaje smiješno podcjenjena. Izgleda da Prospectus JIE nije bezveze ulazio u ovu dionicu.
Da još naglasim da je dobit iz prvih 9 mj. na razini odlične prošlogodišnje dobiti, počela se lova iz dokapitalizacije okretati, ali ovo je tek početak.

P.S. Predlažem ovima na prodaji da se maknu sa prodaje kako nebi postale kolateralne žrtve.

geene
30.10.2007., 23:38
Za 2006/ TTM/

Prihodi od kamata 3.254.264 / 3.756.147 / (+15%)
Rashodi od kamata 1.525.674 / 1.813.502/ (+18%)
Neto prihodi kamata 1.728.690 / 1.942.645/ (+12%)
Neto prihodi provizija i naknada 645.182 / 786.763 /(+21%)
Ostali prihodi 199.251 / 486.115 /(+143%)
Ostali rashodi 1.524.567 / 1.649.636 /(+8%)
Dobit prije rezerviranja 1.177.802 / 1.566.652/ (+33%)
Dobit prije poreza 1.079.657 / 1.365.718/ (+26%)
Dobit nakon poreza 859.693 / 1.091.380 /(+26%)

Vrijednost imovine po dionici:

2006: 20848 kn
TTM: 23250 kn

dabo1
31.10.2007., 02:11
Da nije bilo ostalih prihoda (oko 200 mln kn) dobit i ne bi bila tolika.
Porast prihoda je rezultat dijelom povećanjem kamata na svjetskim tržištima, a što se posebno vidi na povećanju rashoda od kamata koji su također značajno porasli.
Ostale banke su imale veći rast prihoda i veći rast dobiti jer su radile s većim maržama.
Za mene je ovo previsoka cijena po omjeru P/E, a naročito imajući u vidu da je ZABA s najvećom trž. kapitalizacijom u Hrvatskoj, a projicirana dobit iz redovnog poslovanja nema mogućnosti značajnog rasta narednih godina dijelom i zbog mjera HNB-a.

Dude
31.10.2007., 03:13
Porast prihoda je rezultat dijelom povećanjem kamata na svjetskim tržištima, a što se posebno vidi na povećanju rashoda od kamata koji su također značajno porasli.
Ostale banke su imale veći rast prihoda i veći rast dobiti jer su radile s većim maržama.
Za mene je ovo previsoka cijena po omjeru P/E, a naročito imajući u vidu da je ZABA s najvećom trž. kapitalizacijom u Hrvatskoj, a projicirana dobit iz redovnog poslovanja nema mogućnosti značajnog rasta narednih godina dijelom i zbog mjera HNB-a.

Da nije možda da ti želiš jeftinije kupiti. Osvrnuo bi se još na tvoju zadnju rečenicu ("projicirana dobit iz redovnog poslovanja nema mogućnosti značajnog rasta narednih godina dijelom i zbog mjera HNB-a"), ovakve su se priče pričale u vrijeme svakog kvartalnog izvještaja i svaki slijedeći ih je opovrgnuo.

geene
31.10.2007., 10:24

Eh...da nije bilo.:)

Za mene je ovo previsoka cijena po omjeru P/E

Čekaj malo...još je rano promatrat ovaj pokazatelj, no svejedno budi svjestan da je za regiju karaktaristično ovakvo stanje.Od bankarskog sektora se očekuje još dosta toga.

imajući u vidu da je ZABA s najvećom trž. kapitalizacijom u Hrvatskoj,

U usporedbi sa..?

projicirana dobit iz redovnog poslovanja nema mogućnosti značajnog rasta narednih godina

To su tvoje projekcije...ili ?
Koliki rast je za tebe ' značajan ' ?

dijelom i zbog mjera HNB-a.

Tu je i glavni izbor problema, da ga tako nazovem.
Visoki deficit u robnoj razmjeni. Od toga je krenula cijela priča. RH ima visoku uvoznu ovisnost, a taj deficit se velikim dijelom ' financira ' izvoznim zaduživanjem banaka ( šta misliš čemu dokap. ? ).
Druga strana priče je to što je u plasmanu banaka veći udio kredita vezanih uz rast potražnje za uvoznim proizvodima.
Eh.., sad..banke bi se mogle odlučit za kredite s višim kamatnim stopama i to upravo za kupnju uvozne robe, a ne da se kreditira proizvodnja usmjerena izvozu. ( konkurencija u ovom sektoru tu opciju još neko vrijeme odgađa ).
Osnova svega da se deficit i inozemni dug koji raste, teško može riješiti samo monetarnom politikom koja je i glavni instrument HNB-a već treba pojačati djelovanje i fiskalne politike, no vlada za sada okreće glavu od toga ( privatizacija, IPO-i....ih trenutno hrane lovom ).
Sve mjere HNB-a mogle bi jako lako pogoditi upravo sektor gospodarstva koji bi trebao najviše utjecati na gospodarski rast od željenih 6-7 % ( malo i srednje poduzetništvo ), jer ' veliki ' do love mogu doći i na drugi način. I dolaze.
Trenutno se već zauzimaju pozicije za 2008-u, no svejedno uz mjere ograničenja prirasta kreditnih plasmana i dalje očekujem ROE na približno ovakvim stopama, a ROA je i tako ( po meni ) na neko vrijeme manje bitan, jer je tu posao trenutno manje- više odrađen.
Jedina veća ' zamjerka ' koju imam spram banaka, pa tako i prema ZABI je neprimjereno visoka stopa adekvatnosti kapitala, koja bi trebala biti tek neznatno viša od propisane minimalne ( 10 % ) tj, na cca. 12%, no uzet ću to kao još uvijek prisutan ' strah ' prošlih vremena.
I to će s vremenom krenuti prema dolje...a time se otvara zarobljeni kapital.

P.S. Najmanje će bit pogođene ZABA i PBZ

dayo
31.10.2007., 12:11

Greška u koracima i to velika ... ZABA je zadnja digla kamate na stambenjake i to u ovom mjesecu. Rast prihoda NIJE rezultat povćanja kamatnih stopa, već rasta poslovnih aktivnosti. Što ne znači da se efekt povećanja kamatnih stopa neće vidjeti na završnom računu :)

projicirana dobit iz redovnog poslovanja nema mogućnosti značajnog rasta narednih godina dijelom i zbog mjera HNB-a.

Zaključio si na temelju čega ?!?
Prema izjavama Rohatinskog, HNB će iduće godine zadržati postojeće mjere, dok će se približavanjem Hrvatske prema EU iste olabaviti. Ako su uspijeli povećati dobit za 30tak% sa 3Q, zašto misliš da neće pozitivan trend zadržati i nagodinu ?

dabo1
31.10.2007., 14:09
1. Zaba je dizala kamate po drugim kreditima - karticama, poduzećima koji većinom imaju kamatu vezane uz EURIBOR (a koji kontinuirano raste 2 godine), a u strukturi portfelja oko 50% čine krediti tvrtkama.
2. da nije bilo ostalih prihoda koji se uglavnom odnose na spomenuto zemljište prodano gradu Zagrebu dobit bi bila ovolika odnosno bila bi kao i prošle godine.
3. ostale banke (KABA, CEBA) su imale veći porast prihoda i aktive od ZABE, te realno povećanje dobiti jer su radili s većim maržama. U ZABI najveći udio čine stambeni krediti koji su slabije maržirani.
4. trž. kapitalizacija je 38 mlrd kn što je najveća u Hrvatskoj i regiji, a tvrtka nije visoko profitabilna, a niti može u narednim godinama postati.
5. hrvatsko bankarsko tržište je najrazvijenije u regiji i ne može se uspoređivati s bankama u Srbiji, Bosni i dalje jer aktiva po stanovniku u tim zemljama je daleko ispod Hrvatske, te su zato omjeri tamo veći jer se očekuje intenzivan rast i razvoj bankarske industrije.
6. mjere HNB-a, marže se smanjuju, kamate na svjetskim tržištima sve veće, uvođenje HROK-a, konkurencija sve jača - dovodi do smanjenja potražnje tako da po meni ne može biti neki veći intenzivni rast.
7. imam neke svoje projekcije rasta aktive, prihoda i prosječne marže gdje sam zaključio da će se dobit povećati, ali ne toliko da bi opravdala trenutnu cijenu.
8. Uz porast aktive od 10 mlrd kn i prosječnu maržu od 3 posto neto prihodi bi porasli tek 300 mln kn.

Navedeno sam bio rekao i prije nekoliko mjeseci kada je bila cijena 12 tis. kn. pa se ništa spektakularno nije dogodilo, a niti će se dogoditi, tako da vjerujem kako ima puno boljih prilika.

Dude
31.10.2007., 14:30
1. Zaba je dizala kamate po drugim kreditima - karticama, poduzećima koji većinom imaju kamatu vezane uz EURIBOR (a koji kontinuirano raste 2 godine), a u strukturi portfelja oko 50% čine krediti tvrtkama.
2. da nije bilo ostalih prihoda koji se uglavnom odnose na spomenuto zemljište prodano gradu Zagrebu dobit bi bila ovolika odnosno bila bi kao i prošle godine.
3. ostale banke (KABA, CEBA) su imale veći porast prihoda i aktive od ZABE, te realno povećanje dobiti jer su radili s većim maržama. U ZABI najveći udio čine stambeni krediti koji su slabije maržirani.
4. trž. kapitalizacija je 38 mlrd kn što je najveća u Hrvatskoj i regiji, a tvrtka nije visoko profitabilna, a niti može u narednim godinama postati.
5. hrvatsko bankarsko tržište je najrazvijenije u regiji i ne može se uspoređivati s bankama u Srbiji, Bosni i dalje jer aktiva po stanovniku u tim zemljama je daleko ispod Hrvatske, te su zato omjeri tamo veći jer se očekuje intenzivan rast i razvoj bankarske industrije.
6. mjere HNB-a, marže se smanjuju, kamate na svjetskim tržištima sve veće, uvođenje HROK-a, konkurencija sve jača - dovodi do smanjenja potražnje tako da po meni ne može biti neki veći intenzivni rast.
7. imam neke svoje projekcije rasta aktive, prihoda i prosječne marže gdje sam zaključio da će se dobit povećati, ali ne toliko da bi opravdala trenutnu cijenu.
8. Uz porast aktive od 10 mlrd kn i prosječnu maržu od 3 posto neto prihodi bi porasli tek 300 mln kn.

Navedeno sam bio rekao i prije nekoliko mjeseci kada je bila cijena 12 tis. kn. pa se ništa spektakularno nije dogodilo, a niti će se dogoditi, tako da vjerujem kako ima puno boljih prilika.

dabo1 ako ima boljih prilika molim te lijepo samo otiđi na te bolje prilike, iako će te ovdje svako slijedeće izvješće demantirati, a pusti nas budale da kupujemo ZABU po "viskokim cijenama" kako ti kažeš.

elvar
31.10.2007., 14:34
ma daj Dude pa kakak je to odgovor... lijepo čovjek napisao vrlo dobar post i ti odmah te floskule...

dabo1 - samo ti piši gdje god hočeš dokle god je takav stil a mi ćemo kupovati i prodavati kako nam volja i ovako i onako

geene
31.10.2007., 15:10
poduzećima koji većinom imaju kamatu vezane uz EURIBOR

Šta ti znači ovo, većinom?

da nije bilo ostalih prihoda koji se uglavnom odnose na spomenuto zemljište prodano gradu Zagrebu dobit bi bila ovolika odnosno bila bi kao i prošle godine

Primjedba ti je na mjestu, no nadam se da si svjestan kako su ostali prihodi sastavan dio poslovanja banaka. Bit će toga još i u nadolazećim godinama.

U redu, ako ćemo gledati na trž. kap. kao broj, no zašto je to tako?
Teško da možeš reći da banka nije visoko profitabilna unazad nekoliko godina.
Priznali mi to ili ne ona je osnova gospodarstva i zajedno sa PBZ-om čini ogromni dio financijskog sustava.Misliš li da očekivanja za nju nisu velika ?
Na osnovu vlastitih projekcija,danas vidim da sam pogriješio jedva 10%, no ja nemam sve relavantne podatke i mogu baratat samo prosječnim pokazateljima kretanja.

aktiva po stanovniku u tim zemljama je daleko ispod Hrvatske, te su zato omjeri tamo veći jer se očekuje intenzivan rast i razvoj bankarske industrije.

Primjedba je na mjestu, ali...jesi li uspoređivao trenutne pokazatelje banaka u regiji?
Pogledaj pri kojim se parametrima nalaze i daleko je od toga da se njihova profitabilnost neće morat kretati u dvoznamenkastim stopama kako bi se opravdala sva očekivanja.
Ima i jedan ' problem '..ekonomska situacija u tim zemljama pridonosi tome da će još neko vrijeme udio aktive po stanovniku ostati takav kakav je.
Kod nas ipak postoji i neka mogućnost ( ako se neke institucije urazume ) pa da se konačno krene s gospodarskim rastom, a onda su vrata otvorena ( gledano kroz aktiva/ stanovnik )

Kako si došao do tog prosjeka?

dayo
31.10.2007., 17:09
Da se nadovežem na post lege geene-a ...

Istina je. Imale su veći porast, ali u odnosu na koju osnovicu i koliko je taj porast iznosio u realnom iznosu.
CEBA je imala dvostruki rast dobiti koji je u konačnici iznosio svega 12,8mil. kuna. Rast neto dobiti ZABE iznosi je svega 37,5% odnosno "siromašnih" 231,7 mil. kuna. Pa to je duplo više od rasta aktive CEBE ...

BTW htio sam dignuti margin u CEBI i znaš šta su mi rekli: "Sorry stari ne može!"

U potpunosti se slažem s tobom, ali postoji nešto što se zove refinanciranje postojećih plasmana putem kredita odobrenih od matice. U konkretnom slučaju, nema niti jedna pravna zapreka da se domaće tvrtke zaduže u BaCa-i i tim kreditima refinanciraju "skupe" domaće obveze. Rohatinski s druge strane ima dosta ograničene ruke u pogledu zaustavljanja tih trendova, jer bi gadno dobio po prstima ne samo od HUBa, već i od Agrokora, HCa i HACa, brodara i ostalih velikih tvrtki koje se direktno zadužuju vani.

Što to znači za ZABU ... pretpostavljam da će dobiti dio prihoda od matice, dok si u isto vrijeme smanjuju bilačno stanje na koje se odnosi ograničenje rasta plasmana.

Za kraj da se nadovežem na post lege ELVARA:

DABO1 sviđa mi se kako pišeš ... analitički i trezveno. Iskreno se nadam da će se i na drugim temama voditi ovakva otvorena diskusija, jer to i jest bit foruma. Da razmjenimo mišljenja iza kojih stoji nešto konkretno. Već mi je dosta postova tipa ide to sutra gore ili kad padne na 123 ja kupujem :))

dabo1
31.10.2007., 17:17
Tvrtke imaju uglavnom kredite uz valutnu klauzulu uz EUR koji je vezan uz EURIBOR, a koji raste stalno. Također tvrtke koje imaju kredite u kunama uglavnom je vezan je uz ZIBOR koji također raste stalno.
Ostale prihode ne bi uključivao u izračun jer su oni u naravi izvanredni i narednih godina ih neće biti.
Aktiva hrvatskih banaka ne raste više od 12%, a ni neće rast minimalno još slijedeće godine više od 12% zbog mjera HNB-a. U regiji aktive rastu više od 50% pa su omjeri i očekivanja veća. A da ne govorim o mogućoj financijskoj krizi zbog opće prezaduženosti.
Aktiva ZABE u slijedećoj godini ne smije više rasti od 10 mlrd kn. Uzeo sam prosječnu razliku između aktivnih i pasivnih kamatnih stopa od 3% (realno je puno manja) i dobio sam neto prihod od 300 mln kn za koji bi mogli biti povećani prihodi naredne godine.
Za mene je to ipak premalo za ovu razinu cijene.
ZABA je lider, najbolja banka, ima dobre proizvode, ali joj je rast ipak ograničen kako zbog unutarnjih faktora, tako i zbog vanjskih faktora, a koje sam prije nabrojao.
Nije mi cilj bilo koga vrijeđati već ukazati na druga mišljenja.
Vidim da cijena stagnira već duže razdoblje što potvrđuje moju tezu da i drugi investitori razmišljaju kako je rast ipak ograničen zbog navedenih faktora.

dayo
31.10.2007., 17:47
ZABA je lider, najbolja banka, ima dobre proizvode, ali joj je rast ipak ograničen kako zbog unutarnjih faktora, tako i zbog vanjskih faktora, a koje sam prije nabrojao.
Nije mi cilj bilo koga vrijeđati već ukazati na druga mišljenja.
Vidim da cijena stagnira već duže razdoblje što potvrđuje moju tezu da i drugi investitori razmišljaju kako je rast ipak ograničen zbog navedenih faktora.

Please usporedi mi tvrdnje o bankarskom sektoru kao cijelini, te rastu aktive i dobiti Zabe i usporedi to sa PBZom. Sve što si naveo neminovno je vrijedilo i vrijedit će i za PBZ, a cijena je ipak rasla sa 1.100 kuna na početku godine na najviših 2.080 kuna.

Što spriječava Zabu da u odnosu P/B ili visini aktive u odnosu na cijenu dionice ne dostigne PBZ? Prema mojoj kalkulaciji sa 3Q:
PBZ P/B = 4,62
ZABA P/B = 3,38

Fakat ne kužim u čemu je razlika?

Dude
01.11.2007., 01:41
ma daj Dude pa kakak je to odgovor... lijepo čovjek napisao vrlo dobar post i ti odmah te floskule...

dabo1 - samo ti piši gdje god hočeš dokle god je takav stil a mi ćemo kupovati i prodavati kako nam volja i ovako i onako

Nisam mislio da ne piše ne ovoj temi (i uvijek sam za konstruktivnu raspravu) nego da ga nitko ne tjera da kupuje ZABU. Jednostavno nemam vremena opsežno iznjeti svoje stavove i mišljenja, ali srećom geene je tu i potpisujem sve njegove postove.

Pozdrav, isprika ako sam ishitrenim postom narušio raspravu.

P.S., mogu samo još reći da sam i dalje mišljenja da je ZABA trenutno izrazito podcjenjena i da će slijedeći izvještaji biti i dalje odlični kao i ovaj za 3Q kojim je u 9.mj odrađena prošlogodišnja dobit, a efekt dokapitalizacije će tek u slijedećim razdobljima doći do punog izražaja.

dabo1
01.11.2007., 20:25
Please usporedi mi tvrdnje o bankarskom sektoru kao cijelini, te rastu aktive i dobiti Zabe i usporedi to sa PBZom. Sve što si naveo neminovno je vrijedilo i vrijedit će i za PBZ, a cijena je ipak rasla sa 1.100 kuna na početku godine na najviših 2.080 kuna.

Što spriječava Zabu da u odnosu P/B ili visini aktive u odnosu na cijenu dionice ne dostigne PBZ? Prema mojoj kalkulaciji sa 3Q:
PBZ P/B = 4,62
ZABA P/B = 3,38

Fakat ne kužim u čemu je razlika?

Razlika ti je u kontinuiranom povećanju tržišnog udjela odnosno boljem upravljanju imovinom kod PBZ-a što je rezultiralo bržim povećanjem dobiti od rasta aktive.
Treba pogledati samo dobit PBZ za 9 mjeseci i umanjiti dobit ZABE za ostale prihode i vidjeti da ih PBZ prestiže. I bez ostalih prihoda PBZ stiže ZABU koja je prije 3-4 godine imala oko 28% trž. udjela, a danas ima oko 23%. A da ne govorim o dobiti koja je zadnjih godina kod ZABE na sličnim razinama, a kod PBZ se neprestano povećava.

Dude
01.11.2007., 20:48
...
Ostale prihode ne bi uključivao u izračun jer su oni u naravi izvanredni i narednih godina ih neće biti....

Dabo samo odšteta od grada Zagreba izplačivati će se do 2012. znači još 5 godina.

Link na tekst: http://www.transfer-biro.hr/4459.aspx

Tekst:

Grad Zagreb sa 115 milijuna kuna obeštećuje Zagrebačku banku
Zaba je prije deset godina 12.000 kvadrata kupila za 76, a Zagreb ga otkupljuje za ukupno 195 milijuna kuna
Zagreb će Zagrebačkoj banci isplatiti oko 195 milijuna kuna da mu banka vrati zemljište kojoj je uprava Zagreba prodala prije 10 godina. Radi se o veoma atraktivnoj parceli većoj od 12 tisuća četvornih metara na križanju Hrvatske bratske zajednice i Vukovarske avnije, odmah pored Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.
Izgubljena dobit
Odluka o raskidu kupoprodajnog ugovora, sklopljenog sa Zabom 1997. godine i zaključak o isplati cijene doneseni su na izvanrednoj telefonskoj sjednici Poglavarstva. Zagrebačka banka je zemljište kupila za 76,3 milijuna kuna, a plan je bio da na njemu sagradi svoju poslovnu zgradu. Međutim, u proteklih deset godina se nisu uspjeli upisati kao vlasnici zemljišta, a Grad će im za povrat nekretnine isplatiti njihovu kupoprodajnu cijnu, porez na promet i gotovo puni iznos zateznih kamata - ukupno 178,8 milijuna kuna. Na njega još treba obračunati kamate formirane prema prinosima na šestomječne trezorske zapise Ministarstva financija i uvećane za dva posto jer će grad taj iznos otplaćivati do kraja 2012. godine. Ukupno će biti isplaćeno s posljednjim anuitetom oko 195 milijuna kuna ili odšteta od 115 milijuna kuna više nego što je bio trošak Zagrebačke banke pri kupnji. Ukupno će Zagreb Zagrebačkoj banci, dakle, isplatiti gotovo 2,5 puta veću cijenu od one po kojoj je prodano zemljište. Kada se oduzmu kamate zbog isplata u anuitetima, opet ostaje računica da će Zagreb platiti gotovo 14.500 kuna četvorni metar zemljišta! U Grada su nam poručili da cijena i nije prevelika s obzirom na proteklo razdoblje i rast cijene nekretnine, pristanak Zagrebačke banke na oprost 20 posto zateznih kamata i budući da od grada nije tražena naknada za izgubljenu dobit jer bi banka da je napravila zgradu od nje ostvarivala prihode. Neslužbeno se doznaje i da je Grad odlučio otkupiti natrag zemljište jer na njemu planira razviti svoj projekt, koji bi Milan Bandić uskoro trebao predstaviti. "Dijelovi zemljišta su u procesu denacionalizacije i zato se Zagrebačka banka nije mogla upisati u njega unatoč valjanom kupoprodajnom ugovoru. Mislim da ćemo od države dobiti natrag i iznos od 3,8 milijuna kuna koje ćemo platiti na ime poreza na nekretnine jer praktički do kupnje nije došlo. Moj ured je proveo samo pravni dio procedure, a financijski stručnjaci su procijenili da je ugovor povoljan", rekla je pročelnica za imovinsko-pravne poslove Ninoslava Zeković koja se vodi kao službeni predlagatelj zaključka. Zemljište inače nije prvi put prodavano. Prije nego ga je kupila banka, navodno ga je kupila pa vratila gradu Ina, a zatim na isti način Astra. Na koji način i kad su te transakcije obavljene, nismo uspjeli saznati. Zbog kupoprodaja se zemljište vodi kao pripremljeno za gradnju pa se gotovo sigurno neće vraćati u naturi, nego će država dati odštetu bivšim vlasnicima.

dayo
05.11.2007., 12:46
Citiram post sa topica o građevinarima ...

Vlasnik Avenue Malla u Zagrebu gradi novi centar 'težak' 54 milijuna eura
Nikolina Rivosechi

Vlasnik zagrebačkog Avenue Malla - tvrtka Globe Trade Centre - planira gradnju još jednog trgovačko-poslovnog centra u Zagrebu.

Kako piše poljski poslovni portal PMR, novi centar zvat će se Centerpoint i imat će 24.000četvornih metara trgovačkog i šest tisuća kvadrata uredskog prostora.

Početak gradnje centra očekuje se u prvom tromjesečju iduće godine, a završetak do kraja 2009. godine. Trošak investicije procjenjuje se na 53,8 milijuna eura.

Ako znamo da je ZABA pratila financiranje investitora i izvođača, kao i dobar dio after sales-a (POSovi, Avenue Mall VISA ...) za pretpostavit je da će i u narednoj godini biti zanimljivo :)

geene
05.11.2007., 22:28
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 5.656 47,66 Skrb. račun
2. BAHOVEC SREČKO 1.197 10,09 Osnovni račun
3. INVESTCO VRIJEDNOSNICE D.O.O. 506 4,26 Osnovni račun
4. RADIĆ ANTUN 405 3,41 Osnovni račun
5. ŠVENDA MLADEN 302 2,54 Osnovni račun
6. TSAGKARAKIS GRIGORIOS 198 1,67 Osnovni račun
7. KOTORAŠ LENA 105 0,88 Osnovni račun
8. KOTORAŠ MARINO 105 0,88 Osnovni račun
9. BLAŽEV MIROSLAV 105 0,88 Osnovni račun
10. DAMJANIĆ LORENCO 100 0,84 Osnovni račun
Ukupno: 73,14

Ne znam koliko vas je primjetilo, ali ekipa iz top 10 već neko vrijeme sakuplja...na sitno, no teško i da može doći do neke veće količine.
Ima li tko kakvu info ?

Dude
10.11.2007., 00:33
Bruto dobit banaka 3,8 milijardi kuna
Business.hr/Hina

Poslovne banke u Hrvatskoj u prvih su devet mjeseci ove godine ostvarile dobit prije oporezivanja u iznosu od 3,84 milijarde kuna, što je za oko 652 milijuna kuna ili za oko 20 posto veća bruto dobit nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Ukupna aktiva 33 banke u Hrvatskoj na kraju rujna ove godine iznosila je nešto više od 340 milijardi kuna, što je za 11,64 posto veći iznos aktive nego na kraju prošle godine, pokazuju privremeni nerevidirani podaci za poslovne banke na dan 30. rujna ove godine koje je danas objavila Hrvatska narodna banka.

Po tim je privremenim podacima najveću bruto dobit iskazala Zagrebačka banka, u iznosu većem od milijarde kuna, odnosno 1,05 milijardi kuna, a slijedi Privredna banka Zagreb sa 997,8 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja.

Te dvije najveće banke u Hrvatskoj tako su ostvarile više od 53 posto od ukupne bruto dobiti svih banaka.

Po visini dobiti slijedi Erste & Steiermaerkische bank sa 572 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja, Raiffeisenbank Austria sa 356,4 milijuna kuna te Societe Generale-Splitska banka sa 246,2 milijuna kuna.

Hypo Alpe-Adria-Bank po tim je podacima imala bruto dobit od 165,6 milijuna kuna, a OTP banka 105,6 milijuna kuna.

Na tih sedam banaka, sve u stranom vlasništvu, otpada više od 90 posto ukupne bruto dobiti svih banaka u Hrvatskoj.

Hrvatska poštanska banka, u većinskom državnom vlasništvu, po tim je podacima ostvarila dobit prije oporezivanja od 13,4 milijuna kuna. Ta je banka imala vrlo visoki rast aktive, od 78,2 posto, tako da je aktiva HPB-a na kraju rujna iznosila 20,1 milijardu kuna. Po visini aktive HPB je je, sa udjelom od 5,9 posto, na sedmom mjestu.

Od ukupno 33 banke u Hrvatskoj njih 30 je poslovalo s dobiti, a tri su iskazale gubitke (Veneto banka 21,5 milijuna kuna, Banka kovanica 7,8 milijuna kuna i Primorska banka 625 tisuća kuna).

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=6a6bf5b3-8226-4db1-9010-bc6e0c6b92bb

Glavno da se svako malo nađe nekakvi pametnjaković na ZABI lupiti po bidu, možda stvarno ona teorija o izvlačenju love za dokup HT-a nije toliko nemoguća.

Dude
13.11.2007., 14:19
Gledam malo kakve sve ekipe ima u ZABI da prodaju po ovako niskim cijenama. Ako se uzme samo OBV (On Balance Volume) lijepo se može vidjeti da kroz čitavo ovo vrijeme pada cijene sa 12000 kn OBV indikator nije skoro niti mrdnuo dok je kod rasta išao prilično jako gore, što samo govor da je cijena srušena na zanemarivim količinama, što svakome imalo pametnom govori tko prodaje.

Graf u prilogu:
11754

dayo
13.11.2007., 15:03
Nego nešto razmišljam ...

Pretpostavljam da će HNB nastaviti sa represivnim mjerama i u 2008. godini i to na način da aktiva može rasti po stopi od 0,5% mjesečno u odnosu na stanje na dan 31.12.2007. godine. I sada nešto kalkuliram na koji način nabrijati aktivu i pada mi na pamet aktiviranje "smrznutog" kapitala. Trenutno putem vlasništva u povezanim poduzećima ISTRATURIST, CENTAR KAPTOL i POMINVEST, Zagrebačka banka ima zamrznuto hrpu love.

Malo sam kopao po godišnjem izvješću i našao da na kontu imovina i obveze namjenjene prodaji (bilješka 10, str. 92) imaju za prodaju imovine vrijedne 1,1 milijarde kuna i odnosi se na prodaju ISTR.
Da li netko ima informacija po kojoj se vrijednosti danas u bilanci vodi ta ista imovina? Kakav će biti utjecaj prodaje ISTR na bilancu i rdig?

smilja
13.11.2007., 15:05
Vezano na ZABU i mjere HNB-a, ZABA prijašnjih godina nije niti približno rasla % kao ostale banke (konstanatan pad tržišnog udjela), stoga ZABI kao i PBZ-u ide u prilog odluka HNB-a, o 12% postotnom rastu/povećanju plasmana.
Banke mogu plasirati plasmana i više od 12%, ali onda im to poskupljuje cijenu koštanja novca, što dovodi do manje neto marže.
npr. ako ZABA ima 50 mlrd. danih kredita rast od 12% znači da sljedeće godine mogu plasirati cca 6 mlrd. kn, također ako npr. Splitska banka ima plasmana 18 mlrd. kn, rast je cca 2 mlrd. kn.
Stoga odluka HNB-a, najviše pogoduje Velikim bankama, sada je samo pitanje tko ima bolje povrate na angažirani kapital i imovinu.

Dude
13.11.2007., 16:10
Malo sam dosadan na ovoj temi ali ovu vijest moram prenesti, a radi se o preuzimanju turskog Migrosa od strane Agrokora.

Agrokor je, nakon što su se nekoliko dana u medijima pojavljivale špekulacije o tome da će kupovati turski Migros Turk, jučer kasno poslijepodne objavio da je ušao u drugi krug natječaja kao potencijalni kupac za tu kompaniju u“ konkurenciji jakih globalnih igrača“. Kako je vrijednost kompanije oko tri milijarde dolara prema navodima Agrokora, postavlja se pitanje ima li Agrokor novca za takvu akviziciju, a kao mogući financijer spominje se - UniCredit.

Turska kompanija KOC prodaje 50,83 postotni udjel u Migrosu, pa bi cijena paketa u preuzimanju mogla doseći više od 1,5 milijardi dolara. Ukupne obveze Migrosa iznosile su na polugodištu čak 992,9 milijuna eura, a neto dobit kompanije iznosila je nešto više od 43 milijuna eura.

Tako „potporu“ u kupovini Agrokor ima od Zagrebačke banke, što je potvrđeno i kratkim odgovorom na niz pitanja upućenih Zabi u vezi sudjelovanja u kupovini od strane SEEbiza -na konkretno pitanje o tome hoće li UniCredit financirati preuzimanje Migrosa nisu željeli dati neki konkretniji odgovor, no i iz ovoga se može ponešto zaključiti.

Kratak odgovor Zabe glasi: „Možemo potvrditi da je UniCredit savjetnik Agrokora u okviru nastojanja Tvrtke da akvirira turski Migros. U okviru UniCredito Grupe, Zagrebačka banka ima svoju odgovarajuću ulogu.“ Inače, UniCredit je s KOC-om jedan od vlasnika treće najveće turske banke YKB. Todorićev odabir banke je tako dosta logičan, jer UniCredit očito na turskom tržištu ima značajan utjecaj, a Agrokoru za ulazak u maloprodaju na tom tržištu očito treba odobrenje KOC-a, koji je prošle godine ostvario čak 13 posto BDP-a Turske.

Čitav tekst: http://seebiz.eu/hr/analize/preuzimanje-migrosa-putem-kredita-ili---ipo%3f,2061.html

geene
13.11.2007., 16:26
Na brži prirast kredita mjesečno je nužan i upis obveznih blagajničkih zapisa, i to u visini 50 posto prekoračenja rasta, na rok od godinu dana i uz kamatu na razini tzv. stope remuneracije od 0,75 posto koja se obračunava na obveznu pričuvu.
Stopa remuneracije ( stopa po kojoj se plaća naknada):
-na izdvojena sredstva kunskog dijela obvezne pričuve
-na izdvojena sredstva deviznog dijela obvezne pričuve

To će potrajati minimalno dvije godine tj. do dospijeća blagajničkih zapisa. ( tako kažu )

Malo o tome i sl.

http://www.hnb.hr/monet/hinstrumenti.htm?tsfsg=bb529f0aadd76e74d0d3dad10dd 01801

dayo
14.11.2007., 10:01
„Možemo potvrditi da je UniCredit savjetnik Agrokora u okviru nastojanja Tvrtke da akvirira turski Migros. U okviru UniCredito Grupe, Zagrebačka banka ima svoju odgovarajuću ulogu.“

Kad smo kod toga ... Čuvam ja jučer djecu i tako mi sjedimo pred TVom i gledamo, što drugo, doli Big Brothera. Kad u jednom trnutku odlazi netko od ukućana u onaj improvizirani Konzum shop, a tamo reklama za GO!CARD ZAGREBAČKE BANKE !!!???!!!

Da li se to stara ljubav obnavlja :)

geene
14.11.2007., 22:21
Pročitah na jednom forumu kako se spominje opet neka dokap. zbog mjera HNB-a. tj. nebi se čudili da dođe do toga, ali....
Koliko god da sam u ZABI moram Vas razočarat...
Nema smisla napominjat takve stvari.
ZABA je nedavnom dokap. odradila posao za dulje vrijeme.
Da podsjetim.
Zaba ima veličinu aktive koju nemaju zajedno gotovo pa sve preostale banke s kojima se aktivno trguje. Slična je situacija i sa KiR.
Love ima za sve planove i projekte i jedino što preostaje je strpljenje.

george
15.11.2007., 09:31
Neće biti nikakve dokapitalizacije. Kolega Geene je 110% u pravu sa svojim argumentima. Na 80 milijardi kn aktive dodatnih 3,6 milijardi (koliko je bilo u 2007.) joj uz važeće mjere HNB ne treba, a cilj nije prebiti zaduženja s kapitalom.

dayo
16.11.2007., 13:38
Stara vijest, ali ne škodi ponoviti ...
Izvor: Slobodna dalmacija od 16.11.2007. "Sedam tisuća eura za kvadrat stana."

Ukratko uskoro počinje izgradnja BAN ili REZIDENCIJA centra. Investicija je teška oko 100 mil. eur, investitori su ZABA, IGH i Konstruktor.
Ban centar u brojkama:
- ukupna BRP 32.000 m2
- 600 podzemnih garaža
- ukupna BPP poslovnih prostora 7600 m2
- ukupna BRP stanova 10.100 m2
- 70 stanova
- cijena stana je 5.000 - 7.000 EUR/m2

geene
22.11.2007., 08:21
21.11.2007
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 2.832.220 84,49 Skrb. račun
2. ALLIANZ SE 394.981 11,78 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 11.351 0,34 Skrb. račun
4. SIMEST S.P.A 8.991 0,27 Osnovni račun
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 4.276 0,13 Skrb. račun +1276
6. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 3.957 0,12 Osnovni račun
7. SVEUČILIŠNA BOLNICA ZAGREB U OSNIVANJU U LIKVIDAC 3.432 0,10 Osnovni račun
8. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 3.374 0,10 Skrb. račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 3.325 0,10 Skrb. račun +766
10. ANTOLIĆ IVAN 2.000 0,06 Osnovni račun
Ukupno: 97,49

21.11.2007, ZABA-P-B
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 5.656 47,54 Skrb. račun
2. BAHOVEC SREČKO 1.255 10,55 Osnovni račun +52
3. INVESTCO VRIJEDNOSNICE D.O.O. 506 4,25 Osnovni račun
4. RADIĆ ANTUN 409 3,44 Osnovni račun
5. ŠVENDA MLADEN 230 1,93 Osnovni račun -72
6. TSAGKARAKIS GRIGORIOS 198 1,66 Osnovni račun
7. BLAŽEV MIROSLAV 130 1,09 Osnovni račun +17
8. KOTORAŠ MARINO 107 0,90 Osnovni račun
9. KOTORAŠ LENA 105 0,88 Osnovni račun
10. DAMJANIĆ LORENCO 100 0,84 Osnovni račun
Ukupno: 73,09

Nekak' mi je sve ovo čudno...
Ne znam...ovi dokupi iz top 10 a posebno od strane povlaštenih.
Pozdrav svima koji prodaju...definitivno znaju što rade.

geene
22.11.2007., 08:49
Ima tu još toga za doradit, no evo radne verzije...
Čujemo se u 1mj. 2008-e.

Dude
12.12.2007., 16:55
Zagrebačka banka kupuje CAIB Invest
Business.hr/Hina

Zagrebačka banka ovih će dana završiti s procesom kupnje regionalnog društva za upravljanje fondovima CAIB Invest i time ojačati svoju poziciju na području investicijskog bankarstva na tržištu Hrvatske, Bosne i Hercegovine te dobrom dijelu regije jugoistočne Europe, rekao je na današnjem susretu s novinarima predsjednik Uprave te banke Franjo Luković.

CAIB Invest d.o.o. je osnovan 2001. godine kao dio Bank Austria Creditanstalt Grupe, odnosno njemačke HVB grupacije, koju je 2005. godine preuzeo talijanski UniCredit, većinski vlasnik Zabe. Većinu društava iz tih grupacija koje se bave upravljanjem fondova preuzelo je UniCreditovo društvo za upravljanje fondovima, a Zagrebačka banka će kupiti tvrtku koja pokriva tržište regije.

Zaposlenici CAIB-a prijeći će u Zabin Sektor za financijska tržišta i investicijsko bankarstvo, koji će, prema Lukovićevim riječima, time preuzeti ulogu financijskog i investicijskog servisa za regionalno tržište, posebice u investicijskom bankarstvu te savjetovanju.
Nastavi čitati
Oglas:

U tom je kontekstu spomenuo savjetovanje koje koncernu Agrokor u pokušaju kupnje jednog turskog trgovačkog lanca pružaju investicijski bankari UniCredit grupe iz Hrvatske, Austrije, Njemačke, Turske i Velike Britanije.

Luković se osvrnuo i na očekivani nastavak mjera Hrvatske narodne banka usmjerenih ograničavanju rasta kreditnih plasmana na 12 posto godišnje te je istaknuo kako drži da će i ta stopa biti dovoljna da se omogući gospodarski rast od 4,5 do pet posto, koliko iznose prognoze Zabinih analitičara.

"Bankarima nije drago ograničavanje rasta, ali je razumljivo u uvjetima kada je središnja banka jedini glas opreza i jedini 'upozoritelj' na nužnost veće financijske discipline", istaknuo je Luković te dodao da bi mjere HNB-a vjerojatno bile umjerenije kada bi država uspjela ostvariti suficit ili barem uravnotežila proračun te racionalizirala potrošnju i kada ne bi dio te potrošnje namirivala prodajom imovine.

Uz konstataciju da očekuje da će 2008. biti vrlo slična ovoj godini kako u monetarno-bankarskoj regulativi tako i u ključnim makroekonomskim pokazateljima, izuzev inflacije koja već sada raste, Luković je istaknuo kako treba vidjeti u kojoj će mjeri nova vlada biti spremna i sposobna provoditi nužne reforme i time omogućiti još brži gospodarski rast u narednim godinama.

Ujedno je kazao kako će zbog rasta kamata na inozemnim tržištima i zbog toga sve više cijene zaduživanja biti teško zadržati kamatne stope u Hrvatskoj na trenutnoj razini, odnosno da više nema prostora za njihov pad.

geene
12.12.2007., 19:22
Luković se osvrnuo i na očekivani nastavak mjera Hrvatske narodne banka usmjerenih ograničavanju rasta kreditnih plasmana na 12 posto godišnje te je istaknuo kako drži da će i ta stopa biti dovoljna da se omogući gospodarski rast od 4,5 do pet posto, koliko iznose prognoze Zabinih analitičara.

I iz konkurentskog tabora mogle su se čuti slične izjave.

Sasko
02.01.2008., 14:40
FitchRatings potvrdio rejtinge za Zabu

Business.hr
02.01.2008 12:41

Međunarodna rejting agencija FitchRatings u petak 21. prosinca potvrdila je rejtinge za Zagrebačku banku. Tako je dugoročni rejting BBB+, kratkoročni rejting F2, rejting podrške 2 te individualni rejting C/D.

Izgledi (Outlook) za dugoročni rejting ostaju i dalje stabilni.

Dugoročni i kratkoročni kreditni rejting temelji se na očekivanoj podršci većinskog vlasnika UniCredito Italiano (UCI, ocjenjenog s A+/Positive Outlook), odnosno Bank Austria Creditanstalt (BACA, ocijenjenog s A/Positive Outlook) te je istodobno limitiran rejtingom Republike Hrvatske.

Individualni rejting odražava dominantnu tržišnu poziciju, zadovoljavajuću profitabilnost i adekvatnu kapitaliziranost Zagrebačke banke.

U Fitchu ističu kako je na profitabilnost Zagrebačke banke utjecao znatan porast plasmana te rast nekamatnih prihoda, posebice naknada od transakcijskog i kartičnog poslovanja, kao i rast efikasnosti mjeren smanjenjem omjera troškova i prihoda (C/I).

vedric
07.01.2008., 16:31
´´prosto čovjek uživa ˝(čitaj narod) kaj lukovic narodu prodaje jeftino dionice zabe´˝, samo me zanima tko je dizao cijenu, zb aktiv

lukovic prodaje dionice po diskontu, već je tak jednom prodavao prije par mjeseci...kako je on dobar čovjek...humanitarac

geene
07.01.2008., 17:10
O čemu ti..?

perko
07.01.2008., 17:15
Možda čovjek odlazi iz Zabe u mirovinu?

geene
07.01.2008., 17:42
O čemu ti..?

Vidio.

o100ja
07.01.2008., 17:44
Zadnji puta kad je prodao dionica je nakon toga dobrano pala.

vedric
07.01.2008., 17:48
jes kolega na vrlo malim prometima ,na 9800, a onda 30% rast pa lukovic prodaje, ..meni je svejedno jer on prodaje, ali tko je kupac, kome je prodao, to je bitnije..

ima tko knjigu dioničara

ivgr
08.01.2008., 13:46
Bas me zanima hoće li HANFA proučiti tko je Lukoviću držao leđa dok je iskrcavao?

gollum007
08.01.2008., 17:29
Franji Lukoviću preostale samo 33 dionice Zabe
Tomislav Petrov
tomislav.petrovatcharbusiness.hr 08.01.2008 15:38

Predsjednik Uprave Zagrebačke banke Franjo Luković nakon što je 4. siječnja otpustio ukupno 1700 redovnih dionica Zagrebačke banke posjeduje ukupno 33 dionice društva, što predstavlja 0,00098 posto ukupnoga broja izdanih dionica Zagrebačke banke.

ZSE uživo: U pesimističnom ozračju
Franjo Luković prodao dionice Zabe vrijedne 21,76 milijuna kuna

Burzovne transakcije prijenosa dionica obavljene su na Zagrebačkoj burzi, po prosječnoj cijeni od 12.800 kuna za redovnu dionicu. Prema tome, Franjo Luković transakcijama je utržio 21,76 milijuna kuna.

Trenutačno je Franjo Luković vlasnik 33 dionice Zagrebačke banke, a dionicama se na Zagrebačkoj burzi trguje po 12.300 kuna. Dakle, trenutna tržišna vrijednost dionica Zagrebačke banke u vlasništvu Franje Lukovića iznosi 405.900 kuna

geene
09.01.2008., 21:42
Vlasnik računa 4.sij 9.sij Promjena
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 2.832.144 2.832.144
2. ALLIANZ SE 394.981 394.981
3. PBZ D.D. 11.651 11.231 -420
4. SIMEST S.P.A 8.991 8.991
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 5.169 7.399 +2.230
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 4.722 4.722
7. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 3.957 3.957
8. SVEUČILIŠNA BOLNICA ZAGREB U OSNIVA 3.432 3.432
9. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 3.374 3.374
10. ZAPREŠIĆ D.O.O. 1.819 1.819

vedric
12.01.2008., 11:58
ulazio sam u zabu i izlazio,,, a uvijek me mučio, što to zna luković o zabi i tržištu kapitala kad je prodao sve svoje dionice zabe...oko 2200 komada po cijenama oko 12 800...

Zašto je on povukao svoje novce i kud ih je stavio tj uložio....zar on ne vjeruje u firmu koju vodi ili državu u kojoj živi?

Imam sve više dvojbi oko ulaganja u zabu ali i tržište kapitala...

Dex1
12.01.2008., 12:15
ulazio sam u zabu i izlazio,,, a uvijek me mučio, što to zna luković o zabi i tržištu kapitala kad je prodao sve svoje dionice zabe...oko 2200 komada po cijenama oko 12 800...

Zašto je on povukao svoje novce i kud ih je stavio tj uložio....zar on ne vjeruje u firmu koju vodi ili državu u kojoj živi?

Imam sve više dvojbi oko ulaganja u zabu ali i tržište kapitala...

Pitaj ove iz Raiffeisen banke

1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 2.832.144 84,49 Skrb. račun
2. ALLIANZ SE 394.981 11,78 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 11.231 0,34 Skrb. račun -420
4. SIMEST S.P.A 8.991 0,27 Osnovni račun
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 7.899 0,24 Skrb. račun + 500
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 4.822 0,14 Skrb. račun + 100
7. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 3.957 0,12 Osnovni račun
8. SVEUČILIŠNA BOLNICA ZAGREB U OSNIVANJU U LIKVIDAC 3.432 0,10 Osnovni račun
9. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 3.374 0,10 Skrb. račun
10. ZAPREŠIĆ D.O.O. 1.819 0,05 Osnovni račun
Ukupno: 97,63

dk
12.01.2008., 12:15
Ne znam njihove interne pravilnike, ali morao se osloboditi postojećih dionica jer će dobiti nove kao godišnju nagradu... sad jadna banka mora ponovo kupovati dionice na tržištu... ima jedan nalog na kupnji od 500 komada na 12200...

Dex1
15.01.2008., 10:41
Evo nešto malo konkretnije

U JDD-u nam je interesantno samo 15-ak dionica

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=93ed7fd3-a501-4855-b0f5-23c5c11d9de2&ref=lastadd

O'Stoja
15.01.2008., 23:48
Bankari najavljuju rast kamata na kredite
15.01.2008 17:24

Građani su lani bili kreditno zaduženi 110 milijardi kuna Uz poskupljenja i ostale financijske šokove građani hrvatske prema najavama bankara uskoro mogu očekivati rast kamata na kredite.

ZAGREB - Uz poskupljenja i ostale financijske šokove građani hrvatske prema najavama bankara uskoro mogu očekivati rast kamata na kredite.

Bankari kažu kako je trend rasta kamata krenuo još prošle godine. Predsjednik udruge banaka Zoran Bohaček rast kamata argumentira raznim uvjetima.

Stope do sada nisu rasle jer su banke zbog velike konkurencije u Hrvatskoj kreirale niže, no i tomu je došao kraj, kažu bankari. Ne želeći otkriti koliko bi povećanje stope trebalo iznositi, u udruzi banaka kažu kako neće biti značajnog povećanja. Ekonomist Dražen Kalogjera kaže kako je riječ o autonomnoj odluci banaka, no napominje i dobre poslovne rezultate banaka kao argument protiv povećanja.

Narodna banka je povećanjem eskontne stope već uvela mjere kojima nastoji smanjiti kreditnu zaduženost građana koji su lani bili kreditno zaduženi 110 milijardi kuna.

(Media servis/H.Gašparec)

vedric
17.01.2008., 11:11
nažalost ipak se dogodilo ono kaj sam i pričao, dijelom zbog korekcije , na cjelokupnom tržištu ali ipak mislim da je bilo potrebno držat poziciju što duže dok se šef ne iskrca...

U zadnjih 5 dana prodano je 674 komada, a ako se dobro sjećam u momentima se pojavljivao i gubio nalog od 1000 komada na kupnji..po 12 000 kuna...

kako sam pratio, još se dosta naloga pojavljivalo iznad ...12 Ti to po par lipa razlike...u jednom trenu sam i ja popustio pa sam htio stavit nalog za kupnju...ali sam odustao..

nadajući se da će dionica ući u debeli negativan teritorij..a to znači čak i par mjeseci...ako padne dovoljno nisko ulazim...ako ne padne ..nek im je sretan put..do novih iskrcavanja lukovica

dk
17.01.2008., 11:39
neće ti pasti jer kupuju oni koji znaju ono što ti ne znaš...

perolero
17.01.2008., 12:03
Pogledajte:
http://www.presscut.hr/Web%20sharing%20ZON/01-2008/17-01-2008/Business.hr/Presscut_7370726.pdf

Vijest za naslovnice a nitko ne reagira

Garibaldi
17.01.2008., 12:12
Ne zelim komentirati Kacinarija, no vjerojatno je samo nekoliko ljudi na ovom Forumu (ako i toliko) svjesno kakve bi duboke posljedice imala pravomocnost te presude.
Vjerujte, Opcinski sud nije zadnja instanca na kojoj ce ovo zavrsiti.

Inace, detaljnije informacije o svemu, gledano s Kacinarijeve strane, naci cete (tko vec ne zna) na http://zabaraba.com/
U svakom slucaju, ima zanimljivih informacija, zgodno stivo.

Salamander
17.01.2008., 12:14
nažalost ipak se dogodilo ono kaj sam i pričao, dijelom zbog korekcije , na cjelokupnom tržištu ali ipak mislim da je bilo potrebno držat poziciju što duže dok se šef ne iskrca...

O čemu ti pričaš, pa Luković je u jednoj transakciji prodao Raiffu, ostalo mu je kojih 30 dionica! Do slijedeće godine u ovo vrijeme nema više iskrcavanja Lukovića!

zekpo
17.01.2008., 12:16
Pogledajte:
http://www.presscut.hr/Web%20sharing%20ZON/01-2008/17-01-2008/Business.hr/Presscut_7370726.pdf

Vijest za naslovnice a nitko ne reagira

Stara vijest, dugo im je trebalo...
Pogledaj na:
http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=541&Itemid=1

vedric
17.01.2008., 12:57
O čemu ti pričaš, pa Luković je u jednoj transakciji prodao Raiffu, ostalo mu je kojih 30 dionica! Do slijedeće godine u ovo vrijeme nema više iskrcavanja Lukovića!

to su teorije zavjere, ali da se to tako radi ništa tu meni nije čudno....ako si pratio malo ta mogao si vidjeti bolinger da puca po šavovima od kupnje...a na kraju te kupnje javi se lukovic sa svojih 1700 dionica...

meni tu ništa nije sporno...ali je tako odigrano.a ja kao dioničar samo želim kupit jeftino i prodat skupo..i to sam i napravio...samo kaj ja nisam imao dogovoreno nego sam imao intuiciju da bi to moglo tak završit...

sad možemo ponovo kupovat ako padne,

meni svejedno imam za kupovat dionica koliko hoćeš...ta da mi se nikam ne žuri sa zabom

S..daj mi reci jer si siguran da luki nece ponovo dobit opcijske dionice...

shoe salesman
17.01.2008., 13:18
stvarno mi čudno da ovo nije našlo put do naslovnica ...
najbolje mi je kako u tupilu od nekuženja, al valjda s osjećajem da se mora nešto poduzest, RH uloži žalbu na presudu u korist RH :)! a ekipe .... :rolleyes:

Salamander
17.01.2008., 14:14
Dobit će ih kao i svake godine, na kraju godine, dakle skoro cijela godina je pred nama.

Dude
17.01.2008., 14:55
Dobit će ih kao i svake godine, na kraju godine, dakle skoro cijela godina je pred nama.

Salamander ja mislim da im još nisu proknjižene managerske nagrade i opcijske dionice ako ih ima za 2007.

Salamander
17.01.2008., 15:13
Jel zna netko koliko trenutno ZABA ima svojih dionica u trezoru?

Hrc
18.01.2008., 00:37
http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=39461

geene
18.01.2008., 08:09
Kao prvo, riječ je o nepravomoćnoj presudi...i to kojeg suda.
Zanimljivo...i u ovakvo doba imamo ' poštene nalaznike ', a još je zanimljivije da je našao nešto što je država ' izgubila ', a nije ni tražila.
Vrijeme će pokazati.

dk
18.01.2008., 08:15
Jel zna netko koliko trenutno ZABA ima svojih dionica u trezoru?

nema ti to veze, jer te dionice banka ne smije dijeliti managementu kao nagradu, već dionice za tu namjenu mora kupiti na burzi...

vedric
18.01.2008., 08:43
i onda da ja vas tu neke uzmem za ozbiljno...pa baš čudno nakon velikog iskrcaja..sad odjednom pune novine i tv-a oko zabe..i sve je to u pozitivnom kontekstu..NE...

i onda se ti ne iskrcaj kad se iskrcava uprava...ma nema šanse...1700 x 10 000= 17 000 000
a 1700 x 12800 = 21 760 000

pa mala razlika od 4 760 000 tj od 1019 mjesečnih prosječnih Hrvatskih plaća....tj otprilike trebao bi običan smrtnik radit 84 godine, bez ikakvih troškova da zaradi taj novac..

ovu cijenu od 10000 očekujem kao najmanju moguću cijenu, makar je trenutna na burzi oko 11500...baš čudno

geene
18.01.2008., 11:08
i onda da ja vas tu neke uzmem za ozbiljno...

Ne znam koji je tvoj ' problem ' ?
Nisi ni ti pucao od ozbiljnosti. Ovih tvojih par zadnjih poruka odnosilo se na tko je prodao, koliko je prodao i po koliko je prodao.
Apsolutno me ne zanima takvo prognoziranje cijene mog ulaska/ izlaska u neku dionicu.
Ovaj sektor nije svakom razumljiv, pa i nije za svakog da u njega ulaže.
Da se izjasnim do kraja...nitko ( bar ne ja ) nisam protumačio nedavne događaje kao krajnje pozitivne.Većina današnjih ' investitora ' ulaže na temelju zadnjeg ili predzadnjeg naslova u novinama. Stvari su daleko složenije i neka kvalitetnija procjena seže puno dalje od toga ili zadnjeg GFI.

vedric
18.01.2008., 11:14
Većina današnjih ' investitora ' ulaže na temelju zadnjeg ili predzadnjeg naslova u novinama. Stvari su daleko složenije i neka kvalitetnija procjena seže puno dalje od toga ili zadnjeg GFI.

ne bi se složio, ovo s zadnjim naslovima kulminira već duže vrijeme..a nikako da se nađe rješenje..a sudska presuda dok ti se obije o glavu onda je kasno za swot analizu

ziheraš
14.02.2008., 16:48
Nisu baš popularne bančine dionice,ali evo izvukao iz naftalina najjaču..28 % veća dobit.
http://www.bankamagazine.hr/dnevnevijesti/bruto-dobit-banaka-u-2007-godini-5-1-mlrd-kuna

Pavlek
14.02.2008., 17:55
Super, sada im je P/E samo 30.

ziheraš
14.02.2008., 20:48

Biti će tu negdje.To su privremeni nerevidirani podaci HNB-a.Kad dođe završno izvješće,onda ćemo po fundamentima i daljnjim potencijalima.

MAX
14.02.2008., 23:08
Tek kad im pogledaš majčicu, Unicredito, P/B 1,3, p/e debelo ispod 10, barem dok ne objave rezultate za 2007.g. vidiš da je to još uvijek bolesno skupo. Čini mi se da će naš bankarski sektor poput onoga u Evropi, samo nizbrdo.

O'Stoja
15.02.2008., 02:04
Tek kad im pogledaš majčicu, Unicredito, P/B 1,3, p/e debelo ispod 10, barem dok ne objave rezultate za 2007.g. vidiš da je to još uvijek bolesno skupo.

Čini mi se da će naš bankarski sektor poput onoga u Evropi, samo nizbrdo.Max, stvari treba potkrijepiti i slikom, u suprotnom će misliti da navlačiš. Trogodišnja grafika kretanja cijene Deutsche Bank govori više od tisuću riječi:

12494

Hm. Samo ili "samo"?!
Jer kad bismo primijenili P/E Deutsche Bank, jedne od najvećih banaka na svijetu, na Zagrebačku banku, onda bi cijena vjerojatno bila max. 3.000 kn. Ok, rastuće smo tržište itd., ali... Za sve one koji možda ne znaju, KGV je njemački izraz za P/E:

12495

U potpisu:
Pušioničar

vedric
15.02.2008., 10:49
a da uzm,eš BDP po stanovniku u Eu i kod nas , i kad uzmeš sve mogućnosti koje ti pruža DB, te kad saznaš koliko još novih proizvoda može ponudit Zaba..

od monetarne politike, do HNB-a , penetracije na tržištu., konsolidacije bankarskog sektora, aktiva, tržišni udio, bankomati...marže...a ima još toga

kad bi to sve uračunao u cijenu..znao bi da je zaba podcjenjena na ovim razinama...

a sad kod ove slike mi objasni zašto su se tako volumeni povečali kad je cijena pala...znači oni su svi bili u krivom

poznavatelj
15.02.2008., 11:07
Prema najnovijim nerevidiranim podacima HNB-a sam izračunao da prema P/A ima skoro dvostruko jeftinijih manjih banaka, prema P/E 50-ak posto jeftinijih, a kojima uz to i 50-100% može brže rasti aktiva. Ništa ne treba idealizirati.

Inače, ja ne znam što je jeftino, a što skupo.:)

Sam
15.02.2008., 11:11
a da uzm,eš BDP po stanovniku u Eu i kod nas , i kad uzmeš sve mogućnosti koje ti pruža DB, te kad saznaš koliko još novih proizvoda može ponudit Zaba..

od monetarne politike, do HNB-a , penetracije na tržištu., konsolidacije bankarskog sektora, aktiva, tržišni udio, bankomati...marže...a ima još toga

kad bi to sve uračunao u cijenu..znao bi da je zaba podcjenjena na ovim razinama...

a sad kod ove slike mi objasni zašto su se tako volumeni povečali kad je cijena pala...znači oni su svi bili u krivom

Zaboravio si napomenuti i ostale faktore kao što su : pasiva (!), roe, roa (!), tier-1, basel 2, cost-income ratio, poslovnice i osobni bankari.

Kad to sve uračunaš Zaba je djabe :)

Pozdrav, Sam

Pavlek
15.02.2008., 11:19

Daj pročitaj što si ti napisao???

Kakve mogućnosti ti pruža DB? I kakve to ima veze.

Drugi odlomak..
... od monetarne politike - molim? ?????
... do HNB-a - što? ????
... penetracije na tržištu - 1) Hrv bank. sektor je najrazvijeniji u regiji i neće rasti stopama kao druga tržišta 2) Zaba ima tržišni udio koji može samo gubiti ili čuvati, o rastu može samo sanjati
... bankomati - ne znam da će 2007 ostvariti neki biznis sa bankomatima, a i jadni oni ako im je strategija širenjem putem bankomata
... marže - konkurencija na tržištu je sve jača. Tu im može pomoći jedino cost cutting.
Banka ima prostora za rast, ali putem potpuno drugih stvari. Da ponekad čitaš intervjue njihovih vodećih ljudi, možda bi ti bila jasnija njihova strategija.

Ovo je valjda najslabije argumentirani i najbesmisleniji post koji sam pročitao u zadnje vrijeme.

Shogun
15.02.2008., 11:25
Pitanje je koliko unicredito ili DB povećava dobit u 2007-oj. Dali su DB ili Unicredito banka imala štete sa amerčkim kreditima?

Koliki je P/E recimo neke Kineske banke, evo npr. ja vidim 17 ali plus ovo:
HONG KONG/BEIJING, Jan 21 (Reuters) - Bank of China (3988.HK: Quote, Profile, Research) might post a 2007 loss because of a big write-down on billions of dollars of U.S. subprime-related investments, a newspaper reported on Monday, sending shares in the lender tumbling.
Mnoge su banke po cijelom svijetu bile oštećene tom krizom tako da je očekivano da je sektor doživio udarac..

vedric
15.02.2008., 11:27
koji si ti luzer, s čim se ti baviš--voziš viličara pa onda se pod gablecom javljaš na forum..

usporedba naše i strane banke---MOGUĆNOSTI FINANCIRANJA

a ovo drugo neću ni komentitrat...daj mi reci koliko je samo obvezna rezerva, i jer znaš koje su mjere hnb-a

urta
15.02.2008., 11:58
Prema najnovijim nerevidiranim podacima HNB-a sam izračunao da prema P/A ima skoro dvostruko jeftinijih manjih banaka, prema P/E 50-ak posto jeftinijih, a kojima uz to i 50-100% može brže rasti aktiva. Ništa ne treba idealizirati.

Inače, ja ne znam što je jeftino, a što skupo.:)

Nisam shvatio matematiku. Što znači dvostruko jeftinije? Npr. dvostruko jeftinije od 100 je koliko? 50? Koliko je onda 50% jeftinije?

Pavlek
15.02.2008., 12:33
koji si ti luzer, s čim se ti baviš--voziš viličara pa onda se pod gablecom javljaš na forum..

Ne znam čemu vrijeđanje; ali to je tvoj problem.

Za banke nije samo bitna ponuda (stopa obv. rezerve i mog. vanjskog financiranja) nego i potražnja. A dugoročna stopa potražnje u RH neće biti tako visoka.

Preporučam zadnji Banking report od RBA gdje predviđaju razvoj sektora od 2007-2016 godine. Prema njihovim podacima krediti domaćem sektoru u RH će prosječno rasti 11,2% godišnje, što je najsporija stopa rasta od zemalja u regiji. Jednostavno, zasićeno smo tržište i građani su već dosta kreditno zaduženi, a uz spori rast ekonomije nema razloga vjerovati da će dugoročne stope rasta kredita biti značajno više od stope rasta nominalnog BDP-a.

Tamo se i vidi koliko je domaći sektor razvijen u odnosu na ostale zemlje i koliko je potencijal rasta banaka u regiji veći. S obzirom da je stopa povrata na kapital ZABA-e svega 10%, ne očekujem da će matice u budućnosti imati razloga za značajnije dokapitalizacije (za sada se to radi jednostavno zato jer su sve druge vrste izvora sredstava preskupe zbog troškova regulacije); ali čim se mjere HNB-a olabave banka će imati dovoljno internih izvora za daljnju kr. ekspanziju, tako da matica nije toliko ni bitna.

No ostaje činjenica da je 1) market leader i da je to teško sačuvati, a kamoli rasti 2) domaće tržište neće dugoročno neće rasti abnormalno visokim stopama. 3) zbog konkurencije neto kamatna marža je sve manja i manja. Zbog toga se treba okrenuti drugim načinima zarade (inv. bankarstvo, fondovi, a pogotovo cost cutting) kako bi se povećao ROE na prihvatljive razine.

vedric
15.02.2008., 14:07
Ovo je valjda najslabije argumentirani i najbesmisleniji post koji sam pročitao u zadnje vrijeme

ovo nisam ja napisao nego ti....ali si uspio staviti upitnike i ništa ne odgovoriti...

moje mišljenje da ima perspektive...da su dionice podcjenjene na ovim razinama...ja osobno više nemam dionice zabe--likvidirao sam ih na 12800--

A dugoročna stopa potražnje u RH neće biti tako visoka.---to je samo ocjena trenutnog stanja--treba sagledat kretanje hr gospodarstva--investicije--deficit konkurentnost--sudstvo--i ostalo--vladu--

ima previše toga što se ne slažem s tobom--tako da ne mislim ulazit u raspravu---nemam jednostavno toliko vremena za pojašnjenje svojih stavova a niti mislim trenutno ulazit u bankarstvo---

uživaj

Salamander
15.02.2008., 14:23
Svaka čast majstore da nisi ti možda Luković kad si ih rješavao po 12.800. Od sada ćemo te svi pažljivo pratiti jer tvoji uspjesi su zbilja legendarni! Hvala ti što postojiš.

vedric
15.02.2008., 14:33
ne imao sam sreće....a i bilo mi je dosta....

Vendetta
15.02.2008., 16:17
Svaka čast majstore da nisi ti možda Luković kad si ih rješavao po 12.800. Od sada ćemo te svi pažljivo pratiti jer tvoji uspjesi su zbilja legendarni! Hvala ti što postojiš.
Sad sam se 5 min smijao ovome postu!!
Evo ljudi ovo je moj prvi post na ovome forumu.
Vidim da je puno ljudi ovdije već sa zavidnim stažom pa ću se truditi ne pametovati previše. Iako forume pretim nekih dvije godine ali sigurno ni nitko od vas nije odmah uskočio u forum tako da se može pretpostaviti da iskustva ipak imam manje od većine.
Nego prije pola god sam se učlanio na poslovni forum jer mi je nekako izgledao aktivniji ali ono u što se taj forum pretvorio u zadnje vrijeme graniči s razumom.Ljudima je tamo valjda najbitnije da imaju 500 postova mjesečno ali tek kad vidite što se piše onda vam dođe slabo. I ja sam tako izgubio volju za ikakvim komentarima ili savjetima iako mi je sve do jedan post bio ispravan i pokazalo se istinit.(jedino što još vrijedi tamo su najduhovitiji komentari-tj. vicevi) Ali dosta sad hvale nego nadam se da ćete me vi ovdje prihvatiti jer sam barem priznao grešku.
Ovdije su rasprave i komentari kud i kamo smisleniji i definitivno konkretniji.
Naime ulagati sam počeo još davno(tada istina sa manje uspjeha nego danas) i to onako samouko da bih kasnije skužio da se time ljudi zbilja bave i da to ima svoj naziv-forex-samo na primitivnim granama. Sada sam već duže u dionicama ali se planiram vratiti jednog dana kad bude više para, smisla i znanja.

Nego stao bih ovdije malo u obranu kolege vedrica i rekao da je zbilja moguće da je prodavao zabu po 12800 jer sam je ja prodao za nekih 12860 ili tako nešto slično ne sjećam se točno jer sam dosta trejdao u zadnje vrijeme. Naime cijeli je dan cijena bila dosta niža i ni gore ni dolje i meni nešto smrdilo pa stavio naloge visoko više s mišlju da neće proći ali eto upalo je iako priznam na sreću. Samo da kažem da je moguće.
Ipak sve drugo što je rekao kolege Pavlek je identično i mome razmišljanju tako da mi banke(tj zaba) barem za sada nije na piku a mislim da još jedno vrijeme i neće biti.

O'Stoja
15.02.2008., 18:09
moje mišljenje da ima perspektive...da su dionice podcjenjene na ovim razinama...ja osobno više nemam dionice zabe--likvidirao sam ih na 12800--Svaka čast majstore da nisi ti možda Luković kad si ih rješavao po 12.800. Od sada ćemo te svi pažljivo pratiti jer tvoji uspjesi su zbilja legendarni! Hvala ti što postojiš.Neću ulaziti u problematiku je li ZABA precijenjena ili podcjenjena (Vedrić je moj grafički prikaz doživio kao moj vlastiti stav, a ja sam prikazao samo činjenice tj. pad cijene Deutsche Bank i njezin značajno niži P/E te povukao doslovnu paralelu za orijentaciju.), ali mi je čudno kad netko proda dionicu za koju istovremeno gore piše izrazito optimističan post. :confused:

vedric
15.02.2008., 22:28
a tko kaže da se neću vratit ponovo u istu....osnovni preduvjet da imaš uvijek alternativu za ulaganja...

a kod nas na tržištu uvijek postoje dionice u koje rado stavim novac...

nemam dionicu i kaj je tu čudno...pa nemaju sve dionice na marketu svoju fer vrijednost a neke je možda nikad neće ni imati...

bilo mi je dosta i izašao sam van...ne bi mi bilo žao ni da je otišla na 20 000....

ziheraš
15.02.2008., 23:48
Ajde,dečki čemu toliko halabuke.Netko ima,a netko nema dionicu,stvar osobne procjene.Vrijedi onoliko koliko je netko spreman platiti za nju,a to je trenutna cijena na tržištu..ista takva situacija je i sa bankarskim sektorom vani (npr. Deutsche bank) koji ima ogromni diskont obzirom na kreditnu krizu.Ja osobno u ovom trenutku ne bih kupio tu dionicu sa tim multiplama,a ni jednu drugu tako ogromnu samo zbog toga da mi se ne dogodi Societe generale.Svi oni svašta muljare,a sad im je idealna prilika da izađu sa svim prljavim vešom van..
Potencijali zabe za rast takvim stopama u idućem razdoblju dakako da ima i u bankarskim i nebankarskim uslugama..dokapitalizacijski efekti iz 2007 bi se morali u potpunosti ostvariti,tu je BiH(Unicredit Zaba),a i nekretnine nisu za baciti(istraturist..).
Sve u svemu,od svega što se nudi jedna od boljih investicijskih priča na HR marketu,a da je market skup,skup je(zasad),to je druga priča...nek izađe izvješče pa će se moć palamudit..
Meni je samo žao što nisu usluge leasinga(Unicredito leasing) gdje je rast vrlo velik prebacili na zabino poslovanje.Sama Ba-ca samostalno posluje tim segmentom u Hr(možda vremenom hoće).

ziheraš
27.02.2008., 13:28
Prijedlog za ukidanje povlaštenih..
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/256-08-ZABA_sjednica_Uprave.doc

geene
27.02.2008., 13:36
Komentari ?

Sprema li se nešto iza svega toga ?

"S"
27.02.2008., 13:53
Današnje transakcije na ZABA-P-A
11.000,00 73 12:21:22
10.490,00 4 12:21:22
10.250,00 1 12:21:22
9.500,00 1 12:20:19

a blokada na 10.376,39.
Kako je moguće da se nakon 3. transakcije, koja je trebala blokirati trgovanje, provela i 4. transakcija?

Dex1
27.02.2008., 13:56
Današnje transakcije na ZABA-P-A
11.000,00 73 12:21:22
10.490,00 4 12:21:22
10.250,00 1 12:21:22
9.500,00 1 12:20:19

a blokada na 10.376,39.
Kako je moguće da se nakon 3. transakcije, koja je trebala blokirati trgovanje, provela i 4. transakcija?

Zato jer je sve odigrano u 1 transakciji, pogledaj vrijeme

hjk
27.02.2008., 14:00
Komentari ?

Sprema li se nešto iza svega toga ?

da, masna juha za insajdere!

"S"
27.02.2008., 14:01
@ Dex1

Znači postoji "rupa" u blokadi.

analiza
27.02.2008., 14:03
Kako ide izračun onoga koji je kupio na 11.000 kuna povlaštenu?

geene
27.02.2008., 14:12
da, masna juha za insajdere!

Mislio sam na činjenicu da će prvih 10 držati 97,49%.
Sa te strane gledano lako je moguće da se ' kuha ' još neko jelo osim juhe.

piny
27.02.2008., 14:12
Kako ide izračun onoga koji je kupio na 11.000 kuna povlaštenu?

11000 : 27 = 426kn P-B
9990 : 19 = 521kn R-A

analiza
27.02.2008., 14:14
znači to je to

hjk
27.02.2008., 14:22
nije, 14k!

istranin
27.02.2008., 14:25
nije, 14k!

Polako, ocekujem pad redovne na bar 9000kn.

piny
27.02.2008., 14:30
onda do 12.790 kn

geene
27.02.2008., 14:34
Polako, ocekujem pad redovne na bar 9000kn.

Misliš na ' izravnjavanje ' cijene?
Što se događa sa BV-om u ovom slučaju ?
Ukoliko on ostaje isti onda je dionica pojeftinila.
Ne kažem da bi se trebala vratiti na stare razine, no neke stvari se mjenjaju.

' Novi ' BV iznosio bi 175,91, a P/E 23,73
Bez rezultata za kraj godine, ali uz pretpostavku neto dobiti od 1,15 Mlrd
Ima li tu neke logike ?

Small_Fish
27.02.2008., 14:36
Ima li tu neke logike ?

Naravno da nema logike, neznam zašto bi redovna trebala pojeftiniti, eventualno sada dok se preslaguje u P-B, ali i to je došlo kraju, jer je cijena već odletjela...

dk
27.02.2008., 15:09
uglavnom je dosad stock split prouzročio dizanje cijene...

Pierre
27.02.2008., 15:34
Uticaj ZABA-P-B na tržišnu kapitaliazciju ZABE je minoran (13 212 dionica ZABA-P-B vs. 3 352 193 ZABA-R-A),a time i na BV.

Imamo jedino stock-split koji može malo poboljšati likvidnost ZABA-R-A.

Shogun
27.02.2008., 15:37
uglavnom je dosad stock split prouzročio dizanje cijene...
Nije kod ADRS, možda zbog likvidnosti.

ziheraš
27.02.2008., 16:05
Nije kod ADRS, možda zbog likvidnosti.
Baš i nije kod Adrisa,ali realno je očekivati da će i oni ići u poništenje povlaštenih,tako da bi se to moglo pozitivno odraziti na samu cijenu povlaštene koja je sad prilično diskontirana...

Small_Fish
27.02.2008., 16:07
Baš i nije kod Adrisa,ali realno je očekivati da će i oni ići u poništenje povlaštenih,tako da bi se to moglo pozitivno odraziti na samu cijenu povlaštene koja je sad prilično diskontirana...

Off topic:

Adris neće nikada poništavati povlaštene, to budi ziher(aš)...:biggrin:

ziheraš
27.02.2008., 16:20
..ma samo čekaj dok se barbe ante i frano sjednu..svašta će se izrodit..:biggrin::cool:

al
27.02.2008., 19:35
12000 : 27 = 426kn P-B
9990 : 19 = 521kn R-A

Meni logika govori slijedeće:
Za 12000 kn dobivam 27 dionica vrijednosti koju sada ne znam ZABA-R-A?
Za 9990 kn dobivam 19 dionica vrijednosti koju sada ne znam ZABA-R-A?
Ako u ovm trenutku svedem da za iste novce dobivam nešto s nekom vrijednosti u buducnosti, dobivam:

Za 12000 kn dobivam 27 dionica vrijednosti x?
Za (9990*1.2)=12000 kn dobivam (19*1.2) cca. 23 kom dionica vrijednosti x?
Za isti uloženi novac dobivam za kupljenu povlaštenu dionicu 4 komada više nego od redovne.

jurrica
27.02.2008., 19:58
12000 : Za isti uloženi novac dobivam za kupljenu povlaštenu dionicu 4 komada više nego od redovne.

Štima, ali ima problem: na prodaju su po 14.000 (i to cijela dva komada) jer su i oni već izračunali.
Na toj cijeni nema razlike.

cayman006
27.02.2008., 20:30
lijepo ste sve izračunali, ali zaboravljate da će većinski vlasnik imati preko 95% dionica zabe...dakle, moguć je i squeez-out malih dioničara...dakle, oprezno s ovom muljatorskom bankom;)

jurrica
27.02.2008., 20:41
lijepo ste sve izračunali, ali zaboravljate da će većinski vlasnik imati preko 95% dionica zabe...dakle, moguć je i squeez-out malih dioničara...dakle, oprezno s ovom muljatorskom bankom;)

:thumbsdowA koliko je imao do sada??? Da su htjeli to bi već davno napravili.

al
27.02.2008., 21:20
Glavnina dionica nalazi se u ruka menađmenta zabe. U prijašnjim vremenima dijelili su ih kao bonuse...

zero
28.02.2008., 01:00
cayman006
lijepo ste sve izračunali, ali zaboravljate da će većinski vlasnik imati preko 95% dionica zabe...dakle, moguć je i squeez-out malih dioničara...dakle, oprezno s ovom muljatorskom bankom

Treba odati priznanje upravi ZABE na predloženom rješenju jer korektno uzima u obzir interese svih dioničara.
Nazivati ih muljatorskom bankom vezano uz konkretnu temu je potpuno deplasirano. Što će biti dalje vidjet ćemo. I squeez-out je sukladan zakonu, ako se pošteno izvede.

Meni je interesantna i jedna druga činjenica.
Na našem bankarskom tržištu prevladava uglavnom talijanski i austrijski kapital.
Dokapitalizaciju i sređivanje dioničarske strukture radile su banke talijanskih i austrijskih vlasnika. Večinom su bile korektne prema manjinskim uglavnom domaćim dioničarima, izjednačavajući ih u pravima s većinskim dioničarem.
No i kod Talijana i kod Austrijanaca postoje crne ovce, koje ruše ugled preuzete banke ali i nacionalni ugled, a da se na to, ni sa koje strane ne reagira.
Na sreću vidjeli smo da prirodna selekcija još djeluje, nepoštenjaci se eliminiraju sami, jer u svom nepoštenju prevare i sami sebe. Nadajmo da će tako biti i dalje.

Zato mislim da treba uvijek i na furumu i svugdje istaknuti kad je neki potez banke pošten, korektan, ali i kad je pokvaren, nepošten.
Jer kako se ponašaju prema vlastitim dioničarima ponašat će se i prema štedišama, komintentima, zaposlenicima, državi u kojoj rade ...

player
28.02.2008., 03:22
Treba odati priznanje upravi ZABE na predloženom rješenju jer korektno uzima u obzir interese svih dioničara.
Nazivati ih muljatorskom bankom vezano uz konkretnu temu je potpuno deplasirano. Što će biti dalje vidjet ćemo. I squeez-out je sukladan zakonu, ako se pošteno izvede.

Na našem bankarskom tržištu prevladava uglavnom talijanski i austrijski kapital.
Dokapitalizaciju i sređivanje dioničarske strukture radile su banke talijanskih i austrijskih vlasnika. Večinom su bile korektne prema manjinskim uglavnom domaćim dioničarima, izjednačavajući ih u pravima s većinskim dioničarem.
No i kod Talijana i kod Austrijanaca postoje crne ovce, koje ruše ugled preuzete banke ali i nacionalni ugled, a da se na to, ni sa koje strane ne reagira.
Na sreću vidjeli smo da prirodna selekcija još djeluje, nepoštenjaci se eliminiraju sami, jer u svom nepoštenju prevare i sami sebe. Nadajmo da će tako biti i dalje.

Zato mislim da treba uvijek i na furumu i svugdje istaknuti kad je neki potez banke pošten, korektan, ali i kad je pokvaren, nepošten.
Jer kako se ponašaju prema vlastitim dioničarima ponašat će se i prema štedišama, komintentima, zaposlenicima, državi u kojoj rade ...

Znam ja jednu takvu crnu ovcu, i to veliku! Mislim da je ocito koju:biggrin::biggrin:

zvonac
28.02.2008., 09:11
[

apsolutno se slažem :thumbsup:

Marinac
28.02.2008., 09:26
Stvarno svaka čast Upravi Banke na uistinu poštenom i korektnom određivanju omjera. Ima i drugih banaka koje čine dokapitalizaciju ili su to učinile ali osim Erste i ZABE sve ostale banke su pokušale, ili će prevarit male dioničare!

S_T
28.02.2008., 09:41

Svaka čast za ovaj post!

Mislim da se oni drugi bankari (crne ovce) trebaju zamisliti nad svojim postupcima, šta oni misle da dioničari i štediše ne prate kako se tko ponaša i kome u ruke daju svoje novce.

mirkoslav
28.02.2008., 09:43
Da, baš tako, evo zadnji primjer sa JDBA. Ako je istina što svi tvrde i da im je tako rekao i Goreta, onda je stvarno izlizana teorija o zločestim stranim većinskim koji pokušavaju pokrasti nas male domaće, kad imaš ovu našu ekipu koja i nije većinska, ali se svim silama trudi prevariti dio dioničara za svoju vlastitu korist (konkretno za one koji ne prate, pokušavaju izdati dionice po nominali "strateškim partnerima" neovisno o njihovo trenutnom ućešću u temeljnom kapitalu).

S_T
28.02.2008., 10:01
Da, baš tako, evo zadnji primjer sa JDBA. Ako je istina što svi tvrde i da im je tako rekao i Goreta, onda je stvarno izlizana teorija o zločestim stranim većinskim koji pokušavaju pokrasti nas male domaće, kad imaš ovu našu ekipu koja i nije većinska, ali se svim silama trudi prevariti dio dioničara za svoju vlastitu korist (konkretno za one koji ne prate, pokušavaju izdati dionice po nominali "strateškim partnerima" neovisno o njihovo trenutnom ućešću u temeljnom kapitalu).

To im možete osporiti kao što su osporili dioničari banke Kovanica na čelu sa K. Floričićem.

Kanye
28.02.2008., 17:39
Pozdrav.. Slučajno sam naletio na podatak da će se povlaštene mijenjati u redovne i dijeliti. Imam te dionice pa me zanima koje će posljedice toga biti,vidim da je cijena narasla. Kako će provedba tog prijedloga utjecati na dionicu ? Nemam iskustva s tim pa me zanima što bi trebalo napraviti.. Hvala

Garibaldi
28.02.2008., 17:41
A da pročitaš par stranica unatrag ??? Već se par dana o tome govori na forumu.

Kanye
28.02.2008., 17:58
Jesam,od 33 nadalje.. To kaj piše mi ne govori ništa konkretno jer očito nisam na toj razini(sori) tako da ako nekome nije teško pojednostavljeno napisat..

cayman006
28.02.2008., 18:34

Ti očito nemaš previše kontakta sa zabom. Tema nije ovo što ti misliš nego je to tema u tvojoj glavi a tema se zove ZABa-R-a i ZABA-P-A, dakle sve o ZABI, pa i to što ja mislim a to je i dalje da su muljatorska banka. Primjećujem poboljšanja kod njih, ali to nije dovoljno jer je tu još uvijek sporna vlasnička struktura jer dobro znamo što su radili sa knjigom dioničara u 90tim godinama i sada im to sve dolazi na naplatu uz kamate. Zato mi se ne sviđa niti ova banka a niti dionica, a niti direktor koji prodaje sve dionice par dana prije burzovne korekcije...Kako li je samo znao?....vama sretno, ali ja ni ne pomišljam na ovu igru jer tko zna kako će sve to završiti...:rolleyes:

ziheraš
28.02.2008., 21:35
...možeš pojasniti konkretno što im to dolazi na naplatu,što će im doći i zašto konkretno misliš da su muljatorska banka? Inače,vraćati se u ovo doba u devedesete je isto kao da se vraćaš osamdesetih u četrdesete...odavno je to prožvakano..
..ovo bi recimo moglo biti neugodno lijepoj našoj,a tko će dobiti spor vidjet će se,bez preudiciranja.
http://www.poslovni.hr/71574.aspx

Marinac
28.02.2008., 21:42
možda bude još 168 mio izvaredne dobiti! :)

cayman006
29.02.2008., 15:36
...možeš pojasniti konkretno što im to dolazi na naplatu,što će im doći i zašto konkretno misliš da su muljatorska banka? Inače,vraćati se u ovo doba u devedesete je isto kao da se vraćaš osamdesetih u četrdesete...odavno je to prožvakano..
..ovo bi recimo moglo biti neugodno lijepoj našoj,a tko će dobiti spor vidjet će se,bez preudiciranja.
http://www.poslovni.hr/71574.aspx

vraćam se u devedesete jer ovdje nisu raščišćeni računi iz devedesetih i vlasništvo nad dijelom dionica ZABAe je sporno. Nije samo Retag u igri nego još nekoliko trg. društava i nekoliko fizičkih osoba koje se smatraju oštećenima i koje vode postupke pred nadležnim Trgovačkim sudom. Tek kad to bude završeno i to u korist ZABE (ako!), onda će ovo biti dobra prilika za kupnju (barem meni je to bitno)...Pa oni su uništavali knjige dioničara...toga ni u dagestanu nema...zato vam kažem da budete oprezni, ja ionako nemam love da išta kupim pa vas ne navlačim da prodate ili kupite ili ne kupite...samo pišem što znam da se događa, ako smijem...

ziheraš
29.02.2008., 16:23
vraćam se u devedesete jer ovdje nisu raščišćeni računi iz devedesetih i vlasništvo nad dijelom dionica ZABAe je sporno. Nije samo Retag u igri nego još nekoliko trg. društava i nekoliko fizičkih osoba koje se smatraju oštećenima i koje vode postupke pred nadležnim Trgovačkim sudom. Tek kad to bude završeno i to u korist ZABE (ako!), onda će ovo biti dobra prilika za kupnju (barem meni je to bitno)...Pa oni su uništavali knjige dioničara...toga ni u dagestanu nema...zato vam kažem da budete oprezni, ja ionako nemam love da išta kupim pa vas ne navlačim da prodate ili kupite ili ne kupite...samo pišem što znam da se događa, ako smijem...

Pa nitko ti ne brani,ali tvoj post je prilično neargumentiran i subjektivan.(neznam dali je to zbog komada..ipak Hypo ima bolje..:p:).Privatizacija je adakta (dali je bila pravična nije,i to golubi na grani znaju) i svaka veća firma vuće repove iz devedesetih.Znamo kakvu je npr.medijsku hajku imao Adris.Ja bih rekao čim veća i profitabilnija firma veća hajka i nezasitni apetiti očajnika.Hvala bogu što su stranci pokupovali i posložili bankarski sektor.Ma kako to gorko zvuči i bolje,jer da nisu bilo bi madre mija i ne za pomisliti koliko bi love građana otišlo u vjetar.Evo,sad nam i nameću zakone jer sami nismo sposobni urediti stvari u svom dvorištu.Mi Hrvati smo ti uvijek u povjesti bili "dobri sluge a loši gospodari" i tako je i danas,nažalost.

cayman006
29.02.2008., 16:29
bojim se da me nisi razumio. mene nije briga za privatizaciju i repove prošlosti nego bi me bilo briga, da sam dioničar, kako će završiti silne tužbe i ovrhe protiv ZABE...vidio si Retag da je dobrano izmuzao zabu..što ako to i drugima uspije? to bi me brinulo da sam unutra, a inače mi je potpuno svjedno...

ziheraš
29.02.2008., 16:56
razumio ja tebe..sa retagom je prvo poluvrijeme gotovo i davno je akceptirano u cijeni i sad u toj situaciji dalje može samo debelo koristiti Zabi.Ostalo će se vidjet,ali očito se tresu brda a rodit će se miš..
Ponovno tvrdim,preudicirati nešto ne vrijedi i s moje strane dalje bi bilo nepotrebno zamarati temu.

ziheraš
07.03.2008., 12:35
http://www.zse.hr/default.aspx?id=18904

jurrica
07.03.2008., 12:54
Usporedite to sa bankama umočenim u hipotekarne kredite... A ZABA pada jer banke padaju i vani....

Dobit Grupe Zagrebačke banke 1,27 milijardi kuna (porast od 29,6%)
Ukupna imovina Grupe Zagrebačke banke 90,4 milijardi kuna (porast 13,3%)
Dobit Zagrebačke banke nakon oporezivanja 1,11 milijardi kuna (porast od 29,1%)
Ukupna imovina Zagrebačke banke 79,9 milijardi kuna (porast 13,9%)

paolina
07.03.2008., 13:06
A gospodin direktor prodaje sve svoje dionice prije dobrog izvješća, jer se boji kako će na kraju izgledati poslovni rezultati.
Sorry, ali bljak.
Naravno ne poslovni rezultati ZBZ-a
Pozdrav

Dude
07.03.2008., 13:14
Usporedite to sa bankama umočenim u hipotekarne kredite... A ZABA pada jer banke padaju i vani....

Dobit Grupe Zagrebačke banke 1,27 milijardi kuna (porast od 29,6%)
Ukupna imovina Grupe Zagrebačke banke 90,4 milijardi kuna (porast 13,3%)
Dobit Zagrebačke banke nakon oporezivanja 1,11 milijardi kuna (porast od 29,1%)
Ukupna imovina Zagrebačke banke 79,9 milijardi kuna (porast 13,9%)

Ovo je žestoko, šteta što je došlo u krivo vrijeme, mislim na stanje burze.

Ovo samo pokazuje kako mi doslovno nemamo nikakve veze sa američkim bankama i hipotekarnom krizom. Nažalost razno razni Tomislavi Petrovi i slični kvazi samoprozvani analitičari pune ljudima glave sa hipotekarnim krizama i pomažu CROBEX-u u neslavnoj tituli najlošijeg indeksa 2008. godinu u svijetu, barem trenutno.

ziheraš
07.03.2008., 13:31
Sve je pet i zbilja je šteta što nije u grupi leasing koji ima najveće stope rasta.Njihov je najjači u financiranju nekretnina naročito trgovačkih objekata..a možda će ga i pripojiti kada će im pasati.Nek još ove godine i strže Istraturist u pribavljanju friškog kapitala..mašala

Dude
07.03.2008., 14:29
Evo došao i izvještaj. http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ZABA-fin2007-1Y-NotREV-N-HR.xls

Dude
07.03.2008., 15:04
Evo došao i izvještaj. http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ZABA-fin2007-1Y-NotREV-N-HR.xls

Nabrzinu neki pokazatelji.

P/E 29,31
P/Bv 2,82:eek:
Neto profitna marža 33,62%
Bruto profitna marža 42,35%

geene
07.03.2008., 15:04
Sve je pet i zbilja je šteta što nije u grupi leasing koji ima najveće stope rasta.Njihov je najjači u financiranju nekretnina naročito trgovačkih objekata..a možda će ga i pripojiti kada će im pasati.Nek još ove godine i strže Istraturist u pribavljanju friškog kapitala..mašala

Zaboravi na to. Preko toga se i ' pere ' najveća lova. Što misliš protiv čega se HNB najviše bori?

ziheraš
07.03.2008., 17:07
Zaboravi na to. Preko toga se i ' pere ' najveća lova. Što misliš protiv čega se HNB najviše bori?
Nije to pranje love,nego se koriste sve zakonske mogučnosti zaduživanja,obzirom na restriktivne mjere HNB-a.Stvar je u tome što gotova svaka banka koja posluje u segmentu financiranja nekretnina,ima barem četrdesetak firmi kćeri koja se svaka posebno zadužuje u inozemstvu radi izgradnje objekata poslovne namjene.Pogledaj u statistikama nagli skok zaduživanja u inozemstvu poslovnih subjekata...Tu nema lijeka,a ima koristi.Ipak trgovina,kao privredna grana koja je u vrhu po svim statističkim segmentima raznih sektora,ne bi se razvila do toga stadija da nema takvih vrsta financiranja.

geene
07.03.2008., 19:17
Pa zato sam i stavio pranje pod navodnike.:)

ziheraš
07.03.2008., 19:20
Pa zato sam i stavio pranje pod navodnike.:)

Nema beda..tako se i vani radi.Moglo bi se reći "poduzetnička kreativnost".

jurrica
11.03.2008., 15:11
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/324-08-ZABA_Posebna_i_Glavna_skupstina.doc

dk
20.03.2008., 12:48
čini se da je banka krenula pripremati teren...

geene
20.03.2008., 12:51
Stalne dopune Odluke o adekvatnosti kapitala banaka doprinose daljnjoj restriktivnoj politici na tržištu....gušeći kreditnu aktivnost do maksimuma.
S jedne strane dobro, ali za tržište kapitala...s teškom posljedicama...

Komentar sa drugog foruma..
Riječ je o pripremanju terena za Basel 2 i nije striktno vezano uz restriktvnu politiku spram banaka.

zero
20.03.2008., 13:07
Londonski sud presudio da je Hrvatska HAAB-u dužna 40 milijuna eura
Hrvatska je izgubila sudski spor protiv Hypo Group Alpe Adria, kojoj mora platiti odštetu od 40 milijuna eura zbog netočnih podataka pri prodaji Slavonske banke.

Možda je ovo, zbog eventualnih nedoumica?

ziheraš
25.03.2008., 12:23
http://www.zse.hr/default.aspx?id=19114

geene
25.03.2008., 12:34
Na Skupštini bi dioničari banke trebali odobriti i isplatu 36,2 milijuna kuna zaposlenicima ZABA-e kao nagradu za rad tijekom prošle godine. Isplata će se obaviti dodjelom redovnih dionica Banke.

osmica
25.03.2008., 17:32
Baš gledam, u sat vremena natukli su 20-ak milja prometa. Ujutro je još bilo ispod 1m. Sada je 26,6 milja. No bez pomaka preko 10.000. Stalno se netko ubacuje oko 9800.
Pa dokle tako?

Kad je takva potražnja, onda čemu štopanje.
Bijednih 2,39% plusa.

geene
25.03.2008., 19:49
' Prodaju ' isti oni koji su kupovali prije nekoliko mjeseci ( transakcija koja je neke digla na ' noge ' )
Odvrti temu nekoliko stranica unazad i bit će ti jasnije.
Čekaj dok ne krenu prodavati oni koji su ih dobili..

Marinac
25.03.2008., 20:16
je, ali kad oni krenu prodavat dignut će oni cijenu!

geene
25.03.2008., 21:40
je, ali kad oni krenu prodavat dignut će oni cijenu!

Na to sam i mislio.

zero
30.03.2008., 23:32
Interesantno kako Raiffeisenovi skrbnički, a 3 su u top 10, međusobno pretumbavaju dionice ZABA-R-A u posljednje vrijeme, a gotovo ništa od toga ne prolazi preko burze.

Da li netko ima ideju zašto, koji je smisao?

Očito je da bi svaki skrbnički račun trebao imati jedinstvenu oznaku.
Ovako nit znaš koji je kupio - koji prodao, pošto je kupio - pošto prodao, kad je kupio, prodao, a minusi fondova rastu, rastu...

Duser
30.03.2008., 23:49
Interesantno kako Raiffeisenovi skrbnički, a 3 su u top 10, međusobno pretumbavaju dionice ZABA-R-A u posljednje vrijeme, a gotovo ništa od toga ne prolazi preko burze.

Ovako nit znaš koji je kupio - koji prodao, pošto je kupio - pošto prodao, kad je kupio, prodao, a minusi fondova rastu, rastu...

RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 7.899 0,24 Skrb. račun
prije (18.3)
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 4.428 0,13 Skrb. račun
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 4.365 0,13 Osnovni račun
poslije (28.3)

izgleda mi kao da je netko dio dionica stavio pod margin ili lombard (ovo boldano), i još nadokupio, trenutni broj 5 koji ima 6186 je status quo

dudo81
31.03.2008., 00:01

jedan od slučajeva je ''shifts in equity''. Riznice znaju ''posuditi'' / otkupiti dio portfelja matičnih OMF-ova pred iskazivanje kvartalnih rezultata.

dudo81
31.03.2008., 14:55
jedan od slučajeva je ''shifts in equity''. Riznice znaju ''posuditi'' / otkupiti dio portfelja matičnih OMF-ova pred iskazivanje kvartalnih rezultata.

Možda je OT. no pogledajte strukturu ulaganja mirovinaca (izašlo u poslovnom danas) i probajte naći obveznice OPTE na 31.03.. Znamo tko je sve ulazio.

Michelini
31.03.2008., 14:58
Možda je OT. no pogledajte strukturu ulaganja mirovinaca (izašlo u poslovnom danas) i probajte naći obveznice OPTE na 31.03.. Znamo tko je sve ulazio.

molim te link, baš me zanima ova struktura ulaganja

dudo81
31.03.2008., 15:37
molim te link, baš me zanima ova struktura ulaganja

Imaš ga samo čini se u tiskanom izdanju.

ziheraš
23.04.2008., 13:26
Ako će netko od forumaša biti na posebnoj i glavnoj neka nabaci kako je bilo i kad se,ako se i od kojeg datuma očekuje početak trgovanja po stock-splitu.

geene
23.04.2008., 23:59
Zagrebačka banka d.d. će u roku pod osam dana od dana donošenja ove Odluke i Odluke Posebne skupštine dioničara imatelja povlaštenih dionica Zagrebačke banke d.d., oznake ZABA-P-B, o davanju suglasnosti na ovu Odluku, obavijestiti sve svoje dioničare, Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga, Središnju depozitarnu agenciju i Zagrebačku burzu o donošenju navedenih Odluka. Navedena će obavijest u skladu sa Zakonom o tržištu vrijednosnih papira sadržavati i obavijest o datumu izvršenja podjele dionica provedbom korporativne akcije podjele dionica u skladu s mjerodavnim pravilima Središnje depozitarne agencije i o datumu od kojega se započinje s trgovanjem dionicama novog nominalnog iznosa.

Očekujem početak ' novog 'trgovanja u prvim danima sljedećeg mjeseca, no daleko više me zanima sa kojom cijenom ćemo početi.:)

P.S. Nisam bio.

ziheraš
24.04.2008., 11:37
Očekujem početak ' novog 'trgovanja u prvim danima sljedećeg mjeseca, no daleko više me zanima sa kojom cijenom ćemo početi.:)

P.S. Nisam bio.
Očito su izglasane sve odluke,a i poznat mi je bio tekst prijedloga,ali sam mislio da će se na skupštini i odrediti datum te u roku od osam dana samo "obavijestiti" forme radi. Zanimljivo da gotovo ni jedan medij nije popratio skupštinu nekim člankom.Vidjećemo na kojim cijenama ćemo početi,ali mislim da će tom početku prilično kumovati i izvještaj za prvi kvartal,a i moguće je da netko veći "narifta" početak priče.:cool:

zero
24.04.2008., 11:57
Zanimljivo da gotovo ni jedan medij nije popratio skupštinu nekim člankom.

To govori o medijima, pogotovo ovima koji bi se trebali specijalizirano baviti financijama.
Business sada izlazi ko dnevnik, i ni riječi o jučer održanoj skupštini najveće banke u Hrvatskoj?

Nema direktne veze s Zabom, ali kao komentar.

Small_Fish
24.04.2008., 17:11
Ukinute povlaštene dionice Zabe, usvojena odluka o dividendi

Business.hr/Hina
24.04.2008 15:15
Pročitaj komentare(0)

Na jučerašnjoj posebnoj skupštini Zagrebačke banke vlasnici povlaštenih dionica donijeli su odluka o podjeli dionica banke te ukidanju povlaštenih dionica banke, stoji u priopćenju koje je banka danas dostavila Zagrebačkoj burzi.
Navedenom odlukom te izmjenama statuta banke, ukinute su povlaštene dionice Zagrebačke banke bez prava glasa, koje se u kompjutorskom sustavu Središnje depozitarne agencije SDA vođene pod oznakom ZABA-P-B, te su postale redovnim dionicama.

Kako bi sve dionice bile izjednačene u pravima, donesena je i odluka o podjeli dionica, i to tako da je svaka postojeća redovna dionica oznake ZABA-R-A pojedinačnog nominalnog iznosa 380 kuna podijeljena na 19 dionica pojedinačnog nominalnog iznosa 20 kuna.

Svaka postojeća povlaštena dionica bez prava glasa oznake ZABA-P-B pojedinačnog nominalnog iznosa 540 kuna podijeljena je pak na 27 dionica pojedinačnog nominalnog iznosa 20 kuna.

Navedenim izmjenama nije se promijenila visina temeljnog kapitala Zagrebačke banke nego je on samo podijeljen na ukupno 64.048.391 redovnu dionicu pojedinačnog nominalnog iznosa 20 kuna, od kojih svaka daje pravo na jedan glas u Glavnoj skupštini.

Na također jučer održanoj glavnoj skupštini Zagrebačke banke dioničari su donijeli odluku o isplati dividende vlasnicima povlaštenih dionica bez prava glasa u iznosu 26 kuna po dionici.

Zagrebačka banka ostvarila je prošle godine 1,1 milijardu kuna neto dobiti, od kojih će 343.512 kuna isplatiti za dividende, 189,22 milijuna rasporedit za opće bankovne rezerve, 911,76 milijuna kuna u zadržanu dobit, a ostatak u zakonske rezerve.

Dioničari su stekli tražbinu na isplatu dividende na dan donošenja odluke, a ona dospijeva 8. svibnja.

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=0c6f1f12-68a8-4bed-af12-1a763e92b71d&open=sec

Iiiihhhaaaa:biggrin: došlo mi kao budali šamar

Sasko
28.04.2008., 01:06
nego Ribice reci ti meni da li ti je mozda poznat datum stock splita?.
da za ovih 9180 dobijemo 19 dionica koje ce prvi dan vrijediti 600 kn :)

Small_Fish
28.04.2008., 10:27
Mislim da će split biti početkom 5. mjeseca, ali prije izlaska izvješća za 1Q...no to nije sigurno, samo pretpostavljam...u 5. mjesecu svakako

Small_Fish
30.04.2008., 12:58
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/ZABA-fin2008-1Q-NotREV-N-HR.xls

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/698-08-ZABA_podjela_dionica.doc

Split sljedeći tjedan:citaj:

ziheraš
30.04.2008., 13:16
..stiglo izvješće za prvi kvartal..ono bitno brzinski dobit veća nakon oporezivanja 48.9% u odnosu na prošlu godinu-378 milja.dokapitalizacija daje maha :thumbsup:
http://www.zse.hr/securities/ZABA-R-A.aspx

Dude
30.04.2008., 13:31
..stiglo izvješće za prvi kvartal..ono bitno brzinski dobit veća nakon oporezivanja 48.9% u odnosu na prošlu godinu-378 milja.dokapitalizacija daje maha :thumbsup:
http://www.zse.hr/securities/ZABA-R-A.aspx

Najjači kvartal ikada skoro pola milijarde kuna prije oporezivanja i dionica padne. Stvarno smo neka luda pijaca.

analiza
30.04.2008., 14:35
Tko izlazi na 9.000 kuna van?

geene
30.04.2008., 15:59
Split sljedeći tjedan

Kao što sam predviđao.
Izvještaj opravdava dokapitalizaciju i vodi nas prema zanimljivim ciframa do kraja godine ( mislim na dobit ). Što se cijene tiče...komentari nisu potrebni.

vedric
30.04.2008., 17:20
evo ponovo se slaže situacija za zabine direktotre..za čas će nam ponovo prodavat po 13 000 kuna..i to blokove..samo me zanima koji će obvezni mirovinac to kupovat...

tak da znam ih poslat kud im je mjesto i promjenit mirovinski

Small_Fish
30.04.2008., 17:26
Ja se ne bi bunio da doguraju do 13.000:biggrin:

Dex1
30.04.2008., 17:36
evo ponovo se slaže situacija za zabine direktotre..za čas će nam ponovo prodavat po 13 000 kuna..i to blokove..samo me zanima koji će obvezni mirovinac to kupovat...

tak da znam ih poslat kud im je mjesto i promjenit mirovinski

Već su im podijelili dionice? A i to s mirovinskim nebreš znati, sve je to bankarska sprega, lako oni prebace novac iz banke u banku da nebi bilo preočito da kupuje baš AZ-fond od Lukovića. Kapital=kriminal, pogotovo u RH.

berozivkovkovic
30.04.2008., 20:41
Ja se ne bi bunio da doguraju do 13.000:biggrin:

Ali poslije splita:pljesak::luxhello::cugeri:

"S"
01.05.2008., 00:09
30.04.2008

Poštovani,

obavještavamo vas da je Trgovački sud u Zagrebu dana 29. travnja 2008. godine donio Rješenje, broj: Tt-08/5706-2, o promjenama odredbi Statuta društva ZAGREBAČKA BANKA d.d. (dalje u tekstu: Društvo), temeljem kojeg će se provesti korporativne akcije konverzije i podjele dionica Društva na sljedeći način:

• za 13.212 povlaštenih dionica oznake: ZABA-P-B, ISIN: HRZABAPB0000, CFI oznake: ERNXAN, pojedinačnog nominalnog iznosa od 540,00 kn upisuje se prestanak statusa povlaštenosti te se provedbom konverzije, u omjeru 27 redovnih dionica za 1 povlaštenu, iste uključuju u postojeće izdanje redovnih dionica oznake: ZABA-R-A, ISIN: HRZABARA0009, CFI oznake: ESVUFR, pojedinačnog nominalnog iznosa od 20,00 kn

• jedna redovna dionica oznake ZABA-R-A, ISIN: HRZABARA0009, CFI oznake: ESVUFR, pojedinačnog nominalnog iznosa od 380,00 kn, dijeli se na 19 dionica pojedinačnog nominalnog iznosa od 20,00 kn te će ukupan broj redovnih dionica oznake ZABA-R-A, ISIN: HRZABARA0009, CFI oznake: ESVUFR, nakon provedbe korporativnih akcija biti 64.048.391 pojedinačnog nominalnog iznosa od 20,00 kn, od kojih je 34.236 u ispravama i nije uključeno u usluge Agencije – radi se o inicijalno 1.268 isprava o dionicama na donositelja koje još nisu konvertirane u dionice na ime i dematerijalizirane.

Korporativne akcije konverzije i podjele dionica bit će provedene s danom 7. svibnja 2008. godine.

Zadnji dan trgovanja s postojećim dionicama oznake ZABA-P-B i ZABA-R-A, pojedinačnog nominalnog iznosa 540,00 kn odnosno 380,00 kn je 30. travnja 2008. godine, a prvi dan trgovanja dionicama oznake ZABA-R-A pojedinačnog nominalnog iznosa od 20,00 kn je 2. svibnja 2008. godine.

Nakon provedbe navedenih korporativnih akcija izdano će biti ukupno 64.048.391 redovnih dionica Društva, od kojih je u usluge Agencije uključeno ukupno 64.014.155 oznake ZABA-R-A, pojedinačnog nominalnog iznosa 20,00 kn, dok ih je 34.236 u ispravama i nije uključeno u usluge Agencije.

www.sda.hr

cayman006
01.05.2008., 18:40
prvi dan splita previše vas će htjeti prodati....neki će ostvariti fine cijene, a drugi će morati pričekati malo

dabo1
01.05.2008., 23:23
Povećanje prihoda je ponajviše rezultat povećanja kamatnih stopa i to prije svega aktivnih kamatnih stopa (kamate na kredite), te promjena načina obračuna kamatnih stopa koje je izvršeno krajem prošle i početkom ove godine. Oni koji imaju kredite kod ZABE mogli su vidjeti značajne promjene tj. povećanje kreditnih rata.
Aktiva im je ostala kao na kraju godine što to potvrđuje.

Crumarix
02.05.2008., 00:25
Zašto nisu revalorizirali vrijednost dionice,na ,naprimjer neku bližu trenutno tržišnoj,ako toliko vrijede ?

Dude
02.05.2008., 02:37
Zašto nisu revalorizirali vrijednost dionice,na ,naprimjer neku bližu trenutno tržišnoj,ako toliko vrijede ?

Mislim da je to bio jedini način da se poništavanjem P dionica koje su imale veću nominalu (540 prem 380kn kod R) dobi cijeli broj.

DTrump
02.05.2008., 16:59
Malo pročitajte ili pogledajte intervju gosp. DRAGUNA - revizor:eek::pljesak:, o privatizaciji ZABE!!!
Tu će biti JOŠ SVAŠTA, ČISTI LOPOVLUK. Kad to pukne zbog Europe teško je i pomisliti što se valja. Jugobanka potražuje 12 milijardica eurića? Gdje su drugi dioničari koji nisu dobili ni pola dionice?

zero
08.05.2008., 11:56
07.05.2008.

ZAGREBAČKA BANKA D.D./REDOVNA DIONICA ZABA-R-A

1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 53.963.011 84,30 Skrb. račun
2. ALLIANZ SE 7.504.639 11,72 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 214.415 0,33 Skrb. račun
4. SIMEST S.P.A 170.829 0,27 Osnovni račun
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 150.081 0,23 Skrb. račun
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 124.165 0,19 Skrb. račun
7. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 75.183 0,12 Osnovni račun
8. SVEUČILIŠNA BOLNICA ZAGREB U OSNIVANJU U LIKVIDAC 65.208 0,10 Osnovni račun
9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 60.439 0,09 Osnovni račun
10. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 40.660 0,06 Skrb. račun
Ukupno: 97,43

Evo novih dionica i združenih dioničara.

krpa
08.05.2008., 12:20
Malo pročitajte ili pogledajte intervju gosp. DRAGUNA - revizor:eek::pljesak:, o privatizaciji ZABE!!!
Tu će biti JOŠ SVAŠTA, ČISTI LOPOVLUK. Kad to pukne zbog Europe teško je i pomisliti što se valja. Jugobanka potražuje 12 milijardica eurića? Gdje su drugi dioničari koji nisu dobili ni pola dionice?

Tko je Dragun?
http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=604&Itemid=1

jurex
08.05.2008., 12:49

Provjeri ti koje su to reference T. Draguna tokom 90-tih u privatizaciji.

vedric
13.05.2008., 19:13
Tako je Franjo Luković, predsjednik uprave Zagrebačke banke dobio 10.468 dionica čija je tržišna vrijednost uzme li se u obzir današnja zaključna cijena od 480 kuna, više od 5 milijuna kuna. Među nagrađenim članovima uprave su i Tomica Pustišek koji je dobio 4.316 dionica, zatim Milivoj Goldštajn sa 4.147, Sanja Rendulić sa 3.830, Miljenko Živaljić sa 1.400 i Marko Remenar sa 1.696 dionica.

evo dečkima su podjeljene dionice...sad samo treba vidjeti kad bude naglo rasla i veliki prometi..ali poznavajuči ekipu ..neće to oni prodat ispod 720 ... ipak 50% je 50%

znači budno pazit kad naglo krene gore i na vrhuncu se dečki iskrcavaju... a tko kupuje zb invest ili ..

i takvima teba uvesti PKD ... te onima koji prodaju cijele firme ... rajićima i takvima ...

ziheraš
28.05.2008., 11:37
07.05.2008.

ZAGREBAČKA BANKA D.D./REDOVNA DIONICA ZABA-R-A

1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 53.963.011 84,30 Skrb. račun
2. ALLIANZ SE 7.504.639 11,72 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 214.415 0,33 Skrb. račun
4. SIMEST S.P.A 170.829 0,27 Osnovni račun
5. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 150.081 0,23 Skrb. račun
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 124.165 0,19 Skrb. račun
7. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 75.183 0,12 Osnovni račun
8. SVEUČILIŠNA BOLNICA ZAGREB U OSNIVANJU U LIKVIDAC 65.208 0,10 Osnovni račun
9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 60.439 0,09 Osnovni račun
10. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 40.660 0,06 Skrb. račun
Ukupno: 97,43

Evo novih dionica i združenih dioničara.

Prvi skrbnički kupio unatrag 15-ak dana 4693 dionica ili ti gotovo sve što se tržilo.Povećali su udio na 53 967 704 kom.Za nagrade su se nakupovali prije a obzirom da nema nikakvih daljnjih skupštinskih odluka o kupnji ne mogu baš dokučiti što bi se to moglo valjati iza brda.Mislim, logika bi rekla o nekim počecima da dođu do 100 % kontrole nakon splita.Mišljenja?

A evo friška obavijest..http://www.zse.hr/default.aspx?id=20266

geene
28.05.2008., 12:01
Ne vidim logike u takvom potezu.
Onda nek' ' izbace ' ostale i imat će banku za sebe.
Ovako sakupljati do 100 %, a to nikad neće uspjeti i nema pretjeranog smisla.
Više bih ovo povezao uz ovogodišnje poslovanje koje će po svemu sudeći biti rekordno unazad par godina.
Cijelokupna situacija na tržištu + split samo im je pomogao da se cijena spusti na ove razine.
Izvještaj za prvi kvartal pokazao je pravo stanje ( kao što sam već i pisao prošle godine da će se prava slika vidjeti nakon 1q ) i pozitivnog odaziva nije bilo što se rasta tiče.
Nema veze. Svatko od nas odrađuje svoje. Barem nas ekipa sa Adrisa razumije:) , jer jače i perspektivnije banke nema, a tek kad se krenu događati još neke stvari što se banaka tiče...
Jedini savjet je...strpljivo.

ziheraš
28.05.2008., 15:47
Isprepleteno je to..u slučaju da prvi Zabin skrbnički želi kupiti udjele od Allianza da dođe do 95 % i stekne zakonsku osnovu valjda se trebaju donijeti neke proceduralne odluke zbog različitih pravnih subjekata u igri..kakve su u Allianzu neznam, no ostaje činjenica da na burzi pomalo kupuju odmah nakon splita,a da je Unicredito istisnuo u Austriji male.Ako će ići na istiskivanje trebala bi dobra disciplina malih dioničara i dobra premija neće izostati.
Vrijeme bi trebalo biti na našoj strani obzirom na poslovanje..

cayman006
28.05.2008., 17:58
www.zse.hr

obavijesti

Neki su me napali, a sada i ZABA javlja tužnu vijest o tome da se na T.S. u Zagrebu vode dva prilčno gadna predmeta protiv ZABE. Vidite da je situacija ozbiljnija nego što neki misle, čim to javno objavljuju. glavno da napadate ljude koji vam daju dragocjene informacije...

ziheraš
28.05.2008., 18:36
E moj caymane,već je postano stranicu prije..a eto ti obavijesti od 19.06.2007.sa ZSE pa neukom narodu daj neke konkretnije insajderske brojke i slova...
http://www.zse.hr/default.aspx?id=13297

cayman006
28.05.2008., 19:55
nije moj post plasiranje obavijesti nego apel za više tolerancije na forumu i da se nekog odmah ne napada ako napiše nešto što trenutno izgleda jako loše, a može završiti sasvim dobro.

ziheraš
04.06.2008., 11:58
..idemo dalje...hoće li koji mirovinac malo dići lojtru? .:biggrin:
07.05.2008.
1.Zagrebačka banka d.d. Skrbnički račun-53 963 011 kom.
28.05.2008.
1.Zagrebačka banka d.d. Skrbnički račun-53 967 704 kom.
04.06.2008.
1.Zagrebačka banka d.d. Skrbnički račun-53 969 011 kom.

čvarkožder
09.06.2008., 14:55
Ima li što novo o ročištu Kačinari - Zaba?

"S"
09.06.2008., 15:41
Kačinari je 19.06., u petak je bilo za "Slobodni sindikat" (http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/896-08-ZABA_obavijest_pobijanje.doc)

Trenutno stanje je plašenje naroda ili fakat nebu dobro?

geene
09.06.2008., 15:57
Dobro, pa da pitam....
Koji su vam scenariji u slučaju gubitka parnica ?
Znate li o kojoj je cifri riječ i kako će to utjecati na financijsku sliku Zabe ?
Znate li da li je Zaba napravila rezerviranja za ove parnice ?
Na kojoj cifri vidite Zabu u slučaju dobijem / izgubim ?
Znate li koje su projekcije dobiti za ovu godinu ?
Ima li netko, a da je stvarno uplašen ?

cayman006
09.06.2008., 17:14
jednu takvu parnicu su izgubili tako da ne znam je li ovo plašenje naroda ili realnost

"S"
16.06.2008., 11:32
Zagrebačka banka d.d. - odluka Trgovačkog suda vezana uz tužbu za pobijanje

Društvo Zagrebačka banka d.d. pozivom na svoju obavijest od dana 28. svibnja 2008. godine,danu u skladu sa čl.363. Zakona o trgovačkim društvima(ZTD) objavljuje sljedeće:
Po tužbama tužitelja Paška Kačinari, zlatara iz Zagreba i “Slobodni sindikat”, iz Zagreba, radi pobijanja odluka Glavne i Posebne skupštine Banke, održanih 23. travnja 2008. godine, Trgovački sud u Zagrebu je 13. lipnja 2008. godine objavio presudu kojom se tužitelji odbijaju s tužbenim zahtjevom.
http://www.zse.hr/default.aspx?id=20491

čvarkožder
17.06.2008., 00:43
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=47279

ziheraš
17.06.2008., 10:22
Mislim da nitko nije postao vezano za konsolidaciju banaka u BiH.HVB je službeno pripojena UNIZABI od 1.03.2008.tako da sad zajedno imaju cca.25 % udjela.Novu Banjalučku banku će pripojiti kada se steknu uvjeti.
http://www.fba.ba/novostibin/novosti_29_2.pdf

geene
24.06.2008., 08:46
U prva četiri mjeseca 2008. godine u Zagrebačkoj banci obavljeno je više od 6,5 milijuna transakcija putem internetskog bankarstva e-zaba što je, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, porast od 125 posto. Lani je, napominju u banci, taj rast za isto razdoblje, u odnosu na 2006. iznosio 106,5 posto.

Ukupni promet u prva četiri mjeseca ove godine premašio je 110 milijardi kuna što je rast od 169 posto. Od ukupnog broja transakcija putem interneta u Zagrebačkoj banci građani su ostvarili 2,4 milijuna transakcija ili 122 posto više u odnosu na isto razdoblje lani s prometom od 3,5 milijarde kuna što je rast od 132, 6 posto. Zagrebačka banka objavila je u ponedjeljak kako je za svoje klijente uvela i mogućnost predaje zahtjeva za stambeni kredit putem interneta.

Vjerovatno ste već vidjeli, no po trenutnoj situaciji i nije bitno...ruše se pozitivni rekordi u gotovo pa svakom segmentu poslovanja, a najbolje tek slijedi...
Halo, Bing !...Cijena? Prava sitnica.

ziheraš
27.06.2008., 13:41
Unicredito planira fokusiranje na tržište srednje i istočne Europe.Po nekoj logici stvari valjda će biti poneke pogače za ZABU.
http://www.poslovni.hr/83990.aspx

n00b
27.06.2008., 17:34
Lud sam već od ove ZABE, kad oni misle prestat padat?! :confused: :eek:

Rješili se tužbe, porast e-bankarstva (smanjenje troškova), najavljena veća ulaganja...a cijena pada i pada i pada... :thumbsdow

Hlebinac
27.06.2008., 17:36
Kad se netko sjeti rješiti paketa od dvadesetak miliona dionica:thumbsdow...

Hlebinac
27.06.2008., 17:53
Lud sam već od ove ZABE, kad oni misle prestat padat?! :confused: :eek:

Rješili se tužbe, porast e-bankarstva (smanjenje troškova), najavljena veća ulaganja...a cijena pada i pada i pada... :thumbsdow

Htio sam reć, kad se neko sjeti riješiti paketa od dvadesetak miliona kuna dionica:thumbsup:...

n00b
28.06.2008., 16:28
Htio sam reć, kad se neko sjeti riješiti paketa od dvadesetak miliona kuna dionica:thumbsup:...

Hmmm ne kužim baš...? :confused:

geene
28.06.2008., 21:02
Hmmm ne kužim baš...? :confused:

Misli na ' ekipu ' koja je ostvarila bonuse u dionicama. Bankovna vrhuška.
Svatko očekuje porast iz nekog razloga...ti pronađi svoj razlog, no već bi ga trebao imati.

n00b
29.06.2008., 02:27
Misli na ' ekipu ' koja je ostvarila bonuse u dionicama. Bankovna vrhuška.
Svatko očekuje porast iz nekog razloga...ti pronađi svoj razlog, no već bi ga trebao imati.

Imam ja više njih, ali očito nisam u pravu pa me zanimalo gdje griješim :(

ziheraš
25.07.2008., 15:56
Uh,jedva izvukao iz naftalina..prvo polugodište netto dobit 834 milje i veća 58,5 % od istog razdoblja prošle godine,a u BiH se tek pozicionirali sa 30-tak % tržišta.Ostali podaci na već poznatim stranicama.
Ajd i nije nešto strašno za malu banku:biggrin:

Dex1
25.07.2008., 18:55
Loše, loše, treba biti gubitak pa možda poraste 20% nakon što je pala u zadnja 3 mjeseca za oko 40%:biggrin: (% su uzeti napamet). Da je ova dionica u Usa sad bi gazila ath.

Mikey
01.08.2008., 17:41
Može netko nabaciti osnovne fundamente za npr. ZABA, PBZ, RIBA?

(vjerojatno ima netko)

Hvala !

rooster
01.08.2008., 18:26
Može netko nabaciti osnovne fundamente za npr. ZABA, PBZ, RIBA?

(vjerojatno ima netko)

Hvala !

http://www.mojedionice.com/fund/dionica.aspx?sifSim=ZABA-R-A
http://www.mojedionice.com/fund/dionica.aspx?sifSim=PBZ-R-A
http://www.mojedionice.com/fund/dionica.aspx?sifSim=RIBA-R-A

Mikey
01.08.2008., 19:06
Skupo.A ja mislio da su ipak malo jeftinije...

ziheraš
04.08.2008., 11:47
Skupo.A ja mislio da su ipak malo jeftinije...

Ako razmatraš i analiziraš tu dionicu obrati pažnju kome odgovaraju restriktivne mjere HNB (malim ili velikim).Nadalje, sa pozicioniranjem u BiH logički bi bio daljnji razvoj akvizicijom u Srbiji ili drugdje što odgovara smjernicama razvoja matice Unicredita jačanjem pozicija u srednjoj i istočnoj Europi.U Srbiji Unicredito je negdje deseta banka po veličini i mislim da im nije cilj "šepati" na prosječnostima nego biti među prvima, a dok s druge strane Zabino veliko generiranje dobiti otvara špekulacije "o potencijalnim mogučnostima".Također uvijek treba računati na prisutnu mogućnost prodaje Istraturista.Naravno , uz daljnji mogući rast van gore navedenog na godišnjoj razini od min. konzervativnih 15-20% (2009,2010) rekao bih da jeftinije ne može obzirom da će ove godine biti oko 1,6-1,9 miljardi dobiti..e sad dali će ili neće ovisi o dosta faktora a naročito vanjskih.Burza je to...

Dude
17.09.2008., 15:28
Velika pretakanja na ZABI zadnjih nekoliko dana, uz pretakanje utapaju se tu i mali.
Ljudi moji pa prije godinu dana UniCredit je dokapitalizirao ZABU po cijeni 389,47 kn, za vašu informaciju taj novac se nije istopio nego je se velikom brzinom deblja, štoviše najbrže u bankarskom sektoru hrvatske.

mndrija
17.09.2008., 22:53
Baš nešto razmišljam: UNICREDIT je u svibnju ove godine s milijardu eura financirao istiskivanje manjinskih dioničara iz Bank Austria. U slučaju naše ZABE, za otkup ALLIANZ-ovog udjela, koji je top-2 vlasnik bi im trebalo oko 400 milijuna eura (uz prosječnu cijenu od 366,50 kn po dionici). Time bi ZABA stekla vlasništvo nad ukupno preko 95% dionica čime stiče uvjete za squeez out. Je li ovo SF ili realna opcija? Vlasnik sam dionica.

Dude
18.09.2008., 01:42
Baš nešto razmišljam: UNICREDIT je u svibnju ove godine s milijardu eura financirao istiskivanje manjinskih dioničara iz Bank Austria. U slučaju naše ZABE, za otkup ALLIANZ-ovog udjela, koji je top-2 vlasnik bi im trebalo oko 400 milijuna eura (uz prosječnu cijenu od 366,50 kn po dionici). Time bi ZABA stekla vlasništvo nad ukupno preko 95% dionica čime stiče uvjete za squeez out. Je li ovo SF ili realna opcija? Vlasnik sam dionica.

Kako znaš da bi im prodao za 366.50, pa nije ZABA Freddie ili Fannie.

mndrija
18.09.2008., 09:00
Kako znaš da bi im prodao za 366.50, pa nije ZABA Freddie ili Fannie.

366,50 kn je nekakav tromjesečni prosjek cijene i moje viđenje termina "primjerene otpremnine u novcu" spomenutog u ZTD, čl. 300.f. No pustimo mene i puste želje moje: molim dobre ljude da mi odgovore - sprema li se squeez out na ZABA-R-A?

Hvala!

geene
18.09.2008., 09:34
Ne vjerujem. Kad pogledaš kakva je situacija u USA i EU što se financijskog sektora tiče tj. broji se svaki euro/dolar i teško da bi se odlučili na trošenje 400 mil. samo kako bi se domogli tih par %. Veći dio dobiti se zadržava ( tako će biti još neko vrijeme ) i provedena dokapitalizacija je išla u korist malih dioničara, a moglo je biti drugačije. Ukoliko im se situacija ' zakuha ' prije bih rekao da se možda odluče na ekstremnije izvlačenje love, jer koliko god svi pričali o nedovoljnim stopama povrata u bankarskom sektoru i dalje im je ovo solidna koka koja nosi dobra jaja:biggrin:, možda više ne tako zlatna, ali i dalje dobra. Baci pogled na nekoliko zadnjih izvještaja.
Nadam se da nisam u krivu.

mndrija
18.09.2008., 10:45
Hvala na mišljenju, Geene - pratim financijska izvješća i svjestan sam kakvu snagu ZABA ima u HR. Malo me poljuljala recentna događanja, što ćeš :)

viento
18.09.2008., 21:25
A što je Profumo radio danas u Zgb??!!

ziheraš
19.09.2008., 10:03
Možda je glavni došao jer su trebale jače snage obzirom da su Crnogorci ipak kurpulentniji :biggrin:..Zaba pobijedila na natječaju za izbor savjetnikaza pripremu i realizaciju dokapitalizacije EPCG.
http://www.seebiz.eu/hr/banke/unicredit-zagrebacka-banka-pobijedila-na-tenderu-za-epcg,25539.html

ziheraš
24.09.2008., 12:21
Nije baš popularno pisat o bankama,ali eto bitno za puteve novca.Male banke čak nude i više od 5.5 % na oročenu deviznu štednju.
Štednja nakon ljeta veća za dvije miljarde kuna
http://www.zaba.hr/info/abo/news/press/habo_press527.htm

Mirovinac PBZ CROATIA OSIGURANJE se dobro nakupovao u zadnjih tri mjeseca -151.729 kom.-

ivgr
02.10.2008., 12:43
zna li tko koliko ima (ako ima) u 9,5 milijardi kredita koje ima ZABA u pasivi, od unicredita (mamice); kao i kliko od rezervi (dijelom i zadržane dobiti) 10,5 milijardi je moguće podijeliti kroz izvanrednu dividendu. Naime tu je moguće da nešto love izvuče unicredito?

ziheraš
02.10.2008., 12:55
Sve prenapuhano,ali i sve moguće,pa tako da i zaplešemo sa kastanjetama..
http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSL228539020081002?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0

Dude
02.10.2008., 13:18
13651

dk
02.10.2008., 21:58
kolko čujem Zaba stopirala kunske stambene kredite...

geene
02.10.2008., 22:33
http://ar07.unicreditgroup.eu/ucg07/en/strabus/repop/struinstr/groupus/

mac.com
02.10.2008., 23:13
kolko čujem Zaba stopirala kunske stambene kredite...

Opčenito nemogu dobiti kunski kredit, bas ga trazio zadnjih par dana u zabi:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow

Bella
02.10.2008., 23:19
Opčenito nemogu dobiti kunski kredit, bas ga trazio zadnjih par dana u zabi:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow
a koje je objašnjenje za to :confused:

berozivkovkovic
02.10.2008., 23:23

A što se čudiš, kvota koju mogu odobriti ( zbog ograničenja Hnb-ea ) se popuni do 12.og u mjesecu, normalno da sve ostale moraju odbiti. Nije da nemaju para, nego ne mogu preko limita.
Više sreće slijedeći mjesec.

NHF:hat1:

Dude
03.10.2008., 00:11
Masa banaka mora odbijati klijente radi HNB-ovog ograničenja rasta koje sam nešto čuo namjeravaju još postrožiti.

Recimo za jednu banku iz prve ruke znam da jednostavno moraju odbijati ljude.

OpticaLL
03.10.2008., 00:17
Banco Santander zainteresiran za kupnju Zagrebačke banke
http://www.seebiz.eu/hr/banke/banco-santander-zainteresiran-za-kupnju-zagrebacke-banke,26576.html

geene
03.10.2008., 08:18
Naslov je netočan, jer kad pročitaš ovaj ' fenomenalan ' tekst onda lako uočiš da se spominje i MOGLA kao svojevrsni dodatak zainteresiranom.
Općenito, cijeli tekst je tako površan da se ni ne čudim kako je iskočio ovakav naslov.

Dude
03.10.2008., 10:10
Ovi smečari u business.hr-u su izgleda dobro podmazani da ruše ZABU, nevjerojatne manipulacije.

Izgleda da je konkurencija naručila oglas.
međutim zna se jako dobro da u hrvatskoj zabi nitko ne može konkurirati. Svake godine dobit bilježe u milijardama kn, najveći mirovinski fond AZ je Zabin, proračunsku lovu grada Zagreba, Varaždina i ostale većine hrv gradova drži zaba, 78% hrvatskih kompanija su klijenti zabe, zaba vodi skrbničke račune za 86% hrvatskih dioničkih drustava, nedavno je bilo da su ubilježili i 1500000-itog klijenta, zaba je u daleko najjačoj grupi od svih hrvatskih banaka...ja mislim da je ovo dovoljno..eto toliko onima koji pisu ovakve gluposti.

Još da dodam da su danas sve veće europske banke u plusu pa tako i Unicredit (+3%) kojem je ujedno i potvrđen A+ rejting.

ziheraš
03.10.2008., 10:42
Ako bi ikako postojala opasnost da naše banke dođu u probleme zbog povlaćenja depozita od matica HNB bi odmrznuo visok dio likvidnosti u raznim oblicima pričuve
http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3180326/index.do
Obzirom da HNB konrolira svaku transakciju,Rohatinski kaže da i PBZ I ZABA nemaju ni lipe u sumljivim papirima a ni depozita u bankama koje su problematične.
U svakom slućaju će biti zanimljivo promatrati daljnji tijek za Zabu ako matica ne proda nekretninski porftelj ili ako zabrazdi sa likvidnošću..povlaćenjem kapitala kroz izvanrednu dividendu(rezerve i zadržana dobit-cca.60 % trenutne tržišne kapitalizacije),eventualna prodaja pa samim tim koliko će za nju tražiti itd.
..fundamenti više ne špilaju tako da je iluzorno pričat o tome..pedro se traži..:mad:

vedric
03.10.2008., 10:49
Zagrebacka Banka, Croatia:
Long-term foreign currency IDR: affirmed at 'BBB+'; Outlook remains Stable
Short-term foreign currency IDR: affirmed at 'F2'
Individual rating: affirmed at 'C/D'
Support rating: affirmed at '2'

evo ako koga to interesira

geene
03.10.2008., 12:01
Još da dodam da su danas sve veće europske banke u plusu pa tako i Unicredit (+3%) kojem je ujedno i potvrđen A+ rejting.

Kao da je to bitno.
Neki ljudi jednostavno ne razumiju. Čudim se i ovakvim ' novinarima ', dobro se zna iz kojeg je sektora krenula kriza, pa se ipak pišu poluinformacije i traže bombastični naslovi. Stvarno nam treba da neka banka kihne, jer kao to se ne bi odrazilo na nikoga. Možda upravo indirektno zbog toga neki novinar izgubi posao, jer sve se to preslikava na realnu ekonomiju unutar nekog vremena.

ne proda nekretninski porftelj
Jedna od opcija, no ujedno i najbolnija što se dobivene love tiče, jer kad se zna da si u problemima naglo nestane onih koji su spremni ponudit ' pravu ' cijenu.

povlaćenjem kapitala kroz izvanrednu dividendu

Brže od prve opcije, no onda i kćer dobrim dijelom može ugrozit svoje poslovanje. Sve ovisi u kojoj mjeri bi se odlučili za to.

eventualna prodaja
Misliš samo na ZABU ?
To je opcija u koju ne vjerujem. Previše novaca je uloženo u širenje općenito u ovaj dio regije, dio koji još uvijek nosi lijepe prinose.
Teško da će do toga doći.
Osobno držim da Unicredit nije ugrožen u toj mjeri da se odluči na ovakav potez.
Informacije su dostupne samo treba znati gdje i kako ih pronaći.

ziheraš
03.10.2008., 12:24
Nisam mislio samo na nju mada su konkretno iz Unicredita demantirali da Zabu ne daju upravo zbog kako oni kažu "Hrvatska je ključna za UniCredit group".Ja isto ne vjerujem da će se išta bombastično dogoditi u negativnom kontekstu naročito što se tiče Hr,naprotiv samo eventualnu daljnju pozitivu u jačanju pozicioniranja na tržištu regije.

Dude
03.10.2008., 12:32
Osobno držim da Unicredit nije ugrožen u toj mjeri da se odluči na ovakav potez.
Informacije su dostupne samo treba znati gdje i kako ih pronaći.

Izgleda da su shvatili da su pretjerali.

Unicredit neće ništa prodavati, a isplaćuje i dividendu
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=c599a251-c44f-49e5-b8b7-f8b07018788d&open=sec

MASTER
03.10.2008., 12:46
možda je pravo pitanje da li roba ima kupca, a ne da li bi je netko htio prodati!

Dude
03.10.2008., 13:09
možda je pravo pitanje da li roba ima kupca, a ne da li bi je netko htio prodati!

Pa kako se čini Santander je u niskom startu, ali moje je mišljenje da od toga neće biti ništa.

ziheraš
03.10.2008., 14:14
Špekuliramo mi mali kad oni veliki hebu jedni druge i nitko nikome ne vjeruje,a u HR se zapravo ništa ne događa(ti si otišao već puno dalje:))..ove cijenovne razine i eventualno daljnje klizanje jedino može koristiti gazdama za eventualno istiskivanje malih dioničara po "zakonskim uvjetima" ili recimo priliku za dugoročnu poziciju...doduše,ovo sa istiskivanjem kosi se sa poštenom dokapitalizacijom,ali nikad ne reci nikad..da sam manager mirovinca koji se natržio po nekom prosjeku od 350-370 o tom bi se zapitao,no s druge strane taj scenario bio bi samo manji gaf od nekih drugih poteza.

Dude
03.10.2008., 14:51
Neki pametnjaković prodao 23 kom. ZABE po 295kn, taj je izgleda zaboravio da je ZABA prošle godine dokapitalizirana sa 3.552.888.000,00 kn po 390kn po dionici i da je u zadnjih godinu dana zaradila 1.416.830.000,00 kuna (plaćen porez na dobit).

dk
03.10.2008., 14:52
Neki pametnjaković prodao 23 kom. ZABE po 295kn, taj je izgleda zaboravio da je ZABA prošle godine dokapitalizirana sa 3.552.888.000,00 kn po 390kn po dionici i da je u zadnjih godinu dana zaradila 1.416.830.000,00 kuna (plaćen porez na dobit).

možda je zato i prodao, pametnjakoviću

Dude
03.10.2008., 15:10
možda je zato i prodao, pametnjakoviću

Možeš objasniti.
Znači upucana je ogromna lova u temeljni kapital banke, poslovanje je još od tog kapitala stvorilo novu vrijednost, pa zato treba prodati po nižoj cijeni od ove iz dokapitalizacije. :confused:

cayman006
03.10.2008., 15:36
što god vi pričali, džabe vam kad su ljudi počeli podizati svoje novce iz zabe zbog straha od propasti unicredita.