PDA

View Full Version : KHKLR

abeceda
06.04.2007., 19:48
Dionica koja je do sada bila u sjeni i iznenada se probudila ,pa se neki pitaju,što je sad to i tako nagli skok i interes?
Evo kraćeg objašnjenja:
KHKLR-R-A (mislim da je 49%)je prije nekoliko godina kupio Mittal (najveći proizvođać čelika na svijetu) i pokrenuo proizvodnju koksa koja je sada veća nego prije rata.
Neko vrijeme koksara zbog visoke cijene( uglja za koksovanje i niske cijene koksa koji se dobija od tog uglja)nije ni radila.Prošle godine je proizvodnja nastavljena,radi se punom parom. Federacija ima oko 37% koji je dio bila obećala prodati Mittal-u ,ako Mittal ispuni određene uvjete.To je do sada škripalo sa obje strane a i privatizacija nije bila predviđena za ovu godinu.
Stoga je dionica bila zanemarena a po meni je izrazito kvalitetna.
Sad je naglo skočila jer je glavni vlasnik g-din Mittal(kažu da ima preko 80 god) bio u Tuzli a valjda i sa odgovornima iz vlade Federacije i obećao da će on ispuniti sve svoje obveze ako Federacija ispuni svoje.Priča se da je sve dogovoreno.Ako je tako dionica će u nebo.
Tko zna još detalja neka dopuni ili pobije.

energent 01
06.04.2007., 20:11
http://www.gikil.ba/eng/index.htm

Damirko
06.04.2007., 20:46
Energent, vjerovatno si htio uputiti na ovaj dio (da se ne ponovi rudnik lignita Stanari):

"The state was the sole owner of KHK till 5 November 2001 when 33% of it was privatised and became “KHK DD Lukavac” with 67% of its property owned by the state and 33 % of its property owned by individual shareholders.

“Koksna Industrija Lukavac” (KIL) was created from KHK, retaining around 95% of assets of “KHK DD Lukavac” in accordance with the Law on business enterprises. It was registered on 7 January 2003.

On 10 November 2003, KIL entered into the partnership contract with Global Infrastructure Holding Ltd London and that marked the beginning of a new era for KIL. KIL was registered as “Global Ispat Koksna Industrija d.o.o., Lukavac (GIKIL) with a new management team."

Dakle, KIL je preuzeo 95% KHK Lukavac. Sta li kotira na berzi?

Shabz
09.04.2007., 09:19
Energent, vjerovatno si htio uputiti na ovaj dio (da se ne ponovi rudnik lignita Stanari):

Dakle, KIL je preuzeo 95% KHK Lukavac. Sta li kotira na berzi?

Upravo je to model o kojem se radi ovdje. Na SASE kotira ostatak KHK, koji je preuzeo obaveze i ruševine koje Global Ispat nije htio. Mislim da je nerealno pričati o nekoj privatizaciji ove kompanije. Isti slučaj kao kod Novih rudnika Željeza Ljubija ili Natrona. Ja znam da će sad biti onih koji će reći da je to perspektivno i tako dalje... Ali postavite sebi pitanje zašto bi iko kupovao nešto što već ima??? U ovom slučaju, KIL Global ISPAT ima najvrijedniji dio KHK a to su upotrebljive koksne baterije. Ostalo niti donosi prihod niti je u funkciji.

eculov
09.04.2007., 09:36
Ljudi moji nemojte biti naivni, ovaj proces preuzimanja od strane KIL Global ISPAT nije zavrsen.... Izracunajte onda kolika je vrijednost KHKLR ukoliko je po vama preuzeto sve sto valja odnosno 95 %...

Pitanje je kako onda imamo u RVPa na KHKLR 3577915 dionica po 100 KM nominale= 357 791 500 KM i TUZLANSKI KANTON - VLADA ("državno vlasništvo") | TUZLA, BIH | 67.00 % ?

Nemojte mijesati kruske i jabuke Natron dd Maglaj je 30% vlasnik Natron Hayat-a, i to stoji u papirima, ugovorima....

Necu dalje da komentarisem na ovom postu...

guru
09.04.2007., 11:41
citat abeceda:....jer je glavni vlasnik g-din Mittal(kažu da ima preko 80 god) bio u Tuzli a valjda i sa odgovornima iz vlade Federacije i obećao da će on ispuniti sve svoje obveze ako Federacija ispuni svoje.Priča se da je sve dogovoreno.....

koja glupost da vlasnik dolazi i dogovara s agencijom za privatizaciju iz Tuzle?!
to ti je isto kao da si rekao da je Bill Gates dolazio u Tuzlu da razgovara o informatizaciji institucija agencije za privatizaciju a sve kako bi oni instalirali Vistu!

abeceda
09.04.2007., 12:37
Da je g-din Mittal dolazio u Tuzlu , i iz Tuzle otišao u Smederevo u željezaru ,je sa moje strane provjerena informacija.
Ovu temu nisam pokrenuo da nekoga ubjeđujem niti obmanjujem ,već da se što više informacija sakupi.Iznio sam što sam saznao,a da se nešto kuha potvrda je i naglog skoka dionice.Ja sam je kupovao kad je bila po 3,5 km ali i na 16 km.Vjerujem da se nešto veliko valja iza brda.
Svrha foruma i jeste da pokušamo otkriti što se valja.
Zato mislim da mnogo informacija imaju forumaši bliže Tuzli.
I još nešto BIG je dugo vremena imao na ponudi 100000 dionica KHKLR da bi ih 05.04.2007 povukao iz prodaje.Meni to puno govori.

adriamyl
09.04.2007., 18:44
Sad je naglo skočila jer je glavni vlasnik g-din Mittal(kažu da ima preko 80 god) bio u Tuzli a valjda i sa odgovornima iz vlade Federacije i obećao da će on ispuniti sve svoje obveze ako Federacija ispuni svoje.Priča se da je sve dogovoreno.Ako je tako dionica će u nebo.
Tko zna još detalja neka dopuni ili pobije.

Da bi ti bilo jasnije kakve gluposti pričaš evo ti link
http://www.mittalsteel.com/Company/Management/Board+of+Directors/Lakshmi+N.+Mittal.htm
Obrati pažnju na rečenicu na kraju prvog pasusa.

abeceda
09.04.2007., 20:50
Mr. Lakshmi N. Mittal je sin (od 80 i nešto godišnjeg) gospdina Mittal koji je bio u Tuzli.Ko zna koga u Tuzli nek provjeri.
It Tuzle je poruka:
KHKLR buy (drugi kažu strong buy).
Ne gledajte uostalom što je tko rekao ,imate određene informacije pa je sad potrebno da nas upućeniji izvjeste o poslovanju koje je kako sam rekao odlično.

adriamyl
09.04.2007., 21:15
Mr. Lakshmi N. Mittal je sin (od 80 i nešto godišnjeg) gospdina Mittal koji je bio u Tuzli.Ko zna koga u Tuzli nek provjeri.
It Tuzle je poruka:
KHKLR buy (drugi kažu strong buy).
Ne gledajte uostalom što je tko rekao ,imate određene informacije pa je sad potrebno da nas upućeniji izvjeste o poslovanju koje je kako sam rekao odlično.
Pa zar je stvarno toliko teško proguglati prije lupanja. Cijela potraga trajala je:
Rezultati 1 - 10 od približno 6.020.000 za mittal. (0,11 sekunde(i))
a rezultat je:
In 1994, due to differences with his father and brothers, he branched out on his own, taking over the international operations of the Mittal steel business, which was already owned by the family. The family or Lakshmi never spoke to the public about the reasons for the split.
Nadam se da ti ne treba prevod

panzer
09.04.2007., 21:28
Nije u negativnom kontekstu prema učesnicima ove diskusije ali možemo ići u detalje,

.....nas upućeniji izvjeste o poslovanju koje je kako sam rekao odlično.

Za 2006. " Prihodi od prodaje: 32.953 KM". Ovo se ne može nazvati odličnim poslovanjem posebno ako se ima u vidu da je preostalih 15 radnika KHK-a prije par mjeseci prijetilo štrajkom glađu ukoliko vlada TK, odnosno firma ne izmiri njihove obaveze.

Opet se može ponoviti. Ne treba miješati GIKIL i KHK.

Jedino što može biti interesantno za ulagače jeste "Ulaganja u pridruzena pravna lica:74,538,920 KM" što je vjerovatno privuklo veću potražnju u prošloj sedmici.

lebowski
09.04.2007., 21:54
Opet se može ponoviti. Ne treba miješati GIKIL i KHK.

Apsolutno. Upravo iz og razloga trebalo bi pokazati linkom ili rječju što je to KHK a što je to GIKIL, i postoji li ikakva veza između to dvoje.

Ako KHK ne vrijedi ni pišljivu bobu, a ne vrijedi, onda jednako ne vrijedi ni prošlomjesečnih tri marke kao ni ovomjesečnih 17 maraka, otprilike koliko ne vrijedi ni hrvatska Petrokemija na 30 ili 250 kuna.

Ali dajte ljudi da vidimo zašto ne vrijedi.

eculov
09.04.2007., 22:22
Jedino što može biti interesantno za ulagače jeste "Ulaganja u pridruzena pravna lica:74,538,920 KM" što je vjerovatno privuklo veću potražnju u prošloj sedmici.

To bi moglo biti nesto od toga!!!!

ladjo
09.04.2007., 22:29
Jeste,
ali i tu se postavlja ono kriticno pitanje u sta su ulozili 74mil maraka, da li to vrijedi 74miliona, ili ta ulaganja imaju trzisnu vrijednost O maraka...ili su ulozili u firme koje su u konkursu, pa kao suvlasnici trebaju jos i da vrse nadoknadu dugova...uh!!

Shabz
10.04.2007., 08:51
Jeste,
ali i tu se postavlja ono kriticno pitanje u sta su ulozili 74mil maraka, da li to vrijedi 74miliona, ili ta ulaganja imaju trzisnu vrijednost O maraka...ili su ulozili u firme koje su u konkursu, pa kao suvlasnici trebaju jos i da vrse nadoknadu dugova...uh!!

Ama to ulaganje predstavlja petu koksnu peć koju je KHK prenio na GIKIL u skladu sa ugovorom između vlade TK i Global ISPATa. Pri tome se ISPAT obavezao da preuzme oko 250 radnika, izmiri obaveze, pokrene proizvodnju i obnovi preuzetu peć. Prije par godina novine su pisale da se obaveze ne izmiruju i da je ISPAT dužan i bogu i narodu. Željeznice su razmišljale da ih tuže.

eculov
10.04.2007., 15:40
Ima li neko da bi mogao staviti naloge trgovanja i kupovina/prodaja KHKLRa...
Konstantno ide gore,jeli kasno prikupiti, kada ce samo stati...

tomica
12.04.2007., 19:44
Pitanje je samo do kuda će sutra lupiti dolje........
:molitva:

eculov
12.04.2007., 22:30
Pitanje je samo do kuda će sutra lupiti dolje........
:molitva:
Ma mora mozda jos malo dolje kako bi se neki jos natovarili. No sikiriki oko ove dionice.

adriamyl
12.04.2007., 23:05
Ma mora mozda jos malo dolje kako bi se neki jos natovarili. No sikiriki oko ove dionice.
Mislim da ti činjenično stanje stvari baš i ne ide u prilog. Juče -5,67 danas -20,55 %. Mislim da su oni što su ušli na 7 prije 10 dana sada iskrcali, i to bi bilo to. Sada dolaze pilići...

nevaljalko
14.04.2007., 22:39
min do 11 i onda gore

jovo
14.06.2007., 00:27
Prema mojim saznanjima KHKLR je firma koja ima sjajnu buducnost, to je firma koja je grcala u problemima a sada je vecinu svojih dugogodisnjih problema koliko toliko sanirala ulazkom indijaca u vlasnicku strukturu KHK-a. Ova padanja su uzrok korekcije jer kad sve pada zasto i ova dionica ne bi padala ?
Nominalna vrijednost ove dionice je 100KM, a emitovano je 3577915 dionica i 100% je nemoguce da je na berzi ostao onaj tkz otpisani dio, pa koliko je to ta firma vrijedila ako je samo kako neki navode samo 5% na berzi ???
Vjerovatno ove dionice ocekuje uzlet jer proizvodnja koksa ce postati jedna od najjacih proizvodnih grana tuzlanske regije a to je usko vezano sa mittal stilom iz zenice. danas se vecina koksa uvozi a cilj mittal group je da smanje taj uvoz na minimum a to se moze samo pomocu KHK lukavac. evo pored stotine dokaza jos jedan dokaz da je Gikil i KHK ustvari jedna kompanija:

KHK je u potpunosti bila u državnom vlasništvu sve do 05.10.2001 kada je 33% privatizovano, stvarajući tako ‘KHK DD Lukavac' sa 67% državnog vlasništva i 33% vlasništva individualnih akcionara.

Koksna Industrija Lukavac (KIL), je stvorena od KHK, sadržavajući oko 95% sredstava KHK DD Lukavac, a sve u skladu sa Zakonom o poslovnim društvima. Registrovana je 07.01.2003.

10.11.2003, počela je nova istorija u KIL – u, pristupanjem ugovoru o partnerstvu sa ‘ Global Infrastructure Holdings Ltd' London. KIL je registrovana kao Global Ispat Koksna Industrija d.o.o., Lukavac (GIKIL) sa novim timom uprave. from http://www.gikil.ba/bos/istorija.htm

mozete pogledati post od kolege eculova i to je 100% istina, dolazi vrijeme koksa koji se dize if feniksa :)

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2578&page=172

naravno dovoljno je ukucati na google KHK ili nazvati direktno khk-gikil i oni ce vam potvrditi da je to jedna te ista firma koja je se spojila !!!
a ustvari to svak iz lukavca i tuzlanske regije vec odavno zna....

svima zelim uspjeha sa ovom dionicom jer njeno vrijeme tek dolazi.

sasex
14.06.2007., 07:51
Prema mojim saznanjima KHKLR je firma koja ima sjajnu buducnost, to je firma koja je grcala u problemima a sada je vecinu svojih dugogodisnjih problema koliko toliko sanirala ulazkom indijaca u vlasnicku strukturu KHK-a. Ova padanja su uzrok korekcije jer kad sve pada zasto i ova dionica ne bi padala ?
Nominalna vrijednost ove dionice je 100KM, a emitovano je 3577915 dionica i 100% je nemoguce da je na berzi ostao onaj tkz otpisani dio, pa koliko je to ta firma vrijedila ako je samo kako neki navode samo 5% na berzi ???
Vjerovatno ove dionice ocekuje uzlet jer proizvodnja koksa ce postati jedna od najjacih proizvodnih grana tuzlanske regije a to je usko vezano sa mittal stilom iz zenice. danas se vecina koksa uvozi a cilj mittal group je da smanje taj uvoz na minimum a to se moze samo pomocu KHK lukavac. evo pored stotine dokaza jos jedan dokaz da je Gikil i KHK ustvari jedna kompanija:

KHK je u potpunosti bila u državnom vlasništvu sve do 05.10.2001 kada je 33% privatizovano, stvarajući tako ‘KHK DD Lukavac' sa 67% državnog vlasništva i 33% vlasništva individualnih akcionara.

Koksna Industrija Lukavac (KIL), je stvorena od KHK, sadržavajući oko 95% sredstava KHK DD Lukavac, a sve u skladu sa Zakonom o poslovnim društvima. Registrovana je 07.01.2003.

10.11.2003, počela je nova istorija u KIL – u, pristupanjem ugovoru o partnerstvu sa ‘ Global Infrastructure Holdings Ltd' London. KIL je registrovana kao Global Ispat Koksna Industrija d.o.o., Lukavac (GIKIL) sa novim timom uprave. from http://www.gikil.ba/bos/istorija.htm

mozete pogledati post od kolege eculova i to je 100% istina, dolazi vrijeme koksa koji se dize if feniksa :)

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2578&page=172

naravno dovoljno je ukucati na google KHK ili nazvati direktno khk-gikil i oni ce vam potvrditi da je to jedna te ista firma koja je se spojila !!!
a ustvari to svak iz lukavca i tuzlanske regije vec odavno zna....

svima zelim uspjeha sa ovom dionicom jer njeno vrijeme tek dolazi.

dobro prijetelju ali mi molim te pojasni kako je khk u vlasništvu gkil kad je gkil doo ,kako su povezani u vlasništvu

eculov
14.06.2007., 08:29
Potpisan ugovor o prodaji dijela KHK 13.11.2003.
Koksno-hemijski kombinat Lukavac, nakon potpisivanja ugovora u ponedjeljak, postao je član velike 'Global Infrastructure Holdings Ltd.' u čijem sastavu posluje i kompanija 'Ispat Group'. Dosadašnji KHK potpisanim ugovorom i pristupanjem u Društvo sa ograničenom odgovornosti bit će registriran kao 'Global Ispat koksna industrija' Lukavac, čije će sjedište, takođe, biti u Lukavcu. Strana kompanija kao svoj osnovni ulog u ovo društvo unijet će 77.581.326 KM u novcu i stvarima, što će činiti 51% osnovnog kapitala Društva, dok će sadašnji KHK pristupiti Društvu sa 74.538.921 KM što će činiti 49% osnovnog kapitala. Nova firma preuzima i ukupan teret dosadašnjih obaveza KHK koje iznose više od 27 miliona KM. Ugovorom je jasno precizirana i dinamika ulaganja stranog ulagača u novu firmu, a prvi iznos od 2 miliona maraka je već trebao postati operativan. Osim ova dva miliona maraka 'Ispat' će u roku od pet bankarskih dana nakon okončanja registracije pred nadležnim Sudom u Tuzli uložiti još osam miliona KM da bi se što prije osposobila peta koksna baterija, dok će ostala ulaganja ići predviđenom dinamikom. Prema odredbama ugovora, novoformirano društvo preuzet će od KHK svih 800 radnika 'zaposlenih na dan potpisa Ugovora'. Broj preuzetih radnika iz KHK do puštanja u rad V koksne baterije i drugih kapaciteta bit će najmanje 1.258.

Ovo je ono sto sam ja nasao na internetu... Kao odgovor na predhodni post....
Sretno svima ja sam se dobro natovario ovih dionica pa sta bude. Nezahvalno je bilo koga bilo sta savjetovati, svako treba sam da donese odluku o daljnjoj kupovini dionica na SASE....

eculov
14.06.2007., 09:19
Evo jos jedan izvjestaj koji sam nasao na web strani Vlade Tuzlanskog kantona.

IZVJESTAJ VLADE ZA 2005.
Global ISPAT koksna industrija Lukavac sa strateškim partnerom–
uvođenje novih tehnika i tehnologija u proizvodnju sinteskih
gasova za proizvodnju vještačkog gnojiva, proizvodnju AMK-e,
sirovog katrana, te drugih djelatnosti za koje postoje raspoloživi
resursi.
Kada je u pitanju Koksno hemijski kombinat Lukavac, bazna
revitalizacija postrojenja uz integralno pokretanje proizvodnje definisano je
potpisanim Ugovorom o pristupanju strateškog investitora dana
10.11.2003. godine.
16
Strarteški investitor «Global Infrastructure Holdings LTD», uložio je
shodno navedenom ugovoru, sredstva u dovršetak V koksne baterije koja
je zvanično puštena u proizvodnju u julu 2004. godine.
Sva postrojenja koja su tehnološki vezana za proces koksovanja
takođe su revitalizirana, a proizvodnja je pokrenuta. U ovom periodu
ostvareno je integralno pokretanje fabrika ali bez kontinuiranog rada.
Fabrika “Azotara” pokrenuta je na bazi uvoznog amonijaka zbog
nemogućnosti revitalizacije pogona “sinteze” za koji nije bilo uslova za
revitalizaciju. Ove aktivnosti bile su planirane za 2005. godinu.
Činjenica je, da bi proizvodi zasnovani na domaćem amonijaku, bili
znatno konkurentniji po svim osnovama, proizvodima ove vrste koji su
prisutni na BiH tržištu.
Takođe, zbog većeg plasmana, ostvario bi se veći kontinuitet u
prizvodnji. Ovaj cilj nije realizovan zbog stanja u kome se našlo društvo
GIKIL u 2005. godini. Naime došlo je do poremećaja u cijenama ugljeva
za koksovanje i koksa. Može se reći da je došlo do izjednačavanja cijena
koksa i cijena ugljeva za koksovanje, a neki ugljevi zbog neophodne ranije
nabavke su bili skuplji od koksa. Ovakvo apsurdno stanje izazvali su
svjetski proizvođači koksa koji imaju sopstvene rudnike uglja za
koksovanje sa ciljem gašenja svih ostalih koji nemaju ovakav tehnološki –
dohodovni lanac.
Stanje u kojem se iz ovih razloga našlo društvo GIKIL bilo je
prinuđeno na smanjenje proizvodnje do tehnološkog minimuma, a sve u
cilju što manje ostvarenog gubitka. Sve investicije zasnovane na ostatku
dohotka nisu se mogle realizovati.
U cilju povećanja profitabilnosti u proizvodnji Anhidrida maleinske
kiseline, u četvrtom tromjesečju 2005.godine, počeće se sa
rekonstrukcijom pogona radi zamjene benzola sa propan-butan gasom
kao sirovinom. Završetak ove investicije, zasnovane na kreditnoj osnovi,
očekuje se u prvoj polovini 2006. godine.

TK 2004 zavrsetak
U masi ukupnog prihoda resorne oblasti različito je učešće pojedinih preduzeća. Najznačajnije mjesto pripada Termoelektrani Tuzla sa 240,8 miliona KM prihoda(23%) , zatim Koksnoj industriji GKIL-u Lukavac sa 169 miliona KM prihoda ili 16% od ukupnog prihoda, «Rudnicima uglja Kreka»” u Tuzli sa 99 miliona KM (9%), «TMD»Gradačac sa 99 miliona KM, RMU Banovići sa 94 miliona KM ili 8,9% od ukupnog prihoda, zatim ”Fabrici cementa” Lukavac (54 milion KM ili 5 %), “Ingram” Srebrenik (15 miliona KM ), Solana Tuzla ( 21 miliona KM ).

energent 01
14.06.2007., 10:12
mislim da ekipa oko eurofonda zeli sto povoljnije prodati ove dionice i kupiti neke kvalitetnije poput elektroprivreda jer im je fond po tom pitanju prilicno mrsav.

jovo
16.06.2007., 10:01
Dosta sam iscitavao forume ali mi nije jasno zasto pojedinci laznim natpisima zele da obezvrijede KHK dd Lukavac, ja je branim jer su argumenti na mojoj strani....evo par podataka za sve nevjerne Tome, koji sumnjaju da je KHK i Indijski partner jedno te isto:

13.6.2007 13:11:00
"Koksno - hemijski kombinat" d.d. Lukavac - Obavijest o dopuni dnevnog reda Skupštine

KOKSNO-HEMIJSKI KOMBINAT DD LUKAVAC Nadzorni odbor Lukavac, 12.06.2007. godine OBAVJEŠTENJE o izmjeni i dopuni dnevnog reda Skupštine KHK DD Lukavac Skupština će se održati u Lukavcu dana 29.06.2007. godine, u 12.00 sati, Ulica željeznička 1, Direkcija KHK d.d. Lukavac. Za Skupštinu Društva utvrđuje se dopuna dnevnog reda Skupštine sa slijedećim tačkama dnevnog reda, a u skladu s prijedlogom ovlaštenih dioničara. 5. Izbor vanjskog revizora za 2007. godinu. 6. Razrješenje predsjednika i članova Nadzornog odbora zbog isteka mandata. 7. Izbor predsjednika i članova Nadzornog odbora. 8. Razrješenje predsjednika i članova Odbora za reviziju zbog isteka mandata. 9. Izbor predsjednika i članova Odbora za reviziju. 10. Razmatranje i usvajanje odluke o zahtjevu za promjenu oblika Društva sa ograničenom odgovornošću GIKIL u dioničko društvo. (IZVOR SASE.BA)

Jos par linkova: http://www.kpktz.ba/clanci/85.htm Ovdje se jasno na stranicama kantonalne agencije za privatizaciju sve govori kao i na zvanicnoj stranici KHK-a tj. da su to firme koje su zajednicke osnovale Global Infrastructure Holding LTD u BiH sa jasnim udjelom i da su vec odavno jedno...

http://sarajevo-x.com/clanak/060925029 buducnost koksara ???

Pogledajte ko je bio najveci partner luke ploce ?!!!

http://www.apf.com.ba/info/izvj/program%20rada%202006/PLAN%2006.pdf
ovo je jako vazan dokument: pretrazite o KHK Lukavac i dobicete tacno onako kako jeste...

dokaz sljedeci: Federacija BiH, prema statistici, u prvih pet mjeseci 2007. godine, u odnosu na isti period lani, bilježi izvanredne industrijske rezultate. Prosječan rast proizvodnje iznosio je 11,9 posto, pri čemu je prerađivačka industrija imala rast od čak 24,5 procenata.
Za još veće zadovoljstvo pobrinule su se djelatnosti koje zapošljavaju više hiljada radnika. Rast u proizvodnji hemikalija iznosio je 87,1 posto, preradi metala (aluminij i čelik) 81,2, dok je namještaja bilo za 45,6 posto više.
Ove tri djelatnosti ukupno zapošljavaju gotovo 20.000 radnika, a s proizvodnjom metala, koja je imala rast od 8,1 posto, i preradom drveta, broj zaposlenih u najkonkurentnijim bh. djelatnostima u FBiH dostigao je brojku 30.000.
Pozitivne rezultate bilježe i druge djelatnosti. Proizvoda od papira više je za 11,8, koksa za 52,3, obuće i kožne galanterije za 16, mašina i strojeva za 21, proizvoda od gume i plastike za 48,5, a prehrambenih proizvoda i pića za šest procenata. (IZVOR AVAZ.BA)

Samo ukucajte na bilo koji pretrazivac: Global Infrastructure Holding Limited (GHIL) i da sad ne dajem linkove, vidjecete koje ova firma.
Povezite rodbinske odnose Mittala i vlasnika GHIL-a.

Ako laze vlada fbih, agencija za privatizaciju fbih, privredna komora tuzlanskog kantona, sase, avaz, GHIL itd itd i prijasnji navedeni linkovi i svi nadedeni dostupni dokazi onda je u pravu par forumasa koji "imaju svoj stav" ali naravno nagadzajuci s ko zna kojim skrivenim ciljevima....

eto ako jos sta bude na ovu temu javim se uskoro :)

eculov
19.06.2007., 15:48
Jovo, svaka cast na informacijama. Ja sam ono sto se kaze tek progledao vezano za koksaru... Dovoljno je samo malo poznavati engleski jezik pa da bude sve jasno oko Global Infrastructure Holding Limited, ISPATa, GIKILa, KHKLRa....
Hvala jos jednom...

eculov
19.06.2007., 15:51
13.6.2007 13:11:00
"Koksno - hemijski kombinat" d.d. Lukavac - Obavijest o dopuni dnevnog reda Skupštine
10. Razmatranje i usvajanje odluke o zahtjevu za promjenu oblika Društva sa ograničenom odgovornošću GIKIL u dioničko društvo.

STA BI OVO MOGLO ZNACITI UKOLIKO SE PRIHVATI NA DIONICE KHKLRa.

Unaprijed hvala na obrazlozenju ukoliko ima bilo koje...

Shabz
20.06.2007., 15:03
Nije upitno da li KIL posluje dobro, mada sam ja iz medija (svojevremeno u Danima tokom prošle godine) čitao da GIKIL duguje velike pare željeznicama, elektroprivredi i drugim. Sad, možda se stanje popravilo, ali I dalje ne shvatam kakvo dobro mogu dioničari KHK imati iz aranžmana koji je napravljen tako da se KHK privatizira, a da se od firme ostavi shell. Pogledajte Rudnike Ljubija, Natron Maglaj, Rudnik Stanari, Birač i većinu drugih d.o.o. i kvazi d.o.o. joint-venture aranžmana. Kao stvoreni su za silent tunneling i zavise isključivo od dobre volje većinskog partnera (u ovom slučaju to nije država) koji ima moć da određuje uslove. Moguće je da dođe neki filantrop voljan da svoje novčane rezultate podijeli sa manjinskim dioničarima, ali takvih nema puno.

meme
03.07.2007., 12:15
sta ima za KHLKR? Nesto ne prolazi ovo zadnji par dana....

jovo
10.07.2007., 15:22
U oblasti industrije Ministarstvo planira slijedeće aktivnosti:

- angažovanje na stvaranju uslova za samoodrživu i profitabilnu
proizvodnju u Fabrici sode Lukavac,
- podizanje proizvodnje koksa na projektovani nivo uz izradu elaborata o
revitalizaciji V koksne baterije i stvoriti uslove za kontinuiranu
proizvodnju hemijskih proizvoda u fabrikama GIKIL-a,
- angažovanje oko privatizacije i na iznalaženju strateškog partnera za
ulaganja u Fabriku sode Lukavac
- Stvaranje uslova za privatizaciju društva “KHK” i udjela državnog
vlasništva u zajedničkom društvu sa GIKIL-om.
==---ovo su neki od ciljeva VLADE TK.

vjerovatno je ovo jedan od razloga velike potraznje ovih dionica i nedavno zavrsena skupstina KHK-a o kojoj trenutno na zalost nemam informacija, ako neka ima neka podijeli.
-

jovo
11.07.2007., 12:42
nema jos vrlo malo dionica do 20KM po jednoj dionici na ponudi i veca je potraznja ali izgleda ko je kupio, kupio je.

jovo
11.07.2007., 16:01
jos nesto o KHK-u,

Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva se maksimalno angažavalo
na izradi i donošenju Budžeta TK za 2007. godinu u okviru kojeg su planirana
sredstva u vidu subvencija javnim i privatnim preduzećima. Ovim sredstvima resorno ministarstvo je uspjelo podržati Rudnik soli «Tušanj», Rudnik krečnjaka «Vijenac»,«Aidu» Tuzla, TTU Tuzla, Livnicu Čelika Tuzla, KHK Lukavac Tuzla, koji su u periodu I- IV 2007. značajno povećali proizvodnju. Najveći indeks povećanja proizvodnje bio je kod Tvornice transportnih uređaja «TTU» Tuzla, u iznosu od 1,74 indeksnih jedinica.

izvor
http://www.vladatk.kim.ba/Vlada/Dokumenti/Izvjestaji/2007/Sto_dana_rada_Vlade_TK.pdf

meme
12.07.2007., 19:00
imal neko konkretnijih informacija o KHKu ? krenulo je opasno gore, dali je rijec o necemu velikom i sto se iza brda valja dobro bi bilo znati...sta je bilo sa skupstinom ?

BiHTrader
12.07.2007., 22:29
Koliko ja znam nema ovde nikakve NAFAKE osim na brzaka uzmi i prodaj. Od kada se KHK udruzio samo ce radnici imati za platu.Bez obzira na proizvodnju tu nikada dobiti i ako bude dobiti to je simbolicno da se ne kaze eto KHK dzaba radi. Bar neki upuceni su mi rekli...

meme
23.07.2007., 17:43
kako stoji ponuda i potraznja ?

jovo
13.08.2007., 15:50
evo jos jedna informacija koja je vezana za KHK.

ArcelorMittal, najveći svjetski proizvođač čelika, sprovodi sa njemačkim stručnjakom za industrijske plinove Messerom planirano proširenje u Bosni i Hercegovini. Pretpostavka je bila fleksibilnost.

ArcelorMittal proširuje svoje proizvodne kapacitete u zeničkoj željezari u Bosni i Hercegovini, a da bi pokrio potrebe za industrijskim plinovima, sa hessenskom kompanijom Messer dogovorio je koncept snabdijevanja kisikom i argonom. Ugovor kojim će se pružiti podrška ovom gigantu u industriji čelika u implementaciji njegovih planova za Messer je vrijedan oko 20 miliona EUR. ArcelorMittal se nalazi u procesu rekonstrukcije postrojenja za integralnu proizvodnju čelika u zeničkoj željezari. Ovaj projekat pod nazivom „Fenix“ obuhvata rekonstrukciju koksare, sinterskog pogona, visoke peći, BOF-a i elektrane, pored rekonstrukcije kolosijeka. Integralno postrojenje bi imalo proizvodni kapacitet od 1 milion tona čelika.

ArcelorMittal, najveći svjetski proizvođač čelika, je 2004. godine preuzeo većinu akcija u Željezari BH Steel (nekada dio Željezare Zenica) – najvećem poslodavcu u regiji. Trenutno u ovom kompleksu radi elektrolučna peć sa kapacitetom od 800,000 tona čelika. U čeličani se proizvode dugi proizvodi, a u pogonu postoji i mala kovačnica. Kisik potreban za trenutne poslove isporučuje Messer u cisternama iz Srbije i Hrvatske. Messer se sada nalazi pred slijedećim izazovom: od sredine 2008. godine za poslove u Zenici biće potrebno preko 15000 kubnih metara kisika na sat.

Messer i ArcelorMittal su zajedno razvili fleksibilan koncept: Stručnjak za industrijske plinove će kratkoročno modernizirati postojeće postrojenje za proizvodnju kisika i tako omogućiti proizvodnju potrebnog kisika u ovoj razvojnoj fazi na licu mjesta. Ova faza će biti operativna od decembra 2007. godine. U isto vrijeme će se graditi novo postrojenje za razlaganje zraka koje će od sredine 2008. godine pokrivati kompletnu potrebu pogona za industrijskim plinovima.

Messer posjeduje vanrednu fleksibilnost potrebnu za ovaj projekat u smislu inženjeringa na osnovu svog joint venture-a sa Hangyangom, najvećim kineskim proizvođačem postrojenja za razlaganje zraka. Nova proizvodna osnova za industrijske plinove u Zenici je i velika prilika za grad. Industrijski plinovi su za mnoge proizvodne pogone važni koliko i voda ili struja. Ovo će pružiti nove šanse za industrijski razvoj u Zenici.
izvor:http://www.ekapija.com/website/bih/page/121492

tuzlak
11.09.2007., 10:49
KHK smanjio kapital sa 357 mil. na 84 mil KM (nominala sa 100 na 24 KM)!
I ovih 10 KM, koliko se danas trži, je previše za "firmu" koja uoće ne radi (neki još misle da je to ona firma koju je kupio onaj Indijac Mital, brat Lakshmijev)!

wet404
11.09.2007., 10:58
Pozdrav forumu.
Zna li neko sta je bilo sa pregovorima sa Mitalovcima?

jovo
11.09.2007., 11:40
KHK smanjio kapital sa 357 mil. na 84 mil KM (nominala sa 100 na 24 KM)!
I ovih 10 KM, koliko se danas trži, je previše za "firmu" koja uoće ne radi (neki još misle da je to ona firma koju je kupio onaj Indijac Mital, brat Lakshmijev)!

Ako je smanjen kapital firme ne mora znaciti da je nije gikil(indijac) kupio, za vlasnicku strukturu khk i gikila postoje desetine dokaza da je to zajednicka kompanija. samo iz ko zna kojim razloga se pisu drugacije neistine, vjerovatno je u pozadini ukrcavanje tim dionicama koje spekulanti zele da plate po sto nizim cijenama. ako gikil posluje u lukavcu u fabrici KHKa sa svom njihovom "masinerijom" i ljudstvom pa koja je to onda firma ? Gdje je onda KHK ?
Ovoj firmi je bila potrebna i finansijska rekonstrukcija, sto se i ocekivalo kao sto je se desila i tehnicka rekonstrukcija (IV I V) koksna baterija i vjerujem da ce uskoro KHK biti hit na sarajevskoj berzi, bez pretjerivanja.
U ovu firmu ulaze sljedece fabrike:
1. Koksara
2. Fabrika za preradu katrana kamenog uglja
3. Fabrika mineralnih đubriva
4. Fabrika anhidrida maleinske kiseline - AMK
5. Energana/fabrika vode za cijeli Lukavac

Ako ova firma nema svoju buducnost, pa recite mi koja je ima ?

Shabz
11.09.2007., 11:44
Poenta je u tome da ova firma - KHK postoji samo na papira i kroz udio u firmi GIKIL. Promjena u vlasničkoj strukturi niti je bilo, niti će biti. Indijci su svoj interes već ostvarili prenijevši praktično cjelokupne nekretnine koje vrijede na GIKIL u formi osnivačkog kapitala. Jedan dio su trebali platiti kroz izmirenje djela obaveza KHK (jesu li ili nisu to je sad veliko pitanje). Ova firma možda ima budućnost, ali njeni dioničari nemaju.

jovo
11.09.2007., 11:53
Da ne copyram&pastiram mnogo teksta, evo jedan linkic i ovo je jedino tacno a sve drugo je nagadzanje ili ne tacno. naravno postoji mnostvo mojih postova sa izvorima na ovu temu. naravno nije mi cilj sad nesto posebno govoriti ili ne govoriti o KHKu, ali jednostavno me cude ne tacne informacije koje pojedinci (ne)vjerovatno namjerno objavljuju.
http://www.gikil.ba/bos/istorija.htm

panzer
11.09.2007., 12:03
Šta se u stvari pokušava objasniti?

Konstantno se priča o KHK-u a navode podaci iz GIKIL-a i daju linkovi iz te firme. Čovjek ne mora znati ništa o ekonomiji da bi shvatio šta je jedno a šta je drugo.

Shabz
11.09.2007., 12:22

Ovaj dio je najbitniji. Ovdje je objašnjeno sve. Praktično je 5% realne imovine KHK ostalo u firmi. Ostalo je u vidu imaginarnog udjela u društvu GLOBAL ISPAT KIL, gdje je vlasnička struktura takva da omogućava većinskom vlasniku da uradi bilo šta, a da KHK ne dobije pfeninga u vidu raspodjele prihoda. 51% u d.o.o. je praktično isto što i 67% u d.d.

max_bh
11.09.2007., 12:48
zna li ko sta ima sa najavljenom privatizacijom khk?

Shabz
11.09.2007., 12:50
? A gdje je to najavljena?

wet404
11.09.2007., 13:42
zna li ko sta ima sa najavljenom privatizacijom khk?

ja sam cuo da vlada kantona treba da stvori uslove za privatizaciju u toku ove godine, a cuo sam i "bili mitalovci"

Shabz
11.09.2007., 13:54
Pa koliko se ja sjećam, KHK je bio na listi 51 strateške kompanije, prema tome Vlada kantona ga ne može privatizirati, već samo agencija. Šta je bilo sa tom listom, ne znam, ali na agencijinom siteu nema nikakvih najava o privatizaciji KHK. Drugo, privatizacija je već de facto izvršena kroz joint-venture i ne vidim ko bi osim Ispata uopšte imao bilo kakav motiv da kupuje ovu firmu. E sad gdje si ti to čuo i od koga neću ulaziti, ako možeš reći izvor informacije, samo naprijed, ako ne onda možeš da biraš da li ćeš vjerovati ili ne u to. Kako sada izgleda, ova firma nema perspektive za dioničare. Suviše je jednostavno GIKILu da prikazuje poslovne rezultate tako da KHK od joint-ventura nema ništa (osim što su radnici preuzeti i rade u GIKIL, umjesto što (ne)rade u KHK.

max_bh
11.09.2007., 14:00
ja sam cuo da vlada kantona treba da stvori uslove za privatizaciju u toku ove godine, a cuo sam i "bili mitalovci"
ma i ja sam ovako nesto cuo,pa ne znam gdje je stalo.ovo bi moglo biti interesantno ako neko drugi sem mitala bude kupac a ako samo mital bude zainteresovan onda...
uglavnom prerizicno mi je ovo sve sa khk.

max_bh
11.09.2007., 14:10
evo nasao sam.
BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
TUZLANSKI KANTON
V L A D A
Broj: 02/1-
Tuzla, 11.06.2007.godine

Na osnovu člana 6. Poslovnika o radu Vlade Tuzlanskog kantona («Službene novine Tuzlanskog kantona», broj: 7/05) premijer Tuzlanskog kantona,

S A Z I V A

10. redovnu sjednicu Vlade Tuzlanskog kantona koja će se održati u četvrtak 14.06.2007.godine sa početkom u 9,00 sati u sali za sjednice

c) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o prodaji kapitala u privrednom društvu Koksno-hemijski kombinat d.d. Lukavac;
Obrađivač: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva...

wet404
11.09.2007., 17:54
Pa koliko se ja sjećam, KHK je bio na listi 51 strateške kompanije, prema tome Vlada kantona ga ne može privatizirati, već samo agencija. Šta je bilo sa tom listom, ne znam, ali na agencijinom siteu nema nikakvih najava o privatizaciji KHK. Drugo, privatizacija je već de facto izvršena kroz joint-venture i ne vidim ko bi osim Ispata uopšte imao bilo kakav motiv da kupuje ovu firmu. E sad gdje si ti to čuo i od koga neću ulaziti, ako možeš reći izvor informacije, samo naprijed, ako ne onda možeš da biraš da li ćeš vjerovati ili ne u to. Kako sada izgleda, ova firma nema perspektive za dioničare. Suviše je jednostavno GIKILu da prikazuje poslovne rezultate tako da KHK od joint-ventura nema ništa (osim što su radnici preuzeti i rade u GIKIL, umjesto što (ne)rade u KHK.

Vlada kantona treba stvoriti uslove za privatizaciju, a ne privatizovati.

tomica
12.09.2007., 20:42
Sjećam se prije kada je KHK sa 5,50 Km odletio na 18,00 KM, stajao je jedan velika nalog na 24,00 KM (nekoliko desetaka tisuća komada) i pitao sam se cijelo vrijeme ako netko želi prodati KHK onda cijena koju traži za paket svojih dionica je 24,00 KM.
Sada ova akcija spuštanja KV sa 100 Km na 24 KM ima nekog smisla, samo nam treba informacija da li Mittal kupuje slobodne dionice na tržištu (a odgovore znaju vjerojatno brokeri).
Bio je tako veliki bum za ŽICA SARAJEVO, a vidi sad cijena je sa 220 KM srozala se na 60 KM, jer je lokalna ekipa stjerala Mittala iz tendera za ŽICU i sad po mojim infoima rasturaju polako i sigurno firmu radi poslovnih zgrada u Sarajevu.

meme
12.09.2007., 22:45
KHK je bio gigant i ostao gigant. vecinom slusamo samo spekulacije o tome ko sta s kim. medjutim po onome sto sam ja informisan ova dionica mogla bi da bude HIT na SASEu, jer postoje veliki planovi za ovu kompaniju koji su vec krenuli. Jedini problem u KHK trenutno vidim ne dovoljan medijski prostor oko toga jer skoro pa nista vi ne mozete cuti oko KHK-a. Joint venture sa gikilom obecava sjajnu buducnost e sad sta sa dionicarima ? dionicari ostaju svoji na svome a oko nominalne cijene KHK-a, pa pogledajte npr. vranicu, nominala=tržišna, pogledajte bosnalijek ?
nominala nije presudna za rast ili padanje dionice jer ona je dostigla 18% od svoje prve nominalne vrijednosti a sada je oko 50% od smanjene nominale. a što je smanjen kapital ? i šta je smanjeno ? oni imaju more nekretnina, zemljišta, svojih fabrika, šta je smanjeno i za što je to smanjeno ? naravno za sve postoje načini, a kada se nešto veliko dešava potrebno je smanjivanje ili podcjenjivanje neke firme. tako to rade uspješni mešetari. a oni koji ne poznaju tržište nasjedaju na takve patke.
sretno svima sa ovom dionico, ja je imam u svom portfoliju i ne žalim.

Mikey
13.09.2007., 08:05
Koliko je meni jasno, oblik vlasništva se mijenja:
http://www.komvp.gov.ba/bih/index.php?option=com_content&task=view&id=249&Itemid=1

Shabz
13.09.2007., 10:41
To se odnosi na cementaru, ne na koksaru. A što se tiče toga da KHK ima more nekretnina to jednostavno nije tačno. KHK je firma na papiru koja nema kao što sam već rekao ništa osim udjela od 49% u d.o.o. GIKIL. Sve nekretnine su prenijete sa KHK na GIKIL.

jovo
13.09.2007., 14:22
To se odnosi na cementaru, ne na koksaru. A što se tiče toga da KHK ima more nekretnina to jednostavno nije tačno. KHK je firma na papiru koja nema kao što sam već rekao ništa osim udjela od 49% u d.o.o. GIKIL. Sve nekretnine su prenijete sa KHK na GIKIL.

Pa jel ima tu nesto sporno ? ne moze sve to jednostavno nestati ili ispariti, ti ljudi su dosli sa kapitalom i vezama kao i vecina investitora i formirali zajednicku firmu, ali to nikako ne nestaje iz KHKa vec je jednostavno formirana jedna firma , i dalje u tih 49% stoji kao osnivacki ulog KHKom kapital(masine-fabrike-zemljista) s jedne strane i novac od gikila s druge strane. e "sad da KHK postoji samo na papiru"....HA HA HA HA:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

Shabz
13.09.2007., 15:09
Što se novca od GIKIL-a tiče, još uvijek KHK ni marke nije dobio. Ako misliš da je povoljna situacija u kojoj KHK sa 49% učestvuje u d.o.o. grdno se varaš, jer ovaj može raditi šta hoće sa 51%. A ako misliš da je Indijac filantrop koji će svoj profit podijeliti sa bosanskim levatima, onda si naivan.

Mikey
13.09.2007., 18:47
Koliko je meni jasno, oblik vlasništva se mijenja:
http://www.komvp.gov.ba/bih/index.php?option=com_content&task=view&id=249&Itemid=1

Da, moja greška...malo sam zamijenio nešto.
Nije bilo namjerno.
Sad kad imam excel otvoren i tickere sve mi je i samom jasno.

pozdrav

jovo
14.09.2007., 08:55
Što se novca od GIKIL-a tiče, još uvijek KHK ni marke nije dobio. Ako misliš da je povoljna situacija u kojoj KHK sa 49% učestvuje u d.o.o. grdno se varaš, jer ovaj može raditi šta hoće sa 51%. A ako misliš da je Indijac filantrop koji će svoj profit podijeliti sa bosanskim levatima, onda si naivan.

znaci po tebi ovi indijci (gikil) sa svim sto su uzeli od KHKa je ustvari prevara jer niko nikad nece dobiti ni jednu KM ? znaci KHK postoji na papiru a stotine miliona KM-ova je poklonjeno samo "ONAKO" indijcima i niko od toga nema nikakve koristi niti ce je ikada imati !!!!
Evo nek ostane ovo sto si napisao podvuceno i da se nekad prisjetimo. pa brate nismo ni mi afrika da neko ulozi sve to sto je ulozio u zajednicku firmu i da onda ne dobije ni jedan KM, mislim ovo je smijesno, konatas li uopste sta pises !?!? a ako je TO istina onda si ti sefe otkrio jednu od najvecih prevara na balkanu i ja te ovim putem molim da to prijavis OHR-u, predsjednistvu BH, vijecu ministara BH, sudovima, vladama jer ako je to istina ti si po meni "NARODNI HEROJ" koji zna da po ugovoru sa indijcima nama ne ide niti jedan KM iako smo u tu zajednucku firmu dali sto smo vec dali. To je onda najveca pljacka, nevidjena do sada ili ....molim te bez uvrede ti uopste ne razmisljas o onome sto pises.

Shabz
14.09.2007., 09:01
Pogrešno si me razumio. KHK kao dioničko društvo neće imati nikakve koristi. A biće zaposleni radnici i iskorišteni kapaciteti. Ali nemoj kao dioničar KHK očekivati da će KHK ikad ostvarivati ikakav profit. Kao što nije ni u prethodne četiri godine. A država ima koristi što je zaposlila radnike koji su prijetili da će skakati sa dimnjaka (ako se sjećaš 2003. i uslova u kojim je de facto izvršena privatizacija KHK).

kagemusha
14.09.2007., 11:00
Evo nek ostane ovo sto si napisao podvuceno i da se nekad prisjetimo. pa brate nismo ni mi afrika da neko ulozi sve to sto je ulozio u zajednicku firmu i da onda ne dobije ni jedan KM, mislim ovo je smijesno, konatas li uopste sta pises !?!? a ako je TO istina onda si ti sefe otkrio jednu od najvecih prevara na balkanu

Ne, nismo mi Afrika! Mi smo i gori od Afrike.
Pogledajte ovo o korupciji u 2006. godini: BiH ima CPI 2.9 a Namibija 4.1 Bocwana 5.6 Gana 3.3 Burkina Faso 3.2.
CPI Score relates to perceptions of the degree of corruption as seen by business people and country analysts, and ranges between 10 (highly clean) and 0 (highly corrupt).

P.S. Ovo ti ne spada niti u prvih 100 prevara na balkanu.

wet404
16.09.2007., 17:30
Po pisanju lokalnog lista "Lukavac Danas" od petka 14. septembra, 42 radnika KHK otpustena na osnovu clana 143 zakona o radu.

Izgleda da je vlada kantona vec pocela akciju priprema za privatizaciju KHK... :)

jovo
01.11.2007., 17:04
Iako već nekoliko godina na ulazu u KHK stoji firma "Global Ispat", lukavačka "Koksara" zvanično još sa 67 posto u vlasništvu Tuzlanskog kantona...
01.11.2007. 12:09
Prema Registru vrijednosnih papira u FBiH, većinski vlasnik Koksno-hemijskog kombinata (KHK) Lukavac je Vlada Tuzlanskog kantona sa 67 posto dioničkog kapitala. Ostatak dijeli nekoliko fondova i pojedinaca.

Industrija koksa "Global Ispat" iz Indije, koja proizvodi i koristi sredstva rada, i čija firma već nekoliko godina stoji na ulazu, nema ni promila vlasništva, iako plaća 1.300 radnika koji vrijedno rade. Još je uložila milione za aktiviranje koksnih baterija, svrstavši se u vrh bh. liste izvoznika. Kako je to moguće?

Prema slovu ugovora, Indijcima je obećano da će im se kad izvrše sve investicije (oko 30 miliona KM), prepisati državne dionice. Oni će tek tada postati većinski vlasnici.

Ova situacija, kako saznaje "Dnevni avaz", za Indijce nije jednostavna. Nije, međutim, ni za Vladu. Kako nisu svi radnici zbrinuti, tako je Vlada Tuzlanskog kantona, kao većinski vlasnik, nedavno morala prihvatiti obavezu da daje zajamčenu plaću za 300 radnika KHK-a, koji nisu radno angažirani u "Global Ispatu".

Aktuelni premijer Enes Mujić sklopio je takav sporazum sa Sindikatom, uračunavši i dug iz 1992. od milion i po maraka. Vlada ga je tada uzela s računa KHK-a, da joj se nađe u ratnim vremenima. Računi sa zateznim kamatama ne zastarjevaju.

Autor: E. Plečić

intraday
28.12.2007., 13:35
Naredni potez KHK Lukavac

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/biznis/drzavne-dionice-na-berzi-u-drugoj-polovini-januara

Kako "Dnevni avaz" saznaje, nakon što na berzi budu prodate dionice "Šipad export-importa", bit će objavljena i prodaja dionica u KHK Lukavac.

- U taj posao krećemo odmah nakon prodaje dionica "Šipada" - kaže Ganić, ali za sada nije mogao reći koliki će se paket dionica prodati i kakvi se efekti očekuju. Te procjene se još rade.

meme
23.01.2008., 12:46
Nešto oko KHK-a.

http://www.bhbusiness.ba/khk-lukava-ide-na-prodaju

Kakva su vaša očekivanja nakon ovoga ?

abeceda
23.01.2008., 15:22
Dionice će se pojaviti kad je tržište blizu dna tako da će i KHKLR biti izrazito jefina dionica a perspektivna.
Da se ja pitam nebih je sada pustio na tržište.

Shabz
23.01.2008., 15:36
A na osnovu čega je ova dionica perspektivna? :) Shvatate li da biste kupili dionice kompanije koja apsolutno ništa ne proizvodi, a jedino zajedničko sa Global ISPAT ima to što se nalaze u istom krugu...

intraday
23.01.2008., 15:47
vidjet ćemo ko je pametan ja sam skupio 4000 kom

abeceda
12.02.2008., 17:57
http://radiodubrovnik.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6866&Itemid=134
Ovaj ugalj ide u KHKL na preradu u koks.

skocko
25.04.2008., 22:58
http://www.ekapija.ba/website/bih/page/167306

Evo nesto sto bi moglo biti interesantno, ja licno nisam dobro upucen u desavanja kod KHK i sad GIKIL pa molio bih nekog ko malo vise zna mozda Tuzlak' da pojasni ..:confused:

halix
28.04.2008., 14:43
Vrlo interesantna vijest.

Nije mi jasan ovaj dio teksta:

Zbog toga je tim koji je pratio pokretanje proizvodnje predložio da se pokrene postupak redefiniranja preuzetih obaveza. Posebno je naglašeno da je važno da GSHL što prije ispuni obaveze prema Inkometalu putem prodaje udjela KHK u GIKIL-u u d.o.o. Lukavac, a što bi imalo nesagledive posljedice za čitav projekt. Također je naglašeno da je KHK, kao većinski vlasnik na osnovu izvoda iz sudskog registra zajedničkog privrednog društva, spreman prihvatiti prijedlog o reprogramu dospjelih obaveza ulaganja koja nisu izvršena ( 45. 000.000 KM), kako bi GSHL postao većinski vlasnik (51 posto) zajedničkog privrednog društva d.o.o. Lukavac.

O kojim se dugovanjima radi, i kakva je ovo firma d.o.o Lukavac.

skocko
28.04.2008., 21:27
Bice da je novinar lose napisao clanak..nekako je to sve necitko i izmijesano.
Treba se nekoliko puta procitati da bi se naslutilo sta je sta..:confused::rolleyes:

halix
09.05.2008., 08:50
Obavijest o vanrednoj aukciji

Obavještavamo Vas da je Sarajevska berza – burza na zahtjev brokerske kuće „Raiffeisen brokers“ d.o.o. Sarajevo zakazala vanrednu aukciju za 15. 05. 2008. godine. Predmet prodaje je 572.464 dionice emitenta „KHK“ d.d. Lukavac (simbol: KHKLRK1) koje su u državnom vlasništvu (zastupnik Agencija za privatizaciju FBiH). Cijena ponuđenih dionica iznosi 5,98 KM po dionici. Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1. Podsjećamo da je metoda prodaje 1 jednokratna aukcija pri kojoj su dozvoljeni samo kupovni nalozi koji glase na količinu identičnu onoj u prodajnom nalogu. Kod ove vrste aukcije, cijena po kojoj se paket dionica prodaje jeste cijena najboljeg kupovnog naloga koji je iznad prodajne cijene u trenutku zatvaranja tržišta. Unos naloga za ovu vanrednu aukciju je moguć od petka, 09. 05. 2008. godine. Simbol vanredne aukcije je KHKLRK1A.

jovo
09.05.2008., 09:00
http://www.bhbusiness.ba/drava-prodaje-udjel-u-koksno-kemijskom-kombinatukhk-lukavac

halix
09.05.2008., 11:25
Predsjednik Agencije za privatizaciju Federacije BiH Enes Ganić izjavio je za "Dnevni avaz" da već postoji veliko interesovanje za kupovinu dionica Koksno-hemijskog kombinata iz Lukavca.

- Imamo određene informacije prema kojima bi se dionice mogle prodati po cijenama i većim od onih trenutno na tržištu. Uglavnom, očekujemo kvalitetnu prodaju dionica ove kompanije - kaže Ganić.

gorankarao
22.07.2008., 12:16
+ ide li se up.
Zašto onda dugo već stoji 5,89,a niko ne kupuje?
Pitam zato što sam se nedavno upustio u prodaju "borbene dionice iz Federacije",pa sam htio kupiti baš ovaj KHK,jer mi se čini jeftin,a 12000KM mi netreba odmah.
Ako može predlog,ali narodski,vrijedi li to ovdje uložiti?
poz za "investitore"

skocko
22.07.2008., 12:17
Sto ce ti ta dionica ?!?! imas stotinu drugih boljih i interesantnijih za kupovinu...

gorankarao
22.07.2008., 12:33
Sto ce ti ta dionica ?!?! imas stotinu drugih boljih i interesantnijih za kupovinu...

Hvala za navod,ali nemogu skontati šta.
Sad gledam po berzi,pa nikako biti pametan.
Enis mora ići ispod 10
bhtISPOD 30
SVE JE NEKAKO NAPETO.
Fondovi su mi zanimljivi,jer gledam na duže vreme,ali jadno je?
Zato ovaj moj upit.

Shabz
22.07.2008., 12:35
+ ide li se up.
Zašto onda dugo već stoji 5,89,a niko ne kupuje?
Pitam zato što sam se nedavno upustio u prodaju "borbene dionice iz Federacije",pa sam htio kupiti baš ovaj KHK,jer mi se čini jeftin,a 12000KM mi netreba odmah.
Ako može predlog,ali narodski,vrijedi li to ovdje uložiti?
poz za "investitore"

Bolje ti je kupi nešto likvidno i profitabilno. Ne gledaj ovaj odron, koji ne vrijedi ni 0 KM. Tu firmu je ispila pijavica zvana GIKIL u kvazi privatizaciji bez preuzimanja većinskog udjela, a preuzimanjem sve imovine. Izbjegavaj. Mainstream dionice su ti sad prilično jeftine i ako tih 12.000 možeš "zaboraviti" na par godina.

Eto toliko.

gorankarao
22.07.2008., 12:47
molim za mišljenje.
Evo čoek prodaje za 5,34
nemogu skontati zašto kad federacija daje za 5,89?
Predpostavljam da neko folira,ali zašto?

Shabz
22.07.2008., 13:06
Pogledaj malo likvidnost ove dionice. Pa malo razmisli šta dobijaš time što je imaš. Pa vidi ko bi je mogao kupiti. Kad sve to posložiš, vidjećeš da su ovi iz Agencije uzeli (vjerovatno) prosječnu cijenu za neki period i stavili 5,89. Naravno niko nije kupio ni dionicu jer, kao što rekoh, ova dionica ne vrijedi ni 0 (nula) KM. U svakom slučaju, ovo ti je moj prijateljski savjet. Ako mi ne vjeruješ ili misliš da nisam u pravu (ili oboje), postupi po svom nahođenju.

gorankarao
22.07.2008., 14:17
Pogledaj malo likvidnost ove dionice. Pa malo razmisli šta dobijaš time što je imaš. Pa vidi ko bi je mogao kupiti. Kad sve to posložiš, vidjećeš da su ovi iz Agencije uzeli (vjerovatno) prosječnu cijenu za neki period i stavili 5,89. Naravno niko nije kupio ni dionicu jer, kao što rekoh, ova dionica ne vrijedi ni 0 (nula) KM. U svakom slučaju, ovo ti je moj prijateljski savjet. Ako mi ne vjeruješ ili misliš da nisam u pravu (ili oboje), postupi po svom nahođenju.
ŠAHBAZE,
Poslušah i HVALA.
Čekam dalje.

skocko
22.07.2008., 23:22
Neces nimalo pogrijesiti naprimjer ako kupis Union invest izgradnju objekata d.d. po 400KM! i ako ti mozda izgleda skupo??? Ameni kad bi nudili po 0,80KM KHKLR ja bi to zaobisao...poz

Blaz
22.08.2009., 12:44
Dugo nije bilo diskusije na temu KHK Lukavac (KHKLR1) pa bi zeleo, da cujem koji vas komentar.

Negativno
-Vrlo nelikvidna dionica
-Prodaja 16% državnog udjela u 2008 nije bila uspešna.

Pozitivno
-49% udio u GIKil-u
-Izuzetno dobro poslovanje GIKIL-a u 2007 i 2008 ( http://www.gikil.ba/bos/dokumenti/GIKIL%20Paper%20for%20FMMT09%20Last%20bos.pdf )
-U GIKIL-u aktivni razpisi za zapošljenje obrazovanih kadrova

Kalkulacije
-U opticaju 3,6 mil dionica KHKLR1
-profit GIKIL-a u 2008 = 35 mil KM (2007 = 27 mil KM)
-"trenutačna" cijena na sase-29.1 2009 = 3,5 KM (KHKLR1)
- strogo admistrativno P/E za KHK Lukavac (predpostavka, da 50% dobiti u GIKIL-u ide na račun KHK Lukavac) iznosi 0,72. Drugim rečima, profit za prošlu godinu je veči nego što je trenutačna vrijednost komapnije na berzi. Znam, da to nije tako jednostavno, ali KHKLR1 možda i nije tako slaba dionica.

Pozdrav

Blaz

BC
15.10.2010., 15:47
Imam dionice KHKLR1 i interesira me, dali ima ko informaciju, zasto je neko ove sedmice kupio za 10.000 maraka dionice 50% skuplje nego sto je bio poslednji kurs.
Sve izgleda vrlo netransparentno, ali nekako nemam vise tako slab osjecaj.

Hope for the best

Blaz

MAO
15.10.2010., 19:46
Imam dionice KHKLR1 i interesira me, dali ima ko informaciju, zasto je neko ove sedmice kupio za 10.000 maraka dionice 50% skuplje nego sto je bio poslednji kurs.
Sve izgleda vrlo netransparentno, ali nekako nemam vise tako slab osjecaj.

Hope for the best

Blaz

Zafrkao se broker htio da aplicira ja sam uspio uletiti sa nesto dionica sto sam imao ,Znaci brokerski zajeb htio da aplicira mi mu malo uletili .Sad ima 10000 kom po 4,35 i nece ga niko .