PDA

View Full Version : Petrol a.d. B.Luka

Pages : 1 2 [3]

prutar
10.10.2007., 13:43
Pardon, želim da se ispravim. Ovo sam pogriješio u prethodnom postu što sam napisao da će investitor morati da kupi veći broj akcija u dokapitalizaciji da bi zadržao učešće, to nije tačno. Neću editovati post pošto sam već citiran.
Ipak, suština je u tome što će učešće više opasti onome koji ne bude učestvovao u dokapu, nego što bi se desilo bez smanjivanja kapitala. Zato akcija sada manje vrijedi. Investitor koji je od početka namjeravao da u potpunosti iskoristi pravo na dokap nije toliko oštećen. Ali pošto mnogi neće iskoristiti pravo do kraja, mali akcionari (u cjelini) jesu oštećeni.

Što se psihologije tiče, prutar je u pravu da je bitna. Jedino što se, po mom mišljenju, ovde ne radi toliko o psihologiji panike, već o tome da je ruski kupac izgubio povjerenje i investitori više ne očekuju prinos na svoje ulaganje.

Sad se slažemo več skoro u svemu osim u tome, da onaj koji namerava, da učestvuje u dokapitalizaciji samim tim činom uopšte nije oštečen. Čak i više - svi koji če učestvovati pridobit če na račun onih, koji to neče, jer ako če biti izdate nove akcije po nižoj ceni, prosečna vrednost akcije če se ujeftiniti. Možda se očekivalo, da če iči na drukčiji način, ali ako pogledamo realno, ko bi kao investitor sam uložio tolike pare, a rezultate podelio i sa onima koji neče svoje da ulože.

A to, što večinski akcionar može da radi tako ili onako i da postoje takve ili onakve opasnosti, to znamo ali zašto nismo to znali več i prije ? Još jednom ču da kažem, da me neče neko posle prozivati: Ja ne kažem, da se neče dogoditi crni scenarij. Ja samo mislim, da verovatnoča nije velika i posebno, da se nije mnogo promenila od tada, kad je akcija vredela 4,5km.

Nemos
10.10.2007., 14:08
Problem je u tome što su Rusi svim ovim postupcima pokazali kakav će imati odnos prema malim akcionarima i zbog toga ulagači više ne očekuju dobit od takvog svog ulaganja.
1. kršenje odredbe Zakona o privatizaciji NIRS čime mali akcionari RNAF gube oko 37% onoga što im je bilo rečeno da već imaju
2. odustajanje od izgradnje željeznice
3. osnivanje četvrte firme koja će davati naftu rafneriji samo na uslužnu preradu, a poslije je prodavati Petrolu
4. smanjivanje kapitala koje će, ipak, dovesti do određenog smanjenja učešća malih akcionara (a da se radila procjena kako treba kod PTRL do toga ne bi ni došlo)
sve su to stvari koje upućuju da mali akcionari neće moći da računaju na prinos od takvog ulaganja.

Ključna stvar je tvoje pitanje: "zašto nismo to znali več i prije ?"
Dobro pitanje. Kroz izjave predstavnika vlasti RS, mjesecima je stvarana slika da je kupac ugledna ruska državna firma, što je za mnoge ulagače bio jedini razlog da se uopšte odluče da kupuju te akcije (jer Rusi (privatnici) imaju kao vlasnici jako lošu reputaciju). O tome se više puta diskutovalo na forumu. Znači, prvo se pokazalo da je tu javnost obmanuta.
Onda se počelo sa kršenjem Zakona o privatizaciji (na stranu što je paradoks da se mi kao investitori ne možemo pozvati na Ugovor, koji je i dalje tajan), i to ključnog člana 4. Kome je moglo pasti na pamet da će kupac mrtav-hladan kršiti zakon, a da će Vlada to tolerisati?
Ni osnivanje te 4. firme nije bilo najavljivano. Niko koga poznajem nije tu mogućnost ozbiljno razmatrao. Recimo da smo bili naivni, ali sve to pokazuje kakva su bila očekivanja tržišta - da će sve biti pošteno i na korist svih.
Sve su to faktori koji su veoma bitni, a nismo na njih računali.
Pozdrav

ferrari
10.10.2007., 15:41
Problem je u tome što su Rusi svim ovim postupcima pokazali kakav će imati odnos prema malim akcionarima i zbog toga ulagači više ne očekuju dobit od takvog svog ulaganja.
1. kršenje odredbe Zakona o privatizaciji NIRS čime mali akcionari RNAF gube oko 37% onoga što im je bilo rečeno da već imaju
3. osnivanje četvrte firme koja će davati naftu rafneriji samo na uslužnu preradu, a poslije je prodavati Petrolu
4. smanjivanje kapitala koje će, ipak, dovesti do određenog smanjenja učešća malih akcionara (a da se radila procjena kako treba kod PTRL do toga ne bi ni došlo)
sve su to stvari koje upućuju da mali akcionari neće moći da računaju na prinos od takvog ulaganja.

Dobro pitanje. Kroz izjave predstavnika vlasti RS, mjesecima je stvarana slika da je kupac ugledna ruska državna firma, što je za mnoge ulagače bio jedini razlog da se uopšte odluče da kupuju te akcije (jer Rusi (privatnici) imaju kao vlasnici jako lošu reputaciju). O tome se više puta diskutovalo na forumu. Znači, prvo se pokazalo da je tu javnost obmanuta.
Onda se počelo sa kršenjem Zakona o privatizaciji (na stranu što je paradoks da se mi kao investitori ne možemo pozvati na Ugovor, koji je i dalje tajan), i to ključnog člana 4. Kome je moglo pasti na pamet da će kupac mrtav-hladan kršiti zakon, a da će Vlada to tolerisati?
Ni osnivanje te 4. firme nije bilo najavljivano. Niko koga poznajem nije tu mogućnost ozbiljno razmatrao. Recimo da smo bili naivni, ali sve to pokazuje kakva su bila očekivanja tržišta - da će sve biti pošteno i na korist svih.
Pozdrav

ma jesi li ti pročitao zakon o privatizaciji naftnog sektora

on kaže da se akcije rs, restitucije i pia ne prodaju putem berze već direktno investitoru, što sa smanjenjem kapitala nema veze (pročitaj zakon o preduzećima)

Nemos
10.10.2007., 16:31
ma jesi li ti pročitao zakon o privatizaciji naftnog sektora

on kaže da se akcije rs, restitucije i pia ne prodaju putem berze već direktno investitoru, što sa smanjenjem kapitala nema veze (pročitaj zakon o preduzećima)

A kakve veze ovo što si ti napisao ima sa onim što sam ja napisao? :confused:

Guardian
10.10.2007., 20:43

Pozdrav

E nemose nemose..., ti baš ne možeš držati jezik za zubima...

Nemos
10.10.2007., 20:47
E, Guardiane...
pa to već svi znaju. Kupi novi broj "Patriota" ili otiđi na njihovu web stranu...
To više ništa nije tajna.
Osim za neke forumaše.

ikar
11.10.2007., 00:24
Sad mi nesto i nije bas najjasnije... Guardian misli da je bilo dobro da oni koji ovo do sad nisu uspeli ukapirati i ne saznaju sta se u sustini desilo sa NIRS?

U cemu je onda poenta foruma?

Prosvetlite me...

Guardian
11.10.2007., 00:39
Ja i Nemos imamo interni dogovor, koji on nije ispoštovao..., ali večeras smo nadam se to riješili...

Nemos
11.10.2007., 17:47
@Guardian,

2 večere.

gorangoran
15.10.2007., 14:35
ajd opet da uporedimo PTRL sa ENPSR ,ENPSR ima 5.5 milona akcija danasnja cjena je 88 km trzisna kapitalizacija je 484 miliona km
,dok je PTRL kapitalizacija 26 miliona km,ENPSR ima 65 pumpi,PTRL 84 i 2 terminala,znaci radi se o dva djela istog pre ratnog preduzeca ,oba petrola su prosla kroz pljacku politicke kamarile,oba su privatizovana ,mozda jedina prednost ENPSR je sto je vecinski vlasnik ina mol u odnosu na ove ruse u PTRL ali opet mi nije jasno zasto je ENPSR ovoliko precjenjen i PTRL podcjenjen

panzer
15.10.2007., 19:13
Možda opet treba naglasiti da Energopetrol nije nikakav "benchmark" na tržištu kapitala

Batboy
16.10.2007., 02:30
Možda opet treba naglasiti da Energopetrol nije nikakav "benchmark" na tržištu kapitala

Evo da dodam da je ovo što si rekao ima smisla (vrlo) i određenu težinu of course :cool:

rapa
17.10.2007., 22:40

nemora biti, ali daj mi objasni dali će u budućnosti ili još bolje, dali bi cijena prosječne benzinske pumpe u B. luci i u Sarajevu trebala biti ista(+,- 10%)
moje mišljenje je da će se to kad tad iznivelirati na istu razinu.
Nemože jedna benzinska pumpa u RS vrijediti(karikiram) 150 000 km,
a u BiH 1 500 000 km.
Dali Tifonova,OMV-ova,INI-na vrijede na tržištu podjednako???

panzer
18.10.2007., 00:14
Veći broj ljudi koji pišu na temi energopetrol nema volje da pogleda u registar vrijednosnih papira u kojem je jasno pokazano da postoje dvije emisije dionica dok na berzi kotira samo jedna.
Većina ih smatra da postoji samo jedna emisija koja je u stvari trećina od ukupnog broja dionica tako da dobijaju pogrešan izračun finansijskih pokazatelja u koja su uračunata buduća ulaganja i prema tome postavljaju svoje portfolije jer im je ENPSR "povoljan".
Možda među tom većinom ima ljudi koji rade za institucije pa i njihovim uticajem cijena ostaje na (pre)visokom nivou.

Iz tog razloga nema potrebe upoređivati PTRL i ENPS.

rapa
18.10.2007., 08:05
Svejedno , ti meni ne odgovori na suštinsko pitanje ,
dali b.p. košta isto u Sarajevu i u B. Luci???
To je bit svega, a dali je energopetrol precjenjen ostavljam tebi u amanet.

ikar
19.10.2007., 13:31
ok, znamo da kruistal valja RNAf ali ko obara cenu Petrolu?

amer
19.10.2007., 13:42
Kapital koji stoji (a može biti i neboder usred Londona) ne vredi vipe nego cigla ako nekome ne znači business oportunity. Ja mislim, da je pogrešno procjenivat vrednost pumpe samo na osnovu zemljišta i zgrade te opreme. Pumpe PTRL ionako ne vrede više od vrednosti zemljišta, a sad vi koji ste bliže procenite pa recite da li ima mogućnost kupovine zemlje za nove lokacije ili su ove koje drži PTRL jedine i najatraktivnije. Vjerovato to stoji za lokacije u BL, ali na drugim punktima ?

Po meni bolje pogledati P/S koje je trenutno negdje na 0,35. Neće tu biti nekog velikog rasta u prodaji, jedino finansijski zbog porasta svjetskih cijena. prosječni P/S u branžama za maloprodaju derivata i ostale robe na pumpama (s time da kod derivata otprilike 50% predstavljaju porezi i akcize) kreču se od 0,5-1. Kad se u PTRL ubroje spekulacije s Rusima, pitanje kvalitete goriva, pitanju ulaganja u modernizaciju objekata, onda pitanje kad če PTRL na pumpi prodat pored benzina i poneki sok, sendvič i žvaku, da ne pričamo o autopraonicama, servisu, restoranu...., onda tih 0,35 i nije tako malo. PTRL možda za 5 godina može biti na duploj cijeni, danas je po meni preskup. Osobito ako se uzmu u obzir svi mogući scenariji koje spremaju Rusi i Dodik, a da mi nemamo pojma o njima...

Samo još: ENPSR daaaaaleeeeeeko preskup !

Znamsve
19.10.2007., 14:15
Je li INGRA po 61 000 KN u Hrvatskoj preskupa?

Dionica vrijedi onoliko koliko je netko spreman dati za nju, niti više, niti manje!

Guardian
19.10.2007., 20:43
E problem je u tome, što nema puno onih koju su spremni puno platiti, brzo se istroše, a onda...?

ManjeJeVise
22.10.2007., 13:03
Još se ne zna koliki će biti dokap? I kada če biti?

lakshmi mittal
23.10.2007., 09:50
ok, znamo da kruistal valja RNAf ali ko obara cenu Petrolu?

RNAF!

igrac007
25.10.2007., 14:09
Zar nepada cijena zbog smanjenja tem.kapitala ???
http://www.sec.rs.ba/EmitentiFull.aspx?ID=7FA7CEDB-D750-4665-AB05-7B63EB57BE18

gorangoran
26.10.2007., 14:55
Vidim bilo je promjena u top 10,izasao Hrelja Nedeljko a usao GAT FZE.........zna li neko ko je ili sta je GAT FZE jel fizicko lice ili nesto drugo

splinter
03.11.2007., 02:29
RS: INSPEKCIJA NA 20 PUMPI UTVRDILA NEZADOVOLJAVAJUĆE GORIVO

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=18510&Itemid=59

Spok
03.11.2007., 16:00
Kad vec objavljuju vijest, zasto i ne objave pumpe na kojima gorivo nezadovoljava kvalitet, da ljudi znaju koga zaobici, a vlasnik ce se zapitati kasnije, kad mu opadne promet, da li mu se isplatilo prodavati gorivo nezadovoljavajuceg kvaliteta.

Ono sto mi smeta, kad god se urade takve kontrole kod nas, nikad, al' gotovo nikad, se ne objave imena firmi koje nisu prosle kontrolu. Sta meni znaci ako 20% mesnica ima neispravno meso, ako ne znam koju da izbjegavam.

Guardian
03.11.2007., 16:27
Pa dobro, to se najčešće dešava kod malih pumpi...

Mislim da veće pumpe kao što je petrol, ideal petrol, parma trend, krajinapetrol, nešković, zovko.... neće sebi dozvoliti ovakve propuste.

Guardian
04.11.2007., 14:19
Ne lezi vraže, i Guardian zna pogriješiti, "a ja mislio da me moj insekt nikada ne vara...:)"

Pumpe
Inspektori su utvrdili neispravnost na 20 pumpi, od kojih je pet benzinskih stanica Petrola, dvije Nove trgovine, zatim Transjug L, Transjug LS, Ada Petrol, PC petrol, Đukić petrol, Milka, Parma trend, tri pumpe Petrić, Novaković SB, VF Kom. Lož ulje kontrolisano je u preduzeću AS prevoz, Čivčijaturs, Energopromet, Trigma, Sava, dva preduzeća Igmin MM, i DLD Petrol.

Evo iz jučerašnjeg glasa...

Batboy
04.11.2007., 16:50
Aaaa taman sam te htio osporiti :biggrin:, kad ono... ;)

ManjeJeVise
09.11.2007., 11:18
Kakve scenarije imamo kod Petrola sada?

Recimo za one, koji bi želeli prodati i za one koji drže akciju. A tek za one, koji bi se kao špekulanti "uvukli tu izmedju".

Kakve imamo info u poslednje vreme?

Ajde...

meho
09.11.2007., 13:29
http://www.blberza.com/v2/ObjavaNS.aspx?idDoc=5787

Jako zanimljivo!

Guardian
09.11.2007., 14:15
Juče sam doznao da petrolu pripada samo 13% naftnih terminala, ali naravno imaju pravo prvenstva prilikom prodaje tih terminala..

Sitni
12.11.2007., 21:58
Sta znaci ovo za vlastnike PTRL. Mislim, dali je potrebno sto napravit kao obstojeci vlastnik? Ili je to samo informacija o smanjenju osnovnog kapitala?
Pitam, jer nikad nisam bio u takvem polozaju.

LP

golf
12.11.2007., 22:35
Nista novo..samo vec poznata odluka koju su bili duzni objaviti dva puta u roku od 30 dana(kako vec u samoj objavi pise).A sta ovo znaci za vlasnike dionica PTRL naces na prethodnim stranicama...

nedeljko
29.11.2007., 00:35
sa 17 km trzio bi oko 68 miliona km sto bi mogla biti neka realna cjena za ovih 80 pumpi u kakvom su stanju sada,poggledaj koliko je mcap ENPSR sa upola manje pumpi tako da i za PTRL 50 km nije puno,narocitio sada kad je pored maloprodaje najavljeno da ce se ptrl nastaviti baviti i veleprodajem

Što će ova četvrta firma prepustiti dio posla veleprodaje Petrolu?
Tko je to spomenuo da će se Petrol nastaviti baviti veleprodajom i ima li nekog pisanog traga na internetu o tome?

Guardian
29.11.2007., 02:25
Mislim da će se petrol baviti samo maloprodajom...

rapa
03.12.2007., 21:42
Hrkač Aleksandar na 7 mjestu ????

http://www.blberza.com/v2/EmitentProfil.aspx?hartijaID=647

gorangoran
03.12.2007., 23:10
Tko je to spomenuo da će se Petrol nastaviti baviti veleprodajom i ima li nekog pisanog traga na internetu o tome?

pre neki dan ministar ubiparip je izjavio da ce PTRL plasirati na trziste derivate preko svojih maloprodajnih i veleprodajnih kanala ......citiram ga

P.S u top 10 PTRL uletio i Hrkac Aleksandar 0,5304%

Boki
04.12.2007., 00:18
Glavno da on prodaje sve jer mu se BLSE gadi :biggrin:

bimbolin
04.12.2007., 08:05
Hrkač Aleksandar na 7 mjestu ????

http://www.blberza.com/v2/EmitentProfil.aspx?hartijaID=647

Nisam pratio top 10 u poslednje vreme. Zna neko po kojoj je ceni ušao?

Guardian
04.12.2007., 09:35
Ulazio je u zadnje dvije sedmice..., oko 95000 akcija, a cijenu vidi sam.

Schlager
10.12.2007., 13:27
Mozda ce ovaj moj post zvucati prorocanski ali ja sam skoro uvjeren da ce Njeftegazinkor prodati kompletnu Naftnu industriju RS nekom ozbiljnijem igracu i to vec za par mjeseci cim uz pomoc Vlade RS ocisti bilanse i poplaca dugove! Naravno uz visestruko skuplju cijenu od one koliko su oni izdvojili,i davanje dijela kolaca Dodiju i ostalima "zasluznima" iz Vlade RS.

Na ovaj zakljucak me navela totalna nezainteresovanost Rusa i za remonte u Brodu i Modrici kao i nezainteresovanost za modernizaciju pumpi Petrola.A da ne pominjem i nezainteresovanost da se uopste pojave u BiH.Koliko znam osim tog Litvanenka i jos jedne- dve face nema jos nikoga iako su u u vlasnistvo usli jos pre dva-tri mjeseca!O timovima strucnjaka nema ni govora!

Ako se ovo obistini,a mislim da je vrlo vjerovatno,Vlada RS ce pricati kako je najvaznije da su radnici zadovoljni i da ne mogu uticati na ruskog kupca.

Mislim da bi to bila Win-Win-Win-Win-Win kombinacija u kojoj bi svi bili zadovoljni.

Rusi-prodali mnogo skuplje no sto su platili(znamo da su NIRS dobili skoro besplatno).

Novi kupac-kupio povoljno Rafinerije i pumpe u predvorju EU

Radnici-izmirene im sve plate i dobili ozbiljnog poslodavca

Vlada (pojedinci)-omrsili brk milionskim ciframa od provizije od strane rusa

Mi mali akcionari-bolje da smo akcionari u INI-MOLU,OMV ili LUKOILU nego u Njeftegazinkoru za koji smo culi prosle godine prvi put u zivotu

Sta vi mislite o ovoj mojoj opservaciji?

golf
10.12.2007., 13:46
Mislim da ti je opservacija realna i vrlo vjerovatna.
Prije par mjeseci pojavile su neke price koje se poklapaju sa tvojim predvidjanjima a termin za ovu mogucu transakciju bio je oko nove godine.

Meni je zapala za oko dinamika i azurnost kojom Vlada RS rijesava dugove prema radnicima rafinerije i ostale komercijalne dugove sto je za svaku pohvalu ali sa druge strane mi je sumnjivo jer to definitivno nije njihov stil rada
Nadalje me cudi sporost rusa u pokretanju rada rafinerije i Petrola s obzirom na skokove cijena nafte na svjetskom trzistu koji im svakako ide u prilog

Analitic
10.12.2007., 13:56
Panzer mislim da ti je teorija prilično dobra. Činjenica je da će RNAF/ RFUM/petrol iduće godine biti jako aktraktivna "udavača" koju je vlada RS-a prilično dobro ušmikala. još dobrog zeta i posao završen. Rusi su odigrali svoju rolu i odoše oni dalje. Bilo dosta ovakvih scenarija. Al ipak mislim da se prije 2/3 mjeseca 2008.god. ništa pouzdano neće znati.

tsar
10.12.2007., 15:49
A šta to donosi nama 'malim' akcionarima?

Sivi
10.12.2007., 16:39
pa ništa nam neće doneti kao ni kada bi mtel(telekom srbije) bio prodat t-mobile,biće ali za jedno 10god
Pa masovno ludilo traznja u kojoj nema ponude.

Moze biti jer njihov biznis plan sastoji se od samo 4 stranice,pa mogao sam ja sam da napravim veći

ali ova njihova kopanija je poznata po tome što pronalazi perspektivne lokacije na zemlji,normalno da nisi čuo za njih kada su eksplatalisali vjetnam naftom,objavio sam već ovdje pismo podrške Vlaldimira Putina ovoj konpaniji.
A što da prodamo INI, zamislite kakvo bi ludil nastalo u federaciji kada bi rafinerije prodale srbiji,
to se zove globalizacija transnacionalne kompanije koje ruse postojaće državne granice,

ako neće brdu marku,hoće marko brdu

ili mozda da se proda nekom šeiku,valjda bi tada ovi u federaciji prestali biti ljuborni

- politika je kurva

panzer
10.12.2007., 18:29
Panzer mislim da ti je teorija prilično dobra

Vjerovatno si mislio na "schlager" ali nije bitno. On je već odavno pokazao da zna izvući pravi zaključak u svakom trenutku. (Kad bi se bar studenti ugledali na njega.)
Jedan dio ljudi od ranije zna da od Rusa u RNAF-u nema ništa a to pokazuje i cijena dionica. Sasvim druga stvar je što niko neće javno da obznani.

Kao što je već rečeno u schlagerovom postu, daleko lakše će biti preprodati firmu kad za to dođe vrijeme.

Schlager
17.12.2007., 17:39
Nakon duzeg vremena nema PTRL na ponudi,tj niko ne zeli da proda svoje akcije.Da li to znaci da se blizi presjek,ima li mozda neko da je saznao kad ce smanjenje kapitala i broja akcija?

ManjeJeVise
14.02.2008., 16:12
Šta ima novo? :eek:

amer
14.02.2008., 16:34
De te naljutim, odgovorio bi: pa idi pitaj Dodika. Ovako, e pa nema - eto ti Schlagerovog posta od 17.12.: nema ponude, danas situacija ista, samo cijena negdje još dublje u podrumu. Ali tek da stigne neko s 5 komada na ask 1,00 KM, odma će bit te ponude. I to je sve. Inače, Rusi predali Balkan Amerima, nema frke, za kojih 10 godina na zemljištima PTRL stajat će ti Texaco.

Schlager
14.02.2008., 20:03
Ma ceka se da sugavi sudovi,komisije i registri urade posao oko presjeka,smanjenja osnovnog kapitala i nove emisije akcija,sto su trebali uraditi prije 5 mjeseci....

Dok se to ne desi trajace agonija,a nakon toga ce sve zivnuti,krenuce i dokap i sl.....bar se nadam.

skocko
14.02.2008., 22:08
Ma ceka se da sugavi sudovi,komisije i registri urade posao oko presjeka,smanjenja osnovnog kapitala i nove emisije akcija,sto su trebali uraditi prije 5 mjeseci....

Dok se to ne desi trajace agonija,a nakon toga ce sve zivnuti,krenuce i dokap i sl.....bar se nadam.

hm, crkni magarce dok trava naraste.. sta njih briga za smanjenja i presjeke. Vjerovatno ni oni sami koji su to spomenuli nisu sigurni treba li se to ciniti ili ne. Ili su stopirali stvar dok se vidi kojim valom ce rusi pokrenuti situaciju i u kojem omjeru..Imam primjer KHKLR u Lukavcu vec dvije godine usvojeno smanjenje nominale sa 100KM na 25KM i nista se ne desava s tim. Ovih dana drzava treba da prodaje 16% kapitala na berzi, pa ja smatram da se s tim smanjenjima neko ozbiljno poigrava da bi se nesto izvuklo iz toga. Vjerovatno ima svoju jacinu zbog buducnosti preduzeca i zavisno vaznog giganta. Da su to neke sitne firmice mislim da bi to bilo davno izvrseno.

dudo81
15.02.2008., 13:46
Šo mislite da li postoji mogućnost da bi datum presjeka za rezanje gubitaka mogao biti ujedno i za dokapitalizciju?

nevaljalko
15.02.2008., 14:00
hm, crkni magarce dok trava naraste.. sta njih briga za smanjenja i presjeke. Vjerovatno ni oni sami koji su to spomenuli nisu sigurni treba li se to ciniti ili ne. Ili su stopirali stvar dok se vidi kojim valom ce rusi pokrenuti situaciju i u kojem omjeru..Imam primjer KHKLR u Lukavcu vec dvije godine usvojeno smanjenje nominale sa 100KM na 25KM i nista se ne desava s tim. Ovih dana drzava treba da prodaje 16% kapitala na berzi, pa ja smatram da se s tim smanjenjima neko ozbiljno poigrava da bi se nesto izvuklo iz toga. Vjerovatno ima svoju jacinu zbog buducnosti preduzeca i zavisno vaznog giganta. Da su to neke sitne firmice mislim da bi to bilo davno izvrseno.

Malo se informiši prije nego pričaš smanjenje je odrađeno u 09/2007 godine.

Vrijednosni papir: KHKLRK1
Klasa papira: REDOVNE DIONICE
Nominalna vrijednost: 24.00
Količina: 3577915
Datum registracije emisije: 07.09.2007
Datum zadnje korporativne akcije:04.09.2007

skocko
15.02.2008., 14:23
Malo se informiši prije nego pričaš smanjenje je odrađeno u 09/2007 godine.

Vrijednosni papir: KHKLRK1
Klasa papira: REDOVNE DIONICE
Nominalna vrijednost: 24.00
Količina: 3577915
Datum registracije emisije: 07.09.2007
Datum zadnje korporativne akcije:04.09.2007

Provjereno:thumbsup: al se dugo cekalo s tim. No koment

longoni
15.04.2008., 09:48
Može informacija kada če FI za Petrol ako ima koga ko zna više.:confused:

gorangoran
15.04.2008., 10:01
http://www.blberza.com/v2/emitentfinpokzapred.aspx?hartijaid=647

longoni
15.04.2008., 14:51
Gledam ove FI i nešto mi nije jasno.
U odluci o smanjenju osnovnog kapitala govori se o 53 mio KM gubitka iz završnog računa za 2006
a u FI 2006 ima 13 mio KM gubitka iznad kapitala.
Gdje su našli još 40 mio. KM gubitka?

GG
15.04.2008., 17:42
U FI 2006 - gubitak do visine kapitala.

Pozdrav

GG

longoni
15.04.2008., 20:12
Hvala. U skračenih FI se ne vidi.

sasasbn
17.04.2008., 08:07
16.04.2008.

Promjena podataka o emitentu - Akcionarsko društvo za promet nafte, naftnih derivata i prirodnog gasa "PETROL" A.D Banja Luka, Emisija bez obaveze izrade prospekta - smanjenje kapitala!!!

Schlager
17.04.2008., 10:41
I sta sad?
Zasto nije zaustavljeno trgovanje?
Ili treba sad to da ide na sudove pa da cekamo u ovoj agoniji jos sedam mjeseci koliko je registru trebalo da donese ovu odluku,zna li iko tacnu proceduru sta sad treba da cekamo da se zavrsi ovo i da trgovanje pocne sa novoemitovanim akcijama?

gorangoran
17.04.2008., 10:53
ovo nista neznaci to je samo promjena podataka na njihovom sajtu,komisija je odavno zavrsila svoj dio posla,sad je na sudskim organima da zavrse svoj dio posla a zatim stvar se prebacuje na centralni registar,tek kad na sajtu CR se vidi obavjest to ce znaciti da je stvar gotova a berza ce onda obustaviti trgovanje do registracije nove emisije akcija

Schlager
17.04.2008., 11:05
Onda sam dobro rekao,jos godinu dana agonije.....

Guardian
17.04.2008., 23:30
Kako se ono na seljački kaže..., "Vidi sad bajo...:)"

Opa..., nova emisija..., napokon smanjen kapital...
http://www.sec.rs.ba/EmitentiFull.aspx?ID=7FA7CEDB-D750-4665-AB05-7B63EB57BE18

A vođe još sve po starom...

E da..., da napomenem, da novčani tok ne more biti ovakav..., onda ispada da imaju minus 81 mil KM na računu..., što ne bi moglo biti...:)

Schlager
11.06.2008., 21:04
Mi vlasnici akcija PTRL-R-A danas slavimo vrijedan jubilej. Naime,prosla su tacno DVA MJESECA od poslednjeg trgovanja nasom omiljenom hartijom na BLSE!
Ovom prilikom zelim da se zahvalim svima koji su doprinijeli da ostvarimo ovaj jubilej.Posebno bih istakao Ruse (NjefteGazIncor),Vladu Republike Srpske na celu sa Miloradom Dodikom pri cemu ne bih zaboravio pomenuti i njegovog bivseg Ministra Energetike Rajka Ubiparipa,zatim clanove Banjalucke Berze,Centralnog Registra HOV a takodje i Sudove.
Svima zelim da se zahvalim,da ih ovom prilikom pozdravim,sviju ih se jako cesto sjetim,a narocito njihovih familija,pogotovo zenskog dijela.

Posto sam siguran da cemo,zahvaljujuci njihovoj sposobnosti,znanju,nekorumpiranosti i predanosti svojim poslovima,ovakvih jubileja imati jos dosta,ja cu ih se uvijek ponovo rado sjetiti i ove zelje cu prenositi gdje god mi se ukaze prilika.

Hvala.

Guardian
11.06.2008., 23:38
A šta je sa novim ministrom, ko je imenovan???

Već par mjeseci tišina...

Pavlek
12.06.2008., 09:22
@Schlager

Zar zaista misliš da će provođenje smanjenja temeljnog kapitala imati ikakvog utjecaja na promet i trgovanje dionicama Petrola (i RNAF-a)?
Ne vidim što se suštinski mijenja kada se to napravi? Pa to je samo tehničko pitanje - smanjuju broj akcija za XX%, a ništa drugo se ne mijenja. Jedino što je logično da se promijeni je da se nakon smanjenja temeljnog kapitala akcijama trguje po cijeni X/(1-postotak smanjenja temeljnog kapitala).

Dakle, meni osobno je sasvim svejedno da li kupim petrol danas po 0,9KM ili kada se provede smanjenje kapitala po cijeni 4KM ili koji je već proporcionalni ekvivalent. Konačna priča je da se ništa suštinski nije promijenilo i tržišna kapitalizacija bi trebala ostati ista.

Jedini špekulativni plus u cijeloj priči mogao bi biti do što se automatski poništavaju svi prodajni nalozi (kojih i tako nema) i kada netko ljudima napiše da sada imaju 5puta manji broj dionica da ih oni neće htjeti prodati 5 puta jefinije nego npr. 4 puta jeftinije.

Ja isto ne razumijem zašto to nisu već 100puta napravili i kako je moguće da se nešto sprovodi u centralnom registru, a ne i na burzi, ali mislim da, čak i da su to napravili, ne bi bilo nikakvog pozitivnog pomaka (bar zasada).

Schlager
12.06.2008., 10:41
Naravno da smanjenje temeljnog kapitala nije jedini problem,nego i cetvrta firma,netransparentnost,kasnenje i probijanje svih rokova,laganje...ali ipak bi velika stvar bila da se zavrsi i ta saga oko smanjenja kapitala.

Schlager
23.06.2008., 19:14
Imam neki lagani osjecaj da ce ujutro biti panicnog povlacenja prodajnih naloga na PTRL....

golf
23.06.2008., 19:22
Представници „Зарубежњефта“ најавили су одређена новчана улагања у Петрол и прије почетка рада Рафинерије нафте у Броду.

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=55079

;)

Zeks
23.06.2008., 21:47
Trenutna kapitalizacija Petrola je nesto ispod 8 miliona EUR!

cmyk
23.06.2008., 21:52
a gdje mu je kapital?

Ukupni prilivi gotovine 83.386.482
Ukupni odlivi gotovine 165.217.883
Neto priliv (odliv) gotovine -81.831.401

Zeks
23.06.2008., 21:58
a gdje mu je kapital?

Mislis da Petrol ne vrijedi 8 miliona EUR sa svojih 80 pumpi?

Lukoil je za 6 pumpi u Crnoj Gori platio 26,5 miliona EUR. Pogledaj i ostale transakcije u posljednje vrijeme u ovoj oblasti u regiji.

Guardian
24.06.2008., 00:03
a gdje mu je kapital?

To je greška...

Neko je pomnožio sa dva...

Ako je toliko velik odliv, negdje ga u bilansu mora biti, a njega nema.

Pregledaj stanje gotovine, to je pomnoženo sa dva.

Schlager
24.06.2008., 09:23
Bogami,prevario sam se,nista od povlacenja prodajnih naloga.

Ili su "marginasi",ili ne gledaju vijesti,he,he...

gorangoran
24.06.2008., 09:59
Bogami,prevario sam se,nista od povlacenja prodajnih naloga.

Ili su "marginasi",ili ne gledaju vijesti,he,he...

vauceristi oni prodaju po sistemu daj sta das a najveci broj njih i nema pojma sta prodaje,samo su culi da se za te neke "vaucere" moze dobiti nesto para i oni sve ovo vreme prodaju,dosta smjesnih stvari sam se nagledao zadnjih godina oko takozvanih "vaucere" mislim da bi BL berza u saradnji sa RTRS trebala edukovati narod a ne da nam se desava da ljudi prodaju "vaucere" preko malih oglasa a i brokerske kuce bi se malo mogle anganzovati na marketingu da se ne desava da ljudi tragaju po gradu za mjestom gde mogu prodati te takozvane "vaucere..

Schlager
24.06.2008., 10:05
Nisi me bas ubjedio,najnizi prodajni nalog je 3000 akcija,a vauceristi nemaju ni priblizno toliko....vise mi lici na marginasa,posto vec mjesec dana spusta ispod najnize cijene,tih svojih 3000 akcija!

Sitni
09.10.2008., 16:06
Niko nije komentirao ove vjesti.
Osnovni sud u Banja Luci je dana 01.09.2008 god. donio Rješenje o upisu Odluke o smanjenju osnovnog kapitala radi pokrića gubitka.

Dali bo doslo, do dokapitalizacije ili ne? Ima tko vijesti..
Mali akcionari drzimo samo 19.999%.. tako, da ima velika mogucnost istiskivanja malih dionicara.

ManjeJeVise
29.10.2008., 00:06
Kopiram post iz RNAF-a. Nadam se, da se avtor ne ljuti.

Petrol a.d. Banja Luka - Blokada akcija usljed smanjenja osnovnog kapitala

Banjalučka berza je od Centralnog registra HOV dobija obavještenje da će dana 24.10.2008. godine, na računima vlasnika hartija od vrijednosti izvršiti upis zabrane prava raspolaganja akcijama usljed smanjenja osnovnog kapitala.

Odluka o nastavaku trgovanja sa akcijama emitenta Petrol a.d. Banja Luka će biti donesena nakon završetka potupka registracije smanjenja osnovnog kapitala.

Zna tko koliko dugo ce da potraje blokada?

Schlager
29.10.2008., 14:42
Ako bude kao u slucaju RNAF,dve-tri sedmice....

Boki
28.11.2008., 13:48
Što čekaju s ovim odblokiranjem, traje već mjesec dana. :confused:

abeceda
28.11.2008., 14:11
Šta se živciraš.
Kupuj RNAF-R-A i RMUF-R-A dok je povoljno.
Petrol i kad se pojavi ,sustiće ove dvije ali uz premali promet tako da se na njemu u početku nečeš omrsiti.

Zeks
02.12.2008., 14:00
Petrol a.d. Banja Luka - Smanjenje broja akcija sa 18.949.274 na 4.009.274 akcija

Smanjenje broja akcija po osnovu druge emisije akcija. Broj akcija je sa 18.949.274 na 4.009.274. Nominalna vrijednost je 1 KM.

Centralni registar je skinuo zabranu prava raspolaganja akcijama na računima vlasnika i početak trgovanja akcijama PTRL-R-A je 04.12.2008. godine.

http://www.blberza.com/v2/DocView.aspx?Id=8490

Schlager
02.12.2008., 22:50
Interesantno da se nigdje ne pominje ukidanje ogranicenja +- 10 posto.

Izvinjavam se,sad sam se sjetio da PTRL vise nije na kontinuiranom.....

ManjeJeVise
03.12.2008., 11:37
Dobro, skoro 5 puta su smanjili broj akcija. A cijena? Šta se očekuje?

Schlager
03.12.2008., 11:40
Po meni,sve ispod 2 km bi bilo smijesno.....I jeftino za kupovinu,naravno.

Zeks
03.12.2008., 11:41
Da bi trzisna kapitalizacija ostala na istom nivou kao i prije smanjenja broja akcija, cijena akcije bi trebala da bude oko 2.5 KM, umjesto dosadasnjih 0.5 KM.

pajo.patak
03.12.2008., 12:04
a reci mi zasto bi ostala ista trzisna kapitalizacija?

ManjeJeVise
03.12.2008., 12:11
ali na sadašnjih 0.5 (navodnih 2 i kusur) još smo daleko od onih prijašnjih sadašnjih >2 (>3). Dakle ako poleti do sutrašnjih 10, to je do sadašnjih 2.:biggrin:

Neću da letim brojkama u nebo ali me zanima, da li ima nekih dobrih informacija u vezi kompanije, njene radnje u BH..., da se cijena može vratiti na sadašnji viši nivo?

Schlager
03.12.2008., 12:24
Gledaj prijatelju,ovako u grubo....Ako cijena akcije sutra bude 2 km,to bi znacilo da jedna pumpa po BLSE vrijedi oko 70 000 km,kad se od ukupne trzisne kapitalizacije odbije vrijednost Petrolovih terminala u Brezicanima i Vrbanji i ostale imovine,zato kazem da bi sve ispod 2 km bilo smijesno,po meni bi trebalo biti bar 10 puta skuplje,ali posto je na berzi totalni kolaps ne bi me iznenadilo da bude cijena i ispod 2 km jer me vise nista ne moze iznenditi.Petrolove pumpe su uglavnom na top lokacijama,pa ako neko zaista misli da jedna pumpa vrijedi 70 000 km ili cak manje,neka proda svoje akcije po 2 km ili manje.Priznajem da i ja imam PTRL,i jako sam zainteresovan sta ce se desiti sutra u 12h.

pajo.patak
03.12.2008., 12:43
slazes se da petrolove pumpe ne vrijede vise od zemlje na kojoj se nalaze?

Schlager
03.12.2008., 12:46
He,he,dobra ti ova....ali cak i ako tako gledas,i to je opet vise od 70 000km i to mnogo,jer kao sto rekoh najveci dio tih pumpi je na super lokacijama.

pajo.patak
03.12.2008., 12:52
dobro istina nije bas tako, htio sam reci da objekat sam nista ne vrijedi, tj. jeftinije je srusiti ga pa graditi ponovo, ali vrijede podzemni spremnici.
lokacije vrijede ali neda mi se sad gledati bilans, mislim da bi guardian znao nesto o tome

Schlager
03.12.2008., 12:58
Osim lokacija,mislim da se mi akcionari Petrola uzdamo da je na pomolu povoljan dokap....barem ja se potajno nadam,zato sam i ostao u PTRL,vidjecemo hoce li nas Rusi i tu prevariti kao na RNAF (tu sam srecom na vrijeme izasao maltene na vrhu), za koji je sada skoro izvjesno da ce raditi usluznu preradu nafte za Optimu.

Guardian
03.12.2008., 15:14
Mislm da možda neće biti dokapa, već samo dugoročnih kredita.

Ono na čemu mali akcionari moraju insistirati, a na čemu sam ja ko budala insistirao na skupštini akcionara je da se izvrši fer procjena kapitala, pogotovo zbog one dve zgrade u centru grada, kao i zbog učešća od 13% u onim buđavim rezervoarima nafte, čije petrol ima pravo otkupa u slučaju prodaje...

Ma ima tu dosta...

Sitni
03.12.2008., 16:04
Nesto bih vas pitao..

Ako dodze do dokapitalizacije PTRL.. Onda trebam briblizno pet puta uplatit vise novca koliko sam ga uplatil za dio kojog sam ga imao ispred smanjenja kapitala??? Ako zelim imat enak procent PTRL.. a to je jedino smiselno..

A problem je, da je nemoguce dobit toliko novca u sadasnji financni situaciji..

ManjeJeVise
04.12.2008., 11:31
Prodaja je na 4KM (starih 0.85). Nije nešto al.. dobro.

Kupovni je stavljen na 0,4KM !!!!!!!!!!!! Ako netko danas proda po 0,4KM znači, da je prodao po tećaju od juće od 0,085 i tako snizio cijeno za 83%. HALO!!!

Zeks
04.12.2008., 11:52
Trzisna kapitalizacija cijelog Petrola na 0.4 KM bi bila samo 800 hiljada EUR!

ManjeJeVise
04.12.2008., 12:29
Ponuda na 4, 5 i 7KM.

Posle dugog vremena "akcija" na Petrolu. Samo da krene...

uragan
09.12.2008., 18:36
Zna li neko od vas nesto o PTRL? Kako je moguce da skoci 600%???

ManjeJeVise
09.12.2008., 21:00
Smanjilo se broj akcija za skoro 5 puta. A cena narasla za 6 puta.

Ako tako još par puta... :eek:

Pa vreme je, da se krene... :biggrin:

ManjeJeVise
11.12.2008., 23:11
Ide tko? :eek:

Petrol a.d. Banja Luka - Izmjena i dopuna dnevnog reda
Izvor: Nezavisne novine

Datum: 09.12.2008. godine

Na osnovu člana 19.5. Statuta Akdionarskog drušgva za promet nafte, naftnih derivata i prirodnog gasa PETROL a.d. Banjaluka, Upravni odbor PETROL a.d. Banjaluka, predlaže

IZMJENU I DOPUNU DNEVNOG REDA

14. redovne sjednice Skupštine akcionara PETROL a.d. Banjaluka, koja će se održati 27.12.2008. godine, u prostorijama Direkcije Društva u Ulici kralja Alfonsa XIII br. 9 Banjaluka, s početkom u 10 časova.

Na osnovu objavljenog oglasa o sazivanju ČETRNAESTE redovne sjednice Skupštine akcionara PETROL a.d. Banjaluka, vrši se izmjena i dopuna predloženog dnevnog reda:

- Tačka 6 predloženog dnevnog reda se briše;
- Dnevni red se dopunjuje novim tačkama 6, 7, 8, 9 i 10 kako slijedi:

6. Opoziv članova Upravnog odbora,
7. Imenovanje članova Upravnog odbora,
8. Razrješenje članova Nadzornog odbora,
9. Imenovanje članova Nadzornog odbora,
10. Tekuća pitanja.

U ostalom dijelu oglas, objavljen 06.12.2008. godine u dnevnom listu "Nezavisne novine" o sazivanju četrnaeste redovne sjednice Skupštine akcionara PETROL a.d. Banjaluka, ostaje neizmijenjen.

Član Upravnog odbora
Kušnarjov V.I.

tropico
18.12.2008., 13:46
Zadnjih dana velike su guzve na Petrolovim pumpama,kazu da je ovaj dizel sto proizvodi rafinerija oko 1.5km sto je negde za 0.30 jeftinije nego evrodizel na drugim pumpama

Guardian
18.12.2008., 16:55
Evo danas nove cijene na petrolovim pumpana.

Evrodizel snižen na 1.77 KM (bio je 1.85), a dizel d2 sa 1.55 na 1.49, superi su nešto skuplji i iznose, bezolovni (95) 1.57, a ovolni (98) 1.55.

uragan
18.12.2008., 19:56
Cijena nafte u NY opet ispod 40 dolara
http://www.oil-price.net/
Iako su arapi najavili veliko smanjenje proizvodnje:confused:

Spok
18.12.2008., 21:26
Sto se tice snizenja naftnih derivata, koliko se sjecam, prije nekih 15ak dana je bilo smanjenje zvanicno na 1.79, svi su drzali na 1.84, 1.85, neki dan kad su najavili novo snizenje za 10pfa, znaci na nekih 1.69, ovi spusaju na ono staro, tj. oko 1.79. Al' ajde, bolje ista nego nista.

Sto se tice tih guzvi na petrolovim pumpama, ja ih nisam primjetio, jest da nisam ni nesto paznju previse obracao.

Guardian
18.12.2008., 23:05
Sniženo je i prije 15 dana. Trebao si pogledati Neškovića, Gligića, Parma Trend.

Spok
19.12.2008., 11:47
Jeste snizeno, ali ne na 'zvanicnu' cijenu od 1.79.

Guardian
19.12.2008., 11:49
Nešković je prije 10 dana snizio na 1.79, parma i gligić 1.77, pa ti vidi.

Sada su cijene na svim pumpama dodatno snižene, mislim da je nešković sad oko 1.70, možda malo više..., ovih dana ću ići sipati.

Sergio
19.12.2008., 13:56
kad smo vec kod neskovica i goriva da ispricam i ja jednu pricu u vezi cijena.kaze lik koji radi na neskovicu svi spustili cijene supera neki dan na cca 1.52 kao sto je bio i kod njih.zovu oni odmah direkt bijeljinu da vide sta ce sa cijenom da bi lik rekao "spustaj koliko god hoces".to je od rijeci do rijeci citat.mislim da poslije ovog nema dalje...

Guardian
19.12.2008., 18:01
Evo danas sam sipao, cijene su. Eurodizel 1.65, Superi po 1.45, Dizel D2 1.49, a lož ulje 1.45.

U Banjaluci ovo je najjeftinije!

Batboy
20.12.2008., 01:14
E'o gledam Guardi.., u PD i BL baš i nisu takve cijene.., eurodizel svugdje dobro preko 1,7 KM... To su neke tajne lokacije..., je l'... ???

Jedino sam naišao na D2 po 1.49 KM... :(

skocko
20.12.2008., 17:36
Evo ovo ti je post broj 666!

Čestitam

Hehe hvala, razmisljam da ovaj moj post dole stavim sebi za potpis.:):ideja:

Dobio sam info da se D2 samo na podrucju Viteza na nekoliko pumpi prodaje po cak 1,35KM ali cu to da provjerim naravno.... u svim ostalim gradovima niko ne spusta cijene. Gamad profiterska!:kava:

MARKO11979
20.01.2009., 12:58
ZNA LI NEKO KAKO ĆE RUSI " CRPITI " PROFIT IZ PETROLA
MOŽE LI PETROL VRŠITI USLUŽNU PRODAJU ILI ... ?

Shabz
20.01.2009., 13:04
Pa jednostavno...
Optima kupuje od Rafinerije naftu po jednoj cijeni...
Onda istu prodaje po drugoj, bliskoj mpc cijeni Petrolu...

Guardian
20.01.2009., 19:54
Jebiga, može vršiti konsignacionu prodaju.

Zeks
20.01.2009., 21:37
Na svakom litru goriva zarade i do pola marke

BANJALUKA - Naftni distributeri u BiH na svakom litru prodatog goriva u prošloj godini u džep su stavili po pola marke, to znači da im prosječna marža iznosi 25 odsto, što je daleko više nego kod većine trgovaca.

Razlika između cijene motornih goriva nakon plaćanja poreza i dažbina Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) i cijene na pumpama u maloprodaji iznosi i do pola marke po litru.

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vijesti/35791/Na-svakom-litru-goriva-zarade-i-do-pola-marke.html

Batboy
21.01.2009., 03:11

BANJALUKA - Naftni distributeri u BiH na svakom litru prodatog goriva u prošloj godini u džep su stavili po pola marke, to znači da im prosječna marža iznosi 25 odsto, što je daleko više nego kod većine trgovaca.

Razlika između cijene motornih goriva nakon plaćanja poreza i dažbina Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) i cijene na pumpama u maloprodaji iznosi i do pola marke po litru.

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vijesti/35791/Na-svakom-litru-goriva-zarade-i-do-pola-marke.html

Ako ne i više... :rolleyes:

MARKO11979
22.01.2009., 11:49

Svi distrubuteri će i u ovoj godini zarađivati pola marke i više po litri ,
naravno svi osim petrla , on če imati pola KM ukupnog profita ?

OPET SE NADAM DA NISAM U PRAVU !

Koma01
04.03.2009., 13:57
da li mozda neko ima informaciju za PTRL koji dugorocni krediti se nalze na poziciji u BS za 2008 Dugorosni krediti 17.158.142 KM. Koliko mogu da vidim ostalo je jos 19.437.172 KM gubitak iz ranijih godina (moze li neko da prokomentarise) ali postoji i nerasporedjena dobit od cca 11 mil. KM. Pa i nije tako lose...ocekivanja su mi bila crna.

Guardian
04.03.2009., 16:49
Čekaj RI, pa će sve biti jasno, ovako možemo samo nagađati, ali me ne bi začudile mnoge stvari... Ili je ruski kredit, ili je neki reprogram dugova (vlada, rnaf, rfum...)

Koma01
11.03.2009., 10:41
Mozes li mi pomoci da shvatim zasto je samo polovin gubitka iz prethodnih godina pokrivena na teret kapitala i zasto je korigovan osnovni kapital, a ostale su da postoje rezerve, nerasporedjena dobit...? Zar se gubitak ne pokriva prvo na teret nerasporedjene dobiti i rezervi pa tek onda na teret osnovnog kapitala.

Koma01
11.03.2009., 10:42
Mozes li mi pomoci da shvatim zasto je samo polovin gubitka iz prethodnih godina pokrivena na teret kapitala i zasto je korigovan osnovni kapital, a ostale su da postoje rezerve, nerasporedjena dobit...? Zar se gubitak ne pokriva prvo na teret nerasporedjene dobiti i rezervi pa tek onda na teret osnovnog kapitala. Izvini ako smaram, nisam aktivan forumas vec ponekad procitam sta ima novo...

Guardian
11.03.2009., 15:06
Ma pokriće oni i ostatak, polako...

tropico
11.05.2009., 00:15
RUSI KUPILI SVE PUMPE OD ZOVKA!

Novi vlasnici Naftne industrije RS hrvatskom tajkunu Ivici Zovku za 10 benzinskih pumpi isplatili 25 miliona konvertibilnih maraka

„OPTIMA GRUPA" SMIŠLJA NOVI NAZIV FIRME

Ruski vlasnici Rafinerije nafte nameravaju da u najskorije vreme svih 88 pumpi, uključujući i lanac „Zovko", preimenuju, mada novi naziv još nije određen. U „Optima grupi" ističu da će sve njihove pumpe imati gotovo identičan izgled i ponudu proizvoda.

- Taj proces će biti otvoren početkom rekonstrukcije zapuštenih pumpi „Petrola", koje će praktično biti ponovo izgrađene, kako bismo ih modernizovali i uslugu podigli na znatno viši nivo - kaže predstavnik „Optima grupe" Slavko Šćepanović.

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=64705&sectionId=51

Lexington
15.06.2009., 11:49
Pozz narode!

Obecao sam sebi da 5 godina necu pogledati cijene akcija iz mog portfelja (mada sam vise i zaboravio sta imam :)), sjecam se jedino PTRL, i da vise necu pratiti mojnovac.net!

Ali hocu da obradujem dionicare PTRL jednom sitnicom, koja bi mozda za koju godinu mogla biti i krupa stvar.
Naime, pumpa koja se nalazi na dionici puta Pale - Sarajevo, sravnjena je sa zemljom....totalno...., cak i vise nego sa zemljom...povadjene su i cisterne iz zemlje :)
Iz auta vidim prijatelja na gradilistu, stanem..pitam ga sta je ovo jbte, kaze "pravimo novu, napokon", nisam ni znao da je dobio posao u petrolu,....izvadi iz auta projekat nove pumpe......jbte ljudi kakav OMV sta je ovo, rok izgradnje 60 dana...ako neko zeli mogu slikati lokaciju .
....eto, mozda se nesto izrodi iz ovoga

Schlager
15.06.2009., 13:30
Sve je to super,niko i ne sumnja da bi Petrol mogao propasti,ali svi se bojimo OPTIME,i sa nestrpljenjem cekamo polugodisnji na NIRS....

He,he,znaci ti si ovaj koji je danas kupovao PTRL,i tako pokrenuo trgovanje nakon par mjeseci mirovanja:thumbsup:

tropico
16.06.2009., 10:20
rusenje starih i izgradnja novih pumpi je uveliko pocela,pumpe ce se obnavljati u fazama tri po tri,ova trenutna cjena na berzi je vise nego smjesna,pa trenutni MACP je samo 2,5 mil eura pa toliko vrjedi jedna pumpa a ne 80

skocko
16.06.2009., 13:42
...2,5 mil eura pa toliko vrjedi jedna pumpa a ne 80

-Cisto pretjerujes sa svojom izjavom, za extra uredjenu b.pumpu ti danas treba od 500.000-1.000.000KM da u svakom smislu ne izgleda nista losije od OMV-ovih pumpi.

-Sto se tice cijene petrola na berzi, pa mnoge dionice su podcijenjene pa nije nikakvo cudo s obzorom na sve ukupnu situaciju, prilike za rast ce biti kada se situacija u svijetu/regionu sredi i kada se ekonomije pocnu vracati u normalan polozaj tada ce i dionice doci na svoje realne vrijednosti..;)

salenacionale
16.06.2009., 14:13
Neosporno je da 80 pumpi vrijedi više od 2,5 mil eur, ali investitori ne gledaju samo to. Najbitnije je koliko te pumpe mogu donijeti dobiti. Vraćamo se na priču o Optimi. Vrlo vjerovatno da će svaki privatni "pumpaš" sa 2-3 pumpe imati veću dobit od PTRL. Bitno je i kojim izvorom finansiranja i po kojoj cijeni se vrši sva ta radikalna rekonstrukcija pumpi. Ako će i PTRL kao RNAF biti zadužen kod Rusa kreditom sa stopom od 12% onda znamo čemu to vodi...

coja
16.06.2009., 15:14
-Cisto pretjerujes sa svojom izjavom, za extra uredjenu b.pumpu ti danas treba od 500.000-1.000.000KM da u svakom smislu ne izgleda nista losije od OMV-ovih pumpi.

Jeste, kad imas zemljiste na kojem ces je graditi. Za 500000 mozes kupiti plac na dobroj lokaciji, vjerovatno bez papira, koji isto tako kostaju i cekaju se....

damir77
22.06.2009., 12:15
Zna li se odakle novac petrolu za ove investicije od koga ga je dobio i po kojoj cjeni kad su rusi u pitanju nebi me cudilo da uzmu kredit sa kamatom 14% naravno sami od sebe i sve to opravdaju ekonomskom krizom

Schlager
12.08.2009., 12:12
Pozz narode!

Obecao sam sebi da 5 godina necu pogledati cijene akcija iz mog portfelja (mada sam vise i zaboravio sta imam :)), sjecam se jedino PTRL, i da vise necu pratiti mojnovac.net!

Ali hocu da obradujem dionicare PTRL jednom sitnicom, koja bi mozda za koju godinu mogla biti i krupa stvar.
Naime, pumpa koja se nalazi na dionici puta Pale - Sarajevo, sravnjena je sa zemljom....totalno...., cak i vise nego sa zemljom...povadjene su i cisterne iz zemlje :)
Iz auta vidim prijatelja na gradilistu, stanem..pitam ga sta je ovo jbte, kaze "pravimo novu, napokon", nisam ni znao da je dobio posao u petrolu,....izvadi iz auta projekat nove pumpe......jbte ljudi kakav OMV sta je ovo, rok izgradnje 60 dana...ako neko zeli mogu slikati lokaciju .
....eto, mozda se nesto izrodi iz ovoga

Evo proslo je 60 dana,znaci rok za izgradnju je istekao,pa bih zamolio tebe ili nekog drugog ko prolazi tom cestom da odgovori da li je pumpa zavrsena i da li je zaista bolja od OMV-ovih?

Lexington
19.08.2009., 15:49
Evo bas sam danas prosao. Nije jos ni blizu kraja, ali ti mogu reci da se uveliko radi....odvaljuju neku stijenu pored puta tako da ce se pumpa nalaziti sa obje strane ceste, pa ih je to malo usporilo...Izvodjac radova je neka firma iz Beograda, vidio sam na tabli. Mogu ujutro slikati ako zelis :)

Schlager
19.08.2009., 15:54
Uslikaj kad bude gotova,ili kad bude pri kraju,cisto me iz radoznalosti zanima kakve ce pumpe biti.....

amer
21.08.2009., 14:24
Schlageru, otkad ti o kozmetici ?

Pa nema jeb.... veze izgled pumpe nego efikasnost, pogotovo u BIH. Primjetio si neku jako ušminkanu pumpu u Italiji možda ? Tamo su ti pumpe iza svakog ugla ko stare kurve (baš tako i ružne) a opet sve rade profitabilno. Profit, Schlageru, profit, a ne "fasada" !!

Schlager
21.08.2009., 14:37
prijatelju,zato sam i naglasio da pitam cisto iz radoznalosti,znam i ja da ima bar 5 faktora vaznijih od izgleda pumpe...

GrabMan
21.08.2009., 15:07
cuj ja bi radije ljepu kurvu neg ružnu... a ti kako oš. možda si jedan od onih koji kazu od biraca nema jeb... :biggrin:

netstrider
21.08.2009., 20:39

Pa nema jeb.... veze izgled pumpe nego efikasnost, pogotovo u BIH. Primjetio si neku jako ušminkanu pumpu u Italiji možda ? Tamo su ti pumpe iza svakog ugla ko stare kurve (baš tako i ružne) a opet sve rade profitabilno. Profit, Schlageru, profit, a ne "fasada" !!

Je, samo nit su sve pumpe profitabilne, nit možeš po izgledu ocijeniti koja je efikasnija. Ono što ti ja mogu reći je da u BiH ne idem nego na OMV osim ako ne počinjem povlačit vodu i fundać s dna rezervara. Šminka ima mali udio u cijeni pumpne stanice. Nije velika razlika hoćeš li na policama držati made in Albania ili neke normalne artikle, bezobraznom i pristojnom zaposleniku u principu je ista plaća... Mislim da je udio vozačica koje će radije stati na in_the_middle_of_nowhere benzinsku umjesto na neku kraj koje se zeleni Marche zanemariv. (pritom je naravno i ova Marche isto u nekoj ljućoj v.ebini)
Daj slike, zanima raju
Pozz

damir77
24.08.2009., 13:50

Tačno profit, biće ekstra profita , Ali za ruse ,pa sta mislite kako se postaje milijarder za par godina ?
Jučer sam prošao pored te pumpe ili ta,čnije kroz pumpu, jer pumpa je napravljena sa obadvije strane ceste ,faktički dvije pumpe , jedna strana je ukopana u brdo . nisu rusi naivni da bacaju pare na renoviranje pumpe nego su prakticki izgradili jos jednu pumpu ne placajuci nikakve dozvole i na taj nacin utajili jedno 500 000.

Lexington
24.08.2009., 23:13
Bila je ta pumpa preko puta i ranije, nego su je jos malo prosirili.

damir77
15.09.2009., 20:55
Bila je ta pumpa preko puta i ranije, nego su je jos malo prosirili.

Čuo sam da je pumpa završena ,ali da se zove nekako drugačije . Jel počela raditi?

Schlager
23.10.2009., 12:06
U narednih 5 godina bice rekonstruisana kompletna prodajna mreza Petrola,a pumpe ce nositi naziv "NESTRO".

amer
23.10.2009., 14:40
U narednih 5 godina bice rekonstruisana kompletna prodajna mreza Petrola,a pumpe ce nositi naziv "NESTRO".

E lijepo, da vidimo tu bajku. Da ne bude možda "Nestle", a pumpe od čokolade ? :p:

Guardian
23.10.2009., 17:09
Što se mene tiče mogu se zvati i "amer", samo nek rade :)

Rovie
23.10.2009., 17:36
I još ''samo'' da ne kradu...

Grey
23.10.2009., 18:57
... Onda ne bi bili Rusi ...

Mikey
06.11.2009., 18:57
U Palama otvorene dvije Nestro pumpe
http://www.glassrpske.com/vijest/4/ekonomija/30488/lat/U-Palama-otvorene-dvije-Nestro-pumpe.html

damir77
06.11.2009., 19:57
U Palama otvorene dvije Nestro pumpe
http://www.glassrpske.com/vijest/4/ekonomija/30488/lat/U-Palama-otvorene-dvije-Nestro-pumpe.html

Ipak su dvije pumpe ?

Schlager
15.04.2010., 00:07
Lemi,ima li kakvih naznaka da ce biti kakve nafake za nas akcionare Petrola,ili ce nam opet smanjivati kapital?

Ispao sam iz fazona potpuno....

lemi.capital.ba
15.04.2010., 00:15
pitaj francisku, mozda ce ona znati stogod reci :P

Schlager
15.04.2010., 10:37
Ne moras odmah biti bezobrazan,opasno si se ufurao.

Pitao sam te kao covjeka,i jos naveo da nisam pratio detaljno u zadnje vrijeme sta se desava a ti arogantno kao seljak.

Takvi kao ti bi bili gori od Milorada Dodika da im je dati neku vlast pishali bi po narodu,ali srecom uvijek ces ostati mali kompleksas. Zao mi je samo sto sam citajuci te na capital.ba imao misljenje o tebi da si dobronamjeran i korektan.

Ne treba mi vise tvoje misljenje o Petrolu,snacu se vec nekako kao i ranije sto sam se snalazio,dok je ovo trziste kapitala postojalo.

lemi.capital.ba
15.04.2010., 10:41
u pitanju je bila sala :)

Guardian
16.04.2010., 18:20
Schlageru, pa takvi su svi novi koji dođu :)

Dobrodošao..., a od sad samo mudro :)

Sitni
23.08.2010., 16:41
Može mi ko odgovorit šta se dešava sa PTRL?? Dali gradijo bencinske stanice, dali se šta govori u novinama o firmi... Mislite dali ima ovo preduzeče perspektivo?
Imam relativno veliko dionoc ove firme.. ali vidim, da nema potražnje na berzi..
Neznam, dali so Rusi smanjili kapital PTRL??? ako so ga koliko dionic još imam za koliko so smanjili kapital?

Hvala unaprijed.

LP

amer
24.08.2010., 14:02
ođeee... Sitni, nadrljao si, nema više ništa od PTRL, oderali nas Rusi ko ovce, a Srbi nabili na du.. pa možemo jedino da blejemo: beee, beee, ....:biggrin:

A možda ti Franciska zapjeva koju ...:p:

Batboy
24.08.2010., 18:05
Nešto nema franciske da bodri ''perspektivne'' akcije...

Ovaj me je PTRL zakucao.., al' ono.., momački... :D

p.s. Evo pjesme za sve petroldžije... ;) (http://www.youtube.com/watch?v=fzwu3si_v50)

Sitni
24.08.2010., 20:12
Šta kažete treba da brišem ovo pozicijo u mojem portfelju??? Pa imam više od dva tisoča dionic PTRL.. Nešto moram da dobim.. Ako preduzeče još postoji još sam vlastnik mojog djela, ki vrijedi toliko i toliko.. barem 300EUR.
Rusi so za sada 80% vlastnik PTRL.. ako dodzejo do 90% vlasnistva trebajo, da nas male akcionare isplate po cijeni koliko je bila prevzemne cijena dionic PTRL!!

Molim, za ozbiljan komentar.

LP

Peko
25.08.2010., 08:10
Šta kažete treba da brišem ovo pozicijo u mojem portfelju??? Pa imam više od dva tisoča dionic PTRL.. Nešto moram da dobim.. Ako preduzeče još postoji još sam vlastnik mojog djela, ki vrijedi toliko i toliko.. barem 300EUR.
Rusi so za sada 80% vlastnik PTRL.. ako dodzejo do 90% vlasnistva trebajo, da nas male akcionare isplate po cijeni koliko je bila prevzemne cijena dionic PTRL!!

Molim, za ozbiljan komentar.

LP

Evo ozbiljni komentar:
Ostao si bez dijela dionica naravno ali ti je udio u vlasništvu za sada još uvjek isti. To možeš točno videti na sajtu berze pod objave eminenta. Situacija je jako loša to je svakome jasno ali nada još uvjek postoji. Zamisli situaciju da sutra večinski vlasnik odluči prodati lanac pumpi Molu, Lukoilu ili OMW-u i da oni moraju isplatiti i male dioničare.
Interesantno je da su u zadnji tren povukli odluku o dokapitalizaciji sa skupštine. Da li to znači da trenutno nemaju novaca ili da mijenjaju planove? Ako do dokapa i dođe kako će nas tu štititi novi zakon o privrednim društvima? Sve u svemu vidjet ćemo ...

amer
25.08.2010., 09:34
Sitni,

odi si na sajt blberza i otkrij ljepote tvog vlastništva s 2.000 akcija. :biggrin:
Ja bih na tvome mjestu čutao jer te još netko može tjerati da od tebe naplati dugovanja ;)

E, to su ti ljepote očekivanja brze zarade, dok na kraju svi dobrano popušismo:(

amer
25.08.2010., 09:48
Peko, nije Rus glup da proda teren Zapadnjacima, on to čuva za Lukoil. A pozadi normalno - politika. Do te priče o prodaji MOL-u ili nekoj već zapadnoj firmi (što bi bilo jedino rješenje za male) doći će onda kad RS bue prihvaćena u EU.:rolleyes:

Sitni
25.08.2010., 19:46
Evo ozbiljni komentar:
Ostao si bez dijela dionica naravno ali ti je udio u vlasništvu za sada još uvjek isti. To možeš točno videti na sajtu berze pod objave eminenta. Situacija je jako loša to je svakome jasno ali nada još uvjek postoji. Zamisli situaciju da sutra večinski vlasnik odluči prodati lanac pumpi Molu, Lukoilu ili OMW-u i da oni moraju isplatiti i male dioničare.
Interesantno je da su u zadnji tren povukli odluku o dokapitalizaciji sa skupštine. Da li to znači da trenutno nemaju novaca ili da mijenjaju planove? Ako do dokapa i dođe kako će nas tu štititi novi zakon o privrednim društvima? Sve u svemu vidjet ćemo ...

Peko, hvala za dobro objašnjenje situacije oko PTRL.
Kao si kazao, nada još ostaje.. možda izadžemo iz ove situacije kao pobjedniki.:rolleyes:
U top-ten vlasništvi vidim neke pznata imena.. Hrkač Alexander (Hrvatski wunderkind) i Alta Invest, investiciske storitve d.d. (Slovenački brokerski "dream team");)

Sitni
25.08.2010., 19:51
Sitni,

odi si na sajt blberza i otkrij ljepote tvog vlastništva s 2.000 akcija. :biggrin:
Ja bih na tvome mjestu čutao jer te još netko može tjerati da od tebe naplati dugovanja ;)

E, to su ti ljepote očekivanja brze zarade, dok na kraju svi dobrano popušismo:(

Hvala Ameru.. zapravo imam mnogo više nego 2000 dionic.:p:
ako želiš kupit možemo se dogovorit za paket izvan berze.. cije bo povoljna.. nešto manje od 2,20EUR..

BTW
nikomu ništa ne dugujem.. možda je to najlošije u ovi situaciji.. barem u SLO je tako.;)

Boki
17.12.2010., 13:34
Hm, zanimljiva kupnja... 30,000 kom na 0,8 KM.

Kvcvc82
04.03.2011., 16:05
Evo ga i Petrol gubitak od 4 miliona KM, a prihodi rastu za 40%. Bolje rezultate je imao prije privatizacije.

Vjerovatno slijedi dokapitalizacija i eliminisanje malih akcionara jer se gubitak iznad visine kapitala povećava.

http://www.blberza.com/v2/Pages/DocView.aspx?Id=16882

Kvcvc82
07.03.2011., 14:29
Prihod 62 miliona KM profit samo 21 hiljada KM

MODRIČA, Rafinerija ulja Modriča 2010. godinu završila je sa 21 hiljadom KM dobiti i pored prihoda koji je iznosio 62 miliona KM. Prema objavljenom finansijskom izvještaju Rafinerija ulja, nakon privatizacije u većinskom vlasništvu ruske kompanije NefteGazInkor, prošle godine imala je prihod od 62.052.367 KM, dok su rashodi iznosili 61.999.826 KM.
Zanimljivo da je Rafinerija najveći dio prihoda (35,5 mil. KM) ostvarila prodajom učinka povezanim pravnim licima. Uostalom i ostali dio prihoda od oko 25 miliona KM ostvaren je prodajom učinka na domaćem i ino-tržištu. Samo 835 hiljada KM prihoda je ostvareno prodajom robe, iz čega se može zaključiti da su vlasnici promijenili osnovnu djelatnost Rafinerija i da ona umjesto prerade i prodaje gotovih proizvoda vrši samo uslužnu preradu za druge kompanije koje su u vlasništvu NjefteGazInkora.
Rafinerija je 2009. godinu završila sa gubitkom od tri miliona KM.

http://www.capital.ba/na-prihod-od-62-miliona-km-profit-samo-21-hiljada-km/#more-159689

Guardian
07.03.2011., 16:37
Pažljivo pročitaj to u crnom.

Roba je roba, a učinak je učinak, gledajte malo, nemojte nasjedati na gluposti koje novinari pišu...

Roba je tuđi proizvod i to je trgovački termin, dok je učinak sopstveni proizvod, tako da je ovo gore u najmanju ruku smiješno.

Kvcvc82
07.03.2011., 16:57
Roba je tuđi proizvod i to je trgovački termin, dok je učinak sopstveni proizvod, tako da je ovo gore u najmanju ruku smiješno.

U pravu si vezano za terminologiju, ali sustina je da dobiti nema iako firma biljezi veliki rast prihoda!

Cinjenica da vecina prodaje ide preko povezanih lica ukazuje na to da je u pitanju igra sa transfernim cijenama i da je realna dobit RFUM daleko veca.

Guardian
07.03.2011., 22:39
To može utvrditi revizija..., ali prošlogodišnji gubitak i ovogodišnji dobitak se ne mogu porediti, jer sve ove godine oni su suštinski poslovali u debelom gubitku, jer nisu knjižili preko 3 mil KM amortizacije linije koju nisu koristili..., tako da je ovo prvi donekle realan rezultat.

A da je posrijedi uslužna prerada onda sigurno ne bi imali ni 5% ranijeg prihoda, jer se uslužna prerada naplaćuje po prerađenoj toni, a ne po prodatim litrama ulja...

Donna Amilia
28.03.2011., 22:07
Interesuje me, vezano za Energopetrol, koliko jedan vaucer vrijedi akcija, i koliko vrijedi jedna akcija?

Schlager
28.03.2011., 23:00
Pogresna tema,Energopetrol je u Federaciji.

berzo
23.05.2011., 09:12
Sta mislite hoce li se ova hartija ikada oporaviti,vec duze vremena sa njom se uopste ne trguje? steta nekad je ee.....

borisc
10.12.2012., 14:47
Danas akcija živnula. Ima li razloga?

Boki
10.12.2012., 21:00
Nemam pojma zašto, ali kontam da je ovo Hrkač izašao i po mom izračunu to bi mu bile zadnje dionice.

Kobbra
12.03.2015., 20:50
posto dugo neprati trziste RS moze li mi netko objasniti imao sam 2225 dionica petrola a danas sam dobio izvod pise mi 447, isto i sa rnaf imao 263 a pise mi 169, u cemu je fora?

pikibu
13.03.2015., 11:17
HiHih, ne sikiraj se, jos malo pa neces imati ni to... Imas manje zato sto su petrol i rnaf smanjili broj akcija/osnovnog kapitala odavno (ptrl smanjio br akcija 4 puta a rnaf 1,5 ) To oni namjerno rade, sad ponovo prave gubitke pa ce na kraju izvrsiti dokapitalizaciju, nema od tih akcija bas nista, sad ti je rnaf duzan i u gubicima preko 700 mil

tuzlak
29.05.2015., 09:13
HiHih, ne sikiraj se, jos malo pa neces imati ni to... Imas manje zato sto su petrol i rnaf smanjili broj akcija/osnovnog kapitala odavno (ptrl smanjio br akcija 4 puta a rnaf 1,5 ) To oni namjerno rade, sad ponovo prave gubitke pa ce na kraju izvrsiti dokapitalizaciju, nema od tih akcija bas nista, sad ti je rnaf duzan i u gubicima preko 700 mil

Nemoj pretjerivati, gubitak je "samo" 550 miliona, a obaveze su 700 M.

http://www.capital.ba/rafinerija-brod-tone-kvartalni-gubitak-povecan-na-23-miliona-km/comment-page-1/#comment-409966

krvopija
18.02.2020., 13:03
Na Petrolu je isto zanimljivo. Netko je nakon duuugo vremena skinuo paket od bivseg Polare fonda i kupio skoro 1,5% firme.

Vec neko vrijeme u regiji je aktualna prica sa preuzimanjima benzinskih pumpi/maloprodaje (u RS Krajinapetrol, u Sloveniji/Hrvatskoj je uprava Petrola pala jer su radili neki deal ispod stola sa Croduxom, opcenito Petrol se namjerava siriti u maloprodaji po regiji).

Petrol je iz cijele Optima price (Rafinerije plus Petrol) najzdraviji dio - oni u bilo kojem trenutku mogu ugasiti rafinerije i prodati nekome Petrol i to za fine novce. Iz financijskih izvjestaja se ne vidi da jedna firma garantira za dugove drugih firmi, dakle tu bi trebalo biti cisto.

Kao sto se vidi na Miri, potencijalni preuzimatelj Petrola bi morao ponuditi negdje 7,5 KM po dionici odnosno 12 puta na sadasnju cijenu :eek: ali kad se sagleda koliko imaju pumpi i po kojim cijenama to ide mislim da bi Rusi dobili i nesto malo vise kod prodaje. Jedino pitanje je sto treba biti okidac da se Rusi povuku. Postoji li neki info sto Rusi uopce namjeravaju (ovo zivotarenje na Rafinerijama gdje su vec izgubili preko milijardu KM mora imati neki kraj).